Халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесін және тарифтердің шекті деңгейін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 мамырдағы № 183 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 мамырда № 32620 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексінің 12-бабы 5-тармақшасының алтыншы абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтердің шекті деңгейі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Халықты жұмыспен қамту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау жетекшілік ететін вице-министрге жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы
№ 183 бұйрығына
1-қосымша
Халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексінің 12-бабы 5-тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірленді және халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібін айқындайды.

Об утверждении методики формирования тарифов и предельного уровня тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 мая 2023 года № 183. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 мая 2023 года № 32620.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023.
В соответствии с абзацем шестым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) методику формирования тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) предельный уровень тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ и структурные элементы некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту занятости населения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы № 183
Методика
формирования тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая методика формирования тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств (далее – Методика), разработана в соответствии с абзацем шестым подпункта 5) статьи 12 Социального Кодекса Республики Казахстан и определяет алгоритм формирования тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств.

2. Осы Әдістемеде мынадай түсініктер қолданылады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.04.2026 № 143 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесінің құрамындағы жұмысқа орналастыруға делдалдық көрсету, есептілікке мониторинг жүргізу және қалыптастыру мақсатында халықты мансап орталықтарының қызметін автоматтандыруға және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялаумен қоса ведомствоаралық өзара іс-қимылға арналған автоматтандырылған ақпараттық жүйе;
2) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
3) халықты жұмыспен қамту саласында қызмет көрсетуге арналған тариф (бұдан әрі – тариф) – халықты жұмыспен қамту саласындағы қызметтің бір бірлігінің есептік құны.
2-тарау. Халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді және олардың шекті деңгейін қалыптастыру
3. Тарифті қалыптастыру жоспарланған кезеңнің алдындағы үш есепті жылдағы мансап орталығының қызметін қаржыландыруға жұмсалатын нақты шығыстарды талдау және орташалау негізінде жүзеге асырылады.
4. Жұмыспен қамту саласында қызмет көрсетуге тарифтерді қалыптастыру қызмет көрсетудің бизнес процестеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Тарифтік мәндер халықты жұмыспен қамту саласындағы әрбір қызмет түрі және қызметін қалаларда, соның ішінде аудандық маңызы бар қалаларда жүзеге асыратын мансап орталықтары мен қызметін ауылдық жерлерде жүзеге асыратын мансап орталықтары үшін белгіленеді.
5. Бір қызмет көрсетуге тарифті қалыптастыру мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тi = Тбаз_i + Тбаз_i х (Ка-1) + Тбаз_i х (Кэ-1), ондағы:
Тбаз_i – i-қызметін көрсетуге базалық тариф;
i – қызмет түрі;
Ка – мансап орталығының үй-жайын жалдау бойынша түзету коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Ка = Va / Ужыл / m, ондағы:
Va – мансап орталығы үшін үй-жайларды жалдау үшін көзделген қаражаттың жылдық сомасы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың сегізінші абзацы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 21.04.2026 № 143 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ужыл – мансап орталығы көрсететін және "Еңбек нарығы" ААЖ-да тіркелген қызметтердің жоспарлы саны;
m – мансап орталығы қаржы жылы ішінде көрсететін қызметтерге ақы төленетін айлар саны;
Кэ – экологиялық апат аймағында немесе радиациялық қатер аумағындағы жұмыс үшін үстемақыны есептеудің түзету коэффициенті мына формула бойынша айқындалады:
Кэ = Vэ / Ужыл / m, онда:
Vэ – "Арал өңiрiндегi экологиялық қасiрет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мансап орталығы үшін экологиялық апат аймағында немесе радиациялық қатер аумағындағы жұмыс үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың бір жылғы көлемі.

2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.04.2026 № 143 (вводится в действие с 12.07.2026).
1) автоматизированная информационная система "Рынок труда" (далее – АИС "Рынок труда") – автоматизированная информационная система в составе единой информационной системы социально-трудовой сферы, предназначенная для автоматизации деятельности центров занятости населения с целью оказания посредничества в трудоустройстве, мониторинга и формирования отчетности, и межведомственного взаимодействия, включая интеграцию с информационными системами государственных органов;
2) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
3) тариф на оказание услуги в сфере занятости населения (далее – тариф) – расчетная стоимость одной единицы услуги в сфере занятости населения.
Глава 2. Алгоритм формирование тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств
3. Формирование тарифа осуществляется на основе анализа и усреднения фактических расходов на финансирование деятельности карьерного центра за три отчетных года, предшествующих планируемому периоду.
4. Формирование тарифов на оказание услуг в сфере занятости осуществляется в соответствии с бизнес-процессами оказания услуг.
Значения тарифов определяются по каждому виду услуги в сфере занятости населения и отдельно для карьерных центров, осуществляющих деятельность в городах, в том числе городах районного значения, и для карьерных центров, осуществляющих деятельность в сельской местности.
5. Формирование тарифа на оказание одной услуги осуществляется по формуле:
Тбаз_i – базовый тариф на оказание i-ой услуги;
i – вид услуги;
Ка – поправочный коэффициент учета расходов по аренде помещения карьерных центров, который определяется по формуле:
Ка = Va / Угод / m, где:
Va – годовой объем средств, предусмотренный на оплату аренды помещения для карьерных центров;
Примечание ИЗПИ!
Абзац восьмой пункта 5 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 21.04.2026 № 143 (вводится в действие с 12.07.2026).
Угод – годовое плановое количество услуг, оказываемых карьерных центров и зарегистрированных в АИС "Рынок труда";
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться оплата услуг, оказываемых карьерных центров;
Кэ – поправочный коэффициент учета надбавок за работу в зоне экологического бедствия или на территории радиационного риска, который определяется по формуле:
Кэ = Vэ / Угод / m, где:
Vэ – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зоне экологического бедствия или на территории радиационного риска для карьерного центра, который формируется в соответствии с законами Республики Казахстан "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" и "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне".

6. Бір қызмет көрсетуге базалық тарифті қалыптастыру мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Тбаз_i = Рот_i + Рк_i, ондағы:
Рот_i – i-қызметін көрсететін мансап орталығының персоналына төлемдерге аударымдармен қоса, еңбекақы төлеу шығыстарының орташа есептік сомасы;
к_i – бір қызметке есептегенде мансап орталығының жанама шығыстарының орташа есептік сомасы.
7. I-қызметін көрсететін персоналдың төлемдеріне аударымдармен қоса еңбекақы төлеу шығыстары мына формула бойынша есептеледі:
Nin – n-жұмыскердің i-қызметін көрсетуге жұмсалатын жұмыс уақытының нормасының мәні. Қызмет көрсетуге жұмыскердің жұмсайтын жұмыс уақыты нормаларын айқындау үшін: жұмыс күнінің хронометражы, фотографиясы, жұмыскерлерге сауалнама жүргізу әдістер пайдаланылады. Сондай-ақ алдыңғы кезең үшін уақыт шығындары туралы статистикалық есеп деректері, жұмыс уақытын пайдалануға жүргізілген қадағалау материалдары, сараптама бағаларының нәтижелері, қызмет көрсеткені үшін мансап орталығының басшылары мен жұмыскерлерінің тәжірибесі пайдаланылады.
Rin - i-қызметін көрсетумен байланысты n-жұмыскердің еңбегіне ақы төлеу бойынша төлемдерге аударымдарды қосқанда, уақытша (сағаттық, күндік, айлық, жылдық) еңбекақы төлемінің мөлшерлемесі (лауазымдық айлық ақы), еңбекақы мөлшерлемесін, өтемақылық сипаттағы төлемдерді ескеріп).
I-қызметін көрсетумен байланысты n-жұмыскердің еңбегіне ақы төлеу бойынша төлемдерге аударымдарды қосқанда, уақытша (сағаттық, күндік, айлық, жылдық) еңбекақы төлемінің мөлшері еңбекақы төлемдерінің жылдық қорынан және көрсетілген жұмыскердің есепті кезеңіне арналған жұмыс уақытының жылдық қорына қарай айқындалады.
Еңбек ақы төлемінің жылдық қоры және i-қызметін көрсетумен байланысты n-жұмыскер уақытының жылдық қоры осы Әдістеменің 7-тармағына сәйкес айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы
№ 183 бұйрығына
2-қосымша
Халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтердің шекті деңгейі
1. Халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтердің шекті деңгейі мыналарды құрайды:
1) облыстық маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органында тіркелген:
бірінші санаттағы жұмыссыздар үшін – 35 000 (отыз бес мың) теңгеден көп емес;
екінші және үшінші санаттағы жұмыссыздаp үшін – 43 750 (қырық үш мың жеті жүз елу) теңгеден көп емес;
2) тиісті облыс, аудандық маңызы бар қала ауданының халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті органында тіркелген жұмыссыздар үшін:

6. Формирования базового тарифа на оказание одной услуги осуществляется по формуле:
Тбаз_i = Рот_i + Рк_i, где:
Рот_i – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда с начислениями на выплаты персонала карьерного центра, оказывающего i услугу;
Рк_i – средняя расчетная сумма косвенных расходов карьерного центра в расчете на одну услугу.
7. Расходы на оплату труда с начислениями на выплаты персонала, оказывающего i-ю услугу рассчитываются по формуле:
Nin – значение нормы рабочего времени, затрачиваемого n-ым работником на оказание i услуги. Для определения нормы рабочего времени, затрачиваемого работником на оказание услуги, используются методы: хронометраж, фотография рабочего дня, опросы работников. Также используются данные статистических отчетов о затратах времени за предшествующий период, материалы наблюдений за использованием рабочего времени, результаты экспертных оценок, опыт руководителей и работников карьерных центров на оказание услуги;
Rin – размер повременной (часовой, дневной, месячной, годовой) оплаты труда (с учетом окладов (должностных окладов), ставок заработной платы, выплат компенсационного характера) с начислениями на выплаты по оплате труда n-ого работника, связанного с оказанием i услуги.
Размер повременной (часовой, дневной, месячной, годовой) оплаты труда с начислениями на выплаты по оплате труда n-ого работника, связанного с оказанием i услуги, определяется исходя из годового фонда оплаты труда и годового фонда рабочего времени указанного работника за отчетный период.
Годовой фонд оплаты труда и годовой фонд рабочего времени n-го работника, связанного с оказанием i услуги, определяются согласно пункта 7 настоящей Методики.
Приложение 2 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 мая 2023 года № 183
Предельный уровень тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств
1. Предельные уровни тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств, составляют:
1) для безработных, зарегистрированных в местном органе по вопросам социальной защиты и занятости населения города областного значения, городов республиканского значения, столицы:
первой категории не более 35 000 (тридцать пять тысяч) тенге;
второй и третьей категорий не более 43 750 (сорок три тысячи семьсот пятьдесят) тенге;
2) для безработных, зарегистрированных в местном органе по вопросам социальной защиты и занятости населения района соответствующей области, города районного значения:

бірінші санаттағы жұмыссыздар үшін – 43 750 (қырық үш мың жеті жүз елу) теңгеден көп емес;
екінші және үшінші санаттағы жұмыссыздар үшін – 52 500 (елу екі мың бес жүз) теңгеден көп емес.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 29 мамырдағы
№ 183 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің күші жойылған бұйрығының және кейбір бұйрықтарының құрылымдық элементтерінің тізбесі
1. "Халықты жұмыспен қамту саласында бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесін және тарифтердің шекті деңгейін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 19 маусымдағы № 257 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 17196 болып тіркелді).
2. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 20 қыркүйектегі № 400 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 17428 болып тіркелді).
3. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 345 бұйрығымен бекітілгенҚазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 4-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудегі тізілімінде № 18912болып тіркелді).

первой категории не более 43 750 (сорок три тысячи семьсот пятьдесят) тенге;
второй и третьей категорий не более 52 500 (пятьдесят две тысячи пятьсот) тенге.
Приложение 3 к приказу
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 мая 2023 года № 183
Перечень утративших силу приказа и структурных элементов некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 19 июня 2018 года № 257 "Об утверждении методики формирования тарифов и предельного уровня тарифов на услуги в сфере занятости населения, оказываемые за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17196).
2. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 сентября 2018 года № 400 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17428);
3. Пункт 4 Перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 345 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18912).