Әкімшінің оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органмен және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимылды электрондық тәсілмен жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 432 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20534 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2026 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 13-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2026 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Әкімшінің оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органмен және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимылды электрондық тәсілмен жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2026 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Оңалту және банкроттық рәсімдерінде уақытша әкімшінің, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылардың электрондық тәсіл арқылы қатысу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 6 мамырдағы № 208 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9482 тіркелген, 2014 жылғы 2 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 5 наурыздағы № 155 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10689 тіркелген, 2015 жылғы 4 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил осуществления взаимодействия администратора с уполномоченным органом в области реабилитации и банкротства и иными лицами электронным способом
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20534.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.07.2026 № 450 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 13 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.07.2026 № 450 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления взаимодействия администратора с уполномоченным органом в области реабилитации и банкротства и иными лицами электронным способом.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.07.2026 № 450 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 6 мая 2014 года № 208 "Об утверждении Правил участия временного администратора, реабилитационного, временного и банкротного управляющих электронным способом в процедурах реабилитации и банкротства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9482, опубликован 2 июля 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 марта 2015 года № 155 "О внесении изменений в некоторые приказы Заместителя Премьер -Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10689, опубликован 4 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары -
Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қаржы министрінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі № 432
бұйрығымен бекітілген
Әкімшінің оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органмен және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимылды электрондық тәсілмен жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Қағидалары жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2026 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әкімшінің оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті органмен және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимылын электрондық тәсілмен жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 12-бабының 13-тармағына сәйкес әзірленген және әкімшінің оңалту және банкроттық саласандағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимылды электрондық тәсілмен жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке кабинет – жүйені пайдаланушының автоматтандырылған жұмыс орны;
2) пайдаланушы – электрондық құжаттарды жинау, өңдеу, сақтау, беру, ұсыну, іздеу және тарату процестеріне қатысатын уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар;
3) цифрлық жүйе – аппараттық-бағдарламалық кешенді қолдана отырып, ақпаратты сақтауға, жинау, өңдеуге, іздестіруге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған уәкілетті органның жүйесі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2026 № 450 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Оңалту және банкроттық рәсімдеріне пайдаланушының электрондық тәсілмен өзара іс-қимылды жүзеге асыру тәртібі
3. Пайдаланушының электрондық тәсілмен уәкілетті органдармен және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимылды пайдаланушының жеке кабинеті арқылы цифрлық жүйенің көмегімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2026 № 450 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Пайдаланушы жеке кабинетке қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасының Цифрлық кодексіне сәйкес электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) алады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2026 № 450 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
Приложение
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра Республики
Казахстан-Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года № 432
Правила
осуществления взаимодействия администратора с уполномоченным органом в области реабилитации и банкротства и иными лицами электронным способом Глава 1. Общие положения
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 01.07.2026 № 450 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила осуществления взаимодействия администратора с уполномоченным органом в области реабилитации и банкротства и иными лицами электронным способом (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 13 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления взаимодействия администратора с уполномоченным органом в области реабилитации и банкротства (далее – уполномоченный орган) и иными лицами электронным способом.
2. В настоящих Правилах используются основные понятия:
1) личный кабинет – автоматизированное рабочее место пользователя системы;
2) пользователь – временный администратор, реабилитационный, временный и банкротный управляющие, участвующие в процессах сбора, обработки, хранения, передачи, предоставления, поиска и распространения электронных документов;
3) цифровая система – система уполномоченного органа, предназначенная для хранения, сбора, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.07.2026 № 450 (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок осуществления взаимодействия пользователя в реабилитационной процедуре и процедуре банкротства электронным способом
3. Взаимодействие пользователя с уполномоченным органом и иными лицами электронным способом осуществляется посредством цифровой системы через личный кабинет пользователя.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.07.2026 № 450 (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Пользователь для получения доступа к личному кабинету получает электронную цифровую подпись (далее – ЭЦП) в соответствии с Цифровым кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.07.2026 № 450 (вводится в действие с 12.07.2026).

5. Рұқсатты алғаннан кейін пайдаланушы уәкілетті органға сұраныс жолдап оңалту рәсімін және банкроттық рәсімін жүргізуге қатысты ақпаратты (мәліметтерді) электрондық құжаттар нысанында одан алады.
6. Пайдаланушы электрондық құжаттарды коммуникациялық желі бойынша уәкілетті органға оларды тапсыру үшін Заңмен белгіленген мерзімнің соңғы күнінің төрт сағатынан кешіктірмей ұсынады.
7. Уәкілетті орган электрондық құжаттардың цифрлық жүйесі қабылдаған сәттен бастап пайдаланушыға ақпаратты (мәліметтерді) қабылдау немесе қабылдамау туралы электрондық хабарлама жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 01.07.2026 № 450 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Уәкілетті органның функцияларына ЭЦҚ арқылы куәландырылған қол қойылған пайдаланушыдан электрондық құжатты қабылдау және өңдеу жатады.
9. Пайдаланушы:
1) уәкілетті органға электрондық құжаттарды ұсынады;
2) электрондық құжаттармен алмасу жүргізілетін өзінің жұмыс орнының қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
3) ЭЦҚ жеке жабық кілтінің сақталуын қамтамасыз етеді, оның жоғалуын, ашылуын, бұрмалануын және рұқсатсыз пайдаланылуын болдырмау үшін барлық мүмкін шараларды қабылдайды;
4) бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органға өзінің ЭЦҚ-ның жабық кілтін рұқсатсыз пайдаланудың немесе бұрмалаудың барлық жағдайлары мен күдігі туралы хабарлайды.

5. После получения доступа пользователь направляет запрос в уполномоченный орган и получает от него информацию (сведения), касающуюся проведения реабилитационной процедуры и процедуры банкротства в форме электронных документов.
6. Электронные документы пользователем представляются в уполномоченный орган по сети телекоммуникаций не позднее четырех часов последнего дня срока, установленного Законом для их сдачи.
7. Уполномоченный орган с момента принятия цифровой системой электронных документов незамедлительно направляет пользователю электронное уведомление о принятии или непринятии информации (сведения).
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.07.2026 № 450 (вводится в действие с 12.07.2026).
8. К функциям уполномоченного органа относится принятие и обработка электронного документа от пользователя, подписанного удостоверенного посредством ЭЦП.
9. Пользователь:
1) представляет в уполномоченный орган электронные документы;
2) обеспечивает безопасность своего рабочего места, с которого производится обмен электронными документами;
3) обеспечивает сохранность личного закрытого ключа ЭЦП, принимает все возможные меры для предотвращения его утери, раскрытия, искажения и несанкционированного использования;
4) в течение одного рабочего дня уведомляет уполномоченный орган обо всех случаях и подозрениях несанкционированного использования или искажения своего закрытого ключа ЭЦП.