Фискалдық деректер операторының тізбесіне (тізбесінен) қосу (шығару) қағидаларын, сондай-ақ әлеуетті фискалдық деректер операторына қойылатын біліктілік талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 1 тамыздағы № 808 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 2 тамызда № 19180 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 қазандағы № 626 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 24.10.2025 № 626 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3 т. қараңыз
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 171-бабының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес БҰЙЫРAМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.06.2023 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Фискалдық деректер операторының тізбесіне (тізбесінен) енгізу (шығару) қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Әлеуетті фискалдық деректер операторына қойылатын біліктілік талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін жиырма бір күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы Қаржы министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 1 тамыздағы
№ 808 бұйрығына
1-қосымша
Фискалдық деректер операторының тізбесіне (тізбеcінен) қосу (шығару) қағидалары

Об утверждении Правил включения (исключения) в (из) перечень (перечня) оператора фискальных данных, а также квалификационных требований, предъявляемых к потенциальному оператору фискальных данных
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2019 года № 808. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2019 года № 19180.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 24.10.2025 № 626 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с частями второй и третьей статьи 171 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.06.2023 № 619 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила включения (исключения) в (из) перечень (перечня) оператора фискальных данных согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному оператору фискальных данных, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан - Министр финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2019 года № 808
Правила включения (исключения) в (из) перечень (перечня) оператора фискальных данных

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.06.2023 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Фискалдық деректер операторының тізбесіне (тізбесінен) қосу (шығару) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 171-бабының екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес әзірленді және заңды тұлғаларды фискалдық деректер операторының тізбесіне (тізбеге) қосу (шығару) тәртібін айқындайды.
2. Фискалдық деректер операторының тізбесіне (тізбеcінен) қосуды (шығаруды) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – Комитет) жүзеге асырады.
2 тарау. Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу
3. Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тізбеге қосу туралы өтініш негізінде Комитет жүзеге асырады.
Осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген шарттарға сәйкес Тізбеге қосу туралы өтінішке мынадай құжаттардың көшірмелері қоса беріледі:
1) уәкілетті орган берген байланыс саласында қызметтер көрсетуге берілген лицензия немесе байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлғамен шарт;
2) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау нәтижелері бойынша акт;
3) меншік құқығын растайтын құқық белгілейтін құжат не жалпы пайдаланымдағы телекоммуникациялар желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына жедел режимде ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу және беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешенді уақытша пайдалану құқығын растайтын құжат (бұл ретте бағдарламалық-аппараттық кешенді уақытша пайдалану мерзімі Тізбеге енгізуге өтініш берген күннен бастап үш жылдан кем емес уақытты құрауы тиіс);
4) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыратын техникалық құралдарды орналастыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілеріне (ғимаратқа, құрылысқа, үй-жайға) меншік құқығын немесе уақытша пайдалану құқығын растайтын құқық белгілейтін құжат (бұл ретте жылжымайтын мүлік объектісін уақытша пайдалану мерзімі Тізбеге енгізуге өтініш берген күннен бастап үш жылдан кем емес уақытты құрауы тиіс);
5) ақпараттық қауіпсіздік менеджменті жүйесінің қауіпсіздік талаптарына сәйкес сертификат ҚР СТ ISO/IEC 27001-2015 "Ақпараттық технология. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелері";

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.06.2023 № 619 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила включения (исключения) в (из) перечень (перечня) оператора фискальных данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с частями второй и третьей статьи 171 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок включения (исключения) юридических лиц в (из) перечень (перечня) оператора фискальных данных.
2. Включение (исключение) в (из) перечень (перечня) оператора фискальных данных осуществляется Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).
Глава 2. Включение в перечень оператора фискальных данных
3. Включение в перечень оператора фискальных данных (далее – Перечень) осуществляется Комитетом на основании заявления о включении в Перечень по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявлению о включении в Перечень, соответствующим условиям, установленным пунктом 4 настоящих Правил, прилагаются копии следующих документов:
1) лицензия на предоставление услуг в области связи, выданная уполномоченным органом, или договор с юридическим лицом, оказывающим услуги связи;
2) акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
3) правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности, либо документ, подтверждающий право временного пользования программно-аппаратным комплексом для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования (при этом срок временного пользования программно-аппаратным комплексом должен составлять не менее трех лет с даты подачи заявления на включение в Перечень);
4) правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности или право временного пользования объектами недвижимости (здание, сооружение, помещение), находящимися на территории Республики Казахстан и используемыми для размещения технических средств, осуществляющих прием, обработку и передачу сведений о денежных расчетах (при этом срок временного пользования объектом недвижимости должен составлять не менее трех лет с даты подачи заявления на включение в Перечень);
5) сертификат соответствия системы менеджмента информационной безопасности требованиям СТ РК ISO/IEC 27001-2015 "Информационная технология. Методы и средства обеспечения безопасности. Системы менеджмента информационной безопасностью";

6) ақпараттың шығып кетуінің техникалық арналарын және жедел-іздестіру іс-шараларына арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызметтер көрсетуге арналған лицензия, не қолданыстағы ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығымен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен жұмыстар туралы шарт.
4. Заңды тұлғаны Тізбеге енгізу бір мезгілде мынадай:
1) осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген өтініштің және құжаттардың көшірмелері болу;
2) осы бұйрықпен бекітілген фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес;
3) ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде қабылдау, өңдеу және мемлекеттік кірістер органдарына беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешеннің демонстрациясын жүргізуді қамтамасыз ету, ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде қабылдау, өңдеу және мемлекеттік кірістер органдарына беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешеннің өзара іс-қимыл хаттамасына сәйкес өзара іс-қимылды растайтын жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-кассалық машиналары бар жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желілері бойынша шарттар сақталған кезде жүзеге асырылады.
5. Заңды тұлғаны Тізбеге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешімді Комитет өтініш қабылданған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Заңды тұлғаны Тізбеге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы бас тарту үшін негіздер анықталған кезде Комитет 1 (бір) жұмыс күні ішінде заңды тұлғаны тізбеге енгізуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ заңды тұлғаға алдын ала ұстаным білдіруге мүмкіндік беру үшін шешімді тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы заңды тұлғаны хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама, өтінішті қарау мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша хаттама жасалады және Комитет заңды тұлғаны Тізбеге енгізу не енгізуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте заңды тұлғаның өтінішхаты болған жағдайда тыңдау рәсімі жүргізілмеуі мүмкін.
Комитет өтінішті қарау нәтижелері бойынша заңды тұлғаны қосу (енгізуден бас тарту) туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Тізбеге енгізу (енгізуден бас тарту) туралы шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
Тізбе Комитеттің ресми интернет-ресурсында қосу (енгізуден бас тарту) туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде орналастырылады.

6) лицензия на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для оперативно-розыскных мероприятий, либо договор о совместных работах по обеспечению информационной безопасности с действующим оперативным центром информационной безопасности.
4. Включение юридического лица в Перечень осуществляется при одновременном соблюдении следующих условий:
1) наличие заявления и копий документов, указанных в пункте 3 настоящих Правил;
2) соответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному оператору фискальных данных, утвержденным настоящим приказом;
3) обеспечение проведения демонстрации программно-аппаратного комплекса для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования, подтверждающее взаимодействие в соответствии с протоколом взаимодействия программно-аппаратного комплекса для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования с контрольно-кассовыми машинами с функцией фиксации и (или) передачи данных.
5. Решение о включении (отказе во включении) юридического лица в Перечень принимается Комитетом в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня принятия заявления.
При выявлении оснований для отказа о включении (отказе во включении) юридического лица в Перечень, Комитет в течение 1 (одного) рабочего дня уведомляет юридическое лицо о предварительном решении об отказе во включении юридического лица в Перечень, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления возможности юридическому лицу выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока рассмотрения заявления. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания составляется протокол и Комитет принимает решение о включении либо мотивированный отказ во включении юридического лица в Перечень.
При этом в случае ходатайства юридического лица процедура заслушивания может не проводиться.
Комитет по результатам рассмотрения заявления письменно уведомляет юридическое лицо о решении о включении (отказе во включении) в Перечень в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения о включении (отказе во включении).
Перечень размещается на официальном интернет-ресурсе Комитета в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения о включении (отказе во включении).

6. Заңды тұлға осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған жағдайда, Комитет заңды тұлғаны Тізбеге енгізу туралы өтініш қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жазбаша бас тартуды ұсынады.
Комитеттің бас тартуы анықталған бұзушылықтар жойылған жағдайда заңды тұлғаны Тізбеге енгізу туралы өтінішті қайта беруге өтініш берушіні шектемейді.
3-тарау. Фискалдық деректер операторларын тізбеcінен шығару
7. Фискалдық деректер операторын тізбеден шығаруды Комитет мынадай жағдайларда:
1) фискалдық деректер операторының осы бұйрықпен бекітілген фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмесе;
2) Салық кодексінің 91-бабында айқындалған тәртіппен фискалдық деректер операторы әрекетсіз деп танылған, не банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;
3) егер фискалдық деректер операторының бірінші басшысы немесе құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылса:
сот шешімі бойынша әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен жеке тұлға;
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 216, 238 және 245-баптары бойынша өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар жеке тұлға;
іздеуде жүрген жеке тұлға болса;
болу мақсаты Қазақстан Республикасында еңбек қызметін жүзеге асырумен байланысты емес шетелдік жеке тұлға немесе азаматтығы жоқ адам не оның Қазақстан Республикасының аумағында болуының рұқсат етілген мерзімі аяқталса;
4) фискалдық деректер операторының осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізбеcінен алып тастау туралы өтініш берсе;
5) салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан фискалдық деректер операторын алып тасталса жүзеге асырады.
8. Фискалдық деректер операторын тізбеден шығару туралы шешімді Комитет осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген жағдайлардың біріне сәйкессіздік анықталған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
9. Фискалдық деректер операторын Тізбеcінен алып тастау туралы ақпарат алып тастау туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комитеттің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
10. Тізбеcінен шығару туралы шешім қабылданғаннан кейін заңды тұлға:
1) Тізбеcінен шығару туралы шешім алынған күннен бастап деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды тоқтатады;
2) Тізбеcінен алып тастау туралы шешім қабылданған күннен бастап 24 (жиырма төрт) сағаттан кешіктірмей пайдаланушыларды хабардар етеді;

6. В случае несоблюдения юридическим лицом условий, установленных пунктом 4 настоящих Правил, Комитетом в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия заявления о включении юридического лица в Перечень предоставляет заявителю письменный отказ.
Отказ Комитета не ограничивает заявителя в повторной подаче заявления о включении юридического лица в Перечень при условии устранения выявленных нарушений.
Глава 3. Исключение из перечня операторов фискальных данных
7. Исключение оператора фискальных данных из Перечня осуществляется Комитетом в следующих случаях:
1) несоответствия оператора фискальных данных квалификационным требованиям, предъявляемым к потенциальному оператору фискальных данных, утвержденным настоящим приказом;
2) признания оператора фискальных данных бездействующим в порядке, определенном статьей 91 Налогового Кодекса, либо банкротом – со дня вступления в законную силу решения суда о признании банкротом;
3) если первый руководитель или учредитель (участник) оператора фискальных данных является:
недееспособным или ограниченно дееспособным и (или) безвестно отсутствующим физическим лицом по решению суда;
физическим лицом, имеющим непогашенную или неснятую судимость по статьям 216, 238 и 245 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
физическим лицом, находящимся в розыске;
физическим лицом – иностранцем или лицом без гражданства, цель пребывания которого не связана с осуществлением трудовой деятельности в Республике Казахстан, либо разрешенный срок его пребывания на территории Республики Казахстан истек;
4) подачи оператором фискальных данных заявления об исключении из Перечня по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) исключения оператора фискальных данных из Государственной базы данных налогоплательщиков;
8. Решение об исключении оператора фискальных данных из Перечня принимается Комитетом в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты выявления несоответствия одному из случаев, установленных пунктом 7 настоящих Правил.
9. Информация об исключении оператора фискальных данных из Перечня размещается на официальном интернет-ресурсе Комитета в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения об исключении.
10. После принятия решения об исключении из Перечня, юридическое лицо:
1) прекращает прием сведений о денежных расчетах с контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных со дня получения решения об исключении из Перечня;
2) уведомляет пользователей об исключении из Перечня не позднее 24 (двадцати четырех) часов со дня решения об исключении;

3) фискалдық деректер операторының серверінде фискалдық деректердің жойылуын және олардың резервтік көшірмелерін қамтамасыз етеді;
4) фискалдық деректерді жою туралы актіні қоса бере отырып, фискалдық деректерді жою туралы жазбаша нысанда Комитетке хабарлайды.
4-тарау. Қорытынды ережелер
11. Фискалдық деректер операторының Тізбесіне (тізбеcінен) қосу (шығару) мәселелері жөніндегі Комитеттің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен беріледі.
Фискалдық деректер операторының
тізбесіне (тізбеге) қосу
(шығару) қағидаларына
1-қосымша
нысан
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
бизнес-сәйкестендіру
нөмірінің деректемелері)
Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосу туралы өтініш
Фискалдық деректер операторының тізбесіне қосуды сұраймын, растау құжаттарының көшірмелерінің тізбесіне:
1) уәкілетті орган берген байланыс саласында қызметтер көрсетуге арналған лицензия немесе байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлғамен шарт;
2) ақпараттық қауіпсіздік талаптарының сәйкестігіне сынақтардың нәтижелері бойынша акті;
3) меншік құқығын растайтын құқық белгілейтін құжат не жалпы пайдаланымдағы телекоммуникациялар желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына жедел режимде ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдау, өңдеу және беру үшін бағдарламалық-аппараттық кешенді уақытша пайдалану құқығын растайтын құжат (бұл ретте бағдарламалық-аппараттық кешенді уақытша пайдалану мерзімі Тізбеге енгізуге өтініш берген күннен бастап үш жылдан кем емес уақытты құрауы тиіс);
4) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыратын техникалық құралдарды орналастыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлік объектілеріне (ғимаратқа, құрылысқа, үй-жайға) меншік құқығын немесе уақытша пайдалану құқығын растайтын құқық белгілейтін құжат (бұл ретте жылжымайтын мүлік объектісін уақытша пайдалану мерзімі Тізбеге енгізуге өтініш берген күннен бастап үш жылдан кем емес уақытты құрауы тиіс);
5) ақпараттық қауіпсіздік менеджменті жүйесінің қауіпсіздік талаптарына сәйкес сертификат ҚР СТ ISO/IEC 27001-2015 "Ақпараттық технология. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету әдістері мен құралдары. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелері";
6) ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы өз қызметін ақпараттың таралып кетуінің техникалық арналарын және жедел-іздестіру іс-шараларына арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған лицензиясы, не қолданыстағы ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығымен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша бірлескен жұмыс туралы шарт қоса беріліп отыр.
Мен, ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауға, өңдеуге және мемлекеттік кірістер органдарына жедел режімде ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері бойынша беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешенді деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарымен өзара іс-қимыл хаттамасына сәйкес өзара іс-қимылды растайтын ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауға, өңдеуге және мемлекеттік кірістер органдарына жедел режімде ортақ пайдаланылатын телекоммуникация желілері бойынша беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешенін көрсетуге дайын екендігімді растаймын.
Басшы ______________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
20__ жылғы "__" ____________
Өтініш қарауға қабылданды       20__ жылғы "__" ______________
_______________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
Фискалдық деректер операторының
тізбесіне (тізбеге) қосу
(шығару) қағидаларына
2-қосымша
нысан
____________________________
(заңды тұлғаның толық атауы,
бизнес-сәйкестендіру
нөмірінің деректемелері)
Фискалдық деректер операторының тізбеcінен шығару туралы өтініш
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
байланысты фискалдық деректер операторының тізбесінен шығаруды сұраймын.
Басшы ______________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
20__ жылғы "__" ______________
Өтініш қарауға қабылданды       20__ жылғы "__" ______________
_______________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 1 тамыздағы
№ 808 бұйрығына
2-қосымша
Фискалдық деректердің әлеуетті операторына қойылатын біліктілік талаптары

3) обеспечивает уничтожение фискальных данных на сервере оператора фискальных данных и их резервные копии;
4) сообщает в письменной форме об уничтожении фискальных данных в Комитет с приложением акта об уничтожении фискальных данных.
Глава 4. Заключительные положения
11. Жалобы на решения, действия (бездействие) Комитета по вопросам включения (исключения) в (из) Перечень (Перечня) оператора фискальных данных подаются в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам включения
(исключения) в (из) перечень
(перечня) операторов
фискальных данных
форма
от _______________________
(полное наименование
юридического лица, реквизиты
бизнес–идентификационный номер)
Заявление о включении в операторы фискальных данных
Прошу включить в перечень оператора фискальных данных,
перечень копии подтверждающих документов прилагается:
1) лицензия на предоставление услуг в области связи, выданная уполномоченным
органом или договор с юридическим лицом, оказывающим услуги связи;
2) акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
3) правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности, либо
документ, подтверждающий право временного пользования программно-аппаратным
комплексом для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в
оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций
общего пользования (при этом срок временного пользования программно-аппаратным
комплексом должен составлять не менее трех лет с даты подачи заявления
на включение в Перечень);
4) правоустанавливающий документ, подтверждающий право собственности или
право временного пользования объектами недвижимости (здание, сооружение,
помещение), находящимися на территории Республики Казахстан и используемыми
для размещения технических средств, осуществляющих прием, обработку и передачу
сведений о денежных расчетах (при этом срок временного пользования объектом
недвижимости должен составлять не менее трех лет с даты подачи заявления
для включения в Перечень);
5) сертификат соответствия системы менеджмента информационной безопасности
требованиям СТ РК ISO/IEC 27001-2015 "Информационная технология. Методы
и средства обеспечения безопасности. Системы менеджмента информационной
безопасностью";
6) лицензия на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки
информации и специальных технических средств, предназначенных для оперативно-
розыскных мероприятий, либо договор о совместных работах по обеспечению
информационной безопасности с действующим оперативным центром
информационной безопасности.
Я, подтверждаю готовность продемонстрировать программно-аппаратный комплекс
для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном
режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего
пользования, подтверждающее взаимодействие в соответствии с протоколом
взаимодействия программно-аппаратного комплекса для приема, обработки и
передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы
государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования
с контрольно-кассовыми машинами с функцией фиксации и (или) передачи данных.
Руководитель ___________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________ 20__ года
Заявление принято к рассмотрению _______ ________________ 20__ года
________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 2
к Правилам включения
(исключения) в (из) перечень
(перечня) оператора
фискальных данных
форма
от ________________________
(полное наименование
юридического лица, реквизиты
бизнес–идентификационный номер)
Заявление об исключении из перечня операторов фискальных данных
Прошу исключить из перечня оператора фискальных данных в связи с:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Руководитель _____________ __________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________ 20__ года
Заявление принято к рассмотрению _______________ 20__ года
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 2
к приказу Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 августа 2019 года № 808
Квалификационные требования, предъявляемые к потенциальному оператору фискальных данных

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 06.06.2023 № 619 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Фискалдық деректер операторы бір мезгілде мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келетін заңды тұлғаны айқындайды:
1) уәкілетті орган берген байланыс саласында қызметтер көрсетуге арналған лицензия немесе байланыс қызметтерін көрсететін заңды тұлғамен шарт негізінде қызметті жүзеге асыратын;
2) Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді қабылдауды, өңдеуді және беруді жүзеге асыратын техникалық құралдарды орналастыру үшін пайдаланылатын меншік құқығындағы не уақытша пайдалану құқығындағы жылжымайтын мүлік объектілері (ғимарат, ғимарат, үй-жай);
3) меншік құқығында не уақытша пайдалану құқығында ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде жалпыға ортақ пайдаланылатын телекоммуникациялар желілері бойынша Мемлекеттік кірістер органдарына қабылдауға, өңдеуге және беруге арналған бағдарламалық-аппараттық кешені бар;
4) Ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін сынау нәтижелері бойынша актісі бар;
5) ақпаратты криптографиялық қорғаудың сертификатталған құралдарын қолданатын;
6) Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын;
7) деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын әзірлеушілер, өндірушілер және жеткізушілер үшін деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарының үлгілеріне тестілеу және сынақтар жүргізуге арналған сынақ алаңы бар;
8) тәулік бойы тегін деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машиналарын қолданатын салық төлеушілерге ақпараттық және техникалық қолдауды қамтамасыз ететін консультациялық-ақпараттық қызмет;
9) домендік атауы фискалдық деректер операторына тиесілі интернет-ресурсы бар;
10) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарға сәйкес келетін деректерді өңдеу орталығында (орталықтарында) орналасқан бағдарламалық-аппараттық кешені бар;
11) ақпараттың ағып кетуінің техникалық арналарын және жедел-іздестіру іс-шараларына арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызметтер көрсетуге лицензиясы бар не қолданыстағы ақпараттық қауіпсіздік жедел орталығымен ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен жұмыстар туралы шарт.

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 06.06.2023 № 619 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Оператором фискальных данных определяется юридическое лицо, одновременно соответствующее следующим квалификационным требованиям:
1) осуществляющее деятельность на основании соответствующей лицензии на предоставление услуг в области связи, выданной уполномоченным органом, или договора с юридическим лицом, оказывающим услуги связи;
2) имеющее на праве собственности либо на праве временного пользования объекты недвижимости (здание, сооружение, помещение), находящиеся на территории Республики Казахстан и используемые для размещения технических средств, осуществляющих прием, обработку и передачу сведений о денежных расчетах;
3) имеющее на праве собственности либо на праве временного пользования программно-аппаратный комплекс для приема, обработки и передачи сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования;
4) имеющее акт по результатам испытаний на соответствие требованиям информационной безопасности;
5) применяющее сертифицированные средства криптографической защиты информации;
6) являющееся резидентом Республики Казахстан;
7) имеющее тестовую площадку для проведения тестирования и испытаний моделей контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных для разработчиков, производителей и поставщиков контрольно-кассовых машин с функцией фиксации и (или) передачи данных;
8) имеющее круглосуточную бесплатную консультационно-информационную службу, обеспечивающую информационную и техническую поддержку налогоплательщиков, применяющих контрольно-кассовые машины с функцией фиксации и (или) передачи данных;
9) имеющее интернет-ресурс, доменное имя которого принадлежит оператору фискальных данных;
10) имеющее программно-аппаратный комплекс, расположенный в центре (центрах) обработки данных, соответствующий единым требованиям в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832;
11) имеющее лицензию на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для оперативно-розыскных мероприятий, либо договора о совместных работах по обеспечению информационной безопасности с действующим оперативным центром информационной безопасности.