Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2023 жылғы 15 маусымдағы № 324 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 19 маусымда № 32842 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 262-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
М. Пшембаев
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 15 маусымдағы
№ 324 Бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 262-1) тармақшасына сәйкес әзірленген және мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну тәртібін белгілейді.
2. Сақталған жерiне қарамастан мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары республикалық меншік болып табылады.

Об утверждении Правил подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2023 года № 32842.
В соответствии с подпунктом 262-1) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва.
2. Комитету по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
М. Пшембаев
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 15 июня 2023 года № 324
Правила подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 262-1) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и устанавливают порядок подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва.
2. Материальные ценности государственного материального резерва, независимо от места их хранения, являются республиканской собственностью.

3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) есеп – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы мен қозғалысын көрсететін уәкілетті органның, жұмылдыру тапсырмалары бар мемлекеттік органдардың, сақтау пункттерінің есеп беру құжаттамасының нысаны;
2) мемлекеттік материалдық резерв жүйесін басқаруды жүзеге асыратын уәкілетті органның мемлекеттік материалдық резерв саласындағы ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – мемлекеттік материалдық резерв саласындағы іске асыру функцияларын жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымы (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйым) – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын қалыптастыру мен сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) мемлекеттік орган - жұмылдыру тапсырмасын орындаушы немесе жұмылдыру тапсырмасы алынған орталық атқарушы орган;
5) мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пункттерi (бұдан әрі – сақтау пункттері) – мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын сақтауды және сақтауға байланысты қызметтер көрсетудi шарт негiзiнде жүзеге асыратын заңды тұлғалар.
2-тарау. Жұмылдыру резервін қоспағанда, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну тәртібі
4. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есепті дайындау кезінде сақтау пункттері немесе ведомстволық бағынысты ұйым ай сайын мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына түгендеу жүргізеді.
5. Түгендеу жүргізу үшін сақтау пункті немесе ведомстволық бағынысты ұйым басшысының бұйрығымен түгендеу комиссиясы құрылады, түгендеу жүргізуді бастау және аяқтау мерзімдері белгіленеді.
Түгендеу комиссиясы сақтау пункті немесе ведомстволық бағынысты ұйым қызметкерлерінің арасынан құрылады, бас бухгалтерді қамтиды (бар болса) және оны сақтау пункті немесе ведомстволық бағынысты ұйым басшысы басқарады.

3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) пункта 3 предусматривается в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).
1) отчет – форма отчетной документации уполномоченного органа, государственных органов, имеющих мобилизационные задания, пунктов хранения, которая отражает наличие и движение материальных ценностей государственного материального резерва;
2) ведомство в области государственного материального резерва уполномоченного органа, осуществляющего руководство системой государственного материального резерва, (далее – ведомство) – структурное подразделение, осуществляющее реализационные функции в области государственного материального резерва;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 3) пункта 3 предусматривается в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).
3) подведомственная организация системы государственного материального резерва (далее – подведомственная организация) – юридическое лицо, осуществляющее формирование и хранение материальных ценностей государственного материального резерва;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) пункта 3 предусматривается в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).
4) государственный орган – центральный исполнительный орган, выполняющий мобилизационное задание или с которого снято мобилизационное задание;
5) пункты хранения материальных ценностей государственного материального резерва (далее – пункты хранения) – юридические лица, осуществляющие на договорной основе хранение материальных ценностей государственного материального резерва и оказание услуг, связанных с хранением.
Глава 2. Порядок подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва, за исключением мобилизационного резерва
4. При подготовке отчета о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва пункты хранения или подведомственная организация ежемесячно проводят инвентаризацию материальных ценностей государственного материального резерва.
5. Для проведения инвентаризации приказом руководителя пункта хранения или подведомственной организации создается инвентаризационная комиссия, устанавливаются сроки начала и окончания инвентаризации.
Инвентаризационная комиссия создается из работников пункта хранения или подведомственной организации, включает главного бухгалтера (при наличии) и возглавляется руководителем пункта хранения и подведомственной организации.

6. Түгендеу комиссиясы түгендеуді толық құрамда ғана жүргізеді. Материалдық құндылықтардың іс жүзінде болуын тексеру материалдық жауапты тұлғалардың тікелей қатысуымен жүргізіледі.
7. Түгендеу кезінде материалдық құндылықтардың болуы міндетті түрде есептеу, салмақтау, өлшеу жолымен айқындалады. Төсек материалдарының массасын (салмағын немесе көлемін) айқындауды көлемін өлшеу және техникалық есептеулер негізінде жүргізуге рұқсат етіледі, ол туралы тізімдемеде тиісті белгі қойылады.
Есеп объектілерінің іс жүзінде болуы туралы мәліметтер түгендеу тізімдемелерінде (салыстыру ведомостары) немесе түгендеу актілерінде (бұдан әрі – тізімдемелер) жазылады.
8. Тізімдемелер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша материалдық құндылықтардың орналасқан жері және олардың сақталуына жауапты материалдық жауапты тұлғалар бойынша жеке екі дана жасалады.
Тізімдемелерге түгендеу комиссиясының төрағасы мен барлық мүшелері қол қояды. Тізімдеменің соңында материалдық жауапты тұлғалар түгендеу комиссиясының материалдық құндылықтарды олардың қатысуымен тексергенін растайтын, түгендеу комиссиясы мүшелеріне қандай да бір шағымның жоқтығы және тізімдемеде санамаланған материалдық құндылықтарды жауапты сақтауға қабылдағаны туралы қолхат береді.
Жарамсыз болып қалған құндылықтарға бөлек түгендеу тізімдемесі жасалады. Түгендеу комиссиясының хаттамасында олар бүліну себептері және/немесе бұған кінәлі адамдар көрсетіле отырып, жеке белгіленеді.
9. Тізімдемелер қолмен немесе компьютерлік техниканың көмегімен, өшірусіз және түзетулерсіз толтырылады.
Тізімдеменің әрбір бетінде жазбаша түрде материалдық құндылықтардың реттік нөмірлерінің саны жазылып көрсетіледі және осы құндылықтар қандай өлшем бірліктерінде (данада, килограммда, метрде) көрсетілгеніне қарамастан, осы бетте жазылған заттай көрсеткіштерде құндылықтар санының жалпы қорытындысы беріледі.
Қателерді түзету дұрыс емес жазуды сызып тастау және сызып тасталған деректердің үстіне дұрыс жазуларды жазу жолымен тізімдемелердің барлық данасында жүргізіледі. Түзетулер көрсетіліп, оларға түгендеу комиссиясының барлық мүшелері мен материалдық жауапты адамдар қол қояды.
Тізімдемелерде толтырылмаған жолдарды қалдыруға жол берілмейді. Тізімдемелердің соңғы парақтарындағы толтырылмаған жолдарда сызықша қойылады.
10. Түгендеу аяқталған соң ресімделген тізімдемелердің бір данасы сақтау пунктінің немесе ведомстволық бағынысты ұйымның бухгалтерлік қызметіне тізімдемелердің нәтижелерін тексеру, анықтау және есепте көрсету үшін тапсырылады, ал екінші данасы материалдық жауапты адамда қалады.

6. Инвентаризация проводится инвентаризационной комиссией только в полном составе. Проверка фактического наличия материальных ценностей производится при непосредственном участии материально ответственных лиц.
7. Наличие материальных ценностей при инвентаризации определяется путем обязательного подсчета, взвешивания, обмера. Определение массы (веса или объема) навалочных материалов допускается проводить на основании обмеров и технических расчетов, о чем в описях делается соответствующая отметка.
Сведения о фактическом наличии объектов учета записываются в инвентаризационные описи (сличительные ведомости) или акты инвентаризации (далее – описи).
8. Описи составляются по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в двух экземплярах отдельно по местам нахождения материальных ценностей и материально ответственным лицам, ответственным за их сохранность.
Описи подписываются председателем и всеми членами инвентаризационной комиссии. В конце описи материально ответственные лица дают расписку, подтверждающую проверку инвентаризационной комиссией материальных ценностей в их присутствии, об отсутствии к членам инвентаризационной комиссии каких-либо претензий и принятии перечисленных в описи материальных ценностей на ответственное хранение.
На ценности, пришедшие в негодность, составляется отдельная инвентаризационная опись. В протоколе инвентаризационной комиссии они отмечаются отдельно с указанием причин их порчи и/или виновных в этом лиц.
9. Описи заполняются вручную или с помощью компьютерной техники, без подчисток и помарок.
На каждой странице описи указываются прописью число порядковых номеров материальных ценностей и общий итог количества ценностей в натуральных показателях, записанных на данной странице, вне зависимости от того, в каких единицах измерения (в штуках, килограммах, метрах) эти ценности показаны.
Исправление ошибок производится во всех экземплярах описей путем зачеркивания неправильной записи и проставления над зачеркнутыми данными правильных записей. Исправления должны быть оговорены и подписаны всеми членами инвентаризационной комиссии и материально ответственными лицами.
В описях не допускается оставлять незаполненные строки. На последних листах описей в незаполненных строках ставятся прочерки.
10. По окончании инвентаризации один экземпляр оформленных описей сдается в бухгалтерскую службу пункта хранения или подведомственной организации для проверки, выявления и отражения в учете результатов инвентаризации, а второй экземпляр остается у материально ответственного лица.

11. Сақтау пункттері немесе ведомстволық бағынысты ұйым жеткізілген және шығарылған материалдық құндылықтар бойынша деректердің негізінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмылдыру резервін қоспағанда, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді ай сайын дайындайды және материалдық құндылықтарды түрлері бойынша бөле отырып, есептік кезеңнен кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей, ведомствоға жыл басынан бастап өсу қорытындысымен ұсынады. Есепке басшы мен бас бухгалтер қол қояды.
Есепке сақтау пункттерінде немесе ведомстволық бағынысты ұйымда сақтауда тұрған мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының жай-күйі, қозғалысы, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері туралы ақпарат көрсетілетін түсіндірме жазба қоса беріледі.
12. Ведомство сақтау пункттері және ведомстволық бағынысты ұйым ұсынған есептердің негізінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының есептік мәліметтеріне талдау мен салыстырып тексеру жүргізеді, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмылдыру резервін қоспағанда, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы жиынтық есеп жасайды, оған сақтау пункттерінде және ведомстволық бағынысты ұйымда сақтауда тұрған мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының жай-күйі мен қозғалысы, сондай-ақ оларды сақтау мерзімдері туралы ақпарат көрсетілетін түсіндірме жазба қоса тіркеледі. Жиынтық есепті ведомство бөлімше есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 ақпанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлкі саласындағы уәкілетті органына ұсынады.
3-тарау. Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
13-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есепті дайындау кезінде осы Қағидалардың 5-10-тармақтарына сәйкес сақтау пункттері немесе ведомстволық бағынысты ұйым жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарына жыл сайын түгендеу жүргізеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Сақтау пункттері түгендеу тізімдемесінің негізінде жыл сайын осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысанда 1 қаңтардағы жағдай бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есепті 3 (үш) дана жасайды, оның бір данасы сақтау пунктінде қалады, екінші данасы мемлекеттік органға ұсынылады, үшінші данасы 10 қаңтардан кешіктірілмей ведомствоға ұсынылады.

11. Пункты хранения или подведомственная организация ежемесячно составляют отчет о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва, за исключением мобилизационного резерва, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, на основании данных по поставленным и выпущенным материальным ценностям представляют в ведомство не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом, с нарастающим итогом с начала года, с разбивкой по видам материальных ценностей. Отчет подписывается руководителем и главным бухгалтером.
К отчету прилагается пояснительная записка, в которой указываются информация о состоянии, движении материальных ценностей государственного материального резерва, хранящихся в пунктах хранения или подведомственной организации, а также сроки их хранения.
12. Ведомство на основании представленных отчетов пунктов хранения и подведомственной организации проводит анализ и сверку отчетных данных материальных ценностей государственного материального резерва, составляет сводный отчет о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва, за исключением мобилизационного резерва, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, который сопровождается пояснительной запиской с указанием информации о состоянии и движении материальных ценностей государственного материального резерва, хранящихся в пунктах хранения и подведомственной организации, а также сроках их хранения. Сводный отчет представляется ведомством в уполномоченный орган в области государственного имущества Республики Казахстан в срок не позднее 20 февраля года, следующего за отчетным периодом.
Глава 3. Порядок подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва
Примечание ИЗПИ!
Пункт 13 предусматривается в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).
13. При подготовке отчета о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва пункты хранения или подведомственная организация ежегодно проводят инвентаризацию материальных ценностей мобилизационного резерва в соответствии с пунктами 5-10 настоящих Правил.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 14 предусматривается в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).
14. На основании инвентаризационной описи пункты хранения ежегодно составляют в 3 (три) экземплярах отчет о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва по состоянию на 1 января по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, из них один экземпляр остается в пункте хранения, второй экземпляр представляется в государственный орган, третий экземпляр представляется в ведомство не позднее 10 января.

Ведомстволық бағынысты ұйым түгендеу тізімдемесінің негізінде жыл сайын осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес, нысан бойынша 1 қаңтардағы жағдай бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есепті 2 (екі) данада жасайды, оның бір данасы ведомстволық бағынысты ұйымда қалады, екінші данасы 10 қаңтардан кешіктірілмей ведомствоға жіберіледі.
Сақтау пункттерінде немесе ведомстволық бағынысты ұйымдарда сақтауда тұрған жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат көрсетілген түсіндірме жазба есепке қоса беріледі. Есепке басшы, бас бухгалтер және жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының сақталуына жауапты адам қол қояды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Ведомство сақтау пункттері және ведомстволық бағынысты ұйым ұсынған есептердің негізінде жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының есептік деректеріне талдау және салыстырып тексеру жүргізеді, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы жиынтық есеп жасайды, оған ақшалай түрдегі жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы мен сақтау пунктерінің және ведомстволық бағынысты ұйымның есептілігі туралы мәліметтер бар жиынтық кестелер қоса тіркеледі. Жиынтық есепке жұмылдыру резервінің тұтастай алғанда және жеке салалар бойынша жай-күйін көрсететін түсіндірме жазба, ағымдағы проблемалар мен жұмылдыру резерві саласындағы жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар қоса беріледі.
16. Ведомство Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлкі саласындағы уәкілетті органға жиынтық есепті 20 ақпаннан кешіктірмей ұсынады.
17. Сақтау пунктінен жұмылдыру тапсырысы одан әрі алынған жағдайда, жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын сақтау мен олардың бар-жоғы және қозғалысы туралы есептерді ұсыну материалдық құндылықтар толық шығарылғанға дейін жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарының
бар-жоғы және қозғалысы
туралы есептерді
дайындау және ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
_________________________________
(толтыру бойынша құпиялылық белгісі)
________________________________________________________________
сақтау пунктінің немесе ведомстволық бағынысты ұйымның атауы Түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомосы) № ____ 20 ____ жылғы "___" ________________

На основании инвентаризационной описи подведомственная организация ежегодно составляют в 2 (два) экземплярах отчет о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва по состоянию на 1 января по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, из них один экземпляр остается в подведомственной организации, второй экземпляр представляется в ведомство не позднее 10 января.
К отчету прилагается пояснительная записка с указанием информации о состоянии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва, хранящихся в пунктах хранения или подведомственной организации. Отчет подписывается руководителем, главным бухгалтером и лицом, ответственным за сохранность материальных ценностей мобилизационного резерва.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).
15. Ведомство на основании представленных отчетов пунктов хранения и подведомственной организации проводит анализ и сверку отчетных данных материальных ценностей мобилизационного резерва, составляет сводный отчет о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, который сопровождается сводными таблицами со сведениями о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва в денежном выражении и об отчетности пунктов хранения и подведомственной организации. К сводному отчету прилагается пояснительная записка, отражающая состояние мобилизационного резерва в целом и по отдельным отраслям, текущие проблемы и предложения по совершенствованию работы в сфере мобилизационного резерва.
16. Сводный отчет в срок не позднее 20 февраля представляется ведомством в уполномоченный орган в области государственного имущества Республики Казахстан.
17. В случае дальнейшего снятия с пункта хранения мобилизационного заказа, хранение материальных ценностей мобилизационного резерва и представление отчетов о их наличии и движении осуществляется до полного выпуска материальных ценностей.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).
Приложение 1
к Правилам подготовки
и представления отчетов
о наличии и движении
материальных ценностей
государственного материального
резерва
___________________________
(гриф секретности
по заполнению)

Ескерту. 1-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 30.06.2026 № 248 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Комиссия құрамы _____________________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
_____________________________________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
20__ жылғы "___" ________ бұйрықтың негізінде ________________________________________ болуын тексерді
Тексеру орны ______________________________________________________________________________________
Материалдық жауапты тұлғаның аты-жөні, тегі _________________________________________________________
жол
материалдық құндылықтардың атауы
тексеру кезінде іс жүзінде шыққаны
бухгалтерлік есеп деректері бойынша
түгендеу нәтижелері
ескертпе
номенклатуралық (түгендеу нөмірі)
өлшем бірлігі
бағасы
саны
сомасы
саны
сомасы, теңге
кем шыққаны
артық шыққаны
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
Жиыны...
Жиыны: а) реттік нөмірлері ________________________________________________________
(жазумен)
б) бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде ______________________________________________
(жазумен)
в) сомасына, теңге
________________________________________________________________________________
(жазумен)
Комиссия төрағасы ______________ _______________ ________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ______________ _______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
______________ _______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
______________ _______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған №__ - №___ аралығындағы барлық материалдық құндылықтарды түгендеу комиссиясы менің (біздің) қатысуыммен/қатысуымызбен заттай түрде тексерді және олар тізімдемеге енгізілді, осыған байланысты тіркеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ.
Тізімдемеде санамаланған материалдық құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда (сақтауымызда).
Материалдық жауапты адам (адамдар)__________ "___" ____________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді _________________________________ тексерді
"____" _________________
(лауазымы)(қолы) (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарының
бар-жоғы және қозғалысы
туралы есептерді
дайындау және ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
____________________________________
(толтыру бойынша құпиялылық белгісі)
_____________ бойынша 20 __жылғы____________ жағдай бойынша (сақтау филиалының немесе пунктінің атауы) жұмылдыру резервін қоспағанда, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есеп

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 30.06.2026 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
____________________________________________________________
(наименование пункта хранения или подведомственной организации)
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость)
№ ____ на "___" ___________ 20 ___ года
Комиссия в составе:
_________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.)
_________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
_________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
На основании приказа от "___" _______20___года произвела проверку наличия
_________________________________________________________________
место проверки
_________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество материально ответственного лица
_________________________________________________________________
№ строки
При проверке фактического наличия оказалось
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
Примечание
наименование материальных ценностей
номенклатурный (инвентарный) номер
единица измерения
цена
количество
сумма
количество
сумма, теңге
недостачи
излишки
количество
сумма, теңге
количество
сумма, теңге
Итого…
Итого: а) порядковых номеров ________________________________________
(прописью)
б) общее количество единиц, фактически _______________________________
(прописью)
в) на сумму, теңге ___________________________________________________
(прописью)
Председатель комиссии ______________ _____________ __________________
(должность)             (подпись)             (Ф.И.О.)
Члены комиссии:
_______________ ______________ _________________ (должность) (подпись)
(Ф.И.О.)
_______________ _______________ ________________ (должность) (подпись)
(Ф.И.О.)
_______________ _______________ ________________ (должность) (подпись)
(Ф.И.О.)
Все материальные ценности, поименованные в настоящей инвентаризационной описи
с № ___ по № _____, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии
и внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею
(не имеем). Материальные ценности, перечисленные в описи, находятся на моем
(нашем) ответственном хранении.
Материально ответственное лицо (лица)
___________ _______________ "____" __________________.
(подпись) (Ф.И.О.)
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил
_______________ __________ _________________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
"____" _______________.
____________________________
Приложение 2
к Правилам подготовки
и представления отчетов
о наличии и движении
материальных ценностей
государственного материального
резерва
___________________________
(гриф секретности
по заполнению)

Ескерту. 2-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 30.06.2026 № 248 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Материалдық құндылықтардың атауы
Өлшем бірлігі
Өндірушінің атауы
Өнім берушінің атауы
Тауардың әзірленген күні (айы, жыл)
Сақталу уақыты (жылдарда/айларда)
Сақтау уақытының аяқталу мерзімі
20__ жылғы_____ басындағы бар-жоғы
Саны
Сомасы, мың теңге
Барлығы
Кестенің жалғасы
20__ жыл бойынша операция жасау
Оның ішінде жаңартуға жататыны (бағанаға сақтау пункттері толтырылады)
20__ жылы жеткізу
20__ жылы шығару
___ жыл бойынша бар-жоғы (сақтау)
Саны
Сомасы, мың теңге
Саны
Сомасы, мың теңге
Саны
Сомасы, мың теңге
Саны
Сомасы, мың теңге
Басшы __________________________________ (қолы) (Т.А.Ә.)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Бас бухгалтер __________________________ (қолы) (Т.А.Ә.)
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарының
бар-жоғы және қозғалысы
туралы есептерді
дайындау және ұсыну
қағидаларына
3-қосымша
__________________________________
(толтыру бойынша құпиялылық белгісі) 20__ жылғы _______ жағдай бойынша ___________________ жұмылдыру резервін қоспағанда, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы жиынтық есеп
Ескерту. 3-қосымшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 30.06.2026 № 248 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Материалдық құндылықтардың атауы
Өлшем бірлігі
20__ жылға есепке алу бойынша бар-жоғы (сақтау)
20_ жыл бойынша операция жасау
_____ жылға есепке алу бойынша бар-жоғы (сақтау)
Бекітілген номенклатураларға сәйкес сақтау көлемі
Сақтау нормаларының орындалуы (%)
Жеткізу
Шығару
Саны
Сомасы, мың теңге
Саны
Сомасы, мың теңге
Саны
Сомасы, мың теңге
Саны
Сомасы, мың теңге
Барлығы
Басшы __________________________________ (қолы) (Т.А.Ә.)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Бас бухгалтер __________________________ (қолы) (Т.А.Ә.)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 30.06.2026 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
ОТЧЕТ
о наличии и движении материальных ценностей государственного
материального резерва, за исключением мобилизационного резерва
по __________________________________________________________________
(наименование филиала или пункта хранения)
по состоянию на ________________20 __ года
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Единица измерения
Наименование производителя
Наименование поставщика
Дата изготовления товара (месяц, год)
Срок хранения (в годах/месяцах)
Дата окончания срока хранения
Всего
продолжение таблицы:
Наличие на начало _____20__ года
Оперирование за 20__ год
Из них на освежении (графа заполняется пунктами хранения)
Поставка в 20__ году
Выпуск в 20__ году
Наличие (хранение) на ____года
Количество
Суммав тыс. теңге
Количество
Суммав тыс. теңге
Количество
Сумма, в тыс. теңге
Количество
Сумма в тыс. теңге
Количество
Сумма в тыс. теңге
Руководитель ________________ _______________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Место печати (при наличии)
Главный бухгалтер _______________ ____________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
_____________________________________________
Приложение 3
к Правилам подготовки
и представления отчетов
о наличии и движении
материальных ценностей
государственного материального
резерва
___________________________
(гриф секретности
по заполнению)
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 30.06.2026 № 248 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
СВОДНЫЙ ОТЧЕТ
о наличии и движении материальных ценностей государственного
материального резерва, за исключением мобилизационного резерва
____________________________________________________________________
по состоянию на "___"___________ 20 __ года
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Единица измерения
Наличие (хранение) по учету на ___________ года
Оперирование за 20 _ год
Наличие (хранение) по учету на __________ года
Объем хранения, согласно утвержденных номенклатур
(%) выполнения нормы хранения
Поставка
Выпуск
Количество
Сумма, в тыс. теңге
Количество
Сумма, в тыс. теңге
Количество
Сумма, в тыс. теңге
Количество
Сумма, в тыс. теңге
Всего
Руководитель ________________ _______________________
(подпись)             (Ф.И.О.)
Место печати (при наличии)
Главный бухгалтер _______________ ____________________
(подпись)                   (Ф.И.О.)
_____________________________
Примечание ИЗПИ!

4-қосымша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарының
бар-жоғы және қозғалысы
туралы есептерді
дайындау және ұсыну
қағидаларына
4-қосымша
_____________________________________
(толтыру бойынша құпиялылық белгісі)
Жіберіледі …………………………………………………………………………
(алушының атауы мен мекенжайы)
Сақтау пункті ………………………………………………………………
(атауы)
Министрлік (ведомство) _______________________________
Сақтау пунктінің мекенжайы ___________________________
Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы 20 жыл бойынша есеп
Р/с №
Материалдық құндылықтардың атауы
Өлш. бірл.
Бекітілген номенклатураларға сәйкес жинақтау көлемі
Салынған жылы
Жыл басында
Броньнан шығарылған
Броньнан шығарылмаған
Барлық жиналғаны
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы
Жыл аяғында
Жетіспеушілік
Ескертпе
Броньнан шығарылған
Броньнан шығарылмаған
Барлық жинағы
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Мөрдің орны (болған жағдайда) Кәсіпорын басшысы __________________________(қолы) (Т.А.Ә.)
Бас есепші __________________________(қолы) (Т.А.Ә.)
Жұмылдыру қызметкері/жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының сақталуына жауапты адам __________________________(қолы) (Т.А.Ә.)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қағидаларды 5-қосымшамен толықтыру көзделген – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.10.2025 № 458 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Приложение 4 предусматривается в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).
Приложение 4
к Правилам подготовки
и представления отчетов
о наличии и движении
материальных ценностей
государственного материального
резерва
____________________________
(гриф секретности по заполнению)
Высылается …………………………………………………………………………
(наименование и адрес получателя)
Пункт хранения …………………………………………………………………….
(наименование)
Министерство (ведомство) ___________________________________________
Адрес пункта хранения _____________________________________________
Отчет о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва за 20 ___ год
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Ед. изм.
Объем накопления согласно утвержденных номенклатур
Год закладки
На начало года
Разбронировано
Не разбронировано
Всего накоплено
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
На конец года
Недостача
Примечание
Разбронировано
Не разбронировано
Всего накоплено
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Место печати (при наличии)
Руководитель предприятия __________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер__________________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Мобилизационный работник/лицо, ответственное за сохранность материальных
ценностей мобилизационного резерва
________________________________________ (подпись) (Ф.И.О.)
Примечание ИЗПИ!
Правила предусматривается дополнить приложением 5 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.10.2025 № 458 (вводится в действие с 01.01.2027).