Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 тамыздағы № 511 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 17 қыркүйекте № 9738 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.11.2017 № 756 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 16.11.2017 № 756 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мынадай нормативтік кұқықтық актілерінің:
1) "Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларды орындаудың кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 14 наурыздағы № 141 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылдың 23 сәуірінде № 7591 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" (2012 жылғы 26 мамырдағы № 269-273 (27347), 2012 жылғы 2 маусымдағы № 290-291 (27365), 2012 жылғы 16 маусымдағы № 324-329 (27403), 2012 жылғы 30 маусымдағы № 360-364 (27438), 2012 жылғы 11 шілдедегі 383-388 (27462)) газетінде жарияланған);
2) "Қылмыстық-атқару инспекциясының пробация қызметін ұйымдастыру жөніндегі қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 19 наурыздағы № 157 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылдың 23 сәуірінде № 7592 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" (2012 жылғы 12 мамырдағы № 231-235 (27309)) газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин):
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімдік баспаларда және "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйеде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил организации деятельности службы пробации
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2014 года № 511. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2014 года № 9738.
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра внутренних дел РК от 16.11.2017 № 756 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) части первой статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности службы пробации.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра внутренних дел РК от 16.11.2017 № 756 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу следующие нормативные правовые акты Министерства внутренних дел Республики Казахстан:
1) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 марта 2012 года № 141 "Некоторые вопросы исполнения наказаний, не связанные с изоляцией осужденного от общества" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7591 от 23 апреля 2012 года), опубликованный в газете "Казахстанская правда" (от 26 мая 2012 года за № 154-156 (26973-26975));
2) приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 марта 2012 года № 157 "Об утверждении Правил организации деятельности службы пробации уголовно-исполнительной инспекции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7592 от 23 апреля 2012 года), опубликованный в газете "Казахстанская правда" (от 12 мая 2012 года за № 136-137 (26955-26956)).
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа его направление на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и в информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М. Бердалин) жүктелсін.
5. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ.Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 14 тамыздағы
№ 511 бұйрығымен
бекітілді
Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің м.а. 20.07.2022 № 602 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (бұдан әрі – ҚК), Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (бұдан әрі – ҚАК), "Пробация туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазаларды орындау заңды күшiне енген үкім немесе қаулы, рақымшылық жасау және оны қолдану туралы акті, кешірім жасау туралы акті негізінде жүргiзiледi.
3. Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша Қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің аумақтық пробация қызметтері (бұдан әрi - Пробация қызметтері) сотталғанды қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес қылмыстық жазаларды орындайтын органдар болып табылады.
3-1. Пробация қызметінің қызметкерлері ай сайын атқарылған жұмыс туралы пробация қызметінің бастығына (не оны алмастыратын адамға) есеп береді.
Пробация қызметінің ұйымдастырылуын бақылау пробация қызметінің бастығына (не оны алмастыратын адамға) жүктеледі.
Ескерту. Қағидалар 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру тәртібі
1-параграф. Пробация қызметінің сотталғандардың есебін жүргізуі
4. Пробация қызметі үкiмді орындауға алған кезінде:
1) сотталған адамның деректерiн бір жұмыс күні ішінде Орталықтандырылған автоматтандырылған деректер базасына (бұдан әрі – ОАДБ) енгiзедi;
2) сотталғанды есепке қойған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде үкімді немесе қаулыны шығарған сотқа сот шешімінің орындауға қабылданғаны туралы хабарламаны осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды немесе жазбаша түрде жолдайды;

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).
5. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 августа 2014 года № 511
Правила организации деятельности службы пробации
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 20.07.2022 № 602 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности службы пробации (далее - Правила) разработаны в соответствии с Уголовным кодексом Республики Казахстан (далее – УК), Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, Уголовно-исполнительным кодексом от Республики Казахстан (далее – УИК), Законом Республики Казахстан "О пробации" и определяет порядок организации деятельности службы пробации.
2. Исполнение уголовных наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества, производится на основании приговора или постановления, вступившего в законную силу, акта об амнистии и его применении, акта о помиловании.
3. Органами, исполняющими уголовные наказания, не связанные с изоляцией осужденного от общества, являются территориальные службы пробации Департаментов уголовно-исполнительной системы по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – Службы пробации).
3-1. Сотрудники службы пробации ежемесячно о проделанной работе отчитываются начальнику службы пробации (либо лицу, его заменяющему).
Контроль за организацией деятельности службы пробации возлагается на начальника службы пробации (либо лицо, его заменяющего).
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок организации деятельности службы пробации
Параграф 1. Ведение учета осужденных Службой пробации
4. При принятии приговора к исполнению, Служба пробации:
1) в течение одного рабочего дня вносит данные осужденного в Централизованную автоматизированную базу данных (далее – ЦАБД);
2) в течение двух рабочих дней с момента постановки на учет осужденного, в электронном или письменном виде направляет в суд, вынесший приговор или постановление, извещение о принятии судебного решения к исполнению по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

3) сотталғанды есепке қойған сәттен бастап бір тәулік мерзімде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау-мерзімдік карточка толтырады, оны Пробация қызметінің тиісті картотекасына салады;
4) сотталған адамдардың оларға заңмен және сотпен жүктелген міндеттерді орындауын, соның ішінде ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ІІО) қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйелері және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің (бұдан әрі - ҚСжАЕК) ақпараттық жүйелері, сондай-ақ интернет желісіне қосылған қолда бар телекоммуникация құралдары (байланыс құралдары) бойынша ай сайын тексеру жолымен жүзеге асырады.
5. Есепке алу карточкасының және бақылау-мерзімдік карточканың реттік нөмірлері ОАДБ-да тіркелген сот шешімдерінің нөміріне сәйкес беріледі.
6. Номенклатуралық iстер сейфтерде немесе мөрленетін жанбайтын металл шкафтарда сақталады.
7. Номенклатуралық істерге сотқа дейінгі баяндаманы дайындаумен, сотталғандарды іздеумен, сотқа жолдаумен, сондай-ақ қоғамдық жұмыстар түріндегі жазаны орындаумен байланысты ОАДБ-да электронды түрде техникалық жүргізу қарастырылмаған материалдар тігіледі.
8. Сотталғанды есепке қойғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде Пробация қызметі:
1) "Арнайы есепке алу" автоматтандырылған ақпараттар жүйесіне (бұдан әрі - АЕА ААЖ) деректемелерді автоматты түрде толтыру үшін (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16667 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2018 жылғы 27 ақпандағы № 29 бұйрығымен бекітілген Қылмыстық құқық бұзушылықтар жасаған, қылмыстық жауаптылыққа тартылған және тартылатын адамдарды арнайы есепке алуды және ұстап алынған, күзетпен ұсталатын және сотталған адамдарды дактилоскопиялық есепке алуды жүргізу, пайдалану және сақтау қағидаларына (бұдан әрі-адамдардың арнайы есебін жүргізу, пайдалану және сақтау қағидалары) 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталған (күзетпен қамауға алынған) туралы электрондық хабарламаны қалыптастырады және жеке қағаз тасымалдағыштарда үкім көшірмесін, жеке басын куәландыратын құжат көшірмесін ҚСжАЕАК-нің аумақтық басқармасына жолдайды.
2) басқа облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың сотымен соттаған адамға сотталған (күзетпен қамауға алынған) туралы электрондық хабарламаны қалыптастырады және қағаз тасымалдағышта әліпбилік есепке алу карточкасының бір данасын, үкімнің көшірмесін және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін ҚСжАЕАК-нің аумақтық органына жолдайды;

3) в суточный срок с момента постановки на учет осужденного заполняет контрольно-сроковую карточку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, которую помещают в соответствующую картотеку Службы пробации;
4) осуществляют контроль за соблюдением осужденными обязанностей, возложенных на них законом и судом, в том числе путем ежемесячных проверок по функционирующим автоматизированным информационно-поисковым системам органов внутренних дел (далее - ОВД) и информационным системам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ), а также имеющимся средствам телекоммуникаций (средствам связи), подключенных к сети интернет.
5. Порядковые номера учетной карточки и контрольно-сроковой карточки присваиваются в соответствии с номерами решений суда, зарегистрированных в ЦАБД.
6. Номенклатурные дела хранятся в сейфах или опечатываемых несгораемых металлических шкафах.
7. В номенклатурные дела подшиваются материалы ведение, которых технически не предусмотрено в ЦАБД в электронном виде, связанные с подготовкой досудебного доклада, розыском осужденных, направлением в суд, а также с исполнением наказания в виде общественных работ.
8. В течение пяти рабочих дней после постановки на учет осужденного, Служба пробации:
1) формирует электронное извещение об осужденном (заключенном под стражу) по форме, согласно приложению 5 к Правилам ведения, использования и хранения специальных учетов лиц, совершивших уголовные правонарушения, привлеченных и привлекаемых к уголовной ответственности и дактилоскопического учета задержанных, содержащихся под стражей и осужденных лиц, утвержденным приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 29 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16667) (далее - Правила ведения, использования и хранения специальных учетов лиц) для автоматического заполнения реквизитов в автоматизированную информационную систему "Специальные учеты" (далее – АИС СУ) и отдельно на бумажных носителях предоставляет копию приговора и копию документа, удостоверяющего личность в территориальный орган КПСиСУ;
2) на лицо, осужденное судом другой области, города республиканского значения, столицы формирует электронное извещение об осужденном (заключенном под стражу) для автоматического заполнения реквизитов в АИС СУ и на бумажных носителях предоставляет один экземпляр алфавитной учетной карточки, копию приговора и копию документа, удостоверяющего личность в территориальный орган КПСиСУ;

3) қылмыстық қудалау органында немесе тергеу изоляторында дактилоскопиялық тіркеуден өтпеген адамды (жеке айыптау істері) ҚСжАЕАК-нің аумақтық органына жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін сала отырып, дактилоскопиялық картаның бір данасын ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Сотталғанның тарапынан жазаны өтеу тәртiбiн және шарттарын бұзғаны және сотталғанның Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 53, 67, және 176-баптарында көзделген талаптарды сақтамайтыны анықталған жағдайда Пробация қызметі бір тәулік мерзімде бұзушылық туралы мәліметті ОАДБ-ға енгізеді.
10. Сотталғанды жазадан босатқан немесе оған қатысты үкімді өзгерткен, сондай-ақ ҚР ҚАК-ның 161-бабының 1-бөлігінде көзделген негіздер бойынша есептен шығарған кезде Пробация қызметі тиісті процестік шешімді алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде АЕА ААЖ деректемелерін автоматты түрде толтыру үшін сотталған адамды есептен шығару немесе үкімін өзгерту негіздемесі туралы толық мәліметтерді көрсетумен сотталған адам (күзетпен қамауға алынған) туралы электрондық хабарламаны қалыптастырады және бөлек қағаз тасымалдағышта заңды күшіне енген сот қаулысының көшірмесін ұсынады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Пробация қызметі сотталғанды есепке қою үшін шақырады, әңгiме барысында оған жазаны өтеудiң тәртiбi мен шарттары, сондай-ақ бақылаудан жалтарғаны үшін жауапкершілікке тартылатыны түсіндіріледі, оның сауалнамалық деректерi, жақын туыстары туралы мәлiметтер нақтыланады. Әңгіме қорытындылары ОАДБ-ға енгізіледі.
2-параграф. Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегi жазаны орындау тәртібі
12. Пробация қызметі сот үкімі немесе қаулысы келіп түскен күнінен бастап:
1) он күнтізбелік күннен кешіктірмей қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаға сотталғанды шақырады;
2) сотталғанға жазаны өтеу, сондай-ақ жазаның өтелуін бақылау тәртібі мен шарттарын түсіндіреді;
3) сотталған адамды сот үкімін, қаулысын алғаны туралы хабарламамен және әкімдіктің қоғамдық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру туралы өкімімен оларды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қолын қойғызып таныстырады;
4) жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын қоғамдық жұмыстардың орындалуын сотталған адамның қоғамдық жұмыстарды орындау орнына бару арқылы, оның ішінде техникалық мүмкіндік болған кезде олардың орындалуын ішінара тіркеп-белгілеу арқылы бақылайды;

3) не прошедшего дактилоскопическую регистрацию в органе уголовного преследования или в следственном изоляторе (дела частного обвинения), представляет в территориальный орган КПСиСУ один экземпляр дактилоскопической карты с приложением копии документа, удостоверяющего личность.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае выявления нарушений со стороны осужденного порядка и условий отбывания наказания и несоблюдения осужденным требований, предусмотренных статьями 53, 67 и 176 УИК РК, Служба пробации в суточный срок вносит сведения о нарушении в ЦАБД.
10. При освобождении от наказания осужденного или изменения приговора в отношении него, а также при снятии с учета по основаниям, предусмотренным частью 1 статьи 161 УИК РК, Служба пробации в течение пяти рабочих дней после получения соответствующего процессуального решения формирует электронное извещение об осужденном (заключенном под стражу) с указанием полных сведений об основании снятия осужденного с учета или изменения приговора для автоматического заполнения реквизитов в АИС СУ и отдельно на бумажных носителях предоставляет копию постановления суда, вступившего в законную силу.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Служба пробации для постановки на учет вызывает осужденного, в процессе беседы разъясняют ему порядок и условия отбывания наказания, а также ответственность за уклонение от контроля, уточняется его анкетные данные, сведения о близких родственниках. Результаты беседы вносятся в ЦАБД.
Параграф 2. Исполнение наказания в виде привлечения к общественным работам
12. Со дня поступления приговора или постановления суда Служба пробации:
1) не позднее десяти календарных дней вызывает осужденного к наказанию в виде общественных работ;
2) разъясняет осужденному порядок и условия отбывания наказания, а также контроля за отбыванием наказания;
3) ознакамливает осужденного под подпись с уведомлением о получении приговора, постановления суда и распоряжения акимата об организации выполнения общественных работ в течение пяти рабочих дней после их получения;
4) контролирует исполнение общественных работ, организуемых местными исполнительными органами, путем выезда на место исполнения осужденным общественных работ, в том числе при наличии технической возможности путем частичной фиксации их исполнения;

5) әкімдіктен жұмыс істелген уақытты есепке алу табелі және орындалған жұмыстар актісін, сондай-ақ сотталған адамның мінез-құлқы туралы ақпаратты алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде онымен профилактикалық әңгімелесу жүргізеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-1. Пробация қызметі тоқсанына кемінде бір рет қоғамдық жұмыстардың орындалуы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстарында таратады.
Ескерту. Қағидалар 12-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қоғамдық жұмыстарға сотталғанның негізгі жұмыс орны бойынша Пробация қызметі электронды не жазбаша түрде қоғамдық жұмыстар уақытында оны жұмыстан босату туралы хабарлама жолдайды.
14. Пробация қызметі сотталғанды тұрғылықты жері бойынша жергілікті атқарушы органға жолдаған кезде оған осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық жұмыстарды орындау үшін анықтама-жолдама береді.
Анықтама-жолдамада сотталғанның сауалнамалық деректерi, оның тұрғылықты жерi мен негiзгi жұмыс (оқу) орны, оның ҚР ҚК-нің қандай бабы бойынша сотталғаны, қоғамдық жұмыс мерзімі (сағатпен), сотталғанның жергілікті атқарушы органға келу күні, ҚР ҚАК-нің 58-бабына сәйкес оны есептеу тәртібі көрсетіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Сотталғандардың еңбегін пайдалану өтеусіз негізде жүзеге асырылады және белгілі бір біліктілікті талап етпейді.
16. Анықтама-жолдаманың көшірмесі, қоғамдық жұмыстарды орындау үшін жұмысқа қабылдау туралы жергілікті атқарушы органның бұйрығынан үзіндісі, атқарылған жұмыс уақытын есепке алу табелі және басқа да материалдар (оның ішінде хабарламалар, ілеспе хаттар) номенклатуралық іске тігіледі.
17. Сотталғандар қандай да бір арнайы дайындықты қажет етпейтін аумақты абаттандыруға байланысты қоғамдық-пайдалы жұмыстарға тартылады.
18. Сотталғаннан тұрғылықты жерiн ауыстырғаны туралы хабарлама алғаннан кейін Пробация қызметі бір жұмыс күні ішінде сотталғанды жұмыстан босату туралы жергілікті атқарушы органдарға электронды немесе жазбаша түрде ұсыным жолдайды және осы мәліметтер екі жұмыс күні ішінде ОАДБ-ға енгізіледі.
Сотталғанның жаңа тұрғылықты жерi бойынша Пробация қызметі он жұмыс күні ішінде сотталғанның жаңа тұрғылықты жері бойынша қоғамдық жұмыстарды орындауы үшін оған анықтама-жолдама береді.
Сотталған тұрғылықты жерін қызмет көрсетілетін ауданның (қаланың) шегінде ауыстырған жағдайда, ол Пробация қызметінің есебiнен шығарылмайды.

5) в течение пяти рабочих дней после получения от акимата табеля учета отработанного времени и акта выполненных работ, а также информации о поведении осужденного проводит с ним профилактическую беседу.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Служба пробации не реже одного раза в квартал распространяет в средствах массовой информации и интернет-ресурсах сведения об исполнении общественных работ.
Сноска. Параграф 2 дополнен пунктом 12-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. По основному месту работы осужденного к общественным работам Служба пробации в электронном или письменном виде направляет сообщение об освобождении его от работы на время общественных работ.
14. 14. Служба пробации при направлении осужденного в местный исполнительный орган по месту его жительства вручает ему справку-направление для выполнения общественных работ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В справке-направлении указываются анкетные данные осужденного, его место жительства и место основной работы (учебы), статья УК РК, по которой он осужден, срок общественных работ (в часах), дата явки осужденного в местный исполнительный орган, порядок его исчисления в соответствии со статьей 58 УИК РК.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Использование труда осужденных осуществляется на безвозмездной основе и не требует определенной квалификации.
16. Копия справки-направления, выписка из приказа местного исполнительного органа о приеме на работу для исполнения общественных работ, табель учета отработанного времени и другие материалы (в том числе, сообщения, уведомления, сопроводительные письма) подшиваются в номенклатурное дело.
17. Осужденные, привлекаются к выполнению общественно-полезных работ, не требующих какой-либо специальной подготовки по благоустройству территорий.
18. После получения от осужденного информации о перемене места жительства Служба пробации в течение одного рабочего дня в электронном или письменном виде направляет представление в местный исполнительный орган об увольнении осужденного и в течение двух рабочих дней данные сведения вносятся в ЦАБД.
Служба пробации по новому месту жительства осужденного не позднее десяти календарных дней вызывает его и выдает ему справку-направление для выполнения общественных работ по новому его место жительства.
При перемене места жительства осужденного в пределах обслуживаемого района (города) он не снимается с учета Службы пробации.

19. Сотталғанға негiзгi жұмыс орны бойынша кезекті демалыс беру қоғамдық жұмыстарды орындауды тоқтатпайды.
20. Жергілікті атқарушы орган анықтама-жолдаманы алған күнi қоғамдық жұмыстарды өтеу мерзiмiнiң басталуы болып табылады.
21. Сотталған адамға медициналық-әлеуметтік сараптама комиссиясының қорытындысы бойынша бірінші немесе екінші топтағы мүгедектік белгіленген жағдайда, Пробация қызметі мүгедектік туралы растаушы материалдар келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде сотқа оны жазасын одан әрi өтеуден босату туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынымды (бұдан әрі – ұсыным) электронды немесе жазбаша түрде жолдайды.
22. Сотталған әйел жаза өтеу кезеңiнде жүктi болған жағдайда, жүктiлiгi мен тууы бойынша демалыс ұсынған күнінен бастап, сотталған әйелдiң жүктiлiгi мен тууына байланысты оны жұмыстан босату күнін көрсете отырып, жұмыс орны берген анықтама мен медициналық мекеменің анықтамасымен қоса Пробация қызметі сотқа оған жаза өтеудi кейiнге қалдыру туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде жолдайды.
23. Сотталғанның тарапынан жазаны өтеудiң тәртiбi және шарттарын бұзғаны анықталған кезде Пробация қызметі үш жұмыс күні ішінде оны Пробация қызметіне шақырту бойынша шара қабылдайды. Сотталған келген кезде Пробация қызметі онымен жазаны өтеу шарттарын бұзуға жол бермеу туралы әңгімелесу жүргізеді және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жауапкершілік туралы жазбаша ескерту (бұдан әрі – ескерту) шығарады, ол номенклатуралық iске тiгiледi және ОАДБ-ға енгізіледі.
24. Сотталған жазаны өтеуден жалтарған кезде Пробация қызметі үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы ҚК-нің 43-бабының 2-1-бөлiгiне сәйкес қоғамдық жұмыстарды қамаумен, бас бостандығын шектеумен не бас бостандығынан айырумен ауыстыру туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде сотқа жiбередi.
25. ҚР ҚАК-ның 60-бабының 3-бөлігінде көзделген негіздер бойынша жазаны өтеу тәртiбi мен шарттарын қайта бұзуы анықталған күннен бастап Пробация қызметі бес жұмыс күні ішінде сотқа қоғамдық жұмыстарды ауыстыру туралы ұсыным жолдайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, орналасқан жерi белгiсiз сотталғанға қатысты Пробация қызметі бастапқы iздестіру iс-шараларын жүзеге асырады және оған iздестіру жариялау туралы сотқа ұсынымды электронды не жазбаша түрде енгізеді.

19. Предоставление осужденному очередного отпуска по основному месту работы не приостанавливает исполнение общественных работ.
20. Началом срока отбывания общественных работ является день получения местным исполнительным органом справки-направления.
21. При установлении осужденному инвалидности первой или второй группы по заключению медико-социальной экспертной комиссии, Служба пробации в течение одного рабочего дня, следующего после дня поступления подтверждающих материалов об установлении инвалидности в электронном или письменном виде направляет в суд представление об освобождении его от дальнейшего отбывания наказания по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – представление).
22. При наступлении беременности осужденной в период отбывания наказания Служба пробации в электронном или письменном виде направляет в суд представление об отсрочке ей отбывания наказания со дня предоставления отпуска по беременности и родам, с приобщением справки с места работы осужденной с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справки с места жительства и справки с медицинского учреждения.
23. При выявлении нарушения со стороны осужденного порядка и условий отбывания наказания, Служба пробации в течение трех рабочих дней принимает меры по вызову его в Службу пробации. При прибытии осужденного, Служба пробации проводит с ним беседу о недопущении нарушений условий отбывания наказания и выносит ему письменное предупреждение об ответственности по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – предупреждение), которое подшивается в номенклатурное дело и вносится в ЦАБД.
24. При уклонении осужденного от отбывания наказания, Служба пробации в течение трех рабочих дней в электронном или письменном виде направляет в суд представление о замене общественных работ арестом, ограничением свободы либо лишением свободы в соответствии с частью 2-1 статьи 43 УК РК.
25. Со дня выявления повторного нарушения порядка и условий отбывания наказания, предусмотренный частью 3 статьи 60 УИК РК, Служба пробации в течение пяти рабочих дней направляет в суд представление о замене общественных работ.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. В отношении осужденного, скрывшегося с места жительства, местонахождение которого неизвестно, Служба пробации осуществляет первоначальные розыскные мероприятия и в электронном или письменном виде вносит в суд представление об объявлении его в розыск по форме согласно.

3-параграф. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаны орындау тәртібі
27. Түзеу жұмыстары алименттерді, жарақаттануға немесе денсаулықтың өзге де зақымдануына, сондай-ақ асыраушысының қайтыс болуына байланысты келтірілген зиянды өтеу есебіне мерзімдік төлеуге (өндіріп алуға) жататын қаражатты шегергенде, сотталған адамның жалақысының (ақшалай үлесінің) оннан елу пайызға дейінгі ай сайын ұстап қалу және Жәбірленушілерге өтеу қорына аудару арқылы орындалады.
28. Түзеу жұмыстарына сотталғандар жазаны өтеуге Пробация қызметіне үкiмнiң, қаулының көшiрмесiмен соттың тиiстi өкiмi келiп түскен күннен бастап он бес күндік мерзiмнен кешiктiрмей тартылады.
29. Түзеу жұмыстары түрiндегi жазаның орындалуын сотталғандардың негiзгi жұмыс орны бойынша Пробация қызметі жүзеге асырады.
30. Сотталған ҚР ҚАК 53-бабының 1-тармағында көзделген талаптарды сақтамаған жағдайда Пробация қызметі үш жұмыс күні ішінде оны Пробация қызметіне шақырту бойынша шара қабылдайды. Сотталған келген кезде Пробация қызметі онымен бұдан былай құқық бұзушылықтарға, сондай-ақ жазаны өтеу шарттарын бұзуға жол бермеу туралы әңгімелесу жүргізеді және жауапкершілік туралы жазбаша ескерту шығарады, ол номенклатуралық iске тiгiледi және ОАДБ-ға енгізіледі.
31. Түзеу жұмыстарына сотталған адамдардың құжаттарын ресімдеп, сотталғанның жұмыс орнын алдын ала нақтылап, Пробация қызметі сол күні осы ұйымның әкiмшiлiгiне хабарлама, ұйғарым және үкiмнiң көшiрмесiн осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды немесе жазбаша түрде жолдайды.
32. Сотталғанның сырқаттануы үздіксіз төрт айдан аса жалғасқан, оған бірінші және екінші топтағы мүгедектік белгіленген жағдайда, Пробация қызметі ауру немесе мүгедектік туралы растаушы материалдар келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде сотқа жазасын одан әрі өтеуден босату туралы электронды немесе жазбаша түрде ұсыным енгізедi.
33. Сотталған әйел жазасын өтеу кезеңiнде аяғы ауыр болған жағдайда Пробация қызметі сотталған әйелдiң жұмыс орнынан жүктiлiгi мен тууына байланысты жұмыстан босатылған күнi көрсетiлген анықтаманы, тұрғылықты жерi, емдеу мекемесінің анықтамасын қоса сотқа жүктiлiгi мен тууы бойынша демалыс берiлген уақыттан бастап, оның жазасын өтеудi кейiнге қалдыру туралы электронды немесе жазбаша түрде ұсыным жолдайды.
34. Зейнеткерлік демалысына шыққан және жұмысты тоқтатқан адамға қатысты Пробация қызметі үкiмінiң одан әрi атқарылуы туралы мәселенi шешу үшiн сотқа элекронды немесе жазбаша түрде жүгiнедi.

Параграф 3. Исполнение наказания в виде исправительных работ
27. Исправительные работы исполняются путем ежемесячного удержания и перечисления в Фонд компенсации потерпевшим от десяти до пятидесяти процентов заработной платы (денежного содержания) осужденного, за вычетом средств подлежащих периодической уплате (взысканию) в счет алиментов, возмещения вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья, а также смертью кормильца.
28. Осужденные к исправительным работам привлекаются к отбыванию наказания не позднее пятнадцатидневного срока со дня поступления в Службу пробации соответствующего распоряжения суда с копией приговора, постановления.
29. Исполнение наказания в виде исправительных работ осуществляет Служба пробации по основному месту работы осужденных.
30. При выявлении несоблюдения осужденным требований, предусмотренных пунктом 1 статьи 53 УИК РК, Служба пробации в течение трех рабочих дней принимает меры по вызову его в Службу пробации. При прибытии осужденного, Служба пробации проводит с ним беседу о недопущении впредь правонарушений, а также нарушений условий отбывания наказания и выносит ему письменное предупреждение об ответственности, которое подшивается в номенклатурное дело и вносится в ЦАБД.
31. Оформив документы на лиц, осужденных к исправительным работам, предварительно уточнив место работы осужденного, Служба пробации, в этот же день, в электронном или письменном виде направляет в администрацию этой организации извещение, предписание и копию приговора по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
32. При непрерывной болезни осужденного свыше четырех месяцев, установлении его инвалидности первой и второй группы, Служба пробации в течение одного рабочего дня, следующего после дня поступления подтверждающих материалов о болезни либо установлении инвалидности в электронном или письменном виде в электронном или письменном виде вносит в суд представление об освобождении его от дальнейшего отбывания наказания.
33. При наступлении беременности у осужденной в период отбывания наказания Служба пробации в электронном или письменном виде направляет в суд представление об отсрочке ей отбывания наказания с момента предоставления отпуска по беременности и родам, с приобщением справки с места работы осужденной, с указанием даты освобождения от работы в связи с беременностью и родами, справки с места жительства, справки из лечебного учреждения.
34. В отношении лица, вышедшего на пенсию и оставившего работу, Служба пробации в электронном или письменном виде обращается в суд для решения вопроса о дальнейшем исполнении приговора.

35. Сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалу сот үкiмiмен белгiленген мөлшерде жүргiзiледi. Түзеу жұмыстарына сотталғандардың еңбекақысынан ұстап қалуды жүргiзудiң басталуы жазаны өтеу мерзiмiнiң басталған күнi болып саналады.
36. Ұстап қалу жалақы төлеу кезiнде барлық жұмыс iстеген ай үшiн атқару құжаттары бойынша сотталғанға наразылықтың болуына қарамастан, негiзгi жұмыс орны бойынша жалақының барлық түрiне жүргiзiледi.
Бұл ретте ұстап қалу әрбiр жұмыс iстеген ай үшiн айдың екiншi жартысына еңбекақы төленген кезде, ал жұмыстан босатылған кезде айдың жұмыс iстеген бөлiгi үшiн жүргiзiледi.
37. Төлем тапсырыстарымен бiр мезгiлде Пробация қызметіне жүргiзiлген ұстап қалу бойынша есептеу мәлiметтерi осы Қағидаға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша элекронды немесе жазбаша түрде жолданады. Есептеу мәлiметтерi төлем тапсырысының бетiнде, сол сияқты сырт жағында көрсетiледi.
38. Пробация қызметі ай сайын 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу карточкалары бойынша сотталғандардың жалақысынан ұстап қалудың дұрыстығы мен уақтылығын және ұсталған сомаларды мемлекет кірісіне аударуды тексереді және бұзушылықтар анықталған кезде оларды жою шараларын қабылдайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
39. Ұйым әкімшілігі үш айдан аса сотталғанның жалақысынан уақытылы соманы ұстап қалмаған және ұсталған соманы мемлекет кірісіне аудармаған жағдайда, Пробация қызметі прокурорлық ықпал ету шараларын қолдану үшін прокуратура органдарына элекронды немесе жазбаша түрде жүгiнеді.
40. Пробация қызметі кемінде тоқсанына бiр рет сотталғандардың еңбекақыларынан ұстап қалудың дұрыстығын тiкелей олардың жұмыс орны бойынша тексередi. Тексеру нәтижелерi туралы осы Қағидаға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада акт жасалады, оның бiрi ұйымда, ал екiншiсi ұйым әкiмшiлiгi өкiлiнiң актiмен танысқаны туралы белгiсімен Пробация қызметінде сақталады және анықталған кемшiлiктердiң жойылуын бақылау үшiн пайдаланылады.
41. Пробация қызметіне алдын ала хабарламай сотталғанды жұмыстан босатқан, сотталғанның жұмысы туралы, оның еңбекақысы және жүргiзiлген ұстап қалу туралы есептеу мәлiметтерi бұрмаланған жағдайда, Пробация қызметі ол туралы прокурорлық ден қою шараларын қолдану үшін прокуратураға электронды немесе жазбаша түрде түрде хабарлайды.
42. Сотталғандардың еңбекақысынан ұсталған сомалардың аударылуы және жұмыс iстеген күндер саны туралы мәлiметтер төлем тапсырмаларының көшiрмелері мен есеп-айырысу мәлiметтері негiзiнде олардың есепке алу карточкаларына енгiзiледi.

35. Из заработной платы осужденных производятся удержания в размере, установленном приговором суда. Началом производства удержаний из заработной платы осужденных к исправительным работам считается день начала срока отбывания наказания.
36. Удержания производятся из всех видов заработной платы по основному месту работы, независимо от наличия претензий к осужденному по исполнительным документам, за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы.
При этом удержания производятся за каждый отработанный месяц при выплате заработной платы за вторую половину месяца, а при увольнении - за проработанную часть месяца.
37. Одновременно с платежными поручениями в Службу пробации в электронном или письменном виде направляются расчетные сведения по произведенным удержаниям по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Расчетные сведения указываются как на лицевой, так и на оборотной стороне платежного поручения.
38. Служба пробации ежемесячно проверяет по учетным карточкам по форме согласно приложению 7-1, правильность и своевременность удержание из заработной платы осужденных и перечисление удержанных сумм в доход государства и при обнаружении нарушений принимают меры к их устранению.
Сноска. Пункт 38 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. В случае несвоевременного удержания из заработной платы осужденного и перечисления удержанных сумм в доход государства администрацией организации более трех месяцев, Служба пробации в электронном или письменном виде обращается в органы прокуратуры для принятия мер прокурорского реагирования.
40. Служба пробации не реже одного раза в квартал проверяет правильность удержаний из заработной платы осужденных непосредственно по месту их работы. О результатах проверки составляется акт в двух экземплярах по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, один из которых остается в организации, а второй, с отметкой представителя администрации организации об ознакомлении с актом, хранится в Службе пробации и используется для контроля за устранением обнаруженных недостатков.
41. В случаях увольнения осужденного без предварительного уведомления Службы пробации, искажение расчетных сведений о работе осужденного, его заработной плате и произведенных удержаниях Служба пробации в электронном или письменном виде сообщает об этом в органы прокуратуры для принятия мер прокурорского реагирования.
42. Сведения о перечислении сумм, удержанных из заработка осужденных и количестве отработанных дней, заносятся в их учетные карточки на основании копий платежных поручений и расчетных сведений.

43. Пробация қызметі жаза мерзімінің аяқталған күнiнде, ал бұл жазадан басқа негiздер бойынша босатылған жағдайда растайтын құжаттарды алған соң келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей сотталған жазасын өтеп жүрген ұйымның әкiмшiлiгiн оның жалақысынан ұстап қалуларды тоқтату туралы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды немесе жазбаша түрде хабардар етедi. Сотталғанға жазаны өтегенi туралы немесе жазадан босатылғаны туралы анықтама осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берiледi (бұдан әрі – анықтама).
44. Түзеу жұмыстары түріндегі жазаны өтеуден жалтарған не жұмысынан айырылған немесе еңбек шарты бұзылған күннен бастап үш ай бойы жұмысқа орналаспаған сотталғанға қатысты Пробация қызметі үш жұмыс күні ішінде қылмыстық теріс қылықтары үшін қоғамдық жұмыстарға тартумен не қамауға алумен, ал ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыс үшін бас бостандығын шектеумен не бас бостандығынан айырумен, ауыр қылмыс үшін тағайындалған жазаның өтелмеген бөлігін бас бостандығынан айырумен ауыстыру туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде сотқа жолдайды.
45. Орналасқан жерi белгiсiз сотталғанға қатысты ұсынымда оның жазасын өтеуден жалтару мақсатында бой тасалағаны туралы қолда бар мәлiметтер және бастапқы iздестіру іс-шараларының нәтижелерi көрсетiледi.
46. Тұрғылықты жерiнен бой тасалаған, орналасқан жерi белгiсiз сотталғанға қатысты Пробация қызметі бастапқы іздестіру iс-шараларын жүзеге асырады және оған iздестіру жариялау туралы электронды немесе жазбаша түрде сотқа ұсыным енгізеді.
4-параграф. Белгiлi бiр лауазымда болу немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаларды орындау тәртібі
47. Сот үкiмiнiң орындалуын қамтамасыз ету мақсатында Пробация қызметі күнтізбелік үш күн ішінде:
1) сотталғанның жұмыс орнын анықтайды және осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымның әкімшілігіне сот үкiмiнiң көшiрмесiн және хабарламаны электронды немесе жазбаша түрде жолдайды;
2) белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысуға рұқсат берудің күшiн жоюға құқылы органдарға сот үкiмiнiң көшiрмесiн немесе оның куәландырылған үзiндiсiн және электронды немесе жазбаша түрде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынымхат жолдайды.
Жасалған қылмыстың (экономикалық қызмет саласында, экологиялық қылмыстар, қозғалыс пен көлiктi пайдалану қауiпсiздiгiне қарсы және тағы басқа) сипаты мен сот тыйым салған қызмет түрiне қарай Пробация қызметі аталған құжаттарды белгiлi бiр қызмет түрiн жүзеге асыруға құжат беруді белгілейтін органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге (аңшылар мен балық аулаушылар, қоршаған ортаны қорғау қоғамы және тағы басқа) электронды немесе жазбаша түрде жолдайды.

43. В день окончания срока наказания, а при освобождении от этого наказания - по другим основаниям не позднее следующего рабочего дня после получения подтверждающих документов Служба пробации по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам в электронном или письменном виде уведомляет администрацию организации, где осужденный отбывает наказание, о прекращении удержании из его заработной платы. По форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам осужденному выдается справка об отбытии или освобождении от наказания (далее – справка).
44. В отношении осужденного, уклоняющегося от отбывания наказания в виде исправительных работ либо не трудоустроенного в течение трех месяцев со дня потери работы или расторжения трудового договора, Служба пробации в электронном или письменном виде в течение трех рабочих дней направляет в суд представление о замене неисполненной части наказания, назначенного за уголовный проступок, привлечением к общественным работам либо арестом, а за преступление небольшой и средней тяжести, - ограничением свободы либо лишением свободы, за тяжкое преступление, - лишением свободы.
45. В отношении осужденного, местонахождение которого неизвестно, в представлении указываются имеющиеся сведения о том, что он скрылся с целью уклонения от отбывания наказания, и результаты первоначальных розыскных мероприятий.
46. В отношении осужденного, скрывшегося с места жительства, местонахождение которого неизвестно, Служба пробации осуществляет первоначальные розыскные мероприятия и в электронном или письменном виде вносит в суд представление об объявлении его в розыск.
Параграф 4. Исполнение наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью
47. В целях обеспечения исполнения приговора суда Служба пробации в течение трех рабочих дней:
1) устанавливает место работы осужденного и в электронном или письменном виде направляет копию приговора суда и извещение в администрацию организации по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) в электронном или письменном виде направляет в орган, правомочный аннулировать разрешение на занятие определенным видом деятельности копию приговора суда или заверенную выписку из него и представление по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
В зависимости от характера совершенного преступления (в сфере экономической деятельности, экологические преступления, против безопасности движения и эксплуатации транспорта и другие) и запрещенного судом вида деятельности Служба пробации в электронном или письменном виде направляет указанные документы в органы: определяющие выдачу документов на осуществление определенных видов деятельности; общественные объединения (общество охотников и рыболовов, охраны окружающей среды и другие).

48. Белгiлi бiр лауазымда болу немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түріндегі жазаға сотталғандар:
1) Пробация қызметіне жұмыс орны және тұрғылықты жері, олардың өзгергендігі, жұмыстан босатылғандығы туралы электронды не жазбаша түрде хабарлайды;
2) Пробация қызметінің шақыруы бойынша келеді.
49. Негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр лауазымда болу немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi сот үкімі бойынша қосымша жазасы бар бас бостандығынан айыру түріндегі негізгі жазадан босатылған сотталғандарға қатысты қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкімшілігі босатардан бір ай бұрын сотталғанның таңдаған тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметіне жазаны одан әрі орындау үшін куәландырылған сот үкімінің көшірмесін электронды немесе жазбаша түрде жолдайды.
Пробация қызметі негiзгi жаза ретiнде тағайындалған белгiлi бiр лауазымда болу немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi жазаны одан әрі орындау үшін куәландырылған сот үкімінің көшірмесін алғаннан кейін тиісті қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіне электронды немесе жазбаша түрде хабарлама жолдайды.
50. Белгiлi бiр лауазымда болу немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi қосымша жазасы бар бас бостандығынан айыру түріндегі қосымша жаза түрі өтелмеген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылған адамдардан қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкімшілігі оның таңдаған тұрғылықты жеріне келген күннен бастап бескүндік мерзімде Пробация қызметіне міндетті келу туралы қолхат алады.
51. Сотталғанның лауазымынан босатылғандығы немесе белгiлi бiр қызмет түрiмен айналысу құқығынан айырылғандығы, сондай-ақ тыйым салынған қызметпен айналысуға құқық беретін құжаттарға рұқсат беруді жою немесе алып қою туралы ұйымнан немесе тиісті органнан келіп түскен хабарлама номенклатуралық іске тігіледі және ОАДБ-ға енгізіледі.
52. Пробация қызметі сотталғанды есепке қойғаннан кейiн бiр ай iшiнде оны жұмыс орны бойынша, ұйым әкiмшiлiгiнің оның құқығынан айырылған белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысуы бойынша сотталғанмен еңбек келісімшартын өзгерткендігін немесе тоқтатқандығын (егер сотталған бұл ұйымнан босап кетпесе), жаңа еңбек келісімшарты қандай лауазым (қызмет) бойынша жасалғандығын, сондай-ақ тиісті органның сотталғанға тыйым салынған қызметпен айналысу құқығын беретін рұқсатты тоқтатқандығын, құжатын алып қойғанын тексереді. Тексеру жүргізу нәтижелерi туралы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада белгiлi бiр қызмет атқаруға немесе белгiлi бiр қызметпен айналысуға тыйым салынған үкiмнiң дұрыс орындалуын тексеру актісі жасалады. Бiрiншi дана ұйымда қалдырылады, екiншi дана кәсiпорын әкiмшiлiгiнің танысқандығы туралы белгiсімен Пробация қызметінде сақталады.

48. Осужденные к наказанию в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью:
1) сообщают в Службу пробации о месте работы и жительства и их изменении, об увольнении;
2) являются по вызову в Службу пробации.
49. В отношении осужденных, освобожденных от основного наказания в виде лишения свободы, имеющих по приговору суда дополнительное наказание в виде запрета занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, за месяц до освобождения администрация учреждения уголовно-исполнительной системы в электронном или письменном виде направляет в Службу пробации по избранному месту жительства осужденного заверенную копию приговора суда для дальнейшего исполнения наказания.
Служба пробации после получения заверенной копии приговора суда для дальнейшего исполнения наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью в электронном или письменном виде направляет извещение в соответствующее учреждение уголовно-исполнительной системы, а также в суд вынесший приговор.
50. С освобождаемого лица от отбывания наказания в виде лишения свободы с неотбытым сроком дополнительного вида наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы отбирается подписка об обязательной явке в пятидневный срок в службу пробации по избранному месту жительства со дня его прибытия.
51. Поступившее из организации или соответствующего органа сообщение об освобождении осужденного от должности или занятия определенной деятельностью, права на которое он лишен, а также об аннулировании разрешения и изъятии документов, дающих право на занятие запрещенной деятельностью, подшиваются в номенклатурное дело и вносятся в ЦАБД.
52. Служба пробации в течение месяца после постановки осужденного на учет, проверяет по месту его работы, изменение или прекращение администрацией организации трудового договора с осужденным, занимающим должность или занимающимся деятельностью, которых он лишен (если осужденный не уволен из этой организации), по какой должности (деятельности) заключен новый трудовой договор, а также аннулирование соответствующим органом разрешения и изъятия документа, предоставляющего осужденному право на занятие деятельностью, которая ему запрещена. О результатах проверки по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам в двух экземплярах составляется акт проверки правильности исполнения приговора к лишению права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью. Первый экземпляр остается на предприятии, второй, с отметкой администрации предприятия об ознакомлении, хранится в Службе пробации.

53. Сотталған бұрынғы жұмыс орнынан босатылған кезде Пробация қызметі сотталғанның босатылғандығы туралы хабарлама алған кезден бастап бiр ай мерзiмде:
1) сотталғанның жаңа жұмыс орнын анықтайды;
2) жаңа жұмыс орны бойынша осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электронды немесе жазбаша түрде хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жолдайды;
3) сотталғанды жаңа жұмыс орны бойынша тексередi және оның лауазымын (қызмет түрін) анықтайды. Сотталғанды жұмыс орны бойынша тексерудің нәтижелерi туралы анықтама жасалады және ОАДБ-ға енгізіледі.
54. Егер ұйымдардың лауазымды тұлғалары соттың заңды күшіне енген үкiмiн, шешімін немесе өзге де белгілі бір лауазымда атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру туралы соттың актілерін орындамаған жағдайда, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Пробация қызметі электронды немесе жазбаша түрде олардың атына ұсыным жолдайды.
55. Бақылауды жүзеге асыру мақсатында Пробация қызметі кемiнде алты айда бiр рет ұйым әкiмшiлiгi мен сотталғанның сот үкiмiн орындау барысын тексередi, сондай-ақ кемінде тоқсанына бір рет оны тұрғылықты жері бойынша тексереді. Тексеріс қорытындысы ОАДБ-ға енгізіледі.
56. Егер ұйымдардың лауазымды тұлғалары Пробация қызметінің ұсынымын алғаннан кейiн сот үкiмiн орындамаса, Пробация қызметінің сот үкiмiн орындау жөнiндегi талаптарын елемесе, Пробация қызметі күнтізбелік отыз күн ішінде материалдарды сотқа дейінгі тергеуді бастау туралы мәселені шешу үшін ІІО тергеу бөліністеріне электронды немесе жазбаша түрде жолдайды.
57. Сотталғанның сот үкімінің талаптарын бұзу фактiсi анықталған жағдайда, Пробация қызметі онымен жеке әңгiме жүргiзедi, түсiнiктеме алады.
58. Айыппұлға, бас бостандығын шектеуге, қоғамдық жұмыстарға немесе түзеу жұмыстарына тартуға, сондай-ақ жаза өтеуді кейінге қалдыруға немесе шартты түрде соттауға тағайындалған белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру мерзімі сот үкiмi заңды күшiне енген күнінен бастап есептеледi.
59. Белгілі бір лауазымда болу немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру жазасы қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаға қосымша ретiнде тағайындалған кезде, ол негізгі жаза түрінің барлық уақытын өтеу кезіне қолданылады, бірақ бұл ретте оның мерзімі қамауды, бас бостандығынан айыруды өтеу мерзімінен және Пробация қызметіне есепке қойылған күнінен бастап есептеледі.
60. Негiзгi жаза ретiнде белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру түрiндегi, сондай-ақ негiзгi жазаға қосымша ретiнде айыппұл, түзеу жұмыстары, бас бостандығын шектеу немесе қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі, сондай-ақ шартты түрде соттау кезiндегi жазаның атқарылуын ұйымдастыру осы Қағида талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

53. При увольнении осужденного с прежнего места работы, Служба пробации в месячный срок с момента получения сообщения об увольнении осужденного:
1) устанавливает новое место работы осужденного;
2) в электронном или письменном виде направляет по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам сообщение по новому месту работы (далее – сообщение);
3) проверяет по новому месту работы осужденного и устанавливает его должность (род деятельности). О результатах проверки по месту работы осужденного составляется справка и вносится в ЦАБД.
54. В случае если должностные лица, организаций не исполняют вступивший в законную силу приговор суда, решение суда или иной судебный акт о лишении права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Служба пробации в электронном или письменном виде направляет в их адрес представление по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
55. В целях осуществления контроля Служба пробации не реже одного раза в шесть месяцев проверяет исполнение приговора суда администрацией организации и осужденным, а также не реже одного раза в квартал проверяет его по месту жительства. Результаты проверки вносятся в ЦАБД.
56. В случае если должностные лица, организаций после получения представления Служба пробации не исполняют приговор суда, игнорируют требования Службы пробации по исполнению приговора суда, Служба пробации в электронном или письменном виде в течение тридцати календарных дней направляет материалы в следственные подразделения ОВД для решения вопроса о начале досудебного расследования.
57. При установлении факта нарушения осужденным требований приговора суда, Служба пробации проводит с ним индивидуальную беседу, отбирает объяснение.
58. Срок лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, назначенного к штрафу, ограничению свободы, привлечения к общественным или исправительным работам, а также к отсрочке отбывания наказания или условном осуждении исчисляется со дня вступления приговора суда в законную силу.
59. При назначении наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью в качестве дополнительного наказания к аресту или лишению свободы оно распространяется на все время отбывания основных видов наказаний, но при этом его срок исчисляется со дня отбытия ареста, лишения свободы и постановки на учет Службы пробации.
60. Организация исполнения наказания в виде лишения права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью, назначенного в качестве дополнительного к основным наказаниям в виде штрафа, исправительных работ, ограничения свободы или привлечения к общественным работам, а также при условном осуждении осуществляется в соответствии с требованиями к настоящим Правилам.

61. Жаза мерзiмi аяқталғаннан кейін сотталған есептен шығарылады.
5-параграф. Бас бостандығын шектеуге сотталғандардың пробациялық бақылауын жүзеге асыру тәртібі
62. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеу мерзімі Пробация қызметі заңды күшіне енген сот үкімін орындауға қабылдаған күннен бастап есептеледі.
63. Бас бостандығын шектеу түріндегі жазаны өтеп жатқандарға пробациялық бақылауды олардың тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметі жүзеге асырады.
Сотталғанға сот жүктеген оқудан және жұмыстан бос уақытта тұрғылықты жерін тастап кетпеу талаптарын орындауын бақылау үшін Пробация қызметі сотталғанмен бірге оның тұрғылықты жерінде болу кестесін құрады.
64. Пробация қызметі пробациялық бақылаудағы бас бостандығын шектеуге сотталған адамды есепке қою кезінде:
1) сотталғанның тұрғылықты жерін, денсаулық жағдайын, білім деңгейін және еңбекпен қамтылғандығын анықтайды;
2) сотталғанға әлеуметтік-құқықтық көмек алу, оған қатысты пробациялық бақылауды жүзеге асыру және тоқтату тәртібін түсіндіреді, сондай-ақ оның тіркелу үшін Пробация қызметіне келу күндерін белгілейді;
3) сотталғанға сот жүктеген міндеттерді орындау тәртібін және мәжбүрлі еңбекті орындау, оларды орындамағаны, сондай-ақ пробациялық бақылау шарттары мен тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілікке тарту тәртібін түсіндіреді.
65. Сотталғандарға пробациялық бақылау:
1) қоғамдық тәртіп пен адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқықтарына, жеке тұлғаға қол сұғатын, сондай-ақ отбасылық-тұрмыстық қарым-қатынастар саласында әкімшілік құқық бұзушылықты және жаңа қылмыс жасағанын немесе қылмыстық жауапкершілікке тартылғандығын анықтауға ІІО-ның қолда бар есептері, сондай-ақ ҚСжАЕК аумақтық басқармаларының есептері бойынша сотталғандарды ай сайын тексеруді;
1-1) айына кемінде бір рет тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша мінез-құлықты бақылауды жүзеге асыруды;
2) сотталғандардың тіркелу, өзінің мінез-құлқы туралы есеп беру және профилактикалық әңгімеге қатысу үшін Пробация қызметі белгілеген күндері пробация қызметіне келу;
3) сотталғандардың мінез-құлқына және олардың сот жүктеген міндеттерін сақтауына, бірлескен профилактикалық іс-шараларды жүргізуге қатысты құқық қорғау және басқа да органдармен және мекемелермен тұрақты негізде ақпарат алмасу арқылы қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 65-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
66. Бас бостандығын шектеуге сотталғандарды сот шешімі бойынша жазаны өтеудің барлық мерзімі ішінде жыл сайын жүз сағаттан мәжбүрлі еңбекке тартуды ҚР ҚАК-нің 57, 58 және 59-баптарына сәйкес жергілікті атқарушы органдар ұйымдастырады және күніне төрт сағаттан асырылмай өтіледі.

61. По истечении срока наказания осужденный снимается с учета.
Параграф 5. Порядок осуществление пробационного контроля за осужденными к ограничению свободы
62. Срок отбывания наказания в виде ограничения свободы исчисляется со дня принятия вступившего в законную силу приговора суда к исполнению Службой пробации.
63. Пробационный контроль за отбывающими наказание в виде ограничения свободы осуществляется Службой пробации по месту их жительства.
Для контроля по выполнению осужденным возложенных судом требований в свободное от учебы и работы время не покидать место жительства, Служба пробации совместно с осужденным составляет график пребывания его по месту жительства.
64. При постановке на учет осужденного к ограничению свободы, находящегося под пробационным контролем, служба пробации:
1) устанавливает место жительства осужденного, состояние его здоровья, уровень образования и трудовую занятость;
2) разъясняет осужденному порядок предоставления социально-правовой помощи, осуществления и прекращения в отношении него пробационного контроля, а также устанавливает дни его явки в службу пробации для регистрации;
3) разъясняет осужденному порядок исполнения, возложенных судом обязанностей и принудительного труда, привлечения к ответственности за их неисполнение, а также нарушения условий и порядка пробационного контроля.
65. Пробационный контроль за осужденными обеспечивается:
1) ежемесячной проверкой осужденных по существующим учетам ОВД, а также по учетам территориального органа КПСиСУ на предмет выявления административных правонарушений, посягающих на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность, а также в сфере семейно-бытовых отношений, совершения новых преступлений или привлечение к уголовной ответственности;
2) явкой осужденных в службу пробации в установленные Службой пробации дни для регистрации, отчета о своем поведении и участия в профилактической беседе;
3) осуществлением на постоянной основе обменом с правоохранительными и иными органами и учреждениями информацией, касающейся поведения осужденных и соблюдения ими возложенных судом обязанностей, проведения совместных профилактических мероприятий.
Сноска. Пункт 65 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
66. Привлечение осужденных к ограничению свободы по решению суда к принудительному труду по сто часов ежегодно в течение всего срока организуется местными исполнительными органами в соответствии со статьями 57, 58 и 59 УИК РК и отбывается не свыше четырех часов в день.

67. Бас бостандығынан айыру жазасының өтелмеген бөлігі бас бостандығын шектеу түріндегі жазаға ауыстырылған сотталғандарға қатысты сот қаулысы заңды күшіне енгеннен кейін қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің әкімшілігі ОАДБ арқылы сотталған таңдап алынған тұрғылықты жері бойынша пробация қызметіне бір жұмыс күні ішінде есепке қою туралы мәліметтерді жолдайды.
68. Сотталған жазасын өтеу орнына белгіленген мерзімде бармаған жағдайда Пробация қызметі бастапқы іздестіру іс-шараларын жүргізеді және сотталғанның орналасқан жері анықталмаса, электронды немесе жазбаша түрде сотқа іздестіру жариялау туралы ұсыным енгізеді.
69. Жазаны өтеу кезеңінде Пробация қызметі сотқа бостандығын шектеуге сотталған үшін бұрын белгіленген міндеттерінің күшін толық немесе ішінара жою туралы электронды немесе жазбаша түрде ұсыныс енгізеді.
Ескерту. 69-тармақ орыс тілінде өзгерістер енгізіледі, мемлекеттік тілде мәтіні өзгермейді - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Сотталғанды басқа жұмысқа, оның ішінде басқа жерге ауыстыру Пробация қызметінің келісімімен жүзеге асырылады.
71. Пробация қызметі үш жұмыс күні ішінде сотталғанның ҚР ҚАК 67-бабының 1-тармағында көзделген жазаны өтеу тәртібі мен шарттарын бұзғанын анықтағаннан кейін оны Пробация қызметіне шақырту бойынша шара қабылдайды. Сотталған келген кезде Пробация қызметі онымен бұдан былай құқық бұзушылықтарға, сондай-ақ жазаны өтеу шарттарын бұзуға жол бермеу туралы әңгімелесу жүргізеді және бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы жазбаша ескерту түрінде жаза шығарады, ол номенклатуралық iске тiгiледi және ОАДБ-ға енгізіледі.
72. Қазақстан Республикасы ҚАК 68-бабының 2-тармағында көзделген жазаны өтеу тәртібін қасақана бұзған сотталғанға қатысты Пробация қызметі бұзушылықты анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде сотқа жолдайды.
Бас бостандығын шектеуді ауыстыру туралы ұсынымда сотталғанның сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтаруы, қоғамдық тәртіпті бұзуы, сол уақыт ішінде Пробация қызметіне келмеген уақыты, оған қандай ықпал ету шаралары қабылданғаны, оның оған тигізген әсері, сондай-ақ әкелу мен ұстаудың бар-жоғы жөніндегі нақты фактілер көрсетіледі. Ұсынымда жұмыс, оқу және тұратын орнынан мінездеме, Пробация қызметі қызметкерінің сотталғанның мінез-құлқы туралы баянаты, оның өмір салты, сотталғанның түсініктемесі ұсынылады.

67. После вступления в законную силу постановления суда в отношении осужденных, которым неотбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде ограничения свободы, администрация учреждения уголовно-исполнительной системы в течение суток посредством ЦАБД направляет сведения в службу пробации по избранному осужденным место жительства для постановки на учет.
68. При неприбытии осужденного к месту отбывания наказания в установленный срок Служба пробации проводит первоначальные розыскные мероприятия и если место пребывания осужденного не установлено, то в электронном или письменном виде вносит в суд представление об объявлении его в розыск.
69. Представление об отмене полностью или частично ранее установленных для осужденного к ограничению свободы обязанностей в электронном или письменном виде вносится в суд Службой пробации в период отбывания наказания.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Перевод осужденных на другую работу, в том числе в другую местность, осуществляется по согласованию со Службой пробации.
71. Служба пробации в течение трех рабочих дней после выявления нарушения осужденным порядка и условий отбывания наказания, предусмотренные пунктом 1 статьи 67 УИК РК, принимает меры по вызову его в Службу пробации. При прибытии осужденного, Служба пробации проводит с ним беседу о недопущении впредь правонарушений, а также нарушений условия отбывания наказания и выносит ему взыскание в виде письменного предупреждения о замене ограничения свободы лишением свободы, которое подшивается в номенклатурное дело и вносится в ЦАБД.
72. В отношении осужденного, злостно нарушающего порядок отбывания наказания, предусмотренный частью 2 статьи 68 УИК РК, Служба пробации в течение десяти рабочих дней со дня обнаружения нарушения в электронном или письменном виде направляет в суд представление о замене ограничения свободы лишением свободы.
В представлении о замене ограничения свободы указываются конкретные факты уклонения осужденного от исполнения возложенных судом на него обязанностей, нарушения общественного порядка, время, в течение которого он не являлся в Службу пробации, какие меры воздействия принимались к нему, как он на них реагировал, а также наличие приводов и задержаний. К представлению прилагаются характеристики с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника Службы пробации о поведении осужденного, его образе жизни, объяснения осужденного.

Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-параграф. Шартты түрде сотталған адамдардың мiнез-құлқын пробациялық бақылауды жүзеге асыру тәртібі
73. Пробациялық бақылау мерзiмi iшiнде шартты түрде сотталған адамдардың мiнез-құлқын бақылауды, олардың тұрғылықты жері, жұмыс және оқу орны бойынша Пробация қызметі жүзеге асырады.
74. Пробация қызметi пробациялық бақылауда тұрған шартты түрде сотталған адамды есепке қойған кезде:
1) денсаулық жағдайын, бiлiм деңгейiн және жұмыспен қамтылуын, тұрғылықты жерiнiң бар-жоғын анықтай отырып, сотталған адамның жеке басын зерделеуді жүргізеді;
2) сотталғанға әлеуметтік-құқықтық көмек алу, оған қатысты пробациялық бақылауды жүзеге асыру және тоқтату тәртібін түсіндіреді, сондай-ақ тіркелу үшін пробация қызметіне келу күндерін белгілейді;
3) сот жүктеген мiндеттердi орындау тәртiбiн, оларды орындамағаны үшiн жауапқа тарту тәртiбiн түсiндiредi.
Бұдан кейін, осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шартты түрде сотталған адамнан қолхат (бұдан әрі – қолхат) алынады, ол номенклатуралық іске тігіледі және ОАДБ-ға енгізіледі.
75. Пробация қызметінің қызметкері сот жүктеген міндеттерді шартты түрде сотталған адамның қалай орындайтынын бақылайды.
76. Шартты түрде сотталған адам пробациялық бақылаудан жалтарған жағдайда Пробация қызметі оның орналасқан жерi мен жалтару себептерiн анықтау бойынша бастапқы іс-шараларды жүргiзедi.
77. Шартты түрде сотталған адамға қосымша жаза ретінде қоғамдық жұмыстарға тарту және белгiлi бір лауазымды атқару немесе белгiлi бiр қызметпен айналысу құқығынан айыру тағайындалған кезде Пробация қызметі осы жаза түрінің талаптарына сәйкес iс-шараларды толық көлемде жүзеге асырады.
78. Пробациялық бақылау мерзiмi кезінде шартты түрде сотталған адамдардың мiнез-құлқын бақылау мақсатында Пробация қызметі:
1) тіркеуге келген күндері немесе пробация қызметіне шақыртылғанда олардың міңез-құлқы туралы есепті айына екі рет (ауылды жерлерде бір рет) тындайды;
1-1) айына кемінде бір рет тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша мінез-құлықты бақылауды жүзеге асырады;
2) сотталғандар тарапынан қоғамдық тәртіпке, адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқықтарына, жеке тұлғаға қол сұғатын, отбасылық-тұрмыстық қарым-қатынастар саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық және қайта қылмыс жасауына жол бермеуге шаралар қабылдайды;
3) ай сайын сотталғанды ІІО-ның есептері, сондай-ақ аумақтық ҚСжАЕК органының есептері бойынша өзіне сол үшiн әкiмшiлiк жаза қолданылған, қоғамдық тәртiп пен адамгершілікке, кәмелетке толмағандардың құқықтарына, жеке тұлғаға қол сұғатын, сондай-ақ отбасылық-тұрмыстық қарым-қатынастар саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасағанына, жаңа қылмыстар жасағанына немесе қылмыстық жауапкершілікке тартылғанына тексеріс жүргізеді;

Сноска. Пункт 72 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 6. Осуществление пробационного контроля за поведением лиц, осужденных условно
73. Контроль за поведением лиц, осужденных условно в течение пробационного контроля осуществляется Службой пробации по месту жительства, работы и учебы осужденных.
74. Служба пробации при постановке на учет лица, осужденного условно, находящегося под пробационным контролем:
1) проводит изучение личности осужденного с установлением состояния здоровья, уровня его образования, трудовой занятости, наличия места жительства;
2) разъясняет осужденному порядок получения социально-правовой помощи, осуществления и прекращения в отношении него пробационного контроля, а также устанавливает дни явки в службу пробации для регистрации;
3) разъясняет осужденному порядок исполнения возложенных судом обязанностей, привлечения к ответственности за их неисполнение.
После этого, от лица, осужденного условно, отбирается подписка по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам (далее – подписка), которая подшивается в номенклатурное дело и данные вносятся в ЦАБД.
75. Сотрудник Службы пробации контролирует, как лицо, осужденное условно выполняет возложенные судом обязанности.
76. В случае уклонения лица, осужденного условно, от пробационного контроля Служба пробации проводит первоначальные мероприятия по установлению его местонахождения и причин уклонения.
77. При назначении лицу, осужденному условно в качестве дополнительного наказания в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, Служба пробации в полном объеме осуществляет мероприятия в соответствии с требованием данного вида наказания.
78. В целях контроля за поведением лиц, осужденных условно, в период срока пробационного контроля Служба пробации:
1) два раза (в сельской местности один раз) в месяц заслушивает отчеты о их поведении в дни явки для регистрации или по вызову в службу пробации;
2) принимает меры к недопущению и предотвращению со стороны осужденных случаев административного правонарушения, посягающего на общественный порядок, нравственность, права несовершеннолетних, на личность, в сфере семейно-бытовых отношений и повторных преступлений;
3) ежемесячно проверяет лиц, осужденных условно по учетам органов внутренних дел, а также по учетам территориального органа КПСиСУ на предмет совершения осужденным административного правонарушения, посягающего на общественный порядок и нравственность, права несовершеннолетних, на личность, а также в сфере семейно-бытовых отношений, совершения новых преступлений или привлечения к уголовной ответственности;

4) шартты түрде сотталған адамдардың мiнез-құлқына және оларға сот жүктеген міндеттердің сақталуына қатысты құқық қорғау және өзге де органдармен, мекемелермен ақпаратпен алмасуды, бірлескен профилактикалық іс-шаралар жүргізуді тұрақты негізде жүзеге асырады.
Ескерту. 78-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Белгiленген мерзiмiнiң кемiнде жартысы өткен кезде Пробация қызметі сотқа электронды немесе жазбаша түрде ұсыным енгізеді.
Ұсынымда шартты түрде сотталған адамның жеке басын, оның мiнез-құлқын сипаттайтын деректер баяндалады және шартты түрде соттаудың күшін жою мен сотталған адамнан соттылықты алып тастау туралы мәселе қойылады.
80. Шартты түрде сотталған адам ҚР ҚАК 176-бабының 1-тармағында көзделген бұзушылықтарды жасаған кезде Пробация қызметі сотқа пробациялық бақылауды бір жылдан аспайтын мерзімге ұзарту, ал кәмелетке толмағандарға қатысты алты айдан аспайтын мерзімге ұзарту туралы электронды немесе жазбаша түрде ұсыным енгізеді.
Бұдан басқа, Пробация қызметі үш жұмыс күні ішінде оны Пробация қызметіне шақырту бойынша шара қабылдайды. Сотталған келген кезде Пробация қызметі онымен бұдан былай құқық бұзушылықтарға, сондай-ақ жазаны өтеу шарттарын бұзуға жол бермеу туралы әңгімелесу жүргізеді және осы тармақта көрсетілген бұзушылықтарға қайта жол берген жағдайда шартты түрде соттаудың күшін жою мүмкіндігі туралы жазбаша ескерту шығарады, ол номенклатуралық іске тігіледі және ОАДБ-ға енгізіледі.
81. Шартты түрде сотталған адам оған сот жүктеген мiндеттердi орындамаған немесе Қазақстан Республикасы ҚАК 176-бабының 1-бөлігінде көрсетілген бұзушылықтарды қайта жасаған жағдайда, сондай-ақ ол пробациялық бақылаудан жасырынса, Пробация қызметі жазбаша ескерту түрінде жазалау шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде шартты түрде соттаудың күшiн жою және сот үкімімен тағайындалған жазаны орындау, ал кәмелетке толмаған сотталғанға қатысты – пробациялық бақылау мерзімін ұзарту, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге ұзарту туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде сотқа жолдайды.
Ұсынымға шартты түрде сотталған адамның жұмыс орнынан, оқу орнынан және тұрғылықты жерiнен берілген мiнездеме, Пробация қызметі қызметкерiнiң шартты түрде сотталған адамның мiнез-құлқы, оның өмір салты туралы баянаты, шартты түрде сотталған адамның түсiнiктемелерi қоса тіркеледі.
Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

4) на постоянной основе осуществляет обмен с правоохранительными и иными органами и учреждениями информацией, касающейся поведения лиц, осужденных условно и соблюдения ими возложенных судом обязанностей, проведения совместных профилактических мероприятий.
Сноска. Пункт 78 с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. По истечении не менее половины установленного срока, Служба пробации в электронном или письменном виде вносит в суд представление.
В представлении излагаются данные, характеризующие личность лица, осужденного условно, его поведение и ставится вопрос об отмене условного осуждения и о снятии с осужденного судимости.
80. При совершении лицом, осужденным условно, нарушений, предусмотренных пунктом 1 статьи 176 УИК РК, Служба пробации в электронном или письменном виде вносит в суд представление о продлении срока пробационного контроля, но не более чем на один год, а в отношении несовершеннолетнего, не более шести месяцев.
Кроме того, Служба пробации в течение трех рабочих дней после выявления нарушения принимает меры по вызову осужденного в Службу пробации. При прибытии осужденного, Служба пробации проводит с ним беседу о недопущении впредь правонарушений, а также нарушений условий отбывания наказания и выносит ему письменное предупреждение о возможности отмены условного осуждения в случае повторного допущения нарушений, указанных в настоящем, которое подшивается в номенклатурное дело и вносится в ЦАБД.
81. В случае неисполнения лицом, осужденным условно возложенных на него судом обязанностей либо повторного совершения им нарушений, указанных в части 1 статьи 176 УИК РК, а также если оно скрылось от пробационного контроля, Служба пробации в течение пяти рабочих дней со дня вынесения взыскания в виде письменного предупреждения в электронном или письменном виде вносит в суд представление об отмене условного осуждения и исполнении назначенного наказания приговором суда, а в отношении несовершеннолетнего осужденного – о продлении срока пробационного контроля, но не более чем на один год.
К представлению прилагаются характеристика с места работы, учебы и жительства, рапорт сотрудника Службы пробации о поведении лица, осужденного условно, его образе жизни, объяснения лица, осужденного условно.
Сноска. Пункт 81 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

82. Егер шартты түрде сотталған адам бақылаудан жасырынған жағдайда, Пробация қызметі сотқа іздестіру жариялау және бұлтартпау шарасын қолдану туралы тиісті ұсынымды электронды не жазбаша түрде жолдайды.
83. Пробациялық бақылау сот үкімінде белгіленген барлық мерзім ішінде жүзеге асырылады. Пробациялық бақылау мерзiмi өткеннен кейін Пробация қызметi шартты түрде сотталған адамды өз есебiнен шығарады.
84. Пробациялық бақылау мерзiмiнiң өтуi шартты түрде сотталған адамға iздестiру жариялау туралы сот қаулысының негізінде бастапқы іздестіру іс-шараларын жүргізуді бастаған кезден бастап тоқтатылады және сот қаулысы бойынша қайта басталады.
85. Пробациялық бақылау мерзiмi шартты түрде сотталған адамды пробация қызметінің есебіне қойған күннен бастап есептеледi.
7-параграф. Постпенитенциарлық пробацияға жататын адамдармен жұмысты ұйымдастыру
86. ҚР ҚК-нің 73-бабына сәйкес бас бостандығынан айыру бас бостандығын шектеуге ауыстырылған адам пенитенциарлықтан кейінгі пробацияға жатады.
87. Бас бостандығынан айыру бас бостандығын шектеуге ауыстырылған адамдарға қатысты пробациялық бақылау ҚР ҚК-нің 44-бабына және ҚР ҚАК-тің 69-бабына сәйкес белгіленеді.
8-параграф. Жазаны өтеуді кейінге қалдыру қолданылған сотталған жүкті әйелдердің және жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған әйелдердің және жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектердің мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. 8-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Сотталған босатылған күнi қылмыстық-атқару жүйесі мекемесiнің әкімшілігі оның тұрғылықты жерi бойынша Пробация қызметіне босатылған күнін көрсете отырып, жазаны өтеудi кейiнге қалдыру туралы сот қаулысының көшірмесін электронды немесе жазбаша түрде жолдайды.
Пробация қызметі сотталған келгеннен кейін үш жұмыс күні iшiнде оны есепке алады және одан әрi оның мінез-құлқын бақылауды жүзеге асырады.
89. Есепке қою кезінде Пробация қызметі сотталғанмен әңгімелесу жүргізеді, әңгімелесу барысында оған жазаны өтеудi кейiнге қалдыру шарттары, оны орындамаған кездегі салдары және қоғамдық тәртiптi бұзғаны, жаңа қылмыс жасағаны, сондай-ақ баласын тәрбиелеу мен оны күтуден жалтарғаны үшiн жауапкершілігі түсiндiрiледi, ол туралы қолхат алынады, ол сотталғанның бақылау ісіне тігіледі.
Бұған қоса, сауалнамалық деректерi, жақын туыстары туралы мәлiметтер және оның мiнез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшiн маңызы бар басқа да мәселелер нақтыланады және тексерiледi. Әңгiмелесу нәтижелерi туралы анықтама жасалады, ол қолхатпен қоса номенклатуралық iске тiгiледi және ОАДБ-ға енгізіледі.
Сотталғанды есепке қоюмен қатар баланың тәрбиеленуін және оның күтуілуін бақылауды қамтамасыз етуде өзара іс-қимылды жүзеге асыру үшiн оның тұрғылықты жерi бойынша қорғаншылық және қамқоршылық органдары хабардар етiледi. Пробация қызметі қызметкерлері қорғаншылық және қамқоршылық органдарымен бірлесіп, тоқсан сайын тұрғылықты мекенінің жай-күйіне тексеру жүргізеді, бұл туралы үш данада акт жасалады, бір данасы номенклатуралық іске тігіледі және ОАДБ-ға енгізіледі.

82. В случае, если лицо, осужденное условно скрылось от пробационного контроля, Служба пробации в электронном или письменном виде направляет в суд соответствующее представление об объявлении в розыск и избрании меры пресечения.
83. Пробационный контроль осуществляется в течение всего срока, установленного приговором суда. По истечении срока пробационного контроля Служба пробации снимает лицо, осужденное условно, со своего учета.
84. Течение срока пробационного контроля приостанавливается с момента начала проведения первоначальных розыскных мероприятий на основании постановления суда об объявлении в розыск лица, осужденного условно, и возобновляется по постановлению суда.
85. Срок пробационного контроля исчисляется со дня постановки лица, осужденного условно, на учет Службы пробации.
Параграф 7. Организация работы с лицами, подпадающими под постпенитенциарную пробацию
86. Лицо, которому лишение свободы было заменено ограничением свободы в соответствии со статьей 73 УК РК, подпадает под постпенитенциарную пробацию.
87. В отношении лица, которому лишение свободы было заменено ограничением свободы, устанавливается пробационный контроль в соответствии статьями 44 УК РК и 69 УИК РК.
Параграф 8. Порядок осуществления контроля за поведением осужденных беременных женщин и женщин, имеющих или воспитывающих малолетнего ребенка, и мужчин, воспитывающих в одиночку малолетнего ребенка, к которым применена отсрочка отбывания наказания
Сноска. Заголовок параграфа 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. В день освобождения осужденного администрация учреждения уголовно-исполнительной системы в электронном или письменном виде направляет в Службу пробации по месту его жительства копию постановления суда об отсрочке исполнения наказания с указанием даты освобождения.
Служба пробации после явки осужденного в течение трех рабочих дней ставить его на учет и в дальнейшем осуществляет контроль за его поведением.
89. При постановке на учет Службы пробации проводится беседа с осужденным, в ходе которой ему разъясняются условия отсрочки отбывания наказания, последствия их невыполнения и ответственность за нарушение общественного порядка, совершение нового преступления, а также за уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним, о чем отбирается подписка.
Кроме того, уточняются и проверяются анкетные данные, сведения о близких родственниках осужденного и другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением. О результатах беседы составляется справка, которая вместе с подпиской подшивается в номенклатурное дело и вносится в ЦАБД.
Одновременно о постановке на учет осужденного уведомляются органы опеки и попечительства по месту его жительства для осуществления взаимодействия в обеспечении контроля за воспитанием ребенка и уходом за ним. Ежеквартально сотрудниками Служб пробации совместно с представителями органов опеки и попечительства проводится обследование жилищных условий, о чем в трех экземплярах составляется акт, который подшивается в номенклатурное делои вносится в ЦАБД.

90. Сотталғанды жұмысқа орналастырған жағдайда Пробация қызметі оның жұмыс орны бойынша ұйымның әкiмшiлiгiне электронды немесе жазбаша түрде хабарлама жолдайды.
91. Сотталған босатылған күнінен бастап екi апталық мерзiмде келмеген жағдайда, Пробация қызметі бастапқы іздестіру іс-шараларын өткізеді және егер сотталғанның болу орны анықталмаған жағдайда, сотқа іздестіру жариялау және бұлтартпау шарасын қолдану туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде енгізеді.
92. Сотталғандардың жазаны өтеуін кейiнге қалдыру шарттарының сақталуын бақылау мақсатында Пробация қызметі:
1) сотталғандармен, олардың туыстарымен профилактикалық әңгiмелер жүргізеді, ҚР ҚАК-нің 11-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес сотталғаннан түсініктеме алады. Олардың тарапынан баланы тәрбиелеу мен оны күту мiндеттерiнен жалтаруының, қоғамдық тәртiп бұзушылықтар мен қайталап қылмыс жасауының алдын алу бойынша шаралар қабылдайды;
2) сотталғандардың баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару, тұрғылықты жерi бойынша терiс мiнезделу фактілері анықталған жағдайда, қажетті ақпараттар жинақталады және ІІО-ның кәмелетке толмағандар iстерi жөнiндегi бөліністеріне электронды немесе жазбаша түрде жолданады.
93. Сотталғандардың жазаны өтеуді кейiнге қалдыру шарттарын сақтамауы мыналар:
1) әкiмшiлiк жазалау шараларын қолдануға әкеп соққан қоғамдық тәртiптi бұзу;
2) баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтару болып табылады.
94. Осы Қағидалардың 93-тармағында көрсетілген кез-келген бұзушылықтар анықталғаннан кейiн Пробация қызметі үш жұмыс күні ішінде сотталғанды Пробация қызметіне шақырту бойынша шара қабылдайды, ал ол келмеген жағдайда тұрғылықты жерi бойынша барады, одан жол берген бұзушылықтың себептерi туралы түсiнiктеме алады, профилактикалық әңгімелесу жүргізеді және жазбаша ескерту жариялайды, ол номенклатуралық іске тігіледі және ОАДБ-ға енгізіледі.
95. Егер сотталған баласынан бас тартса, не баланы тәрбиелеуден жалтаруды жалғастырса, не бақылаудан жалтарса, немесе екі рет жазбаша ескертуден кейiн қоғамдық тәртiптi бұзуды жалғастырса, Пробация қызметі бес жұмыс күні ішінде сотталғанның тұрғылықты жерi бойынша жазаны орындауды кейiнге қалдырудың күшiн жою және сотталғанды сот үкiмiмен тағайындалған жазаны өтеуге жiберу туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде сотқа енгiзедi. Ұсынымға жазаны орындауды кейiнге қалдыру туралы сот шешімінің көшірмесі және сотталғанның баланы тәрбиелеуден және оны күтуден жалтаруын растайтын материалдар, жұмыс орны мен тұрғылықты жерiнен мінездемелер, басқа да құжаттар қоса берiледi.

90. В случае трудоустройства осужденного Служба пробации в электронном или письменном виде направляет сообщение администрации организации по месту его работы.
91. В случае неприбытия осужденного в двухнедельный срок со дня освобождения Служба пробации проводит первоначальные розыскные мероприятия и, если место пребывания осужденного не установлено, в электронном или письменном виде направляет в суд представление об объявлении его в розыск и избрании меры пресечения.
92. В целях контроля за соблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденными Служба пробации:
1) проводит профилактические беседы с осужденными, их родственниками, в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 11 УИК РК отбирают у осужденных объяснения. Принимает меры к предотвращению с их стороны случаев уклонения от обязанностей по воспитанию ребенка и уходу за ним, нарушений общественного порядка и повторных преступлений;
2) при выявлении фактов уклонения осужденных от воспитания ребенка и ухода за ним, отрицательной характеристике по месту жительства, осуществляется сбор необходимой информации и в электронном или письменном виде направляется в подразделение по делам несовершеннолетних ОВД.
93. Несоблюдением условий отсрочки отбывания наказания осужденными является:
1) нарушение общественного порядка, повлекшее применение мер административного взыскания;
2) уклонение от воспитания ребенка и ухода за ним.
94. После выявления любого из указанных в пункте 93 настоящих Правил нарушений сотрудник Службы пробации в течение трех рабочих дней принимает меры по вызову его в Службу пробации, а в случае неявки, посещает его по месту жительства, отбирает у него объяснение о причинах допущенного нарушения, проводит профилактическую беседу и объявляет письменное предупреждение, которое подшивается в номенклатурное дело и вносится в ЦАБД.
95. В случае, если осужденный отказался от ребенка, либо продолжает уклоняться от воспитания ребенка, либо уклонился от контроля, или продолжает нарушать общественный порядок после двукратного письменного предупреждения, Служба пробации в электронном или письменном виде в течение пяти рабочих дней вносит в суд по месту жительства осужденного представление об отмене отсрочки исполнения наказания и направлении осужденного для отбывания наказания, назначенного приговором суда. К представлению прилагается копия решения суда об отсрочке исполнения наказания и материалы, свидетельствующие об уклонении осужденного от воспитания ребенка и ухода за ним, характеристики с места работы и жительства, другие документы.

ҚР ҚК 74-бабының үшінші бөлігінде көрсетілген, жазаны орындаудың кейінге қалдыру мерзімі аяқталғаннан кейін немесе бала шетінеген не жүктiлiгі үзiлген жағдайларда оны өтеу мерзімін кейінге қалдыру туралы мәселелерді Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 476-бабының 10) тармақшасына сәйкес шешіледi.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
96. Егер сотталған бақылаудан жасырынған болса, Пробация қызметі бастапқы iздестіру іс-шараларын жүзеге асырады.
97. Сот үкімінде көрсетілген кейінге қалдыру мерзімі аяқталғаннан кейін немесе бала өлген жағдайда не жүктілік үзілген жағдайда, сотталғанның тұрғылықты жерi бойынша Пробация қызметі оның мiнез-құлқын, баланы тәрбиелеуге қатынасын ескере отырып, сотталғанды жазасының қалған бөлiгiн өтеуден босату туралы не жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл түрімен ауыстыру туралы, не оны қылмыстық-атқару жүйесі мекемесiне жiберу туралы бес жұмыс күні ішінде сотқа электронды немесе жазбаша түрде ұсыным жолдайды.
Ұсынымда сотталғанның жеке басын, мiнез-құлқын және жазаны өтеуді кейiнге қалдырған кезiнде оның баланы тәрбиелеуге қатынасын сипаттайтын деректерi келтiрiледi, сот актісімен тағайындалған жазаның өтелген және өтелмеген мерзімдері көрсетіледі. Ұсынымға жұмыс орнынан мiнездеме және басқа да құжаттар қоса берiледi.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-параграф. Сотқа дейінгі пробация бойынша жұмысты ұйымдастыру
98. Сотқа дейінгі пробация мынадай күдіктілерге, айыпталушыларға:
1) кәмелетке толмағандарға;
2) мүгедектігі бар адамдарға;
3) әйелдерге:
елу сегіз жастағы және одан асқан әйелдерге;
жүкті әйелдерге;
үш жасқа дейінгі жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырғандарға;
4) ерлерге:
алпыс үш жастағы және одан асқан ерлерге;
үш жасқа дейінгі жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектерге қатысты ерікті негізде қолданылады.
Ескерту. 98-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
99. Сотқа дейінгі баяндаманы дайындау күдіктінің, айыпталушының не оның адвокатының, заңды өкілінің Пробация қызметіне жүгінген күннен басталады.
100. Пробация қызметі:
1) сотқа дейінгі баяндаманы дайындауға өтініш жасаған және оларға сотқа дейінгі баяндаманы табыс еткен күнін көрсете отырып, электрондық немесе қағаз тізімдерін жүргізеді;

Вопросы об отмене отсрочки исполнения наказания по истечении его срока или в случае смерти ребенка, либо в случае прерывания беременности, предусмотренных частью третьей статьи 74 УК РК, разрешаются в соответствии с подпунктом 10) статьи 476 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 95 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
96. Если осужденный скрылся от контроля Служба пробации осуществляет первоначальные розыскные мероприятия.
97. По истечении срока отсрочки исполнения наказания или в случае смерти ребенка либо прерывания беременности Служба пробации по место жительству осужденного с учетом его поведения, в электронном или письменном виде в течение пяти рабочих дней направляет в суд представление об освобождении осужденного от отбывания оставшейся части наказания либо о замене неотбытой части наказания более мягким, либо о направлении лица в учреждение уголовно-исполнительной системы.
В представлении излагаются данные, характеризующие личность, поведение и отношение осужденного к воспитанию ребенка в период отсрочки отбывания наказания, указывается отбытый и не отбытый срок наказания, назначенный судебным актом. К представлению прилагаются характеристика с места работы и другие документы.
Сноска. Пункт 97 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 9. Организация работы по досудебной пробации
98. Досудебная пробация применяется на добровольной основе в отношении подозреваемых, обвиняемых:
1) несовершеннолетних;
2) лиц с инвалидностью;
3) женщин:
в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет;
беременных;
имеющих или воспитывающих малолетнего ребенка в возрасте до трех лет;
4) мужчин:
в возрасте шестидесяти трех и свыше лет;
воспитывающих в одиночку малолетнего ребенка в возрасте до трех лет.
Сноска. Пункт 98 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
99. Подготовка досудебного доклада начинается со дня обращения подозреваемого, обвиняемого либо его адвоката, законного представителя в Службу пробации.
100. Служба пробации:
1) ведет электронные или бумажные списки лиц, обратившихся за подготовкой досудебного доклада, с указанием даты их обращения и вручения им досудебного доклада;

2) өзіне қатысты пробация қолданылатын адамның тұрғылықты жерін, оның денсаулық жағдайын, білім деңгейін және жұмыспен қамтылуын анықтайды;
3) ҚР ҚАК-тің 22-бабына сәйкес әлеуметтік-құқықтық көмек алуды түсіндіреді;
4) күдіктіге, айыпталушыға қатысты сотқа дейінгі баяндаманы дайындауды жүзеге асырады.
101. Сотқа дейінгі баяндама Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 4 ақпандағы № 90 бұйрығымен бекітілген Сотқа дейінгі баяндаманы дайындау әдістемесіне сәйкес дайындалады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14876 болып тіркелген) және Пробация қызметі сот талқылауы басталғанға дейін жүгінген адамға беріледі.
102. Қылмыстық іс сотқа дейінгі тергеп-тексеру сатысында тоқтатылған, сотқа дейінгі баяндаманы жасаудың қажеті жоқ болған жағдайда, пробация қызметі сотқа дейінгі пробацияны жүргізбейді.
10-параграф. Кәмелетке толмаған сотталғандарға қатысты жазаларды орындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
103. Пробация қызметі:
1) есепке қою кезінде:
кәмелетке толмағандармен оның заңды өкілдерінің, қажет болған жағдайда - психолог немесе ұстаздың қатысуымен, алғашқы профилактикалық сипаттағы әңгімелер жүргізеді;
жазаны өтеу шарттарын және тәртібін түсіндіреді;
кәмелетке толмағанның сауалнамалық деректерін, жақын туыстары және кәмелетке толмағандарға ықпал ететін адамдар туралы мәліметтерді, сондай-ақ оның мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар басқа да мәселелерді нақтылайды.
Кәмелетке толмағанмен әңгімелесу жүргізгеннен кейін әңгімелесу анықтамасы толтырылады, сондай-ақ қолхат алынады, олар номенклатуралық iске тiгiледi және ОАДБ-ға енгізіледі. Әңгімелесу анықтамасында және қолхатта кәмелетке толмаған, оның заңды өкілдері қол қояды;
2) кәмелетке толмағанға қатысты сот үкімі келіп түскен күнінен бастап бір тәулік ішінде қорғаншылық және қамқоршылық органдарына осы Қағидаларға 17-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша электронды немесе жазбаша түрде хабарлама жолдайды;
3) іздестіруде жүрген қәмелетке толмаған ұсталған кезде, жауап алу және жазасын өтеуден жалтаруына мүмкіндік туғызған себептер мен жағдайларды анықтау үшін дереу оның заңды өкілдерін шақыртады;
4) қорғаншылық және қамқоршылық органының өкілдерімен бірлесіп, тоқсан сайын номенклатуралық іске тігілетін және ОАДБ-ға енгізілетін акт жасай отырып, кәмелетке толмағандардың тұрғын үй жағдайын зерттеп-қарауды жүргізеді.
104. Пробация қызметі кәмелетке толмағандар арасында қылмыстарды, құқық бұзушылықтарды ескерту мақсатында мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) ай сайын кәмелетке толмағанның мекенжайына, оқу немесе жұмыс орнына барады, баланың заңды өкілдерінің қатысуымен онымен профилактикалық сипаттағы әңгімелесу өткізеді;

2) устанавливает место жительства лица, в отношении которого применяется пробация, состояние его здоровья, уровень образования и трудовую занятость;
3) разъясняет порядок получения социально-правовой помощи в соответствии со статьей 22 УИК РК;
4) осуществляет подготовку досудебного доклада в отношении подозреваемого, обвиняемого.
101. Досудебный доклад подготавливается согласно Методике подготовки досудебного доклада, утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 февраля 2017 года № 90 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14876) и вручается лицу, обратившемуся в Службу пробации, до начала судебного разбирательства.
102. Служба пробации не проводит досудебную пробацию в случае прекращения уголовного дела на стадии досудебного расследования, при котором отпадает необходимость в составлении досудебного доклада.
Параграф 10. Организация работы по исполнению наказаний в отношении несовершеннолетних осужденных
103. Служба пробации:
1) при постановке на учет:
проводит первоначальную беседу профилактического характера с несовершеннолетним в присутствии его законных представителей, а при необходимости – психолога или педагога;
разъясняет порядок и условия отбывания наказания;
уточнять его анкетные данные, сведения о близких родственниках и лицах, которые оказывают влияние на несовершеннолетнего, а также другие вопросы, имеющие значение для осуществления контроля за его поведением.
После проведенной беседы с несовершеннолетним составляется справка-беседа, а также отбирается подписка, которые подшиваются в номенклатурное дело и вносятся в ЦАБД. В справке-беседе и подписке расписываются несовершеннолетний, его законные представители;
2) со дня поступления приговора суда в отношении несовершеннолетнего, в суточный срок в электронном или письменном виде направляет в органы опеки и попечительства сообщение, согласно приложению 17 к настоящим Правилам;
3) при задержании несовершеннолетнего, находившегося в розыске, незамедлительно вызывает его законных представителей, для опроса и установления причин и условий, способствовавших уклонению от отбывания наказаний;
4) совместно с представителями органа опеки и попечительства ежеквартально проводит обследование жилищных условий несовершеннолетних с составлением акта, который подшивается в номенклатурное дело и вносится в ЦАБД.
104. В целях предупреждения преступлений, правонарушений среди несовершеннолетних Служба пробации осуществляет следующие мероприятия:
1) ежемесячно посещает по месту жительства, учебы или работы несовершеннолетнего и в присутствии законных представителей ребенка проводят с ними беседы профилактического характера;

2) сотталғандар жол берген қандай да бір құқық бұзушылықпен байланысты мән-жайларды анықтау үшін, кәмелетке толмағанның заңды өкілдерін, сондай-ақ басқа адамдарды шақырады;
3) жеткіншектің құқық бұзушылық немесе қылмыс жасау фактісі бойынша кәмелетке толмағаннан, оның заңды өкілдерінен түсініктеме талап етеді;
4) ата-аналарымен, кәмелетке толмағандармен спирттік ішімдіктер ішу жөніндегі фактілері анықталған жағдайда, егер ата-аналары кәмелетке толмаған тарапынан қандай да бір құқық бұзушылық жасауға мүмкіндік туғызған жағдайда, Пробация қызметі ІІО-ға, қорғаншылық және қамқоршылық органдарға мәлімет үшін хабарламаны электронды немесе жазбаша түрде жолдайды, ол номенклатуралық іске тігіледі және ОАДБ-ға енгізіледі;
5) кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың, білім беру ұйымдарының лауазымды тұлғаларынан кәмелетке толмағандар туралы мәліметтерді, сондай-ақ ОАДБ-ға енгізу үшін қажетті ақпараттарды сұратады.
11-параграф. Жазаны өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатуға ұсыну не ауруына байланысты медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып немесе қолданбай жазадан босату туралы тәртібі
105. Бас бостандығын шектеуге сотталғандар және түзеу жұмыстарына сотталған кәмелетке толмағандар ҚР ҚК-нің 72 және 86-баптарында көзделген заңмен белгіленген жаза мерзімінің бір бөлігін өтеген кезде Пробация қызметі:
1) бес күндік мерзімде жазбаша түрде сотталғанға сотқа жазаны өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы өтініш беру құқығының келгені туралы жеке немесе тапсырыс поштасы, телефонограмма немесе жедел хатпен, хабарламалар мен шақыртуларды тіркеуді қамтамасыз ететін байланыс құрылғылары арқылы абоненттік нөмірі бойынша мәтіндік хабарламамен немесе электрондық поштамен осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлайды;
2) сотталған жазаны өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы өтініш бергеннен кейін он күннің ішінде сотқа тиісті материалдарды қоса бере отырып, оны сотқа электронды немесе жазбаша түрде жібереді, сондай-ақ заңдардың қолданылуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорды электронды немесе жазбаша түрде хабардар етеді;
3) сотталғанның жазаны өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босату туралы өтінішіне оның жеке басын, мінез-құлқын сипаттайтын деректерді қоса ұсынады.
106. Сот бас тартқан жағдайда қайта өтінішхат бас тарту туралы қаулы шығарылған күннен бастап кемінде алты ай өткеннен кейін енгізіледі.
107. Тұрғылықты жері бойынша емханаларынан арнайы медициналық комиссияның оң қорытындысын алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Пробация қызметі сотқа сотталғанды ауруына байланысты медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып немесе қолданбай жазасын өтеуден босату туралы ұсынымды электронды не жазбаша түрде жолдайды.

2) вызывает законных представителей несовершеннолетнего, а также приглашает иных лиц для выяснения обстоятельств, связанных с какими-либо правонарушениями, допущенными осужденными;
3) по фактам совершения подростком правонарушения или преступления требует объяснения от несовершеннолетнего, его законных представителей;
4) в случае выявления факта распития спиртных напитков с родителями, несовершеннолетними, а равно, если родители способствовали совершению каких-либо правонарушений со стороны несовершеннолетнего, Служба пробации в электронном или письменном виде для сведения направляет в ОВД и органы опеки и попечительства сообщение, которое подшивается в номенклатурное дело и вносится в ЦАБД;
5) запрашивает от должностных лиц предприятий, учреждений, организаций, учебных заведений сведения о несовершеннолетнем, а также необходимую информацию, которая вносится в ЦАБД.
Параграф 11. Порядок представления к условно-досрочному освобождению от отбывания наказания либо об освобождении от наказания в связи с болезнью с применением или без применения принудительных мер медицинского характера
105. При отбытии осужденными к ограничению свободы и несовершеннолетними осужденными к исправительным работам установленной законом части срока наказания, предусмотренных статьями 72 и 86 УК РК, Служба пробации:
1) письменно в пятидневный срок уведомляет (извещает) лично или заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова, осужденного по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам, о наступлении права подачи ходатайства в суд для рассмотрения вопроса об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания;
2) в течение десяти дней после обращения осужденного с ходатайством об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания направляет его в суд в электронном или письменном виде, а также уведомляет в электронном или письменном виде прокурора, осуществляющего надзор за применением законов;
3) к ходатайству осужденного об условно-досрочном освобождении от отбывания наказания прилагает данные, характеризующие его личность, поведение.
106. В случае отказа суда, повторное ходатайство вносится не ранее чем по истечении шести месяцев со дня вынесения постановления об отказе.
107. В течение трех рабочих дней со дня получения положительного заключения специальной медицинской комиссии из поликлиники по месту жительства Служба пробации на основании указанного заключения направляет в электронном или письменном виде представление в суд об освобождении осужденного от отбывания наказания в связи с болезнью с применением или без применения принудительных мер медицинского характера.

Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-параграф. Бастапқы iздестiру іс-шараларын жүзеге асыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
108. Пробация қызметі:
1) бас бостандығының өтелмеген бөлігін бас бостандығынан шектеу түріндегі жазаға ауыстыру кезінде қылмыстық-атқару жүйесі мекемесi әкімшілігінің белгілеген мерзімінде келмеуі;
2) жазаны орындауды кейінге қалдыруға байланысты қылмыстық-атқару жүйесі мекемесiнен босатылған күнінен бастап екi апталық мерзiмде келмеуі;
2-1) қоғамнан оқшаулаумен байланысты емес жазаларды тағайындау кезінде сот белгілеген мерзімде келмеуі;
2-2) жаңа тұрғылықты жері бойынша (тұрақты немесе уақытша тұру) пробация қызметі белгілеген мерзімде келмеуі;
3) оны жазаны өтеуден жалтарған деп танылған жағдайда келесі күні сотталғанның орнын анықтауды және оның жалтаруы салдарын белгілеу бойынша іздестіру жөнінде бастапқы іздестіру іс-шараларын өткізеді.
Пробация қызметіне тіркелу үшін келмеген күннен бастап он бес күннен астам тұрған жері анықталмаған сотталған адам жазаны өтеуден жасырынып жүр деп танылады.
Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
109. Бастапқы іздестіру іс-шаралары:
1) сотталғанның байланыстары және оның ықтимал орналасқан жері туралы мәліметтерді немесе сотталғанды іздестіруге мүмкіндік туғызатын өзге де деректерді білетін туыстарынан, көршілерінен және адамдардан сұрауды;
2) оның ықтимал орналасқан жерi туралы мәліметтерді;
3) ІІО-ның есептерi бойынша қамауға алынғандардың, сотталушылардың, тұрғылықты жері, құжаттары жоқ адамдарға арналған қабылдау-тарату орындарында ұсталғандардың арасында, білім беру органдарының қарамағындағы Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығында, сондай-ақ медициналық мекемелердiң, мәйітханалардың есептерi бойынша бой тасалаған адамды анықтау мақсатында тексеруді;
4) iздестірудегі адамды оның туыстары мен таныстарының тұрғылықты жерi бойынша анықтау үшін қалалық, аудандық (басқарма) полиция бөлімдеріне және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Пробация қызметтеріне сұрау салуды қамтиды.
Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
110. Бастапқы iздестiру іс-шаралары он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өткізіледі және егер оның нәтижелері бойынша сотталғанның болған жерi анықталмаса, онда Пробация қызметі алдағы үш жұмыс күні ішінде іздестіру жариялау және бұлтартпау шараларын таңдау туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде сотқа енгізеді.

Сноска. Пункт 107 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Организация работы по осуществлению первоначальных розыскных мероприятий
108. Служба пробации проводит первоначальные розыскные мероприятия по установлению места нахождения осужденного и причин его уклонения на следующий день в случае:
1) неприбытия в срок, установленный администрацией учреждения уголовно-исполнительной системы при замене неотбытой части лишения свободы наказанием в виде ограничения свободы;
2) неприбытия в двухнедельный срок со дня освобождения из учреждения уголовно-исполнительной системы в связи с отсрочкой исполнения наказания;
2-1) неприбытия в срок, установленный судом при назначении наказаний, не связанных с изоляцией осужденного от общества;
2-2) неприбытия в срок, установленный Службой пробации по новому место жительству (постоянного или временного проживания);
3) признании его скрывающимся от отбывания наказания.
Скрывающимся от отбывания наказания признается осужденный, место нахождения которого не установлено более пятнадцати дней со дня неявки для регистрации в службу пробации.
Сноска. Пункт 108 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109. Первоначальные розыскные мероприятия включают в себя:
1) опрос родственников, соседей и лиц, которым известны связи и сведения о вероятном местонахождении осужденного, либо иные данные, которые способствует розыску осужденного;
2) сведения о его возможном местонахождении, а также через местный орган военного управления;
3) проверка по учетам ОВД, с целью выявления скрывшегося среди задержанных, арестованных, подсудимых, в приемниках - распределителях для лиц, не имеющих определенного места жительства, документов, в Центрах адаптации несовершеннолетних, находящиеся в ведении органов образования, а также по учетам медицинских учреждений, моргов;
4) запросы в городские, районные (управления) отделы полиции и Службы пробации областей, городов республиканского значения и столицы для установления разыскиваемого по месту жительства его родственников и знакомых.
Сноска. Пункт 109 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
110. Первоначальные розыскные мероприятия проводятся не более пятнадцати рабочих дней и если по его результатам место нахождение осужденного не установлено, то в течение трех последующих рабочих дней Служба пробации вносит в электронном или письменном виде в суд представление об объявлении в розыск и избрании меры пресечения.

Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
111. Іздеу жариялау туралы ұсынымға үкімнің көшірмесі, үкім заңды күшіне енгендігі туралы анықтама, бастапқы іздестіру іс-шараларының көшірмелері, жазаның өтелмеген мерзімі туралы анықтама қоса тіркеледі.
Ескерту. 111-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
112. Сотталғанды іздестіруге жариялау туралы сот қаулысын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде одан әрі іздестіру үшін бастапқы іздестіру іс-шаралары материалдарының көшірмелері криминалдық полиция қызметіне жіберіледі.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Сотталғанның тұрғылықты жерін анықтаған соң, Пробация қызметі оған қатысты іздестіруді тоқтату туралы мәселені қоя отырып, соттың үкімімен тағайындалған шартты түрдегi жазаны, жаза өтеудi кейiнге қалдыру, қоғамдық жұмыстарын қамауға, түзеу жұмыстарын қоғамдық жұмыстарға не қамауға, бас бостандығын шектеуді бас бостандығынан айыруға ауыстыру туралы ұсынымды электронды немесе жазбаша түрде сотқа жолдайды.
13-параграф. Сотталғандарды Пробация қызметінің есебінен шығару тәртібі
114. Сотталғанды Пробация қызметі есебінен шығаруды растайтын негізгі құжаттар:
1) түзеу жұмыстарының, қоғамдық жұмыстарының, бас бостандығын шектеу жазаларының өтелмеген мерзiмiн өзге жазамен ауыстыру туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
2) шартты түрде соттаудың күшін жою туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
3) жазаны өтеуді кейінге қалдырудың күшін жою туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
4) сотталған адамды босату немесе жазаның өтелмеген бөлiгiн неғұрлым жеңiл жаза түріне ауыстыру туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
5) үкімнің күшін жою туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
6) психиканың бұзылуы, ауыр дерт немесе бірінші немесе екінші топтағы мүгедектікті белгілеу салдарынан босату туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
7) бас бостандығын шектеу жазасынан шартты түрде мерзiмінен бұрын босату туралы соттың ұйғарымы, қаулысы;
8) рақымшылық немесе кешiрiм жасау актiлерiне сәйкес олардың орындалуы жүктелген құзыретті органдардың құжаттары;
9) жаңа қылмыс жасаған сотталғанға қатысты заңды күшіне енгені туралы өкімімен бірге сот үкiмiнің көшiрмесi;

Сноска. Пункт 110 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
111. К представлению об объявлении в розыск приобщается выписка из приговора, справка о вступлении приговора в законную силу, копии первоначальных розыскных мероприятий, справка о неотбытом сроке наказания.
Сноска. Пункт 111 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. В течении двух рабочих дней со дня получения постановления суда об объявлении в розыск осужденного, копии материалов первоначальных розыскных мероприятий для дальнейшего розыска направляются в службу криминальной полиции.
Сноска. Пункт 112 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. После установления место нахождения осужденного Служба пробации направляет в электронном или письменном виде в суд представление об отмене условного осуждения, отсрочки отбывания наказания, замене общественных работ на арест, исправительных работ на общественные работы либо арест, ограничения свободы на лишение свободы, назначенного приговором суда, с постановкой вопроса о прекращении в отношении него розыска.
Параграф 13. Порядок снятия осужденных с учета Службы пробации
114. Документами, подтверждающими наличие оснований для снятия осужденного с учета Службы пробации, являются:
1) определения, постановления судов о замене неотбытого срока исправительных работ, общественных работ, ограничения свободы другим наказанием;
2) определения, постановления судов об отмене условного осуждения;
3) определения, постановления судов об отмене отсрочки отбывания наказания;
4) определения, постановления судов об освобождении осужденного лица или замене его неотбытой части наказания более мягким;
5) определения, постановления судов об отмене приговора;
6) определения, постановления судов об освобождении осужденного вследствие психического расстройства, тяжелой болезни или установлении инвалидности признания первой или второй группы;
7) определения, постановления судов об условно-досрочном освобождении от ограничения свободы;
8) документы компетентных органов, на которых в соответствии с актом об амнистии или помиловании возложено их исполнение;
9) приговор суда с распоряжением о вступлении его в законную силу в отношении осужденного за совершение нового преступления;

10) сотталғанның қайтыс болғаны туралы куәлік;
11) сотталғанды жаңа тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметінің есебіне қойылғаны туралы ОАДБ-да растау.
115. Қоғамдық және түзеу жұмыстарына тарту түріндегі жазаларды өтеген немесе одан басқа негiздер бойынша босатылған адамдарға анықтама берiледi.
116. Шартты түрде сотталған адамдарды жазаны өтеуден мерзiмiнен бұрын босату Пробация қызметіне сот шешімдері келiп түскен күнi жүргiзiледi.
117. Жазасын өтеуді кейінге қалдыру арқылы сотталған адамды есептен шығару сот ұйғарымы, қаулысы келiп түскен күнi жүргізіледі.
118. Қоғамдық және түзеу жұмыстарына тарту, бас бостандығын шектеуді жазалаудың басқа түрiне ауыстыруға, шартты соттаудың және жазаны атқару мерзiмiн кейiнге қалдырудың күшiн жоюға, сондай-ақ жаңа қылмысы үшiн соттауға байланысты сотталғанды есептен шығару заңды күшіне енген сот шешiмдерi негiзiнде оларды алған күні жүргізіледі.
119. Сотталғанды есептен шығару күні мен негіздемесі туралы мәліметтер ОАДБ-ға енгізіледі.
120. Алып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14-параграф. Мемлекеттік наградаларды және оған қоса берілген құжаттарды алып қою тәртібі
121. Қазақстан Республикасы Президентінің сотталғанды мемлекеттік наградадан айыру туралы Жарлығын (бұдан әрі - Жарлық) алған кезде Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті немесе қылмыстық-атқару жүйесінің аумақтық органдары сотталғанның орналасқан жері бойынша Пробация қызметіне электронды немесе жазбаша түрде тиісті Жарлықты орындау үшін жолдайды.
122. Пробация қызметі Жарлықты алған соң он жұмыс күні ішінде сотталғанның орналасқан жерін анықтайды.
123. Сотталғанның орналасқан жерін (қылмыстық-атқару жүйесі мекемесін) анықтағаннан кейін, оны Пробация қызметінің қызметкері бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен қол қою арқылы таныстырады және мемлекеттік награда мен оған қоса берілген құжаттардың орналасқан жерін анықтайды.
124. Мемлекеттік награда және оған қоса берілген құжаттар басқа облыста табылған жағдайда, Пробация қызметі бес жұмыс күні ішінде Жарлықтың көшірмесін электронды немесе жазбаша түрде тиісті облыстағы қылмыстық-атқару жүйесі органына орындау үшін жолдайды.
125. Жарлықтың көшірмесін алған Пробация қызметінің қызметкері мемлекеттік награда және оған қоса берілген құжаттары бар адамның орналасқан жерін анықтайды және бес жұмыс күні ішінде алып қоюды жүргізеді.
126. Бұл ретте осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алып қою актісі төрт данада жасалады: бірінші дана алып қою жүргізілген адамға жолданады, екінші данасы сотталғанның жеке ісіне тігу үшін жолданады, үшіншісі Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігіне және төртіншісі істер номенклатурасына тігіледі. Алып қою кем дегенде екі куәгердің қатысуымен жүргізіледі.

10) свидетельство о смерти осужденного;
11) подтверждение в ЦАБД о постановке осужденного на учет в Службу пробации по новому месту жительства.
115. Лицам, отбывшим наказание в виде общественных и исправительных работ или освобожденным от него по другим основаниям, выдаются справки.
116. Досрочное освобождение лиц, осужденных условно, от отбывания наказания производится в день поступления в Службу пробации решения суда.
117. Снятие с учета осужденного лица с отсрочкой исполнения наказания осуществляется в день поступления определения, постановления суда.
118. Снятие с учета осужденных в связи с заменой общественных и исправительных работ, ограничения свободы другим видом наказания, отменой условного осуждения и отсрочки исполнения наказания, а также осуждение за новое преступление, производится на основании судебных решений, вступивших в законную силу, в день их получения.
119. Сведения о дате и основании снятия осужденного с учета вносятся в ЦАБД.
120. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 14. Порядок изъятия государственных наград и документов к ним
121. При получении Указа Президента Республики Казахстан о лишении осужденного государственной награды (далее – Указ) Комитет уголовно-исполнительной системы, либо территориальные органы уголовно-исполнительной системы направляют в электронном или письменном виде соответствующий Указ в Службу пробации по месту нахождения осужденного для исполнения.
122. Служба пробации при получении Указа в течение десяти рабочих дней устанавливает место нахождение осужденного.
123. После установления места нахождения осужденного (учреждения уголовно-исполнительной системы) сотрудник Службы пробации в течение пяти рабочих дней ознакамливает его под роспись с Указом и устанавливает место нахождение государственной награды и документов к ним.
124. В случае нахождения государственной награды и документов к ним в другой области, Служба пробации в течение пяти рабочих дней направляет в электронном или письменном виде копию Указа в территориальный орган уголовно-исполнительной системы соответствующей области для исполнения.
125. Сотрудник Службы пробации, получивший копию Указа, устанавливает место нахождение лиц, у которых находится государственная награда и документы к ней, и в течение пяти рабочих дней производит изъятие.
126. При этом составляется акт изъятия, согласно приложению 19 к настоящим Правилам в трех экземплярах: первый экземпляр направляется лицу, у которого произведено изъятие, второй экземпляр направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан, и третий подшивается в номенклатурное дело. Изъятие производится в присутствии не менее чем двух понятых.

127. Сотталған мемлекеттік награданы беруден, орналасқан жерін көрсетуден бас тартқан немесе жоғалтқан жағдайда Пробация қызметінің қызметкері ол туралы акті жасайды және ІІО-ға іс жүргізу шешімін қабылдау үшін материалдарды электронды немесе жазбаша түрде жолдай отырып, ол туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне хабарлайды.
128. Пробация қызметі алынған мемлекеттік наградаларды және оларға қоса берілген құжаттарды "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабына және осы Қағидаға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жолдайды.
15-параграф. Бас бостандығын шектеуге және шартты түрде сотталған адамдарға қатысты электрондық бақылау құралдарын қолдану жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру тәртібі
129. Бас бостандығын шектеуге және шартты түрде сотталған адамдарға (бұдан әрі – сотталғандар) тұрғылықты жері туралы тиісті пробациялық бақылауды қамтамасыз ету және ақпарат алу үшін Пробация қызметі электрондық бақылау құралдарын қолданады.
130. Пробация қызметінің бастығы немесе оны алмастыратын адам сотталғанға сот белгіленген шектеулерге сәйкес тиісті құралдарды орнатудың техникалық мүмкіндіктері болған кезде оны жеке есепке қою кезінде, сондай-ақ одан әрі жазаны орындау кезінде электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 130-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Сотталғанға электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы шешім осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаулымен ресімделеді, ол сотталғанға және онымен бірге тұратын адамдарға жарияланады, бұл ретте сотталғанға құралды бұзғаны үшін жауапкершілігін түсіндіреді.
132. Электрондық бақылау құралдарын қолдану үшін жауапты Пробация қызметінің қызметкері қаулыны шығарған уақыттан бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті құралды орнатуды жүзеге асырады, сотталғанға электрондық бақылау құралдарын пайдалануды түсіндіреді, осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қойғызу арқылы пайдалану жадынамасын береді.
133. Электрондық бақылау құралдарын сот жүктеген шектеулердің сақталуына пробациялық бақылауды жүзеге асыру мақсатында Пробация қызметі тікелей сотталғанға оның тұрғылықты жері немесе болу орны бойынша орнатады.
134. Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға құзыретті Пробация қызметінің қызметкері:

127. В случае отказа осужденного от выдачи государственной награды, указания ее место нахождения или ее утери, сотрудник Службы пробации составляет об этом акт и уведомляет Администрацию Президента Республики Казахстан с направлением материалов в электронном или письменном виде в ОВД для принятия процессуального решения.
128. Служба пробации, в соответствии со статьей 40 Закона Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан" и согласно приложению 20 к настоящим Правилам, изъятые государственные награды вместе с документами к ним, направляет в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Параграф 15. Порядок организации работы по применению электронных средств слежения в отношении осужденных к ограничению свободы и лиц, осужденных условно
129. Для обеспечения надлежащего пробационного контроля и получения информации о место нахождении осужденных к ограничению свободы и осужденных условно (далее - осужденные) Служба пробации использует электронные средства слежения.
130. Начальник Службы пробации либо лицо, его замещающее, в соответствии с ограничениями, установленными осужденному судом, при наличии технической возможности установки соответствующего оборудования, принимает решение о применении электронных средств слежения при постановке его на персональный учет, а также в дальнейшем при исполнении наказания.
Сноска. Пункт 130 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. Решение о применении к осужденному электронных средств слежения оформляется постановлением по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, которое объявляется осужденному и лицам, проживающим совместно с ним, при этом разъясняется ответственность осужденного за порчу оборудования.
132. Сотрудник Службы пробации, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления, осуществляет установку необходимого оборудования, разъясняет осужденному особенности эксплуатации электронных средств слежения, вручает ему памятку по их эксплуатации под роспись по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
133. Устройства электронных средств слежения устанавливаются Службой пробации непосредственно на осужденного, по месту его жительства или пребывания, в целях осуществления пробационного контроля за соблюдением ограничений, установленных судом.
134. Сотрудник Службы пробации, уполномоченный за использование электронных средств слежения:

1) сотталғандарға жүктелген шектеулерді сақтау туралы мониторинг пультінің мәліметтерін қолдану арқылы ақпарат жинақтауды жүзеге асырады;
2) электрондық бақылау құралдарының істен шығуы немесе бұзылуы, зақымдануы, рұқсатсыз шешу, сот белгілеген шектеулерді бұзу фактілері туралы ақпарат алған жағдайда Пробация қызметінің бастығына немесе оны ауыстыратын адамға баянатпен баяндайды.
Пробация қызметінің бастығына немесе оны ауыстыратын адамға электрондық бақылау құралдарының жұмысында байқалған ақауларды дереу баянатпен баяндайды.
135. Электрондық бақылау құралдарының жұмысында ақау кездескен жағдайда, оның себебін анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.
136. Cот белгілеген шектеулер өзгерген кезде немесе техникалық себептер бойынша электрондық бақылау құралдарын қолдану мүмкін болмаған жағдайда Пробация қызметінің бастығы немесе оны ауыстыратын адам электрондық бақылау құралдарын қолдануды тоқтатады немесе осы Қағидаға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарға қатысты тиісті негізделген электрондық бақылау құралдарын қолдануды алып тастау (алмастыру) туралы қаулыны қабылдай отырып, оларды қолдану тәртібін және қолданатын техникалық құралдардың жиынтығын өзгертеді.
Электрондық бақылау құралдарын пайдалануға жауапты Пробация қызметінің қызметкері қаулыны шығарған уақыттан бастап үш жұмыс күні ішінде қажетті құралды алып тастайды (немесе ауыстырады).
137. Егер сотталған бұзу фактісін мойындамаған жағдайда Пробация қызметі электрондық бақылау құралдары арқылы алынған бұзушылыққа жол берген фактілер туралы мәліметті зерделеу арқылы тексеру жүргізеді.
138. Сотталған электрондық бақылау құралын зақымдаған (бүлдірген) жағдайда Пробация қызметі осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық бақылау құралдарындағы ақауды анықтау актісін жасайды.
Электрондық бақылау құралдарын зақымдау (бүлдіру) себептерін анықтау үшін Пробация қызметі облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша ҚАЖД-ның ақпарат және байланыс бағыты бойынша жауапты қызметкерге акті бойынша береді.
Параграф 16. Сотталғандардың тұрақты тұрғылықты жерінің өзгергені туралы хабардар ету кезінде жұмысты ұйымдастыру
Ескерту. Қағидалар 16-параграфпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
139. Сотталғандар тұрғылықты жерінің өзгергені туралы Пробация қызметін жазбаша нысанда хабардар етеді.
Пробация қызметі сотталғаннан хабарлама алған кейін, сол күні одан көшу себебін, бірге тұратын туыстарының, таныстарының байланыстарын нақтылайды (көрсетілген қалада, ауданда, кентте, ауылда).

1) осуществляет сбор информации с использованием данных пульта мониторинга о соблюдении осужденным установленных ограничений;
2) при получении информации о фактах отказа или сбоев в работе, повреждения, несанкционированного съема электронных средств слежения, нарушений ограничений, установленных судом, докладывает рапортом начальнику Службы пробации либо лицу, его замещающему.
135. В случае сбоя в работе электронных средств слежения принимает меры по установлению его причин и их устранению.
136. При изменении судом установленных ограничений либо невозможно использование электронные средства слежения по техническим причинам начальник Службы пробации либо лицо, его замещающее, отменяет использование электронных средств слежения либо изменяет порядок их использования и набор применяемых технических средств, приняв соответствующее мотивированное постановление об отмене (замене) использовании в отношении осужденного электронных средств слежения по форме, согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Сотрудник Службы пробации, ответственный за использование электронных средств слежения, в течение трех рабочих дней с момента вынесения постановления осуществляет снятие (замену) необходимого оборудования.
137. В случаях, если осужденный отрицает факт нарушения, Служба пробации проводит проверку путем изучения сведений о факте допущенного нарушения, полученных при помощи электронных средств слежения.
138. В случае повреждения (порчи) осужденным электронных средств слежения Служба пробации составляет акт установления неисправностей электронных средств слежения по форме, согласно приложению 24 к настоящим Правилам.
Для определения причины повреждения (порчи) электронных средства слежения Служба пробации передает по акту работнику, ответственному по линии информации и связи в ДУИС по областям, городам республиканского значения и столицы.
Параграф 16. Организация работы при уведомлении осужденных об изменении постоянного места жительства
Сноска. Правила дополнены параграфом 16 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
139. Осужденные в письменной форме уведомляют Службу пробации об изменении места жительства.
Служба пробации после получении уведомления от осужденного в этот же день уточняет у него причину переезда, контакты родственников, знакомых, которые будут проживать совместно (в указанном городе, районе, поселке, селе).

140. Сотталған адамнан тұрғылықты жерінің ауысқаны туралы хабарлама алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Пробация қызметі (сотталған есепте тұратын жер) ОАДБ және қызметтік электрондық пошта арқылы сотталған адамды таңдаған тұрғылықты жері бойынша тексеру туралы сұрауды аумақтылығы бойынша Пробация қызметіне жібереді.
141. Сұрауды ОАДБ және қызметтік электрондық пошта арқылы алған Пробация қызметі күнтізбелік үш күн ішінде сотталған адамды тұрғылықты жері бойынша көрсетілген мекенжайда оның тұру фактісін анықтау үшін тексереді, ол туралы баянат жасалады.
Растайтын құжаттарды қоса бере отырып, тәулік ішінде сотталғанның таңдаған тұрғылықты жері бойынша тұратыны не тұрмайтыны туралы сұрауға жауапты ОАДБ және қызметтік электрондық пошта арқылы жібереді.
142. Пробация қызметі сотталған адамның таңдаған тұрғылықты жері бойынша тұратыны туралы растауды алғаннан кейін сотталған адамның жаңа тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметіне есепке қою үшін ОАБД арқылы электрондық істі жібереді, бұл оны бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметінің есебінен шығару үшін негіз болып табылады.
Жаңа тұрғылықты жері бойынша сотталған адамның тұрмайтыны туралы жауап алған кезде Пробация қызметі (сотталған есепте тұрған) сотталған адамның орналасқан жерін анықтау бойынша бастапқы іздестіру іс-шараларын жүргізеді.
143. Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚПК) 476-бабының 1), 8) және 10) тармақтарында көзделген мәселені шешу үшін сотқа ұсыным жолдауға негіз болған жағдайда Пробация қызметі (сотталған есепте тұрған) жоғарыда көрсетілген мәселелерді шешу үшін сотқа ұсыным жібереді.
Бұл ретте, сотталған адамның жаңа тұрғылықты жері бойынша Пробация қызметі қызметтік электрондық пошта арқылы хабардар етіледі.
Параграф 17. Әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс жерлерге уақытша шығу туралы хабардар ететін сотталғандарға бақылауды жүзеге асыру тәртібі
Ескерту. Қағидалар 17-параграфпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144. Сотталғандар әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс жерге уақытша кеткені туралы Пробация қызметіне жазбаша нысанда хабарлайды.
145. Сотталған адамнан әкімшілік-аумақтық бірліктен тыс жерге уақытша кету туралы хабарлама алған күннен бастап бір тәулік мерзімде Пробация қызметі ОАДБ және қызметтік электрондық пошта арқылы хабарламада көрсетілген тұрғылықты жері (емделуі, жұмысы, оқуы) бойынша сотталған адамның уақытша тұруы туралы ақпаратты Пробация қызметіне жібереді.
Ақпаратта сотталған адамның деректері, келген күні және уақытша тұрғылықты жерінің (емдеу, жұмыс, оқу) мекенжайы, болу мерзімі мен мақсаты, сот жүктеген міндеттері көрсетіледі.
Пробация қызметі ОАДБ және қызметтік электрондық пошта арқылы ақпарат алғаннан кейін сотталғанның мінез-құлқына, сондай-ақ оның сот жүктеген және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген міндеттердің сақталуына оны өз есебіне қоймай уақытша бақылауды жүзеге асырады.
Сотталғанның мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру туралы ақпарат ОАДБ-ға енгізіледі, ал растайтын материалдар қызметтік электрондық пошта арқылы Пробация қызметіне (сотталған есепте тұрған) жіберіледі.
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сот шешімін орындауға қабылдау туралы
ХАБАРЛАМА
___________________________
(сот атауы,
___________________________
оның орналасқан жері)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________________________ бабы бойынша сотталған
_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және туған жылы)
________________________________ сотының 20 __ жылғы"___"__________ үкімнің
көшірмесі 20 ___ жылғы "___"_________ алынғанын және атқаруға қабылданғанын
хабарлаймыз.
Сотталған ____________________________________________________ мінез-құлқы
бақылауға алынды.
_________________________
(орган атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Мөр орны
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
БАҚЫЛАУ-МЕРЗІМДІК КАРТОЧКАСЫ
Мерзімнің аяқталуы ___________________________________________________
(күні, жаза түрі: түзеу жұмыстары, шартты түрде соттау, жазаны орындауды
_________________________________________________________________________
кейінге қалдыру, белгiлi бiр қызметтi атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен айналысу
_________________________________________________________________________
құқығынан айыру, бас бостандығыншектеу және қоғамдық жұмыстары)
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатуға жіберілген күні (ШТМББ)
20 __ жылғы "___"_________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) __________________________
Есепке алынды __________________________________________________
Карточканы ___________________________________________ толтырды
________________________
(орган атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
басшы
____________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Қоғамдық жұмыстарды орындау үшін АНЫҚТАМА-ЖОЛДАМА

140. В течение двух рабочих дней после получения от осужденного уведомления о перемене место жительства, Служба пробации (где состоит осужденный) посредством ЦАБД и служебной электронной почты направляет по территориальности в Службу пробации запрос о проверке осужденного по избранному месту проживания.
141. Служба пробации, получившая запрос посредством ЦАБД и служебной электронной почты, в течение трех календарных дней проверяет осужденного по месту жительства для установления факта его проживания по указанному адресу, о чем составляется рапорт.
В суточный срок направляет ответ на запрос посредством ЦАБД и служебной электронной почты о проживании либо о непроживании осужденного по избранному месту жительства, с приложением подтверждающих документов.
142. Служба пробации, после получения подтверждения о проживании осужденного по избранному месту жительства, направляет электронное дело посредством ЦАБД для постановки на учет в Службу пробации по новому месту жительства осужденного, что является основанием для снятия его с учета Службы пробации по прежнему месту жительства.
При получении ответа о непроживании осужденного по новому месту жительства, Служба пробации (где состоит осужденный) проводит первоначальные розыскные мероприятия по установлению местонахождения осужденного.
143. При наличии основании направления в суд представления для решения вопроса предусмотренных пунктах 1), 8) и 10) статьи 476 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК), служба пробации (где осужденный состоял на учете) направляет представление в суд для решения вышеуказанных вопросов.
Об этом, посредством служебной электронной почтой информируется Служба пробации по новому месту жительства осужденного.
Параграф 17. Организация работы при уведомлении осужденных о временном выезде за пределы административно-территориальной единицы
Сноска. Правила дополнены параграфом 17 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. Осужденные в письменной форме уведомляет Службу пробации о временном выезде за пределы административно-территориальной единицы.
145. В суточный срок со дня получения от осужденного уведомления о временном выезде за пределы административно-территориальной единицы, Служба пробации посредством ЦАБД и служебной электронной почты направляет в Службу пробации информацию о временном проживании осужденного по указанному в уведомлении месту жительства (лечения, работы, учебы).
В информации указываются данные осужденного, дата прибытия и адрес временного места жительства (лечения, работы, учебы), срок и цель пребывания, возложенные судом обязанности.
Служба пробации после получения информации посредством ЦАБД и служебной электронной почты осуществляет временный контроль за поведением осужденного, а также за соблюдением им обязанностей, возложенного судом и предусмотренных законодательством Республики Казахстан, без постановки его на свой учет.
Информация об осуществлении контроля за поведением осужденного вносятся в ЦАБД, а подтверждающие материалы направляются в Службу пробации (где состоит осужденный), посредством служебной электронной почты.
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
ИЗВЕЩЕНИЕ о принятии решения суда к исполнению
_______________________
(наименование суда,
_______________________
его адрес)
Сообщаю, что копия приговора __________________________ суда
от "___" ________ 20__ года на осужденного(ую) по ст. _______ УК РК
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и год рождения)
получена "___" _________ 20__ года.
Контроль за поведением осужденного(ой) _______________________________ установлен.
Начальник (старший инспектор, инспектор) ________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"__" ______________ 20__ года.
Место печати
Приложение 2
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
КОНТРОЛЬНО-СРОКОВАЯ КАРТОЧКА
Окончание срока ____________________________________________________
(дата, вид наказания: исправительные работы, условное осуждение, отсрочка
_________________________________________________________________________
отбывания наказания, лишение права занимать определенную должность или
__________________________________________________________________________
заниматься определенной деятельностью, ограничение свободы и общественные работы)
Дата представления к условно-досрочному освобождению (УДО)
"___"_________ 20__ года. фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________
Поставлен (а) ___________________________________________________________
Карточку составил _______________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор) ______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"__" ________________ 20__ года.
Приложение 3
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Руководителю
_____________________
(наименование местного
исполнительного органа)
СПРАВКА-НАПРАВЛЕНИЕ
для выполнения общественных работ

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 30.09.2025 № 733 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы ҚАК-тың 57, 58, 59-баптарына сәйкес
20___жылғы "___" _________ ______________________________________
(сот атауы)
сотымен Қазақстан Республикасы ҚК-нің _____ бабы бойынша __________
сағат қоғамдық жұмыстарға сотталған ________________________________
((тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),туған жылы,
__________________________________________________________________
тұрғылықты жері, негізгі жұмыс (оқу) орны)
жазасын өтеу үшін жіберіледі.
М.О.
_________________________ (органның атауы)
Бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________ __________________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___" _________
-------------------------------------- кесу сызығы---------------------------------------
Жолдаманы алғаннан кейін хабарламаны толтырып, мөрмен растап және дереу
Пробация қызметіне жіберілсін.
Хабарлама
20_жылғы "___" ____________ _________ №___________________
__________________________________________ пробация қызметіне
Сотталған _____________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
__________________________________ қоғамдық жұмыстарды орындауға
(жұмыстың атауы)
20__жылғы "___" _________ кірісті.
М.О.
_________________________ (органның атауы)
Басшы
_________________________ _________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___" _________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
ҰСЫНЫМ
Мен, ________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(аумақтық органның атауы)
20 _ жылғы "___"__________ __________________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің _______ бабы бойынша_____________________________
___________________________________________________________ сотталып,
(жаза мерзімі және түрі)
20 _ жылғы "___"_________
бастап пробация қызметі есебіне алынған сотталған
_________________________________________ материалдарды қарап
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
көрсетілген болса), туған жері және жылы)
АНЫҚТАДЫМ:
________________________________________________________________________________
(шешілетін мәселеге және сотталғанның санатына байланысты: ұсыным шығарылған
________________________________________________________________________________
кезеңдегіжазаның өтелген және өтелмеген мерзімі, сотталғанның мінез-құлқын,
________________________________________________________________________________
еңбекке көзқарасын, оған сот жүктеген міндеттерді орындауын, қашан және қандай жазаны
_______________________________________________________________________________
өтеу тәртібін бұзғаны, қоғамдық тәртіптің, алып келулер, ескертулер пробация қызметімен
_______________________________________________________________________________
қашан шығарылған, сотталғанның денсаулық жағдайы, мүгедектік тобын анықтау,
_______________________________________________________________________________
психикасының бұзылуының немесе басқа ауыр ауруының болуы, жүктілігі және тууы
_______________________________________________________________________________
бойынша демалысының берілген мерзімдері, ал тұрғылықты жері белгісіз адамдарға,
_______________________________________________________________________________
Пробация қызметі бақылауынан жәнежазаны өтеуден жалтару мақсатында бой
_______________________________________________________________________________
тасалаған және де бастапқыіздеуіс-шараларының нәтижелері көрсетіледі)
Баяндалғанды ескере отырып және Қазақстан Республикасы ҚК-нің _____
________________________________________________________ басшылыққа ала отырып,
(Қазақстан Республикасы ҚК-нің бабы көрсетіледі)
________________________________________________________________________
(соттың атауы)
сотталған _______________________________________________________________________
(аты-жөні)
________________________________________________________________________________
(босатылуы, мерзімінен бұрын босатылуы немесе жүктілігіне байланыстытүзеу
________________________________________________________________________________
жұмыстарынан шартты түрде мерзімінен бұрын босатылуы, түзеу жұмыстарын қоғамдық
________________________________________________________________________________
жұмыстармен не қамаумен алмастыру, сотталғандығын немесе шартты сотталудың күшін
________________________________________________________________________________
жою,пробациялық бақылау мерзімін ұзарту, шартты түрде соттаудың немесе жаза өткеру
________________________________________________________________________________
мерзімін кейінгеқалдырудың күшін жою,сотталған әйелді түзеу мекемесіне қайтару,
________________________________________________________________________________
жазаның өткерілмегенмерзімін жеңілдеу түрінеалмастыру немесе босату, бұрын
________________________________________________________________________________
қойылған міндеттердің күшін толығымен немесе ішінара жою,әйтпесе қосу) сотқа мәселені шешу үшін құжаттарды жолдауды мақсатқа сай
деп санаймын.
Қосымша ___________ парақта.
Мөр орны _________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Түзеу жұмыстарын қоғамдық жұмыстармен, қамаумен, бас бостандығын шектеумен және бас бостандығынан айырумен, қоғамдық жұмыстарды қамаумен, бас бостандығын шектеумен және бас бостандығынан айырумен, бас бостандығын шектеудi бас бостандығынан айырумен, шартты түрде соттаудың, жазаны өтеу мерзімін кейінге қалдырудың күшін жою туралы ескерту
Мен, ______________________________________________ пробация қызметінің
(аумақтық органның атауы, лауазымы)
_________________________________________________ 20_ жылғы "___"_________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
сотталған _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
(сотталғанның сот жүктеген міндеттерді орындаудан, баланы тәрбиелеуден немесе
__________________________________________________________________________
қараудан бас тартудың, қашан, қай кезде қоғамдық тәртіпті бұзды, ол үшін
__________________________________________________________________________
қандай әкімшілік жауапқа тартылғандығының нақты фактілері көрсетіледі)
үшін пробация қызметіне шақырдым.
Баяндалғанға байланысты негізінде және Қазақстан Республикасы ҚАК-тың 54, 60, 68, 164,
176-баптарын басшылыққа алып, сотталған __________________ сот жүктеген міндеттерін
атқармауын жалғастырған немесе қайталап қоғамдық тәртіпті бұзған жағдайда оған осы
жазаның күші жойылуы немесе ауыстырылуы мүмкін екендігі ескертілді.
_________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Осы ескерту маған жарияланды _____________________________
20__ жылғы "___"__________
(сотталғанның қолы)
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
ХАБАРЛАМА
_______________________________________________________________________
(ұйым атауы)
______________________________________________________________________
(ұйым басшысының лауазымы, тегі, аты-жөні)
20_ жылғы "___"_________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің ___ бабы бойынша сотталған
________________________________________________ жұмыс істейтін
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қызметі, жұмыс орны)
__________________________________ мерзімге еңбекақысынан Жәбірленушілерге
(жаза мерзімі)
өтеу қорына ___ % ұстай отырып, түзеу жұмыстарына сотталды.
Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалу хабарлама алынған күннен бастап
жүргізіледі және Жәбірленушілерге өтеу қорына аударылсын.
----------------------------------------- кесу сызығы------------------------------------------------
Хабарлама алынған кезде толтырылсын, мөрмен куәландырылсын және пробация
қызметіне дереу жіберілсін
РАСТАМА
20__ жылғы "___"_________ № ___
________________________________________________ пробация қызметіне
(пробация қызметінің атауы)
Түзеу жұмыстарына сотталған азамат ___________________________
(тегі, аты-жөні)
____________________________________________________ болып істейді
(жұмыс орны, ұйым)
Сіздер жіберген хабарлама 20__ жылғы "___"_________ алынды және осы күннен
бастап ұстап қалу жүргізілетін болады. Сотталғанның еңбекақысынан ұстап қалу жүргізетін
бухгалтер: ____________________ тел.____________
(тегі, аты-жөні)
Бас (аға) бухгалтер ________________ ______________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
20___жылғы "___"_________ тел.____________
Мөр орны
Қосымша ________ парақта. Мөр орны _________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ____________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Пробация қызметіне
_________________________
(мекенжайы)
_________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы)
түзеу жұмыстарын өтеуші адамдардың жұмысы және
20__жылғы _____________ жүргізілген ұстап қалу туралы
ЕСЕПТІК МӘЛІМЕТТЕР
Еңбекақы 20__жылғы ______________ берілді
Рет. №
Тегі, аты-жөні
Ұстап қалу туралы хабарламаның № және күні
Кесте бойынша жұмыс күндерінің саны
Өтелмеген жұмыс күндерінің саны және себебі
1
2
3
4
5
кестенің жаллғасы
Еңбекақысының жалпы сомасы
Ұстап қалу мөлшері (% жалақыдан)
Жалпы ұсталғаны
Жалпы аударылғаны
Аударған күні
6
7
8
9
10
Кәсіпорынның (мекеменің) басшысы _____________________
Бас (аға) бухгалтер ____________________________________
"Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидасына

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 30.09.2025 № 733 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со ст. 57, 58, 59 УИК РК Вам направляется ________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения,
____________________________________________________________________
место жительства, основное место работы (учебы)
осужденный (ая) "___" _______ года ____________________________________
(наименование суда)
по ст. _____ УК РК к _____ часам общественных работ для отбытия наказания.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
________________________________
(наименование органа)
______________________________________________             ___________________
(звание, фамилия, инициалы)                         (подпись)
"___" ________________ 20__ года.
----------------------------------------- линия отреза ------------------------------------
После получения направления заполнить уведомление, заверить печатью и немедленно выслать в Службу пробации.
Уведомление
На № ___________ от "___"____________ 20___ года.
В службу пробации _____________________________________________
осужденный (ая) ____________________________________________________
(фамилия, инициалы)
к выполнению общественных работ ____________________________________
(наименование работы)
приступил(а) "___" __________ 20__ года.
М.П.
Руководитель
________________________________
(наименование органа)
______________________________________________             ___________________
(фамилия, инициалы)                               (подпись)
"___" ____________ 20__ года.
Приложение 4
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
__________________________
(наименование суда)
__________________________
Представление
Я, _____________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_______________________________________________________________________
рассмотрев (наименование территориального органа) материалы
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год и место рождения) осужденного(ой)
"___" _________ 20__ года._________________________________________________
(наименования суда)
по ст._____УК РК ______________ состоящий(ей) на учете в службе пробации с (срок, вид наказания)
"___"_______ 20__ года.
Установил:
__________________________________________________________________________
(в зависимости от решаемого вопроса и категории осужденного(ой)
__________________________________________________________________________
оказывается: отбытый и не отбытый срок наказания на момент вынесения представления,
__________________________________________________________________________
излагаются сведения, характеризующие личность осужденного(ой), его поведение,
_________________________________________________________________________
отношение его(ей) к труду, выполнению обязанностей и запретов,
__________________________________________________________________________
возложенных судом обязанностей по воспитанию ребенка и уходу за ним,
__________________________________________________________________________
когда и какие допущены нарушения порядка и условий наказания, общественного
__________________________________________________________________________
порядка, когда вынесено предупреждение службой пробации,
__________________________________________________________________________
о состоянии здоровья осужденного(ой), установление группы инвалидности,
__________________________________________________________________________
наличие психического расстройства или тяжкой болезни, даты предоставления
__________________________________________________________________________
отпуска по беременности и родам, а в отношении лица, местонахождение
__________________________________________________________________________
которого(ой) не известно, указывается о том, что он (она) скрылся (лась) с целью
__________________________________________________________________________
уклонения от отбывания наказания и контроля службы пробации, а также результаты
__________________________________________________________________________
первоначальных розыскных мероприятий)
Учитывая изложенное и руководствуясь _______________________________________
(указать статью УК РК)
УК РК, полагаю целесообразным направить материалы на осужденного(ую)
____________________________ в _____________________________ суд для решения
(фамилия и инициалы) (наименование суда)
вопроса __________________________________________________________________
(об освобождении, досрочном освобождении, о замене исправительных работ
__________________________________________________________________________
общественными работами, арестом, ограничением свободы и лишением свободы,
__________________________________________________________________________
общественных работ арестом, ограничением свободы и лишением свободы,
__________________________________________________________________________
об отмене условного осуждения и о снятии с осужденного судимости, о продлении срока
__________________________________________________________________________
пробационного контроля, об отмене условного осуждения и исполнении назначенного
__________________________________________________________________________
наказания приговором суда, об отмене отсрочки отбывания наказания, об отмене
__________________________________________________________________________
полностью или частично либо дополнений ранее установленных обязанностей)
Приложение на _____ листах. Место печати
Начальник (старший инспектор, инспектор)
____________________ (наименование органа) __________________ _______________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ________________ 20__ года.
Приложение 5
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Предупреждение о замене исправительных работ
общественными работами, арестом, ограничением свободы и лишением свободы,
общественных работ арестом, ограничением свободы и лишением свободы,
ограничения свободы лишением свободы, об отмене условного
осуждения, отсрочки отбывания наказания
Мною, ___________________________________________________________________
(должность, наименование территориального органа)
службы пробации _________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
"___" _______ 20__ года вызван(а) в службу пробации осужденный(ая)
________________________________________________ который(ая) допустил(а)
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________________________________________________________________________
(указываются конкретные факты уклонений осужденного (ой) от исполнения возложенных
__________________________________________________________________________
судом обязанностей, когда, какое допущено нарушение общественного порядка,
__________________________________________________________________________
за которое было наложено административное взыскание)
В связи с изложенным и руководствуясь ст. 54, 60, 68, 164, 176 УИК РК,
осужденный(ая)__________________________ предупрежден(а) о том, что в случае продолжения
неисполнения возложенных судом обязанностей, либо повторном нарушении общественного порядка ему
(ей) отменяется или заменяется это наказание.
Начальник (старший инспектор, инспектор) ___________________________________
(наименование органа)
_________________________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ______________ 20__ года.
Настоящее предупреждение мне объявлено
______________________________________________ "____" ____________ 20__ года.
(подпись осужденного(ой))
Приложение 6
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
ИЗВЕЩЕНИЕ
__________________________________________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, руководителя организации)
"____" __________ 20__ года. по ст. _____________ УК РК _______________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
работающий(ая) _______________________________ осужден(ой) к ______________
(должность и место работы) (срок наказания)
исправительных работ с удержанием из заработка ____ % в Фонд компенсации потерпевшим.
Удержание из заработной платы осужденного(ой) производить со дня получения настоящего извещения и перечислять
в Фонд компенсации потерпевшим.
-----------------------------------------------(линия отреза) ---------------------------------------------
По получении извещения заполнить, заверить печатью и немедленно выслать в
службу пробации
ПОДТВЕРЖДЕНИЕ
На № ______ от "___" _________ 20__ года.
В службу пробации ________________________________________________________
(наименование службы пробации)
Осужденный(ая) к исправительным работам гр. ________________________ работает
(фамилия, инициалы)
______________________________________ в должности _______________________
(место работы и наименование организации)
Высланное Вами извещение получено "___" _______ 20__ года. и с этого же будут производится удержания. Бухгалтер,
производящий удержания из заработной платы осужденного(ой): _______________________
(фамилия, инициалы)
Тел. ________ М.П. Главный (старший) бухгалтер ____________________ _________
(фамилия, инициалы) (подпись)
"____" _________ 20__ года.
Тел._____________
(Оборотная сторона)
Приложение: на ___ листах.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"__" ____________ 20__ года.
Приложение 7
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
В службу пробации
___________________________
(адрес)
РАСЧЕТНЫЕ СВЕДЕНИЯ
о работе лиц, отбывающих исправительные работы в
__________________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации)
и произведенных удержаниях за ________________ 20___ г.
Зарплата выдана "____" _________________ 20__ года.
п/п
Фамилия, имя, отчество
№ и дата
извещения об удержании
Количество рабочих дней по графику
Не отработано рабочих дней по числам и причинам
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Общая сумма заработка
Размер удержаний
(в % от заработка)
Всего удержано
Всего перечислено
Дата перечисления
6
7
8
9
10
Руководитель предприятия (учреждения) ______________________________
Главный (старший) бухгалтер ________________________________________

7-1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________ (аумақтық органның атауы) Түзеу жұмыстарын өтеушінің № _____ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
Ескерту. Қағидалар 7-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 07.08.2024 № 612 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі, аты-жөні (ол болған жағдайда) _____________________________________
Туған жылы және жері________________________________________________
Мекенжайы _________________________________________________________
Жұмыс орны және лауазымы __________________________________________
20___жылғы "___" _______________ ___________________________________
(соттың атауы)
ҚК-нің ________ бабы бойынша түзеу жұмыстарына.
Жәбірленушілерге арналған өтемақы қорына еңбекақының (ақшалай қамтылымның)
______ пайызын құзырет Қорына аудару мөлшері.
20___жылғы _______________ есепке алынады.
Карточканы толтырған _________________________________________
(лауазымы, тегі аты-жөні) (қолы)
Жұмыс орнын немесе тұрғылықты жерін өзгерткені туралы белгі қою орны:
_______________________________________________________________
Ұстап қалудың мөлшері _________%. Алынған растауға сәйкес
Ұстап қалу 20 ___ жылғы _______________ басталды.
20_жылғы "__"_____ және 20_жылғы "__"______ аралығында қамауда отырды.
Жаза мерзімінің өтелуіне ______ ай ______ күн қалды.
Жылы, ай
Кесте бойынша істелген жұмыс күнінің саны
Жұмыс атқарған күндері
Жұмыс атқармаған күндері және себептері
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Тапқан ақшасы
Жалпы аударылғаны
Аударылған күні және құжаттың №
Есеп мәліметтері тігілген істің және парақтың нөмірі
5
6
7
8
Барлығы ___________ 20__жылғы "___"________ есептен шығарылды.
Негіздеме: __________________                   __________________
(орган атауы)
_________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________             ______________
(атағы, тегі, аты-жөні)                         (қолы)
20__жылғы "___" _________.
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Түзеу жұмыстарын өтеп жатқан адамдарға жүргізілген ұстап қалудың дұрыстығын
тексеру актiсi
________________________________________20____ ж.__________
(кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның атауы)
Мен,_________________ пробация қызметiнiң (аға инспекторы, инспектор) бастығы
____________________________________________ және бас бухгалтер
_________________________________ қатысуымен төмендегi туралы
(тегi, аты-жөнi)
осы актiнi жасадым: _______________________________________20___ жылғы
___________________________________________________________________
(кәсiпорынның, мекеменiң, ұйымның атауы)
түзеу жұмыстарын ____________ адам өтедi.
Рет.
Тегі, аты жөні
Түзеу жұмыстарын өтеу уақыты 20__ ж. ___ бастап ____ күнге дейін
Жалпы аударылғаны
1
2
3
4
кестенің жалғасы
Ұстап қалудың мөлшері
Ұсталғаны
Ұстап қалу қажет
Ұсталмағаны
5
6
7
8
Осылайша, жоғарыда аталған адамдардан тексерiлiп отырған кезеңінде есептеу кезiнде.

Приложение 7-1
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Сноска. Правила дополнены приложением 7-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 07.08.2024 № 612 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
__________________________________________________________
(наименование территориального органа)
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА №____
отбывающего(ей) исправительные работы
Фамилия __________________________________________________________
Имя, отчество (при его наличии) ______________________________________
Год и место рождения _______________________________________________
Домашний адрес ___________________________________________________
Место работы и должность __________________________________________
Осужден(а) "____"________ 20__ г. ___________________________________
(наименование суда)
по ст. ________ УК к исправительным работам __________________________
Размер перечислении в Фонд компетенции потерпевшим от ____ до _______
процентов заработной платы (денежного содержания).
Взят на учет "___" ________ 20____ г.
Карточку заполнил(а) ________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)             (подпись)
Место для отметок о перемене места работы или жительства __________
Согласно полученному подтверждению,
Удержания начаты с "__"_______ 20 __ г.
Содержался под стражей с "____"_____ 20__ г. по "___"______ 20__ г.
К отбытию срока наказания осталось _____ месяцев ___________ дней
Месяц, год
Кол-во рабочих дней по графику
Отработано дней
Не отработано дней и причины
1
2
3
4
(Продолжение таблицы)
Заработано денег
Всего перечислено
Дата перечисления и № документа
Дело и № листа под которым подшиты расч. сведения
5
6
7
8
Итого _______________ Снят(а) с учета: "____" ________ 20__ г.
Основание: ________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор)
________________________________________
(наименование органа)
_______________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы)             (подпись)
"____" ________________ 20__ г.".
Приложение 8
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
АКТ проверки правильности произведенных
удержаний с лиц, отбывающих исправительные работы
________________________________________________________________ за 20__ год
(наименование предприятия, учреждения, организации)
Мною, начальником (старший инспектор, инспектор) ________________
службы пробации ___________ в присутствии ________ и главного бухгалтера
____________________________________ составлен настоящий акт о нижеследующем:
(фамилия, инициалы)
В ___________________________________________________________ в 20___ году
(наименование предприятия, учреждения, организации)
отбывали исправительные работы ___________________.
№ п\п
Фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
Время отбывания исправительных работ с ___ по _ 20__ года.
Всего начислено
Размер удержаний
1
2
3
4
5
продолжение таблицы
Удержано
Следует удержать
Недоудержано
6
7
8
Таким образом, с вышеуказанных лиц при расчете за проверяемый период.

1. Сот үкiмiне сәйкес ұсталғаны ___________ теңге
2. __________________ теңге жете ұсталмаған.
(жазумен)
Көрсетілген соманы жете ұстап қалу және "___"_________кешiктiрмей
Жәбірленушілерге өтеу қорына аудару қажет. _________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Кәсiпорынның (мекеменiң, ұйымның) басшысы ____________
(қолы)
Мөр орны
Бас бухгалтер ____________
(қолы)
20___ жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
ХАБАРЛАМА
____________________________________________________________________
(ұйым атауы)
___________________________________________________________________
(ұйым бастығының тегі, аты-жөні)
азамат(ша)___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған жылы)
___________________________________ жұмыс істейтін түзеу жұмыстары
(лауазымы, ұйым атауы)
түріндегі жазаны өткерді, осыған байланысты оның еңбекақысынан ұстауды
20___ж. ______ бастап тоқтатуды сұраймын
___________________________________________________________________
(тоқтатылу негізі көрсетілсін)
Оның іс жүзінде өтеген жаза мерзімі ___ ай ______ күн құрайды.
Мөр орны _________________________ бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
(органның атауы)
_________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
АНЫҚТАМА
Азамат(ша)_____________________________________________________
(ТАӘ (ол болған жағдайда))
20__жылғы "___"_________ ___________________________________________
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК ___________ бабы бойынша түзеу жұмыстарына (қоғамдық
жұмыстарға) _____________ мерзімге сотталған адам пробация қызметі есебінен 20___ж.
"___"_________ _______________________
(есептен шығарылған негіздемесі көрсетілсін)
шығаруына байланысты берілді.
Мөр орны _________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _____
_________________________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
____________________________
(басшының лауазымы, ұйым, мекенжайы)
ХАБАРЛАМА
_____________________________________________ пробация қызметі
(аумақтық органының атауы)
20__ жылғы "___"________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің _________________ бабы
бойынша сотталған ______________________________________________
(лауазымы және iс-әрекеттiң қандай түрімен
___________________________________________________________________
айналысуға тыйым салынғаны көрсетiледi) сотталған
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)),
туған жылы)______________________________________________________ жұмыс iстейтін,
(қызметi, жұмыс орны)
сотталғанға ___________________ соты үкiмiнiң көшiрмесiн жолдайды.
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚАК-тың 75-бабына сәйкес сотталған жұмыс iстейтiн ұйымның
әкiмшiлiгi:

1. Удержания произведены в соответствии с приговорами суда ______________ тенге.
2. Недоудержано _____________________________ тенге.
Указанную сумму следует до удержать и перечислить не позднее
"___" _________ 20__ года в Фонд компенсации потерпевшим.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ________________ 20__ года.
Руководитель предприятия (учреждения, организации) _______________
(подпись)
М.П.
Главный бухгалтер ____________________________________
(подпись)
"___" _________________ 20__ года.
Приложение 9
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
СООБЩЕНИЕ
__________________________________________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы руководителя организации)
гр.________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения)
работающий(ая) ___________________________________________________________
(наименование организации и должность)
наказание в виде исправительных работ отбыл(а), в связи с чем предлагаю удержания
из его(ее) заработной платы с "___" ______ 20__года прекратить.
__________________________________________________________________________
(указать основание прекращения удержания)
Фактически отбытый им срок составляет ______ мес.____ дней.
"___" ______________ 20__ года.
Место печати
Начальник (старший инспектор, инспектор) ____________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ________________ 20__ года.
Приложение 10
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
СПРАВКА
Выдана гр. ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
осужденному(ой) "___" _______ 20___ г. ______________________________________
(наименование суда)
по ст. _____ УК Республики Казахстан к ____ исправительным работам (общественным работам)
в том, что он(а) снят(а) с учета службы пробации "____" _______ 20__ года. в связи с
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(указать основания снятия с учета)
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор) ___________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ________________ 20__ года.
Приложение 11
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
____________________________________
(должность руководителя, организация, адрес)
ИЗВЕЩЕНИЕ
Служба пробации __________________________________________________________
(территориального органа)
направляет копию приговора ____________________________________________ суда
(наименование суда)
на осужденного(ую) _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения)
работающего(ей) __________________________________________________________
(должность, место работы)
осужденного(ой) "___" __________ 20__ года по ст._____ УК РК к ___________
к лишению права __________________________________________________________
(указывается какая должность и каким видом
__________________________________________________________________________
деятельности запрещено заниматься)
В соответствии со статьей 75 УИК РК администрация организации, в которой
работает осужденный(ая):

1) заңды күшіне енген сот үкімінің көшірмесін не болмаса Пробация қызметінің
хабарламасын алғаннан кейін үш күннен кешіктірмей, сотталған адамды лауазымынан
немесе айналысу құқығынан айырылған қызмет түрінен босатады; Пробация қызметіне сот
үкімін орындағаны туралы хабарлама жібереді;
2) Пробация қызметінің талап етуі бойынша жазаны орындауға байланысты құжаттарды
береді;
3) сотталғанмен еңбек шарты өзгерген немесе тоқтатылған жағдайларда бұл туралы
Пробация қызметіне үш күндік мерзімде хабарлайды.
Ұйым әкiмшiлiгi үшiн үкiм талаптары мiндеттi, бұл талаптарды орындамағаны үшiн
Қазақстан Республикасы ҚК-тің 430-бабына сәйкес қылмыстық жауапкершiлiкке
тартылады.
Қосымша: үкiмнiң көшiрмесi ______ парақта. _________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Мөр орны
__________________________ кесу талоны ____________________________
(толтырылсын және сотталған атқаратын лауазымынан босатылғаннан кейiн үш күн мерзiмде жiберiлсiн)
20__жылғы"___"_________№ _________
_____________________________________________ пробация қызметіне.
Азамат(ша) 20__ жылғы"___"_____________________________________
соты Қазақстан Республикасы ҚК-нің ___ бабы бойынша __________________ сотталған.
20__ жылғы "___"_________ № __________ бұйрықпен тыйым салынған лауазымнан
(қызметтен) босатылды және қазiргi кезде _____________________
___________________________________________________________ атқарады,
(жаңа лауазымы көрсетiлсiн)
бұл жайында еңбек кітапшасына тиiстi жазба жасалды.
__________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы)
Мөр орны
20__жылғы"___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
___________________бастығына
(белгілі бір қызмет түрімен
айналысуға рұқсат
____________________________
беретін және күшін жоятын
орган көрсетіледі)
Рұқсаттың күшін жою туралы
ҰСЫНЫМ __________________________________________________үкіміне сәйкес
(соттың атауы)
20__ жылғы "___"________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің _________ бабы
бойынша азамат(ша)__________________________________________________
___________________________________________ айналысуға тыйым салынды.
(қызмет түрі және қандай мерзімге тыйым салынғаны көрсетiледi)
Осыған байланысты, Қазақстан Республикасы ҚАК-тың 76-бабына сәйкес,
Сiз бұрын____________________________________________________ айналысуға
берiлген рұқсатты қайтаруға және күшiн жоюға керек азамат(ша)
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)), туған жылы)
_________________________________________ берілген және
(қызмет түрi көрсетiледi)
жаза мерзiмi аяқталғанға дейін жаңа рұқсат бермеуге тиіссіз.
Сот үкiмi орындалмаған жағдайда кінәлі адамдар Қазақстан Республикасы
ҚК-нің 430-бабы бойынша жауапқа тартылады. _________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Белгiлi бiр лауазымды атқаруға немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен айналысуға тыйым
салынған үкiмнiң дұрыс орындалуын тексеру
АКТIСI
__________________________________________________________________
(тексерген адамның тегi, лауазымы)
Төмендегi адамдардың қатысуымен осы актiні жасадым
1.______________________________________________________________
(тексерiлiп отырған кәсіпорынның
2.______________________________________________________________
мекеменің, ұйымның әкімшілігі өкілдерінің лауазымы, тегi,)
_______________________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы)
белгiлi бiр лауазымды атқару немесе белгiлi бiр iс-әрекетпен айналысу құқығынан
айырылған адамның сот үкiмін дұрыс орындауын тексердi.

1) не позднее трех рабочих дней после получения копии приговора суда, вступившего
в законную силу, либо извещения Службы пробации освобождает осужденного от
должности или того вида деятельности, права на занятие которой он лишен; направить в
Службы пробации сообщение о выполнении приговора суда;
2) предоставляет по требованию Службы пробации документы, связанные с
исполнением наказания;
3) в случаях изменения или прекращения трудового договора с осужденным в течение
трех рабочих дней сообщает в Службу пробации.
Требования приговора обязательны для администрации организаций, которая за
неисполнение требований приговора несет уголовную ответственность в соответствии со
статьей 430 УК РК.
Приложение: копия приговора на ____ листах.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
______________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ________________ 20__ года.
______________________________ (отрывной талон) _________________________
(заполнить и выслать в трехдневный срок после освобождения осужденного(ой)
от занимаемой должности)
На № __ от "___" __________ 20_ г.
В службу пробации ______________________________________ района.
Сообщаю, что гр-н (ка) __________________________________________________
осужденный (ая) "___" _______ 20__ года. _______________________________________
(наименование)
судом по ст. ___ УК РК к ______________________________________________
Приказом № ____ от "___" ________ 20__ года освобожден (а) от запрещенной
должности (деятельности) и в настоящее время ____________________________________,
(указать новую должность)
о чем сделана соответствующая запись в трудовой книжке.
_________________________________________
(должность, фамилия, инициалы, подпись)
Место печати
"___"___________ 20__ года.
Приложение 12
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Начальнику ________________________
(указывается орган, ведающий
___________________________________
выдачей и аннулированием разрешений
___________________________________
на занятие определенными видами деятельности)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
об аннулировании разрешения
Судом ___________________________________________________________________
(наименование города, района)
"___" __________ 20__ года, по ст.________ УК РК ______ гражданину (ке)
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
год рождения)
запрещено заниматься ____________________________________________________________
(указывается вид деятельности и на какой срок)
В связи с этим в соответствии со статьей 76 УИК РК отозвать и аннулировать
выданное ранее разрешение на ___________________________________________________
(вид деятельности)
_____________________________гр-ну (ке) _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и до окончания срока наказания не выдавать нового разрешения. В случае неисполнения
приговора суда виновные лица несут ответственность в порядке, предусмотренном
ст. 430 УК РК.
Начальник (старший инспектор, инспектор) __________________________________
(наименование органа)
_______________________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ________________ 20__ года.
Приложение 13
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
АКТ проверки правильности исполнения приговора к лишению
права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью
_________________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы лица, производившего проверку)
Составил настоящий акт о том, что в присутствии

1. ___________________________________________________
(тегі, аты-жөнi)
2. ___________________________________________________
(тегі, аты-жөнi)
3. ___________________________________________________
(тегі, аты-жөнi)
4. ___________________________________________________
(тегі, аты-жөнi)
Тексеруде: _______________________________________________
(тексерiс кезіндегi атқаратын лауазымы, бұйрықтың нөмірi, атқаратын
__________________________________________________________________
лауазымынан босатылған күні)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________анықталды.
(Сыртқа жағы)
Тексерумен анықталған кемшіліктерді жою мақсатында,
ҰСЫНЫЛАДЫ
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________________________
(органның атауы)
басшысы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
Кәсіпорынның (мекеме, ұйым) ______________________
(қолы)
__________________ басшысы _______________________
(атағы, тегi, аты-жөнi) (қолы)
Актінің көшірмесін алдым _______________________
(қолы)
Ескертпе: Акт екі данада жасалады. Бірінші дана кәсіпорында қалдырылады, екіншісі
кәсіпорын өкілінің танысқаны туралы белгісімен пробация қызметінің ісінде сақталады.
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
____________________________
(Ұйымның атауы)
____________________________
(басшының тегi, аты-жөнi)
Хабарлама
______________________________________________ үкiмiне сәйкес
(соттың атауы)
азамат(ша)___________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны)
20_ жылғы "___"_________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің _______ бабына
сәйкес______мерзімге бас бостандығынан айыру жазасына кесiлдi және Қазақстан
Республикасы ҚК-нің____ бабына сәйкес _____ жыл ______________
___________________________________________________________________
(жаза түрi көрсетілсін)
Баяндалғанды ескере отырып, ___________________ жол берілген барлық еңбек тәртiп
бұзушылықтары және оған қолданған тәртіптік жаза туралы есепте тұрған
____________________ пробация қызметін хабардар етуіңізді сұраймын.
_________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
____________________________
(Ұйымның атауы)
____________________________
(басшының тегi, аты-жөнi)
ҰСЫНЫМ
Үкімнің талаптарына сәйкес ______________________________________
(соттың атауы)
20__ жылғы__________ аз.____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
қандай лауазым атқаруға (қандай іс-әрекетпен шұғылдануға) тыйымсалынған
____________________________________________________________________
(қандай лауазым атқаруға, қандай іс-әрекетпен айналысуға және қай мерзімге тыйым салынғаны көрсетіледі)
Тексерумен осы күнге дейін сот үкімінің орындалмай отырғаны және сотталған
________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
________________________________________________________ жалғастыруда
(қандай қызметте екені, қандай құжат алынғаны, қандай шешім бұзылмағаны)
Сот үкімін мүлтіксіз орындауға дереу шаралар қабылдауды ұсынамын, бұл туралы
____________ пробация қызметіне хабарлансын. Сізге егер үкімінің талаптарын
орындалмауда кінәлі адамдарды басқа жағдайда Қазақстан Республикасы ҚК-нің
430-бабына сәйкес қылмыстық жауапқа тарту туралы мәселенің шешілетінін хабарлаймыз.
_________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
16-қосымша
Нысан
ҚОЛХАТ
Мен, ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған жылы,тұрғылықты жері)
20__жылғы "___"_____________________________________________ сотымен
(соттың атауы)
________________________ Қазақстан Республикасы ҚК-нің _______ бойынша
___________________________________________________________________
(жаза мерзімі) (түзеу, қоғамдық жұмыстар, бас бостандығын шектеу,
____________________________________________________________________
белгiлi бiр қызметтi атқару немесебелгiлi бiр iс-әрекетпен айналысу құқығынан айыру,
____________________________________________________________________
шартты сотталу, жазаны өтеуді кейiнге қалдыру)
сотталдым, жазаны және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын өтеу
тәртібімен және жағдайымен таныстым.
Пробация қызметінің бақылауынан жасырынғаны үшін және Қазақстан Республикасы

1. _______________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы представителей
2. _______________________________________________________________________
администрации проверяемого предприятия, учреждения, организации)
произвели проверку правильности исполнения приговоров лиц, лишенных права
занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью,
отбывающих наказание в (на) ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации)
где отбывают _______________ человек:
1._____________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
2._____________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
3._____________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
4. _____________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
ПРОВЕРКОЙ УСТАНОВЛЕНО:
_______________________________________________________________________
(Занимаемая должность на момент проверки, № приказа,
________________________________________________________________________
дата освобождения от занимаемой должности)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Оборотная сторона)
В целях устранения обнаруженных проверкой недостатков,
ПРЕДЛАГАЕТСЯ:
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор) ____________________________________
(наименование органа)
_____________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
Руководитель предприятия (учреждения, организации) ________________
(подпись)
Копию акта получил(а) ___________________
(подпись)
Примечание: Акт составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр остается на
предприятии, второй с отметкой администрации предприятия об ознакомлении хранится
в службе пробации.
Приложение 14
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
______________________________
(наименование организации)
_______________________________
(фамилия, инициалы руководителя)
СООБЩЕНИЕ
Сообщаю, что _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
работающий(ая) ___________________________________________________________
(должность и место работы)
осужден(а) "___" _____ 20__ года __________________________________________________
(наименование суда)
по ст. УК РК к _______ годам лишения свободы и согласно применения ст.__________ УК РК
наказание ему (ей) назначено ______ год(а) ___________________________________________
(указать вид наказания)
Учитывая изложенное, прошу обо всех нарушениях трудовой дисциплины, допущенных
________________, и примененных к нему (ней) дисциплинарных взысканиях, информировать
службу пробации ____________________, на учете которой состоит.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
________________________________
(наименование органа)
______________________________________ ____________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
Приложение 15
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
_______________________
(наименование организации,
_______________________
органа, фамилия и инициалы
руководителя)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
В соответствии с требованиями приговора ____________________________________
(наименование суда
"___" __________ 20___ г. гр.________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
запрещено занимать должности (заниматься деятельностью) _______________ ____________
________________________________________________________________________________
(указывается на какой срок, какие должности запрещено занимать
________________________________________________________________________________
или какой деятельностью запрещено заниматься)
Проверкой установлено, что до настоящего времени приговор суда не исполнен и
осужденный(ая) _____________ продолжает _______________________________________
(фамилия и инициалы)
______________________________________________________________________________
(указывается какую должность продолжает занимать или какой деятельностью
______________________________________________________________________________
заниматься, какой документ не изъят, какое решение не аннулировано)
Предлагаю немедленно принять меры к неукоснительному исполнению приговора суда,
о чем проинформировать службу пробации.
Ставлю Вас в известность, что в противном случае будет решаться вопрос о привлечении лиц,
виновных в неисполнении требований приговора, к уголовной ответственности в соответствии со статьей 430 УК РК.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
___________________________________________________________________
(наименование органа)
_________________________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
Приложение 16
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
ПОДПИСКА
Я, _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения, место жительства)
осужден (а) "___" _________ 20__ года ____________________________ судом
(наименование суда)
по ст._____ УК РК ___________________________________________________
(срок наказания)
___________________________________________________________________
(исправительные, общественные работы, ограничение свободы,
___________________________________________________________________
лишения права занимать определенную должность или заниматься
___________________________________________________________________
определенной деятельностью, условное осуждение,
___________________________________________________________________
осужденные, которым исполнение наказания отсрочено)
ознакомлен(а) с порядком и условиями отбывания наказания и иных мер уголовного правового
воздействия.
Предупрежден(а) об ответственности, за уклонение от контроля Службы пробации и не

ҚАК-ның 21, 53, 59, 66, 74, 164, 174-баптарымен белгіленген жазаны және өзге де
қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын өтеу тәртібі және жағдайын сақтамағаны
үшін жауапкершілікке тартылатынымдығы туралы ескертілдім.
20___жылғы "___"_________ ____________________
(сотталғанның қолы)
Қолхатты алған____________________ _____________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы)_____________________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
17-қосымша
Нысан
___________________бастығына
(қорғаншылық немесе
қамқоршылық органынның
атауы)
____________________________
____________________________
(тегi, аты-жөнi)
ХАБАРЛАМА
Сізге мына мекенжай бойынша __________________________________ 20__жылғы
"___"_______ Қазақстан Республикасы ҚК-нің ____ бабы бойынша
____________________________________________________________________
(жаза түрі және мерзімі, сотталған туралы қосымша мәліметтер,
____________________________________________________________________
сот жүктеген міндеттер, бұрынғы сотталғандығы және т.б.)
кәмелетке толмаған сотталған __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
тұратынын хабарлаймыз.
Баяндалғанды ескере отырып, кәмелетке толмаған ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
мінез-құлқы және онымен өткізілген тәрбие жұмысы туралы пробация қызметін
хабарлауыңызды сұраймын.
_________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
18-қосымша
Нысан
_____________________
(кімге)
Хабарлама
______________________________ облысы бойынша ҚАЖД-ның
(атауы)
_____________________________________________________ пробация қызметі
(атауы)
Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 162-бабының 1-бөлігінге сәйкес, Сізді шартты түрде
мерзімінен бұрын босату туралы мәселені қарау үшін сотқа өтініш беру құқығыңыз
туындағаны туралы хабардар етеді.
Қазақстан Республикасы ҚК-ның 72-бабына сәйкес шартты түрде мерзімінен бұрын
босату нақты жаза мерзімін ___________ өтегеннен кейін қолданылады, яғни Сіздің өтініш
беру мерзіміңіз 20__ жылғы"___"__________ басталады.
_________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Мемлекеттік наградалар мен оларға қоса берілген құжаттарды алып қою актісі
20__ жылғы "___"________ ______________________________________
(елді мекеннің атауы)
Мен, __________________________________________________________
(алып қоюды жүргізген қызметкердің лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
___________________________________________________________________
сотталғаннан (туыстарынан)____________________________________________
(мемлекеттік наградаларды алып қою жүргізілген
___________________________________________________________________,
сотталғанның (туыстарының) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
тұрғылықты мекенжайы, алып қоюға қатысқан куәгерлердің қатысуларымен
____________________________________________________________________
аты-жөндері, толық айқындама белгілері, тұрғылықты мекенжайы көрсетіледі)
____________________________________________________________________
(қандай мемлекеттік наградалар және оларға қоса берілген құжаттар,
______________________________________________________________________
алу жүргізілді. олардың жай-күйі көрсетіледі)
Алып қою бойынша ескертулер __________________________________________
______________________________________________________________________
(алып қою бойынша ескертулер көрсетіледі)
______________________________________________________________________
Алып қоюды жүргізген:
______________________________________________________________________
(алып қоюды жүргізген қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
____________________________________________________________________
және қолы қойылады)
Кімнен алынып қойылды _________________________________________
(мемлекеттік награда және оған қоса берілген құжаттар алынған
____________________________________________________________________
адамның (тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және қолы қойылады)
Мөр орны 20__жылғы "___"__________
Пробация қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Хабарлама
____________________________________________________________________
(хабарлама жолданатын органның атауы)
____________________________________________________________________
(аумақтық Пробация қызметінің атауы)
сотталған ____________________________________________________________
(сотталғанның (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградасынан және оған қоса берілген
құжаттарынан айыру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 20__жылғы
"___"______ № ___ Жарлығының орындалғанын хабарлаймыз.
Алынған мемлекеттік наградалар және оларға қоса берілген құжаттар "Қазақстан
Республикасының мемлекеттік наградалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
40-бабына сәйкес Сіздің мекенжайға 20__ жылғы "___"_________ шығ. № ________ жолданды.
_________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Пробация қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Сотталғандарға қатысты электрондық бақылау құралдарын қолдану туралы қаулы
Мен, ___________________________________________________________
(пробация қызметінің атауы, бастықтың орнындағы адам)
____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
"___"__________ 20_ жылғы ___________________________________________
(сот атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________ бабы _____ бойынша сотталған
____________________________________________________________________
(бас бостандығын шектеу, шартты түрде соттау)
____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
_________________________________________________ материалдарын қарап,
Анықтадым:
____________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралдарын орнатудың қажеттілігін дәлелдейтін
____________________________________________________________________
себептер мен шарттар көрсетіледі)
Баяндалғанның негізінде және Қазақстан Республикасы ҚАК-нің 69-бабының 1-бөлігін,
174-бабының 5-бөлігін, басшылыққа алып,
Қаулы еттім: _______________________________________ электрондық бақылау құралдары
(электрондық бақылау құралдарының атауы)
сотталған ______________________________ қатысты қолданылсын.
(тегі, аты-жөні)
Тұрғылықты жері бойынша электрондық бақылау құралдарын орнату (күні) мерзімі
_________________________________________ (_____________)
(электрондық бақылау құралдарын орнату күнімен таныстыру туралы оператордың қолы)
__________________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Мөр орны
Қаулымен таныстым: __________ ________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні)
20__жылғы "___"____________
Мен, _______________________________, электрондық бақылау құралын
(тегі, аты-жөні)
жоғалтқан не зақым келтірген, жойған кезде және осыған байланысты ерікті түрде
келтірілген залалды өтеуден бас тарту жағдайда осы мәселе белгіленген заң тәртібінде
шешілетіні туралы таныстым.
_______________________________
(сотталғанның қолы)
Пробация қызметінің
жұмысын ұйымдастыру
қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Бас бостандығын шектеуге және шартты түрде сотталғанның электрондық бақылау құралдарын пайдалану жөніндегі жадынаманы алу туралы қолхаты
Сотталған ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_____________________________________________________________ кезеңге
___________________________________________________________________
(құралдың түрі көрсетіледі)
_______________________________ электрондық бақылау құралдары тағылды.
____________________________________________________________________
(іс-әрекет ету аумағы, қуат беру затын ауыстыру мерзімі, басқа да сипаттамасы)
______________________________ осы құралды пайдалану тәртібі түсіндірілді.
Таныстырған: _________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"_________
Жадынаманы алған: _________________________ ___________
(сотталғанның (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдай))
20___жылғы "___"_________
Пробация қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Сотталғандарға қатысты электрондық бақылау құралдарын қолдануды алып тастау (алмастыру) туралы қаулы
Мен, __________________________________________________________
(пробация қызметінің атауы, бастықтың орнындағы адам)
____________________________ бастығы ________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "___"_____________ _______________________________________
(соттың атауы)
Қазақстан Республикасы ҚК-нің ________ бабы __________ бойынша ________
____________________________________________________________________
(жаза мерзімі)
____________________________________________________________________
(бас бостандығын шектеу шартты түрде соттау)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
материалдарын қарап,
Анықтадым:
____________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралдарын қолдануды алып тастау (ауыстыру) қажеттілігін
____________________________________________________________________
дәлелдейтін себептер мен шарттар көрсетіледі)
Баяндалғанның негізінде және Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару
кодексінің 69-бабының 1-бөлігін, 174-бабының 5-бөлігін басшылыққа алып,
Қаулы еттім:
___________________________________ электрондық байқау құралдарын
(электрондық бақылау құралдарының атауы)
сотталған _________________________________________ қатысты қолдану
(тегі, аты-жөні)
алып тасталсын (ауыстырылсын). (қажетсізін сызу керек) _________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _______________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
Мөр орны
Қаулымен таныстым: _________________________ ____________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___"____________
Пробация қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
24-қосымша
Нысан
_________________________________________________________________
(пробация қызметі атауы)
Электрондық бақылау құралдарындағы ақауды анықтау туралы акті
Мен, _______________________________________________________________
(пробация қызметінің атауы, бастығының орнында қалған адам)
____________________________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
Куәгерлердің:

соблюдение установленных статьями 21, 53, 59, 66, 74, 164, 174 УИК РК порядка и условия
отбывания наказания и иных мер уголовного правового воздействия.
"____" _____________ 20__ года _______________________________________
(подпись осужденного(ой)
Подписку отобрал:
Начальник (старший инспектор, инспектор)
____________________________________________________________________
(наименование органа)
__________________________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ____________ 20__ года.
Приложение 17
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Начальнику ______________________
(наименование органа опеки
и попечительства)
_________________________________
(фамилия и инициалы)
СООБЩЕНИЕ
Ставим Вас в известность, что по адресу _______________________________________
проживает несовершеннолетний(яя) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
который(ая) "___"________ 20___ года осужден(а) по ст. _______________ УК РК
________________________________________________________________________________
(вид наказания и срок, дополнительные сведения об осужденном(ой),
________________________________________________________________________________
возложенные судом обязанности, прежние судимости и т.д.)
Учитывая изложенное, прошу Вас информировать службу пробации о поведении
несовершеннолетнего(ей) _________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и о проведенной с ним (ней) воспитательной работы.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
____________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
Приложение 18
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
_______________________
(кому)
Уведомление
Служба пробации _________________________________________________________
ДУИС по ______________________________________________ в соответствии
(наименование)
с частью 1 статьи 162 УИК РК уведомляет Вас о наступлении права подачи
ходатайства в суд для рассмотрения вопроса об условно-досрочном освобождении.
В соответствии со статьей 72 УК РК условно-досрочное освобождение применяется
после фактического отбытия не менее ________ срока наказания, то есть срок Вашей подачи
ходатайства наступает "__" ________ 20__ года.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
_______________________________________
(наименование органа)
_________________________________ __________________
(звание, фамилия и инициалы) (подпись)
"___" _________ 20__ года.
Приложение 19
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Акт изъятия (утери) государственных наград и документов к ним
"___" ___________ 20__года ________________________________________________
(наименование населенного пункта)
Мною, ___________________________________________________________________
(указывается должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________________
сотрудника производившего изъятие)
у осужденного (родственников) ______________________________________________
(указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________________________
осужденного (родственников),у кого произведено изъятие государственной награды, адрес
проживания)
произведено изъятие: _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указываются, какие гос. награды и документы к ним изъяты, их состояние)
В присутствии _____________________________________________________________
(указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии)
понятых присутствующих при изъятии, _______________________________________
________________________________________________________________________________
(их полные установочные данные, адрес проживания)
Замечания по изъятию: _____________________________________________________
(указываются какие есть замечания по изъятию)
______________________________________________________________________________
Изъятие произвел: ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_______________________________________________________________________________
сотрудника проводившего изъятие и роспись)
У кого изъято:____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество. (при его наличии)
у кого произведено изъятие государственной
_______________________________________________________________________________
награды и документов к ним и роспись)
Место печати
"___" _________ 20__ года.
Приложение 20
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Сообщение
__________________________________________________________________________
(наименование органа, куда направляется сообщение)
Сообщаем, что Указ Президента Республики Казахстан от "___" _______ 20__года
№ ___ о лишении осужденного _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
государственной награды Республики Казахстан и документов к ним исполнен
________________________________________________________________________________
(наименование территориального органа Службы пробации)
Изъятые государственные награды и документы к ним в соответствии со статьей 40
Закона Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан"
направлены в Ваш адрес "___" ________ 20__года за исх. № _________.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
__________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
Приложение 21
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Постановление об использовании в отношении
осужденного электронных средств слежения
Я, начальник ____________________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование службы пробации)
______________________________________________________________________________
(инициалы, фамилия)
рассмотрев материалы на __________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
осужденного(ой) "___"__________20___ года _______________________________________
(наименование суда)
по ст. ___________________ УК РК к ________________________________________
(срок наказания)
_______________________________________________________________________________
(ограничение свободы, условное осуждение)
Установил:
__________________________________________________________________________
(указываются причины и условия, свидетельствующие о необходимости
________________________________________________________________________________
установления электронных средств слежения)
На основании изложенного и руководствуясь частью 1 статьи 69, частью 5 статьи 174 УИК РК,
Постановил:
Использовать в отношении осужденного(ой) _______________________________
(фамилия, инициалы)
электронных средств слежения _____________________________________________
(наименование электронных средств слежения)
_______________________________________________________________________________
Срок (дата) установки электронных средств слежения по месту жительства
______________________________________________________________ (_______________)
(подпись оператора об ознакомлении с датой установки электронных средств слежения)
Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
___________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"___" ____________ 20 ___ года.
М.П.
С постановлением ознакомлен(а): __________ _______________________
(подпись) (фамилия, инициалы)
"___" ____________ 20___ года.
Я, _______________________________, ознакомлен(а) с тем, что в случае
(фамилия, инициалы)
утраты либо повреждения, уничтожения электронных средств слежения и отказа
от добровольного возмещения в связи с этим ущерба данный вопрос будет решаться в
установленном законом порядке.
_______________________________
(подпись осужденного(ой)
Приложение 22
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Расписка о получении памятки осужденного
к наказанию в виде ограничения свободы, лиц, осужденных условно по
эксплуатации электронных средств слежения
Осужденному(ой)_________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
установлено электронное средство слежения__________________________________
______________________________________________________________________________
(указать какое)
на период _______________________________________________________________
разъяснен порядок эксплуатации данного средства __________________________________
______________________________________________________________________________
(радиус действия, периодичность смены элементов питания, другие характеристики)
Ознакомил: Начальник (старший инспектор, инспектор)
______________________________________
(наименование органа)
__________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
Памятку получил(а): _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) осужденного(ой))
"___" _________20___ г.
Приложение 23
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Постановление об отмене (замене) использовании
в отношении осужденного электронных средств слежения
Я, начальник____________________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование службы пробации)
______________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы)
рассмотрев материалы на __________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Осужденного(ой) "___"__________20___ года __________________________________
(наименование суда)
по ст. ___________________ УК РК к ______________________________________________
(срок наказания)
________________________________________________________________________________
(ограничение свободы, условное осуждение)
Установил:
_______________________________________________________________________
(указываются причины и условия, свидетельствующие о необходимости отмены (замены)
_______________________________________________________________________________
использования электронных средств слежения)
На основании изложенного и руководствуясь частью 1 статьи 69, частью 5 статьи 174 УИК РК,
Постановил:
Отменить (заменить) в отношении осужденного(ой) ____________________________
_______________________________________________________________________________
(ненужное зачеркнуть) (фамилия, инициалы)
электронные средства слежения _____________________________________________
(наименование электронных средств слежения)
____________________________________________________________________
Начальник (старший инспектор, инспектор) ______________________________________
(наименование органа)
________________________________ __________________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
М.П. С постановлением ознакомлен(а): __________ _______________________
(подпись) (инициалы, фамилия осужденного(ой))
"___"____________20___года.
Приложение 24
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
____________________________________________________________
(наименование службы пробации)
Акт установления неисправностей электронных средств слежения
Я, начальник____________________________________________________
(лицо, замещающее начальника, наименование службы пробации)
__________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы) В присутствии понятых:

1. _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрғылықты жері)
2. __________________________________________________ қатысуымен
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тұрғылықты жері)
сотталған __________________________________________________ бекітілген
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралының атауы көрсетіледі)
_______________________________________
электрондық бақылау құралының ақауының себебін қарап,
Анықтадым:
____________________________________________________________________
(электрондық бақылау құралы ақауының себебі көрсетіледі, сотталғанның кінәлі дәрежесі)
____________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде,
Қаулы еттім:
Электрондық бақылау құралдары сотталғанның кінәсіне (басқа себептер бойынша)
байланысты жарамсыз болған, осыған байланысты (қажеттіні сызу)
____________________________________________________________________
(сотталғанның кінәсі анықталған жағдайда, азаматтық тәртіпте сотталған келтірген
____________________________________________________________________
залалды өтеу үшін сотқа материалдар жолданады, анық ақаулардың болмаған
____________________________________________________________________.
кезде құрал сараптамаға жолданады)
_________________________
(органның атауы)
бастығы (аға инспекторы, инспекторы) _________________________ ______________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
Мөр орны
Актімен таныстым: __________ ___________________________
(қолы) (сотталғанның тегі, аты-жөні)
20__жылғы "___"____________
Куәгерлер:
1. ________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
2. ________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
20__жылғы "___"___________

1. ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства)
2. ___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства)
Рассмотрев причину неисправности электронных средств слежения установленного
на осужденного _______________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
________________________________________________________________________
(указываются наименование электронных средств слежения)
Установил:
________________________________________________________________________
(указываются причины неисправности, электронных средств слежения,
______________________________________________________________________________
степень виновности осужденного)
На основании изложенного,
Постановил:
Электронные средства слежения пришли в неисправность по вине (по другим
причинам не зависящим от осужденного в связи с чем, полагаю (ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________________________
(в случае установления вины осужденного, материалы направляются в суд
_______________________________________________________________________________
для взыскания ущерба с осужденного в гражданском порядке, в случае отсутствия
________________________________________________________________________________
явных повреждений прибор направляется на экспертизу).
Начальник (старший инспектор, инспектор)
_________________________________________
(наименование органа)
__________________________ ______________
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
М.П.
С актом ознакомлены: __________ ____________________________________
(подпись) (инициалы, фамилия осужденного(ой)
Понятые:
1. _____________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
2. _____________________________________________________________
(фамилия и инициалы)
"___" __________ 20 __ года.