Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 181 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 29 мамырда № 32609 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 12-бабы 5) тармақшасының он бірінші абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қоса беріліп отырған Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік көмек департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дуйсенова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 181 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабы 5) тармақшасының оныншы абзацына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 181. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2023 года № 32609.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с абзацем одиннадцатым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту социальной помощи Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2023 года № 181
Правила исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи (далее – Правила), разработаны в соответствии с абзацем одиннадцатым подпункта 5) статьи 12 Социального кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и определяют порядок исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) атаулы әлеуметтік көмек тағайындау жөніндегі уәкілетті орган – атаулы әлеуметтік көмек тағайындауды жүзеге асыратын республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы;
2) еңбек мобильділігі орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын әзірлеу және іске асыру мақсатында облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
3) жиынтық кіріс – мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек тағайындау кезінде ескерілетін кіріс түрлерінің сомасы;
4) мансап орталығы – еңбек мобильділігі орталығының функцияларын аудандарда, облыстық және республикалық маңызы бар қалаларда, астанада орындауды жүзеге асыратын филиалы;
5) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек (бұдан әрі – атаулы әлеуметтік көмек) – жан басына шаққандағы орташа айлық кірісі облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада белгіленген кедейлік шегінен төмен жеке тұлғаларға (отбасыларға) мемлекет беретін көмек;
6) тәуелсіз қызметкер – дара кәсіпкерлерді, жеке практикамен айналысатын адамдарды, шаруашылық серіктестігінің құрылтайшыларын (қатысушыларын) және акционерлік қоғамның құрылтайшыларын, акционерлерін (қатысушыларын), өндірістік кооперативтің мүшелерін қоспағанда, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіру (өткізу) жөніндегі қызметті өзі дербес, кіріс алу мақсатында, өз қызметін мемлекеттік тіркеусіз жүзеге асыратын жеке тұлға;
7) уәкілетті мемлекеттік орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты әлеуметтік қорғау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының қызметін реттеу, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) учаскелік комиссия – атаулы әлеуметтік көмек алуға өтініш жасаған адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына зерттеп-қарау жүргізу үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен құрылатын арнаулы комиссия.
2-тарау. Адамның (отбасының) жиынтық кірісін есептеу тәртібі
3. Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық кірісін (бұдан әрі – отбасының жиынтық кірісі) атаулы әлеуметтік көмек тағайындауға жәрдемдесуді жүзеге асыратын Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) есептейді.
4. Отбасының жиынтық кірісін есептеу кезінде Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде есепті кезеңде алынған кірістің барлық түрі ескеріледі, олар:
1) еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынатын кіріс;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган по назначению адресной социальной помощи – местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, района в городе, осуществляющий назначение адресной социальной помощи;
2) центр трудовой мобильности – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы в целях разработки и реализации мер содействия занятости;
3) совокупный доход – сумма видов доходов, учитываемых при назначении государственной адресной социальной помощи;
4) карьерный центр – филиал центра трудовой мобильности, осуществляющий выполнение его функций в районах, городах областного и республиканского значения, столице;
5) государственная адресная социальная помощь (далее – адресная социальная помощь) – помощь, предоставляемая государством физическим лицам (семьям) с месячным среднедушевым доходом ниже черты бедности, установленной в областях, городах республиканского значения, столице;
6) независимый работник – физическое лицо, самостоятельно осуществляющее деятельность по производству (реализации) товаров, работ и услуг с целью извлечения дохода без государственной регистрации своей деятельности, за исключением индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, учредителей (участников) хозяйственного товарищества и учредителей, акционеров (участников) акционерного общества, членов производственного кооператива;
7) уполномоченный государственный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере социальной защиты населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирование, контрольные функции за деятельностью Государственного фонда социального страхования;
8) участковая комиссия – специальная комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно-территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за адресной социальной помощью.
Глава 2. Порядок исчисления совокупного дохода лица (семьи)
3. Совокупный доход лица (семьи), претендующего на получение адресной социальной помощи (далее – совокупный доход семьи), исчисляется карьерный центром, осуществляющим содействие в назначении адресной социальной помощи.
4. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются все виды доходов, полученные в Республике Казахстан и за ее пределами за расчетный период:
1) доходы, получаемые в виде оплаты труда, социальных выплат;

2) "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көрсетілген балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түріндегі кіріс;
3) кәсіпкерлік қызметтен түсетін кіріс;
4) жеке қосалқы шаруашылықтан, мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсіруді қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін кіріс;
5) жылжымайтын мүлікті және көлік құралдарын жалға беруден және сатудан түсетін кіріс;
6) бағалы қағаздардан түсетін кіріс;
7) жылжымайтын мүлікті, көлік құралдарын және басқа да мүлікті сыйға тарту, мұрагерлікке алу түрінде алынған кіріс;
8) алып тасталды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.05.2024 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9) өтеусіз алынған ақша түріндегі кіріс;
10) ақша салымдары және депозиттер бойынша сыйақылар (мүдде) түріндегі кіріс;
11) ақшалай аударымдар түріндегі кіріс;
12) конкурстарда, жарыстарда (олимпиадаларда), фестивальдарда, лотереялар, салымдар мен борышкерлік бағалы қағаздар бойынша алынған ұтыстарды қоса алғанда, ақшалай және (немесе) заттай түрдегі кіріс;
13) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару туралы қағидалары (әрі қарай – Ерікте түрде қоныс аудару қағидалары) шеңберінде ерікті қоныс аударуға қатысушыларға (отбасының әрбір мүшесіне) көшуге арналған біржолғы төлемді қоспағанда, жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысудан алынған кірістер.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.05.2024 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағының 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) тармақшаларында көрсетілген кірістер алынған уақыт бойынша ескеріледі және өтініш берушінің еркін нысандағы жазбаша өтінішімен расталады.
6. Жылжымайтын мүлікті немесе көлік құралдарын жалға беруден түскен кіріс мүліктік жалдау (жалға алу) шартының көшірмесін ұсынумен расталады.
Мүліктік жалдаудың (жалға алудың) шарты болмаған жағдайда жылжымайтын мүлікті немесе көлік құралдарын жалға беруден алынған кіріс адам (отбасы) өтініште көрсеткен мөлшерде, бірақ айына ең төмен жалақы мөлшерінен төмен болмайтын мөлшерде ескеріледі.

2) доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев, указанных в Кодексе Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье";
3) доходы от предпринимательской деятельности;
4) доходы от личного подсобного хозяйства, приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество;
5) доходы от сдачи в аренду и продажи недвижимого имущества и транспортных средств;
6) доходы от ценных бумаг;
7) доходы полученные в виде дарения, наследования недвижимого имущества, транспортных средств и другого имущества;
8) исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.05.2024 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9) доходы в виде безвозмездно полученных денег;
10) доходы в виде вознаграждений (интереса) по денежным вкладам и депозитам;
11) доходы в виде денежных переводов;
12) доходы в виде выигрышей в натуральном и (или) денежном выражении, полученных на конкурсах, соревнованиях (олимпиадах), фестивалях, по лотереям, розыгрышам, включая по вкладам и долговым ценным бумагам;
13) доходы, полученные от участия в активных мерах содействия занятости за исключением единовременной выплаты на переезд (на каждого члена семьи) участникам добровольного переселения в рамках Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденного приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32880) (далее – Правила добровольного переселения).
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.05.2024 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Доходы, указанные в подпунктах 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) пункта 4 настоящих Правил учитываются по времени получения и подтверждаются письменным заявлением в произвольной форме.
6. Доходы от сдачи в аренду недвижимого имущества или транспортных средств подтверждаются предоставлением копии договора имущественного найма (аренды).
В случае отсутствия копии договора имущественного найма (аренды) полученные от сдачи в аренду недвижимого имущества или транспортных средств доходы учитываются в размере, указанном лицом (семьей) в заявлении, но не ниже размера минимальной заработной платы в месяц.

7. Адам (отбасы) көрсеткен жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүлікті сатудан алынған кіріс сатып алу-сату шартының көшірмесімен расталады.
Сатып алу-сату шартының көшірмесі болмаған жағдайда кіріс адам (отбасы) өтініште көрсеткен нарықтық баға бойынша ақшалай эквивалентте ескеріледі.
Сатылған сол тоқсанда жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүлікті сатып алған жағдайда, сатып алынған жылжымайтын және (немесе) жылжымалы мүліктің құны мен сатудан алынған сома арасындағы айырма отбасының жиынтық кірісінде ескеріледі.
8. Мыналар отбасының жиынтық кірісін есептеу кезінде жеке тұлғаның кірісі ретінде қаралмайды:
1) атаулы әлеуметтік көмек;
2) тұрғын үй көмегі;
3) жерлеуге арналған біржолғы жәрдемақы;
4) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
5) бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
6) жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
7) бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
8) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көпбалалы аналарға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақылар;
9) жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында оқитын студенттерге, техникалық және кәсіптік орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының (училищелер, колледждер) студенттеріне төленетін стипендия, оның ішінде мемлекеттік атаулы және атаулы стипендия;
10) отбасына төтенше жағдайлар салдарынан денсаулығы мен мүлкіне келтірілген зиянды өтеу мақсатында көрсетілген көмек;
11) бала тууға байланысты берілетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақылар;
12) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасына сәйкес білім беру ұйымдарында табысы аз отбасылардан шыққан білім алушыларға студенттерге көрсетілетін материалдық көмек;
13) Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысымен бекітілген Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларымен (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) бекітілген азық-түлік өнімдері бағасының қымбаттауына байланысты табысы аз азаматтарға мемлекеттік бюджеттен және өзге де көздерден көрсетілген ақшалай немесе зат түріндегі көмек;

7. Доход, полученный от продажи недвижимого и (или) движимого имущества, указанный лицом (семьей), подтверждается копией договора купли-продажи.
В случае отсутствия копии договора купли-продажи доходы учитываются в денежном эквиваленте по рыночным ценам, указанном лицом (семьей) в заявлении.
В случае приобретения недвижимого и (или) движимого имущества в том же квартале, когда была осуществлена их продажа, в совокупном доходе семьи учитывается разница между стоимостью приобретенного недвижимого и (или) движимого имущества и суммой, вырученной от продажи.
8. При исчислении совокупного дохода семьи не рассматриваются в качестве дохода физического лица:
1) адресная социальная помощь;
2) жилищная помощь;
3) единовременные пособия на погребение;
4) государственные социальные пособия по инвалидности детям с инвалидностью до семи лет;
5) государственные социальные пособия по инвалидности детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
6) специальные государственные пособия детям с инвалидностью до семи лет;
7) специальные государственные пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
8) ежемесячные государственные пособия многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившим ранее звание "Мать-героиня", награжденным орденами "Материнская слава" I и II степени;
9) стипендии, в том числе государственная именная и именная стипендии, выплачиваемые студентам, обучающимся в организациях образования, реализующих образовательные программы высшего образования, студентам организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального послесреднего образования (училищ, колледжей);
10) помощь, оказанная семье в целях возмещения ущерба, причиненного их здоровью и имуществу вследствие чрезвычайных ситуаций;
11) единовременные государственные пособия в связи с рождением ребенка;
12) финансовая и материальная помощь обучающимся из числа малообеспеченных семей, оказываемая в организациях образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области образования;
13) помощь в денежном или натуральном выражении, оказанная малообеспеченным гражданам в связи с ростом цен на продукты питания из государственного бюджета и иных источников согласно с Типовыми правилами оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 (далее – Типовые правила);

14) Үлгілік қағидаларға сәйкес көрсетілетін біржолғы ақшалай көмек;
15) қайырымдылық көмек;
16) азаматтардың тегін немесе жеңілдікпен протездеуге бару жолына ақы төлеу;
17) протездеу уақытында азаматтарды ұстау;
18) азаматтардың елді мекеннен тыс жерлерге емделуге тегін немесе жеңілдікпен жол жүру құны;
19) заттай түрде көрсетілген көмек:
дәрілік препараттар;
санаторий-курорттық емдеу;
протездік-ортопедиялық бұйымдар (жасау және жөндеу);
мүгедектігі бар адамдарға бөлінген арнаулы жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар) мен оңалту құралдары;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64 қаулысымен бекітілген Білім беру ұйымдарының мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы кірісі ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек;
бір жастан алты жасты қоса алғанға дейінгі әрбір балаға ай сайынғы қосымша төлем шеңберінде ұсынылатын көмек;
20) жетім баланы және (немесе) ата-ананың қамқорлығынсыз қалған баланы асырап алумен байланысты біржолғы ақшалай төлемдер;
21) Ерікте түрде қоныс аудару қағидалары шеңберінде ерікті түрде қоныс аудару қатысушыларына (отбасының әрбір мүшесіне) көшуге берілетін біржолғы төлем;
22) "Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 34 Жарлығына сәйкес кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша берешекті екінші деңгейдегі банктерде және микроқаржы ұйымдарында біржолғы өтеу;
23) тұрғын үй заңнамасында белгіленген тәртіппен қарыз бойынша бастапқы төлемнің бір бөлігін жабуға арналған тұрғын үй сертификаттарының сомасы;
24) төтенше жағдай немесе шектеу іс-шаралары кезеңінде ұсынылатын азық-түлік және тұрмыстық жиынтықтар, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
25) төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына немесе шектеу іс-шараларын енгізуге байланысты кірісінен айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемдер;
26) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушысының 2025 жылғы 30 сәуірдегі № 152 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36055 болып тіркелген) Жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғынжай үшін жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау қағидасына сәйкес жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үй үшін азаматтардың жекелеген санаттарына тұрғын үй төлемдері.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.03.2025 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

14) единовременная денежная помощь, оказываемая в соответствии с Типовыми правилами;
15) благотворительная помощь;
16) оплата поездки граждан на бесплатное или льготное протезирование;
17) содержание граждан на время протезирования;
18) стоимость бесплатного или льготного проезда граждан за пределы населенного пункта на лечение;
19) натуральные виды помощи, оказанные в виде:
лекарственных препаратов;
санаторно-курортного лечения;
протезно-ортопедических изделий (изготовление и ремонт);
специальных средств передвижения (кресло-коляски) и реабилитации, выделенных лицам с инвалидностью;
материальной помощи обучающимся и воспитанникам организаций образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 января 2008 года № 64;
помощи, предоставляемой в рамках ежемесячной дополнительной выплаты на каждого ребенка в возрасте от одного года до шести лет включительно;
20) единовременные денежные выплаты в связи с усыновлением ребенка-сироты и (или) ребенка, оставшегося без попечения родителей;
21) единовременные выплаты на переезд (на каждого члена семьи) участникам добровольного переселения в рамках Правил добровольного переселения;
22) единовременное погашение в банках второго уровня и микрофинансовых организациях задолженности по беззалоговым потребительским займам в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 34 "О мерах по снижению долговой нагрузки граждан Республики Казахстан";
23) сумма жилищных сертификатов для покрытия части первоначального взноса по займу в порядке, установленном жилищным законодательством;
24) продуктово-бытовые наборы, предоставляемые на период действия чрезвычайного положения или ограничительных мероприятий, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
25) социальные выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения или единовременные социальные выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий;
26) жилищные выплаты отдельным категориям граждан за жилище, арендуемое в частном жилищном фонде согласно Правилам субсидирования части арендной платы за жилище, арендованное в частном жилищном фонде, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 апреля 2025 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36055).
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.03.2025 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!

9-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мансап орталығы өтініш берушінің келісімімен өтініш берушінің кірістерін уәкілетті мемлекеттік органның және (немесе) тиісті мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректерімен, мансап орталығының немесе ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің сұрау салуы бойынша мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдар ұсынған жазбаша құжаттармен, мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде мәліметтердің болмауына байланысты өтініш беруші ұсынған құжаттармен салыстырып тексереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.05.2024 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Отбасының жиынтық кірісін есептеген кезде мынадай:
1) толық мемлекеттік қамсыздандырудағы адамдарды;
2) мерзімді әскери қызметтегі адамдарды;
3) бас бостандығынан айыру орындарындағы, мәжбүрлі емдеудегі адамдарды қоспағанда, отбасы құрамына Кодекстің 120-бабының 5-тармағына сәйкес бір елді мекен шегінде тұрғылықты жері бойынша тіркелген адамдар кіреді.
Бірге тұру фактісі:
отбасының тұрғылықты жерінен тыс жерде еңбек қызметімен айналысатын еңбекке қабілетті отбасы мүшелеріне;
отбасында тұратын және орта білім беру ұйымдарының тұрғылықты жері бойынша болмауына байланысты осы деңгейдегі білім беру ұйымдарында оқу орны бойынша басқа елді мекенде тіркелген балаларға;
толық мемлекеттік қамсыздандырудағылардан басқа, интернат ұйымдарында оқитын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балаларға олар кәмелетке толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) талап етілмейді.
Атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер отбасының құрамы атаулы әлеуметтік көмекке жүгіну сәтіне есепке алынады.
Есепті кезеңде құрамында өзгерістер болған отбасының жиынтық кірісін есептеу кезінде келген отбасы мүшесінің кірістері келген күнінен бастап есепке алынады. Есепті кезеңде отбасы мүшесі шығып қалған кезде отбасының жиынтық кірісі шыққан күнінен бастап отбасының шығып қалған мүшесіне келетін жан басына шаққандағы орташа кірісі шегеріле отырып есептеледі.
Отбасының құрамына отбасында тұратын және отбасының тұрғылықты жері бойынша осындай деңгейдегі орта білім беру ұйымының болмауына байланысты орта білім беру ұйымдарында оқу орны бойынша басқа елді мекенде тіркелген балалар енгізіледі.

Пункт 9 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
9. Карьерный центр с согласия заявителя сверяет доходы заявителя с данными автоматизированной информационной системы уполномоченного государственного органа и (или) соответствующих государственных органов и (или) организаций, с письменными документами, представленными государственными органами и (или) организациями по запросу карьерного центра или акима села, поселка, сельского округа, с документами, представленными заявителем в связи с отсутствием сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций.
Сноска. В пункт 9 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.05.2024 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются лица, входящие в состав семьи в соответствии с пунктом 5 статьи 120 Кодекса, зарегистрированные по месту жительства в пределах одного населенного пункта, за исключением:
1) лиц, находящихся на полном государственном обеспечении;
2) лиц, находящихся на срочной воинской службе;
3) лиц, находящихся в местах лишения свободы, на принудительном лечении.
Факт совместного проживания не требуется:
лицам или членам семьи, осуществляющим трудовую деятельность вне места жительства семьи;
детям, проживающим в семье и имеющим регистрацию в другом населенном пункте по месту обучения в организациях среднего образования в связи с отсутствием по месту жительства семьи организации образования такого уровня;
детям, обучающимся в интернатных организациях, кроме находящихся на полном государственном обеспечении, а также обучающимся по очной форме обучения в организациях технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан, после достижения ими совершенолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста).
Состав семьи, претендующей на получение адресной социальной помощи, учитывается на момент обращения за адресной социальной помощью.
При исчислении совокупного дохода семьи, в составе которой в расчетном периоде произошли изменения, доходы прибывшего члена семьи учитываются с даты прибытия. При выбытии в расчетном периоде члена семьи совокупный доход семьи исчисляется с даты выбытия за вычетом среднедушевого дохода, приходящегося на выбывшего члена семьи.
В состав семьи включаются дети, проживающие в семье и имеющие регистрацию в другом населенном пункте по месту обучения в организациях среднего образования в связи с отсутствием по месту жительства семьи организации образования такого уровня.

11. Отбасының жиынтық кірісін нақтылау үшін учаскелік комиссиялар тексеру нәтижелері бойынша атаулы әлеуметтік көмек көрсету қажеттігі немесе оның болмауы туралы қорытындысында отбасының құрамын көрсетеді.
Учаскелік комиссия қорытындысын дайындау кезінде атаулы әлеуметтік көмек тағайындау үшін өтініш беруші ұсынған деректерді растайды.
Өтініш беруші көрсеткен мәліметтер әртүрлі болған жағдайда нақты деректер учаскелік комиссияның мәліметтерімен толықтырылады.
12. Отбасының жан басына шаққандағы орташа кірісін есептеу кезеңіндегі отбасының жиынтық кірісі көрсетілген кезеңдегі айлардың санына және отбасы мүшелерінің санына бөлу жолымен есептеледі.
13. Шетелдік валютада алынған кіріс "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша ұлттық валютаға қайта есептеледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Зат түрінде алынған кіріс отбасының жиынтық кірісінде өтініш беруші алынған кіріс туралы мәліметтерде көрсеткен ақшалай баламасымен есептеледі.
15. Адам (отбасы) көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар ұсынған жағдайда жиынтық кірісті есептеу жүргізілмейді.
Адам (отбасы) атаулы әлеуметтік көмекті заңсыз тағайындауға алып келген көрінеу жалған ақпарат және (немесе) дәйексіз құжаттар берген кезде өтініш беруші мен оның отбасына атаулы әлеуметтік көмек төлеу оның тағайындалған бүкіл кезеңі үшін тоқтатылады.
1-параграф. Еңбекақы, әлеуметтік төлемдер түрінде алынған кіріс
16. Отбасының жиынтық кірісін есептеу кезінде мынадай түрде алынған кірістер ескеріледі:
1) жұмыс берушіден еңбекақы ретінде алынған, атап айтқанда:
еңбекақы төлеу жүйесіне сәйкес жалақының барлық түрі, оның ішінде кесімді, мерзімді, сондай-ақ ақшалай және заттай нысандағы сыйлықақылар, қосымша ақылар, үстемеақылар (қызметкерлерге Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына, сондай-ақ келісімдерге, еңбек, ұжымдық шарттарға және жұмыс берушілердің актілеріне сәйкес төленетін ақшалай соманы қоса алғанда, қаржыландыру көзіне қарамастан);
қызметкер жалақысының сақталуына кепілдік берілетін кезең үшін жұмыс беруші есептейтін және қызметкерлерге төленетін орташа жалақы;
ұйым (заңды тұлға) таратылған немесе жұмыс берушінің (жеке тұлғаның) қызметі тоқтатылған, қызметкерлер саны немесе штаты қысқартылған жағдайларда еңбек шартының бұзылуы кезінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында белгіленген мөлшерде төленетін өтемақылар;
сақтандыру агенттері мен брокерлерге төленетін комиссиялық сыйақы;
бала туғанда және жерлеуге берілетін жәрдемақылардан басқа, жалақы есептеу кезінде ескерілмейтін және ұйым қаражатының есебінен төленетін төлем түрлері;
мерзімді қызметтегі әскери қызметшілердің ақшалай үлесін қоспағанда, әскери қызметшілердің, оның ішінде келісімшарт бойынша қызмет өткеріп жүргендердің және ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарының, сондай-ақ соларға теңестірілген азаматтар санаттарының үстемеақылар мен қосымша ақылар ескерілген ақшалай ризығы;
жұмыс беруші төлеген кредит сомалары. Көрсетілген төлемдер кредитті өтудің белгіленген мерзіміне бөлінеді;
әскери қызметшілерге және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлеріне берілетін ағымдағы тұрғын үй төлемдері;

11. Для уточнения совокупного дохода семьи участковые комиссии по результатам обследования в заключении, о необходимости предоставления адресной социальной помощи или ее отсутствии, указывают состав семьи.
Участковой комиссией при подготовке заключения подтверждаются данные предоставленные заявителем для назначения адресной социальной помощи.
В случае расхождения сведений, указанных заявителем фактические данные дополняются сведениями участковой комиссии.
12. Среднедушевой доход семьи рассчитывается путем деления совокупного дохода семьи за расчетный период на количество месяцев в указанном периоде и число членов семьи.
13. Доходы, полученные в иностранной валюте, пересчитываются в национальную валюту по рыночному курсу обмена валют в порядке, установленном совместным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Доходы, полученные в натуральном выражении, учитываются в совокупном доходе семьи в денежном эквиваленте, указанном заявителем в сведениях о полученных доходах.
15. Исчисление совокупного дохода не производится в случае представления лицом (семьей) заведомо ложной информации и (или) недостоверных документов.
При представлении лицом (семьей) заведомо ложной информации и (или) недостоверных документов, повлекших за собой незаконное назначение адресной социальной помощи, заявителю и его семье выплата адресной социальной помощи прекращается на весь период ее назначения.
Параграф 1. Доходы, полученные в виде оплаты труда, социальных выплат
16. При исчислении совокупного дохода семьи учитываются доходы, полученные в виде:
1) полученные от работодателя суммы в качестве оплаты труда, а именно:
все виды заработной платы согласно системы оплаты труда, в том числе сдельная, повременная, а также премии, доплаты, надбавки, а также стимулирующие и компенсационные выплаты в денежной форме (независимо от источника финансирования, включая денежные суммы, выплачиваемые работникам в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, а также соглашениями, трудовыми, коллективными договорами и актами работодателя);
средняя заработная плата, исчисляемая работодателем и выплачиваемая работнику за период, в течение которого работнику гарантируется сохранение его заработка;
компенсации, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации (юридического лица) или прекращения деятельности работодателя (физического лица), сокращения численности или штата работников в размерах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
комиссионное вознаграждение, выплачиваемое страховым агентам и брокерам;
виды выплат, не учитываемые при исчислении заработной платы и выплачиваемые за счет средств организаций, кроме пособий на рождение ребенка и погребение;
денежное довольствие военнослужащих, в том числе проходящих службу по контракту, и лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, а также приравненных к ним категорий граждан с учетом надбавок и доплат, за исключением денежного довольствия военнослужащих срочной службы;
суммы кредита, выплаченные работодателем, указанные выплаты распределяются на установленный срок погашения кредита;
текущие жилищные выплаты военнослужащим и сотрудникам специальных государственных органов;

2) әлеуметтік төлемдер, атап айтқанда:
зейнетақылардың барлық түрлері, оларға өтемақы төлемдері;
жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыдан және бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға берілетін мүгедектігі бойынша мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардан басқа, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар;
жеті жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға берілетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақыдан және бірінші, екінші, үшінші топтардағы жеті жастан он сегіз жасқа дейінгі мүгедектігі бар балаларға берілетін арнаулы мемлекеттік жәрдемақыдан басқа, арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар;
жерасты және ашық кен жұмыстарында, сондай-ақ еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнаулы жәрдемақылар;
төтенше жағдай кезеңінде қызметінің шектелуіне байланысты кірісінен айырылу жағдайына немесе шектеу іс-шараларын енгізуге байланысты кірістен айырылу жағдайы бойынша біржолғы әлеуметтік төлемдерді қоспағанда, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдер;
бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты мемлекеттік жәрдемақылар;
үйде оқитын мүгедектігі бар балаларды оқыту шығындарын өтеу;
қамқоршыларға немесе қорғаншыларға жетім баланы (жетім балаларды) және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған баланы (балаларды) асырап-бағуға берілетін жәрдемақы;
патронат тәрбиелеушілерге берілген баланы (балаларды) асырап-бағуға берілетін төлем;
мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттік жәрдемақы;
жұмыс берушінің қаражаты есебінен берілетін әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақылар;
отставкадағы судьяның ай сайынғы өмір бойғы қамтылымы;
зейнетақы төлемдерін алушыларға инфляция деңгейін ескере отырып, нақты енгізілген міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мөлшерінде бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы міндетті зейнетақы жарнамаларының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының сақталуына мемлекеттің кепілдіктері;
құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде он сегіз жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) жалпы білім беретін немесе кәсіби білім бағдарламалары бойынша жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар көпбалалы отбасыларға тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы;
стипендия, оның ішінде қаржыландыру көзіне қарамастан, интерндерге, магистранттарға, докторанттарға, резидентура тыңдаушыларына және оқу орындарының басқа да тыңдаушыларына төленетін мемлекеттік атаулы және атаулы стипендия;
жергілікті бюджет қаражаты есебінен берілетін қалаішілік қоғамдық көлікте жүруге берілетін материалдық (әлеуметтік) көмек;
төтенше жағдай немесе шектеу іс-шараларын кезеңінде ұсынылатын азық-түлік және тұрмыстық жиынтықтарын, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін соманы қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін заттай көмек түрлерінің құны, сондай-ақ осы көмектің орнына төленетін сома;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде жергілікті мемлекеттік басқару органдары, мекемелері мен ұйымдары белгілеген барлық төлем түрлеріне үстемеақылар мен қосымша ақылар.

2) социальных выплат, а именно:
все виды пенсионных выплат, компенсационные выплаты к ним;
государственные социальные пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца, кроме государственного социального пособия по инвалидности детям с инвалидностью до семи лет и государственного социального пособия по инвалидности детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
специальные государственные пособия, кроме специального государственного пособия детям с инвалидностью до семи лет и специального государственного пособия детям с инвалидностью с семи до восемнадцати лет первой, второй, третьей групп;
государственные специальные пособия лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, а также на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда;
социальные выплаты из государственного фонда социального страхования, кроме социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения или единовременной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с введением ограничительных мероприятий;
государственные пособия по уходу за ребенком по достижению им возраста полутора лет;
возмещение затрат на обучение на дому детей с инвалидностью;
пособие опекунам или попечителям на содержание ребенка-сироты (детей-сирот) и ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей;
выплата на содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям;
государственное пособие матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью);
пособия по социальному обеспечению за счет средств работодателя;
ежемесячное пожизненное содержание судье, пребывающему в отставке;
гарантии государства получателям пенсионных выплат по сохранности обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в едином накопительном пенсионном фонде в размере фактически внесенных обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции;
ежемесячное государственное пособие многодетным семьям, имеющим четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими восемнадцатилетнего возраста до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
стипендии, в том числе государственная именная и именная стипендии, выплачиваемые интернам, магистрантам, докторантам, слушателям резидентуры и другим слушателям учебных заведений независимо от источника финансирования;
материальная (социальная) помощь на проезд во внутригородском общественном транспорте, оказываемая за счет средств местных бюджетов;
стоимость натуральных видов помощи, предоставляемой в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи, кроме продуктово-бытовых наборов, предоставляемых на период действия чрезвычайного положения или ограничительных мероприятий, а также сумма, выплачиваемая взамен этой помощи;
надбавки и доплаты ко всем видам выплат, установленных законодательными актами Республики Казахстан, органами местного государственного управления, учреждениями и организациями.

17. Жиынтық кірістің құрамына қызметкерлер еңбек және қызметтік міндеттерін атқару кезінде олардың өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс беруші төлейтін біржолғы төлемдер мен ай сайынғы сомалар қосылады.
18. Есепті кезеңнен асып түсетін кезеңнің кірісі бір мезгілде алынған кезде (оның ішінде жалақы, төлемдер, алименттер бойынша берешектер), алынған кіріс, сол кіріс алынған айлардың санына бөлінеді және есепті кезеңге келетін айлардың санына көбейтіледі.
Жұмысты азаматтық-құқықтық шарт бойынша (мердігерлік және басқа) орындайтын адамдардың кірісі шарт қолданылатын бүкіл кезеңге жиынтықталады. Алынған кіріс жұмысты орындау үшін шартта көзделген айлардың санына бөлінеді және есепті кезеңге келетін айлардағы жиынтық кірісте есепке алынады.
19. Азаматтық-құқықтық шарт бойынша, оның ішінде ғылым, әдебиет, өнер және өзге де қызмет түрлері туындыларын және т.б. жасауға, шығаруға, орындауға немесе өзге де пайдалануға алынған, осы шарт есебіне аванспен төленетін сыйақылар аванс берудің бүкіл кезеңіне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады, ал қалған сома шарттың аванс бергеннен кейінгі қолданылу кезеңіне (ай сайын теңдей үлеспен) есепке алынады.
20. Авторлық сыйақылар (шарттар болмаған кезде), сондай-ақ жаңалық ашқаны, өнертабыстары мен рационализаторлық ұсыныстары үшін сыйақылар отбасының жиынтық кірісіне сыйақы сомасын ол алынған айлардың санына бөлуден алынған үлес мөлшерінде қосылады және есепті кезеңге келетін айлардың санына көбейтіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
21-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінде міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері туралы мәліметтер болмаған кезде және (немесе) олар өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде еңбекақы түрінде алынған кіріс жұмыс берушінің еркін нысандағы анықтамаларымен расталады.
Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде және (немесе) олар өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде республикалық бюджет есебінен әлеуметтік төлемдер түрінде кіріс алу зейнетақы немесе жәрдемақы алушы куәлігінің көшірмесімен немесе "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының филиалдары беретін анықтамалармен расталады.
Тәуелсіз қызметкердің кірісі еркін нысандағы жазбаша өтінішпен расталады.

17. В состав совокупного дохода включаются единовременные выплаты и ежемесячные суммы, выплачиваемые работодателем в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью работников во время исполнения ими трудовых и служебных обязанностей.
18. При единовременном получении дохода (в том числе задолженности по заработной плате, социальным выплатам, алиментам) за период, превышающий расчетный, полученный доход делится на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, которые приходятся на расчетный период.
Доход лиц, выполняющих работу по гражданско-правовому договору (подряд и иное), суммируется за весь период действия договора. Полученный доход делится на количество месяцев, предусмотренных договором для выполнения работы, и учитывается в совокупном доходе семьи за те месяцы, которые приходятся на расчетный период.
19. Вознаграждения, полученные по гражданско-правовому договору, в том числе на создание, издание, исполнение произведений науки, литературы, искусства, культуры, выплачиваемые в счет этого договора авансом, учитываются за весь период авансирования (равными долями помесячно), а оставшаяся сумма учитывается на период действия договора после авансирования (равными долями помесячно).
20. Авторские вознаграждения (при отсутствии договора), а также вознаграждения за открытия, изобретения и рационализаторские предложения включаются в совокупный доход семьи в размере доли, полученной от деления суммы вознаграждения на количество месяцев, за которые он получен, и умножается на количество месяцев, приходящихся на расчетный период.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 21 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
21. При отсутствии в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций сведений о размерах обязательных пенсионных взносов и (или) при их расхождении со сведениями, представленными заявителем, доходы, полученные в виде оплаты труда, подтверждаются справками от работодателя в произвольной форме.
Получение доходов в виде социальных выплат за счет средств республиканского бюджета, при отсутствии сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций и (или) при их расхождении со сведениями, представленными заявителем, подтверждается копией удостоверения получателя пенсии или пособия, либо справкой, выдаваемых отделениями Государственной корпорации "Правительство для граждан".
Доходы независимого работника подтверждаются письменным заявлением в произвольной форме.

2-параграф. Балаларға және басқа да асырауындағыларға алимент түріндегі кіріс
22. Жиынтық кіріс құрамында балаларға және басқа да асырауындағыларға арналған алимент ескеріледі.
Алименттер, сондай-ақ алимент төлеушінің жалақысын қайта есептеуге байланысты алынған алименттің қосымша сомасы отбасының жиынтық кірісінде олардың алынған уақыты бойынша ескеріледі.
Отбасы мүшесі алатын алименттер отбасының жиынтық кірісінде ескеріледі, ал отбасы мүшесінің басқа отбасында тұрып жатқан балаларға төлейтін алименттері кірісінен алып тасталынады.
23. Асырауындағыларды асырауға міндетті адамның тұрғылықты жері туралы мәліметтердің болмауы себебінен адамдардың алимент өндіріп алуға мүмкіндігі болмаған жағдайда отбасының жиынтық кірісі көрсетілген адамның іздеуде жүргені туралы тиісті органдардан алынған құжаттар қоса берілген жазбаша еркін нысандағы өтініш негізінде есептеледі.
Төлеуші:
1) жұмыс істемейтін және мансап орталығында жұмыссыз ретінде тіркелген (Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілер тізілімінде № 32850 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және мансап орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларының 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы ақпарат ұсынған кезде);
2) бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болған (балаларға алимент аударылмайтыны туралы, бас бостандығынан айыру орындарында не уақытша ұстау изоляторында болу кезеңі көрсетілген сот орындаушысының немесе түзеу мекемесінің анықтамасын ұсынған кезде);
3) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті медициналық ұйымдардан анықтама ұсынған кезде туберкулез, психоневрологиялық, онкологиялық, санаторий-курорттық диспансерлерде (стационарларда) есепте тұрған;
4) Қазақстан Республикасы тиісті келісім жасаспаған мемлекетке тұрақты тұруға кеткен;
5) тиісті құқық қорғау органының анықтамасымен немесе учаскелік комиссияның қорытындысымен расталатын спирттік ішімдіктерді, есірткі заттарын құмарлықпен салынып пайдалануына, сондай-ақ төлеушінің әрекет қабілеттілігін шектеу туралы сот шешімімен расталатын құмар ойындармен және бәс тігумен байланысты балаларын және басқа да асырауындағыларды асырап-бағудан жалтарған жағдайларда жиынтық кіріс алименттерді ескермей есептеледі.

Параграф 2. Доходы в виде алиментов на детей и других иждивенцев
22. В составе совокупного дохода семьи учитываются алименты на детей и других иждивенцев.
Алименты, а также дополнительные суммы алиментов, полученные в связи с перерасчетом заработка плательщика алиментов, учитываются в совокупном доходе семьи по времени их получения.
Получаемые членом семьи алименты учитываются в совокупном доходе семьи, а выплачиваемые членом семьи алименты на детей, проживающих в другой семье, исключаются из его дохода.
23. В случае, когда лица не имеют возможности взыскать алименты по причине отсутствия сведений о местонахождении лица, обязанного содержать иждивенцев, совокупный доход семьи исчисляется на основании письменного заявления в произвольной форме с приложением документов от соответствующих органов о нахождении указанного лица в розыске.
Совокупный доход семьи исчисляется без учета алиментов в случаях, когда плательщик:
"1) не работает и зарегистрирован в качестве безработного в карьерном центре (при представлении информации о регистрации в качестве безработного по форме, согласно приложению 9 в соответствии Правилами регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32850);
2) находится в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания (при представлении справки в произвольной форме от судебного исполнителя или из исправительного учреждения о том, что алименты на детей не перечисляются с указанием периода нахождения в местах лишения свободы либо изоляторе временного содержания);
3) состоит на учете в туберкулезном, психоневрологическом, онкологическом, санаторно-курортном диспансерах (стационарах), при предоставлении справки от соответствующих медицинских организаций по форме согласно приложению 2 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
4) выбыл на постоянное местожительство в государство, с которым Республика Казахстан не имеет соответствующего соглашения;
5) уклоняется от содержания детей и других иждивенцев в связи со злоупотреблением спиртными напитками, наркотическими веществами, что подтверждается справкой соответствующего правоохранительного органа или заключением участковой комиссии, а также азартными играми и пари, что подтверждается решением суда об ограничении дееспособности плательщика.

Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Жұбайлар бірге тұрған кезде, егер олардың арасындағы неке (ерлі-зайыптылық) бұзылса не бұзылмаса, отбасының жиынтық кірісінде алимент өндіріп алынған жұбайдың кірістері толық ескеріледі.
Егер жұбайлар арасындағы неке (ерлі-зайыптылық) бұзылса, бірақ жұбайлардың біреуінен алимент өндіріп алынбаса, оның кірістері олардың бірге тұру фактісіне қарамастан, отбасының жиынтық кірісінде толық ескеріледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
25-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде және (немесе) олар өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде балаларға және басқа да асырауындағыларға алынған алимент ұйымдардың аударылған алименттер туралы анықтамаларымен не алынған алименттер туралы пошта аударымдарының түбіртегімен, сондай-ақ сот органдарының алимент өндіріп алу туралы актісін қоса бере отырып, еркін нысандағы жазбаша өтініш негізінде расталады. Алимент бойынша берешек 3 айдан астам мерзімге қалыптасқан кезде сот орындаушысының алименттер бойынша берешекті айқындау туралы қаулысы ұсынылады.
3-параграф. Кәсіпкерлік қызметтен түсетін кірістер
26. Адамның (отбасының) кәсіпкерлік қызметтен түскен жиынтық кірісін есептеген кезде:
1) өнімді (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан;
2) тауарлық-материалдық құндылықтарды, мүлікті сату құнының өсуінен түскен;
3) шаруа (фермер) қожалығының қызметі нәтижесінде және шартты жер үлесі мен мүліктік пайлардан алынған кіріс ескеріледі.
Шаруа қожалығы мүшелерінің жиынтық кірісін есептеу Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 20 қаңтардағы № 39 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19897 болып тіркелген) бекітілген Салық есептілігі нысандарын және оларды жасау қағидаларына сәйкес салық органдарына ұсынылатын алынған кіріс туралы декларацияда көрсетілген ауыл шаруашылығы өнімдерін сатудан нақты алынған кіріс ескеріле отырып жүргізіледі. Бұл ретте жылдық кіріс он екі айға бөлінеді және оның тиісті бөлігі айқындалатын кезеңдегі жалпы жиынтық кірісі қосылады;

Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При совместном проживании супругов в случае, если брак (супружество) между ними расторгнут либо не расторгнут, в совокупном доходе семьи полностью учитываются доходы супруга, с которого взысканы алименты.
Если брак (супружество) между супругами расторгнут, но алименты с одного из супругов не взысканы, в совокупном доходе семьи учитываются его доходы полностью независимо от факта их совместного проживания.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 25 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
25. Полученные алименты на детей и других иждивенцев, при отсутствии сведений в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций и (или) при их расхождении со сведениями, представленными заявителем, подтверждаются справками организаций о перечисленных алиментах либо квитанцией почтовых переводов о полученных алиментах, а также на основании письменного заявления в произвольной форме с приложением акта судебных органов о взыскании алиментов. При образовании задолженности по алиментам за период свыше 3 месяцев представляется постановление судебного исполнителя об определении задолженности по алиментам.
Параграф 3. Доходы от предпринимательской деятельности
26. При исчислении совокупного дохода лица (семьи) от предпринимательской деятельности учитываются доходы:
1) от реализации продукции (работ, услуг);
2) от прироста стоимости при реализации товарно-материальных ценностей, имущества;
3) полученные в результате деятельности крестьянского (фермерского) хозяйства и от условной земельной доли и имущественного паях.
Исчисление совокупного дохода членов крестьянского хозяйства производится с учетом фактически полученного дохода от реализации сельскохозяйственной продукции, указанной в декларации о полученных доходах, представляемой в налоговые органы, в соответствии с Правилами составления налоговой отчетности и правил их составления, утвержденных приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 20 января 2020 года № 39 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19897). При этом годовой доход делится на двенадцать месяцев, и соответствующая его часть включается в общий совокупный доход за определяемый период;

4) тәуелсіз қызметкерлердің қызметі нәтижесінде алынған кіріс ескеріледі. Бұл ретте кіріс айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен төмен емес ескеріледі;
5) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын адамның қызметі нәтижесінде алынған кіріс ескеріледі.
Адамның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан алған бір айдағы кірісі алдыңғы салық кезеңі үшін мәлімделген кірістің сомасын осындай салық кезеңіндегі айлар санына бөлу жолымен айқындалады.
Бұл ретте патент негізінде арнайы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлер бойынша бір айдағы табыс сомасы патент құнын есептеуде декларацияланған табыс сомасын осындай есепте көрсетілген айлар санына бөлу жолымен айқындалады.
Бұл ретте, егер декларацияда көрсетілген табыстың орташа сомасы айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен төмен болған жағдайда, онда жиынтық кірісіне айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшеріндегі сома ескеріледі.
Жиынтық кіріс алынған шаманы кірістің орташа сомасынан не есепке жатқызуға белгіленген кіріс мөлшерін үш айға көбейту жолымен айқындалады, бұл ретте кіріс айлық есептік көрсеткіштің 25 еселенген мөлшерінен төмен емес ескеріледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.05.2024 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті ақпараттық жүйелерінде міндетті зейнетақы жарналарының мөлшері туралы ақпарат болмаған кезде және (немесе) олар өтініш беруші ұсынған мәліметтерге сәйкес келмеген кезде азаматтық-құқықтық шарт бойынша алынған кіріс шарттың көшірмесімен және тапсырыс берушінің жүгінер алдындағы тоқсанға алынған орындалған жұмыс (қызметтер) үшін сыйақы төлемінің мөлшері туралы анықтамасымен расталады.
Азаматтық-құқықтық шарт жасамай жұмыспен қамтылған адамдардың жиынтық кірісі олардың өтініші негізінде расталады. Бұл жағдайда орындалған жұмыстар (қызметтер) үшін сыйақы төлемінің заттай бөлігі нарықтық бағамен ақшалай эквивалентте жиынтық кіріске қосылады.
4-параграф. Жеке қосалқы шаруашылықтан, мал мен құс ұстауды, бағбандықты, бақша өсіруді қамтитын үй жанындағы шаруашылықтан түсетін кіріс

4) полученные в результате деятельности независимых работников. При этом, доход учитывается не ниже размера 25-кратного месячного расчетного показателя.
5) полученные в результате деятельности лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность.
Доход от осуществления предпринимательской деятельности лица за месяц определяется путем деления суммы дохода, задекларированного за предыдущий налоговый период, на количество месяцев в таком налоговом периоде.
При этом по индивидуальным предпринимателям, применяющим специальный налоговый режим на основе патента, сумма дохода за месяц определяется путем деления суммы дохода, задекларированного в расчете стоимости патента, на количество месяцев, указанное в таком расчете.
При этом, в случае если средняя сумма дохода, указанная в декларации ниже 25-кратного месячного расчетного показателя, то в совокупный доход учитывается сумма в размере 25- кратного месячного расчетного показателя.
Совокупный доход определяется путем умножения полученной величины от средней суммы дохода либо установленного к зачету размера дохода на три месяца, при этом доход учитывается не ниже размера 25-кратного месячного расчетного показателя.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.05.2024 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.05.2026 №195(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 27 предусматривается в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195 (вводится в действие с 12.07.2026).
27. При отсутствии в соответствующих информационных системах государственных органов и (или) организаций сведений о размерах обязательных пенсионных взносов и (или) при их расхождении со сведениями, представленными заявителем, доходы, полученные по гражданско-правовому договору, подтверждаются копией договора и справкой заказчика о размере выплаты вознаграждения за выполненную работу (услугу), полученного за квартал, предшествовавший обращению.
Совокупный доход лиц, занятых без заключения гражданско-правового договора, подтверждается на основании их заявления. При этом натуральная часть выплаты вознаграждения за выполненную работу (услугу) включается в совокупный доход в денежном эквиваленте по рыночным ценам.
Параграф 4. Доходы от личного подсобного хозяйства, приусадебного хозяйства, включающего содержание скота и птицы, садоводство, огородничество

28. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кіріс отбасының жиынтық кірісінің құрамына қосылады.
29. Отбасының жиынтық кірісінде ескерілетін жеке қосалқы шаруашылықтан, ауыл шаруашылығы (гүл) өнімдерін өсіруден, мал мен құс ұстаудан және өсіруден алынған кіріс осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесіне, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қуаң дала аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес шөлейтті аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес шөлді аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес тау етегі-шөлді-далалық аймақтағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Оңтүстік Сібір таулы және тау етегі аймағындағы жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеудің нормативтік карточкасы, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес азық-түліктік пайдалануға арналған үй малы мен құстарының жасы, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетін кіріс есебінің үлгілік жеке нормативтік карточкасы негізінде есептеледі.
Нормативтік карточкаларда келтірілген орташа түсімді (өнімділікті), өндірістік шығыстардың орташа деңгейін, сондай-ақ жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кірісті есептеу үшін пайдаланылатын бағаларды облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары өңірлердің ерекшеліктерін ескере отырып түзетеді.
Жеке қосалқы шаруашылықта өсірілген гүл өнімдерін сатудан, сондай-ақ терісі бағалы аңдар, ара, құс (тауық, қаз, үйректен басқа) өсіруден алынған кіріс отбасының жиынтық кірісіне еркін нысандағы жазбаша өтініштің негізінде қосылады.
30. Бір сотка жерден (біp бастан) өндірілген өнімнің құны өсірілетін дақылдың орташа түсімін (жеке қосалқы шаруашылықта ұсталатын мал мен құстың орташа өнімділігін) 1 кг өнімнің орташа бағасына көбейту жолымен айқындалады. Кірісті, шығынды айқындау үшін бір сотка жер (бір бас) өндірілген өнімнің құнынан шығысының орташа деңгейі шегеріледі. Алынған мөлшер он екі айға бөлінеді және есепті кезеңдегі айлар санына көбейтіледі.

28. В состав совокупного дохода семьи включаются доходы, полученные от ведения личного подсобного хозяйства, приусадебного хозяйства.
29. Доход от личного подсобного хозяйства, приусадебного хозяйства, полученный от выращивания сельскохозяйственной (цветочной) продукции, содержания и разведения скота и птицы, учитываемый в совокупном доходе семьи, рассчитывается на основании Перечня административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в степной зоне, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в сухостепной зоне, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в полупустынной зоне, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в пустынной зоне, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в предгорно-пустынно-степной зоне, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства в Южно-Сибирской горной и предгорной зоне, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, возраста домашнего скота и птицы для продуктивного использования, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, индивидуальной карточки по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Средняя урожайность (продуктивность), средний уровень производственных расходов, приведенные в карточках по нормам, а также цены, используемые для расчета доходов от личного подсобного хозяйства, корректируются местными исполнительными органами области (городах республиканского значения, столицы) с учетом особенностей регионов.
Доход, полученный от реализации, выращенной в личном подсобном хозяйстве цветочной продукции, а также от разведения пушных зверей, пчел, птицы (кроме курей, гусей, уток), включается в совокупный доход семьи на основании письменного заявления в произвольной форме.
30. Стоимость произведенной продукции с одной сотки земли (одной головы) определяется путем умножения средней урожайности выращиваемых культур (средней продуктивности скота и птицы, содержащихся в личном подсобном хозяйстве) на среднюю цену за 1 килограмм продукции. Для определения дохода, убытка из стоимости произведенной продукции вычитается средний уровень расходов с одной сотки земли (одной головы). Полученная величина делится на двенадцать месяцев и умножается на число месяцев в расчетном периоде.

31. Кірісті есептеу үшін облыстарда (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада) өсімдік және мал шаруашылығы өніміне қалыптасқан, облыстық жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар басқармалары "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тиісті жылға қалыптастырылатын Статистикалық жұмыстар жоспарында (бұдан әрі – Жоспар) көзделген мерзімдерде мемлекеттік статистика органдары қалыптастырған, өткен күнтізбелік жылғы орташа жылдық бағалар пайдаланылады.
Өнім бермейтін жастағы (төл, балапан) үй малынан, құсынан осы Қағидаларға 8-қосымшада алынған кіріс, есепті кезеңде ол сыйға тартылған немесе өткізілген (сату, сою) жағдайда ғана, тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген мерзімде, мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған, оны сыйға тартқан немесе өткізген (сату, сою) тиісті айда нарықта қалыптасқан бағалар бойынша есепке алынады.
Малды (құсты) есепті кезеңде өткізу кезінде отбасының жиынтық кірісіне тиісті өткізген айда нарықта қалыптасқан, тиісті жылға арналған Статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген мерзімде мемлекеттік статистика органдарынан белгіленген тәртіппен алынған бағалар бойынша біржолғы кіріс қосылады.
32. Отбасының жиынтық кірісі жұмыс малы (жылқы, түйе) мен бір жыл ішінде төлдемеген малдан (мәселен, қысыр сиыр) түскен кіріс ескерілмей есептеледі. Жеке қосалқы шаруашылықта көрсетілген мал бір жылдан астам ұсталса, кіріс ет бағытындағы малдан түскен кіріс ретінде есепке алынады.
33. Осы Қағидалардың 33-тармағында көрсетілгендерден басқа, үй малы, құс болған кезде жиынтық кіріс кірістің жылдық сомасын он екі айға бөлу жолымен айқындалады. Шыққан сан есепті кезеңдегі айлардың санына көбейтіледі.
34. Жеке қосалқы шаруашылықтан түскен кірісті есептеудің жеке нормативтік карточкасын осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес Еңбек мобильділігі орталығы (мансап орталығы) өтініш берушінің деректері негізінде толтырады.
35. Жеке қосалқы шаруашылықтан түсетін кірісті есептеу кезінде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары өңірлердің ерекшеліктерін ескере отырып, нормативтік карточкада көрсетілген тиісті орташа көрсеткіштерден төмен, осы өңірдегі өнімділік және түсімділік көрсеткіштері бойынша және жиынтық кіріс рұқсат етілген шекті көлемнен аспаған жағдайда, үй малын, құсты және жер телімінде (үй жанындағы телім, саяжай және жер үлесі) өсірілетін ауыл шаруашылық дақылдарының түрлерін кіріс бермейтіндер деп белгілейді.
Шекті рұқсат етілген мөлшері ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілді органымен алдын ала келісілгеннен кейін өткен тоқсанда қалыптасқан ең төмен күнкөріс деңгейінің еселігінде белгіленеді.
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмек алуға үміткер адамның
(отбасының) жиынтық кірісін
есептеу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының табиғи жағдайы бойынша әкімшілік-аумақтық аудандардың тізбесі

31. Для расчета дохода используются среднегодовые цены предыдущего календарного года, сложившиеся в областях (городах республиканского значения, столице) на продукцию растениеводства и животноводства, формируемые органами статистики в сроки, предусмотренные Планом статистических работ (далее – План), который формируется на соответствующий год согласно Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", областными управлениями координации занятости и социальных программ, управлениями занятости и социальных программ городов республиканского значения, управление занятости, труда и социальной защиты городов республиканского значения, столицы.
Доход от домашнего скота, птицы непродуктивного возраста (молодняк) согласно приложению 8 к настоящим Правилам учитывается лишь в случае его дарения или реализации (продажа, убой) в расчетном периоде по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце его дарения или реализации (продажа, убой), полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом.
При реализации скота (птицы) в расчетном периоде в совокупный доход семьи включается единовременный доход по ценам, сложившимся на рынках в соответствующем месяце реализации, полученным в установленном порядке от органов государственной статистики в сроки, предусмотренные Планом на соответствующий год.
32. Совокупный доход семьи исчисляется без учета дохода от рабочего скота (лошадь, верблюд) и скота, не принесшего потомства (например, яловая корова) в течение одного года. При содержании в личном подсобном хозяйстве указанного скота более одного года доход учитывается как от скота мясного направления.
33. При наличии домашнего скота, птицы, кроме указанных в пункте 32 настоящих Правил, совокупный доход определяется путем деления годовой суммы дохода на двенадцать месяцев. Полученная величина умножается на число месяцев в расчетном периоде.
34. Индивидуальная карточка по нормам расчета доходов от личного подсобного хозяйства, согласно приложению 9 к настоящим Правилам, заполняется карьерный центром на основе данных заявителя.
35. При исчислении дохода от личного подсобного хозяйства местные исполнительные органы района (города областного значения) с учетом особенностей регионов определяют как не дающие доход домашний скот, птицу, сельскохозяйственные культуры, возделываемые на земельном участке (приусадебном, дачном, земельной доле), по которым показатели продуктивности и урожайности в данном регионе ниже соответствующих средних показателей, приведенных в карточках по нормам, и совокупный доход по ним не превышает установленную предельную допустимую величину.
Предельная допустимая величина устанавливается после предварительного согласования с местными представительными органами района (города областного значения) в кратности к прожиточному минимуму, сложившемуся за предыдущий квартал.
Приложение 1
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего
на получение государственной
адресной социальной помощи
Перечень административно-территориальных районов по природным условиям Республики Казахстан

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 05.05.2024 № 141 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Облысы, республикалық маңызы бар қала, астана
Ауданы, қала
1
2
1. Дала аймағы
Солтүстік Қазақстан облысы
1. Айыртау ауданы
2. Ақжар ауданы
3. Мағжан Жұмабаев ауданы
4. Есіл ауданы
5. Жамбыл ауданы
6. Қызылжар ауданы
7. Мамлют ауданы
8. Шал ақын ауданы
9. Аққайың ауданы
10. Тайынша ауданы
11. Тимирязев ауданы
12. Уәлиханов ауданы
13. Ғабит Мүсірепов ауданы
14. Петропавл қаласы
Ақмола облысы
1. Біржан сал ауданы
2. Зеренді ауданы
3. Бурабай ауданы
4. Сандықтау ауданы
5. Бұланды ауданы
6. Ақкөл ауданы
7. Ерейментау ауданы
8. Жақсы ауданы
9. Көкшетау қаласы
10. Степногор қаласы
Қостанай облысы
1. Қарабалық ауданы
2. Федоров ауданы
3. Меңдіқара ауданы
4. Ұзынкөл ауданы
5. Денисов ауданы
6. Әулиекөл ауданы
7. Қарасу ауданы
8. Алтынсарин ауданы
9. Сарыкөл ауданы
10. Қостанай ауданы
11. Бейімбет Майлин ауданы
12. Қостанай қаласы
13. Рудный қаласы
Павлодар облысы
1. Ертіс ауданы
2. Железин ауданы
3. Тереңкөл ауданы
2. Қуаң дала аймағы
Батыс Қазақстан облысы
1. Ақжайық ауданы
2. Тасқала ауданы
3. Бәйтерек ауданы
4. Теректі ауданы
5. Бөрілі ауданы
6. Шыңғырлау ауданы
7. Орал қаласы
Ақтөбе облысы
1. Қобда ауданы
2. Мәртөк ауданы
3. Әйтеке би ауданы
4. Қарғалы ауданы
5. Алға ауданы
6. Ақтөбе қаласы
Қостанай облысы
1. Қамысты ауданы
2. Наурызым ауданы
3. Жітіқара ауданы
4. Лисаковск қаласы
Ақмола облысы
1. Есіл ауданы
2. Атбасар ауданы
3. Қорғалжын ауданы
4. Шортанды ауданы
5. Целиноград ауданы
6. Астрахан ауданы
7. Аршалы ауданы
8. Егіндікөл ауданы
9. Жарқайың ауданы
Астана қаласы
1. Астана қаласы
Қарағанды облысы
1. Нұра ауданы
2. Қарқаралы ауданы
3. Осакаров ауданы
4. Абай ауданы
5. Бұқар жырау ауданы
6. Қарағанды қаласы
7. Сарань қаласы
8. Шахтинск қаласы
9. Теміртау қаласы
Павлодар облысы
1. Ақтоғай ауданы
2. Баянауыл ауданы
3. Аққулы ауданы
4. Май ауданы
5. Павлодар ауданы
6. Успен ауданы
7. Шарбақты ауданы
8. Павлодар қаласы
9. Ақсу қаласы
10. Екібастұз қаласы
Абай облысы
1. Бесқарағай ауданы
2. Бородулиха ауданы
3. Көкпекті ауданы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Алтай ауданы
2. Самар ауданы
3. Шөлейтті аймақ
Алматы облысы
1. Қонаев қаласы
Батыс Қазақстан облысы
1. Бөкөйордасы ауданы

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 05.05.2024 № 141 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Область, город республиканского значения, столицы
Район, город
1
2
1. Степная зона
Северо-Казахстанская область
1. Айыртауский район
2. Акжарский район
3. район Магжана Жумабаева
4. Есильский район
5. Жамбылский район
6. Кызылжарский район
7. Мамлютский район
8. Шал акына район
9. Аккайынский район
10. Тайыншинский район
11. Тимирязевский район
12. Уалихановский район
13. район Габита Мусрепова
14. город Петропавловск
Акмолинская область
1. район Биржан сал
2. Зерендинский район
3. Бурабайский район
4. Сандыктауский район
5. Буландынский район
6. Аккольский район
7. Ерейментауский район
8. Жаксынский район
9. город Кокшетау
10. город Степногорск
Костанайская область
1. Карабалыкский район
2. Федоровский район
3. Мендыкаринский район
4. Узункольский район
5. Денисовский район
6. Аулиекольский район
7. Карасуский район
8. Алтынсаринский район
9. Сарыкольский район
10. Костанайский район
11. район Беимбета Майлина
12. город Костанай
13. город Рудный
Павлодарская область
1. Иртышский район
2. Железинский район
3. район Тереңкөл
2. Сухостепная зона
Западно-Казахстанская область
1. Акжаикский район
2. Таскалинский район
3. район Байтерек
4. Теректинский район
5. Бурлинский район
6. Чингирлауский район
7. город Уральск
Актюбинская область
1. Хобдинский район
2. Мартукский район
3. Айтекебийский район
4. Каргалинский район
5. Алгинский район
6. город Актобе
Костанайская область
1. Камыстинский район
2. Наурзумский район
3. Житикаринский район
4. город Лисаковск
Акмолинская область
1. Есильский район
2. Атбасарский район
3. Коргалжынский район
4. Шортандинский район
5. Целиноградский район
6. Астраханский район
7. Аршалынский район
8. Егиндыкольский район
9. Жаркаинский район
город Астана
1. город Астана
Карагандинская область
1. Нуринский район
2. Каркаралинский район
3. Осакаровский район
4. Абайский район
5. Бухар Жырауский район
6. город Караганда
7. город Сарань
8. город Шахтинск
9. город Темиртау
Павлодарская область
1. Актогайский район
2. Баянаульский район
3. район Аққулы
4. Майский район
5. Павлодарский район
6. Успенский район
7. Шербактинский район
8. город Павлодар
9. город Аксу
10. город Экибастуз
область Абай
1. Бескарагайский район
2. Бородулихинский район
3. Кокпектинский район
Восточно-Казахстанская область
1. район Алтай
2. Самарский район
3. Полупустынная зона
Алматинская область
1. город Конаев
Западно-Казахстанская область
1. Бокейординский район

2. Жаңақала ауданы
3. Жәнібек ауданы
4. Қазталов ауданы
5. Қаратөбе ауданы
6. Сырым ауданы
Қостанай облысы
1. Амангелді ауданы
2. Жангелді ауданы
3. Арқалық қаласы
Ақтөбе облысы
1. Ойыл ауданы
2. Темір ауданы
3. Ырғыз ауданы
4. Хромтау ауданы
5. Мұғалжар ауданы
Қарағанды облысы
1. Шет ауданы
2. Ақтоғай ауданы
3. Балқаш қаласы
4. Приозерск қаласы
Ұлытау облысы
1. Жаңаарқа ауданы
2. Ұлытау ауданы
3. Жезқазған қаласы
4. Қаражал қаласы
5. Сәтбаев қаласы
Абай облысы
1. Абай ауданы
2. Аягөз ауданы
3. Жарма ауданы
4. Семей қаласы
5. Курчатов қаласы
4. Шөлді аймақ
Атырау облысы
1. Жылыой ауданы
2. Индер ауданы
3. Исатай ауданы
4. Құрманғазы ауданы
5. Қызылқоға ауданы
6. Мақат ауданы
7. Махамбет ауданы
8. Атырау қаласы
Қызылорда облысы
1. Арал ауданы
2. Жалағаш ауданы
3. Жаңақорған ауданы
4. Қазалы ауданы
5. Қармақшы ауданы
6. Сырдария ауданы
7. Шиелі ауданы
8. Қызылорда қаласы
Ақтөбе облысы
1. Байғанин ауданы
2. Шалқар ауданы
Маңғыстау облысы
1. Бейнеу ауданы
2. Қарақия ауданы
3. Маңғыстау ауданы
4. Түпқараған ауданы
5. Мұнайлы ауданы
6. Ақтау қаласы
7. Жаңаөзен қаласы
Түркістан облысы
1. Созақ ауданы
2. Отырар ауданы
Жамбыл облысы
1. Сарысу ауданы
2. Талас ауданы
3. Тұрар Рысқұлов ауданы
Алматы облысы
1. Балқаш ауданы
5. Тау eтeгі-шөлді-далалық аймақ
Алматы облысы
1. Еңбекшіқазақ ауданы
2. Жамбыл ауданы
3. Кеген ауданы
4. Қарасай ауданы
5. Райымбек ауданы
6. Талғар ауданы
7. Ұйғыр ауданы
8. Іле ауданы
9. Алатау қаласы
Жетісу облысы
1. Ақсу ауданы
2. Алакөл ауданы
3. Ескелді ауданы
4. Қаратал ауданы
5. Кербұлақ ауданы
6. Көксу ауданы
7. Панфилов ауданы
8. Сарқанд ауданы
9. Талдықорған қаласы
10. Текелі қаласы
Алматы қаласы
1. Алматы қаласы
Жамбыл облысы
1. Байзақ ауданы
2. Жамбыл ауданы
3. Жуалы ауданы
4. Қордай ауданы
5. Мерке ауданы
6. Мойынқұм ауданы
7. Шу ауданы
8. Тараз қаласы
Түркістан облысы
1. Арыс ауданы
2. Бәйдібек ауданы
3. Жетісай ауданы
4. Келес ауданы
5. Қазығұрт ауданы
6. Мақтаарал ауданы
7. Ордабасы ауданы
8. Сайрам ауданы
9. Сарыағаш ауданы
10. Сауран ауданы
11. Төлеби ауданы
12. Түлкібас ауданы
13. Шардара ауданы
14. Кентау қаласы
15. Түркістан қаласы
Абай облысы
1. Үржар ауданы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Зайсан ауданы
Шымкент қаласы облысы
1. Шымкент қаласы
6. Оңтүстік Сібір таулы және тау eтeгі аймағы
Шығыс Қазақстан облысы
1. Глубокое ауданы

2. Джангалинский район
3. Жаныбекский район
4. Казталовский район
5. Каратобинский район
6. Сырымский район
Костанайская область
1. Амангельдинский район
2. Джангельдинский район
3. город Аркалык
Актюбинская область
1. Уилский район
2. Темирский район
3. Иргизский район
4. Хромтауский район
5. Мугалжарский район
Карагандинская область
1. Шетский район
2. Актогайский район
3. город Балхаш
4 город Приозерск
область Ұлытау
1. Жанааркинский район
2. Улытауский район
3. город Жезказган
4. город Каражал
5. город Сатпаев
Область Абай
1. Абайский район
2. Аягузский район
3. Жарминский район
4. город Семей
5. город Курчатов
4. Пустынная зона
Атырауская область
1. Жылыойский район
2. Индерский район
3. Исатайский район
4. Курмангазинский район
5. Кызылкогинский район
6. Макатский район
7. Махамбетский район
8. город Атырау
Кызылординская область
1. Аральский район
2. Жалагашский район
3. Жанакорганский район
4. Казалинский район
5. Кармакчинский район
6. Сырдаринский район
7. Шиелийский район
8. город Кызылорда
Актюбинская область
1. Байганинский район
2. Шалкарский район
Мангистауская область
1. Бейнеуский район
2. Каракиянский район
3. Мангистауский район
4. Тупкараганский район
5. Мунайлинский район
6. город Актау
7. город Жанаозен
Туркестанская область
1. Созакский район
2. Отрарский район
Жамбылская область
1. Сарысуский район
2. Таласский район
3. район Турара Рыскулова
Алматинская область
1. Балхашский район
5. Предгорно-пустынно-степная зона
Алматинская область
1 Енбекшиказахский район
2. Жамбылский район
3. Кегенский район
4. Карасайский район
5. Райымбекский район
6 Талгарский район
7. Уйгурский район
8. Илийский район
9. город Алатау
область Жетісу
1. Аксуский район
2. Алакольский район
3. Ескельдинский район
4. Каратальский район
5. Кербулакский район
6. Коксуский район
7. Панфиловский район
8. Саркандский район
9. город Талдыкорган
10. город Текели
город Алматы
1. город Алматы
Жамбылская область
1. Байзакский район
2. Жамбылский район
3. Жуалынский район
4. Кордайский район
5. Меркенский район
6. Мойынкумский район
7. Шуский район
8. город Тараз
Туркестанская область
1. Арысский район
2. Байдибекский район
3. Жетысайский район
4. Келесский район
5. Казыгуртский район
6. Мактааральский район
7. Ордабасинский район
8. Сайрамский район
9. Сарыагашский район
10. район Сауран
11. Толебийский район
12. Тюлкибасский район
13. Шардаринский район
14. город Кентау
15. город Туркестан
область Абай
1. Урджарский район
Восточно-Казахстанская область
1. Зайсанский район
город Шымкент
1. город Шымкент
6. Южно-Сибирская горная и предгорная зона
Восточно-Казахстанская область
1. Глубоковский район

24209
Жұмыртқалайтын құс (жұмыртқа)
172 дана
1697
Етті құс (құс еті)
1,3
246,2
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмек алуға үміткер адамның
(отбасының) жиынтық кірісін
есептеу қағидаларына
8-қосымша
Азық-түліктік пайдаланылатын үй малдары мен құстарының жасы
Малдардың түрі
Өлшем бірлігі
Өнім беру жағдайына жеткен мал төлінің және құстардың жасы
Ірі қара мал
ай
25
Қойлар мен ешкілер
ай
12
Шошқалар
ай
10
Жылқылар
ай
16
Түйелер
ай
18
Жұмыртқалайтын құс
күн
195
Етті құс
күн
125
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік
көмек алуға үміткер адамның
(отбасының) жиынтық кірісін
есептеу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Жеке қосалқы шаруашылығынан түсетін кіріс есебінің үлгі жеке нормалар карточкасы
Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.05.2026 № 195 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтiнiш берушiнiң тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _______________
____________________________________________________________________
Облыс, аудан________________________________________________________
Үйiнiң мекенжайы _______________________________________________
Ауыл шаруашылығы дақылдарының, үй малдарының, құстарының түрлерi
жер, сотка, мал басы, саны
жылына түсетін кіріс нормативі, теңге
жылына түсетiн кірістің барлығы, теңге
бiр тоқсанда түсетiн кірістің барлығы, теңге
Бидай
Арпа
Дәнi алынатын жүгерi
Күрiш
Қарамық
Картоп
Көкөністер
Бақшалар
Күнбағыс
Қант қызылшасы
Темекi
Шекiлдеуiк бақтары
Сүйектi жемiс бақтары
Жемiстер
Жүзiм
Көп жылдық шөп
Бiр жылдық шөп
Жасыл жемге берiлетiн жүгерi
Сүттi iрi қара мал
Еттi iрi қара мал
Шошқалар
Қойлар мен ешкілер
Жылқылар
Түйелер
Жұмыртқалайтын құс
Еттi құс
Жиыны: бір жылғы кіріс
х
х
20__ж. "__"_________ ________________________________________
(2-бағандағы деректер үшін өтініш берушінің қолы)
______________________________________________________________
(есептеуді жасаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 181 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5757 болып тіркелген);

24209
Птица яичного направления (яйца)
172 штук
1697
Птица мясного направления (мясо)
1,3
246,2
Приложение 8
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего
на получение государственной
адресной социальной помощи
Возраст домашнего скота и птицы для продуктивного использования
Вид
Единица измерения
Возраст молодняка животных и птицы, достигших продуктивного состояния
Крупный рогатый скот
месяц
25
Овцы и козы
месяц
12
Свиньи
месяц
10
Лошади
месяц
16
Верблюды
месяц
18
Птица яичного направления
день
195
Птица мясного направления
день
125
Приложение 9
к Правилам исчисления
совокупного дохода лица
(семьи), претендующего
на получение государственной
адресной социальной помощи
Сноска. Приложение 9 внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 №195(вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индивидуальная карточка по нормам расчета дохода от личного подсобного хозяйства
Фамилия Имя Отчество (при его наличии) заявителя __________________
Область, район __________________________________________________
Домашний адрес ________________________________________________
Виды сельхозкультур, домашних животных, птицы
Земля, соток, голов, количество
Норматив дохода в год, тенге
Всего дохода в год, тенге
Всего дохода в квартал, тенге
1
2
3
4
5
Пшеница
Ячмень
Кукуруза на зерно
Рис
Гречиха
Картофель
Овощи
Бахчи
Подсолнечник
Сахарная свекла
Табак
Сады семечковые
Сады косточковые
Ягодники
Виноград
Многолетние травы
Однолетние травы
Кукуруза на зеленый корм
Крупный рогатый скот молочного направления
Крупный рогатый скот мясного направления
Свиньи
Овцы и козы
Лошади
Верблюды
Птица яичного направления
Птица мясного направления
Итого дохода в год
Итого дохода в квартал
"___" __________ 20 __ г.
_________________________________________________________________
(подпись заявителя за данные гр.2)
_________________________________________________________________
(Фамилия имя отчество (при его наличии) и подпись лица, осуществившего расчет)
_________________________________________________________________
Приложение 2 к приказу
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 26 мая 2023 года № 181
Перечень утративших силу некоторых приказы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
1. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5757);

2. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына толықтыру мен өзгерту енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2010 жылғы 21 желтоқсандағы № 421-Ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6735 болып тіркелген);
3. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2011 жылғы 5 тамыздағы № 288-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7144 болып тіркелген);
4. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 18 мамырдағы № 134 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15302 болып тіркелген);
5. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 6 маусымдағы № 226 бұйрықтың қосымшаның 1 тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17197 болып тіркелген);
6. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 11 қазандағы № 433 бұйрығының 1 тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17646 болып тіркелген);
7. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы"2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө және "Атаулы әлеуметтік көмек саласындағы есепті құжаттамалардың нысандарын бекіту туралы" 2018 жылғы 10 тамыздағы № 347 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2019 жылғы 22 ақпандағы № 94 бұйрығының 1 тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18346 болып тіркелген);

2. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 декабря 2010 года № 421-ө "О внесении дополнения и изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6735);
3. Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 августа 2011 года № 288-п "О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7144);
4. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 18 мая 2017 года № 134 "О внесении изменения в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15302);
5. пункт 1 приложения к приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 6 июня 2018 года № 226 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17197);
6. пункт 1 приказа Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 11 октября 2018 года № 433 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17646);
7. пункт 1 приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 94 "О внесении изменений в приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" и от 10 августа 2018 года № 347 "Об утверждении форм отчетной документации в области адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18346);

8. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 29 наурыздағы № 153 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18443 болып тіркелген);
9. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 5 қаңтардағы № 2 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19825 болып тіркелген);
10. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 14 ақпандағы № 237 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20037 болып тіркелген);
11. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № 468 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21691 болып тіркелген);
12. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 21 қаңтардағы № 11 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22110 болып тіркелген);
13. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 450 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25633 болып тіркелген);

8. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 марта 2019 года № 153 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18443);
9. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 января 2020 года № 2 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19825);
10. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 февраля 2020 года № 237 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20037);
11. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № 468 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21691);
12. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 21 января 2021 года № 11 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22110);
13. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 450 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25633);

14. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 5 тамыздағы № 291 бұйрықтың қосымшаның 2 тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29047 болып тіркелген);
15. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № 398 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29970 болып тіркелген);
16. "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға үміткер адамның (отбасының) жиынтық табысын есептеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2009 жылғы 28 шілдедегі № 237-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 15 ақпандағы № 44 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31910 болып тіркелген).

14. пункт 2 приложения к Приказу Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 5 августа 2022 года № 291 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29047);
15. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № 398 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29970);
16. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 15 февраля 2023 года № 44 "О внесении изменений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 июля 2009 года № 237-п "Об утверждении Правил исчисления совокупного дохода лица (семьи), претендующего на получение государственной адресной социальной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31910).