Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 6 наурыздағы № 190 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 14 сәуірде № 10716 тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасына және "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 55) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті (В.В. Петров) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары В.К. Божкоға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 6 наурыздағы
№ 190 бұйрығымен бекітілген
Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғаудың аумақтық-салалық қағидаттарына сәйкес азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.
2. Азаматтық қорғанысты жүргізуге дайындық "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабында айқындалған азаматтық қорғаныс іс-шараларын алдын ала орындау болып табылады.
3. Қазақстан Республикасында азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шаралар мына деңгейлер бойынша:
республикалық – еліміздің барлық аумағында;
аумақтық – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерде;
объектілік – азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдарда ұйымдастырылады және жүргізіледі.
Салалық кіші жүйесінде азаматтық қорғаныс жөніндегі іс-шаралар тиісті орталық атқарушы органдарымен және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарымен ұйымдастырылады және өткізіледі.

Об утверждении Правил организации и ведения мероприятий гражданской обороны
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 марта 2015 года № 190. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2015 года № 10716.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 55) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и ведения мероприятий гражданской обороны.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Петров В.В.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Божко В.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 марта 2015 года № 190
Правила
организации и ведения мероприятий гражданской обороны
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила организации и ведения мероприятий гражданской обороны (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Гражданской защите" и определяют порядок организации и ведения мероприятий гражданской обороны в соответствии с территориально-отраслевым принципом гражданской защиты.
2. Подготовка к ведению гражданской обороны заключается в заблаговременном выполнении мероприятий гражданской обороны, определенных статьей 21 Закона Республики Казахстан "О Гражданской защите".
3. Мероприятия по гражданской обороне в Республике Казахстан организуются и проводятся по следующим уровням:
на республиканском – на всей территории страны;
на территориальном – на соответствующих административно-территориальных единицах;
на объектовом – в организациях, отнесенных к категориям по гражданской обороне.
В отраслевой подсистеме мероприятия гражданской обороны организуются и проводятся соответствующими центральными исполнительными органами и государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Азаматтық қорғаныс іс-шараларының ұйымдастырылуына және жүргізілуіне әдістемелік басшылық ету азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органына (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүктеледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Жыл сайын тиісті жылғы 1-10 қараша аралығында ағымдағы жылы азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуы туралы есептерді (бұдан әрі - есеп) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (Мәліметтерді таратылуы шектелген қызметтік ақпаратқа жатқызу және онымен жұмыс істеу қағидаларына сәйкес растайтын материалдарды қоса бере отырып):
базасында облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар уәкілетті органның аумақтық органдарына;
азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған және олардың базасында облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар уәкілетті органның аумақтық органдарының аудандық және қалалық төтенше жағдайлар басқармаларына (бөлімдеріне) ұсынылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Азаматтық қорғанысқа басшылық ету және басқару
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Азаматтық қорғанысқа басшылық етуді Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі – Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғаныс бастығы жүзеге асырады.
8. Лауазымы бойынша уәкілетті органның басшысы Қазақстан Республикасының Азаматтық қорғанысы бастығының орынбасары болып табылады және бейбіт уақытта азаматтық қорғанысты басқарады.

Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Методическое руководство организацией и ведением мероприятий гражданской обороны возлагается на уполномоченный орган в сфере гражданской защиты (далее – уполномоченный орган).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Ежегодно в период с 1 по 10 ноября соответствующего года представляются отчеты о выполнении мероприятий гражданской обороны в текущем году (далее – отчет) по формам, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (с приложением подтверждающих материалов в соответствии с Правилами отнесения сведений к служебной информации ограниченного распространения и работы с ней):
организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты областей, столицы, городов республиканского значения в территориальные органы уполномоченного органа;
организациями, отнесенными к категориям по гражданской обороне, и на базе которых созданы службы гражданской защиты городов и районов областного значения, в районные и городские управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям территориальных органов уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6-1. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Руководство и управление гражданской обороной
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Руководство гражданской обороной осуществляет Премьер-Министр Республики Казахстан - Начальник гражданской обороны Республики Казахстан.
8. Руководитель уполномоченного органа по должности является заместителем Начальника гражданской обороны Республики Казахстан и в мирное время руководит гражданской обороной.

9. Орталық атқарушы органдарда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда, және ұйымдарда азаматтық қорғанысқа басшылық етуді лауазымы бойынша азаматтық қорғаныстың тиісті бастықтары болып табылатын, олардың бірінші басшылары жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктерінде азаматтық қорғанысқа басшылық етуді лауазымы бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктерінің азаматтық қорғаныс бастықтары болып табылатын әкімдер жүзеге асырады.
11. Уәкілетті органның аумақтық органдарының басшылары лауазымы бойынша әкімшілік-аумақтық бірліктерінің тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарының орынбасарлары болып табылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындалуын қамтамасыз ету мыналарға:
1) уәкілетті органға және оның аумақтық органдарына;
2) орталық атқарушы органдарда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарында азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерге жүктеледі.
Бұл ретте азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелер мемлекеттік органның жұмылдыру органдарымен ұйымдық түрде біріктірілуі мүмкін;
3) азаматтық қорғаныс санаттарына жатқызылған, бірінші басшыға тікелей бағынатын ұйымдарда азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшелерге немесе жекелеген жұмыскерлерге жүктеледі.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар азаматтық қорғанысты ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі бөлімшелердің (қызметкерлердің) жасақталуын (тағайындалуын) жүзеге асырады, олардың функционалдық міндеттері мен штаттық кестесін әзірлейді және бекітеді.

9. Руководство гражданской обороной в центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, и организациях осуществляют их первые руководители, которые являются по должности соответствующими начальниками гражданской обороны.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Руководство гражданской обороной в административно-территориальных единицах Республики Казахстан осуществляют акимы, которые являются по должности начальниками гражданской обороны соответствующих административно-территориальных единиц.
11. Руководители территориальных органов уполномоченного органа являются по должности заместителями соответствующих начальников гражданской обороны административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Обеспечение выполнения мероприятий гражданской обороны возлагается на:
1) уполномоченный орган и его территориальные органы;
2) структурные подразделения по организации и ведению гражданской обороны в центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, и местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы.
При этом структурные подразделения по организации и ведению гражданской обороны могут быть организационно объединены с мобилизационными органами государственного органа;
3) структурные подразделения или отдельных работников по организации и ведению гражданской обороны в организациях, отнесенных к категориям по гражданской обороне, непосредственно подчиненных первому руководителю.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Центральные исполнительные органы, государственные органы, непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан, местные исполнительные органы, организации, отнесенные к категории по гражданской обороне, осуществляют комплектование (назначение) подразделений (работников) по организации и ведению гражданской обороны, разрабатывают и утверждают их функциональные обязанности и штатное расписание.

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Азаматтық қорғаныс жоспары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Азаматтық қорғаныс жоспары бейбіт және соғыс уақытындағы азаматтық қорғаныс іс-шараларының көлемін, ұйымдастырылуын, орындау тәртібін, мерзімдерін айқындайды.
15. Азаматтық қорғаныс жоспарының құрылымын уәкілетті орган айқындайды.
16. Азаматтық қорғаныс жоспары:
республикалық деңгейде – уәкілетті органы;
салалық кіші жүйеде – орталық атқарушы органның, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органның және олардың аумақтық органдарының азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі тиісті құрылымдық бөлімшесі;
аумақтық деңгейде – уәкілетті органның аумақтық органы жергілікті атқарушы органдармен, сондай-ақ жергілікті бюджет есебінен қаржыландырылатын және соғыс уақытында жұмысты жалғастыратын атқарушы органдармен бірлесіп;
объектілік деңгейде – азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған және базасында азаматтық қорғау қызметі құрылған ұйымдар әзірлейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Орталық атқарушы органның және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органның азаматтық қорғаныс жоспарына жетекшілік ететін салада жүргізілетін азаматтық қорғаныс іс-шаралары кіреді.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Оның базасында азаматтық қорғау қызметі құрылған ұйым азаматтық қорғаныс жоспарында азаматтық қорғаудың арнайы іс-шараларын орындау бойынша іс-қимылдарды да көрсетеді.
19. Азаматтық қорғаныс жоспарлары тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарымен бекітіледі және жоспарланатын жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жыл сайын түзетіледі.
Азаматтық қорғаныс жоспарын түзету үшін қажетті ақпаратты орталық атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар, жергілікті атқарушы органдар, орталық атқарушы органдардың және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың аумақтық органдары уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының сұрау салуы бойынша береді.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. План гражданской обороны
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. План гражданской обороны определяет объем, организацию, порядок, способы и сроки выполнения мероприятий гражданской обороны в мирное и военное время.
15. Структуру плана гражданской обороны определяет уполномоченный орган.
16. План гражданской обороны разрабатывается:
на республиканском уровне – уполномоченным органом;
в отраслевой подсистеме – соответствующим структурным подразделением по организации и ведению гражданской обороны центрального исполнительного органа, государственного органа, непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан, и их территориальными органами;
на территориальном уровне - территориальным органом уполномоченного органа совместно с местными исполнительными органами, а также исполнительными органами, финансируемыми за счет местного бюджета и продолжающими работу в военное время;
на объектовом уровне – организациями, отнесенными к категориям по гражданской обороне, и на базе которых созданы службы гражданской защиты.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. План гражданской обороны центрального исполнительного органа, государственного органа, непосредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан, включает в себя мероприятия гражданской обороны, проводимые в курирующей отрасли.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Организация, на базе которой создана служба гражданской защиты, в плане гражданской обороны отражает также действия по выполнению специальных мероприятий гражданской защиты.
19. Планы гражданской обороны утверждаются соответствующими начальниками гражданской обороны и ежегодно корректируются по состоянию на 1 января планируемого года.
Информация, необходимая для корректировки плана гражданской обороны, предоставляется центральными исполнительными органами, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, местными исполнительными органами, территориальными органами центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, по запросу уполномоченного органа и его территориальных органов.

Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Азаматтық қорғаныс жоспарларын қайта жасау тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарының тиісті өкімдері негізінде бес жылда бір реттен жиі емес жүзеге асырылады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Азаматтық қорғаныс жоспарларына құпиялық белгі:
орталық атқарушы органдар және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар үшін - құпия;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған облыстар, қалалар үшін - құпия;
азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылмаған қалалық және ауылдық аудандар, қалалар үшін - "қызметтік пайдалану үшін";
азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған және базасында азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар үшін - Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпиялар саласындағы заңнамасына сәйкес ұйым басшысының шешімі бойынша құпиялық белгісі белгіленеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Азаматтық қорғау қызметтері және күштері
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Азаматтық қорғау қызметтері бейбіт және соғыс уақытында азаматтық қорғаудың арнайы іс-шараларын орындауға, халықты төтенше жағдайлар зардаптарынан, қазіргі заманғы зақымдаушы құралдардың зақымдау факторларынан қорғауды қамтамасыз етуге арналған.
23. Азаматтық қорғау қызметтері республикалық, облыстық, аудандық, қалалық деңгейлерде құрылады.
Жергілікті атқарушы орган тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің уәкілетті органының аумақтық органымен бірлесіп, базасында тиісті әкімнің шешімімен облыстық, аудандық және қалалық азаматтық қорғау қызметтерін құратын ұйымдарды айқындайды. Қажет болған жағдайда қызметтердің құрамына бірнеше ұйым кіреді.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Переработка планов гражданской обороны осуществляется на основании распоряжений соответствующих начальников гражданской обороны не реже одного раза в пять лет.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Для планов гражданской обороны гриф секретности устанавливается:
для центральных исполнительных органов и государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан - секретно;
для областей, городов, отнесенных к группам по гражданской обороне - секретно;
для городских и сельских районов, городов, не отнесенных к группам по гражданской обороне "для служебного пользования";
для организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, и на базе которых созданы службы гражданской защиты - по решению руководителя организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области государственных секретов.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Службы и силы гражданской защиты
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Службы гражданской защиты предназначены для выполнения специальных мероприятий гражданской защиты в мирное и военное время, обеспечения защиты населения от последствий чрезвычайных ситуаций, поражающих факторов современных средств поражения.
23. Службы гражданской защиты создаются на республиканском, областном, районном, городском уровнях.
Местный исполнительный орган совместно с территориальным органом уполномоченного органа соответствующей административно-территориальной единицы определяют организации, на базе которых создают соответствующим решением акима областные, районные и городские службы гражданской защиты. При необходимости в состав служб включаются несколько организаций.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

24. "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес азаматтық қорғау қызметтерінің тізбесі:
республикалық деңгейде – Қазақстан Республикасының Үкіметі;
аумақтық деңгейде – тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімі айқындайды.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Азаматтық қорғау қызметтерінің бастықтары:
республикалық қызметтерде – базасында қызметтер құрылған министрліктер мен ведомстволардың бірінші басшылары;
облыстық, аудандық, қалалық қызметтерде – қолданыстағы басқару құрылымынан шыға отырып, базасында қызметтер құрылған ұйымдардың бірінші басшылары болып табылады.
26. Азаматтық қорғау қызметтері тиісті азаматтық қорғаныстың бастықтарына тікелей бағынады.
27. Облыстық, аудандық, қалалық қызметтер туралы ережені азаматтық қорғаудың тиісті бастықтары бекітеді.
28. Азаматтық қорғау қызметінің құрылымын олардың басшылары айқындайды.
29. Азаматтық қорғау қызметтері өздерінің қызметінде азаматтық қорғаныстың тиісті деңгейлердегі жоспарларын басшылыққа алады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Азаматтық қорғау қызметтерінің негізгі міндеттері:
халықты қорғау және төтенше жағдайлар салдарының, қазіргі заманғы зақымдаушы құралдардың зақымдау факторларының залалын азайту жөніндегі азаматтық қорғау іс-шараларын жоспарлау және қамтамасыз ету;
авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, зардап шеккен халыққа көмек көрсету;
азаматтық қорғау құралымдарын құру және даярлау, мақсаты бойынша жұмыстарды жүргізу үшін оларды әзірлікте ұстау;
бағыныстағы органдар мен күштерді басқаруды ұйымдастыру, оларды қажетті материалдық-техникалық құралдармен қамтамасыз ету;
азаматтық қорғаудың басқару, халықты төтенше жағдайлар қаупі және оның туындауы туралы, қазіргі заманғы зақымдаушы құралдарды қолдану туралы құлақтандыру және хабарлау жүйелерін құруды және әзірлікте ұстауды қамтамасыз ету;
радиоактивті, химиялық және бактериологиялық (биологиялық) залалдануды (ластануды) тұрақты қадағалауды және бақылауды ұйымдастыру;
тиісті басқару органдарымен және әскери қолбасшылықтың, ішкі істер органдарының күштерімен өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қолдау;
бағынысты ұйымдардың эвакуациялау іс-шараларына басшылық ету, қауіпсіз аймақта орналастыру аудандарын алдын ала дайындау бойынша шаралар қабылдау;
азаматтық қорғаныс жоспарларын және төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарларын әзірлеу, ведомстволық бағынысты буындардағы жоспарлауға басшылық ету;
авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге шешімдер қабылдау үшін тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарына ұсыныстар дайындау;
тиісті азаматтық қорғаныс бастықтары алға қойған міндеттерді орындау кезінде бағынысты қызметтердің күштері мен құралдарына басшылық ету;
төтенше жағдайлардың туындау қаупін азайту, салалар мен ұйымдар жұмысының тұрақтылығын арттыру жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге және іске асыруға басшылық ету;
қызметтердің құзыреті шегінде азаматтық қорғаныс іс-шараларының барлық кешеніне тікелей басшылық етуді жүзеге асыру болып табылады.

24. В соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" перечень служб гражданской защиты определяется:
на республиканском уровне – Правительством Республики Казахстан;
на территориальном уровне – решениями акимов соответствующих административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Начальниками служб гражданской защиты являются:
республиканских служб - первые руководители министерств и ведомств, на базе которых созданы службы;
областных, районных, городских служб – первые руководители организаций, на базе которых созданы службы, исходя из действующей структуры управления.
26. Службы гражданской защиты непосредственно подчиняются соответствующим начальникам гражданской обороны.
27. Положения об областных, районных, городских служб утверждаются соответствующими начальниками гражданской обороны.
28. Структура служб гражданской защиты определяется их руководителями.
29. В своей деятельности службы гражданской защиты руководствуются планами гражданской обороны соответствующих уровней.
Сноска. Пункт 29 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Основными задачами служб гражданской защиты являются:
планирование и обеспечение мероприятий гражданской защиты по защите населения и снижения ущерба от последствий чрезвычайных ситуаций, поражающих факторов современных средств поражения;
обеспечение организации и проведения аварийно-спасательных и неотложных работ, оказание помощи пострадавшему населению;
создание и подготовка формирований гражданской защиты, поддержание их в готовности для проведения работ по предназначению;
организация управления подчиненными органами и силами, обеспечение их необходимыми материально-техническими средствами;
обеспечение создания и поддержания в готовности систем управления гражданской защиты, оповещения и информирования населения об угрозе и возникновении чрезвычайных ситуаций, о применении современных средств поражения;
организация постоянного наблюдения и контроля за радиоактивным, химическим и бактериологическим (биологическим) заражением (загрязнением);
организация и поддержание взаимодействия с соответствующими органами управления и силами военного командования, органов внутренних дел;
руководство эвакуационными мероприятиями подчиненных организаций, принятие мер по заблаговременной подготовке районов размещения в безопасной зоне;
разработка планов гражданской обороны и планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций, руководство планированием в подведомственных звеньях;
подготовка предложений соответствующим начальникам гражданской обороны для принятия решений на ведение аварийно-спасательных и неотложных работ;
руководство подчиненными силами и средствами служб при выполнении задач, поставленных соответствующими начальниками гражданской обороны;
руководство разработкой и реализацией мероприятий по уменьшению опасности возникновения чрезвычайных ситуаций, повышению устойчивости работы отраслей и организаций;
осуществление непосредственного руководства всем комплексом мероприятий гражданской обороны в пределах компетенции служб.

31. Азаматтық қорғау күштері азаматтық қорғаныс әскери бөлімдерінен, авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарынан, өртке қарсы қызметтің мемлекеттік және кәсіби бөлімшелерінен, азаматтық қорғау құралымдарынан, уәкілетті орган авиациясынан, ахуалды қадағалау, бақылау және болжау қызметтерінен тұрады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Азаматтық қорғау құралымдары бейбіт және соғыс уақытында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуге арналған.
33. Әзірлікке келтірудің барынша ықтимал уақыты: құтқару, инженерлік құралымдар және азаматтық қорғау қызметтері құралымдары, оның ішінде шұғыл ден қою жасағының құрамына кіретін құралымдар үшін – 4 сағаттан аспайды, қалған барлық құралымдар үшін – 6 сағаттан аспайды.
34. Ахуалды қадағалау, бақылау және болжау қызметтерін базасында бейбіт және соғыс уақытында ауыз судың, тағамдық және жем-шөп шикізатының, азық-түліктің, қоршаған ортаның (ауаның, топырақтың, судың, өсімдіктің) радиоактивті, химиялық, биологиялық зақымдануын (ластануын) уақтылы табуға және индикациялауға арналған азаматтық қорғанысты қадағалау және зертханалық бақылау желісі құрылады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Азаматтық қорғанысты қадағалау және зертханалық бақылау желісіне жалпы басшылық етуді және іс-қимылды үйлестіруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 21.01.2021 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Азаматтық қорғанысты қадағалау және зертханалық бақылау желісі құрамына кіретін ведомстволық бағынысты мекемелер мен ұйымдарға тікелей басшылық етуді салалық министрліктер мен ведомстволар жүзеге асырады.
37. Күштер топтамалары белгілі бір жүйеге жинақталған және тиісті түрде өрістетілген (орналастырылған) азаматтық қорғау күштерін, сондай-ақ төтенше жағдайлар және қазіргі заманғы зақымдаушы құралдарды қолдану аймақтарында авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу үшін, сондай-ақ азаматтық қорғаудың басқа да міндеттерін шешу үшін тартылған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлері мен әскери құрылымдарын көрсетеді.

31. Силы гражданской защиты состоят из воинских частей гражданской обороны, аварийно-спасательных служб и формирований, подразделений государственной и профессиональной противопожарной службы, формирований гражданской защиты, авиации уполномоченного органа, служб наблюдения, контроля обстановки и прогнозирования.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Формирования гражданской защиты предназначены для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в мирное и военное время.
33. Максимально возможное время приведения в готовность: не более 4 часов - для спасательных, инженерных формирований и формирований служб гражданской защиты, в том числе формирований, входящих в состав отряда экстренного реагирования; не более 6 часов - для всех остальных формирований.
34. На базе служб наблюдения, контроля обстановки и прогнозирования создается сеть наблюдения и лабораторного контроля гражданской обороны, которая предназначена для своевременного обнаружения и индикации радиоактивного, химического, биологического заражения (загрязнения) питьевой воды, пищевого и фуражного сырья, продовольствия, окружающей среды (воздуха, почвы, воды, растительности) в мирное и военное время.
Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Общее руководство и координацию действий сети наблюдения и лабораторного контроля гражданской обороны осуществляет уполномоченный орган.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 21.01.2021 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Непосредственное руководство подведомственными учреждениями и организациями, входящих в состав сети наблюдения и лабораторного контроля гражданской обороны, осуществляют отраслевые министерства и ведомства.
37. Группировка сил представляет сведенные в определенную систему и развернутые (расположенные) соответствующим образом силы гражданской защиты, а также Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований, привлекаемых для проведения аварийно-спасательных и неотложных работ в зонах чрезвычайных ситуаций и применения современных средств поражения, а также для решения других задач гражданской защиты.

38. Күштер топтары бейбіт уақытта құрылады, оларды толық өрістету азаматтық қорғау мемлекеттік жүйесін бейбіт уақыттан соғыс уақытына ауыстыру кезеңінде аяқталады. Күштер топтарын құру азаматтық қорғаныс жоспарларында көзделеді.
39. Облыстар, қалалар, аудандар азаматтық қорғау күштері топтарының құрамы қазіргі заманғы зақымдаушы құралдарды пайдалану арқылы соғыс қақтығыстарын жүргізу жағдайларында алдағы авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар мен басқа да шешілетін міндеттер тізбесін және көлімін есепке ала отырып, тиісті азаматтық қорғаныс бастықтарының қарамағындағы бар күштер мен құралдарға сүйене отырып айқындалады.
40. Азаматтық қорғау күштерінің топтамалары бірінші, екінші эшелон мен резервтен тұрады. Ахуал жағдайлары бойынша немесе күштер топтамаларының күштері аз болған кезде бір эшелоннан тұрады.
41. Күштер топтарының бірінші эшелоны қарсылас шабуыл жасаған сәтте қаладағы өндірістік қызметті жалғастырып жатқан объектілерде, сондай-ақ адамдар болуы мүмкін басқа да орындарда авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды өрістетуге және жүргізуге арналған. Бірінші эшелон құрамына азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері, азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың және өндірістік қызметті жалғастырып жатқан объектілердің авариялық-құтқару құралымдары кіреді. Ахуалға байланысты бірінші эшелонға, сондай-ақ азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың маңында орналасқан аудандардың азаматтық қорғау күштері де кіреді.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Екінші эшелон күшті ұлғайтуға және авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстар шебін кеңейтуге, сондай-ақ бірінші эшелонның ауыстыруды талап ететін азаматтық қорғау бөлімдері (бөлімшелері) мен күштеріне арналған. Оның құрамына азаматтық қорғаныс әскери бөлімдері мен әскери қолбасшылық бөлген әскери бөлімдер, бірінші эшелон құрамына кірмеген азаматтық қорғау күштері, оның ішінде азаматтық қорғау күштерін тарта отырып, азаматтық қорғаныс топтарына жататын қалалардың маңында орналасқан аудандардың (ауылдық), кейіннен шалғай аудандардың (ауылдық) азаматтық қорғаныс күштері енгізіледі.
43. Сол немесе басқа эшелон құрамына кіретін азаматтық қорғаныс күштері жұмыстар аймағында қалыптасқан ахуалды (оның ішінде радиациялық) есепке ала отырып, олардың ұйымдастырушылық құрылымының тұтастығын сақтаумен ауысымдар бойынша бөлінеді. Ауысымдар құрамына өз мақсаттары бойынша авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстардың барлық кешенін жүргізуге қабілетті әртүрлі күштер мен құралдар енгізілуі тиіс.

38. Группировки сил создаются в мирное время, а полное их развертывание завершается в период перевода государственной системы гражданской защиты с мирного на военное время. Создание группировок сил предусматривается планами гражданской обороны.
39. Состав группировки сил гражданской защиты областей, городов, районов определяется, исходя из наличия сил и средств, имеющихся в распоряжении соответствующих начальников гражданской обороны, с учетом предстоящего перечня и объема аварийно-спасательных и неотложных работ и других решаемых задач в условиях ведения военных конфликтов с использованием современных средств поражения.
40. Группировка сил гражданской обороны состоит из первого, второго эшелонов и резерва. По условиям обстановки или при незначительных силах группировка сил может состоять из одного эшелона.
41. Первый эшелон группировки сил предназначен для развертывания и проведения аварийно-спасательных и неотложных работ на объектах, продолжающих производственную деятельность в городе, а также в других местах, где в момент нападения противника могли находиться люди. В состав первого эшелона включаются воинские части гражданской обороны, аварийно-спасательные формирования городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, и объектов, продолжающих производственную деятельность. В зависимости от обстановки в первый эшелон могут включаться также силы гражданской защиты районов, расположенных вблизи городов, отнесенных к группам по гражданской обороне.
Сноска. Пункт 41 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Второй эшелон предназначен для наращивания усилий и расширения фронта аварийно-спасательных и неотложных работ, а также для требующейся замены частей (подразделений) и сил гражданской защиты первого эшелона. В его состав включаются воинские части гражданской обороны и воинские части, выделяемые военным командованием, силы гражданской защиты, не вошедшие в состав первого эшелона, в том числе силы гражданской обороны районов (сельских), расположенных вблизи городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, с последующим привлечением сил гражданской защиты отдаленных районов (сельских).
43. Силы гражданской обороны, входящие в состав того или иного эшелона, с учетом сложившейся в зоне работ обстановки (в том числе радиационной) распределяются по сменам с соблюдением целостности их организационной структуры. В состав смен должны включаться различные по своему предназначению силы и средства, способные проводить весь комплекс аварийно-спасательных и неотложных работ.

44. Резерв кенеттен туындаған міндеттерді шешуге және бірінші және екінші эшелонның азаматтық қорғау күштерін ауыстыруға арналған.
Резерв құрамына эшелондар құрамына кірмеген азаматтық қорғау құралымдары, шалғай аудандардың (ауылдық) азаматтық қорғаныс күштері, сондай-ақ қойылған міндеттерді орындағаннан кейін зақымдау ошақтарынан шығарылған күштер мен құралдар енгізіледі.
5-тарау. Эвакуациялық іс-шаралар
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Азаматтық қорғаныс бастықтары Қазақстан Республикасының азаматтық қорғаныс бастығының өкімі бойынша ведомстволық бағынысты аумақта эвакуациялау іс-шараларын жүргізеді.
46. Халықты таратуды және эвакуациялауды жоспарлау мен жүргізуді тікелей жүзеге асыру үшін эвакуациялық органдар құрылады:
эвакуациялық комиссиялар (арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда, орталық атқарушы органдарда, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарда, жергілікті атқарушы органдарда, азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдарда);
эвакуациялық жинау пункттері (бұдан әрі - ЭЖП);
эвакуациялаудың аралық пункттері (бұдан әрі - ЭАП);
эвакуациялық қабылдау пункттері (бұдан әрі - ЭҚП);
зардап шеккен халықты қабылдау пункттері (баспанасыз, санитариялық шығындарсыз, қайтарымсыз шығындарсыз қалған) (бұдан әрі - ЗШХҚП).
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Эвакуациялау (эвакуациялау қабылдау) комиссияларының құрамы мен ережесін тиісті азаматтық қорғаныс бастығы бекітеді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің эвакуациялау (эвакуациялау қабылдау) комиссиясының құрамын азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органы жергілікті атқарушы органмен, орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың аумақтық органдарымен және ұйымдармен келісім бойынша айқындайды.
Эвакуациялау комиссияларының төрағалары болып орталық атқарушы орган, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган, жергілікті атқарушы орган, азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйым басшысы орынбасарларының бірі, ал эвакуациялық қабылдау комиссияларының төрағалары – жергілікті атқарушы органдар басшыларының орынбасарлары тағайындалады.

44. Резерв предназначен для решения внезапно возникающих задач и для замены сил гражданской защиты первого и второго эшелонов.
В состав резерва включаются формирования гражданской защиты, не вошедшие в состав эшелонов, силы гражданской обороны отдаленных районов (сельских), а также силы и средства, выведенные из очагов поражения после выполнения поставленных задач.
Глава 5. Эвакуационные мероприятия
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. По распоряжению начальника гражданской обороны Республики Казахстан начальники гражданской обороны проводят эвакуационные мероприятия на подведомственной территории.
46. Для непосредственного осуществления планирования и проведения рассредоточения и эвакуации населения создаются эвакуационные органы:
эвакуационные комиссии (в центральных исполнительных органах, государственных органах, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, местных исполнительных органах, организациях, отнесенных к категориям по гражданской обороне, за исключением специальных государственных органов);
эвакоприемные комиссии (в сельских районах, городах, осуществляющих прием и размещение эвакуируемого и рассредоточиваемого населения);
сборные эвакуационные пункты (далее – СЭП);
промежуточные пункты эвакуации (далее - ППЭ);
приемные эвакуационные пункты (далее - ПЭП);
пункты приема пострадавшего населения (оставшегося без крова, санитарных потерь, безвозвратных потерь) (далее - ПППН).
Сноска. Пункт 46 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Состав и положение эвакуационной (эвакоприемной) комиссий утверждается соответствующим начальником гражданской обороны.
Состав эвакуационной (эвакоприемной) комиссии соответствующей административно-территориальной единицы определяет территориальный орган уполномоченного органа по согласованию с местным исполнительным органом, территориальными органами центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, и организациями.
Председателями эвакуационных комиссий назначается один из заместителей руководителя центрального исполнительного органа, государственного органа, посредственно подчиненного и подотчетного Президенту Республики Казахстан, местного исполнительного органа, организации, отнесенной к категории по гражданской обороне, а председателями эвакоприемных комиссий - заместители руководителей местных исполнительных органов.

Эвакуациялық комиссия әкімшілігінің үлгілік құрылымы осы Қағидаларға 1-1-қосымшада айқындалған.
Эвакуациялық қабылдау комиссиясы әкімшілігінің үлгілік құрылымы осы Қағидаларға 1-2-қосымшада айқындалған.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. ЭЖП эвакуацияланатындарды жинауға және тіркеуге және оларды отырғызу пункттері мен қозғалыстың бастапқы пункттеріне жіберуге арналған. ЭЖП әкімшілігі алдын ала жергілікті атқарушы органдардың қаулыларымен, ұйымдар бойынша бұйрықтармен тағайындалады. ЭЖП өз қызметінде эвакуациялық комиссияларға бағынады.
Әр ЭЖП реттік нөмір беріледі. Барлық ЭЖП міндетті түрде тиісті эвакуациялық комиссиялармен, жаяу эвакуациялау бағыттарының бастапқы пункттерімен, отырғызу пункттерімен және эвакуацияланатындарды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік органдарымен тікелей байланыспен қамтамасыз етіледі. Қажет болған жағдайда ЭЖП халыққа газқағарларды беру пункттері құрылады.
ЭЖП әкімшілігінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-3-қосымшада айқындалған.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48-1. Егер тұрақты орналасу аудандары бір тәуліктен астам уақыт көшетін жерде, ықтимал қираулардан тыс аймақтарда, жол қатынастарының жанында орналасса, онда ЭАП ашылады. Олар эвакуацияланатын халықтың қысқа уақытқа орналасуына (демалуына), оларды қайта тіркеуге, қажет болған кезде дозиметриялық, химияға қарсы бақылауға, адамдарды санитариялық өңдеуге және оларды қауіпсіз аймақта орналастыру орындарына жіберуге арналған.
ЭАП әкімшілігінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-4-қосымшада айқындалған.
Ескерту. Қағидалар 48-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48-2. ЭҚП түсіру пункттерінде өрістетіледі және эвакуацияланатындарды қабылдау және оларды орналастыру орындарына жіберу үшін арналған.
ЭҚП әкімшілігінің үлгі құрылымы осы Қағидаларға 1-5-қосымшада айқындалған.
Ескерту. Қағидалар 48-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Типовая структура администрации эвакуационной комиссии определена в приложении 1-1 к настоящим Правилам.
Типовая структура администрации эвакоприемной комиссии определена в приложении 1-2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. СЭП предназначены для сбора и регистрации эвакуируемых и их отправки в пункты посадки и на исходные пункты движения. Администрация СЭП назначается заблаговременно постановлениями местных исполнительных органов, приказами по организациям. СЭП подчиняются в своей деятельности эвакуационным комиссиям.
Каждому СЭП присваивается порядковый номер. Все СЭП в обязательном порядке обеспечиваются прямой связью с соответствующими эвакуационными комиссиями, исходными пунктами маршрутов пешей эвакуации, с пунктами посадки и транспортными органами, осуществляющими перевозку эвакуируемых. При необходимости на СЭП создаются пункты выдачи противогазов населению.
Типовая структура администрации СЭП определена в приложении 1-3 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 48 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48-1. ППЭ создаются, если районы постоянного размещения находятся на удалении более суточного перехода, за пределами зон возможных разрушений, вблизи путей сообщения. Они предназначены для кратковременного размещения (отдыха) эвакуируемого населения, его перерегистрации, проведения при необходимости дозиметрического, противохимического контроля, санитарной обработки людей и отправке их в места расселения в безопасной зоне.
Типовая структура администрации ППЭ определена в приложении 1-4 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 48-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48-2. ПЭП развертываются в пунктах высадки и предназначены для приема эвакуируемых и отправки их в места расселения.
Типовая структура администрации ПЭП определена в приложении 1-5 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 48-2 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

48-3. ЗШХҚП төтенше жағдайлар түріне қарай төтенше жағдайлар салдарын жою кезеңінде зардап шеккен халықты тікелей қоныстандыруды ұйымдастыруға арналған.
ЗШХҚП орналастырылатын халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірмейтін ғимараттар (медициналық ұйымдар, санаторийлер, демалыс үйлері, балалардың сауықтыру лагерлері, қонақ үйлер, білім беру мекемелері, адамдар жаппай объектілер) бөлінеді.
ЗШХҚП саны және қабылдаушы халықтың көлемі бойынша есептеуді уәкілетті органның аумақтық органдары төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимыл жоспарларын әзірлеу кезінде жүзеге асырады.
ЗШХҚП әкімшілігінің штатын, құрылымын, функционалдық міндеттері мен құрамын қабылдаушы халықтың санына қарай ЗШХҚП басшысы айқындайды.
ЗШХҚП өз қызметінде төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі комиссияға бағынады.
ЗШХҚП аумақтық деңгейдегі төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссия төрағасының немесе төтенше жағдайды жою басшысының өкімі бойынша төтенше жағдайлардың туындау немесе туындау қаупі төнген кезде бейбіт уақытта өрістетіледі.
Өкімді ала отырып ЗШХҚП басшысы зардап шеккен халықты қабылдау және орналастыру бойынша ЗШХҚП жұмысын дереу ұйымдастырады.
Өкімді алғаннан кейінгі алғашқы үш сағатта жергілікті атқарушы орган мүлікті ЗШХҚП жеткізуді қамтамасыз етеді.
ЗШХҚП аумақтық деңгейде төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі комиссия төрағасының немесе төтенше жағдайды жою басшысының ерекше өкіміне дейін халықты қабылдауды және орналастыруды қамтамасыз етеді.
ЗШХҚП әкімшілігінің үлгілік құрылымы осы Қағидаларға 1-6-қосымшада айқындалған.
Ескерту. Қағидалар 48-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
49. ЭЖП, ЭАП, ЭҚП мына құжаттар:
1) пунктің лауазымдық тұлғалардың міндеттері;
2) пунктің жеке құрамының тізімі, құлақтандыру тәртібі (мекенжайы, телефон нөмірлері);
3) пунктті ұйымдастыру және жеке құрамды тағайындау туралы жергілікті атқарушы органдардың шешімінен үзінді;
4) пункттан жіберілетін ұйымдар, эвакуациялық комиссиялар (қалалық, аудандық), көлікке отырғызу пункттері телефондарының тізімі;

48-3. ПППН предназначены для организации непосредственного расселения пострадавшего населения на период ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций в зависимости от типа чрезвычайных ситуаций.
Под ПППН отводятся здания (медицинские организации, санатории, дома отдыха, детские оздоровительные лагеря, гостиницы, учреждения образования, объекты с массовым пребыванием людей), не представляющие угрозу жизни и здоровью размещаемого населения.
Расчет по количеству ПППН и объему принимающего населения осуществляется территориальными органами уполномоченного органа при разработке планов действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Штат, структура, функциональные обязанности и состав администрации ПППН определяется руководителем ПППН в зависимости от количества принимающего населения.
ПППН подчиняются в своей деятельности комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
ПППН развертывается в мирное время при угрозе возникновения или возникновении чрезвычайных ситуаций по распоряжению председателя комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций на территориальном уровне или руководителя ликвидации чрезвычайной ситуации.
С получением распоряжения руководитель ПППН незамедлительно организует работу ПППН по приему и размещению пострадавшего населения.
В первые три часа после получения распоряжения местным исполнительным органом обеспечивается доставка имущества в ПППН.
ПППН обеспечивает прием и размещение населения до особого распоряжения председателя комиссии по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций на территориальном уровне или руководителя ликвидации чрезвычайной ситуации.
Типовая структура администрации ПППН определена в приложении 1-6 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 48-3 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. На СЭП, ППЭ, ПЭП разрабатываются следующие документы:
1) обязанности должностных лиц пункта;
2) список личного состава пункта, порядок оповещения (адрес, номер телефонов);
3) выписка из решения местных исполнительных органов об организации пункта и назначении личного состава;
4) список телефонов, организаций, отправляемых с пункта, эвакуационных комиссий (городской, районной), пунктов посадки на транспорт;

5) пункттің аумағындағы ұйымдар тізімі және оларды жіберу мерзімдері;
6) пункттің аумағының және олардың мақсаты бойынша үй-жайлар схемасы (жоспары);
7) пунктке бекітілген жақын арадағы қорғау құрылыстарының тізбесі (ЭЖП және ЭҚП);
8) эвакуациялық жинау пунктіне қызмет көрсететін автоколонналардың келу және оларды жіберу кестесі;
9) тасымалдауға өтінім үлгісі;
10) эвакуациялау куәлігінің үлгісі мен оны беру туралы ақпарат (ЭЖП және ЭҚП) әзірленеді.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. ЭЖП, ЭАП және ЭҚП құрылымын және санын эвакуацияланатын (келіп жатқан) халықтың санын және оны қамтамасыз етумен байланысты іс-шаралардың көлемін есепке ала отырып, эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссиялардың төрағалары бекітеді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-1. Эвакуацияланатын халықты қабылдау, орналастыру үшін қосарланған мақсаттағы объектілер пайдаланылады.
Қосарланған мақсаттағы объектілерге ЭЖП, ЭАП, ЭҚП, ЗШХҚП ретінде пайдаланылатын әлеуметтік саладағы, адамдар жаппай болатын объектілер жатады.
Қосарланған мақсаттағы объектілер тізбесін эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссиялары анықтайды және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер әкімдерінің шешімімен бекітіледі.
Ескерту. 5-тарау 50-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
50-2. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-3. Алып тасталды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Эвакуациялық іс-шараларды жоспарлау үшін негізгі бастапқы деректер:
1) қалаларда және қауіпсіз аймақта тұратын халық, жұмылдыру ұйғарымы бар әскери қызметшілер және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне шақырылуға жататын адамдар саны;

5) список организаций на территории пункта и сроки их отправки;
6) схема (план) территории пункта и помещений по их предназначению;
7) перечень закрепленных за пунктом ближайших защитных сооружений (на СЭП и ПЭП);
8) график прибытия и отправки автоколонн, обслуживающих пункт;
9) образец заявки на перевозку;
10) образец эвакуационного удостоверения и информация о его выдаче (на СЭП и ПЭП).
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Структура и численность СЭП, ППЭ и ПЭП утверждается председателями эвакуационных (эвакоприемных) комиссий, с учетом количества эвакуируемого (прибывающего) населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-1. Для приема, размещения эвакуируемого населения используются объекты двойного назначения.
Под объектами двойного назначения понимаются объекты социальной сферы, с массовым пребыванием людей, которые используются в качестве СЭП, ППЭ, ПЭП, ПППН.
Перечень объектов двойного назначения определяются эвакуационными (эвакоприемными) комиссиями и утверждаются решениями акимов соответствующих административно-территориальных единиц.
Сноска. Правила дополнены пунктом 50-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-2. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-3. Исключен приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Основными исходными данными для планирования эвакуационных мероприятий являются:
1) численность населения, проживающего в городах и в безопасной зоне, и военнообязанных, имеющих мобилизационные предписания и лиц, подлежащих призыву в Вооруженные Силы Республики Казахстан;

2) жұмысшылар мен қызметшілердің жалпы санын, сондай-ақ ең көп жұмыс істейтін ауысым санын және ауысым жұмысының уақытын көрсете отырып, соғыс уақытында азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалаларда өз қызметін жалғастырып жатқан ұйымдар тізбесі;
3) жұмысшылардың, қызметшілер мен олардың отбасылары мүшелерінің санын көрсете отырып, соғыс уақытында өз қызметін қауіпсіз аймаққа көшіретін ұйымдар тізбесі;
4) білім алушылар, сондай-ақ оқытушылық құрам мен қызмет көрсететін персонал санын көрсете отырып, оқу орындарының, мектепке дейінгі мекемелердің саны;
5) азаматтық қорғаныс бойынша топтарға жатқызылған қалалардың айналасындағы ықтимал қатты қираулар аймақтары, осы аймақтарда тұрып жатқан халық саны;
6) таратылатын және эвакуацияланатын халықты орналастыруға тыйым салынған аудандар мен пункттер;
7) таратылатын және эвакуацияланатын халықты орналастыру бойынша аудандар мен қалалардың мүмкіндіктері;
8) халықты орналастыру аудандарында қорғау құрылыстарының (паналайтын жерлердің, радиацияға қарсы жасырын паналардың, тау-кен қазбаларының, қарапайым жасырын паналардың), сондай-ақ сумен жабдықтау көздерінің болуы;
9) эвакуацияланатын халықтың жеке көлігін есепке ала отырып, эвакуациялық тасымалдауға тартылатын көлік мүмкіндігі;
10) ықтимал жағдайды есепке ала отырып, көлік ағынын реттеу мүмкіндігі;
11) жол желісі, оның жай-күйі және өткізу қабілеті;
12) жаяу тәртіппен халықты эвакуациялауға арналған бағдарлардың болуы және практикалық пайдалану мүмкіндігі;
13) тарату мен эвакуациялау туралы халықты құлақтандыруға, сондай-ақ эвакуациялау іс-шараларына басшылық етуге арналған байланыс құралдары мен жүйелері;
14) халықты тарату мен эвакуациялауды жүргізуге әсер ететін жергілікті жағдайлар мен маусымдық климаттық ерекшеліктер;
15) көрші облыстардан келетін халық саны және олардың келу мерзімдері болып табылады.
Ескерту. 51-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Халық есебі мына негізгі топтар бойынша жүргізіледі:
1) бірінші топ – соғыс уақытында қалада (азаматтық қорғаныс бойынша топқа жатқызылған) жұмыс істеуді жалғастыратын, сондай-ақ оның тіршілігін қамтамасыз ететін ұйымдардың жұмысшылары мен қызметшілері;
2) екінші топ – соғыс уақытында өз қызметін қауіпсіз аймаққа көшірген ұйымдардың жұмысшылары мен қызметшілері, министрліктер мен агенттіктер орталық аппараттарының қызметкерлері;
3) үшінші топ – педагогикалық қызметкерлер, мектепке дейінгі және жалпы білім беру ұйымдарын қоспағанда, білім беру ұйымдарының студенттер мен оқушылары, оларға қызмет көрсететін персонал; мүгедекттігі бар адамдар мен қарттар үйлерінде тұратын зейнеткерлер, оларға қызмет көрсететін персонал;

2) перечень организаций, продолжающих свою деятельность в городах, отнесенных к группам по гражданской обороне, в военное время, с указанием общей численности рабочих и служащих, а также численность наибольшей работающей смены и время работы смен;
3) перечень организаций, переносящих свою деятельность на военное время в безопасную зону, с указанием численности рабочих, служащих и членов их семей;
4) количество учебных заведений, дошкольных учреждений с указанием численности обучающихся, детей, а также преподавательского состава и обслуживаемого персонала;
5) зоны возможных сильных разрушений вокруг городов, отнесенных к группам по гражданской обороне, численность населения, проживающего в этих зонах;
6) районы и пункты, в которых запрещено размещение рассредоточиваемого и эвакуируемого населения;
7) возможности районов и городов по размещению рассредоточиваемого и эвакуируемого населения;
8) наличие в районах размещения населения защитных сооружений (убежищ, противорадиационных укрытий, горных выработок, простейших укрытий), а также источников водоснабжения;
9) возможность транспорта, привлекаемого для эвакуационных перевозок, с учетом личного транспорта эвакуируемого населения;
10) возможность регулирования потока транспорта с учетом возможной обстановки;
11) дорожная сеть, ее состояние и пропускная способность;
12) наличие и возможности практического использования маршрутов для эвакуации населения пешим порядком;
13) средства связи и системы, предназначенные для оповещения населения о рассредоточении и эвакуации, а также для руководства эвакуационными мероприятиями;
14) местные условия и сезонные климатические особенности, влияющие на проведение рассредоточения и эвакуации населения;
15) количество населения, прибывающего из соседних областей и сроки их прибытия
Сноска. Пункт 51 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Расчет населения производится по следующим основным группам:
1) первая группа - рабочие и служащие организаций, продолжающих работу в городе (отнесенном к группе по гражданской обороне) в военное время, а также обеспечивающих его жизнедеятельность;
2) вторая группа - рабочие и служащие организаций, переносящих свою деятельность в военное время в безопасную зону, сотрудники центральных аппаратов министерств и агентств;
3) третья группа – педагогические работники, студенты и учащиеся организаций образования за исключением дошкольных и общеобразовательных организаций, их обслуживающий персонал; пенсионеры, содержащиеся в домах для лиц с инвалидностью и престарелых, их обслуживающий персонал;

4) төртінші топ – 1 және 3-топтарға жатпайтын барлық халық.
Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Азаматтық қорғаныс жоспарының "Эвакуациялау іс-шаралары" бөлімінде:
1) санатталған қалалардан және төтенше жағдайлар аймақтарынан таратылатын және эвакуацияланатын халық саны;
2) қауіпсіз аймақта халықты орналастыру аудандары;
3) тарату және эвакуациялау мерзімдері (басталуы және аяқталуы);
4) көлікпен халықты әкетуді ұйымдастыру;
5) жаяу тәртіппен халықты шығаруды ұйымдастыру;
6) қауіпсіз аймақта халықты қабылдау және орналастыру жөніндегі іс-шаралар;
7) жасырын паналарды дайындау, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі мен мерзімі және қауіпсіз аймақта таратылатын және эвакуацияланатын халықты қамтамасыз ету жөніндегі қорғау іс-шаралары;
8) төтенше жағдайлар аймақтарынан халықты эвакуациялау тәртібі мен мерзімдері;
9) санитариялық-эпидемияға қарсы және емдеу-эвакуациялау іс-шаралары;
10) тарату мен эвакуациялауды басқаруды ұйымдастыру, құлақтандыру тәртібі көрсетіледі.
Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
54. Азаматтық қорғаныс бойынша топқа жатқызылған қаланың (қалалық ауданның) азаматтық қорғаныс жоспарының "Эвакуациялау іс-шаралары" бөлімінде:
1) әр қалалық аудан, ұйым, пәтер иелерінің кооперативі бойынша тарату мен эвакуациялауға жататын халық саны;
2) қауіпсіз аймақта халықты орналастыру аудандары мен пункттері;
3) тарату мен эвакуациялау мерзімдері (басталуы және аяқталуы);
4) тарату мен эвакуациялаудың басталуы және мерзімдері туралы жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың басшыларын, сондай-ақ жұмысшыларды, қызметшілерді және қалған халықты құлақтандыру тәртібі;
5) эвакуациялық органдар құрамы және оларды әзірлікке келтіру мерзімдері;
6) жаяу тәртіппен шығарылатын және көліктің барлық түрлерімен апарылатын халық саны;
7) халықты шығару және әкету бағыттары; бастапқы пункттері, аялдайтын орындар, реттеу пункттері, жаяу тәртіппен эвакуациялаудың әр бағдарындағы ЭАП;
8) халық көлікпен әкету және жаяу тәртіппен шығару кезектілігі;
9) ЭЖП;
10) халықты көлікке отырғызу пункттері;
11) оны қауіпсіз аймақта түсіру пункттері;
12) халықты қауіпсіз аймақта қабылдауды және орналастыруды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар;
13) жасырын паналарды дайындау, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі мен мерзімі және қауіпсіз аймақта таратылатын және эвакуацияланатын халықты қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар;

4) четвертая группа – все население, не попадающие в группы 1 и 3.
Сноска. Пункт 52 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. В разделе "Эвакуационные мероприятия" плана гражданской обороны указывается:
1) численность населения рассредоточиваемого и эвакуируемого из категорированных городов и зон чрезвычайных ситуаций;
2) районы размещения населения в безопасной зоне;
3) сроки рассредоточения и эвакуации (начало и конец);
4) организация вывоза населения транспортом;
5) организация вывода населения пешим порядком;
6) мероприятия по приему и размещению населения в безопасной зоне;
7) порядок и сроки подготовки укрытий, обеспечения средствами индивидуальной защиты и защитные мероприятия по обеспечению рассредоточиваемого и эвакуируемого населения в безопасной зоне;
8) порядок и сроки эвакуации населения из зон чрезвычайных ситуаций;
9) санитарно-противоэпидемические и лечебно-эвакуационные мероприятия;
10) организация управления рассредоточением и эвакуацией, порядок оповещения населения.
Сноска. Пункт 53 с изменением, внесенным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В разделе "Эвакуационные мероприятия" плана гражданской обороны города, отнесенного к группе по гражданской обороне (городского района), указывается:
1) численность населения, подлежащего рассредоточению и эвакуации по каждому городскому району, организации, кооперативу собственников квартир;
2) районы и пункты, размещения населения в безопасной зоне;
3) сроки рассредоточения и эвакуации (начало и конец);
4) порядок оповещения руководителей местных исполнительных органов и организаций, а также рабочих, служащих и остального населения о начале и сроках рассредоточения и эвакуации;
5) состав эвакуационных органов и сроки приведения их в готовность;
6) количество населения, выводимого пешим порядком и вывозимого всеми видами транспорта;
7) маршруты вывода и вывоза населения; исходные пункты, привалы, пункты регулирования, ППЭ на каждом маршруте эвакуации пешим порядком;
8) очередность вывоза населения транспортом и вывода пешим порядком;
9) СЭП;
10) пункты посадки населения на транспорт;
11) пункты высадки его в безопасной зоне;
12) мероприятия по организации приема и размещения населения в безопасной зоне;
13) порядок и сроки подготовки укрытий, обеспечения средствами индивидуальной защиты и другие мероприятия по обеспечению рассредоточиваемого и эвакуируемого населения в безопасной зоне;

14) ЭАП және түсіру пункттерінен оны орналастыру орнына дейін халықты тасымалдау үшін аудандар көліктерін пайдалану;
15) эвакуациялық іс-шараларды өткізу кезінде қадағалауды, басқару мен байланысты ұйымдастыру;
16) қауіпсіз аймақтағы орналастыру аудандарынан қалаға және кері объектілерге жұмысшылар ауысымын тасымалдау тәртібі көрсетіледі.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Эвакуациялық комиссиялар таратылатын және эвакуацияланатын халықты қауіпсіз аймаққа орналастыру азаматтық қорғаныс жоспарының картографиялық бөлігінде эвакуациялық іс шараларды, тарату және эвакуациялау бойынша деректері бар қалалар жоспарларын, халықты әкету және оны жаяу тәртіппен шығару есептерін, қауіпсіз аймақта халықты қамтамасыз ету бойынша есептерді әзірлейді.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
56. Жаяу тәртіпте марш ұйымдастыру үшін қозғалыс бағыттары белгіленеді. Қозғалыс бағыттары әскери тасымалдаулардан бос жолдар бойынша өтеді. Әр қала үшін бағыттар саны жергілікті жағдайларға, жолдардың болуына, сондай-ақ таратылатын және эвакуацияланатын халықтың санына байланысты болады.
57. Жаяу қозғалыс бағыттарында реттеу пункттері, аялдайтын орын аудандары мен ЭАП белгіленеді, ол жерлерде медициналық пункттер, жылыну мен тамақтандыру пункттері құрылады.
Аялдайтын орын аудандары мүмкіндігінше халықтың демалуы мен тіршілігін қамтамасыз етуге арналған орындардың болуын есепке ала отырып, таңдалуы тиіс. Соғыс уақытына аялдайтын орындарда халықты паналату үшін аялдайтын орындарда қарапайым жасырын паналар әзірленеді, жарықтық бүркеніш және демалу бойынша іс-шаралар қамтамасыз етіледі.
Егер тұрақты орналастыру аудандары тәуліктен артық жүретін қашықтықта болса ЭАП құрылады. Олар келетін халықты өмір сүру үшін ең аз қажетті жағдайлармен (тамақтандыру, сумен жабдықтау, медициналық қызмет көрсету) қамтамасыз етеді.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Таратылатын және эвакуацияланатын халықтың жаяу тәртіптегі қозғалысы кезінде ұйымшылдықты және тәртіпті қамтамасыз ету мақсатында жаяу лектердің, ал автомобиль көлігімен тасымалдау кезінде автомобиль лектерінің бастықтары тағайындалады.

14) использование транспорта районов для перевозки населения из ППЭ и пунктов высадки до мест его расселения;
15) организация наблюдения, управления и связи при проведении эвакуационных мероприятий;
16) порядок перевозки рабочих смен из районов размещения в безопасной зоне на объекты в город и обратно.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Эвакуационными комиссиями разрабатываются эвакуационные мероприятия на картографической части плана гражданской обороны по размещению рассредоточиваемого и эвакуируемого населения в безопасной зоне, планы городов с данными по рассредоточению и эвакуации, расчеты на вывоз населения и вывод его пешим порядком, расчеты по обеспечению населения в безопасной зоне.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Для организации марша пешим порядком намечаются маршруты движения. Маршруты движения проходят по дорогам, свободным от воинских перевозок. Количество маршрутов для каждого города зависит от местных условий, наличия дорог, а также от количества рассредоточиваемого и эвакуируемого населения.
57. На маршрутах пешего движения определяются места пунктов регулирования, районы привалов и ППЭ, на которых создаются медицинские пункты, пункты обогрева и питания.
Районы привалов необходимо выбирать по возможности с учетом наличия места для отдыха и жизнеобеспечения населения. На военное время для укрытия населения на привалах подготавливаются также простейшие укрытия в местах привалов, обеспечиваются мероприятия по светомаскировке и отдыху.
ППЭ создаются, если районы постоянного размещения находятся на удалении более суточного перехода. Они обеспечивают прибывающее население минимально необходимыми условиями для жизни (питание, водоснабжение, медицинское обслуживание).
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. В целях обеспечения организованности и порядка при движении пешим порядком рассредоточиваемого и эвакуируемого населения назначаются начальники пеших колонн, а при перевозке автомобильным транспортом - старшие автомобильных колонн.

59. Жаяу лектердің қозғалысын ұйымдастыру үшін жаяу эвакуациялау бағыттарының бастықтары тағайындалады.
60. Жаяу эвакуациялау бағыттары бастықтарының жанында қажетті байланыс және құлақтандыру құралдары бар басқару топтары құрылады. Бағыттар бастықтарына азаматтық қорғау күштерінің топтары құрамынан қоғамдық тәртіпті сақтау және барлау жүргізу үшін күштер мен құралдар беріледі.
61. Жаяу лектер саны 500-ден 1000 адамға дейін құрылады.
Лектер қозғалысының жылдамдығы сағатына 4-5 шақырым, лектер арасындағы арақашықтық – 500 метрге дейін жоспарланады. Тәуліктік өту шамасы – 30-40 шақырым.
Демалуға арналған аялдау ұзақтығы: аз – 30-45 минут, көп – 2-4 сағат болып белгіленеді. Аз аялдау әрбір 2-2,5 сағат қозғалыс арасында, көп аялдау – тәуліктік өтудің екінші жартысының басында болды.
62. Эвакуациялау бағыттары үшін мыналар:
1) лектер тізбесі, олардың құрамы мен нөмірленуі;
2) қозғалыс бағыты;
3) лектердің бастапқы пункті, реттеу пункті және олардың өту уақыты, аялдайтын орын аудандары мен ұзақтығы;
4) ЭАП немесе халықты орналастыру аудандары және оларға лектердің келу уақыты;
5) қосып берілген көлігі бар медициналық пункт және жылыну пункттері;
6) қадағалау бекеті;
7) бағытта және жоғары тұрған бастықпен байланысты ұстау тәртібі;
8) соғыс уақытында бағытта, аялдайтын орындарда және ЭАП халықты паналату үшін пайдаланылатын жасырын паналар мен жер қатпарлары;
9) басқару және құлақтандыру сигналдары көрсетіле отырып, схема әзірленеді.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Лектер бастықтарына марш схемаларынан үзінділер беріледі, онда:
1) лектің нөмірі мен құрамы;
2) қозғалыс бағыты;
3) бастапқы пункт, реттеу пункттері және оларды өту уақыты;
4) аялдайтын орын аудандары мен ұзақтығы;
5) ЭАП немесе халықты орналастыру ауданы және лектің оларға келу уақыты;
6) соғыс уақытында бағытта, аялдайтын орындарда және ЭАП халықты паналату үшін пайдаланылатын жасырын паналар мен жер қатпарлары;
7) медициналық пункттер және жылыну пункттері;
8) қадағалау бекеттері;
9) бағыт бастығымен байланысты ұстау тәртібі;
10) басқару және құлақтандыру сигналдары көрсетіледі.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
64. Таратылатын және эвакуацияланатын халықты қауіпсіз аймаққа қабылдауды, орналастыру мен қамтамасыз етуді ауылдық аудандардың эвакуациялық қабылдау комиссиялары бір адамға 2,5 шаршы метр есебімен жоспарлайды.

59. Для организации движения пеших колонн назначаются начальники маршрутов пешей эвакуации.
60. При начальниках маршрутов пешей эвакуации создаются группы управления с необходимыми средствами связи и оповещения. Начальникам маршрутов придаются силы и средства охраны общественного порядка и ведения разведки из состава группировки сил гражданской защиты.
61. Пешие колонны формируются численностью от 500 до 1000 человек.
Скорость движения колонн планируется 4-5 км/час, дистанция между колоннами - до 500 м. Величина суточного перехода - 30-40 км.
Продолжительность привалов для отдыха устанавливается: малых - 30-45 минут, больших - 2-4 часа. Малые привалы назначаются через каждые 2-2,5 часа движения, большой - в начале второй половины суточного перехода.
62. Для маршрутов эвакуации разрабатывается схема с указанием:
1) перечня колонн, их состав и нумерация;
2) маршрута движения;
3) исходного пункта, пункта регулирования и время их прохождения колонн, районы и продолжительность привалов;
4) ППЭ или районы размещения населения и время прибытия в них колонн;
5) медицинского пункта с приданным транспортом и пункты обогрева;
6) поста наблюдения;
7) порядка поддержания связи на маршруте и с вышестоящим начальником;
8) на военное время укрытия и складки местности, которые могут быть использованы для укрытия населения на маршруте, в местах привалов и на ППЭ;
9) сигналов управления и оповещения.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Для начальников колонн делаются выписки из схем марша, в которых указываются:
1) номер и состав колонны;
2) маршрут движения;
3) исходный пункт, пункты регулирования и время их прохождения;
4) районы и продолжительность привалов;
5) ППЭ или район размещения населения и время прибытия в них колонны;
6) на военное время укрытия и складки местности, которые могут быть использованы для укрытия населения на маршруте, в местах привалов и на ППЭ;
7) медицинские пункты и пункты обогрева;
8) посты наблюдения;
9) порядок поддержания связи с начальником маршрута;
10) сигналы управления и оповещения.
Сноска. Пункт 63 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Прием, размещение и обеспечение рассредоточиваемого и эвакуируемого населения в безопасной зоне планируется эвакоприемными комиссиями сельских районов из расчета 2,5 кв.м на человека.

65. Эвакуацияланатын халықты қабылдау және орналастыру үшін ауылдық ауданның азаматтық қорғаныс жоспарының "Эвакуациялау іс-шаралары" бөлімінде:
1) келетін ұйымдардың саны мен атауы және жұмысшылар, қызметшілер және олардың отбасы мүшелерін көрсете отырып, оларды елді мекендерге (қалалар көшелеріне) бөлу;
2) өз қызметтерін қаладан қауіпсіз аймаққа ауыстырған ұйымдарды орналастыру үшін жоспарланған өндірістік, қызметтік, әкімшілік, мәдени-тұрмыстық және басқа да ғимараттар мен құрылыстар;
3) таратылатын және эвакуацияланатын халықты түсіру пункттері;
4) ЭҚП, оларды орналастыру және әкімшілік құрамы, оларды әзірлікке келтіру мерзімдері мен тәртібі;
5) ЭҚП келіп жатқан халықты жеке-жеке орналастыру орындарына жеткізу тәртібі мен мерзімдері; тасымалдауға арналған көлік құралдары (кім және қанша бөлген, бөлу уақыты);
6) таратылатын және эвакуацияланатын халыққа орындар дайындау, оларды тамақ өнімдерімен және бірінші кезектегі қажетті заттармен қамтамасыз ету, медициналық қызмет көрсетуді және келіп жатқан халықты қамтамасыз ету бойынша басқа да іс-шараларды ұйымдастыру тәртібі мен мерзімдері;
7) жергілікті атқарушы органдар, эвакуациялау органдары басшыларын, кәсіпорындар, ұйымдар, мекемелер басшыларын эвакуациялау іс-шараларының басталуы, түсіру пункттеріне адамдардың келу уақыты туралы құлақтандыру тәртібі;
8) радиациялық және химиялық қадағалауды ұйымдастыру, таратылатын және эвакуацияланатын халықты аумақтарға (азаматтық қорғаныс тобына жатпайтын қаланың) қабылдау және орналастыру кезеңіндегі басқару және ақпарат көрсетіледі.
Ескерту. 65-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шаралары
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Азаматтық қорғаныстың инженерлік-техникалық іс-шаралары:
Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасын, аумақтық дамудың өңіраралық схемаларын, аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемаларын жасаған кезде;
елді мекендердің бас жоспарларын жасаған кезде;
аумақтарды, елді мекендерді, өнеркәсіптік аймақтарды аудандық жоспарлау және салу схемалары мен жобаларын жасаған кезде;
ұйымдарды салу, кеңейту, реконструкциялау және техникалық қайта жарақтандыру жобаларында;
кәсіпорындарды, ғимараттарды және құрылыстарды салуға арналған жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу, келісу, бекіту кезінде әзірленеді.

65. Для приема и размещения эвакуируемого населения в разделе "Эвакуационные мероприятия" плана гражданской обороны сельского района указывается:
1) количество и наименования прибывающих организаций и их распределение по населенным пунктам (улицам городов) с указанием численности рабочих, служащих и членов их семей;
2) производственные, служебные, административные, культурно-бытовые и другие здания и сооружения, планируемые для размещения организаций, переносящих свою деятельность из города в безопасную зону;
3) пункты высадки рассредоточиваемого и эвакуируемого населения;
4) ПЭП, их дислокация и состав администрации, сроки и порядок приведения их в готовность;
5) порядок и сроки доставки прибывающего населения с ПЭП в места его расселения; транспортные средства, предназначенные для перевозок (кто и в каком количестве выделяет, время выделения);
6) порядок и сроки подготовки мест для рассредоточиваемого и эвакуируемого населения, обеспечение его продуктами питания и предметами первой необходимости, организация медицинского обслуживания и других мероприятий по обеспечению прибывающего населения;
7) порядок оповещения руководителей местных исполнительных органов, эвакуационных органов, руководителей предприятий, организаций, учреждений о начале эвакуационных мероприятий, времени прибытия людей на пункты высадки;
8) организация радиационного и химического наблюдения, управления и информации в период приема и размещения на территории (города, не отнесенного к группе по гражданской обороне) рассредоточиваемого и эвакуируемого населения.
Сноска. Пункт 65 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Инженерно-технические мероприятия гражданской обороны разрабатываются:
при составлении генеральной схемы организации территории Республики Казахстан, межрегиональных схем территориального развития, комплексных схем градостроительного планирования территорий;
при составлении генеральных планов населенных пунктов;
при составлении схем и проектов районной планировки и застройки территорий, населенных пунктов, промышленных зон;
в проектах строительства, расширения, реконструкции и технического перевооружения организаций;
при разработке, согласовании, утверждении проектно-сметной документации на строительство предприятий, зданий и сооружений.

67. Бөлімді әзірлеуге арналған бастапқы деректер мен техникалық талаптарды жобалау ұйымының қатысуымен жобаға тапсырыс беруші әзірлейді.
Тапсырыс берушінің сұрау салуы бойынша уәкілетті органның аумақтық органдары жобаның жоспарланған ауданының жай-күйі туралы бастапқы деректер, сондай-ақ бөлім мазмұны бойынша ұсыныстар береді.
Жобаның аяқталуы туралы ақпаратты тапсырыс беруші уәкілетті органның аумақтық органдарына ұсынады.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Азаматтық қорғаныс объектілері мен мүлкі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
68. Азаматтық қорғаныс объектілеріне: қосалқы (қалалық, қала сыртындағы), көмекші және жылжымалы басқару пункттері, азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары, ең қарапайым жасырын паналар, азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайлары жатады.
Азаматтық қорғаныс мүлкіне мыналар жатады: жеке қорғану құралдары, радиациялық, химиялық барлау және дозиметриялық бақылау құралдары, жеке медициналық қорғау құралдары, байланыс және құлақтандыру құралдары және басқа да материалдық-техникалық құралдар.
Ескерту. 68-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
69. Азаматтық қорғаныс іс-шараларын қамтамасыз ету үшін азаматтық қорғаудың басқару органдарында азаматтық қорғаныс мүлкінің запастары құрылады.
70. Мемлекеттік меншік болып табылатын және азаматтық қорғаныс іс-шараларын қамтамасыз ету мен жұмылдыру тапсырмаларын орындауға арналған азаматтық қорғаныс объектілері мен мүлкі иеліктен шығаруға жатпайды.
71. Мемлекеттік органдардың азаматтық қорғанысының қорғаныш құрылыстары бюджет қаражаты есебінен күтіп-ұсталады.
Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдардың азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары көрсетілген ұйымдардың қаражаты есебінен күтіп-ұсталады. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысжайлары неғұрлым үлкен жұмыс істейтін ауысымға есептелуге және азаматтық қорғау мақсатында пайдаланылуға тиіс.
Азаматтық қорғаныстың объектілері мен мүлкі бар заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, азаматтық қорғаныстың объектілері мен мүлкін әзірлікте ұстап тұру және нысаналы пайдалану жөніндегі міндеттер, сондай-ақ оларды құру мен жинақтау жөніндегі тапсырмалар азаматтық қорғаныс объектілер мен мүлкінің жаңа меншік иелеріне немесе коммуналдық меншікке өтеді.

67. Исходные данные и технические требования для разработки раздела готовятся заказчиком проекта с участием проектной организации.
По запросу заказчика территориальными органами уполномоченного органа выдаются исходные данные о состоянии намечаемого района проекта, а также предложения по содержанию раздела.
Информация о завершении проекта представляется заказчиком в территориальные органы уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 67 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Объекты и имущество гражданской обороны
Сноска. Заголовок главы 7 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
68. К объектам гражданской обороны относятся: запасные (городские, загородные), вспомогательные и подвижные пункты управления, защитные сооружения гражданской обороны, простейшие укрытия, складские помещения для хранения имущества гражданской обороны.
К имуществу гражданской обороны относятся: средства индивидуальной защиты, приборы радиационной, химической разведки и дозиметрического контроля, средства индивидуальной медицинской защиты, средства связи и оповещения и другие материально-технические средства.
Сноска. Пункт 68 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
69. Для обеспечения мероприятий гражданской обороны в органах управления гражданской защиты создаются запасы имущества гражданской обороны.
70. Объекты и имущество гражданской обороны, являющиеся государственной собственностью и предназначенные для обеспечения мероприятий гражданской обороны и выполнения мобилизационных заданий, не подлежат отчуждению.
71. Защитные сооружения гражданской обороны государственных органов содержатся за счет бюджетных средств.
Защитные сооружения гражданской обороны организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, содержатся за счет средств указанных организаций. Защитные сооружения гражданской обороны должны быть рассчитаны на наибольшую работающую смену и использоваться в целях гражданской защиты.
В случае реорганизации или ликвидации юридического лица, имеющего объекты и имущество гражданской обороны, обязанности по поддержанию в готовности и целевому использованию объектов и имущества гражданской обороны, а также задания по их созданию и накоплению переходят к новым собственникам объектов и имущества гражданской обороны или в коммунальную собственность.

Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72. Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық қорғаныстың объектілерін құру және пайдалану тәртібі "Азаматтық қорғаныс объектілерін құру және пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1357 қаулысымен айқындалған.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 12.08.2022 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
72-1. Азаматтық қорғаныс мүлкін сатып алу, құру және пайдалану Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 8 маусымдағы № 510 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11587 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Азаматтық қорғаныс мүлкін сатып алу, құру және пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. Қағидалар 72-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар жыл сайын уәкілетті орган белгілеген әдістемелік ұсынымдарға сәйкес азаматтық қорғаныс объектілеріне кешенді тексеру жүргізеді.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын тексеру кезінде мынадай құжаттаманың:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша паналайтын жерлер (радиацияға қарсы жасырын паналар) паспорты;
жылжымайтын мүлік объектісі кадастрлық паспорты;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын тексеру журналы;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын тексеру журналы;
осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша паналайтын жердегі (радиацияға қарсы жасырын панадағы) микроклиматтың және ауадағы газ құрамының көрсеткіштерін тіркеу журналы;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысының жоспары;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын әзірлікке келтіру жоспары;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарындағы жабдықтар, құрал-саймандардың және мүліктің тізбесі;
басқару органдары телефондарының тізімі;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысына қызмет көрсету жөніндегі топтың жеке құрамының тізімі;
тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерін (желдету, сумен жабдықтау мен кәріз, қорғаныш құрылыстарын электрмен жабдықтау) пайдалану схемасы;
азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысының дизельді электр станциясына, сүзу-желдету жабдығына (болған жағдайда) қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықтар болуы қажет.

Сноска. Пункт 71 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72. Порядок создания и использования объектов гражданской обороны на территории Республики Казахстан определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1357 "Об утверждении Правил создания и использования объектов гражданской обороны".
Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 12.08.2022 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
72-1. Приобретение, создание и использование имущества гражданской обороны осуществляется в соответствии с Правилами приобретения, создания и использования имущества гражданской обороны, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 июня 2015 года № 510 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11587)
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 72-1 в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне, ежегодно проводят комплексное обследование объектов гражданской обороны в соответствии с методическими рекомендациями, установленными уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. При обследовании защитных сооружений гражданской обороны необходимо наличие следующей документации:
паспорт убежища (противорадиационного укрытия) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
кадастрового паспорта объекта недвижимости;
журнал обследования защитного сооружения гражданской обороны по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
журнал регистрации показателя микроклимата и газового состава воздуха в убежище (противорадиационном укрытии) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
план защитного сооружения гражданской обороны;
план приведения в готовность объекта;
перечень оборудования, инструментов и имущества;
список телефонов органов управления;
список личного состава группы по обслуживанию защитного сооружения;
эксплуатационная схема систем жизнеобеспечения (вентиляции, водоснабжения и канализации, электроснабжения защитного сооружения);
инструкции по обслуживанию дизельной электростанции, фильтровентиляционного оборудования (при наличии).

Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.09.2024 № 362 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстарын кешенді тексерудің нәтижелері азаматтық қорғаныс объектісін тексеру журналына енгізіледі және уәкілетті органның аумақтық органдарына тиісті жылдың 1 желтоқсанына дейін жолданады.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азаматтық қорғаныс іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық қорғау қызметтерімен ұсынылатын әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан

Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 23.09.2024 № 362 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Результаты комплексного обследования защитных сооружений гражданской обороны вносят в журнал обследования объекта гражданской обороны и направляются в территориальные органы уполномоченного органа до 1 декабря соответствующего года.
Сноска. Пункт 75 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, представляемых организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты областей, городов республиканского значения и столицы, района (города областного значения)

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.08.2025 № 348 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: базасында облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, базасында облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің аудандық және қалалық төтенше жағдайлар басқармаларына (бөлімдеріне).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kgovch.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының атауы: облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық қорғау қызметтерінің азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-(АҚ).
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: базасында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық қорғау қызметтері құрылған ұйымдар.

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.08.2025 № 348 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты областей, столицы, городов республиканского значения в территориальные органы уполномоченного органа, организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты городов и районов областного значения в районные и городские управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям территориальных органов уполномоченного органа.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kgovch.
Наименование формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты областей, столицы, городов республиканского значения, городов и районов областного значения.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-(ГО).
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, на базе которых созданы службы гражданской защиты областей, столицы, городов республиканского значения, городов и районов областного значения.

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнің 1-10 қазан (қоса алғанда).
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
р/с
Азаматтық қорғаныс іс-шаралары
Бар / орындалды
Жоқ / орындалмаған
А
1
2
3
1
Тиісті деңгейдегі азаматтық қорғаныс бастығы бекіткен азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
2
Азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы бекіткен объектілік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарларын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
3
Азаматтық қорғаныс мүлкі қорларының талап етілетін санының болуы және әзірлікте ұстап тұру
4
Ұйымда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын құру туралы құқықтық актінің болуы
5
Азаматтық қорғау құралымының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарының болуы
6
Азаматтық қорғаныстың іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын адамдардың уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде оқытудан өткені туралы сертификаттарының болуы
7
Азаматтық қорғаныстың іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын лауазымды тұлғалардың азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның оқу орындарында даярлықтан немесе қайта даярлаудан өткені туралы сертификаттардың болуы
8
Азаматтық қорғаудың негізгі құралымдарының, оның ішінде шұғыл ден қою жасағының құрамына кіретін және авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ететін құралымдардың әзірлігі
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________ _____
Кәсіпкерлік санаты ___________________________________
(микро, кіші, орта, ірі)
Орындаушы ___________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың және
астананың, ауданның (облыстық
маңызы бар қаланың)азаматтық
қорғау қызметтері құрылған
ұйымдар ұсынатын әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) азаматтық қорғау қызметтерінің азаматтық қорғаныс іс-шараларын орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (индекс: 2-(АҚ), кезеңділігі: жылдық)

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно в период с 1 по 10 ноября (включительно) отчетного периода.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Мероприятия гражданской обороны
Имеется/
выполнено
Не имеется/не выполнено
А
1
2
3
1
Наличие плана гражданской обороны, утвержденного начальником гражданской обороны соответствующего уровня
2
Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
3
Наличие требуемого количества и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны
4
Наличие у организации правового акта о создании объектовых формирований гражданской защиты
5
Наличие средств защиты органов дыхания на каждого члена формирования гражданской защиты
6
Наличие сертификатов о прохождении обучения в территориальных органах уполномоченного органа лиц, осуществляющих организацию и ведение мероприятий гражданской обороны
7
Наличие сертификатов о прохождении подготовки или переподготовки в учебных заведениях уполномоченного органа должностных лиц, осуществляющих организацию и ведение мероприятий гражданской обороны
8
Готовность основных формирований гражданской защиты, в том числе, входящих в состав отряда экстренного реагирования и формирований обеспечивающих проведение аварийно-спасательных и неотложных работ
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Категория предпринимательства ___________________________________
(микро, малое, среднее, крупное)
Исполнитель ___________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, представляемых
организациями, на базе которых
созданы службы гражданской
защиты областей, городов
республиканского значения
и столицы, района
(города областного значения)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении мероприятий гражданской
обороны организациями, на базе которых созданы службы гражданской защиты
областей, городов республиканского значения и столицы, района (города областного значения)"
(индекс: 2-(ГО), периодичность: годовая)

1. 1-8-жолдарда "Бар/орындалды" немесе "Жоқ/орындалмаған" деген белгі қойылуы тиіс.
2. 2-бағанда тиісті жолдың азаматтық қорғаныс іс-шарасы болған/орындалған жағдайда "бар/орындалды" қойылады.
3. 3-бағанда тиісті жолдың азаматтық қорғаныс іс-шарасы болмаған/орындалмаған жағдайда "жоқ/орындалмаған" қойылады.
4. Бір жолда "Бар/орындалды" және "Жоқ/орындалмаған" толтыруға жол берілмейді.
5. 1-8-жолдар міндетті түрде толтырылады.
6. 1, 2, 4, 6, 7 жолдарды "Бар/орындалды" толтыру кезінде жоспарлардың, құқықтық актілердің, сертификаттардың көшірмелерін қоса беру қажет.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдарымен ұсынылатын әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің аудандық және қалалық төтенше жағдайлар басқармаларына (бөлімдеріне).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www.gov.kz/memleket/entities/kgovch.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының атауы: Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындауы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-(АҚ).
Кезеңділігі: жылдық
Есепті кезең: 20__ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдары.

1. В строках 1-8 должна быть проставлена отметка "Имеется/выполнена" или "Не имеется/не выполнена".
2. В графе 2 проставляется "Имеется/выполнено" в случае наличия/выполнения мероприятия гражданской обороны соответствующей строки.
3. В графе 3 проставляется "Не имеется/не выполнено" в случае отсутствия/не выполнения мероприятия гражданской обороны соответствующей строки.
4. В одной строке не допускается заполнение и "Имеется/выполнено", и "Не имеется/не выполнено".
5. Строки 1-8 обязательны к заполнению.
6. При заполнении строк 1, 2, 4, 6, 7 "Имеется/выполнена" необходимо приложить копии планов, правовых актов, сертификатов.
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, представляемых организациями, отнесенными к категории по гражданской обороне
Представляется: в районные и городские управления (отделы) по чрезвычайным ситуациям территориальных органов уполномоченного органа.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: www.gov.kz/memleket/entities/kgovch.
Наименование формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: Отчет о выполнении мероприятий гражданской обороны организациями, отнесенными к категории по гражданской обороне.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3-(ГО).
Периодичность: годовая
Отчетный период: 20__ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, отнесенные к категориям по гражданской обороне.

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын есепті кезеңнің 1-10 қазан (қоса алғанда).
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде.
р/с №
Азаматтық қорғаныс іс-шаралары
Бар / орындалды
Жоқ / орындалмаған
А
1
2
3
1
Азаматтық қорғанысты ұйымдастыру және жүргізу жөніндегі құрылымдық бөлімшені немесе жекелеген қызметкерлерді құру туралы құқықтық актінің (бұйрық, қаулы, шешім) болуы
2
Тиісті деңгейдегі азаматтық қорғаныс бастығымен бекітілген азаматтық қорғаныс жоспарының болуы
3
Азаматтық қорғаныстың тиісті бастығы бекіткен объектілік сипаттағы төтенше жағдайларды және олардың салдарларын жою жөніндегі іс-қимылдар жоспарының болуы
4
Эвакуациялық комиссия құру туралы құқықтық актінің болуы (бұйрық, қаулы, шешім)
5
Эвакуациялық (эвакуациялық қабылдау) комиссияның құрамын және ережесін бекіту туралы тиісті құжаттың (бұйрық, қаулы, шешім) болуы
6
Азаматтық қорғаныс мүлкі қорларының талап етілетін санының болуы және әзірлікте ұстап тұру
7
Ұйымда азаматтық қорғаудың объектілік құралымдарын құру туралы ұйым басшысының құқықтық актісінің болуы
8
Азаматтық қорғау құралымының әрбір мүшесіне тыныс алу органдарын қорғау құралдарының болуы
9
Азаматтық қорғаныстың іс-шараларын ұйымдастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын адамдардың уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінде оқытудан өткені туралы сертификаттардың болуы
10
Талап етілетін, жарамды құлақтандыру жүйесінің, оның ішінде локалды құлақтандыру жүйесінің болуы
11
Азаматтық қорғау бойынша сабақтар өткізуге арналған құралдар жиынтығының және азаматтық қорғау бойынша бұрыштың болуы
12
Әрбір әкімшілік және өндірістік ғимаратта көп бейінді кабинеттің немесе бір-бірден азаматтық қорғау бұрышының болуы
13
Ұйым басшысы бекіткен оқу топтары, сабақ жетекшілері тізімінің және сабақ өткізу кестесінің болуы
14
Азаматтық қорғау саласында өткізілген сабақтарды есепке алу журналының болуы
15
Ұйым қызметкерлерінің азаматтық қорғау саласында оқытудан өткені туралы анықтамаларының болуы
16

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно в период с 1 по 10 ноября (включительно) отчетного периода.
ИИН/БИН
Метод сбора: в электронном виде.
№ п/п
Мероприятия гражданской обороны
Имеется/ выполнено
Не имеется/не выполнено
А
1
2
3
1
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании структурного подразделения или отдельных работников по организации и ведению гражданской обороны
2
Наличие плана гражданской обороны, утвержденного начальником гражданской обороны соответствующего уровня
3
Наличие плана действий по ликвидации чрезвычайных ситуаций объектового характера и их последствий, утвержденного соответствующим начальником гражданской обороны
4
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) о создании эвакуационной комиссии
5
Наличие соответствующего документа (приказ, постановление, решение) об утверждении состава и положения эвакуационной (эвакоприемной) комиссии
6
Наличие требуемого количества и поддержание в готовности запасов имущества гражданской обороны
7
Наличие у организации приказа руководителя о создании объектовых формирований гражданской защиты
8
Наличие средств защиты органов дыхания на каждого члена формирования гражданской защиты
9
Наличие сертификатов о прохождении обучения в территориальных органах уполномоченного органа лиц, осуществляющих организацию и ведение мероприятий гражданской обороны
10
Наличие требуемой, исправной системы оповещения, в том числе локальной системы оповещения
11
Наличие комплекта средств для проведения занятий по гражданской защите и уголка по гражданской защите
12
Наличие многопрофильного кабинета или по одному уголку гражданской защиты в каждом административном и производственном здании
13
Наличие списка учебных групп, руководителей занятий и расписание проведения занятий, утвержденных руководителем организации
14
Наличие журнала учета проведенных занятий в сфере гражданской защиты
15
Наличие справок о прохождении обучения в сфере гражданской защиты работников организации
16

"Халыққа және азаматтық қорғау саласындағы мамандарға хабар беру, ілімді насихаттау, оқыту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 2 шiлдедегi № 494 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20990 тіркелген) 81 тармағына сәйкес азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне ұйымдастырушылық құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, азаматтық қорғау саласында оқу-жаттығулар мен жаттығуларды өткізу туралы ұсынылған ақпараттың болуы
17
Азаматтық қорғаудың негізгі құралымдарының, оның ішінде шұғыл ден қою жасағының құрамына кіретін және авариялық-құтқару жұмыстары мен кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізуді қамтамасыз ететін құралымдардың әзірлігі
18
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылыстары қорының болуы, оларды жұмысқа әзірлікте ұстау
19
Азаматтық қорғаныс мүлкін сақтауға арналған қойма үй-жайларының болуы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы______________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _____________________________________
Кәсіпкерлік санаты ___________________________________
(микро, кіші, орта, ірі)
Орындаушы ___________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Азаматтық қорғаныс бойынша
санатқа жатқызылған ұйымдар
ұсынатын әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
"Азаматтық қорғаныс бойынша санатқа жатқызылған ұйымдардың азаматтық қорғаныс іс-шараларының орындауы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме" (индекс: 3-(АҚ), кезеңділігі: жылдық)
1. 1-19 жолдарда "Бар/орындалды" немесе "Жоқ/орындалмаған" деген белгі қойылуы тиіс.
2. 2-бағанда тиісті жолдың азаматтық қорғаныс іс-шарасы болған/орындалған жағдайда "Бар/орындалды" қойылады.
3. 3-бағанда тиісті жолдың азаматтық қорғаныс іс-шарасы болмаған/орындалмаған жағдайда "Жоқ/орындалмаған" қойылады.
4. Бір жолда "Бар/орындалды" және "Жоқ/орындалмаған" толтыруға жол берілмейді.
5. 1-10, 13-17, 19 жолдар міндетті түрде толтырылады.
6. 1-7, 9, 13-16 жолдарды "Бар/орындалды" толтыру кезінде жоспарлардың, бұйрықтардың, қаулылардың, шешімдердің, сертификаттардың, тізімдердің, журналдардың, анықтамалардың, тауарларды босатуға арналған жүкқұжаттардың көшірмелерін қоса беру қажет.

Наличие информации, представленной в территориальные органы уполномоченного органа о проведении учений и тренировок в сфере гражданской защиты с приложением копий организационных документов согласно пункта 81 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июля 2020 года № 494 "Об утверждении Правил информирования пропаганды знаний, обучения населения и специалистов в сфере гражданской защиты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20990)
17
Готовность основных формирований гражданской защиты, в том числе, входящих в состав отряда экстренного реагирования и формирований обеспечивающих проведение аварийно-спасательных и неотложных работ
18
Наличие фонда защитных сооружений гражданской обороны, содержание их в готовности к функционированию
19
Наличие складских помещений для хранения имущества гражданской обороны
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Категория предпринимательства ___________________________________
(микро, малое, среднее, крупное)
Исполнитель ___________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной
основе, представляемых
организациями, отнесенными
к категории по гражданской обороне
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Отчет о выполнении мероприятий гражданской
обороны организациями, отнесенных к категории по гражданской обороне"
(индекс: 3-(ГО), периодичность: годовая)
1. В строках 1-19 должна быть проставлена отметка "Имеется/выполнена" или "Не имеется/не выполнена".
2. В графе 2 проставляется "Имеется/выполнено" в случае наличия/выполнения мероприятия гражданской обороны соответствующей строки.
3. В графе 3 проставляется "Не имеется/не выполнено" в случае отсутствия/не выполнения мероприятия гражданской обороны соответствующей строки.
4. Одна и та же строка, соответственно и мероприятие гражданской обороне не может соответствовать сразу обеим графам.
5. Строки 1-10, 13-17, 19 обязательны к заполнению.
6. При заполнении строк 1-7, 9, 13-16 "Имеется/выполнена" необходимо приложить копии планов, приказов, постановлений, решений, сертификатов, списков, журналов, справок, накладных на отпуск товаров.

7. 11-жол қызметкерлер саны қоса алғанда 100 адамға дейінгі азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар үшін толтыруға міндетті.
8. 12-жол қызметкерлер саны 100 адамнан асатын азаматтық қорғаныс бойынша санаттарға жатқызылған ұйымдар үшін толтыруға міндетті.
9. 18-жол ұйымдардың ең көп жұмыс істейтін ауысымы, сондай-ақ медициналық ұйымдардың тасымалдауға келмейтін науқастары болған кезде толтыруға міндетті.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-1-қосымша
Эвакуациялық комиссиясы әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып, эвакуациялық комиссиясы әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-2-қосымша
Эвакуациялық қабылдау комиссиясы әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-2-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып эвакуациялық қабылдау комиссиясы әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-3-қосымша
Эвакуациялық жинау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-3-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып эвакуациялық жинау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-4-қосымша
Аралық эвакуациялау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-4-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып аралық эвакуациялау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына

7. Строка 11 обязательна к заполнению для организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, с численностью работников до 100 человек включительно.
8. Строка 12 обязательна к заполнению для организаций, отнесенных к категориям по гражданской обороне, с численностью работников свыше 100 человек.
9. Строка 18 обязательна к заполнению при наличии наибольшей работающей смены организаций, а также нетранспортабельных больных медицинских организаций.
Приложение 1-1
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации эвакуационной комиссии
Примечание:
При необходимости, с учетом количества эвакуируемого населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в структуру администрации эвакуационной комиссии, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 1-2
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации эвакоприемной комиссии
Примечание:
При необходимости, с учетом количества прибывающего населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в структуру администрации эвакоприемной комиссии, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 1-3
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации сборного эвакуационного пункта
Примечание:
При необходимости, с учетом количества прибывающего населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в типовую структуру администрации сборного эвакуационного пункта, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 1-4
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации промежуточного пункта эвакуации
Примечание:
При необходимости, с учетом количества эвакуируемого населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в типовую структуру администрации промежуточного пункта эвакуации, вносятся соответствующие изменения.

1-5-қосымша
Эвакуациялық қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып эвакуациялық қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
1-6-қосымша
Зардап шеккен халықты қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымы
Ескерту. Қағида 1-6-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 09.04.2019 № 283 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту:
Қажет болған жағдайда, эвакуацияланатын халықтың саны және оны қамтамасыз етуге байланысты іс-шаралардың көлемін ескере отырып зардап шеккен халықты қабылдау пункттері әкімшілігінің үлгі құрылымына өзгерістер енгізіледі.
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
№ ____ паналайтын жер (радиацияға қарсы жасырын пана) паспорты
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2017 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жалпы мәліметтер
1. Мекенжайы ________________________________________________________
(қала, аудан, көше, үй нөмірі)
2. Кімге тиесілі _______________________________________________________
(паналайтын жер, радиацияға қарсы жасырын пана кімге тиесілі)
3. Жобалау ұйымының атауы және жобаны кім бекіткен ____________________
4. Паналайтын жерді (радиацияға қарсы жасырын пананы) салған
құрылыс-монтаждау ұйымының атауы ___________________________________
5. Бейбіт уақытта паналайтын жердің (радиацияға қарсы жасырын
пананың) мақсаты _____________________________________________________
6. Бейбіт уақытта паналайтын жерді (радиацияға қарсы жасырын пананы)
пайдаланатын ұйым ____________________________________________________
7. Пайдалануға қабылдау күні ___________________________________________
(жылы, айы, күні)
8. Әзірлікке келтіру уақыты _____________________________________________
Техникалық сипаттама

Приложение 1-5
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-5 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации приемного эвакуационного пункта
Примечание:
При необходимости, с учетом количества прибывающего населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в типовую структуру администрации приемного эвакуационного пункта, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 1-6
к Правилам организации
и ведения мероприятий
гражданской обороны
Сноска. Правила дополнены приложением 1-6 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.04.2019 № 283 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Типовая структура администрации пункта приема пострадавшего населения
Примечание:
При необходимости, с учетом количества пострадавшего населения и объема мероприятий, связанных с его обеспечением в типовую структуру администрации пункта приема пострадавшего населения, вносятся соответствующие изменения.
Приложение 2
к Правилам организации и
ведения мероприятий
гражданской обороны
Форма
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2017 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Паспорт убежища (противорадиационного укрытия) №____
Общие сведения
1. Адрес ________________________________________________________________________
(город, район, улица, номер дома)
2. Кому принадлежит _____________________________________________________________
(кому принадлежит убежище, противорадиационное укрытие)
3. Наименование проектной организации и кем утвержден проект _______________________
4. Наименование строительно-монтажной организации, возводившей убежище
(противорадиационное укрытие) ___________________________________________________
5. Назначение убежища (противорадиационного укрытия) в мирное время
________________________________________________________________________________
6. Организация, эксплуатирующая убежище (противорадиационное укрытие)
в мирное время___________________________________________________________________
7. Дата приемки в эксплуатацию ___________________________________________________
(год, месяц, число)
8. Время приведения в готовность __________________________________________________
Техническая характеристика

1. Сыйымдылығы (адам) _________________________________________________
2. Жалпы ауданы (м2) ___________________________________________________
3. Жалпы көлемі (м3) ___________________________________________________
4. Паналайтын жердің (радиацияға қарсы паналау орны) орналасуы:
ғимаратқа қосып салынған ____________________________________ қабаттар;
жеке тұрған _________________________________________________________;
тау-кен қазбаларда ____________________________________________________
5. Кіру жолдарының саны ______________________________________________
6. Авариялық шығу жолдарының саны ___________________________________
7. Есіктер мен терезе қақпақтарының саны (маркасы немесе шифрін көрсетіп):
қорғаныш-герметикалық _______________________________________________;
герметикалық _________________________________________________________
8. Паналайтын жердің (жасырын пананың) қорғау сыныбы ___________________
9. Желдету жүйелерінің техникалық сипаттамасы:
Желдету жүйесі
Желдеткіштер
Генерациялау сүзгілері мен құралдары
Герметикалық клапандар
Жарылысқа қарсы құрылғылар
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Түрі
Саны
Түрі
Саны
Сорғылар
Калориферлер немесе ауа салқындатқыштар
Тоңазытқыш машиналар
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Өнімділігі
Түрі
Саны
Өнімділігі
10. Өлшеу аспаптарының болуы және тізбесі _____________________________
11. Герметикалық дәрежесі (тіреу шамасы) _______________________________
12. Жылыту жүйесі ___________________________________________________
13. Энергиямен жабдықтау жүйесі ______________________________________
14. Сумен жабдықтау жүйесі ___________________________________________
____________________________________________________________________
(су құбырының түрі, ұңғыма, авариялық резервуарлар сыйымдылығы)
15. Кәріз түрлері және санитариялық құрал-саймандар саны _________________
16. Паспортты толтыру күні ____________________________________________
Қорғаныш құрылысын пайдаланатын ұйымның жауапты өкілі
____________________________________________________________________
Қолы
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган аумақтық бөлімшесінің өкілі
____________________________________________________________________
Қолы
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
3-қосымша
нысан
Азаматтық қорғаныстың қорғаныш құрылысын
тексерудің № ____ журналы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2017 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
_______________________________________________________________
(Объект тиесілі ұйымның атау)
________________________________________мекенжайы бойынша орналасқан
Тексеру күні
Тексеру жүргізген адамдардың лауазымы, тегі мен аты-жөні
Тексерілген конструкциялар, механизмдер және жабдықтар
Тексеру нәтижелері және кемшіліктер
Кемшіліктерді жою мерзімі
Кемшіліктерді жою күн
1
2
3
4
5
6
Азаматтық қорғаныс
іс-шараларын ұйымдастыру
және жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
№ ____ паналайтын жердегі (радиацияға қарсы жасырын панадағы) микроклиматтың
және ауа құрамындағы газдың көрсеткіштерін тіркеу
журналы

1. Вместимость (человек) __________________________________________________________
2. Общая площадь (м2) ____________________________________________________________
3. Общий объем (м3) _____________________________________________________________
4. Расположение убежища (противорадиационного укрытия):
встроенное в здание _______________________________________________________ этажей;
отдельно стоящее _______________________________________________________________;
в горных выработках _____________________________________________________________
5. Количество входов _____________________________________________________________
6. Количество аварийных выходов __________________________________________________
7. Количество дверей и ставен (с указанием марки или шифра):
защитно-герметических __________________________________________________________;
герметических __________________________________________________________________
8. Класс защиты убежища (укрытия) ________________________________________________
9. Техническая характеристика систем вентиляции:
Вентиляционная система
Вентиляторы
Фильтры и средства генерации
Герметические клапаны
Противовзрывные устройства
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Тип
Количество
Тип
Количество
Насосы
Калориферы или воздухоохладители
Холодильные машины
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Производительность
Тип
Количество
Производительность
10. Наличие и перечень измерительных приборов _____________________________________
11. Степень герметичности (величина подпора) _______________________________________
12. Система отопления ____________________________________________________________
13. Система энергоснабжения ______________________________________________________
14. Система водоснабжения _______________________________________________________
(вид водопровода, скважина, емкость аварийных резервуаров)
15. Тип канализации и количество санприборов _______________________________________
16. Дата заполнения паспорта ______________________________________________________
Ответственный представитель организации, эксплуатирующей защитное сооружение
________________________________________________________________________________
подпись
Представитель территориального подразделения уполномоченного органа в сфере
гражданской защиты _____________________________________________________________
подпись
Приложение 3
к Правилам организации и
ведения мероприятий
гражданской обороны
Форма
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 18.03.2017 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Журнал обследования
защитного сооружения гражданской обороны № ____
__________________________________________________________
(Наименование организации, которой принадлежит объект)
расположенное по адресу ______________________________________________
Дата проверки
Должности, фамилии и инициалы проводивших обследование
Обследованные конструкции, механизмы и оборудование
Результаты обследования и недостатки
Срок устранения недостатков
Дата устранения недостатков
1
2
3
4
5
6
Приложение 4
к Правилам организации и ведения
мероприятий гражданской обороны
Форма

Ескерту. Бұйрық 4-қосымшамен толықтырылды– ҚР Ішкі істер министрінің 18.03.2017 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
____________________________________________________________________
(Кәсіпорынның, ұйымның, цехтың атауы және т.б.)
Күні мен уақыты
Өлшеу орны
Ауа температурасы Со
Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы,%
СО2 құрамы, %
О2 құрамы, %
СО құрамы, мг/м3
Өлшеуді жүргізген адамның тегі және қолы

Сноска. Правила дополнены Приложение 4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 18.03.2017 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Журнал регистрации показателя микроклимата и газового состава
воздуха в убежище (противорадиационном укрытии) № ____
______________________________________________________________________
(Наименование предприятия, организации, цеха и т.д.)
Дата и время
Место замера
Темпера тура воздуха оС
Относительная влажность воздуха, %
Содержание СО2, %
Содержание О2, %
Содержание, СО мг/м3
Фамилия и подпись проводившего измерение