"Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есептің нысанын және оны қалыптастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 43 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 қаңтарда № 31810 болып тіркелді.
"Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 9-бабы 22) тармақшасына, "Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 12) тармақшасына сәйкес, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы ереженің 19-тармағы 37) тармақшасын басшылыққа алып, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 17.06.2025 № 76 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес "Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есептің нысаны;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есепті қалыптастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының кейбір бұйрықтарының және бұйрығының құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты құқықтық статистика және арнайы есепке алудың мүдделі субъектілеріне, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына орындау үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет Төрағасына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сот әкімшілігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2023 жылғы 27 қаңтардағы
№ 43 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Бас Прокурорының 17.06.2025 № 76 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есебі 1-бөлім. Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімінде тіркелген әкімшілік құқық бұзушылықтар және олады қарау нәтижелері туралы мәліметтер
Қазақстан Республикасының Әкімшілк құқық бұзушылық туралы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБтК) баптары
Жол коды
Есепті кезеңде тіркелген әкімшілік құқық бұзушылықтардың барлығы
Есепті кезеңде қаралған әкімшілік істердің барлығы
2-бағаннан
Әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы қаулы шығарылған тұлғалар саны
5-бағаннан
Шығарылған қаулылар
Сотпен қаралған
Уәкілетті органдар қараған
Жеке тұлғалар тартылды
Заңды тұлғалар тартылды
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы
Әкімшілік жаза қолдану
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Барлығы
кестенің жалғасы
Ескерту
Әкімшілік айыппұл
Әкімшілік қамаққа алу
Арнайы құқықтан айыру
Қазақстан Республикасының шегінен шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды шығарып жіберу
Рұқсаттан айыру не оның қолданылуын тоқтата тұру, сондай-ақ тізілімнен алып тастау
Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу
Арнайы құқықтан айыру
Қоғамдық жұмыстар
Қазақстан Республикасының шегінен шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды шығарып жіберу
Рұқсаттан айыру не оның қолданылуын тоқтата тұру, сондай-ақ тізілімнен алып тастау
Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу
Әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралы не нысанасы болған затты, сол сияқты әкімшілік құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлікті тәркілеу
Заңсыз тұрғызылып жатқан немесе тұрғызылған құрылысты мәжбүрлеп бұзу
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
кестенің жалғасы
Мемлекетке келтірілген залал сомасы
Мемлекет пайдасына өндірілді
Айыппұл сомасы (теңгемен)
Қысқартылған іс жүргізу бойынша өндіріп алынған айыппұл сомасы

Об утверждении формы отчета № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" и Инструкции по его формированию
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 43. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2023 года № 31810.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 17.06.2025 № 76 (вводится в действие с 01.07.2025).
В соответствии с подпунктом 22) статьи 9 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре", подпунктом 12) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О государственной правовой статистике и специальных учетах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму отчета № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Инструкцию по формированию отчета № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы и структурный элемент приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление настоящего приказа заинтересованным субъектам правовой статистики и специальных учетов, а также территориальным органам Комитета для исполнения.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
"СОГЛАСОВАН"
Судебная администрация
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 27 января 2023 года № 43
Форма
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Примечание ИЗПИ!
Раздел 1 предусматривается в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 17.06.2025 № 76 (вводится в действие с 01.07.2025).
Раздел 1. Сведения о зарегистрированных административных правонарушениях в Едином реестре административных производств и результатах их рассмотрения
Статьи кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КРКоАП)
Код строки
Всего зарегистрировано административных правонарушений в отчетном периоде
Всего рассмотрено административных дел в отчетном периоде
Из графы 2
Количество лиц, в отношении которых вынесены постановления о привлечении к административной ответственности
Из графы 5
Вынесено постановлений
Наложено административных взысканий
рассмотрено судом
рассмотрено уполномоченным органом
привлечено физических лиц
привлечено юридических лиц
о прекращении производства по делам об административном правонарушении
наложении административного взыскания
основные
предупреждение
административный штраф
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Всего
1
продолжение таблицы
Наложено административных взысканий
основные
дополнительные
административный арест
лишение специального права
выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства
лишение разрешения либо приостановление его действия, а также исключение из реестра
приостановление или запрещение деятельности, или отдельных ее видов
лишение специального права
выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства
лишение разрешения либо приостановление его действия, а также исключение из реестра
приостановление или запрещение деятельности или отдельных ее видов
конфискация предмета, явившегося орудием либо предметом совершения административного правонарушения, а равно имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения
принудительный снос незаконно возводимого или возведенного строения
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
продолжение таблицы
Сумма причиненного ущерба государству
Взыскано в пользу государства
Сумма штрафа (в тенге)
Сумма взысканного штрафа по сокращенному производству

2-бөлім. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау нәтижелері туралы мәлеметтер
ӘҚБтК баптары
Жол коды
Есепті кезеңде жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы келіп түскен өтініштер
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы іс жүргізуге қабылданған өтініштер
әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның, жәбірленушінің немесе олардың заңды өкілдерінің өтініші бойынша
Прокурордың өтініші бойынша

Раздел 2. Сведения о результатах рассмотрения заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам
Статьи КРКоАП
Код строки
Поступило заявлений о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам в отчетном периоде
Принято к производству заявлений о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам
По заявлению лица, привлеченного к административной ответственности, потерпевшим или их законными представителями
По заявлению прокурора

Есепті кезеңде аяқталған істердің саны (30-32-бағандардың сомасы)
Оның ішінде ӘҚБтК белгілеген мерзімнен жоғары
Есепті кезеңнің соңындағы аяқталмаған істердің қалдығы
Әкімшілік жауаптылық туралы заңды дұрыс қолданбау
ӘҚБтК-нің іс жүргізу нормаларын елеулі түрде бұзу
Қаулымен қоланылған әкімшілік жазаның жасалған құқық бұзушылық сипатына, кінәлінің жеке басына немесе заңды тұлғаның мүліктік жағдайына сәйкес келмеуі
34
35
36
37
38
39
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есебі
3-бөлім. Бірінші сатыдағы соттардың әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
4-кесте. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
Есепті кезеңде жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы келіп түскен өтініштер
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы іс жүргізуге қабылданған өтініштер
әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның, жәбірленушінің немесе олардың заңды өкілдерінің өтініші бойынша
Прокурордың өтініші бойынша
Бір мезгілде адамның, прокурордың өтініші бойынша
Есепті кезеңнің аяғындағы қалдық
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есебі
3-бөлім. Бірінші сатыдағы соттардың әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
5-кесте. Әкімшілік-құқықтық ықпал ету шаралары қолданылған адамдар туралы мәліметтер
Ескерту. 5-кесте жаңа редакцияда - ҚР Бас Прокурорының 19.07.2024 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сот органдары әкімшілік-құқықтық ықпал ету шараларын қолданған Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі - ҚР ӘҚБтК) баптары
Жол коды
Қ ӘҚБтК-нің 54-бабы бойынша ерекше талаптар белгіленген адамдардың барлығы
ҚР ӘҚБтК-нің 54-бабының 1-бөлігінің 1) тармақшасы бойынша
ҚР ӘҚБтК-нің 54-бабының 1-бөлігінің 2) тармақшасы бойынша
ҚР ӘҚБтК-нің 54-бабының 1-бөлігінің 3) тармақшасы бойынша

Количество оконченных дел за отчетный период (сумма граф 30-32)
из них в срок свыше установленных КРКоАП
Остаток неоконченных дел на конец отчетного периода
несоответствие выводов органов (должностных лиц) о фактических обстоятельствах дела, изложенных в постановлении по делу об административном правонарушении, исследованным при рассмотрении жалобы, протеста доказательствам
неправильное применение закона об административной ответственности
существенное нарушение процессуальных норм КРКоАП
несоответствие наложенного постановлением административного взыскания характеру совершенного правонарушения, личности виновного или имущественному положению юридического лица
33
34
35
36
37
38
39
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Раздел 3. О работе судов первой инстанции по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 4. Рассмотрение заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам
Остаток на начало отчетного периода
Поступило заявлений о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам в отчетном периоде
Принято к производству заявлений о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам
по заявлению лица, привлеченного к административной ответственности, потерпевшим или их законными представителями
по заявлению прокурора
одновременно по заявлению лица, прокурора
Остаток на конец отчетного периода
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Раздел 3. О работе судов первой инстанции по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 5. Сведения о лицах, к которым были применены меры административно-правового воздействия
Сноска. Таблица 5 - в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 19.07.2024 № 93 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Статьи Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - КРКоАП), по которым судебными органами применены меры административно-правового воздействия
Код строки
Всего лиц, к которым установлены особые требования по статье 54 КРКоАП
по подпункту 1) части 1 статьи 54 КРКоАП
по подпункту 2) части 1 статьи 54 КРКоАП
по подпункту 3) части 1 статьи 54 КРКоАП

Бірінші сатыдағы соттардың өзгеріссіз қалдырылған қаулыларының барлығы ( 11, 18, 25-бағандардан)
Заңнаманың өзгеруіне байланысты өзгертілгендерді қоспағанда, бірінші сатыдағы соттардың барлық өзгертілген қаулылары (12, 19, 26-бағандардан)
Заңнаманың өзгеруіне байланысты бірінші сатыдағы соттардың қаулылары өзгертілді
Заңнаманың өзгеруіне байланысты күші жойылғандарды қоспағанда, бірінші сатыдағы соттардың күші жойылған қаулыларының барлығы (ӘҚБтК-нің 741-бабы 1-бөлігінің 4), 7) тармақшалары) (13-15, 20-22, 27-29-бағандардын)

Всего оставлено без изменений постановлений судов первой инстанции (из граф 11, 18, 25)
Всего изменено постановлений судов первой инстанции, за исключением измененных ввиду изменения законодательства (из граф 12, 19, 26)
Изменено постановлений судов первой инстанции, в виду изменения законодательства и примирения
Всего отменено постановлений судов первой инстанции, за исключением отмененных ввиду изменения законодательства,
подпункты 4), 7) части 1 статьи 741 КРКоАП (из граф 13-15, 20-22, 27-29)

Заңнаманың өзгеруңне байланысты бірінші сатыдағы соттар қаулыларының күші жойылды (ӘҚБтК-нің 741-бабы 1-бөлігінің 4), 7) тармақшалары)
Бір мезгілде шағымдар және апелляциялық өтінішхаттар бойынша
Жеке
Заңды
Қаулыны өзгеріссіз қалдыру туралы
Қаулыны өзгерту туралы
Қаулының күшін жою және істі тоқтату туралы (ӘҚБтК-нің 741, 742-баптары)
Қаулының күшін жою және жаңа қаулы шығару туралы
Қаулының күшін жою және ведомстволық бағыныстылығы бойынша жіберу туралы
Жеке
Заңды
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
кестенің жалғасы
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының күшін жою немесе оны өзгерту негіздері
Судьяның әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыда жазылған істің нақты мән-жайлары туралы тұжырымдарының шағымды, наразылықты қарау кезінде зерттелген дәлелдемелерге сәйкес келмеуі
Әкімшілік жауаптылық туралы заңды дұрыс қолданбау
ӘҚБтК-нің іс жүргізу нормаларын елеулі түрде бұзу
Қаулымен қоланылған әкімшілік жазаның жасалған құқық бұзушылық сипатына, кінәлінің жеке басына немесе заңды тұлғаның мүліктік жағдайына сәйкес келмеуі
37
38
39
40
кестенің жалғасы
14, 21, 28-бағандардан әкімшілік жазаның негізгі шаралары қолданылды
Есепті кезеңде аяқталған істердің саны (11-15, 18-22 және 25-29 -бағандардың сомасы)
Оның ішінде ӘҚБтК белгілеген мерзімнен жоғары
Есепті кезеңнің соңындағы аяқталмаған істердің қалдығы
Ескерту
Әкімшілік айыппұл
Әкімшілік қамаққа алу
Арнайы құқықтан айыру
Қазақстан Республикасының шегінен шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды шығарып жіберу
Рұқсаттан айыру не оның қолданылуын тоқтата тұру, сондай-ақ тізілімнен алып тастау
Қызметті немесе оның жекелеген түрлерін тоқтата тұру немесе оған тыйым салу
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есебі

Отменено постановлений судов первой инстанции ввиду изменения законодательства и примирения, подпункты 4), 7) части 1 статьи 741 КРКоАП
Основания к отмене или изменению постановления по делу об административном правонарушении
несоответствие выводов судьи о фактических обстоятельствах дела, изложенных в постановлении по делу об административном правонарушении, исследованным при рассмотрении жалобы, апелляционного ходатайства доказательствам
неправильное применение закона об административной ответственности
существенное нарушение процессуальных норм КРКоАП
несоответствие наложенного постановлением административного взыскания характеру совершенного правонарушения, личности виновного или имущественному положению юридического лица
32
33
34
35
36
37
38
39
40
продолжение таблицы
из граф 14, 21, 28 наложены основные меры административного взыскания
Количество оконченных дел за отчетный период
(сумма граф 11-15, 18-22 и 25-29)
из них в срок свыше установленных КРКоАП
Остаток неоконченных дел на конец отчетного периода
предупреждение
административный штраф
административный арест
лишение специального права
выдворение за пределы РК иностранцев или лиц без гражданства
лишение разрешения либо приостановление его действия, а также исключение из реестра
приостановление или запрещение деятельности, или отдельных ее видов
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"

4-бөлім. Облыстық және оларға теңестірілген соттар алқасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
2-кесте. Апелляциялық сатыда жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
Есепті кезеңде жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы келіп түскен өтініштер
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы іс жүргізуге қабылданған өтініштер
әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның, жәбірленушінің немесе олардың заңды өкілдерінің өтініші бойынша
Прокурордың өтініші бойынша
Бір мезгілде адамның, прокурордың өтініші бойынша
Біріктірілген істер
Хаттар-ескертулер жолданды
Есепті кезеңнің аяғындағы қалдық
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есебі
5-бөлім. Кассациялық соттың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
1-кесте. Ұсыныс енгізу туралы өтінішхаттарды қарау
Атауы
Жол коды
Есептің кезеңнің басындағы қаралмаған өтінішхаттар-дың қалдығы
Есептік кезеңде ұсыныс енгізу туралы келіп түскен өтінішхат-тардың барлығы
1, 2-бағандардан
Өтінішхаттар кері шақыртылды
ҚР ӘҚБК 848-бабы 8-бөлігіне сәйкес келмегендік-тен кері қайтарылды
ҚР ӘҚБК 851-бабына сәйкес келмегендік-тен кері қайтарылды
Есептік кезеңдегі ұсыныс енгізу туралы қаралған өтінішхаттардың саны
Есептік кезеңнің соңына қаралмаған өтінішхаттардың қалдығы
Бір іс жүргізу-ге бірікті-рілді
Өтінішхат берген жеке тұлғалардың саны
Өтінішхат берген заңды тұлғалардың саны
Өтінішхат берген лауазымды тұлғалардың саны
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
1-сатының санаттары
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есебі
5-бөлім. Кассациялық соттың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
2-кесте. Өтінішхаттар, наразылықтар бойынша сот актілерін қайта қарау туралы мәліметтер
Атауы
Жол коды
Есептік кезеңнің басындағы аяқталмаған істердің қалдығы
Жергілікті соттардың сот актілерін қайта қарау туралы келіп түскен ұсыныстардың барлығы
Прокурордың наразылықтары келіп түсті
Кассациялық сот төрағасы енгізген ұсыныстар келіп түсті
1-3 бағандардан
Олар бойынша наразылықтар кері шақыртылған істердің саны
Наразылықтар қараусыз қайтарылды
Ұсыныстар қараусыз қайтарылды
Бірінші сатының қаулылары өзгеріссіз қалдырылды
Жеке тұлғалардан
Заңды тұлғалардан
Лауазымды тұлғалардан
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
1-сатының санаттары
кестенің жалғасы
Апелляциялық сатының ұйғарымдары (қаулылары) өзгеріссіз қалдырылды
Бірінші сатының өзгертілген қаулыларының барлығы (Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты өзгерістерді қоспағанда)
Апелляциялық сатының өзгертілген ұйғарымдарының (қаулыларның) барлығы (Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты өзгерістерді қоспағанда)
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты бірінші сатының қаулылары өзгертілді
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты апелляциялық сатының ұйғарымдары (қаулылары) өзгертілді
Бірінші сатының күші жойылған қаулыларының барлығы (Қазақстан Республикасы хаңнамасының өзгеруіне байланысты күшін жоюды қоспағанда)
17-бағаннан
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты бірінші сатының күші жойылған қаулыларының барлығыи
Істі тоқтатумен
Жаңа қаулы шығарумен
Ведомстволық бағыныстылығы бойынша жолдаумен
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
кестенің жалғасы
Апелляциялық қаулының өзгертілген барлық ұйғарымдары (қаулылары) (Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты күшін жоюды алып тастағанда)
22-бағаннан
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты апелляциялық сатының күшін жойған барлық ұйғарымдары (қаулылары)
Апелляцияда күшін жойғаннан кейін бірінші сатының қаулылары қалпына келтірілді
Апелляцияда өзгертілгеннен кейін бірінші сатының қаулылары қалпына келтірілді
Прокурордың наразылығы бойынша істер қаралды
олардың ішінде
Есептік кезеңде қаралған ұсыныстардың саны
Есептік кезеңнің соңына қапралмаған ұсыныстардың қалдығы
Шығарылған жеке ұйғарымдар
Бір іс жүргізуге біріктірілді
істі тоқтатумен
жаңа қаулы шығарумен
Ведомстволық бағыныстылығы бойынша жолдаумен
Наразылықты қанағаттандырумен
қанағаттандырмастан
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есебі
5-бөлім. Кассациялық соттың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
3-кесте. Соттылықты айқындау туралы мәселені қарау
Атауы
Жол коды
Келіп түскен материалдар
Қаралған материалдар
А
Б
1
2
Барлығы
1
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есебі
5-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
4-кесте. Соттылықты айқындау туралы істерді қарау туралы мәліметтер
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
Аумақтық соттылықты айқындау жөнінде өтініш (ұсыну) келіп түсті
Қайтарылды
Қаралды
Біріктірілді
Есепті кезеңнің аяғындағы қалдық
1
2
3
4
5
6
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1- ӘІ есебі
5-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
5-кесте. Кассациялық сатыда жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
Есепті кезеңде жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы келіп түскен өтініштер
Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау туралы іс жүргізуге қабылданған өтініштер
әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамның, жәбірленушінің немесе олардың заңды өкілдерінің өтініші бойынша
Прокурордың өтініші бойынша
Бір мезгілде адамның, прокурордың өтініші бойынша
Біріктірілген істер
Хаттар-ескертулер жолданды
Есепті кезеңнің аяғындағы қалдық
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қайтарылды
Қарау нәтижелері бойынша шешім
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
Қанағаттандырылды және жойылды
Істі қайта қараудан бас тарту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
"Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есеп 6-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы 1-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша ұсыныстар енгізу туралы өтінішхаттардың қозғалысы
Атауы
Есеп жолы-ның нөмірі
Есептік кезеңнің басына қаралмаған өтінішхаттардың қалдығы
Есептік кезеңде келіп түскен өтінішхаттар
Қайта келіп түсті
Кері шақыртылды
Заң түсіндірмесімен кері қайтарылды
А
Б
1
2
3
4
5
Барлығы
1
соның ішінде, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органның (лауазымды тұлғаның) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану туралы істер бойынша (44-тарау)
2
соның ішінде, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша органдардың (лауазымды тұлғалардың) қаулыларын қайта қарау жөніндегі істер бойынша (45-тарау)
3
соның ішінде жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша шығарылған бірінші сатыдағы соттардың қаулыларын қайта қарау жөніндегі істер бойынша (47-тарау)
4
Өзге қаулылар
5
Халықаралық шарттың қолданылуы
6
соның ішінде Азаматтық, саяси құқықтар туралы халықаралық пактінің
7
соның ішінде Әйелдерге қатысты кемсітудің барлық нысандарын жою туралы халықаралық пактінің
8
соның ішінде Экономикалық, әлеуметтік және мәдени құқықтар туралы халықаралық пактінің
9
соның ішінде нәсілдік кемсітудің барлық нысандарын жою туралы халықаралық пактінің
10
соның ішінде Бала құқықтары туралы халықаралық конвенцияның
11
соның ішінде мүгедектігі бар адамдардың құқықтары туралы халықаралық конвенцияның
12
кестенің жалғасы
Барлық қаралған өтінішхаттар
6-бағаннан
Істі талап ете отырып хатпен бас тартылды (8-бағаннан)
Есептік кезеңнің соңяна қаралмаған өтінішхаттардың қалдығы
Өтінішхаттар біріктірілді
Өтінішхатты қанағаттандыру туралы шешім қабылданды (ұсыныс енгізілді)
Ұсыныс енгізуден бас тартылды
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Мерзімі бұзылып қаралды
Мемлекеттік тілде қаралды
Ескерту-хаттар жолданды
Талап етілген істер бойынша томдардың саны
Қанағаттандырылған өтінішхаттар бойынша томдардың саны
12
13
14
15
16
"Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есеп 6-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы 2-кесте. Соттардың заңды күшіне енген қаулыларына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты суцдьясының ұсынулары бар істердің қозғалысы
Атауы
Есеп жолының нөмірі
Есептік кезеңнің басына қаралмаған істердің қалдығы
Есептік кезеңде ұсыныстарымен келіп түскен істер
Ұсыныс кері шақыртылды
Ұсынгыс кері қайтарылды
Барлық қаралғаны (6-8-бағандардың сомасы)
5-бағаннан
Ұсынысты қанағаттандырумен
Ұсынысты ішінара қанағаттандырумен
Ұсынысты қанағаттандырмастан
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
ӘҚБК баптары
кестенің жалғасы
Процестік мерзімдері бұзылып қаралды
Есептік кезеңнің соңына қаралмаған істердің қалдығы
біріктірілді
Томдар саны
Жеке қаулылар шығарылды
Ескерту-хаттар жолданды
Өрескел бұзушылық танылды
Мемлекеттік тілде қаралды
9
10
11
12
13
14
15
16
"Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есеп
6-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
3-кесте. Заңды күшіне енген сот қаулыларына наразылықтары бар істердің қозғалысы
Атауы
Есептің жол нөмірі
Есептік кезеңнің басына қаралмаған істердің қалдығы
Есептік кезеңде наразылықтарымен келіп түскен істер
Кері қайтарылды
Олар бойынша наразылықтары кері шақыртылған істердің саны
Барлық қаралғаны (6-8-бағандардың сомасы)
5-бағаннан
Наразылықты толық қанағаттандырумен
Наразылықты ішінара қанағаттандырумен
Наразылықты қанағаттандырусыз қалдырумен
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
1
ӘҚБК баптары
кестенің жалғасы
Есептік кезеңнің соңына наразылықтармен қаралмаған істердің қалдығы
Процестік мерзімдері бұзылып қаралды (5-бағаннан)
Біріктірілді
Томдар саны
Жеке қаулылар шығарылды
Ескерту-хаттар жолданды
Заңның өрескел бұзылуы танылды
Мемлекеттік тілде қаралды
9
10
11
12
13
14
15
16
"Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есеп
6-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы
4-кесте. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты қараған (адамдардың саны бойынша) бірпінші, апелляциялық, кассациялық сатылардағы соттардың қаулыларына ұсыныстар мен наразылықтардың қозғалысы.
Атауы
Есептің жол нөмірі
Қаулылары қаралған адамдардың саны
Жеке тұлғалардың саны
Заңды тұлғалардың саны
Өзгеріссіз қалдырылды
Бірінші сатының күші жойылған қаулыларының барлығы (10-бағанды қоспағанда)
Апелляциялық сатының күші жойылған қаулыларының барлығы (11-бағанды қоспағанда)
Бірінші сатыдағы қаулылары өзгеріссіз қалдырылған адамдар саны
Апелляция қаулылары өзгеріссіз қалдырылды
Кассация қаулылары өзгеріссіз қалдырылды
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы
1
ӘҚБК баптары
кестенің жалғасы
Кассациялық сатының күші жойылған қаулыларының барлығы (12-бағанды қоспағанда)
Күшін жою негіздері
Бірінші сатының өзгертілген қаулыларының барлығы
(19-бағанды қоспағанда)
Апелляциялық сатының өзгертілген қаулыларының барлығы
(20-бағанды қоспағанда)
ҚР заңнамасының өзгеруіне байланысты немесе судьяға байланысты емес өзге де негіздер бойынша бірінші саты қаулыларының күші жойылды
ҚР заңнамасының өзгеруіне байланысты немесе судьяға байланысты емес өзге де негіздер бойынша апелляциялық саты қаулыларының күші жойылды
ҚР заңнамасының өзгеруіне байланысты немесе судьяға байланысты емес өзге де негіздер бойынша бірінші саты қаулыларының күші жойылды
Істің тоқтауына байланысты күші жойылғандардың барлығы
Әкімшілік қүқық бұзушылық құрамының болмауына байланысты
Қаулылардң күші жойылды, іс НСР-ға жолданды
9
10
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы
Кассациялық сатының өзгертілген қаулыларының барлығы (21-бағанды қоспағанда)
Өзгерту негіздері
ҚР заңнамасының өзгеруіне байланысты немесе судьяға байланысты емес өзге де негіздер бойынша бірінші сатының қаулылары өзгертілді
ҚР заңнамасының өзгеруіне байланысты немесе судьяға байланысты емес өзге де негіздер бойынша апелляциялық сатының қаулылары өзгертілді
ҚР заңнамасының өзгеруіне байланысты немесе судьяға байланысты емес өзге де негіздер бойынша кассациялық сатының қаулылары өзгертілді
Бірінші саты қаулыларының өзгеруімен іс НСР-ға жолданды
Апелляциялық саты қаулыларының өзгеруімен іс НСР-ға жолданды
Кассациялық саты қаулыларының өзгеруімен іс НСР-ға жолданды
Саралаудың өзгеруіне байланысты бірінші сатының қаулылары өзгертілді
Саралаудың өзгеруіне байланысты апелляциялық сатының қаулылары өзгертілді
Саралаудың өзгеруіне байланысты кассациялық сатының қаулылары өзгертілді
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
кестенің жалғасы
Бірінші сатының қалпына келтірілген бастапқы қаулыларының саны
Апелляциялық сатының қалпына келтірілген бастапқы қаулыларының саны
Заңның өрескел бұзылуы танылды
Өрескел бұзушылықтарға байланысты күші жойылды (бірінші саты)
Өрескел бұзушылықтарға байланысты күші жойылды (апелляциялық саты)
Өрескел бұзылуларға байланысты өзгертілді (бірінші саты)
Өрескел бұзылуларға байланысты өзгертілді (апелляциялық саты)
28
29
30
31
32
33
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры 2023 жылғы
27 қаңтардағы № 43
бұйрығына
2-қосымша
"Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" №1-ӘІ есепті қалыптастыру жөніндегі нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелері

Раздел 4. О работе областных и приравненных к ним судов по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 2. Рассмотрение заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам в апелляционной инстанции
Остаток на начало отчетного периода
Поступило заявлений о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам в отчетном периоде
Принято к производству заявлений о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам
по заявлению лица, привлеченного к административной ответственности, потерпевшим или их законными представителями
по заявлению прокурора
одновременно по заявлению лица, прокурора
Объединено дел
Направлено писем-замечаний
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
Удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
Удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
Удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
Остаток на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Примечание ИЗПИ!
Раздел 5 предусматривается в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 17.06.2025 № 76 (вводится в действие с 01.07.2025).
Раздел 5. Отчет о работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 1. Движение дел с протестами на вступившие в законную силу постановлений судов
Остаток неоконченных дел на начало отчетного периода
Всего поступило дел за отчетный период по протестам
Число дел, по которым отозваны протесты
Протест возвращен без рассмотрения
Результат рассмотрения протеста на постановление
количество лиц
Результат рассмотрения
удовлетворен
оставлен без удовлетворения
физических
юридических
должностных
оставлено без изменения
постановление первой инстанции
постановление апелляционной инстанции
A
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
ВСЕГО
1
в том числе по делам об обжаловании действий (бездействия) органа (должностного лица), осуществляющего производство по делу об административном правонарушении (глава 44)
2
том числе по делам по пересмотру постановлений органов (должностных лиц) по делам об административных правонарушениях (глава 45)
3
в том числе по делам по пересмотру постановлений судов первой инстанции, вынесенных по вновь открывшимся обстоятельствам (глава 47)
4
Другие постановления
5
Применение Международного договора
6
в том числе Международного пакта о гражданских о политических правах
7
в том числе Международного пакта о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин
8
в том числе Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах
9
в том числе Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации
10
в том числе Международной конвенции о правах ребенка
11
в том числе Международной конвенции о правах лиц с инвалидностью
12
продолжение таблицы
Результат рассмотрения
изменено
отменено постановление
первой инстанции
отменено постановление апелляционной инстанции
Восстановлено постановление первой инстанции
постановление первой инстанции (за исключением граф 14-15)
постановление апелляционной инстанции (за исключением граф 14-15)
постановление первой инстанции, ввиду изменения законодательства
постановление апелляционной инстанции, ввиду изменения законодательства
с прекращением дела (статьи 741, 742 КРКоАП)
ввиду изменения законодательства (подпункты 4), 7) части 1 статьи 741 КРКоАП)
с вынесением нового постановления
об отмене постановления и направлении на новое судебное рассмотрение
с прекращением дела (статьи 741, 742 КРКоАП)
ввиду изменения законодательства (подпункты 4), 7) части 1 статьи 741 КРКоАП)
с вынесением нового постановления
об отмене постановления и направлении на новое судебное рассмотрение
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы
Объединено дел
вынесены частные постановления
направлено писем-замечаний
Количество оконченных дел за отчетный период
Остаток неоконченных дел на конец отчетного периода
25
26
27
28
29
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Раздел 5. О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 2. Рассмотрение ходатайств о внесении представления
Остаток нерассмотренных ходатайств на начало отчетного периода
Всего поступило ходатайств о внесении представления за отчетный период
Поступило ходатайств о внесении представления в письменном виде
Поступило ходатайств о внесении представления в электронном виде
Число заявлений, по которым лица отозвали ходатайства о внесении представлений
Количество физических лиц, подавших ходатайства
Количество юридических лиц, подавших ходатайства
Количество должностных лиц, подавших ходатайства
Количество возвращенных ходатайств о внесении представления (сумма граф 10, 11, 12, 13)
Ходатайство возвращено в силу несоответствия требованиям статья 848 КРКоАП
Ходатайство возвращено в силу требований статья 851 КРКАП
Ходатайство возвращено по иным основаниям
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Всего
продолжение таблицы
Ходатайство возвращено на основании заявления об отзыве ходатайства
Отказано письмом о внесении представления с истребованием дела
Отказано письмом о внесении представления без истребования дела
Количество рассмотренных ходатайств о внесении представления за отчетный период
Внесено представление по тяжким необратимым последствиям для жизни, здоровья людей либо для экономики и безопасности Республики Казахстан
Внесено представление о нарушении прав и законных интересов неопределенного круга лиц или иных публичных интересов
Внесено представление о нарушении единообразия и толкования и применения судами, уполномоченными органами (должностными лицами) норм права
Объединено
Направлено писем-замечаний
Остаток не рассмотренных ходатайств о внесении представления
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Раздел 5. О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 3. Движение дел с представлениями Председателя Верховного Суда Республики Казахстан и Председателя коллегии Верховного Суда Республики Казахстан на вступившие в законную силу постановления по делу об административном правонарушении
Остаток неоконченных дел на начало отчетного периода
Всего поступило представлений о пересмотре суд актов местных судов
Представления, внесенные Председателем Верховного Суда Республики Казахстан
Представления, внесенные Председателем судебной коллегии
Количество физических лиц
Количество юридических лиц
Количество должностных лиц
Представление возвращено
Представление отозвано
Количество рассмотренных представлений за отчетный период
(сумма граф 11-13)
с удовлетворением представления
без удовлетворения представления
с частичным удовлетворением представления
А
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
ВСЕГО
продолжение таблицы
Объединено дел
Постановление первой инстанции оставлено без изменения
Постановление (определение) апелляционной инстанции оставлено без изменения
Постановление первой инстанции изменено
Постановление апелляционной инстанции изменено
Постановление первой инстанции отменено с прекращением дела
Постановление (определение) апелляционной инстанции отменено с прекращением дела
Постановление первой инстанции отменено с вынесением нового постановления
Постановление (определение) апелляционной инстанции отменено с вынесением нового постановления
Постановление первой инстанции отменено с направлением по подведомственности
Постановление (определение) апелляционной инстанции отменено с направлением по подведомственности
Вынесено частное постановление
Направлено писем-замечаний
Остаток нерассмотренных представлений на конец отчетного периода
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Раздел 5. О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 4. Сведения о рассмотрении дел об определении подсудности
Остаток на начало отчетного периода
Поступило заявление (представление) по определению территориальной подсудности
Возвращено
Рассмотрено
Объединено
Остаток на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
Отчет № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Раздел 5. О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях
Таблица 5. Рассмотрение заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам в кассационной инстанции
Остаток на начало отчетного периода
Поступило заявлений о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам в отчетном периоде
Принято к производству заявлений о пересмотре по вновь открывшимся обстоятельствам
по заявлению лица, привлеченного к административной ответственности, потерпевшим или их законными представителями
по заявлению прокурора
одновременно по заявлению лица, прокурора
Объединено дел
Направлено писем-замечаний
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
Возвращено
Решение по результатам рассмотрения
Удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
Удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
Удовлетворено и отменено
об отказе в пересмотре дела
Остаток на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается дополнить разделом 6 в соответствии с приказом Генерального Прокурора РК от 17.06.2025 № 76 (вводится в действие с 01.07.2025).
Приложение 2 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 27 января 2023 года № 43
Инструкция по формированию отчета № 1-АД
"О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях"
Глава 1. Общие положения

1. Осы Нұсқаулық "Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ есепті (бұдан әрі – есеп) қалыптастыруды нақтылайды.
2. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексіне сәйкес (бұдан әрі – ҚР ӘҚБтК) есеп субъектілері әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті мемлекеттік органдар болып табылды (бұдан әрі – әкімшілік практика субъектілері).
3. Есепті қалыптастырудың негізі "Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 10 шілдедегі № 85 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20962 болып тіркелген) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қозғау туралы" 1-ӘЖ нысанды және "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің жылжу, қаралу барысы туралы және әкімшілік жазаның орындалу тәртібі туралы" 1-ӘҚ нысанды ақпараттық есепке алу құжаттарының мәліметтері болып табылады.
4. Есеп жинақ есептен, өңірлер, әкімшілік практиканың әр субъектісі бойынша есептерден тұрады.
5. Әкімшілік практиканың субъектілері Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі – Комитет), сот органдарының ақпараттық жүйесіндегі мәліметтердің тұтастығын, объективтілігін, нақтылығы мен жеткіліктілігін қамтамасыз етеді.
6. Комитеттің аумақтық органдарының бастықтары жергілікті жерлерде Комитеттің ақпараттық жүйелеріне келіп түсетін мәліметтердің нақтылығын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Есепті қалыптастыру мерзімдері
7. Республика бойынша, сондай-ақ өңірлер және әрбір әкімшілік практика субъектісі бойынша жинақ есеп Комитеттің орталық аппаратында ай сайын автоматтандырылған режимде үдемелі қорытындымен қалыптастырылады.
8. Есепті кезеңнің соңғы күнінде сағат 00.00-ге дейін (Астана қаласының уақыты бойынша) Комитеттің ақпараттық жүйелеріне есепке алу құжаттарды түпкілікті жүктегеннен кейін белгілі бір кезеңде қалыптастырылған есепті есептеу жүргізіледі (статистикалық кесім).
Белгілі бір уақыт аралығында қалыптастырылып, бекітілген есеп (статистикалық кесім) түзетілмейді.
Есеп ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 12-күніне Комитеттің сайтында орналастырылады.
Егер есепті мерзімнің аяқталуы жұмыс күніне келмейтін (демалыс, мереке) болса, онда мерзімнің соңғы күні одан кейінгі бірінші жұмыс күні болып саналады.

1. Настоящая Инструкция детализирует формирование отчета № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" (далее – отчет).
2. Субъектами отчета является государственные органы, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях (далее – субъекты административной практики) в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее – КРКоАП).
3. Основанием формирования отчета являются сведения информационных учетных документов форм 1-АВ "О возбуждении дела об административном правонарушении" и 1-АП "О ходе движения, рассмотрения дела об административном правонарушении и о порядке исполнения административного взыскания", утвержденных приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 85 "Об утверждении Правил ведения Единого реестра административных производств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20962).
4. Отчет состоит из сводного отчета, отчетов по регионам, каждому субъекту административной практики.
5. Субъекты административной практики обеспечивают целостность, объективность, достоверность и достаточность сведений в информационных системах Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - Комитет), судебных органов.
6. Начальники территориальных органов Комитета обеспечивают достоверность поступающих сведений в информационные системы Комитета на местах.
Глава 2. Сроки формирования отчета
7. Сводный отчет по республике, а также по регионам и каждому субъекту административной практики формируется ежемесячно с нарастающим итогом в автоматизированном режиме в центральном аппарате Комитета.
8. После окончательной загрузки информационных учетных документов в информационные системы Комитета до 00:00 часов (по времени города Астаны) последнего дня отчетного периода производится расчет отчета, сформированный за определенный период времени (статистический срез).
Утвержденный отчет, сформированный за определенный период времени (статистический срез), не корректируется.
Отчет ежемесячно к 12 числу месяца, следующего за отчетным периодом, размещается на сайте Комитета.
Если окончание срока приходится на нерабочий (выходной, праздничный) день, то последним днем срока считается первый, следующий за ним, рабочий день.
Примечание ИЗПИ!
Глава 3 предусматривается в редакции приказа Генерального Прокурора РК от 17.06.2025 № 76 (вводится в действие с 01.07.2025).

3-тарау. Есептің құрылымы:
Ескерту. 3-тарау жаңа редакцияда – ҚР Бас Прокурорының 17.06.2025 № 76 (01.07.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Есеп 6 бөлімнен тұрады:
1) 1-бөлім. Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімінде тіркелген әкімшілік құқық бұзушылықтар және олады қарау нәтижелері туралы мәліметтер;
2) 2-бөлім. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау нәтижелері туралы мәлеметтер;
3) 3-бөлім. 5 кестеден тұратын, Бірінші сатыдағы соттардың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы:
1-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істердің қозғалысы және оларды қарау нәтижелері;
2-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді жүзеге асыратын органның (лауазымды адамның) әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жөніндегі істердің қозғалысы;
3-кесте. ӘҚБтК-нің 44-1-тарауы тәртібімен шағымдар, наразылықтар бойынша істердің қоғалысы;
4-кесте. Жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау;
5-кесте. Әкімшілік-құқықтық ықпал ету шаралары қолданылған адамдар туралы мәліметтер;
4) 4-бөлім. Облыстық және оларға теңестірілген соттардың әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы, ол 2 кестеден тұрады:
1-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша заңды күшіне енбеген қаулыларды қайта қарау жөніндегі істердің қозғалысы;
2-кесте. Апелляциялық сатыда жаңадан ашылған мән-жайлар бойынша қайта қарау жөніндегі өтініштерді қарау;
5) 5-бөлім. Кассациялық соттың әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы, ол 3 кестеден тұрады:
1-кесте. Ұсыныс енгізу туралы өтінішхаттарды қарау;
2-кесте. Өтінішхаттар, наразылықтар бойынша сот актілерін қайта қарау туралы мәліметтер;
3-кесте. Соттылықты айқындау туралы мәселені қарау;
6) 6-бөлім. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарау жөніндегі жұмысы туралы, ол 4 кестеден тұрады:
1-кесте. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша ұсыныстар енгізу туралы өтінішхаттардың қозғалысы;
2-кесте. Соттардың заңды күшіне енген қаулыларына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты судьясының ұсынулары бар істердің қозғалысы;
3-кесте. Заңды күшіне енген сот қаулыларына наразылықтары бар істердің қозғалысы;
4-кесте. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты қараған (адамдардың саны бойынша) бірінші, апелляциялық, кассациялық сатылардағы соттардың қаулыларына ұсыныстар мен наразылықтардың қозғалысы.
10. Есепте Әкімшілік іс жүргізулердің бірыңғай тізілімінде (бұдан әрі – ӘІБТ) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы тіркелген істер бойынша әкімшілік практика субъектілері қабылдаған ҚР ӘҚБтК бойынша процестік шешімдер (есептің 1, 2-бөлімдері), сондай-ақ сот органдарының оларды қарау нәтижелері (есептің 3-6 бөлімдері) көрсетіледі.
1-2 бөлімдер ӘІБТ-де тіркелген ақпараттық есепке алу құжаттарыннан қалыптастырылады, 3-6 бөлімдер сот органдарының ақпараттық жүйесінен қалыптастырылады.
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры 2023 жылғы
27 қаңтардағы № 43
бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының күші жойылған кейбір бұйрықтарының және бұйрығының құрылымдық элементінің тізбесі

Глава 3. Структура отчета
9. Отчет состоит из 5 разделов:
1) раздел 1. "Сведения о зарегистрированных административных правонарушениях в Едином реестре административных производств и результатах их рассмотрения";
2) раздел 2. "Сведения о результатах рассмотрения заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам";
3) раздел 3. "О работе судов первой инстанции по рассмотрению дел об административных правонарушениях", который состоит из 5 таблиц:
таблица 1. "Движение и результаты рассмотрения дел об административных правонарушениях";
таблица 2. "Движение дел по обжалованию действий (бездействия) органа (должностного лица), осуществляющего производство по делу об административном правонарушении";
таблица 3. "Движение дел по жалобам, протестам в порядке главы 44-1 КРКоАП";
таблица 4. "Рассмотрение заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам";
таблица 5. "Сведения о лицах, к которым были применены меры административно-правового воздействия";
4) раздел 4. "О работе областных и приравненных к ним судов по рассмотрению дел об административных правонарушениях", который состоит из 2 таблиц:
таблица 1. "Движение дел по пересмотру не вступивших в законную силу постановлений по делам об административных правонарушениях";
таблица 2. "Рассмотрение заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам в апелляционной инстанции";
5) раздел 5. "О работе Верховного Суда Республики Казахстан по рассмотрению дел об административных правонарушениях", который состоит из из 5 таблиц:
таблица 1. Движение дел с протестами на вступившие в законную силу постановлений судов;
таблица 2. Рассмотрение ходатайств о внесении представления;
таблица 3. Движение дел с представлениями Председателя Верховного Суда Республики Казахстан и Председателя коллегии Верховного Суда Республики Казахстан на вступившие в законную силу постановления по делу об административном правонарушении;
таблица 4. Сведения о рассмотрении дел об определении подсудности;
таблица 5. "Рассмотрение заявлений по пересмотру по вновь открывшимся обстоятельствам в кассационной инстанции".
10. Отчет отражает процессуальные решения по КРКоАП, принимаемых субъектами административной практики по зарегистрированным делам об административных правонарушениях в Едином реестре административных производств (далее – ЕРАП) (разделы 1, 2 отчета), а также результаты рассмотрения их судебными органами (разделы 3, 4, 5 отчета).
Разделы 1-2 формируется из информационных учетных документов зарегистрированных в ЕРАП, разделы 3-5 формируются из системы судебных органов.
Приложение 3 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 27 января 2023 года № 43
Перечень утративших силу некоторых приказов и структурный элемент приказа Генерального Прокурора Республики Казахстан

1) "Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ нысанды есебін және оны құрастыру бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 7 қазандағы № 109 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9856 болып тіркелген);
2) "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының әкімшілік-құқықтық статистика саласындағы кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 21 қазандағы № 126 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12299 болып тіркелген);
3) "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 7 қазандағы № 109 "Уәкілетті органдардың әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ нысанды есепті және оның құрылуы жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы" бұйрығына өзгертулер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2016 жылғы 23 маусымдағы бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14066 болып тіркелген);
4) "Уәкілетті органдармен әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі істерді қарау нәтижелері туралы" № 1-ӘІ нысанды есепті және оны құрастыру бойынша Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 7 қазандағы № 109 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республиаксы Бас Прокурорының 2017 жылғы 4 қыркүйектегі № 96 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15788 болып тіркелген);
5) Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесінің 3-тармағы "Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 27 қыркүйектегі № 191 бұйрығы бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29857 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.

1) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 7 октября 2014 года № 109 "Об утверждении отчета формы № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" и Инструкции по его составлению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9856);
2) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 21 октября 2015 года № 126 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан в сфере административно-правовой статистики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12299);
3) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 23 июня 2016 года № 114 "О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 7 октября 2014 года № 109 "Об утверждении отчета формы № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" и Инструкции по его составлению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14066);
4) приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 4 сентября 2017 года № 96 "О внесении изменений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 7 октября 2014 года № 109 "Об утверждении отчета формы № 1-АД "О результатах рассмотрения уполномоченными органами дел об административных правонарушениях" и Инструкции по его составлению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15788);
5) пункт 3 перечня некоторых приказов Генерального Прокурора Республики Казахстан в сфере правовой статистики и специальных учетов, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 сентября 2022 года № 191 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Генерального Прокурора Республики Казахстан в сфере правовой статистики и специальных учетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 29857).