Тұтыну бағасының индексін құру әдіснамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының м.а. 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 230 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 30 қаңтарда № 12955 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 15-тармағы 38) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ереженің 15-тармағы 24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тұтыну бағасының индексін құру әдіснамасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Баға статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурстарында орналастырылуын;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізілуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Ж.Ә. Жарқынбаев) жүктелсін.

Об утверждении Методологии построения индекса потребительских цен
Приказ и.о. Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 230. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 января 2016 года № 12955.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 38) пункта 15 Положения Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 и с подпунктом 24) пункта 15 Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного приказом Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ, ПРИКАЗЫВАЮ::
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методологию построения индекса потребительских цен.
2. Управлению статистики цен совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информацинно-правовой системе "Әділет";
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) размещение настоящего приказа на интернет–ресурсах Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
5) доведение настоящего приказа до территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Джаркинбаев Ж.А.).

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның
міндетін атқарушы
Б.Иманәлиев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 230 бұйрығымен
бекітілді
Тұтыну бағасының индексін құру әдіснамасы
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Тұтыну бағасының индексін құру әдіснамасы (бұдан әрі – Әдіснама) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бекітілетін және халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын статистикалық әдіснамаға жатады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Әдіснамада келесі анықтамалар қолданылады:
1) баға белгіленімі – бұл белгілі бір сауда объектісінде тіркелген, нақты тұтыну қасиеттері бар (атауы, өндірушісі, өзіне тән ерекшеліктері) тауардың (көрсетілетін қызметтің) бағасы;
2) бағаларды тіркеу – тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге бағалар (тарифтер) туралы жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың, әкімшілік және балама деректердің негізіндегі бағалар мониторингі;
3) базалық халық – есептеуде тұтыну шығыстары қолданылатын, тұтыну бағасының индексі (бұдан әрі – ТБИ) мақсатына сәйкес алынған, халықтың қатаң белгіленген санаты;
4) базалық объект – бағаларды тіркеуге іріктеліп алынған байқау объектісі;
4-1) веб-скрейпинг – веб-ресурстардың беттерінен деректерді алу;
4-2) дашборд – әртүрлі дереккөздерден деректерді агрегациялауды және оларды графикалық индикаторлар түрінде ұсынуды қамтамасыз ететін, нақты уақыт режимінде негізгі көрсеткіштерді орталықтандырылған мониторингілеуге арналған интерактивті визуалды интерфейс.
5) ерекшелік – бағаны тіркеу үшін іріктелген жеке тауарды (көрсетілетін қызметті) сәйкестендіру үшін қолданылатын суреттеме немесе сипаттамалар тізбесі;
6) өкіл тауар (көрсетілетін қызмет) – бұл тауар тобындағы тауардың (көрсетілетін қызметтің) сапасы мен негізгі тұтыну қасиеттеріне әсер етпейтін және мақсаты бойынша біртекті бір-бірінен елеусіз ерекшеліктерімен (бөлшектерімен) айрықшаланатын, белгілі бір тауар (көрсетілетін қызмет) түрлерінің жиынтығы;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Председателя
Б. Иманалиев
Утверждена
приказом исполняющего
обязанности Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 230
Методология построения индекса потребительских цен
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящая Методология построения индекса потребительских цен (далее – Методология) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике".
Сноска. Пункт 1 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящей Методологии используются следующие определения:
1) ценовая котировка – цена товара (услуги), имеющего конкретные потребительские свойства (наименование, производитель, характерные особенности), зарегистрированная в определенном торговом объекте;
2) регистрация цен – мониторинг цен на основе общегосударственных статистических наблюдений о ценах (тарифах) на товары и услуги, административных и альтернативных данных;
3) базовое население – строго определенная категория населения, выбранная в соответствии с целью индекса потребительских цен (далее – ИПЦ), потребительские расходы которого используются при расчете;
4) базовый объект – отобранный объект для наблюдения и регистрации в нем цен;
4-1) веб-скрейпинг – извлечение данных со страниц веб-ресурсов;
4-2) дашборд – интерактивный визуальный интерфейс, предназначенный для централизованного мониторинга ключевых показателей в режиме реального времени, обеспечивающий агрегацию данных из различных источников и их представление в виде графических индикаторов.
5) спецификация – описание или перечень характеристик, которые используются для идентификации отдельного товара (услуги), отбираемого для регистрации цен;
6) товар (услуга)-представитель – совокупность определенных видов товара (услуг) в товарной группе, которые отличаются друг от друга незначительными особенностями (деталями), не влияющими на качество и основные потребительские свойства товаров (услуг) и однородны по своему потребительскому назначению;

7) салмақ – бұл үй шаруашылықтары шығыстарының сомасында олардың үлестерімен өлшенетін тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің салыстырмалы маңыздылығын көрсететін мән;
8) салмақтау – бұл жиынтық көрсеткіштерді алу үшін индексті есептуде қолданатын және тікелей қосындылауға келмейтін әртүрлі тауарларды салыстыруды қамтамасыз ететін рәсім. Өлшемдес тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) жиынтығына өту индекстер салмағын енгізу жолымен іске асырылады;
9) тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің белгіленген қоржыны – бұл уақыттың берілген кезеңі ішінде анықталған және өзгермейтін оның элементтерін құрайтын сандық қатынастарымен тұтыну шығыстарының репрезентативті іріктелген баптарының шектелген жиынтығы;
10) тұтыну шығыстары – тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін сатып алуға бағытталған үй шаруашылықтарының ақшалай шығыстарының бөлігі. Тамақ өнімдерін, алкогольді ішімдіктерді, темекі өнімдерін сатып алуды, үйден тыс жерде тамаққа жұмсалған шығыстарды, азық-түлік емес тауарлар мен ақылы көрсетілетін қызметтерді қамтиды;
11) тіркеу бағасы – бұл сапасы, сатылу жағдайлары мен уақыт кезеңдері нақты анықталған белгілі бір тауар, көрсетілетін қызмет түріне төленген ақшалай бірлік саны;
12) тіркеме коэффициенті – салмақтау жүйесін жаңарту кезеңінде тіркеме индекстерінің байланысу рәсімін жүзеге асыруға пайдаланылатын көрсеткіш.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Осы Әдіснама:
1) тұтыну бағасының индексін байқау саласын;
2) тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге арналған бағалардың (тарифтердің) ақпарат көздері және оларды байқау әдістері;
3) бағаларды тіркеуді;
4) тұтыну сегментін;
5) базалық объектілерді және тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) алмастыруды;
6) маусымдық тауарларды есепке алуды;
7) тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасындағы өзгерістерді есепке алуды;
8) алғашқы деректердің сапасын және анықтығын қамтамасыз етуді;
9) индекстердің салмағын;
10) баға индекстерін және орташа бағаларды есептеуді;
11) бағаның туынды индекстерін;
12) тұтыну қоржынының тұтыну бағасының индекстерін құрайтын баға өзгерісінің үлесін;
13) ресми статистикалық ақпаратты таратуды айқындайды.

7) вес – значение, отражающее относительную значимость товаров и услуг, измеряемую их долями в сумме расходов домашних хозяйств;
8) взвешивание – процедура, применяемая в индексных расчетах для получения сводных показателей и обеспечивающая соизмеримость разных товаров, непосредственно неподдающихся суммированию. Переход к совокупности соизмеримых товаров (услуг) осуществляется путем введения весов индексов;
9) фиксированная корзина товаров и услуг – ограниченный набор репрезентативно отобранных статей потребительских расходов с определенными и не меняющимися количественными соотношениями составляющих ее элементов в течение заданного периода времени;
10) потребительские расходы – часть денежных расходов домашних хозяйств, направленная на приобретение потребительских товаров и услуг. Включают покупку продуктов питания, алкогольных напитков, табачных изделий, расходы на питание вне дома, непродовольственных товаров и платных услуг;
11) цена регистрации – количество денежных единиц, уплаченных за конкретный вид товара, услуги, качество, условия продажи и период времени для которых четко определены;
12) коэффициент сцепки – показатель, используемый для осуществления процедуры увязки цепных индексов цен в период обновления системы весов.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящая Методология определяет:
1) сферу наблюдения индекса потребительских цен;
2) источники информации и методы наблюдения цен (тарифов) на товары и услуги;
3) регистрацию цен;
4) потребительский сегмент;
5) замену базовых объектов и товаров (услуг);
6) учет сезонных товаров;
7) учет изменений в качестве товаров (услуг);
8) обеспечение качества и достоверности первичных данных;
9) веса индекса;
10) расчет индексов цен и средних цен;
11) производные индексы цен;
12) вклад изменений цен составляющих потребительской корзины в индексе потребительских цен;
13) распространение официальной статистической информации.

Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Әдіснаманы Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы (бұдан әрі - Бюро) және оның аумақтық бөлімшелері тұтыну тауарларының және ақылы көрсетілетін қызметтердің бағаларына жалпымемлекеттік статистикалық байқау жүргізу және баға индекстерін құру кезінде қолданады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Әдіснама тұтыну бағасының индексін құрудың мынадай халықаралық стандарттарына сәйкес әзірленді:
1) "Халықаралық еңбек ұйымы, Халықаралық Валюта Қоры, Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы, Еуропалық қауымдастықтың статистикалық бюросы, Біріккен Ұлттар Ұйымының Еуропалық экономикалық комиссиясы және Дүниежүзілік банкі дайындаған "Тұтыну бағасының индексі жөніндегі нұсқау: тұжырымдама және әдістер" (2020 жыл);
2) "Тұтыну бағасының индексі жөніндегі практикалық нұсқаулық" (2009 жыл);
3) "Маусымдық тауарлармен жұмыс жөніндегі Еуропалық комиссияның регламенті" (№ 330, 2009 жыл);
4) "Ұлттық шоттар жүйесі" (2008 жыл).
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ТБИ халықтың жеке тұтынуы үшін сатып алған тауарларының және көрсетілетін қызметтерінің белгіленген қоржынына бағалардың орташа деңгейінің әр уақыттағы өзгерісін сипаттайды.
7. ТБИ тұтыну бағасының өңірлердегі және елдегі өзгерісін көрсететін олардың шынайы серпінін айқындау, сондай-ақ тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің нақты топтарына бағаның қозғалысы туралы егжей-тегжейлі көріністі қамтамасыз ету үшін есептеледі.
Инфляцияның жалпы қабылданған көрсеткіші ретінде ТБИ мемлекеттің ақшалай-кредиттік, қаржылық, салықтық, бюджеттік және әлеуметтік саясатында әлеуметтік-экономикалық құбылыстар серпінін зерттеу, экономикадағы баға үрдістерін болжау және талдау кезінде пайдаланылады.
8. ТБИ-ді қалыптастыру әдіснамасы орта есеппен жан басына шаққандағы ақшалай табысы әртүрлі деңгейдегі халық топтары үшін баға индексін, базалық инфляцияны, бөлшек сауда бағасының индексін есептеуге негіз болып табылады. Оларды есептеу үшін ақпараттық негіз халық сатып алатын тұтыну тауарлары мен ақылы көрсетілетін қызметтерге баға деңгейі, үй шаруашылықтарының тұтыну шығыстарының құрылымы, бөлшек сауда тауар айналымы туралы деректер болып табылады.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящая Методология применяется Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро) и его территориальными подразделениями при проведении общегосударственных статистических наблюдений за ценами на потребительские товары и платные услуги и построении индексов цен.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Методология разработана в соответствии со следующими международными стандартами построения индекса потребительских цен:
1) "Руководство по индексам потребительских цен: концепция и методы" (2020 год), подготовленное Международной организацией труда, Международным Валютным Фондом, Организацией экономического сотрудничества и развития, Статистическим бюро Европейских сообществ, Европейской экономической комиссией Организации Объединенных Наций и Всемирным банком;
2) "Практическое руководство по индексу потребительских цен" (2009 год);
3) "Регламент Европейской комиссии по работе с сезонными товарами" (№330, 2009 год);
4) "Система национальных счетов" (2008 год).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. ИПЦ характеризует изменение во времени среднего уровня цен на фиксированную корзину товаров и услуг, приобретаемых населением для личного потребления.
7. ИПЦ рассчитывается для выявления реальной динамики потребительских цен, отражающих их изменение в регионах и стране, а также обеспечение детального представления о движении цен на конкретные группы товаров и услуг.
Как общепризнанный показатель инфляции, ИПЦ используется при изучении динамики социально-экономических явлений, для анализа и прогноза ценовых процессов в экономике, в денежно-кредитной, финансовой, налоговой, бюджетной и социальной политике государства.
8. Методология формирования ИПЦ является основой для расчета индексов цен для групп населения с различным уровнем среднедушевых денежных доходов, базовой инфляции, индекса розничных цен. Информационной базой для их исчисления являются данные об уровне цен на потребительские товары и платные услуги, приобретаемые населением, структура потребительских расходов домашних хозяйств, розничного товарооборота.

2-тарау. ТБИ-ды байқау саласы
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Индексті байқау саласы аумақты географиялық қамтуды, есепке алынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің ассортиментін, үй шаруашылықтары мен сауда объектілерінің типтерін, деректерді алу әдістерін біріктіреді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Базалық халықтың тұтыну шығыстары тұрғысынан бағаны тіркеу кезіндегі географиялық қамту республиканың барлық аумағын қамтиды.
ТБИ құру кезінде базалық халық ретiнде шығыстарын ел аумағында жүргізетін "барлық халық" таңдап алынған. Тұтыну бағасының ұлттық деңгейдегі орташа өзгерісін өлшейтін индекс үшін, базалық ретінде елде тұратын "барлық халық" санатындағы үй шаруашылықтары алынады. Индексті құру кезінде бағаның өзгеруі халықтың жекелеген әлеуметтік-экономикалық топтарына қалай әсер ететінін анықтау үшін осы топтардың тұтыну шығыстары қолданылады.
11. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ТБИ-ды байқау саласында негізгі емес немесе қажетсіз ретінде қандай да бір ерекшеліксіз, негізгі халыққа арналған мәнді беретін тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің барлық түрлері қамтылады. Іскерлік мақсаттар үшін сатып алынған тауарлар мен көрсетілетін қызметтер, бағалы заттарды сатып алуға арналған шығыстар, табыс салықтарын төлеу, әлеуметтік сақтандыру жүйесіне жарналар және айыппұл тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтеріне жатпайды немесе индексті қамту саласынан алып тасталады.
14. Тұтыну элементтерінің құнын бағалау барысында "сатып алу" тәсілі қолданылады, оған сәйкес тауарды тұтыну тауардың пайдаланылатын уақытына қарамастан оны сатып алу сәтінде анықталады. Тауарларды сатып алу уақыты осы тауардың меншік құқығы тұтынушыға берілген уақыты болып табылады. ТБИ үшін "алу" негізіндегі әдіс макроэкономикалық көрсеткіш ретінде экономикалық негізделген болып табылады.

Глава 2. Сфера наблюдения ИПЦ
Сноска. Заголовок главы 2– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Сфера наблюдения индекса объединяет географический охват территории, ассортимент учитываемых товаров и услуг, типы домашних хозяйств и торговых объектов, методы получения данных.
Сноска. Пункт 9 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Географический охват при регистрации цен с точки зрения потребительских расходов базового населения включает всю территорию республики.
В качестве базового населения для построения ИПЦ выбрано "все население", осуществляющее расходы на территории страны. Для индекса, измеряющего среднее изменение потребительских цен на национальном уровне, базовыми являются домашние хозяйства категории "все население", проживающие в стране. Для определения влияния изменения цен на отдельные социально-экономические группы населения при построении индекса используются потребительские расходы этих групп.
11. Исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. В сферу наблюдения ИПЦ включаются все виды потребительских товаров и услуг, представляющих значение для базового населения, без какого-либо исключения в качестве неосновных или нежелательных. Товары и услуги, покупаемые для деловых целей, расходы на приобретение ценных предметов, уплата подоходных налогов, взносы в систему социального страхования и штрафы не относятся к потребительским товарам или услугам и исключаются из сферы охвата индекса.
14. При оценке стоимости элементов потребления используется подход "приобретения", согласно которому потребление товара определяется в момент его приобретения, независимо от времени использования. Временем приобретения товара считается переход права собственности на этот товар к потребителю. Подход на основе "приобретения" для ИПЦ, как макроэкономического показателя, является экономически обоснованным.

14-1. ТБИ-ді қалыптастыру үшін ақпарат көзі ретінде тұтыну тауарлары мен ақылы қызметтердің бағаларына жүргізілетін жалпы мемлекеттік статистикалық байқау деректері, веб-скрейпинг деректері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 2022 жылғы 7 қазандағы № 129 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 7 қазандағы № 1045 бірлескен бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді және құпия ақпаратты ұсыну қағидаларын, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтер мен құпия ақпараттардың тізбесіне" сәйкес алынатын бақылау-касса машиналары чектерінің мәліметтері пайдаланылады (бұдан әрі – БКМ мәліметтері).
БКМ мәліметтері мен веб-скрейпинг деректерінің жарамдылығы олардың осы Әдіснамада белгіленген репрезентативтілік (қамту үлесі), ассортимент тұрақтылығы, жаңарту жиілігі және МЖТЖ-мен техникалық салыстырмалылық критерийлеріне сәйкестігімен айқындалады. БКМ мәліметтері мен веб-скрейпинг деректерін қолдану ақпараттың жеделдігін, толықтығын және ауқымдылығын қамтамасыз етеді.
Тұтыну тауарлары мен ақылы қызметтер бағаларына жалпымемлекеттік статистикалық байқау елді мекендердің, базалық объектілердің, тауарлардың (қызметтердің) және олардың базалық объектідегі түрлерінің іріктелген жиынтығы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. Әдіснама 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Бағаларды тіркеу үшін іріктеме
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Бағаны тiркеу іріктемелі статистикалық байқау қағидаттарына негізделеді және өңірдің елді мекендерінің, елді мекеннің сауда объектілерінің, тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің), олардың базалық объектідегі әртүрлілігінің тек бір бөлігін қамтиды.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14-1. Источником информации для построения ИПЦ служат данные общегосударственного статистического наблюдения за ценами на потребительские товары и платные услуги, веб-скрейпинг, а также сведения с чеков контрольно-кассовых машин, получаемые согласно "Правилам представления органами государственных доходов в Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан сведений, составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации, а также перечня представляемых сведений и конфиденциальной информации" утвержденных совместным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 7 октября 2022 года № 129 и исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 7 октября 2022 года № 1045 (далее – сведения ККМ).
Пригодность сведений ККМ и данных веб-скрейпинга определяется их соответствием критериям репрезентативности (доли покрытия), стабильности ассортимента, частоты обновления и технической сопоставимости с КИПЦ, установленным в настоящей Методологии. Применение сведений ККМ и данных веб-скрейпинга обеспечивает оперативность, полноту и масштабность информации.
Общегосударственное статистическое наблюдение за ценами на потребительские товары и платные услуги осуществляется по выборочной совокупности населенных пунктов, базовых объектов, товаров (услуг) и их разновидностей в базовом объекте.
Сноска. Методология дополнена пунктом 14-1 в соответствии с приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Выборка для регистрации цен
Сноска. Заголовок главы 3– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Регистрация цен основывается на принципах выборочного статистического наблюдения и охватывает только часть населенных пунктов региона, объектов торговли в населенном пункте, товаров (услуг) и их разновидностей в базовом объекте.
Сноска. Пункт 15 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Іріктемеде қалалық және ауылдық аумақтардың болуы халықтың бөлінуіне, бағалардың өзгерістеріне және шығыстар құрылымындағы ерекшеліктерге байланысты. Қамтуға ірі қалалар (астана, республикалық маңызы бар қалалар, облыс орталықтары) және бағаны тіркеу негіздеріне белгіленген талаптарды ескере отырып, сауда мен көрсетілетін қызметтердің қолданыстағы саласы тұрақты бағалық ақпарат алуды қамтамасыз ететін халықтың басым көпшілігі тұратын аудан орталықтары кіреді. Басқа елді мекендердегі баға өзгерісінің үрдістері белгілі бір уақыт кезеңіндегі ірі қалалардағы баға қозғалысын қайталайды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-1. Сауда объектілерінің қамтылуы сауда жасауға қатысты үй шаруашылықтарының мінез-құлқымен анықталады. Баға тіркеуді аумақтық статистика бөлімшелерінің тиісті лауазымды адамдары (бұдан әрі – маман) сауда объектілерінде жүргізеді. Үй шаруашылықтары сауда жасайтын барлық сауда объектілері ТБИ қамтылуына енгізіледі және базалық объектілерді іріктеу үшін іріктеменің негізін құрайды.
Базалық объектілердің іріктеме жиынтығына қойылатын негізгі өлшемшарттар – өңірлік және салалық бөліністерде репрезентативті болуы тиіс.
Бағалары тіркелетін базалық объектілерге, тауарларға (көрсетілетін қызметтерге) қатысты іріктеме көлемі мен іріктеу әдістері қадағаланатын бағалардың репрезентативті сипатын және индекстің дәйектілігі бойынша талаптарды сақтау үшін олардың жеткіліктілігін қамтамасыз етеді.
Базалық объектілерді, тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) іріктеу үшін ТБИ құру кезінде ықтималдық емес іріктеу әдісі пайдаланылады:
1) "алып тастау" әдісі. Іріктемеге өзге бірліктерді енгізудің нөлдік мүмкіндігін қалдыра отырып, іріктеменің ең ірі бірліктерінің саны белгілілікпен іріктеледі. Базалық объектілерде орталықтандырыла берілген ерекшелігінің шеңберінде едәуір көп сатылатын тауар (көрсетілетін қызмет) іріктеліп алынады;
2) "үлестік іріктеу" әдісі. Алынған іріктемеде бірліктер баршаға мәлім сипаттамалары тұрғысынан алып қаралып, бас жиынтықтағыдай сол пропорциямен берілген. Тауарлардың кіші тобы, сауда объектісінің түрі, орналасқан жері және басқалары сипаттама болып табылады. Бірліктерді іс жүзінде таңдау соңғы іріктеме құрамы үлестік іріктеу өлшемшарттарына жауап беретіндей субъективті әдістерді пайдаланумен жүргізіледі. Нәтижесінде іріктеме өздігінен салмақталған болады;

16. Наличие в выборке городских и сельских территорий зависит от распределения населения, различий в структуре расходов и изменений цен. В охват включаются крупные города (столица, города республиканского значения, областные центры) и районные центры, где проживает большая часть населения, и действующая сфера торговли и услуг обеспечивает получение регулярной ценовой информации с учетом установленных требований к основам регистрации цен. Тенденции изменения цен в других населенных пунктах повторяют движение цен в крупных городах с определенным временным периодом.
Сноска. Пункт 16 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. Охват торговых объектов определяется поведением домашних хозяйств в отношении покупок. Регистрация цен проводится соответствующими должностными лицами территориальных подразделений статистики (далее – специалист) в торговых объектах. Все торговые объекты, в которых совершают покупки домашние хозяйства включаются в охват ИПЦ и составляют основу выборки для отбора базовых объектов.
Основным критерием к выборочной совокупности базовых объектов является репрезентативное их представление в региональном и отраслевом разрезах.
Размер выборки и методы отбора в отношении базовых объектов, товаров (услуг), цены на которые регистрируются, обеспечивает репрезентативный характер отслеживаемых цен и их достаточность для соблюдения требований по достоверности индекса.
При построении ИПЦ для отбора базовых объектов, товаров (услуг) используются методы невероятностного отбора:
1) метод "отсечения". Число крупнейших единиц выборки отбирается с определенностью, оставляя нулевую возможность включения в выборку прочих единиц. В базовом объекте отбирается наиболее продаваемый товар (услуга) в рамках централизованно заданной спецификации;
2) метод "квотного отбора". В полученной выборке единицы представлены в той же пропорции, что и в генеральной совокупности, с точки зрения известных характеристик. Характеристиками являются подгруппа товаров, тип торгового объекта, местоположение и другое. Фактический отбор единиц производится с использованием субъективных процедур, чтобы состав конечной выборки отвечал критериям квотного отбора. В итоге выборка становится самовзвешенной;

3) "репрезентативті өнімдер" әдісі. Ерекшеліктерге сәйкес орталықтандырыла берілген тізбе бойынша тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) таңдағанда қолданылады.
Базалық объектілер, тауарлар (көрсетілетін қызметтер) іріктемесін жаңарту ескі іріктемені толықтай қарап, оның неғұрлым кешірек кезеңде бас жиынтыққа қатысты репрезентивтілігін қамтамасыз етуге арналғанын білдіреді. Іріктемені жаңартудың жиілігі тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) нақты тобындағы ассортименттің өзгеріс қарқынына байланысты.
Тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) әртүрлі түрлері мен базалық объектілерінің пайда болып отыратын және жоғалып кетіп отыратын базалық объектілер, тауарлар (көрсетілетін қызметтер) іріктемесін жаңартуға арналған қарапайым агрегаттары деңгейіндегі серпінді өзгерістерді сипаттаудың үш тәсілі бар:
1) белгілі бір уақыт ішінде толық қарапайым агрегат үшін тауарлар (көрсетілетін қызметтер) іріктемесін жаңарту жолымен;
2) тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) бір түрін немесе базалық объектісін басқа тауар түріне немесе базалық объектісіне ауыстыру жолымен;
3) индекс тобы ішінде байқаудың жекелеген элементтерін (тауарлар (көрсетілетін қызметтер) және базалық объектілерін) қосу немесе алып тастау жолымен.
Егер нарықта қандай да бір нақты ескі түріне ауыстырылмайтын, ұзақ пайдаланатын тауардың жаңа маркасы не моделі пайда болса, онда оны оның енгізілу уақытынан бастап іріктемеге қосады.
Байқауда жоқ тауар (көрсетілетін қызмет) іріктемеден ауыстырусыз жойылады, баға өзгерістері қалған тауарлар (көрсетілетін қызметтер) үшін есептеледі. Егер көптеген немесе барлық базалық объектілерінде осы қарапайым агрегаттың барлық түрлері жоғалып кетсе және мұның өзінде алдағы уақытта индексті қалыптастыруға арналған бағаларға байқаудың жеткілікті санын қамтамасыз ету үшін агрегаттың осыған ұқсас түрлерін таңдауға мүмкіндік болмаса, қарапайым агрегаттарды жою қажет болып табылады.
Ескерту. Әдіснама 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-параграф. Елді мекенді таңдау
17. Елді мекен іріктемесіне қойылатын негізгі критерий елдің барлық өңірлерінің келістілігі болып табылады. Тұтыну бағаларының зерттеуіне астана, республикалық маңызы бар қалалар, облыстық маңызы бар қалалар (облыс орталықтары) және аудандық маңызы бар қалалардың іріктеме тобы кіреді.
Әр өңірде келесі өлшемшарттарға сәйкес жекелеген елді мекендер таңдалып алынады:

3) метод "репрезентативных продуктов". Применяется для отбора товаров (услуг) по централизованно заданному перечню, в соответствии со спецификациями.
Обновление выборки базовых объектов, товаров (услуг) означает пересмотр старой выборки для обеспечения ее репрезентативности в отношении генеральной совокупности в более поздний период. Частота обновления выборки зависит от темпов изменения ассортимента в конкретной группе товаров (услуг).
Для обновления выборки базовых объектов, товаров (услуг), в которых появляются и исчезают разные виды товаров (услуг) и базовые объекты, существуют три способа отражения динамических изменений на уровне элементарных агрегатов:
1) путем обновления выборки товаров (услуг) для целого элементарного агрегата в определенный момент времени;
2) путем замены одного вида товаров (услуг) или базового объекта другим видом или базовым объектом;
3) путем добавления и исключения отдельных элементов наблюдения (товаров (услуг) в базовых объектах) внутри звена индекса.
Если на рынке появляется новая марка или модель товара длительного пользования, не заменяющая какую-то конкретную старую модель, то товар добавляют к выборке, начиная с момента введения.
Отсутствующий товар (услуга) для наблюдения удаляется из выборки без замены, изменение цены рассчитывается для оставшихся товаров (услуг). Удаление элементарных агрегатов становится необходимым, если из большинства или из всех базовых объектов исчезают все разновидности данного элементарного агрегата и невозможно подобрать аналогичные разновидности, чтобы обеспечить достаточное число наблюдений за ценами для дальнейшего формирования индекса.
Сноска. Методология дополнена пунктом 16-1 в соответствии с приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 1. Выбор населенных пунктов
17. Основным критерием к выборке населенных пунктов является представительность всех регионов страны. В обследование потребительских цен включаются столица, города республиканского значения, города областного значения (областные центры) и выборочный круг городов районного значения.
В каждом регионе выбираются отдельные населенные пункты в соответствии со следующими критериями:

1) зерттеуге халықтың басым бөлігі тұратын және негізінен сауда желілері шоғырланған ірі елді мекендер кіреді;
2) бағаларды байқау үшін іріктелген елді мекендер өңірдің географиялық ерекшеліктерін көрсетіп, оның әртүрлі бөлігінде орналасады;
3) бір-біріне және облыс орталықтарына тікелей жақын орналасқан, егер осы елді мекендерде бағаның деңгейлері мен серпінінің принциптік ерекшеліктері болмаса олар іріктемеге қосылмайды;
4) байқауға іріктелген елді мекендер бағаны тіркеу үшін кіретін тұтыну нарығындағы тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің тұрақтылығымен сипатталады.
Тұтыну нарығында сауда және ақылы қызмет көрсету саласы объектілерінің көптігімен, тауарлар мен көрсетілетін қызметтің кең ассортименті бар ірі қалаларда бағаны тіркеу байқауға іріктеліп алынған барлық тауарлар және көрсетілетін қызметтер бойынша жүргізіледі. Шағын елді мекендерде бағаны тіркеу күнделікті сұраныстағы маңызды тауарларға және көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріне жүргізіледі, себебі олардағы сауда және қызмет көрсету саласы объектілерінің жеткіліксіз саны толық көлемде деректер алуға және ұзақ уақыт аралығында баға өзгерісін қадағалауға мүмкіндік бермейді.
Мұндай тәсіл ТБИ-ді есептегенде аудан деңгейінің өкілділігін қамтамасыз етеді және тауарлардың тұрақсыз ұсынылған кезіндегі жеткіліксіз ақпаратты көптеген қоса есептеулердің қажеттілігіне байланысты өңір бойынша индекстің бұрмалануын азайтады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Базалық объектілерді таңдау
18. Базалық объектілерді таңдау зерттеуге іріктеліп алынған елді мекеннің аумағында бар олардың барлық жиынтығынан жүзеге асырылады. Алдымен географиялық жерлерді (аудандарды) іріктеу жүзеге асырылады, содан соң осы жерлердің әрбіреуінің шеңберінде сауда объектілерін іріктеу жүргізіледі.
Таңдауға негiз ретiнде статистикалық бизнес-тіркелімдері, бизнес телефон анықтамалықтары, көтерме сауда компаниялары және бөлшек сауда ұйымдарының каталогтары және өзге де тізбелері қолданылады.
Базалық объектілерді таңдау келесі шарттарды сақтай отырып жүзеге асырылады:
1) әртүрлі сауда жағдайлары бар объектілер (қызмет көрсетулер) іріктеледі. Тауарлардың кең ауқымды түрлері мен ақылы қызметтері бар ірі сауда объектілері (кешенді ақылы қызмет көрсететін гипермаркеттер, әмбебап дүкендер, сауда үйлері, мамандандырылған дүкендер мен объектілер) тауардың бір-екі тобын немесе ақылы көрсетілетін қызметтерді өткізетін, заттардың, аралас және азық-түлік нарығының шағын және орта объектілері қосылады;

1) к обследованию подключаются крупные населенные пункты, в которых в основном сосредоточена торговая сеть и проживает большая часть населения;
2) населенные пункты, отобранные для наблюдения за ценами, отражают географические особенности региона и располагаются в различных его частях;
3) в выборку не включаются населенные пункты, расположенные в непосредственной близости друг от друга и от областного центра, если уровни и динамика цен в этих населенных пунктах не имеют принципиальных различий;
4) отобранные для наблюдения населенные пункты характеризуются устойчивым наличием на потребительском рынке товаров и услуг, входящих в выборку для регистрации цен.
В крупных городах, где потребительский рынок представлен наличием значительного числа объектов торговли и сферы платных услуг, широким ассортиментом товаров и предоставляемых услуг, регистрация цен осуществляется по всем товарам и услугам, отобранным для наблюдения. В небольших населенных пунктах регистрация цен осуществляется на важнейшие товары повседневного спроса и отдельные виды услуг, так как недостаточное количество объектов торговли и сферы услуг в них не позволяет получить данные в полном объеме и отследить изменение цен в течение длительного времени.
Такой подход обеспечивает представительность районного уровня в расчете ИПЦ и уменьшает вероятность искажения значения индекса в целом по региону в связи с необходимостью многочисленных дорасчетов недостающей информации при нестабильном предложении товаров.
Сноска. Пункт 17– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Выбор базовых объектов
18. Выбор базовых объектов осуществляется из всей их совокупности, имеющейся в отобранном для обследования населенном пункте. Сначала осуществляется отбор географических мест (районов), после которого проводится отбор торговых объектов в рамках каждого из этих мест.
В качестве основы для выбора используются статистический бизнес-регистр, телефонные бизнес справочники, каталоги и иные перечни оптовых компаний и организаций розничной торговли.
Выбор базовых объектов производится с соблюдением следующих условий:
1) выбираются объекты с различными условиями торговли (предоставления услуг). Включаются крупные торговые объекты с широким ассортиментом товаров и платных услуг (гипермаркеты, универмаги, торговые дома, специализированные магазины и объекты, оказывающие комплекс платных услуг), небольшие и средние, реализующие одну-две группы товаров или платных услуг, вещевые, смешанные и продовольственные рынки;

2) тауарлар (көрсетілетін қызметтердің), іріктелген елді мекенде олардың жалпы сатылымынан тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің едәуір көлемі сатылатын объектілері қосылады;
3) олардың аумақтық өкілділігі қамтамасыз етіледі, яғни базалық объектілер елді мекеннің әртүрлі бөліктерінде (орталықта, шағын аудандарда, шет жақтарында) орналасады;
4) әртүрлі меншік нысанындағы объектілер іріктеледі;
5) базалық объектілер қызметкерлерінің зерттеуге қатысуға, тауарға бағаны тіркеу кезінде оның сапасы және танымдылығын бағалауға көмек көрсетуге дайындығы ескеріледі;
6) сатылатын тауарларға (көрсетілетін қызметтерге) бағалары орта деңгейден біршама жоғары болатын сауда объектілері олар жоғары тауар айналымды болса және оларда тауарлар (көрсетілетін қызметтер) тұтынушылық қасиеті және жаппай тұтынушыларға саналған баға деңгейі бойынша сатылса байқауға қосылады;
Байқауға баға деңгейі ұқсас тауарларға орташа қалыптасқан баға деңгейінен анағұрлым асатын сауда объектілері қосылмайды. Киімдердің эксклюзивті модельдері немесе шетелдік фирмалардың әйгілі, өте сәнді аяқ киімдерін сататын дүкендерде (бутиктерде) баға деңгейі басқа дүкендерге қарағанда жоғарылығы, тауардың түсімі көлемі жағынан аз мөлшердегі партиямен, түрлерінің тұрақты жаңарып отыруымен жоғары болады. Мұндай объектілер байқауға қосылмайды.
3-параграф. Өкіл тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) таңдау
19. Орталықтандыра іріктелген тұтыну тауарлары және көрсетілетін қызметтері жүйелі сатып алу және халық сатып алатын қызметтердің негізін білдіреді. Үй шаруашылықтарының тұтыну шығыстарының негізінде оларды таңдау жүзеге асырылады. Жеке тұтыну шығыстарының халықаралық стандартты жіктелімі Мақсаттар бойынша жеке тұтыну жіктелімі (бұдан әрі – МЖТЖ) болып табылады. Үй шаруашылықтары шығыстарының (айқындамаларының) баптарын тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) бөлімдерге, топтарға, кластарға бөлу иерархиялық жүйе шеңберінде МЖТЖ-ға және үй шаруашылықтарының пайдалану бағыттарына сәйкес жүргізіледі.
20. МЖТЖ негізінде тауарлар мен көрсетілетін қызметтер кластарын нақтылау үшін ведомстволық жіктеуіш статусы бар және ішкі кластар, 8 белгіге дейін түрлері мен ішкі түрлері айқындалған МЖТЖ Тауарлық айқындамаларының номенклатурасы (бұдан әрі – МЖТЖН) әзірленді.
МЖТЖН мынадай нақтылау деңгейлеріне бөлінеді:
1) бөлім – 1 деңгей (2 белгі);
2) топ – 2 деңгей (3 белгі);
3) класс – 3 деңгей (4 белгі);
4) ішкі класс – 4 деңгей (5 белгі);
5) тауардың, көрсетілетін қызметтің түрі – 5 деңгей (6 белгі);
6) тауардың, көрсетілетін қызметтің ішкі түрі – 6 деңгей (8 белгі).
МЖТЖН негiзгi он үш бөлiмі мынадай тауарлар және көрсетілетін қызметтерді қамтиды:

2) включаются объекты, в которых реализуются значительные объемы товаров (услуг) от общей их продажи в отобранном населенном пункте;
3) обеспечивается их территориальная представительность. Включаются базовые объекты, располагающиеся в различных частях населенного пункта (центре, микрорайонах, на окраине);
4) отбираются объекты различных форм собственности;
5) учитывается готовность работников базовых объектов участвовать в обследовании, оказывать помощь в оценке качества и представительности товара при регистрации цен на него;
6) объекты, в которых цены на реализуемые товары (услуги) несколько выше среднего уровня, включаются в наблюдение при условии, что они имеют высокий товарооборот и в них реализуются товары (услуги), по потребительским свойствам и уровню цен рассчитанные на массового потребителя.
В наблюдение не включаются торговые объекты, уровень цен на товары в которых многократно превышает средний сложившийся уровень цен на аналогичные товары. В магазинах (бутиках), торгующих эксклюзивными моделями одежды или ультрамодной обувью престижных иностранных фирм, цены выше по уровню, чем в других магазинах, и поступление товаров в них производится небольшими по объему партиями, с постоянным обновлением ассортимента. Такие объекты не подключаются к наблюдению.
Параграф 3. Выбор товаров (услуг)-представителей
19. Централизованно отобранные потребительские товары и услуги представляют собой основу регулярных покупок и приобретаемых услуг населением. Их выбор осуществляется на основе потребительских расходов домашних хозяйств. Международной стандартной классификацией индивидуальных потребительских расходов является Классификация индивидуального потребления по целям (далее – КИПЦ). Распределение статей расходов (позиций) домашних хозяйств на разделы, группы, классы товаров (услуг) производится в соответствии с КИПЦ в рамках иерархической системы и в соответствии с направлениями их использования домашними хозяйствами.
20. На основе КИПЦ для детализации классов товаров, услуг разработана Номенклатура товарных позиций к КИПЦ (далее – НКИПЦ), которая имеет статус ведомственного классификатора и в которой определены подклассы, виды и подвиды до 8-ми знаков.
НКИПЦ имеет следующие уровни детализации:
1) раздел – 1 уровень (2 знака);
2) группа – 2 уровень (3 знака);
3) класс – 3 уровень (4 знака);
4) подкласс – 4 уровень (5 знаков);
5) вид товара, услуги – 5 уровень (6 знаков);
6) подвид товара, услуги – 6 уровень (8 знаков).
Основные тринадцать разделов НКИПЦ включают следующие товары и услуги:

1) тамақ өнімдері және алкогольсiз сусындар;
2) алкогольді ішімдіктер, темекi өнімдері;
3) киім және аяқкиім. Киім, трикотаж бұйымдарын, үлкендер мен балаларға арналған аяқкиімнің барлық түрлерін, сонымен қоса киімді тігу мен күту және аяқ киімді жөндеу бойынша көрсетілетін қызметтерін қамтиды;
4) тұрғын үй қызметтерi, су, электр энергиясы, газ және отынның өзге де түрлерi. Халықтың тұрғын үйді, ыстық және суық суды, жылытуды, газды, электр энергиясын пайдаланғаны үшін ақы төленетін қызметтерді, сондай-ақ пәтерлерді және оған арналған тауарларды жөндеу, тұрғын үй иесінің жалгерлік төлемі бойынша көрсетілетін қызметтерді біріктіреді;
5) үй тұрмысының заттары, тұрмыстық техника және тұрғын үйді ағымдағы күтіп ұстау. Жиһаз, кілемдер, тұрмыстық техника, ыдыс-аяқ, жуғыш және тазалағыш заттар және басқаларды есепке алады;
6) денсаулық сақтау. Фармацевтикалық препараттар мен медициналық қызметтерді біріктіреді;
7) көлік. Жеке көлік құралдарын, жанар жағар майларын сатып алуды, автомобильдерге техникалық қызмет көрсету, қоғамдық көлік қызметтері бойынша көрсетілетін қызметтерді есепке алады;
8) ақпарат және байланыс. Ақпараттық-коммуникациялық қызметтер мен жабдықтарды қамтиды;
9) демалыс, спорт және мәдениет. Мәдени шаралармен, спортпен шұғылдану, ойындар мен бос уақытта шұғылданатын өзге де шаралармен байланысты тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді қамтиды;
10) білім беру. Мектепке дейінгі және бастауыш, жалпы орта, орта кәсіптік және жоғары білімді есепке алады. Ересектерге арналған білім беру бағдарламаларын қамтиды;
11) мейрамханалар және қонақүйлер. Қонақүйлерде орналастыру қызметтері мен мейрамхана, дәмхана және асханалардағы тамақ өнімдері мен сусындарды тұтынуды қамтиды;
12) сақтандыру және қаржылық қызметтер;
13) жеке күтім, әлеуметтік қорғау және өзге де тауарлар мен көрсетілетін қызметтер. Басқа топтарға кірмеген тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді (жеке қызмет көрсету, құқықтық, ритуалдық қызметтер және басқалар) біріктіреді.
МЖТЖН-нің маңызды бөлімдері бойынша тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) топтар мен кластарға жіктеу осы Әдіснаманың 1-қосымшасында келтірілген.
МЖТЖН-ға сәйкес тауар (көрсетілетін қызмет) түрі кодының құрылымы осы Әдіснаманың 2-қосымшасында келтірілген.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтер қоржынын қалыптастыру кезінде халықтың тұтынуы үшін олардың салыстырмалы маңыздылығы, репрезентативтілігі, сатылымда орнықты болуы ескеріледі. Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің әрбір түрі бойынша олардың нақты түрлері алынады өкіл тауарлар (көрсетілетін қызметтер).
Өкіл тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) таңдау мынадай өлшемшарттарды есепке ала отырып жүргізіледі:

1) продукты питания и безалкогольные напитки;
2) алкогольные напитки, табачные изделия;
3) одежда и обувь. Включает одежду, трикотажные изделия, все виды обуви для взрослых и детей, галантерейные товары, а также услуги по уходу за одеждой и ремонту обуви;
4) жилищные услуги, вода, электроэнергия, газ и другие виды топлива. Объединяет услуги, оплачиваемые населением за пользование жилищем, холодной и горячей водой, отоплением, газом, электроэнергией, а также услуги по ремонту квартир и товары для него, арендную плату собственника жилища;
5) предметы домашнего обихода, бытовая техника и текущее обслуживание жилья. Учитывает мебель, ковры, бытовую технику, посуду, моющие и чистящие средства и другие;
6) здравоохранение. Объединяет фармацевтические препараты и медицинские услуги;
7) транспорт. Учитывает покупку собственных транспортных средств, горюче-смазочных материалов, услуги по техническому обслуживанию автомобилей, услуги общественного транспорта;
8) информация и связь. Включает информационно-коммуникационные услуги и оборудование;
9) отдых, спорт и культура. Охватывает товары и услуги, связанные с культурным досугом, занятиями спортом, играми и другими видами деятельности, выполняемыми в свободное время;
10) образование. Учитывает дошкольное и начальное, среднее общее, профессиональное среднее и высшее образование. Включает программы образования, предназначенные для взрослых;
11) рестораны и гостиницы. Включает услуги по размещению в гостиницах и потребление продуктов питания, напитков в ресторанах, кафе и столовых;
12) страхование и финансовые услуги;
13) личный уход, социальная защита и прочие товары и услуги. Объединяет товары и услуги, не вошедшие в другие группы (личное обслуживание, правовые, ритуальные услуги и другие).
Распределение групп и классов товаров (услуг) по основным разделам НКИПЦ приведено в приложении 1 к настоящей Методологии.
Структура кода вида товара (услуги) в соответствии с НКИПЦ приведена в приложении 2 к настоящей Методологии.
Сноска. Пункт 20 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. При формировании корзины потребительских товаров и услуг учитывается их относительная важность для потребления населения, репрезентативность, устойчивое наличие в продаже. По каждому виду товаров и услуг отбираются конкретные их разновидности, товары (услуги)-представители.
Выбор товаров (услуг)-представителей производится с учетом следующих критериев:

1) базалық объектілерде жүйелі түрде көп мөлшерде өткізіледі, жаппай сұранысқа ие тауарлар болып табылады және оларды барлық сатып алушылар сатып алады;
2) қызметтер ақы төлеуге міндетті болып табылады немесе үнемі негізгі объектілер ұсынады;
3) оларға бағалар мен тарифтердің өзгеруі олар ұсынатын тауарлардың (көрсетілетін қызметтің) айқындамасына типті;
4) іріктелген өкіл тауарлар (көрсетілетін қызметтер) бағалары мен тарифтері зерттеу үшін қолжетімді.
Байқауға отандық және импорттық өндіріс тауарлары қосылады.
Тұтыну қоржынының репрезентативтілігін сақтау мақсатында тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) іріктеу кезең-кезеңмен жаңартылып отырылады. Үй шаруашылықтарының тұтынуында өзектiлiгін жоғалтқан шығыс баптары іріктеу өлшемшарттарына жауап беретiн, нарықта пайда болған жаңа тауармен ауыстырылады.
22. Әрбір өкіл тауарға (көрсетілетін қызметке) ерекшелік құрастырылады.
Ерекшелік қысқа және кең болып бөлінеді.
Кең ерекшелік бұл байқауға қосу үшін қандай да бір шектеусіз тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері және ерекшеліктерін тізбектей отырып, оларды жалпы сипаттауға арналған. Кең сипаттамалар нақты елді мекенде таралған тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) әр түрін іріктемеге қосуға және өңіраралық салғастырымдылықты сақтауға мүмкіндік береді.
Репрезентативтілігі мен салыстырымдылығын қамтамасыз ету мақсатында бағаларын байқауға енгізілген тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) кең сипаттамалары болады. Жекелеген тауарлар (көрсетілетін қызметтер) үшін олардың бағасын анықтаудың негізгі сипаттамалары (көлемі, өлшемі, шанақ түрі, жады көлемі және басқалары) бойынша нақты шектеулер беріледі. Бұл іріктеу үшін тауарлар (көрсетілетін қызметтер) тобын тарылтады және іріктеменің ішіндегі бағалар дисперсиясын азайтуға кепілдік береді.
Қысқа ерекшелік тауардың (көрсетілетін қызметтің) жеткілікті тура суреттемесін көрсетеді және олардың атрибуттарына қойылатын нақты талаптардан тұрады. Олар іріктемені қалыптастыру үшін тауарлар (көрсетілетін қызметтер) ауқымын біршама шектейді және қасиеттері бірдей тауарлар (көрсетілетін қызметтер) бағасын байқау үшін қолданылады. Қысқа ерекшелік жергілікті нарықтарға тән байқаудағы тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) ерекшеліктерін анықтау үшін құрылады.
23. Әзірленген ерекшеліктер аясында іріктеп алынған елді мекендердің базалық объектілерінде неғұрлым репрезентативті тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) іріктеу және оларға толық сипаттамалар құрастыру жүргізіледі.
Толық сипаттама өкіл тауарды (көрсетілетін қызметті) неғұрлым толық сипаттау мақсатында әзірленеді. Онда тауар (көрсетілетін қызмет) атауы және сол тауарды басқа да түрлерінен (маркасы, моделі, материал түрі, шикізат құрамы, өндіруші (ел), сорты, өлшемі, артикулы және басқалары) ажыратуға мүмкіндік беретін барлық сапалық және техникалық атрибуттарының сипаттамасы бар. Сонымен бірге тауарды сату әдістері тіркеледі, яғни ол өлшеніп немесе орауышта сатылады. Келесі зерттеулер барысында тауарды сатудың осы таңдалған нұсқасын ұстанады.
Байқалатын өкіл тауардың (көрсетілетін қызметтің) толық сипаттамасының қосымша мақсаты, тауардың жоғалуы кезінде, салыстырмалы ауыстыруды іріктеу және байқалатын осы тауар мен базалық объект бекітілген маман уақытша болмаған кезінде баға тіркеуді жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ету болып табылады.

1) товары регулярно реализуются базовыми объектами в больших объемах, являются товарами массового спроса и приобретаются всеми покупателями;
2) услуги являются обязательными к оплате или постоянно предоставляются базовыми объектами;
3) изменение цен и тарифов на них типично для той позиции товаров (услуг), которую они представляют;
4) цены и тарифы на отобранные товары (услуги)-представители доступны для обследования.
В наблюдение включаются товары отечественного и импортного производства.
С целью сохранения репрезентативности потребительской корзины, выборка товаров (услуг) периодически обновляется. Статьи расходов, утратившие свою актуальность в потреблении домашних хозяйств, заменяются новыми, появившимися на рынке, которые отвечают критериям отбора.
22. На каждый товар (услугу)-представитель составляется спецификация. Различают широкие и узкие спецификации.
Широкая спецификация предназначена для общего описания товаров (услуг) с перечислением их разновидностей и особенностей без наличия
каких-либо ограничений для включения в наблюдение. Широкие спецификации предоставляют возможность включать в выборку разные виды товаров (услуг), распространенные в конкретном населенном пункте, и сохранять межрегиональную сопоставимость.
В целях обеспечения репрезентативности и сопоставимости товары (услуги), включенные в наблюдение за ценами, имеют широкие спецификации. Для отдельных товаров (услуг) задаются определенные ограничения по их основным ценоопределяющим характеристикам (объем, размер, тип кузова, объем памяти и другие). Это сужает круг товаров (услуг) для отбора и гарантирует уменьшение дисперсии цен внутри выборки.
Узкая спецификация представляет собой достаточно точное описание товара (услуги) и содержит определенные требования к их атрибутам. Они значительно ограничивают охват товаров (услуг) для формирования выборки и применяются для наблюдения за ценами товаров (услуг) с одинаковыми свойствами. Узкие спецификации составляются для уточнения особенностей наблюдаемых товаров (услуг), характерных для местных рынков.
23. В рамках разработанных спецификаций производится отбор наиболее репрезентативных товаров (услуг) в отобранных базовых объектах населенного пункта и составление подробных характеристик к ним.
Подробная характеристика разрабатывается в целях более детального описания товара (услуги)-представителя. Она содержит наименование товара (услуги) и описание всех качественных и технических атрибутов, позволяющих отличить его от других разновидностей (марка, модель, вид материала, состав сырья, производитель (страна), сорт, размер, артикул и другие). Также фиксируется способ продажи товара, реализуется он на вес или в упаковке. В ходе последующих обследований придерживаются этого выбранного варианта продажи товара.
Дополнительным назначением подробной характеристики наблюдаемого товара (услуги)-представителя является обеспечение подбора сопоставимой замены при его исчезновении и возможность проведения регистрации цен при временном отсутствии специалиста, за которым закреплен данный товар и базовый объект наблюдения.

24. Тіркеу кезінде баға белгіленімінің жиналған мөлшері сауда объектілерінде (көрсетілетін қызметтер саласында) оларды сатудың әртүрлі шарттарымен халықтың нақты тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) сатып алуының шынайы құрылымын көрсетеді.
Әр өкіл тауарға (көрсетілетін қызметке) кем дегенде 6 баға белгіленімі тіркеледі. Ерекшелікті реттелетін және бәсекелес ортада болатын көрсетілетін қызметтер түрі (тұрғын үй-коммуналдық, байланыс, көлік және басқалар) құрайды.
Байқауға баға белгіленімінің әртүрлі диапазонды тауарлары іріктеліп алынады, бұл нақты тауарға (көрсетілетін қызметке) орташа бағаны репрезентативті анықтауға мүмкіндік береді.
Киім және аяқкиімнің жекелеген түрлерінің бағаларын байқау үшін іріктеу кезінде ең сәнді тауарға емес, дәстүрлі бағыттағы модельдерге басымдық беріледі. Оларға бағаларды байқау ұзақ уақыт бойы кезеңге жүргізіледі, қажеттілігіне қарай ескі модельдер бағаларына байқау жүргізуді болдырмау үшін, тиісті ауыстыруды іске асырылады.
4-тарау. Бағаларды тіркеу
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Бағаларды тіркеудің аса маңызды принциптерінің бірі баға өзгерісінің үздіксіздігі мен "тазалығын" сақтау болып табылады. Бағаның таза өзгерістерін қадағалау салыстырылатын екі кезеңде де сапасы бірдей бір тауар (қызмет)-өкілге баға белгіленуін, оларды өткізу бірдей сату және төлеу шарттарында, тең мәнді мөлшер бірліктерінде жүзеге асырылуын көздейді.
Тауарлар (көрсетілетін қызметтер) салғастырымдылығының басты қағидаты олардың бағаларын айқындайтын белгілері арасында елеулі айырмашылықтарының болмауы болып табылады. Егер баға өнімнің сол ассортиментті түріне тіркелсе, сапалық сипаттамасы бірдей және бірдей сауда объектілерінде өткізілетін болған жағдайда, екі кезеңде (айда) тауардың (көрсетілетін қызметтің) бағасы (тарифы) салғастырымды болып есептеледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Веб-скрейпинг негізінде тұтыну тауарлары мен ақылы қызметтердің бағалары айдың 20-шы күніне республика бойынша өңірлерге бөлінбей тіркеледі. БКМ мәліметтері бойынша бағалар есепті айдың 1-інен 20-сына дейін БКМ пайдаланылған орны (аумақтық тиесілігі) бойынша, тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету күні көрсетіле отырып, салықтарды қоса алғанда есепке алынады.

24. Реальная структура покупок населением конкретных товаров (услуг) в объектах торговли (сферы услуг) с различными условиями их реализации отражается через количество собранных в ходе регистрации ценовых котировок.
На каждый товар (услугу)-представитель регистрируется не менее 6 ценовых котировок. Исключение составляют регулируемые виды услуг и находящиеся в конкурентной среде (жилищно-коммунальные, связи, транспорта и другие).
Для наблюдения отбираются товары с различным диапазоном ценовых котировок, позволяющих репрезентативно определить среднюю цену по конкретному товару (услуге).
При отборе для наблюдения за ценами отдельных видов одежды и обуви приоритет отдается не остро модным товарам, а моделям традиционного направления. Наблюдение за ценами на них проводится в течение длительного периода, по мере необходимости осуществляются соответствующие замены, чтобы избежать наблюдения за ценами на устаревшие модели.
Глава 4. Регистрация цен
Сноска. Заголовок главы 4– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Одним из важнейших принципов регистрации цен является соблюдение непрерывности и "чистого" изменения цен. Отслеживание чисто ценовых изменений предусматривает, что в оба периода сравнения фиксируется цена на один и тот же товар (услугу)-представитель одинакового качества, их реализация осуществляется при одинаковых условиях продажи и оплаты, в равнозначных единицах количества.
Основным принципом сопоставимости товаров (услуг) является отсутствие существенных расхождений между признаками, которые обуславливают их цену. Сопоставимыми в двух периодах (месяцах) считаются цены (тарифы) на товар (услугу), если они зарегистрированы на тот же ассортиментный вид, имеют одинаковые качественные характеристики и реализуются в одних и тех же объектах торговли.
Сноска. Пункт 25 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Цены на потребительские товары и платные услуги на основе веб-скрейпинга регистрируются по республике на 20 число месяца без разбивки по регионам. По сведениям ККМ цены учитываются с 1 по 20 число отчетного месяца по месту использования ККМ (территориальная принадлежность) с указанием даты совершения покупки товаров, выполнения работ, оказания услуг, включая налоги.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Жалпы мемлекеттік статистикалық байқау бойынша бағаларды тіркеу тауарды өткізу (қызмет көрсету) орындарында тікелей жүргізіледі. Тіркеу жүргізілген күні төленген (қолданыстағы) бағалар (тарифтер), салықтарды қоса алғанда, бақылауға алынады. Бағалар (тарифтер) деңгейінің кез келген өзгерісі немесе баға қалыптастырушы факторлар мен өзге де себептерге байланысты олардың жаңа деңгейі тіркеледі. Тіркеу кезінде сапасының немесе санының (стандартты өлшем бірлігінің көлемінің) өзгеруі нәтижесінде туындаған бағалар мен тарифтердің ауытқуы есепке алынбайды.
Баға тұтыну тауарларына базалық объектілерді аралау және оларды бағалықтан санау арқылы мамандармен тіркеледі, қажет болған жағдайда базалық объектілердің білікті қызметкерлерімен консультация немесе базардағы сатушыларға пікіртерім жүргізіледі. Бағаларды тіркеу кезінде статистикалық нысанның қағаз тасығышымен қатар тауардың штрих-кодын сканерлеуді, бағаны енгізу мен растауды, баға көрсеткішінің фотосуретін қоса беруді және деректерді беруді көздейтін мобильді қосымшаны пайдалануға болады.
Ақылы қызметтерге бағаларды (тарифтерді) тіркеу баға (тарифтер) орналастырылған прейскуранттар негізінде тіркелетін базалық объектілерді (шаштараздар мен сұлулық салондарының қызметі, моншаға бару, химиялық тазалау және басқа) аралау жолымен жүзеге асырылады, немесе ақылы қызмет көрсететін адамдардан (аяқ киім жөндеу, тұрмыстық техниканы жөндеу, киімдерді шақтау және басқа) сұрау арқылы жүргізіледі.
Тауарлар мен ақылы көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлеріне бағалар (тарифтер) интернет-ресурс арқылы (жолаушылардың теміржол көлігі мен әуе көлігі қызметі, медициналық қызметтің жекелеген түрлері және басқа), маркетплейстерде немесе телефон (факс) арқылы тіркеледі. Баға туралы ақпаратты телефон арқылы қабылдаған жағдайда олардың қызметкерлерімен жеке байланысты ұстап тұру мақсатында және бағаны анықтағанда өкіл тауарды (көрсетілетін қызметті) таңдаған кезде қателіктерді болдырмау мақсатында, сондай-ақ іріктелген тауарлардың, өкіл тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) ерекшеліктерінің салыстырмалылығына көз жеткізу үшін мамандар базалық объектілерге кезең-кезеңімен (тоқсанына бір рет) барып тұрады.
Ұзақ уақыт кезеңіне бағаларды (тарифтерді) белгілеу тән ұйымдарға (шипажай, медициналық және білім беру мекемелері, салттық қызмет көрсететін ұйымдар және басқа) көрсетілетін қызметтерге бағалар (тарифтер) туралы ақпаратты беру өтінішімен ресми хат жолданады. Бағалар (тарифтер) ұсынылған прейскуранттар негізінде тіркеледі. Деректердің дәйектілігін бақылау мақсатында алынған бағалық ақпаратты растау үшін мамандар тоқсанына кемінде бір рет базалық объектілерді аралайды.
Тұрғын үй-коммуналдық қызметтеріне тарифтер қызметтердің тиісті түрлері үшін сәйкес тұрғындарға ұсынылатын төлем құжаттары (түбіртектер) негізінде тіркеледі. Тарифтер өзгерген жағдайда олардың жаңа деңгейі табиғи монополия және реттелетін нарық саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың және осы қызмет түрлерін көрсететін ұйымдардың бұйрықтарымен расталады.

Сноска. Пункт 26 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Регистрация цен по общегосударственному статистическому наблюдению проводится непосредственно в местах реализации товара (оказания услуги). Наблюдаются цены (тарифы), оплаченные (действующие) в день проведения регистрации, включая налоги. Фиксируется любое изменение цен (тарифов), либо ее новый уровень, вызванный ценообразующими факторами и другими причинами. При регистрации не учитывается отклонение в ценах и тарифах за счет изменения качества или количества (объема стандартной единицы).
Цены на потребительские товары фиксируются специалистами путем обхода базовых объектов и считывания их с ценника, при необходимости проводятся консультации с компетентными работниками базовых объектов или опрос продавцов на рынках. При регистрации цен наряду с бумажным носителем статистической формы возможно использование мобильного приложения, предусматривающего сканирование штрих-кода товара, ввод и подтверждение цены, прикрепление фотоснимка ценника и передачу данных.
На платные услуги регистрация цен (тарифов) осуществляется путем обхода базовых объектов, в которых цены (тарифы) фиксируются на основе размещенных прейскурантов (услуги парикмахерских и салонов красоты, посещение бани, химическая чистка и другие), или проводится опрос лиц, оказывающих платные услуги (ремонт обуви, ремонт бытовой техники, подгонка одежды и другие).
На отдельные виды товаров и платных услуг цены (тарифы) регистрируются через интернет-ресурсы (услуги пассажирского железнодорожного и воздушного транспорта, отдельные виды медицинских услуг и другие), в маркетплейсах или по телефону (факсу). В случаях получения ценовой информации по телефону, специалистами периодически (раз в квартал) посещаются базовые объекты с целью поддержания личных контактов с их сотрудниками для недопущения ошибок при выборе товаров (услуг)-представителей при определении цены, а также чтобы удостовериться в сопоставимости спецификаций отобранных товаров (услуг)-представителей.
В организации, для которых характерно установление цен (тарифов) на длительный период времени (санатории, медицинские и образовательные учреждения, организации, оказывающие ритуальные услуги, и другие), направляются официальные письма с просьбой предоставления информации о ценах (тарифах) на оказываемые услуги. Цены (тарифы) фиксируются на основе предоставленных прейскурантов. В целях контроля достоверности данных специалистами не реже одного раза в квартал посещаются базовые объекты для подтверждения полученной ценовой информации.
Тарифы на жилищно-коммунальные услуги регистрируются на основе платежных документов (квитанций), выставляемых населению для оплаты за соответствующие виды услуг. В случаях изменения тарифов, их новый уровень подтверждается приказами государственных органов, осуществляющих руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, и организаций, оказывающих эти виды услуг.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Жалпымемлекеттік статистикалық байқау бойынша бағаларды тіркеу алдын ала құрастырылған кестеге сәйкес ай сайын жүзеге асырылады. Нақты базалық объектідегі тауардың (көрсетілетін қызметтің) белгілі бір түріне бағаны тіркеудің негізгі шарты өткен кезеңдегідей айдың сол күніне тіркелген бағалар болып табылады. Ауытқуы 1-2 күннен аспауы тиіс.
Күнделікті сұраныстағы тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) негізгі түрі (тағамдық өнімдер, киімнің кейбір түрлері, үйге және жеке бас гигиенасына арналған тауарлар, ақы төленуі міндетті қызметтер және басқалары) бойынша бағаны қадағалау бір ай ішінде бірнеше рет жүргізіледі. Ұзақ уақыт пайдаланылатын тауарлардың бағасы айына бір-екі рет тіркеледі. Оларды тіркеу бір айға бөлінеді.
Тез бұзылатын өнiмдер бойынша бағаларды тiркеу үшін күннiң бiрiншi жартысы таңдалады. Базалық объектіні жабар алдында қолдағы тауарлардың мөлшері немесе оларға ақауын барынша азайту үшін бағалар төмендетілгенде, тиісінше оларға бағалар репрезентативті емес.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Баға:
1) өндірістік ақауы бар ластанған тауарларға;
2) сақтау мерзімі өткен тағам өнімдеріне;
3) тауар түсімі шектеулі және ол көпшілік сұранысына ие болмайтын болса, маусым басында "экстремалды" көтерілген бағамен ұсынылған тауарларға;
4) алдағы уақытта базалық объектінің жабылуына, маусымның аяқталуына және басқа да себептерге байланысты төмендетілген бағалар бойынша өткізілетін тауарларға тіркелмейді.
30. Жеңілдіктер және жаппай сату көп жағдайда, жаңа емес, тауарлық түрін жоғалтқан, моральдық тозған, сәнді үлгіден шыққан, бүлінген немесе ақауы бар, таратып, жаппай сату бағаларымен сатылатын тауарларға қолданылады.
Тауарларға уақытша бірқатар қосымша тауарлар саны қосылатын және арнайы акциялар болатын "2-ін сатып алсаң 1-і тегін" немесе әр тауарға сыйлық қоса берілетін тауарлар бағасы тіркеуге жатпайды.
Тұтынушылардың тек шектелген топтарына (зейнеткерлер, студенттер және басқалары) ұсынылатын тауарлардың жеңілдіктер бағасы тіркелмейді.

Сноска. Пункт 27 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Регистрация цен по общегосударственному статистическому наблюдению осуществляется ежемесячно согласно предварительно составленному графику. Основным условием регистрации цены на определенный вид товара (услуги) в конкретном базовом объекте является фиксирование цены на него в то же число месяца, что и в предыдущем периоде. Отклонение допускается не более чем на 1-2 дня.
Отслеживание цен по основным видам товаров (услуг) повседневного спроса (продукты питания, некоторые виды одежды, товары личной гигиены, услуги, оплата которых обязательна и другие) производится несколько раз в течение месяца. Цены на товары длительного пользования фиксируются один-два раза в месяц. Их регистрация распределяется в течение всего месяца.
Для регистрации цен по скоропортящимся продуктам выбирается время в первой половине дня. Перед закрытием базового объекта в наличии остается небольшое количество товаров или на них снижаются цены для минимизации отбраковки, соответственно цены на них не считаются репрезентативными.
Сноска. Пункт 28 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Не регистрируются цены на:
1) товары загрязненные, с производственными дефектами;
2) продукты питания, срок хранения которых уже истек;
3) товары, предлагаемые по "экстремальным" завышенным ценам в начале сезона, когда поступление товара ограничено и он не является товаром массового спроса;
4) товары, реализуемые по сниженным ценам в связи с предстоящим закрытием базового объекта, в конце сезона и по другим причинам.
30. Скидки и распродажи в основном применяются в отношении товаров несвежих, потерявших товарный вид, морально устаревших, вышедших из моды, поврежденных или дефектных, продаваемых по ценам ликвидационной распродажи.
Не подлежат регистрации цены на товары, которые временно включают некоторое дополнительное количество товара, а также специальных акций "купи 2, получи 1 бесплатно" или подарок, прилагаемый к каждому товару.
Не регистрируются цены на товары со скидками, предоставляемыми только ограниченной группе потребителей (для пенсионеров, студентов и другим).

Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Тұтыну сегменті
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Тұтыну бағасы статистикасында негізгі міндеттердің бірі зерттелетін жиынтықтың мөлшеріне, іріктеме негіздеріне және тауарлар (көрсетілетін қызметтер), сауда обьектілеріне қатысты іріктеу әдістеріне шектерді қою болып табылады. Егер іріктеме негізінің қамту мөлшері тым үлкен болса, іріктеме көлемі алдын ала қойылған талаптарға сәйкес емес. Бағаны бақылаудың халықаралық тәжірибесінде іріктеме негізі болып тұтыну сегменті ерекшеленеді. Мұндай негіз сапалы болып саналады және байқалатын бағалардың репрезентативті сипатын, индекстің дәйектілігі бойынша талаптарды сақтауға олардың жеткіліктілігін қамтамасыз етеді. Тұтыну сегменті тауарлар (көрсетілетін қызметтер) нарығындағы ұсыныспен байланысты әрекеттердің жиынтығын білдіреді, олар ортақ белгілері негізінде:
1) тұтынушылық пайдалану үшін өткізіледі;
2) ортақ ерекшелікпен суреттеледі;
3) тұтынушылармен балама ретінде қаралады.
32. Тұтыну сегменті тұтынушылардың таңдауы, бұйымның әртүрлі сипаттары және параметрлерімен сатып алу қарқындылығының байланысы, бағаға, ассортиментке, сапаға және сату орнына өзіндік сұрау негізінде қалыптасады.
Бағаның қалыптасуына әсерін тигізетін сипаттамалар жиынтығының көмегімен тұтыну сегментін анықтау жүргізіледі. Іріктеменің негіз болатын өлшемшарттарға байланысты төмен баға, жұмыс мерзімінің ұзақтығы, жоғары сапа, бір немесе бірнеше тауар маркасын қолдану бағыттарымен тұтыну сегменті ерекшеленеді. Автомобильдер нарығының тұтыну сегменті тауарлық маркалары, автомобиль өлшемі, қозғалтқыш және қолданылуы (алыс қашықтыққа қатынамайтын қала маңында жүру үшін кішкентай автомобильдер және алыс қашықтыққа қатынайтын отбасылық автомобильдер) бойынша сараланған сегменттерге бөлінеді. Кір жуғыш машиналардың тұтыну сегменті тауарлық маркасы, ең жоғары жүктеме, автоматтық режимнің бар болуы, жүктеу амалдары және сығу жылдамдығы сияқты баға құру сипаттамаларымен сәйкестендіріледі.
33. Тұтыну сегменті тауарға (көрсетілетін қызметке) қатынасы бойынша қалыптастырылады және МЖТЖН бойынша жіктеледі.

Сноска. Пункт 30 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Потребительский сегмент
Сноска. Заголовок главы 5– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Основной задачей статистики потребительских цен является установление границ, размера изучаемой совокупности, основы выборки и методов отбора в отношении торговых объектов, товаров (услуг). Если основа выборки имеет слишком большой охват, объем выборки не соответствует заранее установленному требованию. В международной практике наблюдения за ценами в качестве основы выборки выделяются потребительские сегменты. Такая основа считается качественной и обеспечивает репрезентативный характер отслеживаемых цен, их достаточность для соблюдения требований по достоверности индекса. Потребительский сегмент означает набор операций, связанных с предложением на рынке товаров (услуг), которые на основании общих свойств:
1) реализуются для потребительского использования;
2) описываются общей спецификацией;
3) рассматриваются потребителями как эквивалент.
32. Потребительский сегмент формируется на основе потребительских предпочтений, связи интенсивности приобретения изделия с различными свойствами и параметрами изделия, специфических запросов к цене, ассортименту, качеству и месту продажи.
Определение потребительского сегмента производится с помощью набора характеристик, которые влияют на формирование цены. В зависимости от критериев, заложенных в основу выборки, выделяются потребительские сегменты с ориентацией на низкую цену, долгий срок службы, высокое качество, приверженность к одной или нескольким торговым маркам. Потребительский сегмент рынка автомобилей подразделяется на сегменты, дифференцированные по торговым маркам, размеру автомобиля, двигателя и использованию (маленькие автомобили для поездок в пределах города на небольшие расстояния и семейные автомобили на дальние поездки). Потребительский сегмент стиральных машин идентифицируется ценообразующими характеристиками, как торговая марка, максимальная загрузка, наличие автоматического режима, способ загрузки и скорость отжима.
33. Потребительский сегмент формируется по отношению к товару (услуге) и классифицируется по НКИПЦ.

Шай тауары (4 деңгей, ішкі класс, 5 белгі) мысалында МЖТЖН тұтыну сегментінің иерархиялық сызбасы осы Әдіснаманың 3-қосымшасында келтірілген.
Іріктеуді қалыптастыру кезінде жалпы сұранысқа ие тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) болуына көңіл бөлінеді. Сатып алушы қоржынында маңыздылығынан басқа қолжетімділік, көрнектілік, тауар (көрсетілетін қызмет) сатылымда нақты болуы, мөлшері, сауда нүктелерінің типтері және олардың орналасуы ескеріледі, бұл барлық топтар өкілдерінің қатысуына негізеледі, сол арқылы топ аралық диспропорцияларды нивелирлейді.
Бағаны байқау үшін таңдалып, объектілердің тобын тарылтуға бағытталған тұтыну сегменттерін қалыптастыру нақты іріктеуді болжамдайды. Тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) дұрыс іріктеу сипаттамалардың объективтілігін және негізділігін қамтамасыз етеді, іріктеме жиынтықтың бірлігін дұрыс бөлуге және тауарларды алмастырудың нақты үдерістерін ескеруге мүмкіндік береді, зерттеу нәтижелерінің нақтылығын арттырады. Тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) ауыстыру бір тұтыну сегментінің шегінде жүзеге асырылады. Тауардың (көрсетілетін қызметтің) сапасының өзгерісін ескере отырып баға индексін құрастыру үшін тұтыну сегменті жөнелтетін нүкте болып табылады.
6-тарау. Базалық объектілерді және тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) алмастыру
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Негiзгi объектілердi алмастыру мына жағдайларда жүзеге асырылады:
1) базалық объектінің ұзақ уақыт бойы жабылуы немесе таратылуы. Алмастыру бейіні, меншiк нысандары, өткізу көлемдерi ұқсас объектіге алмастыру;
2) негiзгi объектіде қадағаланатын тауардың (көрсетілетін қызметтің) жоғалуы және осы объектіде оның салғастырымды түрін іріктеу мүмкін болмағанда. Тауарды (көрсетілетін қызметті) ауыстыру, басқа базалық объектідегі тұтыну қасиеті барынша жақын тауарға (көрсетілетін қызметке) жүргізіледі.
Базалық объектілерді уақтылы айырбастауды жүргізу үшін сауда және ақылы қызмет көрсету салаларының қосымша объектілерін іріктеу жүргізіледі, ондағы тауарлар ассортименті, баға деңгейі және өткізу шарттары негізгі байқауға қосылғандармен ұқсас болып келеді.
35. Егер де тауар бұдан әрі қол жетімді болмаса, едәуір көлемде немесе әдеттегі сауда жағдайларында сатылмайтын болса тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) алмастыру жүргізіледі. Алмастыру тауар қолжетімсіз болғаннан бастап, екінші айға жүргізілуі тиіс. Баға қатарының үздіксіздігін және оның салғастырымдылығын қамтамасыз ету үшін алмастырудың мынадай тәсілдері қолданылады.
Саудаға бұрынғы орындаудағыдай түспейтiн тауарлар бойынша:

Схема иерархии потребительского сегмента НКИПЦ на примере товара чай (4 уровень, подкласс, 5 знаков) приведена в приложении 3 к настоящей Методологии.
При формировании выборки уделяется внимание присутствию товаров (услуг) массового спроса. Кроме значимости в покупательской корзине учитывается доступность, репрезентативность, устойчивое наличие в продаже товаров (услуг), количество, типы торговых точек и их месторасположение, что обуславливает попадание представителей всех групп и тем самым нивелирует межгрупповые диспропорции.
Формирование потребительских сегментов предполагает точную выборку, призванную сузить круг объектов, отбираемых для наблюдения цен. Правильная выборка товаров (услуг) обеспечивает объективность и обоснованность характеристик, позволяет правильно распределить единицы выборочной совокупности и учесть реальные процессы замещения товаров, увеличивает точность результатов обследования. Замена товаров (услуг) проводится в пределах одного потребительского сегмента. Потребительский сегмент является отправной точкой для построения индекса цен с учетом изменения качества товара (услуги).
Глава 6. Замена базовых объектов и товаров (услуг)
Сноска. Заголовок главы 6– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Замена базовых объектов осуществляется при:
1) закрытии на длительный период времени или ликвидации базового объекта. Замена производится на аналогичный объект того же профиля, формы собственности, объемов реализации;
2) исчезновении отслеживаемого товара (услуги) в базовом объекте и невозможности подобрать сопоставимую его разновидность в этом же объекте. Замена товара (услуги) производится на товар (услугу), аналогичный, максимально близкий по потребительским свойствам в другом базовом объекте.
Для своевременной замены базовых объектов производится отбор дополнительных объектов торговли и сферы платных услуг, в которых ассортимент товаров, уровень цен и условия реализации идентичны включенным в основное наблюдение.
35. Замена товаров (услуг) производится, если товар больше не доступен, не продается в значительных объемах или в обычных условиях торговли. Замена производится на второй месяц после того, как товар стал недоступным. Для обеспечения непрерывности ценового ряда и его сопоставимости используются следующие способы замены.
По товарам, которые не поступают в торговлю в прежнем исполнении:

1) тауардың жоғалған ассортиментті түрінің орнына сатуда жаңадан пайда болған тұтыну қасиеттері бірдей, бірақ жаңа орындаудағы тауар іріктеліп алынады. Сол бір қарапайым агрегатта ескерілетін, тауардың жоқ түрімен тікелей салыстырылатын тауарлар арасындағы ең танымал түрлері алынады;
2) базалық объектіде жоғалған тауар (көрсетілетін қызмет) орналасуы бір және сату жағдайлары жақын болатын басқа базистік объектідегі осыған ұқсас түріне алмастырылады;
3) болашақта сатылымда болатын тауардың бір түрі таңдалып алынады.
Уақытша жоғалған және маусымдық тауарлар бойынша:
1) өзгерiссiз бағаларда немесе олардың болмашы өзгеруінде, болмағанының орнына соңғы тiркелген баға пайдаланылады;
2) жоқ айқындамаға жататын кластар немесе тауарлар (көрсетілетін қызметтер) тобы бойынша бағалар индексiнің көмегімен "шартты" есептік баға анықталады. Баға осы кластағы немесе топтағы бар уақытша жоғалған және маусымдық тауарлар бағасының көлемінде өзгереді деп болжанады (осы Әдіснаманың 42-тармағының 3), 4) тармақшаларында есептеу әдістері баяндалған).
Ауыстырылатын тауар нарықтан мүлде жоғалған немесе нарықта немесе нақты базалық объектіде сатылу үлесін жоғалтқан басқаны алмастыру ретінде белгіленеді. Айырбастау егер ескі түрі едәуір көлемде сатылып жатқан болса да репрезентативті тауарлардың сол айқындамасына сәйкес немесе сол топқа жататын басқа түрінің сатылу қарқыны байқалған уақытта жүргізіледі. Егер бастапқыда тауар (көрсетілетін қызмет) көбірек сатылатын болып таңдалса, онда ауыстыру кезінде жаңа тауарды таңдау шарты сақталады. Мұндай тәсіл тауардың репрезентативтілігін қамтамасыз етеді.
Тұтыну қасиеттері бір тауарды таңдағанда тауарды барынша ұқсас тауарға алмастыруды жүзеге асырады. Мұндай тауарды алмастыруды жүргізу кезінде сапаға түзету енгізу мәселесі шешіледі.
Амалсыздан алмастырудың әрбір нақты жағдайы жеке талдауды, жалпылауды және шешiм қабылдауды талап етедi.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 28.01.2025 № 3 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Маусымдық тауарларды есепке алу
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) взамен исчезнувшего ассортиментного вида товара подбирается вновь появившийся в продаже товар с одинаковыми потребительскими свойствами, но в новом исполнении. Отбирается самая популярная разновидность среди товаров, учитываемая в одном и том же элементарном агрегате, который непосредственно сравнивается с отсутствующим видом товара;
2) исчезнувший товар (услуга) в базовом объекте заменяется на аналогичный в другом базовом объекте со схожими условиями продажи и одного месторасположения;
3) подбирается разновидность товара, поступление в продажу которого ожидается в будущем.
По временно исчезнувшим и сезонным товарам:
1) при неизменных ценах или при их незначительном изменении, вместо отсутствующей используется цена последней регистрации;
2) с помощью индекса цен по классу или группе товаров (услуг), к которой относится отсутствующая позиция, определяется "условная" расчетная цена. Предполагается, что цены на временно исчезнувшие и сезонные товары изменяются в тех же размерах, что и на имеющиеся в этом классе или группе товаров (методы расчета изложены в подпунктах 3), 4) пункта 42 настоящей Методологии).
Заменяющий товар определяется как преемник другого, который или совершенно исчез с рынка, или утратил долю в продажах на рынке или в конкретном базовом объекте. Замену также проводят, когда наблюдается рост продаж другого вида товара, принадлежащего к той же группе или соответствующего тому же определению репрезентативных товаров, даже если старая разновидность продается в значительных количествах. Если первоначально товар (услуга) выбран как наиболее продаваемый, то при замене соблюдается условие отбора нового товара. Такой подход обеспечивает репрезентативность товара.
Замену товара осуществляют на наиболее схожий, когда подбирается товар с одинаковыми потребительскими свойствами. При проведении такой замены товара решается проблема внесения поправок на изменение качества.
Каждый конкретный случай вынужденной замены требует индивидуального анализа, обобщения и принятия решения.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 28.01.2025 № 3 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Учет сезонных товаров
Сноска. Заголовок главы 7– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

36. Жылдың белгілі бір уақытында нарықта жоқ немесе жыл бойы болатын, бірақ олар өндірілетін жылдың нақты маусымдарымен немесе жыл мезгілдерімен сәйкес келетін бағаның немесе көлемнің жүйелі ауытқуымен сипатталатын тауарлар маусымдық тауарлар деп есептеледі. Маусымдық тауарлар келесі түрлерге бөлінеді:
1) "айқын көрінетін". Бұл жылдың бір бөлігінде "маусым уақытында" сатылатын тауарлар, яғни жыл сайын бірдей уақытта нарықта болмайды және олардың көп жағдайда болмайтын кезеңін алдын-ала болжамдау оңай. Бұларға киім және аяқкиімнің, жеміс-көкөніс өнімдерінің жекелеген түрлері және басқалары жатады;
2) "байқалмайтын". Бұл жыл бойы сатылатын тауарлар, бірақ олардың бағалары жыл уақытына байланысты ауытқып отырады. Оған жеміс-көкөніс өнімдерінің жекелеген түрлері, балық және басқалары жатады.
37. "Байқалмайтын" маусымдық тауарларға бағаларды тіркеу кезінде тікелей араласу және ауыстыру әдістерін қолдану талап етілмейді. Қиындықтар маусым емес кезеңде сатылымда болмайтын "айқын көрінетін" маусымдық тауарларға бағаларды тіркеу кезінде пайда болады.
Халықаралық тәжірибеде бұл мәселені шешу үшін екі негізгі әдісті қолданады:
1) тауарлар салмағы барлық айлар кезеңінде өзгеріссіз қалғанда, "тұрақты салмақтар" әдісі;
2) тауарлар салмағы тауарлар топтарының ішінде өзгерген, ал топтың өз үлесі тұрақты болып қалғанда, "құбылмалы салмақтар" әдісі.
"Тұрақты салмақтар" әдісін қолданғанда, маусым емес кезеңінде "айқын көрінетін" маусымдық тауарларға бағалар екі тәсілмен есептеледі:
1) маусымнан тыс бағалау (counter-seasonal estimation). "Маусымнан тыс" тауарларға бағалар өзгерісі МЖТЖН-ның бір класындағы немесе тобындағы "маусымдағы" тауарлардың бағаларының өзгерісі арқылы бағаланады. Қыс кезеңінде сатылымда жоқ жазғы маусымның тауарына баға МЖТЖН-ның бір класынан/тобынан таңдалған қысқы маусымның тауарына баға индексінің негізінде есептеледі, немесе керісінше. Бұл есептеу тәсілі киім және аяқкиімнің жекелеген түрлері үшін қолданылады;
2) барлық-маусымдық бағалау (all-seasonal estimation). "Маусымнан тыс" тауарларға бағалар өзгерісі МЖТЖН-ның бір класында немесе тобында орналасқан сатылымда бар барлық қол жетімді тауарлардың бағаларының өзгерісі арқылы бағаланады. Қыс кезеңінде сатылымда жоқ жазғы маусымның тауарына баға, осы кезеңде МЖТЖН-ның бір класында немесе тобында орналасқан барлық қолжетімді тауарларға баға индексі негізінде есептеледі, немесе керісінше. Бұл тәсіл жемістер мен көкөністердің жекелеген түрлері үшін қолданылады.
Есептеудің екі тәсілінде де маусымдық емес кезеңнің бірінші айында сатылымда жоқ "айқын көрінетін" маусымдық тауардың бағасы осы тауарға маусымдық кезеңде тіркелген бағалардың серпінділік қатарының орташа бағасына теңеседі. Маусымдық емес кезеңнің екінші айынан бастап және нарықта тауар пайда болғанға дейін сатылымда жоқ баға "жалпы орта мәнді шартты есептеу" немесе "орташа класты шартты есептеу" әдісімен есептеледі (әдістер осы Әдіснаманың 42-тармағының 3), 4) тармақшаларында баяндалған).
"Тұрақты үлестер" әдісін қолданудың артықшылығы оның жыл бойы барлық тауар өзгеріссіз қалатын ТБИ есептеу кезінде қолданылатын бекітілген қоржынға сәйкестігі болып табылады.

36. Сезонными считаются товары, которые отсутствуют на рынке в течение определенного времени года или имеются в течение всего года, но характеризуются регулярными колебаниями цен или количеств, совпадающими с определенными сезонами их производства или временами года. Сезонные товары условно подразделяются на:
1) "сильновыраженные". Это товары, которые реализуются в одну половину года "во время сезона", то есть ежегодно исчезают с рынка в одно и то же время и период их отсутствия предсказуем. К ним относятся отдельные виды одежды и обуви, плодоовощной продукции и другие;
2) "слабовыраженные". Это товары, которые реализуются в течение года, но их цена колеблется от времени года. К ним относятся отдельные виды плодоовощной продукции, рыба и другие.
37. При регистрации цен на "слабовыраженные" сезонные товары не требуется прямых вмешательств и применения методов замены. Возникают сложности регистрации цен на "сильновыраженные" сезонные товары, которые отсутствуют в продаже в несезонный период.
В международной практике для решения данной проблемы используются два основных метода:
1) метод "постоянных весов", когда веса товаров в течение всех месяцев остаются неизменными;
2) метод "переменных весов", когда веса товаров меняются внутри группы товаров, а вес самой группы остается постоянным.
При применении метода "постоянных весов" цены на "сильновыраженные" сезонные товары в несезонный период рассчитываются двумя способами:
1) вне-сезонная оценка (counter-seasonal estimation). Изменение цен товаров, которые "вне сезона", оцениваются с помощью изменений цен товаров "в сезоне", находящихся в одном классе или группе НКИПЦ. В зимний период цена на отсутствующий товар летнего сезона исчисляется на основе индекса цен товара зимнего сезона, выбранного из одного класса или группы НКИПЦ, или наоборот. Этот способ расчета применяется для отдельных видов одежды и обуви;
2) все-сезонная оценка (all-seasonal estimation). Изменение цен товаров, которые "вне сезона", оцениваются с помощью изменений цен всех доступных в продаже товаров, находящихся в одном классе или группе НКИПЦ. В зимний период цена на отсутствующий товар летнего сезона исчисляется на основе индексов цен всех доступных товаров в этот период и находящихся в одном классе или группе НКИПЦ, и наоборот. Данный способ расчета применяется для отдельных видов фруктов и овощей.
В обоих способах расчета цена отсутствующего "сильновыраженного" сезонного товара в первом месяце несезонного периода приравнивается к средней цене из динамического ряда цен на данный товар, зарегистрированный в сезонном периоде. Начиная со второго месяца несезонного периода и до появления товара на рынке, отсутствующая цена рассчитывается методом "условного исчисления общего среднего" или "условного исчисления среднего класса" (методы изложены в подпунктах 3), 4) пункта 42 настоящей Методологии).
Преимуществом использования метода "постоянных весов" является его соответствие использованию при расчете ИПЦ фиксированной корзины, где вес товара в течение года остается неизменным.

38. "Айқын көрінетін" маусымдық тауарларға баға маусым емес кезеңде бағаларды "жалпы орта мәнді шартты есептеу" немесе "орташа класты шартты есептеу" әдісімен маусымнан тыс және барлық маусымдық бағалау негізінде есептеледі. Әдістер жылдың жеке кезеңдерінде сатылымда болмайтын маусымдық тауарларға баға осы кезеңде сатылымда бар сәйкес МЖТЖН-ның кластың немесе топтың ұқсас немесе балама тауарларына пропорционалды түрде өзгергенде қолданылады.
Жаңа маусым келгенде өткен кезеңдегі тауар болмаған жағдайда оған тұтыну сипаттамалары барынша жақын алмастыратын тауар алынады. Алмастырылған тауар бағасы соңғы есептеу бағасымен салыстырылады. Егер жаңа маусымның тауары салыстыруға келмейтін болып бағаланса, онда сапаға түзету қолданылады.
8-тарау. Тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) сапасындағы өзгерістерді есепке алу
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Баға туралы ақпараттың сапасы индекстің сенімділігін анықтайтын маңызды фактор болып табылады. Бағаны тіркеудің жоғары сапасын қамтамасыз ететін стандартты рәсімдер бар. Олар бағаның таза өзгерісін, деректер жинаудың ұйымдастырушылық мәселелері мен бақылауды қамтиды.
40. Тауарды алмастыру кезінде тіркелген бағадан сападағы өзгерістердің әсерін болдырмау және бағадағы таза өзгерістерді бағалау үшін жоғалған тауар мен орнын алмастырушы түрінің сипаттамасындағы нақты айырмашылықтар анықталады. Сапада өзгерістер болған жағдайда ауыстырылатын тауар бағасына түзету жүргізіледі. Сапаға түзетулер енгізу индексте баға өзгерісін дұрыс көрсету үшін керек. Ол үшін тұтыну нарығының конъюнктурасын, өндіріс технологиясын және деректердің баламалы көздерін білу керек.
41. Сапаға бағаны түзету үшін "имплицитті" (айқын емес немесе жанама) және "эксплицитті" (айқын немесе тура) әдістер қолданылады.
Сапаға түзету енгізу әдісін таңдау кейбір сапаны бағалау әдістері, базалық объектілер персоналымен ынтымақтастық дәрежесі, қорлардың жеткіліктілігі, бағаны жинауды жүзеге асыратын мамандар біліктілігі үшін қажет сыртқы дереккөздер ақпараттарына қол жеткізудің мүмкіндіктеріне тәуелді болады.
42. Сапаға "имплицитті" әдістер көмегімен түзетулер енгізу ұқсас тауарлардың бағаларының өзгерісі негізінде ескі және ауыстыратын тауарлар арасындағы бағалардың таза өзгеріс компоненті бағаланады. Сапаға имплицитті түзетулер қарапайым және қорлардың едәуір шығындарын талап етпейді. Оларға мыналар жатады:

38. Цены на "сильновыраженные" сезонные товары в несезонный период рассчитываются на основе вне-сезонной и все-сезонной оценки методом "условного исчисления общего среднего" или "условного исчисления среднего класса". Методы применяются, когда цены на сезонные товары, отсутствующие в отдельные периоды года, меняются пропорционально ценам на аналогичные или эквивалентные товары соответствующего класса или группы НКИПЦ, имеющиеся в наличии в этот период.
С наступлением нового сезона, при отсутствии товара предыдущего сезона, ему подбирается заменяющий товар, имеющий максимально близкие потребительские характеристики. Цена замещенного товара сравнивается с последней расчетной ценой. Если товар нового сезона оценивается как несопоставимый, то применяется поправка на качество.
Глава 8. Учет изменений в качестве товаров (услуг)
Сноска. Заголовок главы 8– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. Важным фактором, определяющим надежность индекса, является качество информации о ценах. Существуют стандартные процедуры, обеспечивающие высокое качество регистрации цен. Они охватывают принципы чистого изменения цен, организационные вопросы сбора данных и контроль.
40. При замещении товара определяются точные различия в характеристике исчезнувшего и заменяемого вида, чтобы исключить из зарегистрированной цены влияние изменений в качестве и оценить чистое изменение цен. При наличии изменений в качестве, к цене заменяющего товара делается поправка. Внесение поправок на качество осуществляется для правильного отражения в индексе изменения цен. Для этого требуется знание конъюнктуры потребительского рынка, технологии производства и альтернативных источников данных.
41. Для корректировки цен на качество применяются "имплицитные" (неявные или косвенные) и "эксплицитные" (явные или прямые) методы.
Выбор метода внесения поправок на качество зависит от возможностей доступа к информации из внешних источников, необходимых для некоторых методов оценки качества, степени сотрудничества с персоналом базовых объектов, достаточности ресурсов, квалификации специалистов, осуществляющих сбор цен.
42. С помощью "имплицитных" методов корректировки на качество оценивается компонент чистого изменения цен между старыми и заменяющими товарами на основе изменений цен подобных товаров. Имплицитные поправки на качество просты и не требуют значительных затрат ресурсов. К ним относятся:

1) "бағаны тікелей салыстыру" әдісі жоқ тауардың бағасы ауыстыратын тауар бағасымен олардың сапасы бойынша толық сәйкестігі жағдайында тікелей салыстыру үшін қолданылады. Бағаның кез келген өзгерісі сапа өзгерісінің әсеріне ұшырайтын болмайды.
"Бағаны тікелей салыстыру" әдісі егер ауыстырылатын тауар репрезентативті және халықтың сұранысына ие болса, тауарлар сапасын тұрақты ұстап тұру үшін қолданылады. "Бағаны тікелей салыстыру" әдісін қолдану осы Әдіснаманың 4-қосымшасында келтірілген;
2) "біріктіру" әдісі жоқ тауардың базистік бағасын, ауыстыратын тауардың өткен кезендегі бағасына түзету үшін қолданылады. Жоқ тауардың базистік бағасын түзету жолымен ауыстыруы, жоқ тауармен салыстыруға болмағанда жүргізіледі. Жоқ тауар мен оны ауыстыратын тауар арасындағы уақыттың бір сәтіндегі бағасындағы барлық айырмашылық сападағы айырмашылықтармен байланысты. "Біріктіру" әдісін қолдану осы Әдіснаманың 5-қосымшасында келтірілген;
3) "жалпы орта мәнді шартты есептеу" әдісі бір топтағы тауарларға бағаның орташа өзгерісін қолдану арқылы жоқ тауарларға баға өзгерісін бағалауға негізделген. Алынған баға өзгерісінің мәндері жоқ тауардың бағасын шартты есептеу үшін қолданылады. Жоқ тауар мен оны алмастырушы тауар арасындағы бағаның таза айырмашылығы қалған тауарлар бағасының орташа өзгерісіне тең. "Жалпы орта мәнді шартты есептеу" әдісімен есептеу осы Әдіснаманың 6-қосымшасында келтірілген;
4) "орташа класты шартты есептеу" әдісі "жалпы орта мәнді шартты есептеу" әдісінен жоқ тауарларға баға өзгерісін бағалау үшін балама тауарларға баға өзгерісін қолданумен ерекшеленеді. "Орташа класты шартты есептеу" әдісін қолдану осы Әдіснаманың 7-қосымшасында келтірілген;
5) "бағаны келесі кезеңге көшіру" әдісі. Баға өзгеруін есептеу кезінде келесі кезеңге көшірілетін өткен кезеңнің бағасы пайдаланылады. Бұл әдіс болашақта түсімі болатыны туралы ақпарат болғанда уақытша жоқ тауарлар үшін қолданылады.
43. Сапаға "эксплицитті" әдістермен түзетулер енгізу арқылы жоқ тауарлар мен ауыстырылатын тауарлар арасындағы сапа айырмашылығы тікелей бағаланады және бағаның біреуіне түзету жасалады. Оларға мыналар жатады:
1) "сараптамалық түзету" әдісі бірнеше сарапшылардың (тауартанушылармен, сауда ұйымдарының менеджерлерімен, бағаны тіркеуді жүзеге асыратын мамандармен) жоқ және ауыстырушы тауардың арасындағы сапасының кез келген айырмашылықтарының құнына бағалауына негізделген. Осы әдіс басқа, балама әдістерді пайдалану мүмкін болмаған жағдайда қолданылады;

1) метод "прямого сопоставления цен" применяется для сравнения напрямую цены заменяющего товара с ценой отсутствущего при условии их полной сопоставимости по качеству. Любые изменения цены не подвержены влиянию изменений качества.
Метод "прямого сопоставления цен" используется для поддержания постоянства качества товаров, если заменяющий товар является репрезентативным и пользуется спросом у населения. Применение метода "прямого сопоставления цен" приведено в приложении 4 к настоящей Методологии;
2) метод "совмещения" применяется для корректировки базисной цены отсутствующего товара на цену заменяющего за предыдущий период. Замена путем корректировки базисной цены отсутствующего товара производится, когда заменяющий товар не сопоставим с отсутствующим. Вся разница в цене в единый момент времени между отсутствующим товаром и его заменителем связана с различием в качестве. Применение метода "совмещения" приведено в приложении 5 к настоящей Методологии;
3) метод "условного исчисления общего среднего" основан на оценке изменений цен на отсутствующие товары с использованием среднего изменения цен на товары одной группы. Полученное значение изменения цены используется для условного исчисления цены на отсутствующий товар. Чистая разница в цене между отсутствующим товаром и его заменителем равна среднему изменению цен на оставшиеся товары. Расчет методом "условного исчисления общего среднего" приведен в приложении 6 к настоящей Методологии;
4) метод "условного исчисления среднего класса" отличается от метода "условного исчисления общего среднего" тем, что для оценки изменений цен на отсутствующие товары используется изменение цен на эквивалентные товары. Расчет методом "условного исчисления среднего класса" приведен в приложении 7 к настоящей Методологии;
5) метод "переноса цены на следующий период". При расчете изменений цен используется цена предыдущего периода, которая переносится на последующий период. Данный метод применяется для временно отсутствующих товаров, когда есть информация о его будущих поступлениях.
43. С помощью "эксплицитных" методов корректировки на качество непосредственно оценивается различие в качестве между отсутствующим и заменяющим товарами и осуществляется корректировка одной из цен. К ним относятся:
1) метод "экспертной корректировки" основан на оценке несколькими экспертами (товароведами, менеджерами организаций торговли, специалистами, осуществляющими регистрацию цен) стоимости любых различий в качестве между отсутствующим и заменяющим товаром. Данный метод применяется, когда использование других, альтернативных методов оказывается невозможным;

2) "өндірістік шығындардағы айырмашылықтар" әдісі ауыстырылатын тауарлардың (жаңа модельдердің) жаңа сипаттамаларына байланысты өндірушілердің өндіру құны туралы ақпаратына негізделген, оған кейін бөлшек сауда үстеме бағалары мен тиісті жанама салықтар қосылады. Тәжірибеде мұндай тәсіл өндірушілердің саны біршама аз және модельдердің жаңаруы сирек және болжамды болып тұратын нарықта қолданылады. Осы әдісті қолдану үшін өндірісте жаңа технологиялар енгізілгенін қадағалап отыру керек, олардың арқасында өнім сапасының бір мезгілде жоғарылауы кезінде шығындар қысқарады;
3) "опциялар құны" әдісімен байқалатын жаңа сипаттамалардың құны бойынша ауыстырылатын тауарлардың бағасына түзетулер жүргізіледі. Бұл әдіс нарықтық баға негізінде ақшалай мәнінде бағаланатын жоқ және ауыстырылатын тауарлар сандық анықтауға ұшырайтын сипаттамаларымен ерекшеленетін жағдайда қолданылады (автомобильдің жаңа моделінің комплектациясына жекелеген бағамен жеке сатылатын аксессуарды қосу);
4) "гедоникалық регрессия" әдісі тауардың сипаттамасына тәуелді болатын бағаны бағалау үшін қолданылады. Бағаны анықтайтын бағаның арақатынасы және барлық тиісті және байқалатын сипаттамалар бағаланады. Алынған нәтижелері сипаттамалар өзгерісінің бағаға әсерін бағалау үшін пайдаланылады. Бұл әдіс әр тауардың сапалық сипаттамаларын анықтайтын мәнді қамтитын деректердің кеңейтілген жиынтығын қолдануды қажет етеді.
Сапаны түзетудің аталған "эксплицитті" әдістерін қолдану қорлардың көп шығынын талап етеді, тауардың сапасын сандық бағалау кезінде белгілі бір қиындықтарды туғызады.
Бұдан бұрын қолжетімді болған тауарлармен салыстырғанда өзге де өлшемі бар тауарларға қолданылатын "санын түзету" әдісі басқа. Нақты орамадағы тауардың бағасын стандартты өлшем бірлік бағасына қайта санауда қолданылады. Есепті айдың алдындағы айда бағаны тіркеу кезінде салмағы 1000 грамм "Пассим" қарақұмық жармасы 350 теңге болды. Есепті айда салмағы 800 грамм жарманың орамасына 330 теңге баға тіркелді. Бағаның өзгеруін анықтау үшін алдымен стандартты өлшем бірлік бағасы есептеледі (330 теңге / 800 грамм х 1000 грамм = 412,5 теңге). Осыдан кейін өлшем бірліктері бойынша салыстырмалы баға индекстері (412,5 теңге / 350 теңге х 100 = 117,9 пайыз) анықталады.
9-тарау. Алғашқы деректердің сапасын және анықтығын қамтамасыз ету
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2) метод "различий в производственных затратах" основан на информации изготовителей о стоимости производства, связанного с новыми характеристиками заменяющих товаров (новых моделей), к которым затем прибавляются розничные наценки и соответствующие косвенные налоги. На практике данный подход наиболее применим на рынках с относительно малым числом производителей и нечастыми и предсказуемыми обновлениями моделей. Для использования данного метода необходимо отслеживать введение новых технологий в производстве, благодаря которым издержки сокращаются при одновременном повышении качества продукции;
3) методом "стоимости опций" производится корректировка цен заменяющих товаров на стоимость новых наблюдаемых характеристик. Этот метод применяется в ситуациях, когда отсутствующий и заменяющий товары отличаются поддающимися количественному определению характеристиками, которые оцениваются в денежном выражении на основе рыночных цен (добавление в комплектацию новой модели автомобиля аксессуара, ранее самостоятельно продаваемого по отдельной цене);
4) метод "гедонической регрессии" используется для оценки цены товара, как зависимой от его характеристик. Оценивается соотношение цен и всех соответствующих и наблюдаемых характеристик, определяющих цену. Полученные результаты используются для оценки влияния изменений этих характеристик на цены. Данный метод требует применения расширенного набора данных, включающего значения определяющих цену качественных характеристик для каждого товара.
Применение названных "эксплицитных" методов корректировки на качество требует больших затрат ресурсов, вызывает определенные трудности при количественной оценке качества товаров.
Исключение составляет метод "корректировки на количество", применяемый к товарам, имеющим иные размеры по сравнению с теми, что были доступны ранее. Используется при пересчете цены на товар в фактической упаковке на цену за стандартную единицу измерения. При регистрации цен в месяце, предшествующем отчетному, крупа гречневая "Пассим" массой 1000 грамм стоила 350 тенге. В отчетный месяц зарегистрирована цена 330 тенге за упаковку крупы массой 800 грамм. Для определения изменения цен сначала рассчитывается цена за стандартную единицу (330 тенге/800 грамм х 1000грамм = 412,5 тенге). После этого находится сопоставимый по единицам измерения индекс цен (412,5 тенге/350 тенге х 100 = 117,9 процентов).
Глава 9. Обеспечение качества и достоверности первичных данных
Сноска. Заголовок главы 9– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. Бағаны тіркеуді ұйымдастыру тұрақты негізде жүргізілетін бағаны тіркеу талаптарын сақтау, деректер дәйектілігін және олардың сапасын қамтамасыз ету іс шараларын көздейді.
Есепті кезеңде бір тауарға (көрсетілетін қызметке) жиналған деректер олардың өзгеру себебін анықтау мақсатында алдыңғы кезеңнің деректерімен салыстырылады. Сонымен бірге басқа базалық объектілердегі және байқауға іріктелмеген, сатылымда осы тауарлар бар жақын сауда нүктелеріндегі ұқсас тауарлар (көрсетілетін қызметтер) түрлеріне олардың өзгеру үрдісінің сәйкестігі тексеріледі.
45. Тіркелген бағалардың дәйектілігін және сапасын қамтамасыз етудің негізгі тәсілдері мыналар болып табылады:
1) бағаны тіркеу рәсімдері уақытында базалық объектілерге бақылап аралап шығулар;
2) ретроспективті бақылау, тікелей бағаны тіркеу күні немесе келесі күні базалық объектіге қайта бару. Ретроспективті бақылау бағаның өзгеруі мәселесін болдырмау үшін алғашқы бағаны тіркеуден кейін жедел уақытта іске асырылады.
Бақылап аралап шығу кезінде:
1) тіркелген бағаның нақты сату бағасымен сәйкестігі;
2) тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) ассортиментті түрлерін дұрыс іріктеу;
3) өкіл тауардың (көрсетілетін қызметтің) тұтынушылық қасиеттерінің зерттеу құралында оған жазылған сипаттамалармен сәйкестігі;
4) бару уақытында іріктелген базалық объектінің репрезентативтілігі тексеріледі.
Тіркелген баға жалпы көріністен ерекшеленген жағдайда ретроспективті бақылау жүргізіледі (белгілі бір тауар түрінің бірнеше базалық объектілерде арзандауы, ал бір дүкенде қымбаттауы, және керісінше). Бұл іс-шара мынадай мәселелерді шешу үшін де пайдаланылады:
1) бағаны тіркеуді жүзеге асыратын мамандардың біліктілік деңгейін бағалау;
2) бағаны тіркеудің стандартты рәсімдерін сақтау;
3) баға тіркеудегі кейбір қиындықтар кездесетін салаларды анықтау.
46. Бақылап аралап шығу кезінде мынадай жетіспеушіліктер айқындалады:
1) бағадағы айырмашылық. Егер баға бұдан бұрын тіркелген бағадан басқа болса, бағаны тіркеген уақыттан бері бағаның өзгерісі болды ма, ол жөнінде базалық объектінің персоналынан анықталады;
2) тауардың (көрсетілетін қызметтің) толық емес сипаттамасы. Бұдан кейін бағаны тіркеу кезінде тауарды (көрсетілетін қызметті) оңай сәйкестендіруді қамтамасыз ету мақсатында әрбір тауар (көрсетілетін қызмет) нақты айқындалады;
3) бағаны тіркеуге тауарды (көрсетілетін қызметті) дұрыс таңдамау;
4) тауарды (көрсетілетін қызметті) дұрыс ауыстырмау;
5) деректерді енгізу қателігі.
47. Қателер мен тіркелген деректердің ауытқуын болдырмауға мүмкіндік беретін мынадай әдістер қолданылады:

44. Организация регистрации цен предусматривает мероприятия для обеспечения достоверности данных и их качества, соблюдения требований регистрации цен, проводимые на регулярной основе.
Собранные данные на один и тот же товар (услугу) в отчетном периоде сверяются с данными предыдущего периода с целью выяснения причин их изменения. Также проверяется соответствие тенденции их изменения на аналогичные виды товаров (услуг) в других базовых объектах и близлежащих торговых точках, не отобранных для наблюдения, но имеющих в продаже данные товары.
45. Основными способами обеспечения качества и достоверности зарегистрированных цен являются:
1) контрольные выезды в базовые объекты во время процедуры регистрации цен;
2) ретроспективный контроль, повторное посещение базового объекта непосредственно в день регистрации цен или на следующий день. Ретроспективный контроль осуществляется в скором времени после первоначальной регистрации цен, чтобы избежать проблемы изменения цен.
Во время контрольного выезда проверяется:
1) соответствие зарегистрированной цены фактической цене реализации;
2) правильность отбора ассортиментных видов товаров (услуг);
3) соответствие потребительских свойств товара (услуги)-представителя записанной характеристике на него в инструментарии обследования;
4) репрезентативность отобранного базового объекта на момент посещения.
Ретроспективные контроли проводятся при выявлении нелогичного выделения зарегистрированных цен из общей картины (при удешевлении определенного вида товара в нескольких базовых объектах, а подорожание его в одном, и наоборот). Данное мероприятие используется и для решения следующих задач:
1) оценки уровня компетентности специалистов, осуществляющих регистрацию цен;
2) соблюдения стандартной процедуры регистрации цен;
3) выявления областей, в которых регистрация цен сопряжена с некоторыми трудностями.
46. При проведении контрольного выезда выявляются следующие недочеты:
1) разница в цене. Если цена отличается от зарегистрированной ранее, уточняется, произошло ли изменение цены со времени проведения регистрации цен у персонала базового объекта;
2) недостаточно полное описание товара (услуги). Каждый товар (услуга) четко определяется в целях обеспечения легкой идентификации товара (услуги) при последующей регистрации цен;
3) неправильный выбор товара (услуги) для регистрации цены;
4) неверное осуществление замены товара (услуги);
5) ошибки ввода данных.
47. Применяются следующие методы, позволяющие исключить ошибки и отклонения зарегистрированных данных:

1) "қолмен тексеру". Жиналған бағалар алдында тіркелген сол тауарлардың бағаларымен немесе басқа сауда объектілеріндегі ұқсас тауарлардың бағаларымен салыстыру жолымен қолмен тексеріледі;
2) "салыстыру кестелері көмегімен тексеру". Жыл басынан бері және өткен аймен салыстыру бойынша осы айдағы барлық алынған бағалардың пайыздық өзгеруі туралы деректерді құрайтын кесте жасалады. Содан кейін мәндер іріктеледі және едәуір өзгерістер себебін анықтауды және тексеруді қажет ететін экстремалды мәндердің болуы қаралады;
3) "максималды немесе минималды бағалар". Тауарға (көрсетілетін қызметке) тіркелген бағаның мәні белгіленген аралықтан шықпайтындығына тексеру жүргізеді. Аралық өткен айдағы сол тауардың (көрсетілетін қызметтің) максималды және минималды бағасы негізінде белгіленеді және әртүрлі тауарлар үшін өзгеретін стандартты масштабты коэффициенттің көмегімен ұлғаяды. Коэффициент есепті айда тауарға (көрсетілетін қызметке) бағаның өзгеруі болып табылады. Максималды немесе минималды бағаларды анықтау осы Әдіснаманың 8-қосымшасында келтірілген;
4) "индекс дисперсиясы туралы есептер". Бұл есепті айда бағаның елеулі өзгеруі тіркелген тауарлар (көрсетілетін қызметтер) үшін қолданылады. Олардың әрқайсысына баға салыстырымының мәні көрсетілген (ағымдағы бағаның өткен бағаға қатынасы) өкіл тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) тізімі құрылады. Баға салыстырымының мәні бойынша Excel форматта "ДИСП" функциясы көмегімен олардың дисперсиясы есептеледі. Келесі кезең баға қатынасы байқаудың негізгі жиынының шектері аралықтарынан шығатын айқындамаларды анықтау болып табылады. Аралықтың жоғарғы (төменгі) шегі тауардың баға салыстырымының және квадраттық мәнінің орташа ауытқу (дисперсиядан квадраттық түбір мәні) сомасына (айырымына) тең. Бағалардың осындай ауытқуынан кейін олар сол тауар үшін "бағаны байқау туралы есеп беру" әдісімен зерттеледі. Индекс дисперсиясы туралы есептер осы Әдіснаманың 9-қосымшасында келтірілген;
5) "баға байқаулары туралы есептер". Олар "индекс дисперсиясы туралы есептің" негізінде ары қарай зерттеу қажеттілігі жөнінде шешім шығарылған тауардың деректері қатарынан тұрады. Мәліметтер тізіміне тауардың есепті бағасын, таяуда өткен кезеңдердің және өткен кезең бағаларын, сонымен қатар сауда объектілерінің орналасқан жерін және дүкендер түрін қосады.
6) "деректерді сүзу". Деректерді сүзу арқылы болуы мүмкін қателерді немесе кенет ауытқыған баға мәні табылады. Ол үшін алдын ала шектер (
5 пайыз,
10 пайыз және басқалар) беріледі және қарапайым агрегат құрайтын тауарларға (көрсетілетін қызметтерге) баға өзгеруі олардың шектерінен тыс шығуын тексереді. Табылған қателер санына және ауытқу шамасына байланысты уақыт өте шектердің мәні өзгереді.
Қосымша тұрақты жиналыстар (жоспарламалар) ұйымдастырылады. Жиналыстарда бағаны тіркеуді жүзеге асыратын мамандардың жұмыс күнін ұйымдастыру тәртібі, назар аударуды талап ететін, тіркеудің әдіснамалық аспектілерін, бағаны тіркеу кезінде пайда болған қиындықтар және оларды шешу жолдары талқыланады.

1) "проверка вручную". Собранные цены проверяются вручную путем сравнения их с ранее зарегистрированными ценами для тех же товаров или с ценами аналогичных товаров из других торговых объектов;
2) "проверка с помощью сопоставительных таблиц". Составляется таблица, содержащая данные о процентном изменении всех полученных цен в этом месяце по сравнению с предыдущим месяцем и с начала года. Затем значения отсортировываются и просматриваются на предмет наличия экстремальных значений, требующих проверки и уточнения причин значительного изменения;
3) "максимальные или минимальные цены". Проводится проверка, не выходит ли значение зарегистрированной цены товара (услуги) за пределы определенного интервала. Интервал устанавливается на основе максимальной и минимальной цены на данный товар (услугу) в предыдущем месяце и расширяется с помощью стандартного масштабного коэффициента, который варьируется для разных товаров. Коэффициентом служит изменение цен на товар (услугу) в отчетном месяце. Определение максимальной или минимальной цены приведено в приложении 8 к настоящей Методологии;
4) "отчеты о дисперсии индекса". Данный метод применяется для товаров (услуг), по которым отмечено существенное изменение цен в отчетном месяце. Для каждого из них составляется список товаров (услуг)-представителей с указанием значений ценовых относительных (отношение отчетной цены к предыдущей цене). По значениям ценовых относительных производится расчет их дисперсии с помощью функции "ДИСП" в формате Excel. Следующим этапом является определение позиций, для которых соотношения цен выходят за границы интервалов основной массы наблюдений. Верхняя (нижняя) граница интервала равна сумме (разности) ценовой относительной товара и среднего квадратического отклонения (значения корня квадратного из дисперсии). После выявления таких отклонений цен они исследуются методом "отчетов о наблюдениях цен" для данного товара. Отчет о дисперсии индекса приведен в приложении 9 к настоящей Методологии;
5) "отчеты о наблюдениях цен". Они состоят из ряда данных о том товаре, по которому сделан вывод о необходимости дальнейшего исследования на основании "отчета о дисперсии индекса". В список сведений включают отчетную цену товара, цены недавних прошлых периодов и цену предыдущего периода, а также места расположения торговых объектов и типы магазинов;
6) "фильтрация данных". Через фильтрацию данных выявляются возможные ошибки или резко отклоняющиеся значения цен. Для этого заранее задаются границы (+5 процентов, +10 процентов и другие) и определяется, выходят ли изменения цен на товары (услуги), составляющие элементарный агрегат, за их пределы. С течением времени значения границ изменяются в зависимости от количества выявляемых ошибок и величины отклонений.
Дополнительно организовываются регулярные собрания (планерки). На собраниях обсуждаются порядок организации рабочего дня специалистов, осуществляющих регистрацию цен, методологические аспекты регистрации, требующие внимания, возникшие трудности при регистрации цен и пути их решения.

10-тарау. Индекстің салмақтары
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. ТБИ жоғары деңгейдегі классификациясының салмағын құраушылар бөліктері үй шаруашылықтарының түпкілікті тұтынуға жұмсаған шығыстары туралы ұлттық шоттар деректері негізінде айқындалады. Тұтыну құрылымындағы айырмашылықтар мен өңірлер арасындағы баға динамикасын есепке алу үшін ТБИ-дің өңірлік салмақтары қалыптастырылады, бұл ретте қосымша бөлшек сауда көлемдері туралы деректер пайдаланылады. Жалпы тұтыну шығыстарындағы әрбір шығын бабының үлесі оның салмағы болып табылады.
Тауарлар мен көрсетілетін қызметтер айқындамалары бойынша өңірлік салмақтар үтірден кейін сегіз белгімен есептеледі және "Тауарлар мен көрсетілетін қызметтер" тобы бойынша 1,00000000 құрайды.
БКМ мәліметтері бойынша төменгі деңгейдегі классификацияның салмағын құраушылар өткізілген тауарлар көлеміндегі айырмашылықтарды есепке алу үшін ірі, орта және шағын сауда кәсіпорындары бойынша есептеледі.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Салмақтау сызбасын қолдану тауарларға (көрсетілетін қызметтерге) бағалардың (тарифтердің) көптеген өзгерістерінен тұтастай экономиканың тұтыну секторындағы бағалардың (тарифтердің) жалпы өзгерісін алуға мүмкіндік береді. Құрастырылған салмақтау сызбасы жыл бойы тұрақты болып қалады, тиісінше құрылған ТБИ тек баға мен тарифтің өзгеруін көрсетеді.
50. Тауарлық айқындамалар типтік болмаған жағдайда, яғни олардың үш шаруашылығы шығындарындағы тұтынушылық мәндері төмендеген кезде оларға жаңарту жүргізіледі.
Шығыстардың қолданыстағы кластарына жатқызу мүмкін емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жаңа түрлері жыл басында салмақтау сызбасын ауыстыру кезеңінде байқауға қосылады. Шығыстардың қолдағы кластарына жататын қолданыстағы тауарлардың жаңа үлгілері мен ассортиментті түрлері олардың нарықтағы үлесі елеулі және тұрақты деп бағаланғанда байқауға енгізіледі.
Салмақтау схемасын өзектендіру жүйелі түрде (жылына кемінде бір рет) жүзеге асырылады, үй шаруашылықтарының түпкілікті тұтынуға жұмсаған шығыстары туралы ең соңғы жылдық деректер пайдаланылады.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 10. Веса индекса
Сноска. Заголовок главы 10– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Весовые составляющие ИПЦ верхнего уровня классификации определяются на основе данных национальных счетов о расходах домашних хозяйств на конечное потребление. Для учета различий в структурах потребления и динамики цен между регионами формируются региональные веса ИПЦ, при этом дополнительно используются данные об объемах розничной торговли. Доля каждой статьи затрат в общих потребительских расходах является ее весом.
Региональные веса по позициям товаров и услуг рассчитываются с восьмью знаками после запятой и по группе "Товары и услуги" составляют 1,00000000.
По сведениям ККМ, весовые составляющие нижнего уровня классификации рассчитываются для крупных, средних и малых торговых предприятий для учета различии в объемах реализованных товаров.
Сноска. Пункт 48 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Применение схемы взвешивания позволяет из многих изменений цен (тарифов) на товары (услуги) получить общее изменение цен (тарифов) в целом в потребительском секторе экономики. Составленная схема взвешивания остается постоянной в течение года и, соответственно, сформированный ИПЦ отражает только изменение цен и тарифов.
50. Обновление товарных позиций производится, когда они не являются больше типичными, снижается их потребительское значение в расходах домашних хозяйств.
Новые виды товаров и услуг, которые невозможно отнести к существующим классам расходов, подключаются к наблюдению в период замены схемы взвешивания в начале года. Новые модели и ассортиментные виды существующих товаров, относящиеся к имеющимся классам расходов, включаются в наблюдение, когда их доля на рынке оценивается как существенная и устойчивая.
Актуализация схемы взвешивания осуществляется регулярно (не реже одного раза в год), используются самые последние годовые данные о расходах домашних хозяйств на конечное потребление.
Сноска. Пункт 50 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

51. ТБИ-ді құруда салмақтардың базистік кезеңдері бағалардың базистік кезеңдеріне сәйкес келуі қажет екендігі талап етіледі. Бұл базистік жылға арналған үй шаруашылықтары шығындарының орташа жылдық құнын өткен жылғы желтоқсанның бағасына түзетуді қажет етеді. Ол үшін салмақ мәндері шығарылатын сол жылдың орташа баға индексіне өткен жылғы желтоқсанның баға индекстерінің арақатынасындай әрбір тауарлық айқындамасы үшін түзету коэффициенті анықталады. Орташа баға индексі базистік жылдың айлары индекстерінің оның алдындағы жылдың индекстеріне орташа арифметикалық мәні түрінде есептеледі.
Әрбір тауарлық айқындама салмағы түзету коэффициентіне көбейтіледі, одан кейін алынған деректерді қосындылау арқылы "Тауарлар мен көрсетілетін қызметтер" тобы бойынша түзетілген салмақ алынады. Салмақ 1,00000-ге тең болмағанда ол қалыпқа келтіріледі (1,00000-ге келтіріледі). Ол үшін әр тауардың (көрсетілетін қызметтің) түзетілген салмағын "Тауарлар мен көрсетілетін қызметтер" тобының түзетілген салмағына бөлінеді.
11-тарау. Баға индекстерін және орташа бағаларды есептеу
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. ТБИ есептеу екі кезеңнен тұрады. Бiрiншi кезеңде қарапайым агрегаттың баға индекстері (бұдан әрі – бағаның жеке индексі),
екiншiсінде – бағаның жеке индекстерiн біріктіру жолымен алынған неғұрлым жоғары деңгейдегi индекстер (бұдан әрі – бағаның біріктірілген индекстері) есептеледі.
53. Бағаның жеке индексі жиынтықтың тек қана бір элементіне баға өзгерісін көрсетеді және жеке құбылыстың сипаттамалары үшін қолданылады.
J тауар (көрсетілетін қызмет) түрі бойынша бағаның жеке индексі баға деңгейі туралы ақпараттың немесе оны анықтайтын өкіл тауарларға (көрсетілетін қызметтерге) баға өзгерісінің негізінде есептеледі. Бұл индекстің мәні салмақтарсыз есептелетін жалғыз агрегат.
54. Жалпымемлекеттік статистикалық байқау деректері бойынша әрбір тауар позициясы бойынша жеке баға индексі әрбір өңір бойынша, веб-скрейпинг негізінде жиналатын деректер бойынша – тұтастай республика бойынша есептеледі.
Бағаның жеке индекстерін есептеу үшін бағаның жеке индекстерінің қарапайым (салмақталмаған) орташа геометриялық формуласы қолданылады, бұл салмақтанбаған геометриялық орташа бағаның (Джевонс индексі) қатынасына баламалы:
мұнда,
– тауар (көрсетілетін қызмет) j түрі бойынша жеке баға индексі;
– жеке баға индекстері;
t, t-1 – тиісінше, салыстырудың есепті және өткен кезеңдері;
pt, pt-1 – тиісті кезеңдегі өкіл тауар (көрсетілетін қызмет) бірлігінің бағасы;
j – бірнеше нақты өкіл тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) біріктіретін тауар (көрсетілетін қызмет) түрі (бірден n-ге дейін);
n – тауар (көрсетілетін қызмет) түрін анықтайтын өкіл тауарлар (көрсетілетін қызметтер) саны.
БКМ мәліметтері бойынша тауар (қызмет) түрі бойынша жеке баға индексі әрбір өңір бойынша келесі формула бойынша есептеледі:
(2)
мұнда,
– r өңірі бойынша j тауар (қызмет) түрі бойынша баға индексі;

51. При построении ИПЦ требуется соблюдение условия, чтобы базисный период весов соответствовал базисному периоду цены. Это вызывает необходимость корректировки среднегодовой стоимости потребительских расходов домашних хозяйств за базисный год в цены декабря предыдущего года. Для этого определяется поправочный коэффициент для каждой товарной позиции как соотношение индекса цен за декабрь предыдущего года к среднему индексу цен за тот год, по которому выводятся значения весов. Средний индекс цен рассчитывается как среднеарифметическое значение индексов цен месяцев базисного года к декабрю предшествующего ему года.
Вес каждой товарной позиции умножается на поправочный коэффициент и путем суммирования полученных данных находится скорректированный вес по группе "Товары и услуги". Когда вес не равен 1,00000, он нормализуется (приводится к 1,00000). Для этого скорректированный вес каждого товара (услуги) делится на скорректированный вес по группе "Товары и услуги".
Глава 11. Расчет индексов цен и средних цен
Сноска. Заголовок главы 11– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. ИПЦ рассчитывается в два этапа. На первом этапе вычисляются индексы цен элементарного агрегата (далее – индивидуальный индекс цен), на втором – индексы цен более высокого уровня путем агрегирования индивидуальных индексов цен (далее – агрегированные индексы цен).
53. Индивидуальный индекс цен отражает изменение цен только одного элемента совокупности и используются для характеристики индивидуального явления.
Индивидуальный индекс цен по виду товара (услуги) j исчисляется на основе информации об уровне цен или их изменении на товары
(услуги)-представители, его определяющие. Это единственный агрегат, для которого значение индекса рассчитывается без весов.
54. Индивидуальный индекс цен по каждой товарной позиции по данным общегосударственного статистического наблюдения вычисляется по каждому региону, по данным, собираемым на основе веб-скрейпинга – по республике в целом.
Для расчета индивидуальных индексов цен используется формула простой (невзвешенной) средней геометрической индивидуальных индексов цен, что эквивалентно соотношению невзвешенных средних геометрических цен (индекс Джевонса):
где,
– индивидуальный индекс цен по виду товара (услуги) j;
– индивидуальные индексы цен;
t, t-1 – соответственно отчетный и предыдущий периоды сравнения;
pt, pt-1 – цена за единицу товара (услуги)-представителя в соответствующем периоде;
j – вид товара (услуги), который объединяет несколько конкретных товаров (услуг)-представителей (от одного до n);
n – число товаров (услуг)-представителей, определяющих вид товара (услуги).
Индивидуальный индекс цен по виду товара (услуги) по сведениям ККМ вычисляется по каждому региону по следующей формуле:
(2)
где,
– индекс цен по виду товара (услуги) j по региону r;

– r өңірі бойынша k (1,2) базалық объектілер страталары бойынша j тауар (қызмет) түрі бойынша баға индексі;
Wjk1r,Wjk2r – r өңірі бойынша j тауар түрі бойынша k (1,2) базалық объектілер страталары бойынша бөлшек тауар айналымы мен көрсетілген қызметтер көлемі жылдық деректерінің үлесі (меншікті салмағы).
1 – базалық объектілер стратасы – ірі, орта базалық объектілер, 2 – базалық объектілер стратасы – шағын базалық объектілер.
Базалық объектілер страталары бойынша тауар (қызмет) түрі бойынша баға индексі осы Әдіснаманың 54-тармағының (1) формуласына сәйкес есептеледі.
Бағалардың алынған жеке индекстері біріктірілген баға индекстерін құру үшін бастапқы ақпарат болып табылады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Біріктірілген баға индекстері кластар, топтар, бөлімдер бойынша ұлттық деңгейде Ласпейрестің түрлендiрiлген формуласы бойынша бағаның жеке индекстерінің орташа салмақталған мәндері сияқты есептеледі. Осыған сәйкес әрбір уақыт кезінде қарапайым агрегаттардың баға өзгерісі тұрақты базистік салмақ арқылы салмақталады. Базистік салмақтардың тұрақтылығы бағалық теңестірудің тазалығын қамтамасыз етіп, құрылымдық өзгерістер (санындағы өзгеріс) әсерін тигізбейді.
Ласпейрестің түрлендірілген формуласына сәйкес баға өзгерісі бағаларды жүйелі байқау негізінде есептеледі. Әрбір уақыт кезеңінде базистік салмақтар баға индексінің соңғы мәніне көбейтіледі:
(2)
мұнда,
IL – t-1 кезеңімен салыстырғандағы t кезеңі үшін баға индексі;
– t кезеңінің t-1 кезеңіне тауар (көрсетілетін қызмет) түрі бойынша жеке баға индекстері;
P0 x Q0 - салмақтау сызбасын құру үшін негіз ретінде пайдаланылатын базистік кезең бағаларындағы тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) құны;
Pt-1 x Q0 – есепті кезеңдегі тауар (көрсетілетін қызмет) құны;
– өткен кезеңге тауар (көрсетілетін қызмет) түрі бойынша жеке баға индекстерінің көбейтіндісі.
Ласпейрестің түрлендірілген формуласын пайдалану көп деңгейлі агрегациялау индекстерін есептеуге мүмкіндік береді және бірқатар артықшылықтары бар:
1) ағымдағы кезеңнің салмағына негізделген және тиісінше тек қана бағаның өзгеруін емес және санын да (тұтыну көлемін) көрсететін Пааше индексінен айырмашылығы, таза баға салыстырмалылығын нақты көрсетеді, өйткені оны есептеуде тұрақты салмақтау қолданылады;
2) есептеу процесін едәуір тездетеді, өйткені салмақтау үшін алдында болған, өткен кезеңнің деректері пайдаланылады;

– индекс цен по виду товара (услуги) j по стратам базовых объектов k (1,2) по региону r;
Wjk1r,Wjk2r – доля (удельный вес) годовых данных розничного товарооборота и объема оказанных услуг по стратам базовых объектов k (1,2) по виду товара j по региону r.
Страта базовых объектов 1 – крупные, средние базовые объекты, страта базовых объектов 2 – малые базовые объекты.
Индекс цен по виду товара (услуги) по стратам базовых объектов рассчитывается в соответствии с формулой (1) пункта 54 настоящей Методологии.
Полученные индивидуальные индексы цен являются исходной информацией для построения агрегированных индексов цен.
Сноска. Пункт 54 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Агрегированные индексы цен по классам, группам, разделам на национальном уровне рассчитываются как средневзвешенные значения индивидуальных индексов цен по модифицированной формуле Ласпейреса. Согласно ей в каждый период времени изменения цен элементарных агрегатов взвешиваются через постоянные базисные веса. Постоянство базисных весов обеспечивает чистоту ценового сравнения и исключает влияние структурных сдвигов (изменение в количестве).
Согласно модифицированной формуле Ласпейреса изменение цен исчисляется на основе последовательных наблюдений цен. В каждый период времени базисные веса умножаются на последнее значение индекса цен:
при
(2)
где,
IL – индекс цен за период t по сравнению с предыдущим периодом t-1;
– индивидуальный индекс цен по виду товара (услуги) за период t к периоду t-1;
– стоимость товаров (услуг) в ценах базисного периода, используемая в качестве основы для построения схемы взвешивания;
– стоимость товара (услуг) в отчетном периоде;
– произведение индивидуальных индексов цен по виду товара (услуги) к предыдущему периоду.
Использование модифицированной формулы Ласпейреса позволяет исчислять индексы с большим уровнем агрегации и имеет целый ряд преимуществ:
1) реально показывает чистое ценовое сравнение, так как для его подсчета используются постоянные веса, в отличие от индекса Пааше, основанного на весах текущего периода и соответственно отражающего не только изменение цен, но и количеств (объемов потребления);
2) значительно ускоряет процесс подсчета, так как для взвешивания используются данные предыдущего периода, имеющиеся заранее;

3) тұтынушылар мінез-құлқының өзгеруінен туындаған тауарлар (көрсетілетін қызметтер) ассортиментінің өзгерісін жыл бойы есепке алуға мүмкіндік береді;
4) экономикалық интерпретацияға тез икемделеді, өйткені бағаның әсері және саны бөлек бақыланады.
Егер де мынадай талаптар орындалса осы артықшылықтардың күші болады:
1) салмақтау схемасы ұзақ уақыт бойы өзгеріссіз қалмауы тиіс;
2) белгіленген салмақтар олар үшін есептелген тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) біріктірілген гомогендік топтарының деңгейіне дейін бөлінеді. Ассортимент өзгергенде осы деңгейден төмен деңгейде өкіл тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) ауыстыру жүргізіледі.
56. ТБИ үздіксіз қатарын құру үшін салмақтау сызбасын өзгерткен кезде алдыңғы салмақтау сызбасымен есептелген көрсеткіштерімен жаңа салмақтау сызбасына негізделген индекс көрсеткіштерінің байланысы жүзеге асырылады. Байланыс немесе тіркеме рәсімдері жекелеген баға индекстері барлық деңгейлерде әртүрлі жылдардағы серпінді дұрыс көрсетуге арналған. Байланыс және тіркеме рәсімдері тіркеме коэффициентін қолданумен жүзеге асырылады. Ол ескі салмақтау сызбасы бойынша базистік жылғы желтоқсанға ұзақ мерзімді баға салыстырымы жаңа сызба бойынша есептелген салмақтау бойынша ұзақ мерзімді баға салыстырымының қатынасы түрінде анықталады. Ұзақ мерзімді баға салыстырымы базистік жылғы желтоқсанмен салыстырғанда есепті айдағы жиынтықтың бір элементі бағасының өзгеруін көрсетеді.
Тіркеме коэффициенті тек топтық жолдар бойынша есептеледі және салмақтау сызбасын келесі ауыстырғанға дейін жыл бойы өзгеріссіз қалады. Жаңа салмақтау сызбасы бойынша ұзақ мерзімді баға салыстырымын әрі қарай есептеу алынған тіркеме коэффициентін есепке ала отырып жүргізіледі.
57. Тауарлар (көрсетілетін қызметтер) топтары, әрбір айқындама бойынша және тұтастай өңір бойынша баға индекстерін есептеу бағаның жеке индекстеріне, ұзақ мерзімді баға салыстырымына және салмақтарға сүйене отырып жүзеге асырылады.
Есепті айдың базистік жылғы желтоқсанға және өткен айға баға салыстырымын есептеу осы Әдіснаманың 10-қосымшасында келтірілген.
Өткен жылғы желтоқсанға есепті айдың баға салыстырымын есептеу осы Әдіснаманың 11-қосымшасында келтірілген.
58. Әрбір айқындама, тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) топтары және тұтастай барлық тауарлар (көрсетілетін қызметтер) бойынша республикалық баға индекстерінде өңірлер бойынша баға өзгерісінің әсерін анықтайды. Индекстерді республикалық деңгейде біріктіру үшін республика бойынша оның көлеміндегі әр өңірдің үй шаруашылықтары шығыстарының үлес салмағы пайдаланылады.
Республика бойынша жекелеген тауарлық айқындамалар бойынша бағаның жеке индекстері мынадай формула бойынша анықталады:
мұнда,
Ij – республика бойынша j тауардың (көрсетілетін қызметтің) жеке баға индекстері;

3) позволяет в течение года учитывать изменение ассортимента товаров (услуг), вызванное переменами в поведении потребителей;
4) лучше поддается экономической интерпретации, так как влияние цены и количества прослеживается раздельно.
Эти преимущества имеют силу, когда выполняются следующие требования:
1) схема взвешивания не остается неизменной долгое время;
2) фиксированные веса распределяются до уровня соединенных гомогенных групп товаров (услуг), для которых они рассчитаны. Ниже этого уровня при изменении ассортимента производится замена товаров
(услуг)-представителей.
56. При изменении схемы взвешивания для создания непрерывного ряда ИПЦ, осуществляется увязка показателей индекса, основанного на новой схеме взвешивания, с показателями, рассчитанными на предыдущей схеме взвешивания. Процедура увязки или сцепления предназначена для того, чтобы отдельные индексы цен на всех уровнях правильно отражали динамику за разные годы. Процедура увязки или сцепления производится с применением коэффициента сцепки. Он определяется как отношение долгосрочной ценовой относительной к декабрю базисного года по старой схеме взвешивания к долгосрочной ценовой относительной, рассчитанной по новой схеме взвешивания. Долгосрочная ценовая относительная отражает изменение цен одного элемента совокупности в отчетном месяце по сравнению с декабрем базисного года.
Коэффициент сцепки рассчитывается только по групповым строкам и остается неизменным в течение года до следующей замены схемы взвешивания. Последующие вычисления долгосрочных ценовых относительных по новой схеме взвешивания производятся с учетом полученного коэффициента сцепки.
57. Вычисление индексов цен по каждой позиции, группам товаров (услуг) и в целом по региону осуществляется исходя из индивидуальных индексов цен, долгосрочных ценовых относительных и весов.
Расчет ценовой относительной за отчетный месяц к декабрю базисного года и предыдущему месяцу приведен в приложении 10 к настоящей Методологии.
Расчет ценовой относительной за отчетный месяц к декабрю предыдущего года приведен в приложении 11 к настоящей Методологии.
58. В республиканских индексах цен по каждой позиции, группам товаров (услуг) и в целом по всем товарам (услугам) находит отражение влияние изменения цен по регионам. Для агрегирования индексов цен на республиканский уровень используется доля расходов домашних хозяйств каждого региона в их объеме по республике.
Индивидуальный индекс цен по отдельным товарным позициям по республике находится по формуле:
где,
Ij – индивидуальный индекс цен на товар (услугу) j по республике;

Ij1, Ij2,..., Ij20 – өңірлер бойынша j тауардың (көрсетілетін қызметтің) жеке баға индекстері;
Wo1,..., Wo20 – республика бойынша олардың жалпы көлеміндегі әрбір өңірдің үй шаруашылықтары шығыстарының үлесі (үлес салмағы).
Республика бойынша жекелеген тауарлық айқындамалар бойынша алынған бағаның жеке индекстері топтар және тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) барлық жиынтығы бойынша баға индекстерін есептеу үшін қолданылады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Өткен жылғы тиісті кезеңге баға индекстерін құру есептеуді бастаудан (ай, өспелі қорытынды жиынтық кезеңі) база ретінде белгіленген нүктені немесе базалық кезеңі бар жүйелі серпінділік қатарды құру үшін бағаның айлық индекстерінің өзара "байланысын" (тіркемесін) көздейтін базистік әдіспен жүзеге асырылады.
Есепті жылғы бағаның айлық индекстерін өткен жылғы тиісті айға есептеу индекстік қатардағы есепті жылғы бағаның айлық индексін осы қатардағы өткен жылғы бағалық индекске бөлумен жүзеге асырылады:
(4)
мұнда,
It – g есепті жылғы t айының баға индексі g-1 өткен жылғы тиісті айға;
Itg – индекстік қатардағы g есепті жылғы t айының баға индексі;
It(g-1) – индекстік қатардағы g-1 өткен жылғы t айының баға индексі.
Өспелі қорытындысымен баға индекстері өткен жылғы тиісті кезеңге салыстырмалы кезеңнің индекстік қатарындағы баға айлық индекстерінің сомасын өткен жылғы бағаның айлық индекстерінің осыған ұқсас сомасына бөлумен анықталады:
(5)
мұнда,
It112 – есепті жылғы қаңтар-желтоқсандағы бағаның индексі өткен жылғы қаңтар-желтоқсанға;
I1g, I2g,..., I12g – индекстік қатардағы есепті жылғы қаңтар, ақпан,..., желтоқсандағы баға индексі;
I1(g-1), I2(g-1),… I12(g-1) – индекстік қатардағы өткен жылғы қаңтар, ақпан,..., желтоқсандағы баға индексі.
Есепті жылғы тоқсандағы, жартыжылдықтағы және тоғыз айдағы бағалар индексі өткен жылғы тиісті кезеңге осыған ұқсас есептеледі.
Бір тоқсандағы баға индекстері өткен тоқсанға есепті тоқсанды анықтайтын индекстік қатардағы бағаның айлық индекстері сомасының өткен кезеңнің индекстік қатарындағы бағаның айлық индекстерінің сомасына қатынасы ретінде есептеледі:
(6)
мұнда,
– есепті жылдың екінші тоқсанындағы баға индексі бірінші тоқсанға;
I4g, I5g, I6g – есепті жылғы сәуір, мамыр, маусым индекстік қатарының баға индексі;
I1g, I2g, I3g – есепті жылғы қаңтар, ақпан, наурыз индекстік қатарының баға индексі.

Ij1, Ij2,..., Ij20 – индивидуальный индекс цен на товар (услугу) j по регионам;
Wo1,..., Wo20 – доля (удельный вес) расходов домашних хозяйств каждого региона в их общем объеме по республике.
Полученные индивидуальные индексы цен по отдельным товарным позициям по республике используются для расчетов индексов цен по группам и всей совокупности товаров (услуг).
Сноска. Пункт 58 –в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Построение индексов цен к соответствующему периоду предыдущего года (месяцу, период с нарастающим итогом) осуществляется базисным методом, предусматривающим "увязку" (сцепление) месячных индексов цен между собой для образования последовательного динамического ряда, имеющего в качестве базы зафиксированную точку отсчета или базовый период.
Расчет месячных индексов цен отчетного года к соответствующему месяцу предыдущего года осуществляется делением месячного индекса цен в индексном ряду отчетного года на месячный индекс цен в этом же ряду предыдущего года:
(4)
где,
It – индекс цен за месяц t отчетного года g к соответствующему месяцу предыдущего года g-1;
Itg – индекс цен месяца t отчетного года g в индексном ряду;
It(g-1) – индекс цен месяца t предыдущего года g-1 в индексном ряду.
Индексы цен нарастающим итогом к соответствующему периоду предыдущего года определяются делением суммы месячных индексов цен индексного ряда сравниваемого периода с аналогичной суммой месячных индексов цен предыдущего года:
(5)
где,
– индекс цен за январь-декабрь отчетного года к январю-декабрю предыдущего года;
I1g, I2g,..., I12g – индексы цен за январь, февраль,..., декабрь отчетного года в индексном ряду;
I1(g-1), I2(g-1),… I12(g-1) – индексы цен за январь, февраль,..., декабрь предыдущего года в индексном ряду.
Аналогично рассчитываются индексы цен за квартал, полугодие и девять месяцев отчетного года к соответствующему периоду предыдущего года.
Индексы цен за квартал к предыдущему кварталу рассчитываются как отношение суммы месячных индексов цен в индексном ряду, определяющих отчетный квартал, к сумме месячных индексов цен предыдущего периода:
(6)
где,
– индекс цен второго квартала отчетного года к первому кварталу;
I4g, I5g, I6g – индексы цен за апрель, май, июнь отчетного года индексного ряда;
I1g, I2g, I3g – индексы цен за январь, февраль, март отчетного года индексного ряда.

60. Орташа баға бұл біртекті тауарлар тобындағы өкіл тауарлар (көрсетілетін қызметтер) бағасының жалпыланған шамасы болып табылады. Орташа бағалар белгілі бір уақыт кезеңі үшін аумақ бойынша, тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша есептеледі.
Орташа бағаны есептегенде геометриялық орта мәнінің формуласы қолданылады:
(7)
мұнда,
– t кезеңдегі j тауардың (көрсетілетін қызметтің) орташа бағасы;
P1 x P2 x ... x Pn – t кезеңдегі өкіл тауар (көрсетілетін қызмет) бағаларының көбейтіндісі;
n – тіркелген бағалар саны.
Орташа бағаны есептеу кезінде салыстырылатын кезеңдердегі тіркелген бағалар сандарының теңдігі назарға алынады.
Егер есепті кезеңде базалық объектідегі бағалар туралы мәлімет жоқ болған жағдайда есепті кезеңге "шартты есептелген" баға анықталады.
Ол базистік кезеңдегі бағаның және есепті кезеңнің "шартты есептелген" баға салыстырымының көбейтіндісі ретінде анықталады:
(8)
мұнда,
Рjt – t есепті кезеңіндегі j тауардың (көрсетілетін қызметтің) "шартты есептелген" бағасы;
Ij – есепті кезеңдегі тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) салғастырмалы түрлері бойынша есептелген есепті кезеңнің "шартты есептелген" баға салыстырымы;
Рjt-1 – t-1 базистік кезеңдегі j тауардың (көрсетілетін қызметтің) бағасы.
Егер есепті кезеңде зерттеуге жаңа базалық объектілер қосылып, бағалар саны көбейсе, онда базистік кезеңге "шартты есептелген" баға анықталады:
(9)
мұнда,
Рjt-1 – t-1 базистік кезеңіндегі j тауардың (көрсетілетін қызметтің) "шартты есептелген" бағасы;
Рjt – t есепті кезеңіндегі j тауардың (көрсетілетін қызметтің) бағасы;
Ij – есепті кезеңдегі тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) салғастырмалы түрлері бойынша есептелген есепті кезеңнің "шартты есептелген" баға салыстырымы.
61. Республика бойынша орташа баға орташа салмақталған формула бойынша анықталады:
(10)
мұнда,
– j тауардың (көрсетілетін қызметтің) республика бойынша орташа бағасы;
Pjr – r өңіріндегі j тауардың (көрсетілетін қызметтің) орташа бағасы;
Wr – r өңірдің үлес салмағы.
12-тарау. Бағаның туынды индекстері
Ескерту. 12-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Ақшалай табысы әртүрлі деңгейдегі халық топтары үшін баға индексі ақшалай табыстары және тұтыну құрылымының әртүрлі деңгейі бар халықтың нақты топтары үшін тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтерге бағаның өзгеруін сипаттайды.
Ең аз және ең көп табыстары бар топтар децильді бөлуден таңдалған, мұнда он топтың әрбіреуінде ақшалай табыстарының өсу шамасы бойынша саралау қатары түрінде бөлінген жалпы халық санының 10 пайызы шоғырланған. Бірінші топқа ақшалай табысы ең аз халықтың 10 пайызы, оныншы топқа ақшалай табысы ең көп халықтың 10 пайызы кіреді.
Халық топтары үшін ТБИ құрастыру кезінде ТБИ-ді есептеудің барлық бар стандарттары сақталады. Индекс үй шаруашылықтарын зерттеу материалдарынан алынған, табыстары ең аз және ең көп халықтың нақты сатып алу құрылымынан қалыптасқан және ТБИ үшін тіркелген, тұтыну тауары, көрсетілетін қызметтерге бірыңғай баға мен тарифтер негізінде есептеледі.

60. Средней ценой является обобщенная величина цен товаров
(услуг)-представителей однородной товарной группы. Средние цены исчисляются за определенный период времени, по территории, видам товаров (услуг).
При расчете средней цены используется формула средней геометрической:
(7)
где,
– средняя цена товара (услуги) j в период t;
– произведение цен на товары (услуги)-представители в период t;
n – количество зарегистрированных цен.
При расчете средней цены во внимание принимается равенство количеств зарегистрированных цен в сравниваемых периодах.
Если в отчетном периоде отсутствуют сведения о ценах в базовом объекте, определяется "условно исчисленная" цена для отчетного периода.
Она рассчитывается как произведение цены в базисном периоде и "условно исчисленной" ценовой относительной отчетного периода:
(8)
где,
Рjt – "условно исчисленная" цена товара (услуги) j в отчетном периоде t;
Ij – "условно исчисленная" ценовая относительная отчетного периода, рассчитанная по сопоставимым видам товаров (услуг) отчетного периода;
Рjt-1 – цена товара (услуги) j в базисном периоде t-1.
Если в отчетном периоде в обследование включены новые базовые объекты и количество цен увеличилось, то определяется "условно исчисленная" цена для базисного периода:
(9)
где,
Рjt-1 – "условно исчисленная" цена товара (услуги) j в базисном периоде t-1;
Рjt – цена товара (услуги) j в отчетном периоде t;
Ij – "условно исчисленная" ценовая относительная отчетного периода, рассчитанная по сопоставимым видам товаров (услуг) отчетного периода.
61. Средняя цена по республике определяется по формуле средней взвешенной:
(10)
где,
– средняя цена на товар (услугу) j по республике;
Pjr – цена на товар (услугу) j в регионе r;
Wr – вес региона r.
Глава 12. Производные индексы цен
Сноска. Заголовок главы 12– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Индекс цен для групп населения с различным уровнем денежных доходов характеризует изменение цен на потребительские товары, услуги для конкретных групп населения, имеющих различные уровни денежных доходов и структуру потребления.
Группы с наименьшими и наибольшими доходами выбраны
из децильного распределения, где в каждой из десяти групп сосредоточено 10 процентов от общего числа населения, распределенного в виде ранжированного ряда по мере роста денежных доходов. Первая группа включает 10 процентов населения с наименьшими денежными доходами, десятая группа – 10 процентов населения с наибольшими денежными доходами.
При построении ИПЦ для групп населения соблюдаются все существующие стандарты расчета ИПЦ. Индекс рассчитывается на основе единых цен и тарифов на потребительские товары, услуги, зарегистрированных для ИПЦ, и фактически сложившейся структуры покупок населения с наименьшими и наибольшими доходами, полученных из материалов обследования домашних хозяйств.

63. Бөлшек сауда бағасының индексі (бұдан әрі – БСБИ) бөлшек сауда кәсіпорындарында халыққа өткізілетін тауарларға бөлшек сауда бағаларының өзгерісін сипаттайды.
Тауарлардың топтары мен кластарына агрегаттау үшін БСБИ есептеу кезінде бөлшек тауар айналымы құрылымынан анықталатын салмақ құрауыштары қолданылады. Салмақтау схемасы үшін жалпы республика бойынша бөлшек тауар айналымы құрылымының жылдық орташа деректері қолданылады. Оны жаңарту жыл сайын жүргізіледі.
БСБИ құрау экономиканың тұтыну секторындағы индекстерді есептеудің бірыңғай кешенінде жүзеге асырылады. Бағалық ақпарат ретінде экономиканың тұтыну секторында бағаны тіркеу деректері индексті құрайтындар бойынша баға салыстырымдары қолданылады. Бағаның жиынтық индекстерін есептеу үшін Ласпейрес формуласы қолданылады.
64. Тұтыну бағаларының базалық индексі (бұдан әрі – ТББИ) сұраныс пен ұсыным шоктарына, маусымдық, оқиғалық және кездейсоқ фактор әсерлеріне, сондай-ақ баға белгілеу үрдісіне әкімшілік әсерге ұшырамаған баға өзгерісінің ұзақ мерзімді серпінін көрсететін тұтыну бағаларының субиндексі болып табылады.
ТББИ есептеу уақыттағы күшті баға өзгергіштігі бар неғұрлым волатильді тауарлардың қысқа мерзімді және қайтымды баға өзгерісі әсер етпейтін, елдегі болып жатқан инфляциялық үдерістердің сипатын ашуға көмектесетіндіктен ел экономикасы үшін үлкен маңызға ие.
ТББИ құрастыру ТБИ қалыптастыру әдіснамасына негізделеді. ТББИ есептеу ТБИ-дан екі тікелей алып тастау әдіспен жүзеге асырылады:
1) кез келген уақыт сәтінде олардағы нақты инфляциялық әсерге қарамастан, қасақана немесе мақсатты бағытталып іріктелген, жекелеген құрамдас бөліктерін;
2) әлеуметтік маңыздылығы мен жалпы жиынтықтағы құрылымдық үлес салмағына қарамастан, оларға бағаның қарастырылған кезеңдегі нақты уақыт сәтінде ең үлкен өзгерісті көрсеткен құрамдас бөліктерді, ТБИ-дан тікелей шығаруға негізделген.
ТБИ аясында құрылған барлық тұтыну тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің бағалық белгілеулері ТББИ-ді осы тәсілдер бойынша есептеу үшін бастапқы негізі болып табылады. Қолданылатын айқындамалардың салмағы ТБИ-дағы тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің базалық инфляцияны өлшеуге қосылған қалған компоненттер салмағының сомасы бірлікке немесе 100 пайызға тең болатындай етіп қалыпқа келтірілген базистік салмақтарына сәйкес келеді. Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін алып тастау рәсімдері әр нақты жағдайда ТББИ-ді құрудың мақсаты мен міндеттеріне байланысты.
13-тарау. ТБИ-да тұтыну қоржынын құрайтын баға өзгерісінің үлесі
Ескерту. 13-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

63. Индекс розничных цен (далее – ИРЦ) характеризует изменение розничных цен на товары, реализуемые населению в предприятиях розничной торговли.
При расчете ИРЦ для агрегирования в классы и группы товаров используются весовые составляющие, которые определяются из структуры розничного товарооборота. Для схемы взвешивания используются среднегодовые данные структуры розничного товарооборота в целом по республике. Ее обновление производится ежегодно.
Построение ИРЦ осуществляется в едином комплексе расчета индексов в потребительском секторе экономики. В качестве ценовой информации используются данные регистрации цен в потребительском секторе экономики, ценовые относительные по составляющим индекса. Для расчета сводных индексов цен используется формула Ласпейреса.
64. Базовый индекс потребительских цен (далее – БИПЦ) является субиндексом потребительских цен, отражающим долгосрочную динамику изменения цен, не подверженную воздействиям шоков спроса и предложения, сезонного, событийного и случайного фактора, а также административному воздействию на процессы ценообразования.
Исчисление БИПЦ имеет большое значение для экономики страны, помогает раскрыть характер протекающих в стране инфляционных процессов, на которые не влияют краткосрочные и обратимые ценовые изменения наиболее волатильных товаров, имеющих сильную изменчивость цен во времени.
Построение БИПЦ базируется на методологии формирования ИПЦ. Расчет БИПЦ осуществляется двумя методами непосредственного исключения из ИПЦ:
1) отдельных составляющих, отобранных преднамеренно или целенаправленно, независимо от фактического инфляционного проявления в них в любой момент времени;
2) составляющих, цены на которые в рассматриваемый период продемонстрировали наибольшие изменения цен в определенный момент времени, независимо от их социальной важности и структурного веса в общей совокупности.
Исходной базой для расчета БИПЦ по этим методам являются ценовые котировки по всем потребительским товарам и услугам, сформированным в рамках ИПЦ. Веса используемых позиций соответствуют нормализованным базисным весам корзины товаров и услуг ИПЦ так, что сумма оставшихся компонентов, включенных для измерения БИПЦ, равняется единице или 100 процентам. Процедуры исключения отдельных видов товаров и услуг зависят в каждом конкретном случае от целей и задач построения БИПЦ.
Глава 13. Вклад изменений цен составляющих потребительской корзины в ИПЦ
Сноска. Заголовок главы 13– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

65. Жекелеген тұтыну терімінің неғұрлым жоғары деңгейлерге баға өзгерісінің әсерін зерттеу, сонымен бірге ТБИ-да олардың үлесін бағалау тұтыну бағалары статистикасының маңызды міндетті болып табылады. Жекелеген тауарлар (көрсетілетін қызметтер) айқындамаларына тіркелетін баға өзгерісі олардың класта, топта, бөлімде баға қозғалысына әсерін тигізеді, нәтижесінде жалпы ТБИ-да көрініс табады.
Егер пайыз белгілі кезеңдегі қандай да бір тауарға баға өзгерісінің шамасын көрсетсе, үлес осы пайыздық өзгерістің ТБИ-дың жалпы мәніне әсер ету шамасы. Үлестің мәні бойынша, осы немесе басқа уақыт кезеңінде тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) қай тобы бойынша баға қозғалысы ТБИ-ға анағұрлым әсер еткені анықталады.
Үлес тауарға (көрсетілетін қызметке) баға өзгерісінің шамасына және ТБИ-дың тұтыну қоржындағы оның салмағының мәніне байланысты. Тауардың салмағы мен оған баға өзгеруі неғұрлым үлкен болса, ол соғұрлым тікелей өзі кіретін тауарлық шағын топ бойынша индекске, ары қарай топ бойынша индекске және жалпы ТБИ-ға өзінің әсерін тигізеді.
Үлесті есептеу үшін ТБИ құру кезінде әр тауарлық айқындама бойынша алынған жеке және агрегатталған баға салыстырымы және ағымдағы жылға дайындалған салмақтау сызбасы қолданылады.
Үлесті есептеу келесі формула бойынша жүзеге асырылады:
Vkladj = (Ij x Wj) - Wj (11)
мұнда,
Vkladj – j тауар (көрсетілетін қызмет) түрінің үлесі;
j – тауардың (көрсетілетін қызметтің) түрі;
Ij – j тауар (көрсетілетін қызмет) түрінің жеке индексі;
Wj – j тауардың (көрсетілетін қызметтің) салмағы.
Есептің тізбегі:
1) әрбір тауарлық айқындама бойынша құрылымдық баға салыстырымы зерттеліп жатқан кезеңдегі баға салыстырымының (баға индексінің) тиісті салмақтау сызбасындағы салмаққа көбейтіндісі ретінде анықталады;
2) құрылымдық баға салыстырымы мен салмақ арасындағы айырмашылық табылады. Бұл айырмашылық баға өсіміндегі топтар және жалпы ТБИ бойынша тауарлық айқындамадағы баға өзгерісінің үлесі болып табылады;

65. Важной задачей статистики потребительских цен является изучение влияния изменений цен отдельных составляющих потребительской корзины на более высокие уровни, а также оценка их вклада в ИПЦ. Регистрируемые изменения цен на отдельные позиции товаров (услуг) оказывают влияние на их движение в классе, группе, разделе, что в конечном итоге отражается в целом на ИПЦ.
Если процент показывает величину изменения цены на какой-либо товар за определенный период, то вклад является величиной влияния этого процентного изменения на общее значение ИПЦ. По значению вклада определяется, по какой группе товаров (услуг) движение цен оказало наибольшее влияние на ИПЦ в тот или иной период времени.
Вклад зависит от величины изменения цены на товар (услугу) и значения его веса в структуре потребительской корзины ИПЦ. Чем больше вес товара и изменение цены на него, тем существеннее он оказывает свое влияние на индекс по товарной подгруппе, в которую непосредственно входит, и далее на индекс по группе и на ИПЦ в целом.
Для расчетов вклада используются полученные при построении ИПЦ индивидуальные и агрегированные ценовые относительные по каждой товарной позиции и подготовленная на отчетный год схема взвешивания.
Расчет вклада осуществляется по формуле:
(11)
где,
Vkladj – вклад вида товара (услуги) j;
j – вид товара (услуги);
Ij – индивидуальный индекс вида товара (услуги) j;
Wj – вес товара (услуги) j.
Последовательность расчета:
1) по каждой товарной позиции определяется структурная ценовая относительная, как произведение ценовой относительной (индекса цен) за анализируемый период на соответствующий вес в схеме взвешивания;
2) находится разница между структурной ценовой относительной и весом. Данная разница и является вкладом изменения цен товарной позиции в приросте цен по группе и ИПЦ в целом;

3) топтық айқындамалар бойынша үлес тауарлық айқындамалар бойынша алынған үлес қосындысы ретінде табылады.
Жеке топтық айқындамалар бойынша баға өзгерісінің үлесін есептеу осы Әдіснаманың 12-қосымшасында келтірілген.
14-тарау. Ресми статистикалық ақпаратты тарату
Ескерту. 14-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 31.08.2021 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) по групповым позициям вклад находится как сумма вкладов, полученных по товарным позициям.
Расчет вклада изменений цен по отдельной групповой позиции приведен в приложении 12 к настоящей Методологии.
Глава 14. Распространение официальной статистической информации
Сноска. Заголовок главы 14– в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 31.08.2021 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

66. Халықаралық Валюта Қоры әзірлеген Деректерді таратудың арнайы халықаралық стандартына сәйкес ақпаратты шығарудың алдын ала белгіленген мерзіміне сәйкес ТБИ ай сайын жарияланады. Ақпарат барлық пайдаланушылар үшін Бюроның интернет-ресурсында бір мезгілде таратылады.
Топтар, кластар және тауардың (көрсетілетін қызметтердің) түрлері бойынша егжей-тегжейлі баға өзгерістері туралы ақпарат "Талдау" Ақпараттық-Талдау жүйесінде жарияланады.

66. В соответствии с международным Специальным стандартом распространения данных, разработанным Международным Валютным Фондом, ИПЦ публикуется ежемесячно согласно заранее установленным срокам выпуска информации. Информация распространяется одновременно для всех пользователей на Интернет-ресурсе Бюро. Более детализированная по группам, классам и видам товаров (услуг) информация об индексах цен публикуется в Информационно-Аналитической системе "Талдау".

Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 17.04.2026 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
67. Қоғамның индекске деген сенімін қамтамасыз ету мақсатында бағаны тіркеу рәсімдерін сипаттау және индексті есептеу тәртібі буклеттер, брошюралар, дашборд түрінде жарияланады және Бюро сайтында қолжетімді.

Сноска. Пункт 66 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 17.04.2026 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
67. В целях обеспечения доверия общественности к индексу описание процедур регистрации цен и порядок расчета индекса цен публикуется в виде буклетов, брошюр, дашборда и доступно на сайте Бюро.

01112100
0,01939
0,934528
0,999308
0,933881
0,01810796
0,01812050
жоғарғы сұрыпты ұн
01112101
0,00713
0,947300
1,000500
0,947774
0,00675763
0,00675425
бірінші сұрыпты ұн
01112102
0,01226
0,927100
0,998600
0,925802
0,01135033
0,01136625
Есепті айдағы тауарлық айқындамасы бойынша нақты тауардың (көрсетілетін қызметтің) баға салыстырымы:
1) өткен айға (3-баған) 1-формула бойынша анықталады;
2) өткен айдың базистік жылғы желтоқсанға баға салыстырымы (2-баған) мен есепті айдың өткен айға баға салыстырымының (3-баған) көбейтіндісі түрінде базистік жылғы желтоқсанға (4-баған) есептелінеді.
Нақты тауардың (көрсетілетін қызметтің) тауарлық айқындамасы бойынша базистік жылғы желтоқсанға құрылымдық баға салыстырымы:
1) салмақтың (1-баған), базистік жылғы желтоқсанға өткен айдағы баға салыстырымы (2-баған) және есепті айдың өткен айға баға салыстырымы (3-баған) көбейту түрінде есепті айдың құрылымдық баға салыстырымы табылады;
2) салмақтың (1-баған), базистік жылғы желтоқсанға өткен айдағы баға салыстырымы (2-баған) көбейту түрінде өткен айдың құрылымдық баға салыстырымы табылады.
Тауарлар (көрсетілетін қызметтер) тобы бойынша баға салыстырымы біртекті тауарлар (көрсетілетін қызметтер) тобына кіретін құрылымдық баға салыстырымының қосындысы арқылы:
1) есепті айдың өткен айға (3-баған) есепті айдың базистік жылғы желтоқсанға топ бойынша құрылымдық баға салыстырымының (5-баған) қосындысын өткен айдың базистік жылғы желтоқсанынға құрылымдық баға салыстырымының (6-баған) қосындысына бөлу арқылы;
2) есепті айдың базистік жылғы желтоқсанға (4-баған) есепті айдың базистік жылғы желтоқсанға топ бойынша құрылымдық салыстырымының қосындысын (5-баған) топтың салмағына (1-баған) бөлу арқылы анықталады.
Баға индексі баға салыстырымын 100-ге көбейту арқылы алынады.
Тұтыну бағасының индексін
құру әдіснамасына
11-қосымша
Есепті айдың өткен жылғы желтоқсанға баға салыстырымын есептеу
облыс (елді мекен) бойынша
Тауарлар мен тауар топтарының атаулары
Коды
Өткен жылғы желтоқсанның базистік жылғы желтоқсанға баға салыстырымы
Есепті айдың базистік жылғы желтоқсанға баға салыстырымы
Есепті айдың өткен жылғы желтоқсанға баға салыстырымы
А
Б
1
2
3=2:1
Ұн
01112100
0,934528
0,933881
0,999308
жоғары сұрыпты ұн
01112101
0,947300
0,947774
1,000500
бірінші сұрыпты ұн
01112102
0,927100
0,925802
0,998600
Есепті жылы 1-бағанға өткен жылғы салмақтау сызбасын қолдану арқылы өткен жылғы желтоқсанда есептелген деректер (топтық жолдар бойынша – тіркеме коэффициентін ескерумен) енгізіледі. 1-бағандағы деректер есепті жыл бойы өзгеріссіз болады. 2-бағанға осы Әдіснамасының 10-қосымшасында келтірілген кестедегі 4-бағаннан деректер (топтық жолдар бойынша – тіркеме коэффициентін ескерумен) енгізіледі.
Барлық жолдар бойынша есепті айдың өткен жылғы желтоқсанға баға салыстырымы (3-баған) есепті айдың базистік жылғы желтоқсанға баға салыстырымы (2-баған) өткен жылғы желтоқсанның базистік жылғы желтоқсанға баға салыстырымына (1-баған) бөлумен есептелінеді.
Баға индексі баға салыстырымын 100-ге көбейту арқылы алынады.
Тұтыну бағасының индексін
құру әдіснамасына
12-қосымша
Жекелеген топтық айқындамалар бойынша баға өзгерісінің
үлесін есептеу
Код
Атауы
ТБИ-дағы салмағы
Баға салыстырымы
Құрылымдық баға салыстырымы
Баға өсіміндегі үлес
А
Б
1
2
3 = 1х2

01112100
0,01939
0,934528
0,999308
0,933881
0,01810796
0,01812050
мука высшего сорта
01112101
0,00713
0,947300
1,000500
0,947774
0,00675763
0,00675425
мука первого сорта
01112102
0,01226
0,927100
0,998600
0,925802
0,01135033
0,01136625
По товарной позиции на конкретный товар (услугу) ценовая относительная за отчетный месяц:
1) к предыдущему месяцу (графа 3) определяется по формуле 1;
2) к декабрю базисного года (графа 4) рассчитывается как произведение ценовой относительной к декабрю базисного года за предыдущий месяц (графа 2) и ценовой относительной отчетного месяца к предыдущему месяцу (графа 3).
По товарной позиции на конкретный товар (услугу) структурная ценовая относительная к декабрю базисного года:
1) отчетного месяца находится как произведение веса (графа 1), ценовой относительной к декабрю базисного года за предыдущий месяц (графа 2) и ценовой относительной отчетного месяца к предыдущему месяцу (графа 3);
2) предыдущего месяца рассчитывается как произведение веса (графа 1), ценовой относительной к декабрю базисного года за предыдущий месяц (графа 2).
По группе товаров (услуг) ценовые относительные определяются через суммы структурных ценовых относительных по входящим в группу однородным товарам (услугам):
1) за отчетный месяц к предыдущему месяцу (графа 3) делением суммы структурных ценовых по группе за отчетный месяц к декабрю базисного года (графа 5) на сумму структурных ценовых относительных за предыдущий месяц к декабрю базисного года
(графа 6);
2) за отчетный месяц к декабрю базисного года (графа 4) делением суммы структурных ценовых по группе за отчетный месяц к декабрю базисного года (графа 5) на вес группы (графа 1).
Индекс цен получается умножением ценовой относительной на 100.
Приложение 11
к Методологии построения индекса
потребительских цен
Расчет ценовой относительной за отчетный месяц
к декабрю предыдущего года
по области (населенному пункту)
Наименование товаров и товарных групп
Код
Ценовая относительная декабря предыдущего года к декабрю базисного года
Ценовая относительная отчетного месяца к декабрю базисного года
Ценовая относительная отчетного месяца к декабрю предыдущего года
А
Б
1
2
3=2:1
Мука
01112100
0,934528
0,933881
0,999308
мука высшего сорта
01112101
0,947300
0,947774
1,000500
мука первого сорта
01112102
0,927100
0,925802
0,998600
В отчетном году в графу 1 заносятся данные, рассчитанные в декабре предыдущего года с использованием схемы взвешивания предыдущего года (по групповым строкам – с учетом коэффициента сцепки). Данные графы 1 остаются неизменными в течение отчетного года. В графу 2 заносятся данные из графы 4 таблицы, приведенной в приложении 10 к настоящей Методологии (по групповым строкам – с учетом коэффициента сцепки).
Ценовая относительная за отчетный месяц к декабрю предыдущего года (графа 3) по всем строкам рассчитывается делением ценовой относительной отчетного месяца к декабрю базисного года (графа 2) на ценовую относительную декабря предыдущего года к декабрю базисного года (графа 1).
Индекс цен получается умножением ценовой относительной на 100.
Приложение 12
к Методологии построения индекса
потребительских цен
Расчет вклада изменений цен по отдельной групповой позиции
Код
Наименование
Вес в ИПЦ
Ценовая относительная
Структурная ценовая относительная
Вклад в прирост цен
А
Б
1
2
3 = 1х2