Шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 97 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 16 ақпанда № 16374 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 қазандағы № 562 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 02.10.2025 № 562 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.10.2021 № 1040 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 190-бабы 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.10.2021 № 1040 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясатының нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.10.2021 № 1040 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Шағын бизнес субъектілеріне арналған арнаулы салық режимін, шаруа немесе фермер қожалықтарына арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін салықтық есепке алу саясатының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 12 ақпандағы № 86 бұйрығының ("Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 сәуірде жарияланған Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10458 болып тіркелді) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Тенгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның электрондық және қағаз түрдегі көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;

Об утверждении формы налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 97. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 февраля 2018 года № 16374.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 02.10.2025 № 562 (вводится в действие с 01.01.2026).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.10.2021 № 1040 (вводится в действие с 01.01.2022).
В соответствии с пунктом 7 статьи 190 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.10.2021 № 1040 (вводится в действие с 01.01.2022).
1. Утвердить прилагаемую форму налоговой учетной политики для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.10.2021 № 1040 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 февраля 2015 года № 86 "Об утверждении формы налоговой учетной политики для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим для субъектов малого бизнеса, специальный налоговый режим для крестьянских или фермерских хозяйств" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10458, опубликованный 17 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаеву А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3)-тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 1 ақпандағы
№ 97 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
Шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер үшін салықтық есепке алу саясаты
Ескерту. Нысан жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 08.10.2021 № 1040 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)/салық төлеушінің атауы)
1. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
_________________________________________________________________________
2. Жүзеге асыратын қызметтің түрі
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
3. Қосылған құн салығын есепке жатқызу әдісі*
_______________________________________________________________________
(бөлек, барабар)
4. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 203-бабының 2-тармағына сәйкес
қорлардың өзіндік құнын айқындау әдісі**:
______________________________________________________________________
5. Нысандары дербес әзірленген салық тіркелімдерінің тізбесі***
1) _____________________________________________________________________
2) _____________________________________________________________________
3) _____________________________________________________________________
6. Шағын бизнес субъектілері үшін патент, оңайлатылған декларация негізінде немесе
арнаулы мобильді қосымша пайдаланылатын арнаулы салық режимін қолданатын дара
кәсіпкерлер салықтық есепке алуды Салық кодексінің 215-бабына сәйкес салықтық
тіркелімдерде жүргізеді. Шағын бизнес субъектілері үшін патент немесе оңайлатылған
декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын және қосылған құн салығын
төлеушілері болып табылатын дара кәсіпкерлер салықтық есепке алуды осы нысанға
қосымшаға сәйкес шағын бизнес субъектілері үшін патент немесе оңайлатылған
декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын және қосылған құн салығын
төлеушілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге арналған салықтық есепке алу Кітабы
бойынша жүргізеді.

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждена приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 февраля 2018 года № 97
Форма
Налоговая учетная политика для индивидуальных предпринимателей,
применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса
на основе патента, упрощенной декларации или с использованием специального мобильного приложения
Сноска. Форма - в редакции приказа Министра финансов РК от 08.10.2021 № 1040 (вводится в действие с 01.01.2022).
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование налогоплательщика)
1. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
__________________________________________________________________________
2. Виды осуществляемой деятельности
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость*
__________________________________________________________________________
(раздельный, пропорциональный) 4. Метод определения себестоимости запасов
в соответствии с пунктом 2 статьи 203 Кодекса Республики Казахстан "О налогах
и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)**
__________________________________________________________________________
5. Перечень налоговых регистров, формы которых разработаны самостоятельно ***
1) ________________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
3) ________________________________________________________________________
6. Ведение налогового учета индивидуальными предпринимателями, применяющими
специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента,
упрощенной декларации или с использованием специального мобильного
приложения, осуществляется в налоговых регистрах в соответствии со статьей 215
Налогового кодекса. Индивидуальные предприниматели, применяющие специальные
налоговые режимы для субъектов малого бизнеса на основе патента или упрощенной
декларации, и являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость, ведут
налоговый учет по Книге налогового учета для индивидуальных предпринимателей,
применяющих специальные налоговые режимы для субъектов малого бизнеса
на основе патента или упрощенной декларации, и являющихся плательщиками налога
на добавленную стоимость, согласно приложению к настоящей форме.