Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 13 тамыздағы № 508 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 11 қыркүйекте № 9729 тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 741 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлігінің 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2024 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасы бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 741 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидасын бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 30 наурыздағы № 184 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2012 жылы 10 мамырда № 7633 тіркелген, "Казахстанская правда" газетінің 2012 жылғы 4 тамыздағы № 251-253 (27070-27072) санында, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының 2012 жылғы 2 тамыздағы № 9 актілер жинағында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті (Б.М. Бердалин):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және ресми бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары полиция генерал-майоры Е.З. Тургумбаевқа және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетіне (Б.М. Бердалин) жүктелсін.

Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 августа 2014 года № 508. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 сентября 2014 года № 9729.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 741 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п.5
В соответствии с подпунктом 9) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.03.2024 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 741 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел "Об утверждении Правил проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы" от 30 марта 2012 года № 184 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов от 10 мая 2012 года № 7633, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 4 августа 2012 года № 251-253 (27070-27072), Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан от 2 августа 2012 года № 9.
3. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) официальное опубликование настоящего приказа в информационно-правовой системе "Әділет" и официальных средствах массовой информации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан www.mvd.gov.kz.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора полиции Тургумбаева Е.З. и Комитет уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Бердалин Б.М.).

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі, бірақ 2015 жылғы 1 қаңтардан ерте емес.
Министр
полиция генерал-лейтенанты
Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 13 тамыздағы
№ 508 бұйрығымен бекітілген
Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 20.08.2019 № 720 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қылмыстық-атқару жүйесі бөліністерінің тәрбие қызметтері қызметкерлерінің бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу тәртібін, оның ішінде:
1) бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелiк ықпал етуді;
2) карантин бөлiмшесiне жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысын;
3) жасақтардағы сотталғандармен тәрбие жұмысын;
4) жазаны өтеудiң дағдылы, жеңілдетілген, қатаң және жеңілдікті жағдайларында тәрбие жұмысын жүргізу ерекшелiктерiн;
5) сотталғандарды босатылуға дайындау кезiнде олармен тәрбие жұмысын жүргізуді;
6) жасақ бастығының, психологтың құжаттамасын;
7) сотталғандардың ерікті ұйымдарын (бұдан әрі – СЕҰ);
8) кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің ерекшелiктерiн;
9) өмiр бойына бас бостандығынан айыру жазасын өтеп жатқан сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің ерекшелiктерiн;
10) сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуде психологтардың қатысуын.
2. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі (бұдан әрі – мекемелер) сотталғандармен тәрбие жұмысы Қазақстан Республикасының қылмыстық-атқару заңнамасына, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мекемедегі сотталғандармен тәрбие жұмысын мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары бақылайды және үйлестiредi. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуді сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің (бөлімшенің, топтың) бастығы мен қызметкерлері, сондай-ақ осы Қағидаларда белгіленген шекте мекеменің басқа да қызметкерлері қамтамасыз етедi.
4. Толық қауіпсіз мекемесін, тәртіптік изоляторды және жалғыз адамдық камераларды қоспағанда, мекемелерде мекеме әкімшілігінің бақылауымен жұмыс істейтін сотталғандардың ерікті ұйымдары құрылады.
5. Сотталғандармен тәрбие жұмысын ұйымдастырудың негiзi:
1) сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жеке бөлiм болып жоспарланатын мекеменің тоқсанға арналған жұмыс жоспары. Осы бөлімге ұсыныстарды сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің (бөлімше, топ) бастығы жасайды, ол мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарымен келісіледі;

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, но не ранее 1 января 2015 года.
Министр
генерал-лейтенант полиции
К. Касымов
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 13 августа 2014 года № 508
Правила проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы
Сноска. Правила в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 20.08.2019 № 720 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы (далее – Правила) определяет порядок проведения воспитательной работы с осужденными к лишению свободы сотрудниками воспитательных служб подразделений уголовно-исполнительной системы, который включает в себя:
1) воспитательное воздействие на осужденных к лишению свободы;
2) воспитательную работу с вновь прибывшими осужденными в карантинном отделении;
3) воспитательную работу с осужденными в отрядах;
4) особенности проведения воспитательной работы в обычных, облегченных, строгих и льготных условиях отбывания наказания;
5) проведение воспитательной работы с осужденными в период их подготовки к освобождению;
6) документацию начальника отряда, психолога;
7) добровольные организации осужденных (далее – ДОО);
8) особенности проведения воспитательной работы с несовершеннолетними осужденными;
9) особенности проведения воспитательной работы с осужденными, отбывающими пожизненное лишение свободы;
10) участие психологов в проведении воспитательной работы с осужденными.
2. Воспитательная работа с осужденными в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее – учреждения) осуществляется в соответствии с уголовно-исполнительным законодательством Республики Казахстан, а также настоящими Правилами.
3. Воспитательную работу с осужденными в учреждении контролирует и координирует заместитель начальника учреждения по воспитательной работе. Проведение воспитательной работы с осужденными обеспечивают начальник и сотрудники отдела (отделения, группы) по воспитательной работе среди осужденных, а также другие сотрудники учреждения в пределах определенных настоящими Правилами.
4. В учреждениях, за исключением учреждений полной безопасности, дисциплинарного изолятора и одиночной камеры, создаются добровольные организации осужденных, которые работают под контролем администрации учреждения.
5. Организационной основой воспитательной работы с осужденными являются:
1) план работы учреждения на квартал, в котором отдельным разделом планируется воспитательная работа среди осужденных. Предложения в данный раздел составляются начальником отдела (отделения, группы) по воспитательной работе среди осужденных, которые согласовываются с заместителем начальника учреждения по воспитательной работе;

2) жасақ бастығы жасайтын және сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің (бөлімше, топ) бастығымен келісілген және мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары бекітетін жасақтағы тәрбие жұмысының кешенді жоспары болып табылады.
6. Жоспарларда тәрбие жұмысының негiзгi бағыттары, сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы, оларды жалпы, техникалық немесе кәсiптiк оқыту, сотталғандардың ерікті ұйымдарының жұмысын бақылау, мәдени-бұқаралық iс-шаралар өткiзу, дiни және қоғамдық ұйымдармен өзара iс-қимыл жасасу мәселелері көрсетіледі.
7. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге азаматтар мен қамқоршылық кеңестер, сотталғандардың ата-аналар комитеттері, кәсіптік одақтар, еңбек ұжымдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелген қоғамдық бірлестіктер, діни бірлестіктер, қоғамдық және қайырымдылық қорлары, саяси партиялар қатыса алады.
2-тарау. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға тәрбиелiк ықпал ету
8. Мекемелерде сотталғандардың түзелуіне, яғни заң талаптарын сақтауға, еңбекке және өзге де қоғамдық пайдалы жұмыспен айналысуға, білім және мәдени деңгейін арттыруға, оңалту бағдарламаларына қатысуға ынтасын қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар кешені жүргізіледі.
Іс-шаралар кешенін жүргізу үшін тәрбиелеудің мынадай түрлері пайдаланылады:
1) адамгершiлiк тәрбиесі сотталғандарда моральдық-этикалық түсінікті қалыптастыруға, әрбір сотталған адамның қоғамда өз тәртiбiн күнделiктi сыртқы бақылаусыз реттеу қабiлеттiгін қалыптастыруға бағытталған;
2) әлеуметтiк-құқықтық тәрбиесі мемлекет пен азамат арасындағы өзара қарым-қатынас, бас бостандығынан айыру орындарындағы сотталғандардың құқықтары мен мiндеттерi туралы бiлулерi, құқықтық нормаларды сақтау қажеттiлiгiне көз жеткiзуi, жасаған қылмысының қоғамдық қауiптілігінің мәні туралы түсінік алуына бағытталған;
3) эстетикалық тәрбие сотталғандардың эстетикалық талғамының және қоршаған ортаға адал қатынасының қалыптасуына ықпал ететін табиғат, өнер, әдебиет, сурет сұлулығының түсінігін дамытуға бағытталған;
4) еңбек тәрбиесі сотталғанның еңбек ету қабiлетін дамытуға, оған босатылғаннан кейiн жұмысқа орналасу үшiн қажетті мамандық алуына мақсатталған;
5) дене тәрбиесі бас бостандығынан айыру орындарында сотталғанның дене саулығын бiрқалыпты ұстауға және бос уақытын ұйымдастыруға бағытталған;

2) комплексный план воспитательной работы в отряде на квартал, составляемый начальником отряда и согласованный с начальником отдела (отделения, группы) по воспитательной работе среди осужденных и утверждается заместителем начальника учреждения по воспитательной работе.
6. В планах отражаются основные направления воспитательной работы, вопросы индивидуально-воспитательной работы с осужденными, их общеобразовательного, технического или профессионального обучения, контроля за деятельностью добровольных организаций осужденных, проведения культурно-массовых мероприятий, взаимодействия с религиозными и общественными организациями.
7. В проведении воспитательной работы с осужденными могут участвовать граждане и попечительские советы, комитеты родителей осужденных, профессиональные союзы, трудовые коллективы, а также зарегистрированные в установленном законодательством Республики Казахстан порядке общественные объединения, религиозные объединения, общественные и благотворительные фонды, политические партии.
Глава 2. Воспитательное воздействие на осужденных к лишению свободы
8. В учреждениях проводится комплекс мероприятий, направленный на исправление осужденных, то есть формирования стремления к соблюдению требований законов, труду и занятию иной общественно полезной деятельностью, повышению образовательного и культурного уровня, участию в реабилитационных программах.
Для проведения комплекса мероприятий используются следующие виды воспитания:
1) нравственное воспитание направлено на формирование у осужденных морально-этических установок, формирование у каждого осужденного способности регулировать свое поведение в обществе без повседневного внешнего контроля;
2) социально-правовое воспитание направлено на получение представления о сущности взаимоотношений между гражданином и государством, знания о правах и обязанностях осужденных в местах лишения свободы, убеждение в необходимости соблюдения правовых норм, осознание общественной опасности совершенного преступления;
3) эстетическое воспитание направлено на развитие у осужденных понимания красоты природы, произведений искусства, литературы, живописи, содействующее воспитанию у осужденного эстетического вкуса и доброжелательного отношения к окружающей действительности;
4) трудовое воспитание нацелено на развитие у осужденного трудовых навыков, приобретение им профессии, необходимой для трудоустройства после освобождения;
5) физическое воспитание направлено на поддержание у осужденного физического здоровья в местах лишения свободы и организации досуга;

6) психологиялық тәрбиесі жазасын өтеп жатқан адамның психологиялық іс-әрекетінің заңдылығын зерттеуге, оның қылмыстық көзқарасын бұзу, сотталғанның жеке басын, оған түзелу процесінде ықпал ететін негiзгi факторды зерттеуге бағытталған.
9. Сотталғандармен тәрбие жұмысы психологиялық-педагогикалық әдістер негізінде жеке, топтық және бұқаралық нысандарда ұйымдастырылады.
Тәрбие жұмысын жүргізу барысында камераларда ұсталатын сотталғандар осы үй-жайларға арналған шағын және үлкен топтарға бірігеді.
10. Әр сотталғанға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жеке тәрбие жұмысын жүргiзу күнделiгi (бұдан әрі – ЖТЖ күнделігі) басталады.
Камераларда ұсталынатын сотталғандармен жеке тәрбие жұмысы тікелей сотталғандар ұсталатын камераларда, тәрбие жұмысы үй-жайларында және жасақ бастығы кабинеттерінде жүргізіледі.
Сотталғандармен топтық және бұқаралық тәрбие жұмыстары (сабақтар, дәрiстер, жиындар, диспуттар, конкурстар, көркем өнерпаздар байқаулары, спорттық-ойын сауық iс-шаралары, сотталғандардың ерікті ұйымдарына қатысуы, психодиагностикалық, психотүзету, психопрофилактикалық және консультациялық жұмыс) тәрбие жұмысын шағын және үлкен топтарда жүргiзудi көздейді.
11. Сотталғанды зерделеу және онымен тәрбие жұмысын жүргiзу нәтижелері бойынша қорытындылар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесінің орталықтандырылған автоматтандырылған деректер қоры (бұдан әрі – ҚАЖ ОАДҚ) арқылы ай сайын ЖТЖ күнделігіне жазылады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Карантин бөлiмшесiне жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысы
12. Сотталғанның мекеменің карантин бөлiмшесінде болуы мінез-құлқының негізгі ерекшелiктерiн, психологиялық ерекшеліктерін зерттеу, жалпы бiлiм деңгейiн анықтау, сотталғанның жаза өтеу тәртібімен және шарттарымен танысуы, сондай-ақ денсаулық жағдайын тексеру және санитарналық-гигиеналық шараларды өткiзу үшiн пайдаланылады.
13. Қазақстан Республикасының Қылмыстық және Қылмыстық-атқару кодекстеріне (бұдан әрі – ҚАК) сәйкес әрбір сотталғанға мекеме түрiнiң өзгеруі, шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатуға (бұдан әрі – ШТМББ) өтініш беру не болмаса жазаның өтелмеген бөлiгiн жазаның неғұрлым жеңiл түрiмен ауыстыру (бұдан әрі – НЖЖА), жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру тәртiбi түсіндіріледі.

6) психологическое воспитание направлено на исследование закономерностей психической деятельности человека, отбывающего наказание, разрушение его преступного стереотипа, изучение личности осужденного, основных факторов, влияющих на него в процессе перевоспитания.
9. Воспитательная работа с осужденными организуется в индивидуальных, групповых и массовых формах на основе психолого-педагогических методов.
При проведении воспитательной работы осужденные, содержащиеся в камерах, объединяются в малые и большие группы в предназначенных для этого помещениях.
10. На каждого осужденного заводится дневник индивидуально-воспитательной работы (далее – дневник ИВР) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Индивидуальная воспитательная работа с осужденными, содержащимися в камерах, проводится непосредственно в камерах, где содержатся осужденные, помещении воспитательной работы и в кабинетах начальника отряда.
Групповые и массовые формы воспитательной работы с осужденными (занятия, лекции, собрания, диспуты, конкурсы, смотры художественной самодеятельности, спортивно-массовые мероприятия, участие в добровольных организациях осужденных, психодиагностическая, психокоррекционная, психопрофилактическая и консультационная работа) предполагают проведение воспитательной работы в малых и больших группах.
11. Выводы по результатам изучения осужденного и проведения с ним воспитательной работы заносятся ежемесячно в дневник ИВР посредством централизованной автоматизированной базы данных уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее-ЦАБД УИС).
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Воспитательная работа с вновь прибывшими осужденными в карантинном отделении
12. Пребывание осужденного в карантинном отделении учреждения используется для предварительного изучения основных черт характера, психологических особенностей, определения образовательного уровня, ознакомления осужденного с порядком и условиями отбывания наказания, а также для обследования состояния здоровья и проведения санитарно-гигиенических мероприятий.
13. Каждому осужденному разъясняются порядок изменения вида учреждения, подачи ходатайства об условно-досрочном освобождении (далее – УДО) либо замене неотбытой части наказания более мягким видом наказания (далее – ЗМН), перевода с одних условий отбывания наказания в другие, согласно Уголовному и Уголовно-исполнительному кодексам Республики Казахстан (далее – УИК).

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2024 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Карантин бөлiмшесінде сотталғандармен тәрбие жұмыстары сабақтар, әңгiмелесу және мекеме қызметкерлерiмен кездесу түрiнде жүргiзiледi. Сотталғандарға кiтаптар, газеттер, журналдар оқу, орталық және жергiлiктi радио хабарларын тыңдау, теледидардан хабарлар көру мүмкiндiгi берiледi.
Карантин бөлімшесінде сотталғандарға мекеменің қызметі және ішкі тәртіптеме қағидалары туралы бейнеролик көрсетіледі.
15. Жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысы ЖТЖ күнделігіне сәйкес карантин бөлiмшесіндегi сотталғандармен сабақ жүргізудің кешенді үлгі жоспарымен сәйкес жүзеге асырылады.
16. Психолог жаңадан келген сотталғандарға бастапқы психодиагностикалық тексеру жүргiзедi, олардың әрқайсысына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Психологиялық картаны толтырады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Өткiзiлген жұмысты талдау нәтижелері бойынша психолог тиісті қызметтерге жаңадан келген сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізудің негiзгi бағыттары бойынша ұсыныс бередi, олар ҚАЖ ОАДҚ арқылы ЖТЖ күнделiгiне жазылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Жаңадан келген сотталғандармен карантин бөлiмшесiнде жұмыс жүргiзу үшiн мекеме бастығының бұйрығымен жасақ бастығы бекітіледі, оған тәрбие жұмыстарын жүргізу, ЖТЖ күнделiгiн бастапқы толтыру және сотталғандарды жасаққа бөлудi дайындау бойынша мiндеттер жүктеледi.
4-тарау. Жасақтарда сотталғандармен тәрбие жұмысы
19. Жасақта сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргiзу оның бастығына жүктеледi. Жасақ бастығы өз қызметiн мекеменің жұмыс жоспары негiзiнде жасақтың ерекшеліктерін, сотталғандардың жеке қасиеттерiн, сондай-ақ мекеменiң басқа қызметтерiнің ұсыныстарын және психологтың ұсынымын ескере отырып, тоқсан сайын жоспарлайды және ұйымдастырады.
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің (бөлімшенің, топтың) бастығы сотталғандардың жеке уақытын қоспағанда, аптасына екі реттен кем емес, сотталғандарға жасақта әлеуметтік маңызы бар фильмдерді (қоғамның патриоттық, рухани-адамгершілік, зияткерлік және мәдени әлеуетін арттыруға, өскелең ұрпақты тәрбиелеуге бағытталған өзекті, оның ішінде тарихи фильмдер) көрсетуді ұйымдастырады, бұл үшін фильмдердің тиісті жинағы жасалады.
Сотталғанды жасаққа бөлгеннен кейін жасақ бастығы оның жеке басының ерекшеліктерін ескере отырып, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны ЖТЖ күнделігіне тіркеумен сотталғанды әлеуметтік бейімдеу және қайта әлеуметтендірудің жеке бағдарламасы жасалады. Бағдарлама психологтың ұсынымдарын ескерумен күнтізбелік ағымдағы жылға жасалады.

Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 28.03.2024 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Воспитательная работа с осужденными в карантинном отделении проводится в форме занятий, бесед и встреч с сотрудниками учреждения. Осужденным предоставляется возможность читать книги, газеты, журналы, прослушивать центральные и местные радиопередачи, смотреть телепередачи.
В карантинном отделении осужденным демонстрируется видеоролик о деятельности учреждения и правилах внутреннего распорядка.
15. Воспитательная работа с вновь прибывшими осужденными осуществляется в соответствии с комплексным планом занятий с осужденными в карантинном отделении учреждения согласно Дневнику ИВР.
16. Психолог проводит первичное психодиагностическое обследование вновь прибывших осужденных, на каждого из них заполняет Психологическую карту по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. По результатам анализа проведенной работы психолог дает рекомендации соответствующим службам по основным направлениям работы с вновь прибывшими осужденными, которые заносятся в дневник ИВР посредством ЦАБД УИС.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Для работы в карантинном отделении с вновь прибывшими осужденными приказом начальника учреждения закрепляется начальник отряда, на которого возлагаются обязанности по проведению воспитательной работы, первоначальному заполнению дневников ИВР и подготовке осужденных к распределению в отряды.
Глава 4. Воспитательная работа с осужденными в отрядах
19. Проведение воспитательной работы с осужденными в отряде возлагается на его начальника. Начальник отряда ежеквартально планирует и организует свою деятельность на основе плана работы учреждения с учетом специфики отряда, личностных качеств осужденных, а также предложений других служб учреждения и рекомендаций психолога.
Начальник отдела (отделения, группы) по воспитательной работе среди осужденных не реже двух раз в неделю, кроме личного времени осужденных, организовывает показ осужденным в отрядах социально значимых фильмов (актуальные фильмы, в том числе исторические, направленные на повышение патриотического, духовно-нравственного, интеллектуального и культурного потенциала общества, воспитание подрастающего поколения), для чего формируется соответствующий накопитель фильмов.
После распределения осужденного в отряд, начальником отряда разрабатывается индивидуальная программа социальной адаптации и ресоциализации осужденного с учетом особенностей его личности (далее – индивидуальная программа) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с приобщением его к дневнику ИВР. Программа составляется на текущий календарный год, с учетом рекомендаций психолога.

20. Жасақ бастығы сотталғандарға олардың құқықтары мен мiндеттерiн, еңбек және демалыс шарттарын түсiндiредi, заңнамалық актiлерге қолжетімділігін қамтамасыз етедi және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан сотталғандар арасында әлеуметтiк-құқықтық оқыту өткiзудiң тақырыптық жоспары бойынша сабақтар өткiзудi ұйымдастырады.
21. Сотталғандардың заңмен белгiленген жаза мерзімінің бір бөлiгi аяқталған кезде жасақ бастығы мекеме түрін өзгерту, ШТМББ, НЖЖА мәселесін шешу мүмкіндігі үшін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандарға мiнездеме дайындайды, ол жеке іске тігіледі.
22. Сотталғандармен жасақ буынында тәрбие жұмыстарын ұйымдастыруда жасақ бастығына көмек көрсету мақсатында мекеме бастығының бұйрығымен Жасақ тәрбиешiлері кеңесi (бұдан әрi – ЖТК) бекітіледі, оның отырыстары кемiнде айына бiр рет өткiзiледi. ЖТК отырысының шешімі дауыс беру арқылы қабылданады. ЖТК отырысы оның тізімдік құрамының үштен екеуі қатысқан жағдайда құқықты деп саналады.
23. ЖТК құрамына: ЖТК төрағасы – жасақ бастығы, сотталғандармен жұмыс жасау дағдысы бар мекеменің басқа да қызметкерлері, жалпы бiлiм беретiн мектептің және кәсіптік-техникалық колледждің, оқу консультативтік пункттердің оқытушылары кiредi.
24. ЖТК мүшелерi жасақ бастығына және психологқа сотталғандармен жасақ буынында жұмыс жасау кезінде көмек көрсетеді, сотталғандардың түзелу (тәртіпті түзеу) мәселелерін шешуге, ұстау режимін сақтауға, оларға заңға бағынушылықтың тұрақты дағдыларын қалыптастыруға ықпал етеді, тәрбиелік және демалыс іс-шараларын ұйымдастыруға және өткізуге қатысады, сотталғандармен тәрбиелiк әңгiмелесу жазбасын және ЖТК ұсынымдарын ҚАЖ ОАДҚ арқылы ЖТЖ күнделiгiне және Психологиялық картаға енгiзедi, жеке бағдарламаны, ШТМББ немесе НЖЖА-ға (оның жеке басын сипаттайтын деректер, мінез-құлқы, жазаны өтеу кезінде оқуға және еңбекке деген көзқарасы) дайындауға, мекеме түрiн өзгертуге, сотталғандардың мекемеден тыс жерге шығуына сипаттайтын материалдарды әзірлеуге және іске асыруға қатысады, сотталғандардың ерікті ұйымдарының жұмыстарына көмек көрсетеді, сондай-ақ сотталғандарға көтермелеулер, тәртіптік жазалаулар қолдану мәселелерін қарастырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Сотталғанда соңғы көтермелеуді не тәртіптік жазалауды қолданған күнінен бастап бір жыл ішінде ҚАК 130-бабында көрсетілген жазаны өтеудің белгіленген тәртібін бұзушылық болмаған кезде сотталған жақсы тәртібі үшін көтермелеуді қолдануға жатады.

20. Начальник отряда разъясняет осужденным их права и обязанности, условия труда и отдыха, обеспечивает доступ к законодательным актам и организует проведение с ними занятий по социально-правовой учебе по тематическому плану проведения социально-правовой учебы среди осужденных, отбывающих наказание в местах лишения свободы согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
21. При фактическом отбытии осужденными установленной законом части срока наказания для возможного изменения вида учреждения, УДО, ЗМН, начальник отряда составляет на осужденных характеристику, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, которая приобщается к личному делу.
22. В целях оказания помощи начальнику отряда в организации воспитательной работы в отрядном звене с осужденными приказом начальника учреждения утверждается Совет воспитателей отряда (далее – СВО), заседания которого проводятся не реже одного раза в месяц. Решения заседания СВО принимается голосованием. Заседание СВО является правомочным при участии в нем не менее двух третей от ее списочного состава.
23. В состав СВО входят: председатель СВО – начальник отряда, другие сотрудники учреждения, имеющие навыки работы с осужденными, преподаватели общеобразовательной школы и профессионально-технического колледжа, учебных консультативных пунктов.
24. Члены СВО оказывают помощь начальнику отряда и психологу при работе с осужденными в отрядном звене, способствуют решению вопросов исправления (коррекции поведения) осужденных, соблюдению режима содержания, привитию им устойчивых навыков правопослушного поведения, принимают участие в организации и проведении воспитательных и досуговых мероприятий, вносят записи воспитательных бесед с осужденными и рекомендации СВО в дневник ИВР и Психологическую карту посредством ЦАБД УИС, участвуют в разработке и реализации индивидуальной программы, подготовке характеризующих материалов (данные, характеризующие его личность, поведение, отношение к труду и обучению за время отбывания наказания) к УДО или ЗМН, изменению вида учреждения, выезда осужденных за пределы учреждения, оказывают помощь в работе добровольных организаций осужденных, а также рассматривают вопросы применения к осужденным поощрений, дисциплинарных взысканий.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. При отсутствии у осужденного нарушений установленного порядка отбывания наказания, указанных в статье 130 УИК в течение одного года со дня последнего поощрения либо наложения дисциплинарного взыскания, осужденный подлежит применению поощрения за хорошее поведение.

Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес сотталғанға көтермелеу қолдану туралы өтінішхат және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес көтермелеуді қолдану туралы қаулы мекеме бастығына не оның орынбасарына тәрбие жұмысы бөлім бастығымен (бөлімше, топ) және мекеменің мүдделі қызметтермен келісім бойынша енгізіледі.
Сотталғанға жұмыс берушінің не сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру қызметінің және мекеменің оқыту орнының еркін нысандағы жазбаша ұсыныстары (бұдан әрі – ұсынылып отырған материалдар) болған кезде қаулыға ЖТК отырысы хаттамасынан үзінді қоса беріледі.
Көтермелеу туралы қаулы қоса берілген материалдармен сотталғанның жеке ісіне тігіледі.
Сотталғандарды көтермелеу туралы қаулылар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес тиісті журналда жүргізіледі.
Сотталғандарға көтермелеулер мекемеге келгеннен кейін үш айдан ерте емес уақытта, соның ішінде ҚАК 96-бабы тәртібінде басқа мекемеге ауыстырылған жағдайда қолданылады.
Сотталғанға көтермелеу қолданған күннен бастап келесі көтермелеудің арасы 3 айдан кем болмайды.
Ерікті ұйымдардың жұмысына және тәрбиелік іс-шараларға белсенді қатысу фото не бейне материалдармен расталады, олар көтермелеу туралы қаулымен бірге сотталғанның жеке ісіне қоса тігіледі.
Заңды бұза отырып сотталғандарға қолданылған көтермелеулер жоғары тұрған лауазымды адамның дәлелді қаулысымен не прокурорлық қадағалау актісі бойынша жойылады.
Сотталған адамға көтермелеуді заңсыз қолдану фактісі қызметтік тергеу жүргізу жолымен белгіленеді.
Қызметтік тексеру "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 58-бабына сәйкес жүргізіледі.
Қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша көтермелеуді қолдануды бұзу фактісі расталған кезде, осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталған адамды көтермелеудің күшін жою туралы қаулы шығарылады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 741 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Сотталғандарға тәртіптік жазалаулар ҚАК-тің 133-бабында көзделген тәртіпте мекеме бастығының немесе оның міндетін атқарушы адамның не оның орынбасарының қаулысымен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда қолданылады.
Бұзушылық фактісі бойынша сотталғанмен ЖТЖ күнделігіне тіркеумен тәрбиелік сипаттағы әңгіме жүргізіледі, қажеттілігіне қарай психологиялық көмек, психотүзету іс-шаралар өткізіледі.
Мекеме әкімшілігі көтермелеу немесе жазалау шараларын қолдану туралы қаулы шығарылған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірмей ҚАЖ ОАДҚ-ға осы мәліметтерді енгізеді.
Егер тәртіптік жазалау басқа мекемелер арқылы транзитпен жүруі (бұдан әрі – транзиттік мекеме) кезінде салынған жағдайда транзиттік мекеме әкімшілігі тәртіптік жазалауға тарту туралы қаулы бар материалдарды сотталғанның жеке ісіне қоса береді.
ТИ-ға жабу транзиттік мекемеде орындалады, транзиттік мекемедегі ТИ-ға жабу орындалмаған жағдайда не толығымен орындалмаса, осы жазалау мекемеге келген күні, соның ішінде тиісті іс-шараларды өткізумен карантинде болған күндерді есепке алумен орындалады.
Сотталған жіберілген мекемеге келген күні, оның әкімшілігі жеке ісіне қоса берілген, тәртіптік жазалауларға тарту туралы материалдардың негізінде тиісті мінез-құлық дәрежесін бере отырып, ҚАЖ ОАДҚ-ға тиісті мәліметтерді енгізеді.
Мекеме әкімшілігі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей прокурорға сотталғанға қатысты тәртіптік жаза қолдану туралы қаулының көшірмесін жолдайды.
Заңды бұза отырып сотталғандарға қолданылған тәртіптік жазалар жоғары тұрған лауазымды адамның дәлелді қаулысымен не прокурорлық қадағалау актісі бойынша жойылады.
Сотталған адамға тәртіптік жазаны заңсыз қолдану фактісі қызметтік тергеу жүргізу жолымен белгіленеді.
Қызметтік тергеу "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 58-бабына сәйкес жүргізіледі.
Қызметтік тергеп-тексеру нәтижелері бойынша жазалауды қолдануды бұзу фактісі расталған кезде, осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталған адамға қолданылған жазалаудың күшін жою туралы қаулы шығарылады.

Ходатайство о применении к осужденному поощрения согласно приложению 6 к настоящим Правилам и постановление о применении поощрения согласно приложению 7 к настоящим Правилам вносятся начальнику учреждения либо его заместителю по согласованию с начальником отдела (отделения, группы) воспитательной работы и заинтересованными службами учреждения.
К постановлению прилагается выписка из протокола заседания СВО, при наличии письменное предложение работодателя осужденного либо службы организации труда осужденных и учебного заведения учреждения произвольной формы (далее – прилагаемые материалы).
Постановление о поощрении с прилагаемыми материалами подшивается в личное дело осужденного.
Регистрация постановлений о поощрении осужденных производится в соответствующем журнале согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Поощрения применяются к осужденным не ранее чем, по истечении трех месяцев со дня прибытия в учреждение, в том числе в случае перевода в другое учреждение в порядке статьи 96 УИК.
Со дня применения поощрения осужденному промежуток между следующим поощрением составляет не менее 3 месяцев.
Участие в работе ДОО и активное участие в воспитательных мероприятиях, подтверждаются фото либо видео материалами, которые с постановлением о применении поощрения прилагаются в личное дело осужденного.
Поощрения, примененные к осужденным с нарушением закона, отменяются мотивированным постановлением вышестоящего должностного лица либо по акту прокурорского надзора.
Факт неправомерного применения поощрения к осужденному устанавливается путем проведения служебного расследования.
Служебное расследование проводится в соответствии со статьей 58 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
При подтверждении факта нарушения применения поощрения по результатам служебного расследования выносится постановление об отмене поощрения осужденного по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 741 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Дисциплинарные взыскания к осужденным применяются постановлением начальника учреждения или лица, исполняющего его обязанности либо его заместителя в порядке предусмотренном статьей 133 УИК, в форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
По факту нарушения с осужденным проводится беседа воспитательного характера, при необходимости оказывается психологическая помощь и психокоррекционные мероприятия с фиксацией в дневнике ИВР.
Администрация учреждения не позднее следующего рабочего дня со дня вынесения постановления о применении мер поощрений или взысканий вносит данные сведения в ЦАБД УИС.
Если дисциплинарное взыскание наложено в период следования транзитом через другие учреждения (далее – транзитное учреждение), администрация транзитного учреждения, материалы с постановлением о наложении дисциплинарного взыскания прилагают к личному делу осужденного.
Водворение в ДИЗО исполняется в транзитном учреждении, в случае не исполнения водворения в ДИЗО в транзитном учреждении либо исполнено не полностью, данное взыскание исполняется в день прибытия в направляемое учреждение, в том числе в счет дней пребывания в карантине с проведением соответствующих мероприятий предусмотренных осуществлению в карантине.
По прибытию осужденного в направляемое учреждение, его администрацией, на основании материалов о привлечении к дисциплинарной ответственности, приложенных к личному делу, вносятся соответствующие сведения в ЦАБД УИС с рассмотрением присвоения соответствующей степени поведения.
Администрация учреждения не позднее следующего рабочего дня направляет прокурору копию постановления о применении в отношении осужденного дисциплинарного взыскания.
Дисциплинарные взыскания, примененные к осужденным с нарушением закона, отменяются мотивированным постановлением вышестоящего должностного лица либо по акту прокурорского надзора.
Факт неправомерного наложения взыскания к осужденному устанавливается путем проведения служебного расследования.
Служебное расследование проводится в соответствии со статьей 58 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе.".
При подтверждении факта нарушения применения взыскания по результатам служебного расследования выносится постановление об отмене применения взыскания осужденному по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 741 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Сотталғанның мінез-құлық дәрежесі ҚАК-тің 95-бабына сәйкес мекеме комиссиясы отырысында айқындалады.
Мекеме әкімшілігі мінез-құлық дәрежесін айқындау немесе өзгерту туралы қаулы шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ОАДБ-ға осы мәліметтерді енгізеді.
Сотталғанды бір түрдегі мекемеден басқа мекемеге ауыстырған жағдайда мінез-құлық дәрежесіне бұрын қойылған баға оның мінез-құлық дәрежесін ҚАК-де көзделген мерзімдерде мекеме комиссиясы қараған кезге дейін сақталады.
ҚАК 96-бабының бірінші және үшінші бөліктеріне сәйкес басқа түрдегі мекемеге ауыстырған жағдайда сотталған мекемеге келгенде оның мінез-құлқын ҚАК-де көзделген мерзімдерде мекеме комиссиясы қараған кезге дейін белгілі мінез-құлық дәрежесі белгіленбеген деп танылады.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 6-бабын қолдану негізінде сотталған басқа түрдегі мекемеге ауысқан жағдайда сотталғанда мекемеге келгеннен кейін алдыңғы қауіпсіздік түріндегі мекемеде белгіленген жазаны өтеу жағдайлары мен мінез-құлық дәрежесі сақталады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 08.06.2022 № 481 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Мінездеме мен мінез-құлық дәрежесін бағалау сотталғанның жеке iсiне тiгiледi және сотталғанның назарына қол қою арқылы жеткiзiледi.
29. ЖТК жұмысының нәтижелерi жылына кемінде бір рет мекеме қызметкерлерiнiң жалпы жиналысында қаралады.
30. Белгілі жағдайларда жазаның белгіленген мерзімін өтегеннен кейін жасақ бастығы сотталғанды мекеме комиссиясына ұсыну үшін мынадай материалдарды:
1) жеке ісі жөніндегі анықтама;
2) мекеме бастығы немесе оны алмастыратын адам белгілеген сотталғанның мінез-құлық дәрежесіне бағаны көрсете отырып, ЖТК отырысының хаттамасынан үзіндіні (бұдан әрі - үзінді);
3) ЖТЖ күнделігін дайындайды.
31. Мекеме комиссиясының басқа жағдайға ауыстыру туралы шешіміне хаттама жасалады, үзінді жеке iске қоса тiгіледі, ал ҚАЖ ОАДҚ-ға тиісті жазба жазылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Жасақтарда сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге психолог тартылады, ол:
1) сотталғанның жеке басын зерделеудi жүргізеді;

Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 741 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Степень поведения осужденного определяется в соответствии со статьей 95 УИК на заседании комиссии учреждения.
Администрация учреждения в течение трех рабочих дней со дня вынесения постановления об определении или изменении степени поведения вносит данные сведения в ЦАБД.
В случае перевода осужденного из другого учреждения того же вида ранее выставленная оценка степени поведения сохраняется до рассмотрения степени его поведения комиссией учреждения в сроки, предусмотренные УИК.
В случае перевода в учреждение другого вида согласно частей первой и третей статьи 96 УИК, осужденный по прибытию в учреждение признается не имеющим определенной степени поведения до рассмотрения степени его поведения комиссией учреждения в сроки, предусмотренные УИК.
В случае перевода осужденного в учреждение другого вида на основании применения статьи 6 Уголовного кодекса Республики Казахстан, у осужденного по прибытию в учреждение сохраняются условия отбывания наказания и степени поведения, определенные в прежнем учреждении вида безопасности.
Сноска. Пункт 27 – в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 08.06.2022 № 481 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Характеристика и оценка степени поведения приобщаются к личному делу осужденного и доводятся до сведения, осужденного под роспись.
29. Результаты работы СВО рассматриваются на общем собрании сотрудников учреждения не реже одного раза в год.
30. По отбытии установленного срока наказания в определенных условиях начальник отряда готовит следующие материалы для представления осужденного на комиссию учреждения:
1) справка по личному делу;
2) выписка из протокола заседания СВО с указанием выставленной начальником учреждения или лицом, его замещающим, оценки степени поведения осужденного (далее – выписка);
3) дневник ИВР.
31. Решение комиссии учреждения о переводе в другие условия протоколируется, выписка прилагается в личное дело, а в ЦАБД УИС делается соответствующая запись.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. К проведению воспитательной работы с осужденными в отрядах привлекается психолог, который:
1) проводит изучение личности осужденного;

2) сотталғандар арасында жеке тұлғалық қарым-қатынасты анықтайды;
3) жеке тұлғалық және топаралық жанжалдың, кикілжің жағдайлардың туындау себептері мен салдарын зерделейдi;
4) жазаны өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзудың алдын-алу бойынша ұсыным әзiрлейдi және мінез-құлық тактикасы мәселесі бойынша мекеме басшылығымен және қызметкерлермен консультациялық жұмыс жүргiзедi;
5) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғанға психодиагностикалық тексерiс жүргізу өтiнiмдері бойынша сотталғандарға жеке тұлғасының жеке мінез ерекшеліктеріне зерделеу жүргiзедi.
5-тарау. Жазаны өтеудiң дағдылы, жеңілдетілген, қатаң және жеңілдікті жағдайларында тәрбие жұмысын жүргізу ерекшелiктерi
33. Жазаны өтеудiң дағдылы жағдайында тәрбие жұмысы сотталғандардың мекемеде жаза өтеу жағдайларына бейiмделуіне бағытталған.
34. Жазаны өтеудiң дағдылы жағдайында сотталғандарға олардың құқықтары мен мiндеттерi, еңбек және демалыс шарттары түсiндiріледі, сондай-ақ жазаның орындалуын реттейтiн заңнамалық актiлерге қол жетімділік қамтамасыз етіледі. Сотталғанның жеке басы жан-жақты зерделенеді және тәрбиелік ықпал етуді жағымды қабылдауға және қоршаған ортаның жағымсыз ықпалын теріске шығаруға психологиялық дайындық дәрежесі анықталады.
35. Жазаны өтеудiң жеңiлдетiлген жағдайында сотталғандардың бейiмделу процесі аяқталады және дағдылы жағдайларда қалыптасқан оң дағдыларды дамыту және бекiту жалғасады.
36. Жеңiлдетiлген жағдайларда сотталғандармен тәрбие жұмысы мынадай:
1) мекеменiң қоғамдық қызметiне ену;
2) жағымды қабiлеттерi мен құлшыныстарын көрсету үшiн жағдай жасау;
3) өзiн-өзi тәрбиелеуге ниеттеу;
4) бiлiм, мамандық алудағы пайдалы бастамаларды ынталандыру;
5) әлеуметтік-маңызды байланысты нығайту;
6) өз кiнәсiн түсіну және құқықты мойындайтын мінез-құлыққа талпыну жолдарымен жүзеге асырылады.
37. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайларында сотталғанның заңсыз әрекеттерінің себептері зерделенеді және жойылады, сондай-ақ тәрбиелiк ықпал етудің дұрыс түсiнігі, оның өз кiнәсiн мойындауы қалыптастырылады.
38. Жазаны өтеудiң қатаң жағдайларында:
1) сотталғанды қасақана тәртiп бұзушы деп тануға себеп болған салдар мен жағдайларды жан-жақты талдау;
2) психо-педагогикалық ықпал етудің ұтымды нысандарын, құралдары мен себептерін іздестіру және тәжірибеге енгізу;
3) сотталғанға онымен тәрбие жұмысын жүргізуге оң қатынасын қалыптастыру, мекеменiң қоғамдық қызметіне одан әрі қатысуға алғышарттар жасау болып табылады.
39. Сотталған қатаң ұстау жағдайындағы жасаққа келген соң жасақ бастығы оның жеке iсiн, ЖТЖ күнделiгiн психологтың ұсынымын мұқият зерделейді.

2) выясняет межличностные отношения среди осужденных;
3) изучает причины и мотивы возникновения межличностных и межгрупповых конфликтных ситуаций;
4) разрабатывает рекомендации по профилактике нарушений установленного порядка отбывания наказания и проводит консультационную работу с руководством и сотрудниками учреждения по вопросам тактики поведения с осужденными;
5) проводит изучение личностных характерологических особенностей личности по заявкам на проведение психодиагностического обследования осужденного по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Глава 5. Особенности проведения воспитательной работы в обычных, облегченных, строгих и льготных условиях отбывания наказания
33. Воспитательная работа в обычных условиях отбывания наказания ориентирована на адаптацию осужденных к условиям отбывания наказания в учреждении.
34. В обычных условиях отбывания наказания осужденным разъясняются их права и обязанности, условия труда и отдыха, а также обеспечивается доступ к законодательным актам, регламентирующим исполнение наказания. Всестороннее изучается личность осужденных и определяется степень психологической готовности к положительному восприятию воспитательного воздействия и отрицанию негативного воздействия окружающей среды.
35. В облегченных условиях отбывания наказания завершается процесс адаптации осужденных и продолжается развитие и закрепление положительных навыков, выработанных в обычных условиях.
36. Воспитательная работа с осужденными в облегченных условиях осуществляется путем:
1) вовлечения в общественную деятельность учреждения;
2) создания условий для проявления положительных способностей и увлечений;
3) побуждения к самовоспитанию;
4) поощрения полезной инициативы в получении знаний, профессии;
5) укрепления социально-значимых связей;
6) осознания вины и стремления к законопослушному поведению.
37. В строгих условиях отбывания наказания изучаются и устраняются причины неправомерного поведения осужденного, а также формируется правильное понимание воспитательного воздействия, осознание им собственной вины.
38. В строгих условиях отбывания наказания проводится:
1) всесторонний анализ условий и причин, способствовавших признанию осужденного злостным нарушителем;
2) поиск и закрепление на практике действенных форм, средств и способов психолого-педагогического воздействия;
3) формирование у осужденного положительного отношения к воспитательной работе с ним и предпосылок к дальнейшему участию в общественной жизни учреждения.
39. По прибытии осужденного в отряд строгих условий содержания начальник отряда тщательно изучает его личное дело, дневник ИВР, рекомендации психолога.

40. Жасақ бастығы сотталғанның жеке басын зерттеу мақсатында жеке-тәрбиелiк әңгiмелер жүргізеді, сотталғанның одан әрi жазаны өтеу ниетiн анықтайды және алынған мәлiметтердi ЖТЖ күнделiгiне жазады.
41. Жазаны өтеудiң жеңiлдікті жағдайларында сотталғанға әлеуметтiк бейiмделуiне көмек көрсетіледі және оның бостандықтағы өмiрге дайындық дәрежесi тексеріледі.
42. Жеңiлдікті жағдайларда тәрбие жұмысы сотталғанның түзелу нәтижелерін, өзiн-өзi тәрбиелеу, өз мінез-құлқын өз бетінше реттеу қабiлетiн, бостандықтағы өмiрге психологиялық даярлық нәтижелерiн бекiтеді.
Босатылғаннан кейін жұмысқа орналастыру мүмкіндігі және әлеуметтік-маңызды байланыстарды орнықтыруға шаралар қабылданады.
Жазаны өтеудің қатаң жағдайына ауыстырылған сотталғандарды қоспағанда, жазаны өтеудің дағдылы, жеңілдетілген және жеңілдікті жағдайларындағы сотталғандарды бір жасақта ұстауға рұқсат етіледі.
6-тарау. Сотталғандарды босатылуға дайындау кезiнде олармен тәрбие жұмысын жүргізу
43. Мекеме әкімшілігі сотталғанның түзелуі мақсатында оның қоғамның толық құқылы мүшесі әлеуметтік мәртебесін қалпына келтіруіне, тәртіптің жалпыға бірдей қабылданған нормалары (қайта әлеуметтендіру) мен құқық нормалары негізінде қоғамда өз бетінше өмір сүруіне оралуына көмектеседі.
Жаза мерзімін өтеуіне бір жыл қалған бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеп жатқан сотталғанға қатысты мекеме әкімшілігі жергiлiктi атқарушы органдармен бірлесіп әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету нысанында қайта әлеуметтендіруді жүзеге асырады.
Мекеме әкімшілігі бұл ретте сотталған адамға босатылғаннан кейін әлеуметтік бейімделу үшін қажет "Өздеріне қатысты пробация қолданылатын адамдарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 14 маусымдағы № 482 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32806 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 482 бұйрық) бекітілген нысан бойынша әлеуметтік-құқықтық көмектің жеке бағдарламасын жасайды, ол сотталған адамның таңдаған тұрғылықты жері бойынша жергiлiктi атқарушы органдарға жіберіледі.
Мекеменің орналасуы бойынша мекеме әкімшілігі жергiлiктi атқарушы органдармен бірлесіп әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасын іске асырады, ол сотталған босатылғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде сотталғанның баратын жері бойынша жергiлiктi атқарушы органдарға жолданады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2022 № 392 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2024 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

40. Начальник отряда проводит индивидуально-воспитательные беседы с осужденными с целью изучения личности, выявляет намерения осужденного по дальнейшему отбыванию наказания и полученные сведения заносит в дневник ИВР.
41. В льготных условиях отбывания наказания осужденному оказывается помощь в социальной адаптации и проверка степени его готовности к жизни на свободе.
42. Воспитательная работа в льготных условиях закрепляет результаты исправления осужденного, самовоспитания, способности самостоятельно регулировать свое поведение, психологической готовности к жизни на свободе.
Принимаются меры к возможному трудоустройству после освобождения и закреплению социально-значимых связей.
Допускается содержание в одном отряде осужденных, находящихся в обычных, облегченных и льготных условиях отбывания наказания, за исключением осужденных, переведенных в строгие условия отбывания наказания.
Глава 6. Проведение воспитательной работы с осужденными в период их подготовки к освобождению
43. Администрация учреждения в целях исправления осужденного содействует его восстановлению в социальном статусе полноправного члена общества, возвращению его к самостоятельной жизни в обществе на основе норм права и общепринятых норм поведения (ресоциализация).
В отношении осужденного, отбывающего наказание в виде лишения свободы, которому до отбытия срока наказания остался один год, ресоциализация осуществляется администрацией учреждения совместно с местными исполнительными органами в форме оказания социально-правовой помощи.
Администрация учреждения при этом составляет на осужденного индивидуальную программу оказания социально-правовой помощи по форме, утвержденной приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 июня 2023 года № 482 "Об утверждении Правил оказания социально-правовой помощи лицам, в отношении которых применяется пробация" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32806) (далее – приказ № 482) необходимой для социальной адаптации после освобождения, которая направляется в местные исполнительные органы по избранному осужденным месту жительства.
Индивидуальная программа оказания социально-правовой помощи реализуется администрацией учреждения по месту дислокации учреждения совместно с местными исполнительными органами, которая в течение двух рабочих дней после освобождения осужденного направляется в местные исполнительные органы по месту убытия осужденного.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.05.2022 № 392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 28.03.2024 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. Жазасын өтеп жатқан адамдарды босатуға дайындау мекемеге келген алғашқы күнінен басталады. Сотталғандарды босатуға дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру сотталғандарды еңбекке және тұрмыстық орналастыру жөнiндегi қызметкерге жүктеледi. Босатуға дайындау сабақтарын өткiзуге мекеменің барлық қызметкерлерi қатыстырылады.
45. Сотталғандарды босатуға дайындау бойынша сабақтар сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы жөніндегі бөлiмнің бастығы әзiрлеген және мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөнiндегi орынбасары бекiткен бағдарлама бойынша өткiзiледi.
46. Бағдарламада құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелері, босатылатындарға төлқұжаттар (жеке куәлiк) беру тәртiбiмен таныстыру және тұрақты мекенжайы бойынша тiркелу, соттылығын алу және есептен шығару шарттары бар тұрмыстық, жұмысқа орналастыру, әкiмшiлiк бақылау және сотталғанның босатылғаннан кейiнгi өмiрiн жайғастыруға байланысты басқа да бiрқатар мәселелер қамтылған.
47. Бағдарлама сотталғанның босатылуға психологиялық дайындығын көздейді.
48. Психолог:
1) сотталғандарды жазаны өтеу орындарынан босатылуға және жаңа жағдайларда одан әрі өмір сүруге арнайы психологиялық дайындық жүргiзедi, өз мінез-құлқын жеке реттеуіне көмек көрсетеді;
2) ерекше қиындықтар туралы әңгiмелесулер жүргізеді, босатылу болашағымен, еңбек және тұрмыстық орналасу белгісіздігімен, туысқандармен, достармен, көршілермен, қылмыстық іс бойынша жәбірленушілермен, олардың туысқандарымен және т.б. қарым-қатынастағы проблеманың болуымен негізделген алаңдаушылық деңгейін төмендету бойынша іс-шаралар өткізеді;
3) сотталғандардың ой-өрiсiн, олардың сезiмiн, әдеттерiн, жаңа жағдайларда тиісті мінез-құлықты қалыптастыруда психологиялық жағдайдың икемін белсендетуге көмектеседi;
4) сотталғандарға кәсіптік бағдар беру мәселелері бойынша психологиялық көмек көрсетеді.
49. Босатылғанға дейiн бір жылдан кешiктiрмей, осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбiр сотталған мекеме бастығының атына өтiнiм жазады, онда ол болжамды баратын мекенжайы, жұмыс орыны, тұрмыстық және жұмысқа орналасу бойынша оған қандай көмек керектiгiн көрсетедi.
50. Мекеме әкiмшiлiгi бас бостандығынан айыру мерзiмi аяқталғанға дейiн бір жылдан кешiктiрмей сотталған адамның таңдаған тұрғылықты жері бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергiлiктi атқарушы органдарын, ішкі істер органдарын және мекеменің орналасуы бойынша, сондай-ақ оның алдағы уақытта босатылатыны, оның тұрғын үйiнiң бар-жоғы, оның еңбекке қабiлеттілігi және алған мамандықтары туралы осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабардар етеді.

44. Подготовка к освобождению лиц, отбывающих наказание, начинается с первого дня пребывания в учреждении. Организация работы по подготовке осужденных к освобождению возлагается на сотрудника по трудовому и бытовому устройству осужденных. К проведению занятий по подготовке к освобождению привлекаются все сотрудники учреждения.
45. Занятия по подготовке к освобождению осужденных проводятся по программе, разрабатываемой начальником отдела по воспитательной работе среди осужденных и утвержденной заместителем начальника учреждения по воспитательной работе.
46. Программа включает в себя правовые и организационные вопросы, ознакомление с порядком выдачи паспортов (удостоверений личности) освобождаемым и регистрации по месту жительства, бытового, трудового устройства с условиями погашения и снятия судимости, административного надзора и ряд других вопросов, связанных с устройством жизни осужденного после освобождения.
47. Программа предусматривает психологическую подготовку осужденного к освобождению.
48. Психолог:
1) проводит специальную психологическую подготовку осужденных к освобождению из мест отбывания наказания и дальнейшей жизни в новых условиях, способности самостоятельно регулировать свое поведение;
2) проводит беседы о специфических трудностях, мероприятия по снижению уровня тревожности, обусловленной перспективой освобождения, неопределенностью трудового и бытового устройства, возможными проблемами во взаимоотношениях с родными, друзьями, соседями, пострадавшими от преступления, их родственниками;
3) помогает в активизации психики осужденных, настроя их чувств, привычек, психических состояний в формировании установки на надлежащее поведение в новых условиях;
4) оказывает психологическую помощь осужденным в вопросах профориентации.
49. Не позднее, чем за один год до освобождения каждый осужденный пишет заявку на имя начальника учреждения по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, в котором он указывает предполагаемый адрес убытия, место работы, в какой помощи по трудовому и бытовому устройству он нуждается.
50. Не позднее чем за один год до истечения срока лишения свободы администрация учреждения уведомляет по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам местные исполнительные органы, органы внутренних дел области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения по избранному осужденным месту жительства о его предстоящем освобождении, наличии у него жилья, его трудоспособности и имеющихся специальностях.

Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2022 № 392 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Тұрмыстық және жұмысқа орналасу көмегiне мұқтаж барлық сотталғандар осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрмыстық және жұмысқа орналасуға мұқтаж барлық сотталғандарды есепке алу журналында ескеріледі.
51-1. Егер мекеме әкімшілігі сотталған адамның жеке баспанаға немесе туыстарымен тұруға мүмкіндігі болмау фактілерін анықтаған жағдайда, мекеме әкімшілігі бас бостандығынан айыру мерзімі өткенге дейін екі айдан кешіктірмей сотталған адам босатылғаннан кейін кететін елді мекенде арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығында уақытша тұру үшін орынды алдын ала дайындау мақсатында жергілікті атқарушы органдарға босату туралы хабарламаны, сондай-ақ № 482 бұйрыққа сәйкес жеке бағдарламаны, денсаулық жағдайы туралы анықтаманы (флюорография, АИТВ) қайта жібереді.
Жергілікті атқарушы органдар хабарламаны алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей мекеме әкімшілігін тұрғын үй беру мүмкіндігі не оның жоқтығы туралы хабарлайды.
Ескерту. Қағидалар 51-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2024 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51-2. Сотталған адамды тандаған кету орны бойынша арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж деп танылған адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталығында орналастыру мүмкіндігі болмаған кезде, мекеме әкімшілігі жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп бес жұмыс күнінен кешіктірмей, әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету шеңберінде сотталған адамға "Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32941 болып тіркелген) сәйкес (бұдан әрі - № 263 бұйрық) босатылғаннан кейін уақытша тұру үшін жақын маңдағы басқа елді мекенді таңдауды ұсынады.
Мекеме әкімшілігі сотталған адам таңдаған өңірдің жергілікті атқарушы органына оны тұрғылықты жері бойынша қабылдау мүмкіндігінің жоқтығы туралы жергілікті атқарушы органдардың жауабы мен № 263 бұйрыққа сәйкес нысан бойынша сотталған адамның өтінішін қоса тіркей отырып, осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хат жолдайды.

Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.05.2022 № 392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Все осужденные, нуждающиеся в помощи в трудовом и бытовом устройстве, учитываются в журнале учета лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
51-1. В случае если администрация учреждения устанавливает факты отсутствия у осужденного собственного жилья, либо возможности проживания с родственниками, администрация учреждения не позднее чем за два месяца до истечения срока лишения свободы повторно направляет в местные исполнительные органы уведомление об освобождении, а также индивидуальную программу в соответствии с приказом № 482, справку о состоянии здоровья (результат флюорографии, ВИЧ) в целях заблаговременной подготовки места для временного проживания в центр социальной адаптации для лиц признанных нуждающимися в специальных социальных услугах, в том населенном пункте, куда убывает осужденный после освобождения.
Местные исполнительные органы не позднее пятнадцати рабочих дней со дня получения уведомления, информируют администрацию учреждения об оказании возможности предоставления жилья либо отсутствии таковой.
Сноска. Правила дополнены пунктом 51-1 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 28.03.2024 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-2. При отсутствии возможности размещения осужденного в центр социальной адаптации для лиц признанных нуждающимися в специальных социальных услугах по избранному месту убытия не позднее пяти рабочих дней, администрация учреждения совместно с местными исполнительными органами в рамках специальных социальных услуг предлагают осужденному выбрать другой близлежащий населенный пункт для временного проживания после освобождения согласно приказу Заместителя – Премьер Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32941) (далее – приказ № 263).
Администрация учреждения направляет в местный исполнительный орган избранного осужденным региона, письмо по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам, с приобщением ответа местных исполнительных органов об отсутствии возможности принятия его по месту жительства и заявление осужденного по форме согласно приказу № 263.

Ескерту. Қағидалар 51-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2024 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51-3. Сотталған адам босатылғаннан кейін жұмысқа орналасуға қажеттілігіне көмек сұраған кезде мекеме әкімшілігі оны жұмысқа орналастыру қажеттілігі туралы хабарламаны дереу білім деңгейін және дағдыларының бар-жоғын көрсете отырып жергілікті атқарушы органдарға (босатылғаннан кейін таңдалған тұрғылықты жері бойынша мансап орталығына) жібереді. Басқа жағдайларда жұмысқа орналасуға мұқтаж сотталған адамдарға хабарлама сотталған адамның жаза мерзімі өткенге дейін екі айдан кешіктірмей жергілікті атқарушы органдарға (босатылғаннан кейін таңдалған тұрғылықты жері бойынша мансап орталығына) жіберіледі.
Жергілікті атқарушы органдар (босатылғаннан кейін таңдалған тұрғылықты жері бойынша мансап орталығына) хабарламаны алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей мекеме әкімшілігін жұмысқа орналасуға мүмкіндік беру немесе ондай мүмкіндіктің болмауы туралы хабардар етеді.
Ескерту. Қағидалар 51-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2024 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Жаза мерзімін өтеп болғаннан кейін адамның бас бостандығынан айыру орындарынан босатылуына күнтізбелік жиырма күннен кешiктiрмей, ал өзге де негіздер бойынша босатылған кезде босатылғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде олардың таңдаған тұрғылықты жері бойынша республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың ішкі істер органдарына және пробация қызметтеріне осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мекемеден босатылатын (босатылған) адам туралы хабарлама жіберіледі.
Бас бостандығынан айырудың өтелмеген бөлігі бас бостандығынын шектеу түріндегі жазамен ауыстырылған сотталған адамға мекеме әкімшілігі оны есепке қою үшін ішкі істер органына және пробация қызметіне жету маршруты мен уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына баруы туралы ұйғарым бередi, сондай-ақ пробация қызметіне оған мінездеме беретін материалдар жібереді.
Мекеме әкімшілігі сотталған адамды босату кезінде Қылмыстық-атқару кодексінің 168-бабының талаптарына сәйкес оның жергілікті атқарушы органдарға жүгіну құқығын түсіндіру бойынша, атап айтқанда, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 523 қаулысының талаптарына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерін белгілеу бойынша жұмыстар жүргізеді.
Адамдарды бас бостандығынан айыру орындарынан босату кезінде мекеме әкімшілігі бағыты және ішкі істер органына және пробация қызметіне келу уақытын көрсете отырып, жазаны өтеу орнына бару туралы ұйғарым бередi, сондай-ақ Пробация қызметіне оны сипаттайтын материалдарды жібереді.

Сноска. Правила дополнены пунктом 51-2 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 28.03.2024 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51-3. При обращении осужденного за помощью в необходимости трудоустройства после освобождения, администрация учреждения незамедлительно направляет в местные исполнительные органы (карьерный центр по выбранному месту жительству после освобождения) уведомление о необходимости трудоустройства с указанием уровня образования и наличие навыков. В остальных случаях, осужденным нуждающимся в трудоустройстве, уведомление направляется в местные исполнительные органы (карьерный центр по выбранному месту жительству после освобождения) не позднее двух месяцев до отбытия срока наказания осужденного.
Местные исполнительные органы (карьерный центр по выбранному месту жительству после освобождения) не позднее пятнадцати рабочих дней со дня получения уведомления, информируют администрацию учреждения об оказании возможности предоставления трудоустройства либо отсутствии таковой.
Сноска. Правила дополнены пунктом 51-3 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 28.03.2024 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Не позднее, чем за двадцать календарных дней до освобождения лица из мест лишения свободы по отбытию срока наказания, а при освобождении по иным основаниям, в течение одного рабочего дня после освобождения, в органы внутренних дел и службу пробации города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения по избранному им месту жительства направляется извещение на лицо, освобождаемое (освобожденное) из учреждения УИС по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
Осужденный, которому неотбытая часть лишения свободы заменена наказанием в виде ограничения свободы, администрация учреждения вручает ему предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в органы внутренних дел и службу пробации для постановки на учет, а также направляет в службу пробации характеризующие его материалы.
Администрация учреждения при освобождении осужденного проводит работу по разъяснению его права обращения в местные исполнительные органы в соответствии с требованиями статьи 168 Уголовно-исполнительного кодекса, в частности оказания социальной помощи, установления ее размеров, согласно требованиям постановления Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 523 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления ее размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан.
При освобождении лиц из мест лишения свободы, администрация учреждения вручает ему предписание о выезде к месту отбывания наказания с указанием маршрута и времени прибытия в органы внутренних дел и службу пробации для постановки на учет, а также направляет в службу пробации характеризующие его материалы.

Ескерту. 52-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2024 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Сотталғандарды бостандыққа дайындау бойынша жұмыстардың нәтижелерi ҚАЖ ОАДҚ-да көрсетiледi, материалдар сотталғанның жеке iсiне тiркеледi.
Жазаның өтелмеген бөлігін неғұрлым жеңіл жаза түріне ауыстырудың немесе шартты түрде мерзімінен бұрын босатудың формальді мерзімі келген сотталғандарға қатысты (Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 72 және 73-баптарын қолдану тәртібінде) мекеме әкімшілігі сотталған таңдаған тұрғылықты жері бойынша пробация қызметінен сотталғанның босап шыққаннан кейінгі болжамды тұратын орны мен оның жұмысқа орналасу перспективасы (туыстарының жазбаша келісімі, ұйымның, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының тұрғын үй, жұмыс орнын беруі) туралы деректерді дер кезінде (екі айдан кем емес) сұратады.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-тарау. Жасақ бастығының, психологтың құжаттамасы
54. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде жасақ бастығы мынадай құжаттаманы:
1) жасақ бастығының журналын, онда: жасақтағы сотталғандардың тiзiмдiк құрамы; сотталғандарды көтермелеу және жазалауды есепке алу; тәртiптiк практиканы талдау; жаза өтеудiң белгiленген тәртiбiн бұзуға бейiм адамдардың және профилактикалық есепте тұрған сотталғандардың тiзiмi; осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасақта тәрбие жұмыстарының тоқсанға арналған кешендік жоспарлары көрсетiледi;
2) ЖТЖ күнделiгiн;
3) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандардың жасақта өткiзiлетiн сабақтар мен iс-шараларға қатысуын есепке алу журналын;
4) осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жасақ тәрбиешілері кеңесі (Оқу тәрбиешілер кеңесі) хаттамалары журналын.
55. Бас бостандығынан айыруға сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде психологиялық көмек көрсету бөлігінде психолог мынадай құжаттаманы:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша психологиялық картаны;
2) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сотталғандардың туысқандарына арналған кеңес беру журналын;
Қажет болған жағдайда журналдардағы бағандар саны көбейтілуі мүмкін.
Ескерту. 55-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 52 с изменениями, внесенными приказом Министра внутренних дел РК от 28.03.2024 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Результаты работы по подготовке осужденных к освобождению отражаются в ЦАБД УИС, материалы приобщаются к личному делу осужденного.
В отношении осужденных, у которых наступает формальный срок замены неотбытой части наказания более мягким видом наказания либо условно-досрочного освобождения (в порядке применения статей 72 и 73 Уголовного кодекса Республики Казахстан), администрация учреждения заблаговременно (не менее чем за два месяца) запрашивает со службы пробации по избранному месту жительства осужденного данные о предполагаемом месте проживания осужденного после освобождения и перспективе его трудоустройства (письменное согласие родственников, предоставление жилья, места работы организацией, органами местного самоуправления).
Сноска. Пункт 53 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 7. Документация начальника отряда, психолога
54. При проведении воспитательной работы с осужденными к лишению свободы начальник отряда ведет следующую документацию:
1) журнал начальника отряда, в котором отражается: списочный состав осужденных отряда; учет поощрений и взысканий осужденных; анализ дисциплинарной практики; список лиц, склонных к нарушениям установленного порядка отбывания наказания и осужденных, состоящих на профилактическом учете; комплексный план воспитательной работы в отряде на квартал по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
2) дневник ИВР;
3) журнал учета посещаемости осужденными занятий и мероприятий, проводимых в отряде, по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам;
4) журнал протоколов заседаний Совета воспитателей отряда (Учебно-воспитательного совета), по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
55. При проведении воспитательной работы с осужденными к лишению свободы, в части оказания психологической помощи психолог ведет следующую документацию:
1) психологическую карту по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) журнал консультаций для родственников осужденных по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
При необходимости, количество граф в журналах может быть увеличено.
Сноска. Пункт 55 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8-тарау. Мекемедегi сотталғандардың ерікті ұйымдары
56. Сотталғандардың ерікті ұйымдары өз жұмысында Қазақстан Республикасы ҚАК 126-бабын, сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.
57. Сотталғандардың ерікті ұйымдарының негiзгi міндеттері – сотталғандар арасында салауатты қарым-қатынасты қалыптастыру, қоғам үшiн пайдалы бастамаларды көтермелеу және сотталғандардың түзелуiне әсер ету, еңбегін, тұрмысын және бос уақытын ұйымдастыру мәселелерiн шешуге қатысу болып табылады.
58. Сотталғандардың ерікті ұйымдары мынадай сипаттағы секциялардан тұрады: бос уақыт және өзі-өзін тәрбиелеу; қолданбалы өнер және шығармашылық көркемөнерпаздар; өндірістік, санитариялық-гигиеналық және сотталғандардың өзгеде бағыттағы мүдделері.
Сондай-ақ, мекемелерде өзін жақсы жағынан көрсеткен сотталғандардың арасынан мекемелердің ұжымдары кеңесі (бұдан әрі – МҰК) және жасақтардың ұжымдары кеңесі (бұдан әрі – ЖҰК) құрылады. Осы секцияларда тұрған сотталғандардың шешімімен секциялардың жетекшілері сайланады.
Секциялардың жетекшілері не сотталғандардың ерікті ұйымдарының өзге де мүшелері басқа сотталғандарға тапсырма бере алмайды, өз қызметін тек өз еркімен ынта білдіру және мекеменің тыныс-тіршілігін ұйымдастырудағы мәселелерде ұжымдық шешім қабылдау негізінде жүзеге асырады.
Мекеме, жасақ ұжымының кеңесі өз қызметін мекеме қызметтерінің тоқсандық жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
Секциялардың жетекшілерінің қатысуымен ЖТК отырыстарында СЕҰ жоспарларын іске асыру мәселелері талқыланады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
59. Бос уақыт және өзі-өзін тәрбиелеу секциясы (бұдан әрi – БУжӨТС) сотталғандардың бос уақытын ұйымдастыруға, спорттық, мәдени-бұқаралық, үйірме, ағартушылық және басқа да іс-шараларды өткізуге қатысады.
60. Қолданбалы өнер және шығармашылық көркемөнер секциясы (бұдан әрі - ҚӨШКС) картиналар, нардылар, шахматтар, қобдишалар, домбыралар, кесте тігу, тоқу, басу, күйдіру, өру заттарын жасауды жүзеге асырады және сотталғандардың көркем-өнер шеберлігін іске асыруға, дағдыларын арттыруға және қалыптастыруға бағытталған.
ҚӨШКС үй-жайы мекеме клубында не мекеменің осы мақсаттарға арналған өзге ғимаратында жабдықталады.
ҚӨШКС-да тұратын сотталғандар олардың қалауы бойынша мекеме не өзге ұйымдар өткізетін көрмелерге, концерттерге және өзге мәдени-бұқаралық іс-шараларға қатысады.
ҚӨШКС-да тұратын сотталғандарға олардың қалауы бойынша өздері жасаған қолданбалы өнер бұйымдарын білім беру, мәдениет, әлеуметтік, медициналық қызмет ету саласында қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға, сондай-ақ жақын туыстарына мекеме бастығының не оның міндетін атқаратын адамның атына еркін нысандағы өтінім бойынша өтеусіз тапсыруға рұқсат етіледі.

Глава 8. Добровольные организации осужденных в учреждении
56. Добровольные организации осужденных создаются и руководствуются в своей работе статье 126 УИК РК, а также настоящими Правилами.
57. Основными задачами добровольных организаций осужденных являются формирование здоровых взаимоотношений среди осужденных, поощрение полезной для общества инициативы и оказание влияния на исправление осужденных, участие в решении вопросов организации труда, быта и досуга.
58. Добровольные организации осужденных состоят из секций следующего характера: досуга и самовоспитания; прикладного искусства и художественной самодеятельности; производственной, санитарно-гигиенической и иных направлений интересов осужденных.
Также в учреждениях из числа положительно зарекомендовавших себя осужденных создаются советы коллективов учреждений (далее – СКУ) и отрядов (далее – СКО). Решением осужденных, состоящих в данных секциях, избираются старшие секции.
Старшие секции либо иные члены добровольных организаций осужденных не могут давать поручения другим осужденным, осуществляют свою деятельность исключительно на основании добровольного волеизъявления и коллективного принятия решений в вопросах организации жизнедеятельности учреждения.
Совет коллектива учреждения, отряда осуществляют свою деятельность согласно квартальным планам работ служб учреждения.
На заседаниях СВО с участием старших секции обсуждаются вопросы реализации планов ДОО.
Сноска. Пункт 58 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
59. Секция досуга и самовоспитания (далее - СДиС) принимает участие в организации досуга осужденных, проведении спортивных, культурно-массовых, кружковых, просветительских и других мероприятий.
60. Секция прикладного искусства и художественной самодеятельности (далее - СПИХС) осуществляет изготовление картин, нард, шахмат, шкатулок, домбры, предметов вышивания, вязания, валяния, выжигания, плетения и направлена на реализацию художественного мастерства, повышение и привитие трудовых навыков осужденных.
Помещение СПИХС оборудуется в клубе либо ином здании учреждения, предназначенном для этих целей.
Осужденные, состоящие в СПИХС, по их желанию участвуют в выставках, проводимых учреждением или иными организациями, концертах и иных культурно-массовых мероприятиях.
Допускается передача осужденными, состоящими в СПИХС, по их желанию безвозмездно изготовленные ими изделия прикладного искусства организациям, осуществляющим деятельность в сфере образования, культуры, социальных, медицинских услуг, а также близким родственникам по заявке в произвольной форме на имя начальника учреждения либо лица, исполняющего его обязанности.

Жақын туыстарына кездесу кезінде бұйымдарды беру туралы өтінімге Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 12 сәуірдегі №63 қпбү бұйрығымен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне бару қағидаларының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша материалдық рұқсаттама беріледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15120 болып тіркелген).
Бұйымдарды ұйымдарға беруді мекеме әкімшілігі одан әрі сотталғанның жеке ісіне қосумен қабылдау тапсыру актісі бойынша жүзеге асырады.
ҚӨШКС-та тұратын сотталғандар бұйымдарды жасауға арналған материалдар және құралдарды мекеме дүкендерінен немесе электрондық сауда алаңдарынан сатып алады немесе тізбесімен саны мекеме комиссиясымен бекітілетін сауқаттар мен сәлемдемелер арқылы алады."
Сотталғандардың жеке еңбек қызметін ұйымдастыруы және ҚӨШКС шеңберінде қолөнер бұйымдарын сату ҚАК-тің 119-бабына сәйкес мекеме әкімшілігі, тапсырыс беруші және сотталған арасындағы келісімшартқа сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 29.09.2020 № 652 (алғаш ресми жариялаған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Өндірістік секция (бұдан әрі - ӨС):
1) сотталғандарды еңбек етуге, орындалатын жұмыстардың және шығарылатын өнiмдердiң сапасын арттыруға қатыстырады, әкiмшiлiкке сотталғандарды еңбекте пайдалану туралы ұсыныс енгiзедi;
2) мекеме қызметкерлерiмен бiрлесіп, техникалық қауiпсiздiктi сақтау жөнiнде ұсыныстар енгізеді;
3) озық тәжірибелерді, өнертапқыштық және жаңашылдықты таратуға жәрдемдеседі.
62. Санитариялық-гигиеналық секция (бұдан әрі - СГС):
1) сотталғандардың жеке гигиена және өндiрiстiк санитарияны сақтауына себепші болады;
2) жасақтардың тұрғын, коммуналдық-тұрмыстық үй-жайларының және мекеме аумағының санитариялық жағдайын жақсарту бойынша мекемеде орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлерiмен бiрлесіп ұсыныстар енгізеді;
3) санитариялық бюллетеньдер, қабырға газеттерiн шығарады және радио бағдарламаларын жүргізеді.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2022 № 392 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
63. Сотталғандардың ерікті құрылымдарының жұмысы өз еріктері бойынша жүзеге асырылады, СЕҰ мүшелері қосымша жеңілдіктерді, артықшылықтарды пайдаланбайды және мекеме әкімшілігінің өкілеттіктеріне ие бола алмайды.
64. Сотталғандардың ерікті ұйымдарының отырысы кем дегенде тоқсанына бiр рет өткізіліп, хаттамамен ресiмделедi. Талқыланатын мәселелердiң сипатына қарамастан отырысқа мекеме әкiмшiлiгiнiң өкiлi қатысады.

К заявке о передаче изделий близким родственникам на свиданиях, выдается материальный пропуск по форме согласно приложению 4 к Правилам посещения учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан № 63 дсп от 12 апреля 2020 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15120).
Передача изделий организациям осуществляется администрацией учреждения по акту приема передачи с последующим приобщением в личное дело осужденного.
Материалы и инструменты для изготовления поделок, осужденные, состоящие в СПИХС, приобретают в магазине при учреждении или посредством электронной торговой площадки либо получают через посылки и передачи, перечень и количество которых утверждается комиссией учреждения.
Организация индивидуальной трудовой деятельности осужденных и реализация изделий прикладного искусства, произведенного в рамках СПИХС, осуществляется на основании договоров между администрацией учреждения, заказчиком и осужденным, согласно статье 119 УИК.
Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 29.09.2020 № 652 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
61. Производственная секция (далее - ПС):
1) принимает участие в вовлечении осужденных в трудовую деятельность, повышении качества выполняемых работ и выпускаемой продукции, вносит предложения администрации о трудоиспользовании осужденных;
2) совместно с сотрудниками учреждения вносят рекомендации по соблюдению техники безопасности;
3) содействует распространению передового опыта, рационализаторства и изобретательства.
62. Санитарно-гигиеническая секция (далее - СГС):
1) способствует соблюдению осужденными личной гигиены и производственной санитарии;
2) совместно с медицинскими работниками медицинской организации, расположенной в учреждении, вносят рекомендации по улучшению санитарного состояния жилых, коммунально-бытовых помещений отрядов и территории учреждения;
3) выпускает санитарные бюллетени, стенные газеты и радиопередачи.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.05.2022 № 392 (порядок введения см. п. 4).
63. Деятельность добровольных формирований осужденных осуществляется по собственной инициативе, члены ДОО не пользуются дополнительными льготами, привилегиями и не обладают полномочиями администрации учреждения.
64. Заседания добровольных организаций осужденных проводятся не менее одного раза в квартал и оформляются протоколом. На заседании, независимо от характера обсуждаемых вопросов, присутствует представитель администрации учреждения.

65. Жасақ бастығы ерікті нысандағы тиісті журналда СЕҰ кіру және шығу күнін көрсете отырып, оларға жұмылдырылған сотталғандардың тізімімен СЕҰ түрлерін есепке алуды жүзеге асырады, ол нөмірленеді және мекеме кеңсесінде тіркеледі.
Сотталған СЕҰ-ге кіруі не одан шығуы үшін мекеме бастығының атына еркін нысанда өтінім береді, ол мекеме бастығының бұрыштамасымен сотталғанның жеке ісіне тіркеледі.
Жазаның өтеу режимін бұзған жағдайда МҰК не ЖҰК отырысында сотталғанды СЕҰ-дан шығару туралы мәселені қарастырады, осы мәселе бойынша шешім дауыс беру арқылы шешіледі, МҰК не ЖҰК отырыс хаттамасынан үзінде сотталғанның жеке ісіне тіркеледі.
Сотталғанның СЕҰ-ге қайта кіруі МҰК не ЖҰК отырысында ерікті ұйым мүшелігінен шығарылғаннан бастап алты ай өткеннен кейін емес қарастырылады.
9-тарау. Кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу ерекшелiктерi
66. Кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған мекемедегі тәрбие жұмысы бірыңғай оқу-тәрбие процесінің құрамдас бөлігі болып табылады және сотталғандарды түзеу мақсатында оларға жоспарлы және мақсатты ықпал етумен айқындалады.
Кәмелетке толмаған сотталғандармен тәрбие жұмысы кәмелетке толмаған сотталғандарға ықпал етудiң психологиялық-педагогикалық әдiстердiң озық тәжірибелерін қолдану арқылы жеткiншектердiң ерекшелiк жасына тән, психофизиологиялық ерекшелiктерiн ескере отырып, дифференциалды түрде жүргiзiледi.
67. Мекемеде сотталғандар ұжымының құрылымдық бөлiнісінің негізі психологиялық біртұтас қағидаты бойынша қалыптасқан жиырма-отыз адамнан тұратын бөлiмше болып табылады. Жасақ жазаны өтеу жағдайларының түрлері бойынша бірнеше бөлiмшені бiрiктiредi. Бөлiмшенi тәрбиешi, жасақты жасақ бастығы немесе аға тәрбиешi басқарады.
68. Сотталғандарға тәрбиелік ықпал ету тиімділігін арттыру және оны жасақтарда жүзеге асыруда мекеме әкiмшiлiгіне көмек көрсету мақсатында сотталғандардың ата-аналарынан және басқа да жақын туыстарынан ата-аналар комитетi құрылады.
69. Барлық қызметтердің сотталғандарды тәрбиелеу, оқыту және еңбек етуін ұйымдастыру мәселелерін қарау үшін мекемеде оқу-тәрбие кеңесi (бұдан әрi – ОТК) құрылады.
ОТК төрағасы мекеме бастығы, хатшысы арнайы есепке алу бөлімінің (бөлімше, топ) бастығы болып табылады. ОТК құрамына мекеме бастығының орынбасарлары, қызмет бастықтары, жалпы және кәсiби бiлiм беретiн мектеп директорлары, жасақ бастықтары (аға тәрбиешiлер), цехтардың бастықтары, аға шеберлер, әдiскер, психолог, дене шынықтыру - спорт жұмыстары бойынша нұсқаушы, тұрмыстық және жұмысқа орналастыру бойынша инспектор, ата-аналар комитетiнiң және Қамқорлық кенесiнің төрағалары кiредi.
ОТК құрамы мекеме бастығының бұйрығымен бiр жылға жарияланады.

65. Начальник отряда осуществляет учет видов ДОО со списком осужденных в них задействованных с отражением даты вступления в ДОО и выхода из нее в соответствующем журнале произвольной формы, который подлежит нумерации и регистрации в канцелярии учреждения.
Для вступления либо выхода из ДОО осужденный подает заявку на имя начальника учреждения в произвольной форме, которая с резолюцией начальника учреждения прикладывается к личному делу осужденного.
В случае нарушения режима отбывания наказания, на заседании СКУ либо СКО рассматривается вопрос об исключении осужденного из ДОО, решение по данному вопросу выносится путем голосования, с приложением в личное дело осужденного выписки из протокола заседания СКУ либо СКО.
Повторное вступление осужденного в ДОО рассматривается на заседании СКУ либо СКО не ранее чем по истечению шести месяцев, после исключения из членства добровольной организации.
Глава 9. Особенности проведения воспитательной работы с несовершеннолетними осужденными
66. Воспитательная работа в учреждении для содержания несовершеннолетних является составной частью единого учебно-воспитательного процесса и заключается в планомерном и целенаправленном воздействии на осужденных в целях их исправления.
Воспитательная работа с несовершеннолетними осужденными проводится дифференцировано с учетом психофизиологических особенностей, свойственных подростковому возрасту с применением передовых форм и методов психолого-педагогического воздействия на несовершеннолетних осужденных.
67. Основой структурного деления коллектива осужденных в учреждении является отделение численностью двадцать – тридцать человек, сформированное по принципу психологической совместимости. Отряд объединяет несколько отделений по видам условий отбывания наказания. Руководит отделением воспитатель, отрядом - начальник отряда либо старший воспитатель.
68. В целях повышения эффективности воспитательного воздействия на осужденных и оказания помощи администрации учреждения в его осуществлении при отрядах создаются родительские комитеты из родителей и других близких родственников осужденных.
69. Для рассмотрения вопросов взаимодействия всех служб в воспитании, обучении и организации труда осужденных в учреждении создается учебно-воспитательный совет (далее – УВС).
Председателем УВС является начальник учреждения, секретарем является начальник отдела (отделения, группы) специального учета. В состав УВС входят: заместители начальника учреждения, начальники служб, директора общеобразовательной школы и профессионального колледжа, начальники отрядов (старшие воспитатели), начальники цехов, старшие мастера, психолог, инструктор по физкультурно-спортивной работе, сотрудник по трудовому и бытовому устройству, председатели родительских комитетов и попечительского совета.
Состав УВС объявляется приказом начальника учреждения на один год.

70. ОТК мынадай мәселелер бойынша:
1) тәрбие жұмыстарының кешенді жоспарын және оның келесі тоқсанға арналған жобасын орындау;
2) жедел жағдайды, тәртiп жағдайын;
3) сотталғандардың ерікті ұйымдарының қызметiн;
4) тәрбие жұмыстарына режим, сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру қызметтерінің және жұртшылықтың қатысуын;
5) сотталғандарға мектеп және кәсiби бiлiм беруді ұйымдастыруды;
6) шаруашылық және коммуналдық қамтамасыз ету, түзеу мекемесінің тұрғын, спорттық және оқу объектiлерiн абаттандыру;
7) босатылған адамдарды тұрмыстық және еңбекке орналастыру бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасасу;
8) сотталғандарды, оның ішінде кәмелетке толған сотталғандарды ШТМББ, НЖЖА, кешірім жасау, жазаны өтеудің басқа жағдайына ауыстыру және мекеме түрін өзгерту туралы қолдаухатқа сипаттайтын материалдарды (оның жеке басын, жазасын өтеу кезіндегі мінез-құлқын, еңбекке және оқуға көзқарасын сипаттайтын деректер) дайындауды.
ОТК мүшелері сотталғандармен тәрбиелік сұхбаттарды ЖТЖ күнделігіне жазба ретінде енгізеді.
71. OTK отырысы кемінде айына бiр рет өткiзiледi. Шешiмдер отырыста комиссия мүшелерінің жартысынан көбi қатысқан кезде көпшіліктің дауыс дауыс беруімен қабылданады және мекеме қызметкерлерiнiң барлығы орындауға мiндеттi.
10-тарау. Өмiр бойына бас бостандығынан сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу ерекшелiктерi
72. Өмiр бойына бас бостандығынан айырылуға (бұдан әрi – ӨББА) сотталған адамдармен жұмысты ұйымдастыруда психологиялық-педагогикалық iс-шаралардың бағыты олардың мекеме әкiмшiлiгiнiң өкiлдерiне, басқа да сотталғандарға және өздерiне қатысты агрессияны ескерту және алдын алумен, өз кiнәсiн түсінуге, өзiндiк рухани және адамгершiлiк мәселелерiне көз жеткiзуiмен байланысты.
73. ӨББА-ға сотталғандар мекемеге келгеннен кейін карантин бөлiмшелерінің камераларына бiр адамнан орналасады.
74. Сотталғандарға карантин бөлiмшесінде болған кезеңінде әр сотталғанның жеке психологиялық ерекшелiктерiн белгiлеу және оларды одан әрi ұстау үшiн ұсыныстар дайындауға психологтың жеке бақылауы белгiленедi.
75. ӨББА-ға сотталғандармен тәрбие жұмысы жеке нысанда жүргiзiледi. Мәдени-бұқаралық және спорттық iс-шаралар өткiзiлмейдi. Спорттық жабдықтарды және құрал-саймандарды пайдаланбай жеке дене-шынықтыру жаттығулары өткiзiледi.
76. ӨББА-ға сотталғандарға жазасын өтеу жағдайлары мен тәртібіне қайшы келмейтін, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім алу үшін жағдайлар жасалады.
77. Әлеуметтiк-құқықтық тәрбие дәріс түрiнде жергiлiктi радио-ретрансляциялық байланыс арқылы жүргiзiледi.

70. УВС обсуждает и принимает решения по вопросам:
1) выполнения комплексного плана воспитательной работы и его проекта на следующий квартал;
2) оперативной обстановки, состояния дисциплины;
3) деятельности добровольных организаций осужденных;
4) участия режимных, организации труда осужденных служб и общественности в воспитательной работе;
5) организации школьного и профессионального образования осужденных;
6) хозяйственного и коммунального обеспечения, благоустройства жилых, спортивных и учебных объектов учреждения;
7) взаимодействия с государственными органами по трудовому и бытовому устройству освобождаемых осужденных;
8) подготовки характеризующих материалов (данные, характеризующие его личность, поведение, отношение к труду и обучению за время отбывания наказания) к ходатайствам осужденных об УДО, ЗМН, помиловании, перевода в другие условия отбывания наказания и изменении вида учреждения, в том числе осужденным, достигшим совершеннолетия.
Члены УВС вносят записи воспитательных бесед с осужденными в дневник ИВР.
71. Заседания УВС проводятся не реже одного раза в месяц. Решения принимаются большинством голосов при участии в заседании не менее половины его членов и исполняются всеми сотрудниками учреждения.
Глава 10. Особенности проведения воспитательной работы с осужденными, отбывающими пожизненное лишение свободы
72. Направленность психолого-педагогических мероприятий по организации работы с лицами, осужденными к пожизненному лишению свободы (далее - ПЛС), связана с предупреждением и предотвращением их агрессии в отношении представителей администрации учреждения, других осужденных и самих себя, осознанием своей вины, сосредоточением на собственных духовных и нравственных проблемах.
73. По прибытию в учреждение осужденные к ПЛС размещаются в камерах карантинного отделения по одному человеку.
74. В период нахождения в карантинном отделении за осужденными устанавливается индивидуальное наблюдение психолога для установления индивидуальных психологических особенностей каждого осужденного и подготовки рекомендаций для дальнейшего их содержания.
75. Воспитательная работа с осужденными к ПЛС проводится в индивидуальной форме. Культурно-массовые и спортивные мероприятия не проводятся. Допускается проведение индивидуальных физических упражнений без использования спортивных снарядов и инвентаря.
76. Осужденным к ПЛС создаются условия для получения начального, основного среднего, общего среднего образования, не противоречащие порядку и условиям отбывания наказания.
77. Социально-правовое воспитание проводится в виде лекций через местную радиоретрансляционную связь.

78. Әрбiр ӨББА-ға сотталғанға жасақ бастығы жаза өтеудiң бір жылдық жоспарын жасайды. Жоспар мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасарымен, психологпен, психиатрмен келiсіліп, мекеме бастығы бекiтедi.
79. Жоспарда тәрбие жұмысының барлық бағыттары, сондай-ақ қосымша:
1) бiлiм алу;
2) отбасылық байланысты ұстану;
3) дiни рәсімдерді жүзеге асыру;
4) әдеби қызметтің жеке бағдарламалары көрсетіледі.
11-тарау. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге психологтардың қатысуы
80. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізуге психолог тартылады, ол әрбір сотталғанның жеке-психологиялық ерекшеліктерінің диагностикасын жүргізеді және сотталғандарға оқшаулау жағдайларына, әлеуметтік орта мен ұстау режиміне бейімделуіне, жекетұлғааралық қарым-қатынасты оңтайландыруға, сондай-ақ босатылуға дайындалуға психологиялық көмек көрсетеді.
Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезіндегі психологтардың негізгі міндеттері:
1) сотталғандардың жеке тұлғасының жеке-психологиялық ерекшеліктерінің психодиагностикасы, олардың жеке және топтық мінез-құлқын зерделеу және түзеу, сотталғандар ортасында әлеуметтік-психологиялық процестерді зерттеу, бас бостандығынан айыру орындарында жағымсыз жағдайларды болжау және ескерту;
2) сотталғандарға оқшаулау жағдайларына, әлеуметтік ортаға, ұстау режиміне бейімделуде, дағдарыс және күйзеліс жағдайларын жеңуде, жеке тұлғалық қарым-қатынасты оңтайландыруда, босатуға дайындау және қайта әлеуметтендіруде психологиялық көмек көрсету болып табылады.
81. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде психологтардың негізгі функциялары:
1) сотталғандардың жеке басын зерделеуге, жазаны өтейтін адамның психикалық іс-әрекетінің заңдылығын зерттеуге бағытталған диагностикалық функция;
2) сотталғандарға жеке психологиялық проблемаларын шешуде психологиялық, сондай-ақ психологиялық факторларды ескере отырып, мекеме қызметкерлеріне қызметтік міндеттерді шешуде кеңестік көмек көрсетуге бағытталған консультациялық функция;
3) сотталғандардың жеке тұлғасының әлеуметтік-психологиялық белгілерін және құндылық бағыттарын мақсатты түрде өзгертуден, оның қылмыстық көзқарасын /стереотипін/ бұзуға бағытталған психокотүзетулік функция;
4) мінез-құлықты болжау, сотталғандарды қоғамнан оқшаулаумен негізделген жеке тұлғалық жанжалдарды, психоэмоционалдық бұзылуларды, невротикалық күйзелістерді уақытылы ескертуіне бағытталған болжамдық және психопрофилактикалық функция;
5) сотталғандар арасында қажетті психологиялық білімді тарату және олардың психологқа деген сенімін және оның қызметіне жағымды қарым-қатынасты қалыптастыру, қызметкерлердің психологиялық мәдениеті мен құзыреттілік деңгейін арттыруына бағытталған ағартушылық функция;

78. На каждого осужденного к ПЛС начальник отряда составляет план воспитательной работы на один год, который согласовывается с заместителем начальника учреждения по воспитательной работе, психологом, психиатром и утверждается начальником учреждения.
79. В плане отражаются все направления воспитательной работы, а также дополнительные, индивидуальные программы:
1) получение образования;
2) поддержание связей с семьей;
3) осуществление религиозных обрядов;
4) литературная деятельность.
Глава 11. Участие психологов в проведении воспитательной работы с осужденными
80. К проведению воспитательной работы с осужденными привлекается психолог, который проводит диагностику индивидуально-психологических особенностей личности каждого осужденного и оказывает психологическую помощь осужденным в адаптации к условиям изоляции, социальной среде и режиму содержания, оптимизации межличностных отношений, а также в подготовке к освобождению.
Основными задачами психологов, при проведении воспитательной работы с осужденными, являются:
1) психодиагностика индивидуально-психологических особенностей личности осужденных, изучение и коррекция их индивидуального и группового поведения, исследование социально-психологических процессов в среде осужденных, прогнозирование и предупреждение негативных явлений в местах лишения свободы;
2) оказание психологической помощи осужденным в адаптации к условиям изоляции, социальной среде, режиму содержания, в преодолении кризисных и стрессовых ситуаций, оптимизации межличностных отношений, в подготовке к освобождению и ресоциализации.
81. Основными функциями психологов при проведении воспитательной работы с осужденными являются:
1) диагностическая функция, направленная на изучение личности осужденных, исследование закономерностей психической деятельности человека, отбывающего наказание;
2) консультативная функция, направленная на оказание психологической помощи осужденным в решении личных психологических проблем, а также консультационной помощи сотрудникам учреждения в решении служебных задач с учетом психологических факторов;
3) психокоррекционная функция, направленная на изменение социально-психологических установок и ценностных ориентаций личности осужденных, разрушение его преступного стереотипа;
4) прогностическая и психопрофилактическая функция, направленная на прогнозирование поведения, своевременное предупреждение межличностных конфликтов, психоэмоциональных расстройств, невротических срывов, обусловленных изоляцией осужденных от общества;
5) просветительская функция, направленная на распространение необходимых психологических знаний среди осужденных и формирование у них доверия к психологу и позитивного отношения к его деятельности, повышение уровня психологической культуры и компетентности персонала;

6) ғылыми-зерттеу мекемелеріне пенитанциарлық психология саласында зерттеулер мен тәжірибелер жүргізуге жәрдемдесу, бас бостандығынан айыру орындарында түрлі әлеуметтік-психологиялық құбылыстар мен процестерді зерделеуге бағытталған зерттеушілік функция.
82. Сотталғандармен тәрбие жұмысында психологиялық-педагогикалық әдістерді тиімді қолдану мақсатында, мекеме психологтары:
1) мекеменің лауазымды адамдарынан кәсіби қызметті жүзеге асыру үшін сотталғандардың мінез-құлқын сипаттайтын қажетті ақпаратты алады және сұратады;
2) сотталғандармен психодиагностикалық жұмыстар негізінде ұсынылған ұсынымның орындалу барысын бақылайды;
3) қызметкерлерді, лауазымды және өзге де адамдарды таныстыруға арналған өз жұмысының нәтижесінде алынған ақпараттың сипатын, мазмұнын, оның көлемін дербес анықтайды;
4) диагностикалық тексеру нәтижесінде немесе өзге де тәсілмен алынған келеңсіз психологиялық ақпаратты көмек сұрап келген адамнан құпия сақтайды (егер ол қылмыс жасаумен немесе қылмыс жасауға дайындықпен байланысты болмаса), сондай-ақ тұлғаның психикалық жай-күйіне теріс әсерін тигізуі мүмкін болған жағдайда берілген ақпаратты түзетеді;
5) сотталғандарға олардың тарапынан мекеме психологтарының, қызметкерлерінің қызметіне жағымсыз қарым-қатынастың болуы жағдайларында, мекеменің қалыпты жұмыс істеуіне немесе әлеуметтік жағдайды шиеленісуге әкеп соқтыратын психологиялық рәсімді өткізуде негізгі мақсатын көрсетпейді;
6) мекеме басшылығының келісімі бойынша ерекше бірізділікті талап ететін консультативтік, әдістемелік, практикалық жұмыстар мен іс-шараларды өткізу үшін штатта тұрмаған мамандарды тартады;
7) мекеме бастығына ұсынымдар енгізуге, психологтарды материалдық-техникалық жарақтандыру және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету мәселелері бойынша белгіленген тәртіппен өтінімдер береді;
8) өзінің кәсіптік мәртебесіне нұқсан келтіретін немесе одан көмек сұраған адамға зиян келтіруі мүмкін іс-шараларды өткізуге және іс-әрекетті жүзеге асырудан бас тартады.
83. Сотталғандармен тәрбие жұмысын жүргізу кезінде мекеме психологтары:
1) кәсіби құпияны қатаң сақтайды: нұсқаулық материалдарын бермейді, психологиялық әдістердің негіздерін, психодиагностикалық немесе психотүзетулік практиканы жүргізуге уәкілетті емес адамдарға сол немесе өзге де психологиялық әдістемелерді жария етпейді;
2) практикалық іс-әрекетте тек кәсіби құзыретті жұмыстың нысандарын және әдістерін қолданады;

6) исследовательская функция, направленная на оказание содействия научно-исследовательским учреждениям в проведении исследований и экспериментов в области пенитенциарной психологии, изучении различных социально-психологических явлений и процессов в местах лишения свободы.
82. В целях эффективного применения психоло-педагогических методов в воспитательной работе с осужденными, психологи учреждения:
1) запрашивают и получают от должностных лиц учреждения необходимую для осуществления профессиональной деятельности информацию, характеризующую личность и поведение осужденных;
2) контролируют ход выполнения рекомендаций, предложенных на основе психодиагностической работы с осужденными;
3) самостоятельно определяют объем, характер и содержание полученной в результате своей работы информации, предназначенной для ознакомления персонала, должностных и иных лиц;
4) сохраняют в тайне от обратившегося за помощью лица полученную в результате диагностического обследования или иным способом негативную психологическую информацию (если она не связана с совершением или подготовкой совершения преступления), а также корректируют сообщаемые ему сведения, если существует вероятность их отрицательного воздействия на психическое состояние индивида;
5) не указывают осужденным основную цель проведения психологической процедуры в случаях, когда ее разглашение может вызвать с их стороны негативное отношение к деятельности психологов, сотрудникам учреждения, привести к обострению социальной ситуации или нарушению нормального функционирования учреждения;
6) по согласованию с руководством учреждения привлекают специалистов, не состоящих в штате, для проведения консультативной, методической, практической работы и мероприятий, требующих особой квалификации;
7) вносят начальнику учреждения предложения, представляют в установленном порядке заявки по вопросам материально-технического оснащения и научно-методического обеспечения психологов;
8) отказываются от осуществления действий и проведения мероприятий, которые могут нанести ущерб своему профессиональному статусу или причинить вред обратившемуся к нему за помощью лицу.
83. Психологи учреждения при проведении воспитательной работы с осужденными:
1) строго хранят профессиональную тайну: не передают инструктивные материалы, не раскрывают основы психологических методов, содержание той или иной психологической методики лицам, не уполномоченным вести психодиагностическую или психокоррекционную практику;
2) применяют в практической деятельности только те формы и методы работы, в которых они профессионально компетентны;

3) өз жұмысында жеткілікті түрде қазіргі заманғы психологиялық ғылым шеңберіндегі сынақтан өткен және адамның психологиялық физиологиялық денсаулығына қауіпсіз болып табылатын диагностика әдістемесін пайдаланады. Ықпал етудің қолданылатын әдіс-тәсілдері тексерілушінің өмір сүру жағдайын, мінез-құлқын, олардың әлеуметтік демографиялық және криминалистік сипаттамасын ескеруі тиіс;
4) психодиагностикалық және психотүзеу әдістерін іріктеу кезінде субъективті көзқарастар мен ғылыми қызығушылықтарды басшылыққа алмай, алынған деректердің сенімділігі мен ықпал ету тиімділігі, сондай-ақ нақты адамның жеке тұлғасын ескеру тұрғысынан қарау керектігін негізге алады;
5) алынған жасырын ақпаратты бөгде адамдарға таратпайды (жазбаша, аудиовизуалдық және магнитті тасымалдағыштарға жазылған психологиялық материалдарды, сондай-ақ арнайы әдістемелік әдебиеттерді жабылатын сейфтерде сақтайды, сақтау үшін тиісті жағдайлар болмаған кезде – алынған мәліметтерді шифрлайды, жұмыста компьютерлік техниканы пайдаланған жағдайда – қатты дискіге салынған ақпаратқа психологтың қол жетімді кодын белгілейді);
6) мекеме қызметкерлерінен сотталғандардың психодиагностикалық тексерулері туралы келіп түскен өтінімдерді орындау кезінде тапсырыс берушілерге берілетін психологиялық ақпараттың қасақана немесе кездейсоқ таралуының мүмкін болатын салдары туралы түсінік береді, оларды өз қызметінің этикалық қағидаттарымен таныстырады.
12-тарау. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталғандарға күтім жасау үшін сотталғандардың кандидатураларын келісу және олардың қызметін бақылау
Ескерту. 12-тараумен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2023 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
84. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған егер оған күтім жасау қажет болған жағдайда осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мекеме бастығының атына оған күтімді жасау үшін сотталғандар қатарынан кандидатураны келісуге өтінім жазады.
85. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталғандарға күтім жасайтын адамдар ретінде:
- оң мінез-құлық дәрежесі бар;
- жазаны өтеудің жеңілдетілген жағдайларында ұсталатын;
- бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталғандарға күтім жасауды жүзеге асыру үшін Әлеуметтік кодекстің 172-бабы 3-тармағы 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген медициналық қарсы көрсетілімдері жоқ;
- бірінші топтағы мүгедектігі бар адаммен мекеменің бір жасағында тұратын сотталғандар тартылады.

3) используют в своей работе методики диагностики и процедуры психологического воздействия, которые прошли достаточную апробацию в рамках современной психологической науки и являются безопасными для психофизиологического здоровья человека. Применяемые методики и способы влияния учитывают условия образа жизни и поведения обследуемых, их социально-демографические и криминологические характеристики;
4) при подборе психодиагностических и психокоррекционных методик руководствуются не субъективными предпочтениями и научными интересами, а исходят из требований надежности получаемых данных и эффективности воздействия, а также личности конкретного человека;
5) не распространяют полученную конфиденциальную информацию посторонним лицам (хранят письменные, аудиовизуальные и занесенные на магнитные носители психологические материалы, а также специальную методическую литературу в запираемом сейфе, при отсутствии надлежащих условий для хранения – шифруют полученные данные, в случае использования в работе компьютерной техники – устанавливают личный код доступа психолога к информации, занесенной на жесткий диск);
6) при исполнении заявок сотрудников учреждения о психодиагностическом обследовании осужденных, дают разъяснения заказчикам о возможных последствиях умышленного либо случайного разглашения предоставляемой психологической информации, знакомят их с этическими принципами своей деятельности.
Глава 12. Согласование кандидатур осужденных для осуществления ухода за осужденными с инвалидностью первой группы и контроль за их деятельностью
Сноска. Правила дополнены главой 12 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.06.2023 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84. Осужденный с инвалидностью первой группы в случае необходимости осуществления за ним ухода пишет заявку по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам на имя начальника учреждения для согласования кандидатуры из числа осужденных для осуществления ухода за ним.
85. В качестве лиц, осуществляющих уход за осужденными с инвалидностью первой группы, допускаются осужденные:
- имеющие положительную степень поведения;
- содержащиеся на облегченных условиях отбывания наказания;
- не имеющие медицинские противопоказания для осуществления ухода за осужденными с инвалидностью первой группы, предусмотренные подпунктами 2) и 3) пункта 3 статьи 172 Социального кодекса;
- проживающие в одном отряде учреждения с лицом с инвалидностью первой группы.

86. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамға күтім жасайтын адам ретінде сотталған адамның кандидатурасы мекеме бастығымен бекітілген комиссияның отырысында жазбаша өтінім түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде айқындалады.
Жасақ бастығы мекеме комиссиясының отырысы басталғанға дейін кандидаттарға қатысты мінездеме, көтермелеу және жазалау туралы анықтама дайындайды, сондай-ақ мынадай материалдарды:
- психологиялық мінездемені;
- мекеме аумағында орналасқан медициналық ұйымнан денсаулық жағдайы туралы анықтаманы жинайды;
Мекеме комиссиясы мүшелерінің пікірлерін ескере отырып, мекеме бастығы түпкілікті шешім қабылдайды.
87. Күтімді жасайтын адам ретінде кандидатура айқындалғаннан кейін бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адам Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 172-бабы 4-тармағының төртінші абзацына сәйкес уәкілетті орган бекіткен мүгедектігі бар баланы (мүгедектігі бар балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қорғаншыға (қамқоршыға) тағайындалатын және төленетін мемлекеттк жәрдемақыны бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға күтім жасайтын адамдарға берілетін мемлекеттік жәрдеамқыны тағайындау және төлеу қағидаларына сәйкес нысан бойынша өтініш (бұдан әрі – өтініш) жазады, ол мекеме әкімшілігі қол қойылған күні "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) ұсынылады.
88. Мекемелерде сотталған адам бірінші топтағы мүгедектігі бар бір сотталған адамға ғана күтімді жүзеге асыра алады.
89. Бірінші топтағы мүгедектігі бар және/немесе оған күтім жасайтын сотталған мекемеден:
- стационарлық жағдайларда және пациенттің өміріне қауіп төнген кезде шұғыл жағдайларда жоспарлы мамандандырылған медициналық көмек алу үшін медициналық ұйымдарға;
- прокурор санкциялаған қылмыстық қудалау органдарының қаулысы негізінде тергеу амалдарына қатысу үшін тергеу изоляторына
шығарылған кезде мекеме әкімшілігі жоғарыда аталған адамдардың бірі мекемеден шыққан күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес мекемеге келгенге дейін күтімді жасайтын адамға жәрдемақыны тоқтата тұру туралы ақпараттық жүйе арқылы немесе қағаз жүзінде Мемлекеттік корпорацияны хабардар етеді.
Күтімді жасайтын сотталған адам кеткен кезеңде мекеме әкімшілігі бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамға күтім жасауды ұйымдастыру жөнінде шаралар қабылдайды.
Жоғарыда аталған адамдар өздері шыққан мекемеге қайтып оралған кезде мекеме әкімшілігі осы Қағидаларға 27-қосымша сәйкес нысан бойынша бір жұмыс күн ішінде ақпараттық жүйе арқылы немесе қағаз жүзінде Мемлекеттік корпорацияны мекемеге келгені туралы хабардар етеді.

86. Кандидатура осужденного, в качестве лица осуществляющего уход за осужденным с инвалидностью первой группы определяется на заседании комиссии, утверждаемой начальником учреждения, в течении трех рабочих дней со дня поступления письменной заявки.
Начальник отряда до начала заседания комиссии учреждения готовит в отношении кандидатов характеристику, справку о поощрениях и взысканиях, а также осуществляет сбор следующих материалов:
- психологическую характеристику;
- справку о состоянии здоровья с медицинской организации, расположенной на территории учреждения.
С учетом мнения членов комиссии учреждения начальник учреждения принимает окончательное решение.
87. После определения кандидатуры, в качестве лица, осуществляющего уход осужденный с инвалидностью первой группы пишет заявление по форме согласно Правил назначения выплаты государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю),воспитывающим ребенка с инвалидностью (детей с инвалидностью), государственного пособия лицам осуществляющим уход за лицом с инвалидностью первой группы, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с абзацем четвертым пункта 4 статьи 171 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – заявление), которое в день подписания заявления предоставляется в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
88. В учреждениях осужденное лицо может осуществлять уход только за одним лицом, осужденным с инвалидностью первой группы.
89. При выбытии осужденного с инвалидностью первой группы и/или осуществляющего уход за ним из учреждения:
- в медицинские организации для получения плановой специализированной медицинской помощи в стационарных условиях и экстренных случаях, при наличии угрозы для жизни пациента;
- в следственные изоляторы для участия в следственных действиях на основании постановления органов уголовного преследования, санкционированного прокурором администрация учреждения
в течение одного рабочего дня со дня выбытия одного из вышеуказанных лиц из учреждения уведомляет согласно приложению 27 к настоящим Правилам через информационную систему или на бумажном носителе Государственную корпорацию о приостановлении выплаты пособия лицу, осуществляющему уход, до прибытия в учреждение.
На период выбытия осужденного лица, осуществляющего уход, администрация учреждения принимает меры по организации ухода за осужденным лицом с инвалидностью первой группы.
При возвращении вышеуказанных лиц обратно в то же учреждение, откуда они выбыли, администрация учреждения в течение одного рабочего дня по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам уведомляет через информационную систему или на бумажном носителе Государственную корпорацию о прибытии в учреждение.

90. Бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамның немесе оған күтім жасайтын сотталған адамның жазасын өтеу мерзімі өткен не өзге де негіздер бойынша босату кезінде мекеме әкімшілігі осы күн басталғанға дейін он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік корпорацияны ақпараттық жүйе арқылы немесе қағаз жүзінде хабардар етеді.
91. Күтімді жасайтын асыратын сотталған адамды ауыстыру мекеме әкімшілігінің келісімі бойынша бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамның өтініші негізінде, осы Қағидалардың 84, 85, 86 және 87-тармақтарына сәйкес оларды бастапқы іріктеу кезіндей тәртіпте жүзеге асырылады.
92. Мекеме әкімшілігі сапалы күтім жасауды жүзеге асыру мақсатында бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған адамға күтім жасайтын сотталған адамның қызметіне әңгімелесу, тексеру, бейнебақылау камераларының мониторингі арқылы бақылау жүргізеді.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Сотталғанның жеке тәрбие жұмысын жүргiзу күнделігі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 26.05.2022 № 392 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тегі __________________________________________________________________
Аты __________________________________________________________________
Әкесінің аты (ол болған кезде) ___________________________________________
Мекемеге келген күнi, жасақ
Жасақ нөмiрi
Ауыстыру себептерi
1. Сотталған туралы жалпы мәліметтер (жеке iс материалдарын талдау, қамауға алынған
адам туралы тергеушiнiң анықтамасы, карантиндегi адамды зерделеу және т.б. негiзiнде
толтырылады)
1. Туған күнi, айы, жылы, және туған жерi _____________________________________
2. Ұлты ___________________________________________________________________
3. Азаматтығы ____________________________________________________________
4. Сотталғанға дейiнгi тұрғылықты жерi _______________________________________
5. Отбасы жағдайы ________________________________________________________
6. Сотталғанға дейiнгi бiлiмi _________________________________________________
7. Сотталғанға дейiнгi кәсiбi (мамандығы) _____________________________________
_________________________________________________________________________
8. Қашан, қандай сотпен Қылмыстық кодекстің қандай бабы бойынша және қанша мерзiмге
сотталды _________________________________________________________
9. Қылмыстың қысқаша мазмұны және оған қатысы (егер материалдық шығын келтiрiлсе,
көлемi және т.б. көрсетiлсiн) _______________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

90. При истечении срока отбывания наказания либо освобождения по иным основаниям осужденного лица с инвалидностью первой группы или осужденного лица, осуществляющего за ним уход, администрация учреждения в течение десяти рабочих дней до наступления этой даты уведомляет Государственную корпорацию согласно приложению 28 к настоящим Правилам через информационную систему или на бумажном носителе.
91. Замена осужденного лица, осуществляющего уход, производится на основании заявления осужденного лица с инвалидностью первой группы по согласованию с администрацией учреждения в таком же порядке, как при первичном отборе в соответствии с пунктами 84, 85, 86 и 87 настоящих Правил.
92. Администрация учреждения в целях осуществления оказания качественного ухода ведет контроль за деятельностью осужденного лица, осуществляющим уход за осужденным лицом с инвалидностью первой группы, путем проведения бесед, обхода, мониторинга камер видеонаблюдения.
Приложение 1
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными
к лишению свободы
Форма
Дневник индивидуально-воспитательной работы осужденного
Сноска. Приложение - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 26.05.2022 № 392 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Дата прибытия в учреждение, отряд
Номер отряда
Причины перевода
1. Общие сведения об осужденном (заполняется на основе анализа материалов
личного дела, справки следователя о личности арестованного, изучение личности
в карантине и др.)
1. Число, месяц, год и место рождения _______________________________________
2. Национальность ________________________________________________________
3. Гражданство ___________________________________________________________
4. Место жительства до осуждения __________________________________________
5. Семейное положение ___________________________________________________
6. Образование до осуждения _______________________________________________
7. Профессия (специальность) до осуждения ___________________________________
__________________________________________________________________________
8. Когда, каким судом, по какой статье Уголовного Кодекса и на какой срок осужден
__________________________________________________________________________
9. Краткое изложение преступления и отношение к нему
(если причинен материальный ущерб, то указать его размер и др.)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

10. Жазалау мерзiмiнiң басталуы _____________________________________________
11. Жазалау мерзiмiнiң аяқталуы _____________________________________________
12. Жазаны өтеуден шартты түрде-мерзiмiнен бұрын босату және жазаның өтелмеген бөлiгiн
жазалаудың жеңiл түрiне ауыстыру және мекеме түрін өзгерту күні __________
13. Сотталғанды жазаны өтеудiң бiр жағдайынан басқасына ауыстыру күнi __________
__________________________________________________________________________
14. Соттылығы болғандығы туралы және босатылу негiздерi туралы мәлімет _________
__________________________________________________________________________
15. Денсаулық жағдайы және еңбекке жарамдылығы туралы медициналық қорытынды
__________________________________________________________________________
(мекемеде орналасқан медициналық ұйымның бастығы толтырады)
16. Сотталған адамды сипаттайтын және онымен тәрбиелік-профилактикалық жұмысты
жүргізуде ескерілуі тиіс өзге де жағдайлар (тергеу органының анықтамасы, сотталғанға
дейiнгi жұмыс орны берген мiнездеме негiзiнде) ____________________________
__________________________________________________________________________
17. Туысқандары туралы мәлiметтер (аты-жөнi, туысқандық дәрежесi, тұрғылықты мекен-
жайы және т.б.)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
18. Сотталған адамның жеке психологиялық ерекшелiктерi, жұмыс істеуіне ұсынымдар
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(психолог толтырады)
19. Мекеменің карантин бөлiмшесіндегi сотталғандармен сабақ жүргізудің кешенді үлгі
жоспары
Тақырып атауы
Сағат саны
Жауаптылар
1-күн
1.
Сотталғандардың құқықтары мен міндеттері. Күн тәртібі. Мекеменің Ішкі тәртіптеме қағидалары. Мекеменің қызметі туралы бейне ролик көру.
2 сағат
Мекеме бастығы, орынбасарлары, карантин бөлімшесінің тәрбиешісі
2.
Мекемеде жасалған қылмыстар үшін сотталғандардың жауапкершілігі
1 сағат
Мекеме бастығының режим және жедел жұмыстар жөніндегі орынбасары
3.
Сотталғандардың мінез-құлық қағидалары. Сотталғандардың өзара және мекеме әкімшілігімен қарым-қатынасы
1 сағат
Мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары
4.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
1 сағат
Психолог
5.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
2-күн
1.
Сотталғандардың денсаулығын анықтау бойынша жұмыс
1 сағат
Мекемеде орналасқан медициналық ұйымның бастығы, медицина қызметкерлерi
2.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
3 сағат
Психолог
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
3-күн
1.
Жеке гигиена сақтаудың қажеттілігі, инфекциялық және жұқпалы аурулардың алдын алу
1 сағат
Мекемеде орналасқан медициналық ұйымның медицина қызметкерлерi
2.
Бастапқы кәсіби оқыту және кәсіби дайындық
2 сағат
Кәсіптік колледждің директоры
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
Мекеме қызметкерлері
4-күн
1.
Мекемеде сотталғандардың еңбегін ұйымдастыру
1 сағат
Мекеме бастығының жалпы мәселелер жөніндегі орынбасары
2.
Сотталғандарды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету. Мүлікті бүлдіргені үшін жауапкершілік
1 сағат
Тылдық қамтамасыз ету бөлімінің қызметкері
3.
Сотталғандардың білім деңгейін анықтау. Сотталғандардың пәндер бойынша білімдерін анықтау
3 сағат
Мектеп директоры, мұғалімдер
4.
Кітапхананы пайдалану тәртібі
1 сағат
Кітапханашы
5.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
5-күн
1.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
5 сағат
Психолог
2.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
6-күн
1.
Жазаны өтеу жағдайларын дифференциялау (саралау)
2 сағат
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің бастығы
2.
Қылмыстық-атқару заңнамасының негізгі талаптары
2 сағат
Мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
7-күн
1.
Шаруашылық күні. Карантин бөлімшесі үй-жайларын кешенді жинастыру
4 сағат
Карантин бөлімшесінің тәрбиешісі, Мекеме қызметкерлері
2.
Мәдени бағдарлама
2 сағат
Клуб меңгерушісі
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
Мекеме қызметкерлері
8-күн
1.
Сотталғандарды жасақтарға комиссиялық бөлу
5 сағат
Мекеме комиссиясы
2.
Сотталғандармен жеке тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
9-күн
1.
Жасақ бастықтарының өз жасақтарына бөлінген сотталғандармен танысуы
5 сағат
Жасақ бастықтары
2.
Сотталғандарға бірыңғай педагогикалық талаптар
1 сағат
Сотталғандар арасындағы тәрбие жұмысы бөлімінің бастығы
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
ТМ қызметкерлері
10-күн
1.
Ерікті ұйымдардың жұмысы
4 сағат
Мекеме бастығының тәрбие жұмысы жөніндегі орынбасары
2.
Хат жазу сағаты
1 сағат
Карантин тәрбиешісі
3.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
1 сағат
Мекеме қызметкерлері
11-күн
1.
Клуб жұмысы. Көркем өнерпаздары
1 сағат
Клуб меңгерушісі
2.
Дене шынықтыру, спорт жұмыстары
2 сағат
Карантин тәрбиешісі
3.
Сотталғандардың кітапханаға жазылуы
1 сағат
Кітапханашы
4.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
2 сағат
Мекеме қызметкерлері
12-күн
1.
Сотталғандармен психодиагностикалық жұмыс
5 сағат
Психолог
2
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
13-күн
1.
Мекеменің түрін өзгерту және жазаны өтеуден босатылу
2 сағат
Арнайы есепке алу бөлімінің бастығы
2.
Босатылғаннан кейін тұрмыстық және еңбекке орналастыруды қажет ететін адамдарды анықтау
1 сағат
Еңбекке және тұрмыстық орналастыру жөніндегі аға инспектор
3.
Сотталғандардың жалақысы, оны есептеу және ұстап қалу тәртібі
2 сағат
Есепші
4.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
14-күн
1.
Жеке тәрбие жұмысын жүргізу күнделіктерін толтыру. Сотталғандармен жұмыс жасау жоспарын әзірлеу
5 сағат
Жасақ бастықтары, психолог, мұғалімдер
2.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы
3 сағат
Мекеме қызметкерлері
15-күн
1.
Сотталғандарды мекемемен таныстыру, сотталғандарды жасақтарға шығару
Жасақ бастықтары
Ескертпе:
Жоспарға карантинде күн тәртібі аясында күнделікті өткiзiлетін дене-шынықтыру,
бөлмелерді жинастыру, гигиеналық iс-шаралар және мәдени-бұқаралық жұмыстар
(телехабарларды көру, әдебиет оқу, спорттық іс-шаралар өткізу және т.б.) сияқты тәрбиелік
сипаттағы іс-шаралар енгізілмеген.
Сотталғандармен жеке-тәрбие жұмысы әңгiмелесу, жеке психологиялық көмек
көрсету, кеңес беру және т.б. түрiнде өткiзiледi, олардың нәтижелері мекеменің жауапты
қызметкерімен, жұмысшысымен жеке-тәрбие әңгiмелерін жүргiзу жазбасына енгізіледі.

10. Начало срока наказания __________________________________________________
11. Конец срока наказания __________________________________________________/
12. Дата наступления формального срока условно-досрочного освобождения
от отбывания наказания, замены неотбытой части наказания более мягким видом
наказания и изменении вида учреждения
_________________________________________________________________________
13. Дата возможного перевода осужденного с одних условий отбывания наказания
в другие _________________________________________________________________
14. Сведения об имеющихся судимостях и основаниях освобождения _____________
_________________________________________________________________________
15. Медицинское заключение о состоянии здоровья и трудоспособности ___________
(заполняется начальником медицинской организации, расположенной в учреждении)
_________________________________________________________________________
16. Иные обстоятельства, характеризующие осужденного и подлежащие учету
в воспитательно-профилактической работе с ним (на основе справки следственного
органа, характеристики с места работы до осуждения)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
17. Сведения о родственниках (Ф.И.О., степень родства, адрес места жительства и др.)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
18. Индивидуально-психологические особенности личности осужденного,
рекомендации по работе ____________________________________________________
_________________________________________________________________________
(заполняется психологом)
19. Комплексный план занятий с осужденными в карантинном отделении учреждения
Наименование темы
Количество часов
Ответственные
1 день
1.
Права и обязанности осужденных. Распорядок дня. Правила внутреннего распорядка учреждения. Просмотр видеоролика о деятельности учреждения
2 часа
Начальник, заместители, воспитатель карантинного отделения
2.
Ответственность осужденных за преступления совершенные в учреждении
1 час
Заместитель начальника по режимной и оперативной работе
3.
Правила поведения осужденных. Взаимоотношения осужденных между собой и администрацией учреждения
1 час
Заместитель начальника по воспитательной работе
4.
Психодиагностическая работа с осужденными
1 час
Психолог
5.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
2 день
1.
Работа по определению здоровья осужденных
1 час
Начальник медицинской организации, расположенной в учреждении, медицинские работники
2.
Психодиагностическая работа с осужденными
3 часа
Психолог
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
3 день
1.
Необходимость соблюдения личной гигиены, профилактика инфекционных заболеваний
1 час
Медицинские работники медицинской организации, расположенной в учреждении
2.
Начальное профессиональное обучение и профессиональная подготовка
2 часа
Директор профессионального колледжа
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
2 часа
Сотрудники учреждения
4 день
1.
Организация труда осужденных в учреждении
1 час
Заместитель начальника по общим вопросам
2.
Материально-бытовое обеспечение осужденных. Ответственность за порчу имущества
1 час
Сотрудник отдела тылового обеспечения
3.
Определение образовательного уровня осужденных. Выяснение знаний осужденных по предметам
3 часа
Директор школы, учителя
4.
Порядок пользования библиотекой
1 час
Библиотекарь
5.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
5 день
1.
Психодиагностическая работа с осужденными
5 часов
Психолог
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
6 день
1.
Дифференциация условий отбывания наказания
2 часа
Начальник отдела по воспитательной работе среди осужденных
2.
Основные требования уголовно-исполнительного законодательства
2 часа
Заместитель начальника по воспитательной работе
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
7 день
1.
Хозяйственный день. Генеральная уборка помещения карантинного отделения
4 часа
Воспитатель карантинного отделения, сотрудники
2.
Культурная программа
2 часа
Заведующий клубом
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
2 часа
Сотрудники учреждения
8 день
1.
Комиссионное распределение осужденных по отрядам
5 часов
Комиссия учреждения
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
9 день
1.
Ознакомление начальников отрядов с осужденными распределенными в отряды
5 часов
Начальники отрядов
2.
Единые педагогические требования к осужденным
1 час
Начальник отдела по воспитательной работе среди осужденных
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
2 часа
Сотрудники учреждения
10 день
1.
Работа добровольных организаций
4 часа
Заместитель начальника по воспитательной работе
2.
Час письма
1 час
Воспитатель карантина
3.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
1 час
Сотрудники учреждения
11 день
1.
Работа клуба. Художественная самодеятельность
1 час
Заведующий клубом
2.
Физкультурно-спортивная работа
2 часа
Воспитатель карантина
3.
Запись осужденных в библиотеку
1 час
Библиотекарь
4.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
2 часа
Сотрудники учреждения
12 день
1.
Психодиагностическая работа с осужденными
5 часов
Психолог
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
13 день
1.
Изменение вида учреждения и освобождение от отбывания наказания
2 часа
Начальник отдела специального учета
2.
Выявление лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве после освобождения
1 час
сотрудник по трудовому и бытовому устройству
3.
Заработная плата осужденных, ее начисление и порядок удержания
2 часа
Бухгалтер
4.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
14 день
1.
Заполнение дневников ИВР. Составление планов работы с осужденными
5 часов
Начальники отрядов, психолог, учителя
2.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными
3 часа
Сотрудники учреждения
15 день
1.
Ознакомление осужденных с учреждением, вывод осужденных в отряды
Начальники отрядов
Примечание:
В план не включены такие мероприятия воспитательного характера, как физическая подготовка, уборка помещений, гигиенические мероприятия и культурно-массовая работа (просмотр телепередач, чтение литературы, проведение спортивных мероприятий и т.д.), проводимые ежедневно в рамках распорядка дня в карантине.
Индивидуально-воспитательная работа с осужденными проходит в форме бесед, оказания индивидуальной психологической помощи, консультаций, результаты которых заносятся в записи проведения индивидуально-воспитательных бесед ответственным сотрудником, работником учреждения.

1. Жеке тұлғаны зерделеу сызбасын қоса беріп, сотталғанның жеке тұлғасын зерделеу нәтижесі бойынша жасалады (жасақта болған бірінші ай ішінде), соның ішінде:
Мазмұны
Мәліметтер
1)
денсаулық жағдайы туралы
2)
білім деңгейі туралы
3)
жазаны өтеу режиміне қатынасы туралы
4)
тағайындалған мәжбүрлеп емдеуі туралы
5)
еңбекке қатынасы туралы
6)
сотталғандар ұжымында және мекеме әкімшілігімен қарым-қатынасы туралы
7)
әлеуметтік-пайдалы қатынастары туралы, және олармен қарым-қатынасы
8)
теріс құмарлықтары және қызығушылықтары
9)
жеке тұлғаны куәләндыратын құжаттары болуы туралы
10)
Өзгелер
Іс-шара
Орындау мерзімі
Орындалуы туралы ақпарат
1)
Негізгі/бастапқы/жалпы орта білімді ұсыну
2)
Жұмысқа орналастыру бойынша шара қабылда
3)
Мекемені абаттандыру жұмыстарына тарту
4)
Әлеуметтік-құқықтық оқытуды өткізу
5)
Психологиялық сұхбаттар (айына 1 реттен кем емес)
6)
Мәдени-көпшілік іс-шараларына тарту
7)
Қажеттілігі бойынша құжаттандыру
8)
Бос уақытын қамту және сотталғандардың ерікті ұйымдарына тарту
9)
Әлеуметтік қамтамасыз ету заңнамасына сәйкес, өзге әлеуметтік көмекті ұсыну және зейнатақымен қамтамасыз ету
10)
Өзге іс-шаралар
Жасақ бастығы __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде, атағы, қолы)
20 ___ ж. "_____" _________________
КЕЛІСЕМІН
Сотталғандармен тәрбие жұмысы бойынша
бөлім/бөлімше/топ бастығы ____________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде, атағы, қолы)
Ескертпе:
Бағдарлама жасақ бастығының ЖТК мүшелерімен бірлесіп жасалынады, бағдарламаның нысаны альбомдық.
Жазаны өтеу барысында сотталғанның жеке тұлғасын ескере отырып бағдарламаға қосымша іс-шаралар енгізіледі.
Басқа мекемеге ауыстыру жағдайында оны жаңа мекемеде жалғастыру және сотталғанның жеке тұлғасын ескере отырып қосымша іс-шаралар енгізу үшін бағдарлама сотталғанның жеке ісіне қоса беріледі.
Босатылуға бір жыл қалғанда босатылғаннан кейін әлеуметтік бейімделу үшін қажетті әлеуметтік-құқықтық көмектің көлемі бойынша жеке бағдарлама жасалады (сотталғандарды жұмыспен және тұрмыстық қамсатасыз ету қызметкері, жасақ бастығы және психолог жасайды).
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жатқан сотталғандар арасында әлеуметтiк-құқықтық оқыту өткiзудiң тақырыптық жоспары

1. Составляется по результатам изучения личности осужденного (в первом месяце пребывания в отряде), с приложением схемы изучения личности, в том числе:
Содержание
Сведения
1)
о состоянии здоровья
2)
об уровне образования
3)
об отношении к режиму отбывания наказания
4)
об имеющемся принудительном лечении
5)
об отношении к труду
6)
о взаимоотношениях в коллективе осужденных и с администрацией учреждения
7)
о социально-полезных связях, и взаимоотношение с ними
8)
отрицательные склонности и интересы
9)
о наличии документов удостоверяющих личность
10)
Иное
Мероприятия
Срок исполнения
Сведения о ходе исполнения
1)
Предоставление основного, начального, общего среднего, профессионального образования
2)
Принятие мер по трудоустройству
3)
Привлечение к работам по благоустройству учреждения
4)
Проведение социально-правовой учебы
5)
Психологические консультации (не реже 1 раза в месяц)
6)
Привлечение к культурно-массовым мероприятиям
7)
При необходимости документирование
8)
Организация досуга и привлечение к добровольным организациям осужденных
9)
В соответствии с законодательством в сфере социального обеспечения, предоставление иной социальной помощи и пенсионного обеспечения
10)
Иные мероприятия
Начальник отряда _________________________________________________________
(ФИО, при его наличии, звание, подпись)
"_____" _________________ 20 ___ г.
СОГЛАСЕН
Начальник отдела/отделения/группы
по воспитательной работе с сужденными ____________________________________________
(ФИО, при его наличии, звание, подпись)
Примечание:
Программа составляется начальником отряда, совместно с членами СВО, формат программы альбомный.
В ходе отбывания наказания в программу включаются дополнительные мероприятия с учетом личности осужденного.
В случае перевода осужденного в другое учреждение Программа прилагается к личному делу осужденного, для его продолжения в новом учреждении и внесения дополнительных мероприятий с учетом личности осужденного.
За один год до освобождения составляется индивидуальная программа по объему социально-правовой помощи, необходимой для социальной адаптации после освобождения (разрабатывается сотрудником по трудовому и бытовому устройству осужденных, начальником отряда и психологом).
Приложение 4
к Правилам проведения
воспитательной работы с
осужденными к лишению свободы
Тематический план проведения социально-правовой учебы среди осужденных, отбывающих наказание в местах лишения свободы

1. Аралас қауіпсіздік немесе басқа мекемеде қалай мiнезделетіні.
2. Жазаны өтеу мерзiмiндегi денсаулығының жай-күйi. Егер науқастанса, онда емделуге қалай қарайды.
3. Еңбекке қатынасы. Қамауға алынғанға дейiн қайда және кiм болып жұмыс iстедi. Мекемеде жұмыс iстейдi. Қаншалықты еңбекқор, адал ұқыпты, еңбекте бастамашылық таныта ма немесе жалқау. Жабдықтарға, құрал-саймандарға, шиқуатқа және т.б. ұқыпты немесе ұқыпсыз, немқұрайлы қарайды. Техника қауiпсiздiгi ережелерін орындайды ма, жоқ па. Егер жаман жұмыс iстесе немесе жұмыстан бас тартса немесе жалтарса, онда қаншалықты жиi және қандай себептермен жасады.
4. Жасалған қылмысқа және сол үшiн берілген жазаға көзқарасы. Мойындайды, жасаған қылмысы үшiн өзiн айыптайды немесе айыптамайды, немесе кешірім алу мақсатында жасайды. Талап арыздың болуы және оны өтеу.
5. Жазаны өтеудің белгiленген тәртібіне қарым-қатынасы. Режим талаптарын, мекеменің iшкi тәртiп қағидаларын, жеке гигиена ережелерiн орындау. мекеменің әкiмшiлiгiне және оның талаптарына қарым-қатынасы, типтi теріс қылықтар немесе іс-әрекеттер. Құқық бұзушылықтары, марапаттаулары мен жазалауларының болуы. Басқа сотталғандардың теріс қылықтарына қалай қарайды. Кiмдермен байланыс жасайды, кiммен достасады, басқа сотталғандарға немесе олар оған қандай ықпал жасайды.
6. Жалпы бiлiм беретiн және кәсiби мектеп оқуға қатысы.
Оқиды ма, жоқ па, нешінші сыныпта немесе қандай курстарда, қалай оқиды. Егер оқуға тиіс болып оқымай жүрсе, онда неге оқымайды.
7. Тәрбие іс-шараларына қатынасы. Қоғамдағы әлеуметтiк өзгерiстерге қатысы. Әлеуметтiк-құқықтық оқуы жүйесiнiң сабақтарына қатынасы, материалды меңгеру дәрежесi, семинар сабақтарындағы белсендiлiгi. Мәдени-бұқаралық, спорттық iс-шараларға қатысуы. Міндетті тәрбие iс-шараларына қатысуы.
8. Сотталғандар ұжымындағы жағдай және оған қатынасы. Қандай өздігінен қызмет ету ұйымдарының жұмысына қатысады және оларға қатынасы.
9. Тұлғаның психикалық келбетiнiң негiзгi ерекшелiктерi, қажеттіліктері, қызығушылықтары.
10. Эмоциялар мен сезiмдер: оң немесе терiс, белсендi немесе енжар, көңiл-күйi, алаңдауы, құмарлығы.
11. Моральдық, эстетикалық, интелектуалдық сезімдерінің даму деңгейі, қабілеттері, білімі, іскерлігі, бейімділіктері, дағдылары, әдеттері (теріс және оң).
12. Мiнез-құлқының ерекшелiктерi: сабырлы, салмақты, баяу, қатты қозғыш, еліктегіш, ашуланшақ, іскер, жалқау және т.б.
13. Отбасына қарым-қатынасы: кiмге қамқорлық жасайды, хат алмасу, сәлем-сауқат, бандерольдерді және т.б. кiм жiбередi.
14. Өзі-өзiне қарым-қатынасы: тұйық, сыншыл, талап қойғыш, өзiн-өзі тәрбиелеумен айналысады ма, жоқ па және оның нәтижелерi.

1. Как характеризовался в учреждении смешанной безопасности или другом учреждении.
2. Состояние здоровья в период отбывания наказания. Как относится к лечению.
3. Отношение к труду. Где и кем работал до ареста. Работает в учреждении. Насколько трудолюбив, добросовестен, аккуратен, проявляет инициативу в труде или ленив. Бережно или небрежно, безразлично относится к оборудованию, инструментам, сырью и т.д. Выполняет или нет правила техники безопасности. Если работает плохо или допускал отказы или уклонения от работы, то, как часто и по каким причинам.
4. Отношение к совершенному преступлению и к наказанию за него.  Осознает, осуждает или нет себя за совершенное преступление, или это делает с целью получить снисхождение. Наличие иска и его возмещение.
5. Отношение к установленному порядку отбывания наказания. Выполнение требований режима, правил внутреннего распорядка, правил личной гигиены. Отношение к администрации учреждения и ее требованиям, типичные проступки или поступки. Имеющиеся правонарушения, наличие поощрений и взысканий. Как относится к отрицательным поступкам других осужденных. С кем поддерживает связи, с кем дружит, какое влияние оказывает на других осужденных, либо они на него.
6. Отношение к учебе в общеобразовательной школе и профессиональном колледже. Обучается или нет, в каком классе, или на каких курсах, как учится. Если подлежит обучению и не учится, то почему.
7. Отношение к воспитательным мероприятиям. Отношение к социальным переменам в обществе. Отношение к занятиям в системе социально-правовой учебы, степень усвоения материала, активность на семинарских занятиях. Участие в культурно-массовых, спортивных мероприятиях. Участие в обязательных воспитательных мероприятиях.
8. Положение в коллективе осужденных и отношение к нему. В работе каких добровольных организаций участвует и отношение к ним.
9. Основные особенности психического облика личности, потребности, интересы.
10. Эмоции и чувства: положительные или отрицательные, активные или пассивные, настроения, переживания, любознательность.
11. Степень развития моральных, эстетических, интеллектуальных чувств, способности, знания, умения, склонности, навыки, привычки (отрицательные и положительные).
12. Особенности характера: спокойный, уравновешенный, медлительный, сильно возбудим, порывистый, вспыльчивый, деятельный, ленивый и т.д.
13. Отношение к семье: к кому проявляет заботу, переписка, кто присылает посылки, бандероли и т.д.
14. Отношение к самому себе: скромный, самокритичный, требовательный, занимается или нет самовоспитанием и его результаты.

15. Еркiндiк қасиеттерi: мақсаткерлік, дербестік, иланғыштық, ерік жігері (еркiн, нашар), батылдық, табандылық (табанды немесе тiк, табанды емес).
16. Мiнездеме бойынша қорытынды: жазасын өтеу барысында сотталғанның психологиялық келбетiнде қандай өзгерiстер пайда болды. Ізгілік актілерін қолданудың мақсатқа сәйкестігі.
17. Мекеме бастығы немесе оның орнындағы адам қойған, сотталғанның тәртібінің дәрежесі.
Жасақ бастығы __________________________________________________________________
(қолы, Т.А.Ә, ол болған кезде)
20_____ ж. "___" ______________
КЕЛIСЕМІН
Сотталғандармен тәрбие жұмысы жөнiндегi бөлiм бастығы_____________________________
(қолы, Т.А.Ә, ол болған кезде)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____ облысы/қаласы бойынша
ҚАЖ ____________ мекемесінің
бастығы әділет ____________
(атағы)
__________ _________________
(қолы) (Т.А.Ә., ол болған кезде)
20___ жылғы "___" __________
Көтермелеуді қолдану туралы өтінішхат
Сотталған __________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
Көтермелеуді қолданудың негіздемесі _________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________ Ұсынылған көтермелеу түрі
________________________________________________________________________________
____ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД
_______ мекемесінің
№__ жасақ бастығы
әділет __________ __________ _____________________________
(атағы)      (қолы)            (Т.А.Ә., ол болған кезде)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Сотталғанды көтермелеу туралы қаулы
"______мекемесі" РММ №____ 20__ж. "___"_________ ________ қаласы
________ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД "_____ мекемесі" РММ бастығы әділет ______, №___ жасақ бастығының сотталған ___ көтермелеу туралы өтінішхатын қарастырып
АНЫҚТАДЫ:
Сотталған _________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
Көтермелеудің негіздемесі: __________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
____________________ (көтермелеуге лайық екендігін растайтын нақты қандай іс-әрекеттер үшін, қандай мейрамға байланысты)

15. Волевые качества: целеустремленность, самостоятельность, внушаемость, сила воли (волевой, слабовольный), решительность, настойчивость (настойчивый или упрямый, не настойчивый).
16. Выводы по характеристике: какие изменения в психическом облике осужденного наступили в процессе отбывания наказания. Целесообразность применения гуманных актов.
17. Степень поведения, выставленная начальником учреждения или лицом, его замещающим.
Начальник отряда __________________________________________________________
(ФИО, при его наличии, звание, подпись)
"_____" _________________ 20 ___ г.
СОГЛАСЕН
Начальник отдела по воспитательной работе с сужденными
________________________________________________________________________________
(ФИО, при его наличии, звание, подпись)
Приложение 6
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Начальнику учреждения ________
ДУИС по _____________________
_____________________________
(звание)
__________ ___________________
(подпись) (Ф.И.О., при его наличии)
"___" __________ 20___ года
Ходатайство о применении поощрения
Осужденный ________________________________________________________
(Ф.И.О., в случае его наличия)
Основание ходатайства к поощрению__________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Предлагаемый вид поощрения _______________________________________________
Начальник отряда №__ Учреждения _________ ДУИС по ___________________
____________________ ________________ ____________________________________
(звание)             (подпись)                   (Ф.И.О., при его наличии)
Приложение 7
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Постановление о поощрении осужденного
РГУ "Учреждение _____" №____ "___"_________20__г. Город ________
Начальник РГУ "Учреждение ______" ДУИС по ________ области/городу______ юстиции _________, рассмотрев ходатайство начальника отряда №___ _____________ о поощрении осужденного ______,
У С Т А Н О В И Л:
Осужденный _______________________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
Основание поощрения: ____________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(конкретные действия, подтверждающие заслуженность поощрения,
в случае наличия к какому празднику приурочено)

Баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 128, 129-баптарын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІМ:
Сотталған _________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
_____ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД
_____ мекемесінің бастығы _______________ ___________________________
(қолы)            (Т.А.Ә., ол болған кезде)
Таныстым
Сотталған ____________________________ 20__ жылғы "___" _______
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Сотталғандарды көтермелеу туралы қаулыларды есепке алу журналы
Қаулыны тіркеу күні
Қаулының күні, көтермелеу түрі
Сотталғанның Т.А.Ә.(ол болған кезде) жасақ нөмірі
Көтермелеу негіздемесінің қысқаша мазмұны
Ескертпе: қажет болған жағдайда сотталғандарды көтермелеу туралы қаулыларды есепке алу журналына қосымша бағандар енгізіледі.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Сотталғанға жазалауды қолдану туралы қаулы
"______мекемесі" РММ №____ 20__ж. "___"________ ________ қаласы
________ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД РММ "_____ мекемесінің" бастығы әділет ______, сотталған ________________________, қатысты материалдарды қарастырып
АНЫҚТАДЫ:
Сотталған _________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
Жазалауды қолданудың негіздемесі: ___________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жазаны өтеудің белгіленген тәртібін бұзған жағдайлар, сотталғанның жеке тұлғасы және бұрынғы тәртібі)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 104, 130, 132-баптарын басшылыққа алып,
ҚАУЛЫ ЕТТІМ:
Сотталған _________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде)
жазалау шарасы қолдансын
_____ облысы/қаласы бойынша
_____ мекемесінің бастығы ___________________________________
Сотталған
Танысты ____________________________ 20__ жылғы "___" _______
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Сотталғанға психодиагностикалық тексерiс жүргізуге өтiнiм
Күні _____________
Психологтың Т.А.Ә. (ол болған кезде), атағы, лауазымы ________________________________
________________________________________________________________________________
Сотталғанның белгiленген деректерi:
Т.А.Ә., (ол болған кезде) туған жылы _______________________________________________
Бап, мерзiмi, мерзiмiнiң басталуы __________________________________________________
Ұстау шарты ____________________________________________________________________
Қай уақыттан бастап мекемеде_____________________________________________________
Бұрын тексерiлген бе _____________________________________________________________
тапсырманың қысқаша сипаттамасы
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Қызметкердiң Т.А.Ә. (ол болған кезде), атағы, лауазымы _______________________________
(қолы) тексерiстiң нәтижесі және тексерiлiп жатқан адаммен одан әрi жұмыс жасауға ұсыныстар
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тексерiстi жүргiзген: _____________________________________________________________
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
_____________________________бастығына
(мекеменің атауы)
19__ ж. _____________туылған (туған жері) 20__ж. ҚК ____ бабы бойынша ____ жылға бас бостандығынан айыруға сотталған
_________________________________
(сотталғанның Т.А.Ә., ол богған кезде)
Cотталғанға дейін_________________________________тұрдым
(индекс) (мекен-жайы)
_______________________________________________________________ жұмыс жасадым
(кәсіпорынның, мекеменiң аты,қызметi)
Өтінім
Босатылған кезде маған __________________________________________________________
(жол құжаттарын ресiмдеудi,
________________________________________________________________________________
мекен-жай бойынша кету талонын беруiңiздi; таңдаған тұрғылықты жеріңіз
________________________________________________________________________________
нақты мекен-жайы, бұрынғы тұрғылықты жерiне оралмауының себептерi көрсетiлуiн)
________________________________________________________________________ өтiнемiн.
Жұмысқа және тұрмыстық орналастыру үшiн көмек ___________________________________
________________________________________________________________________________
(көмек қажет пе әлде жоқ па, егер қажет болса, қандай көмек керек
________________________________________________________________________________
екенi нақты көрсетiлсiн, қайда жұмыс iстейтiн ойы бар) сұраймын.
20___ жылғы ______________________________
(сотталғанның қолы)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Мекеменің
мөртаңбасы __________________ (кімге)
Хабарлама
20___ ж.________________________________________________________________________
(мекеме атауы)
_____________________________________________________________ жазасын өтеп жатқан
(ҚК қандай бабы (баптары) бойынша, жазалау шарасы)
________________________________________________________________________________
тұрғылықты жерге шығуға
________________________________________________________________________________
(таңдаған тұрғылықты мекен-жайы көрсетілсін)
және _______________________________________________________ жұмыс істеуге ойы бар
(босатылатынның таңдаған жұмыс орны көрсетілсін)
________________________________________________________ босатылады
(Т.А.Ә. ол болған кезде, туған жылы және жері)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 166-бабының 1-тармағына сәйкес оның тұрғылықты жерінің бар екені____________________ оның еңбекке жарамдылығы __________________________ және мамандығы ___________________туралы хабарлаймыз.
Мекеме бастығы_________________________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған жағдайда, қолы)
20___ж. ______________
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Еңбекке және тұрмыстық орналастыруды қажет ететiн адамдарды есепке алу журналы
Т.А.Ә. (ол болған кезде)
Туған жылы
Қашан, қандай бап бойынша, қандай мерзімге сотталған
Мамандығы
Мерзімінің аяқталуы
Таңдаған тұрғылықты жері
Қабылданған шаралар
1
2
3
4
5
6
7
8
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Мекеменің
мөртаңбасы
Полиция департаментінің бастығына
_________________________________
_________________________________
ҚАЖ мекемесiнен босатылатын (босатылған) адам туралы хабарлама
20__ ж. _________________________________________________________________________
(мекеменің атауы)
________________________________________________________________________________
(босатуға негiздеме)
________________________________________________________________________________
(босатылу күнi)
________________________________________________________ босатылды.
(Т.А.Ә., ол болған кезде)

На основании изложенного, руководствуясь статьями 128, 129 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
П О С Т А Н О В И Л:
Осужденному ___________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии)
Начальник учреждения _____ ДУИС по городу _______ области ______
______________________________________________________________________________
(подпись)                         (Ф.И.О., при его наличии)
Ознакомлен
Осужденный ______________________________ "___" _______ 20__ года
Приложение 8
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал учета постановлений о поощрении осужденных
№ п/п
Дата регистрации постановления
Дата постановления, вид поощрения
Ф.И.О. (при его наличии) осужденного, номер отряда
Краткое содержание оснований поощрения
Примечание: в случае необходимости в журнал учета постановлений о поощрении осужденных вносятся дополнительные графы
Приложение 9
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Постановление о применении взыскания осужденному
РГУ "Учреждение ______" №____ "___"_________20__г. Город______
Начальник РГУ "Учреждения___" ДУИС по _____________________________, рассмотрев материалы в отношении осужденного ____________________________________ ,
У С Т А Н О В И Л:
Осужденный _________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии)
Основание применения взыскания:__________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(обстоятельства совершения нарушения установленного порядка
отбывания наказания, личность и предыдущее поведение осужденного)
На основании изложенного, руководствуясь статьями 104, 130, 132 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
П О С Т А Н О В И Л:
К осужденному применить взыскание ____________________________________
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии)
Начальник учреждения _____ ДУИС по городу _______ области ________
__________________________________________________________________________
(подпись)                         (Ф.И.О., при его наличии)
Ознакомлен
Осужденный ______________________________ "___" _______ 20__ года
Приложение 10
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Заявка на проведение психодиагностического обследования осужденного
Дата __________________________
Ф.И.О.(при его наличии), звание, должность психолога __________________________
________________________________________________________________________________
Установочные данные осужденного:
Ф.И.О.(при его наличии), год рожд____________________________________________
Статья, срок, н/срока _______________________________________________________
Условия содержания ________________________________________________________
С какого времени в учреждении ______________________________________________
Обследовался ли ранее ______________________________________________________
Краткое описание задани
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
Ф.И.О.(при его наличии), звание, должность сотрудника ________________________
(подпись)
результат обследования и рекомендации в дальнейшей работе с обследуемым:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
обследование провел: _______________________________________________________
Приложение 11
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Начальнику _____________________________________________________________
(наименование учреждения)
от _________________________ ________ года рождения ____________________________
(Ф.И.О., при его наличии, осужденного) (место рождения) ____ 20 __ г. осужденного по статье____ УК к _______________ годам лишения свободы.
До осуждения проживал по адресу __________________
(индекс)
________________________________________________________________________________
(адрес)
работал _________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование предприятия учреждения, занимаемая должность)
Заявка Прошу Вас при освобождении _________________________________________________
(оформить проездные документы, выписать
________________________________________________________________________________
талон убытия по адресу: указать точный адрес избранного места жительства,
________________________________________________________________________________
причины невозвращения к прежнему месту жительства)
В помощи по трудовому и бытовому устройству ______________________________________
(указать, нуждается или нет, если нуждается,
_________________________________________________________________________________
то указать конкретно, какая необходимая помощь, где намеревается работать)
_________________________________________________________________________________
___________ 20 __ г. ______________________________
(подпись осужденного)
Приложение 12
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Штамп учреждения ________________________________________________________
(кому)
Уведомление
___ ________ 20____ г. из ________________________________________________________
(наименование учреждения)
освобождается ___________________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии, год и место рождения)
________________________________________________________________________________
отбывающий наказание ____________________________________________________________
(по какой статье (статьям) УК, мера наказания)
________________________________________________________________________________
который намерен выехать на жительство _____________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать адрес избранного местожительства)
________________________________________________________________________________
и работать ______________________________________________________________________
(указать место работы, избранное освобождаемым)
В соответствии со статьей 166 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан
уведомляем о предстоящем освобождении, наличии у него жилья _________________________
________________________________________________________________________________,
его трудоспособности ____________________________________________________________
и имеющихся специальностях _____________________________________________________
Начальник учреждения ___________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии, подпись)
_________________ 20 ___ г.
Приложение 13
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал учета лиц, нуждающихся в трудовом и бытовом устройстве
Ф.И.О. (при его наличии)
Год рождения
Когда, по какой статье, на какой срок осужден
Специальность
Конец срока
Избранное место жительства
Принятые меры
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 14
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Штамп
Учреждения
Начальнику Департамента полиции
______________________________________
______________________________________
Извещение
на лицо, освобождаемое (освобожденное) из учреждения УИС
20 __ г. из _______________________________________________________________________
(наименование учреждения УИС)
________________________________________________________________________________
(основание для освобождения)
Будет освобожден(а) освободился(ась) _______________________________________________
(дата освобождения)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)

1. Туған жылы, айы, күнi, жерi _____________________________________________________
2. Босатылған кезде таңдап алған тұрғылықты жерi ___________________________________
3. Сотталғанға дейiн мына мекен-жай бойынша: ата-анасымен бiрге; туысқандарымен бiрге; балалар үйiнде; мектеп-интернатта; оқу орнының, кәсiпорынның жатақханасында, жеке меншiк пәтерiнде, бөтен адамдардың пәтерiнде тұрды, нақты тұрғылықты жері жоқ ________
________________________________________________________________________________
(керегiнiң астын сызыңыз)
4. Сотталғанға дейiн жұмыс iстедi, оқыды ___________________________________________
________________________________________________________________________________
(оқу орнының атауы, сыныбы, курсы, лауазымы, жұмыс орны)
5. Мамандығы ___________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Мекемеде мына мамандық бойынша жұмыс iстедi ___________________________________
7. Бiлiмi ________________________________________________________________________
8. Мекемеде оқыды _______________________________________________________________
9. Сотты болуы (соттау күндері, соттардың атаулары, барлық сотты болулар бойынша Қылмыстық кодекстің баптарын көрсету қажет)_______________________________________
10. Соңғы қылмысы: жалғыз, топпен және адаммен; ересектермен бiрлесiп (астын сызыңыз) жасалған; __________________________
11. Жасалған қылмысқа қатысу дәрежесi ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(ұйымдастырушы, арандатушы; орындаушы, ортақ қатысушы; жасырушы және т.б.)
12. Байланыстары:
1) бiр iс бойынша соңғы рет бiрге сотталған адамдар:
________________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, жасы, лақап аты, тұрғылықты жерi)
2) жақын жағымсыз байланыстары болған және алдағы уақытта байланыста болуы мүмкiн адамдар: ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, жасы, лақап аты, тұрғылықты жерi қайда және қашан кету ойы бар)

1. Год, месяц, число, место рождения ________________________________________________
2. Место жительства, избранное при освобождении _____________________________________
________________________________________________________________________________
3. До осуждения проживал (а) у родителей; у родственников, в детском доме; в школе-интернате; в
общежитии учебного заведения, предприятия, в собственной квартире, на квартире у посторонних лиц по адресу:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
без определенного места жительства
4. До осуждения работал (а), учился (лась) _____________________________________________
_________________________________________________________________________________
(наименование учебного заведения, класс, курс, должность, место работы)
5. Имеет специальности _____________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
6. В учреждении работал(а) по специальности ___________________________________________
7. Имеет образование _______________________________________________________________
8. В учреждении учился (лась) ________________________________________________________
9. Судимости (даты осуждения, наименования судов, указать статьи Уголовного кодекса по всем судимостям) _______________________________________________________________________
10. Последнее преступление совершенно: в одиночку; в группе и из ____ человек; совместно с
взрослыми (подчеркнуть);____________________________________________________________
11. Степень участия в совершенном преступлении ________________________________________
___________________________________________________________________________________
(организатор; подстрекатель; исполнитель; соучастник; укрыватель и др.)
12. Связи:
1) лица, с которыми был (а) осужден (а) в последний раз по одному делу ______________________
___________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст, кличка, место постоянного жительства)
2) лица, с которыми поддерживал (а) в учреждении близкие отрицательные связи и может поддерживать их в дальнейшем:
____________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, возраст, кличка, место жительства, куда и когда намерен убыть)

3) бостандықта қалған немесе мекемеден басатылуға жататын адамдар ішінен оң ықпал көрсетуi мүмкiн адамдар: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, тұрғылықты жерi)
13. Туысқандары туралы мәлiмет: ___________________________________________________
(Т.А.Ә., ол болған кезде, тұрғылықты жерi)
14. Мекемеде болған мерзiм бойынша мiнездеме______________________________________ бұрын жасалған қылмысқа және өтелген жазаға қарым қатынасы; жасаған қылмысын айыптайды, жазаны әдiл емес деп санайды, бұрын жасалған қылмыстарын айтып мақтанады, қылмыс мемлекеттiк органдарға белгiлi болғанына өкiнедi;
Мекеме әкiмшiлiгiнiң талаптарына қарым-қатынасы: __________________________________
1) еңбекке, оқуға деген көзқарасы __________________________________________________
2) мiнез-құлық стилі ______________________________________________________________
3) туысқандарымен қарым-қатынасы ________________________________________________
4) ұжыммен қарым-қатынасы ______________________________________________________
5) марапаттаулары бар ____________________________________________________________
6) жазалаулары бар _______________________________________________________________
7) өзiне деген көзқарасы __________________________________________________________
8) мiнез-құлқының бағыты ________________________________________________________
9) жағымсыз қызығушылықтары мен бейiмдiлiктерi ___________________________________
10) жазасын өтегеннен кейiнгi ойы _________________________________________________
11) босатылғаннан кейiнгi ескерту шаралары туралы ұсынымдар
________________________________________________________________________________
12) физиологиялық ерекшелiктерi мен бұрын ауырған аурулары _________________________
________________________________________________________________________________

3) лица, которые могут оказать положительные влияние, из числа оставшихся на свободе или
подлежащих освобождению ___________________________________________________________
____________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии, место жительство)
13. Сведения о родственниках: _____________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии, место жительства)
14. Характеристика за период пребывания в учреждении: ______________________________
отношение к ранее совершенному преступлению и отбытому наказанию, осуждает свое
преступление, наказание считает несправедливым, бравирует преступным прошлым, жалеет о том,
что преступление стало известно государственным органам:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
отношение к требованиям администрации: ___________________________________________
1) Отношение к труду, учебе _______________________________________________________
2) Стиль поведения _______________________________________________________________
3) Отношение к родственникам ____________________________________________________
4) Отношения с коллективом ______________________________________________________
5) Имел поощрения ______________________________________________________________
6) Имел взыскания _______________________________________________________________
7) Отношение к себе ______________________________________________________________
8) Направленность поведения ______________________________________________________
9) Отрицательные склонности и интересы ___________________________________________
10) Намерения после отбывания наказания: __________________________________________
11) Рекомендации о предупредительных мерах после освобождения: _____________________
________________________________________________________________________________
12) Физиологические особенности и перенесенные заболевания _________________________
________________________________________________________________________________

1. Төрағалық етуші;
2. Қатысушылар;
3. Күн тәртібі;
4. Баяндаушылар;
5. Шешім.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Карантинде сотталғандарды қабылдау журналы
Ескерту. 18-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Жеке мәселелер бойынша қабылдау психоконсультациялар, психотүзеу және психопрофилактикалық іс-шаралар журналы
Ескерту. 19-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Сотталғандарды психодиагностикалық тексеру хаттамаларының журналы (соның ішінде қызметкерлердің өтінімдері бойынша)
Ескерту. 20-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Сотталғандардың туысқандары үшін консультациялар өткізу журналы
Күні, уақыты
Сотталғанның және туысқанның Т.А.Ә. (ол болған кезде), туысқандық деңгейі
Консультация кімнің өтінімі бойынша өткізіледі
Проблеманың сипаты
Нәтижелері, қорытындылары, ұсынымдар
1
2
3
4
5
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Профилактикалық есепте тұрған адамдарды есепке алу журналы
Ескерту. 22-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
23-қосымша
Нысан
Сотталғандарға арналған психологиялық босаңсу бөлмесінде өткізілетін іс-шараларды есепке алу журналы
Ескерту. 23-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Нысан
Профилактикалық есепте тұрған адамдардың картотекасы
Ескерту. 24-қосымша алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.07.2022 № 588 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
25-қосымша
Нысан
Қызмет көрсету туралы келісімшарт № ____
________ қаласы/кенті                                    20_ ж "_" _______.

1. Председательствующий;
2. Присутствующие;
3. Повестка дня;
4. Докладчики;
5. Решение.
Приложение 18
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Журнал приема осужденных в карантине
Сноска. Приложение 18 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 19
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Журнал приема по личным вопросам, психоконсультаций, психокоррекционных и психопрофилактических мероприятий
Сноска. Приложение 19 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 20
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Журнал протоколов психодиагностических обследований осужденных (в том числе по заявкам сотрудников)
Сноска. Приложение 20 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 21
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Журнал консультаций для родственников осужденных
Дата время
Ф.И.О. (при его наличии) осужденного и родственника, степень родства
По чьей заявке проводится консультация
Характер проблемы
Результаты, выводы, рекомендации
1
2
3
4
5
Приложение 22
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Журнал учета лиц, состоящих на профилактическом учете
Сноска. Приложение 22 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 23
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Журнал учета проводимых мероприятий в комнате психологической разгрузки для осужденных
Сноска. Приложение 23 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 24
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Картотека лиц, состоящих на профилактическом учете
Сноска. Приложение 24 исключено приказом Министра внутренних дел РК от 12.07.2022 № 588 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 25
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению свободы
Форма
Договор об оказании услуг № ____
город/поселок ________ "_" _______20_г.

1. Бірінші жақ – ___ облысы/қаласы бойынша ҚАЖД ___ мекемесі, бұдан - әрі – Мекеме деп аталатын, оның атынан________________________________, екінші жақ сотталған ___________________________________, одан әрі Орындаушы деп аталатын, үшінші жақ ___________________________, одан әрі тапсырыс беруші деп аталатын, төмендегі бойынша осы келісім-шартты (бұдан әрі – Келісімшарт) жасады:
2. Келісімшарттың мәні
2.1. Тапсырыс беруші ____________________ жасау бойынша Орындаушыға қызмет көрсетуге тапсырыс ұсынады, оны материалдармен және шикізатпен, сондай-ақ қажетті құрал-саймандармен қамтамасыз етеді.
2.2. Орындаушы __________________________ жасау бойынша қызмет көрсетеді.
2.3. Тапсырыс берушіден тауарды сатудан түскен кіріс мекеменің ақшаны уақытша орналастырудың бақылау шотына келіп түскеннен кейін, Мекеме оны Орындаушының жеке шотына аударуды жүзеге асырады.
3. Орындаушының құқықтары және міндеттері.
3.1. Орындаушының:
1) осы келісімшартты қолданыстағы заңнамамен көзделген тәртіпте және жағдайларда жасауға, өзгертуге, толықтыруға және бұзуға;
2) осы келісімшарт жағдайларына сәйкес уақтылы және толық мөлшерде тауарды сатудан пайданы алуға;
3) жақтардан осы келісімшарт жағдайларын орындауды талап етуге құқығы бар;
3.2. Орындаушы:
1) осы келісімшартқа сәйкес, Тапсырыс берушіге сапалы және бекітілген уақытында қызметтерді көрсетуге;
2) мекемедегі ұстау режимін бұзбауға және еңбек тәртібін сақтауға;
3) осы келісімшартпен белгіленген қызметтерді көрсету кезінде еңбек қауіпсіздігі және қорғауы, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитарияны сақтауға;
4) тапсырыс беруші ұсынған материалдар мен мүлікке ұқыпты қарауға;
5) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Тапсырыс берушіге келтірілген залалды өтеуге міндетті.
4. Тапсырыс берушінің құқықтары мен міндеттері.
4.1. Тапсырыс берушінің:
1) осы келісімшартты қолданыстағы заңнамамен көзделген тәртіпте және жағдайларда жасауға, өзгертуге, толықтыруға және бұзуға;
2) Орындаушыдан осы келісімшарттың талаптарын орындауды талап етуге;
3) осы келісімшартпен белгіленген қызметтерді адал орындағаны үшін Орындаушыны көтермелеуге қолдаухат енгізуге;
4) қызмет көрсету кезінде Тапсырыс берушіге Орындаушымен келтірілген залалды өтеуге;
5) Орындаушыға сынақ мерзімін орнатуға құқығы бар.
4.2. Тапсырыс беруші:
1) осы келісім-шарттың жағдайларын сақтауға;
2) Орындаушыға қызмет көрсетуге қажетті барлық материалдарды және құрал-саймандарды ұсынуға;
3) осы келісімшартпен белгіленген қызметтерді көрсетуге тапсырыстарды жүзеге асыруға;
4) Орындаушының тауарды сатудан түскен кірісті Мекеменің ақшаны уақытша орналастырудың бақылау шотына уақтылы, толық мөлшерде және міндетті тәртіпте аударуға міндетті.

1. Первая сторона – учреждение __ ДУИС по ___ области/городу, именуемая в дальнейшем – Учреждение, в лице ________________________________, вторая сторона осужденный _____________________________, именуемая в дальнейшем Исполнитель, третья сторона ___________________________, именуемая в дальнейшем Заказчик, заключили настоящий договор (далее – Договор) о нижеследующем:
2. Предмет договора
2.1. Заказчик предоставляет Исполнителю заказ на оказание услуг по изготовлению ____________________, обеспечивает его материалами и сырьем, а также необходимыми инструментами.
2.2. Исполнитель оказывает услуги по изготовлению __________________________.
2.3. После поступления на контрольный счет наличности временного размещения денег учреждения дохода от реализации товара от Заказчика Учреждение осуществляет его перечисление Исполнителю на лицевой счет.
3. Права и обязанности Исполнителя.
3.1. Исполнитель имеет право:
1) на заключение, изменение, дополнение и расторжение настоящего договора в порядке и на условиях, предусмотренных действующим законодательством;
2) на своевременную и в полном объеме выплату дохода от реализации товаров в соответствии с условиями настоящего договора;
3) требовать от сторон выполнения условий настоящего договора;
3.2. Исполнитель обязан:
1) качественно и в установленный срок оказывать услуги для Заказчика, в соответствии с настоящим договором;
2) не нарушать режим содержания в учреждении и соблюдать трудовую дисциплину;
3) соблюдать требования по безопасности и охране труда, пожарной безопасности и производственной санитарии при оказании услуг, обусловленных настоящим договором;
4) бережно относиться к предоставленным материалам и имуществу Заказчика;
5) возмещать Заказчику причиненный вред, в соответствии с действующим законодательством.
4. Права и обязанности Заказчика.
4.1. Заказчик имеет право:
1) изменять, дополнять, расторгать настоящий договор в порядке и по основаниям, которые установлены законодательством;
2) требовать от Исполнителя выполнения условий настоящего договора.
3) вносить ходатайство о поощрении Исполнителя за добросовестное оказание услуг, установленных настоящим договором;
4) на возмещение вреда, нанесенного Исполнителем Заказчику при оказании услуг;
5) устанавливать Исполнителю испытательный срок;
4.2. Заказчик обязан:
1) соблюдать условия настоящего договора;
2) предоставлять Исполнителю для оказания услуг все необходимые материалы и инструменты;
3) осуществлять заказы на оказание услуг Исполнителю, обусловленные настоящим договором;
4) своевременно, в полном объеме и, в обязательном порядке перечислять доход исполнителя от реализации товаров на контрольный счет наличности временного размещения денег Учреждения.

5. Мекеменің құқықтары және міндеттері.
5.1. Мекеменің:
1) осы келісімшартты қолданыстағы заңнамамен көзделген тәртіпте және жағдайларда жасауға, өзгертуге, толықтыруға және бұзуға;
2) Орындаушының қызметіне бақылау жасауға;
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің тиісті тапсырмалары түскен жағдайда, табиғи зілзала, кем дегенде бір апта бұрын Тапсырыс берушіні жазбаша хабардар етумен Тапсырыс беруші келісімшартта көзделген міндеттемелерін орындамаған, Орындаушы ұстау режимін не еңбек тәртібін сақтамаған жағдайларында Орындаушыдан Тапсырыс берушіге қызметтер көрсету бойынша жұмысты бөлігімен не толық тоқтату туралы тапсырмалар беруге құқығы бар.
5.2. Мекеме:
1) міндетті ұстауларды жасағаннан кейін Тапсырыс берушіден тауарды сатудан түскен кірісті уақтылы және толық көлемде Орындаушыға аударуға;
2) Орындаушының еңбек қауіпсіздігін және қорғауын, өрт қауіпсіздігін және өндірістік санитарияны сақтауын бақылауға міндетті.
6. Тапсырыс беруші және Орындаушы:
1) Орындаушыға шикізатты, материалдар мен құрал-саймандарды ұсыну тәртібін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(сатып алу бағасы және саны, өтеусіз тапсыру)
2) Көрсетілетін қызметтердің түрлері мен көлемін;
3) Орындаушының тауарларды сатудан түскен кіріс мөлшерін;
4)Тапсырысты орындау және дайын өнімді тапсырыс берушіге ұсыну мерзімдерін;
5) Орындаушы жасаған өнімге (орындалған қызметтер) бағаны қалыптастыру тәртібін өзара келіседі.
7. Мекеме және Орындаушы жұмыс режимін өзара келіседі (міндетті жұмыстарды орындаудан бос уақыт ішінде).
8. Тапсырыс беруші және Мекеме Орындаушының тауарларды сатудан түскен кірісін Мекеменің ақшаны уақытша орналастырудың бақылау шотына аудару тәртібін өзара келіседі.
9. Тараптардың деректемелері және қолтаңбалары
Тапсырыс беруші                        Мекеме
__________________________            ________________________
__________________________            ________________________
Орындаушы
__________________________
__________________________
Ескертпе:
1. Жұмыстардың және қызметтердің келесі түрлерін жасауға тыиым салынады:
1) қарудың, оқ дәрілердің, жарылғыш заттардың, пиротехникалық бұйымдардың барлық түрлерін, сондай-ақ қарудың барлық түрлерін жөндеуге;
2) есірткілік, аса әсер етуші психотроптық, уыттандыратын және улы заттарды жасауға және сатуға;
3) есірткі және улы заттары бар дақылдарды себуге, өсіруге және сатуға;

5. Права и обязанности Учреждения.
5.1. Учреждение имеет право:
1) изменять, дополнять, расторгать настоящий договор в порядке и по основаниям, которые установлены законодательством;
2) осуществлять контроль за деятельностью Исполнителя;
3) давать распоряжение Исполнителю о частичном или полном прекращении деятельности по оказанию услуг Заказчику в случаях: поступления соответствующих указаний Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан; стихийных бедствий; не соблюдение Заказчиком предусмотренных договором обязательств с письменным уведомлением Заказчика не менее чем за неделю; не соблюдения Исполнителем режима содержания или нарушения трудовой дисциплины.
5.2. Учреждение обязано:
1) своевременно и в полном объеме выплачивать Исполнителю дохода от реализации товаров, поступившего от Заказчика, после произведенных обязательных удержаний;
2) осуществлять контроль за соблюдением Исполнителем санитарных норм, правил противопожарной безопасности, правил и норм по безопасности и охране труда.
6. Заказчик и Исполнитель взаимосогласуют:
1) Порядок предоставления сырья, материалов и инструментов Исполнителю
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(цена и количество приобретения, безвозмездная передача)
2) Виды и объемы оказываемых услуг;
3) Размер дохода Исполнителя от реализации товаров;
4) Сроки исполнения заказа и передачи заказчику готовой продукции;
5) Порядок формирования цены на изготовленную Исполнителем продукцию (выполненные услуги).
7. Учреждение и Исполнитель взаимосогласуют режим работы (в течение времени, свободного от выполнения обязательных работ).
8. Заказчик и Учреждение взаимосогласуют порядок перечисления дохода Исполнителя от реализации товаров на контрольный счет наличности временного размещения денег Учреждения.
9. Реквизиты и подписи сторон:
Заказчик Учреждение
________________________ ________________________
________________________ ________________________
Исполнитель
_________________________ __________________________
Примечание:
1. Запрещается производить следующие виды работ и услуг:
1) производство любых видов оружия, боевых припасов, взрывчатых веществ пиротехнических изделий, а также ремонт любых видов оружия;
2) изготовление и реализация наркотических, сильнодействующих психотропных, токсических и ядовитых веществ;
3) посев, возделывание и сбыт культур, содержащих наркотические, и ядовитые вещества;

4) металдардың, радиоактивті және сирек кездесетін жер элементтерінің кендерін қайта өндеуге;
5) құндылы металдарды, тастарды және бұйымдарды жөндеу және қайта өдеу және осындай материалдарды қолдануға;
6) медициналық қызметпен айналысуға;
7) ликерарақ және темекі бұйымдарын жасауға;
8) оредендер мен медальдарды жасауға;
9) штамптарды, штемпельдерді, мөрлерді, шрифттерді жасауға;
10) кескіш-тескіш заттарын, қайрауларды жасауға;
11) көшіргіш, радиотелеграфтық, телефондық, телефакстік, компьютерлік техниканы жөндеуге және өндіруге.
Бұл тізбе соңғы емес.
2. Тапсырыс беруші құжаттарды тіркеу рәсімін, сондай-ақ Салық заңнамасына сәйкес өзге де міндетті төлемдерді дербес жүзеге асырады.
3. Орындаушы болып табылатын сотталғанның жақын туыстарынан басқа тапсырыс беруші кәсіпкерлік субъектілері болып табылады.
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
26-қосымша
Нысан
_____________ облысы
бойынша
ҚАЖД №__ мекемесінің
бастығы
____________________________
(арнаулы атағы)
____________________________
(Т.А.Ә., болған жағдайда)
1-топтағы мүгедектігі бар
сотталған
____________________________
(Т.А.Ә., болған жағдайда)
ӨТІНІМ
Ескерту. 26-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2023 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сізден мына сотталғандардың ішінен маған күтім жасайтын адамның кандидатурасын келісуіңізді сұраймын:
1.____________________________;
2.____________________________;
3.____________________________.
__________________________
(Т.А.Ә. сотталғанның қолы және күні)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
27-қосымша
Нысан
___________________ облысы
_________________________
(Мемлекеттік корпорация
бөліністерінің атауы)
ХАБАРЛАМА
Ескерту. 27-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2023 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сізге, 20__ жылғы "___" бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған
__________________________________ күтім жасайтын сотталған
(Т.А.Ә., болған жағдайда)
_____________________________________ ____________________________
(Т.А.Ә., болған жағдайда)                   (себебін көрсету)
байланысты №__ мекемесінен/мекемесіне шығарылғаны/қайтып оралғаны туралы хабарлаймыз.
_____________ облысы бойынша
ҚАЖД №__ мекемесінің бастығы
_________________________ _______ ____________________________
(арнаулы атағы)             (қолы)       (Т.А.Ә., болған жағдайда)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидаларына
28-қосымша
___________________ облысы
_________________________
(Мемлекеттік корпорация
бөліністерінің атауы)
ХАБАРЛАМА

4) переработка руд драгоценных металлов, радиоактивных и редкоземельных элементов;
5) ремонт и переделка изделий из драгоценных металлов, камней и изделий с применением таких материалов;
6) занятие медицинской деятельностью;
7) производство ликероводочных и табачных изделий;
8) изготовление орденов и медалей.
9) изготовление штампов, штемпелей, печатей, шрифтов.
10) изготовление заточек, колюще - режущих предметов:
11) ремонт и производство множительной, радиотелеграфной, телефонной, телефаксной, компьютерной техники.
Данный перечень не является окончательным.
2. Заказчик самостоятельно осуществляет процедуру регистрации документов, а также иные обязательные выплаты в соответствии с Налоговым законодательством.
3. Заказчиком выступают субъекты предпринимательства, кроме близких родственников осужденного являющегося исполнителем.
Приложение 26
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению
свободы
Форма
Начальнику учреждения №__
ДУИС по __________ области
_________________________
(специально звание)
_________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
от осужденного с инв.1-й гр.
_________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
ЗАЯВКА
Сноска. Правила дополнены приложением 26 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.06.2023 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу Вас согласовать кандидатуру лица для осуществления ухода
за мною из числа следующих осужденных:
1. ____________________________;
2. ____________________________;
3. ____________________________.
________________________________
(Ф.И.О., подпись осужденного и дата)
Приложение 27
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению
свободы
Форма
_________________________
(наименование подразделения
Государственной корпорации)
__________________ области
УВЕДОМЛЕНИЕ
Сноска. Правила дополнены приложением 27 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.06.2023 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сообщаем Вам, что "___" ____________ 20__ года осужденный
_________________________________________________________
осуществляющий уход за осужденным (Ф.И.О. при его наличии)
с инвалидностью первой группы _____________________________
выбыл/прибыл из/в (Ф.И.О. при его наличии)
учреждения/учреждение №__
в связи с __________________________________________________.
(указать причину)
Начальник учреждения №__ ДУИС по _________ области
_________________________ ________ ________________________
(специальное звание) (подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 28
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными к лишению
свободы
_________________________
((наименование подразделения
Государственной корпорации)
__________________ области
УВЕДОМЛЕНИЕ

Ескерту. 28-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2023 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сізге, 20__ жылғы "___" бірінші топтағы мүгедектігі бар сотталған
_________________________________ күтім жасайтын сотталған
(Т.А.Ә., болған жағдайда)
_____________________________________ ____________________________
(Т.А.Ә., болған жағдайда)                   (себебін көрсету)
байланысты №__ мекемесінен босатылатыны не босатылғаны туралы хабарлаймыз.
_____________ облысы бойынша
ҚАЖД №__ мекемесінің бастығы
_________________________ _______ ______________________
(арнаулы атағы)             (қолы)       (Т.А.Ә., болған жағдайда)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидасына
29-қосымша
Нысан
Ұйым хатының бланкісі
Ескерту. Қағидалар 29-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 28.03.2024 № 273 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________
(Мемлекеттік органның атауы)
Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Заңның 27-бабы 1-тармағының 17-5) тармақшасының, сондай-ақ"Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 263 бұйрығының талаптарына сәйкес, әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету мақсатында көрсетілген бұйрықтың 4-қосымшасының 3,4-тармақтарына сәйкес Сізден ҚАЖ мекемесінен
____________________________________________
(босатылатын күні, мекеменің №)
босатылатын сотталған ________________________________________________
(Т.А.Ә)
таңдаған кету орны бойынша, сондай-ақ осы өңірде өмірлік қиын жағдайға тап болған адамдар үшін әлеуметтендіру орталығында оны орналастыру мүмкіндігің болмауына байланысты ____________________ әлеуметтік бейімдеу және оңалту
(кету өңірін көрсеті)
үшін есепке қою және уақытша болуға қабылдауды сұраймыз.
_____________ облысы бойынша
ҚАЖД №__ мекемесінің бастығы
______________________             _______            _________________________
(арнаулы атағы)             (қолы)             (Т.А.Ә., болған жағдайда)
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие
жұмысын жүргізу қағидасына
30-қосымша
Нысан
Сотталғанға берілген көтермелеудің күшін жою туралы
ҚАУЛЫ
Ескерту. Қағидалар 30-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 741 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күні                                                 қала/аудан орталығы, ауыл
Сотталған ____________________________________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
қатысты көтермелеуді қолдану туралы материалдарды қараған адамның
лауызымы, атағы, ____________________________________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
АНЫҚТАДЫ:
Анықталған бұзушылық туралы ақпарат _______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің

Сноска. Правила дополнены приложением 28 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 26.06.2023 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сообщаем Вам, что "___" _____________ 20__ года осужденный
_____________________________________
осуществляющий уход за осужденным (Ф.И.О. при его наличии)
с инвалидностью первой группы ___________________________
освобождается либо (Ф.И.О. при его наличии)
освободился из учреждения №__
в связи с ________________________________________________.
(указать причину)
Начальник учреждения №___ ДУИС по ______________ области
_________________________ ________ ______________________
(специальное звание) (подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 29
к Правилам проведения
воспитательной работы с
осужденными к лишению свободы
Форм
Бланк письма организации
Сноска. Правила дополнены приложением 29 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 28.03.2024 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________
(Наименование
государственного органа)
В целях оказания социально правовой помощи в соответствии с требованиями подпункта 17-5) пункта 1 статьи 27 Закона о местном управлении и самоуправлении, а также приказа Заместителя – Премьер Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 263 "Об утверждении стандартов оказания специальных социальных услуг в области социальной защиты населения" просим Вас в соответствии с пунктами 3, 4 приложения 4 указанного приказа поставить на учет и принять на временное пребывание для прохождения социальной адаптации и реабилитации осужденного
___________________________________________________,
(Ф.И.О)
освобождаемое из учреждения УИС _____________________________________ ,
(дата освобождения, № __ учреждения)
в связи с отсутствием возможности его размещения по избранному месту убытия (__________________), а также в центре ресоциализации для лиц, оказавшихся в
(регион убытия)
трудной жизненной ситуации данного региона.
Начальник учреждения №__
ДУИС по _________ области
___________________________       __________             __________________________
(специальное звание)       (подпись)             (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 30
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными
к лишению свободы
Форма
Постановление об отмене поощрения осужденного
Сноска. Правила дополнены приложением 30 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 741 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
дата                                                      город/районный центр, село
Должность, звание, ___________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии),
рассмотревшего материалы о применении поощрения в отношении осужденного
____________________________________________________________________,
(Ф.И.О., при его наличии),
У С Т А Н О В И Л:
Фабула выявленного нарушения ________________________________________________
____________________________________________________________________________

129, 152-баптарын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
1. "№__ мекеме" РММ бастығының сотталған _______________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
_______________ түріндегі көтермелеуді қолдану туралы 20____ жылғы
"__" _______ қаулысының күші жойылсын.
2. Белгіленген заңнама нормаларын (мінез-құлық дәрежесі, қажет болған
жағдайда ұстау шарттары) сәйкестікке келтірілсін.
3. Қабылданған шешім туралы барлық мүдделі адамдар хабардар етілсін.
Бөлініс басшысы ______________________________________________
қолы                         Т.А.Ә.
Бас бостандығынан
айыруға сотталғандармен
тәрбие жұмысын
жүргізу қағидасына
31-қосымша
Нысан
Сотталғанға қолданылған жазаның күшін жою туралы
ҚАУЛЫ
Ескерту. Қағидалар 31-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 01.10.2025 № 741 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күні                                                 қала/аудан орталығы, ауыл
Сотталған ____________________________________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
қатысты тәртіптік жаза қолдану туралы материалдарды қараған адамның
лауызымы, атағы, ____________________________________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
АНЫҚТАДЫ:
Анықталған бұзушылық туралы ақпарат _________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Баяндалғанның негізінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің,
132, 154 бабын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
1. "№__ мекеме" РММ бастығының сотталған________________________
(Т.А.Ә. ол болған кезде)
қатысты__________түріндегі тәртіптік жаза қолдану туралы 20___ жылғы
"__" _______ қаулысының күші жойылсын.
2. Белгіленген заңнама нормаларын (мінез-құлық дәрежесі, қажет болған
жағдайда ұстау шарттары) сәйкестікке келтірілсін.
3. Қабылданған шешім туралы барлық мүдделі адамдар хабардар етілсін.
Бөлініс басшысы ______________________________________________
қолы                         Т.А.Ә

На основании изложенного, руководствуясь статьями 129, 152
Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан,
П О С Т А Н О В И Л:
1. Постановление начальника РГУ "Учреждения №__" от "__"_____20__г.
в отношении осужденного ________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
о применении поощрения в виде _________________________ - отменить.
2. Привести в соответствие нормы установленного законодательства (степень поведения,
условия отбывания наказания при необходимости).
3. О принятом решении уведомить всех заинтересованных лиц.
Руководитель подразделения _____________________________________
(подпись) (Ф.И.О. при его наличии)
Приложение 31
к Правилам проведения
воспитательной работы
с осужденными
к лишению свободы
Форма
Постановление
об отмене применения взыскания осужденному
Сноска. Правила дополнены приложением 31 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 01.10.2025 № 741 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата                                                      город/районный центр, село
Должность, звание, ___________________________________________________
(Ф.И.О., при его наличии),
рассмотревшего материалы о наложении дисциплинарного взыскания в отношении
осужденного _________________________________________________________________,
(Ф.И.О., при его наличии),
У С Т А Н О В И Л:
Фабула выявленного нарушения ______________________________________________
__________________________________________________________________________
На основании изложенного, руководствуясь статьями 132, 154 Уголовно-
исполнительного кодекса Республики Казахстан,
П О С Т А Н О В И Л:
1. Постановление начальника РГУ "Учреждения №__" от "___"_____20__г.
в отношении осужденного __________________________________________________
(Ф.И.О. при его наличии)
о наложении дисциплинарного взыскания в виде ___________ - отменить.
2. Привести в соответствие нормы установленного законодательства (степень поведения,
условия отбывания наказания при необходимости).
3. О принятом решении уведомить всех заинтересованных лиц.
Руководитель подразделения ____________________________________________________
(подпись)            (Ф.И.О. при его наличии)