Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 481 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 29 қарашадағы № 89 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 қарашада № 17834 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 06.02.2023 № 53 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 06.02.2023 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес асыл тұқымдық орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес дистрибьютерлік орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидияларды алған жеке және заңды тұлғаларға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес республикалық палаталарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес бонитерлерге (сыныптаушыларға) арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес техник-ұрықтандырушыларға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес асыл тұқымдық орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес дистрибьютерлік орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы бекітілсін.

Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области племенного животноводства и пчеловодства
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 481 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2018 года № 17834.
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула – в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 06.02.2023 № 53 и Министра национальной экономики РК от 06.02.2023 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для племенных центров согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для дистрибьютерных центров согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для физических и юридических лиц, получивших бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для республиканских палат согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для бонитеров (классификаторов) согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для техников-осеменаторов согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для специалистов по трансплантации (пересадке) эмбрионов согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для племенных центров согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для дистрибьютерных центров согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 261 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.07.2023 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы және бал ара шаруашылығы саласындағы тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05-1136 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 820 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12729 болып тіркелген, 2016 жылғы 20 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы және бал ара шаруашылығы саласындағы тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05-1136 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 820 бірлескен бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 13 қыркүйектегі № 389 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 4 қазандағы № 438 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14406 болып тіркелген, 2016 жылғы 18 қарашада Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2026 № 221 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 04.06.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3) алып тасталды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2026 № 221 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 04.06.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;

Сноска. Пункт 1 - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 261 и Министра национальной экономики РК от 14.07.2023 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05-1136 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 820 "Об утверждении проверочного листа в области племенного животноводства и пчеловодства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12729, опубликован 20 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 сентября 2016 года № 389 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 октября 2016 года № 438 "О внесении изменения в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05-1136 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 820 "Об утверждении проверочного листа в области племенного животноводства и пчеловодства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14406, опубликован 18 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) исключен в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2026 № 221 и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 04.06.2026 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) исключен в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2026 № 221 и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 04.06.2026 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;

5) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2026 № 221 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 04.06.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі ______________ Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономикаминистрі ______________ Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитет
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 481 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 89 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 261 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.07.2023 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17371 болып тіркелген) сәйкес, асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексеруді (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігіне тексеру) және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды жүргізу кезінде бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.

5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и
4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ У. Шукеев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 481
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 89
Критерии оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 261 и Министра национальной экономики РК от 14.07.2023 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №17371), для отнесения субъектов контроля в области племенного животноводства и пчеловодства к степеням риска и для отбора субъектов (объектов) контроля при проведении проверки, проводимой на соответствие требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверки на соответствие требованиям), и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері (объектілері) – асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтар, асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидиялар алған жеке және заңды тұлғалар, республикалық палаталар, бонитерлер (сыныптаушылар), техник-ұрықтандырушылар, эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылық – асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды құжаттаманы және есептілікті ұсынбау не оларды есепке алуды уақтылы жүргізбеу бөлігінде бұзу;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылық – асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, өрескел және болмашы бұзушылықтарға жатпайтын талаптарды бұзу;
6) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы заңнамасында белгіленген, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде жеке және заңды тұлғалардың бонитирлеуден (бағалаудан) өтпеген асыл тұқымды өнімді (материалды) асыл тұқымдық куәлік бермей өткізуі; жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымдық куәлік бермей асыл тұқымды өнімді (материалды) өткізуі; асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің республикалық палатада тіркелмеген асыл тұқымды жануарлардан алынған ұрықтар мен эмбриондарды пайдалануы бөлігінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын талаптарды бұзу;
7) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – племенные и дистрибьютерные центры, физические и юридические лица, получившие бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства, республиканские палаты, бонитеры (классификаторы), техники-осеменаторы, специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области племенного животноводства и пчеловодства, в части непредставления либо несвоевременного ведения учета документации и отчетности;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительное нарушение – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области племенного животноводства и пчеловодства, не относящиеся к грубым и незначительным нарушениям;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области племенного животноводства и пчеловодства, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", в части реализации физическими и юридическими лицами племенной продукции (материала), не прошедшей бонитировку (оценку); реализации физическими и юридическими лицами племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства; использования субъектами в области племенного животноводства семени и эмбрионов, полученных от племенных животных, не зарегистрированных в республиканской палате;
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;

9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
11) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
12) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
13) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі
3. Талаптарға сәйкестігін тексеру және (немесе) бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін талаптарға сәйкестігін тексеру және (немесе) бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады (шешімдерді мультиөлшемшартты талдау).
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.

9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
10) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
11) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
12) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля
3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.

4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
6. Бақылау субъектілерінің (объектілеріне) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтар жатады.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау субъектілеріне (объектілеріне) асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидияларды алған жеке және заңды тұлғалар және республикалық палаталар жатады.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бонитерлер (сыныптаушылар), техник-ұрықтандырушылар, эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:

4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля и относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степень нарушений требований в области племенного животноводства и пчеловодства определяется согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Степень нарушений требований в области племенного животноводства и пчеловодства для проведения проверки на соответствие требованиям определяется согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся племенные центры и дистрибьютерные центры.
8. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся физические и юридические лица, получившие бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства, и республиканские палаты.
9. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся бонитеры (классификаторы), техники-осеменаторы, специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов.
Параграф 2. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля субъектов (объектов) контроля используются следующие источники информации:

1) алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
Талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалауға бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты алдыңғы жүргізілген тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
12. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректер қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты барынша ықтимал тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) профилактикалық бақылау жүргізуді шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне арналған графиктер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды қосуға жол берілмейді.
13. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдылығын және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығын негізге ала отырып, осы Өлшемшарттардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
14. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу қағидатын іске асыру және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 22 және 23-тармақтарында айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуден босатылады.

1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
3) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля).
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям используются результаты предыдущих проверок в отношении субъектов (объектов) контроля.
12. На основании имеющихся источников информации формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проведение проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
13. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области племенного животноводства и пчеловодства по форме согласно приложению 3 к настоящим Критериям.
Параграф 3. Управление рисками
14. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый пунктами 22 и 23 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2026 № 221 и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 04.06.2026 № 70 (вводится в действие с 12.07.2026).

15. Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған жағдайда, субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) цифрлық жүйені қолдана отырып, асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне ауыстырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2026 № 221 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 04.06.2026 № 70 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
16. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін қалыптастыратын цифрлық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың цифрлық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2026 № 221 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 04.06.2026 № 70 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі
17. Осы Өлшемшарттардың 3 және 4-тармақтарына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің келесідей тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және дерекқор қалыптастырады.
18. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SP) және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 балға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші;
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SC – осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

15. Субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в области племенного животноводства и пчеловодства в случаях, когда в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок на соответствие требованиям.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2026 № 221 и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 04.06.2026 № 70 (вводится в действие с 12.07.2026).
16. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области племенного животноводства и пчеловодства.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям
17. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящих Критерий применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 11 настоящих Критериев.
18. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля в области племенного животноводства и пчеловодства. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

19. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі балмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау немесе талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
20. Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
21. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы Өлшемшарттардың 18-тармағына сәйкес есептелген субъективті Өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

19. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При невыявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
20. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
21. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 18 настоящих Критериев.

4-тарау. Қорытынды ережелер
22. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі жылына ең көбі бір рет болып айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі ең көбі екі жылда бір рет болып айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі ең көбі үш жылда бір рет болып айқындалады.
23. Бақылау субъектісіне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің жиілігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына екі реттен жиі болмау керек.
24. Талаптарға сәйкестігін тексерулер Кодекстің 144-бабы 2-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік орган бекітетін талаптарға сәйкестігін тексеру графигінің негізінде жүргізіледі.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабы 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Асыл тұқымды мал
шаруашылығы және балара
шаруашылығы саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі

Глава 4. Заключительные положения
22. Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, определяется не чаще одного раза в год.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, определяется не чаще одного раза в два года.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, определяется не чаще одного раза в три года.
23. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
24. Проверки на соответствие требованиям проводится на основании графика проверки на соответствие требованиям, утверждаемого регулирующим государственным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Приложение 1
к Критериям оценки степени
риска в области племенного
животноводства и пчеловодства
Степень нарушений требований в области племенного животноводства и пчеловодства

Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2026 № 221 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 04.06.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
Асыл тұқымдық орталықтар
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында асыл тұқымды өнімді (материалды) тіркеудің болуы
болмашы
2.

Сноска. Приложение 1 с изменением, внесенным совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2026 № 221 и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 04.06.2026 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование критериев
Степень нарушения
Племенные центры
1.
Наличие регистрации племенной продукции (материала) в информационной базе селекционной и племенной работы
незначительное
2.

Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № АТОЕ-1, АТОЕ-3 нысандар, тоқсан сайын)
болмашы
3.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № АТОЕ-2 нысан, жыл сайын)
болмашы
4.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында дұрыс емес мәліметтердің болуы
елеулі
5
Асыл тұқымдық куәлік бермей асыл тұқымды өнімді (материалды) өткізу
өрескел
6
Республикалық палатада тіркелмеген асыл тұқымды жануарлардан алынған ұрықтар мен эмбриондарды пайдалану
өрескел
Дистрибьютерлік орталықтар
7.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында асыл тұқымды өнімді (материалды) тіркеудің болуы
болмашы
8.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № АТОЕ-3 нысан, тоқсан сайын)
болмашы
9.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында дұрыс емес мәліметтердің болуы
елеулі
10.
Асыл тұқымдық куәлік бермей асыл тұқымды өнімді (материалды) өткізу
өрескел
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидияларды алған жеке және заңды тұлғалар
11.
Жануарлардың жеке нөмірлерінің болуы
елеулі
12.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында жануарларды тіркеудің болуы
елеулі
13.
Асыл тұқымды жануардың асыл тұқымдық куәлігінің және ресімделген жеке карточкаларының болуы
елеулі
14.
Республикалық палатада тіркелген асыл тұқымды жануарларды бонитерлеудің жиынтық ведомосінің болуы
елеулі
15.
Асыл тұқымдық куәлік бермей асыл тұқымды өнімді (материалды) өткізу
өрескел
16.
Бонитирлеуден (бағалаудан) өтпеген асыл тұқымды өнімді (материалды) өткізу
өрескел
17.
Асыл тұқымды жануарлар басының саны, асыл тұқымды жануарлар басының тұқымдық және сыныптық құрамы туралы деректердің асыл тұқымды жануарлар тізіліміне енгізілуі
елеулі
18.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында дұрыс емес мәліметтердің болуы
елеулі
19.
Республикалық палатада тіркелмеген асыл тұқымды малдан алынған ұрықтар мен эмбриондарды пайдалану
өрескел
Республикалық палаталар
20.
Асыл тұқымды жануарлар тізілімі деректерінің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға ұсынылуы
елеулі
21.
Берілген асыл тұқымдық куәліктерді есепке алу тізілімінің болуы
болмашы
22.
Жойылған асыл тұқымдық куәліктерді есепке алу тізілімінің болуы
болмашы
23.
Деректері асыл тұқымды кітапқа енгізілген асыл тұқымды жануарлар тізілімінің болуы
болмашы
24.
Бекітілген нысан бойынша асыл тұқымды жануардың мәртебесін беруді есепке алу журналының болуы
болмашы
25.
Асыл тұқымды жануарлар тізілімінде дұрыс емес мәліметтердің болуы
елеулі
26.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № РПЕ-1 нысаны, жыл сайынғы)
болмашы
Асыл тұқымды мал
шаруашылығы және балара
шаруашылығы саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
Бонитерлер (сыныптаушылар)
1.
"Ауыл шаруашылығы және биоресурстар" немесе "ветеринария" бағыты бойынша білімі туралы дипломның болуы
елеулі
2.
Жануарлардың тиісті түрі бойынша бонитерлердің (сыныптаушылардың) оқыту курстарынан өткендігі туралы құжаттың болуы
елеулі
Техник-ұрықтандырушылар
3.
"ауыл шаруашылығы және биоресурстар" немесе "ветеринария" бағыты бойынша білімі туралы дипломның немесе техник-ұрықтандырушының оқыту курстарынан өткені туралы құжаттың немесе осы бейін бойынша кемінде алты ай жұмыс өтілін растайтын құжаттың болуы
елеулі
4.
Зертханалық үй-жайдың болуы
елеулі
5.
Бақылау-өлшеу аспаптарының болуы
елеулі
6.
Құрал-саймандардың болуы
елеулі
7.
Ақаусыз криогендік жабдықтың болуы
елеулі
Эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар
8.
"ауыл шаруашылығы және биоресурстар" немесе "ветеринария" бағыты бойынша білімі туралы дипломның болуы
елеулі
9.
Эмбриондарды телу (ауыстырып салу) жөніндегі маманның оқу курстарынан өткендігі туралы құжаттың болуы
елеулі
10.
Зертханалық үй-жайдың болуы
елеулі
11.
Бақылау-өлшеу аспаптарының болуы
елеулі
12.
Құрал-саймандардың болуы
елеулі
13.
Ақаусыз криогендік және технологиялық жабдықтың болуы
елеулі
Асыл тұқымдық орталықтар
14.
Асыл тұқымды тұқымдық жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлардың болуы
елеулі
15.
Асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың ұрығын төменгі температурада қатыруға және сақтауға арналған зертхананың болуы
елеулі
16.
Ветеринариялық-санитариялық өткізу орнының болуы
елеулі
17.
Карантиндік үй-жайдың болуы
елеулі
18.
Оқшаулағыштың болуы
елеулі
19.
Ақаусыз зертханалық жабдықтың болуы
елеулі
20.
Ақаусыз криогендік жабдықтың болуы
елеулі
21.
Асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың барын растайтын асыл тұқымдық куәліктердің болуы
елеулі
22.
Асыл тұқымды тұқымдық жануарларға сәйкестендіру жүргізілгендігін растайтын ветеринариялық паспорттардың болуы
елеулі
23.
Асыл тұқымды жануарларды бонитирлеудің жиынтық ведомосінің болуы
елеулі
Дистрибьютерлік орталықтар
24.
Стационарлық биоқоймалары бар өндірістік үй-жайлардың болуы
елеулі
25.
Ақаусыз зертханалық жабдықтың болуы
елеулі
26.
Ақаусыз криогендік жабдықтың болуы
елеулі
Асыл тұқымды мал
шаруашылығы және балара
шаруашылығы саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Нысан
Асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОПЦ-1, № ОПЦ-3, ежеквартальная)
незначительное
3.
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОПЦ-2, ежегодная)
незначительное
4.
Наличие недостоверных сведений в информационной базе селекционной и племенной работы
значительное
5.
Реализация племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства
грубое
6.
Использования семени и эмбрионов, полученных от племенных животных, не зарегистрированных в республиканской палате
грубое
Дистрибьютерные центры
7.
Наличие регистрации племенной продукции (материала) в информационной базе селекционной и племенной работы
незначительное
8.
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по форме административных данных (индекс: форма № ОПЦ-3, ежеквартальная)
незначительное
9.
Наличие недостоверных сведений в информационной базе селекционной и племенной работы
значительное
10.
Реализация племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства
грубое
Физические и юридические лица, получившие бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства
11.
Наличие у животных индивидуальных номеров
значительное
12.
Наличие регистрации животных в информационной базе селекционной и племенной работы
значительное
13.
Наличие племенного свидетельства и оформленных карточек племенного животного
значительное
14.
Наличие сводной ведомости бонитировки племенных животных, зарегистрированных в республиканской палате
значительное
15.
Реализация племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства
грубое
16.
Реализация племенной продукции (материала), не прошедшей бонитировку (оценку)
грубое
17.
Внесение данных о численности, породном и классном составе племенного поголовья животных в реестр племенных животных
значительное
18.
Наличие недостоверных сведений в информационной базе селекционной и племенной работы
значительное
19.
Использования семени и эмбрионов, полученных от племенных животных, не зарегистрированных в республиканской палате
грубое
Республиканские палаты
20.
Представление данных реестра племенных животных уполномоченному органу в области племенного животноводства
значительное
21.
Наличие реестра учета выданных племенных свидетельств
незначительное
22.
Наличие реестра учета аннулированных племенных свидетельств
незначительное
23.
Наличие реестра племенных животных, данные о котором внесены в племенную книгу
незначительное
24.
Наличие журнала учета присвоения статуса племенного животного
незначительное
25.
Наличие недостоверных сведений в реестре племенных животных
значительное
26.
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОРП-1 ежегодная)
незначительное
Приложение 2
к Критериям оценки степени
риска в области племенного
животноводства и пчеловодства
Степень нарушений требований в области племенного животноводства и пчеловодства для проведения проверки на соответствие требованиям
Наименование критериев
Степень нарушения
Бонитеры (классификаторы)
1.
Наличие диплома об образовании по направлению "сельское хозяйство и биоресурсы" или "ветеринария"
значительное
2.
Наличие документа о прохождении курсов обучения бонитеров (классификаторов) по соответствующему виду животных
значительное
Техники-осеменаторы
3.
Наличие диплома об образовании по направлению "сельское хозяйство и биоресурсы", "ветеринария" или документа о прохождении курсов обучения техника-осеменатора, или документа, подтверждающего стаж работы по данному профилю не менее шести месяцев
значительное
4.
Наличие лабораторного помещения
значительное
5.
Наличие контрольно-измерительных приборов
значительное
6.
Наличие инструментария
значительное
7.
Наличие исправного криогенного оборудования
значительное
Специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов
8.
Наличие диплома об образовании по направлению "сельское хозяйство и биоресурсы" или "ветеринария"
значительное
9.
Наличие документа о прохождении курсов обучения специалиста по трансплантации (пересадке) эмбрионов
значительное
10.
Наличие лабораторного помещения
значительное
11.
Наличие контрольно-измерительных приборов
значительное
12.
Наличие инструментария
значительное
13.
Наличие исправного криогенного и технологического оборудования
значительное
Племенные центры
14.
Наличие помещений для содержания племенных животных-производителей
значительное
15.
Наличие лаборатории для низкотемпературного замораживания и хранения семени племенных животных-производителей
значительное
16.
Наличие ветеринарно-санитарного пропускника
значительное
17.
Наличие карантинного помещения
значительное
18.
Наличие изолятора
значительное
19.
Наличие исправного лабораторного оборудования
значительное
20.
Наличие исправного криогенного оборудования
значительное
21.
Наличие племенных свидетельств, подтверждающих наличие племенных животных-производителей
значительное
22.
Наличие ветеринарных паспортов на племенных животных-производителей, подтверждающих проведение идентификации
значительное
23.
Наличие сводной ведомости бонитировки племенных животных
значительное
Дистрибьютерные центры
24.
Наличие производственных помещений со стационарными биохранилищами
значительное
25.
Наличие исправного лабораторного оборудования
значительное
26.
Наличие исправного криогенного оборудования
значительное
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области племенного
животноводства и пчеловодства
Форма
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области племенного животноводства и пчеловодства

Ескерту. 3-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2026 № 221 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 04.06.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с№
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 балға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
Асыл тұқымдық орталыққа қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі
Бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылау үшін
1.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № РПЕ-1 нысаны, жыл сайынғы)
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
Есепті уақтылы ұсыну
Есепті ұсынбау
0%
100%
2.
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: АТОЕ-2 нысан, тоқсан сайын)
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері контроля
10
Есепті уақтылы ұсыну
Есепті ұсынбау
0%
100%
Дистрибьютерлік орталыққа қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі
Бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылау үшін
1
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № АТОЕ-3 нысан, тоқсан сайын)
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
Есепті уақтылы ұсыну
Есепті ұсынбау
0%
100%
Республикалық палаталарға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі
Бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылау үшін
1
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № РПЕ-1, № РПЕ-2, № РПЕ -3, № РПЕ-4, № РПЕ-5, № РПЕ-6, № РПЕ-7, № РПЕ-8, № РПЕ-9, № РПЕ-10, № РПЕ-11, № РПЕ-12 нысандар, жыл сайын)
Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
Есепті уақтылы ұсыну
Есепті ұсынбау
0%
100%
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидиялар алған жеке және заңды тұлғаларға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттардың тізбесі
Бара отырып жүргізілетін профилактикалық бақылау үшін
1
Толтырылған асыл тұқымдық куәліктің және асыл тұқымды малдың ресімделген карточкаларының болуы
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері, (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар)
10
бар
жоқ
0%
100%
2
Республикалық палатада тіркелген асыл тұқымды жануарларды бағалаудың жиынтық ведомосінің болуы
бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері, (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар)
10
бар
жоқ
0%
100%
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 481 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 89 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Асыл тұқымдық орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 3 с изменением, внесенным совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2026 № 221 и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 04.06.2026 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении племенного центра
Для профилактического контроля с посещением
1.
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОРП-1, ежегодная)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
10
Своевременное представление отчета
Непредставление отчета
0%
100%
2.
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОПЦ-2, ежегодная)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
10
Своевременное представление отчета
Непредставление отчета
0%
100%
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении дистрибьютерного центра
Для профилактического контроля с посещением
1
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по форме административных данных (индекс: форма № ОПЦ-3, ежеквартальная)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
10
Своевременное представление отчета
Непредставление отчета
0%
100%
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении республиканских палат
Для профилактического контроля с посещением
1
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОРП-1, № ОРП-2, № ОРП-3, № ОРП-4, № ОРП-5, № ОРП-6, № ОРП-7, № ОРП-8, № ОРП-9, № ОРП-10, № ОРП-11, № ОРП-12, ежегодная)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
10
Своевременное представление отчета
Непредставление отчета
0%
100%
Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области племенного животноводства и пчеловодства в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении физических и юридических лиц, получившие бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства
Для профилактического контроля с посещением
1
Наличие заполненного племенного свидетельства и оформленных карточек племенного животного
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
10
имеется
не имеется
0%
100%
2
Наличие сводной ведомости бонитировки племенных животных, зарегистрированных в республиканской палате
результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля)
10
имеется
не имеется
0%
100%
Приложение 2
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахста – Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 481
и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 89
Проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для племенных центров

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 261 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.07.2023 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акті ___________________________________________
____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі_____________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында дұрыс емес мәліметтердің болуы
2
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында асыл тұқымды өнімді (материалды) тіркеудің болуы
3
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № АТОЕ-1, АТОЕ-3 нысандар, тоқсан сайын)
4
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № АТОЕ-2 нысан, жыл сайын)
5
Асыл тұқымдық куәлік бермей асыл тұқымды өнімді (материалды) өткізу
6
Республикалық палатада тіркелмеген асыл тұқымды жануарлардан алынған ұрықтар мен эмбриондарды пайдалану
Лауазымды адам (дар) ______________________________ ________________
лауазымы                   қолы
__________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ ______________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 481 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 89 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Дистрибьютерлік орталықтарға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 261 и Министра национальной экономики РК от 14.07.2023 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля_______________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ___________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля _____________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие недостоверных сведений в информационной базе селекционной и племенной работы
2
Наличие регистрации племенной продукции (материала) в информационной базе селекционной и племенной работы
3
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОПЦ-1, № ОПЦ-3, ежеквартальная)
4
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОПЦ-2, ежегодная)
5
Реализация племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства
6
Использования семени и эмбрионов, полученных от племенных животных, не зарегистрированных в республиканской палате
Должностное (ые) лицо (а) _____________________________ ________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля ______________________ ___________________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 481
и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 89
Проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для дистрибьютерных центров

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 261 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.07.2023 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акті _________________________________________
____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі____________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында дұрыс емес мәліметтердің болуы
2
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында асыл тұқымды өнімді (материалды) тіркеудің болуы
3
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № АТОЕ-3 нысан, тоқсандық)
4
Асыл тұқымдық куәлік бермей асыл тұқымды өнімді (материалды) өткізу
Лауазымды адам (дар) _________________________________ ________________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ ______________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 481 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 89 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға бюджеттік субсидияларды алған жеке және заңды тұлғаларға арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 3 - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 261 и Министра национальной экономики РК от 14.07.2023 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/ профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля ________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/ профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля _____________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие недостоверных сведений в информационной базе селекционной и племенной работы
2
Наличие регистрации племенной продукции (материала) в информационной базе селекционной и племенной работы
3
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по форме административных данных (индекс: форма № ОПЦ-3, ежеквартальная)
4
Реализация племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства
Должностное (ые) лицо (а) ________________________ ______________________
должность подпись
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _________________________ ________________
должность подпись
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 481
и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 89
Проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для физических и юридических лиц, получивших бюджетные субсидии на развитие племенного животноводства

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 14.07.2023 № 261 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 14.07.2023 № 139 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; өзгеріс енгізілді – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.06.2026 № 221 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 04.06.2026 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ____________________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акті ___________________________________________
____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі____________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Асыл тұқымды жануарлар тізілімінде дұрыс емес мәліметтердің болуы
2
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға асыл тұқымды жануарлар тізілімінің деректерін ұсыну
3
Берілген асыл тұқымдық куәліктерді есепке алу тізілімінің болуы
4
Жойылған асыл тұқымдық куәліктерді есепке алу тізілімінің болуы
5
Асыл тұқымды мал тізілімінің болуы, ол туралы деректердің асыл тұқымды кітапқа енгізілуі
6
Бекітілген нысан бойынша асыл тұқымды мал мәртебесін беруді есепке алу журналының болуы
7
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға әкімшілік деректер нысандары бойынша есептілікті ұсынбау (индекс: № РПЕ-1 нысаны, жыл сайынғы)
Лауазымды адам (дар) ______________________________ ___________________
лауазымы                   қолы
_____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________________ ______________
лауазымы                         қолы
_____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 481 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 89 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Бонитерлерге (сыныптаушыларға) арналған асыл тұқымды мал шаруашылығы және балара шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 5 - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2023 № 261 и Министра национальной экономики РК от 14.07.2023 № 139 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 03.06.2026 № 221 и Заместителя Премьер-Министра РК - Министра национальной экономики РК от 04.06.2026 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/ профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля ______________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/ профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля __________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля ____________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие недостоверных сведений в реестре племенных животных
2
Представление данных реестра племенных животных уполномоченному органу в области племенного животноводства
3
Наличие реестра учета выданных племенных свидетельств
7
Наличие реестра учета аннулированных племенных свидетельств
5
Наличие реестра племенных животных, данные о котором внесены в племенную книгу
6
Наличие журнала учета присвоения статуса племенного животного
7
Непредставление отчетности в уполномоченный орган в области племенного животноводства по формам административных данных (индекс: формы № ОРП-1 ежегодная)
Должностное (ые) лицо (а) ________________________________ _____________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля __________________________ _____________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 481
и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 89
Проверочный лист в области племенного животноводства и пчеловодства для бонитеров (классификаторов)