Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 5 қыркүйектегі № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 қазанда № 17508 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 23 желтоқсандағы № 133 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 23.12.2025 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Бюджеттік инвестициялар және мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде бұйрықтың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
_______________________
______________ 2018 жыл
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 14 бұйрығымен
бекітілді
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы уполномоченного органа по государственному планированию
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 сентября 2018 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2018 года № 17508. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 декабря 2025 года № 133.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 23.12.2025 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов уполномоченного органа по государственному планированию, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту бюджетных инвестиций и развития государственного частного партнерства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
___________________
____________2018 год
Утвержден приказом
Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 5 сентября 2018 года № 14
Перечень некоторых приказов уполномоченного органа по государственному планированию, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген, 2014 жылғы 19 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. МИЖ-дің инвестициялық ұсыныстары мынадай құжаттарды қамтиды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық ұсыныстың ақпараттық парағы;
2) инвестициялық ұсыныстың салалық сараптамасының қорытындысы;
3) МИЖ қаржыландырудың ықтимал түрлері мен тәсілдері бойынша есептеулер (бюджеттік инвестициялық жоба, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы, оның ішінде концессиялық жоба, бюджеттік кредит, жеке инвестициялар)
4) МИЖ құнының есептеулері мен негіздемелері (құрылыс нормативтеріне не ақпараттық жүйелерді құруға, дамытуға және сүйемелдеуге арналған шығындар нормативтеріне сәйкес);
5) егер инвестициялық жоба ТЭН әзірлеуді талап етпеген жағдайда, инвестициялық ұсынысқа қосымша жобалауға арналған техникалық тапсырма ұсынылады;
6) БИЖ ТЭН-і, Инвестициялар ҚЭН-і, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-і не ҚЭН-і түзетілген жағдайда:
БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН бойынша техникалық шешімдердің және (немесе) қосымша шығыстардың болжамды өзгерістері көрсетілген салыстырма кесте, сондай-ақ бекітілген БИЖ ТЭН не Инвестициялардың ҚЭН (жаңа объектiлердi құруға (салуға) не бар объектiлердi реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде бекітілген Инвестициялар ҚЭН-інің құрамында бекітілген ТЭН (осы Қағидаларға сәйкес әзірленген) немесе бекітілген жобалау-сметалық құжаттама (бұдан әрі - ЖСҚ);
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуы тұрғысынан, сондай-ақ құжаттар ұсынылған күннен бастап 6 (алты) айдан кешіктірмей егер тіркелген жоба бойынша қаржыландыру басталса бұзушылықтардың жоқ екені туралы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның актісі;
құрамдауыштар және оларды әзірлеу мерзімдері бөлінісінде БИЖ ТЭН-ін не Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредиттеудің ТЭН-ін не ҚЭН-ін түзету, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізу құнының есеп-негіздемесі;
егер МИЖ шет мемлекеттердің аумағында іске асырылатын жағдайда, оның аумағында осы жоба іске асырылатын мемлекеттің құрылыс саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бекітілген көрсетілген заңнаманың мәтінін қоса бере отырып, мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріне аудармасын қамтамасыз ете отырып, МИЖ-дің бастапқы және түзетуге ұсынылатын құнын растайтын тиісті құжаттар ұсынылады;
бұрын бекітілген бюджеттік инвестициялардың ТЭН-нің және (немесе) ЖСҚ-ның жобалық шешімдеріне енгізілетін болжамды өзгерістердің орындылығы туралы ведомстводан тыс кешенді сараптаманың хаты;
бекітілген БИЖ-дің ТЭН-інде не Инвестициялардың ҚЭН-інде көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізу не қол жеткізбеу туралы ақпаратты қамтитын, оның ішінде бөлінген бюджет қаражатын толық игерген кезде қол жеткізбеу себептері көрсетілген түсіндірме жазба;

1. В приказе Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9938, опубликован 19 декабря 2014 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Инвестиционные предложения ГИП включают следующие документы:
1) информационный лист инвестиционного предложения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) заключение отраслевой экспертизы инвестиционного предложения;
3) расчеты по возможным видам и способам финансирования ГИП (бюджетный инвестиционный проект, бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект, бюджетный кредит, частные инвестиции);
4) расчеты и обоснования стоимости ГИП (согласно строительным нормативам либо нормативам затрат на создание, развитие и сопровождение информационных систем);
5) в случае если инвестиционный проект не требует разработки ТЭО к инвестиционному предложению, дополнительно представляется техническое задание на проектирование;
6) в случае корректировки ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования:
сравнительная таблица с указанием предполагаемых изменений технических решений и (или) дополнительных расходов по ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, а также утвержденное ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций (при осуществлении Инвестиций направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе утвержденного ФЭО Инвестиций представляется утвержденное ТЭО (разработанное в соответствии с настоящими Правилами) или утвержденная проектно-сметная документация (далее – ПСД);
акт уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту согласно Закону Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" на предмет целевого использования бюджетных средств, а также об отсутствии нарушений, если по проекту начато финансирование, датированный не позднее 6 (шести) месяцев от даты представления документов;
расчет-обоснование стоимости корректировки, а также проведения необходимых экспертиз ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования в разрезе компонентов и сроков их разработки;
в случае, если ГИП реализуется на территории иностранных государств, представляются соответствующие документы, подтверждающие первоначальную и предлагаемую к корректировке стоимость ГИП, утвержденные в порядке, установленном законодательством в области строительства того государства, на территории которого данный проект реализуется с приложением текста указанного законодательства и с обеспечением его перевода на государственный и (или) русский языки;
письмо комплексной вневедомственной экспертизы о целесообразности предполагаемых вносимых изменений в проектные решения ранее утвержденного ТЭО и (или) ПСД бюджетных инвестиций;
пояснительная записка, содержащая информацию о достижении либо не достижении показателей, указанных в утвержденном ТЭО БИП либо ФЭО Инвестиции, в том числе при полном освоении выделенных бюджетных средств, с указанием причин не достижения;

7) квазимемлекеттік сектор субъектілері заңды тұлғалардың активтерін, атап айтқанда жарғылық капиталының үлестерін сатып алған жағдайда:
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын болса, тәуелсіз бағалау компаниялары;
егер активтердің құны ағымдағы бағамен 1300000 (бір миллион үш жүз мың) айлық есептік көрсеткіштен асатын болса, халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдары дайындаған осы активтердің құнын бағалаудың қорытындысын ұсыну қажет;
8) егер ББӘ МИЖ-ді заңды тұлғаның жарғылық капиталын ұлғайту арқылы іске асыруды ұсынған жағдайда, электрондық порталға, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынылатын бес жылдық кезеңге арналған іске асырылған, іске асырылып жатқан және іске асырылуы жоспарланған инвестициялық жобалар бойынша квазимемлекеттік сектор субъектісінің инвестициялық картасы қосымша ұсынылады;
9) акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестері) 50%-нан астамы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі заңды тұлғаның жарғылық капиталын қалыптастырған жағдайда, Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің нормаларына сәйкес монополияға қарсы органның шешімі қосымша ұсынылады;
10) заңды тұлға жоспарланатын кезең алдындағы кезеңдерде шығынды болған жағдайда заңды тұлғаның атқарушы органы бекіткен заңды тұлғаны қаржылық-экономикалық сауықтыру жоспары ұсынылады;
11) аяқталмаған құрылыс объектісін аяқтауға бағытталған бюджеттік инвестицияларды іске асырған жағдайда техникалық зерттеп-қараумен және техникалық қадағалау қорытындысымен расталған аяқталмаған құрылыстың жай-күйі туралы мәліметтер қосымша ұсынылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Бюджеттік инвестицияларды түзетуге арналған инвестициялық ұсыныс:
1) БИЖ ТЭН-і түзетілген;
2) Инвестициялар ҚЭН-і түзетілген;
3) бюджеттік кредиттеу ТЭН-ні не ҚЭН-ні түзетілген;
4) егер БИЖ ТЭН, Инвестициялар ҚЭН-ін, бюджеттік кредиттің
ТЭН-ін не ҚЭН-ін қарау қорытындысы бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органның қорытындысында МИЖ іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері ұсынылған жағдайда ғана әзірленеді.
Бюджеттік инвестицияларды түзетуге арналған инвестициялық ұсыныс бұрын енгізілген оң экономикалық қорытындысы бар біртекті (біртипті) МИЖ бойынша инвестициялық ұсыныстан техникалық-экономикалық параметрлерін өзгерту болжанатын жоба бойынша ұсынылады. Техникалық-экономикалық параметрлерін өзгерту болжанбайтын жобалар бойынша түзетілген инвестициялық ұсыныс енгізу талап етілмейді.";

7) в случае приобретения субъектами квазигосударственного сектора активов, в частности долей уставного капитала юридических лиц, необходимо представить заключение оценки стоимости данных активов, подготовленные:
независимыми оценочными компаниями, если стоимость активов не превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
международными профессиональными организациями оценщиков, если стоимость активов превышает 1 300 000 (один миллион триста тысяч) месячных расчетных показателей в текущих ценах;
8) в случае если АБП предлагается реализовать ГИП путем увеличения уставного капитала юридического лица, дополнительно представляется инвестиционная карта субъекта квазигосударственного сектора по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам на пятилетний период, которая представляется в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам;
9) в случае формирования уставного капитала юридического лица, более 50% акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежит государству, дополнительно представляется решение антимонопольного органа согласно нормам Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
10) в случае убыточности юридического лица в периодах, предшествующих планируемому периоду, представляется план по
финансово-экономическому оздоровлению юридического лица, утвержденный исполнительным органом юридического лица;
11) в случае реализации бюджетных инвестиций, направленных на завершение объекта незавершенного строительства, дополнительно представляются сведения о состоянии незавершенного строительства, подтвержденные техническим обследованием и заключением технического надзора.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Инвестиционное предложение на корректировку бюджетных инвестиций разрабатывается только в следующих случаях:
1) корректировки ТЭО БИП;
2) корректировки ФЭО Инвестиций;
3) корректировки ТЭО либо ФЭО бюджетного кредитования;
4) если по итогам рассмотрения ТЭО БИП, ФЭО Инвестиций, ТЭО либо ФЭО бюджетного кредита экономическим заключением центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию рекомендованы другие виды и способы реализации ГИП.
Инвестиционное предложение на корректировку бюджетных инвестиций вносится только по проекту, по которому предполагается изменение технико-экономических параметров из ранее внесенного инвестиционного предложения по однородным (однотипным) ГИП имеющего положительное экономическое заключение. По проектам, не предполагающим изменение технико-экономических параметров, внесение скорректированного инвестиционного предложения не требуется.";

93-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93-1. ТЭН бекітілгеннен кейін үш жыл ішінде ЖСҚ әзірлеу немесе жобаны іске асыру басталмаған (әзірленбеген), оның ішінде түзетілген БИЖ ТЭН-ге арналған экономикалық қорытынды ескірген болып есептеледі.";
115-тармақта:
төртінші бөліктің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ББӘ - мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не ББӘ - мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған және мөрмен расталған, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық порталға, сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштерде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылатын, сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша салыстырма кесте мен құжаттама тізбесі;";
оныншы бөліктің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ББӘ - мемлекеттік органның бірінші басшысы не оны алмастыратын адам не ББӘ - мемлекеттік органның бірінші басшысы әрбір БИЖ бойынша жеке уәкілеттік берген тұлға қол қойған және мөрмен расталған, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық порталға, сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштерде бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға ұсынылатын, сметалық құнын ұлғайту болжанатын жобалар бойынша салыстырмалы кесте мен құжаттама тізбесі;";
129-тармақтың алтыншы және жетінші бөліктері алып тасталсын;
138-тармақтың сегізінші бөлігі алып тасталсын;
150-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"150. Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 154-бабының 7-тармағына сәйкес түзету бойынша рәсімдер жүргізу кезінде бюджет заңнамасында белгіленген рәсімдер сақталмай бөлінген Инвестицияларды түзету қажет болған жағдайда бекітілген Инвестициялар ҚЭН-ін ұсыну, сондай-ақ экономикалық сараптама жүргізу және экономикалық қорытынды ұсыну талап етілмейді.";
151-тармақтың оныншы бөлігінің он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялар ҚЭН-ін түзетудің орындылығы туралы тиісті бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесі;";
161-тармақ алып тасталсын;
162-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"162. Осы Қағидалардың 122-тармағында көрсетiлген құрылымға сәйкес келмеуі және (немесе) осы Қағидалардың 123-137-тармақтарында көрсетiлген бөлiмдердiң, тараулардың және параграфтардың болмауы және (немесе) осы Қағидалардың 138, 140-142-тармақтарында көрсетiлген құжаттардың болмауы анықталған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиісті заңды тұлға 15 (он бес) жұмыс күнi iшiнде (жарғылық капиталын ең аз мөлшерде қалыптастыруға Инвестициялар берілген жағдайда 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде) Инвестициялардың экономикалық сараптамасының нәтижелері бойынша қажетті/пысықталған ақпараттарды ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптама жүргізу бойынша сұрату (бұдан әрі - Сұрату) дайындайды.
Сұрату жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.

пункт 93-1 изложить в следующей редакции:
"93-1. Экономическое заключение на ТЭО БИП, в том числе на скорректированное, по которому в течение трех лет после утверждения ТЭО не начата разработка (не разработана) ПСД или реализация проекта, считается устаревшим.";
в пункте 115:
подпункт 7) части четвертой изложить в следующей редакции:
"7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение сметной стоимости, которые представляют в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и заверяется печатью;";
подпункт 7) части десятой изложить в следующей редакции:
"7) сравнительную таблицу и перечень документации по проектам, предполагающим увеличение сметной стоимости, которые представляют в электронный портал, а также на бумажном и электронном носителях в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам за подписью первого руководителя государственного органа – АБП либо лица его замещающего, либо лица, уполномоченного отдельно по каждому БИП первым руководителем государственного органа – АБП и заверяется печатью;";
части шестую и седьмую пункта 129 исключить;
часть восьмую пункта 138 исключить;
пункт 150 изложить в следующей редакции:
"150. В случае необходимости корректировки Инвестиций, выделенных без соблюдения процедур, установленных бюджетным законодательством, согласно пункту 7 статьи 154 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, при проведении процедур по корректировке предоставление утвержденного ФЭО Инвестиций, а также проведение экономической экспертизы и представление экономического заключения не требуется.";
абзац пятнадцатый части десятой пункта 151 изложить в следующей редакции:
"копия решения соответствующей бюджетной комиссии о целесообразности корректировки ФЭО Инвестиций;";
пункт 161 исключить;
пункт 162 изложить в следующей редакции:
"162. В случае выявления несоответствия структуре, указанной в пункте 122 настоящих Правил, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, указанных в пунктах 123-137 настоящих Правил, и (или) отсутствия документов, указанных в пунктах 138, 140-142 настоящих Правил, соответствующим юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан либо местным уполномоченным органам на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней (в течение 5 (пяти) рабочих дней в случае Инвестиций на формирование уставного капитала в минимальном размере) по результатам экономической экспертизы Инвестиций подготавливается запрос по представлению необходимой/доработанной информации и/или проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами (далее – Запрос).
Со дня направления Запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.

ББӘ хаттың және Сұратудың сканерленген көшiрмелерiн алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнi iшiнде қажеттi ақпаратты ұсынады немесе ақпарат ұсыну үшiн қосымша, бiрақ 25 (жиырма бес) жұмыс күнiнен аспайтын мерзiм қажеттiгi туралы хабарлайды. Мерзiмдерiн ұзарту туралы хабарламаны ББӘ жазбаша түрде мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға және:
Инвестициялар республикалық бюджет қаражаты есебiнен болған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған заңды тұлғаға;
Инвестициялар жергiлiктi бюджеттердің қаражаты есебiнен болған жағдайда, Инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға жергiлiктi атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаға жiбередi.
Хабарламаға құзыретiне Инвестициялар ҚЭН-ін дайындау кiретiн ББӘ-нің құрылымдық бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды. Хабарламаға күнi қойылады және оның шығыс нөмiрi болады.
ББӘ қосымша ақпарат ұсыну үшiн қосымша мерзiм қажеттiгi туралы хабарлама жiберген жағдайда, экономикалық сараптаманы жүргiзу мерзiмi тоқтатыла тұрады.
Қосымша материалдар ұсынылған кезде олардың толық тiзбесi көрсетiледi, оның iшiнде осы Қағидалардың 122-тармағында көрсетiлген құрылымға сәйкес Инвестициялар ҚЭН-і ұсынылған жағдайда, бұрын ұсынылған Инвестициялар ҚЭН-iнің кері қайтару туралы көрсетiледi.
Белгiленген мерзiмдерде қосымша материалдардың ұсынылмауы Инвестициялар ҚЭН-iн Қорытындыны жасамай, керi қайтару үшiн негiз болып табылады. Инвестициялар ҚЭН-і мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға сканерленген көшiрмелердi ұсынудың белгiленген мерзiмi өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнiнен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде хатпен қайтарылады.
Осы Қағидалардың 122-138-тармақтарында көзделген құрылымға сәйкес келмеу және (немесе) бөлiмдердің, тараулар мен параграфтардың және (немесе) құжаттардың болмауы қайта анықталған жағдайда, Инвестициялар ҚЭН-і қосымша материалдардың сканерленген көшiрмелерi алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергiлiктi уәкiлеттi органға, Сұратуды қоса бере отырып, Қорытынды жасалмай хатпен қайтарылады.
ҚЭН-нің, бөлiмдердің, тараулардың және параграфтардың жаңа редакциясын, сондай-ақ ҚЭН-нiң мынадай параметрлерiн: инвестициялар паспортындағы деректерді, инвестициялар нәтижелерiн, қатысушылар арасындағы бюджеттік ақша ағындарын, шығыстар мен кiрiстер сомаларын, нарық сыйымдылығын, сұраныс көлемiн, өндiрiс жоспары мен iске асыру жоспарының көрсеткiштерiн өзгертетiн ақпарат енгiзілген жағдайда, инвестициялардың экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы орган айқындаған заңды тұлғаны, мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық немесе жергілікті уәкiлеттi органды кейіннен хабардар ете отырып, сараптама жүргізу мерзiмi ББӘ-нің қағаз форматтағы хатын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнiне дейiнгi мерзiмге ұзартылуы мүмкін.";

АБП представляют необходимую информацию в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения сканированных копий письма и Запроса или уведомляют о необходимости дополнительных сроков, но не более 25 (двадцати пяти) рабочих дней, для предоставления информации. Уведомление о продлении сроков направляется АБП в письменном виде уполномоченному органу по государственному планированию и:
юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в случае Инвестиций за счет средств республиканского бюджета;
юридическому лицу, определенному местным исполнительным органом на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, в случае Инвестиций за счет средств местных бюджетов.
Уведомление подписывается руководителем структурного подразделения АБП, в компетенцию которого входит подготовка ФЭО Инвестиций. Уведомление датируется и имеет исходящий номер.
В случае направления АБП уведомления о необходимости дополнительных сроков для предоставления дополнительной информации, сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
При предоставлении дополнительных материалов указывается их полный перечень, в том числе, в случае представления ФЭО Инвестиций, соответствующего структуре, указанной в пункте 122 настоящих Правил, указывается об отзыве ранее представленного ФЭО Инвестиций.
Не представление дополнительных материалов в установленные сроки является основанием для возврата ФЭО Инвестиций без составления Заключения. ФЭО Инвестиций возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения установленных сроков представления сканированных копий.
В случае повторного выявления несоответствия структуре, и (или) отсутствия разделов, глав и параграфов, и (или) отсутствия документов, предусмотренных в пунктах 122-138 настоящих Правил, ФЭО Инвестиций в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения сканированных копий дополнительных материалов возвращается в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию письмом без составления Заключения с приложением Запроса.
В случае внесения новой редакции ФЭО, разделов, глав и параграфов, а также информации, изменяющей следующие параметры ФЭО – данные в паспорте инвестиций, результаты инвестиций, потоки бюджетных денег между участниками, суммы расходов и доходов, емкость рынка, объем спроса, показатели плана производства и плана реализации, срок проведения экспертизы может быть продлен на срок до 10 (десяти) рабочих дней со дня получения письма АБП в бумажном формате с последующим уведомлением юридическим лицом, определенным Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы Инвестиций, центрального или местного уполномоченного органа по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.";

163 және 164-тармақтар алып тасталсын;
168 және 169-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"168. "Тұжырымдар" деген бөлiм мынадай құрылымға сәйкес келедi:
1) "Негiзділік" деген тарау, Инвестициялар көлемдерiн, оның ішінде жылдар бойынша растау немесе растамау туралы, сондай-ақ баламалы көздерден қаржыландыру мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтiрiледі;
2) "Нәтижелілік" деген тарау, онда Инвестициялардың экономикалық, қаржылық тиімділігі, тiкелей және түпкiлiктi нәтижелерге қол жеткізу мүмкiндiгi немесе мүмкін еместігі туралы ақпарат келтіріледі.";
"169. "Қорытындылар" деген бөлiмде Инвестициялардың, оның ішінде іс-шаралардың және инвестициялық кезеңнің жылдары бөлінісінде расталған көлемін көрсете отырып, іс-шаралардың өлшемшарттарына сәйкестiгіне қатысты пiкiр айтылады, бұл ретте:
1) оң қорытынды, егер іс-шаралар өлшемшарттарға сәйкес келсе;
2) іс-шаралар бір немесе екі өлшемшартқа сәйкес келмегенде теріс қорытынды не МИЖ іске асырудың басқа түрлері мен тәсілдері айқындалса;
3) іс-шаралар өлшемшарттарға сәйкес келсе ескертпелері бар оң қорытынды, алайда экономикалық сараптама жүргізу барысында төменде келтірілген тiзбемен шектелмей, мынадай фактілер анықталғанда:
бұрын жасалған Инвестицияларға байланысты тікелей және (немесе) түпкілікті нәтижелерге қол жеткізілмеген;
Инвестициялар Алушы қызметiнiң үздiксiздігі мүмкiндiгiне күмән туындаған кезде.
Төменде қатысушылар қызметiнiң үздiксiздiгiне жеке алғанда немесе жиынтығында күмән тудыруы мүмкiн оқиғалар мен жағдайлар мысалы келтiрiледi.
Қаржылық оқиғалар немесе жағдайлар:
ағымдағы мiндеттемелердiң ағымдағы активтерден артық болуы;
өтеу мерзiмi жақындаған мiндеттемелердiң болуы, оларды өтеудiң немесе қарыз мерзiмiн ұзарту перспективасы нақты болмаған жағдайда;
ағымдағы қарыздардың есебiнен ұзақ мерзiмдi активтердi қаржыландыру;
борышкерлердiң өтеу мерзiмi өткен талаптарының елеулi сомасының болуы;
қаржылық есептiлiкте берілген деректермен расталған операциялық қызмет бойынша терiс сальдо;
қаржылық есептiлiкте берілген деректермен расталған жалпы пайданың терiс мәні және (немесе) шығындардың болуы;
ақша түсімдерін алудың негізі ретінде қолданылатын активтер құнының едәуір төмендеуі;
орындалу мерзімі өткен міндеттердің елеулі сомасының болуы;
өнімдерді жеткізу бойынша шарттардың талаптарын сақтау қабілетсіздігі;
Инвестициялар Алушының қаржылық жағдайының талдауы Инвестициялар Алушыда қосылған құн салығы (бұдан әрі - ҚҚС) бойынша шығыстарды дербес төлеу мүмкіндігі бар екендігін көрсеткен жағдайда, сатып алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер бойынша ҚҚС сомасының Инвестициялар көлемінен алып тасталуы;
капиталдандырылатын болып табылмайтын шығыстардың Инвестициялар көлемінен алып тасталуы.
Операциялық оқиғалар немесе шарттар:
лайықты ауысымы жоқ негізгі басқарушылық персоналдың кетуi;
негiзгi нарықты, франшизаны, лицензияларды, негiзгi өнім берушілерді немесе тұтынушыларды жоғалту;
өнім бағаларының төмендеуі немесе өнім берушілердің өніміне бағаның арттуы.
Басқа да оқиғалар немесе шарттар:
пруденциялық нормативтердің орындалмауы;
жасалған шарттарға, оның iшiнде қарыздарға сәйкес белгiленген ковенанттардың орындалмауы;
қатысушылардың қаржы-шаруашылық қызметіне теріс ықпал етуі мүмкін Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары.
Ескертпелері бар оң қорытындыда ескертпелері бар пiкiр білдіруге ықпал еткен факторлар сипатталады.
Экономикалық қорытындының ескертпелері тиісті жобаны басқару жоспары шеңберінде Инвестицияларды іске асыру кезінде ескеріледі.";
3-тараудың 12-параграфы алып тасталсын;

пункты 163 и 164 исключить;
пункты 168 и 169 изложить в следующей редакции:
"168. Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Обоснованность", в которой приводится информация о подтверждении, в том числе по годам, или не подтверждении объемов Инвестиций, а также о возможности или невозможности финансирования из альтернативных источников;
2) глава "Результативность", в которой приводится информация об экономической, финансовой эффективности Инвестиций, возможности или невозможности достижения прямого и конечного результатов.
169. В разделе "Выводы" выражается мнение относительно соответствия мероприятий критериям с указанием подтвержденного объема Инвестиций, в том числе в разрезе по мероприятиям и годам инвестиционного периода, при этом:
1) положительное заключение, если мероприятия соответствуют критериям;
2) отрицательное заключение, когда мероприятия не соответствуют одному или двум критериям, либо определены другие виды и способы реализации ГИП;
3) положительное заключение с оговорками, когда мероприятия соответствуют критериям, однако в ходе проведения экономической экспертизы были установлены следующие факты, не ограничиваясь нижеприведенным перечнем:
прямой и (или) конечный результаты, в связи с ранее произведенными Инвестициями, не были достигнуты;
возможность непрерывности деятельности Получателя Инвестиций может быть поставлена под сомнение.
Ниже приводятся примеры событий и условий, которые по отдельности или в совокупности могут поставить под сомнение непрерывность деятельности участников.
Финансовые события или условия:
превышение текущих обязательств над текущими активами;
наличие обязательств, срок погашения, которых приближается, при реальном отсутствии перспективы их погашений или продления срока займа;
финансирование долгосрочных активов за счет текущих займов;
наличие значительной суммы требований, с истекшим сроком погашения должниками;
отрицательное сальдо по операционной деятельности, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
отрицательное значение валовой прибыли и (или) наличие убытков, подтвержденные данными, представленной финансовой отчетностью;
значительное снижение стоимости активов, используемых в качестве основы получения поступлений денег;
наличие значительной суммы обязательств, с истекшим сроком исполнения;
неспособность соблюдать условия договоров по поставке продукции;
исключение из объема Инвестиций суммы налога на добавленную стоимость (далее – НДС) по приобретаемым товарам и услугам, в случае, если анализ финансового состояния Получателя Инвестиций показал наличие возможности у Получателя Инвестиций самостоятельно произвести расходы по оплате НДС;
исключение из объема Инвестиций расходов, не являющихся капитализируемыми.
Операционные события или условия:
уход ключевого управленческого персонала без должной замены;
утрата основного рынка, франшизы, лицензий, основных поставщиков или потребителей;
снижение цен на продукцию или повышение цен на продукцию поставщиков.
Прочие события или условия:
невыполнение пруденциальных нормативов;
невыполнение ковенантов, установленных в соответствии с заключенными договорами, в том числе займов;
требования законодательства Республики Казахстан, которые могут оказать негативное влияние на финансово-хозяйственную деятельность участников.
В положительном заключении с оговорками описываются факторы, оказавшие влияние на выражение мнения с оговорками.
Оговорки экономического заключения учитываются при реализации Инвестиций в рамках соответствующего плана управления проектом.";
параграф 12 главы 3 исключить;

182-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182-5. Республикалық бюджеттен, облыстық және аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерден берілетін бюджеттік кредиттер бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруға, мемлекеттің әлеуметтік саясатының міндеттерін шешуге және қаржы жылы ішінде қолма-қол ақшаның болжамды тапшылығы жағдайында тиісінше облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне, аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерге және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілуі мүмкін.";
182-16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182-16. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына бюджеттік кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесі 182-14-тармақтың талаптарын ескере отырып, бірақ жоғары бюджет берген мөлшерлемеден төмен емес мөлшерде кредитордың шешімімен белгіленеді.";
182-18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"182-18. Бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін жергілікті бюджеттік бағдарлама әкімшісі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға негіздейтін құжаттаманы ұсынады, онда мыналар қамтылуы тиіс:
1) бюджеттік кредиттеу есебінен қаржыландыруға ұсынылатын шығыстар мен іс-шаралар түрлері бойынша есептеулер;
2) жобаны іске асыру мақсатында бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін негіздейтін ақпарат:
жобаны іске асыруға арналған шығындар көлемін растау;
тиісті салада іске асырылатын, оның ішінде екінші деңгейдегі банктердің кредиттерін тарту есебінен жобаларды қаржыландыру көздерін талдау;
кредиттеу шарттарын негіздеу (оның ішінде мерзімі, сыйақы мөлшерлемесі, кредит сомасы және оны өтеу кестесі);
түпкілікті қарыз алушыларды кредиттеу шарттарын негіздеу (мұндай болған жағдайда);
3) саланы дамыту басымдықтарына сәйкес келуі, сондай-ақ бюджеттік кредиттеу арқылы іс-шараларды іске асырудың оңтайлы нұсқасын таңдау тұрғысынан тиісті салалық сараптаманың түсіндірме жазбасы және қорытындысы. Объектіні пайдалануға беру шығындары болған жағдайда тиісті салалық сараптаманың қорытындысында ақпаратты көрсету қажет;
4) техникалық-экономикалық негіздеме;
5) құрылыс қызметін көздейтін іс-шаралар болған жағдайда, техникалық-экономикалық негіздемеге ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы, оның ішінде техникалық шарттар бойынша құжаттардың көшірмелері (қажет болған кезде жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылар шығындарының, алып қойылатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісі шығындарының есептеулері қоса беріледі) және қазіргі объектілерді реконструкциялауды болжайтын жобалар бойынша жылжымайтын мүліктің тиісті құқық белгілейтін құжаттарының көшірмелері ұсынылады.";

пункт 182-5 изложить в следующей редакции:
"182-5. Бюджетные кредиты из республиканского бюджета, областных и районных (городов областного значения) бюджетов могут предоставляться соответственно областным бюджетам, бюджетам городов республиканского значения, столицы, районным (городов областного значения) бюджетам и бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на реализацию бюджетных инвестиционных проектов, на решение задач социальной политики государства и в случае прогнозного дефицита наличности в течение финансового года.";
пункт 182-16 изложить в следующей редакции:
"182-16. Ставка вознаграждения по бюджетным кредитам местным исполнительным органам областей, городов республиканского значения, столицы устанавливается решением кредитора с учетом требований пункта 182-14, но не ниже ставки, под которую предоставил вышестоящий бюджет.";
пункт 182-18 изложить в следующей редакции:
"182-18. Для определения целесообразности бюджетного кредитования бюджетных инвестиционных проектов администратор местной бюджетной программы предоставляет в местный уполномоченный орган по государственному планированию обосновывающую документацию, которая должна включать:
1) расчеты по видам расходов и мероприятиям, предлагаемым к финансированию за счет бюджетного кредитования;
2) обосновывающую информацию для определения целесообразности бюджетного кредитования в целях реализации проекта:
подтверждение объема затрат на реализацию проекта;
анализ источников финансирования проектов, реализуемых в соответствующей отрасли, в том числе за счет привлечения кредитов банков второго уровня;
обоснование условий кредитования (в том числе срок, ставка вознаграждения, сумма кредита и график его погашения);
обоснование условий кредитования конечных заемщиков (в случае наличия таковых);
3) пояснительную записку и заключение соответствующей отраслевой экспертизы на предмет соответствия приоритетам развития отрасли, а также выбора оптимального варианта реализации мероприятий путем бюджетного кредитования. В случае наличия затрат на ввод объекта в эксплуатацию необходимо отразить информацию в заключении соответствующей отраслевой экспертизы;
4) технико-экономическое обоснование;
5) в случае наличия мероприятия, предусматривающего строительную деятельность, представляется заключение комплексной вневедомственной экспертизы на технико-экономическое обоснование, в том числе копии документов по техническим условиям (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), и копии соответствующих правоустанавливающих документов на недвижимое имущество по проектам, предполагающим реконструкцию существующих объектов.";

182-40-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бюджеттік кредит есебінен іске асырылатын жобаның тиімділігін талдау.
Осы тарауда мынадай көрсеткіштерді есептеу нәтижелерінің сипаттамасын ұсыну қажет:
өтемділіктің қарапайым мерзімі (payback period, PP);
өтемділіктің дисконтталған кезеңі (discounted payback period, DРP);
таза дисконтталған кіріс (net present value, NPV);
ішкі кірістілік нормасы (internal rate of return, IRR);
кірістілік индексі (profitability index, PI).
Көрсеткіштерді есептеу осы Қағидаларға 47-қосымшаға сәйкес жүргізіледі;
Қаржылық агенттіктерді бюджеттік кредиттеу кезінде, егер қаржылық модельде дисконттау мөлшерлемесі түпкілікті қарыз алушының сыйақы мөлшерлемесінен жоғары деңгейде қолданылған жағдайда, таза дисконтталған кірістің нөлден аз мәніне (NPV <0) жол беріледі.
Бұл ретте, мұндай дисконттау мөлшерлемесін қолдану негізделген болуы тиіс;";
182-44, 182-45, 182-46 және 182-47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"182-44. Бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау үшін ББӘ мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға осы Қағидалардың 182-36-тармағына сәйкес әзірленген бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша құжаттар топтамасын қарау мерзімі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап 45 (қырық бес) жұмыс күнiн құрайды."
182-45. ББӘ-ден құжаттар топтамасы түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті орган оны экономикалық сараптама жүргiзу үшiн, тиісінше:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi бюджеттік кредиттің ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын, оның ішінде түзетілгенін жүзеге асыруға айқындаған заңды тұлғаға;
2) Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдары бюджеттік кредиттің, оның ішінде түзетілге ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға айқындаған заңды тұлғаларға жібереді.
182-46. Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындайтын заңды тұлғаның бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенінің экономикалық сараптамасы бюджеттік кредиттің ҚЭН-і бойынша, оның ішінде түзетілгені бойынша құжаттар топтамасы ұсынылған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің экономикалық сараптамасы ұсынылған бюджеттік кредит ҚЭН-нің және жобаның ерекшелігіне байланысты талап етілетін сараптамалардың тиісті оң қорытындыларының негізінде жүргізіледі.
Жүргiзiлген сараптамаларда және/немесе тәуелсiз сараптамада, сондай-ақ берілген құжаттамада қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша ақпарат ұсыну және (немесе) қосымша сараптама жүргізу қажет болған жағдайда, бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын, жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған тиiстi заңды тұлғалар тиісті ақпаратты сұратады және (немесе) қосымша сараптамалар жүргiзуді сұрайды.
Қосымша ақпаратқа қатысушылардың мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық және жергiлiктi уәкiлеттi органға бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенін ҚЭН-ін енгiзуі алдындағы айдың соңғы күнiне жасалған қаржылық есептiлiгi, сондай-ақ қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбалар жатады.
Қосымша сараптамаларға:

подпункт 3) части второй пункта 182-40 изложить в следующей редакции:
"3) анализ эффективности проекта, реализуемого за счет бюджетного кредита.
В данной главе необходимо представить описание результатов расчета следующих показателей:
простой срок окупаемости (payback period, PP);
дисконтированный период окупаемости (discounted payback period, DPP);
чистый дисконтированный доход (net present value, NPV);
внутренняя норма доходности (internal rate of return, IRR);
индекс доходности (profitability index, PI).
Расчет показателей производится в соответствии с приложением 47 к настоящим Правилам.
При бюджетном кредитовании финансовых агентств, в случае если в финансовой модели примененяется ставка дисконтирования на уровне выше ставки вознаграждения для конечного заемщика допускается значение чистого дисконтированного дохода меньше ноля (NPV<0).
При этом применение такой ставки дисконтирования должно быть обосновано;";
пункты 182-44, 182-45, 182-46 и 182-47 изложить в следующей редакции:
"182-44. Для определения целесообразности бюджетного кредитования АБП предоставляет в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию пакет документов по ФЭО бюджетного кредита, разработанный в соответствии с пунктом 182-36 настоящих Правил.
Срок рассмотрения пакета документов по ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного составляет 45 (сорок пять) рабочих дней со дня его поступления в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию.
182-45. Центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления пакета документов от АБП направляет его на экономическую экспертизу соответственно:
1) юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного;
2) юридическим лицам, определяемым местными исполнительными органами Республики Казахстан на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного.
182-46. Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами, проводится в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня представления пакета документов по финансово-экономическому обоснованию бюджетного кредита, в том числе скорректированного.
Экономическая экспертиза ФЭО бюджетного кредита проводится на основании представленного ФЭО бюджетного кредита и соответствующих положительных заключений экспертиз, требуемых в зависимости от специфики проекта.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации и (или) проведения дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами и/или независимой экспертизой, а также в предоставленной документации, соответствующие юридические лица, определенные Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, запрашивают соответствующую информацию и (или) проведение дополнительных экспертиз.
К дополнительной информации относится финансовая отчетность участников, составленная на последний день месяца, предшествующего внесению ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного в центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию, а также пояснительные записки к финансовой отчетности.
К дополнительным экспертизам относятся:

1) кешенді ведомстводан тыс сараптама;
2) уәкiлеттi мемлекеттік органның салалық сараптамасы жатады.
Қажетті ақпаратты ұсыну және/немесе жүргізілген сараптамаларда қамтылмаған немесе толық қамтылмаған мәселелер бойынша қосымша сараптамалар жүргізу бойынша сұрау салулар тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшілеріне, сұрау салудың көшірмесі - осы Қағидалардың 182-36-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға жіберіледі.
ББӘ ресми хат түрінде сұрау салу түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қажетті ақпаратты бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлғаға ұсынады немесе ақпаратты ұсыну үшін қосымша, бірақ 25 (жиырма бес) жұмыс күннен аспайтын мерзім қажеттігі туралы хабарлайды.
Экономикалық сараптама жүргізу мерзімі ұзартылған жағдайда, бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілгенін ҚЭН-нің экономикалық сараптамасын жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі не жергілікті атқарушы органдар айқындаған заңды тұлға ББӘ хатын қоса бере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық немесе жергілікті уәкілетті органға экономикалық сараптама жүргізудің ұзартылғаны туралы хабарлайды.
Сұрау салу жіберілген күннен бастап және қажетті ақпарат ұсынылғанға дейін экономикалық сараптама жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрады.
Бюджеттік кредит ҚЭН-нің, оның ішінде түзетілген ҚЭН-нің экономикалық сараптамасының нәтижесі оң қорытынды немесе теріс қорытынды немесе пысықтауға жіберілген қорытынды болып табылады.";
"182-47. Бюджеттік кредит ҚЭН-нің экономикалық сараптамасының қорытындысы(бұдан әрі-Қорытынды):
1) тақырыпты;
2) "Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімді;
3) "Тұжырымдар" деген бөлімді;
4) қойылған қолдарды;
5) күнін;
6) мекенжайды;
7) Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымшаны;
8) Қорытындыға "Жүзеге асатындығы" деген 2-қосымшаны;
9) Қорытындыға "Тиімділік" деген 3-қосымшаны;
10) Қорытындыға "Өтемділік" деген 4-қосымшаны;
11) Қорытындыға "Кредит төлеу қабілеттілігі" деген 5-қосымшаны қамтиды.
Қорытындыда жобаның атауы, сондай-ақ Қорытындыны дайындаған ұйымның атауы көрсетілген тақырыбы болады.
"Жобаның қысқаша сипаттамасы" деген бөлімде бюджеттік кредиттің ҚЭН-не сәйкес мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) жобаның атауы;
2) ББӘ-нің атауы;
3) қаржылық схемаға қатысушылардың атаулары;

1) комплексная вневедомственная экспертиза;
2) отраслевая экспертиза уполномоченного государственного органа.
Запросы по представлению необходимой информации и (или) проведению дополнительных экспертиз по вопросам, не охваченным или не полностью охваченным проведенными экспертизами направляются соответствующему администратору бюджетной программы, копия запроса – центральному или местному уполномоченному органу по государственному планированию в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления полного пакета документов, указанных в 182-36 настоящих Правил.
АБП представляют необходимую информацию юридическому лицу, определенному Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента поступления запроса в виде официального письма, или уведомляют о необходимости дополнительных сроков для представления информации, но не более 25 (двадцати пяти) рабочих дней.
В случае продления срока проведения экономической экспертизы юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан либо местными исполнительными органами на осуществление экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного, уведомляет центральный или местный уполномоченный орган по государственному планированию о продлении проведения экономической экспертизы с приложением письма АБП.
Со дня направления запроса и до представления необходимой информации сроки проведения экономической экспертизы приостанавливаются.
Результатом экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита, в том числе скорректированного является положительное заключение или отрицательное заключение или заключение на доработку.
182-47. Заключение экономической экспертизы ФЭО бюджетного кредита (далее – Заключение) включает:
1) заголовок;
2) раздел "Краткая характеристика проекта";
3) раздел "Выводы";
4) подписи;
5) дата;
6) адрес;
7) Приложение 1 к Заключению "Документы";
8) Приложение 2 к Заключению "Осуществимость";
9) Приложение 3 к Заключению "Эффективность";
10) Приложение 4 к Заключению "Окупаемость";
11) Приложение 5 к Заключению "Кредитоспособность".
Заключение имеет заголовок, указывающий на наименование проекта, а также наименование организации, подготовившей Заключение.
В разделе "Краткая характеристика проекта" указывается следующая информация согласно ФЭО бюджетного кредита:
1) наименование проекта;
2) наименование АБП;
3) наименования участников финансовой схемы;

4) бюджеттік кредит берудің мақсаты;
5) қаржыландыру жылдары бойынша бөліп көрсетілген жобаның жалпы құны;
6) жобаны қаржыландыру көздері мен нысаны;
7) бюджеттік кредит беру шарттары.
"Тұжырымдар" деген бөлім мынадай құрылымға сәйкес келеді:
1) бюджеттік кредиттеу арқылы жобаның іс-шараларын іске асырудың экономикалық және әлеуметтік тиімділігі туралы ақпарат, жобаның тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мүмкіндіктері келтірілген "Тиімділік" деген тарау;
2) қаржылық схемаға қатысушылардың қаржылық есептілігін талдау және бюджеттік кредит ТЭН-і іс-шараларының қаржылық тиімділігі туралы ақпарат келтірілген "Өтемділік" деген тарау.
Қорытындыға "Құжаттар" деген 1-қосымша:
1) экономикалық сараптама жүргізу кезінде назарға алынған құжаттар мен материалдар тізбесін:
экономикалық сараптама жүргізу үшін қарауға ұсынылған құжаттарды;
нормативтік құқықтық актілерді;
2) ұсынылған құжаттардың құрамы мен мазмұнына ескертулерді қамтиды.
Қорытындыға "Жүзеге асатындығы" деген 2-қосымша:
1) қолданыстағы заңнама шеңберінде жобаны іске асыру мүмкіндігін талдауды;
2) жобаның институционалдық схемасын бағалауды қамтиды.
"Қорытындыға "Тиімділік" деген 3-қосымша:
1) жобаны іске асыру шеңберінде өндіруге (көрсетуге) жоспарланған тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) сұранысты талдауды;
2) жобаны іске асырудың әлеуметтік және экономикалық тиімділігін талдауды, оның ішінде жоба бойынша пайдалар мен шығындарды талдауды;
3) жобаны іске асырудың бюджеттік тиімділігін талдауды;
4) жобаның тікелей және түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мүмкіндігін, сондай-ақ болған кезде тиімділік пен сапа көрсеткіштерін талдауды қамтиды.
Қорытындыға "Өтемділік" деген 4-қосымша:
1) бюджеттік кредит мөлшерінің негізділігін талдауды;
2) бюджеттік кредит беру шарттарын талдауды;
3) қаржылық модельдің бастапқы деректерінің функционалдық мүмкіндіктерін, дұрыстығын және негізділігін талдауды;
4) қаржылық модельдің қаржылық көрсеткіштерінің тұрақтылығын бағалауды;
5) қаржылық схемаға қатысушылардың қаржылық есептілігін талдауды;
6) жоба тәуекелдерін және оларды төмендету бойынша шараларды сандық талдауды;
7) жобаның қаржылық схемасына қатысушылар арасында шекті тәуекелдерді бөлуді талдауды;
8) жобаны іске асырудың коммерциялық тиімділігін талдауды қамтиды.
Қорытындыға "Кредит төлеу қабілеттілігі" деген 5-қосымша Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 9934 болып тіркелген) Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде айқындалған өлшемшарттарға сәйкес қарыз алушының кредит төлеу қабілеттілігін бағалауды қамтиды.";
192-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4) цель предоставления бюджетного кредита;
5) общая стоимость проекта с разбивкой финансирования по годам;
6) источники и форма финансирования проекта;
7) условия предоставления бюджетного кредита.
Раздел "Выводы" соответствует следующей структуре:
1) глава "Эффективность", в которой приводится информация об экономической и социальной эффективности реализации мероприятий проекта посредством бюджетного кредитования, возможности достижения прямого и конечного результатов проекта;
2) глава "Окупаемость", в которой приводится анализ финансовой отчетности участников финансовой схемы и информация о финансо вой эффективности мероприятий ФЭО бюджетного кредита.
Приложение 1 "Документы" к Заключению содержит:
1) перечень документов и материалов, принятых во внимание при проведении экономической экспертизы:
документы, представленные на рассмотрение для проведения экономической экспертизы;
нормативные правовые акты;
2) замечания к составу и содержанию представленных документов.
Приложение 2 "Осуществимость" к Заключению содержит:
1) анализ возможности реализации проекта в рамках действующего законодательства;
2) оценку институциональной схемы проекта.
Приложение 3 "Эффективность" к Заключению содержит:
1) анализ спроса на товары (работы, услуги), планируемые к производству (оказанию) в рамках реализации проекта;
2) анализ социальной и экономической эффективности реализации проекта, в том числе анализ выгод и затрат по проекту;
3) анализ бюджетной эффективности реализации проекта;
4) анализ возможности достижения прямого и конечного результатов проекта, а также при наличии, показателей эффективности и качества.
Приложение 4 "Окупаемость" к Заключению содержит:
1) анализ обоснованности размера бюджетного кредита;
2) анализ условий предоставления бюджетного кредита;
3) анализ функциональных возможностей, достоверности и обоснованности исходных данных финансовой модели;
4) оценку устойчивости финансовых показателей финансовой модели;
5) анализ финансовой отчетности участников финансовой схемы;
6) количественный анализ рисков проекта и мер по их снижению;
7) анализ распределения критических рисков между участниками финансовой схемы проекта;
8) анализ коммерческой эффективности реализации проекта.
Приложение 5 "Кредитоспособность" к Заключению содержит оценку кредитоспособности заемщика в соответствии с критериями, определяемыми Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934).";
пункт 192 изложить в следующей редакции:

"192. Тоқсан қорытындылары бойынша облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын орталық мемлекеттік органдардың және атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметінің БИЖ-ді іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге бару құқығы бар."
195-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"195. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын БИЖ-ді іске асыру барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 сәуірінен кешіктірмей ұсынады.
Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері БИЖ-ді іске асырылуының жылдық мониторингін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін ұсынады.
Жиынтық ақпарат мыналарды:
1) жергілікті бюджет қаражаты есебінен іске асырылатын БИЖ туралы ақпаратты;
2) аяқталған және жалғастырылатын жобалар, әзірленетін ЖСҚ саны бойынша ақпаратты;
3) ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет қаражаты және облыстық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен қаржыландырылатын БИЖ тізбесі, қаржыландыру жоспарының сомалары, іс жүзінде атқарылуы, аяқталған жобалардың саны, сомалары және игерілмеу себептері туралы ақпаратты қамтиды.";
211-тармақ мынадай редацияда жазылсын:
"211. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық БИЖ және жергілікті БИЖ-дің іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 25 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Жергілікті БИЖ-дің іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган есепті жылдан кейінгі жылдың 25 шілдесіне дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне ұсынады.";
219 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"219. Тоқсанның қорытындылары бойынша орталық мемлекеттік органдардың және облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың ішкі бақылау қызметтері жобаларды іске асыру сатысында ықтимал бұзушылықтарды анықтау мақсатында объектілерге шығады.
Ішкі бақылау қызметінің қорытындысы анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты, сондай-ақ проблемаларды шешу және жою бойынша ұсынымдар мен шараларды қамтиды.
Анықталған бұзушылық фактілері туралы ақпаратты ішкі бақылау қызметі тиісті органның бірінші басшысына ұсынады.";
222-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"192. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы имеют право выезжать на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации БИП.";
пункт 195 изложить в следующей редакции:
"195. Годовой мониторинг о ходе реализации БИП, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно не позднее 10 апреля года, следующего за отчетным.
Администраторы местных бюджетных программ представляют годовой мониторинг реализации БИП в местный уполномоченный орган по государственному планированию до 1 апреля года, следующего за отчетным.
Сводная информация включает:
1) информацию о БИП, реализуемых за счет средств местного бюджета;
2) информацию по завершенным и переходящим проектам, количеству разрабатываемых ПСД;
3) перечень БИП, финансируемых за счет средств бюджета района (города областного значения) и целевых трансфертов на развитие и кредитов из областного бюджета, информацию о суммах плана финансирования, фактическом исполнении, количестве завершенных проектов, суммах и причинах неосвоения.";
пункт 211 изложить в следующей редакции:
"211. Сводный отчет по оценке реализации республиканских БИП и местных БИП реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета представляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 25 июля года, следующего за отчетным.
Сводный отчет по оценке реализации местных БИП представляется местным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в акиматы областей, городов республиканского значения и столицы до 25 июля года, следующего за отчетным.";
пункт 219 изложить в следующей редакции:
"219. По итогам квартала, службы внутреннего контроля центральных государственных органов и исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы выезжают на объекты, с целью выявления возможных нарушений, на стадии реализации проектов.
Заключение службы внутреннего контроля содержит информацию о выявленных фактах нарушения, а также рекомендации и меры по устранению и решению проблем.
Информация о выявленных фактах нарушения представляется службой внутреннего контроля первому руководителю соответствующего органа.";
пункт 222 изложить в следующей редакции:

"222. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын Инвестициялардың іске асырылу барысы туралы жылдық мониторингті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындайды және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктеріне жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 20 сәуірінен кешіктірмей ұсынады."
238 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"238. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен кредиттер есебінен іске асырылатын республикалық Инвестициялардың және жергілікті Инвестициялардың іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 тамызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
Жергілікті Инвестициялардың іске асырылуын бағалау бойынша жиынтық есепті мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 1 тамызына дейін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың әкімдіктеріне ұсынады.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшаның 2 кестесін осы бұйрыққа 1-қосымшадағы сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 3-1 қосымшада:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жобаларды алғашқы іріктеу инвестициялар объектісін МЖӘ-ге беру шектеулерінің болмауы, инвестициялар объектісі меншігінің өлшемшарты, сондай-ақ инвестияларға деген қажеттіліктің болуы сияқты заң өлшемшарттары негізінде жүзеге асырылады.
Егер инвестициялар объектісі ҚР Үкіметінің 2017 жылғы 6 қарашадағы № 710 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік-жекешелік әріптестікті іске асыру үшін, оның ішінде концессияға берілмейтін объектілер тізбесіне енгізілсе, онда жобаның бюджеттік инвестициялар арқылы іске асырылуы қарастырылады.
Егер инвестициялар объектісі мемлекеттік кәсіпорынның балансында болса және жоба инвестициялар объектісін ішінара жақсартуды (ішінара жаңғыртуды) болжаса, онда жобаның бюджеттік инвестиция арқылы іске асырылуы қарастырылады.
Егер жоба бойынша бюджеттік инвестициялар және/немесе инвестициялық шығындар өтемақысын төлеу болжанбаса, онда жобаны МЖӘ арқылы іске асыру қарастырылады.
4. БТК - бюджеттік тиімділіктің коэффициенті;
БИБКj - j кезеңінде БИЖ не МЖҚҚ арқылы іске асырудан мемлекеттік бюджетке (республикалық, сол сияқты жергілікті) түсімдер;
БИБШj - j кезеңінде жобаны іске асыруға (инвестициялық, сол сияқты пайдалану барысында) бағытталған қаражат;
БКмжәj - j кезеңінде МЖӘ арқылы жобаны іске асырудан мемлекеттік (республикалық, сол сияқты жергілікті) бюджетке түсімдер;
БШмжәj - j кезеңінде МЖӘ жобасы бойынша мемлекеттік міндеттемелер;
Ст - дисконттау мөлшерлемесі.
Дисконттау мөлшерлемесінің мәнін инвестициялық ұсынысты әзірлеу күніне ҚР Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесінің мәніне тең не Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамына сәйкес болжамдалған инфляцияның орташа мәніне тең таңдау ұсынылады.
Егер Кбт > 0, онда МИЖ-ді бюджеттік инвестиция ретінде іске асыру қарастырылады;
Егер Кбт ≤ 0, онда МИЖ-ді бірінші кезекте МЖӘ жобасы ретінде іске асыру қарастырылады".

"222. Годовой мониторинг о ходе реализации Инвестиций, осуществляемых за счет средств местного бюджета, подготавливается местным уполномоченным органом по государственному планированию на государственном и русском языках и предоставляется в акиматы областей, городов республиканского значения, столицы, ежегодно, не позднее 20 апреля года, следующего за отчетным.";
пункт 238 изложить в следующей редакции:
"238. Сводный отчет по оценке реализации республиканских Инвестиций и местных Инвестиций реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета представляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в Правительство Республики Казахстан до 1 августа года, следующего за отчетным.
Сводный отчет по оценке реализации местных Инвестиций представляется местным уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно в акиматы областей, городов республиканского значения и столицы 1 августа года, следующего за отчетным.";
таблицу 2 приложения 2 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в приложении 3-1 к указанным Правилам:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Первичный отбор проектов осуществляется на основании юридических критериев, таких как отсутствие ограничений по передаче объекта инвестиций в ГЧП, критерия собственности объекта инвестиций, а также критерия наличия потребности в инвестициях.
Если объект инвестиций входит в Перечень объектов, не подлежащих передаче для реализации государственно-частного партнерства, в том числе в концессию, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2017 года № 710, то проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
Если объект инвестиций находится на балансе государственного предприятия и проект предполагает частичное улучшение (частичную модернизацию) объекта инвестиций, то проект рассматривается к реализации посредством бюджетных инвестиций.
Если по проекту не предполагается бюджетных инвестиций и/или выплат компенсации инвестиционных затрат, то проект рассматривается к реализации посредством ГЧП.
4. Кбэ – коэффициент бюджетной эффективности;
ДБбиj – поступления в государственный (как в республиканский, так и в местные) бюджет от реализации проекта посредством БИП либо УГУК в период j;
РБбиj – средства, направляемые на реализацию проекта (как в ходе инвестиций, так и в ходе эксплуатации) в период j;
ДБгчпj – поступления в государственный (как в республиканский, так и в местные) бюджет от реализации проекта посредством ГЧП в период j;
РБгчпj – государственные обязательства по проекту ГЧП в период j;
Ст – ставка дисконтирования.
Значение ставки дисконтирования рекомендуется выбирать равной значению ставки рефинансирования Национального банка РК на дату разработки инвестиционного предложения либо среднему значению прогнозируемой инфляции согласно прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан.
Если Кбэ > 0, то ГИП рассматривается к реализации как бюджетные инвестиции;
Если Кбэ ≤ 0, то в первую очередь ГИП рассматривается к реализации как проект ГЧП".

2. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 27.05.2025 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 16.06.2025 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 14 бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік инвестициялық
жобаның инвестициялық
ұсынысын әзірлеу немесе
түзету, оған қажетті
сараптамаларды жүргізу,
сондай-ақ бюджеттік
инвестицияларды жоспарлау,
қарау, іріктеу, іске асырылуын
мониторингілеу және бағалау
және бюджеттік кредиттеудiң
орындылығын айқындау
қағидаларына
2-қосымша
2-кесте
"Жобаның экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу" нысаны
Атауы
Ескертпе (негіздеме)
1
2
3
n
1.
Экономикалық пайдалар
1)
Тікелей ақша ағындары
оның ішінде:
жобаны іске асырудан шоғырландырылған бюджетке түсетін түсімдер
2)
Жанама экономикалық пайдалар
2.
Экономикалық шығындар
1)
Инвестициялық шығындар/Инвестициялық шығындарды өтеу
2)
Пайдалану шығындары/Операциялық шығындарды өтеу
3)
Жанама экономикалық шығындар/Басқару сыйақысы
3.
Таза экономикалық ағын жиыны
4.
Таза дисконтталған экономикалық ағын жиыны
5.
Экономикалық таза дисконтталған кіріс (ENPV)
6.
Экономикалық ішкі кірістілік нормасы (EIRR)
7.
Өзін-өзі ақтау мерзімі (РР)
Ескертпе:
Бұл нысан МИЖ қаржыландырудың әрбір әдісі бойынша бөлек толтырылады (бюджеттік инвестициялық жоба, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялар, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасы, оның ішінде концессиялық жоба, бюджеттік кредит, жеке инвестициялар).
1-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялықтан кейінгі кезең ішінде жобаны іске асыруға байланысты барлық ақша түсімдері мен төлемдер көрсетіледі.
1-тармақтың 2) тармақшасында жобаны іске асыруға байланысты барлық пайдалар, оның ішінде барлық инвестициялықтан кейінгі кезеңге айқындалатын қосымша әлеуметтік-экономикалық, экономиканың сабақтас салаларындағы (аяларындағы) экологиялық әсерлер көрсетіледі. Барлық пайдалар ақшалай балама түрінде келтіріледі (мың теңге).
1-тармақта тікелей ақша ағынының және жанама экономикалық пайдалардың жиынтық құны көрсетілді.
2-тармақтың 1) тармақшасында инвестициялық кезеңдегі барлық ақшалай салымдардың, оның ішінде жобалау-іздестіру жұмыстарының, жер учаскесін сатып алу немесе жалға алу, оның құрылысқа бөлінуі және игерілуінің құны, аумақтарды құрылыс және құрылыс-монтаждау жұмыстарына дайындау бойынша жұмыстардың, жабдықтардың және басқалардың құны ескеріле отырып, жобаның құны көрсетіледі.

2. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 27.05.2025 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 16.06.2025 № 52 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 сентября 2018 года
№ 14
Приложение 2
к Правилам разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций
Таблица 2
Форма "Расчет показателей экономической эффективности проекта"
Наименование
Примечание (обоснование)
1
2
3
n
1.
Экономические выгоды
1)
Прямые денежные притоки
в том числе:
поступления в консолидированный бюджет от реализации проекта
2)
Косвенные экономические выгоды
2.
Экономические затраты
1)
Инвестиционные затраты/Компенсация инвестиционных затрат*
2)
Эксплуатационные затраты/Компенсация операционных затрат*
3)
Косвенные экономические затраты/Вознаграждение за управление*
3.
Итого чистый экономический поток
4.
Итого чистый дисконтированный экономический поток
5.
Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV)
6.
Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR)
7.
Срок окупаемости (РР)
Примечание:
Данная форма заполняется отдельно по каждому способу финансирования ГИП (как бюджетный инвестиционный проект, как бюджетные инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, как проект государственно-частного партнерства, в том числе концессионный проект, как бюджетный кредит, частные инвестиции).
В подпункте 1) пункта 1 указываются все денежные поступления и платежи, связанные с реализацией проекта в течение постинвестиционного периода.
В подпункте 2) пункта 1 указываются все выгоды, связанные с реализации проекта, в том числе дополнительные социально-экономические, экологические эффекты в смежных отраслях (сферах) экономики, определяемые для всего постинвестиционного периода. Все выгоды приводятся в денежном эквиваленте (тысяч тенге).
В пункте 1 указываются суммарная стоимость прямых денежных притоков и косвенных экономических выгод.
В подпункте 1) пункта 2 указывается стоимость проекта с учетом всех денежных вложений в инвестиционный период, в том числе стоимость проектно-изыскательских работ, приобретения или аренды земельного участка, его отвода и освоения под строительство, стоимость работ по подготовке территории к строительству и строительно-монтажных работ, оборудования и прочее.

2-тармақтың 2) тармақшасында объекті пайдалануға берілген кезден бастап оны сүйемелдеуге және/немесе ұстауға бағытталған барлық ақшалай шығындар көрсетіледі.
2-тармақтың 3) тармақшасында барлық болжалды, оның ішінде жобаны іске асырудың салдарларына байланысты әлеуметтік-экономикалық, экологиялық және пайдалану шығындарын қоспағанда, экономиканың сабақтас салаларындағы (аяларындағы) шығындар көрсетіледі. Барлық шығындар ақшалай баламасында келтіріледі (мың теңге).
2-тармақта жобаның инвестициялық және пайдалану шығындарының, жанама экономикалық шығындардың жиынтық құны көрсетіледі.
3-тармақта экономикалық пайда мен шығындардың арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
4-тармақта таза экономикалық ағынды мына формула бойынша есептелетін:
1 k = ------- (1+r)i
коэффициентке көбейту жолымен алынған мәндер көрсетіледі.
r - осы қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген дисконттау мөлшерлемесі;
i - жобаны іске асыру жылының реттік нөмірі (1-ден n-ге дейін).
5-тармақта 4-тармақта келтірілген таза дисконтталған экономикалық ағынды қосу арқылы алынған мән көрсетіледі.
6-тармақта экономикалық таза дисконтталған кіріс нөлге тең болған кездегі дисконттау мөлшерлемесін табу жолымен алынған мән көрсетіледі.
7-тармақта өзін-өзі ақтау мерзімі мына формула бойынша есептеледі:
IC (Invest Capital) - жобадағы алғашқы инвестициялық шығындар;
CFi (Cash Flow) - таза пайда мен амортизация сомасын беретін уақыттың i-ші кезеңінде жобадан түсетін ақша ағыны.
Ақша ағынынын есептеу үшін мынадай формулаларды қолдану қажет:
немесе
CFᵢ = Кіріс - Операциялық шығысылар - Салық төлемдері мен қарыздық капитал бойынша төлемдер
мұнда:
А (Amortization) - амортизация, шығындар болып табылмайтын ақша ағынының түрі;
NP (Net Profit) - инвестициялық жобаның таза пайдасы.
* Керектісін таңдау қажет
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 14 бұйрығына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 27.05.2025 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 5 қыркүйектегі
№ 14 бұйрығына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 16.06.2025 № 52 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

В подпункте 2) пункта 2 указываются все денежные затраты, направленные на сопровождение и/или содержание объекта, с момента его ввода в эксплуатацию.
В подпункте 3) пункта 2 указываются все предполагаемые затраты, в том числе социально-экономические, экологические и в смежных отраслях (сферах) экономики, связанные с последствиями реализации проекта за исключением эксплуатационных затрат. Все затраты приводятся в денежном эквиваленте (тыс. тенге).
В пункте 2 указывается суммарная стоимость инвестиционных и эксплуатационных затрат, косвенных экономических затрат проекта.
В пункте 3 указывается разница между экономическими выгодам и затратами.
В пункте 4 указываются величины, полученные путем перемножения чистого экономического потока на коэффициент, который рассчитывается по следующей формуле:
1 k = ------- (1+r)i
r - ставка дисконтирования, приведенная в таблице 1 настоящего приложения;
i - порядковый номер года реализации проекта (от 1 до n).
В пункте 5 указывается величина, полученная посредством суммирования чистого дисконтированного экономического потока, приведенного в пункте 4.
В пункте 6 указывается величина, полученная посредством нахождения ставки дисконтирования, при которой экономический чистый дисконтированный доход равен нулю.
В пункте 7 указывается срок окупаемости, рассчитываемый по формуле:
IC (Invest Capital) – первоначальные инвестиционные затраты в проекте;
CFi (Cash Flow) – денежный поток от проекта в i-й период времени, который представляет собой сумму чистой прибыли и амортизации.
Для расчета денежного потока необходимо воспользоваться следующими формулами:
или
CFi = Доход – Операционные издержки – Налоговые платежи и выплаты по заемному капиталу,
где:
А (Amortization) – амортизация, вид денежного потока, который не является затратами;
NP (Net Profit) – чистая прибыль инвестиционного проекта.
* Выбрать нужное
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 сентября 2018 года № 14
Сноска. Приложение 2 утратило силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 27.05.2025 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 3
к приказу Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 5 сентября 2018 года № 14
Приложение 1
к Правилам планирования и
реализации проектов
государственно-частного партнерства
Форма
Сноска. Приложение 3 утратило силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 16.06.2025 № 52 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).