Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзудің, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 15 желтоқсандағы № 636 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2012 жылы 12 қаңтарда № 7375 тіркелді.
Қолданушылар назарына!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.01.2016 № 37 бұйрығымен.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 200-бабының 6-тармағын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасын іске асыру үшін БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.04.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса берілген Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзудің, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.01.2016 № 37 бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Республикалық мемлекеттік мүлікті басқару және оңалту мен банкроттық әдіснамасы департаменті (Б.Х. Тәшенов) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде тіркелуін және заңнамада белгіленген тәртіппен ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2013 жылғы 10 наурыздан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Б. Жәмішев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2011 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 636 бұйрығымен бекітілген
Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн
енгiзудің, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау
және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесі
Ескерту. Әдістеменің тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.01.2016 № 37 бұйрығымен.
1. Осы Мемлекеттiк мүлiк тiзiлiмiне есепке алу объектiлерi деректерiн енгiзудің, сондай-ақ мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзудің бірыңғай әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) Мемлекеттік мүлік тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) қосу үшін есепке алу объектiлерi деректерiн және мемлекеттiк мүлiкке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргiзу мерзімдерін енгiзу тәртібін анықтайтын "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 200-бабының 6-тармағын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағының 2) тармақшасын іске асыру мақсатында әзірленді.

Об утверждении Единой методики ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 декабря 2011 года № 636. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 января 2012 года № 7375.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа Министра финансов РК от 29.01.2016 № 37 (вводится в действие со дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию).
В целях реализации пункта 6 статьи 200 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и подпункта 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.04.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Единую методику ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.01.2016 № 37 (вводится в действие со дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию).
2. Департаменту методологии распоряжения республиканским государственным имуществом и процедур реабилитации и банкротства Министерства финансов Республики Казахстан (Ташенев Б.Х.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и официальное опубликование в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 10 марта 2013 года.
Министр
Б. Жамишев
Утверждена
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 15 декабря 2011 года № 636
Единая методика ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества
Сноска. Заголовок в редакции приказа Министра финансов РК от 29.01.2016 № 37 (вводится в действие со дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию).
1. Настоящая Единая методика ввода данных объектов учета в реестр государственного имущества, а также проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества (далее - Методика) разработана в целях реализации пункта 6 статьи 200 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и подпункта 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", которая определяет порядок ввода данных объектов учета и сроков проведения инвентаризации, паспортизации и переоценки государственного имущества для включения в Реестр государственного имущества (далее - Реестр).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.04.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Әдістеме пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жылжымайтын мүлік – жер учаскелері, ғимараттар, құрылыстар және жермен тығыз байланысты өзге де мүлiк, яғни мақсатына шамадан тыс зиян келтiрiлмей көшiрiлуi мүмкiн болмайтын объектiлер;
2) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – Бірыңғай оператор) - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен айқындалған, өзiне мемлекеттiк мүлiктi ұйымдастыру мен есепке алу саласында бiрыңғай техникалық саясатты iске асыру бойынша мiндеттер жүктелген заңды тұлға;
3) мүлік – сатуға арналған өзіне негізгі құралдарды, инвестициялық жылжымайтын мүлікті, биологиялық активтерді, материалдық емес активтерді, аяқталмаған құрылысты және ұзақ мерзімді активтерді қамтитын ұзақ мерзімді активтер;
4) паспорттау – жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеруді өткізу және оған техникалық паспорт жасау;
5) сәйкестендіргіш – электрондық есептің бірегей нөмірі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 31.03.2021 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Жыл сайын есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей Тізілімге қосу үшін:
мемлекеттік заңды тұлғалар есепті жыл қорытындылары бойынша мемлекеттік құпияларға жатқызылған мүлік туралы ақпаратты немесе "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты қоспағанда, олардың теңгерімінде бекітілген мүлікті түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жөнінде ақпаратты ұсынады;
мемлекеттік мекемелер "Қаржылық есептілік нысандарын, кезеңділігін және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 15 мамырдағы № 230 бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - № 230 бұйрық) нысандар бойынша жылдық қаржылық есептілікті ұсынады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 12.03.2026 № 173 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 16.05.2026 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң колданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
4. Мемлекеттік мекемелердің мүлікті түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жөнінде ақпараты және жылдық қаржылық есептілігі электрондық форматта (бұдан әрі – электрондық есеп) ұсынылады. Электрондық есеп Тізілімнің веб-порталындағы жеке кабинетте тапсыруға қалыптастырылады.

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.04.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в Методике:
1) недвижимое имущество (недвижимость) - земельные участки, здания, сооружения и иное имущество, прочно связанное с землей, то есть объекты, перемещение которых без несоразмерного ущерба их назначению невозможно;
2) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее - Единый оператор) - юридическое лицо, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества;
3) имущество - долгосрочные активы, включающие в себя основные средства, инвестиционную недвижимость, биологические активы, нематериальные активы, незавершенное строительство и долгосрочные активы, предназначенные для продажи;
4) паспортизация - проведение государственного технического обследования недвижимого имущества и составление технического паспорта на него;
5) идентификатор - уникальный номер электронного отчета.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра финансов РК от 31.03.2021 № 277 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для включения в Реестр ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом:
государственные юридические лица по итогам отчетного года предоставляют информацию по инвентаризации, паспортизации и переоценке имущества, закрепленного на их балансе, за исключением информации о имуществе, отнесенной к государственным секретам или служебной информации ограниченного распространения с пометкой "Для служебного пользования";
государственные учреждения предоставляют годовую финансовую отчетность по формам, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 15 мая 2025 года № 230 "Об утверждении форм, периодичности и правил составления и представления финансовой отчетности" (далее-приказ № 230).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра финансов РК от 12.03.2026 № 173 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказ Министра финансов РК от 16.05.2026 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Информация по инвентаризации, паспортизации и переоценке имущества, и годовая финансовая отчетность государственных учреждений предоставляются в электронных форматах (далее - электронный отчет). Электронный отчет формируется к сдаче в личном кабинете веб-портала Реестра.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.05.2026 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң колданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Мемлекеттік заңды тұлғалар Тізілімге электрондық есепті мынадай тәртіпте ұсынады:
1) электрондық есеп Тізілімнің веб-порталындағы жеке кабинетте жасалады. Тізілімнің веб-порталындағы жеке кабинетте жұмыс істеу нәтижесінде оған ұлттық куәландыру орталығы берген мемлекеттік заңды тұлғаның электрондық сандық қолтаңбасы қойылатын осы Әдістеменің 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша мүлікке түгендеу, паспорттау және қайта бағалау жүргізу нәтижелері жөніндегі ақпараты және № 230 бұйрықтың 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша мемлекеттік мекемелердің жылдық қаржылық есептілігі бар файлдар қалыптастырылады; 2) сәйкестендіргіші бар электрондық есепті түгендеуді, паспорттауды және қайта бағалауды өткізу туралы мемлекеттік заңды тұлғаның сканирленген шешімін бекітіп, Тізілімнің веб-порталындағы жеке кабинетте бар функционалды пайдалана отырып, Тізілімнің құрылымына есепті жөнелту және енгізу үшін жібереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.05.2026 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң колданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бірыңғай оператор электрондық есеп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік заңды тұлғаның электрондық сандық қолтаңбасында көрсетілген электрондық мекенжайға Тізілімге электрондық есепті қосу немесе оны қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарламаны жібереді.
7. Бірыңғай оператордың электрондық сандық қолтаңбасы қойылған электрондық хабарламасы басып шығаруға, бірінші басшы мен бас бухгалтердің қол қоюына және ұйымда сақталуына жатады.
8. Осы Әдістеменің 4, 5-тармақтарында көрсетілген мемлекеттік заңды тұлғаның талаптарын сақтамау Бірыңғай оператордың электрондық есепті қабылдаудан бас тарту негізі болып табылады.
9. Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік тіркеу және мемлекеттік техникалық тексеру саласында мемлекеттік саясат пен қызметті мемлекеттік реттеуді жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның деректерімен жылжымайтын мүлікке қатысты мемлекеттік заңды тұлғаның электрондық есебінің деректерін салыстыру нәтижелері бойынша жылжымайтын мүлік анықталады:
"Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-тарауымен белгіленген тәртіпте мемлекеттік тіркеуден өтпеген, соның ішінде жаңадан құрылған;
Заңның 4-тарауымен белгіленген тәртіпте тіркелген, оған қатысты реконструкциялау, жаңадан жоспарлау, объектінің құрамының өзгерісі немесе мақсаты жүзеге асырылған және кейіннен мемлекеттік техникалық тексеруден өтпеген;
балансында тұрған және мемлекеттік заңды тұлғаларға одан әрі бекітіп беру үшін құқық орнатушы құжаттары жоқ (қаржылық жалдауға алынғанды қоспағанда) жылжымайтын мүлік айқындалады.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.05.2026 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Государственные юридические лица представляют электронный отчет в Реестр в следующем порядке:
1) составляют электронный отчет в личном кабинете веб-портала Реестра. В результате работы в личном кабинете веб-портала Реестра формируются файлы с информацией по результатам инвентаризации, паспортизации и переоценки имущества по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящей Методике, и годовой финансовой отчетностью государственных учреждений по формам согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к приказу № 230, которые подписываются электронной цифровой подписью государственного юридического лица, выданной национальным удостоверяющим центром;
2) направляют электронный отчет с идентификатором, прикрепив к нему сканированное решение государственного юридического лица о проведении инвентаризации, паспортизации и переоценки, используя имеющийся в личном кабинете веб-портала Реестра функционал для отправки и включения отчета в структуру Реестра.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра финансов РК от 16.05.2026 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Единый оператор в течение пяти рабочих дней с даты поступления электронного отчета направляет на электронный адрес государственного юридического лица, указанный в его электронной цифровой подписи, электронное уведомление о включении электронного отчета в Реестр или причинах отказа в его принятии.
7. Электронное уведомление, подписанное электронной цифровой подписью Единого оператора, подлежит распечатке, подписанию первым руководителем и главным бухгалтером и хранению в организации.
8. Основанием для отказа Единым оператором в принятии электронного отчета является несоблюдение государственным юридическим лицом требований, указанных в пунктах 4, 5 настоящей Методики.
9. По результатам сверки данных электронного отчета государственного юридического лица в отношении недвижимого имущества с данными государственного органа, осуществляющего реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере государственной регистрации и государственного технического обследования недвижимого имущества, выявляется недвижимое имущество:
не прошедшее государственную регистрацию в порядке, установленном главой 4 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (далее – Закон), в том числе вновь созданное;
зарегистрированное в порядке, установленном главой 4 Закона, в отношении которого, осуществлена реконструкция, перепланировка, изменение состава объекта или назначения и не прошедшее последующее государственное техническое обследование;
находящееся на балансе и не имеющее правоустанавливающих документов, для дальнейшего закрепления (за исключением полученного в финансовую аренду) за государственными юридическими лицами.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.04.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Осы Әдістеменің 9-тармағына сәйкес салыстыру нәтижесінде айқындалған жылжымайтын мүлік жөніндегі ақпаратты мемлекеттік мүлік бойынша уәкілетті органның келісімі бойынша Бірыңғай оператор есептік жылдан кейінгі жылдың 1 маусымына дейінгі мерзімде электрондық форматта:
1) осы Әдістеменің 9-тармағында көрсетілген паспорттандыру және мүлік құқығын мемлекеттік тіркеу бойынша жұмысты республикалық немесе жергілікті бюджеттен қаржыландыру көлемін анықтау үшін мемлекеттік мекемелер бойынша:
тиісті саланың уәкілетті органына (республикалық мекемелер бойынша);
облыстық коммуналдық мүлікті басқаруға уәкілетті жергілікті бюджеттен қаржыландыратын атқарушы органға (облыстық коммуналдық мекемелер бойынша);
аудандық коммуналдық мүлікті басқаруға уәкілетті жергілікті бюджеттен қаржыландыратын атқарушы органға (аудандық коммуналдық мекемелер бойынша);
жергілікті өзін-өзі басқарудың мүлікін басқаруға уәкілетті жергілікті бюджеттен қаржыландыратын атқарушы органға (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының коммуналдық мекемелері бойынша);
2) осы Әдістеменің 9-тармағында көрсетілген паспорттандыру және мүлік құқығын мемлекеттік тіркеу бойынша шығындарды дамыту жоспарларына қосу үшін мемлекеттік кәсіпорындар бойынша:
тиісті саланың уәкілетті органына (республикалық кәсіпорындар бойынша);
облыстық коммуналдық мүлікті басқаруға уәкілетті жергілікті бюджеттен қаржыландыратын атқарушы органға (облыстық коммуналдық кәсіпорындар бойынша);
аудандық коммуналдық мүлікті басқаруға уәкілетті жергілікті бюджеттен қаржыландыратын атқарушы органға (аудандық коммуналдық кәсіпорындар бойынша);
жергілікті өзін-өзі басқарудың мүлікті басқаруға уәкілетті жергілікті бюджеттен қаржыландыратын атқарушы органға (аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі аппаратының коммуналдық кәсіпорындары бойынша) жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - ҚР Қаржы министрінің 30.05.2019 № 513 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Мемлекеттік мекемелер Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 сәуірдегі № 169 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасына сәйкес мүлікті түгендеуді жүргізеді.

Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.04.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Информация по недвижимому имуществу, выявленному в результате сверки в соответствии с пунктом 9 настоящей Методики, направляется Единым оператором по согласованию с уполномоченным органом по государственному имуществу в срок до 1 июня года, следующего за отчетным, в электронном формате:
1) по государственным учреждениям, для определения объемов финансирования работ по паспортизации и государственной регистрации прав на имущество, указанное в пункте 9 настоящей Методики, из республиканского или местного бюджетов:
в уполномоченный орган соответствующей отрасли (по республиканским учреждениям);
в исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение областным коммунальным имуществом (по областным коммунальным учреждениям);
в исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета уполномоченный на распоряжение районным коммунальным имуществом (по районным коммунальным учреждениям);
в исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение имуществом местного самоуправления (по коммунальным учреждениям аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа);
2) по государственным предприятиям, для включения в планы развития расходов по паспортизации и государственной регистрации прав на имущество, указанное в пункте 9 настоящей Методики:
в уполномоченный орган соответствующей отрасли (по республиканским предприятиям);
в исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение областным коммунальным имуществом (по областным коммунальным предприятиям);
в исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение районным коммунальным имуществом (по районным коммунальным предприятиям);
в исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, уполномоченный на распоряжение имуществом местного самоуправления (по коммунальным предприятиям аппарата акима города районного значения, села, поселка, сельского округа).
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 30.05.2019 № 513 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Государственные учреждения проводят инвентаризацию имущества в соответствии с Правилами проведения инвентаризации в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2025 года № 169.

Мемлекеттік кәсіпорындар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркелімі тізілімінде № 10954 болып тіркелген) Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларына сәйкес мүлікті түгендеуді жүргізеді.
Мемлекеттік мекемелер қайта бағалау моделін қолданған немесе активтерді бағалаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 мамырдағы № 223 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидалары және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 191 бұйрығымен бекітілген Есеп саясатына сәйкес мүлікті қайта бағалауды жүргізеді.
Мемлекеттік кәсіпорындар құнның қайта бағалау бойынша есептеу моделін есеп саясатында таңдаған жағдайда "Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен анықталған қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес мүлікті қайта бағалауды жүргізеді.
Мемлекеттік заңды тұлғалар олардың теңгерімінде бекітілген жылжымайтын мүлікті паспорттау жүргізу бойынша шаралар қабылдайды. Жылжымайтын мүлікті паспорттау бойынша іс-шараларды мемлекеттік мекемелер жыл ішінде бекітілген қаржы жоспарларына, ал мемлекеттік кәсіпорындар бекітілген даму жоспарларына сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 29.01.2016 № 37; өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.04.2024 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 16.05.2026 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң колданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік мүлік тізіліміне
есепке алу объектілері
деректерін енгізудің, сондай-ақ
мемлекеттiк мүлiкке түгендеу,
паспорттау және қайта бағалау
жүргiзудің бірыңғай әдістемесіне 1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.05.2026 № 307 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www. e-qazyna.kz.

Государственные предприятия проводят инвентаризацию имущества в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10954).
Государственные учреждения проводят переоценку имущества в соответствии с Правилами ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2025 года № 223 и учетной политикой, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2025 года № 191 в случае применения модели переоценки или в случаях оценки активов.
Государственные предприятия, в случае выбора в учетной политике модели учета по переоцененной стоимости, проводят переоценку имущества в соответствии со стандартами финансовой отчетности, определенными Законом Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
Государственные юридические лица принимают меры по проведению паспортизации недвижимого имущества, закрепленного на их балансе. Мероприятия по паспортизации недвижимого имущества проводится в течение года государственными учреждениями согласно утвержденным планам финансирования, государственными предприятиями согласно утвержденным планам развития.
Сноска. Пункт 11 в редакции приказа Министра финансов РК от 29.01.2016 № 37 (вводится в действие со дня его государственной регистрации и подлежит официальному опубликованию); с изменением, внесенным приказом и.о. Министра финансов РК от 05.04.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.05.2026 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Единой методики и формата
ввода данных объектов учета
в реестр государственного имущества,
а также проведение инвентаризации,
паспортизации и переоценки
государственного имущества
Примечание ИЗПИ!
Приложение 1 предусматривается в редакции приказа Министра финансов РК от 16.05.2026 № 307 (вводятся в действие с 12.07.2026).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сводная информация по результатам инвентаризации,

Әкімшілік нысанның атауы: 20 ___ жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мүлікті түгендеу, паспорттау және қайта бағалау нәтижелері бойынша жиынтық ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1-ЖА
Кезеңділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік заңды тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
мың теңге
Мүлік түрі
Саны
Алғашқы құн
Жинақталған амортизация
Құнсызданудан шығындар

паспортизации и переоценки имущества по состоянию на 31 декабря 20__года"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.04.2024 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период 20___ года
Индекс: 1-СИ
Периодичность: ежегодно
Представляют: государственные юридические лица
Получатель: Реестр государственного имущества
Срок представления: ежегодно, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом
Форма
Наименование государственного юридического лица: _______________________
Бизнес идентификационный номер организации: ___________________________
Юридический адрес организации: ________________________________________
тысяч тенге
Тип имущества
Количество
Первоначальная стоимость
Накопленная амортизация
Убыток от обесценения

3. Беру қондырғылары
Электр беру және байланыс қондырғылары
Трансмиссиялар және құбыр өткізгіштері
4. Көлік құралдары
Теміржол көлігінің жылжымалы құрамы
Су көлігі
Автомобиль көлігі
Әуекөлігі
Аткөлігі
Өндірістіккөлік
Спорттық көлік
5. Машиналар және жабдық
Күш машиналары және жабдық
Жұмыс машиналары және жабдық
Өлшеу аспаптары
Реттеуші аспаптар және қондырғылар
Лабораториялықжабдық
Компьютерлік жабдық
Медициналық жабдық
Кеңсе жабдығы
Өзге де машиналар және жабдық
6. Құралдар, өндірістік және шаруашылық мүкәммал*
Құралдар
Өндірістік мүкәммал және керек-жарақтар
Шаруашылық мүкәммал
Өзге де өндірістік және шаруашылық мүкәммал
7. Өзге де негізгі құралдар
Көгалдандыр-атын, сәндік отырғызулар жасанды көпжылдық отырғызулар
Жерлерді жақсарту бойынша күрделі шығындар
Өзге де мүкәммал
Жұмыс малы
Өзге де негізгі құралдар
8. Инвестициялық жылжымайтын мүлік**
Тұрғын емес ғимараттар
Тұрғын ғимараттар
Жер
х
9. Биологиялық активтер
Жануарлар
Көпжылдық отырғызулар
10. Материалдық емес активтер
Бағдарламалық қамтамасыз ету
Авторлық құқықтар
Лицензиялық келісім
Патенттер
Цифрлық активтер
х
х
х
Өзге де материалдық емес активтер
11.Мемлекетке тиесілі цифрлық объектілер
х
х
х
Цифрлық ресурстар
х
х
х
Бағдарламалық қамтамасыз ету
х
х
х
Интернет-ресурс және цифрлық инфрақұрылым
х
х
х
12. Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
Ескертпелер:
* осы тармақты мемлекеттік кәсіпорындардың толтыруы міндетті емес;
** жүргізілген паспорттау бойынша ақпаратты көрсете отырып;
*** "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - ААҮ)
анықтаған немесе мемлекеттік мүлік тізілімінде ААҮ белгіленген тәртіппен автоматы
түрде есептелген жер учаскесінің кадастрлық (бағалау) құны көрсетіледі;
x бұл жайғасым толтыруға жатпайды.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"20 ___ жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мүлікті түгендеу, паспорттау және
қайта бағалау нәтижелері бойынша жиынтық ақпарат" қосымшада берілген.
Атауы ___________________________ Мекенжайы___________________
Телефон
Электрондық пошта мекенжайы
Орындаушы _______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда) _____________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі
БСН - бизнес- сәйкестендіру нөмірі
Нысанға қосымша
"20 ___ жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мүлікті түгендеу, паспорттау және қайта бағалау нәтижелері бойынша жиынтық ақпарат" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
(Индекс: 1-ЖА, кезеңділік: жыл сайын)

3. Передаточные устройства
Устройства электропередачи и связи
Трансмиссии и трубопроводы
4. Транспортные средства
Подвижной состав железнодорожного транспорта
Водный транспорт
Автомобильный транспорт
Воздушный транспорт
Гужевой транспорт
Производственный транспорт
Спортивный транспорт
5. Машины и оборудование
Силовые машины и оборудование
Рабочие машины и оборудование
Измерительные приборы
Регулирующие приборы и устройства
Лабораторное оборудование
Компьютерное оборудование
Медицинское оборудование
Офисное оборудование
Прочие машины и оборудование
6. Инструменты, производственный и хозяйственный инвентарь*
Инструменты
Производственный инвентарь и принадлежности
Хозяйственный инвентарь
Прочий производственный и хозяйственный инвентарь
7. Прочие основные средства
Озеленительные, декоративные насаждения и искусственные многолетние насаждения
Капитальные затраты по улучшению земель
Прочий инвентарь
Рабочий скот
Прочие основные средства
8. Инвестиционная недвижимость **
Нежилые здания
Жилые здания
Земля
х
9. Биологические активы
Животные
Многолетние насаждения
10. Нематериальные активы
Программное обеспечение
Авторские права
Лицензионное соглашение
Патенты
Прочие нематериальные активы
11. Объекты информатизации, принадлежащие государству
х
х
х
Электронные информационные ресурсы
х
х
х
Программное обеспечение
х
х
х
Интернет-ресурс и информационно-коммуникационная инфраструктура
х
х
х
12. Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
Примечания:
* данный пункт не обязателен для заполнения государственными предприятиями;
** с указанием информации по проведенной паспортизации;
*** отражается по кадастровой (оценочной) стоимости земельного участка, определенной Государственной корпорацией "Правительство для граждан" (далее – ПДГ) или автоматически рассчитанной в реестре государственного имущества по аналогии с порядком, установленным ПДГ;
х данная позиция не подлежит заполнению.
Первый руководитель _____________________________________ __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________________ ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Место печати
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Сводная информация по результатам инвентаризации, паспортизации
и переоценки имущества по состоянию на 31 декабря 20___ года"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "20 ___ жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша мүлікті түгендеу, паспорттау және қайта бағалау нәтижелері бойынша жиынтық ақпараттың нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанға мемлекеттік заңды тұлғаның бірінші басшысы, ал ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушы тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанның 1- бағанында мүлік түрлері көрсетілген.
4. Нысанның 2 - бағанында мүліктің саны көрсетіледі.
5. Нысанның 3-бағанында теңгерімге қою кезінде алғашқыда танылған мүліктің бастапқы құны көрсетіледі.
6. Нысанның 4-бағанында пайдалану кезеңінде мүліктің жинақталған тозуы көрсетіледі.
7. Нысанның 5-бағанында мүліктің теңгерім құны оның өтелетін құнынан асатын сома көрсетіледі.
8. Нысанның 6-бағанында жинақталған амортизация мен құнсызданудан болған шығын шегерілгеннен кейін мүлік есепке алынатын құн көрсетіледі (3 - баған - 4-баған - 5-баған).
9. Нысанның 7- бағанында қайта бағалау сомасы көрсетіледі.
10. Нысанның 8-бағанында қайта бағалаудан кейінгі теңгерім құны көрсетіледі (6-баған + 7-баған).
11. Нысанның 9-бағанында техникалық паспорттары бар объектілер саны көрсетіледі.
12. Нысанның 10-бағанында есепті жылы паспорттау жүргізілген объектілер саны көрсетіледі.
13. Нысанның 11-бағанында паспорттау жүргізіуі қажет объектілер саны көрсетіледі.
Мемлекеттік мүлік тізіліміне
есепке алу объектілері
деректерін енгізудің, сондай-ақ
мемлекеттiк мүлiкке түгендеу,
паспорттау және қайта бағалау
жүргiзудің бірыңғай
әдістемесіне 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ескерту. Әдістеме 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2014.09.08 № 391 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.05.2026 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң колданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www. e-qazyna.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Мемлекеттік заңды тұлғалардың үй-жай алаңдарына қажеттігі туралы ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1- АҚ
Кезеңділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік заңды тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
Р/с №
Үй-жайдың атауы
Мемлекеттік заңды тұлға қызметкерлерінің саны
Бекітілген нормативтерге сәйкес үй-жайдың ауданы, ш. м.
Үй-жайдың нақты ауданы, ш. м.
Бекітілген нормативтерге сәйкес мемлекеттік заңды тұлғаны орналастыру үшін қажетті аудан, ш. м.
1
2
3
4
5
6
Ескертпе:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Мемлекеттік заңды тұлғалардың үй-жай алаңдарына қажеттігі туралы ақпарат"
қосымшада берілген.
Атауы ___________________________ Мекенжайы___________________
Телефон
Электрондық пошта мекенжайы
Орындаушы _______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда) _____________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі
БСН - бизнес- сәйкестендіру нөмірі
Ш.м. – шаршы метр
Нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Мемлекеттік заңды тұлғалардың үй-жай алаңдарына қажеттігі туралы ақпарат"
(Индекс: 1- АҚ, кезеңділігі: жыл сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы Сводной информации по результатам инвентаризации, паспортизации и переоценки имущества по состоянию на 31 декабря 20 ___ года (далее – Форма).
2. Форму подписывает первый руководитель государственного юридического лица, а в случае его отсутствия, лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
3. В столбце 1 Формы указаны типы имущества.
4. В столбце 2 Формы указывается количество имущества.
5. В столбце 3 Формы указывается первоначальная стоимость имущества, первоначально признанная при постановке на баланс.
6. В столбце 4 Формы указывается износ имущества, накопленный за период пользования.
7. В столбце 5 Формы указывается сумма, на которую балансовая стоимость имущества превышает его возмещаемую стоимость.
8. В столбце 6 Формы указывается стоимость, по которой учитывается имущество после вычета накопленной амортизации и убытков от обесценения (столбец 3 - столбец 4 - столбец 5).
9. В столбце 7 Формы указывается сумма переоценки.
10. В столбце 8 Формы указывается балансовая стоимость после переоценки (столбец 6 + столбец 7).
11. В столбце 9 Формы указывается количество объектов, по которым имеются технические паспорта.
12. В столбце 10 Формы указывается количество объектов, по которым проведена паспортизация в отчетном году.
13. В столбце 11 Формы указывается количество объектов, по которым требуется проведение паспортизации.
Приложение 2
к Единой методики и формата
ввода данных объектов учета в
реестр государственного
имущества, а также проведение
инвентаризации, паспортизации
и переоценки государственного
имущества
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Министра финансов РК от 16.05.2026 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www. e-qazyna.kz.
Наименование административной формы: Информация о потребности государственных юридических лиц в площадях помещений
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ПП
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственные юридические лица
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбор: в электронном виде.
№ п/п
Наименование помещения
Численность сотрудников государственного юридического лица
Площадь помещения в соответствии с утвержденными нормативами, кв.м.
Фактически занимаемая площадь помещения, кв.м.
Необходимая площадь для размещения государственного юридического лица в соответствии с утвержденными нормативами, кв.м.
1
2
3
4
5
6
Примечание:
Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Информация о потребности государственных юридических лиц в площадях помещений" приведено в Приложении к форме.
Наименование ________________
Адрес ____________________
Телефон
Адрес электронной почты
Исполнитель _________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ___________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства) __________________________________
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
БИН – бизнес-идентификационный номер
Кв.м. – квадратный метр
Приложение к форме
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о потребности государственных юридических лиц в площадях помещений"
(Индекс: 1-ПП, периодичность: ежегодно)

1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы түсіндірме "Мемлекеттік заңды тұлғалардың үй-жай алаңдарына қажеттігі туралы ақпарат" нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды анықтайды.
2. Нысанға мемлекеттік заңды тұлғаның бірінші басшысы, ал ол жоқ болған жағдайда оның қызметін атқаратын тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
4. Нысанның 2-бағанында үй-жайдың атауы көрсетіледі, атап айтқанда мемлекеттік заңды тұлғалары орналасқан әрбір жеке үй-жай толтырылады.
5. Нысанның 3-бағанында мемлекеттік заңды тұлғалардың қызметшілері саны, атап айтқанда осы үй-жайға орналасқан мемлекеттік заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
6. Нысанның 4-бағанында бекітілген нормативтеріне сәйкес үй-жайдың алаңы көрсетіледі.
7. Нысанның 5-бағанында мемлекеттік заңды тұлғаның нақты алып отырған алаңы көрсетіледі.
8. Нысанның 6-бағанында бекітілген нормативтерге сәйкес орналастыруға арналған мемлекеттік заңды тұлғаларға қажетті алаң көрсетіледі (6-баған, егер 5-бағанда көрсетілген мән 4-бағанында көрсетілген мәннен аз болса толтырылады).
Мемлекеттік мүлік тізіліміне
есепке алу объектілері
деректерін енгізудің, сондай-ақ
мемлекеттiк мүлiкке түгендеу,
паспорттау және қайта бағалау
жүргiзудің бірыңғай
әдістемесіне 3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ескерту. Әдістеме 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 2014.09.08 № 391 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.05.2026 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң колданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www. e-qazyna.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Мемлекеттік заңды тұлғалар орналасып отырған ғимараттардың немесе үй-жайлардың алаңдары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1- АА
Кезеңділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік заңды тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
р/с №
Ғимараттың немесе үй-жайдың атауы
Ғимараттың немесе үй-жайдың орналасқан жері
Ғимараттың кадастрлық нөмірі
Ғимарат немесе үй-жай туралы мәліметтер (жеке тұрған ғимарат, ғимараттың бір бөлігі немесе ғимараттағы үй-жайлар және сол сияқты)
Мемлекеттік заңды тұлғаны орналастыру туралы мәліметтер
Мемлекеттік заңды тұлға орналасқан ғимараттың немесе үй-жайдың ауданы, ш. м.
Жалға берілетін алаңның 1 ш. м. құны, теңге *
Ғимаратты немесе үй-жайды жалға алу бойынша шығыстар, бір айға, теңге *
Есепті жылы ғимаратты немесе үй-жайды жалға алу бойынша шығыстар, теңге *
Жедел жүргізу немесе шаруашылық басқару құқығымен бекітілген ғимарат немесе үй-жай
Басқа мемлекеттік заңды тұлғалардың үй-жайларында орналастырылған
Мемлекеттік емес заңды тұлғалардан және/немесе жеке тұлғалардан жалға алынған
Жалпы ауданы
Пайдалы аудан
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Ескертпелер:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Информация о потребности государственных юридических лиц в площадях помещений" (далее - Форма).
2. Форму подписывает первый руководитель государственного юридического лица, а в случае его отсутствия, лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
3. В столбце 1 Формы указывается порядковый номер.
4. В столбце 2 Формы указывается наименование помещения, в частности заполняется отдельно каждое помещение, в котором размещены государственные юридические лица.
5. В столбце 3 Формы указывается численность сотрудников государственного юридического лица, в частности количество сотрудников, размещенных в данном помещении.
6. В столбце 4 Формы указывается площадь помещения в соответствии с утвержденными нормативами.
7. В столбце 5 Формы указывается фактически занимаемая площадь помещения государственным юридическим лицом.
8. В столбце 6 Формы указывается необходимая государственному юридическому лицу площадь для размещения в соответствии с утвержденными нормативами (столбец 6 заполняется при условии, если значение, указанное в столбце 5 меньше значения, указанного в столбце 4).
Приложение 3
к Единой методики и формата
ввода данных объектов учета в
реестр государственного
имущества, а также проведение
инвентаризации, паспортизации
и переоценки государственного
имущества
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 3 в редакции приказа Министра финансов РК от 16.05.2026 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www. e-qazyna.kz.
Наименование административной формы: Занимаемые площади зданий или помещений государственными юридическими лицами
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ЗП
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственные юридические лица
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбор: в электронном виде.
№ п/п
Наименование здания или помещения
Местонахождение здания или помещения
Кадастровый номер здания
Сведения о здании или помещении (отдельно стоящее здание, часть здания или помещения в здании и так далее)
Сведения о размещении государственного юридического лица
Площадь здания или помещения, занимаемого государственным юридическим лицом, кв.м.
Стоимость за 1 кв.м. арендуемой площади, тенге *
Расходы по аренде здания или помещения, за один месяц, тенге *
Расходы по аренде здания или помещения, за отчетный год, тенге *
Здание или помещение, закреплено на праве оперативного ведения или хозяйственного управления
Размещено в помещениях других государственных юридических лиц
Арендовано у негосударственных юридических лиц и/или физических лиц
Общая площадь
Полезная площадь
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Примечания:

* 11, 12 және 13 бағандарды жалға алынатын үй-жайы бар болған жағдайда
мемлекеттік мекемелер ғана толтырады.
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Мемлекеттік заңды тұлғалар орналасып отырған ғимараттардың немесе үй-
жайлардың алаңдары" қосымшада берілген.
Атауы ___________________________ Мекенжайы___________________
Телефон
Электрондық пошта мекенжайы
Орындаушы _______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда) _____________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі
БСН - бизнес- сәйкестендіру нөмірі
Ш.м. – шаршы метр
Нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Мемлекеттік заңды тұлғалар орналасып отырған ғимараттардың немесе үй-жайлардың алаңдары бойынша ақпарат"
(Индекс: 1-АА, кезеңділігі:жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Мемлекеттік заңды тұлғалар орналасып отырған ғимараттардың немесе үй-жайлардың алаңдары бойынша ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды анықтайды.
2. Нысанға мемлекеттік заңды тұлғаның бірінші басшысы, ал ол жоқ болған жағдайда оның қызметін атқаратын тұлға қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
4. Нысанның 2-бағанында ғимараттың немесе үй-жайдың атауы көрсетіледі.
5. Нысанның 3-бағанында ғимараттың немесе үй-жайдың орналасқан жері көрсетіледі.
6. Нысанның 4-бағанында ғимараттың немесе үй-жайдың кадастрлық нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 5-бағанында ғимарат немесе үй-жай туралы мәліметтер (жеке тұрған ғимарат, ғимараттың немесе ғимараттағы үй-жайдың бөлігі және т.б.) көрсетіледі.
8. Нысанның 6, 7, 8 - бағандарында мемлекеттік заңды тұлғаның орналастырылуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. Нысанның 9, 10 - бағандарында мемлекеттік заңды тұлға алып отырған ғимараттың немесе үй-жайдың жалпы және пайдалы алаңы көрсетіледі.
10. Нысанның 11-бағанында жалға алынған алаңның 1 шаршы метрі үшін құны көрсетіледі.
11. 12-бағанда ғимаратты немесе үй-жайды жалға алу бойынша бір айдың шығыны, теңгеде көрсетіледі.
12. 13-бағанда ғимаратты немесе үй-жайды жалға алу бойынша есептік жылдың шығыны, теңгеде көрсетіледі.
Мемлекеттік мүлік тізіліміне
есепке алу объектілері
деректерін енгізудің, сондай-ақ
мемлекеттiк мүлiкке түгендеу,
паспорттау және қайта бағалау
жүргiзудің бірыңғай
әдістемесіне 4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан

* столбцы 11, 12 и 13 заполняются только государственными учреждениями при наличии арендуемого помещения.
Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Занимаемые площади зданий или помещений государственными юридическими лицами" приведено в Приложении к форме.
Наименование ________________
Адрес ____________________
Телефон
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ___________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства) __________________________________
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
БИН – бизнес-идентификационный номер
Кв.м. – квадратный метр
Приложение к форме
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по занимаемым площадям зданий или помещений государственными юридическими лицами"
(Индекс: 1-ЗП, периодичность: ежегодно)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы "Информация по занимаемым площадям зданий или помещений государственными юридическими лицами" (далее - Форма).
2. Форму подписывает первый руководитель государственного юридического лица, а в случае его отсутствия, лицо, исполняющее его обязанности.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
3. В столбце 1 Формы указывается порядковый номер.
4. В столбце 2 Формы указывается наименование здания или помещения.
5. В столбце 3 Формы указывается местонахождение здания или помещения, согласно классификатору административно-территориальных объектов.
6. В столбце 4 Формы указывается кадастровый номер здания или помещения.
7. В столбце 5 Формы указываются сведения о здании или помещении (отдельно стоящее здание, часть здания или помещения в здании и т.д.).
8. В столбцах 6, 7, 8 Формы указываются сведения о размещении государственного юридического лица.
9. В столбцах 9 и 10 Формы указывается общая и полезная площадь здания или помещения, занимаемого государственным юридическим лицом.
10. В столбце 11 Формы указывается стоимость за 1 квадратный метр арендуемой площади.
11. В столбце 12 указываются расходы по аренде здания или помещения за один месяц, в тенге.
12. В столбце 13 указываются расходы по аренде здания или помещения за отчетный год, в тенге.
Приложение 4
к Единой методики и формата
ввода данных объектов учета в
реестр государственного
имущества, а также проведение
инвентаризации, паспортизации
и переоценки государственного
имущества
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. Әдістеме 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 29.11.2016 № 623; жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 16.05.2026 № 307 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң колданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: www. e-qazyna.kz.
Әкімшілік нысанның атауы: Мемлекеттік заңды тұлғаларды автомобильдермен жабдықтау бойынша ақпарат
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1- АЖ
Кезеңділік: жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: мемлекеттік заңды тұлғалар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: электронды түрде
р/с №
Мемлекеттік заңды тұлғаның атауы
Қызметтік немесе кезекші
(оның ішінде автобустар)
Маркасы, моделі, модификациясы
Мемлекеттік нөмірі
Қозғалтқыш көлемі, текше см
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Автокөліктің тиесілігі туралы мәліметтер
Автокөлікті жалға алу бойынша шығыстар, бір айға, теңге
Автокөлікті жалға алу бойынша шығыстар, есепті жыл үшін, теңге
Жедел немесе шаруашылық басқару құқығына бекітілген автомобиль
Басқа мемлекеттік заңды тұлғалардың пайдалануына берілді
Мемлекеттік емес заңды тұлғалардан және (немесе) жеке тұлғалардан жалға алынатын
7
8
9
10
11
Ескертпе:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
"Мемлекеттік заңды тұлғаларды автомобильдермен жабдықтау бойынша ақпарат"
қосымшада берілген.
Атауы ___________________________ Мекенжайы___________________
Телефон
Электрондық пошта мекенжайы
Орындаушы _______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ____________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Мөрдің орны
(жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда) _____________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН - жеке сәйкестендіру нөмірі
БСН - бизнес- сәйкестендіру нөмірі
Текше см – текше сантиметр
Нысанға қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме "Мемлекеттік заңды тұлғаларды автомобильдермен жабдықтау бойынша ақпарат"
(Индекс: 1- АЖ, кезеңділігі:жыл сайын)

Сноска. Приказ дополнен Приложением 4 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 29.11.2016 № 623; в редакции приказа Министра финансов РК от 16.05.2026 № 307 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www. e-qazyna.kz.
Наименование административной формы: Информация по оснащенности государственных юридических лиц автомобилями
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): 1-ОА
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20__год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: государственные юридические лица
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, не позднее 1 мая года, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбор: в электронном виде.
№ п/п
Наименование государственного юридического лица
Служебный или дежурный
(в том числе автобусы)
Марка, модель, модификация
Государственный номер
Объем двигателя, куб. см
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Сведения о принадлежности автомобиля
Расходы по аренде автомобиля, за один месяц, тенге
Расходы по аренде автомобиля, за отчетный год, тенге
Автомобиль, закрепленный на праве оперативного или хозяйственного управления
Предоставлено в пользование другими государственными юридическими лицами
Арендуемое у негосударственных юридических лиц и (или) физических лиц
7
8
9
10
11
Примечание: Пояснение по заполнению формы предназначенной для сбора административных данных "Информация по оснащенности государственных юридических лиц автомобилями" приведено в Приложении к форме.
Наименование _______________________ Адрес _______________________
Телефон
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности ___________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства) __________________________________
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер
БИН – бизнес-идентификационный номер
Куб.см. – кубический сантиметр
Приложение к форме
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация по оснащенности государственных юридических лиц автомобилями"
(Индекс: 1- ОА, периодичность: ежегодно)