Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 22 ақпандағы № 46 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 23 ақпанда № 26905 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 302-бабының 5-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 27.05.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Климаттық саясат және жасыл технологиялар департаменті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалауы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің
2022 жылғы 22 ақпандағы
№ 46 бұйрығымен
бекітілген
Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 февраля 2022 года № 46. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2022 года № 26905.
В соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан и с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.05.2025 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту климатической политики и зеленых технологий Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 февраля 2022 года № 46
Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 27.05.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 302-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Климаттың өзгеруі жөніндегі үкіметаралық сарапшылар тобы – 1988 жылы Дүниежүзілік метеорологиялық ұйым және Біріккен Ұлттар Ұйымының Қоршаған орта жөніндегі бағдарламасы бірлесіп құрған, климаттың өзгеруіне байланысты ғылыми білімді бағалауға және парниктік газдар эмиссияларын бағалау әдіснамасын әзірлеуге жауапты Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі –БҰҰ) органы;
2) басты көздердің санаты – ұлттық кадастрда басым орындардың бірін алатын санат, өйткені оны бағалау шығарындылардың абсолюттік деңгейі, шығарындылар үрдістері немесе екеуінің де тұрғысынан парниктік газдардың тікелей шығарындыларының жалпы кадастрына әсер етеді;
3) көміртегі бірліктерінің саудасы жүйесінің операторы – парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулері саласындағы (бұдан әрі – Оператор) мемлекеттік реттеу мен халықаралық ынтымақтастықты техникалық және сараптамалық қолдап отыруды қамтамасыз ететін, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның парниктік газдардың шығарылуын реттеу жөніндегі ведомстволық бағынысты ұйымы;
4) қайта есептеу – әдістемелердегі өзгерістер, шығарындылар факторларын және қызмет туралы деректерді алу және пайдалану әдістеріндегі өзгерістер немесе көздер мен сіңіргіштердің жаңа санаттарын енгізу салдарынан көздерден парниктік газдардың антропогендік шығарындыларын және оларды бұрын ұсынылған кадастрларда көрсетілген сіңіргіштермен абсорбциялауды қайта бағалау рәсімі;
5) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін мемлекеттік түгендеу жүйесі – Қазақстан Республикасында тиісті кезеңде парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірулерінің нақты көлемін айқындау үшін қажетті деректерді жинау, өңдеу, сақтау және талдау жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларының жиынтығы;
6) сапаны бақылау – парниктік газдардың шығарындылары көздері мен сіңірулерінің кадастрын оның әзірленуіне қарай, оның жасалуына қарай өлшеу және сапасын бақылау жөніндегі әдеттегі техникалық жұмыс жүйесі;

Сноска. Правила – в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 27.05.2025 № 140 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов (далее – государственная инвентаризация).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) Межправительственная группа экспертов по изменению климата – орган Организации Объединенных Наций (далее – ООН), учрежденный совместно Всемирной метеорологической организацией и Программой Организации Объединенных Наций по окружающей среде в 1988 году, ответственный за оценку научных знаний, связанных с изменением климата и разработку методологии оценки эмиссий парниковых газов;
2) категория ключевых источников – категория, которая в национальном кадастре занимает одно из приоритетных мест, поскольку ее оценка оказывает существенное влияние на общий кадастр прямых выбросов парниковых газов с точки зрения абсолютного уровня выбросов, тенденций выбросов или того и другого;
3) оператор системы торговли углеродными единицами – подведомственная организация по регулированию выбросов парниковых газов уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее – Оператор), обеспечивающая техническое и экспертное сопровождение государственного регулирования и международного сотрудничества в сфере выбросов и поглощений парниковых газов;
4) перерасчет – процедура повторной оценки антропогенных выбросов парниковых газов из источников и их абсорбции поглотителями, указанных в ранее представленных кадастрах, вследствие изменений в методологиях, изменений в способах получения и использования факторов выбросов и данных о деятельности или включения новых категорий источников и поглотителей;
5) государственная система инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов – совокупность организационных мероприятий по сбору, обработке, хранению и анализу данных, необходимых для определения фактических объемов выбросов и поглощений парниковых газов в Республике Казахстан за соответствующий период;
6) контроль качества – система обычной технической работы по измерению и контролю качества кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов по мере его разработки, по мере его составления;

7) сапаны қамтамасыз ету – деректер сапасы саласындағы міндеттердің орындалуын тексеру, ғылыми білімнің қазіргі деңгейі мен қолда бар деректерді ескере отырып, шығарындылар мен абсорбцияны бағалау тұрғысынан кадастрдың барынша дәлдігін қамтамасыз ету және сапаны бақылау бағдарламасының тиімділігін қолдау мақсатында кадастрларды әзірлеу және құрастыру процесіне тікелей тартылмаған қызметкерлер жүзеге асыратын қарау рәсімдерінің жоспарлы жүйесі.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де терминдер мен анықтамалар Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Парниктік газдардың шығарындылары мен сіңірілуін жыл сайын мемлекеттік түгендеуді (бұдан әрі – мемлекеттік түгендеу) жоспарлау, дайындау, ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуірінен бастап он екі ай ішінде жүзеге асырылады.
Парниктік газдарды мемлекеттік түгендеу жұмысының жыл сайынғы қорытындылары Парниктік газдардың шығарындылары ұлттық құжатта (бұдан әрі – Ұлттық баяндама) және Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенцияның Хатшылығына (бұдан әрі – БҰҰ КӨНК Хатшылығы) ұсынылатын жалпы есептілік кестелерінде (бұдан әрі – ЖЕК) көрсетіледі.
2-тарау. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу тәртібі
4. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу тәртібі мемлекеттік түгендеудің жұмыс істеуін жыл сайын бақылау және кадастрлардың транспаренттілігі, келісімділігі, салыстырмалылығы, толықтығы мен дәлдігі қағидаттарын қамтамасыз ету арқылы 2005 жылғы 30 қарашадағы "Киото хаттамасының 5-бабының 1-тармағына сәйкес Ұлттық жүйелерге арналған басшылық қағидаттар" 19/СМР.1 Киото хаттамасы Тараптарының кеңесі ретінде әрекет ететін Тараптар Конференциясы шешімінің 6-тармағына (бұдан әрі – 19/СМР.1 шешімі) сәйкес жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік түгендеу жүйесінің жұмыс істеуін ұйымдастыруды және үйлестіруді Кодекстің 302-бабының 3-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
6. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізу тәртібі мынадай кезеңдерден тұрады:
ведомствоаралық Жұмыс тобын ұйымдастыру;
мемлекеттік түгендеудің жұмыс істеу қорытындылары бойынша бастапқы деректерді ұсыну;
"Біріккен Ұлттар Ұйымының Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясын ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 4 мамырдағы № 2260 Жарлығының 4-бабы 1-тармағының а) тармақшасына сәйкес мемлекеттік түгендеудің жыл сайынғы жұмыс істеу қорытындылары бойынша Ұлттық баяндаманы және ЖЕК әзірлеу және тексеру.

7) обеспечение качества – плановая система процедур рассмотрения, осуществляемого сотрудниками, которые не вовлечены непосредственно в процесс разработки и компиляции кадастров, в целях проверки выполнения задач в области качества данных, обеспечения максимальной точности кадастра, с точки зрения оценки выбросов и абсорбции с учетом нынешнего уровня научных знаний и имеющихся данных, и поддержки эффективности программы контроля качества.
Иные термины и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.
3. Мероприятия по планированию, подготовке, организации ежегодной государственной инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов (далее – государственная инвентаризация) осуществляется в течение двенадцати месяцев, начиная с 15 апреля года, следующего за отчетным годом.
Ежегодные итоги функционирования государственной инвентаризации парниковых газов отражаются в Национальном документе об инвентаризации парниковых газов (далее – Национальный доклад) и таблицах общей отчетности (далее – ОТО), представляемых в Секретариат pамочной Конвенции Оpганизации Объединенных Наций об изменении климата (далее – Секретариат РКИК ООН).
Глава 2. Порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации
4. Порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации осуществляется посредством ежегодного контроля функционирования государственной инвентаризации и обеспечения принципов транспарентности, согласованности, сопоставимости, полноты и точности кадастров, в соответствии с пунктом 6 Решения Конференции Сторон, действующей в качестве совещания Сторон Киотского протокола 19/СМР.1 от 30 ноября 2005 года "Руководящие принципы для национальных систем согласно пункту 1 Статьи 5 Киотского протокола" (далее – Решение 19/СМР.1).
5. Организацию и координацию функционирования государственной системы инвентаризации осуществляет уполномоченный орган в области охраны окружающей среды (далее – уполномоченный орган) в соответствии с пунктом 3 статьи 302 Кодекса.
6. Порядок проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации состоит из следующих этапов:
организация межведомственной Рабочей группы;
представление исходных данных по итогам функционирования государственной инвентаризации;
разработка и проверка Национального доклада и таблиц ОТО по итогам ежегодного функционирования государственной инвентаризации в соответствии с подпунктом, а) пункта 1 cтатьи 4 Указа Президента Республики Казахстан от 4 мая 1995 года № 2260 "О ратификации рамочной Конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата".

1-параграф. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің бірінші кезеңі
7. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің бірінші кезеңін қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган Парниктік газдарды түгендеудің мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуі жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобын (бұдан әрі – Жұмыс тобы) құрады.
8. Жұмыс тобы уәкілетті орган өкілінің төрағалық етуімен құрылады және "БҰҰ-ның Климаттың өзгеруі туралы негіздемелік конвенциясы тараптарының климаттық өзгеруінің салдарын бейімдеу және жұмсарту мәселелері жөніндегі Конференциясының 18-сессияның шешімі" (бұдан әрі – 18/СМА.1. шешімі) қосымшасының II бөліміне сәйкес барлық функциялардың орындалуына жауапты уәкілетті органның, Оператордың, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың өкілдерінен тұрады.
Жұмыс тобының құрамын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
9. Жұмыс тобының алғашқы отырысы жыл сайын 15 маусымнан кешіктірмей өткізіледі.
Жұмыс тобының алғашқы отырысында:
жұмыс тобының келесі отырыстарының күндері айқындалады;
сапаны қамтамасыз ету және сапаны бақылау жоспары қаралады;
ұлттық баяндама мен ЖЕК дайындауға қажетті бастапқы мәліметтерді ұсыну бөлінеді.
10. Мемлекеттік түгендеудің толықтығын, ашықтығын және анықтығын қамтамасыз ету мақсатында Жұмыс тобының алғашқы отырысына Оператор сапаны бақылау және сапаны қамтамасыз ету жоспарын (бұдан әрі – Жоспар) 18/CMA.1 шешімінің 34-тармағына сәйкес әзірлейді.
11. Жоспар төмендегі іс-шараларды қамтиды:
1) әзірлеу басталғаннан оны БҰҰ КӨНК Хатшылығына ұсынғанға дейінгі жұмыстарды дайындау кестесі;
2) тексеру процедураларының сипаттамасы;
3) сапаны бақылау рәсімдері бойынша бекітілген адамдардың тізімі және секторлар бойынша оларды орындау мерзімдері.
12. Жоспар мемлекеттік түгендеу сапасын бақылау бойынша мынадай рәсімдерді қамтиды:
1) тексеруге бекітілген адамдарды тағайындау;
2) күнтізбелік жұмыс жоспарын және тексеру мерзімдерін белгілеу;
3) бастапқы деректердің дұрыстығын тексеру;
4) жекелеген секторлар бойынша сарапшылар арасындағы есеп айырысуларды тоғыспалы бақылау.
13. Жоспар Ұлттық баяндаманың қызметі, шығарындылар коэффициенттері, әдістері мен параметрлері туралы деректердің сапасын арттыру жөніндегі ақпаратты қамтиды.
2-параграф. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің екінші кезеңі
14. Жұмыс тобы алғашқы отырыста бастапқы мәліметтерді ұсынуды – Энергетикалық қызмет секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеуге арналған мәліметтерді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Ауыл шаруашылығы секторындағы мәліметтерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Жерді пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы секторындағы мәліметтерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қалдықтар секторындағы мәліметтерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Жұмыс тобының тиісті өкілдері арасында бөледі және уәкілетті органның мемлекеттік статистика секторындағы өкілдерін қоспағанда, парниктік газдарды түгендеу үшін мәліметтерді ұсынатын өкілдер тізімін бекітеді.
"Өнеркәсіптік процестер және өнімдерді пайдалану" секторы бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның мәліметтері пайдаланылады.

Параграф 1. Первый этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации
7. В целях обеспечения первого этапа проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации и соответствия, уполномоченный орган создает межведомственную Рабочую группу по функционированию государственной системы инвентаризации парниковых газов (далее – Рабочая группа).
8. Рабочая группа создается под председательством представителя уполномоченного органа и состоит из представителей уполномоченного органа, Оператора, государственных органов и организаций, отвечающих за выполнение всех функций в соответствии с разделом II приложения к "Решению 18-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата по вопросам адаптации и смягчения последствий изменения климата" (далее – Решение 18/СМА.1.).
Состав Рабочей группы утверждается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
9. Первое заседание Рабочей группы проходит не позднее 15 июня ежегодно.
На первом Заседании Рабочей группы:
1) определяются даты последующих заседаний Рабочей группы;
2) рассматривается План обеспечения качества и контроля качества;
3) распределяется представление исходных данных, необходимых для подготовки Национального доклада и ОТО.
10. В целях обеспечения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации к первому заседанию Рабочей группы Оператор разрабатывает план контроля качества и обеспечения качества (далее – План) в соответствии с пунктом 34 Решения 18/СМА.1.
11. План содержит следующие мероприятия:
1) график подготовки работ от начала разработки до его предоставления в Секретариат РКИК ООН;
2) описание процедур проверки;
3) список закрепленных лиц по процедурам контроля качества и сроки их выполнения по секторам.
12. План содержит следующие процедуры по контролю качества государственной инвентаризации:
1) назначение закрепленных лиц за проверку;
2) установление календарного плана работ и сроков проверки;
3) проверка правильности исходных данных;
4) перекрестный контроль расчетов между экспертами по отдельным секторам.
13. План содержит информацию по повышению качества данных о деятельности, коэффициентах выбросов, методах и параметрах Национального доклада.
Параграф 2. Второй этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации
14. Рабочая группа на первом заседании распределяет представление исходных данных между соответствующими представителями Рабочей группы – Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Энергетическая деятельность согласно приложению 1 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Сельское хозяйство согласно приложению 2 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство согласно приложению 3 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Отходы согласно приложению 4 к настоящим Правилам и закрепляет перечень представителей, представляющих данные для инвентаризации парниковых газов по запросу уполномоченного органа, за исключением представителей уполномоченного органа в области государственной статистики.
По сектору "Промышленные процессы и использование продуктов" используются сведения уполномоченного органа в области государственной статистики.

15. Жұмыс тобының алғашқы отырысы өткізілгеннен кейін Оператор Ұлттық баяндаманы әзірлеу үшін барлық деректер бойынша сұрау салуларды әзірлейді және оларды есепті жылдан кейінгі жылдың 20 маусымнан кешіктірмей: Энергетикалық қызмет секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Ауыл шаруашылығы секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Жерді пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес және Қалдықтар секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес уәкілетті органға жібереді.
Парниктік газдарды мемлекеттік түгендеуді дайындау бойынша деректерді алу үшін Оператор қосымша сұраныстар әзірлейді.
Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында ашық қолжетімді мәліметтерді Оператор ұлттық түгендеуді әзірлеу үшін сұрау салуды жібермей пайдаланады.
16. Уәкілетті орган Оператордан сұрау салу хаты келіп түскеннен кейін 5 жұмыс күні ішінде отырыс қорытындыларына сай Жұмыс тобының өкілдеріне, сондай-ақ Жұмыс тобының құрамына кірмейтін тиісті ұйымдарға бастапқы деректерді: Энергетикалық қызмет секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Ауыл шаруашылығы секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Жерді пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес және Қалдықтар секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жібереді.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген Жұмыс тобы мен ұйымның өкілдері сұратылатын деректерді Энергетикалық қызмет секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Ауыл шаруашылығы секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Жерді пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес және Қалдықтар секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мәліметтерде көрсетілген мерзімнен кешіктірмей ұсынады.

15. После проведения первого заседания Рабочей группы, Оператор разрабатывает запросы по всем данным для разработки Национального доклада и направляет в уполномоченный орган не позднее 20 июня года, следующего за отчетным: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Энергетическая деятельность согласно приложению 1 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Сельское хозяйство согласно приложению 2 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство согласно приложению 3 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Отходы согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Для получения данных по подготовке государственной инвентаризации парниковых газов Оператор разрабатывает дополнительные запросы.
Сведения, имеющиеся в открытом доступе на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области государственной статистики, используются Оператором для разработки национальной инвентаризации без направления запроса.
16. Уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней после поступления письма-запроса от Оператора, направляет запрос по предоставлению исходных данных представителям Рабочей группы согласно итогам заседания, а также в соответствующие организации, не входящих в состав Рабочей группы: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Энергетическая деятельность согласно приложению 1 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Сельское хозяйство согласно приложению 2 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство согласно приложению 3 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Отходы согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
17. Представители Рабочей группы и организации, указанные в пункте 16 настоящих Правил, представляют запрашиваемые данные не позднее срока, указанного в Сведениях для разработки государственной инвентаризации в секторе Энергетическая деятельность приложению 1 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Сельское хозяйство согласно приложению 2 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство согласно приложению 3 к настоящим Правилам, Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе Отходы согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

18. Жұмыс тобының екінші отырысы осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес Отырыстардың кестесіне сәйкес, бірақ әрбір жылдың 15 тамыздан кешіктірмей өтеді.
Жұмыс тобының екінші Отырысында:
осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес ұсынылған деректер қаралады;
қосымша бастапқы деректерді алу талқыланады.
19. Бастапқы деректер алынбаған кезде жүйе операторы осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес бастапқы деректерді ұсыну туралы қосымша сұрау салуларды жібереді.
3-параграф. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің үшінші кезеңі
20. Мемлекеттік түгендеудің толықтығына, ашықтығына және анықтығына бақылау жүргізудің үшінші кезеңі мемлекеттік түгендеудің жыл сайынғы жұмыс істеуінің қорытындылары бойынша Ұлттық баяндаманы және ЖЕК кестелерін әзірлеп, тексеруден тұрады.
21. Мемлекеттік түгендеудің жыл сайынғы жұмыс істеу қорытындылары бойынша Ұлттық баяндаманы және ЖЕК кестелерін әзірлеуді Оператор мемлекеттік органдардан және қызметі парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерінің көзі болып табылатын кәсіпорындардан алынған деректерді жинау, талдау және өңдеу арқылы жүзеге асырады. Өңделген деректерді пайдалану арқылы Жүйе операторы парниктік газдардың шығарындылары мен сіңуін есептейді.
22. 19/СМР.1 шешімінің 16-тармағына сәйкес Мемлекеттік түгендеу қорытындылары бойынша Ұлттық баяндаманы дайындау кезінде мынадай шарттар қамтамасыз етіледі:
1) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есептеу үшін пайдаланылған қызмет туралы деректер, сапаны бақылау және сапаны қамтамасыз ету рәсімдері бойынша ішкі құжаттама, шығарындылар көздерінің негізгі және басқа да санаттары бойынша деректер, сондай-ақ Ұлттық баяндаманы жоспарланған жетілдіру;
2) уәкілетті орган өкілдеріне, оператор қызметкерлеріне, халықаралық сарапшыларға БҰҰ КӨНК Хатшылығы бастамашылық жасаған Ұлттық баяндаманы жыл сайынғы тексеру кезінде архивтелген ақпараттың қолжетімді болуы;
3) халықаралық шолу кезінде тексерушілердің сұрақтарына Оператор қызметкерлерінің жауаптарын әзірлеу және Ұлттық баяндамаға тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдарды енгізу.
23. Оператор уәкілетті органның сұрау салуы бойынша не халықаралық сарапшылар тобының парниктік газдарды мемлекеттік түгендеуді тексеруі кезінде олардың архивтелген ақпаратқа қол жеткізулерін қамтамасыз етеді.
24. Көміртегі бірліктерінің сауда жүйесінің операторы Ұлттық баяндаманы қарау және келісу рәсімдерін қамтамасыз ету үшін Ұлттық баяндаманың жобасын уәкілетті органға әр жылдың 15 наурызынан кешіктірмей ұсынады.

18. Второе заседание Рабочей группы проходит согласно графику заседаний в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, но не позднее 15 августа каждого года.
На втором заседании Рабочей группы:
рассматриваются данные, представленные согласно пункту 16 настоящих Правил;
обсуждаются получение дополнительных исходных данных.
19. При отсутствии получения исходных данных Оператор направляет дополнительные запросы о представлении исходных данных в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил.
Параграф 3. Третий этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации
20. Третий этап проведения контроля полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации заключается в разработке и проверке Национального доклада и ОТО по итогам ежегодного функционирования государственной инвентаризации.
21. Разработку Национального доклада и таблиц ОТО по итогам ежегодного функционирования государственной инвентаризации осуществляет Оператор посредством сбора, анализа и обработки данных, полученных от государственных органов и предприятий, деятельность которых является источником выбросов и поглощения парниковых газов. Посредством использования обработанных данных Оператор рассчитывает выбросы и поглощения парниковых газов национальной инвентаризации парниковых газов.
22. В соответствии с пунктом 16 Решения 19/СМР.1, при подготовке Национального доклада по итогам государственной инвентаризации обеспечиваются следующие условия:
1) архивирование информации, использованной при подготовке Национального доклада: данные о деятельности, использованные для расчета выбросов и поглощений парниковых газов, внутренняя документация по процедурам контроля качества и обеспечения качества, данные по ключевым и не ключевым категориям источников выбросов, а также запланированное усовершенствование Национального доклада;
2) доступ к архивированной информации представителей уполномоченного органа, сотрудников Оператора, международных экспертов во время ежегодной проверки Национального доклада, инициируемой Секретариатом РКИК ООН.
3) разработка ответов сотрудников Оператора на вопросы проверяющих во время международного обзора, и внедрение рекомендаций по результатам проверки в Национальный доклад.
23. Оператор обеспечивает доступ к архивированной информации по запросу уполномоченного органа либо при проверке государственной инвентаризации парниковых газов международной группой экспертов.
24. Оператор представляет проект Национального доклада уполномоченному органу для обеспечения процедур рассмотрения и согласования Национального доклада не позднее 15 марта каждого года.

25. Уәкілетті орган Ұлттық баяндама жобасын Жұмыс тобының өкілдеріне қарауға ұсынғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде Ұлттық баяндама жобасын жібереді.
26. Жұмыс тобының өкілдері 5 (бес) жұмыс күні ішінде Ұлттық баяндама жобасындағы мемлекеттік түгендеудің жұмыс істеу қорытындыларын қарайды және өз ескертулері мен ұсыныстарын ұсынады.
27. Оператор 5 жұмыс күні ішінде Жұмыс тобы өкілдері ұсынған ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып, мемлекеттік түгендеу қорытындыларын пысықтайды.
28. Жұмыс тобы өкілдерінің ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда Оператор оларға 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті ескертулер мен ұсыныстар ескерілмеген себептердің дәлелді негіздемелерін ұсынады.
29. Уәкілетті орган ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып, Ұлттық баяндаманы қарау арқылы түпкілікті нәтижелерді бағалауға бақылау жүргізеді.
30. Жұмыс тобы үшінші отырыста жыл сайынғы Ұлттық баяндаманы әр жылдың 12 сәуіріне дейін қарайды және келіседі.
31. Уәкілетті орган жыл сайын 15 сәуірге қарай "Конвенцияға I Қосымшаға енгізілген Тараптардың ұлттық хабарламаларды дайындауы және ұсынуы" 1995 жылғы 7 сәуірдегі Тараптар Конференциясының 3/СР.1 шешімінің 2-тармағына сәйкес бағалау рәсіміне жыл сайынғы мемлекеттік түгендеу қорытындыларын ұсынуды қамтамасыз етеді.
Парниктік газдар
шығарындылары мен
сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығына,
ашықтығына және анықтығына
бақылау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo интернет-ресурсына орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер
Есепті кезең: __ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1 ЭД
Жиілігі: жыл сайын
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті, Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын 10 шілдеге дейін
ЖСН/БСН_______________________________________________________
(жеке тұлғалар деректерді ұсынған жағдайда, сондай-ақ
агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Сұралған деректер санаты
Сұралған деректер
Ұсынылатын деректер
Ескерту
1
2
3
4
5
1.
Көлік
отын түрлері бойынша автомобиль саны
электр, дана
гибридті, дана
жүк автомобильдері, дана
автобустар, дана
отын түрі
автомобиль паркінің автомобиль түрлері бойынша жылы
жеңіл, жыл
жүк, жыл
автобустар, жыл
автомобильдердің жүрісі бойынша деректер, километр
автомобиль қозғалтқышының көлемі бойынша деректер, текше метр
2.
Авиациялық қызмет
ұшақтың әр түрі үшін циклдар саны
авиациялық компаниялардың Қазақстан бойынша орындаған рейстерінің тізбесі.
авиаотынды тұтыну жөніндегі деректер (авиаотын түрі)
керосин, литр
авиациялық бензин, литр
реактивті жанармай, литр
3.
Теңіз авиациясы
отын түрі
кеме түрі
маршрут түрі (халықаралық жергілікті)
4.
Теміржол көлігі
темір жол көлігі тұтынылған отын көлемі, литр
қатынас жолдарының ұзындығы
электрлендірілген, километр
электрлендірілмеген, километр
қуаты бойынша электровоздар саны, дана
5.
Құбыр көлігі
мұнай құбырларының ұзындығы, километр
газ, километр
мұнай, километр
газ, километр
мұнай мен газды айдау үшін тұтынылатын отын мөлшері, текше метр
сорғы станциялары
саны, дана
тұтынылатын отын түрі
6.
Фугитивті шығарындылар - Көмір өнеркәсібі
ашық тәсілмен өндірілген көмірдің көлемі, тонна
жабық тәсілмен өндірілген көмірдің көлемі, тонна
өндірілген көмірдің метандылығы, тонна
консервіленген шахталар, дана
шахталарда метанды кәдеге жарату, тонна
7.
Фугитивті шығарындылар - Мұнай және газ
мұнай мен газды барлау жөніндегі деректер,текше метр
мұнай мен газды жалындатып жағу жөніндегі деректер, текше метр
мұнай және газ өндіру кезінде кәдеге жарату жөніндегі деректер, текше метр
газ бен мұнайды қайта өңдеу бойынша деректер, текше метр
мұнай өндіру көлемі бойынша деректер, текше метр
газ өндіру көлемі бойынша деректер, текше метр
мұнай көлемі бойынша деректер, текше метр
газ көлемі бойынша деректер, текше метр
мұнайды бөлу жөніндегі деректер, текше метр
газды бөлу жөніндегі деректер, текше метр
отын тасымалдау жөніндегі деректер
құбыр көлігі, текше метр
автомобиль көлігі, текше метр
теміржол көлігі, текше метр
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Басшы немесе
оның міндетін атқарушы адам ______________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөрдің орны___________________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер (бұдан әрі – №1 ЭД нысан), кезеңділігі: жыл сайын.

25. Уполномоченный орган в течение 3 рабочих дней после представления проекта Национального доклада направляет проект Национального доклада на рассмотрение представителям Рабочей группы.
26. Представители Рабочей группы в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривают итоги функционирования государственной инвентаризации в проекте Национального доклада и представляют свои замечания и предложения.
27. Оператор дорабатывает итоги государственной инвентаризации с учетом замечаний и предложений представителей от представителей Рабочей группы в течение 5 рабочих дней.
28. В случае несогласия с замечаниями и предложениями представителей Рабочей группы, Оператор предоставляет им аргументированные обоснования причин, по которым не были учтены соответствующие замечания и предложения в течение 5 (пяти) рабочих дней.
29. Уполномоченный орган проводит контроль оценки окончательных результатов путем рассмотрения Национального доклада с учетом замечаний и предложений.
30. На третьем заседании Рабочая группа рассматривает и согласовывает ежегодный Национальный доклад до 12 апреля каждого года.
31. Уполномоченный орган ежегодно к 15 апреля обеспечивает представление итогов ежегодной государственной инвентаризации на процедуру оценки в соответствии с пунктом 2 Решения Конференции Сторон 3/СР.1 от 7 апреля 1995 года "Подготовка и представление национальных сообщений Сторонами, включенными в приложение I к Конвенции".
Приложение 1 к Правилам
проведения контроля полноты,
прозрачности и достоверности
государственной инвентаризации
выбросов и поглощений
парниковых газов
Предоставляется: в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo
Наименование административной формы: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность"
Отчетный период: ____ год
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № 1 ЭД
Периодичность: ежегодная
Круг лиц, представляющих информацию, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Министерство внутренних дел Республики Казахстан, Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан, Бюро Национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно до 10 июля
ИИН/БИН _______________________________________________________
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами,
а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
1.
Транспорт
численность автомобилей по видам топлива
электрических, штук
гибридных, штук
грузовых автомобилей, штук
автобусов, штук
тип топлива
возраст автомобильного парка по типам автомобилей
легковые, лет
грузовые, лет
автобусы, лет
данные по пробегу автомобилей, километр
данные по объему двигателя автомобилей, кубический метр
2.
Авиационная деятельность
количество циклов для каждого типа самолета
перечень рейсов, выполненных авиационными компаниями над Казахстаном.
данные по потреблению авиатоплива (тип авиатоплива)
керосин, литр
бензин авиационный, литр
реактивное топливо, литр
3.
Морская авиация
тип топлива
типы судов
тип маршрута (международный местный)
4.
Железнодорожный транспорт
объем потребленного топлива, литр
протяженность путей сообщений
электрифицированных, километр
не электрифицированных, километр
количество электровозов по мощности, штук
5.
Трубопроводный транспорт
протяженность трубопроводов
нефть, километр
газ, километр
количество потребляемого топлива для перекачки нефти и газа, кубический метр
насосные станции
количество, штук
вид потребляемого топлива
6.
Фугитивные выбросы – Угольная промышленность
объем добытого угля открытым способом, тонн
объем добытого угля закрытым способом, тонн
метаноностность добытого угля, тонн
законсервированные шахты, штук
утилизация метана на шахтах, тонн
7.
Фугитивные выбросы – Нефть и газ
данные по разведке нефти и газа, кубический метр
данные по факельному сжиганию нефти и газ, кубический метр
данные по утилизации при добыче нефти и газа, кубический метр
данные по переработке газа и нефти, кубический метр
данные по объему добычи нефти, кубический метр
данные по объему добычи газа, кубический метр
данные по объему нефти, кубический метр
данные по объему газа, кубический метр
данные по распределению нефти, кубический метр
данные по распределению газа, кубический метр
данные по перевозке топлива
трубопроводный транспорт, кубический метр
автомобильный транспорт, кубический метр
железнодорожный транспорт, кубический метр
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати ________________________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность" (далее – форма № 1 ЭД), периодичность: ежегодная.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме парниктік газдарды мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мемлекеттік органдардың әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысанын толтыруға арналған.
2. Мемлекеттік органдар "Энергетикалық қызмет" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер ұсынады.
3. Парниктік газдар шығарындыларының және (немесе) сіңірулерінің азаюын растайтын көрсеткіштер нысанда көрсетілген өлшем бірліктеріне сәйкес толтырылады.
4. Мәліметтер қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға электрондық форматта ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1. № 1 ЭД нысан Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 302-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. № 1 ЭД нысан төмендегідей түрде толтырылады:
"Ұсынылатын деректер" деген 4-бағанда "Сұралған деректер" деген 3-бағанда санамаланған мәліметтерге сәйкес деректер көрсетіледі
"Ескертпе" деген 5-бағанда, бар болған жағдайда, ескертулер көрсетіледі.
Парниктік газдар
шығарындылары мен
сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығына,
ашықтығына және анықтығына
бақылау жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo интернет-ресурсына орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Ауыл шаруашылығы" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтер
Есепті кезең: __ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1 ҰБАШ
Кезеңділігі: жыл сайын
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын 10 шілдеге дейін
ЖСН/БСН_______________________________________________________
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ
агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Сұралған деректер санаты
Сұралған деректер
Ұсынылатын деректер
Ескерту
1
2
3
4
5
1.
Ішкі ферменттеу нәтижесінде және ауыл шаруашылығы жануарларының көңін басқару жүйелерінен шығарылатын шығарындылар
ауыл шаруашылығы ұйымдарында көңді және құс саңғырығын жинау, сақтау және кәдеге жарату жүйелерін пайдалану (жүйелердің (құрғақ, сұйық) әртүрлі түрлерінің арақатынасы), %
ірі қара малдың төлдерінің саны, мың бас
малдың түрлері бойынша туған кездегі орташа тірі салмағы (килограмм)
малдың түрлері бойынша ересек ұрғашы малдың орташа тірі салмағы (килограмм)
малдың түрлері бойынша ересек еркек малдың орташа тірі салмағы
жемшөп рационының құрамы (жемшөп элементтерінің сипаттамасы және олардың жалпы тұтынылатын құрғақ заттағы үлесі) (%)
сиыр сүтінің орташа майлылығы (%)
2.
Топырақты гипстеу
барлық санаттағы ауыл шаруашылығы ұйымдарында және шаруашылықтарында әктас ұны мен әк материалдарын қолдану, мың тонна
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Басшы немесе
оның міндетін атқарушы адам ______________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөрдің орны___________________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысаны бойынша түсіндірме
"Ауыл шаруашылығы" секторындағы мемлекеттік кадастрды әзірлеуге арналған ақпарат (бұдан әрі – № 1 ҰБАШ нысан), кезеңділігі: жыл сайын.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе государственными органами для разработки государственной инвентаризации парниковых газов.
2. Государственные органы предоставляют Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Энергетическая деятельность".
3. Показатели, подтверждающие сокращение выбросов и (или) поглощения парниковых газов заполняются в соответствии с единицами измерениям, указанными в форме.
4. Сведения предоставляются в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. Форма № 1 ЭД разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Форма № 1 ЭД заполняется следующим образом:
в графе 4 "Предоставляемые данные" указываются данные в соответствии со сведениями, перечисленными графе 3 "Запрашиваемые данные";
в графе 5 "Примечание" указываются примечания, в случае наличия.
Приложение 2 к Правилам
проведения контроля полноты,
прозрачности и достоверности
государственной инвентаризации
выбросов и поглощений
парниковых газов
Предоставляется: в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo
Наименование административной формы: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство"
Отчетный период: _____ год
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № 1 НДСХ
Периодичность: ежегодная
Круг лиц, представляющих информацию, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно до 10 июля
ИИН/БИН _______________________________________________________
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами,
а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
1.
Выбросы в результате внутренней ферментации и от систем управления навозом сельскохозяйственных животных
использование систем сбора, хранения и утилизации навоза и птичьего помета в сельскохозяйственных организациях (соотношение разных видов систем (сухие, жидкостные), %
поголовье молодняка крупного рогатого скота, тысяч голов
средняя живая масса при рождении по видам животных (килограмм)
средняя живая масса взрослых самок по видам животных (килограмм)
средняя живая масса взрослых самцов по видам животных (килограмм)
состав кормового рациона (описание кормовых элементов и их доля в общем потреблении сухого вещества) (%)
средняя жирность коровьего молока (%)
2.
Гипсование почвы, тысяч тонн
внесение известняковой муки и известковых материалов в сельскохозяйственных организациях и хозяйствах всех категорий, тысяч тонн.
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати ________________________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство" (далее – форма № 1 НДСХ), периодичность: ежегодная.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме парниктік газдарды мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мемлекеттік органдардың әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысанын толтыруға арналған.
2. Мемлекеттік органдар "Ауыл шаруашылығы" секторында мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді ұсынады.
3. Парниктік газдар шығарындыларының және (немесе) сіңірулерінің азаюын растайтын көрсеткіштер нысанда көрсетілген өлшем бірліктеріне сәйкес толтырылады.
4. Мәліметтер қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға электрондық форматта ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. № 1 ҰБАШ нысан Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 302-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. № 1 ҰБАШ нысан төмендегідей түрде толтырылады:
"Ұсынылатын деректер" деген 4-бағанда "Сұралған деректер" 3-бағанда көрсетiлген мәлiметтерге сәйкес деректер көрсетiлуге тиiс;
"Ескерту" деген 5-бағанда, бар болған жағдайда, ескертулер көрсетіледі.
Парниктік газдар
шығарындылары мен
сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығына,
ашықтығына және анықтығына
бақылау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Жерді пайдалану, жер пайдалануды өзгерту және орман шаруашылығы" секторында мемлекеттік кадастрды әзірлеуге арналған мәліметтер
Есепті кезең: ___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1 ЖПЖПӨОШ
Кезеңділігі: жыл сайын
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті, Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын 10 шілдеге дейін
ЖСН/БСН_______________________________________________________
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ
агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Сұралатын деректер санаты
Сұралған деректер
Ұсынылатын деректер
Ескерту
1
2
3
4
5
1.
Орман қоры жерлерінің ауданын санаттар бойынша бөлу
орман қоры жерлерінің ауданын (мың га) әкімшілік телімдер тұрғысында санаттар бойынша бөлу, мың гектар
орман алқаптары, мың гектар
питомниктер алып жатқан жерлер, мың гектар
орман дақылдарының плантациялары, мың гектар
тұтаспаған көшеттер, мың гектар
уақытша ағаш өспеген жерлер (кесілген ағаш түбірлері, өртенген жерлер), мың гектар
ауыл шаруашылығы және өзге де алқаптары бар орманды емес жерлер, мың гектар
2.
Орманды жерлер мен сүрек қорларының ауданын бөлу
орманды жерлер мен сүрек қорларының ауданын басым түрлері мен жас топтары бойынша бөлу, мың гектар
ведомстволар құрамындағы орман қоры мен орманды жерлер, мың гектар
әртүрлі ведомстволардың құрамындағы әртүрлі нысаналы мақсаттағы жерлердегі орман өсімдіктері өскен алаңдар, мың гектар
3.
Ормандарды молықтыру
ормандарды молықтыру.
орман шаруашылығын жүргізу регламентіне сәйкес өндірістік қызмет
орманның экологиялық жағдайы
орман қоры жерлеріндегі қауіпті табиғат құбылыстарын, аурулар мен зиянкестердің шығуын, табиғи орман және дала өрттерін қоса алғанда, екпе ағаштардың табиғи апаттан зақымдануы және жойылуы
4.
Егіндік жерлердің алаңдарын ведомстволық тиесілілігі бойынша және жер түрлері бойынша бөлу.
егістік жерлердің топырағындағы қарашірік пен азоттың топырақ айырмашылықтары бойынша құрамы (көкжиектер 0-20 сантиметр және 0-30 сантиметр), әкімшілік телімдер тұрғысында,%
жайылымдар мен шабындықтардағы топырақта әкімшілік телімдер бойынша қарашірік пен азоттың болуы (көкжиектер 0-20 сантиметр және 0-30 сантиметр), %
5.
Табиғи жайылымдар мен шабындықтар алаңдарын бөлу
ведомстволық бағыныстылығын ескере отырып, табиғи жайылымдар мен шабындықтар алаңдарын әкімшілік облыстар мен табиғи аймақтар бойынша бөлу, мың гектар
таза, ағаш өскен және бұталар өскен, төмпешікті, жақсартылған жерлерді қоса алғанда, жайылымдар мен шабындықтардың алқаптарын дақыл-техникалық жай-күйі бойынша бөлу, мың гектар
мал таптаған, топырақ-өсімдік жамылғысының өзгеру дәрежесі әртүрлі сумен қамтылған жайылымдар алаңдарын бөлу, мың гектар
ҚР аумағындағы және әкімшілік телімдер бойынша әртүрлі инфрақұрылымдарға жайластырылған барлық жерлерді қамтитын қоныстануға арналған жер алаңдарын бөлу, мың гектар
өсімдік жабынынан айырылған (тақыр жерлер) топырағы бар жерлерді, тасты жерлерді, мұзды, бүлінген жерлерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында және әкімшілік телімдер бойынша басқа жерлердің алаңдарын бөлу, мың гектар
Қазақстан Республикасының аумағында дала өрттері болып тұратын аумақтар**, мың гектар
Қазақстан Республикасының аумағындағы су шаруашылығы бассейндері бөлінісінде су, батпақ, жасанды су айдындары алып жатқан жер алаңдарын (мың гектар) бөлу, мың гектар
**-Деректерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ұсынады
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Басшы немесе
оның міндетін атқарушы адам ______________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөрдің орны___________________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысанының түсіндірмесі
"Жерді пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы" секторында мемлекеттік кадастрды әзірлеуге арналған мәліметтер (бұдан әрі – № 1 ЖПЖПӨОШ нысан), кезеңділігі: жыл сайын.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе государственными органами для разработки государственной инвентаризации парниковых газов.
2. Государственные органы предоставляют Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Сельское хозяйство".
3. Показатели, подтверждающие сокращение выбросов и (или) поглощения парниковых газов заполняются в соответствии с единицами измерениям, указанными в форме.
4. Сведения предоставляются в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. Форма № 1 НДСХ разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Форма № 1 НДСХ заполняется следующим образом:
в графе 4 "Предоставляемые данные" указываются данные в соответствии со сведениями, перечисленными в графе 3 "Запрашиваемые данные";
в графе 5 "Примечание" указываются примечания, в случае наличия.
Приложение 3 к Правилам
проведения контроля полноты,
прозрачности и достоверности
государственной инвентаризации
выбросов и поглощений
парниковых газов
Предоставляется: в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo
Наименование административной формы: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство"
Отчетный период: ____ год
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № 1 ЗИЗЛХ
Периодичность: ежегодная
Круг лиц, представляющих информацию, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, Комитет водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан, Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Комитет по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно до 10 июля
ИИН/БИН _______________________________________________________
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами,
а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
1.
Распределение площади земель Лесного фонда по категориям
распределение площади земель Лесного фонда (тысяч га) по категориям в разрезе административных выделов, тысяч гектар
лесопокрытые, тысяч гектар
земли, занятые под питомниками, тысяч гектар
плантациями лесных культур, тысяч гектар
не сомкнутые насаждения, тысяч гектар
временно не покрытые деревьями (вырубки, гари), тысяч гектар
не лесные земли с сельскохозяйственными и прочими угодьями, тысяч гектар
2.
Распределение площади лесных земель и запасов древесины
распределение площади лесных земель и запасов древесины по преобладающим породам и группам возраста, тысяч гектар
лесного фонда и лесных земель в составе ведомств, тысяч гектар
площади покрытые лесной растительностью на землях различного целевого назначения в составе различных ведомств, тысяч гектар
3.
Воспроизводство лесов
воспроизводство лесов
производственная деятельность в соответствии с регламентом ведения лесного хозяйства
экологическое состояние леса
повреждение и гибель лесных насаждений от природных катаклизмов, включая опасные природные явления, нашествия болезней и вредителей, стихийные лесные и степные пожары на землях лесного фонда, тысяч гектар
4.
Распределение площадей возделываемых земель по целевому назначению ведомственной принадлежности) и по видам угодий.
содержание гумуса и азота в почве пахотных земель (горизонты 0-20 сантиметр и 0-30 сантиметр) по почвенным разностям, в разрезе административных выделов, %
содержание гумуса и азота в почве на пастбищах и сенокосах (горизонты 0-20 сантиметр и 0-30 сантиметр) по административным выделам, %
5.
Распределение площадей природных пастбищ и сенокосов
распределение площадей природных пастбищ и сенокосов по административным областям и природным зонам с учетом ведомственной принадлежности, тысяч гектар
распределение площадей пастбищ и сенокосов по культуртехническому состоянию, включая чистые, залесеные и закустареные, покрытые кочками, улучшенные, в разрезе административных выделов, тысяч гектар
распределение площадей водообеспеченных пастбищ, выбитых скотом с различной степенью изменения почвенно-растительного покрова, тысяч гектар
распределение площадей земли под поселения, включающие все обустроенные под различные инфраструктуры земли на территории РК и по административным выделам, тысяч гектар
распределение площадей прочих земель, включая земли с почвой лишенной растительности (пустоши), скальный грунт, лед, нарушенные земли, лишенные верхнего слоя почвы, на территории Республики Казахстан и по административным выделам, тысяч гектар
площади со степными пожарами на территории Республики Казахстан**, тысяч гектар
распределение земельных площадей (тысяч гектар) занятых под водой, болотами, искусственными водоемами в разрезе водохозяйственных бассейнов на территории Республики Казахстан, тысяч гектар
**-Данные представляет Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Наименование __________________________________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати ______________________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство" (далее – форма № 1 ЗИЗЛХ), периодичность: ежегодная.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме парниктік газдарды мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мемлекеттік органдардың әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысанын толтыруға арналған.
2. Мемлекеттiк органдар "Жердi пайдалану, жер пайдаланудағы өзгеріс және орман шаруашылығы" секторындағы мемлекеттік түгендеуді әзірлеу үшін мәліметтерді ұсынады.
3. Парниктік газдар шығарындыларының және (немесе) сіңірулерінің азаюын растайтын көрсеткіштер нысанда көрсетілген өлшем бірліктеріне сәйкес толтырылады.
4. Мәліметтер қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға электрондық форматта ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1. № 1 ЖПЖПӨОШ нысан Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 302-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді.
2. № 1 ЖПЖПӨОШ нысан төмендегідей түрде толтырылуға тиіс:
"Ұсынылатын деректер" деген 4-бағанда "Сұралған деректер" 3-бағанда көрсетілген мәліметтерге сәйкес деректер көрсетіледі;
"Ескерту" деген 5-бағанда, бар болған жағдайда, ескертулер көрсетіледі.
Парниктік газдар
шығарындылары мен
сіңірулерін мемлекеттік
түгендеудің толықтығына,
ашықтығына және анықтығына
бақылау жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo интернет-ресурсына орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: "Қалдықтар" секторында мемлекеттік кадастрды әзірлеуге арналған ақпарат
Есепті кезең: _____ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1 Қалдықтар
Кезеңділігі: жыл сайын
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын 10 шілдеге дейін.
ЖСН/БСН_______________________________________________________
(деректерді жеке адамдар ұсынған жағдайда, сондай-ақ
агрегатталған түрде толтырылмайды)
Жинау әдісі: электронды түрде
Сұралатын деректер санаты
Сұралған деректер
Ұсынылатын деректер
Ескерту
1
2
3
4
5
1.
Тұрмыстық қатты қалдықтар (бұдан әрі – ТҚҚ) бойынша деректер
бір жылда шығарылған және көмуге арналған полигондарға орналастырылған қатты тұрмыстық қалдықтардың көлемі, тонна
қалдықтары ТҚҚ полигонына түсетін қала халқының саны, мың адам
бір жылда пайда болған ТҚҚ жалпы көлемі, мың тонна
қоқыс тастайтын жерлерге шығарылған өнеркәсіптік қалдықтардың көлемі, тонна
қоқыс тастайтын жерлерге шығарылған өнеркәсіптік қалдықтардың түрі (былғары өндірісі, тоқыма, тамақ өнеркәсібінің қалдықтары – бар болса), тонна
қоқыс өңдейтін кәсіпорындарға шығарылған ТҚҚ көлемі, тонна
жағылатын ТҚҚ -ның тоннамен көлемі (ашық жағу фактілері болған жағдайда), тонна
өртенген қатты қалдықтардың мөлшері тоннада (ашық күйдіру фактілері болған кезде), тонна
электр және жылу энергиясын алу мақсатында жағылатын ТҚҚ көлемі, тонна
жағылатын ТҚҚ көлемі (ашық рұқсатсыз жағу фактілері болған жағдайда), тонна
заңсыз үйінділерге шығарылған ТҚҚ көлемі, тонна
қайта өңдеу үшін кәдеге жаратылған ТҚҚ көлемі, тонна
ТҚҚ ашық жағу (егер жағылатын болса), тонна
бір жылдағы ТҚҚ өңдеуден түскен метан мөлшері (метанды кәдеге жарату болған жағдайда), тонна
компосттың пайда болу мөлшері (егер компостталса), тонна
ТҚҚ үйінділеріне шығарылған ТҚҚ көлемі, түрі
басқарылатын полигондар, тонна
басқарылмайтын терең, тонна
басқарылмайтын терең емес, тонна
қоқыс тастайтын жерлердегі ТҚҚ морфологиялық құрамы (қалдықтардың жалпы көлемінің %)
протеинді тұтыну, килограмм
2.
Сарқынды сулар туралы деректер
толық биологиялық тазартуға арналған тазарту құрылыстары арқылы ағынды сулардың көлемі, текше метр
кәдеге жаратылған тұнбаның мөлшері, тонна
пайда болған тұнбаның мөлшері (құрғақ зат бойынша), тонна
сарқынды суларды ағызу (коммуналдық-тұрмыстық және экономиканың салалары мен кіші салалары бойынша талдап-тексере отырып):
тазартусыз, текше метр
нормативтік-таза, текше метр
тазартылған, оның ішінде нормативтік тазартылған және жеткіліксіз тазартылған
коммуналдық-тұрмыстық сала кәсіпорындарынан сарқынды сулардың тұнбасын көму үшін шығару көлемі (өнеркәсіптік кәсіпорындарды есептемегенде), текше метр
Коммуналдық тұрмыстық сала кәсіпорындарынан шыққан сарқынды сулардың тұнбасын қайта өңдеу көлемі (өнеркәсіптік кәсіпорындарды есептемегенде), текше метр
қалалық және ауылдық жерлерде қазылған шұңқырларды, септиктерді және канализац
ияны пайдалану, %
3.
Медициналық қалдықтар туралы деректер
өртенген қауіпті медициналық қалдықтардың көлемі, тонна
4.
Медицинада қолданылатын азот оксидінің мөлшері, кг
медициналық мақсаттағы пайдаланылған азот оксидінің мөлшері (анестетиктерді және ветеринарияны қолдану), кг
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Басшы немесе
оның міндетін атқарушы адам ______________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) қолы
Мөрдің орны___________________________________________
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинау нысанының түсіндірмесі
"Қалдықтар" секторындағы мемлекеттік кадастрды әзірлеуге арналған ақпарат (бұдан әрі – № 1 Қалдықтар нысан), кезеңділігі: жыл сайын.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе государственными органами для разработки государственной инвентаризации парниковых газов.
2. Государственные органы предоставляют Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Землепользование, изменение в землепользовании и лесное хозяйство".
3. Показатели, подтверждающие сокращение выбросов и (или) поглощения парниковых газов заполняются в соответствии с единицами измерениям, указанными в форме.
4. Сведения предоставляются в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
1. Форма № 1 ЗИЗЛХ разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 302 Экологического кодекса Республики Казахстан.
2. Форма № 1 ЗИЗЛХ заполняется следующим образом:
в графе 1 "Предоставляемые данные" указываются данные в соответствии со сведениями, перечисленными в графе 3"Запрашиваемые данные";
в графе 2 "Примечание" указываются примечания, в случае наличия.
Приложение 4 к Правилам
проведения контроля полноты,
прозрачности и достоверности
государственной инвентаризации
выбросов и поглощений
парниковых газов
Предоставляется: в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo
Наименование административной формы: Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Отходы"
Отчетный период: _____ год
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: № 1 Отходы
Периодичность: ежегодная
Круг лиц, представляющих информацию, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: местные исполнительные органы, Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно до 10 июля
ИИН/БИН _______________________________________________________
(не заполняется в случае представления данных физическими лицами,
а также в агрегированном виде)
Метод сбора: в электронном виде
Категория запрашиваемых данных
Запрашиваемые данные
Предоставляемые данные
Примечание
1
2
3
4
5
1.
Данные по твердым бытовым отходам (далее – ТБО)
количество вывезенных за год твердых бытовых отходов и размещенных на полигонах для захоронения, тонн
численность городского населения, отходы от которых попадают на полигоны ТБО, тысяч человек
общее количество ТБО, образовавшихся за год, тысяч тонн
количество промышленных отходов, вывезенных на свалки, тонн
вид промышленных отходов, вывезенных на свалки (кожевенное производство, текстиль, отходы пищевой промышленности – при наличии), тонн
количество ТБО, вывезенное на мусороперерабатывающие предприятия, тонн
количество утилизированных ТБО или отправленных на вторичную переработку, тонн
количество сжигаемых ТБО в тоннах (при наличии фактов открытого сжигания), тонн
количество ТБО, сжигаемых с целью получения электро- и тепловой энергии, тонн
количество сжигаемых ТБО (при наличии фактов открытого несанкционированного сжигания), тонн
количество ТБО, вывезенных на нелегальные свалки, тонн
количество ТБО, утилизированных для вторичной переработки, тонн
открытое сжигание ТБО (если производится), тонн
количество метана, поступившего от переработки ТБО, за год (при наличии утилизации метана), тонн
количество образования компоста (если производится), тонн
количество ТБО, вывезенного на свалки ТБО, тип
управляемые полигоны, тонн
неуправляемые глубокие полигоны, тонн
неуправляемые неглубокие, тонн
морфологический состав ТБО на свалках (% от общего количества отходов)
потребление протеина, килограмм
2.
Данные по сточным водам
объем сточных вод через очистные сооружения на полную биологическую очистку, кубический метр
количество утилизированного осадка, тонн
количество образованного осадка (по сухому веществу), тонн
сброс сточных вод (коммунально-бытовых и с детализацией по отраслям и подотраслям экономики):
без очистки, кубический метр
нормативно-чистых, кубический метр
очищенных, в том числе нормативно очищенных и недостаточно очищенных
объем вывоза для захоронения осадка сточных вод с предприятий коммунально-бытовой сферы (без учета промышленных предприятий), кубический метр
объем переработки осадка сточных вод с предприятий коммунально-бытовой сферы (без учета промышленных предприятий), кубический метр
использование выгребных ям, септиков и канализации в городской и сельской местности, %
3.
Данные по медицинским отходам
количество сожженных опасных медицинских отходов, тонн
4.
Количество использованной закиси азота в медицине, кг
количество использованной закиси азота медицинского назначения (использование анестезирующих, обезболивающих средств и ветеринарии), кг
Наименование ______________________________________________
Адрес _____________________________________________________
Телефон ___________________________________________________
Адрес электронной почты ____________________________________
Исполнитель________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при ее наличии) подпись
Место для печати ___________________________________________
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сведения для разработки государственной инвентаризации в секторе "Отходы" (далее – форма № 1 Отходы), периодичность: ежегодная.