Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 19 қазандағы № 1024 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 қазанда № 21477 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 шiлдедегi № 367 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 16.07.2025 № 367 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 19 қазаны
№ 1024 бұйрығымен
бекітілген
Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімі (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және пилоттық жобаны іске асыру тәртібі мен мерзімін айқындайды.

Об утверждении Правил и срока реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков, осуществляющих ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза c применением системы управления рисками
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 октября 2020 года № 1024. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 октября 2020 года № 21477. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 367.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 16.07.2025 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и срок реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков, осуществляющих ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза с применением системы управления рисками.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 октября 2020 года № 1024
Правила и срок реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков, осуществляющих ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза с применением системы управления рисками
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и срок реализации пилотного проекта по администрированию налогоплательщиков, осуществляющих ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза с применением системы управления рисками (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).

2. Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жоба (бұдан әрі – Пилоттық жоба) салық төлеушілерге камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды дербес жою құқығын беру, Қазақстан Республикасының салық және кеден заңнамасын бұзушылықтарды жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу жолымен салық төлеушілерге жәрдемдесу мақсатында іске асырылады.
3. Осы Қағидалар:
Пилоттық жоба қолданылатын салық төлеушілердің санаттарын;
Пилоттық жобаны іске асыру аумағы (учаскесі) және (немесе) өңірін;
Пилоттық жобаны жүзеге асыру кезінде мемлекеттік кірістер органдары мен салық төлеушілердің іс-қимылдарының дәйектілігін қамтитын Пилоттық жобаны іске асыру тәртібін;
Пилоттық жобаның іске асыру мерзімін айқындайды.
4. Осы Қағидалар шеңберінде мынадай негізгі ұғымдар, қысқартулар мен аббревиатуралар пайдаланылады:
1) салық төлеуші – салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді төлеуші болып табылатын тұлға және (немесе) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі;
2) "Астана-1" АЖ – электрондық нысанда ресімделген тауарларға арналған декларацияларды қабылдау, өңдеу, тіркеу, беру және сақтау жүзеге асырылатын "Астана-1" ақпараттық жүйесі;
3) "БСАЖ" АЖ – салық есептілігін қабылдау, өңдеу, тіркеу, беру және сақтау жүзеге асырылатын, "Біріктірілген салықтық ақпараттық жүйе" ақпараттық жүйесі;
4) "ИДБ" АЖ – салық төлеушілер туралы мәліметтерді талдау жүзеге асырылатын, "Интеграцияланған деректер базасы" ақпараттық жүйесі;
5) кедендік төлемдер – ЕАЭО кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізуге байланысты "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексіне сәйкес бюджетке төленуге жататын кедендік алымдар, кедендік баждар;
6) Комитет – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
7) мемлекеттік кірістер органы – Комитет, сондай-ақ Пилоттық жобаға қатысушы болып табылатын салық төлеуші аумағында тіркелген, аумақтық мемлекеттік кірістер органдары;
8) ҚҚС – қосылған құн салығы;
9) "ТБЖ" АЖ – берілген тәуекел өлшемшарттары негізінде мемлекеттік кірістер органдарының бағдарламалық өнімдерінде бар тауарлар мен салық төлеушілер туралы мәліметтерді талдау және өңдеу жүзеге асырылатын, "Тәуекелдерді басқару жүйесі" ақпараттық жүйесі;

2. Пилотный проект по администрированию налогоплательщиков, осуществляющих ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) (далее – Пилотный проект) реализуется с целью предоставления налогоплательщикам права самостоятельного устранения нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля, содействия налогоплательщикам путем проведения мероприятий по устранению причин и условий, способствующих совершению нарушений налогового и таможенного законодательства Республики Казахстан.
3. Настоящие Правила определяют:
категории налогоплательщиков, на которых распространяется Пилотный проект;
территорию (участок) и (или) регион осуществления реализации Пилотного проекта;
порядок реализации Пилотного проекта, включающий последовательность действий органов государственных доходов и налогоплательщиков при осуществлении Пилотного проекта;
срок реализации Пилотного проекта.
4. В рамках настоящих Правил используются следующие основные понятия, сокращения и аббревиатуры:
1) налогоплательщик – лицо и (или) структурное подразделение юридического лица, являющиеся плательщиком налогов и платежей в бюджет;
2) ИС "АСТАНА-1" – информационная система "АСТАНА-1", посредством которой осуществляется прием, обработка, регистрация, передача и хранение деклараций на товары, оформленных в электронной форме;
3) ИС "ИНИС" – информационная система "Интегрированная налоговая информационная система", посредством которой осуществляется прием, обработка, регистрация, передача и хранение налоговой отчетности;
4) ИС "ИБД" – информационная система "Интегрированная база данных", посредством которой осуществляется анализ сведений о налогоплательщиках;
5) таможенные платежи – таможенные сборы, таможенные пошлины, подлежащие уплате в бюджет в соответствии Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" в связи с перемещением товаров через таможенную границу ЕАЭС;
6) Комитет – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
7) орган государственных доходов – Комитет, а также территориальные органы государственных доходов, на территории которых зарегистрированы по месту нахождения налогоплательщики, являющиеся участниками пилотного проекта;
8) НДС – налог на добавленную стоимость;
9) ИС "СУР" – информационная система "Система управления рисками", посредством которой на основе заданных критериев риска осуществляется анализ и обработка сведений о товарах и налогоплательщиках, имеющихся в программных продуктах органов государственных доходов;

10) "ХҚР" АЖ – камералдық бақылау нәтижелері бойынша хабарлама жіберілетін, "Хабарламаларды қою режимі" ақпараттық жүйесі;
11) "ЭШФ" АЖ – электрондық нысанда жазып берілген шот-фактураларды қабылдау, өңдеу, тіркеу, беру және сақтау жүзеге асырылатын, "Электрондық шот-фактуралар" ақпараттық жүйесі;
12) Хабарлама – мемлекеттік кірістер органы салық төлеушіге (салық агентіне) қағаз жеткізгіште немесе электрондық тәсілмен жіберген камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама;
13) хабарлама – камералдық бақылау нәтижелерi бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықталған бұзушылықтар туралы хабарлама;
14) шешім – камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы Хабарламаны орындамаған деп тану туралы шешім.
2-тарау. Пилоттық жобаға қатысушылар және Пилоттық жобаны іске асыруды жүзеге асыратын аумақ (учаске) және (немесе) өңір, сондай-ақ Пилоттық жобаны іске асыру мерзімі
5. Мыналар:
1) "Ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын салық төлеушілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № 1082 бұйрығына сәйкес (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 21 желтоқсанда № 17992 болып тіркелген) ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын салық төлеушілерді қоспағанда, ЕАЭО кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын және ҚҚС төлеушілер ретінде тіркелген салық төлеушілер;
2) мемлекеттік кірістер органдары Пилоттық жобаның қатысушылары болып табылады.
6. Пилоттық жобаны іске асыру мерзімі – 2021 жылғы 1 қыркүйекке дейін.
Пилоттық жоба Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылады.
3-тарау. Пилоттық жобаны іске асыру тәртібі
7. Мемлекеттік кірістер органдары камералдық бақылауды осы Қағидаларда көзделген ерекшеліктерді қоспағанда, Салық кодексінің 10-тарауында айқындалған тәртіппен жүргізеді.
8. Пилоттық жоба шеңберінде камералдық бақылау мемлекеттік кірістер органдарында бар салық төлеуші (салық агенті) табыс еткен салық есептілігін және тауарларға арналған декларацияны, уәкілетті мемлекеттік органдардың, ЕАЭО-ға мүше басқа мемлекеттердің немесе ЕАЭО-ға мүше болып табылмайтын мемлекеттердің құзыретті органдарының ЕАЭО-ның кедендік аумағына әкелінген тауарлар туралы деректерін, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органдарының "Астана – 1" АЖ, "БСАЖ" АЖ, "ИДБ" АЖ, "ХҚР" АЖ, "ТБЖ" АЖ, "ЭШФ" АЖ бағдарламалық өнімдерінде бар салық төлеушінің қызметі туралы деректерді, Қазақстан Республикасының салық және кеден заңнамаларында көзделген салық төлеушінің сыртқы экономикалық қызметі туралы өзге де мәліметтер мен құжаттарды тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып автоматтандырылған салыстыру және талдау жолымен жүргізіледі.

10) ИС "РВУ" – информационная система "Режим выставления уведомлений", посредством которой направляются уведомления по результатам камерального контроля;
11) ИС "ЭСФ" – информационная система "Электронные счета-фактуры", посредством которой осуществляются прием, обработка, регистрация, передача и хранение счет-фактур, выписанных в электронной форме;
12) уведомление – уведомление об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля, направленное органом государственных доходов налогоплательщику (налоговому агенту) на бумажном носителе или электронным способом;
13) извещение – извещение об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля;
14) решение – решение о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля, неисполненным.
Глава 2. Участники Пилотного проекта и территория (участок) и (или) регион осуществления, а также срок реализации Пилотного проекта
5. Участниками Пилотного проекта являются:
1) налогоплательщики, осуществляющие ввоз товаров на таможенную территорию ЕАЭС и зарегистрированные в качестве плательщиков НДС, за исключением налогоплательщиков, подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № 1082 "Об утверждении Перечня налогоплательщиков, подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2018 года № 17992);
2) органы государственных доходов.
6. Срок реализации Пилотного проекта – до 1 сентября 2021 года.
Пилотный проект реализуется на территории Республики Казахстан.
Глава 3. Порядок реализации Пилотного проекта
7. Орган государственных доходов проводят камеральный контроль в порядке, определенном главой 10 Налогового кодекса, за исключением особенностей, предусмотренных настоящими Правилами.
8. В рамках Пилотного проекта камеральный контроль проводится путем автоматизированного сопоставления и анализа посредством системы управления рисками имеющихся в органах государственных доходов налоговой отчетности и деклараций на товары, представленных налогоплательщиком (налоговым агентом), данных уполномоченных государственных органов, компетентных органов других государств-членов ЕАЭС или государств, не являющихся членами ЕАЭС, о товарах, ввезенных на таможенную территорию ЕАЭС, а также данных о деятельности налогоплательщика, имеющихся в программных продуктах органов государственных доходов ИС "АСТАНА - 1", ИС "ИНИС", ИС "ИБД", ИС "РВУ", ИС "СУР", ИС "ЭСФ", иных сведений и документов о внешнеэкономической деятельности налогоплательщика, предусмотренных налоговым и таможенным законодательствами Республики Казахстан.

9. Мемлекеттік кірістер органы Комитеттің ресми сайтына http://kgd.gov.kz Пилоттық жоба шеңберінде камералдық бақылау жүргізілетін салық төлеушілердің тізбесін тоқсанына бір реттен жиі емес орналастырады.
10. Камералдық бақылау Салық кодексінің 95-бабында белгіленген осындай кезең үшін салық есептілігін табыс ету мерзімі өткеннен кейінгі тиісті салық кезеңі үшін жүргізіледі және Салық кодексінің 48-бабында белгіленген талап қою мерзімі ішінде жүзеге асырылады.
11. Камералдық бақылау нәтижелерi бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда:
тәуекел дәрежесі жоғары бұзушылықтар бойынша – Хабарлама;
тәуекел дәрежесі орташа бұзушылықтар бойынша – хабарлама ресiмделедi.
Хабарлама осы Қағидаларға 1-қосымша сәйкес нысан бойынша салық төлеушіге салық есептілігінде бұзушылықтар анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мәлімет үшін жолданады.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 96-бабы 1-тармағына сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесінде ескерілетін, камералдық бақылау нәтижелерi бойынша анықталған тәуекел дәрежесі елеусіз бұзушылықтарға қолданылмайды.
12. Мемлекеттік кірістер органдары салық есептілігінде бұзушылықтар анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей, өзгерістер мен толықтырулар енгізу қажет, анықталған бұзушылықтардың сипаттамасы мен тауарларға арналған декларациялардың тіркеу нөмерілерін қоса беру арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және Салық кодексінің 115-бабы 1-тармағында анықталған тәртіп бойынша Хабарлама жолдайды.
13. Осы Қағидалардың шеңберінде жолданған Хабарламаны салық төлеуші оны табыс еткен (алған) күнінен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде орындауға тиіс.
14. Пошта немесе өзге де байланыс ұйымы мемлекеттік кірістер органдары хабарламасы бар тапсырыс хатымен пошта арқылы салық төлеушіге (салық агентіне) жолдаған Хабарламаны қайтарған жағдайда, екіден кем емес куәгерлерді тарта отырып, Салық кодексінің 70-бабы 2-тармағына сәйкес салықтық зерттеп-қарау жүргізу күні осындай Хабарламаны табыс ету күні болып табылады.
Бұл ретте салық төлеушіге (салық агентіне) қатысты салықтық зерттеп-қарау осындай хатты пошта немесе өзге байланыс ұйымы қайтарған күннен кейін жүргізіледі.
15. Салық төлеуші (салық агенті):
тауарларға арналған декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу;
анықталған бұзушылықтар жататын салық кезеңі үшін Хабарлама бойынша салық есептілігін ұсыну жолымен анықталған бұзушылықтарды жойған жағдайда Хабарлама орындалды деп танылады.

9. Орган государственных доходов размещает на официальном сайте Комитета http://kgd.gov.kz не чаще одного раза в квартал перечень налогоплательщиков, в отношении которых проводится камеральный контроль в рамках Пилотного проекта.
10. Камеральный контроль проводится за соответствующий налоговый период после истечения срока представления налоговой отчетности за такой период, установленного статьей 95 Налогового кодекса, и осуществляется в течение срока исковой давности, установленного статьей 48 Налогового кодекса.
11. В случае выявления нарушений по результатам камерального контроля оформляется:
по нарушениям с высокой степенью риска – уведомление;
по нарушениям со средней степенью риска – извещение.
Извещение по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, направляется налогоплательщику в срок, не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня выявления нарушений в налоговой отчетности, для сведения.
Положения настоящего пункта не распространяются на нарушения с незначительной степенью риска, выявленные по результатам камерального контроля, которые учитываются в системе управления рисками согласно пункту 1 статьи 96 Налогового кодекса.
12. Орган государственных доходов не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня со дня выявления нарушений в налоговой отчетности направляет в порядке, определенном пунктом 1 статьи 115 Налогового кодекса, уведомление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением описания выявленных нарушений и регистрационных номеров деклараций на товары, по которым необходимо внести изменения и (или) дополнения.
13. Уведомление, направленное в рамках настоящих Правил, подлежит исполнению налогоплательщиком в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения).
14. В случае возврата почтовой или иной организацией связи уведомления, направленного органами государственных доходов налогоплательщику (налоговому агенту) по почте заказным письмом с уведомлением, датой вручения такого уведомления является дата проведения, налогового обследования в соответствии с пунктом 2 статьи 70 Налогового кодекса, с привлечением не менее двух понятых.
При этом налоговое обследование в отношении налогоплательщика (налогового агента) проводится после дня возврата такого письма почтовой или иной организацией связи.
15. Исполнением налогоплательщиком (налоговым агентом) уведомления признается устранение выявленных нарушений налогоплательщиком (налоговым агентом) путем:
внесения изменений и дополнений в декларацию на товары;
уплаты таможенных платежей, налогов и пени;
представления налоговой отчетности по уведомлению за налоговый период, к которому относятся выявленные нарушения.

16. Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда – салық төлеушінің анықталған бұзушылықтар бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште түсіндірме беріледі.
Түсіндірмеде Салық кодексінің 96-бабы 2-тармағына сәйкес мәліметтер көрсетілуі керек.
Егер түсіндірмеде түсіндірмені ұсынған тұлғаның келіспеуі үшін негіз ретінде дәлелдемелерді растау ретінде құжаттар көрсетілсе, онда түсіндірмеде көрсетілген құжаттардың көшірмелері, тауарларға арналған декларациядан басқа, түсіндірмеге қоса беріледі.
Түсіндірме ұсыну арқылы Хабарламаны орындау шеңберінде өзге де құжаттарды табыс ету талап етілмейді.
17. Салық төлеуші түсіндірме берген жағдайда, мемлекеттік кірістер органдары түсіндірмені алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған түсіндірмелерді және тауарларға арналған декларацияда және салық есептілігінде мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттарды ескере отырып, талдау жүргізеді.
18. Салық төлеушімен берілген түсіндірме мемлекеттік кірістер органымен қабылданған жағдайда, түсіндірмені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Хабарлама орындалды деп танылады.
Егер талдау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органы салық төлеуші Хабарламаны орындамады деп белгілеген жағдайда, ол осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Шешім шығарады және Салық кодексінің 96-бабы 4-тармағында көрсетілген тәсілдердің бірімен салық төлеушіге жолдайды.
19. Хабарламаға Комитетке немесе сотқа шағым берген кезде орындау мерзімі ішінде мұндай Хабарлама:
1) Комитет шағымды қабылдаған күннен бастап – жазбаша шешім шығарылғанға дейін;
2) сот шағымды (өтінішті) өндіріске қабылдаған күннен бастап – сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
20. Осы Қағидалардың шеңберінде жолданған шешімді салық төлеуші оны табыс еткен (алған) күнінен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде орындауға тиіс.
Шешімді орындамаған жағдайда, шешіді орындау мерзімінен 10 (он) жұмыс күні өткенде мемлекеттік кірістер органы Хабарламада көрсетілген мәселелер мен салық кезеңі бойынша Кедендік реттеу туралы кодекстің 417-бабына сәйкес камералдық кедендік тексеруді тағайындайды.
21. Мемлекеттік кірістер органдары салық төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімді мынадай:
1) салық төлеуші Хабарламаны орындамаған жағдайда – Хабарламаның орындау мерзімі өткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде;

16. В случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями налогоплательщик (налоговый агент) представляет пояснение по выявленным нарушениям по результатам камерального контроля на бумажном или электронном носителе.
В пояснении должны быть указаны сведения, предусмотренные пунктом 2 статьи 96 Налогового кодекса.
В случае, если в пояснении в качестве основания для несогласия лица, представившего пояснение, в качестве подтверждения доказательств указываются документы, то копии документов, указанных в пояснении, кроме декларации на товары, прилагаются к пояснению.
Представление иных документов в рамках исполнения уведомления путем представления пояснения не требуется.
17. В случае предоставления налогоплательщиком пояснения органы государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения пояснения проводят анализ с учетом представленных пояснений и документов, подтверждающих сведения, заявленные в декларации на товары и налоговой отчетности.
18. При согласии с представленным налогоплательщиком пояснением, орган государственных доходов в течение пяти рабочих дней с даты получения пояснения признает уведомления исполненным.
Если по результатам анализа орган государственных доходов установит, что уведомление налогоплательщиком не исполнено, он выносит решение по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, и направляет его налогоплательщику одним из способов, указанных в пункте 4 статьи 96 Налогового кодекса.
19. При подаче жалобы на уведомление в Комитет или суд течение срока исполнения такого уведомления приостанавливается:
1) со дня принятия жалобы Комитетом – до вынесения письменного решения;
2) со дня принятия судом жалобы (заявления) к производству – до вступления в законную силу судебного акта.
20. Решение, направленное в рамках настоящих Правил, подлежит исполнению налогоплательщиком в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения).
В случае неисполнения решения, орган государственных доходов по истечении 10 (десяти) рабочих дней со дня истечения срока исполнения решения, назначает камеральную таможенную проверку в соответствии с положениями статьи 417 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс о таможенном регулировании), по вопросам и налоговому периоду, указанному в Уведомлении.
21. Органы государственных доходов выносят распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика в случаях:
1) неисполнения налогоплательщиком уведомления – в течение 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока исполнения уведомления;

2) салық төлеушінің тұрған жері бойынша болмауына байланысты пошта немесе өзге де байланыс ұйымы Хабарламаны қайтарған жағдайда – қайтарылған күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шығарады.
Бұл ретте осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген тәртіпте мемлекеттік кірістер органы Шешім шығару арқылы Хабарламаны орындалмады деп танылған жағдайда, салық төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім шығарылмайды.
22. Хабарламаны орындаған жағдайда мемлекеттік кірістер органы салық төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімді 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей жояды.
23. Хабарламаны салық төлеуші орындамаған кезде Хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінің өтуі бойынша мемлекеттік кірістер органы Хабарламада көрсетілген мәселелер мен салық кезеңін қамтитын, Кедендік реттеу туралы кодекстің 417-бабының ережелеріне сәйкес камералдық кедендік тексеруді тағайындауға құқылы.
Тәуекелдерді басқару жүйесін
қолдану арқылы Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағына тауарларды әкелуді
жүзеге асыратын салық
төлеушілерді әкімшілендіру
бойынша пилоттық жобаны іске
асыру қағидалары мен мерзіміне
1-қосымша
нысан
Камералдық бақылау нәтижелерi бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама
"____" ___________________ 20___ жыл                         № _____________
_________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы __ _________ №_______ бұйрығымен бекітілген Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімінің 11-тармағына сәйкес Сізді _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агенттінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
немесе толық атауы,
__________________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН))
20____ жылғы "____" ________ ______________________________________________
____________________________________________________________ салық есептілігі
(салық есептілігінің атауы мен салық кезеңі)
бойынша анықталған бұзушылықтар туралы хабардар етеді.
Осы хабарлама мәлімет үшін жолданады.
Анықталған бұзушылықтардың сипаттамалары бар қосымша ___ парақта.
Мемлекеттік органның басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________             ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)                         (қолы)
Мөр орны
Хабарламаны алдым:
________________________________________________                  ______________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты(ол болған жағдайда), қолы, күні)
Мөр орны
Хабарлама салық төлеушіге
(салық агентіне) табыс етілді
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе атауы
____________________________________
____________________________________
(мемлекеттік органның лауазымды тұлғасының
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, күні)
_______________________________ Мекенжайы:
Хабарламасалық төлеушіге
(салық агентіне) жолданды
____________________________________
_____________________________________
____________________________________
(жіберу және (немесе алу) фактін ратсайтын құжат)
Тәуекелдерді басқару жүйесін
қолдану арқылы Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағына тауарларды әкелуді
жүзеге асыратын салық
төлеушілерді әкімшілендіру
бойынша пилоттық жобаны іске
асыру қағидалары мен мерзіміне
2-қосымша
нысан
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама
20__ жылғы "___" ________
№ _____________
________________________________________________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы __ _________ №_______ бұйрығымен бекітілген Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімінің (бұдан әрі – Қағидалар) 12-тармағына сәйкес Сізді
________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің)тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе толық атауы)
________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН))
20____ жылғы "____" ________ ______________________________________________
____________________________________________________________ салық есептілігі
(салық есептілігінің атауы мен салық кезеңі)
бойынша анықталған бұзушылықтар туралы хабардар етеді.
Осы хабарлама ол табыс етілген (алынған) күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде орындауға жатады.
Салық төлеуші (салық агенті):
тауарларға арналған декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу;
анықталған бұзушылықтар жататын салық кезеңі үшін Хабарлама бойынша салық есептілігін ұсыну жолымен анықталған бұзушылықтарды жойған жағдайда Хабарлама орындалды деп танылады.
Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда – салық төлеушінің анықталған бұзушылықтар бойынша қағаз немесе электрондық жеткізгіште түсіндірме беріледі.
Осы Хабарламаны белгіленген мерзімде орындамау Қағидалардың 21-тармағында көзделген тәртіпте салық төлеушінің банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім шығаруына алып келеді..
Мемлекеттік кірістер органдарының және олардың лауазымды адамдарының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жаза қолданылады.
Қағидалардың 19-тармағына сәйкес осы хабарламамен келіспеген жағдайда, салық төлеуші немесе оның уәкілетті өкілі мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) Комитетке немесе сотқа шағымдануға құқылы.
Анықталған бұзушылықтардың сипаттамалары бар қосымша ___ парақта.
Мемлекеттік органның басшысы
(басшының орынбасары)
__________________________________________________             _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))                         (қолы)
Мөр орны
Хабарламаны алдым:
__________________________________________________ _____________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, күні)
Мөр орны
(жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
_______________________________________
(мемлекеттік органның лауазымды тұлғасының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, күні)
Салық төлеушінің тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған
жағдайда) немесе атауы
__________________________
Мекенжайы:
__________________________
__________________________
Хабарлама салық төлеушіге
(салық агентіне) жолданды
_______________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Тәуекелдерді басқару жүйесін
қолдану арқылы Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағына тауарларды әкелуді
жүзеге асыратын салық
төлеушілерді әкімшілендіру
бойынша пилоттық жобаны іске
асыру қағидалары мен мерзіміне
3-қосымша
нысан
нысан
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешім
20___жылғы "___" _________                                           № _____
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы __ _________ №_______ бұйрығымен бекітілген Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану арқылы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелуді жүзеге асыратын салық төлеушілерді әкімшілендіру бойынша пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімінің (бұдан әрі – Қағидалар) 18-тармағына сәйкес
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
20___ жылғы "____" __________ түсіндірмені қарау нәтижесі бойынша Сізге
__________________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе салық төлеушінің
(салық агентінің) толық атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі
(ЖСН/БСН))
20___ жылғы "____" _______№____________ камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны орындалмаған деп тану туралы шешім шығарылғаны туралы хабарлайды:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(себептері көрсетіледі)
Осы Қағидалардың шеңберінде жолданған шешімді салық төлеуші оны табыс еткен (алған) күнінен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде орындауға тиіс.
Мемлекеттік кірістер органның
басшысы (басшының орынбасары __________________             _____________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)                   (қолы)
Мөр орны
Шешімді алдым ___________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
атауы, қолы, күні)
Шешім салық төлеушіге табыс
етілді
__________________________________
(мемлекеттік кірістер органның лауазымды
тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), қолы, күні)
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) немесе атауы:
_____________________
Мекенжайы:
_____________________
_____________________
Шешім салық төлеушіге жолданды
___________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін
растайтын құжат)

2) возврата почтовой или иной организацией связи уведомления в связи с отсутствием налогоплательщика по месту нахождения – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня возврата.
При этом в случае признания уведомления неисполненным с вынесением органами государственных доходов решения в порядке, предусмотренном пунктом 19 настоящих Правил, распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика не выносится.
22. В случае исполнения уведомления органы государственных доходов не позднее 1 (одного) рабочего дня после исполнения такого уведомления отменяют распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика.
23. При неисполнении налогоплательщиком уведомления по истечении 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока исполнения уведомления орган государственных доходов вправе назначить камеральную таможенную проверку в соответствии с положениями статьи 417 Кодекса о таможенном регулировании, охватывающую вопросы и налоговые периоды, указанные в уведомлении.
Приложение 1 к Правилам и
сроку реализации пилотного
проекта по администрированию
налогоплательщиков, осуществляющих
ввоз товаров на таможенную территорию
Евразийского экономического союза
форма
Извещение об устранении нарушений, выявленных органами
государственных доходов по результатам камерального контроля
"____" ___________________ 20___ года № _____________
__________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
В соответствии с пунктом 11 Правил и срока реализации пилотного проекта по
администрированию налогоплательщиков, осуществляющих ввоз товаров на таможенную
территорию Евразийского экономического союза c применением системы управления
рисками, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан
от __ ________2020 года №_______ извещает
Вас ___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или
________________________________________________________________________________
полное наименование налогоплательщика (налогового агента)),
________________________________________________________________________________
(индивидуальный / бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
о нарушениях, выявленных "___"___________ 20___ года, по налоговой отчетности
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование и налоговый период налоговой отчетности)
Настоящее извещение направляется для сведения.
Приложение с описанием выявленных нарушений на ________ листе (-ах).
Руководитель (заместитель руководителя) государственного органа
_______________________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),             подпись, печать)
Извещение получил:
______________________________________________________________ ________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика (налогового агента)) подпись, дата
Место печати
Извещение вручено налогоплательщику (налоговому агенту)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика:
____________________________________
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должностного лица государственного органа, подпись, дата)
____________________________________ Адрес:
Извещение отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)
____________________________________
_____________________________________
____________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Приложение 2 к Правилам и
сроку реализации пилотного
проекта по администрированию
налогоплательщиков, осуществляющих
ввоз товаров на таможенную территорию
Евразийского экономического союза
форма
Уведомление об устранении нарушений, выявленных органами
государственных доходов по результатам камерального контроля
"___" ________ 20___ года                                     № _________
_______________________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
В соответствии с пунктом 12 Правил и срока реализации пилотного проекта по
администрированию налогоплательщиков, осуществляющих ввоз товаров на таможенную
территорию Евразийского экономического союза c применением системы управления
рисками, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан
от __ _________ 2020 года №_______ (далее – Правила) уведомляет Вас
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или полное наименование
налогоплательщика (налогового агента)
________________________________________________________________________________
(индивидуальный /бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН))
о нарушениях, выявленных "___" ____________ 20____ года, по налоговой отчетности:
___________________________________________________период____________ 20___год.:
(наименование и налоговый период налоговой отчетности)
Настоящее уведомление подлежит исполнению в течение 30 (тридцати) рабочих дней
со дня, следующего за днем его вручения (получения).
Исполнением налогоплательщиком (налоговым агентом) уведомления признается
устранение выявленных нарушений налогоплательщиком (налоговым агентом) путем:
внесения изменений и дополнений в декларацию на товары;
уплаты таможенных платежей, налогов и пени;
представления налоговой отчетности по уведомлению за налоговый период, к
которому относятся выявленные нарушения.
В случае несогласия с указанными в уведомлении нарушениями налогоплательщик
(налоговый агент) представляет пояснение по выявленным нарушениям по результатам
камерального контроля на бумажном или электронном носителе.
Неисполнение в установленный срок настоящего уведомления влечет
приостановление расходных операций по банковским счетам налогоплательщика в порядке,
предусмотренном пунктом 21 Правил.
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены административные взыскания в соответствии с
Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
В соответствии с пунктом 19 Правил в случае несогласия с настоящим уведомлением,
налогоплательщик или его уполномоченный представитель, вправе обжаловать действия
(бездействие) должностных лиц органов государственных доходов в Комитет или в суд.
Приложение с описанием выявленных нарушений на _________ листе (-ах).
Руководитель (заместитель руководителя) государственного органа
________________________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))                     (подпись)
Место печати
Уведомление получил
________________________________________________________________ _______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), налогоплательщика       подпись, дата
(налогового агента))
Место печати (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства)
Уведомление вручено налогоплательщику (налоговому агенту)
___________________________________________________________
Уведомление отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)
____________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Приложение 3 к Правилам и
сроку реализации пилотного
проекта по администрированию
налогоплательщиков, осуществляющих
ввоз товаров на таможенную территорию
Евразийского экономического союза
форма
Решение о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных
органами государственных доходов по результатам камерального контроля,
неисполненным
"___"__________20___года                               №_____
В соответствии с пунктом 18 Правил и срока реализации пилотного проекта по
администрированию налогоплательщиков, осуществляющих ввоз товаров на таможенную
территорию Евразийского экономического союза c применением системы управления
рисками, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан
от __ _________ 2020 года №_______ (далее – Правила)
_______________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
по результатам рассмотрения пояснения от "____"__________20___года уведомляет
Вас_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или полное наименование налогоплательщика
(налогового агента), индивидуальный /бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН))
о вынесении решения о признании уведомления об устранении нарушений, выявленных
органами государственных доходов по результатам камерального контроля
от "___" "_________" 20____ года № _______________, неисполненным:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(указываются причины)
Решение, направленное в рамках настоящих Правил, подлежит исполнению
налогоплательщиком в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения).
Руководитель (заместитель руководителя)
органа государственных доходов_______________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Место печати
Решение получил __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование налогоплательщика, подпись, дата)
Решение вручено налогоплательщику
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика:
____________________________________
____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
____________________________________ Адрес:
Решение отправлено налогоплательщику
____________________________________
_____________________________________
____________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)