Пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация қызметтері мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 тамыздағы № 517 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 17 қыркүйекте № 9737 тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 24-бабының 14-бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация қызметтері мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны кейіннен ресми жариялауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оны "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйеде ресми жариялауға жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары (Б.Б. Бисенқұловқа) жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 18 тамыздағы
№ 517 бұйрығымен бекітілген
Пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация қызметтері мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидалары
Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил взаимодействия служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 августа 2014 года № 517. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2014 года № 9737.
Сноска. Заголовок приказа в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.4
Об утверждении Правил взаимодействия служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации
В соответствии с частью 14 статьи 24 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации.
Сноска. Пункт 1 в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его последующее официальное опубликование;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего приказа его направление на официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан (Бисенкулова Б.Б.).
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Правила взаимодействия служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации
Сноска. Заголовок Правила в новой редакции на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация қызметтері мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) қылмыстық-атқару жүйесінің пробация қызметтері мен пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі ішкі істер органдарының әкімшілік полиция, қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелерінің, ақпараттық-талдау бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Пробация қызметінің есебінде қоғамнан оқшаулаусыз жазаларға сотталғандар, жазаны өтеуі кейінге қалдырылған сотталған жүкті әйелдер, сондай-ақ жас балалары бар әйелдер мен жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін ерлер және шартты түрде сотталғандар (бұдан әрі – есепке алынған адамдар) тұрады.
Қоғамнан оқшаулаусыз жазаларға сотталған адамдарға белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыру, қоғамдық жұмыстарға, түзеу жұмыстарына тарту, бас бостандығын шектеу түріндегі жазаларға сотталғандар жатады.
3. Пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі Қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің (бұдан әрі - ҚАЖД) пробация қызметтерінің және қалалық, аудандық (басқармалар) бөлімдерінің полиция бөліністерінің (бұдан әрі - ҚАПб(Б)), Полиция департаменттерінің (бұдан әрі - ПД) өзара іс-қимыл жасасуы:
1) оларға белгілі болған дайындалып жатқан немесе жасалған құқық бұзушылықтар мен қылмыс фактілері туралы ақпаратпен алмасу;
2) олардың өмір салтын және тұрғылықты жері мен жұмыс орны бойынша мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру;
3) есепке алынған адамдарға қатысты профилактикалық сипаттағы іс-шараларды бірлесіп жоспарлау және кемінде тоқсанына бір рет өткізу;
4) бірлескен кеңестер өткізу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Пробация қызметі мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила взаимодействия служб пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации (далее – Правила) определяют порядок взаимодействия служб пробации уголовно-исполнительной системы и подразделений административной полиции, общественной безопасности, информационно-аналитических подразделений органов внутренних дел по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. На учете службы пробации состоят лица, осужденные к наказаниям без изоляции от общества, осужденные беременные женщины, а также женщины, имеющие малолетних детей и мужчины, в одиночку воспитывающие малолетних детей, отбывание наказания которым отсрочено и условно осужденные (далее – подучетные лица).
К лицам, осужденным к наказаниям без изоляции от общества, относятся осужденные к наказаниям в виде лишения права занимать определенную должность или заниматься определенной деятельностью, привлечения к общественным работам, исправительных работ, ограничения свободы.
3. Взаимодействие служб пробации Департамента уголовно-исполнительной системы (далее – ДУИС) и подразделений полиции городских, районных (управлений) отделов (далее – ГОР(У)ОП), Департаментов полиции (далее – ДП) по контролю за поведением лиц, состоящих на учетах служб пробации осуществляется путем:
1) обмена информацией о ставших им известными фактов готовящихся или совершенных правонарушений и преступлений;
2) осуществления контроля за образом их жизни и поведением по месту жительства и работы;
3) совместного планирования и проведения не реже одного раза в квартал мероприятий профилактического характера в отношении подучетных лиц;
4) проведения совместных совещаний.
Сноска. Пункт 3 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок взаимодействия службы пробации и подразделений полиции
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Аумақтық пробация қызметі сот шешімі келіп түскен немесе ол өзгерген күнінен бастап бір тәулік мерзімде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің "Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - "Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті" БАЖ) енгізу үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының аумағынан тыс шығуға тыйым салуға тапсырма (бұдан әрі - тапсырма) толтырады. Тапсырма сотталғанның жеке немесе бақылау ісіне тіркеледі және бір жұмыс күні ішінде сот шешімі немесе есептен алу негізінде "Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті" БАЖ-да оның қолданылу ету мерзімі түзетіледі.
Орнатылған "Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті" БАЖ болмаған кезде аумақтық пробация қызметі бір жұмыс күні ішінде мемлекеттік органдардың интранет-порталындағы электрондық пошта арқылы тапсырманы "Бүркіт-мемлекеттік органдар клиенті" БАЖ-ға енгізу үшін ҚАЖД-ның Пробация қызметіне басшылық ету бөліміне (бөлімшесіне, тобына) (бұдан әрі - ПҚББ) жолдайды.
Ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 1-і күніне аумақтық пробация қызметі ПҚББ-ға қойылған тапсырмалар саны және олардың түзетулері туралы мәліметтерді жолдайды.
Аумақтық пробация қызметі есепте тұрған адамды есепке қойған сәттен бастап Ақпараттық-аналитикалық бөлімшелеріне (бұдан әрі - ААБ) ұсынумен, оларды Біріктірілген деректер банкіне (бұдан әрі - БДБ) енгізу үшін адамға қатысты ақпараттық-іздеу карточкасын (ТҒ-АІК) толтырады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Бас бостандығын шектеуге сотталған, сондай-ақ шартты сотталғандар санаттары бойынша есепте тұрған адамдарға БДБ "Есепке алынған элемент" есебіне қою немесе түзетулер енгізу кезінде ПД Ақпараттық-аналитикалық орталығы (бұдан әрі -ПД ААО) БДБ-ның бастамашылық хабарламаларын өңдеу бойынша Web-жүйесі арқылы "ТЖ-билеттері" және "Әкімшілік құқық бұзушылықтар" есептері бойынша сәйкестіктер анықтайды.
ПД ААО қызметтері Web-жүйесі арқылы хабарлау "Мәлімет үшін" - "ҚАЖ" - "мүдделі қызметтерін хабарлау" - шешімін қабылдаған жағдайда бір тәулік ішінде бастамашылық хабарламаларды өңдеу бойынша есепке алынған адам есепте тұрған ҚАЖД-ға хабарлама жолдайды.
Бастамашылық хабарламаларды өңдеу бойынша Web-жүйесінде тіркелген ҚАЖД-ның жауапты қызметкері электрондық хабарламаны алғаннан кейін "назарға алынды" шешімін қабылдайды, одан кейін хабарламаны есепке алынған адам есепте тұрған аумақтық пробация қызметіне одан әрі орындау үшін жолдайды.

4. Территориальная служба пробации со дня поступления решения суда или его изменения в суточный срок заполняет задание (далее – задание) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам на запрет выезда за пределы территории Республики Казахстан для внесения в единую информационную систему "Беркут-клиент госорганов" Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - ЕИС "Беркут-клиент госорганов"). Задание приобщается к личному или контрольному делу осужденного и в течение одного рабочего дня корректируется его срок действия в ЕИС "Беркут-клиент госорганов" на основании решения суда или снятия с учета.
При отсутствии установленной базы ЕИС "Беркут-клиент госорганов" территориальная служба пробации в течение одного рабочего дня посредством электронной почты на интранет-портале государственных органов направляет задание в Отдел (отделение, группе) по руководству службой пробации ДУИС (далее - ОРСП) для внесения в ЕИС "Беркут-клиент госорганов".
Ежемесячно к 1 числу месяца, следующего за отчетным периодом, территориальная служба пробации направляет в ОРСП сведения о количестве выставленных заданий и их корректировок.
С момента постановки подучетного лица на учет территориальная служба пробации заполняет информационно - поисковую карточку на лицо (далее – ИПК-ЛЦ) с предоставлением в Информационно-аналитические подразделения (далее – ИАП), для ввода их в Интегрированный банк данных (далее – ИБД).
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При постановке или внесении корректировок в учет "Подучетный элемент" ИБД на лиц, состоящих на учете по категориям осужденные к ограничению свободы, а также условно осужденные, Информационно-аналитический центр ДП (далее – ИАЦ ДП) посредствам Web-системы по отработке инициативных сообщений ИБД выявляет совпадения с учетами "ЖД – билеты" и "Административные правонарушения".
В случае принятия сотрудником ИАЦ ДП решения "Для сведения" - "уведомление заинтересованных служб" - "УИС" уведомление посредством Web-системы в течение суток по отработке инициативных сообщений направляется в ДУИС, на учете которого состоит подучетное лицо.
Зарегистрированный в Web-системе по отработке инициативных сообщений ответственный сотрудник ДУИС, после получения электронного уведомления, принимает решение "принято к сведению", после чего направляет уведомление для последующего исполнения в территориальную службу пробации, где состоит подучетное лицо.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Пробация қызметі анықталған сәйкестіктер бойынша хабарламаны алғаннан кейін:
1) сотталғанды пробация қызметіне шақырады немесе тұрғылықты жеріне барады және одан жол берілген құқық бұзушылықтың себептері туралы жазбаша түсініктеме алады;
2) сотталғанмен жазаны өтеудің тәртiбi мен шарттарын сақтаудың, қайта құқық бұзушылыққа жол бермеу жөнінде профилактикалық әңгіме жүргізеді, ол туралы еркін нысанда анықтама жасалады;
3) сотталғанға жазасын өзгерту немесе күшін жою мүмкіндігі туралы жазбаша ескерту беріледі, материал одан әрі сотқа жіберіледі.
7. Есепке алынған адамның мекенжайы аудан немесе облыс шегінен тыс кетуіне байланысты ауысқан жағдайда пробация қызметі хабарламаны қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесіне және ҚАПб(Б) АТБ-ға есептен алу үшін жолдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Аумақтық пробация қызметтері ай сайын есептік кезеңнен кейінгі айдың 5-і күнінен кешіктірмей:
1) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің учаскелік полиция және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі инспекторларды хабардар ету үшін есепте тұрған және пробация қызметінің есебінен алынған есепте тұрған адамдардың тізімдерін жолдайды;
2) ҚАПб(Б) есепте тұрған адамдарды бақылаудың жай-күйі туралы ақпаратпен алмасады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Аумақтық пробация қызметтері тоқсан сайын:
1) ҚАПб(Б) мен пробация қызметінің өзара іс-қимыл жасасуының жай-күйі, сондай-ақ орын алған проблемалар туралы ақпаратты ҚАЖД-ға ұсынады;
2) есепке алынған адамдарды ішкі істер органдарының қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық-іздеу жүйелері мен Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің (бұдан әрі - ҚСжАЕК) ақпараттық жүйелері бойынша тексеруді жүзеге асырады;
3) кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі және учаскелік полиция инспекторларымен бірыңғай анықтама жасай отырып, бірлескен тексерісті жүзеге асырады;
4) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі және ҚАПб(Б) ААб-мен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепте тұрған және есептен алынған есепте тұрған адамдардың саны бойынша салыстыра тексеру жүргізеді, олардың нәтижелері аумақтық бөліністері бойынша пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың саны бойынша пробация, қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі және ҚАПб(Б)-мен ААб-нің арасында салыстыра тексеру актісін жасайды.

Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Служба пробации после получения уведомления по выявленным совпадениям:
1) вызывает осужденного в службу пробации либо посещает по месту жительства и отбирает у него письменное объяснение о причинах допущенного правонарушения;
2) проводит с осужденным профилактическую беседу о необходимости соблюдения порядка и условий отбывания наказания, недопущения повторных правонарушений, о чем составляет справку в произвольной форме;
3) выносит осужденному письменное предупреждение о возможности замены или отмены наказания, с последующим направлением материала в суд.
7. В случае перемены места жительства подучетного лица, связанного с убытием за пределы района или области, служба пробации направляет уведомление в подразделение общественной безопасности и ИАП ГОР(У)ОП для снятия с учета.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Территориальные службы пробации ежемесячно не позднее 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом:
1) направляют в подразделение общественной безопасности списки подучетных лиц, поставленных и снятых с учета службы пробации, для информирования участковых инспекторов полиции и по делам несовершеннолетних;
2) обмениваются информацией с ГОР(У)ОП о состоянии контроля за подучетными лицами.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Территориальные службы пробации ежеквартально:
1) предоставляют информацию о состоянии взаимодействия подразделений ГОР(У)ОП и службы пробации, а также имеющихся проблемах в ДУИС;
2) осуществляют проверку подучетных лиц по функционирующим автоматизированным информационно-поисковым системам органов внутренних дел и информационным системам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее - КПСиСУ);
3) осуществляют совместную проверку подучетных лиц с участковыми инспекторами полиции и по делам несовершеннолетних с составлением единой справки;
4) проводят сверку с подразделением общественной безопасности и ИАП ГОР(У)ОП по количеству состоящих и снятых с учета подучетных лиц по результатам которой, составляют акт сверки между службой пробации, подразделением общественной безопасности и территориальным подразделением ИАП ГОР(У)ОП по количеству лиц, состоящих на учетах служб пробации по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. ҚАЖД пробация қызметінің бөлімдері тоқсан сайын:
1) ПД бастығының орынбасарына өзара іс-қимыл жасасудың жай-күйі туралы ақпарат ұсынады;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (бұдан әрі - ҚАЖ комитеті) ПД-мен, ҚАПб(Б)-мен өзара іс-қимыл жасасудың жай-күйі және бар проблемалар туралы ақпарат жолдайды;
3) алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 09.06.2015 № 517; өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 02.12.2015 № 981 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң енгізіледі); 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
11. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. ҚАЖД пробация қызметі бөлімдері жартыжылдықтың және жылдың қорытындысы бойынша ҚАПб(Б) мен пробация қызметтерінің өзара іс-қимыл жасасуының жай-күйі және бар проблемалар туралы мәліметті жалпылап, оларды ҚАЖ комитетіне жолдайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. ҚАПб(Б) мен пробация қызметінің өзара іс-қимыл жасасу мәселелері тоқсан сайын ПД басшылығын, сондай-ақ қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі, криминалдық полиция, ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес, экстремизмге қарсы іс-қимыл басқармаларының өкілдерін шақыра отырып, ҚАЖД басшылығы жанындағы жедел кеңестерде қаралады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. ҚАЖД пробация қызметі бөлімдері құқық бұзушылықтар профилактикасы саласындағы жергілікті атқарушы органдардың өңірлік бағдарламалық құжаттарына ұсыныстар енгізеді.
15. ҚАПб(Б) пробация қызметінің сұрау салуы бойынша қоғамдық тәртіпті бұзғаны үшін әкімшілік жаза қолдану туралы материалдардың көшірмесін ұсынады, сондай-ақ пробация қызметінің есебінде тұрған адамдар жасаған құқық бұзушылықтар фактілері туралы ай сайын хабардар етеді.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Служба пробации ДУИС ежеквартально:
1) предоставляют информацию о состоянии взаимодействия заместителю начальника ДП;
2) направляют в Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Комитет УИС) информацию о состоянии взаимодействия с ДП, ГОР(У)ОП и имеющихся проблемах;
3) исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 09.06.2015 № 517; с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 02.12.2015 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Отделы служб пробации ДУИС по итогам полугодия и года обобщают сведения о состоянии взаимодействия ГОР(У)ОП и службы пробации и имеющихся проблемах, и направляют их в Комитет УИС.
Сноска. Пункт 12 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Вопросы взаимодействия ГОР(У)ОП и службы пробации рассматриваются ежеквартально на оперативных совещаниях при руководстве ДУИС с приглашением руководства ДП, а также представителей подразделения общественной безопасности, управления криминальной полиции, по борьбе с организованной преступностью, по противодействию экстремизму.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Отделы служб пробации ДУИС вносят предложения в региональные программные документы местных исполнительных органов в сфере профилактики правонарушений.
15. ГОР(У)ОП по запросу служб пробации предоставляют копии материалов о наложении административного взыскания за нарушение общественного порядка, а также ежемесячно информируют о фактах совершенных правонарушений подучетными лицами, состоящих на учете служб пробации.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Аумақтық пробация қызметтері бір жұмыс күні ішінде ПҚББ-ға оларға есепте тұрған адамдардың қылмыстық құқық бұзушылық жасауының фактілері туралы баянатпен баяндайды.
ПҚББ бір жұмыс күні ішінде есепте тұрған адамдардың қылмыстық құқық бұзушылық жасау фактісін анықтаған кезде, ал ауыр, аса ауыр қылмыстар бойынша ДП-мен бірлесіп, оларды жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды анықтау үшін қызметтік тергеу жүргізу үшін баянатпен ҚАЖД басшылығына баяндайды.
Қызметтік тергеу қорытындысын тағайындау күнінен бастап бір ай ішінде ҚАЖД басшылығы, ал ауыр, аса ауыр қылмыстар жасағаны үшін ПД басшылығымен бірлесіп бекітеді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Әкімшілік қадағалау белгіленген, сондай-ақ мерзімінен бұрын шартты түрде босатылған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация қызметімен және полиция бөліністерімен өзара іс-қимыл жасасу тәртібі
Ескерту. 3-тарау алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 25.03.2022 № 148 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Полиция бөліністері мен пробация қызметтерінің пробация қызметтерінің есебінде тұрған адамдардың арасында құқық бұзушылықтар профилактикасы бойынша өзара іс-қимыл жасау тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Қағида 4-тараумен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 09.06.2015 № 517 бұйрығымен.
20. Аумақтық ҚАПб(Б) және пробация қызметінің өзара іс-қимыл жасасу мәселелері ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі, криминалдық полиция, ҚАПб(Б) ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес бөліністері өкілдерінің қатысуымен, басшылығының жанындағы жедел кеңестерде тоқсан сайын қаралады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Учаскелік полиция инспекторлары, кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторлары:

Сноска. Пункт 15 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Территориальные службы пробации в течение одного рабочего дня рапортом докладывают в ОРСП о ставших им известными фактов совершения подучетными лицами уголовных правонарушений.
ОРСП в течение одного рабочего дня при установлении факта совершения подучетным лицом уголовных правонарушений рапортом докладывает руководству ДУИС для проведения служебного расследования, а по тяжким, особо тяжким преступлениям совместно с ДП, для выявления причин и условий, способствовавших их совершению.
Заключение служебного расследования утверждается руководством ДУИС в течение одного месяца со дня его назначения, а за совершение тяжких, особо тяжких преступлений совместно с руководством ДП.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок взаимодействия службы пробации и подразделений полиции по контролю за поведением лиц, в отношении которых установлен административный надзор, а также условно-досрочно освобожденных
Сноска. Глава 3 исключена приказом Министра внутренних дел РК от 25.03.2022 № 148 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок взаимодействия подразделений полиции и служб пробации по профилактике правонарушений за подучетными лицами, состоящих на учетах служб пробации
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены Главой 4 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2015 № 517.
20. Вопросы взаимодействия территориальных ГОР(У)ОП и службы пробации рассматриваются ежеквартально на оперативных совещаниях при руководстве ГОР(У)ОП, с участием представителей подразделения общественной безопасности, подразделения криминальной полиции, по борьбе с организованной преступностью ГОР(У)ОП.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Участковые инспектора полиции, участковые инспектора полиции по делам несовершеннолетних:

1) пробация қызметінен хабарлама алғаннан кейін оларды есепке алынған адамдар тізіміне қосады;
2) кәмелетке толмаған есепке алынғандардың, жазаны өтеуі кейінге қалдырылған сотталған әйелдердің, сондай-ақ жас балаларды жалғыз өзі тәрбиелейтін ерлердің тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларына тексеру жүргізу кезінде пробация қызметінің қызметкерлеріне жәрдем көрсетеді;
3) пробация қызметінің қызметкерлерімен кемінде тоқсанына бір рет бірлескен анықтама жасай отырып, есепке алынған адамдарды тұрғылықты жері бойынша бірлесіп тексеруді жүзеге асырады.
22. Пробация қызметінің есебінде тұрған есепке алынған адамдардың қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісі анықталған кезде ҚАПб(Б)-нің жедел кезекшілері тәуліктік мерзімде пробация қызметін ақпараттандырады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пробация қызметтерінің
есебінде тұрған адамдардың
мінез-құлқына бақылау
жасаужөніндегі пробация
қызметтері мен полиция
бөлімшелерінің өзара іс-қимыл
жасасу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
____________________________
____________________________
ТАПСЫРМА
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тапсырманың мақсаты: Қазақстан Республикасынан шығуды жабу
Тапсырма негіздемесі: Қазақстан Республикасы ҚАК 11-бабы, "Шетелдiктердiң
құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы
Тапсырманың жарамдылық мерзімі І_І_І І_І_І І_І_І_І_І дейін (мерзімнің аяқталуы)
(күні) (айы) (жылы)
Тегі кириллица_____________________________________________________________
латынша __________________________________________________________________
Аты кириллица __________________________ фотоның
латынша ___________________________________ орны
Әкесінің аты (ол болған жағдайда) кириллица ___________________________________
латынша __________________________________________________________________
Туған күні І__І__І І__І__І І__І__І__І__І (күні) (айы) (жылы)
Жынысы ________________________________________________________________________
Азаматтығы _____________________________________________________________________
Ұлты ___________________________________________________________________________
Туған жері ______________________________________________________________________
(облысы, елді мекен)
Тұрғылықты жері ________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Адам туралы қосымша деректер: ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
Табылған жағдайда кімге хабарлау керек _____________________________________________
________________________________________________________________________________
Жұмыстан тыс уақытта: ___________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Бастамашы:______________________________________________________________________
(мемлекеттік орган)
_______________________________________________________________________ (бөлімше)
________________________________________________________________________________
(лауазымы)
________________________________________________________________________________
(қолы) (тегі, аты-жөні) (телефоны)
Толтырған күні І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(күні) (айы) (жылы)
Пробация қызметтерінің
есебінде тұрған адамдардың
мінез-құлқына бақылау жасау
жөніндегі пробация қызметтері
мен полиция бөлімшелерінің
өзара іс-қимыл жасасу
қағидасына
2-қосымша
20___ жылғы ______ тоқсанында пробация қызметінің есебінде тұрған бас
бостандығын шектеуге және шартты түрде сотталған адамдар және ҚР ІІМ АТО-нан
хабарламалар алған адамдар туралы
МӘЛІМЕТТЕР

1) получив сообщение службы пробации, включают их в список подучетных лиц;
2) оказывают содействие сотрудникам Службы пробации при проведении обследования жилищно-бытовых условий несовершеннолетних подучетных, осужденных с отсрочкой наказания женщин, а также мужчин, в одиночку воспитывающих малолетних детей;
3) не реже одного раза в квартал осуществляют совместную проверку подучетных лиц с сотрудниками службы пробации с составлением совместной справки о проверке по месту жительства.
22. При выявлении факта совершения подучетными лицами, состоящими на учете службы пробации, уголовного или административного правонарушения оперативными дежурными ГОР(У)ОП, в суточный срок информируется служба пробации.
Сноска. Пункт 22 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам о порядке
взаимодействия служб пробации
и подразделений полиции по
контролю за поведением лиц,
состоящих на учетах служб
пробации
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
УТВЕРЖДАЮ
_________________________________
_________________________________
ЗАДАНИЕ
Цель задания: закрыть выезд из Республики Казахстан
Основания задания: статья 11 УИК РК, статья 23 Закона Республики Казахстан
"О правовом положении иностранцев"
Срок действия задания до І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(дата окончания срока) (число) (месяц) (год)
Фамилия кир.__________________________________
лат. ____________________________________
Имя кир.______________________________ место
лат. ____________________________________ для
Отчество (при его наличии) кир.______________ фото
лат. ____________________________________
Дата рождения І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(число) (месяц) (год)
Пол _______________
Гражданство _________________________________
Национальность ______________________________
Место рождения ________________________________
(область, населенный, пункт)
Место жительства ______________________________
Дополнительные данные о лице:___________________
________________________________________________
Кого информировать при обнаружении: ____________
________________________________________________
В нерабочее время: ______________________________
________________________________________________
Инициатор:
________________________________________________
(государственный орган)
________________________________________________
(подразделение)
________________________________________________
(должность)
________________________________________________
(подпись) (фамилия, инициалы) (телефон)
Дата заполнения І__І__І І__І__І І__І__І__І__І
(число) (месяц) (год)
Приложение 2
к Правилам о порядке
взаимодействия служб пробации
и подразделений полиции по
контролю за поведением лиц,
состоящих на учетах служб
пробации
Форма
Сведения
о состоящих на учете служб пробации лицах, осужденных к ограничению свободы и условно осужденных, и полученных уведомлений с ИАЦ МВД за __ квартал 20__ года

Ескерту. 2-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 24.12.2018 № 880 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Пробация қызметтерінің есебінде
тұрған адамдардың мінез-құлқына бақылау жасау жөніндегі пробация
қызметтері мен полиция бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасасу қағидаларына
2-қосымша нысан
20___ жылғы ______ тоқсан ішіндегі пробация қызметінің есебінде тұрған адамдардың саны бойынша пробация, қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі және ҚАПб(Б)ААО арасындағы салыстыра тексеру
АКТІСІ
Ескерту. Қағида 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 09.06.2015 № 517; жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 742 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Жыл басынан бастап пробация қызметіне есепке қойылған адамдардың саны
Жыл басынан бастап есептен шығарылған адамдардың саны
Есеп беру кезеңінің соңында пробация қызметіне есепке алынған адамдар саны
Пробация қызметі
Қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесі
ААО
Салыстыра тексеруді жүргізгендер:
Пробация қызметінің бастығы
__________________________________
(органның атауы)
_________________________ __________________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__ жылғы "___" __________
__________________ Қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығы
(ҚАПб(Б) атауы)
______________________ ____________
(атағы, Т.А.Ә.)       (қолы)
20__ жылғы "___"___________
__________________ААО бастығы (инспекторы)
(ҚАПб(Б) атауы)
_______________________ _________________
(атағы, Т.А.Ә.)             (қолы)
20__ жылғы "___" __________

Сноска. Приложение 2 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 24.12.2018 № 880 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2 к Правилам
взаимодействия служб пробации
и подразделений полиции по
контролю за поведением лиц,
состоящих на учетах
служб пробации
Сноска. Правила дополнены приложением 3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 09.06.2015 № 517; в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 742 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
АКТ
сверки между службой пробации, подразделением общественной
безопасности и территориальным подразделением ИАП ГОР(У)П
по количеству лиц, состоящих на учетах службы пробации
за ____ квартал 20__ года
Количество лиц, поставленных на учет службы пробации с начала года
Количество лиц, снятых с учета с начала года
Количество лиц, состоящих на учете службы пробации на конец отчетного периода
Служба пробации
Подразделение общественной безопасности
ИАП
Сверку провели:
Начальник службы пробации
_____________________________
(наименование органа)
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"__" ________________ 20__ г.
Начальник подразделения общественной безопасности
_________________________________
(наименование ГОР(У)П)
__________________________________ _______________
(звание, фамилия, инициалы)      (подпись)
"__" ____________ 20__ г.
Начальник (инспектор) ИАП
_________________________________
(наименование ГОР(У)П)
(звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"__" ___________ 20__ г.