Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 723 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21873 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінде медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 29 қарашадағы № 978 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19675 болып тіркелген, 2019 жылғы 9 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас әскери-медициналық басқармасының бастығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 723 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде және әскери прокуратура органында әскери-медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил военно-медицинского (медицинского) обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № 723. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21873.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила военно-медицинского (медицинского) обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 978 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи в военно-медицинских (медицинских) подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19675, опубликован 9 декабря 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Главному военно-медицинскому управлению Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 22 декабря 2020 года № 723
Правила военно-медицинского (медицинского) обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила военно-медицинского (медицинского) обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок организации и проведения военно-медицинского (медицинского) обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан и органах военной прокуратуры.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2023 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) әскери медицина – әскери-медициналық қызметтің ғылыми білімі (ғылыми-практикалық пәндер кешені) мен практикалық қызметінің жүйесін білдіретін, бейбіт уақытта және соғыс уақытында арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының әскерлерін, бөлімшелері мен ведомстволарын жан-жақты медициналық қамтамасыз етуді өзіне мақсат ететін медицина мен денсаулық сақтау саласы;
2) әскери-дәрігерлік сараптама – Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында медициналық қамтамасыз етуді оңтайлы жасақтау мен жетілдіру және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де мәселелерді шешу мақсатында жүзеге асырылатын ғылыми, әдістемелік, ұйымдастырушылық және практикалық іс-шаралар кешенін білдіретін медициналық қызмет түрі;
3) әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер – орталық атқарушы органдардың және өзге де орталық мемлекеттік органдардың және олардың аумақтық бөлімшелерінің құрылымдық бөлімшелері, сондай-ақ әскери-медициналық (медициналық) мекемелер (ұйымдар), әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етуді жүзеге асыратын өзге де бөлімшелер;
4) әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету – әскери-медициналық (медициналық) көмекті ұйымдастыру мен көрсетуді, медициналық қарап-тексерулер жүргізуді, санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылықты қамтамасыз етуді, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен жабдықтауды, денсаулық сақтау саласында сараптама жүргізуді, сондай-ақ жеке құрамның жауынгерлік қабілеті мен еңбекке қабілеттілігін қалпына келтіру мақсатында әскерлердегі, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының бөлімшелері мен ведомстволарындағы әскери медицина бойынша ғылыми-әдістемелік әзірлемелер мен оқытуды қамтитын іс-шаралар кешені;
5) әскери-медициналық қызметі – әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер жиынтығы, оларда Қазақстан Республикасының заңдарында осы органдардың әскери-медициналық (медициналық) қызметіне арналған әскери қызмет немесе мемлекеттік қызметтің ерекше түрі көзделген;
6) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры–аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра обороны РК от 04.01.2023 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) военная медицина – область медицины и здравоохранения, представляющая собой систему научных знаний (комплекс научно-практических дисциплин) и практической деятельности военно-медицинской службы, имеющая своей целью всестороннее медицинское обеспечение войск, подразделений и ведомств специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты в мирное и военное время;
2) военно-врачебная экспертиза – вид медицинской деятельности, представляющий собой комплекс научных, методических, организационных и практических мероприятий, осуществляемых в целях оптимального комплектования и совершенствования медицинского обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органах, органах гражданской защиты и решения иных вопросов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
3) военно-медицинские (медицинские) подразделения – структурные подразделения центральных исполнительных органов и иных центральных государственных органов и их территориальных подразделений, а также военно-медицинские (медицинские) учреждения (организации), иные подразделения, осуществляющие военно-медицинское (медицинское) обеспечение;
4) военно-медицинское (медицинское) обеспечение – комплекс мероприятий, включающий организацию и оказание военно-медицинской (медицинской) помощи, проведение медицинских осмотров, обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия, снабжение лекарственными средствами и медицинскими изделиями, проведение экспертизы в области здравоохранения, а также научно-методические разработки и обучение по военной медицине в войсках, подразделениях и ведомствах специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты в целях восстановления боеспособности и трудоспособности личного состава;
5) военно-медицинская служба – совокупность военно-медицинских (медицинских) подразделений, в которых законами Республики Казахстан предусмотрены воинская служба или особый вид государственной службы, предназначенные для военно-медицинского (медицинского) обеспечения деятельности этих органов.
6) фонд социального медицинского страхования – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;

7) емдеуге жатқызу бюросының порталы – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде пациенттің стационарға жоспарлы емдеуге жатқызуға жолдамасын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-1. Әскери прокуратура органының әскери қызметшілерін әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағида 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 04.01.2023 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етудің ұйымдастырылуы
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінің құрылымы әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды және үйлестіруді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелерден, сондай-ақ әскери-медициналық (медициналық) мекемелерден (ұйымдардан), әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етуді жүзеге асыратын өзге де бөлімшелерден тұрады.
4. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды және үйлестіруді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелер (бұдан әрі – басқарманың медициналық бөлімшелері):
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы (бұдан әрі – БӘМБ);
әскер түрлерінің, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылықтардың медициналық басқармасы (бөлімдері, қызметтері);
әскери бөлімдер мен мекемелердің медицина қызметтері, әскери-медициналық (медициналық) мекемелерді басқару органдары және өзге де бөлімшелер.
5. Әскери-медициналық (медициналық) мекемелер, әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етуді жүзеге асыратын өзге де бөлімшелер:
әскери госпиталь, әскери лазарет, әскери емхана;
санитариялық-эпидемиологиялық мекеме (санитариялық-эпидемиологиялық орталық және олардың филиалдары);
медициналық жабдықтау мекемесі (медициналық қойма, медициналық мүлік пен техника сақталатын база (оқшауланған бөлім);
арнайы әскери-медициналық мекеме (штаттық әскери-дәрігерлік комиссия, әскери медицина орталығы) мен дәрігерлік-ұшу сараптамасы бөлімшесі (бөлімі) (авиациялық медицина зертханасы);
әскери бөлім (бөлімше) мен мекеменің медициналық ротасы (взводы, бөлімшесі) және медициналық пункті.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7) портал Бюро госпитализации – единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на плановую госпитализацию в стационар в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2-1. Военно-медицинское (медицинское) обеспечение военнослужащих органов военной прокуратуры осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Правила дополнены пунктом 2-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 04.01.2023 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация военно-медицинского (медицинского) обеспечения в Вооруженных Силах Республики Казахстан
3. Структура военно-медицинских (медицинских) подразделений Вооруженных Сил Республики Казахстан состоит из структурных подразделений, осуществляющих организацию и координацию деятельности военно-медицинских (медицинских) подразделений, а также военно-медицинских (медицинских) учреждений (организаций), иных подразделений, осуществляющих военно-медицинское (медицинское) обеспечение.
4. Структурные подразделения, осуществляющие организацию и координацию деятельности военно-медицинских (медицинских) подразделений (далее – медицинские подразделения управления):
Главное военно-медицинское управление Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ГВМУ);
медицинские управления (отделы, службы) видов, родов войск, региональных командований;
медицинские службы воинских частей и учреждений, органы управления военно-медицинских (медицинских) учреждений и иных подразделений.
5. Военно-медицинские (медицинские) учреждения, иные подразделения, осуществляющие военно-медицинское (медицинское) обеспечение:
военные госпитали, военные лазареты, военные поликлиники;
санитарно-эпидемиологические учреждения (санитарно-эпидемиологический центр и их филиалы);
учреждения медицинского снабжения (медицинские склады, база (обособленный отдел) хранения медицинского имущества и техники);
специальные военно-медицинские учреждения (штатная военно-врачебная комиссия, центр военной медицины) и подразделения (отдел врачебно-летной экспертизы (лаборатория авиационной медицины));
медицинские роты (взвода, отделения) и медицинские пункты воинских частей (подразделений) и учреждений.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің қызметін ұйымдастыру мен үйлестіруді басқарманың медициналық бөлімшелері жүзеге асырады.
7. Басқарманың медициналық бөлімшелері өз қызметін "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығына (бұдан әрі – жалпыәскери жарғы) сәйкес жүзеге асырады.
8. Басқарма медициналық бөлімшелерінің міндеттері әскерлердің оқу-жаттығу жауынгерлік даярлығы және тұрмыс жағдайыларымен, денсаулық жағдайымен, дене бітімінің дамуымен, әскери қызметшілердің ауру деңгейімен және сипатымен, әскерлер орналасқан аудандардың санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйімен және климаттық-географиялық жағдайларымен айқындалады.
9. Басқарманың медициналық бөлімшелерінің негізгі міндеттеріне:
әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің күштері мен құралдарын тұрақты және тиімді басқару;
әскерлердің оқу-жаттығу жауынгерлік даярлығын медициналық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
әскери-медициналық қызметінің күштері мен құралдарының жоғары жауынгерлік және жұмылдыру даярлығын қамтамасыз ету;
әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің медициналық және фармацевтикалық мамандарын жауынгерлік және дипломнан кейінгі даярлауды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін (бұдан әрі – ҚР ҚК) дені сау контингентпен жасақтауды қамтамасыз ету;
әскери қызметшілердің денсаулығын сақтау және нығайту жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу;
әскерлердің санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету;
әскерлерді дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету;
әскери-медициналық даярлауды, гигиеналық біліктілікті, салауатты өмір салтын насихаттауды ұйымдастыру;
әскери медицина саласындағы ғылыми-әдістемелік әзірлемелерді ұйымдастыру жатады.
10. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің күштері мен құралдарын тұрақты және тиімді басқару:
дұрыс, толық және уақтылы ақпаратты үздіксіз жинауды, оны өңдеуді және талдауды;
медициналық қамтамасыз ету жөніндегі шешімдерді дайындауды және қабылдауды;
қабылданған шешімді іске асыру жөніндегі іс-шараларды жоспарлауды;
шешімдерді (оның ішінде оны іске асыру жоспарын) бағыныстыларға жеткізуді;
қабылданған шешімді іске асыруды (жоспарда көзделген жұмыстың орындалуын ұйымдастыруды);
шешімнің (жоспардың) іске асырылуын бақылауды;
медициналық қамтамасыз ету жай-күйін бағалауды қамтиды.
11. Бір гарнизон аумағында орналасқан әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер гарнизонның әскери-медициналық қызметін құрайды. Олардың әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыруды және үйлестіруді гарнизон бастығының бұйрығымен тағайындалатын бір әскери-медициналық бөлім бастығы (командирі) жүзеге асырады.

6. Организация и координация деятельности военно-медицинских (медицинских) подразделений осуществляется медицинскими подразделениями управления.
7. Медицинские подразделения управления свою деятельность осуществляют в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" (далее – Общевоинский устав).
8. Задачи медицинских подразделений управления определяются условиями учебно-боевой подготовки и быта войск, состоянием здоровья, физическим развитием, уровнем и характером заболеваемости военнослужащих, санитарно-эпидемиологическим состоянием и климатогеографическими условиями районов дислокации войск.
9. К основным задачам медицинских подразделений управления относятся:
устойчивое и эффективное управление силами и средствами военно-медицинских (медицинских) подразделений;
организация медицинского обеспечения учебно-боевой подготовки войск;
обеспечение высокой боевой и мобилизационной готовности сил и средств военно-медицинской службы;
организация боевой и постдипломной подготовки медицинских и фармацевтических специалистов военно-медицинских (медицинских) подразделений;
обеспечение комплектования Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК) физически здоровым контингентом;
организация и проведение мероприятий по сохранению и укреплению здоровья военнослужащих;
обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия войск;
обеспечение войск лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
организация военно-медицинской подготовки, пропаганды гигиенических знаний, здорового образа жизни;
организация научно-методической разработки в области военной медицины.
10. Устойчивое и эффективное управление силами и средствами военно-медицинских (медицинских) подразделений включает:
непрерывный сбор достоверной, полной и своевременной информации, ее обработку и анализ;
подготовку и принятие решений по медицинскому обеспечению;
планирование мероприятий по реализации принятого решения;
доведение решений (в том числе плана его реализации) до подчиненных;
реализация принятого решения (организация выполнения работ, предусмотренных планом);
контроль над реализацией решения (плана);
оценку состояния медицинского обеспечения.
11. Военно-медицинские (медицинские) подразделения, расположенные на территории одного гарнизона составляют военно-медицинскую службу гарнизона. Организация и координации их деятельности по военно-медицинскому (медицинскому) обеспечению осуществляется начальником (командиром) одного из военно-медицинского подразделения, назначаемого приказом начальника гарнизона.

12. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер жұмысын жоспарлау орындалатын міндеттер ерекшеліктерін ескере отырып, оның негізгі қызмет бағыттары бойынша белгілі бір күнтізбелік кезеңге (жыл, оқу кезеңі және ай) жүзеге асырылады.
13. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер мынадай жоспарларды әзірлейді:
3-5 жылға арналған перспективалық жұмыс жоспарын (тек әскер түрлері және әскер тектері, өңірлік қолбасшылықтар және одан жоғары үшін);
жылдық жұмыс жоспарын;
айлық жұмыс жоспарын;
жеке жұмыс жоспарын: пайда болған инфекциялық аурулардың өршуін жою, жеке іс-шараларды (оқу-жаттығулар, спорттық жарыстар) медициналық қамтамасыз ету бойынша;
өте қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу және жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын.
14. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің перспективалық жұмыс жоспары жоғары тұрған басқару органдарының перспективалық жоспарлары негізінде белгіленетін ұзақ мерзімді кезеңге әзірленеді. Перспективалық жоспардың мазмұны жоғары жоғары тұрған басқару органдары жоспарларының мазмұнымен және құрылымымен және олардан туындайтын нақты міндеттермен айқындалады.
15. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің жылдық жұмыс жоспары оқу кезеңдері бойынша нақтылана отырып, күнтізбелік жылға әзірленеді, ол мынадай бөлімдерді қамтиды:
әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің негізгі міндеттері;
әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің жауынгерлік әзірлігін арттыру жөніндегі іс-шаралар;
медициналық құрамды жауынгерлік және арнайы даярлау, әскери қызметшілерді әскери-медициналық даярлау;
емдеу-профилактикалық іс-шаралар;
санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы іс-шаралар;
дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;
материалдық базаны жетілдіру жөніндегі іс-шаралар;
ғылыми-әдістемелік әзірлеме.
16. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің айлық жұмыс жоспарлары перспективалық, жылдық және жеке жоспарларда көзделген іс-шараларды нақтылау, уақтылы және сапалы орындау мақсатында әзірленеді. Бұл ретте командирлердің (бастықтардың) талаптары мен алдағы айға міндеттер ескеріледі.
17. Басқарманың медициналық бөлімшелері бір жылда бір реттен сиретпей бағынысты әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің (мекемелердің) медицина қызметіне тексеруді жүзеге асырады және бағынысты әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер қызметін жиындар, конференциялар бейнеконференциялар) өткізу арқылы қорытындылайды.
18. Әскерлерді оқу-жаттығу жауынгерлік даярлауды медициналық қамтамасыз етуді әскери бөлімдер мен мекемелердің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінің күштері мен құралдары, ал олар болмаған кезде – гарнизонның әскери-медициналық қызметі жүзеге асырады.

12. Планирование работы военно-медицинских (медицинских) подразделений осуществляется на определенный календарный период (год, период обучения и месяц) по основным направлениям ее деятельности с учетом особенностей выполняемых задач.
13. Военно-медицинскими (медицинскими) подразделениями разрабатываются следующие планы:
перспективный план работы на 3-5 лет (только для видов и родов войск, региональных командований и выше);
годовой план работы;
месячный план работы;
частный план работы: по ликвидации возникшей вспышки инфекционных заболеваний, медицинскому обеспечению отдельных мероприятий (учений, спортивных соревнований);
план мероприятий по предупреждению и ликвидации особо опасных инфекционных заболеваний.
14. Перспективный план работы военно-медицинского (медицинского) подразделения разрабатывается на устанавливаемый долгосрочный период на основе перспективных планов вышестоящих органов управления. Содержание перспективного плана определяется содержанием и структурой планов вышестоящих органов управления, и вытекающими из них конкретными задачами.
15. Годовой план работы военно-медицинского (медицинского) подразделения разрабатывается на календарный год с детализацией по периодам обучения, который включает следующие разделы:
основные задачи военно-медицинского (медицинского) подразделения;
мероприятия по повышению боевой готовности военно-медицинского (медицинского) подразделения;
боевая и специальная подготовка медицинского состава, военно-медицинская подготовка военнослужащих;
лечебно-профилактические мероприятия;
санитарно-гигиенические и противоэпидемические мероприятия;
мероприятия по обеспечению лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения;
мероприятия по совершенствованию материальной базы;
научно-методическая разработка.
16. Месячные планы работы военно-медицинского (медицинского) подразделения разрабатываются в целях конкретизации, своевременного и качественного выполнения мероприятий, предусмотренных перспективным, годовым и частными планами. При этом учитываются требования командиров (начальников) и задачи на предстоящий месяц.
17. Медицинские подразделения управления не реже 1 раза в год осуществляют проверку медицинской деятельности военно-медицинских (медицинских) подчиненных подразделений (учреждений) и периодически проводят подведение итогов деятельности подчиненных военно-медицинских (медицинских) подразделений путем проведения сборов, конференции (видеоконференции).
18. Медицинское обеспечение учебно-боевой подготовки войск осуществляется силами и средствами военно-медицинских (медицинских) подразделений воинских частей и учреждений, а при их отсутствии – военно-медицинской службой гарнизона.

19. Әскерді оқу-жауынгерлік даярлау процесінде медициналық қамтамасыз етілуге:
жауынгерлік даярлық бойынша сабақ, оқу-жаттығу мен оқ ату;
дене шынықтыру дайындығы және спорттық іс-шара;
танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізу;
қарауыл, кезекші күш (ауысым) құрамында әскери қызмет өткеру;
әскери жеткізу;
парашютпен секіру;
сүңгуірлік жұмыс пен су астына түсу жатады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарды, оқу-жаттығуларды, оқ атуларды және марш-бросоктарды (бұдан әрі – сабақтар) медициналық қамтамасыз ету:
болатын сабақтар бойынша ақпарат жинауды;
даярлық, сабақтар өткізу және тұрақты орналасу орындарына қайтып оралу кезеңінде әскерлерді медициналық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жоспарлауды;
жауынгерлік және көлік техникасын медициналық дәріқобдишалармен жарақтандыруды және оларды уақтылы толтыруды;
жеке құрамға шағымдарды және өтініштерді сұрап тексеруді және динамикалық байқвудағы әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеруді (тексеруді) жүргізуді және оларды болатын сабақтарға қатысуға дайындау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруды;
сабақтарда өзіне жүктелген міндеттерді орындау үшін әскери-медициналық қызметінің күштері мен құралдарын даярлауды, бөлу мен таратуды;
сабақтар өтететін аудандарға, жылжу бағыттарына, бөлімдер мен бөлімшелерді орналастыру үшін белгіленген елді мекендердің жай-күйіне, әскери-медициналық бөлімшелерді өрістету аудандарына, науқастарды (жараланғандарды) эвакуациялау жолдарына медициналық барлау жүргізуді;
сабақтарда әскери қызметшілердің киім-кешегін, тамақтануын, сумен жабдықтауды, орналастырылуын, демалуын, монша-кір жуу қызметін ұйымдастыруды, сондай-ақ оқу-жаттығу аудандарының және осы аудандарға жылжу маршруттарының санитариялық-эпидемиялық жай-күйін санитариялық қадағалауды (бақылауды) жүргізуді;
сабақтар өткізу уақытында әскери бөлімшенің санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын сақтау жөніндегі медициналық іс-шараларды жүргізуді;
сабақтар өткізу кезеңінде әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын медициналық бақылауды;
әскери қызметшілердің еңбекке және жауынгерлік қабілетінің деңгейін арттыруға бағытталған іс-шараларды әзірлеуді және жүзеге асыруды;
мұқтаж адамдарға уақтылы медициналық көмек көрсетуді және қажет болған кезде науқастарды және жараланғандарды емдеу мекемелеріне эвакуациялауды қамтиды.
21. Дене шынықтыру дайындығы сабақтарын және спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету:
дене шынықтыру дайындығын және спорттық іс-шараларды жоспарлауға қатысуды;
дене шынықтыру дайындығын және спорттық іс-шараларды медициналық қамтамасыз ету үшін күштер мен құралдар бөлуді;
спорттық ғимараттардың және дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтар және спорттық іс-шаралар өткізілетін орындардың санитариялық-гигиеналық жай-күйін медициналық бақылауды;
дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақтарда және спорттық іс-шараларды өткізу кезінде жарақаттанудан сақтандыру жөніндегі шаралардың сақталуын медициналық бақылауды: тәртіп, сақтандырудың бар болуы және сапасы, спорттық құралардың ақаусыздығы;
сабақтар және дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсыру үшін дене шынықтыру дайындығы топтары бойынша әскери қызметшілерді бөлуді бақылауды;
сабақ жетекшісінің дене дайындығы бойынша сабақтарға рұқсат етуді айқындауға әскери қызметшілерді денсаулық жағдайына шағымдарын сұрауды жүргізуді;
денсаулық жағдайы бойынша спорттық іс-шараларға рұқсатты айқындай отырып, әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеруді жүргізуді;
дене шынықтыру дайындығы және спорттық іс-шаралар процесінде жарақат алған немесе ауырған әскери қызметшілерге оларды емдеу мекемесіне эвакуациялаумен медициналық көмек көрсетуді қамтиды.

19. В процессе учебно-боевой подготовки войск медицинскому обеспечению подлежат:
занятия по боевой подготовке, учения и стрельбы;
физическая подготовка и спортивные мероприятия;
подводное вождение танков и других машин;
несение воинской службы в составе караула, дежурных сил (смен);
воинские перевозки;
прыжки с парашютом;
водолазные работы и спуски.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Медицинское обеспечение занятий по боевой подготовке, учений, стрельб и марш-бросков (далее – занятия) включает:
сбор информации по предстоящим занятиям;
планирование мероприятий по медицинскому обеспечению войск в период подготовки, проведения занятий и возвращения в места постоянной дислокации;
оснащение боевой и транспортной техники медицинскими аптечками и своевременное их пополнение;
проведение опроса жалоб и заявлений личного состава, и медицинского осмотра (обследования) военнослужащих, находящихся под динамическим наблюдением, и осуществление мероприятий по подготовке их к участию в предстоящих занятиях;
подготовку, выделение и распределение сил и средств военно-медицинской службы для выполнения, возлагаемых на нее задач на занятиях;
проведение медицинской разведки районов занятий, маршрутов выдвижения, состояния населенных пунктов, намеченных для расквартирования частей и подразделении, районов развертывания военно-медицинских подразделений, путей эвакуации больных (раненых);
проведение санитарного надзора (контроля) за экипировкой, организацией питания, водоснабжения, размещения, отдыха, банно-прачечного обслуживания военнослужащих на занятиях, а также за санитарно-эпидемическим состоянием районов учения и маршрутов выдвижения в эти районы;
проведение медицинских мероприятий по поддержанию санитарно-эпидемиологического благополучия воинского подразделения вовремя проведения занятий;
медицинский контроль над состоянием здоровья военнослужащих в период проведения занятий;
разработку и осуществление мероприятий, направленных на повышение уровня трудо- и боеспособности военнослужащих;
своевременное оказание медицинской помощи нуждающимся в ней и при необходимости эвакуацию больных и раненых в лечебные учреждения.
21. Медицинское обеспечение занятий физической подготовки и спортивных мероприятий включает:
участие в планировании физической подготовки и спортивных мероприятий;
выделение сил и средств для медицинского обеспечения физической подготовки и спортивных мероприятий;
медицинский контроль за санитарно-гигиеническим состоянием спортивных сооружений и мест проведения занятий по физической подготовке и спортивных мероприятий;
медицинский контроль над соблюдением мер по предупреждению травматизма на занятиях по физической подготовке и при проведении спортивных мероприятий: дисциплина, наличие и качество страховок, исправность спортивных снарядов;
контроль за распределением военнослужащих по группам физической подготовки для занятий и сдачи нормативов физической подготовки;
проведение руководителем занятий опроса жалоб на состояние здоровья военнослужащих для определения допуска к занятиям по физической подготовке;
проведение медицинского осмотра военнослужащих с определением допуска к спортивным мероприятиям по состоянию здоровья;
оказание медицинской помощи военнослужащим, получившим травму или заболевшим в процессе физической подготовки и спортивных мероприятий с эвакуацией их в лечебное учреждение.

22. Танкілерді және басқа да машиналарды суасты жүргізуді медициналық қамтамасыз ету:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) (бұдан әрі – Әскери-дәрігерлік сараптама қағидалары) сәйкес танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге жарамдылығын айқындауүшін әскери қызметшілерді медициналық куәландыруды ұйымдастыруды және жүргізуді;
әскери қызметшілерді құрлықта және су астында оқшаулағыш тыныс алу аппараттарын пайдалануға оқтып-үйрету бойынша сабақтарды өткізуді бақылауды;
танк экипаждарының әскери қызметшілерімен құрлықта және су астында оқшаулағыш тыныс алу аппараттарында тыныс алудың физикалық және физиологиялық ерекшеліктері бойынша, сондай-ақ зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша сабақтар өткізуді;
танкілер мен басқа да машиналарды су астында жүргізуді медициналық қамтамасыз ету үшін күштер мен құралдарды даярлауды, бөлуді және таратуды;
денсаулық жағдайы бойынша танкілер мен басқа да машиналарды суасты жүргізуге рұқсат етуді айқындауменәскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеруді жүргізуді;
әскери қызметшілерді емдеу мекемесіне эвакуациялаумен қайғылы оқиғалар кезінде оларға медициналық көмек көрсетуді қамтиды.
Танкілерді және басқа да машиналарды суасты жүргізуді медициналық қамтамасыз ету үшін құрамында медициналық көмек көрсетуге арналған мүлік жиынтығымен санитариялық автомобильде дәрігер, фельдшер (мейіргер) бар медициналық бригада бөлінеді.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Қарауыл құрамын, кезекші күштерді (ауысымдарды) медициналық қамтамасыз ету:
жұмысқа рұқсат етуді айқындаумен қарауыл құрамына, кезекші күштерге (ауысымдарға) медициналық қарап-тексеру жүргізуді;
қарауылдық үй-жайларды жабдықтауға және күтіп ұстауға, қарауыл құрамын тамақтандыруды, сумен жабдықтауды ұйымдастыруға және орналастыруға санитариялық қадағалауды;
қарауылдық үй-жайларды медициналық дәріқобдишалармен жарақтандыруды және қарауылға түсетін адамдарды алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларына оқытып-үйретуді;
қарауыл құрамына медициналық көмек көрсетуді;
қарауыл құрамының қарауылдық және пункттік киіммен қамтамасыз етілуін және пайдалануын медициналық бақылауды;
қарауылдық үй-жайларда дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау жүргізуді қамтиды.

22. Медицинское обеспечение подводного вождения танков и других машин включает:
организацию и проведение медицинского освидетельствования военнослужащих, для определения годности к подводному вождению танков и других машин в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869) (далее – Правила военно-врачебной экспертизы);
контроль за проведением занятий по обучению военнослужащих пользованию изолирующими дыхательными аппаратами на суше и под водой;
проведение занятий с военнослужащими танковых экипажей по физическим и физиологическим особенностям дыхания в изолирующих дыхательных аппаратах на суше и под водой, а также по оказанию первой медицинской помощи пострадавшим;
подготовку, выделение и распределение сил и средств для медицинского обеспечения подводного вождения танков и других машин;
проведение медицинского осмотра военнослужащих с определением допуска к подводному вождению танков и других машин по состоянию здоровья;
оказание медицинской помощи военнослужащим при несчастных случаях с эвакуацией их в лечебное учреждение.
Для медицинского обеспечения подводного вождения танков и других машин выделяется медицинская бригада в составе врача, фельдшера (медицинская сестра) на санитарном автомобиле с комплектом имущества для оказания медицинской помощи.
Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Медицинское обеспечение состава караула, дежурных сил (смен) включает:
проведение медицинского осмотра состава караула, дежурных сил (смен) с определением допуска к работе;
санитарный надзор за оборудованием и содержанием караульных помещений, организацией питания, водоснабжения и размещения состава караула;
оснащение караульных помещений медицинскими аптечками и обучение лиц, заступающих в караул, навыкам оказания первой медицинской помощи;
оказание медицинской помощи составу караула;
медицинский контроль за обеспеченностью и использованием составом караула караульной и постовой одеждой;
проведение в караульных помещениях дезинфекции, дезинсекции и дератизации.

24. Әскери тасымалдарды медициналық қамтамасыз ету:
әскери тасымалдарды жоспарлауға қатысуды, болатын тасымалдар және олардың ерекшеліктері туралы ақпаратты жинауды;
командирдің өкімімен жіберілетін алдын ала барлау топтарының құрамында медициналық барлау жүргізуді;
әскери бөлімдердің (бөлімшелердің) әскери қызметшілерін болатын әскери тасымалдарға даярлау жөніндегі медициналық іс-шараларды жүзеге асыруды;
медициналық қамтамасыз ету мәселелері бойынша әскери бөлімнің басқа да қызметтерімен, санитариялық-карантиндік пункттермен және жергілікті денсаулық сақтау органдарымен өзара іс-қимылды ұйымдастыруды және жүзеге асыруды;
әскери тасымалдар уақытында жеке құрамды жеткізу үшін бөлінген көлік құралдарына, әскери қызметшілердің киім-кешегіне, тамақтануын, сумен жабдықтауды, орналастыруды, демалуын ұйымдастыруға, сондай-ақ әскери қызметшілерді күту, отырғызу және түсіру аудандарына санитариялық қадағалауды (бақылауды) жүзеге асыруды;
жеткізілетін әскери бөлімнің (бөлімшенің) санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету жөніндегі медициналық іс-шараларды жүргізуді;
вагондарды, автомобильдерді медициналық дәріқобдишалармен қамтамасыз етуді және оларды уақтылы толтыруды;
әскери-медициналық бөлімшенің күштері мен құралдарын әскери эшелондар (командалар, автомобиль лектері) бойынша бөлуді;
тиеу кезінде, жол жүруде және түсіру ауданында медициналық көмек көрсету және қажет болған кезде ауырғандарды (зардап шеккендерді) эвакуациялауды қамтиды.
25. Парашютпен секіруді медициналық қамтамасыз ету:
Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес парашютпен секіруге жарамдылығын айқындау үшін әскери қызметшілерді медициналық куәландыруды ұйымдастыруды және жүргізуді;
әскери қызметшілерді жерүсті даярлау бойынша сабақтарды өткізуді бақылауды: снарядтардың, тренажерлардың ақаусыздығын, ұшақтар макеттерінің, аспалы жүйелерге арналған стапельдердің, парашюттік трамплиндердің жай-күйін, сабақ жетекшілерінің болуын, күрделі жаттығуларды орындау кезінде сақтандырудың дұрыстығын;
жерге қону алаңын бақылау: терең жыралардың, шұңқырлардың, түбірлердің, тастардың болмауын, құрылыстардан, темір жолдардан, электр тарату желілерінен, ірі су тоғандарынан және жерге қону үшін қауіпті басқа да кедергілерден бос қауіпсіздік аймағының болуын;
парашютпен секіру кезінде медициналық қамтамасыз ету үшін күштер мен құралдарды даярлауды, бөлуді және таратуды;
денсаулық жағдайы бойынша парашютпен секіруге рұқсат етуді айқындаумен әскери қызметшілерге медициналық қарап-тексеруді жүргізуді;
әскери қызметшілерді емдеу мекемесіне эвакуациялаумен қайғылы оқиғалар кезінде оларға медициналық көмек көрсетуді қамтиды.
Парашютпен секіруді медициналық қамтамасыз ету үшін құрамында мүлік жиынтығымен санитариялық автомобильде дәрігер, фельдшер (мейіргер) бар медициналық бригада медициналық көмек көрсету үшін бөлінеді.

24. Медицинское обеспечение воинских перевозок включает:
участие в планировании воинских перевозок, сбор информации о предстоящих перевозках и их особенностях;
проведение медицинской разведки в составе рекогносцировочных групп, высылаемых распоряжением командира;
осуществление медицинских мероприятий по подготовке военнослужащих воинских частей (подразделений) к предстоящим воинским перевозкам;
организацию и осуществление взаимодействия по вопросам медицинского обеспечения с другими службами воинской части, санитарно-карантинными пунктами и местными органами здравоохранения;
осуществление санитарного надзора (контроля) над транспортными средствами, выделенными для перевозки личного состава, экипировки, организацией питания, водоснабжения, размещения, отдыха военнослужащих во время воинских перевозок, а также за районами ожидания, погрузки и выгрузки военнослужащих;
проведение медицинских мероприятий по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия перевозимой воинской части (подразделения);
обеспечение вагонов, автомобилей медицинскими аптечками и своевременное их пополнение;
распределение сил и средств военно-медицинского подразделения по воинским эшелонам (командам, автомобильным колоннам);
оказание медицинской помощи и при необходимости эвакуацию заболевших (пострадавших) в период погрузки, в пути следования и в районе выгрузки.
25. Медицинское обеспечение прыжков с парашютом включает:
организацию и проведение медицинского освидетельствования военнослужащих, для определения годности к совершению прыжков с парашютом в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы;
контроль за проведением занятий по наземной подготовке военнослужащих: исправность снарядов, тренажеров, состояние макетов самолетов, стапели для подвесных систем, парашютных трамплин, наличие руководителей занятий, правильности страховки при выполнении сложных упражнений;
контроль площадки приземления: отсутствие глубоких канав, ям, пней, валунов, наличие зоны безопасности, свободную от строений, железных дорог, линий электропередач, крупных водоемов и других опасных для приземления препятствий;
подготовку, выделение и распределение сил и средств для медицинского обеспечения при совершении прыжков с парашютом;
проведение медицинского осмотра военнослужащих с определением допуска к совершению прыжков с парашютом по состоянию здоровья;
оказание медицинской помощи военнослужащим при несчастных случаях с эвакуацией их в лечебное учреждение.
Для медицинского обеспечения прыжков с парашютом выделяется медицинская бригада в составе врача, фельдшера (медицинская сестра) на санитарном автомобиле с комплектом имущества для оказания медицинской помощи.

25-1. Сүңгуірлік жұмыс пен су астына түсуді медициналық қамтамасыз ету:
Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес сүңгуірлік жұмысқа және су астына түсуге жарамдылығын айқындау үшін әскери қызметшіні медициналық куәландыруды ұйымдастыру мен жүргізуді;
сүңгуір станциясында сүңгуірлерді медициналық қамтамасыз ету журналының және сүңгуірлер декомпрессиясы режимін тіркеу журналының болуын бақылауды;
сүңгуір қобдишасының, сүңгуірлердің сүңгуі мен суасты жұмысын медициналық қамтамасыз ету кезіндегі шұғыл көмекке арналған жинақтың жиынтықталуын бақылауды;
талдау нәтижесін журналда тіркеп, су астына түсетін сүңгуірдің тыныс алуына немесе барокамераға берілетін ауа сапасын бақылауды;
сүңгуірге денсаулық жағдайы бойынша су астына түсуге рұқсат етуді айқындап, медициналық қарап-тексеруді;
жазатайым оқиға болғанда әскери қызметшіні емдеу мекемесіне эвакуациялап, оған медициналық көмек көрсетуді қамтиды.
Сүңгуірлік жұмыспен су астына түсуді медициналық қамтамасыз ету үшін медициналық көмек көрсететін мүлік жиынтығы мен санитариялық автомобильде құрамында дәрігер, фельдшер (мейіргер) бар медициналық бригада бөлінеді.
Ескерту. Қағидалар 25-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерде әскери-медициналық (медициналық) көмек көрсету тәртібі
26. Әскери қызметшілерге мемлекет есебінен әскери-медициналық (медициналық) көмек көрсету әскери госпитальдарда, әскери лазареттерде, әскери емханаларда (бұдан әрі – әскери-медициналық мекемелер), әскери бөлімдер (бөлімшелер) мен мекемелердің медициналық роталарында (взводтарында, бөлімшелерінде) және медициналық пункттерінде (бұдан әрі – медициналық бөлімшелер) жүзеге асырылады.
Келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне, сондай-ақ әскери қызметте болудың шекті жасына толғаннан кейін әскери қызметтен шығарылған, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызмет міндеттерін орындауға байланысты ауырған, сондай-ақ еңбек сіңірген жылдары жиырма және одан да көп жыл болған адамдарға мемлекет есебінен әскери-медициналық (медициналық) мекемелерде медициналық көмек көрсету қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
27. Қазақстан Республикасына уақытша келетін шетел мемлекеттерінің әскери қызметшілеріне (оқу-жаттығуларға, жарыстарға қатысушылар, білім алушылар, іссапарға келгендер) әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде) әскери-медициналық (медициналық) көмек көрсету тараптар арасында қол қойылған келісімдер (шарттар, келісімшарттар) шеңберінде жүзеге асырылады.

25-1. Медицинское обеспечение водолазных работ и спусков включает:
организацию и проведение медицинского освидетельствования военнослужащих, для определения годности к водолазным работам и спускам в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы;
контроль за наличием на водолазной станции журнала медицинского обеспечения водолазов и журнала регистрации режимов декомпрессии водолазов;
контроль укомплектованности водолазной аптечки, набора для неотложной помощи при медицинском обеспечении водолазных спусков и подводных работ;
контроль качества воздуха, подаваемого на дыхание спускающемуся водолазу или в барокамеру с регистрацией в журнале результатов анализа;
проведение медицинского осмотра с определением допуска водолаза к спуску по состоянию здоровья;
оказание медицинской помощи военнослужащим при несчастных случаях с эвакуацией их в лечебное учреждение.
Для медицинского обеспечения водолазных работ и спусков выделяется медицинская бригада в составе врача, фельдшера (медицинская сестра) на санитарном автомобиле с комплектом имущества для оказания медицинской помощи.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 25-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок оказания военно-медицинской (медицинской) помощи в военно-медицинских (медицинских) подразделениях
26. Оказание военно-медицинской (медицинской) помощи военнослужащим за счет государства осуществляется в военных госпиталях, военных лазаретах, военных поликлиниках (далее – военно-медицинские учреждения), медицинских ротах (взводах, отделениях) и медицинских пунктах воинских частей (подразделений) и учреждений (далее – медицинские подразделения).
Оказание военно-медицинской (медицинской) помощи в военно-медицинских учреждениях за счет государства членам семей военнослужащих по контракту, а также лицам, уволенным с воинской службы по достижении предельного возраста состояния на воинской службе, по состоянию здоровья, получившим заболевание в связи с исполнением обязанностей воинской службы, а также имеющим выслугу двадцать и более лет осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
27. Оказание военно-медицинской (медицинской) помощи в военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) военнослужащим иностранных государств, временно прибывающим в Республике Казахстан (участники учений, соревнований, обучающиеся, командированные), осуществляется в рамках подписанного между сторонами соглашения (договора, контракта).

28. Әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) әскери-медициналық (медициналық) көмек көрсеткен кезде осы Қағидаларды, медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін медициналық көмек көрсету қағидаларын, сондай-ақ клиникалық хаттамаларды басшылыққа алады және "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) есепке алу құжаттамасының нысандарын толтыруды қамтамасыз етеді.
29. Әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде) әскери-медициналық (медициналық) көмек көрсету:
1) бастапқы деңгейде амбулаториялық, стационарды алмастыратын жағдайларда және үйде алғашқы медициналық-санитариялық көмек мамандары;
2) екінші деңгейде амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бастапқы деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсететін бейінді мамандар;
3) үшінші деңгейде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолданумен амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бастапқы және екінші деңгейдегі мамандардың жолдамасы бойынша мамандандырылған медициналық көмек көрсететін бейінді мамандар жүзеге асырады.
30. Әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) әскери-медициналық (медициналық) көмекті шұғыл, кезек күттірмейтін және жоспарлы медициналық көмек нысандарында көрсетеді.
31. Әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) әскери-медициналық (медициналық) көмекті:
1) тәулік бойы медициналық байқауды және емдеуді көздемейтін амбулаториялық жағдайларда, оның ішінде әскери госпитальдар мен лазареттердің қабылдау бөлімшелерінде;
2) тәулік бойы медициналық байқауды, емдеуді, күтімді, сондай-ақ тамақтанумен төсек-орын беруді көздейтін стационарлық жағдайларда, оның ішінде емдеу басталғаннан кейін алғашқы тәуліктер ішінде тәулік бойы байқауды көздейтін "бір күндік" терапия және хирургия жағдайларында;
3) тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу талап етілмейтін және төсек-орын берумен күндізгі уақытта медициналық байқау мен емдеуді көздейтін стационарды алмастыратын жағдайларда;
4) медицина қызметкерін, мобильді бригаданы шақыру, үйде (үйдегі стационарда) емдеуді ұйымдастыру кезінде;

28. Военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) при оказании военно-медицинской (медицинской) помощи руководствуются настоящими Правилами, стандартами организации оказания медицинской помощи, правилами оказания медицинской помощи, а также клиническим протоколами, и обеспечивают заполнение формы учетной документации, в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).
29. В военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) оказание военно-медицинской (медицинской) помощи осуществляется:
1) на первичном уровне специалистами первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
2) на вторичном уровне профильными специалистами, оказывающими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;
3) на третичном уровне профильными специалистами, оказывающими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней.
30. Военно-медицинскими учреждениями (медицинскими подразделениями) военно-медицинская (медицинская) помощь предоставляется в следующих формах экстренной, неотложной и плановой медицинской помощи.
31. Военно-медицинскими учреждениями (медицинскими подразделениями) военно-медицинская (медицинская) помощь оказывается:
1) в амбулаторных условиях, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, в том числе в приемных отделениях военных госпиталей и лазаретов;
2) в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения;
3) в стационарозамещающих условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
4) при вызове медицинского работника, мобильной бригады, организации лечения на дому (стационар на дому);

5) әскери-медициналық мекемеден (медициналық бөлімшеден) тыс жеткізу кезінде санитариялық автокөлікте және әскери-көлік авиациясында, сондай-ақ далалық медициналық кешендерде, далалық госпитальдарда және қашықтықтан медициналық қызмет көрсету кезінде көрсетеді.
32. Әскери қызметшілерге бейінді бөлігінде бастапқы, қайталама және үшінші деңгейлерде медициналық көмек көрсету маршрутын әскери медициналық мекемелердің (медициналық бөлімшелердің) жабдықталуына байланысты басқарманың медициналық бөлімшелері айқындайды.
33. Әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде) әскери-медициналық көмек (медициналық) пациенттерді медициналық немесе санитариялық сұрыптау негізінде көрсетіледі, оның бірінші кезектегісі олардың жағдайының ауырлық дәрежесіне және санитариялық-эпидемиологиялық қатерге байланысты болады.
Әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде) медициналық ұйым ішінде инфекциялық аурулардың пайда болуы мен таралуынан сақтандыруға бағытталған инфекциялық бақылау қағидаттары сақталады.
34. Амбулаториялық жағдайлардағы әскери-медициналық (медициналық) көмек:
1) пациенттерге жіті және созылмалы аурулар, жарақаттану, улану немесе кезек күттірмейтін жағдайлар кезінде дәрігерге дейінгі және мамандандырылған медициналық көмекті ұсынуды;
2) кезек күттірмейтін, оның ішінде үйде медициналық көмекті көрсетуді;
3) пациенттерді медициналық көрсеткіштер бойынша емделуге жіберуді;
4) функциялары бұзылған, еңбек ету қабілеті шектелген науқастарды медициналық оңалтуды;
5) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық бөлімшелерінде жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № 589 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21552 болып тіркелген) сәйкес жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді;
6) алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетуді;
7) бекітіліп берілген контингентті дәрімен қамтамасыз етуді;
8) кәсіби жарамдылық сараптамасын;
9) денсаулық сақтау саласында қабылданған профилактикалық және скринингтік бағдарламаларды іске асыруға қатысуды;
10) бекітіліп берілген контингентке психологиялық көмек көрсетуді;
11) онкологиялық сақтану, туберкулезді, жыныстық жолмен таралатын ауруларды анықтау жөніндегі емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуді, анықталған науқастар туралы ақпаратты тиісті денсаулық сақтау ұйымдарына уақтылы беруді;
12) әскери қызметшілерді медициналық оңалтуға және санаториялық-курорттық емделуге іріктеуді;

5) вне военно-медицинского учреждения (медицинского подразделения) на санитарном автотранспорте и военно-транспортной авиации при транспортировке, а также в полевых медицинских комплексах, полевых госпиталях и при оказании дистанционных медицинских услуг.
32. Маршрут оказания военно-медицинской (медицинской) помощи военнослужащим на первичном, вторичном и третичном уровнях в разрезе профилей определяются медицинскими подразделениями управления, в зависимости от оснащенности военно-медицинских учреждении (медицинских подразделении).
33. Военно-медицинская (медицинская) помощь в военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) оказывается на основе медицинской или санитарной сортировки пациентов, первоочередность которого зависит от степени тяжести их состояния и санитарно-эпидемиологического риска.
В военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) соблюдаются принципы инфекционного контроля, направленные на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний внутри медицинской организации.
34. Военно-медицинская (медицинская) помощь в амбулаторных условиях включает:
1) предоставление пациентам доврачебной и специализированной медицинской помощи при острых и хронических заболеваниях, травмах, отравлениях или неотложных состояниях;
2) оказание неотложной медицинской помощи, в том числе на дому;
3) направление пациентов на госпитализацию по медицинским показаниям;
4) медицинскую реабилитацию больных с нарушениями функций, ограничениями трудоспособности;
5) проведение медицинских осмотров личного состава, согласно приказа Министра обороны Республики Казахстан от 28октября 2020 года № 589 "Об утверждении Правил проведения медицинских осмотров личного соcтава в военно-медицинских подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21552);
6) оказание первичной медико-санитарной помощи;
7) лекарственное обеспечение прикрепленного контингента;
8) экспертизу профессиональной пригодности;
9) участие в реализации профилактических и скрининговых программ, принятых в области здравоохранения;
10) оказание психологической помощи прикрепленному контингенту;
11) проведение лечебно-диагностических мероприятий по онконастороженности, выявлению туберкулеза, заболеваний, передающихся половым путем, своевременную передачу информации о выявленных больных в соответствующие организации здравоохранения;
12) отбор военнослужащих на медицинскую реабилитацию и санаторно-курортное лечение;

13) бекітіліп берілген контингенттің денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтерді қамтиды.
Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Стационарлық жағдайларда әскери-медициналық (медициналық) көмек пациенттерді емдеу үшін арналған штаттық төсек-орындары бар медициналық ротада (пунктте), әскери госпитальдарда және лазареттерде көрсетіледі.
Әскери қызметшілерді стационарлық емдеуге жатқызу үшін медициналық көрсеткіштер әскери қызмет ерекшеліктерін, орналасу және тұрмыс жағдайларын ескере отырып, сондай-ақ тиісті клиникалық хаттамалармен айқындалады. Амбулаториялық жағдайларда емдеу көрсетілген аурулары бар әскери қызметшілерді әскери-медициналық мекемелерге (медициналық бөлімшелерге) жатқызу осы мекеме (бөлімше) бастығының (бастық орынбасарының) шешімі бойынша жүргізіледі.
Пациенттерді медициналық ротаға (пунктке) емдеуге жатқызу олар жүгінген кезде, дәрігердің (фельдшердің) қарап-тексергеннен және медициналық кітапшаға жазумен жібергеннен кейін жүргізіледі.
36. Әскери қызметшілер әскери госпитальдарға және лазареттерге:
1) жоспарлы тәртіппен – медициналық көрсеткіштер болған кезде дәрігердің (фельдшердің, мейіргердің) ұсынымы (қорытындысы) бойынша берілген әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) жолдамасы бойынша;
2) шұғыл көрсеткіштер бойынша – жолдаманың болуына қарамастан жатқызылады.
37. Әскери бөлімнің және мекеменің шегінен тыс жоспарлы тәртіппен стационарлық емделуге жіберілетін әскери қызметшілерге:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стационарлық емделуге жолдама;
2) әскери қызметшінің медициналық кітапшасы беріледі.
Әскери қызметшілерде өзімен бірге жеке басын куәландыратын құжаты, офицердің жеке куәлігі немесе әскери билеті болады.
Әскери қызметшілерді, оның ішінде басқа өңірлерден (гарнизондардан) жоспарлы стационарлық емделуге госпитальға жатқызу күні бейінді бөлімше бастығымен және (немесе) әскери госпитальдың, лазареттің медициналық бөлім бастығымен алдын ала келісу бойынша айқындалады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2022 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Шұғыл жағдайларда әскери қызметшілер әскери госпитальдарға (лазареттерге) медицина қызметкердің бірге жүруімен әскери бөлімнің және мекеменің санитариялық көлігімен (жедел медициналық жәрдем станциясы (бөлімшелер) бригадаларының) жеткізіледі немесе дербес жүгінеді.
Әскери госпиталь (лазарет) әскери бөлімнің және мекеменің командирін (бастығын) олардың бағынысындағы әскери қызметшілер шұғыл көрсеткіштер бойынша емделуге жатқызылғаны туралы хабардар етеді.
Шұғыл көрсеткіштер бойынша емделуге жатқызылған әскери қызметшілер үшін әскери бөлім және мекеме осы Қағидалардың 37-тармағында мазмұндалған құжаттарды үш жұмыс күнінен кешіктірмей әскери госпитальдарға (лазареттерге) береді.

13) медицинские услуги, направленные на сохранение и восстановление здоровья прикрепленного контингента.
Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Военно-медицинская (медицинская) помощь в стационарных условиях оказывается в медицинской роте (пункте), имеющей штатные койки для лечения пациентов, в военных госпиталях и лазаретах.
Медицинские показания для госпитализации на стационарное лечение военнослужащих определяются с учетом особенностей воинской службы, условий размещения и быта, а также соответствующими клиническими протоколами. Госпитализация в военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) военнослужащих, с заболеваниями, лечение которых показано в амбулаторных условиях производится по решению начальника (заместителя начальника) данного учреждения (подразделения).
Госпитализация пациентов в медицинскую роту (пункт) производится при их обращении, после осмотра и направления врача (фельдшера) с записью в медицинской книжке.
36. В военные госпитали и лазареты военнослужащие госпитализируются:
1) в плановом порядке – по направлению командира (начальника) воинской части (учреждения), выданного по рекомендации (заключению) врача (фельдшера, медицинской сестры) при наличии медицинских показаний;
2) по экстренным показаниям – вне зависимости от наличия направления.
37. Военнослужащим, направляемым в плановом порядке на стационарное лечение за пределы воинской части и учреждения выдаются:
1) направление на стационарное лечение по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) медицинская книжка военнослужащего.
Военнослужащие при себе имеют документ, удостоверяющий личность, удостоверение личности офицера или военный билет.
Дата госпитализации военнослужащих на плановое стационарное лечение, в том числе из других регионов (гарнизонов), определяется по предварительному согласованию с начальником профильного отделения и (или) начальником медицинской части военного госпиталя, лазарета.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.05.2022 № 271 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. В экстренных случаях в военные госпитали (лазареты) военнослужащие доставляются санитарным транспортом воинской части и учреждения в сопровождении медицинского работника (бригадами станции (отделениями), скорой медицинской помощи) или обращаются самостоятельно.
Военный госпиталь (лазарет) извещает командира (начальника) воинской части и учреждения об их подчиненных военнослужащих, госпитализированных по экстренным показаниям.
Документы, изложенные в пункте 37 настоящих Правил, для военнослужащих, госпитализированных по экстренным показаниям, воинской частью и учреждением передаются в военные госпитали (лазареты) не позднее трех рабочих дней.

38-1. Келісімшарт бойынша әскери қызметшінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ әскери қызметте болудың шекті жасына толуы, денсаулық жағдайы бойынша,әскери қызмет міндеттерін атқарумен байланысты ауыруы бойынша әскери қызметтен шығарылған, сондай-ақ жиырма және одан көп еңбек сіңірген жылы бар адамдарды (бұдан әрі – әскери қызметтен шығарылған адамдар) әскери госпитальға (лазаретке) емделуге жатқызу:
1) госпиталь (лазарет) емханалық бөлімшесінің не алғашқы медициналық-санитариялық көмек ұйымының және (немесе) емдеуге жатқызу бюросының порталы арқылы денсаулық сақтау ұйымының жолдамасы бойынша – тегін медициналық көмектің кепілдік көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қаражаты есебіненшарт шеңберінде жоспарлы түрде стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету;
2) госпиталь (лазарет) емханалық бөлімшесінің жолдамасы бойынша не тікелей жүгіну кезінде – әскери-медициналық мекемеге бөлінген қаражат есебінен қосымша көлемдегі медициналық көмеккөрсету үшін жүзеге асырылады.
Әскери-медициналық мекеме басшылығы медициналық көрсеткіші болғанда емделуге жоспарлы жатқызу көлемінен 20 % шегінде көрсетілген санаттағы азаматтарды жоспарлы емделуге жатқызу туралы шешімді мынадай санаттағы адамдар үшін дербес қабылдайды:
1) әскери қызметтен шығарылған:
мүгедектікке әкелген ауруына байланысты;
басқа мемлекеттер аумағындағы жауынгерлік іс-қимылғақатысқан;
бітімгершілік операцияларға қатысқан;
Қазақстан Республикасының немесе бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының орденімен (ордендерімен) наградталған;
күнтізбелік есептеумен жиырма және одан көп еңбек сіңірген жылы бар;
2) келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің отбасы мүшелері:
көп балалы ана болып табылатын зайыбы;
мүгедектігі бар адам болып табылатын жұбайы (зайыбы);
мүгедектігі бар балаға (балаларға) тікелей күтім жасайтын жұбайы (зайыбы).
Стационарлық жағдайда медициналық көмек "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 38-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

38-1. Госпитализация в военные госпитали (лазареты) членов семей военнослужащих по контракту, а также лиц, уволенных с воинской службы по достижении предельного возраста состояния на воинской службе, по состоянию здоровья, получивших заболевание в связи с исполнением обязанностей воинской службы, а также имеющих выслугу двадцать и более лет (далее – лица, уволенные с воинской службы) осуществляется для оказания:
1) медицинской помощи в стационарных условиях в плановой форме в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования за счет средств фонда социального медицинского страхования в рамках договора – по направлению поликлинического отделения госпиталя (лазарета) либо организации первичной медико-санитарной помощи и (или) организации здравоохранения посредством портала бюро госпитализации;
2) дополнительного объема медицинской помощи за счет средств, выделенных военно-медицинским учреждениям – по направлению поликлинического отделения госпиталя (лазарета) либо при непосредственном обращении.
Руководство военно-медицинского учреждения самостоятельно принимает решение о плановой госпитализации указанных категорий граждан, при наличии медицинских показаний, в пределах 20 % от объема плановой госпитализации для следующих категорий лиц:
1) уволенных с воинской службы:
в связи с заболеванием, приведшим к инвалидности;
принимавших участие в боевых действиях на территории других государств;
принимавших участие в миротворческих операциях;
награжденных орденом (орденами) Республики Казахстан или бывшего Союза Советских Социалистических Республик;
имеющих выслугу двадцать и более лет в календарном исчислении;
2) членов семей военнослужащих по контракту:
супруга, являющаяся многодетной матерью;
супруг (супруга), являющийся лицом с инвалидностью;
супруг (супруга), непосредственно осуществляющий уход за ребенком (детьми) с инвалидностью.
Медицинская помощь в стационарных условиях оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР - ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 38-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

39. Инфекциялық аурулар, тағамнан, жіті кәсіптік улану, екпеге ерекше реакциясы бар пациенттер келіп түскен (жүгінген) кезде әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) үш сағат ішінде байланыс құралдар арқылы ауруды тіркеу орны бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің санитариялық-эпидемиологиялық мекемелерінің аумақтық бөлімшелеріне хабарлайды және он екі сағат ішінде № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 034/у нысан бойынша хабарлама жолдайды.
Аса қауіпті инфекциясы бар пациенттер келіп түскен (жүгінген) кезде қосымша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері хабардар етіледі.
Инфекциялық аурулар бар және тамақтан уланған пациенттер, сондай-ақ жарақаттары, улану және сыртқы себептердің басқа да әсері етуі бар адамдар топпен және жаппай келіп түскен (жүгінген) кезде әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) үш сағат ішінде БӘМБ-ны, әскери полиция органдарын, сондай-ақ пациент әскери бөлімді және мекемені хабардар етпей келіп түскен әскери бөлімнің және мекеменің командирін (бастығын) хабардар етеді.
Стационарға жарақаттанумен, уланумен және сыртқы себептердің басқа да әсер етуімен келіп түскен әскери қызметшілерге бес жұмыс күні ішінде әскери бөлім және мекеме Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларында айқындалатын нысан бойынша мертігу (жаралану, жарақаттану, контузия алу) туралы анықтама береді.
40. Психикалық ауытқуы бар пациенттер медициналық ұйымдарға әскери бөлім және мекеме өкілінің және (немесе) медицина қызметкерінің бірге жүруімен жіберіледі. Пациенттің денсаулық жағдайын сипаттайтын медициналық құжаттар конвертке салынып бірге жүретін адам арқылы беріледі.
41. Мерзімді қызмет әскери қызметшілерін шығару туралы әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) осы әскери қызметшілер келген әскери бөлімді және мекемені сол күні хабардар етеді. Шығарылғаннан кейін мерзімді қызмет әскери қызметшілері әскери бөлімге олардың өкілінің бірге жүруімен жіберіледі.
Әскери қызметшілерді шығару әскери-медициналық мекемелердің (медициналық бөлімшелердің) күн тәртібінде белгіленген күндерде және сағаттарда жүргізіледі.
Әскери-медициналық мекемеден (медициналық бөлімшеден) шығарылған әскери қызметшінің медициналық құжаттары олардың қолына (бірге жүрушіге) беріледі.
42. Әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) көрсететін стоматологиялық көмек: профилактикалық қарап-тексеруді, терапиялық, хирургиялық, ортопедиялық, ортодонттық стоматологиялық көмекті қамтиды.
Жылжымалы стоматологиялық кабинеттің (бұдан әрі – ЖСК) жұмысын ол құрамында болатын әскери-медициналық мекеме бастығы ұйымдастырады.
Әскери-медициналық мекеменің бастығы жыл сайын стоматологиялық көмекке бекітілген әскери бөлімдерге (мекемелерге) ЖСК-ның бару кестесін бекітеді.
Әскери бөлімге және мекемеге болжамды бару уақыты туралы ЖСК бастығы әскери бөлімнің және мекеменің командиріне (бастығына) барғанға дейін кемінде күнтізбелік жеті күн бұрын хабарлайды.
Әскери бөлімнің және мекеменің командирі (бастығы) ЖСК жұмысы үшін жағдай жасайды, бағынысты әскери қызметшілердің стоматологиялық көмек алуы үшін келуін қамтамасыз етеді.

39. При поступлении (обращении) пациентов с инфекционными заболеваниями, пищевым, острым профессиональным отравлением, необычной реакцией на прививку, военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) в течение трех часов сообщают по средствам связи в территориальные подразделения санитарно-эпидемиологических учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан по месту регистрации заболевания, и в течение двенадцати часов направляют извещение по форме 034/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
При поступлении (обращении) пациентов с особо опасной инфекцией дополнительно информируются территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
При групповом и массовом поступлении (обращений) пациентов с инфекционными заболеваниями и пищевыми отравлениями, а также лиц с травмами, отравлениями и другими воздействиями внешних причин, военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) в течение трех часов извещают ГВМУ, органы военной полиции, а также командира (начальника) воинской части и учреждения, из которой, минуя воинскую часть и учреждение поступил пациент.
На военнослужащих, поступивших в стационар с травмами, отравлениями и другими воздействиями внешних причин, в течение пяти рабочих дней воинская часть и учреждение представляет справку об увечье (ранении, травме, контузии) по форме, определяемой Правилами военно-врачебной экспертизы.
40. Пациенты с психическими расстройствами в медицинские организации направляются в сопровождении представителя воинской части и учреждения, и медицинского работника. Медицинские документы, характеризующие состояние здоровья пациента, запечатанные в конверте, предоставляются через сопровождающего.
41. О выписке военнослужащих срочной службы военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) в тот же день информируют воинскую часть и учреждение, из которой эти военнослужащие прибыли. После выписки военнослужащие срочной службы в воинскую часть направляются в сопровождении их представителя.
Выписка военнослужащих производится в дни и часы, установленные распорядком дня военно-медицинских учреждений (медицинских подразделений).
Медицинские документы военнослужащего, выписанного из военно-медицинского учреждения (медицинского подразделения), выдаются им на руки (сопровождающему).
42. Стоматологическая помощь, оказываемая военно-медицинскими учреждениями (медицинскими подразделениями), включает: профилактический осмотр, терапевтическую, хирургическую, ортопедическую, ортодонтическую стоматологическую помощь.
Работа передвижного стоматологического кабинета (далее – ПСК) организовывается начальником военно-медицинского учреждения, в составе которого он находится.
Начальником военно-медицинского учреждения ежегодно утверждается график выезда ПСК в закрепленные на стоматологическую помощь воинские части (учреждения).
О предполагаемом времени прибытия в воинскую часть и учреждение начальник ПСК сообщает командиру (начальнику) воинской части и учреждения не менее чем за семь календарных дней до прибытия.
Командир (начальник) воинской части и учреждения создает условия для работы ПСК, обеспечивает прибытие подчиненных военнослужащих для получения стоматологической помощи.

42-1. Әскери қызметшіге стоматологиялық көмек көрсету үшін жағдай болмағанда әскери-медициналық мекеме (медициналық бөлімше) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес стоматологиялық көмек көрсету қызметін денсаулық сақтау субъектілерінен сатып алады.
Ескерту. Қағидалар 42-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42-2. Келісімшарт бойынша әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне, сондай-ақ әскери қызметтен шығарылған адамдарға стоматологиялық көмек әскери-медициналық мекемеге бөлінген қаражат есебінен қосымша көлемдегі медициналық көмек шеңберінде көрсетіледі.
Ескерту. Қағидалар 42-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Стационарды алмастыратын көмекті тиісті медициналық қызмет түрлеріне лицензиясы бар әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) көрсетеді, ол:
1) дәрігердің қарап-тексеруін, медициналық көрсеткіштер бойынша бейінді мамандардың консультацияларын;
2) диагностикалық, оның ішінде диагностикалау және емдеу хаттамаларына сәйкес зертханалық және патологиялық-анатомиялық (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер) көрсетілетін қызметтерді;
3) медициналық манипуляцияларды және хирургиялық операцияларды жүргізу арқылы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдаланумен стационарды алмастыратын терапияға себеп болған негізгі ауруды емдеуді;
4) медициналық оңалтуды;
5) пациенттің емханаға дербес келуіне мүмкіндік бермейтін жіті және созылмалы жағдайлар кезінде стационарды үйде ұйымдастыруды;
6) еңбекке уақытша жарамсыздыққа және кәсіби жарамдылыққа сараптама жүргізуді қамтиды.
44. Әскери-медициналық мекемеден (медициналық бөлімшеден) тыс медициналық көмек жеткізу кезінде санитариялық автокөлікте және әуе кемелерінде, сондай-ақ далалық медициналық кешендерде, далалық госпитальдарда және қашықтықтан медициналық қызмет көрсету кезінде көрсетіледі.
Шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін бөлінген санитариялық автокөлік және әуе кемелері қажетті дәрілік заттармен, медициналық бұйымдармен және арнайы жабдықпен жарақтандырылады.
Далалық медициналық кешендерде, далалық госпитальдарда көрсетілетін медициналық көмек нысандары мен түрлері олардың жарақтандырылуын және бейінді маманның болуын ескере отырып айқындалады.

42-1. При отсутствии условий для оказания стоматологической помощи военнослужащим, военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) приобретают услуги по оказанию стоматологической помощи у субъектов здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 42-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42-2. Оказание стоматологической помощи членам семей военнослужащих по контракту, а также лицам, уволенным с воинской службы осуществляется в рамках дополнительного объема медицинской помощи за счет средств, выделенных военно-медицинским учреждениям.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 42-2 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. Стационарозамещающая помощь оказывается военно-медицинскими учреждениями (медицинскими подразделениями), имеющими лицензию на соответствующие виды медицинской деятельности, которая включает:
1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по медицинским показаниям;
2) диагностические услуги, в том числе лабораторные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно протоколам диагностики и лечения;
3) лечение основного заболевания, послужившего причиной стационарозамещающей терапии, с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, путем проведения медицинских манипуляций и хирургических операций;
4) медицинскую реабилитацию;
5) организацию стационара на дому при острых и хронических состояниях, которые не позволяют пациенту самостоятельно посетить поликлинику;
6) экспертизу временной нетрудоспособности и профессиональной пригодности.
44. Вне военно-медицинского учреждения (медицинского подразделения) медицинская помощь оказывается на санитарном автотранспорте и воздушных судах при транспортировке, а также в полевых медицинских комплексах, полевых госпиталях и при оказании дистанционных медицинских услуг.
Санитарный автотранспорт и воздушные суда, выделенные для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи, оснащаются необходимыми лекарственными средствами, медицинскими изделиями и специальным оборудованием.
Формы и виды медицинской помощи, оказываемые в полевых медицинских комплексах, полевых госпиталях определяются с учетом их оснащенности и наличием профильного специалиста.

45. ҚР ҚК әскери-медициналық мекемелерінде (медициналық бөлімшелерінде) көрсетілетін әскери-медициналық (медициналық) көмек түрлері:
1) жедел медициналық көмек;
2) дәрігерге дейінгі медициналық көмек;
3) алғашқы медициналық-санитариялық көмек;
4) мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек;
5) медициналық оңалту.
46. Әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде) көрсетілетін жедел медициналық көмек жіті аурулар және өмірге қауіп төндіретін жағдайлар кезінде, сондай-ақ оқиға болған жерде және (немесе) медициналық ұйымға барар жолда денсаулыққа елеулі залал келтіруді болдырмау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмекті, сондай-ақ оқиға болған жерде зардап шегушінің өзі немесе медицина қызметкерлері келгенге дейін жақын жердегі басқа адам (өзара көмек) жасайтын алғашқы көмекті қамтиды.
Әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде) кезек күттірмейтін және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) 5-қосымшаға сәйкес жедел жәрдем станциясының дәрілік заттардың, медициналық техника мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың ең аз тізбесіне сәйкес қажетті дәрілік заттар, медициналық бұйымдар салынған жиынтықтар (салымдар, шкафтар) жиынтықталады.
Кезек күттірмейтін және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін әуе кемелерін тарту Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі басшылығының шешімімен жүзеге асырылады.
Алғашқы көмек көрсету денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін Алғашқы көмек көрсету стандарттарына сәйкес медициналық білімі жоқ, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тиісті даярлықтан өткен әскери қызметшілер жүзеге асырады.
47. Дәрігерге дейінгі медициналық көмекті орта медицина қызметкерлері әскери-медициналық мекемелер (медициналық бөлімшелер) жағдайларында, сондай-ақ сабақтар, оқу-жаттығулар өткізу, жауынгерлік техникаға қызмет көрсету орындарында, сондай-ақ далалық жағдайларда дербес көрсетеді.
Дәрігерге дейінгі медициналық көмек денсаулықты насихаттауды, пациенттің жағдайын бағалауды, дәрігерге дейін диагноз қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен рәсімдерді орындауды және науқастарды күтуді қамтиды.
Орта медицина қызметкерлері медициналық көмекті денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырады.

45. Виды военно-медицинской (медицинской) помощи, оказываемые в военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) ВС РК:
1) скорая медицинская помощь;
2) доврачебная медицинская помощь;
3) первичная медико-санитарная помощь;
4) специализированная, в том числе высокотехнологичная, медицинская помощь;
5) медицинская реабилитация.
46. Скорая медицинская помощь, оказываемая в военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях), включают экстренную и неотложную медицинскую помощь при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию, а также первую помощь, проводимую на месте происшествия самим пострадавшим (самопомощь) или другим лицом, находящимся поблизости (взаимопомощь), до прибытия медицинских работников.
Для оказания неотложной и экстренной медицинской помощи в военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) комплектуются наборы (укладки, шкафы) с лекарственными средствами, медицинскими изделиями из минимального перечня лекарственных средств, медицинской техники и изделий медицинского назначения станции скорой медицинской помощи согласно приложению 5 к Правилам оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-225/2020 (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21713).
Привлечение воздушных судов для оказания неотложной и экстренной медицинской помощи осуществляется решением руководства Министерства обороны Республики Казахстан.
Оказание первой помощи осуществляется в соответствии со Стандартами оказания первой помощи, утверждаемыми уполномоченным органом в области здравоохранения, военнослужащими без медицинского образования, в том числе прошедшими соответствующую подготовку в порядке, определяемом уполномоченным органом в области здравоохранения.
47. Доврачебная медицинская помощь оказывается средними медицинскими работниками самостоятельно в условиях военно-медицинских учреждений (медицинских подразделений), а также в местах проведения занятий, учений, обслуживания боевой техники, а также в полевых условиях.
Доврачебная медицинская помощь включает пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций и процедур и уход за больными.
Средние медицинские работники осуществляют медицинскую помощь согласно правилам оказания доврачебной медицинской помощи, определяемым уполномоченным органом в области здравоохранения.

48. ҚР ҚК-да алғашқы медициналық-санитариялық көмек әскери қызметші, әскери ұжым деңгейінде көрсетілетін аурулар және жағдай профилактикасын, диагностикалауды, емдеуді қамтитын әскерлердің мұқтажына бейімделген медициналық көмекке алғашқы қолжетімділік орындарында көрсетіледі.
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек:
1) анағұрлым таралған ауруларды диагностикалауды, емдеуді және басқаруды;
2) жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді;
3) ауруларды ерте анықтауды және өршу қатері факторларын мониторингтеуді және анықталған қатер факторларын төмендету дағдыларына оқытып-үйретуді;
4) иммунизациялауды;
5) салауатты өмір салтын қалыптастыруды және насихаттауды;
6) репродуктивті денсаулықты сақтау жөніндегі іс-шараларды;
7) инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды;
8) диспансерлеуді және динамикалық байқауды қамтиды.
49. Әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде) алғашқы медициналық-санитариялық көмекті терапевтер, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер мен мейіргерлер, денсаулық сақтау саласындағы психологтар көрсетеді.
Штатта медицина қызметкерлері көзделмеген әскери бөлімдер мен мекемелердің (бөлімшелердің) әскери қызметшілері алғашқы медициналық-санитариялық көмек алу үшін гарнизон бастығының, оларға теңестірілген және одан жоғары әскер тектері және өңірлік қолбасшылық қолбасшысының бұйрығымен келісу бойынша аумақтық қағидат бойынша әскери-медициналық мекемелерге (медициналық бөлімшелерге) бекітіліп беріледі.
49-1. Келісімшарт бойынша әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне, сондай-ақ әскери қызметтен шығарылған адамдарға амбулатория жағдайында алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ – 194/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) сәйкес олар әскери-медициналық мекемеде тіркелген жағдайда жүзеге асырылады.
Әскери қызметшінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ әскери қызметтен шығарылған адамдарға алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету кезінде дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 49-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

48. Первичная медико-санитарная помощь в ВС РК оказывается в местах первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды войск, включающая профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне военнослужащего, воинского коллектива.
Первичная медико-санитарная помощь включает:
1) диагностику, лечение и управление наиболее распространенными заболеваниями;
2) медицинские осмотры личного состава;
3) раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;
4) иммунизацию;
5) формирование и пропаганду здорового образа жизни;
6) мероприятия по охране репродуктивного здоровья;
7) санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;
8) диспансеризацию и динамическое наблюдение.
49. В военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) первичная медико-санитарная помощь оказывается терапевтами, врачами общей практики, фельдшерами и медицинскими сестрами, психологами в области здравоохранения.
Военнослужащие воинских частей и учреждений (подразделений), где штатом не предусмотрены медицинские работники, для получения первичной медико-санитарной помощи прикрепляются в военно-медицинским учреждениям (медицинским подразделениям) приказом начальника гарнизона, командующего региональным командованием и родом войск им равных и выше по территориальному принципу по согласованию.
49-1. Оказание первичной медико-санитарной помощи в амбулаторных условиях членам семей военнослужащих по контракту, а также лицам, уволенным с воинской службы осуществляется в случаях их прикрепления в военно-медицинские учреждения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13ноября 2020 года № ҚР ДСМ – 194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642).
При оказании первичной медико-санитарной помощи лекарственное обеспечение членов семей военнослужащих по контракту, а также лиц, уволенных с воинской службы осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 49-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

50. "Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ – 238/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 тіркелген)мамандандырылған медициналық көмекті арнайы диагностикалау, емдеу, медициналық оңалту әдістері, оның ішінде қашықтықтан медициналық көрсетілетін қызмет құралдарын пайдалану талап етілетін ауру кезінде әскери-медициналық мекеменің (медициналық бөлімшенің) бейінді мамандары көрсетеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-1. Әскери-медициналық мекеме келісімшарт бойынша әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне, сондай-ақ әскери қызметтен шығарылған адамдарға амбулатория жағдайында консультациялық-диагностикалық көмек көрсетудішарт шеңберінде әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Ескерту. Қағидалар 50-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Жіті жағдайлар, хирургиялық араласу және жарақаттану салдарынан медициналық оңалту амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде), сондай-ақ үйде "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
52. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес медициналық оңалту мақсатында әскери қызметшіге санаториялық-курорттық емдеу ұсынылады.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Әскери қызметшілерге санаториялық-курорттық емдеуді ұсыну үшін медициналық көрсеткіштер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Жыл сайын әскер түрлерінде, әскер тектерінде, өңірлік қолбасшылықтарда, әскери бөлімдер мен мекемелерде профилактикалық медициналық қарап-тексеру, жүргізілген стационарлық немесе амбулаториялық емдеу, медициналық куәландыру нәтижелерін, сондай-ақ динамикалық байқау деректерін ескере отырып, санаториялық-курорттық емделуге мұқтаж әскери қызметшілердің тізімі жасалады.
Алдағы жылға санаториялық-курорттық емделуге мұқтаж әскери қызметшілердің тізімі 25 желтоқсаннан кешіктірілмей БӘМБ-ға ұсынылады.

50. Специализированная медицинская помощь оказывается профильными специалистами военно-медицинских учреждений (медицинских подразделений) при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ – 238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746).
Сноска. Пункт 50 – в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-1. Оказание консультативно-диагностической помощи в амбулаторных условиях членам семей военнослужащих по контракту, а также лицам, уволенным с воинской службы военно-медицинскими учреждениями осуществляется за счет средств фонда социального медицинского страхования в рамках договора.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 50-1 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Медицинская реабилитация последствий острых состояний, хирургических вмешательств и травм оказывается в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях), а также на дому в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21381).
52. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" с целью медицинской реабилитации военнослужащему предоставляется санаторно-курортное лечение.
Сноска. Пункт 52 – в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Медицинские показания для предоставления санаторно-курортного лечения военнослужащим определяется согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Ежегодно в видах, родах войск, региональных командованиях, воинских частях и учреждениях составляется список военнослужащих, нуждающихся в санаторно-курортном лечении, с учетом результатов профилактического медицинского осмотра, проведенного стационарного или амбулаторного лечения, медицинского освидетельствования, а также данных динамического наблюдения.
Список военнослужащих, нуждающихся в санаторно-курортном лечении на предстоящий год, не позднее 25 декабря предоставляется в ГВМУ.

54. ҚР ҚК үшін БӘМБ санаториялық-курорттық емделуге мұқтаж әскери қызметшілердің жиынтық тізімін жасайды.
Алынған санаториялық-курорттық көрсетілетін қызметтерді әскери бөлімдер мен мекемелер (бөлімшелер) бойынша бөлу тізімдерде көрсетілген санаториялық-курорттық емделуге мұқтаждар санына байланысты үлестік арақатынаста жүзеге асырылады.
Бөлінген санаториялық-курорттық көрсетілетін қызметтер саны және санаториялық-курорттық ұйымдарға бару кестесі әскери бөлімдер мен мекемелер (бөлімшелер) бойынша таратылады.
55. Әскери бөлімдер мен мекемелерде санаториялық-курорттық емделуге жіберу үшін әскери қызметшілерді іріктеуді арнайы құрылған комиссия жүзеге асырады.
Әскери қызметшілерді санаториялық-курорттық ұйымдарға жіберуді бұйрық шығарумен әскери бөлімнің (мекеменің, бөлімшенің) командирі (бастығы) жүргізеді.
Бұл ретте әскери қызметшіге:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санаториялық-курорттық емделуге жолдама;
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 069/у нысан бойынша санаториялық-курорттық карта;
3) әскери қызметшінің медициналық кітапшасы беріледі.
56. Әскери қызметтен шығарылған, жиырма бес және одан көп еңбек сіңірген жылдары бар адамдарға (бұдан әрі – әскери зейнеткерлер) мемлекет есебінен "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 1-тармағына сәйкес бекітілетін аурулар тізбесі бойынша көрсеткіш болғанда санаториялық-курорттық емдеу ұсынылады.
Жыл сайын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қорғаныс істері департаментінде стационарлық немесе амбулаториялық емдеу нәтижесін, динамикалық байқау деректерін ескеріп, санаториялық-курорттық емделуге мұқтаж әскери зейнеткерлердің тізімі жасалады.
Алдағы жылға санаториялық-курорттық емделуге мұқтаж әскери зейнеткерлер тізімі 25 желтоқсаннан кешіктірілмей БӘМБ-ғаберіледі.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Санаториялық-курорттық емделуге мұқтаж әскери зейнеткерлердің жиынтық тізімін жасау, алынған санаториялық-курорттық көрсетілетін қызметті облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша бөлу, бөлінген санаториялық-курорттық көрсетілетін қызмет санын және санаториялық-курорттық ұйымға бару кестесін жеткізу осы Қағидалардың 54-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

54. ГВМУ составляет сводный список военнослужащих, нуждающихся в санаторно-курортном лечении за ВС РК.
Распределение приобретенных санаторно-курортных услуг по воинским частям и учреждениям (подразделениям) осуществляется в долевом соотношении в зависимости от числа нуждающихся в санаторно-курортном лечении, указанных в списках.
Количество выделенных санаторно-курортных услуг и график заезда в санаторно-курортные организации рассылаются по воинским частям и учреждениям (подразделениям).
55. В воинских частях и учреждениях отбор военнослужащих для направления на санаторно-курортное лечение осуществляется специально созданной комиссией.
Направление военнослужащих в санаторно-курортные организации производится командиром (начальником) воинской части (учреждения, подразделения) с изданием приказа.
При этом военнослужащему выдается:
1) направление на санаторно-курортное лечение, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) санаторно-курортная карта по форме 069/у, утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020;
3) медицинская книжка военнослужащего.
56. Лицам, уволенным с воинской службы, имеющим выслугу двадцать пять и более лет (далее – военные пенсионеры) за счет государства предоставляется санаторно-курортное лечение при наличии показаний по перечню заболеваний, утверждаемой в соответствии с пунктом 1 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих.
Ежегодно в Департаментах по делам обороны областей, городов республиканского значения и столицы составляется список военных пенсионеров, нуждающихся в санаторно-курортном лечении, с учетом результатов стационарного или амбулаторного лечения, данных динамического наблюдения.
Список военных пенсионеров, нуждающихся в санаторно-курортном лечении на предстоящий год, не позднее 25 декабря предоставляется в ГВМУ.
Сноска. Пункт 56 – в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Составление сводного списка военных пенсионеров, нуждающихся в санаторно-курортном лечении, распределение приобретенных санаторно-курортных услуг по областям, городам республиканского значения и столице, доведение количества выделенных санаторно-курортных услуг и графика заезда в санаторно-курортные организации осуществляется, согласно пункту 54 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 57 – в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

58. Санаториялық-курорттық емделуге жіберу үшін әскери зейнеткерлерді іріктеуді облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың қорғаныс істері департаментінде құрылған комиссия жүзеге асырады.
Санаториялық-курорттық емделуге жіберілетін әскери зейнеткерлерге:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санаториялық-курорттық емделуге жолдама;
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген 069/у нысаны бойынша санаториялық-курорттық карта беріледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Санаториялық-курорттық емделуге жіберілетін әскери қызметшілер мен әскери зейнеткерлердің тізімін әскер түрі, әскер тегі, өңірлік қолбасшылық, әскери бөлім мен мекеме бақылауды жүзеге асыру үшін санаторийге барған күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей БӘМБ-ғабереді.
Санаториялық-курорттық емделуге мұқтаж (жіберілетін) адамдардың тізімін жасау кезінде әскери қызметшінің (әскери зейнеткердің) әскери атағы, тегі, инициалдары, ЖСН, еңбек сіңірген жылдары, санаториялық-курорттық емделуге жіберу үшін медициналық көрсеткіш, бұрын алынған санаториялық-курорттық емдеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Санаториялық-курорттық емделуге жіберу үшін жалпы қарсы көрсеткіштер осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
61. Әскери-медициналық мекемеде (медициналық бөлімшеде) зертханалық диагностикалау "Зертханалық диагностика жүргізуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ – 257/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21768 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады. Әскери-медициналық (медициналық) қамтамасыз етуді ұйымдастыру үшін қажетті зертханалық зерттеу тізбесі болмағанда әскери-медициналық мекеме (медициналық бөлімше) зертханалық диагностикалау қызметін көрсететін денсаулық сақтау ұйымымен азаматтық-құқықтық шарт жасайды.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Әскери-медициналық мекемеде патологиялық-анатомиялық диагностикалау "Қазақстан Республикасында патологиялық-анатомиялық диагностика көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ – 259/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21790 болып тіркелген) сәйкес хирургиялық операция және (немесе) биопсия (операциялық-биопсиялық материал) арқылы алынған пациенттің ағзасындағы (ағза фрагментіндегі), тіні мен жасушасындағы, сондай-ақ мәйіт тініндегі, ағзасы мен жасушасындағы өзгерістер жиынтығын талдау арқылы диагноз қою мақсатында жүргізіледі. Патологиялық-анатомиялық диагностикалау мүмкін болмағанда әскери-медициналық мекеме патологиялық-анатомиялық диагностикалау қызметін көрсететін денсаулық сақтау ұйымымен азаматтық-құқықтық шарт жасайды.

58. Отбор военных пенсионеров, для направления на санаторно-курортное лечение осуществляется комиссией, созданной в Департаментах по делам обороны областей, городов республиканского значения и столицы.
Военным пенсионерам, направляемым на санаторно-курортное лечение, выдается:
1) направление на санаторно-курортное лечение, по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) санаторно-курортная карта по форме 069/у, утвержденная приказом № ҚР ДСМ-175/2020.
Сноска. Пункт 58 – в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Список военнослужащих и военных пенсионеров, направляемых на санаторно-курортное лечение, видами, родами войск, региональными командованиями, воинскими частями и учреждениями, не позднее пяти рабочих дней до даты заезда в санаторий предоставляется в ГВМУ для осуществления контроля.
При составлении списка, нуждающихся (направляемых) в санаторно-курортном лечении указывается воинское звание, фамилия, инициалы военнослужащего (военного пенсионера), ИИН, выслуга лет, медицинские показания для направления на санаторно-курортное лечение, сведения о ранее полученном санаторно-курортном лечении.
Сноска. Пункт 59 – в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Общие противопоказания для направления на санаторно-курортное лечение определяются согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
61. Лабораторная диагностика в военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ – 257/2020 "Об утверждении Стандарта организации проведения лабораторной диагностики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21768). При отсутствии перечня лабораторных исследований, необходимого для организации военно-медицинского (медицинского) обеспечения, военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) заключают гражданско-правовой договор с организациями здравоохранения, оказывающими услуги лабораторной диагностики.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Патологоанатомическая диагностика в военно-медицинских учреждениях проводится с целью установления диагноза путем анализа совокупности изменений в органах (фрагментах органов), тканях и клетках пациентов, изъятых путем хирургической операции и (или) биопсии (операционно-биопсийного материала), а также в тканях, органах и клетках трупа в ходе патологоанатомического вскрытия в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2020 года № ҚР ДСМ – 259/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания патологоанатомической диагностики в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21790). При отсутствии возможности проведения патологоанатомической диагностики, военно-медицинские учреждения заключают гражданско-правовой договор с организациями здравоохранения, оказывающими услуги патологоанатомической диагностики.

Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Әскердің санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығын қамтамасыз ету тәртібі
1-параграф. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау
63. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау бақылау және қадағалау субъектілерінің Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын, оның ішінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерін бұзуды алдын алуға, анықтауға, жолын кесуге және жоюға бағытталған.
64. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын ҚР ҚК санитариялық-эпидемиологиялық мекемелері мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің бірыңғай жүйесіне кіреді.
65. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау Қорғаныс министрлігінің әскери бөлімдері мен мекемелерінің санитариялық жай-күйін бағалау мақсатында оқу-жаттығу жауынгерлік қызмет және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету, әскери қызметшілердің ауруымен және денсаулық жағдайының көрсеткіштерімен себеп-салдарлық байланысын анықтау, профилактикалық іс-шараларды жүргізу жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу және олардың орындалуын бақылау процесінде жүзеге асырылады.
2-параграф. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері санитариялық-эпидемиологиялық мекемелерінің жұмысын ұйымдастыру
66. ҚР ҚК-нің санитариялық-эпидемиологиялық мекемелері ҚР ҚК-да санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды және қадағалауды және эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және білікті жүргізуге арналған әскери-медициналық қызметінің құрамалары болып табылады.
67. ҚР ҚК-да бұл мекемелер Санитариялық-эпидемиологиялық орталықты (бұдан әрі – СЭО) және оның филиалдарын білдіреді.
68. Әрбір санитариялық-эпидемиологиялық мекеме (филиал) үшін қолбасшылықтың шешімімен қызмет көрсету ауданы (аймағы) белгіленеді.
69. Санитариялық-эпидемиологиялық мекеме (филиал) өзіне бекітілген аудандағы жұмыстан басқа жауапкершілік аймағында орналасқан әскери бөлімдер мен мекемелерде эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуге ұйымдастыру-әдістемелік басшылық жасауды қамтамасыз етеді.
70. СЭО-ның жоспарлы тексерулерін тиісті командир (бастық) бекітіледі.
71. Эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру бойынша жұмыс:
1) эпидемиологиялық диагностикалауды;

Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия войск
Параграф 1. Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в Вооруженных Силах Республики Казахстан
63. Государственный санитарно-эпидемиологический контроль и надзор в ВС РК направлены на предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения, в том числе нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, субъектами контроля и надзора.
64. Санитарно-эпидемиологические учреждения ВС РК, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения входят в единую систему государственной санитарно-эпидемиологической службы.
65. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор осуществляется в процессе учебно-боевой деятельности и материально-бытового обеспечения в целях оценки санитарного состояния воинских частей и учреждении Министерства обороны, выявления его причинно-следственных связей с заболеваемостью и показателями здоровья военнослужащих, разработки предложений по проведению профилактических мероприятий и контроля за их выполнением.
Параграф 2. Организация работы санитарно-эпидемиологических учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан
66. Санитарно-эпидемиологические учреждения ВС РК являются формированиями военно-медицинской службы, предназначенными для организации и квалифицированного проведения санитарно-эпидемиологического контроля и надзора и противоэпидемических мероприятий в ВС РК.
67. В ВС РК эти учреждения представлены Санитарно-эпидемиологическим центром и его филиалами (далее - СЭЦ).
68. Для каждого санитарно-эпидемиологического учреждения (филиала) решением командования устанавливается район (зона) обслуживания.
69. Санитарно-эпидемиологическое учреждение (филиал) помимо работы в закрепленном за ним районе обеспечивает организационно-методическое руководство над проведением противоэпидемических мероприятий в воинских частях и учреждениях, дислоцированных в зоне ответственности.
70. Плановые проверки СЭЦ утверждается соответствующим командиром (начальником).
71. Работа по организации противоэпидемических мероприятий включает:
1) эпидемиологическую диагностику;

2) инфекциялық ауруды эпидемиологиялық талдауды және болжауды;
3) эпидемиологиялық диагностикалау нәтижелері негізінде қадағаланатын бөлімдер мен мекемелерде эпидемияға қарсы іс-шараларды әзірлеуді;
4) эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруда және жүргізуде қолбасшылыққа және әскери-медициналық қызметіне әдістемелік және практикалық көмек көрсетуді;
5) бөлімдерде профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралардың орындалуын бақылауды қамтиды.
72. Санитариялық-эпидемиологиялық мекемелер лауазымды адамдарының әскерлерде санитариялық бақылауды және қадағалауды, эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруы:
1) санитариялық-эпидемиологиялық мәселелер бойынша құжаттарды (іс-шаралар жоспарларын, бұйрықтар жобаларын, директивалар мен қолбасшылық нұсқауларын) әзірлеуді;
2) санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруда және жүргізуде қолбасшылықпен және басқа да қызметтермен өзара іс-қимыл жасауды;
3) қызмет көрсетілетін әскерлер орналасқан аумақта эпидемиялық саламаттылықты қамтамасыз ету мүдделерінде аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау және денсаулық сақтау мекемелерімен тұрақты байланыс жасауды;
4) қолбасшылыққа және жоғары тұрған әскери-медициналық қызметінің органдарына ұсыну үшін жұмыс бейіні бойынша анықтама-баяндамаларды, есептерді, мәліметтерді және басқа құжаттарды жасауды көздейді.
73. Бөлімдер мен мекемелерде санитариялық қадағалау және эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі әдістемелік нұсқаулық:
1) бөлімдер мен мекемелердің медициналық құрамымен нұсқау беру-әдістемелік сабақтар өткізуді;
2) қолбасшылыққа және әскери-медициналық қызметіне бөлімдер мен мекемелерде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу бойынша әдістемелік және практикалық көмек көрсетуді қамтиды.
74. Қызмет көрсетілетін өңірдің әскери бөлімдері мен мекемелерінде СЭО әскери қызметшілерді гигиеналық тәрбиелеу, салауатты өмір салтын насихаттау профилактикалық іс-шараларының орындалуын бақылайды және оларды жүргізуде практикалық көмек көрсетеді.
3-параграф. Әскери қызметшілердің орналасуын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау
75. Әскери қызметшілердің орналастырылуын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау ғимараттардың, құрылыстардың және аумақтың орналасу жағдайларын және санитариялық жай-күйін гигиеналық бағалауды қамтиды.
76. Орналасу жағдайларын гигиеналық бағалау санитариялық-эпидемиологиялық мекемелердің лауазымды адамдары жүргізетін тексеру нәтижелері бойынша жүзеге асырылады, оның процесінде әскери қалашық пен жеке құрылыстар сипаттамасын қамтитын пәтер-пайдалану қызметінің материалдары зерделенеді және Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысы (бұдан әрі – ІҚЖ) талаптарының іс жүзінде орындалуы тексеріледі.

2) эпидемиологический анализ и прогноз инфекционной заболеваемости;
3) разработку противоэпидемических мероприятий в поднадзорных частях и учреждениях на основе результатов эпидемиологической диагностики;
4) оказание методической и практической помощи командованию и военно-медицинской службе в организации и проведении противоэпидемических мероприятий;
5) контроль выполнения профилактических и противоэпидемических мероприятий в частях.
72. Организация санитарного контроля и надзора, противоэпидемических мероприятий в войсках должностными лицами санитарно-эпидемиологических учреждений предусматривает:
1) разработку документов по санитарно-эпидемиологическим вопросам (планов мероприятий, проектов приказов, директив и указаний командования);
2) взаимодействие с командованием и другими службами в организации и проведении санитарно-противоэпидемических мероприятий;
3) постоянную связь с территориальными органами санитарно-эпидемиологического надзора и здравоохранения в интересах обеспечения эпидемического благополучия на территории дислокации обслуживаемых войск;
4) составление справок-докладов, отчетов, сводок и других документов по профилю работы для представления командованию и вышестоящим органам военно-медицинской службы.
73. Методическое руководство по организации и проведению санитарного надзора и противоэпидемических мероприятий в частях и учреждениях включает:
1) проведение инструктивно-методических занятий с медицинским составом частей и учреждений;
2) оказание методической и практической помощи командованию и военно-медицинской службе по организации и проведению санитарно-противоэпидемических мероприятий в частях в учреждениях.
74. В воинских частях и учреждениях региона обслуживания СЭЦ контролирует выполнение профилактических мероприятий, гигиенического воспитания военнослужащих, пропаганду здорового образа жизни и оказывают практическую помощь в их проведении.
Параграф 3. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за размещением военнослужащих
75. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за размещением военнослужащих включает гигиеническую оценку условий размещения и санитарного состояния зданий, сооружений и территории.
76. Гигиеническая оценка условий размещения осуществляется по результатам проводимого должностными лицами санитарно-эпидемиологических учреждений обследования, в процессе которого изучаются материалы квартирно-эксплуатационной службы, содержащие характеристику военного городка и отдельных сооружений, и проверяется фактическое выполнение требований Устава внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (далее – УВС).

77. Бөлім әскери-медициналық қызметінің тұрғын және тұрғын емес ғимараттардың, құрылыстардың және әскери қалашық аумағының санитариялық жай-күйін ағымдағы бақылауы үй-жайларда және аумақта тазалық пен тәртіпті ұстауды, сумен жабдықтаудың, жылытудың, желдетудің, кәріздердің тиімді жұмысын және қатты тұрмыстық қалдықтарды жоюды жүйелі түрде тексеруден тұрады.
78. Әскери-медициналық қызметі әскери бөлімді оқу-жаттығу орталығына (лагерьге) баруға және оқу-жаттығуға дайындау кезінде:
1) аумақтың, сумен жабдықтау көздерінің, елді мекендердің санитариялық жай-күйін, халық арасындағы инфекциялық аурулардың, эпизоотия деңгейі мен құрылымын, сондай-ақ эпидемиялық процестің дамуына әсер беретін жергілікті факторларды сипаттайтын материалдарды жинау және талдау негізінде орналасу ауданын гигиеналық бағалау;
2) аумақтың санитариялық жай-күйін бағалау және лагерьді бөлу кезінде оны аймақтарға орынды бөлу мақсатында оқу-жаттығу орталығын (лагерьді) немесе оқу-жаттығу болатын ауданды, сондай-ақ су сапасына зертханалық зерттеу жүргізе отырып, сумен жабдықтау көздерін тексеру;
3) далалық тұрғын үйлердің, асханалардың, дәретханалардың, сондай-ақ медициналық пункттерді орналастыруға арналған үй-жайлардың гигиеналық нормалар мен санитариялық қағидаларды орындалу дәрежесін ескере отырып, жеке құрамды далалық жағдайда орналастыруға дайын болуын тексеру;
4) бөлімшелер орындайтын міндеттер мен әскери қызметшілердің далалық тұрмыс жағдайларын ескере отырып, гигиеналық білімді насихаттау бойынша жұмыс жүргізіледі.
4-параграф. Әскери бөлімдерді сумен жабдықтауды санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау
79. Әскери бөлімдер мен мекемелерді сумен жабдықтауды санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау су құбырының санитариялық-техникалық жай-күйін, берілетін су сапасының ауыз су және шаруашылық мақсаттар үшін суға қойылатын талаптарға сәйкестігін бақылау болып табылады.
Су тұтынудың белгіленген нормаларын сақтауға, персоналдың денсаулық жағдайына қойылатын талаптарды ескере отырып, сумен жабдықтау жүйелерін пайдалану жөніндегі жұмысқа жіберуге бақылауды жүзеге асырады.
80. Орталықтандырылған сумен жабдықтау кезінде санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің су құбырлары, әскери қалашықтың аумағында орналасқан және әскери бөлімді, құрамаларды сумен жабдықтауды ұйымдастыру үшін пайдаланылатын басқа да министрліктер мен ведомстволардың су құбырлары құрылыстары мен желілері жатады.
81. Стационарлық және далалық жағдайларда орталықтандырылмай сумен жабдықтау және жерүсті немесе жерасты суымен жабдықтау көздерін пайдалану кезінде әскери-медициналық қызметі оларды таңдауға қатысады және су жинау құрылғыларының дұрыс орнатылуын бақылайды, ол су көзі мен санитариялық қорғау аймағы аумағының ластануын болдырмайды. Суды тазалауға және зарарсыздандыруға арналған құрылғылармен жабдықтау кезінде олардың жұмысының тиімділігіне зертханалық бақылау орнатылады. Суды жеткізу, сақтау шарттары және оның тұтынушылар арасында бөлу бақылануға тиіс.

77. Текущий контроль военно-медицинской службы части за санитарным состоянием жилых и нежилых зданий, сооружений и территории военного городка состоит в систематической проверке поддержания чистоты и порядка в помещениях и на территории, эффективной работы водоснабжения, отопления, вентиляции, канализации и удаления твердых бытовых отходов.
78. При подготовке воинской части к выходу в учебный центр (лагерь) и на учения военно-медицинской службой проводятся:
1) гигиеническая оценка района размещения на основе сбора и анализа материалов, характеризующих санитарное состояние территории, источников водоснабжения, населенных пунктов, уровень и структуру инфекционной заболеваемости среди населения, эпизоотии, а также местные факторы, которые влияют на развитие эпидемического процесса;
2) обследование учебного центра (лагеря) или района предстоящих учений в целях оценки санитарного состояния территории и рационального зонирования ее при разбивке лагеря, а также источников водоснабжения с проведением лабораторных исследований качества воды;
3) проверка готовности полевых жилищ, столовых, уборных, а также помещений, предназначенных для развертывания медицинских пунктов, к размещению личного состава в полевых условиях с учетом степени выполнения гигиенических норм и санитарных правил;
4) работа по пропаганде гигиенических знаний с учетом выполняемых подразделениями задач и условий полевого быта военнослужащих.
Параграф 4. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за водоснабжением воинских частей
79. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за водоснабжением воинских частей и учреждений заключается в контроле за санитарно-техническим состоянием водопровода, соответствием качества подаваемой воды требованиям, предъявляемым к воде для питьевых и хозяйственных целей.
Соблюдением установленных норм водопотребления, допуском персонала к работам по эксплуатации систем водоснабжения с учетом требований к состоянию его здоровья.
80. При централизованном водоснабжении санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору подлежат водопроводы Министерства обороны Республики Казахстан, сооружения и сети водопроводов других министерств и ведомств, расположенные на территории военного городка и используемые для организации водоснабжения воинской части, соединения.
81. При децентрализованном водоснабжении в стационарных и полевых условиях и использовании поверхностных или подземных источников водоснабжения военно-медицинская служба участвует в их выборе и контролирует правильность устройства водозабора, которое исключает загрязнение источника воды и территории зоны санитарной охраны. При оборудовании устройствами для очистки и обеззараживания воды, устанавливается лабораторный контроль за эффективностью их работы. Контролю подлежат условия доставки, хранения воды и ее разбора потребителями.

82. Әскери бөлімдер мен мекемелерді сумен жабдықтауға санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау мыналарды қамтиды:
1) оның тиесілігі, салынған және қайта жаңартылған күні, жеке құрам мен әскери қалашық тұрғындарының суға қажеттілігін қамтамасыз ету дәрежесі туралы мәліметтерді белгілеуді (сумен жабдықтаудағы іркілістер, олардың жиілігі мен ұзақтығы; суды тұтынудың мөлшерлік нормаларын сақтау, санитариялық қорғау аймағының көлемі мен жай-күйі);
2) су құбырының техникалық құжаттамасын зерделеуді және су жинау құрылғылары мен суды өңдеу жөніндегі жабдықтың құрамы мен түрін белгілеуді (сорғылар түрі және олардың суды өңдеу технологиясында көзделген өнімділігі, қондырғылар, материалдар мен реагенттер);
3) негізгі су жинау құрылымының жай-күйін, суды өңдеу тиімділігін, персоналдың медициналық тексеруден өту тәртібі мен толықтығын бағалауды;
4) жергілікті жердегі су құбыры желілерін тексеруді (су тарту санитариялық-қорғау жолағының ені мен жай-күйі, қарау құдықтарының, су бөлу және кәрізбен қиылысу орындарының жай-күйі, жарылыстар мен авариялардың болуы);
5) су жинау құрылымының аумағын және санитариялық қорғау аймағын санитариялық-эпидемиологиялық тексеру, ластанудың ықтимал көздерін (сыртқы дәретханалар, реагенттер, техникалық құралдар, уытты заттар қоймалары) белгілеуді. Санитариялық қорғау аймағының бірінші белдеуінің аумағы таза, көгалдандырылған және қоршалған болады;
6) суды өңдеу құрылымын санитариялық-эпидемиологиялық тексеру кезінде олардың санитариялық жағдайы, әрекеттесу камералары мен тұндырғыштарды тазалау кезеңділігінің пайдалану жөніндегі нұсқаулық талаптарына сәйкестігін, әрбір сүзгіден су сынамаларын алу мүмкіндігін және оны тарату желісіне берер алдында бағалауды;
7) судың зарарсыздандырылуын тексеру зарарсыздандыруға арналған үй-жайдың санитариялық жай-күйін бағалаудан бастауды. Суды хлорлау кезінде құрамында хлор бар препараттар мен реагенттер сапасы, олардың жеткілікті қоры айқындалады. Тарату желісіне су беру алдында қалдық хлор құрамы мыналарды құрайды: қалдық бос хлор бойынша 0,3-0,5 мг/л, қалдық байланысты хлор бойынша 0,8-1,2 мг/л. суда бос және байланысты хлор бір мезгілде болған кезде олардың жалпы концентрациясы 1,2 мг/л аспайды;
8) жерасты су көздерінің су жинау құрылымын тексеру кезінде атмосфералық жауын-шашын мен жерасты суының түсуінен қорғануына, ұңғыма бастиегін (сағасын) жабдықтауға ерекше назар аударылады. Су көтеру құбырында су сынамасын алу шүмегінің болуы. Ұңғыма бастиегін шахтаға шығарылған кезде онда оның түбінде су жинауға арналған жанас шұңқыр жасалады. Шахтаның үстіндегі қақпақ шахта ішіне атмосфералық жауын-шашынның түсуін болдырмайды;

82. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за водоснабжением воинских частей и учреждений включает:
1) установление сведений о его принадлежности, дате постройки и реконструкции, степени обеспечения потребности личного состава и населения военного городка водой (перебои в снабжении водой, их частота и длительность; соблюдение количественных норм водопотребления, размеры и состояние зон санитарной охраны);
2) изучение технической документации водопровода и установление состава и типа водозаборных сооружений и оборудования по обработке воды (тип насосов и их производительность, предусмотренные технологией обработки воды установки, материалы и реагенты);
3) оценку состояния головных водозаборных сооружений, эффективности обработки воды, порядка и полноты прохождения персоналом медицинских обследований;
4) осмотр водопроводных сетей на местности (ширина и состояние санитарно-защитной полосы водоводов, состояние смотровых колодцев, мест водоразбора и пересечения с канализацией, наличие порывов и аварий);
5) санитарно-эпидемиологическое обследование территории водозаборных сооружений и зоны санитарной охраны, устанавливаются возможные источники загрязнения (наружные туалеты, склады реагентов, технических средств, токсических веществ). Территория первого пояса зоны санитарной охраны содержатся в чистоте, проводится озеленение и ограждение;
6) при санитарно-эпидемиологическом обследовании сооружений по обработке воды оценивают их санитарное состояние, соответствие периодичности очистки камер реакции и отстойников требованиям инструкций по эксплуатации, возможность отбора проб воды из каждого фильтра и перед подачей ее в распределительную сеть;
7) проверку обеззараживания воды начинают с оценки санитарного состояния помещений для обеззараживания. При хлорировании воды определяют качество хлорсодержащих препаратов и реагентов, достаточность их запасов. Содержание остаточного хлора перед подачей воды в распределительную сеть составляют: по остаточному свободному хлору 0,3-0,5 мг/л, по остаточному связанному хлору 0,8-1,2 мг/л. При одновременном присутствии в воде свободного и связанного хлора их общая концентрация не превышает 1,2 мг/л;
8) при обследовании водозаборных сооружений подземного водоисточника особое внимание обращается на оборудование оголовка (устья) скважин, его защищҰнность от попадания атмосферных осадков и грунтовых вод. Наличие на водоподъемной трубе крана для взятия проб воды. В случае выведения оголовка скважины в шахту, оборудовать приемником на ее дне для сбора воды. Наличие крышки над шахтой, исключающей попадание атмосферных осадков внутрь шахты;

9) резервуарлардың жай-күйін тексеру кезінде олардың атмосфералық және жерасты суларынан қорғалу дәрежесін, жуу және дезинфекциялау тәртібі мен тәсілдерін белгілейді, олар бір жылда бір реттен сиретпей жүргізіледі;
10) екінші көтеру сорғы станциясында оның санитариялық жағдайы, қысымды құбырларда су сынамаларын алу үшін шүмектердің болуы, сорғыларға уақтылы техникалық қызмет көрсету, резервтік сорғылардың болуы және ақаусыздығы тексеріледі;
11) су құбыры желілерін тексеру кезінде қарау құдықтары қақпақтарының бар-жоғы және жанасу тығыздығы, олардың қабырғаларының, бекіту арматурасының жай-күйі, судың, топырақ үйінділерінің немесе қоқыстың болуы (болмауы), суағарларды санитариялық қорғау режимінің басқа да бұзылуы (топырақты қазу, қалдықтар үйіндісі, сарқынды сулардың шығуы) тексеріледі;
12) әскери қалашықты орталықтандырылмаған көздерден (шахталық құдықтар, бұлақ каптаждары) сумен жабдықтау кезінде олардың құрылысына, санитариялық-техникалық жай-күйіне және пайдалану тәртібіне назар аударылады;
13) әскери қалашықты сумен жабдықтау жүйесін санитариялық-эпидемиологиялық тексеру нәтижелері құжатпен (акт, анықтама-баяндама) рәсімделеді, онда барлық су құбыры құрылыстарының санитариялық-техникалық сипаттамасы, суды өңдеу әдістері, су көзін ластанудан қорғау, судың мөлшері мен сапасының қолданыстағы нормативтерге сәйкестігін жалпы бағалайды.
83. Сумен жабдықтау жүйесінің әрбір көзіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды рәсімделеді.
84. Сумен жабдықтау жүйелерінің санитариялық сенімділігінің негізгі критерийі ауыз су сапасы болып табылады, ол шарттық негізде өндірістік бақылау және мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау тәртібінде зертханалық жолмен айқындалады. Ауыз су сапасын өндірістік бақылауды қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес гарнизондардың аудандық пайдалану бөлімдері ұйымдастырады және жүргізеді.
Ауыз су сапасын бақылауды ҚР ҚК санитариялық-эпидемиологиялық мекемелерінің мамандары жүргізеді. Су сынамаларын алу кезеңділігі, олардың мөлшері және су құбыры құрылымындағы су алу орындары (су жинау орындарында, тарату желісіне түсер алдында), бақыланатын көрсеткіштер тізбесі (қысқартылған немесе толық) жергілікті табиғи жағдайларға, су құбырының санитариялық сенімділігіне, санитариялық-эпидемиологиялық жағдайға байланысты.
85. Далалық жағдайларда бөлімдер мен бөлімшелерді сумен жабдықтауды бақылау:
1) әскери-медициналық қызметінің сумен жабдықтау көздерін таңдауға, санитариялық қорғау аймақтарын айқындауға қатысуын және оларда белгіленген режимнің сақталуын бақылауды;

9) при обследовании состояния резервуаров устанавливают степень их защищенности от атмосферных и грунтовых вод, порядок и способы промывки и дезинфекции, которые проводятся не реже одного раза в год;
10) в насосной станции второго подъема проверяется ее санитарное состояние, наличие на напорных трубах кранов для отбора проб воды, своевременность технического обслуживания насосов, наличие и исправность резервных насосов;
11) при обследовании водопроводных сетей проверяется наличие и плотность прилегания крышек смотровых колодцев, состояние их стенок, запорной арматуры, наличие (отсутствие) утечек воды, завалов грунтом или мусором, других нарушений режима санитарной охраны водоводов (раскопок грунта, свалок отходов, выхода сточных вод);
12) при снабжении военного городка водой из нецентрализованных источников (шахтных колодцев, каптажей ключей и родников) обращается внимание на их устройство, санитарно-техническое состояние и порядок эксплуатации.
13) результаты санитарно-эпидемиологического обследования системы водоснабжения военного городка оформляются документом (акт, справка-доклад), в котором содержатся санитарно-техническая характеристика всех водопроводных сооружений, методов обработки воды, защиты водоисточника от загрязнения, общая оценка соответствия количества и качества воды действующими нормативами.
83. На каждый источник системы водоснабжения оформляется санитарно-эпидемиологическое заключение.
84. Основным критерием санитарной надежности систем водоснабжения является качество питьевой воды, которое определяется лабораторным путем в порядке производственного контроля на договорной основе и государственного санитарно-эпидемиологического надзора. Производственный контроль качества питьевой воды организуется и проводится районными эксплуатационными частями гарнизонов в соответствии с требованиями действующих нормативных документов.
Контроль качества питьевой воды проводится специалистами Санитарно-эпидемиологических учреждений ВС РК. Периодичность отбора проб воды, их количество и места отбора на сооружениях водопровода (в местах водозабора, перед поступлением в сеть, перечень контролируемых показателей (сокращенный или полный) зависят от местных природных условий, санитарной надежности водопровода, санитарно-эпидемиологической обстановки.
85. Контроль за водоснабжением частей и подразделений в полевых условиях включает:
1) участие военно-медицинской службы в выборе источников водоснабжения, определении зон санитарной охраны и контроль за соблюдением в них установленного режима;

2) сумен жабдықтау көздерін санитариялық қорғау аймағын көркейту және оларды дезинфекциялау бойынша санитариялық-техникалық жұмыстың жүргізілуін бақылауды;
3) су сапасын жақсарту жөніндегі шараларды айқындауға қатысуды және сумен жабдықтауды дайындау кезінде санитариялық қағидалардың сақталуын бақылауды;
4) су сапасын, су тұтыну нормаларының сақталуын және сумен жабдықтау көздері мен пункттерінің, суды өндіру және дайындау құралдарының, сорғы станцияларының, суағарлардың, суды сақтау және тасымалдау құралдарының санитариялық жай-күйін бақылауды;
5) әскери қызметшілердің белгіленген ауыз су режимін сақтауын бақылауды;
6) әскери қызметшілерде ауыз судың жеке қорларын зарарсыздандыруға арналған құралдардың болуын және оларды дұрыс пайдалануды тексеруді қамтиды.
86. Ауыз су сапасын зертханалық бақылауға бөлімнің әскери-медициналық қызметі сынамаларды алуды және оларды санитариялық-эпидемиологиялық мекемелерге немесе Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелеріне зерттеуге жіберуді жүргізумен қатысады.
5-параграф. Монша-кір жуу қызметін санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау
87. Стационарлық және далалық жағдайларда монша-кір жуу қызметін санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау:
1) әскери қызметшілерді ұдайы жуындыруды және барлығын толық қамтуды, іш киім мен төсек-орын жабдығын ауыстыруды, сондай-ақ монша сүлгілерімен, сабынмен және жөкемен қамтамасыз етуді;
2) әскери моншалардың, кір жуу орындарының, сондай-ақ бөлім мұқтажы үшін пайдаланылған жағдайда жергілікті коммуналдық және ведомстволық моншалардың және кір жуу орындарының санитариялық жай-күйін;
3) іш киімді, төсек-орынды, киім-кешекті, арнайы киімді жуу, сондай-ақ оларды химиялық тазалау технологиясының орындалуын;
4) монша-кір жуу комбинатының персоналын уақтылы және толық медициналық тексеруді және қарап-тексеруді;
5) киім-кешекті, іш киімді және төсек-орын жабдығын дезинфекциялауды және дезинсекциялауды, іш киімді паразиттерге қарсы өңдеуді гигиеналық бағалауды және бақылауды қамтиды.
88. Бөлімнің әскери-медициналық қызметі монша-кір жуу қызметін көрсетуді санитариялық қағидалар мен нормалардың, жеке қолданылатын құжаттардың талаптары ауқымында тұрақты санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асырады.
6-параграф. Әскери қызметшілердің тамақтануын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау
89. Әскери қызметшілердің тамақтануын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау:
1) тамақтанудың сандық және сапалық құнарлығын гигиеналық бағалауды;

2) контроль за проведением санитарно-технических работ по благоустройству зоны санитарной охраны источников водоснабжения и их дезинфекции;
3) участие в определении мер по улучшению качества воды и контроль за соблюдением санитарных правил при проведении водоподготовки;
4) контроль за качеством воды, соблюдением норм водопотребления и санитарным состоянием источников и пунктов водоснабжения, средств добычи и подготовки воды, насосных станций, водоводов, средств хранения и транспортирования воды;
5) контроль за соблюдением военнослужащими установленного питьевого режима;
6) проверку наличия у военнослужащих средств для обеззараживания индивидуальных запасов питьевой воды и правильности пользования ими.
86. В лабораторном контроле качества питьевой воды военно-медицинская служба части участвует, проводя отбор проб и направляя их на исследование в санитарно-эпидемиологические учреждения или территориальные подразделения Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Параграф 5. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за банно-прачечным обслуживанием
87. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за банно-прачечным обслуживанием в стационарных и полевых условиях заключается в гигиенической оценке и контроле:
1) регулярности помывки и полноты охвата ею военнослужащих, смены нательного и постельного белья, а также обеспеченности банными полотенцами, мылом и мочалками;
2) санитарного состояния войсковых бань, прачечных, а также местных коммунальных и ведомственных бань и прачечных в случае их использования для нужд части;
3) выполнения технологии стирки нательного, постельного белья, обмундирования, специальной одежды, а также их химической чистки;
4) своевременности и полноты медицинских обследований и осмотров персонала банно-прачечного комбината;
5) дезинфекции и дезинсекции обмундирования, белья и постельных принадлежностей, противопаразитарной пропитки нательного белья.
88. Военно-медицинская служба части осуществляет постоянный санитарно-эпидемиологический контроль за банно-прачечным обслуживанием в объеме требований положений санитарных правил и норм, документов индивидуального применения.
Параграф 6. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за питанием военнослужащих
89. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за питанием военнослужащих включает:
1) гигиеническую оценку количественной и качественной адекватности питания;

2) азық-түлік пен дайын тағамды қабылдау, жеткізу, сақтау, дайындау және тарату кезінде санитариялық қағидалар мен нормалардың орындалуын бақылауды;
3) азық-түлік қызметі объектісінде жұмыс істейтін адамдардың денсаулық жағдайын бақылауды қамтиды.
Сонымен қатар, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери бөлімдері мен мекемелерінің аумағында орналасқан кез келген меншік нысанындағы қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға және қадағалауға жатады.
90. Әскери қызметшілерді тамақтандырудың нақты жай-күйін бақылау кезінде азық-түлік үлесінің, құрғақ және борттық үлестің, әскери еңбектің қолайсыз факторларының әсер етуі жағдайларында жұмыс істейтін адамдарды тамақтандырудың, өз әскери бөлімінен бөлек орналасқан бөлімшелердің жеке құрамын, сондай-ақ гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілерді тамақтандырудың негізгі және қосымша нормалар бойынша тамақтандыру ескертіледі.
91. Әскери қызметшілерді тамақтандырудың нақты жай-күйін гигиеналық бағалау олардың оқу-жаттығу жауынгерлік іс-қимыл жағдайлары ескеріле отырып:
1) энергетикалық құндылыққа, тәулік бойы тамақ ішу мөлшері мен тәртібіне сәйкес тамақтану режимін және тәуліктік азық-түлік жиынтығын бақылау арқылы;
2) азық үлесін әскери қызметшілерге жеткізуді дайын тағамның шығуын өлшеу әдісімен бақылау, рационның қою бөлігінің массасын және тағам қалдығын айқындау арқылы;
3) нақты тамақтану құрылымы мен режимінің әсерінен қалыптасқан әскери қызметшілердің денсаулық жағдайы мен дене бітімінің дамуын медициналық бақылау нәтижелерін зерделеумен жүргізіледі және жүзеге асырылады.
92. Әскери қызметшілерді тамақтандырудың сапалы құнарлығын гигиеналық бағалау қосымша санитариялық-эпидемиологиялық мекемелерде қоректік заттар (ақуыз, майлар, көмірсу, дәрумен, минералды тұз) жинағы бойынша тағам химиялық құрамының физиологиялық қажеттілігіне сәйкестігін есептеу және зертханалық айқындау негізінде жүргізіледі.
93. Азық-түлік қызметінің объектілерінде гигиеналық талаптардың орындалуын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау кезінде:
1) азық-түлікті қабылдау, сақтау және тарату;
2) тағамды, әсіресе тез бұзылатын өнімді аспаздық өңдеу, тағам дайындау, сақтау және тарату;
3) азық-түлік қоймаларын, асүйлерді, асханаларды, сондай-ақ технологиялық жабдықты, асханалық және асүйлік ыдыстарды күтіп ұстау;
4) өндірістік бақылау бағдарламасын, тағамды дайындаудың (аспаздық өнімді) технологиялық карталарын әзірлеу және енгізу бақыланады.
Азық-түлік қызметінің объектісінде санитариялық режимнің сақталуын бақылау кезінде сонымен қатар асхана бойынша персоналдың жеке гигиена қағидаларын сақтауы және олардың белгіленген кезеңділігі және медициналық тексеру және қарап-тексеру ауқымын орындауы тексеріледі.

2) контроль за выполнением санитарных правил и норм при получении, транспортировании, хранении, приготовлении и реализации продуктов и готовой пищи;
3) контроль за состоянием здоровья лиц, работающих на объектах продовольственной службы.
Санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору подлежат также предприятия общественного питания любой формы собственности, расположенные на территории воинских частей и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан в соответствии с требованиями нормативно-правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
90. При контроле за фактическим состоянием питания военнослужащих учитываются питание по основным и дополнительным нормам продовольственных пайков, сухих и бортовых пайков, питания лиц, занятых на работах в условиях воздействия неблагоприятных факторов военного труда, питания личного состава подразделений, расположенных отдельно от своей воинской части, а также военнослужащих, содержащихся на гауптвахте.
91. Гигиеническая оценка фактического состояния питания военнослужащих проводится с учетом условий их учебно-боевой деятельности и осуществляется:
1) путем контроля за режимом питания и распределением суточного набора продуктов в соответствии с их энергетической ценностью, количеством и распорядком приема пищи в течение суток.
2) проверкой доведения продовольственных пайков до военнослужащих путем контроля выхода готовых блюд весовым методом, определения массы густой части рациона и пищевых остатков;
3) изучением результатов медицинского контроля за состоянием здоровья и физическим развитием военнослужащих, сложившихся под воздействием структуры и режима фактического питания.
92. Гигиеническая оценка качественной адекватности питания военнослужащих дополнительно проводится в санитарно-эпидемиологических учреждениях на основе расчетного и лабораторного определения соответствия физиологическим потребностям организма химического состава пищи по набору питательных веществ (белки, жиры, углеводы, витамины, минеральные соли).
93. При санитарно-эпидемиологическом контроле и надзоре за выполнением гигиенических требований на объектах продовольственной службы контролируется:
1) получение, хранение и отпуск пищевых продуктов;
2) кулинарная обработка продуктов, особенно скоропортящихся, приготовление пищи, ее хранение и раздача;
3) содержание помещений продовольственных складов, кухонь, столовых, а также технологического оборудования, столовой и кухонной посуды;
4) разработка и внедрение программы производственного контроля, технологических карт изготовления блюд (кулинарных изделий).
При контроле за соблюдением санитарного режима на объектах продовольственной службы проверяется также соблюдение персоналом по столовой правил личной гигиены и выполнение ими установленной периодичности и объема медицинских обследований и осмотров.

94. Азық-түлік қоймаларын, асүйлерді, асханаларды күтіп ұстауды санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау белгіленген температуралық-ылғалдық режимді және азық-түліктің әр түрін сақтау мерзімдерін қамтамасыз етуді, азық-түлікті кеміргіштер мен қамба зиянкестерінен қорғау жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуіне, үй-жайларды күнделікті және күрделі жинап тазалау, дезинфекциялау (дезинсекциялау, дератизациялау) сапасына, асхана және асүй ыдыстары мен құралдар тазалығына, оны жуу және зарарсыздандыру қағидаларының сақталуына, технологиялық жабдық пен тоңазытқыш, азық-түлік қызметі объектілерінің айналасындағы аумақты көркейту және тазалау, сондай-ақ тамақ қалдықтарын жинау және жою жөніндегі талаптардың орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
95. Далалық жағдайларда әскери қызметшілерді тамақтандыруды ұйымдастыруға бақылау:
1) әскери бөлімдер, мекемелер медициналық және азық-түлік қызметтерінің лауазымды адамдарының және санитариялық-эпидемиологиялық мекемелер лауазымды адамдарының тамақтану режимін әзірлеуге және физиологиялық-гигиеналық талаптарды ескере отырып және оқу-жаттығу жауынгерлік қызмет сипатына қатысты азық-түлікті бөлуге қатысумен;
2) жеке құрамды тамақтандыруды ұйымдастыратын шаруашылық жүргізуші субъектінің (бөлімшелердің, азық-түлік қызметінің) азық-түлік және ауыз су жылжымалы қорларын жеткізуге және сақтауға, тағам дайындауға және оны таратуға әзірлігін тексерумен;
3) тамақтандыру объектілерінде тұрақты жұмыс атқарумен байланысты адамдардың медициналық тексерудің белгіленген көлемінен өтуін, азық-түлік пункт аспаздық құрамының гигиеналық нормалар мен санитариялық қағидаларды білуін және жұмыс уақытында олардың орындалуын тексерумен;
4) әскери бөлім, мекеме жеке құрамының жеке қазандықпен, кружкамен, қасықпен және құтымен қамтамасыз етілуін бақылау, сондай-ақ олардың жеке және қоғамдық гигиена қағидаларын білуін және орындауын тексеру арқылы;
5) азық-түлік пункттерін жергілікті жерде орналастыру, оларды сумен жабдықтауды ұйымдастыру, аумақты тазалау және қалдықтарды жою кезінде гигиеналық талаптардың орындалуын бақылау арқылы;
6) азық-түлік пункттерінде азық-түліктің жылжымалы қорын, әсіресе тез бұзылатын азық-түлікті, сондай-ақ ауыз суын сақтау жағдайларын тексерумен;
7) азық-түлікті бастапқы жылумен өңдеуге қойылатын гигиеналық талаптардың орындалуын, әсіресе мерзімдері мен температуралық режим бойынша бақылау арқылы;
8) азық-түлік пункттерінде ас қабылдау жағдайларын қамтамасыз етуді тексерумен және оның бөлімшелерге жеткізілуін және таратылуын бақылау арқылы;

94. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за содержанием продовольственных складов, кухонь, столовых включает контроль за обеспечением установленного температурно-влажностного режима и сроков хранения различных видов продовольствия, проведением мероприятий по защите продовольствия от грызунов и амбарных вредителей, качеством ежедневных и генеральных уборок помещений, дезинфекции (дезинсекции, дератизации), чистотой столовой и кухонной посуды и инвентаря, соблюдением правил ее мытья и обеззараживания, исправностью и чистотой технологического оборудования и холодильных шкафов, благоустройством и очисткой территории вокруг объектов продовольственной службы, а также за выполнением требований по сбору и удалению пищевых отходов.
95. Контроль за организацией питания военнослужащих в полевых условиях осуществляется:
1) участием должностных лиц медицинских и продовольственных служб воинских частей, учреждений и должностных лиц санитарно-эпидемиологических учреждений в разработке режима питания и составлении раскладки продуктов с учетом физиолого-гигиенических требований и применительно к характеру учебно-боевой деятельности;
2) проверкой готовности хозяйствующего субъекта - организатора питания личного состава (подразделений, продовольственной службы) к транспортированию и хранению подвижных запасов продовольствия и питьевой воды, приготовлению и реализации готовой пищи;
3) проверкой прохождения лицами, связанными с постоянной работой на объектах питания, установленного объема медицинских обследований, знаний поварским составом продовольственных пунктов гигиенических норм и санитарных правил и их выполнения во время работы;
4) путем контроля обеспеченности личного состава воинской части, учреждения индивидуальными котелками, кружками, ложками и флягами, а также проверки знаний и выполнения им правил личной и общественной гигиены;
5) путем контроля за выполнением гигиенических требований при размещении продовольственных пунктов на местности, организации их водоснабжения, очистке территории и удаления отходов;
6) проверкой условий хранения подвижных запасов продовольствия, особенно скоропортящегося, а также питьевой воды на продовольственных пунктах;
7) путем контроля за выполнением гигиенических требований к первичной тепловой обработке продуктов, особенно по срокам и температурному режиму;
8) проверкой обеспечения условий приема пищи на продовольственных пунктах и путем контроля за ее доставкой в подразделения и реализацией;

9) азық-түлік пункттерінде жеке қазандықты, кружка мен қасықты, ыдыстарды, құралдар мен термостарды жуу және зарарсыздандыру сапасын тексерумен;
10) өз бөлімшелерінен қолүздіріп құрғақ азық-түлік пен арнайы тамақ рациондарын пайдалана отырып, әскери қызметшілердің марш жасаудағы тамақтануын ұйымдастыруды бақылау арқылы жүзеге асырылады.
Бөлімнің әскери-медициналық қызметі далалық жағдайларда тамақтандыруға қойылатын гигиеналық талаптарды жеке құрамға жеткізу, өсімдік және жануар тектес кездейсоқ және тексерілмеген өнімді тағамда пайдалануға жол бермеу мақсатында нақты жағдайды ескере отырып, санитариялық-ағарту жұмысын жүргізеді.
Бөлімнің әскери-медициналық қызметі жеке құрамды тамақтандыруды ұйымдастыруға санитариялық қағидалар мен нормалар ережелерінің, жеке қолданылатын құжаттардың талаптары ауқымында тұрақты санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асырады.
7-параграф. Әскери еңбек жағдайларын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау
96. Әскери еңбек жағдайларын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау жұмыс ортасының қолайсыз факторларының әсер етуіне байланысты кәсіби және басқа да аурулардың, зақымданулар мен жарақаттанудың алдын алу мақсатында жүргізіледі және әскерлердің оқу-жауынгерлік қызметін, әскери техниканың жылжымалы және стационарлық объектілеріне және қару-жарақ жүйелеріне қызмет көрсету және оларды пайдалану жөніндегі жұмыстарды, сондай-ақ әскери бөлімдердің жеке құрамы орындайтын өндірістік, құрылыс және шаруашылық жұмыстарды ұйымдастыру кезінде гигиеналық нормалар мен санитариялық қағидалардың орындалуын бақылау жүйесін қамтиды.
97. Әскери қызметшілерді жауынгерлік даярлау жағдайларын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау:
1) еңбек және демалыс режимін қамтамасыз етуге, күні бойы және оқудың барлық кезеңінде дене жүктемесінің ауқымы мен қарқындылығына қойылатын гигиеналық талаптарды іске асыруды, әртүрлі сабақтарды кезектестіруді, жеке гигиена қағидаларын орындау қажеттілігін ескере отырып, тәулік уақытын бөлуді, таңертеңгі дене шынықтыру жаттығуын өткізуді, әскери қызметшілердің тамақтануын, демалуын және ұйықтауын ұйымдастыруды;
2) әрбір шұғылданушыға есеппен үй-жайлар ауданына, табиғи және жасанды жарықтандыруға, желдетуге, оқу сыныптарын жылытуға және жабдықтауға қойылатын гигиеналық талаптарды ескере отырып, сынып сабақтарын өткізу шарттарын бақылауды, сондай-ақ оларды күтіп ұстауды бағалауды және жинау мен желдету сапасын тексеруді;
3) ашық ауада сабақтар өткізу кезінде әскери қызметшілердің киім-кешегін және суық өтудің немесе күн өтудің профилактикасы жөніндегі талаптардың орындалуын тексеруді, сондай-ақ сабақтар өткізу орындарының санитариялық жай-күйін бағалауды;

9) проверкой качества мытья и обеззараживания индивидуальных котелков, кружек и ложек, посуды, инвентаря и термосов на продовольственных пунктах;
10) путем контроля за организацией питания военнослужащих на марше, в отрыве от своих подразделений с использованием сухих пайков и специальных пищевых рационов.
Военно-медицинской службой части проводится санитарно-просветительная работа с учетом конкретной обстановки, в целях доведения до личного состава гигиенических требований к питанию в полевых условиях, недопущения употребления в пищу случайных и непроверенных продуктов растительного и животного происхождения.
Военно-медицинская служба части осуществляет постоянный санитарно-эпидемиологический контроль за организацией питания личного состава в объеме требований положений санитарных правил и норм, документов индивидуального применения.
Параграф 7. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за условиями военного труда
96. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за условиями военного труда проводится в целях предупреждения профессиональных и других заболеваний, поражений и травм, связанных с воздействием неблагоприятных факторов рабочей среды и представляет собой систему контроля за выполнением гигиенических норм и санитарных правил при организации учебно-боевой деятельности войск, работ по обслуживанию и эксплуатации подвижных и стационарных объектов военной техники и систем вооружения, а также производственных, строительных и хозяйственных работ, выполняемых личным составом воинских частей.
97. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за условиями боевой подготовки военнослужащих включает;
1) реализацию гигиенических требований, предъявляемых к обеспечению режима труда и отдыха, величине и интенсивности физических нагрузок в течение дня и всего периода обучения, чередование различных занятий, распределение времени суток с учетом необходимости выполнения правил личной гигиены, проведения утренней физической зарядки, организации приемов пищи, отдыха и сна военнослужащих;
2) контроль за условиями проведения классных занятий с учетом гигиенических требований к площади помещений в расчете на каждого занимающегося, естественной и искусственной освещенности, вентиляции, отоплению и оборудованию учебных классов, а также оценку их содержания и проверку качества уборок и проведения проветриваний;
3) проверку при проведении занятий на открытом воздухе экипировки военнослужащих и выполнения требований по профилактике переохлаждении или перегревании, а также оценку санитарного состояния мест проведения занятий;

4) оқ атуларды орындау және әскери техниканы пайдалану кезінде әскери қызметшілердің жарақаттануының, улы техникалық сұйықтықтармен, дәрілік және пайдаланылған газдармен улануының профилактикасы жөніндегі іс-шаралардың орындалуын бақылауды;
5) қолайсыз метеофакторлардың, қоршаған ортаның жоғары немесе төмен температуралары әсер етуінің профилактикасы шараларының орындалуын, ұзақ марш жасау кезінде жеке құрамның демалысын қамтамасыз етуді және қажуының алдын алуды тексеруді;
6) дене жүктемелерінің ауқымы мен қарқындылығының әскери қызметшілердің жаттыққандығына сәйкестігін бағалауды қамтиды.
98. Әскери бөлімдер мен мекемелер жеке құрамының дене шынықтыру дайындығын және оны шынықтыруды ұйымдастыру және жүргізу кезінде гигиеналық талаптардың орындалуын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау:
1) ашық ауада және жабық үй-жайларда дене шынықтыру дайындығымен және спортпен шұғылданатын орындардың санитариялық жай-күйін және спорттық снарядтар мен құрылыстардың санитариялық-техникалық жай-күйін бағалауды;
2) жарақаттану профилактикасы жөніндегі іс-шаралардың орындалуын тексеруді;
3) жеке құрамның жаттықтыруы процесінде және дайындығының барлық кезеңі ішінде дене жүктемесінің қарқындылығын біртіндеп арттыруды, сондай-ақ спорттық жаттықтырулар режимінің ұтымды болуын бақылауды;
4) шынықтыру процедураларын жүргізу жөніндегі талаптардың орындалуын тексеруді қамтиды.
99. Қару-жарақ пен әскери техниканы жөндеу және оған қызмет көрсету, құрылыс және шаруашылық жұмыстарын жүргізу кезінде әскери қызметшілердің еңбек жағдайларын санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау:
1) объектілерді орналастырудың, жабдықтаудың және жарықтандырудың санитариялық қағидаларға сәйкес келуін;
2) жұмыстарды қауіпсіз жүргізу қағидалары жөніндегі нұсқаулықтардың болуын, жеке құрамға нұсқау беруді есепке алуды;
3) санитариялық-эпидемиологиялық мекемелер мамандарының өлшеу мен зертханалық зерттеулерді жүргізуі жолымен микроклимат параметрлерінің, жарықтандырудың, жұмыс аймағының ауасындағы зиянды қоспалардың, шу мен дірілдің, иондаушы және иондамайтын сәулеленудің және жұмыс ортасының басқа да факторларының болуының гигиеналық нормаларға сәйкес келуін;
4) улы техникалық сұйықтықтар мен радиоактивті заттарды есепке алудың, сақтаудың және жұмсаудың дұрыстығын;
5) жеке құрамның арнайы киіммен және тыныс алу, көру ағзаларын, теріні жеке қорғау құралдарымен қамтамасыз етілуін;
6) жеке құрамның жұмыстан кейін жуынуы үшін жағдайларды;
7) қысқы уақытта үй-жайдан тыс техникаға қызмет көрсететін жеке құрам үшін жылыту пункттерінің болуын;

4) контроль за выполнением мероприятий по профилактике травматизма, отравлений военнослужащих ядовитыми техническими жидкостями, пороховыми и отработавшими газами при выполнении стрельб и эксплуатации военной техники;
5) проверку выполнения мер профилактики воздействия неблагоприятных метеофакторов, высоких или низких температур окружающей среды, обеспечения отдыха и предупреждения переутомлений личного состава при совершении длительных маршей;
6) оценку соответствия величины и интенсивности физических нагрузок тренированности военнослужащих.
98. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за выполнением гигиенических требований при организации и проведении физической подготовки и закаливания личного состава воинских частей и учреждений включает:
1) оценку санитарного состояния мест занятий физической подготовкой и спортом на открытом воздухе и в закрытых помещениях и санитарно-технического состояния спортивных снарядов и сооружений;
2) проверку выполнения мероприятий по профилактике травматизма;
3) контроль за постепенным наращиванием интенсивности физических нагрузок в процессе занятий и в течение всего периода подготовки личного состава, а также за рациональностью режима спортивных тренировок;
4) проверку выполнения требований по проведению закаливающих процедур.
99. Санитарно-эпидемиологический контроль и надзор за условиями труда военнослужащих при ремонте и обслуживании вооружения и военной техники, проведении строительных и хозяйственных работ включает проверку:
1) соответствия размещения, оборудования и оснащения объектов санитарным правилам;
2) наличия инструкций по правилам безопасного проведения работ, учета инструктажа личного состава;
3) соответствия параметров микроклимата, освещенности, содержания вредных примесей в воздухе рабочей зоны, шума и вибрации, ионизирующих и неионизирующих излучений и других факторов рабочей среды гигиеническим нормам путем проведения измерений и лабораторных исследований специалистами санитарно-эпидемиологических учреждений;
4) правильности учета, хранения и расходования ядовитых технических жидкостей и радиоактивных веществ;
5) обеспеченности личного состава спецодеждой и средствами индивидуальной защиты органов дыхания, зрения, кожи;
6) условий для помывки личного состава после работ;
7) наличия пунктов обогрева для личного состава, обслуживающего технику в зимнее время вне помещений;

8) алғашқы көмек дәріқобдишаларының болуын және жиынтықталуын, жеке құрамның оларды пайдалана білуін;
9) кәсіби зияндылықтардың әсер етуі жағдайларында жұмыс істейтін адамдарды уақтылы және толық медициналық қарап-тексеруді және куәландыруды тексеруді қамтиды.
100. Бөлімнің әскери-медициналық қызметі әскери еңбек жағдайларын санитариялық-эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асырады.
101. Климаты ыстық аудандардағы еңбек және тұрмыс жағдайларын бақылау:
1) жоғары температура мен ауа ылғалдылығының бірге әсер етуі кезінде күшті қажет ететін жұмысты орындауға байланысты организмге күн өтудің;
2) көздің күн радиациясының көз шағылыстыратын әсерінен, бет терісі мен еріннің күн сәулесінен күюінен және желденуден, тыныс алу ағзаларының шаңның енуінен зақымдануының;
3) организмнің тер шығаруы (дегидратация) және жылу күйзелісі кезіндегі сусыздануы әсерінен су-тұз балансының және оны реттеуші жүйелері функцияларының бұзылуының профилактикасы қажеттілігін ескере отырып жүзеге асырылады.
102. Климаты суық аудандарда әскери қызметшілердің еңбек етуі, өмірі мен тұрмысы жағдайларын бақылау қатты желмен және мол жауын-шашынмен үйлескен төмен температура мен ауаның жоғары ылғалдылығының әсер етуіне негізделген суық өтудің және суық тию ауруларының профилактикасына бағытталған қосымша іс-шараларды жүзеге асыру қажеттілігін ескере отырып ұйымдастырылады.
103. Климаттық жағдайлардың алуан түрлілігімен және метеорологиялық факторлардың өзгеруімен ерекшеленетін таулы аудандарда әскерлердің оқу-жауынгерлік қызметінің жағдайларын және әскери қызметшілерді материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етуді ұйымдастыруды бақылау:
1) теңіз деңгейінен 2000 метрден астам биіктікте пайда болатын негізгі себептері гипоксемия мен гипокапния болып табылатын тау ауруларының;
2) ауаның салыстырмалы ылғалдылығының күрт ауытқуымен үйлескен оның төмен температурасының әсер етуіне негізделген суық өтудің және суық тию ауруларының;
3) қарқынды күн радиациясынан (тікелей, шашыраңқы және қармен шағылысқан) пайда болатын бет терісі күюінің, қар офтальмиясының;
4) жоғары ауа температурасы және дене жүктемелері әсер еткен кезде организмге күн өтудің профилактикасы мақсатында физиологиялық-гигиеналық талаптарды орындауға бағытталған іс-шаралармен толықтырылады.
104. Климаты ыстық немесе суық аудандарда, сондай-ақ таулы жерде әскери қызметшілердің қызмет жағдайларын бақылау кезінде бейімделу жөніндегі іс-шараларды жүргізумен:
1) қызмет өткеру үшін осы аудандарға жіберілетін жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді жүзеге асыру;
2) бөлімдерде жүктемелердің ауқымы мен қарқындылығын біртіндеп арттыруға негізделген жеке құрамның дене шынықтыру дайындығын жүргізу;

8) наличия и укомплектованности аптечек первой помощи, умения личного состава пользоваться ими;
9) своевременности и полноты медицинских осмотров и освидетельствований лиц, работающих в условиях воздействия профессиональных вредностей.
100. Военно-медицинская служба части осуществляет санитарно-эпидемиологический контроль за условиями военного труда.
101. Контроль за условиями труда и быта в районах с жарким климатом осуществляется с учетом необходимости профилактики:
1) перегреваний организма, обусловленных выполнением физической работы при сочетанном воздействии высокой температуры и влажности воздуха;
2) поражений глаз от слепящего действия солнечной радиации, кожи лица и губ от солнечных ожогов и обветривания, органов дыхания от проникновения пыли;
3) нарушений водно-солевого баланса и функции регулирующих его систем организма как следствия потери воды при потоотделении (дегидратации) и теплового стресса.
102. Контроль за условиями труда, жизни и быта военнослужащих в районах с холодным климатом организуется с учетом необходимости осуществления дополнительных мероприятий, направленных на профилактику переохлаждении и простудных заболеваний, обусловленных воздействием низкой температуры и высокой влажности воздуха в сочетании с сильными ветрами и обильными осадками.
103. Контроль за условиями учебно-боевой деятельности войск и организацией материально-бытового обеспечения военнослужащих в горных районах, отличающихся разнообразием климатических условий и изменчивостью метеорологических факторов, дополняются мероприятиями, направленными на выполнение физиолого-гигиенических требований, в целях профилактики:
1) горной болезни, основными причинами которой являются гипоксемия и гипокапния, возникающие на высотах более 2000 метров над уровнем моря;
2) переохлаждений и простудных заболеваний, обусловленных воздействием низких температур воздуха в сочетании с резкими колебаниями его относительной влажности;
3) ожогов кожи лица, снежной офтальмии, вызываемых интенсивной солнечной радиацией (прямой, рассеянной и отраженной снегом);
4) перегревания организма при воздействии высоких температур воздуха и физических нагрузок.
104. При контроле за условиями деятельности военнослужащих в районах с жарким или холодным климатом, а также в горной местности контролируются проведением мероприятий по акклиматизации:
1) осуществление медицинского осмотра личного состава, направляемого для прохождения службы в эти районы;
2) проведение в частях физической подготовки личного состава, основанной на постепенном возрастании величин и интенсивности нагрузок;

3) жеке құрамды қоршаған ортаның қолайсыз факторларының әсер етуінен қорғау тәсілдеріне, күрделі климаттық жағдайларда әрекет ете білуге оқытып-үйрету бақыланады.
105. Бейімделу процесінде әскери қызметшілер организмінің жай-күйіне дене жүктемелерінің барабарлығын бақылау кезінде мыналарға сүйенеді:
1) бейімделу кезеңінің жалпы ұзақтығы 1,5 – 2 айды құрайды;
2) ауырлығы орташа дене жүктемелеріне күнтізбелік 10 күннен кейін, ауыр жүктемелерге – күнтізбелік 20 күннен кейін жол беріледі;
3) ыстық климат жағдайларына бейімделудің алғашқы күнтізбелік 10 – 15 күні ішінде дене температурасының кемінде 38°С дейін көтерілуіне және пульстің минутына 110 рет соғылғанға дейін жиіленуіне жол беріледі.
8-параграф. Әскери қызметшілерді гигиеналық тәрбиелеу
106. Әскери қызметшілерді гигиеналық тәрбиелеу жұмысқа қабілеттіліктің (жауынгерлік қабілеттіліктің), салауатты өмір салтының және гигиеналық нормалар мен санитариялық қағидаларды сақтау үшін жоғары жауапкершіліктің негізі ретінде жеке және қоғамдық денсаулықты сақтау мен нығайтуға саналы көзқарасты қалыптастырудың мақсатты процесін, қоршаған табиғи ортаны адам үшін зиянды қалдықтармен және шығарындылармен ластанудан қорғауды қамтиды.
107. Әскери қызметшілерді гигиеналық тәрбиелеу және оқыту дәрістерді, әңгімелесулерді, консультацияларды, парақшаларды, жадынамаларды басып шығаруды, санитариялық бюллетеньдерді, қабырға газеттерін шығаруды, плакаттарды, фотокөрмелерді дайындау мен пайдалануды, бейне- және кинофильмдерді көрсетуді, телебағдарламаларды көруді, көп тиражды газеттер мен журналдарда мақалаларды жариялауды пайдалана отырып, топтық және жеке әдістермен жүргізіледі.
9-параграф. Санитариялық-гигиеналық іс-шаралардың тиімділігін бағалау
108. Әскери бөлімдер мен мекемелердегі санитариялық-гигиеналық іс-шаралардың тиімділігін оқытудың әрбір кезеңінде бөлімнің әскери-медициналық қызметі, ал санитариялық-эпидемиологиялық мекемелердің мамандары әскери қызметшілердің денсаулығы көрсеткіштерін (денсаулық жағдайы, дене бітімінің дамуы, ауруы) олардың еңбек және тұрмыс жағдайларын сипаттайтын көрсеткіштермен салыстыру арқылы бөлімді әрбір санитариялық-эпидемиологиялық тексеру кезінде айқындайды.
109. Әскери қызметшілердің денсаулығы көрсеткіштерін бағалау бөлімшелер бойынша жеке құрамның санатын, әскери қызметте болу ұзақтығын, әскери қызметшілердің мамандығын, еңбек және тұрмыс жағдайларын, кәсіби зияндылығын ескере отырып жүргізіледі.
110. Санитариялық-эпидемиологиялық бақылаудың және қадағалаудың тиімділігін бағалаудың жинақталған нәтижелері санитариялық-гигиеналық іс-шараларды жоспарлау, сондай-ақ әскери бөлімнің санитариялық-гигиеналық жай-күйінің нашарлау мүмкіндігін болжау үшін негіз болып табылады.

3) обучение личного состава способам защиты от неблагоприятного воздействия факторов окружающей среды, умению действовать в сложных климатических условиях.
105. При контроле за адекватностью физических нагрузок состоянию организма военнослужащих в процессе акклиматизации исходят из следующего:
1) общая продолжительность периода акклиматизации составляет 1,5-2 месяцев;
2) физические нагрузки средней тяжести допускаются после 10 календарных дней акклиматизации, тяжелые – после 20 календарных дней;
3) в первые 10-15 календарных дней акклиматизации к условиям жаркого климата допустимым является повышение температуры тела не более чем до 38°С и учащение пульса до 110 ударов в минуту.
Параграф 8. Гигиеническое воспитание военнослужащих
106. Гигиеническое воспитание военнослужащих представляет собой целенаправленный процесс формирования сознательного отношения к сохранению и укреплению личного и общественного здоровья как основы работоспособности (боеспособности), здорового образа жизни и высокой ответственности за соблюдение гигиенических норм и санитарных правил, охрану окружающей природной среды от загрязнений вредными для человека отходами и выбросами.
107. Гигиеническое воспитание и обучение военнослужащих проводятся групповым и индивидуальным методами с использованием лекций, бесед, консультаций, издания листовок, памяток, выпуска санитарных бюллетеней, стенных газет, изготовления и использования плакатов, фотовыставок, демонстрации видео- и кинофильмов, просмотра телепередач, публикации статей в многотиражных газетах и журналах.
Параграф 9. Оценка эффективности санитарно-гигиенических мероприятий
108. Эффективность санитарно-гигиенических мероприятий в воинских частях и учреждениях определяется военно-медицинской службой части в каждом периоде обучения, а специалистами санитарно-эпидемиологических учреждений при каждом санитарно-эпидемиологическом обследовании части путем сопоставления показателей здоровья военнослужащих (состояние здоровья, физического развития, заболеваемости) с показателями, характеризующими условия их труда и быта.
109. Оценка показателей здоровья военнослужащих проводится по подразделениям с учетом категории личного состава, длительности пребывания на воинской службе, специальности, условий труда и быта военнослужащих, профессиональных вредностей.
110. Обобщенные результаты оценки эффективности санитарно-эпидемиологического контроля и надзора являются основой для планирования санитарно-гигиенических мероприятий, а также прогнозирования возможного ухудшения санитарно-гигиенического состояния воинской части.

111. Әскери бөлімнің санитариялық жай-күйі:
1) жеке құрамның оқу-жауынгерлік қызметі және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету процесінде гигиеналық нормалар мен санитариялық қағидалар орындалған;
2) әскери қызметшілердің денсаулық жағдайы көрсеткіштерін гигиеналық талдау негізінде мақсатты жоспарлы профилактикалық іс-шаралар жүргізілген, барлық санаттағы жеке құрамды гигиеналық тәрбиелеу бойынша жоспарлы жұмыс жүзеге асырылған;
3) әскери бөлімнің және мекеменің санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйі саламатты болған, инфекциялық ауру деңгейі әскери бөлім мен мекеме бойынша орташа көрсеткіштерден аспайтын және соңғы үш жылда оның төмендеуіне үрдіс байқалатын, инфекциялық аурулардың өршуі болмаған;
4) жеке құрамның денсаулық жағдайы әскери бөлім, мекеме алдына қойылған міндеттерді толық ауқымда шешуге мүмкіндік беретін жағдайда қанағаттанарлық деп танылады.
112. Әскери бөлімнің санитариялық жай-күйі оны қанағаттанарлық бағалау үшін шарттар орындалмаған жағдайда қанағаттанарлықсыз деп танылады.
113. Әскери қызметшілердің қызмет өткеру және тұрмыс жағдайларын бақылау және жеке құрамның ауруын талдау нәтижелері бөлім командиріне және жоғары тұрған қолбасшылыққа әскери-медицина қызметі бастығының ай сайынғы баяндауына енгізіледі. Осы мәселе бойынша жинақталған баяндаулар жазғы және қысқы оқу кезеңдері аяқталғаннан кейін де ұсынылады.
114. Санитариялық-гигиеналық іс-шаралардың тиімділігін зерделеу және бақылау нәтижелері мақсатты сауықтыру іс-шараларын жоспарлау және әзірлеу, әскери бөлімнің санитариялық-гигиеналық жай-күйінің нашарлау мүмкіндігін болжау және профилактикалық шараларды алдын ала қабылдау үшін негіз болып табылады.
10-параграф. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі эпидемияға қарсы іс-шаралар
115. ҚР ҚК-да эпидемияға қарсы іс-шаралардың мақсаты қоздырғыштардың әскери ұжымдарға әкелінуінің алдын алуға, аурулардың таралуына жол бермеуге, пайда болған ошақтарды оқшаулау мен жоюға, сондай-ақ инфекцияларды әскери бөлімдерден (гарнизондардан) тыс жерлерге шығару және оларды басқа елді мекендерге (әскерлер орналасқан орындарға) әкелу мүмкіндігін болдырмауға бағытталған әскерлерді эпидемияға қарсы қорғау болып табылады.
116. ҚР ҚК әскери бөлімінде, гарнизонында, өңірлік қолбасшылықтарында, әскер түрлері мен тектерінде эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруды әскери-медициналық қызметі жүзеге асырады.
117. Эпидемияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруды әскери-медициналық қызметі қолбасшылықпен және тылдық қамтамасыз ету қызметтерімен тығыз өзара іс-қимылда әзірленген жоспарлар негізінде жүргізеді.

111. Санитарное состояние воинской части признается удовлетворительным:
1) когда выполняются гигиенические нормы и санитарные правила в процессе учебно-боевой деятельности и материально-бытового обеспечения личного состава;
2) на основе гигиенического анализа показателей состояния здоровья военнослужащих проводятся целенаправленные плановые профилактические мероприятия, осуществляется плановая работа по гигиеническому воспитанию всех категорий личного состава;
3) санитарно-эпидемическое состояние воинской части и учреждения благополучное, уровень инфекционной заболеваемости не превышает средних показателей по воинской части и учреждению и за последние три года отмечается тенденция к ее снижению, отсутствуют вспышки инфекционных заболеваний;
4) состояние здоровья личного состава позволяет решать в полном объеме поставленные перед воинской частью, учреждением задачи.
112. Санитарное состояние воинской части признается неудовлетворительным, когда не выполнены условия для его удовлетворительной оценки.
113. Результаты контроля за условиями службы и быта военнослужащих и анализа заболеваемости личного состава включаются в ежемесячный доклад начальника военно-медицинской службы командиру части и вышестоящему командованию. Обобщенные доклады по этому вопросу представляются также по окончании летнего и зимнего периодов обучения.
114. Результаты изучения и оценки эффективности санитарно-гигиенических мероприятий являются основой для планирования и разработки целенаправленных оздоровительных мероприятий, прогнозирования возможного ухудшения санитарно-гигиенического состояния воинской части и заблаговременного принятия профилактических мер.
Параграф 10. Противоэпидемические мероприятия в Вооруженных Силах Республики Казахстан
115. Целью противоэпидемических мероприятий в ВС РК является противоэпидемическая защита войск, ориентированная на предупреждение заноса возбудителей в воинские коллективы, недопущение распространения заболеваний, на локализацию и ликвидацию возникших очагов, а также на устранение возможности выноса инфекций за пределы воинских частей (гарнизонов) и заноса их в другие населенные пункты (места дислокации войск).
116. Организацию противоэпидемических мероприятий в воинской части, гарнизоне, региональных командованиях, в видах и родах войск ВС РК осуществляет военно-медицинская служба.
117. Организация противоэпидемических мероприятий проводится военно-медицинской службой в тесном взаимодействии с командованием и со службами тылового обеспечения на основании разработанных планов.

118. Барлық дәрежедегі командирлер мен бастықтардың, сондай-ақ басқа да лауазымды адамдардың эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жөніндегі іс-қимылдары Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысымен, ал арнайы мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасының, сондай-ақ гигиеналық нормативтердің, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен техникалық регламенттердің талаптарымен регламенттелген.
119. Эпидемияға қарсы іс-шараларды жоспарлау мен ұйымдастыру үшін санитариялық-эпидемиологиялық барлауды, қадағалауды, тексеруді және эпидемиологиялық талдауды қамтитын эпидемиологиялық диагностика негіз болып табылады.
120. Эпидемиологиялық диагностика әскери ұжымда инфекциялық аурулардың пайда болу және таралу себептері мен жағдайларын анықтау және ғылыми негізделген эпидемияға қарсы іс-шараларды әзірлеу әдістерінің жүйесін білдіреді. Эпидемиологиялық диагностика санитариялық-эпидемиологиялық барлауды, санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды, эпидемиологиялық тексеруді және эпидемиологиялық талдауды қамтиды.
121. Санитариялық-эпидемиологиялық барлау әскерлердің алдағы орналасу және іс-қимылдары аудандарының санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйі туралы мәліметтерді жинау және талдау арқылы жүргізіледі. Ол медициналық барлаудың құрамдас бөлігі болып табылады.
122. Санитариялық-эпидемиологиялық барлау: ауданның санитариялық-эпидемиялық жай-күйі туралы қолда бар ақпаратты зерделеуді, аға медициналық бастықтан, басқа қызметтер мен санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау органдарының лауазымды адамдарынан мәліметтер алуды, аумақты, сумен жабдықтау көздерін және басқа да сыртқы орта объектілерін сынама алу арқылы тексеруді, жергілікті емдеу-профилактикалық, санитариялық-эпидемиологиялық және коммуналдық мекемелер әскерлерінің мұқтаждары үшін пайдалану мүмкіндігін айқындауды, алынған нәтижелерді талдауды және қолбасшылыққа (әскери-медициналық қызметіне) эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізу жөнінде ұсынымдар беруді қамтиды.
123. Санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау бөлім орналасқан ауданның санитариялық-эпидемиологиялық жай-күйін жүйелі зерделеуді, инфекциялық аурулар мен эпизоотия ошақтарын уақтылы анықтауды, жеке құрамның өмір сүру, тұрмыс жағдайларын және бөлім объектілерінің санитариялық жай-күйін үздіксіз медициналық бақылауды көздейді. Санитариялық-эпидемиялық жағдай нашарлаған, инфекциялық аурулар пайда болған кезде бөлімде эпидемиологиялық тексеру жүргізіледі.

118. Действия командиров и начальников всех степеней, а также других должностных лиц по проведению противоэпидемических мероприятий регламентированы Уставом внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364, а по специальным вопросам требованиями законодательства Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также гигиенических нормативов, технических регламентов, утвержденным уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
119. Основой для планирования и организации противоэпидемических мероприятий является эпидемиологическая диагностика, включающая санитарно-эпидемиологическую разведку, наблюдение, обследование и эпидемиологический анализ.
120. Эпидемиологическая диагностика представляет систему методов выявления причин и условий возникновения и распространения инфекционных заболеваний в воинском коллективе и разработки научно обоснованных противоэпидемических мероприятий. Эпидемиологическая диагностика включает санитарно-эпидемиологическую разведку, санитарно-эпидемиологическое наблюдение, эпидемиологическое обследование и эпидемиологический анализ.
121. Санитарно-эпидемиологическая разведка проводится путем сбора и анализа сведений о санитарно-эпидемическом состоянии районов предстоящего размещения и действия войск. Она является составной частью медицинской разведки.
122. Санитарно-эпидемиологическая разведка включает: изучение имеющейся информации о санитарно-эпидемическом состоянии района, получение сведений от старшего медицинского начальника, должностных лиц других служб и органов санитарно-эпидемиологического контроля и надзора, обследование территории, источников водоснабжения и других объектов внешней среды с заборами проб, определение возможности использования для нужд войск местных лечебно-профилактических, санитарно-эпидемиологических и коммунальных учреждений, анализ полученных результатов и выдачу командованию (военно-медицинской службе) рекомендаций по проведению противоэпидемических мероприятий.
123. Санитарно-эпидемиологическое наблюдение предусматривает систематическое изучение санитарно-эпидемического состояния района дислокации части, своевременное выявление очагов инфекционных заболеваний и эпизоотии, непрерывный медицинский контроль за условиями жизни, быта личного состава и санитарным состоянием объектов части. При осложнении санитарно-эпидемической обстановки, появлении инфекционных заболеваний в части проводится эпидемиологическое обследование.

124. Эпидемиологиялық тексеру эпидемиялық ошақтың пайда болу себептері мен жағдайларын анықтауға және оны оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды негіздеуге бағытталған. Бір ауру бар ошақты және көптеген аурулар бар ошақты эпидемиологиялық тексеруді ажыратады.
125. Бір инфекциялық ауру бар ошақты эпидемиологиялық тексеру: науқасты сұрауды және тексеруді, оның орналасу бөлімінде және ауданында эпидемиялық жағдайды нақтылауды, жұқтыру қаупі бар адамдарды сұрауды және тексеруді, сыртқы орта объектілерін қарап-тексеруді және тексеруді, алынған материалдарды талдауды және қорытуды, ошақты оқшаулау және жою жөніндегі іс-шараларды негіздеуді қамтиды.
126. Көптеген аурулар бар ошақты эпидемиологиялық тексеруді СЭО мамандары жүргізеді.
Тексеру: ауырғандар туралы бастапқы деректерді жинау мен дайындауды, ошақтағы жеке құрамның ауру қарқынын талдауды, қауіп факторлары бойынша аурудың құрылымын зерделеуді, науқастарды және жұқтыру қаупі бар адамдарды сұрауды, сыртқы орта объектілерін тексеруді, алынған деректерді қорытындылауды, ошақтың туындау себептері мен жағдайларын анықтауды және эпидемияға қарсы іс-шараларды негіздеуді қамтиды.
Инфекцияның берілу тетігін нақтылау үшін сыртқы орта объектілерін тексеру жүзеге асырылады. Алынған деректерді бағалайды, туындаған өршу түрі, жеке құрамның жұқтыруының нақты себептері мен жағдайлары туралы, сондай-ақ эпидемиялық ошақтың шегі туралы қорытынды жасайды. Тексеру нәтижелеріне сәйкес ошақты жою жөніндегі іс-шаралардың тізбесі мен көлемін айқындайды және оларды өткізу жоспарын жасайды.
Цифрлық және графикалық материалдар қоса берілген эпидемиялық ошақты тексеру актісін жоғары тұрған әскери-медицина қызметінің бастығына ошақты жойғаннан кейін ұсынады.
127. Эпидемиологиялық талдау инфекциялық ауру деңгейін, құрылымын және қарқынын айқындау, бөлімнің жеке құрамы арасында аурулардың пайда болу және таралу себептері мен жағдайларын анықтау үшін жүргізіледі. Эпидемиологиялық талдау нәтижелері профилактикалық жұмыстың негізгі іс-шараларын негіздеу үшін пайдаланылады, бөлімде талдауды әскери-медицина қызметінің бастығы жүргізеді. Инфекциялық ауруды эпидемиологиялық талдау ретроспективті және жедел болып бөлінеді.
128. Ретроспективті эпидемиологиялық талдау өткен бірнеше жылғы, өткен жылғы немесе әскерлер қызметінің және жауынгерлік даярлығының жекелеген кезеңдеріндегі инфекциялық ауруды талдауды қамтиды.
129. Жедел эпидемиологиялық талдау бөлімдер мен бөлімшелердегі эпидемиялық қолайсыздықты ерте анықтау мақсатында жеке құрамның инфекциялық аурулары туралы ақпаратты үздіксіз жинауды және зерделеуді көздейді.
Талдау жүргізу үшін өңірлік қолбасшылық бөлімі (мекемесі) әскери-медициналық қызметінің есептері, шұғыл хабарламалар, инфекциялық, паразиттік аурулар, улану жағдайлары туралы кезектен тыс жеткізілімдер негіз болып табылады. Талдау жүргізу әскерлердің орналасу және жауынгерлік даярлығы аудандарын санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаумен және эпидемияға қарсы іс-шараларды жедел жүргізуді негіздеумен үйлестіріледі.

124. Эпидемиологическое обследование направлено на выявление причин и условий возникновения эпидемического очага и обоснование мероприятий по его локализации и ликвидации. Различают эпидемиологическое обследование очага с единичным заболеванием и очага с множественными заболеваниями.
125. Эпидемиологическое обследование очага с единичным инфекционным заболеванием включает: опрос и обследование больного, уточнение эпидемической обстановки в части и районе ее дислокации, опрос и обследование лиц, подвергшихся риску заражения, осмотр и обследование объектов внешней среды, анализ и обобщение полученных материалов, обоснование мероприятий по локализации и ликвидации очага.
126. Эпидемиологическое обследование очага с множественными заболеваниями проводится специалистами СЭЦ.
Обследование включает: сбор и подготовку исходных данных о заболевших, анализ динамики заболеваемости личного состава в очаге, изучение структуры заболеваемости по факторам риска, опрос и обследование больных и лиц, подвергшихся риску заражения, объектов внешней среды, обобщение полученных данных, установление причин и условий возникновения очага и обоснование противоэпидемических мероприятий.
Для уточнения механизма передачи инфекции осуществляется обследование объектов внешней среды. Полученные данные оценивают, делают вывод о типе возникшей вспышки, конкретных причинах и условиях заражения личного состава, а также о границах эпидемического очага. В соответствии с результатами обследования определяют перечень и объем мероприятий по ликвидации очага и составляют план их проведения.
Акт обследования эпидемического очага с приложением цифровых и графических материалов представляют вышестоящему начальнику военно-медицинской службы после ликвидации очага.
127. Эпидемиологический анализ проводится для определения уровня, структуры и динамики инфекционной заболеваемости, установление причин и условий возникновения и распространения заболеваний среди личного состава части. Результаты эпидемиологического анализа используются для обоснования основных мероприятий профилактической работы, анализ в части проводится начальником военно-медицинской службы. Эпидемиологический анализ инфекционной заболеваемости подразделяется на ретроспективный и оперативный.
128. Ретроспективный эпидемиологический анализ охватывает анализ инфекционной заболеваемости за несколько предшествующих лет, истекший год или отдельные периоды деятельности службы и боевой подготовки войск.
129. Оперативный эпидемиологический анализ предусматривает непрерывный сбор и изучение информации об инфекционной заболеваемости личного состава в целях раннего выявления эпидемического неблагополучия в частях и подразделениях.
Основой для проведения анализа являются отчеты военно-медицинской службы части (учреждения) регионального командования, экстренные извещения, внеочередные донесения о случаях инфекционных, паразитарных заболеваниях отравлениях. Проведение анализа сочетается с санитарно-эпидемиологическим наблюдением за районами дислокации и боевой подготовки войск и обоснованием оперативного проведения противоэпидемических мероприятий.

11-параграф. Эпидемияға қарсы іс-шаралардың мазмұны, оларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
130. Эпидемияға қарсы іс-шаралардың мазмұны эпидемиялық процестің үш буынына бағытталған:
1) инфекция көзі (науқасты/симптомсыз тасымалдаушыны анықтау, оқшаулау, емдеу-диагностикалық, режимдік-шектеу және ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар, профилактикалық дератизациялау);
2) беру тетігі (беру тетігін тоқтатуға, әскерлер орналасқан жерде еңбек пен тұрмыстың санитариялық-гигиеналық және әлеуметтік-тұрмыстық жағдайларын жақсартуға, санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға, профилактикалық дезинфекцияға және дезинсекцияға, гигиеналық тәрбиелеуге бағытталған іс-шаралар);
3) сезімтал организм (шынығу, иммунопрофилактика сияқты иммунитетті арттырудың арнайы емес құралдары).
131. Әскери бөлімде инфекциялық аурулар мен тасымалдаушыларды анықтау:
1) бөлімше командирлері мен медицина қызметкерлерінің жеке құрамды сұрауы арқылы таңертеңгі қарап-тексеруде және кешкі тексеруде;
2) асхана персоналын медициналық қарап-тексеру кезінде, сондай-ақ тамақтану, сумен жабдықтау және монша-кір жуу қызметін көрсету жұмыскерлерін медициналық тексеру кезінде;
3) амбулаторлық қабылдауда;
4) бөлімге жаңадан келген және іссапарлардан, демалыстардан және емдеу мекемелерінен қайтып оралатын әскери қызметшілерге медициналық қарап-тексеруді жүргізу кезінде;
5) моншада әскери қызметшілердің денесін қарап-тексеру кезінде;
6) жас буынды қабылдау және жоспарлы медициналық қарап-тексеру, тексеру кезінде;
7) бақылау-өткізу пунктінде жабдықталған медициналық бекетте аурудың көтерілу кезеңінде жүзеге асырылады.
132. Анықталған инфекциялық науқастарды және инфекциялық ауруға күдікті адамдарды медициналық роталар мен пункттердің оқшаулағышына орналастырады. Штаттық оқшаулағышы жоқ әскери бөлімдерде инфекциялық науқастарды алдын ала көзделген үй-жайда оқшаулайды. Мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілері, курсанттар, кадеттер қатарынан инфекциялық науқастарды (симптомсыз таратушыларды) амбулаторлық емдеуге және олардың әскери ұжымда болуына жол берілмейді.
Ескерту. 132-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 05.05.2022 № 271 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
133. Медициналық роталар мен әскери бөлімдер (мекемелер) пункттерінің оқшаулағыштарында оны күтіп-ұстау нақты инфекцияның эпидемиологиялық ерекшеліктерімен айқындалатын эпидемияға қарсы режимнің сақталуы қамтамасыз етіледі.
134. Науқастар тексеру, диагноз қою, медициналық көмек көрсету және эпидемиологиялық анамнез жинау үшін бір тәуліктен аспайтын мерзімге оқшаулағышқа орналастырылады. Оқшаулағышта емдеу үшін тек тонзилиттің, тұмаудың және жіті респираторлық инфекциялардың асқынбаған түрлерімен ауыратын науқастарды ғана қалдыруға рұқсат етіледі.

Параграф 11. Содержание, организация и порядок проведения противоэпидемических мероприятий
130. Содержание противоэпидемических мероприятий направлены на три звена эпидемического процесса:
1) источник инфекции (выявление больного/бессимптомного носителя, изоляция, лечебно-диагностические, режимно-ограничительные и ветеринарно-санитарные мероприятия, профилактическая дератизация);
2) механизм передачи (мероприятия, направленные на прерывание механизма передачи, улучшение санитарно-гигиенических и социально-бытовых условий труда и быта в местах дислокации войск, санитарно-эпидемиологический надзор, профилактическая дезинфекция и дезинсекция, гигиеническое воспитание);
3) восприимчивый организм (неспецифические средства повышения иммунитета, такие как закаливание, иммунопрофилактика).
131. Выявление инфекционных больных и носителей в воинской части осуществляется:
1) на утренних осмотрах и вечерних поверках командирами подразделений и медицинскими работниками путем опроса личного состава;
2) при медицинском осмотре персонала столовой, а также при медицинском обследовании работников питания, водоснабжения и банно-прачечного обслуживания;
3) на амбулаторном приеме;
4) при проведении медицинских осмотров военнослужащих, вновь прибывших в часть и возвращающихся из командировок, отпусков и лечебных учреждений;
5) при телесных осмотрах военнослужащих в бане;
6) при приеме пополнения и плановых медицинских осмотрах, обследованиях;
7) в период подъема заболеваемости на медицинском посту, оборудованном на контрольно-пропускном пункте.
132. Выявленных инфекционных больных и лиц, подозрительных на инфекционное заболевание, помещают в изолятор медицинских рот и пунктов. В воинских частях, где нет штатного изолятора, инфекционных больных изолируют в заранее предусмотренном помещении. Не допускается амбулаторное лечение инфекционных больных (бессимптомных носителей) из числа военнослужащих срочной воинской службы, курсантов, кадетов, и нахождение их в воинском коллективе.
Сноска. Пункт 132 - в редакции приказа Министра обороны РК от 05.05.2022 № 271 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
133. В изоляторах медицинских рот и пунктов воинских частей (учреждений) обеспечивается соблюдение противоэпидемического режима, содержание которого определяется эпидемиологическими особенностями конкретной инфекции.
134. Больные помещаются в изолятор на срок не более чем на одни сутки для обследования, установления диагноза, оказания медицинской помощи и сбора эпидемиологического анамнеза. Разрешается оставлять для лечения в изоляторе только больных с не осложненными формами тонзиллитов, гриппа и острых респираторных инфекций.

135. Инфекциялық аурулар бар пациенттер әскери госпитальдардың, лазареттердің инфекциялық бөлімшелеріне (оқшаулағыштарға) (бар болған кезде) немесе азаматтық денсаулық сақтау жүйесінің инфекциялық ауруханасына (бөлімшесіне) жатқызылады.
136. Инфекциялық науқасты медициналық бөлімшенің оқшаулағышынан госпитальға (ауруханаға) эвакуациялау санитариялық немесе осы мақсат үшін арнайы бөлінген әскери бөлімнің немесе госпитальдың басқа да көлігінде жүргізіледі.
Инфекциялық науқастарды ілеспе (қоғамдық), сондай-ақ адамдарды тасымалдауға бейімделмеген көлікте тасымалдауға рұқсат етілмейді. Әртүрлі инфекциялары бар науқастарды, сондай-ақ инфекциялық және соматикалық науқастарды бір автомобильде бірге тасымалдауға жол берілмейді.
137. Инфекциялық науқаспен бірге жүру үшін медицина қызметкері тағайындалады, онда жеке қорғану құралдары, шұғыл көмек көрсету үшін қажетті дәрі-дәрмектер, сондай-ақ инфекциялық аурудың сипатына сәйкес науқастарды күту заттары (астарлы кеме, науқастың бөлінуін жинауға және зарарсыздандыруға арналған шелек, ішек инфекциялары кезінде клеенка, респираторлық инфекциялар кезінде медициналық маска немесе респиратор) және дезинфекциялау құралдары болады.
138. Инфекциялық науқас госпитальға жеткізілетін көлік осы емдеу мекемесінің күшімен дезинфекциялауға ұшырайды.
139. Инфекциялық науқастарды әскери эшелондардан эвакуациялау эшелон бастығының өтінімі бойынша теміржол станциясының әскери коменданты арқылы жүзеге асырылады.
140. Инфекциялық науқасты анықтау, эпидемиологиялық тексеру нәтижелері және жүргізіліп жатқан іс-шаралар туралы бөлім әскери-медицина қызметінің бастығы белгіленген тәртіппен бөлім командиріне, жоғары тұрған әскери-медицина қызметінің бастығына және СЭО-ға баяндайды.
141. Науқасқа инфекциялық ауру диагнозын қойғаннан кейін әскери-медициналық мекеменің бастығы бұл туралы науқас келіп түскен әскери бөлім қолбасшылығын және СЭО-ны хабардар етеді.
142. Эпидемиялық ошақта шектеу іс-шаралары, оның ішінде қызметтің ерекше жағдайларын қамтамасыз ететін карантин жүргізіледі. Бұл іс-шаралардың сипаты инфекцияның эпидемиологиялық ерекшеліктерімен және жағдайдың нақты шарттарымен айқындалады.
143. ҚР ҚК объектілерінде шектеу іс-шаралары, оның ішінде карантин бір мезгілде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органды және оның аумақтық бөлімшесін хабардар ете отырып, халықтың санитариялық-эпидемилогиялық саламаттылығы саласындағы ҚР ҚМ бас мемлекеттік санитариялық дәрігерінің шешімімен енгізіледі (жойылады).

135. Пациенты с инфекционными заболеваниями госпитализируются в инфекционные отделения (изоляторы) военных госпиталей, лазаретов (при наличии) или в инфекционную больницу (отделение) системы гражданского здравоохранения.
136. Эвакуация инфекционного больного из изолятора медицинского подразделения в госпиталь (больницу) проводится на санитарном или другом специально выделенном для этой цели транспорте воинской части или госпиталя.
Перевозить инфекционных больных на попутном (общественном), а также не приспособленном для перевозки людей транспорте не разрешается. Не допускается совместное транспортирование на одном автомобиле больных с разными инфекциями, а также инфекционных и соматических больных.
137. Для сопровождения инфекционного больного назначается медицинский работник, который имеет средства индивидуальной защиты, медикаменты, необходимые для оказания неотложной помощи, а также предметы ухода за больными в соответствии с характером инфекционного заболевания (подкладное судно, ведро для сбора и обеззараживания выделений больного, клеенка при кишечных инфекциях, медицинскую маску или респиратор при респираторных инфекциях) и средства дезинфекции.
138. Транспорт, на котором инфекционный больной доставляется в госпиталь, подвергается дезинфекции силами этого лечебного учреждения.
139. Эвакуация инфекционных больных с воинских эшелонов осуществляется по заявке начальника эшелона через военного коменданта железнодорожной станции.
140. О выявлении инфекционного больного, результатах эпидемиологического обследования и проводимых мероприятиях начальник военно-медицинской службы части в установленном порядке докладывает командиру части, вышестоящему начальнику военно-медицинской службы и в СЭЦ.
141. После постановки больному диагноза инфекционного заболевания начальник военно-медицинского учреждения информирует об этом командование воинской части, откуда поступил больнойиСЭЦ.
142. В эпидемическом очаге проводятся ограничительные мероприятия в том числе карантин, обеспечивающие особые условия деятельности. Характер этих мероприятий определяется эпидемиологическими особенностями инфекции и конкретными условиями обстановки.
143. Ограничительные мероприятия, в том числе карантин, на объектах ВС РК вводятся (отменяются) решением главного государственного санитарного врача МО РК в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с одновременным уведомлением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и его территориального подразделения.

144. Режимдік-шектеу іс-шараларының әртүрлілігі ҚР ҚК көлік құралдарында және Қазақстан Республикасының аумағына келетін әскери шетелдік көлік құралдарында санитариялық-карантиндік іс-шаралар болып табылады.
Санитариялық-карантиндік іс-шаралар:
1) сауалнама жүргізуді, қажет болған кезде экипаж мүшелері мен жолаушыларды олардың арасында карантиндік инфекциялармен ауыратындарды және ауруға күдікті адамдарды анықтау мақсатында қарап-тексеруді;
2) белгіленген санитариялық құжаттардың (вакцинация немесе ревакцинация туралы халықаралық куәлік, ұшақтың жалпы декларациясының санитариялық бөлімі, теңіз санитариялық декларациясы, дератизация туралы немесе дератизациядан босату туралы куәлік) болуын және дұрыс толтырылуын тексеруді;
3) алдын ала жабдықталған орынға (санитариялық алаң, санитариялық айлақ, санитариялық тұйық) көлік құралын қоюды (онда карантиндік инфекциямен ауыратын немесе ауруға күдікті адам анықталған кезде);
4) кейіннен оларға медициналық көмек көрсетумен науқастарды және күдіктілерді түсіруді, оқшаулауды;
5) экипаж мүшелерін және жолаушыларды обсервациялауды (немесе күшейтілген медициналық байқауды);
6) көлік құралын дезинфекциялауды (дезинсекциялауды) және инфекцияның сипатымен және көлік құралындағы эпидемиялық жағдаймен айқындалатын басқа да эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуді көздейді.
145. Көрсеткіштеріне байланысты профилактикалық, ағымдағы және қорытынды дезинфекция бөлінеді.
Объектілерді дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау үшін Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген препараттар пайдаланылады.
146. Профилактикалық дезинфекция эпидемиялық жағдайға қарамастан жүйелі түрде жүргізіледі. Профилактикалық дезинфекциялауға дәретханалар, жуынды шұңқырлары, қоқыс жинағыштар, моншалар (санитариялық өткізу орындары), қарауыл үй-жайлары, казармалар, асханалар, медициналық бөлімшелер мен мекемелердің үй-жайлары, ауызсу, кәріздік ағындар, азық-түлік қоймалары, көлік және басқа да объектілер, жеке құрамға қауіп төндіретін патогенді қоздырғыштардың жиналуы жатады. Оны бөлімшелердің жеке құрамын және тәуліктік наряд адамдарын тарта отырып, дезинфектор, оның ішінде штаттан тыс дезинфектор жүргізеді. Дезинфекциялық іс-шараларды жүргізуге тартылатын адамдар жыл сайын жұмыстарды қауіпсіз жүзеге асыру, дезинфекциялау құралдарымен улану кезінде алғашқы көмек көрсету мәселелері бойынша нұсқау алады.
147. Ағымдағы дезинфекция медициналық бөлімшелердің оқшаулағыштарында және инфекциялық науқас орналасқан басқа да үй-жайларда ол оқшауланған (ауруханаға жатқызылған) сәттен бастап жүргізіледі. Науқастардың бөлінулері (қақырық, құсу массалары, жуу сулары, нәжіс, зәр, ірің, қан), ыдыс-аяқ, тамақ қалдықтары, іш киім, таңу материалы, үй-жай және ондағы басқа да заттар дезинфекциялауға жатады.

144. Разновидность режимно-ограничительных мероприятий представляют санитарно-карантинные мероприятия на транспортных средствах ВС РК и на военных иностранных транспортных средствах, прибывающих на территорию Республики Казахстан.
Санитарно-карантинные мероприятия предусматривают:
1) опрос, при необходимости осмотр членов экипажа и пассажиров в целях выявления среди них больных и подозрительных на заболевание карантинными инфекциями;
2) проверку наличия и правильности заполнения установленных санитарных документов (международное свидетельство о вакцинации или ревакцинации, санитарная часть общей декларации самолета, морская санитарная декларация, свидетельство о дератизации или об освобождении от дератизации);
3) постановку транспортного средства (при выявлении на нем больного или подозрительного на заболевание карантинной инфекцией) на заблаговременно оборудованное место (санитарная площадка, санитарный причал, санитарный тупик);
4) высадку, изоляцию больных и подозрительных с последующим оказанием им медицинской помощи;
5) обсервацию (или усиленное медицинское наблюдение) членов экипажа и пассажиров;
6) дезинфекцию (дезинсекцию) транспортного средства и проведение других противоэпидемических мероприятий, определяемых характером инфекции и эпидемической обстановкой на транспортном средстве.
145. В зависимости от показаний выделяют профилактическую, текущую и заключительную дезинфекцию.
Для дезинфекции, дезинсекции и дератизации объектов используются препараты, разрешенные к применению на территории Республики Казахстан.
146. Профилактическая дезинфекция проводится систематически независимо от эпидемической обстановки. Профилактической дезинфекции подвергаются уборные, помойные ямы, мусоросборники, бани (санитарные пропускники), караульные помещения, казармы, столовые, помещения медицинских подразделений и учреждений, питьевая вода, канализационные стоки, продовольственные склады, транспорт и другие объекты, накопление патогенных возбудителей в которых представляет угрозу для личного состава. Она проводится дезинфектором, в том числе внештатным, с привлечением личного состава подразделений и лиц суточного наряда. Лица, привлекаемые к проведению дезинфекционных мероприятий, ежегодно проходят инструктаж по вопросам безопасного осуществления работ, оказания первой помощи при отравлении дезинфицирующими средствами.
147. Текущая дезинфекция проводится в изоляторах медицинских подразделений и в других помещениях, где находится инфекционный больной с момента его изоляции (госпитализации). Дезинфекции подвергаются выделения больных (мокрота, рвотные массы, промывные воды, кал, моча, гной, кровь), посуда, остатки пищи, белье, перевязочный материал, помещение и другие предметы, которые в нем находятся.

148. Қорытынды дезинфекция ол болған жерлерде инфекциялық аурулардың қоздырғыштарын жою үшін науқас оқшауланғаннан, ауруханаға жатқызылғаннан, сауыққаннан немесе қайтыс болғаннан кейін 24 сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі. Дезинфекциялауға үй-жайлар, төсек-орын жабдығы, жиһаз, науқастың жеке заттары, басқа да заттар, сондай-ақ инфекциялық науқастарды эвакуациялау үшін пайдаланылатын көлік жатады.
149. Әскери-медициналық мекемеде (әрбір бөлімшеде), әскери бөлімнің және мекеменің медициналық бөлімшесінде дезинфекциялық пункт (дезинфекциялық бұрыш) жабдықталады, онда мыналар қамтылады: дезинфекциялық құралдардың ағымдағы қоры, арнайы киім жиынтығы (халаттар, бас киімдер, респираторлар, резеңке етіктер, қолғаптар, алжапқыштар), жұмыс ерітінділерін дайындауға және сақтауға арналған ыдыс, көрнекі құралдар, кітапшалар, дезинфекциялау препараттарын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік шаралары және улану кезінде алғашқы көмек көрсету қағидалары туралы нұсқаулықтар, плакаттар мен жадынамалар, оқыту кезеңіне арналған профилактикалық дезинфекциялау жоспары, дезинфекциялық препараттарды есепке алу журналы және дезинфекциялық препараттарды пайдалануды есепке алу журналы.
150. Дезинсекция буынаяқтылардың көбеюінің алдын алу, оларды жою және жеке құрамды қорғау жөніндегі іс-шараларды қамтиды. Дезинсекцияның механикалық, физикалық және химиялық әдістері бар.
151. Жеке құрамды масалар мен москиттердің шабуылынан жеке қорғау үшін ұйқы кезінде дәке өрістері, ал ұзақ уақыт ашық ауада, әсіресе далалық жағдайларда болған кезде репелленттер – қан сорғыш буынаяқтыларды үркітетін құралдар, сондай-ақ репелленттер сіңірілген қорғаныш киімдері (арнайы киім-кешек, комбинезондар) және бас торлары қолданылады.
152. Әскери бөлімдер мен мекемелерде инсектицидтерді қолдана отырып, инфекциялық аурулар мен тұрмыстық паразиттерді тасымалдаушыларды жою жөніндегі іс-шараларды тыл қызметтері ұйымдастырады.
153. Жеке құрамның далалық жағдайларда (орманды, орманды дала, дала жерлерінде) болған кезеңінде иксод кенелеріне қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру жеке құрамның өзі және өзара қарап-тексеру жүргізуін, репелленттер сіңірілген киім-кешек немесе комбинезондар киюін, кейіннен оны инсектицидтермен өңдеумен орналастыру аумағын (лагерьді) өсімдіктер мен бұтақтардан тазартуды көздейді.
154. Бүрге және қандалаға қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру, әсіресе жеке құрам далалық жағдайларда болған кезеңде кеміргіштер мен кеміргіштер қоныстанған объектілердің індерін ратицидтермен және инсектицидтермен бір мезгілде өңдеуді, үй-жайлар мен шатырлардың едендері мен төменгі қабаттарын дезинсекциялауды, орналастыру аумағын (лагерьді) қоқыстан және бұтақтардан тазартуды, сондай-ақ киім-кешек пен комбинезондарды репелленттермен сіңдіруді көздейді.

148. Заключительная дезинфекция проводится не позднее 24 часов после изоляции, госпитализации, выздоровления или смерти больного для уничтожения возбудителей инфекционных болезней в местах, где он находился. Дезинфекции подвергаются помещения, постельные принадлежности, мебель, личные вещи больного, другие предметы, а также транспорт, используемый для эвакуации инфекционных больных.
149. В военно-медицинском учреждении (в каждом отделении), медицинском подразделении воинской части и учреждении оборудуется дезинфекционный пункт (дезинфекционный уголок), в котором содержится текущий запас дезинфекционных средств, комплект специальной одежды (халаты, шапочки, респираторы, резиновые сапоги, перчатки, фартуки), емкости для приготовления и хранения рабочих растворов, наглядные пособия, брошюры, инструкции, плакаты и памятки о мерах безопасности при использовании дезинфицирующих препаратов и правилах оказания первой помощи при отравлениях, план профилактической дезинфекции на период обучения, журнал учета дезинфицирующих препаратов и журнал учета использования дезинфицирующих препаратов.
150. Дезинсекция включает мероприятия по предупреждению выплода членистоногих, их истребление и защиту личного состава. Различают механический, физический и химический методы дезинсекции.
151. Для индивидуальной защиты личного состава от нападения комаров и москитов во время сна применяют марлевые пологи, а при длительном пребывания на открытом воздухе, особенно в полевых условиях, репелленты – средства, отпугивающие кровососущих членистоногих, а также защитную одежду (специальное белье, комбинезоны) и наголовные сетки, импрегнированные репеллентами.
152. Мероприятия по уничтожению переносчиков инфекционных заболеваний и бытовых паразитов с применением инсектицидов в воинских частях и учреждениях организовываются тыловыми службами.
153. Организация мероприятий по борьбе с иксодовыми клещами в период пребывания личного состава в полевых условиях (в лесной, лесостепной, степной местности) предусматривает проведение личным составом само- и взаимоосмотров, ношение импрегнированного репеллентами обмундирования или комбинезонов, очистку территории размещения (лагеря) от растительности и валежника с последующей ее обработкой инсектицидами.
154. Организация мероприятий по борьбе с блохами и клопами, особенно в период пребывания личного состава в полевых условиях, предусматривает одновременную обработку нор грызунов и объектов, заселенных грызунами, ратицидами и инсектицидами, дезинсекцию пола и нижнего яруса стен помещений и палаток, очистку территории размещения (лагеря) от мусора и валежника, а также импрегнацию обмундирования и комбинезонов репеллентами.

155. Әскери қызметшілерде педикулездің алдын алуға жеке құрамның іш киім мен төсек-орын жабдығын ауыстыра отырып, моншада тұрақты жуынуын ұйымдастырумен, сондай-ақ монша-кір жуу комбинаттарында (кір жуу орындарында) оны жуудың технологиялық процесін сақтаумен қол жеткізіледі.
156. Санитариялық өңдеу инфекциялық аурулардың қоздырғыштарын, буынаяқтыларды жоюға бағытталған және тұрғын үй және басқа да объектілердің дезинсекциясымен (дезинфекциялаумен) бірге жүргізіледі. Санитариялық өңдеу киімді ауыстырумен жеке құрамның гигиеналық жуынуын, киімді, киім-кешекті және төсек-орынды камералық өңдеуді (дезинсекциялау, дезинфекциялау), жуылатын киімді қайнатуды қамтиды.
157. Санитариялық өңдеу жеке құрам арасында педикулез бен қышыма, бөртпе, қайтарымды және іш сүзегімен, туберкулезбен, дифтериямен және аса қауіпті аурулармен ауыратын науқастар анықталған кезде, сондай-ақ бөлімнің (емдеу мекемесінің) медициналық бөлімшесі қатаң эпидемияға қарсы режим жағдайында жұмыс істеген кезде жүргізіледі. Ол бөлім командирінің өкімімен ұйымдастырылады.
158. Жеке құрамды санитариялық өңдеу гарнизондық санитариялық өткізгіштерде жүргізіледі. Далалық жағдайларда ол дезинфекциялық-душ қондырғысын (бұдан әрі – ДДҚ) пайдалана отырып жүргізіледі. Бұл жағдайда ДДҚ-ны сумен және дизель отынымен, ал жеке құрамды – сабынмен, жөкемен және таза киіммен қамтамасыз етуді бөлімнің тиісті қызметтері ұйымдастырады.
159. ДДҚ-ны пайдалануға арнайы даярлықтан өткен және уәкілетті органнан қысыммен жұмыс істейтін агрегаттарды басқару құқығына рұқсат алған жүргізушілер (операторлар) мен дезинфекторлар жіберіледі. ДДҚ-ны пайдалану үшін уәкілетті органнан рұқсат алынады.
160. Дератизация профилактикалық және жою іс-шараларын көздейді.
161. Профилактикалық іс-шаралар бөлім (лагерь) аумағын шаруашылық қоқыстан және арамшөптерден жүйелі түрде тазартуды, тамақ қалдықтарын, қоқысты кеміргіштер қол жетпейтін контейнерлер мен ыдыстарға жинауды, азық-түлік және су қорын кеміргіштер қол жетпейтін орындарда сақтауды, қойма, тұрғын және қызметтік үй-жайлар мен арнайы құрылыстарды кеміргіштердің енуінен қорғауды қамтиды.
162. Жою іс-шаралары кеміргіштерді аулау үшін механикалық аулау құралдарын (қапқандарды, қыспақтарды, ұршықтарды және қолдан жасалған ұстағыштарды) қолдануды, химиялық құралдарды (ратицидтерді) пайдалануды қамтиды.
163. Уланған қармақ жемдерді пайдалану және оларды жайып салу, індерді тозаңдандыру, дезинфекциялық-дезинсекциялық жұмыстар жеке қорғану құралдарында (мақта-мата комбинезоны, мақта-дәке маскасы, қорғаныш көзілдірігі, резеңке қолғаптар, алжапқыш) жүргізіледі.

155. Предупреждение педикулеза у военнослужащих достигается организацией регулярной помывки личного состава в бане со сменой нательного и постельного белья, а также соблюдением технологического процесса его стирки в банно-прачечных комбинатах (прачечных).
156. Санитарная обработка направлена на уничтожение возбудителей инфекционных болезней, членистоногих и проводится совместно с дезинсекцией (дезинфекцией) жилых смещений и других объектов. Санитарная обработка включает: гигиеническую помывку личного состава со сменой белья, камерную обработку (дезинсекцию, дезинфекцию) белья, обмундирования и постельных принадлежностей, кипячение (бучение) белья, подвергаемого стирке.
157. Санитарная обработка проводится при выявлении среди личного состава педикулеза и чесотки, больных сыпным, возвратным и брюшным тифом, туберкулезом, дифтерией и особо опасными заболеваниями, а также при работе медицинского подразделения части (лечебного учреждения) в условиях строгого противоэпидемического режима. Она организуется распоряжением командира части.
158. Санитарная обработка личного состава проводится в гарнизонных санитарных пропускниках. В полевых условиях она проводится с использованием дезинфекционно-душевой установки (далее - ДДУ). В этом случае обеспечение ДДУ водой и дизельным топливом, а личного состава – мылом, мочалками и чистым бельем организовываются соответствующими службами части.
159. К эксплуатации ДДУ допускаются водители (операторы) и дезинфекторы, прошедшие специальную подготовку и получившие от уполномоченного органа допуск на право управления агрегатами, работающими под давлением. Для эксплуатации ДДУ получают разрешение уполномоченного органа.
160. Дератизация предусматривает профилактические и истребительные мероприятия.
161. Профилактические мероприятия включают: систематическую очистку территории части (лагеря) от хозяйственного мусора и сорняков, сбор пищевых отходов, мусора в недоступные для грызунов контейнеры и емкости, хранение запасов продовольствия и воды в местах, недоступных для грызунов, защиту складских, жилых и служебных помещений и специальных сооружений от проникновения грызунов.
162. Истребительные мероприятия включают: применение для отлова грызунов механических орудий лова (капканов, давилок, вершей и самодельных ловушек), использование химических средств (ратицидов).
163. Использование отравленных приманок и их раскладка, опыление нор, дезинфекционно-дезинсекционные работы проводятся в средствах индивидуальной защиты (хлопчатобумажный комбинезон, ватно-марлевая маска, защитные очки, резиновые перчатки, фартук).

164. Жеке құрамды инфекциялық аурулардан қорғауды қамтамасыз ететін эпидемияға қарсы іс-шаралар кешеніне иммунопрофилактика және шұғыл профилактика кіреді.
165. Иммунопрофилактика әскери қызметшілерде алдын ала вакцинациялау арқылы жасанды иммунитет құру мақсатында жүргізіледі. Жеке құрамды вакцинациялау (егу) үшін тірі, инактивирленген, химиялық вакциналар мен анатоксиндер пайдаланылады.
166. Екпе жасау жоспарлы (профилактикалық) тәртіппен және эпидемиялық көрсеткіш бойынша жүргізіледі. Әскери-медициналық мекеме (медициналық бөлімше)екпе жасаукезінде "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулар тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысын басшылыққа алады.
Эпидемиялық көрсеткіш бойынша екпе жасау өңірлі кошақта және эпидемиялық ахуалды ескеріп жүргізіледі.
Ескерту. 166-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
167. Егуді жүргізуді ұйымдастыру дайындық іс-шаралары, вакцинация, егілгендерді байқау және алынған нәтижелерді тіркеу көрсетілетін әскери бөлім мен мекеме командирінің бұйрығымен нақтыланады.
168. Дайындық іс-шаралары егу материалын алуды, медициналық персоналды, құрал-саймандарды және егуге арналған үй-жайды дайындауды, бөлімнің жеке құрамымен инфекциялық аурулармен, олардың алдын алу шараларымен және профилактикалық егулердің мәнімен танысу бойынша түсіндіру жұмыстарын жүргізуді, қарсы көрсеткіштері бар әскери қызметшілерді анықтау үшін бөлімнің жеке құрамына термометрия жүргізумен оны медициналық қарап-тексеруді, жеке құрамның моншада жуынуын, егу жүргізу мерзімдерін, орнын және тәртібін айқындауды қамтиды.
169. Профилактикалық егуді жүргізуге жоғары және орта медициналық білімі бар, егуді жүргізу техникасы қағидаларына, вакцинациядан кейінгі реакциялар мен асқынулар дамыған жағдайда шұғыл көмек көрсету тәсілдеріне оқытылған, егуді жүргізуге рұқсаты бар адамдар жіберіледі.
170. Әрбір егілген адамға иммундаудан кейін 30 минут ішінде медициналық байқау орнатылады. Осы кезеңде шок белгілері пайда болған жағдайда егілген адамға шокқа қарсы іс-шаралар жүргізіледі.
171. Иммундау нәтижелері әскери қызметшілердің медициналық кітапшаларына және егу карталарына: вакцинациялауды жүргізу күні, вакцинаның атауы, сериясының нөмірі мен дозасы, егуге реакциясы және дәрігердің (фельдшердің) қолтаңбасы енгізіледі. Жеке құрамды вакцинациялау нәтижелері туралы бөлім медицина қызметінің бастығы командирге және жазбаша – аға медицина бастығына және СЭМ-ға баяндайды, жеткізілімде әскери қызметшілерді егумен қамту проценті, егуден кейінгі асқыну саны мен сипаты, егуге реакцияны есепке алу нәтижелері көрсетіледі.

164. В комплекс противоэпидемических мероприятий, обеспечивающих защиту личного состава от инфекционных заболеваний, входят иммунопрофилактика и экстренная профилактика.
165. Иммунопрофилактика проводится с целью создания у военнослужащих искусственного иммунитета путем заблаговременной вакцинации. Для вакцинации (прививок) личного состава используются живые, инактивированные, химические вакцины и анатоксины.
166. Прививки проводятся в плановом порядке (профилактические) и по эпидемическим показаниям. При проведении прививок военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) руководствуются постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащие профилактическим прививкам".
Прививки по эпидемическим показаниям проводятся в природных очагах и с учетом эпидемической ситуации.
Сноска. Пункт 166 - в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
167. Организация проведения прививок детализируются приказом командира воинской части и учреждения, в котором отражаются подготовительные мероприятия, собственно вакцинация, наблюдение за привитыми и регистрация полученных результатов.
168. Подготовительные мероприятия включают: получение прививочного материала, подготовку медицинского персонала, инструментария и помещения для прививок, проведение с личным составом части разъяснительной работы по ознакомлению с инфекционными заболеваниями, мерами их предупреждения и значением профилактических прививок, медицинский осмотр с термометрией личного состава части для выявления военнослужащих, имеющих противопоказания, помывку личного состава в бане, определение сроков, места и порядка проведения прививок.
169. К проведению профилактических прививок допускаются лица с высшим и средним медицинским образованием, обученные правилам техники проведения прививок, приемам неотложной помощи в случае развития поствакцинальных реакций и осложнений, имеющие разрешение к проведению прививок.
170. За каждым привитым устанавливается медицинское наблюдение в течение 30 мин после иммунизации. В случае появления признаков шока в этот период привитому проводят противошоковые мероприятия.
171. Результаты иммунизации вносятся в медицинские книжки и прививочные карты военнослужащих: дата проведения вакцинации, наименование, номер серии и доза вакцины, реакция на прививку и подпись врача (фельдшера). О результатах вакцинации личного состава начальник военно-медицинской службы части докладывает командиру и письменно – старшему медицинскому начальнику и в СЭУ, в донесении указывается процент охвата военнослужащих прививками, количество и характер после прививочных осложнений, результаты учета реакции на прививки.

172. Шұғыл профилактика жеке құрамның инфекциялық аурулармен ауыру қаупінің алдын алу үшін антибиотиктерді, вакциналарды, сарысуларды, бактериофагтарды, химиялық препараттарды, иммуноглобулиндерді, интерферондарды және басқа да құралдарды қолдануды көздейді.
173. Вакциналар мен анатоксиндер тұмаудың, қызылшаның, эпидемиялық паротиттің, дифтерияның, менингококк инфекциясының, сіреспенің, ботулизмнің, жара инфекцияларының және құтырудың шұғыл профилактикасы үшін қолданылады.
Иммуноглобулиндер (глобулиндер) қызылша, шешек, тұмау, көкжөтел, менингококк инфекциясы, құтыру, кене энцефалиті, вирусты гепатит, полиомиелит және сібір жарасы профилактикасы үшін қолданылады.
Бактериофагтар іш сүзегінің, паратифтердің, тырысқақтың, дизентерияның, протейдің және ішек колиинфекциясының шұғыл профилактикасы және оны емдеу үшін тағайындалады.
174. Күрделі эпидемиялық жағдайларда шұғыл профилактика құралдарын жаппай қолдану туралы шешімді ҚР ҚК БӘМБ-мен келісілгеннен кейін әскер түрлерінің, тектерінің, өңірлік қолбасшылықтардың әскери-медицина қызметі (бөлімі) қабылдайды.
Әскери қызметшілердің жекелеген адамдарына немесе шағын топтарына шұғыл профилактика құралдарын қолдануды санитариялық-эпидемиологиялық және емдеу-профилактикалық мекемелердің мамандарымен келісу бойынша бөлім әскери-медицина қызметінің бастығы айқындайды.
Шұғыл профилактика құралдарын қолдану туралы әскери қызметшілердің медициналық кітапшалары мен егу карталарында препараттың күні, атауы, дозасы және осы құралдардың қандай мақсатта қолданылғаны туралы белгілер жасалады.
175. Иммундық және шұғыл профилактика препараттары дәріханаларда, медициналық қоймаларда белгіленген сақтау шарттарын сақтаумен күтіп ұсталады. Оларды тасымалдау кезінде "суық тізбек" қағидасы сақталады.
176. Зертханалық зерттеулер санитариялық-гигиеналық, микробиологиялық, серологиялық, паразитологиялық, зооэнтомологиялық, иммунохимиялық, физикалық және басқа да әдістерді қамтиды. Олар жоспарлы түрде және эпидемиялық көрсеткіштер бойынша жүргізіледі.
177. Бөлім әскери-медицина қызметінің бастығы тыл қызметімен бірлесіп, материалды жеткізу мерзімі мен тәртібін санитариялық-эпидемиологиялық мекеменің (бөлімшенің) мамандарымен келісе отырып, алдын ала зертханалық зерттеулер жүргізуді жоспарлайды. Мұндай зерттеулерге суды, асханадағы заттардан алынған шайындыларды зерттеу, дезинфекция мен стерильдеу сапасын бактериологиялық бақылау, тамақтану, сумен жабдықтау және инфекциялық аурулармен ауырып жазылған жұмыскерлерді профилактикалық тексеру жатады.
Әскери бөлім (мекеме) орналасқан ауданда СЭО бөлімшелері болмаған кезде зертханалық зерттеулер аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық сараптама орталықтарында шарттық негізде жүргізіледі.

172. Экстренная профилактика предусматривает применение антибиотиков, вакцин, сывороток, бактериофагов, химиопрепаратов, иммуноглобулинов, интерферонов и других средств для предупреждения риска заболевания личного состава инфекционными болезнями.
173. Вакцины и анатоксины применяются для экстренной профилактики: гриппа, кори, эпидемического паротита, дифтерии, менингококковой инфекции, столбняка, ботулизма, раневых инфекций и бешенства.
Иммуноглобулины (глобулины) применяются для профилактики: кори, оспы, гриппа, коклюша, менингококковой инфекции, бешенства, клещевого энцефалита, вирусного гепатита, полиомиелита и сибирской язвы.
Бактериофаги назначаются для экстренной профилактики и лечения брюшного тифа, паратифов, холеры, дизентерии, протея и кишечной колиинфекции.
174. Решение о массовом применении средств экстренной профилактики в сложных эпидемических ситуациях принимается военно-медицинской службой (отдела) видов, родов войск, региональных командований, после согласования с ГВМУ ВС РК.
Применение средств экстренной профилактики отдельным лицам или небольшим группам военнослужащих определяется начальником военно-медицинской службы части по согласованию со специалистами санитарно-эпидемиологических и лечебно-профилактических учреждений.
О применении средств экстренной профилактики делаются отметки в медицинских книжках и прививочных картах военнослужащих с указанием даты, наименования, дозы препарата и в каких целях применялись данные средства.
175. Препараты иммуно- и экстренной профилактики содержатся в аптеках, на медицинских складах с соблюдением установленных условий хранения. При их транспортировке соблюдается правило "холодовой цепи".
176. Лабораторные исследования включают санитарно-гигиенические, микробиологические, серологические, паразитологические, зооэнтомологические, иммунохимические, физические и другие методы. Они проводятся в плановом порядке и по эпидемическим показаниям.
177. Начальник военно-медицинской службы части совместно с тыловой службой заблаговременно планирует проведение лабораторных исследований, согласовывая сроки и порядок доставки материала со специалистами санитарно-эпидемиологического учреждения (подразделения). К таким исследованиям относятся: исследования воды, смывов с предметов в столовой, бактериологический контроль качества дезинфекции и стерилизации, профилактические обследования работников питания, водоснабжения и переболевших инфекционными заболеваниями.
При отсутствии в районе дислокации воинской части (учреждения) подразделений СЭЦ, лабораторные исследования проводятся в территориальных центрах санитарно-эпидемиологической экспертизы на договорной основе.

12-параграф. Жекелеген инфекциялық аурулар (әскерлер үшін өзекті инфекциялар) кезіндегі санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралардың ерекшеліктері
178. Әскерлер үшін өзекті инфекциялардың санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды әскери-медициналық қызмет жүргізеді.
179. Жеке құрамның жіті респираторлық вирустық инфекциялармен (тұмауға ұқсас аурулармен, ауыр жіті респираторлық инфекциялармен (бұдан әрі – ЖРИ), тұмаумен ауыруын және олардың асқынуын (пневмония) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау жыл бойы мониторинг түрінде жүзеге асырылады және санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық- профилактикалық іс-шараларды жүргізуді қамтиды.
Жеке құрам арасында тұмаудың және басқа да ЖРИ-дің жаппай таралуының алдын алу жөніндегі негізгі іс-шаралар науқастарды белсенді анықтау және дереу оқшаулау, жеке құрамның орналасуын санитариялық қадағалау, дене шынықтыру және жалпы нығайту іс-шараларының жүргізілуін медициналық бақылау, жеке құрамды иммундау (тұмау кезінде) болып табылады.
Бөлімге тұмау бойынша қолайсыз аудандардан келетін әскери қызметшілер күнтізбелік 3 күн ішінде күшейтілген медициналық байқауға жатады.
Жеке құрам арасында, әсіресе әскери бөлімге келген жас буын арасында профилактика және тұмауға және ЖРВИ-ға қарсы күрес шаралары туралы санитариялық-ағарту жұмыстарын ұдайы жүргізу ұйымдастырылады.
Әскери бөлімдер мен мекемелерде күн сайын ЖРИ, ангина, тұмау жағдайларын және олардың асқынуын (пневмония), сондай-ақ күн сайын СЭО-ға берілетін оларға байланысты қайтыс болу жағдайларын есепке алу жүргізіледі.
5-тарау. Дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен жабдықтау тәртібі
180. Дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен (бұдан әрі – медициналық мүлік) жабдықтау профилактикалық, емдік, сауықтыру, оңалту медициналық іс-шараларды уақтылы және сапалы орындау, сондай-ақ ҚР ҚК әскери-медициналық қызметін жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігінде ұстау мақсатында жүргізілетін ұйымдастыру-жоспарлау, өндірістік, пайдалану, бақылау іс-шаралар кешенін қамтиды.
181. Әскерлерді медициналық мүлікпен қамтамасыз ету орталықтандырылған және орталықтандырылмаған түрде сатып алуды жүргізу арқылы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің сметасы бойынша бөлінген бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
182. Әскерлерді медициналық мүлікпен қамтамасыз ету осы мақсаттарға бөлінген бюджет қаражаты шегінде жүзеге асырылады.
183. Әскери бөлімді және мекемені медициналық мүлікпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі негізгі іс-шаралар жылдық жоспарда көрсетіледі.

Параграф 12. Особенности санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий при отдельных инфекционных болезнях (актуальных для войск инфекций)
178. Санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия актуальных для войск инфекций проводятся военно-медицинской службой.
179. Санитарно-эпидемиологический контроль за заболеваемостью личного состава острыми респираторными вирусными инфекциями (гриппоподобными заболеваниями, тяжелыми острыми респираторными инфекциями (далее – ОРИ)), гриппом и их осложнениями (пневмонии) осуществляется в виде мониторинга в течение года и включает проведение санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий.
Основными мероприятиями по предупреждению массового распространения гриппа и других ОРИ среди личного состава являются активное выявление и немедленная изоляция больных, санитарный надзор за размещением личного состава, медицинский контроль за проведением в части закаливающих и общеукрепляющих мероприятий, иммунизация личного состава (при гриппе).
Военнослужащие, прибывающие в часть из районов, неблагополучных по гриппу, подлежат усиленному медицинскому наблюдению в течение 3 календарных дней.
Организовывается регулярное проведение санитарно-просветительной работы среди личного состава о мерах профилактики и борьбы с гриппом и ОРВИ особенно среди прибывшего в воинскую часть молодого пополнения.
В воинских частях и учреждениях ведется ежедневный учет случаев ОРИ, ангин, гриппа и их осложнений (пневмонии), а также летальных случаев, связанных с ними, которая ежедневно передается в СЭЦ.
Глава 5. Порядок снабжения лекарственными средствами и медицинскими изделиями
180. Снабжение лекарственными средствами и медицинскими изделиями (далее – медицинское имущество) включает комплекс организационно-плановых, производственных, эксплуатационных, контрольных мероприятий, проводимых в целях своевременного и качественного выполнения профилактических, лечебных, оздоровительных, реабилитационных медицинских мероприятий, а также поддержания боевой и мобилизационной готовности военно-медицинской службы ВС РК.
181. Обеспечение войск медицинским имуществом проводится централизованно и децентрализовано путем проведения закупок за счет бюджетных средств, выделенных по смете Министерства обороны Республики Казахстан.
182. Обеспечение войск медицинским имуществом осуществляется в пределах, выделенных на эти цели бюджетных средств.
183. Основные мероприятия по организации обеспечения воинской части и учреждения медицинским имуществом отражаются в годовом плане.

184. Әскерлерді медициналық мүлікпен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің нормативтік құқықтық актілеріне және қызметтік құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.
185. Әскери бөлімдер мен мекемелерді медициналық мүлікпен орталықтандырылған қамтамасыз ету медициналық жабдықтау мекемелері (медициналық қоймалар, медициналық мүлікті және техниканы сақтау базасы (жекелеген бөлім) арқылы жүзеге асырылады.
186. Штатында дәріханалар көзделмеген әскери бөлімдер мен мекемелер (бөлімшелер) медициналық мүлікпен қамтамасыз етілу үшін БӘМБ-мен келісу бойынша гарнизон бастығының, өңірлік қолбасшылық және әскер тегі, оған теңестірілген және одан жоғары қолбасшының бұйрығымен аумақтық қағидат бойынша әскери-медициналық мекемелерге (медициналық бөлімшелерге) бекітіліп беріледі.
187. Медициналық жабдықтау мекемелерінен (медициналық қоймалар, медициналық мүлікті және техниканы сақтау базасы (жекелеген бөлім), сондай-ақ әскери-медициналық мекемелерден медициналық мүлікті беруге тарату жоспарлары әскери бөлімдер мен мекемелер берген өтінімдерге сәйкес БӘМБ-да жасалады.
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды, оның ішінде артықтарды бағыныстылық тәртібінде байланысты емес ҚР ҚК әскери бөлімдері мен мекемелері арасында бөлуді БӘМБ жүзеге асырады.
188. Бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелер шегінде дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды тарату жоспарларын бір мезгілде БӘМБ-ны хабардар етумен әскер түрлерінің, тектерінің, өңірлік қолбасшылықтардың медициналық басқармасы (бөлімі, қызметі) жүзеге асырады.
189. Медициналық мүлік деп:
1) дәрілік зат;
2) медициналық мақсаттағы бұйымдарды және медициналық техниканы қамтитын медициналық бұйымдар;
3) медициналық бұйымдарға шығыс материалы;
4) медициналық бұйымның жиынтықтаушысы;
5) жылжымалы медициналық кешендер түсініледі.
190. Медициналық мүлік пайдалану тәртібі бойынша әскери мақсаттағы, арнайы мақсаттағы және жалпы мақсаттағы медициналық мүлік болып бөлінеді.
191. Әскери мақсаттағы медициналық мүлік деп көбінесе жауынгерлік іс-қимылдарды жүргізу кезінде иондаушы сәулеленумен және жауынгерлік уландырғыш заттармен зақымданғандарға медициналық көмек көрсету үшін, сондай-ақ жаралану және күйік алу кезінде ауырсынуды басу үшін пайдаланылатын дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдар көзделеді.
192. Арнайы мақсаттағы медициналық мүлік деп жараланғандар мен науқастардың өміріне қатер төнетін кезде оларға медициналық көмек көрсету үшін пайдаланылатын өмірге қажетті және маңызды дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдар көзделеді.

184. Обеспечение войск медицинским имуществом осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Республики Казахстан, нормативными правовыми актами и служебными документами Министерства обороны Республики Казахстан.
185. Централизованное обеспечение медицинским имуществом воинских частей и учреждении осуществляется через учреждения медицинского снабжения (медицинские склады, база (обособленный отдел) хранения медицинского имущества и техники).
186. Воинские части и учреждения (подразделения), где штатом не предусмотрены аптеки, для обеспечения медицинским имуществом прикрепляются в военно-медицинские учреждения (медицинские подразделения) приказом начальника гарнизона, командующего региональным командованием и родом войск им равных и выше по территориальному принципу по согласованию ГВМУ.
187. Планы распределения на выдачу медицинского имущества из учреждений медицинского снабжения (медицинские склады, база (обособленный отдел) хранения медицинского имущества и техники), а также из военно-медицинских учреждении формируются в ГВМУ согласно предоставленных заявок из воинских частей и учреждений.
Распределения лекарственных средств и медицинских изделий, в том числе излишествующих, между воинскими частями и учреждениями ВС РК, не связанными в порядке подчиненности, осуществляется ГВМУ.
188. Планы распределения лекарственных средств и изделий медицинского назначения в пределах подчиненных воинских частей и учреждений осуществляется медицинским управлением (отделом, службой) видов, родов войск, региональных командований с одновременным уведомлением ГВМУ.
189. Под медицинским имуществом понимаются:
1) лекарственное средство;
2) медицинские изделия, которая включает изделия медицинского назначения и медицинскую технику;
3) расходный материал к медицинским изделиям;
4) комплектующее медицинского изделия;
5) передвижные медицинские комплексы.
190. Медицинское имущество по порядку использования подразделяется на медицинское имущество военного назначения, специального назначения и общего назначения.
191. Под медицинским имуществом военного назначения предусматривают лекарственные препараты и медицинские изделия, используемые преимущественно при ведении боевых действий для оказания медицинской помощи пораженным ионизирующим излучением и боевыми отравляющими веществами, а также для обезболивания при ранениях и ожогах.
192. Под медицинским имуществом специального назначения предусматривают жизненно необходимые и важнейшие лекарственные препараты, и медицинские изделия, используемые для оказания медицинской помощи раненым и больным при угрожающих жизни состояниях.

193. Жалпы мақсаттағы медициналық мүлік деп әскери және арнайы мақсаттағы медициналық мүлікті қоспағанда, Қарулы Күштердің әскери-медициналық қызметі алдында тұрған міндеттерді шешу үшін пайдаланатын дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар көзделеді.
194. Әскери бөлімдердің штаттарына және штаттарына табельдерге қатысты медициналық мүлік табельдік – ҚР ҚК жабдықтауға қабылданған, жабдықтау нормаларына (қорларға), штаттар мен оларға табельдерге енгізілген және табельдік емес – жабдықтау нормаларына (қорларға), штаттар мен оларға табельдерге енгізілмеген, бірақ профилактикалық, емдік, сауықтыру, оңалту және басқа да медициналық іс-шараларды өткізу кезінде қолданылатын болып бөлінеді.
195. Медициналық мүлік арналуы бойынша бейбіт уақытта күнделікті қызмет жағдайларында профилактикалық, емдік, сауықтыру, оңалту және басқа да медициналық іс-шараларды орындау үшін пайдаланылатын ағымдағы қамтамасыз етудегі медициналық мүлік және бейбіт уақытта әскерлерді (күштерді) жұмылдыра өрістетуді қамтамасыз ету немесе соғыс уақытының штаттарына ауыстыру (ұйымдастыру), жанжалдың бастапқы кезеңінде жауынгерлік іс-қимылдарды жүргізу кезінде жараланғандар мен науқастарға медициналық көмек көрсету үшін жинақталатын және күтіп ұсталатын жұмсалмайтын қордағы медициналық мүлік болып бөлінеді.
196. Медициналық мүлік пайдалы пайдалану мерзімі бойынша негізгі құралдар (мүкәммалдық) және материалдық қорлар (шығыс) болып бөлінеді.
Негізгі құралдарға (мүкәммалдық медициналық мүлікке) олардың құнына қарамастан, пайдалану мерзімі 12 айдан асатын мүліктің материалдық обьектілері жатады.
Материалдық қорларға (шығыс медициналық мүлікке) олардың құнына қарамастан, 12 айдан аспайтын кезең ішінде пайдаланылатын медициналық мүлік жатады.
Негізгі құралдар (мүкәммалдық медициналық мүлік) сапалық (техникалық) жай-күйі бойынша мынадай санаттарға бөлінеді:
бірінші санат – жаңа, пайдаланылмаған, жаңа, пайдаланылмаған, сақтау мерзімі 5 жылға дейін, техникалық тұрғыдан ақаусыз;
екінші санат – жарамды, пайдаланылған немесе пайдалануда тұрған, арналуы бойынша пайдалануға жарамды, жөндеуден шығарылған немесе ағымдағы жөндеуді қажет ететін, пайдаланылған немесе жаңа, сақтау мерзімі 5 – 10 жылға дейін, сондай-ақ жөндеуден өткен, техникалық тұрғыдан ақаусыз;
үшінші санат – орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, сақтау мерзімі 10 – 15 жылға дейін;
төртінші санат – күрделі жөндеуді қажет ететін, оған тек конструкция бойынша күрделі медициналық техника бұйымдары, блоктар, тораптар, орташа жөндеуді қажет ететін немесе жаңа, сақтау мерзімі 15 жылдан астам;
бесінші санат (есептен шығаруға жататын) – техникалық жай-күйі бойынша жөндеу мүмкін емес немесе экономикалық тұрғыдан мақсатқа сәйкес емес арналуы бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз; жарамсыз, оны қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес.

193. Под медицинским имуществом общего назначения предусматривают лекарственные средства и медицинские изделия, используемые военно-медицинской службой Вооруженных Сил для решения стоящих перед нею задач, за исключением медицинского имущества военного и специального назначения.
194. Медицинское имущество по отношению к штатам и табелям к штатам воинских частей подразделяется на табельное – принятое на снабжение ВС РК, включенное в нормы снабжения (запасов), штаты и табели к ним, и не табельное – не включенное в нормы снабжения (запасов), штаты и табели к ним, но применяемое при проведении профилактических, лечебных, оздоровительных, реабилитационных и других медицинских мероприятий.
195. Медицинское имущество по предназначению подразделяется на медицинское имущество текущего обеспечения, используемое в мирное время для выполнения профилактических, лечебных, оздоровительных, реабилитационных и других медицинских мероприятий в условиях повседневной деятельности, и медицинское имущество неприкосновенных запасов, накапливаемое и содержащееся в мирное время для обеспечения мобилизационного развертывания или перевода войск (сил) на штаты (организацию) военного времени, оказания медицинской помощи раненым и больным при ведении боевых действий в начальный период конфликта.
196. Медицинское имущество по сроку полезного использования подразделяется на основные средства (инвентарное) и материальные запасы (расходное).
К основным средствам (инвентарному медицинскому имуществу) относятся материальные объекты имущества, независимо от их стоимости, со сроком использования более 12 месяцев.
К материальным запасам (расходному медицинскому имуществу) относится медицинское имущество, используемое в течение периода, не превышающего 12 месяцев, независимо от его стоимости.
Основные средства (инвентарное медицинское имущество) по качественному (техническому) состоянию подразделяются на следующие категории:
первая категория – новое, не бывшее в эксплуатации, новые, не бывшие в эксплуатации, со сроком хранения до 5 лет, технически исправные;
вторая категория – годное, бывшее или находящееся в эксплуатации, годное к использованию по предназначению, вышедшее из ремонта или требующее текущего ремонта, бывшие в эксплуатации или новые со сроком хранения от 5 до 10 лет, а также прошедшие ремонт, технически исправные;
третья категория – требующие среднего ремонта, требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения от 10 до 15 лет;
четвертая категория – требующие капитального ремонта, к ней относят только сложные по конструкции изделия медицинской техники, блоков, узлов, требующие среднего ремонта или новые со сроком хранения свыше 15 лет;
пятая категория (подлежащие к списанию) - негодное к дальнейшему использованию по предназначению, ремонт которого невозможен по техническому состоянию или экономически нецелесообразен; негодное, восстановление, которого невозможно или нецелесообразно.

197. Материалдық қорлар (шығыс медициналық мүлік) сапалық жай-күйі бойынша тікелей арналуы бойынша пайдалануға жарамды және жарамсыз болып бөлінеді.
198. ҚР ҚК-да медициналық мүліктің жұмсалмайтын қорларын жинақтау, сақтау, күтіп ұстау, пайдалану жұмылдыра өрістету міндеттеріне сәйкес жүзеге асырылады.
199. Жұмсалмайтын қорларда жинақтау және күтіп ұстау ерекшеліктері бойынша медициналық мүлік қорларда сақталатын медициналық мүлік, қосарланған мақсаттағы медициналық мүлік және ерекше кезеңде толықтыруға жататын медициналық мүлік болып бөлінеді.
200. Қорларда сақталатын медициналық мүлікке белгіленген жарамдылық мерзімі оны кемінде екі жыл бойы жұмсалмайтын қорларда сақтауға мүмкіндік беретін медициналық мүлік жатады, жинақтау ауқымы оны медициналық мүліктің барлық қолда бар ресурстары есебінен кезең-кезеңімен жаңартуға мүмкіндік береді, оны сақтау арнайы жағдайларды талап етпейді.
201. Қосарланған мақсаттағы медициналық мүлікке бейбіт және соғыс уақытында медициналық практикада қолдану үшін бірыңғай талаптар бойынша шығарылатын, бейбіт уақытта күнделікті қызметте пайдаланылатын және әскери бөлімдерді жұмылдыра өрістету немесе әскери бөлімдерді соғыс уақытының штаттарына ауыстыру (ұйымдастыру) кезінде әскери бөлімдерді қамтамасыз етуге енгізілетін медициналық техника жатады.
202. Ерекше кезеңде толықтыруға жататын медициналық мүлікке олардың ауқымы, жұмсалмайтын қорларда жинақталуы бейбіт уақытта әскери бөлімдер әскери-медициналық қызметінің қажеттілігінен асатын белгіленген жарамдылық мерзімі екі жылға дейін дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар жатады.
203. ҚР ҚК әскери бөлімдері мен мекемелерінде есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымы, сондай-ақ азаматтардың денсаулығын сақтау, мемлекеттік және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында олардың заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралар Қазақстан Республикасының қолданыстағы есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
204. ҚР ҚК әскери бөлімдерінің қарулы жанжалдарға, жедел-жауынгерлік іс-шараларға қатысу, жауынгерлік міндеттерді орындау кезінде есірткі құралдарын және психотроптық заттарды пайдалану тәртібі қойылған міндеттерді орындау шарттарымен айқындалады.
205. Әскери бөлімдер мен мекемелерді аурулар профилактикасына арналған иммунобиологиялық дәрілік препараттармен қамтамасыз ету СЭО арқылы жүзеге асырылады. Аурулардың иммунопрофилактикасына арналған медициналық иммунобиологиялық препараттарды әскери бөлімдер мен мекемелер иммундауға жататын әскери қызметшілер санына сүйене отырып, нақты қажеттілігі мен маусымдық ауруы бойынша талап етеді.

197. Материальные запасы (расходное медицинское имущество) по качественному состоянию подразделяются на годное и негодное к использованию по прямому предназначению.
198. Накопление, хранение, содержание, использование неприкосновенных запасов медицинского имущества в ВС РК осуществляется в соответствии задачами мобилизационного развертывания.
199. По особенностям накопления и содержания в неприкосновенных запасах медицинское имущество подразделяется на медицинское имущество, хранимое в запасах, медицинское имущество двойного назначения и медицинское имущество, подлежащее пополнению в особый период.
200. К медицинскому имуществу, хранимому в запасах, относится медицинское имущество, установленные сроки годности которого позволяют хранить его в неприкосновенных запасах не менее двух лет, объемы накопления – периодически освежать его за счет всех имеющихся ресурсов медицинского имущества, хранение которого, не требует специальных условий.
201. К медицинскому имуществу двойного назначения относится медицинская техника, выпускаемая по единым требованиям для применения в медицинской практике в мирное и военное время, используемая в повседневной деятельности в мирное время и зачисляемая в обеспеченность воинских частей при мобилизационном развертывании или переводе воинских частей на штаты (организацию) военного времени.
202. К медицинскому имуществу, подлежащему пополнению в особый период, относятся лекарственные средства и медицинские изделия с установленными сроками годности до двух лет, объемы, накопления которых в неприкосновенных запасах превышают потребности военно-медицинской службы воинских частей в мирное время.
203. Оборот наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также мероприятия по противодействию их незаконному обороту в целях охраны здоровья граждан, государственной и общественной безопасности, в воинских частях и учреждениях ВС РК, осуществляются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в области противодействия к незаконному обороту наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров.
204. Порядок использования наркотических средств и психотропных веществ воинскими частями ВС РК при участии в вооруженных конфликтах, оперативно-боевых мероприятиях, выполнении боевых задач определяется условиями выполнения поставленных задач.
205. Обеспечение воинских частей и учреждений иммунобиологическими лекарственными препаратами, предназначенными для профилактики заболеваний, осуществляется через СЭЦ. Медицинские иммунобиологические препараты, предназначенные для иммунопрофилактики заболеваний, воинскими частями и учреждениями истребуются по фактической потребности и сезонной заболеваемости, исходя из численности военнослужащих, подлежащих иммунизации.

206. Күнделікті қызмет іс-шараларын жоспарлау кезінде медициналық мүлікке штаттық-табельдік (табельдік) және нақты қажеттілік айқындалады.
207. Медициналық мүлікке штаттық-табельдік (табельдік) қажеттілікті айқындау әскери бөлімдер мен мекемелердің штаттары және штаттарына табельдер, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 28 қазандағы № 609 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12831 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдерін, әскери-медициналық мекемелерін медициналық техникамен және мүлікпен жабдықтау нормалары негізінде жүргізіледі.
208. Әскери-медициналық мекемелерде медициналық мүлікке штаттық-табельдік (табельдік) қажеттілікті айқындау кезінде медициналық қамтамасыз етудің аумақтық жүйесіне сәйкес медициналық жабдықтауға бекітілген әскери бөлімдердің штаттық-табельдік (табельдік) қажеттілігі ескеріледі.
209. Әскери бөлім мен мекемеде медициналық мүлікке нақты қажеттілікті айқындау:
1) өткен жылдардағы орташа шығысты;
2) жоспарланған профилактикалық, емдік, сауықтыру, оңалту және басқа да медициналық іс-шараларды;
3) есеп беру кезеңінің соңындағы қалдықты;
4) медициналық мүліктің техникалық (сапалық) жай-күйін;
5) әскери қызметшілердің ауыру деңгейі мен құрылымын ескере отырып жүргізіледі.
210. Әскери бөлімнің медициналық мүлікті жоспарлы тәртіпте талап етуі белгіленген есеп беру-өтінім құжаттары бойынша жылына бір рет жүзеге асырылады.
211. Есеп беру-өтінім құжаттарына жөндеу-құрылыс жұмыстарын орындаумен үй-жайларды монтаждауға алдын ала дайындауды, сондай-ақ жеткізушілердің іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізуін талап ететін медициналық бұйымдар тізбесі қоса беріледі.
212. Медициналық мүлікке қажеттілікті айқындау әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелер бейінді мамандарының міндетті түрде қатысуымен жүргізіледі.
213. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің бейіндік мамандары орталықтандырылған тәртіпте талап етілетін медициналық мүліктің номенклатурасы мен санын, медициналық мүлікті орталықтандырылмаған сатып алу кезінде ақша қаражатын пайдаланудың басым бағыттарын, медициналық мүліктің сапасына және медициналық-техникалық сипаттамаларына қойылатын талаптарды келіседі. Медициналық мүлікке қажеттілікті келісу парағына бейіндік мамандар қол қояды және ол есеп беру-өтінім құжаттары жиынтығына қоса беріледі.
214. Медициналық мүлікті жоспарлы тәртіпте талап ету жылына бір рет есеп беру-өтінім құжаттары бойынша:

206. При планировании мероприятий повседневной деятельности определяется штатно-табельная (табельная) и фактическая потребность в медицинском имуществе.
207. Определение штатно-табельной (табельной) потребности в медицинском имуществе производится на основании штатов и табелей к штатам воинских частей и учреждении, а также норм снабжения медицинской техникой и имуществом воинских частей, военно-медицинских учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 28 октября 2015 года № 609 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12831).
208. В военно-медицинских учреждениях при определении штатно-табельной (табельной) потребности в медицинском имуществе учитывается штатно-табельная (табельная) потребность воинских частей, прикрепленных на медицинское снабжение в соответствии с территориальной системой медицинского обеспечения.
209. Определение фактической потребности в медицинском имуществе в воинской части и учреждении проводится с учетом:
1) среднего расхода за предыдущие годы;
2) планируемых профилактических, лечебных, оздоровительных, реабилитационных и других медицинских мероприятий;
3) остатка на конец отчетного периода;
4) технического (качественного) состояния медицинского имущества;
5) уровня и структуры заболеваемости военнослужащих.
210. Истребование медицинского имущества воинской частью в плановом порядке осуществляется один раз в год по установленным отчетно-заявочным документам.
211. К отчетно-заявочным документам прилагается перечень медицинских изделий, требующей предварительной подготовки помещений под монтаж с выполнением ремонтно-строительных работ, а также проведения пуско-наладочных работ поставщиками.
212. Определение потребности в медицинском имуществе проводится с обязательным участием профильных специалистов военно-медицинских (медицинских) подразделений.
213. Профильные специалисты военно-медицинских (медицинских) подразделений согласовывают номенклатуры и количества медицинского имущества, истребуемого централизованным порядком, приоритетных направлений использования денежных средств при децентрализованных закупках медицинского имущества, требований к качеству и медико-техническим характеристикам медицинского имущества. Лист согласования потребности в медицинском имуществе подписывается профильными специалистами и прилагается к комплекту отчетно-заявочных документов.
214. Истребование медицинского имущества в плановом порядке осуществляют один раз в год по отчетно-заявочным документам для:

1) күнделікті қызмет іс-шараларын қамтамасыз ету (ағымдағы қамтамасыз ету);
2) медициналық мүліктің жұмсалмайтын қорларын жинақтау, дефектурасын толықтыру, жаңалау және ауыстыру үшін жүзеге асырылады.
215. Ағымдағы қамтамасыз етудегі медициналық мүлікті жоспарлы тәртіпте талап ету есеп-өтінім бойынша жүзеге асырылады. Медициналық мүлік заттарының атауы, олардың өлшем бірліктері жабдықтау нормаларына сәйкес есеп-өтінімде көрсетіледі.
216. Есеп-өтініммен қатар түсіндірме жазба ұсынылады, ал әскери-медициналық мекемелер бейіндік мамандар қол қойған келісу парағын да ұсынады.
217. Есеп-өтінімге түсіндірме жазбада мыналар көрсетіледі:
1) пошта және банктік деректемелер;
2) медициналық жабдықтау мамандарының жұмыс және мобильдік телефондары;
3) контейнерлерді беру, вагон бойынша жөнелту, жүк және жолаушылар жылдамдығымен жөнелту үшін теміржол станциясының атауы;
4) әскери бөлім мен мекеме жеке құрамының саны;
5) медициналық қамтамасыз етуге әскери бөлімге және мекемеге бекітіліп берілген әскери бөлім мен мекеме жеке құрамының саны;
6) штаттық және өрістетілген төсек-орын саны, штаттық арнайы бөлімшелер мен кабинеттердің болуы, медициналық персоналдың саны мен біліктілігі;
7) медициналық мүлікке табельдік қажеттілік есептелген нормалар нөмірлері мен саны;
8) табельдік қажеттіліктен асатын санда талап етілетін медициналық мүлік тізбесі және нормативтен тыс талап ету себептері, сондай-ақ есеп-өтінімге кірмеген мүлік тізбесі;
9) медициналық мүлікті үнемді және ұтымды пайдалану қорытындылары туралы мәліметтер;
10) медициналық мүліктің жетіспеуі, ұрлануы және бүлінуі, сондай-ақ олардың пайда болу себептері туралы мәліметтер;
11) есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды орындау қорытындылары, оларды ұрлау және пайда болу себептері туралы мәліметтер;
12) медициналық жабдықтау бөлімшелерінің болуы туралы мәліметтер;
13) медициналық жабдықтау кадрларының болуы және жетілдірілуі туралы мәліметтер;
14) белгіленген қолдану мерзімдері аяқталмаған медициналық мүлікті есептен шығару негіздемесі;
15) медициналық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу тәртібі;
16) медициналық мүлікті орталықтандырылмаған сатып алу нәтижелері;
17) медициналық мүлікпен қамтамасыз ету туралы мәліметтер;
18) әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық мүлікке бірінші кезектегі мұқтаждықтары.
218. Әскери-медициналық мекеменің және әскери бөлімнің есеп-өтініміне медициналық жабдықтауға бекітіліп берілген әскери бөлімдер мен мекемелерге арналған медициналық мүлік енгізіледі.

1) обеспечения мероприятий повседневной деятельности (текущее обеспечение);
2) накопления, пополнения дефектуры, освежения и замены неприкосновенных запасов медицинского имущества.
215. Истребование медицинского имущества текущего обеспечения в плановом порядке осуществляют по отчет-заявке. Наименование предметов медицинского имущества, единицы их измерения указываются в отчет-заявке в соответствии с нормами снабжения.
216. Одновременно с отчет-заявкой представляют пояснительную записку, а военно-медицинские учреждения также представляют и лист согласования, подписанный профильными специалистами.
217. В пояснительной записке к отчету-заявке указывают:
1) почтовые и банковские реквизиты;
2) рабочие и мобильные телефоны специалистов медицинского снабжения;
3) наименование станции железной дороги для подачи контейнеров, повагонных отправок, отправок грузовой и пассажирской скоростью;
4) численность личного состава воинской части и учреждения;
5) численность личного состава воинской части и учреждения, прикрепленного на медицинское обеспечение к воинской части и учреждению;
6) количество штатных и развернутых коек, наличие штатных специальных отделений и кабинетов, количество и квалификация медицинского персонала;
7) номера и количество норм, по которым рассчитана табельная потребность в медицинском имуществе;
8) перечень медицинского имущества, истребуемого в количествах, превышающих табельную потребность, и причины сверхнормативного истребования, а также имущества, не вошедшего в отчет-заявку;
9) сведения об итогах экономного и рационального использования медицинского имущества;
10) сведения о недостачах, хищениях и порче медицинского имущества, а также причины их возникновения;
11) итоги выполнения мероприятий по обеспечению сохранности наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, сведения об их хищениях и причинах возникновения;
12) сведения о наличии подразделений медицинского снабжения;
13) сведения о наличии и усовершенствовании кадров медицинского снабжения;
14) обоснование списания медицинского имущества, не выслуживших установленные сроки службы;
15) порядок технического обслуживания и ремонта медицинской техники;
16) результаты децентрализованных закупок медицинского имущества;
17) сведения об обеспеченности медицинским имуществом;
18) первоочередные нужды воинской части (учреждения) в медицинском имуществе.
218. В отчет-заявку военно-медицинского учреждения и воинской части включают медицинское имущество для воинских частей и учреждений, прикрепленных на медицинское снабжение.

219. Медициналық мүлікті жоспардан тыс талап ету ағымдағы қамтамасыз етудегі медициналық мүлік қорлары есебінен туындаған қажеттілікті қанағаттандыру мүмкін болмаған жағдайларда:
1) жаңа құралымдарды қамтамасыз ету үшін;
2) жеке құрам санын, төсек-орын санын және функционалдық бөлімшелерді ұлғайтумен ұйымдық-штаттық құрылымды өзгерту кезінде;
3) төтенше жағдайлардың, табиғи зілзала мен апаттардың медициналық-санитариялық салдарын жою кезінде медициналық іс-шараларды қамтамасыз ету үшін;
4) әскерлерді (күштерді) орналастыру аудандарында санитариялық-эпидемиялық жағдай күрт нашарлаған және эпидемияға қарсы (профилактикалық) және басқа да медициналық іс-шараларды жүргізу қажет болған кезде;
5) қолбасшылықтың ерекше (жоспардан тыс) тапсырмаларын қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылады.
220. Медициналық мүлікті жоспардан тыс талап етуге өтінім барлық белгіленген бағандарды толтырумен есеп-өтінім нысаны бойынша ресімделеді. Медициналық мүлікті жоспардан тыс талап етуге өтінімге медициналық мүлікті жоспардан тыс талап ету себептерінің егжей-тегжейлі негіздемесі бар түсіндірме жазба қоса беріледі. Өтінімге және түсіндірме жазбаға әскери бөлімнің командирі және әскери бөлім мен мекеме әскери-медициналық қызметінің бастығы қол қояды.
221. Медициналық мүлікті белгіленген нормалардан артық негізсіз талап етуге жол берілмейді.
222. Медициналық мүлікті жеткізушілерден, басқа әскери бөлімдер мен мекемелерден медициналық мүлікті әскери бөлімге және мекемеге қабылдауды тиісті қабылдау актісін толтырумен комиссия жүзеге асырады.
223. Медициналық бөлімшелерде медициналық мүлікті заттық-сандық есепке алу жүргізіледі. Медициналық жабдықтау бөлімінде (бөлімшесінде), әскери бөлімнің дәріханасында медициналық мүлікті заттық-сандық есепке алу жалпы әскери бөлім мен мекеме үшін және әрбір медициналық бөлімше бойынша жүргізіледі.
224. Әскер түрлерінің, тектерінің, өңірлік қолбасшылықтардың медициналық басқармасында (бөлімде, қызметте) бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелер үшін медициналық мүлікті заттық-сандық есепке алу жүргізіледі (медициналық мүлікпен жабдықтауды ұйымдастыру мәселелері бойынша штаттық маман болған кезде).
225. Әскери-медициналық мекемелерде (медициналық бөлімшелерде) ағымдағы қамтамасыз етудің және жұмсалмайтын қорлардың медициналық мүлкін есепке алу бөлек жүргізіледі.
226. Медициналық мүлікті сақтау оның сандық және сапалық тұрғыдан сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі жоспарлы жұмыстарды, уақтылы беруге (тиеуге) әзірлікте ұстауды және арналуы бойынша пайдалануды қамтиды.

219. Внеплановое истребование медицинского имущества осуществляется в случаях невозможности удовлетворения возникшей потребности за счет запасов медицинского имущества текущего обеспечения:
1) для обеспечения новых формирований;
2) при изменении организационно-штатной структуры с увеличением численности личного состава, числа коек и функциональных подразделений;
3) для обеспечения медицинских мероприятий при ликвидации медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, стихийных бедствий и катастроф;
4) при резком ухудшении санитарно-эпидемической обстановки в районах дислокации войск (сил) и необходимости проведения противоэпидемических (профилактических) и других медицинских мероприятий;
5) для обеспечения особых (внеплановых) заданий командования.
220. Заявка на внеплановое истребование медицинского имущества оформляется по форме отчет-заявки с заполнением всех установленных граф. К заявке на внеплановое истребование медицинского имущества прилагается пояснительная записка с детальным обоснованием причин внепланового истребования медицинского имущества. Заявка и пояснительная записка подписываются командиром воинской части и начальником военно-медицинской службы воинской части и учреждения.
221. Необоснованное истребование медицинского имущества сверх установленных норм не допускается.
222. Прием медицинского имущества в воинской части и учреждения от поставщиков медицинского имущества, других воинских частей и учреждений осуществляется комиссией заполнением соответствующего акта приема.
223. В медицинских подразделениях ведется предметно - количественный учет медицинского имущества. В отделе (отделении) медицинского снабжения, аптеке воинской части предметно-количественный учет медицинского имущества ведется в целом за воинскую часть и учреждение и по каждому медицинскому подразделению.
224. В медицинском управлении (отделе, службе) видов, родов войск, региональных командований ведется предметно-количественный учета медицинского имущества за подчиненные воинские части и учреждения (при наличии штатного специалиста по вопросам организации снабжения медицинским имуществом).
225. В военно-медицинских учреждениях (медицинских подразделениях) учет медицинского имущества текущего обеспечения и неприкосновенных запасов ведется отдельно.
226. Хранение медицинского имущества заключается в планомерной работе по обеспечению его сохранности в количественном и качественном отношении, содержании в готовности к своевременной выдаче (отгрузке) и использовании по предназначению.

227. Медициналық мүліктің сақталуы:
1) сақтау орындарының болуымен, жай-күйімен және жабдықталуымен;
2) медициналық мүлікті жүйелендірумен және орналастырумен;
3) әскери-медициналық қызметі лауазымды адамдарының және өз функционалдық міндеттері шегінде сақталатын медициналық мүліктің қасиеттерін, оның сапалық жай-күйін бақылау тәртібін білуімен;
4) өндіруші ұйымның нормативтік (нормативтік-техникалық) құжаттамасында белгіленген сақтау шарттарын сақтаумен;
5) қарап-тексерулерді, талдауларды, сынауларды, техникалық қызмет көрсетуді, консервациялауды (қайта консервациялауды) және жаңартуды уақтылы жүргізумен;
6) есепке алуды жүргізумен және бақылау іс-шараларын жүргізумен;
7) өрт қауіпсіздігі және санитариялық-гигиеналық режим қағидаларын сақтаумен қамтамасыз етіледі.
228. Медициналық мүліктің уақтылы беруге (тиеуге) дайындығы:
1) мүлікті сақтау орындарына кірмежолдардың болуымен және оларды күтіп ұстаумен;
2) медициналық мүлікті ұтымды орналастырумен;
3) еңбекті қажет ететін өндірістік процестерді автоматтандыру және механикаландыру құралдарын қолданумен;
4) лауазымды адамдардың сақталатын медициналық мүлік номенклатурасын, оның орналасқан жерін білуімен;
5) әртүрлі көлік түрлеріне тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезіндегі практикалық дағдыларды дамытумен және пайдаланумен;
6) механикаландыру құралдарының бар болуымен және оларды қолдануға әзірлікте ұстаумен қамтамасыз етіледі.
229. Әскер түрлерінің, тектерінің және өңірлік қолбасшылықтардың, сондай-ақ ҚР ҚК құрылымдық бөлімшелерінің құрамына кіретін әскери бөлімдер мен мекемелер арасында медициналық мүлікті беру және оны ауыстыру тиісті әскер түрлерінде, тектерінде және өңірлік қолбасшылықтарда, ҚР ҚК құрылымдық бөлімшелерінде ресімделген бастапқы есепке алу құжаттары негізінде жүргізіледі.
230. Медициналық жабдықтауға бекітіліп берілген әскери бөлімдерге, мекемелерге және бөлімшелерге медициналық мүлікті беру осы әскери бөлімде және мекемеде ресімделген бастапқы есепке алу құжаттары негізінде жүргізіледі.
231. Құрама құрамына кіретін әскери бөлімдерге (бөлімшелерге) медициналық мүлікті беру тиісті лауазымды адамдар қол қойған бастапқы есепке алу құжаттары негізінде жүргізіледі.
232. Медициналық мүлікті әскери бөлімнің бір функционалдық бөлімшесінен екіншісіне беру әскери бөлім командирі және әскери бөлімді медициналық мүлікпен қамтамасыз етуге жауапты адам қол қойған бастапқы есепке алу құжаттары негізінде жүзеге асырылады.
233. Әскери бөлімдерде есірткі құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды, сондай-ақ этил спиртін беру (шығару) әскери бөлімнің командирі қол қоятын жекелеген рецепттермен немесе талап-жүкқұжаттармен ресімделеді.

227. Сохранность медицинского имущества обеспечивается:
1) наличием, состоянием и оборудованием мест хранения;
2) систематизацией и размещением медицинского имущества;
3) знанием должностными лицам военно-медицинской службы и в пределах своих функциональных обязанностей свойств хранимого медицинского имущества, порядка контроля его качественного состояния;
4) соблюдением условий хранения, установленных в нормативной (нормативно-технической) документации организации-производителя;
5) своевременным проведением осмотров, анализов, испытаний, технического обслуживания, консервации (переконсервации) и освежения;
6) ведением учета и проведением контрольных мероприятий;
7) соблюдением правил пожарной безопасности и санитарно-гигиенического режима.
228. Готовность медицинского имущества к своевременной выдаче (отгрузке) обеспечивается:
1) наличием и содержанием подъездных путей к местам хранения имущества;
2) рациональным размещением медицинского имущества;
3) применением средств автоматизации и механизации трудоемких производственных процессов;
4) знанием должностными лицами номенклатуры хранимого медицинского имущества, его местонахождения;
5) наработкой и использованием практических навыков при выполнении погрузочно-разгрузочных работ на различные виды транспорта;
6) наличием и поддержанием в готовности к применению средств механизации.
229. Отпуск медицинского имущества и его перемещение между воинскими частями и учреждениями входящих в состав видов, родов войск и региональных командовании, а также структурных подразделении ВС РК производится на основании первичных учетных документов, оформленных в соответствующих видах, родах войск и региональных командованиях, структурных подразделениях ВС РК.
230. Отпуск медицинского имущества воинским частям, учреждениям и подразделениям, прикрепленным на медицинское снабжение, производится на основании первичных учетных документов, оформленных в данной воинской части и учреждении.
231. Отпуск медицинского имущества воинским частям (подразделениям), входящим в состав соединения, производится на основании первичных учетных документов, подписанных соответствующими должностными лицами.
232. Передача медицинского имущества из одного функционального подразделения воинской части в другое осуществляется на основании первичных учетных документов, подписанных командиром воинской части и лицом, ответственным за обеспечение медицинским имуществом воинской части.
233. Отпуск (выдача) наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также спирта этилового в воинских частях оформляется отдельными рецептами или требованиями-накладными, которые визирует командир воинской части.

234. Амбулаторлық жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін дәрілік заттар және басқа да шығыс медициналық мүлік пациентке құрама (әскери бөлім) дәріханасынан құрама (әскери бөлім) дәрігері жазып берген рецепт бойынша беріледі. Басқа құраманың (әскери бөлімнің) дәрігері жазып берген рецепт бойынша дәрілік заттар мен басқа да шығыс медициналық мүлік:
1) құрамада (әскери бөлімде) – әскери-медицина қызметі бастығының;
2) әскери-медициналық ұйымда – ұйым бастығының медициналық бөлім жөніндегі орынбасарының виза қоюымен беріледі.
235. Шұғыл жағдайларда медициналық мүлік жоғары тұрған әскери басқару органының жеделхаты (телефонограммасы) негізінде кейіннен медициналық мүліктің берілгенін бастапқы есепке алу құжаттарымен міндетті түрде растаумен беріледі.
236. Төтенше жағдайлар туындаған кезде және жоғары тұрған әскери басқару органымен байланыс болмаған кезде әскери-медициналық мекеменің бастығы медициналық мүлікті беру туралы шешім қабылдайды, ол туралы байланыс қалпына келтірілген кезде команда бойынша дереу хабарлайды. Бұл шешім белгіленген тәртіппен ресімделген бастапқы есепке алу құжаттарымен расталады.
237. Әскери-медицина қызметінің жаңадан салынып жатқан және реконструкцияланатын объектілері үшін медициналық техника мен жабдықты құрылыс ұйымдары жеткізеді. Салынып жатқан немесе реконструкцияланатын әскери-медициналық қызметінің объектілерін медициналық техникамен және жабдықпен жарақтандыруға арналған медициналық-техникалық тапсырманы жоғары тұрған әскери басқару органы әзірлейді.
238. Әскери бөлімге келіп түсетін нұсқаулар, әдістемелік құралдар, нұсқаулар, нұсқаулықтар және басқа да медициналық әдебиет дәріханада мүкәммалдық медициналық мүлікпен тең қатаң есепте тұрады және беру карточкалары бойынша (гигиеналық білімді, салауатты өмір салтын насихаттауға арналған басылымдардан басқа) беріледі.
6-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы сараптаманы жүзеге асыру тәртібі
239. Әскери-медициналық бөлімшелерде денсаулық сақтау саласындағы сараптаманың мынадай түрлері жүргізіледі:
еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы;
әскери-дәрігерлік сараптама;
сот-медициналық, сот-психиатриялық сараптамалар;
санитариялық-эпидемиологиялық сараптама.
240. Әскери-медициналық бөлімшелерде әскери қызметшілердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама ішкі қызмет жарғысының 322-тармағына сәйкес әскери қызмет міндеттерін орындаудан уақытша босатуды не сабақтар мен жұмыстардан алты тәуліктен астам ішінара немесе толық босатуды көздейді.
Әскери қызметшілерді әскери қызмет міндеттерін орындаудан уақытша босату не ауруы бойынша сабақтар мен жұмыстардан анағұрлым ұзақ мерзімге ішінара немесе толық босату Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

234. Для оказания медицинской помощи в амбулаторных условиях лекарственные средства и другое расходное медицинское имущество отпускаются пациенту из аптеки соединения (воинской части) по рецепту, выписанному врачом соединения (воинской части). По рецепту, выписанному врачом другого соединения (воинской части), лекарственные средства и другое расходное медицинское имущество отпускаются с визой:
1) в соединении (воинской части) – начальника военно-медицинской службы;
2) в военно-медицинской организации – заместителя начальника организации по медицинской части.
235. В экстренных случаях медицинское имущество отпускается на основании телеграммы (телефонограмм) вышестоящего органа военного управления с последующим обязательным подтверждением отпуска медицинского имущества первичными учетными документами.
236. При возникновении чрезвычайных ситуаций и отсутствии связи с вышестоящим органом военного управления, начальник военно-медицинского учреждения самостоятельно принимает решение об отпуске медицинского имущества, о чем немедленно докладывают по команде при восстановлении связи. Это решение подтверждается первичными учетными документами, оформленными в установленном порядке.
237. Для вновь строящихся и реконструируемых объектов военно-медицинской службы медицинская техника и оборудование поставляются строительными организациями. Медико-техническое задание на оснащение медицинской техникой и оборудованием строящихся или реконструируемых объектов военно-медицинской службы разрабатывается вышестоящим органом военного управления.
238. Руководства, методические пособия, указания, инструкции и другая медицинская литература, поступающая в воинскую часть, находятся на строгом учете в аптеке наравне с инвентарным медицинским имуществом и выдаются по карточкам выдачи (кроме изданий, предназначенных для пропаганды гигиенических знаний, здорового образа жизни).
Глава 6. Порядок осуществления экспертизы в области здравоохранения
239. В военно-медицинских подразделениях проводятся следующие виды экспертиз в области здравоохранения:
экспертиза временной нетрудоспособности;
военно-врачебная экспертиза;
судебно-медицинская, судебно-психиатрическая экспертизы;
санитарно-эпидемиологическая экспертиза.
240. Экспертиза временной нетрудоспособности военнослужащих в военно-медицинских подразделениях предусматривает предоставление временного освобождения от исполнения обязанностей воинской службы, либо частичного или полного освобождения от занятий и работ более шести суток в соответствии с пунктом 322 УВС.
Предоставление военнослужащим временного освобождения от исполнения обязанностей воинской службы, либо частичного или полного освобождения от занятий и работ по болезни на более длительный срок осуществляется в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы.

241. Әскери-медициналық бөлімшелерде бекітілген контингенттің (әскери қызметшілерден басқа) еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
242. ҚР ҚК-да әскери-дәрігерлік сараптама:
1) азаматтардың әскери қызметке, сондай-ақ әскери жиындарға немесе денсаулық жағдайы бойынша есепке алу мақсатында жарамдылық санаттарын;
2) азаматтардың әскери қызметті, әскери жиындарда қызметті өткеруіне (міндеттерін орындауына) байланысты ауруының, мертігуінің (жаралануының, жарақаттануының, контузия алуының) (бұдан әрі – мертігу) және қаза табуының (қайтыс болуының) себепті байланысын;
3) әскери қызметшілер әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде алған мүгедектікке әкеп соқтырмаған мертігулердің ауырлық дәрежесін;
4) мемлекеттік авиацияға түсетін азаматтардың және авиация персоналының жеке басының психофизиологиялық қасиеттерін айқындау үшін жүргізіледі.
Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу тәртібі, сондай-ақ әскери-дәрігерлік сараптама комиссиясының құрамы мен өкілеттіктері Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларында айқындалады.
243. ҚР ҚК-да сот-медициналық, сот-психиатриялық сараптамалар құрамында тиісті бөлімше (зертхана, кабинет) бар әскери-медициналық бөлімшелерде жүргізіледі.
Сот-медициналық, сот-психиатриялық сараптаманы жүргізген кезде әскери-медициналық бөлімше Қазақстан Республикасының сот-сараптама қызметі туралы заңнамасында белгіленген сот сараптамаларының көрсетілген түрлерін ұйымдастыру және сот-сараптама зерттеулерін жүргізу тәртібін басшылыққа алады.
244. Санитариялық-эпидемиологиялық мекемелер физикалық факторларды органолептикалық, санитариялық-гигиеналық, эпидемиологиялық, микробиологиялық, вирусологиялық, паразитологиялық, санитариялық-химиялық, биохимиялық, токсикологиялық, радиологиялық, радиометриялық, дозиметриялық өлшеу кешенін, басқа да зерттеулерді, сондай-ақ жобалардың, өнімдердің, әскери объектілердің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігін бағалау мақсатында жобаларға сараптама жүргізеді.
Санитариялық-эпидемиологиялық мекемелер санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу кезінде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қолданыстағы заңнаманы басшылыққа алады.

241. Экспертиза временной нетрудоспособности прикрепленного контингента (кроме военнослужащих) в военно-медицинских подразделениях осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21660).
242. В ВС РК военно-врачебная экспертиза проводится для определения:
1) категории годности граждан к воинской службе, а также к воинским сборам или в учетных целях по состоянию здоровья;
2) причинной связи заболеваний, увечий (ранений, травм, контузий) (далее – увечья) и гибели (смерти) у граждан в связи с прохождением (исполнением обязанностей) ими воинской службы, службы в воинских сборах;
3) степени тяжести увечий, не повлекших инвалидности, полученных военнослужащими при исполнении обязанностей воинской службы;
4) психофизиологических качеств личности граждан, поступающих в государственную авиацию и авиационного персонала.
Порядок проведения военно-врачебной экспертизы, а также состав и полномочия комиссии военно-врачебной экспертизы определяются Правилами военно-врачебной экспертизы.
243. Судебно-медицинские, судебно-психиатрические экспертизы в ВС РК проводятся в военно-медицинских подразделениях, имеющие в составе соответствующее подразделение (лабораторию, кабинет).
При проведении судебно-медицинской, судебно-психиатрической экспертизы военно-медицинское подразделение руководствуются порядком организации указанных видов судебных экспертиз и проведения судебно-экспертных исследований установленным законодательством Республики Казахстан о судебно-экспертной деятельности.
244. Санитарно-эпидемиологические учреждения проводят комплекс органолептических, санитарно-гигиенических, эпидемиологических, микробиологических, вирусологических, паразитологических, санитарно-химических, биохимических, токсикологических, радиологических, радиометрических, дозиметрических замеров физических факторов, других исследований, а также экспертизу проектов в целях оценки соответствия проектов, продукции, военных объектов нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам.
Санитарно-эпидемиологические учреждения при проведении санитарно-эпидемиологической экспертизы руководствуются действующим законодательством в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

7-тарау. Әскери медицина бойынша ғылыми-әдістемелік әзірлемелерді және оқытуды ұйымдастыру
245. Әскери медицина бойынша ғылыми әзірлемелерді Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әскери-медициналық бөлімшелердің мамандары жүзеге асырады.
246. Әскери медицина бойынша әдістемелік әзірлемелер (ұсынымдар, құралдар) БӘМБ әзірлейтін жыл сайынғы жоспарға сәйкес жүзеге асырылады, онда әдістемелік әзірлеменің (ұсынымның, құралдың) тақырыбы, орындалу мерзімі, орындаушысы көрсетіледі.
Әскери-медициналық бөлімшелердің жұмысында басшылыққа алу және жұмыс үшін пайдаланылатын әскери медицина бойынша әдістемелік әзірлемелердің жобаларын бейінді мамандар қарайды және келіседі және БӘМБ бастығы бекітеді.
247. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің медицина және фармацевтика кадрларын оқыту:
жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білімді: резидентура, магистратура және докторантура;
мамандардың қосымша және формальды емес білім арқылы қосымша білім мен дағдыларды алуын;
әскери-медициналық бөлімшелерді даярлау жүйесіндегі жауынгерлік даярлықты;
госпитальдық дәрігерлік конференцияларды қамтиды.
248. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің медицина және фармацевтика кадрларының жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білімі (резидентура, магистратура және докторантура) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын медициналық және фармацевтикалық білім беру ұйымдарында және білім беру ұйымдарының медициналық және фармацевтикалық факультеттерінде жүзеге асырылады.
249. Жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық және фармацевтикалық білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін шетел әскери оқу орындарына жіберу "Шетел әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 371 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15539 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
250. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің медицина және фармацевтика кадрларына қосымша және формальды емес білім беру:
өтеусіз негізде Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты қосымша және формальды емес медициналық және фармацевтикалық білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарда;
осы мақсаттарға бюджеттен бөлінген ақша есебінен, сондай-ақ өз қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаражат есебінен қосымша және формальды емес медициналық және фармацевтикалық білім беру бағдарламаларын іске асыратын өзге де ұйымдарда ұйымдастырылады.

Глава 7. Организация научно-методических разработок и обучения по военной медицине
245. Научные разработки по военной медицине осуществляется специалистами военно-медицинских подразделений в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
246. Методические разработки (рекомендации, пособии) по военной медицине осуществляется в соответствии с ежегодным планом, разрабатываемым ГВМУ, в котором указывается тема, срок исполнения, исполнитель методической разработки (рекомендации, пособии).
Проекты методических разработок по военной медицине рассматриваются и согласовываются профильными специалистами, и утверждается начальником ГВМУ, которые используются в работе военно-медицинских подразделений для руководства и работы.
247. Обучение медицинских и фармацевтических кадров военно-медицинских (медицинских) подразделений включает:
послевузовское медицинское и фармацевтическое образование: резидентуру, магистратуру и докторантуру;
получение специалистами дополнительного объема знаний и навыков через дополнительное и неформальное образование;
боевую подготовку в системе подготовки военно-медицинских подразделений;
госпитальные врачебные конференции.
248. Послевузовское медицинское и фармацевтическое образование (резидентура, магистратура и докторантура) медицинских и фармацевтических кадров военно-медицинских (медицинских) подразделений осуществляется в организациях медицинского и фармацевтического образования и на медицинских и фармацевтических факультетах организаций образования, реализующих программы послевузовского образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
249. Направление в иностранные военные учебные заведения для обучения по программам послевузовского медицинского и фармацевтического образования осуществляется в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 371 "Об утверждении Правил отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15539).
250. Дополнительное и неформальное образование медицинских и фармацевтических кадров военно-медицинских (медицинских) подразделений организовываются:
в организациях, реализующих программы дополнительного и неформального медицинского и фармацевтического образования, подведомственных Министерству обороны на безвозмездной основе;
в иных организациях, реализующих программы дополнительного и неформального медицинского и фармацевтического образования за счет выделенных из бюджета денег на эти цели, а также за счет собственных средств и иных средств, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

251. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің медицина және фармацевтика кадрларының тағылымдамасы мамандарды әскери госпитальдарға (лазареттерге), сондай-ақ ұлттық және ғылыми орталықтарға, ғылыми-зерттеу институттарына, клиникалық базаларға, білім беру ұйымдарының клиникаларына жіберу арқылы ұйымдастырылады.
Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшенің медицина және фармацевтика кадрын тағылымдамадан өткізу әскери бөлім (бөлімше) менмекеме медициналық ротасының (взводының, бөлімшесінің) және медициналық пунктінің, әскери емхананың, дәрігерлік-ұшу сараптамасы бөлімінің (авиациялық медицина зертханасының) дәрігерлерін әскери госпитальға (лазаретке) жұмыс бабындағы іссапарға жіберу (он тәулікке дейін) не кезекшілікке тарту арқылы жүзеге асырылады.
Тағылымдаманы әскери госпиталь (лазарет) бастығы әскери бөлімдер (бөлімшелер) мен мекемелер командирлерімен (бастықтарымен) келісу бойынша іссапар шығыстары етілмейтін аумақтық қағидатты ескере отырып ұйымдастырады.
Тағылымдамаға клиникалық практикаға (пациенттермен жұмыс істеуге) даярлығын растайтын маман сертификаты бар медициналық персонал тартылады.
Медициналық персоналды тағылымдамаға тартудың әрбір жағдайы әскери бөлім (бөлімше) мен мекеме командирінің (бастығының), сондай-ақ әскери госпиталь (лазарет) бастығының бұйрығымен ресімделеді.
Ескерту. 251-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
252. Әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелердің медицина және фармацевтика кадрларына қосымша және формальды емес білім беруді жоспарлауды БӘМБ әскери бөлімдер мен мекемелерден келіп түскен өтінімдер негізінде жүзеге асырады.
Медицина және фармацевтика кадрларын қосымша және формальды емес білім беру бағдарламалары бойынша оқыту үшін шетел әскери оқу орындарына жіберу тараптар арасында қол қойылған келісім (шарт, келісімшарт) шеңберінде жүзеге асырылады.
253. Медицина және фармацевтика кадрларын жауынгерлік даярлауды бағынысты әскери бөлімдер мен мекемелер үшін басқарманың медициналық бөлімшелері әзірлейтін жауынгерлік даярлық бағдарламалары бойынша тиісті командирлер мен бастықтар ұйымдастырады.
254. Госпитальдық дәрігерлік конференцияларды әскери госпиталь (лазарет) бастығы тоқсанына кемінде бір рет бекітілген контингентті медициналық қамтамасыз етуді қорытындылау, медициналық көмек көрсету кезіндегі ақаулықтарды талқылау және талдау, сондай-ақ медициналық құрамды медициналық ғылым мен клиникалық практиканың жаңа жетістіктері туралы хабардар ету мақсатында ұйымдастырады және өткізеді.

251. Стажировка медицинских и фармацевтических кадров военно-медицинских (медицинских) подразделений организовывается путем направления специалистов в военные госпитали (лазареты), а также в национальные и научные центры, научно-исследовательские институты, клинические базы, клиники организаций образования.
Стажировка медицинских и фармацевтических кадров военно-медицинских (медицинских) подразделений осуществляется путем рабочего прикомандирования (до десяти суток) привлечения на дежурство врачей медицинской роты (взвода, отделений) и медицинского пункта воинской части (подразделения) и учреждения, военной поликлиники, отдела врачебно-летной экспертизы (лаборатории авиационной медицины) в военные госпитали (лазареты).
Стажировка организовывается начальником военного госпиталя (лазарета) по согласованию командирами (начальниками) воинских частей (подразделений) и учреждений с учетом территориального принципа не требующего затраты на командировочные расходы.
Стажировке привлекаются медицинский персонал, имеющие сертификат специалиста, подтверждающий готовность к клинической практике (работе с пациентами).
Каждый случай привлечение медицинского персонала к стажировке оформляется приказом командира (начальника) воинской части (подразделения) и учреждения, а также начальника военного госпиталя (лазарета).
Сноска. Пункт 251 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
252. Планирование дополнительного и неформального образования медицинских и фармацевтических кадров военно-медицинских (медицинских) подразделений осуществляется ГВМУ на основании поступивших заявок из воинских частей и учреждений.
Направление медицинских и фармацевтических кадров в иностранные военные учебные заведения для обучения по программам дополнительного и неформального образования осуществляется в рамках подписанного между сторонами соглашения (договора, контракта).
253. Боевая подготовка медицинских и фармацевтических кадров организовываются соответствующими командирами и начальниками по программам боевой подготовки, разрабатываемых медицинскими подразделениями управления для подчиненных воинских частей и учреждений.
254. Госпитальные врачебные конференции организовываются и проводятся не менее одного раза в квартал начальником военного госпиталя (лазарета) с целью подведения итогов медицинского обеспечения прикрепленного контингента, обсуждения и разбора дефектов при оказании медицинской помощи, а также информирования медицинского состава о новых достижениях медицинской науки и клинической практики.

255. ҚР ҚК әскери қызметшілерін (медициналық емес құрамын) әскери-медициналық даярлауды бөлімшелер командирлері тақырыпқа сәйкес стенділермен және көрнекі құралдармен, сондай-ақ арнайы жабдықпен және оқу мүлкімен жарақтандырылған оқу сыныптарында ұйымдастырады.
256. Әскери-медициналық даярлықты әскери бөлімнің (бөлімшенің) және мекеменің жауынгерлік даярлық бағдарламасына сәйкес медициналық немесе медициналық емес (даярланған) персонал жүргізеді.
257. Әскери-медициналық даярлық:
1) алғашқы көмек көрсетуді жүргізу қағидалары мен тәсілдеріне (жүрек қызметін және тыныс алуды қалпына келтіру; қан кетуді тоқтату; сынықтар кезінде иммобилизациялау, жараларға, оның ішінде күйікке таңу және таңу материалдарын салу) оқытып-үйретуді, оларды жүргізу дағдыларын дарытуды;
2) алғашқы көмек дәріқобдишасын пайдалану, сондай-ақ алғашқы көмек көрсету үшін қолда бар құралдарды пайдалану қағидаларын оқытып-үйретуді;
3) іздеу, жауынгерлік техникадан және жету қиын жерлерден шығару, жараланғандар мен зардап шеккендерді жеткізу және жеткізу қағидалары мен тәсілдеріне оқытып-үйретуді және осы іс-шараларды жүргізу дағдыларын дарытуды;
4) радиоактивті, уландыру заттармен және бактериялық құралдармен зақымдану жағдайларында әрекет ету қағидалары мен профилактика шараларына, оның ішінде ішінара санитариялық өңдеу жүргізу тәсілдері мен қағидаларына оқытып-үйретуді қамтиды.
Көрсетілген мәселелер әскери бөлімдер мен мекемелердің барлық әскери қызметшілері үшін ортақ болып табылады, орындалатын міндеттердің ерекше ерекшеліктерін және оқу-жаттығу жауынгерлік іс-қимыл жағдайларын ескере отырып, әртүрлі дәрежеде егжей-тегжей зерделенеді.
258. Жеке құрамды алғашқы көмек көрсету дағдыларына оқытып-үйрету үшін сертификаты бар жаттықтырушыларды даярлау "Қазақстан Республикасының азаматтарын алғашқы көмек көрсету дағдыларына оқыту қағидаларын, сондай-ақ алғашқы көмек көрсетілетін шұғыл және кезек күттірмейтін жағдайлар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № ҚР ДСМ-138/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21464 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің
әскери-медициналық
(медициналық) қамтамасыз
ету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әскери бөлімнің және мекеменің
бұрыштамалық мөртаңбасы
____________________________
(әскери-медициналық мекеменің
атауы көрсетіледі)
бастығына (командиріне)
Стационарлық емделуге жолдама
1._______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(емделу жоспарланған бейінді бөлімнің атауы көрсетілсін)
стационарлық емделуге жіберіледі.

255. Военно-медицинская подготовка военнослужащих (не медицинского состава) ВС РК организовывается командирами подразделений в учебных классах, оснащаемых стендами и наглядными пособиями в соответствии с тематикой, а также специальным оборудованием и учебным имуществом.
256. Военно-медицинская подготовка проводится медицинским либо немедицинским (подготовленным) персоналом в соответствии с программой боевой подготовки воинской части (подразделения) и учреждения.
257. Военно-медицинская подготовка включает:
1) обучение правилам и приемам проведения первой помощи (восстановление сердечной деятельности и дыхания; остановка кровотечения; иммобилизация при переломах, наложение повязок и перевязочных материалов на раны, в том числе на ожоги) привитие навыков их проведения;
2) обучение правилам использования аптечки первой помощи, а также использования подручных средств для оказания первой помощи;
3) обучение правилам и приемам розыска, извлечения из боевой техники и труднодоступных мест, переноски и транспортировки раненых и пораженных и привитие навыков в проведении этих мероприятий;
4) обучение правилам поведения и мерам профилактики в условиях заражения радиоактивными, отравляющими веществами и бактериальными средствами, в том числе приемам и правилам проведения частичной санитарной обработки.
Указанные вопросы являются общими для всех военнослужащих воинских частей и учреждений, изучаются с различной степенью детализации с учетом специфических особенностей выполняемых задач и условий учебно-боевой деятельности.
258. Подготовка сертифицированных тренеров для обучения личного состава навыкам оказания первой помощи осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № ҚР ДСМ-138/2020 "Об утверждении правил обучения граждан Республики Казахстан навыкам оказания первой помощи, а также перечня экстренных и неотложных состояний, при которых оказывается первая помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21464).
Приложение 1
к Правилам военно-
медицинского
(медицинского) обеспечения
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп воинской
части и учреждения
Начальнику (командиру)
_______________________________
(указывается наименование
военно-
медицинского учреждения)
Направление на стационарное лечение
1.Направляется на стационарное лечение ________________________________________
____________________________________________________________________________
(указать наименование профильного отделения, где запланировано лечение)

2. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) ____________________________________
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
4. Әскери атағы ___________________________________________________________
5. Туған күні ______________________________________________________________
6. Әскери бөлім және мекеме________________________________________________
7. Лауазымы ______________________________________________________________
8. Алдын ала қойылған диагнозы _____________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Жіберілген күн __________________________________________________________
10. Госпитальға жатқызуды алдын ала келісу туралы мәлімет _____________________
__________________________________________________________________________
Командир (бастық) _________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
Әскери-медицина қызметінің бастығы (дәрігер, фельдшер, мейіргер) ______________
__________________________________________________________________________
(әскери бөлім және мекеме, әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
М.О.
(әскери бөлімнің және
мекеменің елтаңбалы мөрі)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің
әскери-медициналық
(медициналық) қамтамасыз
ету қағидаларына
2-қосымша
Әскери қызметшілерге санаторийлік-курорттық емделуді беру үшін медициналық көрсеткіштер
1. Қан, қан түзетін ағзалар аурулары және мынадай иммундық механизмге әкелетін жеке бұзушылықтар:
емделуден ұзақ оң нәтиже бар гемолитикалық анемия;
тамақтанумен байланысты, емделудің оң нәтижесі жеткіліксіз болған кездегі орташа, ауыр дәрежедегі анемия (темір тапшылығы, В12 дәруменінің тапшылығы, фолий тапшылығы және басқа);
тромбозсыз, геморрагикалық белгілерінсіз ұзақ уақыт оң нәтижелі емделуден кейінгі тромбоцитопатия, коагулопатия;
толық терапия курсы аяқталғаннан кейінгі жүйелі емес қан ауруларынан кейінгі жай-күй;
спленэктомиядан кейінгі жай-күй;
ремиссия сатысындағы қан ұюының бұзылуы, пурпуре және басқа да геморрагикалық жай-күй (Виллебранд, Шенлейн-Геноха және басқа аурулар).
2. Эндокринді жүйенің аурулары, тамақтану мен зат алмасудың бұзылуы:
I – II дәрежелі эутиреоидты зоб;
диффузды уытты зобтың жеңіл емделетін түрлері;
клиникалық-гормоналдық компенсация кезінде эндокринді безге медициналық процедураларды жасағаннан кейінгі жай-күй;
бір тәулік ішінде гликемия 8,9 ммоль/литрден аспайтын және (немесе) гликозилденген гемоглобин 7,5 процентке тең немесе одан аз 2-дәрежелі қант диабеті, кеш асқыну болмаған кезде;
эндокринді без функциясы бұзылмаған созылмалы фиброзды және аутоиммунды тиреоидит.

2. Фамилия, имя, отчество (при наличии) __________________________________________
3. Индивидуальный идентификационный номер ____________________________________
4. Воинское звание _____________________________________________________________
5. Дата рождения_______________________________________________________________
6. Войсковая часть и учреждение _________________________________________________
7. Должность __________________________________________________________________
8. Предварительный диагноз ____________________________________________________
_____________________________________________________________________________
9. Дата направления ___________________________________________________________
10. Сведения о предварительном согласовании госпитализации ______________________
_____________________________________________________________________________
Командир (начальник) _________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Начальник военно-медицинской службы (врач, фельдшер, медсестра)
________________________
(воинская часть и учреждения)
____________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы имении фамилия)
М.П.
(гербовая печать
воинской части
и учреждения)
Приложение 2
к Правилам военно-
медицинского
(медицинского) обеспечения
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Медицинские показания для предоставления санаторно-курортного лечения военнослужащим
1. Болезни крови, кроветворных органов и отдельные нарушения, вовлекающие иммунный механизм:
гемолитические анемии с длительным положительным эффектом от лечения;
анемии, связанные с питанием (железодефицитная, витамин В12-дефицитная, фолиеводефицитная и другие) средней, тяжелой степени при недостаточной эффективности лечения;
тромбоцитопатии, коагулопатии с длительным положительным эффектом от лечения без тромбозов, геморрагических проявлений;
состояния после несистемных болезней крови после завершения полного курса терапии;
состояния после спленэктомии;
нарушения свертываемости крови, пурпуре и других геморрагических состояниях (болезни Виллебранда, Шенлейна-Геноха и другие) в стадии ремиссии.
2. Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ:
эутиреоидный зоб I - II степени;
легкие обратимые формы диффузного токсического зоба;
состояние после медицинских процедур на эндокринной железе при клинико-гормональной компенсации;
сахарный диабет 2-го типа, при котором гликемия в течение суток не превышает 8,9 ммоля/литр и (или) гликозилированный гемоглобин равен или менее 7,5 процента, при отсутствии поздних осложнений;
хронический фиброзный и аутоиммунный тиреоидит без нарушения функции щитовидной железы.

3. Психикалық және мінез-құлықтың бұзылуы:
невротикалық бұзылудан кейінгі немесе жіті соматикалық аурулар нәтижесінде пайда болатын астеникалық бұзылу.
4. Нерв жүйесінің аурулары:
кене шаққаннан, тұмаудан, вакцинациядан, энцефалиттің ревматикалық және тағы басқа да нысандарынан кейінгі қалдық белгілері, астензияның, вегативті-тамыр тұрақсыздығының шамалы белгілерімен және жеке тұрақты шашыраңқы органикалық белгілермен орталық нерв жүйесі зақымдануының салдары мен қалдық белгілері;
І сатылы дисциркуляторлы энцефалопатия;
функцияларының бұзылуынсыз орталық нерв жүйесі тарапынан тұрақсыз ошақты симптомдармен болатын ми қан айналымының сирек өтпелі бұзылуы (мидың тразиторлық ишемиялары, гипертониялық церебралды криздер);
ми қан айналымы жеткіліксіздігінің алғашқы белгілері;
жиі емес бас сақинасы ұстамаларының әр түрлері;
бас немесе жұлын-ми жарақатының жеке салдары;
жеке бассүйек-ми нервісінің, нерв тамырлары мен талшықтарының алғашқы және қайта зақымдануы, полиневропатия және басқа да перифериялық нерв жүйесінің зақымдануы (қол-аяқ буындары функциясының сирек асқынуы, орташа (шамалы) бұзылуы немесе қалдық белгілері);
бассүйек-ми және перифериялық нерв жарақатының салдары (қол-аяқ буындары функциясының сирек асқынуы, шамалы бұзылуы не қалдық белгілері);
жіті инфекциялық, паразиттік және басқа да аурудан, уытты зақымданудан және нерв жүйесінің жарақатынан, сондай-ақ бас немесе жұлын миы тамырларының жіті ауруынан кейінгі 2 айдан аспағандағы жай-күйі.
5. Көз және оның қосалқы аппаратының аурулары:
көздің ішкі қысымының қалыпты деңгейімен бастапқы сатыдағы алғашқы глаукома (окулис қорытындысымен);
ауыр жарақатқа, контузияға және көздің күюіне байланысты қайта қалпына келтіру операцияларынан кейінгі жай-күйі;
оптикалық-қайта қалпына келтіру операциясынан кейінгі, бір айдан ерте емес жай-күй;
жарақаттану этиологиясымен торқабықтың ажырауы (жыртылуы), торқабықтың дистрофикалық сипаттағы аурулары, үдемелі емес және қалпына келген көру функциясы кезіндегі көру нервісінің жиі атрофиясы.
6. Құлақ пен емізік тәрізді өсінді аурулары:
операциядан кейінгі қуыстың толық эпидермизациясы 6 және одан да көп ай бұрын жасалған радикалды операциядан кейінгі жай-күй;
кемінде 1 метрден сыбырлап сөйлеуді қабылдау кезінде естудің тұрақты төмендеуі;
алынған барожарақат салдары.
7. Қан айналымы жүйесінің аурулары:
СЖӘ I ФС-дан жоғары емес кезіндегі ревматикалық емес миокардит болғаннан кейін жіті белгілер аяқталғаннан кейінгі тұрақты ремиссия сатысындағы жай-күй;
сәтті абляциядан кейін (радиожиілік және басқа) операциядан кейінгі таяудағы 2 жылдағы жай-күй;
жүрек ырғағы мен өткізгіштігі бұзылмаған I ФС-тан жоғары емес СЖЖ, елеулі дене белсенділігі кезіндегі сирек ұстамалармен тұрақты стенокардия;
I ФС-дан жоғары емес СЖЖ коронарлық ангиопластика (стентирования) болғаннан кейін жай-күй;
жүрек ырғағы мен өткізгіштігі бұзылуы байқалмайтын клиникалық манифестік жүрек-қан тамырлары және бүйрек аурулары (3-дәрежелі және одан жоғары СБА) болмаған кездегі І – ІІ дәрежелі артериалық гипертензия жай-күйі;
ІІ сатыдағы (жоғары емес) созылмалы геморрой, сондай-ақ геморройды хиругиялық емдегеннен кейінгі таяудағы 2 жылдағы жай-күй;
І сатыдағы аяқ қан тамырларының жойылатын эндартерииті, тромбангииті, атеросклерозы;

3. Психические и поведенческие расстройства:
астенические расстройства, возникающие в результате перенесенного острого соматического заболевания, либо перенесенного невротического расстройства.
4. Болезни нервной системы:
остаточные явления после перенесенного клещевого, постгриппозного, вакцинального, ревматического и других форм энцефалита, последствия и остаточные явления поражения центральной нервной системы с незначительными явлениями астенизации, вегетативно-сосудистой неустойчивостью и отдельными стойкими рассеянными органическими знаками;
дисциркуляторная энцефалопатия I стадии;
редкие преходящие нарушения мозгового кровообращения (транзиторные ишемии мозга, гипертонические церебральные кризы) сопровождающиеся нестойкими очаговыми симптомами со стороны центральной нервной системы без нарушения функций;
начальные проявления недостаточности мозгового кровообращения;
различные формы мигрени без частых приступов;
отдаленные последствия травм головного или спинного мозга;
первичные и вторичные поражения отдельных черепно-мозговых нервов, нервных корешков и сплетений, полиневропатии и другие поражения периферической нервной системы (с редкими обострениями, умеренным (незначительным) нарушением функций конечностей либо остаточными проявлениями);
последствия травмы черепно-мозговых и периферических нервов (с незначительным нарушением функций конечностей либо остаточными проявлениями);
состояния после острых инфекционных, паразитарных и других заболеваний, интоксикационных поражений и травм нервной системы, а также острых сосудистых заболеваний головного или спинного мозга не ранее чем через 2 месяца.
5. Болезни глаза и придаточного аппарата:
глаукома первичная в начальной стадии, с нормальным уровнем внутриглазного давления (с заключением окулиста);
состояния после перенесенных реконструктивных операций по поводу тяжелых ранений, контузий и ожогов глаз;
состояния после оптикореконструктивных операций не ранее, чем через месяц;
последствия отслойки (разрыва) сетчатки травматической этиологии, заболевания сетчатки дистрофического характера, частичные атрофии зрительного нерва при не прогрессирующем и компенсированном состоянии зрительной функции.
6. Болезни уха и сосцевидного отростка:
состояние после произведенной 6 и более месяцев назад радикальной операции на ухе при полной эпидермизации послеоперационной полости;
стойкое понижение слуха при восприятии шепотной речи не менее чем на 1 метр;
последствия перенесенной баротравмы.
7. Болезни системы кровообращения:
состояния после перенесенного неревматического миокардита по окончании острых явлений в стадии устойчивой ремиссии при ХСН не выше I ФК;
состояние после успешной абляции (радиочастотной и другой) в ближайшее 2 года после операции;
стабильная стенокардия с редкими приступами при значительных физических нагрузках, с ХСН не выше I ФК, без нарушения сердечного ритма и проводимости;
состояние после перенесенной коронарной ангиопластики (стентирования) при ХСН не выше I ФК;
артериальная гипертензия I - II степени при отсутствии клинически манифестных сердечно-сосудистых или почечных заболевании (ХБП 3 стадии и выше), без выраженных расстройств сердечного ритма и проводимости;
хронический геморрой II стадии (не выше), а также состояние после хирургического лечения геморроя в ближайшее 2 года после операции;
облитерирующий эндартериит, тромбангиит, атеросклероз сосудов нижних конечностей I стадии;

С2-С3 (СЕАР бойынша жіктеме) тамырдың созылмалы ауруы;
II дәрежеден жоғары емес терінің қалыңдауы;
қан айналымының бұзылуынсыз магистральдық және перифериялық тамырларға операция жасалғаннан кейінгі (операциядан кейінгі таяудағы 2 жылдағы) жай-күй;
8. Тыныс алу ағзаларының аурулары:
жоғарғы тыныс алу жолдары тіндерінің дистрофиясы белгілерінсіз, жиі асқынуларсыз мұрын маңы қуыстарының созылмалы іріңсіз аурулары (катаралды, серозды, вазомоторлы және синуситтердің басқа да іріңсіз түрлері), сондай-ақ үстіңгі жақ қуыстарының гиперпластикалық синуситі мен жылауық;
ремиссия сатысындағы респираторлық аллергиясы айқын көрінетін поллиноз;
І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігімен бронхоэктазсыз ремиссия сатысындағы созылмалы бронхит;
жеңіл персистелген және интермиттелген бронх демікпесі;
І дәрежелі тыныс алу жеткіліксіздігімен ауыр және асқынған немесе созылмалы өтетін пневмонияға (өкпенің қабынуы) шалдыққаннан кейінгі (жазылғаннан кейінгі 1 жылдағы) жай-күй;
І дәрежеліден жоғары емес тыныс алу жеткіліксіздігімен операциядан кейін бекіген тыртықпен ауруына (жарақатына, жаралануына) байланысты бронх-өкпе аппаратындағы операциядан кейінгі (операциядан кейінгі таяудағы 2 жылдағы) жай-күй;
9. Ас қорыту ағзаларының аурулары:
асқынудан тыс ІІІ сатыдан жоғары емес гастроэзфагельді рефлюкстік ауру;
асқынудан тыс созылмалы қайталанатын ерекшеленбейтін ойық жаралы колит;
асқынудан тыс өтетін созылмалы парапроктит;
асқазан немесе ұлтабар жарасы ауруы, асқазан моторы функциясының бұзылуынсыз ауру ремиссиясының немесе асқынудың басылуы сатысында, қан кетуге, пенетрацияға және малигнацияға бейімділігі;
ремиссия сатысындағы жиі асқынатын созылмалы гастрит;
ремиссия сатысында стационарлық емделуді қажет етпейтін жиі асқынатын созылмалы холецистит;
хирургиялық араласуды қажет етпейтін нысандардан басқа, асқынбаған өт жолы-тас ауруы (көптеген немесе ірі жалғыз конкременттер, өт жолының обтурациясы);
асқынбаған қалпына келу сатысындағы созылмалы панкреатит;
бауырдың функциясы бұзылмаған және (немесе) оның шамалы белсенділігімен созылмалы гепатит;
қалдық белгілері бар жіті вирустық гепатит болғаннан кейінгі жай-күй;
айқын функционалдық бұзылусыз, операциядан кейін тыртығы бекіген (операциядан кейінгі алғашқы 2 жыл) ауруы (жарақаты, жаралуы) бойынша құрсақ қуысы ағзаларына операциядан кейінгі жай-күй.
10. Тері және терасты шелмайының аурулары:
стационарлық және регрессивтік дәрежедегі таралған псориаз;
қайталанатын шектеулі нысанды асқынудан тыс экзема мен псориаз;
қайталанатын асқынудан тыс бөртпе және (немесе) эритема.

хронические заболевания вен С2-С3 (классификация по СЕАР);
слоновость не выше II степени;
состояние после операций на магистральных и периферических сосудах без нарушения кровообращения (в ближайшее 2 года после операции).
8. Болезни органов дыхания:
хронические негнойные заболевания околоносовых пазух (катаральные, серозные, вазомоторные и другие негнойные формы синуситов) без признаков дистрофии тканей верхних дыхательных путей, без частых обострений, а также гиперпластические синуситы и кисты верхнечелюстных пазух;
поллинозы с преимущественными проявлениями респираторного аллергоза в фазе ремиссии;
хронический бронхит в фазе ремиссии без бронхоэктазов при дыхательной недостаточности не выше I степени;
бронхиальная астма легкая персистирующая и интермиттирующая;
состояние после перенесенной пневмонии при тяжелом или осложненном либо затяжном течении с дыхательной недостаточности не выше I степени (в течение года после выздоровления);
состояние после операции на бронхолегочном аппарате по поводу заболевании (травм, ранений), при окрепшем послеоперационном рубце, с дыхательной недостаточности не выше I степени (в ближайшее 2 года после операции).
9. Болезни органов пищеварения:
гастроэзофагеальная рефлюксная болезнь не выше III стадии вне обострения;
хронический рецидивирующий неспецифический язвенный колит вне обострения;
хронический парапроктит, протекающий вне обострения;
язвенная болезнь желудка или двенадцатиперстной кишки, в фазе ремиссии или затухающего обострения без нарушения моторной функции желудка, склонности к кровотечению, пенетрации и малигнизации;
хронический гастрит при частых обострениях, в фазе ремиссии;
хронический холецистит при частых обострениях, не требующих стационарного лечения, в фазе ремиссии;
желчекаменная болезнь вне обострения, за исключением форм, требующих хирургического вмешательства (множественные или крупные одиночные конкременты, обтурация желчных путей);
хронический панкреатит в компенсированной стадии вне обострения;
хронический гепатит без нарушения функции печени и (или) с его минимальной активностью;
состояние после перенесенного острого вирусного гепатита при наличии остаточных явлений;
состояние после операции на органах брюшной полости по поводу заболевании (травм, ранений), при окрепшем послеоперационном рубце, без выраженного функционального нарушения (в ближайшее 2 года после операции).
10. Болезни кожи и подкожной клетчатки:
распространенный псориаз в стационарной и регрессивной стадии;
рецидивирующие ограниченные формы экземы или псориаза вне обострения;
рецидивирующая крапивница и (или) эритема вне обострения.

11. Сүйек-бұлшықет жүйесінің және дәнекер тіннің аурулары:
инфекциялық артропия, қабынған полиартропия және ремиссия сатысындағы қабынған спондилопия (сирек өршуі);
секвестрлі қуыстардың, секвестрлердің болмауымен сирек асқынумен остеомиелит;
ірі буындардың қайта шығуы мен ойнамалы борлуы;
ірі буындардың остеоартрозы;
әртүрлі жердегі созылмалы синовит және бурсит, тендовагинит, кезең-кезеңімен асқынатын және қайталанатын синовит;
бұлшықет, сіңірдің, фасцилердің қабыну аурулары және әртүрлі жердегі нейромиозит;
кезең-кезеңімен асқынатын бұлшықеттің зақымдануы (инфекциялық, уытты және жарақаттанудан болған);
қайталанған неврологиялық бұзылуымен және оларсыз омыртқа остеохондрозы (алдыңғы 2 жылда асқыну болған жағдайда);
жергілікті және байқалған синдроммен болатын омыртқа қозғалысының күрт шектеулерінсіз спондилез, спондилартроз, аралық артроз;
омыртқа сынығының салдары;
баяу бірігетін кеуде және аяқ сүйектері сынығының салдары;
жарақаттан кейінгі аяқ деформациясы бойынша хирургиялық оперциялардан кейінгі жай-күй;
жарақаттан кейінгі (күюден кейінгі), оның ішінде қалпына келтіру операцияларынан кейін контрактура.
12. Несеп-жыныс жүйесінің аурулары:
бүйректің жіті гломерулярлы ауруынан (тубулоинтерстициалды) кейінгі (жазылғаннан кейінгі 2 жылдағы) жай-күй;
функциялардың шамалы бұзылуымен немесе бұзылуынсыз созылмалы бүйрек ауруы;
асқынусыз созылмалы пиелонефрит;
несеп-тас ауруы;
ремиссия сатысындағы созылмалы простатит, орхоэпидидимит (өткен 2 жылда асқыну болған кезде);
конкременттерді алғаннан кейін 3 айдан ерте емес несеп-тас ауруларын операциямен емдегеннен кейінгі жай-күй;
ремиссия сатысындағы шамалы (қалыпты) клиникалық белгілерімен әйел жыныс ағзаларының қабынып аурулары (алдыңғы 2 жылда асқынуы болған кезде);
ремиссия сатысындағы клининалық белгілерімен эндометриоз (І – ІІІ дәрежеде) (алдыңғы 2 жылда асқынуы болған кезде);
овариалдық-менструациялық функцияның бұзылуы (аменорея, меноррагия, гипоменорея, альгодисменорея);
бедеулік (диагноз қойылғаннан кейінгі алғашқы 3 жыл);
әйел жыныс ағзасының ауруларын хирургиялық емдеуден кейінгі (оперциядан кейінгі алғашқы 2 жылдағы) жай-күй.
13. Өзге де көрсеткіштер:
дәрілік заттармен, зымыран отынының компоненттерімен, басқа да уытты заттармен улану салдары;
электр- омагниттік өрістің, лазерлік және (немесе) иондаушы сәулеленудің жіті немесе созылмалы әсері;
ұшу факторларының теріс әсер ету салдары (ұшқыштар, штурмандар және ұшу экипажының мүшелері үшін);
бітімгершілік операциялардан қайтып келгеннен кейін (келгеннен кейінгі бір жыл ішінде).
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің
әскери-медициналық
(медициналық) қамтамасыз
ету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Әскери бөлім мен мекеменің бұрыштамалық мөртаңбасы
Санаториялық-курорттық емделуге жолдама

11. Болезни костно-мышечной системы и соединительной ткани:
инфекционные артропатий, воспалительные полиартропатий и другие воспалительные спондилопатий (с редкими обострениями) в стадии ремиссии;
остеомиелит с редкими обострениями при отсутствии секвестральных полостей и секвестров;
привычный вывих, нестабильность крупных суставов;
остеоартрозы крупных суставов;
хронические синовиты и бурситы различной локализации, тендовагиниты, периодически обостряющиеся и вторичные синовиты;
воспалительные болезни мышц, сухожилий, фасций и нейромиозит различной локализации;
периодически обостряющиеся поражения мышц (инфекционного, токсического и травматического происхождения);
остеохондроз позвоночника с вторичными неврологическими расстройствами и без них (при наличии обострении в предыдущее 2 года);
спондилез, спондилоартроз, артроз межостистый, без резких ограничений подвижности позвоночника, сопровождающиеся местными и отраженными синдромами;
последствия переломов позвоночника;
последствия переломов костей туловища и конечностей с замедленной консолидацией;
состояние после хирургических операций по поводу посттравматических деформации конечностей;
посттравматические (послеожоговые) контрактуры, в том числе после реконструктивных операций.
12. Болезни мочеполовой системы:
состояние после перенесенной острой гломерулярной (тубулоинтерстициальной) болезни почек (в ближайшие 2 года после выздоровления);
хронические заболевания почек с незначительным нарушением или без нарушения функции;
хронический пиелонефрит вне обострения;
мочекаменная болезнь;
хронический простатит, орхоэпидидимит в стадии ремиссии (при наличии обострении в предыдущее 2 года);
состояние после оперативного лечения мочекаменной болезни не ранее чем через 3 месяца после извлечения конкрементов.
воспалительные болезни женских половых органов с незначительными (умеренными) клиническими проявлениями в стадии ремиссии (при наличии обострении в предыдущее 2 года);
эндометриоз с клиническими проявлениями (І-ІІІ стадии) в стадии ремиссии (при наличии обострении в предыдущее 2 года);
нарушения овариально-менструальной функции (аменорея, меноррагия, гипоменорея, альгодисменорея);
бесплодие (первые 3 года после установления диагноза);
состояние после хирургического лечения заболеваний женских половых органов (в ближайшие 2 года после операции).
13. Прочие показания:
последствия отравлений лекарственными средствами, компонентами ракетного топлива, другими токсическими веществами;
острое или хроническое воздействие электромагнитных полей, лазерного и (или) ионизирующего излучения;
последствия воздействия неблагоприятных факторов полета (для летчиков, штурманов и членов летного экипажа);
по возвращению из миротворческой операции (в течение года после возвращения).
Приложение 3
к Правилам военно-медицинского
(медицинского) обеспечения
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп
воинской части и учреждения
Направление на санаторно-курортное лечение

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.11.2025 № 1533 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. _____________________________________________________________ жіберіледі
(санаториялық-курорттық ұйымның атауын көрсету)
2. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________________________________
3. Жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________________
4. Әскери атағы ____________________________________________________________
5. Туған күні _______________________________________________________________
6.Еңбек сіңірген жылдары (әскери зейнеткерлер үшін) ____________________________
7. Әскери бөлім мен мекеме __________________________________________________
8. Санаториялық-курорттық емделу үшін көрсеткіші _____________________________
__________________________________________________________________________
9. Санаторийге кіретін күн ___________________________________________________
Командир (бастық) _________________________________________________________
(әскери атағы, қолтаңбасы, инициалдары мен тегі)
М.О. (әскери бөлім мен мекеменің елтаңбалы мөрі)
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің
әскери-медициналық
(медициналық) қамтамасыз
ету қағидаларына
4-қосымша
Санаторийлік-курорттық емделуге жіберу үшін жалпы қарсы көрсеткіштер
1. Әртүрлі жиі қайталанатын және көп қан кету, гемоглобин мөлшері 80 г/л төмен айқын байқалған анемия.
2. Әртүрлі этиологиядағы жиі қайталантын генерализделген құрысу.
3. Жіті инфекциялық аурулар.
4. Туберкулездің барлық нысандарының белсенді дәрежесі.
5. Қатерлі ісіктер (III-IV сатыдағы).
6. ІІІ дәрежеден жоғары тыныс алу функциясының жетіспеушілігі.
7. Фебрильді безгек немесе шығу тегі белгісіз субфебрильді безгек.
8. Ауыр білінетін аурулардың болуы.
9. Декомпенсация дәрежесіндегі ауру, атап айтқанда түзелмейтін метаболикалық аурулар (қант диабеті, микседема, тиреотоксикоз және басқалары), бауырдың, ұйқы безінің ІІІ дәрежелі функционалдық жетіспеушілігі.
10. Жыныс жолмен берілетін аурулар (мерез, соз, трихомоноз және басқалар).
11. Іріңді тері аурулары, жұқпалы тері аурулары (қышыма, саңырауқұлақ аурулары және басқалар).
12. Психикалық және мінез-құлық бұзылуы – стационарлық емдеу талап етілетін психопатологиялық жай-күй.
13. Жүрек ырғағының күрделі бұзылуы, NYHA жіктемесі бойынша IV ФК-ға сәйкес СН.
14. Әртүрлі іріңді (өкпе) аурулар, елеулі интоксикация кезінде.

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 03.11.2025 № 1533 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Направляется в ____________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование санаторно-курортной организации)
2. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________
3. Индивидуальный идентификационный номер ___________________________
4. Воинское звание ___________________________________________________
5. Дата рождения _____________________________________________________
6. Выслуга лет (для военных пенсионеров) _______________________________
7. Войсковая часть и учреждение _______________________________________
8. Показания для санаторно-курортного лечения __________________________
___________________________________________________________________
9. Дата заезда в санаторий ____________________________________________
Командир (начальник)
___________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы имени и фамилия)
М.П.
(гербовая печать воинской части и учреждения
Приложение 4
к Правилам военно-
медицинского
(медицинского) обеспечения
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Общие противопоказания для направления на санаторно-курортное лечение
1. Часто повторяющиеся или обильные кровотечения различного происхождения, выраженная анемия с уровнем гемоглобина менее 80 г/л.
2. Частые генерализованные судороги различной этиологии.
3. Острые инфекционные заболевания.
4. Активная стадия всех форм туберкулеза.
5. Злокачественные новообразования (III-IV стадии).
6. Недостаточность функции дыхания более III степени.
7. Фебрильная лихорадка или субфебрильная лихорадка неизвестного происхождения.
8. Наличие сложных сопутствующих заболеваний.
9. Заболевания в стадии декомпенсации, а именно, некорректируемые метаболические болезни (сахарный диабет, микседема, тиреотоксикоз и другие), функциональная недостаточность печени, поджелудочной железы III степени.
10. Заболевания, передающие половым путем (сифилис, гонорея, трихомоноз и другие).
11. Гнойные болезни кожи, заразные болезни кожи (чесотка, грибковые заболевания и другие).
12. Психические и поведенческие расстройства - психопатологические состояния, требующие стационарного лечения.
13. Осложненные нарушения ритма сердца, СН согласно IV ФК по классификации NYHA.
14. Различные гнойные (легочные) заболевания, при значительной интоксикации.

15. Кез келген жердегі эхинококк және басқа да паразиттер.
16. Жіті остеомиелит.
17. Терең көктамырдың жіті тромбозы.
18. Күніне 2-3 сағат ішінде сауығу бағдарламасына белсенді қатысуға кедергі келтіретін өзге де болатын аурулар бар болған кезде

15. Эхинококк любой локализации и другие паразиты.
16. Острый остеомиелит.
17. Острый тромбоз глубоких вен.
18. При наличии иных сопутствующих заболеваний, которые препятствуют активному участию в программе по реабилитации в течение 2-3 часов в день