Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 9 тамыздағы № 317 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 9 тамызда № 23918 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2021 жылғы 2 қаңтардағы Экология кодексінің 89-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің м.а.
А. Примкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2021 жылғы 9 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 89-бабының 1-тармағына сәйкес және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу мен "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен іске асырылатын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін және "Жергілікті атқарушы органдар іске асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын беру" мемлекеттік қызметін айқындайды.

Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 317. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 августа 2021 года № 23918.
В соответствии с пунктом 1 статьи 89 Экологического кодекса Республики Казахстан от 2 января 2021года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила проведения государственной экологической экспертизы согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 9 августа 2021 года № 317
Правила проведения государственной экологической экспертизы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения государственной экологической экспертизы (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 89 Экологического Кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок проведения государственной экологической экспертизы и оказания государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды" и государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой местными исполнительными органами".

2. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын органдар:
Мемлекеттік экологиялық сараптама қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 3-тармағының 3) - 8) тармақшаларында көрсетілген объектілерге қатысты ұйымдастырады және жүргізеді.
Басқа жағдайларда мемлекеттік экологиялық сараптаманы Кодекстің 88-бабының 2-тармағына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары ұйымдастырады және жүргізеді.
3. Кодекстің 87-бабына және 418-бабының 2-тармағына сәйкес келесі объектілер міндетті мемлекеттік экологиялық сараптамаға жатады:
1) I және II санаттағы объектілерді салуға және (немесе) пайдалануға арналған жобалық құжаттама және экологиялық рұқсат алу үшін Кодексте көзделген басқа да жобалық құжаттар;
2) ІІІ санаттағы объектілерді салуға және (немесе) пайдалануға арналған жобалық құжаттама және қоршаған ортаға әсері туралы декларация дайындау үшін қажетті Кодексте көзделген басқа да жобалық құжаттар;
3) іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерін тигізуі мүмкін, орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті өзін-өзі басқару органдары әзірлеген Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің жобалары;
3-1) 2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалары
4) "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленетін ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту, олардың функционалдық аймақтарға бөлінуін және инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарларын қоса алғанда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру, республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен Республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарының аумақтарын, табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарларын тарату немесе азайту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары;
5) осы аумақтарды экологиялық апат немесе экологиялық төтенше жағдай аймағына жатқызуды негіздейтін аумақтарды зерттеу материалдары;
6) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған көршілес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оларды іске асыру үшін көршілес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерді пайдалану қажет болатын немесе көрші мемлекеттердің, оның ішінде "Байқоңыр" кешенінің мүдделеріне әсер ететін шаруашылық қызмет жобалары.

2. Органы, осуществляющие государственную экологическую экспертизу:
Государственная экологическая экспертиза организуется и проводится уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в отношении объектов, указанных в подпунктах 3) - 8) пункта 3 настоящих Правил.
В остальных случаях государственная экологическая экспертиза организуется и проводится местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы согласно пункту 2 статьи 88 Кодекса.
3. Обязательной государственной экологической экспертизе подлежат следующие объекты, согласно статье 87 и пункту 2 статьи 418 Кодекса:
1) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I и II категорий и иные проектные документы, предусмотренные Кодексом для получения экологических разрешений;
2) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов III категории и иные проектные документы, предусмотренные Кодексом, необходимые при подготовке декларации о воздействии на окружающую среду;
3) разрабатываемые центральными государственными органами и органами местного государственного управления проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, реализация которых может привести к негативным воздействиям на окружающую среду;
3-1) проекты нормативов эмиссий, проекты программы управления отходами объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года;
4) проекты естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий, включая их функциональное зонирование и генеральные планы развития инфраструктуры, переводу земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса, упразднению или уменьшению территорий государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения, планов управления природоохранной организацией, разрабатываемые в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
5) материалы обследования территорий, обосновывающие отнесение этих территорий к зонам экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации;
6) проекты хозяйственной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов либо которая затрагивает интересы сопредельных государств, в том числе по комплексу "Байконур", определенные международными договорами Республики Казахстан.

Тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсер етуге бағалау жүргізудің тәртібі мен механизмі "Тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 15 қарашадағы № 321 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33645 болып тіркелген) бекітілген Тасымалдағыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесі бойынша айқындалады;
7) бұрын ядролық қару сынақ жүргізілген, сондай-ақ әскери полигондардың әсеріне ұшыраған жерлерді кешенді экологиялық зерттеу материалдары;
8) мемлекеттік орман иеленудің және орман орналастырудың орман орналастыру жобаларын және (немесе) мемлекеттік орман қорын санаттарға жатқызу, бір санаттан екінші санатқа ауыстыру, сондай-ақ орман пайдалануға тыйым салынатын немесе шектеу қойылатын ерекше қорғаныс учаскелерін бөлу;
9) экологиялық рұқсатты қажет етпейтін, оларға Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысының міндетті түрде бар болуын көздейтін қызмет түрлеріне арналған жобалық құжаттар.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері бойынша мемлекеттік экологиялық сараптама экологиялық рұқсаттарды беру процедуралары шеңберінде жүргізіледі және мемлекеттік экологиялық сараптаманың жеке қорытындысы берілмейді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы іске асыратын органдардың қарауына ұсынылған құжаттамада жоспарланған қызметтің сипаттамасына байланысты шешімдер көрсетіледі:
1) тиімді материалдарды, энергияны үнемдейтін, аз және қалдықсыз технологиялық процестерді енгізу немесе қолдану;
2) табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану мен ұдайы өндіру, өндіріс пен тұтыну қалдықтарын кешенді өңдеу және кәдеге жарату;
3) ағынды суларды тиімді тазартуды қамтамасыз ету, оларды техникалық қажеттіліктерге пайдалану, тазартылмаған суды табиғи ағындар мен су қоймаларына, жергілікті жердің бедеріне жіберуден бас тарту сияқты тазартудың басым бағыттары;
4) атмосфералық ауаны ластанудан қорғауға қатысты негіздейтін шаралардың пәрменділігі мен кепілділігі;

Порядок и механизм проведения оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей определяются по Методике оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей, утвержденной приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 ноября 2023 года № 321 "Об утверждении Методики оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33645);
7) материалы комплексного экологического обследования земель, на которых в прошлом проводились испытания ядерного оружия, а также которые подверглись воздействию военных полигонов;
8) лесоустроительные проекты государственных лесовладений и лесоустройства и (или) специальных обследований для отнесения государственного лесного фонда к категориям, перевода из одной категории в другую, а также выделения особо защитных участков, на которых лесопользование запрещается или ограничивается;
9) проектные документы для видов деятельности, не требующих экологического разрешения, для которых законами Республики Казахстан предусмотрено обязательное наличие положительного заключения государственной экологической экспертизы.
По объектам государственной экологической экспертизы, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, государственная экологическая экспертиза проводится в рамках процедуры выдачи экологических разрешений и отдельное заключение государственной экологической экспертизы не выдается.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В документации, представляемой на рассмотрение в органы, осуществляющих государственную экологическую экспертизу, отражаются, в зависимости от характеристики намечаемой деятельности, решения по:
1) внедрению или использованию эффективных материалов, энергосберегающих, мало- и безотходных технологических процессов;
2) рациональному использованию и воспроизводству природных ресурсов, комплексной переработке и утилизации отходов производства и потребления;
3) обеспечению эффективной очистки сточных вод, использование их для технических нужд, приоритетные направления очистки, такие как отказ от сброса неочищенных вод в природные водотоки и водоемы, на рельеф местности;
4) действенности и гарантированности обосновывающих мер, касающихся охраны атмосферного воздуха от загрязнения;

5) топырақты, өсімдіктер мен жануарлар дүниесін сақтау мен қалпына келтіру, табиғи қорық қоры объектілерінің мәртебесін сақтау;
6) халықты және қоршаған ортаны антропогендік физикалық, химиялық және биологиялық факторлардың зиянды әсерінен қорғауды қамтамасыз ету.
5. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға құжаттарды:
1) жоспарланған қызметтің тапсырыс берушісі/бастамашысы;
2) мемлекеттік экологиялық сараптамаға жататын нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейтін мемлекеттік органның басшысы ұсынады.
6. Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезінде мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын органдар:
1) Кодекстің 91-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес жобаның тапсырыс берушілерінен немесе мемлекеттік органдардан мемлекеттік экологиялық сараптаманың объектісін жан-жақты және объективті бағалау үшін маңызды қосымша қажетті материалдарды сұратады және алады;
2) Кодекстің 93-бабының 1-тармағына сәйкес, егер мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу процесінде экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын, мемлекеттік экологиялық сараптаманың сарапшыларында жоқ арнайы білім талап етілсе, сыртқы сарапшылардың сарапшылық қорытындысы алу үшін басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдарға, сондай -ақ тиісті білімі мен тәжірибесі бар жекелеген ұлттық және халықаралық сарапшыларға жүгінуге құқығы бар;
Сыртқы сарапшылардың қорытындысы ұсынымдық сипатқа ие.
Сыртқы сарапшыларды тарту "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3) Кодекстің 94-бабының 4-тармағына сәйкес мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету проблемаларын, қоршаған ортаны қорғау мәселелерін, табиғи ресурстарды пайдалану мен өсімін молайтуды қамтамасыз ету мәселелерін талқылау мақсатында мемлекеттік экологиялық сараптаманың Сараптамалық кеңестерінде, олардың ережелеріне сәйкес қаралады;
4) оларды жою мақсатында дәлелді ескертпелер береді.
7. Қоғамдық тыңдаулар "Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23901 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

5) сохранности и восстановлению почвенного, растительного покрова и животного мира, соблюдению статуса объектов природно-заповедного фонда;
6) обеспечению защиты населения и окружающей среды от вредного воздействия антропогенных физических, химических и биологических факторов.
5. Документацию на государственную экологическую экспертизу представляют:
1) заказчик/инициатор намечаемой деятельности;
2) руководитель государственного органа, который ведет разработку проектов нормативных правовых актов, подлежащих государственной экологической экспертизе.
6. В ходе проведения государственной экологической экспертизы органы, осуществляющие государственную экологическую экспертизу:
1) в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 91 Кодекса запрашивают и получают от заказчиков проекта или государственных органов необходимые дополнительные материалы, имеющие значение для всесторонней и объективной оценки объекта государственной экологической экспертизы;
2) в соответствии с пунктом 1 статьи 93 Кодекса, если в процессе проведения государственной экологической экспертизы требуются специальные знания, которые отсутствуют у экспертов государственной экологической экспертизы, органы, осуществляющие государственную экологическую экспертизу, имеют право обратиться за экспертными заключениями к внешним экспертам в иные государственные органы и организации, а также к отдельным национальным и международным экспертам, обладающим соответствующими знаниями и опытом;
Заключение внешних экспертов носит рекомендательный характер.
Привлечение внешних экспертов осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3) в соответствии с пунктом 4 статьи 94 Кодекса, с целью обсуждения проблем обеспечения экологической безопасности, вопросов охраны окружающей среды, использования и воспроизводства природных ресурсов при проведении государственной экологической экспертизы рассматриваются на Экспертных советах государственной экологической экспертизы в соответствии с их положениями;
4) выдают мотивированные замечания, с целью их устранения.
7. Общественные слушания проводятся в соответствии с Правилами проведения общественных слушаний, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286 "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23901).
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама ескертулер мен ұсыныстар ескеріле отырып немесе оның аумақтық бөлімшелері мамандарының қатысуымен (объектінің орналасқан жері бойынша) жүргізіледі және мынадай түрде іске асырылады:
1) жобалау материалдары көзделіп отырған шаруашылық қызметті іске асырудың қажеттілігі, орындылығы және мүмкіндігі бөлігінде, сондай-ақ келісім бойынша ұсыныстарды әзірлей отырып, жобаны тұтастай бағалау бағаланады және талданады;
2) аумақтық бөлімшелердің өкілдері қажет болған жағдайда, жағдайды алдын ала талдауды ұсына отырып, мемлекеттік экологиялық сараптама процесін жүргізуге қатысады. Бұл жағдайда аумақтық бөлімшелердің ескертулер мен ұсыныстарды бере отырып, материалдарды қарау мерзімі бес жұмыс күнін құрайды.
3) ұсыныстар немесе ескертулер қалыптастырылады және жазбаша нысанда ұсынылады;
9. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асырудың оң нәтижесі осы Қағидаларға 3 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша III санаттағы объектілер үшін мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын беру болып табылады. Қорытындыда "келіседі" деген тұжырым көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылған құжаттама Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген, дәлелді ескертулер жойылмаған жағдайда, сондай-ақ Қағидаларға 5 және 6-қосымшалардың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік экологиялық сараптаманың теріс қорытындысы шығарылады. Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асырудың нәтижесі "мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады" деген тұжырыммен мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.
Ескерту. Қағидалар 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысына қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының, тиісті аумақтағы уәкілетті органның оның аумақтық бөлімшелерінің немесе өз құзыреті шегінде облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдарының сараптама бөлімшелерінің басшылары қол қояды.

8. Государственная экологическая экспертиза, осуществляемая уполномоченным органом, проводится с учетом замечаний и предложений или с участием специалистов его территориальных подразделений (по месту расположения объекта), и реализуется следующим образом:
1) оцениваются и анализируются проектные материалы в части необходимости, целесообразности и возможности реализации намечаемой хозяйственной деятельности, а также оценки проекта в целом, с выработкой предложений по согласованию;
2) представители территориальных подразделений в случае необходимости участвуют в проведении процесса государственной экологической экспертизы с представлением предварительного анализа ситуации. В данном случае срок рассмотрения материалов территориальными подразделениями с выдачей замечаний и предложений составляет пять рабочих дней.
3) формируются предложения или замечания и представляются в письменной форме;
9. Положительным результатом осуществления государственной экологической экспертизы является выдача заключения государственной экологической экспертизы, по форме согласно приложениям 3 и 8 к настоящим Правилам, заключения государственной экологической экспертизы для объектов III категории, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. В заключении указывается вывод "согласовывает".
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9-1. В случае несоответствия документации, представленной на государственную экологическую экспертизу, требованиям экологического законодательства Республики Казахстан, не устранения мотивированных замечаний, а также по основаниям указанным в пункте 9 приложений 5 и 6 к Правилам, выносится отрицательное заключение государственной экологической экспертизы. Результатом осуществления государственной экологической экспертизы является мотивированный отказ в оказании государственной услуги с выводом "отказывает в оказании государственных услуг".
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 9-1 в соответствии с приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Заключение государственной экологической экспертизы подписывается руководителями ведомства уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, его территориальных подразделений уполномоченного органа на соответствующей территории или экспертного подразделения местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы в пределах его компетенции.

2-тарау. "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларын беру" мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – 1- қызметті беруші 1) көрсетеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.07.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қызмет жеке және (немесе) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы 1 көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі - портал) арқылы "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге өтінім жібереді.
осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес "Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі жазылған.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.07.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
14. 1-көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті қоса берілген құжаттармен бірге ол келіп түскен күні тіркейді және 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жолдайды.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау жөніндегі бөліммен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Орындаушы өтініш тіркелген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды"
11. Государственная услуга оказывается Комитетом экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальными подразделениями (далее – услугодатель 1).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.07.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Услуга оказывается физическим и (или) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
13. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю 1 посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявку на проведение государственной экологической экспертизы по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением необходимых документов указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды" согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.07.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Сотрудник канцелярии услугодателя 1 регистрирует заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя 1.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 1 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Исполнитель проверяет на полноту представленных документов в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента регистрации заявления;

ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда және (немесе) Қағидаларға 5-қосымшаның 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "қабылдаудан бас тартады" деген тұжырыммен дәлелді ескертулерді көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды дайындайды, ол 1-көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі;
ұсынылған құжаттардың толықтығы анықталған жағдайда, 1- көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы қажет болған жағдайда жобалық құжаттарға ұсыныстар мен ескертулер ұсыну үшін аумақтық бөлімшеге (объектінің орналасқан жері бойынша) сұрау жолдайды;
1–көрсетілетін қызметті берушінің аумақтық бөлімшесінің қызметкері 5 (бес) жұмыс күні ішінде жобалық құжаттарға өз ұсыныстары мен ескертулерін ұсынады;
ұсыныстар мен ескертулерді алғаннан кейін 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы:
1) ұсынылған құжаттардың экологиялық заңнама талаптарына сәйкестігін қарайды;
2) Материалдарды бағалайды және талдайды, көзделіп отырған не жүзеге асырылатын қызметтің экологиялық қауіптілік дәрежесін, сараптама объектілерін іске асыру негіздемелерінің жеткіліктілігі мен дұрыстығын анықтайды;
3) жекелеген сараптамалық бағалауларды және мемлекеттік экологиялық сараптаманың нәтижелерін қорытады;
"Келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын дайындау және беру өтініш тіркелген кезден бастап 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады;
көрсетілетін қызметті алушы 1-көрсетілетін қызметті берушінің басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын порталдағы жеке кабинетте электрондық құжат нысанында алады;
ұсынылған құжаттардың мазмұны бойынша дәлелді ескертулер болған жағдайда, 1-көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген сәттен бастап 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде оларды портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға пысықтау үшін жолдайды;
көрсетілетін қызметті алушы 10 (он) жұмыс күні ішінде 1-көрсетілетін қызметті берушіге дәлелді ескертулерді алған күннен бастап пысықталған құжаттарды ұсынады;
Көрсетілетін қызметті алушы жойған жағдайда, 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы 10 (он) жұмыс күні ішінде "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын дайындайды;
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" 1-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
1-көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген сәттен бастап 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
ескертулер болмаған жағдайда, "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы;
ұсынылған құжаттардың мазмұны бойынша дәлелді ескертулер болған жағдайда, пысықтау үшін жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушы дәлелді ескертулерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде 1-көрсетілетін қызметті берушіге пысықталған құжаттарды ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы дәлелді ескертулерді жойған жағдайда, 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы 10 (он) жұмыс күні ішінде "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын дайындайды;

в случае установления неполноты представленных документов и (или) оснований указанных в пункте 9 приложения 5 к Правилам, исполнитель услугодателя 1 подготавливает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием мотивированных замечаний с выводом "отказывает в приеме заявления", который направляется в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителя услугодателя 1 в "личный кабинет" услугополучателя на портале;
в случае установления полноты представленных документов исполнитель услугодателя 1 в случае необходимости направляет запрос в территориальное подразделение (по месту расположения объекта) для предоставления предложений и замечаний к проектным документам;
сотрудник территориального подразделения услугодателя 1 в течение 5 (пяти) рабочих дней представляет свои предложения и замечания к проектным документам;
после получения предложений и замечаний исполнитель услугодателя 1:
1) рассматривает представленные документы на соответствие требованиям экологического законодательства;
2) оценивает и анализирует материалы, выявляет степень экологической опасности намечаемой либо осуществляемой деятельности, достаточности и достоверности обоснований реализации объектов экспертизы;
3) обобщает отдельные экспертные оценки и результаты государственной экологической экспертизы;
подготовка и выдача заключения государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" осуществляются в течение 45 (сорока пяти) рабочих дней с момента регистрации заявления;
услугополучатель получает заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается", подписанное ЭЦП руководителя услугодателя 1, на портале в личном кабинете в форме электронного документа;
в случае наличия мотивированных замечаний по содержанию представленных документов, услугодатель 1 направляет их посредством портала к услугополучателю для доработки в течение 25 (двадцати пяти) рабочих дней с момента регистрации заявления;
услугополучатель в течение 10 (десяти) рабочих дней представляет услугодателю 1 доработанные документы со дня получения мотивированных замечаний;
в случае устранения услугополучателем исполнитель услугодателя 1 в течение 10 (десяти) рабочих дней подготавливает заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается";
Результат оказания государственной услуги направляется в форме электронного документа подписанного ЭЦП руководителя услугодателя 1 в "личный кабинет" услугополучателя.
Услугодатель 1 в течение 25 (двадцать пять) рабочих дней с момента регистрации заявления направляет посредством портала к услугополучателю:
заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" в случае отсутствия замечаний;
для доработки в случае наличия мотивированных замечаний по содержанию представленных документов.
Услугополучатель в течение 10 (десять) рабочих дней представляет услугодателю 1 доработанные документы со дня получения мотивированных замечаний.
В случае устранения услугополучателем мотивированных замечаний исполнитель услугодателя 1 в течение 10 (десять) рабочих дней подготавливает заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается".

Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
15. 1-көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. "Жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету тәртібі
16. Мемлекеттік қызметті облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – 2 - қызметті беруші) көрсетеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.07.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Қызмет жеке және (немесе) заңды тұлғаларға көрсетіледі.
18. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы 2-көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы "Жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген қажетті құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге өтінім жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес "Жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындыларын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде жазылған.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 05.07.2024 № 154 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. III санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасына және қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны дайындау кезінде қажетті өзге де жобалау құжаттарына мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын алу үшін:

Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Услугодатель 1 обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок оказания государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой местными исполнительными органами"
16. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами областей, городов Астаны, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель 2).
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.07.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Услуга оказывается физическим и (или) юридическим лицам.
18. Для получения государственной услуги услугополучатель направляет услугодателю 2 посредством портала заявку на проведение государственной экологической экспертизы по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением необходимых документов указанных в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой местными исполнительными органами".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой местными исполнительными органами" согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 05.07.2024 № 154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Для получения заключения государственной экологической экспертизы на проектную документацию по строительству и (или) эксплуатации объектов III категории и иные проектные документы, необходимые при подготовке декларации о воздействии на окружающую среду:

2-көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті қоса берілген құжаттармен бірге ол келіп түскен күні тіркейді және 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жолдайды.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау жөніндегі бөліммен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Орындаушы өтініш тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;
ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда және (немесе) Қағидаларға 6-қосымшаның 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "қабылдаудан бас тартады" деген тұжырыммен дәлелді ескертулерді көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды дайындайды;
2-көрсетілетін қызметті беруші қол қойғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы 2-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды порталдағы жеке кабинетте электрондық құжат нысанында алады;
ұсынылған құжаттардың толықтығын анықтаған жағдайда 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы:
1) ұсынылған құжаттардың экологиялық заңнама талаптарына сәйкестігін қарайды;
2) материалдарды бағалайды және талдайды, көзделіп отырған не жүзеге асырылатын қызметтің экологиялық қауіптілік дәрежесін, сараптама объектілерін іске асыру негіздемелерінің жеткіліктілігі мен дұрыстығын анықтайды;
3) жекелеген сараптамалық бағалауларды және мемлекеттік экологиялық сараптаманың нәтижелерін қорытады;
ұсынылған құжаттардың мазмұны бойынша дәлелді ескертулер болмаған жағдайда, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы өтініш тіркелген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын дайындайды;
2-көрсетілетін қызметті беруші қол қойғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы 2-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-мен қол қойылған "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын порталдағы жеке кабинетте электрондық құжат нысанында алады;
ұсынылған құжаттардың мазмұны бойынша дәлелді ескертулер болған жағдайда, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы оларды портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға өтініш тіркелген сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде пысықтау үшін жолдайды;

Сотрудник канцелярии услугодателя 2 регистрирует заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя 2.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 2 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Исполнитель проверяет на полноту представленных документов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента регистрации заявления;
в случае установления неполноты представленных документов и (или) оснований указанных в пункте 9 приложения 6 к Правилам, исполнитель услугодателя 2 подготавливает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием мотивированных замечаний с выводом "отказывает в приеме заявления";
после подписания услугодателем 2 услугополучатель получает мотивированный отказ в приеме заявления, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя 2, на портале в личном кабинете в форме электронного документа;
в случае установления полноты представленных документов исполнитель услугодателя 2:
1) рассматривает представленные документы на соответствие требованиям экологического законодательства;
2) оценивает и анализирует материалы, выявляет степень экологической опасности намечаемой либо осуществляемой деятельности, достаточности и достоверности обоснований реализации объектов экспертизы;
3) обобщает отдельные экспертные оценки и результаты государственной экологической экспертизы;
в случае отсутствия мотивированных замечаний по содержанию представленных документов, исполнитель услугодателя 2 подготавливает заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента регистрации заявления;
после подписания услугодателем 2 услугополучатель получает заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается", подписанное ЭЦП руководителя услугодателя 2, на портале в личном кабинете в форме электронного документа;
в случае наличия мотивированных замечаний по содержанию представленных документов, исполнитель услугодателя 2 направляет их посредством портала к услугополучателю для доработки в течение 7 (семи) рабочих дней с момента регистрации заявления;

көрсетілетін қызметті алушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде 2-көрсетілетін қызметті берушіге дәлелді ескертулерді алған күннен бастап пысықталған құжаттарды ұсынады;
көрсетілетін қызметті алушы жойған жағдайда 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы 5 (бес) жұмыс күні ішінде "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын дайындайды;
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында, көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-мен жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы дәлелді ескертулерді жоймаған жағдайда, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру үшін тыңдау өткізілетін уақыт пен орын туралы хабарлама жібереді.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын 2-көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша 2-көрсетілетін қызметті беруші "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын дайындау туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады;
мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін дайындау 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады;
мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" 2-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
20. Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысының міндетті болуы көзделген, экологиялық рұқсатты талап етпейтін қызмет түрлері үшін жобалық құжаттарға мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын алу үшін:
2-көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері ол келіп түскен күні қоса берілген құжаттармен бірге өтінішті тіркейді және 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысына жолдайды.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау жөніндегі бөліммен және эмиссиялар нормативтерімен бірге көзделіп отырған қызмет жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың рұқсаттары, қорытындылары туралы мәліметтерді 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
орындаушы өтініш тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді;

услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней представляет услугодателю 2 доработанные документы со дня получения аргументированных замечаний;
в случае устранения услугополучателем исполнитель услугодателя 2 в течение 5 (пяти) рабочих дней подготавливает заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается";
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, ЭЦП руководителя услугодателя.
В случае неустранения мотивированных замечаний услугополучателем исполнитель услугодателя 2 в течение 2 (двух) рабочих дней согласно статьи 73 АППК РК направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражения услугополучаетеля по предварительному решению принимается услугодателям 2 в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания услугодатель 2 принимает решение о подготовке заключения государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги;
подготовка результата оказания государственной услуги осуществляются в течение 3 (трех) рабочих дней;
результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портале в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя 2.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Для получения заключения государственной экологической экспертизы на проектные документы, для видов деятельности, не требующих экологического разрешения, для которых законами Республики Казахстан предусмотрено обязательное наличие положительного заключения государственной экологической экспертизы:
Сотрудник канцелярии услугодателя 2 регистрирует заявление с приложенными документами в день его поступления и направляет исполнителю услугодателя 2.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 2 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
исполнитель проверяет на полноту представленных документов в течение 3 (трех) рабочих дней с момента регистрации заявления;

ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда және (немесе) Қағидаларға 6-қосымшаның 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "қабылдаудан бас тартады" деген тұжырыммен дәлелді ескертулерді көрсете отырып, өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды дайындайды;
2-көрсетілетін қызметті беруші қол қойғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы 2-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған өтінішті қабылдаудан дәлелді бас тартуды порталдағы жеке кабинетте электрондық құжат нысанында алады;
ұсынылған құжаттардың толықтығын анықтаған жағдайда 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы:
1) ұсынылған құжаттардың экологиялық заңнама талаптарына сәйкестігін қарайды;
2) материалдарды бағалайды және талдайды, көзделіп отырған не жүзеге асырылатын қызметтің экологиялық қауіптілік дәрежесін, сараптама объектілерін іске асыру негіздемелерінің жеткіліктілігі мен дұрыстығын анықтайды;
3) жекелеген сараптамалық бағалауларды және мемлекеттік экологиялық сараптаманың нәтижелерін қорытады;
ұсынылған құжаттардың мазмұны бойынша дәлелді ескертулер болмаған жағдайда, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы өтініш тіркелген сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын дайындайды;
қол қойылғаннан кейін 2-көрсетілетін қызметті беруші-көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын жібереді;
ұсынылған құжаттардың мазмұны бойынша дәлелді ескертулер болған жағдайда, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы оларды портал арқылы көрсетілетін қызметті алушыға өтініш тіркелген сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде пысықтау үшін жолдайды;
көрсетілетін қызметті алушы 5 (бес) жұмыс күні ішінде 2-көрсетілетін қызметті берушіге дәлелді ескертулерді алған күннен бастап пысықталған құжаттарды ұсынады;
көрсетілетін қызметті алушы жойған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы 10 (он) жұмыс күні ішінде "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын қалыптастырады;
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында, 2-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-мен жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы дәлелді ескертулерді жоймаған жағдайда, 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес 7 (жеті) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға ұстанымын білдіру үшін тыңдау өткізілетін уақыт пен орын туралы хабарлама жібереді.
Тыңдау нәтижелері бойынша 2-көрсетілетін қызметті беруші "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын дайындау туралы шешім қабылдайды немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады;
мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін дайындау 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады;
мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" 2-көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

в случае установления неполноты представленных документов и (или) оснований указанных в пункте 9 приложения 6 к Правилам, исполнитель услугодателя 2 подготавливает мотивированный отказ в приеме заявления с указанием мотивированных замечаний с выводом "отказывает в приеме заявления";
после подписания услугодателем 2 услугополучатель получает мотивированный отказ в приеме заявления, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя 2, на портале в личном кабинете в форме электронного документа;
в случае установления полноты представленных документов исполнитель услугодателя 2:
1) рассматривает представленные документы на соответствие требованиям экологического законодательства;
2) оценивает и анализирует материалы, выявляет степень экологической опасности намечаемой либо осуществляемой деятельности, достаточности и достоверности обоснований реализации объектов экспертизы;
3) обобщает отдельные экспертные оценки и результаты государственной экологической экспертизы;
в случае отсутствия мотивированных замечаний по содержанию представленных документов, исполнитель услугодателя 2 подготавливает заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента регистрации заявления;
после подписания после подписания услугодатель 2 направляет в "личный кабинет" услугополучателя заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" в форме электронного документа, подписанное ЭЦП руководителя услугодателя 2;
в случае наличия мотивированных замечаний по содержанию представленных документов, исполнитель услугодателя 2 направляет их посредством портала к услугополучателю для доработки в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента регистрации заявления;
услугополучатель в течение 5 (пяти) рабочих дней представляет услугодателю 2 доработанные документы со дня получения мотивированных замечаний;
в случае устранения услугополучателем исполнитель услугодателя 2 в течение 10 (десяти) рабочих дней формирует заключение государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается";
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, ЭЦП руководителя услугодателя 2.
В случае неустранения мотивированных замечаний услугополучателем исполнитель услугодателя 2 в течение 7 (семи) рабочих дней согласно статьи 73 АППК РК направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражения услугополучаетеля по предварительному решению принимается услугодателям в течение 2 рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания услугодатель 2 принимает решение о подготовке заключения государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" или формирует мотивированный отказ в оказании государственной услуги;
подготовка результата оказания государственной услуги осуществляются в течение 3 (трех) рабочих дней;
результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портале в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя 2.

Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
21. 2-көрсетілетін қызметті беруші Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
22. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану үшін шағым көрсетілетін қызметті алушының әкімшілік актіні қабылдағаны немесе әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) жасағаны туралы белгілі болған күннен бастап 3 (үш) айдан кешіктірілмей беріледі:
шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға);
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға;
осы Қағидалардың 5 және 6-қосымшаларының 7-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті беруші басшылығының атына.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес қаралуға жатады:
мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті беруші оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде.
Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды тұлға шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш иесіне ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз нұсқасында берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Услугодатель 2 обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и(или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
22. Для обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается не позднее 3 (трех) месяцев со дня, когда услугополучателю стало известно о принятии административного акта или совершении действий (бездействий) услугодателем:
в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо);
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг;
на имя руководства услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу по адресу, указанному в пункте 7 Приложений 5 и 6 к настоящим Правилам.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению:
услугодателем, непосредственно оказывающим государственную услугу в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

Шағым ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға ол келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші қолайлы акт қабылданған, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда, шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Шағымды қарайтын органның шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды.
23. Шағымды қарайтын органның шешімімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы шағымды қарайтын басқа органға немесе ҚР ӘРПК 100-бабының 6-тармағына сәйкес сотқа жүгінеді.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге Өтінім
Кімге:______________________
(мемлекеттік органның толық атауы)
Кімнен:_____________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мекенжай___________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй №, телефон, e-mail)
Өтініш берушінің
деректемелері________________
(ЗТ/ЖК, БСН, ЖСН мемлекеттік
тіркеу туралы куәліктің №)
Жобаға мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуді сұраймын
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жобаның толық атауын көрсету)
қоса берілген құжаттардың тізбесі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Материалдарда құпия ақпарат жоқ.
_______________________
(қолы)
_____________________________________________________________
(лауазым, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
"___" ____________ 20___ж.
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Нысан
III санаттағы объектілер үшін мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге Өтінім
Кімге:______________________
(мемлекеттік органның толық
атауы)
Кімнен:_____________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мекенжай___________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй №, телефон, e-mail)
Өтініш берушінің
деректемелері________________
(ЗТ/ЖК, БСН, ЖСН мемлекеттік
тіркеу туралы куәліктің №)
Жобаға мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуді сұраймын
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жобаның толық атауын көрсету)
қоса берілген құжаттардың тізбесі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Материалдарда құпия ақпарат жоқ.
Өндірістік объектінің қоршаған ортаны ластайтын көздері бар өнеркәсіптік алаңдарының орналасқан жері туралы деректер:
1-кесте. Өнеркәсіптік алаңдардың орналасқан жері туралы деректер
Өнеркәсіптік алаң нөмірі
Өнеркәсіптік алаң атауы
Облыс
Аудан, елді мекен
Координаттары, градус, минут, секунд
Алып жатқан аумағы
га
ендік
бойлық
1
2
3
4
5
6
7
Ластаушы заттар мен қалдықтар шығарындылары мөлшерінің жылдар бойынша декларацияланатын лимиттері:
2-кесте. Атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларының декларацияланатын мөлшері (г/сек, т/жыл)
Декларацияланатын жыл
ластану көзінің нөмірі
ластаушы заттың атауы
г/сек
т/жыл
3-кесте. Қауіпті қалдықтардың декларацияланатын саны (т/жыл)
Декларацияланатын жыл
қалдықтың атауы
Пайда болу саны, т/жыл
жинақтау саны, т/жыл
4-кесте. Қауіпсіз қалдықтардың декларацияланатын саны
Декларацияланатын жыл
қалдықтың атауы
Пайда болу саны, т/жыл
жинақтау саны, т/жыл
_______________________
(қолы)
_____________________________________________________________
(лауазым, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
"___" ____________ 20___ж.
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу
қағидаларына
3-қосымша

В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК услугодателем направляется в орган, рассматривающий жалобу в течение 3 (трех) рабочих дней со дня ее поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы органом, рассматривающим жалобу, составляет 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления жалобы.
23. В случае несогласия с решением органа, рассматривающего жалобу, услугополучатель обращается в другой орган, рассматривающий жалобу или в суд в соответствии с пунктом 6 статьи 100 АППК РК.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
государственной экологической экспертизы
Форма
Заявка на проведение государственной экологической экспертизы
Кому: __________________
(полное наименование государственного органа)
От: _____________________
(полное наименование заявителя)
Адрес ______________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон, e-mail)
Реквизиты заявителя _________
(№ свидетельства о гос. регистрации ЮЛ/ИП, БИН, ИИН)
Прошу провести государственную экологическую экспертизу на проект
(указать полное наименование проекта)
Перечень прилагаемых документов:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Материалы не содержат конфиденциальной информации.
______________________
(подпись)
______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___г.
Приложение 2
к Правилам проведения
государственной экологической экспертизы
Форма
Заявка на проведение государственной экологической экспертизы для объектов III категории
Кому: _____________________
(полное наименование государственного органа)
От: ________________________
(полное наименование заявителя)
Адрес ______________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон, e-mail)
Реквизиты заявителя _________
(№ свидетельства о гос. регистрации ЮЛ/ИП, БИН, ИИН)
Прошу провести государственную экологическую экспертизу на проект
__________________________________________________________________
(указать полное наименование проекта)
Перечень прилагаемых документов:
__________________________________________________________________
Материалы не содержат конфиденциальной информации.
Данные о месторасположении промышленных площадок, на которых находятся источники загрязнения окружающей среды производственного объекта:
Таблица 1. Данные о месторасположении промышленных площадок
Номер промышленной площадки
Наименование промышленной площадки
Область
Район, населенный пункт
Координаты, градус, минут, секунд
Занимаемая территория, га
широта
долгота
1
2
3
4
5
6
7
Декларируемые лимиты объемов выбросов загрязняющих веществ и отходов по годам:
Таблица 2. Декларируемое количество выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух по (г/сек, т/год)
Декларируемый год
номер источника загрязнения
наименование загрязняющего вещества
г/сек
т/год
Таблица 3. Декларируемое количество опасных отходов (т/год)
Декларируемый год
наименование отхода
количество образования, т/год
количество накопления, т/год
Таблица 4. Декларируемое количество неопасных отходов
Декларируемый год
наименование отхода
количество образования, т/год
количество накопления, т/год
Приложение 3
к Правилам проведения
государственной экологической экспертизы
Форма
Заключение государственной экологической экспертизы

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
Кімге: _____________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
_____________________________________________________________
(жобалау құжаттамасының атауы)
Материалдар әзірленді_______________________________________________
(әзірлеуші-жобалау ұйымының толық атауы)
Жоба материалдарының тапсырыс берушісі____________________________
(тапсырыс беруші-ұйымның толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қарауына мыналар ұсынылды:
_________________________________________________________________
(жобалау құжаттамасының атауы, ұсынылған материалдардың, басқа
құжаттардың жиынтықтылығын аудару)
Материалдар қарауға келіп түсті "___" ___ 20__ жылы № __________
(Кірісті тіркеу күні, нөмірі)
Қоғамдық тыңдаулар туралы ақпарат ____________________________
Жалпы мәліметтер:
Сараптама объектісі орналасқан ауданның физикалық-географиялық жағдайларының, қоршаған ортаның фондық жай-күйінің, негізгі техникалық, технологиялық шешімдердің қысқаша сипаттамасы, оның ішінде қоршаған ортаға теріс әсер ететін технологиялық процестің сипаттамасы, қазіргі заманғы технологиялардың үздік аналогтарымен салыстырғанда балама нұсқаларды қарау.
Ескерту: нормативтік құқықтық актілерге қатысты мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезінде "Жалпы мәліметтер" бөлімінің ережелері аталған сараптама объектісі түріне қолданылмайтындығына байланысты толтырылмайды.
Тұжырым. Мемлекеттік экологиялық сараптама (жобалау құжаттамасының атауы) келіседі".
_______________________
(қолы)
____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
III санаттағы объектілер үшін мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
Кімге:______________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
_______________________________________________________________
(жобалау құжаттамасының атауы)
Материалдар әзірленді ____________________________________________
(әзірлеуші-жобалау ұйымының толық атауы)
Жоба материалдарының тапсырыс берушісі ____________________________________
(Тапсырыс беруші-ұйымның толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қарауына мыналар ұсынылды:
__________________________________________________________________
(жобалау құжаттамасының атауы, ұсынылған материалдардың, басқа құжаттардың
жиынтықтылығын аудару)
Материалдар қарауға келіп түсті _______________________ 20__ жылы
(Кірісті тіркеу күні, нөмірі)
Жалпы мәліметтер:
Сараптама объектісі орналасқан ауданның физикалық-географиялық жағдайларының, қоршаған ортаның фондық жай-күйінің, негізгі техникалық, технологиялық шешімдердің қысқаша сипаттамасы, оның ішінде қоршаған ортаға теріс әсер ететін технологиялық процестің сипаттамасы, қазіргі заманғы технологиялардың үздік аналогтарымен салыстырғанда балама нұсқаларды қарау. Ластаушы заттар мен қалдықтар шығарындылары мөлшерінің жылдар бойынша декларацияланатын лимиттері:
1-кесте. Атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларының декларацияланатын мөлшері (г/сек, т/жыл)
Декларацияланатын жыл
ластану көзінің нөмірі
ластаушы заттың атауы
г/сек
т/жыл
2-кесте. Қауіпті қалдықтардың декларацияланатын саны
Декларацияланатын жыл
Қалдықтың атауы
Пайда болу саны, т/жыл
Жинақтау саны, т/жыл
3-кесте. Қауіпсіз қалдықтардың декларацияланатын саны
Декларацияланатын жыл
Қалдықтың атауы
Пайда болу саны, т/жыл
Жинақтау саны,
т/жыл
Қорытынды
Мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыру нәтижесі "келісіледі/келісілмейді" деген тұжырымы бар қорытынды болып табылады.
_______________________
(қолы)
_____________________________________________________________
(лауазым, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу
қағидаларына
5-қосымша

Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кому: ____________________
(полное наименование
заявителя)
Заключение государственной экологической экспертизы
на ______________________________________________________________
(наименование проектной документации)
Разработчик ______________________________________________________
(полное наименование проектной организации-разработчика)
Заказчик материалов проекта ________________________________________
(полное название организации-заказчика)
На рассмотрение государственной экологической экспертизы представлены:
__________________________________________________________________
(наименование проектной документации, перечисление комплектности
представленных материалов, других документов)
Материалы поступили на рассмотрение "___" ___ 20__ года № ___________
(Дата, номер входящей регистрации)
Информация об общественных слушаниях _____________________________
Общие сведения:
Краткая характеристика физико-географических условий района размещения
объекта экспертизы, фонового состояния окружающей среды, основных
технических, технологических решений, в том числе. описание технологического
процесса, оказывающего отрицательное воздействие на окружающую среду,
рассмотрение альтернативных вариантов в сравнении с лучшими аналогами
современных технологий.
Примечание: при проведении государственной экологической экспертизы
в отношении нормативных правовых актов, положения раздела "Общие сведения"
не подлежат заполнению ввиду отсутствия применимости к указанному виду
объектов экспертизы.
Вывод. Государственная экологическая экспертиза согласовывает
(наименование проектной документации)".
_______________________ (подпись)
_____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам проведения
государственной экологической экспертизы
Форма
Заключение государственной экологической экспертизы для объектов III категории
Кому: ______________________
(полное наименование заявителя)
Заключение государственной экологической экспертизы
на _______________________________________________________________
(наименование проектной документации)
Материалы разработаны ____________________________________________
(полное наименование проектной организации-разработчика)
Заказчик материалов проекта ________________________________________________
(полное название организации-заказчика)
На рассмотрение государственной экологической экспертизы представлены:
__________________________________________________________________
(наименование проектной документации, перечисление комплектности
представленных материалов, других документов)
Материалы поступили на рассмотрение _______________________ 20__ года
(Дата, номер входящей регистрации)
Общие сведения:
Краткая характеристика физико-географических условий района размещения объекта экспертизы, фонового состояния окружающей среды, основных технических, технологических решений, в т.ч. описание технологического процесса, оказывающего отрицательное воздействие на окружающую среду, рассмотрение альтернативных вариантов в сравнении с лучшими аналогами современных технологий.
Декларируемые лимиты объемов выбросов загрязняющих веществ и отходов по годам: Таблица 1. Декларируемое количество выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух по (г/сек, т/год)
Декларируемый год
номер источника загрязнения
наименование загрязняющего вещества
г/сек
т/год
Таблица 2. Декларируемое количество опасных отходов
Декларируемый год
наименование отхода
количество образования, т/год
количество накопления,
т/год
Таблица 3. Декларируемое количество неопасных отходов
Декларируемый год
наименование отхода
количество образования, т/год
количество накопления, т/год
Вывод
Результатом осуществления государственной экологической экспертизы является заключение с выводом "согласовывается/не согласовывается".
_______________________
(подпись)
_____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам проведения
государственной экологической экспертизы

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап:
өтініш тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын қарау;
45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік экологиялық сараптаманың/ мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартудың қорытындысын беру:
оның ішінде дәлелді ескертулерді немесе ескертулер болмаған жағдайда, "келісіледі" деген тұжырыммен мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы 25 (жиырма бес) жұмыс күні ішінде жіберу;
көрсетілетін қызметті алушының дәлелді ескертулерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде пысықталған материалдарды ұсынуы.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны – электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды"
1
Наименование услугодателя
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан и его территориальные подразделения.
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления услугодателем:
рассмотрение на полноту представленных документов в течение 5 (пять) рабочих дней со дня регистрации заявления;
выдача заключения государственной экологической экспертизы/ мотивированного отказа в оказании государственной услуги в течение 45 (сорок пять) рабочих дней:
в том числе направление мотивированных замечаний или заключения государственной экологической экспертизы с выводом "согласовывается" в случае отсутствия замечаний в течение 25 (двадцать пять) рабочих дней;
представление услугополучателем доработанных материалов в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения мотивированных замечаний.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение государственной экологической экспертизы, осуществляемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги - электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
График работы
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от (далее - Трудовой кодекс), прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

Көрсетілетін қызметті беруші – Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған.
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық түрдегі мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінім;
2) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу процесі басталғанға дейін қоғамдық тыңдаулар аяқталған жағдайда қоғамдық тыңдаулар хаттамасының электрондық көшірмесі;
3) орталық мемлекеттік органдар және жергілікті мемлекеттік басқару органдары әзірлейтін, іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерлерге әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілерінің жобалары жағдайында келесі құрамда:
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес дайындалған Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің электрондық құжат нысанындағы жобалары;
4) 2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсат негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалары болған жағдайда:
электрондық құжат нысанында эмиссиялар нормативтерінің жобалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалары;
электрондық құжат нысанында осы қағидаларға 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша түсіндірме жазба;
оның негізінде 2021 жылғы 1 шілдеге дейін кешенді экологиялық рұқсат берілген мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларының электрондық көшірмесі;
2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың электрондық көшірмесі.
5) Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары, олардың функционалдық аймақтарға бөлінуін және инфрақұрылымды дамытудың бас жоспарларын қоса алғанда, келесі құрамда жобалары болған жағдайда:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 1 қыркүйектегі №558 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6518 болып тіркелген) ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерінің жобаларын әзірлеу, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемені түзету қағидаларында айқындалған тәртіппен дайындалған, электрондық құжат нысанындағы жаратылыстану-ғылыми негіздемелердің не техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары.
жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың келісімінің электрондық көшірме;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының келісімі бар ілеспе хаттың электрондық көшірмесі;
облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органының келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
аумақтық органның ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органының - жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;

Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявку на проведение государственной экологической экспертизы, в электронном виде, подписанной ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия протокола общественных слушаний в случае завершения общественных слушаний до начала процесса проведения государственной экологической экспертизы;
3) в случае проектов нормативных правовых актов Республики Казахстан, реализация которых может привести к негативным воздействиям на окружающую среду, разрабатываемых центральными государственными органами и органами местного государственного управления, в следующем составе:
в форме электронного документа проекты нормативных правовых актов Республики Казахстан, подготовленных в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О правовых актах";
4) в случае проектов нормативов эмиссий, проектов программы управления отходами объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года:
в форме электронного документа проекты нормативов эмиссий, проекты программы управления отходами;
в форме электронного документа пояснительная записка по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
электронная копия заключений государственной экологической экспертизы, на основании которого до 1 июля 2021 года было выдано комплексное экологическое разрешение;
электронная копия комплексного экологического разрешения выданного до 1 июля 2021 года.
5) в случае проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий, включая их функциональное зонирование и генеральные планы развития инфраструктуры в следующем составе:
в форме электронного документа проекты естественно-научных обоснований либо технико-экономических обоснований, в форме электронного документа, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным Правилами разработки проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию или расширению особо охраняемых природных территорий, а также корректировки технико-экономического обоснования, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 558 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6518);
электронная копия согласование собственников земельных участков и землепользователями;
электронная копия сопроводительного письма согласования местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы;
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа по земельным отношениям области (города республиканского значения, столицы);
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местного значения - территориального органа уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;

6) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін (заңды тұлға мәртебесі жоқ ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда) босалқы жерге ауыстыру жөніндегі техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары жағдайында келесі құрамда:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 ақпандағы № 172 қаулысымен бекітілген Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру және босалқы жерді қайтадан ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жеріне ауыстыру қағидаларының (бұдан әрі – ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстыру қағидалары) 9-тармағында айқындалған тәртіппен мүдделі орган дайындаған және бекіткен материалдарды қамтитын техникалық-экономикалық негіздемелердің электрондық құжат нысанындағы жобалары;
қоғамдық тыңдауларды өткізу хаттамасының электрондық көшірмесі;
аумақтық органның ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органының - жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерін босалқы жерге ауыстырудың 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен комиссияның оң қорытындысының электрондық көшірмесі;
қатты пайдалы қазбаларды (кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда) өндіру үшін жер ауыстырылған жағдайда "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес қатты пайдалы қазбалардың ресурстары мен қорларын бағалау туралы есептің қосымша электрондық көшірмесі;
7) республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарының аумақтарын тарату немесе азайту жөніндегі жаратылыстану-ғылыми негіздемелердің жобалары болған жағдайда, келесі құрамда:
материалдарды қамтитын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 мамырдағы № 399 қаулысымен бекітілген республикалық және жергілікті маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын азайту ережесінде айқындалған тәртіппен дайындалған жаратылыстану-ғылыми негіздемелердің электрондық құжат нысанындағы жобалары;
аумақтық органының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органының - жергілікті маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның келісімі бар хаттың электрондық көшірмесі;

6) в случае проектов технико-экономических обоснований по переводу земель особо охраняемых природных территорий (за исключением особо охраняемых природных территорий без статуса юридического лица) в земли запаса в следующем составе:
в форме электронного документа проекты технико-экономических обоснований, включающие в себя материалы, подготовленных и утвержденных заинтересованным органом в порядке определенным пунктом 9 Правил перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса и перевода земель запаса обратно в земли особо охраняемых природных территорий, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2009 года № 172 (далее - Правила перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса);
электронная копия протокола проведения общественных слушаний;
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местного значения - территориального органа уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;
электронная копия письма с согласованием местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы;
электронная копия положительного заключения комиссии, утвержденного уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 перевода земель особо охраняемых природных территорий в земли запаса;
в случае перевода земель для добычи твердых полезных ископаемых (за исключением общераспространенных полезных ископаемых) дополнительно электронная копия отчета об оценке ресурсов и запасов твердых полезных ископаемых в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
7) в случае проектов естественно-научных обоснований по упразднению или уменьшению территорий государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения в следующем составе:
в форме электронного документа проекты естественно-научных обоснований, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным Правилами упразднения государственных природных заказников республиканского и местного значения и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2010 года № 399;
электронная копия письма с согласованием уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий, местного значения - территориального органа уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;

8) табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарларының жобалары болған жағдайда, келесі құрамда:
материалдарды қамтитын және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26- бабында айқындалған тәртіппен дайындалған табиғат қорғау ұйымын басқару жоспарының электрондық құжат нысанындағы жобасы;
9) осы аумақтарды экологиялық зілзала немесе төтенше экологиялық жағдай аймақтарына жатқызуды негіздейтін аумақтарды зерттеу материалдары болған жағдайда, келесі құрамда:
электрондық құжат нысанында Кодекстің 405-бабында айқындалған тәртіппен дайындалған материалдарды қамтитын аумақты зерттеу материалдары;
аумақтардың қазіргі экологиялық жай-күйін растайтын материалдарға төтенше экологиялық жағдай аймағы немесе экологиялық зілзала аймағы деп жариялау болжанатын аумақты (акваторияны) зерделеу мақсатында құрылған комиссия қорытындысының электрондық көшірмесі;
денсаулық сақтау, білім және ғылым саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар қорытындыларының электрондық көшірмесі;
10) бұрын ядролық қару сынақтары өткізілген, сондай-ақ әскери полигондардың әсеріне ұшыраған жерлерді кешенді экологиялық зерттеу материалдары болған жағдайда, келесі құрамда:
электрондық құжат нысанында Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2022 жылғы 8 сәуірдегі № 126 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27680 болып тіркелген) ядролық қару сынақтары жүргізілген аумақтарды кешенді экологиялық зерттеп-қарау әдістемеде айқындалған тәртіпте дайындалған кешенді экологиялық тексеру материалдары;
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның оң қорытындысының электрондық көшірмесі;
11) шектес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оны жүзеге асыру үшін шектес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерін пайдалану қажет болатын не шектес мемлекеттердің мүдделерін, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында айқындалған "Байқоңыр" кешені бойынша мүдделерін қозғайтын шаруашылық қызмет жобалары жағдайында, келесі құрамда:
жоспарланған шаруашылық қызметтің жобалары электрондық құжат нысанында;
12) тасығыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау жобасы жағдайында келесі құрамда:
электрондық құжаты нысанында Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің 2023 жылғы 15 қарашадағы № 321 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33645 болып тіркелген) тасығыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесімен айқындалған тәртіппен дайындалған материалдарды қамтитын тасығыш зымырандардың бөлінетін бөліктері құлайтын аудандарда қоршаған ортаға әсерді бағалау жобасы;

8) в случае проектов планов управления природоохранной организацией, в следующем составе:
в форме электронного документа проект Плана управления природоохранной организацией, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным статьей 26 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) в случае материалов обследования территорий, обосновывающие отнесение этих территорий к зонам экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации в следующем составе:
в форме электронного документа материалы обследования территории, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке, определенном статьей 405 Кодекса;
электронная копия заключения комиссии, созданной в целях изучения территории (акватории), которую предполагается объявить зоной чрезвычайной экологической ситуации или зоной экологического бедствия на материалы, подтверждающих современное экологическое состояние территорий;
электронная копия заключений уполномоченных государственных органов в области здравоохранения, образования и науки;
10) в случае материалов комплексного экологического обследования земель, на которых в прошлом проводились испытания ядерного оружия, а также которые подверглись воздействию военных полигонов, в следующем составе:
в форме электронного документа материалы комплексного экологического обследования, включающие в себя документы и подготовленные в порядке определенным Методикой по проведению комплексного экологического обследования территорий, на которых проводились испытания ядерного оружия, утвержденной приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 8 апреля 2022 года № 126 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27680);
электронная копия положительного заключения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
11) в случае проектов хозяйственной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов либо которая затрагивает интересы сопредельных государств, в том числе по комплексу "Байконур", определенные международными договорами Республики Казахстан, в следующем составе:
в форме электронного документа проекты планируемой хозяйственной деятельности;
12) в случае проекта оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей в следующем составе:
в форме электронного документа проект оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей, включающие в себя материалы и подготовленные в порядке определенным Методикой оценки воздействия на окружающую среду в районах падения отделяющихся частей ракет-носителей, утвержденных приказом Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 15 ноября 2023 года №321 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33645);

13) мемлекеттік орман иеленудің және орман орналастырудың орман орналастыру жобалары және (немесе) мемлекеттік орман қорын санаттарға жатқызу, бір санаттан екіншісіне ауыстыру үшін арнайы зерттеулер жағдайында, сондай-ақ келесі құрамда орман пайдалануға тыйым салынатын немесе шектелетін ерекше қорғау учаскелерін бөлу:
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 9 қарашадағы №17-02/566 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8181 болып тіркелген) орман орналастыруды жүзеге асыру, орман пайдалану немесе орман қорғау іс-шараларын жүзеге асыру жөніндегі электрондық құжат нысанындағы материалдар.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау бөлімі бар көзделіп отырған қызмет жобаларына рұқсаттар, мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындылары және эмиссиялар нормативтері туралы мәліметтерді 1-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға арналған негіздер
1) ұсынылған құжаттардың толық еместігін және (немесе) қолданылу мерзімі өткендігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті болған уәкілетті мемлекеттік органның келісім беру туралы сұранысқа берілген теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің немесе тексерістің теріс қорытындысы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметті немесе оның жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
6) Көрсетілетін қызмет алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуымен байланысты арнайы құқықтан айыру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
7) дәлелді ескертпелердің жойылмауы;
8) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу
қағидаларына
6-қосымша

13) в случае лесоустроительных проектов государственных лесовладений и лесоустройства и (или) специальных обследований для отнесения государственного лесного фонда к категориям, перевода из одной категории в другую, а также выделения особо защитных участков, на которых лесопользование запрещается или ограничивается, в следующем составе:
в форме электронного документа материалы по осуществлению лесоустройства, лесопользования или лесозащитных мероприятий, включающие в себя материалы и подготовленных в порядке определенным Инструкцией проведения лесоустройства, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года №17-02/566 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8181).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 1 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги
1) установления неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия;
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) не устранение мотивированных замечаний;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Приложение 6
к Правилам проведения
государственной экологической экспертизы

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 30.03.2026 № 59 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
"Жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы www.egov.kz арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап:
мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру – 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
оның ішінде дәлелді ескертулерді жолдау – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде; көрсетілетін қызметті алушының пысықталған материалдарды ұсынуы – дәлелді ескертулерді алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде.
Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті тіркеген сәттен бастап:
мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын беру – 15 (он бес) жұмыс күні ішінде: оның ішінде дәлелді ескертулерді жолдау – 7 (жеті) жұмыс күні ішінде; көрсетілетін қызметті алушының пысықталған материалдарды ұсынуы – дәлелді ескертулерді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жүзеге асыратын мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің нысаны - электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
Портал –жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).

Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.03.2026 № 59 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключений государственной экологической экспертизы, осуществляемой местными исполнительными органами"
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкент
2
Способы предоставления государственной услуги
Через веб-портал "цифрового правительства" www.​egov.​kz.
3
Срок оказания государственной услуги
С момента регистрации заявления услугодателем: выдача заключения государственной экологической экспертизы – в течение 30 (тридцати) рабочих дней: в том числе направление мотивированных замечаний в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней; представление услугополучателем доработанных материалов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения мотивированных замечаний.
С момента регистрации заявления услугодателем:
выдача заключения государственной экологической экспертизы – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней: в том числе направление мотивированных замечаний в течение 7 (семи) рабочих дней; представление услугополучателем доработанных материалов в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения мотивированных замечаний.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение государственной экологической экспертизы, осуществляемой местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Форма результата оказания государственной услуги - электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается услугополучателю бесплатно.
7
График работы
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).

Көрсетілетін қызметті беруші – Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында
8
Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қойылған электронды түрдегі III санаттағы объектілер үшін мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінім;
III санаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалық құжаттаманы және қоршаған ортаға әсер ету туралы декларацияны дайындау кезінде қажетті өзге де жобалық құжаттар болған жағдайда:
электрондық құжат нысанында жобалық құжаттама;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық түрдегі мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінім;
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысының міндетті болуы көзделген, экологиялық рұқсатты талап етпейтін қызмет түрлері үшін жобалық құжаттар болған жағдайда:
электрондық құжат нысанында жобалық құжаттар.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, қоршаған ортаға әсерді бағалау бөлімімен және эмиссиялар нормативтерімен белгіленген қызмет жобаларына рұқсаттар, мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындылары туралы мәліметтерді 2-көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) ұсынылған құжаттардың толық еместігін және (немесе) қолданылу мерзімі өткендігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
3) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
4) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті болған уәкілетті мемлекеттік органның келісім беру туралы сұранысқа берілген теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің немесе тексерістің теріс қорытындысы;

Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявку на проведение государственной экологической экспертизы для объектов III категории, в электронном виде, подписанной ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
в случае проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов III категории и иные проектные документы, необходимые при подготовке декларации о воздействии на окружающую среду:
в форме электронного документа проектная документация;
2) заявку на проведение государственной экологической экспертизы, в электронном виде, подписанной ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
в случае проектных документов, для видов деятельности, не требующих экологического разрешения, для которых законами Республики Казахстан предусмотрено обязательное наличие положительного заключения государственной экологической экспертизы: в форме электронного документа проектные документы.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, индивидуального предпринимателя, о разрешениях, заключениях государственной экологической экспертизы на проекты намечаемой деятельности с разделом по оценке воздействия на окружающую среду и нормативов эмиссий исполнитель услугодателя 2 получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги
1) установления неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия;
2) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
4) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметті немесе оның жекелеген түрлерін жүзеге асыруға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
6) Көрсетілетін қызмет алушыға қатысты мемлекеттік қызметті алуымен байланысты арнайы құқықтан айыру туралы заңды күшіне енген сот шешімінің болуы;
7) дәлелді ескертпелердің жойылмауы;
8) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
Мемлекеттік экологиялық
сараптама жүргізу
қағидаларына
7-қосымша
Ескерту. Бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсат негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобаларына, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуге арналған өтінімге түсіндірме жазба
Кімге: ______________________
(мемлекеттік органның толық
атауы)
Кімнен: ____________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мекен-жайы ________________
(индекс, қала, аудан, облыс,
көше, үй №, телефон, e-mail)
Өтініш берушінің деректемелері
_______________________
(ЗТ / ЖК БСН, ЖСН
мемлекеттік тіркеу туралы
куәліктің №)
Кәсіпорынның атауы
____________________________
(құрамында объект бар)
Түсіндірме жазба
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жобаның толық атауын көрсету)
Қоса беріліп отырған құжаттардың тізбесі:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Материалдарда құпия ақпарат жоқ.
Объект туралы жалпы мәліметтер.
1-кесте. Объекттің сипаттамасы
1
Объекттің атауы
2
Объекттің (кәсіпорынның) мекенжайы
3
Қызмет түрі
4
Объектінің күйі
жаңа (реконструкцияланатын) объект
қолданыстағы
пайдаланудан толық шығару
5
Қолданыстағы кешенді экологиялық рұқсаттың берілген күні және нөмірі
6
2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың берілуіне негіз болған мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысының берілген күні мен нөмірі
7
Трансшекаралық ластануды есепке алу
(иә/жоқ)
8
Объектінің және қызмет түрінің (түрлерінің) қысқаша сипаттамасы
9
Өзгерістердің сипаттамасы
10
Ең үздік қолжетімді техникаларға көшу бағдарламасының орындалған іс-шаралары бойынша ақпарат
Ескертпе:

5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
6) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
7) не устранение мотивированных замечаний;
8) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Приложение 7
к Правилам проведения
государственной экологической
экспертизы
Форма
Пояснительная записка к заявке на проведение государственной экологической
экспертизы проектов нормативов эмиссий, проектов программы управления отходами
объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного
экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кому: _____________________
(полное наименование
государственного органа)
От: _______________________
(полное наименование
заявителя)
Адрес ______________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон, e-mail)
Реквизиты заявителя
__________________________
(№ свидетельства
о государственной регистрации
ЮЛ/ИП, БИН, ИИН)
Наименование предприятия
___________________________
(в составе которого находится
объект)
Пояснительная записка
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(указать полное наименование проекта)
Перечень прилагаемых документов:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Материалы не содержат конфиденциальной информации.
Общие сведения об объекте
Таблица 1. Характеристика объекта
1
Наименование объекта
2
Адрес объекта (предприятия)
3
Вид деятельности
4
Состояние объекта
новый (реконструируемый) объект
действующий
полный вывод из эксплуатации
5
Дата выдачи и номер действующего комплексного экологического разрешения
6
Дата выдачи и номер заключений государственной экологической экспертизы, на основании которого до 1 июля 2021 года было выдано комплексное экологическое разрешение
7
Учет трансграничного загрязнения
(да/нет)
8
Краткое описание объекта и вида (видов) деятельности
9
Описание изменений
10
Информация по выполненным мероприятиям Программы перехода к наилучшим доступным техникам
Примечание:

2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсат негізінде пайдаланылатын эмиссиялар нормативтерінің жобаларына, I санаттағы объектінің қалдықтарды басқару бағдарламасының жобаларына мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
Кімге: ______________________
(өтініш берушінің толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысы
_____________________________________________________________
(жобалық құжаттаманың атауы)
Әзірлеуші _____________________________________________________
(әзірлеуші жобалау ұйымының толық атауы)
Жоба материалдарының тапсырыс берушісі_______________________________
(тапсырыс беруші-ұйымның толық атауы)
Мемлекеттік экологиялық сараптаманың қарауына мыналар ұсынылды:
_________________________________________________________________
(жобалау құжаттамасының атауы, ұсынылған материалдардың, басқа құжаттардың
жиынтықтылығын аудару)
Материалдар қарауға келіп түсті _______________________ 20__ жылы
№ __________
(Кірісті тіркеу күні, нөмірі)
Қоғамдық тыңдаулар туралы ақпарат ____________________________
Жалпы мәліметтер:
Сараптама объектісі орналасқан ауданның физикалық-географиялық жағдайларының, қоршаған ортаның фондық жай-күйінің, негізгі техникалық, технологиялық шешімдердің қысқаша сипаттамасы, оның ішінде қоршаған ортаға теріс әсер ететін технологиялық процестің сипаттамасы, қазіргі заманғы технологиялардың үздік аналогтарымен салыстырғанда балама нұсқаларды қарау.
Жылдар бойынша қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтері:
1-кесте. Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың жол берілетін шығарындыларының нормативтері
Ластану көзі
Ластағыш зат немесе заттар тобы
Жалпы шығарынды
г/с
т/жыл
мг/м3
1
2
3
4
5
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: г/сек – секундына грамм; т/жыл – тонна жылына; мг/м3- текше метрге миллиграмм.
2-кесте. Ластағыш заттарды төгу нормативтері
Шығарынды нөмірі
Көрсеткіштің атауы
Ластағыш заттарды төгу нормативтері
20__ жылға
20___ жылға
Ағынды сулардың шығыны
Шығарындыға рұқсат етілген концентрация, мг/дм3
Төгінді
Ағынды сулардың шығыны
Шығарындыға рұқсат етілген концентрация, мг/дм3
Төгінді
м3
мың м3/жыл
г/сағ
т/жыл
м3
мың м3/жыл
г/сағ
т/жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Жалпы
2
Жалпы
Барлығы
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: м3/сағ – сағатына текше метр; м3/жыл – жылына текше метр; мг/дм3- текше дециметрге миллиграмм; г/с – сағатына грамм; т/жыл – тонна жылына.
3-кесте. Қалдықтарды жинақтау лимиттері
Қалдықтың атауы (код)
Жинақтау орны
Қалдықтарды жинақтау лимиті, т/жыл
1
2
3
4
Барлығы, оның ішінде алаңдар бойынша:
1-алаң
оның ішінде түрлері бойынша:
2-алаң
оның ішінде түрлері бойынша:
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: т/жыл – тонна жылына.
4-кесте. Қалдықтарды көму лимиттері
Қалдықтың атауы (код)
Көму орны
Қалдықтарды көму лимиті, т/жыл
1
2
3
4
Барлығы, оның ішінде алаңдар бойынша:
1-алаң
оның ішінде түрлері бойынша:
2-алаң
оның ішінде түрлері бойынша:
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы: т/жыл – тонна жылына.
Тұжырым. Мемлекеттік экологиялық сараптама (жобалық құжаттаманың атауы) келіседі.
_______________________
(қолы)
_____________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20___жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2021 жылғы 9 тамыздағы
№ 317 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года
Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кому: _____________________
(полное наименование
заявителя)
Заключение государственной экологической экспертизы
на _____________________________________________________________
(наименование проектной документации)
Разработчик ____________________________________________________
(полное наименование проектной организации-разработчика)
Заказчик материалов проекта _____________________________________
(полное название организации-заказчика)
На рассмотрение государственной экологической экспертизы представлены:
_______________________________________________________________
(наименование проектной документации, перечисление комплектности
представленных материалов, других документов)
Материалы поступили на рассмотрение "___" ___ 20__ года № _________
(Дата, номер входящей регистрации)
Информация об общественных слушаниях ___________________________
Общие сведения:
Краткая характеристика физико-географических условий района размещения
объекта экспертизы, фонового состояния окружающей среды, основных технических,
технологических решений, в т.ч. описание технологического процесса, оказывающего
отрицательное воздействие на окружающую среду, рассмотрение альтернативных
вариантов в сравнении с лучшими аналогами современных технологий.
Нормативы эмиссий в окружающую среду по годам:
Таблица 1. Нормативы допустимых выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Источник загрязнения
Загрязняющее вещество или группа веществ
Валовый выброс
г/с
т/год
мг/м3
1
2
3
4
5
Примечание: расшифровка аббревиатур: г/сек - грамм в секунду; т/год - тонн в год; мг/м3- миллиграмм на метр кубический.
Таблица 2. Нормативы сбросов загрязняющих веществ
Номер выпуска
Наименование показателя
Нормативы сбросов загрязняющих веществ
на 20__ год
на 20___ год
Расход сточных вод
Допустимая концентрация на выпуске, мг/дм3
Сброс
Расход сточных вод
Допустимая концентрация на выпуске, мг/дм3
Сброс
м3
тыс. м3/год
г/ч
т/год
м3
тыс. м3/год
г/ч
т/год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Итого
2
Итого
Всего
Примечание: расшифровка аббревиатур: м3/ч- метров кубических в час; м3/год- метров кубических в год; мг/дм3- миллиграмм на дециметр кубический; г/ч – грамм в час; т/год - тонн в год.
Таблица 3. Лимиты накопления отходов
Наименование отхода (код)
Место накопления
Лимит накопления отходов, т/год
1
2
3
4
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
в том числе по видам:
Площадка 2
в том числе по видам:
Примечание: расшифровка аббревиатур: т/год - тонн в год.
Таблица 4. Лимиты захоронения отходов
Наименование отхода (код)
Место захоронения
Лимит захоронения отходов, т/год
1
2
3
4
Всего, из них по площадкам:
Площадка 1
в том числе по видам:
Площадка 2
В том числе по видам:
Примечание: расшифровка аббревиатур: т/год - тонн в год.
Вывод. Государственная экологическая экспертиза согласовывает
(наименование проектной документации).
_______________________ (подпись)
__________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"___" ____________ 20___ г.
Приложение 2 к приказу
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 9 августа 2021 года № 317
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан

1. "Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 100 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11021 болып тіркелген);
2. "Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 100 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 ақпандағы № 145 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15189 болып тіркелген);
3. "Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 16 ақпандағы № 100 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 13 шілдедегі № 270 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17285 болып тіркелген).

1. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 100 "Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11021);
2. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2017 года № 145 "О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 100 "Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 151891);
3. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 июля 2018 года № 270 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 16 февраля 2015 года № 100 "Об утверждении Правил проведения государственной экологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17285).