Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 26 наурыздағы № 350 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 шілдеде № 11637 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-42) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспенің орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізілді, қазақ тілінде өзгермеді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 509 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитетіне (Б.К. Сейдахметов):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде заңнамада бекітілген тәртіпте мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында жариялануын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Респубикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін атқарушы
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
В. С. Школьник ____________
2015 жылғы 5 маусым
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 26 наурыздағы
№ 350 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңына сәйкес, сондай-ақ Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсыныстары ескеріле отырып әзірленді.

Об утверждении Правил электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2015 года № 11637.
В соответствии с подпунктом 41-42) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 509 (вводится в действие с 01.08.2019).
1. Утвердить прилагаемые Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республики Казахстан.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (Сейдахметов Б.К.) обеспечить:
1) в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 2 настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
Ж. Касымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр энергетики
Республики Казахстан
Школьник В. С. __________________
5 июня 2015 года
Утверждены
приказом Исполняющего
обязанности министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26.марта 2015 года № 350
Правила
электросветотехнического обеспечения полетов
гражданской авиации Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республика Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", а также с учетом стандартов и рекомендаций Международной организации гражданской авиации (ИКАО).

2. Осы Қағидалар ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етуді, азаматтық авиация ұйымдарындағы электр қондырғыларын техникалық пайдалануды регламенттейді.
3. Осы Қағидаларың талаптары азаматтық авиацияның кәсіпорындары мен ұйымдарының басшы құрамына, ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етумен байланысты немесе өз қызметiнде электр қондырғыларын қолданатын және азаматтық авиация ұйымдарында олардың техникалық пайдалануды ұйымдастыру мәселелерiн шешетiн инженерлiк-техникалық құрам мен қызметтерге қолданылады.
4. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етуге:
1) регламенттерге, зауыттық нұсқаулықтарға, осы Қағидаларға, сондай-ақ басқа да қолданыстағы нормативтік-техникалық қағидаларға сәйкес электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі құжаттармен сәйкес сыртқы электрмен жабдықтау көзінен электр энергиясын беруге және таратуға арналған әуежайдың электр қондырғыларын, жарықпен сигнал беру жабдығы жүйелерін (бұдан әрі – ЖСБЖ), әуеайлақ белгілерін, жер үсті аэронавигациялық оттарын, перронды прожекторлық жарықтандыру жүйелерін, автономды және резервтік электрмен жабдықтау көздерін техникалық пайдалану;
2) азаматтық авиация ұйымдарының өндірістік және жолаушылар нысандарының электр қуаты мен жарықтандыру жабдықтарын, әуежайдың орталық тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станцияларын техникалық пайдалану;
3) электрмен жабдықтаудың сыртқы көзінен алынатын электр энергиясын ұтымды және мақсатқа сай пайдалану;
4) нысандарды электрмен жабдықтаудың және электр қондырғыларының жұмысының сенімділігін арттыруды, техникалық қызмет көрсету сапасын арттыруды және электр энергиясын үнемдеуді қамтамасыз ететін іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
Ұшудың электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етілуі ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметімен (бұдан әрі – Қызмет) жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар, терминдер мен аббревиатуралар:
1) автономды электрмен қоректендіру көзі – әуежайдың электр желісімен байланысы жоқ және кепілдендірілген электрмен қоректендіру қалқанына немесе тікелей электр қабылдағыштарға қосылған электрмен қоректендіру көзі;
2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;

2. Настоящие Правила определяют порядок электросветотехнического обеспечения полетов, техническую эксплуатацию электроустановок в организациях гражданской авиации.
3. Требования настоящих Правил распространяются на руководящий состав предприятий и организаций гражданской авиации, инженерно-технический состав и службы, связанные с электросветотехническим обеспечением полетов или использующие в своей деятельности электроустановки и решающие вопросы организации их технической эксплуатации в организациях гражданской авиации.
4. В электросветотехническое обеспечение полетов включается:
1) техническая эксплуатация электроустановок аэропорта, предназначенных для передачи и распределения электроэнергии от внешнего источника электроснабжения, систем светосигнального оборудования (далее – ССО), аэродромных знаков, наземных аэронавигационных огней, систем прожекторного освещения перрона, автономных и резервных источников электропитания в соответствии с регламентами, заводскими инструкциями, настоящими Правилами, а также другими действующими нормативно-техническими документами по эксплуатации электроустановок;
2) центральных распределительных пунктов и трансформаторных подстанции аэропорта, электросилового и осветительного оборудования производственных и пассажирских объектов организации гражданской авиации;
3) рациональное и целесообразное использование электроэнергии от внешнего источника электроснабжения;
4) разработка и осуществление мероприятий, обеспечивающих повышение надежности электроснабжения объектов и работы электроустановок, повышение качества технического обслуживания и экономию электроэнергии;
Электросветотехническое обеспечение полетов осуществляется службой электросветотехнического обеспечения полетов (далее – Служба).
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Основные понятия, термины и аббревиатуры, используемые в настоящих Правилах:
1) автономный источник электропитания – источник электропитания, не связанный с электрической сетью аэропорта и подсоединенный либо к щиту гарантированного электропитания, либо непосредственно к электроприемникам;
2) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;

3) әуеайлақ минимумы – осы әуеайлақта осы үлгідегі әуе кемесінің ұшуын және қонуын орындауға рұқсат етілетін ұшып-қону жолағы мен бұлттардың төменгі шектік биіктігіндегі (немесе шешім қабылдау биіктігіндегі) көрінімдердің ең аз рұқсат етілетін мәні;
4) әуеайлақтың жарық сигнал беру жабдығының жүйесі – әуеайлақта белгілі схема бойынша орналастырылған және көрінімнің әртүрлі жағдайында әуе кемелерінің ұшып шығуын, қонар алдындағы соңғы кезеңін, қонуы мен жермен жүруін қамтамасыз етуге арналған жарық сигнал беру аспаптарының, электр жабдықтары мен басқару аппараттарының жиынтығы;
5) әуежай объектілерін электрмен қоректендірудің бұзылуы – электрмен қоректендірудің осы объектіні резервтік қуат көзіне ауыстыру үшін белгіленген мерзімнен кем уақытқа ажыратылуы;
6) әуежай объектілерін электрмен қоректендірудің істен шығуы – осы объекті үшін резервтік қуат көзіне көшу үшін белгіленген уақыттан ұзағырақ уақытқа электрмен қоректендіруді ажырату;
7) бұйымның формуляры – бұйымның техникалық жай-күйін көрсететін және оны пайдалану жөніндегі мәліметтерді (жұмыс ұзақтығы мен жағдайлары, ТҚ, жөндеу түрлері, құрамдас бөліктер мен бөлшектерді ауыстыру және пайдаланудың бүкіл кезеңі үшін басқа да деректерді қамтитын), дайындаушы кепілдік берген ЖСБЖ, ДГҚ, ҮҚБК негізгі параметрлері мен техникалық сипаттамаларын куәландыратын құжат;
8) глиссада – қонуға бет алудың соңғы кезеңінде әуе кемесінің төмендеуі үшін белгіленетін ұшу бейіні;
9) глиссадалық оттар – глиссаданы көзбен көріп индикациялауға арналған оттар;
10) жарықтың орташа күші – жарық шоғыры шашуының берілген бұрыштары шегінде барлық бағыттар бойынша жарық күшінің орташаланған мәні;
11) желілік от – ең үлкен аралықпен көлденең желі бойына орнатылып, қашықтықтан қысқа жарық жолағы болып көрінетін екі немесе одан да көп оттар;
12) жердегі аэронавигациялық от (от) – әуе кемелерінде орнатылған оттарды қоспағанда, аэронавигациялық құрал ретінде пайдалануға арналған, жарықты бөлуі анықталған бағыты бар жарықтандыру құрылғысы;
13) көрінімділік – авиациялық мақсаттар үшін көрінімділік келесі шамалардың ең үлкенін білдіреді:
жерге жақын орналасқан, рұқсат етілген өлшемдегі қара нысанды жарық фонында бақылау арқылы ажыратуға және анықтауға болатын ең үлкен қашықтық (а);
жарықтандырылмаған фонда шамамен 1000 кд жарық күші бар оттарды ажыратуға және анықтауға болатын ең үлкен қашықтық (b);
Бұл екі қашықтықтың ауада белгілі бір жұтылу жылдамдығымен әртүрлі мәндері бар, соңғысы (b) фонның жарықтандырылуына байланысты, ал біріншісі (а) көрінудің метеорологиялық оптикалық диапазонымен сипатталады (MOR);

3) минимум аэродрома – минимально допустимые значения видимости на взлетно-посадочной полосе и высота нижней границы облаков (или высота принятия решения), при которых на данном аэродроме разрешается выполнять взлет и посадку воздушного судна данного типа;
4) система светосигнального оборудования аэродромов – совокупность светосигнальных приборов, электрического оборудования и аппаратуры управления, размещенных на аэродроме по определенной схеме и предназначенных для обеспечения взлета, заключительного этапа захода на посадку, посадки и руления воздушных судов в различных условиях видимости;
5) нарушение электропитания объектов аэропорта – отключение электропитания на время, продолжительностью менее времени, установленного для перехода на резервный источник для данного объекта;
6) отказ электропитания объектов аэропорта – отключение электропитания на время, продолжительностью более времени, установленного для перехода на резервный источник для данного объекта;
7) формуляр изделия – документ, удостоверяющий гарантированные изготовителем основные параметры и технические характеристики ССО, ДГУ, ИБП отражающий техническое состояние изделия и содержащий сведения по его эксплуатации (длительность и условия работы, ТО, виды ремонтов, замена составных частей и деталей и другие данные за весь период эксплуатации);
8) глиссада – профиль полета, устанавливаемый для снижения воздушных судов на конечном этапе захода на посадку;
9) глиссадные огни – огни, предназначенные для визуальной индикации глиссады;
10) средняя сила света – усредненное значение силы света по всем направлениям в пределах заданных углов рассеяния светового пучка;
11) линейный огонь – два или более огня, размещенных с наибольшими интервалами на поперечной линии, которые на расстоянии кажутся короткой световой полосой;
12) наземный аэронавигационный огонь (огонь) – световой прибор с заданной кривой светораспределения, предназначенный для использования в качестве аэронавигационного средства, за исключением огней, установленных на воздушных судах;
13) видимость – видимость для авиационных целей представляет собой наибольшую из следующих величин:
наибольшее расстояние, на котором можно различить и опознать черный объект приемлемых размеров, расположенный вблизи земли, при его наблюдении на светлом фоне (а);
наибольшее расстояние, на котором можно различить и опознать огни силой света около 1000 кд на неосвещенном фоне (b)
Эти два расстояния имеют различные значения в воздухе с заданным коэффициентом поглощения, причем последнее (b) зависит от освещенности фона, а первое (а) характеризуется метеорологической оптической дальностью видимости (MOR);

14) қызмет объектілері – ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз етуге, 10 (6) киловольттық кернеуді 0,4 киловольтқа трансформациялауға, электр энергиясын әуежай объектілерінің, авиакәсіпорындарының қызметтік және жолаушы объектілері электр күш жабдықтары арасында беру және бөлуге арналған электрлі қондырғылары бар объектілер; өнеркәсіптік энергия жиілігін басқа энергия күшіне немесе басқа жиіліктегі энергия күшіне өзгертуге, өндірістік мақсаттағы объектілердің ішінде электр энергиясын беру мен бөлуге арналған басқа қызметтер объектілері, электр қондырғылары бар объектілер, сондай-ақ олардың электр күш және жарық беру жабдықтары.
15) оттар жүйесінің сенімділігі – жүйенің үздіксіз және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ете отырып, жабдықтың белгілі бір уақыт кезеңі ішінде белгіленген пайдалану шегінде жұмыс істеу қабілеті;
16) отты ауыстыру уақыты – оттың 25% немесе одан жоғары қарқындылық мәндерінде жұмыс істеген кезде электрмен жабдықтау көздерін ауыстыру кезінде 50% -дан төмен түскеннен кейін берілген бағытта өлшенген оттың нақты қарқындылығын 50% мәніне дейін қалпына келтіруге кететін уақыт;
17) оттың істен шығуы – қандай да бір себеппен жарықтың орташа күшінің берілген сәуле шашу бұрыштарында жаңа оттың нормалық жарық күшімен салыстырғанда 50% астам төмендеуі;
18) профилактикалық техникалық қызмет көрсету регламенті – техникалық қызмет көрсетудің мерзімділігі мен көлемін белгілейтін құжат;
19) резервтік электрмен қоректендіру көзі – негізгі көзден электрмен қоректендіру бұзылған жағдайда электр қабылдағыштарға қосылатын және негізгі көзден электрмен қоректендіруді қалпына келтіруге қажетті максималды уақыттан асатын уақыт ішінде электрмен қоректендіруді қамтамасыз ететін қуат көзі;
20) талдау – персоналдың кәсіби дайындығын жетілдіру, жұмыстағы ауытқуларды жою және олардың алдын алу мақсатында жұмысты орындау сапасын талдау;
21) тараптардың пайдалану жауапкершілігінің шекарасы – теңгерімдік тиесілілігі немесе электрмен жабдықтау шарты бойынша айқындалатын және тараптардың теңгерімдік тиесілілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажыратудың тиісті актісімен расталған күтіп-ұстауға және техникалық жай-күйге жауапты шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы энергетикалық жабдықты және/немесе осы шаруашылық жүргізуші субъектілер арасында электр желісін бөлу нүктесі;
22) тәуелсіз қуат көзі – кернеу немесе басқа қуат көздері жоғалған кезде реттелетін шектерде апаттан кейінгі режимде сақталатын қуат көзі.
Тәуелсіз қуат көздерінің қатарына бір немесе екі электр станциялары мен қосалқы станциялардың екі секциясы немесе шиналар жүйесі кіреді, сонымен бірге келесі екі шарт бір уақытта орындалады:
секциялардың немесе шиналар жүйелерінің әрқайсысы өз кезегінде тәуелсіз қуат көзінен қуат алады;
секциялар (жүйелер) шиналар бір-бірімен байланыспаған немесе шиналар секцияларының (жүйелерінің) бірінің қалыпты жұмысы бұзылған жағдайда автоматты түрде ажыратылатын байланысы бар;

14) объекты Службы – объекты с электроустановками, предназначенные для светотехнического обеспечения полетов, трансформации напряжения 10 (6) киловольт в 0,4 киловольт, передачи и распределения электроэнергии между объектами аэропорта, электросилового оборудования служебных и пассажирских объектов авиапредприятий, объекты других служб объекты с электроустановками, предназначенные для преобразования энергии промышленной частоты в другой вид энергии или энергию другой частоты, передачи и распределения электроэнергии внутри объектов производственного назначения, а также их электросиловое и осветительное оборудование.
15) надежность системы огней – способность оборудования функционировать в установленных эксплуатационных пределах в течение заданного периода времени, обеспечивая непрерывную и безопасную работу системы;
16) время переключения огня – время, необходимое для восстановления замеренной в заданном направлении фактической интенсивности огня до значения 50 % после ее падения ниже 50 % при переключении источников электроснабжения, когда огонь функционирует при значениях интенсивности 25 % или выше;
17) отказ огня – снижение по какой-либо причине средней силы света в заданных углах рассеяния более чем на 50 % по сравнению с нормируемой силой света нового огня;
18) регламент профилактического технического обслуживания – документ, устанавливающий периодичность и объем технического обслуживания;
19) резервный источник электропитания – источник электропитания, который подключается к электроприемникам при нарушении электропитания от основного источника и обеспечивает электропитание в течение времени, превышающего максимальное время, необходимое для восстановления электропитания от основного источника;
20) разбор – анализ качества выполнения работ в целях совершенствования профессиональной подготовки персонала, устранения и предупреждения отклонений в работе;
21) граница эксплуатационной ответственности сторон – точка раздела энергетического оборудования и/или электрической сети между хозяйствующими субъектами, ответственными за содержание, обслуживание и техническое состояние, определяемая по балансовой принадлежности или договором электроснабжение, и подтвержденная соответствующим актом разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон между этими хозяйствующими субъектами;
22) независимый источник питания – источник питания, на котором сохраняется напряжение в послеаварийном режиме в регламентированных пределах при исчезновении его на другом или других источниках питания.
К числу независимых источников питания относятся две секции или системы шин одной или двух электростанций и подстанций при одновременном соблюдении, следующих двух условий:
каждая из секций или систем шин в свою очередь имеет питание от независимого источника питания;
секции (системы) шин не связаны между собой или имеют связь, автоматически отключающийся при нарушении нормальной работы одной из секций (систем) шин.

23) технологиялық карта – регламенттік операцияларды орындау тәртібін, техникалық талаптарды, қолданылатын құралдарды және қажетті еңбек шығындарын қамтитын құжат;
24) ұшу-қону жолағындағы көрінім (ұшу-қону жолағындағы көрінім қашықтығы) – ұшу-қону жолағының остік сызығындағы әуе кемесінің ұшқышы ұшу-қону жолағы жамылғысының таңбалануын немесе оны шектейтін немесе оның остік сызығын белгілейтін оттарды көре алатындай шектегі ең ұзақ қашықтық;
25) ҰЭЖТҚЕ – ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету;
26) электр желісінің теңгерімдік тиесілігінің шекарасы – электр энергиясы нарығының шаруашылық жүргізуші субъектілері: энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар арасындағы, сондай-ақ электр желісінің теңгерімдік тиесілігі бойынша айқындалатын тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар арасындағы электр желісін бөлу нүктесі;
27) электрмен жабдықтау – әуежай мен оның объектілерін энергия жүйесінен электр қуатымен қамтамасыз ету;
28) электрмен жабдықтаудың сыртқы көзі – әуеайлақтың ішкі тарату желілеріне электр энергиясын беру, әуе және/немесе жерасты кабельдік желілері арқылы жүзеге асырылатын сыртқы электр желісі;
29) электр қондырғылары – электр энергиясын өндіруге, өзгертуге, трансформациялауға, беруге, бөлуге және оны энергияның басқа түріне айналдыруға арналған машиналардың, желілік аппараттар мен қосымша жабдықтардың (осылар орнатылған ғимараттары және үй-жайларымен бірге) жиынтығы.
30) электрмен қоректендірудің кепілдікті жүйесі – нормативтік мерзімнен аспайтын уақыт ішінде электрмен жабдықтауды (электрмен қоректендіруді) қалпына келтіруді қамтамасыз ететін қоректендірудің резервтік жүйесі;
31) электрмен қоректендірудің үздіксіз жүйесі – технологиялық жабдық жұмысының үзіліссіздігі бұзылмайтындай уақыт ішінде электрмен жабдықтауды (электрмен қоректендіруді) қалпына келтіруді қамтамасыз ететін электрмен қоректендіру жүйесі;
32) І санаттағы электр қабылдағыштар – электрмен жабдықтаудың үзілуі адам өміріне қауіп төндіруі, кәсіпорындардың экономикасына елеулі залал келтіруі, қымбат тұратын негізгі құрал-жабдықтардың зақымдануы, өнімдердің жаппай ақауы, күрделі технологиялық процестің бұзылуы, электр энергиясының үзілуіне әкелуі мүмкін электр қабылдағыштардың, коммуналдық шаруашылықтың аса маңызды элементтерінің жұмысының бұзылуы.
І санаттағы электр қабылдағыштардың құрамынан электр қабылдағыштардың арнайы тобы бөлінеді, олардың үздіксіз жұмыс істеуі адам өміріне, жарылыстарға, өрттерге және қымбат тұратын негізгі құрал-жабдықтардың бүлінуіне жол бермеу мақсатында өндірісті апатсыз тоқтату үшін қажет.

23) технологическая карта – документ, содержащий порядок выполнения регламентных операций, технические требования, применяемые средства и необходимые трудовые затраты;
24) видимость на взлетно-посадочной полосе (дальность видимости на взлетно-посадочной полосе) – максимальное расстояние, в пределах которого пилот воздушного судна, находящегося на осевой линии взлетно-посадочной полосы, видит маркировку ее покрытия или огни, ограничивающие взлетно-посадочную полосу или обозначающие ее осевую линию;
25) ЭСТОП – электросветотехническое обеспечение полетов;
26) граница балансовой принадлежности электрической сети – точка раздела электрической сети между хозяйствующими субъектами рынка электрической энергии: энергопроизводящими, энергопередающими организациями и потребителями, а также между потребителями и субпотребителями, определяемая по балансовой принадлежности электрической сети;
27) электроснабжение – обеспечение аэропорта и его объектов электроэнергией от энергосистемы;
28) внешний источник электроснабжения – внешняя электрическая сеть, от которой посредством воздушных и/или подземных кабельных линий осуществляется передача электроэнергии к внутренним распределительным сетям аэродрома;
29) электроустановки – совокупность машин, аппаратов линий и вспомогательного оборудования (вместе с сооружениями и помещениями, в которых они установлены), предназначенных для производства, преобразования, трансформации, передачи, распределения электроэнергии и преобразования ее в другой вид энергии;
30) система гарантированного электропитания – резервная система питания, обеспечивающая восстановление электроснабжения (электропитания) за время, не превышающее нормативное;
31) система бесперебойного электропитания – система электропитания, обеспечивающая восстановление электроснабжения (электропитания) за время, не приводящее к нарушению непрерывности работы технологического оборудования;
32) электроприемники I категории – электроприемники, перерыв электроснабжения которых может повлечь за собой опасность для жизни людей, значительный ущерб экономики предприятий, повреждение дорогостоящего основного оборудования, массовый брак продукции, расстройство сложного технологического процесса, нарушение функционирования особо важных элементов коммунального хозяйства.
Из состава электроприемников I категории выделяется особая группа электроприемников, бесперебойная работа которых необходима для безаварийной остановки производства с целью предотвращения угрозы жизни людей, взрывов, пожаров и повреждения дорогостоящего основного оборудования.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әуежайлардың электрлiк техникалық жабдықтары
6. Әуежайдың электрмен жабдықтау жүйесі қызмет көрсету нысандарын, сондай-ақ егер жүйенің электр қуаты бос болса, жасалған азаматтық-құқықтық шарттар негізінде әуежай аумағында орналасқан басқа тұтынушыларды электрмен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Әуежайлардың электрмен қоректендіру жүйелерiн қайта жаңарту мен салу жобалық және техникалық құжаттамаға, әуежайларда әуе кемелерiн қондыру жүйесiнiң жарықпен сигнал беру және электр жабдықтарының жобалау нормаларына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Сыртқы электр энергия көздерін әуеайлақтың, аэронавигация объектілерінің кіру трансформатор кіші станциясына дейін электр тарату желілері трасса сипатына және оның әуе қатысты орналасуына байланысты әуе немесе кабельдік болуы мүмкін.
Әуе қозғалысына қызмет көрсету, навигация, қондыру және байланыс объектiлерiнiң, әуежай және бөгде ұйымдардың электр энергиясын тұтынушылардың ерекше топтағы электр қабылдағыштарды бірінші санатты және бiрiншi санатты топпен қоректендірілетін жоғары кернеулi және төмен кернеулi тарату құрылғыларына қосуға тыйым салынады.
10. ЖСБЖ нысандарының кепілді қоректендіру қалқандарына осы нысандардың жұмысы мен қызмет көрсетуін қамтамасыз ететін тұтынушыларды қосуға рұқсат етіледі (апаттық жарықтандыру, технологиялық: жылыту, желдету және ауаны баптау). Кепілді қоректендіру қалқандарына қосылған тұтынушылардың тізбесі Қызметтің тізілімінде қалыптастырылады және Қызмет басшысымен бекітіледі. Уақытша қосылуға Қызмет басшысының мерзімі мен негізі көрсетілген жазбаша өкімі бойынша ғана жол беріледі және ол хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. I санатты электр қабылдағыштар өзара резервтейтін тәуелсіз екі қоректендіру көзінен электр энергиясымен қамтамасыз етіледі және қоректендіру көздерінің бірінен электрмен жабдықтау бұзылған кезде оларды электрмен жабдықтау үзілісі қоректендіруді автоматты түрде қалпына келтіру уақытына ғана рұқсат етіледі.
12. Бірінші санатты электр қабылдағыштардың ерекше тобын электрмен жабдықтау үшiн үшінші өзара резервтейтiн тәуелсiз көзден қосымша қоректендіру көзi көзделеді.
Электр қабылдағыштардың ерекше тобының үшiншi тәуелсiз қоректендіру көзi ретiнде және бірінші санаттағы қалған электр қабылдағыштардың екiншi тәуелсiз қоректендіру көзi ретiнде жергiлiктi электр станциялары, энергия жүйесі электр станциялары (мысалы, генератор кернеуiнiң шиналары), үздiксiз қоректендірудің арнайы агрегаттары, аккумулятор батареялары және тағы сол сияқты пайдаланылады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Электротехническое оборудование аэропортов
6. Система электроснабжения аэропорта обеспечивает электроснабжение объектов Службы, а также иных потребителей, размещенных на территории аэропорта, при наличии свободных электрических мощностей системы, на основании заключенных гражданско-правовых договоров.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Реконструкция и строительство систем электроснабжения аэропортов осуществляется в соответствии с проектной и технической документацией, нормами проектирования светосигнального и электрического оборудования систем посадки воздушных судов в аэропортах.
8. Линии электропередач от внешних источников электроэнергии до вводных трансформаторных подстанций аэродрома, объектов аэронавигации могут быть воздушными или кабельными, в зависимости от характера трассы и ее расположения относительно аэродрома.
9. Подключение к высоковольтным и низковольтным распределительным устройствам, питающим электроприемники особой группы первой категории и группы первой категории объектов обслуживания воздушным движением, навигации, посадки и связи, других потребителей электроэнергии аэропорта и сторонних организаций не допускается.
10. К щитам гарантированного питания объектов ССО допускается подключение потребителей, обеспечивающих работу и обслуживание этих объектов (аварийное освещение, технологические: обогрев, вентиляция и кондиционирование). Перечень потребителей, подключенных к щитам гарантированного питания, формируется в реестре Службы и утверждается руководителем Службы. Временное подключение допускается по письменному распоряжению руководителя с указанием срока и основания и оформляется протоколом.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Электроприемники I категории обеспечиваются электроэнергией от двух независимых взаимно резервирующих источников питания, и перерыв их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников питания допускается лишь на время автоматического восстановления питания.
12. Для электроснабжения особой группы электроприемников первой категории предусматривается дополнительное питание от третьего независимого взаимно резервирующего источника.
В качестве третьего независимого источника питания для особой группы электроприемников и в качестве второго независимого источника питания для остальных электроприемников первой категории используются местные электростанции, электростанции энергосистем (например, шины генераторного напряжения), специальные агрегаты бесперебойного питания, аккумуляторные батареи и тому подобное.

13. Электрмен жабдықтаудың сенімділік дәрежесіне қарай электр энергиясын тұтынушылардың санаттары және электрмен жабдықтау бұзылған жағдайда оттарды ауыстыру уақыты Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12303 болып тіркелген) азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларының 57-қосымшасында келтірілген талаптарға сәйкес келуге тиіс (бұдан әрі – ҚР АА ӘПЖН). ҚР АА ӘПЖН-ға өзгерістер енгізілген жағдайда уәкілетті орган ілеспе түсіндірме жариялайды және алты ай ішінде осы Қағидалар мен пайдаланушының жергілікті регламенттерін сәйкестендіруді қамтамасыз етеді. Қарама-қайшылықтар болған жағдайда түпкілікті реттеу жүзеге асырылғанға дейін қауіпсіздіктің неғұрлым жоғары деңгейін қамтамасыз ететін норма уақытша қолданылады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Жарықпен сигнал беру жабдықтарына қуат көзiн беретiн трасформатор кіші станциясына электр қорегін резервтейтін дизель-электр агрегаттар екінші-үшінші дәреже бойынша автоматтандырылады (Дизельдер мен автоматты газ қозғалтқыштары. Автоматтандыру көлемi бойынша сыныптау).
3. Әуеайлақтардың жарықпен сигнал беру жабдықтарының жүйелерi
16. Әуеайлақтардың жарықпен сигнал беру жабдықтарының жүйелерi әуе кемелерiнiң түнде, сондай-ақ көрiнiмнiң шектеулi болған жағдайларында қонуға кiруiн, қонуын, ұшып шығуы мен жермен жүруін қамтамасыз етуге арналған.
17. Қону және ұшып шығу үшiн белгілі бір минимумды қамтамасыз ету талаптарына қарай жарықпен сигнал беру жабдығы жүйелерiнiң әртүрлi құрамдары, оттардың әртүрлi орналасу схемалары мен техникалық сипаттамалары болады.
18. Жарықпен сигнал беру жабдықтарының жүйесi оттардың құрамына, орналастыру схемалары мен электрмен қоректендіруге қойылатын талаптар келтiрiлген әуеайлақтардың жарамдылық нормаларына сәйкес келеді. Жүйе құрамына кiретiн жабдықтар сипаттамаларына қойылатын талаптар жабдықтардың тиісті жарамдылық нормаларында анықталады.
19. ЖСБЖ орналасуы мен құрамына қатысты барлық өзгерістер, оның жұмысындағы бұзушылықтар және оны жөндеу кезінде өшіру, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15427 болып тіркелген), Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес тиісті аэронавигациялық ақпарат жарияланады.
ЖСБЖ құрамының өзгеруі туралы уақтылы және дұрыс ақпаратты бақылауды Қызмет бастығы жүзеге асырады.

13. Категории потребителей электроэнергии по степени надежности электроснабжения и время переключения огней при нарушении электроснабжения соответствуют приведенным в приложении 57 к нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 381 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12303) (далее – НГЭА ГА РК). При внесении изменений в НГЭА ГА РК уполномоченный орган опубликовывает сопроводительное разъяснение и в течение 6 месяцев приводит настоящие Правила и локальные регламенты эксплуатанта в соответствие. При противоречиях временно применяется та норма, которая обеспечивает более высокий уровень безопасности, до окончательного урегулирования.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Дизель-электрические агрегаты, резервирующие электропитание трансформаторной подстанции, от которых питается светосигнальное оборудование, автоматизируются по второй - третьей степени (Дизели и газовые двигатели автоматизированные. Классификация по объему автоматизации).
3. Системы светосигнального оборудования аэродромов
16. Системы светосигнального оборудования аэродромов предназначены для обеспечения захода на посадку, посадки, взлета и руления воздушных судов ночью, а также в условиях ограниченной видимости.
17. В зависимости от требований обеспечения определенных минимумов для посадки и взлета, системы светосигнального оборудования имеют различный состав, схемы расположения и технические характеристики огней.
18. Система светосигнального оборудования соответствует нормам годности аэродромов, где приведены требования к составу, схемам расположения и электропитания огней. Требования к характеристикам оборудования, входящего в систему, определены соответствующими нормами годности оборудования.
19. Обо всех изменениях, касающихся схемы расположения и состава оборудования ССО, о нарушениях в работе и выключении его на время ремонта, публикуется соответствующая аэронавигационная информация в соответствии с требованиями Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15427).
Контроль за своевременной и правильной информацией об изменении состава ССО ведет начальник Службы.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Әуеайлақтардың электр жарығымен сигнал беру жабдықтарының жүйесi толық дұрыс iстегенде немесе осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген оттардың рұқсат етілген бөлiгi iстен шыққан болса ғана ол ұшуды пайдалану талаптарына сай келедi. Электр жарығының жабдығы жартылай істен шыққан кезде пайдалануға шектеулер осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген, бұл ретте ұшуды жалғастыруға рұқсат етіледі немесе минимум көтеріледі.
Жарықтандыру жабдықтарына профилактикалық техникалық қызмет көрсету жүйелерінің мақсаттары осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетiлген.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 12.12.2024 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. ЖСБЖ-на арналған электрмен жабдықтау жүйелері жабдықтың жекелеген элементтері (оның ішінде фидерлер) істен шыққан кезде ұшқыш бағдарлармен тиісті визуалды байланысын сақтайтын және бұрмаланған ақпаратты қабылдамайтындай етіп жасалған. Әрбір ішкі жүйелерде шамдардың резервтелуі және барынша қамтамасыз етілуі тиіс жарық-сигналдық суреттің сақталуы мүмкін. Ішкі жүйелердегі кабельдік желілердің саны жүйенің мақсатына, санатына, шамдардың қуаты мен орналасуына байланысты анықталады – ҚР АА ӘПЖН сәйкес.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жүйелердi пайдаланудың және оларды басқарудың тәртiбi бірінші, екінші және үшінші санаттағы жоғары қарқынды оттар және қарқыны төмен аз оттар жүйесiн пайдалану және оларды басқару жөнiндегi ұшқыштар мен диспетчерлер құрамдары үшiн нұсқаулықтарда келтiрiлген.
23. ЖСБЖ жүйелерін ұшу тексерулері осы Қағидаларға 23-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес фото және бейне құжаттамамен жүргізіледі. Ұшу және аспаптық тексерулердің есептері электрондық түрде кемінде бес жыл сақталады және реттеуші орган үшін жабық бөлімде жарияланады. Даулы көрсеткіштер болған жағдайда аккредиттелген зертхана он бес жұмыс күні ішінде тәуелсіз тексеру жүргізеді. Тексеру нәтижелері мен ақаулар актілері жою мерзімдерін және жауапты тұлғаларды көрсете отырып, міндетті түрде жариялануға тиіс.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Система электросветосигнального оборудования аэродромов соответствует требованиям летной эксплуатации при ее полной исправности или в случае выхода из строя допустимого количества огней согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Ограничения на использование электросветотехнического оборудования при его частичных отказах указаны в приложении 1 к настоящим Правилам, при котором разрешается продолжение полетов или повышается минимум.
Цели систем профилактического технического обслуживания светосигнального оборудования указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 12.12.2024 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Системы энергоснабжения, предназначенные для ССО, проектируются таким образом, чтобы при отказе отдельных элементов оборудования (в том числе фидеров) пилот сохранял надлежащий визуальный контакт с ориентирами и не получал искаженной информации. В каждой из подсистем должно быть обеспечено резервирование огней и максимально возможное сохранение светосигнальной картины. Количество кабельных линий в подсистемах определяется назначением, категорией системы, мощностью и расположением огней – в соответствии с НГЭА ГА РК.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Порядок использования систем и их управления приведены в Инструкции для летного и диспетчерского состава по использованию систем огней высокой интенсивности первой, второй и третьей категорий и огни малой интенсивности и их управлению.
23. Летные проверки систем ССО проводятся с фото и видео документированием согласно требованиям, указанных в приложении 23 к настоящим Правилам. Отчеты летных и инструментальных проверок хранятся в электронном виде не менее 5 лет и публикуются в закрытом разделе для регулятора. При спорных показателях требуется независимая проверка аккредитованной лабораторией в течение 15 рабочих дней. Результаты проверок и акты дефектов подлежат публикации с указанием сроков устранения и ответственных лиц.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. Алып тасталды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Әуеайлақ маңы аумағының шегінде орналасқан барлық объектiлер биіктігі кедергiні шектейтiн жазықтық деңгейiнен жоғары немесе сол деңгеймен пара-пар болса, сондай-ақ әуе кемелерiнiң қозғалысы аймағында радиожарықтехникалық және метеорологиялық жабдықтар объектілері орналасқан болса, жарық қоршауы болады.
26. Жарық қоршауы азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сай орындалады. Жарықтық қоршау құрылғыларын (оттарды) пайдалануды, жөндеуді және ұстап тұруды сол қоршау орнатылған объектiнiң иесi жүргiзедi.
4. Әуеайлақтардың жарықтау жабдықтары
27. Жолаушылар перронының жұмыстық аймақтарындағы, әуе кемелерi тұрағы орындардағы, арнайы белгіленген алаңдардағы, арнайы автокөлiктер мен механикалық құралдарды сақтау алаңдарындағы сыртқы жарық беретін жарықтау қондырғылары қолданыстағы жобалаудың құрылыс нормаларында көрсетiлгеннен кем емес аудан жабыны деңгейінде көлденең жарықтандырумен қамтамасыз етіледі.
28. Перронның, тұрақ орындарының, арнайы белгіленген алаңдардың әуе кемелерi мен жолаушыларға қызмет көрсетiлмейтін жерлердің көлденең жарықтануы (ұшақтар тұратын орындар арасы, қызметтiк кіретін жолдар тағы сол сияқты) жобалаудың қолданыстағы құрылыс нормаларында көрсетiлгеннің кемінде 50% құрайды.
Перронда, тұрақ орындары мен арнайы белгіленген алаңдарда технологиялық процестер тоқтатылған кезде адамдар және арнайы автокөлiктер қозғалысының қауiпсiздiгi үшiн, сондай-ақ сол жерлерде авариялық жағдайлар пайда болғанда жұмыстарды жалғастыра беру үшiн жұмыстық жарықтандыру желiсiнде жер бетiнде 1 люкстен кем болмайтын деңгейде көлденең жарықпен кезекшi (авариялық) жарық болады.
29. Сыртқы жарық беретін жарықтау қондырғыларын электрмен қоректендіру және оны басқару схемасы басқа аумақтарда (құрылыс және қайта жаңарту кезінде) кезекшi жарық көздерiн сақтай отырып, әуе кемелерi тұрақтарының топтары немесе жеке тұрақтары бойынша олардың орталықтандырылған (объектілердің жекелеген кешендері бойынша) және жергілікті жағылуы мен өшiрiлуiн қамтамасыз етеді.
Жергiлiктi басқару жарықтау құрылғылары орнатылған прожекторлық бағаналардан немесе ғимараттар мен құрылыстардан жүзеге асырылады.
30. Прожекторлық қондырғылар ұшуды, қонуды, жермен жүруді орындайтын әуе кемелерiнiң экипаждарына, сондай-ақ командалық-диспетчерлiк пунктiнiң диспетчерлер персоналына көз қарықтырарлық әсерiн тигiзбейді.

24. Исключен приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Все объекты, расположенные в пределах при аэродромной территории, высота которых равна или превышает высоты плоскостей ограничения препятствий, а также объекты радиосветотехнического и метеорологического оборудования, расположенные в зоне движения воздушных судов, имеют световое ограждение.
26. Световое ограждение выполняется в соответствии с требованиями нормативных правовых актов, действующих в области гражданской авиации. Эксплуатацию, ремонт и содержание светоограждающих устройств (огней) ведет владелец объекта, на котором они установлены.
4. Осветительное оборудование аэродромов
27. Осветительные установки наружного освещения рабочих зон пассажирских перронов, мест стоянок воздушных судов, площадок специального назначения, площадок специального автотранспорта и хранения средств механизации обеспечивают горизонтальную освещенность на уровне покрытия площади не менее, указанной в действующих строительных нормах проектирования.
28. Горизонтальная освещенность тех частей перрона, мест стоянок, площадок специального назначения, где не производится обслуживание воздушных судов и пассажиров (участки между стоянками самолетов, служебные проезды и так далее), составляет не менее 50 %, указанной в действующих строительных нормах проектирования.
Для безопасного передвижения людей и специального автотранспорта во время прекращения технологических процессов на перроне, местах стоянок и площадках специального назначения, а также для продолжения работ на них при возникновении аварии в сети рабочего освещения имеется дежурное (аварийное) освещение с горизонтальной освещенностью на уровне покрытия не менее 1 люкса.
29. Схема электропитания и управления осветительными установками наружного освещения обеспечивает централизованное (по отдельным комплексам объектов) и местное их включение и выключение по группам стоянок воздушных судов или отдельным стоянкам с сохранением на остальной территории дежурного освещения (при строительстве и реконструкции).
Местное управление осуществляется с прожекторных мачт или зданий и сооружений, на которых установлены осветительные устройства.
30. Прожекторные установки не оказывают слепящего действия на экипажи воздушных судов, совершающих взлет, посадку и руление, а также на диспетчерский персонал командно-диспетчерского пункта.

5. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын техникалық пайдалану
31. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын техникалық пайдалану оларды жарамды жағдайда ұстау мақсатында Қызмет персоналы жүргiзетiн ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралардан тұрады.
32. Әуежайдың электр қондырғыларын техникалық пайдалану дайындаушы зауыттардың техникалық құжаттамасына, олардың техникалық пайдалану регламенттерiне, осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
33. Техникалық пайдалану келесі іс-шараларды қамтиды:
1) техникалық пайдалануды ұйымдастыруды, техникалық пайдалануды және күрделі жөндеуді жоспарлауды;
2) қызметті материалдық-техникалық қамтамасыз ету, электр қондырғыларын қабылдау және пайдалануға беру, қызмет көрсететін персоналды оқыту және өз бетінше жұмыс істеуге жіберу;
3) техникалық қызмет көрсету, оның ішінде жедел және мерзімді (мерзімдері мен ресурстары бойынша) техникалық қызмет көрсету, авариялық, ағымдағы және профилактикалық жөндеу жұмыстары, электр қондырғыларын жетілдіру мақсатында қайта қарау, жаңадан орнатылған ұшуды электрмен жарықтандыру жабдықтарын орнатуды қадағалау.
Техникалық қызмет көрсету жабдықты өндіруші ұйымдардың нұсқаулықтарында (басшылықтарында), профилактикалық қызмет көрсету ережелерінде, тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелерінде белгіленген көлемде және жиілікте, жергілікті пайдалану тәжірибесін сонымен қатар істен шығу жиілігі, жабдықтың тозу дәрежесі, климаттық ерекшеліктер және басқа факторларды ескере отырып жүзеге асырылады.
Техникалық қызмет көрсету түрлері және оны жүзеге асыру әдістері техникалық қызмет көрсетудің әрбір түрі үшін әзірленген және жабдықты әзірлеуші немесе азаматтық авиация ұйымының басшысы бекіткен технологиялық карталармен анықталады;
4) азаматтық авиация ұйымдарының қызметтері бойынша электр энергиясының шығынын бөлу және бақылау;
5) жабдықтарды, қосалқы жабдықтар мен аспаптардың, қосалқы құралдар мен керек-жарақтардың (ҚҚКЖ), бекітілген ЖСБЖ мен материалдардың төмендетілмейтін авариялық-қоры кірісі мен шығысы осы Қағидалардың 25-қосымшасына сәйкес журналға жазбаларды енгізе отырып есепке алынады;
6) электр қондырғыларын пайдалану, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың сақталуын бақылау;
7) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметі құжаттамасының тізбесін сақтау;
8) техникалық қызмет көрсету әдістерін жетілдіру және ұйымдастыру.

5. Техническая эксплуатация оборудования
электросветотехнического обеспечения полетов
31. Техническая эксплуатация оборудования электросветотехнического обеспечения полетов состоит из организационных и технических мероприятий, проводимых персоналом Службы в целях содержания его в исправном состоянии.
32. Техническая эксплуатация электроустановок аэропорта осуществляется в соответствии с технической документацией заводов-изготовителей, регламентами их технической эксплуатации, настоящими Правилами.
33. Техническая эксплуатация включает следующие мероприятия:
1) организацию технической эксплуатации, планирование технической эксплуатации и капитального ремонта;
2) материально-техническое обеспечение Службы, приемку и ввод в эксплуатацию электроустановок, подготовку и допуск к самостоятельной работе обслуживающего персонала;
3) техническое обслуживание, включающее оперативное и периодическое (по срокам и ресурсам) обслуживание, аварийный, текущий и профилактический ремонты, проведение доработок электроустановок в порядке их усовершенствования, надзор при монтаже вновь устанавливаемого оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.
Техническое обслуживание осуществляется в объеме и с периодичностью, установленными инструкциями (руководствами) организаций-изготовителей оборудования, регламентами профилактического технического обслуживания, правилами технической эксплуатации электроустановок потребителей, с учетом опыта эксплуатации в местных условиях, включая частоту отказов, степень износа оборудования, климатические особенности и другие факторы.
Виды технического обслуживания и методики его проведения определяются технологическими картами, разрабатываемыми для каждого вида обслуживания и утверждаемыми разработчиком оборудования или руководителем гражданской авиационной организации;
4) распределение и контроль за расходом электроэнергии по службам организации гражданской авиации;
5) учет оборудования, поступления и расхода запасного оборудования и приборов, запасных инструментов и принадлежностей (ЗИП), утвержденного неснижаемого аварийного запаса ССО и материалов с внесением записей в журнал согласно приложению 25 настоящих правил;
6) контроль за соблюдением действующих нормативно-технических документов по эксплуатации электроустановок, охраны труда и пожарной безопасности;
7) соблюдение перечня документации службы электросветотехнического обеспечения полетов согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
8) совершенствование методов и организации технического обслуживания.

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету объектілері мен жабдықтарын техникалық пайдалану ұйымы:
1) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарының iстен шығуын, бұзылуын, аварияға ұшырау мен жұмыстағы басқадай ақаулықтарын алдын-ала ескерудi;
2) Қызметтің әрбiр қызметкеріне белгiленген жұмыс учаскесін жеке белгілейді;
3) қызмет көрсетушi персоналдың еңбек өнiмдiлiгiнiң көтерiлуiн және Қызметтің әрбiр қызметкерінің орындаған жұмысының есептелуiн қамтамасыз етеді.
35. Ұшуды электрлi жарықпен техникалық қамтамасыз ету мiндеттерiн орындау үшiн Қызметтің құрылымдық схемасы функционалдық мақсаты бойынша және әуежай класына пайдаланылатын жабдықтың болуына және әуеайлақ минимумына қарай ұйымдастырылады.
Қызмет мынадай бөлiмшелерден (топтар мен түйiндерден) тұрады:
1) ұшуды жарық техникасымен қамтамасыз ету;
2) ұшуды электрлі техникалық қамтамасыз ету;
3) жоғары кернеулi электрлі техникалық зертхана;
4) автоматика және телемеханика;
5) жоғары кернеулi электрлi жабдық;
6) төмен кернеулi электрлi жабдық;
7) дизель-электрлiк станция (егер ол әуежайдың негiзгi электр энергия көзi болса);
8) жедел топ;
9) жалпы мақсаттағы объектiлердiң өндiрiстiк-тұрмыстық бөлмелерінің электр жабдықтарына қызмет көрсететiн топ;
10) жөндеу-пайдалану шеберханасы;
11) жоспарлы алдын ала жөндеулерді және есептеудi жоспарлаушы топтар;
12) тiркелген әуежайлар тобы.
36. Қызметтің құрылымдық бөлiмшелерi Қызмет бастығына бағынады.
37. Қызметтің жұмысын жоспарлау перспективалық және ағымдық болып бөлiнедi.
38. Перспективалық жоспарлау:
1) азаматтық авиация ұйымын электрмен қамтамасыз ету жүйесінің озыңқы дамуын;
2) электрмен қоректендірудің және электр қондырғыларының сенiмдiлiгiн арттыру;
3) электр жабдықтары мен электр желiлерiн жаңғырту және қайта жаңарту;
4) электр энергиясының үнемделуiн қамтамасыз етеді.
39. Жабдықтарды күрделі жөндеу кезеңділігінің кестесіне және электр жабдықтарын күрделі жөндеу және қайта құру жоспарының жобасына сүйене отырып, ұзақ мерзімді күрделі жөндеу жоспарының жобасын әзірлеу, әрі қарай үйлестіру, жобалау және Қызмет жоспарларына енгізу.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Ағымдағы жоспарлау келесі әзірлеуді қамтиды:
1) электр қондырғыларындағы жоспарлы-алдын алу жұмыстарының жылдық кестелері және ЖСБЖ регламенттік жұмыстары;

Сноска. Пункт 33 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Организация технической эксплуатации объектов и оборудования электросветотехнического обеспечения полетов обеспечивает:
1) предупреждение отказов, неисправностей, аварий и других нарушений в работе оборудования электросветотехнического обеспечения полетов;
2) персонально определяет для каждого сотрудника Службы определенный участок работы;
3) повышение производительности труда обслуживающего персонала и учет выполняемой работы каждым сотрудником Службы.
35. Для выполнения задач по электросветотехническому обеспечению полетов структурная схема Службы организуется по функциональному назначению и в зависимости от класса аэропорта, наличия эксплуатируемого оборудования и минимума аэродрома.
Служба состоит из следующих подразделений (групп и узлов):
1) светотехнического обеспечения полетов;
2) электротехнического обеспечения полетов;
3) высоковольтной электротехнической лаборатории;
4) автоматики и телемеханики;
5) высоковольтного электрооборудования;
6) низковольтного электрооборудования;
7) дизель-электрической станции (если она является основным источником электроэнергии аэропорта);
8) оперативной группы;
9) группы обслуживания электрооборудования производственно-бытовых помещений объектов общего назначения;
10) ремонтно-эксплуатационных мастерских;
11) группы планирования планово-предупредительных ремонтов и учета;
12) группы приписных аэропортов.
36. Структурные подразделения Службы подчиняются начальнику Службы.
37. Планирование работы Службы подразделяется на перспективное и текущее.
38. Перспективное планирование обеспечивает:
1) опережающее развитие систем электрообеспечения организации гражданской авиации;
2) повышение надежности электропитания и электроустановок;
3) модернизацию и реконструкцию электрооборудования и электросетей;
4) экономию электроэнергии.
39. Разработку проекта перспективного плана капитального ремонта на основании графика периодичности капитальных ремонтов оборудования и проекта плана капитального строительства и реконструкции электрооборудования для дальнейшего согласования, оформления и включения в планы работы Службы.
Сноска. Пункт 39 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Текущее планирование включает разработку:
1) годовых графиков планово-предупредительных работ в электроустановках и регламентных работ ССО;

2) күзгі-қысқы маусымға (бұдан әрі – КҚМ) және көктемгі-жазғы маусымға (бұдан әрі – КЖМ) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету нысандарын маусымдық дайындау жоспарлары;
3) Қызметті оқыту және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жоспарлары;
4) электр энергиясын тұтыну жоспары;
5) қызметтің жабдықтарын, ғимараттары мен үй-жайларын күрделі жөндеудің жылдық жоспарлары.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Қызмет жабдықтарына техникалық қызмет көрсету оның жай-күйі ескерiле отырып, жарықтану жүйесiнiң регламенттерiнде, сондай-ақ дайындаушы зауыттардың жабдықтарына қоса берілген техникалық пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтарында белгіленген көлемде және мерзiмде, жарықпен сигнал беру құралдарының жоспарлы-алдын алу жөндеулері мен регламенттiк жұмыстарының жылдық графигi бойынша жоспарланады және орындалады.
42. Жарықпен сигнал беру жабдықтары регламенттiк жұмыстарының жылдық графиктерi торап және топ басшыларының әзірлеген графиктерi негiзiнде Қызмет бастығы дайындайды және мүдделi қызметтермен келiсiледi және азаматтық авиация ұйымының басшысымен немесе оның орынбасары бекiтедi.
Электр қондырғыларының жоспарлы-алдын алу жөндеулері мен жарықпен сигнал беру жабдықтарының регламенттiк жұмыстарының үлгi жылдық графиктерi тиісінше осы Қағидаларың 4 және 5-қосымшаларында көрсетiлген.
43. Жоспарлы-алдын алу жұмыстарының кестесі шеңберінде жүргізілетін іс-шаралардың орындалуы жауапты тұлғалардың қолы қойылған жазбалармен және Қызмет басшысының жұмыстардың орындалуын тексеруімен расталады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
44. Маусымдық (күзгі-қысқы және көктемгі-жазғы кезеңде) жұмыстарға дайындалу жоспарлары өткен жылдардың ұқсас маусымдарында орын алған электр жабдықтары мен электр желiлерiнiң жұмысындағы кемшiлiктер ескерiле отырып жасалады.
45. Жабдықтар бойынша күрделi жөндеу мен қалыпқа келтiрудің жылдық жоспары осы Қағидаларың 6-қосымшасына сәйкес Қызмет жабдықтарының ақаулық ведомстволары, электр қондырғыларының күрделi жөндеуден өтетiн кезеңдік графигi негiзiнде жасалады.
46. Пайдалану процесінде орындалған электр қондырғыларындағы барлық өзгерістер электр қондырғыларына жауапты тұлғаның қолы қойылған сызбаларда және сызбаларда оның лауазымы мен өзгертілген күні көрсетіліп уақытылы көрсетіледі. Сызбалардағы өзгерістер туралы ақпарат нарядтармен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналына жазыла отырып, осы сызбаларды білуі қажет барлық қызметкерлердің назарына жеткізіледі.

2) планов сезонной подготовки объектов электросветотехнического обеспечения полетов к осенне-зимнему периоду (далее – ОЗП) и весенне-летнему периоду (далее – ВЛП);
3) планов обучения и материально-технического обеспечения Службы;
4) плана расхода электроэнергии;
5) годовых планов капитального ремонта оборудования, зданий и помещений Службы.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Техническое обслуживание оборудования Службы планируется и выполняется с учетом его состояния по годовому графику планово-предупредительных ремонтов и регламентных работ светосигнального оборудования в объеме и сроки, устанавливаемые регламентами светосистемы, а также инструкциями по технической эксплуатации, прилагаемыми к оборудованию заводами-изготовителями.
42. Годовые графики планово-предупредительных ремонтов и регламентных работ светосигнального оборудования составляются начальником Службы на основании графиков, разрабатываемых руководителями узлов и групп, согласовываются с заинтересованными службами и утверждаются руководителем организации гражданской авиации или его заместителем.
Примерные годовые графики планово-предупредительных работ в электроустановках и регламентных работ светосигнального оборудования приведены в приложениях 4 и 5 к настоящим Правилам соответственно.
43. Выполнение мероприятий в рамках графика планово-предупредительных работ подтверждаются записями за подписью ответственных лиц и проверкой выполнения работ руководителем Службы.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
44. Планы подготовки к сезонным (осенне-зимний и весенне-летний периоды) работам составляются с учетом недостатков в работе электрооборудования и электросетей, имевших место в аналогичном сезоне предшествующего года.
45. Годовой план капитального ремонта и наладочных работ по оборудованию составляется на основании формы ведомости дефектов оборудования Службы согласно приложению 6 к настоящим Правилам, графика периодичности капитального ремонта электроустановок.
46. Все изменения в электроустановках, выполненные в процессе эксплуатации, своевременно отражаются на схемах и чертежах за подписью ответственного за электроустановками с указанием его должности и даты внесения изменения. Информация об изменениях в схемах доводится до сведения всех работников, для которых необходимо знание этих схем, с записью в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям.

Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Электр схемаларының электрмен жабдықтаудың нақты пайдалану схемаларына сәйкестігі жыл сайын тексеру белгісімен тексеріледі.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Қызмет мамандарының жұмысты өздігімен орындауына рұқсат беру келесі ретпен жүзеге асырылады:
1) маманды жұмысқа қабылдау туралы бұйрық шығару;
2) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8785 болып тіркелген), Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламаларының (бұдан әрі – Үлгілік бағдарламалар) талаптарына сәйкес оқудан өту;
3) ең тәжірибелі маманның жетекшілігімен маманның тағылымдамасын өткізу (әуеайлақтың ерекшеліктерімен әзірленген бағдарламаларға сәйкес жарық-сигналдық жабдықтар мен электр жүйелеріне техникалық қызмет көрсету технологиясымен, әуеайлақта ұшуды қамтамасыз етуді жүзеге асыратын қызметтермен және ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібінде, қызмет мамандарының жұмыс технологиясымен және осы Қағидалармен танысу және зерделеу);
4) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарды, лауазымдық нұсқаулықтарды және әуеайлақты күтіп-ұстау технологиясын білу бойынша сынақтарды қабылдау;
5) өзіндік жұмысқа рұқсат беру туралы бұйрық шығару.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын пайдалануға енгiзу
49. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтарын пайдалануға енгiзу қолданыстағы азаматтық авиация саласындағы заңнамаға, жобалық және техникалық қабылдау-өткізу құжаттамасына сәйкес жүргiзiледi.
50. Пайдалануға енгiзу мыналарды қамтиды:
1) жабдықтың жеткiзiлуiн, оның сақталуын және оның монтаждалатын бөлшектерiн мердiгерлiк ұйымдарға актi бойынша берiлуiн бақылау;
2) құрылыстық-монтаждық және іске қосуды реттеу жұмыстарының жүргiзiлуiн техникалық қадағалау;
3) әуеайлақтың жарықпен сигнал беру жабдықтары жүйесiне техникалық жердегi және ұшу тексерiстерін жасау;

Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Соответствие электрических схем фактическим эксплуатационным схемам электрообеспечения проверяется ежегодно с отметкой о проверке.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Допуск к самостоятельному выполнению работ специалистов Службы осуществляется в следующей последовательности:
1) издание приказа о приеме специалиста на работу;
2) прохождение обучения в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов (далее – Типовые программы), утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8785);
3) проведение стажировки специалиста под руководством наиболее опытного специалиста (ознакомление и изучение особенностей аэродрома, технологии по техническому обслуживанию светосигнального оборудования и электрических систем в соответствии с разработанными программами, порядка взаимодействия со службами и организациями, осуществляющими обеспечение полетов на аэродроме, технологии работ специалистов службы и настоящих Правил);
4) принятие зачетов по знанию нормативных документов по электросветотехническому обеспечению полетов, должностных инструкций и технологии по содержанию аэродрома;
5) издание приказа о допуске к самостоятельной работе.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Ввод в эксплуатацию оборудования
электросветотехнического обеспечения полетов
49. Ввод в эксплуатацию оборудования электросветотехнического обеспечения полетов производится в соответствии с действующим законодательством в области гражданской авиации, проектной и технической приемосдаточной документацией.
50. Ввод в эксплуатацию включает:
1) контроль за поставкой оборудования, его хранением и передачей части его, подлежащей монтажу, подрядной организации по акту;
2) технический надзор за ходом строительно-монтажных и пусконаладочных работ;
3) техническую наземную и летную проверки системы светосигнального оборудования аэродрома;

4) жабдықтың пайдалануға енгізілуіне құжаттамаларды ресімдеу.
51. Жабдықтардың құрылысы, монтаждалуы, күрделi жөндеуден өтуi және бапталуы кезiнде Қызмет жүргізетін техникалық қадағалау жүзеге асырылады.
Техникалық қадағалауды жүргiзу кезінде мынадай құжаттарды басшылыққа алу қажет:
1) құрылыс, жабдықты орнату және монтаждауға жобалау құжаттамасы;
2) дайындаушы зауыттардың монтаждау және пайдалану жөнiндегi техникалық сипаттамалары мен нұсқаулықтары;
3) жарықпен сигнал беру жабдығын қабылдау жөнiндегi нұсқаулық;
4) жарамдылық нормалары;
5) өнеркәсiптiк, тұрғын және азаматтық ғимараттар мен құрылыстардың салынуына тапсырыс берушiнiң (салушының) техникалық қадағалауы туралы ереже.
52. Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар апта сайын Қызмет бастығына құрылыстың, монтаждаудың және іске қосуды реттеу жұмыстарының барысы туралы баяндап тұрады, ал технология бұзылған, жұмыс сапасы төмен болған және жобалық құжаттама мен нормативтiк талаптардан ауытқу болған жағдайларда шара қолдану үшiн олар туралы жедел түрде хабарлайды.
53. Пайдалануға енгiзген кезде айқындалған жабдықтардың (оның ішінде оның пломбаланбаған тораптар) жұмыс сапасы мен сенiмдiлiгiне әсер ететiн ақаулар мен бұзылыстарды жою үшiн тапсырыс берушi дайындаушы зауыт өкiлiн шақырады, ал егер ол Қызметтің шақырғаннан кейiнгi 10 күн iшiнде келмеген болса, монтаждаушы және қалыптап баптаушы ұйым өкілдерімен бірлесіп, рекламациялық актіні ресiмдейдi.
54. Электрлі монтаждау жұмыстары бойынша қабылдау-тапсыру құжаттамасының тiзбесі осы Қағидаларың 7-қосымшасында келтiрiлген.
55. Жарықпен сигнал беру жабдықтарының ұшу тексерiсi осы Қағидаларың талаптарына сәйкес жер бетiндегi техникалық тексерiстің
оң нәтижелерi болған кезінде жүргiзiледi.
56. Электр жабдықтарын күрделi жөндеуден қабылдаған кезде мыналар тексерiледі:
1) қабылданатын жабдықтың ақаулық ведомстволарында келтiрiлген барлық жұмыстардың орындалуы;
2) жабдықтың паспортында, формулярында орындалған жұмыстардың жазылғаны;
3) жабдықтың техникалық жай-күйi (боялуы, механикалық зақымданулардың болмауы тағы сол сияқты)
57. Монтаждаудан, күрделi жөндеуден, қалыпқа келтiрiп баптаудан кейiн сынаққа немесе пайдаланушылық тексеруге шыдамаған, сондай-ақ кепiлдiк мерзiмiнен бұрын iстен шыққан жабдыққа себептеріне қарай белгiленген тәртiппен рекламациялық акт немесе мердiгерлiк ұйыммен монтаждау, күрделi жөндеу немесе баптау жұмыстарын қайтадан жасау қажеттiлігi туралы акт ресiмделедi.
58. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 509 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) оформление документации на ввод оборудования в эксплуатацию.
51. Во время строительства, монтажа, капитального ремонта и наладки оборудования осуществляется технический надзор, проводимый Службой.
При проведении технического надзора, необходимо руководствоваться следующими документами:
1) проектной документацией на строительство, установку и монтаж оборудования;
2) техническими описаниями и инструкциями по монтажу и эксплуатации заводов-изготовителей;
3) инструкцией по приемке светосигнального оборудования;
4) нормами годности;
5) положением о техническом надзоре заказчика (застройщика) за строительством промышленных, жилых и гражданских зданий и сооружений.
52. Лица, осуществляющие технический надзор, еженедельно докладывают начальнику Службы о ходе строительных, монтажных и пусконаладочных работ, а в случаях нарушений технологии, низкого качества работ и отступлений от проектной документации и нормативных требований - сообщают об этом немедленно для принятия мер.
53. Для устранения дефектов и неисправностей, влияющих на качество и надежность работы оборудования (в том числе и его опломбированных узлов), выявленных при вводе в эксплуатацию, заказчик вызывает представителя завода-изготовителя, а при его неявке в течение 10 дней рабочих дней после даты вызова Службы совместно с представителями монтажной и наладочной организаций оформляется рекламационный акт.
54. Перечень приемосдаточной документации по электромонтажным работам приведен в приложении 7 к настоящим Правилам.
55. Летная проверка системы светосигнального оборудования проводится при положительных результатах наземной технической проверки в соответствии с требованиями настоящих Правил.
56. При приемке электрооборудования из капитального ремонта проверяется:
1) выполнение всех работ, перечисленных в ведомостях дефектов на принимаемое оборудование;
2) наличие записей выполненных работ в паспорте, формуляре оборудования;
3) техническое состояние оборудования (окраска, отсутствие механических повреждений и так далее).
57. На оборудование, не выдержавшее испытания или эксплуатационной проверки после монтажа, капитального ремонта, наладки, а также вышедшее из строя ранее гарантийного срока, в зависимости от причин оформляется рекламационный акт в установленном порядке, либо акт о необходимости выполнения подрядной организацией повторных работ по монтажу, капитальному ремонту или наладке.
58. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 509 (вводится в действие с 01.08.2019).

59. Жарықпен сигнал беру жабдығын пайдаланудың жарамдылық куәлігін беруді, ұзартуды, жаңарту мен ауыстыруды осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жүргізеді.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 509 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету
60. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсету мыналарды қамтиды:
1) кезеңдік тексерулерді өткізу;
2) жүйелi түрде оның жарамды жай-күйін қадағалап отыру;
3) жұмыс режимін бақылау;
4) Техникалық пайдалану қағидаларының талаптарын және дайындаушы зауыттың пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтар орындау;
5) жеке элементтерiнiң жұмыс iстеу қабiлетiн жедел қалпына келтіру;
6) қондырғыға профилактикалық сынақ жасап, реттеу, сондай-ақ авариялық, ағымдық және жоспарлы-сақтық жөндеулер.
61. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетуді осы электр қондырғыларына Қызмет басшысының жазбаша бұйрығымен бекітілген мамандар қамтамасыз етеді. Қызмет көрсету нәтижелері осы Қағидаларға 9-10-қосымшаларға журналдарда және формулярларда жазылады.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
62. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетудiң арнайы рұқсат ресімдеуді талап ететiн барлық жұмыстары қолданыстағы электр қондырғыларын пайдалану бойынша нормативтiк-техникалық құжаттарға сәйкес жеке нарядтар бойынша орындалады.
62-1. Қызмет көрсететін мерзімді тексерулер келесі түрлерге бөлінеді:
күнделікті жедел тексерулер;
жоспарлы тексерулер;
жоспардан тыс тексерулер.
Күнделікті жедел тексерулер материалдық-техникалық құралдарды тасымалдау үшін арнайы бөлінген автокөлікті пайдалана отырып, осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау парақтарын (бақылау парақтарын) пайдалана отырып, ауысымдық қызмет маманы келгенге дейін жүргізіледі. Бұл тексерулердің мақсаты жарықтандыру жабдығының профилактикалық техникалық қызмет көрсету талаптарына сәйкестігіне әсер ететін кемшіліктерді анықтау және дереу жою болып табылады.
Жоспарлы тексерулер ҚКМ немесе КЖМ-да жұмыс істеуге дайындық аясында жүргізіледі. Қарап-тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақаулар актілері жасалады. Көрсетілген актілер негізінде электр қондырғыларындағы анықталған ақауларды жою бойынша жоспарлар әзірленеді.
Жоспардан тыс тексерулер келесі оқиғалар болған жағдайда және (немесе) аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады:
қарқынды жауын-шашынның түсуі;
дауылды жел;
шектеулі көрінімділік жағдайларында операцияларды енгізу;
дүлей зілзалалар;
әуеайлаққа өзге де қолайсыз табиғи әсерлер.
Ескерту. Қағидалар 62-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

59. Выдача, продление, возобновление и замена удостоверений годности к эксплуатации светосигнального оборудования по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам производятся уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
Сноска. Пункт 59 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 509 (вводится в действие с 0.08.2019).
7. Техническое обслуживание электроустановок
60. Техническое обслуживание электроустановок содержит следующее:
1) проведение периодических осмотров;
2) систематическое наблюдение за их исправным состоянием;
3) контроль режимов работы;
4) выполнение требований Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей и Правила устройства электроустановок;
5) оперативное восстановление работоспособности отдельных элементов;
6) профилактические испытания и регулировку установок, а также аварийные, текущие и планово-предупредительные ремонты.
61. Техническое обслуживание электроустановок обеспечивается специалистами, за которыми эти электроустановки закреплены письменным распоряжением начальника Службы. Результаты обслуживания записываются в журналах и формулярах, согласно приложениям 9-10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 61 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
62. Все работы по техническому обслуживанию электроустановок, требующие оформления специального разрешения, выполняются по нарядам в соответствии с действующими нормативно-техническими документами по эксплуатации электроустановок.
62-1. Периодические осмотры, выполняемые Службой, подразделяются на следующие виды:
ежедневные оперативные осмотры;
плановые осмотры;
внеплановые осмотры.
Ежедневные оперативные осмотры выполняются перед заступлением специалиста Службы на смену с использованием контрольных перечней (чек-листов) по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, используя специально выделенную автомашину, для перевозки материально технических средств. Целью данных осмотров является выявление и немедленное устранение недостатков, влияющих на соответствие светосигнального оборудования требованиям профилактического технического обслуживания.
Плановые осмотры проводятся в рамках подготовки к работе в ОЗП или ВЛП. По результатам осмотров составляются акты дефектов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. На основании указанных актов разрабатываются планы по устранению выявленных дефектов в электроустановках.
Внеплановые осмотры осуществляются в случае и (или) по завершении следующих событий:
выпадение интенсивных осадков;
ураганный ветер;
введение операций в условиях ограниченной видимости;
стихийные бедствия;
иные неблагоприятные природные воздействия на аэродром.
Сноска. Раздел 7 дополнен пунктом 62-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

63. Әуе қозғалысына қызмет көрсетудің, радионавигация және қондыру объектiлерiнiң электрмен жабдықтаудың, соның ішінде авариялық ажыратылуы ұшуды басқарушының (диспетчердiң) келiсiмi бойынша ғана және аэронавигация саласындағы ұйымның ауысымдық аға инженерiне хабардар етiле отырып жүргізіледі.
64. Пайдалану процесінде электр қондырғыларының iстен шығуы мен бұзылыстарынан туындайтын жөндеулер авариялық жөндеу болып саналады және жедел түрде орындалады.
65. Профилактикалық бақылаулар мен сынақтар электр қондырғыларының техникалық құжаттамаларында белгiленген параметрлерi мен жұмыс режимдерінің, сәйкестiгiн анықтау, сондай-ақ электр жабдықтарының iстен шығуына немесе техникалық параметрлерiнiң төмендеуiне соқтыратын бұзылыстарды болдырмау мақсатында жүргiзiледi.
Профилактикалық жұмыстар мен сынақтардың мерзiмi және көлемi жергiлiктi жағдайларды ескеру арқылы электр қондырғыларын пайдалану бойынша қолданылып жүрген нормативтік-техникалық құжаттармен анықталады және жоспарлы-алдын алу графигіне сәйкес орындалады.
66. Электр қондырғыларының пайдалану сенiмдiлiгi мен қауiпсiздiгiн бақылау мақсатындағы тексерiстердi (сынақтарды) кезектегi жоспарлы екi жөндеудiң арасында жасалатын дербес операция ретiнде жоспарлау керек. Бұл ретте: оқшауламаның электрлiк беріктігі, жерге тұйықтау сапасы, резервті автоматты түрде енгізудің iске қосылу уақыты, блоктау, қорғау құралдары және тағы сол сияқты.
Тексеру құрамына электр жабдықтарының сенiмдiлiгiн арттыратын реттеу және бапқа келтiру жұмыстары енгізіледі.
Арнайы аппараттарды және бағдарламалық қамтамасыз етудi талап ететiн жабдықтарды реттеу және баптау жұмыстарын тиісті сервис орталықтары орындайды. Бұл жұмыстарды жүргізу шарттары, олардың көлемi мен төленуі жеке шартпен ресiмделедi. Жұмыс нәтижелерi хаттамамен ресiмделедi.
67. Ағымдық жөндеу келесi жоспарлы жөндеуге дейiн жабдықты жұмыс iстейтін жағдайда ұстау үшін жабдықты тазалау, тез тозатын бөлшектерiн ауыстыру, тексеру, баптау және реттеу жұмыстарын қамтитын жөндеудің негiзгi профилактикалық түрi болып табылады.
Ағымдық жөндеу жабдықтың өз орнында, ал қажет болған жағдайда - жөндеу-пайдалану шеберханаларында жүзеге асырылады.
68. Базалық және тіркелген әуежайлардың электр жабдықтарын жөндеудi, баптауды және реттеудi қамтамасыз ететін ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң жөндеу-пайдаланымдық шеберханалары технологиялық жарықтандыруы мен штаттағы мамандар санына сәйкес жеке өндiрiстiк үй-жайларда орналастырылады.
69. Ауыр электр қондырғыларын және жылжымалы жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, ағымдық және авариялық жөндеулер жасау үшiн механизацияландыру құралдары көзделеді.

63. Отключение электроснабжения объектов обслуживания воздушного движения, радионавигации и посадки, в том числе аварийное производится только по согласованию с руководителем полетов (диспетчером) и с уведомлением старшего сменного инженера организации в сфере аэронавигации.
64. Ремонты, вызванные отказами и нарушениями нормальной работы электроустановок в процессе эксплуатации, считаются аварийными и выполняются немедленно.
65. Профилактические осмотры и испытания проводятся в целях определения соответствия параметров и режимов работы электроустановок установленных технической документацией, а также для предотвращения неисправностей, которые могут привести к отказам электрооборудования или к снижению его технических параметров.
Сроки и объемы профилактических работ и испытаний определяются действующей нормативно-технической документацией по эксплуатации электроустановок с учетом местных условий и выполняются согласно графику планово-предупредительных ремонтов.
66. В целях контроля эксплуатационной надежности и безопасности электроустановок следует планировать проверки (испытания) как самостоятельные операции в период между двумя очередными плановыми ремонтами. При этом проверяются: электрическая прочность изоляции, качество заземления, время срабатывания автоматического ввода резерва, блокировочные, защитные средства и так далее.
В состав проверок включаются регулировочные и наладочные работы, повышающие надежность электроустановок.
Регулировочные и наладочные работы на оборудовании, требующие специальной аппаратуры и программного обеспечения выполняются соответствующими сервисными центрами. Условия проведения работ, их объем и оплата оформляются отдельным договором. Результаты работ оформляются протоколом.
67. Текущий ремонт является основным профилактическим видом ремонта, при котором производится чистка, замена быстроизнашивающихся деталей, проверка, наладка и регулировка оборудования для поддержания его в работоспособном состоянии до очередного планового ремонта.
Текущий ремонт осуществляется на месте, а при необходимости - в ремонтно-эксплуатационных мастерских.
68. Ремонт, наладка и регулировка электроустановок базового и приписных аэропортов осуществляются ремонтно-эксплуатационными мастерскими Службы, размещаемые в отдельных производственных помещениях, соответствующих их технологическому оснащению и штатной численности специалистов.
69. Для технического обслуживания, текущего и аварийного ремонтов тяжелых электроустановок и передвижных устройств предусматриваются средства механизации.

70. Электр қондырғыларын пайдалану кезiнде қолданылатын қорғаныс құралдары қолданыстағы нормативтiк және техникалық құжаттарға сәйкес ұсталады, пайдаланылады және сыналады.
71. Қорғаныс құралдары мен электр-қондырғыларының жай-күйiне және сыналуына бақылауды осы Қағидаларың 14-қосымшасына сәйкес қызметтің электрлі техникалық жоғары вольттi зертханасының персоналы жүзеге асырады.
Хаттамалардың, сынақ актiлерi және электр қондырғыларын тексеруін ҰЭЖТҚЕ қызметінің қорғау құралдарын есепке алу осы Қағидаларың 15-қосымшаға сәйкес тіркеу арнайы журналда жүргiзiледi.
72. Жарықтандыру құрылғыларына қызмет көрсету осы Қағидаларға және құрылғы өндірушісін пайдалану жөніндегі техникалық құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 07.04.2023 № 229 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Тәулiк ішінде сыртқы және iшкi жарықтардың жарық беруші құрылғылардың қосылуы мен өшiрiлуi Қызметiң жыл бойына әзірлеген кестесіне сәйкес жасалады және оны азаматтық авиация ұйымының басшысы бекiтедi.
74. Пайдалану процесiнде сыртқы және iшкi жарықтардың күйiп кеткен жарық беруші көздерін ауыстыру қолданыстағы нормативтiк-техникалық құжаттарға сәйкес жүргізіледі.
75. Сыртқы және iшкi жарықтардың жарық беруші қондырғылардың жартылай күйiп кеткен жарық көздерiмен уақытша пайдаланылуына жарық күшiнiң (бақылау нүктелерiнде) төмендеуi нормадағыға қарағанда 10%-дан аспаса рұқсат етiледi.
76. Қызмет пен жердегі құрылыстарды пайдалану бөлімінің өкiлдерi ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң ғимараттары мен үй-жайларының құрылыс бөлiгiнiң, оларға баратын кiреберіс жолдарының жай-күйін жылына екі реттен кем емес тексереді. Қызметтің өтініштері бойынша барлық жөндеуді жердегi құрылыстарды пайдалану бөлiмi жүргiзедi.
76-1. Көру мүмкіндігі шектеулі жағдайларда ұшқан кезде Қызметпен Қызмет нысандарының, ЖСБЖ, кабельдік желілер мен сақиналардың жанында техникалық қызмет көрсету бойынша құрылыс жұмыстарын жүргізуге шектеу қояды.
Ескерту. Қағидалар 76-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Жарықпен сигнал беру жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және ұшу тексерулерi
77. ЖСБЖ-на техникалық қызмет көрсету оттар жүйесінің сенімділігін, тұрақты дайындықты және апатсыз жұмысты қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылады, техникалық сипаттамаларға, жұмыс режимдеріне және пайдалану жағдайларына сәйкес.

70. Защитные средства, применяемые при эксплуатации электроустановок, содержатся, используются и испытываются согласно действующим нормативным и техническим документами.
71. Контроль за состоянием и испытаниями средств защиты и электроустановок осуществляет персонал через журнал учета работ электротехнической высоковольтной лаборатории Службы согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Учет протоколов, актов испытаний и проверок электроустановок, защитных средств службы ЭСТОП ведется в специальном журнале согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
72. Обслуживание осветительных устройств производится в соответствии с настоящими Правилами и техническими документами по эксплуатации производителя устройства.
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 07.04.2023 № 229 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Включение и выключение осветительных установок наружного и внутреннего освещения в течение суток производится в соответствии с графиком, который разрабатывается Службой на весь год и утверждается руководителем организации гражданской авиации.
74. В процессе эксплуатации производится смена перегоревших источников света наружного и внутреннего освещения в соответствии с действующими нормативно-техническими документами.
75. Временная эксплуатация осветительных установок наружного и внутреннего освещения с частично перегоревшими источниками света допускается при снижении освещенности (в контрольных точках) не более чем на 10 % относительно нормированной.
76. Проверка состояния строительной части зданий и помещений объектов Службы, подъездных дорог к ним производится представителями Службы и отдела эксплуатации наземных сооружений не реже двух раз в год. Все ремонты по заявкам Службы выполняются отделом эксплуатации наземных сооружений.
76-1. При полетах в условиях ограниченной видимости Службой ограничивается проведение строительных работ по техническому обслуживанию вблизи объектов Службы, ССО, кабельных линии и колец.
Сноска. Раздел 7 дополнен пунктом 76-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Техническое обслуживание и летные проверки
светосигнального оборудования
77. Техническое обслуживание ССО производится для обеспечения надежности системы огней, постоянной готовности и безаварийной работы в соответствии с техническими характеристиками, режимами работы и эксплуатационными условиями.

Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Жарықпен сигнал беру жабдықтары жүйесiне техникалық қызмет көрсету күнделiктi, апта сайын, ай сайын, тоқсан сайын және жарты жыл сайын (маусымдық) регламенттiк жұмыстарды, сондай-ақ авариялық, ағымдық және жоспарлы сақтандыру жөндеулердi жүргiзуден тұрады.
79. Күнделікті жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық қызмет көрсету жұмыстарының тізбесі (ТҚ-1), апталық (ТҚ-2), айлық (ТҚ-3), тоқсандық (ТҚ-4) және жартыжылдық (ТҚ-5) / маусымдық (ТҚ-М), жылдық (ТҚ-6), жоспардан тыс регламенттік жұмыстар профилактикалық техникалық қызмет көрсету регламенттерінің технологиялық карталарында және ЖСБЖ пайдалану жөніндегі зауыттық нұсқаулықтарда келтірілген.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79-1. Жарықпен сигнал беру жабдығына, электр қондырғыларына профилактикалық техникалық қызмет көрсету осы Қағидаларға 4, 5- қосымшаларда баяндалған талаптарға сәйкес орындалады.
Ескерту. Қағидалар 79-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79-2. ЖСБЖ қызмет ету мерзімі ішінде ақаусыздық көрсеткіштерін талдау үшін осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес ЖСБЖ істен шығу және бұзылу жинақтау-картасы толтырылады.
Ескерту. Қағидалар 79-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79-3. Әрбір отқа көрінетін от элементтерінде сәйкестендіру нөмірі беріледі.
Ескерту. Қағидалар 79-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79-4. Оттардың бұрандамалы қосылыстарын тарту жылына кемінде бір рет дайындаушының ұсынымдарында белгіленген тарту сәтімен жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 79-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79-5. Қызмет қосалқы бөлшектердің жиынтығын жасақтайды, бірақ әрбір оттар жүйесі үшін кемінде 10 % болуы тиіс.
Ескерту. Қағидалар 79-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Техническое обслуживание систем светосигнального оборудования заключается в проведении ежедневных, еженедельных, ежемесячных, ежеквартальных и полугодовых (сезонных) регламентных работ, а также аварийных, текущих и планово-предупредительных ремонтов.
79. Перечень работ по обслуживанию при проведении ежедневных (ТО-1), еженедельных (ТО-2), ежемесячных (ТО-3), ежеквартальных (ТО-4) и полугодовых (ТО-5) / сезонных (ТО-С), годовых (ТО-6), внеплановых регламентных работ приводится в технологических картах регламентов профилактического технического обслуживания и заводских инструкциях по эксплуатации ССО.
Сноска. Пункт 79 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79-1. Профилактическое техническое обслуживание светосигнального оборудования, электроустановок выполняется в соответствии с требованиями, изложенными в приложениях 4, 5 к настоящим Правилам.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 79-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79-2. Для анализа показателей безотказности ССО в течение срока службы заполняется карта-накопитель отказов ССО согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 79-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79-3. Каждому огню присваивается идентификационный номер на видимых элементах огня.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 79-3 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79-4. Подтягивание болтовых соединений огней осуществляется не реже одного раза в год с моментом затяжки, установленным в рекомендациях изготовителя.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 79-4 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79-5. Службой создается комплект запасных частей, но не менее 10 % для каждой из подсистем огней.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 79-5 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

80. ЖСБЖ жүйесінің ұшуын тексеру жердегі тексерулердің оң нәтижелері болған жағдайда, оның жұмыс істеуінің дұрыстығын және оның қолданыстағы стандарттарға сәйкестігін анықтау мақсатында жүргізіледі.
ЖСБЖ-ның жердегі тексерістері келесі іс-шараларды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
зақымдалған оттардың немесе от бөлшектерінің болуы;
жарық сүзгілерінің жай-күйі;
коррозияның болуы;
тазалық;
бұрандалы қосылыстарды тарту;
шамдарды туралау (нысаналау);
ылғалдың/судың болуы;
оттардың электрлік қосылыстарының жай-күйі;
әрбір оттың құрылымы мен іргетасының жай-күйі.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Ұшу тексерулерi жабдықтың монтаждалуы аяқталғаннан кейiнгi жүйенi пайдалануға енгiзу кезiнде және жүйенi кезеңдік тексеру кезiнде жасалады.
82. Жарық-техникалық жүйелердiң ұшу тексерулерiнiң кезеңділігі:
бірінші санаттағы жоғары қарқындылық оттары радио-маяк жүйесімен бірге, бiрақ жылына кемiнде 1 рет;
екінші санаттағы жоғары қарқындылық оттары радио-маяк жүйесімен бірге, бiрақ жылына кемiнде 1 рет;
үшінші санаттағы жоғары қарқындылық оттары радио-маяк жүйесімен бірге, тоқсанында кемiнде 1 рет;
глиссадалық оттар радио-маяк жүйесімен бiрге, бiрақ жылына кемiнде 1 рет;
санатталмаған жоғары қарқындылық оттары мен төмен қарқындылық оттары пайдалануға енгізілген кезде және қажет болған кезде. Барлық жағдайларда рейстiк ұшақтардың экипаждары жүйенiң жарық-техникалық бейнесінің жай-күйiне кезеңдік бақылау жасауын қамтамасыз етеді.
83. Ұшу тексерулерiн орындаудың көлемі мен тәртiбi радиожарықтау техникалық құралдардың ұшу тексерулерiнiң бiрлескен бағдарламасында анықталады.
84. Глиссадалық оттарды ұшумен тексеру жүйенің түріне байланысты арнайы бағдарламалар бойынша зертханалық ұшақтармен және пилотсыз авиациялық жүйелермен жүзеге асырылады.
Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
85. Жарықпен сигнал беру жабдықтар жүйелерінің ұшу тексерулерiн арнайы ұшақ-зертханалары, қонудың радиотехникалық құралдарын немесе жаттығулық ұшуларды орындайтын ұшақтармен айналып ұшу кезiнде ұшуларды Қызметтің аға инженерiнiң (инженердің) қатысуымен орындайды.
86. Жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң ұшу тексеруiнiң нәтижелерi бойынша жүйенiң жұмыс iстеуiнiң дұрыстығы мен оның қойылған талаптарға сәйкестігi туралы қорытындысы бар актi жасалады. Актiлердiң нысандары осы Қағидаларға 16 және 21-қосымшаларда келтiрiлген. Глиссадалық от-шамдардың ұшу тексеруiнiң нәтижелерi бөлек актiлермен ресiмделедi.

80. Летная проверка системы ССО производится при положительных результатах наземных проверок в целях определения правильности функционирования и соответствия ее действующим нормам.
Наземные проверки ССО включают, но не ограничиваются следующими мероприятиями:
наличие поврежденных огней или деталей огней;
состояние светофильтров;
наличие коррозии;
чистота;
протяжку болтовых соединений;
выравнивание (визирование) огней;
наличие влаги/воды;
состояние электрических соединений огней;
состояние конструкции и фундамента каждого огня.
Сноска. Пункт 80 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Летные проверки производятся при вводе системы в эксплуатацию по окончании монтажа оборудования и при периодических проверках системы.
82. Периодичность летных проверок светотехнических систем:
категорированных огней высокой интенсивности первой категории - совместно с радиомаячной системой, но не реже 1 раза в год;
категорированных огней высокой интенсивности второй категории - совместно с радиомаячной системой, не реже 1 раза в год;
категорированных огней высокой интенсивности третьей категории - не реже 1 раза в год;
глиссадные огни - совместно с радиомаячной системой, не реже 1 раза в год;
не категорированные огни высокой интенсивности и огни малой интенсивности - при вводе в эксплуатацию и при проведении сертификации аэродрома. Во всех случаях обеспечивается периодический контроль за состоянием светотехнической картины системы экипажами рейсовых самолетов.
83. Объем и порядок выполнения летных проверок определяются совместной программой летной проверки радиосветотехнических средств.
84. Летные проверки глиссадных огней проводятся по специальным программам в зависимости от типа системы самолетами-лабораториями и беспилотными авиационными системами.
Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Летные проверки систем светосигнального оборудования производятся специальными самолетами-лабораториями при облете радиотехнических средств посадки или самолетами, выполняющие тренировочные полеты, при участии в них старшего инженера (инженера) Службы.
86. По результатам летной проверки системы светосигнального оборудования составляется акт с заключением о правильности функционирования системы и соответствие ее предъявляемым требованиям. Формы актов приведены в приложениях 15 и 16 к настоящим Правилам. Результаты летной проверки глиссадных огней оформляются отдельными актами.

86-1. ИКАО-ның І, II және III санаттары бойынша қонуға дәлме-дәл кіруді қамтамасыз ету үшін жабдықталған ұшу-қону жолақтары үшін жақындату оттары мен ҰҚЖ оттары жүйелерінің бөлігі болып табылатын оттардың қарқындылық параметрлерін, жарық сәулелерінің шашырау бұрыштарын және бағдарын жеке шамдардың сипаттамаларын талдау үшін дәлдікті қамтамасыз ететін жылжымалы өлшеу қондырғысын пайдалана отырып өлшеу жүргізіледі.
Ескерту. Қағидалар 86-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
86-2. ИКАО-ның І, II және III санаттары бойынша қонуға дәлме-дәл кіруді қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын ҰҚЖ оттарының параметрлерін өлшеу кезеңділігі қозғалыс тығыздығын, ластанудың жергілікті деңгейін, орнатылған ЖСБЖ сенімділігін және эксплуатациялық өлшеулердің нәтижелерін ұдайы бағалауды ескере отырып, бірақ тереңдетілген оттар үшін жылына кемінде екі рет және жерүсті оттары үшін жылына кемінде бір рет анықталады.
Ескерту. Қағидалар 86-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қашықтықтан басқару мен телемеханика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету
87. Әуеайлақтың орталықтандырылған электрмен жабдықтау және жарықпен сигнал беру жабдықтары жүйесiндегi қашықтықтан басқару мен телемеханика қордырғыларына техникалық қызмет көрсетуді ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметiнiң қашықтықтан басқару және телемеханика бойынша мамандары жүзеге асырады.
88. Қашықтықтан басқару мен телемеханика жүйесiнiң дұрыс және сенiмдi жұмысын қамтамасыз ететiн негiзгi іс-шаралары бекiтiлген кесте бойынша анықталған кезеңділікпен жүргізілетін жоспарлы пайдалану тексерiстерi болып табылады. Жоспарлы тексерiстер екi түрлi болады: толық және ішінара. Жоспарлы тексерiстер дайындаушы зауыт нұсқауы көлемiнде және қолданыстағы нормативтiк-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес орындалады.
89. Жоспарлы және ағымдық тексерулер арасындағы кезеңде шектен тыс қызудың, ластанудың, механикалық зақымданудың және жұмыс барысындағы басқа бұзылыстарды анықтау мақсатында айына бiр рет қашықтықтан басқару мен телемеханика қондырғыларына сырттай тексеру жүргiзу қажет.
90. Қашықтықтан басқару мен телемеханика қондырғыларына байланысты негiзгi жабдықтың, сигналдық қондырғылар мен аспаптардың, қорғау және автоматиканың бақылаудағы нысандарында жөндеу немесе тексеру, тексерiлiп жатқан нысанда олардың іс-әрекетін шығыс тоқтары арқылы сынап көргеннен кейiн ғана аяқталған деп саналады. Әуеайлақ шамдарының қуат көздерінің шығыс тоғының номиналды мәндерінің диапазоны осы Қағидаларға 17-қосымшада көрсетiлген.

86-1. Для взлетно-посадочных полос, оборудованных для обеспечения точного захода на посадку по категориям І, II и III ИКАО, выполняются замеры параметров интенсивности, углов рассеивания световых лучей и ориентации огней, входящих в состав систем огней приближения и огней ВПП, с использованием подвижной измерительной установки, обеспечивающей точность для анализа характеристик отдельных огней.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 86-1 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
86-2. Периодичность замера параметров огней ВПП, используемых для обеспечения точного захода на посадку по категории І, II и III ИКАО, определяется с учетом плотности движения, местного уровня загрязнения, надежности установленного ССО и постоянной оценки результатов эксплуатационных замеров, но не реже двух раз в год для углубленных огней и не реже одного раза в год для надземных огней.
Сноска. Раздел 8 дополнен пунктом 86-2 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Техническое обслуживание дистанционного управления и
устройств телемеханики
87. Техническое обслуживание дистанционного управления и устройств телемеханики в системах централизованного электроснабжения и светосигнального оборудования аэродрома осуществляется специалистами электросветотехнического обеспечения полетов по дистанционному управлению и телемеханике.
88. Основными мероприятиями по обеспечению правильной и надежной работы дистанционного управления и устройств телемеханики являются плановые эксплуатационные проверки, проводимые с определенной периодичностью по утвержденному графику. Плановые проверки бывают двух видов: полная и частичная. Плановые проверки выполняются в объеме инструкции завода-изготовителя и требований действующих нормативно-технических документов.
89. В период между плановыми и текущими проверками необходимо один раз в месяц проводить внешний осмотр дистанционного управления и устройств телемеханики в целях выявления следов перегрева, загрязнений, механических повреждений и других нарушений в работе.
90. Ремонт или проверка на контролируемом объекте основного оборудования, устройств и приборов сигнализации, защиты и автоматики, связанных с дистанционным управлением и устройствами телемеханики, считаются законченными только после опробования их действия на проверяемом объекте по выходным токам. Диапазон номинальных значений выходного тока источников питания аэродромных огней указан в приложении 17 к настоящим Правилам.

Ескерту. 90-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 12.12.2024 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Қашықтықтан басқару мен телемеханика қондырғылары жұмысындағы iстен шығуды немесе бұзылысты жойғаннан кейiн ішінара тексеру көлемiнде кезектен тыс (авариядан соңғы) тексеру және олардың iс-әрекетiн сыннан өткiзу жұмыстары жүргiзiледi.
92. Ішінара және авариядан кейінгі тексерулер, жөндеулердiң барлық түрлерi, сондай-ақ қашықтықтан басқару мен телемеханика қондырғыларын пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтарға сәйкес жүргізіледі және пайдалану журналы мен формулярда жазылады.
10. Қызметiнiң жедел тобының жұмысын ұйымдастыру
93. Әуежайдың тәулiктiк жұмысының барлық уақытына ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығының жұмыс iстеуiн жүзеге асыру үшiн Қызметте жедел топ мамандарының ауысымдары бойынша кезекшiлiгi ұйымдастырылады.
94. Жедел топтың персоналы жедел-жөндеуші болып табылады және олар мыналарды:
1) әуежайдың жарықтандыру техникалық жабдығының, электрмен қамтамасыз ету жүйесiнiң және оның объектiлерiнiң белгіленген режимдерінде үздiксiз жұмыс iстеуiн;
2) электр жабдығын жедел ауыстырып қосуды, қызмет ететiн персоналдың жұмысқа жiберiлуiне рұқсат беру, жүргізу, келісу, дайындауды;
3) электр қондырғыларын техникалық пайдалану және электр жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын;
4) Қызмет объектілерінде өрт қауіпсіздігін сақтауды;
5) ұшу-қону жолақтарында жұмыс жүргiзiлген кезде жарықпен сигнал беру жабдықтары оттарының сақталуына бақылау жасауды;
6) жедел техникалық қызмет көрсетудiң жүргiзiлуiн;
7) техникалық құжаттамалар жүргiзудi;
8) электр энергиясының ұтымды пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етедi.
95. Жедел топтың ауысым персоналы кезекшiлiктi қабылдаған кезде мыналарды:
1) жабдықтың жай-күйi мен жұмысқа жарамдылығын;
2) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету объектiлерiнiң резервтiк электрмен қамтамасыз ету жүйесiнiң жұмысқа дайындығын;
3) жедел техникалық құжаттардағы алдыңғы ауысымның жазбаларын;
4) жеке қорғау құралдарының, өлшеу аспаптарын, құрал-жабдықтарының болуы мен жарамдылығын, сондай-ақ медициналық қобдишаның жинақталуын тексередi.
96. Әуе кемелерiнiң ұшуын қамтамасыз етуге байланысты электр қондырғыларының барлық жедел ауыстырылып қосылуы ұшу басшысымен (аға диспетчермен) келiсiлгеннен кейiн ғана жүргізіледі.
97. Кезекшiлiктi қабылдау мен тапсыру, сондай-ақ жедел персонал ауысым кезiнде атқарған барлық жұмыстар нысаны осы Қағидаларға 19-қосымшада келтiрiлген, жедел топтың жұмысын есепке алу журналында ресiмделедi.

Сноска. Пункт 90 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 12.12.2024 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. После устранения отказа или неисправности в работе дистанционного управления и устройств телемеханики производится внеочередная (послеаварийная) проверка в объеме частичной проверки и опробование их действия.
92. Частичные и послеаварийные проверки, все виды ремонтов, а также осмотры дистанционного управления и устройств телемеханики производятся в соответствии с инструкциями по эксплуатации и фиксируются в эксплуатационном журнале и формуляре.
10. Организация работы оперативной группы Службы
93. Для обеспечения функционирования оборудования электросветотехнического обеспечения полетов на все время суточной работы аэропорта в Службе организуется дежурство по сменам специалистов оперативной группы.
94. Персонал оперативной группы является оперативно-ремонтным и обеспечивает:
1) бесперебойную работу светотехнического оборудования, сетей электроснабжения аэропорта и его объектов в заданных режимах;
2) согласование, подготовку и проведение оперативных переключений электрооборудования и допуск обслуживающего персонала к работе;
3) соблюдение правил по технической эксплуатации электроустановок и технику безопасности при эксплуатации электроустановок;
4) поддержание пожарной безопасности на объектах Службы;
5) контроль за сохранностью огней светосигнального оборудования при производстве работ на взлетно-посадочной полосе;
6) проведение оперативного технического обслуживания;
7) ведение технической документации;
8) контроль за рациональным использованием электроэнергии.
95. При приеме дежурства персонал смены оперативной группы проверяет:
1) состояние и работоспособность оборудования;
2) готовность к работе резервного электроснабжения объектов электросветотехнического обеспечения полетов;
3) записи за предыдущую смену в оперативной технической документации;
4) наличие и исправность индивидуальных защитных средств, измерительных приборов, инструмента, а также укомплектованность медицинской аптечки.
96. Все оперативные переключения электроустановок, связанные с обеспечением полетов воздушных судов производятся только после согласования с руководителем полетов (старшим диспетчером).
97. Прием и сдача дежурства, а также все работы, выполненные за смену оперативным персоналом, оформляются в журнале учета работы оперативной группы, форма которого приведена в приложении 18 к настоящим Правилам.

98. Ұшуды қамтамасыз ететін ұшуды электр жарығымен техникалық қамтамасыз ету жабдығының жұмысындағы кез келген iстен шығуларды (аварияларды) жедел топтың ауысымдық инженерi (технигi) ұшу жетекшiсiне (аға диспетчерге), Қызметтiң бастығына жедел баяндайды және оларды жою бойынша шұғыл шаралар қолданады, ал ақаулықтар жойылғаннан көрсетілген лауазымды тұлғаларға жабдықтың жұмысқа дайындығы туралы баяндайды және жедел топ жұмысын есепке алу журналына тиiстi жазба жасайды.
99. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығының барлық iстен шығу және ажыратылу жағдайлары журналда жазбалармен, ал ұшу қызметiнiң бұзылысына әкеп соқтырғандар актiлермен ресiмделедi. Егер электрмен қамтамасыз ету жүйесiнiң бұзылысы ақаулықтың немесе сыртқы көздің кенеттен (алдын-ала хабарланбастан) ажыратылудың салдарынан болған болса, Қызмет бастығы оның себептерiн анықтап, шаралар қолданады, актiнiң мазмұнын энергиямен қамтамасыз етуші ұйыммен келісіп, оған актiнiң бiрiншi данасын жiбереді.
100. Электр қондырғыларының барлық жұмыстары тек жедел топ аға инженерiнiң техниктің хабардар болуымен және рұқсатымен орындалады, нысаны осы Қағидаларға 20-қосымшада келтiрiлген қызмет нарядтары мен өкiмдерiн тiркеу журналында тiркеледi.
101. Қызмет персоналының кезекшісі:
1) әуеайлақ аумағы тазаланғаннан кейiн от-шамдар арматураларының жай-күйiн тексереді және зақымданғандары болса оларды жөндеп актi жасайды;
2) жарықпен сигнал беру жабдығының, радиожарық беру техникалық жабдықтың және әуе қозғалысына қызмет көрсету объектiлерiн электрмен қамтамасыз ету жүйесiнiң жұмысқа жарамдылығын ұйымдастыруды күнделiктi тексередi;
3) басқа қызметтер мен ұйымдардың электр жабдықтарын жөндеуге берген тапсырыстарына осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес есеп жүргізедi;
4) жер қазу жұмыстарын жүргiзуге осы Қағидалар 22-қосымшаға сәйкес тұлғаларда рұқсаттың болуын тексередi;
5) қажеттi құжаттама болмаған жағдайда жұмыс жүргiзуге тыйым салады.
102. Апаттар бір уақытта екі жерде орын алған жағдайда негізгі көлікке қосымша екінші жедел көлікті бөлу көзделеді.
Ескерту. 102-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Электр энергиясы шығысын есептеудi ұйымдастыру
103. Электр энергиясы шығысын есептеу жалпы әуежай бойынша электр энергиясының шығысы және оның объектiлерi бойынша есепке алуды көрсетеді.
104. Енгізілетін құрылғылардың релелік кіші станциясының немесе кірме трансформаторлық кіші станциясының электр энергиясы шығысын бақылау үшiн энергиямен жабдықтаушы ұйымда санауыштың болуына қарамастан бақылау санауыштары орнатылады.

98. О любых отказах (авариях) в работе оборудования электросветотехнического обеспечения полетов, обеспечивающего полеты, сменный инженер (техник) оперативной группы немедленно докладывает руководителю полетов (старшему диспетчеру), начальнику Службы и принимает срочные меры по их ликвидации, а после устранения неисправностей - докладывает указанным должностным лицам о готовности оборудования к работе и производит соответствующие записи в журнале учета работы оперативной группы.
99. Все случаи отказов и отключений оборудования электро-светотехнического обеспечения полетов оформляются записями в журнале, а приведшие к нарушению летной деятельности - актами. Если нарушение электроснабжения произошло вследствие неисправности или внезапного (без предварительного уведомления) отключения внешнего источника, начальник Службы выясняет причины, принимает меры, согласовывает содержание акта с энергоснабжающей организацией и направляет ей первый экземпляр акта.
100. Все работы на электроустановках выполняются только с уведомлением и по разрешению сменного инженера (техника) оперативной группы, и регистрируются в журнале регистрации нарядов и распоряжений по работам в электроустановках Службы, форма которого приведена в 19 к настоящим Правилам.
101. Дежурный персонал Службы:
1) проверяет состояние арматуры огней после очистки территории аэродрома от снега и при наличии повреждения устраняет повреждение и составляет акт;
2) ежедневно проверяет работоспособность светосигнального оборудования и электропитания объектов радиосветотехнического оборудования и обслуживания воздушного движения;
3) ведет учет заявок на ремонт электрооборудования других служб и организаций согласно приложению 20 к настоящим Правилам;
4) проверяет наличие разрешения на производство земляных работ согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
5) запрещает производство работ при отсутствии необходимой документации.
102. В случае возникновения аварий одновременно в двух местах предусматривается выделение второй оперативной автомашины в дополнение к основной.
Сноска. Пункт 102 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Организации учета расхода электроэнергии
103. Учет расхода электроэнергии отражает расход электроэнергии по аэропорту в целом и учет по его объектам.
104. Для контроля расхода электроэнергии на вводных устройствах, в релейных подстанциях или вводных трансформаторных подстанциях устанавливаются контрольные счетчики независимо от наличия счетчиков у энергоснабжающей организации.

105. Әуежайдағы, оның өндiрiстiк қызметіне байланысты емес электрмен қамтамасыз ету объектiлерi, сондай-ақ бөгде ұйымдардың (субабоненттер) объектілері, жүйеге қосылған электр қабылдағыштардың қалады мөлшерiне қарамастан, энергиямен қамтамасыз ету желiсінiң кіші станциясын шығатын жерiнде есептеушi санауыштарымен жабдықталады.
106. Энергиямен жабдықтаушы ұйыммен және субабоненттерінің есептері шарттармен ресiмделедi.
107. Әуежай қызметтері мен бөлiмшелерi бойынша тоқсандық және айлық тұтынымдары көрсетiлген жылдық жоспарларын берілген өтініштер негiзiнде қызметтің есептеу және жоспарлау тобы жасайды.
108. Электр энергиясы шығысын санауыштардың көрсеткіштері осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес электр энергиясы шығысын техникалық есептеу журналына ай сайын жазылады.
109. Әр айдың, тоқсанның және жылдың соңында әуежайдағы электр энергияның жалпы шығысының қорытындысы келесi объектiлердің топтары бойынша жинақталады:
1) әуежайдың өндiрiстiк қызметiн қамтамасыз етушi объектiлер кешенi;
2) қосалқы объектiлер (әкiмшiлiк-басқарушы ғимараттар, профилакторийлер, қонақ үйлер, асханалар, мейрамхана, дәмхана, тұрмыстық ғимараттар және тағы басқалар);
3) тұрғын қалашық, балалар мекемелерi, емханалар, дүкендер, клубтар, тұрмыстық қызметтер, қосалқы шаруашылық және тағы басқа;
4) бөгде ұйымдар (әрқайсысы бойынша бөлек). Қорытынды көрсеткiштер негiзiнде абоненттер мен субабоненттер әуежайда толығымен электр энергиясының шығысына талдау жүргiзедi.
110. Әр айдың соңында электр энергиясына есеп шот беру үшін шартқа сәйкес авиакәсіпорын энергиямен жабдықтаушы ұйымға немесе оның бөлімшесіне өткен айдың басы мен соңына жалпы әуежай бойынша және электр энергиясына әр түрлі төлем тарифтері бар оның жеке объектілеріне есеп шоттары көрсеткіштері туралы мәлімет жібереді.
111. Әуежайдың әр түрлі қызметтерінде электр энергиясын тұтынуда белгіленген лимиттің сақталуын ұйымдастыруды бақылауды Қызмет бастығы, ал әрбiр қызмет бойынша электр энергиясының ұтымды жұмсалуы мен электр энергиясын тұтынудың белгіленген лимитiнiң сақталуы бойынша бақылауды электр қондырғыларын пайдаланатын қызмет бастығы жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
1-қосымша
Электрлі жарықтың техникалық жабдықтары ішінара iстен шыққанда
оларды пайдалануға қойылатын шектеулер
1. Ұшу басталарда ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету құралдары жарамдылық нормаларына сәйкес келуi және ақаулықтары болмауы тиiс.

105. Объекты электрообеспечения аэропорта, не связанные с его производственной деятельностью, а также объекты сторонних организаций (субабонентов), независимо от величины мощности присоединенных электроприемников, снабжаются на отходящих от подстанции линиях энергоснабжения счетчиками.
106. Расчеты с энергоснабжающей организацией и субабонентами оформляются договорами.
107. Годовые планы с указанием квартального и месячного потребления по службам и подразделениям аэропорта составляются группой учета и планирования Службы на основании поданных заявок.
108. Показания счетчиков расхода электроэнергии ежемесячно записываются в журнал технического учета расхода электроэнергии согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
109. В конце каждого месяца, квартала и года в журнале подводится итог общего расхода электроэнергии в аэропорту по следующим группам объектов:
1) комплекс объектов, обеспечивающий производственную деятельность аэропорта;
2) вспомогательные объекты (административно-управленческие здания, профилакторий, гостиница, столовые, ресторан, кафе, бытовые здания и другие);
3) жилой городок, детские учреждения, поликлиники, магазины, клубы, службы быта, подсобное хозяйство и тому подобное;
4) сторонние организации (раздельно по каждой). На основании итоговых показателей проводится анализ расхода электроэнергии абонентами и субабонентами и аэропорта в целом.
110. По истечении каждого месяца для выписки счета за электроэнергию авиапредприятие, в соответствии с договором, направляет в энергоснабжающую организацию или в ее отделение сведения о показаниях расчетных счетчиков на начало и конец прошедшего месяца, о расходе электроэнергии по аэропорту в целом и по отдельным его объектам, имеющим разные тарифы оплаты за электроэнергию. Кроме этого, указывается расход электроэнергии каждым из сторонних потребителей (субабонентов).
111. Контроль за организацией соблюдения установленных лимитов потребления электроэнергии различными службами аэропорта ведет начальник Службы, а за рациональное расходование электроэнергии и соблюдение установленных лимитов потребления электроэнергии по каждой службе - начальники служб, в которых используются электроустановки.
Приложение 1
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Ограничения на использование электросветотехнического
оборудования при его частичных отказах
1. К началу полетов средства электросветотехнического обеспечения полетов должны соответствовать нормам годности и не иметь неисправностей.

2. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдықтары мынадай iшiнара iстен шыққан кезде әуеайлаққа әуе кемелерiн қабылдауды жалғастыруға рұқсат етiледi:
1) I санатты минимум бойынша:
ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жабдығының орталық оттары iстеп тұрған кезде қондыру бағытшамының екi фидерiнiң бiреуi;
импульстық немесе глиссадалық оттар;
шеткі қауіпсіздік жолағының бүйірдегі оттары жерге қону аймағының оттары, ұшу-қону жолағының ось оттары істен шыққан кезде.
2) ІІ-санатты минимум бойынша:
импульстiк және глиссадалық оттар;
қондырудың фар екi фидерiнiң бiреуi;
рульдеу жолдарының тереңдетiлген оттары істен шыққан кезде.
3) I-ІІ-санатты минимумдар бойынша:
ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету объектiлерiнің (радиомаяк жүйелерінен, жарық жүйесiнен, командалық-диспетчерлік пунктерден, әуе қозғалысына қызмет көрсету жүйесінің автоматтандырылған орталықтарынан басқа) электрмен қоректендірудің екi тәуелсiз көзiнiң бiрi;
әуеайлақтың үстiндегi айналымда жүрген және тіке қону алдындағы әуе кемелерi үшiн ғана радиомаяк жүйелерінің, жарық жүйелерінің, командалық-диспетчерлік пунктерінің және әуе қозғалысына қызмет
көрсету жүйесінің автоматтандырылған орталықтары объектiлерiнің электрмен қоректендірудің үш тәуелсiз көзiнiң екеуi;
айналымдық шолуға жақындау оттары мен ұшу-қону жолағының айналымдық шолу оттары;
рульдеу жолдарының оттары (әуе кемелерiн рульдеу ілесіп жүретiн машина соңында төмендетілген жылдамдықта жүзеге асырылады) істен шыққан кезде.
4) I, ІІ және ІІІ санатты минимумдар бойынша (аварияны жоюға дейiн, бiрақ 5 тәулiктен аспауы тиiс):
осы обьекті үшін қайта қосудың нормативтік, ең жоғары рұқсат етілетін уақытын қалған көздерімен қамтамасыз ету кезінде қонуға инструменталдық кіруді қамтамасыз етудің және командалық-диспетчерлік пунктің радиожарық-техникалық құралдарының электрмен қоректендірудің тәуелсіз үш көзінің бірі істен шыққан кезде.
І санатты минимум мыналар:
жақындату мен жарық горизонтының прожекторлық оттары қорегі екі фидерінің бірі;
ұшу-қону жолағының фара оттары екі фидерінің бірі істен шыққан кезде ұшу-қону жолағында көріну ұзақтығы 200 м артады.
4. Жарық техникалық жабдықты қашықтан басқару істен шыққан кезде минимум санатталмаған деңгейге дейін артады (оттары кезекші персонал әуе қозғалысына қызмет көрсету қызметінің диспетчерлік командасы бойынша ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз ету торабына қосу тиіс).
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
2- қосымша
Жарықтандыру жабдықтарына профилактикалық техникалық қызмет көрсету жүйелерінің мақсаттары

2. Разрешается продолжать прием воздушных судов на аэродром при следующих частичных отказах оборудования электросветотехнического обеспечения полетов:
1) по минимуму I категории при выходе из строя:
одного из двух фидеров посадочных фарных огней, при наличии осевых огней взлетно-посадочной полосы;
импульсных или глиссадных огней;
боковых огней концевой полосы безопасности, огней зоны приземления, осевых огней взлетно-посадочной полосы;
2) по минимуму II категории при выходе из строя:
импульсных и глиссадных огней;
одного из двух фидеров посадочных фарных огней;
углубленных огней рулежных дорожек;
3) по минимуму I и II категории при выходе из строя:
одного из двух независимых источников электропитания объектов радиотехнического обеспечения полетов (кроме радиомаячных систем, светосистемы, командно-диспетчерских пунктов и центров автоматизированной системы обслуживания воздушного движения);
двух из трех независимых источников электропитания объектов радиомаячных систем, светосистемы, командно-диспетчерских пунктов и центров автоматизированной системы обслуживание воздушного движения только для воздушных судов, находящихся на круге над аэродромом и на предпосадочной прямой;
огней приближения кругового обзора и огней взлетно-посадочной полосы кругового обзора;
огней рулежных дорожек (руление воздушных судов осуществляется на пониженной скорости за машиной сопровождения).
4) по минимуму I, II и III категории (до устранения аварии, но не более 5 суток) при выходе из строя:
одного из трех независимых источников электропитания радиосвето-технических средств обеспечения инструментального захода на посадку и командно-диспетчерского пункта при обеспечении оставшимися источниками нормативного, максимально допустимого для данного объекта времени переключения.
3. Минимум I категории:
повышается на 200 м по дальности видимости на взлетно-посадочной полосе при выходе из строя:
одного из двух фидеров питания прожекторных огней приближения и световых горизонтов;
одного из двух фидеров фарных огней взлетно-посадочной полосы.
4. Минимум повышается до некатегорированного при отказе дистанционного управления светотехническим оборудованием (огни должны быть включены дежурным персоналом узла светотехнического обеспечения полетов по команде диспетчера службы обслуживания воздушного движения).
Приложение 2 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Цели систем профилактического технического обслуживания светосигнального оборудования

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 12.12.2024 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. I санат бойынша қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ҰҚЖ-да профилактикалық техникалық қызмет көрсету I санат бойынша ұшуды орындау кезеңінде барлық жақындату оттары мен ұшу-қону жолағы оттарының жұмыс істеуі жүйелердің әрбірінде оттардың 85 %-ының жұмыс істеуінен тұруы тиіс:
I санат бойынша қонуға дәл кіруге арналған жарықпен сигнал беру жүйесі;
ұшу-қону жолағының кіру оттары;
ұшу-қону жолағының қону оттары;
ұшу-қону жолағының шектеу оттары.
Бағыттаудың үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін, егер оттар арасындағы аралық Азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларында белгіленгеннен едәуір аз болмаса, ақаулы шамның маңайында басқа ақаулы оттың болуына жол берілмейді.
Желілік оттар және жақындау оттарының жарық горизонттары арқылы бағыттау екі іргелес ақаулы шамдар болған кезде бұзылмайды.
2. II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіру үшін жабдықталған ұшу-қону жолағында профилактикалық техникалық қызмет көрсету II және III санаттар бойынша ұшуды орындау кезінде барлық жақындату оттары мен ұшу-қону жолағының оттары жұмыс істейтіндей және:
Мынадай кіші жүйелердің әрбірінде оттардың 95%-ының:
II және III санаттар бойынша қонуға дәл кіруге арналған жарықпен сигнал беру жүйесі;
ұшу-қону жолағына жақын 450 метрлік учаске, ұшу-қону жолағының ось оттар, ұшу-қону жолағының кіру оттарының;
жерге қону аймағы оттарының 90%-ының;
ұшу-қону жолағына жақын 450 метрлік учаскеден тыс жерге қонуға кірудің жарықпен сигнал беру жүйесі оттарының 85%-ының;
ұшу-қону жолағының шектеу оттарының 75%-ының жұмыс істеуінен тұруы тиіс.
Бағыттың үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін ақаулы оттардың рұқсат етілген пайызы жарықтандыру жүйесінің негізгі конструкциясын өзгертуге рұқсат етілмейді. Сонымен қатар, екі іргелес ақаулы оттың болуына жол берілетін желілік оттарды немесе жарық горизонттарын қоспағанда, ақаулы оттың басқа ақаулы оттың жанында орналасуына жол берілмейді.
Желілік оттар, жарық горизонттары және ұшу-қону жолағындағы қону оттары, егер олар көлденең бағытта дәйекті түрде орналасса - бір желілік жарықта немесе жарық горизонтында немесе бойлық бағытта - бүйірлік оттардың немесе желілік оттардың бір қатарында болса іргелес болып саналады.

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 12.12.2024 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Профилактическое техническое обслуживание на взлетно-посадочной полосе, оборудованной для точного захода на посадку по I категории, должно состоять в том, чтобы во время выполнения полетов по I категории действовали все огни приближения и огни взлетно-посадочной полосы и чтобы действовало 85 % огней в каждой из следующих подсистем:
светосигнальная система для точного захода на посадку по I категории;
входные огни взлетно-посадочной полосы;
посадочные огни взлетно-посадочной полосы;
ограничительные огни взлетно-посадочной полосы.
Для того чтобы обеспечить непрерывность наведения, не допускается, чтобы рядом с неисправным огнем находился другой неисправный огонь, за исключением случаев, когда интервал между огнями значительно меньше установленного Нормами годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
Наведение с помощью линейных огней и световых горизонтов огней приближения не нарушается при наличии двух соседних неисправных огней.
2. Профилактическое техническое обслуживание на взлетно-посадочной полосе, оборудованной для точного захода на посадку по категории II или III, состоит в том, чтобы во время полетов по категориям II или III действовали все огни приближения и огни взлетно-посадочной полосы, и чтобы действовали:
95 % огней в каждой из следующих подсистем:
светосигнальная система для точного захода на посадку по II и III категориям;
ближайший к взлетно-посадочной полосе 450-метровый участок, осевые огни взлетно-посадочной полосы, входные огни взлетно-посадочной полосы;
посадочные огни взлетно-посадочной полосы;
90 % огней зоны приземления;
85 % огней светосигнальной системы захода на посадку за пределами ближайшего к взлетно-посадочной полосе 450-метрового участка;
75 % ограничительных огней взлетно-посадочной полосы.
Для обеспечения непрерывности наведения не разрешается, чтобы допустимый процент неисправных огней менял основную схему светосигнальной системы. Кроме этого, не допускается наличие неисправного огня, расположенного рядом с другим неисправным огнем, кроме линейных огней или световых горизонтов, где допускается наличие двух соседних неисправных огней.
В отношении линейных огней, световых горизонтов и посадочных огней взлетно-посадочной полосы огни считаются соседними, если они расположены последовательно в поперечном направлении – в одном и том же линейном огне или световом горизонте или в продольном направлении – в одном ряду посадочных огней или линейных огней.

3. Ұшу-қону жолағында күту аймағында көзделген, 300 м-ден аз ұшу-қону жолағында көріну қашықтығы жағдайында пайдалануға арналған ұшу-қону жолағымен бірлесіп қолданылатын "стоп" желісінің оттарына профилактикалық техникалық қызмет көрсету екіден артық ақаулы шамдардың болмауынан және Азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларында белгіленгеннен едәуір аз болған жағдайларды қоспағанда, орналастырылған ақаулы оттар екі қатар болмауынан тұрады.
4. Бұру-жылжу жолына қатысты профилактикалық техникалық қызмет көрсету ҰҚЖ-да 300 м-ден кем көріну жағдайларында пайдалануға арналған бұру-жылжу жолдарының осьтік оттарында қатар орналасқан екі ақаулы оттың болмауын қамтамасыз етуден тұрады.
5. 550 м-ден кем ҰҚЖ-да көріну жағдайларында ұшуға арналған ҰҚЖ-ға профилактикалық техникалық қызмет көрсету, ұшу кезінде барлық ҰҚЖ оттарын ұшуды орындау кезеңінде сенімді пайдалануды және келесі шарттарды қамтамасыз етуден тұрады:
ҰҚЖ осьтік оттары (көзделген жерде) және қону оттарының 95%-ы жұмыс істеуі және ҰҚЖ-ның шектеу оттарының 75%-ы жұмыс істеуі тиіс.
Бағыттаудың үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін бір ақаулы оттың жанында екінші ақаулы оттың болуына жол берілмейді.
6. 550 м-ден артық ҰҚЖ-да көріну жағдайларында ұшуға арналған ҰҚЖ-ға профилактикалық техникалық қызмет көрсету, ұшу кезінде ҰҚЖ-ның барлық оттары сенімді жұмыс істейтінін және ҰҚЖ-ның қону оттарының 85%-ы жұмыс істеп тұрғанын қамтамасыз етуден тұрады. Бағыттаудың үздіксіздігін қамтамасыз ету үшін көршілес екі ақаулы шамның болуына жол берілмейді.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
Ұшуды электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қызметі құжаттамаларының тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Журналдар
1) электр қондырғыларын ағымдағы жөндеуге өтінімдер журналы;
2) құжаттарды зерделеу журналы;
3) кабельдік сақиналар журналы (ҰЖТҚЕ);
4) кабельдік желілер журналы (ҰЭТҚЕ);
5) техника және өрт қауіпсіздігі, жабдықтарды пайдалану бойынша білімдерін тексеру журналы;

3. Профилактическое техническое обслуживание огней линии "стоп", предусмотренной в месте ожидания у взлетно-посадочной полосы, которое используется совместно с взлетно-посадочной полосой, предназначенной для эксплуатации в условиях дальности видимости на взлетно-посадочной полосе менее 300 м, заключаются в том, чтобы не было более двух неисправных огней и не было двух рядом расположенных неисправных огней, за исключением случаев, когда интервал между огнями значительно меньше установленного Нормами годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации.
4. Профилактическое техническое обслуживание, применяемой в отношении рулежных дорожек, предназначенной для использования в условиях дальности видимости на взлетно-посадочной полосе менее 300 м, состоит в том, чтобы не было двух рядом расположенных неисправных осевых огней рулежной дорожки.
5. Профилактическое техническое обслуживание на взлетно-посадочной полосе, предназначенной для взлета в условиях дальности видимости на взлетно-посадочной полосе менее 550 м, состоит в том, чтобы во время выполнения полетов надежно эксплуатировались все огни взлетно-посадочной полосы, и чтобы:
действовало 95 % осевых огней взлетно-посадочной полосы (где они обеспечиваются) и посадочных огней взлетно-посадочной полосы и действовало 75 % ограничительных огней взлетно-посадочной полосы.
В целях обеспечения непрерывности наведения не допускается наличие одного неисправного огня рядом с другим неисправным огнем.
6. Профилактическое техническое обслуживание на взлетно-посадочной полосе, предназначенной для взлета в условиях дальности видимости на взлетно-посадочной полосе 550 м или более, состоит в том, чтобы во время выполнения полетов надежно эксплуатировались все огни взлетно-посадочной полосы и чтобы действовало 85 % посадочных огней взлетно-посадочной полосы. В целях обеспечения непрерывности наведения не допускается наличие двух соседних неисправных огней.
Приложение 3
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Перечень документации службы электросветотехнического обеспечения полетов
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Журналы
1) журнал заявок на текущий ремонт электроустановок;
2) журнал изучения документов;
3) журнал кабельных колец (СТОП);
4) журнал кабельных линий (ЭТОП);
5) журнал проверки знаний по технике и пожарной безопасности, эксплуатации оборудования;

6) аварияға қарсы және өртке қарсы жаттығулар журналы;
7) хаттамалар, сынақтар мен тексерулер актілерінің журналы (ӘЖ);
8) нарядтар мен өкімдерді тіркеу журналы;
9) кабель сақиналарының оқшаулау кедергілерінің журналы;
10) техникалық оқу және талдау журналы;
11) дизель-генераторларға техникалық қызмет көрсету журналы (ҰЖТҚЕ);
12) резервтік дизель-генераторларға техникалық қызмет көрсету журналы (ҰЭТҚЕ);
13) жабдықтар мен материалдарды есепке алу журналы (Жоспарлау);
14) жабдықтар мен материалдарды есепке алу журналы (ҰЖТҚЕ);
15) жабдықтар мен материалдарды есепке алу журналы (ҰЭТҚЕ);
16) электр қондырғыларын сынау және тексеру хаттамаларын, актілерін есепке алу журналы;
17) ӘЖ жұмысын есепке алу журналы;
18) ЖПШ жұмысын есепке алу журналы;
19) жедел топтың жұмысын есепке алу журналы;
20) торап (ҰЖТҚЕ) жұмысын есепке алу журналы;
21) тораптың жұмысын есепке алу журналы (ҰЭТҚЕ);
2. Нұсқаулықтар
22) ішінара істен шыққан жағдайда жабдықты пайдалануды шектеу жөніндегі нұсқаулық;
23) қауіпсіздік техникасы және алғашқы көмек көрсету жөніндегі нұсқаулық (ӘЖ);
24) қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі шаралары, жөндеу (ЖПШ) бойынша нұсқаулықтар;
25) өзара іс-қимыл және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтар (ҰЖТҚЕ);
26) өзара іс-қимыл және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулық (ҰЭТҚЕ);
27) басқа қызметтермен өзара іс-қимыл және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтар (жедел топ);
28) техника және өрт қауіпсіздігі, жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
3. Схемалар
29) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметінің құрылымдық сызбасы;
30) қашықтан басқару схемасы (ҰЖТҚЕ);
31) торап нысандарының электрмен жабдықтау схемасы (ҰЖТҚЕ);
32) дизель-генераторлардың автоматика сұлбалары (ҰЖТҚЕ);
33) жоғары вольтты және төмен вольтты электрмен жабдықтау схемалары;
34) жарықпен сигнал беру жабдықтарының сұлбалары;
35) төмен вольтты қалқандар мен кепілдендірілген қуат қалқандарының (ҰЖТҚЕ) схемалары;
36) жарықтықты реттегіштердің сұлбалары;
37) жалпы мақсаттағы нысандарының электр жабдықтарының схемалары;
38) жарықпен сигнал беру жабдықтарының сұлбалары;
39) күштік және жарықтандыру желілерінің атқарушылық схемалары;
40) электрмен жабдықтау және электрмен қоректендіру схемаларының жиынтығы;
4. Кестелер
41) сыртқы жарықтандыруды қосу және өшіру кестесі;
42) жабдықтарды күрделі жөндеу кестесі (Жоспарлау);
43) жабдықтарды күрделі жөндеу кестесі (ҰЖТҚЕ);
44) жабдықты күрделі жөндеудің кестесі (ҰЭТҚЕ);
45) ұшуды тексеру кестесі (ҰЖТҚЕ);
46) метрологиялық салыстырып тексеру кестесі (ҰЖТҚЕ);

6) журнал противоаварийных и противопожарных тренировок;
7) журнал протоколов, актов испытаний и проверок (ВЛ);
8) журнал регистрации нарядов и распоряжений;
9) журнал сопротивлений изоляции кабельных колец;
10) журнал технической учебы и разборов;
11) журнал техобслуживания дизель-генераторов (СТОП);
12) журнал техобслуживания резервных дизель-генераторов (ЭТОП);
13) журнал учета оборудования и материалов (Планирование);
14) журнал учета оборудования и материалов (СТОП);
15) журнал учета оборудования и материалов (ЭТОП);
16) журнал учета протоколов, актов испытаний и проверок электроустановок;
17) журнал учета работы ВЛ;
18) журнал учета работы РЭМ;
19) журнал учета работы оперативной группы;
20) журнал учета работы узла (СТОП);
21) журнал учета работы узла (ЭТОП);
2. Инструкции
22) инструкция по ограничению использования оборудования при частичных отказах;
23) инструкции по технике безопасности и оказанию первой помощи (ВЛ);
24) инструкции по технике безопасности, мерам пожарной безопасности, ремонту (РЭМ);
25) инструкции по взаимодействию и технике безопасности (СТОП);
26) инструкции по взаимодействию и технике безопасности (ЭТОП);
27) инструкции по взаимодействию с другими службами и технике безопасности (оперативная группа);
28) инструкции по технике и пожарной безопасности, эксплуатации оборудования;
3. Схемы
29) структурная схема службы электросветотехнического обеспечения полетов;
30) схема дистанционного управления (СТОП);
31) схема электропитания объектов узла (СТОП);
32) схемы автоматики дизель-генераторов (СТОП);
33) схемы высоковольтного и низковольтного электропитания;
34) схемы светосигнального оборудования;
35) схемы низковольтных щитов и щитов гарантированного питания (СТОП);
36) схемы регуляторов яркости;
37) схемы электрооборудования объектов общего назначения;
38) схемы светосигнального оборудования;
39) исполнительные схемы силовых и осветительных сетей;
40) комплект схем электроснабжения и электропитания;
4. Графики
41) график включения и отключения наружного освещения;
42) график капитального ремонта оборудования (Планирование);
43) график капитального ремонта оборудования (СТОП);
44) график капитального ремонта оборудования (ЭТОП);
45) график летных проверок (СТОП);
46) график метрологической поверки (СТОП);

47) өлшеу құралдарын метрологиялық тексерудің кестесі (ҰЭТҚЕ);
48) техникалық қызмет көрсету және жөндеу кестесі (ҰЖТҚЕ);
49) жабдықтарды күрделі жөндеудің мерзімділік кестесі;
50) жоспарлы-алдын ала жөндеулер кестесі (ҰЭТҚЕ);
51) тексерулер кестесі және есепке алу (Жоспарлау);
52) ауысымдық персоналдың кезекшілік және демалыс кестелері;
53) жеткізуге және қаржыландыруға өтінімдер кестесі (Жоспарлау);
5. Ведомостар
54) ақаулар ведомосы және жұмыстар тізбесі (Жоспарлау);
55) жарықпен сигнал беру жабдықтарының ақауларының ведомостары;
56) жабдық ақауларының ведомостері (ҰЭТҚЕ);
57) релелік қорғаныс қондырғыларының тізімі (ҰЭТҚЕ);
58) релелік қорғаныс қондырғыларының ведомостары;
6. Бұйрықтар / нұсқаулар / өкімдер;
59) қызмет бойынша бұйрықтар, нұсқаулар мен өкімдер;
60) бұйрықтар, нұсқаулар және басшылық құжаттар (ҰЭТҚЕ);
61) тораптың (ҰЖТҚЕ) жұмысы бойынша нұсқаулар, бұйрықтар және құжаттар;
62) жауапты тұлғаларды тағайындау туралы түйін туралы бұйрықтар (ҰЖТҚЕ);
63) жауапты тұлғаларды тағайындау туралы түйін бұйрықтары (ҰЭТҚЕ);
7. Өзге де құжаттар
64) қызмет туралы ереже;
65) жобалау-сметалық құжаттама (Жоспарлау);
66) пайдаланылатын жабдықтың жобалық-сметалық құжаттамасы;
67) жабдықтың зауыттық сипаттамалары мен төлқұжаттары (ҰЖТҚЕ);
68) зауыттық сипаттамалар, төлқұжаттар және формулярлар (ӘЖ);
69) зауыттық сипаттамалар, төлқұжаттар және формулярлар (ЖПШ);
70) кабельдік сақиналардың төлқұжаттары;
71) нарядтардың, хаттамалардың, актілердің бланкілері;
72) жарықпен сигнал беру жабдығын сынау хаттамалары;
73) жердегі тексерулердің хаттамалары;
74) ұшуды тексеру актілері (ҰЖТҚЕ);
75) электр қондырғыларын пайдалану жауапкершілігін шектеу актілері;
76) штаттық кесте және нақты саны;
77) профилактикалық техникалық қызмет көрсету регламенті (ҰЖТҚЕ);
78) профилактикалық қызмет көрсету регламенті (ҰЭТҚЕ);
79) шағым-арыз актілері;
80) пайдалануға жарамдылық куәлігі;
81) жарықаен сигнал беру жабдығына техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық;
82) электрлік жабдықтарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық;
83) ҰЭЖТҚЕ бойынша Қағидалардың бақылау даналары;
84) электр қондырғыларын (ӘЖ) сынау бойынша нормалар мен нұсқаулар;
85) жабдықтарға, материалдарға және аспаптарға өтінімдер;
86) өтінімдер қалтасы (Жоспарлау);
87) электр беру желілері трассаларының және кабельдік желілерді байланыстырудың жоспарлары;
88) жұмыс жоспарлары (ЖПШ, ӘЖ, Жоспарлау);
89) өлшем құралдарының, қорғаныс құралдары мен жабдықтарының тізімдемесі;
90) абоненттер мен қызметтердің телефондарының тізімі;
91) ЖСБЖ істен шығу және бұзылу жинақтау картасы.
Ұшуды электрмен жарықтандыруды қамтамасыз ету қызметінің тізімінде көрсетілген құжаттама бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, қағаз және/немесе электронды форматта жүргізілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
4-қосымша
БЕКІТЕМІН
Әуежай басшысы_______________
___________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
20____ж "____"________
________________________________ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ЭЛЕКТР
ҚОНДЫРҒЫЛАРЫНДАҒЫ ЖОСПАРЛЫ – АЛДЫН АЛУ ЖҰМЫСТАРЫНЫҢ
20___ ЖЫЛҒА ЖОБАЛЫ ЖЫЛДЫҚ КЕСТЕСІ
Пайдаланылатын қондырғыларды ағымдағы жөндеу, профилактикалық сынаулар және тексерулер
ӨТП және зауыттық нұсқаулық бойынша кезеңділік
I тоқсан
II тоқсан ж.т.с.с.
қаңтар
ақпан
наурыз
Жоспарланатын объектілер
Орындалу мерзімі
Жоспарланатын объектілер
Орындалу мерзімі
Жоспарланатын объектілер
Орындалу мерзімі
Жоғары вольтті электр қондырғылары
ТҚ ағымдық жөндеу
жылына 1 рет

47) график метрологической поверки средств измерения (ЭТОП);
48) график обслуживания и ремонтов (СТОП);
49) график периодичности капитального ремонта оборудования;
50) график планово-предупредительных ремонтов (ЭТОП);
51) график поверок и учет (Планирование);
52) графики дежурств и отпусков сменного персонала;
53) графики заявок на поставки и финансирование (Планирование);
5. Ведомости
54) ведомость дефектов и перечень работ (Планирование);
55) ведомости дефектов светосигнального оборудования;
56) ведомости дефектов оборудования (ЭТОП);
57) ведомость установок релейных защит (ЭТОП);
58) ведомости установок релейных защит;
6. Приказы / указания / распоряжения;
59) приказы, указания и распоряжения по службе;
60) приказы, указания и руководящие документы (ЭТОП);
61) указания, приказы и документы по работе узла (СТОП);
62) распоряжения по узлу о назначении ответственных лиц (СТОП);
63) распоряжения по узлу о назначении ответственных лиц (ЭТОП);
7. Прочие документы
64) положение о службе;
65) проектно-сметная документация (Планирование);
66) проектно-сметная документация на эксплуатируемое оборудование;
67) заводские описания и паспорта на оборудование (СТОП);
68) заводские описания, паспорта и формуляры (ВЛ);
69) заводские описания, паспорта и формуляры (РЭМ);
70) паспорта кабельных колец;
71) бланки нарядов, протоколов, актов;
72) протоколы испытаний светосигнального оборудования;
73) протоколы наземных проверок;
74) акты летных проверок (СТОП);
75) акты разграничения ответственности за эксплуатацию электроустановок;
76) штатное расписание и фактическая численность;
77) регламент профилактического техобслуживания (СТОП);
78) регламент профилактического техобслуживания (ЭТОП);
79) рекламационные акты;
80) удостоверение годности к эксплуатации;
81) руководство по техническому обслуживанию светосигнального оборудования;
82) руководство по техническому обслуживанию электротехнического оборудования;
83) контрольные экземпляры Правил по ЭСТОП;
84) нормы и указания по испытаниям электроустановок (ВЛ);
85) заявки на оборудование, материалы и приборы;
86) папка заявок (Планирование);
87) планы трасс линий электропередачи и привязки кабельных сетей;
88) планы работ (РЭМ, ВЛ, Планирование);
89) опись средств измерений, защитных средств и оборудования;
90) список телефонов абонентов и служб;
91) карта-накопитель отказов и повреждений ССО.
Документация, указанная в перечне службы электросветотехнического обеспечения полетов, может вестись в бумажном и/или электронном форматах с применением программного обеспечения.
Приложение 4
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель аэропорта ____________
_______________ ___________________
(подпись) (ф. и. о.)
"____"________ 20___ г
Примерный годовой график
планово-предупредительных работ в электроустановках
на 20__г. аэропорта _____________________
Текущий ремонт, профилактические испытания и проверка эксплуатируемых электроустановок
Периодичность по ПТЭ и заводской инструкции
I квартал
II квартал и т.д.
Январь
Февраль
Mapт
Планируемые объекты
Дата исполнения
Планируемые объекты
Дата исполнения
Планируемые объекты
Дата исполнения
Высоковольтные электроустановки
Текущий ремонт РУ
1 раз в год

ККС № 3, 5, б
ККС № 2, 9
ККС № 4 ТТ
Төмен вольтті электр қондырғылары
Электрлі двигательдердің ағымдық жөндеуі
жылына 2 рет
ЖЖМ базасы
Аэровокзал, жүк қоймасы
Гараж, қазандық
Кабельдік және әуе желілері
ТП арасындағы жоғары вольтті кабельдердің профилактикалық сынақтары
5 – 4, 4—11 фидер
Электр қуатының автономды көздері
Автоматтандырылған дизель-генераторлардың бақылау тексерулері (қосылу уақыты, жұмысының тұрақтылығы және т.б.)
Апта сайын
Жарықтандыру құралдары
Сыртқы жарықтың ағымдағы жөндеуі
3 жылда 1 рет
Перрон,
вокзал маңындағы алаң
ТО, ЖЖМ қоймасы
Автобаза өту жолдары
Релелік қорғаныс, автоматика, телемеханика
Жоғары вольтті және төмен вольтті АВР-ды толық бағдарлама бойынша тексеру
Жылына 1 рет
ККС № 2, 3
ОТТ
ККС № 11
Қосалқы жабдықтар
Қорғаныс белбеулерін, сатыларды, баспалдақтарды, құрылғыларды және т.б.сынақтан өткізу
Жылына 2 рет
ҰЭЖТҚ қызметінің бастығы __________________ _____________
(қолы) (Т.А.Ә.)
ҰТЖҚ торабының бастығы ____________________ _____________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының
ұшуын электрлі жарықпен-
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
5-қосымша
Жарықпен сигнал беру жабдығы мен электр қондырғыларына профилактикалық техникалық қызмет көрсетудің ең төменгі регламенті
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жарықпен сигнал беру жабдығының жүйелері үшін жалпы сипаттағы техникалық қызмет көрсету мынадай кестеден және іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5/ТҚ-М
ТҚ-6
Жоспардан тыс
1
Басқару жүйесінің жұмысын тексеру
X
2
Жабдықтарды жалпы тазалау
X
3
Ылғалдың болуын тексеру
X
4
Сүзгілерді және желдету/ауабаптау жүйелерін тексеру
X
5
Қауіпсіздік қалқандарын, өрт сөндіргіштерді және қорғаныс құралдарын тексеру
X
6
Барлық сыртқы тізбектердің және кабельдiк сақиналардың оқшаулама кедергiлерiн тексеру
X
7
Тарату пунктеріне кіріс кернеуін тексеру
X
8
Жерге қосу кедергісін тексеру
X
9
Шиналарды тазалау және тексеру
X
10
Реле жұмысын тексеру
X
11
Май түріндегі сақтандырғыштарды тексеру
X
12
Май ажыратқыштарын тексеру
X
13
Резервтік қорек көздеріне ауысу
X
14
Басқару панельдерін немесе компьютерлік жабдықтарды тексеру
X
15
Фотоэлементті тексеру
X
16
GPS антенналарын тексеру
X
17
Найзағайдан қорғайтын құрылғыларды тексеру
X
18
Өзге де электр жабдықтарын тексеру
X
19
Трансформаторлар мен реттегіштердегі майдың диэлектрлік беріктігін сынау
X
20
Қажет болған жағдайда жабдықты сырлау
X
X
2. ҰҚЖ және БЖЖ жер үсті бүйірлік оттарына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5/ТҚ-М
ТҚ-6
Жоспардан тыс
1
Күйіп кеткен шамдарды тексеру және қажет болған жағдайда жөндеу
Х
2
Линзалардың тазалығын тексеру
Х
3
Фотометриялық тестілеу, бағыттылық пен көлбеу бұрыштарын тексеру
Х
Х
4
Шамдарды нысаналау
Х
Х
5
Коннекторлар мен түйіспелерді тазалау
Х
6
Оттар мен бекіткіштердің орнату биіктігін тексеру
Х
7
Оттарда және құдықтарда ылғалдың болуын тексеру
Х
8
Коррозияға және тозуға тексеру
Х
9
Шамдардың орнатылуын тексеру және түйіспелерді тазалау
Х
10
Төсемдердің жағдайын тексеру
Х
11
Оттардың айналасын қардан және/немесе өсімдіктерден тазалау
Х

ТП № 3, 5, б
ТП № 2, 9
ТП № 4 РП
Низковольтные электроустановки
Текущий ремонт электродвигателей
2 раза в год
База ГСМ
Аэровокзал, грузовой склад
Гараж, котельная
Кабельные и воздушные линии
Профилактические испытания высоковольтных кабелей между ТП
5 – 4,
4 - 11 фидера
Автономные сточники электроэнергии
Контрольные проверки автоматизированных дизель-генераторов (время запуска, стабильность работы и т.д.)
Еженедельно
Осветительные установки
Текущий ремонт наружного освещения
1 раз в 3
года
Перрон, привокзальная площадь
МС, склад ГСМ
Автобаза проезды
Релейная защита, автоматика, телемеханика
Проверка высоковольтных и низковольтных АВР по полной программе
1 раз в год
ТП № 2, 3
ЦРП
ТП № 11
Вспомогательное оборудование
Испытание защитных поясов, лестниц, стремянок, приспособлений и т.п.
2 раза в
год
Начальник службы ЭСТОП _________________________ ____________________
(подпись) (ф.и.о.)
Начальник узла СТОП _________________________ ____________________
Приложение 5
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской
авиации Республики Казахстан
Минимальный регламент профилактического технического обслуживания светосигнального оборудования и электроустановок
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Техническое обслуживание общего характера для систем светосигнального оборудования, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5/ТО-С
ТО-6
Внепланово
1
Проверка работы системы управления
X
2
Общая очистка оборудования
X
3
Проверка на наличие влаги
X
4
Проверка фильтров и систем вентиляции / кондиционирования
X
5
Проверка щитов безопасности, огнетушителей и защитного оборудования
X
6
Проверка сопротивления изоляции всех внешних цепей и колец
X
7
Проверка входного напряжения в распределительные пункты
X
8
Проверка сопротивления заземления
X
9
Очистка и проверка шин
X
10
Проверка работы реле
X
11
Проверка предохранителей масляного типа
X
12
Проверка масляных выключателей
X
13
Переключение на резервные источники питания
X
14
Проверка панелей управления или компьютерного оборудования
X
15
Проверка фотоэлемента
X
16
Проверка антенны GPS
X
17
Проверка молниезащитных устройств
X
18
Проверка прочего электрооборудования
X
19
Испытание диэлектрической прочности масла в трансформаторах и регуляторах
X
20
Окраска оборудования при необходимости
X
X
2. Техническое обслуживание надземных боковых огней ВПП и РД, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5/ТО-С
ТО-6
Внепланово
1
Осмотр на предмет перегоревших ламп и ремонт при необходимости
Х
2
Проверка чистоты линз
Х
3
Фотометрическое тестирование, проверка направленности и углов наклона.
Х
Х
4
Визировка огней
Х
Х
5
Очистка коннекторов и контактов
Х
6
Проверка высоты установки огней и креплений
Х
7
Проверка наличия влаги в огнях и колодцах
Х
8
Проверка на коррозию и износ
Х
9
Проверка установки ламп и очистка контактов
Х
10
Проверка состояния прокладок
Х
11
Удаление снега и/или растительности вокруг огней
Х

3. ҰҚЖ және БЖЖ тереңдетілген оттарына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-4
ТҚ-5 / ТҚ-М
Жоспардан тыс
1
Күйіп кеткен және күңгірт шамдарды тексеріп қарау
Х
2
Ақаулы оттарды ауыстыру
Х
3
Линзаларды тазалау
Х
4
Фотометриялық тестілеу
Х
Х
5
Бұранды қосылыстардың бекітілуін тексеру
Х
Х
6
Оттардың негізінде судың болуын тексеру
Х
Х
7
Оттардың айналасын қардан тазалау
Х
8
Қосалқы кабельді тексеру
Х
4. Глиссаданың индикация оттарына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-4
ТҚ-5 / ТҚ-М
Жоспардан тыс
1
Шамдардың жұмысын тексеру
Х
2
Қашықтықтан басқару құралының жұмысын тексеру
Х
3
Механикалық бөлшектердің зақымдануын тексеру
Х
4
Шамдар мен сүзгілерді тазалау
Х
5
Сумен зақымдану және жәндіктердің бар-жоғын тексеру
Х
6
Кеміргіштердің бар-жоғын тексеру
Х
7
Көлбеу бұрыштарын тексеру
Х
8
Тіке көрінімділікті тексеру (өсімдіктер мен кедергілер)
Х
9
Жерге қосу кедергісін тексеру
Х
5. Жақындату оттарына техникалық қызмет көрсету мынадай кестелер мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5 / ТҚ-М
ТҚ-6
1
Күйіп кеткен шамдарды тексеру
Х
2
Қашықтықтан басқару құралының жұмысын тексеру
Х
3
Күйіп кеткен шамдарды ауыстыру
Х
4
Тереңдетілген оттардың тазалығын тексеру
Х
5
Оттарды жауып тұрған өсімдіктерден тазарту
Х
6
Оттардың орнату бұрышын тексеру
Х
7
Конструкциялардың бүтіндігін тексеру
Х
8
Тіке көрінімділікті тексеру (өсімдіктер мен кедергілер)
Х
9
Кабельдiк оқшаулама кедергiлерiн тексеру
Х
6. Импульсті жақындату оттарына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-4
ТҚ-5 / ТҚ-М
ТҚ-6
Жоспардан тыс
1
Барлық оттардың жарықтықтарының барлық деңгейлеріндегі жұмысын көзбен шолып тексеру
Х
2
Қашықтықтан басқару құралының жұмысын тексеру
Х
3
Оттардың бағыттылығын тексеру
Х
4
Тіке көрінімділікті тексеру (өсімдіктер мен кедергілер)
Х
5
Барлық тіректерді, айналарды және т.б. түзету және орнату бұрышын тексеру
Х
6
Шыны және шағылыстырғыш элементтердің жай-күйін тексеру
Х
7
Конструкциялардың шіруіне, тоттануына, созылымдардың тартылуына, қисаюына тексеру
Х
8
Жыпылықтағыш блоктардың шкафтарының ішін тексеру және тазалау
Х
9
Жерге қосу кедергісін тексеру, найзағайдан қорғау, клеммалар мен тіректердегі жабдықтар
Х
10
Өндірушіден ұсынылатын қызмет мерзімі бойынша барлық шамдарды ауыстыру
Х
7. Әуеайлақ белгілеріне техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-4
ТҚ-5 / ТҚ-М
ТҚ-6
Жоспардан тыс
1
Күйіп кеткен шамдарды тексеру
Х
2
Тіке көрінімділікті тексеру (өсімдіктер мен кедергілер)
Х
Х
3
Тірек конструкциясын тексеру
Х
4
Жарықтандыруды / жарықтылықты өлшеу
Х
5
Конструкцияны және оның бояуын, тексеру, тазалау, жөндеу немесе ауыстыру
Х
6
Белгілердің айналасындағы қарды тазалау
Х

3. Техническое обслуживание углубленных огней ВПП и РД, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-4
ТО-5 / ТО-С
Внепланово
1
Осмотр на предмет перегоревших и тусклых ламп
Х
2
Замена дефектных огней
Х
3
Очистка линз
Х
4
Фотометрическое тестирование
Х
Х
5
Проверка крепления болтовых соединений
Х
Х
6
Проверка наличия воды в основаниях огней
Х
Х
7
Удаление снега вокруг огней
Х
8
Проверка вторичного кабеля
Х
4. Техническое обслуживание огней индикации глиссады, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-4
ТО-5 / ТО-С
Внепланово
1
Проверка работы ламп
Х
2
Проверка работы дистанционного управления
Х
3
Проверка механических частей на повреждения
Х
4
Очистка ламп и фильтров
Х
5
Проверка на повреждение водой и наличия насекомых
Х
6
Проверка на наличие грызунов
Х
7
Проверка углов наклона
Х
8
Проверка прямой видимости (на предмет растительности и препятствий)
Х
9
Проверка сопротивления заземления
Х
5. Техническое обслуживание огней приближения, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5 / ТО-С
ТО-6
1
Проверка на перегоревшие лампы
Х
2
Проверка работы дистанционного управления
Х
3
Замена перегоревших ламп
Х
4
Проверка чистоты углубленных огней
Х
5
Очистка от растительности, закрывающей огни
Х
6
Проверка угла установки огней
Х
7
Проверка конструкций на целостность
Х
8
Проверка прямой видимости (на предмет растительности и препятствий)
Х
9
Проверка сопротивления изоляции кабеля
Х
6. Техническое обслуживание импульсных огней приближения, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-4
ТО-5 / ТО-С
ТО-6
Внепланово
1
Визуальная проверка работы всех огней на всех уровнях яркости
Х
2
Проверка работы дистанционного управления
Х
3
Проверка направленности огней
Х
4
Проверка прямой видимости (на предмет растительности и препятствий)
Х
5
Проверка всех опор, зеркал и т. п. на выравнивание и угол установки
Х
6
Проверка состояния стеклянных и отражающих элементов
Х
7
Проверка конструкций на гниение, коррозию, натяжение растяжек, перекос
Х
8
Внутренний осмотр и очистка шкафов мигающих блоков
Х
9
Проверка заземления, молниезащиты, оборудования на клеммах и опорах
Х
10
Замена всех ламп по рекомендуемому сроку службы от производителя
Х
7. Техническое обслуживание аэродромных знаков, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-4
ТО-5 / ТО-С
ТО-6
Внепланово
1
Проверка на перегоревшие лампы
Х
2
Проверка прямой видимости (на предмет растительности и препятствий)
Х
Х
3
Проверка опорной конструкции
Х
4
Замер освещенности / яркости
Х
5
Проверка конструкции и ее окраски, чистка, ремонт или замена
Х
6
Удаление снега вокруг знаков
Х

8. Жарықтық реттегіштерге техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5 / ТҚ-М
ТҚ-6
1
Жарықтықтың барлық сатыларында басқару тізбектерін тексеру
Х
2
Реттегіштің жай-күйін және жұмысын тексеру
Х
3
Кіріс кернеуі мен тоқты тексеру
Х
4
Жарықтықтың әрбір сатысында шығыс тоғын тексеру
Х
5
Реттегіштегі шығыс жүктемесін тексеру (қажет болған жағдайда)
Х
6
Бақылау-өлшеу аспаптарының әрбір жарықтық деңгейінің дұрыс жұмыс істеуін тексеру
Х
7
Тиристордың ашылу бұрышын тексеру
Х
8
Оқшаулау кедергісін өлшеу функциясының жұмысын, сақинаның үзілуін тексеру
Х
9
Күйіп кеткен шамдарды анықтау жүйесін тексеру
Х
10
Коррозия ошақтарын тазалау және қайта бояу (қажет болған жағдайда)
11
Кіріс және шығыс параметрлерін калибрлеу
Х
9. Перронның прожекторлық жарықтандыруына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5 / ТҚ-М
Жоспардан тыс
1
Күйіп кеткен шамдарды тексеру, ауыстыру
Х
Х
2
Қашықтықтан басқарудан ауысудың жұмыс істеуін тексеру (бар болса); жөндеу
Х
3
Прожекторлардың бағыттылығы мен көлбеу бұрышын тексеру және реттеу
Х
4
Әуе кемелері тұрақтарының жарықтандыру деңгейін тексеру
Х
Х

8. Техническое обслуживание регуляторов яркости, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5 / ТО-С
ТО-6
1
Проверка управляющих цепей на всех ступенях яркости
Х
2
Проверка состояния и работы регулятора
Х
3
Проверка входного напряжения и тока
Х
4
Проверка выходного тока на каждой ступени яркости
Х
5
Проверка выходной нагрузки на регуляторе (при необходимости)
Х
6
Проверка контрольно-измерительных приборов на надлежащее функционирование каждого уровня яркости
Х
7
Проверка угла открытия тиристора
Х
8
Проверка работы функции измерения сопротивления изоляции, обрыва кольца
Х
9
Проверка системы выявления перегоревших ламп
Х
10
Очистка мест коррозии и повторная окраска (при необходимости)
11
Калибровка входных и выходных параметров
Х
9. Техническое обслуживание прожекторного освещения перрона, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5 / ТО-С
Внепланово
1
Проверка перегоревших ламп, замена
Х
Х
2
Проверка функционирования переключения с дистанционного управления (при наличии); ремонт
Х
3
Проверка и регулировка направленности и угла наклона прожекторов
Х
4
Проверка уровня освещенности мест стоянок воздушных судов
Х
Х

10. Дизель-генераторлық қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-3
ТҚ-6
1
Техникалық параметрлердің күйін, қателер мен сұйықтықтың ағып кетуін тексеру
Х
2
Генераторды ұзақтығы кемінде 10 минут жүктемемен іске қосу
Х
3
Желі жоғалған кезде автоматты түрде іске қосылуын тексеру
Х
4
Генератордың жұмыс режиміне шығу уақытын тексеру
Х
5
Кернеудің рұқсат етілген рұқсаттарға сәйкес келетініне көз жеткізу үшін вольтметр көрсеткіштерін тексеру
Х
6
Ауыстырғыш жабдықты шамадан тыс қыздыруға және ақаулықтарға тексеру
Х
7
Генераторды тербелістерге және қызып кетуге тексеру
Х
8
Дизельдік қозғалтқышты кез келген біркелкі емес жұмыс үшін тексеру
Х
9
Сынақтан кейін резервуардағы жанармай деңгейін жылжыту; қажет болған жағдайда жанармай құю
Х
10
Ауытқуларды немесе қажетсіз өнімділік көрсеткіштерін анықтау үшін тексеру; түзету шараларын қабылдау және жөндеу
Х
11
Сынақ жүргізу кезінде өлшеу құралдарының көрсеткіштерін оның тізілімі және ықтимал ақауларды анықтау үшін алдыңғы көрсеткіштермен салыстыру
Х
11. Осы регамент жарықпен сигнал беру жабдықтары мен электр қондырғыларының жүйелеріне профилактикалық қызмет көрсетуге қойылатын минималды талаптарды белгілейді.
12. Әуеайлақ пайдаланушысы басшылыққа ала отырып, техникалық қызмет көрсетудің жиірек немесе кеңейтілген кезеңділігі мен құрамын белгілеуге құқылы:
жабдықты дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасымен (нұсқаулықтарымен, басшылық құжаттармен);
жабдықтың техникалық жай-күйін талдау нәтижелерімен;
климаттық және басқа да жергілікті факторларды ескере отырып, пайдалану шарттары.
13. Бұл ретте техникалық қызмет көрсетудің көлемі мен жиілігі осы регламентте белгіленгеннен төмен болмауы керек.
14. Профилактикалық техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды орындауға арналған қызмет жабдықталады кем дегенде мынадай электр өлшеу құралдарымен:
мультиметр (әмбебап өлшеу құралы);
мегаомметр (оқшаулау кедергісін өлшегіш);
микроомметр (өтпелі кедергі өлшегіш);
тоқ қысқыштары (тоқ қысқыштары);
фазалық-нөлдік ілмекті өлшеуіш (қысқа тұйықталу ілмектері);
жерге тұйықтау кедергісін өлшегіш;
люксметр (жарық өлшегіш);
фазалық көрсеткіш;
жарықты өлшеу функциясы бар колориметр кд/м2;
динамометрлік кілт;
портативті осциллограф.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
6-қосымша
БЕКІТЕМІН
Әуежай басшысы_______________
___________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
"____"________ 20____ж
20____ ж. күрделі жөндеуге жататын ҰЭЖТҚ қызметiнің
________________________(жоғары вольттi,
(ЭЖТҚҚ, ЖТҚҚ)
төмен вольттi, жарық техникалық жабдық, дизель-генераторлар,
автоматика) торабының
АҚАУЛЫҚТАР ВЕДОМОСЫСЫНЫҢ НЫСАНЫ
Нысаны
Жабдық атауы
Типі, сызбасы,маркасы,
жобасы
Саны (ұзындығы)
Ақау сипаты және күрделі жөндеу жұмыстарының тiзбесі
_________________ торабының бастығы __________ _____________
____________________ (қолы) (Т.А.Ә)
(ҰЭЖТҚҚ, ЖТҚҚ)
Ескерту. Күрделі жөндеу жүргізілетін жылдың алдындағы жыл
ішінде пайдалану процесінде анықталған ақаулықтар туралы мәліметтер
ведомосына енгізіледі. Барлық анықталған ақаулықтар мен жүргізілген
жөндеу жұмыстары туралы барлық мәліметтер жабдықтың формулярына және
паспорттарына жазылады.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
7-қосымша
Электрлі монтаждау жұмыстары бойынша қабылдап алу - тапсыру
құжаттамасының тiзбесі

10. Техническое обслуживание дизель-генераторных установок, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-3
ТО-6
1
Проверка на предмет статуса технических параметров, наличия ошибок и протечек жидкости
Х
2
Запуск генератора под нагрузкой продолжительностью не менее 10 минут
Х
3
Проверка автоматического запуска при пропадании сети
Х
4
Проверка времени выхода генератора на рабочий режим
Х
5
Проверка показаний вольтметра, чтобы убедиться, что напряжение соответствует приемлемым допускам
Х
6
Проверка переключающего оборудования на перенагрев и неисправности
Х
7
Проверка генератора на вибрации и перенагрев
Х
8
Проверка дизельного двигателя на любую неравномерность работы
Х
9
Проверка уровня топлива в баке после пробного запуска; дозаправка топливом при необходимости
Х
10
Проверка на выявление аномалий или нежелательных рабочих показателей; принятие коррективных мер и ремонт
Х
11
Регистрации показаний измерительных приборов при пробном запуске и сравнение с предшествующими показаниями для обнаружения потенциальных дефектов
Х
11. Настоящий регламент устанавливает минимальные требования к профилактическому техническому обслуживанию систем светосигнального оборудования и электроустановок.
12. Эксплуатант аэродрома вправе устанавливать более частую или расширенную периодичность и состав технического обслуживания, руководствуясь:
технической документацией (инструкциями, руководствами) завода-изготовителя оборудования;
результатами анализа технического состояния оборудования;
условиями эксплуатации с учетом климатических и иных локальных факторов.
13. При этом объем и периодичность технического обслуживания не могут быть ниже установленных в настоящем регламенте.
14. Служба для выполнения регламентных работ по профилактическому техническому обслуживанию оснащается как минимум следующими электроизмерительными приборами:
мультиметр (универсальный измерительный прибор);
мегомметр (измеритель сопротивления изоляции);
микроомметр (измеритель переходного сопротивления);
клещи токовые (токовые клещи);
измеритель петли фаза-нуль (петли короткого замыкания);
измеритель сопротивления заземления;
люксметр (измеритель освещенности);
фазоуказатель;
колориметр с функцией измерения яркости кд/м2;
динамометрический ключ;
портативный осциллограф.
Приложение 6
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской
авиации Республики Казахстан
УТВЕРЖДАЮ
Начальник службы ЭСТОП аэропорта______
__________________ ___________________
(подпись) (ф.и.о.)
"____"________ 20____ г
ФОРМА ВЕДОМОСТИ ДЕФЕКТОВ
(высоковольтного, низковольтного, светотехнического оборудования,
дизель-генереторов, автоматики)
Узла _______________________ службы ЭСТОП, подлежащих
(ЭСТОП, СТОП и др.)
капитальному ремонту в 20___ г.
Объект
Наименование оборудования
Тип, чертеж, марка, проект
Количество (длина)
Характеристика дефекта и перечень работ капитального ремонта
Начальник узла __________________ _________________ _______________
(ЭСТОП, СТОП) (подпись) (Ф.И.О.)
Примечание. В ведомость вносятся сведения о дефектах, выявленных в процессе эксплуатации в течение года, предшествующего году проведения капитального ремонта.
Сведения обо всех выявленных дефектах и проведенных ремонтных работах заносятся в формуляры, паспорта оборудования.
Приложение 7
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Перечень
приемосдаточной документации по электромонтажным работам

1. Жалпы сипаттағы құжаттамалар:
1) электрлі монтаждау жұмыстарын қабылдау және тапсыру актiлерi, қосымшаларымен бiрге, орындау құжаттамаларының жиынтығы (жұмыс сызбалары, қағидаттық және монтаждау схемалары);
2) электрлі монтаждау және баптау жұмыстары бойынша актiлер мен хаттамалар;
3) электрлі техникалық қондырғыларды монтаждауға байланысты құрылыс жұмыстары бойынша актiлер мен хаттамалар;
4) зауыттық құжаттамалар жиынтығы (электр жабдықтарының паспорттары мен формулярлары, олардың зауыттық сынақтарының хаттамалары, монтаждау, баптау және пайдалану жөнiндегi нұсқаулықтар, монтаждалған жабдықтарға оны жасап шығарушы зауыт тарапынан қоса жiберiлетiн қосалқы бөлшектердiң, құрал-саймандардың, тетiктер мен аспаптардың зауыттық жиынтығының ведомостары);
5) жобаға енгiзiлген өзгерiстер мен ауытқулар ведомосі;
6) пайдалануға кедергi келтiрмейтiн электрлі монтаждық аяқталмаған, жұмыстар ведомосы;
7) монтаждалған жабдық ведомосі;
8) электр жабдықты (құрылымға) монтаждауға үй-жайларды (құрылғы) тапсыру актісі;
9) электр жабдықтарын монтаждауға қабылдау актiсi.
2. Бөлу құрылғыларының құжаттамалары:
1) майлы ажыратқыштардың механикалық бөлiгiн қарап шығу мен тексерудiң хаттамасы;
2) шиналарды монтаждау және сынау хаттамалары;
3) ауалық ажыратқыштардың механикалық бөлiгiн қарап шығу және тексеру хаттамалары;
4) айырғыштардың механикалық бөлiгiн қарап шығу және тексеру хаттамалары;
5) вентильдiк разрядтауыштарды қарап шығу хаттамалары;
6) оқшаулатқыштарды қарау хаттамалары;
7) шиналанған түйiспелi жалғаулардың механикалық бөлiгiн қарау және тексеру хаттамалары;
8) өлшеу трансформаторларын қарап шығу хаттамалары;
9) комплектiлiк трансформаторлық кіші станцияларын және ККС және ТҚ 6-10 кв және 35 кв бөлу жабдықтарды қарау хаттамалары;
10) қуат коэффициентiн арттыру үшін конденсаторларды қарап шығу және тексеру хаттамалары;
11) желiлер мен шинасымдарды фазалау хаттамалары;
12) қорғаныс құралдарын баптау мен сынау хаттамалары;
13) бөлуші пунктінде орнатылған аспаптардың, аппаратура мен жабдықтың төлқұжаттары және формулярлары.
3. Трансформаторлардың құжаттамалары:
трансформаторлардың белсенді бөлiгiн қарау хаттамалары (егер олар жасалған болса);
трансформаторлардың кептiрусiз қосылуына рұқсат ету хаттамалары;
трансформаторларды кептiру хаттамалары (егер олар жасалған болса);
трансформаторлар оқшауламасының кедергiсiн өлшеу хаттамалары;
трансформатор майын химиялық талдау хаттамалары (толық немесе қысқартылған);
трансформатор майының электрлiк берiктiгiн сынау және аппараттарға трансформатор майын құю хаттамалары;
трансформаторлардың, аспаптар мен жабдықтың паспорттары, формулярлары.

1. Документация общего характера:
1) акт приемки и сдачи электромонтажных работ с приложениями, комплект исполнительной документации (рабочие чертежи, принципиальные и монтажные схемы);
2) акты и протоколы по электромонтажным и наладочным работам;
3) акты и протоколы по строительным работам, связанные с монтажом электротехнических устройств;
4) комплект заводской документации (паспорта, формуляры на электрооборудование, протоколы его заводских испытаний, инструкции по монтажу, наладке и эксплуатации, ведомости заводского комплекта запасных частей, инструмента, приспособлений и приборов, поставляемых заводом-поставщиком к смонтированному оборудованию);
5) ведомость изменений и отступлений от проекта;
6) ведомость электромонтажных недоделок, не препятствующих эксплуатации;
7) ведомость смонтированного оборудования;
8) акт сдачи помещений (сооружений) под монтаж электрооборудования;
9) акт приемки электрооборудования под монтаж.
2. Документация на распределительные устройства:
1) протокол осмотра и проверки механической части масляных выключателей;
2) протоколы монтажа и испытание ошиновки;
3) протоколы осмотра и проверки механической части воздушных выключателей;
4) протоколы осмотра и проверки механической части разъединителей;
5) протоколы осмотра вентильных разрядников;
6) протоколы осмотра изоляторов;
7) протоколы осмотра и проверки механической части контактных соединений ошиновки;
8) протоколы осмотра и проверки измерительных трансформаторов;
9) протоколы осмотра комплектных трансформаторных подстанций и распределительных устройств 6-10 киловольт и 35 киловольт;
10) протоколы осмотра и проверки конденсаторов для повышения коэффициента мощности;
11) протоколы фазировки линий и шинопроводов;
12) протоколы наладки и испытания защитных устройств;
13) паспорта и формуляры приборов, аппаратуры и оборудования, установленных в распределительном пункте.
3. Документация на трансформаторы:
протоколы осмотров активной части трансформаторов (если они производились);
протоколы допуска включения трансформаторов без сушки;
протоколы сушки трансформаторов (если они производились);
протоколы измерения сопротивления изоляции трансформаторов;
протоколы химического анализа трансформаторного масла (полный или сокращенный);
протоколы испытаний электрической прочности трансформаторного масла и протоколы заливки аппаратов трансформаторным маслом;
паспорта, формуляры трансформаторов, приборов и оборудования.

4. Аккумулятор батареяларының құжаттамасы:
аккумулятор батареяларының формулярлары;
қалыптау процесiнде аккумулятор батареялары элементтерiнiң негiзгi сипаттамаларының хаттамалары;
аккумулятор батареяларын монтаждау құжаттары.
5. Электр машиналарының құжаттары:
машиналарды бөлшектеп қарау және ревизиялау актiлерi:
машиналарды қарау және ревизиялау хаттамалары;
электр машиналарын (агрегаттарын) орнату фундаменттерінiң дайындық актiлері;
бөлшектенiп келген электр машиналарын монтаждау формулярлары;
электр машиналарын кептiрусiз қосу мүмкiндiгiн тексеру хаттамалары мен электр машиналарын кептiру (егер жасалған болса) хаттамалары;
электр машиналарын (агрегаттарын) монтаждау формулярлары;
жүргiзу-реттеу және қорғаныс аппараттарын қарау мен тексеру хаттамалары;
электр машиналарының, жүргiзу-реттеу және қорғаныс аппараттарының формулярлары, паспорттары;
басқару, қорғау, сигнал беру және автоматтау схемаларын баптау хаттамалары.
6. Электр сымдарының құжаттары:
монтаждау алдында кәріздік құбырларын қарау актiлерi;
жарылу қаупi бар құрылғылар мен үй-жайларда электр сымдары өтетiн болат құбырларын қысыммен сынау хаттамалары;
электр сымдарының (қосу алдында) оқшауламаларының кедергiсiн өлшеу хаттамалары;
қоректендiру қалқаннан тұтынушыға дейiнгi сымдардың төселуi мен жалғануының орындау схемасы.
7. Кабель желiлерiнiң құжаттары:
кабельдер монтаждалатын орларды, каналдарды, тоннельдер мен блоктарды қабылдау актiлерi;
төсеу алдында барабандағы кабельдi жылыту (қыс кезiнде) хаттамалары;
кабель торабының (орындау) журналы;
жабу алдында орлар мен каналдардағы кабель кәріздерін қарау актiлерi;
кабель оқшауламаларының кедергiсiн (қосу алдында) өлшеу хаттамалары;
кабельдердi фазалау хаттамалары;
қосу алдында жоғары вольттi кабель желiлерiн сынау хаттамалары;
трассалар бойынша кабель желiлерiнiң схемасы.
8. Әуе желiлерiнiң (ӘЖ) құжаттары:
әуе желiлерiнiң трассасын қабылдау актiлерi;
әуе желiлерi тiректерiнiң астына монолиттiк бетон iргетастарын салу жұмыстарының журналы;
әуе желiлерi тiрегiнiң астына құрама іргетас басқыштар орнату мен қадаларды қағу журналы;
әуе желiлерi тiректерiн жинау журналы;
әуе желiлерi тiректерiн орнату журналы;
сымдар мен арқан монтаждалатын әуе желiлерiнiң орнатылған тiректерiн қабылдау актiлерi;
сымдардың салбырау бойы мен әуе желiсiнiң габариттерiне бақылау тексерiстiң хаттамалары;
түтiкше разрядтауыштарды қарау хаттамалары;
оқшаулатқыштарды қарау мен тексеру хаттамалары;
әуе желiлерi қиылыстарының актiлерi;
жоғары вольттi әуе желiлерiнiң паспорттары;
әуе желiлерiнiң анкерлiк өткiндерiнiң инвентарлық жазбалары;
әуе желiлерiнiң жермен қосу кедергiлерiн өлшеу хаттамалары.

4. Документация на аккумуляторные батареи:
формуляры аккумуляторных батарей;
протоколы основных характеристик элементов аккумуляторных батарей в процессе формовки;
документы на монтаж аккумуляторных батарей.
5. Документация на электрические машины:
акты осмотра и ревизии машин с разборкой;
протокол осмотра и ревизии машин;
акты готовности фундаментов для установки электрических машин (агрегатов);
формуляры монтажа электрических машин, поступивших в разобранном виде;
протоколы проверки возможности включения электрических машин без сушки и протоколы сушки электрических машин (если она проводилась);
формуляры монтажа электрических машин (агрегатов);
протоколы осмотра и проверки пускорегулирующих и защитных аппаратов;
паспорта, формуляры электрических машин, пускорегулирующих и защитных устройств;
протоколы наладки схем управления, защиты, сигнализации и автоматизации.
6. Документация на электропровода:
акты осмотра труб канализации перед монтажом;
протоколы испытания давлением стальных труб для электропроводов во взрывоопасных установках и помещениях;
протоколы измерения сопротивления изоляции электропроводов (перед включением);
исполнительные схемы прокладки и соединения проводов от питающих щитов до потребителей.
7. Документация на кабельные линии:
акты приемки траншей, каналов, тоннелей и блоков под монтаж кабелей;
протоколы прогрева кабеля на барабане перед прокладкой (в зимних условиях);
журнал кабельной сети (исполнительный);
акты осмотра кабельных канализаций в траншеях и каналах перед закрытием;
протоколы измерения сопротивления изоляции кабелей (перед включением);
протоколы фазировки кабелей;
протоколы испытания высоковольтных кабельных линий перед включением;
схемы кабельных линий по трассам.
8. Документация на воздушные линии (ВЛ):
акты приемки трассы воздушных линий;
журнал работ по сооружению монолитных бетонных фундаментов под опоры воздушных линий;
журнал установки сборных фундаментов подножников и забивки свай под опоры воздушных линий;
журнал сборки опор воздушных линий;
журнал установки опор воздушных линий;
акт приемки установленных опор воздушных линий под монтаж проводов и тросов;
протокол контрольной проверки стрел провеса проводов и габаритов воздушных линий;
протоколы осмотра трубчатых разрядников;
протоколы осмотра и проверки изоляторов;
акты осмотра пересечений воздушных линий;
паспорта высоковольтных воздушных линий;
инвентарные описи анкерных пролетов воздушных линий;
протоколы измерения сопротивления заземления.

9. Электрмен жабдықтау объектiлерiнiң құжаттары:
басқару, қорғау, сигналдау және автоматтау схемаларын баптаумен ексеру хаттамалары;
жоғары вольтті жабдықтар мен түрлендiргiш құрылғыларды тексеру мен сынау хаттамалары;
электржетектер мен көтеру-тасымалдау құрылғыларын қарап шығу, монтаждау және сынау хаттамалары;
электр қондырғыларын монтаждау мен пайдалану жөнiндегi паспорттар, формулярлар мен нұсқаулар.
10. Жермен қосу құрылғыларының құжаттары:
жер асты коммуникацияларының орналастырылуын көрсете отырып, жасалған жермен қосу жабдықтарының сызбалары мен схемалары;
жермен қосу жабдықтарының элементтерiн төсеу бойынша жасалатын жер асты жұмыстарына актiлер;
Электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі нормативтік құқықтық құжаттамаларда қарастырылған нормалар мен көлемде жермен қосу құрылғыларының қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамалары;
жабу алдында жерленгiштердi қарау актiлерi;
жермен қосушы жабдықтардың тоқтың шашырауына кедергiні өлшеудiң және жерлендiргiштер мен жерлендiрiлетiн элементтер арасында тiзбектің болуын тексерудiң хаттамалары;
"фаза-нөль тұзағының" кедергiсiн өлшеу хатттамасы.
11. Жұмыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
құрылғыларының құжаттары:
жұмыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн құрастырылған электр жабдығының блоктау құрылғыларын қарау және тексеру актiлерi;
желдету құрылғыларын қарап шығу мен тексеру хаттамалары.
12. Дизель-электрлiк агрегаттар құжаттамасы:
двигательдер мен генераторлар орнатылатын іргетастарының дайындық актiлерi;
отынмен жабдықтау, майлау және суыту жүйелерiн монтаждау актiлерi;
отынға, майға және суға арналған сыйымдылықтардың пайдалануға жарамдылық актiлерi;
монтаждау алдындағы қозғалтқыштар және генераторлық қондырғыларды қарау және ревизиялау хаттамалары;
жүргiзу-реттеушi және автоматтандырушы құрылғылар жүйелерiн монтаждау, тексеру және сынау хаттамалары;
зарядтау құрылғылары жұмысын монтаждау және тексеру хаттамалары;
дизель-генераторлық агрегаттар формулярлары;
жермен қосушы құрылғыларды қарау және сынау хаттамалары.
13. Жарықтаушы құрылғылар құжаттамалары:
газбен разрядтаушы шамдардың қоректендiру көзiн фазалау хаттамалары;
ДРЛ шамдары мен iске қосу құрылғыларының формулярлары, паспорттары;
прожекторлық мачталар тiрегiнiң астына монолиттiк бетон іргетастарын салу жұмыстарының орындалу хаттамалары;
прожекторлық мачталарды орнату журналы;
прожекторлық мачталардағы шамдарды орнату мен реттеу журналы;
қоректендiру көздерi мен шамдардың қосылуын басқару жүйесiн қосу схемасын тексеру хаттамалары;
перронның, тұрақ орындарының, вокзал маңындағы алаңның және үйлердегi жұмыс орындарының жарықтығын өлшеу хаттамалары;
жарықтау құрылғыларын электрмен қоректендiру желiсiнiң оқшаулама кедергiсiн өлшеу хаттамалары.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
8-қосымша
Нысан
_________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым)
_____________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның мекенжайы) Жарықпен сигнал беру жабдығының пайдалануға жарамдылық куәлігі
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 16.07.2019 № 509 (01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЖСЖ сериясы № ___________

9. Документация на объекты электроснабжения:
протоколы наладки и проверки схем управления, защиты, сигнализации и автоматизации;
протоколы проверки и испытания высоковольтного оборудования и преобразовательных устройств;
протоколы осмотра, монтажа и испытаний электроприводов и подъемно-транспортных устройств;
паспорта, формуляры, инструкции по монтажу и эксплуатации электроустановок.
10. Документация на заземляющие устройства:
исполнительные чертежи и схемы заземляющего устройства с указанием расположения подземных коммуникаций;
акты на подземные работы по укладке элементов заземляющих устройств;
протоколы приемо-сдаточных испытаний заземляющего устройства по нормам и в объеме, предусмотренном нормативными техническими документами по эксплуатации электроустановок;
акты осмотра заземлителей перед закрытием;
протоколы измерения сопротивления растеканию токов заземляющего устройства и проверки наличия цепей между заземлителями и заземляемыми элементами;
протоколы измерения сопротивления "петли фаза-нуль".
11. Документация на устройства обеспечения безопасности работ:
акты осмотра и проверки приспособлений блокировки электрооборудования, смонтированных для обеспечения безопасности работ;
протокол осмотра и проверки вентиляционных устройств.
12. Документация на дизель-электрические агрегаты:
акты готовности фундаментов для установки двигателей и генераторов;
акты монтажа систем топливоснабжения, смазки и охлаждения;
акты пригодности к эксплуатации емкостей для топлива, масла и воды;
протоколы осмотра и ревизии двигательной и генераторной установок перед монтажом;
протоколы монтажа, проверки и испытания систем пуско-регулирующих и автоматических устройств;
протоколы монтажа и проверки работы зарядных устройств;
формуляры дизель-генераторных агрегатов;
протоколы осмотра и испытаний заземляющих устройств.
13. Документация на осветительные устройства:
протоколы фазировки питания газоразрядных ламп;
формуляры, паспорта светильников ламп ДРЛ и пусковых устройств;
протоколы выполнения работ по сооружению монолитных бетонных фундаментов под опоры прожекторных мачт;
журнал установки прожекторных мачт;
журнал установки и регулировки светильников на прожекторных мачтах;
протоколы проверки схемы соединений питания и управления включением светильников;
протоколы измерения освещенности площади перрона, мест стоянок привокзальной зоны и рабочих мест в помещениях;
протоколы измерения сопротивления изоляции линии электропитания осветительных устройств.
Приложение 8
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 8 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.07.2019 № 509 (вводится в действие с 0.08.2019).
Форма
_______________________________
(уполномоченная организация в сфере гражданской авиации)
________________________________
(адрес уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
УДОСТОВЕРЕНИЕ ГОДНОСТИ
к эксплуатации светосигнального оборудования
Серия ССО № __________

20____ ж. "____ "_______ берілді 20___ ж. "___" _______ дейін жарамды
1. Азаматтық авиация ұйымының (әуеайлақтың) атауы ___________________
2. Магниттік бағамы: МҚБ ________ МҚБ ______________________________
3. Орнатылған жабдықтың үлгісі және жүйе санаты:______________________
___________________________________________________________________
4. Пайдалана басталған жыл __________________________________________
5. Жарықпен сигнал беру жабдығының пайдалануға жарамдылық куәлігін тіркеу және беру үшін негіздеме:_____________________________________
6. Осы куәлік ____________________________ әуеайлағының жарықпен сигнал беру жабдығының нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін куәландырады
7. Пайдаланымдық шектеулер __________________________________________
8. Инспекциялық бақылауды ___________________________ жүзеге асырады.
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті ұйымның басшысы                  _____________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
9-қосымша
__________________ ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ____________________ҰЭТҚ қызметі
(торап атауы, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б.) ЖҰМЫСЫН ЕСЕПКЕ АЛУ
ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгізілуі тиіс:
1.______________________________ жөндеу-пайдалану персоналының тiзiмi
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., мамандығы, ҚТ бойынша біліктілік тобы көрсетiледi)
2._____________________ электр қондырғыларындағы жұмысқа нарядтар мен
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
өкiмдер бойынша жiберiлген тұлғалар тiзiмi
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә, лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы)
3._______________________ бойынша электр қондырғыларындағы жұмыстарға
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
наряд толтырып беруге және өкiм жазуға құқығы бар тұлғалар тiзiмi
_____________________________________________________________________
(Т.А.Ә, лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы)
4._______________________ объектiлерде:
(торап, топтары ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
жабдықтарға қызмет көрсету үшiн;
объектінің (үй-жайдың) электр қаупі дәрежесін көрсетумен қауiпсiздiк
техникасы үшiн;
объектінің (үй-жайдың) өрт қаупі дәрежесін көрсетумен өрт
қауiпсiздiгi үшiн жауапты тұлғаларды тағайындау туралы өкiм.
5.__________________ бойынша қорғаныс құралдарының тізбесі мен оларды
(торап, топтары ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
сынақтан өткiзу:
Объект, орналасқан орны
Қорғаныс құралының атауы
Сынақтың кезеңділігі
Сынақ өткізу күні
6. Өлшеу құралдарының тізбесі________________және олардың тексерілуі:
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
Объект, орналасқан орны
Қорғаныс құралының атауы
Зауыттық номері
Сынақтың кезеңділігі
Сынақ өткізу күні

Выдано "__" _________ 20___ г. Действительно до "__"________ 20___ г.
1. Наименование организации гражданской авиации (аэродрома):_________
2. Магнитный курс: МК пос. ___, МК пос. ____
3. Тип установленного оборудования и категория системы:_______________
4. Год начала эксплуатации:__________________________________________
5. Основание для регистрации и выдачи Удостоверения годности светосигнального
оборудования к эксплуатации:________________________
6. Настоящим удостоверяется, что система светосигнального оборудования аэродрома
____________________соответствует требованиям нормативных документов
7. Эксплуатационные ограничения:____________________________________
8. Инспекционный контроль осуществляет:_____________________________
Руководитель
уполномоченной организации
в сфере гражданской авиации
___________________ (подпись)
Приложение 9
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА РАБОТЫ _______________________ СЛУЖБЫ ЭСТОП
(узла, группы ЭТОП, СТОП и т д)
АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц ремонтно-эксплуатационного персонала ____________
(узла, группы ЭТОП, СТОП и. т.д.)____________________________(ф.и.о.,
должность, квалификационные группы по ТБ)
2. Список лиц ____________________________________ допущенных к
(узла, группы ЭТОП, СТОП и. т. д.)
работе по нарядам и распоряжениям в электроустановках ______________
____________________________________________________________________
(ф. и. о., должность, квалификационные группы по ТБ)
3. Список лиц ___________________________, имеющих право выдачи
(узла, группы ЭТОП, СТОП и т. д.)
наряда и распоряжения для работы в электроустановках ________________
_____________________________________________________________________
(ф.и.о., должность, квалификационные группы по ТБ)
4. Распоряжение по узлу __________________________ о назначении
(ЭТОП, СТОП и т. д.)
лиц, ответственных на объектах ______________________________________
____________________________________________________________________
(узла, группы ЭТОП, СТОП и т. д.)
за обслуживание оборудования;
за технику безопасности с указанием степени электроопасности объекта (помещения);
за пожарную безопасность с указанием класса пожароопасности объекта (помещения).
5. Перечень защитных средств ___________________ и их испытаний
(узла, группы ЭТОП, СТОП и т.д.)
Объект, место нахождения
Наименование защитного средства
Периодичность испытаний
Дата проведения испытаний
6. Перечень средств измерений __________________ и их проверок:
(узла, группы ЭТОП СТОП и т.д.)
Объект, место нахождения
Наименование защитного средства
Заводской номер
Периодичность проверок
Дата проведения испытаний

7. Өрт сөндiру құралдарының тізбесі және оларды тексеру мерзiмi:
Объект, орналасқан орны
Қорғаныс құралының атауы
Өрт сөндіру құралының номері
Тексерулердің кезеңділігі
Сынақ өткізу күні
8._____________________________ құрамының ауысым кезiнде орындаған
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
жұмыстарының тiзiмi:
Күні
Орындалған жұмыстардың атаулары
9. ______________________________ жұмысында орын алған ақаулықтардың
(жарық сигналдық, жоғары вольтті, төмен вольтті жабдықтардың) (iстен
шығуы, авариялар, зақымданулардың) тізбесі
Күні
Жабдық ақаулығының атауы
Зардабы және қабылданған шаралар
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
10-қосымша
______________ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ_____________________
(торап, ҰЭТҚ, ҰЖТҚ тобы және т.б)
ТОРАПТЫҢ ДИЗЕЛЬ-ГЕНЕРАТОРЛАРҒА ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУДІ
ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгізілуі тиіс:
1. Дизель-генераторға қызмет көрсетуге жауапты тұлғалардың
тiзiмi
(Т.А.Ә, лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы, қандай жабдыққа
қызмет көрсетедi)
2. Қорғаныс құралдарын өлшеу және оларды тексеру тiзбесі:
Қорғаныс құралының атаулары, өлшемдері
Зауыттық нөмері
Тексерулердің кезеңділігі
Тексеру күні
3. Дизель-генератордың жұмысы кезiнде оның параметрлерiнің бақылау
технологиялық картасы
4._________объектiсiнде орнатылған__________дизель-генераторға
техникалық қызмет көрсету жұмыстарының тiзбесі:
(үлгі)
Күні
Орындалған жұмыстардың атауы
Орындаушының қолы
5.Дизель-генератор жұмысындағы бұзылулардың тiзбесі:
Күні
Істен шығулардың атаулары
Зардаптары және қабылданған шаралар
6. Дизель-генератордың аккумуляторлар параметрлерiн бақылаудың
технологиялық картасы.
7. ____________ объектiсiнде орнатылған ________ дизель-генератор
аккумуляторларына техникалық қызмет
(үлгі)
көрсетудiң тiзбесі.
Ескертпе: Аккумуляторлар параметрлерiн тексеру (электролит
деңгейi мен тығыздығы, кернеуi) аккумулятордың әрбiр банкасы бойынша
тексеру нәтижелерiн апта сайын жаза отырып жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
11-қосымша
ҰЭЖТҚ ӘУЕЖАЙ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҰЭТҚ ТОРАБЫНЫҢ КАБЕЛЬДІК ЖЕЛІЛЕРІ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Ескерту. 11-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Журналға енгізілуі тиіс:
1. Әуежай кабель желiлерiне қызмет көрсетуге жауапты
адамдардың тiзiмi.
2. Кабельдің (фидердiң) _______________________________________
(нысаннан нысанға дейiнгi нөмiрi)

7. Перечень средств пожаротушения и их проверок
Объект, место нахождения
Наименование защитного средства
Номер средства пожаротушения
Периодичность проверок
Дата проведения испытаний
8. Перечень выполненных персоналом ____________________________
(узла, группы ЭТОП, СТОП, РЭМ и т.д.)
работ за смену
Дата
Наименование выполненных работ
9. Перечень неисправностей (отказов, аварий, повреждений) в
работ________________________________________________________________
(светостосигнального, высоковольтного, низковольтного оборудования)
Дата
Наименование неисправности оборудования
Последствия и принятые меры
Приложение 10
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской
авиации Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА ТЕХНИЧЕСКОГО ОБСЛУЖИВАНИЯ
ДИЗЕЛЬ-ГЕНЕРАТОРОВ
УЗЛА __________________________ СЛУЖБЫ ЭСТОП
(СТОП, ЭТОП и т. д.)
АЭРОПОРТА ___________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц ответственных за обслуживание дизель генератора
(ф.и.о., должность, квалификационная группа по ТБ, какое оборудование
обслуживает)
2. Перечень средств защиты измерений и их проверок
Наименование средства защиты, измерения
Заводской номер
Периодичность проверок
Дата проверки
3. Контрольную технологическую карту параметров
дизель-генератора при его работе
4. Перечень работ по техническому обслуживанию
дизель-генератора ___________, установленного на объекте ____________
(тип)
Дата
Наименование выполненных работ
Подпись исполнителя
5. Перечень нарушений в работе дизель-генератора
Дата
Наименование нарушения
Последствия и принятые меры
6. Контрольную технологическую карту параметров аккумуляторов
дизель-генератора
7. Перечень работ по техническому обслуживанию аккумуляторов
дизель-генератора _________________, (типа) установленного на объекте
_____________________________________________________________________
Примечание. Проверка параметров аккумуляторов (уровень и
плотность электролита, напряжение) производится еженедельно с записью
результатов проверки по каждой банке аккумулятора.
Приложение 11
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА КАБЕЛЬНЫХ ЛИНИЙ УЗЛА ЭТОП СЛУЖБЫ ЭСТОП АЭРОПОРТА
___________________________________________________
Сноска. Приложение 11 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В журнал следует включить:
1. Список лиц ответственных за обслуживание кабельных линий аэропорта
2. Кабель (фидер)_________________________________________________
(номер от объекта до объекта)

2.1. Паспорты:
______ маркалы кабель, ұзындығы ____ м, ________________ нысанынан
(нысан атауы)
_________________ нысанына дейiн _________________________ төседi.
(нысан атауы) (төсеу тәсілі)
(монтаждау ұйымы)
Төселген кезiнде __ жалғастырушы және ____ шеттiк муфталар салынды.
(тәсiлi)
Қоректендiрiлетiн электрлі қабылдағыштардың жалпы қуаты_________кВт.
Қыс кезiндегi ең жоғары мүмкiндiктегi дайын жүктеме мөлшерi ____ А,
ал жаз кезiнде, _____ А.
2.2. Пайдаланымдық сынақтар, өлшеулер мен профилактикалық
жөндеулер тiзбесі, ток жүктемелерiн өлшеудiң, жоғары кернеумен
оқшауламаларды сынау деректемелерi.
3. Осы кабель желiсiнiң ақаулары мен бұзылу тiзбесi:
Күні
Ақаулықтың орны, сипаты
Орындалған жұмыстар
Орындаушы
4. Кабельдің маркасы, оның ұзындығы, жалғастырушы муфталардың
саны және т.б. көрсетiлген кабель желiсiнiң трассалық схемасы.
КАБЕЛЬ ЖЕЛІЛЕРІН ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ ЖӨНДЕУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Күні
Орындалған жұмыстардың атаулары
(Зақымданған орны мен сипаты және оны жою, жоғары кернеумен сынау, күрделi, ағымдық, профилактикалық жөндеулер және т.б.)
Орнатылған муфта, саны (дана)
Жөндеуден кейiнгi оқшаулама кедергiсi, кОм
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
12-қосымша
______________________________________ оттарының
кіші жүйесiндегi (оттардың атаулары)
______________________кабель сақинасының
ПАСПОРТЫ
_____________________________________________________________________
Кабельдердiң және оқшаулаушы трансформаторлардың үлгісі және
дайындалған жылы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Монтаждау жылы ______________________________________________________
Жарықтылықты реттеуiштiң үлгісі, қуаттылығы және зауыттық нөмiрi
_____________________________________________________________________
Толық қуаттылығы _________________
Жалпы ұзындығы ___________________
Әрбiр үлгідегі оқшаулаушы трансформаторлар саны _____________________
_____________________________________________________________________
Қосымшалар:
1. Кабель сақинасының схемасы
2. Кабель сақинасын профилактикалық жөндеу журналы
Паспорт 20_____ жылғы "___"__________ жасалды
_______________ __________________ ____________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә)
Кабель сақинасының схемасын жасау кезінде
1. Схемада:
кабельдердiң ажыратылу бағыттары;
от-шамдар арасындағы және трансформаторлық кіші станцияға
дейiнгi кабель кесiндiлерiнiң ұзындығы;
жалғастырушы муфталарының белгілері;
кабель құдықтарының орналасқан орындары;
от арматурасының немесе жарық көрсеткіштерінің түрі, саны және
нөмірі;
оқшаулаушы трансформаторлардың түрлері мен қуатты көрсетiлуі
тиіс.

2.1. Паспорт кабель марки _____ длиной _____ м проложен ____ от
(дата)_______________________ до __________________________________
(наименование объекта) (наименование объекта)
__________________________ ______________________________________
При ___________________ (монтажной организацией) (способ прокладки)
(прокладке заполнении ________________ имеет ______________ соединительных
и ______________ паспорта) (количество) (количество)
концевых муфт. Общая мощность питаемых электроприемников -______ кВт.
Максимально допустимая готовая нагрузка в зимний период __________ А,
в летний период ______________ А
2.2. Перечень эксплуатационных испытаний измерений и профилактических
ремонтов, данные измерений токовых нагрузок, испытаний изоляции
повышенным напряжением и т. д.
3. Перечень неисправностей и повреждений данной кабельной линии:
Дата
Место характер неисправности
Выполненные работы
Исполнитель
4. Схему трассы кабельной линии с указанием марки кабеля, его длины,
количества соединительных муфт и т. д.
ФОРМА ЖУРНАЛА ПРОФИЛАКТИЧЕСКОГО РЕМОНТА КАБЕЛЬНЫХ ЛИНИЙ
Дата
Наименование выполненных работ (место и характер повреждения, и его устранение, испытания повышенным напряжением, капитальный, текущий, профилактический ремонт и т. д.)
Количество установленных муфт, шт.
Сопротивление изоляции после ремонта, кОм
Приложение 12
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ПАСПОРТ
Кабельного кольца ________________ подсистемы огней _________________
(наименование огней)
_____________________________________________________________________
Тип и год изготовления кабелей и изолирующих трансформаторов.
_____________________________________________________________________
Год монтажа _________________________________________________________
Тип, мощность и заводской номер регулятора яркости __________________
_____________________________________________________________________
Полная мощность _____________________________________________________
Общая длина _________________________________________________________
Количество изолирующих трансформаторов каждого типа _________________
_____________________________________________________________________
Приложения:
1. Схема кабельного кольца.
2. Журнал профилактических ремонтов кабельного кольца
Паспорт составлен ____________________________ 20 ___________ г
_________________________ ______________ _____________________.
(должность) (подпись) (ф.и.о.)
При составлении схемы кабельного кольца:
1. На схеме должно быть указано:
направление разводки кабелей;
длина отрезков кабеля между огнями и до трансформаторной
подстанции;
отметки соединительных муфт;
места расположения кабельных колодцев;
тип, количество и номера арматур огней или световых указателей;
тип и мощность изолирующих трансформаторов.

2. Кабель сақиналарын әрбір жөндегеннен кейін схема
ауыстырылған кабель кесiндiлерiнiң саны, ұзындығы мен орналастырылған
жерлерi, муфталардың саны мен орнатылған орындары және оқшаулаушы
трансформаторлар саны тиiсінше нақтылау жасалады.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
13-қосымша
_________________ӘУЕЖАЙЫ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЭЛЕКТРЛІ ТЕХНИКАЛЫҚ ЖОҒАРЫ ВОЛЬТТІ ЗЕРТХАНАСЫНЫҢ ЖҰМЫСЫН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгiзiлуге тиіс:
1. Электрлі техникалық зертханаға қызмет көрсетуге жауапты
тұлғалар тiзiмi.
2. Зертхана персоналының қауiпсiздiк техникасы бойынша арнайы
ережелердi бiлетiндiгiн тексеру кестесi.
3. Қорғаныс, өлшем құралдарының және оларды тексеру тiзбесі
Қорғаныс құралдарының атауы, өлшеуі
Зауыттық нөмірі
Тексеру кезеңділігі
Тексеру күні
4. Орындалған жұмыстар тізбесі:
Күні
Объектінің, жабдықтың атауы
Орындалған жұмыстың атаулары
Акт (хаттама, қорытынды), орындаушылар
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
14-қосымша
______________ ӘУЕЖАЙЫ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАРЫН, ҚОРҒАНЫС ҚҰРАЛДАРЫН СЫНАУ МЕН ТЕКСЕРУ ЖҰМЫСТАРЫНЫҢ ХАТТАМАЛАРЫН, АКТІЛЕРІН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Күні
Хаттаманың, актінің, қорытындының атауы мен нөмірі
Орындаушы
Құжат тапсырылған тораптың атауы
Құжатты алған адамның қолы
Құжатты тапсыру (күні, кімге берілгені Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
15-қосымша
Бекітуге ұсынамын БЕКІТЕМІН
ҰЭЖТҚҚ қызметінің бастығы АА кәсіпорнының басшысы
_________________________ _______________________________
_________________________ _______________________________
(қолы, Т.А.Ә.) (қолы, Т.А.Ә.)
"_____" __________20 __ ж. "_____" _______________ 20 ___ ж.
ЖОҒАРЫ ҚАРҚЫНДЫ ОТТАРДЫҢ ЖАРЫҚПЕН СИГНАЛ БЕРУ ЖАБДЫҒЫ ЖҮЙЕСІН
ҰШУ АРҚЫЛЫ ТЕКСЕРУДІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ ЖӨНІНДЕГІ АКТ
________________________ әуежайында орнатылған _________________
үлгісі, қону магниттiк бағыт _____________________________________
Жарықпен сигнал беру жабдығының жүйесiн ұшу арқылы тексеру
жүйесінің жұмыс істеу дұрыстығын және қолданыстағы нормаларға
сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiлдi.
Ұшу 20 ___ жылғы ______________________
(күні)
___________ борт нөмiрi ______________ әуе кемесiмен орындалды.
(үлгісі)
Тексеру жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесін ұшу арқылы тексеру
жөніндегі бекітілген бағдарламаға және әдістемелік нұсқауға сәйкес
жүргізілді
ҰШУ ТЕКСЕРҮЛЕРІНІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
Тексерiлетiн параметр
Нәтижесi
Талаптарға сәйкестiгi

2. После каждого ремонта кабельного кольца на схеме делаются
соответствующие уточнения с указаниями количества, длины и мест
расположения замененных отрезков кабеля, количества и мест установки
муфт и изолирующих трансформаторов.
Приложение 13
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстани
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА РАБОТ ЭЛЕКТРОТЕХНИЧЕСКОЙ ВЫСОКОВОЛЬТНОЙ
ЛАБОРАТОРИИ СЛУЖБЫ ЭСТОП АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц, ответственных за обслуживание электротехнической
лаборатории
2. График проверки знаний специальных правил по технике
безопасности у персонала лаборатории
3. Перечень средств защиты, измерений и их проверок
Наименование средства защиты, измерения
Заводской номер
Периодичность проверок
Дата проверки
4. Перечень выполненных работ
Дата
Наименование объекта, оборудования
Наименование выполненных работ
Акт (протокол, заключение), исполнители
Приложение 14
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА УЧЕТА ПРОТОКОЛОВ, АКТОВ ИСПЫТАНИЙ И ПРОВЕРОК
ЭЛЕКТРОУСТАНОВОК, ЗАЩИТНЫХ СРЕДСТВ СЛУЖБЫ
ЭСТОП АЭРОПОРТА _________________
Дата
Наименование и номер протокола, акта, заключения
Исполнитель
Наименование узла, куда передан документ
Подпись получившего документ
Передача документа (дата, ф.и.о. кому переданы)
Приложение 15
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Представляю на утверждение
Начальник службы ЭСТОП
__________________________
__________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"_____" _____________ 20 __ г.
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель предприятия ГА
__________________________
__________________________
(подпись, Ф.И.О.)
"_____" ____________ 20 __ г.
АКТ
ПО РЕЗУЛЬТАТАМ ЛЕТНОЙ ПРОВЕРКИ СИСТЕМЫ
СВЕТОСИГНАЛЬНОГО ОБОРУДОВАНИЯ ОМИ
типа ______________________________, установленного в аэропорту
____________________________ с МКпос __________________________
Летная проверка системы светосигнального оборудования
проводилась в целях определения правильности функционирования системы
и соответствия ее действующим нормам.
Полеты выполнялись ___________________________ 20 ____ г
(дата)
на воздушном судне ________________, бортовой номер ___________
(тип)
Проверка проводилась в соответствии с утвержденной программой и
методическими указаниями по летной проверке систем светосигнального
оборудования.
РЕЗУЛЬТАТЫ ЛЕТНОЙ ПРОВЕРКИ
Проверяемый параметр
Результат
Соответствие требованиям

1. Оттардың орналасу схемасы мен түсiнiң бекiтiлген схемаға сәйкестiгi
2. Әрбiр кіші жүйедегi жанбайтын оттар саны (кіші жүйедегі жалпы оттар санына данада және пайызбен):
жақындау және жарық горизонты оттары;
кiру оттары;
ҰҚЖ-ның бүйірдегі оттары мен жерге қондыру белгiсi;
шектеу оттары
3. Бойлық бағытта бiрiнен кейiн бiрi қатар жанбайтын екi және одан көп оттар саны
4. Кіші жүйелерде жарықтылығы басқа оттардан ерекшеленетін оттар саны:
жақындау және жарық горизонты оттары;
кiру оттары;
ҰҚЖ-ның бүйірдегі оттары мен жерге қондыру белгiсi;
шектеу оттары
ҚОРЫТЫНДЫ
(жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң қолданыстағы нормаларға
сәйкестiгi туралы қорытынды жасалады).
Қосымша: Оттар жүйесiнiң фотосуреттерi.
Әуе кемесiнiң командирі ___________ ____________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Инженер-оператор ______________ ________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
ҰЭЖТҚ қызметiнiң инженерi (технигі) _________ ____________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
16-қосымша
Бекітуге ұсынамын БЕКІТЕМІН
ҰЭЖТҚҚ қызметінің бастығы Азаматтық авиация кәсіпорнының басшысы
_______________ ________________
(Т.А.Ә.) Т.А.Ә.)
_______________ ________________
(қолы) (қолы)
"___" _____ 20 __ ж "_____" _____ 20 ___ ж.
ЖОҒАРЫ ҚАРҚЫНДЫ ОТТАРДЫҢ ЖАРЫҚПЕН СИГНАЛ БЕРУ ЖАБДЫҒЫ ЖҮЙЕСІН
ҰШУ АРҚЫЛЫ ТЕКСЕРУДІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ ЖӨНІНДЕГІ АКТ
______________________ әуежайында орнатылған ________________ үлгісі,
қону магниттiк бағыт ________________________________________________
Жарықпен сигнал беру жабдығының жүйесiн ұшу арқылы тексеру
жүйесінің жұмыс істеу дұрыстығын және қолданыстағы нормаларға
сәйкестiгiн анықтау мақсатында жүргiзiлдi.
Ұшу 20 ___ жылғы ______________________
(күні)
___________борт нөмiрi______________ әуе кемесiмен орындалды.
(үлгісі)
Тексеру ЖҚО жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесін ұшу арқылы
тексеру жөніндегі бекітілген бағдарламаға және әдістемелік нұсқауға
сәйкес жүргізілді
ҰШУ ТЕКСЕРУІНІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
Тексерiлетiн параметрлер
Нәтижесi
Талаптарға сәйкестiгi
1. Оттардың орналасу схемасы мен түсiнiң бекiтiлген схемаға сәйкестiгi
2. Әрбiр кіші жүйедегi жанбайтын оттар саны (кіші жүйедегі жалпы оттар санына данада және пайызбен):
жақындау және жарық горизонты оттары;
кiру оттары;
ҰҚЖ-ның бүйірдегі оттары мен жерге қондыру белгiсi;
шектеу оттары
жерге қону аймағының оттары;
ҰҚЖ-ның осіндегі оттар;
бүйірлік жерде жүру оттары;
стоп оттары;
ескерту оттары;
РМЖ сынды аймақ оттары;
басқарылатын жарық көрсеткіштері;
басқарылмайтын жарық көрсеткіштері.

1. Соответствие схемы расположения и цвета огней утвержденной схеме
2. Количество негорящих огней в каждой из подсистем (в штуках и процентах от общего количества огней в подсистемах):
огни приближения и светового горизонта; входные огни; боковые огни ВПП и знака приземления; ограничительные огни
3. Наличие двух и более не горящих огней, следующих друг за другом в продольном направлении
4. Количество огней в подсистеме, отличающихся по яркости от остальных: огни приближения и светового горизонта; входные огни; посадочные огни ВПП и знака приземления; ограничительные огни
ВЫВОД
(Делается заключение о соответствии системы светосигнального
оборудования действующим нормам.)
Приложение: Фотографии системы огней.
Командир воздушного судна _______________ _____________________
(подпись) (ф. и. о.)
Инженер-оператор ________________ _____________________
(подпись) (ф. и. о.)
Инженер (техник) службы ЭСТОП ___________ _____________________
(подпись) (ф. и. о.)
Приложение 16
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
Представляю на утверждение
Начальник службы ЭСТОП
__________________________
(Ф.И.О.)
__________________________
(подпись)
"_____" _____________ 20 __ г.
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель
предприятия гражданской авиации
__________________________
(Ф.И.О.)
__________________________
(подпись)
"_____" ____________ 20 __ г.
АКТ
ПО РЕЗУЛЬТАТАМ ЛЕТНОЙ ПРОВЕРКИ СИСТЕМЫ
СВЕТОСИГНАЛЬНОГО ОБОРУДОВАНИЯ ОВИ
типа ________________________________________, установленного в
аэропорту_____________________________ с МКпос ______________________
Летная проверка системы светосигнального оборудования
проводилась в целях определения правильности функционирования системы
и соответствия ее действующим нормам.
Полеты выполнялись ___________________ 20 ____ г
(дата)
на воздушном судне ________________, бортовой номер ___________
(тип)
Проверка проводилась в соответствии с утвержденной программой и
методическими указаниями по летной проверке систем светосигнального
оборудования ОВИ.
РЕЗУЛЬТАТЫ ЛЕТНОЙ ПРОВЕРКИ
Проверяемый параметр
Результат
Соответствие требованиям
1. Соответствие схемы расположения и цвета огней утвержденной схеме
2. Количество негорящих огней в каждой из подсистем (в штуках и процентах от общего количества огней в подсистемах):
огни приближения и световых горизонтов; входные огни; посадочные огни ВПП и знака приземления; ограничительные огни;
огни зоны приземления; осевые огни ВПП; боковые рулежные огни; осевые огни РД; стоп-огни; предупредительные огни; огни критических зон РМС; управляемые световые указатели; неуправляемые световые указатели.

3. Жанбайтын қатар орналасқан екі және одан да көп оттар.
4. Кіші жүйелерде жарықтылығы басқа оттардан ерекшеленетін оттар саны:
жақындау және жарық горизонты оттары;
кiру оттары;
ҰҚЖ-ның қондыру оттары мен белгілері;
қону;
шектеу оттары;
жерге қону аймағының оттары;
ҰҚЖ осьтік оттары;
бүйірлік жерде жүру оттары;
5. Жедел басқару батырмаларының оттар жарықтылығының топтарын ауыстырған кезде қарқынды аралықтың болуы
6. Диспетчердің жедел басқару батырмалары бойынша оттар тобының дұрыс қамтылуы
7. Қоректендірудің резервтік көзіне ауыстырған кездегі ЖҚО жүйесі оттарының сөну сәтінен оның қайта қалпына келтіруге дейінгі уақыт
ҚОРЫТЫНДЫ
(жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң қолданыстағы нормаларға
сәйкестiгi туралы қорытынды жасалады).
Қосымша: жарықпен сигнал беру жабдығы жүйесiнiң фотосуреттерi.
Әуе кемесiнiң командирі ___________ ___________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Инженер-оператор ___________ ____________
(қолы) (Т.А.Ә.)
ҰЭЖТҚ қызметiнiң аға инженерi (технигі) _________ ____________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
17-қосымша
Әуеайлақ шамдарының қуат көздерінің шығыс тоғының номиналды мәндерінің диапазоны

3. Наличие двух и более рядом расположенных негорящих огней.
4. Количество огней, отличающихся по яркости от остальных огней, в подсистеме: огни приближения и световых горизонтов; входные огни; посадочные огни ВПП и знака; приземления; ограничительные огни; огни зоны приземления; осевые огни ВПП; боковые рулежные огни; осевые огни РД.
5. Наличие темпового промежутка при переключении групп яркости огней кнопками оперативного управления
6. Правильность набора групп огней по кнопкам оперативного управления диспетчера
7. Время с момента погасания огней системы ОВИ до ее восстановления при переходе на резервный источник питания
ВЫВОД
(Делается заключение о соответствии системы светосигнального
оборудования действующим нормам.)
Приложение: Фотографии системы светосигнального оборудования.
Командир воздушного судна _______________ _____________________
(подпись) (ф. и. о.)
Инженер-оператор _______________ _____________________
(подпись) (ф. и. о.)
Ст. инженер (техник) службы ЭСТОП ___________ _________________
(подпись) (ф. и. о.)
Приложение 17 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Диапазон номинальных значений выходного тока источников питания аэродромных огней

3. Қызметтiң жедел өкiмдер беруге құқығы бар тұлғаларының
тiзiмi.
4. Қызметтiң электрмен жабдықтаушы ұйымның диспетчерiмен
келiссөз жүргiзуге құқығы бар тұлғаларының тiзiмi.
5. Жоғары тұрған электрмен жабдықтаушы ұйымның жауапты
кезекшiлерiнiң тiзiмi.
6. Жедел топтың қорғаныс құралдарының тiзбесі және сынақтарды
тiркеу:
Қорғаныс құралының атауы
Тексерудің жиілігі
Тексеру күні
7. Жедел топтың өлшеу құралдарын және олардың тексеруді есепке
алу табелi:
Өлшеу құралының атауы
Зауыттың инвентарлық нөмірі
Тексерудің кезеңділігі
Тексеру күні
8. Ауысым кезiнде орындалған жұмыстар тiзбесi:
Күні, айы, жылы, ауысымды тапсыру, қабылдау уақыты
Жедел топ персоналының ауысым iшiнде орындаған жұмыстарының атауы (жұмыстың, уақыты және атқарушысы және атауы көрсетiледi; ҰЭЖТҚ жабдығының жұмысында бұзылу болса, бұзылу болған объект пен оның сипаты, оның зардабы, қабылданған шаралар, жою уақыты, кiлттердi, қорғаныс құралдарын, аспаптарды беру және қабылдап алу, хабарламалар, мәлiметтер беру, келiсiлiмдер және т.б).
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
19-қосымша
_____________________ ӘУЕЖАЙЫНЫҢ ҰЭЖТҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАРЫНДАҒЫ ЖҰМЫСТАРЫ БОЙЫНША НАРЯДТАРДЫ ЖӘНЕ ӨКІМДЕРДІ ТІРКЕУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгiзiлуі тиіс:
1. Қызметтiң әуежай электр қондырғыларында жұмыс iстеу үшiн
нарядтар және өкiмдер беруге құқығы бар тұлғаларының тiзiмi (Т.А.Ә.,
лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы).
2. Әуежай электр қондырғыларында нарядтар мен өкiмдер бойынша
жұмыс iстеуге рұқсат алған қызмет тұлғаларының тiзiмi (Т.А.Ә.,
лауазымы, ҚТ бойынша біліктілік тобы).
3. Энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың электр қондырғыларында
нарядтар бойынша жұмыс iстеуге рұқсаты бар қызмет тұлғаларының
тiзiмi*.
4. Жауапты басшы және нарядтар мен өкiмдер бойынша өндірушілер,
сондай-ақ бақылаушылар тағайындайтын қызмет тұлғаларының тiзiмi:
Наряд нөмірі, наряд берген күні мен уақыты, берген тұлғаның тегі, аты–жөні
Наряд бойынша жұмыс жүргізу орны мен шарттары, орындалуы тиіс жұмыстардың тізбесі
Жұмысты орындау күні мен уақыты
Жұмысты атқарушы жауапты басшының лауазымы, Т.А.Ә.
Наряд алушының лауазымы, Т.А.Ә. күні мен уақыты
Жұмысты қабылдаған және нарядты жапқан тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә, күні мен уақыты
* Тізім өндірістік қажеттілік кезінде ресімделеді
5. Тiркелетiн өкiмдер тiзбесi:
өкiм бойынша атқарылатын жұмыс тiзбесi;
электр қондырғыларындағы жұмыстар бойынша тiркелетiн өкiмдер
тiзбесi
Өкімді кім берді
(Т.А.Ә., лауазымы)
Өкім бойынша орындалатын жұмыстың орны мен жағдайлары, орындалуы тиіс жұмыстардың тізбесі.
Жұмысты орындауға берілген күні мен уақыты
Жұмысты атқарушының және бригада мүшелерінің Т.А.Ә., біліктілік тобы
Жұмыстың аяқталуы туралы белгілер (күні, уақыты және қолы)
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
20-қосымша
____________________ ӘУЕЖАЙЫ ЖАЛПЫ МАҚСАТТАҒЫ ОБЪЕКТІЛЕРІНІҢ ЭЛЕКТР ҚОНДЫРҒЫЛАРЫН АҒЫМДАҒЫ ЖӨНДЕУГЕ ӨТІНІМДЕР ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгiзiлуге тиіс:

3. Список лиц службы, имеющих право отдавать оперативные распоряжения
4. Список лиц службы, имеющих право переговоров с диспетчером энергоснабжающей организации
5. Список ответственных дежурных в вышестоящей энергоснабжающей организации
6. Перечень защитных средств оперативной группы и регистрация испытании
Наименование защитного средства
Периодичность проверок
Дата проверки
7. Табель учета средств измерений оперативной группы и их проверок
Наименование средства измерения
Заводской инвентарный номер
Периодичность проверок
Дата проверки
8. Перечень выполненных работ за смену
Число, месяц, год, время сдачи и приема смены
Наименование выполненных работ за смену персоналом оперативной группы (указать время, исполнителя и наименование работы, при нарушениях в работе оборудования ЭСТОП — объект и характер нарушения, последствия, принятые меры, время устранения, ведется учет выдачи и сдачи ключей, защитных средств, приборов, донесений, согласований и т д)
Приложение 19
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА РЕГИСТРАЦИИ НАРЯДОВ И РАСПОРЯЖЕНИЙ
ПО РАБОТАМ В ЭЛЕКТРОУСТАНОВКАХ СЛУЖБЫ ЭСТОП
АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:
1. Список лиц службы, имеющих право выдачи нарядов и распоряжений для работы в электроустановках аэропорта (ф. и. о., должность, квалификационная группа по ТБ).
2. Список лиц службы, допущенных к работе по нарядам и распоряжениям в электроустановках аэропорта (ф.и.о., должность, квалификационная группа по ТБ).
3. Список лиц службы, допущенных к работе по нарядам в электроустановках энергоснабжающей организации.*
4. Список лиц службы, назначаемых ответственными руководителями и производителями работ по нарядам и распоряжениям, а также наблюдающими.
Номер наряда, дата и время выдачи, должность ф.и.о. выдавшего наряд
Место и условия производства работ по наряду, перечень работ, подлежащих выполнению
Дата и время выполнения работы
Должность, ф.и.о. ответственного руководителя производителя работ
Должность, ф.и.о. получившего наряд, дата и время
Должность, ф.и.о. принявшего работу и закрывшего наряд, дата и время
* Список оформляется при производственной необходимости
5. Перечень регистрируемых распоряжений:
перечень работ, выполняемых по распоряжению;
перечень регистрируемых распоряжений по работам в электроустановках
Кем отдано распоряжение (ф. и. о., должность)
Место и условия производства работ по распоряжению, перечень работ, подлежащих выполнению
Дата и время на выполнение работы
ф. и. о., квалификационная группа производителя работ и членов бригады
Отметки об окончании работы (дата, время и подпись)
Приложение 20
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА ЗАЯВОК НА ТЕКУЩИЙ РЕМОНТ ЭЛЕКТРОУСТАНОВОК
ОБЪЕКТОВ ОБЩЕГО НАЗНАЧЕНИЯ
АЭРОПОРТА _____________________
В журнал следует включить:

1. Өтінімдер бойынша жұмысты орындаушы тұлғалардың тiзiмi.
2. Түскен өтінімдер тiзбесі мен олардың орындалуы.
Өтінімнің түскен күні және уақыты
Өтінім берген қызметтің атауы, өтінім беруші тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.
Өтінім мәтіні
Орындалуы туралы белгі (күні, уақыты, орындаушы)
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
21-қосымша
ЖЕР ЖҰМЫСТАРЫН ЖҮРГІЗУГЕ АРНАЛҒАН РҰҚСАТ
Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
________________________________________________________ аумағында
(әуежай, АА кәсіпорны) ______________________________ өкiлi
_______________________ мырзаға (ұйымның атауы, лауазымы)
_________________________________________________________________
(жұмыс жүргізу орны)
__________________________________________________________ жұмысын
(жұмыстың сипаты)
_______________________________________________________ келісілген
(тұлғаны және ұйымды көрсету) 20__ жылғы ____________________ келісілген
______________________________________, (тұлға мен ұйымды көрсету)
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қыркүйектегі №330 бұйрығымен бекітілген Электр желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын белгілеу қағидаларды сақтау кезінде.
Жұмыстар осы рұқсатта көрсетілген мерзімдерде мынадай шарттарды орындай отырып басталуы тиіс:
1. Әуежай аумағындағы жер жұмыстары техника қауіпсіздігі қағидалары сақталған және тиісті пайдалану қызметтерінің техникалық қадағалауымен орындалуы тиіс.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыстарды жүргізуге жауапты адам өзімен бірге рұқсаты және бекітілген жобасы (эскизі) бар жерде болуға міндетті.
3. Жұмыстарды жүргізуге жауапты адам олар басталғанға дейін рұқсатта көрсетілген пайдалану қызметтерінің өкілдерін жұмыс орнына шақыруға, олармен бірге жерасты коммуникацияларының нақты орналасуын белгілеуге және олардың толық сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
Жер жұмыстарын тетіктермен орындау кезінде олар үшін өндіріске жауапты адам жер қазу тетігінің жүргізушісіне экскизді тапсыруға, жұмыс шекарасының орнында сақталуын қамтамасыз етуге тиіс жұмыс істеп тұрған жерасты коммуникацияларының орналасуын көрсетуге міндетті.
Пайдалану қызметтерінің басшылары өздерінің жауапты өкілдерінің құрылыс ұйымының шақыруы бойынша жұмыс орнына келуін қамтамасыз етуге және өздеріне тиесілі жерасты коммуникацияларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті жағдайлар туралы жазбаша түрде жан-жақты нұсқаулар беруге міндетті.

1. Список лиц, выполняющих работы по заявкам.
2. Перечень поступающих заявок и их выполнение:
Дата и время поступления заявки
Наименование службы, от которой поступила заявка, ф. и. о., должность заявителя
Текст заявки
Отметка о выполнении (дата, время, исполнитель)
Приложение 21
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
РАЗРЕШЕНИЕ НА ПРОИЗВОДСТВО ЗЕМЛЯНЫХ РАБОТ
Сноска. Приложение 21 - в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На территории ___________________________________________________
(аэропорт, предприятие ГА)
Представителю __________________________________________________
(организация, должность)
г-ну ____________________________________________________________
разрешается производство работ
________________________________________________________________
(характер работы)
________________________________________________________________
(место проведения работы)
с раскрытием траншеи (котлована) длиной _________ м. по проекту
(эскизу) № ____________________ от____________________20____ г,
согласованному с _________________________________________________,
(указать лицо и организацию)
при соблюдении Правил установления охранных зон объектов электрических сетей
и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах
таких зон, утвержденных Приказом Министра энергетики РК от 28.09.2017 года
№ 330. Работа должна быть начата в сроки, указанные в настоящем разрешении,
с выполнением следующих условий:
1. Земляные работы на территории аэропорта должны выполняться при соблюдении
правил техники безопасности и под техническим надзором соответствующих
эксплуатационных служб.
2. Во время выполнения paбoт лицо, ответственное за производство работ, обязано
находиться на месте, имея при себе разрешение и утвержденный проект (эскиз).
3. Лицо, ответственное за производство работ, обязано до их начала вызвать на место
работ представителей эксплуатационных служб, указанных в разрешении, установить
совместно с ними точное расположение подземных коммуникаций и принять
необходимые меры, обеспечивающие их полную сохранность.
При выполнении земляных работ механизмами, лицо, ответственное за их
производство, обязано вручить водителю землеройного механизма эскиз, показать
на месте границы работ и расположение действующих подземных коммуникаций,
сохранность которых должна быть обеспечена.
Руководители эксплуатационных служб обязаны обеспечить явку своих
ответственных представителей к месту работ по вызову строящей организации и дать
исчерпывающие указания в письменном виде об условиях, необходимых
для обеспечения сохранности принадлежащих им подземных коммуникаций.

4. Қолданыстағы коммуникациялардың зақымдануына жұмыс жүргізетін ұйым және жұмыстарды орындауға жауапты адам жауапты болады.
5. Әрбір жұмыс орны қоршалып, стандартты ескерту белгілерімен жабдықталуы керек. Кешкі уақытта қоршауға қызыл түсті габариттік шамдар бекітілуі тиіс.
6. Қазба жұмыстарын жүргізу кезінде трассада кездесетін жерасты коммуникацияларын (кабельдерін) тоқтата тұру кезінде сақтық шараларын сақтау қажет.
Жұмыстарды жүргізу өкілдермен келісілді: Электр техникалық қызмет ұшуды қамтамасыз ету _________________________ _________________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
Әуеайлақ қызметі __________________________ _________________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
Жылу-техникалық және инженерлік жүйелер қызметі санитарлық-техникалық қамтамасыз ету __________________ _________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
"Қазаэронавигация" РММ: _____________________________ _________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
РТЖБП қызметі_____________________________ ___________________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
Қозғалыс қызметі ______________________________ ________________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
Мен, ___________________________________________________________
(аты-жөні, жұмыстарды өндірушінің лауазымы және атауы ұйымдар)
___________________, көрсетілгендердің барлығын сақтауға міндеттенемін
талаптардан жоғары және осы рұқсаттың міндеттемелерін орындамағаны үшін
жауаптымын ________________________________________________
(қолы, күні)
Жұмыстарды жауапты орындаушы ұйымының мекенжайы
___________________________________, телефон _________________
Жұмыстарды жауапты орындаушының үйінің мекенжайы
_______________________________________, телефон________________
Жұмыстарды жоғарыда көрсетілген шарттарды сақтай отырып жүргізуге рұқсат
етемін бастап "____"________20 ____ж. бойынша "____"_______20____ ж.
Әуежай бастығы _____________________ _____________________
(қолы) (аты-жөні)
"____"______________20 ___ ж.
Қазақстан Республикасы
Азаматтық авиациясының
ұшуды электрлі жарықпен
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
22-қосымша
____________________ ӘУЕЖАЙЫНДА ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСЫНЫҢ ШЫҒЫНЫН ТЕХНИКАЛЫҚ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгiзiлуге тиіс:
1. Әуежайда электр энергиясының шығынын есепке алуға және
лимиттерді бөлуге жауапты тұлғалар тізімі.
2. Әуежай қызметтерінің объектілері бойынша электр энергиясын
тұтыну мәліметтерінің кестесі.
3. Әуежай қызметтерінің объектілері бойынша электр энергиясы
шығынын есептеу.
Есептегіш орнатылған орын, қызмет, объект
Есептегіштің нөмірі
Трансформация коэффициенті
Белгіленген лимит
Есептегіш көрсеткіштері
Жалпы шығын
Үнемделгені, артық шығын
20_жылға
20_жылға
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
23-қосымша
Жарықпен сигнал беру жабдығын жерде және ұшуда тексеруге қойылатын талаптар

4. Ответственность за повреждение существующих коммуникаций несет организация,
производящая работы и лицо, ответственное за производство работ.
5. Каждое место работ должно быть ограждено и оборудовано стандартными
предупреждающими знаками. В вечернее время к ограждению должны быть
прикреплены красные габаритные огни.
6. Во время производства земляных работ должны быть приняты меры
предосторожности при подвеске встречающихся на трассе подземных коммуникаций
(кабелей).
Производство работ согласовано с представителями:
Служба электротехнического обеспечения полетов
_______________________________________________________ _________________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Аэродромная служба ___________________________________ _________________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Служба теплотехнического и санитарно-технического обеспечения
______________________________________________________________ _________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
РГП "Казаэронавигация": ________________________________________ _________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Служба ЭРТОС ______________________________________ ___________________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Служба движения _______________________________________ ________________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Я, _____________________________________________________________________
(ф.и.о., должность производителя работ и наименование организации)
_______________________________________________________________________,
обязуюсь соблюдать все указанные выше условия и за невыполнение обязательств
настоящего разрешения несу ответственность
_______________________________________________________________________
(подпись, дата)
Адрес организации ответственного производителя работ
______________________________________________, телефон ________________
Домашний адрес ответственного производителя работ
______________________________________________, телефон________________
Производство работ с соблюдением вышеуказанных условий разрешаю
с "____"__________20 ____г. по "____"__________20____ г.
Начальник аэропорта _____________________ ______________________________
(подпись) (ф. и. о.)
"____"______________20 ___ г.
Приложение 22
к Правилам электросветотехнического
обеспечения полетов гражданской авиации
Республики Казахстан
ЖУРНАЛА ТЕХНИЧЕСКОГО УЧЕТА РАСХОДА ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ
В АЭРОПОРТУ ____________________
В журнал следует включить:
1 Список ответственных за учет расхода электроэнергии в аэропорту и распределение лимитов
2 Таблицу расчетных данных потребления электроэнергии по объектам служб аэропорта
3 Учет расхода электроэнергии по объектам служб аэропорта.
Место установки счетчика, служба, объект
Номер счетчика
Коэффициент трансформации
Установленный лимит
Показания счетчика
Общий расход
Экономия, перерасход
на 200__ г
на 200__ г
Приложение 23 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Требования к наземным и летным проверкам светосигнального оборудования Наземные проверки

Ескерту. Қағидалар 23-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жердегі тексерулер
1. Жердегі тексерулер жарық сигнал беру жабдығы сипаттамаларының сәйкестігін тексеру мақсатында жүргізіледі.
2. Жарықпен сигнал беру жабдық жүйесінің жердегі тексерулері белгілі бір жиілікте орындалуы тиіс бірқатар әртүрлі іс-шараларды қамтиды. Бұл тексерулер мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
зақымдалған шамдарды немесе блоктардың бөліктерін тексеру;
сүзгілердің жай-күйі;
коррозияның болуы;
жабдықтың тазалығы;
блоктардың бекіту элементтерін тарту;
шамдарды туралау (бағдарлау);
ылғалдың/судың болуы;
шамдардың электрлік қосылыстары;
әрбір блоктың құрылымы мен іргетасының жай-күйі.
3. Жарықпен сигнал беру жабдықтары мен электр қондырғыларын жердегі тексеру нәтижелері бойынша тиісті акт жасалады, оның көшірмесі ұшуды тексеруді жүзеге асыратын ұйымға ұсынылады.
Ұшуды тексеру
4. Күндізгі және түнгі уақытта бақылау-тексеру ұшулары кезінде мыналар белгіленеді:
жүйенің барлық шамдарының жарқырау қарқындылығы бірдей (а);
сызбаны қалыптастыратын оттар негізінен бір көлденең жазықтықта орналасқан (b);
ұшу-қону жолағының екі жағындағы сәйкес шамдар бір уақытта көрінетін болады және қажет болған жағдайда синхронды түрде түсін өзгертеді (c);
жүйе сырғанау жолының дұрыс еңіс бұрышын көрсетеді, кесу бұрыштары дұрыс орнатылған (d);
ұшудағы шамдардың көріну қашықтығы белгіленген талаптарға сәйкес келеді (e);
жүйе күндіз-түні бағытында толық көрінетін ҰҚЖ-ның осьтік сызығының жалғасуына қатысты азимут жобалық мәнге (f) сәйкес келеді;
шамдардың жарықтығын реттеу сатылары реттілікпен және іркіліссіз өзгертіледі (g);
жүйе оттарының және ҰҚЖ оттарының жарқырау қарқындылығы жарық күшінің қондырғылары бірдей болған кезде сәйкес келеді (h);
"барлығы қызыл" сигналын көзбен шолып қабылдау кезінде кедергілердің үстінен ұшып өту кезіндегі биіктік қоры жеткілікті болып табылады (i);
Күндізгі уақытта орындалған (d) тармақтарда көрсетілген бұрыштарды өлшеу нәтижелері болған жағдайда түнгі өлшеулер жүргізілмейді. Субъективті визуалды бағалау жеткілікті деп саналады.
Ұшуды тексеру барысында аэронавигациялық емес шамдардың болуы тексеріледі, бұл аэронавигациялық жердегі шамдарды анық тануға немесе бағытын өзгертуге кедергі келтіреді.
5. ЖСБЖ жұмысқа жарамдылығына объективті баға беру үшін жарықпен сигнал беру жабдығының жүйелерін ұшуды тексеру кезінде суретке түсіру және жоғары сапалы бейнекамераға түсіру керек. Бейнежазбалар мен фотосуреттер қонуға бет алған кезде жақындату оттары мен ҰҚЖ туралы толық мәліметтерді алу үшін қажетті уақыт ішінде түсіріледі. Фотосуреттерді басып шығару үшін ЖСБЖ оттарының 2-3 жоғары сапалы негативтері таңдалады. Әзірленген пленкада ұшу күні мен ұшу тексерісі жүргізілген ҰЗ немесе ӘК нөмірлері көрсетіліп, ҰЭЖТҚЕ қызметінде сақталуы тиіс. Фотосуреттер немесе басып шығарулар ЖСБЖ ұшу тексеріс актісіне қоса беріледі.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
24-қосымша

Сноска. Правила дополнены приложением 23 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Наземные проверки выполняются в целях проверки соответствия характеристик светосигнального оборудования.
2. Наземные проверки системы светосигнального оборудования включают ряд различных мероприятий, которые необходимо выполнять с определенной периодичностью. Эти проверки включают, но не ограничиваются следующим:
проверка на наличие поврежденных ламп или частей блоков;
состояние фильтров;
наличие коррозии;
чистота оборудования;
подтягивание крепежных элементов блоков;
выравнивание (ориентация) огней;
наличие влаги/воды;
электрические соединения огней;
состояние конструкции и фундамента каждого блока.
3. По результатам наземной проверки светосигнального оборудования и электроустановок составляется соответствующий акт, копия которого предоставляется организации, выполняющей летную проверку.
Летные проверки
4. При контрольно-проверочных полетах в дневное и ночное время, устанавливается следующее:
все огни системы имеют одинаковую интенсивность свечения (а);
огни, формирующие схему, расположены преимущественно в одной горизонтальной плоскости (b);
соответствующие огни по обеим сторонам взлетно-посадочной полосы становятся видимыми одновременно и синхронно изменяют цвет при необходимости (c);
система индицирует правильный угол наклона глиссады, углы отсечки установлены корректно (d);
дальность видимости огней в полете соответствует установленным требованиям (e);
азимут, относительно продолжения осевой линии ВПП, в направлении которого система полностью видна днем и ночью, соответствует проектному значению (f);
ступени регулирования яркости огней изменяются последовательно и без сбоев (g);
интенсивность свечения огней системы и огней ВПП совпадает при одинаковых установках силы света (h);
запас высоты при пролете над препятствиями при визуальном восприятии сигнала "все красные" является достаточным (i);
При наличии результатов измерений углов, указанных в пунктах (d), выполненных в дневное время, ночные измерения не проводятся. Субъективная визуальная оценка считается достаточной.
В ходе летных проверок, проверяется наличие неаэронавигационных огней, которые мешают четкому распознаванию аэронавигационных наземных огней или дезориентировать.
5. Для получения объективной оценки пригодности к эксплуатации ССО при проведении летных проверок систем светосигнального оборудования должно производиться фотографирование и запись на видеокамеру высокого качества. Видеосъемки и фотографирование производятся при заходе на посадку в течение времени, необходимого для получения полных сведений об огнях приближения и ВПП. Для фотопечати отбираются по 2–3 наиболее качественных негатива огней ССО. Проявленная пленка с указанием даты облета и номера СЛ или ВС, на котором производилась летная проверка, должна храниться в службе ЭСТОП. Фотографии или распечатки прикладываются к акту летной проверки ССО.
Приложение 24 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан

Ескерту. Қағидалар 24-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЖАРЫҚ ЖҮЙЕСІНІҢ КАБЕЛЬДІК САҚИНАЛАРДЫҢ ОҚШАУЛАУ КЕДЕРГІСІН ТЕКСЕРУ ХАТТАМАСЫ
ЖР үй-жайы немесе қосалқы станцияның №______________________________
Кабельдік сақинаның белгіленуі ________________________________
1
2
3
4
Күні
Оқшаулағыштың кедергісі, Ом
Ауа райы жағдайлары мен ескертпелер
Лауазымы, аты-жөні, қолы
ҰЭЖТҚЕ қызметінің жарық жүйесінің кабельдік сақиналарының оқшаулау кедергісін өлшеу журналы
Күні
кабельдік журнал бойынша кабельдің №
Трасса
Кабельдік сақинаның белгіленуі
Оқшаулағыштың кедергісі
МОм
Ұзындығы
(м)
Қайдан
Қайда
Барлық әуеайлақ сақиналарындағы оқшаулағыштың кедергісін өлшеу айына кемінде бір рет жүргізіледі. Егер әуеайлақта олардың ұзақ қызмет ету мерзіміне немесе басқа себептерге байланысты жүйелі түрде істен шығатын тізбектер болса, апта сайынғы тексерулерді жүргізуді қарастыру. Ықтимал ақаулардың көптеген орындары, егер профилактикалық қызмет көрсетудің бір бөлігі ретінде апта сайынғы оқшаулағыш кедергісін тексеруді әдетке айналдырса, олар проблемаға айналғанға дейін күндізгі уақытта табылуы мүмкін. Кабель сақиналары көрсетілген кедергіні өлшеу хаттамалары және жарық жүйесінің кабель сақиналарының оқшаулау кедергісін өлшеу журналдары жарықтық реттегіштерінің үй-жайында сақталады. Хаттамада тексеру жүргізу кезіндегі ауа райы жағдайлары, мысалы, жуырдағы найзағайдың белсенділігі және т.б., анықталған ақаулар орындары мен олардың себептері қамтылған.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
25-қосымша
КАБЕЛЬ САҚИНАСЫН ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ ЖӨНДЕУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Ескерту. Қағидалар 25-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күні
Орындалған жұмыстардың атауы (зақымдану орны мен сипаты және оны жою, жоғары кернеулі сынақтар, күрделі, ағымдағы, профилактикалық жөндеу және т.б.)
Орнатылған муфталардың саны, дана
Жөндеуден кейінгі оқшаулау кедергісі, кОм
ҰЭЖТҚЕ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҚОЙМАСЫНДАҒЫ ҚҚКЖ ЖӘНЕ МАТЕРИАЛДАРДЫ ҚАБЫЛДАУ МЕН ТҰТЫНУДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ
Күні
Жабдықтың немесе материалдың атауы
Жабдықтың немесе материалдың кірісі
(саны)
Жабдықтың немесе материалдың шығысы
(саны)
Қоймадағы қалдық
(саны)
Ескертпе
Т.А.Ә.
Қолы
ҰЭЖТҚЕ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҚОЙМАСЫНДАҒЫ ЖАБДЫҚТАРДЫ, ҚҰРАЛ-САЙМАНДАРДЫ ЖӘНЕ ӨЛШЕУ ҚҰРАЛДАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ
Жабдықтың, аспаптың немесе өлшеу құралдарының атауы ___________________
Өлшем бірлігі______________________________
Күні
Кіріс және шығыс құжатының нөмірі
Жабдықтың немесе материалдың кірісі
(саны)
Жабдықтың немесе материалдың шығысы
(саны)
Қоймадағы қалдық
(саны)
Ескертпе
Т.А.Ә.
Қолы
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
26-қосымша
ЖСБЖ істен шығуларының жинақтау-картасы

Сноска. Правила дополнены приложением 24 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРОТОКОЛ ПРОВЕРКИ СОПРОТИВЛЕНИЯ ИЗОЛЯЦИИ КАБЕЛЬНЫХ КОЛЕЦ СВЕТОСИСТЕМЫ
Помещение РЯ или подстанция № ________________________________
Обозначение кабельного кольца ________________________________
1
2
3
4
Дата
Сопротивление изоляции, Ом
Погодные условия и примечания
Должность, ФИО, подпись
Журнал измерения сопротивления изоляции кабельных колец светосистемы службы ЭСТОП
Дата
№ кабеля по кабельному журналу
Трасса
Обозначение кабельного кольца
Сопротивление изоляции
МОм
Длина
(м)
Откуда
Куда
Измерение сопротивления изоляции на всех аэродромных кольцах проводится не реже чем раз в месяц. Если на аэродроме имеются регулярно отказывающие цепи вследствие их длительного срока службы или других причин, рассмотрите возможность проведения еженедельных проверок. Многие места возможных отказов могут быть обнаружены в дневное время до того, как они станут проблемой, если взять в привычку проведение еженедельных проверок сопротивления изоляции в рамках профилактического технического обслуживания. Протоколы измерения сопротивления с указанием кабельных колец и журналы измерения сопротивления изоляции кабельных колец светосистемы хранятся в помещении регуляторов яркости. Протокол содержит погодные условия во время проведения проверки, такие как, недавняя грозовая активность и т. п., и мест установленных отказов и их причин.
Приложение 25 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА ПРОФИЛАКТИЧЕСКОГО РЕМОНТА КАБЕЛЬНОГО КОЛЬЦА
Сноска. Правила дополнены приложением 25 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата
Наименование выполненных работ (место и характер повреждения, и его устранение, испытания повышенным напряжением, капитальный, текущий, профилактический ремонт и т. д.)
Количество установленных муфт, шт.
Сопротивление изоляции после ремонта, кОм
ЖУРНАЛ УЧЕТА ПОЛУЧЕНИЯ И РАСХОДА ЗИП И МАТЕРИАЛОВ НА СКЛАДЕ СЛУЖБЫ ЭСТОП
Дата
Наименование оборудования или материала
Приход оборудования или материала
(кол-во)
Расход оборудования или материала
(кол-во)
Остаток на складе
(кол-во)
Примечание
Ф.И.О.
Подпись
ЖУРНАЛ УЧЕТА ОБОРУДОВАНИЯ, ИНСТРУМЕНТА И СРЕДСТВ ИЗМЕРЕНИЙ НА СКЛАДЕ СЛУЖБЫ ЭСТОП
Наименование оборудования, инструмента или средств измерений
_________________________________________________________
Единица измерения ________________________________________
Дата
Номер документа
Прихода и расхода
Приход оборудования или материала
(количество)
Расход оборудования или материала
(количество)
Остаток на складе
(количество)
Примечание
Ф.И.О.
Подпись
Приложение 26 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Карта-накопитель отказов ССО

Істен шығулар мен зақымданулардың себебі 1-9 цифрлармен көрсетіледі, олардың мынадай мәндері бар:
1 – істен шығу – ажырату жабдық немесе метеожағдайлардың әсері;
2 – блоктың, модульдің, тақшаның істен шығуы (ТАЭ-типтік ауыстыру элементтері);
3 – бағдарламалық жасақтаманың істен шығуы/жұмыс істемеуі;
4 – электр тізбегі элементтерінің істен шығуы;
5 – қашықтан басқару құралының мониторының істен шығуы;
6 – ширақжіптер, жиынтық жалғау кабельдерін оқшаулауды бұзудың істен шығуы, кабель қосқыштарының істен шығуы;
7 – схеманың механикалық элементтерінің (қозғалтқыш, редуктор, тісті доңғалақтар, мойынтіректің) істен шығуы;
8 – ақпаратты тарату желілерінің істен шығуы (модемдер, MUX, РРС, ТОБЖ және т.б.) пайдаланушы ұйымның жауапкершілігі шегінде арнаны құрайтын жабдық) (жалға алынған арналарды қоспағанда);
9 – істен шығу - белгісіз себеппен.
("Себептер бойынша істен шығулар мен зақымданулар саны" бағанын толтырған кезде істен шығулар және бір түрдегі зақымданулар жинақталады және бір санмен көрсетіледі).
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
27-қосымша
ЖАРЫҚТЫҚ РЕТТЕГІШТЕРІНЕ ФОРМУЛЯРЛАРДЫ ЖҮРГІЗУ ТӘРТІБІ, КҚҚ, ҮҚБК, ДГҚ
Ескерту. Қағидалар 27-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Формуляр - бұл өндіруші кепілдік берген ЖСБЖ, ҮҚБК, ДГҚ негізгі параметрлері мен техникалық сипаттамаларын куәландыратын, осы құралдардың техникалық жай-күйін көрсететін және олардың жұмысы туралы ақпаратты қамтитын құжат. (ұзақтығы мен жұмыс жағдайлары, техникалық қызмет көрсету, жөндеу түрлері, компоненттер мен бөлшектерді ауыстыру және бүкіл жұмыс кезеңіндегі басқа мәліметтер).
2. Жаңа жабдыққа арналған формуляр болмаған жағдайда формулярды пайдаланушы ұйым іске қосады, "Арнайы белгілер" бөлімінде ҰЭЖТҚЕ қызметінің бастығы тиісті жазба жасайды. Жабдықтың түріне байланысты формулярда мынадай бөлімдер болады:
1) жалпы нұсқаулар (формулярды жүргізу бойынша);
2) бұйым, жиынтық туралы жалпы мәліметтер (бұйымның (жиынтықтың) атауы, жабдық жиынтығына кіретін зауыттық немесе шартты нөмірлер);
3) негізгі техникалық деректер мен сипаттамалар, қызмет ету мерзімі;
4) жиынтықтылық (жеткізу тізімі);
5) қабылдау (пайдалануға беру, консервациядан шығару) туралы ақпарат;
6) бұйымды пайдалану кезіндегі қозғалысы туралы мәліметтер;
7) бұйымды пайдалануды жауапты персоналға бекіту туралы мәліметтер;
8) жұмысты (атқарылған жұмысты) есепке алу;

Причина отказов и повреждений указываются цифрами 1-9, которые имеют
следующие значения:
1 – отказ – расстройка оборудования или влияние метеоусловий;
2 – отказ блока, модуля, платы (ТЭЗ-типовые элементы замены);
3 – отказ/сбой программного обеспечения;
4 – отказ элементов электропитающих цепей;
5 – отказ монитора аппаратуры дистанционного управления;
6 – отказ нарушения изоляции монтажных жгутов, комплектных соединительных кабелей, отказ кабельных разъемов;
7 – отказ механических элементов схемы (двигателя, редуктора, шестерен, подшипника);
8 – отказ линий трансляции информации (модемов, MUX, РРС, ВОЛС, др. каналообразующей аппаратуры) в границах ответственности эксплуатирующей организации (не включая арендованные каналы);
9 – отказ - невыясненная причина.
(При заполнении графы "Количество отказов и повреждений по причинам" отказы и повреждения одного типа суммируются и показываются одним числом).
Приложение 27 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
ПОРЯДОК ВЕДЕНИЯ ФОРМУЛЯРОВ НА РЕГУЛЯТОРЫ ЯРКОСТИ, ЩГП, ИБП, ДГУ
Сноска. Правила дополнены приложением 27 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Формуляр является документом, удостоверяющим гарантированные изготовителем основные параметры и технические характеристики ССО, ИБП, ДГУ, отражающим техническое состояние данных средств и содержащим сведения по их эксплуатации (длительность и условия работы, ТО, виды ремонтов, замена составных частей и деталей и другие данные за весь период эксплуатации).
2. При отсутствии формуляра на новое оборудование формуляр заводится эксплуатирующей организацией, в разделе "Особые отметки" делается соответствующая запись начальником службы ЭСТОП. В зависимости от типа оборудования формуляр содержит следующие разделы:
1) общие указания (по ведению формуляра);
2) общие сведения об изделии, комплекте (наименование изделия (комплекта), заводские или условные номера, входящего в комплект оборудования);
3) основные технические данные и характеристики, срок службы;
4) комплектность (список поставки);
5) информация о приемке (вводе в эксплуатацию, расконсервации);
6) сведения о движении изделия при эксплуатации;
7) сведения о закреплении эксплуатации изделия за ответственным персоналом;
8) учет работы (наработка);

9) істен шығулар мен ақауларды есепке алу;
10) еңбекті қажет ететін техникалық қызмет көрсетуді есепке алу;
11) бақылау өлшемдері (ұшу, жердегі тексерулер туралы ақпарат);
12) бұйымның және оның құрамдас бөліктері конструкциясының өзгергені туралы мәліметтер пайдалану және жөндеу процесінде;
13) пайдалану уақытында бұйымның құрамдас бөліктерін ауыстыру туралы мәліметтер;
14) бұйымды жөндеу туралы мәліметтер (ақаулықтарды есепке алу), анықталған кемшіліктерді жоюға арналған іс-шаралар;
15) формулярдың жүргізілуін тексеру нәтижелері туралы мәліметтер;
16) айрықша белгілер;
17) ЖСБЖ істен шығулар мен зақымдануларды жинақтау картасы;
18) қосымшалар (пайдалануға беру туралы бұйрықтар, техникалық жай-күй актілері, істен шығуды тергеу).
Формулярдың беттері нөмірленеді, формуляр тігіледі, ҰЭЖТҚЕ қызметінің бастығы қол қояды, АА ұйымының (бөлімшесінің) басшысы бекітеді.
3. Формулярдың сақталуына және оның дұрыс жүргізілуіне осы құрал бекітілген ҰЭЖТҚЕ қызметінің маманы жауапты болып табылады.
4. Формуляр жоғалған жағдайда телнұсқа АА ұйымы (бөлімшесі) басшысының рұқсатымен жасалады.
5. Формулярды жүргізу барлық бөлімдер бойынша жүргізіледі. Формулярдағы барлық жазбалар анық және ұқыпты жүргізіледі. Тазартулар мен расталмаған түзетулерге жол берілмейді. Түзетулерді ҰЭЖТҚЕ қызметінің бастығы (ол болмаған кезде оның міндетін атқарушы тұлға) куәландырады.
6. Формулярдың барлық парақтары толтырылған кезде қосымша парақтар тігіледі. Егер қосымша парақтарды тігу мүмкін болмаса, формуляр жаңасына ауыстырылады. Жаңа формулярға ескі формулярдың әрбір бөлімі бойынша жинақталған деректер енгізіледі. Бұл жазбалар АА ұйымының (бөлімшесінің) басшысының қолымен және елтаңбалы мөрмен бекітіледі. Ескі формуляр акт бойынша жойылады.
7. Қаражаттың игерілгендігі туралы деректер ай сайын жабдық есептегіштерінің көрсеткіштері немесе осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰЭЖТҚЕ қызметінің жұмысын есепке алу журналындағы жазбалар негізінде енгізіледі.
8. Бұйымның негізгі параметрлерінің бақылау өлшемдерінің бағандарында жазбалар өлшеу құралдарымен өлшеу нәтижелері бойынша жүргізіледі.
9. Жөндеу туралы мәліметтерде белгіленген стандарттарға сәйкес келмейтін техникалық параметрлер және анықталған негізгі ақаулар жазылады.
10. "Қорытындылар" бағанында анықталған кемшіліктерді жоюға арналған іс-шаралар жазылады.
11. Формулярда құралдың істен шығуы мен зақымдануының жинақтауыш-картасы жүргізіледі.
12. Бөлшектерді ауыстыру және жабдықты ағымдағы жөндеу туралы жазбаларды жөндеуді жүргізген адамдар жүргізеді. Бұл ретте ауыстырылған құрамдас бөліктердің атауы, нөмірлері, олардың атқарымдары, ауыстырылу себебі көрсетіледі.

9) учет отказов и неисправностей;
10) учет трудоемкого технического обслуживания;
11) контрольные измерения (информация о летных, наземных проверках);
12) сведения об изменении конструкции изделия и его составных частей в процессе эксплуатации и ремонта;
13) сведения о замене составных частей изделия за время эксплуатации;
14) сведения о ремонте изделия (учет неисправностей), мероприятия для устранения выявленных недостатков;
15) сведения о результатах проверки ведения формуляра;
16) особые отметки;
17) карта накопитель отказов и повреждений ССО;
18) приложения (приказы о вводе в эксплуатацию, акты технического состояния, расследования отказов).
Страницы формуляра нумеруются, формуляр прошивается, подписывается начальником службы ЭСТОП, утверждается руководителем организации (подразделения) ГА.
3. Ответственным за сохранность формуляра и правильное его ведение является специалист службы ЭСТОП, за которым закреплено данное средство.
4. При утере формуляра дубликат заводится с разрешения руководителя организации (подразделения) ГА.
5. Ведение формуляра производится по всем разделам. Все записи в формуляре производят отчетливо и аккуратно. Подчистки и незаверенные исправления не допускаются. Исправления заверяются начальником службы ЭСТОП (при его отсутствии лицом, исполняющим его обязанности).
6. При заполнении всех листков формуляра подшиваются дополнительные листы. При невозможности подшивки дополнительных листков формуляр заменяется новым. В новый формуляр заносятся обобщенные данные по каждому разделу старого формуляра. Эти записи скрепляются подписью руководителя организации (подразделения) ГА и гербовой печатью. Старый формуляр уничтожается по акту.
7. Данные о наработке средства заносятся ежемесячно на основании показаний счетчиков оборудования или записей в журнале учета работы службы ЭСТОП по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
8. В графах контрольных измерений основных параметров изделия записи производятся по результатам измерений средствами измерения.
9. В сведениях о ремонте записываются технические параметры, не соответствующие установленным нормам, и основные выявленные неисправности.
10. В графе "Выводы" записываются мероприятия для устранения выявленных недостатков.
11. В формуляре ведется карта-накопитель отказов и повреждений средства.
12. Записи о замене деталей и текущем ремонте средства производятся лицами, проводившими ремонт. При этом указывают наименование, номера замененных составных частей, их наработку, причину их замены.

13. Консервациядан шығару туралы жазбалар құралды пайдалануға орнату кезеңінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
28-қосымша
ЖСБЖ қарап-тексеру парағы
Ескерту. Қағидалар 28-қосымшамен толықтырылды - ҚР Көлік министрінің м.а. 28.11.2025 № 410 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қарап-тексеруді жүргізудің басталу уақыты ________________
ҰҚЖ-дағы қарап-тексерудің ұзақтығы________________
Тексерушінің Т.А.Ә. ________________, қолы
Ауа райы жағдайлары ___________________
Оттар жүйесінің атауы
Тексерілетін жұмыстардың тізбесі
Жай-күйі
(С- сәйкес, N - сәйкес емес)
Ескертпе
Жақындату оттары;
Бүйірлік (қону) оттар;
БЖЖ бүйірлік оттары;
Кіру және шектеу оттары;
Бұрылу алаңының бүйірлік оттары
Күйген шамдарды анықтау;
әрбір жарықтық деңгейінің жұмысын тексеру;
шынылардың бүтіндігін тексеру
Глиссаданы көзбен көріп индекациялау
Әрбір жарықтық деңгейінің жұмыс істеуін тексеру;
Әрбір блокты тексеріп, көз жеткізу мақсатында:
а) барлық шамдар бірдей қарқындылықта жанып, тұрғанына;
b) зақымдану белгілерінің жоқтығына;
c) оттың түсінің қызылдан ақ түске блоктың барлық элементтерінде бір уақытта өзгеруіне;
d) линзаларының ластанбағанына.
ҰҚЖ осьтік оттары;
Қону аймағының оттары;
БЖЖ осьтік оттары;
"ТОҚТА" желісінің оттары
Күйген шамдарды анықтау;
Әрбір жарықтық деңгейінің жұмыс істеуін тексеру;
Шынылардың бүтіндігін тексеру; Линзалардың тазалығын тексеру
Импульстік оттар
Күйген шамдарды анықтау;
Шынылардың бүтіндігін тексеру
Әуеайлақ белгілері
Күйген шамдарды анықтау;
Әрбір жарықтық деңгейінің жұмыс істеуін тексеру;
Шынылардың бүтіндігін тексеру
Ескерту: оттар жүйесінің атауы әуеайлақта орнатылған жүйеге байланысты толтырылады
Оттық қосалқы станцияларды қарап-тексеру парағы
Қарап-тексеруді жүргізудің басталу уақыты ________________
ҰҚЖ-дағы қарап-тексерудің ұзақтығы________________
Тексерушінің Т.А.Ә. ________________, қолы
Тексерілетін жұмыстардың тізбесі
Жай-күйі
(С- сәйкес келеді, N - сәйкес келмейді)
Ескертулер
КҚҚ екі кірістің болуы
КҚҚ секциялық автоматты ажыратқышының жұмысқа қабілеттілігі
КҚҚ коммутациялық аппараттарының жұмысқа қабілеттілігі
ҮҚБК кірісінде кернеудің болуы
ҮҚБК шығысында кернеудің болуы
ДГҚ даярлығы
Жарықтық реттегіштердің жұмыс істеуі

13. Записи о расконсервации производятся в период установки средства на эксплуатацию.
Приложение 28 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Проверочный лист осмотра ССО
Сноска. Правила дополнены приложением 28 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 28.11.2025 № 410 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Время начала проведения осмотра __________________
Продолжительность осмотра на ВПП________________
Ф.И.О. проверившего ________________, подпись
Погодные условия ________________________________
Наименование системы огней
Перечень проверяемых работ
Статус
(С- соответствует,
N - не соответствует)
Примечание
Огни приближения;
Боковые (посадочные) огни;
Боковые рулежные огни РД;
Входные и ограничительные огни;
Боковые огни площадки разворота
Выявление перегоревших ламп;
проверка функционирования каждого уровня яркости;
проверка стекол на поломку
Визуальная индикация глиссады
Проверка функционирования каждого уровня яркости;
Проверка каждого блока чтобы убедиться в том, что:
a) все лампы зажигаются и горят с одинаковой интенсивностью;
b) нет никаких признаков повреждений;
c) изменение цвета огня с красного на белый происходит одновременно во всех элементах блока;
d) линзы не загрязнены.
Осевые огни ВПП;
Огни зоны приземления;
Осевые огни РД;
Огни линии "СТОП"
Выявление перегоревших ламп;
Проверка функционирования каждого уровня яркости;
Проверка стекол на поломку; Проверка линз на чистоту
Импульсные огни
Выявление перегоревших ламп;
Проверка стекол на поломку
Аэродромные знаки
Выявление перегоревших ламп;
Проверка функционирования каждого уровня яркости;
Проверка стекол на поломку
Примечание: наименование системы огней заполняется в зависимости от установленной системы на аэродроме
Проверочный лист осмотра огоньковых подстанций
Время начала проведения осмотра __________________
Продолжительность осмотра на ВПП________________
Ф.И.О. проверившего _____________________, подпись
Перечень проверяемых работ
Статус
(С- соответствует, N - не соответствует)
Замечания
Наличие двух вводов на ЩГП
Работоспособность секционного автоматического выключателя ЩГП
Работоспособность коммутационных аппаратов ЩГП
Наличие напряжения на входе ИБП
Наличие напряжения на выходе ИБП
Готовность ДГУ
Функционирование регуляторов яркости