Қарағанды облысының Ботақара, Буденов, Ошағанды, Чкалов, Ақтасты, Бидаиқ, Қылыш, Коммунар, Комсомол және Қызылтау су қоймаларында су қорғау аймақтары, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібі мен ерекше жағдайларын белгілеу туралы
Қарағанды облысы әкімдігінің 2014 жылғы 11 қарашадағы № 61/05 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2014 жылғы 18 желтоқсанда № 2876 болып тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 2025 жылғы 15 қазандағы № 60/02 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 15.10.2025 № 60/02 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) сәйкес Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қарағанды облысы әкімдігінің 09.04.2019 N 21/01 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) қаулысымен.
1. Бекітілген жобаларға сәйкес су нысандарының су қорғау аймақтары мен белдеулері белгіленсін:
1) "Қарағанды облысының Ботақара су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";
2) "Қарағанды облысының Буденов су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";
3) "Қарағанды облысының Ошағанды су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";
4) "Қарағанды облысының Чкалов су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";
5) "Қарағанды облысының Ақтасты су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";
6) "Қарағанды облысының Бидаиқ су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";
7) "Қарағанды облысының Қылыш су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";
8) "Қарағанды облысының Коммунар су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";

Об установлении водоохранных зон, полос, режима и особых условий их хозяйственного использования на водохранилищах Ботакара, Буденовское, Ошагандинское, Чкаловское, Актастинское, Бидаикское, Клыч, Коммунарское, Комсомольское и Кызылтау Карагандинской области
Постановление акимата Карагандинской области от 11 ноября 2014 года № 61/05. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 18 декабря 2014 года № 2876. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 15 октября 2025 года № 60/02
Сноска. Утратило cилу постановлением акимата Карагандинской области от 15.10.2025 № 60/02 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11838) акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 09.04.2019 № 21/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов, согласно утвержденных проектов:
1) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на водохранилище Ботакара Карагандинской области";
2) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Буденовском водохранилище Карагандинской области";
3) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Ошагандинском водохранилище Карагандинской области";
4) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Чкаловском водохранилище Карагандинской области";
5) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Актастинском водохранилище Карагандинской области";
6) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Бидаикском водохранилище Карагандинской области";
7) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на водохранилище Клыч Карагандинской области";
8) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Коммунарском водохранилище Карагандинской области";

9) "Қарағанды облысының Комсомол су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу";
10) "Қарағанды облысының Қызылтау су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін белгілеу".
2. Осы қауылының 1 тармағында көрсетілген су объектілерінде су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде шаруашылыққа пайдалану тәртібі және ерекше жағдайлары белгіленсін.
3. "Жер кадастрының ғылыми-өндірістік орталығы" Республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қарағанды филиалы (келісім бойынша) Қарағанды облысының мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің деректер базасының кескіндемелік бөліміне су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасын енгізсін.
4. "Қарағанды облысының жер қатынастары басқармасы" мемлекеттік мекемесі облыстық жер балансын жасаған кезде тиiстi өзгерістер енгізсін.
5. Қаражал қаласының, Бұқар жырау, Жаңаарқа, Осакаров, Шет аудандарының әкімдері:
1) заңнама талаптарына сәйкес су қорғау белдеулеріндегі жерді жобалық құжаттамаға сәйкес су қорының жеріне ауыстыру бойынша қажетті шараларды осы қаулы бекітілгеннен кейін бір жыл ішінде қабылдасын;
2) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің белгіленген шекарасын және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібі мен ерекше жағдайларын осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап әрбір жер пайдаланушыға жеткізсін;
3) жер телімдерін бөлген кезде, осы қаулының қосымшасына сәйкес уақытша пайдаланудағы су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шаруашылыққа пайдалану тәртібі мен ерекше жағдайын сақтасын;
4) тиісті пайдалану тәртібі мен ерекше жағдайын сақтау жағдайына орай су қорғау аймақтары және белдеулерінің шегінде шаруашылық қызметін жүргізу үшін жер телімдерін бөлу, су объектілерінің ластануының, қоқыстануының және сарқылмауының алдын ала отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың қатаң келісімімен жүзеге асырсын;\
5) аталмыш су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде орналасқан нысандарды пайдалануды шаруашылыққа пайдалану тәртібіне және ерекше жағдайларына сәйкес келтіру жөніндегі жұмысты жүргізсін.
6. Мемлекеттік уәкілетті органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және өзінің құзыреттілігі шегінде су қорғау аймақтары мен белдеулері шекараларының сақталуын, оларға белгіленген шаруашылық қызметінің тәртібін және ерекше қорғалатын су нысандарын бақылауды жүзеге асырсын.

9) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Комсомольском водохранилище Карагандинской области";
10) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Кызылтауском водохранилище Карагандинской области".
2. Установить режим и особые условия хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос водных объектов, указанных в пункте 1 настоящего постановления.
3. Карагандинскому филиалу Республиканского государственного предприятия "Научно-производственный центр земельного кадастра" (по согласованию) внести границы водоохранных зон и полос в графическую часть базы данных автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра Карагандинской области.
4. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Карагандинской области" внести соответствующие изменения при составлении земельного баланса области.
5. Акимам города Каражал, Бухар-Жырауского, Жанааркинского, Осакаровского, Шетского районов:
1) в соответствии с требованиями законодательства принять необходимые меры по переводу земель под водоохранными полосами в земли водного фонда согласно проектной документации в течении одного года после утверждения настоящего постановления;
2) довести до каждого землепользователя установленные границы водоохранных зон, полос, режима и особых условий хозяйственного использования со дня введения в действие настоящего постановления;
3) при выделении земельных участков во временное пользование соблюдать режим и особые условия хозяйственного использования водоохранных зон и полос в соответствии с приложением к настоящему постановлению;
4) выделение земельных участков для ведения хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос, при условии соблюдения соответствующего режима и особых условий хозяйственного использования, исключающего возможность загрязнения, засорения и истощения водных объектов осуществлять строго по согласованию с государственными органами в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
5) провести работы по приведению в соответствие с режимом и особыми условиями хозяйственного использования эксплуатацию объектов, расположенных в пределах данных водоохранных зон и полос.
6. Государственным уполномоченным органам в соответствии с законодательством Республики Казахстан и в пределах своей компетенции осуществлять контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима и особых условий хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах.

7. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
8. Осы қаулы бірінші ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енеді.
Қарағанды облысының әкімі
Н. Әбдібеков
КЕЛІСІЛДІ:
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі тұтынушылардың
құқықтарын қорғау комитетінің қарағанды
облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау
департаменті" республикалық мемлекеттік
мекемесінің басшысы
_________________Б.А. Асаинов
М.О.
"____" ___________ 2014 жыл.
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
су ресурстары комитетінің
су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу
бассейндік инспекциясы"
республикалық мемлекеттік мекемесінің басшысы
__________________ Б.З. Данбаев
М.О.
"____" ___________2014 жыл.
Жер кадастрының
ғылыми-өндірістік орталығы"
республикалық мемлекеттік
кәсіпорнының Қарағанды филиалы
директоры
__________________ М.Ж.Тусупов
М.О.
"____" ___________2014 жыл.
Қарағанды облысы әкімдігінің
2014 жылғы 11 қарашадағы
№ 61/05 қаулысымен бекітілген
Су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде шаруашылыққа пайдалану тәртібі және ерекше жағдайлары
1. Су қорғау аймақтарының шегінде жол берілмейді:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;

7. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
8. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Аким Карагандинской области Н. Абдибеков
СОГЛАСОВАНО:
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Департамент по защите прав
потребителей Карагандинской области
Комитета по защите прав потребителей
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан"
______________ Асаинов Б.А.
М.П.
11 ноября 2014 год.
Руководитель республиканского
государственного учреждения
"Нура-Сарысуская
бассейновая инспекция
по регулированию использования
и охране водных ресурсов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан"
_________________ Данбаев Б.З.
М.П.
11 ноября 2014 год.
Директор
Карагандинского филиала
республиканского государственного
предприятия "Научно-производственный
центр земельного кадастра"
______________ Тусупов М.Ж.
М.П.
11 ноября 2014 год.
Утверждены
постановлением акимата
Карагандинской области
от 11 ноября 2014 года
№ 61/05
Режим и особые условия хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос
1. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;

5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға жол берілмейді.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысының әкімдігінің 13.01.2022 № 03/01 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Су қорғау белдеулерінің шегінде жол берілмейді:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға. Осы тармақшаның ережесі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 125-бабының 7-тармағымен және 145-1 бабымен белгіленген талаптарды ескере отырып қолданылады;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;

5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало - и среднетоксичных нестойких пестицидов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенным постановлением акимата Карагандинской области от 13.01.2022 № 03/01 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. В пределах водоохранных полос не допускается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения. Положения данного подпункта применяются с учетом требований, установленных пунктом 7 статьи 125 и статьей 145-1 Водного кодекса Республики Казахстан;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;

7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға жол берілмейді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысының әкімдігінің 13.01.2022 № 03/01 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген және салалық сараптамалардың түйіндерін қамтитын, құрылыс жобаларына (техникалық-экономикалық негіздемелерге, жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы алынған жобалар болмаса, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде кәсіпорындар, ғимараттар, құрылыстар мен коммуникациялар салуға (реконструкциялауға, күрделі жөндеуге) жол берілмейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы әкімдігінің 09.04.2019 N 21/01 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) қаулысымен.

7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенным постановлением акимата Карагандинской области от 13.01.2022 № 03/01 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. В водоохранных зонах и полосах не допускается строительство (реконструкция, капитальный ремонт) предприятий, зданий, сооружений и коммуникаций без наличия проектов, согласованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и получивших положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства (технико-экономических обоснований, проектно-сметной документации), включающей выводы отраслевых экспертиз.
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 09.04.2019 № 21/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).