Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 маусымда № 32922 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабының 5) тармақшасының жиырма екінші абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының және бұйрықтың құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық:
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларының 3-тармағының 30) тармақшасын, 8-тармағының 7) тармақшасын, 10, 11, 12-тармақтарын, 15, 16-тармақтарын, 17-тармағының екінші бөлігін, 20-тармағының 3) тармақшасын, 24-тармағының 2) тармақшасын, 25-тармағын, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48-тармақтарын, 51-тармағының үшінші бөлігін, 56-тармағын, 72-тармағын; Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 3-қосымшаның 2-тармағының екінші абзацын, 3-тармағының 3) тармақшасын, 7-тармағының 1) тармақшасының үшінші абзацын, 8-тармағының 13) тармақшасының төртінші абзацын, 10-тармағының 4) тармақшасын, 5, 9, 15, 16, 24-қосымшаларын қоспағанда 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 260 бұйрығына
1-қосымша
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2023 года № 32922.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с абзацем двадцать вторым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения медико-социальной экспертизы согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурный элемент приказа Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением:
подпункта 30) пункта 3, подпункта 7) пункта 8, пунктов 10, 11, 12, пунктов 15, 16, части второй пункта 17, подпункта 3) пункта 20, подпункта 2) пункта 24, пункта 25, пунктов 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, части третьи пункта 51, пункта 56, пункта 72 Правил проведения медико-социальной экспертизы к настоящему приказу; абзаца второго пункта 2, подпункт 3) пункта 3, абзаца третьего подпункта 1) пункта 7, абзаца четвертого подпункта 13) пункта 8, подпункта 4) пункта 10 приложения 3, приложения 5, 9, 15, 16, 24 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы к настоящему приказу, которые вводится в действие с 1 января 2025 года.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 260
Правила проведения медико-социальной экспертизы

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік Кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының жиырма екінші абзацына, сондай-ақ "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Медициналық-әлеуметтік сараптаманы (бұдан әрі – МӘС) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) жүргізеді.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) абилитация – мүгедектігі бар адамдардың бойында тұрмыстық, қоғамдық және кәсіптік қызметке қабілеттілікті қалыптастыруға және дамытуға бағытталған шаралар кешені;
2) біліктілік – жұмыскердің кәсіптік даярлығының дәрежесі, жұмыстың белгілі бір дәрежедегі күрделілігін орындау үшін қажетті білімі, ептілігі мен дағдыларының болуы;
3) емдеуші дәрігер – пациент медициналық ұйымда байқауда болған және емделген кезеңде оған медициналық көмек көрсететін дәрігер;
4) еңбекке қабілеттіліктен айырылу – жұмыскердің жұмысты орындау, қызмет көрсету қабілетінен айырылуы, оның дәрежесі айырылған еңбекке қабілеттілігіне пайыздық қатынаста көрсетіледі;
5) еңбек қабілеті – жұмыстың орындалу мазмұнына, көлеміне және шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес қызметті жүзеге асыру қабілеті;
6) "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік қызмет көрсету мақсатында халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту және ведомствоаралық өзара іс-қимыл орталығының қызметін автоматтандыруға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
7) кәсіптік ауру – жұмыскердің өз еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде жұмыскерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсер етуінен туындаған созылмалы немесе жіті ауруы;
8) кәсіптік еңбекке қабілеттілік – жұмыскердің белгілі бір біліктіліктегі, көлемдегі және сападағы жұмысты атқару қабілеті;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения медико-социальной экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем с двадцать вторым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), а также в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок проведения медико-социальной экспертизы.
2. Медико-социальная экспертиза (далее – МСЭ) проводится территориальными подразделениями Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – территориальные подразделения).
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) абилитация – комплекс мер, направленных на формирование и развитие у лиц с инвалидностью способностей к бытовой, общественной и профессиональной деятельности;
2) квалификация – степень профессиональной подготовленности работника, наличие знаний, умений и навыков, необходимых для выполнения определенной степени сложности работы;
3) лечащий врач – врач, оказывающий медицинскую помощь пациенту в период его наблюдения и лечения в медицинской организации;
4) утрата трудоспособности – утрата работником способности выполнять работу, оказывать услуги, степень которой выражается в процентном отношении к утраченной трудоспособности;
5) трудоспособность – способность осуществлять деятельность в соответствии с требованиями к содержанию, объему и условиям выполнения работы;
6) автоматизированная информационная система "Рынок труда" (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
7) профессиональное заболевание – хроническое или острое заболевание, вызванное воздействием на работника вредных и (или) опасных производственных факторов при выполнении работником своих трудовых (служебных) обязанностей;
8) профессиональная трудоспособность – способность работника к выполнению работы определенной квалификации, объема и качества;

9) кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі (бұдан әрі – КЕА дәрежесі) – жұмыскердің еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару қабілетінің төмендеу деңгейі;
10) куәландыру – оңалту әлеуеті мен болжамын белгілей және ескере отырып, МӘС жүргізу;
11) куәландырылатын адам – өзіне қатысты МӘС жүргізілетін адам;
12) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Е-Собес" ААЖ) – материалдық және заттай мәнде әлеуметтік көмек, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетудің бизнес-процестерін автоматтандыруға, жергілікті атқарушы органдар жүргізетін іс-шаралардың дерекқорын қалыптастыруға, жүргізуге және пайдалануға арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
13) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет) – өз құзыреті шегінде әлеуметтік және зейнетақымен қамтамасыздандыру, мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органның ведомствосы;
14) қысқа мәтіндік хабарлама (бұдан әрі-sms – хабарлама) – ұялы байланыс желісі арқылы ақпаратты қабылдау және беру бойынша ұялы байланыс операторы көрсететін қызмет;
15) МӘС – мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеп (белгілемей), куәландырылатын адамның организмі функцияларының тұрақты бұзылуынан туындаған тыныс-тіршілігінің шектелуін бағалау, сондай-ақ оның әлеуметтік қорғау шараларын қажетсінуін айқындау;
16) МӘС әдіснама және бақылау бөлімі (бұдан әрі – МӘС ӘББ) – аумақтық бөлімшенің МӘС мәселелері бойынша әдіснаманы және бақылауды, бақылау жүргізу бойынша қайта куәландыру, МӘС бөлімдерінің сараптамалық қорытындысына шағымдарды қарауды жүзеге асыратын бөлімі;
17) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі, бөлімі) – уәкілетті мемлекеттік органның МӘС жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
18) медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшысы (бұдан әрі – МӘС тәуелсіз сарапшысы) – уәкілетті мемлекеттік орган айқындайтын талаптарға сәйкес келетін және медициналық-әлеуметтік сараптаманың тәуелсіз сарапшыларының тізілімінде тұратын жеке тұлға;
19) медициналық-әлеуметтік сараптаманың эксаумақтық сарапшысы – қызмет көрсету өңірінен тыс жерде тұратын көрсетілетін қызметті алушыларға, сырттай проактивті куәландыру жүргізетін медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімінің маманы;
20) мүгедектігі бар адам – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және оны әлеуметтік қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуларына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған адам;

9) степень утраты профессиональной трудоспособности (далее – степень УПТ) – уровень снижения способности работника выполнять трудовые (служебные) обязанности;
10) освидетельствование – проведение МСЭ с определением и учетом реабилитационного потенциала и прогноза;
11) освидетельствуемое лицо – лицо, в отношении которого проводится МСЭ;
12) автоматизированная информационная система "Е-Собес" Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – АИС "Е-Собес") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов оказания социальной помощи в материальном и натуральном выражении, специальных социальных услуг, формирования, ведения и использования базы данных мероприятий, проводимых местными исполнительными органами;
13) Комитет регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет) – ведомство уполномоченного государственного органа, осуществляющее реализационные и контрольные функции в области социального и пенсионного обеспечения, социальной защиты лиц с инвалидностью в пределах своей компетенции;
14) короткое текстовое сообщение (далее – sms-сообщение) – услуга, оказываемая оператором сотовой связи, по приему и передаче информации посредством сети сотовой связи;
15) МСЭ – оценка ограничений жизнедеятельности освидетельствуемого лица, вызванных стойким расстройством функций организма, с установлением (неустановлением) инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности, а также определение его потребностей в мерах социальной защиты;
16) отдел методологии и контроля МСЭ (далее – ОМК МСЭ) – отдел территориального подразделения, осуществляющий методологию и контроль по вопросам МСЭ, переосвидетельствование по контролю, рассмотрение обжалований экспертных заключений отделов МСЭ;
17) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение, отдел МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного государственного органа, проводящее МСЭ;
18) независимый эксперт медико-социальной экспертизы (далее – независимый эксперт МСЭ) – физическое лицо, соответствующее требованиям, определяемым уполномоченным государственным органом, и состоящее в реестре независимых экспертов медико-социальной экспертизы;
19) экстерриториальный эксперт медико-социальной экспертизы – специалист отдела медико-социальной экспертизы, который проводит заочное проактивное освидетельствование услугополучателей, проживающих вне региона обслуживания;
20) лицо с инвалидностью – лицо, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, нарушениями, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;

21) мүгедектігі бар бала – тыныс-тіршілігінің шектелуіне және әлеуметтік жағынан қорғау қажеттігіне алып келетін, ауруларға, мертігулерге (жаралануға, жарақаттарға, контузияларға), олардың зардаптарына, бұзылуына байланысты организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығы нашарлаған он сегіз жасқа дейінгі адам;
22) мүгедектігі бар адамдарды әлеуметтік қорғау – мүгедектігі бар адамдарға әлеуметтік көмек көрсету, оңалту, сондай-ақ олардың қоғамға етене араласуы жөніндегі шаралар кешені;
23) мүгедектігі бар адамдарды оңалту – мүгедектігі бар адамның тұрмыстық, қоғамдық, кәсіптік және өзге қызметке қабілетін толық немесе ішінара қалпына келтіруге бағытталған шаралар кешені;
24) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған деректер банкі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "МОДБ" ААЖ) – мүгедектікті белгілеу, еңбекке қабілеттіліктен айырылу, абилитациялау және оңалтудың жеке бағдарламасын әзірлеу бойынша бизнес-процестерді автоматтандыруға, сондай-ақ МӘС бөлімдерінде куәландырудан өткен адамдар бойынша деректерді сақтау мен өңдеуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
25) мүгедектік – организм функциялары тұрақты бұзылып, денсаулығының нашарлауы салдарынан адамның тыныс-тіршілігінің шектелу дәрежесі;
26) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасы (бұдан әрі – ОЖБ) – мүгедектігі бар адамды абилитациядан және оңалтудан өткізудің нақты көлемін, түрлері мен мерзімдерін оның жеке қажеттіліктері негізінде белгілейтін құжат;
27) оңалту әлеуеті – мүгедектігі бар адамдардың организмінің бұзылған функциялары мен қабілеттерін медициналық, психологиялық және әлеуметтік факторларды талдау негізінде қалпына келтірудің нақты мүмкіндіктерінің көрсеткіші;
28) оңалту болжамы – оңалту әлеуетін іске асырудың болжамды мүмкіндігі және мүгедектігі бар адамдарды қоғамға кіріктірудің болжамды деңгейі;
29) оңалту-сараптамалық диагностика – оңалту әлеуетінің, оңалту болжамының бағасы;
30) "Оңалтудың техникалық құралдары" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ОТҚ АЖ) – ОЖБ-ға сәйкес мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнаулы жүріп-тұру құралдарын іріктеу процесін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
31) организм функцияларының бұзылуы – организмнің қызметінде немесе құрылымында туындайтын, олардың нормадан едәуір ауытқуы ретінде қаралатын проблемалар;
32) өндірістік жарақат – өзінің еңбек міндеттерін орындау кезінде алған, еңбекке қабілеттіліктен айырылуына әкеп соққан, жұмыскер денсаулығының зақымдануы;

21) ребенок с инвалидностью – лицо в возрасте до восемнадцати лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функций организма, обусловленное заболеваниями, увечьями (ранениями, травмами, контузиями), их последствиями, дефектами, которое приводит к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;
22) социальная защита лиц с инвалидностью – комплекс мер по социальной помощи, реабилитации, а также интеграции лиц с инвалидностью в общество;
23) реабилитация лиц с инвалидностью – комплекс мер, направленных на полное или частичное восстановление способностей лица с инвалидностью к бытовой, общественной, профессиональной и иной деятельности;
24) автоматизированная информационная система "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" (далее – АИС "ЦБДИ") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации бизнес-процессов по установлению инвалидности, утраты трудоспособности, разработке индивидуальной программы абилитации и реабилитации, а также для хранения и обработки данных по лицам, прошедшим освидетельствование в отделах МСЭ;
25) инвалидность – степень ограничения жизнедеятельности человека вследствие нарушения здоровья со стойким расстройством функций организма;
26) индивидуальная программа абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее – ИПР) – документ, определяющий конкретные объемы, виды и сроки проведения абилитации и реабилитации лица с инвалидностью на основе его индивидуальных потребностей;
27) реабилитационный потенциал – показатель реальных возможностей восстановления нарушенных функций организма и способностей лица с инвалидностью на основании анализа медицинских, психологических и социальных факторов;
28) реабилитационный прогноз – предполагаемая вероятность реализации реабилитационного потенциала и предполагаемый уровень интеграции лица с инвалидностью в общество;
29) реабилитационно-экспертная диагностика – оценка реабилитационного потенциала, реабилитационного прогноза;
30) информационная система "Технические средства реабилитации" (далее – ИС "ТСР") – информационная система, предназначенная для автоматизации процесса подбора технических вспомогательных (компенсаторных) средств и специальных средств передвижения, предоставляемых лицам с инвалидностью в соответствии с ИПР;
31) нарушение функций организма – проблемы, возникающие в функциях или структурах организма, рассматриваемые как отклонение их от нормы;
32) производственная травма – повреждение здоровья работника, полученное при исполнении им трудовых обязанностей, приведшее к утрате трудоспособности;

33) сырттай проактивті куәландыру – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелерінен (бұдан әрі – ҚР ДСМ АЖ) келіп түскен иесіздендірілген құжаттар негізінде МӘС жүргізу;
34) тіршілік әрекеті мен денсаулықтың жұмыс істеуінің, шектелулерінің халықаралық сыныптамасы (бұдан әрі – ЖХС) – денсаулық, тіршілік әрекетінің шектелуі және жұмыс істеу компоненттерінің сыныптамасы;
35) тыныс-тіршіліктің шектелуі – адамның өзіне-өзі қызмет көрсету, өздігінен жүріп-тұру, бағдарлай алу, қарым-қатынас жасау, өзінің мінез-құлқын бақылау, оқу және еңбек қызметімен айналысу қабілетінен немесе мүмкіндігінен толық немесе ішінapa айрылуы;
36) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қордың қызметін реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. МӘС жүргізу тәртібі
1-параграф. МӘС жүргізу үшін негіздер
4. Көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректер және "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес медицина қызметкерінің құпиясын құрайтын мәліметтерді жинауға, өңдеуге және беруге келісімі және медициналық ұйымның дәрігерлік-консультациялық комиссиясының (бұдан әрі – ДКК) жолдамасы:
1) организм функциялары тұрақты бұзылған кезде алғаш куәландыру;
2) қайтадан куәландыру (қайта куәландыру) мақсатында МӘС жүргізу үшін негіздеме болып табылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Медициналық ұйымдар тіршілік-тынысының шектелуіне алып келетін ауруға, жарақат зардаптарына немесе кемістікке байланысты организм функцияларының тұрақты бұзылуын растайтын диагностикалық, емдеу және оңалту іс-шараларын жүргізгеннен кейін, анатомиялық кемістіктері бар адамдарды, 21-хромосома бойынша трисомиямен (Даун синдромы), организм функцияларының едәуір немесе өте айқын білінетін бұзылушылықтары бар және оңалту әлеуеті жоқ жазылмайтын паллиативті көмек алатын ауруларды қоспағанда, еңбекке уақытша жарамсыздық басталған немесе балаларға және жұмыс істемейтін адамдарға диагноз белгіленген сәттен бастап кемінде төрт айдан кейін МӘС-ке жібереді.
Мүгедектігі бар адамдардың мүгедектікке әкелген аурулары бойынша денсаулығы нашарлаған кезде уақытша жұмысқа жарамсыздық күнінен немесе балалар мен жұмыс істемейтін адамдарға диагноз белгіленген күннен бастап екі айдан кейін, МӘС-ға жіберіледі.

33) заочное проактивное освидетельствование – проведение МСЭ на основании деперсонифицированных документов, поступивших из информационных систем Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – ИС МЗ РК);
34) международная классификация функционирования, ограничений жизнедеятельности и здоровья (далее – МКФ) – классификация компонентов здоровья, ограничений жизнедеятельности и функционирования;
35) ограничение жизнедеятельности – полная или частичная утрата лицом способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, общаться, контролировать свое поведение, обучаться и заниматься трудовой деятельностью;
36) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения МСЭ
Параграф 1. Основания для проведения МСЭ
4. Основанием для проведения МСЭ является согласие на сбор, обработку и передачу персональных данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" и сведений, составляющих тайну медицинского работника в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", услугополучателя и направление врачебно-консультативной комиссии (далее – ВКК) медицинской организации с целью:
1) первичного освидетельствования при стойких нарушениях функций организма;
2) повторного освидетельствования (переосвидетельствования).
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Медицинские организации после проведения комплекса диагностических, лечебных и реабилитационных мероприятий, подтверждающих стойкое нарушение функций организма, приводящее к ограничению жизнедеятельности, обусловленное заболеваниями, последствиями травм и дефектами направляют на МСЭ лиц не ранее четырех месяцев с момента наступления временной нетрудоспособности или установления диагноза детям и неработающим лицам, за исключением лиц с анатомическими дефектами, с трисоми́ей по хромосоме 21 (синдром Дауна), неизлечимых больных со значительными или резко выраженными нарушениями функций организма и отсутствием реабилитационного потенциала, получающих паллиативную помощь.
При ухудшении здоровья по инвалидизирующему заболеванию, лица с инвалидностью направляются на МСЭ не ранее двух месяцев со дня временной нетрудоспособности или установления диагноза детям и неработающим лицам.

"Екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1033 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12733 болып тіркелген) бекітілген екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленген аурулар тізбесіне кірмейтін шамалы білінетін организм функцияларының бұзылуымен кәсіптік аурулар кезінде медициналық оңалтуды жүргізу үшін көрсетілімдер болмаған кезде куәландырылатын адам уақытша еңбекке жарамсыздық мерзімі есепке алынбастан КЕА дәрежесін белгілеу мақсатында МӘС-ке жіберіледі.
6. Медициналық ұйымдар қайта куәландырудың кезекті мерзімін ескере отырып, мүгедектігі бар адамдарды және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылған адамдарды қайта куәландыруға (қайтадан куәландыруға) жібереді.
7. Адамдарды МӘС-ке жіберу кезінде медициналық есепке алу құжаттамасын ресімдеудің, медициналық тексеріп-қарау толықтығын, көлемін, негізділігін, мерзімдері мен сапасын бақылауды жолдама берген медициналық ұйымның ДКК төрағасы қамтамасыз етеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Куәландыру (қайта куәландыру) тәртібі
8. Куәландырылатын (қайта куәландырылатын) адамға МӘС оның тұрақты тіркелген жері бойынша медициналық ұйымның ДКК жолдамасына сәйкес:
1) тиісті өңірдің МӘС бөлімдерінде және (немесе) МӘС әдіснама және бақылау бөлімдерінде;
2) стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында;
3) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында;
4) қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде және тергеу изоляторында;
5) үйінде көрсетіледі;
6) сырттай;
7) сырттай проактивті.
9. Сырттай проактивті куәландыруды (қайта куәландыруды) қоспағанда, куәландыру (қайта куәландыру) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МӘС жүргізуге өтініш (бұдан әрі – өтініш) бойынша куәландырылатын адамның, өтініш берген кезде заңды тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатты не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжатты (сәйкестендіру үшін) ұсына отырып және "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден электрондық-цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжаттар түрінде алынатын мәліметтер негізінде жүргізіледі:

При профессиональных заболеваниях с незначительно выраженными нарушениями функций организма, не входящими в перечень заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев, утвержденный приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1033 "Об утверждении перечня заболеваний, для которых установлен срок временной нетрудоспособности более двух месяцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12733), освидетельствуемое лицо с целью установления степени УПТ направляется на МСЭ без учета срока временной нетрудоспособности, при отсутствии показаний для проведения медицинской реабилитации.
6. Медицинские организации, с учетом очередного срока переосвидетельствования, направляют лиц с инвалидностью и (или) лиц с утратой трудоспособности на переосвидетельствование (повторное освидетельствование).
7. Полнота, объем медицинского обследования, обоснованность, контроль за сроками и качеством оформления медицинской учетной документации при направлении лиц на МСЭ обеспечивается председателем ВКК направившей медицинской организации.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок освидетельствования (переосвидетельствования)
8. МСЭ освидетельствуемого (переосвидетельствуемого) лица проводится по направлению ВКК медицинской организации по месту его постоянной регистрации:
1) в отделах МСЭ и (или) отделах методологии и контроля МСЭ соответствующего региона;
2) в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь;
3) в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь;
4) в учреждениях уголовно-исполнительной системы и в следственных изоляторах;
5) на дому;
6) заочно;
7) заочно проактивно.
9. Освидетельствование (переосвидетельствование), за исключением заочного проактивного освидетельствования (переосвидетельствования) проводится по заявлению на проведение МСЭ по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – заявление), с представлением документа, удостоверяющего личность либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) освидетельствуемого лица, законного представителя при подаче им заявления, и на основании сведений, получаемых из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" в форме электронных документов, удостоверенных электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП):

1) адамды қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде немесе тергеу изоляторында ұстау фактісін растайтын мәліметтер;
2) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бекітілген № 031/е нысаны бойынша МӘС-ке қорытынды (бұдан әрі – № 031/е нысаны) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 7 cәуірдегі № ҚР ДСМ-34 бұйрығымен бекітілген Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы ережеге (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11310 болып тіркелген) сәйкес № 031/е нысанының мерзімі оған қол қойылған күнінен бастап бір айдан кешіктірмейтін уақытқа жарамды;
3) медициналық ұйым оны әзірлеген кезде, № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 033/е нысаны бойынша мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігі (бұдан әрі – ОЖБ медициналық бөлігі);
4) сырқат динамикасын талдау үшін амбулаториялық пациенттің медициналық картасы, ауру тарихынан үзінділер, мамандардың қорытындылары және зерттеу нәтижелері – бар болса;
5) сараптамалық қорытынды туралы деректерді енгізу үшін жұмыс істейтін адам ұсынған еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (анықтама);
6) алғашқы куәландыру кезінде еңбекке қабілетті жастағы адам ұсынатын еңбек қызметін растайтын құжат (бар болса), ал өндірістік жарақаттар және кәсіптік аурулар болған кезде, сонымен бірге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістегі еңбек сипаты мен жағдайлары туралы мәліметтер (жұмыс беруші толтырады);
7) осы әлеуметтік қатер бойынша жалпы еңбекке қабілетінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі – ЖЕА дәрежесі) алғаш рет белгіленген кезде міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын құжат;
8) өндірістік жарақат алған және/немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адам осы жазатайым оқиға бойынша КЕА және (немесе) мүгедектіктің себебін белгілеу үшін КЕА дәрежесін алғашқы рет белгілеу кезінде ұсынатын "Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу бойынша нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12655 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы акт (бұдан әрі – жазатайым оқиға туралы акт).
Жазатайым оқиға туралы акт болмаса және жұмыс беруші-дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда өндірістік жарақат алған және/немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адам ұсынатын еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен жарақаттанудың немесе аурудың себеп-салдарлық байланысы туралы сот шешімі қоса беріледі;

1) сведения, подтверждающие факт содержания лица в учреждении уголовно-исполнительной системы или следственном изоляторе;
2) заключение на МСЭ по форме № 031/у (далее – форма № 031/у), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020). Срок действия формы № 031/у составляет не более одного месяца со дня ее подписания, согласно Положению о деятельности врачебно-консультативной комиссии, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27505);
3) медицинская часть индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью по форме № 033/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (далее – медицинская часть ИПР), при ее разработке медицинской организацией;
4) медицинская карта амбулаторного пациента для анализа динамики заболевания, выписки из истории болезни, заключения специалистов и результаты обследований при их наличии;
5) лист (справка) о временной нетрудоспособности, представляемый работающим лицом, для внесения данных об экспертном заключении;
6) документ, подтверждающий трудовую деятельность (при наличии), представляемый при первичном освидетельствовании лицом трудоспособного возраста, а при производственных травмах и профессиональных заболеваниях также предоставляются сведения о характере и условиях труда на производстве (заполняется работодателем) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
7) документ, подтверждающий факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования, представляемый при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности (далее – степень УОТ) по данному социальному риску;
8) акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью (далее – акт о несчастном случае), по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055 "Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12655), представляемый лицом, получившим производственную травму и/или профессиональное заболевание при первичном установлении степени УПТ для установления причины УПТ и (или) инвалидности по данному несчастному случаю.
При отсутствии акта о несчастном случае и прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица прилагается решение суда о причинно-следственной связи травмы или заболевания с исполнением трудовых (служебных) обязанностей, представляемое лицом, получившим производственную травму и/или профессиональное заболевание;

9) екі жылдық мерзімнен кеш емес берілген, кәсіптік ауруға шалдыққан адам ұсынатын "Кәсіптік аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысын анықтау сараптамасының қағидалары" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-301/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21862 болып тіркелген) нысан бойынша сараптамалық кәсіби патологиялық комиссия немесе республикалық кәсіби патологиялық тартыс комиссиясының қорытындысы;
10) жаралануға, контузияға, жарақаттануға, мертігуге, ауруға байланысты мүгедектік себептерін анықтау үшін бір рет берілетін, себеп-салдарлық байланысты белгілеген тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжат;
11) қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеген кезде қорғаншылықты (қамқоршылықты) растайтын құжат;
12) "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы электрондық және қағаз жеткізгіштегі акт жазбаларының, куәліктер мен анықтамалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10173 болып тіркелген) атын, әкесінің атын (бар болса), тегін өзгерткен жағдайда қайта куәландыру кезінде куәландыратын адамның атын, әкесінің атын (бар болса) және тегін өзгерту туралы мәліметтер талап етіледі;
13) балаларды куәландыру (қайта куәландыру) кезінде – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (ПМПК) қорытындысы – бар болса.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, куәландырылатын адамның өтінішіне № 031/е нысаны, сондай-ақ тиісті құжаттардың қағаз жеткізгіштегі көшірмелері және салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары қоса беріледі.
Құжаттар қазақ немесе орыс тілдерінде ұсынылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.03.2024 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) кезінде МӘС-ке жолдау тәртібі
10. Пациенттің тіркелген жері бойынша медициналық ұйымның емдеуші дәрігері немесе диспансердің емдеуші дәрігері, жарақат және ақаулардың салдарынан аурулар әсерінен тіршілік-тынысының шектелуіне әкелетін организм функцияларының тұрақты бұзылулары болған кезде:
1) медициналық ақпараттық жүйеде (бұдан әрі – МАЖ) интеграциялау арқылы:
ҚР ДСМ АЖ-дан "Бекітілген халық тіркеліміне" (бұдан әрі – БХТ) медициналық ұйым туралы мәліметтерді және пациентті тіркеу күні, әрекет қабілеттілігі мәртебесі, пациентті тіркеу орны, жеке басты куәландыратын құжаттардың деректері туралы мәліметтерді алу бөлігінде;
ҚР ДСМ АЖ-дан "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркеліміне" (бұдан әрі – ДНЭТ) пациент, АХЖ-10 коды бойынша тарихи деректермен және нозологиялармен "Д" есебіне қойылған күні туралы мәліметтер алу бөлігінде;
ҚР ДСМ АЖ-дан "Стационарлық науқастардың электрондық тізіліміне" (бұдан әрі – СНЭТ) емделген жағдай туралы мәліметтер алу бөлігінде;
МАБ-тан пациенттің немесе оның өкілінің ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөмірін тіркеу туралы мәліметтерді алу бөлігінде пациент деректерін тексеру жүргізеді;

9) заключение экспертной профпатологической комиссии или республиканской экспертной конфликтной профпатологической комиссии, по формам, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-301/2020 "Об утверждении правил экспертизы установления связи профессионального заболевания с выполнением трудовых (служебных) обязанностей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21862), выданное не позднее двухлетней давности, представляемое лицом, получившим профессиональное заболевание;
10) документ, выданный уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь, представляемый один раз для определения причины инвалидности, связанной с ранением, контузией, травмой, увечьем, заболеванием;
11) документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) – при установлении опеки (попечительства);
12) сведения о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии в соответствии с приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых записей, свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме и на бумажном носителе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10173), требуются при повторном переосвидетельствовании в случае перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии освидетельствуемого лица;
13) заключение психолого-медико-педагогической консультации (ПМПК) при его наличии - при освидетельствовании (переосвидетельствовании) детей.
При отсутствии сведений в информационных системах, к заявлению освидетельствуемого лица прилагаются форма № 031/у, а также копии соответствующих документов на бумажном носителе и подлинники для сверки.
Документы представляются на казахском или русском языках.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.03.2024 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок направления на МСЭ при заочном проактивном освидетельствовании (переосвидетельствовании)
10. Лечащий врач медицинской организации по месту прикрепления пациента или лечащий врач диспансера, при наличии стойких нарушений функций организма, приводящих к ограничению жизнедеятельности, обусловленных заболеваниями, последствиями травм и дефектами:
1) проводит проверку данных пациента в медицинской информационной системе (далее – МИС) посредством интеграции:
с ИС МЗ РК в "Регистр прикрепленного населения" (далее – РПН) в части получения сведений о медицинской организации и дате прикрепления пациента, статусе дееспособности, месте регистрации пациента, данных документов, удостоверяющих личность;
с ИС МЗ РК в "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ЭРДБ) в части получения сведений о пациенте, дате постановки на "Д" наблюдение с историческими данными и нозологиями по коду МКБ 10;
с ИС МЗ РК в "Электронный регистр стационарных больных" (далее – ЭРСБ) в части получения сведений о пролеченном случае;
с БМГ в части получения сведений о регистрации номера абонентского устройства сотовой связи пациента или его представителя;

2) пациентті сырттай проактивті куәландыруға (қайта куәландыруға) жіберілгені және мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау үшін қажетті дербес деректерді және пациенттің заңмен қорғалатын құпиясын құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісімі (бұдан әрі – келісім) туралы sms-хабарламаға жауап жіберу қажеттігі туралы хабардар етеді;
3) пациенттен немесе оның өкілінен Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 155/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 27 сәуірде № 20495 болып тіркелген) бекітілген проактивті қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес келісу туралы жауап алады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. №031/е нысаны ДКК төрағасының ЭЦҚ-сы бекітілгеннен кейін мынадай талаптар сақталған кезде автоматтандырылған режимде МАЖ-дан ҚР ДСМ АЖ-ға жіберіледі:
1) келісім туралы деректердің болуы және жауап жіберушінің ұялы телефон нөмірінің пациенттің немесе оның өкілінің ұялы телефон нөміріне сәйкес келуі;
2) "сырттай проактивті куәландыру" белгісінің болуы;
3) аурудың бейіні мен пациенттің жасын ескере отырып, міндетті жолдарды толтыру;
4) диагноздың Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) жүргізілетін нозологиялық нысандар тізбесіне (бұдан әрі – нозологиялық нысандар тізбесі) сәйкес келуі;
5) бір айдан асырмай МАЖ-дағы № 031/е нысанын қалыптастыру күні;
6) медициналық ұйым атауының БХТ деректеріне сәйкес келуі (диспансерлерді қоспағанда);
7) №031/е нысанында көрсетілген иесіздендірілген электрондық құжаттардың денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың клиникалық хаттамаларына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) бекітілген Медициналық оңалтуды көрсету қағидаларына сәйкес қоса берілуі.
12. Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) мынадай құжаттарды:
организм функцияларының бұзылу дәрежесін, диагноздар мен ұсынымдарды көрсете отырып, шағымдарын, объективті тексеру деректерін көрсететін мамандардың консультацияларын;
клиникалық, зертханалық, рентгенологиялық және басқа зерттеулердің нәтижелерін;
пациенттің жай-күйінің динамикалық өзгерістерін көрсете отырып, амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда, үйде, санаторий-курорттық ұйымдарда емделіп шығу жағдайының (емделіп шығу жағдайларының) нәтижелерін;
туындаған асқынуларды;
зертханалық зерттеулердің, консультациялардың нәтижелерінің қорытындыларын;
оңалту әлеуеті, оңалту диагнозы және оңалту маршрутының шкаласы ескерілген ұсынымдарды;
жедел/шұғыл медициналық көмек шақырған пациентке белсенді бару нәтижелерін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 155/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 27 сәуірде № 20495 болып тіркелген) бекітілген Проактивті қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес алынған пациенттің немесе оның өкілінің келісімі бойынша №031/е электрондық нысан негізінде жүргізіледі.

2) уведомляет пациента о направлении на заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование) и необходимости направления ответа на sms-сообщение о согласии на сбор и обработку персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну пациента, необходимых для установления инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определения необходимых мер социальной защиты (далее – согласие);
3) получает от пациента или его представителя ответ о согласии в соответствии с Правилами оказания проактивных услуг, утвержденными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 155/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20495).
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Форма № 031/у после утверждения ЭЦП председателя ВКК в автоматизированном режиме передается из МИС в ИС МЗ РК при условии соблюдения следующих требований:
1) наличие данных о согласии и соответствие номера мобильного телефона отправителя ответа с номером мобильного телефона пациента или его представителя;
2) наличие признака "заочное проактивное освидетельствование";
3) заполнение обязательных полей с учетом профиля заболевания и возраста пациента;
4) соответствие диагноза Перечню нозологических форм, при которых проводится заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование) согласно приложению 15 к Правилам (далее – Перечень нозологических форм);
5) дата формирования формы № 031/у в МИС не более одного месяца;
6) соответствие наименования медицинской организации с данными РПН (за исключением диспансеров);
7) прикрепление обезличенных электронных документов, указанных в форме № 031/у, в соответствии со стандартами в области здравоохранения, клиническими протоколами диагностики, лечения и реабилитации, Правилами оказания медицинской реабилитации, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381) (далее – Приказ ҚР ДСМ-116/2020).
12. Заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование) проводится на основании электронной формы № 031/у с согласием пациента или его представителя, полученного в соответствии с Правилами оказания проактивных услуг, утвержденными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 155/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20495) с приложением электронных документов:
консультаций специалистов, отражающих жалобы, данные объективного обследования с указанием степени нарушения функций организма, диагнозов и рекомендаций;
результатов клинических, лабораторных, рентгенологических и других исследований;
результатов пролеченного случая (пролеченных случаев) в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях, на дому, в санаторно-курортных организациях, с указанием динамических изменений в состоянии пациента и возникших осложнений;
резюмирования результатов лабораторных исследований, консультаций;
рекомендаций с учетом реабилитационного потенциала, реабилитационного диагноза и шкалы реабилитационного маршрута;
результатов активного посещения пациента, вызывавшего скорую/ неотложную медицинскую помощь.

Медициналық электрондық құжаттар аурудың бейінін ескере отырып және денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың клиникалық хаттамаларына, ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына сәйкес ұсынылады.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы ЭЦҚ бекітілген мынадай электрондық құжаттар:
1) еңбек қызметін растайтын құжат;
2) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын құжат – аталған әлеуметтік тәуекел бойынша жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі алғаш рет белгіленгенде;
3) жаралануға, контузияға, жарақаттануға, мертігуге, ауруға байланысты мүгедектік себептерін анықтау үшін бір рет берілетін, себеп-салдарлық байланысты белгілеген тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжат;
4) қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеген кезде – қорғаншылықты (қамқоршылықты) растайтын құжат келіп түседі.
Берілетін деректердің толықтығын, шынайылығын және бұрмаланбауын ақпаратты беретін АЖ тарапы (сервис иесі) қамтамасыз етеді.
13. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, көрсету нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) келтірілген.
14. Құжаттарды қабылдау барысында МӘС маманы, олардың (ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтердің) толықтығын, қолданылу мерзімін тексереді.
Қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және/немесе құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну (мәліметтерді алу) және/немесе медициналық-әлеуметтік сараптама бөліміне барып куәландыруға тұрақты тіркелмеген орны бойынша жүгінген кезінде, МӘС маманы өтінішті қабылдаудан бас тартып, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
15. Сырттай проактивті куәландыруға (қайта куәландыру) құжаттар "МОДБ" ААЖ-ға келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті алушы және МАБ бойынша пациенттің немесе оның заңды өкілінің (ата-анасының, қорғаншысының, қамқоршысының) ұялы байланысының абоненттік құрылғысының нөмірі тіркелген болуына ЖТМДҚ-ға автоматты түрде сұрау салу жүзеге асырылады.
"МОДБ" ААЖ 1) ЖТМДҚ-дан:
пациенттің немесе оның заңды өкілінің қайтыс болуы;
тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркеудің болмауы;
шетелге тұрақты тұруға кеткен адамның өтініш беруі туралы;

Медицинские электронные документы прилагаются с учетом профиля заболевания и в соответствии со стандартами в области здравоохранения, клиническими протоколами диагностики, лечения и реабилитации, Приказом ҚР ДСМ-116/2020.
Из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП поступают следующие сведения:
1) подтверждающие трудовую деятельность;
2) подтверждающие факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования, при первичном установлении степени УОТ по данному социальному риску;
3) документа, выданного уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь, для определения причины инвалидности, связанной с ранением, контузией, травмой, увечьем, заболеванием;
4) документа, подтверждающего установление опеки (попечительства) – при установлении опеки (попечительства).
Полноту, подлинность, достоверность и неискаженность передаваемых данных обеспечивает сторона (владелец сервиса), передающая информацию.
13. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги, приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты" (далее – государственная услуга) согласно приложению 3 к Правилам (далее – Требование к оказанию государственной услуги).
14. Специалист МСЭ, при принятии документов (сведений из информационных систем), проверяет их полноту и срок действия.
При представлении документов (получении сведений) с истекшим сроком действия и (или) неполного пакета документов и (или) при обращении заявителя в отдел МСЭ на очное освидетельствование не по месту постоянной регистрации, специалист МСЭ отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 4 к Правилам.
15. При поступлении документов в АИС "ЦБДИ" на заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование) в автоматизированном режиме осуществляется запрос в ГБДФЛ по услугополучателю и БМГ на наличие регистрации номера абонентского устройства сотовой связи пациента или его законного представителя (родителя, опекуна, попечителя).
АИС "ЦБДИ" отклоняет документы с направлением информационного сообщения в ИС МЗ РК с указанием Причин отклонения медицинских документов, согласно приложению 5 к Правилам при получении следующих сведений:
1) из ГБДФЛ:
о смерти пациента или его законного представителя;
об отсутствии постоянной регистрации по месту жительства;
о подаче заявления лицом, выехавшим за рубеж на постоянное место жительства;

2) МАБ-тан – ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының нөмірі тіркеуде болмауы туралы мәліметтерді алу кезінде ҚР ДСМ АЖ -ға осы Қағидалардың 5-қосымшаға сәйкес Медициналық құжаттардың қабылданбау себептерін көрсетіп, ақпараттық хабарлама жібере отырып құжаттарды қайтарады.
16. "МОДБ" ААЖ-не келіп түскен №031/е нысаны мынадай талаптарға сәйкестігі тексеріледі:
1) жауап жіберушінің ұялы телефон нөмірінің пациенттің немесе өкілінің ұялы телефон нөміріне сәйкестігі;
2) "сырттай проактивті куәландыру" белгісінің болуы;
3) аурудың бейіні мен пациенттің жасын ескере отырып, №031/е нысандағы міндетті жолдарды толтыру;
4) диагноздың Нозологиялық нысандар тізбесіне сәйкестігі;
5) МАЖ-дағы №031/е нысанын қалыптастыру күнінің бір айдан аспауы;
6) №031/е нысандағы медициналық ұйым атауының БХТ деректеріне сәйкестігі (диспансерлерді қоспағанда);
7) ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына, денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың клиникалық хаттамаларына сәйкес №031/е нысанда көрсетілген электрондық құжаттардың қоса берілуі;
8) ЭЦҚ-ның болуы.
"МОДБ" ААЖ-де №031/е нысанының 25.1 -тармағына сәйкес "ОТҚ" АЖ-да сауалнаманың (сұраулардың) болуы тексеріледі.
Тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көрсетілген талаптардың біріне сәйкес келмеген жағдайда осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес медициналық құжаттарды қайтару себебін көрсете отырып ҚР ДСМ АЖ-ға ақпараттық хабарлама жіберіледі.
Медициналық ұйым қайтару себебін (себептерін) ескере отырып, № 031/е нысанын сырттай проактивті куәландыруға (қайта куәландыруға) қайта жіберу мәселесін қарайды.
4-параграф. МӘС жүргізу тәртібі
17. МӘС ұсынылған құжаттарды (клиникалық-функционалдық, әлеуметтік, кәсіптік және басқа да деректерді) қарау, куәландырылатын адамды көзбе-көз тексеру, организм функцияларының бұзылу мен тыныс-тіршіліктің, оның ішінде еңбекке қабілеттілігінің шектелу дәрежесін бағалау жолымен МӘС бөлімі басшысының немесе МӘС ӘББ басшысының (бұдан әрі - басшы) және кемінде екі маманның қатысуымен алқалы түрде жүргізіледі.
МӘС бөлімінің және/немесе МӘС ӘББ көзбе көз куәландыруды, қайта куәландыруды жүргізу барысы аудиобейнежазба құралдарын пайдалана отырып белгіленеді. Аудио-бейнежазбалардың деректері МӘС жүргізілген күннен бастап кемінде 4 (төрт) ай сақталады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17-1. Сырттай проактивті куәландыру МӘС бөлімінің эксаумақтық басшысының, МӘС эксаумақтық сарапшысының және МӘС тәуелсіз сарапшысының (бұдан әрі - сарапшылар) қатысуымен жүргізіледі.
МӘС тәуелсіз сарапшылары болмаған кезде немесе толық жүктемесі кезінде сырттай проактивті куәландыру МӘС бөлімінің эксаумақтық басшысының және екі эксаумақтық сарапшысының қатысуымен жүргізіледі.
Ескерту. Қағидалар 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) из БМГ - об отсутствии регистрации номера абонентского устройства сотовой связи.
16. Поступившую форму № 031/у в АИС "ЦБДИ" проверяют на соответствие следующим требованиям:
1) наличие данных о согласии и соответствие номера мобильного телефона отправителя ответа с номером мобильного телефона пациента или его представителя;
2) наличие признака "проактивное заочное освидетельствование";
3) заполнение обязательных полей с учетом профиля заболевания и возраста пациента;
4) соответствие диагноза Перечню нозологических форм;
5) дата формирования формы № 031/у в МИС не более одного месяца;
6) соответствие наименования медицинской организации с данными РПН (за исключением диспансеров);
7) прикрепление электронных документов, указанных в форме № 031/у, в соответствии со стандартами в области здравоохранения, клиническими протоколами диагностики, лечения и реабилитации, Приказом ҚР ДСМ-116/2020;
8) наличие ЭЦП.
В АИС "ЦБДИ" проверяется наличие опросника (опросников) в ИС "ТСР" в соответствии с пунктом 25.1. формы № 031/у.
В случае несоответствия одному из требований, указанных в частях первой и второй настоящего пункта, из АИС "ЦБДИ" в ИС МЗ РК для отправки в МИС направляется информационное сообщение с указанием причин отклонения медицинских документов согласно приложению 5 к Правилам;
Медицинская организация с учетом причины (причин) отклонения рассматривает вопрос повторного направления формы № 031/у на заочное проактивное освидетельствование.
Параграф 4. Порядок проведения МСЭ
17. МСЭ проводится коллегиально, при участии руководителя отдела МСЭ или руководителя ОМК МСЭ (далее – руководитель) и не менее двух главных специалистов, путем рассмотрения представленных документов (клинико-функциональных, социальных, профессиональных и других данных), осмотра освидетельствуемого лица при очном освидетельствовании, оценки степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности, в том числе трудоспособности.
Ход проведения очного освидетельствования, переосвидетельствования отдела МСЭ и/или ОМК МСЭ фиксируется с использованием средств аудио-видеозаписи. Данные аудио-видеозаписи хранятся не менее 4 (четырех) месяцев со дня проведения МСЭ.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17-1. Заочное проактивное освидетельствование проводится при участии экстерриториального руководителя отдела МСЭ, экстерриториального эксперта МСЭ и независимого эксперта МСЭ (далее – эксперты).
При отсутствии или полной загруженности независимых экспертов МСЭ, заочное проактивное освидетельствование проводится при участии экстерриториального руководителя отдела МСЭ и двух экстерриториальных экспертов.
Сноска. Парагарф 4 дополнен пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

18. МӘС сараптамалық қорытындысы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ЖХС-ға сәйкес организмнің негізгі функциялары бұзылуының және тыныс-тіршілік шектелуінің жіктемесі негізінде, сондай-ақ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес он сегіз жасқа дейінгі балаларға мүгедектік мерзімдерін белгілеу үшін медициналық көрсетілімдер, осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес он сегіз жастан асқан адамдарға мүгедектік тобы және (немесе) кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі қайта куәландыру мерзімінсіз және (немесе) жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының, 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейін белгіленетін қалпына келмейтін кемістіктер мен аурулар тізбесіне (бұдан әрі – Қалпына келмейтін кемістіктер мен аурулар тізбесі), осы Қағидаларға 7-2-қосымшаға сәйкес он сегіз жастан асқан адамдарға мүгедектік 5 жыл мерзімге белгіленетін аурулардың, кемістіктердің тізбесіне медициналық көрсетілімдер негізінде организмнің жай-күйі мен тыныс-тіршілігінің шектелу дәрежесін кешенді бағалауға байланысты шығарылады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. МӘС жүргізу қорытындысы бойынша тыныс-тіршілігі санаттарының бірінің (өзін-өзі күту, жүріп-тұру, еңбек қызметі (еңбек қабілеті), оқу, бағдарлана білу, қарым-қатынас, өз мінез-құлқын қадағалау, ойын және танымдық қызмет, белсенді қозғалыс қабілеті) шектелуіне әкеп соқтыратын организм функцияларының тұрақты бұзылуы болмаған жағдайларда мүгедектік және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі белгіленбейді.
20. Сараптамалық қорытынды:
1) көзбе-көз куәландыруға жүгінген күні;
2) МӘС актісінің жобасы сырттай проактивті куәландыруға келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шығарылады. МӘС актісі жобасының 16.00-ден кейін түскен жағдайда, сараптамалық шешім шығару мерзімі көзбе-көз куәландырылған күннен бастап есептеледі;
3) 10 (он) жұмыс күні ішінде:
МӘС бөлімі алдын ала шығарылған сараптамалық қорытындысымен бірге куәландырылатын адамды және (немесе) куәландырылатын адамның құжаттарын МӘС ӘББ-ге консультацияға жіберген кезде көзбе-көз куәландыру күнінен бастап шығарылады. МӘС ӘББ консультациялық қорытынды шығарады, ол МӘС бөлімі сараптамалық қорытынды шығару кезінде есепке алынады.
Егер куәландырылатын адам МӘС бөліміне және (немесе) МӘС ӘББ-ге келмесе, МӘС бөлімі оныншы жұмыс күні алдын ала шығарылған сараптамалық қорытындыға сәйкес және МӘС ӘББ консультациялық қорытындысын ескере отырып сараптамалық қорытынды шығарады;

18. Экспертное заключение МСЭ выносится исходя из комплексной оценки состояния организма и степени ограничения жизнедеятельности, на основании классификации нарушений основных функций организма и ограничений жизнедеятельности в соответствии с МКФ согласно приложению 6 к настоящим Правилам, а также медицинских показаний для установления сроков инвалидности детям до восемнадцати лет, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, перечню необратимых дефектов и заболеваний, при которых лицам старше восемнадцати лет группа инвалидности и (или) степень утраты профессиональной трудоспособности устанавливается без срока переосвидетельствования и (или) степень утраты общей трудоспособности до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам (далее – Перечень необратимых дефектов и заболеваний), перечню заболеваний, дефектов, при которых инвалидность лицам старше восемнадцати лет устанавливается сроком на 5 лет согласно приложению 7-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. По итогам проведения МСЭ инвалидность и (или) степень утраты трудоспособности не устанавливаются в случаях отсутствия стойких нарушений функций организма, которые приводят к ограничению одной из категорий жизнедеятельности (способность к самообслуживанию, передвижению, трудовой деятельности (трудоспособности), обучению, ориентации, общению, контролю за своим поведением, игровой и познавательной деятельности, двигательной активности).
20. Экспертное заключение выносится:
1) в день обращения на очное освидетельствование;
2) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления проекта акта МСЭ на заочное проактивное освидетельствование. В случае поступления проекта акта МСЭ после 16.00 часов, срок вынесения экспертного заключения исчисляется со следующего рабочего дня;
3) в течение 10 (десяти) рабочих дней:
со дня очного освидетельствования при направлении отделом МСЭ освидетельствуемого лица и (или) документов освидетельствуемого лица с предварительно вынесенным экспертным заключением в ОМК МСЭ на консультацию. ОМК МСЭ выносит консультативное заключение, которое учитывается при вынесении экспертного заключения отделом МСЭ.
Если освидетельствуемое лицо не явилось в отдел МСЭ и (или) ОМК МСЭ, отдел МСЭ на десятый рабочий день выносит экспертное заключение в соответствии с предварительным экспертным заключением и с учетом консультативного заключения ОМК МСЭ;

МӘС актісі сырттай проактивті куәландыруға бөлінген күннен бастап, осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген куәландырылатын адамның құжаттарын көзбе-көз куәландыруға жолдаған кезде, осы Қағидалардың 45-тармағында көзделген жағдайларда немесе оны қайта бөлу кезінде, сарапшы еңбекке уақытша жарамсыздық парағына шыққан жағдайда шығарылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Көзбе-көз куәландыру (қайта куәландыру) куәландырылатын адамның немесе заңды өкілінің келісуімен үйде, стационарда, ал куәландырылатын адам тасымалдауға келмейтін және (немесе) қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерлерде стационарлық емделуде жүрген кезде сырттай, №031/е нысаны бойынша ДКК ұсынысы негізінде жүргізіледі. Сырттай куәландырылған (қайта куәландырылған) кезде №031/е нысанды куәландырылатын адамның орналасқан жері бойынша өңірдің медициналық ұйымы ресімдейді.
Сырттай мүгедектік және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі бір жылдан аспайтын мерзімге бір рет айқындалады.
22. № 031/е нысаны негізсіз ресімделген жағдайда (организмнің жай-күйін және тіршілік әрекетінің шектелу дәрежесін кешенді бағалау үшін деректердің болмауы) көзбе-көз куәландыру кезінде МӘС бөлімі тексерудің және ұсынылған медициналық құжаттарды талдау деректерінің негізінде сараптамалық қорытынды шығарады және сараптамалық қорытынды шығарылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде бұл туралы медициналық және фармацевтикалық бақылау саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне және пациентті жіберген медициналық ұйымға № 031/е нысанының көшірмесін қоса бере отырып хабарлайды, бұл туралы МӘС актісінде және № 031/е нысанының МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарламасында жазба жасалады.
23. № 031/е нысанында көрсетілген функционалдық бұзылыстардың дәрежесін және диагнозын нақтылау үшін МӘС ӘББ шағымдану бойынша МӘС-ті жүргізген кезде консультанттар (кардиологтар, онкологтар, офтальмологтар, педиатрлар, психологтар және басқа да бейінді мамандар) шақырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес мүгедектікті, еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу күні:
1) куәландырылатын адамның және/немесе оның заңды өкілінің МӘС бөліміне жүгінген күні;

со дня распределения проекта акта МСЭ на заочное проактивное освидетельствование при направлении документов освидетельствуемого лица, указанных в пункте 12 настоящих Правил, на очное освидетельствование в случаях, предусмотренных в пункте 45 настоящих Правил или при его перераспределении, в случае выхода эксперта на лист временной нетрудоспособности.
Сноска. Пункт 20 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. С согласия освидетельствуемого лица или законного представителя очное освидетельствование (переосвидетельствование) проводится на дому, в стационаре, а когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и (или) находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона проводится заочно, на основании рекомендации ВКК в форме № 031/у.
При заочном освидетельствовании (переосвидетельствовании) форма № 031/у оформляется медицинской организацией региона по месту нахождения освидетельствуемого лица.
Инвалидность и (или) степень утраты трудоспособности заочно определяется однократно на срок не более одного года.
22. При необоснованном оформлении формы № 031/у (отсутствии данных для комплексной оценки состояния организма и степени ограничения жизнедеятельности), отдел МСЭ при очном освидетельствовании выносит экспертное заключение на основании данных осмотра и анализа представленных медицинских документов и письменно в течение десяти рабочих дней со дня вынесения экспертного заключения извещает об этом территориальное подразделение государственного органа в сфере медицинского и фармацевтического контроля и медицинскую организацию, направившую пациента, с приложением копии формы № 031/у, о чем делается запись в акте МСЭ и в извещении об экспертном заключении МСЭ формы № 031/у.
23. При проведении МСЭ в ОМК МСЭ по обжалованию для уточнения диагноза и степени функциональных нарушений, указанных в форме № 031/у, приглашаются консультанты (кардиологи, онкологи, офтальмологи, педиатры, психологи и другие профильные специалисты).
Сноска. Пункт 23 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Датой установления инвалидности, степени утраты трудоспособности считается:
1) дата обращения освидетельствуемого лица и/или его законного представителя в отдел МСЭ, в соответствии с пунктом 9 Правил;

2) сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) кезінде, "МОДБ" ААЖ-да МӘС актісі жобасы түзілген күн болып есептеледі.
5-параграф. МӘС актісі жобасының түзілуі және оны сырттай проактивті куәландыруға (қайта куәландыруға) жолдау тәртібі
25. Сырттай проактивті куәландыру кезінде № 031/е нысаны "МОБД" ААЖ-ның "Тіркелген МӘС актілерінің тізілімі" модуліне және автоматты түрде түседі.
1) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес куәландырылатын адамның келіп түскен медициналық құжаттарының негізінде МӘС актісінің жобасы (бұдан әрі - МӘС актісінің жобасы) қалыптастырылады;
МӘС актісінің жобасына автоматты түрде жасалатын және 14 саннан куәландыру күні мен реттік нөмірден тұратын бірегей нөмір беріледі;
2) медициналық құжаттарда көрсетілген куәландырылатын адамның жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі - Т.А.Ә.), туған күні, тұрғылықты жері, жұмыс орны, медициналық ұйымның, медицина қызметкерлерінің және заңды өкілінің деректері иесіздендіріледі;
3) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күту парағы қалыптастырылады;
4) осы Қағидалардың 17-1-тармағына сәйкес МӘС актісінің жобасы МӘС бөлімінің эксаумақтық басшысына және бейінін ескере отырып, екі сарапшыға бөлінеді.
Бөлу еңбек демалысының немесе ақысыз демалыстың кезеңдерін, іссапар кестелерін, сондай-ақ уақытша еңбекке жарамсыздық кезеңін ескере отырып жүзеге асырылады.
5) МӘС актісінің жобасын бөлу кезінде деректер иесіздендіріледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Сараптамалық қорытындының түзілуі
26. Организм функцияларының бұзылуы мен тіршілік-тынысының, оның ішінде еңбек ету қабілетінің шектелуі дәрежесіне қарай мүгедектігі бар адамдар деп танылған адамға бірінші, екінші немесе үшінші топтағы мүгедектік, жеті жасқа дейінгі адамға "мүгедектігі бар бала" санаты, ал жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі адамға бірінші топтағы мүгедектігі бар бала", "екінші топтағы мүгедектігі бар бала", "үшінші топтағы мүгедектігі бар бала" санаттары белгіленеді.
27. МӘС жүргізу кезінде мынадай мүгедектік себептері және (немесе) ЖЕА дәрежелері айқындалады:
1) жалпы ауру;
2) еңбек жарақаты;
3) кәсіптік ауру;
4) бала кезінен мүгедектік;
5) жеті жасқа дейінгі балалардың мүгедектігі;
6) жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі балалардың мүгедектігі;

2) дата формирования проекта акта МСЭ в АИС "ЦБДИ" при заочном проактивном освидетельствовании (переосвидетельствовании).
Параграф 5. Формирование проекта акта МСЭ и его направления для проведения заочного проактивного освидетельствования (переосвидетельствования)
25. При заочном проактивном освидетельствовании форма № 031/у поступает в модуль "Реестр зарегистрированных актов МСЭ" АИС "ЦБДИ" и в автоматическом режиме:
1) на основании поступивших медицинских документов освидетельствуемого лица формируется электронный проект акта МСЭ по форме согласно приложению 8 к Правилам (далее – проект акта МСЭ).
Проекту акта МСЭ присваивается уникальный номер, который генерируется автоматически и содержит 14 цифр: дату поступления документов и порядковый номер;
2) обезличиваются указанные в медицинских документах индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – ФИО), дата рождения, место жительства, место работы освидетельствуемого лица, данные медицинской организации, медицинских работников и его представителя;
3) формируется лист ожидания по форме согласно приложению 9 к Правилам;
4) проект акта МСЭ распределяется экстерриториальному руководителю отдела МСЭ и с учетом профиля двум экспертам, в соответствии с пунктом 17-1 настоящих Правил.
Распределение осуществляется с учетом периода трудового отпуска или отпуска без сохранения заработной платы, графиков командировок, периода временной нетрудоспособности;
5) при распределении проекта акта МСЭ данные обезличиваются.
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Формирование экспертного заключение
26. В зависимости от степени нарушения функций организма и ограничения жизнедеятельности, в том числе трудоспособности, лицу, признанному лицом с инвалидностью, устанавливается первая, вторая или третья группа инвалидности, лицу до семилетнего возраста категория "ребенок с инвалидностью", а лицу с семи до восемнадцати лет - категории "ребенок с инвалидностью первой группы", "ребенок с инвалидностью второй группы", "ребенок с инвалидностью третьей группы".
27. При проведении МСЭ определяются следующие причины инвалидности и (или) степени УОТ:
1) общее заболевание;
2) трудовое увечье;
3) профессиональное заболевание;
4) инвалидность с детства;
5) инвалидность детей до семи лет;
6) инвалидность детей с семи до восемнадцати лет;

7) тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган себептік-салдарлық байланысты белгілеген жағдайда, қызметтік міндеттерін атқару кезінде, әскери қызмет өткеру кезінде, азаматтық немесе әскери мақсаттағы ядролық объектілердегі авариялардың зардаптарын жою кезінде не ядролық объектілердегі авариялық жағдайлар нәтижесінде алған жаралану, контузия, мертігу, ауру, әскери қызмет міндеттерін (қызметтік міндеттерін) атқаруға байланысты емес жазатайым оқиғаның салдарынан болған жаралану, контузия, мертігу, ауру не әскери және қызметтік борышын орындауға байланысты емес ауру;
8) тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган себеп-салдарлық байланысты белгілеген жағдайда төтенше экологиялық жағдайлар, оның ішінде ядролық жарылыстар мен сынақтар кезіндегі радиациялық әсер етудің салдарынан және (немесе) олардың зардаптарынан болған мүгедектік айқындалады.
Осы тармақтың 7) және 8) тармақшаларындағы мүгедектік себептері себеп-салдарлық байланысты анықтаған уәкілетті органның келтірген тұжырымына қатаң сәйкестікпен шығарылады.
28. Өзінің еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде өндірістік жарақат алған және (немесе) кәсіптік ауруға шалдыққан қызметкерге (бұдан әрі – зақым келген қызметкер) МӘС жүргізу кезінде мынадай КЕА-ның себептері белгіленеді:
1) еңбек жарақаты;
2) кәсіптік ауру.
29. Егер куәландырылатын адам мүгедектік себебін ауыстырғысы келсе, осы Қағидалардың 9-тармағының 8), 9), 10) тармақшаларына сәйкес себептік-салдарлық байланысты растайтын құжаттарды МӘС бөліміне ұсынған күні мүгедектік себебін өзгерткен күн болып есептеледі.
30. Мүгедектік мынадай мерзімдерге:
жеті жасқа дейінгі адамдарға – 6 айға, 1 жылға, 2 жылға, 5 жылға немесе жеті жасқа толғанға дейін;
жеті жастан он сегіз жастағы адамдарға – 6 айға, 1 жылға, 5 жылға немесе он сегіз жасқа толғанға дейін;
он сегіз жастан асқан адамдарға – 6 айға, 1 жылға, 2 жылға, 5 жылға немесе қайта куәландыру мерзімінсіз белгіленеді.
31. Қайта куәландыру мерзімінсіз мүгедектік:
1) осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес Қалпына келмейтін кемістіктер мен аурулар тізбесіне сәйкес;
2) осы Қағидаларға 7-2-қосымшаға сәйкес Он сегіз жастан асқан адамдарға мүгедектік 5 жыл мерзімге белгіленетін аурулардың, кемістіктердің тізбесінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда организм функцияларының тұрақты, қалпына келмейтін өзгерістері мен бұзылулары болған, толық көлемде жүргізілген оңалту іс-шаралары тиімсіз, оперативті емдеу және/немесе органдардың трансплантациясын қоса алғанда, мүгедектік тобы тұрақты болған кезде және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамды кемінде төрт жыл, екінші топтағы мүгедектігі бар адамды кемінде бес жыл, үшінші топтағы мүгедектігі бар адамды кемінде алты жыл динамикалық қадағалаған кезде;

7) ранения, контузии, увечья, заболевания, полученные при исполнении служебных обязанностей, при прохождении воинской службы, при ликвидации последствий аварий на ядерных объектах гражданского или военного назначения либо в результате аварийных ситуаций на ядерных объектах, в результате несчастного случая, не связанного с исполнением обязанностей воинской службы (служебных обязанностей), либо заболевания, не связанные с выполнением воинского и служебного долга, при условии установления причинно-следственной связи уполномоченным органом соответствующей сферы деятельности;
8) инвалидность вследствие чрезвычайных экологических ситуаций, в том числе вследствие радиационного воздействия при проведении ядерных взрывов и испытаний и (или) их последствий при условии установления причинно-следственной связи уполномоченным органом соответствующей сферы деятельности.
Причины инвалидности, указанные в подпунктах 7) и 8) настоящего пункта, выносятся в строгом соответствии с приведенной формулировкой уполномоченного органа, установившего его причинно-следственную связь.
28. При проведении МСЭ работника, получившего производственную травму и (или) профессиональное заболевание, связанное с исполнением им трудовых (служебных) обязанностей (далее – пострадавший работник) определяются следующие причины УПТ:
1) трудовое увечье;
2) профессиональное заболевание.
29. Если освидетельствуемое лицо претендует на изменение причины инвалидности, датой изменения причины инвалидности считается дата предъявления в отдел МСЭ документов, подтверждающих причинно-следственную связь, в соответствии с подпунктами 8), 9), 10) пункта 9 Правил.
30. Инвалидность устанавливается на следующие сроки: лицам до семилетнего возраста – 6 месяцев, 1 год, 2 года, на 5 лет или до достижения семилетнего возраста;
лицам с семилетнего до восемнадцатилетнего возраста – 6 месяцев, 1 год, 2 года, на 5 лет или до достижения восемнадцатилетнего возраста;
лицам старше восемнадцатилетнего возраста – 6 месяцев, 1 год, 2 года, 5 лет или без срока переосвидетельствования.
31. Инвалидность без срока переосвидетельствования устанавливается:
1) в соответствии с Перечнем необратимых дефектов и заболеваний, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам;
2) при стойких, необратимых изменениях и нарушениях функций организма, неэффективности проведенных в полном объеме реабилитационных мероприятий, включая оперативное лечение и/или трансплантацию органов, стабильности группы инвалидности и динамическом наблюдении за лицом с инвалидностью первой группы не менее четырех лет, второй - не менее пяти лет, третьей - не менее шести лет, за исключением состояний, указанных в Перечне заболеваний, дефектов, при которых инвалидность лицам старше восемнадцати лет устанавливается сроком на 5 лет, согласно приложению 7-2 к настоящим Правилам;

3) осы Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген зейнет жасындағы адамдарға оңалту болжамы қолайсыз болған кезде белгіленеді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Он сегіз жастан асқан адамдарға мүгедектік осы Қағидаларға 7-2-қосымшаға сәйкес Он сегіз жастан асқан адамдарға мүгедектік 5 жыл мерзімге белгіленетін аурулар, кемістіктер тізбесіне сәйкес 5 жыл мерзімге белгіленеді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Жоғалтылған еңбек ету қабілетіне пайыздық қатынаста көрсетілген адамның жұмысты орындау, қызмет көрсету қабілетінің төмендеу деңгейін сипаттайтын ЖЕА дәрежесі мынадай мерзімдерге: 6 айға, 1 жылға, 2 жылға, 5 жылға, он сегіз жасқа толғанға дейін, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы осы Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейін белгіленеді. Мүгедектігі бар адамға ЖЕА дәрежесі кезекті қайта куәландыру мерзімімен белгіленген кезде ЖЕА дәрежесі осы әлеуметтік қатер бойынша мүгедектік мерзімі аяқталғанға дейін белгіленеді.
34. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының осы Кодекстің 207-бабының 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейінгі ЖЕА дәрежесі:
1) қалпына келмейтін анатомиялық кемістіктер тізбесіне сәйкес;
2) организм функцияларының тұрақты, қалпына келмейтін өзгерістері мен бұзылулары болған, толық көлемде жүргізілген оңалту іс-шаралары тиімсіз, оперативті емдеу және/немесе органдардың трансплантациясын қоса алғанда, ЖЕА дәрежесі тұрақты болған кезде және ЖЕА дәрежесі 80-нен 100 пайызды қоса алғанға дейінгі шегінде мүгедектігі бар адамдарды кемінде төрт жыл, 60-тан 79 пайызды қоса алғанға дейінгі шегінде кемінде бес жыл, 30-дан 59 пайызды қоса алғанға дейінгі шегінде кемінде алты жыл динамикалық қадағалаған кезде белгіленеді.
35. КЕА дәрежесі мынадай мерзімдерге: 6 айға, 1 жылға, 2 жылға, 5 жылға немесе қайта куәландыру мерзімінсіз белгіленеді. Мүгедектігі бар адамға кезекті қайта куәландыру мерзімімен КЕА дәрежесі белгіленген кезде өндірістік жарақат және (немесе) кәсіптік ауру бойынша КЕА дәрежесі мүгедектік мерзімі аяқталғанға дейін белгіленеді.
36. Қайта куәландыру мерзімінсіз КЕА дәрежесі:

3) при неблагоприятном реабилитационном прогнозе лицам пенсионного возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Инвалидность сроком на 5 лет устанавливается лицам старше восемнадцатилетнего возраста в соответствии с Перечнем заболеваний, дефектов, при которых инвалидность лицам старше восемнадцати лет устанавливается сроком на 5 лет, согласно приложению 7-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Степень УОТ, характеризующая уровень снижения способности человека выполнять работу, оказывать услуги, выраженная в процентном отношении к утраченной трудоспособности, устанавливается на следующие сроки: 6 месяцев, 1 год, 2 года, 5 лет, до достижения восемнадцатилетнего возраста, до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса.
При установлении степени УОТ лицу с инвалидностью с очередным сроком переосвидетельствования, степень УОТ устанавливается до окончания срока инвалидности по данному социальному риску.
34. Степень УОТ до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса, устанавливается:
1) согласно Перечню необратимых анатомических дефектов;
2) при стойких, необратимых изменениях и нарушениях функций организма, неэффективности проведенных в полном объеме реабилитационных мероприятий, включая оперативное лечение и/или трансплантацию органов, стабильности степени УОТ и динамическом наблюдении за лицом с инвалидностью со степенью УОТ в пределах от 80 до 100 процентов включительно не менее четырех лет, от 60 до 79 процентов включительно не менее пяти лет, от 30 до 59 процентов включительно не менее шести лет.
35. Степень УПТ устанавливаются на следующие сроки:
6 месяцев, 1 год, 2 года, 5 лет или без срока переосвидетельствования. При установлении степени УПТ лицу с инвалидностью с очередным сроком переосвидетельствования, степень УПТ устанавливается до окончания срока инвалидности по производственной травме и (или) по профессиональному заболеванию.
36. Степень УПТ без срока переосвидетельствования устанавливается:

1) Қалпына келмейтін анатомиялық кемістіктер тізбесіне сәйкес;
2) организм функцияларының тұрақты, қалпына келмейтін өзгерістері мен бұзылулары болған, толық көлемде жүргізілген оңалту іс-шаралары тиімсіз, оперативті емдеу және/немесе органдардың трансплантациясын қоса алғанда, КЕА дәрежесі тұрақты болған кезде және КЕА дәрежесі 90-нан 100 пайызды қоса алғанға дейінгі адамдарды кемінде төрт жыл, 60-тан 89 пайызды қоса алғанға дейін кемінде бес жыл, КЕА дәрежесі 30-дан 59 пайызды қоса алғанға, 5-тен 29 пайызды қоса алғанға дейін кемінде алты жыл динамикалық қадағалаған кезде;
3) зейнет жасындағы адамдарға оңалту болжамы қолайсыз болған кезде белгіленеді.
37. Мүгедектік мерзімдері мен еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежелері куәландырылатын адамның оңалту болжамы мен оңалту әлеуетіне сәйкес белгіленеді.
38. Оңалту болжамы былайша бағаланады:
қолайлы – организмнің бұзылған функциялары мен тіршілік-тынысының шектелу санаттарын толық қалпына келтіру және (немесе) орнын толтыру, мүгедектігі бар адамды қоғамға етене араластыру мүмкіндігі;
біршама қолайлы – олардың шектелу дәрежесі төмендеген немесе тұрақтанған жағдайда, кірігу және толық әлеуметтік қолдаудан ішінара әлеуметтік қолдауға өту қабілеті кеңейген жағдайда организмнің бұзылған функциялары мен тіршілік-тынысының шектелу санаттарын ішінара қалпына келтіру мүмкіндігі;
күмәнді – болжамның анық болмауы;
қолайсыз – организмнің бұзылған функцияларын және тіршілік-тынысы санаттарын қалпына келтіру немесе орнын толтыру мүмкіндігінің болмауы.
39. Оңалту әлеуеті былайша бағаланады:
жоғары – денсаулықтың, тіршілік-тынысындағы шектеулердің, еңбекке қабілеттігі мен әлеуметтік мәртебесінің толығымен қалпына келтірілуі (толық оңалту);
қанағаттанарлық – организм функцияларының шамалы білініп бұзылуы, тіршілік-тынысы санаттарын шектелген көлемде немесе техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар арқылы орындау мүмкіндігі, әлеуметтік қолдауға мұқтаждық;
төмен – организм функциялары бұзылушылығының айқын білінуі, тіршілік-тынысы санаттарының көпшілігін едәуір шектеулермен орындау, мүгедектігі бар адамның әлеуметтік қолдауға үнемі мұқтаж болуы;
оңалту әлеуетінің болмауы – организм функцияларының өте айқын бұзылуы, негізгі қызмет түрлерінің орнын толтыруға немесе өздігінен орындауға мүмкіндіктің болмауы, өзгелердің күтіміне мұқтаж болу.
40. ОЖБ осы ОЖБ-ны іске асыру мерзіміне сәйкес келетін әрбір оңалту іс-шарасын іске асыру мерзімі көрсетіле отырып, мүгедектікті белгілеу мерзіміне әзірленеді.
ОЖБ:

1) согласно Перечню необратимых анатомических дефектов;
2) при стойких, необратимых изменениях и нарушениях функций организма, неэффективности проведенных в полном объеме реабилитационных мероприятий, включая оперативное лечение и/или трансплантацию органов, стабильности степени УПТ и динамическом наблюдении за лицом со степенью УПТ от 90 до 100 процентов включительно не менее четырех лет, от 60 до 89 процентов включительно не менее пяти лет, со степенью УПТ от 30 до 59 процентов включительно, от 5 до 29 процентов включительно не менее шести лет;
3) при неблагоприятном реабилитационном прогнозе лицам пенсионного возраста.
37. Сроки инвалидности и степени утраты трудоспособности устанавливаются в соответствии с реабилитационным прогнозом и потенциалом освидетельствуемого лица.
38. Реабилитационный прогноз оценивается:
благоприятный – возможность полного восстановления и (или) компенсации нарушенных функций организма и категорий ограничений жизнедеятельности, полной интеграции лица с инвалидностью в общество;
относительно благоприятный – возможность частичного восстановления и (или) компенсации нарушенных функций организма и категорий ограничений жизнедеятельности при уменьшении степени их ограничений или стабилизации, при расширении способности к интеграции и переходу от полной к частичной социальной поддержке;
сомнительный – неясный прогноз;
неблагоприятный – невозможность восстановления, стабилизации или компенсации нарушенных функций организма и категорий ограничений жизнедеятельности.
39. Реабилитационный потенциал оценивается:
высокий – полное восстановление здоровья, всех категорий ограничений жизнедеятельности, трудоспособности и социального положения (полная реабилитация);
удовлетворительный – умеренно выраженное нарушение функций организма, выполнение категорий жизнедеятельности возможно в ограниченном объеме или с помощью технических вспомогательных (компенсаторных) средств, потребность в социальной поддержке;
низкий – выраженное нарушение функций организма, значительные ограничения в выполнении большинства категорий жизнедеятельности, потребность в постоянной социальной поддержке;
отсутствие реабилитационного потенциала – резко выраженное нарушение функций организма, невозможность компенсации или самостоятельного выполнения основных видов деятельности, потребность в постороннем уходе.
40. ИПР разрабатывается на срок установления инвалидности с указанием срока реализации каждого реабилитационного мероприятия, соответствующего сроку реализации ИПР.
ИПР состоит из:

1) ОЖБ-ның медициналық бөлігінен;
2) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігінен;
3) Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ОЖБ-ның кәсіптік бөлігінен тұрады.
Медициналық ұйымның мультидисциплинарлық топ ОЖБ-ның медициналық бөлігін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) бекітілген Медициналық оңалту көрсету қағидаларына және диагностика, емдеу және оңалтудың клиникалық хаттамаларына сәйкес әзірлейді, ДКК төрағасының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
41. Жүргізілген оңалту-сараптама диагностикасының нәтижелеріне және мүгедектігі бар адамның оңалту іс-шараларын жүргізуге қажеттілігіне қарай, № 031/е нысанда көрсетілген оңалту іс-шараларының жоспарын ескере отырып МӘС бөлімшесі:
1) ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 288 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32994 болып тіркелген) бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүріп-тұруы қиын бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдар үшін жеке көмекшінің қызметтерін ұсыну қағидалары;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 286 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32992 болып тіркелген) бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес есту кемістігі бар мүгедектігі бар адамдар үшін ымдау тілі маманының қызметтерін ұсыну қағидалары;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 287 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32993 болып тіркелген) бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен, оларды ауыстыру мерзімдерін қоса алғанда, қамтамасыз ету қағидалары;
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 283 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32988 болып тіркелген) бекітілген Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектігі бар адамдар мен мүгедектігі бар балаларға санаторийлік-курорттық емдеуді ұсыну қағидаларына сәйкес медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер негізінде;

1) медицинской части ИПР;
2) социальной части ИПР по форме согласно приложению 12 к Правилам;
3) профессиональной части ИПР по форме согласно приложению 13 к Правилам.
Медицинская часть ИПР разрабатывается мультидисциплинарной группой медицинской организации согласно Правилам оказания медицинской реабилитации, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381) и клиническим протоколам диагностики, лечения и реабилитации, заверяется ЭЦП председателя ВКК.
41. В зависимости от результатов проведенной реабилитационно-экспертной диагностики и от потребности лица с инвалидностью в проведении реабилитационных мероприятий с учетом плана реабилитационных мероприятий, указанных в форме № 031/у, отделом МСЭ разрабатываются:
1) социальная часть ИПР, на основании медико-социальных показаний и противопоказаний в соответствии с:
Правилами предоставления услуг индивидуального помощника для лиц с инвалидностью первой группы, имеющих затруднение в передвижении в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 288 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32994);
Правилами предоставления услуг специалиста жестового языка для лиц с инвалидностью по слуху в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 286 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32992);
Правилами обеспечения лиц с инвалидностью протезно-ортопедической помощью, техническими вспомогательными (компенсаторными) средствами, специальными средствами передвижения в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, включая сроки их замены, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 287 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32993);
Правилами предоставления санаторно-курортного лечения лицам с инвалидностью и детям с инвалидностью в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 283 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32988);

2) мүгедектігі бар адамның еңбек және кəсіби қызметін ескере отырып, ОЖБ-ның кәсіптік бөлігін әзірлейді.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын жақсартуға ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін әзірлеу үшін мүгедектігі бар адамның немесе оның заңды өкілі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрғын үй-тұрмыстық жағдайды тексеру актісін ұсынады. Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайды тексеру актісін жергілікті атқарушы органдардың мамандары жүргізеді.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.03.2024 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-параграф. Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) кезінде сараптамалық қорытындыны қалыптастыру ерекшелігі
42. Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) кезінде сараптамалық қорытынды:
Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) кезінде сараптамалық қорытынды:
1) алғаш рет, аурулардың, мертігулердің (жараланудың, жарақаттанудың, контузиялардың) еңбекте мертігумен, кәсіптік аурумен, төтенше экологиялық жағдайлармен, ядролық жарылыстар мен сынақтар жүргізу кезіндегі радиациялық әсермен, ядролық объектілердегі авариялардың салдарларын жоюмен, сондай-ақ әскери және қызметтік борышын орындаумен себеп-салдарлық байланысы туралы құжаттар болмаса;
2) қайта куәландыру, аурулардың, мертігулердің (жараланудың, жарақаттанудың, контузиялардың) еңбекте мертігумен, кәсіптік аурумен себеп-салдарлық байланысы туралы құжаттар болмаса;
3) нозологиялық нысандар тізбесіне сәйкес келетін диагноздармен шығарылады.
43. Сырттай проактивті куәландыру кезінде МӘС-ке негізсіз жіберу туралы сараптамалық шешім мынадай жағдайларда:
1) еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімдері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) бекітілген Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларына сәйкес келмеген кезде;
2) мүгедектік белгілеуге деректер болмаған кезде (алғаш куәландыру кезінде);
3) мүгедектік тобын күшейтуге деректер болмаған кезде (қайта куәландыру кезінде);
4) соңғы 2 (екі) айда куәландыру болған кезде шығарылады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) профессиональная часть ИПР, учитывая трудовую и профессиональную деятельность лица с инвалидностью.
Для разработки социальной части ИПР на улучшение жилищно-бытовых условий, лицом с инвалидностью или его законным представителем предоставляется акт обследования жилищно-бытовых условий, по форме согласно приложению 14 к Правилам. Акт обследования жилищно-бытовых условий проводится специалистами местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.03.2024 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 7. Особенности формирования экспертного заключения при заочном проактивном освидетельствования
42. Экспертное заключение при заочном проактивном освидетельствовании выносится:
1) первично, не имеющие документов о причинно-следственной связи заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) с трудовым увечьем, профессиональным заболеванием, чрезвычайными экологическими ситуациями, радиационным воздействием при проведении ядерных взрывов и испытаний, ликвидацией последствий аварий на ядерных объектах, а также связанных с выполнением воинского и служебного долга;
2) повторно, не имеющие документов о причинно-следственной связи заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) с трудовым увечьем, профессиональным заболеванием;
3) с диагнозами, соответствующими Перечню нозологических форм.
43. При заочном проактивном освидетельствовании экспертное решение о необоснованном направлении на МСЭ выносится в следующих случаях:
1) несоответствие сроков временной нетрудоспособности Правилам проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660);
2) отсутствие данных за установление инвалидности (при первичном освидетельствовании);
3) отсутствие данных за усиление группы инвалидности (при переосвидетельствовании);
4) наличие освидетельствования в течение последних 2 (двух) месяцев.
Сноска. Пункт 43 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. Сырттай проактивті куәландыру кезінде № 031/е нысанын сапасыз толтыру туралы сараптамалық шешім мынадай жағдайларда:
1) организм функцияларының бұзылу дәрежесін дәлелдейтін зертханалық және функционалдық зерттеулер деректері болмаған кезде;
2) медициналық-әлеуметтік көрсетілімдер болса да оңалту іс-шараларының жоспарында ұсынымдар болмаған кезде;
3) құжаттар/мәліметтер және/немесе олардағы деректер сәйкес келмеген кезде шығарылады.
"Сапасыз толтырылған" деген белгісі бар "МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарлама" оны қайтару себептерін жою және адамды сырттай проактивті куәландыруға (қайта куәландыру) қайта жіберу мәселесін шешу үшін медициналық ұйымдарға жолданады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Мүгедектік тобы бойынша үш сараптамалық шешімдер сәйкес келмеген, сондай-ақ сәйкессіздік туралы сараптамалық шешімдер шығарылған жағдайларда:
Нозологиялық нысандар тізбесіндегі диагноз;
жолдаманың мақсаттары;
организм функцияларының бұзылу дәрежесін дәлелдейтін зертханалық және функционалдық зерттеулер деректерінің белгіленген жағдайда:
1) № 031/е нысаны куәландырушы адамның тұрақты тіркелген жері бойынша МӘС бөліміне автоматты түрде жолданады;
2) автоматты түрде:
ҚР ДСМ АЖ-ға МАЖ-ға жолдау үшін – көрсетілетін қызметті алушыны көзбе-көз куәландыруға тұрақты тіркелген жері бойынша МӘС бөліміне бару қажеттілігі туралы мәлімет көрсетілген № 031/е нысанындағы "МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарлама";
көрсетілетін қызметті алушыға (оның өкіліне) sms-хабарлама алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тұрақты тіркелген жері бойынша МӘС бөліміне көзбе-көз куәландыруға сағат 15.30-дан 18.00-ге дейін хабарласу қажет екені туралы sms-хабарлама жолданады.
МӘС бөлімі көрсетілетін қызметті алушы жүгінген күні, МӘС бөлімі басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған сараптамалық қорытынды шығарады.
Көрсетілетін қызметті алушы келмеген кезде sms-хабарлама қайта жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы 4 (төрт) жұмыс күні ішінде келмеген кезде немесе көзбе-көз куәландырудан бас тартқан жағдайда автоматты түрде:
1) ҚР ДСМ АЖ-ға МАЖ-ға жолдау үшін – "сапасыз толтырылған" белгісімен № 031/е нысанының "МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарламасы" және пациенттің көзбе-көз куәландыруға келмегендігі (келмеу немесе көзбе-көз куәландырудан бас тарту) туралы ақпарат;
2) көрсетілетін қызметті алушыға (оның өкіліне) оны МӘС-ке жолдама берген медициналық ұйымға жолығу қажет екені туралы sms-хабарлама жолданады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

44. При заочном проактивном освидетельствовании экспертное решение о некачественном заполнении формы № 031/у выносится в случаях:
1) отсутствия данных лабораторных и функциональных исследований, подтверждающих степень нарушения функций организма;
2) отсутствия рекомендации в плане реабилитационных мероприятий при наличии медико-социальных показаний;
3) недостоверности документов/сведений и/или данных, содержащихся в них.
"Извещение об экспертном заключении МСЭ" с отметкой "некачественно заполнено" направляется в медицинскую организацию, для устранения причины отклонения и решении вопроса о повторном направлении на заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование).
Сноска. Пункт 44 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. В случаях несовпадения трех экспертных решений по группе инвалидности, а также вынесения экспертных решений о несоответствии:
диагноза Перечню нозологических форм;
цели направления;
данных лабораторных и функциональных исследований степени нарушений функций организма:
1) форма № 031/у в автоматизированном режиме направляется в отдел МСЭ по месту постоянной регистрации освидетельствуемого лица для очного освидетельствования;
2) в автоматизированном режиме отправляются:
в ИС МЗ РК, для передачи в МИС – "Извещение об экспертном заключении МСЭ" формы № 031/у, с отражением необходимости обращения услугополучателя в отдел МСЭ по месту постоянной регистрации для очного освидетельствования;
услугополучателю (его представителю) sms-сообщение о необходимости обращения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения данного sms-сообщения в отдел МСЭ по месту постоянной регистрации для очного освидетельствования с 15.30 до 18.00 часа.
Отдел МСЭ выносит экспертное заключение в день обращения услугополучателя, которое подписывается ЭЦП руководителя отдела МСЭ.
При неявке услугополучателя, повторно направляется sms-уведомление на освидетельствование.
При неявке услугополучателя в течение 4 (четырех) рабочих дней или отказе от очного освидетельствования в автоматизированном режиме отправляются:
1) в ИС МЗ РК, для передачи в МИС – "Извещение об экспертном заключении МСЭ" формы № 031/у с отметкой "некачественно заполнено" и информации о неявке пациента на очное освидетельствование (неявка или отказ от очного освидетельствования);
2) услугополучателю (его представителю) – sms-сообщение о необходимости обращения в медицинскую организацию, направившего его на МСЭ.
Сноска. Пункт 45 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

46. Сырттай проактивті куәландыру кезінде сараптамалық шешімдер ЭЦҚ қойылған сараптамалық шешімдер осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сараптамалық шешімдер парағын қалыптастыра отырып, "МОДБ" ААЖ-дағы "Тіркелген МӘС актілерінің тізілімі" модуліне келіп түседі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Сырттай проактивті куәландыру кезінде үш сараптамалық шешімдер сәйкес келмеген жағдайда мүгедектік тобының сәйкес келмеуін қоспағанда, сараптамалық қорытынды эксаумақтық сарапшы – МӘС бөлімінің басшысымен автоматты түрде жасалған сараптамалық шешімнің мәліметтерін салыстыру негізінде шығарылады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. МӘС актісі куәландырушы адамның тұрақты тіркелген жері бойынша МӘС бөліміне келіп түскен күні сараптамалық қорытындыға МӘС бөлімшесі басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылады және автоматтандырылған режимде:
1) медициналық ұйымға - №031/е нысандағы "МӘС-тің сараптамалық қорытындысы туралы хабарлама";
2) көрсетілетін қызметті алушыға (оның өкіліне) - қабылданған сараптамалық қорытынды мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін электрондық үкімет" www.egov.kz. веб-порталынан алу мүмкіндігі туралы sms-хабарлама жіберіледі.
8-параграф. Мемлкеттік қызмет көрсету нәтижелері
49. Куәландырылатын адамның деректері "МОДБ" ААЖ-ға енгізіледі, онда осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша автоматтандырылған режимде электрондық МӘС актісі, осы Қағидаларға 17 және 18-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша МӘС бөлімінің және МӘС әдіснама және бақылау бөлімінің МӘС жүргізу хаттамаларының журналдары және ережелері, осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген құжаттар қалыптастырылады.
50. Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мәліметтер "МОДБ" ААЖ-дан автоматты түрде мемлекеттік қызмет көрсету мониторингі ақпараттық жүйесіне түседі.
51. Мемлкеттік қызмет көрсету нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушы немесе оның заңды өкілі "электрондық үкімет" www.egov.kz. веб-порталында "жеке кабинет" арқылы мынадай құжаттарды алады:
1) мүгедектік белгіленген кезде - осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтама;
2) ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігін әзірлеген кезде - мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігінен үзінді көшірме. Еңбек жарақаты және/немесе кәсіптік ауру салдарынан мүгедектігі бар адамдар үшін - ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігі;

46. При заочном проактивном освидетельствовании экспертные решения, подписанные ЭЦП, поступают в модуль "Реестр зарегистрированных актов МСЭ" АИС "ЦБДИ", с формированием листа экспертных решений по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 46 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При заочном проактивном освидетельствовании в случаях несовпадения трех экспертных решений, за исключением случаев несовпадения групп инвалидности, экспертное заключение выносится экстерриториальным экспертом - руководителем отдела МСЭ на основании автоматически сформированного сравнения данных экспертных решений.
Сноска. Пункт 47 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Экспертное заключение подписывается ЭЦП руководителя подразделения МСЭ в день поступления акта МСЭ в отдел МСЭ по месту постоянной регистрации освидетельствуемого лица и в автоматизированном режиме отправляются:
1) в медицинскую организацию – "Извещение об экспертном заключении МСЭ" формы № 031/у;
2) услугополучателю (его представителю) - sms-сообщение о принятом экспертном заключении и возможности получения результатов оказания государственной услуги на веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz.
Параграф 8. Результаты оказания государственной услуги
49. Данные очно освидетельствуемого лица вводятся в АИС "ЦБДИ", в которой в автоматизированном режиме формируются электронный акт МСЭ по форме согласно приложению 8 к Правилам, журналы протоколов проведения медико-социальной экспертизы отдела МСЭ и отдела методологии и контроля МСЭ по форме согласно приложениям 17 и 18 к Правилам и документы, указанные в пункте 51 Правил.
50. Сведения о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматизированном режиме из АИС "ЦБДИ" в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
51. По результатам оказания государственной услуги услугополучатель или его законный представитель через "личный кабинет" веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz. получает следующие документы:
1) при установлении инвалидности – справка об инвалидности по форме согласно приложению 19 к Правилам;
2) при разработке социальной части ИПР – выписка из социальной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью. Для лиц с инвалидностью вследствие трудового увечья и/или профессионального заболевания – социальная часть ИПР;

3) ОЖБ-ның кәсіптік бөлігін әзірлеген кезде - мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіптік бөлігінен үзінді көшірме. Еңбек жарақаты және/немесе кәсіптік ауру салдарынан мүгедектігі бар адамдар үшін - ОЖБ-ның кәсіптік бөлігі;
4) ЖЕА дәрежесі белгіленген кезде - осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама;
5) КЕА дәрежесі белгіленген кезде - осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама, кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан және медициналық-әлеуметтік сараптама актісінен үзінді көшірме;
6) зардап шеккен қызметкердің қосымша көмек түрлеріне және күтімге мұқтаждығы айқындалған кезде - осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлеріне және күтімге мұқтаждығы туралы қорытынды;
7) кезекті қайта куәландыру кезінде куәландырылатын адам мүгедектігі бар адам деп танылмаған кезде – осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік тағайындалмауы туралы хабарлама беріледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері тұрақты тіркелген жері бойынша МӘС бөлімімен көрсетілетін қызметті алушы немесе оның өкілінің талабы бойынша қағаз жеткізгіште беріледі
Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) кезінде құжаттарға "Сараптамалық қорытынды сырттай проактивті шығарылды" деген белгі қойылады.
52. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері:
медициналық ұйымға - №031/е нысанының "МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарламасы";
көрсетілетін қызметті алушыға (оның заңды өкіліне) - sms-хабарлама.
Алғашқы куәландыру кезінде куәландырылатын адам мүгедектігі бар адам деп танылмаған, ОЖБ-ны әзірлеуге медициналық-әлеуметтік көрсетілімдердің болмауына байланысты ОЖБ әзірлеуге немесе оны түзетуге негізсіз жіберген кезде – куәландырылған адамға немесе заңды өкіліне № 031/е нысанының МӘС сараптамалық қорытындысы туралы хабарламасының телнұсқасы беріледі.
53. Бекітілгеннен кейін ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігі есепке алу және ұсынылған оңалту іс-шараларын кейіннен орындау үшін автоматтандырылған режимде "Е-собес" ААЖ-ға, ОЖБ-ның кәсіптік бөлігі "Еңбек нарығы" ААЖ-ға келіп түседі.
Әскери қызмет өткеруге міндетті адамдар және мүгедектер деп танылған мерзімді әскери қызметшілер туралы мәліметтер ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органдарына "МОДБ" ААЖ-дан мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы беріледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелер арасында өзара іс-қимыл болмаған жағдайда, әскери міндеттілер мен мүгедектер деп танылған мерзімді әскери қызметшілер туралы мәліметтер ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті әскери басқару органдарына үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.

3) при разработке профессиональной части ИПР – выписка из профессиональной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью. Для лиц с инвалидностью вследствие трудового увечья и/или профессионального заболевания – профессиональная часть ИПР;
4) при установлении степени УОТ – справка о степени утраты общей трудоспособности по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
5) при установлении степени УПТ – справка о степени утраты профессиональной трудоспособности, выписка из справки о степени утраты профессиональной трудоспособности и акта медико-социальной экспертизы по форме согласно приложению 21 к Правилам;
6) при определении нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе – заключение о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе по форме согласно приложению 22 к Правилам;
7) при непризнании освидетельствуемого лица лицом с инвалидностью при очередном переосвидетельствовании – извещение о не установлении инвалидности по форме согласно приложению 23 к Правилам.
Результаты оказания государственной услуги по требованию услугополучателя или его представителя выдаются на бумажных носителях территориальным отделом МСЭ по месту постоянной регистрации.
При заочном проактивном освидетельствовании (переосвидетельствовании) в документах делается отметка "Экспертное заключение вынесено заочно проактивно".
52. Результаты оказания государственной услуги отправляются:
в медицинскую организацию – "Извещение об экспертном заключении МСЭ" формы № 031/у;
услугополучателю (его законному представителю) – sms-сообщение.
При непризнании освидетельствуемого лица лицом с инвалидностью при первичном очном освидетельствовании, необоснованном направлении на разработку или коррекцию ИПР в связи с отсутствием медико-социальных показаний к ее разработке – освидетельствованному лицу или законному представителю выдается дубликат извещения об экспертном заключении МСЭ формы № 031/у.
53. После утверждения социальная часть ИПР лица с инвалидностью поступает в автоматизированном режиме в АИС "Е-собес", профессиональная часть ИПР в АИС "Рынок труда", для учета и последующего выполнения рекомендованных реабилитационных мероприятий.
Сведения о военнообязанных и призывниках, признанных лицами с инвалидностью, передаются в местные органы военного управления района (города областного значения) посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов из АИС "ЦБДИ".
В случае отсутствия взаимодействия между государственными информационными системами сведения о военнообязанных и призывниках, признанных лицами с инвалидностью, направляются в местные органы военного управления района (города областного значения) в течение трех рабочих дней.

9-параграф. Көзбе-көз куәландыруға (қайта куәландыруға) шағымдану
54. Куәландырылатын адам немесе оның заңды өкілі сараптамалық қорытындымен келіспеген кезде оны алған күннен бастап үш айдан кешіктірмей әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға шағым береді.
Шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады және шағым келіп түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күн ішінде қарастырылады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағымдануға Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
55. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер проблемалары бойынша аумақтық бөлімшенің және (немесе) оның лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым аумақтық бөлімшенің басшысының не Комитеттің басшысының атына беріледі.
Аумақтық бөлімшелердің, Комитеттің мекенжайына келіп түскен шағым, оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет сапасыз, уақытылы көрсетілмеген кезде, куәландырылатын адам және/немесе оның заңды өкілі мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен шағым, оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
10-параграф. Сырттай проактивті куәландыруға (қайта куәландыруға) шағымдану
56. Көрсетілетін қызметті алушы немесе оның заңды өкілі сараптамалық қорытындымен келіспеген кезде оған тұрақты тіркелген жері бойынша аумақтық бөлімшеге шағым жасайды.
Тұрақты тіркелген жері бойынша аумақтық бөлімшеге шағым берген кезде 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы аумақтық бөлімшенің МӘС мәселелері жөніндегі басшысының орынбасары сараптамалық шешімдер парағында актінің нөмірі бойынша шағым жасалғанын белгілейді және ашылған "шағым бойынша сырттай қайта куәландыру" модальдық терезесіндегі жолдарды толтырады.
Енгізілген және сақталған деректер негізінде осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Сырттай проактивті куәландырудың (қайта куәландырудың) сараптамалық қорытындыларына шағым жасау журналы" қалыптастырылады.
Комитет маманы 2 (екі) жұмыс күні ішінде МӘС актісін эксаумақтық МӘС ӘББ-нің қарауына жібереді, оны "МОДБ" ААЖ автоматтандырылған режимде айқындайды.
МӘС эксаумақтық ӘББ МӘС актісінің иесіздендірілген деректері негізінде ол келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде сараптамалық қорытынды шығарады және сараптамалық қорытындыны МӘС актісінің қосымшасына енгізеді.

Параграф 9. Обжалование очного освидетельствования (переосвидетельствования)
54. Освидетельствуемое лицо или его законный представитель, при несогласии с экспертным заключением, не позднее трех месяцев со дня его получения подает жалобу в административный орган, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Обжалование осуществляется в соответствии с требованиями Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан и рассматривается в течении 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
55. Обжалование действий (бездействия) территориального подразделения и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя территориального подразделения или на имя руководителя Комитета.
Жалоба, поступившая в адрес территориального подразделения Комитета, подлежит рассмотрению в течение 5 (пять) рабочих дней со дня ее регистрации.
При некачественном и несвоевременном оказании государственной услуги, освидетельствуемое лицо и/или законный представитель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течении 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня ее регистрации.
Параграф 10. Обжалование заочного проактивного освидетельствования (переосвидетельствования)
56. Услугополучатель или его законный представитель при несогласии с экспертным заключением обжалует его в территориальном подразделении по месту постоянной регистрации.
При подаче жалобы в территориальное подразделение по месту постоянной регистрации, в течении 2 (двух) рабочих дней заместитель руководителя по вопросам МСЭ данного территориального подразделения в Листе экспертных решений по номеру акта отмечает обжалование, и заполняет поля в открывшемся модальном окне "Заочное проактивное переосвидетельствование по обжалованию".
На основании введенных и сохраненных данных, формируется "Журнал учета обжалований экспертных заключений, вынесенных в заочном проактивном освидетельствовании (переосвидетельствовании)" по форме согласно приложению 24 к Правилам (далее – Журнал учета обжалований).
Специалист Комитета согласно внесенных жалоб в Журнал учета обжалований в течении 2 (двух) рабочих дней отправляет акт МСЭ на рассмотрение в экстерриториальный ОМК МСЭ, который определяется АИС "ЦБДИ" в автоматизированном режиме.
Экстерриториальный ОМК МСЭ выносит экспертное заключение на основании обезличенных данных акта МСЭ в течение 5 (пять) рабочих дней со дня его поступления и вносит экспертное заключение в Приложение к акту МСЭ.

11-параграф. Мүгедектікті белгілеу өлшемшарттары
57. Адамды мүгедектігі бар адам деп тану үшін мынадай бірнеше міндетті шарттардың бір мезгілде болуы:
1) организм функцияларының тұрақты бұзылуынан денсаулықтың бұзылуы;
2) тіршілік-тынысының шектелуі (адамның өзіне өзі қызмет көрсету, өздігінен жүріп-тұру, бағдарлану, қарым-қатынас жасау, өзінің мінез-құлқын бақылау, оқу немесе еңбек қызметімен айналысу қабілетінен немесе мүмкіндігінен толық немесе ішінара айырылуы);
3) әлеуметтік қорғау шараларын жүзеге асыру қажеттігі негіздеме болып табылады.
Жас мөлшеріне қарай организмде пайда болатын өзгерістер мүгедектік тобын белгілеу үшін негіздеме болып табылмайды.
58. Тіршілік-тынысының мынадай санаттарының бірінің айқын білінетін шектелуіне не олардың ұштасуына әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттар немесе кемістіктер салдарынан болатын организм функцияларының тұрақты едәуір немесе айқын білінетін бұзылуы бірінші топтағы мүгедектікті немесе бірінші топтағы мүгедектігі бар баланың санатын белгілеу үшін негіз болып табылады:
1) үшінші дәрежедегі өзіне-өзі қызмет көрсетуге;
2) үшінші дәрежедегі жүріп-тұруға;
3) үшінші дәрежедегі еңбек қызметіне (еңбек ету қабілеті);
4) үшінші дәрежедегі оқуға;
5) үшінші дәрежедегі бағдарлай білуге;
6) үшінші дәрежедегі қарым-қатынас жасауға;
7) үшінші дәрежедегі өзінің мінез-құлқын бақылауға
59. Тіршілік-тынысының мынадай санаттарының бірінің айқын білінетін шектелуіне не олардың ұштасуына әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттар немесе кемістіктер салдарынан болатын организм функцияларының тұрақты білінетін бұзылуы екінші топтағы мүгедектікті немесе екінші топтағы мүгедектігі бар баланың санатын белгілеу үшін негіз болып табылады:
1) екінші дәрежедегі өзіне-өзі қызмет көрсетуге;
2) екінші дәрежедегі жүріп-тұруға;
3) екінші дәрежедегі еңбек қызметіне (еңбек ету қабілеті);
4) екінші дәрежедегі оқуға;
5) екінші дәрежедегі айналасын бағдарлай білуге;
6) екінші дәрежедегі қарым-қатынас жасауға;
7) екінші дәрежелі өзінің мінез-құлқын бақылауға.
60. Тіршілік-тынысының мынадай санаттары бірінің шамалы білінетін шектелуіне не олардың ұштасуына әкеп соқтыратын аурулардан, жарақаттар немесе кемістіктер салдарынан болатын организм функцияларының тұрақты шамалы бұзылуы үшінші топтағы мүгедектікті немесе үшінші топтағы мүгедектігі бар баланың санатын белгілеу үшін негіз болып табылады:
1) бірінші дәрежедегі өзіне-өзі қызмет көрсетуге;
2) бірінші дәрежедегі жүріп-тұруға;
3) бірінші дәрежедегі еңбек қызметіне (еңбек ету қабілеті);
4) бірінші дәрежедегі оқуға;
5) бірінші дәрежедегі айналасын бағдарлай білуге;

Параграф 11. Критерии установления инвалидности
57. Основанием для признания лица лицом с инвалидностью является одновременное наличие следующих обязательных условий:
1) нарушение здоровья со стойкими расстройствами функций организма;
2) ограничение жизнедеятельности (полная или частичная утрата лицом способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, общаться, контролировать свое поведение, обучаться или заниматься трудовой деятельностью);
3) необходимость осуществления мер социальной защиты.
Возрастные изменения организма не являются основанием для установления группы инвалидности.
58. Основанием для установления первой группы инвалидности или категории ребенок с инвалидностью первой группы является стойкое значительно или резко выраженное нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приводящее к резко выраженному ограничению способности одной из следующих категорий жизнедеятельности либо их сочетанию:
1) к самообслуживанию третьей степени;
2) к передвижению третьей степени;
3) к трудовой деятельности (трудоспособности) третьей степени;
4) к обучению третьей степени;
5) к ориентации третьей степени;
6) к общению третьей степени;
7) к контролю за своим поведением третьей степени.
59. Основанием для установления второй группы инвалидности или категории ребенок с инвалидностью второй группы является стойкое выраженное нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приводящее к выраженному ограничению способности одной из следующих категорий жизнедеятельности либо их сочетанию:
1) к самообслуживанию второй степени;
2) к передвижению второй степени;
3) к трудовой деятельности (трудоспособности) второй степени;
4) к обучению второй степени;
5) к ориентации второй степени;
6) к общению второй степени;
7) к контролю за своим поведением второй степени.
60. Основанием для установления третьей группы инвалидности или категории ребенок с инвалидностью третьей группы является стойкое умеренно выраженное нарушение функций организма, обусловленное заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приводящее к умеренно выраженному ограничению способности одной из следующих категорий жизнедеятельности или их сочетанию:
1) к самообслуживанию первой степени;
2) к передвижению первой степени;
3) к трудовой деятельности (трудоспособности) первой степени;
4) к обучению первой степени;
5) к ориентации первой степени;

6) бірінші дәрежедегі қарым-қатынас жасауға;
7) бірінші дәрежелі өзінің мінез-құлқын бақылауға.
61. Аурулармен, жарақаттардың салдарымен немесе ақаулармен шартталған, өзіне-өзі қызмет көрсету, жүріп-тұру, оқу, бағдарлана білу, қарым-қатынас жасау, ойын және танымдық қызметке, өзінің мінез-құлқын бақылау, қимыл белсенділігі қабілетінің орташа, айқын немесе қатты білінетін шектелуіне әкеп соқтыратын организм функцияларының тұрақты орташа немесе айқын немесе едәуір, қатты білінетін бұзылуы 7 жасқа дейінгі балаға мүгедектік белгілеу үшін негіз болып табылады.
12-параграф. Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу өлшемшарттары
62. ЖЕА дәрежесі өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына еңбек ету қабілетінен айырылуға (жоғалтуға) әкеп соқтырған оқиға (әлеуметтік қатер) туындаған кезде белгіленеді.
Тіршілік-тынысының шектелуіне әкеп соқтырған организм функцияларының тұрақты бұзылуын растайтын құжаттар болған кезде ЖЕА туындады деп есептеледі.
63. ЖЕА туындаған кезде өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына ЖЕА дәрежесі 30-дан 100 пайызды қоса алғанға дейін белгіленеді.
64. Өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысына жіктемеде көзделген, еңбек ету қабілетінен айырылуға әкеп соқтырған организм функцияларының бұзылу дәрежесі бойынша ЖЕА мынадай жағдайларда белгіленеді:
1) еңбек ету қабілетінің орташа білінетін шектелуіне әкеп соқтырған организм функцияларының тұрақты орташа білінетін бұзылуы кезінде 30-дан 59 пайызды қоса алғанға дейін;
2) еңбек ету қабілетінің айқын білінетін шектелуіне әкеп соқтырған организм функцияларының тұрақты айқын білінетін бұзылуы кезінде 60-тан 79 пайызды қоса алғанға дейін;
3) еңбек ету қабілетінің едәуір немесе қатты айқын білінетін шектелуіне немесе еңбек ету қабілетінен айырылуға әкеп соқтырған организм функцияларының едәуір немесе қатты айқын білінетін тұрақты бұзылуы кезінде 80-нен 100 пайызды қоса алғанға дейін белгіленеді.
13-параграф. Кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу өлшемшарттары
65. Зардап шеккен қызметкерлерге жіктемеде көзделген еңбек ету қабілетінен айырылуға әкеп соқтырған организм функцияларының бұзылу дәрежесі бойынша КЕА дәрежесі мынадай жағдайларда:
1) егер зардап шеккен қызметкер өзінің кәсіби қызметі біліктілігінің орташа немесе шамалы төмендеуімен не атқаратын жұмысы көлемінің азайтылуымен немесе егер, организм функцияларының шамалы білінетін бұзылулары салдарынан оның кәсіптік қызметін орындауы бұрынғыдан көп күш қажет ететін және (немесе) кәсіптік ауыруы кезінде зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік фактор әсерінің азайтылуымен жалғастыруға қарсы көрсетілімдер болмаса, 5-тен 29 пайызды қоса алғанға дейін белгіленеді;

6) к общению первой степени;
7) к контролю за своим поведением первой степени.
61. Основанием для установления инвалидности ребенку до 7-летнего возраста являются стойкие умеренные, или выраженные, или значительно, резко выраженные нарушения функций организма, обусловленные заболеваниями, последствиями травм или дефектами, приводящие к умеренному, выраженному или резко выраженному ограничению способности к самообслуживанию, к передвижению, к обучению, к ориентации, к общению, к игровой и познавательной деятельности, к контролю за своим поведением, к двигательной активности.
Параграф 12. Критерии установления степени утраты общей трудоспособности
62. Степень УОТ устанавливается участнику системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, при наступлении события (социального риска), повлекшего утрату (потерю) трудоспособности.
УОТ считается наступившей при наличии документов, подтверждающих стойкое нарушение функций организма, приведшие к ограничению жизнедеятельности.
63. При наступлении УОТ, участнику системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, степень УОТ устанавливается от 30 до 100 процентов включительно.
64. Участнику системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, по степени нарушений функций организма, предусмотренных классификацией, приведших к ограничению трудоспособности, УОТ устанавливается при:
1) стойких умеренно выраженных нарушениях функций организма, приведших к умеренно выраженному ограничению трудоспособности от 30 до 59 процентов включительно;
2) стойких выраженных нарушениях функций организма, приведших к выраженному ограничению трудоспособности от 60 до 79 процентов включительно;
3) стойких значительно или резко выраженных нарушениях функций организма, приведших к резко выраженному ограничению или к потере трудоспособности от 80 до 100 процентов включительно.
Параграф 13. Критерии установления степени утраты профессиональной трудоспособности
65. Пострадавшим работникам по степени нарушений функций организма, повлекших утрату трудоспособности, предусмотренных классификацией, степень УПТ устанавливается:
1) от 5 до 29 процентов включительно – если пострадавшему работнику не противопоказана профессиональная деятельность с умеренным или незначительным снижением квалификации, либо с уменьшением объема выполняемой работы, или если выполнение его профессиональной деятельности требует большего напряжения, чем прежде и (или) при профессиональных заболеваниях с уменьшением воздействия вредного и (или) опасного производственного фактора, вследствие незначительно выраженного нарушения функций организма;

2) егер зардап шеккен қызметкер өзінің кәсіби қызметін әдеттегі өндірістік жағдайларда біліктілігінің айқын төмендеуінен не атқаратын жұмыс көлемінің азаюынан жалғастыруға қарсы көрсетілімдер болмаса, немесе егер ол кәсіптік қызметін организм функцияларының орташа айқын білінетін бұзылулары салдарынан және (немесе) кәсіптік ауыруы кезінде зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік фактор әсерінің азайтылуымен жалғастыру қабілетінен айырылған кезде 30-дан 59 пайызды қоса алғанға дейін белгіленеді;
3) егер зардап шеккен қызметкер өзінің кәсіби қызметін организм функцияларының айқын білінетін бұзылуы салдарынан Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүгедектігі бар адамға жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгіленіп, мүгедектігі бар адамның жеке мүмкіндіктері ескеріле отырып арнайы жұмыс орны құрылып, арнайы жасалған жағдайларда ғана көрсетілімдер болғанда 60-тан 89 пайызды қоса алғанға дейін белгіленеді;
4) егер кез келген кәсіби қызмет түрін арнайы жасалған жағдайларда да атқаруға нақты қарсы көрсетілімдері болған кезде, зақым келген қызметкер организм функцияларының қатты айқын бұзушылықтары салдарынан кәсіптік еңбек ету қабілетінен толық айырылған кезде 90-нан 100 пайызды қоса алғанға дейін белгіленеді.
66. Өндірістік жарақаттың немесе кәсіптік аурулардың салдары кезінде КЕА дәрежесі организм функцияларының бұзылу және еңбек ету қабілетінің шектелу дәрежесіне сәйкес келетін мөлшер шегінде белгіленеді. Өндірістік жарақаттар немесе кәсіптік аурулар салдары функциялардың бұзылу сипаты бойынша әртүрлі болған кезде, КЕА дәрежесі ауырлық дәрежесі бойынша айқын білінетіндігіне қарай айқындалады.
КЕА дәрежесі егер өндірістік жарақат немесе кәсіптік ауру зардап шеккен қызметкердің бұрыннан бар ауруын (-ауруларын) және (немесе) өндірістік жарақатын (-жарақаттарын) нашарлатып жіберген әрбір жағдай бойынша жеке пайызбен белгіленеді. Кәсіптік еңбек ету қабілетін жоғалту дәрежесі туралы анықтаманың артқы бетінде бұрын белгіленген қайта куәландыру мерзімінсіз немесе белгілеу мерзімі өтпеген КЕА дәрежесі көрсетіледі. Бұл ретте КЕА пайызы организм функцияларының бұрынғы бұзылуының және еңбек ету қабілеті шектелуінің біліну дәрежесіне КЕА пайызы организм функцияларының білінетін бұзылулары мен еңбек ету қабілетінің шектелу дәрежесіне сәйкес келетін мөлшер шегінде жалпы айқындалатыны ескеріле отырып, белгіленеді.
67. МӘС бөлімі КЕА дәрежесі белгіленген мерзімге Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 937-бабына сәйкес медициналық ұйымдардың ұсынымдарының негізінде куәландырылатын адамның:

2) от 30 до 59 процентов включительно – если пострадавшему работнику не противопоказана профессиональная деятельность в обычных производственных условиях с выраженным снижением квалификации, либо он утратил способность продолжать профессиональную деятельность и (или) при профессиональных заболеваниях без воздействия вредного и (или) опасного производственного фактора, вследствие умеренно выраженного нарушения функций организма;
3) от 60 до 89 процентов включительно – если пострадавшему работнику с выраженными нарушениями функций организма показана профессиональная деятельность лишь в специально созданных условиях, когда лицу с инвалидностью устанавливается сокращенная продолжительность рабочего времени, создается специальное рабочее место, оборудованное с учетом индивидуальных возможностей лица с инвалидностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) от 90 до 100 процентов включительно – если у пострадавшего работника наступила полная УПТ вследствие резко выраженного нарушения функций организма, при наличии абсолютных противопоказаний для выполнения любых видов профессиональной деятельности, даже в специально созданных условиях.
66. При последствиях производственных травм и/или профессиональных заболеваний, степень УПТ устанавливается в пределах размеров, которые соответствуют степени выраженности нарушения функций организма и ограничения трудоспособности.
Если последствия производственных травм и/или профессиональных заболеваний различны по характеру нарушений функций, степень УПТ определяется по наиболее выраженному по степени тяжести.
Степень УПТ устанавливается в процентах раздельно по каждому случаю, если пострадавшему работнику производственная травма и/или профессиональное заболевание ухудшило течение ранее имевшегося(-ихся) профессионального(-ных) заболевания(-й) или производственной(-ных) травмы. На оборотной стороне справки о степени утраты профессиональной трудоспособности отражается ранее установленная(-ые) степень УПТ без срока переосвидетельствования или срок установления которой не истек. При этом, процент УПТ устанавливается исходя из степени выраженности ранее имевшихся нарушений функций организма и ограничения трудоспособности, с учетом того, что проценты УПТ суммарно определяются в пределах тех размеров, которые соответствуют степени выраженности нарушения функций организма и ограничения трудоспособности.
67. Отдел МСЭ, в соответствии со статьей 937 Гражданского кодекса Республики Казахстан, на срок установления степени УПТ, на основании рекомендаций медицинских организаций определяет потребность освидетельствуемого лица в:

1) қосымша медициналық көмекке (тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесіне енбейтін), оның ішінде қосымша тамақтануға және дәрі-дәрмек сатып алуға;
2) зақым келген қызметкерге басқа адамның, оның ішінде оның отбасы мүшелері жүзеге асыратын күтімге (арнайы медициналық және тұрмыстық);
3) санаторлық-курорттық емделу кезеңіндегі барлық демалыс уақытына және зақым келген қызметкердің емделу орнына баруына және келуіне, қажетті жағдайларда - оны алып жүретін адамның санаторлық-курорттық емделу орнына бару және кейін келу жол ақысын қоса алғанда, санаторлық-курорттық емделуге;
4) зақым келген қызметкерге еңбек қызметіне және тұрмыста қажетті техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдарына;
5) осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес еңбек жарақаты немесе кәсіптік ауру салдарынан мүгедектігі бар адамдарды арнайы автокөлікпен қамтамасыз етуге арналған медициналық көрсетілімдер тізбесі негізінде мүгедектігі бар адамдарды арнайы автокөлікпен қамтамасыз ету;
6) кәсіптік оқуға (қайта оқуға);
7) қажетіне қарай арнаулы жағдайлар жасай отырып жұмысқа орналастыруға қажеттілігін анықтайды.
14-параграф. Мүгедектік мерзімін және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін есептеу және бұрын белгіленген мүгедектік мерзімін және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін қайта куәландыру тәртібі
68. Мүгедектігі бар адамдар мен еңбек ету қабілетінен айырылған адамдар белгіленген мүгедектіктің және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің мерзімдерін сақтай отырып Қағидалардың 30, 33, 35-тармақтарына сәйкес қайта куәландырудан өтеді.
69. Егер куәландырылатын адамның құжаттары "МОДБ" ААЖ -ға түспесе немесе куәландырылатын адам МӘС бөліміне мерзімінде келмесе және қайта куәландыру кезінде оған қайтадан мүгедектік және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі белгіленген болса, онда өткізіп алған кезеңге мерзім:
1) қайта куәландырудың алдыңғы белгіленген күнінен бастап бір айдан аспайтын қайта куәландырудың кезекті мерзімін өткізіп алған кезде – бір айға дейін;
2) үш жылға дейін – дәлелді себеппен қайта куәландырудың кезекті мерзімін өткізіп алған кезде (ұзақ үздіксіз стационарлық емдеу салдарынан кезекті қайта куәландыруға келудің мүмкін еместігі);
3) әрекетке қабілетсіз деп тану және қамқоршыны тағайындау жөніндегі рәсімдерді жүргізу себебі бойынша қайта куәландырудың мерзімін өткізіп алған кезде – бір жылға дейін есептеледі.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.03.2024 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.04.2024 № 104 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1) дополнительной медицинской помощи (не входящих в перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи), в том числе на дополнительное питание и приобретение лекарств;
2) постороннем (специальном медицинском и бытовом) уходе за пострадавшим работником, в том числе, осуществляемом членами его семьи;
3) санаторно-курортном лечении, включая оплату отпуска на весь период санаторно-курортного лечения и проезд пострадавшего работника к месту лечения и обратно, в необходимых случаях - проезд сопровождающего его лица к месту санаторно-курортного лечения и обратно;
4) технических вспомогательных (компенсаторных) средствах, необходимых пострадавшему работнику для трудовой деятельности и в быту;
5) обеспечении специальным автотранспортом лиц с инвалидностью на основании Перечня медицинских показаний для обеспечения специальным автотранспортом лиц с инвалидностью с последствиями трудового увечья и/или профессионального заболевания согласно приложению 25 к Правилам;
6) профессиональном обучении (переобучении);
7) трудоустройстве с созданием при необходимости специально созданных условий.
Параграф 14. Порядок зачета срока инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности и переосвидетельствования ранее установленного срока инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности
68. Лица с инвалидностью и лица с утратой трудоспособности проходят переосвидетельствование с соблюдением установленных сроков инвалидности и степени утраты трудоспособности в сроки согласно пунктам 30, 33, 35 Правил.
69. Если документы освидетельствуемого лица не поступили в АИС "ЦБДИ" или освидетельствуемое лицо не явилось в отдел МСЭ в срок и при переосвидетельствовании вновь установлена инвалидность и (или) степень утраты трудоспособности, то срок за пропущенный период засчитывается:
1) до одного месяца – при пропуске переосвидетельствования не более одного месяца со дня назначенного ранее срока переосвидетельствования;
2) до трех лет – при пропуске очередного срока переосвидетельствования по уважительной причине (невозможность прибытия на очередное переосвидетельствование из-за длительного непрерывного стационарного(-ых) лечения(-ий);
3) до одного года – при пропуске очередного срока переосвидетельствования по причине проведения процедур по признанию недееспособным и назначению опекуна.
Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.03.2024 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.04.2024 № 104 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

70. Төтенше жағдай кезеңінде, төтенше ахуал кезінде қайта куәландыру мерзімі төтенше жағдай енгізілгенге және төтенше ахуал жарияланғанға дейін бір айдан аспайтын уақытта және төтенше жағдай, төтенше ахуал кезінде басталған және көрсетілген кезеңдерде куәландырудан қайта өтпеген адамдарға мүгедектік, еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі және мүгедектігі бар адамдардың ОЖБ мерзімдері төтенше жағдай кезеңінде, төтенше ахуал кезінде автоматты түрде ұзартылады. Төтенше жағдай режимінің, төтенше ахаул қолданысы аяқталған ай толық есептеледі.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 11.04.2024 № 104 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Мүгедектігі бар адамдарды және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылған адамдарды, сондай-ақ оларға мүгедектік немесе еңбек ету қабілетінен айырылу қайта куәландыру мерзімінсіз немесе Кодекстің 207-бабының, 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейін белгіленген адамдарды мүгедектіктің және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылу мерзімінен бұрын қайта куәландыру мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидалардың 9-тармағында айқындалған құжаттар негізінде:
денсаулық жағдайы өзгерген кезде;
мүгедектік себебін өзгерту мақсатында;
мерзімінен бұрын қайта куәландыру кезінде себебін көрсете отырып куәландыратын адамның өтінішінде,
2) МӘС актісінде (актілерінде) бар деректердің негізінде:
МӘС бөлімінің сараптамалық қорытындысының негізділігіне бақылау жүргізу кезінде;
мүгедектікті және (немесе) еңбек ету қабілетінен айырылуды белгілеу мерзіміне қарамастан дәйексіз құжаттарды ұсыну, сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактілері анықталған кезде жүргізіледі.
Осы тармақта көзделген жағдайларда куәландырылатын адам бұрын берілген мүгедектігі туралы анықтаманы, жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтаманы және кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтаманы қайтарады.
72. Жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Цифрлық даму, инновациялар және азроғарыш өнеркәсібі вице-министрлері, техникалық іркіліс болған МАЖ өкілі қол қойған азаматтар арасында әлеуметтік шиеленіске жол бермеу мақсатында:
1) МОДБ" ААЖ құжаттарды, олардың МАЖ-да қалыптасу күніне қарамастан қабылдайды;
2) Сараптамалық қорытынды шығару кезінде мерзімді:
қайта куәландыру кезінде – бұрын белгіленген мүгедектікті, еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесінің мерзімін ескере отырып;
алғашқы куәландыру кезінде – №031/е нысаны МАЖ-дан ҚР ДСМ АЖ-не жіберілген күннен бастап есептейді.

70. В период чрезвычайного положения, при чрезвычайных ситуациях лицам, срок переосвидетельствования которых наступил не более чем за месяц до введения чрезвычайного положения, объявления чрезвычайных ситуаций и во время чрезвычайного положения, при чрезвычайных ситуациях и не прошедшим переосвидетельствование в указанные периоды, сроки инвалидности, степени утраты трудоспособности и ИПР лица с инвалидностью продлеваются автоматически на период действия чрезвычайного положения, при чрезвычайных ситуациях. Месяц окончания действия режима чрезвычайного положения, чрезвычайной ситуации засчитываются полностью.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 11.04.2024 № 104 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
71. Переосвидетельствование лиц с инвалидностью и (или) лиц с утратой трудоспособности ранее установленного срока инвалидности и (или) утраты трудоспособности, а также лиц, инвалидность или утрата трудоспособности, которым установлены без срока переосвидетельствования или до достижения возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса, проводится:
1) на основании документов, определенных пунктом 9 Правил:
при изменении состояния здоровья;
с целью изменения причины инвалидности;
при досрочном переосвидетельствовании, с отражением причины в заявлении освидетельствуемого лица;
2) на основании данных, имеющихся в акте(-ах) МСЭ:
при проведении контроля обоснованности экспертного заключения отдела МСЭ;
при выявлении фактов представления недостоверных документов, необоснованно вынесенного экспертного заключения, вне зависимости от срока установления инвалидности (или) утраты трудоспособности.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, освидетельствуемым лицом возвращаются ранее выданные справка об инвалидности, справка о степени утраты общей трудоспособности и справка о степени утраты профессиональной трудоспособности.
72. В случаях возникновения технических сбоев в работе информационных систем государственных органов, подтвержденных актом о техническом сбое подписанным курирующими вице-министрами здравоохранения, труда и социальной защиты населения, цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан и представителем медицинских информационных систем (МИС), где произошел технический сбой, с целью недопущения социальной напряженности среди граждан:
1) АИС "ЦБДИ" принимает документы вне зависимости от даты их формирования в МИС;
2) при вынесении экспертного заключения засчитывают срок:
при переосвидетельствовании – с учетом ранее установленных сроков инвалидности и степени утраты трудоспособности;
"при первичном освидетельствовании – с даты передачи формы № 031/у из МИС в ИС МЗ РК.

73. МӘС әдіснама және бақылау бөлімі медициналық-әлеуметтік сараптамаға анық емес құжаттарды ұсыну және (немесе) сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактісін анықталған кезде бақылау бойынша көзбе-көз қайта куәландыруды жүргізеді.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.03.2024 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-1. Бақылау бойынша қайта куәландыру үшін куәландырылатын адамның немесе оның заңды өкілінің МАБ-та тіркелген абоненттік нөміріне "МОДБ" ААЖ-дан sms-хабарлама жіберілген күннен бастап, ал МАБ-та абоненттік нөмір тіркелмеген жағдайда – шақыруды пошта байланысы арқылы алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде мүгедектігі бар адам МӘС әдіснама және бақылау бөліміне келуі қажет.
Ескерту. Қағидалар 73-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.03.2024 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-2. Бақылау бойынша көзбе-көз куәландыруға келмеген жағдайда МӘС әдіснама және бақылау бөлімі Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама рәсімдейді, оның негізінде бақылау бойынша қайта куәландыруға және сараптамалық қорытынды шығарғанға дейін мүгедектік және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесімен байланысты жәрдемақылар мен төлемдер тоқтатылады.
Ескерту. Қағидалар 73-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.03.2024 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73-3. МӘС бөлімінің сараптамалық қорытындысының негізділігіне бақылау жүргізу кезінде МӘС әдіснама және бақылау бөлімі қайта куәландырған жағдайларда немесе дәйексіз құжаттарды, негізсіз шығарылған сараптамалық қорытындыны ұсыну фактілері анықталған кезде мүгедектік және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі:
1) егер мүгедектік тобы күшейтілсе (мүгедектігі бар адам неғұрлым ауыр топқа ауыстырылса) және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі ұлғайтылса, МӘС бөлімі мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеген күннен бастап;
2) егер мүгедектігі бар адам ауырлығы төмен топқа ауыстырылса немесе мүгедектік белгіленбесе және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі төмендетілсе немесе белгіленбесе, не мүгедектік тобы және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі өзгермесе, МӘС әдіснама және бақылау бөлімі тоқтатқан күннен бастап белгіленеді.

73. Отдел методологии и контроля МСЭ при выявлении факта представления недостоверных документов на медико-социальную экспертизу и (или) необоснованного вынесения экспертного заключения проводит очное переосвидетельствование по контролю.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.03.2024 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-1. Для переосвидетельствования по контролю лицу с инвалидностью необходимо явиться в отдел методологии и контроля МСЭ в течение трех рабочих дней со дня отправки sms-уведомления освидетельствуемому лицу или его законному представителю из АИС "ЦБДИ" на абонентский номер, зарегистрированный в БМГ, а в случае отсутствия регистрации абонентского номера в БМГ – с момента получения приглашения почтовой связью.
Сноска. Правила дополнены пунктом 73-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.03.2024 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-2. В случае неявки освидетельствуемого лица на очное переосвидетельствование по контролю отдел методологии и контроля МСЭ оформляет протокол по форме, согласно приложению 26 Правил, на основании которого до переосвидетельствования по контролю и вынесения экспертного заключения приостанавливаются выплаты и пособия, связанные с установлением инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 73-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.03.2024 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73-3. Инвалидность и (или) степень утраты трудоспособности в случаях переосвидетельствования отделом методологии и контроля МСЭ при проведении контроля обоснованности экспертного заключения отдела МСЭ или при выявлении фактов представления недостоверных документов, необоснованно вынесенного экспертного заключения, устанавливается:
1) с даты установления инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности отделом МСЭ, если группа инвалидности усилена (лицо с инвалидностью переведено в более тяжелую группу) и (или) увеличена степень утраты трудоспособности;
2) с даты приостановления отделом методологии и контроля МСЭ, если лицо с инвалидностью переведено в менее тяжелую группу или инвалидность не установлена и (или) снижена или не установлена степень утраты трудоспособности, либо когда группа инвалидности и (или) степень утраты трудоспособности не меняются.

Ескерту. Қағидалар 73-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 04.03.2024 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-параграф. Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасын іске асыру
74. Оңалту іс-шараларын жүргізу кезінде оңалту іс-шараларын жүзеге асырудың жеке-даралығы, дәйектілігі, кешенділігі, сабақтастығы және үздіксіздігі, жүргізілген оңалту іс-шараларын динамикалық байқау және тиімділігін бақылау қамтамасыз етіледі.
Медициналық оңалтуды денсаулық сақтау саласындағы заңнамаға сәйкес медициналық ұйымдар жүргізеді.
Әлеуметтік және кәсіптік оңалтуды халықты әлеуметтік қорғау жүйесінің ұйымдары, сондай-ақ еңбек жарақаты және/немесе кәсіптік ауру кезінде жұмыс берушілер жүргізеді.
75. ОЖБ-ның медициналық бөлігінің орындалуы туралы деректерді медициналық ұйымдардың мамандары медициналық ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелеріне енгізеді.
ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігінің орындалуы туралы деректер "Е-собес" ААЖ-дан "МОБД" ААЖ-ға, ал ОЖБ-ның кәсіптік бөлігінің орындалуы туралы деректер "Еңбек нарығы" ААЖ-дан автоматтандырылған режимде келіп түседі.
Жұмыс берушілердің ОЖБ-ның әлеуметтік және/немесе кәсіптік бөліктерін орындауы туралы деректерді куәландырылатын адамның ақпараты негізінде кезекті куәландыру кезінде МӘС мамандары "МОБД" ААЖ-ға енгізеді.
76. МӘС бөлімі ОЖБ-ның іске асырылуына мониторингті және ОЖБ жөніндегі іс-шаралардың тиімділігін бағалауды мүгедектігі бар адамды кезекті куәландыру кезінде жүзеге асырады.
ОЖБ медициналық бөлігінің жүргізілген кешенді оңалту іс-шараларының тиімділігін бағалауды мультипәндік топ, медициналық ұйымның ДКК жүзеге асырады.
77. Оңалту іс-шараларын орындамау себептеріне қарай, көрсетілімдердің болуы кезінде МӘС бөлімі ОЖБ-ның әлеуметтік, кәсіптік бөліктеріне түзету жүргізеді және (немесе) оңалту іс-шараларын одан әрі жүргізудің қажеттігі және орындылығы туралы мәселені шешеді.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуге арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің
_________ облысы (қаласы) бойынша департаменті, ______ бөлімі
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________
Куәландырылатын адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
___________________________________________________________
Туған күні: _____ жылғы "___" _________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: ______________________
Құжаттың нөмірі: __________ кім берген ________________________
Берілген күні _____ жылғы "___" _________
Тіркелген орны: ___________________________________
облыс/республикалық маңызы бар қала ________________________
қала (аудан) ______________________________________
ауыл: ____________________________________________
көше (шағын аудан) ___________________________ ____ үй _____пәтер
байланыс телефон нөмірі: ____________________________________
электрондық пошта мекенжайы (бар болса): _____________________
Сізден мына мақсатта медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізуді сұраймын:

Сноска. Правила дополнены пунктом 73-3 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 04.03.2024 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 15. Реализация индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
74. При проведении реабилитационных мероприятий обеспечиваются индивидуальность, последовательность, комплексность, преемственность и непрерывность осуществления реабилитационных мероприятий, динамическое наблюдение и контроль за эффективностью проведенных реабилитационных мероприятий.
Медицинскую реабилитацию проводят медицинские организации в соответствии с законодательством в сфере здравоохранения.
Социальную и профессиональную реабилитацию проводят организации системы социальной защиты населения, а также работодатели при трудовом увечье и/или профессиональном заболевании.
75. Данные о выполнении медицинской части ИПР вносятся специалистами медицинских организаций в соответствующие информационные системы медицинских организаций.
Данные о выполнении социальной части ИПР поступают в автоматизированном режиме в АИС "ЦБДИ" из АИС "Е-собес", а о выполнении профессиональной части ИПР – из АИС "Рынок труда".
Данные о выполнении социальной и/или профессиональной частей ИПР работодателями, вносятся специалистами МСЭ в АИС "ЦБДИ" на основании информации освидетельствуемого лица при очередном освидетельствовании.
76. Отделом МСЭ осуществляется мониторинг за реализацией ИПР и оценка эффективности мероприятий по ИПР при очередном освидетельствовании лица с инвалидностью.
Оценка эффективности проведенных комплексных реабилитационных мероприятий медицинской части ИПР осуществляется мультидисциплинарной группой, ВКК медицинской организации.
77. В зависимости от причин невыполнения реабилитационных мероприятий, при наличии показаний, отдел МСЭ проводит коррекцию социальной, профессиональной частей ИПР и (или) решает вопрос о необходимости и целесообразности дальнейшего проведения реабилитационных мероприятий.
Приложение 1
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Заявление на проведение медико-социальной экспертизы
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной
защиты населения по _________ области (городу), отдел ____________
Индивидуальный идентификационный номер: ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) освидетельствуемого лица: ____
Дата рождения: "____" ___________ _______ год
Вид документа, удостоверяющего личность: ________________________
Номер документа: ____ кем выдан: ___________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ год
Место регистрации: ____________________________
область/город республиканского значения__________________________
город (район) __________________________ село: ___________________
улица (микрорайон)_____ дом ___ квартира ____
контактный номер телефона: _________________
адрес электронной почты (при наличии): __________________
Прошу Вас провести медико-социальную экспертизу с целью:

1) мүгедектікті белгілеу: мүгедектікті алғашқы белгілеу, мүгедектікті қайта белгілеу (қайта куәландыру), мүгедектік себебінің өзгеруі (керегінің астын сызу);
2) жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін, кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу (керегінің астын сызу);
3) мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасын (ОЖБ) қалыптастыру, ОЖБ түзету, зардап шеккен қызметкердің қосымша көмек түрлеріне және күтімге мұқтаждығын айқындау (керегінің астын сызу).
Медициналық-әлеуметтік сараптама (МӘС) жүргізу үшін құжаттардың және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынатын мәліметтердің тізбесі:
р/с
Құжат атауы
Құжаттағы парақтар саны
Ескерту (электрондық немесе қағаз форматта)
1.
жеке басты куәландыратын құжат
2.
тіркелген орнын растайтын құжат
3.
МӘС-ке қорытынды
4.
ОЖБ-ның медициналық бөлігі
5.
амбулаториялық науқастың медициналық картасы, ауру тарихынан үзінді және зерттеу нәтижелері
6.
еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (анықтамасы)
7.
еңбек қызметін растайтын құжат және (немесе) өндірістегі еңбек сипаты мен еңбек жағдайлары туралы мәліметтер
8.
міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын құжат
9.
жазатайым оқиға туралы акт
10.
кәсіптік ауру мен улану диагнозын анықтау (кәсіппен аурудың байланысын анықтау) кезінде сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының қорытындысы
11.
себеп-салдарлық байланысты белгілеген тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжат
12.
жарақаттың немесе аурудың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен себеп-салдарлық байланысы туралы сот шешімі
13.
қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеуді растайтын құжат
14.
атын, әкесінің атын (бар болса), тегін ауыстыру туралы куәлік
15.
балаларды куәландыру (қайта куәландыру) кезінде - психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (ПМПК) қорытындысы бар болса
Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес куәландыруды (қайта куәландыруды) үйде, стационарда, сырттай (керегінің астын сызу) жүргізуге келісім беремін. Мерзімінен бұрын қайта куәландырылған кезде себебін көрсету ___________________________________.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мүгедектікті және/немесе еңбекке қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеуге және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындауға қажетті менің дербес деректерімді және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Дәйексіз мәліметтер мен жалған құжаттарды ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы ескертілдім.
Қайта куәландыру кезінде мүгедектік тобының және соған сәйкес жәрдемақы мөлшерінің өзгеру мүмкіндігі туралы ескертілдім.
20 ____ жылғы "____" __________
Өтініш берушінің, куәландырылатын адамның немесе заңды өкілдің қолы _______________
Заңды өкілдің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өндірістегі еңбек сипаты мен жағдайлары туралы мәліметтер

1) установления инвалидности: первичное установление инвалидности, повторное установление инвалидности (переосвидетельствование), изменение причины инвалидности (нужное подчеркнуть);
2) установления степени утраты общей трудоспособности, степени утраты профессиональной трудоспособности (нужное подчеркнуть);
3) формирования индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (ИПР), коррекции ИПР, определения нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе (нужное подчеркнуть).
Перечень документов и сведений, полученных из информационных систем государственных органов для проведения медико-социальной экспертизы (МСЭ):
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
(в электронном либо бумажном формате)
1.
документ, удостоверяющий личность
2.
документ, подтверждающий место регистрации
3.
Заключение на МСЭ
4.
медицинская часть ИПР
5.
медицинская карта амбулаторного больного, выписки из истории болезни и результаты обследований
6.
лист (справка) о временной нетрудоспособности
7.
документ, подтверждающий трудовую деятельность и (или) сведения о характере и условиях труда на производстве
8.
документ, подтверждающий факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования
9.
акт о несчастном случае
10.
заключение организации здравоохранения, осуществляющей экспертизу при установлении диагноза профессионального заболевания и отравления (определение связи заболевания с профессией)
11.
документ, выданный уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь
12.
решение суда о причинно-следственной связи травмы или заболевания с исполнением трудовых (служебных) обязанностей
13.
документ, подтверждающий установление опеки (попечительства)
14.
свидетельство о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии
15.
заключение психолого-медико-педагогической консультации (ПМПК) при его наличии - при освидетельствовании (переосвидетельствовании) детей
В соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии даю согласие на проведение освидетельствования (переосвидетельствования) на дому, в стационаре, заочно (нужное подчеркнуть). При досрочном переосвидетельствовании указать причину ________________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну, необходимых для установления инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определения необходимых мер социальной защиты.
Предупрежден(а) об ответственности за предоставление недостоверных сведений и поддельных документов.
Предупрежден(а) о том, что при переосвидетельствовании возможно изменение группы инвалидности, что влечет изменение размера пособия.
"____" ___________ 20____года
Подпись заявителя, освидетельствуемого лица или законного представителя ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) законного представителя___________
Приложение 2
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Сведения о характере и условиях труда на производстве

1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)____________________________
2. Туған күні _____ жылғы "_____"
3. Ұйымның атауы ________________________________________________
4. Кәсібі, лауазымы, мамандығы _____________________________________
5.Тариф разряды, санаты ___________________________________________
6. Еңбек ұйымының түрі: (еңбек шарты, ұжымдық еңбек шарты, жұмыс ауысымы,
жұмыс күнінің ұзақтығы, іссапарлардың болуы, еңбек және демалыс
режимі)_________________________________________________________
7. Функционалдық міндеттері: _____________________________________
________________________________________________________________
8. Еңбек жағдайы (жұмыс орнының санитарлық-гигиеналық сипаты, зиянды өндірістік
факторлардың болуы) ____________________________________
9. Тиімді жұмысқа орналастыру мүмкіндігі___________________________
________________________________________________________________
Күні 20__ жылғы "___" ________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ____________________ _________
(басшы)             (қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік көрсетілетін қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызмет көрсету әдістері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті сырттай проактивті көрсету кезінде пациентке сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) жүргізу туралы хабарлау және оның келісімін алу медициналық ұйым арқылы жүргізіледі.
Мүгедектікті растау туралы ақпаратты және осы тармақта көрсетілген, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде куәландырылатын адам алған құжаттардың электрондық нысандарын беру "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталының (бұдан әрі – портал) "жеке кабинеті" арқылы ЭЦҚ және/немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, куәландырылатын адамның сұрау салуы бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелері туралы көрсетілетін қызметті алушыға тіркелген ұялы байланыстың абоненттік нөміріне СМС-хабарлама жіберіледі.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________
2. Дата рождения __ ___ _______ год
3. Наименование организации _____________________________________
_______________________________________________________________
4. Профессия, должность, специальность____________________________
_______________________________________________________________
5. Тарифный разряд, категория ____________________________________
6. Форма организации труда: (трудовой договор, коллективный трудовой
договор, сменность работы, продолжительность рабочего дня, наличие
командировок, режим труда и отдыха) ______________________________
_______________________________________________________________
7. Функциональные обязанности: __________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
8.Условия труда (санитарно-гигиеническая характеристика рабочего места,
наличие вредных производственных факторов) ______________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
9. Возможность рационального трудоустройства _____________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Дата "____" ________ 20___ год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________ ________
(руководитель) (подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Установление инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение необходимых мер социальной защиты"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через услугодателя.
При оказании государственной услуги заочно проактивно, уведомление пациента и получение его согласия на проведение заочного проактивного освидетельствования (переосвидетельствования) осуществляется через медицинскую организацию.
Выдача информации о подтверждении инвалидности и электронных форм документов, полученных освидетельствуемым лицом при оказании государственной услуги, осуществляются по запросу услугополучателя через "личный кабинет" веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал), при наличии ЭЦП и/или с использованием одноразового пароля.
О результатах оказания государственной услуги услугополучателю направляется СМС-уведомление на зарегистрированный абонентский номер сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги

1) жүгінген күні;
құжаттардың топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 1 (бір) сағат;
көрсетілетін қызметті алушы жүгінген күні қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 1 (бір) сағат;
көрсетілетін қызметті алушыға үйде, мамандандырылған мекемелерде, түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында емделіп жатқан жері бойынша қызмет көрсету кезінде рұқсат етілген ең ұзақ уақыт көрсетілетін қызметті беруші орналасқан жерден бастап көрсетілетін қызметті алушы орналасқан жерге дейін жол жүру уақытына байланысты – 4 сағат;
2) МӘС актісінің жобасы сырттай проактивті куәландыруға келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шығарылады. МӘС актісінің жобасы сағат 16.00-ден кейін келіп түскен жағдайда, сараптамалық қорытындыны шығару мерзімі келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі;
3) 10 (он) жұмыс күн ішінде:
МӘС бөлімі алдын ала шығарылған сараптамалық қорытындысымен бірге куәландырылатын адамды және (немесе) куәландырылатын адамның құжаттарын МӘС ӘББ консультацияға жіберген кезде;
МӘС актісінің жобасы сырттай проактивті куәландыруға бөлінген күннен бастап, куәландырылатын адамның құжаттарын көзбе-көз куәландыруға жолдаған кезде, диагнозы нозологиялық нысандар тізбесіне сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ мүгедектік тобы бойынша үш сараптамалық шешімдер сәйкес келмеген жағдайларда немесе сарапшылар еңбекке уақытша жарамсыздық парағына шыққан жағдайларда оны қайта бөлу кезінде;
4) порталда – көрсетілетін қызметті алушы мүгедектікті растау туралы ақпаратты алу үшін өтінімге қол қойған сәттен бастап 1 (бір) сағат.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде/проактивті.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) электрондық нысанда – портал арқылы көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған құжаттардың электрондық нысандары қызмет алушының "жеке кабинетіне" жолданады:
көрсетілетін қызметті алушыға мүгедектік белгіленген кезде – мүгедектік туралы анықтама;
көрсетілетін қызметті алушыға абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының (ОЖБ) әлеуметтік бөлігі әзірленген кезде – мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігінен үзінді көшірме;
еңбек жарақаты және/немесе кәсіптік ауру салдарынан мүгедектігі бар адамдар үшін – ОЖБ-ның әлеуметтік бөлігі;
көрсетілетін қызметті алушыға ОЖБ-ның кәсіптік бөлігі әзірленген кезде – мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіптік бөлігінен үзінді көшірме;
еңбек жарақаты және/немесе кәсіптік ауру салдарынан мүгедектігі бар адамдар үшін – ОЖБ-ның кәсіптік бөлігі;
көрсетілетін қызметті алушыға жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген кезде – жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы анықтама;
көрсетілетін қызметті алушыға кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі белгіленген кезде – кәсіптік еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы анықтама, кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтамадан және медициналық-әлеуметтік сараптама актісінен үзінді көшірме;
зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлері мен күтімге мұқтаждығы айқындалған кезде – зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлері мен күтімге мұқтаждығы туралы қорытынды;
кезекті қайта куәландыру кезінде мүгедектігі бар адам деп танылмағандарға – мүгедектік тағайындалмауы туралы хабарлама;
алғашқы куәландыру кезінде мүгедектігі бар адам деп танылмағандарға – медициналық-әлеуметтік сараптаманың (бұдан әрі - МӘС) сараптамалық қорытындысы туралы хабарлама.

1) в день обращения;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 1 (один) час;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в день обращения – 1 (один) час;
максимально допустимое время при обслуживании услугополучателя на дому, по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях, в исправительных учреждениях и в следственных изоляторах, в зависимости от времени следования от места нахождения услугодателя до места нахождения услугополучателя – 4 часа;
2) в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления проекта акта МСЭ на заочное проактивное освидетельствование. В случае поступления проекта акта МСЭ после 16.00 часов, срок вынесения экспертного заключения исчисляется со следующего рабочего дня.
3) 10 (десять) рабочих дней:
при направлении отделом МСЭ освидетельствуемого лица и (или) документов освидетельствуемого лица с предварительно вынесенным экспертным заключением в ОМК МСЭ на консультацию;
со дня распределения проекта акта МСЭ на заочное проактивное освидетельствование при направлении документов освидетельствуемого лица на очное освидетельствование в случаях несоответствия диагноза Перечню нозологических форм; цели направления; данных лабораторных и функциональных исследований степени нарушений функций организма, а также в случаях несовпадения трех экспертных решений по группе инвалидности, или при его перераспределении, в случаях выхода экспертов на лист временной нетрудоспособности.
4) на портале – 1 (один) час с момента подписания услугополучателем заявки на получение информации о подтверждении инвалидности.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная /проактивная.
5
Результат оказания государственной услуги
1) в электронной форме – через портал, удостоверенные ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, направляются в "личный кабинет" услугополучателя:
справка об инвалидности – при установлении услугополучателю инвалидности;
выписка из социальной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью (далее - ИПР) – при разработке услугополучателю социальной части ИПР;
для лица с инвалидностью вследствие трудового увечья и/или профессионального заболевания – социальная часть ИПР;
выписка из профессиональной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью – при разработке услугополучателю профессиональной части ИПР;
для лиц с инвалидностью вследствие трудового увечья и/или профессионального заболевания – профессиональная часть ИПР;
справка о степени утраты общей трудоспособности – при установлении услугополучателю степени утраты общей трудоспособности;
справка о степени утраты профессиональной трудоспособности, выписка из справки о степени утраты профессиональной трудоспособности и акта медико-социальной экспертизы – при установлении услугополучателю степени утраты профессиональной трудоспособности;
заключение о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе – при определении нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе;
извещение о не установлении инвалидности – не признанному лицом с инвалидностью при очередном переосвидетельствовании;
извещение об экспертном заключении медико-социальной экспертизы – при непризнании лицом с инвалидностью при первичном освидетельствовании;

2) көрсетілетін қызметті берушіде қағаз түрінде көрсетілетін қызметті алушы немесе оның заңды өкілінің талабы бойынша.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Ақпарат объектілерінің, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін.
Көзбе-көз куәландыруға (қайта куәландыруға) өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру кестесі: сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 15.30-ға дейін.
Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) 15.30-дан 18.00-ге дейін жүргізіледі.
Мемлекеттік қызмет көзбе-көз куәландыру (қайта куәландыру) алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
МӘС және (немесе) МӘС ӘББ өтінішті қабылдау кезінде ЭЦҚ-мен куәландырылған мынадай электрондық құжаттарды сұратады және "электрондық үкімет" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады:
1) куәландырылатын адамның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәлімет;
2) адамды қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесінде немесе тергеу изоляторында ұстау фактісін растайтын мәліметтер;
3) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) бұйрығымен бекітілген № 031/е нысаны бойынша МӘС-ке қорытынды (бұдан әрі – № 031/е нысаны). № 031/е нысанының қолданыс мерзімі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 7 сәуірдегі № ҚР ДСМ-34 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27505 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген "Дәрігерлік-консультациялық комиссияның қызметі туралы" ережеге сәйкес оған қол қойылған күнінен бастап бір айдан кешіктірмейтін уақытқа жарамды;

2) бумажная у услугодателя по требованию услугополучателя или его представителя.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления и выдачи результата оказания государственной услуги при очном освидетельствовании (переосвидетельствовании): с 9.00 часов до 15.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
С 15.30 часов до 18.00 проведение заочно проактивного освидетельствования (переосвидетельствования).
Государственная услуга при очном освидетельствовании (переосвидетельствовании) оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
При приеме заявления отделы МСЭ и (или) ОМК МСЭ запрашивают и получают из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП:
1) сведения о документе, удостоверяющем личность освидетельствуемого лица;
2) сведения, подтверждающие факт содержания лица в учреждении уголовно-исполнительной системы или следственном изоляторе;
3) заключение на МСЭ по форме № 031/у (далее – форма № 031/у), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚРДСМ-175/2020). Срок действия формы № 031/у составляет не более одного месяца со дня ее подписания, согласно Положению о деятельности врачебно-консультативной комиссии, утвержденному приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2022 года № ҚРДСМ-34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27505);

4) медициналық ұйым оны әзірлеген кезде, № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 033/е нысаны бойынша мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының медициналық бөлігі (бұдан әрі – ОЖБ медициналық бөлігі);
5) ауру динамикасын талдау үшін амбулаториялық пациенттің медициналық картасынан мәліметтер болған кезде – ауру тарихынан үзінді-көшірмелер, мамандардың қорытындылары және зерттеу нәтижелері;
6) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (анықтама) – жұмыс істейтін адамдар куәландырудан өткен кезде;
7) алғашқы куәландыру кезінде, еңбекке қабілетті жастағы адамдарға – еңбек қызметін растайтын құжат (бар болса), ал өндірістік жарақаттар және кәсіптік аурулар кезінде, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістегі еңбек сипаты мен жағдайлары туралы мәліметтер (жұмыс беруші толтырады) ұсынылады;
8) жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі алғашқы рет белгіленген кезде – осы әлеуметтік қатер бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу (немесе қатыспау) фактісін растайтын мәліметтер;
9) өндірістік жарақат алған және/немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адамға осы жазатайым оқиға бойынша КЕА дәрежесін алғашқы рет белгілеу кезінде мүгедектікті және (немесе) КЕА себебін белгілеу үшін – "Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын рәсімдеу бойынша нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1055 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12655 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиға туралы акт (бұдан әрі – жазатайым оқиға туралы акт).
Жазатайым оқиға туралы акт болмаса және жұмыс беруші-дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылған немесе заңды тұлға таратылған жағдайда өндірістік жарақат алған және/немесе кәсіптік ауруға шалдыққан адам ұсынатын еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен жарақаттанудың немесе аурудың себеп-салдарлық байланысы туралы сот шешімі тіркеледі;
10) кәсіптік ауруға шалдыққан адамдарды куәландырған кезде – кәсіптік ауру және улану диагнозын белгілеу (аурудың кәсіппен байланысын анықтау) кезінде сараптаманы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымының мәліметтері;
11) жаралануға, контузияға, жарақаттануға, мертігуге, ауруға байланысты мүгедектік себептерін анықтау үшін – себеп-салдарлық байланысын белгілейтін тиісті қызмет саласындағы уәкілетті орган берген құжат туралы мәліметтер;
12) қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеген кезде – қорғаншылықты (қамқоршылықты) растайтын құжат туралы мәліметтер;

4) медицинскую часть индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью по форме № 033/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (далее – медицинская часть ИПР) – при ее разработке медицинской организацией;
5) сведения из медицинской карты амбулаторного пациента для анализа динамики заболевания, выписки из истории болезни, заключения специалистов и результаты обследований при их наличии;
6) лист (справка) о временной нетрудоспособности – при освидетельствовании работающих лиц;
7) при первичном освидетельствовании, на лиц трудоспособного возраста – сведения о документе, подтверждающем трудовую деятельность (при наличии), а при производственных травмах и профессиональных заболеваниях также предоставляются сведения о характере и условиях труда на производстве (заполняется работодателем) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
8) при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности – сведения, подтверждающие факт участия (или неучастия) в системе обязательного социального страхования;
9) для установления причины УПТ и (или) инвалидности лицам, получившим производственную травму и/или профессиональное заболевание при первичном установлении степени УПТ – акт о несчастном случае, связанном с трудовой деятельностью, по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1055 "Об утверждении форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12655).
При отсутствии акта о несчастном случае и прекращении деятельности работодателя-индивидуального предпринимателя или ликвидации юридического лица прилагаются сведения о решении суда о причинно-следственной связи травмы или заболевания с исполнением трудовых (служебных) обязанностей, представляемое лицом, получившим производственную травму и/или профессиональное заболевание;
10) при освидетельствовании лиц, получивших профессиональное заболевание – сведения организации здравоохранения, осуществляющей экспертизу при установлении диагноза профессионального заболевания и отравления (определение связи заболевания с профессией);
11) для определения причины инвалидности, связанной с ранением, контузией, травмой, увечьем, заболеванием – сведения о документе, выданном уполномоченным органом в соответствующей сфере деятельности, установившим причинно-следственную связь;
12) при установлении опеки (попечительства) – сведения о документе, подтверждающем установление опеки (попечительства);

13) куәландырылатын адамның атын, әкесінің атын (бар болса) және тегін өзгертуді мемлекеттік тіркеген жағдайда қайта куәландыру кезінде – "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы электрондық және қағаз жеткізгіштегі акт жазбаларының, куәліктер мен анықтамалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10173 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша атын, әкесінің атын (бар болса), тегін өзгерту туралы куәлік туралы мәліметтер;
14) балаларды куәландыру (қайта куәландыру) кезінде – психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның (ПМПК) қорытындысы бар болса.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, куәландырылатын адамның өтінішіне № 031/е нысаны, сондай-ақ тиісті құжаттардың қағаз жеткізгіштегі көшірмелері және салыстырып тексеру үшін түпнұсқалары қоса беріледі.
Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) мынадай құжаттарды:
организм функцияларының бұзылу дәрежесін, диагноздар мен ұсынымдарды көрсете отырып, шағымдарын, объективті тексеру деректерін көрсететін мамандардың консультацияларын;
клиникалық, зертханалық, рентгенологиялық және басқа зерттеулердің нәтижелерін;
пациенттің жай-күйінің динамикалық өзгерістерін көрсете отырып, амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда, үйде, санаторий-курорттық ұйымдарда емделіп шығу жағдайының (емделіп шығу жағдайларының) нәтижелерін;
туындаған асқынуларды;
зертханалық зерттеулердің, консультациялардың нәтижелерінің қорытындыларын;
оңалту әлеуеті, оңалту диагнозы және оңалту маршрутының шкаласы ескерілген ұсынымдарды;
жедел/шұғыл медициналық көмек шақырған пациентке белсенді бару нәтижелерін қоса бере отырып, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 24 сәуірдегі № 155/НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20495 болып тіркелген) бекітілген Проактивті қызметтер көрсету қағидаларына сәйкес алынған пациенттің немесе оның өкілінің келісімі бойынша № 031/е электрондық нысан негізінде жүргізіледі.
Медициналық электрондық құжаттар аурудың бейінін ескере отырып және денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың клиникалық хаттамаларына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығымен (бұдан әрі – ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) бекітілген Медициналық оңалтуды көрсету қағидаларына сәйкес ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға негіздеме

13) при повторном переосвидетельствовании в случае совершения государственной регистрации перемены имени, отчества (при его наличии), фамилии освидетельствуемого лица – сведения о свидетельстве о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии по форме, утвержденной приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых записей, свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме и на бумажном носителе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10173);
14) заключение психолого-медико-педагогической консультации (ПМПК) при его наличии - при освидетельствовании (переосвидетельствовании) детей.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
При отсутствии сведений в информационных системах, к заявлению освидетельствуемого лица прилагаются форма № 031/у, а также копии соответствующих документов на бумажном носителе и подлинники для сверки.
Заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование) проводится на основании электронной формы № 031/у с согласием пациента или его представителя, полученного в соответствии с Правилами оказания проактивных услуг, утвержденными приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 24 апреля 2020 года № 155/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20495) с приложением электронных документов:
консультаций специалистов, отражающих жалобы, данные объективного обследования с указанием степени нарушения функций организма, диагнозов и рекомендаций;
результатов клинических, лабораторных, рентгенологических и других исследований;
результатов пролеченного случая (пролеченных случаев) в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях, на дому, в санаторно-курортных организациях, с указанием динамических изменений в состоянии пациента; возникших осложнений; резюмирования результатов лабораторных исследований, консультаций; рекомендаций с учетом реабилитационного потенциала, реабилитационного диагноза и шкалы реабилитационного маршрута;
результатов активного посещения пациента, вызывавшего скорую/ неотложную медицинскую помощь.
Медицинские электронные документы прилагаются с учетом профиля заболевания и в соответствии со стандартами в области здравоохранения, клиническими протоколами диагностики, лечения и реабилитации, Правилами оказания медицинской реабилитации, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381)
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1) Қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған кезінде;
2) құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған кезінде;
3) МӘС бөліміне барып көзбе-көз куәландыруға тұрақты тіркелмеген орны бойынша жүгінген кезінде;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет:
1) тиісті өңірдің МӘС бөлімдері және (немесе) МӘС ӘББ орналасқан жерде;
2) көшпелі отырыстарда:
көрсетілетін қызметті алушының тұрақты тіркелген жеріндегі емдеу-профилактикалық мекеме базасында;
мамандандырылған мекемелерде емделіп жатқан орны бойынша;
көрсетілетін қызметті алушының барған жері бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде және тергеу изоляторларында;
үйде, стационарда – егер адам дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша МӘС-ке келе алмайтын болса;
3) сырттай – куәландырылатын адам тасымалдауға келмейтін және/немесе қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерлерде стационарлық емделуде болса көрсетіледі;
4) сырттай проактивті куәландыру - сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) жүргізілетін нозологиялық нысандар тізбесіне сәйкес.
Мүгедектік алғаш рет белгіленген жағдайда, адам мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақы, мүгедектігі бойынша арнаулы мемлекеттік жәрдемақы еңбек ету қабілетінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлем, мүгедектігі бар баланы тәрбиелеушіге берілетін жәрдемақы және бірінші топтағы мүгедектігі бар адамның күтіміне байланысты жәрдемақы тағайындау үшін МӘС бөліміне жүгінеді.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www. enbek. gov. kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мүгедектікті растау туралы ақпаратты және ол мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алған құжаттардың электрондық нысандарын ЭЦҚ-сы болған кезде және/немесе бір реттік парольді қолданумен портал арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді.
Мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде қолжетімді әдістермен авторландырудан өтеді, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөлімінде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидалары бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ақпаратты жаңартады және оны Бірыңғай байланыс-орталығына жібереді.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) при представлении документов с истекшим сроком действия;
2) при представлении неполного пакета документов;
3) при обращении в отдел МСЭ на очное освидетельствование не по месту постоянной регистрации;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается:
1) по месту расположения отделов МСЭ и (или) ОМК МСЭ соответствующего региона;
2) на выездных заседаниях:
на базе лечебно-профилактических учреждений по месту постоянной регистрации услугополучателя;
по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях;
в учреждениях уголовно-исполнительной системы и следственных изоляторах, по месту пребывания услугополучателя;
на дому, в стационаре – если лицо по состоянию здоровья в соответствии с заключением ВКК не может явиться на МСЭ;
3) заочно – с согласия освидетельствуемого лица или законного представителя, когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и/или находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона;
4) заочно проактивно - согласно Перечню нозологических форм, при которых проводится заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствовании).
При первичном установлении инвалидности освидетельствуемое лицо подает в отделе МСЭ заявление на назначение государственного социального пособия по инвалидности, специального государственного пособия по инвалидности, социальной выплаты на случай утраты трудоспособности, пособия воспитывающему ребенка с инвалидностью и пособия по уходу за лицом с инвалидностью первой группы.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о подтверждении инвалидности и электронных форм документов, полученных им при оказании государственной услуги, в режиме удаленного доступа через портал, при наличии ЭЦП и/или с использованием одноразового пароля.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке оказания государственной услуги через Единый контакт-центр "1414", 8-800-080-7777.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривается необходимый документ для дальнейшего использования.
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил проведения медико-социальной экспертизы, определяющих порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию и направляют ее в Единый контакт-центр.
Приложение 4
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодекстің 155-бабының 4-тармағын басшылыққа ала отырып, Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің _________ облысы (қаласы) бойынша департаментінің ______ бөлімі
Сіздің мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптармен көзделген тізбеге сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптама бөліміне барып куәландыруға тұрақты тіркелмеген орны бойынша жүгінуіңізге, қолдану мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуыңызға байланысты "Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу және/немесе қажетті әлеуметтік қорғау шараларын айқындау" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, атап айтқанда: қолдану мерзімі өткен/жоқ құжаттардың атауы:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
________________________________________ __________________
МӘС маманының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Алдым: ____________________________________________________ ______
көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
20 ___ жылғы "___" _________
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Медициналық құжаттарды ауытқу себептері
Медициналық құжаттарды қайтарудың жүйелік деңгейіндегі қайтарулардың себебі
Қателер коды
1
Мүгедектікті және/немесе еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу үшін қажетті пациенттің заңмен қорғалатын құпиясын құрайтын дербес деректер мен мәліметтерді жинауға, өңдеуге және беруге келісімі туралы СМС хабарламаның болмауы
F001
2
№031/е нысанының болмауы
F002
3
№031/е нысанының күні және/немесе нөмірінің болмауы
F003
4

Руководствуясь пунктом 4 статьи 155 Социального кодекса Республики Казахстан,
отдел ___________ Департамента Комитета регулирования и контроля в сфере
социальной защиты населения по _____________________ области (городу)
отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Установление
инвалидности и/или степени утраты трудоспособности и/или определение
необходимых мер социальной защиты" по причине обращения в отдел
медико-социальной экспертизы на очное освидетельствование не по месту
постоянной регистрации, ввиду представления Вами документов с истекшим сроком
действия и (или) неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному
требованиями к оказанию государственной услуги, а именно: наименование
документов с истекшим сроком действия / отсутствующих документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах по одному для каждой стороны.
________________________________________________ _________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) специалиста медико-социальной экспертизы (подпись)
Получил: __________________________________________________ ______________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись) услугополучателя
"___" _________ 20 ____ года.
Приложение 5
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Причины отклонения медицинских документов
Причина отклонения
Код ошибки
1
Отсутствие сообщения о Согласии на сбор, обработку и передачу персональных данных и сведений, составляющих охраняемую законом тайну пациента, необходимых для установления инвалидности и/или степени утраты трудоспособности
F001
2
Отсутствие формы № 031/у
F002
3
Отсутствие даты и/или номера формы № 031/у
F003
4

№031/е нысанының қолданылу мерзімінің аяқталуы (1 ай)
F004
5
Ұялы телефон нөмірінің болмауы
F005
6
Ұялы телефон нөмірінің BMG тіркеуде болмауы
F006
7
№031/е нысанындағы ЭЦҚ болмауы
F007
8
№ 031/е нысанындағы міндетті жолдардың толтырылмауы
F008
9
Медициналық ұйымның БХТ-мен сәйкессіздігі
F009
10
"Сырттай куәландыруға жіберу" өрісі мәнінің "сырттай проактивті куәландыру" мәніне сәйкес келмеуі
F010
11
Көрсетілген "куәландыру мақсатының" сырттай проактивті куәландыруға жатпауы
F011
12
№031/е нысанының "Техникалық құралдарға ұсыныстар" жолында көрсетілген ақауларға сәйкес толтырылған "ОТҚ" АЖ-да сауалнамасының болмауы
F012
13
Сырттай проактивті куәландыру жүргізу үшін АХЖ коды сәйкес келмеуі
F013
14
***() идентификатормен файлдың хэш қосындысы ХЭД сервисіндегі мәліметтермен сәйкес келмейді
F014
15
Идентификатор бойынша **** ХЭД сервисінде файл жоқ
F015
16
Жүйеде MismessageId - ****** ФЛКмен өткен нысан бар
F016
17
Жүйеде ******** ЖСНмен қарастырылып жатқан нысан бар
F017
Көрсетілетін қызметті алушының деректері бойынша
18
Көрсетілетін қызметті алушы осы ЖСН бойынша ЖТ МДҚ АЖ-да "қайтыс болған" мәртебесімен тіркелді
REC001
19
Көрсетілетін қызметті алушының ЖСН ЖТ МДҚ АЖ-да ТАӘ сәйкес келмейді
REC002
20
Көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері бойынша ЖТ МДҚ АЖ-да тұрақты тіркеуі жоқ
REC003
21
Көрсетілетін қызметті алушы ЖТ МДҚ АЖ-да "шетелге тұрақты тұруға кеткен" мәртебесімен тіркелді
REC004
22
Заңды өкіл деректерінің болмауы (балаларда және әрекетке қабілетсіз адамдарда)
REC005
Заңды өкілдің деректері бойынша
23
Осы ЖСН бойынша заңды өкіл ЖТ МДҚ АЖ-да "қайтыс болған" мәртебесімен тіркелді
LEG001
24
Заңды өкіл ЖТ МДҚ АЖ-да "шетелге тұрақты тұруға кеткен" мәртебесімен тіркелді
LEG002
25
Заңды өкілдің ЖСН ЖТ МДҚ АЖ-да ТАӘ сәйкес келмейді
LEG003
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
ЖХС-ға сәйкес организмнің негізгі функцияларының бұзылуын және тыныс-тіршілігінің шектелуін жіктеу
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Адам организмінің негізгі функцияларының/құрылымдарының бұзылуын жіктеу:
Кодтар
Функциялар
1) психикалық функцияларының бұзылуы:
b110
сана
b117
парасат
b126
мінез-құлық
b130
жігер
b140
зейін
b144
еске сақтау
b147
психомоторлық функциялар
b152
эмоциялар
b156
аңғару
b160
ойлау
b167
сөйлеу
2) сезіну функцияларының бұзылуы:
b210
көру
b230
есту
b255
иісті сезу
b265
түйсіну
b270
сезімталдықтың бұзылуы

Истечение срока действия формы № 031/у (1 месяц)
F004
5
Отсутствие номера мобильного телефона
F005
6
Отсутствие регистрации в БМГ номера мобильного телефона
F006
7
Отсутствие ЭЦП в форме № 031/у
F007
8
Отсутствие заполнения обязательных полей в форме № 031
F008
9
Несоответствие медицинской организации с РПН
F009
10
Не соответствие значения поля "Направление на заочное проактивное освидетельствование" значению "освидетельствование заочное проактивное"
F010
11
Указанная "Цель освидетельствования" не подлежит к заочному проактивному освидетельствованию
F011
12
Отсутствие заполнения опросника/ов в АИС ТСР, в зависимости от указанных дефектов в поле "Рекомендация технических средств" формы №031/у
F012
13
Код МКБ не соответствует для проведения заочно-проактивного освидетельствования
F013
14
Хэш сумма файла с идентификатором ***() не совпадает с данными из сервиса ХЭД
F014
15
По идентификатору **** нет файла в сервисе ХЭД
F015
16
В системе уже имеется форма с успешно пройденным ФЛК с MismessageId - ******
F016
17
В системе уже имеется форма на рассмотрении с ИИН - ********
F017
По данным услугополучателя
18
Услугополучатель по данному ИИН зарегистрирован со статусом "умерший" в ИС ГБД ФЛ
REC001
19
ИИН услугополучателя не соответствует ФИО в ИС ГБД ФЛ
REC002
20
У услугополучателя отсутствует постоянная регистрация по месту жительства в ИС ГБД ФЛ
REC003
21
Услугополучатель зарегистрирован в ИС ГБД ФЛ со статусом "выехавший за рубеж на постоянное место жительство"
REC004
22
Отсутствие данных законного представителя (у детей и недееспособных лиц)
REC005
По данным законного представителя
23
Законный представитель по данному ИИН зарегистрирован со статусом "умерший" в ИС ГБД ФЛ
LEG001
24
Законный представитель зарегистрирован в ИС ГБД ФЛ со статусом "выехавший за рубеж на постоянное место жительство"
LEG002
25
ИИН законного представителя не соответствует ФИО в ИС ГБД ФЛ
LEG003
Приложение 6
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Классификации нарушений основных функций организма и ограничений жизнедеятельности в соответствии с МКФ
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Классификация нарушений основных функций/структур организма человека:
Коды
Функции
1) нарушения психических функций:
b110
сознание
b117
интеллект
b126
поведение
b130
воля
b140
внимание
b144
память
b147
психомоторные функции
b152
эмоции
b156
восприятие
b160
мышление
b167
речь
2) нарушения сенсорных функций:
b210
зрение
b230
слух
b255
обоняние
b265
осязание
b270
чувствительность

3) статикалық-динамикалық функциялардың (бастың, кеуденің, аяқ-қолдың қозғалу функцияларының, статиканың және қозғалыс үйлесімдігінің) бұзылуы:
b710
буын қозғалыстары
b715
буын тұрақтылығы
b720
сүйек аппараттының қозғалысы
b730
бұлшық ет күші
b735
бұлшық ет тонусы
b750
моторлы-рефлекторлы функциялар
b755
еріксіз қозғалыс реакциялары
b760
ерікті қозғалыс функцияларын бақылау
s710
бас және мойын аймақтың құрылымы
s720
иық аймақтың құрылымы
s730
қол құрылымы
s740
жамбас аймақтың құрылымы
s750
аяқ құрылымы
s760
дене құрылымы
4) қан айналымы, тыныс алу, ас қорыту, сыртқа шығару, зат пен энергия алмасу, ішкі секреция, қан түзілуі, иммунитет функцияларының бұзылуы:
b410
жүрек функциялары
b415
қан тамырларының функциялары
b420
қан қысымы
b430
қан жүйесінің функциялары
b435
иммундық жүйенің функциялары
b440
тыныс алу
b515
ас қорыту
b525
дефекациялар
b540
жалпы метаболикалық функциялар
b555
эндокриндік бездің функциялары
b620
несеп шығару
2. Организм функцияларының бұзылуын біліну дәрежесіне қарай жіктеу:
1) функциялардың шамалы білінетін бұзылуы;
2) функциялардың орташа білінетін бұзылуы;
3) функциялардың айқын білінетін бұзылуы;
4) функциялардың едәуір немесе өте айқын білінетін бұзылуы.
3. Тыныс-тіршілігінің негізгі санаттарының сыныптамасы:
Кодтар
Домендер, функциялар
Санаттар
d230
Күнделікті тәртіпті орындау
1) өзін өзі күту қабілеті
негізгі физиологиялық қажеттіктерін өз бетімен қанағаттандыра алу, күнделікті тұрмыстық әрекет жасау және жеке гигиена дағдыларын орындай алу қабілеті;
d450
d465
Жүру
Техникалық құралдарды пайдалана отырып жүріп-тұру
2) өз бетімен жүріп-тұру қабілеті
кеңістікте өз бетімен қозғала алу, кедергілерден өту, өзі орындайтын тұрмыстық, қоғамдық, кәсіптік қызметтер шегінде денесін тепе-тең қалпында ұстай білу қабілеті;
d815
d820
Мектепке дейінгі білім
Мектеп білімі
3) оқу қабілеті
(білім беру, кәсіби және басқа да) білімді қабылдап және түсіне алу, дағдылар мен машықтарды (әлеуметтік, кәсіптік, мәдени және тұрмыстық) игеру қабілеті, сондай-ақ білім беру мекемелерінде оқу мүмкіндігі;
d850
Ақылы жұмыс
4) еңбек қызметіне қабілеті (еңбек қабілеті)
жұмыстың орындалу мазмұнына, көлеміне және шарттарына қойылатын талаптарға сәйкес іс-әрекетті жүзеге асыру қабілеті;
b114
Бағдарлау функциялары
5) бағдарлана білу қабілеті
уақытта және кеңістікте бағдарлана білу қабілеті;
d310
Қарым-қатынас кезінде ауызша хабарламаларды қабылдау
6) қарым-қатынас жасау қабілеті
адамдар арасында ақпаратты қабылдау, қайта өңдеу және алмасу жолымен қарым-қатынас орнату қабілеті;
d720
Күрделі тұлғааралық өзара әрекеттесу

3) нарушения стато-динамических функций (двигательных функций головы, туловища, конечности, статики и координации движений):
b710
подвижность сустава
b715
стабильность сустава
b720
подвижность костного аппарата
b730
мышечная сила
b735
мышечный тонус
b750
моторно-рефлекторные функции
b755
непроизвольные двигательные реакции
b760
контроль произвольных двигательных функций
s710
структура головы и области шеи
s720
структура области плеча
s730
структура верхней конечности
s740
структура тазовой области
s750
структура нижней конечности
s760
структура туловища
4) нарушения функций кровообращения, дыхания, пищеварения, выделения, обмена веществ и энергии, внутренней секреции, кроветворения, иммунитета:
b410
функции сердца
b415
функции кровеносных сосудов
b420
артериальное давление
b430
функции системы крови
b435
функции иммунной системы
b440
дыхание
b515
пищеварение
b525
дефекации
b540
общие метаболические функции
b555
функции эндокринных желез
b620
мочеиспускание
2. Классификация нарушений функций организма по степени выраженности:
1) незначительно выраженные нарушения функций;
2) умеренно выраженные нарушения функций;
3) выраженные нарушения функций;
4) значительно или резко выраженные нарушения функций.
3. Классификация основных категорий жизнедеятельности:
Коды
Домены, функции
Категории
d230
Выполнение повседневного распорядка
1) способность к самообслуживанию
способность самостоятельно удовлетворять основные физиологические потребности, выполнять повседневную бытовую деятельность и навыки личной гигиены;
d450
d465
Ходьба
Передвижение с использованием технических средств
2) способность к самостоятельному передвижению
способность самостоятельно перемещаться в пространстве, преодолевать препятствия, сохранять равновесие тела в пределах выполняемой бытовой, общественной, профессиональной деятельности;
d815
d820
Дошкольное образование
Школьное образование
3) способность к обучению
способность к восприятию и воспроизведению знаний (образовательных, профессиональных и других), овладению навыками и умениями (социальными, профессиональными, культурными и бытовыми), а также возможность обучения в образовательных учреждениях;
d850
Оплачиваемая работа
4) способность к трудовой деятельности (трудоспособности)
способность осуществлять деятельность в соответствии с требованиями к содержанию, объему и условиям выполнения работы;
b114
Функции ориентированности
5) способность к ориентации
способность определяться во времени и пространстве;
d310
Восприятие устных сообщений при общении
6) способность к общению
способность к установлению контактов между людьми путем восприятия, переработки и передачи информации;
d720
Сложные межличностные взаимодействия

7) өзінің жүріс-тұрысын бақылау қабілеті
өзін сезіне білу және әлеуметтік-құқықтық нормаларды ескере отырып барабар мінез-құлыққа қабілеті;
-
8) ойын және танымдық қызметке қабілеті
құрбы-құрдастарымен қарым-қатынас жасау, алатын тәжірибесінің болмысы мен елесін талдау қабілеті, бала жаста жас ерекшеліктерін ескере отырып оқу және даму қабілеті;
-
9) белсенді қозғалу қабілеті
баланың денесінің жай-күйін өзгерту, кеңістікте қозғалу арқылы әртүрлі қимылдарды орындау, объектілердің орнын ауыстыру, қозғалту немесе манипуляциясы, жүру, жүгіру, кедергілерден өту және әртүрлі көлік түрлерін пайдалану қабілеті.
4. Тыныс-тіршілігінің шектелу айқындылығы дәрежесі бойынша сыныптамасы:
1) өзіне өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуі:
d230
Күнделікті тәртіпті орындау
Өзіне өзі қызмет көрсету қабілетінің шектелуі дәрежесі
d230.1
басқа адамдардың шағын, тұрақты емес және реттелетін көмегіне (жалпы тазалау, үлкен жуу, шағын жөндеу және басқа) мұқтаж болған жағдайда күнделікті тәртіпті өз бетінше іске асыру қабілетін сақтау немесе шағын техникалық құралдарының көмегімен толық орнын толтыру;
жоқ
d230.2
неғұрлым көп уақыт жұмсай отырып күнделікті тәртіпті орындау қабілетін сақтау, оны бөлшектеп орындау, қажет жағдайда техникалық және өзге көмекші құралдарды пайдалана отырып пациенттің мүмкіндігіне тұрғын үйді және тұрмыстық затты бейімдеу немесе бөгде адамдардың эпизодтық көмегі арқылы оның көлемін қысқарту;
бірінші
дәреже
d230.3
көмекші құралдарды пайдалана отырып күнделікті тәртіпті орындау қабілетін сақтау және басқа адамдардың ішінара сыртқы көмегіне мұқтаждық;
екінші
дәреже
d230.4
күнделікті тәртіпті орындаудың өте айқын шектелуі немесе басқа адамдарға толық тәуелділік (қысқа және сыни аралықтар арқылы тұрақты реттелмейтін көмек немесе тұрақты). Техникалық құралдар мен тұрғын үйдің бейімделуімен де өмірлік маңызды физиологиялық және тұрмыстық қажеттіліктердің көпшілігін өз бетінше орындау мүмкіндігі жоғалған. Көрсетілген қажеттіліктерді үнемі басқа адамдардың көмегі арқылы ғана жүзеге асыру. Үнемі сыртқы күтімге (тұрмыстық және (немесе) арнайы медициналық) мұқтаждық.
үшінші
дәреже
2) өз бетімен жүріп-тұру қабілетінің шектелуі:
d450
d465
Жүру
Техникалық құралдарды пайдалана отырып жүріп-тұру
Өз бетімен жүріп-тұру қабілетінің шектелу дәрежесі
d450.1 d465.1
жаяу жүру қарқыны біршама баяулаған кезде және қарапайым көмекші құралдарды (таяқ, күрделі емес ортопедиялық аяқ киім) немесе қозғалыс бұзылыстарын толығымен түзететін дәрі-дәрмектерді пайдалану қажеттілігімен үлкен (шектелмеген) қашықтыққа жүріп-тұру мүмкіндігі сақталған. Жүріс аздап өзгеруі мүмкін. Көлікті пайдалану шектелмеген;
жоқ

7) способность контролировать свое поведение
способность к осознанию себя и адекватному поведению с учетом социально-правовых норм;
-
8) способность к игровой и познавательной деятельности
способность общения со сверстниками, анализа действительности и воспроизведения получаемого опыта, обучения и развития в детском возрасте с учетом возрастных особенностей;
-
9) способность к двигательной активности
способность ребенка к выполнению различного вида движений посредством изменения положения тела, перемещения его в пространстве, переноса, перемещения или манипуляции объектами, ходьбы, бега, преодоления препятствий и использования различных видов транспорта.
4. Классификация ограничений жизнедеятельности по степени выраженности:
1) ограничение способности к самообслуживанию:
d230
Выполнение повседневного распорядка
Степень ограничения способности к самообслуживанию
d230.1
сохранение способности к самостоятельной реализации повседневного распорядка при нуждаемости в небольшой, непостоянной и регулируемой помощи других лиц (генеральная уборка, крупная стирка, мелкий ремонт и другое) или полная компенсация с помощью небольших технических средств;
нет
d230.2
сохранение способности к выполнению повседневного распорядка при более длительной затрате времени, дробности ее выполнения, сокращении его объема с использованием при необходимости технических и иных вспомогательных средств, адаптации жилья и предметов обихода к возможности пациента, или эпизодической помощи посторонних лиц;
первая степень
d230.3
сохранение способности к выполнению повседневного распорядка с использованием вспомогательных средств и нуждаемость в частичной посторонней помощи других лиц;
вторая степень
d230.4
резкое выраженное ограничение к выполнению повседневного распорядка или полная зависимость от других лиц (постоянная, нерегулируемая помощь через короткие, и критические интервалы, либо постоянно). Утрачена возможность самостоятельного выполнения большинства жизненно необходимых физиологических и бытовых потребностей даже с помощью технических средств и адаптации жилья. Осуществление указанных потребностей возможности только с постоянной помощью других лиц. Нуждаемость в постороннем уходе (бытовом и (или) специальном медицинском).
третья степень
2) ограничение способности к самостоятельному передвижению:
d450
d465
Ходьба
Передвижение с использованием технических средств
Степень ограничения способности к самостоятельному передвижению
d450.1 d465.1
сохранена возможность передвижения на большие (не ограниченные) расстояния при некотором замедлении темпа ходьбы и необходимости использования простых вспомогательных средств (трость, не сложная ортопедическая обувь) или медикаментов, полностью корригирующих двигательные расстройства. Походка может быть незначительно изменена. Использование транспорта не ограничено;
нет

d450.2 d465.2
өздігінен жүріп-тұру қабілетінің шамалы шектелуі:
жүру жылдамдығының төмендеуі (1,5-2 км/сағ-қа дейін);
жүрудің әр 30-50 минут сайын үзілістерімен максималды қозғалыс қашықтығын 3 км/сағ-қа дейін қысқаруы;
жүру қарқынының минутына 30-50 қадамға дейін төмендеуі;
жүрудің баяу қарқыны, жүрістің айқын өзгеруі, неғұрлым күрделі көмекші құралдарды (протездердің, ортездердің функционалдық түрлері) пайдалану қажеттілігі, тепе-теңдікті сақтай отырып, жүріп-тұру пен қозғалыстың күрделі түрлерін жасау мүмкіндігін шектеумен әртүрлі патологияларға байланысты бұзылған функцияларды толық емес дәрі-дәрмекпен түзету. Көлікті сыртқы көмексіз пайдалану қиын, бірақ мүмкіншілік бар.
бірінші
дәреже
d450.3 d465.3
өздігінен жүріп-тұру қабілетінің айқын шектелуі:
жүру жылдамдығының төмендеуі (1 км/сағ-тан аз);
басымдықпен жақын маң шеңберінде қозғалыс қашықтығының қысқаруы (0,5 км-ге дейін);
жүру қарқынының төмендеуі (минутына 20 қадамнан аз);
көмекші құралдарды пайдалану, пациенттің мүмкіндіктеріне тұрғын үйді бейімдеу және жүріп-тұру пен қозғалыстың кейбір түрлерін орындау кезінде басқа адамға ішінара көмек көрсету қажеттілігі (қозғалыстың күрделі түрлері, кедергілерді жеңу, тепе-теңдікті сақтау және тағы басқа). Қоғамдық көлікті басқа адамдардың көмегінсіз пайдалану мүмкін емес. Жеке көлікті пайдалану қиын және әрқашан мүмкіншілігі аз.
екінші
дәреже
d450.4 d465.4
Мобильдіктің толық жоғалуы немесе тұрғын үй, кресло немесе төсек шегінде тұрғын үйді тұтқалармен немесе аз функционалды негізінен бекітетін ортездермен, міндетті түрде балдақты қосымша пайдаланатын протездермен арнайы жайластырумен жүріп-тұрудың шектелуі, журудің тек екі тактілі сипаты мүмкін болған жағдайда тұрғын үйден тыс сыртта тек арнайы жүріп-тұру құралдарды немесе басқа адамның көмегін пайдаланатын мобильдік.
үшінші
дәреже
3) оқуға қабілетінің шектелуі:
d815
d820
Мектепке дейінгі білім
Мектеп білімі
Оқу қабілетінің шектелу дәрежесі
d815.1
d820.1
ДКК қорытындысы бойынша жекелеген пәндерден уақытша босату қажеттілігін туғызатын қиындықтар болған жағдайда, әдеттегі оқу орнында оқуға болады, аурудың өршуіне немесе емдеу курсын жүргізу қажеттілігіне байланысты сабақтарға мерзімді қатыспау, сондай-ақ кейбір қызмет түрлерінде эпизодтық көмекке мұқтаж болу немесе елеусіз техникалық құралдарды пайдалану;
жоқ
d815.2
d820.2
оқу процесінің арнайы режимін сақтай отырып және (немесе) көмекші құралдарды пайдалана отырып, нормативтік мерзімдерде емес, жалпы білім беру стандарттарына сәйкес толық көлемде оқуға, білімді, білуді және дағдыларды меңгеруге, соның ішінде кез келген білім алу қабілеті
бірінші
дәреже

d450.2 d465.2
умеренное ограничение способности к самостоятельному передвижению:
снижение скорости ходьбы (до 1,5 – 2 км/час);
сокращение максимального расстояния перемещения до 3 км/час с перерывами через каждые 30 – 50 минут ходьбы;
снижение темпа ходьбы до 30 – 50 шагов в минуту;
медленный темп ходьбы, явное изменение походки, необходимость использования более сложных вспомогательных средств (функциональные виды протезов, ортезов), не полная медикаментозная коррекция нарушенных функций, обусловленных различной патологией с ограничением возможности совершать сложные виды передвижения и перемещения при сохранении равновесия. Использование транспорта без посторонней помощи затруднено, но возможно.
первая
степень
d450.3 d465.3
выраженное ограничение способности к самостоятельному передвижению:
снижение скорости ходьбы (менее 1 км/час);
сокращение расстояния перемещения преимущественно в пределах ближайшего соседства (до 0,5 км);
снижение темпа ходьбы (менее 20 шагов в минуту);
необходимость использования вспомогательных средств, адаптации жилья к возможностям пациента и частичной помощи другого лица при выполнении некоторых видов передвижения и перемещения (сложные виды перемещения, преодоления препятствий, сохранения равновесия и другое). Общественным транспортом без содействия посторонних пользоваться невозможно. Использование личного транспорта затруднено и не всегда возможно.
вторая
степень
d450.4 d465.4
полная утрата мобильности или резкое ограничение передвижения в пределах жилья, кресла или постели, при специальном обустройстве жилья поручнями или мало функциональными в основном фиксирующими ортезами, протезами с обязательным дополнительным использованием костылей, когда возможен лишь двухтактный характер ходьбы, мобильность за пределами жилья только при использовании специальных средств передвижения или с посторонней помощью.
третья
степень
3) ограничение способности к обучению:
d815
d820
Дошкольное образование
Школьное образование
Степень ограничения способности к обучению
d815.1
d820.1
возможно обучение в обычном учебном заведении при наличии затруднений, вызывающих необходимость временное освобождение от отдельных предметов по заключению ВКК, периодическое непосещение занятий из-за обострений или необходимости проведения курса лечения, а также потребность в эпизодической помощи в некоторых видах деятельности или использование незначительных технических средств;
нет
d815.2
d820.2
способность к обучению, овладению знаниями, умениями и навыками в полном объеме, в том числе получению любого образования в соответствии с общими образовательными стандартами, но не в нормативные сроки, при соблюдении специального режима учебного процесса и (или) с использованием вспомогательных средств;
первая
степень

d815.3
d820.3
көмекші құралдарды және (немесе) басқа адамдардың көмегін пайдалана отырып (оқыту персоналынан басқа) мамандандырылған көмекші және түзету білім беру мекемелерінде немесе үй жағдайында тек арнайы білім беру бағдарламалары және/немесе оқыту технологиялары бойынша оқуға, білімді, білуді және дағдыларды меңгеруге қабілеті;
екінші
дәреже
d815.4
d820.4
білім беру оқу бағдарламалары бойынша оқуға қабілетсіздік және білімді, білуді және дағдыларды меңгеру мүмкінсіздігі.
үшінші
дәреже
4) еңбек қызметіне қабілетінің (еңбекке қабілеттілігінің) шектелуі:
d850
Ақылы жұмыс
Еңбек қызметі қабілетінің шектелу дәрежесі
d850.1
қалыпты өндірістік жағдайларда еңбек қызметінің немесе ДКК желісі бойынша жұмысқа орналасу мүмкіндігі
жоқ
d850.2
біліктілігі төмендеген немесе өндірістік қызмет көлемі азайған, өз кәсібі бойынша жұмысты орындау мүмкін болмаған жағдайда еңбек қызметін орындау қабілеті;
бірінші
дәреже
d850.3
арнайы құрылған жұмыс жағдайында көмекші құралдарды және (немесе) арнайы жабдықталған жұмыс орнын, не (немесе) басқа адамдардың көмегін пайдалана отырып; немесе жұмыс уақытын қысқарту есебінен орындалатын жұмыс көлемін айқын шектеу кезінде еңбек қызметін орындау қабілеті;
екінші
дәреже
d850.4
еңбек қызметіне қабілетсіздік немесе еңбектің кез келген түріне медициналық қарсы көрсетілімдердің болуы.
үшінші
дәреже
5) бағдарлануға қабілетінің шектелуі:
b114
Бағдарлау функциялары
Бағдарлануға қабілетінің шектелу дәрежесі
b114.1
қиын өмірлік жағдайда, қалыпты жағдайдың толық сақталуы кезіндегі ерекше жағдайда мезгілді түрде туындайтын бағдарлануға қабілетінің шектелуі;
жоқ
b114.2
бағдарланудың (орын, кеңістік, уақыт) негізгі параметрлерін дамытудағы артта қалушылық, көру бейнелерін қабылдаудың шамалы айқын бұзылуына немесе есту сигналдарын қабылдаудың өте айқын бұзылуына (III-IV дәрежелі есту қабілетінің жоғалуы) байланысты қоршаған заттарды танудың ішінара бұзылуы; сенсорлық қабылдауды жақсартатын немесе оның бұзылуын өтейтін көмекші техникалық құралдардың көмегімен орынды, уақытты, кеңістікті анықтау мүмкіндігі сақталады; бағдарлану жүйелерінің бірінің функциясының айтарлықтай бұзылуы, оның өтелмеуі немесе аз өтелуі; басқа параметрлер бойынша бағдарлану сақталған кезде, қоршаған орта туралы ақпаратқа төмендетілген және кешіктірілген реакциямен ғана орын немесе уақыт бойынша шамалы бағдарсыздық;
бірінші
дәрежесі
b114.3
қажет болған жағдайда көмекші құралдарды пайдалана отырып басқа адамдардың көмегін талап ететін орнында, уақытта, кеңістікте ішінара бағдарсыздық;
екінші
дәрежесі

d815.3
d820.3
способность к обучению, овладению знаниями, умениями и навыками лишь по специальным образовательным программам и/или технологиям обучения в специализированных вспомогательных и образовательных коррекционных учреждениях или домашних условиях с использованием вспомогательных средств и (или) с помощью других лиц (кроме обучающего персонала);
вторая
степень
d815.4
d820.4
неспособность к обучению по образовательным учебным программам и невозможность усвоения знаний, умений и навыков.
третья
степень
4) ограничение способности к трудовой деятельности (трудоспособности):
d850
Оплачиваемая работа
Степень ограничения способности к трудовой деятельности
d850.1
возможность трудовой деятельности в обычных производственных условиях или трудоустройство по линии ВКК;
нет
d850.2
способность к выполнению трудовой деятельности при условии снижения квалификации или уменьшения объема производственной деятельности, невозможности выполнения работы по своей профессии;
первая
степень
d850.3
способность к выполнению трудовой деятельности в специально созданных условиях с использованием вспомогательных средств и (или) специально оборудованного рабочего места, и (или) с помощью других лиц; или при выраженном ограничении объема выполняемых работ, за счет сокращения рабочего времени;
вторая
степень
d850.4
неспособность к трудовой деятельности или наличие медицинских противопоказаний к любому виду труда.
третья
степень
5) ограничение способности к ориентации:
b114
Функции ориентированности
Степень ограничения способности к ориентации
b114.1
периодически возникающее ограничение способности к ориентации в сложной жизненной ситуации, необычной обстановке при полной сохранности в привычных условиях;
нет
b114.2
отставание в развитии основных параметров ориентации (место, пространство, время), частичное нарушение распознавания окружающих предметов, обусловленное умеренно выраженным нарушением восприятия зрительных образов или резко выраженным нарушением восприятия слуховых сигналов (тугоухость III - IV степени); сохраняется возможность определяться в месте, времени, пространстве при помощи вспомогательных технических средств, улучшающих сенсорное восприятие или компенсирующее его нарушения; значительном нарушении функции одной из систем ориентации, которое не компенсируется или компенсируется недостаточно; умеренной дезориентации только в месте или времени при сохранности ориентации по другим параметрам, сниженной и замедленной реакцией на информацию об окружающей среде;
первая
степень
b114.3
частичная дезориентация в месте, времени, пространстве, требующая помощи других лиц с использованием при необходимости вспомогательных средств;
вторая
степень

b114.4
толық немесе өте айқын бағдарсыздық.
үшінші
дәрежесі
6) қарым-қатынас жасау қабілетінің шектелуі:
d310
Қарым-қатынас кезінде ауызша хабарламаларды қабылдау
Қарым-қатынас жасау қабілетінің шектелу дәрежесі
d310.1
ақпаратты алу және беру қарқыны мен көлемінің шамалы төмендеуімен қарым-қатынас жасау қабілеті; қажет болған жағдайда техникалық және өзге де көмекші құралдарды пайдалану; белгіленген байланыстар сақталған кезде жаңа қарым-қатынасты орнатудың қиындығы; баланың коммуникативті қабілеттерінің жас параметрлерін қалыптастырудың бір жас кезеңінен аспайтын артта қалуы;
жоқ
d310.2
ақпаратты алу және беру қарқыны мен көлемінің төмендеуімен тілдесу қабілеті; көмекші құралдарды қолдану қажеттілігі туындайды; белгіленген байланыстар сақталған жағдайда жаңа қарым-қатынас орнату және қолдау мүмкінсіздігі; вербалды емес әдістерді қолдану және сурдоаудармашының көмегі; баланың коммуникативті қабілеттерінің жас параметрлерін қалыптастырудың бірнеше жас кезеңінен артта қалуы;
бірінші
дәрежесі
d310.3
ақпаратты қабылдау мен беру кезінде және оның мағыналық мазмұнын түсіну үшін қажет болған жағдайда техникалық және өзге де көмекші құралдарды пайдалана отырып басқа адамдардың тұрақты ішінара көмегімен тілдесу қабілеті; компенсацияға келмейтін жақын туыстармен сақталған байланыстар кезінде белгіленген қарым-қатынастың (достар, әріптестер, көршілер) бұзылуы;
екінші
дәрежесі
d310.4
тиісті көмек көрсетуді қиындататын қарым-қатынас мүмкіндігінің жоғалуы және жақын туыстармен, тұрмыстық деңгейде күтім жасайтын адаммен байланыстың қиындауы
үшінші
дәрежесі
7) өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетінің шектелуі:
d720
Күрделі тұлғааралық өзара әрекеттесу
Өзінің мінез-құлқын бақылау қабілетінің шектелу дәрежесі
d720.1
қалыпты жағдайда бақылаудың сақталуы кезінде қиын өмірлік жағдайда өз мінез-құлқын бақылау қабілетінің мезгілді түрде туындайтын шектелуі; өзін-өзі түзету қабілетінің сақталуы;
жоқ
d720.2
қалыпты жағдайда бақылаудың сақталуы кезінде тәрбие, психологиялық, педагогикалық және (немесе) медициналық әсер ету тәсілдерімен түзетілмейтін ерекше жағдайға өз мінез-құлқын бақылау қабілетінің мезгілді түрде туындайтын шектелуі; өзін тану қабілетін сақтау, бұл пациентке өздігінен күнделікті іс-әрекеттерді, қалыпты өндірістік жағдайларда кәсіби қызметтің кейбір түрлерін орындауға мүмкіндік береді; орташа жиіліктегі сананың толық немесе ішінара жоғалту шабуылдары; ішінара өзін-өзі түзету мүмкіндігімен өмірдің жекелеген салаларына әсер ететін рөлдік функцияларды орындаудағы тұрақты қиындықтар;
бірінші
дәрежесі

b114.4
полная или резко выраженная дезориентация.
третья
степень
6) ограничение способности к общению:
d310
Восприятие устных сообщений при общении
Степень ограничения способности к общению
d310.1
способность к общению с незначительным снижением темпа и объема получения и передачи информации; использование при необходимости технических и иных вспомогательных средств; затруднение установления новых контактов, при сохранности устоявшихся; отставание не более чем на один возрастной период формирования возрастных параметров коммуникативных способностей ребенка;
нет
d310.2
способность к общению со снижением темпа и объема получения и передачи информации; возникает необходимость использования вспомогательных средств; невозможность установления и поддержания новых контактов, при сохранности устоявшихся; обращение с использованием невербальных способов и помощи сурдопереводчика, отставание более чем на один возрастной период формирования возрастных параметров коммуникативных способностей ребенка;
первая
степень
d310.3
способность к общению при регуляторной частичной помощи других лиц с использованием при необходимости технических и иных вспомогательных средств при приеме и передаче информации и для понимания ее смыслового содержания; нарушение устоявшихся контактов (друзья, коллеги, соседи) при их сохранности с ближайшими родственниками, не поддающиеся компенсации;
вторая
степень
d310.4
утрата возможности общения и затруднения контактов с ближайшими родственниками, лицами, осуществляющими уход, на бытовом уровне, затрудняющее оказание адекватной помощи.
третья
степень
7) ограничение способности контролировать свое поведение:
d720
Сложные межличностные взаимодействия
Степень ограничения способности контролировать свое поведение
d720.1
периодически возникающее ограничение способности контролировать свое поведение в сложной жизненной ситуации при сохранности контроля в привычных условиях; сохранение способности самокоррекции;
нет
d720.2
периодически возникающее ограничение способности контролировать свое поведение на необычную ситуацию, не корригируемое способами воспитания, психологического, педагогического и (или) медицинского воздействия при сохранности контроля в привычных условиях; сохранение способности осознавать себя, что позволяет пациенту самостоятельно выполнять повседневную деятельность, некоторые виды профессиональной деятельности в обычных производственных условиях; приступы полной или частичной утраты сознания средней частоты; постоянное затруднение выполнения ролевых функций, затрагивающих отдельные сферы жизни, с возможностью частичной самокоррекции;
первая
степень

d720.3
өзін және маңызды адамдарды тану мүмкіндігі тек үй жағдайында таныс орта деңгейінде сақталған, түзетуге және дамытуға келмейді; жеке қауіпсіздікті дұрыс сақтау мүмкіндігі қиын; дәрі-дәрмектермен компенсация келмейтін ішінара немесе толық санасын жоғалтудың жиі болатын ұстамасы; басқа адамдардың тұрақты көмегі арқылы ғана ішінара түзету мүмкіндігімен өзінің мінез-құлқына және қоршаған ортаға сынның үнемі төмендеуі;
екінші
дәрежесі
d720.4
өзінің жеке басын, айналасындағы заттарды және адамдарды танудың мүмкінсіздігі немесе өте айқын бұзылуы, жеке қауіпсіздікке қауіп төндіретін қалыпты жағдайға реакцияның болмауы немесе жеткіліксіз болуы, физиологиялық шығындылардың бұзылуының, дәрілік заттармен түзету мүмкін болмаған жағдайда күн сайын сананың толық бұзылуының жиі қайталанатын ұстамалары (сананың бұлыңғырлық бұзылыстары; жалпы тоникалық-клоникалық, тоникалық, клоникалық ұстамалар; инфантильдік спазмдар); басқа адамдардың тұрақты көмекке (қадағалауға) мұқтаждығы.
үшінші
дәрежесі
8) ойын және танымдық қызметке қабілетінің шектелуі:
бірінші дәреже – организмнің қандай да бір жүйесінде баланың одан әрі дамуын және әлеуметтік-рөлдік ұстанымының қалыптасуын шамалы дәрежеде қиындататын кемістіктің болуына орай ойын қызметі белсенділігінің төмендеуі. Компенсаторлық құралдары мен түзеу әдістерін қолданудың қажеттігі. Жүзеге асырылу процесіне баса назар аударуды және жеке тәсілді талап ететін танымдық және ойнау қызметі;
екінші дәреже – уәждеменің едәуір төмендеуіне немесе организмнің негізгі жүйелерінің айқын функционалдық жеткіліксіздігіне немесе соматикалық денсаулықтың бұзылуына орай танымдық және ойын қызметін нәтижелі жүзеге асырудың мүмкін болмауы. Компенсаторлық құралдары мен түзеу әдістерін қолданудың тиімсіздігі;
үшінші дәреже – ойын қызметіне қабілетінің болмауы немесе күрт төмендеуі және басқа адамдарға толық тәуелді болуы;
9) қозғалыс белсенділігіне қабілетінің шектелуі:
бірінші дәреже – жүру ұзақтығының қысқаруы және сапасының нашарлауы, өздігінен жүріп-тұруға жалпы қабілетінің сақталуы кезінде қарапайым компенсаторлық құралдарын немесе тіректі пайдалану, жекелеген қозғалу актілерін орындау немесе жасына қарай көзделген қашықтықты еңсеру кезінде тұрақты көмекті пайдалану аясында еңсеретін қашықтық алыстығының азаюы. Ұсақ манипулятивтік қозғалыстардың дамуы екі эпикриздік мерзімге артта қалған. Дене жағдайын ұстау қабілетінің төмендеуі қосымша фиксация құралдарын пайдалану қажеттілігінсіз қозғалу режимінің сақталуын талап етеді;
екінші дәреже – көмекші құралдармен компенсацияға келмейтін жүру арқылы қашықтыққа қозғалыстың бұзылуы. Қозғалыс кезінде ересектер тарапынан тұрақты көмек қажет. Денені белгілі бір жағдайда ұстап тұру қабілетінің шектелуі фиксацияның, түзеу әдістерінің қосымша тәсілдерін талап етеді. Тепе-тең қозғалу сапасының күрт төмендеуі мен санының азаюы, манипулятивтік қозғалыс дамуының айқын бұзылушылығы байқалады;
үшінші дәреже – кеңістікте қозғалу, дене жағдайын сақтау және манипулятивтік қызмет қабілетінің өте айқын шектелуі немесе толық болмауы. Қозғалыс функциясын басқа адамның тұрақты күтімімен немесе көлік құралын (кресло-арба) пайдалану есебінен толық ауыстыру, сондай-ақ толық көлемдегі тұрақты қосымша күтім қажет.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Он сегіз жасқа дейінгі балаларға мүгедектік мерзімдерін белгілеу үшін медициналық көрсетілімдер
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

d720.3
возможность осознавать себя и значимых лиц сохранена только на уровне ближайшего окружения в домашних условиях, не поддается коррекции и развитию; затруднена возможность должным образом соблюдать личную безопасность; частые приступы частичной или полной потери сознания, не компенсируемые лекарственными средствами; постоянное снижение критики к своему поведению и окружающей обстановке с возможностью частичной коррекции только при регулярной помощи других лиц;
вторая
степень
d720.4
невозможность или резко выраженное нарушение осознания собственной личности, окружающих предметов и людей, отсутствие или неадекватные реакции на обычную ситуацию, создающие угрозу личной безопасности, неконтролируемые нарушения физиологических отправлений, ежедневно часто повторяющиеся приступы полного нарушения сознания (сумеречные расстройства сознания; генерализованные тонико-клонические, тонические, клонические припадки; инфантильные спазмы) в случае невозможности их коррекции лекарственными средствами; нуждаемость в постоянной помощи (надзоре) других лиц.
третья
степень
8) ограничение способности к игровой и познавательной деятельности:
первая степень – снижение активности игровой деятельности в силу наличия дефекта в той или иной системе организма, в умеренной степени затрудняющих дальнейшее развитие ребенка и формирование его социально-ролевых установок. Необходимость применения средств компенсации и методов коррекции. Познавательная и игровая деятельность, требующая повышенного внимания и индивидуального подхода к процессу ее осуществления;
вторая степень – невозможность успешного осуществления познавательной и игровой деятельности в силу значительного снижения мотивации или выраженной функциональной недостаточности основных систем организма или нарушений соматического здоровья. Неэффективность применения средств компенсации и методов коррекции;
третья степень – отсутствие или резкое снижение способностей к игровой деятельности и полная зависимость от других лиц;
9) ограничение способности к двигательной активности:
первая степень – сокращение длительности и ухудшение качества ходьбы, уменьшение дальности преодолеваемых расстояний на фоне использования простых средств компенсации или опоры при сохранении общей способности к самостоятельному передвижению, регулярной помощи в выполнении отдельных двигательных актов или преодолении предусмотренных возрастом расстояний. Развитие мелких манипулятивных движений отстает на два эпикризных срока. Снижение способности к поддержанию положения тела требует соблюдения двигательного режима без необходимости использования дополнительных средств фиксации;
вторая степень – нарушение перемещения на расстояния посредством ходьбы, не компенсируемое вспомогательными средствами. Необходима систематическая помощь при передвижении со стороны взрослых. Ограничение способности к поддержанию определенного положения тела требует применения дополнительных способов фиксации, методов коррекции. Наблюдаются резкое снижение качества и уменьшение количества дифференцированных движений, отчетливые нарушения развития манипулятивной деятельности;
третья степень – резкое ограничение или полное отсутствие способности к перемещению в пространстве, поддержанию положения тела и манипулятивной деятельности. Необходимы полная замена двигательной функции постоянным уходом со стороны или за счет использования транспортного средства (кресло-коляска), а также постоянный дополнительный уход в полном объеме.
Приложение 7
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Медицинские показания для установления сроков инвалидности детям до восемнадцати лет
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Мүгедектігі бар бала санаты немесе бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар бала санаты 6 ай немесе 1 жыл мерзімге белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер.
Мүгедектікті белгілеу 6 ай немесе 1 жыл мерзімге бұзылған функцияларды қалпына келтіру немесе едәуір жақсарту, адамның толыққанды өмірге оралу мүмкіндігін көздейді:
1) бас-ми жарақатынан, нейроинфекциядан және жүйке жүйесінің басқа да органикалық ауруларынан кейінгі орташа білінетін қозғалу, психикалық, сөйлеу бұзылушылықтары;
2) операциядан кейінгі кезеңде (6 айдан астам) ұзақ мерзімді қалпына келтіру және оңалту іс-шараларын талап ететін жай-күй;
3) ағымының ұзақтығы 2 айдан асатын геморрагиялық васкулит кезінде туындаған патологиялық жай-күйлер (екі және одан да көп синдромдардың үйлесуі);
4) асқазанның, он екі елі ішектің жара ауруының асқынған ағымы;
5) дененің артық салмағы аясында 2-типті орта дәрежедегі қант диабеті;
6) процесс белсенділігінің жоғары дәрежесі 3 айдан асатын дәнекер тіннің диффуздық зақымдануынан туындаған патологиялық жай-күйлер;
7) баланың тіршілік көрсеткіштері бойынша айқын білінетін зат алмасу, иммундық, қан тамырларының зақымдануы, қан формуласының өзгеруі және тағы басқа тағайындалған әсері күшті препараттарды, иммуносупрессивті терапияны ұзақ (3 айдан 1 жылға дейін) уақыт пайдаланудан туындаған, ұзақ терапевтік түзетуді талап ететін патологиялық жай-күй;
8) коагулопатиялар мен тромбоцитопатия аясында жатырдан дисфункциялық қан кетуі.
2. Мүгедектігі бар бала санаты немесе бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар бала санаты 2 жыл мерзімге белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер.
Бұл топқа қалпына келтіру немесе жақсарту әжептәуір уақыт аралығын қажет ететін немесе болжамы белгісіз патологиялық жай-күйлер енеді:
1) сөйлеу, көру, есту қабілеттерінің бұзылуымен немесе оларсыз орташа білінетін тұрақты қозғалыс бұзылулары (бір немесе бірнеше аяқ-қолдың парезі, плегиялары, тұрақты гиперкинездер, координацияның бұзылуы және тағы басқа);
2) сөйлеу қабілетінің тұрақты бұзылуы (алалия, афазия, компенсацияға келмейтін түрі), дизартрия мен кекештенудің ауыр түрі;
3) омыртқа жұлынының зақымдануынан болған жамбас органдары функцияларының айқын білінетін бұзылуы;
4) тұрақты терапевтік резистентті эпилептиформалық жай-күйлер (айына 1 және одан да көп ұстамасы болатын), жиі болатын шағын және тырыспасыз ұстамалар (аптасына 2-3 рет);

1. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых категория ребенок с инвалидностью или категории ребенок с инвалидностью первой, второй, третьей группы устанавливаются на срок 6 месяцев или 1 год.
Установление инвалидности предполагает возможность восстановления или значительного улучшения нарушенных функций, возвращение лица к полноценной жизни на срок 6 месяцев или 1 год:
1) умеренно выраженные двигательные, психические, речевые нарушения после черепно-мозговых травм, нейроинфекций и других органических заболеваний нервной системы;
2) состояния, требующие длительных восстановительных и реабилитационных мероприятий в послеоперационном периоде (свыше 6 месяцев);
3) патологические состояния (сочетание двух и более синдромов), возникающие при геморрагическом васкулите с длительностью его течения более 2 месяцев;
4) осложненное течение язвенной болезни желудка, двенадцатиперстной кишки;
5) сахарный диабет средней степени тяжести 2 типа на фоне повышенной массы тела;
6) патологические состояния, обусловленные диффузным поражением соединительной ткани, с высокой степенью активности процесса более 3 месяцев;
7) патологическое состояние, обусловленное длительным применением (от 3-х месяцев до 1 года) сильнодействующих препаратов, иммуносупрессивной терапии, назначенных по жизненным показаниям ребенка, требующее длительной терапевтической коррекции с выраженными обменными, иммунными, сосудистыми поражениями, изменениями формулы крови и другие;
8) дисфункциональные маточные кровотечения на фоне коагулопатий и тромбоцитопатий.
2. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых категория ребенок с инвалидностью или категории ребенок с инвалидностью первой, второй, третьей группы устанавливаются сроком на 2 года.
В эту группу входят патологические состояния, при которых восстановление или улучшение требуют значительного промежутка времени или имеют неопределенный прогноз:
1) стойкие умеренно выраженные двигательные нарушения (парезы одной или более конечностей, плегии, генерализованные гиперкинезы, нарушения координации и так далее), сочетающиеся с нарушениями речи, зрения, слуха или без них;
2) стойкие речевые расстройства (алалия, афазия, не компенсирующаяся форма), тяжелая степень дизартрии и заикания;
3) выраженные расстройства функций тазовых органов, обусловленные поражением спинного мозга;
4) стойкие терапевтически резистентные эпилептиформные состояния (1 и более больших судорожных припадков в месяц), частые малые или бессудорожные припадки (2-3 раза в неделю);

5) ұзақтығы 6 айға және одан да ұзаққа созылатын созылмалы психопатиялық жай-күйлер;
6) есту, көру, сөйлеу, тірек-қимыл аппаратының, басқа да органдардың немесе жүйелердің функциялары мен мінез-құлықтың патологиялық формаларымен ұштасатын жеңіл ақыл-ой кемістігі;
7) тұрақты әлеуметтік бейімсізденуге әкеп соқтыратын мінез-құлық патологиясы, эмоционалдық-жігер аясының бұзылуы;
8) жақсырақ көретін көздің көру қабілетінің (түзетумен) 0,19 қоса алғанға дейін төмендеуі немесе жақсырақ көретін көздің көру өрісінің шоғырлану нүктесінен барлық бағыттарда 25 градусқа дейін тарылуы;
9) туа біткен немесе пайда болған көмей және трахея ауруларының салдарынан трахеотомикалық түтіксіз өздігінен дем ала алмауы;
10) І-ІІ дәрежелі тыныс жетіспеушілігімен асқынған өкпе-бронх жүйесінің туа біткен немесе жүре пайда болған ақаулары, орташа және/немесе күрделі ауырлық дәрежедегі, ішінара және/немесе бақыланбайтын, ағымы ауыр персистирленетін бронх демікпесі;
11) асқазан-ішек жолдары, бауыр және өт жолдары аурулары, мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия) мен даму ақаулары кезіндегі ас қорыту органдары функцияларының тұрақты айқын білінетін бұзылуы;
12) белгілі бір жасқа дейін оперативтік емдеуге болмайтын жүрек кемістігі, І-ІІ дәрежедегі жүрек-қан тамырлары жеткіліксіздігінен асқынған ірі қан тамырлары дамуының кемістіктері;
13) І-ІІ дәрежедегі жүрек функциясының тұрақты жеткіліксіздігі, айқын білінетін созылмалы гипоксемия, жүрек функциясының бұзылуына байланысты, оның ішінде кардиостимулятор орнатылғаннан кейінгі синкопальдік жай-күйлер;
14) бүйрек функциясының айқын білінетін тұрақты бұзылуы және/немесе бүйрек тініндегі патологиялық процесс белсенділігінің жоғары дәрежесі;
15) терінің және (немесе) шырышты қабықтың қимыл белсенділігінің өте айқын шектелуіне және әлеуметтік бейімсізденуге әкеп соғатын ауқымды зақымдануы (жара болу, эритродермия, айқын қышыну, тыртықтардың пайда болуына байланысты өзгерістер, папилломатоз және басқалары);
16) туа біткен немесе тұқым қуалайтын қан аурулары кезіндегі гемоглобиннің бір литрге 100 граммнан (бұдан әрі – л/г) кем болып төмендей отырып, жылына бір реттен артық болатын анемиялық криздер;
17) қатерсіз ісіктің салдарынан болған орган функциясының айқын бұзылуы және (немесе) айқын білінетін косметикалық кемістік;
18) тірек және қимылдың айқын бұзылуы бар жамбас пен сан буындарының туа біткен немесе кейіннен шығып кетуі;
19) организм функцияларының орташа білінетін бұзылуы бар органдардың немесе жүйелердің туберкулезі;
20) инсулинотерапия аясында немесе помпа арқылы инсулин алушылар, оның ішінде микротамырлық асқынулардың (пролиферативті емес ретинопатия, микроальбуминурия сатысындағы нефропатия, сезімталдықтың бұзылуымен полинейропатия) ерте сатылары бар алғаш анықталған 1-типті қант диабеті;

5) затяжные психопатические состояния продолжительностью 6 месяцев и более;
6) умственная отсталость легкая в сочетании: с выраженными нарушениями слуха, зрения, речи, опорно-двигательного аппарата, функций других органов или систем и патологическими формами поведения;
7) патология поведения, нарушения эмоционально-волевой сферы, приводящие к стойкой социальной дезадаптации;
8) снижение остроты зрения до 0,19 включительно (с коррекцией) в лучше видящем глазу или сужение поля зрения в лучше видящем глазу до 25 градусов от точки фиксации во всех направлениях;
9) невозможность самостоятельного дыхания без трахеотомической трубки при врожденных или приобретенных заболеваниях гортани и трахеи;
10) врожденные или приобретенные пороки развития бронхолегочной системы, осложненные дыхательной недостаточностью I-II степени, персистирующая бронхиальная астма средней и/или тяжелой степени тяжести, частично- и/или неконтролируемая с тяжелым течением;
11) стойкие выраженные нарушения функций органов пищеварения при заболеваниях, увечьях (ранениях, травмах, контузиях) и пороках развития желудочно-кишечного тракта, печени и желчевыводящих путей;
12) пороки сердца, пороки развития крупных сосудов, осложненные сердечно-сосудистой недостаточностью I-II степени, не подлежащие оперативному вмешательству до определенного возраста;
13) застойная сердечная недостаточность I-II степени, хроническая выраженная гипоксемия, синкопальные состояния, связанные с нарушением функции сердца, в том числе после имплантации кардиостимулятора;
14) стойкое выраженное нарушение функций почек и/или высокая степень активности патологического процесса в почечной ткани;
15) обширные поражения кожного покрова и (или) слизистой оболочки (изъязвления, эритродермия, выраженный зуд, рубцовые изменения, папилломатоз и другие), приводящие к резкому ограничению физической активности и социальной дезадаптации;
16) анемические кризы более одного раза в год со снижением гемоглобина менее 100 грамм на литр (далее – г/л), при врожденных и наследственных заболеваниях крови;
17) выраженное нарушение функций органа и (или) выраженный косметический дефект, вследствие доброкачественного новообразования;
18) врожденный или приобретенный вывих тазобедренного сустава с выраженным нарушением опоры и передвижения;
19) туберкулез органов или систем с умеренно выраженным нарушением функций организма;
20) сахарный диабет 1 типа впервые выявленный, на фоне инсулинотерапии или получающие инсулин с помощью помпы, в том числе с наличием ранних стадий микрососудистых осложнений (не пролиферативная ретинопатия, нефропатия на стадии микроальбуминурии, полинейропатия с нарушениями чувствительности);

21) терапияға резистенттік белгілері бар және микротамырлық асқынулардың (пролиферативті емес ретинопатия, микроальбуминурия сатысындағы нефропатия, сезімталдықтың бұзылуымен полинейропатия) ерте сатылары бар 2-типті қант диабеті, қант диабетінің басқа қайталама типтері;
22) қалпына келтіру және негізгі емдеу әдісін таңдау кезеңіне ауыр дәрежелі тиреотоксикоз белгілері бар диффузды уытты зоб;
23) органдардың жарым-жартылай немесе толық аплазиясы бар бет дамуындағы туа біткен ақауларға, сондай-ақ белгілі бір жасқа дейін оперативтік емдеуге болмайтын (косметикалық операцияларды қоспағанда) жұмсақ тіннің және бет скелетінің кейіннен пайда болған ақауларына байланысты тыныс алу, шайнау, жұтыну, сөйлеу функцияларының айқын білінетін бұзылуы.
3. Мүгедектігі бар бала санаты немесе бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар бала санаты 5 жыл мерзімге белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер:
1) тұрақты ремиссия басталғанға дейінгі туа біткен тұқым қуалайтын зат алмасу аурулары (фенилкетонурия, целиакия, ОЖЖ қайта зақымдануы белгілерімен гипотиреоз және басқалары);
2) тұрақты ремиссия басталғанға дейін тыныс-тіршіліктің бұзылуына және әлеуметтік дезадаптацияға әкеп соқтыратын туа біткен, тұқым қуалайтын аурулар мен синдромдар;
3) тұрақты клиникалық-гематологиялық ремиссия басталғанға дейінгі асқынған лейкоз, лимфогрануломатоз;
4) мүгедектікті алғашқы белгілеу кезінде ісік процесінің сатысына қарамастан, хирургиялық және басқа да емдеу түрлерінен кейінгі кез келген жерде орналасқан қатерлі ісіктер;
5) ошақты неврологиялық симтоматикасыз тұрақты компенсацияға дейінгі бас сүйектің көлемі үлкейген және гипертензиялық синдромды нақты гидроцефалия, операция жасалған гидроцефалия ("вентрикулоперитониялық шунттау" операциясынан кейінгі жағдай);
6) сүйек тінінің айқын білінетін ауқымды деструкциялары (остеопороз, шеміршектің қосылуы), сүйектердің, буындардың, бұлшық еттердің қисаюына, аяқ-қол функцияларының ІІ-ІІІ дәрежедегі бұзылуы бар қайталама патологиялық сынықтарға әкеп соғатын бұлшық еттердің патологиялық өзгерістері (миофиброз, диффузды кальциноз);
7) омыртқа мен кеуде қуысының ІІІ-ІV дәрежеде қисаюына, бір немесе бірнеше аяқ-қол буындарының контрактуралары және (немесе) анкилоздарына, ірі сүйектер жалған буындарына байланысты тірек-қимыл аппараты функцияларының бұзылуы;
8) туа біткен ауытқудың салдарынан аяқ-қолдың немесе олардың сегментінің айқын білінетін бұзылуы (мутиляция, контрактуралар, синдактилиялар, артропатиялар және басқалар);
9) зәр мен үлкен дәреттің тұрақты тоқтамауы, мерзімі бойынша хирургиялық емдеуге жатпайтын ішектегі, қуық пен қуық-жыныс жолдарындағы жыланкөз жаралар;

21) сахарный диабет 2 типа, другие вторичные типы сахарного диабета с проявлением резистентности к терапии и наличием ранних стадий микрососудистых осложнений (не пролиферативная ретинопатия, нефропатия на стадии микроальбуминурии, полинейропатия с нарушениями чувствительности);
22) диффузный токсический зоб с проявлениями тиреотоксикоза тяжелой степени на период компенсации и выбора основного метода лечения;
23) выраженные нарушения функций дыхания, жевания, глотания, речи при врожденных пороках развития лица с частичной или полной аплазией органов, а также при приобретенных дефектах, деформациях мягких тканей и лицевого скелета, не подлежащие оперативному вмешательству до определенного возраста (за исключением косметических операций).
3. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых категория ребенок с инвалидностью, категории ребенок с инвалидностью первой, второй, третьей группы устанавливаются сроком на 5 лет:
1) врожденные наследственные болезни обмена веществ (фенилкетонурия, целиакия, гипотиреоз с признаками вторичного поражения ЦНС и другие), до наступления стойкой ремиссии;
2) врожденные, наследственные заболевания и синдромы, приводящие к нарушению жизнедеятельности и социальной дезадаптации, до наступления стойкой ремиссии;
3) острый лейкоз до наступления стойкой клинико-гематологической ремиссии, лимфогрануломатоз;
4) злокачественные новообразования любой локализации после хирургического и других видов лечения, независимо от стадии опухолевого процесса при первичном установлении инвалидности;
5) истинная гидроцефалия с увеличением объема черепа и гипертензионным синдромом, оперированная гидроцефалия до стойкой компенсации без очаговой неврологической симптоматики (состояние после операции "вентрикулоперитониальное шунтирование");
6) выраженные обширные деструкции костной ткани (остеопороз, хрящевые включения), патологические изменения мышц (миофиброз, диффузный кальциноз), приводящие к деформации костей, суставов, мышц, повторным патологическим переломам с нарушением функций конечности II-III степени;
7) нарушения функций опорно-двигательного аппарата за счет деформации позвоночника и грудной клетки III-IV степени, контрактур и (или) анкилозов суставов одной и более конечностей, ложных суставов крупных костей;
8) выраженное нарушение функций конечности или ее сегмента (мутиляции, контрактуры, синдактилии, артропатии и другие), вследствие врожденной аномалии;
9) стойкое недержание мочи и кала, кишечные, мочевые и мочеполовые свищи, не подлежащие по срокам хирургическому лечению;

10) ақыл-ой кемістігі орташа және оған сәйкес келетін әртүрлі генездегі жарыместік дәрежесі;
11) есту функциясының болмауы (ІІІ (56-70 дБ) – ІV (71- 90 дБ) дәрежедегі екі жақты құлақ мүкістігі).
12) қайта куәландыру кезінде инсулинотерапия аясында немесе помпа көмегімен инсулин алушылар, оның ішінде микротамырлық асқынулардың (пролиферативті емес ретинопатия, микроальбуминурия сатысындағы нефропатия, сезімталдықтың бұзылуымен полинейропатия) ерте сатылары бар 1-типтегі қант диабеті;
13) қайта куәландыру кезінде 2-типтегі қан диабеті, терапияға резистенттік белгілері бар және микротамырлық асқынулардың (пролиферативті емес ретинопатия, микроальбуминурия сатысындағы нефропатия, сезімталдықтың бұзылуымен полинейропатия) ерте сатылары бар қант диабетінің басқа қайталама типтері;
14) балалар аутизмі, Аспергер синдромы, атиптік аутизмді алғаш куәландыру кезінде – өзара әлеуметтік әрекеттесу мен әлеуметтік коммуникацияға бастамашылық жасау және қолдау қабілетсіздігімен, мінез-құлықтың шектеулі қайталанатын және стереотипті нысандарымен, интеллектуалдық дамудың бұзылуымен немесе бұзылмауымен, сөйлеу функциясының бұзылуымен немесе бұзылмауымен психикалық дамудың бұзылуы.
4. Мүгедектігі бар бала санаты жеті жасқа толғанға дейінгі мерзімге белгіленетін немесе бірінші, екінші, үшінші топтағы мүгедектігі бар бала санаты он сегіз жасқа дейін белгіленетін функционалдық өзгерістер мен патологиялық жай-күйлер.
Тыныс-тіршіліктің тұрақты шектелуі, органдар функцияларының сауығу немесе әжептәуір жақсару деректері жоқ, тыныс-тіршіліктің үдемелі шектелуі, емдеу мен оңалту іс-шараларының болжамды болашағы болмайтын кезде балаға жеті немесе он сегіз жасқа толғанға дейінгі мүгедектік белгіленеді:
1) бір немесе бірнеше аяқ-қолдың тұрақты айқын білінетін сал болуы немесе терең парездері, айқын білінетін гипотония және бұлшықет әлсіздігі, тұрақты жайылған гиперкинездер (қос атетоз, хореоатетоз секілді), координацияның айқын білінетін бұзылулары;
2) екі және одан да көп жылдар бойы орын алатын терапевтік резистентті тырыспалар (айына 3-4 рет және одан да көбірек);
3) ақыл-ой кемістігі ауыр немесе терең және оларға сәйкес келетін әртүрлі генездегі жарыместік дәрежесі;
4) екі жақты кереңдік (90 дБ астам), керең-мылқаулық;
5) жұлынның зақымдануына байланысты жамбас органдары функцияларының тұрақты бұзылуы, түзетуге келмейтін ішек және қуық-жыныс жолдарындағы жыланкөз жаралар;
6) тыныс функцияларының айқын бұзылуы бар туа біткен және тұқым қуалайтын қолқа-өкпе жүйесінің зақымдануы (муковисцидоз, асқынған альвеолиттер және өкпенің басқа да жайылмалы аурулары);

10) умственная отсталость умеренная, и соответствующее ей по степени слабоумие различного генеза;
11) отсутствие слуховой функции (двусторонняя тугоухость III (56-70 дБ) – IV (71-90 дБ) степени);
12) при повторном переосвидетельствовании сахарный диабет 1 типа, на фоне инсулинотерапии или получающие инсулин с помощью помпы, в том числе с наличием ранних стадий микрососудистых осложнений (не пролиферативная ретинопатия, нефропатия на стадии микроальбуминурии, полинейропатия с нарушениями чувствительности);
13) при повторном переосвидетельствовании сахарный диабет 2 типа, другие вторичные типы сахарного диабета с проявлением резистентности к терапии и наличием ранних стадий микрососудистых осложнений (не пролиферативная ретинопатия, нефропатия на стадии микроальбуминурии, полинейропатия с нарушениями чувствительности);
14) при первичном освидетельствовании детский аутизм, синдром Аспергера, атипичный аутизм - нарушение психического развития с неспособностью инициировать и поддерживать взаимное социальное взаимодействие и социальную коммуникацию, с ограниченными повторяющимися и стереотипными формами поведения, с нарушением или без нарушения интеллектуального развития, с нарушением или без нарушения функции речи.
4. Функциональные изменения и патологические состояния, при которых категория ребенок с инвалидностью устанавливается на срок до достижения семилетнего возраста или категории ребенок с инвалидностью первой, второй, третьей группы устанавливаются до восемнадцатилетнего возраста.
При стойких ограничениях жизнедеятельности, отсутствии данных выздоровления или значительного улучшения функций органов, при нарастающем ограничении жизнедеятельности, бесперспективности лечения и реабилитационных мероприятий, ребенку устанавливается инвалидность до достижения семилетнего или восемнадцатилетнего возраста:
1) стойкие выраженные параличи или глубокие парезы одной или более конечностей, выраженная гипотония и мышечная слабость, стойкие генерализованные гиперкинезы (типа двойного атетоза, хореоатетоза), выраженные нарушения координации;
2) стойкие терапевтические резистентные судороги в течение двух и более лет (3-4 раз в месяц и более);
3) умственная отсталость тяжелая или глубокая, и соответствующее им по степени слабоумие различного генеза;
4) двусторонняя глухота (более 90 дБ), глухонемота;
5) стойкие нарушения функций тазовых органов, обусловленные поражением спинного мозга, неустранимые кишечные и мочеполовые свищи;
6) поражения бронхолегочной системы врожденного и наследственного характера (муковисцидоз, альвеолиты с хроническим течением и другие дессиминированные заболевания легких) с выраженным нарушением функций дыхания;

7) пайда болған және туа біткен сипаттағы созылмалы бронхиалды-өкпе аурулары кезіндегі ІІ және одан да жоғары дәрежедегі тыныстың тұрақты тарылуы, ентікпелі ұстаманың қалыптасуы және жүрек-тамыр, орталық жүйке жүйесінің бұзылуы кезінде, бүйрек бездерінің созылмалы жеткіліксіздігіне әкеп соқтыратын гормондарға тәуелді бронхиалды ентікпе;
8) жүректің инкурабельді фонындағы ауруларының ІІ-ІІІ дәрежедегі тұраланған жүрек кемістігі;
9) туа біткен, тұқым қуалайтын, кейіннен пайда болған ауруларға байланысты бауыр функциясының қайтымсыз айқын білінетін бұзылуы;
10) 3-5-сатылы бүйректің созылмалы ауруы (созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі), қатерлі гипертония, бүйректің асқынған қантсыз диабеті;
11) инкурабельді қатерлі ісіктер;
12) орган функциялары бұзылған жағдайда, хирургиялық әдіспен емдеуге келмейтін қатерсіз ісіктер;
13) организм функцияларының айқын білініп бұзылуына әкеп соғатын органдар мен жүйелердің болмауы (туа біткен немесе кейін пайда болған) немесе дамуы айқын жетілмеген кезде туындайтын патологиялық жай-күй;
14) бір немесе бірнеше аяқ-қолдың деңгейіне қарамастан тұқылы болуы;
15) өз еркімен жүріп-тұру немесе өзін өзі күту қабілетінің өте айқын шектелуі кезінде анкилоздарға, контрактураларға, патологиялық сынуға, скелеттің қисаюына әкеп соғатын скелет сүйектерінің жүйелі зақымдануы және тірек-қозғалыс аппаратының дамуындағы ақаулар;
16) ішкі секреция функцияларының жетіспеушілігі салдарынан организм функцияларының айқын білініп бұзылуы: қалпына келмейтін кейінгі тамырлы асқынуларымен дамыған (препролиферативті және пролиферативті ретинопатия, ІІІ дәрежедегі нефропатия, қайталама асқынуларымен және қалпына келмейтін бұзылулармен перифериялық, автономиялық немесе ауырсынатын түрдегі нейропатия, "диабеттік аяқ басы" синдромы) қант диабетінің барлық түрлері, қантсыз диабет (питуитрин-резистентті түрі), гипофиздің гармоналды белсенді ісіктері (гигантизм, Иценко-Кушинг ауруы, пролактинома), туа біткен, пайда болған, оның ішінде операциядан кейінгі, гипопитуитаризм, саматотропинмен емдеуге рефрактелік кезінде гипофизарлы нанизм; бүйрек безінің созылмалы жеткіліксіздігі (Аддисон ауруы, адреналэктомиядан кейінгі жағдай, бүйрек безінің туа біткен дисфункциясы), туа біткен немесе пайда болған гипотиреоздың ауыр түрі, туа біткен немесе кейіннен пайда болған гиперпаратиреоз және гипопаратиреоз, хромасомды аномалияның салдарынан туа біткен жыныстық жіктеудің бұзылуы;
17) созылмалы лейкоз, гистиоцитоз;
18) қан өндірудің орташа және ауыр дәрежедегі туа біткен және кейіннен пайда болған гипо- және апластикалық жай-күйлері (гемоглобин 100 г/л төмен, тромбоциттер 1 куб миллиметрде (бұдан әрі – 1 куб. мм) 100 мыңнан төмен, лейкоциттер 1 куб. мм 4 мыңнан кем);

7) стойкая дыхательная недостаточность II и более степени при хронических бронхолегочных заболеваниях приобретенного и врожденного характера, гормонозависимая бронхиальная астма при формировании астматического статуса и осложнений со стороны сердечно-сосудистой системы, центральной нервной системы, развитии хронической надпочечниковой недостаточности;
8) застойная сердечная недостаточность II-III степени на фоне инкурабельных болезней сердца;
9) стойко выраженное необратимое нарушение функции печени при врожденных, наследственных, приобретенных заболеваниях;
10) хроническая болезнь почек 3-5 стадии (хроническая почечная недостаточность), злокачественная гипертония, почечный несахарный диабет с осложнениями;
11) инкурабельные злокачественные новообразования;
12) доброкачественные новообразования, не подлежащие хирургическому лечению, при нарушении функций органа;
13) патологические состояния, возникающие при отсутствии (врожденном или приобретенном) или выраженном недоразвитии органов и систем, приводящие к стойкому выраженному нарушению функций организма;
14) культи одной или более конечностей независимо от уровня;
15) системное поражение костей скелета и пороки развития опорно-двигательного аппарата, приводящие к анкилозам, контрактурам, патологическим переломам, деформациям скелета, при резком ограничении самостоятельного передвижения или самообслуживания;
16) выраженные нарушения функций организма, вследствие недостаточности функций желез внутренней секреции: все типы сахарного диабета с развившимися необратимыми поздними сосудистыми осложнениями (препролиферативная и пролиферативная ретинопатия, нефропатия III степени, периферическая, автономная или болевая форма нейропатии с необратимыми нарушениями и вторичными осложнениями, синдром "диабетической стопы"), несахарный диабет (питуитрин-резистентная форма), гормонально-активные опухоли гипофиза (гигантизм, болезнь Иценко-Кушинга, пролактинома), гипопитуитаризм врожденный, приобретенный, в том числе послеоперационный, гипофизарный нанизм при рефрактерности к лечению саматотропином, хроническая надпочечниковая недостаточность (болезнь Аддисона, состояния после адреналэктомии, врожденная дисфункция коры надпочечников), тяжелая форма врожденного или приобретенного гипотиреоза, врожденный или приобретенный гипопаратиреоз и гиперпаратиреоз, врожденные нарушения половой дифференцировки вследствие хромосомных аномалий;
17) хронический лейкоз, гистиоцитоз;
18) врожденные и приобретенные гипо- и апластические состояния кроветворения средней и тяжелой степени (гемоглобин ниже 100 г/л, тромбоциты ниже 100 тысяч в 1 кубическом миллиметре (далее – 1 куб. мм), лейкоциты менее 4 тысяч в 1 куб. мм.);

19) коагулопатия мен тромбопатияның ауыр түрлері, ауыр геморрагиялық криздер үздіксіз қайталанып отыратын созылмалы тромбоцитопеникалық пурпура (қандағы тромбоциттер саны 50 мың және 1 куб. мм-ден кем);
20) алғашқы иммундық тапшылық жай-күйлері. Ауыр аралас иммундық жеткіліксіздік, агамма- және гипогаммаглобулинемия, лимфа байланыстарының, өкпенің, бауырдың, басқа да органдардың бактериямен зақымдалуын тудыратын септикалық гранулематоз;
21) қан сарысуындағы Е иммунноглобулиннің бір литрде 1000 КЕД артық концентрациясымен тері асты клетчаткаларының, өкпенің, бауырдың және басқа да органдардың көбіне "салқын" абсцестерін тудыратын Е гипериммунноглобулинемия синдромы;
22) пайда болған иммунитет тапшылығы әсерінен организм функциясының айқын білінетін бұзылуы, адамның туа біткен иммундық тапшылық жай-күйлерінің айқын көрінісі;
23) туа біткен және пайда болған анофтальм, бір көздің немесе екі көздің толық көрмеуі;
24) мукополисахаридоз;
25) терінің тұқым қуалайтын аурулары (полидиспластикалық (дистрофиялық), туа біткен буллезді эпидермолиздің қатерлі түрлері, буллезді ихтиозиформды эритродермия);
26) тиісті гендерде мутацияларды растай отырып, генетикалық талдау болған кезде қозғалыс функцияларының бұзылуымен және (немесе) бульбар функцияларының бұзылуымен, бұлшықет атрофиясымен сипатталатын үдемелі бұлшықет дистрофиясы, туа біткен миопатия, туа біткен нейропатия, жұлын бұлшықет атрофиясы;
27) Даун синдромы – кариотиптік талдау негізінде расталған, 21 жұпты хромосомамен трисомия түрінде кариотип бұзылуымен хромосомдық патология;
28) генетикалық растайтын диагнозымен Ретта синдромы;
29) қайта куәландыру кезінде балалар аутизмі, Аспергер синдромы, атиптік аутизм – өзара әлеуметтік өзара іс-қимыл мен әлеуметтік коммуникацияға бастамашылық жасау және қолдау қабілетсіздігімен, мінез-құлықтың шектеулі қайталанатын және стереотипті нысандарымен, интеллектуалдық дамудың бұзылуымен немесе бұзылмауымен, сөйлеу функциясының бұзылуымен немесе бұзылмауымен психикалық дамудың бұзылуы.
30) Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 7-1-қосымшаға сәйкес қалпына келмейтін кемістіктер мен аурулар тізбесіндегі кемістіктер мен аурулар.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
7-1-қосымша
Нысан
Он сегіз жастан асқан адамдарға мүгедектік тобы және (немесе) кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі қайта куәландыру мерзімінсіз және (немесе) жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің қатысушысы Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 207-бабының, 1-тармағында көзделген жасқа толғанға дейін белгіленетін қалпына келмейтін кемістіктердің мен аурулардың тізбесі
Ескерту. Қағидалар 7-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

19) тяжелые формы коагулопатии и тромбопатии, хроническая тромбоцитопеническая пурпура при непрерывном рецидивирующем течении с тяжелыми геморрагическими кризами (с числом тромбоцитов в крови 50 тысяч и менее в 1 куб. мм.);
20) первичные иммунодефицитные состояния. Тяжелая комбинированная иммунная недостаточность, агамма- и гипогаммаглобулинемия, септический гранулематоз с рецидивирующим бактериальным поражением лимфоузлов, легких, печени, других органов;
21) синдром гипериммуноглобулинемии Е при сочетании рецидивирующих, преимущественно "холодных" абсцессов подкожной клетчатки, легких, печени и других органов с концентрациями иммуноглобулина Е в сыворотке крови выше 1000 КЕД на литр;
22) выраженные нарушения функций организма, вследствие приобретенного иммунодефицитного состояния, развернутая картина врожденного иммунодефицитного состояния человека;
23) врожденный и приобретенный анофтальм, полная слепота на один глаз или на оба глаза;
24) мукополисахаридоз;
25) наследственные заболевания кожи (полидиспластическая (дистрофическая), злокачественная формы врожденного буллезного эпидермолиза, буллезная ихтиозиформная эритродермия);
26) прогрессирующие мышечные дистрофии, врожденные миопатии, врожденные нейропатии, спинальная мышечная атрофия, характеризующиеся нарушениями двигательных функций и (или) нарушениями бульбарных функций, атрофиями мышц, при наличии генетического анализа с подтверждением мутаций в соответствующих генах;
27) синдром Дауна – хромосомная патология, с нарушением кариотипа в виде трисомии в 21-й паре хромосом, подтвержденная на основании кариотипического анализа;
28) синдром Ретта, с генетически подтвержденным диагнозом;
29) при повторном переосвидетельствовании детский аутизм, синдром Аспергера, атипичный аутизм – нарушение психического развития с неспособностью инициировать и поддерживать взаимное социальное взаимодействие и социальную коммуникацию, с ограниченными повторяющимися и стереотипными формами поведения, с нарушением или без нарушения интеллектуального развития, с нарушением или без нарушения функции речи;
30) дефекты и заболевания, в соответствии с Перечнем необратимых дефектов и заболеваний согласно приложению 7-1 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы.
Приложение 7-1
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Перечень необратимых дефектов и заболеваний, при которых лицам старше восемнадцати лет группа инвалидности и (или) степень утраты профессиональной трудоспособности устанавливается без срока переосвидетельствования и (или) степень утраты общей трудоспособности до достижения участником системы обязательного социального страхования возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 207 Кодекса
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Мүгедектіктің бірінші тобы және (немесе) кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі – КЕА дәрежесі) 90-нан 100 %-ды қоса алғанға дейін және (немесе) жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі – ЖЕА дәрежесі) 80-нен 100 %-ды қоса алғанға қалпына келмейтін кемістіктер мен аурулар:
1) екі қол буынының барлық саусақтарының болмауы немесе екі қолдың неғұрлым көп бөлігінің ампутациясы;
2) екі аяқтың санның үштен бірінен жоғары бөлігіндегі тұқылы;
3) екі көздің де толық көрмеуі (жарықты сезінбеуі), екіжақты анофтальм, туа біткен рудиментарлық көз алмалары;
4) көрсетілген жай-күйлер бойынша он сегіз жасқа дейін мүгедектік алғашқы рет белгіленген кезде, ақыл-ой кемістігі ауыр немесе терең және оларға сәйкес келетін әртүрлі генездегі жарыместік дәрежесі, оның ішінде Даун синдромы (ауруы) кезінде;
5) қолды (иық буынынан) және аяқты (жамбас-сан буынынан) экзартикуляциялаудың ұштасуы;
6) көрсетілген нозологиялар бойынша он сегіз жасқа дейінгі мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде, тұрақты сал болулармен, едәуір немесе өте айқын білінетін аяқ-қол парездерімен (тетраплегия, тетрапарез, триплегия, трипарез, төменгі параплегия), тұрақты едәуір немесе өте айқын білінетін таралған гиперкинездермен қозғалыс бұзылулары;
7) қант диабеті, Лериш синдромы, екі аяқтың облитерациялық атеросклероз әсерінен сан, жіліншік, оның ішінде Пирогов бойынша аяқ басы деңгейінде ампутациялық екі аяқтың тұқылдары;
8) қант диабеті, Лериш синдромы, екі аяқтың облитерациялық атеросклерозы әсерінен жіліншіктің, оның ішінде Пирогов бойынша аяқ басының ампутациялық тұқылы, санның ампутациялық тұқылымен ұштасуы;
9) қайта куәландыру кезінде клиникалық-неврологиялық статус (төменгі параплегия, тетраплегия) деректерімен және аспаптық зерттеу әдістерімен расталған (КТ және/немесе МРТ) омыртқа жарақаттарының салдарынан жұлынның толық анатомиялық үзілісі;
10) бүйрек трансплантациясына қарсы көрсетпе болған кезде генезіне қарамастан V сатыдағы бүйректің созылмалы ауруы (терминалдық созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі).
2. Мүгедектіктің екінші тобы және (немесе) КЕА дәрежесі 60-тан 89 %-ды қоса алғанға дейін және (немесе) ЖЕА дәрежесі 60-тан 79 %-ды қоса алғанға дейін белгіленетін қалпына келмейтін кемістіктер мен аурулар:
1) екі қолдың қалпына келмейтін кемістіктері:
біріншісін қоспағанда, төрт саусақтың барлық фалангы сүйектерінің, екі қол буынының болмауы;
біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың барлық фалангы сүйектерінің, екі қол буынының болмауы;
екі қол буынының тиісті алақан сүйектерімен бірінші және екінші саусақтың болмауы;
екі қолдың тиісті алақан сүйектерімен үш саусақтың болмауы;
қолды иық буынынан экзартикуляциялауы;

1. Необратимые дефекты и заболевания, при наличии которых устанавливается первая группа инвалидности и (или) степень утраты профессиональной трудоспособности (далее – УПТ) от 90 до 100 % включительно и (или) степень утраты общей трудоспособности (далее – УОТ) от 80 до 100 % включительно:
1) отсутствие всех пальцев обеих кистей или более высокие уровни ампутации обеих верхних конечностей;
2) культи обеих нижних конечностей на уровне верхней трети бедер;
3) двусторонняя полная слепота (отсутствие светоощущения), двусторонний анофтальм, врожденные рудиментарные глазные яблоки;
4) умственная отсталость тяжелая или глубокая, и соответствующее им по степени слабоумие различного генеза, в том числе при синдроме (болезни) Дауна, при первичном установлении инвалидности в возрасте до восемнадцати лет по указанным состояниям;
5) сочетание экзартикуляции верхней (в плечевом суставе) и нижней (в тазобедренном суставе) конечностей;
6) двигательные нарушения со стойкими параличами, значительно и/или резко выраженными парезами конечностей (тетраплегия, тетрапарез, триплегия, трипарез, нижняя параплегия), стойкими значительно или резко выраженными генерализованными гиперкинезами, при первичном установлении инвалидности в возрасте до восемнадцати лет по указанным нозологиям;
7) ампутационные культи обеих нижних конечностей на уровне бедер, голеней, в том числе ампутация стоп по Пирогову, на фоне сахарного диабета, синдрома Лериша, облитерирующего атеросклероза обеих нижних конечностей;
8) ампутационная культя голени, в том числе ампутация стопы по Пирогову, в сочетании с ампутационной культей бедра, на фоне сахарного диабета, синдрома Лериша, облитерирующего атеросклероза обеих нижних конечностей;
9) полный анатомический перерыв спинного мозга вследствие травм позвоночника, подтвержденный данными клинико-неврологического статуса (нижняя параплегия, тетраплегия) и инструментальными методами обследования (КТ и/или МРТ зоны повреждения позвоночника), при повторном освидетельствовании;
10) хроническая болезнь почек V стадии (терминальная хроническая почечная недостаточность) вне зависимости от генеза, при наличии противопоказаний к трансплантации почки.
2. Необратимые дефекты и заболевания, при наличии которых устанавливается вторая группа инвалидности и (или) степень УПТ от 60 до 89 % включительно и (или) степень УОТ от 60 до 79 % включительно:
1) необратимые дефекты верхних конечностей:
отсутствие всех фаланг четырех пальцев, исключая первые, обеих кистей;
отсутствие всех фаланг трех пальцев, включая первые, обеих кистей;
отсутствие первого и второго пальцев с соответствующими пястными костями обеих кистей;
отсутствие трех пальцев с соответствующими пястными костями обеих кистей;
экзартикуляция верхней конечности в плечевом суставе;

2) екі аяқтың қалпына келмейтін кемістіктері:
Шопар бойынша табан тұқылдары;
тізе тұқылдары, оның ішінде Пирогов бойынша табанның ампутациясы;
жамбас санды буыннан экзартикуляциялауы;
протездеуге келмейтін санның көп бөлігінің (жоғарғы үштен бір бөлігі) ампутациясы;
екі аяқ жіліншігінің немесе сан буынының протезделген ампутациялық тұқылдары;
3) аяқ-қол қалпына келмейтін кемістіктерінің өзге де кемістіктермен және аурулармен ұштасуы:
жіліншік тұқылы немесе бір аяқтың көп бөлігінің ампутациясы төрт саусақ сүйектерінің барлық фалангыларының болмауымен немесе бір қолдың көп бөлігінің ампутациясымен ұштасуы;
бір қолдың тұқылы және бір көздің болмауы немесе толық көрмеуі;
бір аяқтың тұқылы және бір көздің болмауы немесе толық көрмеуі;
қант диабеті, Лериш синдромы, екі аяқтың облитерациялық атеросклерозы әсерінен аяқтың сан, жіліншік оның ішінде Пирогов бойынша аяқ басы деңгейіндегі ампутациялық тұқылы;
бір қолдың тұқылы мен туа біткен керең-мылқаулық;
протездеуге келмейтін бір аяқтың тұқылы мен туа біткен керең-мылқаулық;
4) көрсетілген жай-күйлер бойынша он сегіз жасқа дейін мүгедектік алғашқы рет белгіленген кезде, ақыл-ой кемістігі орташа (имбециальдық) және сәйкес келетін әртүрлі генездегі жарыместік дәрежесі, оның ішінде Даун синдромы (ауруы) кезінде;
5) көрсетілген нозологиялар бойынша он сегіз жасқа дейін мүгедектікті алғаш белгілеген кезде аяқ-қолдың айқын көрінген парездері (гемипарез, парапарез, трипарез, тетрапарез), айқын көрінген жайылған гиперкинездері бар қозғалыс бұзылулары.
3. Мүгедектіктің үшінші тобы және (немесе) КЕА дәрежесі 30-дан 59 %-ды қоса алғанға дейін және (немесе) ЖЕА дәрежесі 30-дан 59 %-ды қоса алғанға дейін белгіленетін қалпына келмейтін кемістіктер мен аурулар:
1) қолдың тұқылы (тұқылдары) және басқа да кемістіктері:
біріншісін қоспағанда, төрт саусақтың барлық фалангы сүйектерінің болмауы;
біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың барлық фалангы сүйектерінің болмауы;
тиісті алақан сүйектерімен қоса, қолдың бірінші және екінші саусақтарының болмауы;
тиісті алақан сүйектерімен қоса, қолдың үш саусағының болмауы;
екі қолдың бірінші саусақтарының болмауы;
бір қолдың ампутациялық тұқылы;
эндопротездеуге келмейтін айқын білінетін контрактура (буындағы қозғалыс көлемі 10 градусқа дейін) немесе функционалдық қолайсыз қалыптағы (60 градустан кем немесе 150 градустан артық) немесе ең шеткі супинациядағы немесе ең шеткі пронациядағы жағдайда білектің қозғалуы кезіндегі шынтақ буынының анкилозы;
резекциядан кейінгі иықтың немесе шынтақтың бос буыны;
жедел емдеуге болмайтын болса, иықтың немесе білектің екі сүйегінің жалған буыны;

2) необратимые дефекты нижних конечностей:
культи стоп по Шопару;
культи голеней, в том числе ампутация стоп по Пирогову;
экзартикуляция бедра;
высокий уровень ампутации бедра (верхняя треть), не подлежащий протезированию;
протезированные ампутационные культи обеих нижних конечностей на уровне голени или бедра;
3) сочетание необратимых дефектов конечностей с иными дефектами и заболеваниями:
культя голени или более высокий уровень ампутации одной нижней конечности в сочетании с отсутствием всех фаланг четырех пальцев или более высокой ампутацией одной верхней конечности;
культя одной верхней конечности и отсутствие или полная слепота одного глаза;
культя одной нижней конечности и отсутствие или полная слепота одного глаза;
ампутационная культя нижней конечности на уровне бедра, голени, в том числе ампутация стопы по Пирогову, на фоне сахарного диабета, синдрома Лериша, облитерирующего атеросклероза обеих нижних конечностей;
культя одной верхней конечности и врожденная глухонемота;
культя одной нижней конечности, не подлежащая протезированию, и врожденная глухонемота;
4) умственная отсталость, умеренная (имбецильность) и соответствующая степень слабоумия различного генеза, в том числе при синдроме (болезни) Дауна, при первичном установлении инвалидности в возрасте до восемнадцати лет по указанным состояниям;
5) двигательные нарушения со стойкими выраженными парезами конечностей (гемипарез, парапарез, трипарез, тетрапарез), выраженными генерализованными гиперкинезами, при первичном установлении инвалидности в возрасте до восемнадцати лет по указанным нозологиям.
3. Необратимые дефекты и заболевания, при наличии которых устанавливается третья группа инвалидности и (или) степень УПТ от 30 до 59 % включительно и (или) степень УОТ от 30 до 59 % включительно:
1) культя (культи) и другие дефекты верхних конечностей:
отсутствие всех фаланг четырех пальцев кисти, исключая первый;
отсутствие всех фаланг трех пальцев кисти, включая первый;
отсутствие первого и второго пальцев кисти с соответствующими пястными костями;
отсутствие трех пальцев кисти с соответствующими пястными костями;
отсутствие первых пальцев обеих кистей;
ампутационная культя одной верхней конечности;
резко выраженная контрактура (объем движения в суставе до 10 градусов) или анкилоз локтевого сустава в функционально невыгодном положении (под углом менее 60 или более 150 градусов) или при фиксации предплечья в положении крайней супинации или крайней пронации, не подлежащие эндопротезированию;
болтающийся плечевой или локтевой сустав после резекции;
ложный сустав плеча или обеих костей предплечья, не подлежащие оперативному лечению;

анкилоз немесе біріншісін қоспағанда, төрт саусақтың немесе біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың функционалдық қолайсыз жағдайдағы айқын білінетін контрактурасы (қозғалыстың 5-8 градус шегінде шектелуі);
2) аяқтың тұқылы (тұқылдары), аяқтың және омыртқаның басқа да кемістіктері:
Пирогов бойынша ампутациядан кейінгі табан тұқылы, Шопар буыны деңгейіндегі ақаулы тұқыл және бір аяқтың неғұрлым көп бөлігінің ампутациясы;
Шарп бойынша табан сүйектері бастарының резекциясы бар табанның екіжақты тұқылдары;
Лисфранк бойынша табанның екі жақты тұқылдары;
аяқтың 10 және одан да көп сантиметрге қысқаруы;
эндопротездеуге келмейтін айқын білінетін контрактура немесе жамбас-сан буынының функционалдық қолайсыз жағдайдағы анкилозы (170 градустан артық және 150 градустан кем);
эндопротездеуге келмейтін тізе буынының функционалдық қолайсыз жағдайдағы анкилозы (170 градустан кем);
операция жасауға келмейтін санның немесе тізенің екі сүйегінің жалған буыны;
резекциядан кейінгі жамбас-санның бос буыны;
айқын білінетін контрактура немесе табанның ақаулы қолайсыздығымен қоса, жіліншік-табан буынының анкилозы (90 градустан кем және 125 градустан артық, сондай-ақ табан тіректің аумағы мен табанның көлденең білігінің арасында 30 градустан артық бұрыш) немесе екі жіліншік-табан буынының анкилозы;
операциялық араласу нәтижелері тиімсіз болғандағы сан сүйегі басының туа біткен немесе жүре пайда болған шығып кетуі;
түзету операциясын жасауға болмайтын ІV дәрежедегі кифосколиоз;
ішкі органдардың жылжуы және тұрақты айқын білінетін функционалдық бұзылулары бар қабырғалардың айқын білінетін деформациясы бар ІV дәрежелі сколиоз;
3) басқа да туа біткен және жүре пайда болған кемістіктер мен аурулар:
егер протездеу шайнауды қамтамасыз ете алмаса, операциялық емдеуге жатпайтын жақтың немесе қатты таңдайдың кемістіктері;
кеңірдектің болмауы салдарынан тұрақты канюля киіп жүру;
есту протезін қою мүмкін болмағанда ІV (71-90 дБ) дәрежедегі екі құлақтың мүкістігі, керең-мылқаулық, екі құлақтың кереңдігі (90 дБ астам);
кохлеарлық имплантациядан кейінгі жағдай;
бір көздің толық көрмеуі немесе бір көздің болмауы;
гастрэктомия;
тыныс алу жеткіліксіздігі кезіндегі пульмонэктомия;
тыныс алу жеткіліксіздігі болғанда 5 және одан көп қабырғаның резекциясымен торакопластика;
гипофизарлы нанизм, остеохондропатия, аласа бойлылықты остеохондродистрофия (әйелдер үшін – 130 сантиметрден төмен, ерлер үшін – 140 сантиметрден төмен);
қол буынының немесе қолдың сал болуы, аяқтың сал болуы, едәуір трофикалық бұзылған екі қолдың немесе екі аяқтың айқын парезі: иық буынының гипотрофиясы – 4 сантиметрден жоғары; білек – 3 сантиметрден жоғары; сан – 8 сантиметрден жоғары; жіліншік – 6 сантиметрден жоғары.
қатерлі ісік кезіндегі жойылмайтын нәжіс, несеп жыланкөздері, стомалар - илеостома, колостома, жасанды айналшық кезіндегі, жасанды зәр шығару жолдары.

анкилоз или резко выраженная контрактура (ограничение движений в пределах 5-8 градусов) в функционально невыгодном положении четырех пальцев кисти, исключая первый, или трех пальцев кисти, включая первый;
2) культя (культи) и другие дефекты нижних конечностей и позвоночника:
культя стопы после ампутации по Пирогову, порочная культя на уровне сустава Шопара и более высокие уровни ампутации одной нижней конечности;
двусторонние культи стоп с резекцией головок плюсневых костей по Шарпу;
двусторонние культи стоп по Лисфранку;
укорочение нижней конечности на 10 сантиметров и более;
резко выраженная контрактура или анкилоз тазобедренного сустава в функционально невыгодном положении (под углом более 170 градусов и менее 150 градусов), не подлежащие эндопротезированию;
анкилоз коленного сустава в функционально невыгодном положении (под углом менее 170 градусов, не подлежащий эндопротезированию;
ложный сустав бедра или обеих костей голени, не подлежащий оперативному лечению;
болтающийся тазобедренный сустав после резекции;
резко выраженная контрактура или анкилоз голеностопного сустава с порочным положением стопы (под углом менее 90 градусов и более 125 градусов, а также под углом между площадью опоры и поперечной осью стопы более 30 градусов) или анкилоз обеих голеностопных суставов;
врожденный или приобретенный вывих головки бедренной кости при неэффективности результатов оперативного вмешательства;
кифосколиоз IV степени, не подлежащий корригирующей операции;
сколиоз IV степени с выраженной деформацией ребер со смещением и стойкими выраженными функциональными нарушениями внутренних органов;
3) другие врожденные и приобретенные дефекты и заболевания:
дефекты челюсти или твердого неба, не подлежащие оперативному лечению, если протезирование не обеспечивает жевания;
постоянное канюле носительство вследствие отсутствия гортани;
двусторонняя тугоухость IV (71-90 дБ) степени при невозможности слухопротезирования, глухонемота, двусторонняя глухота (более 90 дБ);
состояние после кохлеарной имплантации;
полная слепота одного глаза или отсутствие одного глаза;
гастроэктомия;
пульмонэктомия при наличии дыхательной недостаточности;
торокопластика с резекцией 5 и более ребер при наличии дыхательной недостаточности;
гипофизарный нанизм, остеохондропатия, остеохондродистрофия с низкорослостью (рост для женщин – менее 130 сантиметров, для мужчин – менее 140 сантиметров);
паралич кисти или верхней конечности, паралич нижней конечности, выраженный парез всей верхней или всей нижней конечности со значительными трофическими нарушениями: гипотрофией мышц плеча – свыше 4 сантиметров; предплечья – свыше 3 сантиметров; бедра – свыше 8 сантиметров; голени – свыше 6 сантиметров;
неустранимые каловые, мочевые свищи, стомы - при илеостоме, колостоме, искусственном заднем проходе, искусственные мочевыводящие пути при злокачественных новообразованиях.

4. КЕА дәрежесі 5-тен 29 %-ды қоса алғанға дейін белгіленетін қалпына келмейтін кемістіктер:
алақан сүйегінде басы жоқ бір немесе бірнеше
саусағынан айырылған кезде КЕА (1-кесте) белгіленеді.
Жұмысында екі қол буынының барлық саусақтарын пайдалануды талап ететін (музыканттар, зергерлер және тағы басқа) адамдар үшін КЕА дәрежесі 5 %-ға артады.
Жұмысы қармау функциясына ғана есептелген адамдар үшін КЕА дәрежесі 5 %-ға азаяды, ал шынашағынан айырылу аталған санаттағы жұмысшылардың КЕА 5%-ға ұлғаюына алып келеді, себебі қармау күші төмендейді.
1 – кесте
І саусақ
ІІ саусақ
ІІІ саусақ
ІY саусақ
Y саусақ
Тырнақ фалангасы
Негізгі фаланга
Алақан сүйек
І саусақ
тырнақ фалангасы
0/0
негізгі фаланга
20/15
алақан сүйек
20/15
ІІ саусақ
25/20
30/25
5/0
ІІІ саусақ
25/20
30/25
20/15
0/0
ІY саусақ
20/15
25/20
25/15
20/15
0/0
Y саусақ
20/15
25/20
15/10
15/10
20/15
0/0
Ескертпе: алымында жетекші қолға арналған (оң қолдылар үшін оң қол, солақайлар үшін сол қол);
бөлімінде – жетекші емес қол үшін (оң қолдылар үшін сол қол, солақайлар үшін оң қол) КЕА пайыздары көрсетілген.
5. Неғұрлым білінетін функциялардың ілеспелі бұзылуы мен тыныс-тіршіліктің шектелуіне байланысты 2, 3 және 4-тармақтарда тізбеленген жағдайларда тиісінше бірінші, екінші немесе үшінші мүгедектік тобы белгіленеді және қайта куәландыру осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жүргізіледі.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
7-2-қосымша
Нысан
Он сегіз жастан асқан адамдарға мүгедектік 5 жыл мерзімге белгіленетін аурулардың, кемістіктердің тізбесі
Ескерту. Қағидалар 7-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ІІІ дәрежелі созылмалы тыныс алу жетіспеушілігімен ауыр ағымымен сипатталатын тыныс алу жүйесі функцияларының едәуір айқын білінетін бұзылулары бар тыныс алу органдарының аурулары; ІІІ сатылы созылмалы өкпе-жүрек жеткіліксіздігі.
2. Операциямен емдеу мүмкін болмаған кезде ІІІ сатылы созылмалы жүрек жеткіліксіздігімен және/немесе 4-5-сатылы бүйректің созылмалы ауруымен үйлескен қанайналым жүйесінің аурулары.
3. Қайта куәландыру кезінде созылмалы үдемелі ағымы бар нерв жүйесінің аурулары, оның ішінде нейробұлшықет, қаңқа және қозғалыспен байланысты (статодинамикалық) функциялардың, тілдік және сөйлеу, сенсорлық (көру) функциялардың тұрақты айқын білінетін, едәуір айқын білінетін бұзылулары бар бас миының нейродегенеративті аурулары (паркинсонизм плюс).
4. Қайта куәландыру кезінде нейробұлшықет, қаңқа және қозғалыспен байланысты (статодинамикалық) функциялардың, психикалық, тілдік және сөйлеу функцияларының тұрақты айқын білінетін, едәуір айқын білінетін бұзылулары бар экстрапирамидті және басқа да қозғалыс бұзылыстары.

4. Необратимые дефекты, при наличии которых устанавливается степень УПТ от 5 до 29 % включительно:
УПТ при потере одного или нескольких пальцев без головки пястной кости (таблица 1).
Для лиц, работа которых требует участия всех пальцев обеих кистей (музыканты, ювелиры и тому подобные) степень УПТ увеличивается на 5 %.
Для лиц, работа которых рассчитана только на функцию захвата, степень УПТ уменьшается на 5 %, но потеря мизинца у этой категории рабочих приводит к увеличению УПТ на 5%, так как снижается сила захвата.
Таблица 1
I палец
II палец
III палец
IY палец
Y палец
ногтевая фаланга
основная фаланга
пястная кость
I палец
ногтевая фаланга
0/0
основная фаланга
20/15
пястная кость
20/15
II палец
25/20
30/25
5/0
III палец
25/20
30/25
20/15
0/0
IY палец
20/15
25/20
25/15
20/15
0/0
Y палец
20/15
25/20
15/10
15/10
20/15
0/0
Примечание: в числителе указаны проценты УПТ для ведущей руки (правая у правши, левая у левши);
в знаменателе – для не ведущей руки (левая у правши, правая у левши).
5. В случаях, перечисленных в пунктах 2, 3 и 4, в связи с более выраженными сопутствующими нарушениями функций и ограничениями жизнедеятельности определяется соответственно первая, вторая или третья группа инвалидности и переосвидетельствование проводится в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Приложение 7-2
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Перечень заболеваний, дефектов, при которых инвалидность лицам старше восемнадцати лет устанавливается сроком на 5 лет
Сноска. Правила дополнены приложением 7-2 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Болезни органов дыхания со значительно выраженными нарушениями функций дыхательной системы, характеризующиеся тяжелым течением с хронической дыхательной недостаточностью III степени; хронической легочно-сердечной недостаточностью III стадии.
2. Болезни системы кровообращения с хронической сердечной недостаточностью III стадии, при невозможности оперативного лечения и/или в сочетании с хронической болезнью почек 4-5 стадии.
3. При повторном переосвидетельствовании болезни нервной системы с хроническим прогрессирующим течением, в том числе нейродегенеративные заболевания головного мозга (паркинсонизм плюс), со стойкими выраженными, значительно выраженными нарушениями нейромышечных, скелетных и связанных с движением (статодинамических) функций, языковых и речевых, сенсорных (зрения) функций.
4. При повторном переосвидетельствовании экстрапирамидные и другие двигательные нарушения со стойкими выраженными, значительно выраженными нарушениями нейромышечных, скелетных и связанных с движением (статодинамических) функций, психических, языковых и речевых функций.

5. Қайта куәландыру кезінде нейробұлшықет, қаңқа және қозғалыспен байланысты (статодинамикалық) функциялардың, психикалық, сенсорлық (көру), тілдік және сөйлеу функцияларының тұрақты едәуір айқын білінетін бұзылулары бар цереброваскулярлық аурулар.
6. Органдар мен организм жүйелері функцияларының едәуір айқын білінетін көптеген бұзылулары бар 1 немесе 2 типтегі қант диабеті (екі аяқтың да ІV сатылы созылмалы артериялық жеткіліксіздігімен, пролиферативті ретинопатиямен, 3-5-сатылы бүйректің созылмалы ауруымен).
7. Қатерлі ісіктер кезіндегі жағдайларды қоспағанда жойылмайтын нәжіс, несеп жыланкөздері, стомалар - илеостома, колостома, жасанды айналшық кезіндегі, жасанды зәр шығару жолдары.
8. Интоксикация көріністерімен, қолайсыз болжамды қатерлі ісіктер (радикалды емдеуге жатпайтын, емдеуден кейінгі өршуі кезінде (рецидив, метастаздалған), аурудың инкурабельділігі, бастапқы ошағы анықталмаған метастаздар).
9. Интоксикацияның айқын білінетін көріністері және жалпы ауыр жағдайы бар лимфоидты, қан түзетін және оларға ұқсас тіндердің қатерлі ісіктері.
10. Нейробұлшықет, қаңқа және қозғалыспен байланысты (статодинамикалық) функциялардың, психикалық, сенсорлық (көру), тілдік және сөйлеу функцияларының тұрақты айқын білінетін және едәуір айқын білінетін бұзылулары, айқын білінетін ликвородинамикалық бұзылулары бар бас және жұлын миының операция жасауға жатпайтын қатерсіз ісіктері.
11. Қайта куәландыру кезінде генезіне қарамастан V сатыдағы бүйректің созылмалы ауруы (терминалдық созылмалы бүйрек жеткіліксіздігі), оның ішінде бүйрек трансплантациясы операциясын өткізген пациенттер.
12. Қайта куәландыру кезінде сүйек-бұлшықет жүйесінің жүйелі аурулары (ІІІ-ІV дәрежедегі буындар функциясының бұзылуымен анкилозды спондилоартрит, генерализацияланған полиостеоартроз, ревматоидты артрит).
13. Люпус-нефрит және 3-5-сатылы бүйректің созылмалы ауруымен (созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен) жүйелі қызыл жегі.
14. Органдар мен организм жүйелері функцияларының айқын білінетін бұзылулары болған кездегі АИТВ-инфекциясы, 4-клиникалық саты.
15. Қайта куәландыру кезінде ауыр дәрежедегі апластикалық анемия.
16. Орташа ақыл-ой кемістігі.
17. Психикасының айқын бұзылуымен шизофрения (айқын білінетін эмоционалдық ерік-жігер ақауымен үздіксіз-қайталама ағым).
18. Көру өткірлігінің жарық сезінуден, қол қозғалысының 0,03-ке дейін қоса алғанда төмендеуі, жақсырақ көретін көзде түзетумен және/немесе жақсырақ көретін көзде көру өрісінің барлық бағыттарда бекіту нүктесінен 10 градусқа дейін тарылуы.

5. При повторном переосвидетельствовании цереброваскулярные болезни со стойкими значительно выраженными нарушениями нейромышечных, скелетных и связанных с движением (статодинамических) функций, психических, сенсорных (зрения), языковых и речевых функций.
6. Сахарный диабет 1 или 2 типа со значительно выраженным множественным нарушением функций органов и систем организма (с хронической артериальной недостаточностью IV стадии на обеих нижних конечностях, пролиферативной ретинопатией, с хронической болезнью почек 3-5 стадии).
7. Неустранимые каловые, мочевые свищи, стомы - при илеостоме, колостоме, искусственном заднем проходе, искусственные мочевыводящие пути, за исключением случаев при злокачественных новообразованиях.
8. Злокачественные новообразования с явлениями интоксикации, с неблагоприятным прогнозом (не подлежащие радикальному лечению, прогрессирование после проведенного лечения (рецидив, метастазирование), инкурабельность заболевания, метастаз(-ы) без выявленного первичного очага).
9. Злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей с выраженными явлениями интоксикации и тяжелым общим состоянием.
10. Неоперабельные доброкачественные новообразования головного и спинного мозга со стойкими выраженными и значительно выраженными нарушениями нейромышечных, скелетных и связанных с движением (статодинамических) функций, психических, сенсорных (зрения), языковых и речевых функций, выраженными ликвородинамическими нарушениями.
11. Хроническая болезнь почек V стадии (терминальная хроническая почечная недостаточность) вне зависимости от генеза, в том числе пациенты, перенесшие операцию по трансплантации почки, при повторном переосвидетельствовании.
12. При повторном освидетельствовании системные заболевания костно-мышечной системы (с нарушением функции суставов III-IV степени анкилозирующий спондилоартрит, генерализованный полиостеоартроз, ревматоидный артрит).
13. Системная красная волчанка, с люпус-нефритом и хронической болезнью почек 3-5 стадии (хронической почечной недостаточностью).
14. ВИЧ-инфекция, 4 клиническая стадия, при наличии выраженных нарушений функций органов и систем организма.
15. При повторном освидетельствовании апластическая анемия тяжелой степени.
16. Умеренная умственная отсталость.
17. Шизофрения, с выраженным нарушением психики (непрерывно-рецидивирующее течение с выраженным эмоционально волевым дефектом).
18. Снижение остроты зрения от светоощущения, движения рук до 0,03 включительно с коррекцией в лучше видящем глазу, сужение поля зрения в лучше видящем глазу до 10 градусов от точки фиксации во всех направлениях.

19. Көру өткірлігінің 0,04-тен 0,08-ге дейін қоса алғанда төмендеуі, жақсырақ көретін көзде түзетумен, жақсырақ көретін көзде көру өрісінің барлық бағыттарда бекіту нүктесінен 20 градусқа дейін тарылуы.
20. Қайта куәландыру кезінде интеллектуалдық-мнестикалық функциялардың айқын білінетін бұзылуларымен тұрақты эпилептиформалық жай-күйлер (эпистатус, ағымның жиі ұстамалылығы кезінде, айына 5-6 рет тырысу жиілігі бар).
21. Қайта куәландыру кезінде организмнің тыныс-тіршіліктің айқын шектелуі бар болған жағдайдағы аутизм.
22. Краниопластикаға жатпайтын ауданы 12 сантиметр және одан жоғары бас сүйегінің ақауы.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан _______________________________________________________________ (өңір, МӘС бөлімінің №, мекенжайы/регион, № отдела МСЭ, адрес)
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың № ______ актісі Акт медико-социальной экспертизы №____
1 бөлім. Куәландырылатын адам туралы жалпы деректер
Раздел 1. Общие данные об освидетельствуемом лице
1.Сараптаманың басталған күні 20___жылғы "__" _______________
Дата начала экспертизы
1.1.Сараптаманың аяқталған күні 20___жылғы "__" ________________
Дата окончания экспертизы
2. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) _____________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3. Туған күні ____ жылғы "___" ________
Дата рождения
3.1. Жасы ___________________
Возраст
4. Жынысы _________________
Пол
5. Тіркелген орны ______________________________________________
Место регистрации
5.1. Нақты тұратын мекенжайы___________________________________
Адрес фактического проживания
6. Куәландырудың мақсаты ______________________________________
Цель освидетельствования
7. Куәландырудың түрі (бірінші рет / қайта) ________________________
Вид освидетельствования (первичное / повторное)
8. Куәландыруды өткізу орны ____________________________________
Место проведения освидетельствования
9. Мүгедектік санаты/тобы ______________________________________
Категория/группа инвалидности
9.1. Мүгедектіктің себебі ________________________________________
Причина инвалидности
10. Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі - ЖЕА)
Степень утраты общей трудоспособности (далее - УОТ) _______________
11. Кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі - КЕА)
Степень утраты профессиональной трудоспособности (далее - УПТ) ____
11.1. КЕА себебі _______________________________
Причина УПТ

19. Снижение остроты зрения от 0,04 до 0,08 включительно с коррекцией в лучше видящем глазу, сужение поля зрения в лучше видящем глазу до 20 градусов от точки фиксации во всех направлениях.
20. При повторном освидетельствовании стойкие эпилептиформные состояния (с частотой приступов 5-6 раз в месяц, при наличии эпистатуса, серийности течения) с выраженными нарушениями интеллектуально-мнестических функций.
21. Аутизм, при наличии выраженных ограничений жизнедеятельности организма, при повторном переосвидетельствовании.
22. Костный дефект черепа площадью 12 квадратных сантиметров и более, не подлежащий краниопластике.
Приложение 8
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
__________________________________________________________________
(өңір, МӘС бөлімінің №, мекенжайы/регион, № отдела МСЭ, адрес)
Медициналық-әлеуметтік сараптаманың (МӘС) № _____ актісі
Акт медико-социальной экспертизы (МСЭ) №____
1 бөлім.Куәландырылатын адам туралы жалпы деректер
Раздел 1. Общие данные об освидетельствуемом лице
1. Сараптаманың басталған күні 20___жылғы "__" ____
Дата начала экспертизы
1.1. Сараптаманың аяқталған күні 20___жылғы "__" __
Дата окончания экспертизы
2. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) __________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3. Туған күні ____ жылғы "___" ________
Дата рождения
3.1. Жасы/Возраст ________________
4. Жынысы/Пол __________________
5. Тіркелген орны ____________________________________________
Место регистрации
5.1. Нақты тұратын мекенжайы_________________________________
Адрес фактического проживания
6. Куәландырудың мақсаты ____________________________________
Цель освидетельствования
7. Куәландырудың түрі (бірінші рет / қайта) ______________________
Вид освидетельствования (первичное / повторное)
8. Куәландыруды өткізу орны __________________________________
Место проведения освидетельствования
9. Мүгедектік санаты/тобы _____________________________________
Категория/группа инвалидности
9.1. Мүгедектіктің себебі ______________________________________
Причина инвалидности
10. Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі - ЖЕА) ____
Степень утраты общей трудоспособности (далее - УОТ)
11. Кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі (бұдан әрі - КЕА) ___
Степень утраты профессиональной трудоспособности (далее - УПТ)
11.1. КЕА себебі _______________________________________________
Причина УПТ

18.1. медициналық оңалту _______________________________________
медицинская реабилитация ______________________________________
18.2. әлеуметтік оңалту__________________________________________
социальная реабилитация ________________________________________
18.3. кәсіптік оңалту ____________________________________________
профессиональная реабилитация__________________________________
19. Зақым келген қызметкердің қосымша көмекке және күтім түрлеріне мұқтаждығы
________________________________________________________
Нуждаемость пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе
20. Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу нәтижелері бойынша
куәландырылатын адамға немесе оның заңды өкіліне берілген құжаттар (керегін
көрсету) /Документы, выданные освидетельство-ванному лицу или его законному
представителю по результатам проведения медико-социальной экспертизы
(нужное указать):__________________________________________
______________________________________________________________
20.1. мүгедектік туралы анықтама № _____________
справка об инвалидности
20.2. мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасының
картасынан үзінді көшірме
выписка из карты индивидуальной программы абилитации и реабилитации инвалида № ___
20.3. жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама №_____
справка о степени утраты общей трудоспособности
20.4. кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама №_____
справка о степени утраты профессиональной трудоспособности
20.5. зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлері мен көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды №______________
заключение о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе
20.6. мүгедектік тағайындалмау туралы хабарлама №_____________
извещение о не установлении инвалидности
Бас мамандар __________(______________________)
Главные специалисты (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________(ЭЦҚ)
_________________________(ЭЦҚ)
_________________________(ЭЦҚ)
МӘС ӘБ бөлімінің басшысы ________________ (ЭЦҚ)
Руководитель отдела МК МСЭ
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Күту парағы
Тіркеу уақыты
МӘС актісінің нөмірі
Пациенттің жасы
Жұмыс жасайды/ Жұмыс жасамайды
Негізгі диагнозы
Қосымша диагноз
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Ескерту. 11-қосымша алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігі
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20____ жылғы "___" _________ №____ медициналық-әлеуметтік сараптаманың
20____ жылғы "___" _________ №____ актісіне

18.1. медициналық оңалту _______________________________________
медицинская реабилитация ______________________________________
18.2. әлеуметтік оңалту __________________________________________
социальная реабилитация ________________________________________
18.3. кәсіптік оңалту ____________________________________________
профессиональная реабилитация__________________________________
19. Зақым келген қызметкердің қосымша көмекке және күтім түрлеріне мұқтаждығы
______________________________________________________________
Нуждаемость пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе
20. Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу нәтижелері бойынша
куәландырылатын адамға немесе оның заңды өкіліне берілген құжаттар
(керегін көрсету)
/Документы, выданные освидетельствованному лицу или его законному
представителю по результатам проведения медико-социальной экспертизы
(нужное указать): _________________________________________________
________________________________________________________________
20.1. мүгедектік туралы анықтама № __________ справка об инвалидности
20.2. мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасының
картасынан үзінді көшірме /
выписка из карты индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица
с инвалидностью № _____
20.3. жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама №____
справка о степени утраты общей трудоспособности
20.4. кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі туралы анықтама №___
справка о степени утраты профессиональной трудоспособности
20.5. зардап шеккен қызметкердің көмектің қосымша түрлері мен көмекке
мұқтаждығы туралы қорытынды №_____
заключение о нуждаемости пострадавшего работника в дополнительных видах
помощи и уходе
20.6. мүгедектік тағайындалмауы туралы хабарлама №__________
извещение о не установлении инвалидности
Бас мамандар __________ (______________________)
Главные специалисты (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
(ЭЦП) _________________________ (ЭЦП) _________________________
(ЭЦП) МӘС ӘБ бөлімінің басшысы _______________________
(ЭЦП) Руководитель отдела МК МСЭ
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 9
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Лист ожидания
Время регистрации
Номер проекта акта МСЭ
Возраст пациента
Работающий/ неработающий
Основной диагноз
Сопутствующий диагноз
Приложение 10
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Сноска. Исключено приложение 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Сноска. Исключено приложение 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 12
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Социальная часть индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ ____ от "___" _____________ 20__ года
к акту медико-социальной экспертизы № ____ от "___" ___ 20__ года

1. Мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ____________________________
2. Туған күні____ жылғы____ ________
3. Мекенжайы, телефоны ___________________
4. Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасы (ОЖБ) алғаш рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзету)
5. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) _____________
6. Диагнозы _________________________________
7. Мүгедектік 20____ жылғы ____ ____ дейінгі мерзімге белгіленді
8. Білімі ___________________________________
9. Кәсібі (мамандығы) ________________________
10. Оңалту-сараптама қорытындысы: ____________
р/с
Әлеуметтік оңалту іс-шаралары
ОЖБ іске асыру мерзімі, іске асыруға жауаптылар
Іс-шараның жабылу күні
Орындау күні
Орындаушы
Орындалмау себебінің негіздемесі
Аумақтық бөлімшенің маманы толтырады
ОЖБ іске асыруға жауапты маман толтырады
1
2
3
4
5
6
1.
Протездік-ортопедиялық көмек көрсету:
қол протезі (иық, білек, қол басы, саусақ);
аяқ протезі (жіліншік, жамбас, аяқ басы);
кеуде безінің протезі;
ортопедиялық аппараттар, тутор;
балдақ, таяқ, жетек арба;
корсет, реклинатор, басұстағыш;
бандаж,
емдік белбеулер,
балалардың профилактикалық шалбарлары;
ортопедиялық аяқ киім, қосымша құрылғылар (табандар,
кебістер, супинаторлар);
аппараттарға арналған аяқкиім;
жейде киюге арналған құрылғы;
колготки киюге арналған құрылғы;
шұлық киюге арналған құрылғы;
түйме тағуға арналған құрылғы (ілмек);
белсенді ұстағыш;
ыдыс-аяқты ұстауға арналған ұстағыш;
қақпақтарды ашуға арналған ұстағыш;
кілтке арналған ұстағыш
2.
Сурдотехникалық құралдармен қамтамасыз ету: есту аппараты (ересектерге, балаларға арналған);
веб-камерасы бар ноутбук;
көп функционалды дабылды жүйе;
мәтіндік хабарламасы және хабарды қабылдау қызметі бар ұялы телефон;
саңырау және нашар еститін адамдарға арналған сағат; кохлеарлық имплантқа сөйлеу процессоры (ауыстыру);
дауыс шығаратын аппарат
3.
Тифлотехникалық құралдармен қамтамасыз ету:
тифлотаяқ;
оқу машинасы;
сөйлеу синтезі бар экрандық қол жеткізу бағдарламасымен қамтамасыз етілген ноутбук;
Брайль жүйесі бойынша жазу құралы, грифелі;
рельефті-ноқатты қаріппен жазуға арналған қағаз;
дыбыспен хабар беретін және диктофоны бар мобильді телефон;
дыбыс жазбасын шығаруға арналған плейер;
нашар көретін адамдарға арналған сағат;
сөз шығаратын термометр;
сөз шығаратын тонометр;
тест жолақшалары бар сөз шығаратын глюкометр;
Брайль қарпін өз бетінше үйренуге арналған сөйлейтін құрал;
алмалы-салмалы Брайль әліппесі;
көру қабілеті нашар мүгедектерге арналған ине сабақтағыштар, тігін инелері;
Брайль қарпімен ақпаратты енгізу/шығарудың кіріктірілген сөйлеу синтезі бар портативті тифлокомпьютер.
4.
Міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету (салмағы __ килограмм, бойы__ сантиметр, жамбас көлемі __ сантиметр жазу керек):
несеп қабылдағыш;
нәжіс қабылдағыш;
жөргектер (ересектерге, балаларға арналған);
сіңіргіш жаймалар (жаялықтар);
катетер;
стоманың айналасындағы теріні қорғау және тегістеуге арналған паста-герметик;
қорғаныш крем;
сіңіргіш ұнтақ (опа);
иісті бейтарап тандырғыш;
стоманың айналасындағы немесе шат терісін тазалауға және күтуге арналған тазартқыш;
санитариялық құрылғысы бар кресло-орындық;
дәретхана бөлмесіне арналған қайырмалы тіреуіш тұтқалар;
жуынатын бөлмеге арналған тұтқалар
5.
Арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету (кресло-арбалар) (салмағы __ килограмм, бойы __ сантиметр, жамбас көлемі __ сантиметр жазу керек):
бөлмеде жүріп-тұруға арналған кресло-арбалар (балаларға, жасөспірімдерге, ересектерге арналған);
серуендеуге арналған кресло-арбалар (балаларға, жасөспірімдерге, ересектерге арналған);
әмбебап кресло-арба (белсенді типтегі, электр жетегі бар, көп функциялы);
сырғытқы арба.
6.
Әлеуметтік қызметтер көрсету:
жеке көмекші;
ымдау тілі маманы
7.
Мынадай жағдайларда арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету:
7.1.
стационарлық:

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью
____________________________________________________________
2. Дата рождения __ ___ _______ года
3. Адрес, телефон ______________________
4. Индивидуальная программа абилитации и реабилитации лица
с инвалидностью (ИПР разработана впервые, повторно (формирование, коррекция)
5. Категория инвалидности (группа, причина) ________
6. Диагноз ____________________________________
7. Инвалидность установлена на срок до _____ ____20___годa
8. Образование_________________________________
9. Профессия (специальность)____________________
10. Реабилитационно-экспертное заключение:
п/п
Мероприятия по социальной реабилитации
Срок реализации, ответственные за реализацию ИПР/ Дата закрытия мероприятия
Дата выполнения
Исполнитель
Обоснование причины не выполнения
заполняет специалист территориального подразделения
заполняет специалист, ответственный за реализацию ИПР
1
2
3
4
5
6
1.
Оказание протезно- ортопедической помощи:
протез верхних конечностей (плеча, предплечья, кисти, пальца);
протез нижних конечностей (бедра, голени;
стопы);
протез грудной железы;
ортопедические аппараты, тутор;
костыль, трости, ходунки;
корсет, реклинатор, головодержатель;
бандаж, лечебные пояса, детские профилактические штанишки;
ортопедическая обувь, вкладные приспособления (стельки, башмачки, супинаторы);
обувь на аппараты;
приспособление для надевания рубашек;
приспособление для надевания колгот;
приспособление для надевания носков;
приспособление (крючок) для застегивания пуговиц;
захват активный;
захват для удержания посуды;
захват для открывания крышек;
захват для ключей
2.
Обеспечение сурдотехническими средствами:
слуховой аппарат (для взрослых, детей);
ноутбук с веб-камерой;
многофункциональная
сигнальная система;
телефон мобильный с текстовым сообщением и приемом передач; часы для глухих и слабослышащих лиц;
речевой процессор к кохлеарному импланту (замена);
голосообразующий аппарат
3.
Обеспечение тифлотехническими средствами:
тифлотрость;
читающая машина;
ноутбук с программным обеспечением экранного доступа с синтезом речи;
прибор, грифель для письма по системе Брайля;
бумага для письма рельефно-точечным шрифтом; телефон мобильный со звуковым сообщением и диктофоном;
плейер для воспроизведения звукозаписи;
часы для лиц с ослабленным зрением;
термометр с речевым выходом;
тонометр с речевым выходом;
глюкометр с речевым выходом с тест-полосками;
говорящий самоучитель брайлевского шрифта;
азбука разборная по Брайлю;
нитковдеватели, иглы швейные для лиц с инвалидностью с нарушением зрения;
портативный тифлокомпьютер с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля
4.
Обеспечение обязательными гигиеническими средствами (вписать вес ___ килограмм, рост ___ сантиметр, объем бедер ____ сантиметр):
мочеприемник;
калоприемник;
подгузники (взрослые, детские);
впитывающие простыни (пеленки);
катетер;
паста-герметик для защиты и выравнивания кожи вокруг стомы;
крем защитный;
порошок (пудра) абсорбирующий;
нейтрализатор запаха;
очиститель для ухода и обработки кожи вокруг стомы или в области промежности; кресло-стул с санитарным оснащением; опорные откидные поручни для туалетных комнат;
поручни для ванных комнат
5.
Обеспечение специальными средствами передвижения (кресло-коляска) (вписать вес ___ килограмм, рост ___ сантиметр, объем бедер ___ сантиметр):
кресло-коляски комнатные (для взрослых, детская, подростковая);
кресло-коляски прогулочные (для взрослых, детская, подростковая);
кресло-коляски универсальные (активного типа, с электроприводом, многофункциональная);
кресло-каталка
6.
Предоставление социальных услуг:
индивидуального помощника;
специалиста жестового языка
7.
Оказание специальных социальных услуг в условиях:
7.1
стационара:

7.1.1.
тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға арналған стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы
7.1.2.
психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар балаларға арналған стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы
7.1.3.
психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар адамдарға стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы
7.1.4.
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған стационар жағдайында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталығы
7.2.
жартылай стационар:
7.2.1
мүгедектігі бар адамдарға арналған оңалту орталығы
7.2.2
мүгедектігі бар балаларға арналған оңалту орталығы
7.2.3
психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға арналған күндіз болу бөлімшесі (орталығы)
7.2.4
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған күндіз болу бөлімшесі (орталығы)
7.2.5
тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға арналған күндіз болу бөлімшесі (орталығы)
7.2.6
психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар балаларға арналған күндіз болу бөлімшесі (орталығы)

7.1.1.
центр оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата
7.1.2
центр оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для детей с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями
7.1.3
центр оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями
7.1.4
центр оказания специальных социальных услуг в условиях стационара для престарелых и лиц с инвалидностью
7.2
полустационара
7.2.1
реабилитационный центр для лиц с инвалидностью
7.2.2
реабилитационный центр для детей с инвалидностью
7.2.3
отделение (центр) дневного пребывания для лиц с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями
7.2.4
отделение (центр) дневного пребывания для престарелых и лиц с инвалидностью
7.2.5
отделение (центр) дневного пребывания для детей с инвалидностью с нарушением опорно-двигательного аппарата
7.2.6
отделение (центр) дневного пребывания для детей с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями

7.2.7
аумақтық орталық
7.3.
үйде
7.3.1
психоневрологиялық аурулары бар 18 жастан асқан мүгедектігі бар адамдарға арналған үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесі
7.3.2
қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесі
7.3.3
тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар балаларға арналған үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесі
7.3.4
психоневрологиялық аурулары бар мүгедектігі бар балаларға арналған үйде әлеуметтік көмек көрсету бөлімшесі
8.
Халықты әлеуметтік қорғау жүйесі ұйымының желісі бойынша жүргізілетін санаторлық-курорттық емдеу
9.
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды жақсарту
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)__________
___________________________________________
аумақтық бөлімшенің басшысы (ЭЦҚ)
Аумақтық бөлімшенің мөртабаны

7.2.7
территориальный центр
7.3
на дому
7.3.1
отделение социальной помощи на дому для лиц с инвалидностью старше 18 лет с психоневрологическими заболеваниями
7.3.2
отделение социальной помощи на дому для престарелых и лиц с инвалидностью
7.3.3
отделение социальной помощи на дому для детей с инвалидностью с нарушениями опорно-двигательного аппарата
7.3.4
отделение социальной помощи на дому для детей с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями
8.
Санаторно-курортное лечение, проводимое по линии организации системы социальной защиты населения
9.
Улучшение жилищно-бытовых условий
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________
руководитель территориального подразделения (ЭЦП)

11. ОЖБ әлеуметтік бөлігін іске асыру күні ______
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _________
____________________________________________
басшы (ЭЦҚ)
12. Оңалтудың әлеуметтік бөлігін іске асыру нәтижелерін бағалау (асты сызылсын):
бұзылған функцияларды қалпына келтіру (толық немесе ішінара), бұзылған функциялардың орнын толтыру (толық немесе ішінара), оң нәтиженің болмауы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) __________
аумақтық бөлімшенің басшысы (ЭЦҚ)
____________________________________________
(қию сызығы)
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік бөлігінен үзінді көшірме
20____ жылғы "___"___________ ОЖБ № ______
20____ жылғы "___"___________№ _____ актісіне
1. Мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _____________________________
2. Туған күні____ жылғы____ ________
3. Тіркелу орны____________________
4. ОЖБ алғаш рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзету)
5. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) _____________
6. Мүгедектік 20___ жылғы _____ _____ дейінгі мерзімге белгіленді
7. Диагнозы__________________________________
8. Білімі _____________________________________
9. Кәсібі (мамандығы)_________________________
10. Оңалту-сараптама қорытындысы: ____________
әлеуметтік оңалту:
іс-шара ______ әзірлеу күні _________ жылғы_____
іске асыру мерзімі ______ жылғы _______
іс-шара _____ ______әзірлеу күні _____жылғы ____
іске асыру мерзімі __________ жылғы ___________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _______
_________________________________________
аумақтық бөлімшенің басшысы (қолы)
Мөрдің орны
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіптік бөлігі 20____ жылғы "____" __________ № ______
медициналық-әлеуметтік сараптаманың 20__ жылғы "__" ___№__ актісіне

11. Дата реализации социальной части ИПР _____________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________ руководитель (ЭЦП)
12. Оценка результатов реализации социальной части реабилитации (подчеркнуть):
восстановление нарушенных функций (полное или частичное), компенсация
нарушенных функций (полная или частичная), отсутствие положительного результата.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________
руководитель территориального подразделения (ЭЦП)
_____________________________________________ (линия отреза)
Выписка из социальной части индивидуальной программы абилитации
и реабилитации лица с инвалидностью № ____ ИПР от "___" _____________ 20___ года
к акту медико-социальной экспертизы № ____ от "___" ________ 20___ года
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью
__________________________________________________________________
2. Дата рождения __ ___ _______ года
3. Место регистрации___________________
4. ИПР разработана впервые, повторно (формирование, коррекция)
5. Категория инвалидности (группа, причина) ________
6. Инвалидность установлена на срок до _____ 20___год
7. Диагноз ____________________________________
8. Образование_________________________________
9. Профессия (специальность)____________________
10. Реабилитационно-экспертное заключение:
социальная реабилитация
мероприятие ___________ дата разработки __ ___ _____год,
срок реализации __ ___ _____год
мероприятие____________ дата разработки __ ___ _____год,
срок реализации __ ___ _____год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______ ____
руководитель территориального подразделения (подпись)
Место печати
Приложение 13
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Профессиональная часть индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
№ ____ от "___" _____________ 20______ года
к акту медико-социальной экспертизы № ____ от "___" ________ 20__ года

1. Мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) _____
2. Туған күні____ жылғы____ ________
3. Мекенжайы, үй телефоны ______________________
4. Мүгедектігі бар адамды абилитациялау мен оңалтудың жеке бағдарламасы (ОЖБ) алғаш рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзету)
5. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) _________________
6. Диагнозы __________________________________
7. Мүгедектік 20____ жылғы _____ _____ дейінгі мерзімге белгіленді

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью ______
2. Дата рождения __ ___ _______ года
3. Адрес, домашний телефон _______________________
4. Индивидуальная программа абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
(ИПР) разработан впервые, повторно (формирование, коррекция)
5. Категория инвалидности (группа, причина) __________
6. Диагноз________________________________________
7. Инвалидность установлена на срок до____20_____годa

3.1. Жұмыс режимін ұйымдастыру: толық немесе қысқартылған жұмыс күні және басқа
3.2. Қолайсыз өндірістік факторлардың әсерін жою
3.3. Арнайы жұмыс орнын құру
4.
Басқалары (жазу керек)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) __________________________
аумақтық бөлімшенің басшысы (ЭЦҚ)
Аумақтық бөлімшенің мөртабаны
11. ОЖБ әлеуметтік бөлігін іске асыру күні __________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) __________________________
басшы (ЭЦҚ)
12. Оңалтудың кәсіптік бөлігін іске асыру нәтижелерін бағалау (асты сызылсын):
бұзылған функцияларды қалпына келтіру (толық немесе ішінара),
бұзылған функциялардың орнын толтыру (толық немесе ішінара),
оң нәтиженің болмауы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ________________________
аумақтық бөлімшенің басшысы (ЭЦҚ)
_____________________________________________________________________
(қию сызығы)
Мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасының кәсіптік бөлігінен үзінді көшірме
20____ жылғы "____" ___________ ОЖБ № ______
20____ жылғы "____" ___________№ ______ актісіне
1. Мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ___
2. Туған күні____ жылғы____ ________
3. Мекенжайы, үй телефоны _______________________
4. ОЖБ алғаш рет, қайта жасалды (қалыптастыру, түзету)
5. Мүгедектік санаты (тобы, себебі) _________________
6. Диагнозы _____________________________________
7. Мүгедектік 20___ жылғы ____ ____ дейінгі мерзімге белгіленді
8. Білімі _________________________________
9. Кәсібі (мамандығы) ____________________________
10. Оңалту-сараптама қорытындысы: _______________
кәсіптік оңалту:
іс-шара ______________ әзірлеу күні _________ жылғы ____________
іске асыру мерзімі__________________________ жылғы ____________
іс-шара__________ _______әзірлеу күні _________ жылғы __________
іске асыру мерзімі _________________________ жылғы ____________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде___________________________
аумақтық бөлімшенің басшысы (қолы)
Мөрдің орны
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Мүгедектігі бар адамның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісі
Тексеру жүргізу күні 20____ жылғы "____" _________
Комиссияның құрамында: ________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы)
Мүгедектігі бар адамның тұрғын үй-тұрмыстық жағдайына және иелігіндегі тұрғын үй-жайының техникалық жағдайына тексеру жүргізді
_______________________________________________________________
(мүгедектігі бар адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Т.А.Ә., туған күні)
_______________________________________________________________
Тұрғылықты жерінің мекенжайы, телефоны (ол болған кезде)
Мүгедектігі бар адамның әлеуметтік жағдайы _______________________
(жалғызілікті, жалғыз тұратын немесе отбасының еңбекке жарамсыз мүшелерімен
тұратын, жұмыс істейтін, зейнеткер)
Отбасы құрамы ________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), туған күні, туыстық қатынастары,
тұрғылықты жері)
Тұрғын үй жағдайлары __________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(қандай үйде немесе пәтерде тұратынын, бөлмелердің санын, алаң мөлшері көрсетілсін)
Тұрғын үйдің жайластырылуы:

3.1. Организация режима работы: полный или сокращенный рабочий день
3.2. Исключение воздействия неблагоприятных производственных факторов
3.3. Создание специального рабочего места
4.
Другие (вписать)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
руководитель территориального подразделения (ЭЦП)
11. Дата реализации профессиональной части ИПР ____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ___________________________
руководитель (ЭЦП)
12. Оценка результатов реализации профессиональной части реабилитации
(подчеркнуть):
восстановление нарушенных функций (полное или частичное), компенсация
нарушенных функций (полная или частичная),
отсутствие положительного результата.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________
руководитель территориального подразделения (ЭЦП)
__________________________________________________________
(линия отреза)
Выписка из профессиональной части индивидуальной программы абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
№ ____ ИПР от "___" _____________ 20___ года
к акту медико-социальной экспертизы № ____ от "___" ______ 20___ года
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью
______________________________________________________________
2. Дата рождения ___ ________ _________ года
3. Место регистрации______________________________
4. ИПР разработан впервые, повторно (формирование, коррекция)
5. Категория инвалидности (группа, причина) __________
6. Инвалидность установлена на срок до ____ 20___года
7. Диагноз_______________________________________
8. Образование____________________________________
9. Профессия (специальность)______________________
10. Реабилитационно-экспертное заключение:
профессиональная реабилитация
мероприятие______ дата разработки __ ___ _____год
срок реализации __ ___ _____ год
мероприятие______ дата разработки __ ___ _____ год
срок реализации __ ___ _____ год
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
руководитель территориального подразделения (подпись)
Место печати
Приложение 14
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Акт обследования жилищно-бытовых условий лица с инвалидностью
Дата проведения обследования ____ ______ 20____ год
Комиссией в составе: __________________________________________
_____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
проведено обследование жилищно-бытовых условий и технического состояния
жилого помещения, находящегося в собственности лица с инвалидностью
_____________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица с инвалидностью, дата рождения)
_____________________________________________________________
Адрес места жительства, телефон (при его наличии)
Социальное положение лица с инвалидностью ______________________
(одинокий, одиноко проживающий или проживающий с нетрудоспособными членами
семьи, работающий, пенсионер)
Состав семьи __________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения, родственные
отношения, место проживания)
Жилищные условия ____________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(указать в каком доме или квартире проживает, количество комнат, размер площади)
Благоустроенность жилья:

1. Қабат "___"
2. Лифтінің болуы: _______________________________________________
Кабина: өлшемдері (тереңдігі х ені) (норма кемінде 129х140 сантиметр) __
лифт алдындағы алаң (норма 150х150 сантиметр) _____________________
есік орнының ені (норма кемінде 90 сантиметр) _______________________
тұтқа (биіктігі) (норма 90-110 сантиметр) ____________________________
3. Жылыту түрі: орталықтандырылған, газ, отын, көмір (асты сызылсын) _
4. Сумен жабдықтау: ыстық, суық, жоқ (асты сызылсын).
5. Есік орнының ені (норма кемінде 90 сантиметр) ____________________
______________________________________________________________
(өңір, МӘС бөлімінің №, мекенжайы/регион, № отдела МСЭ, адрес)
(ішкі өңдеудің, еденнің, терезе жақтауларының, кіреберіс және бөлмеаралық есіктердің, сантехникалық жабдықтардың, газ жабдықтарының, коммуникацияның, электр сымдарының жай-күйі көрсетілсін)
Техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдары бар ма (протездік-ортопедиялық, сурдо-, тифлотехникалық): ________________________________
Қорытынды
Мүгедектігі бар адамның санаты:
арбамен қозғалатын мүгедектігі бар адамдар; қозғалуда арбаны пайдаланбайтын тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектігі бар адамдар; көзінің ақауы бар мүгедектігі бар адамдар; құлағының мүкісі бар мүгедектігі бар адамдар (кажетінің асты сызылсын) басқалар
____________________________________________________________________
(жазу керек)
тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары мынадай позициялар бойынша жақсартуды қажет етеді: тұрғын үйге мұқтаж, қабатын, ғимарат типін, жайлылық деңгейін және тұруға қажетті басқа да жағдайларын ескере отырып тұрғын үй-жайды таңдау құқығы бар, тұрғын үй-жайларды жабдықтауға мұқтаж (қажетінің асты сызылсын) басқалар
___________________________________________________________________
(жазу керек)
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
20_____ жылғы "_____" ___________
(акті жасалған күн)
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Сырттай проактивті куәландыру (қайта куәландыру) жүргізілетін нозологиялық нысандар тізбесі
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.05.2025 № 131 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нозологиялық нысандар
АХЖ-10
1.
Қатерлі ісіктер:
1.1
Еріннің, ауыз қуысының және жұтқыншақтың қатерлі ісігі

1. Этаж "___"
2. Наличие лифта_____________________________
Кабина: габариты (глубина х ширина) (норма не менее 129х140 сантиметр)
______________________________________________
площадка перед лифтом (норма 150х150 сантиметр) _________________
ширина дверного проема (норма не менее 90 сантиметр) _____________
поручни (высота) (норма 90-110 сантиметр) ________________________
3. Вид отопления: централизованное, газ, дрова, уголь (подчеркнуть).
4. Водоснабжение: горячее, холодное, отсутствует (подчеркнуть).
5. Ширина дверного проема (норма не менее 90 сантиметр) ____________
_______________________________________________________________
(указать состояние: внутренней отделки, пола, оконных рам, входной и
межкомнатных дверей, сантехнического оборудования, газового оборудования,
коммуникаций, электропроводки)
Имеются ли технические вспомогательные (компенсаторные) средства
(протезно- ортопедические, сурдо-, тифлотехнические): ___________________
Заключение
Категория лица с инвалидностью: лица с инвалидностью-колясочники;
лица с инвалидностью с поражением опорно-двигательного аппарата,
не использующие для передвижения кресло-коляски; лица с инвалидностью
с поражением зрения; лица с инвалидностью с поражением слуха
(нужное подчеркнуть), другие__________________________________________
(вписать) нуждается в улучшении жилищно-бытовых условий по следующим
позициям: нуждается в жилье, с правом выбора жилого помещения с учетом
этажности, типа здания, степени благоустройства и других необходимых условий
для проживания; нуждается в оборудовании жилых помещений
(нужное подчеркнуть), другое ___________________________________ (вписать)
Члены комиссии:
_________________________________________________________
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(подпись, Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" ____________20____ год
(дата составления акта)
Приложение 15
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Перечень нозологических форм, при которых проводится заочное проактивное освидетельствование (переосвидетельствование)
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.05.025 № 131 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Нозологические формы
МКБ-10
1.
Злокачественные новообразования:
1.1
Злокачественное новообразование губы, полости рта и глотки

N18.5 (ересектерде)
5.
Ақыл-ой кемістігін қоса алғанда, психикалық аурулар, балалар аутизмі
F00-99
6.
Балалардағы 1 типті қант диабеті
Е10 (балаларда)
6.1.
Қант диабеті әсерінен аяқтың сан, жіліншік оның ішінде Пирогов бойынша аяқ басы деңгейіндегі ампутациялық тұқылы
E10-E14
6.2
Қант диабеті әсерінен сан, жіліншік, оның ішінде Пирогов бойынша аяқ басы деңгейінде ампутациялық екі аяқтың тұқылдары
E10-E14
6.3
Балалардағы мукополисахаридоз
E76
7.
Туа біткен және жүре пайда болған қалпына келмейтін кемістіктер (аяқтың болмауы немесе ампутациясы, рентгендік растау болған кезде, хирургиялық ампутация кезінде - стационарлық науқастың тарихынан алынған үзінділер):

N18.5 (у взрослых)
5.
Психические заболевания, включая умственную отсталость, детский аутизм
F00-99
6.
Сахарный диабет 1 типа у детей
Е10 (у детей)
6.1.
Ампутационная культя нижней конечности на уровне бедра, голени, в том числе ампутация стопы по Пирогову, на фоне сахарного диабета
E10-E14
6.2
Ампутационные культи обеих нижних конечностей на уровне бедер, голеней, в том числе ампутация стоп по Пирогову, на фоне сахарного диабета
E10-E14
6.3
Мукополисахаридоз у детей
E76
7.
Врожденные и приобретенные необратимые дефекты (отсутствие или ампутация конечности, при наличии рентгенологического подтверждения, при хирургической ампутации – выписки из истории стационарного пациента):

S48, S58, S68, S78 S88, S98, Т05, Q71.0-Q71.3, Q72.0-Q72.3
екі қол буынының барлық саусақтарының болмауы немесе екі қолдың неғұрлым көп бөлігінің ампутациясы
екі аяқтың санның үштен бірінен жоғары бөлігіндегі тұқылы
қолды (иық буынынан) және аяқты (жамбас-сан буынынан) экзартикуляциялаудың ұштасуы
біріншісін қоспағанда, төрт саусақтың барлық фалангы сүйектерінің, екі қол буынының болмауы
біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың барлық фалангы сүйектерінің, екі қол буынының болмауы
екі қол буынының тиісті алақан сүйектерімен бірінші және екінші саусақтың болмауы
екі қолдың тиісті алақан сүйектерімен үш саусақтың болмауы
қолды иық буынынан экзартикуляциялауы
Шопар бойынша табан тұқылдары
тізе тұқылдары, оның ішінде Пирогов бойынша табанның ампутациясы
жамбас санды буыннан экзартикуляциялауы
протездеуге келмейтін санның көп бөлігінің (жоғарғы үштен бір бөлігі) ампутациясы
екі аяқ жіліншігінің немесе сан буынының протезделген ампутациялық тұқылдары
жіліншік тұқылы немесе бір аяқтың көп бөлігінің ампутациясы төрт саусақ сүйектерінің барлық фалангыларының болмауымен немесе бір қолдың көп бөлігінің ампутациясымен ұштасуы
біріншісін қоспағанда, төрт саусақтың барлық фалангы сүйектерінің болмауы
біріншісін қоса алғанда, үш саусақтың барлық фалангы сүйектерінің болмауы
тиісті алақан сүйектерімен қоса, қолдың бірінші және екінші саусақтарының болмауы
тиісті алақан сүйектерімен қоса, қолдың үш саусағының болмауы
екі қолдың бірінші саусақтарының болмауы
бір қолдың ампутациялық тұқылы
Пирогов бойынша ампутациядан кейінгі табан тұқылы, Шопар буыны деңгейіндегі ақаулы тұқыл және бір аяқтың неғұрлым көп бөлігінің ампутациясы
Шарп бойынша табан сүйектері бастарының резекциясы бар табанның екіжақты тұқылдары
7.1
Қайта куәландыру кезінде клиникалық-неврологиялық статус (төменгі параплегия, тетраплегия) деректерімен және аспаптық зерттеу әдістерімен расталған (КТ және/немесе МРТ) омыртқа жарақаттарының салдарынан жұлынның толық анатомиялық үзілісі
S14.1
S24.1

S48, S58, S68, S78 S88, S98, Т05, Q71.0-Q71.3, Q72.0-Q72.3
отсутствие всех пальцев обеих кистей или более высокие уровни ампутации обеих верхних конечностей
культи обеих нижних конечностей на уровне верхней трети бедер
сочетание экзартикуляции верхней (в плечевом суставе) и нижней (в тазобедренном суставе) конечностей
отсутствие всех фаланг четырех пальцев, исключая первые, обеих кистей
отсутствие всех фаланг трех пальцев, включая первые, обеих кистей
отсутствие первого и второго пальцев с соответствующими пястными костями обеих кистей
отсутствие трех пальцев с соответствующими пястными костями обеих кистей
экзартикуляция верхней конечности в плечевом суставе;
культи стоп по Шопару
культи голеней, в том числе ампутация стоп по Пирогову
экзартикуляция бедра
высокий уровень ампутации бедра (верхняя треть), не подлежащий протезированию
протезированные ампутационные культи обеих нижних конечностей на уровне голени или бедра
культя голени или более высокий уровень ампутации одной нижней конечности в сочетании с отсутствием всех фаланг четырех пальцев или более высокой ампутацией одной верхней конечности
отсутствие всех фаланг четырех пальцев кисти, исключая первый
отсутствие всех фаланг трех пальцев кисти, включая первый
отсутствие первого и второго пальцев кисти с соответствующими пястными костями
отсутствие трех пальцев кисти с соответствующими пястными костями
отсутствие первых пальцев обеих кистей
ампутационная культя одной верхней конечности
культя стопы после ампутации по Пирогову, порочная культя на уровне сустава Шопара и более высокие уровни ампутации одной нижней конечности
двусторонние культи стоп с резекцией головок плюсневых костей по Шарпу
7.1
Полный анатомический перерыв спинного мозга вследствие травм позвоночника, подтвержденный данными клинико-неврологического статуса (нижняя параплегия, тетраплегия) и инструментальными методами обследования (КТ и/или МРТ зоны повреждения позвоночника) при повторном освидетельствовании
S14.1 S24.1

S34.1
8.
Даун синдромы (ауруы)
Q90
9.
Трансплантациясынан кейінгі жағдай (жүрек, өкпе, бауыр, бүйрек, ұйқы безі) немесе жүректің сол жақ қарыншасын (LVAD) немесе толығымен жасанды жүректі (BiVAD) имплантациялаудан кейінгі жағдай (егер бар болса, операцияның барысы сипатталған стационарлық ауру тарихынан үзінділер) - МӘС-ке алғаш рет жолдаған кезде
N18.1-N18.5, N18.8, 18.9, N15.8. N15.9, Q61.8-Q61.9 Т86.1, К86.8-К86.9, Т86.8, Т86.9, К76.6, К76.8, К71.2-К71.6, К71.8, К73.2, К73.8, К73.9, К75.2, К75.4, К74.0, К74.3, К74.4, К74.5, В18.0-В18.2, В18.9, Z94-95
9.1

S34.1
8.
Синдром (болезнь) Дауна
Q90
9.
Состояние после трансплантации органов (сердца, легких, печени, почки, поджелудочной железы) либо после имплантации левого искусственного желудочка сердца (LVAD), или имплантации полностью искусственного сердца (BiVAD) (при наличии – выписки из истории стационарного пациента с описанием хода операции) – при первичном направлении на МСЭ
N18.1-N18.5, N18.8, 18.9, N15.8. N15.9, Q61.8-Q61.9 Т86.1, К86.8-К86.9, Т86.8, Т86.9, К76.6, К76.8, К71.2-К71.6, К71.8, К73.2, К73.8, К73.9, К75.2, К75.4, К74.0, К74.3, К74.4, К74.5, В18.0-В18.2, В18.9, Z94-95
9.1

1) бір аяқтың салдануы немесе айқын көрінген парезі;
2) параплегия, аяқ-қолдың айқын парапарезі;
3) гемиплегия, айқын гемипарез;
4) ІІІ-ІV дәрежелі созылмалы артериялық жеткіліксіздігі бар аяқ-қолдың тромбооблитерациялаушы аурулары;
5) ІІІ-ІV дәрежелі созылмалы веноздық жеткіліксіздігі бар аяқ-қол веналарының ауруы;
6) бірнеше анкилоздар немесе бір немесе екі аяқтың екі ірі буындарының кем дегенде 2 ірі буындарының айқын көрінген контрактуралары;
7) Шарп бойынша екі табанның өскіндері (табан сүйектерінің бастарын кесумен) және табанның факультетаралық жоғары деңгейлері;
8) жіліншік тұқылы және аяқтың жоғары ампутациясы;
9) сатып алынған таюы жамбас;
10) жамбас немесе тізе буыны;
11) анкилоз немесе жамбас-сан буынының айқын көрінген контрактурасы (қозғалыс көлемі 10 градустан кем);
12) 150 градустан кем және 170 градустан астам бұрыштағы функционалдық қолайсыз жағдайдағы тізе буынының анкилозы немесе айқын көрінген контрактурасы;
13) анкилоз немесе сирақ-табан буындарының айқын көрінген контрактурасы;
14) екі ортан жілік сүйектерінің немесе екі балтыр сүйектерінің дұрыс өсірілген сынықтары 170 градустан кем бұрышта деформацияланады;
15) жыланкөздің, қуыстың 2 және одан да көп ірі сүйектерінің секвестрі бар созылмалы ағымдағы (2 жылдан астам) остеомиелит;
16) санның, сирақтың екі сүйегінің немесе үлкен жіліншік сүйегінің 170 градустан кем бұрыштағы деформациясы кезіндегі жалған буын немесе ірі сүйек кемістігі (сүйек шеңберінің жартысынан астамының бұзылуы бар көлденең немесе шеткі);
17) бір аяқтың 10 сантиметрге және одан жоғары қысқаруы;
18) ұзақ өмір сүрмейтін жарасы бар (6 айдан астам) немесе 20 шаршы сантиметр (бұдан әрі – шаршы см.) және одан да көп сираққа қайталанатын жарасы бар, табанның сыртында ауданы 10 шаршы см. және одан да көп, табанның табан бетінде ауданы кемінде 2 шаршы см.;
19) функцияның айқын білінетін бұзылуымен ІV дәрежелі омыртқаның қисаюы.
Медициналық-әлеуметтік
сараптама жүргізу қағидаларына
26-қосымша
Нысан
Хаттама ______ 20__ жылғы медициналық-әлеуметтік сараптамаға анық емес құжаттарды ұсыну және (немесе) сараптамалық қорытындыны негізсіз шығару фактісін анықтау туралы №______ ______ 20__ жылғы Медициналық-әлеуметтік сараптама актісіне
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) ____________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Туған күні ____ жылғы "__ _" _____________
Дата рождения ___________
3. Дата освидетельствования _______________

1) паралич или резко выраженный парез одной нижней конечности;
2) параплегия, выраженный парапарез нижних конечностей;
3) гемиплегия, выраженный гемипарез;
4) тромбооблитерирующие заболевания нижних конечностей с хронической артериальной недостаточностью III-IV степени;
5) заболевание вен нижних конечностей с хронической венозной недостаточностью III-IV степени;
6) множественные анкилозы или резко выраженные контрактуры не менее 2-х крупных суставов одной или обеих нижних конечностей;
7) культи обеих стоп по Шарпу (с резекцией головок плюсневых костей) и более высокие уровни культей стоп;
8) культя голени и более высокая ампутация нижней конечности;
9) приобретенный вывих тазобедренных суставов;
10) болтающийся тазобедренный или коленный сустав;
11) анкилоз или резко выраженная контрактура тазобедренного сустава (объем движения менее 10 градусов);
12) анкилоз или резко выраженная контрактура коленного сустава в функционально невыгодном положении с углом менее 150 и более 170 градусов;
13) анкилоз или резко выраженная контрактура голеностопных суставов;
14) неправильно сросшиеся переломы обеих бедренных костей или костей обеих голеней с деформацией их под углом менее 170 градусов;
15) хронически текущий (более 2 лет) остеомиелит с наличием свища, полости с секвестром 2-х и более крупных костей нижних конечностей;
16) ложный сустав или крупный костный дефект (поперечный или краевой с разрушением более половины окружности кости) бедра, обеих костей голени или большеберцовой кости при деформации малоберцовой кости под углом менее 170 градусов;
17) укорочение одной нижней конечности на 10 сантиметров и более;
18) значительные посттравматические трофические нарушения с наличием длительно незаживающей язвы (более 6 месяцев) или рецидивирующей язвы на голени площадью 20 квадратных сантиметров (далее – кв. см.) и более, на тыле стопы площадью 10 кв. см. и более, на подошвенной поверхности стопы площадью не менее 2 кв. см;
19) искривление позвоночника IV степени с резко выраженным нарушением функции.
Приложение 26
к Правилам проведения
медико-социальной экспертизы
Форма
Протокол от ______ 20__ года о выявлении факта представления недостоверных документов на медико-социальную экспертизу/ необоснованного вынесения экспертного заключения к Акту медико-социальной экспертизы №______ от ______ 20__ года
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) ____________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2. Туған күні ____ жылғы "__ _" _____________
Дата рождения ___________
3. Дата освидетельствования _______________

10. Жазатайым оқиға туралы актісі бойынша КЕА дәрежесі_____%_________
Степень УПТ по Акту о несчастном случае (жазбаша/прописью)
10.1. КЕА себебі ________________________________
Причина УПТ
10.2. КЕА дәрежесінің мерзімі_____________________
Срок степени УПТ
10.3. КЕА дәрежесінің белгіленген мерзімі 20___ жылғы "___" дейін
Степень УПТ установлена на срок до
10.4. КЕА дәрежесінің мерзімі 20____жылғы "___" бастап есептелді
Срок степени УПТ зачтен с
11. Оңалту жөніндегі ұсынымдар:
Рекомендации по реабилитации:
11.1. медициналық оңалту _______________________
медицинская реабилитация
11.2. әлеуметтік оңалту__________________________
социальная реабилитация
11.3. кәсіптік оңалту _____________________________
профессиональная реабилитация_________________
12. Зақым келген қызметкердің қосымша көмекке және күтім түрлеріне мұқтаждығы
Нуждаемость пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе __________
13. МӘС ӘББ қорытындыны негіздеу___________________________
Обоснование заключения ОМК МСЭ
МӘС ӘББ бас мамандар _________ (______________)
Главные специалисты ОМК МСЭ (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________ (ЭЦП)
_________________________ (ЭЦП)
_________________________ (ЭЦП)
МӘС ӘБ бөлімінің басшысы _____________________
(ЭЦП) Руководитель отдела МК МСЭ
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 маусымдағы
№ 260 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының және бұйрықтың құрылымдық элементінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10589 болып тіркелген);
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 желтоқсандағы № 998 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13092 болып тіркелген);
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 7 ақпандағы № 43 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16714 болып тіркелген);

10. Жазатайым оқиға туралы актісі бойынша КЕА дәрежесі_____%_________
Степень УПТ по Акту о несчастном случае (жазбаша/прописью)
10.1. КЕА себебі ________________________________
Причина УПТ
10.2. КЕА дәрежесінің мерзімі_____________________
Срок степени УПТ
10.3. КЕА дәрежесінің белгіленген мерзімі 20___ жылғы "___" дейін
Степень УПТ установлена на срок до
10.4. КЕА дәрежесінің мерзімі 20____жылғы "___" бастап есептелді
Срок степени УПТ зачтен с
11. Оңалту жөніндегі ұсынымдар:
Рекомендации по реабилитации:
11.1. медициналық оңалту _______________________
медицинская реабилитация
11.2. әлеуметтік оңалту__________________________
социальная реабилитация
11.3. кәсіптік оңалту _____________________________
профессиональная реабилитация_________________
12. Зақым келген қызметкердің қосымша көмекке және күтім түрлеріне мұқтаждығы
Нуждаемость пострадавшего работника в дополнительных видах помощи и уходе
___________________________________________________________
13. МӘС ӘББ қорытындыны негіздеу___________________________
Обоснование заключения ОМК МСЭ
МӘС ӘББ бас мамандар _________ (______________)
Главные специалисты ОМК МСЭ (қолы/подпись)
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________ (ЭЦП)
_________________________ (ЭЦП)
_________________________ (ЭЦП)
МӘС ӘБ бөлімінің басшысы _____________________
(ЭЦП) Руководитель отдела МК МСЭ
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 29 июня 2023 года № 260
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурного элемента приказа Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589).
2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 декабря 2015 года № 998 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13092).
3. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 февраля 2018 года № 43 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16714).

4. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 12 желтоқсандағы № 671 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19736 болып тіркелген);
5. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 20 сәуірдегі № 143 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20458 болып тіркелген);
6. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 3 наурыздағы № 60 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22297 болып тіркелген);
7. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 397 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24968 болып тіркелген);
8. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 22 қыркүйектегі № 381 "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" және 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 983 "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу кезінде қалыптастырылатын құжаттардың нысандарын бекіту туралы" бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №29787 болып тіркелген).

4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 декабря 2019 года № 671 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19736).
5. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 апреля 2020 года № 143 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2020 года № 20458).
6. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 марта 2021 года № 60 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22297).
7. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 397 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24968).
8. Пункт 1 приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 сентября 2022 года № 381 "О внесении изменений в приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" и от 21 декабря 2015 года № 983 "Об утверждении форм документов, формируемых при проведении медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29787).