Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 11 ақпандағы № 74 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 17 наурызда № 10455 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.04.2021 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 367) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік статистика туралы" Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 05.08.2025 № 303-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.04.2021 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгенінен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықты мерзімді баспасөз басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялауға жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында және мемлекеттік органдардың интранет-порталында орналастыруын;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Энергетика вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии и реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 11 февраля 2015 года № 74. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2015 года № 10455.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.04.2021 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 367) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994 и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.08.2025 № 303-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии и реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.04.2021 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление на официальное опубликование настоящего приказа в течение десяти календарных дней после его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан и на интранет-портале государственных органов;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр В. Школьник
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 11 ақпандағы
№ 74 бұйрығымен
бекітілген
Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 14.04.2021 № 133 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторинг жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 994 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 367) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңартылатын энергия көздерінің (бұдан әрі – ЖЭК) пайдаланылуына және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторинг жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 05.08.2025 № 303-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) – уәкілетті орган айқындаған, 2009 жылғы 4 шілдедегі "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі объектілер және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілер өндіретін электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының тарапы болып табылатын заңды тұлға;
2) жүйелік оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлік басқаруды, басқа мемлекеттердің энергия жүйелерімен қатарлас жұмыс істеуді қамтамасыз етуді, Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде теңгерімді ұстап тұруды, жүйелік қызметтер көрсетуді және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінен қосалқы көрсетілетін қызметтерді сатып алуды, сондай-ақ ұлттық электр желісіне техникалық қызмет көрсету мен оны пайдалану әзірлігінде ұстап тұруды жүзеге асыратын және оның дамуын қамтамасыз ететін ұлттық компания;

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
В. Школьник
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 11 февраля 2015 года № 74
Правила осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии и реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии
Сноска. Правила – в редакции приказа Министра энергетики РК от 14.04.2021 № 133 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии и реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 367) пункта 15 Положения о Министерстве энергетики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 994, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", и определяют порядок осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии и реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.08.2025 № 303-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом, являющееся стороной договоров купли-продажи электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии и объектами по энергетической утилизации отходов, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим до даты введения в действие Закона Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии";
2) системный оператор – национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности национальной электрической сети и обеспечивающая ее развитие;

3) жаңартылатын энергия көздерiн пайдалану объектiсi – жаңартылатын энергия көздерiн пайдалана отырып электр энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін пайдалану үшін технологиялық тұрғыдан қажетті және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі меншік иесінің балансындағы, олармен өзара байланысты құрылысжайлар мен инфрақұрылым;
4) ЖЭК-ті пайдаланатын энергия өндіруші ұйым (бұдан әрі – энергия өндіруші ұйым) – нетто-тұтынушыларды қоспағанда, ЖЭК-ті пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
5) уәкілетті орган – ЖЭК-ті пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Өзге ұғымдар мен терминдер "Жаңартылған энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 23.09.2024 № 334 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына және жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторинг жүргізу тәртібі
1-параграф. Жаңартылатын энергия көздерінің пайдаланылуына мониторинг жүргізу тәртібі
3. Уәкілетті орган тоқсан сайын ЖЭК-тің пайдаланылуына мониторингті Қазақстан Республикасында электр және (немесе) жылу энергиясын өндірудің жалпы көлемінде ЖЭК-ті пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату үлесін есепке алу үшін жүргізеді.
4. ЖЭК-тің пайдаланылуына мониторинг жүргізудің толықтығын қамтамасыз ету үшін энергия өндіруші ұйымдар тоқсан сайын уәкілетті органның сұрау салуы бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзінің ЖЭК-ті пайдалану жөніндегі әрбір объектісі бойынша электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату жөніндегі ақпаратты ұсынады.
5. Жүйелік оператор тоқсан сайын уәкілетті органның сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасында өндірілген және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерден сатып алынған электр энергиясының көлемі туралы ақпарат ұсынады.
6. Уәкілетті орган алынған ақпарат негізінде Қазақстан Республикасында электр және (немесе) жылу энергиясын өндірудің жалпы көлеміндегі ЖЭК-ті пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үлесіне талдау жүргізеді және оны айқындайды.
7. ЖЭК-ті пайдалану мониторингінің нәтижелері уәкілетті органның интернет-ресурсында есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей орналастырылады.

3) объект по использованию ВИЭ – технические устройства, предназначенные для производства электрической энергии с использованием ВИЭ, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию ВИЭ и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию ВИЭ;
4) энергопроизводящая организация, использующая ВИЭ (далее – энергопроизводящая организация) – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием ВИЭ, за исключением нетто-потребителей;
5) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования ВИЭ.
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О поддержке использования возобновляемых источников энергии".
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра энергетики РК от 23.09.2024 № 334 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии и реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии
Параграф 1. Порядок осуществления мониторинга за использованием возобновляемых источников энергии
3. Уполномоченный орган ежеквартально проводит мониторинг за использованием ВИЭ для учета доли производства и отпуска электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию ВИЭ в общем объеме производства электрической и (или) тепловой энергии в Республике Казахстан.
4. Для обеспечения полноты проведения мониторинга за использованием ВИЭ энергопроизводящие организаций ежеквартально по запросу уполномоченного органа представляет информацию по производству и отпуску электрической и (или) тепловой энергии по каждому своему объекту по использованию ВИЭ по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Системный оператор ежеквартально по запросу уполномоченного органа представляет информацию об объеме электрической энергии, произведенной в Республике Казахстан и приобретенной из-за пределов Республики Казахстан.
6. На основе полученной информации уполномоченный орган проводит анализ и определяет долю производства электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию ВИЭ в общем объеме производства электрической и (или) тепловой энергии в Республике Казахстан.
7. Результаты мониторинга за использованием ВИЭ размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее 20 числа месяца следующего квартала.

2-параграф. Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторингті жүзеге асыру тәртібі
8. Уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген ЖЭК саласындағы нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуді болжау үшін ЖЭК-ті пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына тоқсан сайын мониторинг жүргізеді.
9. Қаржы-есеп айырысу орталығымен жасалған шарттары бар энергия өндіруші ұйымдар тоқсан сайын қаржы-есеп айырысу орталығына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЭК-ті пайдалану бойынша жоспарланатын объектілер бойынша ақпарат береді.
10. Уәкілетті орган ЖЭК-ті пайдалану бойынша жоспарланатын объектілердің іске асырылуына мониторингті жүргізу шеңберінде қаржы-есеп айырысу орталығынан осы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген ақпаратты тоқсан сайын сұратады.
Жаңартылатын энергия
көздерінің пайдаланылуына
және жаңартылатын энергия
көздерін пайдалану бойынша
жоспарланатын объектілердің
іске асырылуына мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 05.08.2025 № 303-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет –ресурста орналастырылған:
https://www.gov.kz/memleket/entities/energo/activities/directions?lang=ru.
Әкімшілік нысанның атауы: Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату туралы ақпараты.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 1 ЖЭК нысан.
Кезеңділік: тоқсан сайын.
Есепті кезең: ______ жылғы_______тоқсан.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей.
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште, электрондық түрде.
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату туралы ақпараты

Параграф 2. Порядок осуществления мониторинга за реализацией планируемых объектов по использованию возобновляемых источников энергии
8. Уполномоченный орган ежеквартально проводит мониторинг за реализацией планируемых объектов по использованию ВИЭ, для прогнозирования достижения целевых показателей в области ВИЭ предусмотренных в документах системы государственного планирования.
9. Энергопроизводящие организации, имеющие заключенные договора с расчетно-финансовым центром, ежеквартально предоставляют расчетно-финансовому центру информацию по планируемым объектам по использованию ВИЭ по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Уполномоченный орган в рамках осуществления мониторинга за реализацией планируемых объектов по использованию ВИЭ ежеквартально запрашивает у расчетно-финансового центра информацию, указанную в пункте 9 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам осуществления
мониторинга за использованием
возобновляемых источников
энергии и реализацией
планируемых объектов
по использованию возобновляемых
источников энергии
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.08.2025 № 303-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в уполномоченный орган в области поддержки использования возобновляемых источников энергии.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/energo/activities/directions?lang=ru.
Наименование административной формы: Информация о производстве и отпуске электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию возобновляемых источников энергии.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: форма № 1 ВИЭ.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: _____квартал _______года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии (далее – ВИЭ).
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Метод сбора: на бумажном носителе, в электронном виде.
Информация о производстве и отпуске электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию возобновляемых источников энергии

1. Энергия өндіруші ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі_______________________________________________________________
2. ЖЭК пайдалану объектісінің атауы ____________________________
3. ЖЭК пайдалану объектісінің мекенжайы ______________________
4. ЖЭК пайдалану объектісінің белгіленген қуаты (кВт)
_________________________________________________________________
5. Пайдаланатын ЖЭК түрі________________________________________

1. Наименование, бизнес-идентификационный номер энергопроизводящей
организации _________________________________________________
2. Наименование объекта по использованию ВИЭ
____________________________________________________________
3. Адрес объекта по использованию ВИЭ
____________________________________________________________
4. Установленная мощность объекта по использованию ВИЭ (кВт)
____________________________________________________________
5. Вид используемого ВИЭ ____________________________________

6. Жинау нысаны (электрондық/қағаз)_________________________
7. Жалпы жұмыс орындарының саны__________, оның ішінде:
1) әйелдер ______
2) ерлер ________
Көрсеткіштер
___тоқсан ішіндегі нақты өндіріс
___тоқсан ішіндегі болжамдық өндіріс
1
2
3
1
Электр энергиясын өндіру, мың киловатт сағат
2
Жылу энергиясын өндіру, гигакалория
3
Электр энергиясын босату, мың киловатт сағат
4
Жылу энергиясын босату, гигакалория
5
Электр энергиясының орташа босату бағасы, теңге/киловатт сағат қосылған құн салығынсыз
6
Жылу энергиясының орташа өлшемді босату бағасы, теңге/ гигакалория қосылған құн салығынсыз
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________ қолы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам __________________ қолы
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Ескертпе:
Электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін ЖЭК-тың екі және одан көп түрлерін пайдаланған жағдайда, есеп әрбір түрі бойынша жеке ұсынылады.
Мөрдің орны:___________________________________________________
"Жаңартылатын энергия
көздерін пайдалану
объектілерінің электр және
(немесе) жылу энергиясын
өндіру және босату туралы
ақпараты" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату туралы ақпараты" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 1 ЖЭК нысан, мерзімділігі: тоқсан сайын)
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерінің электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру және босату туралы ақпараты" әкімшілік деректер нысанында мынадай деректер енгізіледі:
1-тармақта ақпарат ұсынатын ұйымның толық атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2-тармақта жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдалану объектісінің атауы көрсетіледі;
3-тармақта ЖЭК объектісінің нақты мекенжайы көрсетіледі;
4-тармақта ЖЭК объектісінің қуаты көрсетіледі;
5-тармақта ЖЭК пайдалану объектісінің түрі (күн, жел, гидроэлектр станциясы, биогаз қондырғысы) көрсетіледі;
6-тармақта энергия өндіруші ұйымдардың ақпаратты ұсыну нысаны көрсетіледі;
7-тармақта объектіге қызмет көрсетуге тартылған жұмыскерлердің, оның ішінде әйелдер және ерлердің жалпы саны көрсетіледі.

6. Форма сбора (электронная/бумажная) _________________________
7. Общее количество рабочих мест__________, в том числе:
1) женских ______
2) мужских ______
Показатели
Фактическая выработка за _ квартал
Прогнозная выработка за_ квартал
1
2
3
1
Производство электрической энергии, тысяч киловатт час
2
Производство тепловой энергии, Гигакалория
3
Отпуск электрической энергии, тысяч киловатт час
4
Отпуск тепловой энергии, Гигакалория
5
Средневзвешенная отпускная цена электрической энергии, тенге/киловатт час без налога на добавленную стоимость
6
Средневзвешенная отпускная цена тепловой энергии, тенге/ Гигакалория без налога на добавленную стоимость
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель__________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание: в случае использования двух и более видов ВИЭ информация
по планируемому проекту ВИЭ, отчет предоставляется отдельно по каждому виду.
Место для печати: ______________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация о производстве
и отпуске электрической и (или)
тепловой энергии объектами
по использованию возобновляемых
источников энергии"
Пояснение по заполнению формы административных данных
"Информация о производстве и отпуске электрической и (или) тепловой энергии
объектами по использованию возобновляемых источников энергии"
(Индекс: форма № 1 ВИЭ, периодичность: ежеквартальная)
В форме административных данных "Информация о производстве и отпуске электрической и (или) тепловой энергии объектами по использованию возобновляемых источников энергии" включаются следующие данные:
в пункте 1 указывается полное наименование организации, предоставляющей информацию и бизнес-идентификационный номер;
в пункте 2 указывается наименование объекта по использованию возобновляемых источников энергии (далее – ВИЭ);
в пункте 3 указывается фактический адрес объекта ВИЭ;
в пункте 4 указывается мощность объекта ВИЭ;
в пункте 5 указывается вид объекта (солнечная, ветровая, гидроэлектростанция и биогазовая установка), использующего ВИЭ;
в пункте 6 указывается форма предоставления информации энергопроизводящими организациями;
в пункте 7 указывается общее количество работников, задействованных в обслуживании объекта, из них женщин и мужчин.

1-жолдың 2-бағанында есепті кезеңдегі (тоқсан) ЖЭК объектілерінің электр энергиясын өндіруінің нақты деректері көрсетіледі;
1-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңге (тоқсан) ЖЭК объектілерінің электр энергиясын өндіруінің болжамды деректері көрсетіледі;
2-жолдың 2-бағанында есепті кезеңдегі (тоқсан) ЖЭК объектілерінің жылу энергиясын өндіруінің нақты деректері көрсетіледі;
2-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңге (тоқсан) ЖЭК объектілерінің жылу энергиясын өндіруінің нақты деректері көрсетіледі;
3-жолдың 2-бағанында есепті кезеңдегі (тоқсан) электр желісіне босатылған электр энергиясының нақты саны көрсетіледі;
3-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңге (тоқсан) электр желісіне босатуға жоспарланған электр энергиясының болжамды саны көрсетіледі;
4-жолдың 2-бағанында есепті кезеңдегі (тоқсан) бірыңғай жылу жүйесіне босатылған жылу энергиясының нақты саны көрсетіледі;
4-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңге (тоқсан) бірыңғай жылу жүйесіне босатуға жоспарланған жылу энергиясының болжамды саны көрсетіледі;
5-жолдың 2-бағанында есепті кезеңде (тоқсан) энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатқан орташа бағасы көрсетіледі;
5-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңде (тоқсан) энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын сатуды жоспарлайтын орташа бағасы көрсетіледі;
6-жолдың 2-бағанында есепті кезеңде (тоқсан) энергия өндіруші ұйымның жылу энергиясын сатқан орташа бағасы көрсетіледі;
6-жолдың 3-бағанында алдағы есепті кезеңде (тоқсан) энергия өндіруші ұйымның жылу энергиясын сатуды жоспарлайтын орташа бағасы көрсетіледі.
Жаңартылатын энергия
көздерінің пайдаланылуына
және жаңартылатын энергия
көздерін пайдалану бойынша
жоспарланатын объектілердің
іске асырылуына мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 05.08.2025 № 303-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы уәкілетті органға.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://rfc.kegoc.kz/vie/about.
Әкімшілік нысанның атауы: Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөніндегі жоспарланатын жоба бойынша ақпарат.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № 2 ЖЭК нысан.
Кезеңділік: тоқсан сайын.
Есепті кезең: ______ жылғы_______тоқсан.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: жаңартылатын энергия көздерін (бұдан әрі – ЖЭК) пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар, қаржы-есеп айырысу орталығы.

в графе 2 строки 1 указываются фактические данные выработки электрической энергии объектами ВИЭ за отчетный период (квартал);
в графе 3 строки 1 указываются прогнозные данные выработки электрической энергии объектами ВИЭ на предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 2 указываются фактические данные выработки тепловой энергии объектами ВИЭ за отчетный период (квартал);
в графе 3 строки 2 указываются прогнозные данные выработки тепловой энергии объектами ВИЭ на предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 3 указывается фактическое количество электроэнергии, отпущенной в электрическую сеть за отчетный период (квартал);
в графе 3 строки 3 указывается прогнозное количество электроэнергии, планируемой к отпуску в электрическую сеть на предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 4 указывается фактическое количество тепловой энергии, отпущенной в единую тепловую систему за отчетный период (квартал);
в графе 3 строки 4 указывается прогнозное количество тепловой энергии, планируемой к отпуску в единую тепловую систему на предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 5 указывается средняя цена, по которой энергопроизводящая организация продала электрическую энергию в отчетном периоде (квартал);
в графе 3 строки 5 указывается средняя цена, по которой энергопроизводящая организация планирует продавать электрическую энергию в предстоящий отчетный период (квартал);
в графе 2 строки 6 указывается средняя цена, по которой энергопроизводящая организация продала тепловую энергию в отчетном периоде (квартал);
в графе 3 строки 6 указывается средняя цена, по которой энергопроизводящая организация планирует продать тепловую энергию в предстоящий отчетный период (квартал).
Приложение 2
к Правилам осуществления
мониторинга за использованием
возобновляемых источников
энергии и реализацией
планируемых объектов
по использованию возобновляемых
источников энергии
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 05.08.2025 № 303-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Предоставляется: в уполномоченный орган в области поддержки использования возобновляемых источников энергии.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: https://rfc.kegoc.kz/vie/about.
Наименование административной формы: Информация по планируемому проекту по использованию возобновляемых источников энергии.
Индекс формы административных данных: форма № 2 ВИЭ.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: _____квартал _______года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии (далее – ВИЭ), расчетно-финансовый центр.

Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ЖЭК пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар үшін есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей қаржы-есеп айырысу орталығына, қаржы-есеп айырысу орталығы үшін жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы уәкілетті органға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей ұсынылады.
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште, электрондық түрде.
Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын жоба жөнінде ақпарат
1. Энергия өндіруші ұйымның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі ___________________________________
2. Энергия өндіруші ұйымның мекенжайы ___________________
3. Объектінің атауы және қуаты _________________________________
4. Пайдалануға берудің жоспарланған күні (айы, жылы)_____________
5. Жер учаскесінің болуы (мемлекеттік актінің № ) ___________________
6. Қосылу нүктесінің болуы (техникалық шартты кім берді және орындау мерзімі.)________________________________________________________
7. Қаржыландыру сомасы мен көзі (банк, меншікті және басқа да қаражат)
________________________________________________________
8. Шетелдік тараптан келген қатысушылардың деректері (ел, компания деректері)
_________________________________________________________________
9. Қазақстан тарапынан келген қатысушылардың деректері_____________
10. Құрылыс кезіндегі жұмыс орындарының жалпы саны________, оның ішінде:
1) әйелдер _____;
2) ерлер _______.
11. Жоба бойынша ағымдағы жағдай ________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық поштаның мекенжайы ________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы
Ескертпе:
ЖЭК-тың екі және одан да көп түрлері пайдаланылған жағдайда, жоспарланатын ЖЭК жобасы бойынша ақпарат, есеп әрбір түрі бойынша жеке ұсынылады.
Мөрдің орны:___________________________________________________
"Жаңартылатын энергия
көздерін пайдалану бойынша
жоспарланатын жоба жөніндегі
ақпарат" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын жоба жөніндегі ақпарат" әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: № 2 ЖЭК нысан, мерзімділігі: тоқсан сайын)
"Жаңартылатын энергия көздерін пайдалану бойынша жоспарланатын жоба жөніндегі ақпарат" әкімшілік деректер нысанына мынадай деректер енгізіледі:
1-тармақта ақпарат беретін ұйымның толық атауы және бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
2-тармақта ЖЭК пайдалану объектісінің нақты мекенжайы (облыс, қала/аудан, елді мекен) көрсетіледі;
3-тармақта ЖЭК объектісінің атауы және белгіленген қуаты көрсетіледі;
4-тармақта пайдалануға берудің жоспарланған күні (айы, жылы) көрсетіледі;
5-тармақта жер учаскесінің болуы туралы ақпарат көрсетіледі (мемлекеттік актінің № __ );
6-тармақта қосу нүктесінің болуы туралы ақпарат көрсетіледі (техникалық шартты кім берді және мерзімі);
7-тармақта сома және қаржыландыру көздері (банк, меншікті және басқа қаражат) туралы ақпарат көрсетіледі;
8-тармақта шетелдік тараптан келген қатысушылардың деректері көрсетіледі (ел, компания деректері);
9-тармақта Қазақстан тарапынан келген қатысушылардың деректері көрсетіледі;
10-тармақта әйелдер, ерлер үшін құрылыс кезінде жұмыс орындарының саны туралы ақпарат көрсетіледі;
11-тармақта жоба бойынша ағымдағы жағдай туралы ақпарат белгілі бір күнге (күні, айы, жылы) көрсетіледі.

Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: для энергопроизводящих организаций в адрес расчетного финансового центра - не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, для расчетного финансового центра в адрес уполномоченного органа в области поддержки использования возобновляемых источников энергии - не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Метод сбора: на бумажном носителе, в электронном виде.
Информация по планируемому проекту по использованию возобновляемых источников энергии
1. Наименование, бизнес-идентификационный номер энергопроизводящей
организации _______________________________________________
2. Адрес энергопроизводящей организации ______________________
3. Наименование объекта и мощность __________________________
4. Планируемая дата ввода в эксплуатацию (месяц, год) ___________
5. Наличие земельного участка (№ государственного акта) _________
6. Наличие точки подключения (кем выдано техническое условие
и срок исполнения) __________________________________________
7. Сумма и источник финансирования
(банк, собственные и другие средства)
____________________________________________________________
8. Данные участников от иностранной стороны (страна, данные компании)
____________________________________________________________
9. Данные участников от казахстанской стороны__________________
10. Общее количество рабочих мест во время строительства ________,
в том числе:
женских _____
мужских _____
11. Текущая ситуация по проекту _______________________________
Телефон ____________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________
Исполнитель__________________________________________ ______
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Примечание:
в случае использования двух и более видов ВИЭ информация по планируемому
проекту ВИЭ, отчет предоставляется отдельно по каждому виду.
Место для печати: ________________________________________________
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Информация по планируемому
проекту по использованию
возобновляемых источников
энергии"
Пояснения по заполнению формы административных данных
"Информация по планируемому проекту по использованию возобновляемых источников энергии"
(Индекс: форма № 2 ВИЭ, периодичность: ежеквартальная)
В форме административных данных "Информация по планируемому проекту по использованию возобновляемых источников энергии", включаются следующие данные:
в пункте 1 указываются полное наименование организации, предоставляющей информацию и бизнес-идентификационный номер;
в пункте 2 указывается фактический адрес объекта по использованию ВИЭ (область, город/район, населенный пункт);
в пункте 3 указываются наименование объекта ВИЭ и установленная мощность;
в пункте 4 указывается планируемая дата ввода в эксплуатацию (месяц, год);
в пункте 5 указывается информация о наличие земельного участка (№ __ государственного акта);
в пункте 6 указываются информация о наличие точки подключения (кем выдано техническое условие и срок);
в пункте 7 указываются информация о сумме и источниках финансирования (банк, собственные и другие средства);
в пункте 8 указываются данные участников от иностранной стороны (страна, данные компании);
в пункте 9 указываются данные участников от казахстанской стороны;
в пункте 10 указывается информация о количестве рабочих мест во время строительства для женского и мужского пола;
в пункте 11 указывается информация о текущей ситуации по проекту по состоянию на определенную дату (число, месяц, год).