Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-229/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 желтоқсанда № 21728 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 9-бабының 29) тармақшасына, "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы сәйкес" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармақта 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды;
3. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 2 мамырдағы № ҚР ДСМ-59 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 2019 жылғы 6 мамырда № 18629 болып тіркелген, 2019 жылғы 15 мамырда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Об утверждении правил ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-229/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2020 года № 21728.
В соответствии с подпунктом 29) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.07.2025 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 мая 2019 года ҚР ДСМ - 59 "Об утверждении Правил ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов" (зарегистрированный в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан 6 мая 2019 года № 18629, опубликованный в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 15 мая 2019 года).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 3 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-229/2020
бұйрығымен бекітілген
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 9-бабының 29) тармақшасына және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қауіпті факторларды талдау жүйесі және бақылаудың сындарлы нүктелері (бұдан әрі – ХАССП) – бақылаудың сындарлы нүктелерінде тұрақты бақылауды орнату кезінде, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі үшін сындарлы болып табылатын әлеуетті тәуекелдерді анықтау және бағалау арқылы барлық азық-түлік тізбегі бойынша өнімнің қауіпсіздігіне әсер ететін қауіпті факторларды жүйелі сәйкестендіру, бағалау және басқару (НАССР ағылшын транскрипциясында – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts);
2) өнімді бақылау мақсатында сатып алу – бақылау және қадағалау органының тауар нысанындағы өнімді бақылау шеңберінде сатып алуды жүзеге асыруы;
3) өтініш беруші – өнімді Тізілімнен шығару мақсатында өнім туралы мәліметті және материалдарды ұсынатын өнімнің импорттаушы-өндірушінің жеке,заңды тұлғалары;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мен қадағалауды іске асыратын мемлекеттік орган;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізбесі.

от 3 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-229/2020
Правила ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 29) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей" и определяют порядок ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.07.2025 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) система анализа опасных факторов и критические точки контроля (далее – ХАССП) – систематическая идентификация, оценка и управление опасными факторами, влияющими на безопасность продукции по всей продовольственной цепочке, путем выявления и оценки потенциальных рисков, которые являются критическими для безопасности пищевых продуктов, при установлении постоянного контроля в критических точках контроля (в английской транскрипции НАССР – Hazard Analysis and Critical Control Points);
2) контрольный закуп продукции - осуществление органом контроля и надзора покупки в рамках контроля продукции в форме товара;
3) заявитель – физические, юридические лица производителя-импортера продукции, представляющие сведения и материалы о продукции с целью исключения продукции с Реестра;
4) государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – государственный орган) – государственный орган, реализующий государственную политику в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иными законодательными актами Республики Казахстан;
5) реестр продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Реестр) – перечень продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Электрондық түрдегі өнім тізбесін көрсете отырып, өнімді бақылау мақсатында сатып алу және өнімнің санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасы бойынша есепті аумақтық бөлімшелер қалыптастырады және осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша ай сайын, айдың 5-ші күніне мемлекеттік органға жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері ұсынылатын мәліметтердің уақтылығын, толықтығын және анықтығын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу тәртібі
5. Тізілімді мемлекеттік орган қалыптастырады және жүргізеді.
6. Тізілімді жүргізу өнімді бақылау мақсатында сатып алу жүргізу кезінде анықталған, халықтың денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін тәуекел тудыратын сәйкес келмейтің өнімдердің тізбесін мемлекеттік органның интернет-ресурсында ай сайын орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тізілімді жүргізу қазақ және орыс тілдерінде жүзеге асырылады.
8. Тізілімде қамтылған мәліметтер ашық және жалпыға қолжетімді болып табылады.
9. Өнімді Тізілімге енгізу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайларда халықтын санитариялық-эпидемиологиялық саламаттығы саласындағы өнімді бақылау мақсатында сатып алу және өнімнің санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасы нәтижелері;
2) халықаралық ұйымдардан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден немесе үшінші елдерден техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың (бақылаудың) бақылауындағы өнімнің анықталғаны туралы ақпаратты растайтын өнімді бақылау мақсатында сатып алу және санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.07.2025 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Отчет по контрольному закупу и санитарно-эпидемиологической экспертизе продукции, с указанием перечня продукции в электронном виде, формируется территориальными подразделениями и направляется в государственный орган ежемесячно к 5 числу месяца по форме, указанной в приложении 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.07.2025 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Территориальные подразделения государственного органа обеспечивают своевременность, полноту и достоверность предоставляемых сведений.
Глава 2. Порядок ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5. Реестр формируется и ведется государственным органом.
6. Ведение реестра осуществляется посредством ежемесячного размещения на интернет-ресурсе государственного органа перечня не соответствующей продукции, представляющей риск для здоровья и безопасности населения, выявленной при проведении контрольного закупа продукции.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.07.2025 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Ведение реестра осуществляется на казахском и русском языках.
8. Сведения, содержащиеся в Реестре, являются открытыми и общедоступными.
9. Основанием для включения продукции в Реестр являются:
1) результаты контрольного закупа и санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции в случаях выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) результаты контрольного закупа и санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции, подтверждающие информацию от международных организаций, от государств-членов Евразийского экономического союза или третьих стран о выявлении подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.07.2025 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

10. Тізілім өнім туралы жариялануға жататын мынадай мәліметтерді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға кодтауға сәйкес өнім түрлері мен өнімнің штрих коды;
2) өнімнің атауын;
3) өнімдерді дайындаушының атауын және орналасқан жерін немесе өнімдерді дайындаушының тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) және орналасқан жерін немесе дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаның атауын және орналасқан жерін, импорттаушы ұйымның атауын және орналасқан жерін немесе импорттаушы-дайындаушының тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) және орналасқан жерін;
4) өндіруші елді;
5) үлгілерді алу орнын (нысанның атауы, мекенжайы);
6) дайындалған күнін, жарамдылық мерзімін, сақтау шарттарын;
7) партиясын немесе серия нөмірін;
8) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері бойынша зерттеулердің хаттамасын;
9) қауіпсіздік және сапа көрсеткіштерінің анықталған бұзушылықтарын (олардың нақты мәні және рұқсат етілген нормаларын қамтиды.
11. Тізілім оларға қол жеткізу тек мемлекеттік органға берілетін өнім туралы жариялануға жатпайтын мынадай мәліметтерді:

10. Реестр содержит следующие подлежащие опубликованию сведения о продукции:
1) виды продукции согласно кодировке к приложению 1 к настоящим Правилам и штрих код продукции;
2) наименование продукции;
3) наименование и место нахождения изготовителя продукции или фамилия, имя, отчество (при наличии) и место нахождения изготовителя продукции или наименование и место нахождения, уполномоченного изготовителем лица, наименование и место нахождения организации–импортера или фамилия, имя, отчество (при наличии) и место нахождения изготовителя продукции –импортера;
4) страна изготовитель;
5) место отбора образцов (наименование объекта, адрес);
6) дата изготовления, срок годности, условия хранения;
7) номер партии или серии;
8) протокол исследований по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы;
9) информацию о выявленных нарушениях показателей безопасности и качества (их фактическое значение и допустимые нормы).
11. Реестр содержит следующие, не подлежащие опубликованию сведения о продукции, доступ к которым предоставляется только государственному органу:

1) қабылданған шаралар бойынша ақпаратты;
2) өнімнің сәйкестігін растайтын құжаттар бойынша ақпаратты қамтиды.
12. Тізілімде жарияланған мәліметтер Тізілімде көрсетілген серияның (партияның) өніміне және дайындалған күніне ғана күші бар және қолданылады.
13. Кодекстің 95-бабына сәйкес өндірушілердің қауіпсіз және сапалы өнімді айналымға шығаруға кепілдік беретін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауын растайтын мәліметтер, ХАССП қағидаттарына негізделген рәсімді енгізу туралы мәліметтер және өтініш беруші аумақтық бөлімшеге ұсынған зертханалық бақылау нәтижелері мемлекеттік органның шешімі негізінде осындай факт анықталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Тізілімнен алып тасталуға жатады.
Өтініш беру, оны қабылдау және өтініш беруші аумақтық бөлімшеге ұсынған өтінішті қарау мерзімдері Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік - процестік кодексінде белгіленген тәртіппен қаралады.

1) информацию по принятым мерам;
2) информацию по документам подтверждающим соответствие продукции.
12. Опубликованные сведения в Реестре действуют и распространяются только на продукцию той серии (партии) и даты изготовления, которые указаны в Реестре.
13. Сведения, подтверждающие соблюдение производителями требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно статье 95 Кодекса, гарантирующих выпуск в оборот безопасной и качественной продукции, сведения о внедрении процедуры, основанных на принципах ХАССП и результаты лабораторного контроля, представленные заявителем в территориальное подразделение, подлежат исключению из Реестра в течение трех рабочих дней со дня установления такого факта на основании решения государственного органа.
Порядок подачи заявления, его приема и сроков рассмотрения заявления, представленные заявителем в территориальное подразделение рассматривается в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімі"
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 01-ИРПК
Кезеңділік: ай сайын, жылдың басынан бастап өсуіне сәйкес
Есепті кезең: ________________20____жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалаларының аумақтық бөлімшелері
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-не ұсынылады
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімі
Тармақ №
Өнімдердің түрі
Өнімдердің атауы
Өндіруші
Партия немесе серия нөмірі, дайындалған күні, жарамдылық мерзімі
Үлгілерді іріктеу орны (объектінің атауы, мекен жайы)
өнімдердің коды/штрих коды
код бойынша атауы
елдің коды (Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес ҚР ҰК ISO 3166-1-2016 "Елдердің атаулары мен олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін ұсынуға арналған кодтар. 1- бөлім. Ел кодтары")
елдің атауы
өндіруші (заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның атауы, мекенжайы)
Жалғасы
Бұзушылықтардың түрлері
микробиологиялық көрсеткіштер, нақты мәні және нормативтік құжаттама бойынша рұқсат етілетін нормалар (сараптама хаттамасы №, күні)
физикалық-химиялық, нақты мәні және нормативтік құжаттама бойынша рұқсат етілген нормалар (сараптама хаттамасы №, күні)
қауіпсіздік көрсеткіштері, нақты мәні және нормативтік құжаттама бойынша рұқсат етілген нормалар (сараптама хаттамасы №, күні)
таңбалау, бұзушылық сипаты (сараптама хаттамасы № күні)
жалған өнім
Жалғасы
Қолданылған шаралар
нұсқама берілді (№, күні, кімге жіберілді, соның мекенжайына)
сауда объектісі
өнім беруші
тексеру актісі, күні, нөмірі, бұзушылықты анықтау
шаралар (айып пұл, бабы, айып пұл сомасы, кімге)
сатылымнан алынғаны, барлығы
оның ішінде өнім берушіге қайтарылғаны (килограмм, литр)
оның ішінде өнімн жойылды, жою тәсілі (саны, килограмм, литр)
тексеру актісі, №, күні, анықталған бұзушылықтар
шаралар (айып пұл, бабы, айып пұл сомасы, кімге)
сатылымнан алынғаны, барлығы (килограмм, литр)
оның ішінде өнім берушіге немесе өндірушіге қайтарылғаны (саны, килограмм, литр)
оның ішінде өнім жойылды, жою тәсілі (саны, килограмм, литр)
Жалғасы
Қолданылған шаралар
Өнімнің сәйкестігін растайтын құжаттың атауы
Өнімнің (тауардың) өнім берушісі (атауы, мекенжайы)
сот шешімі
Материал сотқа жіберілді
қаралуда
қанағаттандырылғаны (әкімшілік шара, қаулы)
бас тартылғаны
нөмірі
атауы, берілген күні, қолданылу мерзімі, кім берген
Атауы                                          Мекенжайы
__________________________ ______________________________
__________________________ _________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________
Орындаушы____________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)  қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда)
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
нормативтік құқықтық
актілердің талаптарына
сәйкес келмейтін өнімдердің
тізілімі" Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімі" (нысанның индексі: 01 - ИРПК және кезеңділігі: ай сайын, жыл бойынша өсу қорытындысымен)

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.07.2025 № 65 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: "Реестр продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
Индекс формы предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 01-ИРПК
Периодичность: ежемесячно, с нарастающим итогом по году
Отчетный период: ______________20___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: территориальные подразделения областей и городов Астана, Алматы и Шымкент Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде
Реестр продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
пункта
Вид продукции
Наименование продукции
Производитель
Номер партии или серии, дата изготовления, срок годности
Место отбора образцов (наименование объекта, адрес)
код продукции (товара) или штрих код
наименование по коду
код страны (в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран")
наименование страны
изготовитель (наименование юридического или физического лица, адрес)
Продолжение
Виды нарушений
микробиологические показатели, фактическое значение и допустимые нормы по нормативной документации (протокол экспертизы №, дата)
физико-химические показатели, фактическое значение и допустимые нормы по нормативной документации (протокол экспертизы №, дата)
показатели безопасности, фактическое значение и допустимые нормы по нормативной документации (протокол экспертизы №, дата)
маркировка, характер нарушений (протокол экспертизы №, дата)
фальсифицированная продукция
Продолжение
Принятые меры
выдано предписание (№, дата, в адрес кого направлено)
объект торговли
поставщик
акт обследования, дата, №, выявление нарушения)
меры (штраф, статья, сумма штрафа, на кого)
всего снято с реализации
в том числе возвращено поставщику (количество в килограммах, литрах)
в том числе уничтожено продукции, способ уничтожения (количество в килограммах, литрах)
акт обследования, №, дата, выявленные нарушения
меры (штраф, статья, сумма штрафа, на кого)
всего снято с реализации (количество в килограммах, литрах)
в том числе возвращено поставщику или производителю (количество в килограммах, литрах)
в том числе уничтожено продукции, способ уничтожения (количество в килограммах, литрах)
Продолжение
Принятые меры
Наименование документа, подтверждающего соответствие продукции (товара)
Поставщик продукции (товара) (наименование, адрес)
решение суда
передан материал в суд
на рассмотрении
удовлетворено (административные меры, постановление)
отклонено
номер
наименование, дата выдачи, срок действия, кем выдан
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты _________
Исполнитель _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного
предпринимательства) ___________________________________________
_______________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Реестр продукции, не
соответствующей требованиям
нормативных правовых актов
в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Реестр продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (индекс: 01-ИРПК и периодичность формы: ежемесячно, с нарастающим итогом по году)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы әкімшілік деректерді өтеусіз негізінде жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімі" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірынғай толаптарда айқындайды.
2. Нысанды Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалаларының аумақтық бөлімшелері толтырады.
3. Нысан ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5 - не ұсынылады.
4. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы тұлға оның тегі мен аты - жөні, сондай-ақ толтырылған күні көрсетіле отырып қол қояды.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Әкімшілік деректер нысанында пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) дайындалған (өндірілген) күні – өнімді дайындаудың (өндірудің) технологиялық процесінің аяқталғаны туралы ақпарат беретін, дайындаушы белгілейтін күн;
2) жарамдылық мерзімі – мерзімі өткеннен кейін өнім мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз болып саналатын уақыт кезеңі;
3) таңбалау – тұтынушыға арналған ақпаратты жеткізетін және өнімге, құжаттарға, жаднамаларға (қосымша парақтар, ақпараттық парақтар), затбелгілерге, заттаңбаларға, қаптамаға (ыдысқа) жазылған мәтін, тауарлық белгілер, шарттық белгі және суреттер.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсінідірме
1) 1-бағанда "№" реттік нөмірі бойынша толтырылады;
2) 2-бағанда ҚР ҰК 04-2008 экономикалық қызмет түрлері бойынша өнімнің ұлттық жіктеуішіне сәйкес өнім түрі көрсетіледі;
3) 3-бағанда өнімдердің атауы көрсетіледі;
4) 4-бағанда өндіруші көрсетіледі;
5) 5-бағанда партия немесе серия нөмірі, дайындалған күні, жарамдылық мерзімі көрсетіледі;
6) 6-бағанда үлгілерді іріктеу орны (объектінің атауы, мекенжайы) көрсетіледі;
7) 7-бағанда бұзушылықтардың түрлері көрсетіледі;
8) 8-бағанда қолданылған шаралар көрсетіледі;
9) 9-бағанда өнімнің (тауардың) сәйкестігін растайтын құжаттың атауы көрсетіледі;
10) 10-бағанда өнімнің (тауардың) өнім берушісі (атауы, мекенжайы) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных (далее – пояснение), определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (далее – Форма) "Реестр продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения".
2. Форма заполняется территориальными подразделениями областей и городов Астана, Алматы и Шымкент Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
3. Заполненная Форма представляется ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов, а также даты заполнения.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
6. Термины и определения, используемые в форме административных данных:
1) срок годности – период времени, по истечении которого продукция считается непригодной для использования по назначению;
2) дата изготовления (производства) – дата, проставляемая изготовителем, информирующая об окончании технологического процесса изготовления (производства) продукции;
3) маркировка – текст, товарные знаки, условное обозначение и рисунки, несущие информацию для потребителя и нанесенные на продукцию, документы, памятки (листы - вкладыши, информационные листы), этикетки, ярлыки, упаковку (тару).
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
1) в графе 1 заполняется номер по порядку "№";
2) в графе 2 указывается вид продукции согласно национальному Классификатору продукции по видам экономической деятельности НК РК 04-2008;
3) в графе 3 указывается наименование продукции;
4) в графе 4 указывается производитель;
5) в графе 5 указывается номер партии или серии, дата изготовления, срок годности;
6) в графе 6 указывается место отбора образцов (наименование объекта, адрес);
7) в графе 7 указываются виды нарушений;
8) в графе 8 указываются принятые меры;
9) в графе 9 указывается наименование документа, подтверждающего соответствие продукции (товара);
10) в графе 10 указывается поставщик продукции (товара) (наименование, адрес).