Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын жөндеуді, күтіп-ұстауды және жол қызметін басқаруды қаржыландыру нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 17 маусымдағы № 705 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 21 тамызда № 11928 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.12.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 31) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын жөндеуді, күтіп-ұстауды және жол қызметін басқаруды қаржыландыру нормативтері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 10.12.2018 № 865 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті (М.Қ. Пішембаев):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________Б. Сұлтанов
2015 жылғы 2 шілде
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________ Е. Досаев

Об утверждении нормативов финансирования на ремонт, содержание автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и управление дорожной деятельностью
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 705. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 августа 2015 года № 11928.
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.12.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 31) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые нормативы финансирования на ремонт, содержание автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и управление дорожной деятельностью.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 10.12.2018 № 865 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Пшембаев М.К.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Касымбеков
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
2 июля 2015 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Е. Досаев

1 108,14
2 032,92
149,35
111,10
1. Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын жөндеуді, күтіп-ұстауды және жол қызметін басқаруды қаржыландыру нормативтері (бұдан әрі - қаржыландыру нормативтері) күтіп-ұстаудағы автомобиль жолдарын көгалдандыру және қысқы күтіп-ұстау шығындарын қамтиды.
2. Автомобиль жолдарын қаржыландыру нормативтері III техникалық санаттағы жолдың 1 км үшін келтірілген.

1 108,14
2 032,92
149,35
111,10
1. Нормативы финансирования на ремонт, содержание автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и управление дорожной деятельностью (далее - нормативы финансирования) на содержание включают затраты в том числе, на озеленение и зимнее содержание автомобильных дорог.
2. Нормативы финансирования автомобильных дорог приведены для 1 км дороги III технической категории.

3. Қажетті санаттың қаржыландыру нормативтерін есептеу үшін төменде келтірілген жол санаттары бойынша саралау коэффициенттері қолданылады:
2-кесте
Жұмыстар түрі
Автомобиль жолдарының техникалық санаттары
Iа/Iб 8 жолақ
Iа/Iб 6 жолақ
Iа/Iб 4 жолақ
II
III
IV
V
Саралау коэффициенттері
Ағымдағы жөндеу
5,06/3,37
3,90/2,60
2,73/1,82
1,13
1
0,74
0,47
Жол қызметін басқару, күтіп-ұстау,
4,59/3,06
3,63/2,42
2,67/1,78
1,24
1
0,89
0,73
4. Қаржыландыру нормативтері 2023 жылғы бағада ҚҚС-сыз келтірілген. ҚҚС тиісті жылға арналған "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінде белгіленген мөлшерде қабылданады.
5. 2023 жылғы базалық бағадан ағымдағы деңгейге көшу АЕК өзгеру индексі арқылы жүзеге асырылады - жоспарланған жылдың АЕК-нің 2023 жылдың АЕК-не қатынасы. АЕК мөлшері бюджет заңнамасына сәйкес жыл сайын белгіленеді.
6. Автомобиль жолдарының учаскелерінде нақты қозғалыс қарқындылығы нормативтен асатын жағдайда қаржыландыру нормативтеріне қосымша арттырушы коэффициенті қолданылады:
II техникалық санатты автомобиль жолдары үшін 7000 көлік/тәуліктен жоғары - 1,5;
I техникалық санатты автомобиль жолдары үшін 14 000 көлік/тәуліктен жоғары - 1,7;
7. Құрылыстан/реконструкциялаудан, орташа/күрделі жөндеуден кейін кепілдікте тұрған автомобиль жолдарының учаскелерінде қаржыландыру нормативтеріне - 0,75 төмендету коэффициенті қосымша қолданылады. Жол киімдерінің конструкциясын қалпына келтіру жұмыстары құрылыс, реконструкциялау, орта, күрделі жөндеу мердігерінің есебінен орындалады.
8. Қаржыландыру нормативтеріне автомобиль жолдары мен олардағы құрылыстарды жарықтандыруға арналған электр энергиясының, сондай-ақ ақылы автомобиль жолдарында жол жүру ақысын алудың бағдарламалық-аппараттық кешенін жөндеуге және күтіп-ұстауға, ақылы автомобиль жолдарындағы интеллектуалдық көлік жүйесін жөндеуге және күтіп-ұстауға арналған шығындар кірмейді.
9. Жол қызметін басқарудағы қаржыландыру нормативтері мынадай кезеңділікпен жұмыстардың мынадай түрлеріне арналған шығындарды қамтиды: үш жылда бір рет диагностикалау, бес жылда бір рет паспорттау.
10. Нормативтік-техникалық базаны жетілдіруге арналған қаржыландыру нормативтері "Көлік саласындағы мемлекеттік тапсырманың құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік министрінің міндетін атқарушысының 2025 жылғы 20 маусымдағы № 195 бұйрығына және "Көлік саласындағы зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 16 шілдедегі № 217 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36483 болып тіркелген) сәйкес анықталады.

3. Для расчета нормативов финансирования требуемой категории применяются нижеприведенные коэффициенты дифференциации по категориям дорог:
Таблица 2
Вид работ
Технические категории автомобильных дорог
Iа/Iб 8 полос
Iа/Iб 6 полос
Iа/Iб 4 полосы
II
III
IV
V
Коэффициенты дифференциации
Текущий ремонт
5,06/3,37
3,90/2,60
2,73/1,82
1,13
1
0,74
0,47
Содержание,
управление дорожной деятельностью
4,59/3,06
3,63/2,42
2,67/1,78
1,24
1
0,89
0,73
4. Нормативы финансирования приведены в ценах 2023 года без НДС. НДС принимается в размере, устанавливаемом Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" на соответствующий год.
5. Переход на текущий уровень от базовых цен 2023 года осуществляется через индекс изменения МРП - это отношение МРП планируемого года к МРП 2023 года. Размер МРП принимать согласно устанавливаемого ежегодно бюджетного законодательства.
6. На участках автомобильных дорог с фактической интенсивностью движения, превышающей нормативную, к нормативам финансирования дополнительно применяется повышающий коэффициент:
для II технической категории автомобильных дорог свыше 7 000 автомобилей/сутки - 1,5;
для I технической категории автомобильных дорог свыше 14 000 автомобилей/сутки - 1,7.
7. На участках автомобильных дорог, находящихся на гарантии после строительства/реконструкции, среднего/капитального ремонта к нормативам финансирования дополнительно применяется понижающий коэффициент равный 0,75. Работы по восстановлению конструктива дорожной одежды выполняются за счет подрядчика строительства, реконструкции, среднего, капитального ремонта.
8. Нормативы финансирования не включают затраты за электроэнергию для освещения автомобильных дорог и сооружений на них, а также затраты на ремонт и содержание программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд, интеллектуальные транспортные системы на платных автомобильных дорогах.
9. Нормативы финансирования на управление дорожной деятельностью включают в себя затраты на следующие виды работ со следующей периодичностью: диагностика один раз в три года, паспортизация один раз в пять лет.
10. Нормативы финансирования на совершенствование нормативно-технической базы определяются согласно приказу исполняющего обязанности Министра транспорта Республики Казахстан от 20 июня 2025 года № 195 "Об утверждении Правил установления стоимости государственного задания в области транспорта" и приказу Министра транспорта Республики Казахстан от 16 июля 2025 года № 217 "Об утверждении Правил установления стоимости исследований и консалтинговых услуг в области транспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36483).

11. Қаржыландыру нормативтерінде су тасқынынан бұзылу салдарын жою көзделмейді.
12. Қаржыландыру нормативінің жылдық қажеттілік мөлшері шеңберінде тиісті облыстың автомобиль жолдарының учаскелері арасында жылдық ақша қаражатын қайта бөлуге жол беріледі.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
км – километр;
ҚҚС - қосылған құн салығы;
АЕК - айлық есептік көрсеткіш.

11. Нормативами финансирования не предусматривается устранение последствия паводковых разрушений.
12. Допускается перераспределение годовых финансовых затрат между участками автомобильных дорог соответствующей области в рамках размера норматива годовых финансовых затрат.
Расшифровка аббревиатур:
км – километр;
НДС - налог на добавленную стоимость;
МРП - месячный расчетный показатель.