Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда күдіктіні, айыпталушыны құжаттандыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 631 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 23 қазанда № 9827 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 203-бабының 5-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 07.07.2026 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда күдіктіні, айыпталушыны құжаттандыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментінің, Тергеу департаментінің бастықтары тоқсан сайын күдіктілерді (айыпталушыларды) құжаттандыру барысы туралы мәліметтер жинақтасын.
3. Көші-қон полициясы департаменті (С.С. Сайынов):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты белгіленген тәртіппен бұқаралық ақпарат көздерінде ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне (С.С. Сайынов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
_____________ А. Дауылбаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
_____________ С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің
бастығы
_____________ А. Күреңбеков
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
_____________ Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің төрағасы
_____________ Н. Әбіқаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 631 бұйрығымен
бекітілді
Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда күдіктіні, айыпталушыны құжаттандыру қағидалары

Об утверждении Правил документирования подозреваемого, обвиняемого, в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющего личность
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 631. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2014 года № 9827.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с частью 5 статьи 203 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.02.2020 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила документирования подозреваемого, обвиняемого, в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющего личность.
2 Начальникам Департамента миграционной полиции, Следственного департамента Министерства внутренних дел Республики Казахстан ежеквартально обобщать сведения о ходе документирования подозреваемых (обвиняемых).
3. Департаменту миграционной полиции (Саинов С.С.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в установленном порядке официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Саинов С.С.).
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2015 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
генерал-лейтенант полиции К. Касымов
СОГЛАСОВАНО
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
__________________ А. Даулбаев
СОГЛАСОВАНО
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
СОГЛАСОВАНО
Министр обороны
Республики Казахстан
__________________ С. Ахметов
СОГЛАСОВАНО
Начальник Службы
государственной охраны
Республики Казахстан
_______________ А. Куренбеков
СОГЛАСОВАНО
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
__________________ К. Кожамжаров
СОГЛАСОВАНО
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
_______________ Н. Абыкаев
Утверждены
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 23 сентября 2014 года № 631
Правила
документирования подозреваемого, обвиняемого
в случае отсутствия либо утери, утраты документа,
удостоверяющего личность

1. Осы Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда күдіктіні, айыпталушыны құжаттандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 203-бабының 5-бөлігіне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 07.07.2026 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Қағида қылмыс жасаудағы күдіктілерді, айыпталушыларды жеке басты куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалған жағдайда құжаттандыру тәртібін айқындайды.
3. Сотқа дейінгі тергеп-тексеру органдары қылмыс жасаудағы күдіктіге, айыпталушыға қатысты қамауға алу туралы мәселені шешу кезінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 300-бабынада көзделген жеке басын куәландыратын құжаттардың бірін алып қояды.
Алынған жеке басты куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер ұстау, тінту немесе алу хаттамасына иесінің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) жеке басын куәландыратын құжатының сериясы мен нөмірі, берілген күні мен берген орган көрсетіле отырып енгізіледі. Алынған құжаттар қылмыстық іске тігіледі, ал олардың көшірмелері күдіктінің, айыпталушының жеке ісіне тігу үшін жолданады.
Күдіктінің, айыпталушының жеке басын куәландыратын құжаттары қылмыстық іспен бірге (пакетте) соттылығы бойынша (тергеулік) жолданады.
4. Күзетпен ұстауды қоспағанда кодекстің 137-бабында көзделген бұлтартпау шарасының бірі қолданылған күдіктілер, айыпталушылар - жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған, не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда ішкі істер органдары Халыққа қызмет көрсету орталықтарында жалпы тәртіпте құжаттандырады.
Күзетпен ұстауды қоспағанда кодекстің 137-бабында көзделген бұлтартпау шарасының бірі қолданылған Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын күдіктілер, айыпталушылар - азаматтығы жоқ адамдардың, шетел азаматтарының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған, не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда ішкі істер органдары жалпы тәртіпте құжаттандырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 07.07.2026 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі алғаш рет: 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын немесе оны жоғалуы себепті қалпына келтіру үшін, сонымен қатар алғаш рет жеке басын куәландыратын құжаттар алу үшін өтінімхат және туу туралы куәлігін ұсынған жағдайда 18-жастан асқан адамдарға олардың азаматтығын (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13391 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына сәйкес), жеке басын анықтау, құжатты беруді растау және фотосуретінің сәйкестігін анықтау үшін тексеру материалын қалыптастыруды қылмыстық қудалау органдары жүзеге асырады.

1. Настоящие Правила документирования подозреваемого, обвиняемого в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющего личность (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью 5 статьи 203 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (далее-Кодекс).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.02.2020 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют документирование подозреваемых, обвиняемых в совершении преступлений, в случае, когда документы, удостоверяющие личность, отсутствуют либо утрачены.
3. Органами досудебного расследования, при решении вопроса содержания под стражей подозреваемого, обвиняемого в совершении преступления, изымается один из следующих документов, удостоверяющих личность, предусмотренных в соответствии со статьей 300 Кодекса.
Сведения об изъятых документах, удостоверяющих личность, вносятся в протокол задержания, обыска или выемки с указанием в них фамилии, имени и отчества (при его наличии) владельца, серии и номера документа, удостоверяющего личность, когда и каким органом выдан. Изъятые документы приобщаются к уголовному делу, а ксерокопии их направляются в места содержания под стражей для приобщения к личному делу подозреваемого, обвиняемого.
Документы, удостоверяющие личность подозреваемого, обвиняемого вместе с уголовным делом (в пакете) направляются по подсудности (подследственности).
4. Граждане Республики Казахстан – подозреваемые, обвиняемые, в отношении которых применена одна из мер пресечения, предусмотренных статьей 137 Кодекса за исключением содержания под стражей, в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющих личность, документируются органами внутренних дел в Центрах обслуживания населения в общем порядке.
Лица без гражданства, иностранцы, постоянно проживающие в Республике Казахстан – подозреваемые, обвиняемые в отношении которых применена одна из мер пресечения, предусмотренных статьей 137 Кодекса за исключением содержания под стражей, в случае отсутствия либо утери, утраты документа, удостоверяющего личность, документируются органами внутренних дел в общем порядке.
5. В случаях, если удостоверение личности гражданина Республики Казахстан оформляется впервые: при предъявлении паспорта бывшего СССР образца 1974 года или его восстановления по утрате, а также лицам старше 18 лет, ходатайствующим впервые о выдаче им документов, удостоверяющих личность, и предъявившим свидетельство о рождении, формирование проверочного материала для определения их гражданства, (в соответствии с приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13391), установления личности, подтверждения выдачи документов и тождественности фотографий осуществляется органами уголовного преследования.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 14.02.2020 № 120 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
6. Бұлтартпау шарасы - күзетпен ұстау қолданылған Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын күдіктілер, айыпталушылар - Қазақстан Республикасының азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың, шетел азаматтарының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда ішкі істер органдары қоғамнан уақытша оқшалауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелер тұрған жерде жалпы тәртіпте құжаттандырады.
Күдіктінің, айыпталушының жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған не жоғалтқан, жоғалтып алған жағдайда қылмыстық қудалау органдары күдіктіден, айыпталушыдан аумақтық ішкі істер органының басшысының атына жеке басын куәландыратын құжатының болмауы себебін не оларды жоғалтқан, жоғалтып алған мән-жайларын көрсете отырып, жазбаша өтініш талап ету бойынша шаралар қабылдайды.
Күдіктінің, айыпталушының жазбаша өтініш беруден, сондай-ақ формулярға қол қоюдан бас тартуын қылмыстық қудалау және көші-қон қызметі органдары актілейді. Бас тартуды жазбаша растау құжаттар дайындау үшін негіз болып табылады.
Жеке басын растауға және жеке басын куәландыратын жоғалған құжат туралы мәліметтерді беруге тексеруді қылмыстық қудалау органдары құқық қорғау және арнайы органдардың ақпаратпен алмасудың бірыңғай жүйесі не қылмыстық қудалау органдарының автоматтандырылған деректер базасы бойынша жүргізеді.
Өтініш не өтініш беруден бас тарту туралы қылмыстық қудалау органдарының күдіктіні, айыпталушыны құжаттандыру туралы өтінімхатымен, мемлекеттік баж салығын төлеу туралы түбіртекпен және екі фотосуретпен бірге жеке басты куәландыратын құжат дайындау үшін тиісті көші-қон қызметі бөліністеріне жолданады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 14.02.2020 № 120 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi); 07.07.2026 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
7. Жеке басын куәландыратын құжатын беру үшін формулярды тергеу изоляторында, уақытша ұстау изоляторында, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемесінде ұстау орны бойынша көші-қон қызметі бөліністерінің уәкілетті қызметкері толтырады.
Бұл ретте "тұрғылықты жері" деген жолында осы адамдар отырған қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнайы мекемелердің тұрған орны (облыс, қала, аудан, елді мекен, тергеу изоляторы, уақытша ұстау изоляторы) көрсетіледі.
Формуляр жеке басты куәландыратын құжатты әзірлеу үшін толтырылған күннен келесі күні жолданады.
Күдіктілерге, айыпталушыларға құжаттарды әзірлеу мерзімі Қазақстан Республикасы ІІМ "Ақпараттық-өндірістік орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы Республикалық мемлекеттік орталығында өндіріске келіп түскен күннен 1 жұмыс күнін құрайды.
Құжаттар, әзірленгеннен кейін қылмыстық қудалау органдарына беріледі, формулярлар, оларды ресімдеген ішкі істер органдарының картотекаларына орналастырылады.
Күдікті, айыпталушы адам қамаудан босатылған немесе күдіктіге, айыпталушыға қатысты қылмыстық қудалау тоқтаған жағдайда, құжат иесіне қол қоюмен қайтарылады.

Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.02.2020 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Граждане Республики Казахстан, лица без гражданства, иностранцы, постоянно проживающие в Республике Казахстан - подозреваемые, обвиняемые, в отношении которых применена мера пресечения - содержание под стражей, в случае отсутствия либо утери, утраты документов, удостоверяющих личность, документируются органами внутренних дел по месту специального учреждения, обеспечивающего временную изоляцию от общества.
При отсутствии документа, удостоверяющего личность подозреваемого, обвиняемого, а также при его утере либо утрате, органами уголовного преследования принимаются меры по истребованию от подозреваемого, обвиняемого письменного заявления на имя руководителя территориального органа внутренних дел с указанием причины отсутствия документа, удостоверяющего личность, либо обстоятельств его утери, утраты.
Отказ подозреваемого, обвиняемого от подачи письменного заявления, а также от учинения подписи в формуляре актируется органами уголовного преследования и миграционной службы. Письменное подтверждение отказа является основанием для изготовления документа.
Проверка на подтверждение личности и сведений о выдаче утраченного документа, удостоверяющего личность, производится органами уголовного преследования по единой системе информационного обмена правоохранительных и специальных органов, либо автоматизированной базе данных органов уголовного преследования.
Заявление либо отказ от подачи заявления вместе с ходатайством органов уголовного преследования о документировании подозреваемого, обвиняемого, квитанцией об оплате государственной пошлины и двумя фотографиями направляются в соответствующее подразделение миграционной службы для изготовления документа, удостоверяющего личность.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 14.02.2020 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Формуляр на выдачу документа, удостоверяющего личность, заполняется уполномоченным сотрудником подразделения миграционной службы непосредственно по месту содержания в следственном изоляторе, изоляторе временного содержания, учреждении уголовно-исполнительной системы.
При этом, в поле "местожительства" указывается место нахождения специального учреждения, обеспечивающего временную изоляцию от общества (область, город, район, населенный пункт, следственный изолятор, изолятор временного содержания).
Формуляр направляется на изготовление документа, удостоверяющего личность, на следующий день после его заполнения.
Срок изготовления документов подозреваемым, обвиняемым в Республиканском государственном предприятии на праве хозяйственного ведения "Информационно-производственный центр" Министерства внутренних дел Республики Казахстан составляет один рабочий день со дня поступления в производство.
После изготовления, документы передаются органу уголовного преследования, формуляры помещаются в картотеку органа внутренних дел, их оформившего.
В случае освобождения подозреваемого, обвиняемого из-под стражи или прекращения в отношении подозреваемого, обвиняемого уголовного преследования, документ возвращается владельцу под роспись.

Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ішкі істер министрінің 14.02.2020 № 120 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
8. Шетелдік азаматты ұстаған немесе күзетпен ұстаған жағдайда, сотқа дейінгі тергеп-тексеру органы бұл туралы біруақытта Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне хабарлай отырып, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне ұсталған адамның жеке басын куәландыратын құжаты бар немесе жоғын көрсете отырып, шұғыл түрде хабарлайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 14.02.2020 № 120 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
9. Құжаттандыру бойынша шығыстар (фотосуретке түсіру, мемлекеттік баж салығын төлеу) күдіктінің, айыпталушының есебінен жүргізіледі. Күдікті, айыпталушы мүлікті жағынан дәрменсіз болған жағдайда құжаттандыру бойынша шығыстарды олар отырған мемлекеттік мекеме не күзетпен ұсталмаған күдікті мен айыпталушы үшін - қылмыстық қудалау органдары тиісті бюджеттер есебінен жүзеге асырады. Мемлекеттік мекеменің әкімшілігі құжаттандыруды жүзеге асыратын ішкі істер органының уәкілетті қызметкеріне құжаттар әзірлеу үшін мемлекеттік баж төлеу туралы түбіртекті және фотосуреттерді ұсынады.
Айыпталушы адамдарды құжаттандыруға жұмсалған қаржыларды мемлекетке қайтаруды қылмыстық қудалау органдары қылмыстық істер бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу сатысында осы адамдарға талап-арыз беру арқылы қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 14.02.2020 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В случаях задержания или содержания под стражей иностранного гражданина, орган досудебного расследования немедленно сообщает об этом в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан с одновременным оповещением Комитета миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, с указанием наличия либо отсутствия у задержанного лица документов, удостоверяющих личность.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 14.02.2020 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Расходы по документированию (фотографирование, оплата государственной пошлины) производятся за счет подозреваемого, обвиняемого. В случае имущественной несостоятельности подозреваемого, обвиняемого, расходы по документированию осуществляются государственным учреждением в котором он содержится, либо органами уголовного преследования - для подозреваемого, обвиняемого, не содержащегося под стражей, за счет соответствующих бюджетов. Администрация государственного учреждения представляет уполномоченному сотруднику органа внутренних дел, осуществляющему документирование, квитанцию об оплате государственной пошлины и фотографии для изготовления документов.
Возмещение государству затраченных средств на документирование подозреваемых, обвиняемых, обеспечивается органами уголовного преследования путем предъявления им иска на стадии досудебного производства по уголовному делу.