Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, ілімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шiлдедегi № 494 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 шiлдеде № 20990 болып тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 60) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.Р.Беккер) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
ҚазақстанРеспубликасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
ҚазақстанРеспубликасының
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 2 шілдедегі
№ 494 бұйрығымен
бекітілген
Халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды ақпараттандыру, білімді насихаттау, оқыту қағидалары

Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2020 года № 20990.
В соответствии с подпунктом 60) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
3. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.) обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации и
общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии и
природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 июля 2020 года № 494
Правила информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 05.09.2024 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-Тарау. Жалпы ережелер
1. Осы халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды ақпараттандыру, білімді насихаттау, оқыту қағидалары (бұдан әрі-Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – заң) 12 - бабы 1-тармағының 60) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды хабардар ету, білімді насихаттау, оқыту тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды ақпараттандыру, білімді насихаттау, оқыту азаматтық қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және орындау бойынша білім мен дағдыларды, төтенше жағдайларда іс-қимыл жасау дағдыларын, авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу, өзін-өзі құтқарудың және өзара көмектің негізгі тәсілдері мен әдістерін білу, халық арасындағы ықтимал ысыраптар мен материалдық залалды барынша азайту мақсатында жүргізіледі.
3. Халықты және азаматтық қорғау саласындағымамандарды оқыту кезінде дәріс, семинар, сыныптық-топтық сабақ, жаттығу және интерактивті сабақтар тәрізді теориялық және практикалық оқу нысандары кешенді түрде қолданылады.
2-тарау. Халықты және азаматтық қорғау саласындағы мамандарды ақпараттандыру тәртібі
4. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі-уәкілетті орган) және оның аумақтық органдары төтенше жағдайдың туындау қаупі туралы болжам болған кезде халықты алдын ала хабардар етуді қамтамасыз етеді және оларға Заңмен жүктелген өкілеттіктерге сәйкес азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды ұйымдастырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік органдар, ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктер азаматтық қорғау саласындағы ақпаратты өздеріне Заңмен жүктелген өкілеттіктерге сәйкес жүзеге асырады.
6. Азаматтардың қауіпсіздігі мен денсаулығына қауіп төндіретін төтенше жағдайлар туралы ақпарат жария және ашық болып табылады және халыққа азаматтық қорғауды құлақтандыру жүйесі және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы беріледі.

Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 05.09.2024 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 60) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон) и определяют порядок информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Информирование, пропаганда знаний, обучение населения и специалистов в сфере гражданской защиты проводятся в целях усвоения знаний и умений по организации и выполнению мероприятий гражданской защиты, навыков действий в чрезвычайных ситуациях, ведения аварийно-спасательных и неотложных работ, знания основных приемов и способов самоспасения и взаимопомощи, максимального снижения возможных потерь среди населения и материального ущерба.
3. При обучении населения и специалистов в сфере гражданской защиты комплексно используются теоретические и практические формы обучения, такие как лекция, семинар, классно-групповое занятие, тренировка и интерактивные занятия.
Глава 2. Порядок информирования населения и специалистов в сфере гражданской защиты
4. Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты (далее – уполномоченный орган) и его территориальные органы обеспечивают информирование населения заблаговременно при наличии прогноза об угрозе возникновения чрезвычайной ситуации, и организует пропаганду знаний в сфере гражданской защиты в соответствии с полномочиями, возложенными на них Законом.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Государственные органы, организации и общественные объединения осуществляют информирование в сфере гражданской защиты в соответствии с полномочиями, возложенными на них Законом.
6. Информация о чрезвычайных ситуациях, угрожающих безопасности и здоровью граждан, является гласной и открытой и передается населению через систему оповещения гражданской защиты и средства массовой информации.

7. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды бақылау, жағдайды бақылау және болжау қызметтері (сейсмологиялық қызмет, сел құлақтандыру жүйелері, радиациялық қауіпсіздікті бақылау және басқалар) алдын алу мақсатында, Қазақстан Республикасының аумағында және (немесе) іргелес мемлекеттердің шекара маңындағы аумағында төтенше жағдайдың туындау қаупі төнген кезде оның сипаттамаларын көрсете отырып, қажетті ақпаратты уәкілетті органның тиісті органына дереу ұсынады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Төтенше жағдайлардың туындау қатері немесе туындауы туралы ақпаратты халыққа азаматтық қорғаудың құлақтандыру жүйесі арқылы, байланыс және телерадио хабарларын тарату операторларының желілері арқылы, оның ішінде ұялы байланыс операторларының желілері арқылы тегін мәтіндік хабарламалар жіберу арқылы, сондай-ақ халыққа қызмет көрсететін заңды тұлғаларға хабарлау құралдары арқылы халыққа, оның жаппай болатын жерлерінде және қоғамдық көліктерде беріледі.
9. Қауіпті өндірістік объектілердің басшылары жергілікті хабарлау жүйелерін қолданысқа келтіру жолымен техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар қаупі төнген немесе туындаған кезде төтенше жағдайдың таралуының есептік аймағына түсетін халықты дереу хабардар етеді.
10. Орталық және жергілікті атқарушы органдар халықты азаматтық қорғау саласында өздері қабылдаған шаралар туралы Заңның 47-бабына сәйкес хабардар етеді.
3-тарау. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттаудың тәртібі
11. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды уәкілетті орган, оның аумақтық органдары, сондай-ақ мемлекеттік органдар, ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктер жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Уәкілетті органның аумақтық органдары жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп, насихаттау жоспарына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауды жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттау жоспарын уәкілетті органның аумақтық органы жыл сайын 25 желтоқсанға дейін әзірлейді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдар бекітеді.

7. Службы наблюдения, контроля обстановки и прогнозирования чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (сейсмологическая служба, системы селевого оповещения, контроля за радиационной безопасностью и другие) в целях предупреждения, при угрозе возникновения чрезвычайной ситуации на территории Республики Казахстан и (или) на приграничной территории сопредельных государств незамедлительно предоставляют необходимую информацию с указанием его характеристик соответствующему территориальному органу уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Информация об угрозе или возникновении чрезвычайных ситуаций передается населению через систему оповещения гражданской защиты, по сетям операторов связи и телерадиовещания, в том числе по сетям операторов сотовой связи путем передачи бесплатных текстовых сообщений, а также по средствам оповещения юридических лиц, предоставляющих услуги населению, в местах его массового пребывания и общественном транспорте.
9. Руководители опасных производственных объектов незамедлительно оповещают население попадающего в расчетную зону распространения чрезвычайной ситуации при угрозе или возникновения чрезвычайных ситуаций техногенного характера путем приведения в действие локальных систем оповещения.
10. Центральные и местные исполнительные органы информируют население о принятых ими мерах в сфере гражданской защиты в соответствии со статьей 47 Закона.
Глава 3. Порядок пропаганды знаний в сфере гражданской защиты
11. Пропаганда знаний в сфере гражданской защиты осуществляется уполномоченным органом, его территориальными органами, а также государственными органами, организациями и общественными объединениями.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Территориальные органы уполномоченного органа совместно с местными исполнительными органами осуществляют пропаганду знаний в сфере гражданской защиты в соответствии с планом пропаганды.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. План пропаганды знаний в сфере гражданской защиты разрабатывается территориальным органом уполномоченного органа до 25 декабря ежегодно и утверждается местными исполнительными органами, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттауға мыналар кіреді:
бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, оның ішінде республикалық және облыстық (қалалық) телеарналарда төтенше жағдайлар кезіндегі іс-қимыл тәртібі туралы арнайы бағдарламалар жасау арқылы халықты насихаттауды ұйымдастыру;
баспасөзде, интернет-ресурстарда, әлеуметтік желілерде тұрақты жарияланымдарды, телерадио хабарларын тарату желілері арқылы азаматтық қорғау саласындағы білімді, тұрмыстық және өндірістік қауіпсіздік ережелерін насихаттайтын хабарларды ұйымдастыру.
15. Азаматтық қорғау саласындағы білімді насихаттау халықты азаматтық қорғау саласында оқыту кезінде де осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
4-тарау. Халықты және мамандарды азаматтық қорғау саласында оқыту
1-параграф. Уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында оқыту тәртібі
16. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын уәкілетті органның оқу орындарында оқыту азаматтық қорғау саласындағы орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшы құрамы мен мамандарын даярлау және қайта даярлау жоспарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Азаматтық қорғау саласындағы орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшы құрамы мен мамандарын даярлау және қайта даярлау жоспарын уәкілетті орган орталық және жергілікті атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың өтінімдері негізінде әзірлейді және оны азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында оқуға жататын лауазымды тұлғалардың тізбесі және оқу мерзімділігі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Пропаганда знаний в сфере гражданской защиты включают:
организацию пропаганды населения через средства массовой информации, в том числе путем создания на республиканских и областных (городских) телеканалах специальных программ, о порядке действий при чрезвычайных ситуациях;
организацию регулярных публикаций в печати, на интернет-ресурсах, в социальных сетях, передач по сетям телерадиовещания, пропагандирующих знания в сфере гражданской защиты, правила безопасности в быту и на производстве.
15. Пропаганда знаний в сфере гражданской защиты осуществляется также при обучении населения в сфере гражданской защиты в соответствии настоящими Правилами.
Глава 4. Обучение населения и специалистов в сфере гражданской защиты
Параграф 1. Порядок обучения в организациях и учебных заведениях уполномоченного органа
16. Обучение должностных лиц центральных и местных исполнительных органов, государственных органов непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан в учебных заведениях уполномоченного органа проводится в соответствии с Планом подготовки и переподготовки руководящего состава и специалистов центральных и местных исполнительных органов, государственных органов непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. План подготовки и переподготовки руководящего состава и специалистов центральных и местных исполнительных органов, государственных органов непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан в сфере гражданской защиты разрабатывается уполномоченным органом на основании заявок центральных и местных исполнительных органов, государственных органов непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан и утверждается уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Перечень должностных лиц, подлежащих обучению в организациях и учебных заведениях уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и периодичности обучения определены согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

19. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын лауазымға жаңадан тағайындалған адамдар үшін азаматтық қорғаныс саласындағы оқыту тағайындалған күннен бастап алғашқы алты ай ішінде жүзеге асырылады.
20. Оқыту Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 20 мамырдағы "Азаматтық қорғау органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғау тәсілдері мен іс-қимылдарына оқытудың оқу бағдарламасын бекіту туралы" № 235 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9509 болып тіркелген), (бұдан әрі – оқу бағдарламасы) бекітілген азаматтық қорғау органдары мен күштерінің басшыларын, мамандарын даярлаудың, халықты төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар туындаған кезде немесе осы қақтығыстар салдарынан қорғау тәсілдері мен іс-қимылдарға үйрету оқу бағдарламасына сәйкес жүргізіледі.
21. Құпия мәліметтері бар материалдарды пайдалана отырып оқытуды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын қатаң сақтау қажет.
22. Оқу аяқталғаннан кейін қорытынды тестілеу өткізіледі. Қорытынды тесттердің мазмұнын оқытуды жүзеге асыратын уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарының басшылары бекітеді.
23. Оқудан өту қорытындысы бойынша қорытынды тестілеуді тапсыру кезінде жіберілмеген немесе қанағаттанарлықсыз білім деңгейін көрсеткен тыңдаушыларға азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы сертификаттар берілмейді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Оқудан өткен және қорытынды тестілеуден өткен тыңдаушыларға Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 20 қазандағы "Азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы бірыңғай үлгідегі сертификатты белгілеу туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12292 болып тіркелген) № 857 бұйрығымен бекітілген азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы сертификаттар беріледі (бұдан әрі – сертификат).
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Уәкілетті органның аумақтық органдарында оқытуды ұйымдастыру тәртібі

19. Для лиц, вновь назначенных на должность, которые осуществляют организацию и ведение мероприятий гражданской обороны, обучение в сфере гражданской защиты осуществляется в течение первых шести месяцев с момента назначения.
20. Обучение проводится в соответствии с учебной программой подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучение населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов, утвержденный приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 235 "Об утверждении учебной программы подготовки руководителей, специалистов органов управления и сил гражданской защиты, обучения населения способам защиты и действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и военных конфликтов или вследствие этих конфликтов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9509), (далее – Учебная программа).
21. При проведении обучения с использованием материалов с секретными сведениями необходимо строго соблюдать требования нормативных правовых актов по защите государственных секретов Республики Казахстан.
22. По окончании обучения проводится итоговое тестирование. Содержание итоговых тестов утверждается руководителями организаций и учебных заведений уполномоченного органа, осуществляющим обучение.
23. По итогам прохождения обучения, слушателям не допущенным или показавшим неудовлетворительный уровень знаний при сдаче итогового тестирования сертификаты о прохождении обучения в сфере гражданской защиты не выдаются.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Слушателям, прошедшим обучение и сдавшим итоговое тестирование, выдаются сертификаты о прохождении обучения в сфере гражданской защиты, утвержденный приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 октября 2015 года № 857 "Об установлении сертификата единого образца о прохождении обучения в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12292), (далее – сертификат).
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок организации обучения в территориальных органах уполномоченного органа

Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Уәкілетті органның аумақтық органдарында оқыту осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғау саласында оқуға тыңдаушылары бар топтардың санаттарын қабылдау жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Азаматтық қорғау саласында оқыту үшін тыңдаушылармен топтардың санаттарын жасақтау жоспары уәкілетті органның аумақтық органы әзірлейді және жергілікті атқарушы орган бекітеді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында оқытылатын тыңдаушылардың тізімі және оқытудың кезеңділігі осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес айқындалған.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын лауазымға жаңадан тағайындалған тұлғалар үшін азаматтық қорғау саласында оқыту тағайындалған сәттен бастап алғашқы алты ай ішінде жүзеге асырылады.
29. Оқытуды жүргізуге арналған оқу топтары негізінен функционалдық міндеттері бойынша білім алушылардың бір немесе ұқсас санаттағы тұлғаларынан жасақталады.
30. Оқу ұзақтығы Оқу бағдарламасына сәйкес анықталады.
31. Оқыту процесі басталардан бір апта бұрын оқытуды жүзеге асыратын уәкілетті органның аумақтық органының басшысы осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғаныс сабақтарын өткізу кестесін бекітеді.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Оқыту сабақтарын ұйымдастырған кезде сабақ жетекшілеріне оқу жабдықтары мен оқу үдерісін қамтамасыз ететін құралдарды барынша пайдалануды қамтамасыз ету қажет.

Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Обучение в территориальных органах уполномоченного органа проводится в соответствии с Планом комплектования категорий групп слушателями для обучения в сфере гражданской защиты по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. План комплектования категорий групп слушателями для обучения в сфере гражданской защиты разрабатывается территориальным органом уполномоченного органа и утверждается местным исполнительным органом.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Перечень слушателей, подлежащих обучению в территориальных органах уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и периодичности обучения определены согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Для лиц, вновь назначенных на должность, которые осуществляют организацию и ведение мероприятий гражданской обороны, обучение в сфере гражданской защиты осуществляется в течение первых шести месяцев с момента назначения.
29. Учебные группы для проведения обучения комплектуются преимущественно из лиц одной или схожих по своим функциональным обязанностям категорий обучаемых.
30. Продолжительность обучения определяется в соответствии с Учебной программой.
31. За неделю до начала обучающего процесса руководителем территориального органа уполномоченного органа, осуществляющего обучение утверждается расписание проведения занятий по гражданской защите по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. При организации занятий по обучению руководителям занятий необходимо предусмотреть максимальное использование учебного оборудования и средств обеспечения учебного процесса.

33. Сабақ жетекшілері білім алушылардың жарақаттануын болдырмау шараларын қабылдайды, сабақтарда құрал-жабдықтармен, жеке қорғаныс құралдарымен және құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қажетті қауіпсіздік талаптарын белгілейді, бұл талаптарды тыңдаушыларға дер кезінде жеткізеді.
34. Құпия мәліметтері бар материалдарды пайдалана отырып оқытуды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын қатаң сақтау қажет.
35. Сабақ жетекшілері осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғаныс саласындағы тыңдаушыларды оқытуды есепке алу және сертификаттар беру журналдарында сабақтардың өткізілуін және тыңдаушылардың қатысуын есепке алуды жүргізеді.
36. Азаматтық қорғау саласындағы тыңдаушыларды оқытуды есепке алу және сертификаттар беру журналдары азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында сақталады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Оқу аяқталғаннан кейін қорытынды тестілеу өткізіледі.
38. Оқудан өту қорытындысы бойынша қорытынды тестілеуден өтуге жіберілмеген немесе қанағаттанарлықсыз білім деңгейін көрсеткен тыңдаушыларға сертификат берілмейді.
39. Оқудан өткен және қорытынды тестілеуден өткен тыңдаушыларға оқудан өткені туралы сертификаттар беріледі.
3-параграф. Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың қызметкерлерін жұмыс орны бойынша оқытудан өткізу тәртібі
40. Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың қызметкерлерін оқыту, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқу бағдарламасына сәйкес, жыл сайын жоспарланады және өткізіледі.
41. Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың қызметкерлері жұмыс уақыты шегінде жұмыс орны бойынша даярлықтан өтеді.
42. Басшылардың шешімі бойынша азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың қызметкерлері уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында және басқа да мамандандырылған оқу орталықтарында шарттық негізде даярлықтан өте алады.
43. Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың қызметкерлерін оқытуды іске асыру үшін қызметкерлердің санына қарай ұйымдарда болуы қажет:
қызметкерлер саны 100 адамға дейін – азаматтық қорғау бойынша сабақтар өткізуге арналған құралдар жиынтығы, азаматтық қорғау бойынша бір бұрыш;
азаматтық қорғау бойынша сабақтарды өткізуге арналған құралдар жиынтығына мыналар кіреді: сабақ тақырыптары бойынша плакаттар, сызбалар және слайдтар;
азаматтық қорғау бұрышы – төтенше жағдайлар мен әскери қақтығыстар кезінде туындайтын қауіптерден қорғау мәселелері бойынша ұйымдардың қызметкерлерінің білімін насихаттауға және хабардар етуге арналған материалдары бар ақпараттық-анықтамалық стенд;
қызметкерлер саны 100 адамнан асатын-көпсалалы кабинет немесе әрбір әкімшілік және өндірістік ғимараттағы азаматтық қорғаудың бір бұрышы.

33. Руководители занятий принимают меры по предотвращению травматизма обучаемых, устанавливают необходимые требования безопасности при обращении с техникой, оборудованием, средствами индивидуальной защиты и приборами на занятиях, своевременно доводить эти требования до слушателей.
34. При проведении обучения с использованием материалов с секретными сведениями необходимо строго соблюдать требования нормативных правовых актов по защите государственных секретов Республики Казахстан.
35. Руководители занятий ведут учет проведения занятий и присутствия на них слушателей в журналах учета обучения слушателей в сфере гражданской защиты и выдачи сертификатов по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
36. Журналы учета обучения слушателей в сфере гражданской защиты и выдачи сертификатов хранятся в территориальных органах уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. По окончанию обучения проводится итоговое тестирование.
38. По итогам прохождения обучения, слушателям не допущенным или показавшим неудовлетворительный уровень знаний при сдаче итогового тестирования сертификаты не выдаются.
39. Слушателям, прошедшим обучение и сдавшим итоговое тестирование, выдаются сертификаты о прохождении обучения.
Параграф 3. Порядок прохождения обучения работников организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне по месту работы
40. Обучение работников организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне, планируется и проводится ежегодно в соответствии с Учебной программой, утвержденной уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.
41. Работники организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне, проходят подготовку по месту работы в пределах рабочего времени.
42. По решению руководителей, работники организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне, могут проходить подготовку в организациях и учебных учреждениях уполномоченного органа и других специализированных учебных центрах на договорной основе.
43. Для реализации обучения работников организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне, в зависимости от численности сотрудников, в организациях необходимо иметь:
с численностью работников до 100 человек – комплект средств для проведения занятий по гражданской защите, один уголок по гражданской защите;
комплект средств для проведения занятий по гражданской защите включает в себя: плакаты, схемы и слайды по темам занятий;
уголок по гражданской защите – информационно-справочный стенд с материалами для пропаганды знаний и информирования работников организаций по вопросам защиты от опасностей, возникающих при чрезвычайных ситуациях и военных конфликтах;
с численностью работников свыше 100 человек – многопрофильный кабинет или по одному уголку гражданской защиты в каждом административном и производственном здании.

44. Көпсалалы оқу кабинетінің құрамына: оқытушының жұмыс орны, тақта, проектор, білім алушылардың жұмыс орындары және оқу процесін қамтамасыз ету құралдары, оның ішінде азаматтық қорғау саласындағы нормативтік құқықтық құжаттар, оқу әдебиеті кіреді.
45. Қызметкерлер саны 1000 адамнан асатын азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдарда – ұйым қызметкерлерін онлайн курстар арқылы оқытуға, одан кейін тестілеуге және азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы анықтамалар беруге жол беріледі.
46. Оқу топтарының, сабақ жетекшілерінің тізімін және сабақ өткізу кестесін ұйым басшысы бекітеді.
47. Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың қызметкерлерін оқытуды белгіленген мерзімдерге сәйкес уәкілетті органның аумақтық органдарында немесе уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында оқудан өткен және тиісті сертификаттары бар азаматтық қорғау бойынша сабақтар топтарының басшылары жүргізеді.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Сабақтар жұмыс уақытында оқу бағдарламасына сәйкес көлемде өткізіледі.
49. Кестеге сәйкес сабақтарды өткізуді және оларға білім алушылардың қатысуын сабақ жетекшісі әрбір оқу тобына жүргізілетін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткізілген сабақтарды есепке алу журналында жүзеге асырады.
50. Өткізілген сабақтарды есепке алу журналдары ұйымдарда оқу аяқталғаннан кейін бір жыл бойы сақталады.
51. Оқу аяқталғаннан кейін қорытынды тестілеу өткізіледі. Қорытынды тестілердің мазмұнын оқытуды жүзеге асыратын ұйымның басшысы бекітеді. Тиісті компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, интерактивті түрде ұйым қызметкерлерін оқытуға және тестілеуге жол беріледі.
52. Оқудан өту қорытындысы бойынша қорытынды тестілеуді тапсыруға жіберілмеген немесе қанағаттанарлықсыз білім деңгейін көрсеткен тыңдаушыларға анықтама берілмейді.
53. Оқудан өткен және қорытынды тестілеуден өткен тыңдаушыларға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы анықтама беріледі.
4-параграф. Азаматтық қорғау құралымдар жеке құрамының жұмыс орны бойынша оқудан өту тәртібі
54. Азаматтық қорғаныс санатына жатқызылған және жатпайтын ұйымдардың азаматтық қорғаныс құралымдарының жеке құрамын оқыту оқу жоспарына сәйкес жыл сайын жұмыс орнында жоспарланады және өткізіледі.

44. В состав многопрофильного учебного кабинета входят: рабочее место преподавателя, доска, проектор, рабочие места обучаемых и средства обеспечения учебного процесса, в том числе нормативные правовые документы в сфере гражданской защите, учебная литература.
45. В организациях, отнесенных к категории по гражданской обороне, с численностью работников свыше 1000 человек – допускается проведение обучения работников организации посредством онлайн курсов с последующим тестированием и выдачей справок о прохождении обучения в сфере гражданской защиты.
46. Списки учебных групп, руководителей занятий и расписание проведения занятий утверждаются руководителем организации.
47. Обучение работников организаций, отнесенных к категории по гражданской обороне, проводят руководители групп занятий по гражданской защите, которые прошли обучение в территориальных органах уполномоченного органа или в организациях и учебных заведениях уполномоченного органа в соответствии с установленными сроками и имеющие соответствующие сертификаты.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Занятия проводятся в рабочее время в объеме в соответствии с Учебной программой.
49. Проведение занятий в соответствии с расписанием и присутствие на них обучающихся осуществляются руководителем занятий в журнале учета проведенных занятий, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которые ведутся на каждую учебную группу.
50. Журналы учета проведенных занятий хранятся в организациях в течение года после завершения обучения.
51. По окончании обучения проводится итоговое тестирование. Содержание итоговых тестов утверждается руководителем организации, осуществляющим обучение. Допускается проведение обучения и тестирования работников организации в интерактивном виде с использованием соответствующих компьютерных программ.
52. По итогам прохождения обучения, слушателям не допущенным или показавшим неудовлетворительный уровень знаний при сдаче итогового тестирования справки не выдаются.
53. Слушателям, прошедшим обучение и сдавшим итоговое тестирование, выдается справка о прохождении обучения в сфере гражданской защиты по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок прохождения обучения личного состава формирований гражданской защиты по месту работы
54. Обучение личного состава формирований гражданской защиты организаций, отнесенных и не отнесенных к категории по гражданской обороне, планируется и проводится ежегодно по месту работы, в соответствии с Учебной программой.

55. Ұйым басшысының шешімі бойынша азаматтық қорғаныс объектілерінің командирлері мен жеке құрамы уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында және басқа да мамандандырылған оқу орталықтарында келісім-шарт негізінде оқудан өтеді.
56. Азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамын оқытуды азаматтық қорғау жөніндегі сабақтар топтарының басшылары мен азаматтық қорғау құралымдарының командирлері уәкілетті органның аумақтық органдарында немесе белгіленген мерзімдерге сәйкес және тиісті сертификаттары бар уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында жүргізіледі.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Теориялық материал білім алушының практикалық әдістері мен іс-әрекеттерін дұрыс және нақты орындауы үшін ең аз көлемде оқытылады. Бұл ретте заманауи оқу бағдарламалары, бейнефильмдер, плакаттар, басқа да көрнекі құралдар қолданылады.
58. Сабақтар жұмыс уақытында, оқу бағдарламасына сәйкес көлемде өткізіледі.
59. Жеке құрамның жеке білімін тексеру тестілеуді өткізу барысында, ал жалпы құрамалар осы Қағидаларда көзделген оқу-жаттығулар мен жаттығуларды өткізу кезінде жүзеге асырылады.
60. Азаматтық қорғау құралымдары жеке құрамының білімін тексеруді міндетті түрде сабақтың жетекшісі немесе азаматтық қорғау құралымдарының командирлері жүргізеді.
61. Тәжірибелік сабақтарды азаматтық қорғау құралымдарының командирлері ұйымдастырады және жүргізеді.
62. Оқу-жаттығуларға және жаттығуларға азаматтық қорғау құралымдары арнайы техниканың, құрал-жабдықтардың, құрал-саймандардың және материалдардың қажетті мөлшерімен толық құрамда тартылады.
63. Азаматтық қорғауды қалыптастыратын ұйымның басшысына азаматтық қорғауды нақты қалыптастырудың мақсаты мен жеке құрамның даярлау дәрежесін ескере отырып, жергілікті жағдайларға сүйене отырып, оқу бағдарламасының тақырыптарының мазмұнын және оларды зерделеуге арналған сағаттар санын даярлаудың жалпы уақытын қысқартпай нақтылауға, сондай-ақ білім алушылардың алғашқы көмек көрсету және төтенше жағдайлар аймағында жұмыс істеу кезінде азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамының психологиялық тұрақтылығы арттыру бойынша іскерліктерін жетілдіруге арналған тақырыптарды қосымша енгізуге рұқсат етіледі.
64. Азаматтық қорғау құралымдарының командирлері практикалық сабақтарды ұйымдастырады және өткізеді, сондай-ақ оқу-жаттығу және жаттығулар барысында жеке құрамның оқу материалын меңгеру сапасын бағалайды.

55. По решению руководителя организации командиры и личный состав объектовых формирований гражданской защиты проходят обучение в организациях и учебных учреждениях уполномоченного органа и других специализированных учебных центрах на договорной основе.
56. Обучение личного состава формирований гражданской защиты проводят руководители групп занятий по гражданской защите и командиры формирований гражданской защиты, которые прошли обучение в территориальных органах уполномоченного органа или в организациях и учебных заведениях уполномоченного органа в соответствии с установленными сроками и имеющие соответствующие сертификаты.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Теоретический материал изучается в минимальном объеме, для правильного и четкого выполнения практических приемов и действий обучаемым. При этом используются современные обучающие программы, видеофильмы, плакаты, другие наглядные пособия.
58. Занятия проводятся в рабочее время, в объеме в соответствии с Учебной программой.
59. Проверка индивидуальных знаний личного состава осуществляется в ходе проведения тестирования, а формирования в целом при проведении учений и тренировок, предусмотренных в настоящих Правилах.
60. Проверку знаний личного состава формирований гражданской защиты в обязательном порядке проводит руководитель занятия или командиры формирований гражданской защиты.
61. Практические занятия организуют и проводят командиры формирований гражданской защиты.
62. На учения и тренировки формирования гражданской защиты привлекаются в полном составе, с необходимым количеством специальной техники, оборудования, снаряжения, инструментов и материалов.
63. Руководителю организации создающей формирования гражданской защиты, разрешается исходя из местных условий, с учетом предназначения конкретного формирования гражданской защиты и степени подготовки личного состава уточнять содержание тем Учебной программы и количество часов на их изучение, без уменьшения общего времени на подготовку, а также дополнительно включать темы для совершенствования умений обучаемых, по оказанию первой помощи и повышению психологической устойчивости личного состава формирований гражданской защиты при работе в зоне чрезвычайных ситуаций.
64. Командиры формирований гражданской защиты организуют и проводят практические занятия, а также оценивают качество усвоения учебного материала личным составом в ходе учений и тренировок.

65. Азаматтық қорғау құралымдарының командирлері оқу-жаттығу орындарында жеке құраммен сабақтар өткізеді. Сабақтар барысында материалды меңгеру дәрежесі мен бөлімше құрамындағы іс-әрекетке дайындығы бақыланады.
66. Сабақтарды ұйымдастыру кезінде азаматтық қорғаныс бөлімшелерінің командирлері оқу-жаттығу жабдықтары мен оқу-жаттығу үдерісін қамтамасыз ету құралдарын барынша пайдалануды қамтамасыз етуі керек.
67. Сабақтарды өткізу барысында жеке құрамның моральдық-психологиялық дайындығына, арнайы техниканы, құрал-жабдықтарды, құрал-саймандар мен құрал-жабдықтарды пайдаланудың сенімділігі мен тиімділігіне сенімділікті қалыптастыруға, төзімділікке тәрбиелеуге, лауазымдық міндеттері қиын жағдайда, жоғары ұйымшылдықпен және тәртіппен орындауға дайындыққа ұдайы көңіл бөлу қажет.
68. Оқу топтарының, сабақ жетекшілерінің тізімін және азаматтық қорғау бойынша сабақ өткізу кестесін ұйым басшысы бекітеді.
69. Сабақтарды кестеге сәйкес өткізуді және оларға білім алушылардың қатысуын сабақ басшысы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткізілген сабақтарды есепке алу журналында жүзеге асырады, олар әрбір оқу тобына жүргізіледі.
70. Өткізілген сабақтарды есепке алу журналдары оқу аяқталғаннан кейін бір жыл бойы ұйымдарда сақталады.
71. Іс-қимыл дағдыларын пысықтау және алған білімдерін бекіту үшін азаматтық қорғауды қалыптастыру құрамындағы жеке құрам осы Қағидаларда көзделген оқу-жаттығуларға және жаттығуларға тартылады.
72. Оқу аяқталғаннан кейін қорытынды тестілеу өткізіледі. Қорытынды тесттердің мазмұнын оқытуды жүзеге асыратын ұйымның басшысы бекітеді.
73. Оқудан өту қорытындысы бойынша қорытынды тестілеуді тапсыру кезінде жіберілмеген немесе білімінің қанағаттанарлықсыз деңгейін көрсеткен тыңдаушыларға анықтама берілмейді.
74. Оқудан өткен және қорытынды тестілеуден өткен тыңдаушыларға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы анықтама беріледі.
5-параграф. Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылмаған ұйымдардың қызметкерлерін, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және жұмыс істемейтін халықты оқыту
75. Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылмаған ұйымдардың қызметкерлерін, өзін-өзі жұмыспен қамтыған және жұмыс істемейтін халықты оқыту осы Қағидаларда көзделген оқу-жаттығуларға және жаттығуларға қатысу арқылы жүзеге асырылады.
76. Төтенше жағдайлардан қорғау мәселелерін зерделеу өз бетінше, радиохабарларды тыңдау, интернет-ресурстарды, телебағдарламаларды қарау, жадынамаларды, парақшалар мен буклеттерді зерделеу, төтенше жағдайлардың алдын алу және жою тақырыбы бойынша өткізілетін іс-шараларға қатысу арқылы жүзеге асырылады.

65. Командиры формирований гражданской защиты проводят занятия с личным составом на учебных местах. В ходе занятий контролируют степень усвоения материала и готовность к действиям в составе подразделения.
66. При организации занятий командирам формирований гражданской защиты необходимо предусматривать максимальное использование учебного оборудования и средств обеспечения учебного процесса.
67. В ходе проведения занятий, необходимо уделять постоянное внимание морально-психологической подготовке личного состава, выработке уверенности в надежности и эффективности применения специальной техники, оборудования, снаряжения и инструментов, воспитанию стойкости, готовности выполнять должностные обязанности в сложной обстановке, при высокой организованности и дисциплине.
68. Списки учебных групп, руководителей занятий и расписание проведения занятий по гражданской защите утверждаются руководителем организации.
69. Проведение занятий в соответствии с расписанием, и присутствие на них обучающихся осуществляются руководителем занятий в журнале учета проведенных занятий, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, которые ведутся на каждую учебную группу.
70. Журналы учета проведенных занятий хранятся в организациях в течение года, после завершения обучения.
71. Для отработки навыков действий и закрепления полученных знаний личный состав в составе формирования гражданской защиты привлекаются на учения и тренировки, предусмотренных в настоящих Правилах.
72. По окончанию обучения проводится итоговое тестирование. Содержание итоговых тестов утверждается руководителем организации, осуществляющим обучение.
73. По итогам прохождения обучения, слушателям не допущенным или показавшим неудовлетворительный уровень знаний при сдаче итогового тестирования справки не выдаются.
74. Слушателям, прошедшим обучение и сдавшим итоговое тестирование, выдается справка о прохождении обучения в сфере гражданской защите по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Параграф 5. Обучение работников организаций, не отнесенных к категориям по гражданской обороне, самозанятого и неработающего населения
75. Обучение работников организаций, не отнесенных к категориям по гражданской обороне самозанятого и неработающего населения осуществляется принятием участия в учениях и тренировках, предусмотренных в настоящих Правилах.
76. Изучение вопросов защиты от чрезвычайных ситуаций осуществляется самостоятельно, прослушиванием радиопередач, просмотром интернет-ресурсов, телепрограмм, изучением памяток, листовок и буклетов, посещением мероприятий, проводимых по тематике предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.

77. Ұйымның сұрау салуы бойынша уәкілетті органның аумақтық органдары ұйымдардың қызметкерлерімен белгілі бір тақырыптар бойынша көшпелі сабақтар ұйымдастыра алады.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылмаған ұйымдардың қызметкерлері уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында және басқа да мамандандырылған оқу орталықтарында шарттық негізде даярлықтан өте алады.
5-тарау. Азаматтық қорғау саласындағы оқу-жаттығулар мен жаттығуларды ұйымдастыру тәртібі
79. Іс-қимыл дағдыларын пысықтау және алған білімдерін бекіту үшін халық пен азаматтық қорғау саласындағы мамандар осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғау саласындағы оқу-жаттығу, жаттығу және сабақ түрлеріне сәйкес оқу-жаттығуларға, жаттығуларға және сабақтарға тартылады.
80. Аумақтық деңгейде азаматтық қорғау саласында оқу-жаттығулар мен жаттығулар өткізу жоспарын уәкілетті органның аумақтық органы әзірлейді және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жергілікті атқарушы орган бекітеді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Азаматтық қорғау саласындағы оқу-жаттығулар мен жаттығуларды аумақтық деңгейде және ұйымдарда өткізуге жауапты орындаушылар азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына оларды өткізу туралы ақпаратты ұйымдастыру құжаттарының көшірмелерін қоса бере отырып олар аяқталғаннан кейін бес күн ішінде ұсынуы қажет.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Оқу-жаттығу және жаттығу бойынша ұйымдастыру құжаттары:
республикалық деңгейде – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган және оны азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді;
аумақтық деңгейде – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы болып табылады және оны азаматтық қорғаныс бастығы немесе оның тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің орынбасары бекітеді;
объектілік деңгейде – ұйымдардың басшылары азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарымен келісім бойынша және ұйымның азаматтық қорғаныс бастығымен бекітіледі.

77. По запросу организации территориальными органами уполномоченного органа могут организовываться выездные занятия с работниками организаций по определенным тематикам.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Работники организаций, не отнесенных к категориям по гражданской обороне, могут проходить подготовку в организациях и учебных учреждениях уполномоченного органа и других специализированных учебных центрах на договорной основе.
Глава 5. Порядок организации учений и тренировок в сфере гражданской защиты
79. Для отработки навыков действий и закрепления полученных знаний население и специалисты в сфере гражданской защиты привлекаются на учения, тренировки и занятия в соответствии с видами учений, тренировок и занятий в сфере гражданской защиты согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
80. План проведения учений и тренировок в сфере гражданской защиты на территориальном уровне разрабатываются территориальным органом уполномоченного органа, и утверждается местным исполнительным органом по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Исполнителям, ответственным за проведение учений и тренировок в сфере гражданской защиты на территориальном уровне и в организациях необходимо представлять в территориальные органы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты информацию об их проведении с приложением копий организационных документов в течении пяти дней после окончания.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Организационные документы по учениям и тренировкам разрабатываются на:
республиканском уровне – уполномоченным органом в сфере гражданской защиты и утверждаются уполномоченным органом в сфере гражданской защиты;
территориальном уровне – территориальным органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и утверждается начальником гражданской обороны или его заместителем соответствующих административно-территориальных единиц;
объектовом уровне – руководителями организаций по согласованию с территориальными органом уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и утверждается начальником гражданской обороны организации.

Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Оқу-жаттығулар мен жаттығулардың барлық түрлері келесі мақсаттарда өткізіледі:
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың салдарын жою, олардың тыныс-тіршілігін қалпына келтіру және азаматтық қорғаныс жүргізу жөніндегі басқару органдарының, басшы құрамның, құралымдардың, ұйымдардың жұмысшылары мен қызметшілерінің жұмысында жоғары үйлесімділікке қол жеткізу;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларда адамдарды қорғау тәсілдері мен тәсілдерін жетілдіру;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және олардың салдарын жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларының және азаматтық қорғаныс жоспарларының, күштер мен құралдардың міндеттерді шешуге әзірлігінің шынайылығын тексеру;
авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізу тәсілдері мен тәсілдерін зерделеу, құралымдар мен техниканы қолданудың тиімділігін арттыру.
1-параграф. Кешенді жаттығулар
84. Кешенді оқу-жаттығулар басшы құрамды, басқару органдарын, азаматтық қорғау құралымдарын, жұмысшылар мен қызметшілерді, ұйымдардың жанында тұратын халықты даярлау нысандарының бірі болып табылады.
85. Кешенді оқу-жаттығулар өндірістің ерекшелігін, аумақтық орналасу ерекшеліктерін, жұмыстардың маусымдылығын және осы аумаққа (ұйымға) тән басқа да факторларды ескере отырып, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қаупімен және оларды жоюмен байланысты іс-шаралардың, сондай-ақ азаматтық қорғаныс іс-шараларының барлық кешенін іс жүзінде пысықтауға мүмкіндік береді.
86. Кешенді жаттығулар 3 жылда 1 рет өткізіледі:
облыстардың қалалары мен аудандарында (2 жылда 1 рет азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған облыстардың қалалары мен аудандарында);
азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған барлық ұйымдарда;
өндірісте өрт, жарылыс қауіпті, күшті әсер ететін улы заттарды, радиациялық және биологиялық қауіпті заттарды өндіретін немесе пайдаланатын объектілерде;
сыйымдылығы 600 және одан да көп аурухана төсегі бар медициналық, емдеу-сауықтыру мекемелерінде.
87. Аумақтық деңгейдегі кешенді оқу-жаттығуларға азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің аумақтық кіші жүйелерінің а заматтық қорғау құралымдарының барлық аумақтық басқару органдары, қызметтері мен командирлері, жеке құраммен, техникамен, аспаптармен және мүлікпен толық жасақталған азаматтық қорғаудың объектілік құралымдары, сондай-ақ құралымдардың құрамына кірмейтін жұмысшылар мен қызметшілер тартылады.

Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Все виды учений и тренировок проводятся в целях:
достижения высокой слаженности в работе органов управления, руководящего состава, формирований, рабочих и служащих организаций по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, восстановлению их жизнедеятельности и ведению гражданской обороны;
совершенствования приемов и способов защиты людей в чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;
проверки реальности планов действий по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и планов гражданской обороны, готовности сил и средств к решению задач;
изучения приемов и способов проведения аварийно-спасательных и неотложных работ, повышения эффективности применения формирований и техники.
Параграф 1. Комплексные учения
84. Комплексные учения являются одной из форм подготовки руководящего состава, органов управления, формирований гражданской защиты, рабочих и служащих, населения, проживающего вблизи организаций.
85. Комплексные учения дают возможность практически отработать весь комплекс мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий, а также мероприятий гражданской обороны, с учетом специфики производства, особенностей территориального размещения, сезонности работ и других факторов, присущих данной территории (организации).
86. Комплексные учения проводятся 1 раз в 3 года:
в городах и районах областей (в городах и районах областей, отнесенных к группам по гражданской обороне 1 раз в 2 года);
во всех организациях, отнесенных к категориям по гражданской обороне;
на объектах, производящих или использующих в производстве пожаро-, взрывоопасные, сильнодействующие ядовитые вещества, радиационно и биологически опасные вещества;
в медицинских, лечебно-оздоровительных учреждениях вместимостью 600 и более больничных коек.
87. На комплексные учения территориального уровня привлекаются все территориальные органы управления, службы и командиры формирований гражданской защиты территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты, объектовые формирования гражданской защиты, полностью укомплектованные личным составом, техникой, приборами и имуществом, а также рабочие и служащие, не входящие в состав формирований.

88. Объектілік деңгейдегі кешенді оқу-жаттығуларға жеке құраммен, техникамен, құралдармен және мүлікпен жасақталған Объектілік қызметтер мен азаматтық қорғау құралымдары, сондай-ақ құралымдарға кірмейтін жұмысшылар мен қызметшілер тартылады.
89. Тиісті деңгейдегі азаматтық қорғаныс бастығының шешімі негізінде кешенді жаттығуларға тиісті аумақтың халқы тартылуы мүмкін.
90. Аумақтық деңгейдегі кешенді оқу-жаттығуды дайындау және өткізу үшін: оқу-жаттығу жетекшісі, оның орынбасарлары мен көмекшілері тағайындалады, сондай-ақ оқу-жаттығу басшылығының штабы құрылады.
91. Объектілік деңгейдегі кешенді оқу-жаттығуды дайындау және өткізу үшін азаматтық қорғау құралымдары мен қауіпсіздік техникасын жарақтандыруға жауапты оқу-жаттығу басшысы тағайындалады.
92. Аумақтық деңгейдегі кешенді оқу-жаттығуларды өткізу үшін мынадай ұйымдастыру құжаттары әзірленеді:
облыс (қала) әкімінің - азаматтық қорғаныс бастығының өкімі;
кешенді оқытуды дайындаудың күнтізбелік жоспары;
кешенді оқу-жаттығу өткізу жоспары;
ілімнің мақсаты;
қамтамасыз ету түрлері бойынша жоспар.
93. Объектілік деңгейдегі кешенді оқу жаттығуды өткізу үшін мынадай ұйымдастыру құжаттары әзірленеді:
ұйым басшысының-азаматтық қорғаныс бастығының бұйрығы;
осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кешенді оқу-жаттығуды (Объектілік жаттығуды) дайындаудың күнтізбелік жоспары;
осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кешенді оқу-жаттығу өткізу жоспары;
осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кешенді оқу-жаттығу өткізу ниеті;
осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету түрлері бойынша жоспар.
94. Кешенді оқу-жаттығу аяқталғаннан кейін өткізілген іс-шаралардың сапасы және азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің кіші жүйелерінің дайындығы туралы қорытындылармен есеп жасалады (еркін нысанда).
2-параграф. Командалық-штабтық оқу-жаттығулар
95. Облыстардың, қалалардың және ауылдық аудандардың төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі командалық-штабтық оқу-жаттығулары азаматтық қорғаныс бастықтарын, азаматтық қорғау қызметтерінің бастықтарын және азаматтық қорғау құралымдары командирлерін табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға бірлесіп даярлаудың және азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шараларды орындаудың негізгі нысандарының бірі болып табылады.
96. Командалық-штабтық оқу-жаттығуларға азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің аумақтық кіші жүйелерін басқару органдары тартылады.
97. Командалық-штабтық жаттығулар жыл сайын өткізіледі. "Көктем", "Қыс", "Жер" және "Өрт" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулары шеңберінде командалық-штабтық оқу-жаттығулар өткізуге рұқсат етіледі.

88. На комплексные учения объектового уровня привлекаются объектовые службы и формирования гражданской защиты, укомплектованные личным составом, техникой, средствами и имуществом, а также рабочие и служащие, не входящие в формирования.
89. На основании решения начальника гражданской обороны соответствующего уровня на комплексные учения может привлекаться население соответствующей территории.
90. Для подготовки и проведения комплексного учения территориального уровня назначаются: руководитель учения, его заместители и помощники, а также создается штаб руководства учения.
91. Для подготовки и проведения комплексного учения объектового уровня назначаются руководитель учения, ответственные за оснащение формирований гражданской защиты и технику безопасности.
92. Для проведения комплексных учений территориального уровня разрабатываются следующие организационные документы:
распоряжение акима области (города) – начальника гражданской обороны;
календарный план подготовки комплексного учения;
план проведения комплексного учения;
замысел учения;
план по видам обеспечения.
93. Для проведения комплексного учения объектового уровня разрабатываются следующие организационные документы:
приказ руководителя организации – начальника гражданской обороны;
календарный план подготовки комплексного учения (объектовой тренировки) по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
план проведения комплексного учения по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
замысел проведения комплексного учения по форме, согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
план по видам обеспечения по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
94. По завершению комплексного учения составляется отчет с выводами о качестве проведенных мероприятиях и готовности подсистем государственной системы гражданской защиты (в произвольной форме).
Параграф 2. Командно-штабные учения
95. Командно-штабные учения областей, городов и сельских районов по ликвидации чрезвычайных ситуаций и гражданской обороне являются одной из основных форм совместной подготовки начальников гражданской обороны, начальников служб гражданской защиты и командиров формирований гражданской защиты к ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и выполнение мероприятий по гражданской обороне.
96. На командно-штабные учения привлекаются органы управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты.
97. Командно-штабные учения проводятся ежегодно. Разрешается проводить командно-штабные учения в рамках республиканских командно-штабных учений "Көктем", "Қыс", "Жер" и "Өрт".

98. Командалық-штабтық оқу-жаттығулар мемлекеттік азаматтық қорғау жүйесінің аумақтық кіші жүйелерін басқару органдарының, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою іс-қимыл жоспарларында, азаматтық қорғаныс жоспарларында көзделген барлық іс-шараларды азаматтық қорғау қызметтері мен құралымдарының пысықтауын қамтамасыз ететін кешенді тақырыптар бойынша өткізіледі.
99. Командалық-штабтық оқу-жаттығуларда оқу мәселелерін пысықтау үшін командалық-штабтық оқу-жаттығулардың тақырыбына байланысты бейбіт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайлар жағдайларына барынша жақын күрделі жағдайда жасалады. Командалық-штабтық оқу-жаттығу барысындағы жағдайдың күрделенуі күні, уақыты, орны және ықтимал оқиғалар (оқиғалар, авариялық жағдайлар) туралы Кіріспе хабарлау немесе тапсыру жолымен жүзеге асырылады.
100. Бұл ретте барлық жұмыс оқу-жаттығуларға қатысушыларды даярлауға, өкімдік және есептік құжаттаманы (тапсырмаларды орындауға бұйрықтар, хабарламалар) дұрыс ресімдеуге негізделген.
101. Командалық-штабтық оқу-жаттығуларды дайындау және өткізу үшін оқу-жаттығу жетекшісі, оның орынбасарлары тағайындалады, сондай-ақ оқу-жаттығу басшылығының штабы құрылады.
102. Командалық-штабтық оқу-жаттығуларды өткізу үшін мынадай ұйымдастыру құжаттары әзірленеді:
облыс (қала, аудан) әкімінің - азаматтық қорғаныс бастығының өкімі;
осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша командалық-штабтық оқу-жаттығуды дайындаудың күнтізбелік жоспары;
осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша командалық-штабтық оқу-жаттығуды өткізу жоспары;
осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша командалық-штабтық оқу-жаттығуды өткізу мақсаты;
осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету түрлері бойынша жоспары.
103. Командалық-штабтық оқу-жаттығу аяқталғаннан кейін өткізілген іс-шаралардың сапасы және азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің кіші жүйелерінің дайындығы туралы қорытындылармен есеп жасалады (еркін нысанда).
3-параграф. Арнайы-тактикалық оқу-жаттығулар
104. Арнайы-тактикалық оқу-жаттығулар бейбіт және соғыс уақытында тағайындалған міндеттерді орындау үшін азаматтық қорғау құрылымдарын дайындаудың негізгі және тиімді нысаны болып табылады.
105. Жыл сайын тактикалық-арнайы оқу-жаттығулар өткізіледі:
аумақтық деңгейдегі-азаматтық қорғаудың аумақтық құрылымдарымен, шұғыл ден қою жасақтарымен;
Объектілік деңгейдегі-азаматтық қорғаудың объектілік құрылымдарымен.
106. Арнайы-тактикалық оқу-жаттығуларда осы өңірге (облысқа, қалаға, объектіге) тән, басшылықтан авариялық-құтқару және шұғыл жұмыстарды жүргізуге уақтылы және негізделген шешімдер қабылдауды, әртүрлі жағдайларда құралымдардың шебер іс-қимылдарын талап ететін жағдай жасалады:
аумақтық деңгейде-тұтастай алғанда аймаққа тән;
объектілік деңгейде – объект орналасқан нақты объектіге, өндіріске, аумаққа тән.

98. Командно-штабные учения проводятся по комплексным темам, обеспечивающим отработку органами управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты, службами и формированиями гражданской защиты всех мероприятий, предусмотренных планами действий ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, планами гражданской обороны.
99. Для отработки учебных вопросов на командно-штабных учениях создается сложная обстановка, максимально приближенная к условиям чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени, в зависимости от темы командно-штабных учений. Усложнение обстановки в ходе командно-штабных учений осуществляется путем объявления или вручения вводных, содержащих о дате, времени, месте и возможных событиях (происшествиях, аварийных ситуациях).
100. При этом вся работа основана на подготовку участников учений правильно оформлять распорядительную и отчетную документацию (приказы на выполнение задач, донесения).
101. Для подготовки и проведения командно-штабных учений назначаются руководитель учения, его заместители, а также создается штаб руководства учения.
102. Для проведения командно-штабных учений разрабатываются следующие организационные документы:
распоряжение акима области (города, района) – начальника гражданской обороны;
календарный план подготовки командно-штабного учения по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
план проведения командно-штабного учения по форме, согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
замысел проведения командно-штабного учения по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
план по видам обеспечения по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
103. По завершению командно-штабного учения составляется отчет с выводами о качестве проведенных мероприятиях и готовности подсистем государственной системы гражданской защиты (в произвольной форме).
Параграф 3. Тактико-специальные учения
104. Тактико-специальные учения являются основной и наиболее эффективной формой подготовки формирований гражданской защиты для выполнения задач по предназначению в мирное и военное время.
105. Тактико-специальные учения проводятся ежегодно:
территориального уровня – с территориальными формированиями гражданской защиты, отряды экстренного реагирования;
объектового уровня – с объектовыми формированиями гражданской защиты.
106. На тактико-специальных учениях создается обстановка, характерная для данного региона (области, города, объекта), требующая от руководства принятия своевременных и обоснованных решений на проведение аварийно-спасательных и неотложных работ, умелых действий формирований в различных условиях:
на территориальном уровне – характерная для региона в целом;
на объектовом уровне – характерная для конкретного объекта, производства, территории на котором расположен объект.

107. Азаматтық қорғаудың аумақтық және объектілік құралымдары бар Арнайы-тактикалық оқу-жаттығулардың басшысы болып азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы немесе азаматтық қорғау құралымының командирі, ал азаматтық қорғау қызметтерінің құралымдарымен азаматтық қорғау құралымы тікелей бағынатын азаматтық қорғау қызметінің тиісті бастығы немесе осы азаматтық қорғау құралымының командирі тағайындалады.
108. Аумақтық деңгейде арнайы-тактикалық оқу-жаттығуды дайындау және өткізу үшін оқу-жаттығу жетекшісі, оның орынбасарлары тағайындалады, сондай-ақ оқу-жаттығу басшылығының штабы құрылады.
109. Объектілік деңгейде арнайы-тактикалық оқу-жаттығуды дайындау және өткізу үшін оқу-жаттығу барысында жоспарланған іс-шараларды өткізуге жауапты оқу-жаттығу басшысы тағайындалады (қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама үшін, қажетті мүлікпен жарақтандыру үшін).
110. Азаматтық қорғау құралымдары бар арнайы-тактикалық оқу-жаттығулардың басшысы болып тағайындалады:
аумақтық деңгейде әкімшілік-аумақтық бірлік әкімінің орынбасары;
объектілік деңгейде жедел штабтың тиісті бастығы тағайындалады.
111. Аумақтық және объектілік деңгейде арнайы-тактикалық оқу-жаттығулар өткізу үшін келесі ұйымдастырушыдлық құжаттары әзірленеді:
облыс (қала, аудан) әкімінің – азаматтық қорғаныс бастығының (ұйым басшысының бұйрығы) тактикалық-арнайы оқу-жаттығуды дайындау және өткізу туралы өкімі;
осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тактикалық-арнайы оқу-жаттығуды дайындаудың күнтізбелік жоспары;
осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тактикалық-арнайы оқу-жаттығу өткізу жоспары;
осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тактикалық-арнайы оқу-жаттығу өткізу мақсаты;
осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету түрлері бойынша жоспары.
112. Арнайы-тактикалық оқу-жаттығу аяқталғаннан кейін өткізілген іс-шаралар туралы қорытындылармен есеп жасалады (еркін нысанда).
4-параграф. Авариялық жағдайлар мен оқыс оқиғалар бойынша жаттығулар
113. Авариялық жағдайлар мен оқыс оқиғалар бойынша жаттығулар радиациялық, химиялық, биологиялық (бактериологиялық) ықтимал зақымдау аймағында орналасқан ұйымдардың қызметкерлерімен, студенттермен, білім беру ұйымдарының оқушыларымен, педагогтарымен, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының тәрбиешілерімен, балаларымен және қызмет көрсетуші персоналмен өткізіледі.
114. Авариялық жағдайлар мен инциденттер бойынша жаттығулар тоқсан сайын өткізіледі.
115. Авариялық жағдайлар мен инциденттер бойынша жаттығулар өткізу үшін мынадай ұйымдастыру құжаттары әзірленеді:
ұйым басшысының-азаматтық қорғаныс бастығының авариялық жағдайлар мен инциденттер бойынша жаттығуды дайындау және өткізу туралы бұйрығы;
осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авариялық жағдайлар мен инциденттер бойынша жаттығу дайындау және өткізу жоспары.

107. Руководителем тактико-специальных учений с территориальными и объектовыми формированиями гражданской защиты назначается соответствующий начальник гражданской обороны или командир формирования гражданской защиты, а с формированиями служб гражданской защиты соответствующий начальник службы гражданской защиты, которому непосредственно подчинено формирование гражданской защиты, или командир этого формирования гражданской защиты.
108. Для подготовки и проведения тактико-специального учения на территориальном уровне назначаются руководитель учения, его заместители, а также создается штаб руководства учения.
109. Для подготовки и проведения тактико-специального учения на объектовом уровне назначается руководитель учения, ответственный за проведение мероприятий, запланированных в ходе учения (за инструктаж по технике безопасности, за оснащение необходимым имуществом).
110. Руководителем тактико-специальных учений с формированиями гражданской защиты назначаются на:
территориальном уровне заместитель акима административно-территориальной единицы;
объектовом уровне назначается соответствующий начальник оперативного штаба.
111. Для проведения тактико-специальных учений на территориальном и объектовом уровне разрабатываются следующие организационные документы:
распоряжение акима области (города, района) – начальника гражданской обороны (приказ руководителя организации) о подготовке и проведении тактико-специального учения;
календарный план подготовки тактико-специального учения по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
план проведения тактико-специального учения по форме, согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
замысел проведения тактико-специального учения по форме, согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
план по видам обеспечения по форме, согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
112. По завершению тактико-специального учения составляется отчет с выводами о проведенных мероприятиях (в произвольной форме).
Параграф 4. Тренировки по аварийным ситуациям и инцидентам
113. Тренировки по аварийным ситуациям и инцидентам проводятся с сотрудниками организаций, студентами, обучающимися, педагогами организаций образования, воспитателями, детьми и обслуживающим персоналом в организациях дошкольного воспитания и обучения в расположенных в границах зон возможного радиационного, химического, бактериологического (биологического) загрязнения (заражения).
114. Тренировки по аварийным ситуациям и инцидентам проводятся ежеквартально.
115. Для проведения тренировки по аварийным ситуациям и инцидентам, разрабатываются следующие организационные документы:
приказ руководителя организации – начальника гражданской обороны о подготовке и проведении тренировки по аварийным ситуациям и инцидентам;
план подготовки и проведения тренировки по аварийным ситуациям и инцидентам по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам;

116. Авариялық жағдайлар мен инциденттер бойынша жаттығу аяқталғаннан кейін өткізілген іс-шаралар туралы қорытындылармен есеп жасалады (еркін нысанда).
5-параграф. Объектілік жаттығулар
117. Төтенше жағдайлар кезінде ықтимал жағдайдың кіріспе элементтерін пысықтау бойынша обьектілік жаттығулар (бұдан әрі – обьектілік жаттығу) бұл ұйымдастырылуы бойынша оңайлатылған, орындалған іс-шаралар көлемі және кешенді оқу-жаттығуларды жүргізу уақыты бойынша қысқартылған оқу жаттығу.
118. Объектілік жаттығулар саны 300 адамнан кем азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылмаған ұйымдарда, жоғары және орта арнаулы оқу орындарында, сыйымдылығы 600 төсектен кем медициналық емдеу-сауықтыру мекемелерінде – үш жылда 1 рет кезеңділікпен өткізіледі.
119. Объектілік жаттығуды өткізу үшін келесі ұйымдастырушылық құжаттары әзірленеді:
ұйым басшысының – азаматтық қорғаныс бастығының объектілік жаттығуды дайындау және өткізу туралы бұйрығы;
осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік жаттығуды дайындаудың күнтізбелік жоспары;
осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша объектілік жаттығуды өткізу жоспары.
120. Объектілік жаттығу аяқталғаннан кейін өткізілген іс-шаралар туралы қорытындылармен есеп жасалады (еркін нысанда).
6-параграф. Сейсмикалық жаттығулар
121. Сейсмикалық жаттығулар сейсмикалық қауіпті өңірлерде орналасқан ұйымдардың қызметкерлерімен, студенттермен, білім беру ұйымдарының оқушыларымен, педагогтарымен, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының тәрбиешілерімен, балаларымен және қызмет көрсетуші персоналмен өткізіледі.
122. Сейсмикалық жаттығулар тоқсан сайын өткізіледі. Сейсмикалық жаттығуларды арнайы-тактикалық жаттығулармен біріктіруге рұқсат етіледі.
123. Сейсмикалық жаттығуларды дайындау және өткізу үшін жаттығу жетекшісі, оның орынбасарлары тағайындалады, сондай-ақ жаттығу басшылығының штабы құрылады.
124. Сейсмикалық жаттығуларды жүргізу үшін келесі ұйымдастыру құжаттары әзірленеді:
ұйым басшысының-азаматтық қорғаныс бастығының бұйрығы жалпы сейсмикалық жаттығуды дайындау және өткізу туралы;
осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы сейсмикалық жаттығуды дайындау және өткізу жоспары.
7-параграф. Селге қарсы жаттығулар
125. Селге қарсы жаттығулар сел қауіпті өңірлерде орналасқан ұйымдардың қызметкерлерімен, студенттермен, білім беру ұйымдарының оқушыларымен, педагогтарымен, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту ұйымдарының тәрбиешілерімен, балаларымен және қызмет көрсетуші персоналмен өткізіледі.
126. Селге қарсы жаттығулар өткізу кезінде, сондай-ақ көшкін қауіпі бар өңірлеріндегі көшкіндерден қорғау жөніндегі іс-шараларды қарастыру қажет.

116. По завершению тренировки по аварийным ситуациям и инцидентам составляется отчет с выводами о проведенных мероприятиях (в произвольной форме).
Параграф 5. Объектовые тренировки
117. Объектовая тренировка по отработке элементов вводных возможной обстановки в случае чрезвычайных ситуаций (далее – объектовая тренировка) это упрощенное по организации, сокращенное по объему выполненных мероприятий и времени проведения комплексных учений.
118. Объектовые тренировки проводятся в организациях, не отнесенных к категориям по гражданской обороне с численностью, работающих менее 300 человек, в высших и средних специальных учебных заведениях, в медицинских лечебно-оздоровительных учреждениях емкостью менее 600 коек – с периодичностью 1 раз в три года.
119. Для проведения объектовой тренировки разрабатываются следующие организационные документы:
приказ руководителя организации – начальника гражданской обороны о подготовке и проведении объектовой тренировки;
календарный план подготовки объектовой тренировки по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
план проведения объектовой тренировки по форме, согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
120. По завершению объектовой тренировки составляется отчет с выводами о проведенных мероприятиях (в произвольной форме).
Параграф 6. Сейсмотренировки
121. Сейсмотренировки проводятся с сотрудниками организаций, студентами, обучающимися, педагогами организаций образования, воспитателями, детьми и обслуживающим персоналом в организациях дошкольного воспитания и обучения, расположенными в сейсмоопасных регионах.
122. Сейсмотренировки проводятся ежеквартально. Разрешается объединять сейсмотренировки с тактико-специальными учениями.
123. Для подготовки и проведения сейсмотренировки назначаются руководитель тренировки, его заместители, а также создается штаб руководства тренировки.
124. Для проведения сейсмотренировки разрабатываются следующие организационные документы:
приказ руководителя организации – начальника гражданской обороны о подготовке и проведении общей сейсмотренировки;
план подготовки и проведения общей сейсмотренировки по форме, согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
Параграф 7. Селетренировки
125. Селетренировки проводятся с сотрудниками организаций, студентами, обучающимися и педагогами организаций образования, воспитателями, детьми и обслуживающим персоналом в организациях дошкольного воспитания и обучения, расположенными в селеопасных регионах.
126. При проведении селетренировки, также необходимо рассматривать мероприятия по защите от оползней в оползнеопасных регионах.

127. Селге қарсы жаттығулар сел қаупі бар кезең басталғанға дейін жылына бір рет өткізіледі. Селге қарсы жаттығулар арнайы-тактикалық оқу-жаттығуларымен біріктіруге рұқсат етіледі.
128. Селге қарсы жаттығулар дайындау және өткізу үшін жаттығу жетекшісі, оның орынбасарлары тағайындалады, сондай-ақ жаттығу басшылығының штабы құрылады.
129. Селге қарсы жаттығуларды өткізу үшін келесі ұйымдастырушылық құжаттарды әзірленеді:
қала (аудан) әкімінің – азаматтық қорғаныс бастығының өкімі;
осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша селге қарсы жаттығуларды дайындау мен өткізудің күнтізбелік жоспары.
8-параграф. Өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығулар
130. Өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығулар ұйымдардың қызметкерлерімен, студенттермен, білім беру ұйымдарының білім алушыларымен және оқытушыларымен, тәрбиешілермен, балалармен және мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарындағы қызмет көрсетуші персоналмен жүргізіледі.
131. Өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығулар тоқсан сайын жүргізіледі.
132. Өрт жағдайындағы эвакуациялық жаттығуларды сейсмикалық қауіпті өңірлердегі сейсмикалық жаттығулармен және сел қауіпті өңірлердегі сел жаттығуларымен біріктіруге рұқсат етіледі..
133. Өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығуларды дайындау және өткізу үшін оқу-жаттығу жетекшісі, оның орынбасарлары тағайындалады, сондай-ақ оқу-жаттығу басшылығының штабы құрылады.
134. Өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығуларды жүргізу үшін келесі ұйымдастырушылық құжаттар әзірленеді:
ұйым басшысының – азаматтық қорғаныс бастығының бұйрығы;
қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығуларды дайындау және өткізу жоспары 35 осы Қағидаларға;
оқу-жаттығудың түпкі ойы қосымшаға сәйкес нысан бойынша 36 осы Қағидаларға;
осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығуды дайындау және өткізу жоспары.
9-параграф. Азаматтық қорғауды бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру жөніндегі штабтық жаттығулар
135. Азаматтық қорғауды бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру жөніндегі штабтық жаттығулар азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдармен өткізіледі.
136. Азаматтық қорғауды бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру бойынша штабтық жаттығулар екі жылда бір рет өткізіледі. Ұйымдар өткізетін штабтық жаттығуларды "Қорғау" республикалық штабтық жаттығуларымен біріктіруге рұқсат етіледі.
137. Азаматтық қорғауды бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру бойынша штабтық жаттығу өткізу үшін мынадай ұйымдастыру құжаттары әзірленеді:
ұйым басшысының – азаматтық қорғаныс бастығының оқу-жаттығуды дайындау және өткізу туралы бұйрығы;
осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша штабтық жаттығуды дайындаудың күнтізбелік жоспары;
осы Қағидаларға 30 қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткізу жоспары штабтық жаттығулар;
осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша штабтық жаттығу өткізу мақсаты;
осы Қағидаларға 32 қосымшаға сәйкес нысан бойынша қамтамасыз ету түрлері бойынша жоспар.
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
1-қосымшасы
"Бекітемін"
облысының (қаласының) әкімі -
азаматтық қорғаныс бастығы
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
_________________________
(қолы)
"____" ___________20___ж.
_____________ облысы (қала) Төтенше жағдайлар департаментінің 2024 жылға арналған азаматтық қорғау саласындағы насихаттау жоспары
№ п/п
іс-шаралар
Жауапты орындаушы
Өткізу мерзімі
Аяқтау нысаны

127. Селетренировки проводятся один раз в год перед началом селеопасного периода. Разрешается объединять селетренировки с тактико-специальными учениями.
128. Для подготовки и проведения селетренировки назначаются руководитель тренировки, его заместители, а также создается штаб руководства тренировки.
129. Для проведения селетренировки разрабатываются следующие организационные документы:
распоряжение акима города (района) – начальника гражданской обороны;
календарный план подготовки и проведения селетренировки по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
Параграф 8. Эвакуационные тренировки в случае пожара
130. Эвакуационные тренировки в случае пожара проводятся с сотрудниками организаций, студентами, обучающимися и педагогами организаций образования, воспитателями, детьми и обслуживающим персоналом в организациях дошкольного воспитания и обучения.
131. Эвакуационные тренировки в случае пожара проводятся ежеквартально.
132. Разрешается объединять эвакуационные тренировки в случае пожара с сейсмотренировками в сейсмоопасных регионах и с селетренировками в селеопасных регионах.
133. Для подготовки и проведения эвакуационные тренировки в случае пожара назначаются руководитель тренировки, его заместители, а также создается штаб руководства тренировки.
134. Для проведения эвакуационных тренировок в случае пожара разрабатываются следующие организационные документы:
приказ руководителя организации образования – начальника гражданской обороны;
план подготовки и проведения эвакуационной тренировки в случае пожара по форме, согласно приложению 28 к настоящим Правилам.
Параграф 9. Штабные тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение
135. Штабные тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение проводятся с организациями, отнесенные к категориям по гражданской обороне.
136. Штабные тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение проводятся один раз в два года. Разрешается объединять штабные тренировки, проводимые организациями с республиканской штабной тренировкой "Қорғау".
137. Для проведения штабной тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение разрабатываются следующие организационные документы:
приказ руководителя организации – начальника гражданской обороны о подготовке и проведении тренировки;
календарный план подготовки штабной тренировки по форме, согласно приложению 29 к настоящим Правилам;
план проведения штабной тренировки по форме, согласно приложению 30 к настоящим Правилам;
план по видам обеспечения по форме, согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Аким ____________________
области (города)
- начальник Гражданской
обороны _________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
________________________
(подпись)
"____" ___________20___г.
План пропаганды в сфере гражданской защиты
Департамента по чрезвычайным ситуациям _____________ области (города) на 20__г.
№ п/п
Мероприятие
Ответственный исполнитель
Сроки проведения
Форма завершения

1. Ауызша насихат
2. Баспа насихаты
3. Көрнекі насихат
4. Бұқаралық ақпарат құралдарында насихаттау
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
2-қосымшасы
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ұйымдары мен оқу орындарында оқытуға жататын лауазымды адамдардың және оқыту мерзімділігінің ТІЗБЕСІ
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім алушылардың санаттары
Оқыту кезеңділігі
1
2
3
1.
Орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар:
Бірінші басшылардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі комиссиялардың төрағалары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
эвакуациялық комиссиялардың төрағалары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
департаменттердің директорлары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
басқармалардың басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
бөлім басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
құрылымдық бөлімшелердің мамандары (қызметкерлер)
3 жылда 1 рет
2.
Жергілікті атқарушы органдар және өкілді органдар:
қалалардың, аудандардың әкімдері, әкімдер аппараттарының басшылары
3 жылда 1 рет
төтенше жағдайлардың (облыстардың, қалалар мен аудандардың) алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссиялардың төрағалары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
эвакуациялық (эвакуациялық-қабылдау) комиссиялардың (облыстардың, қалалар мен аудандардың) төрағалары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
басқармалардың басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
бөлім басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
құрылымдық бөлімшелердің мамандары (қызметкерлер)
3 жылда 1 рет
азаматтық қорғау қызметтерінің (облыстардың, қалалар мен аудандардың) бастықтары және олардың орынбасарлары
3 жылда 1 рет
азаматтық қорғау қызметтерінің мамандары (облыстардың, қалалар мен аудандардың)
3 жылда 1 рет
жұмылдыру дайындығы бөлімшелерінің басшылары, олардың орынбасарлары мен мамандары
3 жылда 1 рет
мәслихаттардың басшылары мен мамандары
3 жылда 1 рет
3.
Білім беру ұйымдарының және бұқаралық ақпарат құралдарының басшылары
5 жылда 1 рет
4.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган:
азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының, аумақтық органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының, аумақтық органдарының, ведомстволық бағынысты ұйымдарының мамандары
3 жылда 1 рет
Ескертпе:

1. Устная пропаганда
2. Печатная пропаганда
3. Наглядная пропаганда
4. Пропаганда в средствах массовой информации
Приложение 2
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
ПЕРЕЧЕНЬ
должностных лиц, подлежащих обучению в организациях и учебных заведениях
уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и периодичности обучения
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категории обучаемых
Периодичности обучения
1
2
3
1.
Центральные исполнительные органы, государственные органы непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан:
заместители первых руководителей
1 раз в 5 лет
председатели комиссий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций и их заместители
1 раз в 3 года
председатели эвакуационных комиссий и их заместители
1 раз в 3 года
директора департаментов и их заместители
1 раз в 5 лет
руководители управлений и их заместители
1 раз в 5 лет
руководители отделов и их заместители
1 раз в 5 лет
специалисты структурных подразделений (работники)
1 раз в 3 года
2.
Местные исполнительные и представительные органы:
акимы городов, районов, руководители аппаратов акимов
1 раз в 3 года
председатели комиссий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций (областей, городов и районов) и их заместители
1 раз в 3 года
председатели эвакуационных (эвакоприемных) комиссий (областей, городов и районов) и их заместители
1 раз в 3 года
руководители управлений и их заместители
1 раз в 5 лет
руководители отделов и их заместители
1 раз в 5 лет
специалисты структурных подразделений (работники)
1 раз в 3 года
начальники служб гражданской защиты (областей, городов и районов) и их заместители
1 раз в 3 года
специалисты служб гражданской защиты (областей, городов и районов)
1 раз в 3 года
руководители подразделений по мобилизационной подготовке, их заместители и специалисты
1 раз в 3 года
руководители и специалисты маслихатов
1 раз в 3 года
3.
Руководители организаций образования и средств массовой информации
1 раз в 5 лет
4.
Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты:
руководители структурных подразделений, ведомств, территориальных органов, подведомственных организаций уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и их заместители
1 раз в 5 лет
специалисты структурных подразделений, ведомств, территориальных органов, подведомственных организаций уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
1 раз в 3 года
Примечание:

1. Лауазымдық нұсқаулықтарына азаматтық қорғаныс саласындағы міндеттерді шешу кіретін лауазымға жаңадан тағайындалған адамдардың біліктілігін арттыру жұмыстың бірінші жылы ішінде жүзеге асырылады.
2. Оқудан өткен тыңдаушыларға бірыңғай үлгідегі сертификаттар беріледі.
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
3-қосымшасы
"Бекітемін"
__________ облысының
(қаласының) әкімі -
азаматтық қорғаныс бастығы
___________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"____" ___________20___ж.
20__ жылға ________ облысының (қаласының) Төтенше жағдайлар департаментінде Азаматтық қорғаныс саласында оқуға тыңдаушылар топтарының санаттарын қабылдау жоспары
Атауы санаттар білім алушылардың
Көлем дайындық
Күні өткізу мерзімдері сабақтардың
Тыңдаушылар саны (облыстың қалалары мен аудандары бойынша)
Барлығы
қала
қала
ау-дан
ау-дан
ау-дан
ау-дан
ау-дан
ау-дан
ау-дан
ау- дан
Стационарлық әдіс-пен
Көшпелі әдіс-пен
1.
2.
Бастық Департаментінің
бойынша төтенше жағдайларға жағдайларға
_________ облыстың (қалалар)
_______________ ____________ _______________________
(атағы)             (қолы)       Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
4-қосымшасы
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарында оқытылатын тыңдаушылардың тізімі және оқу жиілігі

1. Для лиц, вновь назначенных на должность, в должностные инструкции которых входит решение задач в сфере гражданской обороны, повышение квалификации осуществляется в течение первого года работы.
2. Слушателям, прошедшим обучение, выдаются сертификаты единого образца.
Приложение 3
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Аким ____________________
области (города) –начальник
Гражданской обороны
__________________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
___________________________
(подпись)
"____" ___________20___г.
Форма
План комплектования категорий групп слушателями для обучения
в сфере гражданской защиты в Департаменте по чрезвычайным ситуациям
______________ области (города) на 20__г.
Наименование категорий обучаемых
Объем подготовки
Дата проведения занятий
Количество слушателей (по городам и районам области)
Всего
город
город
район
район
район
район
район
район
район
район
Стационарным методом
Выездным методом
1.
2.
Начальник Департамента
по чрезвычайным ситуациям
_________ области (города)
____________________ ___________ _______
(звание) (подпись) Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Перечень слушателей, подлежащих обучению в территориальных органах
уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и периодичности обучения

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Білім алушылардың санаттары
Оқыту кезеңділігі
1
2
3
1.
Қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері
5 жылда 1 рет
2.
Қалалардың, аудандардың (қалалық және ауылдық) төтенше жағдайлар жөніндегі комиссия мүшелері
3 жылда 1 рет
3.
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыстардың, қалалардың эвакуациялық органдарының қызметкерлері
3 жылда 1 рет
4.
Қалалық, аудандық эвакуациялық, эвакуациялық қабылдау комиссиялардың мүшелері
5 жылда 1 рет
5.
Қалалық, аудандық және ауылдық әкімдіктердің лауазымды тұлғалары
5 жылда 1 рет
6.
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері
3 жылда 1 рет
7.
Ұйымдардың, кәсіпорындардың, оқу орындарының басшылары және олардың орынбасарлары
5 жылда 1 рет
8.
Азаматтық қорғаныс мәселелерімен айналысатын ұйымдардың, кәсіпорындардың және оқу орындарының мамандары (қызметкерлері)
3 жылда 1 рет
9.
Азаматтық қорғау қызметтерінің мамандары
3 жылда 1 рет
11.
Азаматтық қорғау құралымдарының командирлері (отрядтар, командалар, звенолар мен бекеттер)
3 жылда 1 рет
12.
"Дене шынықтыру", "Алғашқы әскери дайындық" және "Тіршілік қауіпсіздігі негіздері" пәндері бойынша оқу орындарының оқытушылары
2 жылда 1 рет
13.
Мектепке дейінгі мекемелерінің меңгерушілері мен тәрбиешілері
3 жылда 1 рет
14.
Барлық үлгідегі жалпы білім беретін мектептердің бастауыш сыныптардың сынып жетекшілері
5 жылда 1 рет
15.
Азаматтық қорғау құралымдарына кірмейтін жұмысшылары мен қызметшілермен жұмыс топтарының жетекшілері
3 жылда 1 рет
16.
Еңбек және демалыс сауықтыру лагерьлерінің жұмыскерлері
жыл сайын
17.
Волонтерлік ұйымдардың (топтардың) басшылары мен үйлестірушілері
2 жылда 1 рет
18.
Қауіпті өндірістік объектілердің басшылары
3 жылда 1 рет
19.
Қауіпті өндірістік объектілердің мамандары
3 жылда 1 рет
20.
Мүгедектігі бар адамдарға қызмет көрсететін медициналық-әлеуметтік мекемелердің қызметкері
3 жылда 1 рет
Ескертпе:

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Категорий обучаемых
Периодичности обучения
1
2
3
1.
Акимы районов в городе, городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
1 раз в 5 лет
2.
Члены комиссии по чрезвычайным ситуациям городов, районов (городских и сельских)
1 раз в 3года
3.
Работники эвакуационных органов областей, городов Республиканского значения и столицы
1 раз в 3года
4.
Члены городских, районных эвакуационных, эвакоприемных комиссий
1 раз в 5 лет
5.
Должностные лица городских, районных и сельских акиматов
1 раз в 5 лет
6.
Руководители и работники организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне
1 раз в 3года
7.
Руководители организаций, предприятий, учебных заведений и их заместители
1 раз в 5 лет
8.
Специалисты (работники) организаций, предприятий и учебных заведений, занимающихся вопросами гражданской обороны
1 раз в 3года
9.
Специалисты служб гражданской защиты
1 раз в 3года
11.
Командиры формирований гражданской защиты (отрядов, команд, звеньев и постов)
1 раз в 3 года
12.
Преподаватели учебных заведений по дисциплинам "Физическая культура", "Начальная военная подготовка" и "Основы безопасности жизнедеятельности"
1 раз в 2 года
13.
Заведующие и воспитатели дошкольных учреждений
1 раз в 3 года
14.
Классные руководители начальных классов общеобразовательных школ всех типов
1 раз в 5 лет
15.
Руководители групп занятий с рабочими и служащими, не входящими в формирования гражданской защиты
1 раз в 3 года
16.
Работники оздоровительных лагерей труда и отдыха
ежегодно
17.
Руководители и координаторы волонтерских организаций (групп)
1 раз в 2 года
18.
Руководители опасных производственных объектов
1 раз в 3 года
19.
Специалисты опасных производственных объектов
1 раз в 3 года
20.
Работник медико-социальных учреждений, оказывающих услуги лицам с инвалидностью
1 раз в 3 года
Примечание:

1. Лауазымдық нұсқаулықтарына азаматтық қорғаныс саласындағы міндеттерді шешу кіретін лауазымға жаңадан тағайындалған адамдардың біліктілігін арттыру жұмыстың бірінші жылы ішінде жүзеге асырылады.
2. Оқудан өткен тыңдаушыларға бірыңғай үлгідегі сертификаттар беріледі.
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
5-қосымшасы
"Бекітемін"
Департамент Бастығы
төтенше жағдайлар бойынша
_______ облыстың (қаланың)
___________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
___________________ (қолы)
"___" ___________ 20__ж.
Азаматтық қорғау бойынша сабақтарды
өткізу кестесі __________________
(санат білім алушылардың)
Күні
Уақыт
Атауы тақырыптар
Түрі сабақтар
Орын өткізу мерзімдері
Оқытушының Т.А.Ә, (болған жағдайда)
Белгі о өткізу сабақтар
1
2
3
4
5
6
7
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
6-қосымшасы
Нысан
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің _________________________ Төтенше жағдайлар департаменті
Тыңдаушыларды азаматтық қорғау саласында оқытуды есепке алу және сертификаттарды беру №___ журналы
Басталуы: "__"____________20__ж.
Соңы: "__"_______________20__ж.
Саны парақтарды: ______________
Мерзім сақтау: _________________
№ р/с
Т.А.Ә.
Қала, аудан
Орын жұмыстар
Лауазымы
Кезең оқытудың
№ сертификаттың
Күні беру
Қол қою алғаннан кейін сертификаттың
Ескертпе
дб
сс
ср
бс
жм
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
7-қосымшасы
Нысан
_________________________________________ (атауы ұйымдар)
"БЕКІТЕМІН"
Басшы ________________
(ұйымның атауы)
_________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"__" _________ 20__ж.
20__ жылға өткізілген сабақтардың есебі
___________________________________
(топтың нөмірі, атауы)
ЖУРНАЛЫ
Топ жетекшісі ______________ _________       ________________________
(лауазымы)             (қолы)       Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Күні және нөмірлер тақырыптар
Атауы тақырыптар
Саны сағат
Күні келушілердің
Қолы басшының сабақтар
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
8-қосымшасы
Нысан
АНЫҚТАМА азаматтық қорғау саласында оқудан өткені туралы
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Берілді _______________________________________________________.
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ұйымның атауы, лауазымы)
____ сағат көлемінде оқу курсынан өткені туралы.
Басшы _______________________ М/О _________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) ұйымның атауы) (қолы, күні)
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
9-қосымшасы
Азаматтық қорғау саласындағы оқу-жаттығулардың, жаттығулардың және сабақтардың түрлері

1. Для лиц, вновь назначенных на должность, в должностные инструкции которых входит решение задач в сфере гражданской обороны, повышение квалификации осуществляется в течение первого года работы.
2. Слушателям, прошедшим обучение, выдаются сертификаты единого образца.
Приложение 5
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Начальник Департамента
по чрезвычайным ситуациям
_________________________
области (города)
_________________________
Ф.И.О
(при его наличии)
________________________
(подпись)
"___" ___________ 20__г.
Форма
Расписание проведения занятий по гражданской защите с __________________
(категория обучаемых)
Дата
Время
Наименование тем
Вид занятия
Место проведения
Ф.И.О (при его наличии) преподавателя
Отметка о проведении занятия
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 6
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Форма
Департамент по чрезвычайным ситуациям _________________________
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан Журнал учета обучения слушателей в сфере гражданской защиты и выдачи сертификатов №___
Начало:
"__" ____________ 20__ г.
Конец:
"__" ____________ 20__ г.
Количество листов: ___________
Срок хранения: ______________
№ п/п
Ф.И.О.
Город, район
Место работы
Должность
Период обучения
№ сертификата
Дата выдачи
Подпись в получении сертификата
Примечание
пн
вт
ср
чт
пт
Приложение 7
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Форма
_________________________________________
(наименование организации)
"УТВЕРЖДАЮ"
Руководитель
_________________________
(наименование организации)
_________________________
Ф.И.О
(при его наличии)
_________________________
(подпись)
"__" _________ 20__г.
ЖУРНАЛ
учета проведенных занятий на 20__г.
___________________________________
(номер, наименование группы)
Руководитель группы ______________ _________ ________________
(должность) (подпись) Ф.И.О.(при его наличии)
Ф.И.О.
(при его наличии)
Дата и номера тем
Наименование темы
Количество часов
Дата посещаемости
Подпись руководителя занятия
Приложение 8
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Форма
СПРАВКА
о прохождении обучения в сфере гражданской защиты
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Выдана ___________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии) наименование организации, должность)
о том, что прошел курс обучения в количестве _____ часов.
Руководитель ________________________________ М/П _________
Ф.И.О. (при его наличии) наименование организации) (подпись, дата)
Приложение 9
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
Виды учений, тренировок и занятий в сфере гражданской защиты

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 19.08.2025 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ п/п
Іс-шара, тақырып
Білім алушылар құрамы
Өткізу кезеңі
Жауапты орындаушылар
Ескертпе
1. Республикалық деңгейде
1.
"Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау жүйесін бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру" тақырыбы бойынша "Қорғау" республикалық штабтық жаттығуы
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ)
2.
"Көктемгі кезеңдегі су тасқыны жағдайының қолайсыз дамуы кезінде төтенше жағдайларды жою кезінде құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды дайындау және жүргізу" тақырыбы бойынша "Көктем" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығуы
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
ТЖМ
3.
"Қысқы кезеңдегі төтенше жағдайларды жою кезінде құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды дайындау және жүргізу" тақырыбы бойынша "Қыс" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығуы
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
ТЖМ
4.
Қазақстанда болуы мүмкін жойқын жер сілкінісінің салдарын жою кезіндегі іс-қимылдар бойынша "Жер" республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығуы
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
3 жылда 1 рет
ТЖМ
5.
"Зымран" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығу
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
2 жылда 1 рет
ТЖМ
6.
"Теңіз" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығу
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар
Жыл сайын
ТЖМ
7.
"Өрт" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығу
Орталық және жергілікті атқарушы органдар, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар; республикалық азаматтық қорғау қызметтері; ұйымдар

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 19.08.2025 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Мероприятие, тема
Состав обучаемых
Период проведения
Ответственные исполнители
Примечание
1. На республиканском уровне
1.
Республиканская штабная тренировка "Қорғау" по теме: "Перевод системы гражданской защиты Республики Казахстан с мирного на военное положение"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации, государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС)
2.
Республиканские командно-штабные учения "Көктем" по теме: "Подготовка и ведение спасательных и других неотложных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций при неблагоприятном развитии паводковой обстановки весеннего периода"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
МЧС
3.
Республиканские командно-штабные учения "Қыс" по теме: "Подготовка и ведение спасательных и других неотложных работ при ликвидации чрезвычайных ситуаций зимнего периода"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
МЧС
4.
Республиканские командно-штабные учения "Жер" по действиям при ликвидации последствий возможного разрушительного землетрясения в Казахстане
Центральные и местные исполнительные органы, государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; их подведомственные организации; республиканские службы гражданской защиты; организации
1 раз в 3 года
МЧС
5.
Республиканское командно-штабное учение "Зымран"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
1 раз в 2 года
МЧС
6.
Республиканское командно-штабное учение "Теңіз"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации
Ежегодно
МЧС
7.
Республиканское командно-штабное учение "Өрт"
Центральные и местные исполнительные органы, их подведомственные организации; государственные органы непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; республиканские службы гражданской защиты; организации

3 жылда 1 рет
ТЖМ
2. Аумақтық деңгейде
8.
Аумақтың азаматтық қорғаныс бастығы айқындайтын тақырыптар бойынша кешенді оқу-жаттығулар (облыстарда, қалаларда және ауылдық жерлерде)
Азаматтық қорғаныс бастығы, төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі комиссияның мүшелері, азаматтық қорғаныс қызметі, азаматтық қорғаныс құралымдары, ұйымдар, эвакуациялық органдар, тұрғындар
3 жылда 1 рет
(2 жылда 1 рет
санатталған қалаларда және аудандарда)
Республикалық маңызы бар қаланың астананың және облыстардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары
9.
Облыстардың, қалалардың және ауылдық аудандардың төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс туралы командалық-штабтық оқу-жаттығулары
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің аумақтық ішкі жүйелерінің басқару органдары
Жыл сайын
Республикалық маңызы бар қаланың астананың және облыстардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары
"Көктем", "Қыс", "Жер" және "Өрт" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі
10.
Жер сілкінісі туындағанжағдайдағы тұрғындардың, басқару органдарының, азаматтық қорғау бөлімшелерінің іс-әрекеттері бойынша штабтық (штабтық) жаттығулар
Азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің аумақтық ішкі жүйелерінің басқару органдары, эвакуациялық органдар, азаматтық қорғаныс құралымдары
Жыл сайын
Сейсмикалық қауіпті өңірлердің жергілікті атқарушы органдары
Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығу шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі "Жер"
11.
Арнайы-тактикалық- оқу-жаттығулар
Азаматтық қорғаудың аумақтық құралымдары, шұғыл ден қою жасақтары
Жыл сайын
Республикалық маңызы бар қаланың астананың және облыстардың, қалалардың жергілікті атқарушы органдары
3. Ұйымдарда
12.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау қаупіне және оларды жоюға байланысты іс-шараларды, азаматтық қорғаныс іс-шараларын пысықтауға арналған кешенді жаттығулар (тақырыпты азаматтық қорғаныс бастығы анықтайды). қорғаныс ұйымдары)
Ұйымдардың қызметкерлері
3 жылда 1 рет
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар
13.
Объектілік жаттығулар
Ұйымдардың қызметкерлері, Білім беру ұйымдарының студенттері, білім алушылары мен педагогтері,
Медициналық қызметкерлер
3 жылда 1 рет
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылмаған ұйымдар, Білім беру ұйымдары,
медициналық емдеу-профилактикалық мекемелер
14.
Азаматтық қорғауды бейбіт жағдайдан әскери жағдайға ауыстыру жөніндегі штабтық жаттығулар
Ұйымдардың қызметкерлері
2 жылда 1 рет
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар
15.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою және азаматтық қорғаныс жөніндегі міндеттерді орындау үшін азаматтық қорғаныс бөлімшелерін даярлауға арналған арнайы- тактикалық жаттығулар
Ұйымдардың қызметкерлері
Жылына 1 рет
Азаматтық қорғаудың объектілік құралымдары құрылған ұйымдар
"Көктем", "Қыс", "Жер" Республикалық командалық-штабтық оқу-жаттығулар шеңберінде өткізуге рұқсат етіледі
16.
Жаттығулар:

1 раз в 3 года
МЧС
2. На территориальном уровне
8.
Комплексные учения (в областях, городах и сельских районах) по тематике, определяемой начальником гражданской обороны данной территории
Начальник гражданской обороны, члены комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, службы гражданской защиты, формирования гражданской защиты, организации, эвакуационные органы, население
1 раз в 3 года
(в 1 раз в 2 года в городах отнесенных к группам по гражданской обороне)
Местные исполнительные органы областей, городов Республиканского значения и столицы
9.
Командно-штабные учения областей, городов и сельских районов по ликвидации чрезвычайных ситуаций и гражданской обороне
Органы управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты
Ежегодно
Местные исполнительные органы областей, городов Республиканского значения и столицы
Разрешается проводить в рамках республиканских командно-штабных учений "Көктем", "Қыс", "Жер" и "Өрт"
10.
Командно–штабные (штабные) тренировки по действиям населения, органов управления, формирований гражданской защиты в случае возникновения землетрясения
Органы управления территориальных подсистем государственной системы гражданской защиты, эвакуационные органы, формирования гражданской защиты
Ежегодно
Местные исполнительные органы сейсмоопасных регионов
Разрешается проводить в рамках республиканского командно-штабного учения "Жер"
11.
Тактико-специальные учения
Территориальные формирования гражданской защиты, отряды экстренного реагирования
Ежегодно
Местные исполнительные органы областей, городов Республиканского значения и столицы
3. В организациях
12.
Комплексные учения по отработке мероприятий, связанных с угрозой возникновения и ликвидацией чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, мероприятий гражданской обороны (тема определяется начальником гражданской обороны организации)
Сотрудники организаций
1 раз в 3 года
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне
13.
Объектовые тренировки
Сотрудники организаций, Студенты, обучающиеся и педагоги организаций образования, Медицинский персонал
1 раз в 3 года
Организации, не отнесенные к категориям по гражданской обороне, Организации образования, медицинские лечебно-профилактические учреждения
14.
Штабные тренировки по переводу гражданской защиты с мирного на военное положение
Сотрудники организаций
1 раз в 2 года
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне
15.
Тактико-специальные учения по подготовке формирований гражданской защиты для выполнения задач по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и гражданской обороне
Сотрудники организаций
1 раз в год
Организации, в которых созданы объектовые формирования гражданской защиты
Разрешается проводить в рамках республиканских командно-штабных учений "Көктем", "Қыс", "Жер" и "Өрт"
16.
Тренировки:

1) қауіпті өндірістік объектілердегі авариялық жағдайлар мен оқыс оқиғалар бойынша;
2) сейсмотұрақтыланулар (сейсмикалық қауіпті аймақтар үшін);
3) селге қарсы жаттығулар (сел қаупі бар өңірлер үшін);
4) ықтимал аймақтарда су тасқыны, су тасқыны, су тасқыны;
5) өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығулар
Ұйымдардың қызметкерлері, студенттер, білім беру ұйымдарының білім алушылары мен оқытушылары, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарындағы тәрбиешілер мен балалар
1, 2 және 5 тармақтар бойынша – тоқсан сайын
3, 4 тармақтар бойынша - жылына бір рет сел қаупі басталғанға дейін, су тасқыны қаупі бар кезеңдерінің алдында
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар, төтенше жағдайдың болжамды таралу аймағында орналасқан білім беру ұйымдары және мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары
Арнайы- тактикалық оқу-жаттығулармен біріктіруге рұқсат етіледі
17.
Оқу-әдістемелік сабақтар
Азаматтық қорғау ұйымдарының басшылық құрамы, құралымдарының жеке құрамы
Жыл сайын
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған, сондай-ақ азаматтық қорғаныстың аумақтық және объектілік құрылымдары бар ұйымдар
4. Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар және жұмыс істемейтін тұрғындар
18.
Жаттығулар мен жаттығуларға тарту арқылы. Оқу құралдарын, жадынамаларды, мерзімді баспасөз материалдарын өз бетінше зерделеу, теле-, радиохабарларды және ресми дереккөздерді қарау (тыңдау) интернет ресурстар
Өзін-өзі жұмыспен қамтығандар және жұмыс істемейтін тұрғындар
Тұрақты
ТЖМ
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
10-қосымшасы
"Бекітемін"
Әкім ___________ облыстың
(қаланың) -
азаматтық қорғаныс бастығы
_______________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"____" ___________20___ж.
Нысан
_________________ облысының аумағындағы 20 ___ ж.
азаматтық қорғау саласында оқу-жаттығулар мен жаттығулар өткізу
ЖОСПАРЫ
1. Кешенді оқу-жаттығулар
№ р/с
Қалалар ауданның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан
2. Командалық штабтық оқу-жаттығулар
№ р/с
Қалалар ауданның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан
3. Командалық штабтық жаттығулар
№ р/с
Қалалар ауданның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан
Ескертпе: сейсмикалық қауіпті өңірлердің үшін
4. Арнайы-тактикалық оқу-жаттығулар
№ р/с
Қалалар ауданның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан

1) по аварийным ситуациям и инцидентам на опасных производственных объектах;
2) сейсмотренировки (для сейсмоопасных регионов);
3) селетренировки (для селеопасных регионов);
4) в зонах возможных затоплений, наводнений, паводков;
5) эвакуационные тренировки в случае пожаров
Сотрудники организаций, студенты, обучающиеся и педагоги организаций образования, воспитатели и дети в организациях дошкольного воспитания и обучения
по пунктам 1, 2 и 5 – ежеквартально
по пунктам 3, 4 - один раз в год перед началом селеопасного, паводкоопасного периодов
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, организации образования и организации дошкольного воспитания и обучения, расположенные в расчетной зоне распространения чрезвычайной ситуации
Разрешается объединять с тактико-специальными учениями
17.
Учебные занятия
Руководящий состав организации, личный состав формирований гражданской защиты
Ежегодно
Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, а также где имеются территориальные и объектовые формирования гражданской защиты
4. Самозанятое и неработающее население
18.
Посредством привлечения на учения и тренировки. Самостоятельного изучения пособий, памяток, материалов периодической печати, просмотр (прослушивание) теле-, радиопередач и официальных источников интернет ресурсов
Самозянятое и неработающее население
Постоянно
МЧС
Приложение 10
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Аким ____________________
области (города) – начальник
Гражданской обороны
_________________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
________________________
(подпись)
"____" ___________ 20___ г.
Форма
ПЛАН
проведения учений и тренировок в сфере гражданской защиты на территории
_________________ области в 20___г.
1. Комплексные учения
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район
2. Командно штабные учения
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район
3. Командно штабные тренировки
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район
Примечание: для сейсмоопасных регионов
4. Тактико-специальные учения
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район

5. Ұйымдардағы кешенді оқу-жаттығулар
№ р/с
Қалалар ауданның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан
6. Объектілік жаттығулар
№ р/с
Қалалар ауданның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан
7. Авариялық жағдайлар мен инциденттер бойынша жаттығулар
№ р/с
Қалалар ауданның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан
8. Сейсмикалық жаттығулар
№ р/с
Қалалар ауданның атауы
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан
Ескертпе: сейсмикалық қауіпті өңірлер үшін
9. Селге қарсы жаттығулар
№ р/с
Атауы қалалар, ауданның
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
Барлығы
1.
қала
2.
аудан
3.
аудан
Ескертпе: сел қаупі бар өңірлердің
Төтенше жағдайлар департамент бастығы _________ облыстың (қаланың) _______________________ ____________ ______________ (атағы) (қолы) Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
11-қосымша
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
_________________ Т.А.Ә.
______________________
(қолы)
"___" _________20___ж.
Нысан
Кешенді оқу-жаттығуды дайындау жөніндегі
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАР _________________________________________________________
(атауы ұйымдар)
№ р/с
Атауы іс-шаралар
Мерзім орындалуы
Жауаптылар орындаушылар
Белгі о орындалуын
1. Оқу-жаттығу басшылығын және басқару органдарын даярлау:
1) басшылық құжаттар мен оқу-әдістемелік әдебиеттерді зерделеу;
2) кешенді оқу-жаттығуды өткізу;
3) ауданды алдын ала барлауды жүргізу;
4) оқу-жаттығу бойынша құжаттарды әзірлеу.
2. Құралымдарды дайындау:
1) жеке құраммен, құралымдардың командирлерімен оқу-жаттығу, жаттықтыру барысында пысықталуға жататын мәселелерді зерделеу:
2) қауіпсіздік шаралары жөніндегі нұсқаулықты зерделеу және т.б.
3. Құралымдарға кірмейтін жұмысшылар мен қызметшілерді даярлау:
1) оқу-жаттығу, жаттықтыру барысында пысықталуға жататын мәселелерді зерделеу;
2) нормативтерді тапсыру;
3) қауіпсіздік шаралары жөніндегі нұсқаулықты зерделеу және т.б.
4. Ықтимал қауіпті объектінің маңында тұратын тұрғындарды даярлау:
1) құлақтандыру мәселелерін пысықтау;
2) оқу-жаттығу барысында пысықталуға тиіс дағдылар мен дағдыларды теориялық зерделеу;
3) қауіпсіздік шаралары жөніндегі нұсқаулықты зерделеу және т.б.
5. Материалдық-техникалық және медициналық қамтамасыз етуді және алғашқы медициналық көмек көрсету құралдарын (азаматтық қорғаныс құрылымдарын жан-жақты қамтамасыз ету) қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар:

5. Комплексные учения в организациях
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район
6. Объектовые тренировки
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район
7. Тренировки по аварийным ситуациям и инцидентам
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район
8. Сейсмотренировки
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район
Примечание: для сейсмоопасных регионов
9. Селетренировки
№ п/п
Наименование города, района
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Всего
1.
город
2.
район
3.
район
Примечание: для селеопасных регионов
Начальник Департамента
по чрезвычайным ситуациям
_______________________________________
области (города)
______________________ __________ ______
(звание) (подпись) Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 11
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
______________________
Ф.И.О.
_____________________
(подпись)
"___" _________20___г.
Форма
КАЛЕНДАРНЫЙ ПЛАН
подготовки комплексного учения
___________________________________________________
(наименование организации)
№ п/п
Наименование мероприятий
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Отметка о выполнении
1. Подготовка руководства учения и органов управления:
1) изучение руководящих документов и учебно-методической литературы;
2) проведение комплексного учения;
3) проведение рекогносцировки района;
4) разработка документов по учению.
2. Подготовка формирований:
1) изучение вопросов, подлежащих отработке в ходе учения, тренировки:
с командирами формирований;
с личным составом.
2) изучение инструкции по мерам безопасности и так далее.
3. Подготовка рабочих и служащих, не входящих в формирования:
1) изучение вопросов, подлежащих отработке в ходе учения, тренировки;
2) сдача нормативов;
3) изучение инструкции по мерам безопасности и так далее.
4. Подготовка населения, проживающего вблизи потенциально опасного объекта:
1) отработка вопросов оповещения;
2) теоретическое изучение навыков и умений, подлежащих отработке в ходе учения;
3) изучение инструкции по мерам безопасности и так далее.
5. Мероприятия по (всестороннему обеспечению формирований гражданской защиты) материально-техническому и медицинскому обеспечению и средствами оказания первой медицинской помощи:

1) оқу-жаттығуға қатысушыларды азық-түлікпен, сумен, бірінші кезекте қажетті заттармен қамтамасыз ету;
2) жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету;
3) материалдық-техникалық мүлікпен қамтамасыз ету және техникаға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
4) азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамының оқу-жаттығуға қатысушылардың штаттық жабдықталуына сәйкес алғашқы медициналық көмек көрсету құралдарымен және дәрі-дәрмектермен және т.б. жабдықталуын қамтамасыз ету.
Оқу-жаттығуға басшылық жасау штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
__________________             ________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)                   (қолы)
__________________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
12-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
_________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ж.
Нысан
Кешенді оқу-жаттығулар өткізу
ЖОСПАРЫ
_____________________________________________________
(атауы ұйымдар)
Тақырып: ____________________________________________________
Оқу-әдістемелік мақсаттар:
басшы құрамы үшін:
органдардың басқарманың үшін:
құралымдардың командирлері мен жеке құрамы үшін:
құралымдарға кірмейтін жұмысшылар мен қызметшілер үшін:
ықтимал қауіпті объектінің жанында тұратын тұрғындар үшін:
Күні: уақыты және жалпы ұзақтығы
Қатысушылардың құрамы
__________________________________________________________________
Оқу-жаттығудың мақсаты ______________________________________
Оқу-жаттығу кезеңдері, оқу-жаттығу сұрақтары және олардың әрқайсысын пысықтау уақыты:
Оқу-жаттығудың барысы
Уақыт:
Оқыту сұрақтары:
Қосымша кіріспе бойынша оқу-жаттығу жағдайының күрделенуі мүмкін жағдай.
Оқу-жаттығу жетекшісінің іс-әрекеті.
Орынбасарлар мен көмекшілердің әрекеттері.
Білім алушылардан күтілетін іс-әрекеттер.
Бірінші кезең: (кезеңнің атауы, оның мазмұны, оқу мақсаты, уақыты)
Екінші және одан кейінгі кезеңдер:
Оқу-жаттығуларды талдау.
Оқу-жаттығуға басшылық жасау штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
______________________             _______________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)                   (қолы)
__________________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
13-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
__________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ қ.
Нысан
Кешенді оқу-жаттығулардың мақсаты
1. Оқу-жаттығуларды өткізудің мақсаты;
________________________________________________________________

1) обеспечение участников учения продуктами питания, водой, предметами первой необходимости;
2) обеспечение горючими и смазочными материалами;
3) обеспечение материально техническим имуществом и организация технического обслуживания техники;
4) обеспечение оснащения личного состава формирований гражданской защиты согласно штатной экипировке участников учения средствами оказания первой медицинской помощи и медикаментами и так далее.
Начальник штаба руководства учением
_______________________________________
(наименование организации)
_______________________ ________________
Ф.И.О.(при его наличии) (подпись)
_________________
Приложение 12
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
_______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
ПЛАН
проведения комплексного учения
_____________________________________________________
(наименование организации)
Тема: __________________________________________________________
Учебные цели:
для руководящего состава:
для органов управления:
для командиров и личного состава формирований:
для рабочих и служащих, не входящих в формирования:
для населения, проживающего вблизи потенциально опасного объекта:
Дата: время и общая продолжительность
Состав участников ______________________________________________
Замысел учения ________________________________________________
Этапы учения, учебные вопросы и время на отработку каждого из них:
Ход учения
Время:
Учебные вопросы:
Обстановка с возможным усложнением обстановки на учении
по дополнительным вводным.
Действия руководителя учения.
Действия заместителей и помощников.
Ожидаемые действия от обучаемых.
Первый этап: (название этапа, его содержание, учебная цель, время)
Второй и последующие этапы:
Разбор учения.
Начальник штаба руководства учением
________________________________________
(наименование организации)
______________________ __________________
Ф.И.О.(при его наличии) (подпись)
__________________
Приложение 13
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
_______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
Замысел проведения комплексного учения
1. Цель проведения учений;
________________________________________________________________

1) бастап авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар учаскелеріне негізгі күштерді шоғырландыру;
________________________________________________________________
2) авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды орындауды зерттеу және тәсілдері;
________________________________________________________________
3) авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар учаскелері бойынша күштер мен құралдарды топтастыруды бөлу;
________________________________________________________________
2. оқу-жаттығуға қатысу үшін тартылған барлық бөлімшелерге міндеттерді шектеу және оларды орындау мерзімдері;
________________________________________________________________
3. Оқу-жаттығу барысында азаматтық қорғау қызметтерімен және құтқару құралымдарымен өзара іс-қимылдың негізгі мәселелері;
________________________________________________________________
4. Төтенше жағдайларды жою кезінде жан-жақты қамтамасыз ету;
________________________________________________________________
5. Төтенше жағдайларды жою кезіндегі күштер мен құралдарды басқару мәселелері.
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
14-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
_______________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
_______________________
(қолы)
"___" ___________20___ қ.
Нысан
Қамтамасыз ету түрлері бойынша
ЖОСПАРЫ
№ р/с
Іс-шаралар
Орындаушылар
Орындалу мерзімі
Ескертпе
Материалдық-техникалықе қамтамасыз етуе
1
2
Медициналық қамтамасыз ету
1
2
Инженерлік-техникалық қамтамасыз ету
1
2
Көліктік қамтамасыз ету
1
2
Байланысты ұйымдастыру
1
2
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
15-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
_________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" __________20___ж.
Нысан
командалық-штабтық оқу-жаттығуды дайындау
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАРЫ
_____________________________________________________
(атауы ұйымдар)
№ р/с
Мазмұны іс-шаралар
Мерзімдер және уақыт өткізу мерзімдері
Орындаушылар

1) сосредоточения основных усилий на участки аварийно-спасательных
и неотложных работ;
________________________________________________________________
2) последовательность и способы выполнения аварийно-спасательных
и неотложных работ;
________________________________________________________________
3) распределения группировки сил и средств по участкам аварийно-спасательных
и неотложных работ;
________________________________________________________________
2. определения задач всем подразделениям привлеченные для участия в учении
и сроки выполнения;
________________________________________________________________
3. Основные вопросы взаимодействия со службами гражданской защиты
и спасательными формированиями в ходе учения;
________________________________________________________________
4. Всестороннее обеспечение при ликвидации чрезвычайных ситуаций;
________________________________________________________________
5. Вопросы управления силами и средствами при ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Приложение 14
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
ПЛАН по видам обеспечения
№ п/п
Мероприятия
Исполнители
Срок исполнения
Примечание
Материально-техническое обеспечение
1
2
Медицинское обеспечение
1
2
Инженерно-техническое обеспечение
1
2
Транспортное обеспечение
1
2
Организация связи
1
2
Приложение 15
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
_______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
КАЛЕНДАРНЫЙ ПЛАН
подготовки командно-штабного учения
_____________________________________________________
(наименование организации)
№ п/п
Содержание мероприятий
Сроки и время проведения
Исполнители

5. Оқу орындары мен оқу-материалдық базаны дайындау
1.
Басқару пунктінің, байланыс құралдарының, хабарландырудың және басқалардың дайындығын тексеру
Оқу-жаттығуға басшылық жасау штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
____________________________________ __________________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)             (қолы)
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
16-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
_________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ж.
Нысан
Командалық-штабтық оқу-жаттығуды өткізу
ЖОСПАРЫ
1. Тақырып:
___________________________________________________________
2. Оқу-әдістемелік мақсаттары:
___________________________________________________________
3. Уақыт өткізу мерзімдері:
___________________________________________________________
4. Қатысушылардың құрамы:
___________________________________________________________
5. Бастапқы жағдай:
___________________________________________________________
Тәртіп өткізу мерзімдері оқу-жаттығулар
Уақыт
Оқу-әдістемелік сұрақтар
Жағдай (мазмұны кіріспе)
Жұмыс басшының, орынбасарларының, делдалдардың
Күтілетін нәтижелер әрекеттер білім алушылардың
Жедел
Астрономиялық
1
2
3
4
5
6
Бірінші кезең (кезеңнің атауы, мақсаты, уақыты)
Екінші кезең (кезеңнің атауы, мақсаты, уақыты)
Талдау (орны мен уақыты)
Оқу-жаттығуға басшылық жасау штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
___________________________________             _____________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)             (қолы)
_______________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
17-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
__________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ қ.
Нысан
Командалық-штабтық оқу-жаттығулардың мақсаты
1. Оқу-жаттығуларды өткізудің мақсаты;
_______________________________________________________________
1) авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар учаскелеріне негізгі күштерді шоғырландыру;
_______________________________________________________________
2) авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды орындауды зерттеу және тәсілдері;
_______________________________________________________________
3) авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар учаскелері бойынша күштер мен құралдарды топтастыруды бөлу;
_______________________________________________________________
2. Оқу-жаттығуға қатысу үшін тартылған барлық бөлімшелердің міндеттерін және орындалу мерзімдерін анықтау;
_______________________________________________________________

5. Подготовка учебных мест и учебно-материальной базы
1.
Проверка готовности пункта управления, средств связи, оповещения и другие
Начальник штаба руководства учением
_______________________________________
(наименование организации)
_______________________ ________________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
_________________
Приложение 16
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
_______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
ПЛАН проведения командно-штабного учения
1. Тема:
______________________________________________________________
2. Учебные цели:
______________________________________________________________
3. Время проведения:
______________________________________________________________
4. Состав участников:
______________________________________________________________
5. Исходная обстановка:
______________________________________________________________
Порядок проведения учения
Время
Учебные вопросы
Обстановка (содержание вводных)
Работа руководителя, заместителей, посредников
Ожидаемые действия обучаемых
Оперативное
Астрономическое
1
2
3
4
5
6
Первый этап (название этапа, цель, время)
Второй этап (название этапа, цель, время)
Разбор (место и время)
Начальник штаба руководства учением
________________________________________
(наименование организации)
________________________ _______________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
_______________
Приложение 17
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
Замысел проведения командно-штабного учения
1. Цель проведения учений;
________________________________________________________________
1) сосредоточения основных усилий на участки аварийно-спасательных
и неотложных работ;
________________________________________________________________
2) последовательнось и способы выполнения аварийно-спасательных
и неотложных работ;
________________________________________________________________
3) распределения группировки сил и средств по участкам аварийно-спасательных
и неотложных работ;
________________________________________________________________
2. Определения задач всем подразделениям привлеченные для участия в учении
и сроки выполнения;
________________________________________________________________

3. Оқу-жаттығу барысында азаматтық қорғау қызметтерімен және құтқару құралымдарымен өзара іс-қимылдың негізгі мәселелері;
_______________________________________________________________
4. Төтенше жағдайларды жою кезінде жан-жақты қамтамасыз ету;
_______________________________________________________________
5. Төтенше жағдайларды жою кезіндегі күштер мен құралдарды басқару мәселелері.
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
18-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
__________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ қ.
Нысан
қамтамасыз ету түрлері бойынша
ЖОСПАРЫ
№ р/с
Іс-шаралар
Орындаушылар
Орындалу мерзімі
Ескертпе
Материалдық-техникалықе қамтамасыз етуе
1
2
Медициналық қамтамасыз ету
1
2
Инженерлік-техникалық қамтамасыз ету
1
2
Көліктік қамтамасыз ету
1
2
Байланысты ұйымдастыру
1
2
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
19-қосымшасы
"Бекітемін"
Азаматтық қорғаныс бастығы
________________________
(ұйымның атауы)
___________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
________________________
(қолы)
"___" ___________20___ж.
Нысан
Арнайы-тактикалық оқу-жаттығуларға дайындық
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАРЫ
бастап ___________________________________________________
(атауы құралымдардың)
Іс-шаралар
Мерзім орындалуын
Орындаушылар
1. Оқу-жаттығу өткізілетін ауданды зерделеу.
2. Оқу-жаттығуды өткізуге арналған құжаттарды әзірлеу:
- оқу-жаттығуды өткізу жоспары;
- жеке жұмыс жоспарлары;
- еліктеу жоспары.
3. Оқу-жаттығудың басшылығымен нұсқаушы-әдістемелік сабақ өткізу.
4. Білім алушыларды оқуға дайындау.
5. Объектіде жұмыс учаскелерін және имитацияларды дайындау.
6. Оқу-жаттығуды материалдық-техникалық қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүргізу.
7. Құралымдардың, жұмыс учаскелерінің және имитациялардың жаттығуларға дайындығын тексеру.
Оқу-жаттығуға басшылық жасау штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
___________________________________            ___________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)             (қолы)
_________________________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
20-қосымшасы
"Бекітемін"
Азаматтық қорғаныс бастығы
_________________________
(ұйымның атауы)
____________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
_________________________
(қолы)
"___" __________20___ж.
Нысан
Арнайы-тактикалық оқу-жаттығуды өткізу
ЖОСПАРЫ
бастап _______________________________________________________
(атауы құралымдардың)
Тақырып:_________________________________________________________
Оқу-әдістемелік мақсаттар: _________________________________________
Уақыты (көрсетіледі күнтізбелік мерзім):
Білім алушылардың құрамы (тартылатын құралымдардың тізбесі көрсетіледі):
__________________________________________________________________
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету: _____________________________
Тактикалық жағдай: (мәтіндік түрде беріледі және қажет болған жағдайда схемамен толықтырылады): ______________________________________________________
Барысы оқу-жаттығулар
Уақыт
Оқу-әдістемелік сұрақтары
Жағдай (кіріспе сипаты)
Басшының әрекеті
білім алушылардың іс-әрекеттері
Бірінші кезең: Құралымдарды дайындыққа келтіру.
Екінші кезең: Ауданға авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды ауданға ұсыну.
Үшінші кезең: Авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу.
Төртінші кезең: Авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды аяқтау
және зақымдану шығару (инфекция аймағынан).
Оқу-жаттығуларды талдау.
Оқу-жаттығуға басшылық жасау штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
___________________________________            ____________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)             (қолы)
___________________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
21-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
__________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ қ.
Нысан
Арнайы-тактикалық оқу-жаттығуларды өткізу мақсаты

3. Основные вопросы взаимодействия со службами гражданской защиты
и спасательными формированиями в ходе учения;
________________________________________________________________
4. Всестороннее обеспечение при ликвидации чрезвычайных ситуаций;
________________________________________________________________
5. Вопросы управления силами и средствами при ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Приложение 18
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
_______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
ПЛАН по видам обеспечения
№ п/п
Мероприятия
Исполнители
Срок исполнения
Примечание
Материально-техническое обеспечение
1
2
Медицинское обеспечение
1
2
Инженерно-техническое обеспечение
1
2
Транспортное обеспечение
1
2
Организация связи
1
2
Приложение 19
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
КАЛЕНДАРНЫЙ ПЛАН
подготовки к тактико-специальному учению
с _______________________________________________________
(название формирований)
Мероприятия
Срок выполнения
Исполнители
1. Изучение района проведения учения.
2. Разработка документов на проведение учения:
- план проведения учения;
- частные планы работ;
- план имитации.
3. Проведение инструкторско-методического занятия
с руководством учения.
4. Подготовка обучаемых к учению.
5. Подготовка участков работы и имитации на объекте.
6. Проведение мероприятий по материально-техническому
обеспечению учения.
7. Смотр готовности формирований, участков работ и имитации
к учению.
Начальник штаба руководства учением
______________________________________
(наименование организации)
________________________ ______________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
Приложение 20
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Начальник
Гражданской обороны
_________________________
(наименование организации)
________________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
_________________________
(подпись)
"___" __________20___г.
Форма
ПЛАН
проведения тактико-специального учения
с _____________________________________________________
(название формирований)
Тема: _________________________________________________________
Учебные цели: _________________________________________________
Время(указывается календарный срок):
Состав обучаемых (указывается перечень привлекаемых формирований):
______________________________________________________________
Материально-техническое обеспечение: ___________________________
Тактическая обстановка: (дается текстуально и, если необходимо,
дополняется схемой): ___________________________________________.
Ход учения
Время
Учебные вопросы
Обстановка (характер вводных)
Действия руководителя
Действия обучаемых
Первый этап: Приведение формирований в готовность.
Второй этап: Выдвижение в район аварийно-спасательных и неотложных работ.
Третий этап: Проведение аварийно-спасательных и неотложных работ.
Четвертый этап: Завершение аварийно-спасательных и неотложных работ и вывод
из очага поражения (зоны заражения).
Разбор учения.
Начальник штаба руководства учением
_______________________________________
(наименование организации)
________________________ ______________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
Приложение 21
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
Замысел проведения тактико-специального учения

3. Өткізу уақыты: ___________________________________________________
4. Қатысушылардың құрамы: _________________________________________
5. Бастапқы жағдай: _________________________________________________
Барысы жаттығулар
Уақыт
Оқу-әдістемелік сұрақтары
Жағдай (кіріспе сипаты)
Басшының әрекеті
білім алушылардың іс-әрекеттері
Талдау жаттығулар.
Қосымша:
1. Кіріспелердің тізімі мен мазмұны, оларды жеткізу әдістері мен уақыты.
2. Қолданбалы жағдаймен практикалық іс-әрекеттер орындарының сызбасы.
Жаттығуға басшылық ету штабының бастығы____________________
(ұйымның атауы)
___________________________________             ___________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)             (қолы)
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
24-қосымшасы
"Бекітемін"
Жаттығу жетекшісі
_________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
_____________________
(қолы)
"___" __________20___ж.
Нысан
Объектілік жаттықтыруды дайындау
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАРЫ
___________________________________________________
(атауы ұйымдар)
№ р/с
Іс-шаралардың атауы
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Орындалуы туралы белгі
1
Басшылықты оқытуды және басқару органдарын дайындау
Басшылық құжаттар мен оқу-әдістемелік әдебиеттерді зерделеу.
2. Объектілік жаттығуларды өткізу.
3. Ауданды барлауды жүргізу.
4. Объектілік жаттығу бойынша құжаттарды әзірлеу.
2
Құралымдарды дайындау
1. Жаттығу барысында пысықталуға тиіс мәселелерді зерделеу:
- құрамалардың командирлерімен;
- жеке құраммен.
2. Қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқаулықтарды зерделеу және т.б.
3
Құралымдардың құрамына кірмейтін жұмысшылар мен қызметшілерді даярлау
1. Жаттығу барысында пысықталуға тиіс мәселелерді зерделеу.
2. Нормативтерді тапсыру.
3. Қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқаулықтарды зерделеу және т.б.
4
Ықтимал қауіпті объектінің маңында тұратын тұрғындарды даярлау
1. Құлақтандыру мәселелерін пысықтау.
2. Жаттығу барысында пысықталуға тиіс мәселелерді зерделеу.
3. Қауіпсіздік шаралары бойынша нұсқаулықтарды зерделеу.
5
Материалдық-техникалық және медициналық қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар
1. Жаттығуға қатысушыларды азық-түлікпен, сумен, ең қажетті заттармен қамтамасыз ету.
2. Жанар-жағармай материалдарымен қамтамасыз ету.
3. Қосалқы бөлшектермен қамтамасыз ету және техникаға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру.
4. Жаттығуға қатысушыларды алғашқы медициналық көмек көрсету құралдарымен және дәрі-дәрмектермен және т.б. қамтамасыз ету.
Жаттығуға басшылық ету штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
___________________________________             _____________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)             (қолы)
________________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
25-қосымшасы
"Бекітемін"
Жаттығу жетекшісі
__________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" __________20___ж.
Нысан
Объектілік жаттығуларды өткізу
ЖОСПАРЫ
______________________________________________
(ұйымның атауы)
Тақырып:
__________________________________________________________________
Оқу-әдістемелік мақсаттар:
басшы құрамы үшін: ___________________________________________
басқарма органдары үшін: ______________________________________
құралымдардың командирлері мен жеке құрамы үшін: ______________
құралымдарға кірмейтін жұмысшылар мен қызметшілер үшін: _______
ықтимал қауіпті объектінің жанында тұратын тұрғындар үшін:
__________________________________________________________________
Уақыты: күнтізбелік мерзімдер және жалпы ұзақтығы
Қатысушылардың құрамы: _____________________________________
Жаттығудың түпкі ойы _________________________________________
Жаттығу кезеңдері, оқу сұрақтары және әрқайсысының жаттығу уақыты олардың ішінде:
______________________________________________________
жаттығу барысы
Уақыт
Оқу-әдістемелік сұрақтары
Жағдай (кіріспе сипаты)
Басшының әрекеті
білім алушылардың іс-әрекеттері
Бірінші кезең: (кезеңнің атауы, оның мазмұны, оқу мақсаты, уақыты)
Екінші және одан кейінгі кезеңдер.
Жаттығуларды талдау.
Жаттығуға басшылық ету штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
___________________________________             ____________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)             (қолы)
______________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
26-қосымшасы
"Бекітемін"
Жаттығу жетекшісі
_________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ж.
Нысан
Жалпы сейсмикалық жаттығуды өткізу
ЖОСПАРЫ
_________________________________________________________
(ұйымның атауы)
Тақырыбы: "Жер сілкінісі кезінде (ұйымның атауы) басшылық құрамның, жұмысшылар мен қызметшілердің іс-қимылдары".
Оқу мақсаттары:
Жалпы – жер сілкінісі кезінде қорғау іс-шараларын орындауға (ұйымның атауы) дайындығын тексеру.
Басшылық құрам үшін – жер сілкінісі кезінде қорғау іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу бойынша практикалық тәсілдерді жинау.
Құралымдардың жеке құрамы үшін – құтқару жұмыстарын жүргізуге құлақтандыруда, жинауда, жабдықтауда және әзірлікте болуда практикалық дағдыларды жетілдіру.
Жұмысшылар мен қызметшілер үшін – жер сілкінісі кезінде практикалық іс-қимылдар мен дұрыс жүріп-тұрудың практикалық дағдыларын қалыптастыру.
Уақыт: ұйым басшысының шешімі бойынша.
Өткізілу орны: өндірістік және басқарушылық ғимараттар, құрылыстар,ұйымдардың аумақтары.
Сейсмикалық жаттығулардың қатысушылары: ұйымның барлық ұжымы.
Оқу сұрағы: жер сілкінісі кезінде жұмыс орындарында болған кездегі (ұйымның атауы) басшылық құрамның, жұмысшылардың және қызметшілердің практикалық дағдылары.
Материалдық қамтамасыз ету және әдебиет:
1. Жер сілкінісі кезінде (ұйымның атауы) төтенше жағдайлардан қорғану жоспары.

3. Время проведения: ____________________________________________
4. Состав участников: ____________________________________________
5. Исходная обстановка: __________________________________________
Ход тренировки
Время
Учебные вопросы
Обстановка (характер вводных)
Действия руководителя
Действия обучаемых
Разбор тренировки.
Приложение:
1. Перечень и содержание вводных, способы и время их вручения.
2. Схема мест практических действий с нанесенной обстановкой.
Начальник штаба руководства тренировки
_____________________________________
(наименование организации)
________________________ _____________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
Приложение 24
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель тренировки
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" __________20___г.
Форма
КАЛЕНДАРНЫЙ ПЛАН
подготовки объектовой тренировки
___________________________________________________
(наименование организации)
№ п/п
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Отметка о выполнении
1
Подготовка руководства тренировки и органов управления
1. Изучение руководящих документов и учебно-методической литературы.
2. Проведение объектовой тренировки.
3. Проведение рекогносцировки района.
4. Разработка документов по объектовой тренировке.
2
Подготовка формирований
1. Изучение вопросов, подлежащих отработке в ходе тренировки:
- с командирами формирований;
- с личным составом.
2. Изучение инструкции по мерам безопасности и т.д.
3
Подготовка рабочих и служащих, не входящих в состав формирований
1. Изучение вопросов, подлежащих отработке в ходе тренировки.
2. Сдача нормативов.
3. Изучение инструкции по мерам безопасности и т.д.
4
Подготовка населения, проживающего вблизи потенциально опасного объекта
1. Отработка вопросов оповещения.
2. Изучение вопросов, подлежащих отработке в ходе тренировки.
3. Изучение инструкции по мерам безопасности.
5
Мероприятия по материально-техническому и медицинскому обеспечению
1. Обеспечение участников тренировки продуктами питания, водой, предметами первой необходимости.
2. Обеспечение горючими и смазочными материалами.
3. Обеспечение запчастями и организация технического обслуживания техники.
4. Обеспечение участников тренировки средствами оказания первой медицинской помощи и медикаментами и т.д.
Начальник штаба руководства тренировки
______________________________________
(наименование организации)
________________________ ______________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
________________
Приложение 25
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель тренировки
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" __________20___г.
Форма
ПЛАН
проведения объектовой тренировки
________________________________________________
(наименование организации)
Тема: ___________________________________________________________
Учебные цели:
для руководящего состава: _________________________________________
для органов управления: ___________________________________________
для командиров и личного состава формирований: _____________________
для рабочих и служащих, не входящих в формирования: ________________
для населения, проживающего вблизи потенциально опасного объекта:
_________________________________________________________________
Время: календарные сроки и общая продолжительность
Состав участников: ________________________________________________
Замысел тренировки _______________________________________________
Этапы тренировки, учебные вопросы и время на отработку каждого из них:
_________________________________________________________________
Ход тренировки
Время
Учебные вопросы
Обстановка (характер вводных)
Действия руководителя
Действия обучаемых
Первый этап: (название этапа, его содержание, учебная цель, время)
Второй и последующие этапы.
Разбор тренировки.
Начальник штаба руководства тренировки
_______________________________________
(наименование организации)
________________________ ______________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
Приложение 26
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель тренировки
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
ПЛАН
проведения общей сейсмотренировки
____________________________________________________
(наименование организации)
Тема: "Действия руководящего состава, рабочих и служащих (наименование организации) при землетрясении".
Учебные цели:
Общая – проверить готовность (наименование организации) к выполнению мероприятий защиты при землетрясении.
Для руководящего состава – приобрести практические навыки в организации и проведении мероприятий защиты при землетрясении.
Для личного состава формирований – совершенствовать практические навыки в оповещении, сборе, оснащении и готовности к проведению спасательных работ.
Для рабочих и служащих – выработать навыки практических действий и правильного поведения при землетрясении.
Время: по решению руководителя организации.
Место проведения: производственные и управленческие здания, сооружения, территория организации.
Участники сейсмотренировки: весь коллектив организации.
Учебный вопрос: практические действия руководящего состава, рабочих и служащих (наименование организации) при землетрясении во время нахождения на рабочих местах.
Материальное обеспечение и литература:
1. План защиты от чрезвычайных ситуаций (наименование организации) при землетрясении.

2. Жер сілкінісінен кейін лауазымды адамдардың іс-қимылдар жоспарлары.
3. Жер сілкінісінен кейін ғимараттардың ықтимал жағдайлары, болуы мүмкін жоғалтулар және күтілетін нұқсан кестесі.
4. Жұмыс істейтін қызметшілерді шұғыл эвакуациялау жоспар-схемасы.
5. Ұйымның қауіпсіз аумағына қатысты жоспар-схемасы.
Жаттығуды басқару штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
________________________             ___________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)                   (қолы)
Ұйымда жалпы сейсмикалық жаттығуөткізу тәртібі
Басшының іс-қимылдары
Құрылымдық бөлімшелер басшыларының, делдалдардың іс-қимылдары
Жұмысшылар мен қызметшілердің іс-қимылдары
1
2
3
Басшылық құрамның, жұмысшылар мен қызметшілердің практикалық іс-қимылдары
Жаттығу өткізілген күні ұйымның басшысы басшы құрамның кеңесінде құрылымдық бөлімшелердің басшыларын сейсмикалық жаттығулар өткізуге дайындығы туралы тыңдайды, жер сілкінісінің басталғаны туралы ұйымда белгіленген сигналды жеткізу уақытын, тәртібін айқындайды, өз орынбасарлары мен делдалдарына орындарды нақтылайды.
Белгіленген уақытта жер сілкінісінің басталғаны туралы сигнал беріледі, басшының орынбасарлары мен делдалдар құрылымдық бөлімшелер басшыларының, жұмысшылар мен қызметкерлердің әрекеттерін бақылайды.
Құрылымдық бөлімшелердің басшылары өз жұмыс орындарына келіп, бригадирлер және басқа да төменгі буын басшылары арқылы жер сілкінісінің басталғаны туралы белгіленген сигналды, жұмысшылар мен қызметшілердің іс-қимыл тәртібін, қауіпсіздік шараларын сақтау қажеттігін еске салады. Ұйым басшысының орынбасарлары, делдалдар ұйымда белгіленген сигнал берілгенге дейін бірнеше минут бұрын құрылымдық бөлімшелерге келеді.
Дыбыстық (немесе өзге де белгіленген сигналдар) қосылады. Құрылымдық бөлімшелердің басшылары: "Жер сілкінісі! Ғимараттан шұғыл түрде кетіңіз!" (1-2 қабат үшін), "Жер сілкінісі! Қауіпсіз орындарды алыңыз!" (қалғандары үшін), итеру аяқталғаннан кейін: "Барлығы ғимараттан шұғыл түрде кетеді!". құрылымдық бөлімшелердің басшылары адамдарды ғимараттан шығаруды ұйымдастырады, жинау алаңында адамдардың бар-жоғын тексереді және нәтижелерін ұйым басшылығына (азаматтық қорғаныс штабының бастығына) баяндайды..
Бригадирден немесе басқа төменгі буын басшысынан сейсмикалық жаттығуға дайындығы туралы ескертуді алғаннан кейін әрбір жұмысшы мен қызметші итеру кезеңіне салыстырмалы түрде қауіпсіз баспана – орынды анықтайды, өзі үшін негізгі (қосалқы) шығудың ең қысқа жолын белгілейді, жеке қорғаныс құралдарын ықтимал пайдалануға дайындайды (мақта-дәке таңғыш немесе шаңға қарсы шүберек маскасы оны қалтасына салады.
Жұмысшылар мен қызметкерлер:

2. Планы действий должностных лиц после землетрясения.
3. Таблица возможного состояния зданий, возможных потерь и ожидаемого ущерба после землетрясения.
4. План-схемы экстренной эвакуации работающего персонала.
5. План-схемы относительно безопасной территории организации.
Начальник штаба руководства тренировки
______________________________________
(наименование организации)
________________________ _____________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
Порядок проведения общей сейсмотренировки в организации
Действия руководителя
Действия руководителей структурных подразделений, посредников
Действия рабочих и служащих
1
2
3
Практические действия руководящего состава, рабочих и служащих.
В день проведения тренировки руководитель организации на совещании руководящего состава заслушивает руководителей структурных подразделений о готовности к проведению сейсмотренировки, определяет время, порядок доведения установленного в организации сигнала о начале землетрясения, уточняет места своим заместителям и посредникам.
В установленное время подается сигнал о начале землетрясения, заместители руководителя и посредники наблюдают за действиями руководителей структурных подразделений, рабочих и служащих.
Руководители структурных подразделений, прибыв на свои рабочие места, через бригадиров и других руководителей низовых звеньев напоминает установленный сигнал о начале землетрясения, порядок действий рабочих и служащих, необходимость соблюдения мер безопасности. Заместители руководителя организации, посредники за несколько минут до подачи установленного в организации сигнала прибывают в структурные подразделения.
Включаются звуковые (или иные установленные сигналы). Руководители структурных подразделений объявляют: "Землетрясение! Срочно покинуть здание!" (для 1-2 этажа), "Землетрясение! Занять безопасные места!" (для остальных), после окончания толчков объявляют: "Всем срочно покинуть здание!", руководители структурных подразделений организуют вывод людей из здания, на площадке месте сбора проверяют наличие людей и результаты докладывают руководству организации (начальнику штаба гражданской обороны).
Получив напоминание от бригадира или другого руководителя низового звена о готовности к сейсмотренировке каждый рабочий и служащий определяет относительно безопасные место – укрытие на период толчков, намечает для себя кратчайший путь к основному (запасному) выходу, готовит к возможному использованию средств индивидуальной защиты (ватно-марлевую повязку или противопыльную тканевую маску кладет ее в карман.
Рабочие и служащие:

– 1-2 қабат-ғимараттан негізгі (қосалқы) шығулар арқылы шығып, адамдар жиналатын алаңға (орынға) барады. Егер (аз уақытты ескере отырып –15-20 сек.) олар итеру кезеңінде ғимараттан қашып үлгермейді, содан кейін салыстырмалы түрде қауіпсіз орындарды алады, содан кейін ғимараттан тез кетеді
- жоғарғы қабаттар-алдымен бірінші итеру салыстырмалы түрде қауіпсіз орындарды алады, ал итеру аяқталғаннан кейін олар ғимараттан тез шығып, адамдар жиналатын жерге барады, егер қажет болса, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсетіледі.
Азаматтық қорғаныс штабының бастығы құрамаларды дайындыққа келтіру туралы команда береді.
Құрамалардың командирлері жеке құрамды жинауды жариялайды, олардың бар-жоғын тексереді, (қажет болған жағдайда) жеке құрамды жарақтандырады және азаматтық қорғаныс штабының бастығына ғимаратта қалған адамдарды құтқаруға, өрттерді сөндіруге, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсетуге, қоғамдық тәртіпті қорғауға дайындығы туралы баяндайды.
Құрамалардың жеке құрамы алдын ала белгіленген орындарға келеді, жарақтандыруды алады (қажет болған жағдайда) және құтқару және басқа да шұғыл жұмыстарды жүргізуге дайын.
Сейсмикалық жаттығуларды қорытындылау
Басшы кеңесте өзінің орынбасарларын, делдалдарын, құрылымдық бөлімшелердің басшыларын тыңдайды, жалпы сейсмикалық жаттығуды қорытындылайды, басшы құрамның, жұмысшылар мен қызметшілердің іс-әрекеттерін талдайды, кемшіліктерді жою бойынша нұсқаулар береді, басшыларға жеке талдау, қосымша сабақтар, жеке сейсмикалық жаттығулар өткізу үшін уақытты анықтайды
Құрылымдық бөлімшелердің басшылары олардың және қарамағындағылардың іс-әрекеттерін бағалауды, анықталған кемшіліктерді түсінеді, оларды жою жолдарын белгілейді, өз цехтарында жеке талдау жүргізу үшін материалдар дайындайды.
Ұйым басшысы белгілеген уақытта жұмысшылар мен қызметшілермен сейсмикалық жаттығуды қорытындылайды. Қажет болған жағдайда қосымша сабақтар, жеке сейсмикалық жаттығулар өткізіледі. Қорытындылауға ұйым басшысының орынбасарлары, делдалдар қатысады және сөз сөйлейді
Жұмысшылар мен қызметкерлер жіберілген қателіктерді түсінеді, өз іс-әрекеттерін нақтылайды, тәжірибе алмасады
Ұйым басшысы сейсмикалық жаттығулар қорытындысы бойынша бұйрық шығарады, аудандық төтенше жағдайлар бөліміне (басқармасына) және жоғары тұрған басқару органына өткізілген сейсмикалық жаттығулар туралы есепті (хабарламаны) ұсынады.
Жаттығуға басшылық ету штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
___________________________________             _____________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)             (қолы)
_______________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
27-қосымшасы
"Бекітемін"
Жаттығу жетекшісі
___________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
__________________ (қолы)
"____" ___________20___ж.
Нысан
Селге қарсы жаттығуларды дайындау және өткізу
КҮНТІЗБЕЛІК ЖОСПАРЫ
Іс-шаралар
Мерзім орындалуы
Бақылау орындалуы
Жауапты орындаушылар
1.
Жұмыс орнын, жылжыту бағыттарын, жұмыс учаскесін барлау.
2.
Жаттығуларды өткізуге арналған құжаттарды әзірлеу.
3.
Жаттығуға тартылған құрамалардың командирлеріне оқу-жаттығуды өткізу туралы бұйрықты тапсыру.
4.
Жаттығуға тартылған авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарының командирлерімен нұсқаушы-әдістемелік сабақ өткізу.
5.
Білім алушыларды жаттығуға дайындау:
техника мен мүлікті әзірлікке келтіру;
халықты жинау пункттерін әзірлікке келтіру;
халықты жинау пунктін көрсете отырып, көрнекті жерде көше сызбасының стендін орнату;
халық жиналатын орынға бағыттарда белгі-тақтайшаларды ілу.
6.
Байланысты ұйымдастыру және күзету жаттығуды өткізу кезеңінде қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету.
7.
Құлақтандыру аппаратурасының, көшедегі дауыс зорайтқыштардың, жылжымалы құлақтандыру құралдарының дайындық жағдайын тексеру.
8.
Жаттығуды өткізу жоспарын қолданысқа енгізу.
9.
Тренингке қатысушылардың жалпы құрылымы, тренингті талдау, қорытындылау.
Оқу-жаттығу штабының бастығы – Басқарма (бөлім) бастығы қаланың (ауданның) төтенше жағдайлары бойынша
_______________________            ____________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)             (қолы)
___________________
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
28-қосымшасы
"Бекітемін"
Жаттығу жетекшісі
_________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ж.
Нысан
Өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығуларды дайындау және өткізу
ЖОСПАР
Тақырыбы: "Өрт туындаған кездегі оқытушылар құрамы мен оқушылардың іс-әрекеттері ______________________".
Оқу мақсаттары:
Жалпы – оқу орнының өрт болған жағдайда азаматтық қорғаныс шараларын орындауға дайындығын тексеру ____________________________.
Басшы, оқытушылар құрамы (тәрбиешілер) үшін– практикалық дағдыларды меңгеру ұйымдар мен ұйымдар өрт туындаған кезде азаматтық қорғау іс-шараларын жүргізу _______________________________.
Оқушылар (балалар) үшін – мектепте өрт шыққан жағдайда сауатты іс-әрекет және дұрыс мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру.
Өткізу уақыты – _______________.
Өткізілетін орны – мектеп ғимараты мен аумағы.
Өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығуларға қатысушылар: басшылық, оқытушылар құрамы, оқушылар (тәрбиешілер, балалар).
Тәрбиелік сұрақ: мұғалімдер мен оқушылардың өрт шыққан кездегі практикалық әрекеттері ___________________.
Материалдық қамтамасыз ету және әдебиет:
Өрт туындаған кездегі тұрғындардың іс-әрекеттері туралы жадынамалар, буклеттер.
Оқушыларды (балаларды) ғимараттан шұғыл эвакуациялаудың жоспар-сызбасы.
Ғимарат жанындағы қауіпсіз аумақтың жоспар-сызбасы.
Хабарландырудың техникалық құралдары.
Азаматтық қорғау құралымдарын жарақтандыру құралдары.
ӨРТ БОЛҒАН ЖАҒДАЙДА ЭВАКУАЦИЯЛЫҚ ЖАТТЫҚТЫРУДЫ ЖҮРГІЗУ ТӘРТІБІ
Басшының іс-қимылы
Оқытушылардың (сынып жетекшілерінің, тәрбиешілердің) іс-қимылдары
Білім алушылардың (балалардың) іс-қимылдары
1
2
3
Дайындық кезеңі
Кеңесте басшы және оқытушы құрамға (тәрбиешілерге) тренингті дайындау және өткізу туралы бұйрық жеткізіледі.
Сынып жетекшілері (тәрбиешілер) оқушыларды (балаларды) ғимараттан, сыныптарды (топтарды) іргелес қауіпсіз аумаққа орналастыру орнынан эвакуациялау жоспарын нақтылайды.
Сынып жетекшісі (тәрбиеші) _____ өз сыныбын (тобын) дайындайды және оқушылардың (балалардың) жаттығу кезінде педагогтардың барлық тартылған жеке құрамына іс-қимылдарын көрсетеді.
Мектепте өрт шыққан кездегі халықтың іс-әрекеттері туралы жадынамалар, буклеттер зерделенеді.
Мектеп ғимаратынан қозғалыс бағытын, мектеп аумағында сыныпты орналастыру орнын нақтылайды.
Өзара көмек көрсетуді үйреніңіз.
Мақта-дәке таңғыштарын ықтимал пайдалануға дайындайды (дайындайды).
Басшылық, делдалдар оқушылармен жаттығулардың өткізілуін бақылайды, оларды жүргізуге практикалық көмек көрсетеді.
Сынып жетекшілері (тәрбиешілер) сабақтан тыс уақытта (үзілісте) әрбір жаттығуға сайысуға күш және ойын элементтерін беріп,практикалық жаттығулар өткізеді, оқушылардың іс-қимылдары саналы, сауатты болуына қол жеткізеді.
Өрт кезінде іс-қимылдарды пысықтауға қатысады (класс, топ құрамында).
Штаб бастығы азаматтық қорғау құралымдарының командирлерімен бірге өрт салдарын жоюға қатысты құралымдардың жұмысқа әзірлігін анықтайды.
Құтқару тобының, санитарлық посттың, өрт сөндіру буынының командирлері, қоғамдық қауіпсіздіктің қорғау тобтары жеке құрамды, функционалдық міндеттерді, жарақтандыру тәртібін анықтайды, адамдарды құтқару, өрт сөндіру, зардап шеккендерге алғашқы көмек көрстеу бойынша практикалық сабақтар өткізеді.
Өрт жағдайындағы эвакуациялық жаттығуда оқытушы құрам мен оқушылардың практикалық іс-қимылдары
Сабақтар басталғанға дейін білім беру ұйымының басшысы басшылық және оқытушы құрам кеңесінде жауапты тұлғалардың өрт жағдайындағы эвакуациялық жаттығуды жүргізуге дайындығы туралы (қысқаша) тыңдайды, уақытын, жаттығудың практикалық бөлігін пысықтауға белгіленген сигнал беру тәртібін анықтайды, делдалдармен мен басшылық құрам үшін орын анықтайды.
Алғашқы сабақ жүргізетін барлық оқытушылар (тәрбиешілер) оқушыларға өрт туындағаны, осы сигнал бойынша оқушыларың іс-қимылдарын, ғимараттан шыққан соң жиналатын орын туралы белгіленген сигналды қысқаша еске салады. жаттығуды жүргізу кезінде шараларды сақтауға назар аударады.
Әрбір оқушы (бала) алдын ала ықтимал қолдану үшін мақта-дәке таңғыш дайындап, қалтасына салады.

-1-2 этажей – выбегают из здания через основной (запасной) выходы и следуют на площадку (место) сбора людей. Если (с учетом малого запаса времени –15-20 сек.) они не успевают выбежать из здания за период толчков, то занимают относительно безопасные места, а затем быстро покидают здание
- верхних этажей – сначала первого толчка занимают относительно безопасные места, а по окончанию толчков быстро покидают здание и следуют на место сбора людей, где пострадавшим если это необходимо оказывают первую медицинскую помощь.
Начальник штаба гражданской обороны дает команду о приведении формирований в готовность.
Командиры формирований объявляют сбор личного состава, проверяют их наличие, (при необходимости) оснащают личный состав и докладывают начальнику штаба гражданской обороны о готовности к спасению оставшихся в здании людей, тушению пожаров, оказанию первой медицинской помощи пострадавшим, охране общественного порядка.
Личный состав формирований прибывает в заранее установленные места, получают оснащение (при необходимости) и находится в готовности к проведению спасательных и других неотложных работ.
Подведение итогов сейсмотренировки
Руководитель на совещании заслушивает своих заместителей, посредников, руководителей структурных подразделений, подводит итоги общей сейсмотренировки, анализирует действия руководящего состава, рабочих и служащих, дает указания по устранению выявлены недостатков, определяет время руководителям для проведения частного разбора, дополнительных занятий, частных сейсмотренировок.
Руководители структурных подразделений уясняют оценку их действиям и действиям их подчиненных, выявленные недостатки, намечают пути их устранения, готовят материалы для проведения частного разбора в своих цехах.
В определенное руководителем организации время подводят итоги сейсмотренировки с рабочими и служащими. При необходимости проводят дополнительные занятия, частные сейсмотренировки. На подведении итогов присутствуют и выступают заместители руководителя организации, посредники.
Рабочие и служащие уясняют допущенные ошибки, уточняют свои действия, обмениваются опытом.
Руководитель организации издает приказ по итогам сейсмотренировки, представляет в районный отдел (управление) по чрезвычайным ситуациям и вышестоящий орган управления отчет (донесение) о проведенной сейсмотренировке.
Начальник штаба руководства тренировки
_______________________________________
(наименование организации)
________________________ ______________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
_______________
Приложение 27
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель тренировки
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"____" ___________20___г.
Форма
КАЛЕНДАРНЫЙ ПЛАН
подготовки и проведения селетренировки
Мероприятия
Срок исполнения
Контроль исполнения
Ответственные исполнители
1.
Рекогносцировка места, маршруты выдвижения, участок работы.
2.
Разработка документов на проведение тренировки.
3.
Вручение приказа о проведении учения командирам формирований, привлекаемых на тренировку.
4.
Проведение инструкторского -методического занятия с командирами аварийно-спасательных служб и формирований, привлекаемых на тренировку.
5.
Подготовка обучаемых к тренировке:
приведения в готовность техники и имущества;
приведения в готовность пунктов сбора населения;
установка стенда схемы улицы в видном месте, с указанием пункта сбора населения;
вывешивания табличек-указателей в направлении в место сбора населения.
6.
Организация связи и охрана общественного порядка в период проведения тренировки.
7.
Проверить состояние готовности аппаратуры оповещения, уличных громкоговорителей, подвижных средств оповещения.
8.
Ввести в действие план проведения тренировки.
9.
Общее построение участников тренировки, разбор тренировки, подведение итогов.
Начальник штаба тренировки
– Начальник Управления (отдела)
по чрезвычайным ситуациям города (района)
_______________________ _______________
Ф.И.О.(при его наличии) (подпись)
___________________
Приложение 28
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель тренировки
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
ПЛАН
подготовки и проведения эвакуационной тренировки в случае пожара
Тема: "Действия преподавательского состава и учащихся при возникновении пожара в ______________________".
Учебные цели:
Общая – проверить готовность учебного заведения к выполнению мероприятий гражданской защиты при возникновении пожара в ____________________________.
Для руководящего, преподавательского состава (воспитателей)– приобрести практические навыки в организации и проведении мероприятий гражданской защиты при возникновении пожара в _______________________________.
Для учащихся (детей) – выработать навыки грамотных действий и правильного поведения при возникновении пожара в школе.
Время проведения – _______________.
Место проведения – здание и территория школы.
Участники эвакуационной тренировки в случае пожара: руководящий, преподавательский состав, учащиеся (воспитатели, дети).
Учебный вопрос: практические действия педагогов и учащихся при возникновении пожара в ___________________.
Материальное обеспечение и литература:
Памятки, буклеты по действиям населения при возникновении пожара.
План-схема экстренной эвакуации учащихся (детей) из здания.
План-схема безопасной территории у здания.
Технические средства оповещения.
Средства оснащения формирований гражданской защиты.
ПОРЯДОК ПРОВЕДЕНИЯ ЭВАКУАЦИОННОЙ ТРЕНИРОВКИ В СЛУЧАЕ ПОЖАРА
Действия руководителя
Действия преподавателей (классных руководителей, Воспитателей)
Действия обучаемых (Детей)
1
2
3
Подготовительный период
На совещании до руководящего и преподавательского состава (воспитателей) доводится приказ о подготовке и проведении тренировки.
Классные руководители (воспитатели) уточняют план эвакуации учащихся (детей) из здания, места размещения классов (групп) на прилегающей безопасной территории.
Классный руководитель (Воспитатель) ____ готовит свой класс (группу) и показывает действия учащихся (детей) во время тренировки всему задействованному личному составу педагогов.
Изучают памятки, буклеты о действиях населения при возникновении пожара в школе.
Уточняют маршрут движения из здания школы, место размещения класса на территории школы.
Учатся оказывать взаимопомощь.
Готовят (изготавливают) к возможному использованию ватно-марлевые повязки.
Руководство, посредники контролируют проведение тренировок с учащимися, оказывают практическую помощь в их проведении.
Классные руководители (воспитатели) проводят практические тренировки в неурочное время (перемена), вводя в каждую тренировку дух состязательности и игровые элементы, добиваются, чтобы действия учащихся были осознанными, грамотными.
Участвуют в отработке действий при пожаре (в составе класса, группы).
Начальник штаба уточняет с командирами формирований гражданской защиты состояние готовности формирований к работе по ликвидации последствий пожара.
Командиры спасательной группы, санитарного поста, звена пожаротушения, группы охраны общественного порядка уточняют личный состав, функциональные обязанности, порядок оснащения, проводят практические занятия по спасению людей, тушению пожара, оказанию пострадавшим первой медицинской помощи.
Практические действия преподавательского состава и учащихся при эвакуационной тренировки в случае пожара
До начала занятий руководитель организации образования на совещании руководящего и преподавательского состава заслушивает ответственных лиц (коротко) о готовности к проведению эвакуационной тренировки в случае пожара, уточняет время, порядок доведения установленного сигнала на отработку практической части эвакуационной тренировки в случае пожара, определяет места посредникам и руководящему составу.
Все преподаватели (воспитатели), проводящие первый урок, напоминают коротко учащимся установленный сигнал о возникновении пожара, о действиях учащихся по этому сигналу, место сбора после выхода из здания. Обращают внимание на соблюдение мер безопасности при проведении эвакуационной тренировки в случае пожара.
Каждый учащийся (ребенок) заранее готовит к возможному использованию ватно-марлевую повязку и кладет ее в карман.

Сабақ аяқталғанға 2-3 минут қалғанда үлкен үзіліс алдында өрт пайда болғаны туралы белгіленген сигнал беріледі.
Сабақ өткізетін оқытушылар (тәрбиешілер) "Өрт" деп хабарлайды.
Оқушылар (балалар) мақта-дәке таңғыш киеді, команда түскен кезде сыныптан шығуға дайын
Басшылық құрам оқытушылар мен оқушылардың (тәрбиешілер мен балалардың) іс-қимылдарын бақылайды.
Оқытушылар (тәрбиешілер) "эвакуация" командасын береді.
Сынып оқушылары (топ балалары) белгіленген қауіпсіз жерге орналасқан соң оқытушы сынып журналы бойынша балалардың бар-жоғын тексереді, нәтижесін директорға хабарлайды.
Азаматтық қорғау құралымдарының командирлері адамдар ғимараттан шыққан соңқұралымның жеке құрамының жиынын хабарлайды, штаб бастығы арқылы оларды жарақтандырады және ғимаратта қалған адамдарды құтқаруды, өрт сөндіруді, зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсетуді, қоғамдық қауіпсіздікті ұйымдастырады.
Оқушылар (балалар) ұйымдасқан түрде үрей тудырмай оқытушы (тәрбиеші) командасы бойынша ғимараттан тез шығады және қауіпсіз аумақта сынып үшін белгіленген орындарға тұрады. Қажет болса, зардап шеккендерге көмек көрсетеді.
Азаматтық қорғау құралымдарының жеке құрамы ғимаратта қалған адамдарды құтқаруға, өртті жоюға, алғашқы медициналық көмек көрсетуге, қоғамдық қауіпсіздікті сақтауға қатысады.
Өрт сөндіру буынының бірі жалпы электр сөндіргішті тоқтан ажыратады.
Өрт жағдайындағы эвакуациялық жаттығуды қорытындылау
Мектеп директоры тұрақты құрамның кеңесінде орынбасарларды, делдалдарды (қысқа түрде) тыңдайды, өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығуды қорытындылайды, оқытушылардың (тәрбиешілердің, балалардың) іс-қимылдарын талдайды, анықталған кемшіліктерді жою туралы ұсынымдар береді, оқытушыларға жеке талқылау жүргізуге уақыт белгілейді
Оқытушылар (тәрбиешілер) эвакуациялық жаттығуды қорытындылау бойынша кеңесте олардың іс-қимылдарына, анықталған кемшіліктеріне баға береді, оларды жоюдың жолдарын көрсетеді, сыныптарда (топтарда) жеке талқылау өткізу үшін құжаттар дайындайды.
Азаматтық қорғаныс бастығы – білім беру ұйымының басшысы аудандық (қалалық) төтенше жағдайлар бөліміне өрт болған жағдайда өткізілген жаттығутуралы есеп (мәлімдеме) ұсынады.
Өрт кезінде эвакуациялық жаттығулар өткізетін оқытушылар (тәрбиешілер) директор белгілеген уақытта оқушылармен (балалармен) жеке талқылау өткізеді.
Оқушылар (балалар)өрт болған жағдайда эвакуациялық жаттығу жүргізу кезіндеөздері жіберген қателіктерді анықтайды және келесі жаттығу барысында оларды жояды.
Жаттығуға басшылық ету штабының бастығы ____________________
(ұйымның атауы)
___________________________________             ____________
Т.А.Ә. (оның кезінде болған жағдайда)                   (қолы)
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
29-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
__________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ қ.
Нысан
Штабтық жаттықтыруды дайындаудың күнтізбелік жоспары (ұйымның атауы)
№ р/с
Іс-шаралардың мазмұны
Өткізу мерзімдері
Орындаушылар
Ескертпе
1
Оқу-жаттығу басшылығын және басқару органдарын даярлау:

За 2-3 минуты до окончания урока перед большой переменой подается установленный сигнал о возникновении пожара.
Преподаватели (воспитатели), проводящие занятия, объявляют "Пожар".
Учащиеся (дети) надевают ватно-марлевую повязку, готовые покинуть класс по команде.
Руководящий состав следит за действиями преподавателей и учеников (воспитателей и детей).
Преподаватели (воспитатели) дают команду "Эвакуация".
После занятия учениками класса (детьми группы) установленного безопасного места преподаватель проверяет по классному журналу наличие учеников, результат докладывает директору.
Командиры формирований гражданской защиты после выхода людей из здания, объявляют сбор личного состава формирований, через начальника штаба оснащают их и организуют спасение оставшихся в здании людей, тушение пожара, оказание первой медицинской помощи пострадавшим, охрану общественного порядка.
Ученики (дети) организованно, не создавая паники, под командой учителя (воспитателя) быстро выходят из здания и занимают установленные для класса место на прилегающей безопасной территории. Если необходимо, оказывают помощь пострадавшим.
Личный состав формирований гражданской защиты участвует в спасении оставшихся в здании людей, локализации пожара, оказании первой медицинской помощи пострадавшим, охране общественного порядка.
Один из пожарных звена пожаротушения отключает общий электрорубильник.
Подведение итогов эвакуационной тренировки в случае пожара
Директор школы на совещании постоянного состава заслушивает (коротко) заместителей, посредников, подводит итоги эвакуационной тренировки в случае пожара, анализирует действия преподавателей и учащихся (воспитателей и детей), дает рекомендации по устранению выявленных недостатков, определяет время преподавателям для проведения частного разбора.
Преподаватели (воспитатели) на совещании по подведению итогов эвакуационной тренировки в случае пожара уясняют оценку их действиям, выявленные недостатки, определяют пути их устранения, готовят материал для проведения частного разбора в классах (группах).
Начальник гражданской обороны – руководитель организации образования представляет в районный (городской) отдел по чрезвычайным ситуациям отчет (донесение) о проведенной эвакуационной тренировки в случае пожара.
Преподаватели (воспитатели), проводящие эвакуационные тренировки в случае пожара, в установленное директором время проводят частный разбор с учащимися (детьми).
Учащиеся (дети) уясняют допущенные ими во время проведения эвакуационной тренировки в случае пожара ошибки и в ходе следующей тренировки устраняют их.
Начальник штаба руководства тренировки
_____________________________________
(наименование организации)
_________________________ ____________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
Приложение 29
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
_______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
Календарный план подготовки штабной тренировки (наименование организации)
№ п/п
Содержание мероприятий
Сроки проведения
Исполнители
Примечание
1
Подготовка руководства учения и органов управления:

1) Азаматтық қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, азаматтық қорғаныс жөніндегі құжаттарды жоспарлауды зерделеу;
2) оқу бойынша ұйымдастыру құжаттарын әзірлеу (өткізу жоспарлары, ойы, жан-жақты қамтамасыз ету)
2
Дайындық күштер мен құралдардың:
1) объектінің азаматтық қорғаныс жоспарының дайындық дәрежесіне сәйкес ұйымдастырушылық құжаттарды, азаматтық қорғаныс іс-шараларын жеткізу;
2) практикалық сабақтар (қажет болған жағдайда шығумен)
3
Оқу-жаттығуға қатысушыларды даярлау:
1) нұсқаушылық сабақтарды өткізу;
2) қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін зерделеу.
4
Басқару пунктінің дайындығын тексеру, құралдар, байланыс, құлақтандыру және т.б.
Оқу-жаттығуды басқару штабының бастығы _____________
___________________
Ұйымның атауы
Т.А.Ә. қолы
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
30-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
__________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ қ.
Нысан
Штабтық жаттықтыруды өткізу жоспары (ұйымның атауы)
№ р/с
Іс-шаралардың мазмұны
Мерзімдер орындалуын
Ескертпе
"Бірінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғауға дайындық дәрежесінің іс-шаралары
1
2
"Екінші топтың бірінші кезектегі іс-шаралары" азаматтық қорғауға дайындық іс-шаралары
1
2
Азаматтық қорғауға дайындық дәрежесінің "жалпы дайындық" іс-шаралары
1
2
Оқу-жаттығуды басқару штабының бастығы _____________
___________________
Ұйымның атауы
Т.А.Ә. қолы
Халыққа және азаматтық қорғау
саласындағы мамандарға хабар
беру, білімді насихаттау, оқыту
қағидаларының
31-қосымшасы
"Бекітемін"
Оқу-жаттығудың жетекшісі
__________________ Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
______________________
(қолы)
"___" ___________20___ қ.
Нысан
Қамтамасыз ету түрлері бойынша
ЖОСПАРЫ
№ р/с
Іс-шаралар
Орындаушылар
Орындалу мерзімі
Ескертпе
Материалдық-техникалықе қамтамасыз ету
1
2
Медициналық қамтамасыз ету
1
2
Инженерлік-техникалық қамтамасыз ету
1
2
Көліктік қамтамасыз ету
1
2
Байланысты ұйымдастыру
1
2
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 2 шілдедегі
№ 494 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 381 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылғы 22 мамырда № 11134 болып тіркелді).
2. "Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, білімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 20 сәуірдегі № 381 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 14 қарашадағы № 1057 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылғы 23 желтоқсанда № 14562 болып тіркелді).

1) изучение нормативных правовых актов в сфере гражданской защиты, планирующих документов по гражданской обороне;
2) разработка организационных документов по учению (планы проведения, замысел, всестороннее обеспечение)
2
Подготовка сил и средств:
1) доведение организационных документов, мероприятий гражданской обороны в соответствии со степенями готовности Плана гражданской обороны объекта;
2) практические занятия (при необходимости с выездом)
3
Подготовка участников учения:
1) проведение инструкторских занятий;
2) изучение норм и правил техники безопасности.
4
Проверка готовности пункта управления, средств, связи, оповещение и др.
Начальник штаба руководства учение
_______________ _______________________
Наименование организации Ф.И.О. подпись
Приложение 30
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
План проведения штабной тренировки (наименование организации)
№ п/п
Содержание мероприятий
Сроки выполнения
Примечание
Мероприятия степени готовности гражданской защиты "Первоочередные мероприятия первой группы"
1
2
Мероприятия готовности гражданской защиты "Первоочередные мероприятия второй руппы"
1
2
Мероприятия степени готовности гражданской защиты "Общая готовность"
1
2
Начальник штаба руководства учение
_____________ _________________________
Наименование организации Ф.И.О. подпись
Приложение 31
к Правилам информирования,
пропаганды знаний, обучения
населения и специалистов
в сфере гражданской защиты
"Утверждаю"
Руководитель учения
______________________
Ф.И.О.
(при его наличии)
______________________
(подпись)
"___" ___________20___г.
Форма
ПЛАН по видам обеспечения
№ п/п
Мероприятия
Исполнители
Срок исполнения
Примечание
Материально-техническое обеспечение
1
2
Медицинское обеспечение
1
2
Инженерно-техническое обеспечение
1
2
Транспортное обеспечение
1
2
Организация связи
1
2
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 2 июля 2020 года
№ 494
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра внутренних дел Республики Казахстан
1. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 381 "Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 11134).
2. Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 ноября 2016 года № 1057 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 апреля 2015 года № 381 "Об утверждении Правил информирования, пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 23 декабря 2016 года № 14562).

3. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізі туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 желтоқсандағы № 1064 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 18 желтоқсанда № 19738 болып тіркелді).

3. Пункт 10 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года № 1064 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан и Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 19738).