Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16689 болып тіркелді.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 14-бабы 8) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес, ішкі аудит қызметтерінің ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектурова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы
_____________ Н.Н. Годунова
2018 жылғы 27 наурыз
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 392 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі мемлекеттік және қаржылық бақылауды жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16689.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" ПРИКAЗЫВAЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
1. Утвердить:
1) Правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
____________ Н.Н. Годунова
27 марта 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 392
Правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі мемлекеттік және қаржылық бақылауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті органның ішкі мемлекеттік және қаржылық бақылауды жүргізу тәртібін айқындайды.
Ішкі мемлекеттік аудит Заңның 17-бабының 1-тармағымен айқындалған өзара байланысты кезеңдерден тұрады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудиторлық дәлелдемелер – мемлекеттік аудиторлардың жұмыстағы бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің бар немесе жоқ екенін анықтауына негіз болатын, заңдылығы, анықтығы және қолжетімділігі ескерілген нақты деректер, сондай-ақ аудиторлық есепте жазылған фактілерді растайтын өзге материалдар;
2) аудиторлық рәсімдер – аудит бағдарламасына сәйкес аудиторлық іс-шара барысында жүзеге асырылатын, аудиторлық іс-шара мақсаттарына қол жеткізу үшін қажет іс-қимылдар;
3) аудиторлық іс-шара – ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша есептер мен қорытындыларды дайындауға, жүргізуге, ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
4) аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға – уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің ішкі мемлекеттік аудитті ұйымдастыруды және жүргізуді бақылау жөніндегі міндеттер жүктелген лауазымды тұлғасы;
5) қаржылық есептілік – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері) қаржылық жағдайы, қызметінің қаржылық нәтижелері мен қаржылық жағдайының өзгерістері туралы ақпарат, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, оның нысандары мен көлемдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды;
6) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары – мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажет құжаттар, сондай-ақ олардың нәтижелері бойынша жасалған құжаттар және қоса берілетін аудиторлық дәлелдемелер;
7) мемлекеттік аудит тобы – аудиторлық іс-шараға екі және одан көп қатысушылар (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік аудитор ассистент (-тер)і, қажет болған кезде тиісті бейін бойынша тартылған сарапшылар);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю.
Внутренний государственный аудит состоит из взаимосвязанных этапов, определенных пунктом 1 статьи 17 Закона.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) аудиторские доказательства – фактические данные с учетом их законности, достоверности и допустимости, на основе которых государственные аудиторы устанавливают наличие или отсутствие нарушений и (или) недостатков в работе, а также иные материалы, подтверждающие изложенные в аудиторском отчете факты;
2) аудиторские процедуры – действия, осуществляемые в ходе аудиторского мероприятия в соответствии с программой аудита, необходимые для достижения целей аудиторского мероприятия;
3) аудиторское мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку, проведение, оформление отчетов и заключений по итогам внутреннего государственного аудита;
4) лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия – должностное лицо ведомства уполномоченного органа и его территориальных подразделений, на которое возложены обязанности по контролю за организацией и проведением внутреннего государственного аудита;
5) финансовая отчетность – информация о финансовом положении, финансовых результатах деятельности и изменениях финансового положения объектов государственного аудита и финансового контроля (далее – объект государственного аудита), формы и объемы которой определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;
6) материалы государственного аудита и финансового контроля – документы, необходимые для проведения государственного аудита, а также составленные по его результатам документы и прилагаемые аудиторские доказательства;
7) группа государственного аудита – два и более участников аудиторского мероприятия (государственный (-ые) аудитор (-ы), ассистент (-ы) государственного аудитора, при необходимости привлеченные эксперты по соответствующему профилю);

8) мемлекеттік аудит тобының жетекшісі – ішкі мемлекеттік аудит органының басшысы айқындайтын мемлекеттік аудит тобын басқаратын мемлекеттік аудитор;
9) нұсқама – барлық мемлекеттік органдардың, ұйымдардың және лауазымды адамдардың орындауы үшін міндетті анықталған бұзушылықтар туралы және оларға жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығын қарау туралы акт;
10) ішкі мемлекеттік аудит ауқымы – мәселелер тізбесі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезеңі мен мерзімі;
11) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары (бұдан әрі– ішкі мемлекеттік аудит органдары) – ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) және оның аумақтық бөлімшелері, орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтері, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарының (құрылған болса) ішкі аудит қызметтері, штат саны шеңберінде бірінші басшының қалауы бойынша құрылатын Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының ішкі аудит қызметтері және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметін қоспағанда, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтері (бұдан әрі – ішкі аудит қызметтері);
12) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы (аудит бағдарламасы) – ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелер тізбесін қамтитын әрбір мемлекеттік аудит объектісі бойынша (үстеме тексеруді қоспағанда) жеке жасалатын егжей-тегжейлі әзірленген құжат;
13) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу жоспары (бұдан әрі – аудит жоспары) – аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімін, қажетті ресурстарды, ішкі мемлекеттік аудит объектілері мен баратын бағыттарын қоса алғанда, аудитті жоспарлау процесінде туындайтын басым бағыттарды және мәселелерді қамтитын мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу деректерінің негізінде әзірленген құжат;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14) тармақша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің "Қаржылық бақылау. Тәуекелдерді басқару жүйесі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу саласындағы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органының міндеттерін автоматизациялауға арналған кіші жүйе.

8) руководитель группы государственного аудита – государственный аудитор, возглавляющий группу государственного аудита, определяемый руководителем органа внутреннего государственного аудита;
9) предписание – обязательный для исполнения всеми государственными органами, организациями и должностными лицами акт об устранении выявленных нарушении и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших;
10) масштаб внутреннего государственного аудита – перечень вопросов, период и срок проведения внутреннего государственного аудита;
11) органы внутреннего государственного аудита и финансового контроля (далее – органы внутреннего государственного аудита) – уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – уполномоченный орган) и его территориальные подразделения, службы внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, службы внутреннего аудита ведомств центральных государственных органов (при создании), службы внутреннего аудита подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, создаваемые по усмотрению первого руководителя в рамках штатной численности (далее – службы внутреннего аудита);
12) программа проведения внутреннего государственного аудита (программа аудита) – детально разработанный документ, составляемый индивидуально по каждому объекту государственного аудита (за исключением встречной проверки), содержащий перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту;
13) план проведения внутреннего государственного аудита (далее – план аудита) – документ, разработанный на основе данных предварительного изучения объекта государственного аудита, включающий срок проведения аудиторского мероприятия, необходимые ресурсы, объекты государственного аудита и маршруты следования;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 14) предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
14) подсистема "Финансовый контроль. Система управления рисками" интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" (далее – Информационная система) – подсистема, предназначенная для автоматизации функции уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту в сфере государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын басқа ұғымдар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, Заңда және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасында айқындалатын мәндерде қолданылады.
4. Қазақстан Республикасының арнайы мемлекеттік органдарында мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау Заңың 2 бабының 3 тармағында көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
5. Аудиторлық іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік аудиторлар, мемлекеттік аудитор ассистенттері, сондай-ақ тартылатын сарапшылар, мемлекеттік органдардың мамандары, аудиторлық ұйымдар (бұдан әрі – сарапшылар) Заңмен белгіленген құзыретке сүйене, осы Қағидаларға және Заңның 8-бабына сәйкес мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарды (бұдан әрі - стандарттар) басшылыққа алады.
6. Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мемлекеттік басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады және бюджет қаражатын, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерін пайдаланғаны үшін айқындылықты, тиімділікті, жауапкершілікті арттыруға бағытталған.
7. Ішкі мемлекеттік аудит, Заңның 18-бабына сәйкес қалыптастырылған тиісті жылға арналған ведомствоның мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі) негізінде жүргізіледі.
Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері жоспардан тыс аудитті Заңның 18-бабының 5-тармағына сәйкес жүргізеді.
Аудиторлық есеп және қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп бойынша жобаларына сапа бақылауын жүргізуді ескере отырып, жоспардан тыс аудит жүргізу мерзімі мемлекеттік электрондық аудитті қоспағанда, кемінде 12 (он екі) жұмыс күнін құрауы тиіс.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 598 бұйрығымен бекітілген "Камералдық бақылау жүргізу қағидаларына" (нормативтік құқықтық актілерді тіркеу Тізілімінде № 12599 болып тіркелді) сәйкес жіберілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны мемлекеттік аудит объектісі орындағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні өткен соң тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, комиссиялардың, сарапшының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағымдары бойынша ведомство және оның аумақтық бөлімшелері жоспардан тыс аудитті жүргізеді.
Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері жоспардан тыс аудит жүргізу кезінде ау диторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырманы Уәкілетті органның ведомствосымен 1 (бір) жұмыс күнін ішінде келісу жүргізіледі.

Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Другие понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определяемых Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
4. Государственный аудит и финансовый контроль в специальных государственных органах Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном в пункте 3 статьи 2 Закона.
5. При проведении аудиторских мероприятий государственные аудиторы, ассистенты государственного аудитора, а также привлекаемые эксперты, специалисты государственных органов, аудиторские организации (далее – эксперты) руководствуются стандартами государственного аудита и финансового контроля (далее – стандарты) в соответствии со статьей 8 Закона и настоящими Правилами, исходя из компетенции, установленной Законом.
6. Внутренний государственный аудит и финансовый контроль являются неотъемлемой частью системы государственного управления и направлены на повышение прозрачности, эффективности, ответственности за использование бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора.
7. Внутренний государственный аудит проводится на основе перечня объектов государственного аудита ведомства на соответствующий год (далее – перечень объектов государственного аудита), формируемого в соответствии со статьей 18 Закона.
Внеплановый аудит ведомством и его территориальными подразделениями проводится в соответствии с пунктом 5 статьи 18 Закона.
Срок проведения внепланового аудита с учетом проведения контроля качества на проекты аудиторского отчета и аудиторского отчета по финансовой отчетности составляет не менее 12 (двенадцати) рабочих дней, за исключением электронного государственного аудита.
Внеплановый аудит ведомством и его территориальными подразделениями по жалобам на действия (бездействие), решения заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, комиссий, эксперта, единого оператора в сфере государственных закупок проводится по истечении 10 (десяти) рабочих дней после исполнения объектом государственного аудита уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, направленного в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 598 "Об утверждении Правил проведения камерального контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12599).
При проведении внепланового аудита территориальными подразделениями ведомства Уполномоченного органа проводится согласование поручения на проведение аудиторского мероприятия с ведомством Уполномоченного органа в течении 1 (одного) рабочего дня.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Мемлекеттік аудит тобының құрамы аудиторлық іс-шараны жүргізуге қатысатын мемлекеттік аудит тобының жетекшісін, мемлекеттік аудиторларды, ішкі аудит қызметтін мемлекеттік аудиторларды және ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудиторларының және ассистенттерін, сондай-ақ қажет болған кезде сарапшыны (сарапшыларды) қамтиды.
Мемлекеттік аудит тобының құрамына қылмыстық қудалауды жүргізетін органның лауазымды адамы, сондай-ақ аудиторлық іс-шараға бастама жасаған жеке және заңды тұлғалар енгізілмейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудиттің мынадай түрлерін жүзеге асырады:
1) қаржылық есептілік аудиті – мемлекеттік аудит объектісі қаржылық есептілігінің, бухгалтерлік есебінің және қаржылық жай-күйінің анықтығын, негізділігін бағалау;
2) сәйкестік аудиті – мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін сақтауын бағалау, тексеру.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Ішкі мемлекеттік аудит шеңберіндегі тексерулерді ведомство және оның аумақтық бөлімшелері Заңның 17-бабының 4-тармағына сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
11. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді талдауды, қорытындылауды және жүйелендіруді жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2-тарау. Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Состав группы государственного аудита включает руководителя группы государственного аудита, государственных аудиторов и ассистентов государственных аудиторов ведомства и его территориальных подразделений, государственных аудиторов службы внутреннего аудита, участвующих в проведении аудиторского мероприятия, а также при необходимости эксперта (-ов).
В состав группы государственного аудита не включаются должностное лицо органа, ведущего уголовное преследование, а также физические и юридические лица, инициировавшие аудиторское мероприятие.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Ведомством и его территориальными подразделениями осуществляются следующие типы государственного аудита:
1) аудит финансовой отчетности – оценка достоверности, обоснованности финансовой отчетности, бухгалтерского учета и финансового состояния объекта государственного аудита;
2) аудит соответствия – оценка, проверка соблюдения объектом государственного аудита норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
10. В рамках внутреннего государственного аудита ведомством и его территориальными подразделениями проводятся проверки в соответствии с пунктом 4 статьи 17 Закона.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
11. Ведомство и его территориальные подразделения осуществляют анализ, обобщение и систематизацию выявленных по результатам государственного аудита нарушений и недостатков.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
Глава 2. Формирование перечня объектов государственного аудита на соответствующий год

12. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру стандарттарға, 2015 жылғы 28 қарашадағы №10-НҚ Республикалық бюджетің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің (бұдан әрі – Есеп комитеті) нормативтiк қаулысымен және 2015 жылғы 27 қарашадағы № 590 Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бірлескен бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қолданатын тәуекелдерді басқару жүйесіне бірыңғай қағидаттар мен тәсілдеріне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12502 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 597 бұйрығымен бекітілген Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тізбесін қалыптастыру және ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесіне (бұдан әрі – ТБҮЖ) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12490 болып тіркелген), 2015 жылғы 28 қарашадағы № 9-НҚ Есеп комитетінің нормативтiк қаулысымен және 2015 жылғы 27 қарашадағы № 589 Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бірлескен бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимыл қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12577 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
13. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру мынадай қағидаттарға сәйкес жүйелі тәсілдерге негізделеді:
1) жиынтықтылық (алдыңғы кезеңнен аяқтау рәсімдеріне дейін тізбені қалыптастырудың барлық кезеңдерінің өзара байланысы мен келісімділігін қамтамасыз ету);
2) үздіксіздік;
3) объективтілік.
14. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі мемлекеттік аудит объектісінің атауын, аудит типін, аудиторлық іс-шараның атауын, тексеру түрін, мемлекеттік аудитпен қамту кезеңін, аудит жүргізу мерзімдерін, мемлекеттік аудитпен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің жоспарланатын көлемін, аудиторлық іс-шара жүргізу үшін жауапты тұлғаны қамтиды.
15. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері Заңның 18-бабының 9-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелерін және мемлекеттік аудит қамтитын бюджет қаражаты мен активтердің көлемін келіседі, сондай-ақ сыртқы мемлекеттік аудит органдарымен бірлескен, қатар тексерулер жүргізу мәселелерін пысықтайды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
16. Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін ведомствоның басшысы бекітеді.

12. Формирование перечня объектов государственного аудита осуществляется в соответствии со стандартами, едиными принципами и подходами к системе управления рисками, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) от 28 ноября 2015 года № 10-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12502), Типовой системой управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внутреннего государственного аудита (далее – ТСУР), утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 597 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12490), Правилами взаимодействия органов государственного аудита и финансового контроля, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 9-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 589 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12577.).
13. Формирование перечня объектов государственного аудита основывается на системном подходе в соответствии со следующими принципами:
1) комплексность (обеспечение взаимосвязи и согласованности всех этапов формирования перечня – от предварительного этапа до завершающих процедур);
2) непрерывность;
3) объективность.
14. Перечень объектов государственного аудита включает наименование объекта государственного аудита, тип аудита, наименование аудиторского мероприятия, вид проверки, период охвата государственным аудитом, сроки проведения аудита, планируемые объемы бюджетных средств и активов, охватываемые государственным аудитом.
15. Ведомство и его территориальные подразделения, согласно пункту 9 статьи 18 Закона, согласовывают перечни объектов государственного аудита и объемы бюджетных средств и активов, охватываемые государственным аудитом, а также отрабатывают вопросы проведения совместной, параллельной проверок с органами внешнего государственного аудита.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
16. Перечень объектов государственного аудита утверждается на соответствующий финансовый год руководителем ведомства согласно пункту 2 статьи 18 Закона.

Ведомствоның мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі әзірленеді және жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейін бекітіледі және олар бекітілген күннен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде ішкі аудит қызметтеріне жіберіледі.
Ведомствоның мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесі, сондай-ақ оған өзгерістер олар бекітілген күннен бастап 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде "Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 14 наурыздағы № 390-16қ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) сәйкес құпиялық, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге құпиялық режимін есепке ала отырып, ведомствоның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Жоғарғы аудиторлық палатаға (келесі - Жоғарғы аудиторлық палата), тексеру комиссияларына, құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.01.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Ведомствоның мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне өзгерістер енгізу негіздерін растайтын құжаттар (материалдар) болған кезде, мемлекеттік аудит объектілерін алып тастау бөлігінде оларға өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Белгілі бір аудиторлық іс-шараны мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен алып тастаған кезде, ведомствоның аумақтық бөлімшесінің аудиторлық іс-шарасын жүргізуге жауапты тұлға аумақтық бөлімшесінің басшысына, ал ведомствоның аудиторлық іс-шарасын жүргізуге жауапты тұлға – ведомствоның басшысына тиісті негіздемесімен қызметтік жазбаны енгізеді. Қызметтік жазбаны қарағаннан кейін аумақтық бөлімше екі жұмыс күні ішінде ведомствоға негіздемесі бар хат жолдайды.
Ведомствоның аудиторлық іс-шарасын жүргізуге жауапты тұлғаның қызметтік жазбасын немесе аумақтық бөлімшенің хатын қарау қорытындылары бойынша ведомствоның басшысы екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен аудиторлық іс-шараны алып тастау туралы шешім қабылдайды.

Перечень объектов государственного аудита ведомства разрабатывается и утверждается до 10 декабря года, предшествующего планируемому, и в течение 3 (трех) календарных дней со дня их утверждения направляется в службы внутреннего аудита.
Утвержденный перечень объектов государственного аудита ведомства, а также изменения к нему в течение 5 (пяти) календарных дней со дня их утверждения размещается на интернет-ресурсе ведомства с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны в соответствии с Инструкцией по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 390-16с "Об утверждении Инструкции по обеспечению режима секретности в Республики Казахстан" (далее – Инструкция).
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Ведомство и его территориальные подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения перечня объектов государственного аудита направляет его Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), ревизионным комиссиям, уполномоченному органу в области правовой статистики и специальных учетов.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.01.2023 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Внесение изменений в перечень объектов государственного аудита ведомства допускается в части исключения объектов государственного аудита при наличии документов (материалов), подтверждающих основания внесения изменений.
При исключении определенного аудиторского мероприятия из перечня объектов государственного аудита, лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия территориального подразделения ведомства, вносит руководителю территориального подразделения служебную записку с соответствующим обоснованием, а лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия ведомства – руководителю ведомства. После рассмотрения служебной записки территориальное подразделение в течение двух рабочих дней направляет ведомству письмо с обоснованием.
По итогам рассмотрения служебной записки лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия ведомства или письма территориального подразделения руководителем ведомства в течение двух рабочих дней принимается решение об исключении аудиторского мероприятия из перечня объектов государственного аудита.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
19. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесінің орындалуына тұрақты негізде мониторинг жүргізеді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
20. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері Жоғарғы аудиторлық палатаның және тексеру комиссияларының мемлекеттік аудит объектілері тізбелерінің өзгерістеріне тоқсан сайынғы негізде мониторинг жүргізеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.01.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Есепті кезеңнің қорытындылары бойынша ведомство және оның аумақтық бөлімшелерінің бірінші басшысына мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін орындау туралы ақпарат беріледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
3-тарау. Жекелеген ішкі мемлекеттік аудитті жоспарлау тәртібі және оны жүргізу
1-параграф. Аудиторлық іс-шара кезеңдері
22. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру әрқайсысы белгілі бір міндеттердің орындалуымен сипатталатын мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) дайындық;
2) негізгі;
3) қорытынды.
23. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің дайындық кезеңі мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудит жоспарын және бағдарламасын, аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманы (бұдан әрі – аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырма), аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге арналған тапсырманы (Тексеруді тағайындау туралы акт) (бұдан әрі – аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырманы), тексеруді тағайындау туралы актісі болып табылады.
Жекелеген мемлекеттік аудитті жоспарлау кезінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес жүргізілетін ағымдағы бақылау нәтижелері ескеріледі.
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің негізгі кезеңі аудиторлық іс-шараны жүргізу болып табылады.
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің қорытынды кезеңі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешім қабылдау және құжаттарды жасау болып табылады.
Ескерту. 23-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
19. Ведомство и его территориальные подразделения на постоянной основе проводят мониторинг исполнения утвержденного перечня объектов государственного аудита.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
20. Ведомство и его территориальные подразделения на ежеквартальной основе проводят мониторинг изменений перечней объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.01.2023 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. По итогам отчетного периода первому руководителю ведомства и его территориальных подразделений представляется информация об исполнении перечня объектов государственного аудита.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
Глава 3. Порядок планирования отдельного внутреннего государственного аудита и его проведение
Параграф 1. Этапы аудиторского мероприятия
22. Организация аудиторского мероприятия включает этапы, каждый из которых характеризуется выполнением определенных задач:
1) подготовительный;
2) основной;
3) заключительный.
23. Подготовительным этапом проведения внутреннего государственного аудита являются предварительное изучение объектов государственного аудита, составление плана и программы аудита, аудиторского задания на проведение аудиторского мероприятия (далее – аудиторское задание), поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки) (Акт о назначении проверки) (далее – поручение на проведение аудиторского мероприятия), являющегося актом о назначении проверки.
При планировании отдельного государственного аудита учитываются результаты текущего контроля, проводимого в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Основным этапом проведения внутреннего государственного аудита является проведение аудиторского мероприятия.
Заключительным этапом проведения внутреннего государственного аудита являются принятие решения и составление документов по результатам внутреннего государственного аудита.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу
24. Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу аудиторлық іс-шарамен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін, мемлекеттік аудит жүргізу мерзімін нақтылау, мемлекеттік аудит мәселелерін айқындау үшін жүргізіледі.
25. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына қарай мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала бағалау барысында мынадай көрсеткіштер ескеріледі:
1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі – тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражатын және активтерді қалыптастыру мен пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторларды (әрекеттерді немесе оқиғаларды) айқындау және болуын растау;
2) мемлекеттік аудит объектісін тиімді басқаруға қол жеткізу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қабылдайтын шаралар мен рәсімдер жүйесінің (ішкі бақылау жүйесі) мемлекеттік аудит объектісінде болуы және оның ахуалы – Заңда көзделген ішкі бақылау жүйесін және оның құрауыштарын ұйымдастыру тиімділігін алдын ала талдауды және оның дәрежесін бағалауды жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету жүйесінің қабілеті айқындалады;
3) мәнділік – мемлекеттік аудит объектісі қаржылық және шаруашылық операцияларын жасауы кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасы нормаларының, оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқу, сондай-ақ ең жоғары жол берілетін мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына қарай Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын, қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателер.
26. Мәнділік және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерінің есебі стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
27-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жиналатын ақпарат мемлекеттік аудит объектілерінің қызметін нормативтік құқықтық реттеу, оның ұйымдық құрылымы, мақсаттары, міндеттері және күтілетін нәтижелері, олардың есептілік тетіктері және ішкі бақылаудың бар жүйелері, бар тәуекелдер және ішкі мемлекеттік аудит мақсаттары үшін қажет өзге мәселелер жөніндегі деректерді қамтиды.
Ақпарат көздері:

Параграф 2. Предварительное изучение объектов государственного аудита
24. Предварительное изучение деятельности объекта государственного аудита проводится для уточнения объема средств и активов, охватываемых аудиторским мероприятием, сроков проведения государственного аудита, определения вопросов государственного аудита.
25. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита и целей аудиторского мероприятия, учитываются следующие показатели:
1) наличие и степень рисков – определение и подтверждение существования каких-либо факторов (действий или событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей при формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой сфере и (или) деятельности объекта государственного аудита;
2) наличие и состояние на объекте государственного аудита системы мер и процедур, принимаемых руководством объекта государственного аудита для достижения эффективного управления объектом государственного аудита (системы внутреннего контроля) – проведение предварительного анализа и оценки степени эффективности организации системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом, по результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля обеспечивать достижение поставленных целей и задач;
3) существенность – отклонение при совершении объектом государственного аудита финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние на принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта государственного аудита и категории показателей.
26. Расчет показателей существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии со стандартами.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 27 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
27. Собираемая информация включает данные по нормативному правовому регулированию, организационной структуре, целям, задачам и ожидаемым результатам деятельности объектов государственного аудита, механизмам их подотчетности и имеющимся системам внутреннего контроля, существующим рискам и иным вопросам, необходимым для целей внутреннего государственного аудита.
Источники информации:

1) алдыңғы, оның ішінде басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары тексерулерінің нәтижелері мен материалдары;
2) бюджет процесіне қатысушылар есептерінің материалдары;
3) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінің деректері;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары үйлестіру кеңесі отырыстарының материалдары;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және өзге атқарушы билік органдары отырыстарының материалдары;
6) Қазақстан Республикасының өкілді және атқарушы билік органдарының өтініштері;
7) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өтініштері;
8) бұқаралық ақпарат құралдарының материалдары;
9) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
10) ақша қаражат қозғалысы туралы деректер;
11) Қазақстан Республикасының сот органдарының электрондық сервисінен ақпарат;
12) өзге көздер болуы мүмкін.
28. Мемлекеттік аудит тобы аудиторлық іс-шараға дайындық кезеңінде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында ведомство және оның аумақтық бөлімшелері зерделейтін болжамды мәселелер тізбесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу үшін ақпарат көздерін талдауды жүргізеді;
2) қолжетімді көздерден, Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқордан ақпарат жинақтауды жүзеге асырады және мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу үшін қосымша мәліметтер, ақпараттар, құжаттар (материалдар) сұратады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
29. Осы Қағидалардың 25, 26 және 27-тармақтарында көрсетілген, мемлекеттік аудит объектісінің бюджет қаражатын және активтерді қалыптастыруын және пайдалануын сипаттайтын ақпараттар мен көрсеткіштердің жиынтығын талдау және бағалау нәтижелері бойынша ведомство және оның аумақтық бөлімшелері:
1) аудиторлық іс-шара барысында қамтуға жататын мәселелерді мемлекеттік аудиторлар арасында, бірлескен және қатар тексеру жүргізген жағдайда – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бөледі;
2) үстеме тексеру объектілерін айқындайды;
3) мемлекеттік аудит жүргізуге тартылатын сарапшыларды және оларға тапсыру үшін жоспарланатын мемлекеттік аудиттің нақты мәселелерін айқындайды;

1) результаты и материалы предыдущих проверок, в том числе других органов государственного аудита и финансового контроля;
2) материалы отчетов участников бюджетного процесса;
3) данные информационных систем уполномоченного органа по исполнению бюджета;
4) материалы заседаний координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля;
5) материалы заседаний Правительства Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и иных органов исполнительной власти;
6) обращения органов представительной и исполнительной власти Республики Казахстан;
7) обращения органов государственного аудита и финансового контроля;
8) материалы средств массовой информации;
9) обращения физических и юридических лиц;
10) данные о движении денежных средств;
11) информация из электронного сервиса судебных органов Республики Казахстан;
12) иные источники.
28. Группа государственного аудита на подготовительном этапе к аудиторскому мероприятию:
1) проводит анализ источников информации для предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита согласно примерному перечню вопросов, изучаемых ведомством и его территориальными подразделениями в ходе предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) осуществляет сбор информации из доступных источников, единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и при необходимости запрашивает у объекта государственного аудита дополнительные сведения, информацию, документы (материалы) для их предварительного изучения.
Сноска. Пункт 28 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
29. По результатам анализа и оценки совокупности, перечисленных в пунктах 25, 26 и 27 настоящих Правил информации и показателей, характеризующих формирование и использование объектом государственного аудита бюджетных средств и активов, ведомством и его территориальными подразделениями:
1) распределяются вопросы, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия между государственными аудиторами, в случае проведения совместной и параллельной проверок – между государственными органами и органами государственного аудита и финансового контроля;
2) определяются объекты встречной проверки;
3) определяются эксперты, привлекаемые к проведению государственного аудита, и конкретные вопросы государственного аудита, планируемые для поручения им;

4) режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізген жағдайда рұқсаттар алу мәселелерін пысықтайды.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
29-1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Ескерту. Қағида 29-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Аудит жоспарын және бағдарламасын, аудиторлық тапсырма мен нұсқауларды жасау
30. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу негізінде ведомство және оның аумақтық бөлімшелері аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны жүргізіп бастағанға дейін аудит жоспары мен бағдарламасы, аудиторлық іс-шара жүргізуге аудиторлық нұсқаулар мен тапсырма жасалады.
Екі және одан көп мемлекеттік аудит объектілері аудиторлық іс-шарамен қамтылуға жататын болған жағдайда мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудит жоспарын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды және аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғамен бекітіледі.
Аудит бағдарламасын ішкі мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды және оны аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға бекітеді.
Аудиторлық тапсырма аудиторлық іс-шараны екі және одан да көп қатысушы жүргізген жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады, оған мемлекеттік аудит тобының барлық мүшелері қол қояды және оны мемлекеттік аудит тобының жетекшісі бекітеді.
Аудиторлық іс-шара (үстеме, бірлескен, қатар тексерулер) жүргізуге нұсқау аудиторлық іс-шара, үстеме, бірлескен, қатар тексерулер жүргізуге құқық беретін ресми құжат болып табылады және қатаң есептілік бланкісінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқауды мемлекеттік аудитор немесе мемлекеттік аудит тобының жетекшісі жасайды, аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғамен келісіледі және ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы қол қояды.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.

4) прорабатываются вопросы получения разрешений в случаях проведения государственного аудита на режимных объектах.
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
29-1. Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита составляется по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 29-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Составление плана и программы аудита, аудиторского задания и поручения
30. На основе предварительного изучения объектов государственного аудита до начала проведения аудиторского мероприятия на объекте аудита ведомством и его территориальными подразделениями составляются план и программа аудита, аудиторское задание и поручение на проведение аудиторского мероприятия.
План аудита составляется руководителем группы государственного аудита в случаях, когда охвату аудиторским мероприятием подлежат два и более объектов государственного аудита, и утверждается лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Программа аудита составляется руководителем группы внутреннего государственного аудита или государственным аудитором и утверждается лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Аудиторское задание составляется в случае проведения аудиторского мероприятия двумя и более участниками, подписывается всеми членами группы государственного аудита и утверждается руководителем группы государственного аудита по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (встречной, совместной, параллельной проверок) является официальным документом, дающим право на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной, параллельной проверок и оформляется на бланке строгой отчетности по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Поручение на проведение аудиторского мероприятия составляется государственным аудитором или руководителем группы государственного аудита, согласовывается с лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия и подписывается руководителем ведомства и его территориальных подразделений.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).

31. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғалар аудиторлық іс-шараға шыққанға дейін (негізгі кезең) мемлекеттік аудит тобының қатысушыларымен техникалық оқыту (нұсқамалық) жүргізеді.
32. Аудит бағдарламасы мемлекеттік аудит көрсеткіштерін және әрбір көрсеткішке аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар тексерулер) егжей-тегжейлі мәселелерін қамтиды.
Аудит бағдарламасы қисынды, түсінікті болып табылады, сондай-ақ аудиторлық іс-шараның қойылған мақсаттарына қол жеткізуге бағытталады.
Қаржылық есептілік аудитінің бағдарламасы елеулілік және аудиторлық тәуекел есептеуінің негізінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 272 бұйрығымен бекітілген "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартында көзделген тәртіпте жасалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15209 болып тіркелген).
33. Сәйкестік аудиттің бағдарламасын жасау кезінде мемлекеттік аудит объектісінің қызметін реттейтін және регламенттейтін мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, нормативтік құқықтық актілердің, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерінің ережелерін сақтау мәселелері көрсетіледі.
34. Қаржылық есептілік аудитінің бағдарламасын жасау кезінде ведомство және оның аумақтық бөлімшелері мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау толықтығы мен дұрыстығы мәселелерін енгізеді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
35. Аудиторлық тапсырмада аудиторлық іс-шара барысында қамтуға жататын нақты бағдарламалық мәселелер, әрбір мемлекеттік аудит объектісінде аудит тобының қатысушылары арасында бөлінетін оларды қарау мерзімдері қамтылады.
36. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқаулар бойынша жеке тіркеу журналын жүргізеді, онда нұсқаудың нөмірі мен тіркелген күні, аудит объектісінің атауы, аудит түрі, аудит тобы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), оның ішінде Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) арқылы көрсетіледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
37. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқауды құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының "Тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту және күшін жою туралы қосымша актілерді, тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну және олардың нәтижелері туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығымен бекітілген Тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту және күшін жою туралы қосымша актілерді, тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну және олардың нәтижелері туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) көзделген тәртіпте тіркейді.

31. Лицами, ответственными за проведение аудиторского мероприятия, до выхода на аудиторское мероприятие (основной этап) проводится техническая учеба (инструктаж) с участниками группы государственного аудита.
32. Программа аудита содержит показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей.
Программа аудита является логичной, понятной, а также направлена на достижение поставленных целей аудиторского мероприятия.
Программа аудита финансовой отчетности составляется на основе расчета существенности и аудиторского риска в порядке, предусмотренном процедурным стандартом "Аудит финансовой отчетности", утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 272 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15209).
33. При составлении программы аудита соответствия отражаются вопросы соблюдения объектом государственного аудита норм законодательства Республики Казахстан, положений нормативных правовых актов, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, регулирующих и регламентирующих деятельность объекта государственного аудита.
34. При составлении программы аудита финансовой отчетности ведомством и его территориальными подразделениями включаются вопросы полноты и достоверности ведения бухгалтерского учета и составления государственными учреждениями финансовой отчетности, администраторами бюджетных программ консолидированной финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
35. Аудиторское задание содержит конкретные программные вопросы, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия, сроки их рассмотрения на каждом объекте государственного аудита, распределяемые между участниками группы аудита.
36. Ведомством и его территориальными подразделениями ведется отдельный журнал регистрации по поручениям на проведение аудиторского мероприятия, в котором отражаются номер и дата регистрации поручения, наименование объекта аудита, тип аудита, фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя группы аудита, в том числе посредством Единой системы электронного документооборота (далее – ЕСЭДО).
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
37. Ведомство и его территориальные подразделения регистрируют поручение на проведение аудиторского мероприятия в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов в порядке, предусмотренном Правилами регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и профилактическом контроле и надзоре с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их результатах, утвержденными приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 "Об утверждении Правил регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и профилактическом контроле и надзоре с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их результатах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21964.).

Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4-параграф. Аудиторлық іс-шараны жүргізу
38. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге нұсқау аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін негіз болып табылады.
39. Мемлекеттік аудиттің әрбір объектісіне аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған жеке нұсқау ресімделеді.
Аудиторлық іс-шараны жүргізуді бастамастан бұрын мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе оны алмастыратын тұлғаға:
1) аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге арналған тапсырма;
2) ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге уәкілетті лауазымды адамдардың қызметтік куәліктері;
3) Нұсқаулықпен белгіленген тәртіппен режимді объектілерге баруға құзыретті органның рұқсаты ұсынылады.
40. Аудиторлық іс-шараны аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмада көрсетілген тұлғалар ғана жүзеге асырады.
41. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе лауазымды тұлғасына аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырманы ұсынған күн аудиторлық іс-шараны жүргізудің басталуы болып табылады.
42. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе аудиторлық іс-шара оған айтылып жүзеге асырылатын лауазымды адамға аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған нұсқау берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нысан бойынша мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор қол қойған мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпараттарды, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап тапсырылады.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
43. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тартқан және (немесе) аудиторлық іс-шараны жүргізуге кедергі келтірген жағдайларда мемлекеттік аудитор осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі келтірген фактісі бойынша акті және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі – ӘҚБК) 462-бабы негізде әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасайды.
44. Осы Қағидалардың 43-тармағында көзделген жағдайда мемлекеттік аудит тобының жетекшісі электрондық пошта (факс), пошта байланысы арқылы жазбаша және (немесе) қолма-қол осы фактілер туралы оларды жою бойынша шаралар қабылдайтын аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаны хабардар етеді.
45. Мемлекеттік аудит объектісі мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін жағдайларды жоймаған кезде аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға ведомство мен оның аумақтық бөлімшелерінің бірінші басшысына мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін себептерді толық жойғанға дейін аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру туралы қолдаухат дайындайды.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
46. Аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру, қайта жаңарту, ішкі мемлекеттік аудит ауқымын, мемлекеттік аудит тобының қатысушыларын (құрамын) өзгерту туралы шешімді ведомство және оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы қабылдайды және мемлекеттік аудит объектісі мен құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органды бір мезгілде хабардар ете отырып, ол тиісті бұйрықпен ресімделеді.

Сноска. Пункт 37 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
Параграф 4. Проведение аудиторского мероприятия
38. Основанием для проведения аудиторского мероприятия является поручение на проведение аудиторского мероприятия.
39. На каждый объект государственного аудита оформляется отдельное поручение на проведение аудиторского мероприятия.
Перед началом проведения аудиторского мероприятия руководителю объекта государственного аудита или лицу, его замещающему предъявляются:
1) поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки);
2) служебные удостоверения должностных лиц, уполномоченных на проведение внутреннего государственного аудита;
3) разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов в порядке, определенном Инструкцией.
40. Аудиторское мероприятие осуществляется только лицами, указанными в поручении на проведение аудиторского мероприятия.
41. Началом проведения аудиторского мероприятия является день предъявления поручения на проведение аудиторского мероприятия должностному лицу (лицам) объекта государственного аудита.
42. Руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня предъявления поручения на проведение аудиторского мероприятия передается требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, подписанное руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором.
Требованию, предусмотренному настоящим пунктом Правил, через дробь присваивается номер поручения на проведение аудиторского мероприятия и указывается дата вручения указанного требования.
Первый экземпляр требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) передается под роспись руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу. В случае непринятия, требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) передается руководителем группы государственного аудита (государственным аудитором) через канцелярию объекта государственного аудита.
Второй экземпляр требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) с отметкой о его принятии прилагается к аудиторскому отчету, оформляемому по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, и аудиторскому отчету по консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности, оформляемому по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
В случаях необходимости получения дополнительных документов, материалов, информации при проведении аудиторского мероприятия и воспрепятствования в их предоставлении объекту государственного аудита, руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором дополнительно направляется требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов), оформляемое в соответствии с настоящим пунктом Правил.
При проведении встречной проверки требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) предъявляется объекту государственного аудита в случае его воспрепятствования проведению встречной проверки.
Сноска. Пункт 42 с изменениями, внесенными приказами Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021); от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
43. В случаях отказа должностными лицами объекта государственного аудита в допуске на объект государственного аудита и (или) воспрепятствования проведению аудиторского мероприятия, государственным аудитором составляется акт по факту воспрепятствования проведению государственного аудита по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам и протокол об административном правонарушении на основании статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП).
44. В случаях, предусмотренных пунктом 43 настоящих Правил, руководитель группы государственного аудита письменно, посредством электронной почты (факсом), почтовой связи и (или) нарочно информирует о данных фактах лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, которое принимает меры по их устранению.
45. При не устранении объектом государственного аудита обстоятельств, препятствующих проведению государственного аудита, лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, готовит ходатайство первому руководителю ведомства и его территориальных подразделений о приостановлении аудиторского мероприятия до полного устранения причин, препятствующих проведению государственного аудита.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
46. Решение о приостановлении, возобновлении аудиторского мероприятия, изменении масштаба внутреннего государственного аудита, участников (состава) группы государственного аудита принимается руководителем ведомства и его территориальных подразделений и оформляется соответствующим приказом, с одновременным уведомлением объекта государственного аудита и уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов.

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
47. Мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық стендіне мемлекеттік аудит объектісінде ведомство және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің аудиторлық іс-шараны жүргізіп жатқаны туралы ақпаратты орналастырады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
48. Егер мемлекеттік аудит объектісінде ведомство және оның аумақтық бөлімшелерінің аудиторлық іс-шарасымен мақсаты, нысанасы және аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең бойынша сәйкес келетін басқа мемлекеттік аудит органының мемлекеттік аудит жүргізу фактісі анықталса, онда мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит нәтижелерін тану рәсімін Заңның 19-бабының талаптарына және мемлекеттік аудит нәтижелерін тану жөнінде Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" 2016 жылғы 31 наурыздағы №5-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
49. Аудиторлық іс-шара барысында аудит бағдарламасымен қамтылмаған, бірақ аудиторлық іс-шара нысанасын толық зерделеу үшін қажетті мәселелер туындаған кезде мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит тобының жетекшісімен келісу бойынша аудит бағдарламасына енгізілетін өзгерістер жобасының негіздемесі бар қызметтік жазбаны (бұдан әрі – қызметтік жазба) қалыптастырады және оны аудиторлық іс-шара жүргізуге жауапты тұлғаға жібереді.
Аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудиторлық іс-шараны жүргізудің орындылығы танылған кезінде, аудиторлық іс-шараны өткізуге жауапты тұлғаның өзгертулердің негіздемесі 1 (бір) жұмыс күн ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес қорытындысы болған жағдайда бекітіледі немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкессіздік туралы сапаны бақылау қорытындысы болған жағдайда қабылданбайды.

Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
47. На информационном стенде объекта государственного аудита государственные аудиторы размещают информацию о том, что на объекте государственного аудита проводится аудиторское мероприятие работниками ведомства и его территориальных подразделений.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
48. Если на объекте государственного аудита выявлен факт проведения государственного аудита другим органом государственного аудита по цели, предмету и периоду, охватываемому аудиторским мероприятием, совпадающими с аудиторским мероприятием ведомства и его территориальных подразделений, то руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором процедура признания результатов государственного аудита осуществляется в соответствии с требованиями статьи 19 Закона и процедурного стандарта внешнего государственного аудита и финансового контроля по признанию результатов государственного аудита, утвержденного нормативным постановлением Счетного комитета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под 13647).
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
49. При возникновении в ходе аудиторского мероприятия вопросов, не предусмотренных программой аудита, но необходимых для полного изучения предмета аудиторского мероприятия, государственный аудитор по согласованию с руководителем группы государственного аудита формирует служебную записку с обоснованием проекта внесения изменений в программу аудита (далее – служебная записка) и направляет его лицу, ответственному за проведение аудиторского мероприятия.
При признании целесообразности проведения аудиторского мероприятия по вопросам, не предусмотренным программой аудита, лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия, обоснование изменений утверждается в течении 1 (одного) рабочего дня при наличии заключения контроля качества о соответствии стандартам государственного аудита и финансового контроля, либо отклоняется при наличии заключения контроля качества о не соответствиии стандартам государственного аудита и финансового контроля.
Материалы по дополнительным вопросам предоставляются объектом государственного аудита на основании дополнительно направленного требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов).

Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған кезде, жүргізу мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 1 (бір) жұмыс күні қалғанда құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі органдарды хабардар ете отырып, аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаның жазбаша қолдаухаты бойынша ведомство және оның аумақтық бөлімшелері басшысы мерзімді ұзартуы мүмкін.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында аудит жоспарына, аудит бағдарламасы мен аудиторлық тапсырмаға өзгерістер енгізу:
аудит жоспары мен бағдарламасына – аудиторлық іс-шараны (қаржылық есеп аудитінен басқа) жүргізу барысында 2 (екі) реттен асырмай өзгерістер енгізу негіздемелерін көрсете отырып, аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаның атына мемлекеттік аудит тобы басшысының қызметтік жазбахаты негізінде;
аудиторлық тапсырмаға – аудит жоспары мен аудит бағдарламасына өзгерістер енгізілген кезде мемлекеттік аудит тобы басшысының атына мемлекеттік аудитордың қызметтік жазбахаты негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Аудиторлық іс-шараны жүргізу кезінде қойылған мақсатқа, нысанасы мен аудиторлық іс-шара мәселелеріне сәйкес аудиторлық дәлелдемелерді қалыптастыру үшін қажетті іс жүзіндегі деректерді жинау, талдау жүргізіледі.
Іс жүзіндегі деректерді жинау мынадай тәсілдермен жүргізіледі:
1) бір рет;
2) белгілі бір уақыт аралығындағы үздіксіз процесс арқылы;
3) аудиторлық іс-шараны жүргізудің бүкіл мерзімі ішінде.
Аудиторлық іс-шара жүргізу барысында жиналған аудиторлық дәлелдемелер мемлекеттік аудит объектісінде анықталған бұзушылықтарын және кемшіліктерін негіздеуі тиіс. Жиналған аудиторлық дәлелдемелер негізінде аудиторлық іс-шара нәтижесі бойынша аудиторлық қорытындыда тұжырымдар мен ұсынымдар қалыптастырылады.
53. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес жүргізілетін мемлекеттік аудит барысында мемлекеттік аудитор (лар), мемлекеттік аудитордың ассистенттері және тартылатын сарапшылар, тиісті бейін бойынша мамандар мемлекеттік аудит объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірлесіп, іс жүзінде тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету тұрғысынан аудиторлық дәлелдемелер жинау және (немесе) олардың шынайылығын растау үшін бақылау өлшемін тексеруді қарап (бұдан әрі – бақылау өлшемі (қарап тексеру) жүргізеді. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өнім берушісінің (мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) бақылау өлшемінде (қарап тексеруге) қатысуы қажет болған жағдайда оның қатысуын мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оның міндеттерін атқарушы тұлға қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При необходимости продления срока проведения государственного аудита, срок продлевается не менее чем за 1 (один) рабочий день до его окончания приказом руководителя ведомства и его территориальных подразделений по письменному ходатайству лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия, с уведомлением органов правовой статистики и специальных учетов.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Внесение изменений в план аудита, программу аудита и аудиторское задание в ходе проведения аудиторского мероприятия осуществляется:
в план и программу аудита – на основании служебной записки руководителя группы государственного аудита на имя лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия, с указанием обоснований внесения изменений не более двух раз в ходе проводимого аудиторского мероприятия (за исключением аудита финансовой отчетности).
в аудиторское задание – на основании служебной записки государственного аудитора на имя руководителя группы государственного аудита при условии внесения изменений в план аудита и программу аудита.
Сноска. Пункт 51 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. При проведении аудиторского мероприятия проводятся сбор, анализ фактических данных, необходимых для формирования аудиторских доказательств, в соответствии с поставленной целью, предметом и вопросами аудиторского мероприятия.
Сбор фактических данных проводится следующими способами:
1) единовременно;
2) путем непрерывного процесса, в определенный промежуток времени;
3) в течение всего срока проведения аудиторского мероприятия.
Собранные в ходе проведения аудиторского мероприятия аудиторские доказательства обеспечивают обоснованность выявленных нарушений и недостатков. На основе собранных аудиторских доказательств формулируются выводы и рекомендации в аудиторском заключении по итогам аудиторского мероприятия.
53. В ходе государственного аудита проводимого в соответствии с поручением на проведение аудиторского мероприятия государственный (-ые) аудитор (-ы), ассистенты государственного аудитора и привлекаемые эксперты, специалисты по соответствующему профилю для подтверждения достоверности и (или) сбора аудиторских доказательств на предмет фактической поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта государственного аудита, проводят контрольный обмер, осмотр на объекте (далее – контрольный обмер (осмотр). При необходимости участия поставщика (по строительно-монтажным работам (далее – СМР) подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг в контрольном обмере (осмотре), участие обеспечивается руководителем объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности.

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Бақылау өлшемі (қарап тексеру) қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада күні, орны, мақсаты, нәтижелері мен оны жүргізуге қатысқан тұлғаларды көрсете отырып, оған аяқталу күніне қарай қол қойылады. Қол қойылған актінің бір данасы мемлекеттік аудиторда қалады, ал екінші дана мемлекеттік аудит объектісіне беріледі. Бақылау өлшемі (қарап тексеру) нәтижелерін мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит объектісінде жасалатын аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте міндетті түрде көрсетеді.
55. Бақылау өлшемін (қарап тексеру) жүргізуге қатысқан тұлғалар оның актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда мемлекеттік аудитор бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісінде қол қоюдан бас тарту туралы белгі қояды. Жүргізілген бақылау өлшемін растайтын нәтижелерге тиісті негіздемелер (аудиторлық дәлелдемелер) болған кезде бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісіне қол қоюдан бас тарту өлшем (қарап тексеру) нәтижелерін аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке енгізбеу үшін негіз болып табылмайды.
56. Мемлекеттік аудиторлар және мемлекеттік аудиторлардың ассистенттері мемлекеттік аудит тобының жетекшісіне күн сайын ауызша есеп береді. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудит тобының жұмысын үйлестіреді, аудиторлық іс-шара мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, аудиторлық іс-шараның жекелеген бағыттарын үйлестіреді, мемлекеттік аудит тобында туындайтын проблемалық мәселелерді шешеді.
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі, мемлекеттік аудитор және мемлекеттік аудитордың ассистенті апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні, аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаға есепті күні толтырылған (жасалған) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудит бағдарламасының орындалу барысы туралы апта сайынғы жиынтық есепті жібереді.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
57. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудиторлардың, аудитор іс-шарасына қатысқан сарапшылар мен ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудиторларының ассистенттерінің қызметтік міндеттемелерін орындамау жағдайлары және мемлекеттік аудитті жүргізу барысындағы атқарушылық, еңбек тәртібін бұзушылық, Республикалық бюджетің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің "Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 30 қарашадағы №18-НҚ бірлескен нормативтiк қаулысымен және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 601 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12575 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын сақтамау фактілері туралы аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаны жазбаша түрде хабардар етеді.
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға өз кезегінде ведомство және оның аумақтық бөлімшелерінің басшысына тәртіптік сипаттағы шараларды қабылдау үшін көрсетілген фактілер туралы жазбаша түрде хабарлайды.

Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. По итогам контрольного обмера (осмотра) оформляется акт контрольного обмера (осмотра) по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, в двух экземплярах с указанием даты, места, цели, результатов и лиц, участвовавших в его проведении, который подписывается ими в день его завершения. Один экземпляр подписанного акта остается у государственного аудитора, а второй экземпляр передается объекту государственного аудита. Результаты контрольного обмера (осмотра) в обязательном порядке отражаются государственным аудитором в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности, составляемом на объекте государственного аудита.
55. В случае отказа от подписания акта контрольного обмера (осмотра) лицами, участвовавшими в его проведении, государственным аудитором в акте контрольного обмера (осмотра) делается отметка об отказе в подписании. При наличии соответствующих оснований (аудиторских доказательств), подтверждающих результаты проведенного контрольного обмера, отказ от подписания акта контрольного обмера (осмотра) не является основанием для невключения результатов обмера (осмотра) в аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности.
56. Государственные аудиторы и ассистенты государственных аудиторов ежедневно устно отчитываются руководителю группы государственного аудита. Руководитель группы государственного аудита координирует работу группы государственного аудита, проводит мониторинг полноты охвата вопросов аудиторского мероприятия, корректирует отдельные направления аудиторского мероприятия, разрешает проблемные вопросы, возникающие в группе государственного аудита.
Руководитель группы государственного аудита, государственный аудитор и ассистент государственного аудитора еженедельно в последний рабочий день недели направляет лицу, ответственному за проведение аудиторского мероприятия, еженедельный отчет о ходе исполнения программы аудита по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, заполненный (составленный) на отчетную дату.
Сноска. Пункт 56 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
57. Руководитель группы государственного аудита информирует в письменном виде лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, о случаях невыполнения государственными аудиторами, экспертами и ассистентами государственных аудиторов ведомства и его территориальных подразделений, участвовавшими в аудиторском мероприятии, служебных обязанностей и фактах нарушений исполнительской, трудовой дисциплины, несоблюдения Правил профессиональной этики государственных аудиторов, утвержденных совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 30 ноября 2015 года № 18-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 601 "Об утверждении Правил профессиональной этики государственных аудиторов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12575), в ходе проведения государственного аудита.
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, в свою очередь, сообщает в письменном виде руководителю ведомства и его территориальных подразделений об указанных фактах для принятия мер дисциплинарного характера.

Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
58. Режимді мекемелерде аудиторлық іс-шараларды жүргізуге байланысты құпия материалдарды зерделеу мен талдау Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
5-параграф. Аудиторлық іс шараларды жүргізуге сарапшыларды тарту
59. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері өкілеттіктері шегінде өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында тиісті сарапшыларды мемлекеттік аудит тобының құрамына енгізу арқылы тартады.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
60. Сапалы аудиторлық іс-шараны қамтамасыз ету және арнайы білімді талап ететін мемлекеттік аудит мәселелері бойынша тәуелсіз сараптама қорытындыларымен мемлекеттік аудит нәтижелерін растау сарапшыларды тартудың мақсаты болып табылады.
61. Сарапшыларды тарту қажеттілігі мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру кезінде айқындалады.
62. Тиісті шарттар жасасу арқылы сарапшылардың қызметтерін сатып алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасы мен мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
5-1-параграф. Ішкі аудит қызметінің мемлекеттік аудиторын қаржылық есептілік аудитін жүргізуге тарту
Ескерту. 3-тарау 5-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
62-1. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері Заңның 14-бабының 1-1) тармақшасына сәйкес бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қаржылық есептілігіне, оның ішінде мемлекеттік мекемелердің шоғырландырылған қаржылық есептілігіне жыл сайын аудит жүргізуге қатысу үшін оларды мемлекеттік аудит тобының құрамына енгізу арқылы орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, облыс, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімінің келісімі бойынша ішкі аудит қызметтерінің мемлкеттік аудиторларын тартады.
62-2. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері қаржылық есептілікке ішкі мемлекеттік аудит жүргізу басталғанына дейін 10 (он) жұмыс күн бұрын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға аудит жүргізу мерзімін көрсете отырып, оны мемлекеттік аудит тобына енгізу үшін аудит қызметі мемлекеттік аудиторының кандидатурасын ұсыну туралы сұрау салу жібереді.
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар ішкі аудит қызметінің мемлекеттік аудиторының кандидатурасын ведомствоға және оның аумақтық бөлімшелеріне 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынады.

Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
58. Изучение и анализ секретных материалов, связанных с проведением аудиторских мероприятий в режимных учреждениях, осуществляются в соответствии с Инструкцией.
Параграф 5. Привлечение экспертов к проведению аудиторских мероприятий
59. Ведомство и его территориальные подразделения в пределах своих полномочий, в целях выполнения, возложенных на них задач, привлекают соответствующих экспертов путем включения их в состав группы государственного аудита.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
60. Целью привлечения экспертов являются обеспечение качественного аудиторского мероприятия и подтверждение результатов государственного аудита заключениями независимой экспертизы по вопросам государственного аудита, требующим специальных знаний.
61. Необходимость привлечения экспертов определяется при планировании отдельного государственного аудита.
62. Приобретение услуг экспертов с заключением соответствующих договоров производится в соответствии с требованиями гражданского законодательства и законодательства в сфере государственных закупок.
Параграф 5-1. Привлечение государственного аудитора службы внутреннего аудита к проведению аудита финансовой отчетности
Сноска. Глава 3 дополнена параграфом 5-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
62-1. Ведомство и его территориальные подразделения в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 14 Закона привлекают государственных аудиторов служб внутреннего аудита по согласованию с первым руководителем центрального государственного органа, акимом области, города республиканского значения, столицы для участия в проведении ежегодного аудита финансовой отчетности администраторов бюджетных программ, в том числе консолидированной финансовой отчетности государственных учреждений путем включения их в состав группы государственного аудита.
62-2. Ведомство и его территориальные подразделения направляют в центральные государственные и местные исполнительные органы за 10 (десять) рабочих дней до начала проведения внутреннего государственного аудита финансовой отчетности запрос о представлении кандидатуры государственного аудитора службы внутреннего аудита, с указанием срока проведения аудита, для включения еҰ в группу государственного аудита.
Центральные государственные и местные исполнительные органы в течение 5 (пяти) рабочих дней представляют кандидатуру государственного аудитора службы внутреннего аудита в ведомство и его территориальные подразделения.

Ескерту. 62-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62-3. Ішкі аудит қызметтерінің мемлекеттік аудиторларының қатысуымен мемлекеттік аудит топтарын қалыптастыру алдын ала зерделеу аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге нұсқау ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің қатаң есептілік бланкісінде ресімделеді.
6-параграф. Үстеме тексеруді жүзеге асыру
63. Мемлекеттік аудиттің негізгі объектілері қызметін алдын ала зерделеу барысында аудиттің жоспары мен бағдарламасына енгізілетін үстеме тексерудің ықтимал объектілері айқындалады. Егер аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында үстеме тексеру жүргізу үшін негіз пайда болса, онда аудиторлық тапсырмаларға аудит жоспары мен бағдарламасына өзгерістер енгізілмей, тиісті толықтырулар енгізіледі.
64. Үстеме тексеру жүргізу үшін мемлекеттік аудиттің әрбір объектісіне жеке тапсырма ресімделеді.
65. Үстеме тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үстеме тексеру актісі түрінде түрінде ресімделеді. Үстеме тексеру жүргізген мемлекеттік аудиторға, мемлекеттік аудит объектісінің басшысына (лауазымды адамына) таныстыру үшін үстеме тексеру аяқталған күні екі данада үстеме тексеру актісі ұсынылады. Мемлекеттік аудит объектісі басшылығын үстеме тексеру актісімен таныстыру және оған қол қою ол аяқталған күні жүргізіледі.
66. Мемлекеттік аудитор үстеме тексеру жүргізілген жағдайда оның нәтижелерін міндетті түрде мемлекеттік аудиттің негізгі объектісінде жасалатын аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте көрсетеді.
7-параграф. Бірлескен тексеруді жүзеге асыру
67. Бірлескен тексеру іс-шаралары осы Қағидалардың 2-тарауында белгіленген тәртіпке сәйкес мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің жобасын ведомство және оның аумақтық бөлімшелері қалыптастыруы кезеңінде көзделеді.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
68. Бірлескен тексеру жүргізу басқа мемлекеттік аудит органдарымен және (немесе) мемлекеттік органдармен тексерудің дербес түрі ретінде не өткізілетін бірлескен аудиторлық іс-шара шеңберінде мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесі негізінде келісілген мерзімде бір мезгілде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 62-2 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62-3. Формирование групп внутреннего государственного аудита с участием государственных аудиторов служб внутреннего аудита осуществляется по завершению предварительного изучения.
Поручение на проведение аудиторского мероприятия оформляется на бланке строгой отчетности ведомства и его территориальных подразделений.
Параграф 6. Осуществление встречной проверки
63. В ходе предварительного изучения деятельности основных объектов государственного аудита определяются возможные объекты встречной проверки, которые включаются в план и программу аудита. Если в ходе проведения аудиторского мероприятия возникли основания для проведения встречной проверки, то в аудиторские задания вносятся соответствующие дополнения, без внесения изменений в план и программу аудита.
64. Для проведения встречной проверки на каждый объект государственного аудита оформляется отдельное поручение.
65. Результаты встречной проверки оформляются в виде акта встречной проверки по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Государственным аудитором, проводившим встречную проверку, руководителю (должностному лицу) объекта государственного аудита для ознакомления представляется акт встречной проверки в двух экземплярах в день завершения встречной проверки. Руководством объекта государственного аудита ознакомление с актом встречной проверки и его подписание производятся в день его завершения.
66. В случае проведения встречной проверки, ее результаты в обязательном порядке отражаются государственным аудитором в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности, составляемом на основном объекте государственного аудита.
Параграф 7. Осуществление совместной проверки
67. Мероприятия совместной проверки предусматриваются на этапе формирования ведомством и его территориальными подразделениями проекта перечня объектов государственного аудита в соответствии с порядком, установленным в главе 2 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
68. Проведение совместной проверки осуществляется с другими органами государственного аудита и (или) государственными органами одновременно в согласованные сроки на основании утвержденного перечня объектов государственного аудита как самостоятельного вида проверки либо в рамках проводимого совместного аудиторского мероприятия.

69. Бірлескен тексеру жүргізуге дайындық мемлекеттік аудит объектілері тізбесінде көзделген мерзімдерге сәйкес жүргізіледі.
70. Алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша бірлескен тексеру жоспарының, бағдарламасының және аудиторлық тапсырмалардың жобалары жасалады. Бірлескен тексеру бағдарламасының әзірленген жобасын бірлескен тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік орган жібереді. Мемлекеттік аудит органдары мен бірлескен тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдар аудиторлық іс-шара басталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын бірлескен тексеру бағдарламасының жобасын келіседі.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Мемлекеттік аудит объектілері бойынша бірлескен тексеру бағдарламасында: мемлекеттік аудит объектісінің атауы, тексеру нысанасы мен түрі, мемлекеттік аудиттің түрі, тексеру қамтитын кезең, тексеру жүргізу мерзімі, бірлескен тексеру тобының құрамы, тексеру қамтитын қаражаттар мен активтер көлемі, тексеру мәселелері мен оларды қараудың бірізділігі көрсетіледі.
Бірлескен тексеру бағдарламасы мемлекеттік аудит органдарының немесе бірлескен тексеру қатысушылары мемлекеттік органдардың жауапты лауазымды адамдарымен (электрондық немесе жазбаша хат алмасу арқылы) келісіледі.
72. Тексеру жүргізуге арналған тапсырманы әрбір мемлекеттік орган өз бетінше ресімдейді.
73. Қызметкерлерді іссапарға жіберу, сондай-ақ іссапар шығыстарын төлеуді әрбір мемлекеттік орган өз бетінше жүргізеді.
74. Бірлескен тексеруді сапалы жүргізу мақсатында тексеру жүргізу үшін жауапты мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары, мемлекеттік аудиттің бірлескен тобына қатысушылар мынадай:
1) бірлескен тексеруді жүзеге асыру барысында пайда болған мәселелерді талқылай отырып, жұмыс отырыстары;
2) консультациялар;
3) әдістемелік және талдамалық құжаттар, ақпарат алмасу түріндегі өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
75. Мемлекеттік аудиторлар мен бірлескен тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың қызметкерлері бірлескен тексеру жүргізу қорытындылары бойынша мемлекеттік аудит объектілерінде аудиторлық есепті немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепті жасайды және оған қол қояды.
76. Мемлекеттік аудит объектісінде бірыңғай топ бірлескен тексеру жүргізген кезде аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп үш данада ресімделеді, оның бір данасы мемлекеттік аудит объектісіне беріледі.

69. Подготовка к проведению совместной проверки проводится в соответствии со сроками, предусмотренными перечнем объектов государственного аудита.
70. По итогам предварительного изучения составляются проекты плана, программы совместной проверки и аудиторских заданий. Разработанный проект программы совместной проверки направляется государственным органам, участвующим в проведении совместной проверки. Органы государственного аудита и государственные органы, участвующие в проведении совместной проверки, не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала аудиторского мероприятия, согласовывают проект программы совместной проверки.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. В программе совместной проверки по объектам государственного аудита указываются: наименование объекта государственного аудита, предмет и вид проверки, тип государственного аудита, период, охватываемый проверкой, сроки проведения проверки, состав совместной группы проверки, объем средств и активов, охватываемый проверкой, вопросы проверки и последовательность их рассмотрения.
Программа совместной проверки согласовывается ответственными должностными лицами органов государственного аудита или государственных органов – участников совместной проверки (путем электронной или письменной переписки).
72. Поручения на проведение проверки оформляются каждым государственным органом самостоятельно.
73. Командирование работников, а также оплата командировочных расходов производятся каждым государственным органом самостоятельно.
74. В целях качественного проведения совместной проверки должностные лица государственных органов, ответственные за проведение проверки, участники совместной группы государственного аудита осуществляют между собой взаимодействие в виде:
1) рабочих совещаний с обсуждением вопросов, возникающих в ходе осуществления совместной проверки;
2) консультаций;
3) обмена методическими и аналитическими документами, информацией.
75. Государственными аудиторами и работниками государственных органов, осуществляющими совместную проверку, на объектах государственного аудита по итогам проведения совместной проверки составляется и подписывается аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности.
76. При проведении совместной проверки единой группой на объекте государственного аудита аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности оформляется в трех экземплярах с предоставлением одного из экземпляров объекту государственного аудита.

77. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке жазбаша қарсылықты бірлескен тексеру жүргізуге жауапты мемлекеттік орган қарайды. Тексеру объектісіне жауапты қол қойылған аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылық келіп түскен мемлекеттік орган жібереді.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-параграф. Қатар тексеруді жүзеге асыру
78. Мемлекеттік аудит органдарының басқа мемлекеттік органдармен қатар тексеру жүргізуі әрбір мемлекеттік орган дербес бекіткен мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі негізінде келісілген мәселелер мен жүргізу мерзімдері бойынша жүзеге асырылады.
79. Қатар тексеру жүргізуге дайындық мемлекеттік аудит объектілері тізбесінде көзделген мерзімдерге сәйкес жүргізіледі.
80. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу мақсатында дайындық кезеңінде мемлекеттік аудит тобының жетекшісі және қатысушылары ақпарат жинауды және мемлекеттік аудит объектілеріне жетпейтін ақпаратты ұсынуға арналған сұрау салуды жібереді.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Мемлекеттік аудит органдары қатар тексеруге қатысқан мемлекеттік органдармен бірлесіп алдын ала зерделеу қорытындысы бойынша қатар тексеру жоспарының жобасын жасайды. Қатар тексеру мен аудиторлық тапсырма бағдарламалары қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдарға жіберіледі. Мемлекеттік органдар бойынша тексерілетін мәселелер тізбесін бөлу тексеру басталғанға дейінгі кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдар мәселелер тізбесі, мемлекеттік аудит объектілері негізінде жоспар мен бағдарлама жобаларын әзірлейді, бұл ретте аудиторлық іс-шара басталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын қатар тексеру жүргізуге қатысатын мемлекеттік органдарға келісу үшін жіберілетін тексерудің қосымша мәселелерін қоса отырып, негізгі тексерілетін тізбені кеңейтуге жол беріледі.

77. Письменные возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности рассматриваются государственным органом, ответственным за проведение совместной проверки. Ответ объекту проверки направляется тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 8. Осуществление параллельной проверки
78. Органами государственного аудита проведение параллельной проверки с другими государственными органами осуществляется по согласованным вопросам и срокам проведения на основании утвержденного перечня объектов государственного аудита самостоятельно каждым государственным органом.
79. Подготовка к проведению параллельной проверки проводится в соответствии со сроками, предусмотренными перечнем объектов государственного аудита.
80. На подготовительном этапе в целях предварительного изучения объектов государственного аудита, руководитель и участники группы государственного аудита проводят сбор информации и направляют запросы на предоставление недостающей информации объектам государственного аудита.
Сноска. Пункт 80 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. По итогам предварительного изучения органами государственного аудита совместно с государственными органами, участвующими в параллельной проверке, составляются проекты плана параллельной проверки. Программы параллельной проверки и аудиторских заданий направляются государственным органам, участвующим в проведении параллельной проверки. Распределение перечня проверяемых вопросов по государственным органам осуществляется не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала проверки.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. Государственные органы, участвующие в проведении параллельной проверки, на основе перечня вопросов объектов государственного аудита, разрабатывают проекты плана и программы, при этом допускается расширение перечня основных проверяемых вопросов с включением дополнительных вопросов проверки, которые не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до начала аудиторского мероприятия направляются для согласования государственным органам, участвующим в проведении параллельной проверки.

Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Қатар тексеру жоспарын, бағдарламасын және аудиторлық тапсырмаларды әр тарап өз бетінше (тексеру объектілерінің, бюджеттік бағдарламалар мен активтердің атауын, тексеру мәселелерін көрсете отырып) қатар тексеру басталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күні бұрын бекітеді.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Қатар тексеру жүргізу үшін негіз болып табылатын құжаттарды әрбір мемлекеттік орган өз бетінше ресімдейді.
85. Қатар тексеру әрбір тараптың мемлекеттік аудиттің жекелеген тобын қалыптастыру арқылы оны өткізу мерзімдерін келісе отырып жүргізіледі.
86. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты лауазымды адамдар, қатар тексеру тобының қатысушылары:
1) қатар тексеру жүргізу барысында туындайтын мәселелерді талқылай отырып, жұмыс кеңестерін;
2) консультацияларды;
3) әдістемелік және талдамалық құжат алмасуды жүргізеді.
87. Мемлекеттік аудит топтарының басшылары қатар тексеру жүргізу барысы (тексеру мәселелерінің толық қамтылуы, туындаған проблемалар) мен тексерудің алдан ала нәтижелері туралы ақпарат алмасады.
88. Аудиторлық есепке немесес қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке жазбаша қарсылықты тексеру жүргізген мемлекеттік орган қарайды. Тексеру объектісіне жауапты қол қойылған аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жазбаша қарсылық келіп түскен мемлекеттік орган жібереді.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Мемлекеттік аудит органдары және (немесе) мемлекеттік органдар ЭҚАБЖ және пошта арқылы қағаз түрінде, сондай-ақ Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқорға тиісті ақпаратты орналастыру арқылы қатар тексеру қорытындысы бойынша нұсқамалар тармақтарының іске асырылу барысы туралы бірін бірі хабардар етеді.
4-тарау. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешім қабылдау және құжаттарды жасау тәртібі

Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. План, программа параллельной проверки и аудиторские задания утверждаются каждой стороной самостоятельно (с указанием наименований объектов проверки, бюджетных программ и активов, вопросов проверки) за 2 (два) рабочих дня до начала параллельной проверки.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Документы, являющиеся основанием для проведения параллельной проверки, оформляются каждым государственным органом самостоятельно.
85. Параллельная проверка проводится посредством формирования каждой стороной отдельной группы государственного аудита с согласованием сроков его проведения.
86. Должностные лица, ответственные за проведение государственного аудита, участники групп параллельной проверки проводят:
1) рабочие совещания с обсуждением вопросов, возникающих в ходе проведения параллельной проверки;
2) консультации;
3) обмен методическими и аналитическими документами.
87. Руководители групп государственного аудита обмениваются информацией о ходе проведения параллельной проверки (полноте охвата вопросов проверки, возникших проблемах) и предварительных результатах проверки.
88. Письменные возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности рассматриваются государственным органом, проводившим проверку. Ответ объекту проверки направляется тем государственным органом, в адрес которого поступили письменные возражения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Органы государственного аудита и (или) государственные органы информируют друг друга о ходе реализации пунктов предписаний по итогам параллельной проверки посредством направления соответствующей информации через ЕСЭДО и в бумажном виде по почте, а также размещения информации в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
Глава 4. Порядок принятия решения и составления документов по результатам внутреннего государственного аудита

1-параграф. Аудиторлық есептерді жасау және ресімдеу
90. Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша:
1) қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп – мемлекеттік аудитті тікелей жүргізген мемлекеттік аудиторлар жасаған, қаржылық есептіліктің анықтығы, сондай-ақ бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау тәртібінің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы жазбаша нысанда білдірілген пікірді қамтитын құжат;
2) аудиторлық есеп – мемлекеттік аудитті тікелей жүргізген мемлекеттік аудиторлар жасаған, белгілі бір уақыт кезеңі үшін жүргізілген сәйкестік аудитінің нәтижелерін қамтитын құжат ресімделеді.
91. Мемлекеттік қаржылық есептілік аудитінің нәтижелері бойынша Заңның 23-бабына сәйкес құжаттар және шешімдер қабылданады.
92. Мемлекеттік аудит жүргізілген мемлекеттік аудит объектілерінің әрқайсысы бойынша аудиторлық іс-шара нәтижелері аудиторлық есеппен немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеппен ресімделеді.
Аудиторлық есепке:
1) ішкі мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап;
2) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімі;
3) анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер фактілерін растайтын құжаттардың, анықтамалардың, кестелердің, фотосуреттердің түпнұсқалары немесе тиісінше куәландырылған көшірмелері;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттері негізінде жіберілген бұзушылықтарға қатысы бар тұлғалардың жазбаша түсініктемелері (қажет болғанда);
5) бақылау өлшемдері мен қарап тексеру актілері (олар жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың және тағы басқалар), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, ішкі мемлекеттік аудит нәтижелерімен байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
7) мемлекеттік органдар мамандарының, сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
8) ішкі мемлекеттік аудитке ұшыраған құжаттар тізбесі, олардың деректемелері және аудиторлық іріктеудің негіздемесі көрсетіле отырып, олардың негізінде қалыптастырылған қорытындылар;
9) және басқа да құжаттар қоса беріледі.
Қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке:
1) ішкі мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап;
2) стандарттарында көзделген қосымшалар;
3) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімі;
4) анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер фактілерін растайтын құжаттардың, анықтамалардың, кестелердің, фотосуреттердің түпнұсқалары немесе тиісінше куәландырылған көшірмелері;

Параграф 1. Составление и оформление аудиторских отчетов
90. По результатам аудиторского мероприятия оформляются:
1) аудиторский отчет по финансовой отчетности – документ, составленный непосредственно проводившими государственный аудит государственными аудиторами, содержащий выраженное в письменной форме мнение о достоверности финансовой отчетности, а также соответствии порядка ведения бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
2) аудиторский отчет – документ, составленный непосредственно проводившими государственный аудит государственными аудиторами, содержащий результаты проведенного аудита соответствия за определенный период времени.
91. По результатам государственного аудита финансовой отчетности принимаются документы и решения в соответствии со статьей 23 Закона.
92. Результаты аудиторского мероприятия по каждому из подвергнутых государственному аудиту объектов государственного аудита оформляются аудиторским отчетом или аудиторским отчетом по финансовой отчетности.
К аудиторскому отчету прилагаются:
1) требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов);
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам внутреннего государственного аудита;
3) подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, фотографии, подтверждающие факты выявленных нарушений и недостатков;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
5) акты контрольных обмеров (осмотров) (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами внутреннего государственного аудита (в случае их составления);
7) экспертные заключения экспертов (в случае привлечения);
8) перечень подвергнутых внутреннему государственному аудиту документов, на основе которых сформулированы выводы, с указанием их реквизитов и обоснованием аудиторской выборки;
9) другие документы.
К аудиторскому отчету по финансовой отчетности прилагаются:
1) требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов);
2) приложения, предусмотренные стандартами;
3) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам внутреннего государственного аудита;
4) подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, фотографии, подтверждающие факты выявленных нарушений и недостатков;

5) функционалдық және лауазымдық міндеттері негізінде жіберілген бұзушылықтарға қатысы бар тұлғалардың жазбаша түсініктемелері (қажет болғанда);
6) бақылау өлшемдері мен қарап тексеру актілері (олар жасалған жағдайда);
7) зерттеулердің (сынақтардың және тағы басқалар), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, ішкі мемлекеттік аудит нәтижелерімен байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
8) сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
9) ішкі мемлекеттік аудитке ұшыраған құжаттар тізбесі, олардың деректемелері және аудиторлық іріктеудің негіздемесі көрсетіле отырып, олардың негізінде қалыптастырылған қорытындылар;
10) басқа да құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 92-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Аудиторлық есептің немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің құрылымы аудит бағдарламасында және аудиторлық тапсырмасында көрсетілген барлық мәселелердің толық көрініс табуын, дұрыстығын, онда жазылған мәліметтердің объективтілігін қамтамасыз етуі тиіс.
94. Анықталған жетіспеушіліктер мен бұзушылықтар аудиторлық есептегі жазулардың дұрыстығын растайтын құжаттардың түпнұсқаларының деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелерді көрсете отырып, объективті және дәл сипатталады.
Егер аудит бағдарламасының мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаған болса, аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте: "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталған жоқ." деген жазба жасалады және ішкі мемлекеттік аудитке ұшыраған, солардың негізінде осы тұжырымдар жасалған құжаттардың деректемелері тізбеленеді.
95. Әрбір бұзушылық фактісі, сондай-ақ анықталған жетіспеушіліктер бұзушылықтың сипаты мен түрі құқықтық нормативті актінің бабына, тармағына, тармақшасына сілтемесімен сипаттала отырып, дәйекті тәртіппен нөмірленеді және тіркеледі. Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растаушы құжаттарға сілтеме жасалады.
96. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке олардың ажырамас бөлігі болып табылатын аудиторлық дәлелдемелер қоса беріледі.
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері белгіленген тәртіппен, уәкілетті лауазымды адамдардың қол қоюымен, мөрімен немесе (болған жағдайда) мемлекеттік аудит объектісінің мөртаңбасымен расталады. Аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте олардың реттік нөмірі, парақ саны көрсетіле отырып, қосымшаларына сілтемелер көрсетіледі.

5) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
6) акты контрольных обмеров (осмотров) (в случае их составления);
7) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами внутреннего государственного аудита (в случае их составления);
8) экспертные заключения экспертов (в случае привлечения);
9) перечень подвергнутых внутреннему государственному аудиту документов, на основе которых сформулированы выводы, с указанием их реквизитов и обоснованием аудиторской выборки;
10) другие документы.
Сноска. Пункт 92 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Структура аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности обеспечивает строгое соответствие последовательности и перечню вопросов программы аудита и аудиторских заданий, достоверность, объективность сведений, изложенных в нем, ответы на каждый вопрос программы аудита излагаются полно, точно, объективно и лаконично.
94. Выявленные нарушения и недостатки описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в аудиторском отчете, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены.
Если по вопросу программы аудита нарушений и недостатков не установлено, в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушений и недостатков не установлено." и перечисляются реквизиты подвергнутых внутреннему государственному аудиту документов, на основе которых сформулированы данные выводы.
95. Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки фиксируются отдельным пунктом и нумеруются в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты и наименования документов, подтверждающих нарушения.
96. К аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности прилагаются аудиторские доказательства, являющиеся его неотъемлемой частью.
Копии документов, прилагаемые к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц, печатью или штампом объекта государственного аудита (при наличии) в установленном порядке. В аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности указываются ссылки на его приложения с отражением их порядкового номера, количества листов.

97. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке тиісті аудиторлық дәлелдемелермен және (немесе) өзге де құжаттармен және ақпаратпен расталмаған фактілерді, тұжырымдарды енгізуге жол берілмейді.
98. Аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте жазылған бұзушылықтарды растайтын құжаттардың және (немесе) өзге де ақпараттың болмауы стандарттарын бұзу болып табылады.
99. Аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп екі данада жасалады және танысу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе оның орнындағы тұлғаға:
1) жүргізу мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайтын аудиторлық іс-шаралар бойынша – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей (үстеме тексерулердің аудиторлық есептерін, бақылау өлшемдерінің (қарап тексерулерінің) актісін қоспағанда);
2) мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен асатын аудиторлық іс-шара жүргізілген жағдайда – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Аудиторлық есептің немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің барлық беттеріне мемлекеттік аудиторлар және мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамы қол қояды.
101. Аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке ассистентті қоспағанда, мемлекеттік аудит тобының барлық мүшелері, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шара аяқталған күннен кешіктірмей мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қояды.
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы ескертпемен қол қояды.
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке мемлекеттік аудит объектісі қарсылықты уәкілетті органның жанындағы апелляциялық комиссияға қол қойылған аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Қағидаларға 12-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жіберіледі.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

97. Не допускается включение в аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности фактов, выводов, не подтвержденных соответствующими аудиторскими доказательствами и (или) иными документами и информацией.
98. Отсутствие документов и (или) иной информации, подтверждающих изложенные в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности нарушения, является нарушением стандартов.
99. Аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности составляется в 2 (двух) экземплярах и предоставляется для ознакомления руководителю объекта государственного аудита или лицу, его замещающему:
1) по аудиторским мероприятиям, срок проведения которых составляет до 15 (пятнадцати) рабочих дней включительно, не позднее 1 (одного) рабочего дня до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита (за исключением акта встречной проверки, акта контрольного обмера (осмотра);
2) при проведения аудиторского мероприятия сроком, превышающим 15 (пятнадцать) рабочих дней, не позднее 2 (двух) рабочих дней до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита.
Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Все страницы аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности парафируются государственными аудиторами и должностным лицом объекта государственного аудита.
101. Аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности подписывается всеми членами группы государственного аудита, за исключением ассистента, а также руководителем объекта государственного аудита или лицом, его замещающим, не позднее дня завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита.
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия, аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности подписывается руководством объекта государственного аудита с оговоркой о наличии возражений.
Объект государственного аудита направляет возражение к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности в апелляционную комиссию при уполномоченном органе в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета и (или) аудиторского отчета по финансовой отчетности по форме согласно приложению 12-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 101 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!

101-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101-1. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есепті алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары мүдделеріне әсер еткен кәсіпкерлік субъектілері мен өзге де тұлғаларды ақпараттық жүйелер және/немесе электрондық пошта, сондай-ақ пошта байланысы арқылы жазбаша түрде анықталған бұзушылықтар туралы хабардар етеді.
Мүдделері аудиторлық іс-шаралармен қозғалған кәсіпкерлік субъектілері және өзге де тұлғалар (жеке және заңды тұлғалар) анықталған бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өз ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісіне жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген тұлғалардың ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісі Заңның 37-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мерзім шегінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді және ол мемлекеттік аудит объектісінің қарсылықтарымен бірге қаралады.
Апелляциялық комиссияға қарсылық берген кезде мемлекеттік аудит объектісі кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың аудиторлық есепке және/немесе қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепке ескертулерін ескереді.
Ескерту. Қағидалар 101-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қол қойылған аудиторлық есеп және (немесе) қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күн өтіп кеткеннен кейін келіп түскен қарсылықтар қаралуға жатпайды.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке келіп түскен қарсылықтарды және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ведомствасына және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдарды уәкілетті органның жанындағы апелляциялық комиссия Заңның 11-1-тарауында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде қарайды.
Мемлекеттік аудит объектісінен қарсылықтар келіп түскен жағдайда аудиторлық септе немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте көрсетілген бұзушылықтардың анықталған күні қарсылықты қарау нәтижелері бойынша шешім қабылдау туралы құжаттың күні болып есептеледі.

Пункт 101-1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
101-1. Руководитель объекта государственного аудита в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита в письменном виде посредством информационных систем и/или электронной почты, а также почтовой связи.
Субъекты предпринимательства и иные лица (физические и юридические лица), интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями, в случае несогласия с выявленными нарушениями в срок не более пяти рабочих дней со дня получения уведомления направляют свою позицию (возражения) объекту государственного аудита.
Позиция (возражения) лиц, предусмотренных частью второй настоящего пункта, направляется объектом государственного аудита в органы государственного аудита и финансового контроля в пределах срока, указанного в подпункте 4) пункта 1 статьи 37 Закона, и рассматривается наряду с возражениями объекта государственного аудита.
При подаче возражения в Апелляционную комиссию объект государственного аудита учитывает замечания субъектов предпринимательства и иных лиц к аудиторскому отчету и/или аудиторскому отчету по финансовой отчетности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 101-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Не подлежат рассмотрению возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности, направленные по истечении 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета и (или) аудиторского отчета по финансовой отчетности.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. Поступившие возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности и жалобы на решения, действия (бездействие) ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и (или) его должностных лиц по результатам государственного аудита рассматриваются апелляционной комиссией при уполномоченном органе в порядке и сроки, определенном главой 11-1 Закона.
В случае поступления возражений от объекта государственного аудита датой обнаружения нарушения, указанного в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности, считается дата документа о принятии решения по результатам рассмотрения возражений.

Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
103-1. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 13 және 14-тарауларына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің және басқа тұлғалардың мүдделеріне ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің аудиторлық іс-шаралармен әсер тигізетін аудиторлық есебіне және (немесе) нұсқамасына шағымдар ведомствомен дәлелдер шеңберінде қаралады.
Ведомствоның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімімен, әрекетімен (әрекетсіздігімен) келіспеген кезде Заңның 11-1 тарауына сәйкес шағымдар уәкілетті органның жанындағы апелляциялық комиссияға жолданады.
Ескерту. 4-тарау 103-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.12.2022 № 1247 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
104. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке келіп түскен қарсылықтар және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ведомствасына және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдар және оларға уәжделген жауаптар міндетті түрде аудиторлық іс-шараның материалдарына қоса тіркеледі.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
105. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оның орнындағы тұлға аудиторлық есеппен немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеппен танысудан немесе аудиторлық есепке қол қоюдан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор аудиторлық есепта немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамының танысудан және (немесе) қол қоюдан бас тартуы туралы тиісті жазба жүргізеді және есеп аудит объектісінің кеңсесі арқылы беріледі.
106. Алып тасталды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Аудиторлық қорытындыны, анықталған бұзушылықтарды жою туралы және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершіліктерін қарастыру туралы нұсқаманы жасау және ресімдеу

Сноска. Пункт 103 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
103-1. Жалобы субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями, на аудиторский отчет и (или) предписание территориальных подразделений ведомства рассматриваются ведомством в рамках доводов в соответствии с главами 13 и 14 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
При несогласии с решением, действием (бездействием) ведомства и (или) его должностных лиц, жалобы направляются в апелляционную комиссию при уполномоченном органе в соответствии с главой 11-1 Закона.
Сноска. Правила дополнены пунктом 103-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021); в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.12.2022 № 1247 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Поступившие возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности и жалобы на решения, действия (бездействие) ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и (или) его должностных лиц по результатам государственного аудита, и мотивированные ответы на них в обязательном порядке приобщаются к материалам аудиторского мероприятия.
Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
105. При отказе руководителем объекта государственного аудита или лицом, его замещающим от ознакомления с аудиторским отчетом или аудиторским отчетом по финансовой отчетности, или от подписи аудиторского отчета, в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности государственным аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица объекта государственного аудита от ознакомления и (или) от подписи, и отчет передается через канцелярию объекта аудита.
106. Исключен приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Составление и оформление аудиторского заключения, предписания об устранении выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших

107. Ішкі мемлекеттік аудиторлық есепке және қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қол қойылғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде:
1) аудиторлық іс-шара үшін жауапты тұлға ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша аудиторлық қорытындыны осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады;
2) ведомствоның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы аудиторлық қорытындыны бекітеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасының нормаларын, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері оларды іске асыру үшін қабылдаған актілерін бұзушылықтар анықталған кезде мемлекеттік аудитор анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқаманы осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады;
4) ведомствоның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы нұсқамаға қол қояды.
Аудиторлық қорытындыға және нұсқамаға мемлекеттік аудит объектісінің, мемлекеттік органдарының, ұйымдарының және лауазымды тұлғаларының қаралмаған және сапасын бақылаумен расталмаған қарсылықтары бар бұзушылық фактілерін енгізуге жол берілмейді.
Мемлекеттік аудиторлардың және басқа лауазымды тұлғалардың ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша жасаған құжаттарының сапасын бақылау осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
108. Аудиторлық қорытынды мен нұсқама мемлекеттік аудит объектісіне, мемлекеттік органдарына, ұйымдарына және лауазымды тұлғаларына аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Аудиторлық қорытындыда, аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте көрсетілген бұзушылықтардың, жетіспеушіліктердің құжаттармен және сапаны бақылаумен расталған, анықталған фактілері қорытындыланады, жүйелендіріледі және қысқаша нысанда, сондай-ақ сарапшылардың қорытындыларының нәтижелері (болған кезде) көрсетіледі.
110. Аудиторлық қорытындыда мемлекеттік аудит объектісінің қаржылық есептілігінің, бухгалтерлік есебінің дұрыстығы, негізділігі және қаржылық жағдайы және заңнама нормаларының талаптарына сәйкестігі туралы тұжырымдар мен мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыру және жетілдіру үшін ұсынымдар жекелеген тармақтармен жазылады.

107. В течение 10 (десяти) рабочих дней после подписания аудиторского отчета и аудиторского отчета по финансовой отчетности:
1) лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, формирует аудиторское заключение по итогам внутреннего государственного аудита по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) руководитель ведомства или его территориальных подразделений утверждает аудиторское заключение;
3) при выявлении нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, государственный аудитор формирует предписание, на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших, по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
4) руководитель ведомства или его территориальных подразделений подписывает предписание.
Не допускается включение в аудиторское заключение и предписание фактов нарушений с нерассмотренными возражениями объекта государственного аудита, государственных органов, организаций и должностных лиц, и не подтвержденных контролем качества.
Контроль качества документов, составляемых государственными аудиторами и иными должностными лицами по результатам внутреннего государственного аудита, осуществляется в порядке, определенном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 107 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. Аудиторское заключение и предписание направляются объекту государственного аудита, государственным органам, организациям и должностным лицам, в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения аудиторского заключения.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. В аудиторском заключении обобщаются, систематизируются и отражаются в краткой форме установленные факты нарушений, недостатков, указанных в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности, подтвержденные документами и контролем качества, а также результаты заключений экспертов (при наличии).
110. В аудиторском заключении излагаются отдельными пунктами выводы о достоверности, обоснованности финансовой отчетности, бухгалтерского учета и финансового состояния объекта государственного аудита и соответствии требованиям норм законодательства и рекомендации объекту государственного аудита для повышения эффективности и совершенствования деятельности объекта государственного аудита.

111. Аудиторлық қорытындыда аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында мемлекеттік аудит объектісі өтеген және қалпына келтірген (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылық сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту жолымен) қаражат, қаржылық бақылаудың ұсынылатын ден қою шаралары және мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамада көзделген шаралар туралы ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Аудиторлық қорытынды мен нұсқамада мемлекеттік аудит объектісінің, мемлекеттік органдарының, ұйымдарының және лауазымды тұлғаларының ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы және растаушы құжаттарды қоса бере отырып, нұсқаманы орындағаны туралы ақпаратты ұсыну мерзімі міндетті түрде көрсетіледі.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға электрондық ақпараттық есепке алу құжатын – хабарлама-талон береді.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары бойынша есептілік
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
114-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында немесе аудиторлық қорытындыны ведомство және оның аумақтық бөлімшелері бекіткеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит тобының жетекшісі және (немесе) аудиторлық іс-шараны өткізген мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит материалдарын ведомствоның ақпараттық жүйесіне енгізеді.
Ішкі мемлекеттік аудит материалдары Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің "Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қарашадағы № 7-НҚ нормативтік қаулысымен бекітілген Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру мен жүргізу және оның деректерін пайдалану қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12459 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен және мерзімдерде мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың бірыңғай дерекқорына енгізу үшін Жоғарғы аудиторлық палатаға ұсынылады.

111. В аудиторском заключении отражается информация о возмещенных и восстановленных объектом государственного аудита средствах в ходе проведения аудиторского мероприятия (путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений), предлагаемых мерах реагирования финансового контроля и мерах, предусмотренных законодательством в сфере государственных закупок.
Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. В аудиторском заключении и предписании указывается срок представления объектом государственного аудита, государственными органами, организациями и должностными лицами, информации о результатах рассмотрения рекомендаций и об исполнении предписаний с приложением подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Ведомство и его территориальные подразделения представляют в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов электронный информационный учетный документ – талон-уведомление в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения аудиторского заключения.
Сноска. Пункт 113 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Отчетность по материалам государственного аудита и финансового контроля
Примечание ИЗПИ!
Пункт 114 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
114. В ходе проведения аудиторского мероприятия или в течение 5 (пяти) рабочих дней после утверждения ведомством и его территориальными подразделениями аудиторского заключения руководитель группы государственного аудита и (или) государственный аудитор, проводивший аудиторское мероприятие, вносит в информационную систему ведомства материалы государственного аудита.
Материалы внутреннего государственного аудита представляются в Высшую аудиторскою палату для размещения в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю в порядке и сроки, определенные Правилами формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными, утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ "Об утверждении Правил формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12459).

Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.01.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
114-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114-1. Қаржылық есептіліктің ішкі мемлекеттік аудит материалдары ішкі аудит қызметінің тартылған маманының нәтижелерін қоспағанда, ведомствоның ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
Ескерту. 4-тарау 114-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
115. Мемлекеттік құпияларды қамтитын аудиторлық іс-шара материалдары "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес есепке алынады және сақталады.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
116. Ведомство және оның аумақтық бөлімшелері бұқаралық ақпарат құралдарында құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, ақпарат түрінде ішкі мемлекеттік аудит нәтижелерін жариялауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4-параграф. Қаржылық бақылауды жүзеге асыру
117. Қаржылық бақылауды Заңның 5-бабымен, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген құзыреті шегінде бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру жолымен қалпына келтіру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту, нұсқамаларды орындау және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту арқылы ведомство және оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.
Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілері өздері іске асыру қабылдайтын актілерін бұзушылықтар анықталған жағдайда мемлекеттік аудит объектілері, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары орындауы үшін міндетті құжат болып табылатын нұсқама жасалады.

Сноска. Пункт 114 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.01.2023 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 114-1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
114-1. Материалы внутреннего государственного аудита финансовой отчетности вносятся в информационную систему ведомства за исключением результатов привлеченного специалиста службы внутреннего аудита.
Сноска. Правила дополнены пунктом 114-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
115. Материалы аудиторского мероприятия, содержащие государственные секреты, учитываются и хранятся в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных секретах".
Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
116. Ведомство и его территориальные подразделения обеспечивают публикацию результатов внутреннего государственного аудита в виде информации в средствах массовой информации, с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом Республики Казахстан тайны.
Сноска. Пункт 116 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
Параграф 4. Осуществление финансового контроля
117. Финансовый контроль осуществляется ведомством и его территориальными подразделениями в пределах компетенции, установленной статьей 5 Закона, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений, исполнения предписаний и привлечения к ответственности виновных лиц.
Сноска. Пункт 117 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. В случае выявления нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов объектов государственного аудита, принятых для их реализации, составляется предписание, являющееся документом, обязательным для исполнения объектами государственного аудита, государственными органами, организациями и должностными лицами.

Ескерту. 118-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
119. Нұсқамада бюджетке өтелуге жататын бұзушылықтардың сомалары бойынша түсімдер коды, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) анықталған бұзушылықтардың сомаларын есеп бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауапкершілікке тарту және мемлекеттік сатып алу саласындағы заңнамада көзделген шараларды қабылдау жолымен бұзушылықтардың сомаларын қалпына келтіру қажеттілігі көрсетіледі.
Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Нұсқама аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне, мемлекеттік органдарына, ұйымдарына және лауазымды тұлғаларына жіберіледі.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
121. Ведомство немесе оның аумақтық бөлімшелері бюджетті жоспарлау бөлігінде анықталған бюджет заңнамасын бұзушылық фактілері туралы ақпаратты бюджетті жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға тиісінше жұмыстарында басшылыққа алу үшін жібереді.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
122. Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын құжаттарға шағым жасау кезінде туындайтын дауларды апелляциялық реттеу Заңның 58-6-бабына сәйкес міндетті болып табылады.
Ескерту. 122-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
122-1. Мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша уәкілетті орган қабылдайтын материалдарда мемлекеттік аудит объектілерінің лауазымды адамдарының әрекеттерінде қылмыстық құқық бұзушылық белгілері болған кезде тиісті аудиторлық дәлелдері бар материалдарды қылмыстық қудалау органдарына беру уәкілетті органның нұсқамасы орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде прокуратура органдары арқылы жүзеге асырылады. Материалдарды беру аудит объектілері дауларды реттеудің апелляциялық және сот тәртібін сақтағаннан кейін, сондай-ақ құқықтары сот тәртібімен аудиторлық іс-шаралармен қозғалған тұлғалары бар аудит объектілері жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 118 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
119. В предписании указываются код поступлений по суммам нарушений, подлежащих возмещению в бюджет, необходимость восстановления нарушений путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана финансирования выявленных сумм нарушений, а также привлечения к ответственности виновных лиц и принятия мер, предусмотренных законодательством в сфере государственных закупок.
Сноска. Пункт 119 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. Предписание направляется объекту государственного аудита, государственным органам, организациям и должностным лицам в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения аудиторского заключения.
Сноска. Пункт 120 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
121. Ведомство или его территориальные подразделения направляют информацию об установленных фактах нарушений бюджетного законодательства в части планирования бюджета в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию соответственно для руководства в работе.
Сноска. Пункт 121 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
122. Апелляционное урегулирование споров, возникающих при обжаловании документов, принимаемых по результатам государственного аудита уполномоченного органа, является обязательным в соответствии со статьей 58-6 Закона.
Сноска. Пункт 122 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
122-1. При наличии в материалах, принимаемых уполномоченным органом по результатам государственного аудита, признаков уголовных правонарушений в действиях должностных лиц объектов государственного аудита, передача материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами в органы уголовного преследования осуществляется через органы прокуратуры при неисполнении или ненадлежащем исполнении предписания уполномоченного органа. Передача материалов осуществляется после соблюдения объектами аудита апелляционного и судебного порядка урегулирования споров, а также объектами аудита с лицами, права которых затронуты аудиторскими мероприятиями в судебном порядке.

Ескерту. Қағида 122-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Қорытынды ережелер
1-параграф. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері бойынша қабылданатын құжаттар мониторингі
123. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға тұрақты және жүйелі негізде мыналардың:
1) аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпараттың және мемлекеттік аудит объектісі және өзге мүдделі мемлекеттік органдар жіберетін растаушы құжаттардың толықтығына және уақтылығына;
2) міндетті түрде орындау үшін жіберілген нұсқамалардың орындалуы мен мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары жіберген растаушы құжаттардың толықтығына және уақтылығына мониторингті жүзеге асырады.
Ескерту. 123-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
124. Аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері, сондай-ақ нұсқамалардың орындалуы туралы ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары растаушы құжаттарын қоса бере отырып, тиісті құжаттарда көрсетілген мерзімдерде ведомствоға және оның аумақтық бөлімшелеріне жібереді.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
125. Аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудит объектісінен, мемлекеттік органдарынан, ұйымдарынан және лауазымды тұлғалардан ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдар мен нұсқамаларды орындау толықтығына талдау жүргізеді.
Аудиторлық іс-шаралар негізінде сот тәртібінде қарау және (немесе) қылмыстық іс жүргізу немесе аудит объектісіне байланысты емес негіздер бойынша жүзеге асырылған жағдайларды қоспағанда, нұсқамалардың тармақтарын орындау мерзімін мемлекеттік аудит объектісінің, мемлекеттік органдарының, ұйымдарының және лауазымды тұлғаларының негізді себептер болған кезде 2 (екі) реттен асырмай ұзартуға болады.
Ұсынымдар мен нұсқамалар толық орындалған жағдайда осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама жасалады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 122-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Заключительные положения
Параграф 1. Мониторинг документов, принимаемых по результатам государственного аудита и финансового контроля
123. Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, на постоянной и системной основе осуществляет мониторинг:
1) своевременности и полноты информации о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в аудиторском заключении, и подтверждающих документов, направляемых объектом государственного аудита и иными заинтересованными лицами;
2) своевременности и полноты исполнения предписаний, направленных для их обязательного исполнения, и подтверждающих документов, направляемых объектом государственного аудита, государственными органами, организациями и должностными лицами.
Сноска. Пункт 123 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
124. Информацию о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в аудиторском заключении, а также об исполнении предписания объект государственного аудита, государственные органы, организации и должностные лица направляют в ведомство и его территориальные подразделения в указанные в соответствующих документах сроки с приложением подтверждающих документов.
Сноска. Пункт 124 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
125. Руководителем группы аудита в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита, государственных органов, организаций и должностных лиц, проводится анализ полноты выполнения объектом государственного аудита рекомендаций и предписаний.
Продление срока исполнения пунктов предписаний предусматривается не более 2 (двух) раз при наличии обоснованных причин объекта государственного аудита, государственных органов, организаций и должностных лиц, за исключением случаев, когда на основании аудиторских мероприятий осуществляется рассмотрение в судебном порядке и (или) уголовное производство, или по не зависящим от объекта аудита основаниям.
При полном рассмотрении рекомендаций и исполнения предписаний, составляется справка о завершении аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.

Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
126. Мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары нұсқаманы көрсетілген мерзімде орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде аудит тобының басшысы немесе мемлекеттік аудитор нұсқамада көрсетілген мерзім өткеннен кейін ӘҚБтК-нің 462-бабына сәйкес дереу шаралар қабылдайды.
Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Сапа бақылауы
127. Ведомство басшысы өз қызметі барысында мемлекеттік аудиторлар және ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзге де лауазымды адамдары жасайтын құжаттарға ішкі мемлекеттік аудит органдары қызметінің және мемлекеттік аудиторлардың іс-қимылдарының стандарттарға және осы Қағидаларға сәйкестігі тұрғысынан тұрақты тексеру және (немесе) талдау жүргізу жолымен сапа бақылауын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
Ведомствоның құрылымдық бөлімшелері және оның аумақтық бөлімшелері сапа бақылауын жүргізген кезде ішкі мемлекеттік аудиттің әрбір кезені аяқталғанға дейін тұрақты тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 127-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
128. Ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің құжаттарының сапасын бақылау екі деңгейге бөлінеді:
бірінші деңгейдегі сапа бақылауы – ведомствоның осы мемлекеттік аудитте қатыспаған мемлекеттік аудиторы немесе аумақтық бөлімшесінің құрылымдық бөлімшесі жүргізетін сапа бақылауы;
екінші деңгейдегі сапа бақылауы – ведомствоның екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізуге уәкілетті құрылымдық бөлімшесі жүргізетін сапа бақылауы.
Ескерту. 128-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
129-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129. Аудиторлық іс-шараның барлық кезеңдерінде сапаны бақылауды ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге қатыспаған ведомствоның құрылымдық (аумақтық) бөлімшелерінің мемлекеттік аудиторлары жүзеге асырады.
Дайындық кезеңінің сапасын бақылауды өткізу үшін арналған аудит материалдарының жобалары бекітілгенге дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын ұсынылады.
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе оны алмастыратын адамға танысу үшін аудит материалдарының жобаларын негізгі кезеңнің сапасын бақылауды өткізу үшін тапсыру мерзімі мыналарды құрайды:

Сноска. Пункт 125 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
126. При неисполнении или ненадлежащем выполнении объектом государственного аудита, государственными органами, организациями и должностными лицами в указанный срок предписания, руководителем группы аудита или государственным аудитором незамедлительно после истечения указанного в предписании срока принимаются меры в соответствии со статьей 462 КоАП.
Сноска. Пункт 126 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Контроль качества
127. Руководитель ведомства обеспечивает организацию контроля качества путем проведения регулярных проверок и (или) анализа документов, составляемых государственными аудиторами и иными должностными лицами органов внутреннего государственного аудита и финансового контроля в ходе своей деятельности, на предмет соответствия деятельности органов внутреннего государственного аудита и действий государственных аудиторов стандартам и настоящим Правилам.
Структурные подразделения ведомства и его территориальные подразделения при проведении контроля качества осуществляют регулярные проверки до завершения каждого этапа внутреннего государственного аудита.
Сноска. Пункт 127 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
128. Контроль качества документов ведомства и его территориальных подразделений подразделяется на два уровня:
контроль качества первого уровня – контроль качества, проводимый государственным аудитором ведомства, который не принимал участие в данном государственном аудите или структурным подразделением территориального подразделения;
контроль качества второго уровня – контроль качества, проводимый структурным подразделением ведомства, уполномоченным на проведение контроля качества второго уровня.
Сноска. Пункт 128 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 129 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
129. Контроль качества на всех этапах аудиторского мероприятия осуществляется государственными аудиторами структурных (территориальных) подразделений ведомства, не принимавшими участие в проведении внутреннего государственного аудита.
Проекты материалов аудита на проведение контроля качества подготовительного этапа представляются за 3 (три) рабочих дня до их утверждения.
Срок сдачи проектов материалов аудита на проведение контроля качества основного этапа для ознакомления руководителю объекта государственного аудита или лицу, его замещающему составляет:

1) аудит объектісіне аудиторлық есеп бергенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын;
2) аудит объектісіне қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп бергенге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын жүргізіледі.
3) аудит объектісіне уәкілетті орган ведомствосымен келісуге жататын аудиторлық есепті бергенге дейін 7 (жеті) жұмыс күні бұрын.
Қорытынды кезеңнің сапасын бақылауды өткізу үшін арналған аудит материалдарының жобалары бекітілгенге дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын ұсынылады.
Аудиторлық іс-шараның дайындық кезеңінде сапаны бақылау Аудит жоспарының, Аудит бағдарламасының, Аудиторлық тапсырманың, Нұсқаудың жобалары бойынша жүргізілген алдын ала зерделеудің сапасы нысанасына 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Дайындық кезеңі бойынша сапаны бақылауды жүргізу өлшемшарттары:
аудиттің мақсатын, нысанасын және ауқымын анықтаудың дұрыстығы;
Аудит бағдарламасының жобасында мемлекеттік аудит көрсеткіштерінің болуы және аудиторлық іс-шараның мақсаттарына, қамту ауқымына (аудит кезеңіне), аудит үшін қажетті ресурстарға (адами ресурстарға) қол жеткізу үшін аудитке жататын мәселелер тізбесін (мәселелерді нақтылау) айқындаудың дұрыстығы;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету мақсатында аудитке жататын мәселелер тізбесін, қамту ауқымын (аудит кезеңі) айқындаудың дұрыстығы;
аудиторлық тапсырманың болуы;
қарсы тексеру жүргізу қажеттілігі;
мемлекеттік аудит жүргізуге тартылатын сарапшыларды айқындау қажеттілігі және оларға нұсқау беру үшін жоспарланатын мемлекеттік аудиттің нақты мәселелері.
Аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінде сапаны бақылау аудиторлық есептің жобалары бойынша 5 (бес) жұмыс күні және қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің жобалары, оларға қоса берілген бұзушылықтар тізілімі бойынша аудит объектісіне жіберілгенге дейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Уәкілетті органның ведомствосымен келісуге жататын ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің аудит материалдарының жобалары бойынша негізгі кезеңнің сапасын бақылау аудиторлық есептің және оларға қоса берілген бұзушылықтар тізілімінің жобалары бойынша оларды аудит объектісіне жібергенге дейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 5-тармағының 1), 1-1) және 2) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылатын негізгі кезеңнің сапа бақылауы қорытындыларының жобалары қаржы бұзушылықтары бөлігінде ақпараттық жүйе арқылы келісуге жатады.

1) за 5 (пять) рабочих дней до предоставления объекту аудита аудиторского отчета;
2) за 10 (десять) рабочих дней до предоставления объекту аудита аудиторского отчета по финансовой отчетности;
3) за 7 (семь) рабочих дней до предоставления объекту аудита аудиторского отчета, подлежащего согласованию ведомством уполномоченного органа.
Проекты материалов аудита на проведение контроля качества заключительного этапа представляются за 3 (три) рабочих дня до их утверждения.
На подготовительном этапе аудиторского мероприятия контроль качества осуществляется в течение 2 (двух) рабочих дней по проектам Плана аудита, Программы аудита, Аудиторского задания, Поручения на предмет качества проведенного предварительного изучения.
Критерии проведения контроля качества по подготовительному этапу:
правильность определения цели, предмета и масштаба аудита;
наличие в проекте Программы аудита показателей государственного аудита и правильность определения перечня вопросов, подлежащие аудиту (детализация вопросов) для достижения целей аудиторского мероприятия, масштаба охвата (период аудита), необходимых ресурсов для аудита (человеческих);
правильность определения перечня вопросов, подлежащих аудиту в целях обеспечения объективного и всестороннего рассмотрения обращений физических и юридических лиц, масштаба охвата (период аудита);
наличие аудиторского задания;
необходимость проведения встречной проверки;
необходимость определения экспертов, привлекаемых к проведению государственного аудита, и конкретные вопросы государственного аудита, планируемые для поручения им.
На основном этапе аудиторского мероприятия контроль качества осуществляется в течение 5 (пяти) рабочих дней по проектам аудиторского отчета и 10 (десяти) рабочих дней по проектам аудиторского отчета по финансовой отчетности, реестра нарушений, приложенного к ним, до направления их объекту аудита.
Контроль качества основного этапа по проектам материалов аудита территориальных подразделений ведомства, подлежащих согласованию ведомством уполномоченного органа осуществляется в течении 7 (семи) рабочих дней по проектам аудиторского отчета и Реестра нарушений, приложенного к ним, до направления их объекту аудита.
Согласованию посредством информационной системы подлежат проекты заключения контроль качества основного этапа территориальных подразделений ведомства в части установленных финансовых нарушений по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 1-1) и 2) пункта 5 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле".

Уәкілетті органның ведомствосы негізгі кезеңнің сапасын бақылауды келісу рәсімін осы Қағидалардың 129-1-тармағында көзделген тәртіппен айқындайды.
Негізгі кезең бойынша сапаны бақылауды жүргізу өлшемшарттары:
аудиторлық есеп жобасының немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің, сондай-ақ қарсы тексеру актісінің осы Қағидаларда белгіленген құрылымдар мен нысандарға сәйкестігі;
аудит бағдарламасы мәселелерінің дәйектілігі мен тізбесіне қатаң сәйкестікті, онда жазылған мәліметтердің анықтығын, объективтілігін қамтамасыз ету, сондай-ақ аудит бағдарламасының әрбір сұрағына жауаптардың болуы;
аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудитті жүзеге асыру;
аудит жүргізу барысында Аудит жоспары мен бағдарламасына өзгерістер енгізудің негізділігі;
көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі және анықталған бұзушылықтарды көрсету және олардың біліктілігі кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы;
белгіленген бұзушылықтар бойынша қажетті дәлелдеу базасының болуы;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету;
бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, қажет болған жағдайда оларды жасау, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау;
жеткілікті және тиісті дәлелдер келтіре отырып, пікір білдіруден бас тартудың негізділігі;
оң немесе ескертпесі бар пікір білдіру үшін дәлелді негіздемелермен толық ашу.
Аудиторлық іс-шараның қорытынды кезеңінде сапаны бақылау аудиторлық қорытындының, нұсқаманың жобасына, аудит объектісіне аудиторлық есептің уақтылы ұсынылуына оларға қол қойылғанға және бекітілгенге дейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Қорытынды кезең бойынша сапаны бақылауды жүргізу өлшемшарттары:
осы Қағидаларға сәйкес аудиторлық қорытындының, нұсқаманың жобасын (оның ішінде апелляциялық комиссияның шешімімен) жасаудың толықтығы мен дұрыстығы;
мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыру және жетілдіру үшін ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша ұсынымдардың аудиторлық қорытындысының жобасында болуы және негізділігі.
Барлық кезеңдерде бірінші деңгейдегі сапаны бақылау мемлекеттік аудит объектісінің басшысы бекіткен және қол қойған аудит материалдарын беру/ұсыну кезінде жүзеге асырылмайды.
Сапаны бақылау нәтижелері осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сапаны бақылау қорытындысымен ресімделеді.
Ескерту. 129-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Процедура согласования контроля качества основного этапа ведомством уполномоченного органа определяется в порядке, предусмотренного пунктом 129-1 настоящих Правил.
Критерии проведения контроля качества по основному этапу:
соответствие проекта аудиторского отчета или аудиторского отчета по финансовой отчетности, а также акта встречной проверки структурам и формам, установленными настоящими Правилами;
обеспечение строгого соответствия последовательности и перечню вопросов программы аудита, достоверности, объективности сведений, изложенных в нем, а также наличие ответов на каждый вопрос программы аудита;
осуществление аудита по вопросам, не предусмотренным программой аудита;
обоснованность внесения изменения в План и Программу аудита в ходе проведения аудита;
объективность отраженных фактов нарушений и правильность применения законодательства при отражении выявленных нарушений и их квалификации;
наличие необходимой доказательной базы по установленным нарушениям;
обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения обращений физических и юридических лиц;
наличие актов контрольного обмера (осмотра) при необходимости их составления, оценка достижения цели аудиторского мероприятия;
обоснованность отказа от выражения мнения с приведением достаточных и надлежащих доказательств;
полное раскрытие с указанием аргументированных обоснований для выражения положительного либо мнения с оговоркой.
На заключительном этапе аудиторского мероприятия контроль качества осуществляется на проект аудиторского заключения, предписания, своевременность предоставления аудиторского отчета объекту аудита в течение 3 (трех) рабочих дней до их подписания и утверждения.
Критерии проведения контроля качества по заключенному этапу:
полнота и достоверность составления проекта аудиторского заключения, предписания в соответствии с настоящими Правилами (в том числе с решением апелляционной комиссии);
наличие и обоснованность в проекте аудиторского заключения рекомендаций по итогам внутреннего государственного аудита для повышения эффективности и совершенствования деятельности объекта государственного аудита.
Контроль качества первого уровня на всех этапах не осуществляется при передаче/представлении материалов аудита, утвержденных и подписанных руководителем объекта государственного аудита.
Результаты контроля качества оформляются заключением контроля качества по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 129 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!

129-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
129-1. Уәкілетті орган ведомствосы аудиторлық іс-шараның дайындық кезеңінде ақпараттық жүйе арқылы аумақтық бөлімшелерді келісу рәсімін өткізу туралы хабардар етеді.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің негізгі кезеңінің сапасын бақылау қорытындыларының жобаларын уәкілетті органның ведомствосымен келісу рәсімі ақпараттық жүйеде жүзеге асырылады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері аудит объектісіне аудиторлық есепті ұсынғанға дейін 3 (үш) жұмыс күні бұрын ақпараттық жүйеде аудиторлық есептің, бұзушылықтар тізілімінің жобаларын, олардың негізінде қорытындылар тұжырымдалған құжаттарды қоса бере отырып, аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінің сапасын бақылау қорытындысының жобасын орналастырады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы жіберілген материалдардың уақыттылығы мен толықтығын қамтамасыз етеді.
Уәкілетті органның ведомствосы негізгі кезеңнің сапасын бақылау қорытындысының жобасын қарау нәтижелері бойынша ескертулерді ескере отырып, аудит материалдарының жобаларын Стандарттарына сәйкес келіседі немесе пысықтауды ұсынады.
Аудит материалдарын уәкілетті органның ведомствосымен келісу рәсімінің нәтижелері бойынша аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінің сапасын бақылау қорытындысының жобасын ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы бекітеді.
Ведомствоның құрылымдық бөлімшесі жүйелі негізде келісу нәтижелері бойынша берілген ұсынымдардың орындалуына мониторингті жүзеге асырады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшесі осы Қағидалардың тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін ақпараттық жүйеде негізгі кезеңнің сапасын бақылау қорытындысының жобасын орналастырған жағдайда, уәкілетті орган ведомствосының келісу функционалы ақпараттық жүйеде бұғатталады. Бұл ретте, аумақтық бөлімшенің басшысы уәкілетті органның ведомствосының келісімінсіз негізгі кезеңнің сапасын бақылау қорытындысын бекітеді.
Уәкілетті органның ведомствосымен келісу үшін аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінің сапасын бақылау қорытындысының жобасын орналастырудың мерзімдері мен толықтығын бұзғаны үшін лауазымды адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дербес тәртіптік жауаптылықта болады.
Ескерту. Қағидалар 129-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Пункт 129-1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
129-1. Ведомство уполномоченного органа на подготовительном этапе аудиторского мероприятия посредством информационной системы уведомляет территориальные подразделения о проведении процедуры согласования.
Процедура согласования ведомством уполномоченного органа проектов заключений контроля качества основного этапа территориальных подразделений ведомства осуществляется в информационной системе.
Территориальные подразделения ведомства за 3 (три) рабочих дня до предоставления объекту аудита аудиторского отчета размещают в информационной системе проект заключения контроля качества основного этапа аудиторского мероприятия, с приложением проектов аудиторского отчета, реестра нарушений, документов, на основе которых сформулированы выводы.
Руководитель территориального подразделения ведомства обеспечивает своевременность и полноту направленных материалов.
Ведомство уполномоченного органа по результатам рассмотрения проекта заключения контроля качества основного этапа согласовывает или рекомендует доработать с учетом замечаний проекты материалов аудита в соответствие со Стандартами.
По результатам процедуры согласования материалов аудита с ведомством уполномоченного органа, проект заключения контроля качества основного этапа аудиторского мероприятия утверждается руководителем территориального подразделения ведомства.
Структурное подразделение ведомства на системной основе осуществляет мониторинг исполнения рекомендаций, данных по результатам согласования.
В случае размещения территориальным подразделением ведомства проекта заключения контроля качества основного этапа в информационной системе по истечению срока, установленного настоящим пунктом Правил, функционал согласования ведомства уполномоченного органа блокируется в информационной системе. При этом, руководитель территориального подразделения утверждает заключение контроля качества основного этапа без согласования ведомством уполномоченного органа.
За нарушение сроков и полноты размещения проекта заключения контроля качества основного этапа аудиторского мероприятия для согласования ведомством уполномоченного органа, должностные лица несут персональную дисциплинарную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 129-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

130. Ведомствоның құрылымдық (аумақтық) бөлімшелері ведомствоның құрылымдық (аумақтық) бөлімшелерінің мемлекеттік аудиторлары жүзеге асыратын аудиторлық іс-шараның барлық кезеңдері бойынша бірінші деңгейдегі сапаны бақылауды жүзеге асырады.
Бір аудиторлық іс-шараның бірінші деңгейінің сапасын бақылаудың жалпы ұзақтығы аудиторлық іс-шараның барлық кезеңдері бойынша 12 (он екі) жұмыс күнінен аспайды, оның ішінде:
дайындық кезеңінде аудиторлық іс-шара сапаны бақылауға материалдар ұсынылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады;
аудиторлық іс-шараның негізгі кезеңінде сапаны бақылау былайша жүзеге асырылады:
1) аудит объектісіне танысуға ұсынылғанға дейін оған қоса берілген аудиторлық есептің және тізілімнің жобасы бойынша 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
2) 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің және оларға қоса берілген Тізілімнің жобалары бойынша оларды аудит объектісіне таныстыруға ұсынғанға дейін;
3) аудит объектісіне танысуға ұсынылғанға дейін уәкілетті органның ведомствосымен келісуге жататын аудиторлық есептің және оған қоса берілетін Тізілімнің жобалары бойынша 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
қорытынды кезеңде сапаны бақылауға материалдар ұсынылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік аудит объектісінің аудиторлық есебіне қол қоймауы сапа бақылауын жүргізу үшін кедергі болып табылмайды.
Бірінші деңгейдегі сапаны бақылау қорытындысын сапаны бақылауды жүргізген қызметкер жасайды және оған қол қояды және оны ведомствоның құрылымдық (аумақтық) бөлімшесінің басшысы бекітеді.
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оны алмастыратын адам аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қарсылық жіберген кезде сапаны бақылау қарсылықты қарау нәтижелері бойынша шешім шығарылғаннан кейін Заңның 11-1-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
131. Ведомствоның құрылымдық бөлімшесі барлық үш кезең бойынша өз қызметі барысында ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудиторлары жасайтын құжаттардың сапа бақылауын жүзеге асырады.
Бір аудиторлық іс-шараның екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу ұзақтығы екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу үшін негіз болған құжат келіп түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын кезеңді құрайды. Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған кезде екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу мерзімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 76-бабына сәйкес ұзартылады.
Екінші деңгейдегі сапа бақылауы қорытындысын сапа бақылауын жүргізген қызметкер жасайды және қол қояды және оны ведомствоның уәкілетті құрылымдық бөлімшесінің басшысы, ол болмаған кезде заңнамада белгіленген тәртіппен оны алмастыратын адам бекітеді.
Екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу үшін аудиторлық іс-шараларды іріктеу мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:

130. Структурные (территориальные) подразделения ведомства осуществляют контроль качества первого уровня по всем этапам аудиторского мероприятия, осуществляемые государственными аудиторами структурных (территориальных) подразделений ведомства.
Общая продолжительность контроля качества первого уровня одного аудиторского мероприятия составляет не более 15 (пятнадцати) рабочих дней по всем этапам аудиторского мероприятия, в том числе:
на подготовительном этапе осуществляется аудиторское мероприятие в течение 2 (двух) рабочих дней со дня представления материалов на контроль качества;
на основном этапе аудиторского мероприятия контроль качества осуществляется:
1) в течении 5 (пяти) рабочих дней по проекту аудиторского отчета и Реестра, приложенного к нему до представления на ознакомление их объекту аудита;
2) в течении 10 (десяти) рабочих дней по проектам аудиторского отчета по финансовой отчетности и Реестра, приложенного к ним, до представления на ознакомление их объекту аудита;
3) в течении 7 (семи) рабочих дней по проектам аудиторского отчета и Реестра, приложенного к ним, подлежащих согласованию ведомством уполномоченного органа до представления на ознакомление их объекту аудита.
Не подписание аудиторского отчета объектом государственного аудита не является препятствием для проведения контроля качества.
Заключение контроля качества первого уровня составляется и подписывается работником, проводившим контроль качества, и утверждается руководителем структурного (территориального) подразделения ведомства.
При направлении руководителем объекта государственного аудита или лицом, его замещающим, возражения к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности, контроль качества проводится после вынесения решения по результатам рассмотрения возражения, в порядке, установленном главой 11-1 Закона.
Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Структурное подразделение ведомства осуществляет контроль качества документов, составляемых государственными аудиторами ведомства и его территориальных подразделений в ходе своей деятельности, по всем трем этапам.
Продолжительность проведения контроля качества второго уровня одного аудиторского мероприятия составляет не более 20 (двадцати) рабочих дней со дня поступления документа, послужившего основанием для проведения контроля качества второго уровня. При необходимости проведения дополнительного изучения или проверки, срок проведения контроля качества второго уровня продлевается в соответствии со статьей 76 Административно процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан.
Заключение контроля качества второго уровня составляется и подписывается работником, проводившим контроль качества, и утверждается руководителем уполномоченного структурного подразделения ведомства, а при его отсутствии, лицом, его замещающим в установленном законодательством порядке.
Отбор аудиторских мероприятий для проведения контроля качества второго уровня осуществляется по следующим критериям:

1) ведомствоның және оның құрылымдық (аумақтық) бөлімшелерінің нұсқауларын сапасыз орындауы және орындау мерзімдерін бұзуы;
2) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттарға шағымдану туралы, сондай-ақ ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлеріне қатысты жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттік аудит объектілерінің өтініштерінің және шағымдарының (жазбаша түрде, сенім телефоны бойынша) болуы;
3) ведомство және (немесе) оның құрылымдық (аумақтық) бөлімшелері жүргізген аудиторлық іс-шаралардың нәтижелерін талдау;
4) мемлекеттік аудит объектісінің шағымын толық немесе ішінара қанағаттандырған кезде ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның жанындағы Дауларды апелляциялық реттеу жөніндегі комиссияның ұсынымы.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
132. Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке наразылықтар болған кезде аудиторлық қорытынды, сондай-ақ нұсқама тиісті аудиторлық іс-шараға сапа бақылауы өткізілгеннен кейін шығарылады.
133. Аудиторлық есепке, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қарсылықтар келіп түскен жағдайда уәкілетті органның құрылымдық немесе аумақтық бөлімшелері оларды қарау бойынша дәлелдерді, растайтын құжаттарды уәкілетті органның жанындағы апелляциялық комиссияға 3 (үш) жұмыс күні ішінде Заңмен белгіленген тәртіппен қарау үшін беріледі.
Мемлекеттік аудит объектілерінің наразылықтарын қарау жөніндегі уәкілетті органның құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің негіздемелері әрбір наразылық аспектісі бөлінісінде ресімделеді және оған уәкілетті органның құрылымдық (аумақтық) бөлімшесінің басшысы, ал ол болмаған жағдайда – басшының міндетін атқаратын адам қол қояды.
Ескерту. 133-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1) некачественное выполнение и нарушение сроков исполнения поручений ведомства и его структурных (территориальных) подразделений;
2) наличие обращений и жалоб физических и юридических лиц, объектов государственного аудита (в письменном виде, по телефону доверия) об обжаловании документов, принятых по результатам внутреннего государственного аудита, а также в отношении работников ведомства и его территориальных подразделений;
3) анализ результатов аудиторских мероприятий, проведенных ведомством и (или) его структурными (территориальными) подразделениями;
4) рекомендация Комиссии по апелляционному урегулированию споров при уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту при полном или частичном удовлетворении жалобы объекта государственного аудита.
Сноска. Пункт 131 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021); с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
132. При наличии возражений к аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности аудиторское заключение, а также предписание выносятся после проведения контроля качества соответствующего аудиторского мероприятия.
133. При поступлении возражений к аудиторскому отчету, аудиторскому отчету по финансовой отчетности доводы по их рассмотрению с приложением подтверждающих документов передаются структурными или территориальными подразделениями уполномоченного органа в апелляционную комиссию при уполномоченном органе в течение 3 (трех) рабочих дней для рассмотрения в порядке, установленном Законом.
Обоснования структурных и территориальных подразделений уполномоченного органа по рассмотрению возражений объектов государственного аудита оформляются детально в разрезе каждого аспекта возражения и подписываются руководителем структурного (территориального) подразделения уполномоченного органа, в случае его отсутствия – исполняющим обязанности руководителя.
Сноска. Пункт 133 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

134. Сапаны бақылау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) аудиторлық іс-шараны ұйымдастырудың дайындық кезеңіне талаптарды сақтау;
2) аудиторлық іс-шараны аяқтау және аудиторлық есепке, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке қол қою мерзімін сақтау;
3) аудиторлық есептің, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің белгіленген нысанға және құрылымға сәйкестігі;
4) аудиторлық есеп, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп мазмұнының стандарттарға және Қағидаларға сәйкестігі, оның ішінде:
жүргізілген аудиторлық іс-шара мақсатының аудит жоспарында көрсетілген мақсатқа сәйкестігі;
аудит бағдарламасының мәселелерін қамту және ашу толықтығы;
аудит жоспарында және бағдарламасында көрсетілмеген мәселелер және бюджеттік бағдарламалар бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы;
аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау;
үстеме тексеру жүргізу үшін негіздерді сақтау;
бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаған жағдайда аудит нәтижелерін ресімдеуге талаптарды сақтау;
анықталған бұзушылықтарды көрсету кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы;
талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы;
бұзушылықтар фактілерін баяндаудың нақтылығы мен айқындығы;
көрсетілген бұзушылықтар фактілерінің объективтілігі, анықталған бұзушылықтар фактілерін растайтын құжаттардың болуы және аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте сілтеме жасалған жазбалардың дұрыстығы;
мемлекеттік аудит нәтижелерін аудиторлық дәлелдемелермен растау;
жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарастыруды қамтамасыз ету;
бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерін жасау қажет болған жағдайда, олардың болуы, осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған бұзушылықтар тізілімі мен аудиторлық есеп, қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп мазмұнының сәйкестігі әрбір бұзушылықты жеке тармақпен нөмірлеу және тіркеу туралы талаптарды сақтауы;
бұрынғы тексеру нәтижелері және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шаралар туралы мәліметтерді көрсету;
5) қаржылық бақылау ден қоюы бойынша қабылданған шаралардың негізділігі мен уақтылығы, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған қаржылық бұзушылықтар сомасын қалпына келтіру және бюджетке өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану.
134-1. Егер мынадай бұзушылықтардың бірі анықталған жағдайларда аудиторлық есеп немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есеп стандарттарға сәйкес келмейді деп танылады:
1) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасымен бекітілген кезең мен мәселелердің жалпы санының жүз пайызын толық қамтуды қамтамасыз етпеуі;

134. Контроль качества осуществляется по следующим критериям:
1) соблюдение требований к подготовительному этапу организации аудиторского мероприятия;
2) соблюдение срока завершения аудиторского мероприятия и подписания аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности;
3) соответствие аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности установленной форме и структуре;
4) соответствие содержания аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности стандартам и Правилам, в том числе:
соответствие цели проведенного аудиторского мероприятия цели, указанной в плане аудита;
полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита;
наличие фактов осуществления аудита по вопросам и бюджетным программам, не указанным в плане и программе аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом;
соблюдение оснований для проведения встречной проверки;
соблюдение требований к оформлению результатов аудита в случае не выявления нарушений и недостатков;
правильность применения законодательства при отражении выявленных нарушений, наличие необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, требования которых нарушены;
конкретность и четкость изложения фактов нарушений;
объективность отраженных фактов нарушений, наличие документов, подтверждающих факты выявленных нарушений и достоверность записей, на которые имеется ссылка в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности;
подтверждение результатов государственного аудита аудиторскими доказательствами;
обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения обращений физических и юридических лиц;
наличие актов контрольного обмера (осмотра) в случае необходимости их составления;
соблюдение требований о нумерации и фиксировании отдельным пунктом каждого нарушения, соответствие содержания реестра нарушений, составленного по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам, аудиторского отчета, аудиторского отчета по финансовой отчетности;
отражение сведений о результатах предыдущих проверок и принятых мер по устранению выявленных нарушений;
5) обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового контроля, признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых нарушений.
134-1. Аудиторский отчет или аудиторский отчет по финансовой отчетности признается не соответствующим стандартам в случаях, если установлено одно из следующих нарушений:
1) не обеспечение полноты охвата периода и ста процентов от общего количества вопросов, утвержденных программой проведения внутреннего государственного аудита;

2) бекітілген ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасында көзделген отыз және одан да көп пайызын толық талдауды (объективті және жан-жақты қарау) қамтамасыз етпеуі;
3) мемлекеттік органдар мен заңды тұлғаларға осындай органдар мен заңды тұлағалардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша сұрау салуларға алынған түсіндірулер негізінде қалыптастырылған сапа бақылауының нәтижелері бойынша қорытындыларды қоспағанда, объективті, дәйекті, тиісті және жеткілікті аудиторлық дәлелдердің болмауына байланысты аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте көрсетілген бұзушылықтар тармақтарының (жиынтықта қаржылық және (немесе) рәсімдік сипаттағы) жалпы санының жиырма және одан да көп пайызын растамау;
4) Заңның 18-бабының 5-тармағымен сәйкес жоспардан тыс аудит үшін негіз болған, құжатта мазмұндалған мәселелердің жалпы санының жүз пайызын толық қамтуды және талдауды (объективті және жан-жақты қарау) қамтамасыз етпеуі;
5) сапа бақылауын жүргізу кезінде үш және одан да көп жағдайларда (фактілер) жүргізілген аудиторлық іс-шарамен анықталмаған қаржылық бұзушылықтардың анықталуы;
6) сапа бақылауын жүргізу кезінде жүргізілген аудиторлық іс-шарамен анықталмаған, ішкі мемлекеттік аудит нәтижелеріне немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мақсаттарына қол жеткізуге әсер еткен рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың анықталуы;
7) мемлекеттік аудит көрсеткіштерінің жалпы санының отыз және одан да көп пайызында тиімділік аудитінің немесе сәйкестік аудитінің көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік аудит саласын немесе аудит объектісінің қызметін бағалаудың болмауы;
8) жүргізілген аудиттің түріне байланысты жалпы және рәсімдік стандарттардың, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін Қағидалардың, нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттардың белгіленген талаптарын сақтамау.
Ескерту. 2-параграф 134-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
135. Стандарттарының талаптарына сәйкес болмаған жағдайда мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектісіне барып мемлекеттік аудит нәтижелерін қайта тексеру қажеттігін мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының басшысы айқындайды.
136. Екінші деңгейдегі сапаны бақылау қорытындысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті ішкі мемлекеттік аудит органына жіберіледі.

2) не обеспечение полноты анализа (объективное и всестороннее рассмотрение) тридцати и более процентов вопросов, утвержденных программой проведения внутреннего государственного аудита;
3) не подтверждение двадцати и более процентов от общего количества пунктов нарушений (финансовых и (или) процедурного характера в совокупности), отраженных в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой отчетности, в том числе ввиду отсутствия объективных, достоверных, надлежащих и достаточных аудиторских доказательств, за исключением выводов по результатам контроля качества, сформированных на основании разъяснений, полученных от государственных органов и юридических лиц по вопросам, находящимся в компетенции таких органов и юридических лиц;
4) не обеспечение полноты охвата и анализа (объективное и всестороннее рассмотрение) ста процентов от общего количества вопросов, изложенных в документе, послужившем основанием для внепланового аудита в соответствии с пунктом 5 статьи 18 Закона;
5) установление при проведении контроля качества финансовых нарушений, не выявленных проведенным аудиторским мероприятием, в трех и более случаях (фактах);
6) установление при проведении контроля качества нарушений процедурного характера, не выявленных проведенным аудиторским мероприятием, повлиявших на результаты внутреннего государственного аудита или достижение целей государственного аудита и финансового контроля;
7) отсутствие оценки области государственного аудита или деятельности объекта аудита на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита, в тридцати и более процентах от их общего количества;
8) несоблюдение требований общих и процедурных стандартов, Правил, нормативных правовых и правовых документов, регламентирующих проведение внутреннего государственного аудита в зависимости от проведенного типа аудита.
Сноска. Правила дополнены пунктом 134-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
135. Необходимость перепроверки результатов государственного аудита при несоответствии требованиям стандартов с выездом на объект государственного аудита определяется руководителем органа государственного аудита и финансового контроля.
136. Заключение контроля качества второго уровня в течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения направляется соответствующему органу внутреннего государственного аудита.

Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
137-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137. Сапаны бақылау нәтижелерін ведомство немесе оның аумақтық бөлімшелері ведомствоның ақпараттық жүйесінде және бірыңғай мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау дерекқорында орналастырады.
Ескерту. 137-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
138. Ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыру кезінде мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың негізгі қағидаттары мен стандарттарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дербес тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылықта болады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері зерделейтін мәселелердің үлгі тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Сұрақтар
Ақпарат көздері
1
2
1. Сәйкестік аудиті (жалпы сұрақтар).
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер, ақпараттық-құқықтық жүйелер
Мемлекеттік аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және мемлекеттік аудит объектісінің қызметін регламенттейтін өзге де құжаттар)
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерін және ведомстволық бағынысты ұйымдарды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісінің құрылымы
Құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қойғанын растайтын құжаттар
Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының, құқық қорғау органдарының және басқа да бақылау мен қадағалау органдарының актілері, тексеру қорытындылары бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар
Мемлекеттік аудит объектісінің ішкі аудит қызметінің қызметі
Ішкі аудит қызметінің ережесі, тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі, ішкі аудит нәтижелері туралы есептер, ішкі аудит қызметтерінің қызметі туралы жиынтық ақпарат
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджетті уақытылы және сапалы орындауы
Тиісті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі бойынша тиісті есепті жылға арналған мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есеп (бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар ұсынатын ақпарат, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары)
Мемлекеттік сатып алуды жүргізу тәсілдері, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер номенклатурасы, бюджеттен бөлінген қаражат шегінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу мерзімдері
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, мемлекеттік сатып алудың нақтыланған жоспары (ақпараттық жүйелер)
Мемлекеттік аудит объектісі туралы жинақталған ақпарат
Мемлекеттік аудиттің тексерілетін объектісінің ақпараттық базалары, ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдарының және басқа да көздердің деректері
Мемлекеттік аудит объектілері лауазымды адамдарының (болған кезде) әрекетіне (әрекетсіздігіне) қатысты жеке және заңды тұлғалардың өтініштері (шағымдары))

Сноска. Пункт 136 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 137 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
137. Результаты контроля качества ведомством или его территориальными подразделениями размещаются в информационной системе ведомства и единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
Сноска. Пункт 137 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
138. За нарушение основных принципов государственного аудита и финансового контроля, стандартов при осуществлении внутреннего государственного аудита государственные аудиторы несут персональную дисциплинарную, административную и уголовную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Приложение 1 к Правилам
проведения внутреннего
государственного аудита и
финансового контроля
уполномоченным органом по
внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примерный перечень вопросов, изучаемых ведомством уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальными подразделениями в ходе предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
Вопросы
Источники информации
1
2
1. Аудит соответствия (общие вопросы).
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты, информационно-правовые системы
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и иные документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита)
Структура объекта государственного аудита, включая территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и подведомственные организации
Документы, подтверждающие изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок
Акты органов государственного аудита и финансового контроля, правоохранительных органов и других органов контроля и надзора, меры, принятые объектом государственного аудита по итогам проверок
Деятельность службы внутреннего аудита объекта государственного аудита
Положение службы внутреннего аудита, перечень объектов государственного аудита на соответствующий год, отчеты о результатах внутреннего аудита, сводная информация о деятельности служб внутреннего аудита
Своевременное и качественное исполнение бюджета администратором бюджетных программ
Отчет об исполнении государственного, республиканского и местного бюджетов на соответствующий отчетный год по соответствующему администратору бюджетных программ (информация, представляемая центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета, план финансирования по платежам, план финансирования по обязательствам)
Способы проведения государственных закупок, номенклатура товаров, работ и услуг, сроки поставки товаров, работ и услуг в пределах выделенных средств из бюджета
Годовой план государственных закупок, уточненный план государственных закупок (информационные системы)
Накопленная информация об объекте государственного аудита
Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита, официальные статистические данные, данные средств массовой информации и других источников
Обращения (жалобы) физических и юридических лиц относительно действий (бездействия) должностных лиц объектов государственного аудита (при наличии)

2. Қаржылық есептілік аудиті
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қойғанын растайтын құжаттар
Мемлекеттік аудит объектісінің ішкі аудит қызметінің қызметі
Ішкі мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша қорытындылар, ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы есептер, қабылданған шаралар туралы ақпарат, ішкі аудит қызметтерінің қызметі туралы жиынтық ақпарат
Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының, құқық қорғау органдарының және басқа да бақылау мен қадағалау органдарының актілері, тексеру қорытындылары бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар
Бухгалтерлік есеп және бюджеттік бағдарламаларды орындау бойынша есептер
Қаржылық есептілік (бухгалтерлік баланс, активтер мен міндеттемелердегі өзгерістер туралы есеп, қаржыландыру көздері бойынша шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп; түсіндірме жазба, қаржыландыру жоспарларының орындалуы туралы есеп) және басқалар
Мемлекеттік аудит объектісінің міндеттемелерді қабылдауының, бюджеттік бағдарламалар бойынша төлемдерді жүргізудің, бюджет түсімдері мен шығыстарының атқарылу болжамдарын жасаудың уақтылылығы
Бюджеттік бағдарламаның тиісті әкімшісінің бюджеттік бағдарламаларды іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы есептері
Тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы
Тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатудан түскен ақша түсімдері мен шығыстары жоспарларының орындалуы туралы есеп
Есепті қаржы жылына арналған бюджетті бекіту, нақтылау, түзету
Бекітілген, нақтыланған, түзетілген республикалық бюджетті, бюджеттік бағдарламалар бойынша қабылданған, төленбеген міндеттемелерді және (немесе) төленген міндеттемелерді көрсете отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың тиісті бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есептері, жүргізілген бюджеттік мониторинг және бюджеттік бағдарламалар нәтижелерін бағалау негізінде жергілікті бюджеттік бағдарламаларды орындау бөлігінде жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есеп; тиісті кезеңге арналған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамында қабылданған экономикалық жағдай және негізгі бағыттардың іске асырылуы туралы талдамалық ақпаратты қамтитын түсіндірме жазба
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері теңгерімдерінің есеп айырысу баптары бойынша дебиторлық және кредиторлық берешек
Мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің, оның ішінде өткен жылдардың дебиторлық берешегі туралы есептер, мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің кредиторлық берешегі туралы есеп (бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдардың ай сайынғы ақпараты)
Ескертпе:
Бұл тізбе толық болып табылмайды. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу барысында қосымша құжаттар немесе ақпарат сұралады.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына

2. Аудит финансовой отчетности
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Документы, подтверждающие изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Деятельность службы внутреннего аудита объекта государственного аудита
Заключения по итогам внутреннего государственного аудита, отчеты о результатах внутреннего государственного аудита, информация о принятых мерах, сводная информация о деятельности служб внутреннего аудита
Результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок
Акты органов государственного аудита и финансового контроля, правоохранительных органов и других органов контроля и надзора, меры, принятые объектом государственного аудита по итогам проверок
Бухгалтерский учет и отчеты по исполнению бюджетных программ
Финансовая отчетность (бухгалтерский баланс, отчет об изменениях в активах и обязательствах, отчет о движении денег на счетах по источникам финансирования; пояснительная записка, отчет об исполнении планов финансирования) и другие
Своевременность принятия обязательств объектом государственного аудита, проведения платежей по бюджетным программам, составления прогнозов исполнения поступлений и расходов бюджета
Отчеты соответствующего администратора бюджетной программы о результатах мониторинга реализации бюджетных программ
Исполнение планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг
Отчет об исполнении планов поступлений и расходов денег от реализации товаров, работ и услуг
Утверждение, уточнение, корректировка бюджета на отчетный финансовый год
Отчеты центрального уполномоченного и (или) местного исполнительного органов по исполнению бюджета об исполнении республиканского и (или) местного бюджетов по соответствующему администратору бюджетной программы с указанием утвержденного, уточненного, скорректированного республиканского бюджета, принятых, неоплаченных обязательств и (или) оплаченных обязательств по бюджетным программам, аналитический отчет об исполнении местного бюджета в части выполнения местных бюджетных программ на основе проведенного бюджетного мониторинга и оценки результатов; пояснительная записка, включающая аналитическую информацию об экономической ситуации и реализации основных направлений, принятых в прогнозе социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы на соответствующий период
Дебиторская и кредиторская задолженность по расчетным статьям балансов администраторов бюджетных программ
Отчеты о дебиторской задолженности государственного, республиканского и местного бюджетов, в том числе прошлых лет, отчет о кредиторской задолженности государственного, республиканского и местного бюджетов (ежемесячная информация центрального и местного уполномоченных органов по исполнению бюджета)
Примечание:
Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе проведения внутреннего государственного аудита запрашиваются дополнительные документы или информация.

1-1-қосымша
Нысан
Ішкі мемлекеттік аудитті
жүргізуге жауапты тұлға
______________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу: _______________.
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала, көше, үй/корпус, объектінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі, (заңды тұлғалар үшін), ұйымдық-құқықтық нысаны (МККК, ЖШС, АҚ және басқасы), ведомстволық бағынысты мемлекеттік орган/ бюджеттік бағдарламаның әкімшісі)
2. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін негіз: __________________.
(құжаттың атауы, күні, нөмірі)
3. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, мәні және мәселелері: ____________.
4. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1)______________________________________________________________
(зерттелген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, оның ішінде мемлекеттік аудит объектісінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңның (бұдан әрі – Заң) 21-бабына сәйкес алынған ақпараттың тізбесін көрсету)
2. _____________________________________________________________
(алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері, құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қойғанын растайтын құжаттар)
5. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына қарай мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала бағалау барысында мынадай көрсеткіштер ескеріледі:

Приложение 1-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Лицу, ответственному
за проведение
аудиторского мероприятия
_________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Предварительное изучение объектов государственного аудита:
____________________________________________________________________.
(наименование объектов государственного аудита, местонахождение объекта
государственного аудита (область/город, улица, дом/корпус, бизнес
идентификационный номер (для юридических лиц), организационно-правовая форма
(государственное коммунальное казенное предприятие, товарищество с ограниченной
ответственностью, акционерное общество и другие), подведомственный
государственный орган/администратор бюджетной программы)
2. Основание для организации аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________.
(наименование документа, дата, номер)
3. Цель, предмет и вопросы аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________.
4. Изучены следующие документы, имеющие значение для организации аудиторского мероприятия:
1) __________________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации,
в том числе полученных в соответствие со статьей 21 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) у объекта
государственного аудита).
2) __________________________________________________________________
(результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок,
документы, подтверждающие изъятие правоохранительными органами
правоустанавливающих и первичных документов).
5. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации
о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита
и целей аудиторского мероприятия, произведена оценка следующих показателей:

1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі - ____________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражаты мен активтерін қалыптастыру және пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторлардың (іс-қимылдардың немесе оқиғалардың) болуын айқындау және растау)
2) ішкі бақылау жүйесі - _________________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес ішкі бақылау жүйесін және оның заңда көзделген компоненттерін ұйымдастырудың тиімділік дәрежесіне алдын ала талдау және бағалау жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету қабілеті айқындалады)
3) мәнділік – ___________________________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісі Қаржы және шаруашылық операцияларды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыруға қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқудың, сондай-ақ қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателіктердің болуын айқындау, рұқсат етілетін ең жоғары мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына байланысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалады. Маңыздылық және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерін есептеу стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады)
6. Үстеме тексеру жүргізу қажеттілігі ______________________________.
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, үстеме тексеру жүргізу қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
7. Мамандарды (Сарапшыларды) тарту қажеттілігі ___________________.
(мамандардың (сарапшылардың) қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
8. Режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізу жағдайларында рұқсаттар алу қажеттілігі _____________________.
(қажет / қажет емес)
9. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу және жүргізілген талдау қорытындылары бойынша мыналарды ұсынамыз:
9.1. Мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шара өткіз _________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы )
____________________________________ (тәуекелдердің болуы мен дәрежесі, ішкі бақылау жүйесі, маңыздылығы туралы қорытындылар негізінде аудиторлық іс-шараны өткізудің орындылығын көрсету, аудит жүргізуден бас тартқан жағдайда себебін көрсету)

1) наличии и степени рисков –____________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить и подтвердить существования каких-либо факторов (действий или
событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей
при формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой
сфере и (или) деятельности объекта государственного аудита);
2) система внутреннего контроля – _________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
провести предварительный анализ и оценку степени эффективности организации
системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом,
по результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля
обеспечивать достижение поставленных целей и задач);
3) существенность – _____________________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить наличие отклонение при совершении объектом государственного аудита
финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства
Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора,
принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние на
принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется
в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите
и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта
государственного аудита и категории показателей. Расчет показателей
существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии со стандартами
государственного аудита и финансового контроля).
6. Необходимость проведения встречной проверки
____________________________________________________________________.
(наименование объекта государственного аудита, указать обоснование
в необходимости проведения встречной проверки)
7. Необходимость привлечения специалистов (экспертов)
____________________________________________________________________.
(указать обоснование в необходимости специалистов (экспертов))
8. Необходимость в получении разрешений в случаях проведения государственного
аудита на режимных объектах __________________________________________
(требуется/не требуется).
9. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем:
9.1. Проведение аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
____________________________________________________________________
(указать целесообразность проведения аудиторского мероприятия на основании
выводов о наличии и степени рисков, системы внутреннего контроля,
существенности, при отказе в проведение аудита указать причину).

9.2. Аудит бағдарламасына қосу:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі: __________________________________________________.
(аудиторлық іріктеу қорытындылары бойынша тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін көрсету)
2) мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері __________________________________________________.
10. Аудиторлық іс-шара барысында мемлекеттік аудиторлар, ассистенттер мен сарапшылар арасында – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бірлескен және қатар тексерулер жүргізілген жағдайда қамтылуға тиіс мәселелерді бөлу.
11. Аудиторлық іс-шараны өткізу мерзімі белгіленсін: ________________.
Мемлекеттік аудит тобының басшысы ___________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Мемлекеттік аудит тобының қатысушылары ________________________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы __ ____________
Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу жоспары

9.2. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых внутренним государственным
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской выборки)
2) показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
____________________________________________________________________.
10. Распределение вопросов, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия
между государственными аудиторами, ассистентами и экспертами при проведении
совместной и параллельной проверок – между государственными органами
и органами государственного аудита и финансового контроля:
____________________________________________________________________.
11. Срок проведения аудиторского мероприятия определить:
____________________________________________________________________.
Руководитель группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Участники группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность,
фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
подпись)
от ___ __________ 20___ года
План проведения внутреннего государственного аудита

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ішкі мемлекеттік аудиттің түрі:
_______________________________________________________________
2. Аудиторлық іс-шараны (бірлескен, параллель, қарсы) өткізу мерзімі тексеру): ________________ бойынша ________________ (аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмада көрсетілген күнге сәйкес аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізудің басталу және аяқталу күні көрсетіледі)

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Тип внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________
2. Срок проведения аудиторского мероприятия (совместной, параллельной,
встречной проверки): с _______ по ________________________
(указывается дата начала и окончания проведения аудиторского мероприятия
(проверки) согласно даты, указанной в поручении на проведение аудиторского мероприятия)

3. Қажетті ресурстар: ____________________________________________
(ведомствоның және оның аумақтық бөлімшелері қызметкерлерінің саны көрсетіледі) аудиторлық іс-шараға (бірлескен, қатарлас) тартылған ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бөлімшелері, мемлекеттік органдардың мамандарын тартқан жағдайда, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері мен тартылған тұлғалардың саны және мемлекеттік органның, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымның).

3. Необходимые ресурсы: ____________________________________________
(указывается количество работников ведомства и его территориальных
подразделений, привлеченных к аудиторскому мероприятию (совместной,
параллельной, встречной проверке); при привлечении специалистов государственных
органов, работников негосударственных аудиторских организаций и экспертов,
указывается количество привлеченных лиц и наименование государственного органа,
негосударственной аудиторской организации)

5. Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қосарлас, қарсы тексерумен) қамтылатын қаражат және (немесе) активтер көлемі): ______________________
(республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттер қаражатының және (немесе) мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың жалпы көлемі көрсетіледі, қаржылық есептілік аудитін жүргізу кезінде жүргізілетін аудиторлық іс-шара (бірлескен, қосарлас, қарсы тексеру) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қосарлас, қарсы тексеру) қамтуға жататын теңгерім валютасы көрсетіледі.
6. Қаржылық есептілік мәнінің жалпы жиынтық деңгейі
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі (мемлекеттік аудитор)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін: Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы __ ____________
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы

5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием
(совместной, параллельной, встречной проверкой):
______________________________________________________________________
(указывается общий объем средств республиканского и (или) местного бюджетов
и (или) активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных
грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов,
привлекаемых под поручительство государства, при проведении аудита финансовой
отчетности указывается валюта баланса, подлежащих охвату аудиторским
мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой) в рамках
проводимого аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки).
6. Совокупный общий уровень существенности финансовой отчетности.
Руководитель группы государственного аудита (государственный аудитор)
_______________________________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
от ___ __________ 20___ года
Программа проведения внутреннего государственного аудита

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, нысанасы: ______________________
3. Тексеру түрі (бірлескен, қатар):
_______________________________________________________________

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия _________________________
3. Вид проверки (совместная, параллельная)
________________________________________________________________

4. Ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелердің егжей-тегжейлі тізбесі:
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар, үстеме тексерулер) егжей-тегжей мәселелері
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі және атауы) және (немесе) активтер
Қамтылатын кезең (жыл/жарты жыл/айлар)
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражатының және (немесе) активтердің көлемі (мың теңге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
...
Жиыны:

4. Детальный перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту:
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием, (совместной, параллельной, встречной проверкой)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой) (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Итого:

5. Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар, үстеме тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мен ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге құжаттарының тізбесі: ____________________________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі ____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
3-1-қосымша
Нысан
Бекітемін: Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы __ ____________
Қаржылық есептіліктің ішкі мемлекеттік аудитін жүргізу бағдарламасы
Ескерту. Қағидалар 3-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, пәні
_______________________________________________________________
3. Тексеру түрі (бірлескен, қосарлас) _______________________________
4. Ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелердің егжей-тегжейлі тізбесі:
тармақтың № __________
Мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қосарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері
Зерттеу әдісі (жаппай/іріктеп)
Қамту кезеңі (жыл/жарты жыл/айлар)
Баланс валютасы
Жиыны:
5. Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қосарлас тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге де құжаттарының тізбесі:
(Актінің толық атауы, күні және нөмірі, сондай-ақ тексерілетін кезеңде қолданыста болған редакциясы көрсетіледі)
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы __ ____________
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған аудиторлық тапсырма

5. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов
органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки):
_______________________________________________________________
Руководитель группы государственного аудита
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 3-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии), подпись)
от ___ __________ 20___ года
Программа проведения внутреннего государственного аудита финансовой отчетности
Сноска. Правила дополнены приложением 3-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021); в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия
_______________________________________________________________
3. Вид проверки (совместная, параллельная)
_______________________________________________________________
4. Детальный перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту:
№ пункта ___________
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей
Метод исследования (сплошная/выборочная)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Валюта баланса
Итого:
5. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов
органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки):
(указывается полное наименование, дата и номер акта, а также редакция,
действовавшая в проверяемом периоде)
_______________________________________________________________
Руководитель группы государственного аудита
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
от ___ __________ 20___ года
Аудиторское задание на проведение аудиторского мероприятия

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы ____________________________
(ұйымдық-құқықтық нысанын, мемлекеттік аудит объектісінің толық атауын көрсетіңіз)
2. Аудиторлық іс-шара мерзімі: ____________________________________
(аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырмаға сәйкес аудиторлық іс-шара мерзімі мен аудиторлық іс-шара жүргізу үшін қажетті жұмыс күндерінің жалпы саны көрсетіледі)
Аудит топтарының қатысушылары арасында бөлінетін аудиторлық іс-шара мәселелері (аудит бағдарламасынан)
Мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік аудитор ассистентінің (тартылған маманның, сарапшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы
Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімі (кезеңдері)
аудит бағдарламасының мәселесін қарау басталған күн
аудит бағдарламасының мәселесін қарау аяқталатын күн
аудит бағдарламасының мәселесін қарау үшін қорытынды жұмыс күнінің саны
1
2
3
4
5
6
1.

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование объекта государственного аудита ______________________
(указывается организационно-правовая форма, полное наименование объекта
государственного аудита)
2. Срок аудиторского мероприятия: ___________________________________
(указывается срок аудиторского мероприятия согласно поручению на проведение
аудиторского мероприятия и общее количество рабочих дней, необходимых
для проведения аудиторского мероприятия)
Вопросы аудиторского мероприятия (из программы аудита), распределяемые между участниками группы аудита
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность государственного аудитора, ассистента государственного аудитора (привлеченного специалиста, эксперта)
Сроки (этапы) проведения аудиторского мероприятия
дата начала рассмотрения вопроса программы аудита
дата окончания рассмотрения вопроса программы аудита
итоговое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита
1
2
3
4
5
6
1.

1)
2)
...
Мемлекеттік аудит тобының мүшелері (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттікаудитордың ассистент (-тер)і, тиісті бейіндегі тартылған сарапшылар) ________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараны (тексерулер) жүргізуге нұсқау (Тексеруді тағайындау туралы акт)
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 __ жылғы "___" ________ №______
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 18-бабына сәйкес
_______________________________________________________________
(қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудит тобының жетекшісін көрсете отырып, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі, мемлекеттік органдардың тиісті мамандарын (олармен келісім бойынша), сондай-ақ қажет болған жағдайда оған (-ларға) аудиторлық іс-шара (тексерулер) өткізу тапсырылған аудиторлық ұйымдар, сарапшылар) өткізу
_______________________________________________________________
(аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысанын, толық атауын, оның орналасқан жерін, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) бойынша мәселе бойынша аудиторлық іс-шара (тексеру)
_______________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мәнін көрсету)
Мемлекеттік аудиттің типі ________________________________________
Тексеру түрі ____________________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең ______________
Аудиторлық іс-шараларды (тексеру) өткізу мерзімдері: ___ бастап ___ бойынша
Аудиторлық іс-шараны өткізуге жауапты тұлға:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), атқарып отырған лауазымы)
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге нұсқау құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласында ол уәкілетті органда тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Негізі: _________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі; Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы; тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінің деректері мониторингінің нәтижелері; жеке және заңды тұлғалардың өтініштері; аудиторлық іс-шараны тағайындау үшін негіз болған құжаттың күні, нөмірі).
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі ведомствоның басшысы
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Алды _______________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе оның міндетін атқарушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) 20___жылғы "____"___________ (алған күнін көрсету)
Ескертпе:
*Нұсқаудың сыртқы жағында Заңның 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің құқықтары мен міндеттері көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

1)
2)
Члены группы государственного аудита (государственный (-ые) аудитор (-ы),
ассистент (-ы) государственного аудитора, привлеченные эксперты
по соответствующему профилю) ______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 5
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 5 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки) (Акт о назначении проверки)
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" ________ 20 _______ год № _______________
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) поручается
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) и должность работника (-ов)
ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его
территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа по внутреннему
государственному аудиту, с указанием руководителя группы государственного
аудита, соответствующих специалистов государственных органов (по согласованию
с ними), а также при необходимости аудиторские организации, эксперты, которому
(-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки) провести в
_____________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта аудита, полное наименование, его
местонахождение, бизнес-идентификационный номер, фамилию, имя, отчество (при
его наличии) руководителя) аудиторское мероприятие (проверку) по вопросу
_______________________________________________________________
(указать предмет аудиторского мероприятия (проверки)
Тип государственного аудита ______________________________________
Вид проверки ___________________________________________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) ________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с ____ по _____
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность)
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки) вступает в силу
со дня его регистрации в уполномоченном органе в области правовой статистики
и специальных учетов.
Основание: _____________________________________________________
(перечень объектов государственного аудита ведомства уполномоченного органа
по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений
на соответствующий год; поручение Президента Республики Казахстан
и Правительства Республики Казахстан; результаты мониторинга данных
информационных систем центрального уполномоченного органа по исполнению
бюджета с применением системы управления рисками; обращения физических
и юридических лиц; дата, номер документа, послужившего основанием
для назначения аудиторского мероприятия).
Руководитель ведомства по внутреннему государственному аудиту
_______________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Получил
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или лица, исполняющего его обязанности)
"____"___________20___года
(указать дату получения)
Примечание:
*На оборотной стороне поручения указываются права и обязанности объекта
государственного аудита согласно статье 37 Закона.
Приложение 6
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
_____________________
(число, месяц, год)
Руководителю объекта
государственного аудита
_____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Примечание ИЗПИ!

6-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
________________
(күні, айы, жылы)
Мемлекеттік аудит
объектісінің басшысы
________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талап
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 21 және 37-баптарына (бұдан әрі – Заң) сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының қызметкерлерін _____________________ дейінгі мерзімде аудитті жүргізу үшін қажетті (мерзім осы талапты мемлекеттік аудит объектісі алған күннен бастап есептеледі) барлық сұратылған ақпаратпен:
_______________________________________________________________
(басшының немесе бас бухгалтердің қолы қойылған қажетті құжаттар мен ақпараттізбесі көрсетілсін) _________________________ қамтамасыз етуге;
2) сұратқан деректердің уақтылығын, дәйектілігін, объективтілігін және толықтығын қамтамасыз етуге;
3) егер Заңда не Қазақстан Республикасының өзге заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу кезеңінде ексерілетін құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол бермеуге;
4) ақпараттық жүйелерге, оның ішінде ЭҚАБЖ-ға қол жетімділігін қамтамасыз етуге;
5) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының мемлекеттік аудиторларының әрекетіне араласпауға және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылауды жүргізуге кедергі жасамауға міндетті.
2. Ішкі мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау органының лауазымды тұлғаларына өз құзыреттерiне сәйкес өздерінің қызметтiк мiндеттерiн орындауына қажеттi құжаттарды, материалдарды және өзге де мәлiметтердi, мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргiзуге жiберуден немесе оларды жүзеге асыруға өзге де кедергiлер келтiру не анық емес ақпарат беру "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа әкеп соғады.
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі /мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Алдым _________________________________________________________
(бастауымен аудиторлық іс-шара жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"____" __________20___ жыл (алған күнді көрсетіңіз)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

Приложение 6 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
Требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов)
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. В соответствии со статьями 21 и 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) руководителю
объекта государственного аудита:
1) в срок до ________________ обеспечить всей запрашиваемой информацией,
(срок исчисляется с даты получения требования объектом государственного аудита)
необходимой для осуществления аудита:
_____________________________________________________________________
(указать перечень необходимых документов и информации за подписью руководителя
или главного бухгалтера);
2) обеспечить своевременность, достоверность, объективность и полноту
запрашиваемых данных;
3) не допускать внесения изменений и дополнений в проверяемые документы
в период проведения государственного аудита и финансового контроля, если иное
не предусмотрено Законом либо иными законами Республики Казахстан;
4) обеспечить доступ к информационным системам, в том числе к Единой системе
электронного документооборота;
5) не вмешиваться в действия государственных аудиторов органа внутреннего
государственного аудита и финансового контроля и не препятствовать проведению
государственного аудита и финансового контроля.
2. Воспрепятствование должностным лицам органа внутреннего государственного
аудита и финансового контроля в выполнении ими служебных обязанностей
в соответствии с их компетенцией, выразившееся в отказе от предоставления
необходимых документов, материалов и иных сведений и информации о деятельности
объекта государственного аудита, в отказе в допуске для проведения государственного аудита или в создании иного препятствия в их осуществлении, либо
предоставление недостоверной информации, влечет административную
ответственность в соответствии со статьей 462 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Получил _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностного лица, подпись)
"____" ___________20___ года (указать дату получения)
Приложение 7
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
_____________________
(место составления)
____________ 20___года
(дата аудиторского отчета)
Примечание ИЗПИ!

7-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
__________________
(жасалған орны)
____________20___жыл
(аудиторлық есептің күні)
№ _____ Аудиторлық есеп
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: _______________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы деректер,
банктік және салық деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
2. Ішкі мемлекеттік аудит түрі:
___________________________________________________________________
3. Тексеру түрі: _____________________________________________________
(бірлескен, қосарлас)
4. Аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқау:
___________________________________________________________________
(нұсқаудың күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге нұсқауға қол қойған
лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
5. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді:
____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудитті жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің
(қызметкерлерінің), мемлекеттік аудитті жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар
маманының (мамандарының), мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдар қызметкерлері
мен сарапшылардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
6. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы:
____________________________________________________________________
(аудит бағдарламасына сәйкес келетін ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен
нысанасы)
7. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
8. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: ______бастап ________ дейін
(мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және
аяқталған күні)
9. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары:
____________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе мемлекеттік аудит объектісінің
лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ ішкі
мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою
құқығы болған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда)

Приложение 7 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
Аудиторский отчет № ______
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование объекта государственного аудита:
________________________________________________________________________
(полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной
регистрации, банковские и налоговые реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Тип внутреннего государственного аудита:
________________________________________________________________________
3. Вид проверки: _________________________________________________________
(совместная, параллельная)
4. Поручение на проведение аудиторского мероприятия
________________________________________________________________________
(дата и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
должностного лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
5. Внутренний государственный аудит проведен:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность работника(-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего(их) внутренний
государственный аудит, специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов)
негосударственных аудиторских организаций и эксперта(-ов), привлеченных
к проведению внутреннего государственного аудита)
6. Цель, предмет внутреннего государственного аудита:
________________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие программе
аудита)
7. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
________________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
8. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ____ по ____
(дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита
на объекте государственного аудита)
9. Должностные лица объекта государственного аудита:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностных лиц объекта государственного аудита, а также фамилия, имя,
отчество (при его наличии) должностных лиц объекта государственного аудита,
работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших
право подписи документов)

10. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері
туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізетін мемлекеттік аудиттің нысанасына сәйкес
келетін басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау
органдары және басқа да бақылау және қадағалау органдары бұрын қамтыған
мәселелер бойынша ғана қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі
қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар);
11. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер (осы
бөлімде мемлекеттік аудиттің мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті
жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі):
1. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
аудит бағдарламасы сұрағына жауап _____________________________________
2. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
аудит бағдарламасы сұрағына жауап ____________________________________
және аудит бағдарламасында көзделген сұрақтардың кезектілігіне сәйкес және тағы
басқалары.
12. Мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған
нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау
жүргізуді қамтиды.
13. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі лауазымды адамдарының ішкі мемлекеттік аудит органы
қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі келтіру фактілері туралы
мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау нысаны көрсетілсін: қажетті құжаттарды,
материалдарды және өзге де мәліметтерді және мемлекеттік аудит объектісінің
қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізуге рұқсат
беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзге де кедергі жасау, анық емес
ақпарат беру. Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері Ішкі мемлекеттік аудит
жүргізуге кедергі келтіруден көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы
жасаған кезде аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі)
14. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қабылданған шаралар:
______________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді
жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер
(айыппұлдарды, өсімпұлдарды қосымша есептеу, бюджетке негізсіз және (немесе)
мақсатсыз пайдаланылған қаражатты өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік
бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін
қызметтерді берушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, мемлекеттік аудит
объектісінің лауазымды адамдарына қабылданған тәртіптік жазалау шаралары және
басқалар) көрсетіледі.)

10. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита (контроля)
и проверок:
_________________________________________________________________________
(краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами
государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами
и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом
государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного
аудита, принятые объектом государственного аудита меры по устранению
выявленных нарушений);
11. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута:
1. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита __________________________________________
2. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита __________________________________________
и так далее в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных
программой аудита.
12. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита.
13. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работниками органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов и
иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита, отказ
в допуске для проведения государственного аудита или создание иного препятствия в
его осуществлении, предоставление недостоверной информации. При составлении
работником органа внутреннего государственного аудита протокола об
административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в
проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете указываются
его номер и дата)
14. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита:
________________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе внутреннего
государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованного
и (или) нецелевого использования средств в бюджет, восстановление средств по
бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками товаров,
работ и услуг договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые
к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие)

15. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы кәсіпкерлік
субъектілері мен мүдделеріне мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары әсер
еткен өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы
хабарлайды.
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымша: ___ парақта: (мемлекеттік аудит объектісінде тікелей жиналған, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа да дұрыс көздерден
алынған құжаттарды тізбектеңіз)
Мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Аудиторлық есепті танысуға алған күні: 20___жылғы "____" __________.
____________________________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), қолы
Қарсылықтардың бар екені туралы белгі:
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есептің соңғы парағындағы мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін талдамалы кестелерді жасайды.
Аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасалады.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________________________
(Аудит объектісінің атауы)

15. В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" руководитель объекта государственного аудита
уведомляет о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства
и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями
государственного аудита. Аудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах
(нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
Руководитель объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета на ознакомление:
"____" ___________ 20___года.
____________________________________________________________________
(Руководитель объекта государственного аудита (фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
Отметка о наличии возражений: При несогласии с результатами аудиторского
мероприятия на последней странице аудиторского отчета руководителем объекта
государственного аудита делается запись о наличии возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости информация по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
отражается в обобщенном виде, детальная информация излагается в приложениях
к аудиторскому отчету.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного
аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит,
составляются аналитические таблицы, которые оформляются как приложения
к аудиторскому отчету.
Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете обязательны.
Приложение 8
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Аудиторский отчет по консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________________________________________________
(Наименование объекта аудита)

1. Біз аудит жүргіздік…
2. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары:
3. Шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік үшін мемлекеттік орган (мекеме) басшылығының жауапкершілігі
Мемлекеттік органның (мекеменің) басшылығы жауапты болады…
4. Аудитордың жауапкершілігі
Біздің жауапкершілік …негізделеді
5. Алдыңғы ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер:
6. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасау
7. Аудиторлық пікір білдіруге негіз
8. Аудитордың пікірі
Біздің пікіріміз бойынша бухгалтерлік есепті жүргізу белгіленген талаптарға сәйкес келеді, шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік сенімді есеп деректері негізінде жасалды, елеулі қателер жоқ және біз шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша оң аудиторлық есепті қабылдаймыз/Біздің пікіріміз бойынша қаржылық және шаруашылық операцияларды жасау кезінде белгіленген нормалардың талаптарынан ауытқуға жол берілді, шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік елеулі бұрмаланушылықтар қамтиды, осыған байланысты біз қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп ескертпемен қабылданады/Бухгалтерлік есептің жүргізілмеуіне байланысты, бухгалтерлік құжаттардың болмауына байланысты біз пікір білдіруден бас тартамыз
9. Мемлекеттік аудит барысында объект қабылдаған шаралар
Шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (керегінің астын сызу керек).
Қосымшалар ______ парақта: (тікелей мемлекеттік аудит объектісінде жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа дәйекті көздерден алынған, оның негізінде мемлекеттік аудиторлар бұзушылықтар мен кемшіліктердің бар немесе жоқ екенін анықтаған құжаттарды, сондай-ақ шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепте жазылған фактілерді растайтын және шоғырландырылған қаржылық есептіліктің/қаржылық есептіліктің, бухгалтерлік есептің дәйектілігі, негізділігі туралы пікір білдірілген және мемлекеттік аудит объектісінің қаржылық жай-күйі берілген өзге де материалдарды тізбелеңіз).
Мемлекеттік аудит тобы: _________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепті танысу үшін алған күні:
20___жылғы "____" ___________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қарсылықтың болуы туралы белгі
Шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің соңғы парағындағы аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екендігі туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Қажет болған жағдайда талдамалық кестелер жасалады, олар аудиторлық есепке қосымша ретінде ресімделеді. Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепте көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі келтіруден көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жасаған кезде, шоғырландырылған қаржылық есептілік/қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есептің 6-бөлімінде оның нөмірі мен күні көрсетіледі.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Аудит жүргізуге кедергі жасау фактісі бойынша акті

1. Мы провели аудит …
2. Должностные лица объекта государственного аудита:
3. Ответственность руководства государственного органа (учреждения)
за консолидированную финансовую отчетность/финансовую отчетность
Руководство государственного органа (учреждения) несет ответственность…
4. Ответственность аудитора
Наша ответственность заключается в …
5. Сведения о результатах предыдущего внутреннего государственного аудита:
6. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита
7. Основание для выражения аудиторского мнения
8. Мнение аудитора
По нашему мнению ведение бухгалтерского учета соответствует установленным
требованиям, консолидированная финансовая отчетность/финансовая отчетность
составлена на основе достоверных учетных данных, отсутствуют существенные
ошибки и нами принимается положительный аудиторский отчет по
консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности/По нашему
мнению при совершении финансовых и хозяйственных операций допущены
отклонения от требований установленных норм, консолидированная финансовая
отчетность/финансовая отчетность содержит существенные искажения, в связи с чем
нами принимается аудиторский отчет по финансовой отчетности с оговоркой/В связи
с неведением бухгалтерского учета, отсутствием бухгалтерских документов мы
отказываемся от выражения мнения
9. Меры, принятые объектом в ходе государственного аудита
Аудиторский отчет по консолидированной финансовой отчетности/финансовой
отчетности составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан, на основе
которых государственными аудиторами установлено наличие или отсутствие
нарушений и недостатков, а также иные материалы, подтверждающие изложенные
в аудиторском отчете по консолидированной финансовой отчетности/финансовой
отчетности факты, и выражено мнение о достоверности, обоснованности
консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности, бухгалтерского
учета и финансового состояния объекта государственного аудита).
Группа государственного аудита:
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета по финансовой отчетности на ознакомление:
"____" ___________ 20___года
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя объекта
государственного аудита)
Отметка о наличии возражений
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия на последней странице
аудиторского отчета по консолидированной финансовой отчетности/финансовой
отчетности руководством объекта государственного аудита делается запись о наличии
возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости составляются аналитические таблицы, которые оформляются как
приложения к аудиторскому отчету. Ссылки на указанные приложения в аудиторском
отчете по финансовой отчетности обязательны.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в
проведении внутреннего государственного аудита, в разделе 6 аудиторского отчета
по консолидированной финансовой отчетности/финансовой отчетности указываются
его номер и дата.
Приложение 9
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Акт по факту воспрепятствования проведению государственного аудита

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________ қаласы 20____ жылғы "___" _________
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 18 бабына (бұдан әрі – Заң), ____ жылға арналған
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы) мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес_________________________________________
(тексерілетін органның, мекеменің, ұйымның атауы)
____________________________________ аудиторлық іс-шара жүргізеді.
(аудиторлық іс-шараның атауы)
Тексерілетін объектінің лауазымды адамы
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________________-де
көрінген (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру)
мемлекеттік аудит жүргізуге кедергіге жол берді
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Заңның 36-бабының 1-тармағын және 37-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды адамдардың жауаптылығына әкеп соғады.
Осы акті екі данада жасалды, біреуі
_______________________________________________________________ (мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
басшысы (лауазымды адамы) __________________________ тапсырылды.
(аудит объектісінің лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ішкі мемлекеттік аудит органының лауазымды адамы
_______________________________________________________________ (лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Актінің бір данасын алдым _______________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, қол қоюдан бас тартқан жағдайда - алудан бас тартты деп көрсетіңіз)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісі

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город ________ "___" _________20__года
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" (далее – Закон), перечнем объектов государственного
аудита _____________________________________ на ________ год
(наименование органа внутреннего государственного аудита) на основании поручения
на проведение аудиторского мероприятия от "____" ___20___года № _____ в
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
назначено аудиторское мероприятие по вопросу
____________________________________________________________________.
(цель/предмет аудиторского мероприятия)
Должностным лицом проверяемого объекта ______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) допущено воспрепятствование
проведению государственного аудита, выразившееся в:
_____________________________________________________________________
(указать форму воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых
документов, материалов и иных сведений, и информации о деятельности объекта
государственного аудита, отказ в допуске для проведения государственного аудита
или создание иного препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной
информации)
______________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа внутреннего
государственного аудита)
Это является нарушением пункта 1 статьи 36 и пункта 2 статьи 37 Закона и влечет за
собой ответственность должностных лиц в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
Настоящий акт составлен в двух экземплярах, один из которых вручен руководителю
(должностному лицу)
__________________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита; должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) должностного лица объекта аудита)
Должностное лицо органа внутреннего государственного аудита
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Один экземпляр акта получил
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись должностного лица
объекта государственного аудита, при отказе от подписи указать –
отказано в получении)
Приложение 10
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Акт контрольного обмера (осмотра)

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________                                    _______________
(жасалған жері)                                           (жасалған күні)
______________________________________________________________,
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы)
аудиторлық іс-шара жүргізуге 20 __ жылғы _______ тапсырмасына сәйкес
_____________________________________________________объектісінде
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
Жүргізіліп жатқан _______________________________ мемлекеттік аудит
(аудиторлық іс-шараның, тексерудің атауы) барысында ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері (қызметкерлері) (сарапшы, маман)
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік ассисенттің және тартылған сарапшылардың, мамандардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін) мына өкілдердің________________________қатысуымен
(аудит объектісі өкілдерінің, тапсырыс берушінің, қажет болған кезде (мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушінің және тағы сол сияқты, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
_______________________________________________________________
(бақылау өлшемі (қарап тексеру) объектісі мен нысанасы көрсетілсін) дұрыстығын растау мақсатында бақылау өлшемін (қарап тексеруді) жүргізіп, нәтижесінде мыналарды анықтады ______________________________________.
(объектінің есептік деректерімен немесе жобалау-сметалық құжаттамамен, мемлекеттік сатып алу туралы шарт талаптарымен, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актілерімен салыстыра отырып, бақылау өлшемін (қарап тексеру) жүргізу сәтіне нақты деректер көрсетілсін)
Актіге қосымша
_______________________________________________________________
(түсініктеме, қарап тексеруге байланысты фото және басқа материалдар)
Ішкі мемлекеттік орган қызметкер(лер)і (тартылған сарапшы, маман): _______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит объектісінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және тағы сол сияқты өкілдері: ______________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жасалған акті даналарының саны: _______
Алдым
_______________________________________________________________
(аудиторлық іс-шара айтылып жүзеге асырылатын мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "___" _______________
(алған күн көрсетілсін)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараға
жауапты адам
___________________________
(Аудиторлық іс-шара жүргізуге
жауапты адамның тегі, аты,
әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит тобы жетекшісінің (мемлекеттік аудитордың) аудит бағдарламасының орындалу барысы туралы апта сайынғы есебі

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________ _________________
(место составления) (дата составления)
В ходе государственного аудита __________________________________________,
(наименование аудиторского мероприятия, проверки) проводимого в соответствии
с поручением на проведение аудиторского мероприятия
______________________________________________________________________
от _______ ______ 20___ года на (наименование органа внутреннего государственного
аудита) объекте
______________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита) работником (ами) органа
внутреннего государственного аудита (экспертом, специалистом)
______________________________________________________________________
(указать фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности государственного
аудитора, ассистента государственного аудитора и привлекаемых экспертов,
специалистов) в присутствии представителей
______________________________________________________________________
(указать фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности представителей
объекта аудита, заказчика, поставщика (по строительно-монтажным работам
подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг)
осуществлен контрольный обмер (осмотр) с целью подтверждения достоверности
______________________________________________________________________,
(указать объект и предмет контрольного обмера (осмотра) в результате которого
установлено следующее:
______________________________________________________________________
(указать фактические данные на момент проведения контрольного обмера (осмотра)
в сопоставлении с учетными данными объекта аудита или проектно-сметной
документацией, условиями договора о государственных закупках, актами
выполненных работ, оказанных услуг и так далее)
Приложение к акту _______________________________________________
(пояснение, фото и материалы, связанные с осмотром)
Работник(и) органа внутреннего государственного аудита (привлеченный эксперт,
специалист):
_______________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представители объекта государственного аудита, заказчика, подрядчика и так далее:
_______________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Количество составленных экземпляров акта: _________________________
Получил _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностного лица, подпись)
"____"___________20___года (указать дату получения)
Приложение 11
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Лицу, ответственному
за проведение
аудиторского мероприятия
_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
лица, ответственного
за проведение
аудиторского мероприятия)
Еженедельный отчет руководителя группы государственного аудита (государственного аудитора) о ходе исполнения программы аудита

Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аудиторлық іс - шара: "__________________________________________"
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы және орналасқан жері:
_______________________________________________________________
Жүргізілу мерзімі: басталатын және аяқталатын күні: 20___ жылғы __ _________ бастап 20___ жылғы __ ____________ дейін
Есепті кезең: __________бастап_____________дейін
Аудит бағдарламасының мәселесі
Мәселені қамтуға жауапты адам (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Аудиторлық тапсырма мәселесі бойынша жүргізілген аудит нәтижелері
Аудит бағдарламасының мәселесін қарау үшін жоспарланған жұмыс күндерінің саны (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Аудит бағдарламасының мәселесін қарау үшін нақты жұмыс күндерінің саны (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Аудит бағдарламасының мәселесін қараудың нақты мерзімінің жоспарланған мерзімнен ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік аудит тобы жетекшісі/мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 12-қосымша
Нысан
Үстеме тексеру актісі
Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________
(жасалу орны)
20___жыл ____________
1. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің атауы:_______________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің толық атауы, мемлекеттік
тіркеу туралы деректер, банк және салық деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі
көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) жүргізуге тапсырма:______________
(тапсырманың күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға қол
қойған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
3. Үстеме тексеру жүргізілді: ____________________________________________
(үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің
(қызметкерлерінің), мемлекеттік органдар маманының (мамандарының), мемлекеттік
емес аудиторлық ұйымдар қызметкерінің (қызметкерлерінің) және үстеме тексеру
жүргізуге тартылған сарапшының (сарапшылардың) тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда), лауазымы)

Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Аудиторское мероприятие: "______________________________________"
Наименование и местонахождение объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
Срок проведения: дата начала и окончания: с ___ по ___ 20___года
Отчетный период: с ________ по _____________
Вопрос программы аудита
Лицо, ответственное за охват вопроса (согласно аудиторскому заданию)
Результаты проведенного аудита по вопросу аудиторского задания
Планируемое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита (согласно аудиторскому заданию)
Фактическое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита (согласно аудиторскому заданию)
Причины отклонения фактического срока рассмотрения вопроса программы аудита от планируемого срока
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 12
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Акт встречной проверки
Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
______________________
(место составления)
____________ 20___ года
1. Наименование объекта государственного аудита (встречной проверки):
_____________________________________________________________________
(указать полное наименование объекта государственного аудита (встречной
проверки), данные о государственной регистрации, банковские и налоговые
реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение внутреннего государственного аудита
(встречной проверки):
______________________________________________________________________
(указать дату и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Встречная проверка проведена:
______________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность работника (-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего (их) встречную проверку,
специалиста (-ов) государственных органов, работника (-ов) негосударственных
аудиторских организаций и эксперта (-ов), привлеченных к проведению встречной проверки)

4. Үстеме тексеру нысанасы/мәселесі: _____________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) жүргізуге тапсырмаға сәйкес үстеме тексеру
нысанасы/мәселесі көрсетілсін)
5. Үстеме тексерумен қамтылған кезең: ____________________________________
(мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісі қызметінің тексерілген кезеңі
көрсетілсін)
6. Үстеме тексеру жүргізу мерзімі: __-ден ___ дейін
(үстеме тексеру жүргізу басталған және аяқталған күн көрсетілсін)
7. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғалар:
_______________________________________________________________________
(үстеме тексеру оған айтылып жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит объектісінің
лауазымды адамдарының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ
үстеме тексерумен қамтылған кезедңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою
құқығы бар ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының тегі, аты,
әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілсін)
8. Жүргізілген үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер:
______________________________________________________________________
(бұл бөлімде негізгі мемлекеттік аудит объектісінде мемлекеттік аудит мақсатына қол
жеткізу қамтамасыз етіле отырып, үстеме тексеру нысанасының/мәселесінің
объективті, дәйекті және жеткілікті қаралғанын растау үшін жеткілікті жүргізілген
үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер)
9. Үстеме тексеру жүргізуге кедергі жасау:
_______________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдарының үстеме тексеру
жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетілсін)
10. Үстеме тексеру барысында қабылданған шаралар:
______________________________________________________________________
(үстеме тексеру барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер (айыппұлдар, өсімпұлдар есептеу, бюджетке негізсіз және (немесе) мақсатсыз пайдаланылған қаражатты өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және тағы басқалар).
Үстеме тексеру актісі екі (үш) данада жасалған (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымшалар ______ парақта: (тікелей ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінде аудиторлық дәлелдер ретінде жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа дәйекті көздерден алынған құжаттарды тізбелеңіз).
Мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Үстеме тексеру актісін танысуға берілген күн: 20__ жыл "____"_______
______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), қолы)
Нысанды толтыру бойынша түсініктеме:
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар және кемшіліктер фактілері аудиторлық дәлелдерге және (немесе) өзге де құжаттар мен ақпараттарға негізделеді.
Әрбір бұзушылық фактісі, сондай-ақ анықталған жетіспеушіліктер бұзушылықтың сипаты мен түрі сипаттала отырып, дәйекті тәртіппен нөмірленеді және тіркеледі.
Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растаушы құжаттарға сілтеме жасалады.
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша оның негізінде қорытынды қалыптастырылатын аудиторлық дәлелдер аудиторлық іс-шараның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес, объективті, дәйекті және жеткілікті болуы тиіс.
Үстеме тексеру актісінің барлық беттеріне үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкерлері және ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қол қояды.
Мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы не оны ауыстыратын адам үстеме тексеру актісімен танысудан немесе аудиторлық есепке қол қоюдан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор үстеме тексеру актісінде мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды адамының танысудан және (немесе) қол қоюдан бас тарту туралы тиісті жазба жүргізеді және үстеме тексеру актісі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің кеңсесі арқылы беріледі.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына

4. Предмет/вопрос встречной проверки:
_______________________________________________________________________
(указать предмет/вопрос встречной проверки согласно поручению на проведение
внутреннего государственного аудита (встречной проверки)
5. Период, охваченный встречной проверкой:
________________________________________________________________________
(указать проверенный период деятельности объекта государственного аудита
(встречной проверки)
6. Срок проведения встречной проверки: с ______ по _____
(указать дату начала и окончания проведения встречной проверки)
7. Должностные лица объекта государственного аудита (встречной проверки):
_______________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, с ведома которых осуществлялась встречная проверка,
а также фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, работавших в период, охваченный встречной проверкой,
и имевших право подписи документов)
8. Сведения о результатах проведенной встречной проверки:
_______________________________________________________________________
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенной встречной
проверки, достаточные для подтверждения того, что предмет/вопрос встречной
проверки рассмотрен объективно, достоверно и достаточно, с обеспечением
достижения цели государственного аудита на основном объекте государственного аудита)
9. Воспрепятствования в проведении встречной проверки:
_______________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении встречной проверки)
10. Меры, принятые в ходе встречной проверки:
_______________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений, выявленных в ходе встречной проверки (доначисление
штрафов, пени, возмещение необоснованного и (или) нецелевого использования
средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой
отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных
обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые к должностным лицам
объекта государственного аудита, и другие; в случае составления работником органа
внутреннего государственного аудита протокола об административном
правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в проведении встречной
проверки, в акте встречной проверки указываются его номер и дата)
Акт встречной проверки составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита (встречной проверки) в качестве аудиторских
доказательств, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением
законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата предоставления акта встречной проверки на ознакомление:
"____" __________ 20___года.
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя объекта
государственного аудита)
Пояснения по заполнению формы:
Выявленные факты нарушений и недостатков по результатам встречной проверки
основываются на аудиторских доказательствах и (или) иных документах и информации.
Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки фиксируются отдельным
пунктом и нумеруются в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения
со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения
которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты и
наименования документов, подтверждающих нарушения.
Аудиторские доказательства, на основе которых формулируются выводы,
по результатам встречной проверки, должны соответствовать целям и задачам
аудиторского мероприятия, быть объективными, достоверными и достаточными.
Все страницы акта встречной проверки парафируются работниками органа
внутреннего государственного аудита, проводившими встречную проверку,
и руководителем объекта государственного аудита.
При отказе от ознакомления с актом встречной проверки или от подписи акта
встречной проверки руководителем объекта государственного аудита (встречной
проверки) или лицом, его замещающим, в акте встречной проверки государственным
аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица
объекта государственного аудита (встречной проверки) от ознакомления и (или)
от подписи, и акт встречной проверки передается через канцелярию объекта
государственного аудита (встречной проверки).

12-1-қосымша
Нысан
Қарсылық Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның жанындағы
апелляциялық комиссия
Көшірмесі: Ішкі мемлекеттік
аудит және қаржылық бақылау
жөніндегі уәкілетті органның
аумақтық бөлімшесінің атауы
_____________________
(жасалған жері)
Ескерту. Қағида 12-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. _____________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) немесе қарсылық
иесінің толық атауын, оның тұрғылықты жерін (орналасқан жерін) көрсетіңіз)
2. _____________________________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірін көрсетіңіз)
3. Мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы: ____________________________________________
4. Қарсылық беретін мемлекеттік аудит объектісіөз талаптарын негіздейтін мән-жайлар және осы мән-жайларды растайтын дәлелдемелер
_______________________________________________________________
5. Қоса тіркелген құжаттар тізімі:
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі өз талаптарын негіздейтін мән-жайларды растайтын құжаттар, қарсылыққа қатысы бар өзге де құжаттар)
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 13-қосымша
Нысан
(Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті органның
бұйрығы)
20__жылғы "__" ___ № __
БЕКІТІЛГЕН
Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша
АУДИТОРЛЫҚ ҚОРЫТЫНДЫ
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Приложение 12-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Сноска. Правила дополнены приложением 12-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Возражение Апелляционной
комиссии при уполномоченном
органе по внутреннему
государственному аудиту
и финансовому контролю
Копия: Наименование
территориального подразделения
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту,
проводившему государственный
аудит
____________________________
(место составления)
"____" _____________ 20__ года
1. _____________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии)
либо полное наименование лица, подающего возражение, его место
жительства (место нахождения)
2. _____________________________________________________________
(указать бизнес-идентификационный номер)
3. Наименование уполномоченного органа по внутреннему государственному
аудиту, проводившего государственный аудит:
_______________________________________________________________
4. Обстоятельства, на которые объект государственного аудита, подающий
возражение, основывает свои требования, и доказательства, подтверждающие
эти обстоятельства
_______________________________________________________________
5. Перечень прилагаемых документов:
_______________________________________________________________
(документы, подтверждающие обстоятельства, на которых объект государственного
аудита основывает свои требования, документы, имеющие отношение к возражению)
Руководитель объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 13
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
УТВЕРЖДЕНО
(приказом уполномоченного
органа по внутреннему
государственному аудиту)
от "___" ________ 20__ года №
АУДИТОРСКОЕ ЗАКЛЮЧЕНИЕ
по итогам внутреннего государственного аудита
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1. Мемлекеттік аудит объектісі: _________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (нысанасы): __________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға сәйкес ішкі мемлекеттік аудит мақсаты
мен нысанасы)
3. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: _____________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
4. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері: ________________________
(мемлекеттік аудитпен қамтудың жалпы сомасы; бұзушылықтар, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптары, тармақтары мен тармақшалары сипаттамалары көрсетіле отырып, анықталған қаржы бұзушылықтарының сомасы;
бұзушылықтар, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптары, тармақтары мен тармақшалары сипаттамалары көрсетіле отырып, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар сомасы; мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен бюджетке өтеуді, қалпына келтіруді қамтамасыз ету және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасын есеп бойынша көрсету және (немесе) азайту арқылы шаралар көрсетіледі)
5. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша тұжырымдар:
______________________________________________________________________
(жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі
қызметінің нәтижелерінің жалпы бағасы; анықталған жағдайда бұзушылықтар мен
кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олар әкеп соғуы мүмкін салдарлар көрсетіледі)
6. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындысы бойынша ұсынымдар*:
______________________________________________________________________
(анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған
ұсынымдар, сондай-ақ тиімділікті арттыру және мемлекеттік аудит объектісінің
қызметін жетілдіру бойынша шаралар көрсетіледі)
7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары:______________________________
("Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 5-бабы 2-тармағына (бұдан әрі – Заң) сәйкес қажетті қаржылық бақылаудың
ден қою шаралары мен мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген шаралар
көрсетіледі)
8. Ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпарат беру мерзімі растайтын
құжаттарды қоса 20__ жылдың "___" _____________ дейін.

1. Объект государственного аудита:
__________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита,
полное наименование, бизнес-идентификационный номер)
2. Цель (предмет) внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита согласно поручению
на проведение внутреннего государственного аудита)
3. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
__________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
4. Результаты внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
(указывается общая сумма охвата государственным аудитом; сумма установленных
финансовых нарушений с описанием характера нарушения, статей, пунктов и
подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены; сумма
нарушений процедурного характера с описанием характера нарушения, статей,
пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены;
принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм
финансовых нарушений)
5. Выводы по итогам внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________________
(указывается общая оценка результатов деятельности объекта государственного
аудита по вопросам проведенного внутреннего государственного аудита; причины
установленных нарушений и недостатков при их выявлении, а также последствия,
которые они повлекут за собой)
6. Рекомендации по итогам внутреннего государственного аудита*:
_________________________________________________________________________
(указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных
нарушений и недостатков, а также меры по повышению эффективности и
совершенствованию деятельности объекта государственного аудита)
7. Меры реагирования финансового контроля:
_________________________________________________________________________
(указываются необходимые меры реагирования финансового контроля в соответствии
с пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и
финансовом контроле" (далее – Закон) и меры, предусмотренные законодательством
о государственных закупках)
8. Срок представления информации о результатах рассмотрения рекомендаций
до "___" ___________ 20__ года с приложением подтверждающих документов.

Сонымен қатар Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса көрсетілген мерзімдерде жіберуге міндетті екенін хабарлаймыз.
Аудиторлық іс-шараға жауапты адам
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
*Бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаған жағдайда ұсынымдар шығарылмайды.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 14-қосымша
Нысан _______________
(мемелекеттік аудит объектісінің
немесе оның құрылымдық
бөлімшесінің атауы
____________________
(басшының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
Анықталған бұзушылықтарды жоюға және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқама
Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, мемлекеттік аудит
объектісінің толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсету) жүргізілген
(мемлекеттік аудиттің түрі
_______________________________________________________________________
ішкі мемлекеттік аудитімен (20_ жылғы "__"___№__ аудиторлық есеп, 20_ жылғы
""______________№_____аудиторлық қорытынды) ________ мың теңге сомасында
қаржылық бұзушылықтар анықталды.
Оның ішінде _____ мың теңге бюджетке өтеуге (аударуға), жұмыстар орындау,
қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу жолымен ______ мың теңге қалпына келтіруге
және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту, есепке алу бойынша көрсету ______
мың теңге қалпына келтіруге жатады.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар ____ мың теңге сомасында анықталды.
Ішкі мемлекеттік аудит барысында мынадай шаралар қабылданды:
________________________________________________________________________
(аудит объектісі қабылдаған шараларды бюджетке өтеуді қамтамасыз ету,
жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе)
анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету жолымен қалпына
келтіру және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту арқылы және Мемлекеттік
сатып алу туралы заңнамада көзделген шараларды көрсету).
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына (бұдан әрі – Заң) сәйкес:

Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с пунктом 2 статьи 25
Закона информацию о результатах рассмотрения рекомендаций объект
государственного аудита обязан направить в указанные сроки с приложением
подтверждающих документов.
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия
_______________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* В случае не установления нарушений и недостатков рекомендации не выносятся.
Приложение 14
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
____________________________
(наименование объекта
государственного аудита или
его структурного подразделения)
____________________________
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Предписание на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших
Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Произведенным внутренним государственным аудитом
________________________________________________________________________
(тип государственного аудита)
в ______________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное
наименование объекта государственного аудита, бизнес-идентификационный номер)
(аудиторский отчет от "___" ______________ 20_ года, аудиторское заключение
от "____" __________20__года)
установлены финансовые нарушения на сумму _____________ тысяч тенге.
Из них подлежит возмещению (перечислению) в бюджет _____ тысяч тенге,
восстановлению путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров ______
тысяч тенге, восстановлению путем отражения по учету и (или) уменьшению плана
финансирования ______ тысяч тенге.
Установлены нарушения процедурного характера на сумму ______ тысяч тенге.
В ходе внутреннего государственного аудита приняты меры:
________________________________________________________________________
(указать принятые объектом аудита меры посредством обеспечения возмещения в
бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров
и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана финансирования выявленных
сумм нарушений, и меры, предусмотренные законодательством о государственных
закупках).
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле" (далее – Закон), ПРЕДСТАВЛЯЮ:

1) бюджетке ___ бюджеттік сыныптама кодына ___ мың теңге сомасын өтеуді
(аударуды);
2) _______ теңге сомасында ____________________ (тауарлар атауы) жеткізуді
қамтамасыз етуді,
________________________ теңге сомасында ________________________________
(жұмыстардың немесе қызметтердің атауы) орындауды/көрсетуді қамтамасыз етуді;
3) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша ______ теңге сомасында қалпына келтіруді;
4) мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша жүргізілген мемлекеттік сатып алу тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін қажетті шараларды көрсетуді;
5) анықталған бұзушылықтарға жол берген лауазымды тұлғалардың тәртіптік жауапкершілігін қарауды ҰСЫНАМЫН.
Нұсқаманың орындалуы туралы 20 __ жылғы "__" ___________ дейінгі мерзімде растайтын құжаттарды (төлем тапсырмаларының, бұйрықтардың көшірмелері және тағы басқалар ) қоса бере отырып, хабарлансын.
Сонымен бір мезгілде Сізді Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі, мемлекеттік органдары, ұйымдары және лауазымды тұлғалары нұсқаманың орындалғаны туралы ақпаратты растайтын құжаттарды қоса бере отырып көрсетілген мерзімдерде жіберуге міндетті екенін хабарландырамыз.
Заңының 25-бабы 3-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамаларын орындамағаны үшін "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінің 462-бабына сәйкес жауаптылықта болады.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі ведомствоның/оның аумақтық бөлімшесінің басшысы
_______________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 15-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі мемлекеттік аудит
органының басшысы
(басшының орынбасары)
______________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
20__ жылғы "__"____________
1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны және атауы)
ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша мыналар белгіленді: _____ мың теңге сомасында қаржылық бұзушылықтар; оның ішінде бюджетке өтелуге жататыны _____ мың теңге, қалпына келтіруге жататыны ______ мың теңге; ______ мың теңге сомасында рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар; кемшіліктер:
________________________________________________________________________
(кемшіліктер – бұзушылықтарға жол беруге ықпал ететін іс-әрекеттер (әрекеттер
немесе әрекетсіздік) (бұзушылықтардың туындау тәуекелі) тізбеленсін)

1) возместить (перечислить) в бюджет сумму ______________________ _________
тысяч тенге на код бюджетной классификации ___________;
2) обеспечить поставку ________________ на сумму _______ тысяч тенге,
(наименование товаров) обеспечить выполнение/оказание ________________
на сумму ____ тысяч тенге; (наименование работ или услуг)
3) восстановить по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности сумму ___ тысяч тенге;
4) по нарушениям в сфере государственных закупок указать необходимые меры,
способствующие устранению нарушений по конкретным закупкам, согласно
проведенному способу государственных закупок.
5) рассмотреть дисциплинарную ответственность должностных лиц, допустивших
выявленные нарушения.
О выполнении предписания проинформировать в срок до "___" ___________
20__года с приложением подтверждающих документов (копии платежных поручений,
приказов и так далее).
Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с пунктом 2 статьи 25
Закона информацию об исполнении предписаний объект государственного аудита,
государственные органы, организации и должностные лица обязаны направить
в указанные сроки с приложением подтверждающих документов.
В соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона, должностные лица объекта
государственного аудита несут ответственность за неисполнение предписаний
органов государственного аудита и финансового контроля в соответствии со статьей 462
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Руководитель ведомства по внутреннему государственному аудиту/
его территориального подразделения ________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 15
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Справка о завершении аудиторского мероприятия
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководителю
(заместителю руководителя)
органа внутреннего
государственного аудита
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"____" ____________ 20___ года
1. По результатам внутреннего государственного аудита
________________________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены:
финансовые нарушения на сумму _______ тысяч тенге;
из них подлежит возмещению в бюджет ____ тысяч тенге, восстановлению – тысяч тенге;
нарушения процедурного характера на сумму ____ тысяч тенге;
недостатки:
________________________________________________________________________.
(перечислить недостатки - деяния (действия или бездействие), создающие условия для
возможного допущения нарушений (риск возникновения нарушений).

2. Мемлекеттік аудит объектісіне 20__ "___" ________ № ___ аудиторлық қорытынды жіберілді.
3. Қаржылық бақылаудың мынадай ден қою шаралары қолданылды:
1) анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығын қарау туралы 20__ "___" _____ № ___ нұсқама жіберілді.
Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен бюджетке өтеуді, қалпына келтіруді қамтамасыз ету және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасын есеп бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту және кінәлі адамдарды жауаптылыққа тарту арқылы шаралар көрсетілсін.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша жүргізілген мемлекеттік сатып алу тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар көрсетілсін
2) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзырет шегінде әкімшілік іс жүргізу қозғалды:
(өзіне қатысты әкімшілік іс қозғалған лауазымды адамдар (лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының күні және нөмірі, Қазақстан Республикасы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің бабы және бөлігі, салынған әкімшілік айыппұлдың сомасы, өндіріп алынған әкімшілік айыппұл сомасы; әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату туралы құжат;
әкімшілік жаза қолданылмаған жағдайда себебі көрсетілсін: мысалы, әкімшілік жауапкершілік туралы хаттама уақтылы жасалмаған, талап ету мерзімінің өтуіне байланысты әкімшілік жауапкершіліктен босату және тағы басқалар );
3) материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға берілді:
(материалдар берілген құқық қорғау орган немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органның атауы, ілеспе хаттың күні мен нөмірі, тиісті орган қабылдаған шаралар);
4) бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау мақсатында сотқа қуыным берілді:
(қуыным нысанасы, қуыным күні, сот шешімінің нөмірі мен күні көрсетілген талап-арызды қарау нәтижелері көрсетілсін) берілді;

2. В адрес объекта государственного аудита направлено аудиторское заключение
от "___" _______ 20__ года № ___.
3. Приняты следующие меры реагирования финансового контроля:
1) направлено предписание об устранении выявленных нарушений и рассмотрении
ответственности лиц, их допустивших от "__" ___ 20__ года № __.
(указать принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана
финансирования выявленных сумм финансовых нарушений, и привлечения
к ответственности виновных лиц. По нарушениям в сфере государственных закупок
указать принятые объектом государственного аудита меры, способствующие
устранению нарушений по конкретным закупкам, согласно проведенному способу
государственных закупок);
2) возбуждено административное производство в пределах компетенции,
предусмотренной Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях":
(указать должность, фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц,
в отношении которых возбуждено административное производство, дата и номер
постановления о наложении административного взыскания, часть и статья Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", сумма
наложенного административного штрафа, сумма взысканного административного
штрафа; документ о прекращении дела об административном правонарушении;
в случае не наложения административных взысканий указать причины: например,
несвоевременно составлен протокол об административной ответственности,
освобождение от административной ответственности в связи с истечением срока
давности и другое);
3) материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы
в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях: (указать наименование
правоохранительного органа или органа, уполномоченного возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях, которому переданы
материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры, принятые
соответствующим органом);
4) предъявлен иск в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан,
в том числе в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем
выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету
и (или) уменьшению плана финансирования выявленных сумм нарушений
и исполнения предписания: (указать предмет иска, дату иска, результаты
рассмотрения искового заявления с указанием номера и даты решения суда);

5) ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті ақпарат.
4. Мемлекеттік аудит объектісі аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарады және міндетті түрде орындау үшін жіберілген нұсқаманы орындады:
(мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы және нұсқаманың орындалғаны туралы ілеспе хатының күні мен нөмірі көрсетілсін).
Ішкі мемлекеттік аудит материалдарын ағымдағы архивке тапсыруға Сіздің келісіміңізді сұраймын.
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі/мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы) _________________
(қолы) _________жылғы "__" _______
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 16-қосымша
Нысан
Бекітемін: Сапа бақылауын
жүргізуге жауапты ішкі
мемлекеттік аудит жөніндегі
уәкілетті органның құрылымдық
бөлімшесінің басшысы/ішкі
мемлекеттік аудит жөніндегі
уәкілетті органының аумақтық
бөлімшесінің басшысы
20___ жылғы "____" _______
Аудиторлық іс-шараның 1/2/3-кезеңінің сапа бақылауының қорытындысы
Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, аудиторлық есептің/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің және аудиторлық қорытындының күні, аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге нұсқаудың нөмірі мен күні, аудиторлық іс-шара жүргізу үшін құқықтық негіздемелер)
2. Сапа бақылауын жүргізу үшін негіздеме: __________________________
3. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты (нысанасы): __________
4. Мемлекеттік аудит түрі: ________________________________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылған кезең: _________________________
6. Аудиторлық іс-шара жүргізу мерзімі: _____________________________
7. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор)
_______________________________________________________________

5) другая необходимая информация о реализации материалов внутреннего
государственного аудита.
4. Объектом государственного аудита рассмотрены данные в аудиторском
заключении рекомендации и исполнено направленное для обязательного исполнения
предписание:
(указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита
о результатах рассмотрения рекомендаций и об исполнении предписания).
Прошу Вашего согласия на передачу материалов внутреннего государственного
аудита в текущий архив.
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
_____________________ (подпись)
"___" __________ года
Приложение 16
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Утверждаю:
Руководитель структурного
подразделения уполномоченного
органа по внутреннему
государственному аудиту,
ответственного за проведение
контроля качества/руководитель
территориального подразделения
уполномоченного органа
по внутреннему
государственному аудиту
____________________________
от "___" ___________20__ года
Заключение контроля качества 1/2/3 этапа аудиторского мероприятия
Сноска. Приложение 16 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1._____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, дата аудиторского
отчета/аудиторского отчета по финансовой отчетности и аудиторского заключения,
номер и дата поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки),
правовые основания для проведения аудиторского мероприятия)
2. Основание для проведения контроля качества:
______________________________________________________________________
3. Цель (предмет) аудиторского мероприятия (проверки):
______________________________________________________________________
4. Тип государственного аудита:
______________________________________________________________________
5. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
______________________________________________________________________
6. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
______________________________________________________________________
7. Состав группы государственного аудита (государственный аудитор):
______________________________________________________________________

8. Аудитпен (тексерумен) қамтылған объектілер тізбесі:
_______________________________________________________________
9. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастырудың дайындық кезеңіне талаптарды сақтау
(мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудиттің, аудиторлық
тапсырмалардың, аудиторлық іс-шараны жүргізуге нұсқаудың, үстеме, бірлескен және
қатарлас тексерулердің жоспарын және бағдарламасын жасау):
_______________________________________________
****
10. Аудит бағдарламасының мәселелерін қамту және ашу толықтығы, аудиторлық іс-шара мақсатына қол жеткізуді бағалау:
Аудит бағдарламасы мәселесінің № мен атауы
Қаржылық бұзушылықтардың сапа бақылауымен расталған сомасы (мың теңге)
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сапа бақылауымен расталған сомасы (мың теңге)
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі (сапа бақылауымен расталған кезде нормативтік құқықтік актілердің бабын, тармағын және кіші тармақшасын көрсету)
Мемлекеттік аудитор тұжырымдарының негізділігін бағалау
өтеуге жатады
қалпына келтіруге жатады
1
2
3
4
5
6
7
Қорытындылар (аудит бағдарламасының мәселелерін қамтудың және ашудың толықтығы; аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы; аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау; анықталған бұзушылықтарды көрсету және олардың біліктілігі кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы, талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы; бұзушылықтар фактілерін баяндаудың нақтылығы мен анықтығы; көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі, анықталған бұзушылық фактілерін растайтын құжаттардың болуы және аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте сілтеме бар жазбалардың анықтығы; мемлекеттік аудит нәтижелерін аудиторлық дәлелдемелермен растау; жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету; оларды жасау қажет болған кезде бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау;)
11. Аудиторлық іс-шара құжаттар жобасының/құжаттарының олардың нысандары мен құрылымына белгіленген үлгілік талаптарына сәйкестігі:
_____________________________________________________________**
12. Үстеме тексеру жүргізу негіздемелерін сақтау (бар болса):
___________________________________________________________****
13. Аудит нәтижелері туралы құжаттар жобаларының танысу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшылығына уақтылы жіберілуі:
_________________________________________________________*****

8. Перечень объектов, охваченных аудитом (проверкой):
______________________________________________________________________
9. Соблюдение требований к подготовительному этапу организации аудиторского
мероприятия (предварительное изучение объектов государственного аудита,
составление плана и программы аудита, аудиторских заданий, поручения
на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной
проверок):
___________________________________________________________****
10. Полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита, оценка достижения
цели аудиторского мероприятия:
№ и наименование вопроса программы аудита
Сумма подтвержденных контролем качества финансовых нарушений (тысяч тенге)
Сумма подтвержденных контролем качества нарушений процедурного характера (тысяч тенге)
Номер пункта нарушения согласно аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности (при подтверждении контролем качества указать статью, пункт и подпункт нормативного правового акта)
Оценка обоснованности выводов государственного аудитора
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
1
2
3
4
5
6
7
Выводы (полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита; наличие фактов
осуществления аудита по вопросам, не предусмотренным программой аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом; правильность применения
законодательства при отражении выявленных нарушений и их квалификации, наличие
необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов,
требования которых нарушены; конкретность и четкость изложения фактов
нарушений; объективность отраженных фактов нарушений, наличие документов,
подтверждающих факты выявленных нарушений и достоверность записей, на которые
имеется ссылка в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой
отчетности; подтверждение результатов государственного аудита аудиторскими
доказательствами; обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения
обращений физических и юридических лиц; наличие актов контрольного обмера
(осмотра) при необходимости их составления, оценка достижения цели аудиторского мероприятия)
*****
11. Соответствие проекта документов/документов аудиторского мероприятия
установленным типовым требованиям к их форме и структуре:
________________________________________________________________________*
12. Соблюдение оснований проведения встречной проверки (при наличии):
_____________________________________________________________________****
13. Своевременность направления руководству объекта государственного аудита
проектов документов о результатах аудита для ознакомления:
____________________________________________________________________*****

14. Қаржылық бақылаудың қабылданған ден қою шараларының негізділігі және уақтылығы (анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы орындалуы міндетті нұсқама шығару, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген құзыреті шегінде әкімшілік іс жүргізуді қозғау, тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдарды құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру, бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу және (немесе) ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген) бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау, шартты сатып алу туралы заңнамада көзделген ден қою шаралары және басқалар мақсатында сотқа талап қою.*_____________________________________
15. Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған бюджетке қаржылық бұзушылық сомаларын, оның ішінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында қалпына келтіру және өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану:
_______________________________________________________________
16. Тұжырымдар мен ұсынымдар/қорытынды: ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттар мазмұнының жалпы және рәсімдік стандарттардың, Қағидалардың, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкестігі (ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізудің стандарттары мен өзге де регламенттейтін құжаттарының бұзылуын сипаттау):***
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келеді, ескертулермен сәйкес келеді/сәйкес келмейді)
Сапа бақылауын жүргізген мемлекеттік аудитор _____________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
*14-тармақ екінші деңгейдегі сапа бақылауын жүргізу кезінде ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның/оның аумақтық бөлімшенің заң қызметімен келісім бойынша толтырылады.
** Бірінші деңгейдегі сапаны бақылауды жүргізу кезінде/Екінші деңгейдегі сапаны бақылауды жүргізу кезінде.
*** Бірінші кезеңнің сапа бақылауын жүргізу кезінде/екінші және үшінші кезеңнің сапа бақылауын жүргізу кезінде.
**** Бірінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
***** Екінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
****** Үшінші кезеңнің сапасын бақылауды жүргізу кезінде.
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Бұзушылықтар тізілімі

14. Обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового
контроля (вынесение обязательного для исполнения предписания об устранении
выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших,
возбуждение административного производства в пределах компетенции,
предусмотренной законодательством Республики Казахстан об административных
правонарушениях, передача материалов с соответствующими аудиторскими
доказательствами в правоохранительные органы или органы, уполномоченные
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях,
предъявление иска в суд в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления
путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по
учету и (или) уменьшению плана финансирования выявленных сумм нарушений,
не возмещенных (не восстановленных) в добровольном порядке, и исполнения
предписания, меры реагирования, предусмотренные законодательством
о государственных закупках, и другие).*
_______________________________________________________________________
15. Признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного
аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых
нарушений, в том числе в ходе проведения внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________******
16. Выводы и рекомендации/Вывод: соответствие содержания документов, принятых
по результатам внутреннего государственного аудита, установленным требованиям
общих и процедурных стандартов, Правил, нормативным правовым и правовым
документам, регламентирующим проведение внутреннего государственного аудита
(описание нарушений стандартов и иных регламентирующих документов проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля):***
________________________________________________________________________
(соответствуют, соответствуют с замечаниями/не соответствуют стандартам
государственного аудита и финансового контроля)
Государственный аудитор, проводивший контроль качества
________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
*Пункт 14 заполняется по согласованию с юридической службой уполномоченного
органа по внутреннему государственному аудиту/его территориального подразделения.
** При ведении контроля качества первого уровня/При ведении контроля качества
второго уровня.
*** При ведении контроля качества первого этапа/При ведении контроля качества
второго и третьего этапа.
**** При ведении контроля качества первого этапа.
***** При ведении контроля качества второго этапа.
****** При ведении контроля качества третьего этапа.
Приложение 17
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Реестр нарушений

2-бөлім. Қаражатты пайдалану кезіндегі заңнаманы бұзушылық
Бұзушылық тар фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілер бұзылған ережелеріне сілтеме
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (ол болған кезде)
Бухгалтерлік, бюджеттік есепті жүргізу мен қаржылық, бюджеттік есептілікті жасау кезіндегі заңнаманы бұзушылық
Өзге де бұзушылықтар
бюджеттік кредиттерді, мемлекеттік кепілдіктерді, мемлекет кепілгерлігін беру талаптары мен рәсімдерін бұзушылық
барлығы
оның ішінде
қалпына келтіруге жатады
оның ішінде аудит барысында қалпына келтірілгені
өтеуге жатады
оның ішінде аудит барысында өтелгені
бюджеттік кредиттер
мемлекеттік кепілдіктер
мемлекет кепілгерлігі
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
кестенің жалғасы
3-бөлім. Мемлекеттің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқару мен пайдалану кезіндегі заңнаманы бұзушылықтар
Бұзушылықтар фактісін сипаттау, нормативтік құқықтық актілер бұзылған ережелеріне сілтеме
Бұзушылықтар сыныптауышының тармағы (ол болған кезде)
барлығы
оның ішінде
қалпына келтіруге жатады
оның ішінде аудит барысында қалпына келтірілгені
өтеуге жатады
оның ішінде аудит барысында өтелгені
42
43
44
45
46
47
48
3) бақылау объектісі қызметіндегі, сондай-ақ оның міндеттері мен функцияларын іске асыруға байланысты өзге де заңнаманы бұзушылықтар, заңнаманың жетіспеушіліктері мен кемшіліктері
Жыл
Бюджет тік бағдарлама әкімшісінің коды
Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің, мемлекеттік (салалық) бағдарлама әзірлеушісі нің/ бірлесіп орындаушы сының атауы
Бақылау объекті сінің атауы
Бақылау объекті сінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Өңірдің коды
Бюджеттік бағдарлама коды
Бюджеттік бағдарлама атауы
Тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражатының (активтердің) сомасы (мың теңге)
Өзге де бұзушылықтар (мың теңге)
Норматив тік және құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, өзге де салалық заңнамада ғы кемшілік, бұзушылық фактісін, заңнама ның жетілдірілмеуіне (нормативтік құқықтық актілер арасында ғы қайшылық тар, құқықтық реттеудегі олқылық тар, коллизия лар) және/ немесе жұмыстың ұйымдастырылуына (біліктілігінің болмауы немесе жеткіліксіздігі, өкілеттік терді қайталау, басқа ұйымдар мен өзара іс-қимыл жасау тетігінің жасалмауы және тағы басқалар ) байланысты жүйелі проблемаларды сипаттау
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1.
Жиыны (оның ішінде аудитке қатысқан тұлғалар бөлінісінде):
2
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
3
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жиыны
Ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жөніндегі
уәкілетті органның ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
17-1-қосымша
Нысан
Қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есепке бұзушылықтар тізілімі

Раздел 2. Нарушения законодательства при использовании средств
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения нормативного правового акта
Пункт классификатора нарушений (при наличии)
Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности
Иные нарушения
нарушения условий и процедур предоставления бюджетных кредитов, государственных гарантий, поручительств государства
всего
Из них
бюджетные кредиты
государственные гарантии
поручительства государства
подлежит восстановлению
в том числе восстановлено в ходе аудита
подлежит возмещению
в том числе возмещено в ходе аудита
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
продолжение таблицы
Раздел 3. Нарушения законодательства при управлении и использовании активов государства, субъектов квазигосударственного сектора
Описание факта нарушения, ссылка на нарушенные положения нормативного правового акта
Пункт классификатора нарушений (при наличии)
всего
из них
подлежит восстановлению
в том числе восстановлено в ходе аудита
подлежит возмещению
в том числе возмещено в ходе аудита
42
43
44
45
46
47
48
3) иные нарушения законодательства в деятельности объекта контроля, а также связанные с реализацией его задач и функций, недостатки и пробелы законодательства
Год
Код администратора бюджетной программы
Наименование администратора бюджетной программы, разработчика/ соисполнителя государственной (отраслевой) программы
Наименование объекта контроля
Бизнес-идентификационный номер объекта контроля
Код региона
Код бюджетной программы
Наименование бюджетной программы
Сумма неэффективно использованных бюджетных средств (активов) (тысяч тенге)
Прочие нарушения (тысяч тенге)
Описание факта недостатка, нарушения иного отраслевого законодательства со ссылкой на соответствующие нормативные и правовые акты, системной проблемы, связанной с несовершенством законодательства (противоречия между нормативного правового акта, пробелы в правовом регулировании, коллизии) и /или организацией работ (отсутствие или недостаточная компетенция, дублирование полномочий, отсутствие механизма взаимодействия с другими организациями и так далее)
1.
Итого (в том числе в разрезе лиц, участвовавших в ходе аудита):
2
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
3
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Итого
Приложение 17-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
уполномоченным органом
по внутреннему государственному
аудиту и финансовому контролю
Форма
Реестр нарушений к аудиторскому отчету по финансовой отчетности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ішкі аудит қызметтерінің ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметін қоспағанда, бірінші басшысының қарауы бойынша штат саны шеңберінде құрылатын орталық мемлекеттік органдардың, орталық мемлекеттік органдар ведомстволары (құрылған болса), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының ішкі аудит қызметтерінің (бұдан әрі – ішкі аудит қызметтері) ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 07.10.2024 № 672 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аудиторлық дәлелдемелер – мемлекеттік аудиторлардың жұмыстағы бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің бар немесе жоқ екенін анықтауына негіз болатын, заңдылығы, дәйектілігі және қолжетімділігі ескерілген нақты деректер, сондай-ақ аудиторлық есепте жазылған фактілерді растайтын өзге материалдар;
2) аудиторлық рәсімдер – аудит бағдарламасына сәйкес аудиторлық іс-шара барысында жүзеге асырылатын, аудиторлық іс-шара мақсаттарына қол жеткізу үшін қажет іс-қимылдар;
3) аудиторлық іс-шара – ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша есептер мен қорытындыларды дайындауға, жүргізуге, ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
4) аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға – ішкі аудит қызметінің басшысы не ішкі мемлекеттік аудитті ұйымдастыруды және жүргізуді бақылау жөніндегі міндеттер жүктелген ішкі аудит қызметінің лауазымды тұлғаны;
5) қаржылық есептілік – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің қаржылық жағдайы, қызметінің қаржылық нәтижелері мен қаржылық жағдайының өзгерістері туралы ақпарат, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, оның нысандары мен көлемдерін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля службами внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, ведомств центральных государственных органов (при создании), подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан, создаваемые по усмотрению первого руководителя в рамках штатной численности (далее – службы внутреннего аудита).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 07.10.2024 № 672 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) аудиторские доказательства – фактические данные с учетом их законности, достоверности и допустимости, на основе которых государственные аудиторы устанавливают наличие или отсутствие нарушений и (или) недостатков в работе, а также иные материалы, подтверждающие изложенные в аудиторском отчете факты;
2) аудиторские процедуры – действия, осуществляемые в ходе аудиторского мероприятия в соответствии с программой аудита, необходимые для достижения целей аудиторского мероприятия;
3) аудиторское мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку, проведение, оформление отчетов и заключений по итогам внутреннего государственного аудита;
4) лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия – руководитель службы внутреннего аудита либо иное должностное лицо службы внутреннего аудита, на которое возложены обязанности по контролю за организацией и проведением внутреннего государственного аудита; 5) финансовая отчетность – информация о финансовом положении, финансовых результатах деятельности и изменениях финансового положения объектов государственного аудита и финансового контроля, формы и объемы которой определяются центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан;

6) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары – мемлекеттік аудит жүргізу үшін қажет құжаттар, сондай-ақ олардың нәтижелері бойынша жасалған құжаттар және қоса берілетін аудиторлық дәлелдемелер;
7) мемлекеттік аудит тобы – екі және одан көп аудиторлық іс-шараға қатысушылар (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік аудитор ассистенті (-тері), қажет болған жағдайда тиісті бейін бойынша тартылған мамандар;
8) мемлекеттік аудит тобының жетекшісі – мемлекеттік органның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға айқындайтын мемлекеттік аудит тобын басқаратын мемлекеттік аудитор;
9) ішкі мемлекеттік аудит ауқымы – мәселелер тізбесі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезеңі мен мерзімі;
10) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы (аудит бағдарламасы) – ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелер тізбесін қамтитын әрбір мемлекеттік аудит объектісі бойынша жеке жасалатын егжей-тегжейлі әзірленген құжат (үстеме тексеруді қоспағанда);
11) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу жоспары (бұдан әрі – аудит жоспары) – аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімі, қажетті ресурстар, мемлекеттік аудит объектілері және жүру бағыттары.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын басқа ұғымдар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, Заңда және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасында айқындалатын мәндерде қолданылады.
4. Қазақстан Республикасының арнайы мемлекеттік органдарында мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау Заңның 2-бабының 3-тармағында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
5. Аудиторлық іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік аудиторлар, мемлекеттік аудитордың ассистенттері, сондай-ақ тартылатын мемлекеттік органдардың мамандары (бұдан әрі – мамандар) Заңда белгіленген құзыретке сүйене отырып, Заңның 8-бабына және осы Қағидаларға сәйкес мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарын (бұдан әрі –стандарттар) басшылыққа алады.
6. Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мемлекеттік басқару жүйесінің ажырамас бөлігі болып табылады және бюджет қаражатын, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерін пайдаланғаны үшін айқындылықты, тиімділікті, жауапкершілікті арттыруға бағытталған.

6) материалы государственного аудита и финансового контроля – документы, необходимые для проведения государственного аудита, а также составленные по его результатам документы и прилагаемые аудиторские доказательства;
7) группа государственного аудита – два и более участников аудиторского мероприятия (государственный (-ые) аудитор(-ы), ассистент(-ы) государственного аудитора), при необходимости привлеченные специалисты по соответствующему профилю;
8) руководитель группы государственного аудита – государственный аудитор, возглавляющий группу государственного аудита, определяемый руководителем государственного органа или лицом его замещающим;
9) масштаб внутреннего государственного аудита – перечень вопросов, период и срок проведения внутреннего государственного аудита;
10) программа проведения внутреннего государственного аудита (программа аудита) – детально разработанный документ, составляемый индивидуально по каждому объекту государственного аудита (за исключением встречной проверки), содержащий перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту;
11) план проведения внутреннего государственного аудита (далее – план аудита) – срок проведения аудиторского мероприятия, необходимые ресурсы, объекты государственного аудита и маршруты следования.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Другие понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определяемых Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
4. Государственный аудит и финансовый контроль в специальных государственных органах Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном в пункте 3 статьи 2 Закона.
5. При проведении аудиторских мероприятий государственные аудиторы, ассистенты государственного аудитора, а также привлекаемые специалисты государственных органов (далее – специалисты) руководствуются стандартами государственного аудита и финансового контроля (далее – стандарты) в соответствии со статьей 8 Закона и настоящими Правилами, исходя из компетенции, установленной Законом.
6. Внутренний государственный аудит и финансовый контроль являются неотъемлемой частью системы государственного управления и направлены на повышение прозрачности, эффективности, ответственности за использование бюджетных средств, активов государства и квазигосударственного сектора.

7. Ішкі мемлекеттік аудит, Заңның 18 бабына сәйкес қалыптастырылған тиімділік аудиті бойынша ішкі аудит қызметтерінің тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің (бұдан әрі - мемлекеттік аудит объект) тізбесі және сәйкестік аудиті бойынша ішкі аудит қызметтерінің тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі (бұдан әрі – сәйкестік аудиті бойынша мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі) негізінде жүргізіледі.
Ішкі аудит қызметтері егер тиісті объектілер Казақстан Республикасы Жоғарғы аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғарғы аудиторлық палата), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиясының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енбесе, орталық мемлекеттік органның, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің тапсырмасы бойынша жоспардан тыс мемлекеттік аудитті жүргізеді.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Мемлекеттік аудит тобының құрамында мемлекеттік аудит тобының жетекшісі, аудиторлық іс-шара өткізуге қатысатын мемлекеттік аудиторларды, ішкі аудит қызметтері мемлекеттік аудиторларының ассистенттері, сондай-ақ қажет болған кезде маман (-дар) болады.
9. Ішкі аудит қызметтері мынадай мемлекеттік аудит түрлерін жүзеге асырады:
1) тиімділік аудиті – мемлекеттік аудит объектісінің қызметін тиімділік, үнемділік, өнімділік және нәтижелілік нысанына бағалау және талдау;
2) сәйкестік аудиті – мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін сақтауын бағалау, тексеру.
9-1. Ішкі аудит қызметі қаржылық есептіліктің мемлекеттік аудитін жүргізуге қатысады.
Ескерту. 1-тарау 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
10. Ішкі мемлекеттік аудит шеңберінде ішкі мемлекеттік аудит органдары үстеме тексеру жүргізеді – тексеріліп отырған мәселе шеңберінде негізгі мемлекеттік аудит объектісімен өзара қатынастар мәселелері бойынша ғана жүргізілетін, үшінші тұлғаларды тексеру. Үшінші тұлғалар ретінде бюджетке түсетін түсімдерді қалыптастыруға қатысатын және (немесе) бюджет қаражатын, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, байланысты гранттарды, мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдаланатын, сондай-ақ мемлекеттік мүлікті басқару мен пайдалануды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар болады.

7. Внутренний государственный аудит проводится на основе перечня объектов государственного аудита и финансового контроля (далее – объект государственного аудита) служб внутреннего аудита на соответствующий год по аудиту эффективности и по аудиту соответствия (далее – перечень объектов государственного аудита), формируемого в соответствии со статьей 18 Закона.
Службами внутреннего аудита проводится внеплановый государственный аудит по поручению первого руководителя центрального государственного органа, акима области, города республиканского значения, столицы, если соответствующие объекты не включены в перечень объектов государственного аудита Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии) и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и финансовому контролю (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Состав группы государственного аудита включает руководителя группы государственного аудита, государственных аудиторов, ассистентов государственных аудиторов служб внутреннего аудита, участвующих в проведении аудиторского мероприятия, а также при необходимости специалиста (-ов).
9. Службами внутреннего аудита осуществляются следующие типы государственного аудита:
1) аудит эффективности – оценка и анализ деятельности объекта государственного аудита на предмет эффективности, экономичности, продуктивности и результативности;
2) аудит соответствия – оценка, проверка соблюдения объектом государственного аудита норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых в их реализацию.
9-1 Служба внутреннего аудита участвует в проведении государственного аудита финансовой отчетности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
10. В рамках внутреннего государственного аудита службами внутреннего аудита проводится встречная проверка – проверка третьих лиц, которая проводится исключительно по вопросам взаимоотношений с основным объектом государственного аудита в рамках проверяемого вопроса. В качестве третьих лиц выступают физические и юридические лица, участвующие в формировании поступлений в бюджет и (или) использующие бюджетные средства, активы государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственные и гарантированные государством займы, связанные гранты, займы, привлекаемые под поручительство государства, а также осуществляющие управление и использование государственного имущества.

11. Ішкі аудит қызметі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді талдауды, қорытындылауды және жүйелендіруді жүзеге асырады.
2-тарау. Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру
12. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 590 және Қазақстан Республикасы Республикалық бюджеттің бақылау жөніндегі есеп комитетінің (бұдан әрі – Есеп комитеті) 2015 жылғы 28 қарашадағы № 10-НҚ нормативтік қаулысы мен бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12502 болып тіркелген) бекітілген стандарттарға, бірыңғай қағидаттар мен тәуекелдерді басқару жүйесіне тәсілдерге, тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тізбесін қалыптастыру және ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 597 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12490 болып тіркелген) бекітілген Тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесіне (бұдан әрі – ТБҮЖ) сәйкес жүзеге асырылады.
ТБҮЖ 14-тармағына сәйкес әзірленген тәуекелдер критерийлері тәуекелдер тізілімінде қалыптастырылады және оны:
орталық мемлекеттік органдарда – мемлекеттік органның басшысы;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарында – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі бекітеді.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.01.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру мынадай қағидаттарға сәйкес жүйелі тәсілдерге негізделеді:
1) жиынтықтылық (алдыңғы кезеңнен аяқтау рәсімдеріне дейін тізбені қалыптастырудың барлық кезеңдерінің өзара байланысы мен келісімділігін қамтамасыз ету);
2) үздіксіздік;
3) объективтілік.
14. Мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі мемлекеттік аудит объектісінің атауын, аудит түрін, аудиторлық іс-шара атауын, тексеру түрін, мемлекеттік аудитпен қамту кезеңін, аудит жүргізу мерзімін, мемлекеттік аудитпен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің жоспарлы көлемін қамтиды.
15. Ішкі аудит қызметінің мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі әзірленеді және Жоғарғы аудиторлық палата, тексеру комиссиялар, уәкілетті органмен оның аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелерін есепке ала отырып, жоспарланған жылдың алдындағы жылдың 25 желтоқсанына дейін Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес бекітіледі және күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде уәкілетті органға жіберіледі.

11. Службы внутреннего аудита осуществляют анализ, обобщение и систематизацию выявленных по результатам государственного аудита нарушений и недостатков.
Глава 2. Формирование перечня объектов государственного аудита на соответствующий год
12. Формирование перечня объектов государственного аудита осуществляется в соответствии со стандартами, едиными принципами и подходами к системе управления рисками, утвержденными совместным нормативным постановлением Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) от 28 ноября 2015 года № 10-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 590 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12502), Типовой системой управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внутреннего государственного аудита (далее – ТСУР), утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 597 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12490).
В соответствии с пунктом 14 ТСУР разработанные критерии рисков формируются в реестре рисков и утверждаются:
руководителем государственного органа – в центральных государственных органах;
акимом области, города республиканского значения, столицы – в местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.01.2023 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Формирование перечня объектов государственного аудита основывается на системном подходе в соответствии со следующими принципами:
1) комплексность (обеспечение взаимосвязи и согласованности всех этапов формирования перечня – от предварительного этапа до завершающих процедур);
2) непрерывность;
3) объективность.
14. Перечень объектов государственного аудита включает наименование объекта государственного аудита, тип аудита, наименование аудиторского мероприятия, вид проверки, период охвата государственным аудитом, сроки проведения аудита, планируемые объемы бюджетных средств и активов, охватываемые государственным аудитом.
15. Перечень объектов государственного аудита службами внутреннего аудита разрабатывается и согласно пункту 2 статьи 18 Закона утверждается до 25 декабря года, предшествующего планируемому, с учетом перечней объектов государственного аудита уполномоченного органа и его территориальных подразделений, Высшей аудиторской палаты, ревизионных комиссий и в течение 3 (трех) рабочих дней направляется в уполномоченный орган.

Мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбелері, сондай-ақ оларға өзгерістер олар бекітілген күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 14 наурыздағы № 390-16қ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) сәйкес құпиялық, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге құпиялық режимінің сақталуы ескеріліп, мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылады.
Ішкі аудит қызметтері мемлекеттік аудит объектілерінің тізбелеріне өзгерістер енгізу негіздерін растайтын құжаттар (материалдар) қоса беріле отырып, оларға өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Белгілі бір аудиторлық іс-шараны мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен алып тастау қажет болған жағдайда аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға мемлекеттік органның басшысына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне тиісті негіздемесімен қызметтік жазба енгізеді.
Қызметтік жазбаны қарастыру қорытындысы бойынша мемлекеттік органның басшысы, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі аудиторлық іс-шараны мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесінен алып тастау туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 16.01.2023 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Ішкі аудит органдары тұрақты негізде мемлекеттік аудит объектілерінің бекітілген тізбесінің орындалу мониторингін жүргізеді.
17. Ішкі аудит қызметі есепті кезең қорытындысы бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне мемлекеттік аудит объектілері тізбесінің орындалуы туралы ақпаратты ұсынады.
3-тарау. Жекелеген ішкі мемлекеттік аудитті жоспарлау тәртібі және оны жүргізу тәртібі
1-параграф. Аудиторлық іс-шара кезеңдері
18. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру әрқайсысы белгілі бір міндеттердің орындалуымен сипатталатын мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) дайындық;
2) негізгі;
3) қорытынды.
19. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудит жоспарын және бағдарламасын, аудиторлық нұсқауларды жасау, тексеруді тағайындау туралы акті болып табылатын аудиторлық іс-шара, үстеме тексерулер жүргізуге тапсырманы (Тексеруді тағайындау туралы акт) (бұдан әрі – аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырма), аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге тапсырма (бұдан әрі – аудиторлық тапсырма) жасау ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің дайындық кезеңі болып табылады.
Жекелеген мемлекеттік аудитті жоспарлау кезінде Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 110-бабына сәйкес жүргізілетін ағымдағы бақылау нәтижелері ескеріледі.
Аудиторлық іс-шараны жүргізу ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің негізгі кезеңі болып табылады.
Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешім қабылдау және құжаттарды жасау ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің қорытынды кезеңі болып табылады.

Утвержденные перечни объектов государственного аудита, а также изменения к ним в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их утверждения размещаются на интернет-ресурсе государственного органа с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны в соответствии с Инструкцией по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2000 года № 390-16с (далее – Инструкция).
Допускается внесение изменений в перечни объектов государственного аудита служб внутреннего аудита с приложением документов (материалов), подтверждающих основания внесения изменений.
В случае необходимости исключения определенного аудиторского мероприятия из перечня объектов государственного аудита, лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, вносит руководителю государственного органа, акиму области, города республиканского значения, столицы служебную записку с соответствующим обоснованием.
По итогам рассмотрения служебной записки руководителем государственного органа акимом области, города республиканского значения, столицы принимается решение об исключении аудиторского мероприятия из перечня объектов государственного аудита.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 16.01.2023 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Службы внутреннего аудита на постоянной основе проводят мониторинг исполнения утвержденного перечня объектов государственного аудита.
17. Служба внутреннего аудита по итогам отчетного периода представляет первому руководителю государственного органа или акиму области, города республиканского значения, столицы информацию об исполнении перечня объектов государственного аудита.
Глава 3. Порядок планирования отдельного внутреннего государственного аудита и его проведение
Параграф 1. Этапы аудиторского мероприятия
18. Организация аудиторского мероприятия включает этапы, каждый из которых характеризуется выполнением определенных задач:
1) подготовительный;
2) основной;
3) заключительный.
19. Подготовительным этапом проведения внутреннего государственного аудита являются предварительное изучение объектов государственного аудита, составление плана и программы аудита, аудиторского задания на проведение аудиторского мероприятия (далее – аудиторское задание), поручения на проведение аудиторского мероприятия, проверки (Акт о назначении проверки) (далее – поручение на проведение аудиторского мероприятия), являющегося актом о назначении проверки.
При планировании отдельного государственного аудита учитываются результаты текущего контроля, проводимого в соответствии со статьей 110 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Основным этапом проведения внутреннего государственного аудита является проведение аудиторского мероприятия.
Заключительным этапом проведения внутреннего государственного аудита являются принятие решения и составление документов по результатам внутреннего государственного аудита.

Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу
20. Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу аудиторлық іс-шарамен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін, мемлекеттік аудит жүргізу мерзімін нақтылау, мемлекеттік аудит мәселелерін айқындау үшін жүргізіледі.
21. Мемлекеттік аудит түріне қарай Заңның 4-бабында айқындалған мемлекеттік аудит көрсеткіштері ескеріледі.
22. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына қарай мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала бағалау барысында осы Қағидалардың 21-тармағында көзделген мемлекеттік аудит көрсеткіштерінен басқа мынадай көрсеткіштер ескеріледі:
1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі – тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражатын және активтерді қалыптастыру мен пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторларды (әрекеттерді немесе оқиғаларды) айқындау және болуын растау;
2) мемлекеттік аудит объектісін тиімді басқаруға қол жеткізу үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қабылдайтын шаралар мен рәсімдер жүйесінің (ішкі бақылау жүйесі) мемлекеттік аудит объектісінде болуы және оның ахуалы – Заңда көзделген ішкі бақылау жүйесін және оның құрауыштарын ұйымдастыру тиімділігін алдын ала талдауды және оның дәрежесін бағалауды жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету жүйесінің қабілеті айқындалады.
23. Мәнділік және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерінің есебі стандарттарына сәйкес айқындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
24-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Жиналатын ақпарат мемлекеттік аудит объектілерінің қызметін нормативтік құқықтық реттеу, оның ұйымдық құрылымы, мақсаттары, міндеттері және күтілетін нәтижелері, олардың есептілік тетіктері және ішкі бақылаудың бар жүйелері, бар тәуекелдер және ішкі мемлекеттік аудит мақсаттары үшін қажет өзге мәселелер жөніндегі деректерді қамтиды.
Ақпарат көздері:
1) алдыңғы, оның ішінде басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары тексерулерінің нәтижелері мен материалдары;

Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Предварительное изучение объектов государственного аудита
20. Предварительное изучение деятельности объекта государственного аудита проводится для уточнения объема средств и активов, охватываемых аудиторским мероприятием, сроков проведения государственного аудита, определения вопросов государственного аудита.
21. В зависимости от типа государственного аудита учитываются показатели государственного аудита, определенные статьей 4 Закона.
22. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита и целей аудиторского мероприятия, кроме показателей государственного аудита, предусмотренных пунктом 21 настоящих Правил, учитываются следующие показатели:
1) наличие и степень рисков – определение и подтверждение существования каких-либо факторов (действий или событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей при формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой сфере и (или) деятельности объекта государственного аудита;
2) наличие и состояние на объекте государственного аудита системы мер и процедур, принимаемых руководством объекта государственного аудита для достижения эффективного управления объектом государственного аудита (системы внутреннего контроля) – проведение предварительного анализа и оценки степени эффективности организации системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом, по результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля обеспечивать достижение поставленных целей и задач.
23. Расчет показателей существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии со стандартами.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 24 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
24. Собираемая информация включает данные по нормативному правовому регулированию, организационной структуре, целям, задачам и ожидаемым результатам деятельности объектов государственного аудита, механизмам их подотчетности и имеющимся системам внутреннего контроля, существующим рискам и иным вопросам, необходимым для целей внутреннего государственного аудита.
Источники информации:
1) результаты и материалы предыдущих проверок, в том числе других органов государственного аудита и финансового контроля;

2) бюджет процесіне қатысушылар есептерінің материалдары;
3) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінің деректері;
4) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары үйлестіру кеңесі отырыстарының материалдары;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және өзге атқарушы билік органдары отырыстарының материалдары;
6) Қазақстан Республикасының өкілді және атқарушы билік органдарының өтініштері;
7) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өтініштері;
8) бұқаралық ақпарат құралдарының материалдары;
9) жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
10) ақша қаражатының қозғалысы туралы деректер;
11) Қазақстан Республикасы сот органдарының электрондық сервисінен ақпарат;
12) өзге көздер болуы мүмкін.
25. Мемлекеттік аудит тобы аудиторлық іс-шараға дайындық кезеңінде:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында ішкі аудит қызметтері зерделейтін мәселелердің болжамды тізбесіне сай мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу үшін ақпарат көздерін талдауды жүргізеді;
2) қолжетімді көздерден, Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқордан ақпарат жинақтауды жүзеге асырады және қажет болған кезде мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу үшін одан қосымша мәліметтер, ақпараттар, құжаттар (материалдар) сұратады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Осы Қағидалардың 21, 22, 23 және 24-тармақтарында көрсетілген, мемлекеттік аудит объектісінің бюджет қаражатын және ішкі активтерді қалыптастыруын және пайдалануын сипаттайтын ақпараттар мен көрсеткіштердің жиынтығын талдау және бағалау нәтижелері бойынша ішкі аудит қызметтері:
1) аудиторлық іс-шара барысында қамтуға жататын мәселелерді мемлекеттік аудиторлар арасында бөледі;
2) үстеме тексеру объектілерін айқындайды;
3) мемлекеттік аудит жүргізуге тартылатын мамандарды және оларға тапсыру үшін жоспарланатын мемлекеттік аудиттің нақты мәселелерін айқындайды;
4) режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізген жағдайда рұқсаттар алу мәселелерін пысықтайды.
26-1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.

2) материалы отчетов участников бюджетного процесса;
3) данные информационных систем уполномоченного органа по исполнению бюджета;
4) материалы заседаний координационного совета органов государственного аудита и финансового контроля;
5) материалы заседаний Правительства Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и иных органов исполнительной власти;
6) обращения органов представительной и исполнительной власти Республики Казахстан;
7) обращения органов государственного аудита и финансового контроля;
8) материалы средств массовой информации;
9) обращения физических и юридических лиц;
10) данные о движении денежных средств;
11) информация из электронного сервиса судебных органов Республики Казахстан;
12) иные источники.
25. Группа государственного аудита на подготовительном этапе к аудиторскому мероприятию:
1) проводит анализ источников информации для предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита согласно примерному перечню вопросов, изучаемых службами внутреннего аудита в ходе предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) осуществляет сбор информации из доступных источников, единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и при необходимости запрашивает у объекта государственного аудита дополнительные сведения, информацию, документы (материалы) для их предварительного изучения.
Сноска. Пункт 25 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. По результатам анализа и оценки совокупности перечисленных в пунктах 21, 22, 23 и 24 настоящих Правил информации и показателей, характеризующих формирование и использование объектом государственного аудита бюджетных средств и активов, службами внутреннего аудита:
1) распределяются вопросы, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия между государственными аудиторами;
2) определяются объекты встречной проверки;
3) определяются специалисты, привлекаемые к проведению государственного аудита, и конкретные вопросы государственного аудита, планируемые для поручения им;
4) прорабатываются вопросы получения разрешений в случаях проведения государственного аудита на режимных объектах.
26-1. Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита составляется по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.

Ескерту. Қағидалар 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Аудит жоспарын және бағдарламасын, аудиторлық нұсқау мен тапсырмаларды жасау
27. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу негізінде ішкі аудит қызметтері аудит объектісінде аудиторлық іс-шараны жүргізу басталғанға дейін аудит жоспары мен бағдарламасын, аудиторлық іс-шара жүргізуге аудиторлық нұсқаулар мен тапсырма жасайды.
Екі және одан көп мемлекеттік аудит объектілері аудиторлық іс-шарамен қамтылуға жататын болған жағдайда мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудит жоспарын осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды және аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғамен бекітіледі.
Аудит бағдарламасын ішкі мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор жасайды және аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітеді.
Екі және одан көп қатысушы аудиторлық іс-шараны жүргізген жағдайда аудиторлық тапсырма жасалады, мемлекеттік аудит тобының барлық мүшелері қол қояды және мемлекеттік аудит тобының жетекшісі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітеді.
Аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқау аудиторлық іс-шара, үстеме тексеру жүргізуге құқық беретін ресми құжат болып табылады және қатаң есептілік бланкісінде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқау мемлекеттік аудитор немесе мемлекеттік аудит тобының жетекшісі жасалады және аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғамен келісіледі, мемлекеттік органның басшысы, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі не тиісті олардың орнындағы тұлғалар қол қояды.
28. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға аудиторлық іс-шараға шыққанға дейін (негізгі кезең) мемлекеттік аудит тобының қатысушыларымен техникалық оқыту (нұсқамалық) жүргізеді.
29. Аудит бағдарламасы мемлекеттік аудит көрсеткіштерін және әрбір көрсеткішке аудиторлық іс-шараның егжей-тегжейлі мәселелерін қамтиды.

Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Составление плана и программы аудита, аудиторского задания и поручения
27. На основе предварительного изучения объектов государственного аудита службами внутреннего аудита до начала проведения аудиторского мероприятия на объекте аудита составляются план и программа аудита, аудиторское задание и поручение на проведение аудиторского мероприятия.
План аудита составляется руководителем группы государственного аудита в случаях, когда охвату аудиторским мероприятием подлежат два и более объектов государственного аудита, и утверждается лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Программа аудита составляется руководителем группы внутреннего государственного аудита или государственным аудитором и утверждается лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Аудиторское задание составляется в случае проведения аудиторского мероприятия двумя и более участниками, подписывается всеми членами группы государственного аудита и утверждается руководителем группы государственного аудита по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Поручение на проведение аудиторского мероприятия является официальным документом, дающим право на проведение аудиторского мероприятия, встречной проверки, и оформляется на бланке строгой отчетности по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Поручение на проведение аудиторского мероприятия составляется государственным аудитором или руководителем группы государственного аудита и согласовывается с лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия, подписывается руководителем государственного органа, акимом области, города республиканского значения, столицы, либо лицами, их замещающими.
28. Лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия, до выхода на аудиторское мероприятие (основной этап) проводится техническая учеба (инструктаж) с участниками группы государственного аудита.
29. Программа аудита содержит показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского мероприятия к каждому из показателей.
Программа аудита является логичной, понятной, а также направлена на достижение поставленных целей аудиторского мероприятия.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Сәйкестік аудиттің бағдарламасын жасау кезінде мемлекеттік аудит объектісінің қызметін реттейтін және регламенттейтін мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, нормативтік құқықтық актілердің, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерінің ережелерін сақтау мәселелері көрсетіледі.
31. Тиімділік аудитінің бағдарламасы бюджет қаражатын және активтерді пайдаланудан алынған түпкілікті нәтижені анықтауға бағытталатынын есепке ала отырып, мемлекеттік аудит объектісінің мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізу үшін адами, қаржылық және өзге ресурстарды пайдалану мәселелерін қамтиды.
32. Аудиторлық тапсырма аудиторлық іс-шара барысында қамтуға жататын нақты бағдарламалық мәселелерді, әрбір мемлекеттік аудит объектісінде аудит тобының қатысушылары арасында бөлінетін оларды қарау мерзімдерін қамтиды.
33. Ішкі аудит қызметтері нұсқауларды тіркеуді электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы жүзеге асырады.
4-параграф. Аудиторлық іс-шараны жүргізу
34. Қағидалардың 27-тармағының талаптарына сәйкес ресімделген аудиторлық іс-шара жүргізуге нұсқау аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін негіз болып табылады.
35. Әрбір мемлекеттік аудит объектісіне аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған жеке тапсырма ресімделеді.
Аудиторлық іс-шараны жүргізуді бастамастан бұрын мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе оны алмастыратын тұлғаға:
1) аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге арналған тапсырма;
2) ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге уәкілетті лауазымды тұлғалардың қызметтік куәліктері;
3) Нұсқаулыққа сәйкес тәртіппен режимдік объектілерге баруға құзыретті органның рұқсаты ұсынылады.
36. Аудиторлық іс-шараны аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмада көрсетілген тұлғалар ғана жүзеге асырады.
37. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаға (тұлғаларына) аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырманы ұсынған күн аудиторлық іс-шараны жүргізудің басталуы болып табылады.
38. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе лауазымды тұлғаға аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырма берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор қол қойған мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпараттарды, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап тапсырылады.
Қағидалардың осы тармағында көзделген талапқа бөлшек сызығы арқылы аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырма нөмірі беріледі және көрсетілген талаптың табыс етілген күні көрсетіледі.
Мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талаптың бірінші данасы мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе лауазымды тұлғаның қолы қойылып тапсырылады. Қабылданбаған жағдайда мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талап мемлекеттік аудит объектісінің кеңсесі арқылы мемлекеттік аудит (мемлекеттік аудитор) тобының жетекшісіне жіберіледі.
Мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша талаптың екінші данасы оның қабылданғаны туралы белгі қойылып, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделетін аудиторлық есепке қоса беріледі.
Аудиторлық іс-шараны жүргізген кезде қосымша құжаттарды, материалдарды, ақпаратты алу қажет болған және оларды мемлекеттік аудит объектісіне ұсынуға кедергі болған жағдайда, мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор Қағидалардың осы тармағына сәйкес ресімделетін мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөнінде талап жібереді.
Үстеме тексеру жүргізілген кезде мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап мемлекеттік аудит объектісіне ол мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтірген жағдайда ұсынылады.

Сноска. В пункт 29 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. При составлении программы аудита соответствия отражаются вопросы соблюдения объектом государственного аудита норм законодательства Республики Казахстан, положений нормативных правовых актов, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, регулирующих и регламентирующих деятельность объекта государственного аудита.
31. Программа аудита эффективности включает вопросы использования человеческих, финансовых и иных ресурсов для достижения целей и задач объекта государственного аудита с учетом его направленности на определение конечного результата, полученного от использования бюджетных средств и активов.
32. Аудиторское задание содержит конкретные программные вопросы, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия, сроки их рассмотрения на каждом объекте государственного аудита, распределяемые между участниками группы аудита.
33. Службами внутреннего аудита регистрация поручений осуществляется посредством Единой системы электронного документооборота.
Параграф 4. Проведение аудиторского мероприятия
34. Основанием для проведения аудиторского мероприятия является поручение на проведение аудиторского мероприятия, оформленное в соответствии с требованиями пункта 27 Правил.
35. На каждый объект государственного аудита оформляется отдельное поручение на проведение аудиторского мероприятия.
Перед началом проведения аудиторского мероприятия руководителю объекта государственного аудита или лицу, его замещающему предъявляются:
1) поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки);
2) служебные удостоверения должностных лиц, уполномоченных на проведение внутреннего государственного аудита;
3) разрешение компетентного органа на посещение режимных объектов в порядке, определенном Инструкцией.
36. Аудиторское мероприятие осуществляется только лицами, указанными в поручении на проведение аудиторского мероприятия.
37. Началом проведения аудиторского мероприятия является день предъявления поручения на проведение аудиторского мероприятия должностному лицу (лицам) объекта государственного аудита.
38. Руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня предъявления поручения на проведение аудиторского мероприятия передается требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, подписанное руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором.
Требованию, предусмотренному настоящим пунктом Правил, через дробь присваивается номер поручения на проведение аудиторского мероприятия и указывается дата вручения указанного требования.
Первый экземпляр требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) передается под роспись руководителю объекта государственного аудита или должностному лицу. В случае непринятия, требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) передается руководителем группы государственного аудита (государственным аудитором) через канцелярию объекта государственного аудита.
Второй экземпляр требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) с отметкой о его принятии прилагается к аудиторскому отчету, оформляемому по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
В случаях необходимости получения дополнительных документов, материалов, информации при проведении аудиторского мероприятия и воспрепятствования в их предоставлении объекту государственного аудита, руководителем группы государственного аудита или государственным аудитором дополнительно направляется требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов), оформляемое в соответствии с настоящим пунктом Правил.
При проведении встречной проверки требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов) предъявляется объекту государственного аудита в случае его воспрепятствования проведению встречной проверке.

Ескерту. 38-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары мемлекеттік аудит объектісіне кіргізуден бас тартқан және (немесе) аудиторлық іс-шараны жүргізуге кедергі келтірген жағдайларда мемлекеттік аудитор осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасау фактісі бойынша акті жасайды.
40. Осы Қағидалардың 39-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттік аудит тобының жетекшісі электрондық пошта (факс), пошта байланысы арқылы жазбаша және (немесе) қолма-қол осы фактілер туралы оларды жою бойынша шаралар қабылдайтын аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаны хабардар етеді.
41. Мемлекеттік аудит объектісі мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін жағдайларды жоймаған кезде аудиторлық іс-шара үшін жауапты тұлға мемлекеттік органның бірінші басшысына, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне мемлекеттік аудитті жүргізуге кедергі келтіретін себептерді толық жойғанға дейін аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру туралы қолдаухат дайындайды.
42. Аудиторлық іс-шараны тоқтата тұру, қайта жаңарту, ішкі мемлекеттік аудит ауқымын, мемлекеттік аудит тобының қатысушыларын (құрамын) өзгерту туралы шешімді мемлекеттік органның басшысы, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі қабылдайды және мемлекеттік аудит объектісін бір мезгілде хабардар ете отырып, ол тиісті актімен ресімделеді.
43. Мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық стендіне мемлекеттік аудит объектісінде ішкі аудит қызметтері қызметкерлерінің аудиторлық іс-шараны жүргізіп жатқаны туралы ақпаратты орналастырады.
44. Аудиторлық іс-шара барысында аудит бағдарламасымен қамтылмаған, бірақ аудиторлық іс-шара нысанасын толық зерделеу үшін қажетті мәселелер туындаған кезде мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит тобының жетекшісімен келісу бойынша аудит бағдарламасына енгізілетін өзгерістер жобасының негіздемесі бар қызметтік жазбаны (бұдан әрі – қызметтік жазба) қалыптастырады және оны аудиторлық іс-шара жүргізуге жауапты тұлғаға жібереді.
Аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудиторлық іс-шараны жүргізудің орындылығы танылған кезінде, 1 (бір) жұмыс күн ішінде аудиторлық іс-шараны өткізуге жауапты тұлғамен өзгертулердің негіздемесі бекітіледі.
Қосымша мәселелер бойынша материалдарды мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы бойынша қосымша жіберілген талаптар негізінде мемлекеттік аудит объектісі ұсынады.

Сноска. Пункт 38 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. В случаях отказа должностными лицами объекта государственного аудита в допуске на объект государственного аудита и (или) воспрепятствования проведению аудиторского мероприятия, государственным аудитором составляется акт по факту воспрепятствования проведению государственного аудита по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
40. В случаях, предусмотренных пунктом 39 настоящих Правил, руководитель группы государственного аудита письменно, посредством электронной почты (факсом), почтовой связи и (или) нарочно информирует о данных фактах лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, которое принимает меры по их устранению.
41. При неустранении объектом государственного аудита обстоятельств, препятствующих проведению государственного аудита, лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, готовит ходатайство первому руководителю государственного органа, акиму области, города республиканского значения, столицы о приостановлении аудиторского мероприятия до полного устранения причин, препятствующих проведению государственного аудита.
42. Решение о приостановлении, возобновлении аудиторского мероприятия, изменении масштаба внутреннего государственного аудита, участников (состава) группы государственного аудита принимается руководителем государственного органа, акимом области, города республиканского значения, столицы и оформляется соответствующим актом, с одновременным уведомлением объекта государственного аудита.
43. На информационном стенде объекта государственного аудита государственные аудиторы размещают информацию о том, что на объекте государственного аудита проводится аудиторское мероприятие работниками служб внутреннего аудита.
44. При возникновении в ходе аудиторского мероприятия вопросов, не предусмотренных программой аудита, но необходимых для полного изучения предмета аудиторского мероприятия, государственный аудитор по согласованию с руководителем группы государственного аудита формирует служебную записку с обоснованием проекта внесения изменений в программу аудита (далее – служебная записка) и направляет его лицу, ответственному за проведение аудиторского мероприятия.
При признании целесообразности проведения аудиторского мероприятия по вопросам, не предусмотренным программой аудита, лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия, обоснование изменений утверждается в течении 1 (одного) рабочего дня.
Материалы по дополнительным вопросам предоставляются объектом государственного аудита на основании дополнительно направленного требования по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов).

Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімін ұзарту қажет болған кезде мерзім ол аяқталғанға дейін кемінде 1 (бір) жұмыс күні қалғанда ұзартылады және аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаның жазбаша қолдаухаты бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысының тиісті актісімен, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі ресімдейді.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында аудит жоспарына, аудит бағдарламасы мен аудиторлық тапсырмаға өзгерістер енгізу:
аудит жоспары мен бағдарламасына -жүргізілетін аудиторлық іс-шара барысында 2 (екі) реттен асырмай өзгерістер енгізу негіздемелерін көрсете отырып, аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты адамның атына мемлекеттік аудит тобы басшысының қызметтік жазбасының негізінде;
аудиторлық тапсырмаға – аудит жоспары мен аудит бағдарламасына өзгерістер енгізілген кезде мемлекеттік аудит тобы басшысының атына мемлекеттік аудитордың қызметтік жазбахаты негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 08.08.2022 № 800 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Аудиторлық іс-шараны жүргізу кезінде қойылған мақсатқа, нысанасы мен аудиторлық іс-шара мәселелеріне сәйкес аудиторлық дәлелдемелерді қалыптастыру үшін қажетті іс жүзіндегі деректерді жинау, талдау жүргізіледі.
Іс жүзіндегі деректерді жинау мынадай тәсілдермен жүргізіледі:
1) бір рет;
2) белгілі бір уақыт аралығындағы үздіксіз процесс арқылы;
3) аудиторлық іс-шараны жүргізудің бүкіл мерзімі ішінде.
Аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында жиналған аудиторлық дәлелдемелер мемлекеттік аудит объектісінде анықталған нормативтік құқықтық актілер бұзушылықтарының негізділігін қамтамасыз етеді. Жиналған аудиторлық дәлелдемелер негізінде аудиторлық іс-шара қорытындысы бойынша ішкі аудит нәтижелері туралы есепте тұжырымдар мен ұсынымдар қалыптасады.
48. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес жүргізілетін мемлекеттік аудит барысында мемлекеттік аудит тобын басқаратын мемлекеттік аудитор (лар) (топ басшысы), мемлекеттік аудитордың ассистенттері және тартылатын сарапшылар, тиісті бейін бойынша мамандар мемлекеттік аудит объектісінің басшысы уәкілеттік берген адаммен бірлесіп, іс жүзінде тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету тұрғысынан аудиторлық дәлелдемелер жинау және (немесе) олардың шынайылығын растау үшін бақылау өлшемін тексеруді қарап (бұдан әрі – бақылау өлшемі (қарап тексеру) жүргізеді. Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өнім берушісінің (мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары (бұдан әрі - ҚМЖ), авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) бақылау өлшемінде (қарап тексеруге) қатысуы қажет болған жағдайда оның қатысуын мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оның міндеттерін атқарушы тұлға қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. При необходимости продления срока проведения государственного аудита, срок продлевается не менее чем за 1 (один) рабочий день до его окончания и оформляется соответствующим актом первого руководителя государственного органа, акимом области, города республиканского значения, столицы по письменному ходатайству лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия.
Сноска. Пункт 45 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Внесение изменений в план аудита, программу аудита и аудиторские задания в ходе проведения аудиторского мероприятия осуществляется:
в план и программу аудита – на основании служебной записки руководителя группы государственного аудита на имя лица, ответственного за проведение аудиторского мероприятия, с указанием обоснований внесения изменений не более 2 (двух) раз в ходе проводимого аудиторского мероприятия;
в аудиторское задание – на основании служебной записки государственного аудитора на имя руководителя группы государственного аудита при условии внесения изменений в план аудита и программу аудита.
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 08.08.2022 № 800 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. При проведении аудиторского мероприятия проводятся сбор, анализ фактических данных, необходимых для формирования аудиторских доказательств, в соответствии с поставленной целью, предметом и вопросами аудиторского мероприятия.
Сбор фактических данных проводится следующими способами:
1) единовременно;
2) путем непрерывного процесса, в определенный промежуток времени;
3) в течение всего срока проведения аудиторского мероприятия.
Собранные в ходе проведения аудиторского мероприятия аудиторские доказательства обеспечивают обоснованность выявленных у объекта государственного аудита нарушений нормативных правовых актов. На основе собранных аудиторских доказательств формулируются выводы и рекомендации в отчете о результатах внутреннего аудита по итогам аудиторского мероприятия.
48. В ходе государственного аудита проводимого в соответствии с поручением на проведение аудиторского мероприятия государственный (-ые) аудитор (-ы) (руководитель группы) возглавляющий группу государственного аудита, ассистенты государственного аудитора и привлекаемые эксперты, специалисты по соответствующему профилю для подтверждения достоверности и (или) сбора аудиторских доказательств на предмет фактической поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг совместно с лицом, уполномоченным руководителем объекта государственного аудита, проводят контрольный обмер, осмотр на объекте (далее – контрольный обмер (осмотр). При необходимости участия поставщика (по строительно-монтажным работам (далее – СМР) подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг в контрольном обмере (осмотре), участие обеспечивается руководителем объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности.

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Бақылау өлшемі (қарап тексеру) қорытындылары бойынша осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада күні, орны, мақсаты, нәтижелері мен оны жүргізуге қатысқан тұлғаларды көрсете отырып, ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері (лері) (сарапшы, маман), мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік аудитор ассистентінің және тартылатын сарапшылардың, мамандардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетіле отырып, аудит объектісі өкілдерінің, тапсырыс берушінің, қажет болған жағдайда тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өнім берушісінің (мердігердің ҚМЖ, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) қатысуымен оған аяқталу күніне қарай қол қойылады. Қол қойылған актінің бір данасы мемлекеттік аудиторда қалады, ал екінші дана мемлекеттік аудит объектісіне беріледі. Бақылау өлшемі (қарап тексеру) нәтижелерін мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит объектісінде жасалатын аудиторлық есепте міндетті түрде көрсетеді.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Бақылау өлшемін (қарап тексеру) жүргізуге қатысқан тұлғалар Бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісіне қол қоюдан бас тарқан жағдайда онда қол қоюдан бас тарту туралы белгі қойылады. Жүргізілген бақылау өлшемі нәтижелерін растайтын тиісті негіздемелер (аудиторлық дәлелдемелер) болған кезде бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісіне қол қоюдан бас тарту аудиторлық есепке өлшем (қарап тексеру) нәтижелерін енгізуден бас тарту үшін негіз болып табылмайды.
51. Мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит тобының жетекшісіне күн сайын ауызша есеп береді. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі мемлекеттік аудиторлардың жұмысын үйлестіреді, аудиторлық іс-шара мәселелерінің толық қамтылуына мониторинг жүргізеді, аудиторлық іс-шараның жекелеген бағыттарын түзетеді, мемлекеттік аудит тобында туындайтын проблемалық мәселелерді шешеді.
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі, мемлекеттік аудитор апта сайын аптаның соңғы жұмыс күні, аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаға есепті күні толтырылған (жасалған) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудит бағдарламасының орындалу барысы туралы апта сайынғы есепті жібереді.

Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. По итогам контрольного обмера (осмотра) оформляется акт контрольного обмера (осмотра) по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, в двух экземплярах с указанием даты, места, цели, результатов и лиц, участвовавших в его проведении работником (ами) органа внутреннего государственного аудита (экспертом, специалистом), с указанием фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности государственного аудитора, ассистента государственного аудитора и привлекаемых экспертов, специалистов в присутствии представителей объекта аудита, заказчика, при необходимости поставщика (по СМР подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг, который подписывается ими в день его завершения. Один экземпляр подписанного акта остается у государственного аудитора, а второй экземпляр передается объекту государственного аудита. Результаты контрольного обмера (осмотра) в обязательном порядке отражаются государственным аудитором в аудиторском отчете, составляемом на объекте государственного аудита.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. В случае отказа от подписания акта контрольного обмера (осмотра), лицами, участвовавшими в его проведении, государственным аудитором в акте контрольного обмера (осмотра) делается отметка об отказе в подписании. При наличии соответствующих оснований (аудиторских доказательств), подтверждающих результаты проведенного контрольного обмера, отказ от подписания акта контрольного обмера (осмотра) не является основанием для невключения результатов обмера (осмотра) в аудиторский отчет.
51. Государственные аудиторы ежедневно устно отчитываются руководителю группы государственного аудита. Руководитель группы государственного аудита координирует работу группы государственного аудита, проводит мониторинг полноты охвата вопросов аудиторского мероприятия, корректирует отдельные направления аудиторского мероприятия, разрешает проблемные вопросы, возникающие в группе государственного аудита.
Руководитель группы государственного аудита, государственный аудитор еженедельно в последний рабочий день недели направляет лицу, ответственному за проведение аудиторского мероприятия, еженедельный отчет о ходе исполнения программы аудита по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, заполненный (составленный) на отчетную дату.

52. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудиторлық іс-шараға қатысқан мемлекеттік аудиторлардың, мамандардың және ішкі аудит қызметтерінің мемлекеттік аудиторлары ассистенттерінің мемлекеттік аудитті жүргізу барысында қызметтік міндеттерін орындамау жағдайлары және атқарушылық, еңбек тәртібін бұзушылық фактілері, "Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 18-НҚ нормативтік қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 601 бірлескен бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін тіркеудің мемлекеттік тізілімінде № 12575 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік аудиторлардың кәсіби әдеп қағидаларын сақтамау жағдайлары туралы аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлғаны жазбаша түрде хабардар етеді.
Аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға өз кезегінде мемлекеттік органның немесе облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі аппаратының басшысына тәртіптік сипаттағы шараларды қабылдау үшін көрсетілген фактілер туралы жазбаша түрде хабарлайды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.03.2021 № 267 бұйрығымен.
53. Режимді мекемелерде аудиторлық іс-шараларды жүргізуге байланысты құпия материалдарды зерделеу мен талдау Нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
5-параграф. Аудиторлық іс шараларды жүргізуге сарапшыларды, мамандарды тарту
54. Ішкі аудит қызметі қажет болған кезде мемлекеттік аудит тобының құрамына мемлекеттік органның және (немесе) оның аумақтық бөлімшелерінің және ведомстволық бағынысты ұйымдары құрылымының қызметкерлерін тартады.
55. Сапалы аудиторлық іс-шараны қамтамасыз ету және арнайы білімді талап ететін мемлекеттік аудит мәселелері бойынша тәуелсіз сараптама қорытындыларымен мемлекеттік аудит нәтижелерін растау мамандарды тартудың мақсаты болып табылады.
56. Мамандарды тарту қажеттілігі мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыру кезінде айқындалады.
57. Мемлекеттік органдардың мамандары жоспарланған аудиторлық іс-шара нысанасын, мамандардың саны мен біліктілігін, аудиторлық іс-шараны немесе сараптаманы жүргізу мерзімі мен кезеңін көрсете отырып мемлекеттік орган және (немесе) ұйым басшысының атына хат негізінде тартылады.
6-параграф. Үстеме тексеруді жүзеге асыру
58. Мемлекеттік аудиттің негізгі объектілері қызметін алдын ала зерделеу барысында аудиттің жоспары мен бағдарламасына енгізілетін үстеме тексерудің ықтимал объектілері айқындалады. Егер аудиторлық іс-шараны жүргізу барысында үстеме тексеру жүргізу үшін негіздер пайда болса, онда аудиторлық тапсырмаларға аудит жоспары мен бағдарламасына өзгерістер енгізілмей, тиісті толықтырулар енгізіледі.

52. Руководитель группы государственного аудита информирует в письменном виде лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, о случаях невыполнения государственными аудиторами, специалистами и ассистентами государственных аудиторов служб внутреннего аудита, участвовавшими в аудиторском мероприятии, служебных обязанностей и фактах нарушений исполнительской, трудовой дисциплины, несоблюдения Правил профессиональной этики государственных аудиторов утвержденных совместным нормативным постановлением Счетного комитета от 30 ноября 2015 года № 18-НҚ и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 601 "Об утверждении Правил профессиональной этики государственных аудиторов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12575), в ходе проведения государственного аудита.
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, в свою очередь, сообщает в письменном виде руководителю аппарата государственного органа или акима области, города республиканского значения, столицы об указанных фактах для принятия мер дисциплинарного характера.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.03.2021 № 267 (вводится в действие со дня его государственной регистрации).
53. Изучение и анализ секретных материалов, связанных с проведением аудиторских мероприятий в режимных учреждениях, осуществляются в соответствии с Инструкцией.
Параграф 5. Привлечение специалистов к проведению аудиторских мероприятий
54. Служба внутреннего аудита при необходимости привлекает в состав группы государственного аудита работников структуры государственного органа и (или) его территориальных подразделений и подведомственных организаций.
55. Целью привлечения специалистов являются обеспечение качественного аудиторского мероприятия и подтверждение результатов государственного аудита заключениями независимой экспертизы по вопросам государственного аудита, требующим специальных знаний.
56. Необходимость привлечения специалистов определяется при планировании отдельного государственного аудита.
57. Специалисты государственных органов привлекаются на основании письма на имя руководителя государственного органа и (или) организации с указанием предмета запланированного аудиторского мероприятия, количества и квалификации специалистов, срока и периода проведения аудиторского мероприятия или экспертизы.
Параграф 6. Осуществление встречной проверки
58. В ходе предварительного изучения деятельности основных объектов государственного аудита определяются возможные объекты встречной проверки, которые включаются в план и программу аудита. Если в ходе проведения аудиторского мероприятия возникли основания для проведения встречной проверки, то в аудиторские задания вносятся соответствующие дополнения, без внесения изменений в план и программу аудита.

59. Үстеме тексеру жүргізу үшін әрбір мемлекеттік аудиттің объектісіне жеке тапсырма ресімделеді.
60. Үстеме тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үстеме тексеру актісі ресімделеді. Үстеме тексеру жүргізген мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит объектісінің басшысына (лауазымды тұлғаға) таныстыру үшін үстеме тексеру аяқталған күні екі данада үстеме тексеру актісін ұсынады. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есеппен таныстыруды және оған қол қоюды ол аяқталған күні жүргізеді.
61. Үстеме тексеру жүргізілген жағдайда оның нәтижелерін мемлекеттік аудитор негізгі мемлекеттік аудит объектісінде жасалатын аудиторлық есепте міндетті түрде көрсетеді.
4-тарау. Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешім қабылдау және құжаттарды жасау тәртібі
1-параграф. Аудиторлық есептерді жасау және ресімдеу
62. Аудиторлық іс-шараның нәтижелері бойынша аудиторлық есеп – мемлекеттік аудитті тікелей жүргізген мемлекеттік аудиторлар жасаған, белгілі бір уақыт кезеңі үшін жүргізілген аудиторлық іс-шара нәтижелерін қамтитын құжат ресімделеді.
63. Мемлекеттік аудит жүргізілген мемлекеттік аудит объектілерінің әрқайсысы бойынша аудиторлық іс-шара нәтижелері 7-қосымшаға сәйкес сәйкестік аудиті бойынша аудиторлық есеппен және 7-1-қосымшаға сәйкес тиімділік аудиті бойынша аудиторлық есеппен рәсімделеді.
Аудиторлық есепке:
1) ішкі мемлекеттік аудит объектісінің мәліметтерді, ақпаратты, құжаттарды (материалдарды) ұсынуы жөніндегі талап;
2) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер тізілімі;
3) анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер фактілерін растайтын құжаттардың, анықтамалардың, кестелердің, фотосуреттердің түпнұсқалары немесе тиісінше куәландырылған көшірмелері;
4) функционалдық және лауазымдық міндеттері негізінде жіберілген бұзушылықтарға қатысы бар тұлғалардың жазбаша түсініктемелері (қажет болғанда);
5) бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілері (олар жасалған жағдайда);
6) зерттеулердің (сынақтардың және тағы басқалар), сараптамалардың қорытындылары, хаттамалардың көшірмелері, ішкі мемлекеттік аудит нәтижелерімен байланысты басқа да құжаттар немесе олардың көшірмелері (олар жасалған жағдайда);
7) мемлекеттік органдар мамандарының сарапшылардың (олар тартылған жағдайда) сараптамалық қорытындылары;
8) ішкі мемлекеттік аудитке ұшыраған құжаттар тізбесі, олардың деректемелері және аудиторлық іріктеудің негіздемесі көрсетіле отырып, олардың негізінде қалыптастырылған қорытындылар;

59. Для проведения встречной проверки на каждый объект государственного аудита оформляется отдельное поручение.
60. Результаты встречной проверки оформляются в виде акта встречной проверки по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Государственным аудитором, проводившим встречную проверку, руководителю (должностному лицу) объекта государственного аудита для ознакомления представляется акт встречной проверки в двух экземплярах в день завершения встречной проверки. Руководством объекта государственного аудита ознакомление с актом встречной проверки и его подписание производятся в день его завершения.
61. В случае проведения встречной проверки, ее результаты в обязательном порядке отражаются государственным аудитором в аудиторском отчете, составляемом на основном объекте государственного аудита.
Глава 4. Порядок принятия решения и составления документов по результатам внутреннего государственного аудита
Параграф 1. Составление и оформление аудиторских отчетов
62. По результатам аудиторского мероприятия оформляется аудиторский отчет – документ, составленный непосредственно проводившими государственный аудит государственными аудиторами, содержащий результаты проведенного аудиторского мероприятия за определенный период времени.
63. Результаты аудиторского мероприятия по каждому из подвергнутых государственному аудиту объектов государственного аудита оформляются аудиторским отчетом по аудиту соответствия согласно приложению 7 или аудиторским отчетом по аудиту эффективности согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
К аудиторскому отчету прилагаются:
1) требование по предоставлению объектом государственного аудита сведений, информации, документов (материалов);
2) реестр выявленных нарушений и недостатков по результатам внутреннего государственного аудита;
3) подлинники или заверенные соответствующим образом копии документов, справки, таблицы, фотографии, подтверждающие факты выявленных нарушений и недостатков;
4) письменные объяснения лиц, имеющих отношение к допущенным нарушениям, исходя из функциональных и должностных обязанностей (при необходимости);
5) акты контрольных обмеров (осмотров) (в случае их составления);
6) заключения исследований (испытаний и так далее), экспертиз, копии протоколов, другие документы или их копии, связанные с результатами внутреннего государственного аудита (в случае их составления);
7) экспертные заключения специалистов государственных органов (в случае привлечения);
8) перечень подвергнутых внутреннему государственному аудиту документов, на основе которых сформулированы выводы, с указанием их реквизитов и обоснованием аудиторской выборки;

9) басқа құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
64. Аудиторлық есеп құрылымы аудит бағдарламасының және аудиторлық тапсырмалардың дәйектілігі мен сұрақтар тізбесіне қатаң сәйкестігін, онда жазылған мәліметтердің дұрыстығын, объективтігін қамтамасыз етеді, аудит бағдарламасының әрбір сұрағына жауаптар толық, дәл, объективті және қисынды жазылады.
65. Анықталған жетіспеушіліктер мен бұзушылықтар аудиторлық есептегі жазулардың дәйектілігін растайтын құжаттардың түпнұсқаларының деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелерді көрсете отырып, объективті және дәл сипатталады.
Егер аудит бағдарламасы мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаған болса, аудиторлық есепте мынадай жазба жасалады: "Бағдарлама (атауы) мәселесі тексерілді. Бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаған." және негізінде осы қорытындылар түжырымдалған ішкі мемлекеттік аудитке ұшыраған деректемелер тізбектеледі.
66. Әрбір бұзушылық фактісі, сондай-ақ анықталған кемшіліктер ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасаумен бұзушылықтың сипаты мен түрі сипаттала отырып, жекелеген тармақпен тіркеледі және толассыз тәртіппен нөмірленеді. Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растаушы құжаттардың деректемелері мен атауларына сілтеме жасалады.
67. Аудиторлық есепке олардың ажырамас бөлігі болып табылатын аудиторлық дәлелдемелер қоса беріледі.
Аудиторлық есепке есепке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері белгіленген тәртіппен, уәкілетті лауазымды тұлғалардың қол қоюымен, мөрімен немесе (болған жағдайда) мемлекеттік аудит объектісінің мөртаңбасымен расталады. Аудиторлық есепте олардың реттік нөмірі, парақ саны көрсетіле отырып, қосымшаларына сілтемелер көрсетіледі.
68. Аудиторлық есепке тиісті аудиторлық дәлелдемелермен және (немесе) өзге де құжаттармен және ақпаратпен расталмаған фактілерді, тұжырымдарды енгізуге жол берілмейді.
69. Аудиторлық есепте жазылған бұзушылықтарды растайтын құжаттардың және (немесе) өзге де ақпараттың болмауы стандарттарды бұзу болып табылады.

9) другие документы.
Сноска. Пункт 63 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Структура аудиторского отчета обеспечивает строгое соответствие последовательности и перечню вопросов программы аудита и аудиторских заданий, достоверность, объективность сведений, изложенных в нем, ответы на каждый вопрос программы аудита излагаются полно, точно, объективно и лаконично.
65. Выявленные нарушения и недостатки описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты оригиналов документов, подтверждающих достоверность записей в аудиторском отчете, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены.
Если по вопросу программы аудита нарушений и недостатков не установлено, в аудиторском отчете делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен. Нарушений и недостатков не установлено." и перечисляются реквизиты подвергнутых внутреннему государственному аудиту документов, на основе которых сформулированы данные выводы.
66. Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки фиксируются отдельным пунктом и нумеруются в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты и наименования документов, подтверждающих нарушения.
67. К аудиторскому отчету прилагаются аудиторские доказательства, являющиеся его неотъемлемой частью.
Копии документов, прилагаемые к аудиторскому отчету, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц, печатью или штампом объекта государственного аудита (при наличии) в установленном порядке. В аудиторском отчете указываются ссылки на его приложения с отражением их порядкового номера, количества листов.
68. Не допускается включение в аудиторский отчет фактов, выводов, не подтвержденных соответствующими аудиторскими доказательствами и (или) иными документами и информацией.
69. Отсутствие документов и (или) иной информации, подтверждающих изложенные в аудиторском отчете нарушения, является нарушением стандартов.

70. Аудиторлық есеп 2 (екі) данада жасалады және танысу және қол қою үшін мемлекеттік аудит объектісінің басшысына немесе оны алмастыратын тұлғаға:
1) жүргізу мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайтын аудиторлық іс-шаралар бойынша – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей (үстеме тексерулердің аудиторлық есептерін, бақылау өлшемдерінің (қарап тексерулерінің) актісін қоспағанда);
2) мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен асатын аудиторлық іс-шара жүргізілген кезде – мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Аудиторлық есептің барлық беттеріне мемлекеттік аудиторлар және мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлға қол қояды.
72. Аудиторлық есепке ассистентті қоспағанда, мемлекеттік аудит тобының барлық мүшелері, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің басшысы және оны алмастыратын тұлға мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шара аяқталған күннен кешіктірмей қол қояды.
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есепке мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы ескертпемен қол қояды.
Аудиторлық есепке жазбаша қарсылықтар қол қойылған аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ішкі аудит қызметіне жіберіледі.
Ескерту. 72-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
72-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72-1. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы аудиторлық есебін алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйелер және/немесе электрондық пошта, сондай-ақ пошта байланысы арқылы мүдделері мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабардар етеді.
Мүдделері аудиторлық іс-шаралармен қозғалған кәсіпкерлік субъектілері және өзге де тұлғалар анықталған бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өз ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісіне жібереді.

70. Аудиторский отчет составляется в 2 (двух) экземплярах и предоставляется для ознакомления и подписания руководителю объекта государственного аудита или лицу его замещающему:
1) по аудиторским мероприятиям, срок проведения которых составляет до 15 (пятнадцати) рабочих дней включительно, не позднее 1 (одного) рабочего дня до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита (за исключением акта встречной проверки, акта контрольного обмера (осмотра);
2) при проведении аудиторского мероприятия сроком, превышающим 15 (пятнадцати) рабочих дней, не позднее 2 (двух) рабочих дней до даты завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Все страницы аудиторского отчета парафируются государственными аудиторами и должностным лицом объекта государственного аудита.
72. Аудиторский отчет подписывается всеми членами группы государственного аудита, за исключением ассистента, а также руководителем объекта государственного аудита или лицом, его замещающим, не позднее дня завершения аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита.
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия, аудиторский отчет подписывается руководством объекта государственного аудита с оговоркой о наличии возражений.
Письменные возражения к аудиторскому отчету направляются в службу внутреннего аудита в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета.
Сноска. Пункт 72 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 72-1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
72-1. Руководитель объекта государственного аудита в течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения аудиторского отчета уведомляет о выявленных нарушениях субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями государственного аудита в письменном виде посредством информационных систем и/или электронной почты, а также почтовой связи.
Субъекты предпринимательства и иные лица (физические и юридические лица), интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями, в случае несогласия с выявленными нарушениями в срок не более пяти рабочих дней со дня получения уведомления направляют свою позицию (возражения) объекту государственного аудита.

Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген тұлғалардың ұстанымын (қарсылықтарын) мемлекеттік аудит объектісі Заңның 37-баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген мерзім шегінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына жібереді және ол мемлекеттік аудит объектісінің қарсылықтарымен бірге қаралады.
Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңеске (бұдан әрі – Кеңес) қарсылық берген кезде мемлекеттік аудит объектісі кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың аудиторлық есепке берілген ескертулерін ескереді.
Ескерту. Қағидалар 72-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Қол қойылған аудиторлық есеп ұсынылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні өткен соң түскен аудиторлық есепке қарсылықтар қарастыруға жатпайды.
Аудиторлық есепке наразылықты қарау және оған жауапты жолдау мерзімі наразылық тіркелген күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күнінен аспайды.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Аудиторлық есепке келіп түскен қарсылықтар мен оларға уәжделген жауаптар міндетті түрде аудиторлық іс-шара материалдарына қосылады.
75. Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға аудиторлық есеппен танысудан немесе аудиторлық есепке қол қоюдан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның танысудан және (немесе) қол қоюдан бас тартуы туралы аудиторлық есепте тиісті жазба жүргізеді және есеп аудит объектісінің кеңсесі арқылы жіберіледі.
76. Мемлекеттік аудитор немесе мемлекеттік аудит тобының жетекшісі аудиторлық іс-шара аяқталғаннан кейін немесе іссапардан келген күнінен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде аудиторлық іс-шара материалдарын тізімдемеде құжаттардың атаулары мен парақ сандарын көрсете отырып, жинақтау папкасына қалыптастырады.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Позиция (возражения) лиц, предусмотренных частью второй настоящего пункта, направляется объектом государственного аудита в органы государственного аудита и финансового контроля в пределах срока, указанного в подпункте 4) пункта 1 статьи 37 Закона, и рассматривается наряду с возражениями объекта государственного аудита.
При подаче возражения в Совет по государственному аудиту и рискам (далее – Совет) объект государственного аудита учитывает замечания субъектов предпринимательства и иных лиц к аудиторскому отчету.
Сноска. Правила дополнены пунктом 72-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Не подлежат рассмотрению возражения к аудиторскому отчету, направленные по истечении 10 (десяти) рабочих дней со дня представления подписанного аудиторского отчета.
Срок рассмотрения возражения к аудиторскому отчету и направления ответа на него составляет не более 30 (тридцати) календарных дней со дня регистрации возражения.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Поступившие возражения к аудиторскому отчету и мотивированные ответы на них в обязательном порядке приобщаются к материалам аудиторского мероприятия.
75. При отказе руководителем объекта государственного аудита или лицом, его замещающим от ознакомления с аудиторским отчетом или от подписи аудиторского отчета, в аудиторском отчете государственным аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица объекта государственного аудита от ознакомления и (или) от подписи и отчет передается через канцелярию объекта аудита.
76. Материалы аудиторского мероприятия государственным аудитором или руководителем группы государственного аудита в течение 1 (одного) рабочего дня после завершения аудиторского мероприятия или со дня приезда из командировки обобщаются с отражением в описи наименований документов и количества листов.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2-параграф. Ішкі аудит нәтижелері туралы есепті жасау және ресімдеу
77 Ішкі аудит қызметі жүргізген мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ішкі аудит нәтижелері туралы есеп ресімделеді, ол анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер жөніндегі тұжырымды, жұмыс тиімділігін арттыру, мемлекеттік аудит объектісі қызметінің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізу мақсатында ішкі рәсімдерді, қағидаларды, процестерді жақсарту бойынша ұсынымдарды қамтиды.
Ұсынымдарды қарау және бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешімнің (өкімнің) жобасымен ішкі аудит нәтижелері туралы есеп орталық мемлекеттік органның бірінші басшысына немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкіміне немесе олардың міндетін атқарушы тұлғаларға наразылық қарау нәтижесі бойынша шешім қабылдағанша немесе мемлекеттік аудит объектісіндегі аудиторлық іс-шара аяқталғанша 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімінің ұсынымдарды қарау және бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешімі (өкімі) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Ескерту. 77-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
78. Ішкі аудит нәтижелері туралы есепке ішкі аудит қызметі қарамаған мемлекеттік аудит объектісінің қарсылығы бар бұзушылықтар және жетіспеушілік фактілерін енгізуге жол берілмейді.
79. Ұсынымдарды қарау және бұзушылықтардың жойылғаны туралы шешім (өкім) және ішкі аудит нәтижелері туралы есеп орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі шешім (өкім) қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.
Бір мезгілде аудит объектісінің басшысы ішкі аудит нәтижелері туралы есептегі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою және ұсынымдарды қарау туралы ақпаратты уақтылы ұсынуға міндетті.
Ескерту. 79-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Составление и оформление отчета о результатах внутреннего аудита
77. По результатам государственного аудита, проведенного службой внутреннего аудита, оформляется отчет о результатах внутреннего аудита по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, содержащий выводы по выявленным нарушениям и недостаткам, рекомендации по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения конечных результатов деятельности объекта государственного аудита.
Отчет о результатах внутреннего аудита с проектом решения (распоряжения) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций представляется первому руководителю центрального государственного органа или акиму области, города республиканского значения, столицы или лицам, исполняющим их обязанности, не позднее 20 (двадцати) рабочих дней со дня завершения аудиторского мероприятия на объекте аудита или принятия решения по результатам рассмотрения возражений.
Решение (распоряжение) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций первого руководителя центрального государственного органа или акима области, города республиканского значения, столицы оформляется по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 77 с изменениями, внесенными приказами Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Не допускается включение в отчет о результатах внутреннего аудита фактов нарушений и недостатков с нерассмотренными возражениями объекта государственного аудита.
79. Отчет о результатах внутреннего аудита и решение (распоряжение) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций направляются объекту государственного аудита в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения (распоряжения) первым руководителем центрального государственного органа или акимом области, города республиканского значения, столицы.
Руководитель объекта государственного аудита обязан своевременно предоставлять информацию о рассмотрении данных в отчете о результатах внутреннего аудита рекомендаций и устранении нарушений, выявленных по результатам государственного аудита и финансового контроля.
Сноска. Пункт 79 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-параграф. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау материалдары бойынша есептілік
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
80-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе аудиторлық іс-шараны жүргізген мемлекеттік аудитор анықталған бұзушылықтарды жою туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне мемлекеттік аудит материалдарын енгізеді.
Мемлекеттік аудит материалдары Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 7-НҚ Нормативтік қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12459 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу қағидаларында анықталған тәртіппен және мерзімде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорда одан әрі орналастыру үшін уәкілетті органға беріледі.
81. Мемлекеттік құпияларды қамтитын аудиторлық іс-шара материалдары "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ескеріледі және сақталады.
82. Ішкі аудит қызметтері ведомствоға Заңның 15-бабына сәйкес жүргізілген мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау жөніндегі есептілік ақпаратты есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-і күніне дейінгі мерзімде жібереді.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4-параграф. Қаржылық бақылауды жүзеге асыру
83. Қаржылық бақылауды Заңның 5-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес өзге де Қазақстан Республикасы заңдарда, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген құзыреті шегінде бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар беру жолымен қалпына келтіру және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) азайту, нұсқамаларды орындау және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту арқылы ішкі мемлекеттік аудит қызметі жүзеге асырады.
Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаларының әрекеттерінде қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық белгілері анықталған жағдайларда, ішкі аудит қызметтері материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға береді.
Берілетін материалдарда:

Параграф 3. Отчетность по материалам государственного аудита и финансового контроля
Примечание ИЗПИ!
Пункт 80 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
80. Руководитель группы государственного аудита или государственный аудитор, проводивший аудиторское мероприятие в течение пяти рабочих дней после принятия решения об устранении выявленных нарушений вносит в информационную систему уполномоченного органа материалы государственного аудита.
Материалы государственного аудита представляются в уполномоченный орган для дальнейшего размещения в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю в порядке и сроки, определенными Правилами формирования и ведения Единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю и пользования ее данными, утвержденных нормативным постановлением Счетного комитета от 28 ноября 2015 года № 7-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12459).
81. Материалы аудиторского мероприятия, содержащие государственные секреты, учитываются и хранятся в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах".
82. Службы внутреннего аудита направляют в уполномоченный орган отчетную информацию по проведенному государственному аудиту и финансовому контролю в соответствии со статьей 15 Закона, в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
Параграф 4. Осуществление финансового контроля
83. Финансовый контроль осуществляется службами внутреннего аудита в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 5 Закона, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана финансирования выявленных сумм нарушений, исполнения решений об устранений выявленных нарушений и привлечения к ответственности виновных лиц.
Сноска. Пункт 83 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. В случаях выявления признаков уголовных или административных правонарушений в действиях должностных лиц объекта государственного аудита, службы внутреннего аудита передают материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях.
Передаваемые материалы содержат:

1) мемлекеттік органның басшысы, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана қол қойған бұзушылық фактілері туралы ілеспе хат;
2) мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қол қойған аудиторлық есептердің көшірмелері;
3) анықталған фактілерге жататын аудит материалдарына қосылған аудиторлық дәлелдемелердің, мемлекеттік аудит объектісі қызметкерлерінің жазбаша түсініктемелерінің және қарсылықтарының (болған кезде) көшірмелері қамтылуы тиіс.
85. Нормативтік құқықтарға, ішкі аудит қызметтерінің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі Заңның 60-бабымен айқындалған.
5-параграф. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері бойынша қабылданатын құжаттар мониторингі
86. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты лауазымды тұлға тұрақты және жүйелі негізде аудиторлық қорытынды мен ішкі аудит нәтижелері туралы есепте берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпараттың және мемлекеттік аудит объектісі және өзге мүдделі мемлекеттік органдар жіберетін растаушы құжаттардың толықтығына және уақтылығына мониторингті жүзеге асырады.
87. Ішкі аудит нәтижелері туралы есепте берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі және өзге де мүдделі тұлғалар растау құжаттарын қоса бере отырып, тиісті құжаттарда көрсетілген мерзімдерде ішкі аудит қызметтеріне жібереді.
88. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға мемлекеттік аудит объектісінен ақпаратты (растаушы құжаттарды) алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды орындау толықтығына талдау жүргізеді.
Бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) есепке алу бойынша анықталған бұзушылықтардың сомасын көрсету және (немесе) азайту және кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту жолымен қалпына келтіру арқылы ұсынымдарды толық қарастырған және бұзушылықтарды жойған жағдайда осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараның аяқталуы туралы есеп жасалады және мемлекеттік аудит тобының басшысы қол қояды.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Ішкі аудит қызметі аудиторлық іс-шаралардың материалдарын есепке алуды, сақтауды және мұрағатқа тапсыруды қамтамасыз етеді.
5-тарау. Қорытынды ережелер
1-параграф. Сапа бақылауы
90. Ішкі аудит қызметтері құжаттарының сапасын бақылауды ведомство және оның аумақтық бөлімшелері тоқсан сайын:
есепті кезеңде ішкі аудит қызметтері жүргізген аудиторлық іс-шаралардың жалпы санының 30 (отыз) пайызы көлемінде тиімділік аудиті бойынша;
100 (жүз) пайыз көлемінде сәйкестік аудиті бойынша жүзеге асырады.
Қағидалардың осы тармағына өзгерістер мен толықтырулар енгізілгенге дейін Ішкі аудит қызметтері жүргізген мемлекеттік сәйкестік аудитінің нәтижелері бойынша құжаттардың сапасын бақылау мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне енгізу үшін сұрау салулары бойынша жүзеге асырылады.

1) сопроводительное письмо о фактах нарушений, подписанное руководителем государственного органа, акимом области, города республиканского значения, столицы;
2) копии аудиторских отчетов, подписанных руководителем объекта государственного аудита или лицом, его замещающим;
3) приобщенные к материалам аудита заверенные копии аудиторских доказательств, относящихся к выявленным фактам, письменных объяснений и возражений (при наличии) работников объекта государственного аудита.
85. Порядок обжалования правовых актов, действий (бездействия) служб внутреннего аудита и (или) их должностных лиц определен статьей 60 Закона.
Параграф 5. Мониторинг документов, принимаемых по результатам государственного аудита и финансового контроля
86. Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия, на постоянной и системной основе осуществляет мониторинг своевременности и полноты информации о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в отчете о результатах внутреннего аудита, и подтверждающих документов, направляемых объектом государственного аудита и иными заинтересованными лицами.
87. Информацию о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в отчете о результатах внутреннего аудита, объект государственного аудита и иные заинтересованные лица направляют в службы внутреннего аудита в указанные в соответствующих документах сроки с приложением подтверждающих документов.
88. Лицом, ответственным за проведение аудиторского мероприятия в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения информации (подтверждающих документов) от объекта государственного аудита проводится анализ полноты выполнения объектом государственного аудита рекомендаций.
В случае полного рассмотрения рекомендаций и устранения нарушений посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм нарушений, и привлечения к ответственности виновных лиц, составляется и подписывается руководителем группы государственного аудита справка о завершении аудиторского мероприятия по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Служба внутреннего аудита обеспечивает учет, хранение и передачу в архив материалов аудиторских мероприятий.
Глава 5. Заключительные положения
Параграф 1. Контроль качества
90. Контроль качества документов служб внутреннего аудита осуществляется ведомством и его территориальными подразделениями ежеквартально:
по аудиту эффективности в объеме 30 (тридцати) процентов от общего количества проведенных в отчетном периоде службами внутреннего аудита аудиторских мероприятий;
по аудиту соответствия в объеме 100 (сто) процентов.
Контроль качества документов по результатам государственного аудита соответствия, проведенного службами внутреннего аудита, до внесения изменений и дополнений в настоящий пункт Правил, осуществляется по запросам органов государственного аудита и финансового контроля для включения в перечень объектов государственного аудита.

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Ведомство Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ішкі аудит қызметін және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның ішкі аудит қызметін, орталық мемлекеттік органдар ведомстволарын қоспағанда, орталық мемлекеттік органдардың ішкі аудит қызметтерінің стандарттарды және Қағидаларды сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Ведомствоның аумақтық бөлімшелері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының ішкі аудит қызметтерінің стандарттарды және Қағидаларды сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 07.10.2024 № 672 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Ішкі аудит қызметінің құжаттарына сапа бақылауын жүргізу үшін аудиторлық іс-шараларды іріктеу мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) уәкілетті орган тапсырмаларының сапалы орындалмауы және орындалу мерзімдерінің бұзылуы;
2) ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттарға шағымдану туралы, сондай-ақ ішкі аудит қызметінің қызметкерлеріне қатысты Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік Кодексінде көзделген тәртіпте ұсынылған жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттік аудит объектілерінің өтініштері мен шағымдарының болуы;
3) ішкі аудит қызметінің жұмысын тиімділігін бағалау нәтижелері;
4) ішкі аудит қызметі ұсынатын есептілікті талдау нәтижелері;
5) мемлекеттік аудит объектісі қызметінде жұмыс тиімділігін арттыру, түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу мақсатында ішкі аудит қызметі ішкі рәсімдерді, қағидаларды, процестерді жақсарту бойынша ұсынымдарды орындау толықтығы.
Ескерту. 92-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
93. Сапа бақылауын жүргізу үшін материалдарды іріктеуді уәкілетті орган мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқор арқылы немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жөніндегі бірыңғай дерекқорда материалдар болмаған жағдайда ішкі аудит қызметіне белгіленген мерзімде аудиторлық іс-шаралар материалдарын уәкілетті органға ұсыну туралы сұрау салу жолымен жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Ведомство осуществляет контроль за соблюдением стандартов и Правил службами внутреннего аудита центральных государственных органов, за исключением службы внутреннего аудита Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, ведомств центральных государственных органов.
Территориальные подразделения ведомства осуществляют контроль за соблюдением стандартов и Правил службами внутреннего аудита местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 91 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021); с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 07.10.2024 № 672 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Отбор аудиторских мероприятий для проведения контроля качества документов службы внутреннего аудита осуществляется по следующим критериям:
1) некачественное выполнение и нарушение сроков исполнений и поручений уполномоченного органа;
2) наличие обращений и жалоб физических и юридических лиц, объектов государственного аудита об обжаловании документов, принятых по результатам внутреннего государственного аудита, а также в отношении работников службы внутреннего аудита, представленных в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
3) результаты оценки эффективности деятельности службы внутреннего аудита;
4) результаты анализа отчетности, представляемой службой внутреннего аудита;
5) полнота исполнения рекомендаций службы внутреннего аудита по улучшению внутренних процедур, правил, процессов в целях повышения эффективности работы, достижения конечных результатов деятельности объекта государственного аудита.
Сноска. Пункт 92 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
93. Отбор материалов для проведения контроля качества осуществляется уполномоченным органом через единую базу данных по государственному аудиту и финансовому контролю или путем запроса в службу внутреннего аудита о предоставлении материалов аудиторских мероприятий в уполномоченный орган в установленные сроки, в случае отсутствия материалов в единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю.

94. Ішкі аудит қызметтерінің бір аудиторлық іс-шарасына сапа бақылауын жүргізу ұзақтығы ведомствоға немесе оның аумақтық бөлімшесіне аудиторлық іс-шараның барлық құжаттары түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайды.
Ескерту. 94-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Сапаны бақылау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) аудиторлық іс-шараны ұйымдастырудың дайындық кезеңіне қойылатын талаптарды сақтау;
2) аудиторлық іс-шараны аяқтау және аудиторлық есепке қол қою мерзімін сақтау;
3) аудиторлық есептің белгіленген нысанға және құрылымға сәйкестігі;
4) аудиторлық есеп мазмұнының стандарттарға және Қағидаларға сәйкестігі, оның ішінде:
жүргізілген аудиторлық іс-шара мақсатының аудит жоспарында көрсетілген мақсатқа сәйкестігі;
аудит бағдарламасының мәселелерін қамту және ашу толықтығы;
аудит жоспарында және бағдарламасында көрсетілмеген мәселелер және бюджеттік бағдарламалар бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы;
аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау;
қарсы тексеру жүргізу үшін негіздерді сақтау;
бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаған кезде аудит нәтижелерін ресімдеуге қойылатын талаптарды сақтау;
анықталған бұзушылықтарды көрсету кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы, талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы;
бұзушылықтар фактілерін баяндаудың нақтылығы мен айқындығы;
көрсетілген бұзушылықтар фактілерінің объективтілігі, анықталған бұзушылықтар фактілерін растайтын құжаттардың болуы және аудиторлық есепте сілтеме жасалған жазбалардың дұрыстығы;
мемлекеттік аудит нәтижелерін аудиторлық дәлелдемелермен растау;
бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, қажет болған кезде оларды жасау;
осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған аудиторлық есеп пен бұзушылықтар тізілімі мазмұнының сәйкестігі, әрбір бұзушылықты жеке тармақпен нөмірлеу және тіркеу туралы талаптарды сақтауы;
бұрынғы тексеру нәтижелері және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша қабылданған шаралар туралы мәліметтерді көрсету;
5) қаржылық бақылаудың ден қою шараларының негізділігі және уақтылы қабылдануы, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған қаржылық бұзушылықтар сомасын қалпына келтіру және бюджетке өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану;
6) тиімділік аудиті рәсімін жүргізудің толықтығы, мемлекеттік аудит объектісінің қызметін бағалаудың және мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыру үшін ұсынымдардың болуы.

94. Продолжительность проведения контроля качества одного аудиторского мероприятия служб внутреннего аудита составляет не более 20 (двадцати рабочих) дней со дня поступления в ведомство или его территориальное подразделение всех документов аудиторского мероприятия.
Сноска. Пункт 94 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Контроль качества осуществляется по следующим критериям:
1) соблюдение требований к подготовительному этапу организации аудиторского мероприятия;
2) соблюдение срока завершения аудиторского мероприятия и подписания аудиторского отчета;
3) соответствие аудиторского отчета установленной форме и структуре;
4) соответствие содержания аудиторского отчета стандартам и Правилам, в том числе:
соответствие цели проведенного аудиторского мероприятия цели, указанной в плане аудита;
полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита;
наличие фактов осуществления аудита по вопросам и бюджетным программам, не указанным в плане и программе аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом;
соблюдение оснований для проведения встречной проверки;
соблюдение требований к оформлению результатов аудита при не выявлении нарушений и недостатков;
правильность применения законодательства при отражении выявленных нарушений, наличие необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, требования которых нарушены;
конкретность и четкость изложения фактов нарушений;
объективность отраженных фактов нарушений, наличие документов, подтверждающих факты выявленных нарушений и достоверность записей, на которые имеется ссылка в аудиторском отчете;
подтверждение результатов государственного аудита аудиторскими доказательствами;
наличие актов контрольного обмера (осмотра) при необходимости их составления;
соблюдение требований о нумерации и фиксировании отдельным пунктом каждого нарушения, соответствие содержания реестра нарушений, составленного по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам, аудиторского отчета;
отражение сведений о результатах предыдущих проверок и принятых мер по устранению выявленных нарушений;
5) обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового контроля, признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых нарушений;
6) полнота проведения процедуры аудита эффективности, наличие оценки деятельности объекта государственного аудита и рекомендаций для повышения эффективности деятельности объекта государственного аудита.

Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
95-1. Егер мынадай бұзушылықтардың бірі анықталған жағдайларда аудиторлық есеп стандарттарға сәйкес келмейді деп танылады:
1) ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасымен бекітілген кезең мен мәселелердің жалпы санының жүз пайызын толық қамтуды қамтамасыз етпеуі;
2) бекітілген ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасында көзделген отыз және одан да көп пайызын толық талдауды (объективті және жан-жақты қарау) қамтамасыз етпеуі;
3) мемлекеттік органдар мен заңды тұлғаларға осындай органдар мен заңды тұлағалардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша сұрау салуларға алынған түсіндірулер негізінде қалыптастырылған сапа бақылауының нәтижелері бойынша қорытындыларды қоспағанда, объективті, дәйекті, тиісті және жеткілікті аудиторлық дәлелдердің болмауына байланысты аудиторлық есепте көрсетілген бұзушылықтар тармақтарының (жиынтықта қаржылық және (немесе) рәсімдік сипаттағы) жалпы санының жиырма және одан да көп пайызын растамау;
4) Заңның 15-бабының 12)-тармақшасымен сәйкес жоспардан тыс аудит үшін негіз болған, құжатта мазмұндалған мәселелердің жалпы санының жүз пайызын толық қамтуды және талдауды (объективті және жан-жақты қарау) қамтамасыз етпеуі;
5) сапа бақылауын жүргізу кезінде үш және одан да көп жағдайларда (фактілер) жүргізілген аудиторлық іс-шарамен анықталмаған қаржылық бұзушылықтардың анықталуы;
6) сапа бақылауын жүргізу кезінде жүргізілген аудиторлық іс-шарамен анықталмаған, ішкі мемлекеттік аудит нәтижелеріне немесе мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мақсаттарына қол жеткізуге әсер еткен рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың анықталуы;
7) мемлекеттік аудит көрсеткіштерінің жалпы санының отыз және одан да көп пайызында тиімділік аудитінің немесе сәйкестік аудитінің көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік аудит саласын немесе аудит объектісінің қызметін бағалаудың болмауы;
8) жүргізілген аудиттің түріне байланысты жалпы және рәсімдік стандарттардың, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін Қағидалардың, нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттардың белгіленген талаптарын сақтамау.
Ескерту. 1-параграф 95-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 28.02.2019 № 146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Ішкі аудит қызметінің аудиторлық іс-шара сапасына бақылау қорытындысын сапа бақылауын жүргізген қызметкер жасайды және қол қояды және ведомствоның құрылымдық (аумақтық) бөлімшесінің басшысы бекітеді.

Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
95-1. Аудиторский отчет признается не соответствующим стандартам в случаях, если установлено одно из следующих нарушений:
1) не обеспечение полноты охвата периода и ста процентов от общего количества вопросов, утвержденных программой проведения внутреннего государственного аудита;
2) не обеспечение полноты анализа (объективное и всестороннее рассмотрение) тридцати и более процентов вопросов, утвержденных программой проведения внутреннего государственного аудита;
3) не подтверждение двадцати и более процентов от общего количества пунктов нарушений (финансовых и (или) процедурного характера в совокупности), отраженных в аудиторском отчете, в том числе ввиду отсутствия объективных, достоверных, надлежащих и достаточных аудиторских доказательств, за исключением выводов по результатам контроля качества, сформированных на основании разъяснений, полученных от государственных органов и юридических лиц по вопросам, находящимся в компетенции таких органов и юридических лиц;
4) не обеспечение полноты охвата и анализа (объективное и всестороннее рассмотрение) ста процентов от общего количества вопросов, изложенных в документе, послужившем основанием для внепланового аудита в соответствии с абзацем вторым подпункта 12) статьи 15 Закона;
5) установление при проведении контроля качества финансовых нарушений, не выявленных проведенным аудиторским мероприятием, в трех и более случаях (фактах);
6) установление при проведении контроля качества нарушений процедурного характера, не выявленных проведенным аудиторским мероприятием, повлиявших на результаты внутреннего государственного аудита или достижение целей государственного аудита и финансового контроля;
7) отсутствие оценки области государственного аудита или деятельности объекта аудита на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита, в тридцати и более процентах от их общего количества;
8) несоблюдение требований общих и процедурных стандартов, Правил, нормативных правовых и правовых документов, регламентирующих проведение внутреннего государственного аудита в зависимости от проведенного типа аудита.
Сноска. Правила дополнены пунктом 95-1 в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 28.02.2019 № 146 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Заключение контроля качества аудиторского мероприятия службы внутреннего аудита составляется и подписывается работником, проводившим контроль качества, и утверждается руководителем структурного (территориального) подразделения ведомства.

Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
97. Ішкі аудит қызметі сапаны бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексінде белгіленген тәртіппен оларға шағымданады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
98-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
98. Сапаны бақылау нәтижелерін ведомство немесе оның аумақтық бөлімшелері ведомствоның ақпараттық жүйесінде және бірыңғай мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау дерекқорында орналастырады.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
99. Ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыру кезінде мемлекеттік аудиторлар мемлекеттік аудит және қаржылық бақылаудың негізгі қағидаттары мен стандарттарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес дербес тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауаптылықта болады.
2-параграф. Мемлекеттік аудит және тәуекелдер жөніндегі кеңестің негізгі міндеттері және оның қызметін ұйымдастыру
100. Кеңес консультативтік-кеңесші орган нысанында құрылады және ол туралы ереже негізінде әрекет етеді.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
101. Кеңестің қызметін мемлекеттік органның бірінші басшысы болып табылатын Кеңестің төрағасы (бұдан әрі – төраға) басқарады.
102. Кеңестің құрамы мемлекеттік органның бірінші басшысының, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің шешімімен бекітіледі.
Мемлекеттік органдар кеңесінің құрамына аппарат басшысы, құрылымдық бөлімшелердің және ведомстволардың басшылары (олар болған жағдайда), ішкі аудит қызметінің басшысы, мінсіз іскерлік беделі бар, сондай-ақ мемлекеттік орган қызметінің тиісіті саласында кемінде 5 жылдан кем емес өтілі бар сыртқы тәуелсіз сертификатталған сарапшылар кіреді.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 30.03.2021 № 267 бұйрығымен.
103. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) ішкі мемлекеттік аудит мәселелері жөнінде туындаған келіспеушіліктерді (уәкілетті орган жүргізген ішкі мемлекеттік аудит нәтижелерімен, сапа бақылауы және ішкі аудит қызметтерінің жұмыс тиімділігін бағалау нәтижелерімен келіспеу туралы мемлекеттік аудит объектісінің қарсылықтары) шешу;

Сноска. Пункт 96 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
97. Служба внутреннего аудита в случае несогласия с результатами контроля качества обжалует их в порядке, предусмотренном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 98 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
98. Результаты контроля качества ведомством или его территориальными подразделениями размещаются в информационной системе ведомства и единой базе данных по государственному аудиту и финансовому контролю.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021).
99. За нарушение основных принципов государственного аудита и финансового контроля, стандартов при осуществлении внутреннего государственного аудита государственные аудиторы несут персональную дисциплинарную, административную и уголовную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Параграф 2. Основные задачи и организация деятельности Совета по государственному аудиту и рискам
100. Совет создается в форме консультативно-совещательного органа и действует на основании Положения о нем.
Сноска. Пункт 100 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. Деятельностью Совета руководит председатель Совета (далее – председатель), являющийся первым руководителем государственного органа, акимом области, города республиканского значения, столицы.
102. Состав Совета утверждается решением первого руководителя государственного органа, акима области, города республиканского значения, столицы.
В состав Совета государственных органов входят руководитель аппарата, руководители структурных подразделений и ведомств (в случае их наличия), руководитель службы внутреннего аудита, внешние независимые сертифицированные эксперты, обладающие безупречной деловой репутацией, а также имеющие стаж не менее 5 лет в соответствующей отрасли деятельности государственного органа.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа Министра финансов РК от 30.03.2021 № 267 (вводится в действие со дня его государственной регистрации).
103. Основными задачами Совета являются:
1) разрешение разногласий, возникших по вопросам внутреннего государственного аудита (возражения объекта государственного аудита о несогласии с результатами внутреннего государственного аудита; с результатами контроля качества и оценки эффективности деятельности служб внутреннего аудита, проведенных уполномоченным органом);

2) құрылымдық бөлімшелердің қызметін үйлестіру, мемлекеттік ішкі аудитті жоспарлау және жүргізу кезінде ресурстарды бөлу, ақпараттық жәрдем көрсету мәселелерін қарау;
3) мемлекеттік аудит және тәуекелдер бойынша ұсынымдарды, ішкі аудит қызметінің есептерін және осы ұсынымдарды іске асыру мониторингін қарау;
4) уәкілетті органға мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
5) мемлекеттік органның қызметін жетілдіруге бағытталған басқа да мәселелерді қарау болып табылады.
104. Кеңестің шешімі хаттама түрінде ресімделеді және ұсынымдық сипатта болады.
Кеңестің шешімі мүдделер қақтығысы қағидатын есепке ала отырып қабылданады.
Кеңес шешімі оған қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органның интернет ресурсында жариялануға жатады.
Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Төраға Кеңестің кезекті және кезектен тыс отырыстарына шақырады, отырыс хаттамаларына қол қояды.
106. Кеңестің жұмысын ұйымдастыру мәселелері мемлекеттік органның ішкі аудит қызметінің қызметкері болып табылатын Кеңестің хатшысына (бұдан әрі – хатшы) жүктеледі.
107. Кеңестің отырысы жылына кемінде екі рет жүргізіледі. Өткізудің күнін, уақыты мен күн тәртібін Кеңес мүшелерінің пікірін ескере отырып, төраға айқындайды.
108. Кеңес отырысының хаттамалары қағаз және электрондық жеткізгіште хатшыда сақталады.
109. Кеңес мүшесі:
1) Кеңестің материалдарына қолжетімділігі бар;
2) Кеңес отырысына енгізілетін материалдарды талқылауға қатысады;
3) Кеңес отырысында қарауды және талқылауды талап ететін мәселелерге бастамашылық жасайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметін алдын ала зерделеу барысында ішкі аудит қызметтері зерделейтін мәселелердің болжамды тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мәселелер
Ақпарат көздері
1
2
1. Сәйкестік аудиті (жалпы мәселелер)
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер, ақпараттық-құқықтық жүйелер
Аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және аудит объектісінің қызметін реттейтін өзге де құжаттар)
Аумақтық бөлімшелер мен ведомстволық тәуелді ұйымдарды қоса алғанда, мемлекеттік аудит объектісінің құрылымы
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюын растайтын құжаттар
Алдыңғы мемлекеттік аудит (бақылау) және тексеріс нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, құқық қорғау органдарының және басқа да бақылау және қадағалау органдарының актілері, мемлекеттік аудит объектісін тексеру қорытындылары бойынша қабылдаған шаралар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджетті уақтылы және сапалы атқаруы
Бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері бойынша тиісті есеп жылына арналған мемлекеттік, республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуы туралы есеп (бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық және жергілікті атқарушы органдар ұсынатын ақпарат, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспары, міндеттемелер бойынша қаржыландыру жоспары)
Мемлекеттік сатып алуды жүргізу тәсілдері, тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер номенклатурасы, бюджеттен бөлінген қаражат шегінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу мерзімдері
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспары, нақтыланған мемлекеттік сатып алу жоспары (ақпараттық жүйелер)
Мемлекеттік аудит объектісі туралы жинақталған ақпарат
Тексерілетін мемлекеттік аудит объектісінің ақпараттық базасы, ресми статистикалық деректер, бұқаралық ақпарат құралдары мен басқа да көздердің деректері
Жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік аудит объектілерінің лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) қатысты (болған кезде) өтініштері (шағымдары)

2) рассмотрение вопросов координации деятельности структурных подразделений, выделения ресурсов, информационного содействия при планировании и проведении внутреннего государственного аудита;
3) рассмотрение рекомендаций по государственному аудиту и рискам, отчетов службы внутреннего аудита и мониторинга реализации данных рекомендаций;
4) внесение уполномоченному органу предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам государственного аудита и финансового контроля;
5) рассмотрение других вопросов, направленных на совершенствование деятельности государственного органа.
104. Решения Совета оформляются в виде протокола и носят рекомендательный характер.
Решения Совета принимаются с учетом принципа конфликта интересов.
Решения Совета подлежат опубликованию на интернет ресурсе государственного органа в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его подписания.
Сноска. Пункт 104 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. Председатель созывает очередные и внеочередные заседания Совета, подписывает протоколы заседаний.
106. Вопросы организации работы Совета возлагаются на секретаря Совета (далее – секретарь), являющегося сотрудником службы внутреннего аудита государственного органа.
107. Заседания Совета проводятся не менее двух раз в год. Дата, время проведения и повестка дня определяются председателем с учетом мнения членов Совета.
108. Протоколы заседаний Совета на бумажном и электронном носителях хранятся у секретаря.
109. Член Совета:
1) имеет доступ к материалам Совета;
2) участвует в обсуждении материалов, вносимых на заседание Совета;
3) инициирует вопросы, требующие рассмотрения и обсуждения на заседаниях Совета.
Приложение 1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
Примерный перечень вопросов, изучаемых службами внутреннего аудита в ходе предварительного изучения деятельности объекта государственного аудита
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вопросы
Источники информации
1
2
1. Аудит соответствия (общие вопросы)
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты, информационно-правовые системы
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и иные документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита)
Структура объекта государственного аудита, включая территориальные подразделения и подведомственные организации
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок
Акты органов государственного аудита и финансового контроля, правоохранительных органов и других органов контроля и надзора, меры, принятые объектом государственного аудита по итогам проверок
Своевременное и качественное исполнение бюджета администратором бюджетных программ
Отчет об исполнении государственного, республиканского и местного бюджетов на соответствующий отчетный год по соответствующему администратору бюджетных программ (информация, представляемая центральным и местным уполномоченными органами по исполнению бюджета, план финансирования по платежам, план финансирования по обязательствам)
Способы проведения государственных закупок, номенклатура товаров, работ и услуг, сроки поставки товаров, работ и услуг в пределах выделенных средств из бюджета
Годовой план государственных закупок, уточненный план государственных закупок (информационные системы)
Накопленная информация об объекте государственного аудита
Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита, официальные статистические данные, данные средств массовой информации и других источников
Обращения (жалобы) физических и юридических лиц относительно действий (бездействия) должностных лиц объектов государственного аудита (при наличии)

2. Тиімділік аудиті (жалпы мәселелер)
Мемлекеттік аудит объектісінің қызметі
Нормативтік құқықтық актілер (ақпараттық-құқықтық жүйелер)
Аудит объектісінің құрылтай құжаттары (Ереже, Жарғы және аудит объектісінің қызметін реттейтін өзге де құжаттар) (ақпараттық-құқықтық жүйе)
Құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды құқық қорғау органдарының алып қоюын растайтын құжаттар
Алдыңғы мемлекеттік аудит (бақылау) және тексеріс нәтижелері
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, құқық қорғау органдарының және басқа да бақылау және қадағалау органдарының актілері, мемлекеттік аудит объектісін тексеру қорытындылары бойынша қабылдаған шаралар
Мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелері мен проблемалары
Мемлекеттік аудит объектісі дайындаған ішкі есептілік, талдамалы жазбалар мен шолулар
Ақпараттың ішкі көздері (ресми статистикалық деректер, бағдарлама нысанасына, бұқаралық ақпарат құралдарына байланысты проблемалармен айналысатын ғылыми-зерттеу институттарының материалдары). Мемлекеттік аудиттің тексерілетін объектісінің ақпараттық дерекқоры
Облыстарды, республикалық маңызы бар қаладарды, астананы дамыту жоспарларын қаржылық қамтамасыз ету
бюджет шығыстарымен өзара байланыстыра отырып, мемлекеттік органның, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспары
Негізгі іс-қимылдарды жүзеге асыру және бағдарламаны іске асыру шарттарын орындау/орындамау
Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тиісті жылдары іске асыруы туралы есеп
Облысты, республикалық маңызы бар қаланы, астананы дамыту жоспарларын іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарын орындау туралы есеп
Қаржыландыру жоспарын орындау туралы есеп және бағалау нысанасына сәйкес басқа да қаржы құжаттары
Бюджеттік инвестициялық жобалар
Қаражаты есебінен бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру жүргізілетін бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыруы туралы есеп
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру
Мемлекеттік аудит объектісінің жылдық мемлекеттік сатып алу жоспары
Басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Жобаны іске асыру кезеңін, мердігер ұйымдарды, сметалық және шарттық құнын, құрылыс объектілерін енгізуді, ақпараттық жүйені тәжірибелі және өнеркәсіптік пайдалануға енгізуді көрсете отырып, бюджеттік инвестициялар бойынша ақпарат
Инвестициялық жобаларды қоса алғанда басым бюджеттік инвестициялар тізбесі
Ескертпе:
Осы тізбе толық болып табылмайды. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында қосымша құжаттар немесе ақпарат сұратылуы мүмкін.
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына

2. Аудит эффективности (общие вопросы)
Деятельность объекта государственного аудита
Нормативные правовые акты (информационно-правовые системы)
Учредительные документы объекта государственного аудита (Положение, Устав и иные документы, регламентирующие деятельность объекта государственного аудита) (информационно-правовые системы)
Изъятие правоохранительными органами правоустанавливающих и иных первичных документов
Результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок
Акты органов государственного аудита и финансового контроля, правоохранительных органов и других органов контроля и надзора, меры, принятые объектом государственного аудита по итогам проверок
Результаты и проблемы деятельности объекта государственного аудита
Внутренняя отчетность, аналитические записки и обзоры, подготовленные объектом государственного аудита
Внешние источники информации (официальные статистические данные, материалы научно-исследовательских институтов, занимающихся проблемами, связанными с предметом программы, средства массовой информации). Информационные базы проверяемого объекта государственного аудита
Финансовое обеспечение плана развития областей, городов республиканского значения, столицы
План развития государственного органа, области, города республиканского значения, столицы во взаимосвязи с бюджетными расходами
Осуществление основных действий и выполнение/невыполнение условий реализации программы
Отчет о реализации плана развития области, города республиканского значения, столицы администраторами бюджетных программ за соответствующие годы
Отчет об исполнении планов мероприятий по реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы
Отчет об исполнении планов финансирования и другие финансовые документы, связанные с предметом оценки
Бюджетные инвестиционные проекты
Бюджетные программы, за счет средств, которых производится реализация бюджетных инвестиционных проектов
Отчет о реализации бюджетных инвестиционных проектов администраторами бюджетных программ
Осуществление государственных закупок
Годовой план государственных закупок объекта государственного аудита
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций
Информация по бюджетным инвестиционным проектам с указанием периода реализации проекта, подрядных организаций, сметной и договорной стоимости, ввода объектов строительства, внедрения информационной системы в опытную и промышленную эксплуатацию
Перечень приоритетных бюджетных инвестиций, включая инвестиционные проекты
Примечание:
Данный перечень не является исчерпывающим. В ходе проведения внутреннего государственного аудита запрашиваются дополнительные документы или информация.

1-1-қосымша
Нысан
Ішкі мемлекеттік аудитті
жүргізуге жауапты тұлға
____________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда),қолы)
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу: ________________
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
2. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін негіз: ________________________________________________ (құжаттың атауы, күні, нөмірі)
3. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, мәні және мәселелері: ____________.
4. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1) _____________________________________________________________
(зерттелген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, оның ішінде мемлекеттік аудит объектісінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңның (бұдан әрі – Заң) 21-бабына сәйкес алынған ақпараттың тізбесін көрсету)
2. _____________________________________________________________
(алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері, құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және бастапқы құжаттарды алып қойғанын растайтын құжаттар)
5. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына байланысты мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала зерделеу барысында мынадай көрсеткіштерге бағалау жүргізілді:
1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі – ____________________________
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражаты мен активтерін қалыптастыру және пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторлардың (іс-қимылдардың немесе оқиғалардың) болуын айқындау және растау)

Приложение 1-1
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Лицу, ответственному
за проведение аудиторского
мероприятия
_________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Предварительное изучения объектов государственного аудита:
____________________________________________________________________.
(наименование объектов государственного аудита, местонахождение объекта
государственного аудита (область/город))
2. Основание для организации аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________.
(наименование документа, дата, номер)
3. Цель, предмет и вопросы аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________.
4. Изучены следующие документы, имеющие значение для организации аудиторского
мероприятия:
1) _____________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации,
в том числе полученных в соответствие со статьей 21 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) у объекта
государственного аудита).
2) _____________________________________________________________
(результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок,
документы, подтверждающие изъятие правоохранительными органами
правоустанавливающих и иных первичных документов).
5. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации
о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита
и целей аудиторского мероприятия, произведена оценка следующих показателей:
1) наличии и степени рисков –_____________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить и подтвердить существования каких-либо факторов (действий или
событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей при
формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой сфере и
(или) деятельности объекта государственного аудита);

2) ішкі бақылау жүйесі - __________________________________________ (көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес ішкі бақылау жүйесін және оның заңда көзделген компоненттерін ұйымдастырудың тиімділік дәрежесіне алдын ала талдау және бағалау жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету қабілеті айқындалады)
3) мәнділік – ___________________________________________________ (көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісі Қаржы және шаруашылық операцияларды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыруға қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқудың, сондай-ақ қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателіктердің болуын айқындау, рұқсат етілетін ең жоғары мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына байланысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалады. Маңыздылық және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерін есептеу стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады).
6. Үстеме тексеру жүргізу қажеттілігі _______________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, үстеме тексеру жүргізу қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
7. Мамандарды тарту қажеттілігі ___________________________________
(мамандардың қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
8. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу және жүргізілген талдау қорытындылары бойынша аудит бағдарламасына қосу:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі: __________________________________________________.
(аудиторлық іріктеу қорытындылары бойынша тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін көрсету)
2) мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері: __________________________________________________.
9. Аудиторлық іс-шара барысында мемлекеттік аудиторлар, ассистенттер мен мамандар арасында – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бірлескен және қатар тексерулер жүргізілген жағдайда қамтылуға тиіс мәселелерді бөлу: ____________________.

2) система внутреннего контроля – _________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
провести предварительный анализ и оценку степени эффективности организации
системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом, по
результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля
обеспечивать достижение поставленных целей и задач);
3) существенность – _____________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить наличие отклонение при совершении объектом государственного аудита
финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства
Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора,
принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние на
принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется в
соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите
и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта
государственного аудита и категории показателей. Расчет показателей
существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии со стандартами
государственного аудита и финансового контроля).
6. Необходимость проведения встречной проверки
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, указать обоснование
в необходимости проведения встречной проверки)
7. Необходимость привлечения специалистов
____________________________________________________________________
(указать обоснование в необходимости специалистов)
8. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
____________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых внутренним государственным
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской
выборки)
2) показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
___________________________________________________________________.
9. Распределение вопросов, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия
между государственными аудиторами, ассистентами и специалистами при проведении
совместной и параллельной проверок – между государственными органами
и органами государственного аудита и финансового контроля:
____________________________________________________________________.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Ішкі мемлекеттік аудит түрі: ____________________________________
2. Аудиторлық (үстеме тексеру) іс-шараны жүргізу мерзімі: ____________
3. Қажеттті ресурстар: ____________________________________________
(үстеме тексеру) аудиторлық іс-шараға тартылған ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің саны; мемлекеттік орган мамандары, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымдардың қызметкерлері мен сарапшылары тартылған жағдайда тартылған қызметкерлердің саны мен мемлекеттік органның, мемлекеттік емес аудиторлық ұйымның атауы көрсетіледі)

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Тип внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________
2. Срок проведения аудиторского мероприятия (встречной проверки):
с ________________ по ________________
(указывается дата начала и окончания проведения аудиторского мероприятия
(проверки) согласно поручению на проведение аудиторского мероприятия)
3. Необходимые ресурсы: _________________________________________
(указывается количество работников службы внутреннего аудита,
привлеченных к аудиторскому мероприятию (встречной проверке);
в случае привлечения специалистов государственных органов, указывается
количество привлеченных работников и наименование государственного органа,
негосударственной аудиторской организации)

4. Ішкі мемлекеттік аудит объектілері және бару бағыты:
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы
Мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
Бару бағыты (оның ішінде іссапарға жіберілген жағдайда)
Мемлекеттік аудит тобына қатысушылардың тегі, аты,әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы
Аудиторлық іс-шаралар мерзімі (бірлескен, қатар тексеру)
Бағыты
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
5. Аудиторлық іс-шаралармен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылатын қаражаттар және (немесе) активтердің көлемі: _________________
(жүргізілетін аудиторлық іс-шара (бірлескен, қатар тексерулер) шеңберінде аудиторлық іс-шарамен (үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және (немесе) мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілері активтерінің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздардың жалпы көлемі көрсетіледі)
Мемлекеттік аудит тобының басшысы (мемлекеттік аудитор)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы)
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
____________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда) қолы)
20___ жылғы ___ ____________
Ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы

4. Объекты государственного аудита и маршруты следования:
Наименование объекта государственного аудита
Местонахождение объекта государственного аудита (область/город)
Маршрут следования (в том числе в случае командирования)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность участников группы государственного аудита
Сроки аудиторского мероприятия
Маршрут (наименование населенных пунктов по маршруту следования)
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
5. Объем средств и (или) активов, охватываемый аудиторским мероприятием
(встречной проверкой):
____________________________________________________________________
(указывается общий объем средств республиканского и (или) местного бюджетов
и (или) активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, связанных
грантов, государственных и гарантированных государством займов, а также займов,
привлекаемых под поручительство государства, подлежащих охвату аудиторским
мероприятием (встречной проверкой) в рамках проводимого аудиторского мероприятия)
Руководитель группы государственного аудита (государственный аудитор)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 3
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии), подпись)
от ___ ________ 20___ года
Программа проведения внутреннего государственного аудита

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. _____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, нысанасы: ______________________
3. Мемлекеттік ішкі аудитке жататын егжей-тегжейлі сұрақтар тізлімі:
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және әр көрсеткішке аудиторлық іс-шаралардың егжей-тегжейлі сұрақтары
Аудиторлық іс-шарамен (үстеме тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі және атауы) және (немесе) активтер
Қамтылатын кезең (жыл/жарты жыл/айлар)
Аудиторлық іс-шарамен (үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаттарының және (немесе) активтерінің көлемі (мың теңге)**
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
...
Жиыны:

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. __________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия ______________________
3. Детальный перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному аудиту:
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского мероприятия к каждому из показателей
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием, (встречной проверкой)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (встречной проверкой) (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Итого:

4. Аудиторлық іс-шара барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге құжаттарының тізбесі:
_______________________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит
тобының басшысы
_________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы ___ __________
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге аудиторлық тапсырма
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: ___________________________
(ұйымдастырушылық-құқықтық нысан, мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы көрсетілді)
2. Аудиторлық іс-шараның мерзімі: ________________________________
(аудиторлық іс-шараны өткізу үшін қажетті жұмыс күндерінің жалпы саны мен аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес аудиторлық іс-шара мерзімі көрсетіледі)
Аудит тобының қатысушылары арасында бөлінетін аудиторлық іс-шара сұрақтары (аудит бағдарламасынан)
Мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік аудитор ассистентінің (тартылған маманның, сарапшының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы:
Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімі (кезеңдері)
аудит бағдарламасының мәселесін қарау басталған күн
аудит бағдарламасының мәселесін қарау аяқталатын күн
Аудит бағдарламасы мәселесін қарау үшін жұмыс күндерінің қорытынды саны
1
2
3
4
5
6
1.
1)
2)
...
Мемлекеттік аудит тобының мүшелері (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік аудитордың ассистенті (-тері), тиісті бейін бойынша тартылған сарапшылар)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге тапсырма (Тексеруді тағайындау туралы акт)
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20 __ жылғы "___" ________ № __
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 18 бабына сәйкес
_______________________________________________________________
(аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу тапсырылғанмемлекеттік аудит тобының басшысы көрсетілген ішкі аудит қызметі қызметкер(лер)інің тегі, аты және әкесінің атын (ол болған жағдайда), лауазымын көрсету
_______________________________________________________________
(аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі)
_____________________________________________ мәселелері бойынша аудиторлық іс-шара (аудиторлық іс-шараның (тексерудің) нысанасы) (тексеру) жүргізу тапсырылады.
Мемлекеттік аудиттің түрі ________________________________________
Тексеру түрі ____________________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең ______________
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу кезеңі: _____ бастап ____ қоса алғанда
Аудиторлық іс-шараны жүргізуге жауапты тұлға:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
Аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін құқықтық негіздемелер (үстеме тексеріс):
_______________________________________________________________
(тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі, орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, облыстың, республикалық маңызы бар қала, Астана әкімінің тапсырмасы, аудитор іс-шарасын тағайындау үшін негіз болған құжаттың нөмірі, күні)
Орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы/облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі __________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Алды __________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе оның міндетін атқаратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20___ жылғы "____" ___________
(алу күнін көрсету)
Ескертпе:
*Тапсырманың екінші жағында Заңның 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің құқықтары мен міндеттері көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

4. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов
органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского
мероприятия: _____________________________
Руководитель группы государственного аудита
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 4
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение аудиторского
мероприятия
_______________________
(должность, фамилия, имя,
отчество
(при его наличии), подпись)
от "___" ________ 20___ года
Аудиторское задание на проведение аудиторского мероприятия
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наименование объекта государственного аудита ______________________
(указывается организационно-правовая форма, полное наименование объекта
государственного аудита)
2. Срок аудиторского мероприятия: ___________________________________
(указывается срок аудиторского мероприятия согласно поручению на проведение
аудиторского мероприятия и общее количество рабочих дней, необходимых
для проведения аудиторского мероприятия)
Вопросы аудиторского мероприятия (из программы аудита), распределяемые между участниками группы аудита
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность государственного аудитора, ассистента государственного аудитора (привлеченного специалиста)
Сроки (этапы) проведения аудиторского мероприятия
дата начала рассмотрения вопроса программы аудита
дата окончания рассмотрения вопроса программы аудита
итоговое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита
1
2
3
4
5
6
1)
1)
2)
Члены группы государственного аудита (государственный (-ые) аудитор (-ы),
ассистент (-ы) государственного аудитора, привлеченные специалисты
по соответствующему профилю) ___________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 5
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки)
(Акт о назначении проверки)
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" ________ 20 __ год №
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) поручается
____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность работника (-ов)
служб внутреннего аудита, с указанием руководителя группы государственного
аудита, привлеченных специалистов государственных органов, которому (-ым)
поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки)
провести в __________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное
наименование, его местонахождение, бизнес-идентификационный номер, фамилию,
имя, отчество (при его наличии) руководителя)
аудиторское мероприятие (проверку) по вопросу
____________________________________________________________________
(указать предмет аудиторского мероприятия (проверки)
Тип государственного аудита __________________________________________
Вид проверки _______________________________________________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой) ____________
Сроки проведения аудиторского мероприятия (проверки): с ____ по _____
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность)
Правовые основания для проведения аудиторского мероприятия (встречной
проверки): __________________________________________________________
(перечень объектов государственного аудита на соответствующий год, поручение
первого руководителя центрального государственного органа, акима области, города
республиканского значения, столицы, дата, номер документа, послужившего
основанием для назначения аудиторского мероприятия)
Первый руководитель центрального государственного органа/аким области, города
республиканского значения, столицы
____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Получил ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или лица, исполняющего его обязанности)
"____" ___________20___ года
(указать дату получения)
Примечание: *На оборотной стороне поручения указываются права и обязанности объекта государственного аудита согласно статье 37 Закона.
Приложение 6
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
____________________
(число, месяц, год)
Руководителю объекта
государственного аудита
____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Примечание ИЗПИ!

7-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 7-қосымша
№____ сәйкестік аудиті бойынша аудиторлық есеп
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________
(жасалған орны)
20 __ жылғы "___" ________
(аудиторлық есептің күні)
1. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы:
____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы
деректер, банктік және салық деректемелері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
2. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырма:
_____________________________________________________________________
(тапсырма күні мен нөмірі, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге тапсырмаға қол қойған
лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
3. Ішкі мемлекеттік аудит жүргізген:
_____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің
(қызметкерлерінің), мемлекеттік орган маманының (мамандарының), ішкі мемлекеттік
аудит жүргізуге тартылған қызметкердің (қызметкерлердің) тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда)
4. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, нысанасы:
________________________________________________________________________
(аудит бағдарламасына сәйкес ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен нысанасы)
5. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі
6. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: __________бастап ________ дейін
(мемлекеттік аудит объектісінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізудің басталған және
аяқталған күні)
7. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары:
_______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы бар мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
8. Алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерістің нәтижелері туралы мәліметтер:
______________________________________________________________________
(тек ішкі мемлекеттік аудит органы жүргізген мемлекеттік аудит нысанасымен сәйкес келетін бұрын басқа мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары, құқық қорғау органдары және басқа бақылау және қадағалау органдары қамтыған мәселелер бойынша қысқаша мәліметтер, мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі шаралар)

Приложение 7 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 28.04.2026 № 282 (вводится в действие с 12.07.2026).
Аудиторский отчет по аудиту соответствия № ______
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________ _____________20_____года
(место составления) (дата аудиторского отчета)
1. Наименование объекта государственного аудита:
________________________________________________________________________
(полное наименование объекта государственного аудита, данные о государственной
регистрации, банковские и налоговые реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение аудиторского мероприятия
________________________________________________________________________
(дата и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
должностного лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Внутренний государственный аудит проведен:
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность работника(-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего(их) внутренний
государственный аудит, специалиста(-ов) государственных органов, работника(-ов),
привлеченных к проведению внутреннего государственного аудита)
4. Цель, предмет внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита, соответствующие программе аудита)
5. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
_________________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
6. Сроки проведения внутреннего государственного аудита: с ____ по ____
(дата начала и окончания проведения внутреннего государственного аудита
на объекте государственного аудита)
7. Должностные лица объекта государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностных лиц объекта государственного аудита, а также фамилия, имя,
отчество (при его наличии) должностных лиц объекта государственного аудита,
работавших в период, охваченный внутренним государственным аудитом, и имевших
право подписи документов)
8. Сведения о результатах предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок:
________________________________________________________________________
(краткие сведения только по вопросам, охваченным ранее другими органами
государственного аудита и финансового контроля, правоохранительными органами
и другими органами контроля и надзора, которые совпадают с предметом
государственного аудита, проводимого органом внутреннего государственного
аудита, принятые объектом государственного аудита меры по устранению
выявленных нарушений).

9. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер (бұл бөлімде мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізілгендігін растау үшін жеткілікті жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі):
1. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
Аудит бағдарламасының сұрағына жауап ___________________________.
2. Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы:
Аудит бағдарламасының сұрағына жауап ___________________________
және аудит бағдарламасында көзделген сұрақтардың кезектілігіне сәйкес тағы сол сияқты
10. Аудит мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау жүргізуді қамтиды.
11. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
_______________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. Ішкі мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар:
______________________________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша мемлекеттік аудит объектісі қолданған шаралар туралы мәліметтер көрсетіледі (айыппұлдарды, өсімпұлдарды қоса есептеу, негізсіз және (немесе) мақсатсыз пайдаланылған қаражатты бюджетке өтеу, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерді орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалау шаралары және басқалар).
13. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабы 6-1) тармақшасына сәйкес мемлекеттік аудит объектісі басшысы мүдделерін мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғалардың анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабарлайды.
Аудиторлық есеп екі (үш) данада жасалды (қажетінің астын сызыңыз).
Қосымша: ______ парақта: (Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, тікелей ішкі мемлекеттік аудит объектісінде жинақталған, сондай-ақ басқа да дәйекті көздерден алынған құжаттар көрсетілсін)
Ішкі мемлекеттік аудит тобы/мемлекеттік аудитор:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Аудиторлық есепті танысуға алған күн:
20__ жыл "____"___________
______________________________________________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Қарсылықтардың бар екені туралы белгі:
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық есептің соңғы бетіне мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қарсылықтардың бар екені туралы жазба жасайды.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Жүргізілетін ішкі мемлекеттік аудиттің түріне, мақсатына және нысанасына байланысты ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын қызметкерлер аудиторлық есепке қосымшалар ретінде ресімделетін талдамалы кестелерді жасайды.
Аудиторлық есете көрсетілген қосымшаларға сілтеме жасалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
7-1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Қаржы министрінің 28.04.2026 № 282 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу

9. Сведения о результатах проведенного внутреннего государственного аудита
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута):
1. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита _________________________________________.
2. Номер и наименование вопроса программы аудита:
Ответ на вопрос программы аудита _________________________________________.
и так далее в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных
программой аудита.
10. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита.
11. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работникам органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов
и иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита,
отказ в допуске для проведения государственного аудита или создание иного
препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной информации.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании
в проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете
указываются его номер и дата)
12. Меры, принятые в ходе внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита
по устранению нарушений и недостатков, выявленных в ходе внутреннего
государственного аудита (доначисление штрафов, пени, возмещение необоснованного
и (или) нецелевого использования средств в бюджет, восстановление средств
по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, выполнение поставщиками
товаров, работ и услуг договорных обязательств, меры дисциплинарного взыскания,
принятые к должностным лицам объекта государственного аудита, и другие)
13. В соответствии с подпунктом 6-1) статьи 37 Закона Республики Казахстан
"О государственном аудите и финансовом контроле" руководитель объекта
государственного аудита уведомляет о выявленных финансовых нарушениях
субъектов предпринимательства и иных лиц, интересы которых затронуты
аудиторскими мероприятиями государственного аудита.
Аудиторский отчет составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита, а также полученные из других достоверных
источников с соблюдением законодательства Республики Казахстан)
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
Руководитель объекта государственного аудита:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата получения аудиторского отчета на ознакомление: "___" _______ 20___ года.
____________________________________________________________________
(Руководитель объекта государственного аудита (фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
Отметка о наличии возражений:
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия на последней странице
аудиторского отчета руководителем объекта государственного аудита делается запись
о наличии возражений.
Пояснения по заполнению формы:
При необходимости информация по проверяемым вопросам в аудиторском отчете
отражается в обобщенном виде, детальная информация излагается в приложениях
к аудиторскому отчету.
В зависимости от типа, цели и предмета проводимого внутреннего государственного
аудита работниками, осуществляющими внутренний государственный аудит,
составляются аналитические таблицы, которые оформляются как приложения
к аудиторскому отчету.
Ссылки на указанные приложения в аудиторском отчете обязательны.

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________ қаласы 20____ жылғы "___" _________
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 18 бабына, ____ жылға арналған
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы)
мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесіне сәйкес 20 __ _____ "__" № __ аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырма негізінде
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
_______________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның мақсаты/нысанасы) мәселесі бойынша аудиторлық іс-шара тағайындалды.
Тексерілетін объектінің лауазымды тұлға ___________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_____________________________________________________________-де
көрінген (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру) мемлекеттік аудит жүргізуге кедергіге жол берді
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бұл Заңның 36-бабының 1-тармағын және 37-бабының 2-тармағын бұзу болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымды тұлғалардың жауаптылығына әкеп соғады.
Осы акті екі данада жасалды, біреуі
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
басшысы (лауазымды тұлға) ___________________________ тапсырылды.
(аудит объектісінің лауазымды тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Ішкі мемлекеттік аудит органының лауазымды тұлға
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Актінің бір данасын алдым _______________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, қол қоюдан бас тартқан жағдайда – алудан бас тартты деп көрсетіңіз)
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Бақылау өлшемі (қарап тексеру) актісі

Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
город ________ "___" _________20__года
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" (далее – Закон), перечнем объектов государственного
аудита ______________________________________ на ________ год
(наименование органа внутреннего государственного аудита) на основании поручения
на проведение аудиторского мероприятия от "___" ___20____ года № ___ в
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
назначено аудиторское мероприятие по вопросу
____________________________________________________________________.
(цель/предмет аудиторского мероприятия)
Должностным лицом проверяемого объекта __________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
допущено воспрепятствование проведению государственного аудита, выразившееся в:
____________________________________________________________________
(указать форму воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых
документов, материалов и иных сведений, и информации о деятельности объекта
государственного аудита, отказ в допуске для проведения государственного аудита
или создание иного препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной
информации)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника органа внутреннего
государственного аудита)
Это является нарушением пункта 1 статьи 36 и пункта 2 статьи 37 Закона и влечет за
собой ответственность должностных лиц в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
Настоящий акт составлен в двух экземплярах, один из которых вручен руководителю
(должностному лицу)
____________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита; должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии) должностного лица объекта аудита)
Должностное лицо органа внутреннего государственного аудита
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Один экземпляр акта получил __________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись должностного лица
объекта государственного аудита, при отказе от подписи указать – отказано в получении)
Приложение 9
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Акт контрольного обмера (осмотра)

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________
(жасалған жері)
_____________________
(жасалған күні)
_______________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит органының атауы)
аудиторлық іс-шара жүргізуге 20 __ жылғы _______ тапсырмасына сәйкес
____________________________________________________ объектісінде
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
жүргізіліп жатқан _______________________________ мемлекеттік аудит
(аудиторлық іс-шараның, тексерудің атауы)
барысында ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері (қызметкерлері) (сарапшы, маман)
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік ассисенттің және тартылған сарапшылардың, мамандардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
мына өкілдердің ______________________________________ қатысуымен
(аудит объектісі өкілдерінің, тапсырыс берушінің, қажет болған кезде (мердігердің құрылыс-монтаж жұмыстары, авторлық қадағалау және техникалық қадағалау бойынша) тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушінің және тағы сол сияқты тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)
_______________________________________________________________
(бақылау өлшемі (қарап тексеру) объектісі мен нысанасы көрсетілсін) дұрыстығын растау мақсатында бақылау өлшемін (қарап тексеруді) жүргізіп, нәтижесінде мыналарды анықтады______________________________________.
(объектінің есептік деректерімен немесе жобалау-сметалық құжаттамамен, мемлекеттік сатып алу туралы шарт талаптарымен, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер актілерімен салыстыра отырып, бақылау өлшемін (қарап тексеру) жүргізу сәтіне нақты деректер көрсетілсін)
Актіге қосымша _________________________________________________
(түсініктеме, қарап тексеруге байланысты фото және материалдар)
Ішкі мемлекеттік орган қызметкер(лер)і (тартылған сарапшы, маман):
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит объектісінің, тапсырыс берушінің, мердігердің және тағы сол сияқты өкілдері:
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________
(лауазымы) (қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жасалған акті даналарының саны: _________________________________
Алдым _________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі басшысының немесе лауазымды тұлғасының қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "___" _______________
(алған күн көрсетілсін)
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шара
жүргізуге жауапты тұлға
__________________________
(Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлғаның
тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Мемлекеттік аудит тобы басшысының (мемлекеттік аудитордың) аудит бағдарламасының орындалу барысы туралы апта сайынғы есебі

Сноска. Приложение 9 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________ _________________
(место составления) (дата составления)
В ходе государственного аудита ___________________________________,
(наименование аудиторского мероприятия, проверки)
проводимого в соответствии с поручением на проведение аудиторского мероприятия
________ от __ _____ 20__ года на (наименование органа внутреннего
государственного аудита)
объекте _____________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
работником (ами) органа внутреннего государственного аудита (специалистом)
____________________________________________________________________
(указать фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности государственного
аудитора, ассистента государственного аудитора, специалистов)
в присутствии представителей __________________________________________
(указать фамилии, имя, отчество (при его наличии), должности представителей
объекта аудита, заказчика, поставщика (по строительно-монтажным работам
подрядчика, авторского надзора и технического надзора) товаров, работ, услуг)
осуществлен контрольный обмер (осмотр) с целью подтверждения достоверности
_____________________________________________________________________,
(указать объект и предмет контрольного обмера (осмотра)
в результате которого установлено следующее:
_____________________________________________________________________
(указать фактические данные на момент проведения контрольного обмера (осмотра)
в сопоставлении с учетными данными объекта аудита или проектно-сметной
документацией, условиями договора о государственных закупках, актами
выполненных работ, оказанных услуг и так далее)
Приложение к акту
_____________________________________________________________________
(пояснение, фото и материалы, связанные с осмотром)
Работник(и) органа внутреннего государственного аудита (привлеченный
специалист): __________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представители объекта государственного аудита, заказчика, подрядчика и так далее:
______________________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
______________________________________________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Количество составленных экземпляров акта: _____
Получил
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя объекта государственного
аудита или должностного лица, подпись)
"____" ___________20___ года
(указать дату получения)
Приложение 10
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Лицу, ответственному
за проведение аудиторского
мероприятия
_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) лица,
ответственного за проведение
аудиторского мероприятия)
Еженедельный отчет руководителя группы государственного аудита (государственного аудитора) о ходе исполнения программы аудита

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Аудиторлық іс-шара: "___________________________________________"
Мемлекеттік аудит объектісінің атауы мен орналасқан жері:
_______________________________________________________________
Жүргізілу мерзімі: басталатын және аяқталатын күні 20___ жылғы __ бастап 20___ жылғы __ ____________ дейін
Есепті кезең: __________бастап ____________ дейін
Аудит бағдарламасының сұрағы
Сұрақтыңң қамтылуына жауапты тұлға (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Аудиторлық тапсырма мәселесі бойынша жүргізілген аудит нәтижелері
Аудит бағдарламасы сұрағын қарау үшін жоспарланған жұмыс күндерінің саны (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Бағдарлама сұрағын қарау үшін нақты жұмыс күндерінің саны (аудиторлық тапсырмаға сәйкес)
Жоспарланған мерзімнен аудит бағдарламасы сұрағын қарау мерзімінен ауытқудың нақты себептері
1
2
3
4
5
6
7
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобының басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 11-қосымша
Нысан
Үстеме тексеру актісі
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________ 20___жылғы ________ (жасалу орны)
1. Ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы (үстеме тексеру):
_____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің толық атауын, мемлекеттік
тіркеу, бантік және салықтық деректемелер, бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы
деректерді көрсету)
2. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырма (үстеме тексеру):
______________________________________________________________________
(тапсырманың күні мен нөмірін, ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған
тапсырмаға қол қойған тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),
лауазымы көрсетілсін)
3. Үстеме тексеру жүргізілді:
______________________________________________________________________
(үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкер(лер)інің),
мемлекеттік органдардың тартылған маман(дар)ының тегі, аты, әкесінің аты (ол
болған жағдайда), лауазымы көрсетілсін)

Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Аудиторское мероприятие: "______________________________________"
Наименование и местонахождение объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
Срок проведения: дата начала и окончания: с __ по __ ___ 20___года
Отчетный период: с __________ по _____________
Вопрос программы аудита
Лицо, ответственное за охват вопроса (согласно аудиторскому заданию)
Результаты проведенного аудита по вопросу аудиторского задания
Планируемое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита (согласно аудиторскому заданию)
Фактическое количество рабочих дней для рассмотрения вопроса программы аудита (согласно аудиторскому заданию)
Причины отклонения фактического срока рассмотрения вопроса программы аудита от планируемого срока
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 11
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Акт встречной проверки
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
______________________
(место составления)
____________ 20___ года
1. Наименование объекта государственного аудита (встречной проверки):
______________________________________________________________________
(указать полное наименование объекта государственного аудита (встречной
проверки), данные о государственной регистрации, банковские и налоговые
реквизиты, бизнес-идентификационный номер)
2. Поручение на проведение внутреннего государственного аудита (встречной
проверки): ____________________________________________________________
(указать дату и номер поручения, фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность лица, подписавшего поручение на проведение внутреннего
государственного аудита)
3. Встречная проверка проведена:
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), должность работника (-ов) органа
внутреннего государственного аудита, проводившего (их) встречную проверку,
привлеченных специалиста (-ов) государственных органов)

4. Үстеме тексеру нысанасы/мәселесі:
_____________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес үстеме тексеру
нысанасы/мәселесі көрсетілсін)
5. Үстеме тексеру қамтылған кезең:
______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит (үстеме) тексеру объектісі қызметінің тексерілген кезеңі
көрсетілсін)
6. Үстеме тексеру жүргізу мерзімі: ____ бастап _____ дейін
(үстеме тексеру жүргізу басталған және аяқталған күні көрсетілсін)
7. Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғалары:
_______________________________________________________________________
(үстеме тексеру оларға айтылып жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаларының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), сондай-ақ үстеме тексерумен қамтылған кезеңде жұмыс істеген және құжаттарға қол қою құқығы болған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілсін)
8. Жүргізілген үстеме тексеру нәтижелері туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________________
(осы бөлімде үстеме тексерудің мәні/мәселесі әділ, анық және жеткілікті қарастырылғандығын анықтауға жеткілікті, мемлекеттік аудиттің негізгі объектісінде мемлекеттік аудиттің мақсаттарына қол жеткізуді қамтамасыз ете отырып, жүргізілген үстеме тексерудің нәтижелері туралы мәліметтер көрсетіледі)
9. Үстеме тексеру жүргізуге кедергі келтіру:
_______________________________________________________________________
(үстеме тексеру жүргізуде ішкі мемлекеттік аудит объектісі лауазымды тұлғаларының кедергі келтіру фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі)
10. Үстеме тексеру барысында қабылданған шаралар:
_______________________________________________________________________
(үстеме тексеру барысында анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ішкі мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шаралар туралы мәліметтер (айыппұлдарды, өсімпұлдарды жете есептеу, бюджетке негізсіз және (немесе) мақсатсыз пайдаланылған қаражаттарды өтеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік бойынша қаражатты қалпына келтіру, таурларды, жұмыстарды, қызметтерді жеткізушілердің шарттық міндеттемелерін орындауы, ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларына қолданылған тәртіптік жазалар, және басқалар). Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері үстеме тексеру жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда, үстеме тексеру актісінде оның нөмірі мен күні көрсетіледі)
Үстеме тексеру актісі екі (үш) данада жасалған (қажетін сызу).
Қосымшасы ______ парақта: (аудиторлық дәлелдеме ретінде тікелей ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінде жиналған, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтай отырып, басқа да дәйекті көздерден алынған құжаттар тізімделсін).
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобы:
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы:
_____________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Үстеме тексеру актісін таныстыруға ұсынылған күні:
20___ж. "____" ___________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің басшысы (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған
жағдайда), қолы)
Толтыру бойынша түсіндірме:
Үстеме тексеру нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктер фактілері аудиторлық дәлелдемелерге және (немесе) өзге де құжаттар мен ақпараттарға негізделеді.
Бұзушылықтың әрбір фактісі, сондай-ақ анықталған кемшіліктер бөлек тармақпен тіркеледі және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтың сипаттамасы мен түрі сипатталып толассыз тәртіппен нөмірленеді.
Негізінде қорытындылар қалыптастырылатын аудиторлық дәлелдемелер үстеме тексеру нәтижелері бойынша аудиторлық іс-шараның мақсаттары мен міндеттеріне сәйкес келуі, объективті, дәйекті және жеткілікті болуы тиіс.
Үстеме тексеру актісінің барлық беттеріне үстеме тексеру жүргізген ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкерлері және ішкі мемлекеттік аудит объектісінің басшысы қол қояды.
Мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің басшысы не оны ауыстыратын тұлға үстеме тексеру актісімен танысудан немесе үстеме тексеру актісіне қол қоюдан бас тартқан кезде мемлекеттік аудитор үстеме тексеру актісінде мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің лауазымды тұлғаның танысудан және (немесе) қол қоюдан бас тарту туралы тиісті жазба жүргізеді және үстеме тексеру актісі мемлекеттік аудит (үстеме тексеру) объектісінің кеңсесі арқылы беріледі.
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 12-қосымша
Нысан
Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп

4. Предмет/вопрос встречной проверки:
_____________________________________________________________________
(указать предмет/вопрос встречной проверки согласно поручению на проведение
внутреннего государственного аудита (встречной проверки)
5. Период, охваченный встречной проверкой:
_____________________________________________________________________
(указать проверенный период деятельности объекта государственного аудита
(встречной проверки)
6. Срок проведения встречной проверки: с _____ по _____
(указать дату начала и окончания проведения встречной проверки)
7. Должностные лица объекта государственного аудита (встречной проверки):
_____________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, с ведома которых осуществлялась встречная проверка,
а также фамилию, имя, отчество (при его наличии) должностных лиц объекта
государственного аудита, работавших в период, охваченный встречной проверкой,
и имевших право подписи документов)
8. Сведения о результатах проведенной встречной проверки:
_____________________________________________________________________
(в данном разделе указываются сведения о результатах проведенной встречной
проверки, достаточные для подтверждения того, что предмет/вопрос встречной
проверки рассмотрен объективно, достоверно и достаточно, с обеспечением
достижения цели государственного аудита на основном объекте государственного
аудита)
9. Воспрепятствования в проведении встречной проверки:
______________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении встречной проверки)
10. Меры, принятые в ходе встречной проверки:
______________________________________________________________________
(указываются сведения о мерах, принятых объектом государственного аудита по
устранению нарушений, выявленных в ходе встречной проверки (доначисление
штрафов, пени, возмещение необоснованного и (или) нецелевого использования
средств в бюджет, восстановление средств по бухгалтерскому учету и финансовой
отчетности, выполнение поставщиками товаров, работ и услуг договорных
обязательств, меры дисциплинарного взыскания, принятые к должностным лицам
объекта государственного аудита, и другие; в случае составления работником органа
внутреннего государственного аудита протокола об административном
правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании в проведении встречной
проверки, в акте встречной проверки указываются его номер и дата)
Акт встречной проверки составлен в двух (трех) экземплярах (нужное подчеркнуть).
Приложения на ______ листах: (перечислить документы, собранные непосредственно
на объекте государственного аудита (встречной проверки) в качестве аудиторских
доказательств, а также полученные из других достоверных источников с соблюдением
законодательства Республики Казахстан).
Группа государственного аудита/государственный аудитор:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Руководитель объекта государственного аудита (встречной проверки):
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Дата предоставления акта встречной проверки на ознакомление:
"____" ___________ 20___года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя объекта
государственного аудита)
Пояснения по заполнению формы:
Выявленные факты нарушений и недостатков по результатам встречной проверки
основываются на аудиторских доказательствах и (или) иных документах и информации.
Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки фиксируются отдельным
пунктом и нумеруются в сквозном порядке с описанием характера и вида нарушения
со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения
которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты
и наименования документов, подтверждающих нарушения. Аудиторские
доказательства, на основе которых формулируются выводы, по результатам встречной
проверки, должны соответствовать целям и задачам аудиторского мероприятия, быть
объективными, достоверными и достаточными. Все страницы акта встречной
проверки парафируются работниками органа внутреннего государственного аудита,
проводившими встречную проверку, и руководителем объекта государственного аудита.
При отказе от ознакомления с актом встречной проверки или от подписи акта
встречной проверки руководителем объекта государственного аудита (встречной
проверки) или лицом, его замещающим, в акте встречной проверки государственным
аудитором производится соответствующая запись об отказе должностного лица
объекта государственного аудита (встречной проверки) от ознакомления и (или)
от подписи, и акт встречной проверки передается через канцелярию объекта
государственного аудита (встречной проверки).
Приложение 12
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Отчет о результатах внутреннего аудита

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________ _____________________
(жасалған орны) (жасалған күні)
1. Мемлекеттік аудит объектісі: _________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
2. Ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні):
______________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес ішкі
мемлекеттікаудиттің мақсаты мен нысанасы)
3. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
______________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі)
4. Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері: _____________________________________
(мемлекеттік аудит қамтыған жалпы сома; бұзушылықтардың, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарының, тармақтары мен тармақшаларының сипаттамасы көрсетіле отырып, анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомасы;
бұзушылықтардың, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарының, тармақтары мен тармақшаларының сипаттамасы көрсетіле отырып, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сомасы; бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен қалпына келтіру және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылық сомасын есеп бойынша көрсету және (немесе) азайту арқылы мемлекеттік аудит объектісі қолданған шаралар; бюджетке өтеуге (бюджеттік сыныптама кодын көрсете отырып), жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен қалпына келтіруге, есеп бойынша көрсетуге жататын қаржылық бұзушылық сомасы көрсетілсін)
5. Ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қорытындылар:
______________________________________________________________________
(жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі қызметінің нәтижелерінің жалпы бағалануы; анықталған жағдайда анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олардың салдарлары көрсетілсін)
6. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша ұсынымдар*:
_____________________________________________________________________
(анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдар, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыру және жетілдіру шаралары көрсетілсін)

Сноска. Приложение 12 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_____________________ __________________
(место составления) (дата составления)
1. Объект государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита,
полное наименование, бизнес – идентификационный номер)
2. Цель (предмет) внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(цель и предмет внутреннего государственного аудита согласно поручению
на проведение внутреннего государственного аудита)
3. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
______________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)
4. Результаты внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указывается общая сумма охвата государственным аудитом; сумма установленных
финансовых нарушений с описанием характера нарушения, статей, пунктов и
подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены; сумма
нарушений процедурного характера с описанием характера нарушения, статей,
пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены;
принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения и (или) уменьшению по учету выявленных сумм
финансовых нарушений; сумма финансовых нарушений, подлежащая возмещению
в бюджет (с указанием кода бюджетной классификации), восстановлению путем
выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров, отражению по учету)
5. Выводы по итогам внутреннего государственного аудита:
______________________________________________________________________
(указывается общая оценка результатов деятельности объекта государственного
аудита по вопросам проведенного внутреннего государственного аудита; причины
установленных нарушений и недостатков при их выявлении, а также последствия,
которые они повлекут за собой)
6. Рекомендации по итогам внутреннего государственного аудита*:
______________________________________________________________________
(указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных
нарушений и недостатков, а также меры по повышению эффективности и
совершенствованию деятельности объекта государственного аудита)

7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары: _____________________________
("Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 3-тармағына сәйкес қаржылық бақылаудың қажетті ден қою шаралары көрсетіледі)
Аудиторлық іс-шара жүргізуге жауапты тұлға _____________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
_________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің
немесе оның құрылымдық
бөлімшесінің атауы)
_________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің
аты (ол болған жағдайда)
Бұзушылықтарды жою және ұсынымдарды қарастыру туралы шешім (өкім)
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.09.2025 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_______________________________________________________________ (мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
өткізілген 20___ жылғы __________________ ішкі аудит нәтижелері туралы есепті қарастыру қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20___ жылғы __________________ № ____ бұйрығымен бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларының ____ тармағын басшылыққа ала отырып, ТАПСЫРАМЫН:
1) ішкі аудит нәтижелері туралы есепте берілген ұсынымдар қарастырылсын және орындалуы қамтамасыз етілсін;
2) ішкі аудит нәтижелері туралы есепте көрсетілген қаржылық бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдансын;
3) анықталған бұзушылықтарға жол берген тұлғалардың жауапкершілігі қарастырылсын;
4) осы шешімнің (өкімнің) орындалуы туралы ақпарат растау құжаттары қоса беріле отырып, 20__ жылғы________ дейінгі мерзімде ұсынылсын.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес ұсынымдардың қаралу нәтижелері туралы ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі растау құжаттарын қоса бере отырып, көрсетілген мерзімдерде жіберуге міндетті.
Осы бұзушылықтарды жою және ұсынымдарды қарастыру туралы шешімнің (өкімнің) орындалуын бақылау _______________________ жүктелсін
(Ішкі аудит қызметі басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша: Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп __ парақта.
Орталық мемлекеттік органның басшысы/Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімі
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Ішкі аудит қызметтерінің ішкі
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына 14-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама

7. Меры реагирования финансового контроля: ______________________________
(указываются необходимые меры реагирования финансового контроля в соответствии
с пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле")
Лицо, ответственное за проведение аудиторского мероприятия
_____________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* В случае не установления нарушений и недостатков рекомендации не выносятся.
Приложение 13
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
___________________________
(наименование объекта
государственного аудита или
его структурного подразделения)
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Решение (распоряжение) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.09.2025 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
По итогам рассмотрения отчета о результатах внутреннего аудита
от __________________ 20___года, проведенного в
______________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
руководствуясь пунктом ____ Правил проведения внутреннего государственного
аудита и финансового контроля, утвержденных приказом Министра финансов
Республики Казахстан от ____ 20__ года № __, ПОРУЧАЮ:
1) рассмотреть и обеспечить исполнение рекомендаций, данных в отчете
о результатах внутреннего аудита;
2) принять меры по устранению финансовых нарушений, указанных в отчете
о результатах внутреннего аудита;
3) рассмотреть ответственность лиц, допустивших выявленные нарушения.
4) информацию об исполнении данного решения (распоряжения) представить в срок
до ________ 20__ года с приложением подтверждающих документов. В соответствии
с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле" информацию о результатах рассмотрения рекомендаций
объект государственного аудита обязан направить в указанные сроки с приложением
подтверждающих документов.
Контроль за исполнением данного решения (распоряжения) об устранении нарушений
и рассмотрении рекомендаций возложить на
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя службы внутреннего аудита)
Приложение: Отчет о результатах внутреннего аудита на __ листах.
Руководитель центрального государственного органа/аким области, города
республиканского значения, столицы,
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 14
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Справка о завершении аудиторского мероприятия

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ішкі мемлекеттік аудит
органының басшысы
(басшының орынбасары)
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
20__ жылғы "__"____________
1._____________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны және атауы)
__________________ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша мыналар белгіленді:
қаржылық бұзушылық сомасы _______ мың теңге;
оның ішінде бюджетке өтелетіні ___ мың теңге, қалпына келтірілетіні ___ мың теңге;
рәсімдік сипаттағы бұзушылық сомасы _____ мың теңге; кемшілік: ____________.
(ықтимал бұзушылықтарға жол беруге (бұзушылықтардың пайда болу тәуекелі)
жағдайлар жасайтын кемшіліктер-әрекеттерді (іс-әрекет немесе іс-әрекетсіздік)
санамалау).
2. Мемлекеттік аудит объектісімен мынадай шаралар қабылданды:
Мемлекеттік аудит объектісінің ілеспе хатының күні мен нөмірін және бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) қаржылық бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу мен кінәлі тұлғаларды жауапкершілікке тарту бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту жолы арқылы қалпына келтірумен мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шараларды көрсету.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған мемлекеттік сатып алудың жүргізілген тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін шараларды көрсету.
Материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарға берілді:
(материалдар берілген тиісті құқық қорғау органдарының немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген органдарының атауы, ілеспе хаттың күні мен нөмірі; тиісті орган қабылдаған шараларды көрсету);
ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті ақпарат берілді.
3. Мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымның ішкі аудит нәтижелері туралы есепте мынадай деректерді қарады: (ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы мемлекеттік аудит объектісінің ілеспе хатының күні мен нөмірін көрсету). Ішкі мемлекеттік аудит материалдарын ағымдағы архивке тапсыруға Сіздің келісіміңізді сұраймын.
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобының басшысы
_______________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _______________
(қолы) __________ жылғы "___"
Ішкі аудит қызметтерінің
ішкі мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау жүргізу
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Бұзушылықтар тізілімі

Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководителю
(заместителю руководителя)
органа внутреннего
государственного аудита
_________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"____" ___________ 20___ года
1. По результатам внутреннего государственного аудита
________________________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены:
финансовые нарушения на сумму _______ тысяч тенге;
из них подлежит возмещению в бюджет _____ тысяч тенге, восстановлению – _____
тысяч тенге;
нарушения процедурного характера на сумму ____ тысяч тенге;
недостатки: _____________________________________________________________.
(перечислить недостатки - деяния (действия или бездействие), создающие условия
для возможного допущения нарушений (риск возникновения нарушений).
2. Объектом государственного аудита приняты следующие меры:
Указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита
и меры, принятые объектом государственного аудита посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению плана
финансирования выявленных сумм финансовых нарушений, и привлечения
к ответственности виновных лиц.
По нарушениям в сфере государственных закупок указать принятые объектом
государственного аудита меры, способствующие устранению нарушений
по конкретным закупкам, согласно проведенному способу государственных закупок.
Материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы
в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях:
(указать наименование правоохранительного органа или органа, уполномоченного
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях,
которому переданы материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры,
принятые соответствующим органом);
другая необходимая информация о реализации материалов внутреннего
государственного аудита.
3. Объектом государственного аудита рассмотрены данные в отчете о результатах
внутреннего аудита рекомендации:
(указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита
о результатах рассмотрения рекомендаций).
Прошу Вашего согласия на передачу материалов внутреннего государственного
аудита в текущий архив.
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
___________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________
(подпись)
"___" __________ года
Приложение 15
к Правилам проведения
внутреннего государственного
аудита и финансового контроля
службами внутреннего аудита
Форма
Реестр нарушений

Ескерту. Қағидалар 16-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 14.07.2021 № 677 (06.07.2021 бастап қолданысқа енгiзiледi); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.12.2025 № 755 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ____________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, аудиторлық есептің/қаржылық есептілік бойынша аудиторлық есептің және аудиторлық қорытындының күні, аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге берілген тапсырманың нөмірі мен күні, аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін құқықтық негіздер)
2. Сапаны бақылау жүргізу үшін негіз: _____________
3. Аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты (нысанасы)):
_____________________________________
4. Мемлекеттік аудит түрі: _______________________
5. Аудиторлық іс-шарамен қамтылатын кезең:
_____________________________________________
6. Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімдері:
_____________________________________________
7. Мемлекеттік аудит тобының құрамы (мемлекеттік аудитор):
_______________________________________
8. Аудитпен (тексерумен) қамтылған объектілердің тізбесі:
_________________________________________
9. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастырудың дайындық кезеңіне қойылатын талаптарды сақтау (мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу, аудиторлық іс-шараларды, үстеме, бірлескен және қатарлас тексерулерді жүргізуге арналған аудит жоспары мен бағдарламасын, аудиторлық тапсырмалар, нұсқаулар жасау):____________________
10. Аудит бағдарламасының мәселелерін толық қамту және ашу, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау:
аудит бағдарламасы мәселесінің № және атауы
Қаржылық бұзушылықтардың сапаны бақылаумен расталған сомасы (мың теңге)
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сапасын бақылаумен расталған сомасы (мың теңге)
Аудиторлық есепке немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепке сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі (сапаны бақылау растаған кезде нормативтік құқықтық актінің бабын, тармағын және тармақшасын көрсету)
Мемлекеттік аудитор қорытындыларының негізділігін бағалау
өтелуге жатады
қалпына келтіруге жатады
1
2
3
4
5
6
7
Қорытындылар (аудит бағдарламасының мәселелерін қамтудың және ашудың толықтығы; аудит бағдарламасында көзделмеген мәселелер бойынша аудитті жүзеге асыру фактілерінің болуы; аудитпен қамтылатын кезеңді сақтау; анықталған бұзушылықтарды көрсету және олардың біліктілігі кезінде заңнаманы қолданудың дұрыстығы, талаптары бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелердің болуы; бұзушылықтар фактілерін баяндаудың нақтылығы мен анықтығы; көрсетілген бұзушылық фактілерінің объективтілігі, анықталған бұзушылық фактілерін растайтын құжаттардың болуы және аудиторлық есепте немесе қаржылық есептілік жөніндегі аудиторлық есепте сілтеме бар жазбалардың анықтығы; мемлекеттік аудит нәтижелерін аудиторлық дәлелдемелермен растау; жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін объективті және жан-жақты қарауды қамтамасыз ету; оларды жасау қажет болған кезде бақылау өлшемі (қарап тексеру) актілерінің болуы, аудиторлық іс-шараның мақсатына қол жеткізуді бағалау)

Сноска. Правила дополнены приложением 16 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 14.07.2021 № 677 (вводится в действие с 06.07.2021); в редакции приказа Министра финансов РК от 08.12.2025 № 755 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. _________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита, дата аудиторского отчета
/аудиторского отчета по финансовой отчетности и аудиторского заключения,
номер и дата поручения на проведение аудиторского мероприятия (проверки),
правовые основания для проведения аудиторского мероприятия)
2. Основание для проведения контроля качества:
___________________________________________________________________
3. Цель (предмет) аудиторского мероприятия (проверки):
___________________________________________________________________
4. Тип государственного аудита:
___________________________________________________________________
5. Период, охватываемый аудиторским мероприятием:
___________________________________________________________________
6. Сроки проведения аудиторского мероприятия:
___________________________________________________________________
7. Состав группы государственного аудита (государственный аудитор):
___________________________________________________________________
8. Перечень объектов, охваченных аудитом (проверкой):
___________________________________________________________________
9. Соблюдение требований к подготовительному этапу организации аудиторского
мероприятия (предварительное изучение объектов государственного аудита,
составление плана и программы аудита, аудиторских заданий, поручения
на проведение аудиторского мероприятия, встречной, совместной и параллельной проверок):
____________________________________________________________________
10. Полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита, оценка достижения цели аудиторского мероприятия:
№ и наименование вопроса программы аудита
Сумма подтвержденных контролем качества финансовых нарушений (тысяч тенге)
Сумма подтвержденных контролем качества нарушений процедурного характера (тысяч тенге)
Номер пункта нарушения согласно аудиторскому отчету или аудиторскому отчету по финансовой отчетности (при подтверждении контролем качества указать статью, пункт и подпункт нормативного правового акта)
Оценка обоснованности выводов государственного аудитора
подлежит возмещению
подлежит восстановлению
1
2
3
4
5
6
7
Выводы (полнота охвата и раскрытия вопросов программы аудита; наличие фактов
осуществления аудита по вопросам, не предусмотренным программой аудита;
соблюдение периода, охватываемого аудитом; правильность применения
законодательства при отражении выявленных нарушений и их квалификации, наличие
необходимых ссылок на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов,
требования которых нарушены; конкретность и четкость изложения фактов
нарушений; объективность отраженных фактов нарушений, наличие документов,
подтверждающих факты выявленных нарушений и достоверность записей, на которые
имеется ссылка в аудиторском отчете или аудиторском отчете по финансовой
отчетности; подтверждение результатов государственного аудита аудиторскими
доказательствами; обеспечение объективного и всестороннего рассмотрения
обращений физических и юридических лиц; наличие актов контрольного обмера
(осмотра) при необходимости их составления, оценка достижения цели аудиторского
мероприятия)

11. Аудиторлық іс-шара құжаттарының олардың нысаны мен құрылымына қойылатын белгіленген үлгілік талаптарға сәйкестігі:
_______________________________________________________________
12. Қарсы тексеру жүргізу негіздерін сақтау (болған жағдайда):
_______________________________________________________________
13. Мемлекеттік аудит объектісінің басшылығына аудит нәтижелері туралы құжаттардың жобаларын танысу үшін уақтылы жіберу:
_______________________________________________________________
14. Қаржылық бақылаудың қабылданған ден қою шараларының негізділігі және уақтылығы (анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы орындалуы міндетті нұсқама шығару, тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдарды құқық қорғау органдарына немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органдарға беру), бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу және (немесе) ерікті түрде өтелмеген (қалпына келтірілмеген) бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету және (немесе) қаржыландыру жоспарын азайту жолымен қалпына келтіру және нұсқамаларды орындау, мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген ден қою шаралары және басқалар мақсатында сотқа талап қою.
_______________________________________________________________
15. Мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған қаржылық бұзушылықтар сомасын қалпына келтіру және бюджетке өтеу жөніндегі шараларды растайтын құжаттарды тану, оның ішінде ішкі мемлекеттік аудит жүргізу барысында:
_______________________________________________________________
16. Тұжырымдар мен ұсынымдар:/Қорытынды: ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған құжаттар мазмұнының жалпы және рәсімдік стандарттардың, ішкі мемлекеттік аудит жүргізуді регламенттейтін Қағидалардың, нормативтік құқықтық және құқықтық құжаттардың (стандарттардың және ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізудің өзге де регламенттейтін құжаттардың бұзушылығының сипаттамасы) белгіленген талаптарына сәйкестігі:
_______________________________________________________________
(сәйкес келеді, ескертулерге сәйкес келеді/мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмейді)
Сапа бақылауын жүргізген мемлекеттік аудитор
_______________________________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе:
*14-тармақ Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның/оның аумақтық бөлімшесінің заң қызметімен келісім бойынша толтырылады.

11. Соответствие документов аудиторского мероприятия установленным типовым
требованиям к их форме и структуре:
_________________________________________________________________________
12. Соблюдение оснований проведения встречной проверки (при наличии):
_________________________________________________________________________
13. Своевременность направления руководству объекта государственного аудита
проектов документов о результатах аудита для ознакомления:
_________________________________________________________________________
14. Обоснованность и своевременность принятых мер реагирования финансового
контроля (вынесение обязательного для исполнения предписания об устранении
выявленных нарушений и рассмотрении ответственности лиц, их допустивших,
передача материалов с соответствующими аудиторскими доказательствами
в правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или)
рассматривать дела об административных правонарушениях, предъявление иска в суд
в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ,
оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету и (или) уменьшению
плана финансирования выявленных сумм нарушений, не возмещенных
(не восстановленных) в добровольном порядке, и исполнения предписания, меры
реагирования, предусмотренные законодательством о государственных закупках, и другие).
15. Признание документов, подтверждающих принятые объектом государственного
аудита меры по восстановлению и возмещению в бюджет сумм финансовых
нарушений, в том числе в ходе проведения внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
16. Выводы и рекомендации:/Вывод: соответствие содержания документов, принятых
по результатам внутреннего государственного аудита, установленным требованиям
общих и процедурных стандартов, Правил, нормативным правовым и правовым
документам, регламентирующим проведение внутреннего государственного аудита
(описание нарушений стандартов и иных регламентирующих документов проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля):
_________________________________________________________________________
(соответствуют, соответствуют с замечаниями/не соответствуют стандартам
государственного аудита и финансового контроля)
Государственный аудитор, проводивший контроль качества
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:
*Пункт 14 заполняется по согласованию с юридической службой уполномоченного
органа по внутреннему государственному аудиту/его территориального подразделения.