Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру обьектісін пайдалана отырып, электрондық нысанда аукцион өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2020 жылғы 30 шiлдедегi № 269 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 шiлдеде № 21038 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.12.2022 № 439 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.09.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 99-бабының 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.12.2022 № 439 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісін пайдалана отырып, электрондық нысанда аукцион өткізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.12.2022 № 439 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің м.а
М. Журебеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің м.а
2020 жылғы 30 шілдедегі
№ 269 бұйрығымен
бекітілген
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісін пайдалана отырып, электрондық нысанда аукцион өткізу қағидалары

Об утверждении Правил проведения аукциона с использованием объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в электронной форме
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 30 июля 2020 года № 269. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2020 года № 21038.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.12.2022 № 439 (вводится в действие с 01.01.2023).
Сноска. Вводится в действие с 01.09.2020 в соответствии с пунктом 4 настоящего приказа.
В соответствии с пунктом 5 статьи 99 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.12.2022 № 439 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аукциона с использованием объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в электронной форме.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.12.2022 № 439 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 сентября 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о. министра М. Журебеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены
приказом
исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 30 июля 2020 года № 269
Правила проведения аукциона с использованием объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в электронной форме

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 29.12.2022 № 439 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісін пайдалана отырып, электрондық нысанда аукцион өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 99-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының (бұдан әрі – оператор) ақпараттандыру объектісін пайдалана отырып, электрондық нысанда аукцион өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аз зерттелген аумақтар деп шегінде шектеулі өңірлік геологиялық зерттеулер жүргізілмеген немесе жүргізіліп, олардың нәтижелері бойынша перспективалы шөгінді бассейндер анықталмаған аумақтар танылады;
1-1) аукцион залы – аукцион өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізу, сақтау және өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ақпараттандыру объектісінің бөлімі;
2) аукцион қадамы – қол қою бонусының мөлшері арттырылатын шама;
3) аукцион қорытындыларының тізілімі – жер қойнауы учаскесін көрсете отырып, әрбір аукцион бойынша аукционға қатысушыларды және қол қою бонустарының мөлшерін көрсете отырып, аукцион қорытындылары бойынша ақпараттандыру объектісін автоматты түрде қалыптастыратын құжат;
4) аукцион объектісі (бұдан әрі – объект) – аукцион өткізу шеңберінде берілетін жер қойнауының Мемлекеттік жер қойнауы қорын басқару бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама) енгізілген жер қойнауы учаскелері бойынша көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы;
5) аукциондық нөмір – қатысушыға электрондық цифрлық қолтаңба болған кезде аукционға қатысу үшін берілетін нөмір;
6) геоақпараттық сервис (бұдан әрі – геосервис) – жер қойнауы учаскелері аукцион негізінде көмірсутектерін барлау және өндіру немесе өндіру үшін берілетін аумақтар туралы ақпаратты қамтитын, жүйелі бақылау нәтижелерін, жердегі түсірулерді, зерттеулерді, түгендеулерді, жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылау материалдарын, архивтік деректерді, жерді қашықтықтан зондтау деректерін енгізу арқылы алынған, мемлекеттік ақпараттық жүйелерден және электрондық ақпараттық ресурстардан алынған осындай жер учаскелерін пайдалану туралы деректерді, сондай-ақ жердің жай-күйі туралы мәліметтерді енгізуге, жинауға, өңдеуге, талдауға арналған ақпараттық сервис;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра энергетики РК от 29.12.2022 № 439 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аукциона с использованием объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в электронной форме (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 99 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения аукциона с использованием объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам (далее – оператор) в электронной форме.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) малоизученные территории – территории, в пределах которых не проводились или проводились ограниченные региональные геологические изучения, по результатам которых не были выявлены перспективные осадочные бассейны;
1-1) аукционный зал – раздел объекта информатизации, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения аукциона;
2) шаг аукциона – величина, на которую увеличивается размер подписного бонуса;
3) реестр итогов аукциона – документ, автоматически формируемый объектом информатизации по итогам аукциона с указанием участников аукциона и размеров подписных бонусов, по каждому аукциону с указанием участка недр;
4) объект аукциона (далее – объект) – право недропользования по углеводородам по участкам недр, включенных в Программу управления государственным фондом недр (далее – Программа), предоставляемого в рамках проведения аукциона;
5) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия в аукционе при наличии электронно-цифровой подписи;
6) геоинформационный сервис (далее – геосервис) – информационный сервис, содержащий информацию о территориях, в пределах которых участки недр предоставляются для разведки и добычи или добычи углеводородов на основании аукциона, предназначенный для внесения, сбора, обработки, анализа данных об использовании таких участков, полученных путем внесения результатов систематических наблюдений, наземных съемок, обследований, инвентаризаций, материалов государственного контроля за использованием и охраной земель, архивных данных, данных дистанционного зондирования земель, сведений, полученных из государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов, а также других сведений о состоянии земель;

7) жеңімпаз – объект үшін қол қою бонусының неғұрлым жоғары мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы;
8) кепілдік жарна – қол қою бонусын төлеу жөніндегі аукцион жеңімпазының міндеттемесін орындауды қамтамасыз ету болып табылатын, өтінім беруші аукционға қатысу үшін енгізетін ақшалай сома;
9) комиссия – көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі мәселелерді қарау үшін құрылған, тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
10) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукцион (бұдан әрі – аукцион) – қатысушылар өз ұсыныстарын жария түрде мәлімдейтін, ақпараттандыру объектісін пайдалана отырып электрондық форматта өткізілетін сауда-саттық нысаны;
11) Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі – ҚР ҰКО) – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
12) қатысу жарнасы – республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген және аукцион өткізу туралы хабарламаны орналастыру күнінде қолданыстағы айлық есептік көрсеткіштің бір жүз еселенген мөлшеріндегі ақшалай сома;
13) қатысушы – оператордың ақпараттандыру объектісінде тіркелген және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен аукционға қатысуға жіберілген жеке немесе заңды тұлға;
14) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері – аукцион барысында қалыптасатын қол қою бонусының мөлшері;
15) қол қою бонусының бастапқы мөлшері Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 761-бабына сәйкес белгіленетін объект бойынша аукцион басталатын қол қою бонусының мөлшері;
16) қол қою бонусының түпкілікті мөлшері – қол қою бонусының аукцион өткізу қорытындылары бойынша белгіленген мөлшері;
17) ұлғайтуға арналған аукцион – қол қою бонусының бастапқы мөлшері алдын ала жарияланған аукцион қадамымен ұлғайтылатын аукцион әдісі;
18) операторды ақпараттандыру объектісі (бұдан әрі – ақпараттандыру объектісі) – электрондық нысанда көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының интернет-ресурсын қамтитын және ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық іс-әрекеттерді іске асыратын және аукцион өткізудің нақты функционалдық міндеттерін шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырушылық-ретке келтірілген жиынтығын білдіретін оператордың ақпараттық жүйесі;
19) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;

7) победитель – участник аукциона, предложивший наиболее высокий размер подписного бонуса за объект;
8) гарантийный взнос – денежная сумма, вносимая заявителем для участия в аукционе, являющаяся обеспечением исполнения обязательства победителя аукциона по уплате подписного бонуса;
9) комиссия – постоянно действующий коллегиальный орган, созданный для рассмотрения вопросов по предоставлению права недропользования по углеводородам;
10) аукцион на предоставление права недропользования по углеводородам (далее – аукцион) – форма торгов, при которой участники заявляют свои предложения публично, проводимых с использованием объекта информатизации в электронном формате;
11) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – НУЦ РК) – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
12) взнос за участие – денежная сумма в стократном размере месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату размещения извещения о проведении аукциона;
13) участник – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на объекте информатизации оператора и допущенное к участию в аукционе в установленном настоящими Правилами порядке;
14) текущий размер подписного бонуса – размер подписного бонуса, складывающийся в ходе аукциона;
15) стартовый размер подписного бонуса – размер подписного бонуса, с которого начинается аукцион по объекту, устанавливаемый в соответствии со статьей 761 Налогового кодекса Республики Казахстан;
16) окончательный размер подписного бонуса – размер подписного бонуса, установленный по итогам проведения аукциона;
17) аукцион на повышение – метод аукциона, при котором стартовый размер подписного бонуса повышается с заранее объявленным шагом аукциона;
18) объект информатизации оператора (далее – объект информатизации) – информационная система оператора, включающая интернет-ресурс оператора и представляющая собой организационно-упорядоченную совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенные для решения конкретных функциональных задач проведения аукциона;
19) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;

20) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терілімі;
21) Qazchain таратылған дерекқор (бұдан әрі – qazchain) – оператордың ішкі қағидалары бойынша blockchain технологиясының негізінде құрылған аукциондар туралы ақпаратты қамтитын деректер блоктарының үздіксіз тізбегі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 06.10.2025 № 374-н/қ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Аукционды Кодекске және осы Қағидаларға сәйкес құзыретті орган ұйымдастырады. Аукцион арттыру әдісімен өткізіледі.
4. Аукцион аумақтарының географиялық координаттары Бағдарламада қамтылатын бір және/немесе бірнеше жер қойнауы учаскелеріне қатысты өткізіледі.
5. Аукционға қатысуға берілген өтініштер бойынша ақпарат (өтініштің нөмірі, өтініштің күні, аукционның түрі) (бұдан әрі – аукционға қатысуға өтініш), сондай-ақ аукционның қорытындылары туралы мәліметтер www.qazchain.kz. есептеу қуаттарында орналастырылатын qazchain желісіне беріледі.
Qazchain желісінде аукционға қатысуға берілген өтініштер бойынша деректерді сақтау (өтініштің нөмірі, өтініштің күні, аукционның түрі) таратылған дерекқор технологиясын қолдана отырып орталықтандырылмаған түрде жүзеге асырылады.
Аукцион қорытындылары бойынша, оның ішінде қатысуға берілген өтініштер бойынша ақпаратқа әрбір аукцион үшін жеке-жеке жасалатын криптографиялық кілтті пайдалана отырып шифрлау жүйесі қолданылады.
Сауда-саттық қорытындыларын тексеруге арналған функция (сауда-саттыққа қатысушының дербес деректерін көрсетпей) www.qazchain.kz пайдаланушыларына криптографиялық кілтті жариялау арқылы аукцион аяқталғаннан кейін қолжетімді болады.
Электрондық сұрау салуға пайдаланушының ЭЦҚ-сымен қол қойылады.
2-тарау. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісін пайдалана отырып, электрондық нысанда аукцион өткізу тәртібі
1-параграф. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционды өткізуге өтінішті беру және қарау
6. Аукцион өткізуге арналған өтініш қалыптастыру және беру үшін (бұдан әрі – аукцион өткізуге арналған өтініш) жеке және заңды тұлғалар:

20) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
21) распределенная база данных Qazchain (далее – сеть qazchain) – непрерывная последовательная цепочка блоков данных, содержащая информацию об аукционах, созданная на основе технологии blockchain.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 06.10.2025 № 374-н/қ (вводится в действие 01.01.2026); от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Аукцион организуется компетентным органом в соответствии с Кодексом и настоящими Правилами. Аукцион проводится методом на повышение.
4. Аукцион проводится в отношении одного и (или) нескольких участков недр, географические координаты территорий которых содержатся в Программе.
5. Информация по поданным заявлениям на участие в аукционе (номер заявления, дата заявления, тип аукциона) (далее – заявление на участие), а также сведения об итогах аукциона передаются в сеть qazchain, которая размещается на вычислительных мощностях www.qazchain.kz.
В сети qazchain хранение данных по поданным заявлениям на участие в аукционе (номер заявления, дата заявления, тип аукциона) осуществляется децентрализовано с применением технологии распределенной базы данных.
К информации по итогам аукциона, в том числе по поданным заявлениям на участие, применяется система шифрования с использованием криптографического ключа, генерируемого для каждого аукциона в отдельности.
Функция для проверки итогов торгов (без указания персональных данных участника торгов) становится доступной пользователям www.qazchain.kz после завершения аукциона посредством публикации криптографического ключа.
Электронный запрос подписывается ЭЦП пользователя.
Глава 2. Порядок проведения аукциона с использованием объекта информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам в электронной форме
Параграф 1. Подача и рассмотрение заявления на проведение аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам
6. Для формирования и подачи заявления на проведение аукциона (далее – заявление на проведение), физическим и юридическим лицам необходимо:

1) Интернетке қосылған компьютерге немесе ноутбукке кіре алуы;
2) ҚР ҰКО ЭЦҚ алуы;
3) ақпараттандыру объектісінде осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес тіркелуі;
4) ақпараттандыру объектісінде аутентификациядан өтуі;
5) хабарламаны жіберер алдында электрондық құжатқа ЭЦҚ-мен қол қоюы қажет.
7. Ақпараттандыру объектісінде тіркелу үшін мыналарды көрсету қажет:
1) жеке тұлғалар үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы, бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда);
3) екінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотының деректемелері;
4) байланыс деректері (пошта мекенжайы, телефон, факс, электрондық пошта).
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы аукцион өткізуге өтініш тіркелгенге дейін ақпараттандыру объектісіне бұрын енгізілген деректерді өзгертеді.
8. Жеке және заңды тұлғалардың электрондық аукцион өткізуге арналған өтініштерін қалыптастыру, қабылдау және өңдеу үш кезеңнен тұрады:
1) жеке және заңды тұлғалардың электрондық аукцион өткізуге арналған өтінішті ақпараттандыру объектісінде қалыптастыруы және электрондық аукцион өткізуге өтінішті құзыретті органға жіберуі;
2) ақпараттандыру объектісі арқылы алынған электрондық аукцион өткізуге өтінішті құзыретті органның қабылдауы және өңдеуі;
3) ақпараттандыру объектісінде аукцион өткізуге өтінішті өңдеу мәртебесін көрсету.
9. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға мүдделі тұлға ақпараттандыру объектісі арқылы электрондық құжат форматында, ЭЦҚ-мен куәландырылған аукцион өткізуге арналған өтінішті құзыретті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Жер қойнауының әрбір учаскесі бойынша аукцион өткізуге арналған өтінішті осындай адам аукцион өткізуге арналған өтініш қабылданғанға дейін береді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Ақпарат объектісі аукцион өткізуге арналған өтінішті қабылдау және өңдеу кезінде аукционды өткізуге арналған өтініштің толық және дұрыс толтырылуын тексеруден тұратын форматтық-логикалық бақылау жүзеге асырады.
11. Аукцион өткізуге арналған өтініш құзыретті органға келіп түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, ал аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион өткізуге арналған өтініш құзыретті органға келіп түскен күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Жеке немесе заңды тұлға үшін құзыретті органға аукцион өткізуге арналған өтінішті жібергеннен кейін, оны жібергеннің ақпараттандыру объектісінде құзыретті органның өтінішті қараудың ағымдағы мәртебесі көрсетіледі.

1) иметь доступ к компьютеру или ноутбуку, подключенному к Интернету;
2) получить ЭЦП НУЦ РК;
3) зарегистрироваться в объекте информатизации в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил;
4) пройти аутентификацию в объекте информатизации;
5) перед отправкой сообщения подписать электронный документ ЭЦП.
7. Для регистрации в объекте информатизации необходимо указать:
1) для физических лиц:
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилию, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц:
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование юридического лица, фамилию, имя и отчество (при его наличии) первого руководителя;
3) реквизиты расчетного счета в банке второго уровня;
4) контактные данные (почтовый адрес, телефон, факс, электронная почта).
При изменении данных, указанных в части первой настоящего пункта, участник до регистрации заявления на проведение изменяет данные, ранее внесенные в объект информатизации.
8. Формирование, прием и обработка заявлений на проведение от физических и юридических лиц состоит из трех этапов:
1) формирование и направление заявления на проведение физическим или юридическим лицом в компетентный орган в объекте информатизации;
2) прием и обработка компетентным органом заявления на проведение, полученного посредством объекта информатизации;
3) отображение статуса обработки заявления на проведение в объекте информатизации.
9. Лицо, заинтересованное в получении права недропользования по углеводородам, подает в формате электронного документа посредством объекта информатизации в компетентный орган сформированное заявление на проведение, удостоверенное ЭЦП, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Заявление на проведение по каждому участку недр подается таким лицом до принятия заявления на проведение аукциона.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При приеме и обработке компетентным органом заявления на проведение объектом информатизации осуществляется форматно-логический контроль, заключающийся в проверке полноты и корректности заполнения заявления на проведение.
11. Заявление на проведение подлежит рассмотрению в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня его поступления в компетентный орган, а заявление на проведение по участку недр, расположенному в пределах малоизученных территорий, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления в компетентный орган.
После направления заявления на проведение в компетентный орган для физического или юридического лица, направившего его, в объекте информатизации отображается текущий статус обработки заявления компетентным органом.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Аукцион өткізуге арналған өтінішті қарау нәтижелері бойынша құзыретті орган:
1) аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскелерін қоспағанда, Кодекстің 95-бабына сәйкес жылына 4 (төрт) реттен көп емес аукцион өткізу туралы хабарлама жариялайды;
2) егер мыналар:
өтініш бергенге дейін 3 (үш) жыл ішінде өтініш беруші аукцион өткізуге арналған басқа өтініш берсе, бірақ аукционға қатысушы ретінде тіркелмесе;
мәлімделген учаске Кодекстің 94-бабының 1-тармағы екінші бөлігінің талаптарына сәйкес келмесе, аукцион өткізуге арналған өтінішті қараудан бас тартады.
3) егер өтініш берушіге осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес өтінішті қараудан бас тартылмаса, Кодекстің 94-бабы 2) тармақшасының бірінші бөлігінде белгіленген өтінішті қарау мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде көмірсутектерді барлау және өндіру мақсаттары үшін аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесі бойынша Кодекстің 95-бабына сәйкес аукцион өткізу туралы хабархатты жариялайды.
Аукцион өткізу туралы хабарлама жарияланған жағдайда Кодекстің 96-бабымен бекітілген талаптарға сәйкес аукционға қатысуға өтініш береді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукцион өткізу туралы хабарлама Кодекстің 95-бабының 2, 2-1-тармақтарында көзделген мәліметтерден тұрады.
Қажет болған кезде құзыретті орган Бағдарламада айқындалғандарға қарағанда, жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша неғұрлым жоғары болатын ең төменгі талаптарды белгілейді.
Тауарлардағы елішілік құндылықтың ең төмен міндеттемелері бойынша аукцион өткізу туралы хабарламада осы міндеттеменің мөлшері Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, аукцион нәтижелері бойынша жасалатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта тараптардың уағдаластығы бойынша белгіленетіні көрсетіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Бұрын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт тоқтатылған жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион өткізілген жағдайда, аукцион өткізу туралы хабарламада Кодекстің 95-бабының 3-тармағында көрсетілген мәліметтерді қосымша қамтиды.

Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. По результатам рассмотрения заявления на проведение аукциона компетентный орган:
1) не более 4 (четырех) раз в год публикует извещение о проведении в соответствии со статьей 95 Кодекса, за исключением участков недр, расположенных в пределах малоизученных территорий;
2) отказывает в рассмотрении заявления на проведение в случае, если:
в течение трех лет до подачи заявления заявитель подавал другое заявление на проведение аукциона, но не зарегистрировался в качестве участника аукциона;
заявленный участок не соответствует требованиям части второй пункта 1 статьи 94 Кодекса;
3) публикует извещение о проведении аукциона в соответствии со статьей 95 Кодекса по участку недр, расположенному в пределах малоизученных территорий, для целей разведки и добычи углеводородов в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты истечения срока рассмотрения заявления, установленного частью первой пункта 2 статьи 94 Кодекса, если заявителю не было отказано в рассмотрении заявления согласно подпункту 2) настоящего пункта.
В случае опубликования извещения о проведении аукциона заявления на участие подаются в соответствии с требованиями, установленными статьей 96 Кодекса.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Извещение о проведении аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам содержит сведения, предусмотренные в пунктах 2, 2-1 статьи 95 Кодекса.
При необходимости компетентный орган устанавливает более высокие минимальные требования по объемам и видам работ, чем определены в Программе.
По минимальным обязательствам внутристрановой ценности в товарах в извещении о проведении аукциона указывается, что размер данного обязательства, с учетом международных обязательств Республики Казахстан, устанавливается по договоренности сторон в контракте на недропользование, заключаемом по результатам аукциона.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. В случае проведения аукциона по участку недр, по которому ранее был прекращен контракт на недропользование, извещение о проведении аукциона дополнительно содержит сведения, указанные в пункте 3 статьи 95 Кодекса.

15. Әрбір объект бойынша аукцион өткізу туралы хабарлама жарияланғанға дейін құзыретті орган ақпараттандыру объектісі арқылы бар болған жағдайда объект туралы қысқаша геологиялық ақпаратты, сондай-ақ учаскенің орналасқан жері туралы кеңістіктік ұғымды қамтамасыз ететін жер қойнауын пайдалану учаскесі туралы графикалық ақпаратты (оператордың геосервисінде ақпарат болмаған жағдайда) енгізуді қамтамасыз етеді.
2-параграф. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционға қатысуға өтінішті беру және қарау тәртібі
16. Жеке және заңды тұлғалардың электрондық аукционға қатысуға өтініштерін қалыптастыру, қабылдау және өңдеу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) жеке және заңды тұлғалардың кепілдік жарнаны және қатысу жарнасын төлеуі;
2) ақпараттандыру объектісіне қатысуға жеке және заңды тұлғалардың өтінішті қалыптастыруы және қол қоюы;
3) қатысуға электрондық өтінішті құзыретті органның қабылдауы және өңдеуі;
4) ақпараттандыру объектісінде қатысуға арналған өтінішті өңдеу мәртебесін көрсету.
Жеке және заңды тұлғалар қатысуға арналған өтінішті қалыптастыру және беру үшін осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген шарттарды сақтауды, сондай-ақ кепілдік жарнаны және аукционға қатысу жарнасын төлеуді қамтамасыз етеді.
Ақпараттандыру объектісінде қатысуға арналған өтінішті қабылдау және өңдеу кезінде өтініштің толық және дұрыс толтырылуын тексеруден тұратын форматтық-логикалық бақылау жүзеге асырылады.
Форматты-логикалық бақылау нәтижелері аукционға қатысуға арналған өтінішке енгізіледі.
17. Аукционға қатысуға арналған өтініш беру үшін берілетін мерзім аукционды өткізу туралы хабарлама жарияланған күннен бастап 2 (екі) айды құрайды. Аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесі бойынша өтініштерді беру мерзімі хабархат жарияланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні болып белгіленеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Аукционға қатысуға мүдделі тұлға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ-мен куәландырылған аукционға қатысуға қалыптастырылған өтінішті құзыретті органға ақпараттандыру объектісі арқылы электрондық құжат форматында жібереді.
19. Аукционға қатысу үшін жарнаның мөлшері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және аукцион өткізу туралы хабарламаны орналастыру күніне қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бір 100 (жүз есе) еселенген мөлшерін құрайды.
Аукционға қатысу жарнасы операторға төленеді және қатысуға өтініш берген адамға қайтаруға жатпайды.
Оператор ақпараттандыру объектісі аукционға қатысуға өтініш қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекет кірісіне қатысқаны үшін жарналарды аударады.

15. До публикации извещения о проведении аукциона по каждому объекту компетентный орган обеспечивает при наличии включение через объект информатизации краткой геологической информации об объекте, а также графической информации об участке недропользования, обеспечивающей пространственное представление о местонахождении участка (при отсутствии информации в геосервисе оператора).
Параграф 2. Порядок подачи и рассмотрения заявления на участие в аукционе на предоставление права недропользования по углеводородам
16. Формирование, прием и обработка заявлений на участие от физических и юридических лиц состоит из следующих этапов:
1) оплата физическим или юридическим лицом гарантийного взноса и взноса за участие;
2) формирование и подписание физическим или юридическим лицом заявления на участие в объекте информатизации;
3) прием и обработка компетентным органом заявления на участие;
4) отображение текущего статуса обработки заявления на участие в объекте информатизации.
Для формирования и подачи заявления на участие, физические и юридические лица обеспечивают соблюдение условий, предусмотренных пунктом 7 настоящих Правил, а также оплату гарантийного взноса и взноса за участие в аукционе.
При приеме и обработке компетентным органом заявления на участие объектом информатизации осуществляется форматно-логический контроль, заключающийся в проверке полноты заполнения заявления на участие.
Результаты форматно-логического контроля включаются в заявление на участие.
17. Срок, предоставляемый для подачи заявления на участие, составляет 2 (два) месяца со дня опубликования извещения о проведении аукциона. По участку недр, расположенному в пределах малоизученных территорий, срок подачи заявлений на участие устанавливается в 10 (десять) рабочих дней с даты опубликования извещения.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Лицо, заинтересованное в участии в аукционе, направляет в формате электронного документа посредством объекта информатизации в компетентный орган сформированное заявление на участие в аукционе по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП.
19. Размер взноса за участие в аукционе составляет 100 (стократный) размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на дату размещения извещения о проведении аукциона.
Взнос за участие в аукционе оплачивается оператору и не подлежит возврату лицу, подавшему заявление на участие.
Оператор перечисляет взносы за участие в аукционе в доход государства в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия объектом информатизации заявления на участие.

20. Кепілдік жарна операторға төленеді және аукцион жеңімпазының қол қою бонусын төлеу жөніндегі міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету болып табылады.
Кепілдік жарнаның мөлшерін құзыретті орган айқындайды және:
1) көмірсутектерді барлауға және өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған қол қою бонусының бастапқы мөлшерінің екі еселенген мөлшеріне тең сома;
2) көмірсутектерді өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалған қол қою бонусының бастапқы мөлшерінің бір еселенген мөлшеріне тең сома.
21. Кодекстің 97-бабының 3-тармағында көзделген негіздер бойынша құзыретті орган аукционға қатысуға рұқсат беруден бас тартқан өтініш берушілердің кепілдік жарнасы ақпараттандыру объектісінде оператордың атына кепілдік жарнаны қайтаруға өтініш берілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Аукцион жеңімпазын және аукцион жеңімпазынан кейін қол қою бонусының келесі ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушыны қоспағанда, аукционға қатысуға жіберілген аукционға қатысушылардың кепілдік жарнасын оператор ақпараттандыру объектісінде олар оператордың атына кепілдік жарнаны қайтаруға өтініш бергеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтарады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Егер аукцион жеңімпазы осы Қағидалардың 61-тармағында көзделген талаптарды орындаған жағдайда, аукцион жеңімпазының кепілдік жарнасы, сондай-ақ аукцион жеңімпазынан кейін қол қою бонусының келесі ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушының кепілдік жарнасы ақпараттандыру объектісінде оператордың атына кепілдік жарнаны қайтаруға өтініш берілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оларға қайтарылады.
Аукцион жеңімпазының осы Қағидалардың 61-тармағында көзделген талаптарды орындағаны туралы құзыретті орган аукцион жеңімпазынан қол қою бонусының төленгенін растауды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазынан кейін қол қою бонусының келесі ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушыны ақпараттандыру объектісі арқылы хабардар етеді.
Аукцион жеңімпазының және/немесе аукцион жеңімпазынан кейін қол қою бонусының келесі ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушының кепілдік жарналарын олардың ақпараттандыру объектісінде оператордың атына берілген өтініштері бойынша оператор 3 (үш) жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазының қол қою бонусын төлеуі жөніндегі міндеттемесін орындау есебіне бюджетке аударады.

20. Гарантийный взнос оплачивается оператору и является обеспечением исполнения обязательства победителя аукциона по уплате подписного бонуса.
Размер гарантийного взноса определяется компетентным органом и составляет:
1) в случае предоставления права недропользования на разведку и добычу углеводородов – сумму, равную двукратному размеру стартового размера подписного бонуса, определенного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) в случае предоставления права недропользования на добычу углеводородов – сумму, равную однократному размеру стартового размера подписного бонуса, определенного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
21. Гарантийный взнос заявителей, в допуске к участию в аукционе которых отказано компетентным органом по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 97 Кодекса, возвращается в течение 3 (трех) рабочих дней после подачи в адрес оператора в объекте информатизации заявления на возврат гарантийного взноса.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Гарантийный взнос участников аукциона, допущенных к участию в аукционе, за исключением победителя аукциона и участника аукциона, предложившего следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, возвращается оператором в течение 3 (трех) рабочих дней после подачи ими в адрес оператора в объекте информатизации заявления на возврат гарантийного взноса.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Гарантийный взнос победителя аукциона, а также гарантийный взнос участника аукциона, предложившего следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, возвращаются им в течение 3 (трех) рабочих дней после подачи в адрес оператора в объекте информатизации заявления на возврат гарантийного взноса, при условии выполнения победителем аукциона требований, предусмотренных пунктом 61 настоящих Правил.
О выполнении победителем аукциона требований, предусмотренных пунктом 61 настоящих Правил, компетентный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения от победителя аукциона подтверждения оплаты подписного бонуса уведомляет посредством объекта информатизации участника аукциона, предложившего следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса.
Гарантийные взносы победителя аукциона и/или участника аукциона, предложившего следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, по их заявлениям, поданным в адрес оператора в объекте информатизации, перечисляются оператором в течение 3 (трех) рабочих дней в бюджет в счет исполнения обязательства победителя аукциона по уплате им подписного бонуса.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Аукцион жеңімпазы осы Қағидалардың 61-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, ол енгізген кепілдік жарна қайтарылмайды, ал оператор қол қою бонусын төлеу мерзімі өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны мемлекет кірісіне айналдырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Аукцион жеңімпазынан кейін қол қою бонусының келесі ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы осы Қағидалардың 62-тармағында көзделген талаптарды орындамаған жағдайда, ол енгізген кепілдік жарна қайтарылмайды, ал оператор қол қою бонусын төлеу мерзімі өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны мемлекет кірісіне айналдырады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Кепілдік жарнаны және қатысқаны үшін жарнаны өтініш берушілер төлемнің тағайындалуында қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірін немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірін көрсете отырып, жеке төлемдермен енгізеді.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Аукционға қатысуға арналған өтінішке қосымша электрондық түрде ұсынылатын және ЭЦҚ-мен куәландырылған мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) өтініш берушінің аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген жер қойнауын пайдалану құқығын беру шарттарының орындалуын қамтамасыз ету міндеттемесі;
2) өтініш берушінің Кодекстің 93-бабында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар;
3) аукционға қатысуға арналған өтініште көрсетілген мәліметтерді растайтын, тиісінше куәландырылған құжаттар.
Аукционға қатысуға арналған өтініште көрсетілген мәліметтерді растайтын тиісінше куәландырылған құжаттар деп ақпараттандыру объектісіне жүктелген, электрондық-цифрлық нысанда түпнұсқа құжаттардың түрі мен ақпаратын (деректерін) толық жаңғыртатын тиісті құжаттардың электрондық көшірмелері (мысалы, өтініш беруші басшысының жеке куәлігінің түпнұсқасының немесе нотариалды куәландырылған көшірмесінің сканерленген көшірмесі) түсініледі;

Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При невыполнении победителем аукциона требований, предусмотренных пунктом 61 настоящих Правил, внесенный им гарантийный взнос не возвращается, а обращается оператором в доход государства в течение 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока оплаты подписного бонуса.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При невыполнении участником аукциона, предложившим следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, требований, предусмотренных пунктом 62 настоящих Правил, внесенный им гарантийный взнос не возвращается, а обращается оператором в доход государства в течение 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока оплаты подписного бонуса.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Исключен приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Гарантийный взнос и взнос за участие вносятся заявителями отдельными платежами с указанием в назначении платежа индивидуального идентификационного номера или бизнес-идентификационного номера участника.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Исключен приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. К заявлению на участие дополнительно прилагаются представляемые в электронном виде и удостоверенные ЭЦП следующие документы:
1) обязательство заявителя обеспечить выполнение условий предоставления права недропользования, указанных в извещении о проведении аукциона;
2) документы, подтверждающие соответствие заявителя требованиям, установленным статьей 93 Кодекса;
3) надлежащим образом засвидетельствованные документы, подтверждающие сведения, указанные в заявлении на участие.
Под надлежащим образом засвидетельствованными документами, подтверждающими сведения, указанные в заявлении на участие, понимаются загруженные на объект информатизации электронные копии соответствующих документов, полностью воспроизводящие вид и информацию (данные) подлинных документов в электронно-цифровой форме (например, сканированная копия оригинала или нотариально заверенной копии удостоверения личности руководителя заявителя);

4) өтініш берушінің аукционға қатысу жарнасын төлегені туралы мәліметтер;
5) өтініш берушінің кепілдік жарнаны төлегені туралы мәліметтер;
6) күрделі жобаларға жататын жер қойнауы учаскелерінде жер қойнауын пайдалану құқығы берілген жағдайда – Кодекстің 36-бабының 5-1-тармағына сәйкес өтініш беруші айқындаған кадрлардағы елішілік құндылық бойынша ең төменгі міндеттемелер;
7) үлесі және иелену тәсілі туралы мәліметтер ашып көрсетілген, өтініш берушіні бақылайтын тұлғалар, мемлекеттер, халықаралық ұйымдар, сондай-ақ өтініш берушінің қатысу үлестерін, акцияларын иеленетін, бақылайтын тұлғалар болып табылмайтын тұлғалар, мемлекеттер, халықаралық ұйымдар көрсетіле отырып, өтініш берушіні бақылау құрылымының нотариус куәландырған схемалық сипаттамасы.
Куәландыруды өтінішке қоса берілетін өтініш берушінің бақылау құрылымының схемалық сипаттамасына қол қойған өтініш берушінің бірінші басшысының қолының дұрыстығын куәландыру жолымен нотариус жүзеге асырады.
Өтініш берушінің бақылау құрылымының тиісінше куәландырылған схемалық сипаттамасы болған кезде осындай құрылымның схемалық сипаттамасындағы ақпаратты және/немесе мәліметтерді растайтын құрылтай және/немесе өзге де құжаттарды жіберу талап етілмейді;
8) көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға үміткер тұлғаның барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша ең төмен талаптарды орындау үшін жеткілікті қаржы қаражатының болуын растау үшін мынадай құжаттардың бірі ұсынылады:
барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды орындау үшін жеткілікті мөлшердегі осындай банк шотындағы ақша қалдығы туралы үзінді көшірмені қоса бере отырып, көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға үміткер тұлғаның банк шотының бар-жоғы және нөмірі туралы екінші деңгейдегі банктің немесе жекелеген банктік операцияларды жүзеге асыратын ұйымның жазбаша растауы;
көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға үміткер тұлғаның ақша қарызы туралы немесе көмірсутектерді барлау жөніндегі қызметті қаржыландыруы туралы шарт. Бұл ретте мұндай шарттың міндетті талаптары мынадай болып табылады:
тұлғаның жер қойнауын пайдалану құқығын алуға ниеті бар жер қойнауының нақты учаскесінде геологиялық барлау жұмыстарын қаржыландыру түріндегі қарыздың нысаналы мақсаты;
қарыз мөлшері хабарламада көрсетілген барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды орындау үшін жеткілікті;
қарыз мерзімі Кодекстің 116-бабының 1-тармағында көрсетілген барлау кезеңінің мерзімінен кем емес.

4) сведения об уплате заявителем взноса за участие в аукционе;
5) сведения об уплате заявителем гарантийного взноса;
6) в случае предоставления права недропользования на участках недр, относящихся к сложным проектам, - минимальные обязательства по внутристрановой ценности в кадрах, определенные заявителем в соответствии с пунктом 5-1 статьи 36 Кодекса;
7) удостоверенное нотариусом схематическое описание структуры контроля заявителя с указанием лиц, государств, международных организаций, контролирующих заявителя, а также лиц, государств, международных организаций, не являющихся контролирующими лицами, владеющих долями участия, акциями заявителя, с раскрытием сведений о доле и способе владения.
Удостоверение осуществляется нотариусом путем засвидетельствования верности подписи первого руководителя заявителя, подписавшего прикладываемое к заявлению схематическое описание структуры контроля заявителя.
При наличии надлежащим образом удостоверенного схематического описания структуры контроля заявителя, направление учредительных и/или иных документов, подтверждающих информацию и/или сведения в таком схематическом описании структуры, не требуется;
8) для подтверждения наличия у лица, претендующего на получение права недропользования по углеводородам, финансовых средств, достаточных для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки, представляется один из следующих документов:
письменное подтверждение банка второго уровня или организации, осуществляющей отдельные банковские операции, о наличии и номере банковского счета лица, претендующего на получение права недропользования по углеводородам, с приложением выписки об остатке денег на таком банковском счете в размере, достаточном для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки;
договор о займе денег или о финансировании деятельности по разведке углеводородов лица, претендующего на получение права недропользования по углеводородам. При этом, обязательными условиями такого договора являются:
целевое назначение займа в виде финансирования геологоразведочных работ на конкретном участке недр, на который лицо, претендует получить право недропользование;
размер займа достаточен для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки, указанных в извещении;
срок займа не менее срока периода разведки, указанного в пункте 1 статьи 116 Кодекса.

Қарыз берушіде жеткілікті ақша сомасының болуын растау үшін ақша қарызы немесе көмірсутектерді барлау жөніндегі қызметті қаржыландыру туралы шартқа Кодекстің 93-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген құжаттар қосымша ұсынылады.
Егер бірнеше жер қойнауы учаскелері бойынша қарыз беруші ретінде сол бір тұлға әрекет етсе, мұндай тұлғаның ақшасының болуы жер қойнауының барлық учаскелері бойынша жұмыс көлемі мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды жиынтықта орындау үшін жеткілікті болуы тиіс.
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға үміткер тұлғаның банк шотында барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша ең төмен талаптарды орындау үшін қажетті ақшасы жеткіліксіз болған жағдайда, Кодекстің 93-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген құжаттар қосымша ұсынылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Кодекстің 96-бабының 4-тармағына сәйкес аукционға қатысуға арналған өтініш және оған қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тілдерінде жасалады. Егер өтінішті шетелдік немесе шетелдік заңды тұлға берсе, оған қоса берілетін құжаттар өзге тілде, әрбір құжатқа қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасы міндетті түрде қоса беріліп жасалуына болады, олардың дұрыстығын нотариус куәландырады.
Барлық қоса берілетін құжаттар құзыретті органның сайтында көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционның өтуі туралы хабарламаның жариялану күнінен ерте емес күнмен белгіленеді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Ақпараттандыру объектісі аукционға қатысуға арналған өтінішті тіркегеннен кейін 3 (үш) минут ішінде ақпараттандыру объектісінің дерекқорында аукционға қатысуға өтініш берілген объект бойынша қатысу жарнасының және кепілдік жарнасының түскені туралы мәліметтердің болуына автоматты түрде тексеру жүргізеді.
32. Қатысушы осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген талаптарды сақтамаған жағдайда, ақпараттандыру объектісі аукционға қатысуға арналған өтінішті тіркемейді.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

К договору займа денег или о финансировании деятельности по разведке углеводородов, для подтверждения наличия у займодателя достаточной суммы денег, дополнительно представляются документы, предусмотренные подпунктом 1) пункта 2 статьи 93 Кодекса.
Если одно и тоже лицо, выступает в качестве займодателя по нескольким участкам недр, наличие денег у такого лица должно быть достаточным для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ по всем участкам недр в совокупности.
В случае недостаточности на банковском счете лица, претендующего на получение права недропользования по углеводородам, денег, необходимых для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки, дополнительно представляются документы, предусмотренные подпунктом 2) пункта 2 статьи 93 Кодекса.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. В соответствии с пунктом 4 статьи 96 Кодекса, заявление на участие и прилагаемые к нему документы составляются на казахском и русском языках. Если заявление подается иностранцем или иностранным юридическим лицом, прилагаемые к нему документы могут быть составлены на ином языке с обязательным приложением к каждому документу перевода на казахский и русский языки, верность которого засвидетельствована нотариусом.
Все прилагаемые документы датируются днем не ранее даты опубликования извещения о проведении аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам на сайте компетентного органа.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. После регистрации заявления на участие объектом информатизации в течение 3 (трех) минут производится автоматическая проверка на наличие в базе данных объекта информатизации сведений о поступлении взноса за участие и гарантийного взноса по объекту, на который подано заявление на участие.
32. Заявление на участие не регистрируется объектом информатизации в случае, если заявитель не зарегистрирован в объекте информатизации, согласно пункту 7 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 32 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

33. Ақпараттандыру объектісінің дерекқорында оператордың есеп айырысу шотына кепілдік жарнаның және аукционға қатысуға арналған жарнаның түскені туралы мәліметтер болған кезде ақпараттандыру объектісі аукционға қатысуға арналған өтінішті Кодекстің 96-бабында белгіленген талаптарға сәйкестігін құзыретті органның тексеруі үшін тіркеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Автоматты тексеру нәтижелері бойынша ақпараттандыру объектісі өтініш берушінің электрондық поштасына қатысуға өтінішті тіркеу туралы не қатысуға өтінішті тіркеуден бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.
35. Ақпараттандыру объектісі аукционды өткізу басталғанға дейін кемінде 5 (бес) минут бұрын аукционға қатысуға өтінішті кері қайтарып алған қатысушының аукциондық нөмірін жояды.
36. Аукционға қатысуға арналған өтініш құзыретті органға келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Аукционға қатысуға арналған өтініштерді құзыретті орган қатысуға бірінші келіп түскен өтініштен бастап қатаң дәйекті тәртіппен және құзыретті органға қатысуға әрбір өтініш келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Құзыретті органға аукционға қатысуға арналған өтінішті бергеннен кейін ақпараттандыру объектісінде оны жіберген жеке немесе заңды тұлға үшін құзыретті органның өтінішті өңдеуінің ағымдағы мәртебесі көрінеді.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша құзыретті орган өтініш берушіні аукционға қатысуға жібереді, аукционға қатысуға жіберуден бас тартады не анықталған сәйкессіздіктерді жою қажеттілігі туралы хабардар етеді.
Қабылданған шешім туралы ақпараттандыру объектісі арқылы өтініш берушінің электрондық поштасына тиісті электрондық хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37-1. Осы Қағидалардың 37-2-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларымен көзделген жағдайларды қоспағанда, егер белгіленген мерзімде берілген өтінішті қарау нәтижелері бойынша оның Кодекстің 96-бабының талаптарына сәйкес келмейтіні анықталса, құзыретті орган бұл жөнінде өтініш берушіні анықталған сәйкессіздіктерді көрсете отырып, хабардар етеді.

33. При наличии в базе данных объекта информатизации сведений о поступлении гарантийного взноса и взноса за участие в аукционе на расчетный счет оператора, объект информатизации осуществляет регистрацию заявления на участие для дальнейшей проверки компетентным органом соответствия требованиям, установленным статьей 96 Кодекса.
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. По результатам автоматической проверки объект информатизации направляет на электронную почту заявителя, электронное уведомление о регистрации заявления на участие либо причинах отказа в регистрации заявления на участие.
35. Объект информатизации аннулирует аукционный номер участника, отозвавшего заявление на участие не менее чем за 5 (пять) минут до начала проведения аукциона.
36. Заявление на участие подлежит рассмотрению в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его поступления в компетентный орган.
Заявления на участие рассматриваются компетентным органом в строго последовательном порядке, начиная с первого поступившего заявления на участие, и в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления каждого заявления на участие в компетентный орган.
После подачи заявления на участие в компетентный орган для физического или юридического лица, направившего его на объекте информатизации отображается текущий статус обработки заявления компетентным органом.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. По результатам рассмотрения заявления компетентный орган допускает заявителя к участию в аукционе, отказывает в допуске к участию в аукционе либо уведомляет о необходимости устранения выявленных несоответствий.
О принятом решении посредством объекта информатизации на электронную почту заявителя направляется соответствующее электронное уведомление.
Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-1. За исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 37-2 настоящих Правил, если по результатам рассмотрения заявления, поданного в установленный срок, будет выявлено его несоответствие требованиям статьи 96 Кодекса, компетентный орган уведомляет об этом заявителя с указанием выявленных несоответствий.

Кодекстің 97-бабының 2-1-тармағына сәйкес өтініш беруші құзыретті органның хабарламасында көрсетілген анықталған сәйкессіздіктерді құзыретті орган хабарлама жіберген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жоюға құқылы.
Өтініш беруші анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін құзыретті органға өтінішті қайта жібереді. Мұндай өтініш осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген сәйкессіздіктерді жою үшін белгіленген мерзім өткенге дейін, бірақ аукцион өткізілетін күнге дейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей берілуге тиіс. Осы бөлікке сәйкес қайта берілген өтініш 5 (бес) жұмыс күні ішінде құзыретті органның қарауына жатады. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша құзыретті орган осы Қағидалардың 37-2-тармағында көрсетілген негіз бойынша өтініш берушіні аукционға қатысуға жібереді не жіберуден бас тартады.
Аукционды өткізу туралы хабархатта көрсетілген аукционға қатысуға өтініштер беру мерзімінің аяқталуы, егер ол осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде берілсе, осы тармаққа сәйкес қайта өтініш беруден және оны қараудан бас тартуға негіз болып табылмайды.
Ескерту. Қағидалар 37-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37-2. Құзыретті орган аукционға қатысуға жіберуден мынадай бір немесе бірнеше негіздер бойынша бас тартады:
1) өтініш беруші құзыретті орган көрсеткен аукционға қатысуға өтініштің анықталған сәйкессіздіктерін белгіленген мерзімде жоймаса;
2) өтініш аукционға қатысуға өтініштер беру үшін берілген мерзімнен кеш берілсе;
3) өтініш бергенге дейін құзыретті орган үш жыл ішінде өтініш иесімен немесе өтініш иесін тікелей немесе жанама бақылайтын немесе оның бақылауындағы тұлғамен жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың қолданысын мерзімінен бұрын тоқтатса;
4) жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын өтініш иесінің құзыретті органның хабарламасында көрсетілген жер қойнауын пайдалануға арналған басқа келісімшарт бойынша міндеттемелерді бұзушылықтары жойылмаған болса;
5) бұрын өтініш иесі көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционның жеңімпазы болып айқындалса, бірақ қол қою бонусын төлемеген болса;
6) өтініш иесіне жер қойнауын пайдалану құқығын беру елдің ұлттық қауіпсіздігіне қауіп төндірсе, оның ішінде келісімшарт шеңберінде құқықтар шоғырланған және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқықтары шоғырланған жағдайда, аукционға қатысуға жіберуден бас тартады;

В соответствии с пунктом 2-1 статьи 97 Кодекса заявитель вправе устранить выявленные несоответствия, указанные в уведомлении компетентного органа, в течение 3 (трех) рабочих дней с даты направления уведомления компетентным органом.
После устранения выявленных несоответствий заявитель повторно направляет заявление в компетентный орган. Такое заявление должно быть подано до истечения срока, установленного для устранения несоответствий, указанного в части второй настоящего пункта, но не позднее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до даты проведения аукциона. Заявление, повторно поданное в соответствии с настоящей частью, подлежит рассмотрению компетентным органом в течение 5 (пяти) рабочих дней. По результатам рассмотрения заявления компетентный орган допускает заявителя к участию в аукционе либо отказывает в допуске, по основаниям, указанным в пункте 37-2 настоящих Правил.
Истечение срока подачи заявлений на участие в аукционе, указанного в извещении о проведении аукциона, не является основанием для отказа в подаче и рассмотрении повторного заявления в соответствии с настоящим пунктом, если оно подано в течение срока, указанного в части второй настоящего пункта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-1 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37-2. Компетентный орган отказывает в допуске к участию в аукционе по следующим, одному или нескольким, основаниям:
1) заявитель не устранил выявленные несоответствия заявления на участие в аукционе, указанные компетентным органом, в установленный срок;
2) заявление подано позже срока, предоставленного для подачи заявлений на участие в аукционе;
3) в течение 3 (трех) лет до подачи заявления компетентный орган досрочно прекратил действие контракта на недропользование, заключенного с заявителем или лицом, прямо или косвенно контролирующим заявителя или находящимся под его контролем;
4) у заявителя, являющегося недропользователем, имеются неустраненные нарушения обязательств по другому контракту на недропользование, указанные в уведомлении компетентного органа;
5) заявитель ранее был определен победителем аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам, но не уплатил подписной бонус;
6) предоставление заявителю права недропользования повлечет угрозу национальной безопасности страны, в том числе в случае концентрации прав в рамках контракта и (или) концентрации прав недропользования;

7) өтініш беруші Кодекстің 95-бабы 3-1-тармағының екінші бөлігінің талаптарына сәйкес келмесе, аукционға қатысуға жіберуден бас тартады.
Ескерту. Қағидалар 37-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Кодекстің 97-бабы 3-тармағының 4), 6) 9) және 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша аукционға қатысуға рұқсат беруден бас тарту өтініш берушіні ағымдағы аукцион шеңберінде қайта өтініш беру құқығынан айырады.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Осы Қағидалардың 37-2-тармағының 6) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, құзыретті орган қатысуға өтінішті қабылдаудан бас тартуда Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларына сілтеме жасай отырып, бас тартудың себебін көрсетеді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, құзыретті орган мен оператор аукционды дайындаудың және оны өткізудің бүкіл кезеңі ішінде қатысушыларға қатысы бар ақпаратты жарияламайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
43-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Ақпараттандыру объектісінің "Заңды тұлғалар", "Жеке тұлғалар", "Бірыңғай мемлекеттік жылжымайтын мүлік кадастры" ақпараттық жүйесімен, "Атқарушылық іс жүргізу органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі" ақпараттық жүйесімен, "Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі" интеграцияланған ақпараттық жүйесімен, "Орталықтандырылған біріздендірілген жеке шоттар" ақпараттық жүйесімен, "Қазақстан Республикасының минералдық ресурстарының ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесімен және салық органдарының ақпараттық жүйелерімен ақпараттық өзара іс-қимылы болған кезде, аукционға қатысуға арналған өтініште қатысушы көрсететін деректер осындай ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы растауға жатады.

7) заявитель не соответствует требованиям части второй пункта 3-1 статьи 95 Кодекса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 37-2 в соответствии с приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
38. Исключен приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Исключен приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Отказ в допуске к участию в аукционе по основаниям, предусмотренным подпунктами 4), 6), 9) и 10) пункта 3 статьи 97 Кодекса, лишает заявителя права подачи повторного заявления в рамках текущего аукциона.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. В отказе в приеме заявления на участие компетентным органом указывается причина отказа, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 6) пункта 37-2 настоящих Правил, со ссылками на нормы законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Компетентный орган и оператор не разглашают информацию, имеющую отношение к участникам в течение всего периода подготовки аукциона и его проведения, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 43 предусмотрен в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие с 01.01.2027).
43. При наличии информационного взаимодействия объекта информатизации с государственными базами данных "Юридические лица", "Физические лица", информационной системой "Единый государственный кадастр недвижимости", информационной системой "Автоматизированная информационная система органов исполнительного производства", интегрированной информационной системой "Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан", информационной системой "Централизованные унифицированные лицевые счета", информационной системой "Национальный банк данных минеральных ресурсов Республики Казахстан" и информационными системами налоговых органов, данные, указываемые участником в заявлении на участие, подлежат подтверждению посредством такого информационного взаимодействия.

Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Деректер осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген мемлекеттік деректер базасынан және ақпараттық жүйелерден автоматты режимде алынған кезде ақпараттандыру объекті форматты-логикалық бақылауды қолдана отырып, мәліметтерді тексереді. Тексеру нәтижесінде сәйкессіздіктер анықталған кезде ақпараттандыру объекті аукционға қатысуға арналған өтінішті тіркемейді.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Деректер осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген мемлекеттік деректер базасынан және ақпараттық жүйелерден автоматты режимде алынбаған кезде қатысушы деректерді дербес енгізеді, сондай-ақ аукционға қатысуға арналған өтінішке енгізілген растайтын деректерді тіркейді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционды өткізу
46. Аукционға қатысуға жіберілген және ақпараттандыру объектісінде аукционға қатысушылар ретінде тіркелген өтініш берушілер қатысады.
47. Аукцион аукцион өткізу туралы хабарламада көрсетілген күні өткізіледі.
Аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген аукционға қатысуға арналған өтініштерді қарау үшін берілген мерзім аяқталған күннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде өткізіледі.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және аукцион басталғанға дейін 5 (бес) минут бұрын аяқталады, ол өткеннен кейін қатысушылар аукционға қатысуға берілген өтінішті кері қайтарып ала алмайды.
49. Оператор Кодекстің 99-бабының 6-тармағында белгіленген функцияларды жүзеге асырады.
50. Аукционға қатысушылар аукцион басталғанға дейін 1 (бір) сағат ішінде ЭЦҚ және ақпараттандыру объекті беретін аукцион нөмірін пайдалана отырып, аукцион залына кіреді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. При получении данных в автоматическом режиме из указанных в пункте 43 настоящих Правил государственных баз данных и информационных систем объектом информатизации производится проверка сведений с применением форматно-логического контроля. При выявлении несоответствий в результате проверки сведений объект информатизации не регистрирует заявление на участие.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. При неполучении данных в автоматическом режиме из указанных в пункте 43 настоящих Правил государственных баз данных и информационных систем, участник вносит данные самостоятельно, а также прикрепляет к заявлению на участие документы, подтверждающие внесенные данные.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Проведение аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам
46. В аукционе участвуют заявители, допущенные к участию в аукционе и зарегистрированные в объекте информатизации в качестве участников аукциона.
47. Аукцион проводится в день, указанный в извещении о проведении аукциона.
Аукцион по участку недр, расположенному в пределах малоизученных территорий, проводится в течение 10 (десяти) рабочих дней после дня завершения срока, предоставленного для рассмотрения заявлений на участие, указанного в пункте 36 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Регистрация участников производится со дня публикации извещения и заканчивается за 5 (пять) минут до начала аукциона, по истечении которых участники не могут отозвать поданное заявление на участие.
49. Оператор осуществляет функции, установленные пунктом 6 статьи 99 Кодекса.
50. Участники аукциона в течение 1 (одного) часа до начала аукциона заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер, присваиваемый объектом информатизации.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

51. Аукцион Астана қаласының уақыты бойынша сағат 10:00-ден 17:00-ге дейінгі кезеңде өткізіледі.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Аукцион барысында қол қою бонусының әрбір келесі мәні қол қою бонусының ағымдағы мөлшерін мынадай пайыздық қатынасына сай аукцион қадамына өсіру арқылы анықталады:
1) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 20000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде аукцион қадамы 25% (жиырма бес пайызды) құрайды;
2) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 20000 еселенген мөлшерінен 50000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде аукцион қадамы 20% (жиырма пайызды) құрайды;
3) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 50000 еселенген мөлшерінен 100000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде аукцион қадамы 15% (он бес пайызды) құрайды;
4) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 100000 еселенген мөлшерінен 250000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде аукцион қадамы 10% (он пайызды) құрайды;
5) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 250000 еселенген және одан жоғары мөлшері кезінде аукцион қадамы 5% (бес пайызды) құрайды.
54. Аукцион мынадай тәртіппен өткізіледі:
1) аукцион басталғанға дейін қатысушылар ұсыныс мөлшерін көрсетеді, ол аукцион басталған сәтте аукцион залында көрінетін болады. Жер қойнауы учаскесі үшін қол қою бонусының мөлшері бойынша қатысушылардың ұсыныс мөлшері шарттарды сақтай отырып жер қойнауы учаскесін сатып алуға келісімін білдіру нысаны болып табылады және олардың негізінде қол қою бонусының ағымдағы мөлшері қалыптастырылады.
Ұсыныс мөлшері бір қадамға ұлғайтылған қол қою бонусының бастапқы мөлшерінен кем емес соманы және жер қойнауы учаскесі үшін қол қою бонусының бастапқы мөлшерінің 5 (бес) еселенген сомасын артық емес соманы құрайды.
2) аукцион қол қою бонусының ең жоғары ұсынылған ағымдағы мөлшерінен басталады;
3) аукцион басталған сәттен бастап қатысушыға осы Қағидалардың 53-тармағында белгіленген аукцион қадамына басқа қатысушының қол қою бонусының ағымдағы мөлшерін ұлғайту мүмкіндігі беріледі;
4) егер аукцион басталған сәттен бастап 10 (он) минут ішінде қатысушылардың ешқайсысы қол қою бонусының осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген ағымдағы мөлшерін ұлғайтпаса, онда бұл жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион өткізілмеді деп танылады;

51. Аукцион проводится в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Астана.
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Исключен приказом и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. В ходе аукциона каждое последующее значение размера подписного бонуса определяется путем увеличения текущего размера подписного бонуса на шаг аукциона в следующем процентном соотношении:
1) при текущем размере подписного бонуса до 20000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг аукциона составляет 25% (двадцать пять процентов);
2) при текущем размере подписного бонуса от 20000-кратного до 50000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг аукциона составляет 20% (двадцать процентов);
3) при текущем размере подписного бонуса от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг аукциона составляет 15% (пятнадцать процентов);
4) при текущем размере подписного бонуса от 100000-кратного до 250000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг аукциона составляет 10 % (десять процентов);
5) при текущем размере подписного бонуса от 250000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг аукциона составляет 5 % (пять процентов).
54. Аукцион проводится в следующем порядке:
1) до начала аукциона участники указывают размер предложения, который в аукционном зале будут отображаться на момент начала аукциона. Размер предложения участников по размеру подписного бонуса за участок недр является формой выражения их согласия приобрести участок недр с соблюдением условий, и на основании которых формируется текущий размер подписного бонуса.
Размер предложения составляет сумму не менее стартового размера подписного бонуса, увеличенного на один шаг, и не более 5-кратной суммы стартового размера подписного бонуса за участок недр.
2) аукцион начинается с максимально предложенного текущего размера подписного бонуса;
3) с момента начала аукциона участнику предоставляется возможность увеличить текущий размер подписного бонуса другого участника на шаг аукциона, установленный пунктом 53 настоящих Правил;
4) если в течение 10 (десяти) минут с начала аукциона ни один из участников не увеличит текущий размер подписного бонуса, указанный в подпункте 2) настоящего пункта, то аукцион по данному участку недр признается несостоявшимся;

5) егер қол қою бонусының ағымдағы мөлшері ұлғайғаннан кейін 10 (он) минут ішінде қатысушылардың ешқайсысы қол қою бонусының ағымдағы мөлшерін ұлғайту арқылы жер қойнауы учаскесін сатып алуға өзінің ниетін растамаса, онда жер қойнауы учаскесін сатып алуға өзінің ниетін соңғы растаған қатысушыны ақпараттандыру объектісі аукцион қорытындыларының тізілімінде тіркейді және осы жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион өткізілді деп есептеледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион қатысушылардың бірі қол қою бонусының неғұрлым жоғары мөлшеріне ұсынғанға дейін жүргізіледі.
Егер аукцион аяқталған сәтте сағат 17:00-де аукцион жеңімпазы анықталмаса, онда объектіні сатып алуға өзінің ниетін растаған соңғы қатысушы жеңімпаз болып танылады және осы жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион өтті деп танылады.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционның қорытындысын шығару
56. Аукцион қорытындыларының тізілімін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аукцион аяқталғаннан кейін ақпараттандыру объектісі қалыптастырады және ақпараттандыру объектісінде орналастырылады.
57. Аукцион қорытындыларының тізілімі негізінде қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған қатысушы аукцион жеңімпазы болып танылады.
Егер аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион өткізуге бір ғана қатысушы жіберілген болса, онда қол қою бонусының бастапқы мөлшерін осындай тұлға төлеген жағдайда, мұндай қатысушы аукционның жеңімпазы деп танылады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Әрбір объект бойынша аукцион қорытындылары аукцион өткізілетін күні аукционның нәтижелері автоматты түрде шығарылады. Хаттаманың электрондық көшірмесі ақпараттандыру объектісінде көрсетілген жеңімпаздың электрондық поштасына жіберіледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Аукцион қорытындылары туралы хаттама аукцион нәтижелері мен жеңімпаздың және құзыретті органның қол қою бонусының түпкілікті мөлшері бойынша көмірсутектерді барлау және өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшартқа қол қою міндеттемелерін белгілейтін құжат болып табылады.

5) если в течение 10 (десяти) минут после увеличения текущего размера подписного бонуса ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести участок недр путем увеличения текущего размера подписного бонуса, то участник, последний подтвердивший свое желание приобрести участок недр фиксируется объектом информатизации в реестре итогов аукциона и аукцион по данному участку недр считается состоявшимся.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Аукцион по участку недр идет до максимально предложенного размера подписного бонуса одним из участников.
Если на момент завершения аукциона в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести участок недр, и аукцион по данному участку признается состоявшимся.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Подведение итогов аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам
56. Реестр итогов аукциона формируется объектом информатизации после завершения аукциона по форме, в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам и размещается на объекте информатизации.
57. На основании реестра итогов аукциона победителем аукциона признается участник, предложивший наибольший размер подписного бонуса.
Если к проведению аукциона по участку недр, расположенному в пределах малоизученных территорий, был допущен только один участник, то такой участник признается победителем аукциона при условии оплаты таким лицом стартового размера подписного бонуса.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Результаты аукциона по каждому объекту подводятся протоколом о результатах аукциона в день проведения аукциона. Электронная копия протокола направляется на электронную почту победителя, указанную в объекте информатизации.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Протокол о результатах аукциона является документом, фиксирующим результаты аукциона и обязательства победителя и компетентного органа подписать контракт на разведку и добычу или добычу углеводородов по окончательному размеру подписного бонуса.

60. Аукцион қорытындылары оны өткізген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасында қазақ және орыс тілдерінде жарияланады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Аукцион жеңімпазы аукцион қорытындылары жарияланған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде:
1) қол қою бонусын төлейді;
2) құзыретті органға қол қою бонусы төлемінің растауын және өз тарапынан қол қойылған, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 маусымдағы № 233 бұйрығымен бекітілген (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17140 тіркелген) көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған үлгілік келісімшартқа сәйкес әзірленген көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшартты жібереді.
62. Егер аукцион жеңімпазы осы Қағидалардың 61-тармағында көрсетілген мерзім ішінде қол қою бонусын төлемеген және өз тарапынан қол қойылған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты құзыретті органға ұсынбаған жағдайда, мұндай адам келісімшарт жасасу құқығынан айырылады, бұл ретте тиісті жер қойнауы учаскесі бойынша келісімшарт жасасу құқығы құзыретті органның Кодекстің 100-бабының 3-тармағында көзделген мерзім өткеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберілетін жазбаша хабарламасымен аукцион жеңімпазынан кейінгі қол қою бонусының ең үлкен мөлшерін ұсынған аукционға қатысушыға беріледі.
Келісімшарт жасасу құқығын аукцион жеңімпазынан кейін қол қою бонусының ең үлкен мөлшерін ұсынған аукционға қатысушыға берген жағдайда, ақпараттандыру объектісіндегі құзыретті орган тиісті хаттамаға қол қояды.
Құзыретті органнан жазбаша хабарлама жіберілген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазынан кейінгі қол қою бонусының ең үлкен мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы Кодекстің 100-бабының 3-тармағында көзделген аукцион жеңімпазына қойылатын талаптарды орындауға міндетті. Бұл ретте Кодекстің 100-бабының 3-тармағында көзделген қол қою бонусын аукцион жеңімпазынан кейінгі қол қою бонусының ең үлкен мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы осындай аукционға қатысушы ұсынған мөлшерде төлейді.
Құзыретті органнан жазбаша хабарлама жіберілген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде аукцион жеңімпазынан кейінгі қол қою бонусының ең үлкен мөлшерін, Кодекстің 100-бабының 3-тармағында көзделген аукцион жеңімпазына қойылатын талаптарды ұсынған аукционға қатысушы орындамаған жағдайда, мұндай адам келісімшарт жасасу құқығынан айырылады, ал жер қойнауы учаскесі аукционға қайта қойылады.

60. Результаты аукциона в течение 1 (одного) рабочего дня со дня его проведения публикуются на единой платформе недропользования на казахском и русском языках.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Победитель аукциона в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня опубликования итогов аукциона:
1) уплачивает подписной бонус;
2) направляет в компетентный орган подтверждение оплаты подписного бонуса и подписанный со своей стороны контракт на разведку и добычу или добычу углеводородов, разработанный в соответствии с типовыми контрактами на разведку и добычу или добычу углеводородов, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 июня 2018 года № 233 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17140).
62. В случае, если победитель аукциона в течение срока, указанного в пункте 61 настоящих Правил, не уплатил подписной бонус и (или) не представил в компетентный орган подписанный со своей стороны контракт на недропользование, такое лицо лишается права на заключение контракта, при этом право на заключение контракта по соответствующему участку недр письменным уведомлением компетентного органа, направляемым в течение 3 (трех) рабочих дней после истечения срока, предусмотренного пунктом 3 статьи 100 Кодекса, передается участнику аукциона, предложившему следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса.
В случае передачи права на заключение контракта участнику аукциона, предложившему следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, компетентным органом в объекте информатизации подписывается соответствующий протокол.
В течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня направления письменного уведомления от компетентного органа участник аукциона, предложивший следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, выполняет требования к победителю аукциона, предусмотренные пунктом 3 статьи 100 Кодекса. При этом подписной бонус, предусмотренный подпунктом 1) части первой пункта 3 статьи 100 Кодекса, уплачивается участником аукциона, предложившим следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, в размере, предложенном таким участником аукциона.
В случае невыполнения в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня направления письменного уведомления от компетентного органа участником аукциона, предложившим следующий после победителя аукциона наибольший размер подписного бонуса, требований к победителю аукциона, предусмотренных пунктом 3 статьи 100 Кодекса, такое лицо лишается права на заключение контракта, а участок недр повторно выставляется на аукцион.

4-тарау. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционды тоқтата тұру, кейінге шегеру және болғызбау
63. Аукцион барысында аукционға қатысуға кедергі келтіретін техникалық іркіліс туындаған кезде қатысушы:
1) аукционға қатысушының мониторына оператордың байланыс деректерімен электрондық хабарлама шығару арқылы ақпараттандыру объектісімен тұрақты байланыс болмаған сәттен бастап 30 (отыз) секунд ішінде хабарланады;
2) телефон немесе электрондық хабарлама арқылы бұл туралы оператордың байланыс деректері бойынша дереу хабардар етеді.
64. Оператор техникалық іркіліс фактісін белгілейді және ол ақпараттандыру объектісі жағында болған жағдайда, ақпаратты ақпараттандыру объектісінде орналастыру арқылы аукционға барлық қатысушыларды хабардар етеді.
65. Қатысушының компьютерлік және/немесе телекоммуникациялық жабдықтарының техникалық іркілісі кезінде аукцион жалғасады. Қатысушы жабдығының іркіліс фактісі ақпараттандыру объектісі арқылы тіркеледі.
66. Ақпараттандыру объектінде аукцион өткізуге немесе аукцион өткізу рәсіміне кедергі келтіретін техникалық іркіліс фактісі болған кезде оператор мұндай фактіні анықтағаннан кейін 60 (алпыс) минут ішінде бұл туралы құзыретті органды жазбаша хабардар етеді және құзыретті органның интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру және қатысушының аукционға қатысуға арналған өтінішінде көрсетілген электрондық поштасына хабарлама жіберу арқылы осы аукцион жалғастырылатын күні мен уақыты туралы аукционға қатысушыларды міндетті түрде алдын ала хабардар ете отырып, техникалық іркіліс түзетілген күннен кейін аукционды келесі жұмыс күніне ауыстырады.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукционды өтпеді деп немесе жарамсыз деп тану
67. Аукцион Кодекстің 101 және 102-баптарында көзделген негіздер бойынша және тәртіппен өткізілмеген немесе жарамсыз деп танылады.
Кодекстің 101-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес аз зерттелген аумақтар шегінде орналасқан жер қойнауы учаскесі бойынша өткізілетін аукционға қолданылмайды.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Аукционды өтпеді деп тану туралы хабарландыру аукцион аяқталған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қазақ және орыс тілдерінде жер қойнауын пайдаланушылардың бірыңғай платформасында орналастырылуға тиіс.

Глава 4. Приостановление, перенос и отмена проведения аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам
63. При возникновении в ходе аукциона технического сбоя, препятствующего участию в аукционе, участник:
1) уведомляется в течение 30 (тридцати) секунд с момента отсутствия устойчивой связи в объекте информатизации путем выведения на монитор участника аукциона электронного уведомления с контактными данными оператора;
2) незамедлительно посредством телефона или электронного сообщения ставит в известность об этом по контактным данным оператора.
64. Оператор фиксирует факт технического сбоя и при его наличии на стороне объекта информатизации уведомляет всех участников аукциона посредством размещения информации в объекте информатизации.
65. При техническом сбое компьютерного и (или) телекоммуникационного оборудования участника аукцион продолжается. Факт сбоя оборудования участника фиксируется объектом информатизации.
66. При наличии факта технического сбоя в объекте информатизации, препятствующего проведению аукциона или процедуре проведения аукциона, оператор в течение 60 (шестидесяти) минут после установления такого факта письменно уведомляет об этом компетентный орган и переносит аукцион на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с обязательным предварительным уведомлением принимавших участие в аукционе участников о дате и времени продолжения данного аукциона посредством размещения информации на интернет-ресурсе компетентного органа и направления электронного сообщения на электронную почту участника, указанную в заявлении участника на участие.
Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Признание аукциона на предоставление права недропользования по углеводородам несостоявшимся или недействительным
67. Аукцион признается несостоявшимся или недействительным по основаниям и в порядке, предусмотренным статьями 101 и 102 Кодекса.
В соответствии с частью второй пункта 1 статьи 101 Кодекса признание аукциона несостоявшимся не распространяется на аукцион, проводимый по участку недр, расположенному в пределах малоизученных территорий.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. Объявление о признании аукциона несостоявшимся подлежит размещению на единой платформе недропользования на казахском и русском языках в течение 1 (одного) рабочего дня со дня завершения аукциона.

Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Аукционды жарамсыз деп тану қатысушының немесе құзыретті органның талап етуі бойынша сотпен жүзеге асырылады.
70. Мыналар аукционды жарамсыз деп тану үшін негіздер болып табылады:
1) Кодексте белгіленген, аукцион жеңімпазын айқындауға әсер еткен аукцион өткізу қағидаларын бұзу;
2) аукцион қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдалануға келісімшарт жасалған адамның құзыретті органға мұндай адамды аукционға қатысуға жіберу туралы шешімге әсер еткен көрінеу жалған мәліметтерді ұсыну фактісінің анықталуы.
71. Кодекстің 102-бабының 3-тармағына сәйкес, аукционға қатысушылар аукционның қорытындыларына оның қорытындылары жарияланған күннен бастап 3 (үш) ай ішінде осы Қағидалардың 70-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, шағым жасауға құқылы.
72. Келісімшарт жасалғанға дейін аукционның жарамдылығына дау айтылған жағдайда, сот мәні бойынша шешім шығарғанға дейін келісімшартты жасасу мерзімі тоқтатыла тұрады.
73. Аукционды жарамсыз деп тану аукцион қорытындылары бойынша жасалған келісімшарттың жарамсыздығына алып келеді.
74. Осы Қағидалардың 70-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша аукцион жарамсыз деп танылған жағдайда, мұндай аукционның жеңімпазы деп жарияланған тұлға Кодекстің 102-бабының 6-тармағына сәйкес, төленген қол қою бонусын қайтаруды талап етуге құқылы.
6-тарау. Қорытынды ережелер
75. Аукционды ұйымдастыру және өткізу барысында туындайтын даулар Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексімен белгіленген тәртіппен шешіледі.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 19.03.2026 № 127-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Көмірсутектер бойынша жер
қойнауын пайдалану құқығын
беруге арналған электрондық
аукциондар операторының
ақпараттандыру объектісін
пайдалана отырып, электрондық
нысанда аукцион өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аукцион өткізуге арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасын қарап, көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге мынадай жер қойнауы учаскесі бойынша аукцион өткізуді сұраймын (-мыз): жер қойнауының мемлекеттік қорын басқару бағдарламасында көрсетілген учаскенің атауы
_________________;
аукцион негізінде көмірсутектерді барлау мен өндіру немесе өндіру үшін берілетін географиялық координаттар
_________________.

Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Признание аукциона недействительным по требованию участника или компетентного органа осуществляется судом.
70. Основаниями для признания аукциона недействительным являются:
1) нарушение правил проведения аукциона, установленных Кодексом, которое повлияло на определение победителя аукциона;
2) установление факта предоставления лицом, с которым по итогам аукциона заключен контракт на недропользование, компетентному органу заведомо недостоверных сведений, оказавших влияние на его решение о допуске такого лица к участию в аукционе.
71. Участники аукциона вправе обжаловать результаты аукциона в соответствии с законодательством Республики Казахстан по основанию, указанному в подпункте 1) пункта 70 настоящих Правил, в течение 3 (трех) месяцев со дня опубликования его результатов, согласно пункту 3 статьи 102 Кодекса.
72. В случае оспаривания действительности аукциона до заключения контракта срок заключения контракта приостанавливается до вынесения судом решения по существу.
73. Признание аукциона недействительным влечет недействительность контракта, заключенного по итогам аукциона.
74. В случае признания аукциона недействительным по основанию, указанному в подпункте 1) пункта 70 настоящих Правил, лицо, которое было объявлено победителем такого аукциона, вправе требовать возврата уплаченного подписного бонуса, согласно пункту 6 статьи 102 Кодекса.
Глава 6. Заключительные положения
75. Споры, возникающие в ходе организации и проведения аукциона, разрешаются в порядке, установленном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 19.03.2026 № 127-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам проведения
аукциона с использованием
объекта информатизации
оператора электронных
аукционов на предоставление
права недропользования
по углеводородам в электронной форме
Форма
Заявление на проведение аукциона
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Рассмотрев программу управления государственным фондом недр, прошу(сим)
провести аукцион на предоставление права недропользования по углеводородам
по следующему участку недр: наименование участка, указанного в программе
управления государственным фондом недр
_______________________________________________________________;
географические координаты предоставляемого для разведки и добычи или
добычи углеводородов на основании аукциона
_______________________________________________________________

2. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дұрыс емес мәліметтерді ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
3. Өзім (-міз) туралы мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
1) заңды тұлға үшін:
атауы __________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________
заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы мәліметтер _________
2) жеке тұлға үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) _____________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________________________
Өтініш берушінің ЭЦҚ-дан деректері; өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылған күні мен уақыты.
20 _____ жылғы "___" ______ сағат_______ минут.
Көмірсутектер бойынша жер
қойнауын пайдалану құқығын
беруге арналған электрондық
аукциондар операторының
ақпараттандыру объектісін
пайдалана отырып, электрондық
нысанда аукцион өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аукционға қатысуға арналған өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 29.03.2024 № 134 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған аукцион өткізу туралы жарияланған хабарламаны қарап және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 шілдедегі № 269 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21038 тіркелген) бекітілген Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының интернет-ресурсын пайдалана отырып, электрондық нысанда аукцион өткізу қағидаларымен танысып,
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы және басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған электрондық аукциондар операторының ақпараттандыру объектісінде 20___ жылғы "___" __________________ өткізілетін аукционға қатысуға ниет білдіреді.
2. Мен (біз) аукционға қатысу үшін жарна және аукцион (объект) өткізу туралы хабарламада белгіленген жер қойнауы учаскесі бойынша кепілдік жарна енгіздім (-ік):
объектінің атауы ________________________________________________
қатысу жарнасының сомасы, теңге _________________________________
кепілдік жарна, теңге _____________________________________________

2. Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен
об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку,
хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
3. Представляю(-ем) сведения о себе:
1) для юридического лица:
наименование ___________________________________________________
бизнес-идентификационный номер _________________________________
сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица
________________________________________________________________
2) для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) ___________________________
индивидуальный идентификационный номер __________________________
Данные из ЭЦП заявителя; дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
"___" __________ 20 __ года __________ часов _______ минут.
Приложение 2
к Правилам проведения
аукциона с использованием
объекта информатизации
оператора электронных
аукционов на предоставление
права недропользования
по углеводородам в электронной форме
Форма
Заявление на участие в аукционе
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 29.03.2024 № 134 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Рассмотрев опубликованное извещение о проведении аукциона на предоставление
права недропользования по углеводородам и ознакомившись с Правилами проведения
аукциона с использованием объекта информатизации оператора электронных
аукционов на предоставление права недропользования по углеводородам
в электронной форме, утвержденными приказом исполняющего обязанности
Министра энергетики Республики Казахстан от 30 июля 2020 года № 269
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов за № 21038) _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя) желает
принять участие в аукционе, который состоится "__" _____ 20__ года в объекте
информатизации оператора электронных аукционов на предоставление права
недропользования по углеводородам.
2. Мною (нами) внесен взнос за участие в аукционе и гарантийный взнос по участку
недр, обозначенный в извещении о проведении аукциона (объекту):
наименование объекта ___________________________________________________
сумма взноса за участие, тенге ____________________________________________
гарантийный взнос, тенге_________________________________________________

3. Барлау кезеңінде Кодексте көзделген жағдайларда жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды орындау үшін жеткілікті қаржы қаражатының болуын растау үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
р/с
Растайтын құжат
Қаржы көлемі
Валюта
Шот нөмері,
IBAN, БИК
1.
Банк шотының бар-жоғы және нөмірі туралы анықтама және барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша ең төменгі талаптарды орындау үшін жеткілікті мөлшерде банк шотындағы қалдық туралы үзінді көшірме
2.
Қарыздың нысаналы мақсаты ретінде көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын алуға үміткер тұлғаның қызметін барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемі мен түрлері бойынша ең төмен талаптарды орындау үшін жеткілікті мөлшерде қаржыландыруды көздейтін ақша қарызы туралы немесе көмірсутектерді барлау жөніндегі қызметті қаржыландыру туралы шарттың көшірмесі;
4. Мені (бізді) тікелей немесе жанама бақылайтын заңды тұлғалар, жеке тұлғалар, мемлекеттер және халықаралық ұйымдар туралы, сондай-ақ қатысу үлестері, акциялары бар бақылаушы тұлғалар болып табылмайтын тұлғалар, мемлекеттер, халықаралық ұйымдар туралы мәліметтер:
мемлекеттің атауы ___________________________
тұлғаның, ұйымның атауы __________________
Осы тармақтың қатысу үлестерін, өтініш берушінің акцияларын иеленетін, бақылаушы тұлғалар болып табылмайтын тұлғалар, мемлекеттер, осындай қатысу үлестерін, акцияларды ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналысқа түсетін акциялар және (немесе) бағалы қағаздар арқылы иеленетін халықаралық ұйымдар туралы мәліметтерді беру туралы талабы көрсетілген тұлғаларға, мемлекеттерге, халықаралық ұйымдарға қолданылмайды.
5. Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
6. Мен (біз) құзыретті органға қатысуға, аукционға қатысуға рұқсат беру және (немесе) аукцион жеңімпазы деп тану жөніндегі құзыретті органның шешімдеріне әсер еткен көрінеу анық емес мәліметтерді ұсыну фактісі анықталған жағдайда, мен (біз) аукцион нәтижелері туралы қол қойған хаттама және көмірсутектерді барлауға мен өндіруге және барлауға арналған келісімшарт Кодекстің 102-бабына сәйкес жарамсыз деп танылатынымен келісемін (міз).
7. Егер мен (біз) аукцион жеңімпазы(-дары) деп анықталған жағдайда, аукцион қорытындылары туралы хабарлама жарияланған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қол қою бонусының түпкілікті мөлшерін төлеу туралы міндеттемені аламын (мыз) және "Жер қойнауын пайдалануға арналған үлгілік келісімшарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 11 маусымдағы № 233 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17140 болып тіркелген) бекітілген _________________ үлгілік келісімшартқа сәйкес әзірленген _________________, өз тарапымнан ЭЦҚ-мен қол қойылған келісімшартты жолдау, сондай-ақ Кодекстің 100-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген өзге де міндеттемелерді өзіме (-мізге) аламын (-мыз).

3. Для подтверждения наличия финансовых средств, достаточных для выполнения
минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период
разведки, в случаях, предусмотренных Кодексом, представляю (-ем) следующие
документы:
№ п/п
Подтверждающий документ
Объем финансовых средств
Валюта
Номер счета, IBAN, БИК
1.
Информация о наличии и номере банковского счета и выписка об остатке на банковском счете в размере, достаточном для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки.
2.
Копия договора о займе денег или о финансировании деятельности по разведке углеводородов, предусматривающего в качестве целевого назначения займа финансирование деятельности лица, претендующего на получение права недропользования по углеводородам, в размере, достаточном для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр в период разведки.
4. Сведения о юридических лицах, физических лицах, государствах и международных
организациях, прямо или косвенно контролирующих меня (нас), а также о лицах,
государствах, международных организациях, не являющихся контролирующими
лицами, владеющих долями участия, акциями:
наименование государства ________________________________________________
наименование лица, организации __________________________________________
Требование настоящего пункта о предоставлении сведений о лицах, государствах,
международных организациях, владеющих долями участия, акциями заявителя,
не являющихся контролирующими лицами, не распространяется на указанных лиц,
государства, международные организации, владеющие такими долями участия,
акциями через акции и (или) ценные бумаги, обращающиеся на организованном
рынке ценных бумаг.5. Подтверждаю достоверность представленной информации
и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных
данных и иной информации.
6. Согласен(-ы) с тем, что в случае установления факта предоставления мною (нами)
в компетентный орган заведомо недостоверных сведений, оказавших влияние
на решения компетентного органа по допуску к участию, участию в аукционе и (или)
признанию победителем аукциона подписанный мной (нами) протокол о результатах
аукциона и контракт на разведку и добычу или добычу углеводородов будут
признаны недействительными в соответствии со статьей 102 Кодекса.
7. В случае, если я (мы) буду(-ем) определен(-ы) победителем(-ями) аукциона,
принимаю (-ем) на себя обязательства оплатить в течение 20 (двадцати) рабочих дней
со дня опубликования протокола результатов аукциона окончательный размер
подписного бонуса, направить в компетентный орган подтверждение оплаты
подписного бонуса и подписанный со своей стороны с ЭЦП контракт на
_______________________________________________________________________,
разработанный в соответствии с типовым контрактом на ______________________,
утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 11 июня
2018 года № 233 "Об утверждении типовых контрактов на недропользование"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов за № 17140), а также иные обязательства предусмотренные подпунктом 2)
пункта 3 статьи 100 Кодекса.

8. Мен (біз) аукцион жеңімпазы немесе аукцион жеңімпазынан кейінгі қол қою бонусының ең көп мөлшерін ұсынған аукционға қатысушы ретінде қол қою бонусын және аукционға қатысқаны үшін жарнаны төлемеген жағдайда, мен (біз) енгізген кепілдік жарнаның сомасы қайтарылмайтынымен және оператор мемлекет кірісіне жіберетінімен келісемін.
9. Тарату, қайта ұйымдастыру немесе банкроттық сатысында тұрмайтынымызды растаймыз (заңды тұлғалар үшін).
10. Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша өтелмеген қарызым жоқ екенін растаймын (-мыз).
11. Көмірсутектерді барлау мен өндіруге жер қойнауын пайдалану құқығын алған жағдайда, барлау кезеңінде жер қойнауы учаскесіндегі жұмыстардың көлемдері мен түрлері бойынша ең төмен талаптарды орындау үшін жеткілікті қаржы қаражатымның бар екенін растаймын (-мыз).
12. Өзім (-іміз) туралы мәліметтерді ұсынамын:
заңды тұлға үшін:
атауы _________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі _____________________________________
заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелгені туралы мәліметтер (сауда тізілімінен үзінді көшірме немесе өтініш беруші шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын басқа да заңдастырылған құжат)
______________________________________________
басшының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
______________________________________________________________
телефон нөмірі (факс): __________________________________________
ұялы телефон нөмірі: _____________________
e-mail: ___________________
банк деректемелері: ____________________________________________
жеке сәйкестендіру коды ________________________________________
банк сәйкестендіру коды ________________________________________
банктің атауы __________________________________________________
бенефициар коды ______________________________________________
қатысу үшін жарна төлеген адамның жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
____________________________________________
Өтінішке қоса беріледі:
1) ____________________________________________________________
2) ____________________________________________________________
жеке тұлға үшін:
тегі, аты және әкесінің аты. (ол болған жағдайда) ____________________
жеке сәйкестендіру нөмірі _______________________________________
паспорттық деректер ____________________________________________
азаматтығы ____________________________________________________
телефон нөмірі (факс): __________________________________________
ұялы телефон нөмері: __________________ e-mail: __________________
банк деректемелері: ____________________________________________
жеке сәйкестендіру коды ________________________________________
банк сәйкестендіру коды ________________________________________
банктің атауы _________________________________________________
бенефициар коды ______________________________________________
қатысу үшін жарна төлеген адамның жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:

8. Согласен(-ы) с тем, что сумма внесенного мною (нами) гарантийного взноса,
в случае неуплаты мною (нами) подписного бонуса в качестве победителя аукциона
или участника аукциона, предложившего следующий после победителя аукциона
наибольший размер подписного бонуса, и взноса за участие в аукционе
не возвращается и направляется оператором в доход государства.
9. Подтверждаем, что не находимся на стадии ликвидации, реорганизации или
банкротства (для юридических лиц).
10. Подтверждаю (-ем), что не имею (-ем) непогашенную задолженность по уплате
налогов и других обязательных платежей в бюджет.
11. Подтверждаю (-ем), что в случае получения права недропользования на разведку
и добычу углеводородов – имею (-ем) финансовые средства, достаточные
для выполнения минимальных требований по объемам и видам работ на участке недр
в период разведки.
12. Представляю(-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование _________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер _______________________________________
сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица (выписка
из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий,
что заявитель является юридическим лицом по законодательству иностранного
государства)
______________________________________________________________________
сведения о руководителях фамилия, имя и отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________________
номер мобильного телефона: _____________________________________________
e-mail: ________________________________________________________________
банковские реквизиты: __________________________________________________
индивидуальный идентификационный код _________________________________
банковский идентификационный код ______________________________________
наименование банка ____________________________________________________
код бенефициара _______________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
лица, оплатившего взнос за участие _______________________________________
К заявлению прилагаются:
1) ____________________________________________________________________
2) ____________________________________________________________________;
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер _______________________________
паспортные данные _____________________________________________________
гражданство ___________________________________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________________
номер мобильного телефона: _____________________________________________
e-mail: ________________________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код _________________________________
банковский идентификационный код ______________________________________
наименование банка ____________________________________________________
код бенефициара _______________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер лица,
оплатившего взнос за участие ____________________________________________
К заявлению прилагаются:

1) __________________________________________________________
2) __________________________________________________________
Өтініш берушінің ЭЦҚ-дан деректері; өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылған күні мен уақыты.
20 __ жылғы "___" __________ _______ сағат__________минут.
Қатысушының аукциондық нөмірі_______________
(аукцион аяқталғаннан кейін өтінімде көрсетіледі).
Өтініш берушінің техникалық тексеру қорытындылары бойынша мәліметтері:
күн/ай/жыл, сағат/минут/секунд жағдай бойынша қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі бойынша салықтарды және бюджетке төленетін өзге де міндетті төлемдерді төлеу бойынша өтелмеген берешегінің болуы туралы ақпарат табылмады.
Электрондық нысанда
көмірсутектер бойынша жер
қойнауын пайдалану құқығын
беруге арналған электрондық
аукциондар операторының
ақпараттандыру объектісін
пайдалана отырып аукцион
өткізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөніндегі аукцион қорытындыларының тізілімі
Аукцион нөмірі: ______________________
Аукционның басталу күні мен уақыты: ________________________
Қол қою бонусының бастапқы мөлшері: ____________________ теңге
Жер қойнауы учаскесінің атауы, учаскенің орналасқан жері:
________________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану түрі: _____________________________________
Барлау кезеңі: ___________________________________________________
Аукцион қадамы №
Қол қою бонусының мөлшерін растау күні мен уақыты
Қатысушының аукциондық нөмірі
Қол қою бонусының расталған мөлшері
1
2
3
1
2

1) __________________________________
2) __________________________________
Данные из ЭЦП заявителя; дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Аукционный номер участника _________________________________________
(отображается в заявке после завершения аукциона).
Сведения по результатам технической проверки заявителя:
По состоянию на день/месяц/год, час/минута/секунда по индивидуальному
идентификационному номеру или бизнес-идентификационному номеру участника
информация о наличии непогашенной задолженности по уплате налогов и других
обязательных платежей в бюджет не обнаружена.
Приложение 3
к Правилам проведения
аукциона с использованием
объекта информатизации
оператора электронных
аукционов на предоставление
права недропользования
по углеводородам
в электронной форме
Форма
Реестр итогов аукциона по предоставлению права недропользования по углеводородам
Номер аукциона: _________________________________________________
Дата и время начала аукциона: _____________________________________
Стартовый размер подписного бонуса: _________________________ тенге
Наименование участка недр, местонахождение участка: _______________
Вид недропользования: ___________________________________________
Период разведки: ________________________________________________
№ шага аукциона
Дата и время подтверждения размера подписного бонуса
Аукционный номер участника
Подтвержденный размер подписного бонуса
1
2
3
1
2