"Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 1 маусымдағы № 554 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 маусымда № 20807 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 24.10.2025 № 626 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелді, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 13 наурызда жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 166-бабының 8-тармағына, 167-бабының 6-тармағына, 170-бабының 2-тармағына, 171-бабына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бақылау-касса машиналарының модельдерін мемлекеттік тізілімге (тізілімнен) енгізу (алып тастау) қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгiленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 маусымдағы
№ 554 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 208 бұйрығына
1-қосымша
Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2020 года № 554. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2020 года № 20807. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 октября 2025 года № 626
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 24.10.2025 № 626 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16508, опубликован 13 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 8 статьи 166, пунктом 6 статьи 167, пунктом 2 статьи 170, статьей 171 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила применения контрольно-кассовых машин, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 июня 2020 года № 554
Приложение 1
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 208
Правила применения контрольно-кассовых машин

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бақылау-касса машиналарын қолдану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) 166-бабының 8-тармағына және "Мемлекеттік қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және бақылау-касса машиналарын қолдану тәртібін айқындайды.
2. "Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік қызметі аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарындағы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аумақтық органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) және "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетіледі.
3. Осы Қағидалардың мақсатында салық төлеушінің жауапты адамы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) - көрсетілетін қызметті алушы не көрсетілетін қызметті алушымен еңбек қатынасында тұрған немесе сенімхат, шарт негізінде немесе өзге де заңды негізде оның атынан әрекет ететін, бақылау-касса машинасын қолдана отырып, сатып алушымен (клиентпен) ақшалай есеп айырысуларды жүзеге асыратын және оның жұмыс істеуіне жауап беретін адам.
4. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
5. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін қажетті мәліметтерден тұратын ақпараттық жүйелердің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді. Мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде пайдаланылатын ақпараттық жүйелерде іркіліс болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақауларды жоюды қамтамасыз етеді және тиісті уәкілетті тұлғаларды 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
6. Бақылау-касса машиналарын қолдану:
1) бақылау-касса машинасын есепке қоюды;
2) тіркеу деректеріне өзгерістер енгізуді;
3) бақылау-касса машинасын есептен шығаруды;
4) бақылау-касса машинасын пайдалануды қамтиды.
7. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының нысанында жазылған.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения контрольно-кассовых машин (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок применения контрольно-кассовых машин.
2. Государственная услуга "Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин (ККМ)" оказывается территориальными органами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее – услугодатель) и через веб-портал "электронного правительства".
3. В целях настоящих Правил ответственное лицо налогоплательщика (далее – услугополучатель) – услугополучатель либо лицо, состоящее в трудовых отношениях с услугополучателем или действующее от его имени на основании доверенности, договора или ином законном основании, осуществляющее денежные расчеты с покупателем (клиентом) с применением контрольно-кассовой машины и отвечающее за ее работу.
4. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
5. Услугодатель обеспечивает бесперебойное функционирование информационной системы, содержащие необходимые сведения для оказания государственных услуг. В случае сбоя в информационных системах, используемых при оказании государственных услуг, услугодатель обеспечивает устранение технических неполадок и уведомляет соответствующих уполномоченных лиц в течение 1 (одного) рабочего дня.
6. Применение контрольно-кассовых машин включает в себя:
1) постановку контрольно-кассовой машины на учет;
2) внесение изменений в регистрационные данные;
3) снятие контрольно-кассовой машины с учета;
4) эксплуатацию контрольно-кассовых машин.
7. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме стандарта оказания государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

2-тарау. "Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Бақылау-касса машиналарын мемлекеттік кірістер органдарында есепке қою
8. Салық кодексінің 166-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының аумағында ақшалай есеп айырысулар бақылау-касса машиналарын мiндеттi түрде қолданыла отырып жүргiзiледi.
9. Осы тармақта белгіленген жағдайларды қоспағанда, бақылау-касса машиналары пайдаланатын жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіде есепке қоюға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушылардың орналасқан жері бойынша мынадай:
1) стационарлық емес немесе өзге жылжымалы (мобильді) объектілер арқылы қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын;
2) банктік компьютерлік жүйелер, оның ішінде қызмет көрсетуге ақы төлеу терминалдары жарақтандырылған банктік компьютерлік жүйелер болып табылатын бақылау-касса машиналарын көрсетілетін қызметті берушіде есепке қоюға жатады.
10. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есепке қоюға арналған мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің "Қазақстан Республикасының интеграцияланған салықтық ақпараттық жүйесі" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - ақпараттық жүйе) фискалдық деректер операторының интернет-ресурсы арқылы не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық түрде жолдайды.
11. Көрсетілетін қызметті алушы "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығымен бекітілген Фискалдық деректер операторының деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген) нысан бойынша фискалдық деректер операторы арқылы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын көрсетілетін қызметті берушіде қоюға арналған мәліметтерді қағаз тасымалдағышта жолдайды.
12. Фискалдық деректер операторының деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беру Салық кодексінің 167-бабының 2-тармағына сәйкес көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді бермей бақылау-касса машинасын есепке қою үшін көрсетілетін қызметті берушіге "Салықтық өтініштердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 160 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16425 болып тіркелген) 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағышта бақылау-касса машинасын көрсетілетін қызметті берушіде есепке қою туралы салықтық өтінішті (бұдан әрі - салықтық өтініш) ұсынады.

Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин (ККМ)"
Параграф 1. Постановка контрольно-кассовой машины на учет в органах государственных доходов
8. На территории Республики Казахстан денежные расчеты производятся с обязательным применением контрольно-кассовых машин, за исключением случаев установленных пунктом 2 статьи 166 Налогового кодекса.
9. Контрольно-кассовые машины подлежат постановке на учет у услугодателя по месту использования, за исключением случаев установленных настоящим пунктом.
У услугодателя по месту нахождения услугополучателей подлежат постановке на учет контрольно-кассовые машины:
1) используемые при осуществлении деятельности через нестационарные или иные передвижные (мобильные) объекты;
2) являющиеся банковскими компьютерными системами, в том числе банковскими компьютерными системами, которыми оснащены терминалы оплаты услуг.
10. Услугополучатель направляет в электронном виде сведения на постановку контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных в информационную систему "Интегрированной налоговой информационной система Республики Казахстан" (далее – информационная система) услугодателя посредством интернет-ресурса оператора фискальных данных либо через веб-портал "электронного правительства".
11. Услугополучатель направляет на бумажном носителе сведения на постановку контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных через оператора фискальных данных услугодателю по форме согласно приложению 2 к Правилам передачи сведений о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных оператором фискальных данных в органы государственных доходов, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" от 16 февраля 2018 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16508).
12. Передача сведений о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных оператором фискальных данных в органы государственных доходов осуществляется в порядке, предусмотренном в соответствии с пунктом 2 статьи 167 Налогового кодекса.
13. Услугополучатель для постановки на учет контрольно-кассовой машины без передачи данных предоставляет услугодателю налоговое заявление о постановке контрольно-кассовой машины на учет у услугодателя на бумажном носителе, по форме согласно приложению 16, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан "Об утверждении форм налоговых заявлений" от 12 февраля 2018 года № 160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16425) (далее – налоговое заявление).

14. Аппараттық-бағдарламалық кешендерді қоспағанда, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасын есепке қою кезінде көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамы:
1) салықтық өтініште көрсетілген мәліметтердің ұсынылған құжаттардың, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы моделінің сәйкестігін тексереді;
2) таңбалау тақтайшасында көрсетілген деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасының зауыттық нөмiрiн салықтық өтініште көрсетiлген нөмiрмен салыстырады;
3) қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабын және тауар чектерi кiтабын ресiмдеудiң дұрыстығын тексередi;
4) бақылау-касса машинасының фискалдық жұмыс режимін белгілейді;
5) фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасының корпусына көрсетілетін қызметті берушінің пломбасын орнатады;
6) деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын ресімдейді;
7) деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын, қолма-қол ақшаны және тауар чектерiн есепке алу кiтабын өз қолымен және оларды куәландыру үшін көзделген мөрмен куәландырады;
8) деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы моделінің бақылау-касса машинасының мемлекеттік тізілімге енгізілген модельдерге сәйкестігін тексереді;
9) көрсетілетін қызметті алушыға:
фискалдық жұмыс режимі белгіленген және көрсетілетін қызметті берушінің пломбасы орнатылған фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасын;
қолма-қол ақшаны және тауар чектерін есепке алудың куәландырылған кітаптарын қайтарады;
10) көрсетілетін қызметті берушіге бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын береді.
15. Деректерді беру функциясы жоқ аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын бақылау-касса машинасын есепке қою кезінде көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамы:
1) салықтық өтініште көрсетілген мәліметтердің ұсынылған құжаттардың, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы моделінің сәйкестігін тексереді;
2) аппараттық-бағдарламалық кешеннің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипатын;
3) салық органында есепке қою үшін мәлімделген аппараттық-бағдарламалық кешен моделінің "Салық инспекторының жұмыс орны" модулін пайдалану жөніндегі нұсқаулықты тексереді.
16. Көрсетілетін қызметті беруші бақылау-касса машинасын тіркеу есебіне қоюды фискалдық деректер операторының мәліметтерін не Салық кодексінің 167-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
17. Бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасы көрсетілетін қызметті алушыға бақылау-касса машинасын көрсетілетін қызметті берушіде есепке қою кезінде беріледі, бақылау-касса машинасының бүкіл пайдалану мерзімі ішінде сақталады және көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының талабы бойынша көрсетіледі.

14. Должностное лицо услугодателя при постановке на учет контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, за исключением аппаратно-программных комплексов:
1) проверяет соответствие сведений, указанных в налоговом заявлении, представленных документов, модели контрольно-кассовой машины без функции передачи данных;
2) сверяет заводской номер контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, указанный на маркировочной табличке, с номером, указанным в налоговом заявлении;
3) проверяет правильность оформления книги учета наличных денег и книги товарных чеков;
4) устанавливает фискальный режим работы контрольно-кассовой машины;
5) устанавливает пломбу услугодателя на корпус контрольно-кассовой машины с блоком фискальной памяти;
6) оформляет регистрационную карточку контрольно-кассовой машины без функции передачи данных;
7) заверяет регистрационную карточку контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, книги учета наличных денег и товарных чеков личной подписью и печатью, предусмотренной для их заверения;
8) проверяет соответствие модели контрольно-кассовой машины без функции передачи данных с моделями, внесенными в государственный реестр контрольно-кассовых машин;
9) возвращает услугополучателю:
контрольно-кассовую машину с блоком фискальной памяти с установленным фискальным режимом работы и пломбой услугодателя;
заверенные книги учета наличных денег и товарных чеков;
10) выдает услугополучателю регистрационную карточку контрольно-кассовой машины.
15. Должностное лицо услугодателя при постановке на учет контрольно-кассовой машины, являющейся аппаратно-программным комплексом без функции передачи данных:
1) проверяет соответствие сведений, указанных в налоговом заявлении, представленных документов, модели контрольно-кассовой машины без функции передачи данных;
2) краткое описание функциональных возможностей и характеристик аппаратно-программного комплекса;
3) руководство по использованию модуля "Рабочее место налогового инспектора" заявленной для постановки на учет в налоговом органе модели аппаратно-программного комплекса.
16. Услугодателем постановка на регистрационный учет контрольно-кассовой машины осуществляется в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения сведений оператора фискальных данных либо налогового заявления, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 статьи 167 Налогового кодекса.
17. Регистрационная карточка контрольно-кассовой машины выдается услугополучателю при постановке контрольно-кассовой машины на учет у услугодателя, хранится в течение всего срока эксплуатации контрольно-кассовой машины и предъявляется по требованию должностного лица услугодателя.

18. Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
2-параграф. Бақылау-касса машинасының тiркеу деректерiне өзгерiстер енгiзу
19. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгертуге арналған мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне фискалдық деректер операторының интернет-ресурсы арқылы не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық түрде жолдайды.
20. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген) Фискалдық деректер операторының деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фискалдық деректер операторы арқылы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгертуге арналған мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушіге қағаз тасымалдағышта жолдайды.
21. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді бермей бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгерту үшін Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 160 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16425 болып тіркелген) 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтық өтінішті көрсетілетін қызметті берушіге қағаз тасымалдағышта ұсынады.
22. Көрсетілетін қызметті алушы бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген өзгерістер туындаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Салық кодексінің 168-бабында белгіленген тәртіппен әрекеттерді жүзеге асырады.
23. Көрсетілетін қызметті беруші бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтерді өзгертуді фискалдық деректер операторының мәліметтерін не Салық кодексінің 168-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
3-параграф. Мемлекеттік кірістер органдарында бақылау-касса машинасын есептен шығару
24. Көрсетілетін қызметті алушы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын есептен алу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне фискалдық деректер операторының интернет-ресурсы арқылы не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық түрде жолдайды.

18. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
Параграф 2. Внесение изменений в регистрационные данные контрольно-кассовой машины
19. Услугополучатель направляет в электронном виде сведения на изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных в информационную систему услугодателя посредством интернет-ресурса оператора фискальных данных либо через веб-портал "электронного правительства".
20. Услугополучатель направляет на бумажном носителе сведения на изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных через оператора фискальных данных услугодателю по форме согласно приложению 2 к Правилам передачи сведений о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных оператором фискальных данных в органы государственных доходов, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16508).
21. Услугополучатель предоставляет услугодателю на бумажном носителе налоговое заявление для изменения сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины без передачи данных, по форме согласно приложению 16, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года № 160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16425).
22. Услугополучателем в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня возникновения изменений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины, осуществляются действия в порядке, установленном статьей 168 Налогового кодекса.
23. Услугодателем изменение сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины, осуществляется в течение 1 (одного) рабочего дня с даты получения сведений оператора фискальных данных либо налогового заявления, предусмотренного подпунктом 2) пункта 1 статьи 168 Налогового кодекса.
Параграф 3. Снятие контрольно-кассовой машины с учета в органах государственных доходов
24. Услугополучатель направляет в электронном виде сведения о снятии с учета контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных в информационную систему услугодателя посредством интернет-ресурса оператора фискальных данных либо через веб-портал "электронного правительства".

25. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген) Фискалдық деректер операторының деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фискалдық деректер операторы арқылы деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын есептен шығаруға арналған мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушіге қағаз тасымалдағышта жолдайды. 26. Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 160 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16425 болып тіркелген) 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректерді бермей бақылау-касса машинасын көрсетілетін қызметті берушіден есептен шығаруға салықтық өтінішті қағаз тасымалдағышта ұсынады.
27. Аппараттық-бағдарламалық кешендерді қоспағанда, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасын есептен шығарған кезінде көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамы:
1) фискалдық есепті алады;
2) камералдық бақылауды және қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабының деректерін фискалдық есеп көрсеткіштерімен және тауар чектерi кiтабының деректерімен салыстыруды жүргізеді;
3) қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабы мен тауар чектерi кiтабының жабылғаны туралы жазба жүргізеді;
4) фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасының корпусынан көрсетілетін қызметті берушінің пломбасын алып тастауды жүргiзедi;
5) көрсетілетін қызметті алушыға:
бақылау-касса машинасын;
қолма-қол ақшаны есепке алу және тауар чектерi кiтаптарын;
бақылау-касса машинасының есептен шығарылғаны туралы белгі қоя отырып, тіркеу карточкасын қайтарады.
28. Көрсетілетін қызметті беруші бақылау-касса машинасын алуды фискалдық деректер операторының мәліметтерін не Салық кодексінің 169-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
29. Аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын бақылау-касса машинасын есептен шығарған кезде көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамы фискалдық есепті алады және көрсетілетін қызметті алушыға бақылау-касса машинасын есептен шығарғаны туралы белгі қоя отырып, тіркеу карточкасын қайтарады.
2-тарау. Фискалдық есепті алу
30. Фискалдық есепті көрсетілетін қызметті беруші мынадай:

25. Услугополучатель направляет на бумажном носителе сведения на снятие с учета контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных через оператора фискальных данных услугодателю по форме согласно приложению 3 к Правилам передачи сведений о контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных оператором фискальных данных в органы государственных доходов, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16508).
26. Услугополучатель предоставляет на бумажном носителе налоговое заявление на снятие с учета у услугодателя контрольно-кассовой машины без передачи данных по форме согласно приложению 17, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года №160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16425).
27. Должностное лицо услугополучателя при снятии с учета контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, за исключением аппаратно-программных комплексов:
1) снимает фискальный отчет;
2) проводит камеральный контроль и сопоставление данных книги учета наличных денег с показаниями фискального отчета и данными книги товарных чеков;
3) делает запись о закрытии книги учета наличных денег и книги товарных чеков;
4) производит снятие пломбы услугодателя с корпуса контрольно-кассовой машины с блоком фискальной памяти;
5) возвращает услугополучателю:
контрольно-кассовую машину;
книги учета наличных денег и товарных чеков;
регистрационную карточку с отметкой о снятии с учета контрольно-кассовой машины.
28. Услугодателем снятие контрольно-кассовой машины осуществляется в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения сведений оператора фискальных данных либо налогового заявления, предусмотренного подпунктом 2) пункта 2 статьи 169 Налогового кодекса.
29. При снятии с учета контрольно-кассовой машины, являющейся аппаратно-программным комплексом, должностное лицо услугополучателя снимает фискальный отчет и возвращает услугополучателю регистрационную карточку с отметкой о снятии с учета контрольно-кассовой машины.
Глава 2. Снятие фискального отчета
30. Фискальные отчеты снимаются услугодателями в случаях:

1) салықтық тексерулер жүргізілген;
2) фискалдық жадының блогын ауыстырған;
3) бақылау-касса машинасы есептен шығарылған;
4) фискалды жадыға кіру паролін енгізуді талап ететін бақылау-касса машинасына жөндеу жүзеге асырылған;
5) қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабы толығымен толтырылған;
6) қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабы жоғалған (бүлінген) жағдайларда алады.
31. Осы Қағидалардың 30-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, фискалдық есепті алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге бақылау-касса машинасы мен мынадай құжаттар:
1) нөмірленген, тігілген, көрсетілетін қызметті берушінің басшысы өз қолымен және мөрімен куәландырылған қолма-қол ақшаны есепке алу және тауар чектерi кiтаптары;
2) соңғы фискалдық есеп алынған күннен бастап ауысымдық есептер табыс етіледі.
Фискалдық есепті алу кезінде деректері көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесіне енгізілуге жататын фискалдық есепті алу актісі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
3-тарау. Бақылау-касса машинасын пайдалану
32. Көрсетілетін қызметті алушының жауапты тұлғасы бақылау-касса машинасын пайдаланған кезде:
1) бақылау-касса машинасын пайдалану бойынша нұсқауға сәйкес ақшалай есеп айырысу туралы ақпараттың енгізуін жүзеге асырады;
2) электр энергиясы болмаған немесе бақылау-касса машинасында ақаулар болған жағдайда тауар чегін толтырады және береді;
3) фискалдық деректердің операторы ұсынатын телекоммуникациялар желісі уақытша болмаған жағдайда, деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасының автономды жұмыс режимін пайдаланады;
4) деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасын қолдану жағдайын қоспағанда, қолма-қол ақшаны есепке алу кітабын толтырады;
5) ауысым аяқталған кезде бақылау-касса машинасының моделін дайындаушының техникалық талаптарына сәйкес ауысымдық есепті алу (Z-есеп) жолымен "ауысым соңы" рәсiмiн орындайды.
Ауысымдық есептерді, қолма-қол ақшаны есепке алу және тауар чегі кiтаптарын, сондай-ақ олар бойынша жою және қайтару операциялары жүргізілген жою, қайтару чектері мен бақылау чектерін көрсетілетін қызметті алушы оларды басып шығарған немесе толық толтырған күнінен бастап 5 (бес) жыл бойы сақтайды.
Бақылау-касса машиналары үшін ауысым кезеңі жиырма төрт сағаттан аспайды.
33. Қате енгізілген соманы жою немесе ақшалай есеп айырысуларды қайтару операциялары бақылау-касса машинасының моделін дайындаушының техникалық талаптарына сәйкес:
деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасы бақылау чегінің түпнұсқасы және қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабында жүргізілген жазба болған кезде;
сатушы (дайындаушы, орындаушы), сатып алу күні, тауар (жұмыс, қызмет) атауы, құны туралы мәліметтен тұратын өзге де құжатты қоса бере отырып деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының бақылау чегінің түпнұсқасы не фискалды деректер операторының сайтынан шығарылған бақылау чегі болған кезде жүргізіледі.

1) проведения налоговых проверок;
2) замены блока фискальной памяти;
3) снятия с учета контрольно-кассовой машины;
4) осуществления ремонта контрольно-кассовой машины, требующего введение пароля доступа к фискальной памяти;
5) полного заполнения книги учета наличных денег;
6) утери (порчи) книги учета наличных денег.
31. Для снятия фискального отчета, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 30 настоящих Правил, услугодателю представляются контрольно-кассовая машина и следующие документы:
1) пронумерованные, прошнурованные, заверенные подписью руководителя и печатью услугодателя книги учета наличных денег и товарных чеков;
2) сменные отчеты с даты снятия последнего фискального отчета.
При снятии фискального отчета составляется акт снятия фискального отчета по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, данные которого подлежат вводу в информационную систему услугодателя.
Глава 3. Эксплуатация контрольно-кассовых машин
32. Ответственное лицо услугополучателя при эксплуатации контрольно-кассовой машины:
1) осуществляет ввод информации о денежном расчете в соответствии с руководством по эксплуатации контрольно-кассовой машины;
2) в случае отсутствия электроэнергии или неисправности контрольно-кассовой машины заполняет и выдает товарный чек;
3) в случае временного отсутствия сети телекоммуникаций, предоставляемых оператором фискальных данных, использует автономный режим работы контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных;
4) заполняет книгу учета наличных денег, за исключением случая применения контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных;
5) при завершении смены выполняет процедуру "конец смены" путем снятия сменного отчета (Z-отчет) согласно техническим требованиям изготовителя модели контрольно-кассовой машины.
Сменные отчеты, книги учета наличных денег и товарных чеков, а также чеки аннулирования, возврата и контрольные чеки, по которым проведены операции аннулирования и возврата, хранятся услугополучателем в течение 5 (пяти) лет с даты их печати или полного заполнения.
Для контрольно-кассовых машин период смены не превышает двадцать четыре часа.
33. Операции аннулирования ошибочно введенной суммы или возврат денежного расчета производятся в соответствии с техническими требованиями изготовителя модели контрольно-кассовой машины при наличии:
оригинала контрольного чека контрольно-кассовой машины без функции фиксации и (или) передачи данных и произведенной записи в книге учета наличных денег;
оригинала контрольного чека контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных либо контрольного чека распечатанного с сайта оператора фискальных данных с приложением иного документа, содержащего сведения о наименовании, стоимости товара (работы, услуги), дате приобретения, продавце (изготовителе, исполнителе).

Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережесі "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Заңының 13-бабына сәйкес автоматтандырылған тәсілмен ресімделген пайдаланылмаған теміржол, автобус, әуе билеттері үшін ақшалай есеп айырысуларды қайтару операцияларына қолданылмайды.
34. Қолма-қол ақшаны есепке алу кітабының деректері тиісті күнге ауысым есептерінің көрсеткіштеріне сәйкес келеді.
35. Төлем карточкалары пайдаланылған кездегі төлемдер сомалары ескерілген кассаның ағымдағы жай-күйі туралы есептің көрсеткіштері фискалдық есепті алған сәттегі кассадағы қолма-қол ақшаның сомасына, қолма-қол ақшаны есепке алу кітабында көрсетілген тауарларды өткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге байланысты емес қолма-қол ақшаны қабылдау және беру сомаларына сәйкес келеді.
Осы Қағидалардың 30-тармағының 1) тармақшасына сәйкес кассаның ағымдағы жай-күйі туралы фискалдық есепті алған кезде кассадағы қолма-қол ақшаны есептеуді көрсетілетін қызметті алушы (оның лауазымды адамы) көрсетілетін қызметті берушінің тексеруші адамының қатысуымен жүргізеді.
36. Бақылау-касса машинасының көрсетілетін қызметті беруші пломбасының бүтіндігін бұзбай жою мүмкін емес техникалық ақауы пайда болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ақау пайда болған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бақылау-касса машинасын есепке қою жүргізілген көрсетілетін қызметті берушіге:
1) бақылау-касса машинаның тіркеу карточкасының нөмірін, берілген күнін және ақау болған күннің басындағы есептегіштің жиынтық көрсеткіштерін көрсете отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес бақылау-касса машинасын пайдалану кезінде туындайтын міндеттемелердің орындалуы туралы салықтық өтінішті;
2) жөндеу жүргізу мерзімдері мен ақау себептерін негіздеп көрсете отырып, техникалық қызмет көрсету орталығының қорытындысын береді.
Көрсетілетін қызметті беруші осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген құжаттар мәліметтерін бермеген немесе толық құрамда бермеген жағдайларда пломбаның бүтіндігін бұзуға рұқсатты алуға құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті беруші салықтық өтінішті қабылдаған күні ақауды жою үшін бақылау-касса машинасы пломбасының бүтіндігін бұзуға рұқсат беру немесе беруден бас тарту туралы шешімді осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қабылдайды.
Бақылау-касса машинасы пломбасының бүтіндігін бұзуға көрсетілетін қызметті берушінің рұқсатын көрсетілетін қызметті берушінің пломба орнатуға жауапты лауазымды адамы оны беру туралы шешім қабылдаған күні, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.
Техникалық ақау жойылғаннан кейін фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасын пломба орнату үшін көрсетілетін қызметті берушіге табыс ету мерзімі техникалық қызмет көрсету орталығының қорытындысында көрсетілген жөндеу жүргізу мерзімінен кем болмауға, бірақ пломбаның бүтіндігін бұзуға көрсетілетін қызметті беруші рұқсат берген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспауға тиіс.

Положение части первой настоящего пункта не распространяется на операции по возврату денежного расчета за неиспользованные железнодорожные, автобусные и авиационные билеты, оформленные автоматизированным способом в соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан".
34. Данные книги учета наличных денег соответствуют показаниям сменных отчетов на соответствующую дату.
35. Показания отчета с учетом сумм платежей при использовании платежных карточек о текущем состоянии кассы соответствует сумме наличных денег в кассе на момент снятия фискального отчета, суммам приема и выдачи наличных денег, не связанных с реализацией товаров, выполнением работ, оказанием услуг, отраженных в книге учета наличных денег.
При снятии фискального отчета о текущем состоянии кассы в соответствии с подпунктом 1) пункта 30 настоящих Правил подсчет наличных денег в кассе производится услугополучателем (его должностным лицом) в присутствии проверяющего лица услугодателя.
36. В случае технической неисправности контрольно-кассовой машины, устранение которой невозможно без нарушения целостности пломбы услугодатель, услугополучатель в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента возникновения неисправности подает услугодателю, в котором произведена постановка на учет контрольно-кассовой машины:
1) налоговое заявление об исполнении обязательств, возникающих при эксплуатации контрольно-кассовой машины, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с указанием номера, даты выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины и суммарных показаний счетчика на начало дня, в который произошла неисправность;
2) заключение центра технического обслуживания с обоснованным указанием сроков проведения ремонта и причины неисправности.
Услугодатель отказывает в приеме документов на получение разрешения на нарушение целостности пломбы в случаях непредставления или представления с неполным составом сведений документов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
Услугодатель в день приема налогового заявления принимает решение о выдаче или отказе в выдаче разрешения на нарушение целостности пломбы контрольно-кассовой машины по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам для устранения неисправности.
Разрешение услугодателя на нарушение целостности пломбы контрольно-кассовой машины выдается по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, должностным лицом услугодателя, ответственным за установку пломбы, в день принятия решения о его выдаче.
Срок представления контрольно-кассовой машины с блоком фискальной памяти услугодателю для установки пломбы после устранения технической неисправности не может быть меньше срока проведения ремонта, указанного в заключении центра технического обслуживания, но не более 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня выдачи разрешения услугодателем на нарушение целостности пломбы.

37. Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының техникалық қызмет көрсету орталығына жүгінбей жою мүмкін емес техникалық ақауы болған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы ақау пайда болған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде бақылау-касса машинасын есепке қою жүргізілген және (немесе) оған қызмет көрсету жүргізілетін техникалық қызмет көрсету орталығына жүгінеді.
Деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-касса машинасы бойынша техникалық қызмет көрсету орталығының жөндеу жүргізу мерзімі көрсетілген ақау себептері туралы қорытындысы берілген күнінен бастап 5 (бес) жыл бойы көрсетілетін қызметті алушыда сақталады.
38. Бақылау-касса машинасы мына жағдайларда, егер:
1) басып шығармаса, анық баспаса немесе бақылау-касса машинасының чегін электрондық түрде беру жағдайларын қоспағанда, Салық кодексінің 166-бабында айқындалған бақылау чегiндегі деректемелер толық басылмаса;
2) фискалдық жадынан не фискалдық деректер жинақтауышынан деректерді алуға мүмкіндік болмаса;
3) фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасында көрсетілетін қызметті берушінің пломбасы болмаса немесе бүлінсе;
4) дайындаушы зауыттың таңбасы болмаса;
5) фискалдық деректердің операторы ұсынатын жарамды байланыс болған кезде деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасынан деректерді беру мүмкіндігі болмаса, техникалық ақаулы деп есептеледі.
39. Аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын бақылау-касса машинасы осы Қағидалардың 38-тармағы 1), 2) және 5) тармақшаларында көзделген жағдайларда техникалық ақаулы деп есептеледі.
40. Көрсетілетін қызметті алушы қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабын және (немесе) тауар чектерi кiтабын толық толтырған жағдайда, не олар жоғалған (бүлінген) жағдайда оларды ауыстыру (қалпына келтіру) үшін 5 (бес) жұмыс күні ішінде бақылау-касса машинасын есепке қойған жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-касса машинасын пайдалану кезінде туындайтын міндеттемелердің орындалуы туралы салықтық өтінішті;
2) нөмiрленген, тiгілген, көрсетілетін қызметті алушының (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда) қолымен және (немесе) мөрiмен куәландырылған жаңа қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабын және (немесе) тауар чектерi кiтабын;
3) бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын;
4) бақылау-касса машинасын береді.
Қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабы толық толтырылған немесе жоғалған (бүлінген) жағдайда көрсетілетін қызметті берушіге көрсетілетін қызметті алушы фискалдық есепті шығару үшін қосымша бақылау-касса машинасын береді.

37. В случае технической неисправности контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных, устранение которой невозможно без обращения в центр технического обслуживания, услугополучатель в течение 3 (трех) рабочих дней с даты возникновения неисправности обращается в центр технического обслуживания, в котором произведена постановка на учет контрольно-кассовой машины и (или) производится ее обслуживание.
Заключение центра технического обслуживания о причинах неисправности с указанием сроков проведения ремонта контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и передачи данных, хранятся услугополучателем в течение 5 (пяти) лет с даты их выдачи.
38. Контрольно-кассовая машина считается технически неисправной в случаях, если:
1) не печатает, печатает неразборчиво или реквизиты на контрольном чеке, определенные статьей 166 Налогового кодекса, печатаются не полностью, за исключением случаев выдачи чека контрольно-кассовой машины в электронном виде;
2) отсутствует возможность получить данные с фискальной памяти либо с накопителя фискальных данных;
3) отсутствует или повреждена пломба услугодателя контрольно-кассовой машины с блоком фискальной памяти;
4) отсутствует маркировка завода-изготовителя;
5) отсутствует возможность передачи данных с контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных при наличии исправной связи, предоставляемой оператором фискальных данных.
39. Контрольно-кассовая машина, являющаяся аппаратно-программным комплексом, считается технически неисправной в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 5) пункта 38 настоящих Правил.
40. В случае полного заполнения книги учета наличных денег и (или) книги товарных чеков либо в случае их утери (порчи) услугополучатель для их замены (восстановления) в течение 5 (пяти) рабочих дней представляет услугодателю по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины:
1) налоговое заявление об исполнении обязательств, возникающих при эксплуатации контрольно-кассовой машины, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) пронумерованные, прошнурованные, заверенные подписью и (или) печатью (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного предпринимательства) услугополучателя новые книги учета наличных денег и (или) товарных чеков;
3) регистрационную карточку контрольно-кассовой машины;
4) контрольно-кассовую машину.
В случае полного заполнения или утери (порчи) книги учета наличных денег услугодателю дополнительно представляется услугополучателем контрольно-кассовая машина для снятия фискального отчета.

41. Көрсетілетін қызметті беруші қолма-қол ақшаны және (немесе) тауар чектерін есепке алу кітабын ауыстыруды салықтық өтініш көрсетілетін қызметті берушіде тіркелген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
42. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Заңға сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
салықтардың және төлемдердің бюджетке түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның басшысының атына;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
43. Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес оны тіркеген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
44. Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы "Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің талаптарына сәйкес сотқа жүгінуге құқылы.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидаларына
1-қосымша
"Бақылау-касса машиналарын (БКМ) есепке қою және есептен шығару" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша, арнайы экономикалық аймақтардың аумақтарындағы аумақтық органдары (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
1) көрсетілетін қызметті берушінің қызмет көрсету орталығы арқылы;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
1) бақылау-касса машиналарын есепке қою - 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
2) бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда - 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
3) бақылау-касса машинасын есептен шығару - 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз, электронды түрде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі

41. Услугодателем замена книг учета наличных денег и (или) товарных чеков производится в течение 3 (трех) рабочих дней с момента регистрации налогового заявления у услугодателя.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
42. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с Законом:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
43. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу, подлежит в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона рассмотрению в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
44. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель вправе обратиться в суд в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "Гражданский процессуальный Кодекс".
Приложение 1
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
Стандарт государственной услуги
"Постановка и снятие с учета контрольно-кассовых машин (ККМ)"
1
Наименование услугодателя
территориальные органы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан по районам, городам и районам в городах, на территории специальных экономических зон (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) через центр оказания услуг услугодателя;
2) посредством веб-портала "электронного правительства.
3
Сроки оказания государственной услуги
1) постановка на учет контрольно-кассовых машин – в течение 3 (трех) рабочих дней:
2) изменения сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины – в течение 1 (одного) рабочего дня;
3) снятие с учета контрольно-кассовой машины – в течение 1 (одного) рабочего дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная, электронная
5
Результат оказания государственной услуги

1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 208 бекітілген бұйрыққа сәйкес нысан бойынша тіркеу карточкасын беру (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген);
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Еңбек кодексі) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезекпен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсету тәртібінде көрсетіледі.
2) "электрондық үкімет" веб-порталы - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау мен мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) аппараттық-бағдарламалық кешендерді қоспағанда, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машиналарды қою үшін:
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 160 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16425 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-касса машиналарын мемлекеттік кірістер органына есепке қою туралы салықтық өтініш;
- фискалдық режимді орнатпай енгізілуі мүмкін көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтерді қамтитын бақылау-касса машинасы;
- нөмiрленген, тiгілген, салық төлеушінің қолымен және (немесе) мөрiмен куәландырылған қолма-қол ақшаны есепке алу кiтабын және (немесе) тауар чектерi кiтабын ұсынады.
Көрсетілетін қызметті берушіге деректерді беру функциясы жоқ аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын бақылау-касса машинасын есепке қою кезінде мынадай құжаттар ұсынылады:
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 160 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16425 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-касса машиналарын мемлекеттік кірістер органына есепке қою туралы салықтық өтініш;
- аппараттық-бағдарламалық кешеннің функционалдық мүмкіндіктері мен сипаттамаларының қысқаша сипаттамасы;
- аппараттық-бағдарламалық кешен моделін мемлекеттік кірістер органында есепке қою үшін мәлімделген "Салық инспекторының жұмыс орны" модулін пайдалану бойынша басшылық.
Деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын қойған кезде көрсетілетін қызметті алушының құжаттарды ұсынуы талап етілмейді.

1) выдача регистрационной карточки, по форме согласно утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16508);
2) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга предоставляется бесплатно
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс).
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
2) веб-портал "электронного правительства" – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услогополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) При постановке контрольно-кассовые машины без функции передачи данных, за исключением аппаратно-программных комплексов, представляется:
- налоговое заявление о постановке контрольно-кассовой машины на учет в орган государственных доходов, по форме согласно приложению 16, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года №160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16425);
- контрольно-кассовая машина, содержащая сведения о услугополучателе, ввод которых возможен без установки фискального режима;
- пронумерованные, прошнурованные, заверенные подписью и (или) печатью налогоплательщика книга учета наличных денег и книга товарных чеков.
При постановке на учет контрольно-кассовой машины, являющейся аппаратно-программным комплексом без функции передачи данных услугодателю предоставляются следующие документы:
- налоговое заявление о постановке контрольно-кассовой машины на учет в органе государственных доходов по форме согласно приложению 16, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года №160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16425);
- краткое описание функциональных возможностей и характеристик аппаратно-программного комплекса;
- руководство по использованию модуля "Рабочее место налогового инспектора" заявленной для постановки на учет в органе государственных доходов модели аппаратно-программного комплекса.
При постановке контрольно-кассовых машинах с функцией фиксации и (или) передачи данных документов предоставлять услугополучателем не требуется.

2) Аппараттық-бағдарламалық кешенді қоспағанда, деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасын есептен шығару үшін оны пайдалану орны бойынша көрсетілетін қызметті берушіге:
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 12 ақпандағы № 160 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16425 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-касса машиналарын есептен шығару туралы салықтық өтініш;
- көрсетілетін қызмет берушінің белгіленген пломбасымен фискалдық жады блогы бар бақылау-касса машинасы;
- нөмірленген, тігілген, лауазымды тұлғаның қолымен және көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен куәландырылған қолма-қол ақшаны есепке алу кітабы және тауар чектері кітабы;
- бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасы табыс етіледі.
Аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын деректерді беру функциясы жоқ бақылау-касса машинасын есептен шығару үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады және "Салық инспекторының жұмыс орны" модуліне қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемелері
Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйесінде мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға мүмкіндігі бар:
1) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) болған жағдайда және SMS-хабарлау арқылы алынған бір реттік парольді пайдалану арқылы фискалдық деректер операторларының интернет-ресурсы арқылы;
2) ЭЦҚ болған жағдайда және SMS-хабарлау арқылы алынған бір реттік парольді пайдалану арқылы: фискалдық деректер операторларының интернет - ресурстарында "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы.
"Электрондық үкімет" веб-порталда іркіліс не техникалық ақаулар анықталған жағдайда мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына жүгіну қажет.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бақылау-касса машиналарын
қолдану қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бақылау-касса машинасы пломбасының бүтіндігін бұзуға рұқсат
20__ жылғы "___"__________                                    _______________
(жасалған орны)
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
________________________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) немесе атауы,
20___ жылғы "____" _____________________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі/Бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
бақылау-касса машинасын пайдалану кезінде туындайтын міндеттемелерді орындау туралы
салықтық өтінішке сәйкес, сондай-ақ
________________________________________________________________________________
(Техникалық қызмет көрсету орталығының атауы)
Техникалық қызмет көрсету орталығының
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_____________________________________ себебі бойынша техникалық ақаулығы туралы
20___ жылғы "_____" _________________ № _______ қорытындысының негізінде зауыттық
нөмірі ________________, тіркеу карточкасы №______________________, берілген күні
20___жылғы "___" ____________ _________________________ бақылау-касса машинасының
техникалық ақаулығын жою үшін № _______________________ пломбасының тұтастығын бұзуға рұқсат етуге шешім қабылдады.
Мемлекеттік кірістер органының пломбасын орнату үшін Сізге ақаулықты жойғаннан
кейін бақылау-касса машинасын мемлекеттік кірістер органына 20___ жылғы "____"
_________ кешіктірмейтін мерзімде беру қажет.
Пломба орнатуға жауапты
мемлекеттік кірістер органының
лауазымды тұлғасы _______      _________________________________________
(қолы)            (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
мөртабан орны
Рұқсатты алдым ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) немесе салық төлеушінің атауы,
қолы, (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды
тұлғаларды қоспағанда), күні)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 маусымдағы
№ 554 Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 208 бұйрығына
1-қосымша
Бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) қағидасы

2) Для снятия с учета контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, за исключением аппаратно-программного комплекса, услугодателю по месту ее использования представляются:
- налоговое заявление о снятии с учета контрольно – кассовой машины по форме согласно приложению 17, утвержденный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2018 года №160 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16425);
- контрольно-кассовая машина с блоком фискальной памяти с установленной пломбой услугодателя;
- пронумерованная, прошнурованная, заверенная подписью должностного лица и печатью услугодателя книга учета наличных денег и книга товарных чеков;
- регистрационная карточка контрольно-кассовой машины.
Для снятия с учета контрольно-кассовой машины без функции передачи данных, являющейся аппаратно-программным комплексом, услугополучатель представляет в услугодателю налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины и обеспечивает доступ к модулю "Рабочее место налогового инспектора".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в информационной системе услугодателя:
1) через интернет-ресурс операторов фискальных данных при условии наличия элекронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) и посредством использования одноразового пароля, полученного посредством SMS-оповещения;
2) через веб-портал "электронного правительства" при условии наличия ЭЦП и посредством использования одноразового пароля, полученного посредством SMS-оповещения: на интернет-ресурсах операторов фискальных данных.
В случае обнаружения сбоя либо технических неполадок на веб-портале "электронного правительства" необходимо обратиться в единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777 или 1414.
Приложение 2
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
Форма
Приложение 3
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
Форма
Приложение 4
к Правилам применения
контрольно-кассовых машин
Форма
Разрешение на нарушение целостности пломбы контрольно-кассовой машины
"_____" _________________ 20___ года _______________________
(место составления)
________________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов) в соответствии с налоговым заявлением
об исполнении обязательств, возникающих при эксплуатации контрольно-кассовой машины,
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика,
Индивидуальный идентификационный номер/Бизнес-идентификационный номер)
от "____" _______________ 20___ года, а также на основании заключения Центра
технического обслуживания________________________________________________________
(наименование Центра технического обслуживания) от "___" _________ 20___ года №_____
о технической неисправности по причине
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________ принял решение
Разрешить нарушение целостности пломбы № ____________________ для устранения
технической неисправности контрольно-кассовой машины ___________________, заводской
номер _______________________, регистрационная карточка № _______________
дата выдачи "___" __________ 20____ года. Для установки пломбы органа государственных
доходов Вам необходимо после устранения неисправности представить контрольно-
кассовую машину в орган государственных доходов в срок не позднее "____"
_________________ 20____ года.
Должностное лицо государственного органа, ответственное за установку пломбы
___________ ____________ _______________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
место штампа
Разрешение получил _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) либо наименование налогоплательщика,
подпись, (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства), дата)
Приложение 2
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 июня 2020 года № 554
Приложение 6
к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 208
Правила включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) қағидасы (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) 170-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) тәртібін айқындайды.
2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі (Салық кодексі) 170-бабына сәйкес уәкілетті орган (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізілімін (бұдан әрі - мемлекеттік тізілім) бақылау-касса машиналарының модельдерін бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне (тізілімнен) енгізу (алып тастау) жолымен жүргізеді.
3. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу туралы мәселелерді қарау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мүдделі тұлғаның (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу туралы салықтық өтініші (бұдан әрі - Салықтық өтініш) негізінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік тізілімге деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналары енгізілуге жатады.
5. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушілер деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету стандартының нысанында жазылған.
2-тарау. "Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне бақылау-касса машиналарының жаңа модельдерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
1-параграф. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу
7. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге бақылау-касса машинасы моделінің эталондық үлгісін ұсына және бақылау-касса машинасы моделінің техникалық, функционалдық және пайдалану сипаттамаларын сипаттайтын мынадай материалдарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз тасымалдағыштағы салықтық өтінішті ұсынады:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 170 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин.
2. В соответствии со статьи 170 Налогового кодекса уполномоченный орган (далее – услугодатель) ведет государственный реестр контрольно-кассовых машин путем включения (исключения) моделей контрольно-кассовых машин в (из) государственный (государственного) реестр (реестра) контрольно-кассовых машин (далее – государственный реестр).
3. Рассмотрение вопросов о включении модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр осуществляется на основании налогового заявления заинтересованного лица (далее – услугополучатель) о включении модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр (далее – налоговое заявление) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Включению в государственный реестр подлежат контрольно-кассовые машины с функцией фиксации и (или) передачи данных.
5. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона, услугодатели обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме стандарта оказания государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Внесение новых моделей контрольно-кассовых машин в Государственный реестр контрольно-кассовых машин"
Параграф 1. Включение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр
7. Услугополучатель представляет услугодателю налоговое заявление на бумажном носителе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с предоставлением эталонного образца модели контрольно-кассовой машины и приложением следующих материалов, характеризующие технические, функциональные и эксплуатационные характеристики модели контрольно-кассовой машины:

1) дайындаушы зауыттың паспорты;
2) дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасы;
3) қағаз және электронды тасымалдағыштарда бақылау-касса машинасын пайдалану жөнiндегi нұсқаулық;
4) фискалды режим орнату, бақылау-касса машинасын қайта тіркеу, фискалдық есептерді, кассаның ағымдағы жай-күйі туралы есепті (Х-есеп) алу, сондай-ақ бақылау чегінде басып шығару үшін Салық кодексінің 166-бабында көзделген ақпаратты енгізу кезіндегі көрсетілетін қызметті беруші лауазымды адамының іс-қимылын егжей-тегжейлі сипаттап көрсететін қағаз және электронды тасымалдағыштағы көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамына арналған нұсқаулық;
5) дайындаушы зауыттың бақылау-касса машинасы моделіне техникалық қолдау көрсету бойынша кепілдік міндеттемесі;
6) дайындаушы зауыттың құжаттамасында көрсетілген бақылау-касса машинасы моделінің техникалық сипаттамасының осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша негізгі техникалық талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер;
7) бақылау-касса машинасы моделінің сәйкестік сертификатының нотариат куәландырған көшірмесі.
Егер бақылау-касса машинасының моделі фискалдық тіркеуші болып табылса, салықтық өтінішке қосымша фискалдық тіркеушіні дербес компьютерге қосу үшін электронды тасымалдағыштағы бағдарламалық қамтамасыз ету қоса беріледі.
Қызметті беруші кіріс хат-хабардың нөмірін, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі салықтық өтінішті бере отырып, бақылау-касса машинасы моделінің эталондық үлгісін ұсына отырып және осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген материалдарды қоса бере отырып, тіркеуді жүзеге асырады.
8. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу бір мезгілде мынадай шарттар:
1) көрсетілетін қызметті алушының Салықтық өтінішінің және осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген материалдардың болуы;
2) бақылау-касса машинасы моделінің осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес техникалық талаптарға сәйкестігі сақталған кезде жүзеге асырылады.
9. Қызметті беруші қызметті алушы ұсынған салықтық өтініш пен материалдарды тексереді.
Қызметті беруші бақылау-касса машинасы моделінің осы Қағидалардың 3 - қосымшасына сәйкес нысан бойынша техникалық талаптарға сәйкестігіне сынауды (тестілеуді) мемлекеттік тізілімге бақылау-касса машинасының моделін енгізуге бастамашылық жасаған қызметті алушы өкілдерінің қатысуымен жүргізеді.
Бақылау-касса машинасы моделінің техникалық талаптарға сәйкестігін анықтау үшін көрсетілетін қызметті беруші өзге де мемлекеттік органдардан, басқа да тұлғалардан (бақылау-касса машинасы моделінің мемлекеттік тізілімге енгізілуіне бастамашы болған көрсетілетін қызметті алушы - тұлғаларды және олармен байланысты тұлғаларды қоспағанда) сарапшылар тартуға құқылы.

1) паспорт завода-изготовителя;
2) техническая документация завода-изготовителя;
3) руководство по эксплуатации контрольно-кассовой машины на бумажном и электронном носителях;
4) руководство для должностного лица услугодателя на бумажном и электронном носителях, содержащее подробное описание действий должностного лица услугодателя при установке фискального режима, перерегистрации контрольно-кассовой машины, снятии фискальных отчетов, отчета о текущем состоянии кассы (Х-отчет), а также введении информации, предусмотренной статьей 166 Налогового кодекса, для печати в контрольном чеке;
5) гарантийное обязательство завода-изготовителя по технической поддержке модели контрольно-кассовой машины;
6) сведения о соответствии технических характеристик модели контрольно-кассовой машины, указанных в документации завода-изготовителя, основным техническим требованиям по форме, установленной уполномоченным органом согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
7) нотариально засвидетельствованная копия сертификата соответствия модели контрольно-кассовой машины.
Если моделью контрольно-кассовой машины является фискальный регистратор, к налоговому заявлению дополнительно прилагается программное обеспечение на электронном носителе для подключения фискального регистратора к персональному компьютеру.
Услугодатель осуществляет регистрацию с присвоением номера входящей корреспонденции, налогового заявления на бумажном носителе по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с предоставлением эталонного образца модели контрольно-кассовой машины и приложением материалов, указанных в пункте 7 настоящих Правил.
8. Включение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр осуществляется при одновременном соблюдении следующих условий:
1) наличие налогового заявления услугополучателя и материалов, указанных в пункте 7 настоящих Правил;
2) соответствие модели контрольно-кассовой машины техническим требованиям согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Услугодатель проверяет налоговое заявление и материалы, представленные услугополучателем.
Услугодатель проводит испытание (тестирование) модели контрольно-кассовой машины на соответствие техническим требованиям по форме согласно приложению 3, настоящих Правил, в присутствии представителей услугополучателя – лица, инициировавшего включение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр.
Для установления соответствия модели контрольно-кассовой машины техническим требованиям услугодатель вправе привлекать экспертов из иных государственных органов, из числа других лиц (за исключением услугополучателей – лиц, инициировавших включение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр, и лиц, с ними связанных).

10. Бақылау-касса машинасы моделін мемлекеттік тізілімге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешімді көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының Салықтық өтінішін қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізілімі көрсетілетін қызметті берушінің сайтында орналастырылады.
Бақылау-касса машинасы моделін мемлекеттік тізілімге енгізуден бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші бас тарту себептерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушыны жазбаша түрде хабардар етеді.
Қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін қызметті алушының осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шарттардың бірін сақтамауы негіз болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі хаттама түрінде ресімделген Бақылау-касса машинасының моделін Мемлекеттік тізілімге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешім болып табылады.
2-параграф. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімнен алып тастау
11. Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімнен алып тастауды мемлекеттік тізілімге енгізу кезінде көрсетілетін қызметті берушіге берілген құжаттамада көрсетілген бақылау-касса машинасының моделі сипаттамалары техникалық талаптарға сәйкес келмеген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші жүргізеді.
12. Көрсетілетін қызметті беруші бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімнен алып тастау туралы шешім қабылданғаны туралы бақылау-касса машинасының осы моделін қолданатын көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік тізілімнен алып тастағанға дейінгі алты айлық кезеңнен кешіктірмей хабарлайды.
4-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
13. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
салықтардың және төлемдердің бюджетке түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның басшысының атына;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
14. Мемлекеттік қызметтерді тікелей көрсететін қызметті берушінің атына келіп түскен қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес оны тіркелген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

10. Решение о включении (отказе во включении) модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр принимается услугодателем в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия налогового заявления услугополучателя.
Государственный реестр контрольно-кассовых машин размещается на сайте услугодателя.
В случае отказа во включении модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр услугодатель письменно уведомляет услугополучателя с указанием причин отказа.
Основанием для отказа оказания государственной услуги услугодателю является не соблюдение услугополучателем одного из условий, указанных в пункте 8 настоящих Правил.
Результатом оказания государственной услуги является Решение о включении (отказе во включении) модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр, оформленное в виде протокола.
Параграф 2. Исключение модели контрольно-кассовой машины в государственный реестр
11. Исключение модели контрольно-кассовой машины из государственного реестра производится услугодателем в случае несоответствия характеристик модели контрольно-кассовой машины, указанных в документации, представленной в услугодателю при включении в государственный реестр, техническим требованиям.
12. Услугодатель о принятом решении об исключении модели контрольно-кассовой машины из государственного реестра уведомляет услугополучателя, применяющего данную модель контрольно-кассовой машины, не позднее шестимесячного периода до исключения модели контрольно-кассовой машины из государственного реестра.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действия (бездействие) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
13. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с Законом:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
14. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, непосредственно оказывающего государственную услугу, подлежит в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона рассмотрению в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

15. Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы "Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексі" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің талаптарына сәйкес сотқа жүгінуге құқылы.
Бақылау-касса машиналарының
модельдерін бақылау-касса
машиналарының мемлекеттік
тізіліміне (тізілімнен) енгізу
(алып тастау) Қағидасына
1-қосымша
Нысан
Бақылау-касса машиналарының
модельдерін бақылау-касса
машиналарының мемлекеттік
тізіліміне (тізілімнен) енгізу
(алып тастау) Қағидасына
2-қосымша
"Бақылау-касса машиналарының мемлекеттік тізіліміне бақылау-касса машиналарының жаңа модельдерін енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері
10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетіледі
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Бақылау-касса машинасының моделін мемлекеттік тізілімге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешім
6
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлемақы мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызмет берушінің жұмыс кестесі
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін, 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет кезекпен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсету тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-касса машинасын мемлекеттік тізілімге енгізу туралы салықтық өтініш;
2) бақылау-касса машинасы моделінің эталондық үлгісі;
3) дайындаушы зауыттың паспорты;
4) дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасы;
5) қағаз және электрондық тасымалдағыштағы бақылау-касса машинасын пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
6) фискалды режим орнату, бақылау-касса машинасын қайта тіркеу, фискалдық есептерді, кассаның ағымдағы жай-күйі туралы есепті (Х-есеп) алу, сондай-ақ бақылау чегінде басып шығару үшін Салық кодексінің 166-бабында көзделген ақпаратты енгізу кезіндегі көрсетілетін қызметті беруші лауазымды адамының іс-қимылын егжей-тегжейлі сипаттап көрсететін қағаз және электронды тасымалдағыштағы көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамына арналған нұсқаулық;

15. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель вправе обратиться в суд в соответствии с требованиями Кодекса Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "Гражданский процессуальный Кодекс".
Приложение 1
к Правилам включения
(исключения) моделей
контрольно-кассовых машин
в (из) государственный
(государственного) реестр
(реестра) контрольно-кассовых
машин
Форма
Приложение 2
к Правилам включения
(исключения) моделей
контрольно-кассовых машин
в (из) государственный
(государственного) реестр
(реестра)
Стандарт государственной услуги
"Внесение новых моделей контрольно-кассовых машин в Государственный реестр контрольно-кассовых машин"
1
Наименование услугодателя
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
через канцелярию услугодателя
3
Сроки оказания государственной услуги
в течение 10 (десяти) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Решение о включении (отказе во включении) модели
контрольно-кассовой машины в государственный реестр
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга предоставляется бесплатно
7
График работы услугодателя
С понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
1) налоговое заявление о включении контрольно – кассовой машины в государственный реестр по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) эталонный образец модели контрольно-кассовой машины;
3) паспорт завода-изготовителя;
4) техническая документация завода-изготовителя;
5) руководство по эксплуатации контрольно-кассовой машины на бумажном и электронном носителях;
6) руководство для должностного лица услугодателя на бумажном и электронном носителях, содержащее подробное описание действий должностного лица услугодателя при установке фискального режима, перерегистрации контрольно-кассовой машины, снятии фискальных отчетов, отчета о текущем состоянии кассы (Х-отчет), а также введении информации, предусмотренной статьей 166 Налогового кодекса, для печати в контрольном чеке;

7) бақылау-касса машинасы моделінің техникалық қолдауы бойынша дайындаушы-зауыттың кепілдік міндеттемесі;
8) дайындаушы зауыттың құжаттамасында көрсетілген бақылау-касса машинасы моделінің техникалық сипаттамасының осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша негізгі техникалық талаптарға сәйкестігі туралы мәліметтер;
9) бақылау-касса машинасы моделінің сәйкестік сертификатының нотариат куәландырған көшірмесі.
Егер бақылау-касса машинасының моделі фискалдық тіркеуші болып табылса, салықтық өтінішке қосымша фискалдық тіркеушіні дербес компьютерге қосу үшін электронды тасымалдағыштағы бағдарламалық қамтамасыз ету қоса беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемелері
Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген шарттардың бірі сақталмаған жағдайларда:
1) көрсетілетін қызметті алушының бақылау-касса машинасын мемлекеттік тізілімге енгізу туралы Салықтық өтінішінің және осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген материалдардың болуы;
2) бақылау-касса машинасы моделінің осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес техникалық талаптарға сәйкес келуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорациясы арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қолжетімділік режимінде алу мүмкіндігі бар.
Бірыңғай байланыс орталығының байланыс телефондары: 8-800-080-7777, 1414.
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурстарында орналастырылған.
Бақылау-касса машиналарының
модельдерін бақылау-касса
машиналарының мемлекеттік
тізіліміне (тізілімнен) енгізу
(алып тастау) Қағидасына
3-қосымша
Ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны _____________________________________________________ (бақылау-кассалық машиналар үлгілерінің атауы)
р/с
Компьютерлік жүйе болып табылмайтын бақылау-кассалық машинаға (бұдан әрі - БКМ) техникалық талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Осы графаны толтыруға зауыт-жасап шығарушы сөзсіз құжаттамадағы бетін нұсқаумен құжаттаманың мәліметтері қолданылады.
1
БКМ жеткізу жиынтығына кіретін бағдарламалық паролі мен (кемінде төрт дәреже) немесе нөмірлік кілттер (кемінде 99 нұсқа) (кілттердің саны нақты моделімен анықталады).
2
сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде біртұтас жұмыс айналымында бақылау және чек таспаларын ресімдеуді қамтамасыз ету (электрондық журналды).
3
фискалдық жады бар болуы.
4
таспаның жоқтығы, кассирдің операцияны дұрыс орындамау жағдайында, апатты жағдайлардың пайда болуы немесе қайтару (өткізілген операцияларды жою) кезінде, фискалдық немесе жедел жады жарамсыздығы, сөнуі, сондай-ақ БКМ-нің фискалдық режимінде жұмыс істеуі кезінде фискалдық немесе жедел жадына рұқсатсыз қол жеткізу кезінде БКМ оқшаулауды қамтамасыз ету.
5
фискалдық жады аса толып кетуі кезінде сауда операцияларын ресімдеудің және бақылау чегін берудің алдын алу.
6
төрт белгіден кем емес басты Z-есеп беруінің разрядтылығының болуы.
7

7) гарантийное обязательство завода-изготовителя по технической поддержке модели контрольно-кассовой машины;
8) сведения о соответствии технических характеристик модели контрольно-кассовой машины, указанных в документации завода-изготовителя, основным техническим требованиям по форме, установленной уполномоченным органом согласно приложению к настоящим Правилам;
9) нотариально засвидетельствованная копия сертификата соответствия модели контрольно-кассовой машины.
Если моделью контрольно-кассовой машины является фискальный регистратор, к налоговому заявлению дополнительно прилагается программное обеспечение на электронном носителе для подключения фискального регистратора к персональному компьютеру.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
В случаях не соблюдения одного из условий, указанных в пункте 8 настоящих Правил:
1) наличие налогового заявления о включении контрольно – кассовой машины в государственный реестр услугополучателя и материалов, указанных в пункте 7 настоящих Правил;
2) соответствие модели контрольно-кассовой машины техническим требованиям согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной
форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра.
Контактные телефоны Единого контакт-центра: 8-800-080-7777, 1414.
Адрес места оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя.
Приложение 3
к Правилам включения
(исключения) моделей
контрольно-кассовых машин
в (из) государственный
(государственного) реестр
(реестра) контрольно-кассовых машин
Технические требования и форма соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины,
не обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов
______________________________________________________________________________
(наименование модели контрольно-кассовой машины)
п/п
Технические требования к контрольно-кассовой машине (далее – ККМ), не являющейся компьютерной системой
Сведения о соответствии основным техническим требованиям технических характеристик модели ККМ
Примечание
Общие требования
для заполнения данной графы используются сведения документации завода-изготовителя с обязательным указанием страницы в документации
1
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи (не менее 99 вариантов), входящие в комплект поставки ККМ (количество ключей определяется конкретной моделью)
2
обеспечивать оформление чековой и контрольной лент (электронного журнала) в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи)
3
иметь фискальную память
4
обеспечивать блокирование ККМ в случае отсутствия ленты, неправильного выполнения операции кассиром, при возникновении аварийных ситуаций или сторнирование (аннулирование проведенных операций), при неисправности, отключении фискальной или оперативной памяти, а также несанкционированном доступе к фискальной или оперативной памяти при работе ККМ в фискальном режиме
5
при переполнении фискальной памяти предотвращать оформление торговых операций и выдачу контрольного чека
6
иметь разрядность счетчика главных Z-отчетов не менее четырех разрядов
7

1 айдан кем емеске (720 сағат) желілік қоректендіруді үзіп тастау кезінде БКМ-ның жедел еске сақтау құрылысына БКМ ақпаратты сақтауды қамтамасыз ету.
8
жұмыстың негізгі режимдерінің бағдарламалауын қамтамасыз ету.
9
автоматты тестілеу болуы.
10
оны бақылаусыз алып тастауды болдырмайтын қаптамамен жабдықталуы және өндіруші-зауытпен немесе техникалық БКМ-нің қызмет көрсетуін өткізетін тұлғамен пломбаның салынуы.
11
басуға және индикациялауға шығарылатын ақпарат, клавиатурадағы белгілеулер және ақпаратты тіркеу мемлекеттік немесе орыс тілдерінде болуы тиіс.
БКМ-ді таңбалауға талаптар
12
БКМ-ның мынадай ақпараттан тұратын таңбалауы болуы тиіс:

обеспечивать сохранность информации в оперативном запоминающем устройстве ККМ при отключении сетевого питания не менее 1 месяца (720 часов)
8
обеспечивать программирование основных режимов работы
9
иметь автоматическое тестирование
10
иметь кожух, снабженный устройством, исключающим его бесконтрольное снятие, и опломбированный заводом- изготовителем или лицом, проводящим техническое обслуживание ККМ
11
обозначения на клавиатуре, информация, выводимая на печать и индикацию, на государственном или русском языках.
Требование к маркировке ККМ
12
ККМ имеет маркировку, содержащую следующую информацию:

1) моделінің атауы
2) зауыт нөмірі
3) шығару күні
4) шығарушының фирмалық таңбасы.
Бұл ретте БКМ моделінің атында, сондай-ақ БКМ-нің осы моделіне арналған пайдалану құжаттамасында көрсетілетін, Қазақстан Республикасының тұтынушыларына арналған "KZ" айырмашылық таңбасы болуы тиіс.
13
БКМ-нің қызмет ету мерзімі ішінде таңбаны салу әдісі оның сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге құжаттарға талаптар
14
БКМ мынадай құжаттарды қалыптастыруды қамтамасыз етуі тиіс:
1) БКМ-нің чегі
2) фискальдық есеп (қысқаша және толық);
3) кассирлер бойынша есеп
4) секциялар бойынша есеп
5) ауысымғы (тәуіліктік) есеп.
15
БКМ мынадай бақылау чектерінде мөрді қамтамасыз етеді:
1) салық төлеушінің атауы
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі
3) БКМ-нің зауыт нөмірі
4) тіркеу нөмірі
5) чектің реттік нөмірі
6) тауар, жұмыс, қызметтің атауы
7) тауарларды сатып алудың, жұмысты орындаудың, қызмет көрсетудің күні мен уақыты
8) тауардың, жұмыстың, қызметтің бағасы
9) сатып алудың сомасы
10) фискалдық белгі
11) Валюта айырбастау, металдар сынығын, шыны ыдысты қабылдау, ломбардтарға қолданылатын БКМ бақылау чегінде сату, сондай-ақ сатып алулар сомасы туралы ақпаратты басып шығаруды қамтамасыз етуі қажет.
12) БКМ-нің 2009 жылдың 1 қаңтарынан кейін қосылған мемлекеттік тізілімге БКМ моделдері, осы тармақта көрcетілген деректемелерді бақылау чегінде басып шығаруды, соның ішінде қазақ тілінде қазақ тілінің ерекше әріптерінің қолдануымен қамтамасыз етеді.
16
Фискалды жады (бұдан әрі - ФЖ) есеп беру үлгісі және оны алу үшін іс-әрекеттердің дәйектілігі БКМ нақты модельіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
17
ФЖ есебін алу мыналардан тұрады:
1) ФЖ-ға енудің қолданыстағы (бұрын белгіленген) паролін енгізу;
2) бастапқы күнді енгізу (немесе ол үшін ФЖ есебі алынатын кезең ауысымын жабудың бастыпқы нөмірі);
3) ол үшін ФЖ есебі алынатын кезеңнің соңғы күнін енгізуі (немесе ауысымды жабудың соңғы нөмірі);
4) ФЖ есеп беруі түрінің белгісін енгізу (толық немесе қысқартылған).
18
Жалпы жағдайда ФЖ-да нақты тіркелгеннен әдейі үлкен кезең берілуі мүмкін.
19
ФЖ есеп беруі мынадай деректемелерден тұрады:
1) қолданушының атауы
2) фискалдық белгі
3) құжаттың өтпелі реттік нөмірі;
4) есеп беруді алу күні
5) есепті алу уақыты
6) ол үшін есеп беру қалыптастырылатын кезең
7) зауыт нөмірі
8) фискальдау (парольді қоспағанда) деректемелері
9) өткізілген қайта тексерудің (парольді қоспағанда) деректемелері
10) ауысымды жабудың нақты қорытындысы мен нөмірін тіркеу күнін көрсете отырып кезең үшін ауысымғы сатып алулардың (сатудың) барлық қорытындысы

1) наименование модели
2) заводской номер
3) дату выпуска
4) фирменный знак производителя. При этом в наименовании модели ККМ должен присутствовать отличительный знак для потребителей Республики Казахстан "KZ", указываемый также в эксплуатационной документации на данную модель ККМ.
13
Способ нанесения маркировки должен обеспечивать ее сохранность в течение срока службы ККМ.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
14
ККМ должна обеспечивать формирование следующих документов:
1) чек ККМ
2) фискальный отчет (краткий и полный)
3) отчет по кассирам
4) отчет по секциям
5) сменный (суточный) отчет
15
ККМ обеспечивает печать в контрольном чеке:
1) наименования налогоплательщика
2) бизнес-идентификационного номера/индивидуального идентификационного номера (БИН/ИИН)
3) заводского номера ККМ
4) регистрационного номера
5) порядкового номера чека
6) наименования товара, работы, услуги
7) даты и времени совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг
8) цены товара, работы, услуги
9) суммы покупки
10) фискального признака
11) ККМ, применяемая в пункте обмена валют, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбарде должна обеспечивать печать на контрольном чеке информации, как о сумме продаж, так и о сумме покупок
12) модели ККМ, включенные в государственный реестр ККМ после 1 января 2009 года, обеспечивают печать в контрольном чеке реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
16
Образец отчета фискальной памяти (далее – ФП) и последовательность действий для его получения должны быть указаны в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
17
Получение отчета ФП включает в себя:
1) введение действующего (установленного ранее) пароля доступа к ФП
2) введение начальной даты (или начального номера закрытия смены) периода, за который получается отчет ФП
3) введение конечной даты (или конечного номера закрытия смены) периода, за который получается отчет ФП
4) введение признака типа отчета ФП (полного или сокращенного).
18
В общем случае может задаваться заведомо больший период, чем фактически зарегистрированный в ФП.
19
Отчет ФП должен содержать следующие реквизиты:
1) наименование пользователя
2) фискальный признак
3) сквозной порядковый номер документа
4) дату получения отчета
5) время получения отчета
6) период, за который формируется отчет
7) заводской номер
8) реквизиты (кроме пароля) фискализации
9) реквизиты (кроме пароля) проведенной перерегистрации
10) все итоги сменных покупок (продаж) за период с указанием даты регистрации конкретного итога и номера закрытия смены *

11) кезең үшін сатып алулардың (сатулардың) жиынтық қорытындысы.
20
Фискальдық жадта тіркелетін ақпаратқа талаптар осы Талаптарға қосымша 1-кестесінде толтырылады
Жұмыс режиміне және фискальдық жадты толтыру тәртібіне талаптар.
21
БКМ фискальдық емес және фискальдық режимдердегі жұмысты қамтамасыз етуі тиіс.
22
БКМ фискальдау ФЖ-ға ену паролін енгізгеннен кейін жүргізіледі. ФЖ-ға ену енудің алғашқы паролі және фискальдау мен қайта тіркеуді өткізу тәртібі БКМ-нің нақты модельіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
23
Фискальдық режим пайдалану құжаттамасына сәйкес толық БКМ жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
24
Фискальдық режимдегі БКМ ресімдеген барлық құжаттарда бақылау чегін қалыптастыруды аяқтау бойынша ғана баспаға шығарылатын айрықша фискалдық белгі болуы тиіс.
25
БКМ мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:

11) суммарный итог покупок (продаж) за период **
20
Требования к информации, регистрируемой в фискальной памяти заполняются в Таблице 1 к настоящим Требованиям
Требования к режиму работы и порядку заполнения фискальной памяти
21
ККМ должна обеспечивать работу в не фискальном и фискальном режимах.
22
Первичный пароль доступа к ФП и порядок проведения фискализации и перерегистрации должны быть указаны в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
23
Фискальный режим должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
24
Все документы, оформленные ККМ в фискальном режиме, должны иметь отличительный фискальный признак, выводимый на печать только по завершении формирования контрольного чека.
25
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:

1) БКМ зауыт нөмірі (егер БКМ-нің зауыт нөмірі дайындаушы зауыттағы ФЖ-ға енгізілсе, онда фискальдау кезінде ол енгізілмейді)
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
3) фискализацияны өткізу күні
4) фискалдық жадқа енудің жаңа паролі
5) БКМ-нің тіркеу нөмірі.
26
БКМ төменде келтірілген аббревиатураларға сәйкес ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз етпейтін техникалық талаптар және
бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік
нысанының (бұдан әрі - Талаптар)
25-тармағында көрcетілген деректерді енгізуді қамтамасыз етеді:
1) МЗН - БКМ зауыт нөмірі
2) БСН - бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі

1) заводской номер ККМ (если заводской номер ККМ введен в ФП на заводе-изготовителе, то при фискализации он не вводится)
2) БИН/ИИН
3) дата проведения фискализации
4) новый пароль доступа к фискальной памяти
5) регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
26
ККМ обеспечивает ввод данных, указанных в пункте 25 Технических требований
и форме соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины, не обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов (далее – Требования), в соответствии с нижеприведенными аббревиатурами:
1) ЗНМ - заводской номер ККМ
2) БИН/ИИН

3) МТН - салық органындағы БКМ тіркеу нөмірі
4) ФЖ - БКМ фискалдық белгісі.
27
БКМ қайта тіркеу процесінде мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:
1) ФЖ-ға енудің бұрын белгіленген паролі;
2) БКМ-нің тіркеу нөмірі
3) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
4) қайта тіркеуді өткізудің күні
5) фискалдық жадқа енудің жаңа паролі.
28
Фискальдау немесе қайта тіркеу кезінде барлық енгізілетін деректемелер (Фискалдық жадыға ену паролінен басқа) чекте немесе астына салынатын (салынатын) құжатта басуда шығуы тиіс.
29
Ауысымдық есеп берудің деректері ауысымды жабудың операцияларын өткізу кезінде (Өтеумен ауысымдық есеп беруді БКМ қалыптастыруы кезінде) фискалдық жадыда тіркелуі тиіс.
Бұл ретте жедел есте сақтау құрылысы ауысымдық ақша тіркеушілерін нөлдеу фискалдық жадыға деректерді тіркеуді аяқтаудан және ауысымдық есеп беруді басудан кейін ғана болуы тиіс.
30
Фискалдық жады есеп беруін есептен шығару, қайта тіркеуді өткізу операциялары және күндерді түзету ауысымды жабу операцияларын аяқтау бойынша ғана БКМ-да жүргізілуі мүмкін. Осы сәтке дейін жоғарыда көрсетілген операцияларды жүргізу жабылуы тиіс.
31
БКМ ауысымның ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысымның ұзақтығын есеп берудің басталу сәті деп ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеуді аяқтау саналады.
БКМ ауысымның көрсетілген ұзақтығынан асуы жағдайында өтеумен ауысымдық есеп беруді жүргізуге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін жабуы тиіс.
32
Ағымдағы күнді түзету кезінде БКМ енгізілетін күннің дұрыстылығын бақылауы тиіс, ол фискальдау немесе қайта тіркеу операцияларын жүргізудің күнін қоса ФЖ-ға соңғы жазбаның күніне қарағанда ертерек болуы мүмкін емес.
Ертерек күнді енгізуге тырысу кезінде БКМ дұрыс күнді енгізуге дейін барлық операцияларды жүргізуді жабуы тиіс.
Үлкен жағына бір күннен астамыраққа енгізу кезінде БКМ-да енгізудің кездейсоқ қатесін болдырмау жөніндегі арнайы іс-шаралар қабылдануы тиіс, мысалы, күнді қайта сұрату және оны екі реттік сәйкес келуден кейін ғана орнату.
33
БКМ фискалдық жадыға есеп беруді алуды және фискалдау немесе қайта тіркеу процесінде фискалдық жадыда енгізілетін және тіркелетін фискалдық жадыға ену паролі бойынша ғана қайта тіркеуден өткізуді қамтамасыз етуге жатады.
34
Фискалдық жады блогында тіркелген ақпарат, БКМ-нің фискалдық режимге аударылған мезгілден бастап кемінде 8 жылы сақталуы тиіс.
БКМ операцияларды бұғаттау шарттарына талаптары
35
БКМ мынадай жағдайларда операцияларды орындауға бұғаттауы (тоқтатуы) тиіс:

3) РНМ - регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
4) ФП - фискальный признак ККМ.
27
В процессе перерегистрации ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:
1) установленный ранее пароль доступа к фискальной памяти
2) регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
3) БИН/ИИН
4) дата проведения перерегистрации
5) новый пароль доступа к фискальной памяти.
28
При проведении фискализации или перерегистрации все вводимые реквизиты (кроме пароля доступа к фискальной памяти) должны выводиться на печать в чеке или подкладном (вкладном) документе.
29
Данные сменного отчета должны регистрироваться в фискальной памяти при проведении операции закрытия смены (при формировании ККМ сменного отчета с гашением). При этом обнуление денежных сменных регистров оперативного запоминающего устройства должно происходить только после печати сменного отчета и завершения регистрации данных в фискальной памяти.
30
Операции проведения перерегистрации, снятия отчета фискальной памяти и коррекции даты могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены. До этого момента проведение вышеупомянутых операций должно блокироваться.
31
ККМ должна контролировать продолжительность смены. Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену. В случае превышения указанной выше продолжительности смены ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения сменного отчета с гашением.
32
При исправлении текущей даты ККМ должна контролировать корректность вводимой даты, которая не может быть более ранней, чем дата последней записи в фискальной памяти, включая и дату проведения операции фискализации или перерегистрации. При попытке ввода более ранней даты ККМ должна блокировать проведение всех операций до ввода правильной даты. При вводе даты поздней более чем на один день в ККМ должны быть предприняты специальные меры по предупреждению случайной ошибки ввода, например, повторный запрос даты и установка ее только после двукратного совпадения.
33
ККМ должна обеспечивать получение отчета фискальной памяти и проведение перерегистрации исключительно по паролю доступа к фискальной памяти, который вводится и регистрируется в фискальной памяти в процессе фискализации или перерегистрации.
34
Информация, зарегистрированная в блоке фискальной памяти, должна сохраняться не менее 8 лет с момента перевода ККМ в фискальный режим.
Требования к условиям блокирования выполнения операций ККМ
35
ККМ должна блокировать (прекращать) выполнение операций в следующих случаях:

1) фискалдық жадыға дұрыс емес ену паролін енгізу кезінде;
2) сауда операцияларын өткізу, БКМ параметрлерін бағдарламалау, тиісті Z-есеп берулерін өткізбеу жағдайында күнді түзету және фискальдық есеп беруді есептен шығару, қайта тіркеуге тырысу кезінде;
3) толып кетуге немесе теріс нәтижеге алып келетін операцияларды өткізу кезінде, сондай-ақ, фискалдық жадының ақаулығы немесе үзіп тастауы кезінде. БКМ-ның тіркеуші функцияларын бұғаттау бұғаттауды тудыратын себептерді жоюдан кейін алынуы тиіс.
36
БКМ ауысымдық есеп берулерді жазу үшін ФЖ-ға бос өрістердің саны туралы хабарламаны шығаруды қамтамасыз етуі қажет. 30 шығарулардан кем емес еркін сандар кезінде хабарлау қатаң міндетті және ауысымның жабылуы немесе басталуы операциялары кезінде БКМ ресімдейтін құжатта автоматты түрде жүзеге асырылуы тиіс.
БКМ конструкивті орындауға талаптар
37
Фискалдық жады БКМ пломбаланған жалпы қаптаманың астында, ал БКМ-ның блоктық конструкциясы жағдайында фискальдық деректері, фискалдық жады басқару процессоры және төлем құжаттарының басу құрылғысы қалыптасатын энергияға тәуелсіз жедел сақтайтын құрылғыны жабатын, пломбаланған қаптаманың астында орналастырылуы мүмкін.
38
Фискалдық жады немесе фискалдық жады блогы жеке модуль (төлем) түрінде орындалуы тиіс. Бұл модульдың конструкциясы фискалдық жадыны (фискалдық жады блогын) ауыстыру және ақпаратты фискалдық жадыда сақтауға енудің мүмкін еместігін қамтамасыз етуі тиіс.
39
Фискальдық жадтың конструкциясы (фискалдық жады блогы) БКМ-мен жұмыс кезінде, және штаттық аспаптарды, жабдықты және шығыс материалдарын қолданумен техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде де механикалық, электромагниттік және басқа да әсер етулерден қорғауды көздеуі тиіс.
БКМ-на қосымша талаптар
40
БКМ-да фискальдық деректерді сақтауды тексерудің режимі көзделуі тиіс.
Режимді өткізу тәртібі БКМ-нің нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
41
БКМ-ын жасап шығарушы техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын тұлғаның апатты жағдайлардағы басқа техникалық құралдарға ФЖ мазмұнын мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері оқу мүмкіндігін БКМ авариясы кезінде қарастыруы тиіс. Осы жағдай үшін ФЖ мазмұнын оқу тәртібі. Касса машинасының нақты моделіне жөндеу құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге талаптар
42
БКМ-нің нақты тобы үшін техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен бірге БКМ пломбалауын бұзбастан мыналардың мүмкіндігін болдырмауы тиіс:

1) при попытке ввода неправильного пароля доступа к фискальной памяти
2) при попытке проведения торговых операций, программирования параметров ККМ, перерегистрации, снятия фискального отчета и коррекции даты в случае непроведения соответствующих Z-отчетов
3) при попытке проведения операций, приводящих к переполнению или отрицательному результату, а также при неисправности или отключении фискальной памяти. Блокировка регистрирующих функций ККМ должна сниматься после устранения причин, вызвавших блокировку.
36
ККМ должна обеспечивать вывод сообщения о количестве свободных полей в фискальной памяти для записи сменных отчетов. При количестве свободных полей менее 30 вывод сообщения строго обязателен и должен осуществляться автоматически на документе, оформляемом ККМ при операциях закрытия смены или начала смены.
Требования к конструктивному исполнению ККМ
37
Фискальная память должна быть размещена под общим опломбированным кожухом ККМ, а в случае блочной конструкции ККМ — под опломбированным кожухом, накрывающим энергонезависимое оперативное запоминающее устройство, в котором формируются фискальные данные, процессор управления фискальной памяти и печатающее устройство платежных документов. Другие размещения фискальной памяти не допускаются.
38
Фискальная память или блок фискальной памяти должны быть выполнены в виде отдельного модуля (платы). Конструкция этого модуля должна обеспечить невозможность доступа к хранящейся в фискальной памяти информации и замены фискальной памяти (блока фискальной памяти).
39
Конструкция фискальной памяти (блока фискальной памяти) должна предусматривать защиту от механических, электромагнитных и других видов воздействий, как при работе ККМ, так и при техническом обслуживании и ремонте с применением штатных приборов, оборудования и расходных материалов.
Дополнительные требования к ККМ
40
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности фискальных данных. Порядок проведения режима проверки должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
41
Изготовитель ККМ предусматривает при аварии ККМ прочтение работниками органов государственных доходов содержимого ФП на других технических средствах в условиях лица, осуществляющего техническое обслуживание. Порядок прочтения содержимого фискальной памяти для этого случая указан в ремонтной документации на конкретную модель ККМ либо представлен заявителем.
Требования к программному обеспечению для ККМ
42
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями для конкретной группы ККМ исключать возможность без нарушения пломбировки ККМ:

1) тұтынушының фискалдық жадыға ақпаратты тіркеуді және оқуды басқаратын сол өз бөлігіндегі өзгертуі
2) энергияға тәуелсіз есте сақтайтын құрылғыда фискальдық деректерді қалаптастыру
3) фискальдық режимнің айыру белгісін құжаттарға шығару
Ескерту:
*) Деректемелер толық фискальдық есеп беруді алу кезінде ғана шығарылады.
**) Егер, ол үшін фискальдық есеп беру алынатын кезеңде ондық нүктенің ережесі өзгерсе, қорытынды қайта есептелуі тиіс және әрбір кезең бойынша жинақталады (ондық нүктенің ережелері өзгергенге дейін және кейін).
Техникалық талаптар БКМ-ге, болатын компьютерлік жүйелермен
Пайдалану жөніндегі басшылықта тиісті техникалық мінездемелердің болуы жөніндегі мәліметтер
Ескертулер
43
БКМ-да "салық инспекторының жұмыс орны" модулі іске асырылуы тиіс
44
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі оның қолдану бойынша нұсқаулықтың бар болуын (қалыптасуын) алдын ала қарастыруы қажет
45
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі ақшалай есеп-айырысумен байланысты, БКМ-нің барлық операцияларының түзетілмейтін энергияға тәуелсіз сақтауды қамтамасыз етуі тиіс
46
"салық инспекторының жұмыс орны" модулі мына есептердің қалыптасуын, Excel қалпына және басып шығаруға қамтамасыз етуі тиіс:
1) X есеп - (аралық есеп) - ауысымның басы және есепті алу сәтіндегі кассаның қалдығы, күніне қызметтік кіріс және шығысы (инкассация), түсулердің және ақшалай қаржыларды сомалары туралы міндетті мәліметтер бар болуы тиіс, есепті алу кезіндегі кассаның жағдайы туралы есеп. Есеп кассалар, кассирлар, есептік-кассалық бөлімдердің кесімінде қалыптасуы тиіс.
2) Кезең үшін фискалдық есеп - белгілі мерзім ішінде жасалған операциялар бойынша ақша қаражаттар сомалары туралы есеп
3) қосымша есептер - операциялар, кассалар (кассирлар), валюталар бойынша есептер
4) есептер журналы - алдыңғы алынған фискалдық есептер бойынша есеп
47
"салық инспекторының жұмыс орны" модуліне бастапқы кіру кезінде мемлекеттік кірістер органы маманның логин және паролін енгізумен және БКМ фискалдық деректеріне қол жеткізу үшін крипто-кілттің қалыптастыруы болуы тиіс.
"салық инспекторының жұмыс орны" модуліне кейінгі кіру тек қана қалыптасқан крипто-кілттің және мемлекеттік кірістер органы маманның енгізілген логин және паролі көмегімен қамтамасыз етілуі тиіс - кілт.
48
фискалдық деректеріне қол жеткізу үшін крипто-кілттің қалыптастыруы кезінде БКМ қолданылатын, алгоритмдер, Қазақстан Республикасының "Ақпараттандыру туралы" заңына сәйкес сертификатталған болуы тиіс.
49
БКМ бақылау чегі (компьютерлік жүйелер болып табылатын, банктер мен банктік операциялардың жеке түрлерін орындайтын ұйымдармен қолданылатын БКМ қоспағанда) бақылау чегіндегі мөрді қамтамасыз етеді:

1) изменять потребителем той части, которая управляет чтением и регистрацией информации в фискальной памяти
2) формировать фискальные данные в энергонезависимом запоминающем устройстве
3) выводить на документы отличительный признак фискального режима
Примечания: *Реквизиты выводятся только при получении полного фискального отчета. **Если в период, за который снимается фискальный отчет, менялось положение десятичной точки, итоги должны быть пересчитаны и суммируются отдельно по каждому периоду (до и после изменения положения десятичной точки).
Технические требования к ККМ, являющимися компьютерными системами
Сведения о наличии соответствующих технических характеристик в руководстве по эксплуатации
Примечание
43
В ККМ должен быть реализован модуль "Рабочее место налогового инспектора"
44
Модуль "Рабочее место налогового инспектора" должен предусматривать наличие (формирование) руководства по его использованию
45
Модуль "Рабочее место налогового инспектора" должен обеспечивать некорректируемое энергонезависимое хранение всех операций ККМ, связанных с денежными расчетами
46
Модуль "Рабочее место налогового инспектора" должен обеспечивать формирование, выгрузку в формат Excel и печать следующих отчетов:
1) Х-отчет - (промежуточный отчет) - отчет о состоянии кассы на момент снятия отчета, который должен содержать обязательные сведения об остатке кассы на начало смены и момент снятия отчета, служебном приходе и расходе (инкассации) за день, суммах поступлений и выдачи денежных средств за день. Отчет должен формироваться в разрезе касс, кассиров, расчетно-кассовых отделов
2) фискальный отчет за период - отчет о суммах денежных средств по операциям, совершенным за определенный период
3) дополнительные отчеты - отчеты по операциям, кассам (кассирам), валютам
4) журнал отчетов - отчет по предыдущим снятым фискальным отчетам
47
Первичный вход в модуль "Рабочее место налогового инспектора" сопровождается вводом логина и пароля специалиста органа государственных доходов и формированием крипто-ключа для доступа к фискальным данным ККМ. Последующий вход в модуль "Рабочее место налогового инспектора" обеспечивается только с помощью сформированного крипто-ключа, введенного логина и пароля специалиста органа государственных доходов.
48
Алгоритмы, используемые ККМ при формировании крипто-ключа для доступа к фискальным данным должны быть сертифицированы в соответствии с законодательством Республики Казахстан "Об информатизации".
49
Контрольный чек ККМ (за исключением ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций) обеспечивает печать в контрольном чеке:

1) салық төлеушінің атауы
2) бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі
3) БКМ-нің зауыт нөмірі
4) тіркеу нөмірі
5) чектің реттік нөмір
6) операция, тауар, жұмыс, қызметтің атауы
7) тауарларды сатып алудың, операцияны іске асырудың, қызметтерді көрсетудің күні және уақыты
8) операция, тауар, қызметтің, жұмыс сомасы
9) тауар, жұмыс, қызметтің жалпы құны
10) осы тармақта көрcетілген деректемелер, соның ішінде қазақ тілінде қазақ тілінің ерекше әріптерінің қолдануымен қамтамасыз етуі тиіс
50
Компьютерлік жүйелер болып тпбылатын, банктер мен банктік операциялардың жеке түрлерін орындайтын ұйымдармен қолданылатын БКМ бақылау чектері Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісіп "Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қолданатын аппараттық-бағдарламалық кешендерінің бақылау чегінің нысанын және мазмұнын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының Қаулысымен орнатылған нысандар мен мазмұнына сәйкес болады.
1-кесте
Фискалдық жадта тіркелетін ақпаратқа талаптар
Жазба түрі
Деректемесі
Ондық разряд деректемелерінің разрядтылығы
Жазба саны
Талаптың орнатылуы
Жасап шығарушы зауыт құжаттамасында көрсетілген мәліметтер
Орнатылған талаптар
Жасап шығарушы зауыт құжаттамасында көрсетілген мәліметтер
Нөмір
бақылау-касса машинасының (бұдан әрі - БКМ) зауыт нөмірі
12
1
БКМ фискализациясы
БКМ тіркеу нөмірі
8
1
БКМ үшін қолданушы бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН/ЖСН)
12
Фискализация күні
6
Жаңадан тіркеуін жүргізу және фискалдық есепті алу үшін пароль
8
БКМ жаңадан тіркеу
БКМ тіркеу нөмірі
8
1
БКМ үшін қолданушы БСН/ЖСН-і
12
Жаңадан тіркеу күні
6
Ауысымды жабудың соңғы нөмірі
4
Жаңадан тіркеуін жүргізу және фискалдық есепті алу үшін пароль
8
Ауысымды жабу
Есеп күні
6
3000
Ауысымды жабу нөмірі
4
Ауысымдық сатып алулар қорытындысы
7
*Ауысымдық сатудың қорытындысы
7
Қызметтік ақпарат (міндетті)
Жазбалардың бақылау сомалары
Жасап-шығарушы мен анықталады
ФЖ-де тіркелетін қорытынды мәндеріндегі үтірдің орналасу орны Қызметтік индекстер, белгілер, тулар
Ескерту: *Деректемелер валюта айырбастау, металлдардың сынығын, шыны ыдысты қабылдау пунктері, ломбардтар үшін Касса машиналарына жатады.
Көрсетілген деректерді физикалық сақтау фискалдық жады блогында жүзеге асырылады.
Ақшалай есеп айырысу туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына беруді қамтамасыз ететін техникалық талаптар және бақылау-кассалық машиналардың техникалық талаптарға сәйкестілік нысаны _______________________________________________________________ (бақылау-кассалық машиналар үлгілерінің атауы)
р/с
Бақылау-кассалық машинаға (бұдан әрі - БКМ) техникалық талаптар
БКМ үлгісінің техникалық мінездемелері негізгі техникалық талаптарға сәйкестілігі жөніндегі мәліметтер
Ескерту
Жалпы талаптар
Осы бағанды толтыру үшін құжаттың атауын, беттің нөмірін және талапты іске асыру сипатталған құжаттың нақты тармағын міндетті түрде көрсете отырып, дайындаушы зауыт құжаттамасының мәліметтері пайдаланылады.

1) наименования налогоплательщика
2) БИН/ИИН
3) заводского номера ККМ
4) регистрационного номера
5) порядкового номера чека
6) наименования операции, товара, работы, услуги
7) даты и времени совершения операции, покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг
8) суммы операции, цены товара, работы, услуги
9) общей стоимости товара, работы, услуги
10) реквизитов, указанных в настоящем пункте, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
50
Контрольный чек ККМ, являющихся компьютерными системами, применяемыми банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, соответствует форме и содержанию, установленным Национальным Банком Республики Казахстан постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 39 "Об установлении формы и содержания контрольного чека аппаратно-программных комплексов, применяемых банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16639).
Таблица 1
Требования к информации, регистрируемой в фискальной памяти
Вид записи
Реквизит
Разрядность реквизита десятичных разрядов
Количество записей
Установленные требования
Сведения, указанные в документации завода-изготовителя
Установленные требования
Сведения, указанные в документации завода-изготовителя
Номер
Заводской номер контрольно-кассовой машины (далее – ККМ)
12
1
Фискализация ККМ
Регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
8
1
бизнес-идентификационный номер/ индивидуальный идентификационный номер (далее – БИН/ИИН) пользователя ККМ
12
Дата фискализации
6
Пароль для проведения перерегистрации и получения фискального отчета
8
Перерегистрация ККМ
Регистрационный номер ККМ в органе государственных доходов
8
1
БИН/ИИН пользователя ККМ
12
Дата перерегистрации
6
Номер последнего закрытия смены
4
Пароль для проведения перерегистрации и получения фискального отчета
8
Закрытие смены
Дата отчета
6
3000
Номер закрытие смены
4
Итог сменных покупок
7
* Итог сменных продаж
7
Служебная информация (обязательная)
Контрольные суммы записей
Определяется изготовителем
Место положения запятой в регистрируемых в ФП значениях итогов
Служебные индексы, признаки, флаги
Примечание: *Реквизит относится к ККМ для пунктов обмена валюты, приема лома металлов, стеклопосуды, ломбардов.
Физическое хранение указанных данных осуществляется в блоке фискальной памяти.
Технические требования и форма соответствия техническим требованиям контрольно-кассовой машины,
обеспечивающей передачу сведений о денежных расчетах в органы государственных доходов
_________________________________________________________________________________
(наименование модели контрольно-кассовой машины)
№ п/п
Технические требования к контрольно-кассовой машине (далее – ККМ)
Сведения о соответствии основным техническим требованиям технических характеристик модели ККМ
Примечание
Общие требования
Для заполнения данной графы используются сведения документации завода-изготовителя с обязательным указанием названия документа, номера страницы и конкретного пункта документа, в котором описана реализация требования.

1-бөлім. Деректерді тіркеу және беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналарға қойылатын талаптар
1.
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
1.1
1) сатуды тіркеу режимі;
1.2
2) бағдарламалау режимі;
1.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
2.
БКМ ауысым басында жұмысқа қосқан кезде, сондай-ақ ауысым соңында тәуліктік Z-есепті алған кезде автоматты тестілеу функционалы болуы тиіс.
Функционал өзіне қамтуы тиіс:
2.1
Негізгі блоктар мен тораптарды тестілеу.
2.2
БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу.
2.3
Жинақтауышта сақталған фискалдық деректердің тұтастығын тестілеу және бақылау:
1) Соңғы ауысымда берілген барлық чектер туралы ақпаратты тексеру және соңғы Z-есептің бақылау сомасымен салыстыру;
2) фискалдық деректер жинақтаушысындағы барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын барлық Z-есептердің бақылау жазбаларының сомасымен салыстыру.
2.4
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты тестілеу (мәтіндік хабарлама жіберу және жауап алу арқылы).
3.
Автоматты тестілеуден теріс өткен жағдайда БКМ бұғаттауды қамтамасыз ету:
3.1
Негізгі блоктар мен тораптарды тестілеу кезінде.
3.2
БКМ бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу кезінде.
3.3
Жинақтауышта сақталған фискалдық деректер тұтастығын тестілеу және бақылау кезінде
4.
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу*
5.
БКМ чегін ресімдеуді және чектің деректерін сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз ету.
6.
Чек лентасы болмаған немесе үзілген, кассир операцияны дұрыс орындамаған жағдайда және БКМ жұмысында кассирдің БКМ чегін сатып алушыға беру мүмкін еместігіне әкелген басқа да проблемалар туындаған кезде операцияларды жүргізуді оқшаулауды қамтамасыз ету.
6.1.
Тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерін қосу мүмкіндігі болуы тиіс
7.
БКМ автономды режімде БКМ жұмысы кезеңінде жинақталған БКМ чектері туралы ақпараттың ФДО серверіне беру сәтіне дейін сақталуын қамтамасыз ету. БКМ автономды жұмыс режимі байланыс арналарына қолжетімділік болмаған кезде және фискалдық деректер операторының серверіне ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты жіберу сәтіне дейін әрекет етеді.
8.
БКМ-да әрбір жазбаның бақылау сомасын және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын қалыптастыру арқылы БКМ фискалдық деректер жинауышындағы ақпараттың сақталуын тексеру режимі, олардың мерзімдік бақылау салыстыруын жүргізу (БКМ қосу және Z-есепті алу кезінде) көзделуі тиіс.
9.
Жұмыстың негізгі режимдерін бағдарламалауды (конфигурациялауды) қамтамасыз ету:

Раздел 1. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией фиксации и передачи данных
1.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
1.1
1) режим регистрации продаж;
1.2
2) режим программирования;
1.3
3) режим "Закрытие смены".
2.
Иметь функционал автоматического тестирования при включении ККМ в работу в начале смены, а также в конце смены при снятии суточного Z-отчета.
Функционал должен включать в себя:
2.1
Тестирование основных блоков и узлов.
2.2
Тестирование программного обеспечения ККМ.
2.3
Тестирование и контроль целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных путем:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
2.4
Тестирование связи с сервером оператора фискальных данных (путем отправки тестового сообщения и получения ответа).
3.
Обеспечивать блокирование ККМ в случае отрицательного прохождения автоматического тестирования:
3.1
При тестировании основных блоков и узлов.
3.2
При тестировании программного обеспечения ККМ.
3.3
При тестировании и контроле целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных
4.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
5.
Обеспечивать оформление чека ККМ и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
6.
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности выдачи кассиром чека ККМ покупателю.
6.1.
Иметь возможность подключения сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара
7.
Обеспечивать сохранность информации о чеках ККМ, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ до момента передачи на сервер оператора фискальных данных (далее - ОФД). Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных.
8.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей с проведением периодической их контрольной сверки (при включении ККМ и при снятии Z-отчета).
9.
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:

1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу); есептерді X және Z режимі;
2) бағдарламалау режимі (қарау/БКМ параметрлерін өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режимі).
10.
Пернетақтадағы белгілер және индикацияға шығарылатын ақпарат мемлекеттік және / немесе орыс тілдерінде болуы тиіс.
Осы талап фискалды регистратор болып табылатын БКМ таратылмайды
11.
БКМ ауысымды жабу және ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есеп) қалыптастыру рәсімін жүргізуді қамтамасыз етуі тиіс.
12.
Ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есепті) қалыптастыру кезінде БКМ осы Z есептің бақылау сомасы және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы қалыптастырылуы және осы талаптардың 2.3-тармағына сәйкес фискалдық деректер жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау рәсімі іске қосылуы тиіс.
13.
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
14.
БКМ БКМ чегін қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
15.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
16.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
Фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге қойылатын талаптар
17.
БКМ деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз арналарын ұстап тұруы тиіс.
17.1
2015 жылғы 1 шілдеге дейін БКМ мемлекеттік тізіліміне енгізілген БКМ жаңғыртудан кейін деректерді берудің бір немесе одан да көп тәуелсіз арналарын қолдайды.
Жаңғырту - БКМ ескі моделін жаңа талаптар мен нормаларға, техникалық шарттарға сәйкес келтіру.
18.
БКМ деректерді фискалдық деректер операторының серверіне берудің хаттамасында сипатталған тәртіпке сәйкес фискалдық деректер операторының серверінде БКМ авторизациялауды жүргізу.
19.
БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверіне жасалатын кассалық операциялар туралы деректерді беру.
20.
Ауысымды жабудың жасалатын операциялары туралы деректерді беру және
фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес z-есептерді қалыптастыру.
21.
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгіні алу.
22.
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар кассалық чекті басып шығару. Чектің мазмұнына қойылатын талаптар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі-Салық кодексі) 166-бабының 6-тармағында белгіленген.
23.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
24.
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылудың уақытша жоғалуы жағдайында чектерді қалыптастыру және чектерді басып шығаруды қамтамасыз ету (БКМ автономды жұмыс режиміне көшуі).
25.
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне кассаға қолма-қол ақшаны енгізу және кассадан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі ақпаратты беруді қамтамасыз етеді
Сервермен байланысты уақытша жоғалту жағдайында жұмысқа қойылатын талаптар
26.

1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов); режим X и Z отчетов;
2) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ).
10.
Обозначения на клавиатуре и информация, выводимая на индикацию, должны быть на государственном и/или русском языках.
Данное требование не распространяется на ККМ, являющиеся фискальными регистраторами
11.
ККМ должна обеспечивать проведение процедуры закрытия смены и формирования сменного (суточного) отчета (Z отчета).
12.
При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 2.3 настоящих требований.
13.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
14.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека ККМ и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
15.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
16.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
Требования к работе с сервером оператора фискальных данных
17.
ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
17.1
ККМ, включенная в Государственный реестр ККМ до 1 июля 2015 года, после модернизации поддерживает один или более независимых каналов приема передачи данных.
Модернизация - приведение старой модели ККМ в соответствие с новыми требованиями и нормами, техническими условиями.
18.
Проводить авторизацию ККМ на сервере оператора фискальных данных, согласно порядку, описанному в протоколе передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
19.
Передавать данные о совершаемых кассовых операциях на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных.
20.
Передавать данные о совершаемых операциях закрытия смены и формирования Z-отчетов на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных
данных.
21.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
22.
Печатать кассовый чек с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к содержанию чека установлены пунктом 6 статьи 166 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее-Налоговый кодекс).
23.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
24.
Обеспечивать формирование чеков и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
25.
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению наличности в кассу и изъятию наличности из кассы
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером
26.

БКМ автономды режимде фискалдық белгінің қалыптасуын қамтамасыз ететін фискалдық деректердің жинақтаушысы болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверіне кейіннен беру үшін жазу күнінен бастап кем дегенде 1 ай (720 сағат) ішінде қоректендіру көздерінен энергия тұтынусыз өзгеріссіз түрде фискалдық деректерді жазу, жүйелеу, жинақтау, сақтау. Фискалдық деректер жинауышы БКМ фискалдық және жедел жадынан тұрады.
27.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша болмаған кезде немесе деректерді беру арнасында рұқсат етілген шамадан тыс кідірістер кезінде (фискалдық деректер операторының серверінен жауап алуға 5 секунд), сондай-ақ БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланыс үшін жеткілікті электр қорегі болмаған кезде фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жасауға:
27.1
1) БКМ автономды жұмыс режиміне өтеді
27.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверіне қол жетімділік жоқтығы және БКМ автономды режимге көшкені туралы хабарлайды;
27.3
3) чекке жеке бірегей нөмір - автономды фискалдық белгі береді.
Чектің жеке бірегей нөмірі БКМ пайдалану мерзімі ішінде бірегей болуы тиіс.
27.4
4) чекте автономды фискалды белгіні басып шығарады;
27.5
5) басып шығарылатын чектерде құрылғының автономды режимде жұмыс істейтіні белгісі болуы тиіс:
"Автономды" термині көрсетілген;
27.6
6) БКМ автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс істеген кезде, кассир-операторды хабардар ете отырып (ең "ескі" автономды чек 72 сағаттан аспауы тиіс) блоктайды.
27.7
7) БКМ автономды жұмыс режимінде Z-есептің мөрімен "Ауысымды жабу" рәсімін жүргізуді қамтамасыз етеді.
БКМ ауысымды автономды кезекке жабуға сұраныс қосып, Z-есепті алу күні мен уақыты бар белгіні қоса отырып, байланысты қалпына келтіру кезінде оны серверге беруі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған жүргізілген ақша операциялары және берілген чектер туралы деректер негізінде БКМ-де жинақталуы тиіс.
28.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты қалпына келтіру кезінде БКМ келесі әрекеттерді орындауы тиіс:
28.1
1) фискалдық деректер операторының серверіне автономды режимде жұмыс істеу ұзақтығы туралы ақпараты бар хабарламаны қалыптастыру және жіберу;
28.2
2) фискалдық деректер операторының серверіне БКМ барлық бақылау чектерін және БКМ автономды режимде жұмыс істеу кезінде жинақталған ауысым жабулары (Z-есептер) туралы белгілерді жіберу, олардың әрқайсысына БКМ деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверінен жауап алу*;

ККМ должна иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение не менее 1 месяца (720 часов) с даты записи для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных. Накопитель фискальных данных включает в себя фискальную и оперативную память ККМ.
27.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ:
27.1
1) переходит в автономный режим работы ККМ
27.2
2) сообщает оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;
27.3
3) присваивает чеку собственный уникальный номер - автономный фискальный признак.
Собственный уникальный номер чека должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
27.4
4) печатает автономный фискальный признак на чеке;
27.5
5) на печатаемых чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме:
Указан термин "Автономный";
27.6
6) блокирует ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
27.7
7) ККМ в автономном режиме работы обеспечивает проведение процедуры "Закрытие смены" с печатью Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
28.
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
28.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
28.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о закрытиях смен (Z-отчетах), накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных в соответствии с протоколом передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*;

28.3
3) әрбір хабарламада тиісті өрісте дербес жұмыс кезінде БКМ берілген бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі ("Бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі" өрісі) немесе деректерді БКМ-дан фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес автономды режимде жұмыс істеу белгісі (автономды режимде жұмыс белгі өрісі) болуы тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
29.
БКМ келесі құжаттардың басып шығарылуын қамтамасыз етуі тиіс:
29.1
1) БКМ чегі;
29.2
2) кассирлер бойынша есеп;
29.3
3) секциялар бойынша есеп;
29.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп).
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда х-есеп серверден басып шығаруға беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-ге генерацияланады;
29.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z - есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған жүргізілген ақша операциялары және берілген чектер туралы деректер негізінде БКМ-де генерацияланады.
Z-есептің құрылымы 11.3.т. "Есептерді алу - Z-есеп, Х-есеп" фискалдық деректер операторының серверіне БКМ-нан деректерді беру хаттамасына сәйкес келтірілген*.
30.
БКМ Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағына сәйкес бақылау чегінде деректемелерді басып шығаруды, оның ішінде қазақ тілі әліпбиінің ерекше әріптерін пайдалана отырып, қазақ тілінде қамтамасыз етуі тиіс.
30.1
уәкілетті органның интернет-ресурсында чектің түпнұсқалығын автоматтандырылған тексеру үшін чекте QR-кодты қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
30.2
QR-кодта болуы тиіс:
Осы чекке URL, ол келесіні қосады:
1) фискалды деректер операторы сайтынан немесе автономды режимде БКМ-мен қалыптастырылған фискалды белгі;
2) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі;
3) БКМ чекті қалыптастыру күні мен уақыты;
4) БКМ чегінің жалпы сомасы.
30.3
QR-кодты қалыптастыру жол пішіні келесі маскаға сәйкес болуы қажет:
Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
30.4
Қалыптасатын QR-кодтың мөлшері мен сапасы ҚР СТ ISO IEC 18004-2017 стандартының 9 және 10-бөлімдеріне сәйкес белгіленеді және БКМ техникалық мүмкіндіктеріне байланысты болады.
Жұмыс режиміне және серверге фискалдық деректерді беру тәртібіне қойылатын талаптар
31.
БКМ фискалдық деректер серверіне қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
32.
БКМ жұмыс режимі (деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру режимі, сондай-ақ сервермен байланыс болмаған жағдайда автономды) БКМ жұмысын пайдалану құжаттамасына толық сәйкес қамтамасыз етуі тиіс.
33.
БКМ ресімделген барлық құжаттардың (деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру режимінде, сондай-ақ сервермен байланыс болмаған жағдайда автономды түрде) фискалдық режимнің ерекше белгісі болуы тиіс ("фискалдық чек" сөз тіркесі) фискалдық деректер операторының серверінен бақылау чегінің нөмірін алғаннан кейін немесе фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда БКМ автономды фискалдық белгіні қалыптастырғаннан кейін ғана басып шығаруға шығарылатын.
34.
БКМ келесі деректерді енгізуді қамтамасыз етуі тиіс:

28.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный фискальный признак контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека") или метка работы в автономном режиме (поле метки работа в автономном режиме) согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
29.
ККМ должна обеспечивать печать следующих документов:
29.1
1) чек ККМ;
29.2
2) отчет по кассирам;
29.3
3) отчет по секциям;
29.4
4) отчет без гашения (X-отчет).
При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;
29.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
Структура Z-отчета приведена в п. 11.3. "Получение отчетов - Z-отчет, X-отчет" согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
30.
ККМ должна обеспечивать печать реквизитов в контрольном чеке согласно пункту 6 статьи 166 Налогового кодекса, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
30.1
ККМ обеспечивает возможность формирования на чеке QR-кода для автоматизированной проверки подлинности чека на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
30.2
QR-код должен содержать:
URL на данный чек, который включает:
1) фискальный признак полученный с сайта оператора фискальных данных или в автономном режиме сформированный ККМ;
2) регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов;
3) дату и время формирования чека ККМ;
4) итоговую сумму чека ККМ.
30.3
Формат строки формирования QR-кода должен соответствовать следующей маске:
Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
30.4
Размер и качество формируемого QR-кода устанавливаются согласно разделам 9 и 10 стандарта СТ РК ISO IEC 18004-2017, и зависят от технических возможностей ККМ.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер
31.
Порядок подключения ККМ к серверу фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
32.
Режим работы ККМ (как режим с передачей данных на сервер оператора фискальных данных, так и автономный при отсутствии связи с сервером) должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
33.
Все документы, оформленные ККМ (как в режиме с передачей данных на сервер оператора фискальных данных, так и автономном при отсутствии связи с сервером), должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек"), выводимый на печать только после получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или формирования ККМ автономного фискального признака, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных.
34.
ККМ должна обеспечивать ввод следующих данных:

34.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге арналған мекенжайлар мен порттар;
34.2
2) мемлекеттік кірістер органдарында БКМ тіркеу нөмірі (12 белгіден кем емес);
34.3
3) БКМ сәйкестендіру нөмірі;
34.4
4) бастапқы инициализациялық токен (деректерді алмасуға рұқсатсыз араласудан қорғау үшін фискалдық деректер операторының серверімен жасалған сандық код);
34.5
5) қабылдау-беру арнасын таңдау басымдығын басқару, пайдаланылатын байланыс арналарының параметрлерін баптау..
35.
Фискалдық деректер операторының серверіне БКМ қосу (токенді енгізуден басқа) және күні мен уақытын түзету операциялары БКМ ауысымды жабу операциясы аяқталғаннан кейін ғана жүргізілуі мүмкін.
Осы сәтке дейін осы операцияларды жүргізу бұғатталуы тиіс.
36.
БКМ күні мен уақытын бағдарламалау операцияларын жүргізу кезінде соңғы қалыптастырылған фискалдық құжаттың күні мен уақытына қарағанда аз мәндерді енгізуге бақылау және тыйым салу қажет.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
37.
Техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен қатар:
37.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өндіруші санкцияланбаған өзгерту;
37.2
2) фискалдық деректер жинақтаушысына сақталған бақылау чектерінің деректеріне түзетулер енгізу;
37.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен бақылау чегінің нөмірін алмай немесе БКМ автономды кодын қалыптастырмай, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, фискалдық режимнің ерекшелік белгісін құжаттарға шығару;
37.4
4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің, сондай-ақ автономды жұмыс режимінде БКМ чегіне берілген автономды фискалдық белгінің өзгеруі.
2-бөлім. Деректерді беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналарға қойылатын талаптар
38
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
38.1
1) сатуды тіркеу режимі;
38.2
2) теңшеу режимі
38.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
39
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыстың болуын тексеру фискалдық деректер операторы серверінің қолжетімділігін тексеру хабарламасын жіберу арқылы қамтамасыз етіледі.
40
Чек лентасы болмаған немесе үзілген, кассир операцияны дұрыс орындамаған, фискалдық деректер операторының серверімен қосылмаған жағдайда және БКМ электронды чегін жіберу немесе кассирдің БКМ чегін сатып алушыға беру мүмкін еместігіне әкелген БКМ жұмысында басқа да проблемалар туындаған жағдайда операцияларды жүргізуді бұғаттауды қамтамасыз ету.
41
Тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерін қосу мүмкіндігі болуы тиіс
42
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу*
43
Сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде фискалдық деректер операторының серверінде чекті ресімдеуді қамтамасыз ету.
44
Жұмыстың негізгі режимдерін бағдарламалауды (конфигурациялауды) қамтамасыз ету:

34.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
34.2
2) регистрационного номера ККМ в органах государственных доходов (не менее 12 знаков);
34.3
3) идентификационного номера ККМ;
34.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером оператора фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
34.5
5) управление приоритетом выбора канала приема-передачи, ввод настроек параметром используемых каналов связи.
35.
Операции программирования (конфигурирования) подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных (за исключением ввода токена) и коррекции даты и времени могут проводиться на ККМ только после завершения операции закрытия смены.
До этого момента проведение данных операций должно блокироваться.
36.
При проведении операции программирования даты и времени ККМ должна контролировать и запрещать ввод значений меньших, чем дата и время последнего сформированного фискального документа.
Требования к программному обеспечению для ККМ
37.
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:
37.1
1) несанкционированного производителем изменения программной части ККМ;
37.2
2) внесения корректировок в данные контрольных чеков, сохраненных в накопителе фискальных данных;
37.3
3) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или без формирования ККМ автономного кода, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных;
37.4
4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных, а также автономного фискального признака присвоенного чеку ККМ в автономном режиме работы.
Раздел 2. Требования к контрольно-кассовым машинам с функцией передачи данных
38
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
38.1
1) режим регистрации продаж;
38.2
2) режим конфигурирования
38.3
3) режим "Закрытие смены".
39
Проверка наличия связи с сервером оператора фискальных данных обеспечивается путем отправки сообщения проверки доступности сервера оператора фискальных данных.
40
Обеспечивать блокирование проведения операций, в случае отсутствия или обрыва чековой ленты, неправильного выполнения операции кассиром, отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных и при возникновении других проблем в работе ККМ, приведших к невозможности отправки электронного чека ККМ или выдачи кассиром чека ККМ покупателю.
41
Иметь возможность подключения сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара
42
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
43
Обеспечивать оформление чека на сервере оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
44
Обеспечивать программирование (конфигурирование) основных режимов работы:

1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу); есептерді X және Z режимі;
2) бағдарламалау режимі (қарау/БКМ параметрлерін өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (БКМ ішкі сағаттарында уақытты орнату, БКМ тестілеу режимі және).
45
БКМ ауысымды жабу рәсімін және фискалдық деректер операторының серверінен алынған ауысымдық (тәуліктік) есептің (Z есептің) мөрін жүргізуді қамтамасыз етеді.
46
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші төлем құжатын ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін төлем құжаттарын ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
47
БКМ чекті қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
48
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
49
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
50
БКМ аппараттық бөлігі деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз каналын ұстауы тиіс.
51
Фискалдық деректер операторының серверіне БКМ-мен деректерді беру хаттамасына сәйкес фискалдық деректер операторының серверінде жасалатын чектік операциялар туралы деректерді қалыптастыру*.
52
Фискалдық деректер операторының серверінде ауысымдарды жабу операциясын жүргізу және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес Z-есептерді қалыптастыру*.
53
Фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгіні алу.
54
Фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар БКМ чегін басып шығару және сатып алушыға БКМ электрондық чегін жіберу мүмкіндігі болуы тиіс. Чектің мазмұнына қойылатын талаптар Салық кодексінің 166-бабының 6-тармағында белгіленген.
55
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
56
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша жоғалғанда кассалық операцияларды орындауды бұғаттау.
57
БКМ кассадан қолма-қол ақшаны енгізу және алу бойынша ақпаратты фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз етеді
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
58
БКМ келесі құжаттарды басып шығаруды қамтамасыз етеді:

1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов); режим X и Z отчетов;
2) режим программирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (установка времени во внутренних часах ККМ, режим тестирования ККМ).
45
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и печати сменного (суточного) отчета (Z отчета), полученного с сервера оператора фискальных данных.
46
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первого платежного документа за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления платежных документов до проведения операции закрытия смены.
47
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
48
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
49
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
50
Аппаратная часть ККМ должна поддерживать не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
51
Формировать данные о совершаемых чековых операциях на сервере оператора фискальных данных согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
52
Производить на сервере оператора фискальных данных операцию закрытия смены и формирование Z-отчетов согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
53
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных.
54
Печатать чек ККМ и иметь возможность отправки покупателю электронного чека ККМ с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных. Требования к содержанию чека установлены пунктом 6 статьи 166 Налогового кодекса.
55
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
56
Блокировать выполнение кассовых операций при временной потере соединения с сервером оператора фискальных данных.
57
ККМ обеспечивает передачу на сервер оператора фискальных данных информации по внесению и изъятию наличности из кассы
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
58
ККМ обеспечивает печать следующих документов:

58.1
1) БКМ чегі;
58.2
2) кассирлер бойынша есеп;
58.3
3) секциялар бойынша есеп;
58.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп).
X - есеп фискалдық деректер операторының серверінен басып шығаруға беріледі;
58.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі.
59
БКМ Салық кодексінің 166-бабы
6-тармағына сәйкес бақылау чегінде деректемелерді басып шығаруды, оның ішінде қазақ тілі әліпбиінің ерекше әріптерін пайдалана отырып, қазақ тілінде қамтамасыз етуі тиіс.
60
уәкілетті органның интернет-ресурсында чектің түпнұсқалығын автоматтандырылған тексеру үшін чекте QR-кодты қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
60.1
QR-кодта болуы тиіс:
Осы чекке URL, ол келесіні қосады:
1) фискалды деректер операторы сайтынан немесе автономды режимде БКМ-мен қалыптастырылған фискалды белгі;
2) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі;
3) БКМ чекті қалыптастыру күні мен уақыты;
4) БКМ чегінің жалпы сомасы.
60.2
QR-кодты қалыптастыру жол пішіні келесі маскаға сәйкес болуы қажет:
Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
60.3
Қалыптасатын QR-кодтың мөлшері мен сапасы ҚР СТ ISO IEC 18004-2017 стандартының 9 және 10-бөлімдеріне сәйкес белгіленеді және БКМ техникалық мүмкіндіктеріне байланысты болады.
Фискалдық деректер операторының серверіне фискалдық деректерді беру тәртібі мен жұмыс режиміне қойылатын талаптар
61
БКМ фискалдық деректер операторының серверіне қосу тәртібі БКМ нақты моделіне пайдалану құжаттамасында көрсетілуі тиіс.
62
БКМ жұмыс режимі пайдалану құжаттамасына толық сәйкес БКМ жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
63
БКМ ресімделген барлық құжаттардың фискалдық режимнің ерекше белгісі ("Фискалдық чек" сөз тіркесі) болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверінен БКМ чегінің нөмірін алғаннан кейін ғана басып шығаруға шығарылады.
64
БКМ мынадай деректерді енгізуді қамтамасыз етеді:
64.1
1) фискалдық деректер операторының серверімен жұмыс істеуге арналған мекенжайлар мен порттар;
64.2
2) мемлекеттік кірістер органдарында БКМ тіркеу нөмірі (12 белгіден кем емес);
64.3
3) фискалдық деректер операторының серверінде алынған БКМ сәйкестендіру нөмірі
64.4
4) астапқы инициализациялық токен (деректерді алмасуға рұқсатсыз араласудан қорғау үшін фискалдық деректер серверімен жасалған сандық код);
64.5
5) қабылдау-беру арнасын таңдау басымдығын басқару, пайдаланылатын байланыс арналарының параметрлерін баптау.
65
БКМ жүйедегі уақытты бақылап, фискалдық деректер операторының серверіне тіркелген соңғы операцияға қарағанда аз уақытпен операциялық қызметке тыйым салуы тиіс.
БКМ үшін бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
66
Техникалық талаптарға сәйкес функцияларды толық іске асырумен қатар:

58.1
1) чек ККМ;
58.2
2) отчет по кассирам
58.3
3) отчет по секциям
58.4
4) отчет без гашения (X-отчет).
X-отчет передается на печать с сервера оператора фискальных данных;
58.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати.
59
ККМ должна обеспечивать печать реквизитов в контрольном чеке согласно пункту 6 статьи 166 Налогового кодекса, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
60
ККМ обеспечивает возможность формирование на чеке QR-кода для автоматизированной проверки подлинности чека на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
60.1
QR-код должен содержать:
URL на данный чек, который включает:
1) фискальный признак полученный с сайта оператора фискальных данных или в автономном режиме сформированный ККМ;
2) регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов;
3) дата и время формирования чека ККМ;
4) итоговая сумма чека ККМ.
60.2
Формат строки формирования QR-кода должен соответствовать следующей маске:
Протокол://URL?i=Фискальный признак&f=РНМ&s=сумма тенге.тиын&t=датаTвремя.
60.3
Размер и качество формируемого QR-кода устанавливаются согласно разделам 9 и 10 стандарта СТ РК ISO IEC 18004-2017, и зависят от технических возможностей ККМ.
Требования к режиму работы и порядку передачи фискальных данных на сервер оператора фискальных данных
61
Порядок подключения ККМ к серверу оператора фискальных данных должен быть указан в эксплуатационной документации на конкретную модель ККМ.
62
Режим работы ККМ должен обеспечивать работу ККМ в полном соответствии с эксплуатационной документацией.
63
Все документы, оформленные ККМ должны иметь отличительный признак фискального режима (словосочетание "Фискальный чек"), выводимый на печать только после получения номера чека ККМ от сервера оператора фискальных данных.
64
ККМ обеспечивает ввод следующих данных:
64.1
1) адреса и порта для работы с сервером оператора фискальных данных;
64.2
2) регистрационного номера ККМ в органах государственных доходов (не менее 12-знаков);
64.3
3) идентификационного номера ККМ, полученного на сервере оператора фискальных данных
64.4
4) первичного инициализационного токена (числовой код, сгенерированный сервером фискальных данных для защиты от несанкционированного вмешательства в обмен данными);
64.5
5) управление приоритетом выбора канала приема-передачи, ввод настроек параметром используемых каналов связи.
65
ККМ должна следить за временем в системе и запрещать операционную деятельность со временем меньшим, чем последняя зафиксированная операция на сервера оператора фискальных данных.
Требования к программному обеспечению для ККМ
66
Наряду с полной реализацией функций в соответствии с техническими требованиями исключать возможность:

66.1
1) БКМ бағдарламалық бөлігін өндіруші санкцияланбаған өзгерту
66.2
2) фискалдық деректер операторының серверінен БКМ чегінің нөмірін алмай фискалдық режимнің ерекше белгісін құжаттарға шығару;
66.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің өзгеруі;
66.4
4) серверден алынған кезде БКМ кассалық операцияларды орындау сәйкессіздікті жойғанға дейін салық төлеуші және (немесе) БКМ туралы мәліметтердің сәйкессіздігі туралы фискалдық деректер операторының жауап беруі.
3-бөлім. Аппараттық-бағдарламалық кешен болып табылатын БКМ-ға қойылатын техникалық талаптар
69.
Бағдарламалық паролі (кемінде төрт разряд) немесе нөмірлік кілттері болуы тиіс.
Бағдарламалық парольдермен кем дегенде БКМ жұмысының келесі режимдері қорғалуы тиіс:
69.1
1) сатуды тіркеу режимі;
69.2
2) теңшеу режимі
69.3
3) "Ауысымды жабу" режимі.
70
Сақталған фискалдық деректердің бүтіндігін автоматты бақылау және ақпаратты тексеру, фискалдық деректер операторымен байланыстың болуы функционалының болуы.
Функционал өзіне қамтуы тиіс:
70.1
1. Сақталған фискалдық деректердің тұтастығын бақылау:
1) Соңғы ауысымда берілген барлық чектер туралы ақпаратты тексеру және соңғы Z-есептің бақылау сомасымен салыстыру;
2) фискалдық деректер жинақтаушысындағы барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын барлық Z-есептердің бақылау жазбаларының сомасымен салыстыру.
70.2
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыстың болуын тексеру фискалдық деректер операторы серверінің қолжетімділігін тексеру хабарламасын жіберу арқылы қамтамасыз етіледі.
70.3
Клиенттік бөлікте Аппараттық-бағдарламалық кешеннің (бұдан әрі - АБК) серверімен автоматты байланыс тестілеу функционалы болуы тиіс.
71.
БКМ 70.1 және 70.3-тармақтарда көрсетілген тестілеуден теріс өту кезінде жұмысты оқшаулауы тиіс.
72.
Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) қосылу хаттамасын пайдалана отырып және фискалдық деректер операторының серверіне БКМ деректерді беру хаттамасына сәйкес vpn арнасы бойынша фискалдық деректер операторының телекоммуникациялық желісі бойынша фискалдық деректер операторының серверіне қосылу*
73.
БКМ чегін ресімдеуді және чектің деректерін сатып алуды (сатуды) тіркеу кезінде бірыңғай жұмыс циклінде фискалдық деректер операторының серверіне беруді қамтамасыз ету.
73.1
Чекті қағаз түрінде беру және сатып алушыға чекті электрондық түрде жіберу мүмкіндігін қамтамасыз ету
74.
Кассир БКМ осы моделіне пайдалану жөніндегі басшылықта сипатталған алгоритмдерді бұзған жағдайда, сондай-ақ қағаз тасығышта чекті басып шығару немесе чекті электронды түрде жіберу мүмкін болмаған жағдайда операция жүргізуді оқшаулауды қамтамасыз ету

66.1
1) несанкционированного производителем изменения программной части ККМ
66.2
2) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера чека ККМ от сервера оператора фискальных данных;
66.3
3) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
66.4
4) выполнения кассовых операций на ККМ при получении от сервера оператора фискальных данных ответа о несоответствии сведений о налогоплательщике и(или) ККМ до устранения такого несоответствия.
Раздел 3. Технические требования к ККМ, являющимися аппаратно-программными комплексами
69.
Иметь программный пароль (не менее четырех разрядов) или номерные ключи.
Программными паролями должны защищаться, как минимум, следующие режимы работы ККМ:
69.1
1) режим регистрации продаж;
69.2
2) режим конфигурирования;
69.3
3) режим "Закрытие смены".
70
Иметь функционал автоматического контроля целостности сохраненных фискальных данных и проверки информации, наличия связи с оператором фискальных данных.
Функционал должен включать в себя:
70.1
1. Контроль целостности сохраненных фискальных данных должен обеспечиваться за счет:
1) проверки информации о всех выданных чеках за последнюю смену и сверки с контрольной суммой последнего Z-отчета;
2) сопоставления общей контрольной суммы всех записей в накопителе фискальных данных с суммой контрольных записей всех Z-отчетов.
70.2
Проверка наличия связи с сервером оператора фискальных данных обеспечивается путем отправки сообщения проверки доступности сервера оператора фискальных данных.
70.3
Клиентская часть должна иметь функционал автоматического тестирования связи с сервером аппаратно-программного комплекса (далее – АПК).
71.
ККМ должна блокировать работу при отрицательном прохождении тестирования, указанного в пункте 70.1 и 70.3
72.
Подключаться к серверу оператора фискальных данных по телекоммуникационной сети оператора фискальных данных по каналу VPN, используя протокол соединения Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) и согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*
73.
Обеспечивать оформление чека ККМ и передачу данных чека на сервер оператора фискальных данных в едином рабочем цикле при регистрации покупки (продажи).
73.1
Обеспечивать возможность выдачи чека в бумажном виде и отправки покупателю чека в электронном виде
74.
Обеспечивать блокирование проведения операции, в случае нарушения кассиром алгоритмов, описанных в руководстве по эксплуатации к данной модели ККМ, а также при не возможности печати чека на бумажном носителе или отправки чека в электронном виде

74.1
Чекті басып шығаруға қайта жіберу немесе электрондық чекті жіберу мүмкіндігін қамтамасыз ету. Қайталама чекте "Телнұсқа" деген белгі болуы тиіс.
75.
БКМ автономды режімде БКМ жұмысы кезеңінде жинақталған БКМ чектері туралы ақпараттың ФДО серверіне беру сәтіне дейін сақталуын қамтамасыз ету. БКМ автономды жұмыс режимі байланыс арналарына қолжетімділік болмаған кезде және фискалдық деректер операторының серверіне ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты жіберу сәтіне дейін әрекет етеді.
76.
БКМ әрбір жазбаның бақылау сомасын және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасын қалыптастыру жолымен БКМ фискалдық деректер жинауышында ақпараттың сақталуын тексеру режимі қарастырылуы тиіс және ауысымында 2 реттен кем емес (ауысым басында және соңында) мерзімдік бақылау тексеруін жүргізу керек.
77.
Жұмыстың негізгі режимдерін конфигурациялауды қамтамасыз ету:
1) тіркеу режимі (сату, қайтаруларды тіркеу, салықтарды есептеу);
2) X және Z есептер режимі, конфигурациялау режимі (БКМ баптауларын қарау/өзгерту, сыртқы құрылғылары бар БКМ баптау);
3) қосымша режимдер (сынақ чегін басып шығару).
77.1
Пайдаланушының құрылғысында қолданылатын БКМ АӨК клиенттік бөлігінің бағдарламалық құраушысы БКМ пайдаланушының сағаттық белдеуін ескере отырып, БКМ АӨК серверінің уақытын БКМ ішкі уақыты ретінде пайдалануы тиіс.
77.2
Клиенттік бөлікте тауарды таңбалау идентификаторын оқу үшін штрих код сканерінен деректер алу немесе қосу мүмкіндігі болуы тиіс.
78.
Пайдаланушының интерфейсіндегі белгілер, сондай-ақ баспаға және индикацияға шығарылатын ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде болуы тиіс.
79.
БКМ ауысымды жабу және қалыптастыру рәсімін өткізуді қамтамасыз етеді есеп (Z есеп).
80.
Ауысымдық (тәуліктік) есепті (Z есепті) қалыптастыру кезінде БКМ осы Z есептің бақылау сомасы және барлық жазбалардың жалпы бақылау сомасы қалыптастырылуы және осы талаптардың 70.1-тармағына сәйкес фискалдық деректер жинауышында сақталған деректердің тұтастығын бақылау рәсімі іске қосылуы тиіс.
81.
БКМ ауысым ұзақтығын бақылауы тиіс.
Ауысым ұзақтығын есептеудің басталу сәті ауысым үшін бірінші кассалық операцияны ресімдеудің аяқталуы болып саналады.
Ауысым ұзақтығы 24 сағаттан асқан жағдайда БКМ ауысымды жабу операциясын жүргізгенге дейін кассалық операцияларды ресімдеу мүмкіндігін оқшаулауы тиіс.
82.
БКМ чекті қайтару рәсімін жүргізуді және фискалдық деректер операторының серверіне тиісті хабарламаны қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
83.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен Мемлекеттік кіріс органдары ұсынған касса бойынша операцияларды тоқтата тұру туралы талаппен хабарлама алған кезде жұмысты бұғаттауды қамтамасыз етеді.
84.
БКМ фискалдық деректер операторының серверінен алынған хабарламаларды мемлекеттік кіріс органдары қалыптастырған хабарламалармен шығаруды қамтамасыз етеді. Хабарламалар БКМ экранына шығарылады немесе фискалдық деректер операторының серверінен алынған кезде чек таспасында басылады.
Фискалдық деректер операторының серверімен аппараттық-бағдарламалық кешеннің жұмысына қойылатын талаптар
85.
БКМ серверлік бөлігі деректерді берудің кемінде екі тәуелсіз арналарын ұстап тұруы тиіс.
86.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру хаттамасына сәйкес серверде БКМ авторизациялауды жүргізу*
87.
Жасалатын операциялар туралы деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру, фискалдық деректер операторының серверіне деректерді беру хаттамасына сәйкес.*
88.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда фискалдық деректер операторының серверінен фискалдық белгі алу.
89.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгісі бар БКМ чегін басып шығару немесе БКМ электронды чегін қалыптастыру.
90.
Фискалдық деректер операторының серверіне деректерді қабылдау-беру уақыты (оператор чекті ресімдеу туралы ақпаратты енгізу рәсімдерін аяқтағаннан кейін чекті қалыптастыру уақыты) 7 секундтан аспауы тиіс.
91.
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылудың уақытша жоғалуы жағдайында БКМ чектерін қалыптастыруды және чектерді басып шығаруды қамтамасыз ету (БКМ автономды жұмыс режиміне көшуі).
Фискалдық деректер операторының серверімен қосылыстың уақытша жоғалуы жағдайында жұмысқа қойылатын талаптар
92.
БКМ серверлік бөлігінде фискалдық белгіні автономды режимде қалыптастыруды, фискалдық деректерді жазуды, жүйелендіруді, жинақтауды, сақтауды қамтамасыз ететін фискалдық деректердің жинақтауышы болуы тиіс, фискалдық деректер операторының серверіне кейіннен беру үшін БКМ пайдаланудың барлық мерзімі ішінде қоректендіру көздерінен энергия тұтынусыз өзгеріссіз, бірақ 5 жылдан кем емес.
93.
Фискалдық деректер жинағышына БКМ барлық пайдалану мерзімі ішінде сақтау үшін, барлық бақылау чектері мен БКМ қалыптасқан Z-есептерді (фискалдық деректер операторының серверімен байланыс режимінде, сондай-ақ автономды режимде) энергияға тәуелді жады кіреді.
94.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс уақытша болмаған кезде немесе деректерді беру арнасында рұқсат етілген шамадан артық кідіріс болған кезде (фискалдық деректер операторының серверінен жауап алуға 5 секундтан артық емес), сондай-ақ БКМ фискалдық деректер операторының серверімен байланыс үшін жеткілікті электр қорегі болмаған кезде фискалдық деректер операторының серверімен байланыс жасауға міндетті:

74.1
Обеспечивать возможность повторной отправки чека на печать или отправки электронного чека. На повторном чеке должна быть метка "Дубликат".
75.
Обеспечивать сохранность информации о чеках ККМ, накопленных за период работы ККМ в автономном режиме в накопителе фискальных данных ККМ до момента передачи на сервер ОФД. Автономный режим работы ККМ действует при отсутствии доступа к каналам связи и до момента отправки информации о денежных расчетах на сервер оператора фискальных данных.
76.
В ККМ должен быть предусмотрен режим проверки сохранности информации в накопителе фискальных данных ККМ путем формирования контрольных сумм каждой записи и общей контрольной суммы всех записей и с проведением периодической контрольной сверки не реже двух раз в смену (в начале и конце смены).
77.
Обеспечивать конфигурирование основных режимов работы:
1) режим регистрации (продаж, регистрации возвратов, начисления налогов);
2) режим X и Z отчетов, режим конфигурирования (просмотр/изменение настроек ККМ, настройка ККМ с внешними устройствами);
3) дополнительные режимы (печать пробного чека).
77.1
Программная составляющая клиентской части АПК ККМ, используемая на устройстве пользователя должна использовать в качестве внутреннего времени ККМ время сервера АПК ККМ, с учетом часового пояса пользователя.
77.2
Клиентская часть должна иметь возможность подключения или получения данных со сканера штрих кода для считывания идентификатора маркировки товара
78.
Обозначения в интерфейсе пользователя, а также информация, выводимая на печать и индикация, должны быть на государственном и русском языках.
79.
ККМ обеспечивает проведение процедуры закрытия смены и формирования сменного (суточного) отчета (Z отчета).
80.
При формировании сменного (суточного) отчета (Z отчета) ККМ должна быть сформирована контрольная сумма данного Z отчета и общая контрольная сумма всех записей и запущена процедура контроля целостности данных сохраненных в накопителе фискальных данных в соответствии с пунктом 70.1 настоящих требований.
81.
ККМ должна контролировать продолжительность смены.
Моментом начала отсчета продолжительности смены считается окончание оформления первой кассовой операции за смену.
В случае превышения продолжительности смены более 24 часов, ККМ должна блокировать возможность оформления кассовых операций до проведения операции закрытия смены.
82.
ККМ обеспечивает проведение процедуры возврата чека и формирования соответствующего сообщения на сервер оператора фискальных данных.
83.
ККМ обеспечивает блокировку работы при получении от сервера оператора фискальных данных сообщения с требованием о приостановлении операций по кассе, выставленным органами государственных доходов.
84.
ККМ обеспечивает вывод сообщений, получаемых от сервера оператора фискальных данных, с уведомлениями, сформированными органами государственных доходов. Сообщения выводятся на экран ККМ или печатаются на чековой ленте при получении от сервера оператора фискальных данных.
Требования к работе аппаратно-программного комплекса с сервером оператора фискальных данных
85.
Серверная часть ККМ должна поддерживать, не менее двух независимых каналов приема передачи данных.
86.
Проводить авторизацию ККМ на сервере, согласно протоколу передачи данных на сервер оператора фискальных данных*
87.
Передавать данные о совершаемых операциях на сервер оператора фискальных данных, согласно протоколу передачи данных на сервер оператора фискальных данных.*
88.
Получать фискальный признак от сервера оператора фискальных данных при наличии связи с сервером оператором фискальных данных.
89.
Печатать чек ККМ или формировать электронный чек ККМ с фискальным признаком, полученным от сервера оператора фискальных данных при наличии связи с сервером оператора фискальных данных или автономным фискальным признаком при отсутствии связи с сервером фискальных данных.
90.
Время приема-передачи данных на сервер оператора фискальных данных (время формирования чека после завершения оператором процедур ввода информации об оформлении чека) должно быть не более 7 секунд.
91.
Обеспечивать формирование чеков ККМ и печать чеков в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных (перехода ККМ в автономный режим работы).
Требования к работе в условиях временной потери соединения с сервером оператора фискальных данных.
92.
Серверная часть ККМ должна иметь накопитель фискальных данных, обеспечивающий формирование фискального признака в автономном режиме, запись, систематизацию, накопление, хранение фискальных данных в неизменном виде без потребления энергии от источников питания в течение всего срока эксплуатации ККМ, но не менее 5 лет, для последующей передачи на сервер оператора фискальных данных.
93.
Накопитель фискальных данных включает в себя энергонезависимую память, для хранения в течение всего срока эксплуатации ККМ, всех контрольных чеков и Z-отчетов сформированных ККМ (как в режиме связи с сервером оператора фискальных данных, так и в автономном режиме).
94.
При временном отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных или при задержках в канале передачи данных сверх допустимой величины (не более 5 секунд на получение ответа от сервера оператора фискальных данных), а также при отсутствии электропитания, достаточного для связи с сервером оператора фискальных данных ККМ обязана:

94.1
1) БКМ автономды жұмыс режиміне өту
94.2
2) оператор-кассирге фискалдық деректер операторының серверіне қол жетімділік жоқтығы және БКМ автономды режимге көшкені туралы хабарлау;
94.3
3) чекке жеке бірегей нөмір - дербес фискалдық белгі беру.
Чектің жеке бірегей нөмірі БКМ пайдалану мерзімі ішінде бірегей болуы тиіс.
94.4
4) чекте автономды фискалды белгіні басып шығару (немесе электрондық чекте көрсету) ;
94.5
5) басып шығарылатын және электрондық чектерде құрылғының автономды режимде жұмыс істейтіні белгісі болуы тиіс:
"Автономды" термині көрсетілген;
94.6
6) БКМ автономды режімде 72 сағаттан артық жұмыс істеген кезде, кассир-операторды хабардар ете отырып (ең "ескі" автономды чек 72 сағаттан аспауы тиіс) бұғаттауға.
94.7
7) БКМ автономды жұмыс режимінде Z-есептің мөрімен "ауысымды жабу" рәсімін жүргізуді қамтамасыз етеді.
БКМ ауысымды автономды кезекке жабуға сұраныс қосып, Z-есепті алу күні мен уақыты бар белгіні қоса отырып, байланысты қалпына келтіру кезінде оны серверге беруі тиіс.
Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған жүргізілген ақша операциялары және берілген чектер туралы деректер негізінде БКМ-де жинақталуы тиіс.
95
Фискалдық деректер операторының серверімен байланысты қалпына келтіру кезінде БКМ келесі әрекеттерді орындауы тиіс:
95.1
1) фискалдық деректер операторының серверіне автономды режимде жұмыс істеу ұзақтығы туралы ақпараты бар хабарламаны қалыптастыру және жіберу;
95.2
2) фискалдық деректер операторының серверіне БКМ барлық бақылау чектерін және БКМ автономды режимде жұмыс істеу кезінде жинақталған алынған Z-есептер туралы белгілерді жіберу, олардың әрқайсысына фискалдық деректер операторының серверінен деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес бақылау чегінің жарамды фискалдық белгісі бар жауап алу*;
95.3
3) әрбір хабарламада тиісті өрісте дербес жұмыс кезінде БКМ берілген бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі ("бақылау чегінің автономды фискалдық белгісі" өрісі) немесе деректерді БКМ-дан фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасына сәйкес автономды режимде жұмыс істеу белгісі (автономды режимде жұмыс белгі өрісі) болуы тиіс.
БКМ қалыптастыратын чектерге және өзге де құжаттарға қойылатын талаптар
96
БКМ келесі құжаттарды басып шығаруды қамтамасыз етеді:
96.1
1) БКМ чегі;
96.2
2) кассирлер бойынша есеп;
96.3
3) секциялар бойынша есеп;
96.4
4) өшірусіз есеп (X-есеп). Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болған жағдайда х - есеп фискалдық деректер операторының серверінен басып шығаруға беріледі, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-де генерацияланады;

94.1
1) перейти в автономный режим работы ККМ
94.2
2) сообщить оператору-кассиру о том, что нет доступа к серверу оператора фискальных данных, и что ККМ перешла в автономный режим;
94.3
3) присвоить чеку собственный уникальный номер - автономный фискальный признак.
Собственный уникальный номер чека должен быть уникален в течение всего срока эксплуатации ККМ.
94.4
4) напечатать (или отобразить на электронном чеке) автономный фискальный признак на чеке;
94.5
5) на печатаемых и электронных чеках должна быть пометка, что устройство работает в автономном режиме:
Указан термин "Автономный";
94.6
6) блокировать ККМ при работе в автономном режиме более 72 часов, с информированием кассира-оператора (самый "старый" автономный чек не должен быть старше 72 часов).
94.7
7) ККМ в автономном режиме работы обеспечивает проведение процедуры "Закрытие смены" с печатью Z-отчета.
ККМ должна добавлять запрос на закрытие смены в автономную очередь и передавать его на сервер при восстановлении связи с добавлением метки с датой и временем снятия Z-отчета.
В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет должен генерироваться на ККМ на основании данных о проведенных денежных операциях и выданных чеках, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
95
При восстановлении связи с сервером оператора фискальных данных ККМ должна выполнить следующие действия:
95.1
1) сформировать и передать на сервер оператора фискальных данных сообщение с информацией о продолжительности работы в автономном режиме;
95.2
2) отправить последовательно на сервер оператора фискальных данных все контрольные чеки ККМ и метки о снятых Z-отчетах, накопленные во время работы ККМ в автономном режиме, получая на каждый из них ответ от сервера оператора фискальных данных с действительным фискальным признаком контрольного чека в соответствии с протоколом передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*;
95.3
3) в каждом сообщении в соответствующем поле должен присутствовать автономный фискальный признак контрольного чека, присвоенный ККМ во время автономной работы (поле "Автономный фискальный признак контрольного чека") или метка работы в автономном режиме (поле метки работа в автономном режиме) согласно протоколу передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных*.
Требования к чекам и иным документам, формируемым ККМ
96
ККМ должен обеспечивать печать следующих документов:
96.1
1) чек ККМ;
96.2
2) отчет по кассирам;
96.3
3) отчет по секциям;
96.4
4) отчет без гашения (X-отчет). При наличии связи с сервером оператора фискальных данных X-отчет передается на печать с сервера оператора фискальных данных, при отсутствии соединения с сервером оператора фискальных данных отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ;

96.5
5) ауысымдық (тәуліктік) есеп (Z-есеп).
Ауысымдық (тәуліктік) есеп БКМ сұрау салуы бойынша фискалдық деректер операторының серверінде қалыптастырылады және БКМ жеке құжатпен мөр үшін беріледі. Фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, Z-есеп БКМ фискалдық деректер жинауышында сақталған есептеуіштердің деректері негізінде БКМ-де генерацияланады.
97
БКМ Салық кодексінің 166-бабы 6-тармағына сәйкес бақылау чегінде деректемелерді басып шығаруды, оның ішінде қазақ тілі әліпбиінің ерекше әріптерін пайдалана отырып, қазақ тілінде қамтамасыз етуі тиіс.
98
уәкілетті органның интернет-ресурсында чектің түпнұсқалығын автоматтандырылған тексеру үшін чекте QR-кодты қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
98.1
QR-кодта болуы тиіс:
Осы чекке URL, ол келесіні қосады:
1) фискалды деректер операторы сайтынан немесе автономды режимде БКМ-мен қалыптастырылған фискалды белгі;
2) мемлекеттік кірістер органдарындағы БКМ тіркеу нөмірі;
3) БКМ чекті қалыптастыру күні мен уақыты;
4) БКМ чегінің жалпы сомасы.

96.5
5) сменный (суточный) отчет (Z-отчет).
Сменный (суточный) отчет формируется на сервере оператора фискальных данных по запросу с ККМ и передается на ККМ отдельным документом для печати. В случае отсутствия связи с сервером оператора фискальных данных, Z-отчет генерируется на ККМ на основании данных счетчиков, хранящихся в накопителе фискальных данных ККМ.
97
ККМ должна обеспечивать печать реквизитов в контрольном чеке согласно пункту 6 статьи 166 Налогового кодекса, в том числе на казахском языке, с использованием специфических букв алфавита казахского языка.
98
ККМ обеспечивает возможность формирование на чеке QR-кода для автоматизированной проверки подлинности чека на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
98.1
QR-код должен содержать:
URL на данный чек, который включает:
1) фискальный признак полученный с сайта оператора фискальных данных или в автономном режиме сформированный ККМ;
2) регистрационный номер ККМ в органах государственных доходов;
3) дата и время формирования чека ККМ;
4) итоговая сумма чека ККМ.

105.2
2) фискалдық деректер жинауышында автономды режимде сақталған бақылау чектерінің деректеріне түзетулер енгізу;
105.3
3) фискалдық деректер операторының серверінен бақылау чегінің нөмірін алмай немесе БКМ автономды кодын қалыптастырмай, фискалдық деректер операторының серверімен байланыс болмаған жағдайда, фискалдық режимнің ерекшелік белгісін құжаттарға шығару;
105.4
4) фискалдық деректер операторының серверінен алынған фискалдық белгінің өзгеруі;
105.5
5) автономды режимде жұмыс істеу кезінде БКМ қалыптастырған автономды кодтың өзгеруі.
106
Мынадай функционалы бар "Салық инспекторының жұмыс орны" бағдарламалық модулі болуы:
106.1
Интернет желісі бойынша логин және пароль бойынша БКМ серверлік бөлігіне қашықтан қосылу (қол жетімділігі шектеулі)
106.2
Көрсетілген БКМ бойынша көрсетілген кезеңде жүргізілген операциялар бойынша есептерді қалыптастыру
БКМ АБК техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптар
107

105.2
2) внесения корректировок в данные контрольных чеков, сохраненных в автономном режиме в накопителе фискальных данных;
105.3
3) вывода на документы отличительного признака фискального режима без получения номера контрольного чека от сервера оператора фискальных данных или без формирования ККМ автономного кода, в случае отсутствия соединения с сервером оператора фискальных данных;
105.4
4) изменения фискального признака, полученного от сервера оператора фискальных данных;
105.5
5) изменения автономного кода, сформированного ККМ при работе в автономном режиме.
106
Иметь программный модуль "Рабочее место налогового инспектора" со следующим функционалом:
106.1
Удаленное подключение к серверной части ККМ по логину и паролю по сети Интернет (без ограниченной доступности)
106.2
Формирование отчетов по проведенным операциям за указанный период по указанной ККМ
Требования к техническому оснащению АПК ККМ
107

АБК ҚР СТ МЕМСТ Р ИСО/МЭК 15408-3-2006 "Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық технологиялар қауіпсіздігін бағалау критерийлері" бойынша қауіпсіздіктің үшінші деңгейінен төмен емес талаптарға сәйкес болуы тиіс.
Ескерту: * - БКМ-нан деректерді фискалдық деректер операторының серверіне беру хаттамасы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады

АПК должен соответствовать требованиям не ниже третьего уровня безопасности по СТ РК ГОСТ Р ИСО/МЭК 15408-3-2006 "Методы и средства обеспечения безопасности. Критерии оценки безопасности информационных технологий".
Примечание: * – протокол передачи данных с ККМ на сервер оператора фискальных данных размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.