Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 623 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 қыркүйекте № 21222 болып тіркелді.
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабы 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының Үлгі біліктілік сипаттамалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясы (М.Ш. Ниязов) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ол алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және әлеуметтік даму
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2020 жылғы 11 қыркүйегі
№ 623 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгі біліктілік сипаттамалары
1-бөлім. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары әскери-дәрігерлік комиссияларының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгі біліктілік сипаттамалары
1-тарау. Басшылар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
Ескерту. 1-тарау жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Бөлім бастығы-дәрігер-облыстық, республикалық маңызы бар қаланың Полиция департаменті әскери-дәрігерлік комиссиясының төрағасы

Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 623. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2020 года № 21222.
В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Ниязов М.Ш.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 11 сентября 2020 года № 623
Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан
Раздел 1. Типовые квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и других служащих военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан Глава 1. Квалификационные характеристики должностей руководителей
Сноска. Глава 1 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Заместитель начальника Управления - председателя Центральной военно-врачебной комиссии Министерства внутренних дел Республики Казахстан – врач
Сноска. Параграф 1 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.06.2025 № 472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Лауазымдық міндеттері:
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың Полиция департаменті әскери-дәрігерлік комиссиясының (бұдан әрі – ӘДК) қызметіне басшылық жасайды, саясатын, стратегиясын және қызметін жүзеге асыру тетігін анықтайды, ӘДК заңдылықтың сақталуын, әскери-дәрігерлік сараптама өткізудің толықтығын және объективтілігін қамтамасыз етеді;
ӘДК мамандарының барлығына міндетті өкімдер шығарады, қабылданатын шешімдерге жауап береді;
құқық қорғау органдарындағы медициналық куәландыру тиімділігін, ұйымдастыру және өткізу сапасын жоғарылатуға бағытталған жаңа ұйымдастыру формаларын енгізуді және қолданыстағы жұмыс әдістерін жетілдіруді, олардың денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бекітілген стандарттарға сәйкес келуін қамтамасыз етеді;
ӘДК мамандарының өзара іс-қимылдарының тиімділігін қамтамасыз етеді, олардың іс-әрекеттерін құқық қорғау органдарында медициналық куәландыру өткізуді ұйымдастыруды және дамытуды жетілдіруге бағыттайды;
қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін азаматтарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін медициналық куәландыруды ұйымдастыруды және оны алқалы өткізуді қамтамасыз етеді;
құқық қорғау органдарының қызметкерлері зақымдарының (жаралануының, контузиясының, жарақаттануының), ауруларының себепті байланысын анықтайды;
ӘДК қызметін талдауды іске асырады және оның жұмыс көрсеткіштерін бағалау негізінде бөліністің жұмыс нысандарын және әдістерін жақсарту бойынша қажетті іс-шаралар қабылдайды, есептерді дер кезінде ұсынуды қамтамасыз етеді;
ішкі істер органдарының басқа да қызметтерінің, бөліністерінің және басқа да мемлекеттік органдардың мамандарымен әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
мемлекеттік органдарда, ұйымдарда және сотта ӘДК мүддесін қорғайды;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
ӘДК -ны білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіптік білімі мен тәжірибесін тиімді пайдалану, мамандардың біліктілігін жоғарылату, олардың кәсіптік білімін дамыту бойынша іс-шаралар қабылдайды;
ішкі еңбек тәртібі талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық принципін сақтайды және мамандардың сақтауын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің еңбек уәждемесін, ықпалын және белсенділігін дамытуға, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераның қалыптасуына, адам өміріне және денсаулығына қауіпсіз еңбек жағдайын жасауға мүмкіндік береді;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитариялық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын, мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

1. Должностные обязанности:
обеспечивает руководство деятельности военно-врачебных комиссий органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - ВВК ОВД);
осуществляет обеспечение и контроль за организацией проведения военно-врачебной экспертизы подлежащего контингента, соблюдением законности в деятельности ВВК ОВД;
рассматривает и утверждает свидетельства о болезни на лиц высшего начальствующего состава, занимающих должности, входящие в номенклатуру МВД;
осуществляет пересмотр заключений ВВК ОВД о категории годности к воинской службе бывших сотрудников правоохранительных органов и Государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан на период их увольнения по медицинской экспертной документации указанного периода;
осуществляет контроль за организацией и оказание практической помощи при окончательном освидетельствовании кандидатов, поступающих в учебные заведения правоохранительных органов;
осуществляет контроль за организацией обеспечения прохождения специализации и повышения квалификации работников ВВК ОВД;
разрабатывает ведомственные нормативные правовые акты МВД по вопросам военно-врачебной экспертизы в правоохранительных органах Республики Казахстан, по порядку учета и отчетности, инструкций, разъяснений и рекомендаций по их практическому применению;
вносит предложения по вопросам военно-врачебной экспертизы в другие нормативные акты;
осуществляет организацию методической работы по военно-врачебной экспертизе, развитию и совершенствованию организации проведения медицинского освидетельствования, внедрению новых и повышению эффективности существующих организационных форм и методов работы;
рассматривает обращения и осуществляет прием граждан по вопросам военно-врачебной экспертизы, анализ и обобщение результатов этой работы;
проводит планирование работы Центральной военно-врачебной комиссии МВД Республики Казахстан;
осуществляет обобщение и анализ результатов медицинского освидетельствования в ВВК ОВД, контроль за составлением годового отчета;
рассматривает и готовит материалы к совещаниям, научно-практических конференциям, сборам по вопросам военно-врачебной экспертизы и психологического отбора;
обеспечивает эффективное взаимодействие специалистов ВВК ОВД со специалистами других подразделений органов внутренних дел и государственных органов по вопросам военно-врачебной экспертизы;
представляет ВВК ОВД в государственных органах, организациях и суде;
соблюдает и обеспечивает соблюдение специалистами требований внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, тайны медицинского работника, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда;
обеспечивает сохранность и эффективное использование имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима;
исполняет иные поручений руководства МВД, предусмотренных законодательством.

2-тарау. Мамандар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Сырттай сараптама жөніндегі бас сарапшы-дәрігер
Ескерту. 1-параграф жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Лауазымдық міндеттері:
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы медициналық куәландыру көлеміне және сапасына, аурулардың және физикалық жай-күйдің сараптамалық анықталуына сараптама жүргізеді;
әскери қызметке, құқық қорғау органдарындағы қызметке жарамдылық санаты туралы қабылданған сараптамалық қорытындылардың негізділігіне және зақымдардың, аурулардың қызмет өткерумен (қызмет міндеттерін орындаумен) себепті байланысының тұжырымдарына бақылау жүргізеді;
ішкі істер органдарының төменгі тұрған штаттық және штаттық емес (уақытша жұмыс істейтін) әскери-дәрігерлік комиссияларының қызметіне бағалау және талдау жүргізеді, оларға әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша кеңестік, әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
төменгі тұрған әскери-дәрігерлік комиссиялардың құрамын келісуді қамтамасыз етеді;
төменгі тұрған әскери-дәрігерлік комиссиялар мамандарын даярлауға және олардың біліктілігін жоғарылатуға бақылау жүргізеді;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша құқық қорғау органдарының қызметкерлері тексеруден, емдеуден және куәландырудан өтетін ведомстволық емдеу мекемелеріндегі (бөліністеріндегі) және басқа да денсаулық сақтау мекемелеріндегі емдеу-диагностикалық жұмысты талдауды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша ведомстволық емдеу мекемелерінің (бөліністерінің) және басқа да денсаулық сақтау мекемелерінің емдеу-диагностикалық жұмысын тексеруге қатысады;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша азаматтардың өтініштерін қарайды және оларды қабылдауды жүргізеді, осы жұмыстың нәтижелерін талдайды және жинақтайды;
азаматтардың, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы атқарушы орган бөліністерінің, зейнетақымен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын органдардың, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлердің және әскери құрылымдардың, құқық қорғау органдарының, сот және прокуратура кадр қызметтерінің өтініштері негізінде құқық қорғау органдарының кадрлар аппараттары үшін заң күші бар қорытындыларды (қаулыларды) ресімдейді;
құқық қорғау органдары қызметкерлерінің сараптамалық-медициналық құжаттары бойынша алқалы түрде сырттай әскери-дәрігерлік сараптама өткізеді, аурулардың және оның ішінде құқық қорғау органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің өліміне (қаза табуына) әкеп соқтырған зақымдардың себепті байланысын, қызметкерлер алған зақымдардың (жараланудың, жарақаттанудың, контузияның) ауырлық дәрежесін анықтайды;
аурулардың және оның ішінде өлімге (қаза табуына) әкеп соқтырған зақымдардың майданда болумен, басқа да әскери іс-қимылдармен, қызмет өткерумен, әскери қызмет міндеттерін орындаумен, бұрынғы қызметкерлердің және әскери қызметшілердің қызмет міндеттерін орындауымен себепті байланысын алқалы түрде анықтайды;
медициналық-әлеуметтік сараптама комиссияларымен өзара іс-әрекеттерді іске асырады;
ауру, зақым алу себептері мен жағдайлары көрсетілген құжаттарға, қызметтік және медициналық сипаттамаларға, сараптамалық құжаттарға, әкімшілік және қызметтік тексеру, алдын ала тексеру немесе қылмыстық іс, аттестациялау материалдарына, әскери-медициналық мекемелердің, мұрағат мекемелерінің анықтамаларына сұрау салуды жүргізеді және оларды назарға алады;
жоғары басшы құрамдағы адамдардың Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Орталық әскери-дәрігерлік комиссиясына (бұдан әрі – ІІМ ОӘДК) бекітілуге жататын ауруы туралы куәліктерін қарайды;
бұдан бұрын құқық қорғау органдарындағы, Ұлттық қауіпсіздік комитетіндегі, Қарулы Күштердегі, қызметтен босатылған, ауруы бойынша мерзімдік қызметтен босатылған және құқық қорғау органдарына қабылдануына (қайта қабылдануына) байланысты төменгі әскери-дәрігерлік комиссияларда куәландырылған адамдардың медициналық сараптамалық құжаттамасын және қорытындыларын қарайды;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитарияық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

Глава 2. Квалификационные характеристики должностей специалистов Параграф 1. Главный эксперт-врач по заочной экспертизе
Сноска. Параграф 1 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Должностные обязанности:
проводит экспертизу объемов и качества медицинского освидетельствования в правоохранительных органах Республики Казахстан, экспертную выявляемость заболеваний и особенностей физического состояния;
контролирует обоснованность принятых экспертных заключений о категории годности к воинской службе, к службе в правоохранительных органах и формулировок причинной связи увечий, заболеваний с прохождением службы (исполнением служебных обязанностей);
проводит оценку и анализ деятельности нижестоящих штатных и нештатных (временно действующих) военно-врачебных комиссий органов внутренних дел, оказывает им консультативную, методическую и практическую помощь по вопросам военно-врачебной экспертизы;
обеспечивает согласование состава нижестоящих военно-врачебных комиссий;
контролирует подготовку и повышение квалификации специалистов нижестоящих военно-врачебных комиссий;
по материалам военно-врачебной экспертизы осуществляет анализ лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях(подразделениях) и других учреждениях здравоохранения, в которых проходят обследование, лечение и освидетельствование сотрудники правоохранительных органов;
по материалам военно-врачебной экспертизы участвует в проверке лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях (подразделениях) и других учреждениях здравоохранения;
рассматривает обращения и ведет прием граждан по вопросам военно-врачебной экспертизы, анализирует и обобщает результаты этой работы;
на основании обращений граждан, подразделений исполнительного органа в области социальной защиты населения, органов, осуществляющих пенсионное обеспечение, кадровых служб Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, правоохранительных органов, судов оформляет заключения (постановления), имеющие юридическую силу для кадровых аппаратов правоохранительных органов;
коллегиально проводит заочную военно-врачебную экспертизу по экспертно-медицинским документам сотрудников правоохранительных органов, определяет причинную связь заболеваний и увечий, в том числе приведших к смерти (гибели) сотрудников и военнослужащих правоохранительных органов, степень тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного сотрудниками;
коллегиально определяет причинную связь заболеваний и увечий, в том числе приведших к смерти, с пребыванием на фронте, участием в других боевых действиях, прохождением службы, исполнением обязанностей воинской службы, исполнением служебных обязанностей у бывших сотрудников и военнослужащих;
осуществляет взаимодействие с медико-социальными экспертными комиссиями;
производит запросы и принимает во внимание документы, в которых указаны причина и обстоятельства получения увечья, заболевания, служебные и медицинские характеристики, экспертные документы, материалы административного или служебного расследования, дознания или уголовного дела, аттестации, справки военно-медицинских учреждений, архивных учреждений;
рассматривает свидетельства о болезни на лиц высшего начальствующего состава, подлежащие утверждению в Центральную военно-врачебную комиссию Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – ЦВВК МВД);
рассматривает медицинскую экспертную документацию и заключения на лиц ранее уволенных из правоохранительных органов, Комитета национальной безопасности, Вооруженных Сил, освобожденных от срочной службы по болезни, и освидетельствованных в нижестоящих военно-врачебных комиссиях в связи с приемом (восстановлением) в правоохранительные органы;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы, субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность экспертной документации, сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

5. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді;
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Жалпы медицина", "Медициналық-профилактикалық іс", "Емдеу ісі", "Педиатрия" мамандықтары бойынша), магистр/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы және (немесе) денсаулық сақтауды ұйымдастыру бойынша бірінші біліктілік санатынан кем емес ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") немесе клиникалық мамандықтар (терапия, хирургия, неврология) дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық немесе сараптамалық жұмыс өтілі (тәжірибесі) кемінде 3 жыл.
1-1-параграф. Сырттай сараптама жөніндегі жетекші сарапшы-дәрігер
Ескерту. 2-тарау 1-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Лауазымдық міндеттері:
Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы медициналық куәландыру көлеміне және сапасына сараптама, ауруларды және физикалық жағдайлардың ерекшеліктерін сараптамалық анықтауды өткізеді;
ӘДК-ны білікті кадрлармен қамтамасыз ету және мамандардың біліктілігін жоғарылату бойынша әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
ішкі істер органдарының төменгі тұрған штаттық және штаттық емес (уақытша жұмыс істейтін) әскери-дәрігерлік комиссиялары қызметінің соңғы нәтижелерінбағалайды;
ӘДК қызметін талдау материалдары бойынша және көрсеткіштерді бағалау негізінде комиссиялар мамандарының жұмыс формалары мен әдістерін жақсартуға арналған әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
аурулардың және зақымдардың, оның ішінде құқық қорғау органдарының және әскери қызметшілерінің өліміне (қаза табуына) әкеп соқтырған аурулар мен зақымдардың (жаралану, жарақаттану, контузия) ауырлық дәрежесінің себепті байланысын анықтауға арналған сырттай әскери-дәрігерлік сараптама материалдарын әзірлеу бойынша әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
аурулардың және зақымдардың, оның ішінде өлімге әкеп соқтырған зақымдардың майданда болуымен, басқа да әскери іс-қимылдармен, қызмет өткерумен, әскери қызмет міндеттерін орындаумен, бұрынғы қызметкерлердің және әскери қызметшілердің қызмет міндеттерін орындаумен себепті байланысын анықтауға арналған құжаттарды әзірлеу бойынша әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
ауру, зақым алу себептері мен жағдайлары көрсетілген құжаттарға, қызметтік және медициналық сипаттамаларға, сараптамалық құжаттарға, әкімшілік және қызметтік тексеру, алдын ала тексеру немесе қылмыстық іс, аттестациялау материалдарына, әскери-медициналық мекемелердің, мұрағат мекемелерінің анықтамаларына сұрау салуды жүргізеді;
сырттай сараптама материалдары бойынша медициналық құжаттаманы дер кезінде және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді, есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ведемстволық құқықтық әктілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді, әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Сараптамалық құжаттаманың сақталуын, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың техникалық пайдаланылуын, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын, Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитарияық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуын қамтамасыз етеді.

5. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование (по специальности "Общественное здравоохранение", "Медико-профилактическое дело", "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина"), наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) не ниже первой квалификационной категории по организации здравоохранения ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или по одной из клинических специальностей (терапия, хирургия, неврология);
стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения не менее 3 лет.
Параграф 1-1. Ведущий эксперт-врач по заочной экспертизе
Сноска. Глава 2 дополнена параграфом 1-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Должностные обязанности:
проводит экспертизу объемов и качества медицинского освидетельствования в правоохранительных органах Республики Казахстан, экспертную выявляемость заболеваний и особенностей физического состояния;
осуществляет методическое руководство по обеспечению ВВК квалифицированными кадрами и повышению квалификации специалистов;
оценивает конечные результаты деятельности нижестоящих штатных и нештатных (временно действующих) военно-врачебных комиссий органов внутренних дел;
по материалам анализа деятельности ВВК и на основе оценки показателей осуществляет методическое руководство для улучшения форм и методов работы специалистов комиссий;
осуществляет методическое руководство по подготовке материалов заочной военно-врачебной экспертизы для определения причинной связи заболеваний и увечий, в том числе приведших к смерти (гибели) сотрудников и военнослужащих правоохранительных органов, степени тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного сотрудниками;
осуществляет методическое руководство по подготовке документов для определения причинной связи заболеваний и увечий, в том числе приведших к смерти, с пребыванием на фронте, участием в других боевых действиях, прохождением службы, исполнением обязанностей воинской службы, исполнением служебных обязанностей у бывших сотрудников и военнослужащих;
производит запросы документов, в которых указаны причина и обстоятельства получения увечья, заболевания, служебные и медицинские характеристики, экспертные документы, материалы административного или служебного расследования, дознания или уголовного дела, аттестации, справки военно-медицинских учреждений, архивных учреждений;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации по материалам заочной экспертизы, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы, субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность экспертной документации, сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

6-2. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті,
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын,
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді;
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
6-3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Қоғамдық денсаулық сақтау", "Медициналық-профилактикалық іс", "Емдеу ісі", "Педиатрия" "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша), магистрдің дәрежесі/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы дәрежесінің болуы және (немесе) денсаулық сақтауды ұйымдастыру бойынша ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтау менеджменті") маманының немесе клиникалық мамандықтардың (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, отоларингология, офтальмология) бірі бойынша сертификатының (куәлігіңің) болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық немесе сарапшылық жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес.
2-параграф. Бас сарапшы-дәрігер (салалық маман)
Ескерту. 2-параграф жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Лауазымдық міндеттері:
қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін азаматтарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін медициналық куәландыруды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша құқық қорғау органдарының қызметкерлері тексеруден, емдеуден және куәландырудан өтетін ведомстволық емдеу мекемелеріндегі (бөліністеріндегі) және басқа да денсаулық сақтау мекемелеріндегі емдеу-диагностикалық жұмысты талдауды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша ведомстволық емдеу мекемелерінің (бөліністерінің) және басқа да денсаулық сақтау мекемелерінің емдеу-диагностикалық жұмысын тексеруге қатысады;
ішкі істер органдарының төменгі тұрған штаттық және штаттық емес (уақытша жұмыс істейтін) әскери-дәрігерлік комиссияларының қызметіне бағалау және талдау жүргізеді, оларға әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша кеңестік, әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
төменгі тұрған әскери-дәрігерлік комиссиялардың қорытындыларына шағым түскен жағдайда азаматтарды куәландыруды және қайта куәландыруды жүргізеді;
құқық қорғау органдары қызметкерлерінің сараптамалық-медициналық құжаттары бойынша алқалы түрде сырттай әскери-дәрігерлік сараптама өткізеді, аурулардың және оның ішінде құқық қорғау органдары қызметкерлерінің және әскери қызметшілердің өліміне (қаза табуына) әкеп соқтырған зақымдардың себепті байланысын, қызметкерлер алған зақымдардың (жараланудың, жарақаттанудың, контузияның) ауырлық дәрежесін анықтайды;
жоғары басшы құрамдағы адамдардың ІІМ ОӘДК-де бекітілуге жататын ауруы туралы куәліктерін қарайды;
медициналық-әлеуметтік сараптама комиссияларымен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитариялық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

6-2. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
6-3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование (по специальности "Общественное здравоохранение", "Медико-профилактическое дело", "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина"), наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) сертификат специалиста (свидетельство) по организации здравоохранения ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент здравоохранения") или по одной из клинических специальностей (терапия, хирургия, неврология, психиатрия, отоларингология, офтальмология);
стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения не менее 3 лет.
Параграф 2. Главный эксперт-врач (профильный специалист)
Сноска. Параграф 2 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Должностные обязанности:
осуществляет медицинское освидетельствование граждан, принимаемых на службу, поступающих в учебные заведения, сотрудников правоохранительных органов;
по материалам военно-врачебной экспертизы осуществляет анализ лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях (подразделениях) и других учреждениях здравоохранения, в которых проходят обследование, лечение и освидетельствование сотрудники правоохранительных органов;
по материалам военно-врачебной экспертизы участвует в проверке лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях (подразделениях) и других учреждениях здравоохранения;
проводит оценку и анализ деятельности нижестоящих штатных и нештатных (временно действующих) военно-врачебных комиссий органов внутренних дел, оказывает им консультативную, методическую и практическую помощь по вопросам военно-врачебной экспертизы;
проводит освидетельствование и переосвидетельствование граждан в случае обжалования заключений нижестоящих военно-врачебных комиссий;
коллегиально проводит военно-врачебную экспертизу по экспертно-медицинским документам сотрудников правоохранительных органов, определяет причинную связь заболеваний, увечий, в том числе приведших к смерти (гибели) сотрудников и военнослужащих правоохранительных органов, степень тяжести увечья (ранения, травмы, контузии), полученного сотрудниками;
рассматривает свидетельства о болезни на лиц высшего начальствующего состава, подлежащие утверждению в ЦВВК МВД;
осуществляет взаимодействие с медико-социальными экспертными комиссиями;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

11. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім, магистр/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы және (немесе) лауазымының атауына сәйкес келетін мамандығы бойынша бірінші біліктілік санатынан кем емес дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық немесе лауазымының атауына сәйкес келетін мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
4- параграф. Сарапшы-дәрігер (салалық маман)
13. Лауазымдық міндеттері:
ӘДК сараптамалық мамандық саласы бойынша медициналық куәландыруды жүзеге асырады;
облыс аумағында орналасқан құқық қорғау органдарының оқу және әскери оқу орындарының курсанттарын медициналық куәландыруды жүргізеді;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша құқық қорғау органдарының қызметкерлері тексеруден, емдеуден және куәландырудан өтетін ведомстволық емдеу мекемелеріндегі (бөліністеріндегі) және басқа да денсаулық сақтау мекемелеріндегі емдеу-диагностикалық жұмысты талдауды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама материалдары бойынша ведомстволық емдеу мекемелерінің (бөліністерінің) және басқа да денсаулық сақтау мекемелерінің емдеу-диагностикалық жұмысын тексеруге қатысады;
ішкі істер органдарының төменгі тұрған штаттық және штаттық емес (уақытша жұмыс істейтін) әскери-дәрігерлік комиссияларының қызметіне бағалау және талдау жүргізеді, оларға әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша кеңестік, әдістемелік және тәжірибелік көмек көрсетеді;
қорытындыларға шағым түскен жағдайда азаматтарды куәландыруды және қайта куәландыруды жүргізеді;
медициналық-әлеуметтік сараптама комиссияларымен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитариялық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

11. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Сноска. Пункт 11 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование; наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) не ниже второй квалификационной категории по специальности, соответствующей наименованию должности;
стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения по специальности, соответствующей наименованию должности не менее 3 лет.
Параграф 4. Эксперт-врач (профильный специалист)
13. Должностные обязанности:
осуществляет медицинское освидетельствование по профилю экспертной специальности в ВВК;
проводит медицинское освидетельствование курсантов учебных и военно-учебных заведений правоохранительных органов, расположенных на территории области;
по материалам военно-врачебной экспертизы осуществляет анализ лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях(подразделениях) и других учреждениях здравоохранения, в которых проходят обследование, лечение и освидетельствование сотрудники правоохранительных органов;
по материалам военно-врачебной экспертизы участвует в проверке лечебно-диагностической работы в ведомственных лечебных учреждениях (подразделениях) и других учреждениях здравоохранения;
проводит оценку и анализ деятельности нештатных (временно действующих) военно-врачебных комиссий учебных и военно-учебных заведений правоохранительных органов, расположенных на территории области, оказывает им консультативную, методическую и практическую помощь по вопросам военно-врачебной экспертизы;
проводит освидетельствование и переосвидетельствование граждан в случае обжалования заключений;
осуществляет взаимодействие с медико-социальными экспертными комиссиями;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы, субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность экспертной документации, сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

14. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім, магистр/ғылыми дәрежесі/ PhD докторы немесе лауазымының атауына сәйкес келетін мамандығы бойынша екінші біліктілік санатынан кем емес дәрежесінің болуы;
денсаулық сақтау ұйымдарындағы клиникалық немесе лауазымының атауына сәйкес келетін мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.
5- параграф. Дәрігер-статистик
16. Лауазымдық міндеттері:
есептік медициналық құжаттаманы жүргізеді, ІІМ ОӘДК статистикалық есептерін және барлық ІІО ӘДК қызметі бойынша жиынтық статистикалық есептерді жасайды;
ІІМ ОӘДК басшылығына есептерді уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
ІІМ ОӘДК және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Полиция департаменттері ӘДК қызметінің соңғы нәтижелерін талдауды және бағалауды жүзеге асырады;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Полиция департаменттері ӘДК мамандарымен статистика, статистикалық есепке алу және есеп беру жай-күйін тексеруді, ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек көрсету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады және есепті дұрыс жүргізу бойынша қажетті ұсыныстар береді;
ІІМ ОӘДК басшылығына есепке алу және медициналық статистика жағдайындағы анықталған есептік кемшіліктер туралы баяндайды, оларды жақсартуға бағытталған ұсыныстар енгізеді, статистикалық жұмыстың формасы мен әдістерін жақсарту бойынша қажетті іс-шараларды қабылдайды;
ұйымдармен, бөліністермен хат алмасу жүргізуге қатысады;
медициналық құжаттаманы, есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есеп беру тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
ішкі еңбек еңбек тәртібінің талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Қазақстан Республикасының қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитариялық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;

14. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование, наличие степени магистра/ученой степени/доктора PhD и (или) не ниже второй квалификационной категории по специальности, соответствующей наименованию должности;
стаж клинической или экспертной работы в организациях здравоохранения по специальности, соответствующей наименованию должности не менее 1 года.
Параграф 5. Врач статистик
16. Должностные обязанности:
ведет отчетную медицинскую документацию, составляет статистические отчеты ЦВВК МВД и сводные статистические отчеты по деятельности всех ВВК ОВД;
обеспечивает своевременное представление отчетности руководству ЦВВК МВД;
осуществляет анализ и оценку конечных результатов деятельности ЦВВК МВД и ВВК Департаментов полиции областей, городов республиканского значения;
осуществляет взаимодействие со специалистами ВВК Департаментов полиции областей, городов республиканского значения по вопросам статистики, проверять состояние статистического учета и отчетности, оказывать организационно-методическую помощь и дает необходимые рекомендации по правильному ведению отчетности, обеспечивает своевременное предоставление ими статистических отчетов и иных сведений;
докладывает руководству ЦВВК МВД о выявленных недочетах в состоянии учета и медицинской статистики, вносит предложения, направленные на их улучшение, принимает необходимые меры по улучшению форм и методов статистической работы;
ведет переписку с организациями, подразделениями;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по вопросам статистики, по порядку учета и отчетности;
соблюдает требования внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, тайны медицинского работника, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
обеспечивает сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

17. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін және статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық білім, "Денсаулық сақтау менеджменті" ("Қоғамдық денсаулық сақтау") мамандығы бойынша сертификаттық курсты бітіргені туралы куәлігіңің болуы, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6- параграф. Медбике
19. Лауазымдық міндеттері:
тексерілетін адамдарға антропометриялық өлшеулер жүргізеді және мәліметтерін медициналық куәландыру актісіне жазады;
бөліністі қажетті диагностикалық дәрілік заттармен, медицинаға арналған бұйымдармен, медициналық техникамен, қамтамасыз етуді ұйымдастырады, олардың дұрыс сақталуын, есепке алуды және есептен шығаруды қамтамасыз етеді, бөліністің медициналық мүлкінің және құрал-саймандарының сақталуына, олардың уақтылы жөндеуден өткізілуіне бақылау жасайды;
бөлініс мамандарының арасындағы гигиеналық оқытып-үйрету, санитариялық-ағарту және салауатты өмір салтын насихаттау жұмыстарына, олардың індетке қарсы іс-шараларды, асептика және антисептиканы сақтауына бақылау жүргізеді;
ағымдағы санитарлық қадағалауды іске асырады, індетке қарсы іс-шараларды ұйымдастырады және, үй-жайлардың санитариялық-гигиеналық жағдайына бақылау жүргізеді;
медициналық құрал-саймандарды дер кезінде санитарлық өңдеуден және зарарсыздандырудан өткізеді;
кезек күттірмейтін жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді;
қорытынды отырыстар өткізу мерзімінде әскери-дәрігерлік комиссиялардың шешімдерін тіркеуге қатысады;
медициналық құжаттаманы уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
ӘДК басшылығының қарауына ұйымдастыру және еңбек жағдайларын жетілдіру, жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді;
ішкі еңбек тәртібінің талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
Қазақстан Республикасының техника қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі, санитарлық-эпидемиологиялық режимі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің орындалуына, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және приборлардың, жабдықтардың және механизмдердің техникалық тиімді пайдалануын қамтамасыз етеді;
20. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді,
денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару жүйесінің теориялық негіздерін, статистиканы;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.

17. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
теоретические основы социальной гигиены, организации и системы управления в здравоохранении, методики статистического и методологического анализа в здравоохранении;
правила по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) медицинское образование, наличие свидетельства об окончании сертификационного курса по специальности "Менеджмент здравоохранения" ("Общественное здравоохранение") без предъявления требований к стажу работы по специальности.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Медицинская сестра
19. Должностные обязанности:
разъясняет освидетельствуемым лицам маршрут прохождения комиссии, выдает направления на виды обследований и бланки;
проверяет правильность заполнения паспортной части документов медицинского освидетельствования;
регистрирует решения военно-врачебной комиссии в период прохождения заключительных заседаний;
ведет электронный картотечный учет заключений ВВК;
осуществляет работу по регистрации, учету, подготовке, хранению и передаче в соответствующие структурные подразделения справок;
отвечает за оформление документов на хранения и сохранность архивных материалов, по формированию дел и своевременной сдачей дел в архив;
обеспечивает печатание и размножение служебных документов;
ежемесячно представляет отчет медицинскому статистику организации, готовит учетно-медицинскую документацию для составления годового отчета по итогам работы ВВК;
обеспечивает техническое обслуживание совещаний, созываемых руководством;
проверяет наличие бланков документов ВВК и готовит заявки для их заказа;
обеспечивает своевременное и качественное оформление медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
проводит антропометрические измерения роста, веса тела освидетельствуемых лиц с последующей записью в акт медицинского освидетельствования;
организует обеспечение подразделения необходимыми диагностическими лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения, медицинской техникой, обеспечивает их правильное хранение, учет и списание, контролирует сохранность медицинского имущества и инвентаря подразделения, их своевременный ремонт;
проводит гигиеническое обучение, санитарно-просветительную работу и пропаганду здорового образа жизни среди специалистов подразделения, контролирует соблюдение ими противоэпидемических мероприятий, правил асептики и антисептики;
осуществляет текущий санитарный надзор, организует и проводит противоэпидемические мероприятия, контролирует санитарно-гигиеническое состояние помещений;
проводит своевременную санитарную обработку и стерилизацию медицинских инструментов;
оказывает доврачебную медицинскую помощь при неотложных состояниях;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы;
вносит на рассмотрение руководства ВВК предложения по совершенствованию, улучшению организации и условий труда.
соблюдает требования внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, тайны медицинского работника, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
обеспечивает сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.06.2025 № 472 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы;
теоретические основы организации и системы управления в здравоохранении, статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.

26. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
статистиканың теориялық негіздерін;
іс қағаздары жүйесін және мұрағат ісін жүргізу бойынша әдістемелік және нормативтік-техникалық құқықтық актілерді, құжаттарды мұрағатқа қабылдау және тапсыру, оларды сақтау және пайдалану тәртібін, олардың қолданыстағы классификациясын, тұрақты және уақытша сақталатын құжаттардың және құжаттарды жою туралы актілердің тізбесін жасау тәртібін, істерді ресімдеу, оларды сақтауға және пайдалануға әзірлеу тәртібін, есепке алуды және есеп беруді жүргізу тәртібін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібі қағидаларын, қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе жалпы орта білім және іс жүргізуге байланысты лауазымдардағы жұмыс өтілі 1 жылдан кем емес.
2-бөлім. Психофизиологиялық зертхана басшылары және мамандары лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Бас сарапшы-психолог-психофизиологиялық зертхана бастығы
28. Лауазымдық міндеттері:
ІІМ ОӘДК, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттерінің әскери-дәрігерлік комиссияларының ІІМ ОӘДК психофизиологиялық зертханасының (бұдан әрі - ПФЗ) қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылықты және бақылауды жүзеге асырады;
психологиялық іріктеу бөліністері қызметінің жалпы стратегиясын анықтайды;
ІІМ ОӘДК ПФЗ жұмысын жоспарлайды;
құқық қорғау органдарында психофизиологиялық куәландыру іс-шараларының тиімділігін талдау және зерделеу жүргізеді, жұмыстың тиімділігін, сапасын одан әрі арттыруға бағытталған зерттеудің жаңа әдістерін енгізуді және қолданыстағы әдістерін жетілдіруді қамтамасыз етеді;
психофизиологиялық зерттеулер әдістемелерін қолдану мен интерпретациялауды, кәсіби іріктеуді реттейтін қолданыстағы нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды ПФЗ мамандарының сақтауын қамтамасыз етеді;
жұмысты ұйымдастырады, сондай-ақ қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін кандидаттарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін психофизиологиялық тексеруді дербес жүргізеді;
психофизиологиялық тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдық сипаттағы қорытындылар шығарады;
қызметкердің кәсіби қабілеттерінің даму перспективасын ескере отырып, еңбек мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану жағдайларына қатысты ұсынымдар, сондай-ақ бөлініс психологымен психологиялық сүйемелдеу бойынша ұсынымдар береді.
зерттеулер мен қорытындылардың, оның ішінде бағынысты мамандар шығарған зерттеулердің сапасына жауап береді;
құқық қорғау органдарының оқу орындарына оқуга түсетін кандидаттарды соңғы куәландыру кезінде практикалық көмек көрсетеді;
ПФЗ мамандары, сарапшы-дәрігер психиатр, ӘДК басшылығы және медициналық тіркеуші арасында сараптамалық психологиялық ақпарат пен құжаттаманың орнын ауыстыруды қамтамасыз етеді;
куәландырылатын адамдардың психологиялық жағдайына қатысты мәліметтердің құпиялылығы үшін жауапты болады;
кәсіби психологиялық іріктеу мәселелері бойынша құқық қорғау органдарының құрылымдық бөліністерімен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады, өз міндеттерін орындау және ПФЗ тиімділігін арттыру үшін қажетті ақпаратты алады, оның ішінде кадр аппараттарынан қызметтік және психологиялық сипаттамаларды сұратады;
психологиялық іріктеу мәселелерімен айналысатын ғылыми-зерттеу мекемелерімен және ұйымдармен байланысты жүзеге асырады;
хаттарды, шағымдар мен өтініштерді қарайды, кәсіби психологиялық іріктеу мәселелері бойынша азаматтарды қабылдауды жүргізеді, осы жұмыстың нәтижелеріне талдау және жинақтау жүргізеді;
есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
ІІМ О ӘДК ПФЗ статистикалық есептерін және ІІО барлық ӘДК ПФЗ қызметі бойынша жиынтық статистикалық есептерді жасайды және талдайды;
ІІМ ОӘДК басшылығына есептілікті уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттерінің ӘДК -ның ОДҚ және ІІМ ОӘДК ПФЗ қызметінің соңғы нәтижелерін талдау мен бағалауды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есептілік тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуді қамтамасыз етеді;
әскери-дәрігерлік сараптама және психологиялық іріктеу мәселелері бойынша кеңестерді, ғылыми-практикалық конференцияларды, жиындарды қарайды және әзірлейді;
ПФЗ қызметіне байланысты мәселелер қаралатын кеңестерге, конференцияларға, съездерге қатысады;
құрылымдық бөліністі білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану, мамандардың біліктілігін арттыру, олардың кәсіби білімін дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
ішкі еңбек тәртібінің талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды және бағынысты мамандардың сақтауын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамалары мен белсенділігін дамытуға, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыруға, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауға ықпал етеді;
психологиялық сараптама құжаттамасының сақталуын, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдалануды, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік, санитариялық-эпидемиологиялық режим саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді.

26. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
теоретические основы статистики;
методические и нормативно-технические правовые акты по системе делопроизводства и ведению архивного дела, порядок приема и сдачи документов в архив, их хранение и пользование ими, действующую систему их классификации, порядок составления описаний документов постоянного и временного хранения и актов об уничтожении документов, порядок оформления дел, их подготовки к хранению и использованию, порядок ведения учета и составления отчетности,
основы трудового законодательства;
правила внутреннего трудового распорядка, правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование и стаж работы на должностях связанных с делопроизводством не менее 1 года.
Раздел 2. Квалификационные характеристики должностей руководителей и специалистов психофизиологической лаборатории
Параграф 1. Главный эксперт-психолог-начальник психофизиологической лаборатории
28. Должностные обязанности:
осуществляет организационно-методическое руководство и контроль деятельности психофизиологической лаборатории (далее ПФЛ) ЦВВК МВД, ПФЛ ВВК Департаментов полиции областей, городов республиканского значения;
определяет общую стратегию деятельности подразделений психологического отбора;
планирует работу ПФЛ ЦВВК МВД;
проводит анализ и изучение эффективности мероприятий психофизиологического освидетельствования в правоохранительных органах, обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих методов исследования, направленного на дальнейшее повышение эффективности, качества организации работы;
обеспечивает идентичность применения и интерпретации методик психофизиологических обследований, соблюдение специалистами ПФЛ действующих инструктивно-методических документов, регламентирующих профессиональный отбор;
организует работу, а также самостоятельно проводит психофизиологическое обследование кандидатов, принимаемых на службу, поступающих в учебные заведения, сотрудников правоохранительных органов;
выносит заключения рекомендательного характера по результатам психофизиологического обследования;
дает рекомендации относительно условий оптимального использования трудовых возможностей сотрудника с учетом перспективы развития его профессиональных способностей, а также рекомендации по психологическому сопровождению психологом подразделения.
несет ответственность за качество проведения обследований и заключения, в том числе вынесенных подчиненными специалистами;
оказывает практическую помощь при окончательном освидетельствовании кандидатов, поступающих в учебные заведения правоохранительных органов;
обеспечивает перемещение экспертной психологической информации и документации между специалистами ПФЛ, экспертом-врачом психиатром, руководством ВВК и медицинским регистратором;
несет ответственность за конфиденциальность сведений, касающихся психологического состояния освидетельствуемых лиц;
осуществляет взаимодействие со структурными подразделениями правоохранительных органов по вопросам профессионального психологического отбора, получает информацию, необходимую для выполнения своих обязанностей и повышения эффективности ПФЛ, в том числе запрашивает из кадровых аппаратов служебные и психологические характеристики;
осуществляет связь с научно-исследовательскими учреждениями и организациями, занимающимися вопросами психологического отбора;
рассматривает письма, жалобы и заявления, ведет прием граждан по вопросам профессионального психологического отбора, проводит анализ и обобщение результатов этой работы;
обеспечивает своевременное и качественное оформление учетно-отчетной документации;
составляет и анализирует статистические отчеты ПФЛ ЦВВК МВД и сводные статистические отчеты по деятельности ПФЛ всех ВВК ОВД;
обеспечивает своевременное представление отчетности руководству ЦВВК МВД;
осуществляет анализ и оценку конечных результатов деятельности ПФЛ ЦВВК МВД и ПФЛ ВВК Департаментов полиции областей, городов республиканского значения;
обеспечивает разработку ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
рассматривает и готовит материалы к совещаниям, научно-практических конференциям, сборам по вопросам военно-врачебной экспертизы и психологического отбора;
рассматривает и готовит материалы к совещаниям, конференциям, съездам по вопросам, связанным с деятельностью ПФЛ;
принимает меры по обеспечению структурного подразделения квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, по повышению квалификации специалистов, развитию их профессиональных знаний;
соблюдает и обеспечивает соблюдение подчиненными специалистами требований внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда;
обеспечивает сохранность психологической экспертной документации, сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

29. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексін;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы";
әскери-дәрігерлік сараптама, психофизиологиялық куәландыру мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді, жұмыс тақырыбы, психологиялық тестілеу әдістемесі жөніндегі нормативтік материалдарды;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) психологиялық білім немесе психология бойынша дайындығы бар жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық/педагогикалық білім; медициналық психология бойынша мамандануының болуы;
лауазымның атауына сәйкес мамандығы бойынша мемлекеттік органдардың орталық бөліністерінде кемінде 3 жыл немесе мемлекеттік органдардың аумақтық бөліністерінде клиникалық немесе сараптамалық жұмыс өтілі кемінде 5 жыл.
2-параграф. Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың Полиция департаменті әскери-дәрігерлік комиссиясының зертхана бастығы-сарапшы-психолог
31. Лауазымдық міндеттері:
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың полиция департаменті ӘДК ПФЛ қызметіне ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық етуді және бақылауды жүзеге асырады;
психологиялық іріктеу бөліністері қызметінің жалпы стратегиясын анықтайды;
ПФЗ жұмысын жоспарлайды;
психофизиологиялық тексерудің тиімділігіне талдау және зерделеу жүргізеді, құқық қорғау органдарында психодиагностикалық және психофизиологиялық куәландыруды ұйымдастыру және жүргізу тиімділігін, сапасын одан әрі арттыруға бағытталған зерттеудің жаңа әдістерін енгізуді және қолданыстағыларын жетілдіруді қамтамасыз етеді;
психофизиологиялық зерттеу әдістемелерін қолдану мен интерпретациялауды, кәсіби іріктеуді реттейтін қолданыстағы нұсқаулық-әдістемелік құжаттарды ПФЗ мамандарының сақтауын қамтамасыз етеді;
жұмысты ұйымдастырады, сондай-ақ қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін кандидаттарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін психофизиологиялық тексеруді дербес жүргізеді;
психофизиологиялық тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдық сипаттағы қорытындылар шығарады;
қызметкердің кәсіби қабілеттерінің даму перспективасын ескере отырып, еңбек мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану жағдайларына қатысты ұсынымдар, сондай-ақ бөлініс психологымен психологиялық сүйемелдеу бойынша ұсынымдар береді.
зерттеулер мен қорытындылардың, оның ішінде бағынысты мамандар шығарған зерттеулердің сапасына жауап береді;
құқық қорғау органдарының оқу орындарына түсетін кандидаттарды соңғы куәландыру кезінде практикалық көмек көрсетеді;
ПФЗ мамандары, сарапшы-дәрігер психиатр, ӘДК басшылығы және медициналық тіркеуші арасында сараптамалық психологиялық ақпарат пен құжаттаманың орнын ауыстыруды қамтамасыз етеді;
куәландырылатын адамдардың психологиялық жағдайына қатысты мәліметтердің құпиялылығы үшін жауапты болады;
кәсіптік психологиялық іріктеу мәселелері бойынша құқық қорғау органдарының құрылымдық бөліністерімен өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады, өз міндеттерін орындау және ПФЗ тиімділігін арттыру үшін қажетті ақпаратты алады, оның ішінде кадр аппараттарынан қызметтік және психологиялық сипаттамаларды сұратады;
психологиялық іріктеу мәселелерімен айналысатын ғылыми-зерттеу мекемелерімен және ұйымдармен байланысты жүзеге асырады;
хаттарды, шағымдар мен өтініштерді қарайды, кәсіби психологиялық іріктеу мәселелері бойынша азаматтарды қабылдауды жүргізеді, осы жұмыстың нәтижелеріне талдау және жинау жүргізеді;
есепке алу-есеп беру құжаттамасын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді;
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың полиция департаментінің ӘДК ПФЗ статистикалық есептерін жасайды және талдайды;
ІІМ ОӘДК және ӘДК басшылығына есептілікті уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың полиция департаментінің ӘДК ПФЗ қызметінің түпкілікті нәтижелеріне талдау мен бағалауды жүзеге асырады;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есептілік тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
әскери-дәрігерлік сараптама және психологиялық іріктеу мәселелері бойынша кеңестер, ғылыми-тәжірибелік конференциялар, жиындар материалдарын қарайды және әзірлейді;
ПФЗ қызметіне байланысты мәселелер қаралатын кеңестер, конференциялар, съездер материалдарын қарайды және әзірлейді;
құрылымдық бөліністі білікті кадрлармен қамтамасыз ету, олардың кәсіби білімі мен тәжірибесін ұтымды пайдалану, мамандардың біліктілігін арттыру, олардың кәсіби білімін дамыту бойынша шаралар қабылдайды;
ішкі еңбек тәртібінің талаптарын және еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, медицина қызметкерінің құпиясын, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды және бағынысты мамандардың сақтауын қамтамасыз етеді;
қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамалары мен белсенділігін дамытуға, ұжымда қолайлы психологиялық атмосфераны қалыптастыруға, өмір мен денсаулық үшін қауіпсіз еңбек жағдайларын жасауға ықпал етеді;
психологиялық сараптама құжаттамасының сақталуын, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдалануды, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік, санитарлық-эпидемиологиялық режим саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;

29. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы, психофизиологического освидетельствования, нормативные материалы по тематике работы, методики психологического тестирования;
теоретические основы статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Сноска. Пункт 29 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) психологическое образование или высшее (или послевузовское) медицинское/педагогическое образование с подготовкой по психологии, наличие специализации по медицинской психологии;
стаж клинической или экспертной работы по специальности, соответствующей наименованию должности, не менее 3 лет в центральных подразделениях государственных органов или не менее 5 лет в территориальных подразделениях государственных органов.
Параграф 2. Начальник лаборатории-эксперт-психолог военно-врачебной комиссии Департамента полиции области, города республиканского значения
31. Должностные обязанности:
осуществляет организационно-методическое руководство и контроль деятельности ПФЛ ВВК Департамента полиции области, города республиканского значения;
определяет общую стратегию деятельности подразделений психологического отбора;
планирует работу ПФЛ;
проводит анализ и изучение эффективности психофизиологического обследования, обеспечивает внедрение новых и совершенствование существующих методов исследования, направленного на дальнейшее повышение эффективности, качества организации и проведения психодиагностического и психофизиологического освидетельствований в правоохранительных органах;
обеспечивает идентичность применения и интерпретации методик психофизиологического обследования, соблюдение специалистами ПФЛ действующих инструктивно-методических документов, регламентирующих профессиональный отбор;
организует работу, а также самостоятельно проводит психофизиологическое обследование кандидатов, принимаемых на службу, поступающих в учебные заведения, сотрудников правоохранительных органов;
выносит заключения рекомендательного характера по результатам психофизиологического обследования;
дает рекомендации относительно условий оптимального использования трудовых возможностей сотрудника с учетом перспективы развития его профессиональных способностей, а также рекомендации по психологическому сопровождению психологом подразделения.
несет ответственность за качество проведения обследований и заключения, в том числе вынесенных подчиненными специалистами;
оказывает практическую помощь при окончательном освидетельствовании кандидатов, поступающих в учебные заведения правоохранительных органов;
обеспечивает перемещение экспертной психологической информации и документации между специалистами ПФЛ, экспертом-врачом психиатром, руководством ВВК и медицинским регистратором;
несет ответственность за конфиденциальность сведений, касающихся психологического состояния освидетельствуемых лиц;
осуществляет взаимодействие со структурными подразделениями правоохранительных органов по вопросам профессионального психологического отбора, получает информацию, необходимую для выполнения своих обязанностей и повышения эффективности ПФЛ, в том числе запрашивает из кадровых аппаратов служебные и психологические характеристики;
осуществляет связь с научно-исследовательскими учреждениями и организациями, занимающимися вопросами психологического отбора;
рассматривает письма, жалобы и заявления, ведет прием граждан по вопросам профессионального психологического отбора, проводит анализ и обобщение результатов этой работы;
обеспечивает своевременное и качественное оформление учетно-отчетной документации;
составляет и анализирует статистические отчеты ПФЛ ВВК Департамента полиции области, города республиканского значения;
обеспечивает своевременное представление отчетности руководству ВВК и ЦВВК МВД;
осуществляет анализ и оценку конечных результатов деятельности ПФЛ ВВК Департамента полиции области, города республиканского значения;
обеспечивает разработку ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
рассматривает и готовит материалы к совещаниям, научно-практических конференциям, сборам по вопросам военно-врачебной экспертизы и психологического отбора;
рассматривает и готовит материалы к совещаниям, конференциям, съездам по вопросам, связанным с деятельностью ПФЛ;
принимает меры по обеспечению структурного подразделения квалифицированными кадрами, рациональному использованию их профессиональных знаний и опыта, по повышению квалификации специалистов, развитию их профессиональных знаний;
соблюдает и обеспечивает соблюдение подчиненными специалистами требований внутреннего трудового распорядка и трудовой дисциплины, профессиональной этики, деонтологии, этических норм, субординации и принципа единоначалия;
способствует развитию трудовой мотивации, инициативы и активности работников, формированию благоприятной психологической атмосферы в коллективе, созданию безопасных для жизни и здоровья условий труда;
обеспечивает сохранность психологической экспертной документации, сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

32. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" кодексті;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама, психофизиологиялық куәландыру мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді, жұмыс тақырыбы, психологиялық тестілеу әдістемесі жөніндегі нормативтік материалдарды;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) психологиялық білім немесе психология бойынша дайындығы бар жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық/педагогикалық білім; медициналық психология бойынша мамандануының болуы;
мемлекеттік органдардың аумақтық бөліністерінде лауазымның атауына сәйкес мамандығы бойынша, клиникалық немесе сараптамалық жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.
3-параграф. Жетекші сарапшы-психолог
34. Лауазымдық міндеттері:
психофизиологиялық тексеруді жүзеге асырады, қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін кандидаттарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдық сипаттағы қорытындылар шығарады;
қызметкердің кәсіби қабілеттерінің даму перспективасын ескере отырып, еңбек мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану жағдайларына қатысты ұсыныстар, сондай-ақ бөлініс психологының психологиялық сүйемелдеуі бойынша ұсыныстар береді.
тексеру жүргізудің және шығарылған қорытындының сапасына жауапты;
құқық қорғау органдарының оқу орындарына оқуға түсетін кандидаттарды түпкілікті куәландыру кезінде практикалық көмек көрсетеді;
ПФЗ мамандары, сарапшы-дәрігер психиатр, ӘДК басшылығы және медициналық тіркеуші арасында сараптамалық психологиялық ақпарат пен құжаттаманың орнын ауыстыруды қамтамасыз етеді;
ІІМ ПФЗ, төменгі тұрған аумақтық комиссиялары ПФЗ есептерін жасау, өңдеу және талдауға қатысады;
куәландырылатын адамдардың психологиялық жағдайына қатысты мәліметтердің құпиялылығы үшін жауапты болады;
сараптама құжаттарын уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді, есепке алу-есеп беру құжаттарын жүргізеді;
басшылыққа психодиагностика мен кәсіби психологиялық іріктеуді жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізеді, өз құзыреті шеңберінде әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есептілік тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
психологиялық сараптама құжаттамасының сақталуын, сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдалануды, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік, санитариялық-эпидемиологиялық режим саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;

32. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Кодекс "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы и психофизиологического освидетельствования, нормативные материалы по тематике работы, методики психологического тестирования;
теоретические основы статистики;
правила и нормы безопасности и охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) психологическое образование или высшее (или послевузовское) медицинское/педагогическое образование с переподготовкой по психологии, наличие специализации по медицинской психологии;
стаж клинической или экспертной работы по специальности, соответствующей наименованию должности, не менее 1 года в территориальных подразделениях государственных органов.
Параграф 3. Ведущий эксперт-психолог
34. Должностные обязанности:
осуществляет психофизиологическое обследование, выносит заключения рекомендательного характера по результатам обследования кандидатов, принимаемых на службу, поступающих в учебные заведения, сотрудников правоохранительных органов;
дает рекомендации относительно условий оптимального использования трудовых возможностей сотрудника с учетом перспективы развития его профессиональных способностей, а также рекомендации по психологическому сопровождению психологом подразделения.
несет ответственность за качество проведения обследований и вынесенного заключения;
оказывает практическую помощь при окончательном освидетельствовании кандидатов, поступающих в учебные заведения правоохранительных органов;
обеспечивает перемещение экспертной психологической информации и документации между специалистами ПФЛ, экспертом-врачом психиатром, руководством ВВК и медицинским регистратором;
принимает участие при составлении, обработке и анализе отчетов ПФЛ МВД, ПФЛ групп нижестоящих территориальных комиссий;
несет ответственность за конфиденциальность сведений, касающихся психологического состояния освидетельствуемых лиц;
обеспечивает своевременное и качественное оформление экспертной документации, ведет учетно-отчетную документацию;
вносит руководству предложения по улучшению психодиагностики и профессионального психологического отбора;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, этические нормы, субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность психологической экспертной документации, сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

38. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексті;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Құқықтық актілер туралы" Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама, психофизиологиялық куәландыру мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді, жұмыс тақырыбы, психологиялық тестілеу әдістемесі жөніндегі нормативтік материалдарды;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) психологиялық білім немесе психология бойынша дайындығы бар жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық/педагогикалық білім;
лауазымның атауына сәйкес мамандығы бойынша сараптамалық жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
5-параграф. Сарапшы-психолог
40. Лауазымдық міндеттері:
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың полиция департаментінің ӘДК психофизиологиялық тексеруді жүзеге асырады, қызметке қабылданатын, оқу орындарына түсетін кандидаттарды, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдық сипаттағы қорытындылар шығарады;
қызметкердің кәсіби қабілеттерінің даму перспективасын ескере отырып, еңбек мүмкіндіктерін оңтайлы пайдалану жағдайларына қатысты ұсыныстар, сондай-ақ бөлініс психологының психологиялық сүйемелдеуі бойынша ұсыныстар береді.
тексерулердің және шығарылған қорытындылардың сапалы жүргізілуіне жауапты;
құқық қорғау органдарының оқу орындарына түсетін кандидаттарды соңғы куәландыру кезінде практикалық көмек көрсетеді;
ПФЗ мамандары, сарапшы-дәрігер психиатр, ӘДК басшылығы және медициналық тіркеуші арасында сараптамалық психологиялық ақпарат пен құжаттаманың орнын ауыстыруды қамтамасыз етеді;
куәландырылатын адамдардың психологиялық жағдайына қатысты мәліметтердің құпиялылығы үшін жауапты болады;
психологиялық сараптама құжаттарын уақытылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді, есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді;
облыстық, республикалық маңызы бар қаланың полиция департаменті ӘДК ПФЗ тоқсандық, жылдық статистикалық есептерін жасайды және талдайды;
ІІМ ОӘДК және ӘДК ПФЗ басшылығына есептілікті уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
кәсіптік психологиялық іріктеу мәселелері бойынша құқық қорғау органдарының құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-қимылды жүзеге асырады, өз міндеттерін орындау және ПФЗ тиімділігін арттыру үшін қажетті ақпаратты алады, оның ішінде кадр аппараттарынан қызметтік және психологиялық сипаттамаларды сұратады;
басшылыққа психодиагностика мен кәсіби психологиялық іріктеуді жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері, есепке алу және есептілік тәртібі бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
өзінің және зертхананың немесе топтың міндеттерін орындауға қажетті ақпарат алады; кеңестерге, конференцияларға, съездерге материалдар әзірлейді;
есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидатын сақтайды;
сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдалануды, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік, санитариялық-эпидемиологиялық режим саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;

38. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
Административный процедурно-процессуальный кодекс;
законы "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан", "О правовых актах";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы и психофизиологического освидетельствования, нормативные материалы по тематике работы, методики психологического тестирования;
теоретические основы статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) психологическое образование или высшее (или послевузовское) медицинское/педагогическое образование с переподготовкой по психологии;
стаж экспертной работы по специальности, соответствующей наименованию должности не менее 3 лет.
Параграф 5. Эксперт-психолог
40. Должностные обязанности:
осуществляет психофизиологическое обследование в ВВК Департамента полиции области, города республиканского значения, выносит заключения рекомендательного характера по результатам обследования кандидатов, принимаемых на службу, поступающих в учебные заведения, сотрудников правоохранительных органов;
дает рекомендации относительно условий оптимального использования трудовых возможностей сотрудника с учетом перспективы развития его профессиональных способностей, а также рекомендации по психологическому сопровождению психологом подразделения.
несет ответственность за качество проведения обследований и вынесенных заключений;
оказывает практическую помощь при окончательном освидетельствовании кандидатов, поступающих в учебные заведения правоохранительных органов;
обеспечивает перемещение экспертной психологической информации и документации между специалистами ПФЛ, экспертом-врачом психиатром, руководством ВВК и медицинским регистратором;
несет ответственность за конфиденциальность сведений, касающихся психологического состояния освидетельствуемых лиц;
обеспечивает своевременное и качественное оформление психологической экспертной документации, ведет учетно-отчетную документацию;
составляет и анализирует квартальные, годовые статистические отчеты ПФЛ ВВК Департамента полиции области, города республиканского значения;
обеспечивает своевременное представление отчетности руководству ПФЛ ВВК и ЦВВК МВД;
осуществляет взаимодействие со структурными подразделениями правоохранительных органов по вопросам профессионального психологического отбора, получает информацию, необходимую для выполнения своих обязанностей и повышения эффективности ПФЛ, в том числе запрашивает из кадровых аппаратов служебные и психологические характеристики;
вносит руководству предложения по улучшению психодиагностики и профессионального психологического отбора;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
получает информацию, необходимую для выполнения своих обязанностей и повышения эффективности лаборатории или группы; готовит материалы к совещаниям, конференциям, съездам;
ведет учетно-отчетную документацию;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

41. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын;
әскери-дәрігерлік сараптама, психофизиологиялық куәландыру мәселелеріне қатысты құқықтық актілерді, жұмыс тақырыбы, психологиялық тестілеу әдістемесі жөніндегі нормативтік материалдарды;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
42. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) психологиялық білім немесе психология бойынша дайындығы бар жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) медициналық/педагогикалық білім;
лауазым атауына сәйкес келетін мамандық бойынша жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.
6-параграф. Психофизиологиялық зертхананың аға лаборанты
43. Лауазымдық міндеттері:
жұмысты ұйымдастырады, сондай-ақ тексерілушілерді тіркеуді, тестілеуді өткізу алдында нұсқауды, тестілеу хаттамаларының паспорттық бөлігінің толтырылуын бақылауды жүзеге асырады, қайта тексерілуші адамдардың деректерін тексереді;
психологтың жолдамасы бойынша белгіленген зерттеу бағдарламасына және қосымша тестілеу түрлеріне сәйкес тестілеу процесін жүргізуді қамтамасыз етеді;
жүргізілетін тестілеу әдістемелерімен байланысты есептеу және графикалық жұмыстарды орындайды және әдістемелік ұсынымдарға сәйкес зерттеу, өлшеу нәтижелерін ресімдейді, оларды тіркеуді және есепке алуды жүргізеді;
келісім бойынша тексерілетін тұлғаларды психологтың қабылдау кезектілігі мен уақытын анықтайды;
сарапшы-психологқа сараптамалық психологиялық ақпарат пен құжаттаманы сақтауды және ауыстыруды қамтамасыз етеді;
ПФЗ бойынша статистикалық есепті жасауға қатысады;
тестілеуді өткізу сапасына жауапты;
психологиялық сараптама құжаттамасын, медициналық құжаттаманы уақтылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді, есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді;
әскери-дәрігерлік сараптама, есепке алу және есеп беру мәселелері бойынша ведомстволық құқықтық актілерді, нұсқаулықтарды, түсініктемелерді және әдістемелік ұсыныстарды әзірлеуге қатысады;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, этика нормаларын, субординация және дара басшылық қағидытын сақтайды;
сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдалануды, Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік, санитариялық-эпидемиологиялық режим саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;

41. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан";
правовые акты, касающиеся вопросов военно-врачебной экспертизы и психофизиологического освидетельствования, нормативные материалы по тематике работы, методики психологического тестирования;
теоретические основы статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
42. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) психологическое образование или высшее (или послевузовское) медицинское/педагогическое образование с переподготовкой по психологии;
стаж работы по специальности, соответствующей наименованию должности, не менее 1 года.
Параграф 6. Старший лаборант психофизиологической лаборатории
43. Должностные обязанности:
организует работу, а также самостоятельно осуществляет регистрацию обследуемых, инструктаж перед проведением тестирования, контроль заполнения паспортной части протоколов тестирования, проверяет данные лиц, повторно проходящих обследование;
обеспечивает проведение процесса тестирования в соответствии с установленной программой исследований и дополнительных видов тестирования по направлению психолога;
выполняет вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми методиками тестирований и оформляет первичные документы по ПФЛ в соответствии с результатами исследований, измерений, ведет их регистрацию и учет;
определяет по согласованию очередность и время приема психологом обследуемых лиц;
обеспечивает хранение и перемещение экспертной психологической информации и документации эксперту-психологу;
участвует в составлении статистического отчета по ПФЛ;
несет ответственность за качество проведения тестирования;
обеспечивает своевременное и качественное оформление психологической экспертной документации, медицинской документации, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, тайну медицинского работника, этические нормы субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

44. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын;
жұмыс тақырыбы бойынша басшылық, нормативтік және анықтама материалдарын, негізгі және қосымша зерттеулер жүргізу әдістерін, қолданыстағы стандарттарды және зерттеулер жүргізуге қажетті пайдаланылатын жабдықтарды, техникалық есептерді орындау әдістері мен құралдарды, жұмыс қағидаларын, ПФЗ-ның статистикалық есепке алу және есеп беру құжаттамасын және бастапқы құжаттардың нысандарын ресімдеу тәртібін;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
45. Біліктілікке қойылатын талаптар:
техникалық немесе кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтілі мамандығы бойынша кемінде 2 жыл.
7-параграф. Психофизиологиялық зертхана лаборанты
46. Лауазымдық міндеттері:
тексерілушілерді тіркеуді жүзеге асырады, тестілеуді өткізу алдында нұсқаулық өткізеді, тестілеу хаттамаларының паспорттық бөлігінің толтырылуын бақылайды;
қайта тексеруден өтетін адамдардың деректерін тексереді;
психологтың жолдамасы бойынша белгіленген зерттеу бағдарламасына және қосымша тестілеу түрлеріне сәйкес тестілеу жүргізеді;
жүргізілетін тестілеу әдістемелерімен байланысты есептеу және графикалық жұмыстарды орындайды және әдістемелік ұсынымдарға сәйкес зерттеу, өлшеу нәтижелерін ресімдейді, оларды тіркеуді және есепке алуды жүргізеді;
келісім бойынша тексерілетін тұлғаларды психологтың қабылдау кезектілігі мен уақытын анықтайды;
сарапшы-психологқа сараптамалық психологиялық ақпарат пен құжаттаманы сақтауды және ауыстыруды қамтамасыз етеді;
ПФЗ бойынша статистикалық есепті жасауға қатысады;
тестілеуді өткізу сапасына жауапты;
психологиялық сараптама құжаттарын уақытылы және сапалы ресімдеуді қамтамасыз етеді, есепке алу-есеп беру құжаттамасын жүргізеді;
еңбек тәртібін, кәсіптік этиканы, деонтологияны, этика нормаларын, субординация және дара басшылық принципін сақтайды;
сеніп тапсырылған мүліктің сақталуын және тиімді пайдаланылуын, аспаптарды, жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдалануды, Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік, санитарлық-эпидемиологиялық режим саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің сақталуын қамтамасыз етеді;

44. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан";
руководящие, нормативные и справочные материалы по тематике работы, методы проведения основных и дополнительных исследований, действующие стандарты и необходимые для проведения исследований, используемое оборудование, методы и средства выполнения технических расчетов, правила работы, порядок оформления документации и формы первичных документов по статистическому учету и отчетности ПФЛ;
теоретические основы статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
45. Требования к квалификации:
техническое или профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование и стаж работы по специальности не менее 2 лет.
Параграф 7. Лаборант психофизиологической лаборатории
46. Должностные обязанности:
осуществляет регистрацию обследуемых, проводит инструктаж перед проведением тестирования, контроль заполнения паспортной части протоколов тестирований;
проверяет данные лиц, повторно проходящих обследование;
проводит тестирование в соответствии с установленной программой исследований и дополнительные виды тестирования по направлению психолога;
выполняет вычислительные и графические работы, связанные с проводимыми методиками тестирований и оформляет первичные документы по ПФЛ в соответствии с результатами исследований, измерений, ведет их регистрацию и учет;
определяет по согласованию очередность и время приема психологом обследуемых лиц;
обеспечивает хранение и перемещение экспертной психологической информации и документации эксперту-психологу;
участвует в составлении статистического отчета по ПФЛ;
несет ответственность за качество проведения тестирования;
обеспечивает своевременное и качественное оформление психологической экспертной документации, ведет учетно-отчетную документацию;
принимает участие в разработке ведомственных правовых актов, инструкций, разъяснений и методических рекомендаций по вопросам военно-врачебной экспертизы, по порядку учета и отчетности;
соблюдает трудовую дисциплину, профессиональную этику, деонтологию, этические нормы субординацию и принцип единоначалия;
обеспечивает сохранность и эффективное использование вверенного имущества, технической эксплуатации приборов, оборудования и механизмов, соблюдение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности, санитарно-эпидемиологического режима.

47. Қазақстан Республикасының Конституциясын;
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын;
жұмыс тақырыбы бойынша басшылық, нормативтік және анықтама материалдарын, негізгі және қосымша зерттеулер жүргізу әдістерін, қолданыстағы стандарттарды және зерттеулер жүргізуге қажетті пайдаланылатын жабдықтарды, техникалық есептерді орындау әдістері мен құралдарды, жұмыс қағидаларын, ПФЗ-ның статистикалық есепке алу және есеп беру құжаттамасын және бастапқы құжаттардың нысандарын ресімдеу тәртібін;
статистиканың теориялық негіздерін;
қауіпсіздік және еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен нормаларды білуге тиіс.
48. Біліктілікке қойылатын талаптар.
техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік), орта білімнен кейінгі білім, жұмыс өтіліне талап қойылмайды немесе жалпы орта білім және іс жүргізуге байланысты лауазымдардағы жұмыс өтілі кемінде 1 жыл.
3-бөлім. Маман-полиграфологтар лауазымдарының біліктілік сипаттамалары
Ескерту. 3-бөлім алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 19.04.2022 № 239 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

47. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан;
законы Республики Казахстан "О противодействии коррупции", "О языках в Республике Казахстан";
руководящие, нормативные и справочные материалы по тематике работы, методы проведения основных и дополнительных исследований, действующие стандарты и необходимые для проведения исследований, используемое оборудование, методы и средства выполнения технических расчетов, правила работы, порядок оформления документации и формы первичных документов по статистическому учету и отчетности ПФЛ;
теоретические основы статистики;
правила и нормы по безопасности и охране труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
48. Требования к квалификации.
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование без предъявления требований к стажу работы или общее среднее образование и стаж работы на должностях связанных с делопроизводством не менее 1 года.
Раздел 3. Квалификационные характеристики должностей специалистов-полиграфологов
Сноска. Раздел 3 исключен приказом Министра внутренних дел РК от 19.04.2022 № 239 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).