Қарағанды облысының әкімшілік шекарасындағы Нұра өзенінде, Қарағанды облысының Шерубай-Нұра, Сарысу, Соқыр, Карагандинка өзендерінде, Көпкөл, Барақкөл, Ащыкөл көлдерінде, Федоров, Самарқант, Ынтымақ, Жартас Cу қоймаларында су қорғау аймақтары мен белдеулерін орнату және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібі туралы
Қарағанды облысы әкімдігінің 2012 жылғы 5 сәуірдегі N 11/06 қаулысы. Қарағанды облысы Әділет департаментінде 2012 жылғы 11 мамырда N 1913 тіркелді. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 2025 жылғы 15 қазандағы № 60/02 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қарағанды облысының әкімдігінің 15.10.2025 № 60/02 қаулысымен (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексіне, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) сәйкес Қарағанды облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Қарағанды облысы әкімдігінің 09.04.2019 N 21/01 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) қаулысымен.
1. Бекітілген жобаларға сәйкес су объектілерінің, су қорғау аймақтары мен белдеулері орнатылсын:
1) "Қарағанды облысының Нұра өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
2) "Қарағанды облысының Шерубай-Нұра өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
3) "Қарағанды облысының Сарысу өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
4) "Қарағанды облысының Соқыр өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
5) "Қарағанды облысының Карагандинка өзенінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
6) "Қарағанды облысының Ұлытау ауданындағы Көпкөл көлінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
7) "Қарағанды облысының Ұлытау ауданындағы Барақкөл көлінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
8) "Қарағанды облысының Ұлытау ауданындағы Ащыкөл көлінде су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";

Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реках Нура в административных границах Карагандинской области, Шерубай-Нура, Сарысу, Сокыр, Карагандинка, на озерах Копколь, Баракколь, Ащиколь, на Федоровском, Самаркандском, Ынтымакском и Жартасском водохранилищах Карагандинской области
Постановление акимата Карагандинской области от 5 апреля 2012 года N 11/06. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 11 мая 2012 года N 1913. Утратило силу постановлением акимата Карагандинской области от 15 октября 2025 года № 60/02
Сноска. Утратило cилу постановлением акимата Карагандинской области от 15.10.2025 № 60/02 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года, Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11838) акимат Карагандинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 09.04.2019 N 21/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов, согласно утвержденных проектов:
1) "Определение водоохранных зон и полос на водных объектах Карагандинской области река Нура";
2) "Определение водоохранных зон и полос на водных объектах Карагандинской области река Шерубай-Нура";
3) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Сарысу Карагандинской области";
4) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Сокыр Карагандинской области";
5) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на реке Карагандинка Карагандинской области";
6) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на озере Копколь Улытауского района Карагандинской области";
7) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на озере Баракколь Улытауского района Карагандинской области";
8) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на озере Ащиколь Улытауского района Карагандинской области";

9) "Қарағанды облысының Федоров су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
10) "Қарағанды облысының Самарқант су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
11) "Қарағанды облысының Ынтымақ су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
12) "Қарағанды облысының Жартас су қоймасында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін орнату";
13) "Самарқант су қоймасының жағалауы бөлігінде орналасқан "Қазақмыс Корпорациясы" жауапкершілігі шектелген серіктестігімен Нұрқазған тау-байыту комбинаты технологиялық нысандарының сумен жабдықталған байыту фабрикасы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
14) "Самарқант су қоймасының оңтүстік жағасында орналасқан "Арселор Миттал" акционерлік қоғамы өнеркәсіп алаңы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
15) "Самарқант су қоймасының жағасында орналасқан "Нұр-СХ" демалу аймағына су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
16) "Самарқант су қоймасының жағасында орналасқан "Космонавт" демалу аймағына су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
17) "Самарқант су қоймасының жағасында орналасқан "СТЭКА" өнеркәсіп бірлестігі туристік базасы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
18) "Самарқант су қоймасының оңтүстік жағасында орналасқан "Восток-1" сауықтыру кешені үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
19) "Самарқант су қоймасының оңтүстік жағасында орналасқан "Металлургжилстрой-Сервис" жауапкершілігі шектелген серіктестігі демалу аймағы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату";
20) "Самарқант су қоймасының оңтүстік жағасында орналасқан "Темирстрой" жауапкершілігі шектелген серіктестігі демалу аймағы үшін су қорғау аймақтарын және жолақтарын орнату".
2. Осы қаулының 1 тармағындағы көрсетілген су объектілерінде су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде шаруашылыққа пайдалану тәртібі және ерекше жағдайлары қосымшаға сәйкес орнатылсын.
3. "Қарағанды жер ҒӨО" еншілес мемлекеттік кәсіпорыны (келісім бойынша) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекарасын картографиялық материалдарға түсірсін.
4. "Қарағанды облысының жер қатынастары жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесі облыстық жер балансын жасаған кезде тиiстi өзгерістер енгізсін.

9) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Федоровском водохранилище Карагандинской области";
10) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Самаркандском водохранилище Карагандинской области";
11) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Ынтымакском водохранилище Карагандинской области";
12) "Установление водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на Жартасском водохранилище Карагандинской области";
13) "Установление водоохранных зон и полос для берегового участка Самаркандского водохранилища с расположенными на нем объектами технологического водоснабжения обогатительной фабрики Нурказганского горно-обогатительного комбината товарищества с ограниченной ответственностью "Корпорация Казахмыс";
14) "Установление водоохранных зон и полос для южного берега Самаркандского водохранилища с расположенными на нем промплощадки акционерного общества "Арселор Миттал";
15) "Установление водоохранных зон и полос для зоны отдыха товарищества с ограниченной ответственностью "Нур-СХ", расположенной на берегу Самаркандского водохранилища";
16) "Установление водоохранных зон и полос для зоны отдыха "Космонавт", расположенной на берегу Самаркандского водохранилища";
17) "Установление водоохранных зон и полос для туристической базы производственного кооператива "СТЭКА", расположенной на берегу Самаркандского водохранилища";
18) "Установление водоохранных зон и полос для оздоровительного комплекса "Восток-1", расположенной на правом берегу Самаркандского водохранилища";
19) "Установление водоохранных зон и полос для территории зоны отдыха товарищества с ограниченной ответственностью "Металлургжилстрой-Сервис", расположенной на правом берегу Самаркандского водохранилища";
20) "Установление водоохранных зон и полос для территории зоны отдыха товарищества с ограниченной ответственностью "Темирстрой", расположенной на правом берегу Самаркандского водохранилища".
2. Установить режим и особые условия хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос, на водных объектах указанных в пункте 1 настоящего постановления, согласно приложению.
3. Дочернему государственному предприятию "Караганда НПЦзем" (по согласованию) отразить на картографических материалах границы водоохранных зон и полос.
4. Государственному учреждению "Управление земельных отношений Карагандинской области" внести соответствующие изменения при составлении земельного баланса области.

5. Қарағанды, Теміртау, Саран, Шахтинск қалалары, Абай, Ақтоғай, Бұқар - Жырау, Жаңаарқа, Қарқаралы, Нұра, Шет және Ұлытау аудандарының әкімдері:
1) заңнамалар талаптарына сәйкес су қорғау белдеулеріндегі жерді жобалық құжаттамаға сәйкес су қорының жеріне ауыстыру бойынша қажетті шаралар қабылдасын;
2) су қорғау аймақтары мен белдеулерінің белгіленген шекарасын және оларды шаруашылыққа пайдалану тәртібін осы қаулы қолданысқа енген күннен бастап әрбір жер пайдаланушыларға жеткізсін;
3) жер телімдерін бөлген кезде, осы қаулының қосымшасына сәйкес уақытша пайдаланудағы су қорғау аймақтарын, белдеулерін және шаруашылыққа пайдалану тәртібін сақтасын;
4) тиісті пайдалану тәртібін сақтау жағдайына орай су қорғау аймақтары және белдеулерінің шегінде шаруашылық қызметін жүргізу үшін жер телімдерін бөлу, су объектілерінің ластануының, қоқыстануының және сарқылмауының алдын ала отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдардың қатаң келісімімен жүзеге асырсын.
6. Қарағанды, Теміртау, Саран, Шахтинск қалалары, Абай, Ақтоғай, Бұқар - Жырау, Жаңаарқа, Қарқаралы, Нұра, Шет және Ұлытау аудандарының әкімдері, олардың ведомстволық қарастылығына және меншік нысанына тәуелсіз кәсіпорын, ұйым және басқа да шаруашылық нысандары басшылары пайдаланатын жерлердегі, су қорғау аймақтары және белдеулерінде:
1) су қорғау аймақтары мен белдеулері шегінде орналасқан нысандарды пайдалануға беруді шаруашылық пайдалану тәртібіне сәйкес түрге келтіру бойынша жұмыстар жүргізілсін;
2) шаруашылыққа пайдалану тәртібінің бұзылмауы және тиісті санитарлық жағдайы қосымшаға сәйкес, сондай-ақ су қорғау белгілерін сақтауды қамтамасыз етсін.
7. Мемлекеттік уәкілетті органдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес және өзінің құзіреттілігі шегінде су қорғау аймақтары мен белдеулері шекараларының сақталуын, оларға белгіленген шаруашылық қызметінің тәртібін және ерекше қорғалатын су нысандарын бақылауды жүзеге асырсын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Т.А. Әбілдаға жүктелсін.
9. Осы қаулы бірінші ресми жарияланған кейін он күнтізбелік күн өткеннен соң қолданысқа енеді.
Қарағанды облысының әкімі
Ә. Құсайынов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрлігінің
Қарағанды облысы бойынша
мемлекеттік санитарлық-
эпидемиялогиялық қадағалау
департаментінің директоры
Т.Н. Хамитов
"__" _______ 2012 жыл
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Нұра-Сарысу
бассейндік инспекциясының бастығы
Б.З. Данбаев
"__" _______ 2012 жыл
Қарағанды облысы әкімдігінің
2012 жылғы 5 сәуірдегі
N 11/06 қаулысымен бекітілген
Су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылыққа
пайдалану тәртібі және ерекше жағдайлары

5. Акимам городов Караганда, Темиртау, Сарань, Шахтинск, Абайского, Актогайского, Бухар-Жырауского, Жанааркинского, Каркаралинского, Нуринского, Шетского и Улытауского районов:
1) в соответствии с требованиями законодательств принять необходимые меры по переводу земель под водоохранными полосами в земли водного фонда согласно проектной документации;
2) довести до каждого землепользователя установленные границы водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования со дня введения в действие настоящего постановления;
3) при выделении земельных участков во временное пользование соблюдать режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос в соответствии с приложением к настоящему постановлению;
4) выделение земельных участков для ведения хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос, при условии соблюдения соответствующего режима пользования, исключающего возможность загрязнения, засорения и истощения водных объектов осуществлять строго по согласованию с государственными органами в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
6. Акимам городов Караганда, Темиртау, Сарань, Шахтинск, Абайского, Актогайского, Бухар-Жырауского, Жанааркинского, Каркаралинского, Нуринского, Шетского, Улытауского районов и руководителям предприятий, организаций, другим хозяйствующим субъектам, независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, в пользовании которых находятся земельные угодья, расположенные в пределах водоохранных зон и полос:
1) провести работы по приведению в соответствие с режимом хозяйственного использования эксплуатацию объектов расположенных в пределах данных водоохранных зон и полос;
2) обеспечить их содержание в надлежащем санитарном состоянии и соблюдение режима хозяйственного пользования, согласно приложению, а также сохранность водоохранных знаков.
7. Государственным уполномоченным органам в соответствии с законодательством Республики Казахстан и в пределах своей компетенции осуществлять контроль за соблюдением границ водоохранных зон и полос, установленного режима хозяйственной деятельности на них и в особо охраняемых водных объектах.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Әбілда Т.А.
9. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Карагандинской области
А. Кусаинов
СОГЛАСОВАНО
Директор департамента
комитета государственного
санитарно-эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
по Карагандинской области
Т.Н. Хамитов
"___"___________ 2012 год
СОГЛАСОВАНО
Начальник Нура-Сарысуской
бассейновой инспекции по регулированию
использования и охране водных
ресурсов Комитета по водным ресурсам
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Б.З. Данбаев
"___"___________ 2012 год
Утвержден постановлением
Акимата Карагандинской области
N 11/06 от 5 апреля 2012 года
Режим и особые условия хозяйственного использования
в пределах водоохранных зон и полос

1. Су қорғау аймақтарының шегінде жол берілмейді:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға жол берілмейді.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысының әкімдігінің 13.01.2022 № 03/01 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

1. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало - и среднетоксичных нестойких пестицидов.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенным постановлением акимата Карагандинской области от 13.01.2022 № 03/01 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

2. Су қорғау белдеулерінің шегінде жол берілмейді:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға. Осы тармақшаның ережесі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 125-бабының 7-тармағымен және 145-1 бабымен белгіленген талаптарды ескере отырып қолданылады;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға жол берілмейді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - Қарағанды облысының әкімдігінің 13.01.2022 № 03/01 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген және салалық сараптамалардың түйіндерін қамтитын, құрылыс жобаларына (техникалық-экономикалық негіздемелерге, жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы алынған жобалар болмаса, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде кәсіпорындар, ғимараттар, құрылыстар мен коммуникациялар салуға (реконструкциялауға, күрделі жөндеуге) жол берілмейді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы әкімдігінің 09.04.2019 N 21/01 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енеді) қаулысымен.

2. В пределах водоохранных полос не допускается:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения. Положения данного подпункта применяются с учетом требований, установленных пунктом 7 статьи 125 и статьей 145-1 Водного кодекса Республики Казахстан;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенным постановлением акимата Карагандинской области от 13.01.2022 № 03/01 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. В водоохранных зонах и полосах не допускается строительство (реконструкция, капитальный ремонт) предприятий, зданий, сооружений и коммуникаций без наличия проектов, согласованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и получивших положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства (технико-экономических обоснований, проектно-сметной документации), включающей выводы отраслевых экспертиз.
Сноска. Пункт 3 – в редакции постановления акимата Карагандинской области от 09.04.2019 N 21/01 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).