Жеке сот орындаушыларының есептік тіркеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2014 жылғы 7 наурыздағы № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2014 жылы 20 наурызда № 9258 тіркелді.
"Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 2 сәуірдегі Заңының 167-бабының 11) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке сот орындаушыларының есептік тіркеу қағидасы бекітілсін.
2. "Жеке сот орындаушыларының есептік тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2010 жылғы 3 қарашадағы № 309 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 6631 тіркелген, 2010 жылғы 30 қарашадағы № 506-512 (26355) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау комитеті (Ж.Б. Ешмағамбетов):
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Сот актілерін орындау комитетінің төрағасы Ж.Б. Ешмағамбетовке жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы З. Баймолдина
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің міндетін
атқарушының
2014 жылғы 7 наурыздағы
№ 98 бұйрығымен бекітілген
Жеке сот орындаушыларының есептік тіркеу қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 25.12.2018 № 1622 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жеке сот орындаушыларының есептік тіркеу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 2 сәуірдегі Заңының 167-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеке сот орындаушыларының есептік тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Жеке сот орындаушыларының есептік тіркеуі (бұдан әрі - есептік тіркеу) тиісті атқарушылық округтің жеке сот орындаушылары туралы деректерді қалыптастыру мақсатында Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасына мүшелікке өткен күнінен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасына мүшелікке өткен адамды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің аумақтық органына (бұдан әрі - аумақтық орган) тіркеу есебіне қоюға арналған.

Об утверждении Правил учетной регистрации частных судебных исполнителей
Приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 7 марта 2014 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2014 года № 9258.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 167 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила учетной регистрации частных судебных исполнителей.
2. Признать утратившим силу приказ и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 309 "Об утверждении Правил учетной регистрации частных судебных исполнителей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6631, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 29 ноября 2010 года, № 325 (26386)).
3. Комитету по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан (Ешмагамбетов Ж.Б.):
1) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа;
2) после государственной регистрации настоящего приказа обеспечить его официальное опубликование в информационно-правовой системе "Әділет".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан Ешмагамбетова Ж.Б.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра З. Баймолдина
Утверждены
приказом исполняющего обязанности Министра юстиции
Республики Казахстан
от 7 марта 2014 года № 98
Правила
учетной регистрации частных судебных исполнителей
Сноска. Правила в редакции приказа Министра юстиции РК от 25.12.2018 № 1622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Правила учетной регистрации частных судебных исполнителей (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 167 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" и определяют порядок учетной регистрации частных судебных исполнителей.
2. Учетная регистрация частных судебных исполнителей (далее - учетная регистрация) заключается в постановке лица, вступившего в члены Республиканской палаты частных судебных исполнителей, на регистрационный учет в территориальном органе Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - территориальный орган) в течение тридцати календарных дней со дня вступления в члены Республиканской палаты частных судебных исполнителей, с целью формирования данных о частных судебных исполнителях соответствующего исполнительного округа.

3. Есептік тіркеуден өту үшін Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасына мүшелікке өткен жеке сот орындаушысы тиісті аумақтық органға осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысанда хабарламаны жеткізуді қамтамасыз ететін байланыс құралы арқылы жолдайды.
Хабарламаға мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы басқармасының өтініш берушіні Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасына мүшелікке қабылдау туралы хаттаманың көшірмесі;
2) кеңсе үшін үй-жайдың бар болуын растайтын құжаттың көшірмесі (жалға беру, сатып алу-сату шарты немесе үй-жайды пайдалануға құқықты растайтын өзге де құжат);
3) жеке сот орындаушысының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының көшірмесі;
4. Есептік тіркеуге қою немесе алу туралы мәліметтер аумақтық органға хабарлама (хаттама) келіп түскен күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың Жеке сот орындаушыларын есептік тіркеу кітабына (бұдан әрі - Кітап) осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысанда енгізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 22.06.2026 № 588 бұйрығы (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Кітап аумақтық органда жүргізіледі.
Кітаптағы парақтар байланады, нөмірленеді және аумақтық органның мөрімен бекітіледі.
Кітапқа енгізілетін мәліметтердің толықтығы, дұрыстығы және уақыттылығы, сондай-ақ сақталуы аумақтық органның бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен айқындалған аумақтық органның қызметкеріне жүктеледі.
6. Жеке сот орындаушысы тегі, аты, әкесінің аты не оның кеңсесінің орналасқан жері өзгерген жағдайда аумақтық органға тиісті өзгерістер туындаған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде осы өзгерістер туралы мәліметтерді ұсынады.
Бұл ретте жеке сот орындаушысы өзінің тегі, аты, әкесінің аты не оның кеңсесінің орналасқан жері өзгергені туралы ақпаратына тиісті өзгерістерді растайтын құжаттардың көшірмелерін аумақтық органға ұсынады.
7. Жеке сот орындаушысын есептік тіркеуден алу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) жеке сот орындаушысы кызметі аумағының басқа атқару округына ауысуы;
2) жеке сот орындаушысы лицензиясының қызметінің тоқтатылуы;
3) жеке сот орындаушысы қызметін өз еркімен тоқтатуы;
4) Республикалық палата мүшелігінен шығарылуы.
Есептік тіркеуден алу үшін Жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасы аумақтық әділет органдарына жеке сот орындаушысын Республикалық палатадан мүшеліктен шығару немесе жеке сот орындаушысының қызметтік аумағын басқа атқару округіне ауыстыру туралы хаттаманы бес жұмыс күн ішінде жолдайды.
Кітапқа жеке сот орындаушысын есептік тіркеуден алу туралы мәліметтер енгізіледі.

3. Частный судебный исполнитель, вступивший в члены Республиканской палаты частных судебных исполнителей, направляет в соответствующий территориальный орган уведомление о постановке его на учетную регистрацию по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам посредством связей, обеспечивающих фиксирование доставки.
К уведомлению прилагаются следующие документы:
1) копия протокола правления Республиканской палаты частных судебных исполнителей о принятии заявителя в члены Республиканской палаты частных судебных исполнителей;
2) копия документа, подтверждающего наличие помещения для конторы (договор аренды, купли-продажи или иной документ, подтверждающий право пользования помещением);
3) копия договора страхования гражданско-правовой ответственности частного судебного исполнителя.
4. Сведения о постановке либо снятии частного судебного исполнителя с учетной регистрации в течение пяти рабочих дней со дня поступления уведомления (протокола) в территориальный орган заносятся в Книгу учетной регистрации частных судебных исполнителей столицы, областей и городов республиканского значения (далее - Книга) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 588 (вводится в действие с 01.07.2026).
5. Книга ведется в территориальном органе.
Листы в Книге прошнуровываются, пронумеровываются и скрепляются печатью территориального органа.
Полнота, достоверность и своевременность вносимых в Книгу сведений, а также ее хранение возлагается на работника территориального органа, определяемого приказом первого руководителя территориального органа или лица, исполняющего его обязанности.
6. В случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) или места нахождения конторы, частный судебный исполнитель представляет в территориальный орган сведения об этих изменениях в течение трех рабочих дней со дня возникновения соответствующих изменений.
При этом частный судебный исполнитель к информации об изменении фамилии, имени, отчества (при наличии) либо места нахождения его конторы представляет в территориальный орган копии документов, подтверждающих соответствующие изменения.
7. Снятие частного судебного исполнителя с учетной регистрации осуществляется в случаях:
1) изменения территории деятельности частного судебного исполнителя в другом исполнительном округе;
2) прекращения действия лицензии частного судебного исполнителя;
3) прекращения деятельности частного судебного исполнителя по собственному желанию;
4) исключения из членов Республиканской палаты.
Для снятия с учетной регистрации Региональная палата частных судебных исполнителей направляет в территориальный орган в течение пяти рабочих дней протокол об исключении частного судебного исполнителя из членов Республиканской палаты, либо об изменении территории деятельности частного судебного исполнителя в другом исполнительном округе.
В Книгу вносятся сведения о снятии частного судебного исполнителя с учетной регистрации.

8. Аумақтық орган жеке сот орындаушыларын есептік тіркеуге қойғандығы немесе алғандығы туралы әр айдың 5 қарай уәкілетті органға мәліметтер жолдайды.
Жеке сот орындаушыларының
есептік тіркеу қағидасының
1-қосымшасы
Нысан
____________________________
(аумақтық әділет органы)
кімнен______________________
(тегі, аты, жөні
(болған жағдайда) және ЖСН)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Әділет министрінің 30.05.2026 № 510 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Естептік тіркеуге қою туралы хабарлама
Жеке сот орындаушыларының Республикалық палатасының мүшелігіне өтуіме байланысты, аумақтық әділет органына есептік тіркеуге қою үшін өзім туралы ресми мәліметті жолдаймын:
Тұрғылықты, тіркелген мекен-жайы
Жұмыс және ұялы телефондары
Электрондық поштасы
Қосымша:
1)________________________________________________________________________
2)________________________________________________________________________

8. Территориальный орган раз в месяц к 5 числу направляет сведения в Министерство юстиции Республики Казахстан о постановке или снятии с учетной регистрации частных судебных исполнителей.
Приложение 1
к Правилам
учетной регистрации частных
судебных исполнителей
Форма
В__________________________________
(территориальный орган юстиции)
от__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и ИИН)
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра юстиции РК от 30.05.2026 № 510 (вводится в действие с 12.07.2026).
Уведомление
о постановке на учетную регистрацию
В связи с вступлением в члены Республиканской палаты частных судебных исполнителей, направляю официальную информацию о себе для постановки на учетную регистрацию в территориальном органе юстиции:
Адрес проживания, прописки
Номера рабочих и сотовых телефонов
Электронная почта
Приложение:
1)
_________________________________________________________________________
2)
_________________________________________________________________________

3)________________________________________________________________________
Қағаз түрінде ұсынылса: _____________________________
(күні және қолы)
Электронды түрде ұсынылса: __________________________________
(күні және ЭЦҚ қойылған уақыты)
Жеке сот орындаушыларының
есептік тіркеу қағидасының
2-қосымшасы
Нысан
_____________ астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың Жеке сот орындаушыларын есептік тіркеу кітабы
Ескерту. 2-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 22.06.2026 № 588 бұйрығы (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі).
Есептік тіркеуге қою күні
Жеке сот орындаушысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
ЖСН
Мемлекеттік лицензияның нөмірі және берілген күні
Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасының мүшелігіне кіруі (ауысуы) туралы Басқарма хаттамасының нөмірі және күні
Жеке сот орындаушы сының кеңсесі үшін үй-жайдың орналасқан жері, электрондық поштасы, жұмыс және ұялы телефондары
Жеке сот орындаушы сының тұғылықты және тіркелген мекен-жайы
Жеке сот орындаушы ларының республика лық палатасының мүшелігінен шығару туралы хаттаманың нөмірі және күні, негізі
Есептік тіркеуден алудың күні, негізі
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

3)
_________________________________________________________________________
Предоставление в бумажном формате: ________________________
(дата и подпись)
Предоставление в электронном формате: _________________________
(дата и время подписания ЭЦП)
Приложение 2 к Правилам
учетной регистрации частных
судебных исполнителей
Форма
Книга учетной регистрации частных судебных исполнителей
____________ столицы, областей и городов республиканского значения
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 22.06.2026 № 588 (вводится в действие с 01.07.2026).
Дата постановки на учетную регистрацию
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) частного судебного исполнителя
ИИН
Номер и дата выдачи государственной лицензии
Номер и дата протокола правления о вступлении в члены Республиканской палаты частных судебных исполнителей (переводе)
Адрес контора частного судебного исполнителя, адрес электронной почты, номера рабочих и сотовых телефонов
Адрес проживания, прописки частного судебного исполнителя
Номер и дата протокола об исключении из членов Республиканской палаты частных судебных исполнителей, основание
Дата снятия с учетной регистрации, основание
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11