Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 30 қаңтардағы № 89 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 наурызда № 13373 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 51) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөліністерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха) заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынға жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Әкімшілік полиция комитетіне (И.В. Лепеха) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-полковнигі Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2016 жылғы 30 қаңтардағы
№ 89 бұйрығымен
бекітілген
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөліністерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидалары

Об утверждении Правил взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 января 2016 года № 89. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2016 года № 13373.
В соответствии с подпунктом 51) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.).
4.Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 января 2016 года № 89
Правила взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 30.03.2021 № 177 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөліністерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидалары Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 51) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөліністерінің өзара іс-қимыл жасасу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөліністерінің өзара іс-қимыл жасасу тәртібі
3. Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелері (бұдан әрі – ҚАЖ мекемелері) адамның жаза мерзімін өтеуі бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғанға дейін 20 күннен кешіктірмей, ал 2016 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексіне сәйкес өзге негіздер бойынша босатылған кезде босатылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде орталықтандырылған автоматтандырылған деректер қорына (бұдан әрі – ОАДҚ) босату туралы мәліметтер енгізеді, таңдап алған тұрғылықты жері бойынша құзыретіне сәйкес аумақтық полиция органдарына не облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің пробация қызметіне (бұдан әрі – ҚАЖД ПҚ):
1) туыстары және жазасын өтеу кезеңінде босатылған адамға келіп тұрған басқа да адамдардың тұратын ықтимал мекенжайларын ҚАЖ мекемелерінде жазасын өтеу уақытындағы байланыстарын көрсете отырып, босатылатын адамға арналған хабарлама;
2) бас бостандығынан айыру түріндегі жазадан шартты түрде мерзімінен бұрын босатылатын адамға, бас бостандығынан айырудың жазаның неғұрлым жеңіл түріне ауыстыру, жазаны өтеуді кейінге қалдыру және мекемеден босатылатын адамды қосымша жазалау кезінде, сондай-ақ оған қатысты әкімшілік қадағалау белгіленген адамның мерзімін өтеу бойынша босатылатын адамға жеке басты куәландыратын құжаттарды, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтаманың көшірмесін, осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ескерту парағын (бұдан әрі – ескерту парағы), осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығуға тыйым салуға арналған тапсырманың көшірмесін (бұдан әрі – тапсырма жоспар), сот қаулысы мен үкімінің көшірмесін;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.03.2021 № 177 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы разработаны в соответствии с подпунктом 51) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы.
Глава 2. Порядок взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы
3. Учреждения уголовно-исполнительной системы (далее – учреждения УИС) не позднее, чем за 20 календарных дней до освобождения лица из мест лишения свободы, по отбытию срока наказания, а при освобождении по другим основаниям в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан от 3 июля 2014 года, в течение одного рабочего дня после освобождения, вводят сведения об освобождении в централизованную автоматизированную базу данных (далее - ЦАБД), направляют по избранному месту жительства согласно компетенции в территориальные органы полиции либо службу пробации Департаментов уголовно-исполнительной системы областей, городов республиканского значения и столицы (далее – СП ДУИС):
1) извещение на освобождаемое лицо, с указанием возможных адресов проживания родственников и других лиц, которые за период отбытия наказания посещали освобожденного, за время отбывания наказания в учреждениях УИС;
2) документы, удостоверяющие личность, копии справки об освобождении из мест лишения свободы, листа предупреждения по форме согласно приложению 1 или 2 к настоящим Правилам (далее – лист предупреждения), постановления и приговора суда, задания на запрет выезда за пределы Республики Казахстан по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – план задание) на лиц освобождаемых условно-досрочно от наказания в виде лишения свободы, в отношении которых лишение свободы замено на более мягкий вид наказания, отсрочке отбывания наказания и дополнительного наказания освобождающегося из учреждения, а также освобождаемого по отбытии срока, в отношении которого установлен административный надзор;

3) босатылатын адамның фотосуретімен бірге ақпараттық-іздеу карточкасын (бұдан әрі – Адам-АІК) жолдайды.
ҚАЖ мекемелері сондай-ақ босатылатын адамға арналған хабарламаның көшірмесін одан әрі оның уақтылы есепке алынуын бақылау үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Полиция департаменттерінің қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесіне қосымша жолдайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатқан кезде ҚАЖ мекемелері әкімшілік қадағалау белгіленген адамдарды (бұдан әрі – қадағалаудағы) қылмыстық жауапкершілік туралы, ал шартты түрде мерзімінен бұрын (бұдан әрі – ШТМББ) босатылған адамдарды заңда белгіленген мерзімде таңдап алған мекенжайға келмегені үшін ШТМББ күшін жою мүмкіндігі туралы ескерту парағына сәйкес қол қойдыра отырып, таныстырады.
5. Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге заңсыз шығу фактілерін болдырмау мақсатында ҚАЖ мекемелері қадағалаудағылар мен ШТМББ-ға қатысты олар босатылғанға дейін 3 тәулік бұрын тапсырма жоспарын толтырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізеді.
6. Полиция органдарының қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелері (бұдан әрі - ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік):
1) босатылған адамның хабарламада көрсетілген мекенжайы бойынша жоспарланған мерзімде келуін тексереді;
2) босатылған адам хабарламада көрсетілген мекенжайға келген кезде Адам-АІК профилактикалық немесе тізімдік есепке алу санаты бойынша Біріктірілген деректер базасындағы (бұдан әрі – БДБ) "Есептегі элементке" енгізу үшін ақпараттандыру және байланыс бөліністеріне (бұдан әрі – АБ) жолдайды;
3) криминалдық полиция бөліністеріне қадағалаудағыларға және ШТМББ қатысты сот қаулыларының көшірмелерін жолдайды. Криминалдық полиция бөліністері қадағалаудағыларға жедел есепке алудың ісін жүргізеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Жедел-криминалистикалық бөліністер профилактикалық есепке алынуға жататын адамдарды суретке, бейне, аудио (дауыс), одорогиялық (иіс) және биологиялық есептерге қоюды жүргізеді.
8. Босатылған сәттен бастап бес жұмыс күні өткеннен кейін босатылған адамның орналасқан орнын анықтамаған жағдайда ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі АБ-ға оны "бас бостандығынан айыру орнынан босатылғаннан кейін таңдап алған тұрғылықты орнына келмеген адам" ретінде тиісті санат бойынша есепке қою үшін баянат жолдайды.
Босатылған сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген қадағалаудағылар мен ШТМББ қатысты полиция органдарының қызметкерлері оның орналасқан жерін анықтау бойынша іс-шараларды (туыстарынан, көршілерінен сұрақ-жауап алу, медициналық мекемелерге, мәйітханаларға, әлеуметтік ұйымдарға және тағы басқа сұрау салуды жолдау) жүзеге асырады.
Қадағалаудағының орналасқан жері анықталмаған жағдайда полиция органы сотқа дейінгі тергеуді бастайды, бұлтартпау шарасын таңдап, оны іздестіруге жариялайды, ал ШТМББ-ға қатысты сотқа іздестіру жариялау және бұлтартпау шарасын таңдау туралы ұсынысты дереу жолдайды.
ҚАЖ мекемесінен таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген адамдарға қатысты ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі жинақтау ісі жүргізіледі, оған келмеген адамның орналасқан жерін анықтау жөніндегі іс-шаралардың нәтижелері туралы мәліметтер қоса тіркеледі. Тоқсан сайын Ішкі істер министрлігі, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статитика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің автоматтандырылған деректер базасы бойынша, босатылған адамдардың таңдаған тұрғылықты жері бойынша тексеру жүзеге асырылады. Тексеру нәтижелері анықтамада көрсетіледі, ол жинақтау ісіне тігіледі.

3) информационно-поисковую карточку (далее – ИПК-ЛЦ) с фотографией на освобождаемое лицо.
Учреждения УИС также дополнительно направляют копию извещения на освобождаемое лицо в подразделение общественной безопасности Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы, для последующего контроля за своевременной постановкой его на учет.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. При освобождении из мест лишения свободы учреждения УИС ознакамливают под роспись лиц, в отношении которых установлен административный надзор (далее – поднадзорный) об уголовной ответственности, а лиц условно-досрочно освобожденных (далее – УДО) о возможности отмены УДО за неприбытие к избранному месту жительства в установленный законом срок лист предупреждения.
5. В целях исключения фактов незаконного выезда за пределы территории Республики Казахстан, учреждения УИС в отношении поднадзорных и УДО за 3 суток до их освобождения, заполняют план задание и вносят в единую информационную систему "Беркут" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
6. Подразделения общественной безопасности органов полиции ГОР(У)ОП (далее – общественная безопасность ГОР(У)ОП):
1) проверяют прибытие освобожденного лица по адресу, указанному в извещении, в планируемый срок его прибытия;
2) при прибытии освобожденного лица к указанному в извещении адресу направляют ИПК-ЛЦ в подразделения информатизации и связи (далее – ИС) для ввода в "Подучетный элемент" Интегрированного банка данных (далее – ИБД) по категории профилактического или списочного учета;
3) направляют в подразделения криминальной полиции копии постановлений суда в отношении поднадзорных и УДО. Подразделениями криминальной полиции на поднадзорных заводятся дела оперативного учета.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Оперативно-криминалистические подразделения производят постановку лиц, подлежащих профилактическому учету, на фото, видео, аудио (голос), одорологический (запах) и биологический учеты.
8. При неустановлении местонахождения освобожденного лица, по истечению пяти рабочих дней с момента его освобождения подразделение общественной безопасности ГОР(У)ОП направляет рапорт в ИС для постановки его на учет по соответствующей категории как "лицо, не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из мест лишения свободы".
В отношении поднадзорных и УДО, не прибывших к избранному месту жительства, в течении 15 рабочих дней с момента его освобождения сотрудники органов полиции осуществляют мероприятия по установлению его местонахождения (опрос родных, соседей, направление запросов в медицинские учреждения, морги, социальные организаций и другие документы).
При не установлении местонахождения поднадзорного орган полиции начинает досудебное расследование, объявляет его в розыск с избранием меры пресечения, а в отношении УДО незамедлительно направляет представление в суд об объявлении его в розыск и избрании меры пресечения.
В отношении лиц, не прибывших к избранному месту проживания из учреждения УИС, подразделением общественной безопасности ГОР(У)ОП заводится накопительное дело, в которое приобщаются сведения о результатах мероприятий по установлению местонахождения не прибывшего лица. Ежеквартально осуществляется проверка по автоматизированным базам данных Министерства внутренних дел (далее – МВД), Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, по избранному месту жительства, освобожденного лиц. Результаты проверок отражаются в справке, которая приобщается в накопительное дело.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген адам туралы ақпарат оның жүрген жерлері анықталған сәтке дейін "Есептегі элемент" БДБ есебінен алынбайды, ал анықталғаннан кейін профилактикалық немесе тізімдік есептің тиісті санатына ауыстырылады және соттылығы өтелгенге дейін есепте тұрады.
Егер адамның жүрген жері анықталмаған жағдайда электрондық құжат "бас бостандығынан айыру орнынан босатылғанан кейін таңдап алған тұрғылықты орнына келмеген адам" тиісті санаты бойынша "Есептегі элемент" БДБ есебінде соттылығы өтелегенге дейін тұрады.
10. ПД-ның АБ бөліністері күн сайын жұмыс күндері Web-модуль құралдары бойынша "Бастамашыл сұрау салулар" БДБ кіші жүйесінде анықталған сәйкестіктерді өңдеуді жүзеге асырады.
11. "Таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген адам" санаты бойынша есепте тұрған адамдарды "Есептегі элемент" БДБ есебіне қою, түзетулер енгізу кезінде "Бастамашыл сұрау салулар" БДБ-ның кіші жүйесімен "Әкімшілік құқық бұзушылықтар", "Паспорт", "Тіркелген автокөлік", "Жүргізуші куәлігі" және "Техникалық байқау", "Криминалдық зат" және "Криминалдық құжаттар" есептерімен сәйкестіктер анықталады.
Web-модуль құралдары бойынша бастамашыл хабарламаларды өңдеу кезінде облыстардың ПД АБ басқармаларының жауапты адамдары тәулік ішінде мынадай шешімдер қабылдайды:
1) "хабардар ету" - мүдделі қызметтерге хабарлама – қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі – УПИ (ПД қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі);
2) "елемеу" - сәйкестік себебін көрсетеді (01-деректердің бірдей еместігі, 02 – бұрын хабарлама жіберілген қайталанған сәйкестік, 06 - өзекті емес).
Хабарламаны Web-модульдің құралдары бойынша алған кезде ПД қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің жауапты адамдары "назарға алу" батырмасын басу арқылы хабарламаны алу фактісін дереу растайды. Алынған ақпаратты екі жұмыс күні ішінде ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің аумақтық бөліністеріне жолдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. БДБ-ға сатып алынған жол жүру билеттері (теміржол, авиа-билеттер) бойынша ақпаратты жүктеу кезінде және "Бастамашылық сұрау салулар" БДБ-ның кіші жүйесімен "Есептегі элемент" БДБ-ның: "234-ББАО-дан босатылғаннан кейін таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген "А" тармағы бойынша әкімшілік қадағалау орнатылған адам", "235-ББАО-дан босатылғаннан кейін таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген "Б" тармағы бойынша әкімшілік қадағалау орнатылған адам", "236-ББАО-дан босатылғаннан кейін таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам", "237-ББАО-дан босатылғаннан кейін таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген, формальді түрде әкімшілік қадағалауға жататын адам" және "69-ББАО-дан босатылғаннан кейін таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген адам (өзге санаттар)" санаттары бойынша есепте тұрған адамдарға сәйкестіктер анықталады.
Жол жүру билеттері бойынша бастамашылық хабарлама сәйкес келген кезде Көліктегі полиция департаментінің (бұдан әрі – ПД(К) кезекші бөлімінің жедел кезекшісі (бір тәулік ішінде) "жұмыс жүргізуге" шешім қабылдайды және бақылау үшін ПД(К)-нің әкімшілік полициясына хабарлама жолдайды.
ПД(К)-нің кезекші бөлімі хабарламаны алған сәттен бастап көліктегі полицияның аумақтық бөліністерінің есепке алынған адамды дер кезінде анықтау және жауап алу жөніндегі іс-қимылын үйлестіреді.
Қабылданған іс-әрекеттердің нәтижелері бойынша желілік полиция бөлімі үш тәулік ішінде ПД(К)-нің Әкімшілік полиция басқармасына қабылданған шаралар туралы хабарлайды және жиналған материалдарды екі жұмыс күні ішінде есепке қойған бастамашыға және материалдың көшірмесін бастамашылық сәйкестікке қосу үшін ПД(К) АБ басқармасына жолдайды.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Информация о лице, не прибывшим к избранному месту жительства, с учета "Подучетный элемент" ИБД не снимается до момента установления его местонахождения, а после установления, переводится в соответствующую категорию профилактического или списочного учета и состоит на учете до погашения судимости.
При не установлении местонахождения лица, электронный документ по соответствующим категориям "лицо не прибывшее к избранному месту жительства после освобождения из мест лишения свободы" в учете "Подучетный элемент" ИБД состоит до погашения судимости.
10. Подразделениям ИС ДП ежедневно в рабочие дни осуществляется обработка выявленных совпадений подсистемой "Инициативные запросы" ИБД, по средствам Web-модуля.
11. При постановке, внесении корректировок в учет "Подучетный элемент" ИБД на лиц, состоящих на учете по категориям "лицо, не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из мест лишения свободы" подсистемой "Инициативные запросы" ИБД выявляются совпадения с учетами: "Административных правонарушений", "Паспорт", "Зарегистрированный автотранспорт", "Водительское удостоверение", "Технический осмотр", "Криминальная вещь" и "Криминальные документы".
При отработке инициативных сообщений по средствам Web-модуля ответственные лица Управления ИС ДП областей в течение суток принимают следующие решения:
1) "информировать" - уведомление заинтересованных служб – подразделение общественной безопасности ГОР(У)ОП – УИП (подразделение общественной безопасности ДП);
2) "игнорировать" - указывают причину совпадения (01-не идентичность данных, 02-повторное совпадение, по которому ранее направлено уведомление, 06-не актуально).
При получении по средствам Web-модуля уведомления ответственные лица подразделение общественной безопасности ДП незамедлительно подтверждают факт получения уведомления путем нажатия кнопки "принять к сведению". Полученную информацию в течении двух рабочих дней направляет в территориальные подразделения общественной безопасности ГОР(У)ОП.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При загрузке информации в ИБД по приобретенным проездным билетам (железнодорожные, авиа-билеты) и подсистемой "Инициативные запросы" ИБД выявляются совпадения с учетом: "Подучетный элемент" ИБД на лиц, состоящих на учете по категориям: "234-лицо, в отношении которого установлен административный надзор по пункту "А", не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из МЛС", "235-лицо, в отношении которого установлен административный надзор по пункту "Б", "не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из МЛС", "236-лицо, условно-досрочно освобожденный, не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из МЛС", "237-лицо, формально подпадающий под административный надзор, не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из МЛС" и "69-лицо, не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из МЛС (иные категории)".
При совпадении инициативного сообщения по проездным билетам оперативный дежурный дежурной части Департамент полиции на транспорте (далее – ДП(Т)) (в течении суток) принимает решение "на отработку", и для контроля направляет уведомление в административную полицию ДП(Т).
Дежурная часть ДП(Т) с момента получения уведомления координирует действия территориальных подразделений полиции на транспорте по своевременному установлению и опросу подучетного лица.
По результатам предпринятых действий, линейный отдел полиции в течение трех суток, информирует Управление административной полиции ДП(Т) о принятых мерах и собранные материалы в течении двух рабочих дней направляет инициатору постановки и копию материала в Управление ИС ДП(Т) для приобщения к инициативному совпадению.

13. ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің аумақтық бөліністері тиісті шаралар қабылдайды және көліктегі полицияның аумақтық бөліністерінен алынған материалдарды тиісті іске қосады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ІІМ АБ департаменті (бұдан әрі – АБД) пысықталатын бастамашылық хабарламалардың сапасын бақылау мақсатында ай сайын 5 күніне ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне (бұдан әрі - ӘПК) 4-қосымшаға сәйкес мәліметтерді жолдайды.
15. ІІМ АБД ай сайын ӘПК-ге және ІІМ-нің Қылмыстық - атқару жүйесі комитетіне (бұдан әрі – ҚАЖК) "Есептегі элемент" - "Теміржол билеттер" және "Есепке алу элементі" - "Авиа-билеттер" ("Авиа-билеттер" есебі пайдалануға енгізілгеннен кейін) есептері арасында жолданған бастамашылық хабарламалардың саны туралы мәліметтер жолдайды".
16. Таңдап алған тұрғылықты жеріне келмеген адамның орналасқан орнын басқа ҚАПб(Б), ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі қызмет көрсететін аумақта анықтаған кезде осындай адамдарды анықтаған сұрақ-жауап алуды жүргізеді және оның осы өңірде болу себебін анықтайды. Ол тұрақты тұрған кезде тиісті есепке қояды. Тексеру нәтижелері бойынша ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі 3 тәулік ішінде есепке қоюдың бастамашысына тиісті хабарлама жолдайды.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамның тұрақты тұрғылықты жері болмаған жағдайда учаскелік полиция инспекторы пробация қызметімен бірлесіп, одан әрі ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) есебіне қоя отырып, өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдарды әлеуметтік бейімдеу орталығына орналастыру бойынша шаралар қабылдайды.
Таңдаған тұрғылықты орнына келмеген адамның басқа өңірде тұруы туралы растау алған кезде ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі бір тәулік ішінде "Қазақстан Республикасында тұрғылықты жерін ауыстыру" есептен алу себебін және жаңа тұрғылықты мекенжайын көрсете отырып, "Есептегі элемент" БДБ-ның есебінен алады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Есепке алу мен бақылауды жүзеге асыратын ІІО бөлінісі адамның бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған сәттен бастап бір ай мерзімде:
1) адамның келуі және оны профилактикалық не тізімдік есепке қою туралы;

13. Территориальные подразделения общественной безопасности ГОР(У)ОП принимают надлежащие меры и приобщают полученные материалы из территориальных подразделений полиции ДП(Т) в соответствующее дело.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Департамент ИС МВД (далее – ДИС) в целях контроля качества отрабатываемых инициативных сообщений ежемесячно к 5 числу в Комитет административной полиции МВД (далее – КАП) направляет сведения согласно Приложению 4.
15. ДИС МВД ежемесячно направляет в КАП и Комитет уголовно-исполнительной системы МВД (далее – КУИС) сведения о количестве направленных инициативных уведомлений между учетами "Подучетный элемент" - "Железнодорожные-билеты" и "Подучетный элемент" - "Авиа-билеты" (после ввода в эксплуатацию учета "Авиа-билеты")".
16. При установлении местонахождения лица, не прибывшего к избранному месту жительства на территории обслуживания другого ГОР(У)ОП, общественной безопасности ГОР(У)ОП, выявивший таких лиц, проводит опрос и устанавливает причины его нахождения в данном регионе. При его постоянном проживании ставит на соответствующий учет. По результатам проверки подразделение общественной безопасности ГОР(У)ОП в течении 3 суток направляет соответствующее уведомление инициатору постановки на учет.
В случае отсутствия постоянного места проживания у лица, освободившегося из мест лишения свободы, участковый инспектор полиции совместно со службой пробации принимает меры по помещению в Центр социальной адаптации для лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуацией, с последующей постановкой на учет органов внутренних дел (далее – ОВД).
При получении подтверждения о проживании в другом регионе лица, не прибывшего к избранному месту жительства, подразделение общественной безопасности ГОР(У)ОП в течении суток снимает с учета ИБД "Подучетный элемент", с указанием причины снятия "перемена места жительства в Республике Казахстан" и нового адреса проживания.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Подразделение ОВД, осуществляющее учет и контроль, в месячный срок с момента освобождения лица из мест лишения свободы информируют учреждения УИС, предоставившие материалы:
1) о прибытии лица и его постановке на профилактический либо списочный учет;

2) босатылған адамның хабарламада көрсетілген мекенжайға, сондай-ақ оның жүрген жерінің анықталмағаны туралы материалдарды ұсынған ҚАЖ мекемесіне хабарлайды.
18. ІІМ АБД бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың уақтылы есепке қойылуын бақылау мақсатында ай сайын 10-күніне дейін "ОАДҚ" мен "Есептегі элемент" БДБ-ның арасында салыстырып тексеру жүргізеді. ҚАПб(Б)-ның есебіне қойылмаған босатылған адамдардың тізімі аумақтық ІІМ ПД, ҚАЖД, ӘПК және ҚАЖК-ға ұсынылады.
19. ІІО бөліністері оларды тұрғылықты жері бойынша тексеру және тиісті есепке қою бойынша шаралар қабылдайды.
20. ҚАЖД тоқсан сайын аумақтылығы бойынша ПД Көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі – ПД КҚБ) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚАЖ мекемелерінде жазасын өтеп жатқан шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдардың тізімін жолдайды.
Шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар босаған кезде ҚАЖД мерзімі аяқталуына байланысты босатылғанға дейін алты ай бұрын, ал оны шартты түрде мерзімінен бұрын босатуға өтініш берген кезде – сотталғанның өтінішхат берген сәтінен бастап үш тәулік ішінде ПД КҚБ-ны ақпараттандырады.
21. ПД КҚБ қажеттілік болған жағдайда шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамдарды құжаттандыру бойынша мынадай шараларды қабылдайды:
1) сотталғанға дейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға жарамды шетелдіктің тұруға ықтиярхаты не азаматтығы жоқ адамның куәлігі болмаған жағдайда, егер осы құқық жойылмаса не "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 22 шілдедегі Заңына сәйкес жойылуға жатпаса, тиісті құжаттар ресімделеді;
2) "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 24 қарашадағы № 11-1-2/555 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 1100 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14531 болып тіркелген) Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келуіне шақыруларын ресімдеу, шақыруларын келісу, Қазақстан Республикасының визаларын беру, күшін жою, қалпына келтіру, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзарту және қысқарту қағидаларының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасынан кету үшін шығару туралы сот қаулысын ұсынады немесе "Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларын және Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысының 6-тармағына сәйкес хабарлама беріледі.

2) о неприбытии освобожденного лица к указанному в извещении адресу, а также не установлении его местонахождения.
18. ДИС МВД в целях контроля за своевременной постановкой на учет лиц, освобожденных из мест лишения свободы, ежемесячно до 10 числа проводит сверку между базами данных "ЦАБД" и "Подучетный элемент" ИБД. Список освобожденных лиц не поставленных на учет ГОРУ(О)П предоставляется в территориальные ДП, ДУИС, КАП и КУИС МВД.
19. Подразделениями ОВД принимаются меры по проверке их по месту жительства и постановке на соответствующий учет.
20. ДУИС ежеквартально направляют по территориальности в управления миграционной службы ДП (далее - УМС ДП) список иностранцев и лиц без гражданства, отбывающих наказания в учреждениях УИС, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При освобождении иностранца или лица без гражданства ДУИС информирует УМС ДП за шесть месяцев до освобождения по окончанию срока, а при обращении его на условно-досрочное освобождение – в течение трех суток с момента подачи осужденным ходатайства.
21. УМС ДП принимает следующие меры по документированию иностранца или лица без гражданства:
1) иностранцам и лицам без гражданства получившим разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан до осуждения, при отсутствии действительного вида на жительства иностранца либо удостоверения лица без гражданства оформляются соответствующие документы, если данное право не аннулировано либо не подлежит аннулированию в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения";
2) предоставляют постановление суда о выдворении для выезда из Республики Казахстан согласно пункта 7 Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия утвержденного совместном приказом исполняющего обязанности Министра иностранных дел Республики Казахстан от 24 ноября 2016 года № 11-1-2/555 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 1100 "Об утверждении Правил оформления приглашений, согласования приглашений на въезд иностранцев и лиц без гражданства в Республику Казахстан, выдачи, аннулирования, восстановления виз Республики Казахстан, а также продления и сокращения сроков их действия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14531), либо выдается уведомление, согласно пункта 6 постановления Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 "Об утверждении Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан".

22. ПД КҚБ:
1) "Шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамдарды елімізде болу тәртібі туралы ақпараттандыру бойынша шаралар қабылдайды;
2) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның босатылуына дейін 1 ай бұрын үкімінде Қазақстан Республикасының тыс жеріне шығару түрінде қосымша жаза түрі болмаған жағдайда Қазақстан Республикасы Азаматтық-процестік кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының тыс жеріне шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды шығару туралы мәселені шешу үшін сотқа өтініш береді.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 70-бабына сәйкес шығарып жіберілетін шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам ішкі істер органдарының жүріп-тұру еркіндігін алдын ала шектеу туралы сот санкциялаған қаулысы негізінде оны Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге шығарып жіберуді ұйымдастыру үшін қажетті, бірақ отыз тәуліктен аспайтын мерзімге ішкі істер органдарының арнаулы мекемесіне орналастырылады.
Сот шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының тыс жеріне шығарудан бас тартқан жағдайда ПД КҚБ көрсетілген адамдарды тиісті есепке қою үшін қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесіне хабарлайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. ҚАЖД бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босаған адамдарды олар таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмысқа тегін жол жүрумен, сондай-ақ азық-түлікпен не Қазақстан Республикасы аумағында жол жүруі үшін ақшамен қамтамасыз етеді.
24. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған күні ҚАЖ мекемелерінің қызметкерлері оны КҚБ қызметкерлеріне ұйымдастыру іс-шараларын жүргізу үшін тапсырады, одан кейін әкімшілік полиция (патрульдік полиция) қызметкерлері Қазақстан Республикасының тыс жеріне шығару туралы соттың шешімін орындайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. ҚАЖД және қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі шартты түрде, бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау шараларына сотталған, сондай-ақ өтелмеген жазаның бір бөлігін едәуір жеңіл түріне ауыстыра отырып, мекемелерден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты қалған пробациялық бақылау мерзімі өткенге дейін бір ай бұрын Қазақстан Республикасының Азаматтық-процестік кодексінің нормаларына сәйкес шығаруға материалдарды дайындау үшін ПД КҚБ-ға хабарлайды.

22. УМС ДП:
1) принимает меры по информированию иностранца или лица без гражданства о порядке его пребывания в стране в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев";
2) за 1 месяц до освобождения иностранца или лица без гражданства, при отсутствии в приговоре дополнительного вида наказания в виде выдворения за пределы Республики Казахстан, подает заявление в суд для решения вопроса о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан в соответствии с Гражданско-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Выдворяемый иностранец или лицо без гражданства на основании постановления ОВД о превентивном ограничении свободы передвижения, санкционированного судом, помещается в специальное учреждение ОВД на срок, необходимый для организации его выдворения за пределы Республики Казахстан, но не более чем на тридцать суток в соответствии со статьей 70 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.
В случае отказа судом о выдворении иностранца или лица без гражданства за пределы Республики Казахстан, УМС ДП уведомляет подразделение общественной безопасности, для постановки указанных лиц на соответствующий учет.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. ДУИС обеспечивает лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде лишения свободы, бесплатным проездом к избранному ими местожительству или работы, а также продуктами питания либо деньгами для проезда в пределах территории Республики Казахстан.
24. В день освобождения из мест лишения свободы иностранца или лица без гражданства сотрудники учреждения УИС передают его сотрудникам УМС ДП для проведения организационных мероприятий, после которых сотрудники административной полиции (патрульная полиция) исполняют решение суда о выдворении за пределы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. ДУИС и подразделение общественной безопасности ГОР(У)ОП за месяц до истечения оставшегося срока пробационного контроля в отношении иностранцев и лиц без гражданства, осужденных условно, к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, а также освобожденных из учреждений условно-досрочно, с заменой неотбытой части наказания более мягким видом, информируют УМС ДП для подготовки материалов на выдворение согласно норм Гражданско-процессуального кодекса Республики Казахстан.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. ПД КҚБ және әкімшілік полиция басқармасы (патрульдік полиция), бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалау шараларына сотталған, сондай-ақ өтелмеген жазаның бір бөлігін едәуір жеңіл түріне ауыстыра отырып, шартты түрде мерзімінен бұрын мекемелерден босатылған шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар туралы ақпаратты алғаннан кейін осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген шараларды қабылдайды және пробациялық бақылау мерзімі өткен күні Қазақстан Республикасының тыс жеріне шығару туралы соттың шешімін орындайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған
адамдарды есепке алуды жүзеге
асыру бойынша
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
бөліністерінің өзара іс-қимыл
жасасу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ЕСКЕРТУ ПАРАҒЫ
Мен, ________________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда, қолы) толығымен, туған күні)
2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 431-бабының талаптарымен таныстым және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға сот белгілеген әкімшілік қадағалау қағидаларын бұзу, сол сияқты әкімшілік қадағалаудан жалтару мақсатында қадағалаудағы адамның тұрғылықты жерінен өз бетімен кетіп қалуы немесе бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаннан кейін қадағалаудағы адамның таңдап алған тұрғылықты жеріне демалыс және мереке күндерін есептемегенде бес тәулік ішінде бармағаны үшін қылмыстық жауаптылық туралы ескертілдім.
20___ жылғы "____"____________ № ____________ ҚАЖ мекемесінен
босатылғаннан кейін тұрақты тұру орынға _____________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
______ мекенжай бойынша Заңмен белгіленген мерзімде барып аумақтық
полиция органына есепке тұруға міндеттенемін.
20 ___ жылғы "___" ___________________________________________
(қадағалаудағы адамның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда, қолы)
Таныстырдым ________________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда, қолы)
20___ жылғы "____" _____________
Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған
адамдарды есепке алуды
жүзеге асыру бойынша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдары бөліністерінің
өзара іс-қимыл жасасу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
ЕСКЕРТУ ПАРАҒЫ
Мен, _______________________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) толығымен, туған күні)
2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 72-бабының 7-бөлігі 1-тармағының талаптарымен таныстым және әкімшілік жаза қолданылған екі және одан да көп әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны, шартты түрде мерзімінен бұрын босатуды қолдану кезінде жүктелген міндеттерді орындаудан дәлелсіз себеппен екі реттен артық жалтарғаны немесе бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаннан кейін таңдалған тұрғылықты жері бойынша тіркелу үшін бес жұмыс күні ішінде дәлелсіз себеппен келмегені үшін шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың күшін жою түріндегі жауаптылық туралы ескертілдім.
20___ жылғы "_____"________________ №_______ ҚАЖ мекемесінен
босатылғаннан кейін көрсетілген тұрақты тұру орынға __________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
______ мекенжай бойынша Заңмен белгіленген мерзімде барып аумақтық
ІІО-ға есепке тұруға міндеттенемін.
20___ жылғы "____" __________________________________________
(қадағалаудағы адамның Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
Таныстырдым ________________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "____" _____________
Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған
адамдарды есепке алуды
жүзеге асыру бойынша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдары бөліністерінің
өзара іс-қимыл жасасу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
____________________________
____________________________
Тапсырма жоспары
Тапсырманың мақсаты: Қазақстан Республикасынан шығуды жабу
Тапсырма негізі: ____ (сілтеме) _____________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Тапсырманың жарамдылық мерзімі І__І__І І__І__І І__І__І__І__І дейін
(аяқталу күні) (күні) (айы) (жылы)
Тегі кириллица______________________________________
латынша ______________________________________ фотоның
Аты кириллица _____________________________________ орны
латынша ______________________________________
Әкесінің аты кириллица ______________________________
латынша ______________________________________
Туған күні І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(күні) (айы) (жылы)
Жынысы ___________________________
Азаматтығы _____________________________________________________
Ұлты ____________________________________________________________
Туған күні _______________________________________________________
(облысы, елді мекені)
Туған жері _______________________________________________________
_________________________________________________________________
Адам туралы қосымша деректер: ____________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Табылған жағдайда кімге хабарлау керек: _____________________________
_________________________________________________________________
(ПД және ПБ кезекші бөлімінің телефон нөмірі)
Жұмыстан тыс уақытта: ____________________________________________
_________________________________________________________________
(ПД және ПБ кезекші бөлімінің телефон нөмірі)
Процестік сипаттағы қандай шараларды жүргізу қажет: _________________
_________________________________________________________________
Кім санкциялады: _________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Бастамашы: ______________________________________________________
(мемлекеттік орган)
_________________________________________________________________
(ҚАЖ мекемесі)
_________________________________________________________________
(лауазымы)
_________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні) (кезекшінің телефон нөмірі)
Толтырған күні І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(күні) (айы) (жылы)
Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған
адамдарды есепке алуды
жүзеге асыру бойынша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдары бөліністерінің
өзара іс-қимыл жасасу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы ІІМ ААО-ның анықталған бастамашыл сәйкестіктері бойынша алынған хабарламалар туралы мәліметтер
Өңір (облыс)
Барлығы
Таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген адамдарға
ІІО есебінде тұрған адамдарға
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғандар
Әкімшілік қадағалау "а" тармағы бойынша
Әкімшілік қадағалау "б" тармағы бойынша
Формальді түрде әкімшілік қадағалауға жататындар
Басқа санаттар
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғандар
Әкімшілік қадағалау "а" тармағы бойынша
Әкімшілік қадағалау "б" тармағы бойынша
Әкімшілік қадағалау "в" тармағы бойынша
ІІМ АБ-дан "Бастамашыл сұрау салулар" БДБ сәйкестіктері бойынша аумақтық ПД-ға келіп түскен хабарламалар саны
оның ішінде
"ТЖ-билеттер"
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар"
"Паспорт"
"Тіркелген автокөлік"
"Жүргізуші куәлігі"
"Техникалық қарау"
Әкімшілік қадағалаудың бұзушылықтары анықталды
Олар бойынша
Қазақстан Республикасы ҚК-нің 431-бабы бойынша СДТБТ-ге материалдардың тіркелгені
ШТМББ шектеу белгіленген бұзушылықтардың анықталғаны
Олар бойынша
ШТМББ алынып тасталды
Түзетулер енгізу және есепке қою туралы қабылданған шешім
Есептен шығарылды
оның ішінде
тұрғылықты жерінің өзгеруіне байланысты
қылмыстық жауапкершілікке тартылуына байланысты
ШТМББ қаулысының жойылуына байланысты
Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған
адамдарды есепке алуды
жүзеге асыру бойынша
Қазақстан Республикасы ішкі
істер органдары бөліністерінің
өзара іс-қимыл жасасу
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
20___ жылғы "___" __________
ҚАЖ мекемелерінде жазасын өтеп жатқан шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың ТІЗІМІ
р/с №
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Азаматтығы
Жеке куәлігінің немесе ұлттық паспортының (азаматтығы жоқ адамның куәлігі) №
Жеке куәлігінің, ұлттық паспортының (азаматтығы жоқ адамның куәлігі) жарамдылық мерзімі
Тұруға ықтиярхаттың № (егер болса)
Үкім бойынша босату мерзімі
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың мүмкін мерзімі
Талап-арыздың болуы (талап сомасы)
ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
_____________ облысының ҚАЖД
_____________ облысының ҚАЖД

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. УМС и Управление административной полиции ДП (патрульная полиция), получив информацию об иностранцах и лицах без гражданства, осужденных условно, к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, а также освобожденных из учреждений условно-досрочно, с заменой неотбытой части наказания, принимает меры, предусмотренные в пункте 22 настоящих Правил и в день истечения пробационного контроля исполняют решение суда о выдворении за пределы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам взаимодействия
подразделений органов
внутренних дел Республики
Казахстан по осуществлению
учета лиц, освобожденных
из мест лишения свободы
Форма
ЛИСТ-ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ
Я, ________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), полностью, дата рождения)
Ознакомлен с требованиями статьи 431 Уголовного кодекса Республики Казахстан
от 3 июля 2014 года и предупрежден об уголовной ответственности за нарушение правил
административного надзора установленного судом, за лицами, освобожденными из мест
лишения свободы, а равно самовольное оставление поднадзорным места жительства или
неприбытие поднадзорного в течении пяти суток без учета выходных и праздничных дней
к избранному месту жительства после освобождения из мест лишения свободы с целью
уклонения от административного надзора.
После освобождения из учреждения УИС № _______________ "___"_____ 20___ года
следую на постоянное место жительства по адресу:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
куда обязуюсь прибыть в установленные Законом сроки и встать на учет в территориальный
орган полиции.
"___"__________ 20____г.___________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) поднадзорного, роспись)
Ознакомил: _______________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии), роспись)
"____"_________20____г.
Приложение 2
к Правилам взаимодействия
подразделений органов
внутренних дел Республики
Казахстан по осуществлению
учета лиц, освобожденных
из мест лишения свободы
Форма
ЛИСТ-ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ
Я, _______________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), полностью, дата рождения)
Ознакомлен с требованиями пункта 1 части 7 статьи 72 Уголовного кодекса
Республики Казахстан от 3 июля 2014 года и предупрежден об ответственности в виде
отмены условно-досрочного освобождения за совершение двух и более административных
правонарушений, за которые были наложены административные взыскания, за уклонение
от исполнения обязанностей без уважительной причины более двух раз, возложенных на
меня при применении условно-досрочного освобождения или неприбытие в течении пяти
рабочих дней к избранному месту жительства после освобождения из мест лишения свободы.
После освобождения из учреждения УИС № _____________ "___"________20___ года
следую на постоянное место жительства по адресу:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
куда обязуюсь прибыть в установленные Законом сроки и встать на учет в территориальный ОВД.
"____"_______20_г. ________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии),условно-досрочно освобожденного, роспись)
Ознакомил: _______________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. (при его наличии))
"____"________20__г.
Приложение 3
к Правилам взаимодействия
подразделений органов
внутренних дел Республики
Казахстан по осуществлению
учета лиц, освобожденных
из мест лишения свободы
Форма
Утверждаю
___________________________
___________________________
___________________________
План задание
Цель задания: закрыть выезд из Республики Казахстан
Основания задания:____(ссылка)_____________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Срок действия задания до І__І__І І __І__І І__І__І__І__І (дата окончания) (число) (месяц) (год)
Фамилия кириллица ___________________ латинский __________________________
Имя кириллица ____________________________________________ место латинский
___________________________________________________ для Отчество кириллица
__________________________________________________________ фото латинский
________________________________________________________________________
Дата рождения І__І__І І __І__І І__І__І__І__І (число) (месяц) (год)
Пол ___________________ Гражданство _____________________________________
Национальность _________________ Место рождения _________________________
______________________________________________(область, населенный, пункт)
Место жительства ________________________________________________________
________________________________________________________________________
Дополнительные данные о лице:____________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Кого информировать при обнаружении: _____________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(телефон дежурной части ДП и ОП)
В не рабочее время: _______________________________________________________
_________________________________________________________________________
(телефон дежурной части ДП и ОП)
Какие меры процессуального характера следует произвести: _____________________
_________________________________________________________________________
Кем санкционировано:______________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Инициатор: ______________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(государственный орган)
_________________________________________________________________________
(Учреждение УИС)
_________________________________________________________________________
(должность)
_________________________________________________________________________
(подпись) (фамилия, инициалы) (телефон дежурного)
Дата заполнения І__І__І І __І__І І__І__І__І__І (число) (месяц) (год)
Приложение 4
к Правилам взаимодействия
подразделений органов
внутренних дел Республики
Казахстан по осуществлению
учета лиц, освобожденных
из мест лишения свободы
Форма
СВЕДЕНИЯ о полученных уведомлениях по выявленным инициативным совпадениям ИС МВД РК
Регион (область)
Всего
На лиц, не прибывших к избранному месту проживания
На лиц, состоящих на учете в ОВД
Условно-досрочно освобожденные
Административный надзор по пункту "а"
Административный надзор по пункту "б"
Формально подпадающий под административный надзор
иные категории
Условно-досрочно освобожденные
Административный надзор по пункту "а"
Административный надзор по пункту "б"
Административный надзор по пункту "в"
Количество поступивших сообщений из ИС МВД по совпадениям "Инициативные запросы" ИБД в территориальные ДП
вт.ч.
"ЖД-билеты"
"Административные правонарушения"
"Паспорт"
"Зарегистрированный автотранспорт"
"Водительское удостоверение"
"Технический осмотр"
Выявлено нарушений административного надзора
по ним
Зарегистрировано материалов в ЕРДР по ст.431 УК РК
Выявлено нарушений установленных ограничений условно-досрочного освобождения
ппо ним
отменено
Приняты решения о внесении корректировок и постановке на учет
Снято с учета
вт.ч.
в связи с изменением места жительства
привлечением к уголовной ответственности
отменой условно-досрочного освобождения
Приложение 5
к Правилам взаимодействия
подразделений органов
внутренних дел Республики
Казахстан по осуществлению
учета лиц, освобожденных
из мест лишения свободы
Форма
СПИСОК иностранцев и лиц без гражданства, отбывающих наказания в Учреждениях УИС на "_____" _________ 20___г.
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
Гражданство
№ удостоверения личности или национального паспорта (удостоверения лица без гражданства)
Срок действия удостоверения личности, национального паспорта (удостоверения лица без гражданства)
№ вида на жительство (если имеется)
Срок освобождения по приговору
Возможный срок условно-досрочного освобождения
Наличие иска (сумма иска)
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
ДУИС _____________ области
ДУИС _____________ области