Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 3 тамыздағы № 286 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 6 тамызда № 23901 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 58-бабының 2-тармағына, 73-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының экология, геология және табиғи ресурстардың жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің м.а.
А. Примкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушы
2021 жылғы 3 тамыздағы
№ 286 бұйрығымен
бекітілген
Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің 06.03.2024 № 58 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 58-бабының 2-тармағына, 73-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және онда қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібі айқындалады.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:

Об утверждении Правил проведения общественных слушаний
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 286. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2021 года № 23901.
В соответствии с пунктом 2 статьи 58, пунктом 1 статьи 73 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения общественных слушаний.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению к настоящему приказу.
3. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в департамент юридический службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 3 августа 2021 года № 286
Правила проведения общественных слушаний
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра экологии и природных ресурсов РК от 06.03.2024 № 58 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения общественных слушаний (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 58, пунктом 1 статьи 73, Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения общественных слушаний.
2. В настоящих Правилах используются следующие определения:

1) жұртшылық – бір немесе бірнеше жеке немесе заңды тұлға, коммерциялық емес ұйымдар, сондай-ақ қауымдастықтар, одақтар немесе өзге де бірлестіктер;
2) мүдделі жұртшылық – қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша қабылданатын шешімдерде мүдделері қозғалатын немесе қозғалуы мүмкін немесе осы шешімдерді қабылдау үдерісіне қатысуға мүдделі жұртшылық;
3) ықтимал әсерлер туралы есепті әзірлеуші – қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге лицензиясы бар жеке және (немесе) заңды тұлға;
4) қоғамдық тыңдаулар – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – Ақпараттық жүйе) ашық жиналыстар өткізу, жария талқылауларын жүргізу арқылы қоршаған ортаны қорғау және Қазақстан Республикасының тұрақты дамуы мәселелері қозғалатын мемлекеттік және басқарушылық шешімдерді қабылдауға қоғамның қатысу нысандарының бірі;
5) видеоконференцбайланыс – видеоконференц-байланыс – өзара қашық бірнеше абоненттің нақты уақыт режимінде аудио- және видеоақпарат алмасу мүмкіндігі беріліп, интерактивтік өзара іс-қимыл жасауы үшін ақпараттық-коммуникациялық технологиялар пайдаланылатын көрсетілетін байланыс қызметі;
6) әзірлеуші мемлекеттік орган – ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық шаруашылығы, энергетика, өнеркәсіп (пайдалы қазбаларды барлау мен өндіруді қоса алғанда), көлік, қалдықтарды басқару, су шаруашылығы, телекоммуникация, туризм салаларындағы мемлекеттік бағдарламаларды әзірлеуге, қалалық және ауылдық аумақтарды дамытуды, жерді пайдалану мен қорғауды жоспарлауға, сондай-ақ аумақтарды дамыту бағдарламалары мен елді-мекендердің бас жоспарларын әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган;
7) қоғамдық тыңдаулардың бастамашысы:
белгіленіп отырған қызметтің бастамашысы;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы қоғамдық тыңдаулар өткізген жағдайда:
Кодекстің 29-бабының 5-тармағына сәйкес қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларының жобаларын;
Кодекстің 205 бабының 8 тармағына сәйкес елді-мекендердің шекті жол берілетін шығарындыларының жиынтық томдарының жобаларын;
Кодекстің 51-бабының 1-тармағында көрсетілген құжаттарды әзірлеуге жауапты әзірлеуші мемлекеттік орган;
Кодекстің 113-бабы 6-тармағы екінші бөлігінің 5) тармақшасына сәйкес ең үздік қолжетімді техникалар бойынша анықтамалықтардың жобаларына қатысты қоғамдық тыңдаулар өткізілген жағдайда, ең үздік қолжетімді техникалар бойынша Бюро функцияларын жүзеге асыратын ұйым;
қоғамдық экологиялық сараптама жүргізілген жағдайда Кодекстің 14-бабының 5) тармақшасына сәйкес коммерциялық емес ұйымдар.

1) общественность – одно или более чем одно физическое или юридическое лицо, некоммерческие организации, а также ассоциации, союзы или иные объединения;
2) заинтересованная общественность – общественность, интересы которой затрагиваются или могут быть затронуты принимаемыми решениями по вопросам, касающимся окружающей среды, или которая заинтересована участвовать в процессе принятия этих решений;
3) составитель отчета о возможных воздействиях – физическое и (или) юридическое лицо, имеющее лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
4) общественные слушания – одна из форм общественного участия в принятии государственных и управленческих решений, затрагивающих вопросы охраны окружающей среды и устойчивого развития Республики Казахстан, посредством открытых собраний, публичных обсуждений в Информационной системе уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (далее – Информационная система);
5) видеоконференцсвязь – услуга связи с использованием информационно-коммуникационных технологий для интерактивного взаимодействия нескольких удаленных абонентов в режиме реального времени с возможностью обмена аудио- и видеоинформацией;
6) государственный орган-разработчик – государственный орган, ответственный за разработку государственных программ в отраслях сельского хозяйства, лесного хозяйства, рыболовства, энергетики, промышленности (включая разведку и добычу полезных ископаемых), транспорта, управления отходами, водного хозяйства, телекоммуникаций, туризма, планирование развития городских и сельских территорий, использования и охраны земель, а также программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов;
7) инициатор общественных слушаний:
инициатор намечаемой деятельности;
местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы в случае проведения общественных слушаний в отношении:
проектов планов мероприятий по охране окружающей среды в соответствии с пунктом 5 статьи 29 Кодекса;
проектов сводных томов предельно допустимых выбросов населенных пунктов в соответствии с пунктом 8 статьи 205 Кодекса;
государственный орган-разработчик, ответственный за разработку документов, указанных в пункте 1 статьи 51 Кодекса;
организация, осуществляющая функции Бюро по наилучшим доступным техникам, в случае проведения общественных слушаний в отношении проектов справочников по наилучшим доступным техникам в соответствии с подпунктом 5) части второй пункта 6 статьи 113 Кодекса;
некоммерческие организации в соответствии с подпунктом 5) статьи 14 Кодекса в случае проведения общественной экологической экспертизы.

3. Қоғамдық тыңдаулар жөніндегі ақпаратты Ақпараттық жүйеде, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының және Кодекстің 52-бабының 3-тармағында санамаланған салалардағы мемлекеттік бағдарламалардың жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – әзірлеуші мемлекеттік орган) ресми интернет-ресурстарында орналастыру үшін, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Қоғамдық тыңдаулар" арнайы айдары құрылады.
4. Ақпараттық жүйені қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүргізеді.
Ақпараттық жүйе демалыс, мереке күндерін және жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді. Сағат 18.00-ден кейін келіп түскен сұрату хаттары мен қоғамдық тыңдауларды өткізу туралы хабарландыруларды тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына экологиялық рұқсат беруден бас тартуды (кодекстің 87-бабының екінші бөлігінде көзделген жағдайда) немесе мемлекеттік экологиялық сараптаманың теріс қорытындысын алғаннан кейін мемлекеттік экологиялық сараптамаға өтінішті қайта берген кезде, қоғамдық тыңдауларды қайта өткізу талап етілмейді, келесі жағдайларлы қоспағанда:
1) егер қайта берілетін өтініш және (немесе) қоса беріліп отырған құжаттар Кодекстің 65-бабының 2-тармағында көзделген, бұрын қоғамдық тыңдауларда қаралмаған жоспарланған қызметке елеулі өзгерістерді болжаса;
2) егер бұрын өткізілген қоғамдық тыңдаулардың хаттамасында осындай қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында авторлары алып тастамаған жұртшылықтың ескертулері және (немесе) ұсыныстары болса;
3) егер қоғамдық тыңдауларды өткізу кезінде Қазақстан Республикасы экология заңнамасының қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібіне қойылатын талаптарының бұзылуына жол берілген жағдайларды қоспағанда, қоғамдық тыңдауларды қайтадан өткізу талап етілмейді.
Қоғамдық тыңдаулар мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізу процесі басталғанға дейін аяқталған жағдайда, мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүргізуге арналған өтініш немесе экологиялық рұқсат беруге арналған өтініш қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімшілік-аумақтық бірліктеріне қоғамдық тыңдаулардың хаттамасына қол қойылған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей жіберіледі.
2-тарау. Ашық жиналыстар нысанында қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібі

3. Для размещения информации по общественным слушаниям в Информационной системе, официальных интернет-ресурсах местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы и государственных органов-разработчиков проектов государственных программ в отраслях, перечисленных в пункте 3 статьи 52 Кодекса, программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов создается специальная рубрика "Общественные слушания" по форме согласно приложению 1 настоящих Правил.
4. Ведение Информационной системы осуществляет подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Информационная система работает круглосуточно, за исключением выходных, праздничных дней и технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ. Регистрация писем-запросов и объявлений о проведении общественных слушаний, поступивших после 18.00 часов, осуществляется на следующий рабочий день.
5. При повторной подаче в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды или местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы заявления на государственную экологическую экспертизу после получения отказа в выдаче экологического разрешения (в случае, предусмотренном частью второй статьи 87 Кодекса) или отрицательного заключения государственной экологической экспертизы повторное проведение общественных слушаний не требуется, за исключением следующих случаев:
1) если повторно подаваемое заявление и (или) прилагаемые документы предполагают существенные изменения в намечаемую деятельность, предусмотренные пунктом 2 статьи 65 Кодекса, которые ранее не были рассмотрены на общественных слушаниях;
2) если в протоколе ранее проведенных общественных слушаний имеются замечания и (или) предложения общественности, не снятые их авторами в ходе проведения таких общественных слушаний;
3) если при проведении общественных слушаний были допущены нарушения требований экологического законодательства Республики Казахстан к порядку проведения общественных слушаний.
В случае завершения общественных слушаний до начала процесса проведения государственной экологической экспертизы заявление на проведение государственной экологической экспертизы или заявление на выдачу экологического разрешения направляется в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды или местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы не позднее шести месяцев с даты подписания протокола общественных слушаний.
Глава 2. Порядок проведения общественных слушаний в форме открытых собраний

6. Ашық жиналыс нысанындағы қоғамдық тыңдаулар келесі жағдайларда өткізіледі:
1) Кодекстің 52-бабының 3-тармағында санамаланған салалардағы мемлекеттік бағдарламалардың жобаларына, аумақтарды дамыту бағдарламаларына және елді-мекендердің бас жоспарларына, стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептің жобасына қатысты стратегиялық экологиялық бағалау жүргізу (оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалау қоса жүргізілетін);
2) ықтимал әсерлер туралы есептердің жобаларына қатысты қоршаған ортаға әсерді бағалау жүргізілген (оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалау қоса жүргізілетін);
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының үш жылдық перспективаға арналған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарлары әзірленген;
4) мыналар:
экологиялық рұқсат алу үшін көзделген, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін I санат объектілерін салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамалары;
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10666 болып тіркелген) бекітілген Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларының (бұдан әрі – № 165 қағидалар) 9-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында ескерілген тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді қоспағанда, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін II санат объектілерін, оның ішінде№ 165 қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында ескерілген өнеркәсіптік объектілерді, өндірістік ғимараттар мен құрылыстарды, өзге де құрылыстарды салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамалары бойынша мемлекеттік экологиялық сараптама объектілеріне қатысты мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асырған;
2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобалық құжаттамалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалау құжаттамалары;
5) елді-мекендердің шекті жол берілетін шығарындыларының жиынтық томының жобалары әзірленген жағдайда жүргізіледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көзделіп отырған қызмет бір және одан да көп әкімшілік-аумақтық бірліктен (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдық округтердің, кенттердің, ауылдардың) астам аумаққа әсер етуі мүмкін құжаттар бойынша қоғамдық тыңдаулар әрбір осындай әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында, оның ішінде:

6. Общественные слушания в форме открытого собрания проводятся при:
1) проведении стратегической экологической оценки (в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий), в отношении проектов государственных программ в отраслях, перечисленных в пункте 3 статьи 52 Кодекса, программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов, проекта отчета по стратегической экологической оценке;
2) проведении оценки воздействия на окружающую среду (в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий), в отношении проектов отчетов о возможных воздействиях;
3) разработке планов мероприятий по охране окружающей среды местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы на трехлетнюю перспективу;
4) осуществлении государственной экологической экспертизы по объектам государственной экологической экспертизы по:
проектным документациям по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, предусмотренным для получения экологического разрешения;
проектным документациям по строительству и (или) эксплуатации объектов II категорий, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в том числе промышленных объектов, производственных зданий и сооружений, прочих сооружений, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 9 Правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически сложным и (или) технологически сложным объектам, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10666) (далее – Правила № 165), за исключением объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 9 Правил № 165;
проектная документация по нормативам эмиссий, проекты программы управления отходами объекта I категории, который эксплуатируется на основании комплексного экологического разрешения, выданного до 1 июля 2021 года.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 30.05.2025 № 142 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5) разработке проектов сводных томов предельно допустимых выбросов населенных пунктов.
7. Общественные слушания по документам, намечаемая деятельность по которым может оказывать воздействие на территорию одной и более административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного, районного значения, сельских округов, поселков, сел), проводятся на территории каждой такой административно-территориальной единицы, в том числе:

1) егер бүкіл республиканың аумағына қатысты болса – облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың әрбір әкімшілік орталығында және астанада;
2) егер бірнеше облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және (немесе) астананың аумағына қатысты болса – облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың әрбір әкімшілік орталығында және (немесе) астанада;
3) егер бірнеше ауданның аумағына қатысты болса – аудандардың әрбір әкімшілік орталығында;
4) егер бірнеше ауылдың (ауылдық округтің), кенттің, облыстық және аудандық маңызы бар қаланың аумағына қатысты болса – әрбір ауылда (ауылдық округте), кентте, облыстық және аудандық маңызы бар қалада өткізіледі.
Егер ауданда көзделіп отырған қызмет елді-мекендердің аумағына әсер етпесе, қоғамдық тыңдаулар осы ауданның көзделіп отырған қызмет объектісіне жақын елді-мекеннің аумағында өткізіледі.
8. Қоғамдық тыңдаулардың бастамашысы (бұдан әрі – Бастамашы) жұртшылық үшін қолжетімді болатын, ұсынылатын орындарды, қоғамдық тыңдаулардың басталатын күні мен уақытын көрсете отырып, қатысы бар аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) Ақпараттық жүйе арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізуге сұрау салу хатын жібереді.
9. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары бес жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған қоғамдық тыңдаулар өткізуге сұрау салу хатын қарайды, қоғамдық тыңдаулар өткізуді келіседі және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Бастамашыға жауап хат жібереді.
10. Осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес өткізу орны көзделіп отырған қызметті жүзеге асыру нәтижесінде ықпал етуі мүмкін әкімшілік-аумақтық бірліктер аумағына жатпайтын, сондай-ақ өткізу күні мен уақыты демалыс және/немесе мереке күндеріне, жұмыс істемейтін уақытқа сәйкес келетін жағдайда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы бас тартудың дәлелді себептерін көрсете отырып, қоғамдық тыңдаулар өткізуді келіспейді.
11. Бастамашы қоғамдық тыңдауларды өткізу орны, күні мен уақыты келісілгеннен кейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымына және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарына Ақпараттық жүйе арқылы мыналарды:

1) в каждой области, городе республиканского значения и столице, если затронута территория всей республики;
2) в каждой области, городе республиканского значения и (или) столице, если затронута территория нескольких областей, городов республиканского значения и (или) столицы;
3) в каждом районе, если затронута территория нескольких районов;
4) в каждом селе (сельском округе), поселке, городе областного и районного значения, если затронута территория нескольких сел (сельских округов), поселков, городов областного и районного значения.
В случае, если в районе намечаемая деятельность не оказывает воздействие на территорию населенных пунктов, общественные слушания проводятся на территории ближайшего населенного пункта к объекту намечаемой деятельности данного района.
8. Инициатор общественных слушаний (далее – Инициатор) деятельности направляет письмо-запрос на проведение общественных слушаний посредством Информационной системы в местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы), которые полностью или частично расположены в пределах затрагиваемой территории, с указанием предлагаемых мест, доступных для общественности, даты и времени начала проведения общественных слушаний.
9. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) в течение пяти рабочих дней рассматривают письмо-запрос на проведение общественных слушаний по форме согласно приложению 2 настоящих Правил, согласовывают проведение общественных слушаний и направляют письмо-ответ Инициатору по форме согласно приложению 3 настоящих Правил.
10. Местный исполнительный орган соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) не согласовывает проведение общественных слушаний с указанием мотивированных причин отказа в следующих случаях: если место проведения не относится согласно пункту 7 настоящих Правил к территории административно-территориальных единиц, на которую может быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой деятельности; дата и время проведения выпадает на выходные и/или праздничные дни, нерабочее время.
11. Инициатор после согласования места, даты и времени проведения общественных слушаний, направляет в подведомственную организацию уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) посредством Информационной системы:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Қоғамдық тыңдаулар" айдарының толтырылған нысанын;
2) осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес қоғамдық тыңдаулардың нысанасына қарай қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар топтамасын;
3) қоғамдық тыңдаулар өткізуді келісу туралы жауап хатты;
4) қоғамдық тыңдаулар өткізу туралы хабарландыруды немесе оның мерзімдік баспа басылымында (газетте) және кемінде бір теле немесе радиоарнада уақтылы орналастырылғанын растайтын құжатты жібереді.
12. Ашық жиналыс арқылы өткізілетін қоғамдық тыңдауларға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Кодекстің 52-бабының 3-тармағында санамаланған салалардағы мемлекеттік бағдарламалардың, аумақтарды дамыту бағдарламаларының және елді-мекендердің бас жоспарларының жобалары, стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептің жобасы, оның ішінде Кодекстің 57-бабы 4-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) тармақшалары бойынша қысқаша және жинақталған қорытындыларды қамтитын стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептің резюмесі (стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептерге қатысты стратегиялық экологиялық бағалау, оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалау қоса жүргізілетін жағдайда);
2) ықтимал әсерлер туралы есеп жобасы, оның ішінде Кодекстің 72-бабы 4-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) тармақшаларында көрсетілген ақпарат жинақталған, қысқаша техникалық емес резюме (ықтимал әсерлер туралы есептердің жобаларына қатысты қоршаған ортаға әсерді бағалау, оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалау қоса жүргізілетін жағдайда);
3) үш жылдық перспективаға әзірленген қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобалары (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары әзірлейтін қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларына қатысты);
4) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізілетін объектінің түріне байланысты міндетті мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізілетін объектілерге қатысты:
экологиялық рұқсат алу үшін көзделген, қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін I санат объектілерді салу және (немесе) пайдаланудың жобалау құжаттамалары, жобалау құжаттамаларына қысқаша техникалық емес резюмесі;
қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін II санаттағы объектілерді, оның ішінде № 165 Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген өндірістік ғимараттар мен құрылысжайлардың өнеркәсіптік объектілерін, өзге де құрылысжайларды салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттама топтамасы, жобалау құжаттамаларына қысқаша техникалық емес резюме.
2021 жылғы 1 шілдеге дейін берілген кешенді экологиялық рұқсаттың негізінде пайдаланылатын I санаттағы объектінің эмиссиялар нормативтерінің жобалары, қалдықтарды басқару бағдарламасының жобалау құжаттамалары.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 30.05.2025 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) заполненную форму рубрики "Общественные слушания" согласно Приложению 1 настоящих Правил;
2) пакет документов, выносимых на общественные слушания в зависимости от предмета общественных слушаний в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил;
3) письмо-ответ о согласовании проведения общественных слушаний;
4) объявление о проведении общественных слушаний или подтверждающий документ о своевременном его размещении в периодическом печатном издании (газета) и не менее чем в одном теле- или радиоканале.
12. На общественные слушания, проводимые посредством открытого собрания, предоставляются следующие документы:
1) проекты государственных программ в отраслях, перечисленных в пункте 3 статьи 52 Кодекса, программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов, проект отчета по стратегической экологической оценке, в том числе резюме отчета по стратегической экологической оценке, включающее краткие и обобщенные выводы по подпунктам 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) пункта 4 статьи 57 Кодекса (при стратегической экологической оценке, в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий, в отношении, отчетов по стратегической экологической оценке);
2) проект отчета о возможных воздействиях, в том числе краткое нетехническое резюме с обобщением информации, указанной в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) пункта 4 статьи 72 Кодекса (при оценке воздействия на окружающую среду, в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий, в отношении проектов отчетов о возможных воздействиях);
3) проекты планов мероприятий по охране окружающей среды, разработанные на трехлетнюю перспективу (в отношении планов мероприятий по охране окружающей среды, разрабатываемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы);
4) в отношении объектов обязательной государственной экологической экспертизы в зависимости от вида объекта государственной экологической экспертизы:
проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов I категории, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, предусмотренная для получения экологического разрешения, нетехническое резюме к проектной документации;
проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов II категории, оказывающих негативное воздействие на окружающую среду, в том числе промышленных объектов, производственных зданий и сооружений, прочих сооружений, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 9 Правил № 165, нетехническое резюме к проектной документации.

13. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін оларды екі жұмыс күні ішінде қоғамдық тыңдаулар өткізу туралы хабарландырумен бірге ресми интернет-ресурстарға орналастырады.
Қағидалардың 11 және 12-тармақтарында ескерілген құжаттар толық ұсынылмаған, сондай-ақ хабарландыруды орналастыру мерзімі сақталмаған жағдайда ведомстволық бағынысты ұйым оларды пысықтауға қайтарады.
14. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары тыңдауларды өткізу күні мен уақытын келісе отырып, Бастамашы мүдделі мемлекеттік органдардың, оның ішінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауданның, облыстық және аудандық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауданның, облыстық және аудандық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының әкімшілік-аумақтық бірліктердің (ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің), Бастамашы хабарлайтын және шақыратын ұйымдардың тізбесімен Ақпараттық жүйе арқылы хабардар етеді.
15. Қоғамдық тыңдауға шығарылатын құжаттар Ақпараттық жүйеге және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының ресми интернет-ресурсына, сондай-ақ әзірлеуші мемлекеттік органның интернет-ресурсына қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күнге дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын танысу үшін орналастырылады.
16. Қоғамдық тыңдауларды ашық жиналыстар нысанында өткізу үшін, көзделіп отырған қызметтің Бастамашысы қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың:
1) көзделіп отырған қызмет шегінде толық немесе ішінара қатысы бар, бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде кемінде бір мерзімді баспасөз басылымында (газет) және барлық тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) аумағында таратылатын және/немесе орналасқан кемінде бір теле немесе радиоарна арқылы;
2) жобаның атауы, қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күні, орны мен уақыты көрсетілген, Ақпараттық жүйеге сілтеме жасалған, еркін нысандағы хабарландырулардың мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда таратылуын ұйымдастырады.
Мүдделі жұртшылықты хабардар ету үшін ақпараттандырудың Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдерін қосымша пайдалануға болады.

13. Подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) после получения документов, указанных в пункте 11 Правил, в течение двух рабочих дней размещают их вместе с объявлением о проведении общественных слушаний на официальных интернет-ресурсах.
В случае отсутствия полноты представленных документов, предусмотренных пунктами 11 и 12 Правил, а также несоблюдения сроков размещения объявления, подведомственная организация возвращает их на доработку.
14. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) при согласовании даты и времени проведения слушаний информируют Инициатора посредством Информационной системы о перечне заинтересованных государственных органов, в том числе местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (района, города областного и районного значения) или аппарата акимов соответствующих административно-территориальных единиц (сел, поселков, сельских округов), которые уведомляются и приглашаются Инициатором на общественные слушания.
15. Документы, выносимые на общественные слушания, размещаются для ознакомления в Информационной системе и официальном интернет-ресурсе местных исполнительных органов соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы), а также на интернет-ресурсе государственного органа-разработчика, не менее, чем за тридцать календарных дней до даты проведения общественных слушаний.
16. Инициатор намечаемой деятельности для проведения общественных слушаний в форме открытых собраний организует распространение объявления о проведении общественных слушаний:
1) в средствах массовой информации, в том числе не менее чем в одном периодическом печатном издании (газета) и посредством не менее чем одного теле- или радиоканала, распространяемых и/или расположенных на территории всех соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного значения, сел, поселков, сельских округов), полностью или частично затрагиваемых воздействием намечаемой деятельности;
2) в местах, доступных для заинтересованной общественности, в произвольной форме с указанием наименования проекта, даты, места и времени проведения общественных слушаний и ссылки на Информационную систему.
В дополнение, для информирования заинтересованной общественности допускается использование иных способов информирования, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

17. Ашық жиналыстар арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу күні бұқаралық ақпарат құралдарында қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландыру орналастырылатын күннен бастап жиырма жұмыс күнінен ерте емес уақытқа белгіленеді.
18. Мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылық ескертулері мен ұсыныстарын Ақпараттық жүйеде орналастырады, сондай-ақ тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органына қоғамдық тыңдаулар басталатын күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттарға жазбаша нысанда (қағаз немесе электрондық жеткізгіште) ескертулері мен ұсыныстарын жібереді немесе қоғамдық тыңдаулардың өткізу барысында айтады.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы немесе әзірлеуші мемлекеттік орган мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтан алынған жазбаша нысандағы (қағаз немесе электрондық жеткізгіштердегі) ескертулер мен ұсыныстарды жиынтық кестеге енгізеді, ол жобамен бірге қоғамдық тыңдауларға шығарылады.
19. Алынған ескертпелер мен ұсыныстарды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы Ақпараттық жүйедегі "Қоғамдық тыңдаулар" айдарында және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары ресми интернет-ресурсқа орналастырады.
20. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың) немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) әкімі аппаратының немесе әзірлеуші мемлекеттік органның өкілі ашық жиналыстың қоғамдық тыңдауларына қатысушыларды жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен жағдайда тіркейді және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың тіркеу парағына ақпаратты енгізеді.
Қоғамдық тыңдауларға қатысушылар видеоконференцбайланыс арқылы конференция чатына тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып хабарлама жолдау арқылы тіркеледі.
21. Қоғамдық тыңдаулар аумағында тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органының немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауылдар, кенттер, ауылдық округтер) әкімі аппараты өкілінің немесе әзірлеуші мемлекеттік орган өкілінің төрағалық етуімен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган өкілдерінің (I санат объектілері үшін), Бастамашысының (оның өкілінің) және мүдделі жұртшылықтың қатысуымен өткізіледі.

17. Дата проведения общественных слушаний посредством открытых собраний назначается не ранее двадцати рабочих дней с даты размещения объявления о проведении общественных слушаний в средствах массовой информации.
18. Заинтересованные государственные органы и общественность размещают замечания и предложения в Информационной системе, а также направляют в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы) в письменной форме (на бумажных или электронных носителях) свои замечания и предложения к документам, выносимым на общественные слушания, не позднее трех рабочих дней до даты начала проведения общественных слушаний либо озвучивают свои замечания и предложения устно в ходе проведения общественных слушаний.
Замечания и предложения в письменной форме (на бумажных или электронных носителях), полученные от заинтересованных государственных органов и общественности, вносятся местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы) или государственным орган-разработчиком в сводную таблицу, которая выносится на общественные слушания вместе с проектом.
19. Полученные замечания и предложения размещаются подведомственной организацией уполномоченного в области охраны окружающей среды в Информационной системе в рубрике "Общественные слушания" и местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) на официальном интернет-ресурсе.
20. Представитель местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного значения) или аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы (сел, поселков, сельских округов) или государственного органа-разработчика проводит регистрацию участников общественных слушаний открытого собрания при предъявлении документа, удостоверяющего личность, и вносит информацию в регистрационный лист участников общественных слушаний согласно Приложению 4 настоящих Правил.
Участники общественных слушаний посредством видеоконференцсвязи регистрируются путем направления сообщения с указанием фамилии, имени и отчества (при наличии) посредством чата конференции.
21. Общественные слушания проводятся под председательством представителя местного исполнительного органа административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного значения) или аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы (сел, поселков, сельских округов), на территории которой проводятся общественные слушания, или государственного органа-разработчика, с участием представителей уполномоченного органа в области охраны окружающей среды (для объектов I категории) (по согласованию), Инициатора (его представителя) и заинтересованной общественности.

22. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың) немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) әкімі аппаратының жергілікті атқарушы органы немесе әзірлеуші мемлекеттік орган тіркеу басталғаннан бастап қоғамдық тыңдаулардың қорытындысы шығарылып, жабылғанға дейінгі барысының видео және аудиожазбасын қамтамасыз етеді. Видео-аудиожазба жасау барысында техникалық ақаулар туындаған кезде ашық жиналыс пен видеоконференция тоқтатылады және видео-аудиожазба мүмкіндігі қалпына келтірілген кезден бастап қайта жалғасады. Видео және аудиожазбадағы үзіліс туралы тыңдау хаттамасына жазба енгізіледі.
Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес, қоғамдық тыңдаулардың видео және аудиожазбасы бар электрондық жеткізгіш ашық жиналыс арқылы өткізілген қоғамдық тыңдаулардың хаттамасына (бұдан әрі – Хаттама) қоса тіркелуі тиіс.
23. Қоғамдық тыңдаулар мынадай жағдайларда:
1) мүдделі жұртшылықтың өкілдері болмаған кезде;
2) қоғамдық тыңдаулардың құжаттары бойынша баяндама жасалмаған жағдайда;
3) Ақпараттық жүйеде және ресми интернет-ресурста орналастырылған құжаттарда баяндалған ақпарат баяндамаға және ашық жиналыс арқылы өткізілетін қоғамдық тыңдауларда тыңдалатын құжаттарға сәйкес келмеген жағдайда;
4) белгіленген қызметті жүзеге асыру нәтижесінде аумағына әсер етуі мүмкін әкімшілік–аумақтық бірліктер тізбесіне кірмейтін әкімшілік–аумақтық бірліктер аумағында қоғамдық тыңдауларды өткізген жағдайда өтпеді деп есептеледі.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы үш жұмыс күні ішінде Ақпараттық жүйеде және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының және әзірлеуші мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарына өткізілмеген қоғамдық тыңдаулар туралы хабарламаны "Қоғамдық тыңдаулар" айдарында орналастырады.
Жоғарыда аталған себептер бойынша өткізілмеген тыңдаулар туралы қоғамдық тыңдаулардың төрағасы хабарлайды.
24. Қоғамдық тыңдаулардың төрағасы қоғамдық тыңдауларды ашады және оған қатысушылардың назарына қоғамдық тыңдаулар регламентін жеткізеді. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес, қоғамдық тыңдаулардың хатшысы қатысушылардың қатарынан қарапайым дауыс көпшілігімен сайланады және регламент бекітіледі.
Бастамашы қоғамдық тыңдау тақырыбы бойынша баяндама жасайды.
Қоғамдық тыңдауларды өткізу процесінде оған қатысып отырған кез келген адам белгіленген регламентке сәйкес өз ескертулері мен ұсыныстарын айтады.

22. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного значения) или аппарата акима соответствующей административно-территориальной единицы (сел, поселков, сельских округов) или государственный орган-разработчик обеспечивает видео- и аудиозапись всего хода общественных слушаний с начала регистрации до закрытия общественных слушаний с подведением итогов общественных слушаний. При возникновении технических неполадок в процессе видео- аудиозаписи открытое собрание и видеоконференцсвязь приостанавливаются и возобновляются со времени восстановления возможности видео- аудиозаписи. О перерыве в видео- и аудиозаписи вносится отметка в протоколе слушаний.
Электронный носитель с видео- и аудиозаписью общественных слушаний подлежит приобщению к протоколу общественных слушаний согласно приложению 5 настоящих Правил (далее – Протокол) посредством открытых собраний.
23. Общественные слушания считаются несостоявшимися в следующих случаях:
1) при отсутствии представителей заинтересованной общественности;
2) при отсутствии доклада по документам общественных слушаний;
3) при несоответствии информации, изложенной в документах, размещенных в Информационной системе и официальном интернет-ресурсе, докладу и документам, которые заслушиваются на общественных слушаниях посредством открытого собрания;
4) при проведении общественных слушаний на территории административно–территориальных единиц, не входящих в перечень административно–территориальных единиц, на территорию которых может быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой деятельности.
О несостоявшихся слушаниях по вышеуказанным причинам объявляет председатель общественных слушаний.
Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (области, города республиканского значения, столицы) в течение трех рабочих дней размещает уведомление о несостоявшихся общественных слушаниях в Информационной системе и официальных интернет-ресурсах местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы и государственных органов-разработчиков в рубрике "Общественные слушания".
24. Председатель общественных слушаний открывает общественные слушания и доводит до сведения участников общественных слушаний регламент общественных слушаний. Секретарь общественных слушаний выбирается простым большинством голосов из числа участников и утверждается регламент согласно приложению 6 настоящих Правил.
Инициатор выступает с докладом по предмету общественных слушаний.
В процессе проведения общественных слушаний любое участвующее в них лицо озвучивает свои замечания и предложения согласно установленному регламенту.

25. Қоғамдық тыңдауларды өткізу кезінде барлық ескертулер мен ұсыныстар қоғамдық тыңдаулар хаттамасына енгізіледі. Нақты тұжырымдалмаған және ескертулер мен ұсыныстардың мәнін көрсетпейтін немесе қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына анық қатысы жоқ, мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертулері мен ұсыныстары "Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына қатысы жоқ" деген белгімен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесіне енгізіледі.
26. Қоғамдық тыңдаулардың ашық жиналысын өткізу мерзімі қоғамдық тыңдаулардың өткізілетіні туралы хабарландыруда көрсетілген күннен бастап бес жұмыс күн қатарынан аспайды.
27. Қоғамдық тыңдаулар аяқталғаннан кейін қоғамдық тыңдаулардың хатшысы Хаттама ресімдейді, оған мыналар енгізіледі:
1) жазбаша нысанда ұсынылған немесе қоғамдық тыңдаулар өткізу барысында айтылған жұртшылықтың, мүдделі жұртшылықтың және мүдделі мемлекеттік органдардың барлық мәселелері, ескертулері мен ұсыныстары;
2) барлық келіп түскен сұрақтарға, ескертулерге және ұсыныстарға Бастамашының жауаптары;
3) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес сот тәртібімен және сотқа дейінгі тәртіппен хаттамаға шағымдану құқығы туралы ақпарат.
28. Хаттамаға қоғамдық тыңдаулар аяқталған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде қоғамдық тыңдаулардың төрағасы мен хатшысы қол қояды.
29. Аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілген әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы немесе әзірлеуші мемлекеттік орган қол қойылған хаттаманы, қоғамдық тыңдаулардың видео және аудиожазбасын оған қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзім ішінде порталға және өзінің ресми интернет-ресурсына орналастырады.
Хаттаманы Ақпараттық жүйеде орналастырған кезде әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы оны өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырады.
30. Қоғамдық тыңдаулар аралас форматта (ашық жиналыс және видеоконференциялар) өткізіледі.
Видеоконференцияны ұйымдастыру үшін уақыт пен қатысушылар саны бойынша шектеу қойылмайтын, тыңдауларды үздіксіз өткізу мүмкіндігін қамтамасыз ететін платформа пайдаланылады.
Видеоконференция платформасы қатысушыларға нақты уақыт режимінде баяндамалар (презентациялар) және екіжақты байланыс материалдарын визуализациялау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Видеоконференцбайланысты ұйымдастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда қоғамдық тыңдаулар ашық жиналыс форматында өткізіледі.
Төтенше жағдай және (немесе) шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин, әлеуметтік, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар енгізілген жағдайда, қоғамдық тыңдаулар видеоконференцбайланыс арқылы өткізіледі.

25. При проведении общественных слушаний все замечания и предложения вносятся в протокол общественных слушаний. Замечания и предложения заинтересованных государственных органов и общественности, не сформулированные конкретно и не отражающие сути замечаний и предложений или явно не имеющие отношения к предмету общественных слушаний, вносятся в сводную таблицу замечаний и предложений с отметкой "не имеет отношения к предмету общественных слушаний".
26. Срок проведения открытого собрания общественных слушаний не превышает пять последовательных рабочих дней с даты, указанной в объявлении о проведении общественных слушаний.
27. После завершения общественных слушаний секретарем общественных слушаний оформляется Протокол, в который включаются:
1) все вопросы, замечания и предложения общественности, заинтересованной общественности и заинтересованных государственных органов, предоставленные в письменной форме или высказанные в ходе проведения общественных слушаний;
2) ответы Инициатора на все поступившие вопросы, замечания и предложения;
3) информация о праве на обжалование протокола в судебном порядке и досудебном порядке согласно Административному процедурно-процессуальному кодексу Республики Казахстан.
28. Протокол подписывается председателем и секретарем общественных слушаний в течение двух рабочих дней с даты завершения общественных слушаний.
29. Местный исполнительный орган административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы), на территории которой проведены общественные слушания, или государственный орган-разработчик, размещает подписанный Протокол, видео- и аудиозапись общественных слушаний в Информационной системе и на своем официальном интернет-ресурсе в срок не позднее двух рабочих дней со дня его подписания.
При размещении Протокола, видео- и аудиозаписи общественных слушаний в Информационной системе местный исполнительный орган административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы), удостоверяет его посредством электронной цифровой подписи.
30. Общественные слушания проводятся в смешанном формате (открытого собрания и видеконференцсвязи).
Для организации видеоконференции используется платформа, обеспечивающая возможность беспрерывного проведения слушаний без ограничения по времени и числу участников.
Платформа для видеоконференции обеспечивает возможность визуализации материалов выступающих с докладами (презентации) и двусторонней связи для участников в режиме реального времени.
При отсутствии возможности организации видеоконференцсвязи, общественные слушания проводятся в формате открытого собрания.
В случае введения чрезвычайного положения и (или) ограничительных мероприятий, в том числе карантина, чрезвычайных ситуаций социального, природного и техногенного характера, общественные слушания проводятся посредством видеоконференцсвязи.

31. Бастамашының қоғамдық тыңдау тақырыбы бойынша баяндамасы қазақ және орыс тілдерінде жоспарланған қызмет орны, оның шекараларын көрсететін жоспар, жоспарланған қызметті жүзеге асыру орны мен оған жақын орналасқан қоныстану аймақтары, елді-мекендер, су айдындары (оның ішінде су қорғау аймақтары, белгіленген жағдайда), ерекше қорғалатын аумақтар, ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлер, мемлекеттік орман қоры жерлері), оларға дейінгі арақашықтықтар көрсетілген картографиялық материалдарды пайдалана отырып әзірленген электронды презентациясы қоса беріледі.
Бастамашының баяндамасы:
1) қоғамдық тыңдаулар стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі құжаттардың, есептердің жобалары бойынша өткізілген жағдайда, Кодекстің 57-бабының 4-тармағында санамаланған мәліметтерді (стратегиялық экологиялық бағалау кезінде, оның ішінде транспаренттік әсерлерді бағалаумен қоса);
2) қоғамдық тыңдаулар ықтимал әсер ету туралы есептердің жобалары бойынша өткізілген жағдайда (қоршаған ортаға әсерді бағалау кезінде, оның ішінде трансшекаралық әсерлерді бағалаумен қоса), Кодекстің 72-бабының 4-тармағында санамаланған мәліметтерді;
3) қоғамдық тыңдаулар қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарлары бойынша өткізілген жағдайда, Кодекстің 29-бабының 5-тармағында санамаланған мәліметтерді;
4) әзірленетін құжаттарға қойылатын Қазақстан Республикасы экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес міндетті түрде мемлекеттік экологиялық сараптамадан өтуі тиіс объектілер жөніндегі мәліметтерді;
5) Кодекстің 119-бабының 6-тармағына сәйкес экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламалары бойынша мәліметтерді;
6) көзделіп отырған қызметті жүзеге асырудың баламалы нұсқаларын бағалау туралы мәліметтерді қамтиды.
3-тарау. Ықтимал әсерлер туралы есептердің жобаларына қатысты ашық жиналыстар нысанында қоғамдық тыңдаулар өткізу
32. Хаттамада мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертулері мен ұсыныстары, сондай-ақ қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында авторлары алып тастамаған ескертулер мен ұсыныстар болмаған жағдайда, қоғамдық тыңдаулардың төрағасы екі жұмыс күні ішінде қол қойылған хаттаманы Кодекстің 76-бабына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау нәтижелері бойынша қорытынды дайындау үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жібереді.
33. Хаттамада қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында авторлары алып тастамаған, мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертулері мен ұсыныстары болған жағдайда, Бастамашы осындай ескертулер мен ұсыныстарға сәйкес ықтимал әсерлер туралы есеп жобасын пысықтауды қамтамасыз етеді.

31. Доклад Инициатора на казахском и русском языках сопровождается электронной презентацией с использованием картографических материалов, демонстрирующих, в том числе, место намечаемой деятельности, план с изображением его границ, карту-схему взаиморасположения места осуществления намечаемой деятельности и ближайших к нему селитебных зон, населенных пунктов, водоемов (в том числе водоохранных зон, полос в случае их установления), особо охраняемых территорий, земель сельскохозяйственного назначения, земель государственного лесного фонда), с указанием расстояний до них.
Доклад Инициатора содержит:
1) сведения, перечисленные в пункте 4 статьи 57 Кодекса при проведении общественных слушаний по проектам Документов, отчетов по стратегической экологической оценке (при стратегической экологической оценке, в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий);
2) сведения, перечисленные в пункте 4 статьи 72 Кодекса (при условии выполнения пункта 8) статьи 72 Кодекса при проведении общественных слушаний по проектам отчетов о возможном воздействии (при оценке воздействия на окружающую среду, в том числе сопровождаемой оценкой трансграничных воздействий);
3) сведения, перечисленные в пункте 5 статьи 29 Кодекса, при проведении общественных слушаний по планам мероприятий по охране окружающей среды;
4) сведения по объектам, подлежащим обязательной государственной экологической экспертизе в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан к разрабатываемой документации;
5) сведения по программам повышения экологической эффективности в соответствии с пунктом 6 статьи 119 Кодекса;
6) сведения об оценке альтернативных вариантов осуществления намечаемой деятельности.
Глава 3. Проведение общественных слушаний в форме открытого собрания в отношении проектов отчетов о возможных воздействиях
32. При отсутствии в протоколе замечаний и предложений заинтересованных государственных органов и общественности, а также замечаний и предложений, не снятых их авторами в ходе проведения общественных слушаний, председатель общественных слушаний в течение двух рабочих дней направляет подписанный протокол в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для подготовки заключения по результатам оценки воздействия на окружающую среду в соответствии со статьей 76 Кодекса.
33. При наличии в протоколе замечаний и предложений заинтересованных государственных органов и общественности, не снятых их авторами в ходе проведения общественных слушаний, Инициатор обеспечивает доработку проекта отчета о возможных воздействиях в соответствии с такими замечаниями и предложениями.

34. Төмендегі жағдайларды қоспағанда, ықтимал әсер ету туралы есептің жобасы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға қайтадан берілген кезде қоғамдық тыңдаулар қайтадан өткізу талап етілмейді:
1) егер қайтадан берілетін ықтимал әсер ету туралы есептің жобасында қоғамдық тыңдауларда бұрын қаралмаған, осы Кодекстің 65-бабының 2-тармағында ескерілген, жоспарланып отырған қызметке енгізілетін елеулі өзгерістер қамтылған болса;
2) егер бұрын өткізілген қоғамдық тыңдаулардың хаттамасында осындай қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында авторлары алып тастамаған жұртшылықтың ескертулері және (немесе) ұсыныстары бар болса;
3) егер қоғамдық тыңдауларды өткізу кезінде Қазақстан Республикасы экология заңнамасының қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібіне қойылатын талаптарының бұзылуына жол берілген болса.
Қайталама қоғамдық тыңдаулар Кодекстің 73-бабының 1-15 және 18-тармақтарына сәйкес өткізіледі.
35. Қоғамдық тыңдауларды қайтадан өткізу барысында ықтимал әсер ету туралы есептің жобасы бастапқы қоғамдық тыңдаулардың хаттамасына енгізілген ескертулер мен ұсыныстарға сәйкес пысықталған бөлігінде, сондай-ақ ықтимал әсер ету туралы есептің жобасына енгізілген және қоғамдық тыңдауларда бұрын қаралмаған, белгіленіп отырған қызметке осы Кодекстің 65-бабының 2-тармағында көзделген елеулі өзгерістер бөлігінде қаралады. Егер ықтимал әсер ету туралы есептің жобасын пысықтау кезінде бастапқы қоғамдық тыңдаулардың хаттамасына енгізілген қандай да бір ескерту мен ұсыныс ескерілмесе, онда қоғамдық тыңдауларды қайтадан өткізу барысында Бастамашының ықтимал әсер ету туралы есептің жобасын осы бөлікте пысықтаудан бас тартуының себептері де қаралады.
Қоғамдық тыңдауларды қайтадан өткізу барысында оларға қатысушы кез келген адам осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес қоғамдық тыңдауларды қайтадан өткізу кезінде қаралуға жататын мәселелер шегінде өзінің ескертулері мен ұсыныстарын айтуға құқылы. Көрсетілген мәселелерге қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар қоғамдық тыңдауларды қайтадан өткізу кезінде ескерілуге жатпайды.
Егер алдыңғы қоғамдық тыңдауларды өткізу кезінде Қазақстан Республикасы экология заңнамасының қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібіне қойылатын талаптарының бұзылуына жол берілген болса, онда қоғамдық тыңдауларды қайтадан өткізу барысында ықтимал әсер ету туралы есептің жобасы толық көлемде қаралады.
36. Бастамашы қайталама қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында авторлары алып тастамаған, мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертулерімен және ұсыныстарымен келіспеген жағдайда, Бастамашының тиісті пікірі қайта қоғамдық тыңдаулар хаттамасына енгізіледі, ол облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тиісті әкімшілік-аумақтық бірлігінің жергілікті атқарушы органы тарапынан сараптама комиссиясының отырысын өткізуге ұсынылатын өтінішпен бірге қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жіберіледі, осыдан кейін даулы мәселелер бойынша келіспеушіліктер осы Кодекстің 74-бабына сәйкес шешіледі.

34. При повторной подаче в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды проекта отчета о возможных воздействиях проведение повторных общественных слушаний не требуется, за исключением следующих случаев:
1) если повторно подаваемый проект отчета о возможных воздействиях содержит существенные изменения в намечаемую деятельность, предусмотренные пунктом 2 статьи 65 настоящего Кодекса, которые ранее не были рассмотрены на общественных слушаниях;
2) если в протоколе ранее проведенных общественных слушаний имеются замечания и (или) предложения общественности, не снятые их авторами в ходе проведения таких общественных слушаний;
3) если при проведении общественных слушаний были допущены нарушения требований экологического законодательства Республики Казахстан к порядку проведения общественных слушаний.
Повторные общественные слушания проводятся в соответствии с пунктами 1-15 и 18 статьи 73 Кодекса.
35. В процессе проведения повторных общественных слушаний проект отчета о возможных воздействиях рассматривается в части, доработанной в соответствии с замечаниями и предложениями, внесенными в протокол первоначальных общественных слушаний, а также в части существенных изменений в намечаемую деятельность, предусмотренных пунктом 2 статьи 65 Кодекса, которые были внесены в проект отчета о возможных воздействиях и ранее не были рассмотрены на общественных слушаниях. Если при доработке проекта отчета о возможных воздействиях не были учтены какие-либо замечания и предложения, внесенные в протокол первоначальных общественных слушаний, в процессе проведения повторных общественных слушаний также рассматриваются причины отказа Инициатора от доработки проекта отчета о возможных воздействиях в этой части.
В процессе проведения повторных общественных слушаний любое участвующее в них лицо вправе озвучить свои замечания и предложения в пределах вопросов, подлежащих рассмотрению при проведении повторных общественных слушаний согласно части первой настоящего пункта. Замечания и предложения, которые не относятся к указанным вопросам, не подлежат учету при проведении повторных общественных слушаний.
Если при проведении предыдущих общественных слушаний были допущены нарушения требований экологического законодательства Республики Казахстан к порядку проведения общественных слушаний, в процессе проведения повторных общественных слушаний проект отчета о возможных воздействиях рассматривается в полном объеме.
36. В случае несогласия Инициатора с замечаниями и предложениями заинтересованных государственных органов и общественности, которые не были сняты их авторами в ходе проведения повторных общественных слушаний, соответствующее мнение Инициатора вносится в протокол повторных общественных слушаний, который направляется вместе с заявлением на проведение заседания экспертной комиссии от местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы областей, городов республиканского значения, столицы в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, после чего разногласия по спорным вопросам разрешаются в соответствии со статьей 74 Кодекса.

37. Сараптама комиссиясы отырысының хаттамасы қол қойылған күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей Ақпараттық жүйеде орналастырылады, сондай-ақ оны облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары және әзірлеуші мемлекеттік орган ресми интернет-ресурсқа орналастырады.
38. Сараптама комиссиясы ықтимал әсерлер туралы есептің жобасын пысықтау қажеттігі туралы шешім қабылдаған жағдайда, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган сараптама комиссиясы хаттамаға қол қойған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей белгіленіп отырған қызметтің бастамашысына пысықтауға есептің жобасын жібереді, содан кейін осы Қағидалардың ережелері қайта қолданылады.
4-тарау. Жария талқылаулар нысанында қоғамдық тыңдауларды өткізу тәртібі
39. Ақпараттық жүйеде жария талқылау нысанындағы қоғамдық тыңдауларды Бастамашы:
1) мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу барысында № 165 Қағидалардың 9-тармағында көзделген тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалар бойынша;
2) Кодекстің 87-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) тармақшаларында санамаланған жобалар бойынша;
3) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларының жобаларын әзірлеу кезінде, оның ішінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен бұрын келісілген бағдарламаларды толық немесе ішінара қайта қарайтын жағдайда;
4) ең озық қолжетімді техникалар жөніндегі анықтамалықтардың жобаларын әзірлеу кезінде өткізеді.
40. Жария талқылаулар нысанындағы қоғамдық тыңдауларды өткізу үшін Бастамашы жария талқылаулар басталатын күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, толық немесе ішінара қатысты аумақтың шегінде орналасқан барлық тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) аумағында таратылатын кемінде бір бұқаралық ақпарат құралында (мерзімді баспасөз басылымында, телеарна немесе радиоарна арқылы), сондай-ақ мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда еркін нысанда Бастамашысын, жобаның атауын, қоғамдық тыңдаулар өткізу мерзімдерін осы Қағидалардың 43-тармағына және Ақпараттық жүйедегі сілтемеге сәйкес көрсетілген, қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыруды жариялауды ұйымдастырады.
41. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары қоғамдық тыңдауларды үйлестіруге жауапты адамды жария талқылау нысанында айқындайды.

37. Протокол заседания экспертной комиссии размещается не позднее двух рабочих дней с даты подписания в Информационной системе, местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы и государственным органом-разработчиком – на официальном интернет-ресурсе.
38. В случае принятия экспертной комиссией решения о необходимости доработки проекта отчета о возможных воздействиях, уполномоченный орган в области охраны окружающей среды не позднее семи рабочих дней с даты подписания протокола экспертной комиссией направляют Инициатору проект отчета на доработку, после чего положения настоящих Правил применяются повторно.
Глава 4. Порядок проведения общественных слушаний в форме публичного обсуждения
39. Общественные слушания в форме публичного обсуждения в Информационной системе проводятся Инициатором по:
1) проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных пунктом 9 Правил № 165 в процессе проведения государственной экологической экспертизы;
2) проектам, перечисленным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) статьи 87 Кодекса;
3) проектам программ повышения экологической эффективности, в том числе в случае полного или частичного пересмотра программ, ранее согласованных с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
4) проектам справочников по наилучшим доступным техникам.
40. Инициатор для проведения общественных слушаний в форме публичных обсуждений не позднее чем за пять рабочих дней до даты начала проведения публичных обсуждений организует опубликование объявления на казахском и русском языках, не менее чем в одном средстве массовой информации (в периодическом печатном издании, через теле- или радиоканал) распространяемом на территории всех соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного значения, сел, поселков, сельских округов) полностью или частично расположенных в пределах затрагиваемой территории, а также в местах, доступных для заинтересованной общественности, в произвольной форме с указанием Инициатора, наименования проекта, сроков проведения общественных слушаний в соответствии с пунктом 43 настоящих Правил и ссылки на Информационную систему.
41. Местные исполнительные органы соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов республиканского значения, столицы) определяют лицо, ответственное за координацию общественных слушаний в форме публичного обсуждения.

42. Жария талқылаулар арқылы қоғамдық тыңдауларды өткізу үшін Бастамашы Ақпараттық жүйеге мынадай құжаттарды орналастырады:
1) № 165 Қағидалардың 9-тармағында көзделген тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану бойынша жобалау құжаттамасы;
2) Кодекстің 87-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) тармақшаларында санамаланған объектілер бойынша жобалау құжаттамасы;
3) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларының жобаларын;
4) ең озық қолжетімді техникалар жөніндегі анықтамалықтардың жобаларын;
5) кемінде бір бұқаралық ақпарат құралында (мерзімді баспасөз басылымында, телеарна немесе радиоарна арқылы) жария талқылаулар арқылы қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақтылы және мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда орналастырылғандығын растайтын құжатты.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген құжаттарды екі жұмыс күні ішінде Ақпараттық жүйеде жариялайды.
Ұсынылған құжаттар 39 және 43-тармақтарға сәйкес келмеген, сондай-ақ осы Қағидалардың 40-тармағында көрсетілген мерзім сақталмаған жағдайда, ведомстволық бағыныстағы ұйым оларды пысықтауға қайтарады.
43. Жария талқылануы тиіс жобалар орналастырылған күнінен бастап мынадай мерзім ішінде ескертулер мен ұсыныстарды ұсыну үшін қолжетімді болады:
1) Кодекстің 87-бабының 3), 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген объектілер бойынша – жиырма жұмыс күні;
2) экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламаларының жобалары бойынша жиырма жұмыс күні;
3) экологиялық рұқсаттарды беру рәсімі шеңберінде:
қоршаған ортаға жағымсыз әсер ететін II санат объектілеріне жатқызылатын, № 165 Қағидалардың 9-тармағында көзделген тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектілерді салу және (немесе) пайдалану жөніндегі жобалау құжаттамасы бойынша – он бес жұмыс күні;
Кодекстің 87 – бабының 9) тармақшасында көрсетілген объектілер бойынша - он жұмыс күні;
4) Кодекстің 87-бабының 2) тармақшасында көрсетілген объектілер бойынша - бес жұмыс күні ішінде;
5) ең озық қолжетімді техникалар жөніндегі анықтамалықтардың жобалары бойынша – он жұмыс күні.
Талқыланатын жобалар бойынша ескертулер мен ұсыныстар жария талқылаудың соңғы күнінің 18.00 сағатына дейін қабылданады.
Мүдделі мемлекеттік органдардың және жұртшылықтың арнайы тұжырымдалмаған және ескертулер мен ұсыныстардың мәнін көрсетпейтін немесе қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына анық қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар "қоғамдық тыңдаулар тақырыбына қатысы жоқ" деген жазбамен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесіне енгізіледі.

42. Для проведения общественных слушаний посредством публичных обсуждений в Информационной системе Инициатором размещаются следующие документы:
1) проектная документация по строительству и (или) эксплуатации объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных пунктом 9 Правил № 165;
2) проектная документация по объектам, перечисленным в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) статьи 87 Кодекса;
3) проекты программ повышения экологической эффективности;
4) проекты справочников по наилучшим доступным техникам;
5) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний посредством публичных обсуждений не менее чем в одном средстве массовой информации (в периодическом печатном издании, через теле- или радиоканал) и в местах, доступных для заинтересованной общественности;
Подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в течение двух рабочих дней опубликовывает документы, указанные в пункте 42 настоящих Правил, в Информационной системе.
В случае несоответствия представленных документов пунктам 39 и 43, а также сроков, указанных в пункте 40 настоящих Правил, подведомственная организация возвращает их на доработку.
43. Проекты, подлежащие публичному обсуждению, будут доступны с даты их размещения для предоставления замечаний и предложений в течение:
1) двадцати рабочих дней – по объектам, указанным в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7), 8) статьи 87 Кодекса;
2) двадцати рабочих дней по проектам программ повышения экологической эффективности;
3) в рамках процедуры выдачи экологических разрешений в течение:
пятнадцати рабочих дней – по проектной документации по строительству и (или) эксплуатации объектов жилищно-гражданского назначения, предусмотренных пунктом 9 Правил № 165, относящейся к объектам II категории, оказывающим негативное воздействие на окружающую среду;
десяти рабочих дней – по объектам, указанным в подпункте 9) статьи 87 Кодекса;
4) пяти рабочих дней – по объектам, указанным в подпункте 2) статьи 87 Кодекса;
5) десяти рабочих дней – по проектам справочникам по наилучшим доступным техникам;
Замечания и предложения по обсуждаемым проектам принимаются до 18.00 часов последнего дня публичного обсуждения.
Замечания и предложения заинтересованных государственных органов и общественности, не сформулированные конкретно и не отражающие сути замечаний и предложений или явно не имеющие отношения к предмету общественных слушаний, вносятся в сводную таблицу замечаний и предложений с отметкой "не имеет отношения к предмету общественных слушаний".

44. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарды бір күн ішінде Ақпараттық жүйеде орналастырады.
Жария талқылау мерзімі кезеңінде көзделіп отырған қызметтің бастамашысы Ақпараттық жүйеге келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарға жауап береді.
45. Қоғамдық тыңдауларды жария талқылаулар арқылы өткізу нәтижелері бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органының жауапты адамы екі жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттама ресімдейді және оған электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
46. Аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілген тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органы хаттамаға қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзім ішінде оны Ақпараттық жүйеде және өзінің ресми интернет-ресурсына орналастырады.
47. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың жобалық құжаттарына келіп түскен ескертулер мен ұсыныстарға Бастамашының негізделген жауаптары болмаған жағдайда, мемлекеттік экологиялық сараптаманы жүзеге асыратын орган Кодекстің 87-бабының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) тармақшаларда көзделген объектілер бойынша қайтадан жария талқылаулар жүргізу қажеттігі туралы жауап жібереді.
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Қоғамдық тыңдаулар" арнайы айдары
Қоғамдық тыңдаулар өткізу туралы хабарландыру:
1) жобаның атауын;
2) аумағына ықпал ету мүмкін болатын және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктердің тізімін (егер тыңдаудың бір тақырыбы бойынша қоғамдық тыңдаулар бірден артық әкімшілік-аумақтық бірлікте өткізілетін болса), учаскенің географиялық координаттары және әсер ету аумағының географиялық координаттары;
3) қоғамдық тыңдаулар өткізілетін орнын, басталатын күні мен уақытын. Ашық жиналысты өткізу мерзімі қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың шешімі бойынша қатарынан бес жұмыс күніне дейін ұзартылады;
4) Бастамашының деректемелері мен байланыс деректерін;
5) ықтимал әсерлер туралы есептерді әзірлеушілердің немесе стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептерді дайындау бойынша сырттан тартылған сарапшылардың немесе мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерінің құжаттамасын, тиімділікті арттыру бағдарламаларын, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеушілердің деректемелері мен байланыс деректерін;

44. Подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды в однодневный срок размещает поступившие замечания и предложения в Информационной системе.
В период срока публичного обсуждения, Инициатор отвечает на замечания и предложения, поступившие в Информационную систему.
45. По результатам проведения общественных слушаний посредством публичных обсуждений ответственное лицо местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы) в течение двух рабочих дней оформляет и подписывает посредством электронной цифровой подписи протокол по форме согласно приложению 7 настоящих Правил.
46. Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы), на территории которой проведены общественные слушания, в срок не позднее двух рабочих дней со дня подписания протокола размещает его в Информационной системе и своем официальном интернет-ресурсе.
47. В случае отсутствия обоснованных ответов Инициатора на поступившие замечания и предложения к проектным документам государственной экологической экспертизы, орган, осуществляющий государственную экологическую экспертизу, направляет ответ о необходимости проведения повторных публичных обсуждений по объектам, предусмотренным подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8, 9) статьей 87 Кодекса.
Приложение 1
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Специальная рубрика "Общественные слушания"
Объявление о проведении общественных слушаний содержит:
1) наименование проекта;
2) список административно-территориальных единиц, на территорию которых может быть оказано воздействие и на территории которых будут проведены общественные слушания (если общественные слушания по одному и тому же предмету слушаний проводятся более чем в одной административно-территориальной единице), географические координаты участка и географические координаты территории воздействия;
3) место, дата и время начала проведения общественных слушаний. Срок проведения открытого собрания продлевается до пяти последовательных рабочих дней по решению участников общественных слушаний;
4) реквизиты и контактные данные Инициатора;
5) реквизиты и контактные данные составителей отчетов о возможных воздействиях, или внешних привлеченных экспертов по подготовке отчетов по стратегической экологической оценке, или разработчиков документации объектов государственной экологической экспертизы, программ повышения эффективности, планов мероприятий по охране окружающей среды;

6) қоғамдық тыңдауларға шығарылатын материалдармен, ал кейін қоғамдық тыңдаулардың жарияланған хаттамасымен танысу үшін, Ақпараттық жүйеге және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсына сілтемені;
7) көзделіп отырған қызмет, өткізілетін қоғамдық тыңдаулар туралы қосымша ақпарат алуға, сондай-ақ көзделіп отырған қызметке қатысты құжаттардың көшірмелерін сұрату үшін электрондық мекенжайы мен телефон нөмірін (-лерін);
8) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының жұртшылық пен мүдделі жұртшылық өз ескертулері мен ұсыныстарын қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар бойынша жазбаша немесе электрондық нысанда жіберетін электрондық мекенжайы мен пошталық мекенжайы;
9) мерзімді басылымда (газетте) қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығын растайтын құжатты;
10) кемінде бір теле- немесе радиоарнада қоғамдық тыңдаулардың өткізілетіндігі туралы хабарландырудың уақытылы орналастырылғандығы растайтын құжатты;
11) түсіру күні мен уақыты көрсетілетін бұрыштық электрондық мөртабаны бар, көпшілікке қолжетімді жерлерде орналастырылған, ашық жиналыстар арқылы қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырулардың суретін;
12) видеоконференцбайланыс платформасына сілтемесін қамтиды.
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қоғамдық тыңдаулар өткізуге сұрату хаты
__________________________________________________________________
(хаттың тіркеу деректері, шығыс нөмірі, күні)
"Сіздерге _________________________________________________________________
(жобаның атауы)
қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі жөнінде хабарлаймыз.
Жоба келесі аумақта жүзеге асырылатын болады:
_______________________________________________________________
(әсер ету аумағының географиялық координаттары және учаскенің географиялық
координаттары)
Аумағына әсер етуі мүмкін және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-
аумақтық бірліктердің тізбесін ұсынамыз:
_______________________________________________________________
Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбы:
_______________________________________________________________
(қоғамдық тыңдаулар тақырыбы көзделіп отырған қызметтің нақты атауын,
жүзеге асырылатын орнын, мерзімін және Бастамашының атауын қамтиды)
Қоғамдық тыңдауларды өткізудің төменде көрсетілген шарттарын келісуді сұраймыз:
_______________________________________________________________
(қоғамдық тыңдаулар өткізілетін орны, күні және уақыты)
Елді-мекенде (мекендерде) қоғамдық тыңдауларды өткізу орны олардың көзделіп
отырған қызмет аумағына жақын орналасуына негізделген (__________км).
Қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыру
мынадай тәсілдермен таратылатын болады:
_______________________________________________________________
(хабарландыру орналастырылатын газеттің, теле-және радиоарнаның атауы)
_______________________________________________________________
(жұртшылық үшін қолжетімді орындардың орналасуы)
Сонымен қатар қоғамдық тыңдауларды өткізу кезінде видеоконференцбайланысты
ұйымдастырудың техникалық мүмкіндігі болатындығын растауды сұраймыз.
Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес
қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың тіркелуін және тыңдаулардың видео- және
аудиожазбасын қамтамасыз етуді сұраймыз."
____________________________________________________________________
(қоғамдық тыңдаулар бастамашысының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса),
лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның атауы, қолы, байланыс деректері).
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қоғамдық тыңдаулардың бастамашысына ұсынылатын жауап хаты
____________________________________________________________________
(хаттың тіркеу деректері, шығыс нөмірі, күні)
"Сіз ұсынып отырған қоғамдық тыңдауларды өткізу шарттарын келісу туралы
хатыңызға (_________________ (күні) шығ. №_________) жауап ретінде
келесіні хабарлаймыз:
Сіз ұсынып отырған ______________________ (қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күні,
орны, уақыты) __________________________ тақырыбы бойынша қоғамдық тыңдаулар
өткізуді келісеміз."
немесе "Мынадай себептерге байланысты
____________________________________________
(келіспеу себептеріне мыналар жатады: өткізілетін орынның көзделіп отырған қызметті
жүзеге асыру нәтижесінде аумағына әсер етуі мүмкін әкімшілік-аумақтық бірліктердің
аумағына жатпайтындығы; өткізілетін күні мен уақыты демалыс және / немесе мереке
күндеріне, жұмыс істемейтін уақытқа сәйкес келеді)
Сіз ұсынып отырған ______________________ (қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күні,
орны, уақыты) __________________________ тақырыбы бойынша қоғамдық тыңдаулар
өткізуді келіспейміз."
"Қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландыруды таратудың
Сіз ұсынып отырған тәсілдерін қолдаймыз".
немесе "Жұртшылықты неғұрлым тиімді хабардар ету үшін мынадай тәсілдермен –
___________________________________ толықтыруды (ауыстыруды) ұсынамыз".
"Қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында видеоконференцбайланысты
ұйымдастырудың техникалық мүмкіндігі болатындығын растаймыз".
"Мүдделі мемлекеттік органдардың тізбесі:
1.
2. "
____________________________________________________________________
(Бастамашының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып
табылатын ұйымның атауы, қолы, байланыс деректері).
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың тіркеу парағы
№ р/с
Қатысушының аты-жөні
Қатысушы санаты
(мүдделі жұртшылықтың, жұртшылықтың, мемлекеттік органның өкілі, Бастамашы)
Байланыс телефон нөмірі
Қатысу форматы (жеке немесе конференц-байланыс арқылы)
Қолы (ашық жиналысқа қатысқан жағдайда)
1
2
3
4
5
6
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Ашық жиналыстар нысанында өткізілетін қоғамдық тыңдаулар хаттамасы

6) ссылку на в Информационную систему и официальный интернет-ресурс местного исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы), для ознакомления с документами, выносимыми на общественные слушания, а после и с опубликованным протоколом общественных слушаний;
7) электронный адрес и номер(-а) телефона для получения дополнительной информации о намечаемой деятельности, проведении общественных слушаний, а также запроса копий документов, относящихся к намечаемой деятельности;
8) электронный адрес и почтовый адрес уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и местного исполнительного органа областей, городов республиканского значения, столицы, на которые общественность и заинтересованная общественность направляет свои замечания и предложения в бумажной или электронной форме по документам, выносимым на общественные слушания;
9) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний в периодическом печатном издании (газета);
10) подтверждающий документ о своевременном размещении объявления о проведении общественных слушаний не менее чем в одном теле- или радиоканале;
11) фото объявлений о проведении общественных слушаний посредством открытых собраний, размещенных в местах, доступных для общественности, с угловым электронным штампом датой и временем съемки.
12) ссылку на платформу для видеоконференцсвязи.
Приложение 2
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Письмо-запрос на проведение общественных слушаний
_________________________________________________________________
(регистрационные данные письма, исходящий номер, дата)
"Информируем Вас о проведении общественных слушаний
_________________________________________________________________
(наименование проекта)
Проект будет осуществляться на следующей территории:
_________________________________________________________________
(географические координаты территории воздействия
и географические координаты участка)
_________________________________________________________________
Предоставляем перечень административно-территориальных единиц,
на территорию которых может быть оказано воздействие, и на территории
которых будут проведены общественные слушания
_________________________________________________________________
Предмет общественных слушаний:
_________________________________________________________________
предмет общественных слушаний содержит точное наименование, место
осуществления, срок намечаемой деятельности и наименование Инициатора)
Просим согласовать нижеуказанные условия проведения общественных слушаний:
_________________________________________________________________
(место, дата и время начала проведения общественных слушаний)
Место проведения общественных слушаний в населенном(-ых) пункте(-ах)
обосновано их ближайшим расположением к территории намечаемой деятельности
(__________ километров). Объявление о проведении общественных слушаний
на казахском и русском языках будет распространено следующими способами:
_________________________________________________________________
(наименование газеты, теле- или радиоканала, где будет размещено объявление)
_________________________________________________________________
(расположение мест, доступных для общественности)
Просим также подтвердить наличие технической возможности организации
видеоконференцсвязи в ходе проведения общественных слушаний.
В соответствии с требованиями экологического законодательства Республики
Казахстан просим обеспечить регистрацию участников общественных слушаний
и видео- и аудиозапись общественных слушаний.
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, контактные данные Инициатора).
Приложение 3
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Письмо-ответ инициатору общественных слушаний
_______________________________________________________________
(регистрационные данные письма, исходящий номер, дата)
"В ответ на Ваше письмо (исх. №____________, от _____________ (дата))
о согласовании предлагаемых Вами условий проведения общественных
слушаний, сообщаем следующее: Согласовываем проведение общественных
слушаний по предмету _________________________ в предлагаемые Вами
________________________________________________________________
(дату, место, время начала проведения общественных слушаний)" или
"Не согласовываем проведение общественных слушаний по предмету
__________________, в предлагаемые Вами __________________________
(дату, место, время начала проведения общественных слушаний)
по следующим причинам:
______________________________________________________________."
(к причинам несогласования относятся: место проведения не относится
к территории административно-территориальных единиц, на которую может быть
оказано воздействие в результате осуществления намечаемой деятельности; дата
и время проведения выпадает на выходные и/или праздничные дни, нерабочее время.
"Поддерживаем, предложенные Вами способы распространения объявления
о проведении общественных слушаний". или "Предлагаем дополнить (заменить)
следующими способами, для более эффективного информирования общественности
_______________________________________________________________".
"Подтверждаем наличие технической возможности организации
видеоконференцсвязи в ходе проведения общественных слушаний".
"Перечень заинтересованных государственных органов: 1. 2. "
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, контактные данные Инициатора).
Приложение 4
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Регистрационный лист участников общественных слушаний
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) участника
Категория участника (представитель заинтересованной общественности, общественности, государственного органа, Инициатора)
Контактный номер телефона
Формат участия (очно или посредством конференцсвязи)
Подпись (в случае участия на открытом собрании)
1
2
3
4
5
6
Приложение 5
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Протокол общественных слушаний в форме открытого собрания

1. Аумағында қызмет жүзеге асырылатын немесе аумағына ықпал етілетін әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың) немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) әкімі аппаратының жергілікті атқарушы органының атауы:
______________________________________________________________
2. Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбы:
______________________________________________________________
(қаралатын жобалау құжаттардың толық, нақты атауы)
3. Қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар жіберілген қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның және облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органының (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың) немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) әкімі аппаратының атауы.
4. Көзделіп отырған қызметтің орналасатын жері:
______________________________________________________________
(көзделіп отырған қызмет учаскесі аумағының толық, нақты мекенжайы, географиялық координаттары)
5. Көзделіп отырған қызметтің ықтимал әсеріне қатысы бар барлық әкімшілік-аумақтық бірліктердің атауы:
______________________________________________________________
(белгіленген көзделіп отырған қызметті жүзеге асыру нәтижесінде аумағына әсер етуі мүмкін және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктердің тізбесі)
6. Бастамашының деректемелері және байланыс деректері:
______________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, телефондары, факстары, электрондық пошталары, сайттары)
7. Ықтимал әсерлер туралы есептерді әзірлеушілердің немесе стратегиялық экологиялық бағалау жөніндегі есептерді дайындау бойынша сырттан тартылған сарапшылардың немесе мемлекеттік экологиялық сараптама объектілерінің құжаттамасын әзірлеушілердің деректемелері мен байланыс деректері.
______________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, телефондары, факстары, электрондық пошталары, сайттары)
8. Қоғамдық тыңдаулар өткізілетін күн, уақыт, орын (қоғамдық тыңдаулардың ашық жиналысы өткізілетін күн (күндер) және уақыт):
______________________________________________________________
(қатысушыларды тіркеу басталатын күн, уақыт, қоғамдық тыңдаулардың басталу және аяқталу уақыты, тыңдаулар өткізілетін орынның толық және нақты мекенжайы. Қоғамдық тыңдаулар ұзартылатын жағдайда барлық күндер көрсетіледі)

1. Наименование местного исполнительного органа административно-
территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы,
районов, городов областного и районного значения) или аппарата акима
соответствующей административно-территориальной единицы (сел, поселков,
сельских округов), на территории которого осуществляется деятельность, или
на территорию которого будет оказано влияние:
__________________________________________________________________
2. Предмет общественных слушаний:
__________________________________________________________________
(полное, точное наименование рассматриваемых проектных документов)
3. Наименование уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
и местного исполнительного органа (областей, городов республиканского значения,
столицы, районов, городов областного и районного значения) или аппарата акима
соответствующей административно-территориальной единицы (сел, поселков,
сельских округов), в адрес которого направлены документы, выносимые
на общественные слушания.
__________________________________________________________________
4. Местонахождение намечаемой деятельности:
__________________________________________________________________
(полный, точный адрес, географические координаты территории участка
намечаемой деятельности)
5. Наименование всех административно-территориальных единиц, затронутых
возможным воздействием намечаемой деятельности:
__________________________________________________________________
(перечень административно-территориальных единиц, на территорию которых
может быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой
деятельности и на территории которых будут проведены общественные слушания)
6. Реквизиты и контактные данные Инициатора:
_________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН,
телефоны, факсы, электронные почты, сайты)
7. Реквизиты и контактные данные составителей отчетов о возможных воздействиях,
или внешних привлеченных экспертов по подготовке отчетов по стратегической
экологической оценке, или разработчиков документации объектов государственной
экологической экспертизы.
_________________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН, телефоны,
факсы, электронные почты, сайты)
8. Дата, время, место проведения общественных слушаний (дата(-ы) и время
открытого собрания общественных слушаний):
_________________________________________________________________
(дата, время начала регистрации участников, время начала и окончания общественных
слушаний, полный и точный адрес места проведения слушаний. В случае продления
общественных слушаний указываются все даты).

9. Бастамашы жіберген сұрату хатының көшірмесі және қоғамдық тыңдауларды өткізу шарттарын келісу туралы әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары ұсынған жауап хаттың көшірмесі осы қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.
10. Қоғамдық тыңдауларға қатысушыларды тіркеу парағы осы қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.
11. Қоғамдық тыңдаулар өткізу туралы ақпарат қазақ және орыс тілдерінде келесі жолдармен таратылды:
1) Ақпараттық жүйеде;
2) жергілікті атқарушы органның (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ресми интернет-ресурсында немесе әзірлеуші мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсында
______________________________________________________________
(ресми интернет–ресурстардың атауы, сілтемелер және жарияланған күні)
3) қоғамдық тыңдаулар басталған күнге дейін жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде кемінде бір газетте және қатысы бар аумақтың шегінде толық немесе ішінара орналасқан тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) аумағында таратылатын кемінде бір теле-немесе радиоарна арқылы бұқаралық ақпарат құралдарында:
______________________________________________________________
(газеттегі хабарландырудың атауын, нөмірін және жарияланған күнін көрсету, сондай-ақ газеттің сканерленген титулдық беті мен қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландыру берілген бетті қамтитын, сканерленген хабарландыруды қоса ұсыну)
______________________________________________________________
(теле- немесе радиоарнаның атауын, хабарландыру жарияланған күнді көрсету, теле немесе радиоарнада жарияланған қоғамдық тыңдаулар өткізілетіндігі туралы хабарландырудың видео және аудиожазбасы бар электрондық жеткізгіш қоғамдық тыңдаулардың хаттамасына қоса тіркелуі (жариялануы) тиіс)
4) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің) аумағында мүдделі жұртшылық үшін қолжетімді орындарда, ______ мекенжайы бойынша _________ дана хабарландыру.
Осы қоғамдық тыңдау хаттамасына фотоматериалдар қоса беріледі.
12. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың шешімдері:
______________________________________________________________
(хатшыны таңдау туралы. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың санын көрсету: "қарсы емес", "қарсы", "қалыс қалды")
______________________________________________________________
(регламентті бекіту туралы. Қоғамдық қатысушылардың санын көрсету: "қарсы емес", "қарсы", "қалыс қалды")

9. Копия письма-запроса от Инициатора и копия письма-ответа местных
исполнительных органов административно-территориальных единиц (областей,
городов республиканского значения, столицы), о согласовании условий проведения
общественных слушаний прилагается к настоящему протоколу общественных слушаний.
10. Регистрационный лист участников общественных слушаний прилагается
к настоящему протоколу общественных слушаний.
11. Информация о проведении общественных слушаний распространена на казахском
и русском языках следующими способами:
1) в Информационной системе;
2) на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа (областей,
городов республиканского значения, столицы) или официальном интернет-ресурсе
государственного органа-разработчика
_____________________________________________________________________
(наименование и ссылки на официальные интернет–ресурсы и даты публикации)
3) в средствах массовой информации, в том числе, не менее чем в одной газете,
и посредством не менее чем одного теле- или радиоканала, распространяемых
на территории соответствующих административно-территориальных единиц
(областей, городов республиканского значения, столицы), полностью или частично
расположенных в пределах затрагиваемой территории, не позднее чем за двадцать
рабочих дней до даты начала проведения общественных слушаний:
_______________________________________________________________
(название, номер и дата публикации объявления в газете, с приложением
сканированного объявления: сканированные титульная страница газеты и страница
с объявлением о проведении общественных слушаний)
_______________________________________________________________
(название теле или радиоканала, дата объявления: электронный носитель с видео-
и аудиозаписью объявления о проведении общественных слушаний на теле или
радиоканале подлежит приобщению (публикации) к протоколу общественных слушаний)
4) в местах, доступных для заинтересованной общественности на территории
соответствующих административно-территориальных единиц (областей, городов
республиканского значения, столицы, районов, городов областного и районного
значения, сел, поселков, сельских округов), в количестве __________ объявлений
по адресам_________________.
Фотоматериалы прилагаются к настоящему протоколу общественных слушаний.
12. Решения участников общественных слушаний:
______________________________________________________________
(о выборе секретаря. Указать количество участников общественных слушаний
"за", "против", "воздержались")
______________________________________________________________
(об утверждении регламента. Указать количество участников общественных
слушаний "за", "против", "воздержались")
______________________________________________________________

13. Барлық тыңдалған баяндамалар туралы мәліметтер:
______________________________________________________________
(баяндамашының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
______________________________________________________________
(баяндаманың тақырыбы, беттердің, слайдтардың, файлдардың, плакаттардың, сызбалардың саны)
Қоғамдық тыңдауларға шығарылып отырған құжаттар бойынша баяндамалардың мәтіні осы қоғамдық тыңдаулар хаттамасына қоса беріледі.
14. Мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың осы Қағидаларының 18-тармағына сәйкес жазбаша нысанда ұсынылған немесе қоғамдық тыңдауларды өткізу барысында айтылған барлық ескертулер мен ұсыныстарын, әрбір ескерту және ұсыныс бойынша бастамашының жауаптары мен түсініктемелерін қамтитын жиынтық кесте. Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына мүлде қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар кестеге "қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына қатысы жоқ" деген белгімен енгізіледі.
15. Қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың жоба және қаралатындардың сапасы туралы пікірі (негіздемесімен), құжаттардың, тыңдалған баяндамалардың толықтығы және оларды түсінудің қолжетімділігі тұрғысынан, оларды жақсарту бойынша ұсынымдар:
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілдігінің атауы ұйымдар, пікірлер мен ұсыныстар)
16. Қоғамдық тыңдаулар хаттамасына шағымдану Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес сот және сотқа дейінгі тәртіппен мүмкін болады.
17. Қоғамдық тыңдаулардың төрағасы:
______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның атауы, қолы, күні)
18. Қоғамдық тыңдаулардың хатшысы:
______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның атауы, қолы, күні)
Қоғамдық тыңдаулар өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесі
р/с
Қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары (қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертулер мен ұсыныстарға жауаптар (жауап берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және/немесе лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескерту
(алынып тасталған/алынбаған ескерту немесе ұсыныс, "қоғамдық тыңдау тақырыбына қатысы жоқ")
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ашық жиналыстар арқылы қоғамдық тыңдаулар өткізу регламенті
Қоғамдық тыңдауларға қатысушыларды тіркеу.
Келісілген уақытта қоғамдық тыңдаулардың ашылуы.
Баяндамашылардың сөз сөйлеуі (ұзақтығы әрбір нақты жағдайда жеке белгіленеді).
Баяндамаларды талқылау (ұзақтығы әрбір нақты жағдайда белгіленеді).
Баяндамалар бойынша қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары тыңдалады. Баяндамашылар өз кезегінде қоғамдық тыңдауларға қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстарына жауап береді.
Қоғамдық тыңдауларды қорытындылау (ұзақтығы әрбір нақты жағдайда белгіленеді).
Қоғамдық тыңдауларды
өткізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Жария талқылаулар нысанында өткізілетін қоғамдық тыңдаулар хаттамасы

13. Сведения о всех заслушанных докладах:
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) докладчика, должность,
наименование представляемой организации)
_______________________________________________________________
(тема доклада, количество страниц, слайдов, файлов, плакатов, чертежей)
Тексты докладов по документам, выносимым на общественные слушания,
прилагаются к настоящему протоколу общественных слушаний.
14. Сводная таблица, которая является неотъемлемой частью протокола
общественных слушаний, и содержит все замечания и предложения
заинтересованных государственных органов и общественности, представленные
в письменной форме в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил или озвученные
в ходе проведения общественных слушаний; ответы и комментарии Инициатора
по каждому замечанию и предложению. Замечания и предложения, явно не имеющие
связи с предметом общественных слушаний, вносятся в таблицу с отметкой
"не имеют отношения к предмету общественных слушаний".
15. Мнение участников общественных слушаний о проекте и качестве
рассматриваемых документов (с обоснованием), заслушанных докладов на предмет
полноты и доступности их понимания, рекомендации по их улучшению:
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование представляемой
организации, мнения и рекомендации)
16. Обжалование протокола общественных слушаний возможно в судебном
и досудебном порядке согласно Административному процедурно-процессуальному
кодексу Республики Казахстан.
17. Председатель общественных слушаний:
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
18. Секретарь общественных слушаний:
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
Сводная таблица замечаний и предложений, полученных до и во время проведения общественных слушаний
№ пп
Замечания и предложения участников (фамилия, имя и отчество (при наличии) участника, должность, наименование представляемой организации)
Ответы на замечания и предложения (фамилия, имя и отчество (при наличии) отвечающего, должность, наименование представляемой организации)
Примечание (снятое замечание или предложение, "не имеет отношения к предмету общественных слушаний")
Приложение 6
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Регламент проведения общественных слушаний в форме открытого собрания
Регистрация участников общественных слушаний.
Открытие общественных слушаний в согласованное время.
Выступления докладчиков (продолжительность устанавливается отдельно в каждом конкретном случае).
Обсуждение докладов (продолжительность устанавливается в каждом конкретном случае).
По докладам заслушиваются замечания и предложения участников общественных слушаний. Докладчики, в свою очередь, отвечают участникам общественных слушаний на их замечания и предложения.
Подведение итогов общественных слушаний (продолжительность устанавливается в каждом конкретном случае).
Приложение 7
к Правилам проведения
общественных слушаний
Форма
Протокол общественных слушаний в форме публичного обсуждения

1. Аумағында қызмет жүзеге асырылатын немесе аумағына ықпал етілетін әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органының атауы:
_________________________________________________________________
2. Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбы:
____________________________________________________________________
(қаралатын жобалау құжаттардың толық, нақты атауы)
3. Мекенжайына қоғамдық тыңдауларға шығарылатын құжаттар жіберілген, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының атауы
_______________________________________________________________
4. Көзделіп отырған қызметтің орналасқан жері:
_______________________________________________________________
(көзделіп отырған қызмет учаскесі аумағының толық, нақты мекенжайы, географиялық координаттары)
5. Көзделіп отырған қызметтің ықтимал әсеріне қатысы бар барлық әкімшілік-аумақтық бірліктердің атауы:
_______________________________________________________________
(көзделіп отырған қызметті жүзеге асыру нәтижесінде оның аумағына әсер етуі мүмкін және аумағында қоғамдық тыңдаулар өткізілетін әкімшілік-аумақтық бірліктердің тізбесі)
6. Бастамашының деректемелері және байланыс деректері:
_______________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, телефондары, факстары, электрондық пошталары, сайттары)
7. Құжаттаманы әзірлеушілердің деректемелері және байланыс деректері
_______________________________________________________________
(оның ішінде нақты атауы, ведомстволық бағыныштылығы, заңды және нақты мекенжайы, БСН, телефондары, факстары, электрондық пошталары, сайттары және басқа да ақпарат)
8. Қоғамдық тыңдаулар өткізілген кезең:
_______________________________________________________________
9. Қоғамдық тыңдаулардың өткізілетіндігі туралы ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде мынадай тәсілдермен таратылды:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Қоғамдық тыңдаулар хаттамасының ажырамас бөлігі болып табылатын және жария талқылаулар нысанында қоғамдық тыңдаулар өткізу кезінде алынған Мүдделі мемлекеттік органдар мен жұртшылықтың ескертулер мен ұсыныстарды, әрбір ескерту және ұсыныс бойынша бастамашының жауаптары мен түсініктемелерін қамтитын жиынтық кесте. Қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына мүлде қатысы жоқ ескертулер мен ұсыныстар кестеге "қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына қатысы жоқ" деген белгімен енгізіледі.

1. Наименование местного исполнительного органа административно-
территориальной единицы (областей, городов республиканского значения, столицы),
на территории которого осуществляется деятельность, или на территорию которого
будет оказано влияние:
_________________________________________________________________
2. Предмет общественных слушаний:
_________________________________________________________________
(полное, точное наименование рассматриваемых проектных документов)
3. Наименование уполномоченного органа в области охраны окружающей среды
или местного исполнительного органа области, городов республиканского значения,
столицы, в адрес которого направлены документы, выносимые на общественные
слушания.
_________________________________________________________________
4. Местонахождение намечаемой деятельности:
_________________________________________________________________
(полный, точный адрес, географические координаты территории участка
намечаемой деятельности)
5. Наименование всех административно-территориальных единиц, затронутых
возможным воздействием намечаемой деятельности:
_______________________________________________________________
(перечень административно–территориальных единиц, на территорию которых
может быть оказано воздействие в результате осуществления намечаемой
деятельности и на территории которых будут проведены общественные слушания)
6. Реквизиты и контактные данные Инициатора:
_______________________________________________________________
(в том числе точное название, юридический и фактический адрес, БИН,
телефоны, факсы, электронные почты, сайты)
7. Реквизиты и контактные данные разработчиков документации.
_______________________________________________________________
(в том числе точное название, ведомственная подчиненность, юридический
и фактический адрес, БИН, телефоны, факсы, электронные почты, сайты
и другую информацию)
8. Период проведения общественных слушаний:
_______________________________________________________________
9. Информация о проведении общественных слушаний распространена
на казахском и русском языках следующими способами:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
10. Сводная таблица, которая является неотъемлемой частью протокола
общественных слушаний, и содержит замечания и предложения заинтересованных
государственных органов и общественности, полученные во время проведения
общественных слушаний в форме публичных обсуждений; ответы и комментарии
Инициатора по каждому замечанию и предложению. Замечания и предложения,
явно не имеющие связи с предметом общественных слушаний, вносятся в таблицу
с отметкой "не имеют отношения к предмету общественных слушаний".

11. Қоғамдық тыңдаулар хаттамасына шағымдану Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне сәйкес сот тәртібімен және сотқа дейінгі тәртіппен мүмкін болады.
12. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің (облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органының жауапты адамы
______________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып табылатын ұйымның атауы, қолы, күні)
Жария талқылаулар нысанында өткізілетін қоғамдық тыңдаулар өткізілгенге дейін және өткізу кезінде келіп түскен ескертулер мен ұсыныстардың жиынтық кестесі
р/с
Қатысушылардың ескертулері мен ұсыныстары (қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертулер мен ұсыныстарға жауаптар (жауап берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және/немесе лауазымы, өкілі болып отырған ұйымның атауы)
Ескертпе
(алынып тасталған ескерту немесе ұсыныс, "қоғамдық тыңдаулардың тақырыбына қатысы жоқ")
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2021 жылғы 3 тамыздағы
№ 286 Бұйрығына
қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы "Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" № 135-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4687 болып тіркелген).
2. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы "Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" № 135-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2012 жылғы 2 сәуірдегі № 88-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 7589 болып тіркелген).
3. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы "Қоғамдық тыңдаулар өткізу қағидаларын бекіту туралы" № 135-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 26 наурыздағы № 50-ө бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8427 болып тіркелген).
4. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы "Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" № 135-ө бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 21 маусымдағы № 260 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13957 болып тіркелген).

11. Обжалование протокола общественных слушаний возможно в судебном порядке
и досудебном порядке согласно Административному процедурно-процессуальному
кодексу Республики Казахстан.
12. Ответственное лицо местного исполнительного органа соответствующей
административно-территориальной единицы (областей, городов республиканского
значения, столицы)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии), должность, наименование организации
представителем которой является, подпись, дата)
Сводная таблица замечаний и предложений, полученных во время проведения общественных слушаний в форме публичных обсуждений
№№ пп
Замечания и предложения участников (фамилия, имя и отчество (при наличии) участника и/или должность, наименование представляемой организации)
Ответы на замечания и предложения (фамилия, имя и отчество (при наличии) отвечающего и/или должность, наименование представляемой организации)
Примечание
(снятое замечание или предложение, "не имеет отношения к предмету общественных слушаний")
Приложение
к приказу И.о. министра
экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
от 3 августа 2021 года № 286
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 мая 2007 года № 135-п "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4687).
2. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 2 апреля 2012 года № 88-ө "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 мая 2007 года № 135-П "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за 7589).
3. Приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 26 марта 2013 года № 50-ө "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 мая 2007 года № 135-ө "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8427).
4. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 21 июня 2016 года № 260 "О внесении изменений в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 мая 2007 года № 135-п "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13957).

5. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2007 жылғы 7 мамырдағы "Қоғамдық тыңдауларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" № 135-ө бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 8 қыркүйектегі № 307 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15834 болып тіркелген).

5. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 8 сентября 2017 года № 307 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 7 мая 2007 года № 135-п "Об утверждении Правил проведения общественных слушаний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15834).