Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 18-03/578 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 29 шілдеде № 11780 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 218) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
А. Мамытбеков
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 18-03/578 бұйрығымен
бекітілген
Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 218) тармақшасына сәйкес әзірленді және қорықшылық қызметінің тәртібін айқындайды.

Об утверждении Типового положения о егерской службе субъектов охотничьего хозяйств
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 18-03/578. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2015 года № 11780.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 218) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего хозяйств.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания и в информационно-правовую систему "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Мамытбеков
Утверждено
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 18-03/578
Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего хозяйств
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего хозяйства (далее - Типовое положение) разработано в соответствии с подпунктом 218) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 и определяет порядок работы егерской службы.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі (бұдан әрі – қорықшылық қызмет) бекітіліп берілген аңшылық алқаптарында жануарлар дүниесін қорғау функцияларын жүзеге асыратын аңшылық шаруашылығы субъектілерінің құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қорықшылық қызметі аңшылық шаруашылығы субъектісі директорының бұйрығымен құрылады және оған (басшылыққа) бағынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қорықшылық қызметке аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қызметкерлері: аңшылық шаруашылығы директорлары, аға қорықшылар (болған жағдайда), қорықшылар жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қорықшылық қызметті аңшылық шаруашылығы субъектілері өз қаражаты есебінен құрады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қорықшылық қызметі қызметкерлерінің жұмысы Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына, осы Үлгілік ережеге негізделеді.
7. Қорықшылық қызметі қызметкерлерiнiң лауазымдық нұсқаулықтарын аңшылық шаруашылығы субъектiсі әзiрлейдi және бекiтедi.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Аңшылық шаруашылығының қорықшылық қызметіне он сегіз жасқа толған тұлғалар қабылданады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Аңшылық шаруашылығының субъектілері қорықшылық қызмет құрылғаннан немесе оның құрамы өзгергеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне тиісті ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қызметтік куәлігінің және омырауға тағатын белгісінің нөмірі көрсетілген қызметкерлердің тізімі) ұсынады.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Егерская служба субъектов охотничьего хозяйства (далее – егерская служба) является структурным подразделением субъектов охотничьего хозяйства, осуществляющим функции охраны животного мира на закрепленных охотничьих угодьях.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Егерская служба создается приказом директора субъекта охотничьего хозяйства и подчиняется ему (руководству).
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. К егерской службе относятся работники субъектов охотничьего хозяйства: директора охотничьих хозяйств, старшие егеря (при наличии), егеря.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Егерская служба создается субъектами охотничьего хозяйства за счет собственных средств.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Деятельность работников егерской службы основывается на законодательстве Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира, настоящем Типовом положении.
7. Должностные инструкции работников егерской службы разрабатываются и утверждаются субъектом охотничьего хозяйства.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В егерскую службу охотничьего хозяйства принимаются лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Субъекты охотничьего хозяйства после создания или изменения состава егерской службы, в течении десяти календарных дней представляют соответствующую информацию (список работников с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), должности, номера служебного удостоверения и нагрудного знака) в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қорықшылық қызметі қызметкерлерінің өкілеттігi және
оның қызметінде пайдаланылатын құжаттары
10. Қорықшының құқықтары мен міндеттері:
Қорықшының:
1) кейiннен уәкiлеттi орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне мiндеттi түрде беру үшiн Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамалар жасауға;
2) қызметтік қаруды алып жүруге және айырым белгілері бар арнаулы киім киюге;
3) жеке және заңды тұлғалардың аң аулауға құқық беретін құжаттарын тексеруге;
4) аң аулау қағидаларын бұзғаны үшін атыс қаруын кейіннен ішкі істер органдарына міндетті түрде беру үшін алып қоюға;
5) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұза отырып пайдаланылған аулау құралдарын, заңсыз аулап алынған аң аулау өнімдерін, тыйым салынған аулауға арналған қару түрлерін кейіннен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторға беру үшін алып қоюға;
6) бекітіліп берілген аңшылық алқабының аумағында көлік құралдарын тоқтатуға құқығы бар.
Қорықшы:
1) бекiтілiп берiлген аңшылық алқаптарында жануарлар дүниесiн қорғауды қамтамасыз етуге;
2) аң аулау қағидаларын, аңшылық шаруашылығының ішкі регламентін, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, сондай-ақ тыныштық аймақтарында жануарлар дүниесін пайдалануға қойылған шектеулер мен тыйым салуларды бұзушылықтардың жолын кесуге;
3) жеке және заңды тұлғалардан жануарлардың қырылуына және олар мекендеу ортасының бұзылуына әкеп соқтыратын әрекеттерді тоқтатуды талап етуге;
4) жануарлар дүниесi объектiлерiнің мекендеу ортасын, олардың көбею жағдайларын және шоғырлану орындарын сақтау жөнінде шаралар қолдануға;
5) жануарлар дүниесiне ұқыпты және iзгiлiктi қарау насихатын жүргізуге;
6) жануарлар ауырған және дүлей зiлзала кезiнде қырылу қаупi төнген жағдайларда жануарлар дүниесi объектiлерiне көмек көрсету жөнінде шаралар қолдануға;
7) аншлагтардың сақталуын қамтамасыз етуге міндетті.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 18.01.2022 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Полномочия работников егерской службы
и документы, используемые в ее деятельности
10. Права и обязанности егеря:
Егерь имеет право:
1) составлять протоколы об административных правонарушениях в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях для обязательной последующей передачи их в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа;
2) на ношение служебного оружия и специальной одежды со знаками различия;
3) проверять у физических и юридических лиц документы на право охоты;
4) изымать огнестрельное оружие за нарушение правил охоты для обязательной последующей передачи органам внутренних дел;
5) изымать орудия добывания, используемые с нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, незаконно добытую продукцию охоты, запрещенные виды орудий добывания для обязательной последующей передачи государственному инспектору по охране животного мира;
6) останавливать транспортные средства на территории закрепленного охотничьего угодья.
Егерь обязан:
1) обеспечить охрану животного мира на закрепленных охотничьих угодьях;
2) пресекать нарушения правил охоты, внутреннего регламента охотничьего хозяйства, противопожарной безопасности, а также установленных ограничений и запретов на пользование животным миром в зонах покоя;
3) требовать от физических и юридических лиц прекращения действий, приводящих к гибели животных и нарушению среды их обитания;
4) принимать меры по сохранению среды обитания, условий размножения и мест концентрации объектов животного мира;
5) вести пропаганду бережного и гуманного отношения к животному миру;
6) принимать меры по оказанию помощи объектам животного мира в случае заболеваний и угрозы гибели при стихийных бедствиях;
7) обеспечивать сохранность аншлагов.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 18.01.2022 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

11. Қорықшылық қызметінің жұмысында мынадай құжаттар пайдаланылады:
1) директор:
облыстың жергілікті атқарушы органының аңшылық алқапты бекітіп беру туралы шешімінің көшірмесі;
аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт;
"Жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ оны беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/145 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10702 болып тіркелген) нысан бойынша аңшылық шаруашылығы субъектiлерi берген жолдамаларды тiркеу журналы;
аңшылық алқабының карта-схемасы;
аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспары;
жануарларды есепке алу материалдары;
2) аға қорықшы (бар болса), қорықшы:
аңшылық шаруашылығы субъектісі, олардың бірлестіктері (аңшылар бірлестіктерін қоса алғанда) берген қызметтік куәлік;
қорықшыға қорық учаскесін (айналымды) бекітіп беру туралы аңшылық шаруашылығы субъектілері бұйрығының көшірмесі және оның карта-схемасы;
қызметтік қаруды алып жүруге және сақтауға рұқсат.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 13.10.2025 № 275 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

11. В работе егерской службы используются следующие документы:
1) директор:
копия решения местного исполнительного органа области о закреплении охотничьих угодий;
договор на ведение охотничьего;
журнал регистрации путевок, выданных субъектами охотничьего хозяйства по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/145 "Об утверждении типовой формы путевки, а также Правил ее выдачи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10702);
карта-схема охотничьего угодья;
план ведения охотничьего хозяйства;
материалы учета животных;
2) старший егерь (при наличии), егерь:
служебное удостоверение, выданное субъектом охотничьего хозяйства, их объединением (включая объединения охотников);
копия приказа субъекта охотничьего хозяйства о закреплении за егерем егерского участка (обхода) и его карта-схема;
разрешение на ношение и хранение служебного оружия.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 13.10.2025 № 275 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).