Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде тамақтандыруды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 4 тамыздағы № 414 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қыркүйекте № 15669 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде тамақтандыруды ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Тылы және қару-жарақ бастығының басқармасы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерінің эталондық бақылау банкiне енгізу және ресми жариялау үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің тыл және әскери инфрақұрылым жөніндегі орынбасарына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 4 тамыздағы
№ 414 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде тамақтандыруды ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде тамақтандыруды ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызметшілер, ұландар, кадеттер, оқу-жаттығу жиындары мен әскери-оқу практикасы кезеңінде әскери кафедралардың (әскери факультеттердің) студенттері, әскери оқу орындарына түсу кезінде әскерге шақырылушылар, оқуға түсу емтихандарын тапсыруға келген және әскери колледждерде казармалық жағдайда болатын кандидаттар, сондай-ақ резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілер (бұдан әрі – жабдықталымдағы адамдар) үшін тамақтандыруды ұйымдастыру тәртібін мынадай жағдайда айқындайды:
1) әскери бөлім күшімен жабдықталымдағы адамдарға тамақ дайындау үшін азық-түлік өнімін жеткізу кезінде;
2) мемлекеттік сатып алу жолымен коммерциялық құрылым арқылы жабдықталымдағы адамдарды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу кезінде;
3) жабдықталымдағы адамдар үшін жеке тамақтану рационын (бұдан әрі – ЖТР) беру кезінде;
4) жабдықталымдағы адамдар үшін тиесілі азық-түлік үлесінің орнына ақшалай өтемақы беру кезінде.

Об утверждении Правил организации питания в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 августа 2017 года № 414. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2017 года № 15669.
В соответствии с пунктом 7 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации питания в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
2. Управлению начальника Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения и официального опубликования в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан по тылу и военной инфраструктуре.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 4 августа 2017 года № 414
Правила организации питания в Вооруженных Силах Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации питания в Вооруженных Силах Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок организации питания в Вооруженных Силах Республики Казахстан для военнослужащих, уланов, кадетов, студентов военных кафедр (военных факультетов) в период учебных сборов и военно-учебной практики; призывников при поступлении в военные учебные заведения; кандидатов, прибывших для сдачи вступительных экзаменов и находящихся на казарменном положении в военных колледжах, а также для военнослужащих, проходящих воинскую службу в резерве (далее – довольствующиеся), в следующих случаях:

Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 02.09.2025 № 1200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 16.09.2025 ерте емес қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Тамақтандыруды ұйымдастыру:
1) Қарулы Күштерде тамақтандыруды ұйымдастыру үшін ақшалай қаражатты жоспарлау;
2) Қарулы Күштерде азық-түлікпен, азық-түлік қызметінің техникасымен және мүлкімен қамтамасыз етуді нормалау;
3) Қарулы Күштерде қанағаттанушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру;
4) Қарулы Күштердің азық-түлік қызметін техникамен және мүлікпен қамтамасыз ету;
5) азық-түлікті, азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сақтауды ұйымдастыру;
6) тамақтандыруды ұйымдастыру кезеңдерінде жүзеге асырылады.
3. Қарулы Күштерде тамақтандыруды ұйымдастыруға жалпы басшылық жасауды Қарулы Күштерде азық-түлікпен қамтамасыз ету мәселесі бойынша жабдықталым органы болып табылатын Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығы басқармасының азық-түлік басқармасы (бұдан әрі – азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасы) жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әскери басқару органдарының басқа деңгейлерінде тамақтандыруды ұйымдастыруға басшылық жасауды тиісті азық-түлік қызметтері жүзеге асырады.
5. Азық-түлік қызметін басқару органдарына:
1) орталықта – азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасы;
2) Қарулы Күштер әскер түрлері бас қолбасшыларының, өңірлік қолбасшылықтары, әскер тектері қолбасшыларының басқармаларында, құрамаларда, әскери бөлімдер мен мекемелерде – азық-түлік қызметі жатады.
6. Қарулы Күштерді азық-түлікпен, техникамен және мүлікпен қамтамасыз ету:
орталық – әскер түрі бас қолбасшысының басқармасы;
әскер түрі бас қолбасшысының басқармасы – өңірлік қолбасшылық, әскер тегі қолбасшысының басқармасы;
өңірлік қолбасшылық, әскер тегі қолбасшысының басқармасы – құрама;
құрама – әскери бөлім (корабль);
әскери бөлім (корабль) – бөлімше – әскери қызметші схемасы бойынша жүзеге асырылады.
2-тарау. Қарулы Күштерде тамақтандыруды ұйымдастыру үшін ақшалай қаражатты жоспарлау
7. Қарулы Күштерде тамақтандыруды ұйымдастыру үшін ақша қаражатын жоспарлау осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жасалған Қарулы Күштерді азық-түлікпен қамтамасыз ету жоспары және Азық-түлік қызметінің техникасымен және мүлкімен қамтамасыз ету жоспары (бұдан әрі – Қамтамасыз ету жоспарлары) негізінде әскери басқару органдарының барлық деңгейлерінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра обороны РК от 02.09.2025 № 1200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования, но не ранее 16.09.2025).
2. Организация питания осуществляется следующими этапами:
1) планирование денежных средств для организации питания в Вооруженных Силах;
2) нормирование обеспечения продовольствием, техникой и имуществом продовольственной службы в Вооруженных Силах;
3) организация питания довольствующихся в Вооруженных Силах;
4) обеспечение техникой и имуществом продовольственной службы Вооруженных Сил;
5) организация хранения продовольствия, техники и имущества продовольственной службы;
6) контроль организации питания.
3. Общее руководство организацией питания в Вооруженных Силах осуществляется продовольственным управлением Управления начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – управление обеспечения продовольствием), которое является довольствующим органом в Вооруженных Силах по вопросам продовольственного обеспечения.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Руководство организацией питания на других уровнях органов военного управления осуществляется соответствующими продовольственными службами.
5. К органам управления продовольственной службы относятся:
1) в центре – управление обеспечения продовольствием;
2) в управлениях главнокомандующих видами, командующих войсками региональных командований, родами войск, соединениях, воинских частях и учреждениях Вооруженных Сил – продовольственная служба.
6. Обеспечение Вооруженных Сил продовольствием, техникой и имуществом осуществляется по схеме:
центр – управление главнокомандующего видом войск;
управление главнокомандующего видом войск – управления командующих войсками регионального командования, рода войск;
управление командующего войсками регионального командования, рода войск – соединение;
соединение – воинская часть (корабль);
воинская часть (корабль) – подразделение и (или) военнослужащий.
Глава 2. Планирование денежных средств для организации питания в Вооруженных Силах
7. Планирование денежных средств для организации питания в Вооруженных Силах осуществляется на всех уровнях органов военного управления на основании Плана продовольственного обеспечения Вооруженных Сил и Плана обеспечения техникой и имуществом продовольственной службы составленных, согласно приложениям 1 и 2, к настоящим Правилам (далее – Планы обеспечения).

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қамтамасыз ету жоспарлары Қарулы Күштердің азық-түлікке, азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкіне қажеттіліктің сандық және сапалық сипаттамаларын көрсетеді.
9. Қамтамасыз ету жоспарларын:
1) азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасы – Қарулы Күштер үшін;
2) әскер түрлері мен тектерінің, өңірлік қолбасшылықтардың азық-түлік қызметі – бағынысты құрамалар, әскери бөлімдер мен мекемелер үшін;
3) құраманың азық-түлік қызметі – құраманың құрамына кіретін және жабдықталымда тұрған әскери бөлімдер мен мекемелер үшін;
4) әскери бөлімнің (мекеменің) азық-түлік қызметі – жабдықталымда тұрған әскери бөлім (мекеме) және әскери бөлімдер (мекемелер) үшін жасайды.
10. Қамтамасыз ету жоспарларын жасау нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 9-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында аталған әскери басқару органдары азық-түлік қызметтерінің лауазымды адамдары ағымдағы жылғы 15 ақпаннан кешіктірмей азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасына құрамалардың, әскери бөлімдер мен мекемелердің азық-түлік қызметтері ұсынатын жылдық есеп-өтінімдерде негізгі және қосымша үлестерді тәуліктік берудің қажетті мөлшеріне өтінім жолдайды.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қарулы Күштерде тамақтандыруды ұйымдастыру үшін ақшалай қаражатты жоспарлау мынадай бағыттар бойынша:
1) қанағаттанушылардің тамақтануын қамтамасыз ету:
азық-түлік өнімдерін және азықты жеткізу;
мемлекеттік сатып алу арқылы қанағаттанушыларды тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
жабдықталушылар үшін ЖТР сатып алу жолымен;
2) азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сатып алу үшін жүзеге асырылады.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қарулы Күштерде қанағаттанушылардің тамақтануын қамтамасыз ету үшін ақшалай қаражатты жоспарлау үшін бастапқы деректер:
1) жоспарлы кезеңнің басында азық-түліктің нақты болуы;
2) жоспарлы кезеңнің басында қанағаттанушылар жеке құрамының тізімдік саны;
3) жабдықтау нормалары, әрбір негізгі норма бойынша олардың мөлшері;
4) жоспарланған кезеңде оларды жүргізу көзделетін ұйымдастыру іс-шаралары;
5) азық-түлік өнімдерінің және ЖТР құны болып табылады.
13. Қарулы Күштердегі жабдықталушылар азық-түлік үлестерінің құнын есептеу үшін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Қарулы Күштер жабдықталушыларының азық-түлік үлестері құнының есебі пайдаланылады.

Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
8. Планы обеспечения отражают количественные и качественные характеристики потребности Вооруженных Сил в продовольствии, технике и имуществе продовольственной службы.
9. Планы обеспечения составляются:
1) управлением обеспечения продовольствием – за Вооруженные Силы;
2) продовольственной службой видов и родов войск, региональных командований – за подчиненные соединения, воинские части и учреждения;
3) продовольственной службой соединения – за воинские части и учреждения, входящие в состав соединения и состоящие на довольствии;
4) продовольственной службой воинской части (учреждения) – за воинскую часть (учреждение) и воинские части (учреждения), состоящие на довольствии.
10. По результатам составления Планов обеспечения должностные лица продовольственных служб органов военного управления, перечисленных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 9 настоящих Правил, не позднее 15 февраля текущего года направляют на потребное количество суточных дач основных и дополнительных пайков в годовых отчет-заявках, представляемые продовольственными службами соединений, воинских частей и учреждений в управление обеспечения продовольствием.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
11. Планирование денежных средств для организации питания в Вооруженных Силах осуществляется по следующим направлениям:
1) для обеспечения питания довольствующихся, путем:
поставки продуктов питания для довольствующихся;
приобретения услуг по организации питания для довольствующихся, посредством государственных закупок;
приобретения ИРП для довольствующихся;
2) для закупа техники и имущества продовольственной службы.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
12. Исходными данными для планирования денежных средств на обеспечение питанием довольствующихся, в Вооруженных Силах являются:
1) фактическое наличие продовольствия на начало планируемого периода;
2) списочная численность личного состава довольствующихся, на начало планируемого периода;
3) нормы снабжения, их количество по каждой основной норме;
4) организационные мероприятия, проведение которых предусматривается в планируемый период;
5) стоимость продуктов питания и ИРП.
13. Для расчета стоимости продовольственных пайков довольствующихся Вооруженных Силах используется Расчет стоимости продовольственных пайков довольствующихся Вооруженных Сил, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Алып тасталды – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Қарулы Күштердің қанағаттанушыларынің тамақтануын қамтамасыз ету үшін ақшалай қаражатты жоспарлау нәтижелері бойынша алынған деректер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің бюджеттік өтініміне тиісті бөлім болып енгізіледі.
16. Қарулы Күштерде азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сатып алу үшін ақшалай қаражатты жоспарлау үшін бастапқы деректер:
1) азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкінің нақты болуы, жоспарлы кезеңнің басында пайдалану мерзімдерін ескере отырып, олардың сапалық жай-күйі;
2) қолданыстағы штаттарға, табельдер мен Жабдықтау нормаларына сәйкес техникамен және мүлікпен қамтамасыз ету нормалары;
3) жүргізілетін ұйымдық іс-шараларды ескере отырып, әскерлердің штат саны;
4) азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкіне арналған баға әлеуетті жеткізушілердің кемінде үш баға ұсынысы болып табылады;
17. Қарулы Күштер азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сатып алу үшін ақшалай қаражатты жоспарлау нәтижелері бойынша алынған деректер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің бюджеттік өтініміне тиісті бөлім болып енгізіледі.
3-тарау. Қарулы Күштерде азық-түлікпен, азық-түлік қызметінің техникасымен және мүлкімен қамтамасыз етуді нормалау
18. Әскерлерді азық-түлікпен қамтамасыз етуді нормалау азық-түлікпен қамтамасыз ету нормаларын әзірлеуді, жетілдіруді және қолдану тәртібін айқындауды қамтиды.
Әскерлерді азық-түлікпен қамтамасыз ету Жабдықтау нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Азық-түлік үлестерінің және тамақтандыру рациондарының нормалары Қазақ тамақтану академиясымен бірлесіп, азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасы әзірлеген организмнің тамақтануды ұтымды етуді қамтамасыз ететін биологиялық белсенді заттарға физиологиялық қажеттіліктері, сондай-ақ әскерлердің ұйымдық құрылымы, олардың жауынгерлік мақсаты, Қарулы Күштер әскери қызметшілері әртүрлі контингенттерінің әскери еңбегі мен тұрмысы шарттары көрсетіледі.
Тамақтандыруды ұтымды етудің ғылыми негізделген қағидаттарына сәйкес азық-түлік үлестерінің нормалары мынадай негізгі талаптарға жауап беруге тиіс:
1) организмнің өсуін және жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жеткілікті белгілі бір арақатынастарда қажетті тағамдық заттардың мөлшері болуы;

Сноска. Пункт 13 в редакции приказа Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
14. Исключен приказом Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
15. Данные, полученные по результатам планирования денежных средств для обеспечения питанием довольствующихся Вооруженных Сил, включаются соответствующим разделом в бюджетную заявку Министерства обороны Республики Казахстан.
16. Исходными данными для планирования денежных средств для закупа техники и имущества продовольственной службы в Вооруженных Силах являются:
1) фактическое наличие техники и имущества продовольственной службы, их качественное состояние с учетом сроков эксплуатации на начало планируемого периода;
2) действующие штаты, табели и нормы обеспечения техникой и имуществом в соответствии с Нормами снабжения;
3) штатная численность войск с учетом проводимых организационных мероприятий;
4) цены на технику и имущество продовольственной службы не менее трех ценовых предложений потенциальных поставщиков.
17. Данные, полученные по результатам планирования денежных средств для закупа техники и имущества продовольственной службы Вооруженных Сил, включаются соответствующим разделом в бюджетную заявку Министерства обороны Республики Казахстан.
Глава 3. Нормирование обеспечения продовольствием, техникой и имуществом продовольственной службы в Вооруженных Силах
18. Нормирование обеспечения воинских частей продовольствием включает в себя разработку, совершенствование и определение применения норм обеспечения продовольствием.
Обеспечение войск продовольствием осуществляется в соответствии с Нормами снабжения.
Нормированию подлежат пищевые продукты или денежные расходы на них.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
19. Нормы продовольственных пайков и рационов питания разрабатываются на научной основе с учетом концепции сбалансированного питания, разработанной управлением обеспечения продовольствием совместно с Казахской академией питания, в которых отражаются физиологические потребности организма в биологически активных веществах, обеспечивающих рациональное питание, организационная структура войск, их боевого предназначения, условий воинского труда и быта различных контингентов военнослужащих Вооруженных Сил.
В соответствии с научно обоснованными принципами рационального питания, нормы продовольственных пайков отвечают следующим основным требованиям:
1) содержать в определенных соотношениях необходимое количество пищевых веществ, достаточное для обеспечения роста и функционирования организма;

2) әртүрлі энергетикалық шығындарды орындау үшін организмді қажетті энергия мөлшерімен қамтамасыз ету;
3) олардан әртүрлі және құнарлылығы жоғары тамақ дайындауға мүмкіндік беретін жақсы қортылатын азық-түліктен тұруға;
4) мемлекеттің экономикалық мүмкіндіктері, әскери қызметшілердің әскери еңбегі мен тұрмысын есепке алу.
20. Азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін нормалау тамақтандыруды ұйымдастыру кезінде уақтылы және толық қамтамасыз етуді қамтамасыз ететін бір қанағаттанушыға, бөлімшеге, әскери бөлімге босатылатын заттардың мөлшерін айқындау жолымен жүзеге асырылады.
4-тарау. Қарулы Күштер әскери қызметшілерінің тамақтануын ұйымдастыру
21. Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін тамақтандыруды қамтамасыз ету тиісті кезеңге арналып бөлінген бюджет қаражаты лимиттері шегінде Жабдықтау нормаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері құрамаларының, әскери бөлімдері мен мекемелерінің асханаларында тамақтандыруды ұйымдастырудың мынадай тәсілдерімен жүзеге асырылады:
1) азық-түлік өнімдеріні жеткізу;
2) мемлекеттік сатып алу жолымен тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу;
3) ЖТР сатып алу тәсілдерімен жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Азық-түлік өнімін, тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметті сатып алу және ЖТР "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. қанағаттанушылардің тамақтануын қамтамасыз ету азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылдаудың және одан алудың мынадай тәртібін қолданумен жүзеге асырылады:
1) құрамаларды, әскери бөлімдер мен мекемелерді азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылдау және азық-түлікпен қамтамасыз етуден алу;
2) әскери қызметшілерді (әскери командаларды) азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылдау және әскери қызметшілерді (әскери командаларды, бөлімшелерді) және олардың отбасы мүшелерін азық-түлікпен қамтамасыз етуден алу;
3) Қазақстан Республикасы басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілерін жергілікті әскери басқару органдардан әскери қызмет өткеру орындарға жүру жолына азық-түлік үлесімен (ЖТР) қамтамасыз ету.
4) Оқу-жаттығуларда (маневрларда), далалық шығуларда әскери қызметшілердің тамақтануын қамтамасыз ету.
24. Құрамаларды, әскери бөлімдер мен мекемелерді азық-түлікпен қамтамасыз етуге басқа құрамаға, әскери бөлімге немесе мекемеге қабылдау және азық-түлікпен қамтамасыз етуден алу қайта ұйымдастыру, қоныс аудару, уақытша орнын ауыстыру кезінде (оның ішінде жауынгерлік даярлық жоспарлары бойынша маневрлар мен оқу-жаттығуларды өткізу кезінде), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің нұсқауларына сәйкес басқа да жағдайларда жүзеге асырылады.

2) обеспечивать организм необходимым количеством энергии для выполнения различных энергетических затрат;
3) состоять из усвояемых продуктов, позволяющих приготавливать из них разнообразную и высококалорийную пищу;
4) учитывать экономические возможности государства, условия воинского труда и быта военнослужащих.
20. Нормирование техники и имущества продовольственной службы осуществляется путем определения количества предметов, отпускаемых на одного довольствующегося, подразделение, воинскую часть обеспечивающее своевременное и полное обеспечение при организации питания.
Глава 4. Организация питания военнослужащих Вооруженных Сил
21. Обеспечение питанием военнослужащих, Вооруженных Сил осуществляется в соответствии с Нормами снабжения в пределах выделенных лимитов бюджетных средств на соответствующий период следующими способами организации питания в столовых соединений, воинских частей и учреждений Вооруженных Силах Республики Казахстан:
1) поставка продуктов питания для военнослужащих;
2) приобретение услуг по организации питания посредством государственных закупок;
3) приобретение ИРП.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
22. Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Обеспечение питанием военнослужащих, осуществляется с применением следующего порядка зачисления и снятия с продовольственного обеспечения:
1) зачисление на продовольственное обеспечение и снятие с продовольственного обеспечения соединений, воинских частей и учреждений;
2) зачисление военнослужащих (воинских команд) на продовольственное обеспечение и снятие с продовольственного обеспечения военнослужащих (воинских команд, подразделений) и членов их семей;
3) обеспечение военнослужащих других войск и воинских формирований Республики Казахстан продовольственным пайком (ИРП) на путь следования от местных органов военного управления к местам несения службы;
4) обеспечение питанием военнослужащих на учениях (маневрах), полевых выходах.
24. Зачисление на продовольственное обеспечение соединений, воинских частей и учреждений в другое соединение, воинскую часть или учреждение и снятие с продовольственного обеспечения осуществляется при реорганизации, передислокации, временном перемещении (в том числе при проведении маневров и учений по планам боевой подготовки).

25. Бір әскери бөлімді (мекемені) басқа әскери бөлімге азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылдау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығының өкімі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Құраманы, әскери бөлімді немесе мекемені азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылдау үшін көрсетілген бөлімшелер азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылданатын құрамаға, әскери бөлімге немесе мекемеге:
1) осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығының өкімін;
2) қабылдау күнін көрсетіп, бұйрықтан үзіндіні және азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылданатын әскери қызметшілердің тізімін;
3) келген күні азық-түлік қалдығы, азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкі туралы мәліметтерді көрсетіп, бөлу балансын ұсынады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылдау нәтижелері бойынша азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылданған құрама, әскери бөлім немесе мекеме азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасына орындалған іс-шаралар туралы есеп беруді ұсынады.
28. Азық-түлікпен қамтамасыз етуден алу Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Тыл бастығының өкімі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Азық-түлікпен қамтамасыз етуден алуды ресімдеу үшін құрама, әскери бөлім немесе мекеме азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасына (одан азық-түлікпен қамтамасыз етілуден алынатын және алынатын):
1) азық-түлікті, азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін қабылдау-тапсыру актілерін;
2) келген күніне азық-түлік қалдықтары, азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкі туралы мәліметтерді көрсете отырып бөлу балансын ұсынады.
30. Құраманы, әскери бөлімді немесе мекемені азық-түлікпен қамтамасыз етуден алғаннан кейін (кейіннен азық-түлікпен қамтамасыз етуге қоймай, қоныс аударуына байланысты) азық-түлік басқармасы:
1) келген құрамаға, әскери бөлімге немесе мекемеге дербес шот ашады;
2) әскери бөлімнің бөлу балансы бойынша құрамада, әскери бөлімде немесе мекемеде есепте тұрған азық-түлікті, азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін есепке алу бойынша кіріске алады.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

25. Зачисление одной воинской части (учреждения) на продовольственное обеспечение в другую, осуществляется на основании распоряжения начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
26. Для зачисления соединения, воинской части или учреждения на продовольственное обеспечение, указанные подразделения представляют соединению, воинской части или учреждению, в которое зачисляются на продовольственное обеспечение:
1) распоряжение начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 25 настоящих Правил;
2) выписка из приказа с указанием даты зачисления и списка военнослужащих, зачисляемых на продовольственное обеспечение;
3) разделительный баланс с отражением сведений об остатках продовольствия, техники и имущества продовольственной службы на день прибытия.
Сноска. Пункт 26 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
27. По результатам зачисления на продовольственное обеспечение соединение, воинская часть или учреждение, в которое произошло зачисление на продовольственное обеспечение, представляют в управление обеспечения продовольствием отчет о выполненных мероприятиях.
28. Снятие с продовольственного обеспечения, осуществляется на основании распоряжения начальника Тыла Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 28 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
29. Для оформления снятия с продовольственного обеспечения соединение, воинская часть или учреждение (у которого снимается с продовольственного обеспечения и снимаемое) представляют в управление обеспечения продовольствием:
1) акты приема-передачи продовольствия, техники и имущества продовольственной службы;
2) разделительный баланс с отражением сведений об остатках продовольствия, техники и имущества продовольственной службы на день прибытия.
30. После снятия с продовольственного обеспечения (в связи с передислокацией без последующей постановки на продовольственное обеспечение) соединение, воинская часть или учреждение, продовольственным управлением:
1) открывается лицевой счет на прибывшее соединение, воинскую часть или учреждение;
2) приходуется по учету, числящиеся за соединением, воинской частью или учреждением по разделительному балансу воинской части продовольствие, техника и имущество продовольственной службы.
Сноска. Пункт 30 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).

31. Құраманы, әскери бөлімді немесе мекемені құру кезінде азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасы келген құрамаға, әскери бөлімге немесе мекемеге дербес шот ашады.
32. Әскери қызметшілер (әскери командалар, бөлімшелер) әскери бөлімге келісімен (келісімшарт бойынша әскери қызметшілер іссапарда болған жағдайларды қоспағанда) бөлім командирінің бұйрығымен азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылданады.
33. Әскери қызметшінің (әскери команданың, бөлімшенің) тамақтануға, заттай азық-түлік немесе азық-түлік үлесінің орнына ақшалай өтемақы алуға құқығы "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 7-тармағына және 48-бабына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылдау үшін:
1) әскери бөлім (мекеме) командирінің бұйрығы;
2) әскери қызметшінің (мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін) нұсқамасы, іссапар куәлігі немесе демалыс билеті негіз болып табылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Запасқа шығарылатын мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне азық-түлікпен қамтамасыз етілгені туралы нұсқамада көрсетіледі.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Бұйрықтан үзінді жабдықтау нормаларына сәйкес қай күнге дейін және қандай үлес нормалары бойынша әскери қызметші (әскери команда, бөлімше) әскери бөлімнен кеткен кезде үлестің орнына заттай азық-түлікпен немесе ақшалай өтемақымен қамтамасыз етілгенін растайтын құжат болып табылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Әскери қызметшілер әскери бөлімнен әскери команда (бөлімше) құрамында кеткен жағдайда бұйрықтан үзінді барлық командаға біреу беріледі.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
38. Әскери қызметшілер кенеттен науқастанған кезде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери-медициналық мекемесіне (бұдан әрі – әскери-медициналық мекеме) шұғыл жеткізілген жағдайда бұйрықтан үзіндіні бермей, азық-түлікпен қамтамасыз етілуге қабылданады.
Бұл жағдайда әскери-медициналық мекеме тиісті әскери бөлімнен (мекемеден) бұйрықтан үзіндіні талап етуге міндетті, ал соңғысы – бір тәулік ішінде оны әскери-медициналық мекемеге жібереді.

31. При формировании соединения, воинской части или учреждения управление обеспечения продовольствием открывает лицевой счет на прибывшее соединение, воинскую часть или учреждение.
32. Военнослужащие (воинские команды, подразделения) по прибытию в воинскую часть (за исключением военнослужащих по контракту находящимся в командировке) зачисляются на продовольственное обеспечение приказом командира части.
33. Право военнослужащего (воинской команды, подразделения) на получение питания, продовольствия в натуре или денежной компенсации взамен продовольственного пайка определяется в соответствии с пунктом 7 статьи 44 и статьи 48 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Основанием для зачисления на продовольственное довольствие служат:
1) приказ командира воинской части (учреждения);
2) предписание, командировочное удостоверение или отпускной билет военнослужащего (для военнослужащих срочной службы).
Сноска. Пункт 34 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
35. Военнослужащим срочной службы, увольняемым в запас, об удовлетворении продовольствием указывается в предписании.
Сноска. Пункт 35 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
36. Выписка из приказа является документом, подтверждающим, по какое число и по нормам какого пайка в соответствии с Нормами снабжения военнослужащий (воинская команда, подразделение) удовлетворен продовольствием в натуре или денежной компенсацией взамен пайка, при убытии из воинской части.
Сноска. Пункт 36 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
37. В случае убытия военнослужащих из воинской части в составе воинской команды (подразделения) выписка из приказа выдается одна на всю команду.
Сноска. Пункт 37 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
38. Военнослужащие зачисляются на продовольственное довольствие без предоставления выписки из приказа, в случае экстренно доставленных в военно-медицинские учреждения Министерства обороны Республики Казахстан (далее – военно-медицинские учреждения) при внезапных заболеваниях.
В этих случаях военно-медицинское учреждение обязано истребовать выписку из приказа от соответствующей воинской части (учреждения), а последняя – в течение одних суток высылает его военно-медицинскому учреждению.

Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Әскери қызметші бұйрықтан үзіндісіз әскери бөлімге келгенде ол баянаты негізінде бөлім командирінің бұйрығымен азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылданады, онда оның қай күнге дейін азық-түлікпен (ақшалай өтемақымен немесе жеке тамақтану рационымен) қамтамасыз етілгені көрсетіледі.
Сонымен қатар сұрау салуды алған сәттен бастап бір тәуліктен кешіктірмей оны жіберуге тиіс әскери бөлімнен бұйрықтан үзінді сұратылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Әскери-емдеу мекемелерінде стационарлық емделу кезінде әскери қызметшілердің отбасы мүшелері әскери қызметшінің отбасы құрамы туралы кадр органының анықтамасы негізінде азық-түлікпен қамтамасыз етілуге қабылданады.
41. Қазақстан Республикасы басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері жергілікті әскери басқару органынан әскери қызмет өткеру орнына кету туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан сәттен бастап жүру жолына (жүру жолында жеті сағаттан артық болған кезде) азық-түлік аттестатымен (ЖТР) қамтамасыз етіледі.
Қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің қорынан жергілікті әскери басқару органдары арқылы жүзеге асырылады.
42. Қызмет өткеру орнына келісімен Қазақстан Республикасы басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілерін тамақтануын қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
43. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің гауптвахтасында жазасын өтеп жүрген Қазақстан Республикасы басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері оған гауптвахта азық-түлікпен қамтамасыз етуге қабылданған әскери бөлімінің мерзімді қызмет әскери қызметшілері қамтамасыз етілетін Жабдықтау нормаларында белгіленген азық-түлік үлестерінің нормалары бойынша тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
Гауптвахтада ұсталатын әскери қызметшілердің саны туралы мәліметтерді оған гауптвахта азық-түлікпен қамтамасыз етуге тіркелген әскери бөлімге гауптвахтаның бастығы күн сайын келесі күнінің қарсаңында ұсынады. Гауптвахта бастығы жабдықталымнан шығарған кезде гауптвахта азық-түлікпен қамтамасыз етуге тіркелген әскери бөлімнің қолбасшылығын оның қарсаңында хабардар етеді.
44. Оқу-жаттығуларда (маневрларда), далалық шығуларда әскери бөлімнің жеке құрамын тамақтандыруды бөлімшелер (батальон, дивизион, жекелеген рота, взвод, бөлімше) бойынша далалық асханалар мен азық-түлік қызметінің басқа да техникалық құралдарын пайдаланумен әскери бөлім азық-түлік қызметінің бастығы ұйымдастырады. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлімшелерінен коммерциялық құрылымдар арқылы тамақтандыруды ұйымдастыру кезінде әскери қызметшілер қатарынан далалық асханаларға (плиталарға) от жағушылар бөлінеді.
Бүріккіштердің жұмысы үшін отынды қолданумен жұмыс істейтін азық- түлік қызметінің техникалық құралдары үшін жасаушы зауыттың техникалық сипаттамаларымен айқындалған шығыс нормаларына сәйкес отын бөлінеді.

Сноска. Пункт 38 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
39. По прибытии военнослужащего в воинскую часть без выписки из приказа, он зачисляется на продовольственное обеспечение приказом командира части на основании его рапорта, в котором указываются по какое число он удовлетворен продовольствием (денежной компенсацией или индивидуальным рационом питания).
Одновременно запрашивается выписка из приказа от воинской части, которая должна не позднее одних суток с момента получения запроса выслать его.
Сноска. Пункт 39 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
40. Члены семьи военнослужащего при стационарном лечении в военно-лечебных учреждениях зачисляются на продовольственное обеспечение на основании справки кадрового органа о составе семьи военнослужащего.
41. Военнослужащие других войск и воинских формирований Республики Казахстан с момента издания приказа соответствующего начальника об убытии из местного органа военного управления к месту прохождения воинской службы обеспечиваются продовольственным пайком (ИРП) на путь следования (при условии нахождения в пути следования более семи часов).
Обеспечение осуществляется из фонда Министерства обороны Республики Казахстан через местные органы военного управления.
42. По прибытию к месту прохождения службы обеспечение питанием военнослужащих других войск и воинских формирований Республики Казахстан осуществляется за счет средств соответствующих государственных органов Республики Казахстан.
43. Военнослужащие других войск и воинских формирований Республики Казахстан отбывающие наказание на гауптвахте Министерства обороны Республики Казахстан, обеспечиваются питанием по нормам продовольственных пайков, установленных Нормами снабжения, по которым обеспечиваются военнослужащие срочной службы воинской части, где гауптвахта зачислена на продовольственное обеспечение.
Сведения о количестве военнослужащих, содержащихся на гауптвахте, ежедневно накануне следующего дня представляются начальником гауптвахты в воинскую часть, к которой гауптвахта приписана на продовольственное обеспечение. При исключении с довольствия начальником гауптвахты накануне извещается командование воинской части, к которой гауптвахта приписана на продовольственное обеспечение.
44. Питание личного состава воинской части на учениях (маневрах), полевых выходах организуется начальником продовольственной службы воинской части с использованием кухонь полевых и других технических средств продовольственной службы по подразделениям (батальон, дивизион, отдельная рота, взвод, отделение). При организации питания через коммерческие структуры из подразделений материально-технического обеспечения из числа военнослужащих выделяются – истопники полевых кухонь (плит).
Для работы форсунок выделяется топливо, в соответствии с нормами расхода определенных техническими характеристиками завода изготовителя для технических средств продовольственной службы, работающих с применением топлива.

45. Далалық асханалар мен азық-түлік қызметінің басқа да техникалық құралдары жоқ бөлімшелер тамақтануға әскери бөлім командирінің материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі (тыл) орынбасарының өкімімен осындай асханалары бар басқа бөлімшелерге тіркеледі, бұл ретте далалық асханалардың техникалық мүмкіндіктері мен азық-түлік қызметінің басқа да техникалық құралдары ескеріледі.
46. Азық-түлікті тарату мәзірі әскери бөлімнің барлық бөлімшелері үшін бірдей (ерекше жағдайларда бөлімше құраманың (әскери бөлімнің) негізгі бөлімшелерінің міндеттерінен ерекшеленетін міндеттерді орындаған кезде азық-түлікті тарату бөлек жасалады) жасалады.
47. Жеке құрамға ыстық тамақ Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тәулігіне үш-төрт рет беріледі.
Жағдай шарттары бойынша тәулігіне үш рет ыстық тамақ дайындау және беру мүмкін болмаған жағдайларда, таңертеңгі ыстық тамақты таратумен бір уақытта бөлімшелер жеке құрамының қолына аралық тамақтануға Жабдықтау нормалары шегінде тиесілі үлес есебінен азық-түлік (консервіленген және құнарландырылған азық-түлік) құрғақ күйде беріледі.
48. Оқу-жаттығуларда (маневрларда) және басқа да ерекше қызмет өткеру жағдайларында әскери қызметшілердің тамақтануы үшін жаңа жеткізілген азық-түлікпен қатар Жабдықтау нормалары шегінде құнарландырылған және консервіленген азық-түлікті беруге рұқсат етіледі.
49. Далалық жағдайларда ауызсу және шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждар үшін ауызсу нормалары мынадай есеппен бір адамға тәулігіне 15 литр:
шайға және құтылардағы су қорына – 3 литр;
тамақ дайындауға – 4 литр;
шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждарға – 8 литр.
50. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері құрамаларының, әскери бөлімдері мен мекемелерінің асханаларында тамақтандыруды ұйымдастыру әскери бөлімдердің күштерімен және тамақтандыруды ұйымдастыруға көрсетілетін қызмет жеткізушілерімен (бұдан әрі – жеткізушілер) жүзеге асырылады.
51. Технологиялық және тоңазытқыш жабдығын пайдаланумен айналысатын әскери бөлімдері асханаларының жұмыскерлері техникалық минимум бағдарламасы көлемінде сынақтар тапсырады. Сынақтарды тапсырмай асхана жабдық бірлігі жабдықты пайдалану, оған техникалық қызмет көрсету қағидаларын және қауіпсіздік техникасын қатаң сақтауға, уақтылы ағымдағы жөндеуді жүргізуге және оны ұстау бойынша санитариялық-гигиеналық талаптардың орындалуын қадағалауға міндетті белгілі бір адамға бекітіледі.
52. Әскери бөлімдердің асханаларында тамақ тарату мәзірі бойынша дайындалады. Тарату мәзірі азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасы әрбір норма бойынша бөлек белгілеген бірыңғай азық-түлікті бөлу тәртібіне сәйкес жасайды.

45. Подразделения, не имеющие полевых кухонь и других технических средств продовольственной службы, распоряжением заместителя командира воинской части по материально-техническому обеспечению (тылу) прикрепляются на питание к другим подразделениям, имеющим эти кухни, при этом учитываются технические возможности полевых кухонь и других технических средств продовольственной службы.
46. Меню-раскладка продуктов составляется единая для всех подразделений воинской части (в исключительных случаях при выполнении подразделением задач, отличающихся от задач основных подразделений соединения (воинской части) составляется отдельная раскладка продуктов).
47. Горячая пища выдается личному составу три-четыре раза в сутки.
В тех случаях, когда по условиям обстановки нет возможности приготовления и выдачи горячей пищи три раза в сутки, одновременно с утренней раздачей горячей пищи на промежуточное питание личному составу подразделений выдаются на руки продукты в сухом виде (из консервированных и концентрированных продуктов) за счет положенного пайка в пределах Норм снабжения.
48. На учениях (маневрах) и в других особых случаях несения службы, для питания военнослужащих наряду со свежими продуктами разрешается выдавать концентрированные и консервированные продукты в пределах Норм снабжения.
49. В полевых условиях для питьевых и хозяйственно-бытовых нужд нормы питьевой воды составляют 15 литров на одного человека в сутки, из расчета:
на чай и запас воды во флягах – 3 литра;
на приготовление пищи – 4 литра;
на хозяйственно-бытовые нужды – 8 литров.
50. Организация питания в столовых соединений, воинских частей и учреждений Вооруженных Сил Республики Казахстан осуществляется силами воинских частей и поставщиками услуг организации питания (далее – поставщики).
51. Работники столовых воинских частей, занимающиеся эксплуатацией технологического и холодильного оборудования, сдают зачеты в объеме программы технического минимума. Без сдачи зачетов работники столовой к эксплуатации указанного оборудования не допускаются. Каждая единица оборудования закрепляется за определенным лицом, которое обязано строго соблюдать правила эксплуатации, технического обслуживания оборудования и техники безопасности, следить за своевременным проведением текущего ремонта и выполнять санитарно – гигиенические требования по его содержанию.
52. Пища в столовых воинских частей готовится строго по меню-раскладке продуктов. Меню-раскладка составляется в соответствии с единым порядком распределения продуктов установленным управлением обеспечения продовольствием по каждой норме отдельно.

53. Азық-түлікті бөліп салуды әскери бөлімі медицина қызметінің бастығымен, асхана бастығымен (асхана меңгерушісімен) және нұсқаушы-аспазшымен (бас аспазшымен) бірлесіп, азық-түлік қызметінің бастығы, Жабдықтау нормаларына сәйкес әскери қызметшілердің әрбір контингенті бойынша бөлек жасалады.
Емдеу үлесі және диеталық тамақтану бойынша азық-түлікті бөліп салу әскери бөлімде азық-түлік қызметі бастығының және нұсқаушы-аспазшының (бас аспазшының) қатысуымен медицина қызметінің бастығы жасайды.
Азық-түлікті бөліп салуға әскери бөлім командирінің материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі (тыл) орынбасары, азық-түлік қызметінің бастығы, медицина қызметінің бастығы қол қояды және әскери бөлімінің командирі бекітеді және жеткізушінің ресми өкілімен келісіледі (асханада тамақтану тамақтандыруды ұйымдастыруға көрсетілетін қызмет жеткізушілері ұйымдастырады).
54. Бекітілген азық-түлікті бөліп салуға өзгерістер енгізу бөлім командирінің рұқсатымен жүргізіледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Әрбір өзгерістер енгізілгенннен кейін әскери бөлім командирі өз рұқсатын азық-түлікті бөліп салуға қол қоюмен растайды.
Әдетте, азық-түлікті бөліп салу бөлек үш данада әрбір норма бойынша бір аптаға жасалады. Бірінші данасы (түпнұсқа) қызмет бухгалтериясында қалады (іс жүргізуде) және азық-түлік қоймасынан асханаға азық-түлікті жазып беру үшін негіз болып табылады және екіші данасы асханаға беріледі. Оның біреуі тамақтанушыларды таныстыру үшін асхана вестибюлінде ілінеді, басқасы тамақ дайындау кезінде басшылыққа алу үшін нұсқаушы-аспазшыда (бас аспазшы) болады.
56. Азық-түлікті бөліп салуды жасаған кезде жауынгерлік даярлықтың, белгіленген тамақтану режимінің ерекшеліктері мен сипаттамасы, азық-түлік сипаттамасының, азық-түлік үлесінің болуы және ассортименті, сондай-ақ тамақтанушылар ниеттері мен сұраныстары ескеріледі.
57. Төрт рет тамақтану жоспарланатын авиациялық бөлімдерді, әскери-медициналық мекемелерді және әскери колледждерді қоспағанда, әскери бөлімдерде ыстық тамақ тәулігіне үш рет таңғы асқа, түскі асқа және кешкі асқа дайындалып, беріледі.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 02.09.2025 № 1200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 16.09.2025 ерте емес қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Әскери бөлімдерде ыстық тамақ ішу тәулігіне төрт рет жоспарланған авиациялық бөлімдерді, әскери-медициналық мекемелерді және "Жас ұлан" республикалық мектептерін қоспағанда, тәулігіне үш рет таңғы ас, түскі ас және кешкі ас дайындалады және беріледі.
Жеке құрамның тамақ ішу уақытын әскери бөлім командирі айқындайды.
Энергетикалық құндылығы (калориясы) бойынша азық-түлік үлесінің азық-түлігін бөлу мынадай тәртіппен жүргізіледі:

53. Раскладки продуктов, составляются начальником продовольственной службы совместно с начальником медицинской службы воинской части, начальником столовой (заведующим столовой) и инструктором – поваром (старшим поваром), отдельно по каждому контингенту военнослужащих согласно Норм снабжения.
Раскладка продуктов по лечебному пайку и диетическому питанию в воинской части составляется начальником медицинской службы с участием начальника продовольственной службы и инструктора - повара (старшего повара).
Раскладка продуктов подписывается заместителем командира воинской части по материально-техническому обеспечению (тылу), начальником продовольственной службы, начальником медицинской службы и утверждается командиром воинской части и согласовывается с официальным представителем поставщика (в столовых питание в которых организуется поставщиками услуг организации питания).
54. Изменения в утвержденную раскладку продуктов вносятся с разрешения командира воинской части.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. После каждого внесения изменений командир воинской части подтверждает свое разрешение подписью в раскладке продуктов.
Раскладка продуктов, как правило, составляется на неделю отдельно по каждой норме в трех экземплярах. Первый экземпляр (подлинник) остается в бухгалтерии (делопроизводстве) службы и является основанием для выписки продуктов с продовольственного склада в столовую, и два экземпляра выдаются в столовую. Один из них вывешивается в вестибюле столовой для ознакомления питающихся, другой находится у инструктора - повара (старшего повара) для руководства при приготовлении пищи.
56. При составлении раскладки продуктов учитываются особенности и характер боевой подготовки, установленный режим питания, наличие и ассортимент продуктов, продовольственные пайки, а также пожелания и запросы питающихся.
57. Замена одних продуктов другими в пределах нормы пайка разрешается только в случаях отсутствия положенных по норме продуктов на складе только с разрешения начальника управления обеспечения продовольствием.
В воинских частях, горячая пища готовится и выдается три раза в сутки на завтрак, обед и ужин, за исключением авиационных частей, военно-медицинских учреждений, и военных колледжей, в которых планируется четыре приема пищи.
Часы приема пищи личным составом определяются командиром воинской части.
Распределение продуктов продовольственного пайка по энергетической ценности (калорийности) производится следующим порядком:

үш реттік тамақтану кезінде таңғы асқа 35%, түскі асқа 40%, кешкі асқа 25%;
төрт реттік тамақтану кезінде таңғы асқа 25%, екінші таңғы асқа (немесе екінші кешкі асқа) 10%, түскі асқа 40%, кешкі асқа 25%.
Әскери бөлімінің жауынгерлік даярлық шарттарына және күн тәртібіне байланысты үлесті бөлу әскери бөлім командирі өзгертуі мүмкін.
Тамақ ішу бойынша үлес құнын есептеу бөлек жоғарыда көрсетілген пайыздық арақатынасты ескере отырып есептеледі.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері авиациясының ұшқыштар және инженерлік-техникалық құрамын тамақтандыру әскери бөлімдердің тиісті асханалары (ұшқыштар, инженерлік-техникалық құрамы) арқылы ұйымдастырылады.
Авиациялық бөлім штабының өтінімі бойынша ұшулар күні ұшқыштар және инженерлік-техникалық құрамын тамақтандыру тікелей әуеайлақта ұйымдастырылуы мүмкін. Осы мақсаттар үшін дайындалған тамақ термостарда шығарылады, ал әуеайлақтарда тамақты жылыту және ішу үшін арнайы үй-жайлар жабдықталады.
Ұшқыштар үлесі бойынша тамақтануға "Ұшқыштар үлесі" ескертпесіне сәйкес Жабдықтау нормалары негізінде қабылданады:
Авиацияның инженерлік-техникалық құрамының әскери қызметшілерін тамақтандыруға қабылдау авиациялық бөлім командиірінің не жоғары тұрған қолбасшының бұйрығымен жүргізіледі.
59. Авиацияның ұшқыштар және инженерлік-техникалық құрамын тамақтандыру:
1) авиациялық және авиациялық-техникалық бөлімдер таратылған (қайта құрылған) кезде;
2) ұшуларды тоқтатумен материалдық бөлімді ауыстырған кезде;
3) әскери қызметшілерді бір авиациялық (авиациялық-техникалық) бөлімнен басқаға ауыстырған кезде;
4) қолбасшылықтың немесе әскери-дәрігерлік комиссияның шешімі бойынша ұшқыштар жұмысынан (ұшулардан) немесе ұшу аппараттарына қызмет көрсетуден шеттетілген (соның ішінде уақытша) кезде;
5) ұшулармен немесе ұшу аппараттарына қызмет көрсетумен байланысы жоқ жұмысқа ауыстырылған кезде тиісті үлестер бойынша тоқтатылады.
59. Ұшқыштар құрамының генералдары, офицерлері, мерзімді және келісімшарт қызметінің әскери қызметшілері (оның ішінде училищелерден келетіндер) ұшу аппараты экипажының құрамында лауазымды атқаруға кірісу туралы әскери бөлім командирінің бұйрығында көрсетілген күннен бастап ұшқыштар үлесі бойынша тамақтандыруға қайта қабылданады.
60. Авиацияның ұшқыштар және инженерлік-техникалық құрамының асханаларында тамақ азық-түлікті бөліп салу негізінде алдын ала тапсырыстар бойынша дайындалады.
61. Ұшқыштар құрамы ыстық тамақпен тәулігіне 4 рет қамтамасыз етіледі. Барлық жағдайларда, оның ішінде ұшуда тамақ ішу арасындағы аралықтар 4 - 5 сағаттан аспауға тиіс.

при трехразовом питании, на завтрак 35%, на обед 40%, на ужин 25%;
при четырехразовом питании на завтрак 25%, на второй завтрак (или второй ужин) 10%, на обед 40%, на ужин 25%.
Расчет стоимости пайка отдельно по приемам пищи исчисляется с учетом вышеуказанного процентного соотношения.
Питание летного и инженерно-технического состава авиации Вооруженных Сил Республики Казахстан организуется через соответствующие столовые воинских частей (летного, инженерно-технического состава).
В дни полетов по заявке штаба авиационной части питание летного и инженерно-технического состава может быть организовано непосредственно на аэродроме. Для этой цели приготовленная пища вывозится в термосах, а на аэродромах оборудуются специальные помещения для подогрева и приема пищи.
На питание по летному пайку зачисляются на основании Норм снабжения в соответствии с примечанием "Летного пайка".
Зачисление военнослужащих инженерно-технического состава авиации на питание производится приказом командира авиационной части либо вышестоящего командования.
Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 02.09.2025 № 1200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования, но не ранее 16.09.2025).
58. Предоставление летному и инженерно-техническому составу авиации питания по соответствующим пайкам прекращается:
1) при расформировании (переформировании) авиационных и авиационно-технических частей;
2) при замене материальной части с прекращением полетов;
3) при переводе военнослужащих из одной авиационной (авиационно-технической) части в другую;
4) при отстранении (в том числе и временно) от летной работы (от полетов) или обслуживания летательных аппаратов по решению командования или военно-врачебной комиссии;
5) при переводе на работу, не связанную с полетами или с обслуживанием летательных аппаратов.
59. Генералы, офицеры, военнослужащие срочной и контрактной службы летного состава (в том числе прибывающие из училищ) вновь зачисляются на питание по летному пайку со дня, указанного в приказе командира воинской части о вступлении в исполнение должности в составе экипажа летательного аппарата.
60. Пища в столовых летного и инженерно-технического состава авиации готовится по предварительным заказам на основании раскладок продуктов.
61. Летный состав обеспечивается горячей пищей 4 раза в сутки. Промежутки между приемами пищи во всех случаях, в том числе и в полете, не должны превышать 4-5 часов.

62. Демалыс, мереке және ұшпайтын күндері тамақ ішу көлемі тамақ ішу бойынша энергетикалық құндылығы бойынша азық-түлік үлесін бөлумен тәулігіне 3 ретке дейін: таңғы асқа – 30%, түскі асқа – 50%, кешкі асқа – 20% азайтылуы мүмкін.
63. Ұшу күндері ұшқыштар құрамы тамақты ұшулар басталғанға дейін 1,5 – 2 сағат бұрын ішеді.
64. Ұшу күндері энергетикалық құндылығы бойынша ұшқыштар үлесінің азық-түлігі бөлінеді: 1-ші таңғы асқа 3-5 сағат ұшулар кезінде 10-15 %, 8-9 және 14-16 сағат ұшулар кезінде 20-25 %, түнгі ұшулар кезінде 20-25 %; 2-ші таңғы асқа 3-5 сағат ұшулар кезінде 25-20 %, 8-9 және 14-16 сағат ұшулар кезінде 15-10 %; түскі асқа 3-5 сағат ұшулар кезінде 35-40 %, 8-9 және 14-16 сағат ұшулар кезінде 35-40 %, түнгі ұшулар кезінде 40-35 %; 1-ші кешкі асқа 3-5 сағат ұшулар кезінде 30-25 %, 8-9 және 14-16 сағат ұшулар кезінде 30-25 %, түнгі ұшулар кезінде 25-30 %; 2-ші кешкі асқа түнгі ұшулар кезінде 15-10 %
Екінші таңғы ас ұшулар арасындағы үзілісте немесе олар аяқталғаннан кейін беріледі.
65. Ұшақ пен тікұшақ экипажының жеке құрамы ұзақ қонусыз ұшуды орындаған кезде борттық үлеспен қамтамасыз етіледі. Авиациялық бөлім штабы үлестің қажетті санына өтінімдерді бөлімнің азық-түлік қызметіне ұшақ (тікұшақ) ұшқанға дейін 10 сағат бұрын береді.
Борттық үлесті экипаждың әрбір мүшесіне бөлек авиациялық-техникалық бөлім асханасы жиынтықтайды. Ұшақ экипажының мүшелеріне берілген борттық үлес бөлім бойынша бұйрықта көрсетіледі.
Борттық үлес салынған борттық сөмкелер мен ыстық шай құйылған термос әуеайлаққа авиациялық бөлім штабының өтінімінде көрсетілген сағатта жеткізіледі және әрбір ұшаққа (тікұшаққа) жүкқұжатқа қол қойғызып экипаж мүшелерінің біреуіне тапсырылады.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Ұшулар тоқтатылған немесе бір тәулікке және одан артық кейінге қалдырылған және ұзақ қонусыз ұшқан кезінде, сондай-ақ белгіленген мерзімнен бұрын ұшақ (тікұшақ) ұшудан қайтып келген кезде ұшақтың экипажына борттық үлес бойынша берілген азық-түлік асханаға тапсырылады, осындай жағдайда экипаж мүшелері белгіленген тәртіппен асхана арқылы тамақпен қамтамасыз етіледі.
67. Ұшып өтетін ұшақ пен тікұшақ экипажының ұшқыш құрамы, сондай-ақ осы ұшақ пен тікұшаққа ілесіп ұшу үшін тартылатын инженерлік-техникалық құрам ұшу кезеңінде ұшу маршруты бойынша әскери әуеайлақта ұшқыш және инженерлік-техникалық құрамның асханасында ұшқыштар үлесі мен жалпыәскери үлес бойынша тегін тамақтануға талонмен қамтамасыз етіледі. Көрсетілген талонды алған жеке құрам азық-түлікпен қамтамасыз етуден алынады.
Авиациялық бөлімдерге қызметтік іссапарға кеткенде штаб, басқарма мен орталық аппарат ұшқыш құрамының әскери қызметшілері ұшқыштар үлесі бойынша осындай тәртіппен тегін тамақтануға талонмен қамтамасыз етіледі.
Ұшып өтетін ұшақтың ұшқыш және инженерлік-техникалық құрамы ұшу маршруты бойынша әскери әуеайлақта ұшқыш және инженерлік-техникалық құрамның асханасынан тамақты ұшқыш және инженерлік-техникалық құрамды жабдықтау нормалары бойынша азық-түлікті таратуға қатаң сәйкестікте алады.

62. В выходные, праздничные и нелетные дни количество приемов пищи может быть уменьшено до 3 раз в сутки с распределением продуктов пайка по энергетической ценности по приемам пищи: на завтрак - 30%, на обед-50%, и на ужин-20%.
63. В дни полетов летный состав пищу принимает за 1,5-2 часа до начала полетов.
64. Продукты летного пайка по энергетической ценности в дни полетов распределяются: на 1-й завтрак, при полетах с 3-5 часов 10-15 %, при полетах с 8-9 и с 14-16 часов 20-25 %, при ночных полетах 20-25 %; на 2-й завтрак, при полетах с 3-5 часов 25-20 %, при полетах с 8-9 и с 14-16 часов 15-10 %; на обед, при полетах с 3-5 часов 35-40 %, при полетах с 8-9 и с 14-16 часов 35-40 %, при ночных полетах 40-35 %; на 1-й ужин, при полетах с 3-5 часов 30-25 %, при полетах с 8-9 и с 14-16 часов 30-25 %, при ночных полетах 25-30 %; на 2-й ужин, при ночных полетах 15-10 %,
Второй завтрак выдается в перерыве между полетами или после их окончания.
65. При выполнении продолжительных беспосадочных полетов личный состав экипажей самолетов и вертолетов обеспечивается бортовыми пайками. Заявки на необходимое количество пайков штаб авиационной части подает в продовольственную службу части не позднее, чем за 10 часов до вылета самолетов (вертолетов).
Бортовые пайки комплектуются столовыми авиационно-технических частей на каждого члена экипажа в отдельности. Выданные бортовые пайки членам экипажей самолетов указываются в приказе по части.
Бортовые сумки с уложенными в них бортовыми пайками и термосы с горячим чаем доставляются на аэродром к часу, указанному в заявке штаба авиационной части, и сдаются под расписку в накладной на каждый самолет (вертолет) одному из членов экипажа.
Сноска. Пункт 65 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
66. При отмене или перенесении на сутки и более продолжительных беспосадочных полетов, а также при возвращении самолета (вертолета) из полета ранее назначенного срока выданные экипажу самолета продукты по бортовому пайку подлежат сдаче в столовую, члены экипажа в этом случае обеспечиваются питанием через столовую в установленном порядке.
67. Летный состав экипажей перелетающих самолетов и вертолетов, а также инженерно-технический состав, привлекаемый для сопровождения этих самолетов и вертолетов, на период перелета обеспечиваются талонами на получение бесплатного питания по летному пайку и общевойсковому пайку в столовых летного и инженерно-технического состава на военных аэродромах по маршруту перелета. Личный состав, получивший указанные талоны, снимается с продовольственного обеспечения.
В таком же порядке обеспечиваются талонами на получение бесплатного питания по летному пайку военнослужащие летного состава штабов, управлений и центрального аппарата при убытии в служебные командировки в авиационные части.
Пищу в столовых летного и инженерно-технического состава на военных аэродромах по маршруту перелета летный и инженерно-технический состав перелетающих самолетов получает в строгом соответствии с раскладками продуктов по нормам снабжения летного и инженерно-технического состава.

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Авариялар және мәжбүрлі қону жағдайында ұшақтар мен тікұшақтардың экипаждары азық-түліктің авариялық қор жиынтықтарымен қамтамасыз етіледі.
Ұшуларды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету бойынша кезекшілік атқаратын ұшақтар мен тікұшақтардың бортындағы ұжымдық пайдаланудағы құтқару құралдарында, сондай-ақ жерүсті іздестіру-құтқару командаларының құтқару мүлкінде және парашюттік-десанттық құтқару топтарында тамақтану рациондары (үлестері) болады.
Авариялық қор жиынтықтарын пайдалану тек шөлдала және аз қоныстанған жергілікті жерлерде және теңізде авариялар мен мәжбүрлі қону жағдайында болған кезде, ал тамақтану (үлес) рациондары – теңізде апатқа ұшыраған жеке құрамды құтқару жөніндегі іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде жол беріледі. Авариялық қор өнімдерін және тамақтану (үлес) рациондарын есептен шығару іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу туралы іздестіру-құтқару және парашюттік-десанттық қызмет бастығының есеп беруін қоса берумен авиациялық бөлімінің командирі бекітетін актілер бойынша жүргізіледі.
69. Санаторийлер мен демалыс үйлерін қоспағанда, әскери-емдеу мекемелерінде науқастарды тамақтандыру емдеу үлесінің нормасы бойынша ұйымдастырылады.
70. Әскери-емдеу мекемесінде науқастар олардың түскен уақытына байланысты:
сағат 8-ге дейін келгендер – таңғы асқа;
сағат 8-ден 13-ке дейін келгендер – түскі асқа;
сағат 13-тен 19-ға дейін келгендер – кешкі асқа тамақтандыруға қабылданады.
Шығару кезінде азық-түлікпен қамтамасыз етуден алу жергілікті жағдайға байланысты таңғы астан, түскі астан немесе кешкі астан кейін жүргізіледі.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері әскери-медициналық мекемелерге (донорлар) қан тапсырған күні негізгі азық-түлік үлестерін беруге байланысты емес, "Донорларға арналған үлес" деген қосымша норма бойынша азық-түлікпен қамтамасыз етіледі.
72. Қосымша тамақтану азық-түліктері қолға берілмейді және олардың орнына ақшалай өтемақы төленбейді.
73. Қосымша тамақтануды донорлар әскери госпитальдар жанында қан тапсыру пункттеріне алады. Қан құю станциясының көшпелі бригадалары донорлардан қан алған жағдайларда қосымша тамақтану орнында әскери бөлімдерде ұйымдастырылады.
74. Қан тапсыратын күні мерзімді қызмет әскери қызметшілерін тамақтандыру бөлек азық-түлікті бөліп салуды жасай отырып ұйымдастырылады. Бұл ретте таңғы ас пен кешкі ас негізгі үлестің толық нормасынан, ал түскі ас донорларға арналған үлес бойынша азық-түліктен дайындалады.

Сноска. Пункт 67 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
68. В случае аварий и вынужденных посадок экипажи самолетов и вертолетов обеспечиваются комплектами аварийного запаса продовольствия.
В спасательных средствах коллективного пользования, находящихся на борту самолетов и вертолетов, несущих дежурство по поисково-спасательному обеспечению полетов, а также в спасательном имуществе наземных поисково-спасательных команд и спасательных парашютно-десантных группах содержатся рационы питания (пайки).
Расходование комплектов аварийного запаса допускается только в случаях аварий и вынужденных посадок в пустынных и малонаселенных местностях и море, а рационов питания (пайков) - при проведении поисково-спасательных работ по спасению личного состава, терпящего бедствие на море. Списание продуктов аварийного запаса и рационов питания (пайков) производится по актам, утверждаемым командиром авиационной части, с приложением отчета начальника поисково-спасательной и парашютно-десантной службы о проведении поисково-спасательных работ.
69. Питание больных в военно-лечебных учреждениях, за исключением санаториев и домов отдыха, организуется по норме лечебного пайка.
70. В военно-лечебных учреждениях больные зачисляются на питание в зависимости от времени их поступления:
прибывшие до 8 часов - с завтрака;
прибывшие с 8 до 13 часов - с обеда;
прибывшие с 13 до 19 часов - с ужина;
Снятие с продовольственного обеспечения при выписке производится после завтрака, обеда или ужина в зависимости от местных условий.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
71. Военнослужащие, Вооруженных Сил Республики Казахстан, сдающие кровь в военно-медицинские учреждения (доноры), в день сдачи крови обеспечиваются питанием по дополнительной норме "Паек для доноров", не зависимо от выдачи основных продовольственных пайков.
72. Продукты дополнительного питания на руки не выдаются и денежная компенсация взамен их не выплачивается.
73. Дополнительное питание доноры получают в пунктах сдачи крови при военных госпиталях. В случаях взятия крови у доноров выездными бригадами станции переливания крови дополнительное питание организуется в воинских частях на месте.
74. Питание военнослужащих срочной службы в дни сдачи крови организуется с составлением отдельной раскладки продуктов. При этом завтрак и ужин готовятся из полной нормы основного пайка, а обед из продуктов по пайку для доноров.

75. Әскери колледжде тамақтандыру оқу жоспарына, әскери колледж бастығы бекіткен күн тәртібіне сәйкес және оқушылардың қалауын ескеріп, төрт рет ұйымдастырылады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 02.09.2025 № 1200 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 16.09.2025 ерте емес қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Спорт бөлімшелерінің мерзімді қызмет әскери қызметшісі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Спорт комитеті – Орталық спорт комитетінің әскерге шақыру бойынша әскери қызметті өткеретін спортшы әскери қызметшілеріне арналған норма бойынша азық-түлікпен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Спорт бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне азық-түлік тек әскери бөлімдердің асханалары арқылы азық-түлік түрінде беріледі.
Осы азық-түліктерді қолға беруге және олардың орнына ақшалай өтемақы беруге тыйым салынады.
78. Қазанға азық-түлік салуды асхана бойынша кезекшінің, бөлім бойынша кезекшінің және кезекші дәрігердің (фельдшердің) қатысуымен аспазшы салмақ бойынша жүргізеді.
Асхана жұмысын ұйымдастыру үшін күн сайын асхана бойынша кезекші тағайындалады, ол Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері ішкі қызмет жарғысының (бұдан әрі – Ішкі қызмет жарғысы) талаптарына сәйкес міндеттерді орындайды.
Ағымдағы айға асхана бойынша кезекшінің қызметін атқаруға жіберілген адамдардың тізімін әскери бөлім командирі бекітеді. Асхана бойынша кезекші асханадағы тізімдеме бойынша жабдықты, жиһазды, асханалық-асүйлік ыдысты және мүкәммалды қабылдайды.
Тәуліктік наряд құрамына асхана бастығы және нұсқаушы-аспазшы тағайындалмайды.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Үстелдерге дайын ыстық тамақты беруді бастауға дейін оның сапасын Ішкі қызмет жарғысына сәйкес әскери бөлімнің лауазымды адамдары тексереді.
Дәрігер (фельдшер) бөлім бойынша кезекшімен бірлесіп, дайын тамақтың сапасын тікелей ыстық цехта, асхана үй-жайының, асханалық-асүлік ыдыс пен мүкәммалдың санитариялық жай-күйін тексереді.
Тексеру нәтижелері тамақты дайындау сапасын бақылауды есепке алу кітабына жазылады. Осы кітапта дәрігер дайын тамақтың сапасы, асхананың санитариялық жай-күйі туралы жазба жазады. Одан кейін бөлім бойынша кезекші тамақты жеке құрамға беруге рұқсат береді.
Одан басқа, күн сайын әскери бөлімінің командирі немесе оның нұсқауы бойынша орынбасарлардың біреуі дайындалған тамақтың дәмін көреді. Тамақтың дәмін көру оның дәмдік сапасы мен көлемін, ет (балық) мөлшерінің, оларға гарнирлердің массасын, екінші және үшінші тағамдардың мөлшерін айқындау үшін жасалады.
Әскери бөлімінің командирі (әскери бөлім командирінің орынбасары) жеке құраммен бірге тамақты ішкен уақытта тікелей түскі ас залында бір үстелде тамақтың дәмін көреді. Тамақтың дәмін көру нәтижелері сонымен әрбір тағам бойынша бөлек бағалар қоя отырып, тамақты дайындау сапасын бақылауды есепке алу кітабына жазылады.
Жеке құрамға тамақты берген және оны ішкен уақытта әскери бөлім асханасында әскери бөлім бойынша кезекші болады.

75. В военных колледжах питание организуется четырехразовое в соответствии с учебным планом, утвержденным распорядком дня начальника колледжа и с учетом пожеланий учащихся.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра обороны РК от 02.09.2025 № 1200 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования, но не ранее 16.09.2025).
76. Военнослужащие срочной службы спортивных подразделений обеспечиваются продовольствием по норме для военнослужащих спортсменов Спортивного комитета Министерства обороны Республики Казахстан – Центрального спортивного комитета проходящих воинскую службу по призыву.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Продукты, военнослужащим спортивных подразделений выдаются только в виде питания через столовые воинских частей.
Выдача этих продуктов на руки и выплата взамен их денежной компенсации запрещается.
78. Закладка продуктов в котел производится поварами по массе в присутствии дежурного по столовой, дежурного по части и дежурного врача (фельдшера).
Для организации работы столовой ежедневно назначается, дежурный по столовой он выполняет обязанности согласно требованиям Устава внутренней службы Вооруженных Сил Республики Казахстан утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 (далее – Устав внутренней службы).
Список лиц, допущенных к несению службы дежурного по столовой на текущий месяц, утверждается командиром воинской части. Дежурный по столовой принимает по описи, находящиеся в столовой оборудование, мебель, столово-кухонную посуду и инвентарь.
Начальники столовых и инструкторы – повара в состав суточного наряда не назначаются.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. До начала подачи готовой горячей пищи на столы ее качество проверяется должностными лицами воинской части согласно Уставу внутренней службы.
Врач (фельдшер) совместно с дежурным по части проверяет качество готовой пищи непосредственно в горячем цехе, санитарное состояние помещений столовой, столово-кухонной посуды и инвентаря.
Результаты проверки записываются в книгу учета контроля за качеством приготовления пищи. В этой же книге врач делает запись о качестве готовой пищи, санитарном состоянии столовой. После чего дежурный по части дает разрешение на выдачу пищи личному составу.
Готовая пища, кроме того, ежедневно опробуется командиром воинской части или по его указанию одним из заместителей. Опробование пищи заключается в определении ее вкусовых качеств и объема, массы мясных (рыбных) порций, гарниров к ним, вторых и третьих блюд.
Командир воинской части (заместитель командира воинской части) производит опробование пищи непосредственно в обеденном зале за одним из столов совместно с личным составом во время приема пищи. Результаты опробования пищи также записываются в книгу учета контроля за качеством приготовления пищи с выставлением оценок отдельно по каждому блюду.
Во время выдачи и приема пищи личным составом в столовой воинской части присутствует дежурный по воинской части.

80. Әскери бөлімде асханадағы аспазшылар саны оның штатымен белгіленеді. Аспазшылар санын айқындау (әскери бөлім штатын әзірлеу кезінде) кезінде асханада мынадай нормалар негізге алынады, 150 адамға дейін тамақтанса – 3 аспазшы, 151 – 200 адамға дейін – 4 аспазшы, кейіннен әрбір 125 тамақтанушыға – 1 аспазшы қосылады. Нұсқаушы-аспазшы 500 адамнан артық тамақтанушылар саны кезінде ұсталады және аспазшылардың есептік санына есептелмейді, ал тамақты дайындау технологиясы бойынша шебер – тамақтанушылар саны 1000 адамнан артық кезінде аспазшылардың есептік санына есептелмейді.
81. Курсанттар және ұшу-тактикалық асханаларында даяшылар мынадай есеппен ұсталады:
курсанттар асханасында – 50 адамға 1 даяшы;
ұшу-тактикалық асханада – тамақтанатын 40 адамға 1 даяшы.
82. Қосалқы жұмыстарды орындау үшін әскери бөлімнің асханасына мынадай есеппен тәуліктік наряд (асүй жұмыскерлері) айқындалады: 100 адамға дейін асханада тамақтанатындарға – 3 адам, әрбір кейінгі тамақтанатын 100 адамға қосымша 2 адамнан бөлінеді.
83. Нанды турау, қантты, майды мөлшерлеу және оларды беру үшін осы асханада тамақтанушылар есебінен:
500-ге дейін – 1 адам;
501-ден 1000-ға дейін – 2 адам;
1000-нан астам – 3 адам нан тураушы бөлінеді.
Коммерциялық құрылымдарды тартусыз тамақтану ұйымдастырылған әскери бөлімдерде нан турауыш бөлім командирімен айқындалатын мерзімге, бірақ кемінде бір айға қатардағы жауынгер құрамының әскери қызметшілерінен әскери бөлім командирінің бұйрығымен тағайындалады.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Тамақ ішуге түскі ас залын дайындау асхана бастығының және асхана бойынша кезекшінің басшылығымен тәуліктік наряд адамдары жүргізеді. Жеке құрам оны ішуге дайын тамақтың температурасы:
бірінші тағамдар үшін – 75 градус С 0 төмен емес;
екінші тағамдар үшін – 65 градус С 0 төмен емес;
шай – 80 градус С 0 төмен емес.
Нанның салмағы 50-75 грамм жұқа тілімдерге туралады және нормалар шегінде қажеттілігі бойынша беріледі (лоткаларда өз-өзіне қызмет көрсету желісіне қою әдісімен).
Егер тамақ ішу бір сағаттан асатын ауысымдар арасында үзілістермен бірнеше ауысым жүргізілсе, онда тамақ дайындау әрбір ауысым үшін бөлек жүргізіледі.
85. Бөлімшелер бойынша кезекшілер өз бөлімшелерін асханада қарсы алады, тамақ ішу кезінде болады және асханадағы тәртіпті қадағалайды.
Мерзімді қызмет әскери қызметшілері тамақты ішуді бастағанынан аяғына дейін болатын бөлімшелермен бірге асханаға таза киім-кешекте және аяқ киімде, бөлімше старшинасының немесе взвод сержанттарының (взвод командирлері орынбасарларының) бірімен сапта командамен келеді.

80. В воинской части количество поваров в столовой устанавливается ее штатом. При определении количества поваров (и при разработке штата воинской части) исходят из следующих норм в столовой, где питаются до 150 человек - 3 повара, от 151 до 200 человек - 4 повара, в последующем на каждые 125 питающихся добавляется 1 повар. Инструктор-повар содержится при численности питающихся свыше 500 человек и в расчетное количество поваров не засчитывается, а мастер по технологии приготовления пищи - при численности питающихся свыше 1000 человек в расчетное количество поваров не засчитывается.
81. В курсантских и летно-технических столовых содержат официантов из расчета:
в курсантских столовых – 1 официант на 50 человек;
в летно-технических – 1 официант на 40 человек питающихся.
82. В столовую воинской части для выполнения подсобных работ определяется суточный наряд (кухонные рабочие) из расчета: до 100 человек питающихся в столовой - 3 человека, на каждые последующие 100 человек питающихся дополнительно выделяется по 2 человека.
83. Для нарезки хлеба, порционирования сахара, масла и их выдачи выделяется хлеборез из расчета питающихся в данной столовой:
до 500 - 1 человек;
от 501 до 1000 - 2 человека;
свыше 1000 - 3 человека.
В воинских частях, где организация питания осуществляется без привлечения коммерческих структур, хлеборез назначается приказом командира воинской части из военнослужащих рядового состава (только там, где нет штатного хлебореза) на срок, определяемый командиром части, но не менее чем на месяц.
Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным приказом Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
84. Подготовка обеденного зала к приему пищи производится лицами суточного наряда под руководством начальника столовой и дежурного по столовой. Температура готовой пищи к приему ее личным составом должна быть:
для первых блюд - не ниже 75 градусов С 0;
для вторых блюд - не ниже 65 градусов С 0;
чая – не ниже 80 градусов С 0.
Хлеб нарезается тонкими ломтиками массой 50-75 грамм и выдается по потребности в пределах норм (методом выставления на линии самообслуживания в лотках).
Если прием пищи производится в несколько смен с перерывами между сменами, превышающими час, то приготовление пищи производится для каждой смены раздельно.
85. Дежурные по подразделениям встречают свои подразделения в столовой, присутствуют при приеме пищи и следят за порядком в столовой.
Военнослужащие срочной службы прибывают в столовую в вычищенной одежде и обуви, строем под командой старшины подразделения или одного из сержантов взводов (заместителей командиров взводов), которые вместе с подразделением находятся в столовой от начала до конца приема пищи.

86. Астары жылы күртешеде, пальтода, бас киімде және арнайы (жұмыс) киім нысанында тамақ ішу жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 86-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Әтүрлі тапсырмаларды орындайтын және осыған байланысты тамақ ішпеген әскери қызметшілер үшін тиісті тамақтың шығысы қалдырылады. Қалдырылған тамаққа өтінімдер асханаға әскери қызметшілердің келген уақытын көрсете отырып, асхана бойынша кезекшіге рота (бөлімше) бойынша кезекші арқылы бөлімшенің старшинасы (сержант) береді.
88. Болмаған әскери қызметшілер үшін қалдырылған тамақ тоңазытқыш шкафта жеке жабық ыдыста 4 сағаттан артық емес, ал тоңазытқыш құралдар болмаған кезде 2 сағаттан артық емес сақталады. Бұл ретте ет пен балық мөлшерлері гарнирден бөлек сақталады. Тамақты беру қайта жылытудан және дәрігер (фельдшер) тексергеннен кейін ғана рұқсат етіледі.
89. Белгіленген тамақты сақтау мерзімдері өткенге дейін асханаға келуге мүмкіндіктері жоқ жеке құрам үшін азық-түлік қазанға салынбайды. Осындай жағдайларда асхана бойынша кезекшінің нұсқауы бойынша болмаған әскери қызметшілер үшін тамақ асханаға олардың келу уақытына бөлек дайындалады.
90. Әскери қызметшілер әскери эшелондар, командалар құрамында және жеке тәртіпте жол жүрісінде:
1) далалық әскери эшелондар асханаларынан ыстық тағаммен;
2) азық үлесімен немесе осы паектерге ескертпелерге сәйкес жабдықтау нормаларының рациондарымен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 22.10.2020 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Әскери эшелондар құрамында тасымалданатын әскери бөлім (бөлімше) азық-түлікпен:
тәулігіне әскери эшелондардың жол жүру нормаларына сүйене отырып, жүру жолына;
азық-түліктің белгіленген әскери және түсіру (кемінде 5 тәулікке) қорымен;
далалық асүймен;
қажетті мүкәммалмен және басқа да мүлікпен қамтамасыз етіледі.
Әскерге шақырушылармен және запасқа шығарылған әскери қызметшілермен әскери эшелон азық-түліктің әскери және түсіру қорымен қамтамасыз етілмейді (жүру жолына тек ЖТР-мен).
Дербес әскери шаруашылық жүргізетін әскери бөлім әскери эшелонмен тасымалдау кезінде техникамен және қызметтік мүлікпен өз қоры есебінен қамтамасыз етіледі.
Егер қалыптастыру пунктінде әскери эшелон барлық жол жүруде нанмен, етпен және басқа да азық-түлікпен қамтамасыз етілмесе, онда әскери эшелондар жетіспеген азық-түлікті жол жүрген кезде әскери эшелон бастықтарының өтінімі бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің азық-түлік қоймасы немесе әскери бөлім арқылы алады. Өтінім жазбаша түрде әскери комендант арқылы жол жүрген кезде әскери эшелон келгенге дейін 10 сағаттан кешіктірмей оны әскери бөлім немесе Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің азық-түлік қоймасы алатындай есеппен беріледі. Әскери эшелонға арналған азық-түлік оның тұрақ орнына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің азық-түлік қоймасы немесе әскери бөлім жеткізеді және оларды беру сенімхат бойынша жүзеге асырылады.
Әскери әшелонда далалық ас үйдің жұмысы үшін жанармай ретінде сұйық отын қолданылмайды.

86. Прием пищи в куртках утепленных, пальто, головных уборах и специальной (рабочей) форме одежды не осуществляется.
Сноска. Пункт 86 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Для военнослужащих, выполняющих различные задания и не присутствующих в связи с этим на приемах пищи, оставляется соответствующий расход пищи. Заявки на оставление пищи подаются старшинами (сержантом) подразделений через дежурного по роте (подразделению) дежурному по столовой с указанием времени явки военнослужащих в столовую.
88. Пища, оставленная для отсутствующих военнослужащих, хранится в отдельной закрытой посуде в холодильном шкафу, но не более 4-х часов, а при отсутствии холодильных средств - не более 2 часов. При этом мясные и рыбные порции хранятся отдельно от гарнира. Выдача пищи разрешается только после повторной тепловой обработки и проверки врачом (фельдшером).
89. Для личного состава, не имеющего возможности прибыть в столовую до истечения установленных сроков хранения пищи, продукты в котел не закладываются. В этих случаях по указанию дежурного по столовой пища для отсутствующих военнослужащих готовится отдельно ко времени их прибытия в столовую.
90. Военнослужащие в пути следования в составе воинских эшелонов, команд и в одиночном порядке обеспечиваются:
1) горячей пищей из кухонь полевых воинских эшелонов;
2) пайками или рационами норм снабжения в соответствии с примечаниями к этим пайкам.
Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.10.2020 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Воинские части (подразделения), перевозимые в составе воинских эшелонов, обеспечиваются продовольствием:
на путь следования исходя из норм передвижения воинских эшелонов в сутки;
установленными войсковыми и выгрузочными (не менее чем на 5 суток) запасами продовольствия;
кухнями полевыми;
необходимым инвентарем и другим имуществом.
Воинские эшелоны с призывниками и военнослужащими, уволенными в запас, войсковыми и выгрузочными запасами продовольствия не обеспечиваются (только ИРП на путь следования).
Воинские части, самостоятельно ведущие войсковое хозяйство, при перевозках воинскими эшелонами обеспечиваются техникой и имуществом службы за счет собственных запасов.
Если воинские эшелоны в пункте формирования не обеспечены хлебом, мясом и другими продуктами на весь путь следования, то недостающие продукты воинские эшелоны получают в пути через продовольственные склады Министерства обороны Республики Казахстан или воинские части по заявкам начальников воинских эшелонов. Заявки подаются в письменной форме через военных комендантов по пути следования с расчетом их получения воинской частью или продовольственным складом Министерства обороны Республики Казахстан не позднее, чем за 10 часов до прибытия воинского эшелона. Продовольствие для воинских эшелонов доставляется к месту их стоянки продовольственным складом Министерства обороны Республики Казахстан или воинской частью, и их выдача осуществляется по доверенности.
Жидкое топливо не применяется в качестве горючего для работы кухонь полевых в воинском эшелоне.

Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Далалық асүйден жеке құрамды ыстық тамақпен қамтамасыз ету тәулігіне кемінде екі рет жүргізіледі. Тамақ әскери эшелонның бүкіл жеке құрамы үшін бірыңғай азық-түлікті бөліп салу бойынша дайындалады.
93. Әскери командалар құрамында және жеке тәртіпте жол жүрісіндегі мерзімді қызмет әскери қызметшілері ыстық тағамды алу мүмкін болмаған жағдайда ЖТР-мен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 22.10.2020 № 568 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
94. Әскери қызметшілерге ЖТР беру кезінде жүру жолына жолда болу уақыты теміржол көлігінің кестесі бойынша есептеледі. Қайта отырғызумен жүру жолында қайта отырғызуға қажетті уақыт қосылады.
Бұл ретте үлестің немесе ЖТР орнына ақшалай өтемақы төленетін жалпы жолда болу уақыты тәулігіне (қайта отырғызу) жүріп-тұру нормалары есебінен: жолаушылар (жедел) поездарымен – 500 км, автомобиль көлігімен – 200 км, жүк көлігімен – 40 км есептелген мерзімнен артпауға тиіс.
Жүру жолында болу уақыты толық тәуліктерде есептеледі, бұл ретте 6 сағаттан артық толық тәулікке алынады.
95. Қарауылдар (командалар) құрамына тағайындалған әскери қызметшілер, оның ішінде жолсеріктер-механиктер осы жүктерді қабылдау орнына тасымалдау кезінде және жүру жолында немесе оларды тапсырғаннан кейін қайту кезінде әскери және арнайы жүктерді күзету, қорғау және бірге жүру үшін етті еті бар консервілерге ауыстырумен "Жүкке еріп жүру үшін" негізгі жабдықтау нормаларына қосымша үлесі бойынша екі жағдайда да жалпыәскери үлес бойынша ЖТР-мен немесе ыстық тамақпен қамтамасыз етіледі. Тамақты дайындау өз күштерімен ұйымдастырылады.
96. Жүкті алатын немесе тапсыратын жерде қарауыл (команда) жеке құрамы осы әскери бөлімнің мерзімді қызмет әскери қызметшісіне тиесілі үлес бойынша жақын әскери бөлімнің асханасы арқылы тамақтанумен қамтамасыз етіледі. Осы әскери бөлімдер қарауылды (команданы) жүру жолына жүкті тапсыру орнына дейін немесе жүкті тапсырғаннан кейін қайтып оралу кезінде азық-түлікпен (тамақтану рационымен) қамтамасыз етеді.
Ескерту. 96-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.05.2025 № 543 (19.05.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
97. Әскери бөлімдердің асханалары жоқ пункттерде жүктерді алған кезде қарауылдар жеке құрамы бүкіл жүру жолына осы қарауылдар жабдықталатын әскери бөлімдері азық-түлікпен (ЖТР) қамтамасыз етіледі.

Сноска. Пункт 91 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Обеспечение горячей пищей личного состава из кухонь полевых производится не менее двух раз в сутки. Пища готовится по единой раскладке продуктов для всего личного состава воинского эшелона.
93. Военнослужащие срочной службы, находящиеся в пути следования в составе воинских команд и в одиночном порядке, в случае невозможности получения горячей пищи обеспечиваются ИРП.
Сноска. Пункт 93 - в редакции приказа Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 22.10.2020 № 266 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
94. При выдаче ИРП на путь следования время нахождения в пути исчисляется по расписаниям железнодорожного транспорта. В случае следования с пересадками добавляется время, необходимые на пересадки.
При этом общее время нахождения в пути, за которое выдается ИРП, не должно превышать срока, исчисленного из расчета норм передвижения (с учетом пересадок) в сутки: пассажирскими (скорыми) поездами - 500 км, автомобильным транспортом - 200 км, гужевым транспортом - 40 км.
Время нахождения в пути следования исчисляется в полных сутках, при этом время свыше 6 часов принимается за полные сутки.
95. Военнослужащие, назначенные в состав караулов (команд), в том числе проводники - механики, для охраны, обороны и сопровождения воинских и специальных грузов при перевозке и в пути следования к месту приемки этих грузов или возвращении после их сдачи, обеспечиваются ИРП или горячим питанием по общевойсковому пайку с выдачей в обоих случаях дополнительных продуктов по дополнительному пайку "Для сопровождения груза" к основным нормам снабжения, с заменой мяса на консервы мясные. Приготовление пищи организуется своими силами.
96. В местах получения или сдачи грузов личный состав караулов (команд) обеспечивается питанием через столовые ближайших воинских частей по пайку, положенному военнослужащему срочной службы данной воинской части. Эти же воинские части обеспечивают караул (команды) продовольствием (рационами питания) на путь следования до места сдачи груза или при возвращении после сдачи груза.
Сноска. Пункт 96 – в редакции приказа Министра обороны РК от 10.05.2025 № 543 (вводится в действие с 19.05.2025).
97. При получении грузов в пунктах, где нет столовых воинских частей, личный состав караулов на весь путь следования обеспечивается продовольствием (ИРП), воинскими частями, от которых снаряжаются эти караулы.

5-тарау. Қарулы Күштері азық-түлік қызметін техникамен және мүлікпен қамтамасыз ету
98. Құрамаларды, әскери бөлімдер мен мекемелерді азық-түлік қызметінің техникасымен және мүлкімен қамтамасыз ету штаттар, табельдер мен Жабдықтау нормалары негізінде жүзеге асырылады.
99. Азық-түлік қызметінің техникасын және мүлкін сатып алу мемлекеттік сатып алу және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс арқылы жүзеге асырылады.
100. Азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін бөлуді (қайта бөлуді) құраманың, әскери бөлімнің немесе мекеменің қажеттілігіне және олар орындайтын міндеттерге байланысты азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасы жүзеге асырады.
101. Жиындарға шақырылған әскери міндеттілермен жүргізілетін іс-шаралар әскери бөлімдерде бар техниканың және мүліктің есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің қорларынан қамтамасыз етіледі.
102. Азық-түлік қызметінің техникасына:
1) далалық техникалық құралдар:
дайындау, тасымалдау және тамақтану құралы (автомобиль, тіркеме, алып жүрілетін, тасымалданатын, газды асхана, тіркемелі және тасымалданатын плита, жылжымалы асханалық-асүйлік, автомобиль және тіркемелі асхана, термос, термос-жәшік);
далалық нан пісіру құралдары (автомобиль және нан пісіретін тіркеме блогы, жорықтық және жылжымалы нан зауыты, наубайхана жабдығы);
азық-түлік пен суды жеткізу, сақтау құралдары (автомобиль және тіркеме рефрижератор, изотермиялық, нан және құрастырылған фургон, изотермиялық контейнер, тіркемелі қойма, суға арналған автомобиль, тіркемелі және тасымалданатын цистерна);
тоңазытқыш құралдары (бөлшектенетін тоңазытқыш камера, шкаф, контейнер);
2) далалық жөндеу құралдары:
азық-түлік қызметінің техниканы жөндеу шеберханасы;
азық-түлік қызметінің тоңазытқышты және технологиялық жабдықты жөндеу шеберханасы;
3) әскери бөлім асханасының технологиялық жабдығы:
механикалық жабдық (әмбебап асхана машинасы, картоп тазартқыш машина, көкөніс кесуге арналған машина, сүртетін машина, балық тазалауға, ет, нан турауға арналған машина, ыдыс жуатын машина);
жылу жабдығы (қазан және тамақ пісіретін автоклав, плита, таба, қуыратын, наубайхана шкафы, су қайнатқыш, мармит);
4) асхана мен азық-түлік қоймасының тоңазытқыш жабдығы (тоңазытқыш шкаф пен камера, тұрмыстық тоңазытқыш);
5) стационарлық әскери нан зауытының технологиялық жабдығы: шикізатты елеуге, мөлшерлеуге, қамырды илеуге, бөлуге, ашытып қоюға, нан пісіруге арналған жабдық;
6) салмақ өлшейтін аспаптар (үстел, тауар таразысы, гір) жатады.

Глава 5. Обеспечение техникой и имуществом продовольственной службы Вооруженных Сил
98. Обеспечение соединений, воинских частей и учреждений техникой и имуществом продовольственной службы осуществляется на основании штатов, табелей и Норм снабжения.
99. Приобретение техники и имущества продовольственной службы осуществляется посредством государственных закупок и государственного оборонного заказа.
100. Распределение (перераспределение) техники и имущества продовольственной службы осуществляется управлением обеспечения продовольствием в зависимости от потребности соединения, воинской части или учреждения и выполняемых ими задач.
101. Мероприятия, проводимые с военнообязанными, призванными на сборы, обеспечиваются техникой и имуществом за счет наличия в воинских частях, а так же из запасов Министерства обороны Республики Казахстан.
102. К технике продовольственной службы относятся:
1) полевые технические средства:
средства приготовления, транспортирования и приема пищи (автомобильные, прицепные, возимые, переносные, газовые кухни, прицепные и переносные плиты, передвижные кухни-столовые, автомобильные и прицепные столовые, термосы, термосы-ящики);
средства полевого хлебопечения (автомобильные и прицепные блоки хлебопекарные, оборудование походных и передвижных хлебозаводов, хлебопекарен);
средства подвоза, хранения продовольствия и воды (автомобильные и прицепные рефрижераторы, фургоны изотермические, хлебные и комбинированные, контейнеры изотермические, прицепные склады, автомобильные, прицепные и переносные цистерны для воды);
холодильные средства (камеры холодильные разборные, шкафы, контейнера);
2) полевые ремонтные средства:
ремонтные мастерские техники продовольственной службы;
мастерские по ремонту холодильного и технологического оборудования продовольственной службы;
3) технологическое оборудование столовых воинских частей:
механическое оборудование (универсальные кухонные машины, картофелеочистительные машины, машины для нарезки овощей, машины протирочные, машины для очистки рыбы, мясорубки, хлеборезки, посудомоечные машины);
тепловое оборудование (котлы и автоклавы пищеварочные, плиты, сковороды, шкафы жарочные, пекарные, кипятильники, мармиты);
4) холодильное оборудование столовых и продовольственных складов (шкафы, камеры холодильные и бытовые холодильники);
5) технологическое оборудование стационарных военных хлебозаводов: оборудование для просеивания, дозирования сырья, замеса, деления, расстойки теста, выпечки хлеба;
6) весоизмерительные приборы (весы настольные, товарные, гири).

Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
103. Азық-түлік қызметінің мүлкіне:
1) асханалық-асүйлік ыдыс және мүкәммал;
2) асханалық және азық-түлік қоймаларының, әскери нан зауыттарының механикалық емес жабдықтары (өзіне-өзі қызмет көрсету желісі, өндірістік үстелдер мен ванналар, ыдыс-аяққа арналған сөрелер, дайын тамақ пен ыдыс-аяқты тасымалдауға арналған арбалар);
3) азық-түлік қызметінде пайдаланылатын арнайы шатырлар мен брезенттер, сондай-ақ дастархандар, клеҰнкалар, майлықтар;
4) қосалқы бөлшектер, материалдар, азық-түлік қызметінің техникасын пайдалануға және жөндеуге арналған құрал-саймандар мен керек-жарақтар;
5) азық-түлік қоймаларына және әскери зауыттарға арналған зертханалық аспаптар мен реактивтер;
6) барлық түрдегі ыдыстар, сөрелер, тұғырықтар мен контейнерлер;
7) азық-түлік қызметі бойынша есепке алу және есептілік кітаптары мен бланкілері жатады.
6-тарау. Азық-түлік, азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін сақтауды ұйымдастыру
104. Азық-түлікті, азық-түлік қызметінің техникасы мен мүлкін өңірлік қолбасшылықтардың (әскер тектері мен түрлерінің) орталық және азық-түлік қоймаларында (бұдан әрі – азық-түлік қызметінің мүлкі), сондай-ақ әскери азық-түлік қоймаларында сақтау (бұдан әрі – қоймалар) ұйымдастырылады.
105. Әскери азық-түлік қоймаларына құрамалар мен әскери бөлімдердің азық-түлік қоймалары жатады.
106. Азық-түлік қызметінің мүлкін сақтау үшін қоймаларда әмбебап және арнайы сақтау орындары (қалқалар) жабдықталады.
107. Арнайы сақтау орындарына:
стационарлық тоңазытқыштар;
көкөністі сақтау орындары;
майды сақтау орындары;
ашыған және тұздалған көкөніске арналған сақтау орындары жатады.
108. Барлық сақтау орындары азық-түлік қызметі мүлкінің сенімді сақталуын, дұрыс орналастырылуын және тиеу-түсіру жұмыстары кезінде механикаландырылған құралдардың қолдануын қамтамасыз етуге тиіс.
109. Типтік әскери азық-түлік қоймасы:
1) негізгі сақтау орнынан;
2) томат пастасын, өсімдік майын, тұздалған қияр мен қызанақты, жеміс-жидек пен көкөніс шырындарына арналған сақтау орындарынан;
3) жас картоп пен көкөніске арналған көкөністі сақтау орындарынан (көрсетілген азық-түлік түрлері үшін бөлек);
4) ашытылған және тұздалған көкөністерге арналған сақтау орындарынан;
5) ет, жаңа ауланған балық, шұжық пен ірімшік, май, қаймақ және сүзбе және басқа да тез бұзылатын азық-түліктерге арналған тоңазытқыштардан;
6) азық-түлік қызметінің техникасына арналған сақтау орнынан;

Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
103. К имуществу продовольственной службы относятся:
1) столово-кухонная посуда и инвентарь;
2) немеханическое оборудование столовых и продовольственных складов, военных хлебозаводов (линии самообслуживания, столы и ванны производственные, стеллажи для посуды, тележки для подвоза готовой пищи и посуды);
3) специальные палатки и брезенты, используемые в продовольственной службе, а также скатерти, клеенки, салфетки;
4) запасные части, материалы, приспособления, инструменты и принадлежности для эксплуатации и ремонта техники продовольственной службы;
5) лабораторные приборы и реактивы для продовольственных складов и военных хлебозаводов;
6) тара всех видов, стеллажи, поддоны и контейнеры;
7) книги и бланки учета и отчетности по продовольственной службе.
Глава 6. Организация хранения продовольствия, техники и имущества продовольственной службы
104. Хранение продовольствия, техники и имущества продовольственной службой организуется (далее – имущество продовольственной службы) на центральных и продовольственных складах региональных командований (видов и родов войск), а также на войсковых продовольственных складах (далее – склады).
105. К войсковым продовольственным складам относятся продовольственные склады соединений и воинских частей.
106. Для хранения имущества продовольственной службы на складах оборудуются универсальные и специализированные хранилища (навесы).
107. К специализированным хранилищам относятся:
стационарные холодильники;
овощехранилища;
маслохранилища;
хранилища для квашенных и соленых овощей.
108. Все хранилища должны обеспечивать надежную сохранность имущества продовольственной службы, правильное размещение и применение средств механизации при погрузочно-разгрузочных работах.
109. Типовой войсковой продовольственный склад состоит из:
1) основного хранилища;
2) хранилища для томатной пасты, растительного масла, соленых огурцов и помидоров, соков плодово-ягодных и овощных;
3) овощехранилища для свежих картофеля и овощей (отдельно для указанных видов продуктов);
4) хранилища для квашенных и соленых овощей;
5) холодильники для мяса, свежей рыбы, колбасы и сыра, масла сметаны и творога, и других скоропортящихся продуктов;
6) хранилище для техники продовольственной службы;

7) картоп пен көкөністі іріктеуге және қайта өңдеуге, шөпті, сабанды, ағаш ыдысты сақтауға арналған қалқалардан тұрады.
110. Әскери бөлімдерде азық-түлік қоймаларын салу кезінде азық-түлікпен қамтамасыз ету басқармасымен келісілген үлгілік жоба қолданылады.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Әскери бөлімінің азық-түлік қоймасы сақтау орнының арналуына байланысты:
1) еденге қойылатын және сөрелі стеллаждармен, ларьмен, контейнерлермен, қамбалармен, тұздағыштармен және басқа да жабдықтармен;
2) салмақ өлшейтін аспаптармен;
3) термометрлермен және психрометрлермен;
4) азық-түліктің, мүліктің орауын ашу, орау және ыдысты жөндеу үшін құрал-сайманмен;
5) азық-түлік сапасын айқындау үшін қарапайым аспаптармен, құрал-саймандармен;
6) қойма үй-жайында, тұздағыштарда және бетон шұңқырларда жұмыс жасау үшін мүкәммалмен және арнайы киіммен (баспалдақ, резеңке етік, резеңке кілемшелер, газтұмшалар, қалайы айырлар);
7) картоп және көкөністерді іріктеуге арналған жабдықпен;
8) жинау мүкәммалымен;
9) арнайы жұмыс киіміне және шаруашылық мүкәммалына арналған шкафтармен;
10) шығыс қоймасына арналған жабдық жиынтығымен;
11) ет шабуға арналған үстелі бар діңгектермен;
12) қойма бастығының жұмыс орнын жабдықтау үшін үстелдермен, орындықтармен және шкафтармен;
13) өрт сөндіру құралдарымен;
14) медициналық дәріқобдишамен;
15) оларды асханаға беру кезінде азық-түліктерге арналған ыдыс жиынтығымен жабдықталады.
112. Барлық сақтау орындары өрт сөндіру-күзет дабылдамасымен жабдықталуға тиіс.
113. Әрбір сақтау орнында әскери бөлімінің командирі бекітетін мынадай құжаттамалар:
1) қойма бастығының лауазымдық міндеттері;
2) қоймашының лауазымдық міндеттері;
3) қойма үй-жайларын ұстау бойынша плакаттар;
4) жасаушы зауыт көрсеткен сақтау талаптарына сәйкес азық-түлікті (мүлікті, техниканы) сақтау қағидалары;
5) азық-түлік және астық зиянкестерімен күресу тәртібі;
6) сақтау орнының үй-жайларында азық-түлікті, техниканы, мүлік пен жабдықты орналастыру схемасы;
7) әскери бөлімінің командирі бекіткен мынадай нұсқаулықтар:
сақтау орнында жұмыс істеу кезінде электр қуатты қондырғылар мен қауіпсіздік техникасын пайдалану жөніндегі;
тұздағыштарда немесе бетон шұңқырларда жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы жөніндегі;
өртке қарсы қорғану жөніндегі, сондай-ақ өрт сөндіру құрамының есептобы;
жеке құрамның іс-қимылдары және зілзала, өрт кезінде мүлікті эвакуациялау тәртібі жөніндегі және хабардар ету және радиоактивтік, химиялық және бактериологиялық залалдану сигналдары жөніндегі;

7) навесы для переборки и переработки картофеля и овощей, хранения сена, соломы, деревянной тары.
110. В воинских частях при строительстве продовольственных складов применяются типовые проекты, согласованные с продовольственным управлением Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. В зависимости от предназначения хранилища продовольственного склада воинской части оборудуются:
1) напольными и полочными стеллажами, ларями, контейнерами, закромами, дошниками и другим оборудованием;
2) весоизмерительными приборами;
3) термометрами и психрометрами;
4) инструментом для распаковки, упаковки продовольствия, имущества и ремонта тары;
5) простейшими приборами, инструментами для определения качества продовольствия;
6) инвентарем и специальной одеждой для производства работ в складском помещении, дошниках и бетонных ямах (лестница, резиновые сапоги, коврики резиновые, противогазы, вилы луженые);
7) оборудование для переборки картофеля и овощей;
8) уборочным инвентарем;
9) шкафами для специальной рабочей одежды и хозяйственного инвентаря;
10) набором оборудования для расходной кладовой;
11) колодами со столом для рубки мяса;
12) столами, табуретками и шкафами для оборудования рабочего места начальника склада;
13) средствами пожаротушения;
14) медицинской аптечкой;
15) комплектом тары для продуктов при их выдаче в столовую.
112. Все хранилища должны быть оборудованы охранно-пожарной сигнализацией.
113. В каждом хранилище должна быть следующая документация утвержденная командиром воинской части:
1) должностные обязанности начальника склада;
2) должностные обязанности кладовщика;
3) плакаты по содержанию складских помещений;
4) правила хранения продовольствия (имущества, техники) в соответствии с требованиями по хранению, указанных заводом изготовителем;
5) порядок ведения борьбы с вредителями продовольствия и зерна;
6) схема размещения продовольствия, техники, имущества и оборудования в помещениях хранилища;
7) инструкции, утвержденные командиром воинской части:
по эксплуатации электросиловых установок и техники безопасности при работе в хранилище;
по технике безопасности при работе в дошниках или бетонных ямах;
по противопожарной охране, а также состав пожарного расчета;
по действиям личного состава и порядке эвакуации имущества при стихийном бедствии, пожаре и по сигналам оповещения и радиоактивном, химическом и бактериологическом заражении;

8) сақтау орнының техникалық сипаттамалары;
9) сөрелік (қатар), тұздағыштың, қамбаның жапсырма қағазы;
10) температураны және салыстырмалы ылғалдылықты тіркеу карточкалары;
11) сақтау орнына бекітіліп берілген ішкі жабдықтың, мүкәммалдың, құрал-сайманның тізбесі болуға тиіс.
114. Тоңазытқыш камераларында еденге қойылатын торлар, еттің сөлін жинауға арналған қаңылтыр табалар, етті ілуге арналған тат баспайтын болаттан (қалайыдан) жасалған ілмектер болуға тиіс. Тоңазытқыш камералары алынбалы-салынбалы торлы металл қоршаулармен жабдықталады және жерге сенімді түйістіріледі.
115. Қойма үй-жайлары, сақтау орындарының жабдығы азық-түлік қызметінің объектілеріне қойылатын санитариялық-гигиеналық талаптарға жауап беруге және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тиіс.
116. Үй-жайды жинау жұмыс күнінің соңында тәулігіне бір реттен сиретпей жүргізіледі.
Азық-түлікті немесе мүлікті әрбір босатқаннан кейін төгілген өнім еденнен сыпырылады, кірден тазартылады және т.б.
Қабырғадан, еденнен, азық-түлік бар ыдыстан, сөреден, стеллаждан шаңды сүртумен қойма үй-жайын толық жинау аптасына бір реттен сиретпей жүргізіледі.
Ескерту. 116-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
117. Азық-түліктің зиянкестермен залалдануын тексеру суық кезеңде айына бір реттен сиретпей және ауа температурасы 10 С° жоғары болған кезде аптасына бір реттен сиретпей жүргізіледі.
118. Жылына кемінде бір реттен сиретпей залалсыздандыруды, дезинсекциялауды және қатерсіздендіруді жүргізу қамтамасыз етіледі.
119. Азық-түлік қызметінің объетілерінде тұрақты жұмыс істейтін адамдар (қойма бастығы, қоймашылар, тоназытқыш және технологиялық жабдықтарды жөндеу жұмыстар бойынша мамандар, экспедиторлар, жылдам бұзылатын азық-түлік пен нанға арналған арнайы көліктердін жүргізушілер құрамы) алдын ала медициналық тексеруден, кәсіптік гигиеналық дайындықтан және аттестациядан өткеннен кеін жұмысқа жіберіледі.
Медициналық тексеру нәтижелері дәрігермен (фельдшер) жұмыскердің жеке санитариялық кітапшасына жазылады.
120. Қойма үй-жайларын ағымдағы жөндеу жылына бір реттен сиретпей жүргізіледі.
7-тарау. Тамақтандыруды ұйымдастыруды бақылау
121. Әскери бөлімдерде тамақтандыруды ұйымдастыруды бақылау осы Қағидалар негізінде және тамақтандыруды ұйымдастыруға көрсетілетін қызметтер жеткізушілермен шарттар жасасу негізінде жүзеге асырылады.
122. Әскери бөлімдерде азық-түлік үлесінің нормаларын жеткізу және оның сапасы мәселелері бойынша бақылау күн сайын жүзеге асырылады. Әскери бөлімдердің қолбасшылығы (тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметті қабылдаушылары), Тапсырыс берушінің және Жабдықталым органының өкілдері тамақтандыруды ұйымдастыруға арналған шарттар талаптарының орындалуына бақылауды жүзеге асырады.

8) технические характеристики хранилища;
9) стеллажный (штабельный), дошниковый, закромный ярлык;
10) карточки регистрации температуры и относительной влажности;
11) опись внутреннего оборудования, инвентаря, инструмента, закрепленного за хранилищем.
114. Холодильные камеры должны иметь напольные решетки, противни для сбора мясного сока, крючья из нержавеющей стали (луженые) для подвешивания мяса.
Холодильные камеры оборудуются съемными решетчатыми металлическими ограждениями и надежно заземляются.
115. Складские помещения, оборудование хранилищ должны отвечать санитарно-гигиеническим требованиям, предъявляемым к объектам продовольственной службы, и обеспечивать противопожарную безопасность.
116. Уборка помещений проводится не реже одного раза в сутки в конце рабочего дня.
После каждого отпуска продовольствия или имущества подметаются просыпавшиеся продукты, убирается грязь и так далее.
Генеральная уборка складских помещений с удалением пыли со стен, потолков, тары с продовольствием, полок, стеллажей проводится не реже одного раза в неделю.
Сноска. Пункт 116 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
117. Проверка зараженности продовольствия вредителями проводится не реже одного раза в год и по показаниям.
118. Не реже одного раза в год и по показаниям обеспечивается проведение дезинфекции, дезинсекции и дератизации хранилищ.
119. Лица, постоянно работающие на объектах продовольственной службы (начальники столовых и складов, кладовщики, специалисты по ремонту холодильного и технологического оборудования, экспедиторы, водители специальных автомобилей, предназначенных для подвоза скоропортящихся продуктов и хлеба) допускаются к работе после прохождения предварительного медицинского осмотра, профессиональной гигиенической подготовки и аттестации.
Результаты медицинских обследований заносятся врачом (фельдшером) в личные санитарные книжки работников.
120. Текущий ремонт складских помещений проводится не реже одного раза в год.
Глава 7. Контроль организации питания
121. В воинских частях контроль организации питания осуществляется на основании настоящих Правил и заключенных договоров с поставщиками услуг организации питания.
122. Контроль в воинских частях по вопросам доведения норм и качества продовольственного пайка осуществляется ежедневно. Командованием воинских частей (приемщиками услуг по организации питания), представителями заказчика и довольствующего органа осуществляется постоянный контроль исполнения требований договоров по организации питания.

123. Азық-түлік үлесінің нормаларын жеткізуді және оның сапасын тексеру, азық-түлікті тәуліктік беруді жоспарлау және жұмсау нәтижелері бойынша мынадай бұйрықтар шығарумен талдау жасалады:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері бойынша – жылына бір рет;
әскер түрлерінде – жарты жылда бір рет;
әскер тектері мен өңірлік қолбасшылықтар әскерлерінде – тоқсанына бір рет.
124. Азық-түлік үлесінің нормаларын жеткізу және оның сапасын тексеру барысында:
1) белгіленген нормалармен тиесілі азық-түлік өнімдерін негізсіз ауыстыруды болғызбауға;
2) тамақтандыруды ұйымдастыруға көрсетілген (орындалған) қызметтер актілерінде қосымша пайдаланылған тәуліктік беру мәліметтерді және тамақтандыруды ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерге ақшалай қаражат сомасын көрсетуге, көрсетілетін қызметті жеткізушілердің мынадай шарттық міндеттемелерді орындауын күн сайын бақылау нәтижелерінің болуына:
аспаздар, нан тураушылар және асхана жұмыскерлері құрамының белгіленген санын ұстау бойынша;
санитариялық-гигиеналық нормаларды сақтау, азық-түлік өнімдерінің сапасын растайтын құжаттардың болуы бойынша;
жалға берілген асхана үй-жайларын, қоймаларды, технологиялық, механикалық, механикалық емес, тоңазытқыш жабдығын және асханалық-асүйлік ыдысты ақаусыз жай-күйде ұстау бойынша;
3) әскери бөлім аумағына сәйкестік сертификатынсыз, ветеринариялық куәліктерсіз (сапасы мен қауіпсіздігін растайтын құжаттар) азық-түлікті алып кіру фактілерін болғызбау үшін өткізу режимін бақылау күшейтілсін;
4) әрбір айдың бірінші сәрсенбісінде тамақты дайындау сапасы және мөлшерінің толық салмағы бойынша сұрау (сауалнама) жүргізуге;
5) азық-түлік үлесінің нормаларын жеткізуді және оның сапасын тексеруге талдау жүргізуге, бұйрықтар шығарумен – ай сайын тәуліктік беруді жоспарлауға және жұмсауға бақылау жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде
тамақтандыруды ұйымдастыру
қағидаларына
1-қосымша
__________________________________ азық-түлікпен қамтамасыз ету жоспары
(әскери бөлімнің (мекеменің) атауы)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/с №
Әскери бөлім (мекеме)
Қарауылға түсетін жеке құрам саны
(адам тәулігіне)
Қарауылда қызмет өткерген кездегі қосымша үлес (адам тәулігіне)
Жауынгерлік кезекшілікке түсетін жеке құрам саны (адам тәулігіне)
Далалық шығуларға тартылатын жеке құрам саны (тәуліктік беру жылына)*
Қосымша үлес су (тәуліктік беру жылына)
Түскі аспен қамтамасыз етілетін офицерлер құрамымен келісімшарт бойынша әскери қызметшілер саны
Тамақтандырумен қамтамасыз ету мүмкіндігі болмаған кезде жалпыәскери үлестің құны мөлшеріндегі ақшалай өтемақы
Жалпыәскери үлес
Инженерлік-техникалық үлес
Одан әрі тиісті нормалар бойынша, оның ішінде қосымша үлестер бойынша
1

123. По результатам проверок доведения норм и качества продовольственного пайка, планирования и расходования суточных дач продовольствия составляется анализ, с изданием приказов:
по Вооруженным Силам Республики Казахстан – раз в год;
в видах войск – раз в полугодие;
в родах войск и войсках региональных командований – раз в квартал.
124. В ходе проверки доведения норм и качества продовольственного пайка, осуществляется контроль:
1) за отсутствием необоснованных замен продуктов питания положенных установленными нормами;
2) за указанием в актах оказанных (выполненных) услуг на организацию питания, дополнительно к сведениям использованных суточных дач с суммами денежных средств на услуги по организации питания, отражение результатов ежедневного контроля исполнения договорных обязательств поставщиком услуг:
по содержанию установленного количества поварского состава, хлеборезов и кухонных рабочих;
по соблюдению санитарно-гигиенических норм, наличие документов, подтверждающих качество продуктов питания;
по содержанию в исправном состоянии переданных в аренду помещений столовых, складов, технологического, механического, немеханического, холодильного оборудования и столово-кухонной посуды;
3) исключения фактов ввоза на территорию воинской части продовольствия без сертификатов соответствия, ветеринарных свидетельств (документов удостоверяющих качество и безопасность) усиления контроля пропускного режима;
4) проведения опроса (анкетирования) в первую среду каждого месяца всего личного состава по качеству приготовления пищи и полновесности порций;
5) проведения анализа проверок доведения норм и качества продовольственного пайка, планирования и расходования суточных дач с изданием приказов – ежемесячно.
Приложение 1
к Правилам организации
питания в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
План продовольственного обеспечения _______________________________________
(наименование воинской части (учреждения))
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
№ п/п
Войсковая часть (учреждение)
Количество личного состава заступающего в караул (человек в сутки)
Доп.паек при несении службы в карауле (человек в сутки)
Количество личного состава заступающего на боевое дежурство (человек в сутки)
Количество личного состава привлекаемого на полевые выходы (сутодач в год)*
Дополнительный паек вода (суточных дач в год)
Количество офицерского состава и военнослужащих по контракту обеспечивающихся обедами
Денежная компенсация в размере стоимости общевойскового пайка при отсутствии возможности обеспечения питанием
Общевойсковой паек
Инженерно-технический паек
И так далее по положенным нормам, в том числе по дополнительным пайкам
1

00000
2
Жеке құрам санының жиыны
3
Күндер санының жиыны
Барлық тәуліктік беру
1
Барлық әскери бөлімдермен мекемелер бойынша
2
"Солтүстік" өңірлік қолбасшылығы
3
Жеке құрам санының жиыны
4
Күндер санының жиыны
Өңірлік қолбасшылық үшін барлық тәуліктік беру
1
Барлық өңірлік қолбасшылықтар, әскер тектері бойынша
2
Құрлық әскерлері
3
Жеке құрам санының жиыны
4
Күндер санының жиыны
Құрлық әскерлері үшін барлық тәуліктік беру
*далалық шығулар кезінде, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда:
роталық-тактикалық оқу-жаттығулар жылына____ рет___ күннен;
батальондық-тактикалық оқу-жаттығулар жылына____ рет___ күннен;
батальонның далалық шығуы жылына____ рет___ күннен;
одан әрі далалық шығулармен іс-шаралар бойынша қамтамасыз етіледі.
Жиыны: _____күн.
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде
тамақтандыруды ұйымдастыру
қағидаларына
2-қосымша
_______ азық-түлік қызметін техникамен және мүлікпен қамтамасыз ету жоспары
(әскери бөлімнің (мекеменің) атауы)
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Техникалық құралдар (мүлік) атауы
Ұстауға тиіс
Қолда бар
Ескертпе
Барлығы:
1-санат
2-санат
Жөнделуге тиіс
5-санат (есептен шығарылуға тиіс)
3-санат
4-санат
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде
тамақтандыруды ұйымдастыру
қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің азық-түлік үлестері құнының есебі
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Қорғаныс министрінің 10.09.2019 № 710 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Азық-түлік үлестерінің құнын қалыптастыру келесі жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті жоспарлау процесінде жүзеге асырылады.
2. Осы Есептің 2-тармағында көрсетілген азық-түлік үлестерінің құнын қалыптастыру кезінде мынадай құрамдастар негізге алынады:
1) жабдықтау нормаларына сәйкес азық-түлік өнімдерінің тізбесі және олардың мөлшері;
2) жабдықтау нормаларына сәйкес азық-түлік өнімдерінің, азықтың орташа жылдық бағасы;
3) жоспарлы кезеңге арналған елді әлеуметтік-экономикалық дамыту болжамының деректеріне сәйкес жоспарланған жылдық инфляцияның деңгейі.
3. Азық-түлік өнімінің орташа бөлшек бағасы статистикалық жұмыс жоспарына сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ресми сайтында жарияланатын, тиісті айға өзекті деректеріне сәйкес айқындалады. Бұл ретте азық-түлік өнімінің орташа бөлшек бағасы "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге арналған бағалардың дерекқорында көрсетілген іс жүзіндегі орташа бағадан аспауға тиіс.
Азық-түлік өнімінің жылдық орташа құнының есебі орташа арифметикалық көрсеткішті алу жолымен жүзеге асырылады:
С – азық-түлік өнімінің жылдық орташа құны;
Ц1 – өткен жылдың ақпанына арналған азық-түлік өнімінің құны;
Ц2 – өткен жылдың наурызына арналған азық-түлік өнімінің құны;
Ц3 – өткен жылдың сәуіріне арналған азық-түлік өнімінің құны;
Ц12 – ағымдағы жылғы қаңтарға арналған азық-түлік өнімінің құны.

00000
2
Итого количество личного состава
3
Итого количество дней
Всего суточных дач
1
По всем воинским частям и учреждениям
2
Региональное командование "Север"
3
Итого количество личного состава
4
Итого количество дней
Всего суточных дач за Региональное командование
1
По всем региональным командованиям, родам войск
2
Сухопутные войска
3
Итого количество личного состава
4
Итого количество дней
Всего суточных дач за Сухопутные войска
*обеспечиваются при полевых выходах, на учениях, маневрах, полигонах:
ротные -тактические учения –по ___ дней (дню), ____ раз в год;
батальонные -тактические учения –по ___ дней (дню), ____ раз в год;
полевой выход батальона – по ___ дней (дню), ____ раз в год;
и так далее по мероприятиям с полевыми выходами.
Итого: _____ дней.
Приложение 2
к Правилам организации
питания в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
План обеспечения техникой и имуществом продовольственной службы _______________________________________
(наименование воинской части (учреждения))
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
№ п/п
Наименование технических средств (имущества)
Положено содержать
Имеется
Примечание
Всего:
1 категория
2 категория
Подлежит ремонту
5 категория (подлежит списанию)
3 категория
4 категория
Приложение 3
к Правилам организации
питания в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Расчет стоимости продовольственных пайков военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Министра обороны РК от 10.09.2019 № 710 (вводится в действие с 01.01.2020).
1. Формирование стоимости продовольственных пайков осуществляется в процессе планирования республиканского бюджета на следующий плановый период.
2. При формировании стоимости продовольственных пайков, указанных в пункте 2 настоящего Расчета, берутся за основу следующие составляющие:
1) перечень продуктов питания, корма согласно Норм снабжения и их количество;
2) среднегодовая цена продуктов питания, корма, согласно нормам снабжения;
3) планируемый годовой уровень инфляции, согласно данным Прогноза социально-экономического развития страны на плановый период.
3. Средняя розничная цена продуктов питания определяется согласно данным уполномоченного органа в области государственной статистики, публикуемым на его официальном сайте, в соответствии с планом статистических работ, актуальный на соответствующий месяц. При этом, средняя розничная цена продуктов питания не должна превышать фактическую среднюю цену, указанную в базе данных цен на товары, работы, услуги, установленной Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
Расчет среднегодовой стоимости продуктов питания осуществляется путем получения среднего арифметического показателя:
С – среднегодовая стоимость продукта питания;
Ц1 – стоимость продукта питания на февраль предыдущего года;
Ц2 – стоимость продукта питания на март предыдущего года;
Ц3 – стоимость продукта питания на апрель предыдущего года;
Ц12 – стоимость продукта питания на январь текущего года.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.04.2024 № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның қандай да бір азық-түліктің түріне деректер болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының барлық өңірлерінен азық-түліктің әлеуетті жеткізушілерінен кемінде үш баға ұсынысы негізге алынады. Осындай жағдайда азық-түлік өнімдерінің орташа жылдық құнының есебі әлеуетті жеткізушілер азық-түлік өнімдеріне ұсынған бағадан орташа арифметикалық көрсеткішті алу жолымен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.04.2024 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. В случае отсутствия данных уполномоченного органа в области государственной статистики на какой-либо вид продуктов питания за основу принимаются не менее трех ценовых предложений от потенциальных поставщиков продуктов питания со всех регионов Республики Казахстан. Расчет среднегодовой стоимости продукта питания, в данном случае осуществляется путем получения среднего арифметического показателя от цены, предлагаемой потенциальными поставщиками на продукты питания.