Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 222 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 244 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 маусымда № 17096 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 17.12.2025 № 490-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 17.12.2025 № 574 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертуі!
Осы бірлескен бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Кіріспе жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 17.12.2025 № 490-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 17.12.2025 № 574 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 129-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 17.12.2025 № 490-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 17.12.2025 № 574 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Об утверждении Правил финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов и урана
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 222 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 244. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2018 года № 17096.
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 17.12.2025 № 490-н/қ и и.о. Министра науки и высшего образования РК от 17.12.2025 № 574 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 17.12.2025 № 490-н/қ и и.о. Министра науки и высшего образования РК от 17.12.2025 № 574 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 129 и подпунктом 2) пункта 1 статьи 178 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 05.10.2023 № 356 и Министра науки и высшего образования РК от 05.10.2023 № 518 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 17.12.2025 № 490-н/қ и и.о. Министра науки и высшего образования РК от 17.12.2025 № 574 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
___________Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
_________Қ. Бозымбаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________________Б. Сұлтанов
2018 жылғы 1 маусым
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 31 мамырдағы
№ 222 және
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2018 жылғы 31 мамырдағы
№ 244 бірлескен
бұйрығымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

1. Утвердить прилагаемые Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов и урана.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после государственной регистрации;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_______________Е.
Сагадиев
Министр энергетики
Республики Казахстан
___________К.
Бозумбаев
СОГЛАСОВАН
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________Б. Султанов
1 июня 2018 года
Утверждены
совместным приказом
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 31 мая 2018 года № 222
и Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 31 мая 2018 года № 244
Примечание ИЗПИ!
Заголовок предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!

Қағидалар жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 17.12.2025 № 490-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 17.12.2025 № 574 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 05.10.2023 № 356 және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.10.2023 № 518 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 129-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижесі – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыру барысында тиісті ғылыми әдістермен және құралдармен алынған және кез келген ақпарат жеткізгіште тіркеліп-белгіленген жаңа білім немесе шешімдер, сондай-ақ өндіріске ендірілген ғылыми әзірлемелер мен технологиялар, жаңа бұйымдардың, материалдар мен заттардың модельдері, макеттері, үлгілері;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;

Правила предусматривается в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 17.12.2025 № 490-н/қ и и.о. Министра науки и высшего образования РК от 17.12.2025 № 574 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов и урана
Сноска. Правила - в редакции cовместного приказа Министра энергетики РК от 05.10.2023 № 356 и Министра науки и высшего образования РК от 05.10.2023 № 518 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов и урана (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 129 и подпунктом 2) пункта 1 статьи 178 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее - Кодекс) и определяют порядок финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов и урана.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 1) предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) результат научной и (или) научно-технической деятельности - новые знания или решения, полученные надлежащими научными методами и средствами в ходе выполнения научной и (или) научно-технической деятельности и зафиксированные на любом информационном носителе, внедрение научных разработок и технологий в производство, а также модели, макеты, образцы новых изделий, материалов и веществ;
2) субъекты научной и (или) научно-технической деятельности - физические и юридические лица, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность;

9) Ұлттық әл-ауқат қоры (бұдан әрі – Қор) – "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген ұлттық басқарушы холдинг.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Жер қойнауын пайдаланушы ғылыми зерттеулерді қаржыландыруды екінші жылдан бастап өндіру кезеңі барысында жыл сайын жүзеге асырады.
4. Жер қойнауын пайдаланушы ғылыми зерттеулерді қаржыландыруды жер қойнауын пайдаланушы алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша өндіруге жұмсаған шығыстардың бір пайызы мөлшерінде жүзеге асырады.
5. Жер қойнауын пайдаланушы алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша өндіруге жұмсаған шығыстардың бір пайызынан артатын мөлшерде ғылыми зерттеулерді қаржыландыру көлемі жер қойнауын пайдаланушының келесі жылы тиісті міндеттемелерді орындауы есебіне жатқызылады.
6. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді есептеу мақсатында алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша жер қойнауын пайдаланушы өндіруге жұмсаған шығындарды айқындау жер қойнауын пайдаланушылар Кодекстің 132-бабына сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ол бекітетін тәртіппен ұсынатын көмірсутектер саласындағы жер қойнауын пайдаланушы үшін лицензиялық-келісімшарттық талаптардың орындалуы туралы есептің деректері негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
7. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жобалау құжаттарын әзірлеу, сараптау, сондай-ақ жобалау құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды әзірлеу (көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану саласындағы барлау жұмыстарының жобасы және сынамалы пайдалану жобасы, көмірсутек кен орнын игеру жобасы, көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану саласындағы техникалық жобалау құжаттары), сондай-ақ авторлық қадағалауды жүргізу, әзірлемені талдау жөніндегі жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында және көмірсутектерге жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген міндеттемелердің шеңберіндегі ғылыми зерттеулерге жатпайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

9) Фонд национального благосостояния (далее – Фонд) – национальный управляющий холдинг, определенный в соответствии с Законом Республики Казахстан "О фонде национального благосостояния".
3. Финансирование научных исследований осуществляется недропользователем ежегодно в течение периода добычи, начиная со второго года.
4. Финансирование научных исследований осуществляется недропользователем в размере одного процента от затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года.
5. Объем финансирования научных исследований, превышающий один процент от затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года, учитывается в счет исполнения соответствующих обязательств недропользователя в следующем году.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 6 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Определение затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года, с целью расчета обязательств по финансированию научных исследований, осуществляется на основании данных отчета об исполнении лицензионно-контрактных условий для недропользователя в области углеводородов или отчета об исполнении контрактных условий для недропользователя в области добычи урана, предоставляемых недропользователями в уполномоченный орган в области углеводородов и добычи урана (далее – уполномоченный орган) в утверждаемом им порядке согласно статьям 132 и 180 Кодекса.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 7 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Разработка, экспертиза проектных документов, а также разработка изменений и дополнений в проектные документы для проведения операций по недропользованию, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании (проект разведочных работ и проект пробной эксплуатации в сфере недропользования по углеводородам, проект разработки месторождения углеводородов, технические проектные документы в сфере недропользования по углеводородам, проект опытно-промышленной добычи урана и проект разработки месторождения урана), а также работы и услуги по ведению авторского надзора, анализа разработки – не относятся к научным исследованиям в рамках обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактом на недропользование углеводородов и урана.

8. Өткен жылдың қорытындысы бойынша ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді орындау шеңберінде есепті кезеңнің қорытындысы бойынша берешекті жер қойнауын пайдаланушы мемлекеттік бюджетке ақшалай қаражат аудару арқылы жібереді.
2-тарау. Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектер өндіру кезеңінде ғылыми зерттеуді қаржыландыруының тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
9. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жер қойнауын пайдаланушының тапсырмасы бойынша уәкілетті органның Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарының жобаларын қарау жөніндегі ғылыми-техникалық кеңес (бұдан әрі – ҒТК) келіскен ғылыми зерттеулер бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
ҒТК уәкілетті орган жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады және ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға тиімді жәрдемдесу, сондай-ақ уәкілетті органның реттелетін салаларында ғылыми зерттеулер жүргізу жөніндегі жұмыстарды үйлестіру мақсатында құрылады.
10. Жер қойнауын пайдалану құқығына ие, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде Қорға тиесілі жер қойнауын пайдаланушы ғылыми зерттеулерді қаржыландыру шеңберінде Қор құрылтайшысы болып табылатын ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті дамыту саласындағы қызметті жүзеге асыратын Қор жанындағы коммерциялық емес ұйымға (бұдан әрі – Қор жанындағы коммерциялық емес ұйым) ақша жібере алады.
11. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру бойынша міндеттемелерді орындау деп жер қойнауын пайдаланушының мыналарға бағытталған:
1) ғылыми зерттеулер жүргізу үшін ҒТК әзірлеген басым салалық бағыттардың тізбесіне сәйкес ғылыми зерттеулерге;
2) Қор жанындағы коммерциялық емес ұйымға ғылыми зерттеулерге аударылған ақшалай қаражат нақты жұмсаған шығыстары болып танылады.
12. Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 207-бабы 1-тармағына сәйкес шот-фактура жер қойнауын пайдаланушылардың осы Қағидалардың 11-тармағының  1) тармақшасында көзделген ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерінің орындалғанын растайтын құжат болып табылады.

8. Направление задолженности по итогам отчетного периода в рамках исполнения обязательств по финансированию научных исследований по итогам предыдущего года осуществляется недропользователем путем перечисления денежных средств в государственный бюджет.
Примечание ИЗПИ!
Загаловок главы 2 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок финансирования научных исследований недропользователями в период добычи углеводородов и урана
9. Финансирование научных исследований осуществляется по заданию недропользователя в соответствии с программой научных исследований, согласованной Научно-техническим советом по рассмотрению проектов научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ уполномоченного органа (далее – НТС).
НТС является консультативно-совещательным органом при уполномоченном органе и создается с целью эффективного содействия реализации государственной политики в области науки и научно-технической деятельности, а также координации работ по проведению научных исследований в регулируемых сферах уполномоченного органа.
10. Недропользователь, обладающий правом недропользования, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду, в рамках финансирования научных исследований может направлять деньги в Некоммерческую организацию при Фонде, осуществляющую деятельность в сфере развития научной и (или) научно-технической деятельности, учредителем которой является Фонд (далее - Некоммерческая организация при Фонде).
11. Исполнением обязательств по финансированию научных исследований, признаются фактически понесенные расходы недропользователя, направленные:
1) на научные исследования в соответствии с разработанным НТС перечнем приоритетных отраслевых направлений для проведения научных исследований;
2) денежные средства, перечисленные в Некоммерческую организацию при Фонде на научные исследования.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 12 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие с 01.01.2026).
12. Документом, подтверждающим исполнение обязательств по финансированию недропользователями научных исследований, предусмотренных подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил, является счет-фактура в соответствии с подпунктами 1), 8) пунктом 1 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".

"Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 59) тармақшасына сәйкес төлем тапсырмасы жер қойнауын пайдаланушылардың осы Қағидалардың 8-тармағында және 11-тармағының 2) тармақшасында көзделген ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерінің орындалғанын растайтын құжат болып табылады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
13. Жер қойнауын пайдаланушы тиісті көрсетілетін қызметтерді сатып алу жүргізілгенге дейін жыл сайын 25 (жиырма бесінші) қазаннан кешіктірмей осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша келесі есепті кезеңге қаржыландыруға жоспарланған ғылыми зерттеулер бағдарламасын ҒТК-ға келісуге жібереді.
ҒТК ғылыми зерттеулер бағдарламасын осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес ҒТК әзірлеген ғылыми зерттеулерді жүргізуге арналған басым салалық бағыттар тізбесіне сәйкес келуі тұрғысынан қарайды.
14. ҒТК жер қойнауын пайдаланушыдан ғылыми зерттеулер бағдарламасын алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 13-тармағының екінші бөлігіне сәйкес келмейтін қаржыландыруға жоспарланған ғылыми зерттеулер бағдарламасын келіседі не пысықтауға жібереді.
Ғылыми зерттеулер бағдарламасын пысықтауға жіберген кезде ҒТК ұсынымдармен ҒТК отырысын өткізу хаттамасын қоса береді.
15. Жер қойнауын пайдаланушы ҒТК ұсынымдарын алған сәттен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ҒТК өткізілген отырысының хаттамасына қоса берілген ұсынымдарға сәйкес ғылыми зерттеулер бағдарламасын пысықтайды.
ҒТК ұсынымдарымен келіспеген кезде жер қойнауын пайдаланушы ғылыми зерттеулер бағдарламасына ұсынымдарды қабылдамау туралы дәлелді негіздемені қоса береді.
16. Жер қойнауын пайдаланушының тапсырмасы бойынша ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын субъектілерді айқындауды жер қойнауын пайдаланушы "Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 196 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17122 болып тіркелген) көзделген тәртіппен ғылым саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері қатарынан көрсетілетін қызметтерді сатып алу арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Документом, подтверждающим исполнение обязательств по финансированию недропользователями научных исследований, предусмотренных пунктом 8 и подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил, является платежное поручение в соответствии с подпунктом 59) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
13. Недропользователь ежегодно до проведения закупа соответствующих услуг не позднее 25 (двадцать пятого) октября направляет на согласование НТС планируемую к финансированию программу научных исследований на следующий отчетный период, по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
Программа научных исследований рассматривается НТС на предмет соответствия разработанному НТС перечню приоритетных отраслевых направлений для проведения научных исследований, согласно приложения к настоящим Правилам.
14. НТС в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения программы научных исследований от недропользователя согласовывает либо направляет на доработку планируемую к финансированию программу научных исследований, не соответствующую части второй пункта 13 настоящих Правил.
При направлении на доработку программы научных исследований, НТС прилагает протокол проведения заседания НТС с рекомендациями.
15. Недропользователь в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с момента получения рекомендаций НТС дорабатывает программу научных исследований в соответствии с рекомендациями, приложенными к протоколу проведенного заседания НТС.
При несогласии с рекомендациями НТС, недропользователь прилагает к программе научных исследований аргументированное обоснование о непринятии рекомендаций.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Определение субъектов, осуществляющих научные исследования по заданию недропользователя, производится недропользователем посредством закупа услуг в порядке, предусмотренном приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17122), из числа субъектов научной и (или) научно-технической деятельности, аккредитованных уполномоченным органом в области науки.

17. Қор жанындағы коммерциялық емес ұйымның қаржыландыруы жоспарланатын ғылыми зерттеулер бағдарламасы ғылыми зерттеулер жүргізу үшін ҒТК әзірлеген басым салалық бағыттардың тізбесіне сәйкес келуге тиіс.
Қор жанындағы коммерциялық емес ұйымның қаржыландыруы жоспарланатын ғылыми зерттеулер бағдарламасын ҒТК-да келісу осы Қағидалардың 1315-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қор жанындағы коммерциялық емес ұйымның тапсырмасы бойынша ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын субъектілерді айқындауды Қор жанындағы коммерциялық емес ұйым "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ғылым саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері қатарынан жүргізеді.
18. Жер қойнауын пайдаланушы және Қор жанындағы коммерциялық емес ұйым ғылыми-техникалық ақпараттың ұлттық ресурсын қалыптастыру және Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық әлеуетінің серпінін мониторингілеу мақсатында 15 (он бесінші) ақпаннан кешіктірмей ҒТК-ға ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелері туралы ақпарат береді, олар ҒТК-мен келісілген ғылыми зерттеулер бағдарламасында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге сәйкес келуге тиіс.
19. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын субъектілер, Қор жанындағы коммерциялық емес ұйым ғылыми-техникалық ақпараттың ұлттық ресурсын қалыптастыру және Қазақстан Республикасының ғылыми-техникалық әлеуетінің серпінін мониторингілеу және қаржыландырудың қайталануын болдырмау мақсатында осы Қағидалар шеңберінде қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды және олардың орындалуы туралы есептерді мемлекеттік есепке алу үшін ұсынады.
Жер қойнауын
пайдаланушылардың
көмірсутектерді өндіру
кезеңінде ғылыми-зерттеу,
ғылыми-техникалық және
(немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды
қаржыландыру қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 11.11.2025 № 431-н/қ және ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 14.11.2025 № 524 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Ұсынылады: көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде интернет – ресурста
орналастырылған: http://spon.energo.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Жер қойнауын пайдаланушының/Қор жанындағы
коммерциялық емес ұйымның ______ жылға арналған ғылыми зерттеулерінің
бағдарламасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі:
PNI-1
Жиілігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жыл бойынша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар
тобы: көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдаланушылар/Қор жанындағы
коммерциялық емес ұйым
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті
кезеңнің алдындағы 25 (жиырма бесінші) қазаннан кешіктірмей
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: қағаз нұсқада, электрондық түрде
№ р/с
Ғылыми зерттеу жобасының атауы
Орындау мерзімдері
Мақсаты
Аннотация
Өзектілігі
Күтілетін нәтижелер
Болжалды құны және іске асыру жоспары
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ____________________________________________
Мекенжайы _______________________________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________
Орындаушы __________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін орындайтын тұлға
______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
"Жер қойнауын пайдаланушының/Қор жанындағы коммерциялық емес ұйымның ______ жылға арналған ғылыми зерттеулерінің бағдарламасын" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (PNI-1, жылдық)

17. Программа научных исследований, планируемая к финансированию Некоммерческой организацией при Фонде должна соответствовать разработанному НТС перечню приоритетных отраслевых направлений для проведения научных исследований.
Согласование программы научных исследований, планируемой к финансированию Некоммерческой организацией при Фонде, на НТС осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 13-15 настоящих Правил.
Определение субъектов, осуществляющих научные исследования по заданию Некоммерческой организации при Фонде, производится Некоммерческой организацией при Фонде в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния" из числа субъектов научной и (или) научно-технической деятельности, аккредитованных уполномоченным органом в области науки.
18. Недропользователь и Некоммерческая организация при Фонде в целях формирования национального ресурса научно-технической информации и мониторинга динамики научно-технического потенциала Республики Казахстан не позднее 15 (пятнадцатого) февраля, представляют в НТС информацию о результатах научной и (или) научно-технической деятельности, которые должны соответствовать целям и задачам, определенным в согласованной НТС программе научных исследований.
19. Субъекты, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность, Некоммерческая организация при Фонде, в целях формирования национального ресурса научно-технической информации и мониторинга динамики научно-технического потенциала Республики Казахстан и исключения дублирования финансирования, предоставляют на государственный учет научные, научно-технические проекты и программы, финансируемые в рамках настоящих Правил, и отчеты по их выполнению.
Примечание ИЗПИ!
Приложение предусматривается в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 11.11.2025 № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования РК от 14.11.2025 № 524 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам финансирования
недропользователями
научно-исследовательских,
научно-технических и (или)
опытно-конструкторских работ
недропользователями
в период добычи
углеводородов и урана
Представляется: уполномоченный орган в области углеводородов и добычи урана
Наименование: Программа научных исследований недропользователя/
Некоммерческой организации при Фонде на ______год
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: за 20___ год
Круг лиц, представляющих информацию: недропользователи по углеводородам
и добыче урана/Некоммерческая организация при Фонде
Срок представления: не позднее 25 (двадцать пятого) октября
Программа научных исследований недропользователя/
Некоммерческой организации при Фонде на ______год
№ п/п
Название проекта научного исследования
Сроки выполнения
Цель
Аннотация
Актуальность
Ожидаемые результаты
Примерная стоимость и план реализации
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование _____________________________________
Адрес ____________________________________________
Телефон __________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
___________________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Пояснение по заполнению "Программа научных исследований недропользователя/ Некоммерческой организации при Фонде на ______год"

1. 1-бағанда жұмыстың реттік нөмірі көрсетіледі;
2. 2-бағанда ғылыми зерттеу жобасының атауы, ғылыми зерттеу жобасының қысқаша мәні көрсетіледі;
3. 3-бағанда ғылыми зерттеу жобасының басталған күні – аяқталған күні көрсетіледі;
4. 4-бағанда ғылыми зерттеу жобасының мақсаты көрсетіледі. Бағдарламаның тақырыбына сәйкес қол жеткізуге болатын және жобаны іске асыру нәтижесінде күтілетін шешімнің сипатын көрсететін қысқаша және нақты баяндалады;
5. 5-бағанда ғылыми зерттеу жобасының жалпы пайымы, орта мерзімді және ұзақ мерзімді нәтижелері көрсетіледі. Аннотация мына сұрақтарға жауап береді: сіз қандай мәселелерді шешесіз, ұсынылған шешімнің жаңалығы қандай, алынған нәтижелер кімге пайдалы болады;
6. 6-бағанда ғылыми зерттеу жобасының өзектілігі, ғылыми зерттеу жобасының кемшіліктері/артықшылықтары, ғылыми зерттеу жобасы шешуге бағытталған қазіргі проблема көрсетіледі;
7. 7-бағанда ғылыми зерттеу жобасын іске асырудың негізгі тікелей (қандай жұмыстар жүргізілетін болады) және жанама (ғылыми зерттеу жобасын іске асыру неге әкеледі) нәтижелері көрсетіледі. Әсерді өлшеу үшін қандай көрсеткіштер пайдаланылады, қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді болашақта осы ғылыми зерттеу жобасының (тікелей немесе жанама) әсер ету ауқымы қандай, ғылыми зерттеу жобасын іске асыру неге әкеледі;
8. 8-бағанда әрбір іс-шараның болжалды құны, сондай-ақ ұсынылған қаржыландыру жоспары көрсетіледі.

1. в графе 1 указывается порядковый номер работы.
2. в графе 2 указывается название проекта научного исследования, краткая суть проекта научного исследования;
3. в графе 3 указывается дата начала - дата окончания проекта научного исследования;
4. в графе 4 указывается цель проекта научного исследования. Излагается лаконично и конкретно, в соответствии с темой программы, достижимая и отражает характер решения, которое ожидается получить в результате реализации проекта;
5. в графе 5 указывается общее видение проекта научного исследования, среднесрочные и долгосрочные результаты. Аннотация отвечает на вопросы: какие проблемы вы решаете, в чем новизна предлагаемого решения, кому будут полезны полученные результаты;
6. в графе 6 указывается актуальность проекта научного исследования, недостатки/преимущества проекта научного исследования, существующая проблема, на решение которой направлен проект научного исследования.
7. в графе 7 указывается основные прямые (какие работы будут проведены) и косвенные (к чему приведет реализация проекта научного исследования) результаты реализации проекта научного исследования. Какие показатели будут использованы для замера эффекта, каков масштаб влияния данного проекта научного исследования (прямой или косвенный) в краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе, к чему приведет реализация проекта научного исследования.
8. в графе 8 указывается примерная стоимость каждого мероприятия, а также предлагаемый план финансирования.