"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы көрсететін қызметтерге баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 29 ақпанда № 13352 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз!
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 9-1-бабы 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің ережесінің 15-тармағының 193) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 298/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы көрсететін қызметтерге баға белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Байланыс, ақпараттандыру және ақпарат комитеті (Т.Б. Қазанғап):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін баспа және электрондық түрде күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға, сондай-ақ тіркелген бұйрықты алған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Республикалық құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 2016 жылғы 1 наурыздан бұрын емес қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________Е. Досаев

Об утверждении Правил ценообразования на услуги, оказываемые Государственной корпорацией "Правительство для граждан"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года № 13352.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п.4
В соответствии подпунктом 8) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и подпунктом 193) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 298/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ценообразования на услуги, оказываемые Государственной корпорацией "Правительство для граждан".
2. Комитету связи, информатизации и информации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Казангап Т.Б.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в печатном и электронном виде на официальное опубликование в периодические печатные издания и информационно-правовую систему "Әділет" в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а также в Республиканский центр правовой информации в течение десяти календарных дней со дня получения зарегистрированного приказа для включения в эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 марта 2016 года.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
А. Исекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
_____________ Е. Досаев

2016 жылғы 29 қаңтар
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2016 жылғы 22 қаңтардағы
№ 54 бұйрығымен бекітілді
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
көрсететін қызметтерге баға белгілеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы көрсететін қызметтерге баға белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 9-1-бабы 8) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 шілдедегі № 501 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің ережесінің 15-тармағы 193) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы көрсететін қызметтерге баға белгілеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 17.06.2025 № 298/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң күшіне енеді) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) баға белгілеу – Мемлекеттік кәсіпорын көрсететін қызметтерді бағаларды қалыптастыру және қарау процесі;
3) инфляция коэффициенті – тиісті қаржылық жылға Мемлекетік корпорация көрсететін қызметтерге бағалардың жалпы деңгейінің артуы (ағымдағы және бұрынғы баға айырмашылығы);
4) негізделген баға – Мемлекеттік корпорацияның негізделген нақты шығын мен табысы негізінде белгіленген баға;
5) қызметтер – ақылы негізде, мемлекеттік монополия қызметіне жатпайтын Мемлекеттік корпорация көрсететін қызметтер;
6) өзіндік құн – Мемлекеттік корпорация қызметтерді көрсету бағаларына уәкілетті орган ескере отырып шығындар жиынтығы;
7) уәкілетті орган – орталық мемлекеттік органдар арасынан Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті орган;
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
көрсететін қызметтерге баға белгілеу тәртібі

29 января 2016 года
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 22 января 2016 года № 54
Правила ценообразования на услуги, оказываемые
Государственной корпорацией "Правительство для граждан"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ценообразования на услуги, оказываемые Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подпунктом 193) пункта 15 Положения о Министерстве цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2019 года № 501 и определяют порядок ценообразования на услуги оказываемые Государственной корпорацией "Правительство для граждан".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 17.06.2025 № 298/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) ценообразование – процесс формирования и рассмотрения цен на услуги, оказываемые Государственной корпорацией;
3) коэффициент инфляции – повышение (разница текущих и предшествующих цен) общего уровня цен на услуги, оказываемые Государственной корпорацией на соответствующий финансовый год;
4) обоснованная цена – цена, определенная на основании обоснованных фактических затрат и прибыли Государственной корпорации;
5) услуги – услуги оказываемые Государственной корпорацией на платной основе, не относящиеся к деятельности государственной монополии;
6) себестоимость – совокупность затрат, учитываемых уполномоченным органом в цене на оказываемые Государственной корпорацией услуг;
7) уполномоченный орган – уполномоченный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан из числа центральных государственных органов.
2. Порядок ценообразования на услуги, оказываемые
Государственной корпорацией "Правительство для граждан"

3. Көрсетілетін қызметтердің көлемдері шеңберінде өндірілетін бағаларды Мемлекеттік корпорация дербес белгілейді.
4. Баға белгілеу бизнес-процестің негізделген бағаға (нақты), сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның үстеме шығыстар қағидасына сүйене отырып, Мемлекеттік корпорация көрсететін қызметтерге бағаларды қарау және шығындар калькуляциясын қалыптастыру процесін қамтиды.
5. Қажет болған жағдайда көрсетiлетiн қызметтерге баға қалыптастыру Мемлекеттік корпорацияның жарғылық қызметіндегі көрсетiлетiн қызметтердiң әрбiр түрi бойынша шығындарды бөлек есепке алу негiзiнде жүзеге асырылады.
6. Көрсетiлетiн қызметтерге негiзделген баға қалыптастыру кезiнде өзіндік құнда қызметті көрсетумен тікелей байланысты тікелей шығындар, оның ішінде:
1) растайтын құжаттарда (шарттар, шот-фактуралар) көзделген бағаларға және шығыстардың қолданылатын нормаларына сүйене отырып материалдық ресурстардың нақты көлеміне негізделе отырып айқындалатын тауар-материалдық қорлар;
2) еңбекақы төлеу қоры және еңбекақы төлеу қорында есептелген міндетті төлемдер;
3) Мемлекеттік корпорацияның теңгерімінде тұрған негізгі құралдардың амортизациялық аударымдары;
4) Мемлекеттік корпорацияның теңгерімінде тұрған автокөлікті, ғимараттарды ағымдағы жөндеу және қызмет көрсету, ұйымдастыру техникасын тасымалдау, жұмыс қабілеттілігін техникалық сүйемелдеу жөніндегі сыртқы ұйымдардың қызметтері, инкассациялық-банктік, аудиторлық, консалтингтiк, маркетингтiк және (немесе) қызметтер қажет болған жағдайда;
5) кезең шығыстарында ескерiлетiн мiндеттi сақтандыру түрлерiне, салықтарға, алымдарға және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер есепке алынады.
7. Қызметтерге бағаларды қалыптастыру кезiнде қызметтердi өндiруге тiкелей жатпайтын, сондай-ақ негiздеушi материалдармен (шарттар, шот-фактуралар, қаржылық және бухгалтерлік құжаттар) расталмаған шығыстар ескерілмейді.
8. Баға белгілеу жыл инфляциясының коэфициентін есепке ала отырып, өткен қаржы жылында көрсетілген қызметтер жөніндегі деректер қолданылады.
Қызметтердің бағасы инфляция коэффициентін есепке ала отырып жыл сайын түзетіледі.
9. Мемлекеттік монополия субъектісі өндіріп, өткізетін тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) баға белгілеу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 15 наурыздағы № 134 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 13588 тіркелген) бекітілген мемлекеттік монополия, ерекше құқық субъектісі өндіріп, өткізетін тауарларға, жұмыстарға және көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

3. Цены на услуги, производимые в рамках объемов услуг, устанавливаются Государственной корпорацией самостоятельно.
4. Ценообразование включает в себя процесс формирования калькуляции расходов и рассмотрения цен на услуги, оказываемые Государственной корпорацией, исходя из обоснованной цены (фактической) бизнес-процесса.
5. Формирование ценообразования на услуги осуществляется на основании раздельного учета затрат по каждому виду услуг уставной деятельности Государственной корпорации.
6. При формировании ценообразования на услуги в себестоимости учитываются прямые затраты непосредственно связанные с оказанием услуги, в том числе:
1) по товаро-материальным запасам, определяемые исходя из цен, предусмотренных в подтверждающих документах (договора, счета-фактуры), и физического объема материальных ресурсов, исходя из применяемых норм расходов;
2) фонд оплаты труда и обязательные платежи, исчисляемые от фонда оплаты труда;
3) амортизационные отчисления основных средств, находящихся на балансе Государственной корпорации;
4) услугам сторонних организаций по текущему ремонту и обслуживанию автотранспорта, зданий, находящихся на балансе Государственной корпорации, транспортировке, техническому сопровождению работоспособности организационной техники, инкассационно-банковские, аудиторские, консалтинговые, маркетинговые и (или) услуги по аренде зданий;
5) на обязательные виды страхования, налоги, сборы и другие обязательные платежи в бюджет, учитываемые в расходах периода.
7. При формировании ценообразования на услуги в себестоимости не учитываются расходы, не относящиеся непосредственно к оказанию услуг, а также не подтвержденные обосновывающими документами (договора, счет-фактуры, финансовая и бухгалтерская документация).
8. При ценобразовании используются данные по оказанным услугам за предыдущий год с учетом коэфициента инфляции на финансовый год.
Цены на услуги корректируются ежегодно с учетом коэфициента инфляции.
9. Ценообразования на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые субъектом государственной монополии утверждаются в соответствии с Правилами ценообразования на товары, работы, услуги, производимые и реализуемые субъектом государственной монополии, специального права, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 марта 2016 года № 134 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13588).