Азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 13 маусымдағы № 536 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 14 маусымда № 18849 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбына орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тілінде мәтін өзгермейді - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 43) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі ресми жариялау үшін және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр полиция
генерал-лейтенанты
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 13 маусымдағы
№ 536 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламалары

Об утверждении программ подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 июня 2019 года № 536. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2019 года № 18849.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 43) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр генерал-лейтенант полиции Е. Тургумбаев
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 июня 2019 года № 536
Программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын даярлау және қайта даярлау бағдарламалары (бұдан әрі – Бағдарламалар) "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 2) – 11) тармақшаларында көрсетілген адамдарға қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 06.10.2025 № 750 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Программы подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия (далее – Программы) распространяются на лиц, указанных в подпунктах 2) – 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 06.10.2025 № 750 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Бағдарламалар қарудың иелері мен пайдаланушыларының, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қаруды сатып алуға, сақтауға, сақтау мен алып жүруге рұқсат алуға үміткер адамдардың азаматтық және қызметтік қару айналымы қағидаларын, қаруды қауіпсіз ұстау және қаруды қауіпсіз ұстау дағдыларын игеруді зерделуге, сондай-ақ азаматтарды қаруды қолдану мәдениетін танысуға бағытталған.
3. Бағдарламалар бойынша оқу сағатының ұзақтығы: теориялық сабақтар (дәрістер, семинарлар, топтық сабақтар) – 45 минут, практикалық сабақтар өткізу кезінде қорытындылауға, құжаттамаларды ресімдеуге жұмсалатын уақытты қосқанда – 45 минут.
Әрбір пәнді зерделеуге бөлінетін сағаттардың жалпы саны, сондай-ақ сынақ қабылдауға шығарылатын тақырыптар қысқартылмайды.

2. Программы направлены на изучение владельцами и пользователями, а также лицами претендующими на получение разрешения на приобретение, хранение, хранение и ношение гражданского и служебного оружия, правил оборота гражданского и служебного оружия, безопасного обращения с оружием и приобретения навыков безопасного обращения с оружием, а также ознакомление граждан с культурой обращения с оружием.
3. Продолжительность учебного часа по программе: теоретических занятий (лекции, семинары, групповые занятия) – 45 минут, при проведении практических занятий – 45 минут, включая время на подведение итогов, оформление документации.
Общее количество часов, отводимое на изучение каждого предмета, а также темы, выносимые на зачет не сокращаются.

4. Бағдарламаларды тыңдаған адамдар құқықтық және атыс даярлығын білуге сынақтар тапсырады.
Сынақты өткізу үшін басшының бұйрығымен Орталықтың нұсқаушылар қатарынан: құрамында төраға және екі мүше бар емтихан қабылдау комиссиясы тағайындалады, сондай-ақ комиссия құрамына аумақтық полиция органдарының азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының айналымын бақылау бөліністерінің өкілі кіреді.
Сынақтарды қабылдауға жұмсалған уақыт бағдарламалардың жалпы оқыту уақытына кіреді.
Сынақтың практикалық бөлігі осы бағдарламалармен бекітілген жаттығуларды орындауды қамтиды.
"Атыс даярлығы" бойынша практикалық сабақтар аумақтық полиция органдарының бөліністері атыс тирлерін (атыс алаңдары) және стендтерін ашуға берілген рұқсаты бар үй-жайларда ғана өткізіледі.
Сынақтың практикалық бөлігін орындауға сынақтың теориялық бөлігі бойынша сынақ тапсырмаған тыңдаушылар жіберілмейді.

4. Лица, прослушавшие Программы, сдают зачеты на знание правовой и огневой подготовке.
Для проведения зачета приказом руководителя из числа инструкторов Центра назначается экзаменационная комиссия в составе: председателя и двух членов, также в состав комиссии входит представитель территориального подразделения по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия органов полиции.
Время, отводимое на прием зачетов – входит в общее учебное время программы.
Практическая часть зачета включает в себя выполнение упражнений утвержденных настоящими Программами.
Практические занятия по "Огневой подготовке" проводятся только в помещениях имеющих разрешения, выданные территориальными подразделениями органов полиции на открытие и функционирование стрелковых тиров (стрельбищ) и стендов.
На выполнение практической части зачета не допускаются слушатели, не сдавшие зачет по теоретической части зачета.

5. Сынақты табысты тапсырған адамдарға осы Бағдарламаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын білуіне даярлау (қайта даярлау) бағдарламалардан өткені туралы анықтама" беріледі, ол комиссия төрағасының және аумақтық полиция органының азаматтық және қызметтік қару айналымын бақылау бөлінісі өкілінің қолтаңбасымен, сондай-ақ Азаматтық және қызметтік қарудың иелері мен пайдаланушыларын арнайы даярлау және қайта даярлау орталықтарының, сондай-ақ жеке күзет ұйымында басшы және күзетші лауазымдарын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және олардың біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталықтарының және Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 121 бұйрығына сәйкес (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2015 жылғы 16 қаңтарда № 10095 болып тіркелген) спорттың атыс түрлері бойынша (оқ ату, стендтік, практикалық), аккредиттелген Республикалық федерация құрамындағы спорттық ұйымдарының (бұдан әрі – Орталықтың) және сәйкесінше полиция органының "Лицензиялық-рұқсат беру жүйесі" деген бедері бар мөрімен куәландырылады.
Сынақты тапсыра алмаған адамдардан қайта сынақ қабылдау бастапқы сынақ тапсырғаннан кейін күнтізбелік 7 күннен ерте емес жүзеге асырылады.

5. Лицам, успешно сдавшим зачеты выдается "Справка о прохождении программы подготовки (переподготовки) владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия на знания правил безопасного обращения с гражданским и служебным оружием" по форме согласно Приложению к настоящим Программам, которая заверяется подписями председателя комиссии и представителя территориального подразделения по контролю за оборотом гражданского и служебного оружия органов полиции, а также печатями Центров специальной подготовки и переподготовки владельцев и пользователей гражданского и служебного оружия, а также Специализированных учебных центров по подготовке и повышению квалификации работников, занимающих должность руководителя и охранника в частной охранной организации и спортивных организации в составе аккредитованной Республиканской федерации по стрелковым видам спорта (пулевая, стендовая, практическая) (далее – Центров) в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 121 "Об утверждении Правил аккредитации спортивных федераций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10095) и органа полиции с оттиском "Лицензионно-разрешительная система", соответственно.
Повторный прием зачета лицам, не сдавшим его осуществляется, не ранее чем через 7 календарных дней, после первоначальной сдачи зачета.

20__жылғы "___" ______ бастап 20__жылғы "___" ______ аралығында Азаматтық және қызметтік қаруды қауіпсіз ұстау қағидаларын зерделеу бойынша даярлық (қайта даярлау) курсынан өтті
____________________________________________________________________
(керегінің астын сызу)
1. Құқықтық даярлық ____________;
(нәтижесі)
2. Атыс даярлығы:
2.1. өзін-өзі қорғаудың азаматтық қаруы ___________;
(нәтижесі)
2.2. аңшылық азаматтық қару:
2.2.1 ойық ұңғылы ___________;
нәтижесі)
2.2.2 тегіс ұңғылы ___________;
(нәтижесі)
3. Қызметтік қару: ___________;
(нәтижесі)
20___ жылғы "__" _______
Аумақтық полиция органдарының азаматтық
және қызметтік қару айналымын бақылау
бөліністерінің өкілі __________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
МО
Орталық басшысы:
______________ _________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
МО

В период с "___" ______ 20__г. по "___" ______ 20__г. окончил(а) курс подготовки
(переподготовки) по изучению Правил безопасного обращения с гражданским и
служебным оружием _________________________________
(нужное подчеркнуть)
1. Правовая подготовка ____________;
(результат)
2. Огневая подготовка:
2.1. гражданское оружие самообороны ___________;
(результат)
2.2. гражданское охотничье оружие:
2.2.1 нарезное ___________;
(результат)
2.2.2 гладкоствольное ___________;
(результат)
3. Служебное оружие: ___________;
(результат)
"__" _______ 20___ года
Представитель территориального органа полиции
подразделения по контролю за оборотом
гражданского и служебного оружия: _______________________________
(должность, звание, фамилия, имя,
отчество (при его наличии)
МП
Руководитель Центра: ______       _________________________________________
(подпись,       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
МП