Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-229/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 4 желтоқсанда № 21728 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 9-бабының 29) тармақшасына, "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы сәйкес" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармақта 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды;
3. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімнің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 2 мамырдағы № ҚР ДСМ-59 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 2019 жылғы 6 мамырда № 18629 болып тіркелген, 2019 жылғы 15 мамырда Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің электрондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

Об утверждении правил ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-229/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2020 года № 21728.
В соответствии с подпунктом 29) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 мая 2019 года ҚР ДСМ - 59 "Об утверждении Правил ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов" (зарегистрированный в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан 6 мая 2019 года № 18629, опубликованный в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 15 мая 2019 года).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический Департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан

2020 жылғы 3 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-229/2020
бұйрығымен бекітілген
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 9-бабының 29) тармақшасына және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қауіпті факторларды талдау жүйесі және бақылаудың сындарлы нүктелері (бұдан әрі – ХАССП) – бақылаудың сындарлы нүктелерінде тұрақты бақылауды орнату кезінде, тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі үшін сындарлы болып табылатын әлеуетті тәуекелдерді анықтау және бағалау арқылы барлық азық-түлік тізбегі бойынша өнімнің қауіпсіздігіне әсер ететін қауіпті факторларды жүйелі сәйкестендіру, бағалау және басқару (НАССР ағылшын транскрипциясында – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts);
2) өнімді бақылау мақсатында сатып алу – бақылау және қадағалау органының тауар нысанындағы өнімді бақылау шеңберінде сатып алуды жүзеге асыруы;
3) өтініш беруші – өнімді Тізілімнен шығару мақсатында өнім туралы мәліметті және материалдарды ұсынатын өнімнің импорттаушы-өндірушінің жеке,заңды тұлғалары;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган (бұдан әрі – мемлекеттік орган) – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік саясатты, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген талаптардың сақталуын бақылау мен қадағалауды іске асыратын мемлекеттік орган;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімі (бұдан әрі – Тізілім) – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізбесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

от 3 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-229/2020
Правила ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 29) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс) и подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей" и определяют порядок ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) система анализа опасных факторов и критические точки контроля (далее – ХАССП) – систематическая идентификация, оценка и управление опасными факторами, влияющими на безопасность продукции по всей продовольственной цепочке, путем выявления и оценки потенциальных рисков, которые являются критическими для безопасности пищевых продуктов, при установлении постоянного контроля в критических точках контроля (в английской транскрипции НАССР – Hazard Analysis and Critical Control Points);
2) мониторинг безопасности продукции – система мероприятий, направленных на выявление, предупреждение и пресечение ввоза, производства, применения и реализации продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
3) заявитель – физические, юридические лица производителя-импортера продукции, представляющий сведения и материалы о продукции с целью исключения продукции с Реестра;
4) реестр продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – Реестр) – перечень продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – государственный орган) – государственный орган, реализующий государственную политику в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, контроль и надзор за соблюдением требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и иными законодательными актами Республики Казахстан.

3. Электрондық түрдегі өнім тізбесін көрсете отырып, өнімді бақылау мақсатында сатып алу және өнімнің санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасы бойынша есепті аумақтық бөлімшелер қалыптастырады және осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген нысан бойынша ай сайын, айдың 5-ші күніне мемлекеттік органға жібереді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері ұсынылатын мәліметтердің уақтылығын, толықтығын және анықтығын қамтамасыз етеді.
2-тарау. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімдердің тізілімін жүргізу тәртібі
5. Тізілімді мемлекеттік орган қалыптастырады және жүргізеді.
6. Тізілімді жүргізу өнімді бақылау мақсатында сатып алу жүргізу кезінде анықталған, халықтың денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін тәуекел тудыратын сәйкес келмейтің өнімдердің тізбесін мемлекеттік органның интернет-ресурсында ай сайын орналастыру арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Тізілімді жүргізу қазақ және орыс тілдерінде жүзеге асырылады.
8. Тізілімде қамтылған мәліметтер ашық және жалпыға қолжетімді болып табылады.
9. Өнімді Тізілімге енгізу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайларда халықтын санитариялық-эпидемиологиялық саламаттығы саласындағы өнімді бақылау мақсатында сатып алу және өнімнің санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасы нәтижелері;
2) халықаралық ұйымдардан, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден немесе үшінші елдерден техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалаудың (бақылаудың) бақылауындағы өнімнің анықталғаны туралы ақпаратты растайтын өнімді бақылау мақсатында сатып алу және санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.07.2025 № 65 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тізілім өнім туралы жариялануға жататын мынадай мәліметтерді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға кодтауға сәйкес өнім түрлері мен өнімнің штрих коды;
2) өнімнің атауын;

3. Отчет по мониторингу безопасности продукции с указанием перечня продукции в электронном виде формируется территориальными подразделениями и направляются в государственный орган ежемесячно к 5 числу месяца по форме, указанной в приложении 2 настоящих Правил.
4. Территориальные подразделения государственного органа обеспечивают своевременность, полноту и достоверность предоставляемых сведений.
Глава 2. Порядок ведения реестра продукции, не соответствующей требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5. Реестр формируется и ведется государственным органом.
6. Ведение реестра осуществляется посредством ежемесячного размещения на интернет-ресурсе государственного органа перечня не соответствующей продукции, представляющих риск для здоровья и безопасности населения, выявленной при проведении мониторинга безопасности продукции.
7. Ведение реестра осуществляется на казахском и русском языках.
8. Сведения, содержащиеся в Реестре, являются открытыми и общедоступными.
9. Основанием для включения продукции в Реестр являются:
1) результаты отбора и санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции в случаях выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения представляющих опасность для жизни, здоровья человека и среды обитания;
2) результаты отбора и санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции, подтверждающие информацию от международных организаций, от государств-членов Евразийского экономического союза или третьих стран о выявлении подконтрольной государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов.
10. Реестр содержит следующие подлежащие опубликованию сведения о продукции:
1) виды продукции согласно кодировке к приложению 1 к настоящим Правилам и штрих код продукции;
2) наименование продукции;

3) өнімдерді дайындаушының атауын және орналасқан жерін немесе өнімдерді дайындаушының тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) және орналасқан жерін немесе дайындаушы уәкілеттік берген тұлғаның атауын және орналасқан жерін, импорттаушы ұйымның атауын және орналасқан жерін немесе импорттаушы-дайындаушының тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болса) және орналасқан жерін;
4) өндіруші елді;
5) үлгілерді алу орнын (нысанның атауы, мекенжайы);
6) дайындалған күнін, жарамдылық мерзімін, сақтау шарттарын;
7) партиясын немесе серия нөмірін;
8) санитариялық-эпидемиологиялық сараптама нәтижелері бойынша зерттеулердің хаттамасын;
9) қауіпсіздік және сапа көрсеткіштерінің анықталған бұзушылықтарын (олардың нақты мәні және рұқсат етілген нормаларын қамтиды.
11. Тізілім оларға қол жеткізу тек мемлекеттік органға берілетін өнім туралы жариялануға жатпайтын мынадай мәліметтерді:

3) наименование и место нахождения изготовителя продукции или фамилия, имя, отчество (при наличии) и место нахождения изготовителя продукции или наименование и место нахождения, уполномоченного изготовителем лица, наименование и место нахождения организации–импортера или фамилия, имя, отчество (при наличии) и место нахождения изготовителя продукции –импортера;
4) страна изготовитель;
5) место отбора образцов (наименование объекта, адрес);
6) дата изготовления, срок годности, условия хранения;
7) номер партии или серии;
8) протокол исследований по результатам санитарно-эпидемиологической экспертизы;
9) информацию о выявленных нарушениях показателей безопасности и качества (их фактическое значение и допустимые нормы).
11. Реестр содержит следующие, не подлежащие опубликованию сведения о продукции, доступ к которым предоставляется только государственному органу: