Есеп жүргізудің және мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсынудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 374 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 сәуірде № 20380 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 38-бабы 2-тармағына, 167-бабы 5) тармақшасына, 431-бабы 1 және 2-тармағына, 494-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 500-бабы 3) тармақшасына, 507-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 514-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 521-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, 528-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 541-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.07.2024 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары мен мерзімдері, тауарлар мен (немесе) көлік құралдардың есебін жүргізу тәртібі, есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Сақтауда тұрған тауарлардың және (немесе) көлік құралдарының есеп нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Кедендік операциялар туралы есеп нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Бажсыз сауда дүкендеріне түскен тауарлар мен оларды өткізу туралы есеп нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлармен, сондай-ақ осындай тауарлардан дайындалған (алынған) тауарлармен жүргізілген операциялар туралы есеп нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Шетелдік тауарларды, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінде белгіленгенге қарағанда, оларға қатысты кедендік әкелу бажының ең төмен мөлшерлемесі қолданылатын тауарларды пайдалану бойынша есеп нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Кедендік транзит кедендік рәсімімен тауарларды тасымалдау үшін жарамды көлік құралдары туралы есеп нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 19.07.2024 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

О некоторых вопросах ведения учета и представления отчетности органу государственных доходов
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2020 года № 20380.
В соответствии с пунктом 2 статьи 38, подпунктом 5) статьи 167, пунктами 1 и 2 статьи 431, подпунктом 2) пункта 1 статьи 494, подпунктом 3) статьи 500, подпунктом 5) пункта 1 статьи 507, подпунктом 5) пункта 1 статьи 514, подпунктом 4) пункта 1 статьи 521, подпунктом 5) пункта 1 статьи 528, подпунктом 5) пункта 1 статьи 541 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 19.07.2024 № 470 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила и сроки представления органу государственных доходов отчетности, порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму отчета товаров и (или) транспортных средств, находящихся на хранении, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму отчета о таможенных операциях согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму отчета о поступивших товарах в магазин беспошлинной торговли и их реализации, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму отчета о произведенных операциях с товарами, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также товарами, изготовленными (полученными) из таких товаров, согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму отчета по использованию иностранных товаров, в том числе товаров, в отношении которых применяются более низкие ставки ввозных таможенных пошлин, чем установленные Единым таможенным тарифом Евразийского экономического союза, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму отчета о транспортных средствах, пригодных для перевозки товаров под таможенную процедуру таможенного транзита согласно приложению 7 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 19.07.2024 № 470 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Мыналар:
1) "Есеп жүргізу және мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсынудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 367 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16680 болып тіркелді, 2018 жылғы 13 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электронды түрде жарияланды);
2) "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 20 қарашадағы № 1278 бұйрығының 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19634 болып тіркелді, 2019 жылы 27 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланды) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 14.05.2026 № 306 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 374 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары мен мерзімдері, тауарлар мен (немесе) көлік құралдардың есебін жүргізу тәртібі, есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.07.2024 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 367 "О некоторых вопросах ведения учета и представления отчетности органу государственных доходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16680, опубликован 13 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
2) пункт 2 приказа Первого Заместителя Премьер – Министра Республики Казахстан-Министр финансов от 20 ноября 2019 года № 1278 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19634, опубликован 27 ноября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 апреля 2020 года № 374
Правила и сроки представления органу государственных доходов отчетности, порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.05.2026 № 306 (вводится в действие с 12.07.2026).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органына есептілікті ұсыну қағидалары мен мерзімдері, тауарлар мен (немесе) көлік құралдардың есебін жүргізу тәртібі, есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 38-бабы 2-тармағына, 167-бабы 5) тармақшасына, 431-бабы 1 және 2-тармағына, 494-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 500-бабы 3) тармақшасына, 507-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 514-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 521-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, 528-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына, 541-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және кедендік бақылаудағы тауарларды және (немесе) көлік құралдарын және олармен жасалатын кедендік операцияларды есепке алуды жүргізу тәртібін, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларға, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларына иелік ететін және (немесе) оларды пайдаланатын тұлғалар, кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар мемлекеттік кірістер органдарына, оның ішінде мемлекеттік кірістер органдарының талабы бойынша сақталатын, тасымалданатын, өткізілетін, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы, сондай-ақ жасалған кедендік операциялар туралы есептілік ұсыну мерзімін, сондай-ақ есептілікті ұсыну тәсілі, электрондық құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы, оларды толтыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.07.2024 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәсілі, электронды құжат түрінде ұсынылатын есептердің құрылымы мен форматы
2. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар, шетелдік тауарларды, сондай-ақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалар есептілікті мемлекеттік кірістер органдарына осы бұйрыққа 2, 3, 4, 5, 6 және 7-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Exel форматындағы электронды құжат түрінде ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.07.2024 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар, уәкілетті экономикалық операторлар, шетелдік тауарларды, сондай-ақ еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған Еуразиялық экономикалық одақтың тауарларын иеленетін және (немесе) пайдаланатын тұлғалар ресімдейтін тауарлар мен көлік құралдары Exel форматындағы электронды құжат түрінде есепке алынуға жатады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 19.07.2024 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки представления органам государственных доходов отчетности, порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 38, подпунктом 5) статьи 167, пунктами 1 и 2 статьи 431, подпунктом 2) пункта 1 статьи 494, подпунктом 3) статьи 500, подпунктом 5) пункта 1 статьи 507, подпунктом 5) пункта 1 статьи 514, подпунктом 4) пункта 1 статьи 521, подпунктом 5) пункта 1 статьи 528, подпунктом 5) пункта 1 статьи 541 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций, сроки представления отчетности органам государственных доходов о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах, а также о совершенных таможенных операциях лицами, владеющими и (или) пользующимися иностранными товарами, товарами Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), помещенными под таможенную процедуру свободного склада, лицами, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, в том числе по требованию органов государственных доходов, а также способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок их заполнения.
Глава 2. Способ представления отчетности, структура и формат представляемых отчетов в виде электронного документа, порядок ведения учета товаров и (или) транспортных средств, а также порядок их заполнения
2. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, уполномоченные экономические операторы, и лица, владеющие и (или) пользующиеся иностранными товарами, а также товарами ЕАЭС, помещенными под таможенную процедуру свободного склада, представляют отчетность в органы государственных доходов по формам согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6 и 7 к настоящему приказу в виде электронного документа в формате Excel.
3. Товары и транспортные средства, оформляемые лицами, перечисленными в пункте 2 настоящих Правил, подлежат учету в виде электронного документа в формате Exсel с учетом особенностей, установленных главами 3, 5 и 6 настоящих правил.

6-бағанда ТД 32-бағанына сәйкес декларацияланған шетелдік тауардың реттік нөмірі көрсетіледі;
7-бағанда ТД 33-бағанына сәйкес ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауардың 10 мәнді коды көрсетіледі;
8-бағанда ТД 37-бағанына сәйкес рәсімнің құрамдық коды көрсетіледі;
9-бағанда ТД 38-бағанына сәйкес килограммен тауардың нетто салмағы көрсетіледі;
10-бағанда тауар саны өлшем бірлікпен (мысалы, саны данада, метрде, литрде, килограмда) көрсетіледі;
11-бағанда ТД 46-бағанына сәйкес АҚШ долларымен тауардың статистикалық құны көрсетіледі;
12-бағанда бухгалтерлік есепте бастапқы есепке алу құжаттарының қозғаласына сәйкес шетелдік тауарға ие және (немесе) оны пайдаланатын тұлға берген шетелдік тауардың түгендеу нөмірі (болған кезде) көрсетіледі;
13-бағанда бухгалтерлік есеп карточкасы бойынша шетелдік тауарға ие және (немесе) оны пайдаланатын тұлға берген бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарына сәйкес шот нөмірі көрсетіледі (болған кезде);
14-бағанда тауармен жасалатын іс-әрекет көрсетіледі. Толтыру кезінде мынадай кодтауды басшылыққа алу керек:
1) шетелдік тауарды өткізген жағдайда "1" деген цифр қойылады;
2) шетелдік тауарды үшінші тұлғаға берген жағдайда (мысалы, қоғамдық қор тауарды өтеусіз негізде үшінші тұлғаға берген кезде) "2" деген цифр қойылады;
3) шетелдік тауарды есептен шығарған жағдайда "3" деген цифр қойылады;
4) шетелдік тауарды жеке қажеттілігіне пайдаланған жағдайда "4" деген цифр қойылады;
15-бағанда ол бойынша тауар пайдаланылған құжат (мысалы, шот-фактура, есептен шығаруға арналған акті және өзге) көрсетіледі;
16-бағанда ол бойынша тауар пайдаланылған құжат нөмірі мен күні мынадай форматта көрсетіледі "КК.АА.ЖЖЖЖ";
17-бағанда пайдаланылған шетелдік тауардың нетто салмағы килограммен көрсетіледі;
18-бағанда пайдаланылған шетелдік тауар саны өлшем бірлікпен (мысалы, саны данада, метрде, литрде, килограмда және өзгемен) көрсетіледі;
19-бағанда шетелдік тауар өткізілген немесе берілген тұлғаның Т.А.Ә. (ол болған кезде) толық атауы көрсетіледі;
20-бағанда шетелдік тауар өткізілген немесе берілген тұлғаның БСН немесе ЖСН көрсетіледі;
21-бағанда өлшем бірлікпен (мысалы, данада, метрде, литрде, және өзгемен саны) тауарлардың қалдығы көрсетіледі;
22-бағанда есептілікті беру сәтіне шетелдік тауардың іс жүзінде орналасқан орны (мысалы, мекенжайы, ұңғыма нөмірі, кен орнының нөмірі және өзге) көрсетіледі;
23-бағанда қосымша мәліметтер көрсетіледі.
Көрсетілген есептің бағандарын толтырған кезде ұяшықтарды толтырусыз қалдыруға жол берілмейді, тиісті бағандарда қандай да бір мәліметтер болмаған жағдайда "0" (нөл) деген цифр қойылады, есептің ұяшықтарын біріктіруге жол берілмейді.
Есеп өсу қорытындысымен қалыптастырылады және қандай да бір мәндер өзгерген жағдайда деректер жартыжылдықта бір рет жаңартылады.

в графе 6 указывается порядковый номер задекларированного иностранного товара в соответствии с графой 32 ДТ;
в графе 7 указывается 10-значный код товара, согласно ТН ВЭД ЕАЭС, в соответствии с графой 33 ДТ;
в графе 8 указывается составной код процедуры в соответствии с графой 37 ДТ;
в графе 9 указывается вес нетто товара в килограммах в соответствии с графой 38 ДТ;
в графе 10 указывается количество товара в единицах измерения (например, количество в штуках, метрах, литрах, килограммах);
в графе 11 указывается статистическая стоимость товара в долларах США в соответствии с графой 46 ДТ;
в графе 12 указывается инвентарный номер иностранного товара, присвоенный лицом, владеющим и (или) пользующимся иностранным товаром согласно движению первичных учетных документов в бухгалтерском учете (при наличии);
в графе 13 указывается номер счета согласно типовому плану счетов бухгалтерского учета присвоенный лицом, владеющим и (или) пользующимся иностранным товаром по карточке бухгалтерского учета (при наличии);
в графе 14 указывается действие с товаром. При заполнении руководствоваться следующей кодировкой:
1) в случае реализации иностранного товара проставляется цифра "1";
2) в случае передачи иностранного товара третьему лицу проставляется цифра "2" (например, при передаче товара общественным фондом на безвозмездной основе третьему лицу);
3) в случае списания иностранного товара проставляется цифра "3";
4) в случае использования иностранного товара в собственных нуждах проставляется цифра "4";
в графе 15 указывается документ, по которому использован товар (например, счет-фактура, акт на списание и иное);
в графе 16 указывается номер и дата документа, по которому использован товар в следующем формате "ДД.ММ.ГГГГ";
в графе 17 указывается вес нетто использованного иностранного товара в килограммах;
в графе 18 указывается количество использованного иностранного товара в единицах измерения (например, количество в штуках, метрах, литрах, килограммах и иное);
в графе 19 указывается фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), либо полное наименование лица, которому реализован или передан иностранный товар;
в графе 20 указывается БИН или ИИН лица, которому реализован или передан иностранный товар;
в графе 21 указывается остаток товаров в единице измерения (например, количество в штуках, метрах, литрах и иное);
в графе 22 указывается фактическое местонахождение иностранного товара на момент представления отчетности (например, адрес, номер скважины, номер месторождения и иное);
в графе 23 указываются дополнительные сведения.
При заполнении граф указанного отчета не допускается оставление ячеек незаполненными, в случае отсутствия каких-либо сведений в соответствующих графах проставляется цифра "0" (ноль), объединение ячеек отчета не допускается.
Отчет формируется с нарастающим итогом и в случае изменения каких-либо значений, данные обновляются один раз в полугодие.