Қала құрылысы және құрылыс жобалары (техникалық-экономикалық негiздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) бойынша сараптама қорытындыларын ресiмдеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 305 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 8 сәуірде № 10636 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 5 мамырдағы № 225 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 05.05.2026 № 225 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2015 № 751 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 11-3) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қала құрылысы және құрылыс жобалары (техникалық-экономикалық негiздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) бойынша сараптама қорытындыларын ресiмдеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.12.2015 № 751 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 2 сәуірдегі
№ 305 бұйрығымен бекітілген
Қала құрылысы және құрылыс жобалары (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) бойынша сараптама қорытындыларын рәсімдеу қағидалары

Об утверждении Правил оформления экспертных заключений по градостроительным и строительным проектам (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации)
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 305. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2015 года № 10636. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 5 мая 2026 года № 225
Сноска. Утратил силу приказом Министра промышленности и строительства РК от 05.05.2026 № 225 (вводится в действие с 01.07.2026).
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2015 № 751 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11-3) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Об утверждении Правил оформления экспертных заключений по градостроительным и строительным проектам (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра национальной экономики РК от 02.12.2015 № 751 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
Е. Досаев
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 апреля 2015 года № 305
Правила
оформления экспертных заключений по градостроительным и строительным проектам (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации)

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 17.07.2017 № 477 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қала құрылысы және құрылыс жобалары (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) бойынша сараптама қорытындыларын рәсімдеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 11-3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар қала құрылысы және құрылыс жобалары (техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар) бойынша сараптама қорытындыларын рәсімдеу тәртібін анықтайды.
3. Құрылыс жобалары бойынша сараптама қорытындыларын ресімдеу және беру кезінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бірыңғай порталымен интеграцияланған ақпараттық жүйелер пайдаланылады.
Қала құрылысы жобалары бойынша сараптама қорытындыларын ресімдеу және беру кезінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бірыңғай порталымен интеграцияланған мемлекеттік сараптама ұйымының ақпараттық жүйесі пайдаланылады.
Ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымы ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу кезінде құпиялылық белгісі бар немесе "қызмет бабында пайдалану үшін" ("ҚБПҮ") белгісі бар құрылыс жобаларын (ТЭН және ЖСҚ) қоспағанда, сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бірыңғай порталымен интеграцияланған мемлекеттік сараптама ұйымының ақпараттық жүйесі арқылы барлық рәсімдер мен операцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы Қағидаларда ведомстводан тыс кешенді сараптама және кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу кезінде мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) бастапқы құжаттар – ведомстводан тыс кешенді сараптамаға (қала құрылысы сараптамасына) ұсынылған кезде құрылыс жобаларына қоса берілетін құжаттар (материалдар, деректер), олардың негізінде осы жоба әзірленеді;
2) жобалау саласындағы сарапшы (бұдан әрі – сарапшы) – жобалардың белгілі бір бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған, сараптама ұйымдарының бірінің штатында тұрған жеке тұлға;

Сноска. Правила в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 17.07.2017 № 477 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оформления экспертных заключений по градостроительным и строительным проектам (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации) (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 11-3) статьи 20 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
2. Правила определяют порядок оформления экспертных заключений по градостроительным и строительным проектам (технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации).
3. При оформлении и выдаче экспертных заключений по проектам строительства используются информационные системы, интегрированные с единым порталом ведомства уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
При оформлении и выдаче экспертных заключений по градостроительным проектам используется информационная система государственной экспертной организации, интегрированная с единым порталом ведомства уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства.
Аккредитованная экспертная организация особой индустриальной зоны при проведении комплексной вневедомственной экспертизы осуществляет все процедуры и операции посредством информационной системы государственной экспертной организации, интегрированной с единым порталом ведомства уполномоченного органа по делам архитектуры, градостроительства и строительства, за исключением проектов строительства (ТЭО и ПСД) с грифом секретности или с пометкой "для служебного пользования" ("ДСП").
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024).
4. В настоящих Правилах при проведении комплексной вневедомственной экспертизы и комплексной градостроительной экспертизы используются следующие основные понятия:
1) исходные документы – документы (материалы, данные), прилагаемые к проектам строительства (градостроительным проектам) при их представлении на комплексную вневедомственную (комплексную градостроительную) экспертизу, на основании которых данный проект был разработан;
2) эксперт в области проектирования (далее – эксперт) – физическое лицо, аттестованное в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, для осуществления экспертных работ по определенным разделам (частям) проектов, состоящее в штате одной из экспертных организаций;

3) қала құрылысының жобаларын – аумақтар мен елдi мекендердi немесе олардың бөлiктерiн ұйымдастыруды, дамыту мен салуды кешендi қала құрылысын жоспарлау жөнiндегi түпкi ойдан (Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасы, аумақты дамытудың аймақаралық схемалары, аумақтарды қала құрылысына жоспарлаудың кешендi схемалары, елдi мекендердiң бас жоспарлары, нақты жоспарлау жобалары, өнеркәсiп аймақтарын жоспарлау жобалары, құрылыс салу жобалары, объектiлер мен кешендердiң бас жоспарлары, абаттандыру және көгалдандыру жобалары, өзге де жоспарлау жобалары) тұратын жобаларды;
4) құрылыс жобасын (құрылыстық жобаны) – көлемдiк-жоспарлық, конструкциялық, технологиялық, инженерлiк, табиғат қорғау, экономикалық және өзге де шешiмдердi қамтитын жобалау (жобалау-смета) құжаттамасын, сондай-ақ құрылысты ұйымдастыру мен жүргiзуге, аумақты инженерлiк жағынан дайындауға, абаттандыруға арналған сметалық есептеулердi қамтиды. Құрылыс жобаларына аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау және өз ресурсын тауысқан объектiлердi кейiннен кәдеге жарату жобалары да жатады;
5) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Жобаның (бағдарламаның) тапсырыс беруші-инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі), құрылыс салушы не олардың уәкілетті адамдары қызмет мақсаттарына қарай тапсырыс беруші бола алады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама қорытындыларын рәсімдеу тәртібі
5. Мемлекеттік немесе аккредиттелген сараптама ұйымдары, сондай-ақ ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымы өз құзыреті шегінде жобаланатын объектінің функционалдық мақсатын ескере отырып:
1) тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы үйлер мен ғимараттардың;
2) өндірістік мақсаттағы объектілердің;
3) инфрақұрылым объектілері бар инженерлік коммуникациялардың;
4) инфрақұрылым объектілері бар көлік коммуникацияларының;
5) көпірлердің, көпір өткелдерінің, жол өткелдерің, тоннельдердің және өзге де көпір құрылыстарының;
6) өзге де функционалдық мақсаттағы объектілердің құрылысына арналған техникалық-экономикалық негіздемелер және жобалау-сметалық құжаттамалар бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындыларын ресімдейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.04.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) градостроительные проекты – проекты, содержащие замысел комплексного градостроительного планирования организации, развития и застройки территорий и населенных пунктов или их частей (генеральная схема организации территории Республики Казахстан, межрегиональные схемы территориального развития, комплексные схемы градостроительного планирования территорий, генеральные планы населенных пунктов, проекты детальной планировки, проекты планировки промышленной зоны, проекты застройки, генеральные планы объектов и комплексов, проекты благоустройства и озеленения, иные планировочные проекты);
4) проект строительства (строительный проект) - проектную (проектно-сметную) документацию, содержащую объемно-планировочные, конструктивные, технологические, инженерные, природоохранные, экономические и иные решения, а также сметные расчеты для организации и ведения строительства, инженерной подготовки территории, благоустройства. К проектам строительства также относятся проекты консервации строительства незавершенных объектов и постутилизации объектов, выработавших свой ресурс;
5) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), застройщик либо их уполномоченные лица.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024).
Глава 2. Порядок оформления заключений комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства
5. Государственная и аккредитованные экспертные организации, а также аккредитованная экспертная организация особой индустриальной зоны, в пределах своей компетенции с учетом функционального назначения проектируемого объекта оформляют заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическим обоснованиям и проектно-сметной документации, предназначенным для строительства:
1) зданий и сооружений жилищно-гражданского назначения;
2) объектов производственного назначения;
3) инженерных коммуникаций с объектами инфраструктуры;
4) транспортных коммуникаций с объектами инфраструктуры;
5) мостов, мостовых переходов, путепроводов, тоннелей и иных мостовых сооружений;
6) объектов иного назначения, предусматривающего особый режим функционирования или эксплуатацию с ограниченным доступом.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.04.2022 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).

6. Сараптамалық қорытындылар:
1) жоба (техникалық-экономикалық негіздеме, жобалау-сметалық құжаттама) бойынша негізгі деректерді, атап айтқанда "Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10666 болып тіркелген) Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларына сәйкес жобаға қоса берілетін, тапсырыс беруші сараптамаға ұсынған міндетті бастапқы құжаттарды (материалдарды, деректерді) көрсете отырып, жобаның, тапсырыс берушінің, бас мердігердің, қосалқы мердігердің атауын, ғимараттың немесе құрылыстың жауапкершілік деңгейін;
2) бөлімнің атауын, аттестаттың нөмірін көрсете отырып, аттестатталған сарапшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және бөлімнің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жобалауға арналған бастапқы құжаттардың (материалдардың, деректердің) шарттарына сәйкестігі (сәйкессіздігі), сондай-ақ жобалық шешімдер мен есептерде талаптардың сақталуы туралы ақпаратты;
3) ведомстводан тыс кешенді сараптама нәтижесінде алынған жинақтаушы ұсыныстарымен және (немесе) өзге тұжырымдарымен қаулы ететін бөлімді қамтиды.
Оң қорытынды берілген жағдайда жобаның (техникалық-экономикалық негіздеменің немесе жобалау-сметалық құжаттаманың) соңғы нұсқасына сілтемемен QR-код көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.04.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-1. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.04.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың теріс сараптама қорытындысы Қағидаларында белгіленген жағдайларда жасалады және тапсырыс берушіге жіберіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 04.08.2018 № 557 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Техникалық-экономикалық негіздеме немесе жобалау-сметалық құжаттама бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындылары мемлекеттік сараптама ұйымдарының сараптамалық қорытындылар нысанында жасалады және:

6. Экспертные заключения предусматривают:
1) указание основных данных по проекту (технико-экономическому обоснованию или проектно-сметной документации), а именно наименование проекта, заказчика, генерального подрядчика, субподрядчика, а также уровень ответственности здания или сооружения в соответствии с Правилами определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 "Об утверждении Правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10666), с указанием прилагаемых к проекту обязательных исходных документов (материалы, данные), представленных на экспертизу Заказчиком;
2) наименование раздела, фамилия имя, отчество (при наличии) аттестованного эксперта, с указанием номера аттестата, и информацией о соответствие (несоответствие) раздела, условиям исходных документов (материалов, данных) для проектирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также соблюдения в проектных решениях и расчетах требований;
3) постановляющая часть с суммирующими рекомендациями и (или) иными выводами, полученными в результате проведенной комплексной вневедомственной экспертизы.
В случае выдачи положительного заключения приводится QR-код с ссылкой на окончательную версию проекта (технико-экономическому обоснованию или проектно-сметной документации).
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.04.2022 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
6-1. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.04.2022 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
7. Отрицательное заключение комплексной вневедомственной экспертизы составляется и направляется заказчику в случаях установленных Правилами.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 04.08.2018 № 557 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Заключения комплексной вневедомственной экспертизы по технико-экономическим обоснованиям или проектно-сметной документации составляются в форме экспертного заключения государственной экспертной организации и удостоверяются электронно-цифровыми подписями:

1) республикалық деңгейде қаралған жобалар бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуді ұйымдастыру лауазымдық функцияларына кіретін сараптама ұйымының бірінші басшысының не оның орынбасарының;
2) өңірлік деңгейде қаралған жобалар бойынша ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуді ұйымдастыру лауазымдық функцияларына кіретін сараптама ұйымының аумақтық бөлімшесінің және өзге де оқшауланған бөлімшесі басшысының не оны алмастыратын адамның;
3) сараптама бөлімдерінің басшылары немесе жобаланатын объектінің функционалдық мақсатына немесе жобаның тиісті бөлімдеріне (бөліктеріне) байланысты осы жоба бойынша басшылық қызметтерді атқаратын мамандардың электрондық-цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Мемлекеттік сараптама ұйымының сараптамалық қорытындысы оларға жоғарыда көрсетілген лауазымды тұлғалар қол қойғанға дейін республикалық деңгейде осы жобаны қарау жөніндегі сараптама комиссиясы басшысының не өңірлік деңгейде қаралған жобалар бойынша аумақтық бөлімшелер басшысының шешімімен құрылған (қалыптастырлған) сараптама топтарының мүшесі болып табылатын (атестатталған штаттан тыс сарапшыларды қоса алғанда) осы жобаның әрбір бөлімдері бойынша аттестатталған сарапшылардың электрондық-цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Құпия деген белгісі немесе "Қызмет бабында пайдалану үшін" ("ҚБПҮ") деген белгісі бар техника-экономикалық негіздемесінің және жобалау-сметалық құжаттамасының жинағының соңғы редакциясы сарапшының аты, жөні және тегі (бар болса), лауазымы, аттестат нөмірі және берілген күні көрсетіліп, қағаз түрінде мөрмен расталады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.04.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Аккредиттелген сараптама ұйымдары құрылыс жобалары бойынша жалпы тәртіппен жүргізетін ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындылары палата белгілеген аккредиттелген сараптама ұйымдарының сараптамалық қорытындылары нысанында жасалады және:
1) осы сараптама ұйымы басшысының не оны алмастыратын адамның;
2) жобаланған объектінің функционалдық мақсатына немесе жобаның тиісті бөлімдеріне(бөліктеріне) байланысты осы жоба бойынша басшылық функциясын атқаратын мамандардың;
3) аттестатталған штаттан тыс сарапшыларды қоса алғанда, қаралатын жобаның әрбір бөлімі (бөлігі) бойынша аттестатталған сарапшылардың электрондық-цифрлық қолтаңбасымен расталады.

1) первого руководителя экспертной организации, либо его заместителя, в должностные функции которого входит организация проведения комплексной вневедомственной экспертизы – по проектам, рассмотренным на республиканском уровне;
2) руководителя территориального подразделения или иного обособленного подразделения экспертной организации, либо лица, его замещающего, в должностные функции которого входит организация проведения комплексной вневедомственной экспертизы – по проектам, рассмотренным на региональном уровне;
3) начальников экспертных отделов и (или) специалистов, исполняющих руководящие функции по данному проекту, в зависимости от функционального назначения проектируемого объекта или соответствующих разделов (частей) проекта.
Экспертные заключения государственной экспертной организации до подписания их вышеуказанными должностными лицами удостоверяются электронно-цифровыми подписями аттестованных экспертов по каждому из разделов (частей) данного проекта, являющихся членами экспертных групп (включая привлеченных внештатных аттестованных экспертов), которые были созданы (сформированы) решением руководства экспертной комиссии по рассмотрению данного проекта на республиканском уровне, либо руководством территориального подразделения по проектам, рассматриваемым на региональном уровне.
Окончательная версия технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации с грифом секретности или с пометкой "для служебного пользования" ("ДСП") в бумажном виде удостоверяется печатью эксперта с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), должности, номера аттестата и даты его выдачи.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.04.2022 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9. Заключения комплексной вневедомственной экспертизы аккредитованных экспертных организаций, проводимой по проектам строительства в общем порядке, составляются в форме экспертного заключения аккредитованной экспертной организации, установленной палатой и удостоверяются электронно-цифровыми подписями:
1) руководителя данной экспертной организации или лицом его замещающим;
2) специалистов, исполняющих руководящие функции по данному проекту, в зависимости от функционального назначения проектируемого объекта или соответствующих разделов (частей) проекта;
3) аттестованных экспертов по каждому из разделов (частей) рассматриваемого проекта, включая привлеченных внештатных аттестованных экспертов.

9-1. Алып тасталды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.04.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-2. Ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымының құрылыс жобалары бойынша жалпы тәртіппен жүргізілетін ведомстводан тыс кешенді сараптамасының қорытындылары ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымының сараптама қорытындысы нысанында жасалады және:
1) осы сараптама ұйымы басшысының немесе оны алмастыратын адамның;
2) жобаланатын объектінің немесе жобаның тиісті бөлімдерінің (бөліктерінің) функционалдық мақсатына қарай осы жоба бойынша басшылық функцияларды орындайтын мамандардың;
3) тартылған штаттан тыс аттестатталған сарапшыларды қоса алғанда, қаралатын жобаның әрбір бөлімі (бөліктері) бойынша аттестатталған сарапшылардың электрондық-цифрлық қолтаңбаларымен куәландырылады.
Ескерту. 9-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.04.2022 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Ерекше реттеуді және (немесе) қала құрылысы регламентациясын талап ететін арнайы объектілерді салуға арналған жобалау-сметалық құжаттамасын кезең-кезеңмен әзірлеудің және келісудің жеке жоспарын әзірлеу мен келісу тәртібінде жүргізілетін сараптаманың қорытындысы:
1) жобаның әрбір жеке іске қосу кешендері (кезектері, учаскелері) бойынша оны оң бағалау кезінде жобаның осы бөлімін бекітуге ұсынымы бар жергілікті сараптамалық қорытындылар;
2) жалпы осы жоба бойынша мемлекеттік сараптама аяқталғаннан кейін жиынтық сараптамалық қорытынды нысанында жасалады.
11. Мемлекеттік сараптама ұйымы құпия деген белгісі немесе "Қызмет бабында пайдалану үшін" (ҚБПҮ) деген белгісі бар құрылыс жобалары (ТЭН және ЖСҚ) бойынша жүргізген ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорындысы қағаз тасығышта ресімделеді және тапсырыс берушіге беріледі.
Құпия деген белгісі немесе "Қызмет бабында пайдалану үшін" (ҚБПҮ) деген белгісі бар құрылыс жобалары бойынша сараптаманың қорытындысы негізгі құрылыс жобаларының сараптама қорытындыларынан бөлек есепке алынады және тіркеледі.
12. Сараптама ұйымдары тапсырыс берушіге берген ведомстводан тыс кешенді сараптама жиынтық қорытындыларына тіркеу нөмірлерін бере отырып, олардың міндетті есебін жүргізеді.
3-тарау. Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасының қорытындыларын ресімдеу тәртібі

9-1. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.04.2022 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
9-2. Заключения комплексной вневедомственной экспертизы аккредитованной экспертной организации особой индустриальной зоны, проводимой по проектам строительства в общем порядке, составляются в форме экспертного заключения аккредитованной экспертной организации особой индустриальной зоны и удостоверяются электронно-цифровыми подписями:
1) руководителя данной экспертной организации или лицом его замещающим;
2) специалистов, исполняющих руководящие функции по данному проекту, в зависимости от функционального назначения проектируемого объекта или соответствующих разделов (частей) проекта;
3) аттестованных экспертов по каждому из разделов (частей) рассматриваемого проекта, включая привлеченных внештатных аттестованных экспертов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-2 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.04.2022 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарного дня после дня его первого официального опубликования).
10. Заключения экспертизы, проводимой в порядке разработки и согласования индивидуальных планов поэтапной разработки и согласования проектно-сметной документации на строительство отдельных объектов, требующих особого регулирования и (или) градостроительной регламентации, составляются в форме:
1) локальных экспертных заключений по каждому из самостоятельных пусковых комплексов (очереди, участка) проекта с рекомендацией на утверждение данной части проекта при ее положительной оценке;
2) сводного экспертного заключения по завершении государственной экспертизы по данному проекту в целом.
11. Заключения комплексной вневедомственной экспертизы, выданные государственной экспертной организацией, проведенной по проектам строительства с грифом секретности или с пометкой "для служебного пользования" ("ДСП"), оформляются и выдаются заказчику на бумажном носителе.
Учет и регистрация экспертных заключений по проектам строительства с грифом секретности или с пометкой "для служебного пользования" ("ДСП") ведется отдельно от экспертных заключений основных проектов строительства.
12. Экспертные организации ведут обязательный учет выданных заказчикам заключений комплексной вневедомственной экспертизы с присвоенными им регистрационными номерами.
Глава 3. Порядок оформления заключений комплексной градостроительной экспертизы по градостроительным проектам различного уровня

13. Сарапшылар сараптама қорытындысын тапсырыс берушіге беру үшін осы Қағидалардың 4-тармағы 3) тармақшасында көрсетілген және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кешенді қала құрылысы сараптамасына жататын жобаларды қараудың нәтижелері бойынша кешенді қала құрылысы сараптамасының сараптама қорытындысын жасайды, оны Қағидалардың осы тарауында көзделген рәсімге сәйкес ресімдейді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Кешенді қала құрылысы сараптамасының сараптамалық қорытындысы:
1) жоба бойынша негізгі деректерді, атап айтқанда қала құрылысы жобасының, тапсырыс берушінің, бас мердігердің, қосалқы мердігердің атауын, сондай-ақ жобаға қоса берілетін тапсырыс беруші сараптама бойынша ұсынған міндетті бастапқы құжаттарды (материалдарды, деректерді) көрсете отырып, қала құрылысы жобасының деңгейі туралы ақпаратты көрсетуді;
2) бөлімнің атауы, аттестаттың нөмірін көрсете отырып, аттестатталған сарапшының аты-жөні, әкесінің аты (болған жағдайда) және бөлімнің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жобалау үшін бастапқы құжаттардың (материалдардың, деректердің) талаптарына сәйкестігі (сәйкессіздігі), сондай-ақ жобалық шешімдерде және талаптар есептеулерінде мемлекеттік нормативтердің сақталуы туралы ақпаратты;
3) кешенді қала құрылысы сараптамасы нәтижесінде алынған жинақтаушы ұсыныстарымен және қала құрылысы жобасының сапасына кешенді баға тұжырымдарымен және (немесе) өзге тұжырымдарымен қаулы бөлігін көздейді.
Оң қорытынды берілген жағдайда, құпиялық белгісі немесе "қызмет бабында пайдалану үшін" ("ҚБПҮ") белгісі бар қала құрылысы жобалары бойынша сараптамалық қортындыларды қоспағанда, қала құрылысы жобасының соңғы нұсқасына сілтемесі бар QR-код ұсынылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 11.04.2025 № 122 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-1. Қала құрылысы жобалары бойынша кешенді қала құрылысы сараптамасының қорытындылары мемлекеттік сараптама ұйымының сараптама қорытындысы нысанында жасалады және:

13. Эксперты по результатам рассмотрения проектов, указанных в подпункте 3) пункта 4 настоящих Правил и подлежащих комплексной градостроительной экспертизе в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, составляют экспертные заключения комплексной градостроительной экспертизы, оформляют их согласно процедурам, предусмотренным настоящей главой Правил, для выдачи экспертного заключения заказчику.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024).
14. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024).
15. Экспертные заключения комплексной градостроительной экспертизы предусматривают:
1) указание основных данных по проекту, а именно наименование градостроительного проекта, заказчика, генерального подрядчика, субподрядчика, а также информацию об уровне градостроительного проекта с указанием прилагаемых к проекту обязательных исходных документов (материалы, данные), представленных на экспертизу Заказчиком;
2) наименование раздела, фамилию, имя, отчество (при наличии) аттестованного эксперта с указанием номера аттестата и информации о соответствии (несоответствии) раздела условиям исходных документов (материалов, данных) для проектирования, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также соблюдения в проектных решениях и расчетах требований государственных нормативов;
3) постановляющую часть с рекомендациями и с выводами комплексной оценки качества градостроительного проекта и (или) иными выводами, полученными в результате проведенной комплексной градостроительной экспертизы.
В случае выдачи положительного заключения приводится QR-код со ссылкой на окончательную версию градостроительного проекта за исключением экспертных заключений по градостроительным проектам с грифом секретности или с пометкой "для служебного пользования ("ДСП").
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 11.04.2025 № 122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024).
16-1. Заключения комплексной градостроительной экспертизы по градостроительным проектам составляются в форме экспертного заключения государственной экспертной организации и удостоверяются электронно-цифровыми подписями (далее – ЭЦП):

1) жалпымемлекеттік маңызы бар (Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасының жобалары, аумақты дамытудың өңіраралық схемалары) немесе мемлекетаралық маңызы бар, сондай-ақ халықтың есептік саны жүз мың тұрғыннан асатын қалалардың бас жоспарлары бойынша сараптама ұйымының бірінші басшысының;
2) облыстардың (аудандардың) аумақтарын қала құрылысы жоспарлаудың кешенді схемаларының жобалары бойынша – лауазымдық функцияларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру кіретін сараптама ұйымы басшысы орынбасарының не оны алмастыратын адамның;
3) облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің және халықтың есептік саны жүз мың тұрғынға дейінгі басқа да елді мекендердің бас жоспарларының жобалары, егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобалары бойынша – лауазымдық функцияларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізуді ұйымдастыру кіретін сараптама ұйымы басшысы орынбасарының не аумақтық бөлімше немесе сараптама ұйымының өзге де оқшауланған бөлімшесі басшысының;
4) сараптама бөлімдері бастықтарының электрондық-цифрлық қолтаңбалармен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылады.
Мемлекеттік сараптама ұйымының сараптама қорытындылары оларға жоғарыда аталған лауазымды адамдар қол қойғанға дейін осы жобаның әрбір тарауы (бөлімі) бойынша аттестатталған сарапшылардың ЭЦҚ куәландырылады.
Ескерту. 3-тарау 16-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16-2. Құпиялылық белгісі немесе "қызмет бабында пайдалану үшін" ("ҚБПҮ") белгісі бар қала құрылысы жобалары бойынша жүргізілген, мемлекеттік сараптама ұйымы берген кешенді қала құрылысы сараптамасының қорытындылары қағаз жеткізгіште осы Қағидалардың 15-тармағының талаптарына сәйкес ресімделеді және тапсырыс берушіге беріледі және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, аттестат нөмірі және берілген күні көрсетілген сарапшының мөрімен куәландырылады.
Ескерту. 3-тарау 16-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 11.04.2025 № 122 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

1) первого руководителя экспертной организации по проектам, имеющим общегосударственное (генеральной схемы организации территории Республики Казахстан, межрегиональных схем территориального развития) или межгосударственное значение, а также генеральным планам городов с расчетной численностью населения свыше ста тысяч жителей;
2) заместителя руководителя экспертной организации либо лица, его замещающего, в должностные функции которого входит организация проведения комплексной градостроительной экспертизы – по проектам комплексных схем градостроительного планирования территорий областей (районов);
3) заместителя руководителя экспертной организации или руководителя территориального подразделения или иного обособленного подразделения экспертной организации, либо лица, его замещающего, в должностные функции которого входит организация проведения комплексной градостроительной экспертизы – по проектам генеральных планов городов областного и районного значения, поселков и других населенных пунктов с расчетной численностью населения до ста тысяч жителей, по проектам детальной планировки и застройки;
4) начальников экспертных отделов.
Экспертные заключения государственной экспертной организации до подписания их вышеуказанными должностными лицами удостоверяются ЭЦП аттестованных экспертов по каждому из разделов (частей) данного проекта.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-1 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024).
16-2. Заключения комплексной градостроительной экспертизы, выданные государственной экспертной организацией, проведенной по градостроительным проектам имеющих гриф секретности или пометку "для служебного пользования" ("ДСП") оформляются в соответствии с требованиями пункта 15 настоящих Правил и выдаются заказчику на бумажном носителе и удостоверяются печатью эксперта с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии), должности, номера аттестата и даты его выдачи.
Учет и регистрация экспертных заключений по градостроительным проектам с грифом секретности или с пометкой "для служебного пользования" ("ДСП") ведется отдельно от экспертных заключений основных градостроительных проектов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 16-2 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024); в редакции приказа и.о. Министра промышленности и строительства РК от 11.04.2025 № 122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Кешенді қала құрылысы сараптамасының теріс қорытындысы "Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 706 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12414 болып тіркелген) Барлық деңгейдегі қала құрылысы жобаларына кешенді қала құрылысы сараптамасын жүргізу қағидаларында белгіленген жағдайларда жасалады және тапсырыс берушіге жіберіледі.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Мемлекеттік сараптама ұйымы тапсырыс берушілерге оларға тіркеу нөмірлерін бере отырып кешенді қала құрылысы сараптамасы қорытындыларының есебін жүргізеді.
Ескерту. 3-тарау 18-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 25.07.2023 № 541 (07.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

17. Отрицательное заключение комплексной градостроительной экспертизы составляется и направляется заказчику в случаях, установленных Правилами проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 706 "Об утверждении Правил проведения комплексной градостроительной экспертизы градостроительных проектов всех уровней" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12414).
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024).
18. Государственная экспертная организация ведет учет выданных заказчикам заключений комплексной градостроительной экспертизы с присвоением им регистрационных номеров.
Сноска. Правила дополнены пунктом 18 в соответствии с приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2023 № 541 (вводится в действие с 07.01.2024).