Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 9 сәуірдегі № 95 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 сәуірде № 18507 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 11.03.2026 № 102-НҚ (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 11.03.2026 № 102-НҚ (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Кинематография туралы" 2019 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 11.03.2026 № 102-НҚ (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін күнтізбелік екі күн ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақпен көзделген іс-шара орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шараның орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2019 жылғы 9 сәуірдегі
№ 95 бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Об утверждении Правил ведения Единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 апреля 2019 года № 95. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2019 года № 18507.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок приказа предусматривается в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 11.03.2026 № 102-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 11.03.2026 № 102-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 3 января 2019 года "О кинематографии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 11.03.2026 № 102-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4.  Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, оборонной и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 9 апреля 2019 года № 95
Примечание ИЗПИ!

Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 11.03.2026 № 102-НҚ (12.07.2026 бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізу қағидалары "Кинематография туралы" 2019 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі - ақпараттық жүйе) жүргізу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Ақпараттық жүйені жүргізу тәртібі
2. Ақпараттық жүйе Қазақстан Республикасының аумағында фильмдерді жүйеге келтіру және есепке алу мақсатында кинематография саласындағы уәкілетті органмен жүргізіледі.
3. Фильмдерді жүйелеу электронды түрде автоматты режимде жүзеге асырылады және фильмдерді хронологиялық тәртіппен көрсету күніне сәйкес ақпараттық жүйеге түсетін мәліметтерді реттеу мен орналастыруды қамтиды.
4. Фильмдерді көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – фильмнің демонстраторы) фильмдерді есепке алуды жүргізеді және ақпараттық жүйеге олар бойынша ақпарат береді.
5. Фильмдерді есепке алуды жүргізу мақсатында фильмнің демонстраторы мынадай деректемелерді көрсете отырып, ақпараттық жүйеде тіркеуді жүзеге асырады:
1) фильм демонстраторының атауы;
2) фильм демонстраторының ұйымдық-құқықтық нысаны;
3) фильм демонстраторының бизнес сәйкестендіру нөмірі;
4) фильмнің демонстраторы орналасқан жерінің мекен-жайы;
5) фильм демонстраторының байланыс деректері (телефон/факс, электрондық мекен-жайы).
6. Фильмнің демонстраторы әрбір фильмді көрсетер алдында ақпараттық жүйемен интеграцияланған бағдарламалық қамтамасыз етуге (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) фильмнің атауын, көрсетілімнің басталу және аяқталу күнін қамтитын фильм туралы ақпаратты орналастырады.
7. Кейіннен әрбір сатылған билетке қатысты ақпарат нақты уақыт режимінде бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы, фильм демонстраторының бақылау-кассалық машиналарынан деректерді беру және онлайн режимде сату жолымен ақпараттық жүйеге беріледі.
8. Ақпараттық жүйеге берілетін ақпарат мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) фильм демонстраторының атауы;
2) фильмнің атауы;
3) сеанстың басталу күні мен уақыты;
4) кинозал атауы немесе нөмірі (бір кинозалдан артық болған жағдайда);
5) кинозалдағы қатардың және орынның нөмірі;
6) фильм билетінің құны;
7) билетке жеңілдіктер (болған жағдайда);
8) фильмнің прокаттау куәлігінің нөмірі;

Правила предусматривается в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 11.03.2026 № 102-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Правила ведения Единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 3 января 2019 года "О кинематографии" и определяют порядок ведения Единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов (далее – информационная система).
Глава 2. Порядок ведения информационной системы
2. Информационная система ведется уполномоченным органом в сфере кинематографии в целях систематизации и учета фильмов на территории Республики Казахстан.
3. Систематизация фильмов осуществляются в электронном виде в автоматическом режиме, и включает в себя упорядочение и расположение сведений, поступающих в информационную систему, в соответствии с датой показа фильмов в хронологическом порядке.
4. Организация, осуществляющая деятельность по показу фильма (далее - демонстратор фильма) ведет учет для предоставления информации по фильмам в информационную систему.
5. В целях ведения учета фильмов демонстратор фильма осуществляет регистрацию в информационной системе с указанием следующих реквизитов:
1) наименование демонстратора фильма;
2) организационно-правовая форма демонстратора фильма;
3) бизнес идентификационный номер демонстратора фильма;
4) адрес местонахождения демонстратора фильма;
5) контактные данные (телефон/факс, электронный адрес) демонстратора фильма.
6. Демонстратор фильма перед началом показа каждого фильма размещает в программное обеспечение, интегрированное с информационной системой (далее - программное обеспечение), информацию о фильме, которая содержит наименование фильма, дату начала и окончания показа.
7. В последующем, информация относительно каждого сеанса передается в информационную систему через программное обеспечение в режиме реального времени, путем передачи данных с контрольно-кассовых машин демонстратора фильма и продаж в онлайн режиме.
8. Информация по фильмам, передаваемая в информационную систему, содержит следующие сведения:
1) наименование демонстратора фильма;
2) название фильма;
3) дата и время начала сеанса;
4) название или номер кинозала (при наличии более одного кинозала);
5) номер ряда и места в кинозале;
6) стоимость билета на фильм;
7) скидка на билет (при наличии);
8) номер прокатного удостоверения фильма.

9. Фильмнің демонстраторы ақпараттық жүйеге оған байланысты емес мән-жайлар бойынша ақпарат беру мүмкін болмаған кезде ақпаратты ұсынбау себептерін көрсете отырып, уәкілетті органды жазбаша хабардар етеді.
Бұрын ұсынылмаған ақпарат оны беруге кедергі келтірген мән-жайлар жойылған сәттен бастап таяудағы сағат ішінде оны беруге кідіртілген себептерді көрсете отырып, ақпараттық жүйеге жіберіледі.
10. Фильм демонстраторынан ақпараттық жүйеге түсетін фильмдер бойынша ақпарат "Кинематография туралы" 2019 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 5-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын ұлттық фильмдерді прокаттау мен көрсетуден аударымдарды жасау көлемін анықтау кезінде пайдаланылады.

9. Демонстратор фильма при невозможности предоставления информации в информационную систему по независящим от него обстоятельствам письменно уведомляет уполномоченный орган с указанием причин непредоставления информации.
Непредоставленная ранее информация направляется в информационную систему в течение ближайшего часа с момента устранения обстоятельств, препятствовавших ее передаче с указанием причины, по которой произошла задержка ее передачи.
10. Информация по фильмам, поступающая в информационную систему от демонстраторов фильма, используется при определении объема отчисления от проката и показа национальных фильмов, осуществляемого в соответствии с пунктом 5 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 3 января 2019 года "О кинематографии".