Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21858 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 64) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21858.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
В соответствии с подпунктом 64) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Утвердить:
1) правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) методику формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому планированию
и реформам Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-309/2020 бұйрыққа
1-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 64) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде (бұдан әрі – ТМККК) және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде (бұдан әрі – МӘМС) көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімшілік деректер – алғашқы статистикалық деректерді қоспағанда, әкімшілік дереккөздер қалыптастыратын жеке немесе заңды тұлға жөніндегі жеке-дара сандық (сандар көмегімен өлшенетін) және (немесе) сапалық (белгілі бір қағидат және (немесе) белгі бойынша құрылған) деректер және шаруашылық бойынша есепке алу деректері;
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) денсаулық сақтау субъектілері – денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын жеке тұлғалар;
5) емделіп шығу жағдайы – пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын шарттарда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;

от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-309/2020
Правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 64) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) административные данные – индивидуальные количественные (измеряемые с помощью чисел) и (или) качественные (выстроенные по определенному принципу и (или) признаку) данные по физическому или юридическому лицу и данные похозяйственного учета, формируемые административными источниками, за исключением первичных статистических данных;
2) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
4) субъекты здравоохранения – организации здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
5) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;

6) жеке әріптес – "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – МЖӘ туралы ҚР Заңы) сәйкес мемлекеттік әріптестер ретінде әрекет ететін тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
7) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
8) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі – МЭТ) – ТМККК шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға ақы төлеу үшін клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;
9) медициналық ақпараттық жүйе – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
10) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) – МЖӘ туралы ҚР Заңында айқындалған белгілерге сәйкес келетін мемлекеттік әріптес пен жеке әріптес арасындағы ынтымақтастық нысаны;
11) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру –қордың активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
12) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесі – МӘМС жүйесіне қатысушылар арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
13) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті – бұл жекеше әріптес пен денсаулық сақтау ұйымына төленуге тиіс тарифтің жиынтық сомасын түзету үшін пайдаланылатын коэффициент;
14) пайдалану шығыстары – пайдаланылатын жүйелерді, машиналарды, жабдықтарды, ғимараттар мен басқа да шығыстарды жұмысқа қабілетті жағдайда ұстаумен байланысты шығыстар;
15) пилоттық тестілеу – жаңа тарифтерді қолдану перспективаларын зерттеу, талдау және тәуекелдерін барынша азайту мақсатында белгілі бір кезеңде медициналық қызметтердің белгілі бір түрлеріне ақы төлеуді қамту үшін әзірленген және бұрын қолданылмаған тарифтерді іс жүзінде қолдану;
16) референттік денсаулық сақтау субъекттері – ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде тарифтерді әзірлеу және қайта қарау үшін ақпарат беру жөніндегі денсаулық сақтау субъектілері;
17) стационарлық науқастың медициналық картасы – уәкілетті орган бекіткен және пациенттердің денсаулық жағдайы стационарда көрсетілген медициналық көмектің сипатын сапасы мен көлемін, көрсететін деректер туралы жазбалар арналған денсаулық сақтау саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының нысаны;

6) частный партнер – индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением лиц, выступающих государственными партнерами в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственно-частном партнерстве" (далее – Закон РК о ГЧП), заключившие договор государственно-частного партнерства;
7) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
8) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках ГОБМП;
9) медицинская информационная система – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
10) государственно-частное партнерство (далее – ГЧП) – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным Законом РК о ГЧП;
11) обязательное социальное медицинское страхование – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда;
12) система обязательного социального медицинского страхования – это совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы ОСМС;
13) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП – это коэффициент, который используется для корректировки итоговой суммы тарифа, подлежащей выплате частному партнеру и организациям здравоохранения;
14) эксплуатационные расходы – издержки, связанные с поддержанием в работоспособном состоянии используемых систем, машин, оборудования, здания и прочие расходы;
15) пилотное тестирование – практическое применение разработанных и ранее не применявшихся тарифов, включающее оплату определенных видов медицинских услуг в определенный период, с целью исследования, анализа перспектив и минимизации рисков применения новых тарифов;
16) референтный субъект здравоохранения – субъект здравоохранения по предоставлению информации для разработки и пересмотра тарифов в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
17) медицинская карта стационарного больного – форма учетной и отчетной документации в области здравоохранения, утвержденная уполномоченным органом и предназначенная для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи в стационаре;

18) тариф – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде түзету коэффициенттерін ескере отырып есептелген медициналық қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің құны;
19) тарификатор – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде мамандандырылған медициналық көмектің медициналық қызметтеріне тарифтер тізбесі;
20) тарифтерді қалыптастыру – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызмет көрсету кешені) жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау және бекіту процесі;
21) тарифті қайта қарау – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелерімен МӘМС табыс жүйесі мен ТМККК бюджетінің тепе-теңдігін қамтамасыз ету үшін жаңа тарифтерді әзірлеу және бекіту, қолданыстағы тарифтерді қайта қарау мен бекіту процесіндегі уәкілетті органмен жүзеге асырылатын тариф өлшемінің жоғарылауы немесе төмендеуі;
22) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі – бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін медициналық көмектің көлемі;
23) төсек-күн тарифі – пациенттің стационар жағдайында өткізген бір күні үшін ақы төлеуге арналған тариф;
24) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі – цифрлық денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар.
3. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тариф қалыптастыру процесі мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) медициналық көмектің қолжетімділігі – тарифтерді қалыптастыру, сондай-ақ оларды жетілдіру ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық көмекке халықтың қолжетімділігін төмендетуге алып келмеуі қажет;
2) ашықтық – таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қоспағанда, тарифтерді қалыптастыру нәтижелерін міндетті түрде жариялау;
3) нәтижелілік – Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесін дамытудың стратегиялық мақсаттарына, бағыттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағдарланған медициналық көмектің (көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша тарифтерді қалыптастыру;
4) шынайылық – тарифтер өлшемдерінің бюджетпен бекітілген (нақтыланған, түзетілген) көрсеткіштерімен және қор активтерінің өлшемдерімен сай болуы;
5) реттілік – тарифтерді қалыптастыру процесіне қатысатын барлық тұлғалардың қабылданған шешімдерді сақтауы;
6) негізділік – бекітілген жоспарға сәйкес жаңа тарифтерді әзірлеу және (немесе) қолданыстағы тарифтерді қайта қарау қажеттілігін айқындайтын нормативтік құқықтық актілер мен басқа да құжаттар негізінде тарифтерді қалыптастыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бюджет қаражаты мен Қор активтерін пайдалану;

18) тариф – стоимость единицы медицинской услуги или комплекса медицинских услуг, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов, при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
19) тарификатор – перечень тарифов на медицинские услуги специализированной медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
20) формирование тарифов – процесс разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемых в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
21) пересмотр тарифа – повышение или снижение размера тарифа, осуществляемое уполномоченным органом в процессе разработки и утверждения новых, пересмотра и утверждения действующих тарифов для обеспечения сбалансированности бюджета ГОБМП и доходов системы ОСМС с обязательствами по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
22) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
23) тариф за койко-день – тариф для оплаты за день, проведенный пациентом в условиях стационара;
24) субъект цифрового здравоохранения – физические и юридические лица, государственные органы, осуществляющие деятельность или вступающие в общественные отношения в области цифрового здравоохранения (далее – субъект информатизации).
3. Процесс формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, основывается на принципах:
1) доступности медицинской помощи – формирование тарифов, а также их совершенствование не приводит к ухудшению доступности населения к медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) прозрачности – обязательное опубликование результатов формирования тарифов, за исключением служебной информации ограниченного распространения;
3) результативности – формирование тарифов по видам медицинской помощи (услугам), ориентированных на достижение стратегических целей, направлений и задач развития системы здравоохранения Республики Казахстан;
4) реалистичности – соответствие размеров тарифов с утвержденными (уточненными, скорректированными) показателями бюджета и размерами активов фонда;
5) последовательности – соблюдение всеми лицами, принимающими участие в процессе формирования тарифов, принятых решений;
6) обоснованности – формирование тарифов на основе нормативных правовых актов и других документов, определяющих необходимость разработки новых и (или) пересмотр действующих тарифов в соответствии с утвержденным планом, а также использование бюджетных средств и активов фонда в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

7) жүйелілік – тарифтерді жоспарлы түрде қайта қарау тұрақты жүргізіліп отырады, бірақ жылына бір реттен артық емес.
2-тарау. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру тәртібі
4. Медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру үшін уәкілетті орган тариф белгілеу мәселелері бойынша ақпарат жинауды, өңдеуді, сақтауды, талдауды және ұсынуды жүзеге асыратын жұмыс органын айқындайды.
5. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) арналған тарифтерді қалыптастыру бойынша жұмыс жоспарын (бұдан әрі – жоспар) бекіту;
2) жұмыс органының референтті денсаулық сақтау субъекттерін іріктеуі;
3) тарифті есептеу үшін қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты жинақтау;
4) жоспар негізінде немесе денсаулық сақтау субъектілердің бастамасы бойынша тарифтерді есептеу және модельдеу;
5) уәкілетті органның шешімі негізінде тарифтерді пилоттық тестілеу;
6) тариф өлшемдерін қарау, келісу және бекіту.
6. Жоспар жобасын әзірлеуді жұмыс органы жыл сайын жоспарланған жылдың алдындағы жылдың соңына дейін мыналарды ескере отырып жүзеге асырады және уәкілетті орган бекітеді:
1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы басымдықтар;
2) Қазақстан Республикасында диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдістерін қолдану арқылы қамтамасыз енгізу;
3) денсаулық сақтау субъектілерінің негізделген ұсыныстары;
4) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді көрсету бойынша міндеттемелермен ТМККК бюджеті мен МӘМС жүйесі табыстарының теңгерімділігі.
Жоспар жобасын әзірлеу жаңа тарифтерді енгізу және қолданыстағы тарифтерді қайта қарау бойынша іс-шараларды айқындай отырып медициналық көмек (көрсетілетін қызметтің) түрлері бөлінісінде жүзеге асырылады.
7. Жоспар уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және қордың корпоративтік сайтында орналастырылады.
8. Бекітілген жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу жарты жылда бір рет келесі жағдайларда жүргізіледі:
1) медициналық көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлерін немесе медициналық көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеу әдістерін жетілдіруді көздейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдау арқылы жүзеге асырылады;
2) денсаулық сақтау саласындағы медициналық қызмет көрсету стандарттарының жетілдірілуі;

7) регулярности – плановый пересмотр тарифов осуществляется на постоянной основе, но не чаще одного раза в год.
Глава 2. Порядок формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС
4. Для формирования тарифов на медицинские услуги уполномоченным органом определяется рабочий орган, осуществляющий сбор, обработку, хранение, анализ и предоставление информации по вопросам тарифообразования.
5. Формирование тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, осуществляется в следующем порядке:
1) утверждение плана работ по формированию тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – план);
2) отбор референтных субъектов здравоохранения рабочим органом;
3) сбор финансово-экономической, статистической и клинической информации для расчета тарифов;
4) расчет и моделирование тарифов на основе плана или по инициативе субъекта здравоохранения;
5) пилотное тестирование тарифов на основании решения уполномоченного органа;
6) рассмотрение, согласование и утверждение размера тарифов;
6. Разработка проекта плана осуществляется ежегодно рабочим органом и утверждается уполномоченным органом до конца года, предшествующего планируемому году, с учетом:
1) приоритетов в области здравоохранения согласно документам системы государственного планирования Республики Казахстан;
2) применения в Республике Казахстан новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации;
3) обоснованных предложений субъектов здравоохранения;
4) сбалансированности бюджета ГОБМП и доходов системы ОСМС с обязательствами по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
Разработка проекта плана осуществляется в разрезе видов медицинской помощи (услуги) с определением мероприятий по введению новых и пересмотру действующих тарифов.
7. План размещается на официальном интернет - ресурсе уполномоченного органа и корпоративном сайте фонда.
8. Внесение изменений и дополнений в утвержденный план допускается не чаще одного раза в полугодие в случаях:
1) принятия нормативных правовых актов, предусматривающих новые виды медицинских услуг или совершенствование методов оплаты за медицинские услуги;
2) совершенствования стандартов оказания медицинской помощи в области здравоохранения;

3) Қазақстан Республикасында диагностика, емдеу және медициналық оңалтудың жаңа әдістерін қолдану арқылы қамтамасыз етіледі.
9. Референттік денсаулық сақтау субъектілерін іріктеуді жұмыс органы медициналық көмектің (көрсетілетін қызметтің) бейіндерін ескере отырып, мынадай өлшемшарттардың негізінде жүзеге асырады:
1) денсаулық сақтау субъектісінің ТМККК шеңберінде және (немесе) тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау жоспарланған МӘМС жүйесінде іріктеу күнінің алдындағы кемінде үш жыл кезең ішінде медициналық қызметтер көрсетуі;
2) Кодекстің 25-бабының сәйкес қолданыстағы аккредиттеу туралы куәліктің болуы;
3) үш түрлі облыстың (республикалық маңызы бар қалалардың) біреуі бойынша кемінде үш денсаулық сақтау субъектісін іріктеу арқылы аумақтық репрезентативтілік;
4) денсаулық сақтау субъектілерінің медициналық көмек көрсетуге байланысты нақты шығындарының дербестендірілген есебін жүзеге асыруға мүмкіндік беретін медициналық ақпараттық жүйелердің болуы;
5) тарифтерді әзірлеу және қайта қарау жоспарланған медициналық көрсетілетін қызметтердің үлес салмағы көпбейінді денсаулық сақтау ұйымдары үшін он пайыздан төмен болмауы, ал мамандандырылған денсаулық сақтау субъектілері үшін елу пайыздан төмен болмауы.
Денсаулық сақтау субъектісі осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген кемінде екі өлшемшарт болған кезде референтті болып есептеледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Жұмыс органы денсаулық сақтаудың референттік субъектілерінің тізбесін қалыптастырады және жоспар бекітілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жібереді.
11. Референттік денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесін уәкілетті орган келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды және бекітеді.
12. Жұмыс органы референттік денсаулық сақтау субъектілерінің тізбесі бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұл туралы референттік денсаулық сақтау субъектілерін еркін нысанда жазбаша түрде хабардар етеді.
13. Референттік денсаулық сақтау субъектілері осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген хабарламаны алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде жұмыс органының негіздейтін құжаттарды (шарттарды, шот-фактураларды, қаржылық құжаттарды, ішкі құжаттарды) қоса бере отырып, қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты ұсынады.
КШТ әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;

3) применения в Республике Казахстан новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации.
9. Отбор референтных субъектов здравоохранения осуществляется рабочим органом с учетом видов медицинской помощи (услуги) на основании следующих критериев:
1) оказание субъектом здравоохранения медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, по которым запланированы разработка и (или) пересмотр тарифов, в течение не менее трехлетнего периода, предшествующего дате отбора;
2) наличие действующего свидетельства об аккредитации, согласно статьи 25 Кодекса;
3) территориальная репрезентативность путем отбора не менее трех субъектов здравоохранения по одному из трех различных областей (городов республиканского значения и столицы);
4) наличие медицинских информационных систем, позволяющих осуществлять персонифицированный учет фактических затрат субъектов здравоохранения, связанных с оказанием медицинской помощи;
5) удельный вес медицинских услуг, по которым запланирована разработка или пересмотр тарифов, не ниже десяти процентов для многопрофильных субъектов здравоохранения и не ниже пятидесяти процентов для специализированных субъектов здравоохранения.
Субъект здравоохранения считается референтным при наличии не менее двух критериев, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
10. Рабочий орган формирует перечень референтных субъектов здравоохранения и отправляет в уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней после утверждения плана.
11. Перечень референтных субъектов здравоохранения рассматривается и утверждается уполномоченным органом в течение десяти рабочих дней со дня поступления.
12. Рабочий орган в течение трех рабочих дней со дня утверждения перечня референтных субъектов здравоохранения в письменном виде в произвольной форме уведомляет об этом референтные субъекты здравоохранения.
13. Референтные субъекты здравоохранения в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления, предусмотренного пунктом 12 настоящих Правил, предоставляют рабочему органу финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию с приложением обосновывающих документов (договора, счета-фактуры, финансовые документы, внутренние документы).
Для разработки и (или) пересмотра КЗГ предоставляются:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на один пролеченный случай" согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Денсаулық сақтау субъектісінің алаңы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) объектінің техникалық паспортының көшірмесі;
4) штат кестесінің көшірмесі;
5) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Төсек қоры туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
6) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
7) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес "Орындалған консультациялық-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
8) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Орындалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
9) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес "Анестезиология, реанимотология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен пациенттердің саны туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
10) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Нақты бос емес ставкалар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
11) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес "Персоналға жұмсалатын шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
12) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес "Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
13) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2022 № ҚР ДСМ-24 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
14. Жұмыс органы мынадай формула бойынша репрезентативтілікті қамтамасыз ету үшін шығарылған пациенттердің стационарлық науқастың медициналық карталарының көшірмелерін іріктеуді жүзеге асырады:
– стандарттық ауытқу;
– бас жиынтықтан әрбір жағдайдың болу ұзақтығы;
– бас жиынтықтың болуының орташа ұзақтығы;
– жағдайлар саны.
Аурулар тарихының тізімін қалыптастыру аурудың қайта қаралатын түрі бойынша жүзеге асырылады.
Алдын ала іріктеу әрбір денсаулық сақтау субъектісіндегі бас жиынтықтан мынадай өлшемшарттар бойынша қалыптастырылады:

2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Площадь субъекта здравоохранения" согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) копия технического паспорта объекта;
4) копия штатного расписания;
5) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о коечном фонде" согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о потреблении лекарственных средств и изделий медицинского назначения (в том числе реагентов)" согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о количестве выполненных консультативно-диагностических услугах" согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
8) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о выполненных хирургических операциях" согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
9) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии" согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
10) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о фактически занимаемых ставках" согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
11) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о расходах на персонал" согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
12) форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом" согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
13) исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2022 № ҚР ДСМ-24 (вводится в действие с 01.01.2023); с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024); от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Рабочим органом осуществляется отбор копий медицинских карт стационарного больного выписанных пациентов для обеспечения репрезентативности, по следующей формуле:
, где:
– стандартное отклонение;
– длительность пребывания каждого случая из генеральной совокупности;
– средняя длительность пребывания генеральной совокупности;
– количество случаев.
Формирование списка историй болезней осуществляется по пересматриваемому виду заболевания.
Предварительная выборка формируется из генеральной совокупности в каждом субъекте здравоохранения по следующим основным критериям:

1) тәуліктік стационар түрі;
2) жынысы көрсетілмеген немесе белгісіз жағдайлар алып тасталады;
3) кез келген жағдайдың төсек күні +2 сенімгерлік интервал шегінде болады, яғни + 95.5 % жағдай.
АХЖ-9 және АХЖ-10 әрбір коды үшін қорытынды стратификацияланған іріктеме алдын ала іріктеуден қалыптастырылады және әрбір денсаулық сақтау субъектісінде осы іріктеменің 30-50 %-ын құрайды (жылына кемінде 30 жағдай және 120 жағдайдан аспайды);
Тарификаторды әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес "Медициналық көрсетілетін қызметтер құнының калькуляциясы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес "Жүкқұжаттар шығыстарын есептеуге арналған денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
МЭТ әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін:
1) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Бір емделіп шыққан жағдайға арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
2) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес "Медицина персоналының жалақысы бойынша шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
3) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
4) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес "Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
5) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес "Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан;
6) осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес "Жүкқұжаттар шығыстарын есептеуге арналған денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан.
Тарифті әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін бір төсек-күні үшін осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес "Кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан ұсынылады.
Есептік орташа құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифті әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес "Қаржыландыру көлемі және кезекті жоспарлы кезеңге есептік орташа құны бойынша емделіп шығу жағдайларының саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан ұсынылады.
Медициналық авиацияның көлік қызметтеріне тарифті әзірлеу және (немесе) қайта қарау үшін авиациялық көлік қызметтерін көрсететін қызметтер берушілердің баға ұсыныстары (кемінде 3 баға ұсынысы) ұсынылады.

1) круглосуточный тип стационара;
2) исключаются случаи с неуказанным или неопределенным полом;
3) койко-день любого случая лежит в пределах доверительного интервала ± 2, т.е. ± 95.5 % случаев.
Итоговая стратифицированная выборка для каждого кода МКБ-9 и МКБ-10 формируется из предварительной выборки и составляет 30-50 % этой выборки в каждом субъекте здравоохранения (не менее 30 и не более 120 случаев в год);
Для разработки и (или) пересмотра тарификатора предоставляются:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Калькуляция стоимости медицинских услуг" согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
Для разработки и (или) пересмотра МЭТ предоставляются:
1) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай" согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала" согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
3) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения" согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
4) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов" согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
5) форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги" согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
6) форма, предназначенная для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
Для разработки и (или) пересмотра тарифа за один койко-день предоставляется форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период" согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Для разработки и (или) пересмотра тарифа за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости предоставляется форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству пролеченных случаев по расчетной средней стоимости на очередной плановый период" согласно приложению 21 к настоящим Правилам.
Для разработки и (или) пересмотра тарифа на транспортные услуги медицинской авиации предоставляются ценовые предложения поставщиков, оказывающих авиационные транспортные услуги (не менее 3 ценовых предложений).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Осы Қағидалардың 13 және 14-тармақтарында енгізілмеген тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау жағдайында жұмыс органы референттік денсаулық сақтау субъектілерінен уәкілетті органмен алдын ала келісілген нысандар бойынша қаржылық-экономикалық, статистикалық және клиникалық ақпаратты сұратады.
16. Ақпараттандыру субъектісі жауапты адамның деректерін және талап етілетін қол жеткізу мерзімін көрсете отырып, ресми сұрау салу ұсынылғаннан кейін жұмыс органына электрондық ақпараттық ресурстарға және денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелеріне рұқсат береді. Жұмыс органы жеке тұлғалардың (пациенттердің) дербес медициналық деректерін қорғауды қамтамасыз ететін Кодекстің 62-бабының талаптарына сәйкес ұсынылған қолжетімділікті пайдаланады.
17. Референттік денсаулық сақтау субъектілер жұмыс органына осы Қағидалардың 13 және 14-тармақтарында көрсетілген ақпаратты "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – электрондық құжат туралы ҚР Заңы) мынадай талаптарға сәйкес электрондық және (немесе) қағаз форматта ұсынады:
1) өтінім материалдары тігіледі, нөмірленеді және ол болған кезде мөрмен және референттік денсаулық сақтау субъектісі басшысының немесе оны алмастыратын адамның немесе құзыретіне бухгалтерлік есеп және қаржы мәселелері кіретін басшы орынбасарының қолымен расталады;
2) қаржы құжаттарына референтті денсаулық сақтау субъектісінің басшысы және бас бухгалтері немесе оларды алмастырушы адамдар қол қояды және референтті денсаулық сақтау субъектілерің мөрімен бар болғанда куәландырады;
3) электрондық форматта ұсынылатын ақпаратты Қазақстан Республикасының электрондық құжат туралы Заңына сәйкес референттік денсаулық сақтау субъектілері рәсімдейді.
18. Бірнеше көздерден алынған статистикалық деректер сәйкес келмеген жағдайда, жұмыс органы есептеу үшін ең аз сандық көрсеткіштері бар статистикалық деректерді қабылдайды.
19. Жұмыс органы осы Қағидалардың 13 және 14-тармақтарында көрсетілген ақпаратты алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылған материалдардың толықтығын тексереді және материалдарды қарауға қабылдағаны туралы еркін нысанда жазбаша түрде денсаулық сақтаудың референттік субъектілеріне хабарлайды немесе пысықтауға қайтарады.
20. Тарифтерді есептеуді және модельдеуді жоспар негізінде жұмыс органы орындайды және ол мынадай іс-шараларды қамтиды:

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
15. В случае разработки и (или) пересмотра тарифов, не включенных в пунктах 13 и 14 настоящих Правил, рабочий орган запрашивает у референтных субъектов здравоохранения финансово-экономическую, статистическую и клиническую информацию по формам, предварительно согласованным с уполномоченным органом.
16. Субъект информатизации предоставляет рабочему органу доступ к электронным информационным ресурсам и информационным системам здравоохранения после предоставления официального запроса с указанием данных ответственного лица и требуемого срока действия доступа. Рабочий орган использует предоставленный доступ в соответствии с требованиями статьи 62 Кодекса, обеспечивающей защиту персональных медицинских данных физических лиц (пациентов).
17. Референтные субъекты здравоохранения предоставляют рабочему органу информацию, указанную в пунктах 13 и 14 настоящих Правил в бумажном или электронном формате согласно Закону Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон РК об электронном документе) в соответствии со следующими требованиями:
1) материалы заявки прошиваются, пронумеровываются и заверяются печатью при ее наличии и подписью руководителя референтного субъекта здравоохранения, либо лицом, замещающим его, либо заместителем руководителя, в компетенцию которого входят вопросы бухгалтерского учета и финансов;
2) финансовые документы подписываются руководителем и главным бухгалтером референтного субъекта здравоохранения либо лицами, замещающими их, и заверяются печатью референтного субъекта здравоохранения при ее наличии;
3) информация, предоставляемая в электронном формате, оформляется референтными субъектами здравоохранения в соответствии с Законом РК об электронном документе.
18. В случае расхождения статистических данных, полученных из нескольких источников, рабочий орган принимает для расчета статистические данные с наименьшими численными показателями.
19. Рабочий орган не позднее десяти рабочих дней со дня получения информации, указанной в пунктах 13 и 14 настоящих Правил, проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде в произвольной форме уведомляет референтные субъекты здравоохранения о принятии материалов к рассмотрению или возвращает на доработку.
20. Расчет и моделирование тарифов, выполняется рабочим органом на основе плана и включает следующие мероприятия:

1) алынған нәтижелерді есептеулер мен сараптамалар жүргізу;
2) тарифтерді есептеулер нәтижелерін модельдеу;
3) тариф түрін таңдау бойынша ұсыныстарды әзірлеу;
4) тарифтер тізбесінің жобасын қалыптастыру;
5) уәкілетті органдарға тарифтерді модельдеу және есептеу нәтижелерін ұсыну.
21. Жұмыс органы тарифтерді есептеу және модельдеу алдында алынған ақпаратқа олардың медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарына және клиникалық хаттамаларға сәйкестігі және ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде дәрілік заттың немесе медициналық мақсаттағы бұйымның саудалық атауына немесе дәрілік заттың халықаралық патенттелмеген атауына немесе медициналық мақсаттағы бұйымның техникалық сипаттамасына арналған шекті бағаларына сәйкестігі нысанына талдау жасайды.
Дәрілік заттарға, медициналық мақсаттағы бұйымдарға және медициналық мақсаттағы бұйымдардың шығыс материалдарына шекті бағалар болмаған кезде қолданылатын бағаларды негіздейтін құжаттар (шарттардың көшірмелері және (немесе) әрбір дәрілік зат, медициналық мақсаттағы бұйым және медициналық мақсаттағы бұйымдардың шығыс материалы бойынша кемінде үш прайс-парақ) пайдаланылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Тарифтер есептеуді Әдістемеге сәйкес осы Қағидалардың 17, 19-тармақтарында белгіленген талаптарды ескере отырып, референттік денсаулық сақтау субъекттерден ақпарат алған күннен бастап 6 ай ішінде жұмыс органдары жүзеге асырады.
23. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеу әзірленген және қолданыстағы тарифтердің:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмекті тұтыну көлемі;
2) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызмет көрсетумен байланысты шығыстар кіреді.
24. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеуді жұмыс органы мынадай ақпаратты ескере отырып, тарифтерді есептеу мерзімінде жүзеге асырады:
1) ағымдағы қаржы жылының алдындағы жыл;
2) жыл соңына дейін игеруді ескере отырып, ағымдағы қаржы жылын қамтуға тиіс.
Статистикалық деректер болмаған жағдайда тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеу үшін сараптамалық бағалау негізінде айқындалған деректер қолданылады.
25. Тарифтерді есептеу мен модельдеу нәтижелері бойынша жұмыс органы тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау туралы есепті (бұдан әрі – Есеп) қалыптастырады, ол мыналарды қамтиды;
1) есептері нәтижелері және алынған деректерді талдау;
2) есептелген тарифтерді модельдеу нәтижелері;
3) жаңа қызметті қолданған немесе тарифті ауыстырған жағдайда халықаралық тәжірибені көрсете отырып, тариф түрін таңдау бойынша ұсыныстар;

1) проведение расчетов и анализ полученных результатов;
2) моделирование результатов расчета тарифов;
3) разработка предложений по выбору вида тарифа;
4) формирование проекта перечня тарифов;
5) предоставление результатов расчета и моделирования тарифов уполномоченному органу.
21. Перед расчетом и моделированием тарифов рабочим органом выполняется анализ полученной информации на предмет соответствия стандартам организации оказания медицинской помощи и клиническим протоколам и соответствия предельным ценам на торговое наименование лекарственного средства или изделия медицинского назначения, или международное непатентованное наименование лекарственного средства или техническую характеристику изделия медицинского назначения в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
При отсутствии предельных цен на лекарственные средства, изделия медицинского назначения и расходные материалы к изделиям медицинским назначения используются документы, обосновывающие применяемые цены (копии договоров или не менее трех прайс-листов по каждому лекарственному средству, изделию медицинского назначения и расходному материалу к изделиям медицинского назначения).
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
22. Расчет тарифов осуществляется рабочим органом в течение 6 месяцев со дня получения от референтных субъектов здравоохранения информации, с учетом требований, установленных пунктами 17, 19 настоящих Правил в соответствии с Методикой.
23. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется с целью оценки влияния разработанных и действующих тарифов на:
1) объемы потребления медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) расходы, связанные с оказанием медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
24. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется рабочим органом в сроки проведения расчета тарифов с учетом следующей информации:
1) год, предшествующий текущему финансовому году;
2) текущий финансовый год с учетом освоения до конца года.
В случае отсутствия статистических данных для моделирования результатов расчета тарифов применяются данные, определенные на основании экспертной оценки.
25. По итогам расчета и моделирования тарифов рабочий орган формирует отчет о разработке и (или) пересмотре тарифов (далее – Отчет), включающий:
1) результаты расчетов и анализ полученных данных;
2) результаты моделирования рассчитанных тарифов;
3) предложения по выбору вида тарифа с указанием международного опыта в случае применения новой услуги или пересмотра тарифа;

4) тарифтер тізбесінің жобасы.
26. Жұмыс органы есепті жоспарда белгіленген мерзімде немесе уәкілетті органның сұрау салуы негізінде уәкілетті органға жібереді.
27. Уәкілетті орган есепті алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде құзыреті бойынша сұрау салуларды тиісті бөлімшелер мен ведомстволық бағынысты ұйымдарға жібереді, алынған материалдарға сараптама жүргізеді және нысанаға қорытынды қалыптастырады:
1) тарифтерді есептеу және модельдеу нәтижелерінің осы Қағидалардың және (немесе) Әдістеменің талаптарына сәйкестігі;
2) денсаулық сақтау саласындағы Қазақстан Республикасының стратегиялық, бағдарламалық құжаттарына сәйкестігі;
3) тариф түрін таңдау, оның ішінде жаңа тариф түрлерін енгізудің орындылығы;
4) ұсынылған есептелген тарифтерді енгізуге және қолданыстағы тарифтерді қайта қарауға байланысты МӘМС жүйесінің қаражатын қосымша бюджет шығыстары мен шығыстарын жүзеге асырудың орындылығы тұрғысынан қарайды;
5) басқа да медициналық қызметтерге тарифтерді қайта қарау орындылығы мәніне қорытынды қалыптастырады.
28. Жұмыс органы уәкілетті органның сұратуы бойынша тарифтерді есептеу мен модельдеуді жүзеге асыруға негіз болған бастапқы құжаттарды ұсынады.
29. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 27-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша теріс қорытынды қалыптастырған жағдайда, есеп қорытындыны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жұмыс органына пысықтауға қайтарылады.
30. Уәкілетті орган пысықталған есепті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 27 және 28-тармақтарында қарастырылған тәртіпте қайталама қорытынды қалыптастырады.
31. Уәкілетті органның жаңа тарифтерді енгізу және (немесе) қолданыстағы тарифтерді қайта қарау туралы оң шешімі осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген тарифтерді қалыптастыру қағидаттарын сақтауды ескере отырып, мыналарды:
1) оларды енгізу мерзімдері;
2) денсаулық сақтау субъектісі (субъектілері) және (немесе) өңір және (немесе) республика ауқымында тарифтерді пилоттық тестілеуді өткізу қажеттілігі;
3) тарифтерді пилоттық тестілеуді өткізу ұзақтығы;
4) басқа тарифтерді қайта қарау жөніндегі ұсынымдарды көрсете отырып қабылданады.
32. Тарифтерді пилоттық тестілеу уәкілетті органның шешімі негізінде денсаулық сақтау субъектілерінің қатысуымен денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінде жүргізіледі.
33. Тарифтерді пилоттық тестілеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) тарифтерді пилоттық тестілеу рәсімдерін тиісінше іске асыруды қамтамасыз ету үшін жұмыс тобын құру;
2) ақпараттандыру субъектілерінің денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерін әзірлеуі;

4) проект перечня тарифов.
26. Отчет направляется рабочим органом в уполномоченный орган в срок установленный планом или на основании запроса уполномоченного органа.
27. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней со дня получения Отчета рассылает запросы по компетенции в соответствующие подразделения и подведомственные организации, проводит экспертизу полученных материалов и формирует заключение на предмет:
1) соответствия результатов расчета и моделирования тарифов требованиям настоящих Правил и (или) Методики;
2) соответствие стратегическим, программным документам Республики Казахстан в области здравоохранения;
3) целесообразности выбора вида тарифа, в том числе по введению нового вида тарифов;
4) целесообразности осуществления дополнительных бюджетных расходов и расходов средств системы ОСМС в связи с введением предлагаемых рассчитанных и пересмотром действующих тарифов;
5) целесообразности и необходимости пересмотра тарифов на другие медицинские услуги.
28. Рабочий орган предоставляет первичные документы, на основании которых осуществлялись расчет и моделирование тарифов, по запросу уполномоченного органа.
29. В случае формирования уполномоченным органом отрицательного заключения по основаниям, предусмотренным подпунктами 1) и 2) пункта 27 настоящих Правил отчет возвращается рабочему органу на доработку в течение десяти рабочих дней со дня получения заключения.
30. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения доработанного отчета формируют повторное заключение в порядке, предусмотренном пунктами 27 и 28 настоящих Правил.
31. Положительное решение уполномоченного органа о введении новых и (или) пересмотре действующих тарифов принимается с учетом соблюдения принципов формирования тарифов, установленных пунктом 3 настоящих Правил с указанием:
1) сроков их введения;
2) необходимости проведения пилотного тестирования тарифов в масштабах субъекта (субъектов) здравоохранения и (или) региона и (или) республики;
3) продолжительности проведения пилотного тестирования тарифов;
4) рекомендаций по пересмотру других тарифов.
32. Пилотное тестирование тарифов проводится на основании решения уполномоченного органа, в информационных системах здравоохранения, с участием субъектов здравоохранения.
33. Пилотное тестирование тарифов проводится в следующем порядке:
1) создание рабочей группы для обеспечения надлежащей реализации процедур пилотного тестирования тарифов;
2) разработка информационных систем здравоохранения субъектом информатизации;

3) денсаулық сақтау субъектілерінің тарифтерді пилоттық тестілеуді өткізу үшін деректерді денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелеріне енгізу;
4) жұмыс органының денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінен алынған деректерге талдауды жүргізу;
5) тарифтерді пилоттық тестілеу нәтижелері бойынша жұмыс органдарының есебін қалыптастыру.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтау туралы шешім пысықтауды қажет ететін нақты қаржы-экономикалық, статистикалық және клиникалық өлшемдерді қамтиды.
Қаржы жылы ішінде тарифтерді қайта қарау кезінде есепте ағымдағы қаржы жылының өткен есепті кезеңдеріндегі нақты орындалуы ескеріле отырып, деректер қолданылады.
35. Уәкілетті орган жаңа тарифтерді пысықтау және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтау туралы шешім қабылдаған жағдайда:
1) жұмыс органы осындай шешім қабылданған күннен бастап, отыз жұмыс күні ішінде жаңа және (немесе) қайта қаралған тарифтерді пысықтауды жүзеге асырады;
2) уәкілетті орган осы Қағидалардың 27 және 28-тармақтарында көзделген тәртіппен қайта қорытындыны ұсынады.
35-1. Уәкілетті орган Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінің 4-тармағында көзделген девальвация, инфляция, сондай-ақ медициналық көрсетілетін қызметтер мен кешенді медициналық қызметтерді көрсету үшін шығыстарын өтеуді ескере отырып, республикалық бюджетті нақтылаумен байланысты қолданыстағы тарифтерді қайта қарау туралы шешім қабылдаған кезде жұмыс органы қолданыстағы тарифтерді қайта қарауды жүргізеді.
Ескерту. 2-тарау 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.08.2021 № ҚР ДСМ-85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
36. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді Кодекстің 7-бабының 65) тармақшасына сәйкес уәкілетті органның бекітуіне жатады.
37. Қабылдануы осы Қағидалардың 36-тармағында көзделген уәкілетті орган актісінің көшірмесі қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ақпараттандыру субъектісіне, жұмыс органына жіберіледі. Ақпараттандыру субъектісі тиісті ақпаратты алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде электрондық ақпараттық ресурстарға және денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелеріне енгізеді.

3) ввод данных в информационные системы здравоохранения для проведения пилотного тестирования тарифов субъектами здравоохранения;
4) проведение анализа полученных данных из информационных систем здравоохранения рабочим органом;
5) формирование отчета рабочим органом по результатам пилотного тестирования тарифов.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
34. Решение о доработке новых и (или) пересмотре действующих тарифов включает конкретные финансово-экономические, статистические и клинические параметры, требующие доработки.
При пересмотре тарифов в течение финансового года, в расчете применяются данные с учетом фактического исполнения за прошедшие отчетные периоды текущего финансового года.
35. В случае принятия уполномоченным органом решения о доработке новых и (или) пересмотре действующих тарифов:
1) рабочий орган в течение тридцати рабочих дней со дня принятия такого решения осуществляет доработку новых и (или) пересмотр действующих тарифов;
2) уполномоченный орган предоставляет повторное заключение, в порядке, предусмотренном пунктами 27 и 28 настоящих Правил.
35-1. При принятии уполномоченным органом решения о пересмотре действующих тарифов, связанным с уточнением республиканского бюджета с учетом девальвации, инфляции, а также покрытия расходов для оказания медицинских услуг или комплекса медицинских услуг, предусмотренные пунктом 4 Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, рабочим органом проводится пересмотр действующих тарифов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1, в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 20.08.2021 № ҚР ДСМ-85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
36. Тарифы на медицинские услуги, предоставляемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС подлежат утверждению уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 65) статьи 7 Кодекса.
37. Копия акта уполномоченного органа, принятие которого предусмотрено пунктом 36 настоящих Правил, направляется субъекту информатизации, рабочему органу в течение трех рабочих дней со дня принятия. Субъект информатизации вводит соответствующую информацию в электронные информационные ресурсы и информационные системы здравоохранения в течение 10 рабочих дней со дня получения.

38. Уәкілетті органның жаңа тарифтерді енгізуден бас тарту және (немесе) қолданыстағы тарифтерді қайта қарау шешімі осындай шешім қабылдау үшін негіздерді көрсете отырып, осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген тарифтерді қалыптастыру қағидаттарын сақтауды ескере отырып қабылданады.
39. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі уәкілетті органға осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тарифтерді әзірлеуге және (немесе) қайта қарауға, тарифтерді әзірлеуге, қайта қарауға өтініш береді.
40. Уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектінің өтінішін қарайды және "Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі" Қазақстан Республикасының кодексінде белгіленген мерзімде қабылданған шешім туралы хабарлайды.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Егер жоспарда медициналық көмектің (көрсетілетін қызметтің) тиісті түрі бойынша тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау көзделген болса, денсаулық сақтау субъектінің өтінішін уәкілетті орган тарифтерді есептеу және модельдеу үшін жұмыс органына жібереді.
42. Егер тарифтерді әзірлеу, қайта қарау жоспарда көзделмеген жағдайда, уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектінің өтінішін мынадай жағдайларда ескереді:
1) келесі жоспарлы жылға жоспарды қалыптастыру;
2) осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген негіздемелер бойынша бекітілген Жоспарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
43. Егер ақы төлеу үшін тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау жоспарланып отырған диагностика, емдеу және медициналық оңалту әдісі ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға жіберілмесе, уәкілетті орган денсаулық сақтау субъектінің өтінішін қараусыз қалдырады.
Денсаулық сақтау субъектісі ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде Қазақстан Республикасының аумағында диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа әдісін қолдануға тиісті рұқсатты алғаннан кейін уәкілетті органға осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген өтінішті қайта жібереді.
44. Тарифтерді есептеу нәтижелерін модельдеуді жұмыс органы осы Қағидалардың 23 және 24-тармақтарында белгіленген тәртіп пен мерзімде жүзеге асырады.
45. Тарифтерді әзірлеу және (немесе) қайта қарау кезінде жұмыс органы ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге (медициналық қызметтер кешеніне) арналған тарифтердің қолданылуы мен тиімділігіне талдау және мониторинг (бұдан әрі – мониторинг) жүргізеді және тарифтердің әсері туралы өзекті және объективті ақпарат жинауды:

38. Решение уполномоченного органа отклонить введение новых и (или) пересмотр действующих тарифов принимается с учетом соблюдения принципов формирования тарифов, установленных пунктом 3 настоящих Правил, с указанием оснований для принятия такого решения.
39. Субъект здравоохранения, оказывающий медицинскую помощь в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС обращается в уполномоченный орган с заявлением на разработку и (или) пересмотр тарифов, по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам.
40. Уполномоченный орган рассматривает заявление субъекта здравоохранения и уведомляет о принятом решении в сроки, установленные Кодексом Республики Казахстан "Административный процедурно-процессуальный Кодекс Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
41. Заявление субъекта здравоохранения передается уполномоченным органом в рабочий орган для расчета и моделирования тарифов в случае, если разработка и (или) пересмотр тарифов по соответствующему виду медицинской помощи (услуги) предусмотрены планом.
42. В случае, если разработка, пересмотр тарифов не предусмотрены планом, уполномоченный орган учитывает заявление субъекта здравоохранения при:
1) формировании плана на следующий плановый год;
2) внесении изменений и дополнений в утвержденный План по основаниям, предусмотренным пунктом 8 настоящих Правил.
43. В случае, если метод диагностики, лечения и медицинской реабилитации, для оплаты которого планируется разработка и (или) пересмотр тарифов, не допущен к применению на территории Республики Казахстан в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, уполномоченный орган оставляет заявление субъекта здравоохранения без рассмотрения.
Субъект здравоохранения повторно направляет уполномоченному органу заявление, предусмотренное пунктом 39 настоящих Правил, после получения соответствующего разрешения на применение нового метода диагностики, лечения и медицинской реабилитации на территории Республики Казахстан в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
44. Моделирование результатов расчета тарифов осуществляется рабочим органом в порядке и сроки, установленные пунктами 23 и 24 настоящих Правил.
45. При разработке и (или) пересмотре тарифов рабочий орган проводит анализ и мониторинг применения и эффективности тарифов на медицинские услуги (комплекс медицинских услуг), оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС (далее – мониторинг) и осуществляет сбор актуальной и объективной информации о влиянии тарифов на:

1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді тұтыну көлемі;
2) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтердің қолжетімділігі;
3) медициналық қызметтер көрсету саласындағы бәсекелестікті дамыту жүзеге асырады.
46. Мониторингті жұмыс органы тоқсан сайын:
1) ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесіндегі медициналық көмек (қызмет) көрсету түрлері;
2) тарифтердің түрлері бөлінісінде жүзеге асырады.
47. Тарифтерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қамтитын мониторинг туралы есепті жұмыс органы тоқсан сайын және ағымдағы жылдың қараша айында жыл қорытындылары бойынша әзірлейді және уәкілетті органға есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей ұсынады.
48. Тарифтерді қарау, келісу және бекіту осы Қағидалардың 27 - 36-тармақтарында көрсетілген тәртіппен жүзеге асырылады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша

1) объемы потребления медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) доступность оказываемых медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
3) развитие конкуренции в сфере оказания медицинских услуг.
46. Мониторинг осуществляется ежеквартально рабочим органом в разрезе:
1) видов оказания медицинской помощи (услуги) в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) видов тарифов.
47. Отчет о мониторинге, включающем предложения по совершенствованию тарифов формируется рабочим органом ежеквартально и по итогам года в ноябре текущего года и предоставляется уполномоченному органу не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным.
48. Рассмотрение, согласование и утверждение тарифов осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 27 - 36 настоящих Правил.
Приложение 1
К Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования

25=24/23 *20*21*22
Ескертпе:
* - уәкілетті орган бекіткен стационарлық науқастың медициналық картасына сәйкес толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ӘАОЖ – Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші;
АХЖ-9 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі, 9-қайта қарау;
АХЖ-10 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі, 10-қайта қарау;
ДЗ - дәрілік заттар;
ЖСН - жеке сәйкестендiру нөмiрі;
ММБ - медициналық мақсаттағы бұйымдар;
АРҚТБ - анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі;
ХПА - халықаралық патенттелмеген атауы.
Медициналық ұйымның атауы ___________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Бір емделіп шығу жағдайына
арналған тікелей нақты
шығындар бойынша ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей нақты шығындар бойынша ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-3-бағандарда өңірдің атауы және ӘАОЖ бойынша коды көрсетіледі;
8. 4-бағанда денсаулық сақтау субъектісінің атауы көрсетіледі;
10. 5-9-бағандарда пациенттің ЖСН, ауру тарихының нөмірі, емдеуге жатқызу күні, шығару күні, стационарлық бөлімшесінің атауы науқастың медициналық картасына сәйкес үзінді-көшірме көрсетіледі;

25=24/23 *20*21*22
Примечание:
* – заполняется согласно медицинской карты стационарного больного, утвержденной уполномоченным органом
Расшифровка аббревиатур:
КАТО – классификатор административно-территориальных объектов;
МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра;
ЛС – лекарственные средства;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИМН – изделия медицинского назначения
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
МНН – международное непатентованное название.
Наименование медицинской организации _____________________________
Адрес ___________________________________________________________
Адрес электронной почты__________________________________________
Телефон_________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ ________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора
административных данных
"Информация по прямым
фактическим затратам
на один пролеченный случай"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на один пролеченный случай"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по прямым фактическим затратам на один пролеченный случай" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графах 2-3 указываются наименование региона и код по КАТО;
8. В графе 4 указывается наименование субъекта здравоохранения;
10. В графах 5-9 указываются ИИН пациента, номер истории болезни, дата госпитализации, дата выписки, наименование отделения выписки, согласно медицинской карты стационарного больного;

1. Осы түсіндірме "Денсаулық сақтау субъектісінің ауданы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Бөлімшелердің атауы мен саны 8 және 9-қосымшалардағы бөлімшелердің атауларына сәйкес келуі тиіс.
2 тарау. Нысанды толтыру
7. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
8. 2-бағанда зерттелетін кезеңдегі денсаулық сақтау субъектісінің бекітілген штат кестесіне сәйкес бөлімшенің атауы көрсетіледі;
9. 3-бағанда денсаулық сақтау субъектісінің техникалық паспортына сәйкес ауданы бойынша м2-дегі деректер көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
"Төсек қоры туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 3-ТҚ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімшенің атауы
Төсек саны
1
2
3
1
1-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
2
2-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
3
3-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
4
4-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
Қорытынды
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ______________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Төсек қоры туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төсек қоры туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Площадь субъекта здравоохранения" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
6. Наименование и количество подразделений должны соответствовать наименованиям подразделений в приложениях 8 и 9.
Глава 2. Заполнение формы
7. В графе 1 указывается порядковый номер;
8. В графе 2 указывается наименование отделения согласно утвержденному штатному расписанию субъекта здравоохранения за исследуемый период;
9. В графе 3 указывается данные по площади в м2 согласно техническому паспорту субъекта здравоохранения.
Приложение 3
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о коечном фонде"
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 3-КФ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения
Число коек
1
2
3
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения субъекта
здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ______________________________________________________
Электронный адрес исполнителя: ________________________
Приложение к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Информация о коечном фонде"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о коечном фонде"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Төсек қоры туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2 тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда зерттелетін кезеңдегі төсек қоры туралы денсаулық сақтау субъектісінің ішкі бұйрығына сәйкес төсек саны көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат
Индексі: 4-ДЗММБТ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімшенің атауы
Бөлімшеге берілген дәрілік заттардың саны,бірлік
1
2
3
1
1-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
2
2-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
3
3-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
4
4-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
Қорытынды
Медициналық ұйымның атауы ___________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Дәрілік заттар мен
медициналық мақсаттағы
бұйымдарды
(оның ішінде реагенттерді)
тұтыну туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат" нысанды толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о коечном фонде" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения;
8. В графе 3 указывается число коек согласно внутреннему приказу субъекта здравоохранения о коечном фонде за исследуемый период.
Приложение 4 к Правилам
формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Информация о потреблении лекарственных средств и изделий
медицинского назначения (в том числе реагентов)*
Индекс: 4-ПЛСиИМН
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения
Количество отпущенных лекарственных средств в отделения
1
2
3
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Наименование медицинской организации ___________________________
Адрес _________________________________________________________
Адрес электронной почты________________________________________
Телефон_______________________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ ________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о потреблении
лекарственных средств
и изделий
медицинского назначения
(в том числе реагентов)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о потреблении лекарственных средств и изделий медицинского назначения (в том числе реагентов)"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды (оның ішінде реагенттерді) тұтыну туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда зерттелетін кезеңдегі төсек қоры туралы денсаулық сақтау субъектісінің ішкі бұйрығына сәйкес төсек саны көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
"Орындалған консультациялық-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Жұмыс органы
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 5-ОКДҚС
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімшенің атауы
Зерттеулердің/қызметтердің жалпы саны
1
2
3
1
1-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
2
2-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
3
3-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
4
4-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
Қорытынды
Медициналық ұйымның басшысы: _______________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ______________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Орындалған консультациялық-
диагностикалық қызметтердің
саны туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Орындалған консультациялық-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о потреблении лекарственных средств и изделий медицинского назначения (в том числе реагентов)" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения;
8. В графе 3 указывается количество отпущенных лекарственных средств в отделения, согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Приложение 5
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о количестве выполненных консультативно-диагностических услугах"
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 5-КВКДУ
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения
Общее количество исследований/услуг
1
2
3
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Руководитель субъекта здравоохранения: _______________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения субъекта
здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ___________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о количестве
выполненных консультативно-
диагностических услугах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о количестве выполненных консультативно-диагностических услугах"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Орындалған консультациялық-диагностикалық қызметтердің саны туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2 тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда зерттелетін кезеңдегі денсаулық сақтау субъектісінің консультациялық-диагностикалық қызметтерін есепке алудың ішкі журналына сәйкес параклиникалық бөлімшедегі зерттеулердің/қызметтердің жалпы саны көрсетіледі. Бірнеше параклиникалық бөлімшелер болған кезде бөлімшелер бөлінісінде зерттеулердің/қызметтердің жалпы санын көрсету қажет.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
6-қосымша
"Жасалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Жұмыс органы
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 6-ЖХО
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімшенің атауы
Операциялар саны
1
2
3
1
1-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
2
2-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
3
3-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
4
4-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
Қорытынды
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ______________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Жасалған хирургиялық
операциялар туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Жасалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о количестве выполненных консультативно-диагностических услугах" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения;
8. В графе 3 указывается общее количество исследований/услуг в параклиническом отделении, согласно внутренним журналам учета консультативно-диагностических услуг субъекта здравоохранения за исследуемый период. При наличии нескольких параклинических отделений необходимо указать общее количество исследований/услуг в разрезе отделений.
Приложение 6
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о выполненных хирургических операциях"
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 6-ВХО
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения
Количество операций
1
2
3
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Руководитель субъекта здравоохранения: ______________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения субъекта
здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о выполненных
хирургических операциях"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о выполненных хирургических операциях"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Жасалған хирургиялық операциялар туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2 тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда зерттелетін кезеңдегі денсаулық сақтау субъектісінің операциялар журналына сәйкес операциялардың саны көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
7-қосымша
"Анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен пациенттердің саны туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Жұмыс органы
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 7-БТПС
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімшенің атауы
АРҚТБ
1
2
3
1
1-бөлімше (штат кестесіне сәйкес)
2
2-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
3
3-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
4
4-бөлімше ( штат кестесіне сәйкес)
Қорытынды
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ______________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Анестезиология,
реаниматология және қарқынды
терапия бөлімшесіне түскен
пациенттердің саны туралы
ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен пациенттердің саны туралы ақпарат" нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о выполненных хирургических операциях" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения;
8. В графе 3 указывается количество операций согласно журналу операций субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Приложение 7
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии"
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 7-КППО
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения
ОАРИТ
1
2
3
1
Отделение 1 (согласно штатному расписанию)
2
Отделение 2 (согласно штатному расписанию)
3
Отделение 3 (согласно штатному расписанию)
4
Отделение 4 (согласно штатному расписанию)
Итого
Расшифровка аббревиатур:
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии.
Руководитель субъекта здравоохранения: _______________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения субъекта
здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о количестве
пациентов, поступивших в
отделения анестезиологии,
реаниматологии и интенсивной
терапии"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Анестезиология, реаниматология және қарқынды терапия бөлімшесіне түскен пациенттердің саны туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2 тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда зерттелетін кезеңде денсаулық сақтау субъектісінің АРҚТБ науқастарын есепке алу журналына сәйкес Анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінде түскен пациенттердің саны көрсетіледі. Денсаулық сақтау субъектісінде біреуден артық АРҚТБ болған жағдайда әрбір АРҚТБ бойынша деректерді жеке көрсету қажет.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
8-қосымша
"Нақты алынған ставкалар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Жұмыс органы
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 8-НАС
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Құрылымдық бөлімше атауы
Ставкалар саны
1
2
3
1
Қаржылық блок
2
Кадр бөлімі
3
Әкімшілік
4
Кір жуатын орын
5
Тағам блогы/Асхана/Тамақтану
6
Тасымалдау (көлікжай)
7
Медициналық статистика кабинеті
8
Орталық залалсыздандыру бөлімшесі
9
Дәріхана
10
Рентген бөлімшесі (сәулелік диагностика)
11
Ағзаны УДЗ мен функционалды диагностика бөлімшесі
12
Зертхана
13
Физиотерапия
14
Эндоскопия бөлмесі
15
Амбулаториялық бөлімше
16
Мәйітхана
17
Қабылдау бөлімі
18
1-операция блогы
19
2-операция блогы
20
АРҚТБ ересектер
21
АРҚТБ балалар
22
1-бөлімше
23
2-бөлімше
24
3-бөлімше
25
4-бөлімше
Қорытынды
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АРҚТБ – анестезиология, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі
УДЗ – ультра дыбыстық зерттеу.
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: _________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ______________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: _________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Нақты алынған ставкалар
туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Нақты алынған ставкалар туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о количестве пациентов, поступивших в отделения анестезиологии, реаниматологии и интенсивной терапии" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения;
8. В графе 3 указывается количество пациентов, поступивших в отделениях анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии согласно журналу учета больных ОАРИТ субъекта здравоохранения за исследуемый период. В случае наличия в субъекте здравоохранения более одного ОАРИТ необходимо показать данные по каждому ОАРИТ отдельно.
Приложение 8
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о фактически занимаемых ставках"
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 8-ФЗС
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения
Количество ставок
1
2
3
1
Финансовый блок
2
Отдел кадров
3
Администрация
4
Прачечная
5
Пищеблок/Кухня/Питание
6
Транспортировка (гаражи)
7
Кабинет медицинской статистики
8
Центральное стерилизационное отделение
9
Аптека
10
Рентген отделение (лучевой диагностики)
11
Отделение УЗИ и функциональной диагностики
12
Лаборатория
13
Физиотерапия
14
Кабинет эндоскопии
15
Амбулаторное отделение
16
Морг
17
Приемное отделение
18
Операционный блок 1
19
Операционный блок 2
20
ОАРИТ взрослый
21
ОАРИТ детский
22
Отделение 1
23
Отделение 2
24
Отделение 3
25
Отделение 4
Итого
Расшифровка аббревиатур:
ОАРИТ – отделение анестезиологии, реанимации и интенсивной терапии;
УЗИ – ультразвуковое исследование.
Руководитель субъекта здравоохранения: _____________________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения субъекта
здравоохранения: __________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о фактически
занимаемых ставках"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о фактически занимаемых ставках"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Персоналға жұмсалатын шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады;
6. Құрылымдық бөлімшелердің атауы мен саны 2 және 8-қосымшалардағы құрылымдық бөлімшелердің атауларына сәйкес келуі тиіс.
2 тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда 111-114 ерекшеліктер бойынша жалақы теңгемен көрсетіледі;
9. 4-бағанда 121-122 ерекшеліктер бойынша жұмыс берушілердің теңгемен жарналары көрсетіледі;
10. 5-бағанда зерттелетін кезеңдегі денсаулық сақтау субъектісінің бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігінің деректеріне сәйкес жұмыс берушілердің жалақысы мен жарналарының теңгедегі сомасы көрсетіле
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
10-қосымша

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о расходах на персонал" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках;
6. Наименование и количество структурных подразделений должны соответствовать наименованиям структурных подразделений в приложениях 2 и 8.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения;
8. В графе 3 указывается заработная плата по спецификам 111-114 в тенге;
9. В графе 4 указывается взносы работодателей по спецификам 121-122 в тенге;
10. В графе 5 указывается сумма заработной платы и взносы работодателей в тенге согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Приложение 10
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования

161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
163
Жалпыға бірдей мiндеттi орта бiлiм қорының шығындары
164
Шетелдегі стипендиаттардың оқуына ақы төлеу
165
Атқарушылық құжаттарының, сот актiлерiнiң орындалуы
166
Нысаналы салым
167
Ерекше шығындар
169
Өзге де ағымдағы шығындар: (атап көрсету)
Жиыны
Медициналық ұйымның атауы ___________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Персоналға қатысы жоқ
шығыстар туралы ақпарат"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Персоналға қатысы жоқ шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда ерекшелік коды көрсетіледі;
7. 2-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда күрделі шығындар мен негізгі құралдардың тозуын (амортизация) қоспағанда, зерттелетін кезеңдегі денсаулық сақтау субъектісінің бухгалтерлік есебі мен қаржылық есептілігінің деректеріне сәйкес барлық шығындар теңгемен көрсетіледі.
Тегін медициналық
көмектің кепілдік берілген
көлемін шеңберінде және
міндетті әлеуметтік
медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
10-1-қосымша
"Негізгі құралдарды жаңартуға арналған шығыстар туралы ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысаны
Ескерту. Қағида 10-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2022 № ҚР ДСМ-24 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
11-қосымша

161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
163
Затраты Фонда всеобщего обязательного среднего образования
164
Оплата обучения стипендиатов за рубежом
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
166
Целевой вклад
167
Особые затраты
169
Прочие текущие затраты: (расшифровать)
Итого
Наименование медицинской организации _______________________
Адрес______________________________________________________
Адрес электронной почты_____________________________________
Телефон____________________________________________________
Исполнитель________________________________ ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_______________________________________ ________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о расходах,
не связанных с персоналом"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о расходах, не связанных с персоналом" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается код специфики;
7. В графе 2 указывается наименование статей расходов;
8. В графе 3 указывается всего затрат в тенге, за исключением капитальных затрат и износ основных средств (амортизация), согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Приложение 10-1
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Информация о затратах на обновление основных средств"
Сноска. Правила дополнены приложением 10-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 14.03.2022 № ҚР ДСМ-24 (вводится в действие с 01.01.2023); исключено приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Медициналық қызметтер бағасының калькуляциясы" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-2-бағандарда медициналық қызметтердің қолданыстағы тарификаторына сәйкес қызметтің коды мен атауы көрсетіледі. Тарификаторға енгізу үшін жаңа медициналық қызметті ұсыну кезінде 1-бағанда медициналық қызмет кодының орнына "жаңа медициналық қызмет" белгісі қойылады;
7. 3-4-бағандарда мемлекеттік тізілімге (бар болған жағдайда) сәйкес дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың толық атауы және Өндіруші ел (отандық/импорттық) көрсетіледі;
8. 5-бағанда шығару нысаны көрсетіледі: таблетка, ампула, құты, ұнтақ;
9. 6-бағанда өлшем бірлігі көрсетіледі: дәрілік заттар үшін - миллиграмм, миллилитр, грамм; медициналық мақсаттағы бұйымдар үшін-бу, дана, сантиметр, метр;
10. 7-бағанда дозасы көрсетіледі: цифрлармен;
11. 8-бағанда орамдағы саны көрсетіледі: дана.
12. 9-бағанда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар шығысының нормасы көрсетіледі;
13. 10-бағанда зерттелетін кезең үшін кодекстің 7-бабының 95) тармақшасына сәйкес теңгедегі шекті баға көрсетіледі.
14. 11-бағанда 10-бағанды 8-бағанға бөлу және 9-бағанға теңгемен көбейту жолымен айқындалатын шығыс материалдары бойынша сома көрсетіледі.
15. 12-бағанда медицина персоналының лауазымы көрсетіледі;
16. 13-бағанда қызметті жүргізуге жұмсалған уақыт минутпен көрсетіледі;
17. 14-бағанда "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулысына сәйкес айлық жалақы қоры көрсетіледі;
18. 15-бағанда айлық жалақы қорын сағатпен және 60 минутқа айлық жұмыс уақыты балансына бөлу жолымен минутпен уақыт бірлігіне жалақы көрсетіледі;
19. 16-бағанда 15-бағанды 13-бағанға көбейту жолымен қалыптастырылады.
20. 17-18-бағандарда әлеуметтік салық және теңгемен әлеуметтік аударымдар көрсетіледі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Калькуляция стоимости медицинских услуг" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графах 1-2 указываются код и наименование услуги согласно действующему тарификатору медицинских услуг. При предоставлении новой медицинской услуги для включения в тарификатор в графу 1 вместо кода медицинской услуги ставится отметка "Новая медицинская услуга";
7. В графах 3-4 указываются полное наименование лекарственных средств и изделий медицинского назначения согласно государственному реестру (при наличии) и страна производитель (отечественный/импортный);
8. В графе 5 указывается форма выпуска: таблетка, ампула, флакон, порошок;
9. В графе 6 указывается единица измерения: для лекарственных средств - миллиграмм, миллилитр, грамм; для изделий медицинского назначения - пара, штук, сантиметр, метр;
10. В графе 7 указывается дозировка: в цифрах;
11. В графе 8 указывается количество в упаковке: штук.
12. В графе 9 указывается норма расхода лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
13. В графе 10 указывается предельная цена согласно подпункту 95) статьи 7 Кодекса за исследуемый период в тенге.
14. В графе 11 указывается сумма по расходным материалам, определяемая путем деления графы 10 на графу 8 и умножением на графу 9 в тенге.
15. В графе 12 указывается должность медицинского персонала;
16. В графе 13 указывается время, затраченное на проведение услуги в минутах;
17. В графе 14 указывается месячный фонд заработной платы в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
18. В графе 15 указывается заработная плата на единицу времени в минутах путем деления месячного фонда заработной платы на баланс рабочего времени в месяц в часах и на 60 минут;
19. В графе 16 формируется путем умножения графы 15 на графу 13.
20. В графах 17-18 указываются социальный налог и социальные отчисления в тенге;

21. 19-бағанда 11, 16, 17 және 18-бағандарды қосу жолымен айқындалатын тікелей шығыстар көрсетіледі;
22. 20-бағанда үстеме шығыстардың пайызы көрсетіледі;
23. 21-бағанда 16, 17 және 18-бағандарды қосу және 20-бағанға көбейту жолымен айқындалатын теңгедегі үстеме шығыстар көрсетіледі;
24. 22-бағанда 19 және 21-бағандарды қосу жолымен қалыптастырылатын теңгедегі медициналық қызметтің құны көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру
қағидаларына
12-қосымша
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы
Индексі: 12-ЖШЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Алдыңғы жылға арналған жоспар, мың теңге
Алдыңғы жылғы факт, мың теңге
Ауытқу, мың теңге
1
2
3
4
5
6
II
ШЫҒЫСТАР, барлығы:
оның ішінде:

21. В графе 19 указывается прямые расходы, определяемые путем сложения граф 11, 16, 17 и 18;
22. В графе 20 указывается процент накладных расходов;
23. В графе 21 указывается накладные расходы в тенге определяемые путем сложения граф 16, 17 и 18 и умножения на графу 20;
24. В графе 22 указывается стоимость медицинской услуги в тенге, формируемая путем суммирования граф 19 и 21.
Приложение 12
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов*
Индекс: 12-РНР
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Подкласс
Специфика
Наименование
План на предыдущий год, тыс. тенге
Факт за предыдущий год, тыс. тенге
Отклонение, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
II
РАСХОДЫ, всего:
в том числе:

153
Көлiктiк қызметтерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін ақы төлеу
159
Басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актiлерiн орындау
169
Басқа да ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж, салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Күрделі шығыстар (толық жазу)
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен есептілік
мәліметтеріне сәйкес
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Жүкқұжат шығыстарын
есептеу үшін денсаулық сақтау
субъектісі шығыстарының
құрылымы" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстар құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды референттік денсаулық сақтау субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 2-бағанда шығыстар ерекшелігінің коды көрсетіледі;
7. 3-бағанда шығыстардың баптары көрсетіледі;
8. 4-5 бағандарда қосалқы мердігерлік және денсаулық сақтау басқармасымен шарттар бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер тарификаторы бойынша өтелетін сома (алдыңғы жылғы жоспар мен факті) мың теңгемен көрсетіледі;
9. 6-бағанда 4 және 5-бағандардағы ауытқулар мың теңгемен көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
13-қосымша

153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Наименование медицинской организации _______________________
Адрес______________________________________________________
Адрес электронной почты____________________________________
Телефон____________________________________________________
Исполнитель________________________________ ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
__________________________________________ ________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Структура расходов субъекта
здравоохранения для расчета
накладных расходов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 2 указывается код специфики расходов;
7. В графе 3 указывается статья расходов;
8. В графах 4-5 указывается сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (план и факт на предыдущий год) в тыс. тенге;
9. В графе 6 указывается отклонение граф 4 и 5, в тыс. тенге.
Приложение 13
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования

Ескертпе: * 14,15,16,17 және 18-қосымшаларға сәйкес.
Аббревиатуралардың толық жазылу:
МЭТ - медициналық-экономикалық тариф.
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Бір емделіп шығу жағдайына
арналған МЭТ есебі"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бір емделіп шығу жағдайына арналған МЭТ есебі" нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бір емделіп шыгу жағдайына арналған МЭТ есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда медициналық-экономикалық тарифтің атауы көрсетіледі;
8. 3-9-бағандарда тікелей және үстеме шығыстар, оның ішінде жалақы, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, тамақтану, дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар, теңгедегі медициналық қызметтер көрсетіледі;
9. 10-бағанда 3, 4, 5, 6, 7 және 9-бағандарды қосу жолымен айқындалатын, бір емделген жағдайға арналған МЭТ құны теңгемен көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
14-қосымша
"Медициналық персоналдың жалақысы бойынша шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 14-МПЖШЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімше атауы (бөлімше, операциялық блок, реанимация)
Лауазым атауы
Еңбек өтілі
Коэффициент
Базалық лауазымдық айлықақы, теңге
Лауазымдық айлықақы, теңге
Қосымша төлемдер, теңге
Ауыр (ерекше ауыр) қол еңбегі жұмыстарымен және еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және қауіпті (ерекше қауіпті) жұмыстармен айналысатын қызметкерлерге төленетін қосымша ақы
Ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы
Психоэмоциялық және дене жүктемесі үшін қосымша ақы
%
сома
%
сома
%
сома
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қорытынды
Кестенің жалғасы:
Қосымша төлемдер, теңге
Негізгі медицина қызметкерлеріндің жалақы қоры, ай, теңге
Жұмыс уақыты теңгеріміне сәйкес бір айдағы жұмыс сағаттарының саны
Сағат бағасы, теңге
Минут бағасы, теңге
Бір күндік уақыт нормасы
Емделу ұзақтығы (төсек-күн)
Операция жүргізу ұзақтығы, минут
Жалақы сомасы, теңге
Әлеуметтік салық пен әлеуметтік аударымдар сомасы, теңге
Ғылыми дәрежесі үшін
Өзге қосымша төлемдер
%
сома
%
сома
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: ______________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Медициналық персоналдың
жалақысы бойынша шығындар
есебі"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Медициналық персоналдың жалақысы бойынша шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1 тарау. Жалпы ережелер

* – согласно приложениям 14, 15, 16, 17 и 18.
Расшифровка аббревиатур:
МЭТ – медико-экономический тариф.
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_____________________________ __________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Расчет МЭТ на один
пролеченный случай"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет МЭТ на один пролеченный случай" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графах 2 указывается наименование медико-экономического тарифа;
8. В графах 3-9 указываются прямые и накладные расходы, в том числе заработная плата, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, питание, лекарственные средства и изделия медицинского назначения, медицинские услуги в тенге;
9. В графе 10 указывается стоимость МЭТ на один пролеченный случай в тенге, определяемая путем сложения граф 3, 4, 5, 6, 7 и 9.
Приложение 14
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала"*
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 14-РЗЗПМП
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения (отделение, операционный блок, реанимация)
Наименование должности
Стаж работы
Коэффициент
Базовый должностной оклад, тенге
Должностной оклад, тенге
Доплаты, тенге
Доплата работникам, занятым на тяжелых (особо тяжелых) физических работах и работах с вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда
Доплата за особые условия труда
Доплата за психоэмоциональные и физические нагрузки
%
сумма
%
сумма
%
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Итого
(продолжение)
Доплаты, тенге
Фонд заработной платы основного медицинского персонала, в месяц, тенге
Количество рабочих часов в месяц, согласно балансу рабочего времени
Стоимость часа, тенге
Стоимость минуты, тенге
Норма времени в день
Длительность лечения (койко-дни)
Длительность проведения операции, в минутах
Сумма заработной платы, тенге
Сумма социального налога и социальных отчислений, тенге
За ученую степень
Прочие доплаты
%
сумма
%
сумма
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Примечание:
* – согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2015
года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций,
содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения субъекта
здравоохранения: _________________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Расчет затрат по заработной
плате медицинского персонала"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Медициналық персоналдың жалақысы бойынша шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2 тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің (бөлімше, Операциялық блок, реанимация) атауы көрсетіледі);
8. 3-6-бағандарда лауазымның атауы, жұмыс өтілі, коэффициенті; медициналық персоналдың базалық лауазымдық жалақысы теңгемен көрсетіледі;
9. 7-бағанда коэффициентті базалық лауазымдық жалақыға көбейту жолымен айқындалатын теңгедегі лауазымдық айлықақы көрсетіледі.
10. 8-17-бағандарда ауыр (аса ауыр) дене жұмыстарымен және еңбек жағдайлары зиянды (ерекше зиянды) және қауіпті (аса қауіпті) жұмыстармен айналысатын қызметкерлерге ерекше еңбек жағдайлары үшін, психоэмоциялық және дене жүктемелері үшін, ғылыми дәрежесі үшін қосымша ақылар, теңгемен және пайыздық мәнде өзге де қосымша ақылар көрсетіледі;
11. 18-бағанда 7, 9, 11, 13, 15 және 17-бағандарда көзделген лауазымдық айлықақыны және барлық қосымша ақыларды қосу жолымен айқындалатын теңгемен айына негізгі медицина персоналының жалақы қоры көрсетіледі;
12. 19-бағанда жұмыс уақытының балансына сәйкес айына жұмыс сағаттарының саны көрсетіледі;
13. 20-бағанда негізгі медицина персоналының жалақы қорын жұмыс сағаттарының санына бөлу жолымен айқындалатын теңгедегі сағаттың құны көрсетіледі;
14. 21-бағанда сағаттың құнын 60 минутқа бөлу жолымен айқындалатын теңгедегі минуттың құны көрсетіледі;
15. 22-бағанда күніне уақыт нормасы көрсетіледі;
16. 23-24-бағандарда емдеу ұзақтығы (төсек-күндер), операция жүргізу ұзақтығы, минутпен көрсетіледі;
17. 25 - бағанда пациентті емдеу кезінде 21, 22 және 23-бағандарды көбейту арқылы айқындалатын жалақы сомасы теңгемен көрсетіледі; операцияларды жүргізу кезінде-21 және 24-бағандарды көбейту арқылы;
18. 26-бағанда салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша қолданыстағы заңнамаға сәйкес әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар сомасы теңгемен көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
15-қосымша

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат по заработной плате медицинского персонала" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения (отделение, операционный блок, реанимация);
8. В графах 3-6 указываются наименование должности, стаж работы, коэффициент; базовый должностной оклад медицинского персонала в тенге;
9. В графе 7 указывается должностной оклад в тенге, определяемой путем умножения коэффициента на базовый должностной оклад.
10. В графах 8-17 указываются доплаты работникам, занятым на тяжелых (особо тяжелых) физических работах и работах с вредными (особо вредными) и опасными (особо опасными) условиями труда, за особые условия труда, за психоэмоциональные и физические нагрузки, за ученую степень, прочие доплаты в тенге и процентном выражении;
11. В графе 18 указывается фонд заработной платы основного медицинского персонала в месяц, в тенге, определяемый путем сложения должностного оклада и всех доплат, предусмотренных в графах 7, 9, 11, 13, 15 и 17;
12. В графе 19 указывается количество рабочих часов в месяц согласно балансу рабочего времени;
13. В графе 20 указывается стоимость часа в тенге, определяемый путем деления фонда заработной платы основного медицинского персонала на количество рабочих часов;
14. В графе 21 указывается стоимость минуты в тенге, определяемый путем деления стоимости часа на 60 минут;
15. В графе 22 указывается норма времени в день;
16. В графах 23-24 указываются длительность лечения (койко-дни), длительность проведения операции, в минутах;
17. В графе 25 указывается сумма заработной платы в тенге, при лечении пациента определяемая умножением граф 21, 22 и 23; при проведении операций - умножением граф 21 и 24;
18. В графе 26 указывается сумма социального налога и социальных отчислений в тенге согласно действующему законодательству по налогам и другим обязательным платежам в бюджет.
Приложение 15
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования

Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі
Индексі: 15-ДЗ/ММБ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімшенің атауы (бөлімше, операция блогы, реанимация)
Фармакотерапевтік топ
ДЗ мен ММБ атауы
Сипаттама дәрілік нысан және мөлшері (ДЗ үшін) техникалық ерекшелік (ММБ үшін) (таблетка, капсула, драже, ампула)
Өлшем бірлігі
ДЗ және ММБ-ға шығындар
Пайдалану ықтималдығы %
Дәрілік препараттардың бір реттік мөлшері
Қолдану еселігі (күніне рет саны)
Қолдану ұзақтығы (төсек күн)
Өлшем бірлігі үшін баға, теңге
ДЗ және ММБ-ға шығындар сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Негізгі ДЗ
Негізгі ММБ
Қорытынды
Қосымша ДЗ
Қосымша ММБ
Қорытынды
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ДЗ - дәрілік заттар;
ММБ - медициналық мақсаттағы бұйымдар;
ХПА - халықаралық патенттелмеген атауы.
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
___________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Дәрілік заттар мен
медициналық мақсаттағы
бұйымдарға шығындар есебі"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;

Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения
Индекс: 15-РЛС/ИМН
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения (отделение, операционный блок, реанимация)
Фармакотерапевтическая группа
Наименование ЛС и ИМН
Характеристика лекарственная форма и дозировка (для ЛС) техническая спецификация (для ИМН) (таблетка, капсула, драже, ампула)
Единица измерения
Затраты на ЛС и ИМН
Вероятность использования %
Разовая доза лекарственных препаратов
Кратность применения (кол-во раз в день)
Длительность применения (койко-дни)
Цена за единицу измерения, тенге
Сумма затрат на ЛС и ИМН, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Основные ЛС
Основные ИМН
Итого
Дополнительные ЛС
Дополнительные ИМН
Итого
Расшифровка аббревиатур:
ЛС – лекарственные средства;
ИМН – изделия медицинского назначения;
МНН – международное непатентованное название.
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ ______________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Расчет затрат на лекарственные
средства и изделия
медицинского назначения"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат на лекарственные средства и изделия медицинского назначения" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;

3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің (бөлімше, операциялық блок, реанимация) атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда дәрілік заттардың сыныптамасына сәйкес фармакотерапиялық тобы көрсетіледі;
9. 4-бағанда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың атауы көрсетіледі;
10. 5-бағанда дәрілік заттарға арналған сипаттамасы мен дозасы және медициналық мақсаттағы бұйымдарға арналған техникалық ерекшелік (таблетка, капсула, драже, ампула) көрсетіледі;
11. 6-бағанда өлшем бірлігі (миллиграмм, миллилитр, сантиметр, дана, грамм);
12. 7-10-бағандарда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға арналған шығындар, оның ішінде % арақатынаста пайдалану ықтималдығы, дәрілік препараттардың бір реттік дозасы, қолдану еселігі (күніне бір рет саны), қолдану ұзақтығы (төсек-күндер) көрсетіледі;
13. 11-бағанда кодекстің 7-бабының 95) тармақшасына сәйкес өлшем бірлігі үшін теңгемен шекті баға көрсетіледі;
14. 12-бағанда 7, 8, 9, 10 және 11-бағандарды көбейту жолымен айқындалатын, ДЗ мен МБ-ға арналған шығындардың теңгедегі сомасы көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
16-қосымша
"Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 16-ПТЖШ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімше атауы (бөлімше, реанимация)
Азық өнімдерінің атауы

3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения (отделение, операционный блок, реанимация);
8. В графе 3 указывается фармакотерапевтическая группа, согласно классификациям лекарственных средств;
9. В графе 4 указывается наименование лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
10. В графе 5 указывается характеристика и дозировка для лекарственных средств (таблетка, капсула, драже, ампула) и техническая спецификация для изделий медицинского назначения;
11. В графе 6 указывается единица измерения (миллиграмм, миллилитр, сантиметр, штук, грамм);
12. В графах 7-10 указываются затраты на лекарственные средства и изделия медицинского назначения, в том числе вероятность использования в % соотношении, разовая доза лекарственных препаратов, кратность применения (количество раз в день), длительность применения (койко-дни);
13. В графе 11 указывается предельная цена за единицу измерения в тенге согласно подпункту 95) статьи 7 Кодекса;
14. В графе 12 указывается сумма затрат на ЛС и ИМН в тенге, определяемая путем умножения граф 7, 8, 9, 10 и 11.
Приложение 16
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов"
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 16-РЗПП
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения (отделение, реанимация)
Наименование продуктов питания

1. Осы түсіндірме "Пациенттерді тамақтандыруға жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2 тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда құрылымдық бөлімшенің (бөлімше, реанимация) атауы көрсетіледі);
8. 3-бағанда тамақ өнімдерінің атауы көрсетіледі;
9. 4, 7, 10, 13, 16 -бағанда "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын тамақтандырудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жарақтандырудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128 қаулысына сәйкес шығыс нормасы көрсетіледі;
10. 5, 8, 11, 14, 17-бағанда растайтын құжаттарға сәйкес тамақ өнімдерінің бағасы көрсетіледі;
11. 6, 9, 12, 15, 18-бағанда 5-бағанға (4, 7, 10, 13, 16-бағандар) 4-бағанды (5, 8, 11, 14, 17-бағындар) көбейту жолымен тамақ өнімдеріне жұмсалған шығындар сомасы көрсетіледі;
14. 19-бағанда емдеу ұзақтығы (төсек-күндер);
15 20-бағанда тамақ өнімдеріне жұмсалған шығындарының жиынтық сомасы көрсетіледу (19-бағанға көбейтілген 18-баған).
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
17-қосымша
"Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Жұмыс органы
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 17-КДҚЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референтті денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алғаннан кейінгі 10 жұмыс күні ішінде
Бөлімше атауы (бөлімше, операциялық блок реанимация)
Тарификатор бойынша қызмет коды
Тарификатор бойынша медициналық қызметтің атауы
% бойынша ықтималдық
Саны
Бірлік бағасы, теңге
Медициналық қызмет бойынша шығындар сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Негізгі медициналық қызметтер
Қорытынды
Қосымша медициналық қызметтер
Қорытынды
Жалпы сомасы
Денсаулық сақтау субъектісінің басшысы: ________________________________ М.О.
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы: _____________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Жауапты орындаушы: ______________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Орындаушының телефоны: ____________________
Орындаушының электрондық мекенжайы: ____________________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанға қосымша
"Медициналық қызметтерге
жұмсалатын шығындар есебі"
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат на питание пациентов" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. в графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения (отделение, реанимация);
8. В графе 3 указывается наименование продуктов питания;
9. В графах 4, 7, 10, 13, 16 указывается норма расхода согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
10. В графе 5, 8, 11, 14, 17 указывается цена на продукты питания согласно подтверждающим документам;
11. В графе 6, 9, 12, 15, 18 указывается сумма затрат на продукты питания путем умножения норма расхода (графы 4, 7, 10, 13, 16) на цену на продукты питания (графу 5, 8, 11, 14, 17) соответственно;
14. В графе 19 длительность лечения (койко-дни);
15 В графе 20 указывается итоговая сумма затрат на продукты питание (графа 18 умноженное на графу 19).
Приложение 17
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги, оказываемые
в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского страхования
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги"
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: https://www.dsm.gov.kz
Индекс: 17-ФЗС
Периодичность: по мере необходимости
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Наименование подразделения (отделение, операционный блок, реанимация)
Код услуги по тарификатору
Наименование медицинской услуги по тарификатору
Вероятность в %
Количество
Цена за единицу, тенге
Сумма затрат по медицинским услугам, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Основные медицинские услуги
Итого
Дополнительные медицинские услуги
Итого
Общая сумма
Руководитель субъекта здравоохранения: _________________________________ М.П.
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Руководитель структурного подразделения субъекта
здравоохранения: _________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Ответственный исполнитель: ____________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Телефон исполнителя: ____________________
Электронный адрес исполнителя: ____________________
Приложение к форме, предназначенной
для сбора административных данных
"Расчет затрат на медицинские услуги"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги"
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Медициналық қызметтерге жұмсалатын шығындар есебі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референттік субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2 тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда реттік нөмірі көрсетіледі;
7. 2-бағанда бөлімшенің (бөлімше, Операциялық блок, реанимация) атауы көрсетіледі;
8. 3-4-бағандарда уәкілетті орган бекіткен тарификатор бойынша қызметтің коды және медициналық қызметтің атауы көрсетіледі;
9. 5-бағанда медициналық қызмет көрсету ықтималдығы % көрсетіледі;
10. 6-бағанда медициналық қызметтердің саны көрсетіледі;
11. 7-бағанда бекітілген тарификаторға сәйкес медициналық қызмет бірлігінің бағасы теңгемен көрсетіледі;
12. 8-бағанда 5, 6 және 7-бағандарды көбейту жолымен айқындалатын медициналық қызметтер бойынша шығындар сомасы теңгемен көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
18-қосымша
Ескерту. 18-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстарының құрылымы
Индексі: 18-ЖШЕДСШҚ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Алдыңғы жылға арналған жоспар
Алдыңғы жылғы факт
Ауытқу
1
2
3
4
5
6
II
ШЫҒЫСТАР, барлығы, мың теңге:
оның ішінде:

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Расчет затрат на медицинские услуги" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается порядковый номер;
7. В графе 2 указывается наименование подразделения (отделение, операционный блок, реанимация);
8. В графах 3-4 указывается код услуги и наименование медицинской услуги по тарификатору, утвержденному уполномоченным органом;
9 В графе 5 указываются вероятность оказания медицинской услуги в %;
10. В графе 6 указывается количество медицинских услуг;
11. В графе 7 указывается цена за единицу медицинской услуги, согласно утвержденному тарификатору, в тенге;
12. В графе 8 указывается сумма затрат по медицинским услугам, определяемая путем умножения граф 5, 6 и 7, в тенге.
Приложение 18
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Сноска. Приложение 18 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов*
Индекс: 18-СРДРНР
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Подкласс
Специфика
Наименование
План на предыдущий год
Факт за предыдущий год
Отклонение
1
2
3
4
5
6
II
РАСХОДЫ, всего, тыс.тенге:
в том числе:

153
Көліктік қызметтерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін ақы төлеу
159
Басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актілерін орындау
169
Басқа да ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж, салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Күрделі шығыстар (толық жазу)
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен
қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Жүкқұжат шығыстарын
есептеу үшін денсаулық сақтау
субъектісі шығыстарының
құрылымы" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға
қосымша
"Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстар құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референтті субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 2-бағанда шығыстар ерекшелігінің коды көрсетіледі;
7. 3-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 4-5-бағандарда алдыңғы жылғы жоспар мен факті, мың теңгеде көрсетіледі.
9. 6-бағанда 4 және 5-бағандардағы ауытқулар, мың теңгеде көрсетіледі.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
19-қосымша

153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес ___________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ___________________________________________________
Исполнитель _______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ __
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Структура расходов субъекта
здравоохранения для расчета
накладных расходов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган.
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 2 указывается код специфики.
7. В графе 3 указывается наименование статей расходов.
8. В графах 4-5 указываются план и факт предыдущего года, тыс. тенге.
9. В графе 6 указывается отклонение между графами 4 и 5, тыс. тенге.
Приложение 19
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования

153
Көлік қызметтеріне ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін төлем
159
Басқа қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актілерін орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялық төлемдер, кіру жарналары; мемлекеттік баж, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар
(әлеуметтік салықтан басқа)
Төсек-күндер саны
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік жинау арналған
нысанға қосымша
"Кезекті жоспарлы кезеңге
қаржыландыру көлемі және
төсек-күндер саны бойынша
ақпарат"
"Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референтті субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның тегін және аты-жөнін көрсете отырып, оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды;
4. Нысан хабарлама алынған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде беріледі;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда ерекшелік коды көрсетіледі;
7. 2-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі мың теңгеде көрсетіледі;
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
20-қосымша

153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; гос. пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Количество койко-дней
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения:
_______________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация по объему
финансирования и количеству
койко- дней на очередной
плановый период"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству койко-дней на очередной плановый период" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается код специфики;
7. В графе 2 указывается наименование статей расходов;
8. В графе 3 указывается объем финансирования на очередной плановый период в тыс. тенге, согласно плану развития, согласованному с уполномоченным органом и (или) местными исполнительными органами.
Приложение 20
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Заявление на разработку и (или) пересмотр тарифов

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тарифті әзірлеуге және (немесе) қайта қарауға өтінім
1. Өтініш берушінің деректері:
1.1 Заңды тұлға:
1.1.1 Денсаулық сақтау субъектісінің атауы
1.1.2 Заңды мекенжайы
1.1.3 Басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда):
1.1.4 Байланыстар: (телефон, факс, электронды пошта мекенжайы)
1.2 Жеке тұлға:
1.2.1 Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
1.2.2 Мекенжайы: __________________________________________________
1.2.3 Байланыстар: (телефон, факс, электрондық пошта мекенжайы)
__________________________________________________________________
2. Өтініштің мақсаты (қажеттісін сызу қажет):
- КШТ тізіміне диагноз, операция/манипуляция кодын енгізу;
- КШТ тізімінен диагноз, операция/манипуляция кодын алып тастау;
- диагноз, операция/манипуляция кодының бағасын қайта қарау;
- КШТ бағасын қайта қарау;
- диагноз, операция/манипуляция кодын өзге КШТ тізіміне ауыстыру;
- тарификаторға жаңа қызмет түрін қосу;
- ағымдағы тарификатордан алып тастау;
- қызметтердің бағасын қайта қарау;
- басқа (қысқаша сипаттама).
3. Диагноз, операция/манипуляция атауы (код) ___________
Ескертпе:
- диагноз, операция/манипуляция коды - атауы мен кодын АХЖ-10/9 сәйкес келтіру;
3. Қызмет атауы (код)_______________________________________________
Ескертпе:
- Қызметті шектеу мен қайта қарау жағдайында код пен атауды ағымдағы тарификаторға сәйкес көрсету;
- тарификатордың А, В және С бөліміне жаңа қызметті енгізу үшін атауы жалпы қабылданған халықаралық номенклатура мен кәсіптің бас штаттан тыс маманының келісімімен, өтініш берушінің түсіндіруіне сәйкес болуы қажет.
- тарификатордың D бөліміне жаңа қызметті қосу үшін атауы мен кодын АХЖ-9 сәйкес келтіру қажет.
4. Қызмет көрсету кезінде қолданылатын медициналық техниканың және/немесе медициналық бұйымдардың атауын дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде сәйкестендіру (кестеге сәйкес*).
Тіркеу нөмірі
МТ/МБ түрі
Саудалық атауы
Тіркеу күні
Тіркеу мерзімі
Аяқталу күні
Өндіруші фирма
Өндіруші ел
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескертпе:
* - Дәрілік заттардың, медициналық бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімінде тіркелмеген аппараттарда немесе медициналық бұйымдарда жүргізілетін қызметтер үшін 2, 3, 7 және 8-бағандар толтырылады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АХЖ-9 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі, 9-қайта қарау;
АХЖ-10 - Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі, 10-қайта қарау;
КШТ - клиникалық-шығынды топтар;
ММБ - медициналық мақсаттағы бұйымдар;
МТ - медициналық техника.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру
қағидаларына
21-қосымша

Сноска. Приложение 20 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Данные заявителя:
1.1 Юридическое лицо:
1.1.1 Название субъекта здравоохранения
1.1.2 Юридический адрес
1.1.3 Руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
1.1.4 Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты)
1.2 Физическое лицо:
1.2.1Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
1.2.2 Адрес ______________________________________________________
1.2.3Контакты: (телефон, факс, адрес электронной почты)
________________________________________________________________
2. Цель обращения (нужное подчеркнуть):
- ввести в перечень КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- исключить из перечня КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости кода диагноза, операции/манипуляции;
- пересмотр стоимости КЗГ;
- перенести в другую КЗГ код диагноза, операции/манипуляции;
- включить в тарификатор новую услугу;
- исключить из действующего тарификатора;
- пересмотр стоимости действующей услуги;
- прочее (краткое описание).
3. Наименование диагноза, операции/манипуляции (код) __________________
Примечание:
- код диагноза, операции/манипуляции – наименование и код привести в соответствие с МКБ-10/9.
3. Наименование услуги (код)___________________________
Примечание:
- код и наименование указывать согласно действующему тарификатору в случае
пересмотра стоимости или исключения услуги;
- для включения новой услуги в раздел А, В и С тарификатора наименование должно
соответствовать общепринятой международной номенклатуре или в интерпретации
заявителя с согласования главного внештатного специалиста профиля.
- для включения новой услуги в раздел D тарификатора наименование
и код привести в соответствие с МКБ-9.
4. Наименование медицинской техники и/или изделий медицинского назначения,
применяемых при проведении услуги, привести в соответствие с Государственным
реестром лекарственных средств, изделий медицинского назначения
и медицинской техники (согласно таблице*).
Рег. номер
Тип МТ/ИМН
Торговое название
Дата регистрации
Срок регистрации
Дата истечения
Фирма производитель
Страна производитель
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание:
* – для услуг, проводимых на аппаратах или с применением медицинских изделий
незарегистрированных в Государственном реестре лекарственных средств,
медицинских изделий и медицинской техники заполняются графы 2, 3, 7 и 8.
Расшифровка аббревиатур:
МКБ-9 – Международная статистическая классификация болезней и проблем,
связанных со здоровьем 9 пересмотра;
МКБ-10 – Международная статистическая классификация болезней и проблем,
связанных со здоровьем 10 пересмотра;
КЗГ – клинико-затратные группы;
ИМН – изделия медицинского назначения;
МТ – медицинская техника.
Приложение 21
к Правилам формирования тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования

Ескерту. Қағидалар 21-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі және төсек-күндер саны бойынша ақпарат
Индексі: 21-ЖҚКТС
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарлама алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі, мың теңге
ШЫҒЫСТАР, барлығы:
оның ішінде:

Сноска. Правила дополнены приложением 21 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Информация по объему финансирования и количеству
пролеченных случаев по расчетной средней стоимости на очередной
плановый период"
Индекс: 19-ОФККД
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Информация по объему финансирования и количеству пролеченных случаев
по расчетной средней стоимости на очередной плановый период
Подкласс
Специфика
Наименование
Объем финансирования на очередной плановый период, тыс. тенге
РАСХОДЫ, всего:
в том числе:

153
Көлік қызметтеріне ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін төлем
159
Басқа қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актілерін орындау
169
Өзге де ағымдағы шығындар (айыппұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялық төлемдер, кіру жарналары; мемлекеттік баж, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар
(әлеуметтік салықтан басқа)
Есептік орташа құны бойынша емделген жағдайлардың саны
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
Әкімшілік жинауға арналған
нысанға қосымша
"Кезекті жоспарлы кезеңге
қаржыландыру көлемі және
төсек-күндер саны бойынша
ақпарат"
"Кезекті жоспарлы кезеңге есепті орташа құны бойынша қаржыландыру көлемі және емделген жағдайлардың саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Кезекті жоспарлы кезеңге есептік орташа құны бойынша қаржыландыру көлемі және емделген жағдайлардың саны бойынша ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референтті субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға Денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның тегін және аты-жөнін көрсете отырып, оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды;
4. Нысан хабарлама алынған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде беріледі;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 1-бағанда ерекшелік коды көрсетіледі;
7. 2-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 3-бағанда кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі мың теңгемен көрсетіледі;
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; гос. пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Количество пролеченных случаев по расчетной средней стоимости
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес __________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
________________________________________________ ________________ (Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация по объему
финансирования и количеству
пролеченных случаев
по расчетной средней стоимости
на очередной плановый период"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству пролеченных случаев по расчетной средней стоимости на очередной плановый период"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по объему финансирования и количеству пролеченных случаев по расчетной средней стоимости на очередной плановый период" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 1 указывается код специфики;
7. В графе 2 указывается наименование статей расходов;
8. В графе 3 указывается объем финансирования на очередной плановый период в тыс. тенге.
Приложение 2
к приказу Министр здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 21 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-309/2020 бұйрыққа
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7–бабының 64) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі - МӘМС) жүйесінде медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру алгоритмін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 19.11.2021 № ҚР ДСМ-119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістеме ақы төлеуі Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 31 мамырдағы Заңымен ратификацияланған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу жағдайында "Байқоңыр" ғарыш айлағының персоналына, Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына медициналық қызмет көрсету тәртібі туралы келісімге сәйкес жүзеге асырылатын, Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде тұратын, "Байқоңыр" кешеніндегі ресейлік ұйымдарының қызметкерлері болып табылмайтын және "Байқоңыр" кешенінің аумағында уақытша болатын Қазақстан Республикасының азаматтарына Ресей Федерациясының федералдық медициналық ұйымдары көрсететін қызметтерге қолданылмайды.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) АИТВ инфекциясы – адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан, иммундық жүйенің ерекше зақымдануымен сипатталатын және жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы қалыптасқанға дейін оның баяу бұзылуына алып келетін созылмалы инфекциялық ауру;
2) АИТВ инфекциясы бойынша халықты зерттеп-қарау тарифі – АИТВ инфекциясына зерттеп-қарау себебі бойынша жүгінген бір адамға шаққандағы ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтер құны;
3) АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф – АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға шаққандағы ТМККК шеңберінде АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;

от 21 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-309/2020
Методика формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 64) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяет алгоритм формирования тарифов на медицинские услуги, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 19.11.2021 № ҚР ДСМ-119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика не распространяется на услуги, оказываемые федеральными медицинскими организациями Российской Федерации гражданам Республики Казахстан, проживающим в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай, не являющимся работниками российских организаций комплекса "Байконур" и временно находящимся на территории комплекса "Байконур", оплата услуг которым осуществляется в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания персонала космодрома "Байконур", жителей города Байконыр, поселков Торетам и Акай в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур", ратифицированным Законом Республики Казахстан от 31 мая 2010 года.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) ВИЧ-инфекция – хроническое инфекционное заболевание, вызванное вирусом иммунодефицита человека, характеризующееся специфическим поражением иммунной системы и приводящее к медленному ее разрушению до формирования синдрома приобретенного иммунодефицита;
2) тариф на обследование населения по поводу ВИЧ-инфекции – стоимость услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося по поводу обследования на ВИЧ-инфекцию;
3) тариф на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией – стоимость комплекса медико-социальных услуг лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, формируемая на основе клинических протоколов;

4) академиялық түзету коэффициенті (бұдан әрі – АТК) – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға, білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5) ауыл субъектісі – мынадай әкімшілік-аумақтық бірліктердің біріне кіретін аудандық маңызы бар қала, аудан, ауылдық округ, ауыл, кент және "БХТ" АЖ-да тіркелген халыққа қызметтер кешенін ұсынатын аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектісі;
6) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – түзету коэффициенттерін ескере отырып, "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) тіркелген бір ауыл тұрғынына шаққандағы тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі-ТМККК) шеңберінде көрсетілетін қызметтері кешенінің құны;
8) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
9) базалық мөлшерлеме – стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда бір емделіп шығу жағдайына есептегендегі медициналық көмек көрсетуге арналған қаржы қаражатының орташа көлемі;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ 9-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10) ғылыми-инновациялық түзету коэффициенті (бұдан әрі – ҒИК) – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту жолымен медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру үшін қолданылатын коэффициент;

4) академический поправочный коэффициент (далее – АПК) – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) пункта 3 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
5) субъект села – субъект здравоохранения районного значения и села, входящий в одну из следующих административно-территориальных единиц: город районного значения, район, сельский округ, село, поселок, и предоставляющий комплекс услуг населению, зарегистрированному в ИС "РПН";
6) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025);
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 7) пункта 3 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
7) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" с учетом поправочных коэффициентов;
8) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
9) базовая ставка – средний объем финансовых средств на оказание медицинской помощи в расчете на один пролеченный случай в стационарных и стационарозамещающих условиях;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается дополнить подпунктом 9-1) в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
10) научно-инновационный поправочный коэффициент (далее – НИК) – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения;

11) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;
12) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ДНЭТ" АЖ) – диспансерлік науқастарды уақтылы анықтаудың, тұрақты байқаудың және тұрақты сауықтырудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
14) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ННТ) – психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
15) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ПНТ) – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
16) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ТАНҰТ) – туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
17) достық кабинетке жүгінген халықтың негізгі топтарынан бір адамға арналған тариф – достық кабинетке жүгінген халықтың негізгі топтарының біріне шаққандағы ТМККК шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
18) емделіп шығу жағдайы – пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
19) жекеше әріптес – мемлекеттік заңды тұлғаларды, сондай-ақ жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді және акционерлік қоғамдарды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;

11) научная организация в области здравоохранения – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;
12) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
13) информационная система "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ИС "ЭРДБ") – единая информационная система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
14) подсистема "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РНБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
15) подсистема "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РПБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;
16) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – НРБТ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;
17) тариф на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет;
18) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
19) частный партнер – индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением государственных юридических лиц, а также товариществ с ограниченной ответственностью и акционерных обществ, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заключившие договор государственно-частного партнерства;

20) жыныстық-жастық түзету коэффициенті – халықтың әр түрлі жыныстық-жастық санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылықтарды есепке алатын коэффициент;
21) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
22) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
23) коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі – КБШ) – жылуға, электр қуатына, ыстық және салқын суға, банк қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, кеңсе тауарларын сатып алуға, іссапар шығыстарына, ағымдағы жөндеуге, үй-жайды жалға алуға, шаруашылық тауарларын, жұмсақ мүкәммал және басқа тауарларды сатып алуға және көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар;
24) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
25) медициналық көрсетілетін қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
26) медициналық-санитариялық алғашқы көмектің (бұдан әрі – МСАК) базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі – түзету коэффициенттерін ескермегенде ТМККК шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек қызметтері кешенінің есептік құны;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – МСАК КЖН) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ 27-1) тармақшамен толықтыру көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28) медициналық техника – фунционалдық мақсатына және өндіруші белгілеген пайдалану сипаттамаларына сәйкес медициналық көмек көрсету үшін жеке немесе өзара үйлесімде қолданылатын аппараттар, аспаптар, жабдық, кешендер, жүйелер;
29) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі – МЭТ) – ТМККК шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу үшін клиникалық хаттамалар негізінде қалыптасатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;

20) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
21) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025);
22) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
23) коммунальные и прочие расходы (далее – КПР) – расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, банковские услуги, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренду помещения, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря, прочих товаров и услуг;
24) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
25) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
26) базовый комплексный подушевой норматив первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) – расчетная стоимость комплекса услуг первичной медико-санитарной помощи в рамках ГОБМП без учета поправочных коэффициентов;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 27) пункта 3 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
27) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН") к субъекту здравоохранения ПМСП;
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается дополнить подпунктом 27-1) в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
28) медицинская техника – аппараты, приборы, оборудование, комплексы, системы, применяемые отдельно или в сочетании между собой для оказания медицинской помощи в соответствии с функциональным назначением и эксплуатационными характеристиками, установленными производителем
29) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках ГОБМП;

30) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) – мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы МЖӘ туралы Заңмен айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;
31) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті – жекеше әріптес пен денсаулық сақтау ұйымы төлеуі тиіс тарифтің қорытынды сомасын түзету үшін қолданылатын коэффициент;
32) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
33) МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив – МСАК деңгейінде көрсетілген бір адамға есептегендегі шығындардың нормасы;
34) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі – онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
35) пайдалану шығыстары – пайдаланылатын жүйелерді, машиналарды, жабдықтарды, ғимараттар мен басқа да шығыстарды жұмысқа қабілетті жағдайда ұстаумен байланысты шығасылар;
36) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф – "ДНЭТ" АЖ-ның ННТ және ПНТ кіші жүйелерінде тіркелген бір науқасқа шаққандағы ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының науқастарға медициналық-әлеуметтік көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
37) тариф – ТМККК шенберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде түзету коэффициенттерін ескере отырып есептелген медициналық көрсетілетін қызмет бірлігінің немесе медициналық көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
38) тарификатор – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде мамандандырылған медициналық көмектің медициналық көрсетілетін қызметтер тарифтерінің тізбесі;
39) төсек-күн – науқастың стационар жағдайында өткізген күні;
40) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф – ТАНҰТ кіші жүйесінде тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
41) түзету коэффициенттері – осы Әдістемеге сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тариф белгілеу мақсатында көрсетілетін қызметтің есептік құнына қолданылатын коэффициенттер;
42) ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек коэффициенті (бұдан әрі – ҰӘК) – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығына қолданылатын коэффициент;

30) государственно-частное партнерство (далее – ГЧП) – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным Закон РК о ГЧП;
31) поправочный коэффициент для субъекта ГЧП – коэффициент, который используется для корректировки итоговой суммы тарифа, подлежащей выплате частному партнеру и организации здравоохранения;
32) исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025);
33) подушевой норматив на оказание ПМСП – норма затрат в расчете на одного человека, оказанная на уровне ПМСП;
34) информационная система "Электронный регистр онкологических больных" – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией.
35) эксплуатационные расходы – издержки, связанные с поддержанием в работоспособном состоянии используемых систем, машин, оборудования, здания и прочие расходы;
36) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистемах РПБ и РНБ ИС "ЭРДБ";
37) тариф – стоимость единицы медицинской услуги или комплекса медицинских услуг, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов, при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
38) тарификатор – перечень тарифов на медицинские услуги специализированной медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
39) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
40) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме НРБТ;
41) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые к расчетной стоимости услуги с целью установления тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, в соответствии с настоящей Методикой;
42) коэффициент организационно-методической помощи (далее – ОМП) – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения и к республиканскому центру первичной медико-санитарной помощи, для оказания ОМП региональным медицинским организациям;

43) халықтың негізгі топтары – өмір сүру салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халық топтары;
44) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі – цифрлық денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар (бұдан әрі – ақпараттандыру субъектісі);
45) шығын сыйымдылығы коэффициенті – КШТ-ның базалық мөлшерлеме құнына шығын дәрежесін айқындайтын коэффициент;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
46) тармақша алып тастау көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46) ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген қала халқының есептік санына жан басына шаққандағы норматив – ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген бір тұрғынға (республикалық маңызы бар қалалар, астана және облыс орталықтары) арналған есептік құн.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.10.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрықтарымен.
2-тарау. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
4. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерге арналған тарифтер ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметке байланысты:
1) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі), "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, "Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 1193 қаулысымен белгіленген нормативтер бойынша, жұмыскерлерге қосымша ақшалай төлемдер және денсаулық сақтау жүйесінің медицина жұмыскерлерінің жалақысын арттыруды қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілері жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

43) ключевые группы населения – группы населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни;
44) субъект цифрового здравоохранения – физические и юридические лица, государственные органы, осуществляющие деятельность или вступающие в общественные отношения в области цифрового здравоохранения (далее – субъект информатизации);
45) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности КЗГ к стоимости базовой ставки;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 46) пункта 3 предусматривается исключить приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
46) подушевой норматив на расчетную численность городского населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению – расчетная стоимость на одного прикрепленного жителя (городов республиканского значения, столицы и областных центров) к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 14.10.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Глава 2. Алгоритм формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и в системе ОСМС
4. Тарифы на медицинские услуги в рамках ГОБМП и в системе ОСМС включают затраты, связанные с деятельностью по оказанию медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС на:
1) оплату труда работников субъектов здравоохранения в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс), Законом Республике Казахстан "О государственном имуществе", по нормативам, установленным постановлением Правительства Республики Казахстан № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий", включая дополнительные денежные выплаты работниками повышение заработной платы медицинским работникам системы здравоохранения;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) пункта 4 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).

2) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әлеуметтік салықты қоса алғанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ "Қазақстан Республикасының Әлеуметтік Кодексі" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар және (немесе) жарналар, "Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 58 бұйрығымен айқындалған тәртіппен медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруға арналған шығыстар (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34803 болып тіркелген);
3) клиникалық хаттамаларға және тиісті жылға арналған бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесіне сәйкес дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, шығыс материалдарын, сондай-ақ дәрі қобдишалар, арнайы емдік өнімдерді сатып алу (қамтамасыз ету);
4) "Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің № 128 қаулысына сәйкес пациенттерді тамақтандыру және жұмсақ мүккәмалмен жарақтандыру;
5) Еңбек кодексіне сәйкес кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау;
6) коммуналдық қызметтерге: жылуға, электр қуатына, ыстық және суық суға ақы төлеу;
7) өзге шығыстарды, оның ішінде "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабының 44) тармақшасына сәйкес интернетті қоса алғанда байланыс қызметтері, іссапар шығыстары, ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізу, үй-жайды жалға алу, кеңсе және шаруашылық тауарларын, жанар-жағармай материалдарын, басқа тауарлар мен қызметтерді сатып алу (қамтамасыз ету), медициналық техникаға сервистік қызмет көрсету, банк қызметтеріне ақы төлеу;
8) алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру кезінде рентабельділік және пайда қосылмайды.
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді қалыптастыру Қағидалардың 5-тармағының 1-тармақшасына сәйкес бекітілген жұмыс жоспарына сәйкес жыл сайын кезеңділікпен жүзеге асырылады.
Тарифтерді қалыптастыру кезінде ақпарат көздері Қағидалармен бекітілген нысандар, денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйелерінің деректері және басқа да көздер болып табылады.

2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, включая социальный налог, в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), а также обязательные профессиональные пенсионные взносы в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Социальный Кодекс Республики Казахстан", отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", расходы на страхование профессиональной ответственности медицинских работников в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 58 "Об утверждении Правил страхования профессиональной ответственности медицинских работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34803);
3) приобретение (обеспечение) лекарственных средств и изделий медицинского назначения, расходных материалов в соответствии с клиническими протоколами и перечнями лекарственных средств и изделий медицинского назначения в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, закупаемых у единого дистрибьютора на соответствующий год, также аптечек, специализированных лечебных продуктов;
4) питание и оснащение мягким инвентарем пациентов в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
5) повышение квалификации и переподготовку кадров согласно Трудовому кодексу;
6) оплату коммунальных услуг: отопление, электроэнергия, горячая и холодная вода;
7) прочие расходы, в том числе услуги связи, включая интернет согласно подпункту 44) статьи 1 Закона Республики Казахстан года "Об информатизации", командировочные расходы, проведение текущего ремонта, аренда помещения, приобретение (обеспечение) канцелярских и хозяйственных товаров, горюче-смазочных материалов, прочих товаров и услуг, включая обслуживание информационных систем, сервисное обслуживание медицинской техники, оплата банковских услуг;
8) исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
При формировании тарифов на медицинские услуги в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС не включаются рентабельность и прибыль.
Формирование тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, осуществляется с периодичностью ежегодно в соответствии с Планом работ, утвержденным согласно подпункту 1 пункта 5 Правил.
Источниками информации при формировании тарифов являются формы, утвержденные Правилами, данные информационных систем здравоохранения и другие источники.

ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерге тарифтерді Кодекстің 7-бабының 65) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 14.10.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1-параграф. Амбулаториялық жағдайларда медициналық-санитариялық алғашқы көмекке тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмекке тарифтерді есептеу:
осы Әдістеменің 6-16-тармақтарына сәйкес интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмектің, шақырулардың жеделдігінің 4-санатына қызмет көрсету үшін бекітілген халыққа қолжетімділікті, кезек күттірмейтін медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін МСАК көрсету, МСАК субъектілерін ірілендіру үшін;
осы Әдістеменің 17-18-тармақтарына сәйкес медициналық қызмет көрсеткені үшін;
осы Әдістеменің 19-20-тармақтарына сәйкес жылжымалы медициналық кешен (бұдан әрі – ЖМК) қызметтерін көрсеткені үшін жүзеге асырылады
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. КЖН МСАК айына "БХТ" АЖ-да МСАК субъектісіне тіркелген, бекітілген бір тұрғынға айқындалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Әдістеме 6-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Тарифы на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, утверждаются уполномоченным органом согласно подпункту 65) статьи 7 Кодекса.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024); с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 14.10.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Алгоритм формирования тарифов на медицинскую помощь в амбулаторных условиях
Примечание ИЗПИ!
Пункт 5 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
5. Расчет тарифов на медицинскую помощь в амбулаторных условиях осуществляется:
за оказание ПМСП, разукрупнение субъектов ПМСП для обеспечения доступности, неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов, медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, в соответствии с пунктами 6 – 16 настоящей Методики;
за оказание медицинских услуг в соответствии с пунктами 17 – 18 настоящей Методики;
за оказание услуг передвижным медицинским комплексом (далее – ПМК) в соответствии с пунктами 19 – 20 настоящей Методики.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
6. КПН ПМСП определяется на одного прикрепленного жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Примечание ИЗПИ!
Параграф 1 предусматривается дополнить пунктом 6-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
7. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Примечание ИЗПИ!

8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Айына МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға МСАК КЖН есебі түзету коэффициенттерін ескере отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖН МСАК = КЖНбаз.МСАК х ЖЖК МСАК + КЖНбаз.МСАК х (Каудан тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кжылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кұәк – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кn- 1), мұндағы:
КЖНбаз.МСАК – "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға айына түзету коэффициенттерін ескерусіз айқындалған МСАК субъектілері үшін алдағы қаржы жылына арналған МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vэкол_қр – "Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) және "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ) сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын облыстар үшін экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – МСАК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
ЖЖКқр – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқр = (ЖЖКобл. 1 + ЖЖКобл.2 +... + ЖЖКобл. i)/n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК (n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны;
Собл. k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Пункт 8 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
8. Расчет КПН ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов:
КПН ПМСП = КПНбаз.ПМСП х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.район - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.район - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кэколог. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Ксельск. обл. - 1) + КПНбаз.ПМСП х (К омп - 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кn- 1), где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, для субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
Vпмсп_РК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП населению;
Vэкол_ РК – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с Законом Республики Казахстан "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие экологического бедствия в Пpиаpалье" (далее - ЗРК о соцзащите граждан Приаралья) и Законом Республики Казахстан "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне" (далее - ЗРК о соцзащите граждан СИЯП);
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ПМСП;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВКрк = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i)/n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ктығыз.қр = (Kаудан тығыз. 1 х Саудан 1+ Каудан тығыз.2 х Саудан 2 + ... + Каудан тығыз.i х Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х ҚР.тығыз./Т аудан халқ., мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Ѕқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Ѕаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы.
Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірлікке) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл обл. 1 х Собл.1 + Кауыл обл.2 х Собл.2 + ... + Кауыл обл.і х Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл.i = 1+0,25 х (Сауыл і/Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына байланысты қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірлікке) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Кплотн.рк = (Кплотн.район.1 х Чрайон.1+ Кплотн.район.2 х Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i х Чрайон.i) / n, где:
n – количество районов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;
При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n, где
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан1 х Саудан1+ Кжылыту аудан2 х Саудан2 + ... + Кжылыту аудан і х Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту аудан х (К аудан – КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i)/ n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны.
К ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығына қолданылатын коэффициент, ол мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
К ұәк = 1 + (S іссапар шығындары + ЕАҚ тартыл. персонал)/ (V МСАК қарж.), мұндағы:
S іссапар шығыстары – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығының іссапар шығыстарына жұмсалатын шығындардың жылдық сомасы;
ЕАҚ тартыл. персонал – басшының орынбасарының 1 штат бірлігіне, құрылымдық бөлімшелер басшыларының 3 штат бірлігіне, сарапшы дәрігердің 4 штат бірлігіне (жоғары медициналық білімі бар), дәрігер-статистің 6 штат бірлігіне, сарапшының 6 штат бірлігіне, экономистің 0,5 штат бірлігіне, заңгердің 0,5 штат бірлігіне, IT-маманның 0,5 штат бірлігіне есептегенде тартылатын персоналдың еңбегіне ақы төлеу қоры.
V МСАК қарж. – ағымдағы жылдың бекітілген халқын ескере отырып, медициналық-санитариялық алғашқы көмек бойынша өткен жылғы жалпы шығыстардың жылдық сомасы.
Kn – КЖН МСАК-қа қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).

Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан.
К омп – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, и к республиканскому центру первичной медико-санитарной помощи для оказания ОМП региональным медицинским организациям, который определяется согласно следующей формуле:
К омп = 1 + (S командировочные расходы + ФОТ привлек.персонала)/ (V фин.ПМСП ), где:
S командировочные расходы − годовая сумма затрат на командировочные расходы научных организаций в области здравоохранения и республиканского центра первичной медико-санитарной помощи;
ФОТ привлекаемого персонала – фонд оплаты труда привлекаемого персонала из расчета на 1 штатную единицу заместителя руководителя, 3 штатных единиц руководителей структурных подразделений, 4 штатных единиц врача-эксперта (с высшим медицинским образованием), 6 штатных единиц врача-статиста, 6 штатных единиц эксперта, 0,5 штатных единиц экономиста, 0,5 штатных единиц юриста, 0,5 штатных единиц IT-специалиста.
V фин. ПМСП – годовая сумма общих расходов за предыдущий год по первичной медико-санитарной помощи с учетом прикрепленного населения текущего года.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к КПН ПМСП.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
8-1. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2022 № ҚР ДСМ-24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-2-тармақ алып тастау көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-2. МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы норматив айына ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген бір қала тұрғынына (астанаға, республикалық, облыстық орталықтарға) айқындалады және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН ірілендіру=Vірілендіру / Схалқ.ірілендіру үшін/ m, мұндағы
ЖН ірілендіру – МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге арналған жан басына шаққандағы норматив;
V ірілендіру – Халыққа МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
С ірілендіру үшін халқ. – ірілендіруге жататын МСАК медициналық ұйымдарында бекітілген қала халқының есептесу саны;
m-МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын бөлуді қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлар саны.
Ірілендіру МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін бекітілген халық саны 10 мың адамға дейінгі жаңа МСАК орталықтарын құру жолымен 30 мыңнан асатын бекітілген халық саны бар МСАК ұйымдарында (республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және қала халқына қызмет көрсететін облыс орталықтарында) жүргізіледі.
Бір бекітілген тұрғынға (астана, республикалық, облыстық орталықтарының, қалалары) МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК ұйымдарын ірілендіруге түзету коэффициенттері ескеріле отырып, айына ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне жан басына шаққандағы нормативтің есебі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНірілендіру обл.i = ЖНірілендіру х Кжтк.қала i + ЖНірілендіру х (Ктығыз.аудан i - 1) + ЖНірілендіру х (Кжылыту аудан i - 1) + ЖНірілендіру х (Кэколог.обл. i - 1), мұндағы:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан = 1 + С х Тығыз.ҚР/Тығыз.халқ аудан, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының санынан республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша орташа халық тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.қр =Сқр/Sқр, мұндағы
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз халқ.аудан - аудан, қала халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады.
Тығыз халқ.аудан = Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан - халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті аудан, қала аумағының ауданы;

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
8-1. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 14.03.2022 № ҚР ДСМ-24 (вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8-2 предусматривается исключить приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
8-2. Подушевой норматив на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП определяется на одного прикрепленного городского жителя (столицы, городов республиканского, областных центров) к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению в месяц и осуществляется по формуле:
ПНразукруп.=Vразукруп./Чнас.для разукруп./m,где
ПНразукруп. – подушевой норматив на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП;
Vразукруп. – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП населению;
Чнас.для разукруп. – расчетная численность городского населения, прикрепленная в медицинских организациях ПМСП, подлежащих разукрупнению;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование разукрупнения организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП.
Разукрупнение проводится в организациях ПМСП (столицы, городов республиканского, областных центров, обслуживающих городское население), превышающих 30 тысяч прикрепленного населения, путем создания новых центров ПМСП с численностью прикрепленного населения до 10 тысяч человек для обеспечения доступности ПМСП.
Расчет подушевого норматива с учетом поправочных коэффициентов на разукрупнение организаций ПМСП для обеспечения доступности ПМСП, на одного прикрепленного жителя (столицы, городов республиканского, областных центров), к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению в месяц, осуществляется по формуле:
ПНразукруп.обл i = ПНразукруп. х Кпвк.гор. i + ПНразукруп. х (Кплотн.район i - 1) + ПНразукруп. х (Котопит.район i - 1) + ПНразукруп. х (Кэколог.обл i - 1), где:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район, где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район.=Чрайон/Sрайон, где
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1 (бірлікке) тең.
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Таудан – ТҚР/орта.)/ТҚР/орта., мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдыңғы жылға тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындарының жалпы жылдық көлеміндегі жылытудың жылдық көлемінің шығындарының үлесі;
Таудан – алдыңғы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қалалар және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орта. – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылу маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орта. = (Таудан 1 + Таудан 2 + … + Таудан i)/n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. i = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін - коэффициент 1 (бірлікке) тең.
ЖЖКқала і – өңір бойынша ауыл халқының медициналық қызметтерді тұтынуының жыныстық-жасына байланысты түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқала i = (Сқала k/n х ЖЖКМСАК(n))/ Сқала, мұндағы:
Сқала – "БХТ" АЖ-да өңірдің тіркелген қала халқының саны;
Сқала к/n – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген қала халқының саны жыныстық жас тобына жататын халықтың k нөмірі n нөмірі;
ЖЖКМСАК(n) – МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативін есептеудің кешенді формуласына кестеге сәйкес n нөмірі жыныстық жас тобының жыныстық-жас түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны мен халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына МСАК көрсетуге қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. i = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
ПВКгор i – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКгор i = ∑ (Чгор k/n х ПВКПМСП(n))/ Чгор, где:
Чгор – численность прикрепленного городского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чгор k/n – численность прикрепленного городского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице, к комплексной формуле расчета комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.

Ірілендіру бекітілген халық саны 10 мың адамға дейін жаңа МСАК орталықтарын құру жолымен бекітілген халық саны 30 мыңнан асатын МСАК ұйымдарында (астанада, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда, қала халқына қызмет көрсететін) МСАК қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін жүргізіледі.
Kn – ЖНірілендіруге қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).
Ескерту. 2-тарау 8-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.08.2021 № ҚР ДСМ-85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-тарау 8-3-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Айына МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға кезек күттірмейтін көмек (бұдан әрі – КК) көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативті есептеу кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН_КК = ЖНбаз. ККҚР х ЖЖК КК + ЖНбаз. ККҚР х (Каудан тығыз. - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кжылыту аудан - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кауыл обл. - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кэколог – 1) + ЖНбаз.ККҚР х (Кn – 1), мұндағы:
ЖНбаз.ККҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттері ескерілмей айқындалған, бір айға "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған КК базалық жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖНбаз.ККҚР = ЖНорт.ККҚР / (ЖЖК ҚР + (Ктығыз.ҚР – 1) + (КжылытуҚР – 1) + (КауылҚР – 1), мұндағы:
ЖНорт. ККҚР – алдағы қаржы жылына арналған Қазакстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға КК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорт. ККҚР = (V ККҚР – V экол_қр)/Сқр/m, мұндағы:
V ККҚР – халыққа КК көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
V экол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың КК көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – КК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
ЖЖК ҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Разукрупнение проводится в организациях ПМСП (столицы, городов республиканского, областного и районного значения, обслуживающих городское население), превышающих 30 тысяч прикрепленного населения, путем создания новых центров ПМСП с численностью прикрепленного населения до 10 тысяч человек для обеспечения доступности ПМСП.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к ПНразукруп.
Сноска. Методика дополнена пунктом 8-2, в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 20.08.2021 № ҚР ДСМ-85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Примечание ИЗПИ!
Параграф 1 предусматривается дополнить пунктом 8-3 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
9. Расчет подушевого норматива на оказание неотложной помощи (далее – НП) на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПН_НП = ПНбаз.НПРК х ПВК НП + ПНбаз.НПРК х (Кплотн.район – 1) + ПНбаз.НПРК х (Котопит.район. – 1) + ПНбаз.НПРК х (Ксельск.обл. – 1) + ПНбаз.НПРК х (Кэколог. – 1)+ ПНбаз.НПРК х (Кn – 1), где:
ПНбаз.НПРК – базовый подушевой норматив НП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз. НПРК = ПНсред.НПРК/(ПВК РК + (Кплотн.РК - 1) + (Котопит.РК–1) + (Ксельск.РК – 1)), где:
ПНсред. НПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание НП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред. НПРК = (V НПРК – V экол_рк)/Чрк/m, где:
V НПРК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание НП населению;
V экол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам здравоохранения по оказанию НП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование НП.
ПВК РК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:

ЖЖК ҚР = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 + .. + ЖЖКобл.i)/ n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК(n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл. k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады, олар алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.қр = (Ктығыз.аудан 1 х Саудан 1+ Ктығыз.аудан 2 х Саудан 2 + Ктығыз.аудан i х Саудан i)/ n, мұндағы:
n – аудандар саны
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х Тығыз.ҚР/Тығыз.аудан, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының аудандар, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/ Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

ПВК РК = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл.i)/n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кплотн.рк = (Кплотн.район.1 х Чрайон.1+ Кплотн.район.2 х Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас.район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірлікке) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мына формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл.обл.1 х Собл.1 + Кауыл.обл.2 х Собл.2 + ... + Кауыл.обл.і х Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.обл.i = 1 + 0,25 х (Сауыл.і/Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін - коэффициент 1-ге (бірлікке) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КжылытуҚР = (Кжылыту аудан 1 х Саудан 1+ Кжылыту аудан 2 х Саудан 2 + ... + Кжылыту аудан і х Саудан i)/n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан. – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту аудан х (К аудан – КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытуды жылдық көлеміне шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл.2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n, где:
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i)/ n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны.
Kn – ЖН_КК қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
10. Интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативке:
1) Кодекстің 91-бабы 2-тармақ 2)-10) тармақшаларда көзделген медициналық көмек;
2) дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды және шығыс материалдарын қамтамасыз ету;
3) алып тасталсын.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрығы негізінде МСАК субъектісіне бекітілген оқушыға интернат ұйымдарына жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына (мектеп оқушыларына) медициналық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы базалық нормативтің (бұдан әрі - ММ) есебі бір айға мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНММ(ҚР) - VҚРММ / Соқушы/ m, мұндағы:
ЖНММ(ҚР) – алдағы қаржы жылына Қазақстан Республикасы бойынша бір айға бір оқушыға ММ көрсетуге арналған жан басына шаққандағы базалық норматив;
VММ (ҚР) – ММ көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Соқушы – қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрықтары негізінде МСАК субъектісіне бекітілген, Қазақстан Республикасында ММ көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне тіркелген оқушылардың саны;
m – ММ қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрығы негізінде бір айға МСАК субъектісіне бекітілген бір оқушыға интернат ұйымдарына жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған түзету коэффициенттерін ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтің есебі, ол мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНММ = ЖНММ ҚР х Каудан тығыз. + ЖНММ ҚР х (Кжылыту аудан - 1) + ЖНММ ҚР х (Кэколог. - 1) + ЖНММ ҚР х (Кауыл - 1), мұндағы:
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х Тығыз.ҚР/Тығыз. аудан халқы, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының санынан республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқаны нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан немесе қаладағы халықтың тығыздығы мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к ПН_НП.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
10. Подушевой норматив на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, включает:
1) медицинскую помощь, предусмотренную подпунктами 2)-10) пункта 2 статьи 91 Кодекса;
2) обеспечение лекарственных средств и медицинских изделий и расходных материалов.
3) исключить.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
11. Расчет базового подушевого норматива на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, на одного прикрепленного школьника (далее – ШМ), закрепленного к субъекту ПМСП на основании приказа руководителя управления здравоохранения, в месяц, осуществляется по формуле:
ПНШМРК =VШМРК / Чшк / m, где:
ПНШМРК– базовый подушевой норматив на оказание ШМ на одного школьника в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год;
VШМРК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ШМ;
Чшк – численность прикрепленных школьников ко всем субъектам здравоохранения по оказанию ШМ в Республике Казахстан, закрепленных к субъекту ПМСП на основании приказов руководителя управления здравоохранения, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ШМ.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
12. Расчет подушевого норматива с учетом поправочных коэффициентов на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, на одного прикрепленного школьника, закрепленного к субъекту ПМСП на основании приказа руководителя управления здравоохранения, в месяц, осуществляется по формуле:
ПНШМ = ПНШМ РК х Кплотн.район + ПНШМ РК х (Котопит.район - 1) + ПНШМ РК х (Кэколог. - 1) + ПНШМ РК х (Ксельск. - 1), где:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас.район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ке (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірге) тең.
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Каудан – КҚР/орташа)/КҚР/орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері деректерінің негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылытудың жылдық көлеміне арналған шығыстардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын ауданның, қаланың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚРорташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚРорташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ... + Каудан і) /n
n – ҚР аудандарының саны
Кобл.ауыл – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кобл.ауыл i = 1 + 0,25 х (Сауыл і / Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халық саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін берілетін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті тек қана ауыл халқының санына қолданылады, қала тұрғындары үшін коэффициент 1-ге (бірге) тең.
Ауылдық елді мекендерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл субъектілеріне қолданылады.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірі азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптасатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстемеақы.

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (один с половиной).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i / Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется к субъектам села.
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Алып тасталды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
14. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
15. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
16. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
17. Бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тариф тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде жүзеге асырылады.
18. Түзету коэффициенттерін есепке алғанда бір медициналық қызмет тарифін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Смқ_i-РР = Смқ_i-Р_n+ Смқ_i-Р_nх(K1-1)+…+ Смқ_i-Р_n х (Kn-1), мұнда:
Смқ_i-РР n – тікелей және жанама (үстеме) шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке ала отырып есептелген n түріндегі бір медициналық қызметтің орташа құны;
Смқ i-Р - тікелей және үстеме шығыстарды айқындау әдісінің негізінде түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген бір медициналық қызметтің орташа есеп айырысу құны, мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Смқ_i-Р = Штікелей_i + Шүстеме_i, мұнда:
i – медициналық қызметтер тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық қызметтің түрі;
Штікелей-i – осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген і-ші медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеуге және осы Әдістеменің 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген шығыстарды және осы Әдістеменің 4-тармағының 7) тармақшасына сәйкес қосалқы бөлшектерді ауыстыруды қоса алғанда, медициналық жабдыққа сервистік қызмет көрсетуге арналған шығыстарды қамтитын бір медициналық қызмет көрсетуге арналған тікелей шығыстардың есептік сомасы, жалақыны есептеу үшін ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының Денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы пайдаланылады.
Шүстеме i – мынадай формула бойынша айқындалатын, осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдестіменнің 4-тармағының 5) - 7) тармақшаларымен көзделген I медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілері қызметкерлерінің қосалқы (жанама) еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстарды қамтитын бір медициналық қызметке есептегендегі үстеме шығыстардың сомасы:
Шүстеме i = ЖАi х kүстеме, мұнда:
ЖАi – осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген i-ші медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау субъектілердің медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есептік сомасы пайдаланылады;
kүстеме – үстеме шығыстардың коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
k үстеме = Шүстеме_МҰ / ЖАмп, мұнда:
Шүстеме_МҰ – МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектілердің үстеме шығыстарының орташа есеп айырысу сомасы, ол медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілердің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 4-тармағының 5)-7) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтиды;
ЖАмп – осы Әдістеменің 4 тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес есептелген денсаулық сақтау субъектілердің медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа есептік сомасы пайдаланылады.
K1, Kn – Арал өңіріндегі азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттерге сәйкес ауылдық жердегі жұмысы, экологиялық апатты аймақтарындағы жұмысы үшін үстемеақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданатын түзету коэффициенттері.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
13. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
14. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
15. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
16. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
17. Тариф на оказание одной медицинской услуги осуществляется на основе метода определения прямых и накладных расходов.
18. Расчет тарифа одной медицинской услуги с учетом поправочных коэффициентов осуществляется по следующей формуле:
Трму_i-РР n = Рму_i-Р + Рму_i-Р х (K1-1) +…+ Рму_i-Р х (Kn-1), где:
Трму_i-РР n – тариф одной медицинской услуги n вида, рассчитанный с учетом поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и накладных расходов;
Рму_i-Р – расчетная стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов на основе метода определения прямых и накладных расходов, осуществляется по следующей формуле:
Рму_i-Р = Рпрямые_i + Рнакладные_i, где:
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
Рпрямые_i – расчетная сумма прямых расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих i-ю медицинскую услугу, и подпунктом 3) пункта 4 настоящей Методики, и расходы на сервисное обслуживание медицинского оборудования, включая замену запасных частей, согласно подпункту 7) пункта 4 настоящей Методики, для расчета заработной платы используется среднемесячная заработная плата отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации.
Рнакладные_i – сумма накладных расходов в расчете на одну медицинскую услугу, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании i-й медицинской услуги, и подпунктами 5) - 7) пункта 4 настоящей Методики, которые определяются по следующей формуле:
Рнакладные_i=ЗПi х kнакладные, где:
ЗПi – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих i-ю медицинскую услугу, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики.
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Рнакладные_мо / ЗПмп, где:
Рнакладные_МО – средняя расчетная сумма накладных расходов субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг и подпунктами 5) - 7) пункта 4 настоящей Методики;
ЗПмп – средняя расчетная сумма расходов на оплату труда медицинских работников субъектов здравоохранения, которая рассчитана в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики.
K1, … Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на оплату надбавки за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.

19. Жылжымалы медициналық кешендердің (бұдан әрі – ЖМК) қызметтерін төлеу бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тариф бойынша жүзеге асырылады.
20. Түзету коэффициенттерін ескере отырып, бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
СЖМК = ТЖМК * K1+ ТЖМК * (K2-1)+…+ ТЖМК * (Kn-1), мұнда:
СЖМК - бір адамға ЖМК қызметтерін көрсетуге арналған тариф;
ТЖМК - түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген ЖМК қызметтерін көрсету тарифі, мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ТЖМК = (Vорт. нақты шығын. - Vэкол.ЖМК)/СЖМК, мұнда:
Vорт. нақты шығын. – ЖМК қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектілердің нақты шығындардың орташа көлемі;
Vэкол.ЖМК – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын, экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
СЖМК – ЖМК қызметтерін алған халық саны;
K1, K2,… Kn – Арал өңіріндегі азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттерге сәйкес ауылдық жердегі жұмысы, экологиялық апатты аймақтарындағы жұмысы үшін үстемеақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданатын түзету коэффициенттері.
2-параграф. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда көмекке арналған тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
21. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері мынадай:
бір төсек-күн үшін;
орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
медициналық-экономикалық тарифтер бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
аурулар, операциялар мен манипуляциялардың тізбесі бойынша нақты шығыстар бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін;
шығын сыйымдылығы коэффициентін есепке ала отырып КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтерді пайдаланады.
22. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін бір төсек-күн үшін тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тт/к = Ет/к * K1 + Ет/к * (K2-1) + …+ Ет/к * (Kn-1)+ Ет/к * (ТК_академ -1)+ Ет/к * (ТК_ғитк -1)+ Ет/к * (k _ұәк -1), мұнда:
Тт/к – бір төсек-күн үшін тариф;
Ет/к – түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген бір төсек –күн үшін есептік құн мынандай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ет/к = Vқарж. / Ст/к, мұнда:
Vқарж. – ақы төлеу бір төсек-күн үшін тариф бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
С т/к – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектілері бойынша төсек-күндердің саны.

19. По тарифу на оказание услуг ПМК на одного человека осуществляется оплата услуг передвижных медицинских комплексов (далее – ПМК).
20. Расчет тарифа на оказание услуг ПМК на одного человека с учетом поправочных коэффициентов осуществляется по следующей формуле:
ТПМК = РсПМК * K1+ РсПМК * (K2-1)+…+ РсПМК * (Kn-1), где:
ТПМК – тариф на оказание услуг ПМК на одного человека;
РсПМК – расчетная стоимость за оказание услуг ПМК, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по следующей формуле:
РсПМК = (Vср.факт.затрат - Vэкол.ПМК) / ЧПМК, где:
Vср.факт,затрат – средний объем фактических затрат субъекта здравоохранения, оказывающего услуги ПМК;
Vэкол.ПМК – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
ЧПМК – численность населения, получившая услуги ПМК;
K1, K2, … Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
Параграф 2. Алгоритм формирования тарифов на медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях
21. Субъекты здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, используют следующие тарифы:
за один койко-день;
за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
за один пролеченный случай по медико-экономическим тарифам;
за один пролеченный случай по фактическим расходам по перечню заболеваний, операций и манипуляций;
за один пролеченный случай по КЗГ с учетом коэффициента затратоемкости.
22. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС за один койко-день, осуществляется по следующей формуле:
Тк/дн = Рск/дн * K1 + Рск/дн * (K2-1) + …+ Рск/дн * (Kn-1)+ Рск/дн * (ПК_академ -1)+ Рск/дн * (ПК_ник -1)+ Рск/дн * (k_омп -1), где:
Тк/дн - тариф за один койко-день;
Рск/дн – расчетная стоимость за один койко-день, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по следующей формуле:
Рск/дн = Vфин / КЛдк/дн, где:
Vфин – объем финансирования на очередной плановый период субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, оплата которым осуществляется по тарифу за один койко-день;
КЛдк/дн – количество койко-дней по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период.

K1, K2,… Kn – Арал өңіріндегі азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттерге сәйкес ауылдық жердегі жұмысы, экологиялық апатты аймақтарындағы жұмысы үшін үстемеақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданатын түзету коэффициенттері.
k _ұәк - өңірлік медициналық ұйымдарға ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
Sic- денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға іссапар шығыстарының жылдық сомасы;
ЕТҚ тартылатын персонал - статист дәрігердің 1 штаттық бірлігіне, стратегия бөлімі маманының 1 штаттық бірлігіне (жоғары медициналық білімі бар, экономистің 0,5 штаттық бірлігі, дәрігердің 0,5 штаттық бірлігі (бейінді маман, клиникалық фармоколог)) есебінен тартылатын персоналдың еңбегіне ақы төлеу қоры (бұдан әрі - ЕТҚ);
Sүстемақы- өңірлік медициналық ұйымдарға ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету (қызмет көрсету аймағын кеңейту) үшін барған кезде мамандарға лауазымдық жалақысының 25% мөлшерінде қосымша ақы сомасы;
S жалпы шағын - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың жалпы шығыстарының жылдық сомасы.
ТК_ғитк - халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту арқылы медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру мақсатында денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициенті мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
, мұндағы:
ТКҒИТК - тиісті ҒЗИ, ҰО үшін ғылыми-инновациялық түзету коэффициенті;
%орта.ЕТҚ - ҒЗИ, ҰО, МҰ жалпы шығысынан дәрігерлік персоналдың еңбегіне ақы төлеу қорының орташа нақты үлесі;
I - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның индексі;
n - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымның жалпы саны;
j - медициналық ұйымның индексі;
k - медициналық ұйымдардың жалпы саны;
- ғылыми дәреже/санат үшін нақты үстемеақылардың жалпы сомасы;
SjЕТҚ- нақты ЕТҚ-ның жалпы сомасы;
%орта.шығын - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың және медициналық ұйымдардың жалпы шығысынан ЕТҚ-ға арналған шығыстарды шегергендегі шығыстардың орташа нақты үлесі;
SjДД,МҚ шығындары– ДЗ, МҚ арналған шығындардың жалпы сомасы;
SjЕТҚ- жалпы шығыннан ЕТҚ-ға жұмсалатын шығыстарды шегергендегі шығыстардың жалпы сомасы.
ТКакадем- денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын, білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
ТКакадем - академиялық түзету коэффициенті;
n - медициналық ұйымдардың жалпы саны;
- ғылыми дәреже / санат үшін нақты үстемеақылардың жалпы сомасы;
S жалпы шағын - шығыстардың жалпы сомасы;
SДЗ,МҚ шығыны – ДЗ, МҚ шығындарының жалпы сомасы.

K1, K2, … Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
k_омп- коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям, определяется согласно следующей формуле:
Sкомандировочные расходы − годовая сумма затрат на командировочные расходы научных организаций в области здравоохранения;
ФОТ привлекаемого персонала – фонд оплаты труда привлекаемого персонала из расчета на 1 штатную единицу врача статиста, 1 штатную единицу специалиста отдела стратегии (с высшим медицинским образованием, 0,5 штатных единиц экономиста, 0,5 штатных единиц врача (узкий специалист, клинический фармоколог);
S _доплата - сумма доплаты специалистам на время выезда для оказания ОМП региональным медицинским организациям (расширение зоны обслуживания) в размере 25% от должностного оклада;
S общие расходы - годовая сумма общих расходов научных организаций в области здравоохранения.
ПК_ник – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения, определяется согласно следующей формуле:
ПК_НИК– научно-инновационный поправочный коэффициент;
%_(сред.ФОТ) – средняя фактическая доля фонда оплаты труда врачебного персонала от общего расхода научных организаций в области здравоохранения и медицинских организаций;
i – индекс научной организации в области здравоохранения;
n – общее число научных организаций в области здравоохранения;
j – индекс медицинской организации;
k – общее число медицинских организаций;
S_(надбавок за степень/категорию) – общая сумма фактических надбавок за ученую степень/категорию;
S_ФОТ – общая сумма фактического ФОТ;
% сред затрат – средняя фактическая доля расходов за вычетом расходов на ФОТ от общего расхода научных организаций в области здравоохранения и медицинских организаций;
S затраты на ЛС, ИМН – общая сумма затрат на ЛС, МИ;
S расходы кроме ФОТ – общая сумма расходов за вычетом расходов на ФОТ от общего расхода.
ПК_академ – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики, определяется согласно следующей формуле:
ПК_академ=1+((S_(надбавок за степень/категорию)/n)/((S_(общ.расх.)-S_(затр.на ЛС, МИ))/n)), где:
ПК_академ– академический поправочный коэффициент;
n – общее число медицинских организаций;
S_(надбавок за степень/категорию) – общая сумма фактических надбавок за ученую степень/категорию;
S_(общ.расх. ) – общая сумма расходов;
S затраты на ЛС, ИМН – общая сумма затрат на ЛС, МИ.

Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.08.2021 № ҚР ДСМ-85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық көмек нысанында мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін есептік орташа құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Теж = Ееж * K1 + Ееж * (K2-1) +...+ Ееж * (Kn-1) + Ееж * (ТК_академ -1)+ Ееж * (ТК _ғитк -1)+ Ееж * (к_ұәк -1), мұнда:
Теж – есептік орташа құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф;
Ееж - түзету коэффициенттерін есепке алмай есептелген орташа есептік құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ееж = Vқарж/Сеж, мұнда:
Vқарж. – ақы төлеу орташа есеп айырысу құны бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф бойынша жүзеге асырылатын, стационарлық және (немесе) стационарды алмастратын көмек көмек нысанындағы мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Сеж – кезекті жоспарлы кезеңге арналған осы денсаулық сақтау субъектілері бойынша емделіп шығу жағдайларының саны.
K1, K2,… Kn – Арал өңіріндегі азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңы және ССЯП азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚР Заңына жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттерге сәйкес ауылдық жердегі жұмысы, экологиялық апатты аймақтарындағы жұмысы үшін үстемеақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданатын түзету коэффициенттері.
k_ұәк - өңірлік медициналық ұйымдарға ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициенті.
ТК_ғитк - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту жолымен медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру үшін қолданылатын коэффициент.
ТКакадем - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын, білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.08.2021 № ҚР ДСМ-85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілген, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.03.2022 № ҚР ДСМ-24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 22 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 20.08.2021 № ҚР ДСМ-85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости, осуществляется по следующей формуле:
Тпс = Рспс * K1 + Рспс * (K2-1) +…+ Рспс * (Kn-1) )+ Рспс * (ПКакадем-1)+ Рспс * (ПКник-1)+ Рспс * (k_омп -1), где:
Тпс – тариф за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
Рспс – расчетная стоимость за один пролеченный случай, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по следующей формуле:
Рспс = Vфин / Клпс, где:
Vфин – объем финансирования на очередной плановый период для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях, оплата которым осуществляется по тарифу за один пролеченный случай по расчетной средней стоимости;
Клпс – количество пролеченных случаев по данному субъекту здравоохранения на очередной плановый период;
K1, K2, … Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
k_омп - коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
ПК_ник – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения.
ПК_академ – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.03.2022 № ҚР ДСМ-24 (вступает в силу по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. ТМККК шеңберінде стационарлық медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін (республикалық денсаулық сақтау субъектілері) тариф есебі МЭТ бойынша бір емделген жағдай үшін мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
МЭТт = Ес.МЭТ * K1 + Ес.МЭТ * (K2-1) +…+ Ес.МЭТ * (Kn-1)+ Ес.МЭТ * (К_академ -1) + Ес.МЭТ * (К_ғитк -1) + Ес.МЭТ * (k _ұәк -1), мұнда:
МЭТт – МЭТ бойынша емделген бір жағдай үшін ТМККК шеңберінде стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін тариф;
Ес.МЭТ – түзету коэффиценті есепке алынбай есептелген онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейін балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін МЭТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін есептік құны, мынадай формула бойынша анықталады:
Ес.МЭТ = Ес.тікелей + Ес. жүкқұжат, мұндағы:
Ес.тікелей – ресми статистикалық ақпарат деректері бойынша ағымдағы қаржы жылының денсаулық сақтау саласының орташа айлық жалақысы бойынша есептелген медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеуге осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген шығындарды қамтитын және осы Әдістеменің 4-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген клиникалық хаттамаларға сәйкес емделіп шығу жағдайына тікелей шығындардың сомасы мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Ес.тікелей = Ес.жа + Ес.салық + Ес.тамақ. + Ес.дз/ммб/мед. қызметтер, мұндағы:
Ес.жа – бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина жұмыскерлерінің жалақысы бойынша шығыстар;
Ес.салық – бір жағдай бойынша салық және бюджеттке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар;
Ес.тамақ. – емделген жағдайға арналған тамақтану бойынша шығыстар;
Ес.дз/ммб/мед. қызметтер – емделіп шығу жағдайына ДЗ мен МБ шығыстар және медициналық көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар.
Ес.жүкқұжат – медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілері жұмыскерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларында және осы Әдістеменің 4-тармағының 5) - 7) тармақшаларында көзделген шығыстарды қамтитын емделіп шығу жағдайы бойынша жанама шығыстардың сомасы, мынадай формула бойынша есептеледі:
Ес.жүкқұжат = ЖАс * kжүкқұжат, мұндағы:
ЖАс – осы Әдістеменің 4-тармағының 1 және 2-тармақшаларына сәйкес ем көрсететін негізгі медицина жұмыскерлеріне жалақы төлеуге арналған шығыстардың сомасы.
kжүкқұжат –жүкқұжат шығыстарының коэффициенті, мынадай формула бойынша айқындалады:
kжүкқұжат = Ес.жүкқұжат_мұ / ЖАмұ, мұндағы:
Ес.жүкқұжат_мұ – денсаулық сақтау субъектілері бойынша жүкқұжат шығыстарының орташа сомасы;
ЖАмұ – денсаулық сақтау субъектілерінің негізгі медицина жұмыскерлеріне еңбекақы төлеуге арналған шығыстардың орташа сомасы.

24. Расчет тарифа для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях в рамках ГОБМП за один пролеченный случай по МЭТ (республиканских субъектов здравоохранения), осуществляется по следующей формуле:
ТМЭТ = РсМЭТ * K1 + РсМЭТ * (K2-1) +…+ РсМЭТ * (Kn-1) + Рсмэт * (ПК_академ -1)+ Рсмэт * (ПК_ник -1)+ Рсмэт * (k_омп -1), где:
ТМЭТ – тариф для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях в рамках ГОБМП за один пролеченный случай по МЭТ;
РсМЭТ – расчетная стоимость за один пролеченный случай по МЭТ для субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями, рассчитанная без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по следующей формуле:
РсМЭТ =Рпрямые+Рнакладные, где:
Рпрямые – сумма прямых затрат на пролеченный случай согласно клиническим протоколам, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги, рассчитанную по среднемесячной заработной плате отрасли здравоохранения текущего финансового года по данным официальной статистической информации, и подпунктами 3) и 4) пункта 4 настоящей Методики, осуществляется по следующей формуле:
Рпрямые = Рзп + Рн + Рпит + Рлс/имн/мед.услуги, где:
Рзп – расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая;
Pн – расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по одному случаю;
Рпит – расходы по питанию на пролеченный случай;
Рлс/имн/ мед. услуги – расходы по ЛС и МИ и медицинские услуги на пролеченный случай.
Рнакладные – сумма накладных расходов по пролеченному случаю, которая включает затраты, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, и подпунктами 5), 6), 7) пункта 4 настоящей Методики, осуществляется по следующей формуле:
Pнакладные=ЗПс ×kнакладные, где:
ЗПс – сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников, оказывающих лечение согласно подпунктам 1 и 2 пункта 4 настоящей Методики.
kнакладные – коэффициент накладных расходов, который определяется по следующей формуле:
kнакладные = Pнакладные_мо / ЗПмо, где:
Pнакладные_мо – средняя сумма накладных расходов по субъектам здравоохранения;
ЗПмо – средняя сумма расходов на оплату труда основных медицинских работников субъектов здравоохранения.

K1, K2,… Kn – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттерге сәйкес ауылдық жердегі жұмысы, экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге арналған шығыстарды ескере отырып, медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданылатын түзету коэффициенттері.
k_ұәк - өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент.
ҚК_ғитк - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту жолымен медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру үшін қолданылатын коэффициент.
ҚКакадем - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифті нақты шығыстар бойынша есептеу мынадай формула бойынша есептеледі:
Тнақты шығ. = Штікелей + Шүстеме, мұнда:
Тнақты шығ. – бір емделіп шығу жағдайы үшін нақты шығыстар бойынша құны;
Штікелей – осы Әдістеменің 4-тармағының 1) - 4) тармақшаларында көзделген шығындарды қамтитын бір емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығындардың сомасы;
Шүстеме – емделіп шығу жағдайы бойынша үстеме шығыстарының сомасы, ол медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларымен және осы Әдістеменің 4-тармағының 5) - 7) тармақшаларымен көзделген шығыстарды қамтиды.
26. Емделіп шығу жағдайына арналған тікелей шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
Ес.тікелей = Ес.жа + Ес.салық + Ес.тамақ. + Ес.дз/ммб, + Ес.қызметтер, мұндағы:
Ес.жа – бір жағдайды емдеуге қатысатын негізгі медицина жұмыскерлерінің жалақысы бойынша шығыстар;
Ес.салық – бір жағдай бойынша бюджетке төленетін салықтар және басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар;
Ес.тамақ – бір жағдайға арналған тамақтану бойынша шығыстар;
Ес.дз/ммб – бір жағдайға арналған ДЗ және ММБ бойынша шығыстар.
Ес.қызметтер – бір жағдайға арналған медициналық көрсетілетін қызметтер бойынша шығыстар
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

K1, K2, … Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги с учетом расходов на надбавку к заработной плате за работу в сельской местности, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
k_омп- коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
ПК_ник – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения.
ПК_академ – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
25. Расчет тарифа на один пролеченный случай по фактическим расходам рассчитывается по следующей формуле:
Тфпрямые + Рнакладные, где:
ТФ – тариф на один пролеченный случай по фактическим расходам;
Рпрямые – сумма прямых расходов по пролеченному случаю, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) - 4) пункта 4 настоящей Методики;
Рнакладные – сумма накладных расходов по пролеченному случаю, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики на оплату вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг и подпунктами 5) - 7) пункта 4 настоящей Методики.
26. Прямые расходы на пролеченный случай рассчитываются по следующей формуле:
Рпр = Рзп + Рн + Рпит + Рлс/имн + Русл , где:
Рзп – расходы по заработной плате основных медицинских работников, участвующих в лечении одного случая;
Pн – расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет по одному случаю;
Рпит – расходы по питанию на пролеченный случай;
Рлс/имн – расходы по ЛС и ИМН на пролеченный случай;
Русл –расходы на медицинские услуги на пролеченный случай.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).

27. Емделіп шығу жағдайына арналған жанама шығыстар мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖАқп – осы Әдістеменің 4-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес алдындағы айда медициналық қызмет көрсетуге тікелей қатыспайтын денсаулық сақтау субъектілерінің қызметкерлеріне қосымша (жанама) еңбекақы төлеуге шығыстар сомасы;
КБШай – денсаулық сақтау субъект бойынша алдындағы айда КБШ бойынша шығыстар сомасы;
Сай – алдындағы айда жағдайлар саны.
28. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайы үшін тариф емделіп шығу жағдайына жұмсалған нақты шығындар негізінде есептеледі.
29. Стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайына тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Ткшт = БМкшт * ШСКкшт i + БМкшт * ШСКкшт i * (Kn1-1) + БМкшт х ШСКкшт i * (Kn2-1) +... + БМкшт * ШСКкшт i * (Knn-1) + БМкшт * (ТК_академ -1)+ БМкшт * (ПК _ғитк -1)+ БМкшт * (К_ұәк -1), мұндағы:
Ткшт - КШТ бойынша бір емделіп шығу жағдайының тарифі;
i - КШТ-ның түрі немесе тобы;
БМкшт – КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны;
ШКкшт i – КШТ-ның белгілі бір (і) түрінің шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Kn1, Kn2, Knn - түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерде жұмыс істегені үшін коэффициент, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да коэффициенттер).
КҚР ауыл. – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті:
КҚР ауыл = (Кауыл обл. 1 + Кауыл обл. 2 + … + Кауыл обл. i)/СҚР/n
n – өңірлер саны;
Кауыл обл - облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. х ШҮауыл), мұндағы:
ШҮауыл - ауыл субъектілеріне ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Собл. – "БХТ" АЖ-да өңірдің бекітілген халық саны;
Сауыл - осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген ауыл субъектілеріне бекітілген халық саны (бұдан әрі – ауыл субъектілеріне бекітілген халық саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. = (VММК+ Vэкол.)/ VММК, мұндағы:
VММК – стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. - Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
k_ұәк - өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент.
ҚК_ғитк - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту жолымен медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру үшін қолданылатын коэффициент.
ҚК_академ - денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын, білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент.
Кжылыту аудан – аудан, қала (соның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалаларды және астананы қоса алғанда) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту x (Каудан - КҚР/орташа)/ КҚР/орта, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан, қала бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдыңғы жылғы жылыту маусымының ұзақтығын тиісті облыста немесе қалада стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері бойынша ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына қаржыландыру көлемін есептеуге пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалатын аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мына формуламен айқындалады:

27. Накладные расходы на пролеченный случай рассчитываются по следующей формуле:
, где:
– сумма расходов на оплату труда вспомогательного (косвенного) труда работников субъектов здравоохранения, непосредственно не участвующих в оказании медицинских услуг, согласно подпунктам 1) и 2) пункта 4 настоящей Методики за предыдущий месяц;
– сумма расходов по КПР по субъекту здравоохранения за предыдущий месяц;
– количество случаев за предыдущий месяц.
28. Тариф за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС, рассчитывается на основе фактических затрат на пролеченный случай.
29. Тариф за один пролеченный случай по КЗГ для субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях, определяется по следующей формуле:
Ткзг = БСкзг х КЗкзг i + БСкзг х КЗкзг i х (Kn1-1) + БСкзг х КЗкзг i х (Kn2-1) +… + БСкзг х КЗкзг i х (Knn-1) + БС*(ПКакадем-1)+ БС*(ПКник-1)+ БС*(К_омп-1), где:
Ткзг – тариф за один пролеченный случай по КЗГ;
i – вид или группа КЗГ;
БСкзг – стоимость базовой ставки по КЗГ;
КЗкзг i – коэффициент затратоемкости определенного вида (i) КЗГ;
Kn1, Kn2, …, Knn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл. 1 + Ксельск.обл. 2 + … + Ксельск.обл. i) /n
n– количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело / Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чобл – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (VСМП + Vэкол.) / VСМП
VСМП – объем финансирования на очередной плановый период для субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
k_омп- коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям.
ПК_ник – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения.
ПК_академ – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики.
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КҚР /орташа = (Каудан 1 + К аудан 2 + … + К аудан i)/n
n – Қазақстан Республикасы өңірлерінің саны
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Емделіп шығу жағдайына арналған нақты шығындар мынадай формула бойынша айқындалады:
Ншығын. = Ес.пациент + Ес.мұ, мұндағы:
Ншығын – бір емделіп шығу жағдайының құны;
Ес.пациент – бір пациентке нақты шығындар пациентті диагностикалауға және емдеуге бағытталған шығыстар сомасын білдіреді (дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар, медициналық көрсетілетін қызметтер);
Ес.мұ – шығындарды сатылы жатқызу әдісімен есептелген бір пациентке арналған медициналық ұйымның нақты шығындары мынадай формула бойынша айқындалады:
Ес.мұ = Ст-к.орт.арифм. * НОБҰ, мұндағы:
Ст-к.орт.арифм. – тиісті бөлімшелердегі төсек-күнінің орташа арифметикалық құны:
Ст-к.орт.арифм.= (С1+С2+…+Сn)/n, мұндағы:
С1, С2, Сn – денсаулық сақтау субъектілері бөлімшелерінің нақты құны,
n – денсаулық сақтау субъекттілерінің тиісті бөлімшелерінің саны,
НОБҰ – науқастың тиісті бөлімшелерде орташа болу ұзақтығы;
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. i-ші КШТ-ның орташа безбенделген құны мынадау формула бойынша есептеледі:
Қорт – i-ші КШТ әрбір АХЖ-10/9 КМ орташа нақты құны;
ЖС – Қазақстан Республикасы бойынша i-ші КШТ КМ әрбір АХЖ-10/9 бойынша жағдайлардың саны.
32. Шығын сыйымдылығы коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
БМКШТ – КШТ бойынша базалық мөлшерлеменің құны.
33. БCкшт – мынадай формула бойынша есептелетін КШТ құнын айқындауға арналған базалық ставканың құны:
БСкшт=Vқаржы /СБС , мұнда:
Vқаржы – ТМККК және МӘМС жүйесі шеңберінде КШТ бойынша стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын көмек көрсету үшін алдағы жылға арналған тиісті бюджетте көзделген қаражат көлемі;
СБС – мынадай формула бойынша анықталатын базалық ставкалардың саны:
*(Knn-1)
Кзкшті – өткен жылғы КШТ бойынша шығын сыйымдылығы коэффициенті;
Скшті – өткен жылғы КЗГі бойынша емделіп шығу жағдайларының саны;
Kn1, Kn2, …, Knn, – түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық аумақтың коэффициенті, жылыту маусымы ұзақтығының коэффициенті және басқа да коэффициенттері).
34. Республикалық бюджет нақтыланған жағдайда базалық ставканы индекстеу жүргізіледі.
35. Патологоанатомиялық диагностиканы көрсетуге, қан компоненттерін өндіруге арналған тарифтер осы Әдістеменің 17-18-тармақтарына сәйкес формула бойынша есептеледі.

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
30. Фактические затраты на пролеченный случай определяются по следующей формуле:
Фз = Рпациент + Рмо, где:
Фз – фактические затраты на пролеченный случай;
Рпациент – фактические затраты на одного пациента представляют собой сумму расходов, направленных на диагностику и лечение пациента (лекарственные средства и изделия медицинского назначения, медицинские услуги);
Рмо – фактические затраты субъекта здравоохранения на одного пациента, рассчитанные методом ступенчатого отнесения затрат, определяются по следующей формуле:
Рмо = Ск/дсрарифм х СДПБ, где:
Ск/дсрарифм – среднеарифметическая стоимость койко-дня соответствующих отделений;
Ск/дсрарифм= (С1+С2+…+Сn) /n, где:
С1, С2, Сn – фактическая стоимость отделений субъектов здравоохранения,
n – количество соответствующих отделений субъектов здравоохранения,
СДПБ – средняя длительность пребывания больного в соответствующих отделениях.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
31. Средневзвешенная стоимость i-й КЗГ рассчитывается по следующей формуле:
, где:
Cср– средняя фактическая стоимость каждой MКБ-10/9 КМ i-й КЗГ;
Кл – количество случаев по каждой МКБ-10/9 КМ i-й КЗГ по Республике Казахстан.
32. Коэффициент затратоемкости рассчитывается по следующей формуле:
, где:
БСКЗГстоимость базовой ставки по КЗГ.
33. БCкзг – стоимость базовой ставки для определения стоимости КЗГ, которая рассчитывается по следующей формуле:
БСкзг=Vфин / КлБС , где:
Vфин – объем средств, предусмотренный соответствующим бюджетом на предстоящий год для оказания медицинской помощи в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях по КЗГ в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС, без учета средств, предусмотренных на оплату за фактически понесенные расходы, и дополнительной оплаты затрат;
КлБС – количество базовых ставок, которое определяется по следующей формуле:
, где:
КЗКЗГi – коэффициент затратоемкости по КЗГi за предыдущий год;
КлКЗГi – количество пролеченных случаев по КЗГi за предыдущий год;
Kn1, Kn2, …, Knn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты).
34. В случае уточнения республиканского бюджета проводится индексация базовой ставки.
35. Тарифы на оказание патологоанатомической диагностики, производство компонентов крови определяются по формуле согласно пунктам 1718 настоящей Методики.

35-1. Кадаврды мультиағзалық ағзалар және/немесе тіндерді алуға дайындау бойынша медициналық көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтерге 5 (бес) коэффициент қолданылады.
Ескерту. 2-тарау 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.10.2024 № 82 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Онкологиялық науқастарға көрсетілген медициналық көмек көрсеткені үшін тарифтер қалыптастыру алгоритмі
36. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 19.11.2021 № ҚР ДСМ-119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 19.11.2021 № ҚР ДСМ-119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Психикалық денсаулық орталығының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені тарифтердін қалыптастыру алгоритмі
38. Психикалық денсаулық орталығының бір науқасқа арналған кешенді тарифке стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау субъектілеріне медициналық көмек көрсету кірмейді, оларға ақы төлеу емделген жағдай үшін есептік орташа құны бойынша және ТМККК шеңберінде бір төсек-күн үшін жүзеге асырылады.
39. Психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф:
1) диспансерлік есепте тұрған психикалық және мінез-құлықтық бұзылулардың (ауруларының) профилактикасына, психикалық денсаулығын зерттеп-қарауға, психикалық бұзылуларды диагностикалауға, психикасының және мінез-құлықтың бұзылулары (аурулары) бар адамдарды емдеуге, күтуге және медициналық-әлеуметтік оңалтуға бағытталған қызметтер;
2) психикалық және мінез-құлықтық бұзылулардың (аурулардың) профилактикасына, диспансерлік есепте тұрмайтын азаматтардың психикалық денсаулығын зерттеуге бағытталған қызметтер;
3) психикалық және мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек, оның ішінде әлеуметтік-еңбектік оңалту, мынадай нысандарда: жедел медициналық көмек, консультациялық-диагностикалық көмек, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын және стационарды алмастыратын көмекті қолдану туралы сот шешімі бойынша емдеу;
4) ПБЗ-ны пайдалануға байланысты психикаға белсенді әсер ететін заттарды (бұдан әрі – ПБЗ) пайдалануға байланысты психикасының және мінез-құлықтың бұзылуы (ауруы) бар адамдарға медициналық көмек көрсетуге, ПБЗ-ны пайдалануға байланысты психикасының және мінез-құлықтың бұзылуы (ауруы) бар адамдарды диагностикалауға, емдеуге, күтуге, медициналық-әлеуметтік оңалтуға, ПБЗ-ны пайдалану фактісін анықтау үшін медициналық куәландыруға бағытталған қызметтер;

35-1. К тарифам на медицинские услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов и/или тканей применяется коэффициент 5 (пять).
Сноска. Методика дополнена пунктом 35-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 14.10.2024 № 82 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Алгоритм формирования тарифов за оказание медицинской помощи онкологическим больным
36. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 19.11.2021 № ҚР ДСМ-119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Исключен приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 19.11.2021 № ҚР ДСМ-119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным центра психического здоровья
38. В комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья не входят оказание медицинской помощи республиканских субъектов здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях, оплата которым осуществляется за пролеченный случай по расчетной средней стоимости и за один койко-день в рамках ГОБМП.
39. Комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья включает и предусматривает:
1) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья, диагностику психических нарушений, лечение, уход и медико-социальную реабилитацию лиц с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), состоящих на диспансерном учете;
2) услуги, направленные на профилактику психических и поведенческих расстройств (заболеваний), обследование психического здоровья граждан, не состоящих на диспансерном учете;
3) оказание лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями) специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих видах: скорой медицинской помощи, консультативно-диагностической помощи в амбулаторных условиях, стационарных условиях, в том числе лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения и стационарозамещающих условиях;
4) услуги, направленные на оказание медицинской помощи лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением психоактивных веществ (далее – ПАВ), диагностику, лечение, уход, медико-социальную реабилитацию лиц с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ, медицинское освидетельствование для установления факта употребления ПАВ;

5) ПБЗ-ны пайдалануға байланысты психикалық және мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарға білікті, мамандандырылған, медициналық-әлеуметтік көмек, оның ішінде әлеуметтік-еңбектік оңалту, мынадай нысандарда: жедел медициналық көмек, консультациялық-диагностикалық көмек, стационарлық, оның ішінде мәжбүрлеп емдеу шараларын қолдану туралы сот шешімі бойынша емдеу және стационарды алмастыратын көмек көрсету.
40. Психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне ПНТ, ННТ, "ДНЭТ" АЖ-да тіркелген айына психикалық денсаулық орталықтарының бір науқасына арналған кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КТпдо = (Vқарж.псих/нарко_жыл/Сорт.тізім псих/нарко_жыл/m, мұндағы:
КТпдо – айына психикалық денсаулық орталықтарының бір науқасына арналған кешенді тариф;
Vқарж.псих/нарко_жыл – алдағы қаржы жылына арналған шығыстарды ескере отырып, психикалық денсаулық орталығының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемі;
Сорт.тізім псих/нарко_жыл – психикалық денсаулық орталықтары науқастарының жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Сорт.тізім псих/нарко_жыл = (Спсих/нарко.жыл басы + Спсих/нарко.жыл басы х Қөсім/100)/2, мұндағы:
Спсих/нарко.жыл басы – қаржы жылының басында ПНТ-да, ННТ-да тіркелген психикалық денсаулық орталықтары науқастарының саны;
Қөсім – психикалық денсаулық орталықтары науқастарының соңғы үш жылдағы орташа өсу қарқыны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Қөсім = (Спсих/нарко.жыл соңы (n1)/Спсих/нарко.жыл басы (n1) х 100 + Спсих/нарко. жыл соңы (n2)/С псих/нарко.жыл басы (n2) х 100+ Спсих/нарко. жыл соңы (n3) /С псих/нарко. жыл басы (n3) х 100)/3 , мұндағы:
Спсих/нарко. жыл басы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл басына ПНТ, ННТ "ДНЭТ" АЖ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
Спсих/нарко. жыл соңы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл соңына ПНТ, ННТ "ДНЭТ" АЖ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
m – психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі

5) оказание лицам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанные с употреблением ПАВ, специализированной, медико-социальной помощи, в том числе социально-трудовую реабилитацию, в следующих видах: скорой медицинской помощи, специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе лечение по решению суда о применении мер принудительного лечения и стационарозамещающих условиях.
40. Расчет комплексного тарифа на одного больного центров психического здоровья в месяц, зарегистрированного в РПБ, РНБ ИС "ЭРДБ" субъекта здравоохранения, оказывающего медико-социальную помощь больным центров психического здоровья, осуществляется по формуле:
КТцпз = (Vфин.псих/нарко_год / Чср.спис.псих/нарко_год)/m, где:
КТцпз – комплексный тариф на одного больного центров психического здоровья в месяц;
Vфин.псих/нарко_год – объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным центра психического здоровья на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.псих/нарко_год – годовая среднесписочная численность больных центров психического здоровья, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.псих/нарко_год = (Чпсих/нарко нач. года + Чпсих/нарко нач.года х Тприроста / 100)/2, где:
Чпсих/нарко нач.года – численность больных центров психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных центров психического здоровья за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Чпсих/нарко конец года (n1) / Чпсих/нарко нач. года (n1) х 100 + Чпсих/нарко конец года (n2) / Чпсих/нарко нач. года (n2) х 100 + Чпсих/нарко конец года (n3) / Чпсих/нарко нач. года (n3) х 100) / 3, где:
Чпсих/нарко. нач. года – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ ИС "ЭРДБ" на начало года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
Чпсих/нарко конец года – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ ИС "ЭРДБ" на конец года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальной помощи больным центров психического здоровья.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Алгоритм формирования тарифов за оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом

41. Туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тарифке мыналар кірмейды:
1) туберкулезге қарсы препараттарды;
2) бір төсек-күн үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу жүзеге асырылатын республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын (бұдан әрі – туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъект) қоспағанда.
42. Туберкулезден зардап шегетін бір науқас үшін кешенді тариф мыналарды көздейді:
1) осы аурудың бар-жоғына күдігі бар адамдарда туберкулезді анықтау бойынша емдеу-диагностикалық шараларды жүзеге асыру;
2) туберкулезден зардап шегетін адамдарды (белсенді туберкулез) емдеу-диагностикалық іс шаралармен және туберкулезге қарсы диспансерлерде диспансерлік есепте тұрған адамдарды диспансерлік бақылауды қамтамасыз ету;
3) туберкулезден зардап шегетін адамдарға әлеуметтік-психиологиялық көмек көрсету;
4) динамикалық бақылаудан алынғандарды қоспағанда, туберкулезбен ауыратын және туберкулезді ауырғандарға басынан өткізген ересектер мен балаларға емді қалпына келтіру емін және медициналық оңалту көрсету;
5) латентті туберкулез инфекциясын профилактикалық емдеу.
43. Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің ТАНҰТ-та тіркелген айына туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тарифті есептеу формуласы бойынша жүзеге асырылады:
Kттуб = (V қар.туб.жыл/ Сорт.тізім.туб.жыл) / m, мұндағы:
Kттуб – айына туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф;
V қар.туб.жыл – алдағы қаржы жылына арналған туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемі;
Сорт.тізім.туб.жыл – туберкулезбен ауыратын науқастардың жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Сорт.тізім.туб.жыл = (Стуб.жыл басы + Стуб.жыл басы х Қөсім/100)/2, мұндағы:
Стуб.жыл басы – қаржы жылының басында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың саны;
Қөсім – соңғы үш жылдағы туберкулезбен ауыратын науқастардың орташа өсу қарқыны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Қөсім = (Стуб.жыл соңы (n1)/Стуб.жыл басы (n1) х 100 + Стуб.жыл соңы (n2)/Стуб.жыл басы (n2) х 100 + Стуб.жыл соңы (n3) / Стуб.жыл басы (n3) х 100)/3, мұндағы:
Стуб.жыл басы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл басына ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың саны;
Стуб.жыл соңы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл соңында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың саны;
m – туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер көрсетуге қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.

41. В комплексный тариф на одного больного туберкулезом не входит:
1) обеспечения противотуберкулезных препаратов;
2) республиканских субъектов здравоохранения, оплата которым осуществляется за оказание медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях по тарифу за один койко-день (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь больным туберкулезом).
42. Комплексный тариф на одного больного туберкулезом предусматривает:
1) обеспечение лечебно-диагностическими мероприятиями лиц, страдающих туберкулезом (активный туберкулез) и диспансерное наблюдение за лицами, состоящими на диспансерном учете в противотуберкулезных диспансерах;
2) оказание социально-психологической помощи лицам, страдающим туберкулезом;
3) оказание медицинской реабилитации взрослым и детям больным туберкулезом и перенесшим туберкулез, за исключением снятых с динамического наблюдения;
4) оказание профилактического лечения латентной туберкулезной инфекции.
43. Расчет комплексного тарифа на одного больного туберкулезом в месяц, зарегистрированного в НРБТ, субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь больным туберкулезом осуществляется по формуле:
Кттуб = (Vфин.туб_год / Чср.спис.туб.год) / m, где:
Кттуб – комплексный тариф на одного больного туберкулезом в месяц;
Vфин.туб.год – объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.туб.год – годовая среднесписочная численность больных туберкулезом, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.туб.год = (Чтуб.нач.года + Чтуб.нач. года х Тприроста /100)/2, где:
Чтуб.нач. года – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных туберкулезом за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Чтуб.конец года (n1) /Чтуб.нач. года (n1) х 100+ Чтуб.конец года (n2) / Чтуб.нач. года (n2) х 100+ Чтуб.конец года (n3) /Чтуб.нач. года(n3) х 100)/3, где:
Чтуб.нач. года – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на начало года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
Чтуб.конец года – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на конец года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальных услуг больным туберкулезом.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсеткені үшін тарифті, Достық кабинеттердегі халықтың негізгі топтары үшін тарифті және адамды АИТВ инфекциясы бойынша зерттеп-қарауға арналған тарифті қалыптастыру алгоритмі
44. ТМККК шеңберінде АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға көрсетілген медициналық-әлеуметтік көмек үшін ақы төлеу консультациялық-диагностикалық көмек түрінде мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілеріне АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф бойынша жүзеге асырылады (бұдан әрі – АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі).
45. АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған, медициналық көмекті, АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмекті қамтамасыз етуді, оның ішінде АИТВ инфекциясының анадан шаранаға және балаға берілу қаупін азайту жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүзеге асыруды қамтиды.
46. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне айына АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады::
ТАИТВ = ЕсАИТВ * K1 + Ес.АИТВ * (K2-1) +…+ Ес.АИТВ * (Kn-1), мұндағы:
ТАИТВ – айына АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф;
Ес.АИТВ-түзету коэффициенттерін есепке алмағанда, АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған есеп тарифі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады, мұндағы:
Сі – тікелей және жүкқұжат шығыстарын айқындау әдісінің негізінде есептелген бір медициналық көрсетілетін қызметтің құны;
і – медициналық қызметтердің тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық көрсетілетін қызметтің түрі;
q – ресми статистикалық ақпарат деректері ескеріле отырып, есептелген медициналық көрсетілетін қызметті пайдалану мүмкіндігі;
M – медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамалар ескеріле отырып, есептелген медициналық қызметті пайдалану еселігі.
K1, K2,… Kn – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін, жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттер үшін медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданылатын түзету коэффициенттері

Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Алгоритм формирования тарифа за оказание медико-социальной помощи лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, тарифа для ключевых групп населения в дружественных кабинетах и тарифа на обследование лица по поводу ВИЧ-инфекции
44. В тариф на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, не входит оказание медицинской помощи республиканскими организациями здравоохранения, оказывающими специализированную медицинскую помощь в виде консультативно-диагностической помощи, оплата которым осуществляется по тарифу за оказание одной медицинской услуги (далее – субъекты здравоохранения, оказывающие медико-социальную помощь лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией).
45. Тариф на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, включает обеспечение специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, медико-социальной помощи лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, в том числе осуществление профилактических мероприятий по снижению риска передачи ВИЧ-инфекции от матери к плоду и ребенку.
46. Расчет тарифа на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, в месяц субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, осуществляется по формуле:
Твич = РсВИЧ * K1 + РсВИЧ * (K2-1) +…+ РсВИЧ * (Kn-1), где:
Твич – тариф на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, в месяц;
РсВИЧ – расчетная стоимость на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по формуле, где:
Сi – стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
q – вероятность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом данных официальной статистической информации;
M – кратность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов.
K1, K2, …, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги, за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Достық кабинеттеріндегі халықтың негізгі топтарына арналған тариф:
1) құпия медициналық тексеруді қамтамасыз ету, психоәлеуметтік, заң консультацияларын ұсыну, сенім пункттерінің, Достық кабинеттердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
2) АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары қаупі бойынша халықтың негізгі топтарына жататын адамдар арасында емдеу-алдын алу іс-шараларын жүргізу.
48. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің достық кабинеттерінде халықтың негізгі тобынан бір адамға тарифті есептеу, мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тхнт = ЕТхтн * K1 + ЕТхтн * (K2-1) +…+ ЕТхтн * (Kn-1), мұндағы:
Тхнт – достық кабинеттеріндегі халықтың негізгі тобының бір тұлғасына арналған тариф;
Ес.хнт - түзету коэффициенттері ескерілмеген, достық кабинеттеріндегі халықтың негізгі тобынан бір адамға арналған есептеу тарифі мынадай формула бойынша жүзеге асырылады, мұндағы:
Сі - тікелей және жүкқұжат шығыстарын айқындау әдісінің негізінде есептелген бір медициналық көрсетілетін қызметтің құны;
і -медициналық көрсетілетін қызметтердің тарификаторына сәйкес тізбе бойынша медициналық қызметтің түрі;
q – ресми статистикалық ақпарат деректері ескеріле отырып, есептелген медициналық көрсетілетін қызметті пайдалану мүмкіндігі;
M - медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарттарын, клиникалық хаттамаларды ескере отырып есептелген медициналық көрсетілетін қызметті пайдалану еселігі.
K1, K2,… Kn – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін, жылыту мауысымның ұзақтығы мен басқа да коэффициенттер үшін медициналық қызметтің құнын түзету мақсатында қолданылатын түзету коэффициенттері
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 17.01.2024 № 3 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Халықты АИТВ-инфекциясына тексеру тарифі Қазақстан Республикасы халқы үшін АИТВ-инфекциясына талдау жүргізуді қамтиды, осы Әдістеменің 16-17 – тармақтарына сәйкес формула бойынша айқындалады.
7-параграф. Жедел медициналық көмек көрсеткені үшін және медициналық авиацияға арналған тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
50. Жедел медициналық көмек (бұдан әрі – ЖК) және жедел медициналық көмек станциясының деңгейінде білікті мамандарды тарта отырып медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне және 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңына (бұдан әрі – Рұқсаттар бойынша ҚР Заңы) сәйкес рұқсат ету құжаттары бар денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу бекітілген халыққа шақыртулардың 4 жеделдік санатындағы ЖК-ті қоспағанда, бір бекітілген адамға ТМККК шеңберінде ЖК станциясы үшін жан басына шаққандағы норматив және білікті мамандарды тарта отырып санитариялық автокөлікпен тасымалдауға байланысты медициналық көмек бойынша жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
47. Тариф для ключевых групп населения в дружественных кабинетах включает:
1) обеспечение конфиденциального медицинского обследования, предоставление психосоциальных, юридических консультаций, функционирования пунктов доверия, дружественных кабинетов;
2) проведение лечебно-профилактических мероприятий среди лиц, относящихся к ключевым группам населения, по повышенному риску инфицирования ВИЧ-инфекцией.
48. Расчет тарифа на одно лицо из ключевой группы населения в дружественных кабинетах субъекта здравоохранения, оказывающего медико-социальную помощь лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, осуществляется по формуле:
Ткгн = РсКГН * K1 + РсКГН * (K2-1) +…+ РсКГН * (Kn-1), где:
Ткгн – тариф на одно лицо из ключевой группы населения в дружественных кабинетах;
РсКГН – расчетная стоимость на одно лицо из ключевой группы населения в дружественных кабинетах без учета поправочных коэффициентов, осуществляется по формуле, где:
Сi – стоимость одной медицинской услуги, рассчитанная на основе метода определения прямых и накладных расходов;
i – вид медицинской услуги по перечню согласно тарификатору медицинских услуг;
q – вероятность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом данных официальной статистической информации;
M – кратность использования медицинской услуги, рассчитанная с учетом стандартов организации оказания медицинской помощи, клинических протоколов;
K1, K2, …, Kn – поправочные коэффициенты, применяемые с целью корректировки стоимости медицинской услуги за работу в зонах экологического бедствия в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП, за продолжительность отопительного сезона и других коэффициентов.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 17.01.2024 № 3 (вводится в действие с 01.01.2024).
49. Тариф на обследование населения на ВИЧ-инфекцию включает проведение анализов на ВИЧ-инфекцию для населения Республики Казахстан и определяется по формуле согласно пунктам 1718 настоящей Методики.
Параграф 7. Алгоритм формирования тарифов за оказание скорой медицинской помощи и медицинской авиации
50. Субъектам здравоохранения, оказывающим скорую медицинскую помощь (далее – СП) и медицинскую помощь с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемую санитарным автотранспортом, на уровне станции СП и субъекты здравоохранения, имеющие разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон РК о разрешениях), оплата осуществляется по подушевому нормативу СП и медицинской помощи с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемой санитарным автотранспортом, на одного прикрепленного человека для станции СП в рамках ГОБМП, за исключением СП прикрепленному населению 4 категории срочности вызовов.

51. Айына ЖЖ көрсететін денсаулық сақтау субъектісін "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға ЖЖ көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің есебі, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖН_ЖЖ = (ЖНбаз.ЖЖҚР х ЖЖК ЖЖ + ЖНбаз.ЖЖҚР х (Көңір.тығыз - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (Кобл.жылыту - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (К ауыл.обл. - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (Кэколог - 1)) х Көңір, мұндағы:
ЖНбаз.ЖЖҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін есепке алмағанда айқындалған айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға арналған ЖЖ базалық жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖНбаз.ЖЖҚР = ЖНорташаЖЖҚР/(ЖЖК ҚР + (КҚРөңір.тығыз – 1) + (КжылытуҚР – 1) + (КауылҚР – 1) + (КэкологҚР – 1)), мұндағы:
ЖНорташаЖЖҚР – алдағы қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға ЖЖ көрсетуге жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорташаЖЖҚР = Vжж қр/Сқр/m, мұндағы:
Vжж қр – халыққа ЖЖ көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың ЖЖ көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – ЖЖ-ны қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлар саны.
ЖЖК ҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректері негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формуламен айқындалады:
ЖЖКҚР = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 + .. + ЖЖКобл. i)/ n
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК(n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес n нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті.
ЖЖ субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған ЖЖ көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы халқының тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

51. Расчет подушевого норматива на оказание СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения, оказывающему СП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПН_СП = (ПНбаз.СПРК х ПВК СП + ПНбаз.СПРК х (Кплотн.регион - 1) + ПНбаз.СПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Кэколог - 1)) х Крегион, где:
ПНбаз.СПРК – базовый подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз.СПРК = ПНсред. СПРК/(ПВК РК + (Кплот.регионРК – 1) + (Котопит.РК – 1) + (Ксельск.РК – 1) + (Кэколог.РК – 1)), где: ПНсред. СПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание СП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред. СПРК = Vсп рк/Чрк/m, где:
Vсп рк – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание СП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем организациям по оказанию СП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование СП.
ПВК РК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВК РК = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i)/ n
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту СП, определяется на основе данных по населению из ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание СП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ктығыз.қр = (Ктығыз.обл.1 х Собл.1+ Ктығыз.обл.2 х Собл.2 + … + Ктығыз.обл. і х Собл.і)/n
n – өңірлер саны
Ктығыз.обл – осы облыс бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.обл = 1 + С х Тығыз.ҚР /Тығыз.обл.халқ., мұндағы:
С – облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халық тығыздығының облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚР тығыз. = Сқр/Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.обл.халқ. – облыс халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.обл.халқ. = Собл./Sобл., мұндағы:
Собл. – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген облыстың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sобл. – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес облыс аумағының ауданы;
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының ЖЖ субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірлікке) тең.
Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
КауылҚР – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл ҚР = (Кауыл.обл. 1 х Собл.1 + Кауыл обл. 2 х Собл. 2 + … + Кауыл обл. i х Собл. і)/ n
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл.і = 1+0,25 х (Сауыл і / Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, ЖЖ көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына білікті мамандарды тарта отырып, санитариялық автокөлік көрсететін ЖЖ және медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірлікке) тең.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Кплотн.рк = (Кплотн.обл.1 х Чобл.1+ Кплотн.обл.2 х Чобл.2 + … + Кплотн.обл.i х Чобл.i) / n
n – количество регионов
Кплотн.обл. – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.обл = 1 + В х Плотн.РК/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения и столицы от численности населения областей, городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан
согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.обл. – плотность населения в области, которая определяется по формуле.
Пнас.обл.= Чобл./Sобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП области, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sобл. – площадь территории области согласно данным официальной статистической информации;
Для субъектов СП городов республиканского значения, столицы и областных центров, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n
n - количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i / Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения, оказывающих СП и медицинскую помощь с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемую санитарным автотранспортом, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан 1. х Саудан 1+ Кжылыту аудан 2 х Саудан 2+ … + Кжылыту аудан і х Саудан і) / n
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Каудан - КҚР/орташа)/ КҚР/орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қалалар және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i)/n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог.ҚР = (Кэколог.1 + Кэколог.2 +…+ Кэколог.i)/n
n – Қазақстан Республикасы өңірлерінің саны
Кэколог. = (Vжж + Vэкол.) / Vжж
Vжж – жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Көңір – тарифті түзету және республикалық маңызы бар қалалар мен астанада денсаулық сақтау субъектілерінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында белгіленетін түзету коэффициенті.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
52. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат құжаттары бар денсаулық сақтау субъектілері бірлесіп орындау үшін тартылған жағдайда жедел медициналық жәрдемді бір шақыру тарифі паллиативтік көмектің мобильдік бригадасының бір шығуы үшін бір медициналық қызметті көрсетуге арналған шығыстар сомасымен айқындалады, ол осы Әдістеменің 4-тармағының 1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көзделген шығыстарды қамтиды.
1 қоңырау/шығу тарифін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тқоңырау/шығу = Жалақы х tқоңырау/шығу + салықтар + (ДҚ + МБ + ЖЖМ +басқалар) / қоңырау/шығу саны, мұндағы:
Жалақы – тиісті персоналдың жалақысы;
tқоңырау/шығу – 1 қоңырау/шығу уақыты;
қоңырау/шығу саны – есептік кезеңдегі қоңыраулар саны;
ДҚ, МБ, ЖЖМ, басқалар – есептік кезеңдегі нақты шығыстардың сомасы.

Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n
n - количество районов
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (города республиканского значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог.РК = (Кэколог.1 + Кэколог.2 +…+ Кэколог.i)/n
n – количество регионов Республики Казахстан
Кэколог. = (Vсп + Vэкол.) / Vсп
Vсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего скорую медицинскую помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Крегион – поправочный коэффициент, устанавливаемый с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования субъектов здравоохранения в городах республиканского значения и столице.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
52. Тариф за один вызов скорой медицинской помощи в случае привлечения для соисполнения субъекта здравоохранения, имеющего разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", за один выезд мобильной бригады паллиативной помощи, за один вызов мобильной бригады в условиях амбулаторной помощи определяется суммой расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 7) пункта 4 настоящей Методики.
Расчет тарифа на 1 вызов/выезд осуществляется по следующей формуле:
Твызов/выезд = ЗП х tвызов/выезд + налоги + ЛС + МИ + ГСМ + прочие)/ кол.вызов/выезд, где:
ЗП – заработная плата соответствующего персонала;
tвызов/выезд – время на 1 вызов/выезд;
кол.вызов/выезд – количество вызовов за отчетный период;
ЛС, МИ, ГСМ, прочие – сумма фактических расходов за отчетный период.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 27.06.2024 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Санитариялық авиацияның көрсетілген медициналық қызметтері үшін ақы төлеу көлік және медициналық қызметтерге арналған тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
Санитариялық авиацияның медициналық қызметтеріне арналған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
Тмқ = Vмк қарж. / Сс, мұнда:
Тмқ – санитариялық авиацияның медициналық қызметінің бір сағаты үшін тариф;
Vмк қарж. – санитариялық авиацияның медициналық қызметтерін көрсетуге кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Сс – медициналық қызметтер көрсетудің жоспарланып отырған сағаттарының саны.
Санитариялық авиацияның көлік қызметтеріне арналған тариф білікті мамандарды және (немесе) науқасты көліктің түрлі түрлерімен тасымалдауға байланысты шығыстарды қамтиды және әлеуетті қызметтер берушілердің ұсыныстарының орташа құны бойынша айқындалады.
8-параграф. Ауыл халқына медициналық көмек көрсеткені үшін тарифтерді қалыптастыру алгоритмі
54. Кодекстің 7-бабының 6) және 7) тармақшасына сәйкес айқындалатын медициналық көмек нысандарының тізбесі бойынша медициналық қызметтер кешенін көрсететін ауыл субъектілеріне қаржыландыру көлемін айқындау үшін тариф ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив болып табылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
55-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Ауыл халқына кешенді жан басына шаққандағы норматив МСАК көрсететін ауыл денсаулық сақтау субъектілері үшін айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл халқына есептеуден айқындалады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
56. Ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің осы Әдістеменің 4-тармағына сәйкес амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілетін медициналық көмектің, оның ішінде дәрігерге дейінгі, мамандандырылған, МСАК түрлері бойынша ауыл тұрғындарына ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесіндегі медициналық қызметтер кешенін қамтамасыз ету бойынша ауыл денсаулық сақтау субъекттің қызметімен байланысты шығындарды қамтиды.
Ауыл тұрғындарына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің мөлшері медициналық көмектің нысандары (МСАК, мамандандырылған) бойынша ауыл денсаулық сақтау субъектілерінің құрылымына байланысты белгіленеді.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
57. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
58-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 123 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Ауыл субъектілері үшін айына ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеу мынадай формулада жүзеге асырылады:
КЖНауыл = КЖНбаз.МСАК х ЖЖК МСАК + КЖНбаз.МСАК х (Каудан тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (К жылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (К ұәк – 1), мұндағы:
КЖНбаз.мсак – осы Әдістеменің 8-тармағына сәйкес формула бойынша есептелетін түзету коэффициенттері есепке алынбай айқындалған, бір айда "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға шаққандағы МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив;
ЖТКауыл – өңір бойынша ауыл МСАК-ты тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖТКауыл = S (Сауыл k/n х ЖТКмсак(n))/ Сауыл, мұндағы:
Сауыл – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің ауыл халқының саны;
Сауыл k/n – "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың k нөмірі, өңірдің бекітілген ауыл халқының саны жыныстық-жас тобына жататын халықтың n нөмірі;
ЖТКмсак(n) – МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативті есептеудің кешенді формуласының кестесіне сәйкес жыныстық-жастық тобының жыныстық-жастық түзету коэффициенті нөмірі n;
МСАК субъектісін бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықты еркін тіркеу науқанының нәтижелері бойынша немесе алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.аудан – осы аудан бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.аудан – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Ктығыз.аудан = 1 + С * Тығыз.ҚР/Тығыз.аудан халық, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығынан, республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = СҚР /SҚР, мұндағы:
СҚР – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тхал. аудан – формула бойынша анықталатын аудандағы, қаладағы халық тығыздығы
Тхал. аудан=Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан –халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген тиісті ауданның, қаланың МСАК-тың барлық субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 27.06.2024 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Алгоритм формирования тарифов за оказание медицинской помощи сельскому населению
54. Субъектам села, оказывающим комплекс медицинских услуг по видам медицинской помощи, определяемым в соответствии с подпунктами 6) и 7) статьи 7 Кодекса, тарифом для определения объема финансирования является комплексный подушевой норматив на сельское население.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 55 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
55. Комплексный подушевой норматив на сельское население определяется для субъектов села из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
56. Комплексный подушевой норматив на сельское население включает затраты, связанные с деятельностью субъекта села по обеспечению комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) системе ОСМС сельскому населению по видам медицинской помощи, в том числе доврачебная, специализированная, ПМСП, которые оказываются в амбулаторных, стационарных и стационарнозамещающих условиях, в соответствии с пунктом 4 настоящей Методики.
Размер комплексного подушевого норматива на сельское население устанавливается в зависимости от структуры субъектов села по видам медицинской помощи (ПМСП, специализированная).
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
57. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 58 предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 123 (вводится в действие с 01.01.2027).
58. Расчет комплексного подушевого норматива на сельское население в месяц для субъектов села осуществляется по формуле:
КПНсело = КПНбаз.ПМСП х ПВКсело+ КПНбаз. ПМСП х (Кплотн.район – 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.район. – 1) + КПНбаз. ПМСП х (Ксельск.обл – 1)+ КПНбаз.ПМСП х(Кэкол. – 1) + Vсп/сзт_село/ Чсело/m, где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, который рассчитывается по формуле согласно пункту 8 настоящей Методики;
ПВКсело – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг сельским населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКсело = S (Чсело k/n х ПВКпмсп(n))/ Чсело, где:
Чсело – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело k/n – численность прикрепленного сельского населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВКпмсп(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно таблице к комплексной формуле расчета комплексного подушевого норматива ПМСП;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району, который определяется по формуле:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.рк=Чрк/Sрк, где
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район.=Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Каудан жылыту – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан жылыту = 1 + Үжылыту х (Кауд - КҚР/орташа)/КҚР/орташа, мұндағы:
Каудан жылыту– аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – алдағы жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (Республикалық маңызы бар қала және Астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i)/n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны
Кобл.ауыл – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кобл.ауыл = 1+0,25 х (Сауыл/ Собл. * Үауыл), мұндағы:
Үауыл – ауыл денсаулық сақтау субъектілердің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге арналған шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ - да тіркелген МСАК көрсететін ауыл денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны).
Түзету экологиялық коэффициенті Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апатты аймақтарда және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын қызметкерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілерімен көзделеді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/ Vмсак, мұндағы:
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстеме ақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Vжк/Сак_ауыл – ауыл денсаулық сақтау субъектісі үшін тіркелген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсетуге арналған қаражаттың жылдық көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vжк/Сак_ауыл=Vжк/Сак_ауыл/обл/ЕЖжк/сак_ауыл/обл.хЕЖжк/сак_ауыл, мұндағы:
Vжк/Сак_ауыл/обл - алдағы қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған облыс бойынша қаражаттың жылдық көлемі;
ЕЖск/сак_ауыл/обл – бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына облыс бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол ауылдың барлық субъектілері бойынша емделіп шығу жағдайларының сомасы ретінде айқындалады (ЕЖжк/сак_ауыл/обл):
ЕЖжк/сак_ауыл – бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде алдағы қаржы жылына ауылдық денсаулық сақтау субъектісі бойынша емделіп шығу жағдайларының жоспарлы саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖжк/сак_ауыл = ЕЖжк/ауыл+ ЕЖжк/ауыл х % қарқжк/ауыл + ЕЖсак/ауыл + ЕЖсак/ауыл х % қарқсак/ауыл, мұндағы:
ЕЖжк/ауыл – бекітілген ауыл халқы арасында стационарлық жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауыл денсаулық сақтау субъектісінің алдағы жылы емделіп шығу жағдайларының саны;
ЕЖсак/ауыл – бекітілген ауыл халқы арасында стационарды алмастыратын жағдайда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген ауылдық денсаулық сақтау субъектісінің алдыңғы жылы емделіп шығу жағдайларының саны;
% қарқжк/ауыл, % қарқсак/ауыл – алдағы қаржы жылына жоспарланған, тиісінше стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің өсу немесе төмендеу қарқыны, пайыздық мәнде;
m – ауыл субъектісін қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлардың саны.

При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район.– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл. = 1+0,25 х (Чсело/ Чобл. х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + V экол.) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села на оказание прикрепленному сельскому населению медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПС сп/сзт_село/обл. х ПС сп/сзт_село, где:
Vсп/сзт_село/обл – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях на предстоящий финансовый год;
ПСсп/сзт_село/обл. – планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села;
ПС сп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется по формуле:
ПСсп/сзт_село = ПС сп/село + ПС сп/село х %темпсп/село + ПС сзт/село + ПС сзт/село х %темпсзт/село, где:
ПСсп/село – количество пролеченных случаев субъекта села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
ПСсзт/село – количество пролеченных случаев субъекта села за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта.

Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
9-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектісі үшін медициналық қызметтерге арналған тарифтерге түзету коэффициентін қалыптастыру алгоритмі
59. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті пайдалану шығыстарын өтеуге бағытталған ТМККК және (немесе) МӘМС шеңберінде төлемдермен республикалық/жергілікті бюджеттерден операциялық (пайдалану) шығындарының өтемақыларын төлеудің қайталануын болдырмау үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектілер үшін медициналық қызметтерге арналған тарифтерге түзетуші коэффициентті қалыптастыру алгоритмінде (бұдан әрі – Алгоритм) көрсетілген тарифтерге қолданылады.
60. МЖӘ жобасы үшін тузету коэффициентін есептеу үшін қолданыстағы денсаулық сақтау субъектілердің тарихи деректері бойынша талдау жүргізу қажет.
61. Денсаулық сақтау субъектілер тізбесін іріктеу және келісу, сондай-ақ денсаулық сақтау субъектілерінің саны мен атауын бекіту уәкілетті орган айқындаған ұйыммен жүргізіледі.
62. Уәкілетті орган айқындаған ұйым Денсаулық сақтау субъектілерінің бекітілген тізімі бойынша алдын ала коэффициентті есептеу үшін шығыстар туралы өткен жылғы ақпаратты баптардан кейінгі жинауды жүргізеді:
1) денсаулық сақтау субъектілердің жұмсаған шығыстар медициналық бөлiмге қосылады және ТМККК және (немесе) МӘМС шеңберiнде көрсетілетін медициналық қызмет тарифi есебiнен денсаулық сақтау субъектiсiне өтеуге жатады;
2) жеке әріптестің шығындары шығындардың пайдалану бөлігіне қосылады және ТМККК және/немесе МӘМС тарифі есебінен жеке әріптеске төленеді;
Уәкілетті орган айқындаған медициналық ұйымның өткен жыл үшін бап бойынша жинаған шығыстары тиісті құжатпен бекітіледі.
63. Уәкiлеттi орган айқындаған ұйым денсаулық сақтау субъектілері бойынша алдын ала коэффициентiн есептейдi:
1) алдын ала коэффициентті есептеу әрбiр денсаулық сақтау субъектiсi үшiн бөлек және осы Алгоритмнің 59-тармаққа және 62-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген нақты жалпы шығыстар туралы деректер негiзiнде жүзеге асырылады;
2) нақты медициналық және пайдалану шығыстары осы Әдістемеге 2-қосымша негізінде 59-тармаққа және 62-тармақтың 1) және 2) тармақшаларына сәйкес толтырылады;

Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025).
Параграф 9. Алгоритм формирования поправочного коэффициента к тарифам на медицинские услуги для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства
59. Поправочный коэффициент для субъектов ГЧП применяется к тарифам, отображенным в Алгоритме формирования поправочного коэффициента к тарифам на медицинские услуги для субъектов здравоохранения, введенных в эксплуатацию в рамках реализации проекта государственно-частного партнерства (далее – Алгоритм), во избежание дублирования выплат компенсаций операционных (эксплуатационных) затрат из республиканского (местного) бюджетов с выплатами в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, направленными на возмещение эксплуатационных расходов.
60. Для расчета поправочного коэффициента для проекта ГЧП, необходимо провести анализ по историческим данным действующих субъектов ГЧП.
61. Выбор и согласование перечня субъектов здравоохранения, а также утверждение количества и наименования субъектов здравоохранения проводится организацией, определенной уполномоченным органом.
62. По утвержденному перечню субъектов здравоохранения организация, определенная уполномоченным органом, производит постатейный сбор информации за прошлый год о расходах для расчета предварительного коэффициента:
1) расходы, понесенные субъектом здравоохранения, включаются в медицинскую часть расходов и подлежат возмещению субъекту здравоохранения за счет тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
2) расходы, понесенные частным партнером, включаются в эксплуатационную часть расходов и подлежат выплате частному партнеру за счет тарифа ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
Расходы, собранные постатейно за прошлый год организацией, определенной уполномоченным органом, утверждаются соответствующим документом.
63. Организация, определенная уполномоченным органом, производит расчет предварительного коэффициента по субъектам здравоохранения:
1) расчет предварительного коэффициента проводится для каждого субъекта здравоохранения отдельно и на основе данных о фактических общих расходах, отображенных в пункте 59 и в подпунктах 1) и 2) пункта 62 настоящего Алгоритма;
2) медицинские и эксплуатационные фактические расходы согласно пункту 59 и подпунктам 1) и 2) пункта 62 заполняются на основании приложения 2 к настоящей Методике;

3) денсаулық сақтау субъектілері үшін алдын ала коэффициент есептеу мынадай формула бойынша анықталады:
КПК(N) = Шпайд/ШНШ , мұнда
КПК(N) - алдын ала коэффициент;
Шпайд – осы Алгоритмнің 4-тармағына және 62-тармағының 2) тармақшасына сәйкес анықталатын денсаулық сақтау субъекттің пайдалану шығыстарының жиынтығы;
Шнш – осы Алгоритмнің 4-тармағына және 62-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес анықталатын денсаулық сақтау субъекттің нақты шығыстарының жиынтығы.
64. Уәкілетті орган айқындаған ұйым МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектілері үшін түзету коэффициентін мынадай түрде жүргізеді:
1) денсаулық сақтау субъекттілері үшін алынған алдын ала коэффициенттердің есептері негізінде мынадай формула бойынша және осы Әдістемеге 3-қосымшаның негізінде МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін есептеуді жүргізеді:
КП = (КПК1+ КПК2+ КПК3+⋯+ КПК(n))/N , мұнда
КП - МЖӘ субъектісі үшін түзету коэффициенті;
КПК1, КПК2, КПК3 және КПКN - осы Алгоритмнің 63-тармағының 3) тармақшасы негізінде әрбiр МЖӘ субъектілері үшiн есептелген алдын ала коэффициент.
2) есептелген МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті МЖӘ жобасының шеңберіңде жұмыс істейтін денсаулық сақтау субъектілері қолданылады;
3) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті үтірден кейін төртінші таңбаға дейін дөңгелектенеді;
4) осы Алгоритмнің негізінде әрбір жаңа МЖӘ жобасы үшін өзінің жеке түзету коэффициенті есептеледі.
65. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін ескере отырып, ТМККК және/немесе МӘМС шеңберінде көрсетілетін медициналық қызмет тарифінің сомасын бөлу мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) осы Алгоритмнің 64-тармағына сәйкес есептелген ТМККК және (немесе) МӘМС шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтің сомасы бекітілген МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентіне (КП) көбейтіледі. Нәтижесінде алынған сома жеке әріптеске келтірілген пайдалану (операциялық) шығыстар есебінен (ішінара немесе толық) төленетін сома болып табылады;
2) осы Алгоритмнің 1) тармақшасына сәйкес жеке әріптеске төленуге жататын пайдалану шығындарының үлесін шегеріп тастағанда ТМККК және (немесе) МӘМС шеңберінде көрсететін медициналық қызметтерге арналған тарифтің сомасы, денсаулық сақтау субъектілеріне қолданыстағы рәсімдер мен қағидалар шеңберінде медициналық қамтамасыз ету үшін келтірілген шығындар есебінен өтеледі.

3) расчет предварительного коэффициента для субъектов здравоохранения, определяется по следующей формуле:
КПК(N)=Рэксфр, где:
КПК(N)– предварительный коэффициент;
Рэкс – сумма эксплуатационных расходов субъекта здравоохранения, которая определяется в соответствии с пунктом 4 и подпунктом 2) пункта 62 настоящего Алгоритма;
Рфр – сумма фактических расходов субъекта здравоохранения, которая определяется в соответствии с пунктом 4 и подпунктами 1) и 2) пункта 62 настоящего Алгоритма.
64. Организация, определенная уполномоченным органом, производит расчет поправочного коэффициента для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта ГЧП следующим образом:
1) на основании полученных расчетов предварительного коэффициента для субъектов здравоохранения, производится расчет поправочного коэффициента для субъектов ГЧП, по следующей формуле и на основании приложения 3 к настоящей Методике:
КП = (КПК1+ КПК2+ КПК3+…+ КПК(n))/N, где:
КП – поправочный коэффициент для субъектов ГЧП;
КПК1, КПК2, КПК3 и КПКN – предварительный коэффициент, рассчитанный для каждого субъекта здравоохранения, на основании подпункта 3) пункта 63 настоящего Алгоритма.
2) рассчитанный поправочный коэффициент для субъектов ГЧП применятся к субъектам здравоохранения, действующих в рамках реализации проекта ГЧП;
3) поправочный коэффициент для субъектов ГЧП округляется до четвертого знака после запятой;
4) для каждого нового проекта ГЧП рассчитывается свой индивидуальный поправочный коэффициент на основании настоящего Алгоритма.
65. Распределение суммы тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС с учетом поправочного коэффициента для субъектов ГЧП осуществляется следующим образом:
1) сумма тарифа на медицинские услуги, оказываемых в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, умножается на утвержденный поправочный коэффициент для субъектов ГЧП (КП), рассчитанный в соответствии с пунктом 63 настоящего Алгоритма. Полученная в результате сумма будет являться суммой, подлежащей выплате Частному партнеру в счет понесенных эксплуатационных (операционных) расходов (частично или полностью);
2) сумма тарифа на медицинские услуги, оказываемых в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС за вычетом доли эксплуатационных затрат, подлежащих выплате частному партнеру согласно подпункту 1) настоящего пункта настоящего Алгоритма, возмещается субъекту здравоохранения в счет понесенных затрат на медицинское обеспечение субъекта здравоохранения в рамках существующих процедур и правил.

66. МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін бекіту мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) МЖӘ жобасын іске асыру шеңберінде пайдалануға енгізілген денсаулық сақтау субъектілері үшін есептелген түзету коэффициенті уәкілетті орган айқындаған ұйымда бекітеді;
2) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентін қайта қарау тараптардың келісімімен, бірақ жылына бір реттен артық емес қайта есептелуге және бекітілуге жатады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.05.2025 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 01.01.2025 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне
2-қосымша
Денсаулық сақтау субъектілері үшін шығыстар құрылымы
мың. теңге
Шығыстар бабы
Алдыңғы жылғы жоспар
Алдыңғы жылғы факт
ШЫҒЫСТАРДЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ
I МЕДИЦИНАЛЫҚ ШЫҒЫСТАР

66. Утверждение поправочного коэффициента для субъекта ГЧП осуществляется следующим образом:
1) рассчитанный поправочный коэффициент для субъекта здравоохранения, введенного в эксплуатацию в рамках реализации проекта ГЧП утверждается в организации, определенной уполномоченным органом;
2) пересмотр поправочного коэффициента для субъектов ГЧП подлежит перерасчету и утверждению по согласованию сторон, но не чаще одного раза в год.
Приложение 1
к Методике формирования
тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые
в рамках гарантированного
объема
бесплатной медицинской
помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Сноска. Приложение 1 исключено приказом Министра здравоохранения РК от 08.05.2025 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2025);
Приложение 2
к Методике формирования
тарифов
на медицинские услуги,
оказываемые
в рамках гарантированного
объема
бесплатной медицинской
помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Структура расходов для субъектов здравоохранения
тыс. тенге
Статьи затрат
План за предыдущий год
Факт за предыдущий год
ОБЩАЯ СУММА РАСХОДОВ
I МЕДИЦИНСКИЕ РАСХОДЫ

144
Отын, жанар-жағармай материалдарын сатып алу
149
Басқа қорларды сатып алу, оның ішінде:
тұрмыстық тауарлар
кеңсе тауарлары
авто бөлшектер
басқа (баптар бойынша жазу)
150
Қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
151
Коммуналдық қызметтерді төлеу, оның ішінде:
электр қуаты
жылу
сумен жабдықтау және кәріз
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көлік қызметтеріне ақы төлеу
154
үй-жайларды жалға алғаны үшін ақы төлеу
159
Басқа қызметтер мен жұмыстарды төлеу, оның ішінде:
техникалық қызмет көрсету (электр желісі, шаруашылық жабдықтарын жөндеу, монтаждау жұмыстары, күзет сигнализациясы)
автомобильге техникалық қызмет көрсету және жөндеу
қызметкерлердің біліктілігін арттыру және оқыту
тұрмыстық және медициналық қалдықтарды кәдеге жарату
банктік қызметтер
Ұйымдастыру және медициналық жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу
ғимаратты, үй-жайларды тазалау
басқалар (баптар бойынша жазу)
160
Басқа ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
Алдын ала коэффициент (КАК)
ПАЙДАЛАНУ ШЫҒЫСТАРЫНЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ / ШЫҒЫСТАРДЫҢ ЖАЛПЫ СОМАСЫ
Ескерту:
1) шығыстардың жекелеген баптары болмаған кезде кестені тиісті жолдармен толықтыру қажет
2) көрсетілетін ақылы қызметтерден басқа шығыстарды көрсетіңіз
3) денсаулық сақтау субъекттің және жеке әріптестің нақты шығындарына сәйкес түзетуге жатады.
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемішең
берінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне
3-қосымша
МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициентінің есептеулер үлгісі
мың теңге
Жобаның атауы/параметрлері
1 қала
2 қала
3 қала
4 қала
БО 1
БО 2
БО 3
БО 4
Төсек саны
Ғимараттың жалпы ауданы
Салынған жылы
Корпустардың тозу пайызы
Жер учаскесі, га (факт)
I медициналық шығыстар
II пайдалану шығыстары
Денсаулық сақтау субъектілер үшін алдын ала коэффициенті (осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес)
(КПК1)
(КПК2)
(КПК3)
(КПКN)
МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті
КП=(КПК1+ КПК2+ КПК3+..+КПКN)/N
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемішең
берінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге арналған
тарифтерді қалыптастыру
әдістемесіне
4-қосымша
Жыныстық-жастық түзету коэффициенттері
Жынысы
Ерлер
Әйелдер
Жасы
Жыныстық-жастық түзету коэффициенттері

144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов, в том числе:
хозяйственные товары
канцелярские товары
автозапчасти
другое (расписать по статейно)
150
Приобретение услуг и работ
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ, в том числе:
техническое обслуживание (электросеть, ремонт хоз.оборудования, монтажная работа, охранная сигнализация)
тех.обслуживание и ремонт автомобилей
повышение квалификации и обучение сотрудников
утилизация бытовых и медицинских отходов
услуги банка
обслуживание и ремонт огр. и мед техники
уборка здания, помещений и другое
другое (расписать по статейно)
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
Предварительный коэффициент (КПК)
ОБЩАЯ СУММА ЭКСПЛУТАЦИОННЫХ РАСХОДОВ/ОБЩАЯ СУММА РАСХОДОВ
Примечание:
1) в случае отсутствия определенных статей расходов необходимо дополнить таблицу соответствующими строками;
2) отображать расходы без учета оказанных платных услуг;
3) подлежит корректировки согласно фактически понесенным затратам субъекта здравоохранения и частного партнера.
Приложение 3
к Методике формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного
социального медицинского
страхования
Шаблон Расчета поправочного коэффициента для субъектов ГЧП
тыс. тенге
Наименование/Параметры проекта
Город 1
Город 2
Город 3
Город 4
БО 1
БО 2
БО 3
БО 4
Кол-во коек
Общая площадь зданий
Год постройки
% износа корпусов
Земельный участок, га (факт)
I МЕДИЦИНСКИЕ РАСХОДЫ
II ЭКСПЛУАТАЦИОННЫЕ РАСХОДЫ
Предварительный коэффициент для субъекта здравоохранения (согласно Приложению 3 настоящей Методики)
(Кпк1)
(Кпк2)
(Кпк3)
(Кпк(N))
Поправочный коэффициент для субъекта ГЧП
КП=( Кпк1+ Кпк2+ Кпк3+..+ Кпк(N))/N
Приложение 4
к Методике формирования
тарифов на медицинские
услуги, оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Половозрастные поправочные коэффициенты
Пол
Мужчины
Женщины
Возраст
Половозрастные поправочные коэффициенты

2. "Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемi шеңберiнде көрсетiлетiн медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасаумен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 344 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7037 болып тіркелген, 2011 жылғы 17 тамызда № 118 "Заң газетінде" жарияланған);
3. "Медицина қызметкерлеріне еңбекақы төлеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 310 және "Тегiн медициналық көмектiң кепiлдiк берiлген көлемiнiң шеңберiнде көрсетiлетiн медициналық қызметтерге тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдiстемесiн бекіту туралы" 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 622 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7213 болып тіркелген, 2011 жылы № 11 Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланған);
4. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2012 жылғы 6 сәуірдегі № 226 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7649 болып тіркелген, 2012 жылғы 12 және 13 маусымда № 84, 85 (2266; 2267) "Заң газетінде" жарияланған);
5. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2014 жылғы 16 маусымдағы № 321 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9580 болып тіркелген, 2014 жылғы 6 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
6. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 шілдедегі № 632 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11973 болып тіркелген, 2015 жылғы 16 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);

2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 344 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7037, опубликован 17 августа 2011 года в "Юридической газете" № 118);
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 сентября 2011 года № 622 "О внесении изменений и дополнений в приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2011 года № 310 "Об утверждении Правил оплаты труда медицинских работников" и от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7213, опубликован в 2011 году в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан № 11);
4. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 апреля 2012 года № 226 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7649, опубликован 12 и 13 июня 2012 года в "Юридическая газета" № 84, 85 (2266; 2267);
5. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июня 2014 года № 321 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9580, опубликован 6 августа 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет");
6. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 632 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11973, опубликован 16 сентября 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");

7. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 765 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14321 болып тіркелген, 2016 жылғы 25 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
8. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру мен шығындарды жоспарлау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 21 тамыздағы № 627 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15758 болып тіркелген, 2017 жылғы 2 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
9. "Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде ұсынылатын медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 7 ақпандағы № 52 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16356 болып тіркелген, 2018 жылғы 27 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
10. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" 009 жылғы 26 қарашадағы № 801 және "Денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын және Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы субъектілерге фармацевтикалық көрсетілген қызметтердің құнын төлеу қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 29 наурыздағы № 138 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 6 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-35 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17872 болып тіркелген, 2018 жылғы 7 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);

7. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 765 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14321, опубликован 25 октября 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
8. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 627 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15758, опубликован 2 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
9. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 февраля 2018 года № 52 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Методики формирования тарифов на медицинские услуги, предоставляемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, финансируемой из республиканского бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16356, опубликован 27 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
10. Пункт 1 приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-35 "О внесении изменений и дополнений в приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" и от 29 марта 2018 года № 138 "Об утверждении Правил оплаты услуг субъектов здравоохранения и Правил оплаты стоимости фармацевтических услуг субъектам в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17872, опубликован 7 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);

11. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 19 шілдедегі № ҚР ДСМ-105 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19066 болып тіркелген, 2019 жылғы 26 шілдеде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
12. "Денсаулық сақтау министрінің және Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің денсаулық сақтау саласындағы кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 5 қарашадағы № ҚР ДСМ-140 бұйрығымен бекітілген Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін денсаулық сақтау саласындағы кейбір бұйрықтар тізбесінің 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19555 болып тіркелген, 2019 жылғы 12 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
13. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 және "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді бекіту туралы" 2018 жылғы 5 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-10 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 5 қарашадағы № ҚР ДСМ-141 бұйрығының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19556 болып тіркелген, 2019 жылғы 12 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);

11. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 июля 2019 года № ҚР ДСМ-105 О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19066, опубликован 26 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
12. Пункт 1 перечня приказов в области здравоохранения, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 ноября 2019 года № ҚР ДСМ-140 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра здравоохранения и Министра здравоохранения и социального развития в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19555, опубликован 12 ноября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
13. Пункт 1 приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 ноября 2019 года № ҚР ДСМ-141 "О внесении изменений в приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" и от 5 сентября 2018 года № ҚР ДСМ-10 "Об утверждении тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19556, опубликован 12 ноября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);

14. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-157 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19812 болып тіркелген, 2020 жылғы 6 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
15. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтерді қалыптастыру әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № ҚР ДСМ-38/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20419 болып тіркелген, 2020 жылғы 20 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).

14. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № ҚР ДСМ-157 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19812, опубликован 6 января 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
15. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-38/2020 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 "Об утверждении Правил формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования и Методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20419, опубликован 20 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).