Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 маусымдағы № 308 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 1 маусымда № 28320 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 19) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 10-бабының 1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3 тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Индустриялық даму комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыштық өнеркәсіп министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2022 жылғы 1 маусымдағы
№ 308 бұйрығына
1-қосымша
Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 19) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіптік-иновациялық қызмет субьектілеріне мемлекеттік ынталандыру шараларын беру тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 308. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2022 года № 28320.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 19) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету индустриального развития Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 1 июня 2022 года № 308
Правила предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 19) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок предоставления мер государственного стимулирования субъектам промышленно-инновационной деятельности, направленного на повышение производительности труда.

2. Еңбек өнімділігін арттыруда өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуды өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институтын (бұдан әрі – ұлттық институт) тарта отырып, өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
3. Мыналар:
1) "қызметкерлердің құзыретін арттыру" мемлекеттік ынталандыруға байланысты шығындарды өтеуді қоспағанда, ірі кәсіпкерлік субъектілері;
2) акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде және үлестес жеке/заңды тұлғалар тиесілі өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері;
3) Шығындарды өтеу туралы келісімнің талаптарын бұзған және шығындарды өтеу түрінде мемлекеттік ынталандыру шарасы бойынша берілген ақшалай қаражатты қайтармаған өтініш берушілер;
4) арнайы экономикалық аймақтардың (АЭА) қатысушылары мемлекеттік ынталандыру шараларын пайдалана алмайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері үшін еңбек өнімділігін арттыру бәсекелестік артықшылық болып табылады және кадр әлеуетімен, өндірістің материалдық-техникалық базасымен, ұйымдастырушылық-экономикалық іс-шаралармен, өнім өндіру мен оны іске асырудың оңтайлы үйлесімімен байланысты факторларға негізделеді.
5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырушылық-ретке келтірілген жиынтығы;
3) алты сигма (Six Sigma) – ұқыпты өндіріс элементі, процестердің әрқайсысының шығу сапасын жақсарту, операциялық қызметтегі ақаулар мен статистикалық ауытқуларды барынша азайту қажеттілігін көздейтін өндірісті басқару тұжырымдамасы (бұдан әрі – Six Sigma);

2. Предоставление мер государственного стимулирования субъектам промышленно-инновационной деятельности в повышении производительности труда осуществляется уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности с привлечением национального института развития в области развития промышленности (далее – национальный институт).
3. Мерами государственного стимулирования не могут воспользоваться:
1) субъекты крупного предпринимательства, за исключением возмещения затрат по мере государственного стимулирования "повышение компетенции работников";
2) субъекты промышленно-инновационной деятельности, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве);
3) заявители, нарушившие условия Соглашения о возмещении затрат, и не осуществившие возврат денежных средств, выданных по мере государственного стимулирования в виде возмещения затрат;
4) участники специальных экономических зон (СЭЗ).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Повышение производительности труда для субъектов промышленно-инновационной деятельности является конкурентным преимуществом и основывается на факторах, связанных с кадровым потенциалом, материально-технической базой производства, организационно-экономическими мероприятиями, оптимальным сочетанием производства продукции и ее реализации.
5. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) шесть сигм (Six Sigma) – элемент бережливого производства, концепция управления производством, предусматривающая необходимость улучшения качества выходов каждого из процессов, минимизации дефектов и статистических отклонений в операционной деятельности (далее – Six Sigma);

4) жабдықтың монтажы – жабдыққа бақылау және автоматика құралдарын, сондай-ақ шикізаттың, судың, будың, энергияның берілуін және өндіріс қалдықтарын жоюды қамтамасыз ететін коммуникацияларды жалғай отырып, оны құрастыру, жобалық жағдайында орнату және тұрақты бекіту;
5) жабдықтың шеф-монтажы – осы жабдықты өндіруші кәсіпорын немесе орындаушы – жабдықты жеткізуші жүзеге асыратын жабдық монтажының техникалық басшылық;
6) жабдықты жаппай күтім (Total productive maintenance (TPM) – ұқыпты өндіріс элементі, техникалық қызмет көрсету тиімділігін арттыруға бағытталған өндірістік жабдық менеджментінің тұжырымдамасы (бұдан әрі – TPM);
7) алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8) технологиялық жабдық – негізгі технологиялық процестерді орындауға арналған және өнімді дайындаудың негізгі өндірістік функциясын (логистикалық, тоңазытқыш жабдықтарды, крандарды, көлік құралдарын, тиегіштерді қоспағанда) орындау үшін тікелей тартылатын жабдық;
9) алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11) кайдзен (Kaizen) – өндіріс, әзірлеу процестерін, қосалқы бизнес-процестерді әзірлеу мен басқаруды, сондай-ақ өмірдің барлық аспектілерін үзіліссіз жетілдіруді көздейтін үнемді өндіріс элементі (бұдан әрі - Kaizen);
12) канбан (Kanban) – ұқыпты өндіріс элементі, "дәл мерзімінде" қағидатын іске асыруға мүмкіндік беретін өндіріс пен жабдықтауды ұйымдастыру жүйесі (бұдан әрі – Kanban);
13) қарсы міндеттемелер – "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну кезінде қабылданатын өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісінің және мемлекеттің өзара міндеттемелері;
14) орындаушы – осы Қағидалар шеңберінде өтініш берушіге қызметтер көрсететін (жұмыстарды орындайтын) жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға не тартылған шетелдік қызметкер;
15) өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері – өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыратын не өңдеуші өнеркәсіптің қазақстандық шығарылған тауарларын, жұмыстары мен көрсетілетін қызметтерін ішкі және (немесе) сыртқы нарықтарға жылжыту жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар, жай серіктестіктер;

4) монтаж оборудования – сборка, установка в проектное положение и постоянное крепление оборудования с присоединением к нему средств контроля и автоматики, а также коммуникаций, обеспечивающих подачу сырья, воды, пара, энергии и удаление отходов производства;
5) шеф-монтаж оборудования – техническое руководство монтажом оборудования, осуществляемое предприятием-изготовителем этого оборудования или исполнителем – поставщиком оборудования;
6) всеобщий уход за оборудованием (Total productive maintenance (TPM) – элемент бережливого производства, концепция менеджмента производственного оборудования, нацеленная на повышение эффективности технического обслуживания (далее – TPM);
7) исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8) технологическое оборудование – оборудование, предназначенное для выполнения основных технологических процессов и непосредственно задействованное для выполнения основной производственной функции изготовления продукции (за исключением логистического, холодильного оборудования, кранов, транспортных средств, погрузчиков);
9) исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10) исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11) кайдзен (Kaizen) – элемент бережливого производства, который фокусируется на непрерывном совершенствовании процессов производства, разработки, вспомогательных бизнес-процессов и управления, а также всех аспектов жизни (далее – Kaizen);
12) канбан (Kanban) – элемент бережливого производства, система организации производства и снабжения, позволяющая реализовать принцип "точно в срок" (далее – Kanban);
13) встречные обязательства – взаимные обязательства субъекта промышленно-инновационной деятельности и государства, принимаемые при предоставлении мер государственного стимулирования промышленности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О промышленной политике";
14) исполнитель – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, оказывающие услуги (выполняющие работы) заявителю, либо привлеченный иностранный сотрудник, в рамках настоящих Правил;
15) субъекты промышленно-инновационной деятельности – физические и (или) юридические лица, простые товарищества, реализующие промышленно-инновационные проекты либо осуществляющие деятельность по продвижению товаров, работ и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности на внутренний и (или) внешние рынки;

16) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – өнеркәсіп саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыруды іске асыруға қатысуды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
17) өнеркәсіпті цифрлық трансформациялау – кәсіпорынның бизнес-моделінде елеулі өзгерістерге әкеп соғатын кәсіпорындардың бизнес-процестеріне цифрлық технологияларды енгізу.
18) өтініш беруші – еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуға өтінім берген өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі;
19) алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20) алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21) ұлттық институт – өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну бойынша қызметтер көрсететін ("QazIndustry" Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы);
22) ұқыпты өндіріс – Kaizen, TPM, Six Sigma, 5 S, Kanban және өзге де элементтерді қамтитын ысыраптардың барлық түрлерін жоюға тұрақты ұмтылуға негізделген өндірістік кәсіпорынды басқару тұжырымдамасы;
23) электрондық құжаттар топтамасы – төлнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін, бірінші басшының немесе оның міндетін атқаратын адамның (бірінші басшының міндеттерін атқару туралы растайтын құжат болған кезде) немесе дара кәсіпкердің немесе олар уәкілеттік берген адамның (сенімхат болған кезде) немесе жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған құжаттар;
24) электрондық өтінім – бірінші басшының немесе оның міндетін атқарушының (бірінші басшының міндеттерін атқару туралы растайтын құжат болған кезде) немесе дара кәсіпкердің немесе олар уәкілеттік берген тұлғаның (сенімхат болған кезде) немесе жеке тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық-цифрлық нысандағы өтінім;
25) электрондық цифрлық қолтаңба – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;

16) уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере промышленности, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и участие в реализации государственного стимулирования промышленности;
17) цифровая трансформация промышленности – внедрение цифровых технологий в бизнес-процессы предприятий, влекущее значительные изменения бизнес-модели предприятия;
18) заявитель – субъект промышленно-инновационной деятельности, подавший заявку на предоставление мер государственного стимулирования промышленности, направленные на повышение производительности труда;
19) исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20) исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21) национальный институт – национальный институт развития в области развития промышленности, оказывающий услуги по предоставлению мер государственного стимулирования промышленности (акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry");
22) бережливое производство – концепция управления производственным предприятием, основанная на постоянном стремлении к устранению всех видов потерь, включающая элементы: Kaizen, TPM, Six Sigma, 5 S, Kanban;
23) электронный пакет документов – документы, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме, удостоверенный электронной цифровой подписью первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя), или индивидуальным предпринимателем или лицом, уполномоченным ими (при наличии доверенности) или физическим лицом;
24) электронная заявка – заявка в электронно-цифровой форме, удостоверенная электронной цифровой подписью первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя), или индивидуальным предпринимателем или лицом, уполномоченным ими (при наличии доверенности) или физическим лицом;
25) электронная цифровая подпись – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;

26) энергетикалық аудит (энергия аудиті) – энергия үнемдеу мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау және қорытынды дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
27) энергия тиімді технологиялар – энергетикалық ресурстарды тиімді (ұтымды) пайдалануға бағытталған технологиялар. Өндірістегі ғимараттарды немесе технологиялық процестерді энергиямен қамтамасыз етудің бірдей деңгейін қамтамасыз ету үшін энергияның аз мөлшерін пайдалану;
28) 5S – ұқыпты өндіріс элементі, жұмыс орнын (жұмыс кеңістігін) ұйымдастыру және ұтымды ету жүйесі (бұдан әрі – 5S).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.12.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
6. Уәкілетті орган тиісті қаржы жылына арналған төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бекітетін төлемдер кестесіне сәйкес осы Қағидалар шеңберінде өтініш берушілерге шығындардың кейбір түрлерін кейіннен өтеу үшін мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуға көзделген қаражатты ұлттық институттың ағымдағы шотына аударады.
6-1. Уәкілетті орган Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұлттық институттына, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы хабарлайды.
Ескерту. Қағидалар 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.12.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институты өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган мен өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық даму институты арасында жасалатын шарт негізінде өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субьектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуға бөлінген қаражатты басқаруды жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының резиденті – екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шот ашады.

26) энергетический аудит (энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения;
27) энергоэффективные технологии – технологии, которые направлены на эффективное (рациональное) использование энергетических ресурсов. Использование меньшего количества энергии для обеспечения того же уровня энергетического обеспечения зданий или технологических процессов на производстве;
28) 5S – элемент бережливого производства, система организации и рационализации рабочего места (рабочего пространства) (далее – 5S).
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.12.2023 № 105 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Уполномоченный орган перечисляет на текущий счет национального института средства, предусмотренные на предоставление мер государственного стимулирования, для последующего возмещения некоторых видов затрат заявителям в рамках настоящих Правил в соответствии с графиком платежей, утверждаемым администратором бюджетной программы согласно индивидуального плана финансирования по платежам на соответствующий финансовый год.
6-1. Уполномоченый орган в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения Правил извещает национальный институт, оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также Единый контакт-центр, о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 04.12.2023 № 105 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Национальным институтом развития в области развития промышленности открывается текущий счет в банке второго уровня – резиденте Республики Казахстан для осуществления управления средствами, выделенными на предоставление мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности, на основе договора, заключаемого между уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности и национальным институтом развития в области развития промышленности.

8. Мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну үшін қажетті ағымдағы шотта ақша қаражаты жеткіліксіз болған кезде ұлттық институт ағымдағы шотқа қаражат түскенге дейін өтініш берушіге ақша қаражатын аударуды тоқтата тұрады. Бұл ретте ұлттық институт хабарлама жіберу арқылы шығындарды өтеу туралы Келісім жасалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіні хабардар етеді.
Осы Қағидалар шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуды жүзеге асыру үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген ақшалай қаражат толық игерілген кезде ұлттық институт ағымдағы шотқа қаражат түскенге дейін өтінімдерді қабылдауды тоқтатады.
Ұлттық институт осы Қағидалар шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуды немесе ағымдағы шотқа қаражат түсуін жүзеге асыру үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген ақша қаражаты толық игерілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында өтінімдерді қабылдауды тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы хабарлама орналастырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.02.2025 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ұлттық институт ағымдағы шоттағы қаражатты пайдалану кезінде, қажет болған жағдайда, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бөлген жалпы сома шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шаралары арасында соманы қайта бөледі.
Өтініш беруші ұлттық институттың ағымдағы шотына қайтарған мемлекеттік ынталандыру шарасының сомасы өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органға және тиісінше мемлекеттік бюджетке қайтарылуға жатпайды, ал осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік ынталандыру шараларын беруге жұмсалады.
10. Қазақстан Республикасының резиденті – екінші деңгейдегі банк ағымдағы шот бойынша есептейтін барлық сыйақылар ағымдағы шоттағы мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну үшін бөлінген қаражат сомасына қосылады және мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну үшін пайдаланылады.
11. Ұлттық институт:
1) жыл сайынғы негізде не сұрау салу бойынша бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуы туралы есеп береді;
2) Шығындарды өтеу туралы келісімнің шарттары бұзылған жағдайда өтініш берушіден түсетін ақшалай қаражаттың қайтарылуын қамтамасыз етеді (Келісімде осындай шарттар болған кезде);
3) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде осы Қағидалар шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсынуды жүзеге асырады.

8. При недостаточности денежных средств на текущем счете, необходимых для предоставления мер государственного стимулирования, национальный институт приостанавливает перечисление денежных средств заявителю до поступления средств на текущий счет. При этом национальный институт уведомляет заявителя в течение двух рабочих дней после заключения Соглашения о возмещении затрат путем направления уведомления.
При полном освоении денежных средств, предусмотренных республиканским бюджетом на соответствующий финансовый год для осуществления предоставления мер государственного стимулирования в рамках настоящих Правил, национальный институт приостанавливает прием заявок до поступления средств на текущий счет.
Национальный институт в течение одного рабочего дня со дня полного освоения денежных средств, предусмотренных республиканским бюджетом на соответствующий финансовый год для осуществления предоставления мер государственного стимулирования в рамках настоящих Правил, или поступления средств на текущий счет размещает на своем интернет-ресурсе уведомление о приостановлении или возобновлении приема заявок.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 18.02.2025 № 55 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Национальный институт при использовании средств, находящихся на текущем счете, перераспределяет суммы между мерами государственного стимулирования в рамках общей суммы, выделенной администратором бюджетной программы.
Возвращенная заявителем сумма меры государственного стимулирования на текущий счет национального института не подлежит возврату уполномоченному органу и, соответственно, в государственный бюджет, а расходуется на предоставление меры государственного стимулирования в соответствии с настоящими Правилами.
10. Все вознаграждения, начисляемые по текущему счету банком второго уровня – резидентом Республики Казахстан, включаются в сумму средств, выделенных для предоставления мер государственного стимулирования, находящихся на текущем счете и используется для предоставления мер государственного стимулирования.
11. Национальный институт:
1) на ежегодной основе либо по запросу предоставляет администратору бюджетной программы отчет о целевом использовании выделенных средств;
2) обеспечивает возврат денежных средств, выданных по мере государственного стимулирования в виде возмещения затрат, в случае нарушения заявителем условий Соглашения о возмещении затрат;
3) осуществляет предоставление мер государственного стимулирования в рамках настоящих Правил, в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом на соответствующий финансовый год.

2-тарау. Еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік ынталандыруды беру тәртібі
12. Осы Қағидалар шеңберінде еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерін мемлекеттік ынталандыру мынадай мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну болып табылады:
1) қызметкерлердің құзыретін арттыруға:
Қазақстан Республикасының аумағында және шетелде инженерлік-техникалық персоналды, өндірістік персоналды, оның ішінде топ-менеджерлерді еңбек өнімділігін арттыру бойынша кәсіптік даярлау және/немесе қайта даярлау және/немесе біліктілігін арттыру. Топ-менеджерлерге қаржылық (бухгалтерия), әкімшілік, құқықтық бөлімшені қоспағанда, заңды тұлғаның басшысы немесе атқарушы органның мүшесі немесе өндірілген өнімді/көрсетілетін қызметтерді өндіру және/немесе жылжыту жөніндегі құрылымдық бөлімшенің басшысы жатады;
инженерлік-техникалық персоналды, өндірістік персоналды, оның ішінде топ-менеджерлерді кәсіптік даярлау және/немесе қайта даярлау және/немесе біліктілігін арттыру кезіндегі ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды;
2) цифрлық технологияларды енгізуге:
цифрлық жабдықты сатып алуға арналған (пайдаланылмаған жабдықтар, 3D-сканер, 3D-принтер, сканер және көшіру функциялары бар кең форматты плоттер-принтер);
3) технологиялық процестерді жетілдіруге:
байланысты шығындарды қоса алғанда, кәсіпорынның жалпы жұмыс істеуін оңтайландыру:
энергия аудитін жүргізу;
технологиялық жабдықтарды сатып алу (пайдаланылмаған жабдықтар);
байланысты шығындарды қамтитын өнім өндіру процестерін қамтамасыз етуге, сүйемелдеуге және басқаруға:
жабдықпен жұмыс бойынша нұсқаманы (оқытуды) қоса алғанда, жабдықты монтаждаумен және/немесе жабдықты шеф-монтаждаумен;
4) прогрессивті басқарушылық және өндірістік технологияларды (энергия тиімді және жасыл технологияларды, Kaizen, TPM, Six Sigma, 5S және Kanban – үнемді өндіріс элементтерін) енгізу арқылы жүзеге асырылатын өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Ұлттық институттың қарауы үшін өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің өтінімдеріне жол беріледі:
1) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2022 жылғы 30 мамырдағы № 306 "Басым тауарлар тізбесін бекіту туралы" бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 31 мамырда № 28264 болып тіркелді) (бұдан әрі – Басым тауарлар тізбесі) басым тауарлар тізбесіне енгізілген өнімді өндіретін;

Глава 2. Порядок предоставления государственного стимулирования субъектам промышленно-инновационной деятельности, направленного на повышение производительности труда
12. Государственное стимулирование субъектам промышленно-инновационной деятельности направленное на повышение производительности труда, в рамках настоящих Правил заключается в предоставлении следующих мер государственного стимулирования:
1) повышение компетенции работников на:
профессиональную подготовку и/или переподготовку и/или повышение квалификации инженерно-технического персонала, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров, на территории Республики Казахстан и за рубежом, по вопросам повышения производительности труда. К топ-менеджерам относятся руководитель юридического лица или член исполнительного органа или руководитель структурного подразделения по производству и/или продвижению произведенной продукции/услуг, за исключением финансового (бухгалтерия), административного, правового подразделения;
продолжительность при профессиональной подготовке и/или переподготовке и/или повышении квалификации инженерно-технического персонала, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров составляет не более 3 (трех) месяцев;
2) внедрение цифровых технологий на:
приобретение цифрового оборудования (3D-сканер, 3D-принтер, плоттер-широкоформатный принтер с функциями сканера и копирования, не бывшего в эксплуатации оборудования);
3) совершенствование технологических процессов на:
оптимизацию общего функционирования предприятия, включающих затраты, связанные с:
проведением энергоаудита;
приобретением технологического оборудования (не бывшего в эксплуатации оборудования);
обеспечением, сопровождением и управлением процессами производства продукции, включающих затраты, связанные с:
монтажом оборудования и/или шеф-монтажом оборудования, включая инструктаж (обучение) по работе с оборудованием;
4) повышение эффективности организации производства осуществляется путем внедрения прогрессивных управленческих и производственных технологий (энергоэффективные и зеленые технологии, элементы бережливого производства – Kaizen, TPM, Six Sigma, 5S и Kanban).
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Для рассмотрения национальным институтом допускаются заявки субъектов промышленно-инновационной деятельности:
1) производящих продукцию, включенную в Перечень приоритетных товаров, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 мая 2022 года № 306 "Об утверждении Перечня приоритетных товаров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28264) (далее – Перечень приоритетных товаров);

2) әділет органдарында кемінде күнтізбелік бір жыл тіркелген және/немесе хабарланған күннен бастап ұлттық институтқа өтінім келіп түскен күнге дейін;
3) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілеріне жатпайтын;
4) өтінім берілген күні салықтар, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі жоқтар ("Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес төлеу мерзімі кейінге қалдырылған жағдайларды қоспағанда);
5) өтінім берілген күнге дейін алдыңғы 3 (үш) жыл үшін салық аударымдарының жыл сайынғы ұлғаюын қамтамасыз ететін. Осы тармақшаның талабы қолданыстағы заңнамаға сәйкес салық төлеуден босатылған және/немесе тіркелген күнінен бастап ұлттық институтқа өтінім түскен күнге дейін күнтізбелік жеті жылдан аз уақыт өткен өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілеріне қолданылмайды.
Егер өтініш беруші жеке кәсіпкер болып табылған жағдайда өтінімге өтінім берілген күнге дейін соңғы 3 (үш) жыл ішінде салық төлеуші төлеген барлық салықтар бойынша дербес шоттан үзінді көшірме қоса берілуі қажет;
6) қазақстандық тауар өндіруші тізіліміндегі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрықтарымен.
14. Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісіне технологиялық жабдықты сатып алуға және цифрлық жабдықты сатып алуға арналған шығындарды қоспағанда, өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісіне өтінім берілген күнге дейін жиырма төрт айдан ерте емес жұмсалған (аяқталған) шығындар сомасының 40% мөлшерінде негізделген және құжатпен расталған шығындар өтеледі:
қызметкерлердің құзыретін арттыру бойынша өтемақы сомасы күнтізбелік жылы отыз миллион теңгеден аспауға тиіс;
цифрлық технологияларды енгізу бойынша өтеу сомасы күнтізбелік жылы алпыс миллион теңгеден аспауға тиіс;
технологиялық процестерді жетілдіру бойынша жабдықпен жұмыс істеу жөніндегі нұсқаманы (оқытуды) қоса алғанда, жабдықты монтаждауға және/немесе жабдықты шеф-монтаждауға арналған шығындарды қоспағанда, өтеу сомасы күнтізбелік жылда алпыс миллион теңгеден аспауға тиіс (ол бойынша өтеу сомасы күнтізбелік жылы он екі миллион теңгеден аспауға тиіс);
өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру бойынша өтеу сомасы күнтізбелік жылы жиырма миллион теңгеден аспауға тиіс.
Мемлекеттік ынталандырудың әрбір шарасы немесе шығындардың түрі бойынша мемлекеттік ынталандыру шаралары күнтізбелік жылда шығындарды өтеуге бір келісімнен артық жасалмайды

2) с даты регистрации и/или уведомления в органах юстиции которых прошло не менее одного календарного года до даты поступления заявки в национальный институт;
3) не относящихся к субъектам промышленно-инновационной деятельности, указанным в пункте 3 настоящих Правил;
4) не имеющие задолженность по налогам, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям на день подачи заявки (за исключением случаев, когда срок уплаты отсрочен в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет");
5) обеспечившие ежегодное увеличение налоговых отчислений за предыдущие 3 (три) года до даты подачи заявки. Требование настоящего подпункта не распространяется на субъектов промышленно-инновационной деятельности, которые освобождены от уплаты налогов согласно действующего законодательства и/или с даты регистрации, которых прошло менее семи календарных лет до даты поступления заявки в национальный институт.
В случае, если заявителем является индивидуальный предприниматель, к заявке прилагается выписка из лицевого счета по всем налогам, уплаченным налогоплательщиком, за последние 3 (три) года, до даты подачи заявки;
6) находящиеся в реестре казахстанских товаропроизводителей.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (порядок введения в действие см. п. 4).
14. Субъекту промышленно-инновационной деятельности возмещаются обоснованные и документально подтвержденные затраты, в размере 40 % от суммы понесенных (завершенных) затрат не ранее двадцати четырех месяцев до даты подачи заявки, за исключением затрат на приобретение технологического оборудования и приобретение цифрового оборудования:
по повышению компетенции работников сумма возмещения не должна превышать тридцати миллионов тенге в календарном году;
по внедрению цифровых технологий сумма возмещения не должна превышать шестидесяти миллионов тенге в календарном году;
по совершенствованию технологических процессов сумма возмещения не должна превышать шестидесяти миллионов тенге в календарном году, за исключением затрат на монтаж оборудования и/или шеф-монтаж оборудования, включая инструктаж (обучение) по работе с оборудованием (по которым сумма возмещения не должна превышать двенадцати миллионов тенге в календарном году);
по повышению эффективности организации производства сумма возмещения не должна превышать двадцати миллионов тенге в календарном году.
По каждой мере государственного стимулирования или виду затрат меры государственного стимулирования заключается не более одного соглашения на возмещение затрат в календарном году.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-1. Технологиялық жабдықты сатып алуға және цифрлық жабдықты сатып алуға жұмсалған шығындар шеңберінде өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісіне жұмсалған шығындардың жалпы сомасының 40% мөлшерінде негізделген және құжатпен расталған шығындар өтеледі, бұл ретте соңғы төлем, егер төлем бірнеше төлем құжаттарымен жүзеге асырылған жағдайда, ұлттық институтқа өтінім келіп түскен күнге дейін жиырма төрт айдан ерте жүзеге асырылмауға тиіс, бұл ретте өтеу сомасы күнтізбелік жылы алпыс миллион теңгеден аспауға тиіс.
Ескерту. 2-тарау 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-1. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-2. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15-3. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мемлекеттік қолдау (мемлекеттік ынталандырудың) өзге де шаралары шеңберінде республикалық және/немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылатын және/немесе қаржыландырылған іс-шаралар бойынша шығындар өтініш берушінің өтеуіне жатпайды.
17. Өтініш берушінің ұлттық институт өтеуге қабылдайтын шығындарының сомасы мынадай негізде айқындалады:
1) төлем құжаттары;
2) сатып алынған жабдықтың жалпы сомасына жабдықтың (орындалған жұмыстардың) қабылдау-берілуін растайтын бастапқы есепке алу құжаттары (қабылдау-беру актісі, қорларды тарапқа босатуға арналған жүкқұжат және басқалар) немесе көрсетілген қызметтердің (орындалған жұмыстардың) жалпы сомасына акт (актілер).

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. В рамках затрат на приобретение технологического оборудования и приобретение цифрового оборудования, субъекту промышленно-инновационной деятельности возмещаются обоснованные и документально подтвержденные затраты в размере 40 % от общей суммы понесенных затрат, при этом последний платеж в случае, если оплата осуществлялась несколькими платежными документами должен быть осуществлен не ранее двадцати четырех месяцев до даты поступления заявки в национальный институт, при этом сумма возмещения не должна превышать шестидесяти миллионов тенге в календарном году.
Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-1. Исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-2. Исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15-3. Исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Возмещению заявителям не подлежат затраты по мероприятиям, финансируемым и/или профинансированным за счет средств республиканского и/или местного бюджетов в рамках иных мер государственной поддержки (государственного стимулирования), предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
17. Сумма затрат заявителя, принимаемая к возмещению национальным институтом, определяется на основании:
1) платежных документов;
2) первичных учетных документов, подтверждающих прием-передачу оборудования (акт приемки-передачи, накладная на отпуск запасов на сторону и другие), на общую сумму приобретенного оборудования, или акта (актов) на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ).

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Өтініш беруші шығындарды өтеу шеңберінде шетел валютасындағы шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, шығындарды өтеу сомасы өтініш беруші көрсетілген қызметтер (орындалған жұмыстар) үшін орындаушыға төлем жасаған күнге Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің валюта бағамы негізге алына отырып есептеледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Инженерлік-техникалық персоналды, өндірістік персоналды, оның ішінде өтініш берушінің топ-менеджерлерін кәсіптік даярлау және/немесе қайта даярлау және/немесе біліктілігін арттыру кезіндегі шығындарды өтеу мыналарды қамтиды:
1) инженерлік-техникалық персоналды, өндірістік персоналды, оның ішінде өтініш берушінің топ-менеджерлерін кәсіптік даярлауды және/немесе қайта даярлауды және/немесе біліктілігін арттыруды жүзеге асырған орындаушының көрсетілетін қызметтерінің құны;
2) іссапарға жіберу орнына және тұрақты жұмыс орнына бір рет қайтуға жол жүру құны (шығындар болған кезде);
3) жұмыскердің кәсіптік даярлау және/немесе қайта даярлау мерзімі ішінде (бір айдан аспайтын) және/немесе инженерлік-техникалық персоналдың (үш айдан аспайтын), өндірістік персоналдың, оның ішінде өтініш берушінің топ-менеджерлерінің (шығындар болған кезде) тәуліктік шығындардан басқа өмір сүру құны.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Жұмыскерлердің құзыретін арттыру шеңберінде, іссапарға жіберу орнына және бір рет тұрақты жұмыс орнына қайтуға және шетелде тұруға арналған өтініш берушінің инженерлік-техникалық персоналын, өндірістік персоналын, оның ішінде топ-менеджерлерін кәсіптік даярлау және/немесе қайта даярлау және/немесе біліктілігін арттыру кезінде өтініш беруші шеккен жол жүру және тұру бойынша өтініш беруші ұсынатын шығындар "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен белгіленген шекті нормалардан аспайтын мөлшерде өтеледі.

Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. В случаях представления заявителем в рамках возмещения затрат документов, подтверждающих расходы в иностранной валюте, сумма возмещения затрат рассчитывается исходя из курса валюты Национального банка Республики Казахстан на дату совершения заявителем оплаты исполнителю за оказанные услуги (выполненные работы).
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Возмещение затрат при профессиональной подготовке и/или переподготовке и/или повышение квалификации инженерно-технического персонала, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров заявителя, включает:
1) стоимость услуг исполнителя, который осуществил профессиональную подготовку и/или переподготовку и/или повышение квалификации инженерно-технического персонала, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров заявителя;
2) стоимость проезда к месту командирования и обратно к месту постоянной работы однократно (при наличии затрат);
3) стоимость проживания работника в течение срока профессиональной подготовки и/или переподготовки (не более одного месяца), и/или повышение квалификации, инженерно-технического персонала (не более трех месяцев), производственного персонала, в том числе топ-менеджеров заявителя (при наличии затрат), кроме затрат на суточные.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Затраты, предъявляемые заявителем по проезду и проживанию, понесенных заявителем при профессиональной подготовке и/или переподготовке и/или повышение квалификации инженерно-технического персонала, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров заявителя к месту командирования и обратно к месту постоянной работы однократно и расходов на проживание за рубежом в рамках повышения компетенции работников, возмещаются в размерах, не превышающих предельные нормы, установленные постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счҰт бюджетных средств, в том числе в иностранные государства.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Өтініш беруші мемлекеттік ынталандырудың әрбір шарасы бойынша еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік ынталандыру шарасын алуға жеке өтінім (бұдан әрі – өтінім) береді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Өтініш беруші ұсынылған құжаттардың, ақпараттың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен анықтығын қамтамасыз етеді.
26. Өтінім және оған қоса берілетін құжаттар мемлекеттік және/немесе орыс тілдерінде ресімделеді. Құжаттың көшірмесі шет тілінде ұсынылған жағдайда, өтініш беруші оның мемлекеттік және/немесе орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз етеді.
27. Өтінім және оған қоса берілетін құжаттар:
1) бір папкаға құрылады;
2) бірінші басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға (бірінші басшының міндеттерін атқару туралы растайтын құжат болған кезде) немесе дара кәсіпкер немесе олар уәкілеттік берген тұлға (сенімхат болған кезде) немесе жеке тұлға әрбір парағын куәландырады. Өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды қолды факсимильді көшіру құралдарын пайдалана отырып куәландыруға жол берілмейді;
3) араб цифрларымен нөмірленеді, нөмірлеу толассыз болып табылады;
4) өтініш берушінің мөр бедерімен (бар болған жағдайда) әр парақтап куәландырылады.
Осы тармақтың талаптары электрондық өтінімді және құжаттардың электрондық топтамасын ұсынуға қолданылмайды.
28. Қызметкерлердің құзыретін арттыруға және/немесе технологиялық процестерді жетілдіруге және/немесе өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға және/немесе цифрлық технологияларды енгізуге арналған өтінім оған қоса берілетін құжаттармен бірге осы Қағидалардың 4-тарауына және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Технологиялық процестерді жетілдіруге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне және осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес "Цифрлық технологияларды енгізуге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес "QazIndustry" қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы немесе "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы беріледі.

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Заявитель по каждой мере государственного стимулирования предоставляет отдельную заявку на получение меры государственного стимулирования, направленной на повышение производительности труда (далее – заявка).
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Заявитель обеспечивает полноту и достоверность представленных документов, информации, исходных данных, расчетов, обоснований.
26. Заявка и прилагаемые к ней документы оформляются на государственном и/или русском языках. В случае представления копии документа на иностранном языке, заявитель обеспечивает его перевод на государственный и/или русский языки.
27. Заявка и прилагаемые к ней документы:
1) формируются в единую папку;
2) заверяются полистно первым руководителем или лицом, исполняющим его обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя), или индивидуальным предпринимателем или лицом, уполномоченным ими (при наличии доверенности) или физическим лицом. Не допускается заверение заявки и документов, прилагаемых к ней, с использованием средств факсимильного копирования подписи;
3) нумеруются арабскими цифрами, нумерация является сквозной;
4) заверяются полистно оттиском печати заявителя (при наличии).
Требования настоящего пункта не распространяется на предоставление электронной заявки и электронного пакета документов.
28. Заявка на повышение компетенции работников и/или совершенствование технологических процессов и/или повышение эффективности организации производства и/или внедрение цифровых технологий с прилагаемыми к ней документами подается через акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry" или веб-портал "электронного правительства" (далее – Портал) в соответствии с главой 4 настоящих Правил и перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников" согласно приложению 3 к настоящим Правилам, перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов" согласно приложению 4 к настоящим Правилам, перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства" согласно приложению 5 к настоящим Правилам, перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий" согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28-1. Ұлттық институт шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде:
шығындарды өтеу мүмкіндігі туралы өтініш берушіге ұлттық институт тарапынан қол қойылған Шығындарды өтеу туралы келісімді қоса бере отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада хабарлама жібереді. Хабарламада өтеуге қабылданатын шығындар сомасының түсіндірмесі келтіріледі;
шығындарды өтеудің мүмкін еместігі туралы өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің тиісті негіздемесі, уақыты мен орны (тәсілі) бар хабарлама жібереді. Істі қарау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің аяқталуына кемінде 3 (үш) жұмыс күнінен бұрын жіберіледі. Істі тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі. Тыңдау нәтижелері бойынша ұлттық институт шығындарды өтеу мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы түпкілікті шешім қабылдайды.
Ескерту. Қағидалар 28-1-тармақтармен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.02.2025 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
28-2. Ұлттық институт Шығындарды өтеу туралы келісім жасалған күннен кейін екі жұмыс күні ішінде шығындарды өтеу шарттары мен мөлшеріне сәйкес өтініш берушіге шығындарды өтеу жолымен мемлекеттік ынталандыру шарасын ұсынады, бұл ретте өтініш берушіге ақша қаражатын аударғаны үшін ұлттық институтқа сыйақы көзделмеген. Өтініш беруші қол қойған Шығындарды өтеу туралы келісім ұлттық институтқа түскен күн Шығындарды өтеу туралы келісім жасалған күн болып есептеледі.
Ескерту. Қағидалар 28-2-тармақтармен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28-3. Өтініш беруші Шығындарды өтеу туралы келісімге қол қоюдан бас тартқан кезде өтініш беруші ұлттық институттың атына себептерін көрсете отырып, екі жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жібереді.

Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-1. Национальный институт в течение одного рабочего дня со дня принятия решения:
о возможности возмещения затрат направляет заявителю уведомление с приложением подписанного со стороны национального института Соглашения о возмещении затрат в двух экземплярах по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам. В уведомлении приводится пояснение суммы, принимаемой к возмещению затрат;
о невозможности возмещения затрат направляет заявителю уведомление с соответствующим обоснованием, временем и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления. По результатам заслушивания национальный институт принимает окончательное решение о возможности или невозможности возмещения затрат.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-1 в соответствии с приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 18.02.2025 № 55 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-2. Национальный институт в течение двух рабочих дней после дня заключения Соглашения о возмещении затрат предоставляет меру государственного стимулирования путем возмещения заявителю затрат в соответствии с условиями и размерами возмещения затрат, при этом вознаграждение национальному институту за перечисление денежных средств заявителю не предусмотрено. Днем заключения Соглашения о возмещении затрат считается день поступления национальному институту подписанного заявителем Соглашения о возмещении затрат.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-2 в соответствии с приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-3. При отказе заявителя в подписании Соглашения о возмещении затрат заявителем в адрес национального института в течение двух рабочих дней направляется соответствующее уведомление с указанием причин.

Ескерту. Қағидалар 28-3-тармақтармен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28-4. Ұлттық институт қажет болған жағдайда ұсынылған құжаттар топтамасын, сатып алынған жабдықтың және/немесе өтінім шеңберінде орындалған жұмыстардың/көрсетілетін қызметтердің болуын салыстыру үшін өтініш берушінің өндірістік объектісіне шығуды жүзеге асырады.
Шығу қорытындысы ұлттық институттың есебінде көрсетіледі және растайтын фотоматериалдар қоса тіркеледі. Шығуды жүзеге асыру кезеңінде мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге тоқтатылады.
Ескерту. 2-тарау 28-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. "Цифрлық технологияларды енгізу" мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну тәртібі
Ескерту. 1-параграф алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру мониторингі
34. Осы Қағидаларда көзделген мемлекеттік ынталандыру шараларының тиімділігін айқындау мақсатында ұлттық институт олардың іске асырылуына мониторинг жүргізеді.
35. Мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру мониторингін өтініш берушілер ұсынған ақпарат негізінде ұлттық институт жүргізеді.
36. Мониторинг мыналарды қамтиды:
1) мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асырудағы проблемаларды уақтылы анықтау;
2) мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асырудың тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар дайындау;
3) осы Қағидалар шеңберінде мемлекеттік ынталандыруды алған өтініш берушілер туралы ақпарат жиынтығы;
4) ұлттық институт өкілінің ұсынылған мемлекеттік ынталандыру шаралары шеңберінде шығындары өтелген өтініш берушінің өндірістік объектісіне шығуы.
5) алынған мемлекеттік ынталандыру шаралары шеңберінде қарсы міндеттемелерді орындамау немесе уақтылы орындамау тәуекелдері анықталған кезде уақтылы ден қою.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 28-3 в соответствии с приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28-4. Национальный институт при необходимости осуществляет выезд на производственный объект заявителя для сверки представленного пакета документов, наличия приобретенного оборудования и/или выполненных работ/услуг в рамках заявки.
Итоги выезда отражаются в отчете национального института и приобщаются подтверждающие фотоматериалы. На период осуществления выезда срок оказания государственной услуги приостанавливается не более чем на 5 рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 28-4 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок предоставления меры государственного стимулирования "внедрение цифровых технологий"
Сноска. Параграф 1 исключен приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Мониторинг реализации мер государственного стимулирования
34. В целях определения эффективности мер государственного стимулирования, предусмотренных настоящими Правилами, национальным институтом проводится мониторинг их реализации.
35. Мониторинг реализации мер государственного стимулирования проводится национальным институтом на основании информации, представленной заявителями.
36. Мониторинг включает:
1) своевременное выявление проблем в реализации мер государственного стимулирования;
2) подготовку предложений по повышению эффективности реализации мер государственного стимулирования;
3) свод информации о заявителях, получивших государственное стимулирование в рамках настоящих Правил;
4) выезд представителя национального института на производственный объект заявителя, затраты по которым были возмещены в рамках предоставленной меры государственного стимулирования.
5) своевременное реагирование при выявлении рисков невыполнения или несвоевременного выполнения встречных обязательств в рамках полученных мер государственного стимулирования.
Сноска. Пункт 36 с изменением, внесенным приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

37. Мониторинг шеңберінде ұлттық институт тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнеркәсіптік даму саласындағы ұлттық даму институтының мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру туралы есебін ұсынады.
38. Мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру мониторингі өтініш берушінің жазбаша келісімі негізінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органнан өтініш беруші туралы бастапқы статистикалық деректерді алу жолымен шығындарды өтеу туралы келісім жасалған күннен кейін екі жыл ішінде жүргізіледі. Өтініш беруші қол қойған Шығындарды өтеу туралы келісім ұлттық институтқа түскен күн Шығындарды өтеу туралы келісім жасалған күн болып есептеледі.
39. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның алғашқы статистикалық деректерін алу және олардың негізінде мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру мониторингін жүргізу мүмкін болмаған кезде өтініш беруші ұлттық институтқа оның жазбаша сұрау салуы бойынша мониторинг жүргізу үшін деректер береді.
4-тарау. "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу", "Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу", "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу", "Цифрлық технологияларды енгізуге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметтерін көрсету тәртібі
Ескерту. 4-тараудың атауы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
Ескерту. 1-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетілетін қызметті беруші жеке және/немесе заңды тұлғалардың – акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде бекітілген кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінен басқа, Қазақстанда өңделген тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі және/немесе сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің (осы параграфта бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) өтініші арқылы көрсетеді:

37. В рамках мониторинга национальный институт ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляет уполномоченному органу отчет национального института развития в области промышленного развития о реализации мер государственного стимулирования, по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
38. Мониторинг реализации меры государственного стимулирования проводится в течение двух лет после дня заключения Соглашения о возмещении затрат путем получения первичных статистических данных о заявителе от уполномоченного органа в области государственной статистики на основании письменного согласия заявителя. Днем заключения Соглашения о возмещении затрат считается день поступления национальному институту подписанного заявителем Соглашения о возмещении затрат.
39. При невозможности получения первичных статистических данных уполномоченного органа в области государственной статистики и проведения на их основании мониторинга реализации меры государственного стимулирования, заявитель предоставляет национальному институту по его письменному запросу данные для проведения мониторинга.
Глава 4. Порядок оказания государственных услуг "Возмещение затрат на повышение компетенции работников", "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов", "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства", "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий"
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников
Сноска. Заголовок параграфа 1 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Государственная услуга "Возмещение затрат на повышение компетенции работников" (далее в настоящем параграфе – государственная услуга) оказывается услугодателем посредством обращения физических и/или юридических лиц – субъектов промышленно-инновационной деятельности, реализующих промышленно-инновационные проекты осуществляющих деятельность по продвижению обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности на внутренний и/или внешние рынки, кроме субъектов промышленно-инновационной деятельности, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве) (далее в настоящем параграфе – услугополучатель):

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне;
2) Порталға.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшада "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде баяндалған.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе Портал арқылы жүгінуі арқылы көрсетеді.
43. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы кеңсе қызметкеріне "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген өтінім мен құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар фактісі анықталған кезде, өтінімді тіркеуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінімді және "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды олар келіп түскен күні (сағат 17:30-дан кейін келіп түскен кезде, өтінім келесі жұмыс күні тіркеледі) тіркеуді жүзеге асырады және орындаушы тағайындалатын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды.
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталған кезде, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде оның тіркелгені туралы белгі қою болып табылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі қолма-қол немесе пошта арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) в канцелярию услугодателя;
2) в Портал.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников" изложен в приложении 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Государственная услуга оказывается услугодателем посредством обращения услугополучателя в канцелярию услугодателя или через Портал.
43. Для получения государственной услуги через канцелярию услугодателя услугополучатель представляет работнику канцелярии заявку и документы, указанные в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников".
Работник канцелярии услугодателя проверяет полноту представленных услугополучателем документов и при установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, отказывает в приеме заявки.
При представлении услугополучателем полного пакета документов, работник канцелярии услугодателя осуществляет регистрацию заявки и документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников", в день их поступления (при поступлении после 17.30 часов, заявка регистрируется на следующий рабочий день) и направляет руководителю услугодателя, которым назначается исполнитель.
При окончании срока оказания государственной услуги в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Подтверждением принятия заявки на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов.
Выдача результата государственной услуги осуществляется канцелярией услугодателя нарочно или почтой.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Портал арқылы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді және өтінімді толтырады және "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың электрондық топтамасын тіркейді.
Өтінімге қоса берілетін құжаттардың көшірмелері тек сканерленген нұсқада PDF (Portable Document Format) форматында ұсынылады.
Өтініш беруші құжаттардың электрондық топтамасын толық ұсынбаған кезде, ақпараттық жүйе электрондық өтінімді тіркеуден бас тартады.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтерді қабылдау туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат нысанында жіберілетін және сақталатын "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Шығындарды өтеу туралы келісім не мемлекеттік қызметті көрсетуден жазбаша бас тарту болып табылады.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Орындаушы өтінім тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық болмау немесе мемлекеттік қызметті ұсыну үшін қажетті мәліметтердің болмау фактісі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің жеке кабинетіне қызметті беруші басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның электронды цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында портал арқылы одан әрі қарауға бас тартуды жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды толық тексергеннен кейін он екі жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидалардың белгіленген талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және мемлекеттік қызмет көрсетудің мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін немесе көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оны алмастыратын адам қол қойған "Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден жазбаша бас тартуды рәсімдейді.

44. Для получения государственной услуги через Портал услугополучатель обращается к услугодателю и заполняет заявку и прикрепляет электронный пакет документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников".
Копии прилагаемых к заявке документов представляются только в сканированном варианте в формате PDF (Portable Document Format).
При предоставлении заявителем не полного электронного пакета документов информационная система отказывает в регистрации электронной заявки.
Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Результатом оказания государственной услуги является Соглашение о возмещении затрат либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников", которое направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней после дня регистрации заявки проверяет полноту представленных документов и, при установлении факта неполноты представленных документов или отсутствия сведений, необходимых для предоставления государственной услуги, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении через портал в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя, либо лица его замещающего, в личный кабинет заявителя.
Услугодатель в течение двенадцати рабочих дней после проверки заявки и прилагаемых к ней документов на полноту осуществляет их проверку на предмет соответствия установленным требованиям настоящих Правил и принимает решение о возможности или невозможности оказания государственной услуги.
Исполнитель услугодателя оформляет результат оказания государственной услуги по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников", подписанный руководителем услугодателя либо лица его замещающего.

Шығындарды өтеу мүмкін еместігіне негіздер анықталған жағдайда, ұлттық институт өтініш берушіге шығындарды өтеу мүмкін еместігі туралы алдын ала шешім туралы хабарлайды, сондай-ақ тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәртібі). Алдын ала шешім бойынша өтініш берушінің ұстанымын білдіру мүмкіндігі. Істі қарау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің аяқталуына кемінде 3 (үш) жұмыс күнінен бұрын жіберіледі. Істі тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
28-4-тармаққа сәйкес шығуды жүзеге асыру кезінде ұлттық институт өтініш берушіні хабардар етеді және мемлекеттік қызметті көрсетуді 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге тоқтата тұрады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.02.2025 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
2-параграф. "Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
46. "Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетілетін қызметті беруші жеке және/немесе заңды тұлғалардың – акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ, мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде бекітілген кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінен басқа, Қазақстанда өңделген тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі және/немесе сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің (осы параграфта бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) өтініші арқылы көрсетеді:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне;
2) Порталға.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

При выявлении оснований о невозможности возмещения затрат национальный институт уведомляет заявителя о предварительном решении о невозможности возмещения затрат, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
При осуществлении выезда согласно пункту 28-4 национальный институт уведомляет заявителя и приостанавливает предоставление государственной услуги на срок не более 5 рабочих дней.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра промышленности и строительства РК от 18.02.2025 № 55 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок оказания государственной услуги "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов"
46. Государственная услуга "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов" (далее в настоящем параграфе – государственная услуга) оказывается услугодателем посредством обращения физических и/или юридических лиц – субъектов промышленно-инновационной деятельности, реализующих промышленно-инновационные проекты осуществляющих деятельность по продвижению обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности на внутренний и/или внешние рынки, кроме субъектов промышленно-инновационной деятельности, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве) (далее в настоящем параграфе – услугополучатель):
1) в канцелярию услугодателя;
2) в Портал.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

47. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 4-қосымшада "Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде жазылған.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе Портал арқылы жүгінуі арқылы көрсетеді.
49. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы кеңсе қызметкеріне "Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген өтінім мен құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар фактісі анықталған кезде өтінімді қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінімді және "Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды олар келіп түскен күні (сағат 17:30-дан кейін келіп түскен кезде өтінім келесі жұмыс күні тіркеледі) тіркеуді жүзеге асырады және орындаушы тағайындалатын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды.
Қазақстан Республикасының Еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталған кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде оның тіркелгені туралы белгі қою болып табылады.
Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтiң нәтижесiн беру көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң кеңсесiмен қолма-қол не пошта арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.12.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Портал арқылы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді және өтінімді толтырады және "Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың электрондық топтамасын тіркейді.
Өтінімге қоса берілетін құжаттардың көшірмелері тек сканерленген нұсқада PDF (Portable Document Format) форматында ұсынылады.
Өтініш беруші құжаттардың электрондық топтамасын толық ұсынбаған кезде, ақпараттық жүйе электрондық өтінімді тіркеуден бас тартады.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтерді қабылдау туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының Кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат нысанында жіберілетін және сақталатын "Технологиялық процестерді жетілдіруге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Шығындарды өтеу туралы келісім не мемлекеттік қызмет көрсетуден жазбаша бас тарту мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.

47. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов" изложен в приложении 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Государственная услуга оказывается услугодателем посредством обращения услугополучателя в канцелярию услугодателя или через Портал.
49. Для получения государственной услуги через канцелярию услугодателя услугополучатель представляет работнику канцелярии заявку и документы, указанные в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов".
Работник канцелярии услугодателя проверяет полноту представленных услугополучателем документов и при установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, отказывает в приеме заявки.
При представлении услугополучателем полного пакета документов, работник канцелярии услугодателя осуществляет регистрацию заявки и документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов", в день их поступления (при поступлении после 17.30 часов, заявка регистрируется на следующий рабочий день) и направляет руководителю услугодателя, которым назначается исполнитель.
При окончании срока оказания государственной услуги в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Подтверждением принятия заявки на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов.
Выдача результата государственной услуги осуществляется канцелярией услугодателя нарочно или почтой.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.12.2023 № 105 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Для получения государственной услуги через Портал услугополучатель обращается к услугодателю и заполняет заявку и прикрепляет электронный пакет документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов".
Копии прилагаемых к заявке документов представляются только в сканированном варианте в формате PDF (Portable Document Format).
При предоставлении заявителем не полного электронного пакета документов информационная система отказывает в регистрации электронной заявки.
Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодекса Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Результатом оказания государственной услуги является Соглашение о возмещении затрат либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов", которое направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.

3-параграф. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
52. "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (осы параграфта бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетілетін қызметті беруші жеке және/немесе заңды тұлғалардың – акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде бекітілген кәсіпкерлерді қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінен басқа, Қазақстанда өңделген тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі және/немесе сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің (осы параграфта бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) өтініші арқылы көрсетеді:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне;
2) Порталға.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 5-қосымшада "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде жазылған.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе Портал арқылы жүгінуі арқылы көрсетеді.
55. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы кеңсе қызметкеріне "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген өтінім мен құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар фактісі анықталған кезде өтінімді қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінімді және "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды олар келіп түскен күні (сағат 17:30-дан кейін келіп түскен кезде өтінім келесі жұмыс күні тіркеледі) тіркеуді жүзеге асырады және орындаушы тағайындалатын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды.
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталған кезде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Қағаз тасығыштағы өтінімнің қабылданғанын растау оның көшірмесінде құжаттар топтамасының қабылданған күні мен уақыты көрсетіле отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде тіркелгені туралы белгі болып табылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі қолма-қол немесе пошта арқылы жүзеге асырады.

Параграф 3. Порядок оказания государственной услуги "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства"
52. Государственная услуга "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства" (далее в настоящем параграфе – государственная услуга) оказывается услугодателем посредством обращения физических и/или юридических лиц – субъектов промышленно-инновационной деятельности, реализующих промышленно-инновационные проекты осуществляющих деятельность по продвижению обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности на внутренний и/или внешние рынки, кроме субъектов промышленно-инновационной деятельности, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве) (далее в настоящем параграфе – услугополучатель):
1) в канцелярию услугодателя;
2) в Портал.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства" изложен в приложении 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Государственная услуга оказывается услугодателем посредством обращения услугополучателя в канцелярию услугодателя или через Портал.
55. Для получения государственной услуги через канцелярию услугодателя услугополучатель представляет работнику канцелярии заявку и документы, указанные в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства".
Работник канцелярии услугодателя проверяет полноту представленных услугополучателем документов и при установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, отказывает в приеме заявки.
При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, работник канцелярии услугодателя осуществляет регистрацию заявки и документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства", в день их поступления (при поступлении после 17.30 часов, заявка регистрируется на следующий рабочий день) и направляет руководителю услугодателя, которым назначается исполнитель.
При окончании срока оказания государственной услуги в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Подтверждением принятия заявки на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов.
Выдача результата государственной услуги осуществляется канцелярией услугодателя нарочно или почтой.

Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.12.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Портал арқылы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді және өтінімді толтырады және "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың электрондық топтамасын тіркейді.
Өтінімге қоса берілетін құжаттардың көшірмелері тек сканерленген нұсқада PDF (Portable Document Format) форматында ұсынылады.
Өтініш беруші құжаттардың электрондық топтамасын толық ұсынбаған кезде, ақпараттық жүйе электрондық өтінімді тіркеуден бас тартады.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтерді қабылдау туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына және Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат нысанында жіберілетін және сақталатын "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Шығындарды өтеу туралы келісім не мемлекеттік қызметті көрсетуден жазбаша бас тарту мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі болып табылады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Орындаушы өтінім тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық болмау немесе мемлекеттік қызметті ұсыну үшін қажетті мәліметтердің болмау фактісі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің жеке кабинетіне қызметті беруші басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның электронды цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында портал арқылы одан әрі қарауға бас тартуды жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды толық тексергеннен кейін он екі жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидалардың белгіленген талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және мемлекеттік қызмет көрсетудің мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін немесе көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оны алмастыратын адам қол қойған "Өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден жазбаша бас тартуды рәсімдейді.

Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.12.2023 № 105 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Для получения государственной услуги через Портал услугополучатель обращается к услугодателю и заполняет заявку и прикрепляет электронный пакет документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства".
Копии прилагаемых к заявке документов представляются только в сканированном варианте в формате PDF (Portable Document Format).
При предоставлении заявителем не полного электронного пакета документов информационная система отказывает в регистрации электронной заявки.
Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодекса и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Результатом оказания государственной услуги является Соглашение о возмещении затрат либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства", которое направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней после дня регистрации заявки проверяет полноту представленных документов и, при установлении факта неполноты представленных документов или отсутствия сведений, необходимых для предоставления государственной услуги, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении через портал в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя, либо лица его замещающего, в личный кабинет заявителя.
Услугодатель в течение двенадцати рабочих дней после проверки заявки и прилагаемых к ней документов на полноту осуществляет их проверку на предмет соответствия установленным требованиям настоящих Правил и принимает решение о возможности или невозможности оказания государственной услуги.
Исполнитель услугодателя оформляет результат оказания государственной услуги по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение эффективности организации производства", подписанный руководителем услугодателя либо лица его замещающего.

Шығындарды өтеу мүмкін еместігіне негіздер анықталған жағдайда, ұлттық институт өтініш берушіге шығындарды өтеу мүмкін еместігі туралы алдын ала шешім туралы хабарлайды, сондай-ақ тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәртібі). Алдын ала шешім бойынша өтініш берушінің ұстанымын білдіру мүмкіндігі. Істі қарау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің аяқталуына кемінде 3 (үш) жұмыс күнінен бұрын жіберіледі. Істі тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
28-4-тармаққа сәйкес шығуды жүзеге асыру кезінде ұлттық институт өтініш берушіні хабардар етеді және мемлекеттік қызметті көрсетуді 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге тоқтата тұрады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.02.2025 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-1-параграф. "Цифрлық технологияларды енгізуге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
Ескерту. 4-тарау 3-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57-1. "Цифрлық технологияларды енгізуге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі осы параграфта – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсетілетін қызметті беруші жеке және/немесе акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған кәсіпкерлерді қоспағанда) тиесілі өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінен басқа, Қазақстанда өңделген тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ішкі және/немесе сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өнеркәсіптік-инновациялық жобаларды іске асыратын заңды тұлғалардың-өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің (осы параграфта бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) өтініші арқылы көрсетеді:

При выявлении оснований о невозможности возмещения затрат национальный институт уведомляет заявителя о предварительном решении о невозможности возмещения затрат, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
При осуществлении выезда согласно пункту 28-4 национальный институт уведомляет заявителя и приостанавливает предоставление государственной услуги на срок не более 5 рабочих дней.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра промышленности и строительства РК от 18.02.2025 № 55 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3-1. Порядок оказания государственной услуги "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий"
Сноска. Глава 4 дополнена параграфом 3-1 в соответствии с приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57-1. Государственная услуга "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий" (далее в настоящем параграфе – государственная услуга) оказывается услугодателем посредством обращения физических и/или юридических лиц – субъектов промышленно-инновационной деятельности, реализующих промышленно-инновационные проекты осуществляющих деятельность по продвижению обработанных товаров, работ и услуг казахстанского происхождения обрабатывающей промышленности на внутренний и/или внешние рынки, кроме субъектов промышленно-инновационной деятельности, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, а также предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве) (далее в настоящем параграфе – услугополучатель):

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне;
2) Порталға.
Ескерту. 57-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57-2. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 5-1 қосымшада "Цифрлық технологияларды енгізуге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде жазылған.
57-3. Мемлекеттік қызметті көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе Портал арқылы жүгінуі арқылы көрсетеді.
57-4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы кеңсе қызметкеріне "Цифрлық технологияларды енгізуге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген өтінім мен құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар фактісі анықталған кезде, өтінімді тіркеуден бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінімді және "Цифрлық технологияларды енгізуге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттарды олар келіп түскен күні (сағат 17:30-дан кейін келіп түскен кезде, өтінім келесі жұмыс күні тіркеледі) тіркеуді жүзеге асырады және орындаушы тағайындалатын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды.
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталған кезде, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Қағаз жеткізгіштегі өтініштің қабылданғанын растау құжаттар топтамасын қабылдау күні мен уақытын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде оның тіркелгені туралы белгі қою болып табылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі қолма-қол немесе пошта арқылы жүзеге асырады.
57-5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Портал арқылы алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінеді және өтінімді толтырады және "Цифрлық технологияларды енгізуге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген құжаттардың электрондық топтамасын тіркейді.
Өтінімге қоса берілетін құжаттардың көшірмелері тек сканерленген нұсқада PDF (Portable Document Format) форматында ұсынылады.
Өтініш беруші құжаттардың электрондық топтамасын толық ұсынбаған кезде, ақпараттық жүйе электрондық өтінімді тіркеуден бас тартады.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін мәліметтерді қабылдау туралы мәртебе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына және Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мәліметтерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" электрондық құжат нысанында жіберілетін және сақталатын "Цифрлық технологияларды енгізуге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Шығындарды өтеу туралы келісім не мемлекеттік қызмет көрсетуден жазбаша бас тарту мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі болып табылады.

1) в канцелярию услугодателя;
2) в Портал.
Сноска. Пункт 57-1 - в редакции приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57-2. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий" изложен в приложении 5-1 к настоящим Правилам.
57-3. Государственная услуга оказывается услугодателем посредством обращения услугополучателя в канцелярию услугодателя или через Портал.
57-4. Для получения государственной услуги через канцелярию услугодателя услугополучатель представляет работнику канцелярии заявку и документы, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий".
Работник канцелярии услугодателя проверяет полноту представленных услугополучателем документов и при установлении факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, отказывает в приеме заявки.
При представлении услугополучателем полного пакета документов, работник канцелярии услугодателя осуществляет регистрацию заявки и документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий", в день их поступления (при поступлении после 17.30 часов, заявка регистрируется на следующий рабочий день) и направляет руководителю услугодателя, которым назначается исполнитель.
При окончании срока оказания государственной услуги в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Подтверждением принятия заявки на бумажном носителе является отметка на его копии о регистрации в канцелярии услугодателя с указанием даты и времени приема пакета документов.
Выдача результата государственной услуги осуществляется канцелярией услугодателя нарочно или почтой.
57-5. Для получения государственной услуги через Портал услугополучатель обращается к услугодателю и заполняет заявку и прикрепляет электронный пакет документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий".
Копии прилагаемых к заявке документов представляются только в сканированном варианте в формате PDF (Portable Document Format).
При предоставлении заявителем не полного электронного пакета документов информационная система отказывает в регистрации электронной заявки.
Статус о принятии сведений для оказания государственной услуги отображается в "личном кабинете" услугополучателя с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя, после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудового кодекса и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием сведений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Результатом оказания государственной услуги является Соглашение о возмещении затрат либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий", которое направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа.

57-6. Орындаушы өтінім тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және ұсынылған құжаттардың толық болмау немесе мемлекеттік қызметті ұсыну үшін қажетті мәліметтердің болмау фактісі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің жеке кабинетіне қызметті беруші басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның электронды цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында портал арқылы одан әрі қарауға бас тартуды жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінімді және оған қоса берілетін құжаттарды толық тексергеннен кейін он екі жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидалардың белгіленген талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және мемлекеттік қызмет көрсетудің мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін не көрсетілетін қызметті берушінің басшысы не оны алмастыратын тұлға қол қойған "Цифрлық технологияларды енгізуге арналған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден жазбаша бас тартуды рәсімдейді.
Шығындарды өтеу мүмкін еместігіне негіздер анықталған жағдайда, ұлттық институт өтініш берушіге шығындарды өтеу мүмкін еместігі туралы алдын ала шешім туралы хабарлайды, сондай-ақ тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәртібі). Алдын ала шешім бойынша өтініш берушінің ұстанымын білдіру мүмкіндігі. Істі қарау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімінің аяқталуына кемінде 3 (үш) жұмыс күнінен бұрын жіберіледі. Істі тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
28-4-тармаққа сәйкес шығуды жүзеге асыру кезінде ұлттық институт өтініш берушіні хабардар етеді және мемлекеттік қызметті көрсетуді 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге тоқтата тұрады.
Ескерту. 57-6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.02.2025 № 55 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3-2-Параграф. "Шетелде қызметкерлердің құзыретін арттыруға арналған шығыстарды аванстау" Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі.
Ескерту. 4-тараудың 3-2-параграфы алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

57-6. Исполнитель в течение 2 (двух) рабочих дней после дня регистрации заявки проверяет полноту представленных документов и, при установлении факта неполноты представленных документов или отсутствия сведений, необходимых для предоставления государственной услуги, услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении через портал в форме электронного документа, подписанный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя, либо лица его замещающего, в личный кабинет заявителя.
Услугодатель в течение двенадцати рабочих дней после проверки заявки и прилагаемых к ней документов на полноту осуществляет их проверку на предмет соответствия установленным требованиям настоящих Правил и принимает решение о возможности или невозможности оказания государственной услуги.
Исполнитель услугодателя оформляет результат оказания государственной услуги по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на внедрение цифровых технологий", подписанный руководителем услугодателя либо лица его замещающего.
При выявлении оснований о невозможности возмещения затрат национальный институт уведомляет заявителя о предварительном решении о невозможности возмещения затрат, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению. Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
При осуществлении выезда согласно пункту 28-4 национальный институт уведомляет заявителя и приостанавливает предоставление государственной услуги на срок не более 5 рабочих дней.
Сноска. Пункт 57-6 с изменениями, внесенными приказами Министра промышленности и строительства РК от 18.02.2025 № 55 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3-2. Порядок оказания государственной услуги "Авансирование расходов на повышение компетенции работников за рубежом"
Сноска. Параграф 3-2 исключен приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4-параграф. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
Ескерту. 4-тараудың 4-параграфы алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 06.03.2024 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі.
Ескерту. 4-тарау 4-параграфпен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей шағымды және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
59. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес мыналар қаралуға жатады:
1) көрсетілетін қызметті беруші – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
3) мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
60. Көрсетілетін қызметті берушінің, өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру немесе жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға оны ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімі ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағымды қағаз тасығышта берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) хабарлайды.

Параграф 4. Порядок обжалования, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Параграф 4 исключен приказом и.о. Министра промышленности и строительства РК от 06.03.2024 № 91 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Глава 4 дополнена параграфом 4 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается услугодателю, в уполномоченный орган в области государственного стимулирования промышленности, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Услугодатель, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют жалобу и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
59. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению:
1) услугодателем – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
2) уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
3) уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
60. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом в области государственного стимулирования промышленности, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

61. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесімен келіспеген жағдайларда, көрсетілетін қызметті алушы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
Өнеркәсіптік-инновациялық
қызмет субъектілерінің еңбек
өнімділігін арттыруға
бағытталған өнеркәсіпті
мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өнеркәсіпті дамыту
саласындағы ұлттық даму
институты
____________________________
(ұлттық институттың атауы)
______________________
(өтініш берушінің атауы)
Еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға өтінім (өтініш беруші бланкіде толтырады (бар болған жағдайда)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Өтініш берушінің атауы.
2. Заңды және нақты мекенжайы (индексі, облысы, қаласы/ауданы, елді мекені,
көшесі, телефоны).
3. Бірінші басшының немесе жеке кәсіпкердің деректері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – ТАӘ), лауазымы, жұмыс немесе ұялы телефонының нөмірі, электрондық мекенжайы).
4. Өтініш берушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)/Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН).
5. Орындаушының БСН/ЖСН (егер орындаушы Қазақстан Республикасының резиденті болып табылған жағдайда).
6. Өтініш берушінің мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі (бар болса) және күні.
7. Орындаушыны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі (бар болса) және күні (егер орындаушы Қазақстан Республикасының резиденті болып табылса).
8. Негізгі қызмет түрі (экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішінің кодын көрсете отырып).
9. Шығарылатын өнімнің атауы.
10. Жылына ағымдағы еңбек өнімділігі (мың теңге/адам және мың АҚШ доллары/адам)*.
11. Өтініш беруші мемлекеттік және/немесе салалық бағдарламалардың қатысушысы болып табыла ма (егер бар болса, онда мемлекеттік қолдау шараларын алған жылын, қандай бағдарламалар шеңберінде және қандай мемлекеттік қолдау шараларын алғанын көрсетіңіз).
12. Өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) шеңберінде мемлекеттік ынталандырудың қандай шарасын пайдалану жоспарлануда (қажеттісін белгілеңіз):
☐ қызметкерлердің құзыретін арттыру;
☐ цифрлық технологияларды енгізу;
☐ технологиялық процестерді жетілдіру;
☐ өндірісті ұйымдастыру тиімділігін арттыру;

61. В случаях несогласия с результатом оказания государственной услуги, услугополучатель обращается в суд в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.
Приложение 1
к Правилам предоставления мер
государственного
стимулирования
промышленности, направленных
на повышение
производительности
труда субъектов промышленно-
инновационной деятельности
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Национальный институт
развития в области развития
промышленности
__________________________
(наименование национального
института)
от ________________________
(наименование заявителя)
Заявка на получение меры государственного стимулирования, направленной на повышение производительности труда
(заполняется заявителем на бланке (при наличии)
1. Наименование заявителя.
2. Юридический и фактический адрес (индекс, область, город/район, населенный пункт, улица, телефон).
3. Данные первого руководителя или индивидуального предпринимателя (фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – ФИО), должность, номер рабочего или сотового телефона, электронный адрес).
4. Бизнес идентификационный номер (далее – БИН)/Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) заявителя.
5. БИН/ИИН исполнителя (в случае если исполнитель является резидентом Республики Казахстан).
6. Номер (при наличии) и дата государственной регистрации (перерегистрации) заявителя.
7. Номер (при наличии) и дата государственной регистрации (перерегистрации) исполнителя (в случае если исполнитель является резидентом Республики Казахстан).
8. Основной вид деятельности (с указанием кода общего классификатора видов экономической деятельности).
9. Наименование выпускаемой продукции.
10. Текущая производительность труда в год (тысяч тенге/человек и тысяч долларов США/человек) *.
11. Является(-лся) ли заявитель участником государственных и/или отраслевых Программ (если да, то укажите год получения мер государственной поддержки, в рамках каких Программ и какие меры государственной поддержки получали).
12. Какую меру государственного стимулирования планируется использовать в рамках Правил предоставления мер государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда субъектов промышленно-инновационной деятельности (далее – Правила) (необходимое отметьте ☐):
☐ повышение компетенции работников;
☐ внедрение цифровых технологий;
☐ совершенствование технологических процессов;
☐ повышение эффективности организации производств.

13. Өтінім берілген күнге соңғы 3 (үш) жылдағы салық аударымдарын (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көрсету. Осы тармақтың талабы қолданыстағы заңнамаға сәйкес салық төлеуден босатылған және/немесе тіркелген күнінен бастап ұлттық институтқа өтінім түскен күнге дейін күнтізбелік екі жылдан аз уақыт өткен өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілеріне қолданылмайды.
1) 20 _ жыл – _______ теңге;
2) 20 _ жыл – _______ теңге;
3) 20 _ жыл – _______ теңге.
14. Өтініш берушінің банктік деректемелерін көрсету.
Осы өтініммен өтініш беруші ұсынылған ақпараттың дұрыстығына, ұсынылған құжаттардың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы мен түпнұсқалығына кепілдік береді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы хабардар етеді және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тіркеушінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім береді.
Өтініш беруші сұратылып отырған мемлекеттік ынталандыру шаралары шеңберінде келтірілген іс-шаралар бойынша шығындар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мемлекеттік ынталандыру шаралары шеңберінде республикалық және /немесе жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қаржыландырылмағанын растайды.
Мемлекеттік ынталандыру шараларын алуға өтінімді толтырған байланыс тұлғасы
(Т.А.Ә., лауазымы, жұмыс/ұялы телефон нөмірі, электрондық мекенжайы):
________________________________________________________.
Осы Өтінімге мынадай құжаттарды және құжаттардың көшірмелерін қоса беремін:
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________;
3) _____________________________________________________________;
4) _____________________________________________________________;
5) _____________________________________________________________.
Өтінімді толтыру күні _______________
Өтініш берушінің бірінші басшысы (міндетін атқарушы тұлға (бірінші басшының
міндеттерін орындау туралы растайтын құжат болған кезде)), жеке кәсіпкер немесе
олар уәкілеттік берген тұлға (сенімхат болған кезде) немесе жеке тұлға
__________ _________________
(қолы) (ТАӘ)
Мөр орны (болған жағдайда)
Өнеркәсіптік-инновациялық
қызмет субъектілерінің еңбек
өнімділігін арттыруға
бағытталған өнеркәсіпті
мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларына
2-қосымша
нысан
Орындаушының қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) қорытындылары бойынша өтініш берушінің есебі
(өтініш беруші бланкіде толтырады (болған жағдайда))

13. Указать общие налоговые отчисления за последние 3 (три) года на дату подачи заявки. Требование настоящего пункта не распространяется на субъектов промышленно-инновационной деятельности, которые освобождены от уплаты налогов согласно действующего законодательства и/или с даты регистрации которых прошло менее двух календарных лет до даты поступления заявки в национальный институт.
1) 20__ год – ______ тенге;
2) 20__ год – ______ тенге;
3) 20__ год – ______ тенге.
14. Указать банковские реквизиты заявителя.
Данной заявкой заявитель гарантирует достоверность представленной информации, полноту и подлинность представленных документов, исходных данных, расчетов, обоснований, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и дает согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных регистратором, определенным центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Заявитель подтверждает, что затраты по мероприятиям, понесенные в рамках запрашиваемой(-ых) мер государственного стимулирования, не финансировались за счет средств республиканского и /или местного бюджетов в рамках иных мер государственного стимулирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Контактное лицо, заполнившее заявку на получение меры государственного стимулирования (ФИО, должность, номер рабочего/сотового телефона, электронный адрес):
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
К настоящей Заявке прилагаю следующие документы и копии документов:
1) _____________________________________________________________;
2) _____________________________________________________________;
3) _____________________________________________________________;
4) _____________________________________________________________;
5) _____________________________________________________________.
Дата заполнения заявки _______________
Первый руководитель заявителя (лицо, исполняющее обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя)), индивидуальный предприниматель или лицо, уполномоченное ими (при наличии доверенности) или физическое лицо
____________ ______________________________________
(подпись) (ФИО)
Место печати (при наличии)
Приложение 2
к Правилам предоставления
мер государственного
стимулирования промышленности,
направленных на повышение
производительности труда
субъектов промышленно-
инновационной деятельности
форма
Отчет заявителя по итогам оказания услуг (выполнения работ) исполнителем
(заполняется заявителем на бланке (при наличии))

1. Өтініш беруші мен Орындаушының атауы, Орындаушының байланыс деректері (нақты мекенжайы, телефоны)
2. Өтініш берушінің экономиканың басым секторындағы қызметінің қысқаша сипаттамасы
3. Көрсетілген қызметтер (орындалған жұмыстар) шартының немесе еңбек шартының атауы, күні және сомасы
4. Көрсетілген қызметтердің (орындалған жұмыстардың) немесе еңбектің қажеттілігін сипаттау
5. Көрсетілген қызметтердің (орындалған жұмыстардың) немесе еңбектің нәтижелері (күтілетін нәтиже)
Өтініш берушінің басшысы (міндетін атқарушы тұлға (бірінші басшының міндеттерін орындау туралы растайтын құжат болған кезде)), жеке кәсіпкер немесе олар уәкілеттік берген тұлға (сенімхат болған кезде) немесе жеке тұлға
____________ ________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Өнеркәсіптік-инновациялық
қызмет субъектілерінің еңбек
өнімділігін арттыруға
бағытталған өнеркәсіпті
мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
"Қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптарының тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"QazIndustry" Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
2) көрсетілетін қызметті беруші
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
14 (он төрт) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша шығындарды өтеу туралы келісім не мемлекеттік қызмет көрсетуден жазбаша бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінім мен құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

1. Наименование Заявителя и Исполнителя, контактные данные Исполнителя (фактический адрес, телефон)
2. Краткое описание деятельности Заявителя в приоритетном секторе экономики
3. Наименование, дата и сумма договора оказанных услуг (выполненных работ) или трудового договора
4. Описание необходимости оказанных услуг (выполненных работ) или труда
5. Результаты (ожидаемый эффект) оказанных услуг (выполненных работ) или труда
Руководитель заявителя (лицо, исполняющее обязанности (при наличии подтверждающего документа об исполнении обязанностей первого руководителя)), индивидуальный предприниматель или лицо, уполномоченное ими (при наличии доверенности) или физическое лицо
__________ _____________________ (подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Правилам предоставления
мер государственного
стимулирования
промышленности, направленных
на повышение
производительности труда
субъектов промышленно-
инновационной деятельности
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на повышение компетенции работников"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал)
2) услугодатель
3
Срок оказания государственной услуги
14 (четырнадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Соглашение о возмещении затрат либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявки и документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

2) көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12:30-дан 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:30-дан 17:30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібінде.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Инженерлік-техникалық персоналды, өндірістік персоналды, оның ішінде топ-менеджерлерді кәсіптік даярлауға және/немесе қайта даярлауға және/немесе біліктілігін арттыруға, оның ішінде шетелде, еңбек өнімділігін арттыру және/немесе қызметкерлердің құзыретін арттыруға жұмсалған шығындардың өтемін алған кезде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алуға өтінім;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындаушының қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) қорытындылары бойынша өтініш берушінің есебі;
3) төлеу шығындары оларды өтеу үшін өтінімге енгізілген қызметтер көрсетуге (жұмыстарды орындауға) арналған шарттың, (бар болған жағдайда) осындай шартқа барлық қосымшалардың және/немесе толықтырулардың көшірмесі, келісімдер;
4) өтелетін шығындар бойынша орындаушы көрсеткен қызметтер (орындаған жұмыстар) актісінің (актілерінің) көшірмесі;
5) өтелетін шығындар бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған шот-фактуралардың көшірмелері;
6) орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған төлем құжаттарының көшірмелері және/немесе жұмыстарды орындау кезінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлын) ұстап қалу кезінде талаптарды өзара есепке алу кезінде есеп айырысудың аккредитивтік нысаны кезінде ұсынылатын көрсетілген қызметтердің (орындалған жұмыстардың) төленгенін растайтын құжаттар ретінде орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған құжаттардың көшірмелері;
7) тармақша 01.01.2026 дейін қолданыста болды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 бұйрығымен.
8) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді;
9) инженерлік-техникалық, өндірістік персоналды, оның ішінде өтініш берушінің үздік менеджерлерін кәсіптік даярлауға және/немесе қайта даярлауға және/немесе біліктілігін арттыруға жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі;
10) кәсіптік даярлау және/немесе қайта даярлау және/немесе біліктілігін арттыру сертификатының көшірмесі);
11) іссапар орнына және тұрақты жұмыс орнына кері қарай бір рет жол жүру құнын растайтын құжаттардың көшірмелері (әкімшілік іссапарға жіберілген тиісті қозғалыс құралдарын ұсынатын жағдайлардан басқа), теміржолмен жүріп өту кезінде ұсынылған жол жүру құжаттарының негізінде – купе вагонының тарифі бойынша (жұмсақ дивандары төмен орналасқан 2 жергілікті купе, оның жағдайын реттеу құрылғысы бар отыруға арналған жұмсақ креслолар (жатын вагон), сондай-ақ жүрдек поездардың "Турист" және "Бизнес" сыныптары бар вагондарды қоспағанда);
су жолдары бойынша, тас жолдар мен қара жолдар бойынша-осы жердегі қолданыстағы жол жүру құны бойынша;
және әуе көлігімен – растайтын құжаттары қосымшасымен экономикалық сынып тарифі бойынша;
жол жүру билеттерін және қонақ үйдегі орынды броньдау құны, сондай-ақ іссапар орнына және тұрақты жұмыс орнына кері қарай жол жүру кезінде поездарда төсек-орын жабдықтарын пайдалану, осы шығыстарды растайтын құжаттар болған кезде;

2) услугодателя – с понедельника по пятницу с 8:30 до 17:30 часов, с перерывом на обед с 12:30 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодекса, в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При получении возмещения затрат на повышение компетенции работников на профессиональную подготовку и/или переподготовку и/или повышение квалификации инженерно-технического персонала, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров, в том числе за рубежом, по вопросам повышения производительности труда:
1) заявка на получение услуги по форме, согласно приложению 1 к Правилам;
2) отчет заявителя по итогам оказания услуг (выполнения работ) исполнителем, по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) копию договора на оказание услуг (выполнение работ), затраты на оплату которых включены в заявку для их возмещения, все приложения и/или дополнения, соглашения к такому договору;
4) копию акта (ов) оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем по возмещаемым затратам;
5) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем по возмещаемым затратам;
6) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем и/или копии документов на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем в качестве документов, подтверждающих оплату оказанных услуг (выполненных работы), предоставляемых при аккредитивной форме расчетов, при взаимозачете требований, при удержании неустойки (пени) при выполнении работ;
7) действовал до 01.01.2026 приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442.
8) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
9) копию приказа о направлении на профессиональную подготовку и/или переподготовку и/или повышение квалификации инженерно-технического, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров заявителя;
10) копию сертификата профессиональной подготовке и/или переподготовке и/или повышению квалификации);
11) копии документов, подтверждающих стоимость проезда к месту командирования и обратно к месту постоянной работы однократно (кроме случаев, когда администрацией предоставляются командированному соответствующие средства передвижения), на основании предъявленных проездных документов при проезде по железным дорогам – по тарифу купированного вагона (за исключением вагонов с 2-х местными купе с нижним расположением мягких диванов, мягкими креслами для сидения с устройством по регулированию его положения (спальный вагон), а также классов "Турист" и "Бизнес" скоростных поездов);
по водным путям, по шоссейным и грунтовым дорогам – по существующей в данной местности стоимости проезда;
и воздушным транспортом – по тарифу экономического класса, с приложением подтверждающих документов;
стоимость бронирования проездных билетов и места в гостинице, а также пользования постельными принадлежностями в поездах при проезде к месту командирования и обратно к месту постоянной работы, при наличии документов, подтверждающих данные расходы;

12) инженерлік-техникалық персоналды, өндірістік персоналды, оның ішінде топ-менеджерлерді кәсіби даярлау және/немесе қайта даярлау (бірақ бір айдан аспайтын) және/немесе біліктілігін арттыру (бірақ үш айдан аспайтын) мерзімі ішінде тәуліктік шығындардан басқа, сыныптама бойынша нөмір құны бойынша жұмыскердің тұру құнын растайтын құжаттардың көшірмелері, оның ішінде броньдау бойынша шығыстар, осы шығыстарды растайтын құжаттар болған кезде.
13) өтініш берушінің салық төлеуден босатылғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (егер өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі салық төлеуден босатылған жағдайда).
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген құжаттың орнына қызмет көрсету фактісін және осындай заңды тұлғаның тіркелуін растайтын құжаттар ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және/немесе олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі болып табылады;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің –https://www.gov.kz/memleket/entities/miid/activities/services?lang=ru. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;

12) копии документов, подтверждающих стоимость проживания работника в течение срока профессиональной подготовки и/или переподготовки (но не более одного месяца) и/или повышение квалификации (но не более трех месяцев) инженерно-технического персонала, производственного персонала, в том числе топ-менеджеров, по стоимости номера по классификации – стандарт по фактическим затратам, в том числе, расходы по бронированию, кроме затрат на суточные, при наличии документов, подтверждающих данные расходы;
13) копии документов, подтверждающих освобождение заявителя от уплаты налогов (в случаях если субъект промышленно-инновационной деятельности освобожден от уплаты налогов).
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документа, указанного в подпункте 5) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и регистрацию такого юридического лица.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и/или данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и /или представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) является субъектом промышленно-инновационной деятельности, указанным в пункте 3 настоящих Правил;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан –https://www.gov.kz/memleket/entities/miid/activities/services?lang=ru, раздел "Государственные услуги";

2) Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Өнеркәсіп комитетінің –https://www.gov.kz/memleket/entities/comprom/activities/services?lang=ru. "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
3) қызмет берушінің – www.qazindustry.gov.kz;
4) порталдың www.egov.kz.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414,8-800-080-7777.
Өнеркәсіптік-инновациялық
қызмет субъектілерінің еңбек
өнімділігін арттыруға
бағытталған өнеркәсіпті
мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
"Технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптарының тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"QazIndustry" Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
2) көрсетілетін қызметті беруші
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
14 (он төрт) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/ қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы мемлекеттік қызмет көрсетудің негізгі талаптарының тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Шығындарды өтеу туралы келісім не мемлекеттік қызмет көрсетуден жазбаша бас тарту.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінім мен құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12:30-дан 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:30-дан 17:30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібінде.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Энергетикалық аудит бойынша технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындардың өтемін алған кезде:

2) Комитета промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан –https://www.gov.kz/memleket/entities/comprom/activities/services?lang=ru, раздел "Государственные услуги";
3) услугодателя – www.qazindustry.gov.kz;
4) портала - www.egov.kz.
Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 4
к Правилам предоставления
мер государственного
стимулирования
промышленности, направленных
на повышение
производительности
труда субъектов промышленно-
инновационной деятельности
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (порядок введения в действие см. п. 4).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на совершенствование технологических процессов"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Веб-портал "электронного правительства" (далее – портал)
2) услугодатель
3
Срок оказания государственной услуги
14 (четырнадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Соглашение о возмещении затрат либо письменный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявки и документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу с 8:30 до 17:30 часов, с перерывом на обед с 12:30 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодекса, в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При получении возмещения затрат на совершенствование технологических процессов по затратам на проведение энергоаудита:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындаушының қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) қорытындылары бойынша өтініш берушінің есебі;
3) төлеу шығындары оларды өтеу үшін өтінімге енгізілген қызметтер көрсетуге (жұмыстарды орындауға) арналған шарттың, сондай-ақ (бар болған жағдайда) осындай шартқа барлық қосымшалардың және/немесе толықтырулардың көшірмесі, келісімдер;
4) орындаушы көрсеткен қызметтер (орындаған жұмыстар) актісінің (актілерінің) көшірмесі;
5) орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған шот-фактуралардың көшірмелері;
6) орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған төлем құжаттарының көшірмелері және/немесе жұмыстарды орындау кезінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлын) ұстап қалу кезінде талаптарды өзара есепке алу кезінде есеп айырысудың аккредитивтік нысаны кезінде ұсынылатын көрсетілген қызметтердің (орындалған жұмыстардың) төленгенін растайтын құжаттар ретінде орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған құжаттардың көшірмелері;
7) тармақша 01.01.2026 дейін қолданыста болды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 бұйрығымен.
7) өтелетін кезеңге қолданылатын басым тауарлар тізбесіне енгізілген өнім өндірісін растайтын құжаттардың көшірмелері (сертификаттар, декларациялар);
8) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді;
9) өтініш берушінің салық төлеуден босатылғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (егер өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі салық төлеуден босатылған жағдайда).
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген құжаттың орнына қызмет көрсету фактісін және осындай заңды тұлғаның тіркелуін растайтын құжаттар ұсынылады.
4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің және Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес ресімделеді.
Жабдықтың шеф-монтажы бойынша шығындар бойынша технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындардың өтемін алған кезде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындаушының қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) қорытындылары бойынша өтініш берушінің есебі;
3) төлеу шығындары оларды өтеу үшін өтінімге енгізілген қызметтер көрсетуге (жұмыстарды орындауға) арналған шарттың, сондай-ақ (бар болған жағдайда) осындай шартқа барлық қосымшалардың және/немесе толықтырулардың көшірмесі, келісімдер;

1) заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) отчет заявителя по итогам оказания услуг (выполнения работ) исполнителем, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копию договора на оказание услуг (выполнение работ), затраты на оплату которых включены в заявку для их возмещения, а также все приложения и/или дополнения, соглашения к такому договору;
4) копию акта (ов) оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем;
5) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем;
6) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем и/или копии документов на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем в качестве документов, подтверждающих оплату оказанных услуг (выполненных работ), предоставляемых при аккредитивной форме расчетов, при взаимозачете требований, при удержании неустойки (пени) при выполнении работ;
7) действовал до 01.01.2026 приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442.
8) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
9) копии документов, подтверждающих освобождение заявителя от уплаты налогов (в случаях если субъект промышленно-инновационной деятельности освобожден от уплаты налогов).
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документа, указанного в подпункте 5) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и регистрацию такого юридического лица.
Документы, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) оформляются в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
При получении возмещения затрат на совершенствование технологических процессов по затратам по шеф-монтажу оборудования:
1) заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) отчет заявителя по итогам оказания услуг (выполнения работ) исполнителем, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копию договора на оказание услуг (выполнение работ), затраты на оплату которых включены в заявку для их возмещения, а также все приложения и/или дополнения, соглашения к такому договору;

4) орындаушы көрсеткен қызметтер (орындаған жұмыстар) актісінің (актілерінің) көшірмесі;
5) орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған шот-фактуралардың көшірмелері;
6) өтелетін шығындар бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған төлем құжаттарының көшірмелері және/немесе жұмыстарды орындау кезінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлын) ұстап қалу кезінде талаптарды өзара есепке алу кезінде есеп айырысудың аккредитивтік нысаны кезінде ұсынылатын көрсетілген қызметтердің (орындалған жұмыстардың) төленгенін растайтын құжаттар ретінде орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған құжаттардың көшірмелері;
7) өтелетін кезеңге қолданылатын басым тауарлар тізбесіне енгізілген өнім өндірісін растайтын құжаттардың көшірмелері (сертификаттар, декларациялар);
8) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді;
9) өтініш берушінің салық төлеуден босатылғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (егер өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі салық төлеуден босатылған жағдайда);
10) жабдықты жеткізу шартының немесе дайындаушы – кәсіпорынды растайтын құжаттардың көшірмелері;
11) Жабдықты қабылдау-беруді растайтын бастапқы есепке алу құжаттарының көшірмелері (қабылдап алу-беру актісі, қорларды басқа жаққа беруге арналған жүкқұжат немесе т.б.);
12) жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықты/нұсқаулықты, жабдықты дайындау күні туралы ақпаратты, өндіруші зауыт жабдығының сәйкестендіру нөмірін, жабдықтың негізгі техникалық сипаттамалары мен параметрлерін, жабдық құрамының ерекшелігін қамтитын техникалық құжаттаманың көшірмесі (техникалық паспорт);
13) жабдықтың суреттері;
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген құжаттың орнына қызмет көрсету фактісін және осындай заңды тұлғаның тіркелуін растайтын құжаттар ұсынылады.
4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес ресімделеді.
Жабдықты монтаждау жөніндегі шығындар бойынша технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындардың өтемін алған кезде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындаушының қызметтер көрсету (жұмыстарды орындау) қорытындылары бойынша өтініш берушінің есебі;
3) төлеу шығындары оларды өтеу үшін өтінімге енгізілген қызметтер көрсетуге (жұмыстарды орындауға) арналған шарттың, сондай-ақ (бар болған жағдайда) осындай шартқа барлық қосымшалардың және/немесе толықтырулардың көшірмесі, келісімдер;

4) копию акта (ов) оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем;
5) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем;
6) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем по возмещаемым затратам и/или копии документов на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем в качестве документов, подтверждающих оплату оказанных услуг (выполненных работ), предоставляемых при аккредитивной форме расчетов, при взаимозачете требований, при удержании неустойки (пени) при выполнении работ;
7) копии документов, подтверждающих производство продукции, включенной в перечень приоритетных товаров, действующих на возмещаемый период (сертификаты, декларации);
8) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
9) копии документов, подтверждающих освобождение заявителя от уплаты налогов (в случаях если субъект промышленно-инновационной деятельности освобожден от уплаты налогов);
10) копии договора поставки оборудования или документов, подтверждающих предприятие – изготовителя;
11) копии первичных учетных документов, подтверждающих прием-передачу оборудования (акт приемки-передачи, накладная на отпуск запасов на сторону или др.);
12) копию технической документации, включающей в себя руководство/инструкцию по эксплуатации оборудования, информацию о дате изготовления оборудования, идентификационный номер оборудования завода - производителя, основные технические характеристики и параметры оборудования, спецификацию состава оборудования (технический паспорт);
13) фотографии оборудования;
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документа, указанного в подпункте 5) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и регистрацию такого юридического лица.
Документы, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) оформляются в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах"
При получении возмещения затрат на совершенствование технологических процессов по затратам по монтажу:
1) заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) отчет заявителя по итогам оказания услуг (выполнения работ) исполнителем, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копию договора на оказание услуг (выполнение работ), затраты на оплату которых включены в заявку для их возмещения, а также все приложения и/или дополнения, соглашения к такому договору;

4) орындаушы көрсеткен қызметтер (орындаған жұмыстар) актісінің (актілерінің) көшірмесі;
5) орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған шот-фактуралардың көшірмелері;
6) өтелетін шығындар бойынша орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған төлем құжаттарының көшірмелері және/немесе жұмыстарды орындау кезінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлын) ұстап қалу кезінде талаптарды өзара есепке алу кезінде есеп айырысудың аккредитивтік нысаны кезінде ұсынылатын көрсетілген қызметтердің (орындалған жұмыстардың) төленгенін растайтын құжаттар ретінде орындаушы көрсеткен қызметтердің (орындаған жұмыстардың) жалпы сомасына жасалған құжаттардың көшірмелері;
7) өтелетін кезеңге қолданылатын басым тауарлар тізбесіне енгізілген өнім өндірісін растайтын құжаттардың көшірмелері (сертификаттар, декларациялар);
8) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді;
9) өтініш берушінің салық төлеуден босатылғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (егер өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі салық төлеуден босатылған жағдайда);
10) жабдықты қабылдау-беруді растайтын бастапқы есепке алу құжаттарының көшірмелері (қабылдап алу-беру актісі, қорларды басқа жаққа беруге арналған жүкқұжат немесе т.б.);
11) жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықты/нұсқаулықты, жабдықты дайындау күні туралы ақпаратты, өндіруші зауыт жабдығының сәйкестендіру нөмірін, жабдықтың негізгі техникалық сипаттамалары мен параметрлерін, жабдық құрамының ерекшелігін қамтитын техникалық құжаттаманың көшірмесі (бар болса, техникалық паспорт);
12) жабдықтың суреттері.
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, осы тармақтың 5) тармақшасында көрсетілген құжаттың орнына қызмет көрсету фактісін және осындай заңды тұлғаның тіркелуін растайтын құжаттар ұсынылады.
4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес рәсімделеді.
Технологиялық жабдықты сатып алуға шығындар бойынша технологиялық процестерді жетілдіруге жұмсалған шығындардың өтемін алған кезде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) өтініш берушінің технологиялық жабдықты сатып алу туралы есебі (өтініш берушінің қызметінің және технологиялық жабдықты сатып алу қажеттілігінің сипаттамасы бар);
3) төлеу шығындары оларды өтеу үшін өтінімге енгізілген жабдықты сатып алу-сату шартының, сондай-ақ (бар болған жағдайда) осындай шартқа барлық қосымшалардың және/немесе толықтырулардың көшірмесі, келісімдер;

4) копию акта (ов) оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем;
5) копии счетов-фактур на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем;
6) копии платежных документов на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем по возмещаемым затратам и/или копии документов на общую сумму оказанных услуг (выполненных работ) исполнителем в качестве документов, подтверждающих оплату оказанных услуг (выполненных работ), предоставляемых при аккредитивной форме расчетов, при взаимозачете требований, при удержании неустойки (пени) при выполнении работ;
7) копии документов, подтверждающих производство продукции, включенной в перечень приоритетных товаров, действующих на возмещаемый период (сертификаты, декларации);
8) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
9) копии документов, подтверждающих освобождение заявителя от уплаты налогов (в случаях если субъект промышленно-инновационной деятельности освобожден от уплаты налогов);
10) копии первичных учетных документов, подтверждающих прием-передачу оборудования/ опытного образца (акт приемки-передачи, накладная на отпуск запасов на сторону или др.);
11) копию технической документации, включающей в себя руководство/инструкцию по эксплуатации оборудования, информацию о дате изготовления оборудования, идентификационный номер оборудования завода-производителя, основные технические характеристики и параметры оборудования, спецификацию состава оборудования (технический паспорт при наличии);
12) фотографии оборудования.
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документа, указанного в подпункте 5) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги и регистрацию такого юридического лица.
Документы, указанные в подпунктах 4), 5) и 6) оформляются в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
При получении возмещения затрат на совершенствование технологических процессов по затратам на приобретение технологического оборудования:
1) заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) отчет заявителя по приобретенному технологическому оборудованию (с описанием деятельности заявителя, необходимости приобретенного технологического оборудования);
3) копию договора купли-продажи оборудования, затраты на оплату которого включены в заявку для его возмещения, а также все приложения и/или дополнения, соглашения к такому договору;

4) сатып алынған технологиялық жабдықтың жалпы сомасына шот-фактуралардың көшірмелері;
5) өтелетін шығындар бойынша сатып алынған технологиялық жабдықтың жалпы сомасына төлем құжаттарының көшірмелері және/немесе технологиялық жабдықты сатып алу кезіндегі тұрақсыздық айыбын (өсімпұлын) ұстап қалу кезінде талаптарды өзара есепке алу кезінде есеп айырысудың аккредитивтік нысаны кезінде сатып алынған технологиялық жабдықтың төленгенін растайтын құжаттар ретінде сатып алынған технологиялық жабдықтың жалпы сомасына төлем құжаттарының көшірмелері;
6) өтелетін кезеңге қолданылатын басым тауарлар тізбесіне енгізілген өнім өндірісін растайтын құжаттардың көшірмелері (сертификаттар, декларациялар);
7) өтініш берушінің салық төлеуден босатылғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (егер өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі салық төлеуден босатылған жағдайда);
8) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді;
9) технологиялық жабдықты қабылдау-беруді растайтын бастапқы есепке алу құжаттарының көшірмелері (қабылдау-беру актісі, қорларды тарапқа жіберуге арналған жүкқұжат немесе т.б.);
10) жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықты/нұсқауды, жабдықты дайындау күні туралы ақпаратты, өндіруші зауыт жабдықтың сәйкестендіру нөмірін, жабдықтың негізгі техникалық сипаттамалары мен параметрлерін, технологиялық жабдық құрамының ерекшелігін (техникалық паспорт) қамтитын техникалық құжаттаманың көшірмесі;
11) сатып алынған технологиялық жабдықтың суреттері.
Егер орындаушы Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда, осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген құжаттың орнына технологиялық жабдықты сатып алу фактісін және осындай заңды тұлғаның тіркелуін растайтын құжаттар ұсынылады.
4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес ресімделеді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және/немесе олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі болып табылады;

4) копии счетов-фактур по возмещаемым затратам на общую сумму приобретенного технологического оборудования;
5) копии платежных документов на общую сумму приобретенного технологического оборудования и/или копии документов на общую сумму приобретенного технологического оборудования в качестве документов, подтверждающих оплату приобретенного технологического оборудования, предоставляемых при аккредитивной форме расчетов, при взаимозачете требований, при удержании неустойки (пени) при приобретении технологического оборудования;
6) копии документов, подтверждающих производство продукции, включенной в перечень приоритетных товаров, действующих на возмещаемый период (сертификаты, декларации);
7) копии документов, подтверждающих освобождение заявителя от уплаты налогов (в случаях если субъект промышленно-инновационной деятельности освобожден от уплаты налогов);
8) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
9) копии первичных учетных документов, подтверждающих прием-передачу технологического оборудования (акт приемки-передачи, накладная на отпуск запасов на сторону или др.);
10) копию технической документации, включающей в себя руководство/инструкцию по эксплуатации оборудования, информацию о дате изготовления оборудования, идентификационный номер оборудования завода-производителя, основные технические характеристики и параметры оборудования, спецификацию состава технологического оборудования (технический паспорт при наличии);
11) фотографии приобретенного технологического оборудования.
В случае, если исполнителем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документа, указанного в подпункте 4) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт приобретения технологического оборудования и регистрацию такого юридического лица.
Документы, указанные в подпунктах 4) и 5) оформляются в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и/или данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и /или представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) является субъектом промышленно-инновационной деятельности, указанным в пункте 3 настоящих Правил;

1) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінім мен құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12:30-дан 14:30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:30-дан 17:30-ға дейін алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібінде.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Цифрлық жабдықты сатып алуға жұмсалған шығындар бойынша цифрлық технологияларды енгізуге жұмсалған шығындардың өтемін алған кезде көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім;
2) өтініш берушінің технологиялық жабдықты сатып алу туралы есебі (өтініш берушінің қызметінің және цифрлық жабдықты сатып алу қажеттілігінің сипаттамасы бар);
3) сатып алынған цифрлық жабдықтың жалпы сомасына жасалған шот-фактуралардың көшірмелері;
4) сатып алынған цифрлық жабдықтың жалпы сомасына төлем құжаттарының көшірмелері және/немесе жабдықты сатып алу кезінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлын) ұстап қалу кезінде талаптарды өзара есепке алу кезінде есеп айырысудың аккредитивтік нысаны кезінде ұсынылатын сатып алынған жабдықтың төленгенін растайтын құжаттар ретінде сатып алынған жабдықтың жалпы сомасына төлем құжаттарының көшірмелері;
5) тармақша 01.01.2026 дейін қолданыста болды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 бұйрығымен.
6) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді;
7) өтініш берушінің салық төлеуден босатылғанын растайтын құжаттардың көшірмелері (егер өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісі салық төлеуден босатылған жағдайда).
8) цифрлық жабдықты сатып алу-сату шартының көшірмесі;
9) цифрлық жабдықты қабылдау-беруді растайтын бастапқы есепке алу құжаттарының көшірмелері (қабылдау-беру актісі, қорларды тарапқа жіберуге арналған жүкқұжат немесе т.б.);
10) жабдықты пайдалану жөніндегі нұсқаулықты/нұсқауды, жабдықты дайындау күні туралы ақпаратты, өндіруші зауыт жабдықтың сәйкестендіру нөмірін, жабдықтың негізгі техникалық сипаттамалары мен параметрлерін, цифрлық жабдық құрамының ерекшелігін (техникалық паспорт) қамтитын техникалық құжаттаманың көшірмесі;

1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявки и документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу с 8:30 до 17:30 часов, с перерывом на обед с 12:30 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодекса, в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При получении возмещения затрат на внедрение цифровых технологий по затратам на приобретение цифрового оборудования услугополучатель предоставляет следующие документы:
1) заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) отчет заявителя по приобретенному цифровому оборудованию (с описанием деятельности заявителя, необходимости приобретенного цифрового оборудования);
3) копии счетов-фактур на общую сумму приобретенного цифрового оборудования;
4) копии платежных документов на общую сумму приобретенного цифрового оборудования и/или копии документов на общую сумму приобретенного цифрового оборудования в качестве документов, подтверждающих оплату приобретения цифрового оборудования, предоставляемых при аккредитивной форме расчетов, при взаимозачете требований, при удержании неустойки (пени) при приобретении цифрового оборудования;
5) действовал до 01.01.2026 приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442.
6) выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
7) копии документов, подтверждающих освобождение заявителя от уплаты налогов (в случаях если субъект промышленно-инновационной деятельности освобожден от уплаты налогов);
8) копию договора купли-продажи цифрового оборудования;
9) копии первичных учетных документов, подтверждающих прием-передачу цифрового оборудования (акт приемки-передачи, накладная на отпуск запасов на сторону или др.);
10) копию технической документации, включающей в себя руководство/инструкцию по эксплуатации оборудования, информацию о дате изготовления оборудования, идентификационный номер оборудования завода-производителя, основные технические характеристики и параметры оборудования, спецификацию состава цифрового оборудования (технический паспорт при наличии);

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8-800-080-7777.
Өнеркәсіптік-инновациялық
қызмет субъектілерінің еңбек
өнімділігін арттыруға
бағытталған өнеркәсіпті
мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Шығындарды өтеу туралы келісім ______ қаласы "___" ___________ 20 ___жыл
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"QazIndustry" Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы
бұдан әрі "Ұлттық институт" деп аталатын,
атынан_______________________________________________,
негізінде әрекет ететін __________________________________________________,
бір жағынан, және______________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы) бұдан әрі "Өтініш беруші" деп аталатын
________________________________
_________________________________________________________________,
(негізінде әрекет ететін басшының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________, екінші тараптан, бірлесіп "Тараптар", ал әрқайсысы жеке
алғанда "Тарап" деп аталатындар өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілерінің
еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) негізінде төмендегілер
туралы осы Шығындарды өтеу туралы келісімді (бұдан әрі – Келісім) жасасты:
1. Келісімнің мәні
1. Ұлттық институт Қағидалар шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шараларын
ұсынуға міндеттенеді "_____________________________________
________________________________________________________________"
(мемлекеттік ынталандыру шараларының атауы) шығындарды өтеу түрінде
______________________________________________
(шығындар түрі) сомада
________________________________________________________теңге
(сомасы жазумен)
өтінімге сәйкес толық көлемде, ал өтініш беруші осы Келісімнің 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мемлекеттік ынталандыру шараларының нысаналы индикаторларына қол жеткізеді.
2. Өтініш беруші шығындарды өтеу шеңберінде шетел валютасындағы шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда, шығындарды өтеу сомасы өтініш берушінің орындаушыға көрсетілген қызметтер (орындалған жұмыстар) үшін ақы төлеу күніне немесе шетелдік қызметкерлерді тартқан кезде жалақы төлеу күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің валюта бағамы негізге алына отырып есептеледі.

Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 6
к Правилам предоставления
мер государственного стимулирования
промышленности, направленных
на повышение производительности
труда субъектов промышленно-
инновационной деятельности
Соглашение о возмещении затрат
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город ______ "___" ___________ 20 ___год
Акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry", именуемое
в дальнейшем "Национальный институт", в лице __________________________________________________________,
действующего на основании ____________________________________________________________________________,
с одной стороны, и ____________________________________________________________________________________
(полное наименование Заявителя)
именуемое в дальнейшем "Заявитель", в лице ___________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя)
действующего на основании ___________________________________________, с другой стороны, совместно
именуемые "Стороны", а каждый в отдельности "Сторона", на основании Правил предоставления мер
государственного стимулирования промышленности, направленных на повышение производительности труда
субъектов промышленно-инновационной деятельности (далее – Правила), заключили настоящее Соглашение
о возмещении затрат (далее – Соглашение) о нижеследующем:
1. Предмет Соглашения
1. Национальный институт обязуется предоставить меры государственного стимулирования
в рамках Правил "___________________________________________________________________________________"
(наименование меры государственного стимулирования)
в виде возмещения затрат на ______________________________________________________________
(вид затрат) в сумме _________________________________________________________тенге
(сумма прописью)
согласно заявке в полном объеме, а Заявитель достичь целевые индикаторы меры государственного стимулирования
в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 настоящего Соглашения.
2. В случаях представления заявителем в рамках возмещения затрат документов, подтверждающих расходы
в иностранной валюте, сумма возмещения затрат рассчитывается исходя из курса валюты Национального банка
Республики Казахстан на дату совершения заявителем оплаты исполнителю за оказанные услуги (выполненные работы)
или на дату оплаты заработной платы при привлечении иностранных работников.

3. Ағымдағы шотта мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну үшін қажетті ақша қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда, шығындарды өтеуді ұлттық институт бюджеттік бағдарламалар әкімшісінен қаражат түскенге дейін тоқтата тұрады. Бұл ретте ұлттық институт өтініш берушіні Қағидаларда белгіленген мерзімдерде хабардар етеді.
2. Тараптардың міндеттемелері
4. Ұлттық институт міндеттенеді:
1) Келісімді орындауға елеулі әсер етуі мүмкін Қағидаларды іске асыруға байланысты барлық өзгерістер туралы өтініш берушіні хабардар ету;
2) осы Келісімге қол қойылған күннен кейін екі жыл ішінде мемлекеттік ынталандыру шараларының іске асырылуына мониторинг жүргізу.
3) алынған мемлекеттік ынталандыру шаралары шеңберінде қарсы міндеттемелерді орындамау немесе уақтылы орындамау тәуекелдері анықталған жағдайда, өтінім берушіге келісімге қол қойылған күннен бастап алты айда бір рет кезеңділікпен тәуекелдер туралы хабарлау.
5. Өтініш беруші міндеттенеді:
1) ұлттық институтқа одан әрі мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға жіберу үшін бастапқы статистикалық деректерді уәкілетті органға және өтелетін шығындар бойынша көрсетілген қызметтер (орындалған жұмыстар) актісіне (актілеріне) қол қойылған күннен кейін 2 (екі) жыл бұрын, 2 (екі) жыл және ұлттық институт мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру мониторингін жүргізу мақсатында келісімге қол қойылғаннан кейін 2 (екі) жыл бұрын деректерді қоса алғанда, ұлттық институтқа таратуға келісім берілсін. Өтініш беруші Шығындарды өтеу туралы келісімге қол қойған ұлттық институтқа түскен күн Шығындарды өтеу туралы келісім жасалған күн болып есептеледі. Алғашқы статистикалық деректерді таратуға келісім нысаны осы Келісімге қосымшада келтірілген;
2) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның бастапқы статистикалық деректері негізінде ұлттық институттың жазбаша сұрау салуын алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мониторинг жүргізу үшін қажетті деректерді ұсыну;
3) қол жеткізу нысаналы индикаторлар шығындарды өтеу туралы келісім жасалған кезден бастап екі жыл ішінде мемлекеттік ынталандыру шаралары, атап айтқанда, осы Келісімнің 1-тармағына сәйкес кәсіпорынның өнімді өткізуден және қызметтер көрсетуден түсетін кірістерінің көлемін мемлекет салған сомадан кемінде 2 (екі) есе ұлғайту;
4) ұлттық институттың жазбаша сұрау салуына сәйкес ұлттық институттан оны алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттік ынталандыру шарасының іске асырылу барысы туралы ақпаратты мемлекеттік ынталандыру шарасы бойынша нысаналы индикаторға қол жеткізілмеген жағдайда осы тармақтың 3) тармақшасына сәйкес ұсыну;

3. В случае недостаточности денежных средств на текущем счете, необходимых для предоставления мер
государственного стимулирования, возмещение затрат приостанавливается национальным институтом до поступления
средств от администратора бюджетной программы. При этом национальный институт уведомляет заявителя
в установленные Правилами сроки.
2. Обязательства Сторон
4. Национальный институт обязуется:
1) информировать Заявителя обо всех изменениях, связанных с реализацией Правил, способных оказать
существенное влияние на исполнение Соглашения;
2) проводить мониторинг реализации мер государственного стимулирования в течение двух лет после дня
подписания настоящего Соглашения.
3) В случае выявления рисков невыполнения или несвоевременного выполнения встречных обязательств
в рамках полученных мер государственного стимулирования уведомлять Заявителя о рисках с периодичностью один
раз в шесть месяцев, со дня подписания Соглашения.
5. Заявитель обязуется:
1) предоставить Национальному институту для дальнейшего направления в уполномоченный орган в области
государственной статистики согласие на распространение первичных статистических данных уполномоченному органу
и национальному институту, включая данные за 2 (два) года до, 2 (два) года после дня подписания акта (актов)
оказанных услуг (выполненных работ) по возмещаемым затратам и 2 (два) года после подписания Соглашения с целью
проведения национальным институтом мониторинга реализации мер государственного стимулирования. Днем
заключения Соглашения о возмещении затрат считается день поступления национальному институту, подписанного
заявителем Соглашения о возмещении затрат. Форма Согласия на распространение первичных статистических данных
приведена в приложении к настоящему Соглашению;
2) в случае отсутствия первичных статистических данных уполномоченного органа в области государственной
статистики, предоставлять в течение тридцати календарных дней со дня получения письменного запроса национального
института необходимые данные для проведения мониторинга;
3) достичь целевые индикаторы меры государственного стимулирования в течение двух лет с момента
заключения Соглашения о возмещении затрат, а именно увеличить объем доходов предприятия от реализации
продукции и оказания услуг не менее чем в 2 (два) раза от вложенной государством суммы, согласно пункту 1
настоящего Соглашения;
4) в соответствии с письменным запросом национального института предоставлять в течение тридцати
календарных дней со дня его получения от национального института информацию о ходе реализации меры
государственного стимулирования в случае не достижения целевого индикатора по мере государственного
стимулирования согласно подпункту 3) настоящего пункта;

5) Келісім шарттары бұзылған жағдайда, шығындарды өтеу түрінде ұлттық институт берген ақшалай қаражатты ұлттық институттан тиісті хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қол жеткізілген нысаналы индикаторларға пропорционалды түрде қайтаруды қамтамасыз ету.
6) мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру шеңберінде ұсынылған ақпараттың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығын, уақтылығын және анықтығын қамтамасыз ету.
3. Тараптардың құқықтары
6. Ұлттық институт құқылы:
1) мемлекеттік ынталандыру шарасы бойынша нысаналы индикаторға қол жеткізілмеген жағдайда мемлекеттік ынталандыру шарасының іске асырылу барысы туралы, сондай-ақ мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның бастапқы статистикалық деректері мемлекеттік ынталандыру шарасының іске асырылуына мониторинг жүргізу үшін өтініш берушіден ақпарат сұрату;
2) осы Келісімнің шарттары бұзылған жағдайда, осы Келісімді біржақты тәртіппен бұзу және шығындарды өтеу түрінде мемлекеттік ынталандыруға қарай берілген ақшалай қаражатты қайтаруды талап ету.
4. Тараптардың жауапкершілігі
7. Ұлттық институт жауапты:
1) мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру шеңберінде берілген ақпараттың толықтығы, уақтылығы және дұрыстығы;
2) мемлекеттік ынталандыру шараларын уақтылы бергені үшін.
8. Өтініш беруші жауапты:
1) мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру шеңберінде ұсынылған ақпараттың, бастапқы деректердің, есептердің, негіздемелердің толықтығы, уақтылығы және анықтығы;
2) осы Келісімнің 5-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік ынталандыру шараларының нысаналы индикаторына қол жеткізу;
3) осы Келісімнің шарттары бұзылған жағдайда шығындарды өтеу түрінде мемлекеттік ынталандыру шарасы бойынша берілген ақшалай қаражатты уақтылы қайтару.
5. Құпиялылық
9. Осы Келісімнің шарттарына қатысты ақпарат, банктік құпия, сондай-ақ Тараптар осы Келісімді жасасу және орындау барысында алған қаржылық, коммерциялық және өзге де ақпарат құпия болып табылады және Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға жария етуге жатпайды.
Банк құпиясы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 4-тармағына сәйкес ашылуы мүмкін.
Өтініш берушінің атауына және мемлекеттік ынталандыру шараларына, жүргізілген өтеу сомасына қатысты ақпарат құпия ақпаратқа жатпайды.

5) обеспечить возврат денежных средств, выданных национальным институтом по мере государственного
стимулирования в виде возмещения затрат, в случае нарушения условий Соглашения, в течение 30 (тридцати)
календарных дней со дня получения соответствующего уведомления от национального института, пропорционально
достигнутым целевым индикаторам;
6) обеспечить полноту, своевременность и достоверность предоставленной информации, исходных данных,
расчетов, обоснований в рамках реализации меры государственного стимулирования.
3. Права Сторон
6. Национальный институт вправе:
1) запрашивать у Заявителя информацию о ходе реализации мере государственного стимулирования в случае
не достижения целевого индикатора по мере государственного стимулирования, а также для проведения мониторинга
реализации меры государственного стимулирования в случае отсутствия первичных статистических данных
уполномоченного органа в области государственной статистики;
2) в одностороннем порядке расторгнуть настоящее Соглашение и востребовать возврат денежных средств,
выданных по мере государственного стимулирования в виде возмещения затрат, в случае нарушения условий
настоящего Соглашения.
4. Ответственность Сторон
7. Национальный институт несет ответственность за:
1) полноту, своевременность и достоверность предоставленной информации в рамках реализации меры
государственного стимулирования;
2) за своевременное предоставление меры государственного стимулирования.
8. Заявитель несет ответственность за:
1) полноту, своевременность и достоверность предоставленной информации, исходных данных, расчетов,
обоснований в рамках реализации меры государственного стимулирования;
2) достижение целевого индикатора меры государственного стимулирования, указанного в подпункте 3) пункта 5
настоящего Соглашения;
3) своевременность возврата денежных средств, выданных по мере государственного стимулирования в виде
возмещения затрат, в случае нарушения условий настоящего Соглашения.
5. Конфиденциальность
9. Информация, касающаяся условий настоящего Соглашения, банковская тайна, а также финансовая,
коммерческая и иная информация, полученная Сторонами в ходе заключения и исполнения настоящего Соглашения,
является конфиденциальной и не подлежит разглашению третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных
действующим законодательством Республики Казахстан.
Банковская тайна может быть раскрыта в соответствии с пунктом 4 статьи 50 Закона Республики Казахстан
"О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
К конфиденциальной не относится информация, касающаяся наименований Заявителя и меры государственного
стимулирования, суммы произведенного возмещения.

10. Тараптар осы Келісімнің құпиялылығын сақтау үшін барлық қажетті, оның ішінде құқықтық сипаттағы шараларды қабылдайды. Тараптардың лауазымды тұлғалары мен жұмыскерлері осы Келісімді іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге жол берілмейді.
11. Осы Келісімнің талаптарын бұза отырып, Тараптардың кез келгені құпия ақпаратты жария еткен не таратқан жағдайда, кінәлі Тарап осындай ақпаратты жария ету салдарынан екінші Тарап шеккен ықтимал залалдарды өтей отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылықта болады.
6. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
12. Тараптар міндеттемелерді ішінара немесе толық орындамағаны үшін, сондай-ақ олардың орындалуын кідірткені үшін, егер бұлар еңсерілмейтін күштің (дүлей зілзаланың немесе көздеу немесе алдын алу мүмкін емес өзге де мән-жайлардың), сондай-ақ келісім шарттарын орындамауға немесе тиісінше орындамауға әкеп соғатын соғыс қимылдарының, ереуілдердің және өзге де төтенше жағдайлардың салдары болып табылса, жауапкершіліктен босатылады.
13. Еңсерілмес күш мән-жайларына сілтеме жасайтын тарап 3 (үш) жұмыс күні ішінде екінші тарапқа еңсерілмес күш мән-жайларының басталғаны туралы да, аяқталғаны туралы да хабарлауға міндетті.
14. Егер тараптардың бірі еңсерілмес күш мән-жайлары туындаған күннен бастап күнтізбелік алпыс күн ішінде келісім бойынша өз міндеттемелерін орындай алмайтын жағдайда болса, екінші тараптың бұл туралы бірінші тарапты келісім бұзылған күнге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар ете отырып, Келісімді бұзуға құқығы бар.
7. Даулы мәселелерді шешу
15. Ұлттық институт пен өтініш беруші Шарт бойынша немесе оған байланысты олардың арасында туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды тікелей келіссөздер процесінде шешуге барлық күш-жігерін жұмсауға тиіс.
16. Егер келіссөздер нәтижесінде ұлттық институт пен өтініш беруші дауды шеше алмаса, Тараптардың кез келгені дауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы сотының қарауына береді.
8. Қорытынды ережелер
17. Осы Келісім Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және оған қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жыл бойы қолданылады.
18. Осы Келісімге енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар оларды жазбаша түрде ресімдеген және кейіннен осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын барлық Тараптардың уәкілетті тұлғалары қол қойған кезде жарамды болады.
19. Деректемелер (заңды мекенжайлар, шот нөмірі) өзгерген жағдайда Тараптар бір-біріне дереу хабарлайды.

10. Стороны принимают все необходимые меры, в том числе правового характера для сохранения
конфиденциальности настоящего Соглашения. Должностными лицами и работниками Сторон не допускаются
разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации настоящего Соглашения.
11. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон конфиденциальной информации в нарушение
требований настоящего Соглашения, виновная Сторона несет ответственность, предусмотренную законодательством
Республики Казахстан, с возмещением возможных убытков, понесенных другой Стороной вследствие разглашения такой
информации.
6. Обстоятельства непреодолимой силы
12. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное неисполнение обязательств, а также за
задержку их исполнения, если таковые явились следствием непреодолимой силы (стихийное бедствие или иные
обстоятельства, которые невозможно предусмотреть или предотвратить), а также военных действий, забастовок и иных
чрезвычайных случаев, влекущих невыполнение или ненадлежащее исполнение условий Соглашения.
13. Сторона, ссылающаяся на обстоятельства непреодолимой силы, обязана информировать в течение 3 (трех)
рабочих дней другую сторону как о наступлении, так и об окончании обстоятельств непреодолимой силы.
14. Если одна из сторон оказывается не в состоянии выполнить свои обязательства по Соглашению в течение
шестидесяти календарных дней со дня наступления обстоятельств непреодолимой силы, другая сторона имеет право
расторгнуть Соглашение, известив об этом первую сторону не позднее чем за десять рабочих дней до дня расторжения
Соглашения.
7. Решение спорных вопросов
15. Национальный институт и Заявитель должны прилагать все усилия к тому, чтобы разрешать в процессе
прямых переговоров все разногласия или споры, возникающие между ними по Договору или в связи с ним.
16. Если в результате переговоров национальный институт и Заявитель не могут разрешить спор, любая из Сторон
передает спор на рассмотрение суда Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Заключительные положения
17. Настоящее Соглашение вступает в силу со дня подписания Сторон и действует в течение 2 (два) лет со дня его
подписания.
18. Все изменения и дополнения, вносимые в настоящее Соглашение, действительны при их оформлении
в письменном виде и подписании уполномоченными лицами всех Сторон, которые в дальнейшем являются
неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
19. Стороны незамедлительно извещают друг друга в случае изменения реквизитов (юридических адресов,
номера счета).

20. Егер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында өзгеше көзделмесе, Тараптар осы Келісімді басшылыққа алады.
21. Осы Келісім әрбір тарап үшін бір-бірден бірдей заңды күші бар екі данада жасалды.
9. Тараптардың заңды мекенжайлары мен деректемелері
Ұлттық институт:
"QazIndustry" Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы
Мекенжайы:
тел / факс:
БСН
ЖСК
БСК _______________________________
((бірінші басшының/немесе уәкілетті тұлғаның лауазымы)
_________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Өтініш беруші___________________
________________________________
________________________________
________________________________
Мекенжайы:
тел/факс:
БСН / ЖСН
ЖСК
БСК _______________________________
(бірінші басшының лауазымы)
_______________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Ескертпе:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды.
Өнеркәсіптік-инновациялық
қызмет субъектілерінің еңбек
өнімділігін арттыруға
бағытталған өнеркәсіпті
мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларына
7-қосымша

20. Стороны руководствуются настоящим Соглашением, если иное не предусмотрено действующим
законодательством Республики Казахстан.
21. Настоящее Соглашение составлено в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному
для каждой Стороны.
9. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Национальный институт:
Акционерное общество
"Казахстанский центр
индустрии и экспорта "QazIndustry"
Адрес:
тел/факс:
БИН
ИИК
БИК _______________________________
(должность первого руководителя и/или
уполномоченного лица)
_________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Заявитель ________________________
_________________________________
_________________________________
_________________________________
Адрес:
тел/факс:
БИН/ИИН
ИИК
БИК _______________________________
(должность первого руководителя)
__________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Место печати (при наличии)
Примечание:
БИН – бизнес идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
БИК – банковский идентификационный код.
Приложение 7
к Правилам предоставления мер
государственного стимулирования
промышленности, направленных
на повышение производительности
труда субъектов промышленно-
инновационной деятельности
Форма, предназначенная для сбора административных данных

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 04.12.2023 № 105 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне ұсынылады.
Интернет-ресурста орналастыру нысаны: www.miid.gov.kz.
"Еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру өнеркәсібін дамыту саласындағы ұлттық институттың есебі"
Есептілік кезеңі: 20___ жылғы __ тоқсан.
Индекс: 1 – ҚИЭО.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Ақпарат ұсынатын тұлғалар: "QazIndustry" Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 25 күнінен кешіктірмей.
мың теңге
р/с №
Кәсіпорынның атауы
Мемлекеттік ынталандыру шараларының атауы
Өтінімнің келіп түскен күні
Мемлекеттік ынталандыру шарасын ұсыну туралы шешім қабылданған күн
Шығындар сомасы
Сомасы, есепті күнге қаржыландырылған
Ағымдағы жағдайы
өтініш берушінің жеке қатысуы
мемлекеттік ынталандыру
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы (респондент) ______________________________________________________
Мекенжай (респондент)_________________________________________________
Басшы немесе оның міндеттерін орындайтын тұлға:
____________________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), қолы
Орындаушы:________________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), қолы
Орындаушының телефон нөмірі, электрондық адресі: ___________________
Күні: 20__ жылғы "____" ___________
Ескертпе: толтыру бойынша түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Еңбек
өнімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру
өнеркәсібін дамыту саласындағы ұлттық институттың есебі" осы нысанға қосымшада
келтірілген.
"Өнеркәсіпті дамыту
саласындағы ұлттық
институттың мемлекеттік
шараларды іске асыру туралы
есебі" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Өнеркәсіпті дамыту саласындағы ұлттық институттың еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру туралы есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы нысан Қағидаларда көзделген мемлекеттік ынталандыру шараларын іске асыру мониторингін іске асыру мақсатында әзірленді.

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 04.12.2023 № 105 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Форма размещена на интернет-ресурсе: www.miid.gov.kz.
"Отчет национального института в области развития промышлености о реализации мер государственного стимулирования, направленных на повышение производительности труда".
Отчетный период: __ квартал 20___ года.
Индекс: 1 – КЦИЭ.
Периодичность: ежеквартально.
Лица, представляющие информацию: Акционерное общество "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry".
Срок представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
тысяч тенге
№ п/п
Наименование предприятия
Наименование меры государственного стимулирования
Дата поступления заявки
Дата принятия решения о предоставлении меры государственного стимулирования
Сумма затрат
Сумма,
профинансированная на отчетную дату
Текущее состояние
собственное участие заявителя
государственное стимулирование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование (респондента) ________________________________________________
Адрес (респондента) _______________________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности:
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Исполнитель: _______________________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Номер телефона, электронный адрес исполнителя: ___________________
Дата "____" ___________ 20__ год
Примечание:
Пояснение по заполнению приведены в приложении к настоящей форме "Отчет национального института в области развития промышленности о реализации мер государственного стимулирования", предназначенной для сбора административных данных.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Отчет национального
института в области развития
промышленности о реализации
мер государственной"
Пояснение по заполнению формы "Отчет национального института в области развития промышленности о реализации мер государственного стимулирования, направленных на повышение производительности труда"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая форма разработана в целях осуществления мониторинга реализации мер государственного стимулирования, предусмотренных Правилами.

2. Толтырылған Нысанды "QazIndustry" Қазақстандық индустрия және экспорт орталығы" акционерлік қоғамы Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігіне тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей ұсынады.
3. Көрсеткіштер ағымдағы есепті кезеңнің бірінші күніне нақты деректер бойынша қалыптастырылады.
4. Нысанға бірінші басшы, ал ол болмаған жағдайда – оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
6. Нысанның 2-бағанында Қағидалар шеңберінде мемлекеттік ынталандыру шараларын алған кәсіпорынның атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 3-бағанында Қағидалар шеңберінде берілген мемлекеттік ынталандыру шараларының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 4-бағанында өтінімнің келіп түскен күні көрсетіледі.
9. Нысанның 5-бағанында мемлекеттік ынталандыру шараларын ұсыну туралы шешім қабылданған күн көрсетіледі.
10. Нысанның 6-бағанында өтініш берушінің жеке қатысу сомасы көрсетіледі.
11. Нысанның 7-бағанында мемлекеттік ынталандыру сомасы көрсетіледі.
12. Нысанның 8-бағанында есепті күнге қаржыландырылған сома көрсетіледі.
13. Нысанның 9-бағанында ағымдағы жай-күйі көрсетіледі.
Өнеркәсіптік-инновациялық
қызмет субъектілерінің еңбек
өнімділігін арттыруға
бағытталған өнеркәсіпті
мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымша алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өнеркәсіптік-инновациялық
қызмет субъектілерінің еңбек
өнімділігін арттыруға
бағытталған өнеркәсіпті
мемлекеттік ынталандыру
шараларын ұсыну қағидаларына
9-қосымша
Шетелде құзыретін арттыруға арналған шығыстарды аванстау туралы келісім
Ескерту. 9-қосымша алып тасталды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 17.10.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бұйрыққа 2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12640 болып тіркелген).

2. Заполненная Форма предоставляется в Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан Акционерным обществом "Казахстанский центр индустрии и экспорта "QazIndustry" ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
3. Показатели формируются по фактическим данным на первое число текущего отчетного периода.
4. Форму подписывает первый руководитель, а в случае его отсутствия – лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
6. В графе 2 Формы указывается наименование предприятия, получившего меры государственного стимулирования в рамках Правил.
7. В графе 3 Формы указывается наименование меры государственного стимулирования, предоставленной в рамках Правил.
8. В графе 4 Формы указывается дата поступления заявки.
9. В графе 5 Формы указывается дата принятия решения о предоставлении меры государственного стимулирования.
10. В графе 6 Формы указывается сумма собственного участия заявителя.
11. В графе 7 Формы указывается сумма государственного стимулирования.
12. В графе 8 Формы указывается сумма, профинансированная на отчетную дату.
13. В графе 9 Формы указывается текущее состояние.
Приложение 8
к Правилам предоставления мер
государственного стимулирования
промышленности, направленных
на повышение производительности
труда субъектов промышленно-
инновационной деятельности
Сноска. Приложением 8 исключено приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 9
к Правилам предоставления мер
государственного стимулирования
промышленности, направленных
на повышение производительности
труда субъектов промышленно-
инновационной деятельности
Сноска. Приложение 9 исключено приказом Министра промышленности и строительства РК от 17.10.2025 № 442 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к приказу
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан от
1 июня 2022 года № 308
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194 "Об утверждении Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12640).

2. "Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 24 наурыздағы № 164 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15672 болып тіркелген).
3. "Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 қазандағы № 727 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17698 болып тіркелген).
4. "Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 10 маусымдағы № 380 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18853 болып тіркелген).
5. "Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 12 маусымдағы № 348 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20876 болып тіркелген).
6. "Еңбек өнімділігін арттыруға және аумақтық кластерлерді дамытуға бағытталған индустриялық-инновациялық қызмет субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1194 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 7 маусымдағы № 280 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22975 болып тіркелген).

2. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 марта 2017 года № 164 "О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194 "Об утверждении Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15672).
3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 октября 2018 года № 727 "О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194 "Об утверждении Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17698).
4. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 10 июня 2019 года № 380 "О внесении изменения в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194 "Об утверждении Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18853).
5. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 12 июня 2020 года № 348 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194 "Об утверждении Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20876).
6. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 июня 2021 года № 280 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1194 "Об утверждении Правил предоставления государственной поддержки субъектам индустриально-инновационной деятельности, направленной на повышение производительности труда и развитие территориальных кластеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22975).