Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 қарашада № 21572 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 87-бабының 2-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ережесінің 15-бабының 301) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.07.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға скринингтік зерттеулерді өткізудің қағидалары, көлемі мен кезеңділігі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ана мен бала денсаулығын сақтау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндеттерін атқарушы
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
1-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.07.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Р/с
Нысаналы тобы
Скринингтік зерттеулердің түрі
1
Нысаналы топ жасына жеткен артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы, қант диабеті, глаукома және мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық байқауда тұрмаған, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы* ерлер мен әйелдер
Артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы, қант диабеті, глаукома және мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтау үшін
2
Нысаналы топ жасына жеткен сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы* әйелдер
Сүт безі обырын ерте анықтау үшін
3

Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2020 года № 21572.
В соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 301) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 29.07.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) целевые группы лиц, подлежащих скрининговым исследованиям согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020
Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям
Сноска. Целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 29.07.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Целевая группа
Вид скрининговых исследований
1
Мужчины и женщины по году достижения* 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, сахарного диабета, глаукомы и поведенческими факторами риска
На раннее выявление артериальной гипертонии, ишемической болезни сердца, сахарного диабета, глаукомы и поведенческих факторов риска
2
Женщины по году достижения* 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями молочной железы
На раннее выявление рака молочной железы
3

Нысаналы топ жасына жеткен жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 жастағы* әйелдер
Жатыр мойны обырын ерте анықтау үшін
4
Нысаналы топ жасына жеткен тоқ ішектің қатерсіз және қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы* ерлер мен әйелдер
Колоректальды обырды ерте анықтау үшін
5
Нысаналы топ жасына жеткен Цереброваскулярлық аурулар бойынша динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы* ерлер
Жіті ми қанайналым бұзылуының даму қаупін ерте анықтау үшін
6
Cозылмалы В және С вирусты гепатиттері бойынша динамикалық байқауда тұрмаған, жүктілік бойынша есепте тұрмаған, 18 жастағы және одан асқан ерлер мен әйелдер (Аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі (бұдан әрі - АХЖ-10) бойынша Z11.5 коды)
В және С вирустық гепатиттерді ерте анықтау үшін
7
Нысаналы топ жасына жеткен бронх және өкпе қатерлі ісігімен динамикалық байқауда тұрмаған, темекі шегу өтілі ≥20 қорап-жыл темекі шегетіндер: қазір шегетіндер және темекі шегуден 15 жылдан аз уақытта бас тартқандар "Өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы № 170 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32568 болып тіркелген) көрсетілген кәсіптер бойынша соңғы 10 жыл ішінде зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істеген 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы* ерлер мен әйелдер (АХЖ-10 бойынша Z 12.2 коды)
Өкпе обырын ерте анықтау үшін
*Нысаналы топ жасына жеткен жыл болып күнтізбелік жылдың кезеңі есептеледі (қаңтардан желтоқсанға дейін), ол кезеңде нысаналы топ өкілі белгіленген жасқа жетеді.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 30 қазандағы
№ ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына
2-қосымша
Скринингтік зерттеулерді жүргізудің қағидалары, көлемі мен мерзімділігі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 16.08.2024 № 62 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы скринингтік зерттеулерді жүргізудің қағидалары, көлемі мен мерзімділігі (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 87-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және скринингтік зерттеулерді жүргізудің тәртібін, көлемі мен мерзімділігін айқындайды.

Женщины по году достижения* 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями шейки матки
На раннее выявление рака шейки матки
4
Мужчины и женщины по году достижения* 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
На раннее выявление колоректального рака
5
Мужчины по году достижения* 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении по цереброваскулярным болезням
На раннее выявление нарушений мозгового кровообращения
6
Группы риска:
1) медицинские работники:
- организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
- хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
- клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий;
2) пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства;
3) пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии;
4) пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов;
5) беременные женщины;
6) лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни.
На раннее выявление вирусных гепатитов В и С (2 этапное)
*за год достижения принимается период календарного года (с января по декабрь), в котором представитель целевой группы достигает указанный возраст;
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-174/2020
Правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 16.08.2024 № 62 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, объем и периодичность проведения скрининговых исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок, объем и периодичность проведения скрининговых исследований.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
3) медициналық цифрлық жүйе (бұдан әрі – МЦЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
4) скринингтік зерттеулер – әртүрлі аурулардың ерте сатысында дамуын, сондай-ақ олардың пайда болуына ықпал ететін қауіп факторларын анықтау және олардың алдын алу мақсатында клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты медициналық тексеру кешені;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Скринингтік зерттеулер меншік нысанына қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында (бұдан әрі – АЕК ұйымдары), оның ішінде скринингтік зерттеулер түрлерін ескере отырып медициналық қызметке лицензиясы бар жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздарды пайдалана отырып жүргізіледі.
Ірі елді мекендерде қатерлі ісіктерді ерте анықтауға арналған скринингтік зерттеулер тіркелген халық саны 30 000 (отыз мың) адамнан асатын дәрігерлік емхана деңгейінде жүргізіліп, онда скринингтік зерттеулердің өтуін мониторингтеу үшін скринингтік орталықтар мен call-орталықтар құрылады.
Жұмыс берушілер осы қарап-тексерулерге жататын адамдарға тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде скринингтік зерттеулерден өту үшін жағдайлар жасайды, сондай-ақ жұмыскерлерді олардан өту үшін жұмыс уақыты кезеңінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс орнын (лауазымын), орташа жалақысын сақтай отырып, кедергісіз босатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Скринингтік зерттеулер осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтары (бұдан әрі – нысаналы топтар) арасында өткізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.07.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
3) медицинская информационная система – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате (далее – МИС);
4) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
5) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.
3. Скрининговые исследования проводятся в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (далее – организации АПП), независимо от форм собственности, в том числе с использованием передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов, имеющие лицензию на медицинскую деятельность с учетом вида скринингового исследования.
Работодатели создают условия для прохождения скрининговых исследований лицам, подлежащим данным осмотрам, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также беспрепятственно отпускают работников для их прохождения в период рабочего времени с сохранением места работы (должности), средней заработной платы в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
4. Скрининговые исследования проводятся среди целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – целевые группы).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 29.07.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-тарау. Скринингтік зерттеулер жүргізу тәртібі
5. АЕК ұйымдары скринингтік зерттеулерді кейіннен динамикалық байқау және халықты сауықтыру арқылы жүзеге асырады.
6. Скринингтік зерттеулерді жүргізу үшін АЕК ұйымдары:
1) халықтың медициналық ұйымына бекітілген адамдардың қатарынан скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын қалыптастырады;
2) осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес скринингтік зерттеулер шеңберінде қызметтерді дәйекті көрсету бағытын әзірлейді;
3) халықты скринингтік зерттеулерден өтудің мақсаттары, қажеттілігі және тәртібі туралы хабардар етеді;
4) скринингтік зерттеулерден өтуге қоңырау шалу, SMS-хабарлама, үй-үйді аралау, сондай-ақ ресми сайттар мен әлеуметтік желілердегі аккаунттардағы ақпараттық науқандар арқылы шақырады;
5) МЦЖ-ға нәтижелерді енгізумен скринингтік зерттеу қызметтерін көрсетеді;
6) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін ақпарат бере отырып, жүргізілген скринингтік зерттеулерге ай сайын талдау жүргізеді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Скринингтік зерттеулер жүргізу мыналарды қамтиды:
дайындық кезеңі;
негізгі кезеңі:
пациенттің денсаулық жағдайындағы патологиялық өзгерістердің болуын немесе болмауын анықтау үшін бірінші кезеңінен (бұдан әрі – бірінші кезең);
түпкілікті диагноз қою арқылы қосымша зерттеп-қарау жүргізу үшін екінші кезеңінен (бұдан әрі – екінші кезең);
қорытынды кезеңінен тұрады.
8. Дайындық кезеңін АЕК ұйымының орта медицина жұмыскері (бұдан әрі – ОМЖ) жүзеге асырады және мыналарды қамтиды:
күнтізбелік жылдың 15 қарашасына дейін алдағы жылы скринингтік зерттеулерге жататын нысаналы топтардың тізімін кейіннен ай сайынғы нысаналы топтарға түзету енгізе отырып, жыл сайын қалыптастыру және жасау;
халықтың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулерден өтудің мақсаты, қажеттілігі және тәртібі туралы хабардар ету;
скринингтік зерттеулердің жедел және уақтылы аяқталуын қамтамасыз ету үшін бейінді мамандардың, клиникалық-диагностикалық зертханалардың және аспаптық зерттеулердің жұмыс графигімен синхрондау арқылы халықтың нысаналы тобын скринингтік зерттеулерге шақыру.
9. Бірінші кезең пациенттің жағдайындағы қалыпты денсаулық көрсетілімдерінен ауытқулардың болуын анықтау үшін жүргізіледі және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметтер кешенін білдіреді.
Бірінші кезеңде ОМЖ дәрігерге дейінгі көмек кабинетінде мыналарды жүргізеді:

Глава 2. Порядок проведения скрининговых исследований
5. Организации АПП осуществляют скрининговые исследования с последующим динамическим наблюдением и оздоровлением населения.
6. Для проведения скрининговых исследований организации АПП:
1) формируют целевые группы лиц, подлежащие скрининговым исследованиям, из числа, прикрепленного к медицинской организации населения;
2) разрабатывают маршрут последовательного оказания услуг в рамках скрининговых исследований согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящим Правилам;
3) информируют население о целях, необходимости и порядке прохождения скрининговых исследований;
4) приглашают на прохождение скрининговых исследований путем обзвона, SMS-сообщения, подворового обхода, а также информационных кампаний на официальных сайтах, аккаунтах социальных сетей;
5) оказывают услуги скрининговых исследований с внесением результатов в МИС;
6) проводят ежемесячный анализ проведенных скрининговых исследований с предоставлением информации в местные органы государственного управления здравоохранением до 5 числа месяца, следующим за отчетным.
7. Проведение скрининговых исследований включает:
подготовительный этап;
основной этап, состоящий из:
первого этапа для определения наличия или отсутствия патологических изменений в состоянии здоровья пациента (далее – первый этап);
второго этапа для проведения дообследования с постановкой окончательного диагноза (далее – второй этап);
заключительный этап.
8. Подготовительный этап осуществляется средним медицинским работником (далее – СМР) и включает в себя:
ежегодное формирование и составление списка целевых групп, подлежащих скрининговым исследованиям в предстоящем году, до 15 ноября календарного года с последующей ежемесячной коррекцией целевых групп;
оповещение целевых групп населения о цели, необходимости и порядке прохождения скрининговых исследований;
приглашение целевой группы населения на скрининговые исследования с синхронизацией времени приема с графиком работы профильных специалистов, клинико-диагностических лабораторий и инструментальных исследований для обеспечения оперативного и своевременного прохождения скринингового исследования.
9. Первый этап проводится для определения наличия отклонений от нормальных показателей здоровья в состоянии пациента и представляет собой набор услуг согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
На первом этапе СМР в кабинете доврачебной помощи проводит:

1) сауалнама бойынша сұрау жүргізу;
2) антропометрия (салмақ, бой, белінің өлшемі), Кетле индексін есептеу;
3) қан қысымын өлшеу (бұдан әрі – ҚҚ);
4) экспресс-тесттерді қолдануымен зертханалық зерттеулер;
5) скринингтік зерттеуге сәйкес биологиялық материалды жинау;
6) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес диагностикалық зерттеуге жолдаманың үзінді көшірмесін беру.
10. АЕК ұйымының мейіргері скринингтік зерттеудің бірінші кезеңі:
зерттеу нәтижелерінің нормадан ауытқулары болмаған кезде;
саламатты өмір салты бойынша консультациялар және мінез-құлықты өзгерту бойынша ұсынымдар жүргізгеннен кейін денсаулыққа қауіп факторларының (ДСИ>25, зиянды әдеттер, ұйқы мен демалыс режимінің бұзылуы) болуын белгілеген кезде аяқтайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.07.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Скринингтік зерттеулердің екінші кезеңі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес толық зерттеп-қарау арқылы зерттеу нәтижелерінің нормадан ауытқу себептерін белгілеу үшін өткізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.07.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Пациентте зерттеу нәтижелерінің нормадан ауытқулар болған кезде АЕК ұйымының дәрігері скринингтік зерттеу түріне байланысты МЦЖ-де жолдаманы қалыптастыру арқылы оны скринингтің екінші кезеңіне жібереді.
Скринингтік зертеулердің екінші кезеңінің көлеміне сәйкес келетін бұрын көрсетілген (соңғы үш ай ішінде) медициналық қызметтердің нәтижелері болған кезде АЕК ұйымының дәрігері клиникалық диагнозды белгілей отырып, скринингті аяқтайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.07.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) опрос по анкете;
2) антропометрию (вес, рост, охват талии), вычисление индекса Кетле;
3) измерение артериального давления (далее - АД);
4) лабораторные исследования с использованием экспресс тестов;
5) забор биологического материала согласно скрининговому исследованию;
6) выписку направления на диагностическое исследование согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
10. Медицинская сестра (брат) организации АПП завершает скрининговое исследование на первом этапе:
при отсутствии отклонений результатов исследований от нормы;
при установлении наличия факторов риска для здоровья (ИМТ>25, вредные привычки, нарушение режима сна и отдыха) после проведения консультации по здоровому образу жизни и рекомендаций по изменению поведения.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 29.07.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Второй этап скринингового исследования проводится для установления причин отклонений результатов исследований от нормы, путем дообследования согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 29.07.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При наличии у пациента отклонений результатов исследований от нормы врач организации АПП направляет его на второй этап скрининга путем формирования в МИС направления в зависимости от вида скринингового исследования.
При наличии результатов ранее оказанных (в течение последних трех месяцев) медицинских услуг, соответствующих объему скрининговых исследований второго этапа, врач организации АПП завершает скрининг с установлением клинического диагноза.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 29.07.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Медицинские работники, подлежащие осмотру на раннее выявление вирусных гепатитов В и С проходят скрининговые исследования в организациях АПП по месту прикрепления.
14. Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии, пациенты, поступающие на плановые оперативные вмешательства, пациенты, получающие гемотрансфузии (в плановом порядке), трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов, беременные проходят скрининговые исследования в организациях АПП по месту прикрепления.

3-тарау. Скринингтік зерттеулерді жүргізудің көлемі мен мерзімділігі
18. Скринингтік зерттеулерге және халықтың В және С вирустық гепатиттерін, онкологиялық ауруларды ерте анықтауға жататын нысаналы топтар үшін скринингтік зерттеулер көлемін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы қызметке лицензиясы бар АЕК ұйымдары жүзеге асырады.
19. Халықты скринингтік зерттеулердің мерзімділігі мен оны аяқтау мерзімдері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
20. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Скринингтік зерттеулерді
жүргізудің қағидалары,
көлемі мен мерзімділігіне
1-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын скринингтік зерттеулердің көлемі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.07.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.10.2025 № 109 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Нысаналы топ
Кезең
Скринингтік зерттеулер көлемі
Көрсетілетін қызметтер топтамасының атауы
1
Z13.8 кодына сәйкес нысаналы топ жасына жеткен артериялық гипертензиямен, жүректің ишемиялық ауруымен, қант диабетімен, глаукомамен және мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық байқауда тұрмаған, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер мен әйелдер
1
Қабылдау: мейіргер немесе фельдшер;
Қан сарысуындағы төмен тығыздықты липопротеидтерді талдауыш көмегімен анықтау;
Қан сарысуындағы триглицеридтерді талдауыш көмегімен анықтау;
Қандағы гликерленген гемоглобинді анықтау;
Маклаков бойынша көзішілік қысымды өлшеу немесе жанаспайтын пневмотонометрия;
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруына күдік болған кезде электрокардиографиялық зерттеуді (12 жалғамы) толық жазу
ТМККК
Глаукомаға күдік туғанда офтальмологтың консультациясы
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері немесе Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Нысаналы топ жасына жеткен Z13.6 кодына сәйкес цереброваскулярлық аурулар бойынша динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер
1
Қабылдау: Мейіргер
ТМККК
Брахиоцефалдық бағанның УДДГ-сы
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Консультация: Тамырлы хирург
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
3
Нысаналы топ жасына жеткен Z12.3 кодына сәйкес сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
Маммография (4 сурет)
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Консультация (рентгенограмманы екінші рет оқу);
Консультация: Рентгенолог
ТМККК
2
Сүт бездерінің ультрадыбыстық зерттеуі;
Мақсатты маммография (1 проекция);
Көрсетілімдер бойынша стереотактикалық жетекшілікпен пункциялық/аспирациялық биопсия;

Глава 3. Объем и периодичность проведения скрининговых исследований
18. Объем скрининговых исследований для целевых групп, подлежащих скрининговым исследованиям и раннему выявлению вирусных гепатитов В и С, онкологических заболеваний, проводится организациями АПП, имеющими лицензию на вид деятельности в сфере здравоохранения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
19. Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований населения осуществляются согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
20. Проведение скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С осуществляется в сроки согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1 к Правилам,
объему и периодичности
проведения скрининговых
исследований
Объем скрининговых исследований целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 29.07.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 21.10.2025 № 109 (вводится в действие с 01.01.2026).
Целевая группа
Этап
Объем скрининговых исследований
Наименование пакета услуг
1
Мужчины и женщины по году достижения 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертензией, ишемической болезнью сердца, сахарным диабетом, глаукомой и поведенческих факторов риска согласно коду Z13.8
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер;
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови на анализаторе;
Определение триглицеридов в сыворотке крови;
Определение гликозилированного гемоглобина в крови;
Измерение внутриглазного давления по Маклакову или бесконтактная пневмотонометрия;
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой при подозрении на артериальную гипертензию, ишемическую болезнь сердца
ГОБМП
Консультация: Офтальмолог при подозрении на глаукому
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Мужчины по году достижения 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении по цереброваскулярным болезням согласно коду
Z13.6
1
Прием: Медицинская сестра
ГОБМП
УЗДГ брахиоцефального ствола
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Консультация: Сосудистый хирург
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
3
Женщины по году достижения 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями молочной железы согласно коду
Z12.3
1
Прием: Сестра медицинская, фельдшер;
Маммография (4 снимка)
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Консультация (2-читка рентгенограммы);
Консультация: Рентгенолог
ГОБМП
2
УЗИ молочных желез;
Прицельная маммография (1 проекция);
Пункционная/аспирационная биопсия под стереотаксическим контролем по показаниям;

Көрсетілімдер бойынша 3-күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Көрсетілімдер бойынша трепанбиопсия;
Консультация: онколог не онколог-хирург не маммолог
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
4
Нысаналы топ жасына жеткен Z12.4 кодына сәйкес жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 жастағы әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер не фельдшер не акушер;
Онкоцитологияға жағынды алу;
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау немесе 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Жатыр мойнынан жағынды цитологиялық зерттеу сұйықтық цитология аппаратындағы ПАП-тест
ТМККК
2
Консультация: акушер-гинеколог;
Бейнекольпоскопия немесе кольпоскопия;
Көрсетілімдер бойынша жатыр мойны биопсиясы;
Көрсетілімдер бойынша 3-күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Консультация: Онколог не онколог-хирург не онколог-гинеколог
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
5
Нысаналы топ жасына жеткен Z12.1 кодына сәйкес жуан ішектің
қатерлі және қатерсіз ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер мен әйелдер
1
Қабылдау: Мейіргер, фельдшер
ТМККК
Экспресс әдіспен нәжісте жасырын қанды анықтау (гемокульт-сынама)
ТМККК
Қабылдау (1-кезеңді аяқтау не 2-кезеңге жіберу үшін): Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
2
Көрсетілімдер бойынша ішкі тамыр арқылы анестезия
Жаппай скринингтік бейнеколоноскопия;
Көрсетілімдер бойынша 3-күрделілік санатындағы операциялық-биопсиялық материалының 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу;
Консультация: Онколог
ТМККК
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
6
Нысаналы топ жасына жеткен Z11.5 кодына сәйкес В және С вирустық гепатитін ерте анықтау үшін қауіп тобындағы адамдарды скринингтік зерттеу (2 кезең)
1
Қабылдау: Мейіргер не фельдшер;
Венадан қан алу
ТМККК
2
ИФА әдісімен қан сарысуындағы HbsAg анықтау;
ИФА әдісі арқылы қан сарысуындағы С гепатиті вирусына жиынтық антиденелерді анықтау;
Сапалы ПТР әдісін қолдану арқылы биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ-сын анықтау
МӘМС
Қабылдау: Терапевт, Отбасы дәрігері не Жалпы практика дәрігері
ТМККК
Ескертпе:
ТМККК
-
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі
МӘМС
-
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
РНҚ
-
Рибонуклеин қышқылы
ПТР
-
Полимеразды тізбекті реакция
УДДГ
-
Ультрадыбыстық доплерография
Скринингтік зерттеулерді
жүргізудің қағидалары,
көлемі мен мерзімділігіне
2-қосымша
Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарының скринингтік зерттеулерінің мерзімділігі мен оны аяқтау мерзімдері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 29.07.2025 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Нысаналы топтың атауы
Мерзімділігі
Зерттеудің аяқтау мерзімі
1
Нысаналы топ жасына жеткен артериялық гипертензия, жүректің ишемиялық ауруы, қант диабеті, глаукома және мінез-құлық қауіп факторларымен динамикалық байқауда тұрмаған, 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
2
Нысаналы топ жасына жеткен сүт безінің қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
3

Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Трепанобиопсия по показаниям;
Консультация: Онколог или Онколог-хирург или маммолог;
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
4
Женщины по году достижения 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с злокачественными новообразованиями шейки матки согласно коду Z12.4
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер, либо акушерка;
Забор мазка на онкоцитологию
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Цитологическое исследование мазка из шейки матки ПАП-тест на аппарате жидкостной цитологии
ГОБМП
2
Консультация: Акушер-гинеколог;
Видеокольпоскопия либо кольпоскопия;
Биопсия шейки матки по показаниям;
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Консультация: Онколог либо онколог-хирург, либо онколог-гинеколог
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
5
Мужчины и женщины по году достижения 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки согласно коду Z12.1
1
Прием: Сестра медицинская, фельдшер
ГОБМП
Обнаружение скрытой крови в кале (гемокульт-тест) экспресс методом
Прием (для завершения 1 этапа либо направления на 2 этап): Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
2
Наркоз внутривенный по показаниям
Тотальная видеоколоноскопия скрининговая
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности по показаниям;
Консультация: Онколог
ГОБМП
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
6
Скрининговые исследования лиц из групп риска (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С согласно коду
Z11.5
1
Прием: Сестра медицинская либо фельдшер;
Забор крови из вены
ГОБМП
2
Определение HbsAg в сыворотке крови ИФА-методом;
Определение суммарных антител к вирусу гепатита C в сыворотке крови ИФА-методом;
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
ОСМС
Прием: Терапевт, Семейный врач либо Врач общей практики
ГОБМП
Примечание:
ГОБМП
-
Гарантированный объем бесплатной медицинской помощи
ОСМС
-
Обязательное социальное медицинское страхование
РНК
-
Рибонуклеиновая кислота
ПЦР
-
Полимеразно-цепная реакция
УЗДГ
-
Ультразвуковая доплерография
Приложение 2 к Правилам,
объему и периодичности
проведения скрининговых
исследований
Периодичность и сроки завершения скрининговых исследований целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 29.07.2025 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование целевой группы
Периодичность
Срок завершения исследования
1
Мужчины и женщины по году достижения 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с артериальной гипертонией, ишемической болезнью сердца, сахарным диабетом, глаукомой и поведенческими факторами риска
1 раз в 2 года
60 дней
2
Женщины по году достижения 40, 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями молочной железы
1 раз в 2 года
60 дней
3

Нысаналы топ жасына жеткен жатыр мойнының қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 жастағы әйелдер
4 жылда 1 рет
60 күн
4
Нысаналы топ жасына жеткен Цереброваскулярлық аурулар бойынша байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер
2 жылда 1 рет
60 күн
5
Нысаналы топ жасына жеткен тоқ ішектің қатерсіз және қатерлі ісіктерімен динамикалық байқауда тұрмаған 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 жастағы ерлер мен әйелдер
2 жылда 1 рет
60 күн
6
Cозылмалы В және С вирустық гепатиттері бойынша динамикалық байқауда тұрмаған, жүктілік бойынша есепте тұрмаған, 18 жастағы және одан асқан ерлер мен әйелдер (АХЖ-10 бойынша Z11.5 коды)
3 жылда 1 рет
60 күн
7
Нысаналы топ жасына жеткен бронх және өкпе қатерлі ісігімен динамикалық байқауда тұрмаған, темекі шегу өтілі ≥20 қорап-жыл темекі шегетіндер: қазір шегетіндер және темекі шегуден 15 жылдан аз уақытта бас тартқандар және/немесе "Өндірістердің, жұмыстардың, пайдасына міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агенттер меншікті қаражаты есебінен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын жүзеге асыратын, еңбек жағдайлары зиянды жұмыстармен айналысатын жұмыскерлер кәсіптерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 24 мамырдағы № 170 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32568 болып тіркелген) көрсетілген мамандықтар бойынша соңғы 10 жыл ішінде зиянды еңбек жағдайларында жұмыс істеген 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70 жастағы* ерлер мен әйелдер (АХЖ-10 бойынша Z 12.2 коды)
2 жылда 1 рет
60 күн
Скринингтік зерттеулерді
жүргізудің қағидалары,
көлемі мен мерзімділігіне
3-қосымша
В және С вирустық гепатиттерін ерте анықтауға тәуекел топтарына скринингтік зерттеулер жүргізу мерзімдері
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.07.2026 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Женщины по году достижения 30, 34, 38, 42, 46, 50, 54, 58, 62, 66, 70, 74 лет, не состоящие на динамическом наблюдении со злокачественными новообразованиями шейки матки
1 раз в 4 года
60 дней
4
Мужчины в возрасте 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении по поводу цереброваскулярных заболеваний
1 раз в 2 года
60 дней
5
Мужчины и женщины в возрасте 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76 лет, не состоящие на динамическом наблюдении с доброкачественными и злокачественными новообразованиями толстой кишки
1 раз в 2 года
60 дней
6
Декретированные категории граждан (2 этапное) на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
не чаще 1 раза в 6 месяцев 3 месяца
не чаще 1 раза
в 6 месяцев
3 месяца
Приложение 3
к Правилам, объему
и периодичности проведения
скрининговых исследований
Сроки проведения скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
№ п/п
Сроки проведения скрининговых исследований групп риска на раннее выявление вирусных гепатитов В и С
Группа риска
1
При поступлении на работу и далее один раз в шесть месяцев
Медицинские работники:
организаций службы крови, проводящие инвазивные процедуры, участвующие в переработке крови; занимающиеся гемодиализом;
хирургического, стоматологического, гинекологического, акушерского, гематологического профилей, также проводящие инвазивные методы диагностики и лечения;
клинических, иммунологических, вирусологических, бактериологических, паразитологических лабораторий
2
Перед оперативным вмешательством и через шесть месяцев после оперативного вмешательства
Пациенты, поступающие на плановые и экстренные оперативные вмешательства
3
При поступлении на госпитализацию и через шесть месяцев после госпитализации
Пациенты центров и отделений гемодиализа, гематологии, онкологии, трансплантации, сердечно-сосудистой и легочной хирургии
4
Перед проведением и через шесть месяцев после проведения гемотрансфузий, трансплантации и пересадки органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов
Пациенты, получающие гемотрансфузии, трансплантацию и пересадку органов (части органов), тканей, половых, фетальных, стволовых клеток и биологических материалов
5
При постановке на учет и перед родами при отсутствии обследования на вирусный гепатит
Беременные женщины
6
При обращении для тестирования на ВИЧ-инфекцию, не чаще, чем 1 раз в шесть месяцев
Лица из ключевых групп населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни