Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 желтоқсанда № 12636 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.02.2023 № 62 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 15.02.2023 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ірі қара малдарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ұсақ малдарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес құстарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес шошқаларды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес балық және балық өнімдерін дайындауды және өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптаны жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии
Совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2015 года № 12636.
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.02.2023 № 62 и и.о. Министра национальной экономики РК от 15.02.2023 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области ветеринарии согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов) согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области ветеринарии в отношении лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющих деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;

10) осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
11) осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
12) осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
13) осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
14) осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
15) осы бірлескен бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;;
16) осы бірлескен бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
17) осы бірлескен бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
18) осы бірлескен бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
19) осы бірлескен бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес азықты және азықтық қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
20) осы бірлескен бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес зообақтарға, зоодүкендерге және цирктерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
21) осы бірлескен бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысы тексеру парақтары;
22) осы бірлескен бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттар үшін дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткізуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;

10) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих убой животных согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
11) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству кормов и кормовых добавок согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в области ветеринарии в отношении государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку молока согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
14) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
15) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства согласно приложению 15 к настоящему совместному приказу;
16) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность согласно приложению 16 к настоящему совместному приказу;
17) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих хранение продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 17 к настоящему совместному приказу;
18) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях согласно приложению 18 к настоящему совместному приказу;
19) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок согласно приложению 19 к настоящему совместному приказу;
20) проверочный лист в области ветеринарии в отношении зоопарков, зоомагазинов и цирков согласно приложению 20 к настоящему совместному приказу;
21) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации согласно приложению 21 к настоящему совместному приказу;
22) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения согласно приложению 22 к настоящему совместному приказу;

23) осы бірлескен бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өңдіруді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
24) осы бірлескен бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес ветеринариялық анықтаманы беруді жүзеге асыратын жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлеріне қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
25) осы бірлескен бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
26) осы бірлескен бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
27) осы бірлескен бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткiзу қызметін жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
28) осы бірлескен бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өндіруді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
29) осы бірлескен бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес ветеринариялық анықтама беруді жүзеге асыратын, жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлеріне қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
30) осы бірлескен бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
31) осы бірлескен бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
32) осы бірлескен бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес ірі қара малды өсіру (1000 және одан жоғары шартты бастан бастап) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;

23) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных согласно приложению 23 к настоящему совместному приказу;
24) проверочный лист в области ветеринарии в отношении ветеринарных врачей подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, осуществляющих выдачу ветеринарной справки согласно приложению 24 к настоящему совместному приказу;
25) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность согласно приложению 25 к настоящему совместному приказу;
26) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации согласно приложению 26 к настоящему совместному приказу;
27) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения согласно приложению 27 к настоящему совместному приказу;
28) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных согласно приложению 28 к настоящему совместному приказу;
29) проверочный лист в области ветеринарии в отношении ветеринарных врачей подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам осуществляющие выдачу ветеринарной справки согласно приложению 29 к настоящему совместному приказу;
30) проверочный лист в области ветеринарии в отношении лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющих деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 30 к настоящему совместному приказу;
31) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения согласно приложению 31 к настоящему совместному приказу;
32) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 32 к настоящему совместному приказу;

33) осы бірлескен бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес ұсақ малды өсіру (1000 және одан жоғары шартты бастан бастап) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
34) осы бірлескен бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес құстарды өсіру (1000 және одан жоғары шартты бастан бастап) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
35) осы бірлескен бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес шошқаларды өсіру (1000 және одан жоғары шартты бастан бастап) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
36) осы бірлескен бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес балық және балық өнімдерін дайындауды және өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
37) осы бірлескен бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
38) осы бірлескен бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
39) осы бірлескен бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
40) осы бірлескен бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
41) осы бірлескен бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
42) осы бірлескен бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы;
43) осы бірлескен бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес азықты және азықтық қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы";
44) осы бірлескен бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.02.2023 № 62 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 15.02.2023 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.06.2023 № 221 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтармен.

33) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 33 к настоящему совместному приказу;
34) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 34 к настоящему совместному приказу;
35) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 35 к настоящему совместному приказу;
36) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции согласно приложению 36 к настоящему совместному приказу;
37) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 37 к настоящему совместному приказу;
38) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих убой животных согласно приложению 38 к настоящему совместному приказу;
39) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству кормов и кормовых добавок согласно приложению 39 к настоящему совместному приказу;
40) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку молока согласно приложению 40 к настоящему совместному приказу;
41) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства согласно приложению 41 к настоящему совместному приказу;
42) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих хранение продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 42 к настоящему совместному приказу;
43) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок согласно приложению 43 к настоящему совместному приказу;
44) проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения согласно приложению 44 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.02.2023 № 62 и и.о. Министра национальной экономики РК от 15.02.2023 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 08.06.2023 № 221 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. "Ветеринария бойынша жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының нысандарын және тәуекелдер дәрежесін бағалау критерийлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2011 жылғы 30 маусымдағы № 18-02/366 және Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрінің м.а. 2011 жылғы 2 тамыздағы № 228 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7152 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 14 қыркүйектегі № 433-435 (26828), 2011 жылғы 16 қыркүйектегі № 438-439 (26832) сандарында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
____________ А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Е. Досаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы Бас
прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитетінің төрағасы
___________________С. Айтпаева
2015 жылғы 28 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.06.2023 № 221 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, ветеринария саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген лицензиялар бойынша біліктілік талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға және берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігіне тексеру (бұдан әрі – талаптарға сәйкестігін тексеру) және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.

2. Департаменту ветеринарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и интранет-портале государственных органов.
3. Признать утратившим силу совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2011 года № 18-02/366 и и.о. Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 228 "Об утверждении форм проверочных листов и критериев оценки степени рисков в сфере частного предпринимательства в области ветеринарии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7152, опубликованный 14 сентября 2011 года № 294-295 (26685-26686), 15 сентября 2011 года № 296-297 (26687-26688) в газете "Казахстанская правда").
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
____________ А. Мамытбеков
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________Е.Досаев
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________________ С. Айтпаева
28 декабря 2015 г.
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Критерии оценки степени риска в области ветеринарии
Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 08.06.2023 № 221 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области ветеринарии (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов (объектов) контроля и надзора в области ветеринарии к степеням риска и отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении проверок на соответствие квалификационным требованиям по выданным лицензиям, разрешительным требованиям по выданным разрешениям и требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – проверка на соответствие требованиям), и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді пайдаланатын, оның ішінде жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, азықты және азықтық қоспаларды өндірумен, дайындаумен (союмен), сақтаумен, пайдаланумен, өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, ветеринариялық анықтаманы беруді жүзеге асыратын, жануарлардың және жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлері;
4) болмашы бұзушылық – Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген, жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты орналастыруға, жасақтауға, орнын ауыстыруға қойылатын талаптарды бұзу, сондай-ақ өрескел және елеулі бұзушылықтарға жатқызылмаған бұзушылықтар;
5) елеулі бұзушылық – жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектiлерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, азықты және азықтық қоспаларды сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда үй-жайлардың болуына; мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін түсіруге (қабылдауға), өндіруге (дайындауға), сақтауға, өткізуге, кәдеге жаратуға, жоюға; ветеринариялық іс-шараларды жүргізуге; ветеринария саласындағы функцияның орындалуына; ветеринариялық есепке алу мен есептіліктің, ветеринариялық құжаттарды есепке алудың мерзімдерін бұзуға және берудің толықтығына қойылатын Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу;
6) өрескел бұзушылық – "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке алып келетін Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу, жануарлар мен адамдардың улануына алып келетін ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтамау, сондай-ақ материалдық-техникалық жарақтандыруға, сынамаларды іріктеуге қойылатын талаптарды сақтамау, ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізбеу, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізбеу, шағымдар мен өтініштердің болуы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың ветеринария саласындағы талаптарын бұзу;

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) субъекты (объекты) контроля и надзора – государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, физические и юридические лица, использующие объекты, подлежащие государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору, в том числе осуществляющие деятельность, связанную с производством, заготовкой (убоем), хранением, использованием, переработкой и реализацией животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, ветеринарные врачи подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, осуществляющие выдачу ветеринарной справки;
4) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии к размещению, комплектованию, перемещению животных, продукции и сырья животного происхождения на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также нарушения, не отнесенные к грубым и значительным нарушениям;
5) значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии к наличию помещений на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок; поступлению (приему), производству (изготовлению), хранению, реализации, утилизации, уничтожению объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора; проведению ветеринарных мероприятий; выполнению функции в области ветеринарии; нарушению сроков и полноты предоставления ветеринарного учета и отчетности, учета ветеринарных документов;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", несоблюдение требований по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности, влекущие отравление людей и животных, а также несоблюдение требований к материально-техническому оснащению, отбору проб, не ведение ветеринарного учета и отчетности, непроведение идентификации сельскохозяйственных животных, наличие жалоб и обращений, а также нарушение требований Евразийского экономического союза в области ветеринарии;

7) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттік мүліктік мүдделеріне оның салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып, зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштер жиынтығы;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысты емес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босатуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі;
12) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылаудың нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
2-тарау. Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі

7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля и надзора к различным степеням риска;
9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
11) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям;
12) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора

3. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) талаптарға сәйкестігін тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ды қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолға немесе жүйелілігіне, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Ветеринария саласындағы бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын талаптардың бұзушылық дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттары айқындау арқылы қалыптастырылады.

3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля и надзора относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля и надзора относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степени нарушений требований к субъектам (объектам) контроля и надзора в области ветеринарии определяются согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля и надзора формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.

1-параграф. Объективті өлшемшарттар
6. Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қойылатын ветеринария саласындағы объективті өлшемшарттарды айқындау адамның өмірі немесе денсаулығы, қоршаған орта, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі бойынша тәуекелді айқындау арқылы жүзеге асырылады.
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) ірі қара малды өсіру (1000 және одан жоғары шартты бастан бастап) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
2) ұсақ малды өсіру (1000 және одан жоғары шартты бастан бастап) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
3) құстарды өсіру (1000 және одан жоғары шартты бастан бастап) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
4) шошқаларды өсіру (1000 және одан жоғары шартты бастан бастап) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
6) балық және балық өнімдерін дайындау мен өңдеуді жүзеге асыратын субектілер;
7) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалары;
8) етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субектілер;
9) жануарларды союды жүзеге асыратын субектілер;
10) сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субектілер;
11) ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі орташа бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субектілер;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар;
3) бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) мыналар жатады:
1) ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
2) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілер;
3) ғылыми мақсаттарда жануарларды күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
4) азықты және азықтық қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;

Параграф 1. Объективные критерии
6. Определение объективных критериев в области ветеринарии к субъектам (объектам) контроля и надзора осуществляется посредством определения риска по возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровью человека, окружающей среды, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора к высокой степени риска относятся:
1) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов);
2) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов);
3) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов);
4) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов);
5) субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов);
6) субъекты, осуществляющие заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции;
7) лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющие деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения;
8) субъекты, осуществляющие переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения;
9) субъекты, осуществляющие убой животных;
10) субъекты, осуществляющие переработку молока;
11) субъекты, осуществляющие деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения.
8. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора к средней степени риска относятся:
1) субъекты, осуществляющие деятельность по производству кормов и кормовых добавок;
2) государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;
3) субъекты, осуществляющие деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства.
9. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля и надзора к низкий степени риска относятся:
1) субъекты, осуществляющие ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность;
2) субъекты, осуществляющие хранение продукции и сырья животного происхождения;
3) субъекты, осуществляющие деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях;
4) субъекты, осуществляющие деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок;

5) зоопарктер, цирктер, зоодүкендер;
6) дезинфекция, дезинсекция, дератизация және дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер;
7) ветеринариялық мақсаттар үшін дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткізуді жүзеге асыратын субъектілер;
8) жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралы ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өндіруді жүзеге асыратын субъектілер;
9) ветеринариялық анықтаманы беруді жүзеге асыратын жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерінің ветеринариялық дәрігерлері.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорларды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік және мәліметтер мониторингі нәтижелері;
2) алдыңғы тексерулер және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері;
3) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері;
4) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар).
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері;
2) мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
12. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректер қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары тәуекелі бар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісінің) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылау шоғырландыруға мүмкіндік береді.

5) зоопарки, цирки и зоомагазины;
6) субъекты, осуществляющие деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дегельминтизации;
7) субъекты, осуществляющие реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения;
8) субъекты, осуществляющие производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных;
9) ветеринарные врачи подразделений производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам, осуществляющие выдачу ветеринарной справки.
Параграф 2. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля и надзора.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора;
3) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями;
4) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора).
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок в отношении субъектов контроля и надзора;
2) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями.
12. На основании имеющихся источников информации формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактического контроля субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора с наибольшим потенциальным риском.

Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау және қадағалау нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне графиктер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.
13. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдылығына және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығына қарай осы Өлшемшарттардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші шәкіл бойынша 0-ден 100 балға дейін есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындау үшін субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
14. Адал бақылау және қадағалау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау мен қадағалауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізуден және (немесе) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 22 және 23-тармақтарында айқындалатын кезеңге талаптарға сәйкестігін тексеруден босатылады.
15. Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуден босату айқындалған жағдайда бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттар бойынша цифрлық жүйені қолдана отырып бақылау және қадағалау субъектілерінің ветеринария саласындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне ауыстырылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 10.04.2026 № 130 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 17.04.2026 № 27 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля и надзора, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.
13. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области ветеринарии согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Параграф 3. Управление рисками
14. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и надзора и концентрации контроля и надзора на нарушителях субъекты (объекты) контроля и надзора освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый пунктами 22 и 23 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 10.04.2026 № 130 и и.о. Министра национальной экономики РК от 17.04.2026 № 27 (вводится в действие с 12.07.2026).
15. Субъекты (объекты) контроля и надзора по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в сфере ветеринарии субъектов контроля и надзора в случаях, если в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора или проведения проверок на соответствие требованиям.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 16 предусматривается в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 10.04.2026 № 130 и и.о. Министра национальной экономики РК от 17.04.2026 № 27 (вводится в действие с 12.07.2026).

19. Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі балмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффиценті қолданылады және бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және елеулі және болмашы бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу арқылы мынадай формула бойынша анықталады:
SР = SРз + SРн
мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
20. Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есептеуіне енгізіледі.
21. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 18-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

19. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
При невыявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7. Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3. Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
20. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
21. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 18 настоящих Критериев.

3-1-тарау. Ветеринария саласындағы жедел ден қою шаралары
Ескерту. 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 233 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2024 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"21-1. Осы өлшемшарттар шеңберінде қолданылатын жедел ден қою шараларына мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес келмейтін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу;
2) ветеринария саласындағы рұқсат беру құжатының қолданысын тоқтата тұру;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру
21-2. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасының талаптарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын актілерге сәйкес келмейтін орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді өндіруге, қолдануға және өткізуге тыйым салу түрінде жедел ден қою шараларын қолдануға:
1) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаның 7-тармағында көрсетілген талапты;
2) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаның 7-тармағында көрсетілген талапты;
3) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаның 4-тармағында көрсетілген талапты;
4) осы бірлескен бұйрыққа 15-қосымшаның 2-тармағында көрсетілген талапты бұзу негіз болып табылады.
21-3. Алты ай мерзімге ветеринария саласындағы рұқсат беру құжатының қолданысын тоқтата тұру түрінде жедел ден қою шараларын қолдану үшін:
1) осы бірлескен бұйрыққа 30-қосымшаның 4 және 5-тармақтарында көрсетілген талаптарды;
2) осы бірлескен бұйрыққа 31-қосымшаның 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарында көрсетілген талаптарды бұзу негіз болып табылады.
21-4. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу түрінде жедел ден қою шараларын қолдану үшін:
1) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаның 1-тармағында көрсетілген талапты;
2) осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаның 2 және 6-тармақтарында көрсетілген талаптарды;

Глава 3-1. Меры оперативного реагирования в области ветеринарии
Сноска. Критерии оценки дополнены главой 3-1 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 233 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 29.06.2024 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21-1. К мерам оперативного реагирования, применяемым в рамках настоящих Критериев, относятся:
1) запрещение производства, применения и реализации перемещаемых (перевозимых) объектов, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, международным договорам Республики Казахстан и актам, составляющим право Евразийского экономического союза;
2) приостановление действия разрешительного документа в области ветеринарии;
3) запрещение деятельности или отдельных видов деятельности в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) приостановление деятельности или отдельных видов деятельности в соответствии с законами Республики Казахстан.
21-2. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде запрещения производства, применения и реализации перемещаемых (перевозимых) объектов, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, международным договорам Республики Казахстан и актам, составляющим право Евразийского экономического союза являются нарушения:
1) требования, указанного в пункте 7 приложения 2 к настоящему совместному приказу;
2) требования, указанного в пункте 7 приложения 3 к настоящему совместному приказу;
3) требования, указанного в пункте 4 приложения 6 к настоящему совместному приказу;
4) требования, указанного в пункте 2 приложения 15 к настоящему совместному приказу.
21-3. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде приостановления действия разрешительного документа в области ветеринарии со сроком на шесть месяцев являются нарушения:
1) требований, указанных в пунктах 4 и 5 приложения 30 к настоящему совместному приказу;
2) требований, указанных в пунктах 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 приложения 31 к настоящему совместному приказу.
21-4. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде запрещения деятельности или отдельных видов деятельности в соответствии с законами Республики Казахстан являются нарушения:
1) требования, указанного в пункте 1 приложения 8 к настоящему совместному приказу;
2) требований, указанных в пунктах 2 и 6 приложения 11 к настоящему совместному приказу;

3) осы бірлескен бұйрыққа 22-қосымшаның 4-тармағында көрсетілген талап;
4) осы бірлескен бұйрыққа 25-қосымшаның 5-тармағында көрсетілген талапты;
5) осы бірлескен бұйрыққа 26-қосымшаның 7-тармағында көрсетілген талапты;
6) осы бірлескен бұйрыққа 27-қосымшаның 5-тармағында көрсетілген талапты;
7) осы бірлескен бұйрыққа 28-қосымшаның 5-тармағында көрсетілген талапты;
8) осы бірлескен бұйрыққа 30-қосымшаның 2-тармағында көрсетілген талапты;
9) осы бірлескен бұйрыққа 31-қосымшаның 2-тармағында көрсетілген талапты бұзу негіз болып табылады.
21-5. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алты ай мерзімге қызметін немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру түрінде жедел ден қою шараларын қолдану үшін:
1) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаның 3 және 5-тармақтарында көрсетілген талаптарды;
2) осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаның 7-тармағында көрсетілген талапты бұзу негіз болып табылады.
4-тарау. Қорытынды ережелер
22. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі жылына кемінде бір рет болып айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің еселігі кемінде екі жылда бір рет болып айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің еселігі кемінде үш жылда бір рет болып айқындалады.
23. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі жүргізілетін субъективті өлшемшарттар бойынша алынған мәліметтерді талдау және бағалау нәтижелері бойынша, бірақ кемінде жылына екі рет болып айқындалады.

3) требования, указанного в пункте 4 приложения 22 к настоящему совместному приказу;
4) требования, указанного в пункте 5 приложения 25 к настоящему совместному приказу;
5) требования, указанного в пункте 7 приложения 26 к настоящему совместному приказу;
6) требования, указанного в пункте 5 приложения 27 к настоящему совместному приказу;
7) требования, указанного в пункте 5 приложения 28 к настоящему совместному приказу;
8) требования, указанного в пункте 2 приложения 30 к настоящему совместному приказу;
9) требования, указанного в пункте 2 приложения 31 к настоящему совместному приказу.
21-5. Основаниями для применения мер оперативного реагирования в виде приостановления деятельности или отдельных видов деятельности в соответствии с законами Республики Казахстан со сроком на шесть месяцев являются нарушения:
1) требований, указанных в пунктах 3 и 5 приложения 8 к настоящему совместному приказу;
2) требования, указанного в пункте 7 приложения 14 к настоящему совместному приказу.
Глава 4. Заключительные положения
22. Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, определяется не чаще одного раза в год.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к средней степени риска, определяется не чаще одного раза в два года.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям в отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, определяется не чаще одного раза в три года.
23. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.

1-тарау. Ірі қара мал өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер (1000 және одан да көп шартты бастардан)
1.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
2.
Ересек жануарларға арналған қораға және жануарлар жарамсыз деп шығарылғаннан кейін жаңа жануарларды қояр алдында әр кез дезинфекция жүргізу туралы актілердің болуы
Өрескел
3.
Ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
4.
Дератизация жүргізу туралы актілердің болуы
Елеулі
5.
Құтыруға қарсы уақтылы вакциналау және диагностика бойынша талаптарды сақтау, сондай-ақ қарауылдық және кызметік иттерге кезеңді дегельминтизация жүргізу
Елеулі
6.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын қайта сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және өткізілгені, жануарлардың қырылғандағы, бір уақытта бірнеше жануардың ауырғандығы туралы хабардар етуді қамтамасыз ету
Өрескел
7.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларының уақтылы вакциналануын және диагностикадан өтуін қамтамасыз ету
Өрескел
8.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
9.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
10.
Мал басы келіп түскенде және бір жастық топтан екінші топқа әрбір технологиялық ауыстыру кезінде диспансерлеу жүйесін жүргізу
Елеулі
11.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
12.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған, қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың болуы. Дезинфекциялық тосқауылдар жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
13.
Өндіріс объектісі аумағын мынадай аймақтарға бөлудің болуы:

Глава 1. Субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов)
1.
Наличие учетного номера
Грубое
2.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
Грубое
3.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
4.
Наличие актов о проведении дератизации
Значительное
5.
Соблюдение требования по своевременной вакцинации против бешенства и диагностики, а также проведение периодической дегельминтизации сторожевых и служебных собак
Значительное
6.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и извещению подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
Грубое
7.
Обеспечение своевременной вакцинации и диагностике своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
8.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
9.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
10.
Проведение системы диспансеризации поголовья при поступлении и каждом технологическом переводе из одной возрастной группы в другую
Грубое
11.
Наличие на территории объекта производства ограждения, исключающего доступ посторонних лиц и животных
Грубое
12.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров, оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
13.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

1) (А аймағы) – негізгі табынды күтіп-ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды күтіп-бағуға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт, оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық дауалауға арналған өткелек), азықтық қоспаларды дайындайтын азық цехы;
2) (Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) – азықты сақтау;

1) (зона А) – помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных, изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) (зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) – административно-хозяйственная;
4) (зона Г) – хранения кормов;

5) (Д аймағы) – көңді сақтауға арналған оқшауланған орын
Елеулі
14.
Мал шаруашылығы қора-жайларының құрамында жануарларды күтіп-бағуға арналған мынадай объектілердің болуы:
1) жануарларды (төлді және ересек мал басын) күтіп-бағуға арналған ғимараттар;
2) қалқалары, оттықтары, суаратын астаулары, өткелектері, басқыштары мен таразысы бар жануарларды серуендетуді ұйымдастыруға арналған қашалар;
3) бір кіреберісі және шығаберісі бар, периметрі бойынша қоршалған және арық салынған көңді және сұйық көңді сақтауға арналған алаң
Елеулі
15.
Карантиндік бөлімше және оқшаулағыш бірыңғай блокта орналасқанда, олардың арасында жұмысшылардың арнайы киіміне арналған шкафтар, қолжуғыш, дезинфекциялық ерітінділері бар сыйымдылықтар, аяқкиімді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық төсеніш орналасқан тамбурдың болуы
Елеулі
16.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен қоршалған ашық қашалар көңнен тазартылуы тиіс
Елеулі
17.
Төлдерді бір кезеңде өсіретін қора-жайлармен біріктірілген карантиндік ғимараттың болуы
Елеулі
18.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта орналастыру
Елеулі
19.
Әрбір мал шаруашылығы қора-жайының (базаның), азық дайындайтын цехтің, азыққа арналған қойманың, астық сақтайтын орынның және басқа да объектілердің терезелері, есіктері, желдету тесіктерінде жабайы құстардың ұшып кіруіне жол бермейтін торлы рамалардың болуы
Елеулі
20.
Оқшауланған секциялар мен қора-жайларда оңтайлы ауа алмасуды және жануарлар орналасқан барлық аймақ бойынша таза ауаның біркелкі таралуын қамтамасыз ететін желдету жүйесінің болуы
Елеулі
21.
Ауру жануарларды өндірістік үй-жайлардан мал сою пунктіне тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдарының болуы
Елеулі
22.
Жалпы шаруашылық оқшаулағышы болмаған жағдайда, жертөлесі және өзінің ішкі ауласына шығуға арналған құрылысы бар биіктігі кемінде 2 м тұтас дуалмен қоршалған оқшаулағыштың болуы
Елеулі

5) (зона Д) – обособленного места для хранения навоза.
Значительное
14.
Наличие в составе животноводческих помещений для содержания животных:
1) здания для содержания животных (молодняка и взрослого поголовья);
2) загонов для организации прогулки животных, имеющих навесы, кормушки, поилки, расколы, трап и весы;
3) площадки для хранения навоза и навозной жижи, огороженной и оканавленной по периметру, с одним въездом и выездом
Значительное
15.
Наличие тамбура между карантинным отделением и изолятором при их размещении в едином блоке, в котором устанавливаются шкафы для специальной одежды рабочих, умывальник, емкости с дезинфекционными растворами, дезинфекционный коврик для дезинфекции обуви
Значительное
16.
Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза
Значительное
17.
Наличие карантинного здания, совмещенного с помещениями одного периода выращивания молодняка
Значительное
18.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров (далее – м) от производственных зданий
Значительное
19.
Наличие на окнах, дверях, вентиляционных отверстиях каждого животноводческого помещения (базы), кормоприготовительного цеха, склада для кормов, зернохранилища и других объектах рамы с сеткой во избежание залета дикой птицы
Значительное
20.
Наличие в изолированных секциях и помещениях системы вентиляции, обеспечивающей оптимальный воздухообмен и равномерное распределение свежего воздуха по всей зоне размещения животных
Значительное
21.
Наличие специальных транспортных средств для перевозки больных животных из производственных помещений в убойный пункт
Значительное
22.
Наличие изолятора, огороженного сплошным забором высотой не менее 2 м с цоколем и устройством выхода в собственный внутренний двор, при отсутствии общехозяйственного изолятора
Значительное

2-тарау. Ұсақ мал өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер (1000 және одан да көп шартты бастан басталатын)
23.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
24.
Ересек жануарларға арналған қораға және жануарлар жарамсыз деп шығарылғаннан кейін жаңа жануарларды қояр алдында әр кез дезинфекция жүргізу туралы актілердің болуы
Өрескел
25.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
26.
Дератизация жүргізгендігі туралы актілердің болуы
Елеулі
27.
Құтыруға қарсы уақтылы вакциналау және диагностика бойынша талаптарды сақтау, сондай-ақ қарауылдық және кызметік иттерге мерзімді дегельминтизация жүргізу
Елеулі
28.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын қайта сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және өткізілгені, жануарлардың қырылғандағы, бір уақытта бірнеше жануардың ауырғандығы туралы хабардар ету
Өрескел
29.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларының уақтылы вакциналануын және диагностикадан өтуін қамтамасыз ету
Өрескел
30.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
31.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
32.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
33.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
34.
Өндіріс объектісі аумағын мынадай аймақтарға бөлудің болуы:

Глава 2. Субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов)
23.
Наличие учетного номера
Грубое
24.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
Грубое
25.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
26.
Наличие актов о проведении дератизации
Значительное
27.
Соблюдение требования по своевременной вакцинации против бешенства и диагностики, а также проведение периодической дегельминтизации сторожевых и служебных собак
Значительное
28.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и извещению подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
Грубое
29.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
30.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
31.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
32.
Наличие на территории объекта производства ограждения, исключающего доступ посторонних лиц и животных
Грубое
33.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров, оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
34.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

1) (А аймағы) – негізгі табынды күтіп-ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт, оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық дауалауға арналған өткелек), азықтық қоспаларды дайындайтын азық цехы;
2) (Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) – азықты сақтау үшін;

1) (зона А) – помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных, изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) (зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) – административно-хозяйственная;
4) (зона Г) – хранения кормов;

3-тарау. Құстарды өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер (1000 және одан да көп шартты бастардан)
46.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
47.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы (Индекс: 1-вет ай сайынғы)
Өрескел
48.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
49.
Дератизация жүргізгендігі туралы актілердің болуы
Елеулі
50.
Инкубациялық жұмыртқаның әр партиясына арналған, құстардың жұқпалы аурулары бойынша шаруашылықтың саламаттылығын растайтын ветеринариялық сертификаттың немесе анықтаманың болуы
Өрескел
51.
Балапанды өсіру кезінде оның ересек құспен (құстардың барлық түрлерінің) қатынас жасауын болдырмау
Елеулі
52.
Жұмыртқаларды пароформалинмен дезинфекциялауға арналған камерада есептік ауа температурасы Цельсий бойынша плюс 30 градусты құрайды
Елеулі
53.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
54.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
55.
Өндіріс объектісі аумағын мынадай аймақтарға бөлудің болуы:

Глава 3. Субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов)
46.
Наличие учетного номера
Грубое
47.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях (индекс: 1-вет, ежемесячная)
Грубое
48.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
49.
Наличие актов о проведении дератизации
Значительное
50.
Наличие ветеринарного сертификата или справки на каждую партию инкубационных яиц, в котором подтверждается благополучие хозяйства по заразным болезням птиц
Грубое
51.
Не допущение контакта молодняка со взрослой птицей (всех видов птиц) в период выращивания
Значительное
52.
В камере для пароформалиновой дезинфекции яиц расчетной температуре воздуха составляет плюс 30 градусов по Цельсию
Значительное
53.
Наличие на территории объекта производства ограждения, исключающего доступ посторонних лиц и животных
Грубое
54.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров, оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
55.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

1) (А аймағы) – негізгі табынды күтіп-ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт, оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық дауалауға арналған өткелек), азықтық қоспаларды дайындайтын азық цехы;
2) (Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) – азықты сақтау үшін;
5) (Д аймағы) – көңді сақтауға арналған оқшауланған орын
Елеулі
56.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр қашықтықта орналастыру
Елеулі
57.
Ветеринариялық зертхананы, сою пунктін және дезинфекциялық блокты әкімшілік-шаруашылық аймақта ("В аймағы") орналастыру жөніндегі талапты сақтау
Елеулі
58.
Құс қоралардың ішіндегі аралық қабырғалар мен қоршаулардың жоғарғы бөлігінде жайластыруға арналған және серуендету орындарындағы торлардың мынадай көлемдерден аспайтын ұяшықтары болуы тиіс:

1) (зона А) – помещение для содержания основного стада и производства продукции, инкубатории, помещение для содержания молодняка, изолятор и карантинное отделение, кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) (зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) – административно-хозяйственная;
4) (зона Г) – хранения кормов;
5) (зона Д) – обособленного места для хранения навоза.
Значительное
56.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров от производственных зданий
Значительное
57.
Соблюдение требования по размещению ветеринарной лаборатории, убойного пункта и дезинфекционного блока в административно-хозяйственной зоне ("зона В")
Значительное
58.
Сетка для устройства верхней части перегородок и ограждений внутри птичников и на выгулах должна иметь ячейки не более следующих размеров:

күнтізбелік 60-70 күнге дейінгі жастағы тауық балапандары және күнтізбелік 120 күнге дейінгі жастағы күркетауық балапандары үшін – 30 х 30 миллиметр (бұдан әрі – мм);
ересек тауықтар мен күркетауықтар үшін, сондай-ақ күнтізбелік 60-70 күннен асқан тауық балапандары және күнтізбелік 120 күннен асқан күркетауық балапандары үшін – 50 х 50 мм
Елеулі
59.
Қоймалық үй-жайларды (азықтарға арналған, төсемдер, жұмыртқа қоймасы), жұмыртқаларды сұрыптайтын және өңдейтін цехтарды (ыдыстарды дезинфекциялау пунктімен бірге) өндірістік аймақ қоршауының сызығы бойынша орналастыру
Елеулі

для цыплят в возрасте до 60 - 70 календарных дней и индюшат в возрасте до 120 календарных дней – 30 x 30 миллиметров (далее – мм);
для взрослых кур и индеек, а также для молодняка кур старше 60 - 70 календарных дней и индеек старше 120 календарных дней – 50 x 50 мм
Значительное
59.
Размещение складских помещений (для кормов, подстилки, яйцесклад), цехов сортировки и обработки яиц (с пунктом дезинфекции тары) по линии ограждения производственной зоны
Незначительное

1) (А аймағы) – негізгі табынды күтіп-ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт, оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық дауалауға арналған өткелек), азықтық қоспаларды дайындайтын азық цехы;
2) (Б аймағы) – қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) – әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) – азықты сақтау үшін;

1) (зона А) – помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных (за исключением птицефабрик), изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) (зона Б) – ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) – административно-хозяйственная;
4) (зона Г) – хранения кормов;

5-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер (1000 шартты бастан кем)
80.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және оларға ветеринариялық паспорттарды ресімдеу және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын қайта сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені, өлу, бір уақытта бірнеше жануардың ауырғандығы туралы уақтылы хабардар ету
Өрескел
81.
Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын тек ет өңдейтін кәсіпорындарда, сою пункттерінде немесе алаңдарында сою жөніндегі талаптың сақталуы
Өрескел
82.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
83.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету
Өрескел
84.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
85.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр қашықтықта орналастыру
Елеулі
6-тарау. Балық және балық өнімдерін дайындауды және өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер
86.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы (Индекс: 1-вет ай сайынғы)
Өрескел
87.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
88.
Балықтың кәсіпшілік ауданына тиесілілігі туралы ақпараты бар таңбамен жарақтау
Елеулі
89.
Өңдеу кәсіпорындарына түскен балық және балық өнімдеріне ветеринариялық сертификаттардың және/немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
90.
Микробиологиялық, паразитологиялық, химиялық, уытты элементтерге, пестицидтерге және радионуклидтерге сараптама жасау актісінің (сынақ хаттамаларының) болуы
Өрескел
91.
Жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын объектiлерде ет және субөнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналының болуы (ветесеп, № 3-вет нысан)
Өрескел
92.
Тұрақты санитариялық өңдеу және дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу графигінің болуы
Елеулі
93.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу туралы актінің болуы
Елеулі
94.
Технологиялық процестердің легін қамтамасыз ету және шикізат пен қалдықтар легінің дайын өнім легімен араласу мүмкіндігін болдырмау
Өрескел
95.
Шикізатты, дайын өнімді, буып-түю және қосалқы материалдарды бөлек сақтауға арналған тоңазытқыш жабдықтары бар, оңай жуылатын және дезинфекцияланатын материалдардан жасалған, еденнен биіктігі кемінде 15 сантиметр (бұдан әрі – см) болатын сөрелермен, стеллаждармен, тауар астына қойылатын ыдыстармен және контейнерлермен, тоңазытқыш камералар – конденсатты жинау және ағызу жүйелерімен жабдықталған сақтауға арналған қоймалық үй-жайдың болуы
Өрескел
96.
Объект үй-жайларының ішкі жақтарының жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімділігі
Елеулі
97.
Балық және балық өнімдерін сақтауға арналған тоңазытқыш қондырғыларда, үй-жайлар мен жабдықтарда температура көрсеткіштерін жазып алатын термометрлердің болуы
Болмашыл
98.
Штабельдердің қабырғалардан және тоңазыту аспаптарынан кемінде 30 см қашықтықта орналасуын сақтау
Елеулі
99.
Әрбір өнім түрі үшін арнайы бөлінген орындардағы тиісті бөлімдерде сақталатын, таңбасы бар бөлуге арналған тақтайшалар мен пышақтардың болуы
Елеулі

Глава 5. Субъекты, осуществляющие деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов)
80.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и оформление на них ветеринарных паспортов и своевременное извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
Грубое
81.
Соблюдение требования по убою сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, только на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках
Грубое
82.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
83.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
84.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
85.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров от производственных зданий
Незначительное
Глава 6. В отношении заготовки и переработки рыбы и рыбной продукции
86.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях (индекс: 1-вет, ежемесячная)
Грубое
87.
Наличие учетного номера
Грубое
88.
Снабжение рыбы маркировкой с информацией о принадлежности к району промысла
Значительное
89.
Наличие ветеринарных сертификатов и/или ветеринарных справок на рыбу и рыбную продукцию поступивший на перерабатывающие предприятия
Грубое
90.
Наличие акта экспертизы (протокола испытаний) на микробиологические, паразитологические, химические, токсические элементы, пестициды и радионуклиды
Грубое
91.
Наличие журнала учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов в объектах осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (ветучет, форма № 3-вет)
Грубое
92.
Наличие графика постоянной санитарной обработки и дезинфекции, дезинсекции и дератизации
Значительное
93.
Наличие акта о проведении дезинфекции, дезинсекции и дератизации
Значительное
94.
Обеспечение поточности технологических процессов и исключение возможности пересечения потоков сырья и отходов с потоком готовой продукции
Грубое
95.
Наличие складских помещений для хранения с холодильными оборудованиями для раздельного хранения сырья, готовой продукции, упаковочных и вспомогательных материалов, оборудованные полками, стеллажами, подтоварниками и контейнерами, изготовленными из материалов, легко поддающихся мойке и дезинфекции, и высотой не менее 15 сантиметров (далее – см) от пола, охлаждаемые камеры – системами сбора и отвода конденсата
Грубое
96.
Устойчивость внутренней отделки помещений объекта к моющим и дезинфицирующим средствам
Значительное
97.
Наличие в холодильных установках, в помещения и в оборудованиях для хранения рыбы и рыбной продукции термометров, записывающих показатели температуры
Значительное
98.
Соблюдение расположения штабелей на расстоянии не ближе 30 см от стен и приборов охлаждения
Незначительное
99.
Наличие для каждого вида продуктов отдельных разделочных досок и ножей с маркировкой, хранящиеся в соответствующих отделах на специально отведенных местах
Значительное

100.
Алмалы-салмалы жуылатын москитті торлары бар ашылатын терезелердің болуы
Елеулі
101.
Қалдықтарды жинауға және кәдеге жаратуға арналған арнайы жабдықталған орынның болуы
Елеулі
7-тарау. Жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалар
102.
Жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияның болуы
Өрескел

100.
Наличие открывающихся окон со съемными моющимися москитными сетками
Значительное
101.
Наличие специально оборудованных мест для сбора и утилизации отходов
Значительное
Глава 7. Лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющие деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения
102.
Наличие лицензии на осуществление деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения
Грубое

103.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы (Индекс: 1-вет ай сайынғы)
Өрескел
104.
Зертханаларды объектінің қуатына қарай мынадай үй-жайлар жинағымен жарақтау жөніндегі талаптардың сақталуы:
1) ет және ет өнімдерін, жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін сараптауға арналған (бөлек жұмыс үстелдерімен);
2) балық және балық өнімдерін сараптауға арналған;
3) сүт және сүт өнімдерін, балды, өсімдік шикізатын сараптауға арналған (бөлек жұмыс үстелдерімен);

103.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях (индекс: 1-вет, ежемесячная)
Грубое
104.
Соблюдение требований по оснащенности лаборатории следующим набором помещений в зависимости от мощности объекта:
1) для экспертизы мяса и мясопродуктов, яиц и яйцепродуктов (с отдельными рабочими столами);
2) для экспертизы рыбы и рыбопродуктов;
3) для экспертизы молока и молокопродуктов, меда, растительного сырья (с отдельным рабочим столом);

4) мүкәммалды жууға арналған;
5) конфискатты сақтау үшін тоңазытқыш жабдықтарымен, ет және ет өнімдерін залалсыздандыруға арналған;
6) дезинфекциялау және жуу құралдарын, мүкәммалды сақтауға арналған;
7) персоналға арналған санитариялық және тұрмыстық үй-жайлар
Өрескел
105.
Ветеринариялық есепке алудың (келіп түсетін өнімді, сараптама нәтижелерін, конфискаттарды, реактивтерді есепке алу) болуы
Өрескел
106.
Ет ұшаларын, ет өнімдерін және өнімдерді уақытша сақтау үшін оқшауланған тоңазытқыш камерасының, сондай-ақ ет, ет өнімдерін және конфискаттарды залалсыздандыруға арналған автоклавтың болуы (автоклав болмаған жағдайда, зарарсыздандыруды қазандықта жүргізуге рұқсат етіледі)
Өрескел

4) для мойки инвентаря;
5) для стерилизации мяса и мясопродуктов с холодильным оборудованием для хранения конфиската;
6) для хранения дезинфицирующих и моющих средств, инвентаря;
7) санитарные и бытовые помещения для персонала
Грубое
105.
Наличие ветеринарного учета (учет поступающей продукции, результатов экспертиз, конфискатов, реактивов)
Грубое
106.
Наличие изолированной холодильной камеры для временного хранения мясных туш, мясопродуктов и продуктов, а также автоклава для обеззараживания мяса, мясопродуктов и конфискатов (при отсутствии автоклава допускается обезвреживание проводить в котлах)
Грубое

107.
Сойылған жануарлардың ұшаларын, ет өнімдерін, балықты, құс етін сараптауға арналған жұмыс үстелдері мәрмәр түйіршіктерімен, кафельмен немесе мырышталған темірмен қапталған болуы
Елеулі
108.
Ет ұшаларын, ішкі органдарды, басты ілуге арналған арнайы бөлек айлабұйымдармен (қондырғылармен) (ілгіш, ілгек) немесе ет және ет өнімдеріне сараптама жүргізу үшін үстелдермен қамтамасыз ету жөніндегі талаптардың сақталуы
Елеулі
109.
Сүт және сүт өнімдеріне зерттеу жүргізілетін үстелдердің мырышталған темірмен немесе тағамдық пластиктермен қапталуы
Елеулі
110.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуге арналған зертхананың қажетті арнайы зертханалық жабдық түрлерімен, аспаптармен, құралдармен, химиялық реактивтермен, жуу және дезинфекциялау құралдарымен, ветеринариялық таңбалармен және мөртаңбалармен, арнайы киіммен, зертханалық ыдыспен, зертханалық жиһазбен, мүкәммалмен және басқа да көмекші материалдармен қамтамасыз етілуі
Елеулі
111.
Пайдаланылатын химиялық реактивтердің жарамдылық мерзімі мен шығарылған күні көрсетілген таңбаның болуы
Елеулі

107.
Рабочие столы, предназначенные для экспертизы туш убойных животных, мясных продуктов, рыбы, мяса птицы покрываться мраморной крошкой, кафелем или обиваться оцинкованным железом
Значительное
108.
Соблюдение требований по обеспеченности специальными отдельными приспособлениями (устройствами) для подвешивания мясных туш, внутренних органов, головы (вешала, крючки) или столами для проведения экспертизы мяса и мясопродуктов
Значительное
109.
Столы, на которых производятся исследования молока и молочных продуктов покрываются оцинкованным железом или пищевым пластиком
Значительное
110.
Обеспеченность лаборатории для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы необходимыми специальными лабораторными видами оборудования, приборами, инструментами, химическими реактивами, моечными и дезинфицирующими средствами, ветеринарными клеймами и штампами, лабораторной посудой, специальной одеждой, лабораторной мебелью, инвентарем и вспомогательными материалами
Значительное
111.
Наличие маркировки с указанием срока годности и дата изготовления используемых химических реактивов
Значительное

112.
Өндірістік-техникалық базаға құқық белгілейтін құжаттардың немесе жалдау немесе өтеусіз пайдалану шарты көшірмесінің немесе осы шарттар бір жылдан кем мерзімге жасалған жағдайда сенімгерлік басқарудың болуы.
Өрескел
113.
Ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы
Өрескел
114.
Стандарттау (ұлттық және өңірлік стандарттар, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуге арналған өлшеу әдістемелері) құжаттарының болуы
Өрескел

112.
Наличие правоустанавливающих документов на производственно-техническую базу или копии договора аренды или безвозмездного пользования, или доверительного управления в случае заключения данных договоров на срок менее одного года
Грубое
113.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения
Грубое
114.
Наличие документов по стандартизации (национальные и региональные стандарты, методики выполнения измерений для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения)
Грубое

115.
Өлшеу құралдарының типін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау мақсатында сынақтардың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген өлшеу құралдарының болуы, өлшеу құралдарында тексеру туралы сертификаттардың және (немесе) салыстырып тексеру таңбасы бедерлерінің және (немесе) өлшеу құралдарын калибрлеу туралы сертификаттардың болуы, ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу үшін стандартты тестілердің болуы
Өрескел

115.
Наличие средств измерений, внесенных в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан по результатам испытаний с целью утверждения типа средств измерений или метрологической аттестации средств измерений, наличие сертификатов о поверке и (или) оттисков поверительного клейма на средствах измерений и/или сертификатов о калибровке средств измерений, наличие стандартных тестов для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы
Грубое

116.
Заңды тұлға басшысында "ветеринариялық медицина", "ветеринариялық санитария" мамандықтары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы;
Заңды тұлғаның немесе заңды тұлғаның мамандандырылған бөлімшесінің штатында: ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі "ветеринариялық медицина", "ветеринариялық санитария" мамандықтары бойынша білімі бар және (немесе) "ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімі (колледж) бар (кемінде бір мал дәрігері немесе фельдшер), соңғы 5 жылда мамандандыру, жетілдіру және басқа да біліктілікті арттыру түрлерін өткен мамандардың болуы
Өрескел
8-тарау. Етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер
117.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
118.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы (Индекс: 1-вет ай сайынғы)
Өрескел
119.
Мыналарды қамтамасыз ететін технологиялық процеске қойылатын талаптардың сақталуы:

116.
Наличие у руководителя юридического лица высшего и (или) послевузовского образования по специальностям "ветеринарная медицина" ветеринарная санитария", со стажем работы по специальности не менее трех лет.
Наличие в штате юридического лица или специализированного подразделения юридического лица: в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы специалистов (не менее одного ветеринарного врача или фельдшера), имеющих высшее и (или) послевузовское образование по специальностям "ветеринарная медицина" ветеринарная санитария" и (или) техническое и профессиональное образование (колледж) по специальности "ветеринария", специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации за последние 5 лет
Грубое
Глава 8. Субъекты, осуществляющие переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения
117.
Наличие учетного номера
Грубое
118.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях (индекс: 1-вет, ежемесячная)
Грубое
119.
Соблюдение требований к технологическому процессу обеспечивающему:

1) шикі және дайын өнімдер легінің қиылысуын және жанасуын болдырмау;
2) өңдеуге келіп түсетін шикізат пен қосалқы материалдардың ветеринария және денсаулық сақтау саласындағы талаптарға сәйкестігін бақылау;
3) ілініп тұрған ет ұшаларының еденге, қабырғаға және технологиялық жабдықтарға тиюін болдырмау;
4) қан ағызу, ұшаларды тазарту және жуу учаскелерінде сұйықтықты арнайы еңіс астаушалар арқылы траптарға ағызу;
5) тамақ шикізатының (тоңмай шикізаты, ішек-қарын, тағамдық қан, субөнімдер) берілуін бір-бірінен бөлу, оларды санитариялық өңдеу үшін қолжетімді ету;
6) тағамдық емес қалдықтарды ерекше түске боялған және мақсаты туралы жазбасы (таңбасы) бар арнайы ыдысқа жинау;
7) ветеринариялық конфискаттарды (ветеринариялық-санитариялық сараптама кезінде жарамсыз деп табылған ұшалар мен органдар) бөлек жабдықталған ағызғыштарға немесе ерекше түске боялған, жылжымалы, жабылатын арнайы ыдыстарға жинау;
8) сойылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларына күдік туындаған немесе олар анықталған жағдайда ветеринария саласындағы мамандардың "Тоқта" деген түймешенің көмегімен конвейерді жұмыс орнында шұғыл тоқтату (технологиялық процесс толық автоматтандырылған жағдайда)
9) ұшалар, субөнімдер және басқа да сойылған өнімдер санитариялық өңделгеннен, ветеринариялық-санитариялық сараптама жасалғаннан және таңбаланғаннан кейін ғана оларды тоңазытқышқа жіберу;
10) жұмыс орындарына суық және ыстық су жүргізу, ал ішекті сұрыптау (үру) үшін сығылған ауа беру
Елеулі

1) исключение пересечений потоков и контактов сырых и готовых продуктов;
2) контроль поступающего для переработки сырья и вспомогательных материалов на соответствие требованиям в области ветеринарии и здравоохранения;
3) отсутствие соприкосновения мясных туш, находящихся в подвешенном состоянии, с полом, стенами и технологическим оборудованием;
4) сток жидкости к трапам на участках обескровливания, зачистки и мойки туш по специальным наклонным желобам;
5) разделение передачи пищевого сырья (жиросырья, кишечных комплектов, пищевой крови, субпродуктов) друг от друга с доступом для их санитарной обработки;
6) сбор непищевых отходов в специальную тару, окрашенную в отличительный цвет и имеющую надпись (маркировку) о ее назначении;
7) сбор ветеринарных конфискатов (туш и органов, забракованных при ветеринарно-санитарной экспертизе) в оборудованные отдельные спуски или специальные передвижные закрывающиеся емкости, окрашенные в отличительные цвета;
8) экстренную остановку конвейера с рабочих мест специалистов в области ветеринарии при помощи кнопки "Стоп" (в случае наличия полной автоматизации технологического процесса) в случае подозрения или выявления особо опасных заболеваний убойных животных;
9) отправку туш, субпродуктов и других продуктов убоя в холодильник только после их санитарной обработки, ветеринарно-санитарной экспертизы и клеймения;
10) подвод холодной и горячей воды к рабочим местам, а для сортировки (продувки) кишок подачу сжатого воздуха
Значительное

120.
Жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын объектiлерде ет және субөнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналының болуы (ветесеп, № 3-вет нысан)
Өрескел
121.
Өндірістік үй-жайларда технологиялық жабдықтарды орналастырған кезде айқаспалы контаминацияны болдырмау жөніндегі талаптың сақталуы
122.
Етті өңдейтін объектіде ветеринариялық-санитариялық мақсаттағы мынадай жабдықтардың болуы:

120.
Наличие журнала учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов в объектах осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (ветучет, форма № 3-вет)
Грубое
121.
Соблюдение требования по исключению перекрестной контаминации при размещении технологического оборудования в производственных помещениях
Грубое
122.
Наличие на объекте переработки мяса следующего оборудования ветеринарно-санитарного назначения:

1) өңдеу үшін етті және ет өнімдерін, жануарлардан алынатын шикізатты жеткізетін автокөлікті жууға және дезинфекциялауға арналған стационарлық дезинфекциялық жуу пункті немесе алаңы немесе дезинфекциялаушы тосқауыл;
2) жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты бақылауға және қадағалауға және ветеринариялық-санитариялық сараптауға арналған жабдығы бар ветеринария саласындағы мамандарға арналған үй-жайлар;
3) етті және сойылған өнімдерді олар өңделгенге дейін уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерасы;

1) стационарного дезопромывочного пункта или площадки, или дезинфицирующего барьера для мойки и дезинфекции автотранспорта, доставляющего мясо и мясную продукцию, сырье животного происхождения для переработки;
2) помещения для специалистов в области ветеринарии с оборудованием для контроля и ветеринарно-санитарной экспертизы животных, продукции и сырья животного происхождения;
3) изолированной холодильной камеры для временного хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;

4) сарқынды суды залалсыздандыруға арналған құрылысжайлар
Өрескел
123.
Шикізат пен өнімді сақтауға арналған штабельдерді қабырғалар мен тоңазыту аспаптарынан кемінде 30 сантиметр қашықтықта орналастыру және штабельдердің арасында өтетін жолдардың болуы
Болмашы
9-тарау. Жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілер
124.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
125.
Журнал мен ветеринариялық есепке алуды жүргізудің болуы
Өрескел
126.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы (Индекс: 1-вет ай сайынғы)
Өрескел
127.
Жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатты, міндетті бірдейлендіру рәсімінен өткен және ветеринариялық құжаттары (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) бар, аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субъектілерден союға әкелінген жануарлар мен құстарды союға қабылдау жөніндегі талаптың сақталуы
Өрескел
128.
Бөгде адамдар мен қаңғыбас жануарлардың өндіріс объектілерінің аумағына бақылаусыз кіруін болдырмайтын тұтас қоршаудың болуы

4) сооружениями для обеззараживания сточных вод
Грубое
123.
Расположение штабеля для хранения сырья и продукции от стен, приборов охлаждения на расстоянии не ближе 30 сантиметра и наличие проходов между штабелями
Незначительное
Глава 9. Субъекты, осуществляющие убой животных
124.
Наличие учетного номера
Грубое
125.
Наличие ведения журнала и ветеринарного учета
Грубое
126.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях (индекс: 1-вет, ежемесячная)
Грубое
127.
Соблюдение требования по приему на убой животных и птиц, поступающих на убой из территорий и хозяйствующих субъектов, благополучных по заразным болезням животных и птиц, прошедших процедуру обязательной идентификации и в сопровождении ветеринарных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
128.
Наличие сплошного забора, исключающего несанкционированный доступ посторонних лиц, бродячих животных на территорию объекта производства
Значительное

129.
Өндіріс объектілерінің аумағында:
1) шикізатты, дайын өнім мен қалдықтарды;
2) ветеринариялық қарап-тексеруден кейін сою алдындағы ұстауға жіберілетін сау жануарларды санитариялық блокқа жіберілген ауру немесе ауру бойынша күдікті жануарларды;
3) дайын азық-түлік өнімдерін жануарлармен, көңмен, өндіріс қалдықтарымен қиылыспай тасымалдау мүмкіндігін қамтамасыз ететін құрылысжайлар мен құрылғыларды орналастыру
Елеулі
130.
Объектінің аумағына кіреберісте (шығаберісте) көліктің жүрісі бөлігін залалсыздандыруға арналған дезинфекциялаушы тосқауылдың болуы
Елеулі
131.
Жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектілері (сою алаңдарынан басқа):
1) ветеринария саласындағы мамандар үшін жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты бақылауға және ветеринариялық-санитариялық сараптауға арналған жабдықтары бар үй-жайлармен;
2) жануарларды орналастыруға арналған орынмен, жануарларды ветеринариялық қарап-тексеруге арналған өткелектермен;
3) санитариялық қасапханамен (кәдімгі өндірістік цехтардағыдай, бірақ мөлшері едәуір шағын, ет пен субөнімдерді стерильдеуге арналған бөлімшесі бар үй-жаймен) немесе ауру немесе әлсіз жануарларды оқшаулап өңдеуге арналған санитариялық камерамен (ғимарат ішінде орналасқан бөлек үй-жаймен);
4) карантинге арналған үй-жайлармен (байқау және қажет болған жағдайда диагностикалық зерттеу мақсатында жануарлар басқа жануарлармен араластырылмай (тікелей немесе жанама) оқшау ұсталатын орындарымен) және оқшаулағышпен (ауру жануарларды орналастыру үшін мал сою объектісінің аумағында оқшауланған үй-жаймен);
5) ет пен сойылған өнімдер өңделгенге дейін оларды уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерамен;
6) сарқынды суды жинауға арналған бетондалған шұңқырмен (септикпен) және залалсыздандыруға арналған құрылысжайлармен;
7) жануарларды союдың алдында ұстауға арналған ғимараттармен (қалқалармен) (сойылатын жануарларды қабылдау, орналастыру, ветеринариялық қарап-тексеру, сұрыптау және тынықтыру үшін жануарларды сою объектісінің аумағында оңашаланған үй-жаймен (алаңмен));
8) тұрмыстық үй-жайлармен және киімді санитариялық өңдеуге арналған дезинфекциялау камерасымен;
9) жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерімен немесе ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханасымен тиісінше жарақталған болуы
Елеулі
132.
Карантиндік үй-жай мен оқшаулағыштан қи, төсем мен азық қалдықтарын жинау және жиып қою үшін санитариялық блоктың аумағында орналасқан, жануарларды сою объектісінің өндірістік қуаты ескеріле отырып, кемінде алты тәулікке есептелген бетондалған учаскенің болуы
Елеулі

129.
Расположение сооружений и устройств на территории объектов производства, обеспечивающих возможность транспортировки без пересечения путей перевозки:
1) сырья, готовой продукции и отходов;
2) здоровых животных, направляемых после ветеринарного осмотра на предубойное содержание, с путями перемещения больных или подозрительных по заболеванию животных, направленных в санитарный блок;
3) готовой пищевой продукции с животными, навозом, отходами производства
Значительное
130.
Наличие при въезде (выезде) на территорию объекта дезинфекционного барьера для обеззараживания ходовой части транспорта
Значительное
131.
Наличие на объекте производства, осуществляющего убой животных (кроме убойных площадок) соответствующего оснащения:
1) помещениями для специалистов в области ветеринарии с оборудованием для контроля и ветеринарно-санитарной экспертизы животных, продукции и сырья животного происхождения;
2) местом для размещения животных, расколы для ветеринарного осмотра животных;
3) санитарная бойня (помещением, как в обычных производственных цехах, но значительно меньших размеров с отделением для стерилизации мяса и субпродуктов) или санитарная камера (отдельное помещением, расположенное внутри здания) для изолированной переработки больных или слабых животных;
4) помещениями для карантина (местом, где животные содержатся в изоляции, не имея контакта (прямого или косвенного) с другими животными, в целях наблюдения и при необходимости, диагностических исследований) и изолятором (изолированное помещением на территории объекта убоя животных для размещения больных животных);
5) изолированная холодильная камера для временного хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;
6) бетонированная яма (септиком) для сбора и сооружениями для обеззараживания сточных вод;
7) зданиями (навесы) для предубойного содержания животных (обособленное помещением (площадка) на территории объекта убоя животных для приема, размещения, ветеринарного осмотра, сортировки и отдыха убойных животных);
8) бытовые помещения и дезинфекционная камера для санитарной обработки одежды;
9) подразделениями производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам или лабораторией ветеринарно-санитарной экспертизы
Значительное
132.
Наличие бетонированного участка для сбора и накопления навоза, подстилки и остатков корма из карантина и изолятора, расположенной на территории санитарного блока, рассчитанной не менее чем на шестисуточное накопление с учетом производственной мощности объекта убоя животных
Значительное

133.
Қан-жынды жинау үшін бетондалған алаңқайға орналастырылатын, қақпағы тығыз жабылатын арнайы сыйымдылықтардың (контейнердің) болуы
Елеулі
134.
Еттің ластануын болдырмау үшін технологиялық операциялардың кеңістікте және уақыт жағынан бөлінуі:
1) естен тандыру және қанын ағызу;
2) шошқаға қатысты: қайнаған сумен күйдіру, қылшықтан тазарту, қыру және үйіту;
3) ішегін ақтару (сойылған жануардың ұшасын мүшелеген кезде іш және көкірек қуыстарынан ішкі органдарды шығару) және кейіннен мүшелеу;
4) тазартылған қарын мен ішектерді өңдеу;
5) союдың басқа жанама өнімдерін өңдеу және жуу, атап айтқанда, сою желісінде жүргізілмеген болса, бастың терісін сыпыру;
6) союдың жанама өнімдерін буып-түю;
7) етті тиеп-жөнелту
Елеулі
135.
Барлық өндірістік үй-жайларға кіреберісте толық гигиеналық өңдеу модульдерінің болуы
Елеулі
136.
Жануарларды сою объектісінде ұсақ мүкәммалға (пышақ, мусаттар) арналған стерилизаторлардың болуы
Елеулі
137.
Неғұрлым ірі мүкәммалды, айналым ыдыстары мен көлік құралдарын жуу және дезинфекциялау үшін жуу машиналарының немесе дезинфекциялаушы ерітінді, суық және ыстық су жүргізілген жуатын үй-жайдың болуы
Елеулі
138.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізілетін жерлерде ветеринариялық конфискаттарды жинауға арналған, бөгде адамдардың рұқсатсыз қол жеткізуіне жол берілмейтін, басқа жабдықтан түсі өзгеше және мақсаты туралы жазуы бар контейнерлердің болуы
Елеулі
139.
Жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектісі (сою алаңдары):
1) жануарларды сою алдында ұстауды және қарап-тексеруді жүргізу мақсатында жануарларды орналастыруға арналған қаша (алаң), сондай-ақ жануарларды сою объектісінің өндірістік қуатын ескере отырып, экскременттерге арналған арнайы жабдықталған орынмен;
2) жануарларды сою объектісінің өндірістік қуатын ескере отырып:
оңай тазаланатын және дезинфекцияланатын, су ағызуды жеңілдететіндей түрде бейімделген, жабынның астынан су бұратын суағарлармен және арықтармен әрі сарқынды суды жинау және залалсыздандыру үшін бетондалған шұңқырмен (септикпен) жарақталған су өткізбейтін еден жабынымен;
тегіс, оңай жуылатын материалдармен қапталған немесе 3 метр (бұдан әрі – м) биіктікке дейін боялған, бұрыштары мен шығып тұрған жерлері дөңгелектелген қабырғамен;
желдетумен және жылытумен;
түсті бұрмаламайтын табиғи немесе жасанды жарықтандырумен;
қанын ағызуды, терісін сыпыруды, ішкі органдарды шығаруды және ұшалар мен ішкі органдарды сойылғаннан кейін қарап-тексеру жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында ұшаны іліп қоюға арналған, ұшалардың еденге, қабырғаға, технологиялық жабдыққа тиюін болғызбайтын айлабұйыммен;
пышақтарды (кемінде екі), ілгектерді, құралдарды (фонендоскоп, термометр, плесиметр, бюкс) залалсыздандыруға арналған стерилизаторы, қолды өңдеуге арналған дезинфекциялағыш құралдары бар кеспектері, арнайы киімі бар ветеринар дәрігерге арналған орынмен;
сарқынды суды жинау мен залалсыздандыруға арналған жабық шұңқырмен (септикпен);
асқазан мен ішектерді босатуға және тазартуға бейімделген орынмен;
ілмекті жолдардың астынан ұшалардың қанын ағызу учаскелерінде қан жинауға арналған тұғырлықтармен;
персоналға арналған қолжуғышпен, бір реттік қол орамалмен (қол жууға арналған дезерітінділермен);
тот баспайтын материалдардан жасалған, оңай тазартылатын және дезинфекцияланатын құралдармен және жұмыс жабдығымен, ветеринариялық конфискаттарға арналған контейнермен тиісінше жасақталуы тиіс
Елеулі

133.
Наличие специальной емкости (контейнера) для сбора каныги с плотно закрывающейся крышкой, расположенной на бетонированной площадке
Значительное
134.
Наличие раздельности технологических операций в пространстве и времени, во избежание загрязнения мяса:
1) оглушение и обескровливание;
2) в отношении свиней: ошпаривание, удаление щетины, скобление и опаливание;
3) нутровка (извлечение внутренних органов из брюшной и грудной полостей при разделке туши убитого животного) и последующая разделка;
4) обработка очищенных желудков и кишок;
5) обработка и промывка других побочных продуктов убоя, в частности съемка шкуры с голов, если это не проводилось на линии убоя;
6) упаковка побочных продуктов убоя;
7) отгрузка мяса
Значительное
135.
Наличие при входе во все производственные помещения модулей полной гигиенической обработки
Значительное
136.
Наличие на объекте убоя стерилизаторов для мелкого инвентаря (ножи, мусаты)
Значительное
137.
Наличие для мытья и дезинфекции более крупного инвентаря, оборотной тары и транспортных средств моечных машин или моечного помещения с подводкой дезинфицирующего раствора, холодной и горячей воды
Значительное
138.
Наличие в местах проведения ветеринарно-санитарной экспертизы контейнеров для сбора ветеринарных конфискатов, исключающих несанкционированный доступ к ним посторонних лиц, отличающихся по цвету от другого оборудования и имеющих надпись об их назначении
Значительное
139.
Наличие на объекте производства, осуществляющего убой животных (убойные площадки) соответствующего оснащения:
1) загон (площадку) для размещения животных, с целью проведения предубойной выдержки и осмотра животных, а также специально оборудованное место для экскрементов с учетом производственной мощности объекта убоя животных;
2) помещение для забоя с учетом производственной мощности объекта убоя животных, которое оснащено:
водонепроницаемым половым покрытием, которое легко чистится и дезинфицируется, приспособленным таким образом, чтобы облегчить отвод воды, снабженным отводящими стоками и канавами под покрытием и бетонированной ямой (септиком) для сбора и обеззараживания сточных вод;
гладкими стенами, покрытыми легко моющимися материалами или покрашенными до высоты 3 м, с округленными углами и выступами;
вентиляцией и отоплением;
естественным и/или искусственным освещением, которое не искажает цвета;
приспособлением для подвешивания туши, с целью обеспечения обескровливания, снятия шкуры, извлечения внутренних органов и проведения послеубойного осмотра туш и органов, исключающим соприкосновения туш с полом, стенами, технологическим оборудованием;
местом для ветеринарного врача со стерилизатором для обеззараживания ножей (не менее двух), крючков, инструментов (фонендоскоп, термометр, плессиметр, бюкс), бочками с дезинфицирующими средствами для обработки рук, специализированной одеждой;
закрытой ямой (септик) для сбора и обеззараживания сточных вод;
приспособленным местом для освобождения и очистки содержимого желудков и кишечника;
на участках обескровливания туш под подвесными путями устроены поддоны для сбора крови;
умывальником для персонала, одноразовым ручным полотенцем (дезрастворы для рук); инструментами и рабочим оборудованием, контейнером для ветеринарных конфискатов, сделанных из нержавеющих материалов, легко поддающихся чистке и дезинфекции
Значительное

140.
Ұшалардың қанын ағызу учаскелерінде ілгекті жолдардың астынан техникалық қанды жинау үшін оңай жуылатын және дезинфекцияланатын материалдармен қапталған және қанның траптарға ағуы үшін еңістенген тұғырлықтар немесе қанды ағызуға арналған астаушаның болуы
Елеулі
141.
Жануарларды бауыздау мен терісін сыпыру аймақтарын мүшелеу және ішкі органдарды өңдеу аймағынан бөліп тұратын биіктігі кемінде 2 м қалқаның болуы
Елеулі
142.
Шошқалардың ұшаларын қайнаған сумен күйдіру, қылшығын алу, тазарту және үйіту үшін сойылған жерден кемінде 5 м ашық кеңістікпен бөлінген немесе биіктігі кемінде 3 м қалқамен қоршалған арнайы орынның болуы
Елеулі
10-тарау. Азықты және азықтық қоспаларды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер
143.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
144.
Ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы
Өрескел
145.
Өнідірілетін азық және азықтық қоспаларда нормативтік-техникалық құжаттаманың болуы
146.
Өндірістік үй-жайларда қалдықтарды, сондай-ақ технологиялық процестерде пайдаланылмайтын мүкәммал мен жабдықты сақтауға жол бермеу жөніндегі талаптың сақталуы
Болмашы
147.
Азық және азықтық қоспалардың ветеринариялық нормативтердің талаптарына сәйкестігі не сәйкес еместігі туралы еркін нысанда жасалған ішкі өндірістік актінің болуы
Өрескел
148.
Өндірілетін азықтық қоспаларды мемлекеттік тіркеудің болуы
Өрескел
149.
Аккредиттеу жөніндегі орган берген, аккредиттеу субъектілерінің сәйкестікті бағалаудың белгілі бір саласында жұмыстарды орындауға құзыреттілігін куәландыратын өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшесін аккредиттеу аттестатының болуы
Өрескел
150.
Тамақ қалдықтарын өңдеуге арналған оқшауланған үй-жайдың болуы
Елеулі
151.
Қоймалық үй-жайларда өңдеуші өндірістер қалдықтарын сақтау үшін жабық резервуарлардың немесе қоршалған ашық жинағыштардың (алаңдардың) болуы
Болмашыл
152.
Құрамажем өндіретін ұйымдарда сусымалы шикізатты (бидай, кебек, ұнтақ) сақтау үшін сүрлемдік (бункерлік) немесе едендік үлгідегі қоймалардың болуы
Болмашы
153.
Өндірістік бақылау бөлімшесінің болуы
Өрескел

140.
Наличие на участках обескровливания туш под подвесными путями поддонов для сбора технической крови, облицованных материалами, легко подвергающимися мойке и дезинфекции, и имеющих уклон для стока крови к трапам или желоб для стока крови
Значительное
141.
Наличие перегородки высотой не менее 2 м разделяющей зоны забоя и снятия шкур от зоны разделки и обработки внутренних органов
Значительное
142.
Наличие специального места отделенного от места забоя открытым пространством, не менее 5 м или огражденного перегородкой высотой не менее 3 м для проведения ошпаривания, депиляции, очистки и обжига туш свиней
Значительное
Глава 10. Субъекты, осуществляющие деятельность по производству кормов и кормовых добавок
143.
Наличие учетного номера
Грубое
144.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения
Грубое
145.
Наличие нормативно-технической документации на производимые корм и кормовым добавкам
Грубое
146.
Соблюдение требования по недопущению хранения в производственных помещениях отходов, а также инвентаря и оборудования, не используемых в технологических процессах
Незначительное
147.
Наличие внутрипроизводственного акта составленной в произвольной форме о соответствии либо не соответствии требованиям ветеринарных нормативов кормов и кормовых добавок
Грубое
148.
Наличие государственной регистрации на производимых кормовых добавок
Грубое
149.
Наличие аттестата аккредитации подразделения производственного контроля производителя, выданный органом по аккредитации, удостоверяющий компетентность субъектов аккредитации выполнять работы в определенной области оценки соответствия
Грубое
150.
Наличие изолированного помещения для обработки пищевых отходов
Значительное
151.
Наличие в складских помещениях закрытых резервуаров или огражденных открытых сборников (площадок) для хранения отходов перерабатывающих производств
Незначительное
152.
Наличие в организациях по производству комбикормов складов силосного (бункерного) или напольного типа для хранения сыпучего сырья (зерно, отруби, мучки)
Незначительное
153.
Наличие подразделении производственного контроля
Грубое

154.
Азықтың және азықтық қоспалардың, өнімдер мен шикізаттың қауіпсіздігін, шығу тегін растайтын ветеринариялық құжаттардың болуы
Өрескел
11-тарау. Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар
155.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша алынған биопрепараттардың бар-жоғы және оларды жұмсау туралы есептің ұсынылмауы (Индекс: 3-вет, ай сайынғы)
Өрескел
156.
Жануарлардың аурулары туралы есептің ұсынылмауы (Индекс: 5-вет, ай сайынғы)
Өрескел

154.
Наличие ветеринарных документов, подтверждающих безопасность, происхождение продукции и сырья, поступающих на переработку
Грубое
Глава 11. Государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами
155.
Непредставление отчета о наличии и расходовании биопрепаратов, полученных по государственному заказу (индекс: 3-вет, ежемесячная)
Грубое
156.
Непредставление отчета о болезнях животных (индекс: 5-вет, ежемесячная)
Грубое

157.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорындағы мәліметтерге сәйкес жануарлардың жеке нөмірлерін көрсете отырып, вакциналау, аллергиялық зерттеулер, өңдеу жүргізілген жануарлар актілерінің, тізімдемелерінің болуы
Өрескел
158.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын талаптардың сақталуы: 1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу орнын және уақытын айқындайды;

157.
Наличие актов, описей животных, подвергнутых вакцинации, аллергическим исследованиям, обработке с указанием их индивидуальных номеров, соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Грубое
158.
Соблюдение требований к организациям по проведению идентификации сельскохозяйственных животных:
1) определяет место и время проведения идентификации сельскохозяйственных животных;

2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізеді; 3) жануарға жеке нөмір береді;
4) дерекқордың жүргізілуін жүзеге асырады (дерекқорға деректер енгізу);
5) жануар иесіне ветеринариялық паспорт береді
Өрескел
159.
Биологиялық материалдардан сынамалар алу және оларды ветеринариялық зертханаға жеткізу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
160.
Үш жыл бойы сақталуы тиіс берілген ветеринариялық анықтамаларды, көшірмелер мен түбіртектерді есепке алудың болуы
Өрескел
161.
Жануарлардың аса қауіпті және энзоотикалық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған аспаптар мен құралдардың ең аз қажетті санының болуы:
1) ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған жануарларды қозғалтпай ұстау құрылғысы;
2) инесіз инъектор;
3) термочемодандар;
4) жаппай екпе жасауға арналған аппарат (металдан жасалған); 5) кутиметр;
6) ұнтақ беру құрылғысы (дәрі-дәрмек үшін);
7) бұқаға арналған мұрын сақинасы;
8) қайшылар;
9) мақта (стерильді емес);
10) ветеринариялық термометр
Өрескел
162.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған тоңазытқыштың және тоңазытқыш агенті бар термосыйымдылықтың (өлшемдері 100x100x200 сантиметрден (бұдан әрі – см) аспайтын), сондай-ақ металл шкафтың болуы
Өрескел
163.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған және бүкіл сақтау мерзiмi ішінде олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететін мамандандырылған қойма үй-жайларының болуы
Өрескел
164.
Ветеринариялық препараттардың қозғалысын есепке алудың болуы
Өрескел
165.
Үй-жайлардың температурасы мен ылғалдылығына тұрақты бақылау жүргізу, сондай-ақ үй-жайларды жинау және өңдеу
166.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомостердің болуы
Елеулі
167.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған атрибуттардың қажетті ең аз тізбесімен қамтамасыз ету жөніндегі талаптың сақталуы:
1) суық және ыстық таңбалауды жүргізуге арналған аппарат; 2) сырға салуды жүргізуге арналған аппарат;
3) өзі желімденетін штрих-кодтарды басып шығаруға арналған принтер;
4) жануарлардың жеке нөмірлерін санауға арналған сканер;
5) аспаптарға, құралдарға және атрибуттарға арналған сөмке
Елеулі
168.
Дезинфекциялау қондырғылары бар автомашиналардың (сыйымдылығы 500-600 литр) болуы
Елеулі
169.
Сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілетін мал қорымдарын қоспағанда, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес ұстау жөніндегі талаптардың сақталуы:
1) биіктігі 2,5 метр (бұдан әрі – м), ұзындығы 6 м, ені 3 м болатын қалқа;
2) жануарлардың өлекселерін союға, дезинфекциялаушы құралдарды, мүкәммалды, арнайы киімді және құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жайлар; 3) шұңқырдан шығарылған диаметрі 25 см және биіктігі 3 м сорғыш мұржа;

2) проводит идентификацию сельскохозяйственных животных;
3) присваивает животному индивидуальный номер;
4) осуществляет ведение базы данных (ввод данных в базу данных);
5) выдает владельцу животного ветеринарный паспорт
Грубое
159.
Соблюдение требований по отбору проб биологического материала и доставки их в ветеринарную лабораторию
Грубое
160.
Наличие учета выданных ветеринарных справок, копий и корешков, которые подлежат хранению в течение трех лет
Грубое
161.
Наличие минимального необходимого количества приборов и инструментов для проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных:
1) устройство фиксации животных для проведения ветеринарных мероприятий;
2) безыгольный инъектор;
3) термочемоданы;
4) аппарат для массовых прививок (металлический);
5) кутиметр;
6) порошкодаватель (для лекарств);
7) кольцо носовое для быка;
8) ножницы;
9) вата (не стерильная);
10) термометр ветеринарный
Грубое
162.
Наличие холодильника для хранения ветеринарных препаратов и термоемкости с хладагентом (размеры не более 100 x 100 x 200 см, а также металлический шкаф
Грубое
163.
Наличие специализированного складского помещения для хранения ветеринарных препаратов и обеспечения их безопасности в течение всего срока хранения
Грубое
164.
Наличие учета движения ветеринарных препаратов
Грубое
165.
Регулярное проведение контроля и надзора температуры и влажности помещений, а также уборка и обработка помещений
Грубое
166.
Наличие ведомостей о проведении идентификации сельскохозяйственных животных
Значительное
167.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым перечнем атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных:
1) аппарат для проведения холодного и горячего таврения;
2) аппарат для проведения биркования;
3) принтер для распечатывания самоклеющихся штрих-кодов;
4) сканер для считывания индивидуальных номеров животных;
5) сумка для приборов, инструментов и атрибутов
Значительное
168.
Наличие автомашин с дезинфекционными установками (емкость 500-600 литров)
Значительное
169.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников (биотермических ям) в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями, за исключением скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы:
1) навес высотой 2,5 м, длиной 6 м, шириной 3 м;
2) помещения для вскрытия трупов животных, хранения дезинфицирующих средств, инвентаря, специальной одежды и инструментов;
3) вытяжная труба из ямы с диаметром 25 см и высотой 3 м;

4) биіктігі кемінде 2 м кіру қақпасы бар дуал;
5) дуалдың ішкі жағынан бүкіл периметрі
бойынша тереңдігі 0,8 – 1,4 м және ені 1,5 м траншея;
6) шұңқырдың екі қабатты жабыны;
7) көпір
Өрескел
170.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілетін мал қорымдарын ұстау жөніндегі талаптардың сақталуы:
1) сібір жарасының топырақты ошақтарының координаттары мен шекараларын белгілей отырып, сібір жарасының тіркелген эпизоотиялық ошақтары туралы ақпараттың болуы;
2) адамдар мен жануарлардың өтіп кетуіне жол бермейтін топырақтағы ошақтарды бүкіл периметрі бойынша биіктігі кемінде 1,5 метр дуалмен (метал немесе бетон) қоршау. Топырақты ошақта "Сібір жарасы" деген жазуы бар (аурудың пайда болған күнімен) тақтайшалардың болуы;
Өрескел

4) забор не менее 2 м высотой с въездными воротами;
5) траншея глубиной 0,8-1,4 м и шириной не менее 1,5 м по всему периметру внутренней стороны забора;
6) двухслойное перекрытие ямы;
7) мост
Грубое
170.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы, в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями:
1) наличие информации о зарегистрированных эпизоотических очагах сибирской язвы с обозначением координат и границ почвенных очагов сибирской язвы;
2) ограждение имеющихся почвенных очагов по всему периметру глухим забором (металлический или бетонный) высотой не менее 1,5 м, исключающим доступ людей и животных. Почвенный очаг, обеспеченный обозначением в виде таблички: "Сибирская язва" (с датой возникновения болезни)
Грубое

171.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және жүргізілуі:
1) ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журнал (ветесепке алу, № 1-вет нысан); 2) жануарлардың ауруларын тіркеуге арналған журнал (ветесепке алу, № 2-вет нысан)
Өрескел
172.
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған аспаптар мен құралдардың ең төменгі қажетті санымен қамтамасыз етілу (жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде) жөніндегі талапты сақтау: 1) ұрықтандырушы техниктің чемоданы (жинақталған);

171.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета:
1) журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (ветучет, форма № 1-вет);
2) журнал для регистрации заболеваний животных (ветучет, форма № 2-вет)
Грубое
172.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым количеством приборов и инструментов для оказания услуг по искусственному осеменению животных (в случае оказания услуг по искусственному осеменению животных):
1) чемодан техника осеменатора (укомплектованный);

2) микроскоп;
3) Дьюар ыдысы, 35 литр;
4) Дьюар ыдысы, 6 литр
Болмашы
173.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордың жүргізілуі
Өрескел
174.
Цифрлық жүйеге берілген ветеринариялық анықтамалар туралы мәліметтерді енгізу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
12-тарау. Сүт өңдеуді жүзеге асыратын субъектілер
175.
Сүт және сүт өнімдерінің ветеринариялық-санитариялық сараптамасы туралы есептің ұсынылмауы (индекс: 1-вет, ай сайынғы)
Өрескел
176.
Жол құжатында сүт автоцистерналарын сүттен әрбір босатылғаннан кейін жуылғаны және дезинфекцияланғаны, кейіннен оларға пломба салынғаны туралы белгінің болуы
Өрескел
177.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел

2) микроскоп;
3) сосуд Дьюара, 35 литров;
4) сосуд Дьюара, 6 литров
Незначительное
173.
Ведение базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Грубое
Примечание ИЗПИ!
Строка 174 предусматривается в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 10.04.2026 № 130 и и.о. Министра национальной экономики РК от 17.04.2026 № 27 (вводится в действие с 12.07.2026).
174.
Соблюдение требований по внесению сведении о выданных ветеринарных справках в информационную систему
Грубое
Глава 12. Субъекты, осуществляющие переработку молока
175.
Непредставление отчета о ветеринарно-санитарной экспертизы молока и молочных продуктов (индекс: 1-вет, ежемесячная)
Грубое
176.
Наличие отметки в путевом документе о промывке и дезинфекции молочных автоцистерн после каждого освобождения от молока с последующим опломбированием
Грубое
177.
Наличие учетного номера
Грубое

178.
Сүтке ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
179.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасында сүт және сүт өнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналының болуы (ветесеп, № 5-вет нысан)
Өрескел
180.
Шлангілер мен түтікшелерді өңдеуге арналған жуу және дезинфекциялау ерітінділерін сақтау үшін таңбаланған арнайы сыйымдылықтардың болуы
Елеулі
13-тарау. Ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер
181.
Мынадай рұқсат құжаттарының болуы:
1) ветеринариялық-санитариялық қорытынды;
2) ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру жөніндегі қызметпен айналысуға арналған лицензия;

178.
Наличие ветеринарных справок на молоко
Грубое
179.
Наличие журнала учета ветеринарно-санитарной экспертизы молока и молочных продуктов в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы (ветучет, форма № 5-вет)
Грубое
180.
Наличие специальных промаркированных емкостей для хранения моющих и дезинфицирующих растворов для обработки шлангов и патрубков
Значительное
Глава 13. Субъекты, осуществляющие деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения
181.
Наличие разрешительных документов:
1) ветеринарно-санитарное заключение;
2) лицензию на занятие деятельностью по производству препаратов ветеринарного назначения;

3) өндірістік бақылау бөлімшесінің аккредиттеу аттестаты;
4) есепке алу нөмірін беру туралы растау
Өрескел
182.
Өңдірілетін препараттардың нормативтік-техникалық құжаттарының болуы
Өрескел
183.
Қолданылатын өлшеу құралдарының Мемлекеттік өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің тізіліміне енгізілген болуы
Өрескел
184.
Стационарлық құбыр желілерінде одан өтетін заттар, қажет болған жағдайда, ағынның бағыты көрсетілген таңбаның болуы
Өрескел

3) аттестат аккредитации подразделении производственного контроля;
4) подтверждение о присвоении учетного номера
Грубое
182.
Наличие нормативно-технической документации на производимые ветеринарные препараты
Грубое
183.
Применяемые средства измерения подлежат внесению в Реестр государственной системы обеспечения единства измерений
Грубое
184.
Стационарные трубопроводы должны иметь маркировку с указанием проходящих по ним веществ и при необходимости направление потока
Грубое

185.
Дезинфекциялық тосқауылсыз өндіруші аумағына көліктің кіруіне/шығуына жол бермеу жөніндегі талаптың сақталуы
Өрескел
186.
Өндірістік үй-жайларда қалдықтарды, сондай-ақ технологиялық процестерде пайдаланылмайтын мүкәммал мен жабдықты сақтауға жол бермеу жөніндегі талаптың сақталуы
Елеулі
187.
Ветеринариялық препараттарды өндіруге арналған ғимараттарда техникалық мақсаттағы уды (пестицидтер мен гербицидтерді) өндіруге жол берілмеуі
Өрескел
188.
Ветеринариялық препараттарды өндіруге арналған жабдық үй-жайлар тек нақты мақсаты бойынша пайдаланылады және оларда басқа өнімді дайындауға жол берілмеуі
Елеулі
189.
Пайдалану мерзімі өтіп кеткен немесе пайдалануға жарамсыз таңбаланған немесе бастапқы буып-түю материалдарын жою туралы хаттаманың болуы
Елеулі

185.
Соблюдение требований по недопущению въезда/выезда транспорта на территорию производителя вне дезинфекционных барьера
Грубое
186.
Соблюдение требований по недопущению хранения в производственных помещениях отходов, а также инвентаря и оборудования, не используемых в технологических процессах
Значительное
187.
Не допущение производства ядов технического назначения (пестицидов и гербицидов) в зданиях для производства ветеринарных препаратов
Грубое
188.
Оборудование и помещения, предназначенные для производства ветеринарных препаратов применяют четко по назначению, и не допускают изготовления на ней другой продукции
Значительное
189.
Наличие протокола об уничтожении просроченных или непригодных к использованию маркированных или первичных упаковочных материалов
Значительное

190.
Өндірістік бақылау бөлімшесінің дайын өнімнің нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес келетіні туралы зерттеу нәтижелері алынғаннан кейін дайын өнімді қоймаға сақтауға жол беріледі
Елеулі
191.
Ветеринариялық препараттардың нормативтік-техникалық құжаттар талаптарына сәйкес келетіні не сәйкес келмейтіні туралы еркін нысанда жасалған ішкі өндірістік актінің болуы
Елеулі
192.
Ветеринариялық препараттарды оларды сақтау мерзімі өтіп кеткеннен кейін жою туралы актілердің болуы
Елеулі

190.
Хранение готовой продукции на складе допускается после получения результатов исследований подразделения производственного контроля о соответствии готовой продукции требованиям нормативно-технической документации
Значительное
191.
Наличие внутри производственного акта составленного в произвольной форме, о соответствии либо не соответствии требованиям ветеринарных нормативов ветеринарного препарата
Значительное
192.
Наличие актов об уничтожении ветеринарных препаратов, по истечении сроков годности их хранения
Значительное

193.
Ветеринариялық препараттарды өндіру туралы есептіліктің ұсынылмауы (Индексі 4-вет, ай сайынғы)
Өрескел
194.
Қаптаманы, жабдықты немесе үй-жайларды таңбалау нақты, бірмәнді, белгіленген нысанда болуы тиіс және сөзбен жазылған белгілерден басқа өнімнің мәртебесін көрсететін түсті таңбалау да пайдаланылады.
Өрескел
195.
Қиылысты контаминацияны болдырмау үшін мына техникалық және ұйымдастыру шараларын қарастыру керек:

193.
Не представление отчета о производстве ветеринарных препаратов (индекс: 4-вет, ежемесячная)
Грубое
194.
Маркировка на упаковке, оборудовании или помещениях должна быть четкой, однозначной, установленной формы, помимо словесных обозначений используют цветовую маркировку, указывающую на статус продукции
Грубое
195.
Для предотвращения перекрестной контаминации необходимо предусмотреть следующие технические и организационные мероприятия:

1) өндіріс аймағын бөлу (антибиотиктер, тірі вакциналар, тірі микроорганизмдерден жасалған бактериялық препараттар, биологиялық препараттар) немесе оларды өндіру циклын цикларалық тиісті жуу жұмыстары жүргізілетін уақытқа бөліп тастау;
2) ауа шлюздерін және ауа соруды ұйымдастыру;
3) рециркуляция немесе өңделмеген немесе дұрыс өңделмеген ауаның қайта берілуіне байланысты болатын контаминация қаупін төмендету;
4) қиылысты контаминация қаупін төндіретін қорғаныс киімдерін өндіріс орнынан алыс жерге қою, оларды тазалау барысында тиімділігі жоғары әдістер мен өңдеу жұмыстарын пайдалану.
Өрескел
196.
Аяқталғаннан кейін валидациялық (біліктілікті) зерттеулердің болуы, олардың нәтижелері мен қорытындылары хаттамаланады.
Өрескел
197.
Ветеринариялық препараттарды өндіру барысындағы сапаны қамтамасыз ету жүйесі мыналарды қамтиды:
1) әрбір жұмысшының жауапкершілігі мен міндеттері нақты белгіленеді;
2) дайын өнімді өндіру мен оны бақылау жұмысы бекітілген нұсқаулыққа (әдістемелерге) сәйкес жүргізіледі;
3) ветеринариялық препараттарға өнімнің әрбір сериясы нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкес шығарылғанын және тексерілгенін растайтын сертификат беріледі
Өрескел
198.
Өнім сериялары хаттамаларына жататын сапаны бақылау бойынша барлық құжаттар серияның сақталу мерзімі өткеннен кейін бір жыл бойы және серияға сертификат алғаннан кейін кемінде бес жыл бойы сақталады
Өрескел
199.
Сынамалар алуды бекітілген жазбаша түрдегі нұсқамаға сәйкес жүргізу керек, оған мыналар кіреді:
1) сынама алу әдістемесі;
2) пайдаланылатын жабдықтардың тізбесі;
3) алынатын сынамалардың саны;
4) сынама алынатын ыдыстың сипаттамасы;
5) сынамамен алынған ыдысты таңбалау;
6) сақтау жағдайы, зиянды заттар мен зарарсыздандырылған заттарға қатысты сақтық шаралары;
7) сынама алу құралдарын сақтау мен оны тазалау бойынша нұсқаулық.
Елеулі
200.
Өндіріс процесінде мынадай құжаттар пайдаланылады: ерекшеліктер, технологиялық регламенттер, өндіру және таңбалау бойынша ұйымдастыру стандарттары, нұсқаулықтар (әдістемелер), хатталамалар, сондай-ақ сапаға бақылау жүргізу құжаттары
Өрескел
201.
Ветеринариялық препаратты өндіру және бақылау бойынша өндірушінің тігілген, нөмірленген және мөрмен бекітілген мынадай технологиялық құжаттамасы болуға тиіс:
1) күндері бойынша ветеринариялық препараттың әрбір сериясын (партиясын) дайындау рәсімі егжей-тегжейлі жазылған ветеринариялық препаратты өндіру бойынша есепке алу;
2) қоректік орталарды, жасушалар өсірінділерін және ерітінділерді дайындауды және сапаны бақылауды есепке алу;

1) разделение зон производства (антибиотики, живые вакцины, бактериальные препараты из живых микроорганизмов, биологические препараты) или разделение циклов их производства по времени, с соответствующей уборкой помещения и оборудования между циклами;
2) организация воздушных шлюзов и вытяжных устройств;
3) снижение риска контаминации, вызываемой рециркуляцией или повторным поступлением необработанного или недостаточно обработанного воздуха;
4) содержание защитной одежды в пределах зон производства продукции, создающей высокий риск перекрестной контаминации, использование высокоэффективных методов очистки и обработки.
Грубое
196.
Наличие по завершении валидационных (квалификационных) исследований, их результаты и заключения протоколируются
Грубое
197.
Система обеспечения качества при производстве ветеринарных препаратов включает следующее:
1) ответственность и обязанности всех работников четко определены;
2) производство и контроль готовой продукции выполняются по утвержденным инструкциям (методикам);
3) на ветеринарные препараты выдается сертификат, подтверждающий, что каждая серия продукции была произведена и проверена в соответствии с требованиями нормативно-технической документации.
Грубое
198.
Вся документация по контролю качества, относящаяся к протоколам серий продукции, хранится в течение одного года после истечения срока годности серии и не менее пяти лет после получения сертификата на серию
Грубое
199.
Отбор проб необходимо проводить в соответствии с утвержденными письменными инструкциями, содержащими:
1) методику отбора проб;
2) перечень используемого оборудования;
3) количество отбираемых проб;
4) характеристику тары для отбора проб;
5) маркировку тары с отобранными пробами;
6) специальные меры предосторожности, особенно касающиеся стерильных и вредных веществ, условия хранения;
7) инструкции по очистке и хранению оборудования для отбора проб
Значительное
200.
В процессе производства используются следующие документы: спецификации, технологические регламенты, стандарты организации по производству и упаковке, инструкции (методики), протоколы, а также документы по проведению контроля качества
Грубое
201.
Производителю необходимо иметь следующую технологическую документацию по производству и контролю ветеринарного препарата, прошнурованную, пронумерованную и скрепленную печатью:
1) учет по производству ветеринарного препарата с подробным описанием процедур изготовления каждой серии (партии) ветеринарного препарата по датам;
2) учет по изготовлению и контролю качества питательных сред, культур клеток и растворов;

3) ветеринариялық препараттарды бақылауды (өндірістік бақылау) есепке алу;
4) өндірістік бақылаудың, серияның (партияның) нөмірі, ветеринариялық препараттың, дайындаушы ұйымның атауы, дайындалған күні мен жарамдылық мерзімі, паспорттың берілген күнін көрсете отырып, оның сапасынкуәландыратын ветеринариялық препараттың паспорты;
5) өндірістік бақылау бөлімшесіндегі ветеринариялық препараттардың бақылау үлгілерінің келіп түскенін және сақталуын есепке алу журналы;
6) өндірістік қалдықтарды дезинфекциялау және зарарсыздандыру/залалсыздандыру сапасын бақылауды есепке алу;
7) пайдаланылған немесе ақауы бар материалдарды стерильдеуді есепке алу;
8) ветеринариялық препараттың сериясын (партиясын) қоймаға қабылдау, оны сақтау мен температура режимін тіркеу, орамасы мен тұтынушыға тиеп-жөнелтуді есепке алу;

3) учет контроля ветеринарных препаратов (производственный контроль);
4) паспорт ветеринарного препарата, удостоверяющий его качество, с указанием номера производственного контроля, серии (партии), наименования ветеринарного препарата, организации-изготовителя, даты изготовления, срока годности и даты выдачи паспорта;
5) учет поступления и хранения, контрольных образцов ветеринарных препаратов в подразделении производственного контроля;
6) учет по контролю качества дезинфекции и обезвреживания/обеззараживания производственных отходов;
7) учет стерилизации использованных или бракованных материалов;
8) учет по приемке на склад серии (партии) ветеринарного препарата, ее хранению с регистрацией температурного режима, упаковке и отгрузке потребителям;

9) ветеринариялық препаратты өндіру кезінде техника қауіпсіздігін, еңбекті қорғауды және ветеринариялық-санитариялық режимді түсіндіруді есепке алу;
10) өндірушідегі штамдар үлгілерінің өсірінділік-морфологиялық, биохимиялық және биологиялық қасиеттерін тексеруді есепке алу;
11) патогенді-биологиялық агенттерді зарарсыздандыруды (залалсыздандыруды) есепке алу;
12) патогенді-биологиялық агенттерді лиофилизациялауды есепке алу
Өрескел

9) учет проведения инструктажей по технике безопасности, охране труда и ветеринарно-санитарному режиму при производстве и контроле ветеринарного препарата;
10) учет проверки культурально-морфологических, биохимических и биологических свойств образцов штаммов, имеющихся у производителя;
11) учет обеззараживания (обезвреживания) патогенно-биологических агентов;
12) учет лиофилизации патогенно-биологических агентов.
Грубое

202.
Жеке қоршалған ғимараттың болуы
Өрескел
203.
Биіктігі кемінде 2 метр қоршаудың болуы
Өрескел
204.
Үш бөлімше: бірінші – қызметкерлердің киімдері мен аяқ киімдеріне арналған жеке шкафтары бар шешінетін жерден, екінші – әжетханадан, үшінші – жуынатын жерден тұратын санитариялық өткізу орнының болуы
Өрескел
205.
Бірінші және екінші топтағы патогенді микроорганизмдермен жұмыс істейтін өндіріс аумағына кіру барысында көлікті залалсыздандыратын дезинфекциялық тосқауыл - түбі бетондалған тереңдігі - кемінде 20 сантиметр, ені 3 метр, ұзындығы кемінде 5 метр қазаншұңқыр болады. Дезинфекциялық тосқауыл залалсыздандыру ерітіндісімен толтырылады.
Өрескел

202.
Наличие отдельного огороженного здания
Грубое
203.
Наличие ограждения высотой не менее 2 метров
Грубое
204.
Наличие санпропускника, который представляет собой помещение из трех отделений: первое – раздевалка с индивидуальными шкафами для одежды и обуви сотрудников, второе – туалет; третье – душевая
Грубое
205.
При въезде на территорию производителя, работающего с микроорганизмами первой – второй группы патогенности, располагается дезинфекционный барьер для дезинфекции транспорта – котлован с бетонированным дном и стенками следующих размеров: глубина – не менее 20 сантиметров, ширина – не менее 3 метров, длина – не менее 5 метров. Дезинфекционный барьер наполняется дезинфицирующим раствором
Грубое

206.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар жеке есігі бар басқа барлық аймақтардан бөлек ғимаратта болады, ауаны дайындау және өңдеудің жеке жүйесімен жабдықталады
Өрескел
207.
Үй-жайларды жобалау мен пайдалану барысында оған жәндіктер мен жануарлардың кірмеуі үшін қорғанышпен қамтамасыз етіледі
Өрескел
208.
Аккредиттеу жөніндегі орган берген, аккредиттеу субъектілерінің сәйкестікті бағалаудың белгілі бір саласында жұмыстарды орындауға құзыреттілігін куәландыратын өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшесін аккредиттеу аттестатының болуы
Өрескел

206.
Помещения для содержания животных находятся в отдельных зданиях от всех остальных зон, имеют отдельный вход, оборудуются отдельными системами подготовки и обработки воздуха
Грубое
207.
При проектировании и эксплуатации помещений предусматривается обеспечение защиты от проникания в них насекомых или животных
Грубое
208.
Наличие аттестата аккредитации подразделения производственного контроля производителя, выданного органом по аккредитации, удостоверяющий компетентность субъектов аккредитации выполнять работы в определенной области оценки соответствия
Грубое

209.
Өндірістік бақылау бөлімшесінің болуы
Өрескел
210.
Өндірістік аймақта:
1) сенсибилизациялаушы (антибиотиктер немесе биологиялық синтездің басқа да заттары) немесе биологиялық ветеринариялық препараттарды (тірі микроорганизмнен) өндіру барысында қиылысты контаминациядан туындайтын адамдардың денсаулығына қауіп төндіруді барынша азайту үшін арнайы және оқшауланған техникалық құралдар (үй-жай, әжетхана, ол өндіріс жайына жақын болмауы керек), қондырғылар (қызмет көрсету құралы) көзделеді;

209.
Наличие подразделении производственного контроля
Грубое
210.
В производственной зоне:
1) для минимизации риска здоровью людей, вызываемого перекрестной контаминацией при производстве сенсибилизирующих веществ (антибиотиков, или иных веществ биологического синтеза) или биологических ветеринарных препаратов (из живых микроорганизмов), предусматривают специальные и изолированные технические средства (помещения (для удобства туалет, но он не должен пересекаться с производственными линиями), оборудование, средства обслуживания);

2) бір үй-жайда антибиотиктерді, гормондарды, цитоксиндерді, қатты әсер ететін құралдар мен басқа да өнімдерді өндіруге жол берілмейді. Арнай сақтық шаралары сақтала отырып және қажетті аттестаттау жүргізіле отырып, Өндіріс циклі уақытпен бөлінген кезде айрықша жағдайда аталған препараттарды бір үй-жайда өндіруге жол беріледі;
3) ветеринариялық препараттарды өндіру үшін пайдаланылатын ғимараттарда техникалық мақсаттағы уды (пестицидтер мен гербицидтерді) өндіруге жол берілмейді;
4) өндірістік үй-жайлар, әсіресе көзбен көру арқылы операциялық бақылау жүргізілетін орындар дұрыс жарықтануы тиіс;
5) өндірістік үй-жайлар (стерильдеу жұмыстары жүргізілетінбокстарды қоса алғанда) ағынды-сорғылы желдеткішпен қамтамасыз етілуі тиіс. Бұл мақсатқа арнайы стерильдеу сүзгілері пайдаланылады. Сүзгі бетінің 1 текше метріне түсетін ауа жүктемесі 36-50 текше метр болғанда, микробты денелермен "секіріп өту" коэффициенті 0,001-0,005 %-ден аспайды. Ауа алмастыру еселігі үй-жайдың ерекшелігі мен пайдалану мақсатына қарай сағатына 3 текше метрден 15 текше метрге дейін.
6) барлық өндірістік үй-жайлар герметикалық терезелермен және есіктермен жабдықталады (өндірістік үй-жайларда терезелердің болмауына жол беріледі);
7) өндірістік үй-жайлар (бокс алдындағы бөлмелерді қоса алғанда) ыстық және суық сумен, қажет болған жағдайда сору шкафтарымен қамтамасыз етіледі.. Автоклав орнын жуу орнымен біріктіру және қоректік орта, ерітінділер мен құралдарға залалсыздандыру жұмыстары жүргізілетін "кір" және "таза" автоклавтарды біріктіруге жол берілмейді.
Өрескел
211.
Жинап қою аймағында:
1) әртүрлі санаттағы материалдар мен өнімді (бастапқы шикізат және буып-түю материалдары; аралық, өлшеп оралмаған және дайын өнім; карантиндегі өнім; шығаруға рұқсат берілген, кейінге қалдырылған, кері қайтарылған немесе қайтарылып алынған өнім) тиісінше сақтауды қамтамасыз ету үшін жеткілікті сыйымдылықты көздейді;
2) жинап қою аймағын ұйымдастыру кезінде тиісінше сақтау жағдайларын көздеу қажет. Жинап қою аймақтары таза және құрғақ болуы керек, онда қажетті температуралық режим қамтамасыз етілуі тиіс. Қажет болған жағдайда, арнайы сақтау жағдайларын (температура, ауа ылғалдылығы) және оларды бақылауды қамтамасыз ету керек;
3) материалдар мен өнімді қабылдау және беру аймақтарында олардың қолайсыз ауа райы жағдайларынан қорғалуы қамтамасыз етілуі тиіс;
4) егер карантин режимі өнімді бөлек аймақтарда сақтаумен қамтамасыз етілетін болса, онда ол аймақтар нақты белгіленуі тиіс;

2) в одних и тех же помещениях не допускается производство антибиотиков, гормонов, цитотоксинов, сильнодействующих лекарственных средств и другой продукции. В исключительных случаях производство таких препаратов допускается в одних помещениях при разделении циклов производства по времени, с соблюдением специальных мер предосторожности и проведением необходимой аттестации (испытаний);
3) в зданиях, используемых для производства ветеринарных препаратов, не допускается производство ядов технического назначения (пестицидов и гербицидов);
4) производственные помещения должны быть хорошо освещены, особенно в местах проведения визуального операционного контроля;
5) производственные помещения (включая боксы для ведения стерильных работ) необходимо обеспечить приточно-вытяжной вентиляцией. Для этой цели используются специальные стерилизующие фильтры. При нагрузке 36–50 кубических метров воздуха в час на 1 квадратный метр поверхности фильтра коэффициент "проскока" по микробным телам не менее 0,01 – 0,005 %. Кратность воздухообмена составляет от 3 до 15 кубических метров в час, в зависимости от особенностей и целевого использования помещений;
6) все производственные помещения обеспечиваются герметичными окнами и дверьми (отсутствие окон в производственных помещениях допускается);
7) производственные помещения (включая предбоксники) обеспечивают горячей и холодной водой, а при необходимости вытяжными шкафами. Совмещение автоклавной с моечной, а также совмещение "грязных" и "чистых" автоклавов, в которых проводится стерилизация питательных сред, растворов, инструментов не допускается.
Грубое
211.
В зоне складирования:
1) предусматривают достаточную вместимость для обеспечения надлежащего хранения различных категорий материалов и продукции (исходного сырья и упаковочных материалов; промежуточной, не расфасованной и готовой продукции; продукции, находящейся в карантине; разрешенной для выпуска, отклоненной, возвращенной или отозванной продукции);
2) при организации зон складирования следует предусматривать надлежащие условия хранения. Зоны складирования должны быть чистыми и сухими, в них должен быть обеспечен требуемый температурный режим. При необходимости следует обеспечивать специальные условия хранения (температура, влажность воздуха) и их контроль;
3) в зонах приемки и выдачи материалов и продукции должна быть обеспечена их защита от неблагоприятных погодных условий;
4) если режим карантина обеспечивается хранением продукции в раздельных зонах, то эти зоны должны быть четко обозначены;

5) бастапқы материалдар сынамаларын алуды бөлек аймақта орындайды. Сынамаларды қойма аймағында алу кезінде тікелей немесе айқаспалы ластанудың алдын алатын шаралар қабылдануы тиіс;
6) жарамсыз деп танылған, қайтарылып алынған немесе кері қайтарылған материалдарды сақтау үшін оқшауланған аймақтар көзделеді;
7) қатты әсер ететін заттар мен препараттар қауіпсіз және күзетілетін үй-жайларда сақталуы тиіс;
8) ветеринариялық препараттың сәйкестігін растауда олардың шешуші рөліне байланысты таңбаланған буып-түю материалдарының сенімді және қауіпсіз сақталуы қамтамасыз етілуі тиіс;
9) жартылай фабрикаттарды, жекелеген ингредиенттерді анық көрінетін таңбасы – өнімнің атауы, жасалған күні, қоймаға келіп түскен күні бар, жауапты адамның қолы қойылған арнайы контейнерлерде сақтау керек. Дайын өнім контейнерлерде немесе стеллаждарда тиісті таңбасы бар тауарлық орамада сақталуы тиіс;
10) қоймалық үй-жайларда үй-жай температурасы мен ылғалдылығы тұрақты түрде бақылануы, ветеринариялық препараттардың қозғалысын есепке алу, сондай-ақ үй-жайларды жинау мен өңдеу жүргізіліп отыруы тиіс;
11) ветеринариялық препараттарды сақтау және тасымалдау ветеринариялық препараттарды қолдану (пайдалану) жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген талаптарға сәйкес жүргізіледі
Өрескел
212.
Сапаны бақылау аймағында:
1) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшесі өнім шығару орындарынан жеке болуы керек, оның жобасы осы үй-жайларда жүргізілетін операциялардың талаптарына сәйкес болуы тиіс. Алаң шатыстырмайтындай және айқыш ластануды болдырмайтындай, сондай-ақ үлгілер мен құжаттаманы сақтауға жеткілікті болуы керек;
2) электромагнитті өрістен, дірілден, ауаның артық ылғалдануынан немесе басқа да сыртқы факторлардан қорғауды қажет ететін сезімтал аспаптарды сақтайтын жеке үй-жай қарастырылуы керек;
3) өндірістік бақылау бөлімшесі және изолятор жергілікті ағынды-сорғылы желдеткішпен жабдықталуы тиіс;
4) кез келген топтағы патогенді микроорганизмдермен жұмыс тек алдыңғы бөлмесі бар бокста ғана жүргізілуі керек;
5) улы, радиоактивті заттармен химикаттар мен токсиндермен жұмыс істеу тек сору шкафы бар бокстарда ғана жүргізіледі
Өрескел
213.
Қосалқы аймақта:
Демалатын және тамақ ішетін бөлмелер өндірістік үй-жайлардан бөлек болуы керек;
Киім ауыстыратын, киім сақталатын үй-жайлар және дәретханалар мен жуынатын бөлмелер ыңғайлы жерлерде болуы керек.
Өрескел
214.
Ветеринариялық препаратты өндіру барысында мынадай оқшауланған өндірістік үй-жайлар блогы пайдаланылады:
1) қосымша материалдарды, химиялық ерітінділерді, қоректік орталарды, жасушалар өсірінділерін дайындайтын үй-жайлар

5) отбор проб исходных материалов, выполняют в отдельной зоне. При отборе проб в складской зоне должны быть приняты меры, предотвращающие прямое или перекрестное загрязнение;
6) для хранения отбракованных, отозванных или возвращенных материалов предусматривают изолированные зоны;
7) сильнодействующие вещества и препараты должны храниться в безопасных и охраняемых помещениях;
8) должно быть обеспечено надежное и безопасное хранение маркированных упаковочных материалов ввиду их ключевой роли в подтверждении идентичности ветеринарного препарата;
9) полуфабрикаты, отдельные ингредиенты следует хранить в специальных контейнерах, имеющих четкую маркировку – наименование продукции, дату изготовления, дату поступления на склад, подпись ответственного лица. Готовая продукция должна храниться в товарной упаковке с соответствующей маркировкой в контейнерах или на стеллажах;
10) в складских помещениях регулярно проводится контроль температуры и влажности в помещении, учет движения ветеринарных препаратов, а также уборка и обработка помещений;
11) хранение и транспортировка ветеринарных препаратов осуществляется в соответствии с требованиями, указанными в руководстве по применению (использованию) ветеринарных препаратов
Грубое
212.
В зоне контроля качества:
1) подразделение производственного контроля производителя должны быть отделены от производственных помещений, проект должен соответствовать требованиям к выполняемым в них операциям. Площадь должна быть достаточной для исключения перепутывания и перекрестного загрязнения, а также для хранения образцов и документации;
2) для размещения чувствительных приборов, нуждающихся в защите от электромагнитных полей, вибрации, повышенной влажности воздуха или других внешних факторов, могут быть предусмотрены отдельные помещения;
3) подразделение производственного контроля и изолятор необходимо обеспечить локальной приточно-вытяжной вентиляцией;
4) работа с микроорганизмами любой группы патогенности должна проводиться только в боксах с предбоксником;
5) работа с ядовитыми, радиоактивными веществами, химикатами и токсинами должна проводиться только в боксах с вытяжными шкафами
Грубое
213.
Во вспомогательной зоне:
Комнаты для отдыха и приема пищи, отделены от производственных помещений;
Помещения для переодевания и хранения одежды, а также туалеты и душевые легко доступны
Грубое
214.
При производстве ветеринарного препарата используют блок изолированных производственных помещений:
1) помещения подготовки вспомогательных материалов, химических растворов, питательных сред, культур клеток;

2) ветеринариялық препараттарды өндіретін үй-жайлар (цехтар, бөлімдер);
3) виварийлер;
4) изоляторлар;
5) микроорганизмдердің бақылау (эталондық) және өндірістік (вакциналық) штамдарын сақтау орындары бар өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшесі;
6) температура мен ылғалдылықты тіркейтін (қажет болған жағдайда) датчиктермен жабдықталған термостат бөлмесі;
7) зертханалық ыдыстарды, қоректік орталарды, құралдарды зарарсыздандыруға және микробтық өсірінділерді, жұқтырған материалды және басқа да биологиялық қалдықтарды зарарсыздандыруға (залалсыздандыруға) арналған автоклав;
8) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
9) ветеринариялық препараттарды буып-түюге арналған үй-жайлар;
10) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайлары.
Өрескел
215.
Жабдық өндіру жөніндегі нұсқаулықта көрсетілген ветеринариялық препаратты өндіру және бақылау үшін қажетті жабдықтар мен аспаптардың тізбесіне (ерекшелігіне) сәйкес келуі тиіс.
Өрескел
216.
Өндірістік үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттың немесе жалдау немесе өтеусіз пайдалану шарты көшірмесінің немесе осы шарттар бір жылдан кем мерзімге жасалған жағдайда сенімгерлік басқарудың болуы
Елеулі
217.
Ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы
Өрескел
218.
Жануарлар ауруларын емдеу және алдын алу жөніндегі препараттарды өндіру үшін:
1) қосалқы материалдарды, химиялық ерітінділерді, қоректік ортаны, жасуша өсіріндісін дайындауға арналған үй-жайлардың;
2) өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
3) виварияның;
4) оқшаулағыштардың;
5) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
6) температура мен ылғалдылықты тіркейтін (қажет болған жағдайда) датчиктермен жабдықталған термостат бөлмесінің;
7) зертханалық ыдыстарды, қоректік орталарды, құралдарды зарарсыздандыруға және микробтық өсірінділерді, жұқтырған материалды және басқа да биологиялық қалдықтарды зарарсыздандыруға (залалсыздандыруға) арналған автоклавтың;
8) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
9) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
10) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
11) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
12) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
219.
Жануарлар ауруларын диагностикалау бойынша препараттарды өндіру үшін:
1) қосалқы материалдарды, химиялық ерітінділерді, қоректік ортаны, жасуша өсіріндісін дайындауға арналған үй-жайлардың;
2) өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
3) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;

2) помещения (цеха, отделы) по производству ветеринарного препарата;
3) виварий;
4) изоляторы;
5) подразделение производственного контроля производителя с хранилищем для контрольных (эталонных) и производственных (вакцинных) штаммов микроорганизмов;
6) термостатная комната, снабженная регистрирующими температуру и влажность (при необходимости) датчиками;
7) автоклавная для стерилизации лабораторной посуды, питательных сред, инструментов и обеззараживания (обезвреживания) микробных культур, инфицированного материала и других биологических отходов;
8) моечная – для мойки и заготовки посуды;
9) помещение для упаковки ветеринарных препаратов;
10) складское помещение для хранения ветеринарных препаратов
Грубое
215.
Оборудование должно соответствовать перечню (спецификации) оборудования и приборов, необходимых для производства и контроля ветеринарного препарата, указанного в инструкции по производству
Грубое
216.
Наличие правоустанавливающего документа на производственные помещения или копии договора аренды или безвозмездного пользования, или доверительного управления в случае заключения данных договоров на срок менее одного года
Значительное
217.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения
Грубое
218.
Наличие для производства препаратов по лечению и профилактике заболеваний животных: 1) помещения для подготовки вспомогательных материалов, химических растворов, питательных сред, культур клеток;
2) помещения (цеха, отдела) по производству;
3) вивария;
4) изоляторов;
5) подразделений производственного контроля производителя; 6) термостатной комнаты, снабженной регистрирующими температуру и влажность (при необходимости) датчиками;
7) автоклав для стерилизации лабораторной посуды, питательных сред, инструментов и обеззараживания (обезвреживания) микробных культур, инфицированного материала и других биологических отходов; 8) моечной − для мойки и заготовки посуды;
9) помещения для упаковки; 10) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов; 11) стационарных коммуникаций – горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства; 12) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
219.
Наличие для производства препаратов по диагностике болезней животных:
1) помещения для подготовки вспомогательных материалов, химических растворов, питательных сред, культур клеток;
2) помещения (цеха, отдела) по производству;
3) подразделений производственного контроля производителя;

4) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
5) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
6) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
7) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
8) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
220.
Фармакологиялық белсенділігі бар препараттарды өндіру үшін:
1) ветеринариялық препаратты өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
2) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
3) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
4) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
5) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
6) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
7) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
221.
Жануарлардың өнімділігін арттыруға арналған препараттарды өндіру үшін:
1) ветеринариялық препаратты өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
2) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
3) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
4) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
5) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
6) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
7) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
222.
Дезинфекциялауға, дератизациялауға, дезинсекциялауға арналған препараттарды өндіру үшін:
1) ветеринариялық препаратты өндіру бойынша үй-жайлардың (цех, бөлім);
2) өндірушінің өндірістік бақылау бөлімшелерінің;
3) ыдысты жуу және дайындау үшін жуу орнының;
4) буып-түюге арналған үй-жайлардың;
5) ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған қойма үй-жайының;
6) стационарлық коммуникациялардың – өндірістің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін ыстық және суық сумен жабдықтау, электрмен жабдықтау және кәріз;
7) өндіріс қалдықтары мен сарқынды суларды зарарсыздандыру жүйелерінің болуы
Өрескел
223.
Өндірілетін ветеринариялық препараттың техникалық шарттарына сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіруге арналған технологиялық, өлшеу және сынау жабдығының болуы, аспаптармен және жабдықтармен жарақтандырылған аккредиттелген сынақ зертханасының не өндірілетін ветеринариялық препараттардың сапасын бақылауды жүзеге асыру үшін көрсетілген зертханалары бар ұйымдармен сынақ жұмыстарын (қызметтерін) орындау туралы шарттың болуы (өлшеу құралдарының типін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау мақсатында сынақтардың нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген, көрсетілетін қызметті алушының қолымен куәландырылған бақылау аспаптары, қосалқы материалдар мен жабдықтар, өлшеу құралдарындағы салыстырып тексеру туралы сертификаттар және (немесе) салыстырып тексеру таңбасының бедерлері және/немесе өлшеу құралдарын калибрлеу туралы сертификаттар, сондай-ақ сынақ зертханасын аккредиттеу аттестаты не аккредиттелген сынақ зертханасымен шарт)
Өрескел

4) моечной − для мойки и заготовки посуды; 5) помещений для упаковки;
6) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов; 7) стационарных коммуникаций – горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства; 8) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
220.
Наличие для производства препаратов, обладающих фармакологической активностью:
1) помещения (цеха, отдела) по производству ветеринарного препарата;
2) подразделений производственного контроля производителя;
3) моечной − для мойки и заготовки посуды;
4) помещений для упаковки;
5) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов;
6) стационарных коммуникаций – горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства;
7) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
221.
Наличие для производства препаратов, предназначенных для повышения продуктивности животных:
1) помещения (цеха, отдела) по производству ветеринарного препарата;
2) подразделений производственного контроля производителя;
3) моечной − для мойки и заготовки посуды;
4) помещений для упаковки;
5) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов;
6) стационарных коммуникаций – горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства;
7) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
222.
Наличие для производства препаратов для дезинфекции, дератизации, дезинсекции:
1) помещения (цеха, отдела) по производству ветеринарного препарата;
2) подразделений производственного контроля производителя;
3) моечной – для мойки и заготовки посуды;
4) помещений для упаковки;
5) складского помещения для хранения ветеринарных препаратов;
6) стационарных коммуникаций − горячего и холодного водоснабжения, электроснабжения и канализации, обеспечивающих функционирование производства;
7) системы обеззараживания отходов производства и сточных вод
Грубое
223.
Наличие технологического, измерительного и испытательного оборудования для производства препаратов ветеринарного назначения в соответствии с техническими условиями на производимый ветеринарный препарат, наличие аккредитованной испытательной лаборатории, оснащенной приборами и оборудованием, либо договора о выполнении испытательных работ (услуг) с организациями, имеющими указанные лаборатории, для осуществления контроля качества производимых ветеринарных препаратов (средства измерений, внесенные в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан по результатам испытаний с целью утверждения типа или метрологической аттестации средств измерений, приборы контроля, вспомогательные материалы и оборудование, заверенные подписью услугополучателя, сертификаты о поверке и (или) оттиски поверительного клейма на средствах измерений и/или сертификаты о калибровке средств измерений, а также аттестат аккредитации испытательной лаборатории, либо договор с аккредитованной испытательной лабораторией)
Грубое

224.
Заңды тұлғалар үшін:
басшылар мен мамандардың білікті құрамының болуы:
ветеринариялық препараттарды өндірумен және өндірістік бақылаумен тікелей айналысатын бөлімшелерде "ветеринариялық медицина", "ветеринариялық санитария" мамандықтары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар және (немесе) "ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім (колледж) бар мамандар (кемінде бір ветеринариялық дәрігердің немесе фельдшердің);
ветеринариялық препараттарды өндірумен және өндірістік бақылаумен тікелей айналысатын бөлімшелерде жоғары немесе орта биотехнологиялық, химиялық немесе биологиялық білімі бар мамандар;
ветеринариялық препараттарды өндірумен тікелей айналысатын бөлімшелердің басшыларында және/немесе өндірістік бақылау, мамандандыру немесе жетілдіру бөлімшесінің қызметкерінде және соңғы 5 жылда біліктілікті арттырудың басқа да түрлерінде мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілі.
Жеке тұлғалар үшін:
"ветеринариялық медицина", "ветеринариялық санитария" мамандықтары бойынша жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің және (немесе) "ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің (колледждің), мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілінің, соңғы 5 жылда мамандануы немесе жетілдірілуі және біліктілікті арттырудың басқа да түрлерінің болуы.
Өрескел

224.
Для юридических лиц:
наличие квалифицированного состава руководителей и специалистов: в подразделениях непосредственно занятых производством ветеринарных препаратов и производственного контроля специалистов (не менее одного ветеринарного врача или фельдшера), имеющих высшее и (или) послевузовское образование по специальностям "ветеринарная медицина" ветеринарная санитария" и (или) техническое и профессиональное образование (колледж) по специальности "ветеринария";
специалистов с высшим или средним биотехнологическим, химическим или биологическим образованием в подразделениях непосредственно занятых производством ветеринарных препаратов и производственного контроля;
стажа работы по специальности не менее двух лет у руководителей подразделений непосредственно занятых на производстве ветеринарных препаратов и/или у работника подразделения производственного контроля, специализации или усовершенствования и других видов повышения, квалификации за последние 5 лет.
Для физических лиц:
наличие высшего и (или) послевузовского образования по специальностям "ветеринарная медицина" ветеринарная санитария" и (или) технического и профессионального образования (колледж) по специальности "ветеринария", стажа работы по специальности не менее двух лет, специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации за последние 5 лет.
Грубое

14-тарау. Бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер
225.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
226.
Өңірлендіруге сәйкес ауыл шаруашылығы және үй жануарларының аса қауіпті жұқпалы ауруларынан, сондай-ақ соңғы 3 айда шаруашылық аумағында америкалық шірімеден, еуропалық шірімеден, нозематоздан таза шаруашылықтардан (омарталардан) және әкімшілік аумақтан табиғи бал және балара шаруашылығы өнімдерін айналымға жіберу туралы ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел

Глава 14. Субъекты, осуществляющие деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства
225.
Наличие учетного номера
Грубое
226.
Наличие ветеринарных справок о допущении к обращению натурального меда и продуктов пчеловодства, полученных из хозяйств (пасек) и административной территории в соответствии с регионализацией, свободных от опасных заразных болезней сельскохозяйственных и домашних животных, а также: американского гнильца, европейского гнильца, нозематоза – в течение последних 3 месяцев на территории хозяйства
Грубое

227.
Балды және балара шаруашылығы өнімдерін физикалық-химиялық қасиеттері бойынша сараптау актісінің (сынақ хаттамасының) болуы
Өрескел
228.
Омартаны тиісінше ветеринариялық-санитариялық жай-күйде ұстау, үстіне омарталық үйшіктер (көшпелі дүңгіршектер) орналастыру, жеке гигиена және дезинфекциялау заттарымен, құралдарымен (сутегі тотығы және басқалары) қамтамасыз ету, дезинфекциялау алаңқайларымен, жабық шұңқырмен (сарқынды суға арналған), омарташыға арналған дәретхана жайларымен жабдықтау
Өрескел
229.
Омарталарды құрғақ, күн сәулесімен жарықтандырылған, желден қорғалған, тас және темір жолдарға, ағаш кесу орнына, жоғары кернеулі электр беру желілеріне 500 метрден жақын емес және кондитерлік, химия өнеркәсібі кәсіпорындарынан, әуеайлақтардан, әскери полигондардан, радиолокациялық, радио және телетаратушы станциялардан және өзге де микротолқынды сәуле көздерінен 5 километр (бұдан әрі – км) қашықтықта орналастырады
Елеулі
230.
Араларды әртүрлі түске (көк, ақ, сары) боялған ақаусыз ара ұяларында ұстау
Елеулі
231.
Стационарлық омарта аумағында қоршаудың болуы
Елеулі
232.
Бал жиналатын көздерде көшпелі омарталарды бір-бірінен кемінде 1,5 км және стационарлық омарталардан 3 км қашықтықта орналастыру
Елеулі
15-тарау. Ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілер
233.
Ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды бастау туралы хабарламаның болуы
Өрескел
234.
Дайындаушы белгілеген ветеринариялық препараттарды, азықты және азықтық қоспаларды сақтау шарттарының сақталуы
Өрескел
235.
Жарамдылық мерзімі өткен ветеринариялық препараттарды, азықты немесе азықтық қоспаларды қолдануға (пайдалануға) жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
236.
Қазақстан Республикасында және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде мемлекеттік тіркеуден өтпеген ветеринариялық препараттарды, азықтық қоспаларды қолдануға (пайдалануға) жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
237.
Ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдың болуы (ветесеп, № 1-вет нысан)
Өрескел
238.
Жануарлар ауруларын тіркеуге арналған журналдың болуы (ветесеп, № 2-вет нысан)
Өрескел
239.
Қызметті жүзеге асыру үшін қажетті жабдықтар жиынтығының болуы
Өрескел
240.
Штатта ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі бар қызметкерлердің болуы (заңды тұлғалар үшін)
Өрескел
241.
Ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі туралы дипломның болуы (жеке тұлғалар үшін)
Өрескел

227.
Наличие акта экспертизы (протокола испытаний) меда и продуктов пчеловодства по физико-химическим свойствам
Грубое
228.
Поддержание надлежащего ветеринарно-санитарного состояния пасеки, размещение на ней пасечных домиков (кочевых будок), обеспечение предметами и средствами личной гигиены и дезинфекции, оборудование дезинфекционной площадки, закрытой ямы (для сточных вод), туалетного помещения для пчеловода
Грубое
229.
Пасеки размещают на сухих, освещенных солнцем, защищенных от ветра местах не ближе 500 метров от шоссейных и железных дорог, пилорам, высоковольтных линий электропередач и 5 километров (далее – км) от предприятий кондитерской и химической промышленности, аэродромов, военных полигонов, радиолокационных, радио- и телевещательных станций и прочих источников микроволновых излучений
Значительное
230.
Содержание пчел в исправных ульях, окрашенных в различные цвета (синий, белый, желтый)
Значительное
231.
Наличие ограждений на территории стационарной пасеки
Значительное
232.
Размещение кочевых пасек у источников медосбора на расстоянии не ближе 1,5 км одна от другой и 3 км от стационарных пасек
Значительное
Глава 15. Субъекты, осуществляющие ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность
233.
Наличие уведомления о начале осуществления предпринимательской деятельности в области ветеринарии
Грубое
234.
Соблюдение условий хранения ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, установленных изготовителем
Грубое
235.
Соблюдение требования по недопущению применения (использования) ветеринарных препаратов, кормов или кормовых добавок, с истекшим сроком годности
Грубое
236.
Соблюдение требования по недопущению применения (использования) ветеринарных препаратов, кормовых добавок не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан и/или государствах-членах Евразийского экономического союза
Грубое
237.
Наличие журнала для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (ветучет, форма № 1-вет)
Грубое
238.
Наличие журнала для регистрации заболеваний животных (ветучет, форма № 2-вет)
Грубое
239.
Наличие набора оборудования, необходимого для осуществления деятельности
Грубое
240.
Наличие в штате работников с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии (для юридических лиц)
Грубое
241.
Наличие диплома о высшем, послесреднем или техническом и профессиональном образовании по специальностям ветеринарии (для физических лиц)
Грубое

242.
Мамандандырудан немесе жетілдіруден және біліктілікті арттырудың басқа да түрлерінен өткені туралы сертификаттың болуы
Өрескел
243.
Ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы
Өрескел
244.
Хабарламаны жеке тұлғаның заңды мекенжайы, заңды тұлғаның орналасқан жері, хабарламада көрсетілген қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыру мекенжайы, сондай-ақ хабарламада толтыру үшін міндетті болып табылатын тіркеу деректері өзгерген жағдайда өзгертілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жіберу
Өрескел
16-тарау Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілер
245.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
246.
Сақтауға келіп түсетін жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты олардың қауіпсіздігін, шығу тегін растайтын ветеринариялық құжаттармен бірге қабылдауға қойылатын талаптардың сақталуы
Елеулі
247.
Жануарлардан алынатын техникалық шикізаттың (тері, жүн, аң терісі, мамық, қауырсын, эндокриндік және ішек шикізаты, сүйектер, шикізаттың басқа да түрлері), азықтың және азықтық қоспаларды; жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауға арналған қойма үй-жайларында коллекциялар және жануарлардың зоологиясы, анатомиясы, палеонтологиясы бойынша коллекциялауға арналған заттарды бірлесіп орналастыруға жол бермеу
Елеулі
248.
Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауға арналған үй-жайлар мен және жабдықтарды арнайы сақтау шарттарымен өнімдерді сақтау жағдайларын бақылауға арналған аспаптармен жарақтау
Елеулі

242.
Наличие сертификата о прохождении специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации
Грубое
243.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения
Грубое
244.
Направление уведомления в течение десяти рабочих дней со дня изменения в случаях изменения юридического адреса физического лица, места нахождения юридического лица, адреса осуществления деятельности или действий, указанных в уведомлении, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлении
Грубое
Глава 16. Субъекты, осуществляющие хранение продукции и сырья животного происхождения
245.
Наличие учетного номера
Грубое
246.
Соблюдение требования по приему продукции и сырья животного происхождения, поступающих на хранение, в сопровождении ветеринарных документов, подтверждающих их безопасность, происхождение
Значительное
247.
Не допущение совместного размещения технического сырья животного происхождения (шкуры, шерсть, пушнина, пух, перо, эндокринное и кишечное сырье, кости, другие виды сырья), кормов и кормовых добавок; коллекций и предметов коллекционирования по зоологии, анатомии, палеонтологии животных в помещениях объектов хранения, предназначенных для хранения продукции и сырья животного происхождения
Значительное
248.
Оснащение помещений и оборудования для хранения продукции и сырья животного происхождения со специальными условиями хранения контрольно-измерительными приборами для контроля условий хранения продукции
Значительное

249.
Бөгде адамдардың, қаңғыбас жануарлардың, синантропты құстардың объектінің аумағына рұқсатсыз кіруіне тосқауыл болатын тұтас дуалдың болуы
Елеулі
17-тарау. Ғылыми мақсаттарда жануарларды күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер
250.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру және оларға ветеринариялық паспорттарды ресімдеу
Өрескел
251.
Жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу және өсіру үшін келіп түскен жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел

249.
Наличие сплошного забора, исключающего несанкционированный доступ посторонних лиц и бродячих животных, синантропных птиц на территорию объекта
Значительное
Глава 17. Субъекты, осуществляющие деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях
250.
Идентификация сельскохозяйственных животных и оформление на них ветеринарных паспортов
Грубое
251.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших для содержания и разведения животных в научных целях
Грубое

252.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен ашық қашалар көңнен тазартылуы тиіс
Елеулі
18-тарау. Азықты және азықтық қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер
253.
Есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
254.
Аумақты және үй-жайларды таза ұстау жөніндегі талаптарды сақтау және объектіде дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу туралы актілердің болуы
Өрескел
255.
Азықтың және азықтық қоспалардың, сондай-ақ сақтауға және өткізуге келіп түсетін өнімдер мен шикізаттың қауіпсіздігін, шығу тегін растайтын ветеринариялық құжаттардың болуы
Өрескел

252.
Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза
Значительное
Глава 18. Субъекты, осуществляющие деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок
253.
Наличие учетного номера
Грубое
254.
Соблюдение требования по содержанию территории и помещений в чистоте и наличие актов о проведении дезинфекции, дезинсекции, дератизации на объекте
Грубое
255.
Наличие ветеринарных документов, подтверждающих безопасность, происхождение кормов и кормовых добавок, а также продукции и сырья, поступающих на хранение и реализацию
Грубое

256.
Мыналау бойынша сақтау шарттарының сақталуы (белгіленген жарамдылық мерзімі ішінде):
1) буып-түйілген азықты, азықтық қоспаларды қат-қабат, тұғырықтарда және сөрелерде жинауды жүзеге асыру;
2) азықты және азықтық қоспаларды жанар-жағармай материалдары мен ерекше иісі бар тамақ өнімдерімен бірге сақтауға және тасымалдауға жол бермеу;
3) өңдеуден өткен азық пен азықтық қоспаларды және өңделмеген өнімді бірге сақтауға жол бермеу;
4) құрамында ветеринариялық препараттары бар азықты басқа азықтардан олардың араласып кетуін болдырмас үшін бөлек сақтау;
5) химиялық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және басқа да азықта пайдаланылмайтын заттарды өндіру процесінде қателесіп пайдалануды болдырмау және азықтың ластануына жол бермеу үшін оларды бөлек сақтау;
6) азықты және азықтық қоспаларды сақтау режимін сақтауға қажетті белгілі бір температураны ұстап тұру үшін қоймаларды жылыту жүйесінің болуы
Өрескел
257.
Технологиялық процестер легін қамтамасыз етуді және шикізат пен қалдықтар легін дайын өнім легімен тоғыспау мүмкіндігін болдырмауды ескере отырып қойма үй-жайларды орналастыру
Өрескел
258.
Қоймалық үй-жайда жарамсыз өнімді (ораманың зақымдануы, дұрыс тасымалдамау және сапасының төмендеуі, жарамдылық мерзімінің өтуі және басқа) уақытша сақтау (кәдеге жаратуға немесе жоюға дейін) үшін "сәйкес емес өнім" деп көрсетілген бөлек орынның болуы
Елеулі
19-тарау. Зоопарктер, зоодүкендер және цирктер
259.
Жануарлардың ветеринариялық паспорттарының болуы және объектіде күтіп-бағылатын жануарларды (міндетті сәйкестендіруге және есепке алуға жататын жануарлар бойынша) бірдейлендіруді қамтамасыз ету
Өрескел
260.
Жануарларды карантиндеу кезінде эпизоотологиялық тексеру актісінің болуы (жануарларды әкелу, әкету)
Өрескел
261.
Жануарларды карантиндеу кезеңінде барлық мал басына міндетті түрде дене қызуын өлшей отырып клиникалық қарап-тексеріп, сондай-ақ:
-ірі жұп тұяқтыларды – бруцеллезге, туберкулезге, паратуберкулезге, энзоотиялық лейкозға, блутангқа;
- ұсақ жұп тұяқтыларды – бруцеллезге, туберкулезге, блутангқа;
-тақ тұяқтыларды – қарасанға, киеңкі ауруына, сурруға, пироплазмозға, нутталиозға, ринопневмонияға, инфекциялық метритке, инфекциялық анемияға, вирустық артеритке;
-күзендерді – алеуттік ауруға;
-құстарды – орнитозға (пситаккоз), құс тұмауына;
-приматтарды – туберкулезге диагностикалық зерттеу жүргізу туралы актілердің болуы
Өрескел
262.
Жылына бір рет жануарларды:
-барлық етқоректілерді – құтыруға қарсы;
-иттерді, ақ түлкілерді, түлкілерді, қасқырларды, шиебөрілерді – етқоректілердің обасына, вирустық энтеритке, гепатитке, лептоспирозға қарсы;
-күзеңдерді, сасық күзеңдерді – вирустық, энтеритке, етқоректілердің обасына қарсы;
-құндыздарды – пастереллезге қарсы;
-мысықтұқымдастарды – құтыруға, панлейкопенияға, калицивирозға және вирустық ринотрахейтқа қарсы;
-кеміргіштерді (үйқоян) – миксоматозға және вирустық геморрагиялық ауруға қарсы;
-құстарды (тауық отряды) – Ньюкасл ауруына қарсы вакциналаудың жүргізілгені туралы құжаттың болуы
Елеулі

256.
Соблюдение условий хранения (в течение установленного срока годности):
1) по осуществлению складирования упакованных кормов, кормовых добавок в штабелях, на поддонах и стеллажах;
2) по недопущению хранения и транспортировки кормов и кормовых добавок вместе с горюче-смазочными материалами и пищевыми продуктами, имеющими специфический запах;
3) по недопущению совместного хранения прошедшей обработку кормов и кормовых добавок и необработанной продукции;
4) по отдельному хранению кормов с содержанием ветеринарных препаратов от других кормов во избежание их смешивания;
5) по отдельному хранению химических удобрений, пестицидов и других веществ, не предназначенных для использования в кормах во избежание ошибочного их применения в процессе производства и предотвращения загрязнения кормов;
6) наличие системы отопления складов для поддержания определенной температуры, необходимой для соблюдения режима хранения кормов и кормовых добавок
Грубое
257.
Расположение складских помещений с учетом обеспечения поточности технологических процессов и исключения возможности пересечения потоков сырья и отходов с потоком готовой продукции
Грубое
258.
Наличие отдельного места в помещении склада для временного хранения (до утилизации или уничтожения) непригодной (поврежденная упаковка, неправильная транспортировка и ухудшение качества, истекшие сроки годности и другое) продукции с указанием "несоответствующая продукция"
Значительное
Глава 19. Зоопарки, зоомагазины и цирки
259.
Наличие ветеринарных паспортов на животных и обеспечение идентификации животных (по животным подлежащим обязательной идентификации и учету), содержащихся на объекте
Грубое
260.
Наличие акта эпизоотологического обследования при карантинировании животных (ввоз, вывоз животных)
Грубое
261.
Наличие актов о проведении в период карантинирования животных поголовного клинического осмотра с обязательной термометрией, а также диагностических исследований:
крупных парнокопытных – на бруцеллез, туберкулез, паратуберкулез, энзоотический лейкоз, блутанг;
мелких парнокопытных – на бруцеллез, паратуберкулез, блутанг;
однокопытных – на сап, случную болезнь, сурру, пироплазмоз, нутталиоз, ринопневмонию, инфекционный метрит, инфекционную анемию, вирусный артериит;
норок – на алеутскую болезнь;
птиц – на орнитоз (пситтакоз), грипп птиц;
приматов – на туберкулез
Грубое
262.
Наличие документов о проведении вакцинации животных один раз в год:
всех плотоядных – против бешенства;
собак, лисиц, песцов, волков, шакалов – против чумы плотоядных, вирусного энтерита, гепатита, лептоспироза;
норок, хорьков – против вирусного энтерита, чумы плотоядных;
нутрий – против пастереллеза;
кошачьих – против бешенства, панлейкопении, калицивироза и вирусного ринотрахеита;
грызунов (кроликов) – против миксоматоза и вирусной геморрагической болезни;
птиц (отряда куриных) – против болезни Ньюкасла
Значительное

20-тарау. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация және дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер
263.
Ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды бастау туралы хабарламаның болуы
Өрескел
264.
Дайындаушы белгілеген ветеринариялық препараттарды сақтау шарттарын сақтау
Өрескел
265.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу туралы актінің болуы
Өрескел
266.
Дезинфекция сапасын анықтау бойынша ветеринариялық зертхананың зерттеу нәтижелері
Өрескел
267.
Жарамдылық мерзімі өткен ветеринариялық препараттарды қолдануға (пайдалануға) жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
268.
Қазақстан Республикасында және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде мемлекеттік тіркеуден өтпеген ветеринариялық препараттарды қолдануға (пайдалануға) жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
269.
Қызметті жүзеге асыру үшін қажетті меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде үй-жайлардың болуы
Өрескел
270.
Қызметті жүзеге асыру үшін қажетті жабдықтар жиынтығының және техниканың болуы
Өрескел
271.
Меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде тиісті үй-жайлардың болуын растайтын құқық белгілейтін құжаттардың болуы
Өрескел
272.
Штатта ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі бар қызметкерлердің болуы (заңды тұлғалар үшін)
Өрескел
273.
Ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі туралы дипломның болуы (жеке тұлғалар үшін)
Өрескел
274.
Мамандандырудан немесе жетілдіруден және біліктілікті арттырудың басқа да түрлерінен өткені туралы сертификаттың болуы
Өрескел
275.
Ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы
Өрескел
276.
Хабарламаны жеке тұлғаның заңды мекенжайы, заңды тұлғаның орналасқан жері, хабарламада көрсетілген қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыру мекенжайы, сондай-ақ хабарламада толтыру үшін міндетті болып табылатын тіркеу деректері өзгерген жағдайда өзгертілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жіберу
Өрескел
21-тарау. Ветеринариялық мақсаттар үшін дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткізуді жүзеге асыратын субъектілер
277.
Ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды бастау туралы хабарламаның болуы
Өрескел
278.
Дайындаушы белгілеген ветеринариялық препараттарды сақтау шарттарының сақталуы
Өрескел
279.
Жарамдылық мерзімі өткен ветеринариялық препараттарды өткізуге жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел

Глава 20. Субъекты, осуществляющие деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дегельминтизации
263.
Наличие уведомления о начале осуществления предпринимательской деятельности в области ветеринарии
Грубое
264.
Соблюдение условий хранения ветеринарных препаратов, установленными изготовителем
Грубое
265.
Наличие акта о проведении дезинфекции, дезинсекции, дератизации
Грубое
266.
Результаты исследований ветеринарной лабораторией по определению качества дезинфекции
Грубое
267.
Соблюдение требования по недопущению применения (использования) ветеринарных препаратов, с истекшим сроком годности
Грубое
268.
Соблюдение требования по недопущению применения (использования) ветеринарных препаратов, непрошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан и/или государствах-членах Евразийского экономического союза
Грубое
269.
Наличие на праве собственности или ином законном основании помещений, необходимых для осуществления деятельности
Грубое
270.
Наличие набора оборудования и техники, необходимых для осуществления деятельности
Грубое
271.
Наличие правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие соответствующих помещений на праве собственности или ином законном основании
Грубое
272.
Наличие в штате работников с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии (для юридических лиц)
Грубое
273.
Наличие диплома о высшем, послесреднем или техническом и профессиональном образовании по специальностям ветеринарии (для физических лиц)
Грубое
274.
Наличие сертификата о прохождении специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации
Грубое
275.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения
Грубое
276.
Направление уведомления в течение десяти рабочих дней со дня изменения в случаях изменения юридического адреса физического лица, места нахождения юридического лица, адреса осуществления деятельности или действий, указанных в уведомлении, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлении
Грубое
Глава 21. Субъекты, осуществляющие реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения
277.
Наличие уведомления о начале осуществления предпринимательской деятельности в области ветеринарии
Грубое
278.
Соблюдение условий хранения ветеринарных препаратов установленными изготовителем
Грубое
279.
Соблюдение требования по недопущению реализации ветеринарных препаратов с истекшим сроком годности
Грубое

280.
Қазақстан Республикасында және / немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде мемлекеттік тіркеуден өтпеген ветеринариялық препараттарды өткізуге жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
281.
Қызметті жүзеге асыру үшін қажетті жабдықтар жиынтығының болуы
Өрескел
282.
Штатта ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі бар қызметкерлердің болуы (заңды тұлғалар үшін)
Өрескел
283.
Ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі туралы дипломның болуы (жеке тұлғалар үшін)
Өрескел
284.
Мамандандырудан немесе жетілдіруден және біліктілікті арттырудың басқа да түрлерінен өткені туралы сертификаттың болуы
Өрескел
285.
Ветеринариялық мақсаттар үшін дәрілік заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткізуді жүзеге асыратын объектіні есепке алу нөмірінің болуы
Өрескел
286.
Меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде тиісті үй-жайлардың болуын растайтын құқық белгілейтін құжаттардың болуы
Өрескел
287.
Хабарламаны жеке тұлғаның заңды мекенжайы, заңды тұлғаның орналасқан жері, хабарламада көрсетілген қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыру мекенжайы, сондай-ақ хабарламада толтыру үшін міндетті болып табылатын тіркеу деректері өзгерген жағдайда өзгертілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жіберу
Өрескел
22-тарау. Жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралы ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өндіруді жүзеге асыратын субъектілер
288.
Ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды бастау туралы хабарламаның болуы
Өрескел
289.
Жарамдылық мерзімі өткен ветеринариялық препараттарды өткізуге жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
290.
Қазақстан Республикасында және/немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде мемлекеттік тіркеуден өтпеген жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өндіруге жол бермеу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
291.
Қызметті жүзеге асыру үшін қажетті жабдықтар жиынтығының болуы
Өрескел
292.
Штатта ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі бар қызметкерлердің болуы (заңды тұлғалар үшін)
Өрескел
293.
Ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі туралы дипломның болуы (жеке тұлғалар үшін)
Өрескел
294.
Мамандандырудан немесе жетілдіруден және біліктілікті арттырудың басқа да түрлерінен өткені туралы сертификаттың болуы
Өрескел

280.
Соблюдение требования по недопущению реализации ветеринарных препаратов не прошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан и/или государствах-членах Евразийского экономического союза
Грубое
281.
Наличие набора оборудования, необходимого для осуществления деятельности
Грубое
282.
Наличие в штате работников с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии (для юридических лиц)
Грубое
283.
Наличие диплома о высшем, послесреднем или техническом и профессиональном образовании по специальностям ветеринарии (для физических лиц)
Грубое
284.
Наличие сертификата о прохождении специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации
Грубое
285.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения
Грубое
286.
Наличие правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие соответствующих помещений на праве собственности или ином законном основании
Грубое
287.
Направление уведомления в течение десяти рабочих дней со дня изменения в случаях изменения юридического адреса физического лица, места нахождения юридического лица, адреса осуществления деятельности или действий, указанных в уведомлении, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлении
Грубое
Глава 22. Субъекты, осуществляющие производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных
288.
Наличие уведомления о начале осуществления предпринимательской деятельности в области ветеринарии
Грубое
289.
Соблюдение требования по недопущению реализации ветеринарных препаратов с истекшим сроком годности
Грубое
290.
Соблюдение требования по недопущению производства ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных, непрошедших государственную регистрацию в Республике Казахстан и/или в государствах-членах Евразийского экономического союза
Грубое
291.
Наличие набора оборудования, необходимого для осуществления деятельности
Грубое
292.
Наличие в штате работников с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии (для юридических лиц)
Грубое
293.
Наличие диплома о высшем, послесреднем или техническом и профессиональном образовании по специальностям ветеринарии (для физических лиц)
Грубое
294.
Наличие сертификата о прохождении специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации
Грубое

301.
Цифрлық жүйеге берілген ветеринариялық анықтамалар туралы мәліметтерді енгізу жөніндегі талаптардың сақталуы
Өрескел
302.
Берілген ветеринариялық анықтамаларды, үш жыл бойы сақтауға жататын көшірмелері мен түбіртектерін есепке алу мен берудің болуы
Өрескел
303.
Ветеринария саласындағы мамандықтар бойынша жоғары немесе орта білімнен кейінгі немесе техникалық немесе кәсіптік білімнің болуы
Өрескел
304.
Жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс субъектісімен, азық өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйыммен жасалған еңбек қатынастарының болуы
Өрескел

301.
Соблюдение требований по внесению сведении о выданных ветеринарных справках в информационную систему
Грубое
302.
Наличие учета и выдачи выданных ветеринарных справок, копий и корешков, которые подлежат хранению в течение трех лет
Грубое
303.
Наличие высшего или послесреднего, или технического, или профессионального образования по специальностям в области ветеринарии
Грубое
304.
Наличие трудового отношения с субъектом производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, организацией по производству, хранению и реализации кормов
Грубое

305.
Хабарламаны жеке тұлғаның заңды мекенжайы, заңды тұлғаның орналасқан жері, хабарламада көрсетілген қызметті немесе әрекеттерді жүзеге асыру мекенжайы, сондай-ақ хабарламада толтыру үшін міндетті болып табылатын тіркеу деректері өзгерген жағдайда өзгертілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жіберу
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін анықтауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі

305.
Направление уведомления в течение десяти рабочих дней со дня изменения в случаях изменения юридического адреса физического лица, места нахождения юридического лица, адреса осуществления деятельности или действий, указанных в уведомлении, а также регистрационных данных, информация о которых является обязательной для заполнения в уведомлении
Грубое
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска в области ветеринарии
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области ветеринарии

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 28.06.2024 № 233 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 29.06.2024 № 56 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 балға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар/мәндер, xi
1-шарт / мәні
2-шарт / мәні
1
2
3
4
5

Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 28.06.2024 № 233 и Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 29.06.2024 № 56 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),wi
Условия /значения, xi
условие 1 / значение
условие 2 / значение

1. Ірі қара малды (1000 және одан да көп шартты бастардан бастап), ұсақ малды (1000 және одан да көп шартты бастардан бастап), шошқаларды (1000 және одан да көп шартты бастардан бастап) өсіру, азықты және азықтық қоспаларды; бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру; жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтау; азықты және азықтық қоспаларды сақтау және өткізу қызметін жүзеге асыратын субъектілерге қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін анықтауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Бара отырып профилактикалық бақылау үшін
1.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдардың орындалмауы
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
10
Орындалуы / 0%
Орындалмауы / 100%
Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
2.
Есепке алу нөмірінің болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
40
Болуы / 0%
Болмауы /100%
2. Құстарды (1000 және одан да көп шартты бастардан бастап) өсіру; балық және балық өнімдерін дайындау және өңдеу; етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеу; жануарларды сою; сүт өңдеу бойынша қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін анықтауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Бара отырып профилактикалық бақылау үшін
1.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы (индексі: 1-вет, ай сайын)
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
50
Есептің уақтылы ұсынылуы / 0%
Есептің ұсынылмауы / 100%
2.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдардың орындалмауы
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
10
Орындалуы / 0%
Орындалмауы / 100%
Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
3.
Есепке алу нөмірінің болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
40
Болуы / 0%
Болмауы /100%
3. Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатқа ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Бара отырып профилактикалық бақылау үшін
1.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы
(индексі: 1-вет ай сайынғы)
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
50
Есептің уақтылы ұсынылуы / 0%
Есептің ұсынылмауы / 100%
2.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдардың орындалмауы
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
10
Орындалуы / 0%
Орындалмауы / 100%
Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
3.
Оның ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкестігі туралы ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
Сәйкес келеді / 0%
Сәйкес келмейді / 100%

1. Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области ветеринарии в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов); мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов); свиней (от 1000 и более условных голов); производству кормов и кормовых добавок; меда и продуктов пчеловодства; хранению продукции и сырья животного происхождения; хранению и реализации кормов и кормовых добавок
Для профилактического контроля с посещением
1.
Неисполнение рекомендаций, выданных по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10
Исполнение / 0%
Неис
полнение / 100%
Для проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям
2.
Наличие учетного номера
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
40
Наличие / 0%
Отсутствие / 100%
2. Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области ветеринарии в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов); заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции; переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения; убой животных; переработку молока
Для профилактического контроля с посещением
1.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях (индекс: 1-вет, ежемесячно)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
50
Своевременное представление отчета / 0%
Непредставление отчета / 100%
2.
Неисполнение рекомендаций, выданных по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10
Исполнение / 0%
Неисполнение / 100%
Для проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям
3.
Наличие учетного номера
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
40
Наличие / 0%
Отсутствие / 100%
3. Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области ветеринарии в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы, осуществляющих деятельность по проведению ветеринарно-санитарной экспертизы продукции и сырья животного происхождения
Для профилактического контроля с посещением
1.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях (индекс: 1-вет, ежемесячная)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
50
Своевременное представление отчета / 0%
Непредставление отчета / 100%
2.
Неисполнение рекомендаций, выданных по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10
Исполнение / 0%
Неисполнение / 100%
Для проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям
3.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения о соответствии его ветеринарно-санитарным требованиям
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
Соответствует / 0%
Не соответствует / 100%

4. Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Бара отырып профилактикалық бақылау үшін
1.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша алынған биопрепараттардың бар-жоғы және олардың жұмсалуы туралы есептің ұсынылмауы (индексі: 3-вет, ай сайынғы)
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
40
Есептің уақтылы ұсынылуы / 0%
Есептің ұсынылмауы / 100%
2.
Жануарлардың аурулары туралы есептің ұсынылмауы (индексі: 5-вет, ай сайынғы)
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
50
Есептің уақтылы ұсынылуы / 0%
Есептің ұсынылмауы / 100%
3.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдардың орындалмауы
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері
10
Орындалуы / 0%
Орындалмауы / 100%

4. Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области ветеринарии в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами
Для профилактического контроля с посещением
1.
Непредставление отчета о наличии и расходовании биопрепаратов, полученных по государственному заказу (индекс: 3-вет, ежемесячная)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
40
Своевременное представление отчета / 0%
Непредставление отчета / 100%
2.
Непредставление отчета о болезнях животных (индекс: 5-вет, ежемесячная)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
50
Своевременное представление отчета / 0%
Непредставление отчета / 100%
3.
Неисполнение рекомендаций, выданных по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Результаты профилакти
ческого контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10
Исполнение / 0%
Неис
полнение / 100%

5. Ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Бара отырып профилактикалық бақылау үшін
1.
Ветеринариялық препараттарды өндiру туралы есептің ұсынылмауы (индексі: 4-вет, ай сайынғы)
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
50
Есептің уақтылы ұсынылуы / 0%
Есептің ұсынылмауы / 100%
2.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдардың орындалмауы
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
10
Орындалуы / 0%
Орындалмауы / 100%
Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
3.
Оның ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкестігі туралы ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
Сәйкес келеді / 0%
Сәйкес келмейді / 100%
6. Ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті; дезинфекция, дезинсекция, дератизация және дегельминтизация жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1.
Оның ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкестігі туралы ветеринариялық-санитариялық қорытындының болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
Сәйкес келеді / 0%
Сәйкес келмейді / 100%
7. Ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды, биологиялық препараттарды, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды өткiзуді; жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын ветеринариялық препараттарды өндіруді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Берілген рұқсаттар бойынша рұқсат беру талаптарына сәйкестігін тексеру үшін
1.
Есепке алу нөмірінің болуы
Мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
50
Болуы / 0%
Болмауы /100%
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Ірі қара малды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы

5. Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области ветеринарии в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по производству препаратов ветеринарного назначения
Для профилактического контроля с посещением
1.
Непредставление отчета о производстве ветеринарных препаратов (индекс: 4-вет, ежемесячная)
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора
50
Своевременное представление отчета / 0%
Непредставление отчета / 100%
2.
Неисполнение рекомендаций, выданных по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
Результаты профилакти
ческого контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10
Исполнение / 0%
Неис
полнение / 100%
Для проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям
3.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения о соответствии его ветеринарно-санитарным требованиям
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
Соответствует / 0%
Не соответствует / 100%
6. Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области ветеринарии в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность; деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации
Для проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям
1.
Наличие ветеринарно-санитарного заключения о соответствии его ветеринарно-санитарным требованиям
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
Соответствует / 0%
Не соответствует / 100%
7. Перечень субъективных критериев для определения степени риска в области ветеринарии в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении субъектов, осуществляющих реализацию лекарственных средств для ветеринарных целей, биологических препаратов, изделий и атрибутов ветеринарного и зоогигиенического назначения; производство ветеринарных препаратов, используемых в качестве средств парфюмерии или косметики для животных
Для проверок на соответствие разрешительным требованиям по выданным разрешениям
1.
Наличие учетного номера
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами и организациями
50
Наличие / 0%
Отсутствие / 100%
Приложение 2
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов)

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 08.06.2023 № 221 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып
профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып
профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(№ , күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы_______________________________________________
__________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Есепке алу нөмірінің болуы
2.
Ересек жануарларға арналған қораға және жануарлар жарамсыз деп шығарылғаннан кейін жаңа жануарларды қояр алдында әр кез дезинфекция жүргізу туралы актілердің болуы
3.
Ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
4.
Дератизация жүргізу туралы актілердің болуы
5.
Құтыруға қарсы уақтылы вакциналау және диагностика бойынша талаптарды сақтау, сондай-ақ қарауылдық және кызметтік иттерге кезеңді дегельминтизация жүргізу
6.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын қайта сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және өткізілгені, жануарлардың қырылғандағы, бір уақытта бірнеше жануардың ауырғандығы туралы хабардар етуді қамтамасыз ету
7.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларының уақтылы вакциналануын және диагностикадан өтуін қамтамасыз ету
8.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
9.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
10.
Мал басы келіп түскенде және бір жастық топтан екінші топқа әрбір технологиялық ауыстыру кезінде диспансерлеу жүйесін жүргізу
Лауазымды адам (-дар) ______________________________ _________________
лауазымы                                                қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы
________________________________________________ ___________________
лауазымы                                                қолы
____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Ұсақ малды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 08.06.2023 № 221 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический
контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора _____________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора __________________________________________
___________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора ___________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие учетного номера
2.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
3.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
4.
Наличие актов о проведении дератизации
5.
Соблюдение требования по своевременной вакцинации против бешенства и диагностики, а также проведение периодической дегельминтизации сторожевых и служебных собак
6.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и извещению подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
7.
Обеспечение своевременной вакцинации и диагностике своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
8.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
9.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
10.
Проведение системы диспансеризации поголовья при поступлении и каждом технологическом переводе из одной возрастной группы в другую
Должностное (ые) лицо (а) _____________________________ _______________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
______________________________________________________ ______________
должность подпись
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов)

2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын өсіру (1000 шартты бастан аз) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Ескерту. 6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.12.2018 № 508 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 13.12.2018 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 15.02.2023 № 62 және ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 15.02.2023 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрықтарымен.
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды тағайындау туралы акт _____________
____________________________________________________________________
(№ , күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы ____________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ___________________________________
____________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талаптарға сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
1.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және оларға ветеринариялық паспорттарды ресімдеу және ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын қайта сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені, өлу, бір уақытта бірнеше жануардың ауырғандығы туралы уақтылы хабардар ету
2.
Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын тек етті өңдеуші кәсіпорындарында, сою пункттерінде немесе алаңдарында сою жөніндегі талапты сақтау
3.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
4.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету
5.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
6.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр қашықтықта орналастыру
Лауазымды адам (-дар) ______________________________ _______________
лауазымы                               қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) басшысы
___________________________________________________ _______________
лауазымы                               қолы
___________________________________________________________________
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
7-қосымша
Балық және балық өнімдерін дайындау мен өңдеуді жүзеге асыратын субектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы

от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов,
осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных
(менее 1000 условных голов)
Сноска. Приказ дополнен приложением 6 в соответствии с совместным приказом Заместителя Премьер-Министра РК - Министра сельского хозяйства РК от 13.12.2018 № 508 и Министра национальной экономики РК от 13.12.2018 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 15.02.2023 № 62 и и.о. Министра национальной экономики РК от 15.02.2023 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора ____________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора _________________________________________
__________________________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора ____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и оформление на них ветеринарных паспортов и своевременное извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
2.
Соблюдение требования по убою сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, только на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках
3.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
4.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
5.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
6.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров от производственных зданий
Должностное (ые) лицо (а)
___________________________ ________________
должность подпись
____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта (объекта) контроля и надзора
____________________________ ________________
должность подпись
_____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции