Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, қызмет бабында орын ауыстыру, жоғарылату, демалыстар беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 1 сәуірдегі № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 сәуірде № 22478 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 97) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, қызмет бабында орын ауыстыру және жоғарылату, демалыстар беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу туралы нұсқаулық бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің

Об утверждении Инструкции о приеме на службу в органы внутренних дел, назначении на должность, перемещении, выдвижении по службе, предоставлении отпусков, присвоении специальных званий, увольнении и откомандировании
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 апреля 2021 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2021 года № 22478.
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 97) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607 "Вопросы Министерства внутренних дел Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о приеме на службу в органы внутренних дел, назначении на должность, перемещении, выдвижении по службе, предоставлении отпусков, присвоении специальных званий, увольнении и откомандировании.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Утверждена приказом
Министра внутренних
дел Республики Казахстан

2021 жылғы 1 сәуірдегі № 190
бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, қызмет бабында ауыстыру және жоғарылату, демалыстар беру арнаулы атақтарды беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу жөніндегі нұсқаулық
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, қызмет бабында орын ауыстыру, жоғарылату, демалыстар беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу туралы нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 97) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі істер органдарына қызметке қабылдауды, лауазымға тағайындауды, қызмет бабында орын ауыстыруды, жоғарылатуды, демалыстар беруді, арнаулы атақтарды беруді, жұмыстан шығаруды және іссапарға жіберуді тиянақтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Нұсқаулықта мынадай ұғымдар қолданылады:
1) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) аппараты – ІІМ департаменттері мен басқармаларының жиынтығы;
2) ішкі істер органдарының бөліністері – ІІМ ведомстволары, ІІМ қарамағындағы аумақтық органдар және оның ведомстволары, ІІМ мен оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелер;
3) уәкілетті басшы – құқық қорғау органының облыстық (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе оған теңестірілген мамандандырылған бөлімшесінің басшысы, құқық қорғау органы мекемесінің, ведомствосының басшысы;
4) ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) кадр қызметі – ІІМ аппаратындағы, ІІМ ведомствосындағы, ІІМ қарауындағы аумақтық органдағы және оның ведомствосындағы, ІІМ қарауындағы мемлекеттік мекемедегі және оның ведомствосындағы, ІІМ білім беру ұйымындағы бөлініс;
5) демалыс билеті – қызметкердің демалыс өткізу орнын растайтын құжат;
6) ақпараттық автоматтандырылған дерекқор (ақпараттық жүйе) – құқық қорғау қызметіне кіру мәселелері бойынша жоспарлауға, іріктеуге (құжаттарды қабылдауға) және персоналды басқаруға байланысты қызметті автоматтандыруға арналған ақпаратты, жинауды, сақтауды, беруді және өңдеуді қамтамасыз ететін бағдарламалық-аппараттық кешен;

от 1 апреля 2021 года № 190
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Инструкция о приеме на службу в органы внутренних дел, назначении на должность, перемещении, выдвижении по службе, предоставлении отпусков, присвоении специальных званий, увольнении и откомандировании
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция о приеме на службу в органы внутренних дел, назначении на должность, перемещении, выдвижении по службе, предоставлении отпусков, присвоении специальных званий, увольнении и откомандировании (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 97) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, и детализирует прием на службу в органы внутренних дел, назначения на должность, перемещения, выдвижения по службе, предоставления отпусков, присвоения специальных званий, увольнения и откомандирования сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Инструкции используются следующие понятия:
1) аппарат Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) - совокупность департаментов и управлений МВД.
2) подразделения органов внутренних дел – ведомства МВД, территориальные органы, находящиеся в ведении МВД и его ведомства, государственные учреждения, находящиеся в ведении МВД и его ведомства;
3) уполномоченный руководитель – руководитель областного (города республиканского значения, столицы) или приравненного к нему специализированного подразделения правоохранительного органа, руководитель учреждения, ведомства правоохранительного органа;
4) кадровая служба органов внутренних дел (далее – ОВД) – подразделение в аппарате МВД, ведомстве МВД, территориальном органе, находящейся в ведении МВД и его ведомстве, государственном учреждении, находящейся в ведении МВД и его ведомстве, организации образований МВД.
5) отпускной билет - документ, подтверждающий место проведения отпуска сотрудником;
6) информационная автоматизированная база данных (информационная система) - программно-аппаратный комплекс, обеспечивающий сбор, хранение, передачу и обработку информации, предназначенной для автоматизации деятельности, связанной с планированием, отбором (приемом документов) и управлением персоналом по вопросам поступления на правоохранительную службу;

7) бәсекеге қабілеттілік көрсеткіші (цифрлық рейтинг) – құқық қорғау органының ақпараттық кадр жүйесі арқылы қалыптастырылған, қызметке кандидаттың және қызметкердің кәсіби құзыреттеріне, сондай-ақ лауазым үшін негізгі көрсеткіштеріне және кәсіби жетістіктері туралы объективті деректеріне негізделген кәсіби әлеуетінің қалыптасқан сандық мәні (өлшемшарттар).
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.03.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау, лауазымға тағайындау, қызмет бойынша ауысу, жылжу, еңбек демалыстарын, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарларға жіберу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру және жүргізу ІІО кадр қызметіне жүктеледі.
2-тарау. Ішкі істер органдарына қызметке қабылдау және лауазымға тағайындау
4. Ақпараттық автоматтандырылған дерекқор арқылы (ақпараттық жүйе) қатардағы, кіші және орта басшы құрам лауазымдарына ІІО-ға қызметке қабылдау ІІМ аппаратының, ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының кадрларына қабылдай отырып, ІІМ білім беру ұйымдарында бастапқы кәсіби даярлау арқылы жүзеге асырылады. Лауазымға тағайындау сынау мерзімін белгілемей-ақ, кадрға қабылданған күннен бастап бір ай ішінде жүргізіледі.
Аға және жоғары басшы құрам лауазымдарына ІІО-ға қызметке қабылдау конкурстық іріктеуден өткен адамдарға қатысты тағылымдамадан және тиісті лауазымға тағайындала отырып, үш айға дейінгі сынақ мерзімінен өткеннен кейін жүргізіледі. Сынау мерзімі үш айға дейін ұзартылуы мүмкін.
ІІО аға және жоғары басшы құрамының басшы лауазымдарына тағайындалатын адамдар үшін сынау мерзімі белгіленбейді.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 26.03.2025 № 219 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Құқық қорғау органы басшысының шешімі бойынша ІІО-ға қызметке конкурстық іріктеуден тыс, қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін мынадай адамдар қабылданады:
1) құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарында оқуын аяқтаған адамдар – оқу аяқталғаннан кейін бір жыл ішінде;
2) бұрын құқық қорғау органдарындағы, арнаулы мемлекеттік органдардағы лауазымдарда қызмет өткерген және құқық қорғау органдарында, арнаулы мемлекеттік органдарда кемінде үш жыл қызмет өтілі бар адамдар;

7) показатель конкурентоспособности (цифровой рейтинг) – сформированное посредством информационной кадровой системы правоохранительного органа формализованное числовое выражение профессионального потенциала кандидата на службу и сотрудника, основанное на профессиональных компетенциях, а также ключевых для должности показателях и объективных данных о профессиональных достижениях (критерии).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.03.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Организация и проведение работ по приему на службу в ОВД, назначению на должность, перемещению, выдвижению по службе, предоставлению отпусков, присвоению специальных званий, увольнению и откомандированию возлагаются на кадровые службы ОВД.
Глава 2. Прием на службу в органы внутренних дел и назначение на должность
Примечание ИЗПИ!
Часть первая пункта 4 предусматривается в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.03.2025 № 219 (вводится в действие с 01.01.2026).
4. Прием на службу в ОВД на должности рядового, младшего и среднего начальствующего состава осуществляется через первоначальную профессиональную подготовку в организациях образования МВД, путем зачисления в кадры аппарата МВД, подразделений ОВД, организаций образования МВД. Назначение на должность производится в течение одного месяца со дня зачисления в кадры, без установления испытательного срока.
Прием на службу в ОВД на должности старшего и высшего начальствующего состава производится в отношении лиц, прошедших конкурсный отбор, после прохождения стажировки, и испытательный срок до трех месяцев с назначением на соответствующую должность. Испытательный срок может быть продлен до трех месяцев.
Испытательный срок не устанавливается для лиц, назначаемых на руководящие должности старшего и высшего начальствующего состава ОВД.
5. На службу в ОВД по решению руководителя правоохранительного органа вне конкурсного отбора могут быть приняты следующие лица, соответствующие предъявляемым квалификационным требованиям:
1) лица, завершившие обучение в организациях образования правоохранительных органов, - в течение одного года после завершения обучения;
2) лица, ранее проходившие службу на должностях в правоохранительных, специальных государственных органах и имеющие стаж службы в правоохранительных, специальных государственных органах не менее трех лет;

3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының мемлекеттік мекемелерінде бұрын әскери қызметте болған және әскери лауазымдарды атқарған адамдар – кемінде үш жыл әскери қызмет өтілі болған кезде;
4) өз өкілеттіктерін теріс себептермен тоқтатқандарды қоспағанда, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай атқарған және оларды тоқтатқан Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, мемлекеттік саяси қызметшілер, судьялар қабылдануы мүмкін.
ІІО қызметіне кіретін және аға және жоғары басшы құрам лауазымдарына, сондай-ақ конкурстан тыс іріктеуге тағайындалатын адамдар бастапқы кәсіптік даярлықтан өтпейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.03.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ІІО-ға қызметке конкурстық іріктеуден тыс "Құқық қорғау қызметі туралы" Заңның 7-бабы 3-тармағында көзделген адам уәкілетті басшымен мына лауазымдарға:
1) қатардағы және кіші басшы құрамға;
2) ІІМ келісімімен, орта және аға басшы құрамға қабылданады.
Құқық қорғау немесе арнайы мемлекеттік органдарының лауазымдарында бұрын қызмет өткерген адамдардың материалдарын зерделеу кезінде жеке іс материалдары бойынша сипатталатын деректерге, кандидаттардың қызметтен босатылғаннан кейінгі еңбек қызметіне, растайтын құжаттардың бар-жоғына назар аударылады.
Бөлуге сәйкес қызмет өткеру үшін жіберілген Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары білім беру ұйымдарының, өзге де мемлекеттердің құқық қорғау органдары білім беру ұйымдарының түлектері біліктілік талаптарына сәйкес ІІМ, ІІО бөліністерінің, білім беру ұйымдарының бар бос лауазымдарына тағайындалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. ІІО кадр қызметі кандидатқа "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6 және 10-баптарында белгіленген ІІО-ға қызметке қабылданатын адамдарға қойылатын талаптарды жеткізеді.
8. ІІО кадр қызметі қызметке қабылдауды лауазымға тағайындау, оның ішінде ІІМ білім беру ұйымына күндізгі оқыту нысанына түскен адамдар үшін келісімшарт жасасу арқылы жүзеге асырады.

3) лица, ранее состоявшие на воинской службе и занимавшие воинские должности в государственных учреждениях Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, при наличии стажа воинской службы не менее трех лет;
4) депутаты Парламента Республики Казахстан, политические государственные служащие, судьи, выполнявшие свои полномочия не менее шести месяцев и прекратившие их, за исключением прекративших свои полномочия по отрицательным мотивам.".
Лица, поступающие на службу в ОВД и назначаемые на должности старшего и высшего начальствующего состава, а также внеконкурсного отбора, первоначальную профессиональную подготовку не проходят.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); внесено изменение на казахском языке, на русском не меняется приказом Министра внутренних дел РК от 26.03.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. На службу в ОВД вне конкурсного отбора принимаются лица, предусмотренные пунктом 3 статьи 7 Закона "О правоохранительной службе" уполномоченным руководителем на должности:
1) рядового и младшего начальствующего состава;
2) среднего и старшего начальствующего состава, по согласованию с МВД.
При изучении материалов лиц, ранее проходивших службу на должностях в правоохранительных, специальных государственных органах, ранее состоявших на воинской службе обращается внимание на характеризующие данные по материалам личного дела, трудовую деятельность кандидатов после увольнения со службы, наличие подтверждающих документов.
Выпускники организаций образования правоохранительных органов Республики Казахстан, организаций образования правоохранительных органов иных государств, направленные для прохождения службы согласно распределению, назначаются на имеющиеся вакантные должности МВД, подразделений ОВД, организаций образований
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Кадровая служба ОВД доводит до сведения кандидата требования предьявляемые к лицам поступающим на службу в ОВД, установленные статьями 6 и 10 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" (далее – Закон).
8. Кадровой службой ОВД прием на службу осуществляется путем назначения на должность, в том числе путем заключения контракта для лиц, поступивших на очную форму обучения в организации образования МВД.

9. Лауазымға тағайындау ІІМ уәкілетті басшысының, ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының уәкілетті басшыларының бұйрықтарымен ресімделеді.
10. ІІО кадр қызметі ІІМ білім беру ұйымдарының курсанттарын қоса алғанда, кандидатты лауазымға тағайындау туралы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей жергілікті әскери басқару органына оларды әскери есептен шығару туралы өтініш жолдайды.
3-тарау. Қызмет бабында орын ауыстыру, жоғарлату
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қызметi бойынша жоспарлы ауыстыруды адам мансаптық өсудің барлық кезеңдерінен міндетті түрде өтіп, қойылатын біліктілік талаптарына қатаң сәйкес келген жағдайда, тағайындалатын адамның психологиялық, іскерлік және жеке қасиеттерін және қызметтік жұмыс нәтижелерін ескере отырып, ІІМ-нің уәкілетті басшысы, ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының уәкілетті басшылары жүргiзедi.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.03.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдары қызмет бабында орын ауыстыру Заңның 30-бабында белгіленген талаптарға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қызмет бабында басқа елді мекенге ауыстырылған қызметкерлерге осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйғарым беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдары атқарып отырған лауазымымен салыстырғанда денсаулық жағдайына неғұрлым жоғары талаптарды көздейтін лауазымдарға ауыстыру "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарында және Мемлекеттік фельдъегерлік қызметінде қызмет өткеру үшін адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 775 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21646 болып тіркелген) (бұдан әрі – Талап) сәйкес әскери-дәрігерлік комиссияның (бұдан әрі - ӘДК) қорытындысы ескеріле отырып жүргізіледі.
Соңғы 3 жылдың ішінде денсаулық жағдайы бойынша қызмет өткеруге жарамды деп танылған қызметкерлер қызметі бабында алдыңғы лауазыммен ұқсас қызмет түрін көздейтін, бұрын медициналық куәландыру жүргізілген лауазымға қойылатын талаптардан гөрі бірдей немесе неғұрлым төмен талаптары бар лауазымға ауыстыру кезінде медициналық куәландыруға жіберілмейді.
ӘДК алдыңғы шешімімен әскери қызметке жарамдылығын шектеу туралы қорытынды шығарылған не функциялары бұзылған аурулар немесе жарақаттың салдары айқындалған қызметкерлер ғана бұған жатпайды.

9. Назначение на должность оформляется приказами уполномоченного руководителя МВД, уполномоченных руководителей подразделений ОВД, организации образований МВД.
10. Кадровая служба ОВД не позднее трех рабочих дней со дня подписания приказа о назначении на должность кандидата, включая курсантов организаций образования МВД направляет в местный орган военного управления ходатайство о снятии их с воинского учета.
Глава 3. Перемещение, выдвижение по службе
Сноска. В заголовок главы 3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Планомерное перемещение по службе производятся уполномоченным руководителем МВД, уполномоченными руководителями подразделений ОВД, организаций образования МВД при условии строгого соответствия лица предъявляемым квалификационным требованиям, с обязательным прохождением всех этапов карьерного роста, с учетом психологических, деловых и личных качеств назначаемого лица и результатов служебной деятельности.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.03.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Перемещение по службе лиц рядового и начальствующего состава производится в соответствии с требованиями, установленными статьей 30 Закона.
Сноска. В пункт 12 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Сотрудникам, перемещенным по службе в другой населенный пункт, выдается предписание по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Перемещение лиц рядового и начальствующего состава на должности предусматривающие более высокие по сравнению с занимаемой должностью требования к состоянию здоровья в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 775 "Об утверждении Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождения службы в правоохранительных органах и Государственной фельдъегерской службе Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21646) (далее – Требование) производится с учетом заключения военно-врачебной комиссии (далее – ВВК).
Сотрудники, в течение последних 3-лет признанные ВВК по состоянию здоровья годными к прохождению службы, не направляются на повторное медицинское освидетельствование при перемещении по службе на должности, предусматривающие схожий вид деятельности либо одинаковые или более низкие требования к состоянию здоровья, чем требования к должности, на которую ранее проводилось медицинское освидетельствование.
Исключение составляют сотрудники, которым предыдущим решением ВВК выносилось заключение об ограничении годности к воинской службе либо установлены заболевания или последствия травм с нарушением функции.

15. Қатардағы және басшы құрамдағы адамдарды қызмет бойынша ауыстыруға ұсыну осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бланкіде жасалады және лауазымдар номенклатурасына сәйкес жеке құрам бойынша бұйрықтар шығаруға құқығы бар лауазымды адамдарға жолданады және ІІМ аппаратының мүдделі қызметтерінің, ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының басшыларымен келісуге тиіс.
Әрбір жоғары тұрған басшы лауазымға бәсекеге қабілеттіліктің ең жоғары көрсеткішін (цифрлық рейтинг) алған кемінде бес кандидат ұсынылады. Материалдар осы Нұсқаулықтың 16-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ұсынылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.03.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Қызмет бабында орны ауысқан кезде ІІО кадр қызметі мүдделі қызметтермен бірлесіп, төменде көрсетілген материалдарды ресімдейді, олар ІІМ басшысының, ІІО бөлінісінің, ІІМ білім беру ұйымының жеке құрам бойынша уәкілетті басшысының бұйрығымен іске асырылады:
1) қызметкерді жоғары тұрған лауазымдарға тағайындау кезінде:
ұсыным;
жоғары тұрған лауазымға тағайындалатын қызметкердің және оның тікелей басшысымен куәландырылған баянаты;
ӘДК-нің қорытындысы (бар болған жағдайда);
беделіне кір келтіретін материалдардың бар-жоғы жөніндегі өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің анықтамасы;
2) қызметкерді тең лауазымдарға тағайындау кезінде:
ұсыным;
қызметкердің ұсынылған лауазыммен келісімі бар баянаты;
беделіне кір келтіретін материалдардың бар-жоғы жөніндегі өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің анықтамасы;
ӘДК-нің қорытындысы (бар болған жағдайда);
3) қызметкерді төменгі лауазымдарға тағайындау кезінде:
ұсыным (ұйымдастырушылық-штаттық іс-шараларға байланысты (бұйрықтың нөмірі мен күні), денсаулық жағдайы бойынша және лауазымын төмендету негіздемесін көрсету);
қызметкердің баянаты;
беделіне кір келтіретін материалдардың бар-жоғы жөніндегі өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің анықтамасы;
ӘДК-нің қорытындысы (бар болған жағдайда);
қызметтік тергеу қорытындысы (тәртіптік түрде лауазымын төмендету жағдайында);
4) қызметкерді басқа елді мекенге орын ауыстырған кезде:
ұсынымхат;
қызметкердің баянаты;
ӘДК-нің қорытындысы (бар болған жағдайда);
отбасы мүшесіне медициналық мекеменің қорытындысы (отбасы мүшесін денсаулық жағдайы бойынша басқа елді мекенге орын ауыстырған жағдайда);
халықты әлеуметтік қорғау органының қорытындысы (басқа елді мекенге орны ауысқан жағдайда бөлек тұратын жұбайының (зайыбының) қарт немесе науқас ата-анасына күтім жасау қажеттілігіне байланысты).

15. Представление лиц рядового и начальствующего состава к перемещению по службе составляется на бланке по форме согласно приложению 2 к настоящей Инструкции и направляется согласно номенклатуре должностей должностным лицам, имеющим право издавать приказы по личному составу и подлежат согласованию с руководителями заинтересованных служб аппарата МВД, подразделений ОВД, организаций образования МВД.
На каждую вышестоящую руководящую должность представляются не менее пяти кандидатов, набравших наивысший показатель конкурентоспособности (цифровой рейтинг). Материалы оформляются в соответствии с подпунктом 1) пункта 16 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.03.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При перемещении сотрудником по службе, кадровой службой ОВД совместно с заинтересованными службами оформляются нижеперечисленные материалы, которые реализуются приказом руководителя МВД, уполномоченного руководителя подразделения ОВД, организации образования МВД по личному составу:
1) при назначении сотрудника на вышестоящие должности:
представление;
рапорт сотрудника, назначаемого на вышестоящую должность и заверенная его непосредственным руководителем:
заключение ВВК (при необходимости);
справка подразделений собственной безопасности на наличие компрометирующих материалов;
2) при назначении сотрудника на равные должности:
представление;
рапорт сотрудника с согласием на предложенную должность;
справка подразделений собственной безопасности на наличие компрометирующих материалов;
заключение ВВК (при необходимости);
3) при назначении сотрудника на низшие должности:
представление (указать основание понижения в должности-в связи с организационно-штатными мероприятиями (номер и дату приказа), по состоянию здоровья);
рапорт сотрудника;
справка подразделений собственной безопасности на наличие компрометирующих материалов;
заключение ВВК (при необходимости);
заключение служебного расследования (в случае понижения в должности в дисциплинарном порядке);
4) при перемещении сотрудника в другой населенный пункт:
представление;
рапорт сотрудника;
заключение ВВК (при необходимости);
заключение медицинского учреждения на члена семьи (в случае перемещения в другой населенный пункт по состоянию здоровья члена семьи);
заключение органа социальной защиты население (в случае перемещения в другой населенный пункт, обусловлено необходимостью ухода за престарелыми или больными родителями супруга (супруги) проживающими отдельно).

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
17. Төменгі лауазымдарға орны ауыстырылған қатардағы және басшы құрамдағы адамдар кейіннен, қызмет бойынша ұсынылуы мүмкін.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Қызметкерді жоғары тұрған лауазымға ұсыну оның қолданыстағы тәртіптік жазасы болған кезде жүргізілмейді.
4-тарау. Демалыстар беру
19. ІІМ аппаратының, ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне және ІІМ білім беру ұйымдарының курсанттарына Заңның 10-тарауында белгіленген талаптарға сәйкес демалыстардың әртүрлі түрлері беріледі.
20. ІІМ аппаратында, ІІО бөліністерінде және ІІМ білім беру ұйымдарында жыл сайын 15 желтоқсанға дейін алдағы жылға қызметкерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалыстарының кестесі жасалады және оны демалыс беру құқығы бар лауазымды адам бекітеді.
21. Демалысты беру, ұзарту не ауыстыру және демалыстан шақырту ІІМ уәкілетті басшысының, ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымының уәкілетті басшысының бұйрығымен ресімделеді.
22. Қызметкердің (курсанттың) демалысты беру туралы баянатта көрсетілген Қазақстан Республикасының елді мекенінде демалыс өткізу демалысты өткізу орны бойынша ІІО бөліністерінің демалыс билетіндегі жазбамен не мөрімен расталады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге демалысқа шыққан кезде баянатта көрсетілген елді мекенде болуын растайтын құжат жол жүру құжаты немесе паспортта шекаралық бақылаудан өткені туралы белгілер болып табылады.
23. Жыл сайынғы ақылы еңбек, қысқа мерзімді, оқу демалыстарын өткізу орнына бару және кері қайту үшін қажетті уақыт көліктің қандай да бір түрінің қозғалыс кестесі бойынша есептеледі.
Ақылы жыл сайынғы еңбек, қысқа мерзімді, оқу демалысын өткізу орнына ұшақпен барған кезде жол жүру уақыты демалысты өткізу орнына бір тәулік есебінен және кері қарай есептеледі.
Қызметкерлер ақылы жыл сайынғы еңбек, қысқа мерзімді, оқу демалысына оларға жол жүру үшін қосымша күндер берілгеннен гөрі жылдам көлік түрімен демалысты өткізу орнына бару және кері қайту уақыты іс жүзінде жұмсалған уақыт бойынша есептеледі, ал демалыстың жалпы ұзақтығы демалысты өткізу орнына бару және кері қайту уақытын ескере отырып, тиісінше қысқартылады.
Жыл сайынғы ақылы еңбек, қысқа мерзімді, оқу демалысына жеке көлікпен (автомотокөлікпен және т.б.) бара жатқан қызметкерлердің демалысты өткізу орнына бару және кері қайту үшін қажетті уақыты темір жол көлігінің кестесі бойынша есептеледі.
Егер ақылы жыл сайынғы еңбек, қысқа мерзімді, оқу демалысы өткізілетін жерге жол жүру үшін қажетті уақыт он екі сағаттан асатын болса, онда қызметкердің (курсанттың) демалысына демалыс өткізілетін жерге бару және кері қайту үшін екі тәулік қосылады.
Егер ақылы жыл сайынғы еңбек, қысқа мерзімді, оқу демалыстарын өткізу орнына жол жүру үшін қажетті уақыт он екі сағаттан кем болған жағдайларда, онда қызметкердің (курсанттың) демалысына демалысты өткізу орнына бару және кері қайту үшін бір тәулік қосылады.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Лица рядового и начальствующего состава, перемещенные на нижестоящие должности, в последующем могут выдвигаться по службе.
Сноска. В пункт 17 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Выдвижение сотрудника на вышестоящие должности не производятся при наличии у него действующего дисциплинарного взыскания.
Глава 4. Предоставление отпусков
19. Сотрудникам аппарата МВД, подразделений ОВД, организаций образования МВД и курсантам организаций образования МВД предоставляются различные виды отпусков в соответствии с требованиями, установленными главой 10 Закона.
20. В аппарате МВД, подразделениях ОВД и организациях образования МВД ежегодно до 15 декабря на предстоящий год составляется график ежегодных оплачиваемых трудовых отпусков сотрудников и утверждается должностным лицом, имеющим право предоставления отпусков.
21. Предоставление, продление отпуска либо перенос и отзыв из отпуска оформляются приказом уполномоченного руководителя МВД, уполномоченного руководителя подразделений ОВД, организации образования МВД.
22. Проведение сотрудником (курсантом) отпуска в населенном пункте Республики Казахстан, указанном в рапорте о предоставлении отпуска, подтверждается записью либо печатью подразделений ОВД по месту проведения отпуска в отпускном билете по форме, согласно приложению 5 к настоящей Инструкции.
При следовании в отпуск за пределы Республики Казахстан подтверждающим документом о действительном нахождении в указанном рапорте населенном пункте является проездной документ либо отметки в паспорте о прохождении пограничного контроля.
23. Время, необходимое для проезда к месту проведения оплачиваемых ежегодных трудовых, краткосрочных, учебных отпусков и обратно, исчисляется по расписанию движения того или иного вида транспорта.
При следовании к месту проведения оплачиваемого ежегодного трудового, краткосрочного, учебного отпуска самолетом время на проезд исчисляется из расчета одни сутки к месту проведения отпуска и обратно.
В тех случаях, когда сотрудники следуют в оплачиваемый ежегодный трудовой, краткосрочный, учебный отпуск более быстрым видом транспорта, чем тот, для проезда которым им выделены дополнительные дни, время для проезда к месту проведения отпуска и обратно исчисляется по фактически затраченному, а общая продолжительность отпуска с учетом времени проезда к месту проведения отпуска и обратно этих лиц на службе соответственно сокращается.
Сотрудники следующие в оплачиваемый ежегодный трудовой, краткосрочный, учебный отпуск личным транспортом (автомототранспортом и другими), время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, исчисляется по расписанию железнодорожного транспорта.
В случаях, если время необходимое для проезда к месту проведения оплачиваемого ежегодного трудового, краткосрочного, учебного отпуска составляет более двенадцати часов, то к отпуску сотрудника (курсанта) присоединяются двое суток для следования к месту проведения отпуска и обратно.
В случаях, если время необходимое для проезда к месту проведения оплачиваемого ежегодного трудового, краткосрочного, учебного отпусков составляет менее двенадцати часов, то к отпуску сотрудника (курсанта) присоединяются одни сутки для следования к месту проведения отпуска и обратно.

24. Бірнеше пункттерде ақылы кезекті еңбек демалыстарын, қысқа мерзімді демалыстарын өткізу кезінде қызметкерлерге тек бір пунткте ғана жол жүру және кері қайту үшін (Қазақстан Республикасы бойынша неғұрлым алыстығына) уақыт беріледі.
25. Кезекті ақылы еңбек демалысын қызметі бойынша ауысқанға дейін пайдаланбаған қызметкерлерге демалыс ауысқан жылы жаңа қызмет орны бойынша беріледі.
Бұрынғы қызмет орны бойынша қызметкерлер қызмет өткерудің ерекше жағдайлары үшін қосымша демалысты да пайдаланбаған жағдайларда бұл демалыс оларға жаңа қызмет орны бойынша бір мезгілде қосымша ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысымен беріледі және қызмет өткерудің ерекше жағдайларымен жұмыс істеген уақытына тепе-тең есептеледі.
26. Қолайсыз климаттық жағдайлары бар жерлерден басқа аудандар мен жерлерге ауысқан және ақылы, оның ішінде өткен және ағымдағы жылдары біріктірілген кезекті еңбек демалысын пайдаланбаған қызметкерлерге демалыс жаңа қызмет орны бойынша: қолайсыз климаттық жағдайлары бар жерлерден ауысқанға дейінгі қызмет кезеңі үшін - осы аудандар мен елді мекендерде қызмет өткерген уақытқа барабар (қосымша демалыстарды ескере отырып), ауысқаннан кейін - жалпы негіздерде беріледі.
27. Демалыс уақытында сырқаттануына байланысты қызметкерлерге ақылы жыл сайынғы еңбек демалысын ІІМ уәкілетті басшысы, ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының уәкілетті басшысы осы адамдар қызмет орнына қайтып келгеннен кейін және емдеу мекемесінің еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша босатылғанын куәландыратын құжаттарын ұсынғаннан кейін ұзартады. Бұл ретте жыл сайынғы ақылы еңбек демалысында болу уақыты осы адамдарда үзілмеуге тиіс. Демалыс қызметкердің баянаты және еңбекке уақытша жарамсыздық парағы бойынша пайдаланылмаған күндер санына ұзартылады және тиісті бұйрықпен ресімделеді.
28. Қызметкер өзіне байланысты емес себептер бойынша жыл сайынғы ақылы еңбек немесе қысқа мерзімді демалыстарда кідіртілген жағдайда, ол бұл туралы қызмет өткеріп жатқан бөліністің басшысына хабарлауға және кейіннен міндетті түрде кідіру себебін куәландыратын құжатты ұсынуға міндетті.
29. Жүктілігі және босануы бойынша демалыстың алдында немесе тікелей одан кейін не бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыс аяқталғаннан кейін қызметкерге оның қалауы бойынша жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы беріледі.
Бұл ретте бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты демалыс бөліп-бөліп пайдаланылған жағдайда, жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы толық көлемде бірінші рет шыққаннан кейін бір рет қана беріледі, кейіннен жыл сайынғы ақылы еңбек демалысы қызмет өткерген толық айларға барабар беріледі.

24. При проведении оплачиваемого очередного трудового, краткосрочного отпусков в нескольких пунктах сотрудникам предоставляется время для проезда только к одному пункту и обратно (к наиболее отдаленному по Республике Казахстан).
25. При перемещениях по службе сотрудников, не использовавших оплачиваемый очередной трудовой отпуск до этого перемещения, отпуск предоставляется по новому месту службы в году перемещения.
В тех случаях, когда сотрудники по прежнему месту службы не использовали также и дополнительный отпуск за особые условия прохождения службы, этот отпуск им предоставляется по новому месту службы одновременно с оплачиваемым ежегодным трудовым отпуском и исчисляется пропорционально времени работы с особыми условиями прохождения службы.
26. Сотрудникам, переведенным из местностей с неблагоприятными климатическими условиями в другие районы и местности и неиспользовавшим оплачиваемый очередной трудовой отпуск, в том числе соединенный за истекший и текущий годы, отпуск предоставляется по новому месту службы из расчета: за период службы до перевода из местностей с неблагоприятными климатическими условиями - пропорционально времени, прослуженному в этих районах и местностях (с учетом дополнительных отпусков), после перевода - на общих основаниях.
27. Продление оплачиваемого ежегодного трудового отпуска сотрудникам в связи с заболеванием во время отпуска производится уполномоченным руководителем МВД, уполномоченным руководителем подразделений ОВД, организаций образований МВД предоставившим отпуск, после возвращения этих лиц к месту службы и представления документов лечебного учреждения, удостоверяющих получение ими освобождения по временной нетрудоспособности. При этом время нахождения в оплачиваемом ежегодном трудовом отпуске у этих лиц, не должно прерываться. Отпуск продлевается на число неиспользованных дней по рапорту сотрудника и листу временной нетрудоспособностии оформляется соответствующим приказом.
28. В случае задержки сотрудника в оплачиваемом ежегодном трудовом или краткосррочном отпусках по причинам, от него не зависящим, он сообщает об этом руководителю подразделения в котором проходит службу и в последующем предоставляет документ, удостоверяющий причину задержки.
29. Перед отпуском по беременности и родам или непосредственно после него либо по окончании отпуска по уходу за ребенком до достижении им трех лет сотруднику по его желанию предоставляется оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск.
При этом, в случае использования отпуска по уходу за ребенком до достижении им трех лет по частям оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск в полном объеме предоставляется только один раз после первого выхода, в последующем оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск предоставляется пропорционально прослуженным полным месяцам.

30. Қысқа мерзімді ақылы еңбек демалыстары некеге отыру, бала туу, жақын туысының (ата-анасы, балаларының, асырап алушының, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), атасы, әжесі, немерелерінің) немесе асырауында болған адамдардың денсаулық жағдайы ауыр болған немесе қайтыс болған, жақын туысының (ата-анасы, балаларының, асырап алушының, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері (қарындастары), атасы, әжесі, немерелерінің) немесе асырауында болған адамдар өрт немесе табиғи апат жағдайында зардап шегу кезінде баянат бойынша беріледі.
Қысқа мерзімді демалыс берілген мән-жайлар құжатпен расталуға тиіс.
Өмірге қауіп төндірумен, қару қолданумен, дене және психологиялық-эмоционалдық жүктемесі жоғары өзге де қысылтаяң жағдайларда шұғыл іс-шараларға қатысқан қызметкерлерге сауықтыру демалысы үшін бес тәулік қысқа мерзімді ақылы демалыс беріледі.
31. ІІО кадр қызметтері жыл бойы қызметкерлерге демалыстардың барлық түрлерінің уақтылы берілуіне бақылауды тұрақты түрде жүзеге асыруға, барлық анықталған кемшіліктер туралы өзінің тікелей басшыларына дереу баяндауға міндетті.
32. Донорлар болатын ІІО қызметкерлері, сондай-ақ ІІО білім беру ұйымдарының курсанттары қанды және (немесе) оның компоненттерін донациялау күндері нарядтарда, вахталарда тұрудан және қызметтің басқа да түрлерін атқарудан және оқу-тәрбие процесінен босатылады.
Осы кепілдіктер донациялау кезінен бастап бір жыл бойы жарамды және жыл сайынғы ақылы еңбек демалысына қосылуы мүмкін.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Арнаулы атақтарды беру
33. ІІО қызметкерлеріне арнаулы атақтар Заңның 4-тарауында белгіленген талаптарға сәйкес беріледі.
34. Қатардағы және кіші басшы құрамның арнаулы атақтарын (алғашқы және кезекті) ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының уәкілетті басшысы береді.
ІІМ аппаратының қызметкерлеріне орта және аға басшы құрамның алғашқы және кезекті арнаулы атақтарын Ішкі істер министрі береді.
Орта және аға басшы құрамның арнаулы атақтарын (капитанға дейін қоса алғанда алғашқы және кезекті) ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының уәкілетті басшысы береді.
Полковникті қоса алғанға дейін орта және аға басшы құрамның кезекті арнаулы атақтарын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі береді.

30. Краткосрочные оплачиваемые отпуска предоставляются по рапорту сотрудника при регистрации брака, рождения ребенка, в случае тяжелого состояния здоровья или смерти (гибели) близкого родственника (родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки) или лица, на воспитании которого он находился, в случае пожара или другого стихийного бедствия, постигшего его семью или близкого родственника (родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки).
Обстоятельства, по которым предоставлен краткосрочный отпуск, должны быть документально подтверждены.
Сотрудникам, принимавшим участие в оперативных мероприятиях, сопряженных с риском для жизни, применением оружия, в иных экстремальных ситуациях с повышенной физической и психоэмоциональной нагрузкой, предоставляются краткосрочные оплачиваемые отпуска для оздоровительного отдыха пять суток.
31. Кадровые службы ОВД регулярно в течение года осуществляют контроль за своевременным предоставлением сотрудникам всех видов отпусков, о всех выявленных недостатках немедленно докладывают своим непосредственным руководителям.
32. Сотрудники ОВД, а также курсанты организаций образований ОВД, являющиеся донорами, в дни донации крови и (или) ее компонентов освобождаются от несения нарядов, вахт и других форм службы и от учебно-воспитательного процесса.
Настоящие гарантии действительны в течение одного года с момента донации и может быть присоединен к оплачиваемому ежегодному трудовому отпуску.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Присвоение специальных званий
33. Сотрудникам ОВД специальные звания присваиваются в соответствии с требованиями, установленными главой 4 Закона.
34. Специальные звания рядового и младшего начальствующего состава (первые и очередные) присваиваются уполномоченным руководителем подразделений ОВД, организации образований МВД.
Сотрудникам аппарата МВД первые и очередные специальные звания среднего и старшего начальствующего состава присваиваются Министром внутренних дел.
Специальные звания (первые и очередные до капитана включительно) среднего и старшего начальствующего состава присваиваются уполномоченным руководителем подразделений ОВД, организации образований МВД.
До полковника включительно очередные специальные звания среднего и старшего начальствующего состава присваиваются Министром внутренних дел Республики Казахстан.

35. Арнаулы атақтар беруге (бірінші, оның ішінде кезектен тыс, кезекті арнаулы атақты мерзімінен бұрын беруге, атқарып отырған штаттық лауазымы бойынша көзделген атақтан бір саты жоғары немесе арнаулы атақты төмендетуге (қалпына келтіруге) ұсыну осы Нұсқаулыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бланкіде ресімделеді.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Арнаулы атақтарды беруге ұсынымдардың бланкілерін толтыру кезінде мыналарды ескеру қажет:
1) егер лауазымы бойынша екі атақ белгіленсе, онда лауазымы бойынша арнаулы атақ бөлімінде бөліністің санын ескере отырып, штаттық лауазымы бойынша атақ көрсетіледі;
2) қызметкерге берілетін арнаулы атақ толық, қысқартусыз көрсетіледі;
3) жеке нөмір беру туралы бөлім офицерлік атақтары немесе орта және аға басшы құрамның арнайы атақтары жоқ адамдарға орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атақтарын беруге ұсынылған жағдайда толтырылады;
4) білімі туралы бөлімде атақ берілетін адамның білімі (орта, арнаулы орта немесе жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі), сондай-ақ қай жылы және қандай оқу орнын бітіргені көрсетіледі. Егер атақ берілетін адам бірнеше оқу орнын бітірсе, онда білім туралы бөлімде деңгейі бойынша жоғары оқу орны ғана көрсетіледі. Деңгейі бойынша бірдей екі жоғары оқу орнын бітірген кезде осы екі оқу орны да көрсетіледі. Осы бөлімде ғылыми, академиялық дәрежесінің және ғылыми атағының болуы туралы жазба жасалады.
Егер атақ берілетін адам оқу орнында оқитын болса, ол туралы орта арнаулы немесе жоғары оқу орнының қай курсында және факультетінде оқитынын көрсете отырып, білімі туралы бөлімде жазылады, ұсынымға оқу орнынан анықтама қоса беріледі;
5) қазіргі атағы бөлімінде ІІМ кадрларына жаңадан қабылданатындар үшін берілген арнаулы атақтар, ал орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атақтарын беруге ұсынылған кезде - офицерлік атақтар көрсетіледі. Орта және аға басшы құрамның бірінші арнаулы атағын беруге ұсынылған кезде қатардағы және кіші басшы құрамның арнаулы атақтары және қатардағы, сержанттар, старшиналар құрамының әскери атақтары көрсетілмейді;

35. Представления к присвоению специальных званий (первые, в том числе к внеочередному, досрочному присвоению очередного специального звания, на одну ступень выше звания, предусмотренного по занимаемой штатной должности, или к снижению (восстановлению) в специальном звании) оформляются на бланке по форме, согласно приложению 6 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При заполнении бланков представлений к присвоению специальных званий необходимо учитывать:
1) если по должности установлены два звания, то в разделе специальное звание по должности указывается звание по штатной должности с учетом численности подразделения;
2) специальное звание, к присвоению которого представляется сотрудник, указывается полным наименованием, без сокращений;
3) раздел о присвоении личного номера заполняется в случае представления к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава лицам, не имеющим офицерских званий или специальных званий среднего и старшего начальствующего состава;
4) в разделе об образовании указывается образование, которое имеет представляемый к присвоению звания (среднее, среднее специальное или высшее, послевузовское), а также в каком году и какое учебное заведение окончил. Если представляемый к званию окончил несколько учебных заведений, то в разделе об образовании указывается только высшее по уровню учебного заведения. При окончании двух одинаковых по уровню высших учебных заведений указываются оба этих учебных заведения. В этом же разделе производится запись о наличии ученой, академической степени и ученого звания.
Если представляемый к званию учится в учебном заведении, об этом производится запись в разделе об образовании с указанием, на каком курсе и факультете среднего специального или высшего учебного заведения он учится, к представлению прикладывается справка из учебного заведения;
5) в разделе имеющееся звание указываются присвоенные специальные звания для вновь зачисляемых в кадры МВД, а при представлении к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава - офицерские звания. При представлении к присвоению первого специального звания среднего и старшего начальствующего состава, специальные звания рядового и младшего начальствующего состава и воинские звания рядового, сержантского, старшинского состава не указываются;

6) әскери есептен шығару, әскери қызметке жарамдылығы және бастапқы кәсіби даярлықтан өтуі туралы бөлімдер басшы құрамның бірінші арнаулы атағын беруге, ІІМ кадрларына қабылдауға ұсынылған кезде ғана толтырылады;
7) қысқаша сипаттама бөлімінде атақ берілетін адамның іскерлік және моральдық қасиеттері сипатталады.
Кезектен тыс, кезекті арнаулы атақты мерзімінен бұрын немесе атқарып отырған лауазымы бойынша штатта көзделгеннен бір саты жоғары беруге ұсынымхатта қызметкер нақты қандай сіңірген еңбегі немесе жұмыстағы көрсеткіштері үшін атақ беруге ұсынылатынын және бұрын атақ кезектен тыс, мерзімінен бұрын немесе бір саты жоғары берілгенін көрсетеді, бұл ретте бұйрықтың нөмірі мен күні көрсетіледі.
Атақ беруге ұсынылушының ұсынымында ІІМ аппараты қызметінің басшысы, ІІО бөлінісінің, ІІМ білім беру ұйымының уәкілетті басшысы қол қояды;
8) ұсынымның сыртқы жағына қызметкердің қызметтік тізімінен қызмет өткеру туралы мәліметтер енгізіледі, оларды кадр қызметінің қызметкері растайды.
Бірінші арнаулы атақтар берілген немесе ІІО-ның бұрынғы қызметкерлері ІІМ кадрларына қабылданған жағдайда бөлімде барлық еңбек қызметі көрсетіледі, бұл ретте онда 3 айдан астам үзілістердің себептері көрсетіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
37. Атақ беру Министрдің құзыретіне кіретін басшы құрамның бірінші арнаулы атақтарын беруге ұсынымдар ІІМ кадр қызметіне әр айдың бірі күніне жолданады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Кезекті арнаулы атақтар беру туралы бұйрықтар берілген күні көрсетіле отырып, айдың соңғы күндерінде шығарылады.
Кіші басшы құрамға арнаулы атақтар беру және орта және аға басшы құрамға арнаулы атақтар беру туралы бұйрықтар жеке жасалады.
39. ІІО қызметке қабылданған адамдарға орта және аға басшы құрамның алғашқы арнаулы атақтарын беруге ұсынымдар оларды лауазымға тағайындағаннан кейін бір апта мерзімде ресімделеді.

6) разделы о снятии с воинского учета, годности к воинской службе и прохождение первоначальной профессиональной подготовки заполняются только при представлении к присвоению первого специального звания начальствующего состава, к зачислению в кадры МВД;
7) в разделе краткая характеристика описываются деловые и моральные качества представляемого к званию.
В представлении к присвоению очередного специального звания внеочередные, досрочно или на ступень выше предусмотренного штатом по занимаемой должности указывается за какие конкретно заслуги или показатели в работе сотрудник представляется к присвоению звания и присваивалось ли ранее звание внеочередные, досрочно или на ступень выше, при этом указываются номер и дата приказа.
Представление представляемого к присвоению звания подписывается руководителем службы аппарата МВД, уполномоченным руководителем подразделения ОВД, организации образования МВД;
8) на оборотной стороне представления вносятся сведения о прохождении службы из послужного списка сотрудника, которые заверяются сотрудником кадровой службы.
В случае присвоения первых специальных званий или зачислении в кадры МВД бывших сотрудников ОВД в разделе указывается вся трудовая деятельность, при этом оговариваются причины перерывов в ней более 3-х месяцев.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Представления к присвоению первых специальных званий начальствующего состава, присвоение которых входит в компетенцию Министра, направляются в кадровую службу МВД к первому числу каждого месяца.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Приказы о присвоении очередных специальных званий издаются в последних числах месяца, с оговоркой даты присвоения.
Приказы о присвоении специальных званий младшего начальствующего состава и присвоении специальных званий среднего и старшего начальствующего состава составляются отдельно.
39. Представления к присвоению первых специальных званий среднего и старшего начальствующего состава лицам, принятым на службу в ОВД, оформляются в недельный срок после назначения их на должность.

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Басшы құрамның арнаулы атақтарын беруге уақтылы ұсынылуына, сондай-ақ ұсынымдарда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығына жауапкершілік пен бақылау ІІМ аппараты қызметтерінің басшыларына, ІІО бөліністерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының уәкілетті басшыларына және ІІО кадр қызметтеріне жүктеледі.
41. Қызметкерді кезекті арнаулы атақ беруге ұсыну негізсіз кідіртілген жағдайда, тиісті арнаулы атақ алдыңғы арнаулы атақта болу мерзімі өткеннен кейінгі келесі күннен бастап беріледі.
Бұл жағдайда ІІО кадр қызметі кінәлі адамдарға кезекті арнаулы атақ беруді кешіктіру себептерін және тәртіптік сипаттағы қабылданған шараларды көрсете отырып, дәлелді қорытынды дайындайды.
42. Кезекті арнаулы атақ беруді кідірту туралы дәлелді қорытынды оған қатысты ұсыным кідіртілген қызметкерге қол қойғызып хабарланады және оның жеке ісінің материалдарына қоса тіркеледі.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. ІІМ аппараты қызметінің басшысы, ІІО бөлінісінің, ІІМ білім беру ұйымының уәкілетті басшысы арнаулы атақ беру туралы тиісті бұйрықтың (немесе одан үзіндінің) келіп түсуіне қарай қызметтік кеңестерде, жиналыстарда немесе жеке құрамның алдында сапта хабарлайды .
6 - тарау. Ішкі істер органдарынан жұмыстан шығару
44. ІІО-да қызметті тоқтату Заңның 11-тарауында белгіленген талаптарға сәйкес ІІО-нің уәкілетті басшысының, ІІО бөлінісінің, ІІМ-нің білім беру ұйымының уәкілетті басшысының бұйрықтарымен ресімделеді.
45. Заңның 80-бабы 1-тармағының 1), 2), 4) және 18) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан босатылған қызметкерлерге олардың жұмыстан шығарылғаны немесе қызметте болудың шекті жасына жеткені туралы жұмыстан шығарылғанға дейін бір айдан кешіктірілмей хабардар етіледі. Бұл үшін ІІО кадр қызметтері осы қызметкерлерге осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны қол қойғызып береді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Штаттың қысқартылуына немесе ІІО-ның қайта құрылуына байланысты жұмыстан шығару Заңның 80-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы бойынша қызметкерді басқа лауазымда пайдалану мүмкін болмаған жағдайда жүргізілуі мүмкін.

Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Контроль за своевременным представлением к присвоению специальных званий начальствующего состава, а также за достоверность указанных в представлениях сведений возлагаются на руководителей служб аппарата МВД, уполномоченных руководителей подразделений ОВД, организаций образования МВД и кадровые службы ОВД.
41. В случае необоснованной задержки представления сотрудника к присвоению очередного специального звания соответствующее специальное звание присваивается со следующего дня по истечении срока пребывания в предыдущем специальном звании.
В этом случае кадровой службой ОВД готовится мотивированное заключение с указанием причин задержки присвоения очередного специального звания и принятых мер дисциплинарного характера к виновным лицам.
42. Мотивированное заключение о задержке присвоения очередного специального звания объявляется под роспись сотруднику, в отношении которого представление задержано, и приобщается к материалам его личного дела.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Объявление о присвоении специального звания производится руководителем службы аппарата МВД, уполномоченным руководителем подразделения ОВД, организации образования МВД при поступлении соответствующего приказа (или выписки из него) на служебных совещаниях, собраниях или перед строем личного состава.
Глава 6. Увольнение из ОВД
44. Прекращение службы в ОВД оформляется приказами уполномоченного руководителя МВД, уполномоченного руководителя подразделения ОВД, организации образования МВД в соответствии с требованиями, установленными главой 11 Закона.
45. Сотрудники, увольняемые по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2, 4) и 18) пункта 1 статьи 80 Закона, уведомляются об увольнении либо достижении предельного возраста пребывания на службе не позднее, чем за один месяц до увольнения или достижения предельного возраста. Для этого кадровыми службами ОВД выдают этим сотрудникам под роспись уведомления по форме согласно приложению 8 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Увольнение в связи с сокращением штатов или реорганизацией ОВД по подпункту 4) пункта 1 статьи 80 Закона может производиться в случае невозможности использования сотрудника в другой должности.

47. Заңның 80-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы бойынша қызметкерді жұмыстан шығару әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы негізінде жүргізіледі:
1) ІІО-да қызметке жарамсыздығы туралы. ІІО-ның кадр қызметі қызметкерді қорытынды шығарылған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде міндетті түрде жұмыстан шығарады;
2) ІІО-да қызметке шектеулі жарамдылығы туралы, қызметкер өзі жазған жұмыстан шығару туралы баянаты бойынша жұмыстан шығарылады немесе бос орын болған жағдайда оның баянатына сәйкес денсаулық жағдайына қойылатын талаптар бойынша қайшы келмейтін басқа лауазымға ауыстырылуға жатады. Атқарып отырған лауазымында қызметін жалғастыруға ниет білдірген қызметкер ӘДК қорытындысы шығарылған сәттен бастап үш ай өткеннен кейін ІІО кадр қызметі медициналық куәландыруға қайта жібереді. ӘДК әскери қызметке жарамдылық дәрежесі туралы қорытындының алдыңғы тұжырымын сақтаған кезде қызметкер оның қызметтен шығаруға баянатының бар-жоғына қарамастан, жұмыстан шығарылады.
48. Қызметкерлерді еңбек сіңірген жылдары бойынша немесе өз қалауы бойынша қызметтен босату Заңның 80-бабы 1-тармағының 1), 5) тармақшалары бойынша жұмыстан шығару туралы баянат берілген күнінен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
Тараптардың келісімі бойынша қызметкерді көрсетілген негіздер бойынша жұмыстан босату бір ай мерзім өткенге дейін де жүргізілуі мүмкін.
49. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының, ұйымдарының жазбаша өтінімі бойынша белгіленген тәртіпте басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдарға жұмысқа ауысуына байланысты Заңның 80-бабы 1-тармағының 6) тармақшасы бойынша қызметкерлерді жұмыстан босату бір ай мерзім ішінде жүргізіледі.
50. Заңның 80-бабы 1-тармағының 8) тармақшасы бойынша жұмыстан шығарған кезде еңбек жағдайларының өзгеруіне байланысты одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан жағдайда қызметкер ІІМ уәкілетті басшысының, ІІО бөлінісінің, ІІМ қабылдау және жұмыстан шығару құқығы бар білім беру ұйымының уәкілетті басшысының атына баянат жазады, онда еңбек жағдайларының өзгерістері баяндалады. ІІО кадр қызметі он жұмыс күннің ішінде онда қамтылған мәліметтерге тексеру жүргізеді және берілген өкілеттіктер шегінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) еңбек жағдайындағы бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар әзірлеу және қызметкерге оның қабылданған шаралармен келісуі, қызметін жалғастыруы және алдыңғы баянатты кері қайтарып алуы туралы баянат жазуды ұсыну;
2) жоюға болмайтын еңбек жағдайларының өзгеруіне байланысты одан әрі қызмет өткеруден бас тартуына байланысты қызметкерді ІІО-дан оның келісімімен жұмыстан шығаруға құқығы бар.

47. Увольнение сотрудника по подпункту 3) пункта 1 статьи 80 Закона производиться на основании заключения военно-врачебной комиссии, в случаях вынесения:
1) о непригодности к службе в ОВД. Кадровой службой ОВД сотрудник в обязательном порядке увольняется в течении 15 рабочих дней со дня вынесения заключения;
2) об ограниченной пригодности к службе в ОВД, сотрудник увольняется по поданному им рапорту об увольнении либо, в случае имеющейся вакансии И согласно его рапорту подлежит переводу на другую должность, не противоречащую по требованиям к состоянию здоровья. Сотрудник, изъявивший желание продолжить службу на занимаемой должности, по истечении трех месяцев с момента вынесения заключения ВВК повторно направляется кадровой службой ОВД на медицинское освидетельствование. При сохранении ВВК предыдущей формулировки заключения о степени годности к воинской службе сотрудник увольняется вне зависимости от наличия его рапорта на увольнение.
48. Увольнение сотрудников по выслуге лет или по собственному желанию по подпунктам 1), 5) пункта 1 статьи 80 Закона производится в месячный срок со дня подачи рапорта об увольнении.
По соглашению сторон, увольнение сотрудника по указанным основаниям может производиться и до истечения месячного срока.
49. По письменному запросу государственных органов, организации Республики Казахстана увольнение сотрудников по подпункту 6) пункта 1 статьи 80 Закона в связи с переходом в установленном порядке на работу в другие государственные органы и организации проводится в течение месячного срока.
50. При увольнении по подпункту 8) пункта 1 статьи 80 Закона, в случае отказа от дальнейшего прохождения службы в связи с изменением условий труда сотрудник подает рапорт на имя уполномоченного руководителя МВД, уполномоченного руководителя подразделения ОВД, организации образования МВД, имеющего право приема и увольнения, в котором излагает изменения условий труда. Кадровая служба ОВД в течении десяти рабочих дней проводит проверку содержащихся в нем сведений и в пределах предоставленных полномочий принимает одно из следующих решений:
1) разработать меры по устранению нарушений в условиях труда и предложить сотруднику написать рапорт о его согласии с принятыми мерами, продолжении службы и отзыве предыдущего рапорта;
2) уволить сотрудника с ОВД с его согласия в связи с отказом от дальнейшего прохождения службы в связи с изменением условий труда, которые не могут быть устранены.

51. Аттестаттау қорытындылары бойынша анықталған қызметкерлерді қызметке сәйкес келмеуі бойынша қызметтен шығару Заңның 80-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы бойынша аттестаттау комиссиясы шешім шығарған күнінен бастап бір ай мерзімде жүргізіледі.
52. Қызметкерді Заңның 80-бабы 1-тармағының 12-тармақшасы бойынша қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны үшін жұмыстан шығарған кезде ұсынымда қызметкер жасаған бұзушылықтың мәні мен сипаты, сондай-ақ оған жүктелген міндеттерді орындау тәртібі мен шарттарын реттейтін нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтамағаны егжей-тегжейлі көрсетіледі, бұл ретте Заңның 7-тарауын басшылыққа алу қажет.
Қызметтік тәртіпті өрескел бұзуға мыналар жатады:
қызметкердің қызметтiк орындамауы немесе мiндеттерiн тиiсiнше орындамауы, адамның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiруi, егер бұл әрекеттер (әрекетсiздiк) қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқпаса; мемлекеттiк органдардың қалыпты жұмыс iстеуiне және қызметтiк мiндеттердi орындауына кедергi келтiретiн әрекеттерге, оның iшiнде ереуiлдерге қатысу; қызметкердің қызметте алкогольдік және (немесе) есiрткi және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде болуы, оның iшiнде жұмыс күнi iшiнде осындай мас болуды тудыратын заттарды пайдалануы; лауазымды тұлғаның қызметтiң мүдделерiне нұқсан келтiрген қызметтiк мiндеттерiн орындауына байланысты өзiне белгiлi болған жария ақпаратқа жатпайтын ақпаратты жария етуi.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Заңның 80-бабы 1-тармағының 12-1) тармақшасы бойынша ІІМ қарамағындағы аумақтық органның басшысын жұмыстан шығарған кезде ұсынымда оның мыналарға:
қылмыстық құқық бұзушылықтарды тіркеуден жасыруға;
қарамағындағы қызметкердің Қазақстан Республикасы Конституциясының II бөлімінде көзделген, заңды күшіне енген сот актілерінде не қылмыстық қудалау органдарының 3), 4), 9), 10), 11) және 12) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы тармақтарының немесе 36-бабының қылмыстық істі тоқтату туралы шешімдерінде белгіленген азаматтардың конституциялық құқықтарын өрескел бұзумен байланысты қылмыс жасауы;
Қазақстан Республикасы Конституциясының II бөлімінде көзделген азаматтардың конституциялық құқықтарын бұзуға байланысты тәртіптік теріс қылықтардың жүйелі түрде жасалуына жол бермеу бойынша шараларды қабылдамауының мәні егжей-тегжейлі көрсетіледі.
54. ІІО беделіне кір келтіретін теріс қылық жасағаны үшін Заңның 80-бабы 1-тармағының 13) тармақшасына сәйкес іс-әрекеттер жасаған, оның ішінде қызметтік міндеттерін атқарумен байланысты емес, бірақ азаматтардың көз алдарында құқық қорғау органдарының абыройы мен беделін көзбе-көз түсіретін әрекеттер, атап айтқанда: қызметкерлердің қоғамдық орындарда алкогольдік және (немесе) есірткі және (немесе) уытқұмарлық (басқаларға заңға сәйкес анық) күйде болуы. атқарушы орган); есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, олардың аналогтарын, прекурсорларды медициналық емес тұтыну; көлік құралын алкогольдік және (немесе) есірткілік және (немесе) уытқұмарлық масаң күйде басқару; қызметкердің алкогольдік және (немесе) есірткілік және (немесе) психотроптық және (немесе) уытқұмарлық жағдайына медициналық куәландырудан өтуден бас тартуы; қызмет бабын жеке пайдакүнемдік мақсатта пайдалану; құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдары қызметкерлерінің, курсанттарының арасында жарғыға сәйкес келмейтін, жағымсыз қоғамдық резонанс тудырған қарым қатынастары құқық қорғау органына кір келтіретін теріс қылықтар болып табылады.

51. Увольнение сотрудников по подпункту 9) пункта 1 статьи 80 Закона по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации производится в месячный срок со дня вынесения решения аттестационной комиссией.
52. При увольнении сотрудника по подпункту 12) пункта 1 статьи 80 Закона - за грубое нарушение служебной дисциплины в представлении подробно отображается сущность и характер совершенного сотрудником нарушения, а также несоблюдение требований нормативных правовых актов, регулирующих порядок и условия выполнения, возложенных на него обязанностей, при этом необходимо руководствоваться главой 7 Закона.
К грубому нарушению служебной дисциплины относится ненадлежащее исполнение или неисполнение сотрудником служебных обязанностей, повлекшее причинение вреда жизни и здоровью человека, если эти действия (бездействие) не влекут за собой уголовную ответственность; участие в действиях, препятствующих нормальному функционированию государственных органов и выполнению служебных обязанностей, включая забастовки; нахождение сотрудника на службе в состоянии алкогольного и (или) наркотического и (или) токсикоманического опьянения, в том числе употребление в течение рабочего дня веществ, вызывающих такое опьянение; разглашение сотрудником служебной, не подлежащей обнародованию информации, ставшей ему известной в связи с выполнением служебных обязанностей, причинившее вред интересам службы.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. При увольнении руководителя территориального органа находящегося в ведении МВД по подпункту 12-1) пункта 1 статьи 80 Закона в представлении подробно отображается сущность непринятия им мер по недопущению:
укрытия уголовных правонарушений от учета;
совершения подчиненным сотрудником преступления, связанного с грубым нарушением конституционных прав граждан, предусмотренных разделом II Конституции Республики Казахстан, установленных вступившими в законную силу судебными актами, либо решениями органов уголовного преследования о прекращении уголовного дела на основании пунктов 3), 4), 9), 10), 11) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
систематических дисциплинарных проступков, связанных с нарушениями конституционных прав граждан, предусмотренных разделом II Конституции Республики Казахстан.
54. За совершение проступка, дискредитирующего ОВД, в соответствии с подпунктом 13 пункта 1 статьи 80 Закона увольняются со службы сотрудники, совершившие действия, в том числе не связанные с исполнением служебных обязанностей, но подрывающие в глазах граждан достоинство и авторитет правоохранительной службы, а именно: появление сотрудников в общественных местах в состоянии алкогольного и (или) наркотического и (или) токсикоманического опьянения (очевидной для окружающих принадлежности к правоохранительному органу); немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров; управление транспортным средством в состоянии алкогольного и (или) наркотического и (или) токсикоманического опьянения; отказ сотрудника от медицинского освидетельствования на состояние алкогольного и (или) наркотического и (или) психотропного и (или) токсикоманического опьянения; использование служебного положения в личных корыстных целях; неуставные взаимоотношения между сотрудниками, курсантами организаций образования правоохранительных органов, вызвавшие негативный общественный резонанс.

Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Қызметкерді Заңның 80-бабы 1-тармағының 15) тармақшасы бойынша жұмыстан шығару сот үкімінің не қылмыстық істі тергеуді жүргізетін органның қаулысының заңды күшіне енуі негізінде жүргізіледі.
56. Қызметкердің ІІО кадр қызметі жазбаша нысанда, оның ішінде электрондық почта немесе почта арқылы тапсырыс хат бойынша ұсынған лауазымнан бас тартуы және қарамағында болу мерзімінің өтуі оның Заңның 80-бабы 1-тармағының 17) тармақшасы бойынша жұмыстан шығарылуына әкеп соғады.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Қызметкерді Заңның 80-бабының 1-тармағының 9), 10), 12), 12-1), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан шығарған жағдайда қызметкердің өз еркімен оны жұмыстан шығару туралы баянат беруі жұмыстан шығаруды тоқтатпайды және жұмыстан шығару үшін негіздердің өзгертілуіне әкеп соқпайды.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Заңның 80-бабы 1-тармағының 12), 12-1), 13), 14), 16) тармақшалары бойынша жұмыстан шығару жүргізілген қызметтік тергеу нәтижелері және тәртіптік комиссияның тиісті қорытындылары бойынша жүргізіледі.
59. Сынау мерзімі ішінде қызметке жарамсыздығы анықталған жағдайда, аттестаттау тәртібінде қызметке сәйкес келмеуі бойынша, қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасауына байланысты беделіне кір келтіретін теріс қылық жасағаны үшін, айыптау үкімінің заңды күшіне енуіне байланысты Заңның 80-бабы 1-тармағының 9), 10), 12) - 15) тармақшалары бойынша жұмыстан шығарылатын қызметкерлерге алдағы қызметтен шығару туралы қызметтен шығаруға ұсыным алдында тікелей хабарланады.
60. Заңның 80-бабы 1-тармағының 1), 2), 4), 5) және 18) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша қызметкерді жұмыстан шығаруды қоспағанда, қызметкерлерді демалыстарда және емдеуде болған кезеңінде жұмыстан шығаруға жол берілмейді.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Жұмыстан шығаруға жататын қатардағы және басшы құрамдағы адамдарға осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынымдар жасалады. Ұсынымдарға мыналар:

Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Увольнение сотрудника по подпункту 15) пункта 1 статьи 80 Закона происходит на основании вступления в законную силу приговора суда либо постановления органа ведущего расследование уголовного дела.
56. Отказ сотрудника от предлагаемой в письменной форме, в том числе по электронной почте либо по почте заказным письмом кадровой службой ОВД должности и истечение срока нахождения в распоряжении, влечет его увольнение по подпункту 17) пункта 1 статьи 80 Закона.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. В случае увольнения сотрудника по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 10), 12), 12-1), 13), 14), 15) и 16) пункта 1 статьи 80 Закона, подача рапорта сотрудника об увольнении его по собственному желанию не приостанавливает увольнение и не влечет за собой изменение оснований для увольнения.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Увольнение по подпунктам 12), 12-1)13)14)16) пункта 1 статьи 80 Закона производится по результатам проведенного служебного расследования и соответствующим выводам Дисциплинарной комиссии.
59. Сотрудники, увольняемые по подпунктам 9)10)12)15) пункта 1 статьи 80 Закона в случае обнаружившейся непригодности к службе в течение испытательного срока, по служебному несоответствию в аттестационном порядке, за грубое нарушение служебной дисциплины, за совершение дискредитирующего проступка, в связи с совершением коррупционного правонарушения, в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора, о предстоящем увольнении ставятся в известность непосредственно перед представлением их к увольнению.
60. Увольнение сотрудников в период нахождения их в отпусках и на лечении в лечебных учреждениях не допускается, за исключением увольнения сотрудника по подпунктам 1), 2), 4), 5) и 18) пункта 1 статьи 80 Закона.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. На лиц рядового и начальствующего состава, подлежащих увольнению, составляется представления по форме согласно приложению 9 к настоящей Инструкции. К представлениям прилагаются:

1) қатардағы және басшы құрамдағы адамның ІІО-дан жұмыстан шығару туралы өтінішпен баянаты (өз еркі бойынша, денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығаруға ұсынылатындарға еңбек жағдайларының өзгеруіне байланысты одан әрі қызмет өткеруден бас тартқан жағдайда қызметке шектеулі жарамдылығы туралы);
2) әскери-дәрігерлік комиссияның (денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығаруға ұсынылатындарға қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы) қорытындысы;
3) қызметтік тергеу қорытындысы және Тәртіптік комиссияның шешімі (қызметтік тәртіпті өрескел бұзғаны үшін қызметкерді, ІІМ қарамағындағы аумақтық органның басшысын қызметтен шығарған кезде, жол бермеу бойынша шаралар қабылдамағаны үшін, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты шешкені үшін, ІІО-ның беделін түсіретін теріс қылық жасағаны үшін);
4) аттестаттау материалдары (аттестаттау қорытындысы бойынша анықталған қызметіне сай болмауы бойынша жұмыстан шығарылған кезде);
5) сот үкімінің немесе қылмыстық істі ақталмайтын негіздер бойынша қысқарту туралы қаулының көшірмесі (соттың айыптау үкімінің заңды күшіне енуіне немесе қылмыстық істі ақталмайтын негіздер бойынша қысқартуға байланысты қызметтен шығаруға ұсынылатындарға).
62. Қызметкерлерді ІІО-дан босату туралы бұйрықтарда Заңның 80-бабының 1-тармағына сәйкес тұжырымдамалар бойынша жұмыстан шығару негіздерінің бірі көрсетіледі.
Жұмыстан шығару туралы бұйрықтар қызметкерлерге олар шыққан немесе қызметтен шығарылатын адамның қызмет орны бойынша алған күні қол қойғызып не почта арқылы тапсырыс хатпен хабарланады.
63. ІІО қызметін тоқтату туралы қол қойылған бұйрықтар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын бұзуға жол берілуі анықталған не қызметті тоқтатуға (жұмыстан шығаруға) байланысты жаңа мән-жайлар ашылған жағдайларды қоспағанда, қайта қарауға жатпайды.
64. ІІО кадр қызметтері жұмыстан шығарылған қызметкерлерге жұмыстан шығарылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде қызметтен шығарылғаны туралы жазба енгізілген еңбек кітапшаларын береді, әскери билеттерді қайтарады және нұсқаманы тапсырады, оларды әскери есепке қою үшін тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органына (қаланың, ауданның) белгіленген мерзімде келуге міндеттейді, олардың жұмыстан шығарылғаны туралы жергілікті әскери басқару органына (қаланың, ауданның) жазбаша хабарлайды, ал запастағы офицерлер бойынша кадр қызметі олардың қысқартылған әскери істерін тұрғылықты жері бойынша жергілікті әскери басқару органдарына жібереді.
Денсаулық жағдайы бойынша жұмыстан шығарылған адамдарға (қаланың, ауданның) жергілікті әскери басқару органына ауруы туралы анықтаманың немесе куәліктің көшірмесі (әскери есепке қою кезінде әскери қызметке жарамдылық санатын нақтылау үшін) жіберіледі.
Бұл ретте жеке іс мұқабасының екінші ішкі жағына (жеке құжаттарды сақтауға арналған конверт желімделген жерде) жеке құжаттардың берілгені туралы жазба жасалады, ол алған қызметкердің қолымен расталады.

1) рапорт лица рядового и начальствующего состава с просьбой об увольнении из ОВД (на представляемых к увольнению по собственному желанию, по состоянию здоровья об ограниченной пригодности к службе, в случае отказа от дальнейшего прохождения службы в связи с изменением условий труда);
2) заключение военно-врачебной комиссии (на представляемых к увольнению по состоянию здоровья о непригодности или ограниченной годности к службе);
3) заключение служебного расследования и решение Дисциплинарной комиссии (при увольнениях сотрудника за грубое нарушение служебной дисциплины, руководителя территориального органа находящегося в ведении МВД за непринятие мер по недопущению, за севрешении коррупционного правонарушения, за совершение проступка, дискредитирующего ОВД);
4) материалы аттестации (при увольнении по служебному несоответствию, выявившемуся по итогам аттестации);
5) копия приговора суда или постановления о прекращении уголовного дела по нереабилитирующим основаниям (на представляемых к увольнению в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда или прекращения уголовного дела по нереабилитирующим основаниям).
62. В приказах об увольнении сотрудников из ОВД указываются одно из оснований увольнения по формулировкам согласно пункту 1 статьи 80 Закона.
Приказы об увольнении объявляются сотрудникам в день их издания или получения по месту службы увольняемого под роспись либо по почте заказным письмом.
63. Подписаные приказы о прекращении службы в ОВД не подлежат пересмотру, за исключением случаев когда устанавлено допущение нарушения действующего законодательства Республики Казахстан, либо вскрыты новые обстоятельства, связанные с прекращением службы (увольнением).
64. Уволенным сотрудникам кадровые службы ОВД в течение трех рабочих дней после увольнения выдают трудовые книжки с внесенной в них записью об увольнении, возвращают военные билеты и вручают предписание, обязывают их явиться в установленные сроки в местный орган военного управления (города, района) по месту жительства для постановки на воинский учет, письменно извещают об их увольнении местный орган военного управления (города, района), а по офицерам запаса кадровая служба направляет их сокращенные воинские дела в местные органы военного управления по месту жительства.
На лиц, уволенных по состоянию здоровья, в местный орган военного управления (города, района) направляется копия справки или свидетельства о болезни (для уточнения категории годности к воинской службе при постановке на воинский учет).
При этом, на второй внутренней стороне обложки личного дела (где приклеен конверт для хранения личных документов) делается запись о выдаче личных документов, которая заверяется подписью получившего сотрудника.

7-тарау. Іссапарға жіберу
65. Қызметкерді іссапарларға жіберу тиісті лауазымдарға тағайындауға құқығы бар ІІМ уәкілетті басшысының, ІІО бөлінісінің, ІІМ білім беру ұйымының уәкілетті басшысының бұйрығымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте қызметкерді лауазымға тағайындау ол іссапарға жіберілген күннен бастап жүргізіледі.
Кадр қызметі қызметкерді қызметке қабылдайтын органға іссапарға жіберу туралы бұйрықтан үзінді көшірмені қоса бере отырып, хат жолдайды.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.03.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Қызметкердің баянаты және қызметке қабылдайтын құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органның жазбаша өтінішхаты іссапарға жіберуге негіз болып табылады.
67. Қызметкерді іссапарға жіберу туралы шешімді қабылдау мерзімі қабылдаушы құқық қорғау органының жазбаша өтінішхаты келіп түскен күннен бастап бір айдан аспауға тиіс.
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
орын ауыстыру, жоғарылату,
демалыстар беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу
туралы нұсқаулығына
1-қосымша
нысан
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұйғарым
№ ____Ұ Й Ғ А Р Ы М
Берілді _______________________________
(арнаулы атағы)
_____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) Сізге __________________________________ қарамағына шығуыңызды ұсынамын
______________________________________
______________________________________ (қайда, кімнің қарамағына)
Одан әрі қызметін атқару үшін
_____________________________________
(қандай мақсатта)
Келу мерзімі 20 жылғы "_"______ негіздеме _____________________________________
(ауыстыру/іссапарға жіберу туралы бұйрық)
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде жарамды
Кадр қызметінің бастығы _____________
20__жылғы "___" __________ м.о.
№ ____Ұ Й Ғ А Р Ы М
Берілді _______________________________ (арнаулы атағы)
______________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)) Сізге __________________________________ қарамағына шығуыңызды ұсынамын
_____________________________________
_____________________________________
(қайда, кімнің қарамағына)
Одан әрі қызметін атқару үшін ___________________________________ (қандай мақсатта)
Келу мерзімі 20 жылғы " "___________
егіздеме ______________________________
_____________________________________
(ауыстыру/іссапарға жіберу туралы бұйрық)
Жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде жарамды
Кадр қызметінің бастығы ____________
20__жылғы "___" __________ м.о.
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
орын ауыстыру, жоғарылату,
демалыстар беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару және іссапарға жіберу туралы
нұсқаулығына
2-қосымша
нысан

Глава 7. Откомандирование
65. Откомандирование сотрудника осуществляется приказом уполномоченного руководителя МВД, уполномоченного руководителя подразделения ОВД, организации образования МВД, имеющего право назначать на соответствующие должности.
При этом назначение сотрудника на должность производится со дня его откомандирования.
Кадровая служба направляет письмо с приложением выписки из приказа об откомандировании в орган, принимающий сотрудника на службу.
Сноска. Пункт 65 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.03.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Основаниями откомандирования являются рапорт сотрудника и письменное ходатайство принимающего на службу правоохранительного, специального государственного органа.
67. Срок принятия решения об откомандировании сотрудника не должен превышать один месяц со дня поступления письменного ходатайства принимающего правоохранительного органа.
Приложение 1 к Инструкции о
приеме на службу в органы
внутренних дел, назначении на
должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных
званий, увольнении и
откомандировании
Сноска. В правый верхний угол приложения 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Предписание
ПРЕДПИСАНИЕ № ____
выдано _________________________________
(специальное звание)
________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
предлагаю Вам убыть в распоряжение______________________________________________
________________________________________
(куда, в чье распоряжение)
для дальнейшего прохождения службы_________________________________
(для какой цели) срок прибытия
"____ " ____________20 года
основание ______________________________ ________________________________________
(приказ о перемещении/откомандировании)
Действительно по предъявлению документа, удостоверяющего личность
Начальник кадровой службы _______________________
"___" __________ 20__года
м.п.
ПРЕДПИСАНИЕ № ____
выдано _________________________________
(специальное звание)
________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
предлагаю Вам убыть в распоряжение ______________________________________________
________________________________________
(куда, в чье распоряжение)
для дальнейшего прохождения службы_________________________________
(для какой цели) срок прибытия
" ____" _____________20 года
основание ______________________________ ________________________________________
(приказ о перемещении/откомандировании)
Действительно по предъявлению документа, удостоверяющего личность
Начальник кадровой службы _______________________
"___" __________ 20__года
м.п.
Приложение 2 к Инструкции о
приеме на службу в органы
внутренних дел, назначении на
должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных
званий, увольнении и
откомандировании

Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсыным (тағайындауға, босатуға, ауыстыруға)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 26.03.2025 № 219 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.___________________________________________________________________
(арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке №, лауазымы)
___________________________________________________________________
________________________________________________________ ұсынылады.
туған жылы, туған жері ______________________________________________
Білімі, аяқтады (қашан және нені) _____________________________________
Білімі бойынша мамандығы __________________________________________
Қандай тілдерді меңгерген ________________________________________
Отбасы жағдайы (жанұя құрамы)_______________________ ________________
2. Негіздеме
_____________________________________________________________ үшін
(тағайындау, босату, ауыстыру )
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
_____________
Бастық ______________________________________________________________
(лауазымы, арнаулы (әскери) атағы, қолы) 20__ жылғы "___" _________
3. Уәкілетті басшының қорытындысы
4. Кадр қызметінің қорытындысы
Ескертпе: ұсыным мәтінінде міндетті түрде цифрлық рейтинг деректері, жоспардан тыс аттестаттаудың шешімдері (жоғары тұрған басшы лауазымдарға ауыстыру кезінде)соңғы (үш жыл ішінде) аттестаттау бойынша қорытындылар, әскери-дәрігерлік комиссиядан өту (оқуға түсуіне байланысты, жоғары тұрған лауазымдарға ауысу, денсаулық жағдайы бойынша төмен тұрған лауазымдарға ауысу жағдайларында) және қосымша арнайы тексеру (қажет болған кезде) нәтижелері, құпия жұмыстар мен құжаттарға рұқсаттың болуы, кандидатты ұсынған (жоғары тұрған лаузымға ауыстырған жағдайда) лауазымды адамдардың тегі, ал қажет болған жағдайларда тағайындауды облыстардың әкімдерімен келісу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
ауыстыру және жоғарылату,
демалыстар беру арнаулы
атақтарды беру, жұмыстан
шығару және іссапарға жіберу
жөніндегі нұсқаулығына
3-қосымша
Нысан
ҚЫЗМЕТТІК МІНЕЗДЕМЕ

Сноска. В правый верхний угол приложения 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Представление (на назначение, на перемещение, к освобождению,)
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.03.2025 № 219 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. _______________________________________________________________
(специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
личный №, должность)
представляется к __________________________________________________
Год рождения ____________________________________________________
Место рождения __________________________________________________
Образование _____________________________________________________
Окончил (когда и что) _____________________________________________
Специальность по образованию _____________________________________
Какими языками владеет ___________________________________________
Семейное положение (состав семьи) _________________________________
2. Основание
для _____________________________________________________________
(назначения, освобождения, перемещения)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Начальник _______________________________________________________
(должность, специальное (воинское) звание, подпись)
"___" _________ 20__ г.
3. Заключение уполномоченного руководителя 4. Заключение кадровой службы
Примечание: В тексте представления отражаются данные цифрового рейтинга, решения внеплановой аттестации (при перемещении на вышестоящие руководящие должности), выводы по последней (в течение трех лет) аттестации, результаты прохождения военно- врачебной комиссии (в случаях перемещения на вышестоящие должности, в связи с поступлением на учебу, перемещении на нижестоящие должности по состоянию здоровья) и дополнительной специальной проверки (при необходимости), наличие допуска к секретным работам и документам, фамилии должностных лиц, рекомендующих кандидата (в случае перемещения на вышестоящую должность).
Приложение 3 к Инструкции о
приеме на службу в органы
внутренних дел, назначении на
должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных
званий, увольнении и
откомандировании
СЛУЖЕБНАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
ауыстыру және жоғарылату,
демалыстар беру арнаулы
атақтарды беру, жұмыстан
шығару және іссапарға жіберу
жөніндегі нұсқаулығына
4-қосымша
Нысан
Қызметтік тізім
Ескерту. 4-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 24.04.2023 № 315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
орын ауыстыру, жоғарылату,
демалыстар беру, арнаулы
атақтар беру, жұмыстан
шығару және іссапарға
жіберу туралы нұсқаулығына
5-қосымша
нысан
Ескерту. 5-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдары қызметкерінің, курсантының демалыс билеті
Демалыс билетінің түбіртегі
Қаржылық қамтамасыз ету бөлінісіне
ІІМ не ІІО бөлінісінің, ІІМ білім беру ұйымының атауы
Демалыс билетінің берілген күні
Атағы
Ақшалай қаражат беруді сұраймыз
Қала атауы
Т.А.Ә.
_______________________
Демалыс түрі
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
демалыс билеті
_______________________
(лауазымы, бөлініс атауы)
_______________________ берілді
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Демалыс кезеңі
______________20_ жылға ұсынылды (демалыс түрі)
_________ барумен
___________ барумен
______ барумен
Демалыс кезеңі
Демалыс кезеңі
Демалыс билетінің берілген күні
Онымен бірге еріп жүреді______
Кадр қызметі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Кадр қызметі басшысының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Сыртқы беті
Келуі және кетуі туралы белгі
Келді__________
Қатардағы немесе басшы құрамдағы адамдар демалысқа олардың жол жүруі үшін демалысты өткізу орнына бару және кері қайту уақыты нақты жұмсалған уақыт бойынша есептелуінен неғұрлым жылдам көлік түрімен барғанда бұл адамдардың қызметте болмау ұзақтығы соған сәйкес қысқаратыны туралы ескертілді.___________________
(қолы)
20_жылғы "__"____
М.О.
Кетті___________
20_жылғы "_"_____
М.О.
Ескертпе: демалыс билеті не жол жүру құжаттары демалыстан оралғаннан кейін 3 күн мерзімде кадр қызметіне тапсырылады.
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
орын ауыстыру, жоғарылату,
демалыстар беру, арнаулы
атақтар беру, жұмыстан шығару
және іссапарға жіберу туралы
нұсқаулығына
6-қосымша
нысан

Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4 к Инструкции о
приеме на службу в органы
внутренних дел, назначении на
должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных
званий, увольнении и
откомандировании
Послужной список
Сноска. Приложение 4 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 24.04.2023 № 315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 5 к Инструкции о
приеме на службу в органы
внутренних дел, назначении на
должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных
званий, увольнении и
откомандировании
Сноска. В правый верхний угол приложения 5 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отпускной билет сотрудника, курсанта органов внутренних дел
Корешок отпускного билета
В подразделение финансового обеспечения
МВД, либо наименование подразделения ОВД, организации образования МВД
Дата выдачи отпускного билета
звание
Просим выдать денежное содержание
Наименование города
ФИО
_______________________
Отпускной билет
Вид отпуска.
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________
(должность наименование подразделения)
Выдано_______________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Период отпуска
Предоставлен ___________за 20_ г.
(вид отпуска)
С пребыванием _________
С пребыванием в ___________
С пребыванием в __________
Период отпуска
Период отпуска
Дата выдачи отпускного билета
Совместно с ним следует_________
Подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя кадровой службы
Подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя кадровой службы
оборотная сторона
Отметка о прибытии и убытии
Прибыл__________
Предупрежден о том, что в случаях, когда лица рядового или начальствующего состава следуют в отпуск более быстрым видом транспорта, чем тот, для проезда которым им время для проезда к месту проведения отпуска и обратно исчисляется по фактически затраченному времени, а продолжительность отсутствия этих лиц на службе соответственно сокращается.
(подпись)
"____"________20_г.
М.П.
Убыл___________
"____"________20_г.
М.П.
Примечание: Отпускной билет либо проездные документы в 3-х дневный срок, после возвращения из отпуска, сдаются в кадровую службу.
Приложение 6
к Инструкции о приеме
на службу в органы внутренних дел,
назначении на должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных званий,
увольнении и откомандировании

Ескерту. 6-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Лауазымы бойынша арнаулы атағы
_________________________________
Қазақстан Республикасы ІІМ-нің
20__ жылғы "__" ___ № ____
бұйрығымен бекітілді
________________________________
(аттестатталғанның штат саны
құрамы, лимиті, режимі)
ҰСЫНЫМ
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________ арнаулы атағын беруге
(қандай) кімге
____________________________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке нөмірі, лауазымы,
____________________________________________________________________
органы, мекемесі, оқу орны) ________________жеке нөмірі_________________
беріле отырып (жеке нөмірін берген кезде толтырылады)
Туған күні, айы, жылы ________________________________________________
Білімі (жалпы, арнаулы, жоғары, әскери)__________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бітірді)
____________________________________________________________________
Қазіргі атағы _________________________________________________________
(қандай, жаңадан қабылданатындар үшін запас бойынша офицерлік атағы көрсетіледі)
______20__жылғы "__"_______ № ______ бұйрығымен берілді (кімнің бұйрығы)
Әскери есептен алынды 20 __ жылғы "___" _____________ _______.
ӘДК 20 __ жылғы "_" __________ қорытындысы бойынша әскери қызметке
____________________________ танылды (әскери-дәрігерлік комиссияның
қорытындысы көрсетіледі) ______________________________________________
Алғашқы дайындықтан өтті _____________________________________________
_____________________________________________________________________
Қысқаша сипаттамасы
Бастық (командир) _____________________________
(лауазымы, арнаулы атағы, тегі, қолы)
20____ жылғы "___" _______________
Қарулы күштер мен әскери бөлімдердегі, құқық қорғау органдарындағы, арнаулы мемлекеттік органдардағы және басқа да мемлекеттік органдардағы, ұйымдардағы қызметі
Ескертпе:
Егер ұсынымда құпия сипаттағы мәліметтер қамтылған болса, оларға құпия белгісі беріледі.
Әскери есепке алу алғашқы арнаулы атақтарды беруге ұсынған кезде толтырылады.
Бірінші арнаулы атағын беруге, сондай-ақ ішкі істер органдарында бұрын қызмет өткерген адамды ІІМ кадрына қабылдауға ұсынған кезде бөлімде еңбек қызметі басталғаннан бастап 3 айдан астам үзілістің және қызмет өткеру, сондай-ақ азаматтық жоғары және арнаулы орта оқу орындарының күндізгі бөлімдеріндегі оқуы кезеңінде лауазымынан төмендеуі себептерін (өз қалауы бойынша, ұйымдастырушылық-штаттық өзгерістерге байланысты, тәртіптік немесе аттестаттау тәртібінде) түсіндіре отырып, барлық атқарылған жұмысы көрсетіледі.
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
ауыстыру және жоғарылату,
демалыстар беру арнаулы
атақтарды беру, жұмыстан
шығару және іссапарға жіберу
жөніндегі нұсқаулығына
7-қосымша
Кезекті арнаулы атағын беруге ұсынымды кідірту туралы Ш Е Ш І М

Сноска. В правый верхний угол приложения 6 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Специальное звание
по должности
____________________________
утверждено приказом МВД РК
от "___" _____________ года
№ ________
____________________________
(штатная численность
аттестованного состава,
лимит, режим)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
к присвоению специального звания ___________________________________________
(какого) кому _____________________________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), личный номер, должность,
_________________________________________________________________________
орган, учреждение, учебное заведение)
____________________________________________________ присвоив личный номер
_________________________________________________________________________
(заполняется при присвоении личного номера) число, месяц, год рождения
_________________________________________________________________________
Образование (общее, специальное, высшее, военное) ___________________________
(когда и какое учебное заведение окончил)
_________________________________________________________________________
имеющееся звание _________________________________________________________
(какое, для вновь зачисляемых указывается офицерское звание по запасу)
присвоено приказом _______________ от "___" __________ __ года № ____________
(чей приказ)
С воинского учета снят "___" _____________________ 20 ____ года.
По заключению ВВК от "___" ________________ 20 ____ года к воинской службе
признан _________________________________________________________________
(указывается формулировка военно-врачебной комиссии)
_________________________________________________________________________
Первоначальную подготовку прошел _________________________________________
_________________________________________________________________________
Краткая характеристика
Начальник (командир) ______________________________________________________
(должность специальное звание, фамилия, подпись)
"___" ________________ 20____ года
Служба в вооруженных силах и воинских частей, правоохранительных органах,
специальных государственных органах и в других государственных органах, организаций.
Примечание:
Если представление содержит сведения секретного характера, им присваивается гриф секретности.
Воинский учет заполняется при представлении к присвоению первых специальных званий.
При представлении к присвоению первого специального звания, а также к зачислению
в кадры МВД лица, ранее проходившего службу в органах внутренних дел, в разделе
указывается вся выполняемая работа с начала трудовой деятельности с объяснением
причин перерыва свыше 3 месяцев и понижения в должности в период прохождения
службы (по собственному желанию, в связи с организационными штатными
изменениями, в дисциплинарном либо аттестационном порядке), а также учебу
на очных отделениях гражданских высших и средних специальных учебных заведений.
Приложение 7 к Инструкции о
приеме на службу в органы
внутренних дел, назначении на
должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных
званий, увольнении и
откомандировании
РЕШЕНИЕ

Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 05.07.2022 № 561 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
орын ауыстыру, жоғарылату,
демалыстар беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару
және іссапарға жіберу туралы
нұсқаулығына
8-қосымша
нысан
Ескерту. 8-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі істер органдарынан жұмыстан шығару туралы
Х А Б А Р Л А М А
____________________________________________________________________
(қызметкердің арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты) "Құқық қорғау қызметі туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабына сәйкес Сізге алдағы уақытта "Құқық қорғау
қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының ______
тармақшасы негізінде ішкі істер органдарынан жұмыстан шығарылатыныңыз туралы
хабарланады және әскери-дәрігерлік комиссиядан өту үшін жіберілесіз.
Бастық: ____________________________________________________________
(қызметкердің тікелей басшысының лауазымы,
__________________________________________________________________
арнаулы атағы, тегі, қолы)
20 __ жылғы "___" _______________
Келісілді
Кадр қызметінің басшысы:_________________________________
(лауазымы, арнаулы атағы,
_____________________________
тегі, қолы)
______________________________ 20 __ жылғы "___" _______________
Алдағы уақытта жұмыстан шығару туралы маған хабарланды
20__жылғы "___" __________      __________________________
(қызметкердің тегі, қолы)
Қарамағындағы не қарамағына қабылданатын қызметкерді ішкі істер органдарынан жұмыстан шығару туралы
Х А Б А Р Л А М А
___________________________________________________________________
(қызметкердің арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
20___жылғы "___"_____ бастап Сіз _________________________________
____________________________________________ қарамағына алындыңыз.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабына сәйкес
қарамағында болу мерзімі 15 күннен аспайды (Ішкі істер министрінің рұқсатымен
екі айдан аспайды). Сізге осы Заңға сәйкес алдағы уақытта ішкі істер органдарынан
шығарылатыныңыз туралы хабарланады.
Бастық: ____________________________________________________________
(қызметкердің тікелей басшысының лауазымы,
_______________________________________
арнаулы атағы, тегі, қолы)
20 __ жылғы "___" __________
Келісілді
Кадр қызметінің басшысы:_________________________________
(лауазымы, арнаулы атағы,
___________________________________________
тегі, қолы)
Алдағы уақытта жұмыстан шығару туралы маған хабарланды
20__жылғы "___" _______________ _____________________
(тегі және қолы)
Қызметкердің қабылдағаны туралы белгісімен тұрғылықты жері бойынша
хабарламаны жолдау хатының шығыс №___ және күні 20__жылғы
"___" _____ 20__ жылғы "___" ____
Ішкі істер органдарына
қызметке қабылдау, лауазымға
тағайындау, қызмет бабында
орын ауыстыру, жоғарылату,
демалыстар беру, арнаулы атақтар беру, жұмыстан шығару
және іссапарға жіберу туралы нұсқаулығына
9-қосымша
нысан

Сноска. Приложение 7 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 05.07.2022 № 561 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 8 к Инструкции о
приеме на службу в органы
внутренних дел, назначении на
должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных
званий, увольнении и
откомандировании
Сноска. В правый верхний угол приложения 8 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
УВЕДОМЛЕНИЕ
об увольнении из органов внутренних дел __________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество сотрудника)
В соответствии с главой 11 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной
службе" Вы ставитесь в известность о предстоящем увольнении из органов внутренних дел
на основании подпункта ______ пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О
правоохранительной службе" и направляетесь для прохождения военно-врачебной комиссии.
Начальник: __________________________________________________________
(должность непосредственного
____________________________________________________________________
начальника сотрудника, специальное звание, фамилия, подпись)
"___" _______________ 20 __ г.
Согласовано
Руководитель кадровой службы:_________________________________
(должность, специальное звание,
__________________________________
фамилия, подпись)
__________________________________ "___" _______________ 20 __ г.
Решение о предстоящем увольнении мне объявлено
"___" _______________ 20__г.       ___________________________
(фамилия, подпись сотрудника)
УВЕДОМЛЕНИЕ
об увольнении из органов внутренних дел сотрудника, находящегося в распоряжении либо зачисляемого в распоряжение
____________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество сотрудника)
С "___"________ 20___г. Вы находитесь в распоряжении
____________________________________________________________________
В соответствии со статьей 29 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной
службе" срок нахождения в распоряжении составляет не более 15 дней (с разрешения
Министра внутренних дел не более двух месяцев). Вы ставитесь в известность о
предстоящем увольнении из органов внутренних дел в соответствии с настоящим законом.
Начальник: ______________________________________________________
(должность непосредственного начальника
______________________________________________________
сотрудника, специальное звание, фамилия, подпись)
"_____" _____________________ 20 __ г.
Согласовано
Руководитель кадровой службы: ______________________________________
(должность, специальное звание,
_____________________________________________________
фамилия, подпись)
"_____" ______________________ 20 __ г.
С решением о предстоящем увольнении ознакомлен ______________________
(фамилия и роспись)
№ исх. письма _______и дата "___" _______ 20___г. направления
уведомления по месту жительства сотрудника с отметкой о получении "___"
_______ 20__ г.
Приложение 9 к Инструкции о
приеме на службу в органы
внутренних дел, назначении на
должность, перемещении,
выдвижении по службе,
предоставлении отпусков,
присвоении специальных
званий, увольнении и
откомандировании

Ескерту. 9-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 22.09.2025 № 700 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұ С Ы Н Ы М
Ішкі істер органдарынан жұмыстан шығаруға _____________________________
(запасқа немесе әскери есептен шығара отырып) "Құқық қорғау қызметі туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабы 1-тармағының _______тармақшасы бойынша
________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), жеке
__________________________________________________________________
нөмірі, атқарып отырған лауазымы)
Туған күні, айы, жылы _____________________________________________
Білімі: а) жалпы жоғары __________________________________________
б) арнаулы _______________________________________________
в) әскери _________________________________________
ҚК, ҰҚК, ҰҰ, ІІМ, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардағы, запастағы
әскери атағын көрсете отырып қызметі
____________________________________________________________________
________________ 20___жылғы "____" ___________ бойынша еңбек сіңірген
жылдарын есептеуге сәйкес еңбек сіңірген жылдары: күнтізбелік _____,
жеңілдікпен есептегенде _____________.
М А З М Ұ Н Ы
Әскери қызметке жарамдылық дәрежесі _________________________________
____________________________________________________________________
(ұсынымның сыртқы беті)
Басшы құрамдағы адамға қатысты жұмыстан шығару туралы әңгімелесуді қашан
және кім өткізді _______________________________________________________
_________________________________________________________________
Әскери есепке ____________________________________________________
___________________________________________ жіберілуге жатады
Көтермелеу шаралары туралы ұсыныстар______________________________
Отбасы жағдайы (балаларының жасы көрсетіле отырып отбасы құрамы)
__________________________________________________________________
Бастық (командир) _________________ 20___ жылғы "__" ____________
Кадр қызметінің қорытындысы Ұсыным бойынша шешім

Сноска. В правый верхний угол приложения 9 вносится изменение на казахском языке, текст на русском не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 22.09.2025 № 700 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
к увольнению из органов внутренних дел _______________________________
(в запас или со снятием с воинского учета)
по подпункту _____ пункта 1 статьи 80 Закона Республики Казахстан "О
правоохранительной службе" _________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), личный
____________________________________________________________________
номер, занимаемая должность)
Число, месяц и год рождения _________________________________________
Образование: а) общее высшее _______________________________________
б) специальное ________________________________________
в) военное ____________________________________________
Служба в ВС, КНБ, ВВ, МВД, других войсках и воинских формированиях с
указанием воинского звания по запасу __________________________________
__________________________________________________________________
Выслуга лет согласно расчету выслуги на "____" ___________ 20___ года:
календарная _____________, в льготном исчислении _____________.
СОДЕРЖАНИЕ
Степень годности к воинской службе __________________________________
__________________________________________________________________
(оборотная сторона представления)
Когда и кем проведена беседа об увольнении в отношении лица
начальствующего состава
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подлежит направлению на воинский учет в _____________________________
___________________________________________________________________
Предложения о мерах поощрения _____________________________________
Семейное положение (состав семьи с указанием возраста детей)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Начальник (командир) _______________________________________________
"____" ____________ 20___ года
Заключение кадровой службы
Решение по представлению