Сауда саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 51-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 18 наурызда № 20135 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттiк қызмет көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру" мемлекеттiк қызмет көрсету қағидалары;
3) алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 09.08.2021 № 486-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің 09.08.2021 № 486-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Ішкі сауда департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 16 наурыздағы
№ 51-НҚ бұйрығына
1-қосымша
"Жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттiк қызметті көрсету қағидалары

Об утверждении правил оказания государственных услуг в сфере торговой деятельности
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 марта 2020 года № 51-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 марта 2020 года № 20135.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) исключен приказом Министра торговли и интеграции РК от 09.08.2021 № 486-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра торговли и интеграции РК от 09.08.2021 № 486-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу.
3. Департаменту внутренней торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр торговли и
интеграции Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра торговли и
интеграции Республики
Казахстан
от 16 марта 2020 года № 51
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттiк қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызметтер) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) Бiрыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, көрсетiлетiн қызметтi алушыларға мемлекеттiк және өзге де қызметтер көрсету мәселелерi бойынша ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөнiндегi ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2) көліктік қолтаңба – WSSecurity ерекшелігін қолдана отырып, ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде берілетін хабарламалардың тұтастығы мен авторлығын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын электрондық цифрлық қолтаңба;
3) лицензия – лицензиар жеке немесе заңды тұлғаға қауіптіліктің жоғары деңгейіне байланысты лицензияланатын қызмет түрін не лицензияланатын қызмет түрінің кіші түрін жүзеге асыруға беретін бірінші санаттағы рұқсат;
4) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі немесе олардың жиынтығы;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", подпунктом 5) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок выдачи лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров (далее – государственные услуги).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1) Единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
2) транспортная подпись – электронная цифровая подпись, используемая для обеспечения целостности и авторства передаваемых сообщений при информационном взаимодействии информационных систем с применением спецификации WSSecurity;
3) лицензия – разрешение первой категории, выдаваемое лицензиаром физическому или юридическому лицу на осуществление лицензируемого вида деятельности либо подвида лицензируемого вида деятельности, связанного с высоким уровнем опасности;
4) государственная услуга – государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций или их совокупности, осуществляемых по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 5) предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

5) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) – төлемдерді электрондық нысанда көрсетілетін өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде жүргізу туралы ақпарат беру процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйе.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 27.02.2023 № 85-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) портал арқылы көрсетеді.
Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін алым "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 554-бабының 4-тармағында белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Алым сомасын төлеу үшін екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда немесе ЭҮТШ арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы:
1) электрондық құжат нысанында осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына лицензия беру туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш);
2) сыртқы сауда шартының (келісімшартының) электрондық көшірмесі, қосымшалары және (немесе) оған толықтырулар (біржолғы лицензия үшін), ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі;

5) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
6) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) – информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 27.02.2023 № 85-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
3. Государственная услуга оказывается Комитетом торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – услугодатель) через портал.
Государственная услуга оказывается на платной основе.
Сбор за оказание государственной услуги осуществляется по ставкам, установленным пунктом 4 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через ПШЭП.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для получения государственной услуги физическое и юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю посредством портала:
1) заявление о выдаче лицензии на экспорт или импорт отдельных видов товаров в электронной форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам (далее – заявление);
2) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему (для разовой лицензии), а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – электронная копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;

3) егер қызмет түрі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында лицензиялау енгізілген тауар айналымына байланысты болса, лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға лицензияның электрондық көшірмесі немесе лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға лицензияның болуы туралы мәліметтер (егер бұл Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса);
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) лицензиялық алымның төленгені туралы мәліметтер жолдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызмет бастауы туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушыдан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне көліктік қолтаңба қою арқылы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін портал толық автоматты түрде өңдейді және қалыптастырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" Қағидаларға 5 және 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көліктік қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат немесе Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дәлелді бас тарту нысанында жіберіледі.

3) электронная копия лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности или сведения о наличии лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности (если это предусмотрено законодательством государства-члена Евразийского экономического союза), если такой вид деятельности связан с оборотом товара, в отношении которого введено лицензирование на таможенной территории Евразийского экономического союза;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
4) сведения об оплате лицензионного сбора;
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 4 предусмотрена в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В "личном кабинете" услугополучателя отражается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Портал полностью автоматически обрабатывает и формирует результат оказания государственной услуги по заявлению услугополучателя в течение 1 (одного) рабочего дня без участия услугодателя путем подписания результата оказания государственной услуги транспортной подписью.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю на портал в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью, по форме согласно приложениям 5 и 6 к Правилам или мотивированный отказ по форме согласно приложению 4 к Правилам.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 27.02.2023 № 85-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартудың негіздері:
1) көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін ұсынған құжаттарда мәліметтердің толық емес немесе анық емес болуы;
2) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсаттар беру қағидаларының 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген талаптардың сақталмауы;
3) лицензия беруге негіз болатын бір немесе бірнеше құжаттар қолданысының тоқтатылуы немесе тоқтатыла тұруы;
4) іске асыру үшін лицензия сұралатын шартты (келісімшартты) орындау салдарынан туындауы мүмкін мүше мемлекеттердің халықаралық міндеттемелерінің бұзылуы;
5) квотаның, сондай-ақ тарифтік квотаның бітуі не олардың болмауы (квоталанатын тауарларға лицензия ресімделген жағдайда);
6) қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның енгізілмеуі;
7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда көрсетілетін қызметті беруші техникалық ақау анықталған сәттен бастап дереу "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы, өтініш бойынша әкімшілік құжаттың нөмірі және коды, немесе өтініштің бірегей сәйкестендіру нөмірі, әкімшілік құжаттың нөмірі және коды, немесе рұқсат құжатының бірегей сәйкестендіру нөмірі, көрсетілетін қызметті алушының жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі бойынша ақпаратты міндетті түрде көрсету арқылы, авторизациялау сәтінен бастап қатенің нақты уақытын көрсете отырып, қате пайда болған сәтке дейінгі қадамдық скриншоттарды қоса бере отырып бірыңғай қолдау қызметі sd@nitec.kz электрондық поштасына сұрау салуды жіберу арқылы хабардар етеді.

Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 27.02.2023 № 85-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Основания для отказа в оказании государственной услуги:
1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения лицензии;
2) несоблюдение требований, предусмотренных пунктами 10, 11 и 12 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125;
3) прекращение или приостановление действия одного или нескольких документов, служащих основанием для выдачи лицензии;
4) нарушение международных обязательств государств-членов, которое может наступить вследствие исполнения договора (контракта), для реализации которого запрашивается лицензия;
5) исчерпание квоты, а также тарифной квоты, либо их отсутствие (в случае оформления лицензии на квотируемые товары);
6) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 8 предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
8. В случае сбоя информационной системы услугодатель незамедлительно с момента обнаружения возникновения технических сбоев уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки по электронной почте sd@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, номера и кода административного документа заявления или уникальный идентификационный номер заявления, номера и кода административного документа, или уникальный идентификационный номер разрешительного документа, индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер услугополучателя, с приложением пошаговых скриншотов с момента авторизации до момента возникновения ошибки с указанием точного времени ошибки.

3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
9. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік органға, лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган, лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа шағым жасауға жол беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, а также услугодателей и (или) их должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
9. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается административному органу, должностному лицу, в отношении которых обжалуется административный акт, действие (бездействие) администрации.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 11 предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

11. Көрсетілетін қызмет беруші осы Қағидаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. Қағида 11-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жекелеген тауар түрлерінің
импортына және (немесе)
экспортына лицензия беру"
мемлекеттiк қызметін көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жекелеген тауар түрлерінің экспортына лицензия беру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. № өтініш
2. Қолданылу кезеңі
КК.АА.ЖЖЖЖ дан бастап
КК.АА.ЖЖЖЖ қоса алғанда
3. Лицензияның типі
| ЭКСПОРТ
4. № КК.АА.ЖЖЖЖ келісімшарт
5. Өтініш беруші |
6. Сатып алушы
7. Межелі елі |
8. Сатып алушының елі |
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауар коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Лицензия беру үшін негіз
18. Өтініш берушінің уәкілетті адамы
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін 20__ж. "__"______ ________(қолы).
Ескертпе. Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына лицензия беру туралы өтініш көрсетілетін қызметті алушы, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың, бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беруге өтініштерді ресімдеу жөніндегі қағидаларына 1 қосымшасының Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына лицензиялар өтініштерді рәсімдеу және сондай лицензияларды рәсімдеу нұсқаулығына сәйкес қатаң толтырады.
КК.АА.ЖЖЖЖ – КК – күн, АА – ай, ЖЖ – жыл.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

11. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 11 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусмотрено в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт отдельных
видов товаров"
Форма
Заявление о выдаче лицензии на экспорт отдельных видов товаров
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявление
2. Период действия
с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ
3. Тип лицензии
| ЭКСПОРТ
4. Контракт
№ от ДД.ММ.ГГГГ
5. Заявитель |
6. Покупатель
7. Страна назначения |
8. Страна покупателя |
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая
стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Основание для выдачи лицензии
18. Уполномоченное лицо заявителя
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах _____________ "__" ________20 __ г.
Примечание. Заявление о выдаче лицензии на экспорт отдельных видов товаров заполняется услугополучателем в строгом соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий приложения 1 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125.
ДД.ММ.ГГГГ – ДД – число, ММ – месяц, ГГГГ – год.
Примечание ИЗПИ!

2-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Жекелеген тауар түрлерінің
импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттiк қызметін
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жекелеген тауар түрлерінің импортына лицензия беру туралы өтініш
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. № өтініш
2. Қолданылу кезеңі
КК.АА.ЖЖЖЖ дан бастап
КК.АА.ЖЖЖЖ қоса алғанда
3. Лицензияның типі | ИМПОРТ
4. № КК.АА.ЖЖЖЖ келісімшарт
5. Өтініш беруші |
6. Сатушы
7. Жөнелту елі |
8. Сатушының елі |
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауар коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Лицензия беру үшін негіз
18. Өтініш берушінің уәкілетті адамы
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін 20__ж. "__"______ ________(қолы).
Ескертпе. Тауарлардың жекелеген түрлерінің импортына лицензия беру туралы өтініш көрсетілетін қызметті алушы, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың, бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беруге өтініштерді ресімдеу жөніндегі қағидаларына 1 қосымшасының Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына лицензиялар өтініштерді рәсімдеу және сондай лицензияларды рәсімдеу нұсқаулығына сәйкес қатаң толтырады.
КК.АА.ЖЖЖЖ – КК – күн, АА – ай, ЖЖ – жыл.
"Тауарлардың жекелеген
түрлерінің импортына және
(немесе) экспортына
лицензия беру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
"Тауарлардың жекелеген түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 27.02.2023 № 85-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік қызметтің атауы:
"Тауарлардың жекелеген түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру"
Мемлекеттік қызмет көрсетудің атауы:

Приложение 2 предусмотрено в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на импорт и (или) экспорт
отдельных видов товаров"
Форма
Заявление о выдаче лицензии на импорт отдельных видов товаров
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Заявление
2. Период действия
с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ
3. Тип лицензии
| ИМПОРТ
4. Контракт
№ от ДД.ММ.ГГГГ
5. Заявитель |
6. Продавец
7. Страна отправления |
8. Страна продавца |
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая
стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Основание для выдачи лицензии
18. Уполномоченное лицо заявителя
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах ___________ "__" ________ 20 __г.
Примечание. Заявление о выдаче лицензии на импорт отдельных видов товаров заполняется услугополучателем в строгом соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий приложения 1 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125.
ДД.ММ.ГГГГ – ДД – число, ММ – месяц, ГГГГ – год.
Примечание ИЗПИ!
В приложение 3 предусмотрены изменения приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт
отдельных видов товаров"
форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 27.02.2023 № 85-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги:
"Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров"
Наименование подвидов государственной услуги:

1. "Импортқа лицензия беру"
2. "Экспортқа лицензия беру"
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-жол жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "импортқа лицензия беру":
өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады: www.egov.kz, www.elicense.kz.
2) "экспортқа лицензия беру":
өтініштерді қабылдау және нәтижелерді беру "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады: www.egov.kz, www.elicense.kz.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі - өтініш тіркелген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
1) "импортқа лицензия беру":
Электрондық (толық автоматтандырылған).
2) "экспортқа лицензия беру":
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) "Импортқа лицензия беру":
мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – көліктік қолтаңбамен куәландырылған осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жекелеген тауар түрлерінің импортына лицензия немесе осы тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәделді бас тарту туралы электрондық құжат нысанындағы жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көліктік қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады.
2) "Экспортқа лицензия беру":
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі – көліктік қолтаңбамен куәландырылған осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жекелеген тауар түрлерінің экспортына лицензия немесе осы тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы электрондық құжат нысанындағы жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көліктік қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-жол жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін алым "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес жүзеге асырылады.
Алым ставкалары: лицензия беру үшін – 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Алым сомасын төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы немесе "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі - ЭҮТШ) арқылы жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1. "Выдача лицензии на импорт"
2. "Выдача лицензии на экспорт"
1
Наименование услугодателя
Комитет торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
1) "Выдача лицензии на импорт":
прием заявлений на получение и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
2) "Выдача лицензии на экспорт":
прием заявлений на получение и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания - в течение 1 (одного) рабочего дня со дня регистрации заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
1) "Выдача лицензии на импорт":
Электронная (полностью автоматизированная).
2) "Выдача лицензии на экспорт":
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
1) "Выдача лицензии на импорт":
результат оказания государственной услуги – лицензия на импорт отдельных видов товаров по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня, удостоверенных транспортной подписью.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью.
2) "Выдача лицензии на экспорт":
Результат оказания государственной услуги – лицензия на экспорт отдельных видов товаров по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня, удостоверенных транспортной подписью.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга физическим и юридическим лицам оказывается на платной основе.
Сбор за оказание государственной услуги осуществляется по ставкам, установленным пунктом 4 статьи 554 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Ставки сбора составляют: за выдачу лицензии – 10 (десяти) месячных расчетных показателей.
Оплата суммы сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, или через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, құжаттарды қабылдау тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы Заң) 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске және Мерекелер туралы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 12:30-ден 13:30-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 08:30-ден 17:30-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайлары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www. beta. egov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер".
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына 1 және 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) сыртқы сауда шартының (келісімшартының) электрондық өшірмесі, қосымшалары және ( немесе) оған толықтырулар (біржолғы лицензия үшін), ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниеттерін растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі;
3) егер қызмет түрі Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында лицензиялау енгізілген тауар айналымына байланысты болса, лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға лицензияның электрондық көшірмесі немесе лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асыруға лицензияның болуы туралы мәліметтер (егер бұл Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген болса);
4) лицензиялық алымның төленгені туралы мәліметтер жолдайды.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіпте мемлекеттік қызметті
көрсетуден бас тарту үшін негіз
1) көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін ұсынған құжаттарда мәліметтердің толық емес немесе анық емес болуы;
2) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың экспортына және (немесе) импортына лицензиялар мен рұқсаттар беру қағидаларының 10, 11 және 12-тармақтарында көзделген талаптардың сақталмауы;

1) Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 08:30 часов до 17:30 часов, с перерывом на обед с 12:30 часов до 13:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодексу и статьи 5 Закона о праздниках.
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.beta.egov.kz, в разделе "Государственные услуги".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги физическое и юридическое лицо направляет услугодателю посредством портала:
1) заявление в форме электронного документа на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров по форме, согласно приложению 1 и 2 к настоящим Правилам оказания государственной услуги "Выдача лицензии на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров";
2) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему (для разовой лицензии), а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – электронная копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
3) электронная копия лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности или сведения о наличии лицензии на осуществление лицензируемого вида деятельности (если это предусмотрено законодательством государства-члена Евразийского экономического союза), если такой вид деятельности связан с оборотом товара, в отношении которого введено лицензирование на таможенной территории Евразийского экономического союза;
4) сведения об оплате лицензионного сбора.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения лицензии;
2) несоблюдение требований, предусмотренных пунктами 10, 11, и 12 Правил выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125;

3) лицензия беруге негіз болатын бір немесе бірнеше құжаттар қолданысының тоқтатылуы немесе тоқтатыла тұруы;
4) іске асыру үшін лицензия сұралатын шартты (келісімшартты) орындау салдарынан туындауы мүмкін мүше мемлекеттердің халықаралық міндеттемелерінің бұзылуы;
5) квотаның, сондай-ақ тарифтік квотаның бітуі не олардың болмауы (квоталанатын тауарларға лицензия ресімделген жағдайда);
6) қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның енгізілмеуі;
7) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-жол жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы:1414, 8-800-0807777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында көрсетілген www. beta. egov. kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі.
"Тауарлардың жекелеген
түрлерінің импортына және
(немесе) экспортына лицензия
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 27.02.2023 № 85-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
нысан
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Астана қ., Мәңгілік Ел даңғылы, 8
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
г. Астана, проспект Мангилик Ел, 8
Реттік нөмері
Күні
Кімге
Дәделді бас тарту
Қазақстан Республикасы Cауда және интеграция министрлігі, ________ жылғы № ________ Сіздің өтінішінізді қарастырып, келесіні хабарлайды:
Көліктік қолтаңба
"Тауарлардың жекелеген
түрлерінің импортына және
(немесе) экспортына лицензия
беру" мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 27.02.2023 № 85-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
нысан
ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІНІҢ ЭКСПОРТЫНА ЛИЦЕНЗИЯ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САУДА ЖӘНЕ ИНТЕГРАЦИЯ МИНИСТРЛІГІНІҢ САУДА КОМИТЕТІ

3) прекращение или приостановление действия одного или нескольких документов, служащих основанием для выдачи лицензии;
4) нарушение международных обязательств государств-членов, которое может наступить вследствие исполнения договора (контракта), для реализации которого запрашивается лицензия;
5) исчерпание квоты, а также тарифной квоты, либо их отсутствие (в случае оформления лицензии на квотируемые товары);
6) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности;
7) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан www.beta.egov.kz, раздел "Государственные услуги".
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на импорт и (или) экспорт
отдельных видов товаров"
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 27.02.2023 № 85-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
форма
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Астана қ., Мәңгілік Ел даңғылы, 8
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
г.Астана, проспект Мангилик Ел, 8
Номер
Дата
Кому
Мотивированный отказ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан, рассмотрев Ваше заявление от № , сообщает следующее:
Транспортная подпись
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт отдельных
видов товаров"
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 27.02.2023 № 85-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
ЛИЦЕНЗИЯ НА ЭКСПОРТ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ТОВАРОВ
КОМИТЕТ ТОРГОВЛИ МИНИСТЕРСТВА ТОРГОВЛИ И ИНТЕГРАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН

1. Лицензия №
2. Қолдану кезеңі ЖЖЖЖ.КК.АА. дан бастап ЖЖЖЖ.КК.АА дейін
3. Лицензияның типі | ЭКСПОРТ
4. ____ _________№_______келісімшарт
5.Өтініш беруші |
6. Сатып алушы
7. Межелі ел
8. Сатып алушының елі
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауар коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Лицензия беру үшін негіз
18. Көліктік қолтаңба
Күні
"Жекелеген тауар түрлерінің
импортына және (немесе)
экспортына лицензия беру" мемлекеттiк қызметін көрсету қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІНІҢ ИМПОРТЫНА ЛИЦЕНЗИЯ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САУДА ЖӘНЕ ИНТЕГРАЦИЯ МИНИСТРЛІГІНІҢ САУДА КОМИТЕТІ
1. Лицензия №
2. Қолдану кезеңі
ЖЖЖЖ.КК.АА. дан бастап ЖЖЖЖ.КК.АА дейін
3. Лицензияның типі | ИМПОРТ
4. ____ _________№_______келісімшарт
5. Өтініш беруші |
6. Сатушы
7. Жөнелту елі
8. Сатушының елі
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
9. Статистикалық құны |
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі |
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауар коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Лицензия беру үшін негіз
18. Көліктік қолтаңба
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 16 наурыздағы
№ 51-НҚ бұйрығына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру" мемлекеттiк қызметті көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру" мемлекеттiк қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 5) тармақшасына сәйкес әзірленген және жекелеген тауар түрлерінің импортына және (немесе) экспортына лицензия беру (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызметтер) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Лицензия №
2. Период действия
с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ |
3. Тип лицензии
| ЭКСПОРТ
4. Контракт
№ от
5. Заявитель |
6. Покупатель
7. Страна назначения
8. Страна покупателя
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая
стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание
16. Дополнительная информация
17. Основание для выдачи лицензии
18. Транспортная подпись
Дата
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на импорт
и (или) экспорт отдельных
видов товаров"
Форма
Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ЛИЦЕНЗИЯ НА ИМПОРТ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ТОВАРОВ КОМИТЕТ ТОРГОВЛИ
МИНИСТЕРСТВА ТОРГОВЛИ И ИНТЕГРАЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
1. Лицензия №
2. Период действия с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ |
3. Тип лицензии | ИМПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель |
6. Продавец
7. Страна отправления
8. Страна продавца
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Основание для выдачи лицензии
18. Транспортная подпись
Приложение 2
к приказу Министра торговли и
интеграции Республики
Казахстан
от 16 марта 2020 года № 51
Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подпунктом 5) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и определяют порядок выдачи разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан (далее – государственные услуги).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаға сәйкес ресімделетін тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру жобасының электрондық көшірмесі бар сұрау жолдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
4-тармақтың екінші бөлігі жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуі немесе жеке кәсіпкер ретінде қызмет бастауы туралы құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушыдан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің қатысуынсыз мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне көліктік қолтаңба қою арқылы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін портал толық автоматты түрде өңдейді және қалыптастырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" Қағидаларға 4 және 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көліктік қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 27.02.2023 № 85-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Для получения государственной услуги физическое и юридическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю посредством портала запрос с электронной копией проекта разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров, оформляемый согласно приложению 1 и 2 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Часть вторая пункта 4 предусмотрена в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, государственной регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, предоставляются услугодателю из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от услугополучателей документов, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В "личном кабинете" услугополучателя отражается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Портал полностью автоматически обрабатывает и формирует результат оказания государственной услуги по заявлению услугополучателя в течение 1 (одного) рабочего дня без участия услугодателя путем подписания результата оказания государственной услуги транспортной подписью.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю на портал в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью по форме согласно приложениям 4 и 5 к Правилам.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 27.02.2023 № 85-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа шағым жасауға жол беріледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Көрсетілетін қызмет беруші осы Қағидаларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық акті бекітілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның операторына және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. Қағида 10-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының
аумағында тауарлардың
жекелеген түрлерінің
экспортына және (немесе)
импортына рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 1-қосымша
нысан
Жекелеген тауарлар түрлерiнiң экспортына рұқсат беру жобасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкілетті орган
1. № рұқсат
2. Қолданылу кезеңі ЖЖЖЖ.КК.АА-дан бастап ЖЖЖЖ.КК.АА. дейін
3. Рұқсаттың типі | ЭКСПОРТ
4. _______ № _______ келісімшарт
5. Өтініш беруші |
6. Сатып алушы
7. Межелі ел
8. Сатып алушының елі
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны стоимость
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауар коды және оның сипаттамасы
16. Қосымша ақпарат
17. Өтініш берушінің уәкiлетті адамы
18. Көліктік қолтаңба
Ескертпе. Жекелеген тауарлар түрлерiнiң экспортына рұқсат беру жобасы көрсетілетін қызметті алушы, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың, бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беруге өтініштерді ресімдеу жөніндегі қағидаларына 4 қосымшасының Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына лицензиялар өтініштерді рәсімдеу және сондай лицензияларды рәсімдеу нұсқаулығына сәйкес қатаң толтырады.
ЖЖЖЖ.КК.АА – ЖЖЖЖ – жыл, КК – күн, АА – ай.
"Қазақстан Республикасының
аумағында тауарлардың
жекелеген түрлерінің
экспортына және (немесе)
импортына рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 2-қосымша
нысан
Жекелеген тауарлар түрлерiнiң импортына рұқсат беру жобасы

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 10 предусмотрен в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
10. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и в Единый контакт –центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на экспорт и (или) импорт
отдельных видов
товаров на территории
Республики Казахстан"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Проект разрешения на экспорт отдельных видов товаров
Уполномоченный орган
1. Разрешение №
2. Период действия с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ
3. Тип разрешения | ЭКСПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель
6. Покупатель
7. Страна назначения
8. Страна покупателя
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание
16. Дополнительная информация
17. Уполномоченное лицо заявителя
18. Транспортная подпись
Примечание. Проект разрешения на экспорт отдельных видов товаров заполняется услугополучателем в строгом соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий приложения 4 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125.
ДД.ММ.ГГГГ – ДД – дата, ММ – месяц, ГГГГ – год.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на экспорт и (или) импорт
отдельных видов
товаров на территории
Республики Казахстан"

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Уәкілетті орган
1. № рұқсат
2. Қолданылу кезеңі ЖЖЖЖ.КК.АА-дан бастап ЖЖЖ.КК.АА. дейін
3. Рұқсаттың типі | ИМПОРТ
4. _______ № _______ келісімшарт
5. Өтініш беруші |
6. Сатушы
7. Жөнелту елі
8. Сатушының елі
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны стоимость
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды және оның сипаттамасы
16. Қосымша ақпарат
17. Өтініш берушінің уәкiлетті адамы
18. Көліктік қолтаңба
Ескертпе. Жекелеген тауарлар түрлерiнiң импортына рұқсат беру жобасы көрсетілетін қызметті алушы Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2023 жылғы 24 қарашадағы № 125 шешімімен бекітілген Үшінші елдермен саудада тарифтік емес реттеу шаралары қолданылатын тауарлардың, бірыңғай тізбесіне енгізілген тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына лицензиялар және рұқсаттар беруге өтініштерді ресімдеу жөніндегі қағидаларына 4 қосымшасының Тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына немесе импортына лицензиялар өтініштерді рәсімдеу және сондай лицензияларды рәсімдеу нұсқаулығына сәйкес қатаң толтырады.
ЖЖЖЖ.КК.АА – ЖЖЖЖ – жыл, КК – күн, АА – ай.
"Қазақстан Республикасының
аумағына жекелеген тауарлар
түрлерін экспорттауға және
(немесе) импорттауға рұқсат
беру" мемлекеттiк қызметті
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың жекелеген түрлерін экспорттауға және (немесе) импорттауға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 15.11.2022 № 432-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 27.02.2023 № 85-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-жол жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет нәтижесін беру "электрондық үкіметтің" веб-порталы www. egov. kz, www. eli cens e. kz. арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттiк қызмет көрсету мерзімдері
Мемлекеттiк қызмет тіркелген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнін құрайды.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Көліктік қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жекелеген тауарлар түрлерін экспорттауға және (немесе) импорттауға рұқсат.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" көліктік қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанында жолданады.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Проект разрешения на импорт отдельных видов товаров
Уполномоченный орган
1. Разрешение №
2. Период действия с по
3. Тип разрешения | ИМПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель |
6. Продавец
7. Страна отправления
8. Страна продавца
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание
16. Дополнительная информация
17. Уполномоченное лицо заявителя
18. Транспортная подпись
Примечание. Проект разрешения на импорт отдельных видов товаров заполняется услугополучателем в строгом соответствии с Инструкцией по оформлению заявлений на выдачу лицензий на экспорт или импорт отдельных видов товаров и оформлению таких лицензий приложения 4 к Правилам выдачи лицензий и разрешений на экспорт и (или) импорт товаров, включенных в единый перечень товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования в торговле с третьими странами, утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2023 года № 125.
ДД.ММ.ГГГГ – ДД – дата, ММ – месяц, ГГГГ – год.
Примечание ИЗПИ!
В приложение 3 предусмотрены изменения приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 26.03.2026 № 144-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной
услуги "Выдача разрешения на
экспорт
и (или) импорт отдельных видов
товаров
на территории Республики
Казахстан"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан"
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 15.11.2022 № 432-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 27.02.2023 № 85-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Комитет торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений и выдача результатов осуществляется посредством веб-портала "электронного правительства": www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания - в течение 1 (одного) рабочего дня со дня регистрации заявления.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешение на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
Результат государственной услуги направляется услугополучателю на портал в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного транспортной подписью.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга физическим и юридическим лицам оказывается на бесплатной основе.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, құжаттарды қабылдау тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы Заң) 5-бабына сәйкес өтініштер қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) Көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске және Мерекелер туралы Заңының 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 12:30-ден 13:30-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 08:30-ден 17:30-ге дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайлары Министрліктің интернет-ресурсында орналастырылған: www. beta. egov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер".
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі:
Мемлекеттік қызметті алу үшін жеке және заңды тұлға көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасының аумағында тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында 1 немесе 2-қосымшаға сәйкес рәсімделетін тауарлардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат беру жобасының электрондық көшірмесі бар сұрау жолдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-жол жаңа редакцияда көзделген - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 26.03.2026 № 144-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттiк қызмет көрсетудің мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға және бiрыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-77-77 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері туралы анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында көрсетілген www.beta.egov.kz,
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі.
"Қазақстан Республикасының
аумағында тауарлардың жекелеген түрлерінің
экспортына және (немесе)
импортына рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сауда және интеграция министрінің 27.02.2023 № 85-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
нысан
ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІН ИМПОРТТАУҒА РҰҚСАТ БЕРУ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САУДА ЖӘНЕ ИНТЕГРАЦИЯ МИНИСТРЛІГІНІҢ САУДА КОМИТЕТІ

1) Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) Услугодатель - с понедельника по пятницу включительно с 08:30 часов до 17:30 часов, с перерывом на обед с 12:30 часов до 13:30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Кодексу и статьи 5 Закона о праздниках.
Адреса оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.beta.egov.kz, в разделе "Государственные услуги".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения государственной услуги физическое и юридическое лицо направляет услугодателю посредством портала запрос с электронной копией проекта разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров, оформляемый согласно приложению 1 и 2 к настоящим Правилам оказания государственной услуги "Выдача разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров на территории Республики Казахстан"
9
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777; 2) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан www.​beta.egov.kz, раздел "Государственные услуги"
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения на экспорт
и (или) импорт отдельных видов
товаров на территории
Республики Казахстан"
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра торговли и интеграции РК от 27.02.2023 № 85-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
РАЗРЕШЕНИЕ НА ИМПОРТ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ТОВАРОВ
КОМИТЕТ ТОРГОВЛИ МИНИСТЕРСТВА ТОРГОВЛИ И ИНТЕГРАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН

1. Рұқсат №
2. Қолдану кезеңі
ЖЖЖЖ. КК.АА. дан бастап ЖЖЖЖ. КК.АА. дейін
3. Рұқсат түрі
| ИМПОРТ
4. ____ _________№_______келісімшарт
5. Өтініш беруші
6. Сатушы
7. Межелі ел |
8. Сатушының елі |
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі |
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауар коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17. Өтініш берушінің уәкілетті адамы
18. Көліктік қолтаңба
Күні
"Қазақстан Республикасының
аумағында тауарлардың
жекелеген түрлерінің
экспортына және (немесе)
импортына рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 04.11.2025 № 312-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН ТҮРЛЕРІН ЭКСПОРТТАУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ САУДА ЖӘНЕ ИНТЕГРАЦИЯ МИНИСТРЛІГІНІҢ САУДА КОМИТЕТІ
1. Рұқсат
2. Қолдану кезеңі
КК.АА.ЖЖЖЖ. дан бастап КК.АА.ЖЖЖЖ дейін
3. Рұқсат түрі | ЭКСПОРТ
4. ____ _________№_______келісімшарт
5. Өтініш беруші
6. Сатып алушы
7. Межелі елі |
8. Сатып алушының елі |
9. Келісімшарт валютасы |
10. Құны
11. Статистикалық құны |
12. Шығарылған елі|
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы бойынша тауардың коды және оның сипаттамасы |
16. Қосымша ақпарат
17.Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы
18. Көліктік қолтаңба
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 16 наурыздағы
№ 51-НҚ бұйрығына
3-қосымша
"Тауар биржалары қызметімен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттiк қызметті көрсету қағидалары
Ескерту. 3-қосымша алып тасталды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 09.08.2021 № 486-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 16 наурыздағы
№ 51-НҚ бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 347 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 19 мамырда № 11079 тіркелді, 2015 жылғы 22 мамырда "Әділет" құқықтық жүйеде жарияланған);
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 396 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 11 маусымда № 11298 тіркелді, 2015 жылғы 23 маусымда "Әділет" құқықтық жүйеде жарияланған);

1. Разрешение №
2. Период действия
с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ |
3. Тип разрешения | ИМПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель |
6. Продавец
7. Страна отправления
8. Страна продавца
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Уполномоченное лицо заявителя
18. Транспортная подпись
Дата
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения на экспорт
и (или) импорт отдельных
видов товаров на территории
Республики Казахстан"
Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 04.11.2025 № 312-НҚ (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
РАЗРЕШЕНИЕ НА ЭКСПОРТ ОТДЕЛЬНЫХ ВИДОВ ТОВАРОВ КОМИТЕТ ТОРГОВЛИ МИНИСТЕРСТВА ТОРГОВЛИ И ИНТЕГРАЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
1. Разрешение №
2. Период действия с ДД.ММ.ГГГГ по ДД.ММ.ГГГГ |
3. Тип разрешения | ЭКСПОРТ
4. Контракт № от
5. Заявитель |
6. Покупатель
7. Страна назначения
8. Страна покупателя
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и его описание |
16. Дополнительная информация
17. Уполномоченное лицо
18. Транспортная подпись
Приложение 3
к приказу Министра торговли и
интеграции Республики
Казахстан
от 16 марта 2020 года № 51
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия деятельностью товарных бирж"
Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра торговли и интеграции РК от 09.08.2021 № 486-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4
к приказу Министра торговли и
интеграции Республики
Казахстан
от 16 марта 2020 года № 51
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан
1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2015 года № 347 "Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 мая 2015 года № 11079, опубликован 22 мая 2015 года в информационно-правовая системе "Әділет");
2. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 396 "Об утверждении регламентов государственных услуг, оказываемых Министерством национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 июня 2015 года № 11298, опубликован 23 июня 2015 года в информационно-правовая системе "Әділет");

3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 347 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 29 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 23 ақпанда № 13177 болып тіркелді), 2016 жылғы 10 наурызда "Әділет" құқықтық жүйеде жарияланған);
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика Министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 396 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 26 ақпандағы № 107 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 24 наурызда № 13519 болып тіркелді, 2016 жылғы 6 сәуір "Әділет" құқықтық жүйеде жарияланған);
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 347 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 20 маусымдағы № 269 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 20 шілдеде № 13948 болып тіркелді, 2016 жылғы 1 тамызда "Әділет" құқықтық жүйеде жарияланған);
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 396 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 20 маусымдағы № 247 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 19 шілдеде № 15349 болып тіркелді, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің анықтамалық бақылау банкінде 2017жылғы 31 шілдеде жарияланған);
7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 347 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 10 қаңтардағы № 2 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 16 қаңтарда № 18199 болып тіркелді, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің анықтамалық бақылау банкінде 2019 жылғы 23 қаңтарда жарияланған);

3. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 29 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2015 года № 347 "Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2016 года № 13177, опубликован 10 марта 2016 года в информационно-правовая системе "Әділет");
4. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2016 года № 107 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 396 "Об утверждении регламентов государственных услуг, оказываемых Министерством национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 марта 2016 года № 13519, опубликован 6 апреля 2016 года в информационно-правовая системе "Әділет";
5. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2016 года № 269 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан oт 21 апреля 2015 года № 347 "Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июля 2016 года № 13948 опубликован 1 августа 2016 года в информационно-правовая системе "Әділет";
6. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 июня 2017 года № 247 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 396 "Об утверждении регламентов государственных услуг, оказываемых Министерством национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июля 2017 года № 15349, опубликован 31 июля 2017 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
7. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 января 2019 года № 2 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2015 года № 347 "Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Министерством национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2019 года № 18199, опубликован 23 января 2019 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);

8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі көрсететін мемлекеттік қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 396 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 наурыздағы № 20 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 2 сәуірде № 18448 болып тіркелді, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің анықтамалық бақылау банкінде 2019 жылғы 9 сәуірде жарияланған).

8. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2019 года № 20 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 396 "Об утверждении регламентов государственных услуг, оказываемых Министерством национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2019 года № 18448, опубликован 9 апреля 2019 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).