Кемелерді жөндеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі N 201 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2011 жылы 3 мамырда N 6938 тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың атауы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.03.2021 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Кемелерді жөндеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті (Н.И. Қилыбай) заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация вице-министрі А.Ғ. Бектұровқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ә. Құсайынов
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрінің
2011 жылғы 7 сәуірдегі
№ 201 бұйрығымен
бекітілген
Кемелерді жөндеу қағидалары
Ескерту. Қағиданың атауы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Кемелерді жөндеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы өзен флотының азаматтық кемелеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің жалпы талаптарын, ұйымдастыру мен жоспарлау принциптерін белгілейді.

Об утверждении Правил ремонта судов
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 201. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2011 года № 6938.
Об утверждении Правил ремонта судов
Сноска. В название приказа внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.03.2021 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила ремонта судов.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Килыбай Н.И.) в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Касымбек Ж.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
А. Кусаинов
Утверждены
приказом Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
от 7 апреля 2011 года № 201
Правила ремонта судов
Сноска. В название внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ремонта судов (далее - Правила) устанавливают общие требования, принципы организации и планирования технического обслуживания и ремонта гражданских судов речного флота Республики Казахстан.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалардың қолданысы ішкі су жолдарында пайдалануға арналған азаматтық өзен кемелерінің олардың ведомстволық тиістілігіне, меншік нысанына қарамастан иелеріне қолданылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Кемелерге техникалық қызмет көрсетуді жүргізу мен жөндеудің кезеңділігі кеменің үлгілері мен мақсатына, оны пайдалану шартына, жүзу ауданына, кеменің жасына және қызмет ету нормативтік мерзіміне, сондай-ақ Кеме қатынасы тіркелімі (бұдан әрі - Кеме қатынасы тіркелімі) жүргізетін кезеңдік куәландыруды жүргізу тәртібіне байланысты белгіленеді.
4. Жөндеуді кеме қатынасы тіркелімінің нормаларына және талаптарына сәйкес келетін, осы қызметтерді орындау үшін техникалық жарамдылықты тану туралы куәлігі бар заңды және жеке тұлға жүзеге асырады.
5. Кеменің және оның элементтерінің ақаулығын жүргізуді Кеме қатынасы тіркелімін және Кеме қатынасы тіркелімі танығаны туралы куәлігі бар заңды және жеке тұлға жүргізеді.
6. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авариялық жөндеу – авариялық жағдайлардан туындаған зақымдануларды жою үшін орындалатын жоспардан тыс жөндеу;
2) бекіту сынаулары – жабдықты монтаждау және реттеу сапасын тексеру, кеменің жұмысқа қабілеттігін және қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басты энергиялық қондырғыны, қосалқы механизмдерді, жүйелер мен құрылғыларды жүктеме арқылы алдын ала сынау бойынша қабылдау-тапсырудың технологиялық кезеңі;
3) бірыңғай жөндеу тізімдемесі – топтық кемелерді орташа және ағымдағы жөндеу үшін кеме жөндеу жүйесіндегі негізгі сметалық, технологиялық және ұйымдастырушылық құжаты болып табылады. Бірыңғай жөндеу тізімдемесі жоспарлы-алдын ала жөндеу шарттары үшін әзірленеді және кеме қызметінің белгіленген мерзімі шегінде қолданылады;
4) дербес жөндеу тізімдемесі – топтық емес жасалған кемелерді орташа және ағымдағы жөндеу үшін кеме жөндеу жүйесіндегі негізгі сметалық, технологиялық және ұйымдастырушылық құжаты болып табылады. Дербес жөндеу тізімдемесі жоспарлы-алдын ала жөндеу шарттары үшін әзірленеді және кеме қызметінің белгіленген мерзімі шегінде қолданылады;

Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Действие настоящих Правил распространяются на судовладельцев гражданских речных судов независимо от их ведомственной принадлежности, форм собственности предназначенных для эксплуатации на внутренних водных путях.
Сноска. В пункт 2 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Периодичность проведения ремонта и технического обслуживания судов устанавливается в зависимости от типа и назначения судна, условий его эксплуатации, района плавания, возраста и срока службы судна, а также порядка проведения периодических освидетельствований, проводимых Регистром судоходства.
4. Ремонт осуществляют юридические или физические лица, имеющие Свидетельство о признании технически пригодными для исполнения данной функции, выдаваемого Регистром судоходства.
5. Дефектацию судна и его элементов проводят Регистр судоходства или юридические и физические лица, имеющие Свидетельство о признании Регистром судоходства.
6. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) аварийный ремонт – неплановый ремонт судна, выполняемый для устранения повреждений, вызванных аварийным случаем;
2) швартовные испытания – технологический этап приемосдаточных испытаний по проверке качества монтажа и регулировки оборудования, предварительного опробования под нагрузкой главной энергетической установки, вспомогательных механизмов, систем и устройств, обеспечивающих работоспособность и безопасность судна;
3) единая ремонтная ведомость – являются основным сметным, технологическим и организационным документом в системе судоремонта для среднего и текущего ремонтов серийных судов. Единая ремонтная ведомость разрабатываются для условий планово-предупредительного ремонта и применяются в пределах установленного срока службы судна;
4) индивидуальная ремонтная ведомость – являются основным сметным, технологическим и организационным документом в системе судоремонта для среднего и текущего ремонтов судов несерийной постройки. Индивидуальная ремонтная ведомость разрабатываются для условий планово-предупредительного ремонта и применяются в пределах установленного срока службы судна;

5) док – жөндеу жұмыстарын орындау үшін корпустың су асты бөлігіне, соның ішінде шлюздер камераларына еркін кіруді қамтамасыз ететін кеме көтеретін құрылыстар мен құрылғылардың барлық үлгілері;
5-1) кемені жаңғырту – орындау нәтижесінде кеменің жекелеген элементтері олардың негізгі мақсаты бұрынғы күйінде сақтала отырып өзгеретін, оларда қолданылған техникалық құралдардың және жиынтықтаушы бұйымдардың ескірген үлгілерін жаңа, неғұрлым қазіргі заманғы үлгілермен ауыстырумен (немесе жаңа техникалық шешімдер қолданумен) сипатталатын, үлгінің техникалық сипаттамаларын жақсартуға бағытталған жұмыстар кешені;
6) жасалу сипаттамалары – кемені (элементті, торапты) жасау кезінде қолданыста болған сипаттамалар;
7) жөндеу – қабылданған тапсырма көлемінде белгілі бір уақыт аралығында кеменің жарамды немесе жұмысқа қабілетті жай-күйін қалпына келтіру бойынша операциялар кешені;
8) жөндеуді орындаушы – заңды және жеке тұлға, Кеме қатынасының тіркелімін тану куәлігі бар кеме жөндеу кәсіпорны немесе жеке тұлға;
9) жүріс сынаулары – жабдықтың (басты энергиялық қондырғының, рульдік және зәкірлік құрылғының, навигация және радиобайланыс құралдарының) ерекшелікті параметрлері мен жұмыс режимін, сондай-ақ кеменің кемелік сапасын тексеру бойынша қабылдау-тапсырудың технологиялық кезеңі;
10) кемені жоспарлы жөндеу – қоюы нормативтік-құқықтық құжаттама талаптарына сәйкес жүзеге асырылатын кемені жөндеу;
11) кемені жоспардан тыс жөндеу – қоюы алдын ала белгілеусіз жүзеге асырылатын кемені жөндеу;
12) кемелерді слиптеу (доктау) – кемені куәландыру немесе су асты бөлігін жөндеу үшін көтеруді қамтамасыз ететін операциялар мен іс-шаралардың жиынтығы;
12-1) кеме элементтері – Кеме қатынасы тіркелімінің қағидасында регламенттейтін кеменің құрылымдық бөлшектері: корпус, қондырмалар, кеме құрылғылары, жабдықтар, жабдықтаушы заттар, өртке қарсы қорғаныс құралдары, қозғалтқыштар, қазандар, жүйелер, жылу айналым аппараттары, күштелген, палубалық механизмдер, электр жабдықтары, радио және навигациялық жабдықтар, мұздатқыш қондырғылар, автоматтау құралдары, жүк көтергіш қондырғылар, ластанудың алдын алатын жабдық;
12-2) кемені қайта жабдықтау – кеменің конструкциясы немесе элементтерінің өзгеруі, оның функционалдық мақсатын өзгертумен байланысты;
13) механика-кеме қызметі – кеме иесі белгілеген кеме жөндеуге жауапты қызмет немесе адам.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 01.06.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

5) док – все типы судоподъемных сооружений и устройств, обеспечивающих свободный доступ к подводной части корпуса для выполнения ремонтных работ, в том числе камеры шлюзов;
5-1) модернизация судна – комплекс работ, в результате выполнения которых изменяются отдельные элементы судна с сохранением основного их назначения в прежнем состоянии, характеризующихся заменой устаревших образцов, примененных в них технических средств и комплектующих изделий новыми, более современными (или применением новых технических решений), направленных на улучшение технических характеристик образца;
6) построечные характеристики – характеристики, действовавшие на момент постройки судна (элемента, узла);
7) ремонт – комплекс операций по восстановлению исправного или работоспособного состояния судна на определенные интервалы времени в объеме принятого заказа;
8) исполнитель ремонта – судоремонтное предприятие или физическое лицо, имеющее Свидетельство о признании Регистра судоходства;
9) ходовые испытания – технологический этап приемосдаточных испытаний по проверке спецификационных параметров и режимов работы оборудования (главной энергетической установки, рулевого и якорного устройств, средств навигации, и радиосвязи), а также судоходных качеств судна;
10) плановый ремонт судна – ремонт судна, постановка на который осуществляется в соответствии с требованиями нормативно-технической документации;
11) внеплановый ремонт судна – ремонт судна, постановка на который осуществляется без предварительного назначения;
12) слипование (докование) судов - совокупность операций и мероприятий, обеспечивающих подъем судна из воды для освидетельствования или ремонта подводной части;
12-1) элементы судна – регламентируемые требованиями Регистра судоходства структурные части судна: корпус, надстройки, судовые устройства, оборудование, предметы снабжения, средства противопожарной защиты, двигатели, котлы, системы, теплообменные аппараты, сосуды под давлением, палубные механизмы, электрическое оборудование, радио- и навигационное оборудование, холодильные установки, средства автоматизации, грузоподъемные устройства, оборудование по предотвращению загрязнения;
12-2) переоборудование судна – изменение конструкции или элементов судна, связанное с изменением его функционального назначения;
13) механико-судовая служба – служба или лицо ответственное за ремонт судна назначенное судовладельцем.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.05.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Жоспарлы емес жөндеулердің сипаттамасы:
1) авариялық жөндеу - авариялық жағдайлардан туындаған зақымдануларды жою үшін орындалатын жөндеу;
2) қалпына келтіріп жөндеуі - дүлей апаттардан (мұз жүру, су тасқыны, өрт, дауыл) туындаған немесе кеменің пайдаланусыз, техникалық қызмет көрсетусіз және жөндеусіз ұзақ бос тұруымен байланысты зақымдануларын жою үшін орындалатын кемені жөндеу;
3) қалпында ұстап жөндеу – кемені одан әрі пайдалану шартымен ЖАЖ жүйесінен оны шығарғаннан кейін тікелей уақыттың белгіленген аралығымен берілген шектерде оның техника-пайдалану сипаттамасын ұстап тұру үшін ең аз көлемде орындалатын кеме жөндеу;
4) кепілдікті жөндеу – жасаушының (жөндеуді орындаушының) қаражаты есебінен кепілдікті кезеңде анықталған ақаулықтарды жою және кеменің техника-пайдалану сипаттамаларын нормативтік-техникалық құжаттамада немесе жасауға арналған (жөндеу) келісім шартта белгіленген мәндерге дейін қалпына келтіру бойынша кеме жасаушы (жөндеуді орындаушы) немесе басқа орындаушы күшімен және қаражатымен орындалатын кеме жөндеуі;
2. Жөндеуді сыныптау және кезеңділігі
8. Жөндеу түрлерін сыныптау:
1) ағымдағы;
2) орташа;
3) күрделі.
9. Ағымдағы жөндеу берілген шектерде жекелеген тез тозатын элементтерін ауыстырумен және (немесе) қалпына келтірумен кеменің техника-пайдалану сипаттамасын қалыпты ұстау үшін орындалатын жөндеу. Ағымдағы жөндеу кезінде кеме корпусының қаптамасы мен жиынтығын (кеме корпусының жалпы салмағынан 3% дейін көлемде) ішінара ауыстыру бойынша жұмыстар жүргізіледі.
Ағымдағы жөндеудің кезеңділігі мен оны жүргізу кезіндегі жұмыс көлемін кеменің жай-күйіне байланысты кеме иесі анықтайды, ал сол жөндеулер орташа жөндеу аралықтарында жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Орташа жөндеу кеменің техника-пайдалану сипаттамаларын Кеме қатынасы тіркелемінің талап ететін мәндеріне дейін шектелген номенклатура элементтерін ауыстырумен және\немесе қалпына келтірумен орындалады.
11. Әр түрлі типтегі кемелер үшін орташа жөндеу жүргізу кезеңділігі мен мақсаттарын кеме иесі Кеме қатынасы тіркелімінің талаптарына сәйкес, кеменің техникалық жай-күйін айқындау негізінде белгілейді.
Кеме қатынасы тіркелімімен келісім бойынша орташа жөндеу жүргізу мерзімі белгілі бір мерзімге ауыстырылады.

7. Характеристика внеплановых ремонтов:
1) аварийный ремонт - ремонт судна, выполняемый для устранения повреждений, вызванных аварийным случаем;
2) восстановительный ремонт - ремонт судна, выполняемый для устранения повреждений, вызванных стихийным бедствием (ледоходом, паводком, пожаром, штормом) или длительного простоя судна без эксплуатации, технического обслуживания и ремонта;
3) поддерживающий ремонт - ремонт судна, выполняемый в минимальном объеме для поддержания его технико-эксплуатационных характеристик в заданных пределах на установленный интервал времени непосредственно после вывода судна из системы планово-предупредительного ремонта при условии его дальнейшей эксплуатации;
4) гарантийный ремонт - ремонт судна, выполняемый силами и средствами строителя судна (исполнителя ремонта) или другими исполнителями в счет средств строителя (исполнителя ремонта), по устранению выявленных в гарантийный период дефектов и восстановлению технико-эксплуатационных характеристик судна до значений, установленных в нормативно-технической документации или контракте на постройку (ремонт).
2. Классификация и периодичность ремонта
8. Классификация видов ремонта:
1) текущий;
2) средний;
3) капитальный.
9. Текущий ремонт выполняется для поддержания технико-эксплуатационных характеристик судна в заданных пределах с заменой и (или) восстановлением отдельных быстроизнашивающихся элементов. При текущем ремонте производятся работы по частичной замене обшивки и набора корпуса судна (в объеме до 3 % от общего веса корпуса судна).
Периодичность текущего ремонта и объем работ при его проведении определяется судовладельцем в зависимости от состояния судна.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Средний ремонт выполняется для восстановления технико-эксплуатационных характеристик судна до требуемых Регистром судоходства значений с заменой и/или восстановлением элементов ограниченной номенклатуры. При среднем ремонте производится частичная замена обшивки и набора корпуса судна (в объеме до 8 % от общего веса корпуса судна), ремонт или замена судовых двигателей (как главных, так и вспомогательных), выработавших свой ресурс.
11. Периодичность проведения средних ремонтов для судов различных типов и назначений устанавливается судовладельцем на основании определения технического состояния судна в соответствии с требованиями Регистра судоходства.
Средний ремонт судов производится по усмотрению судовладельца, как в межнавигационный, так и в навигационный период под техническим наблюдением Регистра судоходства.
Срок производства среднего ремонта судов переносится при исправном техническом состоянии судна, отсутствии повреждений и износов, установленных по результатам дефектации, и утверждается судовладельцем по представлению акта технической комиссии, согласованного с Регистром судоходства.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Күрделі жөндеу кеме элементтерін бөлу және ақаусыздау, олардың құрамдас бөліктерін ауыстыру немесе жөндеу, соның ішінде базалықты да, кеменің металл конструкцияларының жалпы салмағынан 20% дейін металды ауыстырумен, кеменің барлық элементтерін тексеру, оларды жинау, реттеу және сынау жолымен жүргізіледі. Күрделі жөндеу Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық байқауында жүргізіледі.
13. Кемені күрделі жөндеудің кезеңділігі оның техникалық жай-күйімен анықталады және оның жасалғаннан кейін 12 – 16 жыл жұмысынан соң орындалады.
14. "Пайдаланылатын кемелерді куәландыру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 21 сәуірдегі № 216 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6991 болып тіркелген) талаптарына сәйкес келетін кеменің техникалық жай-күйі кезінде кемені күрделі жөндеуге қою мерзімі Кеме қатынасының тіркелімі бекіткен Кеме қатынасы тіркелімінің өкілі кіретін кеме иесінің арнайы техникалық комиссиясының қорытындысы негізінде кейінге шегеріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Күрделі жөндеу кезінде машиналар мен механизмдердің барлық тозған бөлшектерін өз ресурсын атқарған жабдықтар ауыстырылады, сондай-ақ металл конструкцияларын ауыстырумен кеме корпусының беріктігі қалпына келтіріледі.
16. Орташа және күрделі жөндеу кезінде корпустың су асты бөлігін тексеріп қарайды және жөндейді, ол үшін кемені жағалауға (слип) көтереді немесе докка енгізеді.
17. Кемені уақтылы слиптеуді ұйымдастыруды кеме иесі жүргізеді.
18. Кемені тазалау, зәр-нәжістерді, слан асты суларды, бункерден отынды ағызу, бункерді газсыздандыру бойынша жұмыстар кемені слипке қоюға дейін 5 тәулік ішінде ұйымдастырылады және орындалады.
19. Кезекті куәландыру мерзімі жақындаған жағдайда кемелерді слипке жоспардан тыс көтеру кезінде (бірақ бір жылдан артық емес) кеме иесі корпустың су асты бөлігін ақаулауды жүргізеді және кезекті куәландыру үшін Кеме қатынасы тіркеліміне ұсынады.
20. Кеменің қызмет мерзімі өткен соң жоспарлы-алдын ала жөндеу жүйесінен тыс одан әрі пайдалану және жөндеудің орындылығын кеме иесі техника-экономикалық есептер негізінде бағалайды.

Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Капитальный ремонт производится путем проведения разборки и дефектации элементов судна, замены или ремонта их составных частей, в том числе и базовых, с заменой металла в объеме до 20 % общего веса металлических конструкций судна, проверки всех элементов судна, их сборки, регулировки и испытания. Капитальный ремонт производится под техническим наблюдением Регистра судоходства.
13. Периодичность проведения капитального ремонта судна определяется его техническим состоянием и выполняется через 12 - 16 лет работы после постройки.
14. При техническом состоянии судна, соответствующем требованиям приказа исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 апреля 2011 года № 216 "Об утверждении Правил освидетельствования судов в эксплуатации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6991), сроки постановки судна на капитальный ремонт отодвигаются на основании утвержденного Регистром судоходства заключения специальной технической комиссии судовладельца, в состав которой входит представитель Регистра судоходства.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При капитальном ремонте заменяются все изношенные детали машин и механизмов и отработавшего свой ресурс оборудования, а также восстанавливается прочность корпуса судна с заменой металлических конструкций.
16. При среднем и капитальном ремонте осматривается и ремонтируется подводная часть корпусов, для чего суда поднимают на берег (слип) или вводят в док.
17. Организацию своевременного слипования судна производит судовладелец.
18. Работы по зачистке судна, откачке фекалий, подсланевых вод, топлива из бункеров, дегазации бункеров организовываются и выполняются за 5 суток до постановки судна на слип.
19. При внеплановых подъемах судов на слип в случае приближения срока очередного освидетельствования (но не более одного года) судовладелец производит дефектацию подводной части корпуса и предъявляет его Регистру судоходства для очередного освидетельствования.
20. По истечении срока службы судна целесообразность его дальнейшей эксплуатации и ремонта вне системы планово-предупредительных ремонтов оценивается судовладельцем на основе технико-экономических расчетов.

21. Жаңғырту мен қайта жабдықтауды Кеме қатынасы тіркелімінің техникалық қадағалауымен жүргізіледі және жөндеу кестесінде белгіленген мерзімге ұштастырылады.
22. Басқа жоспардан тыс жөндеу навигация кезінде ақаулықтарды, өндірістік (технологиялық) сынулар мен тозуларды, жасырын ақаулықтарды, сондай-ақ жоғарыда айтылмаған жоспардан тыс жөндеудің басқа түрлерін қамтиды.
3. Кемелерді жөндеуді жоспарлау
23. Кемелерді жөндеуді жоспарлауға флотты жөндеу бойынша жұмыстардың болжамды көлемін негізге ала отырып, кеме жөндеудің жылдық жоспарын әзірлеу кіреді.
24. Кеме жөндеудің жылдық жоспарын кеме иесі мыналарды ескере отырып әзірлейді:
1) кеме қатынасы тіркелімінің кемелерді кезектегі куәландыруларды жүргізудің жоспарлы мерзімдерін;
2) кеме иесі бекіткен кемелердің ЖАЖ жүйесінің кестесін;
3) алдағы жылдарға ЖАЖ кестесін нақты орындау;
4) флоттың құрамы және техникалық жай-күйі, оның толықтырылуы және азаюы;
5) қолданыстағы кемелердің және флотты толықтыруға белгіленген кемелердің техникалық жарақтануын;
25. Кемелерді жөндеуге қою кестелерін кеме иесі кемені жөндеуге қойғанға дейін әзірлейді және бекітеді.
26. Навигациялық кезеңде нөлдік кезең жұмыстары және кемелерді жоспарлы слиптеу жоспарланады.
5. Кеме жөндеуге шарттар
27. Кемелерді жөндеуге шарттар кеме иесі мен жөндеуді орындаушының арасында бекітілген жөндеу тізімдемелер негізінде жасалады.
28. Жөндеудің басталу және аяқталу мерзімі кеме жөндеуші жасаған, кеме иесі басшылығы бекіткен кестелермен анықталады.
6. Кемелерді жөндеуге дайындау
§ 1. Кемелерді жөндеуге қойғанға дейін оларды жөндеуге дайындау.
29. Кемелерді жөндеуге тікелей дайындауды кеме иесі жүргізеді. Келісім бойынша дайындық жұмыстарының бөлігі жөндеуді орындаушының күшімен және құралдарымен орындалуы мүмкін және кемелерді жөндеу жөніндегі жұмыстардың жалпы құнына қызметтер түрі ретінде кіргізілуі мүмкін.
30. Кеме иесі кемені жөндеуге қою алдында кеменi "Өрт қауiпсiздiгi қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1077 қаулысымен бекiтiлген Өрт қауiпсiздiгi қағидаларының (бұдан әрi – Өрт қауiпсiздiгi қағидалары) талаптарына сәйкес дәнекерлеу және басқада от қауiпi бар жұмыстарды жүргiзудiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн жай-күйге келтiредi.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Кемені жөндеуге дайындаған кезде кеме иелері мынадай жұмыстарды орындайды:
1) жөндеу жұмыстары болатын орындарда трюмдерді, пиктерді, еден аралық бөліктерді, цистерналарды, отын танктарын және май цистерналарын жүк, отын, май, қоқыстан тазалау;

21. Модернизация и переоборудование судов проводятся под техническим наблюдением Регистра судоходства и приурочивается к ремонтам установленные графиком ремонта.
22. Прочий внеплановый ремонт включает в себя работы по устранению в период навигации неисправностей, производственных (технологических) поломок и износов, скрытых дефектов.
3. Планирование ремонта судов
23. Планирование ремонта судов включает разработку годового плана судоремонта исходя из прогнозируемых объемов работ по ремонту флота.
24. Годовые планы судоремонта разрабатываются судовладельцами с учетом:
1) плановых сроков проведения очередных освидетельствований судов Регистром судоходства;
2) утвержденного судовладельцем графика планово-предупредительного ремонта судов;
3) фактического выполнения графика планово-предупредительного ремонта судов за предшествующие годы;
4) состава и технического состояния флота, его пополнения и убыли;
5) технической оснащенности действующих судов и судов, намечаемых к пополнению флота.
25. Графики постановки судов на ремонт разрабатываются и утверждаются судовладельцами до постановки судов на ремонт.
26. В навигационный период планируются работы нулевого этапа и планового слипования судов.
4. Договора на ремонт судов
27. Договора на ремонт судов заключаются между судовладельцем и исполнителем ремонта на основании ремонтных ведомостей согласованных судовладельцем.
28. Сроки начала и окончания ремонта определяются графиками, составленные исполнителем ремонта и утверждаемые судовладельцем.
5. Подготовка к ремонту судов
§ 1. Подготовка к ремонту судов до постановки их на ремонт
29. Непосредственная подготовка судна к ремонту производится судовладельцем. Допускается выполнение части подготовительных работ исполнителем ремонта, стоимость которых включается в общую стоимость работ по ремонту судна в виде услуг.
30. Судовладелец перед постановкой судна на ремонт приводит судно в состояние, обеспечивающее безопасность проведения сварочных и других огнеопасных работ, в соответствии с требованиями Правил пожарной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1077 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (далее – Правила пожарной безопасности).
Сноска. Пункт 30 в редакции приказа и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. При подготовке судна к ремонту судовладельцы выполняют следующие работы:
1) очистку трюмов, пиков, междудонных отсеков, цистерн, топливных танков и масляных цистерн от остатков груза, топлива, масла, мусора в тех местах, где предусматривается производство ремонтных работ;

2) басын ашу, газсыздандыру, отын және жүк танктарын газ-ауа қоспасының құрамын өлшеп, буландыру және желдету, төсемдері және машина және қазандық үй-жайлар плиталарына жинақты тазарту;
3) жөндеу үй-жайлардан жөндеу жұмыстарын орындауға кедергі жасайтын мүкәммалды, мүлікті, сондай-ақ пиротехникалық құралдарды, бояу және басқа да тез тұтанғыш материалдарды шығару.
32. Докқа қояр алдында корпус бойынша отпен жұмыс жүргізу үшін сыйымдықтардағы және үй-жайлардағы, корпуспен жанасатын барлық өрт қауіпі бар жүктер шығарылады.
Бұл ретте олардағы газ-ауа қоспасының қауіпсіз құрамын қамтамасыз ету бойынша барлық іс-шаралар орындалады:
1) бу қазандықтары бойынша:
су мен буды жіберу, от кеңістігі жағынан тазарту, қаланған кірпішті және қазандықтың отығын алып тастау (қажет болған жағдайда);
от жағу құрылғысын, түтін құбырларын, экономайзерлерді, мұржаларды, от камераларын күйеден және кірден үрлеу, тазалау;
қазандық бөшкесінің және түтін күйік құбырының аузын ашу және тазалау;
2) басты қозғалтқыш, қосалқы және кәсіптік механизмдері бойынша;
суды, майды, отынды шығару, механизмдер мен құбырлардың сыртын тазалау және сүрту;
қозғалтқыштар мен механизмдердің картерлерін тазалау;
3) кеме жүйелері мен құбырлар бойынша – суды, майды, отынды және газ түріндегі ортаны жою.
33. Кемелерді жөндеуге қоюға дейінгі жұмысты ұйымдастыру және өндірісті дайындау мыналарды қамтиды:
1) кемені пайдалану кезінде кеме иесінің жоспарлы жөндеу жұмыстарының құрамы мен көлемін, кеме конструкциясы мен жабдығының элементтерін бағалауы;
2) кеме иесінің кемені жаңғыртуға (қайта жабдықтауға) жөндеу тізімдемелері мен техникалық құжаттамаларын жасауы, оларды Кеме қатынасы тіркелімімен келісуі және осы құжаттарды жөндеуді орындаушыға беруі;
3) жөндеу құжаттамаларын әзірлеу;
34. Нөлдік кезең деп кемелерді жөндеуді орындаушы кемені жөндеуге қойғанға дейін навигация кезеңінде орындайтын жұмыстар кешені ұғынылады, мыналар кіреді:
1) айырбастау қорының бөлшектерін, буындарын және механизмдерін сатып алу;
2) айырбастау қорының буындарын, механизмдері мен жабдықтарын жөндеу;
3) тапсырыс берушімен бірыңғай жөндеу тізімдемесі немесе дара жөндеу тізімдемесі негізінде келіскен номенклатура бойынша бөлшектерді, буындарды, бұйымдар мен конструкцияларды дайындау;
4) құйманы, соғылма және басқа жартылай фабрикаттарды, жөндеу құжаттамасының номенклатурасы бойынша қажетті заттарды өндіру
5) қосалқы бөлшектерді дайындау;
35. Кемелерді жаңғыртуға (қайта жабдықтауға) немесе қалпына келтіруге арналған техникалық құжаттаманы өтеусіз негізде кеме иесі әзірлейді немесе әзірлеуге бастамашылық етеді.

2) удаление из ремонтируемых помещений инвентаря, имущества, мешающего выполнению ремонтных работ, а также пиротехнических средств, лакокрасочных и других легковоспламеняющихся материалов;
3) вскрытие горловин, дегазацию, выпаривание и вентиляцию топливных и грузовых танков с замером состава газовоздушной смеси, очистку настилов и набора под плитами машинных и котельных отделений.
32. Перед постановкой в док для производства огневых работ по корпусу все огнеопасные грузы, находящиеся в емкостях и помещениях, соприкасающихся с корпусом, удаляются с судна.
При этом выполняются мероприятия по обеспечению безопасного состава газовоздушной смеси:
1) по паровым котлам:
спуск пара и воды, очистка со стороны огневого пространства, удаление кирпичной кладки и колосников котлов;
продувка, очистка топочного устройства, дымоходов, экономайзеров, дымовых труб, огневых камер от сажи и грязи;
вскрытие горловин и очистка внутренней поверхности бочки котла и дымогарных труб;
2) по главным двигателям, вспомогательным и промысловым механизмам:
удаление воды, масла, топлива, наружная очистка и протирка механизмов и трубопроводов;
очистка картеров двигателей и вспомогательных механизмов;
3) по судовым системам и трубопроводам - удаление воды, масла, топлива и газообразных сред.
33. Подготовка производства и организация работ до постановки судов на ремонт включает в себя:
1) оценку судовладельцем в период эксплуатации судна состава и объемов плановых ремонтных работ, элементов конструкций и оборудования судна;
2) составление судовладельцем ремонтных ведомостей и технической документации на модернизацию (переоборудование) судов, их согласование с Регистром судоходства и передачу этих документов исполнителю ремонта;
3) разработку ремонтной документации.
34. Под нулевым этапом понимается комплекс работ, выполняемых исполнителем ремонта судов в период навигации до постановки судна в ремонт включающий:
1) приобретение деталей, узлов и механизмов обменного фонда;
2) ремонт узлов, механизмов и оборудования обменного фонда;
3) изготовление деталей, узлов, изделий и конструкций по номенклатуре, согласованной с заказчиком на основе единой ремонтной ведомости или индивидуальной ремонтной ведомости;
4) производство литья, поковок и других полуфабрикатов, дельных вещей по номенклатуре ремонтной документации;
5) изготовление запасных частей.
35. Техническая документация на модернизацию (переоборудование) или восстановительный ремонт судов разрабатывается или инициируется к разработке на возмездной основе судовладельцем.

36. Жаңғыртуға (қайта жабдықтауға) немесе қалпына келтіруге арналған техникалық тапсырма мен техникалық құжаттама бекітілуге ұсынылғанға дейін қадағалау ұйымдарымен және жөндеуді орындаушымен келісіледі.
§ 2. Кемені жөндеуге қою кезінде және одан кейін жөндеуге дайындау.
37. Кемені жөндеудің тиісті түріне жөндеу жұмыстарының қажетті көлемін нақтылауды кеменің команда құрамы оны жөндеуге тапсыру кезеңінде пайдалану кезінде байқалған және куәландыру және жөндеу алдындағы ақаулау кезінде анықталған ақаулар мен жарамсыздықтарды ескере отырып, жүргізеді және жөндеу тізімдемесі мен кеме жөндеу жоспарларында көрсетіледі.
38. Нақтыланған жұмыс көлемі жөндеу тізімдемесі мен флот жөндеу жоспарына өзгерістер мен толықтырылулар түрінде енгізіледі.
39. Нақтыланған қажетті жөндеу көлемін анықтаған кезде қадағалау ұйымдарының талаптары мен қорытындылары ескеріледі.
40. Жөндеу алды ақаулар:
1) ағымдағы жөндеу алдында – кеменің командалық құрамы механиктер топтарымен (инженер-механик, механик-жетекші ) бірлесіп;
2) орташа және қалпына келтіріп жөндеу алдында - құрамында капитан-механик немесе капитан (командирлер, шкиперлер) және механик, топтық механик (инженер-механик, механик-жетекші), Кеме қатынасы тіркелімінің өкілі бар комиссия жүзеге асырылады.
41. Ақаулау қазіргі заманғы дефектоскоп әдістерін, жасаушы зауыттың ұсыныстары мен нұсқауларына және жөндеуге арналған техникалық шарттарға сәйкес арнайы бақылау өлшеу құралдарын, өлшеу аспаптарын қолдану арқылы орындалады.
42. Бақылау ұйымдарының қадағалауындағы кеме корпусының элементтері, механизмдер, құрылғылар, электр жабдықтары бойынша оларды куәландыру және ақаулау кезінде осы ұйымдардың талаптары ескеріледі.
43. Орташа және қалпына келтіріп жөндеу алдында жөндеу алды ақаулау кезінде кеменің механизмдерін, жабдығын, құрылғылары мен конструкцияларын бөлшектеу кеме корпусының жекелеген бөлшектерін қажетті өлшеуді және барлық элементтерін ақаулаудың орындалуын қамтамасыз ету көлемінде жүргізіледі.
44. Ағымдағы жөндеу алдында кеменің механизмдерін, жабдығын және құрылғыларын бөлшектеу жөндеу тізімдемесі бойынша жұмыстарды орындауды және пайдалану кезінде анықталған ақауларды жоюды қамтамасыз ету көлемінде жүргізіледі.
45. Мамандандырылған өндіріс жағдайында жөндеуге жататын басты және қосалқы қозғалтқыштар, машиналар, механизмдер және құрылғылар кемеде бөлшектеуге және ақаулауға түспейді, салынған механизмдерімен және аспаптарымен немесе жинақталымда жөндеуді орындаушымен келісілген жөндеуге жіберіледі.

36. Техническое задание и техническая документация на модернизацию (переоборудование) или восстановительный ремонт до их представления на утверждение согласовываются с исполнителем ремонта.
§ 2. Подготовка к ремонту судов в период и после
постановки их на ремонт
37. Уточнение потребного объема ремонтных работ, соответствующих виду ремонта судна, производится командным составом судна в период его сдачи на ремонт с учетом дефектов и неисправностей, обнаруженных во время эксплуатации и выявленных при освидетельствовании и предремонтной дефектации и отражается в ремонтных ведомостях и планах судоремонта.
38. Уточненный объем работ вносится в виде изменений и дополнений в ремонтные ведомости и план ремонта.
39. При установлении уточненного потребного объема ремонта учитываются требования и заключения Регистра судоходства.
40. Предремонтная дефектация осуществляется:
1) перед текущим ремонтом - командным составом судна совместно с групповым механиком (инженером-механиком, механиком-наставником);
2) перед средним и восстановительным ремонтом - комиссией в составе капитана-механика или капитана (командира, шкипера) и механика, группового механика (инженера-механика, механика-наставника), представителя Регистра судоходства.
41. Дефектация выполняется с применением методов дефектоскопии, специального контрольного измерительного инструмента, измерительных приборов в соответствии с рекомендациями и инструкциями заводов-изготовителей и техническими условиями на ремонт.
42. По элементам корпуса судна, механизмам, устройствам, электрическому оборудованию, находящихся под надзором контролирующих организаций, при их освидетельствовании и дефектации учитываются требования этих организаций.
43. Разборка механизмов, оборудования, устройств и конструкций судна предремонтной дефектации перед средним и восстановительным ремонтами производится в объеме, обеспечивающем выполнение необходимых обмеров отдельных деталей и дефектации всех элементов корпуса судна.
44. Разборка механизмов, оборудования и устройств судна при предремонтной дефектации перед текущим ремонтом производится в объеме, обеспечивающем выполнение работ по ремонтной ведомости и устранение дефектов, выявленных в процессе эксплуатации.
45. Главные и вспомогательные двигатели, машины, механизмы и устройства, подлежащие ремонту в условиях специализированных производств, разборке и дефектации на судне не подвергаются, а направляются на ремонт в полном комплекте с навешенными механизмами и приборами или в комплектации, согласованной с исполнителем ремонта.

46. Қосымша ақаулық тізімдемесі тексеріледі, калькуляциялауға жіберіледі кеме иесі өкілі түрінде бекітіледі.
47. Куәландыру мен жөндеу алды ақаулау нәтижелері бойынша жұмыс көлемін нақтылаудан кейін кеме жөндеудің есепті құны негізі және қосымша тізімдемелер шығындары сомасында орындалады.
6. Кемені жөндеуге қою, жөндеу жүргізу және жөндеуден
қабылдап алу
48. Кемелерді жөндеуге қою кеме иесі бекіткен немесе кеме жөндеу шарты талаптарымен ескерілген кеме жөндеу жоспарында белгіленген пункттерде және мерзімдерде жүргізіледі.
49. Қысқы жөндеуге қою кезінде кеме осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес белгіленген мерзімде қыстық жай-күйге келтіріледі.
50. Кемелер бекітілген ретімен орналастыру схемасына сәйкес өртке қарсы қашықтықты және түбінде өртке қарсы су қорын сақтаумен жөндеуге қойылады.
51. Кемелерді жүк қалдықтарынан тазартуды кеме иесі соңғы түсіру. пунктінде жүргізеді.
52. Құйып таситын кемелердің отын сыйымдылықтары мен бөліктерін жуу мен газсыздандыруды кеме иесі немесе жөндеуді орындаушы уағдаластық бойынша орындайды.
53. Құрғақ жүк кемелерін, сондай-ақ зәр-нәжіс жүйесін жүк қалдықтарынан тазарту құйып таситын кемелерді жуу және газсыздандыру, слан асты суларды беру кемені қыстық жағдайға келтіруге жатпайды және кемені жөндеуге қоюға дейін жүргізіледі.
7. Кемелерді жөндеуге беру және кемелерді жөндеу уақытында күтіп ұстау
54. Кемелерді қыстық жағдайға келтіргеннен кейін жөндеуді орындаушының өкілі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес акті рәсімдеумен жөндеуге қабылдайды.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Кемені жөндеуге қабылдау актісіне қол қойылған сәттен бастап кеменің қауіпсіздігін және оның барлық бөліктерінің сақталуын жөндеуді орындаушы қамтамасыз етеді.
8. Кемелерді жөндеуді жүргізу және жұмыстарды қабылдау
§ 1 Кеме бойынша жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру
56. Кемелерді жөндеуді орындаушы жобалық техникалық және жөндеу құжаттамасын пайдаланумен немесе шарт талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
57. Жөндеу жұмыстары барысын бақылау бойынша тағайындалған адамдар, кеме иесінің өкілдері:
1) жөндеу тізімдемесіне, жобаға, техникалық шарттарға сәйкес жұмыс көлемінің орындалуы мен сапасын бақылайды;
2) жөндеуге арналған техникалық шарттарда немесе басқа нормативтік құжаттарда көзделген кеменің бөлшектерін, буындарын, конструкцияларын және механизмдерін сынауларға және қабылдауға қатысады;

46. Дополнительные дефектные ведомости проверяются, направляются на калькулирование и утверждаются представителем владельца судна.
47. После уточнения объема работ по результатам освидетельствования и предремонтной дефектации выполняется расчет стоимости ремонта судна в сумме затрат основной и дополнительной ведомостей.
6. Постановка судов на ремонт, проведение
ремонта и приемка из ремонта
48. Постановка судов на ремонт производится в пунктах и в сроки, установленные планом ремонта судов, утвержденным владельцем судов или оговоренных условиями договора на ремонт судна.
49. Перед постановкой на зимний ремонт суда приводятся в зимовочное состояние в сроки установленные приложением 1 к настоящим Правилам.
50. Суда расставляются на ремонт в соответствии с утвержденной схемой расстановки судов с соблюдением противопожарных разрывов и запасов воды под днищем.
51. Зачистка судов от остатков груза производится судовладельцами в пунктах последней выгрузки.
52. Промывка и дегазация топливных емкостей и отсеков наливных судов выполняется владельцем судна или исполнителем ремонта по договоренности.
53. Зачистка сухогрузных судов от остатков груза, а также фекальной системы, промывка и дегазация наливных судов, сдача подсланевых вод не включаются в работы по приведению судна в зимовочное состояние и проводится до постановки судна на ремонт.
7. Сдача судов в ремонт и содержание судов во время ремонта
54. После приведения судна в зимовочное состояние представитель исполнителя ремонта принимает его на ремонт с оформлением акта согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 54 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. С момента подписания акта приемки судна на ремонт, безопасность судна и сохранность всех его частей обеспечивается исполнителем ремонта.
8. Проведение ремонта судов и приемка работ
§ 1. Осуществление ремонтных работ по судну
56. Ремонт судов осуществляется исполнителями ремонта с использованием проектной технической и ремонтной документации или в соответствии с условиями договора.
57. Представители судовладельца, назначенные лицами по наблюдению за ходом ремонтных работ:
1) контролируют выполнение объема и качество работ согласно ремонтной ведомости, проекту, техническим условиям;
2) участвуют в испытаниях и приемке деталей, узлов, конструкций и механизмов судна, предусмотренных техническими условиями на ремонт;

3) кемені қысқы жағдайларда техникалық және пайдалану дайындығына қабылдауға қатысады.
58. Механизмдер мен жабдықтардың сапасын операциялық және қабылдау бақылауын, бөлшектер мен буындарын дайындауды жөндеуді орындаушы кеме иесінің өкілін тарту арқылы ұйымдастырады, бұл ретте сынаулардың актілері мен хаттамаларын рәсімдейді, оған материалдарға сертификаттар, паспорттар немесе механизмдерге, жабдық пен бұйымдарға формулярлар қоса беріледі.
59. Тіркелімнің қадағалау объектілері номенклатурасы бойынша механизмдер, жабдықтар және бөлшектер куәландыру үшін инспекцияның нұсқаушысына ұсынылады.
60. Мамандандырылған цехтарда жөнделген механизмдер және жабдықтар бойынша сынаулар нәтижелері, техникалық параметрлер, сондай-ақ орындалған жөндеудің сипаты мен көлемі сынау хаттамаларында, паспорттарда немесе формулярларда көрсетіледі.
§ 2 Жөндеуден кейін жұмыстарды қабылдау тәртібі
61. Ағымдағы және орташа жөндеуді орындағаннан кейін, кемелерді түпкілікті пайдалануға қабылдаумен қатар мыналарды қысқы жағдайларда алдын ала қабылдау көзделеді:
1) барлық типті кемелерді – техникалық дайындыққа;
2) энергиялық қондырғыларсыз өздігінен жүрмейтін кемелер және көктемгі жұмыстарсыз - пайдалану дайындығына.
62. Навигация аралық кезеңде кемелерді техникалық дайындыққа (корпустың және акваторийдегі кемелердің қозғаушы-рульдік кешенінің зақымдануын жою жұмыстарынан басқа) тапсыру үшін қажетті жұмыстар және пайдалану дайындығына тапсыру үшін көктемгі кезеңдегі жөндеу жұмыстары орындалады.
63. Кемелерді техникалық дайындыққа қабылдау барлық жөндеу жұмыстары мен жаңғырту аяқталғаннан кейін жүргізіледі. Қысқы кезеңде климаттық жағдайларға байланысты (көктемгі жұмыстар) орындалуы мүмкін емес жұмыстар ерекше болып табылады.
64. Қысқы жағдайларда өздігінен жүрмейтін кемелерді пайдалану дайындығына қабылдау жұмыстарды орындау жағдайы және оларды мүкәммалмен, такелажбен, қосалқы бөлшектермен және навигациялық жабдықтаумен жинақтаған кезінде жүргізіледі.
65. Қысқы жағдайларда пайдалану дайындығына қабылдануға жататын өздігінен жүрмейтін кемелер тізімдері мен қабылдау кестелерін кеме иесі жасайды.
66. Кемені жөндеуді аяқтау және техникалық дайындыққа тапсыру мерзімдері жөндеуді орындаушы әзірлейтін, кеме иесі бекітетін кеме (кемелер) жөндеу кестесінің бағанында көрсетіледі.
67. Кемелерді техникалық және пайдалану дайындығына қабылдауды тапсыру және қабылдау комиссиялары жүргізеді, оларды кеме иесі тағайындайды және осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша акті ресімделеді.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3) участвуют в приемке судна в техническую и эксплуатационную готовность в зимних условиях.
58. Операционный и приемочный контроль качества ремонта механизмов и оборудования, изготовление деталей и узлов организует исполнитель ремонта с привлечением представителя судовладельца, оформляет акты и протоколы испытаний, к которым прикладывает сертификаты на материалы, паспорта или формуляры на механизмы, оборудование и изделия.
59. Механизмы, оборудование и детали по номенклатуре объектов технического наблюдения Регистра судоходства предъявляются для освидетельствования работнику Регистра судоходства.
60. По механизмам и оборудованию, отремонтированным в специализированных условиях, результаты испытаний, технические параметры, а также характер и объем выполненного ремонта отражается в актах, паспортах или формулярах.
§ 2. Приемка работы после ремонта
61. При выполнения текущего или среднего ремонта, помимо окончательной приемки судов в эксплуатацию, предусматривается предварительная приемка в зимних условиях:
1) судов всех типов - в техническую готовность;
2) несамоходных судов без энергетических установок и без весенних работ - в эксплуатационную готовность.
62. В межнавигационный период выполняются работы, необходимые для сдачи судов в техническую готовность (за исключением работ по устранению повреждений корпуса и движительно-рулевого комплекса судов, находящихся на акватории), и ремонтные работы весеннего периода для сдачи в эксплуатационную готовность.
63. Приемка судов в техническую готовность производится после окончания всех ремонтных работ и модернизаций. Исключение составляют работы, выполнение которых в зимний период невозможно по климатическим условиям (весенние работы).
64. Приемка несамоходных судов в эксплуатационную готовность в зимних условиях производится при условии завершения выполнения работ и укомплектования их инвентарем, такелажем, запасными частями и навигационным снабжением.
65. Списки несамоходных судов, подлежащих приемке в эксплуатационную готовность в зимних условиях, и графики приемки составляются судовладельцами.
66. Сроки окончания ремонта и сдачи судов в техническую готовность указываются в графике ремонта судна (судов), разрабатываемом исполнителем ремонта, утвержденном судовладельцем.
67. Приемка судов в техническую и эксплуатационную готовность производится комиссиями: сдаточной и приемочной, которые назначаются судовладельцем и оформляются актом по форме, согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 67 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

68. Жекелеген жөндеу жұмыстарын және жөндеуден кемені тұтастай қабылдауды жөндеуді орындаушы әзірлеген, кеме иесімен және Кеме қатынасы тіркелімімен келісілген міндетті аралық қабылдау тізбесіне және қабылдау-тапсыру сынақтары бағдарламасына сәйкес жөндеуді орындаушы, кеме иесі өкілдері, Кеме қатынасы тіркелімі және басқа қадағалау органдары жүзеге асырады.
69. Орындалған жөндеу жұмыстарын қабылдауды кеме иесі мынадай екі кезеңде жүргізеді:
1) алдын ала – кеменің жекелеген бөлшектерін және жинау бірліктерін, элементтерін жөндеуді аяқтауға қарай жөндеу процесінде кезең-кезеңмен;
2) түпкілікті – кемені (бекітілетін, жүрістік) қабылдау-тапсыру сынақтары немесе бақылаулық шығу процесінде.
70. Жөнделген элементтерді оларды кеме иесіне ұсынғанға дейін техникалық құжаттамаға сәйкес жөндеуді орындаушы қабылдайды. Жөнделген элементтерге (бөлшектерге) паспорттар мен материалдарға сертификаттар кеме иесіне беріледі.
71. Белгілі техникалық ерекшеліктері бар (техникалық қабылдаудың ұзақтығы, шекті жүктемелермен сынау, қазандардың булы сынамалары) жекелеген техникалық құралдарды қабылдауды кеме иесінің өкілімен және Кеме қатынасы тіркелімімен бір уақытта жөндеуді орындаушы жүргізуге рұқсат етіледі.
72. Кеме иесі жекелеген жұмыстарға тапсырылған Кеме қатынасы тіркелімінің қадағалауындағы кеме элементтерін жөндеуден кейін жөндеуші орындаушы кеме иесіне жөндеуді орындаушы орындауға қабылдаған көлемде ұсынады. Кеме қатынасы тіркеліміне осы элементтерді ұсынуды кеме иесі жүзеге асырады. Бұл ретте жөндеуді орындаушы кеме иесіне көмек көрсетеді және Кеме қатынасы тіркелімі жөндеуді орындаушы атқарған жұмыстар негізінде ескертулерді жояды.
Ескерту. 72-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 16.07.2025 № 218 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
73. Кемені жөндеуден қабылдауды комиссия жүргізеді, оған кеме иесінің мамандарынан басқа жөндеуді орындаушының өкілі кіреді. Сынаулар жүргізу және кемені жөндеуден қабылдау бойынша комиссияның төрағасы болып кеме иесінің өкілі тағайындалады.
74. Кемені сынау әдетте, екі кезеңде жүргізіледі: бекіту сынағы және жүріс сынағы.
75. Кемелерді отынмен, маймен және сынауды жүргізуге қажетті барлық материалдармен жабдықтау кеме иесіне жүктеледі және олар жөндеуді орындаушы әзірлеген жөндеу жоспарында белгіленген мерзімде жүзеге асырады.
76. Кеме иесі кемені бекіту немесе жүріс сынауы үшін қажетті кеме экипажын жинақтайды.
77. Бекіту немесе жүріс сынауы нәтижесінде кеменің жөнделген элементтерінен табылған ақаулар жөндеуді орындаушының күшімен жойылады. Жөндеуді орындаушы жөндеуі жөндеу тізімдемелері мен және жұмыс көлемін нақтылау хаттамасымен көзделмеген кеме элементтерінде сынау кезінде табылған ақаулықтар мен ақаулар үшін жауапты болмайды. Осындай ақаулықтарды немесе ақауды жою кеме иесіне қысқа технологиялық мүмкін мерзімге жүктеледі.

68. Приемка отдельных ремонтных работ и судна в целом из ремонта осуществляются исполнителем ремонта, представителями судовладельца, Регистром судоходства согласно перечню обязательных промежуточных приемок, разработанных исполнителем ремонта, согласованных с судовладельцем и с Регистром судоходства.
69. Приемка выполненных ремонтных работ производится судовладельцем в два этапа:
1) предварительная - поэтапно, в процессе ремонта, по мере окончания ремонта отдельных деталей и сборочных единиц, элементов судна;
2) окончательная - в процессе приемо-сдаточных испытаний судна (швартовных, ходовых) или контрольного выхода.
70. Отремонтированные элементы до предъявления их судовладельцу принимаются исполнителем ремонта согласно технической документации. Паспорта на отремонтированные элементы (детали) и сертификаты на материалы передаются судовладельцу.
71. Допускается приемка отдельных технических средств, имеющих определенные технические особенности (длительность технической приемки, испытание предельными нагрузками, паровые пробы котлов), одновременно исполнителем ремонта с представителями судовладельца и Регистра судоходства.
72. Поднадзорные Регистру судоходства элементы судна, по которым судовладельцем заказаны отдельные работы, предъявляются после ремонта исполнителем ремонта судовладельцу в объеме, принятом исполнителем ремонта к исполнению. Предъявление этих элементов Регистру судоходства осуществляет судовладелец. При этом исполнитель ремонта оказывает содействие судовладельцу и устраняет замечания Регистра судоходства по работам, выполненным исполнителем ремонта.
Сноска. Пункт 72 – в редакции приказа Министра транспорта РК от 16.07.2025 № 218 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
73. Приемка судна из ремонта производится комиссией, в состав которой кроме специалистов от судовладельца входит представитель исполнителя ремонта. Председателем комиссии по проведению испытаний и приемке судна из ремонта назначается представитель судовладельца.
74. Испытания судна проводятся, в два этапа: швартовные испытания и ходовые испытания.
75. Снабжение судов топливом, маслами и всеми необходимыми для проведения испытаний материалами возлагается на судовладельца и осуществляется им в сроки, установленные планами ремонта, разработанными исполнителем ремонта.
76. Судовладелец укомплектовывает судно экипажем, необходимым для швартовных или ходовых испытаний судна.
77. Выявленные в результате швартовных и ходовых испытаний дефекты по отремонтированным элементам судна устраняются силами исполнителя ремонта. Исполнитель ремонта не несет ответственности за обнаруженные при испытаниях неисправности и дефекты в элементах судна, ремонт которых не предусмотрен ремонтными ведомостями и актом уточнения объема работ. Устранение таких неисправностей или дефектов возлагается на судовладельца.

78. Бекіту немесе жүріс сынауы аяқталған соң тиісті акті жасалады, онда анықталған ақаулар және жөндеуді атқарушы жөндеген кеме элементтері бойынша қажет ревизиялар тізбесі келтіріледі. Іс-қимылда қайталап тексеру ақаулар анықталған немесе ревизия жасалған элементтер бойынша ғана жүргізіледі.
79. Қабылдауға шақыруды және жөндеуді орындаушының жекелеген жөнделген кеме элементтерін Кеме қатынасы тіркеліміне ұсынуды жөндеуді орындаушы жүзеге асырады.
80. Кемені жөндеуден кейін тұтастай Кеме қатынасы тіркеліміне ұсынуды кеме иесі жүзеге асырады. Бұл ретте жөндеуді орындаушы кеме иесіне жәрдемдеседі және жөндеуші орындаған жұмыстар бойынша Кеме қатынасы тіркелімінің ескертулерін жояды.
81. Кемені тұтастай техникалық қабылдауды аяқтағаннан кейін жөндеуді орындаушы кеме иесіне түзетілген пайдалану құжаттамасын береді.
82. Орташа жөндеуден кейін кемені қабылдауды кеме иесі тағайындаған комиссия жүзеге асырады, тапсыруды жөндеуді орындаушы тағайындаған комиссия жүргізеді.
83. Кемені техникалық және пайдалану дайындығына қабылдау кезінде комиссия құрамына жөндеуге жауапты және жөндеуді орындаушының осы кемесін жөндеуін бақылайтын адамдар кіреді.
9. Сынау және кемені жөндеуден пайдалануға қабылдау
84. Кемені жөндеуден пайдалануға қабылдау кеме иесі бекіткен кестеде белгіленген мерзімде жүргізіледі. Кестені жөндеуді орындаушыға кемелерді пайдалануға беру басталуының жоспарлы мерзіміне дейін бір айдан кешіктірмей береді.
85. Кеме экипажы капитанның (командирдің, шкипердің) басшылығымен жөндеуді орындаушы бірлесіп, кемені пайдалануға дайындауды жүзеге асырады.
86. Өздігінен жүретін кемелерді пайдалануға қабылдау жөнделген механизмдерді, жабдықтарды, құрылғыларды тексеру мен сынауды және кемені жөндеуден қабылдауды қамтитын қабылдау-тапсыру сынауларын жүргізуді көздейді. Қабылдау-тапсыру сынауларымен бір уақытта кеменің пайдалануға дайындығы және оның қажетті мүкәммалмен, қосалқы бөлшектермен, навигациялық жабдықтаумен қамтамасыз етілуі тексеріледі.
87. Қабылдау-тапсыру сынаулары мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1)егер өрт қауіпсіздігі қамтамасыз етілмесе;
2) сынауды одан әрі жүргізуге кедергі болатын немесе қызмет көрсететін персоналдың қауіпсіздігіне қатер төндіретін ақаулықтарды немесе ақауды анықтау;
3) сыну немесе авариялар;
4) параметрлердің рұқсат етілетін мәндерден ауытқуы;
88. Сынақтарды үзілген режимде қайталау немесе қайта бастау туралы шешімді құжаттамалық расталған себептер болған кезде Кеме қатынасы тіркелімі өкілінің келісімі бойынша комиссия қабылдайды.

78. По окончании швартовных и ходовых испытаний составляются соответствующие акты, в которых приводятся перечни обнаруженных дефектов и необходимых ревизий по отремонтированным исполнителем ремонта элементам судна. Повторная проверка в действии проводится только по элементам, у которых были выявлены дефекты или которые подвергались ревизиям.
79. Вызов на приемку и предъявление Регистру судоходства отдельных отремонтированных исполнителем ремонта элементов судна осуществляет исполнитель ремонта.
80. Предъявление Регистру судоходства судна после ремонта в целом осуществляет судовладелец. При этом исполнитель ремонта оказывает содействие судовладельцу и устраняет замечания Регистра судоходства по работам, выполненным исполнителем ремонта.
81. По окончании технической приемки судна в целом исполнитель ремонта передает судовладельцу откорректированную эксплуатационную документацию.
82. После среднего ремонта приемку судна осуществляет комиссия, назначенная судовладельцем, сдачу производит комиссия, назначенная исполнителем ремонта.
83. При приемке судов в техническую и эксплуатационную готовность в состав комиссии включаются лица, ответственные за ремонт и наблюдающие за ремонтом этого судна исполнителя ремонта.
9. Испытания и приемка судов из ремонта в эксплуатацию
84. Приемка судов из ремонта в эксплуатацию производится в сроки, установленные графиком, утвержденным владельцем судна. График передают исполнителю ремонта не позднее, чем за месяц до планового срока начала сдачи судов в эксплуатацию.
85. Экипаж судна под руководством капитана (командира, шкипера) совместно с исполнителем ремонта осуществляет подготовку судна к эксплуатации.
86. Приемка самоходных судов в эксплуатацию предусматривает проведение приемосдаточных испытаний, включающих проверку и испытание отремонтированных механизмов, оборудования, устройств и приемку судна из ремонта. Одновременно с приемосдаточными испытаниями проверяется готовность судна к эксплуатации и обеспеченность его необходимым инвентарем, запасными частями, навигационным снабжением.
87. Приемосдаточные испытания прерываются в случае:
1) если не обеспечена пожарная безопасность;
2) обнаружения неисправностей или дефектов, препятствующих дальнейшему проведению испытаний, искажающих их результаты или угрожающих безопасности обслуживающего персонала;
3) поломок и аварий;
4) отклонений основных параметров от допустимых значений.
88. Решение о повторном проведении или возобновлении испытаний на прерванном режиме принимается комиссией по согласованию с представителем Регистра судоходства при наличии документально подтвержденных причин.

Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 01.06.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Кемені орташа, қалпына келтіру жөндеуіне пайдалануға қабылдау кезінде бекіту және жүріс жұмыстары жүргізіледі.
90. Ағымдағы жөндеуден кейін немесе жөндеусіз қысқы тұрақта тұрудан кейін бекіту және жүріс сынаулары жүргізілмейді, ал комиссияның қалауы бойынша кемелердің жарамды екенін және жұмысқа қабілеттілігін тексеруді қамтамасыз ететін режимдерде кеменің барлық элементтері мен механизмдерін қысқа мерзімді сынау жүргізеді.
91. Бекіту сынаулары кезінде кеменің техникалық жай-күйі, орындалған жөндеудің сапасы тексеріледі, сондай-ақ кемені жүрістік тапсыру сынауларына шығу қауіпсіздігі белгіленеді.
92. Бекіту сынауларын өткізуге комиссия кемені тексеріп қарағаннан және жөндеуді орындаушыдан барлық жұмысты, механизмдерді және кемені тұтастай қабылдауды растайтын жөндеу бойынша құжаттамаларды тексергеннен кейін рұқсат етеді. Кәсіпорын қабылдау комиссиясына мынадай құжаттарды ұсынуы тиіс:
1) кеменің барлық элементтері бойынша жөндеу тізімдемелері;
2) жаңғырту іс-шаралары және жөндеу бойынша техникалық құжаттама мен сызбалар;
3) жөндеу кезінде пайдаланылған материалдарға, бұйымдарға сертификаттар немесе оларды сынау актілері;
4) жаңа орнатылған механизмдер мен жабдықтарға техникалық құжаттама және оларды күтіп ұстау бойынша нұсқау;
5) Кеме қатынасы тіркелімі өкілімен механизмдерді, құрылғыларды және бөлшектерді аралық бақылау актісі;
6) жұмысты аралық қабылдау журналы мен актісі;
7) контрагенттер орындаған жабдықтарды, бұйымдарды және жұмыстарды сынау және қабылдау актісі.
93. Жүріс режимін сынау үшін қажет емес механизмдер, жабдық, құрылғы, жүйелер, электр жабдығы, байланыс және электррадионавигация құралдары кемені бекіту сынауында толық сынақталады.
94. Қабылдау комиссиясының қалауы бойынша жекелеген механизмдерді, құрылғыларды және жабдықтарды сынау жүріс сынаулары кезінде жүргізіледі.
95. Басты қозғалтқышты сынау кезінде бір уақытта резервтік және авариялықты қоса, оларға қызмет көрсететін барлық механизмдер мен жүйелер сынаудан өтеді.
96. Энергиялық қондырғыларды бекіту сынаулары процесінде мыналар тексеріледі:
1) әр түрлі пайдалану режимдерінде механизм жұмысы;
2) реверстер мен іске қосулар;
3) реттеуіштер мен автоматты құрылғылар.
97. Жөндеуден кейін басты қозғалтқыштарды бекіту сынауларының ұзақтығы мен режимдері осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген талаптар бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 97-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 01.06.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. При приемке судна из среднего, восстановительного ремонта в эксплуатацию проводятся швартовные и ходовые испытания.
90. После текущего ремонта или зимнего отстоя без ремонта швартовные и ходовые испытания не проводятся, а по усмотрению комиссии проводится кратковременное опробование всех механизмов и элементов судна на режимах, обеспечивающих проверку их исправности и работоспособности.
91. При швартовных испытаниях проверяется техническое состояние судна, качество выполненного ремонта, а также устанавливается безопасность выхода судна на ходовые сдаточные испытания.
92. Проведение швартовных испытаний разрешается комиссией после осмотра судна и проверки документации по ремонту, подтверждающей приемку всех работ, механизмов и судна в целом исполнителем ремонта. Приемочной комиссии предъявляют следующие документы:
1) ведомости ремонта по всем элементам судна;
2) техническую документацию и чертежи по модернизационным мероприятиям и ремонту;
3) сертификаты на использованные при ремонте материалы, изделия или акты их испытаний;
4) техническую документацию на вновь установленные механизмы и оборудование и инструкции по уходу за ними;
5) акты промежуточной приемки работ;
6) акты промежуточного контроля представителя Регистра судоходства;
7) акты испытания и приемки оборудования, изделий и работ, выполненных контрагентами.
93. Механизмы, оборудование, устройства, системы, электрооборудование, средства связи и электрорадионавигации, не требующиеся при испытании ходового режима, испытываются в процессе швартовных испытаний судна.
94. Испытание отдельных механизмов, устройств и оборудования по усмотрению приемочной комиссии проводится во время ходовых испытаний.
95. При испытании главных двигателей одновременно подвергают испытанию все обслуживающие их механизмы и системы, включая резервные и аварийные.
96. В процессе швартовных испытаний энергетических установок проверяют:
1) работу механизмов на различных эксплуатационных режимах;
2) реверсы и пуски;
3) действие регуляторов и автоматических устройств.
97. Продолжительность и режимы швартовных испытаний главных двигателей после ремонта производятся по требованиям указанным в приложении 5 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 97 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

98. Дизельге қызмет көрсететін қабылдануы кеменің жүріс сынауларына шығуымен байланысы қосымша механизмдер, жүйелер мен құрылғылар бекіту сынауларына дейін немесе одан кейін қабылданады. Жүріс сынауларында жұмыс істеген кезеңде оларға тікелей мақсатта жалпы бақылау жүргізіледі.
99. Жүріс сынаулары бекіту сынаулары кезінде анықталған ақаулар мен ескертулер жойылғаннан кейін және сынаулардың техникалық құжаттамалары (өлшеу кестелері, сынаулар хаттамалары (актілері), бекіту куәліктері, формулярлар). Рәсімделгеннен кейін жүргізіледі. Жүріс сынаулары мыналарды тексеру үшін жүргізіледі:
1) әр түрлі пайдалану режимдерінде дизель қондырғысының жұмысы;
2) дизель қондырғысы жұмысының негізгі көрсеткіштері және техникалық құжаттамада бекітілген талаптарға сәйкестігі;
3) қозғалтқыш қондырғысының реверсивтік қасиеті;
4) рульдік басқарудың сенімділігі;
5) кеме экипажы мүшелерінің еңбек жағдайы.
100. Егер жөндеу кезінде кеме маневрлігіне әсер ететін корпус, механизмдер, құрылғылар сипаттамасы өзгерсе, онда жүріс сынаулары кезінде техникалық сипаттамаларды анықтау үшін қажетті көлемде оларды анықтау жүргізіледі.
101. Кемені жүрістік сынаулар кезінде баста қозғалтқыш жұмысының ұзақтығы мен режимі осы Қағидаларға 6-қосымшада көрсетілген талаптар бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
102. Бекіту және жүріс қабылдауын талап етпейтін кеме элементтері жөндеу процесінде түбегейлі қабылданады, одан кейін оның сақталуын кеме иесі қамтамасыз етеді.
103. Басты кемені қабылдауды Кеме қатынасы тіркелімінің өкілдерін қоса отырып кеме иесі қалыптастыратын комиссия жүргізеді.
Ескерту. 103-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 01.06.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
104. Кемені пайдалануға тапсыру және кемелерді уақтылы ұсыну жөндеуді орындаушыға жүктеледі.
105. Кемені пайдалануға қабылдау процесінде анықталған ақауларды жөндеуді орындаушы ең аз техникалық мерзімде жоюы тиіс.
106. Сынаулар процесінде ақаулықтар мен ақаулар анықталған кезінде тоқтатылған сынаулар режимі қайталанады.
107. Комиссия белгілеген ақауларды тексеру мен жою аяқталған соң қайталап тексеру мен сынаулар жүргізіледі және олардың қанағаттанарлық нәтижелері кезінде кемені жөндеуден түпкілікті қабылдау актісін орындалған жұмыстар сапасын бағалауды осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген нысан бойынша көрсете отырып жасалады.

98. Обслуживающие дизель вспомогательные механизмы, системы и устройства, приемка которых не связана с выходом судна на ходовые испытания, принимаются до или после швартовных испытаний. На ходовых испытаниях за ними ведутся общее наблюдение в период работы.
99. Ходовые испытания проводят после устранения дефектов и замечаний, выявленных в период швартовных испытаний и оформления технической документации (таблиц замеров, актов испытаний, швартовных удостоверений, формуляров). Ходовые испытания проводят с целью проверки:
1) работы дизельной установки при различных эксплуатационных режимах;
2) основных показателей работы двигательной установки и соответствия их требованиям утвержденной технической документации;
3) реверсивных свойств двигательной установки;
4) надежности рулевого управления;
5) условий труда членов судового экипажа.
100. Если в ходе ремонта изменились характеристики корпуса, механизмов, устройств, влияющих на маневренность судна, то в процессе ходовых испытаний производится их определение в объеме необходимом для определения технических характеристик.
101. Продолжительность и режимы работы главных двигателей при ходовых испытаниях судна производятся по требованиям указанным приложении 6 к настоящим Правилам.
Сноска. В пункт 101 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
102. Элементы судна, не требующие приемки на швартовных и ходовых испытаниях, принимаются в процессе ремонта, после чего их сохранность обеспечивается судовладельцем.
103. Приемка головного судна проводится комиссией, формируемой владельцем судна с включением представителей Регистра судоходства.
Сноска. Пункт 103 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 01.06.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
104. Своевременное предъявление судов и сдача судна в эксплуатацию возлагается на исполнителя ремонта.
105. Дефекты, выявленные в процессе приемки судна в эксплуатацию, устраняются исполнителем ремонта в минимальный технологический срок.
106. При выявлении в процессе испытаний неисправностей или дефектов режимы прерванных испытаний повторяются.
107. По окончании проверки и устранения, отмеченных комиссией дефектов проводятся повторные проверки и испытания и, при удовлетворительных их результатах, составляется акт окончательной приемки судна из ремонта с указанием оценки качества выполненных работ по форме указанной в приложении 4 к настоящим Правилам.

Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
108. Қабылдау-тапсыру актісіне қол қою сәтіне жөндеуді орындаушы кеме экипажына кемелік құжаттарды және жөндеу бойынша есеп құжаттамаларын кеме паспортына және механизмдер формулярларына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге береді.
11. Кемені техникалық дайындыққа тапсырғаннан кейін (көктемгі жұмыстар) орындауға рұқсат етілетін жөндеу жұмыстарының құрамы
109. Кеме бойынша жалпы жұмыстар:
1) слипте (докта) қыста жөнделген кемені суға түсіру;
2)қозғалтқыштарды, құрылғылардың, жүйелердің, электржабдықтарының механизмдерін, байланыс пен электрнавигация құралдарын реттеу және сынау.
3) кемені бекітуде және жүрісте сынау.
110. Оқшаулау жұмыстары:
1) жөндеу немесе қоймада сақтау үшін кемеден алынатын барлық механизмдер, жабдық, аппаратура, аспаптар және жиһаз кемені техникалық дайындыққа тапсырғанға дейін жинақталуы, жөнделуі, сыналуы және сырлануы тиіс;
2) мұзды қозғалтқыш-рульдік кешеннен кетіру үшін қажет болған кезде өздігінен жүретін кемені көтеруді жүзеге асыру;
111. Корпус және қондырма бойынша жұмыстар:
1) гидравликалық сынаулар жүргізгеннен кейін кеме бөліктерінің сыртқы және ішкі сырлау;
2) корпус бөліктерін су құюмен гидравликалық сынау;
3) слиптегі кеме корпусының су асты бөлігін тазарту және сырлау;
4) егер су асты бөлігі сырланған болса, борт пен қондырманың су асты бөлігін тазалау және сырлау, кемедегі шартты және айырма белгілерді жазу және таңбалап түсіруді орындау;
5) палубаны мастикамен жабу, қаптау плиталарын салу, цементтеу жұмыстары;
6) кеме үй-жайларын, машина бөлімшесін және және оның жабдығын жуу және сырлау;
7) безендендіру жамылғыларын салу;
8) қысқы кезеңде кемеден алынған жиһазды кемеге жеткізу және орнату;
9) линолеумды, линкустрді және оларды алмастыратындарды желімдеу;
10) су асты қанаты бар және глиссирлейтін кемені сырлау.
112. Дизельдік жұмыстар.
1) дизельді жөндеуден кейін консервациядан алу;
2) бақылау-өлшеу аспаптарын орнату,
3) дизельді және оның барлық жүйесін іске қосуға дайындау;
113. Кеме механизмдері және құрылғылар бойынша жұмыстар, қазандықтар.
1) бақылау-өлшеу аспаптарын және аппаратуларды орнату,
2) гидравликалық сынаулар;
3) механизмдер мен құрылғыларды бояу;
4) люктердің жабылуын сынау;
5) қазандықтардың футерлеуін және қаланымын қалау.
114. Білікөткізгіштер және қозғағыштармен жұмыстар.

Сноска. В пункт 107 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. К моменту подписания приемосдаточного акта исполнитель ремонта передает судовому экипажу судовые документы и отчетную документацию по ремонту для внесения дополнений и изменений в паспорт судна и формуляры механизмов.
10. Состав ремонтных работ, выполнение которых допускается
после сдачи судна в техническую готовность (весенние работы)
109. Общие работы по судну:
1) спуск судна, ремонтировавшегося зимой на слипе (в доке) на воду;
2) регулировка и испытание в действии двигателей, механизмов устройств, систем, электрооборудования, средств связи и электрорадионавигации;
3) испытания судна на швартовых и на ходу.
110. Изолировочные работы:
1) укомплектовка, ремонт, испытание и окраска до сдачи судна в техническую готовность всех механизмов, оборудования, аппаратуры, приборов и мебели, снимавшихся с судна для ремонта или хранения на складе;
2) при необходимости осуществление подъема самоходного судна на слип для сколки льда от движительно-рулевого комплекса.
111. Работы по корпусу и надстройке:
1) окраска наружных и внутренних поверхностей судовых отсеков после проведения гидравлических испытаний;
2) гидравлические испытания отсеков корпуса наливом воды;
3) очистка и окраска подводной части корпуса судна, находящегося на слипе;
4) очистка и окраска снаружи надводной части бортов и надстроек, если подводная часть окрашена при слиповании, выполнение надписей и нанесение условных и отличительных знаков на судне;
5) покрытие палуб мастикой, укладка облицовочной плитки, цементировочные работы;
6) мытье и окраска судовых помещений, машинного отделения и его оборудования;
7) нанесение декоративных покрытий;
8) доставка на судно и установка мебели, снятой с судна на зимний период;
9) наклейка линолеума, линкруста и их заменителей;
10) окраска судов на подводных крыльях и глиссирующих.
112. Дизельные работы:
1) расконсервация дизеля после ремонта;
2) установка контрольно-измерительных приборов;
3) подготовка дизеля и всех его систем к пуску.
113. Работы по судовым механизмам и устройствам, котлы:
1) установка контрольно-измерительных приборов и аппаратуры;
2) гидравлические испытания;
3) окраска механизмов и устройств;
4) испытание люковых закрытий;
5) выкладка футеровок и кладок котлов.
114. Работы с валоприводами и движителями:

1) слипте тұрған кемелердің біліктік желілерін түпкілікті тексеру;
2) мұзды жағдайда басты қозғалтқышты ауыстыру жағдайында біліктік желіні жүзуде тексеру.
115. Жүйелер мен құбырлармен жұмыстар.
1) жинақтауда жүйелерді гидравликалық сынау;
2) кингстондарды, шарбақтық жәшіктер мен арматураларды сырлау;
3) құбырларды, цистерналар мен арматураларды сырлау;
4) танкілердің мұнай жылытқышын жөндеу және сынау;
5) рефрижераторлық қондырғыны хладагентпен толтыру;
6) танктердің газтартқыш жүйелерін жөндеу және сынау.
116. Электр жабдығы, байланыс пен электррадионавигация құралдары бойынша жұмыстар.
1) жылытылатын үй-жайда сақтау үшін аппаратураның блоктарын, электрвакуум аспаптарын орнату;
2) жинауда жабдықтарды, аппаратураларды және аспаптарды реттеу және сынау;

1) окончательная проверка валовых линий судов, находящихся на слипе;
2) проверка валовой линии на плаву в случае замены главного двигателя в ледовой обстановке.
115. Работы с системами и трубопроводами:
1) гидравлические испытания систем в сборе;
2) расконсервация кингстонов, заборных ящиков и арматуры;
3) окраска трубопроводов, цистерн и арматуры;
4) ремонт и испытание нефтеподогрева танков;
5) заполнение рефрижераторной установки хладагентом;
6) ремонт и испытание газовытяжной системы танков.
116. Работы по электрооборудованию, средствам связи и электрорадионавигации:
1) установка блоков аппаратуры, электровакуумных приборов, снятых для хранения в отапливаемых помещениях;
2) регулировка и испытания оборудования, аппаратуры и приборов в сборе;

3) аккумуляторларды зарядтау және орнату;
4) кемеде қалған электр желісін және жабдықтарды кептіру және оқшаулауды қалыпты жағдайға жеткізу;
5) электр жабдықтарын сырлау.
117. Техникалық флоттың арнайы жабдықтарымен жұмыстар.
1) қарпу шынжырын іліп қою және реттеу;
2) жүзбелі топырақ тасымалдағыштарды (шар қосындыларының салниктерін тотыруды қоса) жинау;
3) жебелер мен шығырларды троспен жарақтандыру.
Кемені жөндеу қағидаларына
1-қосымша

3) зарядка и установка аккумуляторов;
4) просушка электросетей и оборудования, оставшегося на судне и доведение сопротивления изоляции до нормы;
5) окраска электрооборудования.
117. Работы со специальным оборудованием технического флота:
1) навеска и регулировка черпаковой цепи;
2) сборка плавучего грунтопровода (включая набивку сальников шаровых соединений);
3) вооружение стрел и лебедок тросами.
Приложение 1
к Правилам ремонта

Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кемелерді қысқы жай-күйге келтіру мерзімдері
Кемені техникалық сипаттамасы
Мерзімдері тәулікпен
Кәсіптерді қатар атқарумен жұмыс кезінде
Кәсіптерді қатар атқарусыз жұмыс кезінде
1
Қуаты кВт (а.к) сүйрегіш және қызметтік-қосымша кемелер

Сноска. В приложение 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сроки приведения судов в зимовочное состояние
Техническая характеристика судна
Срок в сутках
при работе с
совмещением
профессий
при работе
без
совмещения
профессий
1
Буксирные и служебно-вспомогательные суда мощностью, кВт (л.с.)

Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кемені жөндеуге қабылдау актісі
20 ___ ж. "____" _________
_____________________________
(елді мекеннің атауы)
кеме:
_____________________________________________________________________
(жоба нөмірі, кеме типі және атауы)
Кеме иесі:
_____________________________________________________________________
(кәсіпорын, ұйым атауы, жеке тұлғаның аты-жөні)
Жөндеуді орындаушы:
_____________________________________________________________________
(кәсіпорын, ұйым атауы, жеке тұлғаның аты-жөні)
Жөндеу пункті:
_____________________________________________________________________
(елді мекен атауы)
Біз, төменде қол қойғандар:
капитан (командир, шкипер) _____________________________________________________________________
(тегі және әкесінің аты)
Кеме иесінің өкілі
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі және әкесінің аты)
Жөндеуді орындаушының өкілі _________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі және әкесінің аты)
Қыстаумен байланысты кеменің жөндеуге дайындығын анықтау үшін жоғарыда көрсетілген кемені тексеріп қарауды жүргіздік
_____________________________________________________________________
(қыстау орнын және қыстау жағдайын: жүзуде, слипте)
Бұл ретте Ереже талаптарына сәйкес кеме қыстау жағдайына келтірілгені айқындалды:
1. Борттан тыс саңылаулар тығыздалған
______________________________________________________________
(тығыздау тәсілі)
2. Отын және май цистерналары тазартылған
______________________________________________________________
(тазарту сипаты)
3. Трюмдер (танктер мен мұнай құю баржалары үшін – жүк танктері) тазартылған _____________________________________________
___________________________________________________________________
(тазарту сипаты)
4. Жөндеу жүргізу үшін техникалық құжаттамалар берілген:
Жөндеу немесе жұмыс түрлері
Құжат түрі
Беру күні
5. Кеме мүкәммалы және жабдығы тізімдемеге сәйкес жөндеуді орындаушы кәсіпорынның қоймасына тапсырылды.
67 Кемеде қалған кеме мүкәммалы үй-жайларға қойылды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_______________________________________________ оларға пломба салынды
(үй-жайлардың атауы)

Сноска. В приложение 2 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
АКТ
приемки судна на ремонт
"____" _________ 20 ___ г.
_______________________________
(наименование населенного пункта)
судно: ________________________________________________________
(номер проекта, тип и наименование судна)
судовладелец: _________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, организации, фамилия и инициалы
физического лица)
исполнитель ремонта: __________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, организации, фамилия и инициалы
физического лица)
пункт ремонта: ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование населенного пункта)
Мы, нижеподписавшиеся:
капитан (командир, шкипер) ___________________________________
(фамилия и инициалы)
представитель судовладельца ___________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
представитель исполнителя ремонта _____________________________
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
произвели осмотр указанного выше судна для определения его готовности к ремонту с зимовкой _____________________________________
_____________________________________________________________________
(указать место зимовки и условия зимовки: на плаву, на слипе и т.п.)
При этом установлено, что судно приведено в зимовочное состояние в соответствии с требованиями Правил ремонта судов:
1. Забортные отверстия утеплены _______________________________
(способ утепления)
2. Топливные и масляные цистерны зачищены ____________________
(характер зачистки)
3. Трюмы (для танкеров и нефтеналивных барж - грузовые танки)
зачищены ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(характер зачистки)
4. Техническая документация для производства ремонта передана:
Вид ремонта или работ
Вид документа
Дата передачи
5. Судовой инвентарь и оборудование согласно описи сданы на склад предприятия-исполнителя ремонта.
6. Судовой инвентарь, оставшийся на судне, складирован в помещениях __________________________________________________________
_______________________________________________ которые опломбированы
(наименование помещений)

7. Ерекше ескертулер___________________________________________
Жоғарыда айтылғандар негізінде кеме жөндеуге қабылданды деп есептеледі.
осы Актіге қол қойылған сәттен бастап кеменің қауіпсіздігі мен күзетіне жауапкершілікте
____________________________________________________________________________________________________________________________________болады
Кәсіпорын қоймасына қабылданған жабдықтар мен мүкәммалдардың тізімдемесі ______________ парақ.
Кемені тапсырғандар:
Капитан (командир, шкипер) __________________________
(қолы)
Кеме иесінің өкілі__________________________
(қолы)
Кемені қабылдағандар:
Жөндеуді орындаушының өкілі ____________________(қолы)
Кемені жөндеу қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
АКТ
Кемені техникалық дайындыққа қабылдау актісі (өздігімен жүрмейтін кемелер үшін – пайдалану дайындығына
20 ___ ж. "____" _________
_____________________________
(елді мекеннің атауы)
кеме:
_____________________________________________________________________
(жоба нөмірі, кеме типі және атауы)
Кеме иесі:
_____________________________________________________________________
(кәсіпорын, ұйым атауы, жеке тұлғаның аты-жөні)
Жөндеуді орындаушы:
_____________________________________________________________________
(кәсіпорын, ұйым атауы, жеке тұлғаның аты-жөні)
Жөндеу пункті:
_____________________________________________________________________
(елді мекен атауы)
комиссия мынадай құрамда:
комиссия төрағасы: ____________________________________________
(лауазымы, тегі және әкесінің аты)
Комиссия мүшелері: "Кемені техникалық дайындыққа қабылдау жөніндегі комиссия туралы" 20___ж. "__"___________ № ______ бұйрықтың (өкімнің) негізінде іс-қимыл жасайтын _____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(лауазымы, тегі және әкесінің аты)
орындалған жұмыстың сапасы мен көлемін және _________________ (жөндеудің атауы) жөндеуден кейін кеменің қысқы жағдайға дайындығын тексеруді жүргізді.
Орындалған жұмыстың сапасы___________________________________________
(сапаны бағалау)
Ерекше ескертулер ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеріп қарау нәтижелері негізінде комиссия кемені техникалық дайындыққа қабылданды деп есептейді.
Комиссия төрағасы: ________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.а)
Комиссия мүшелері: ________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.а.)
________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.а.)
________________________________________
(қолы, Т.А.Ә.а.)
Кемені жөндеу қағидаларына
4-қосымша
Ескерту. 4-қосымшаның оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кемені пайдалануға қабылдау актісі

7. Особые замечания ___________________________________________
_____________________________________________________________________
На основании вышеизложенного судно считается принятым на ремонт.
С момента подписания настоящего Акта ответственность за безопасность и охрану судна несет ___________________________________
_____________________________________________________________________
Опись оборудования и инвентаря, принятого на склад предприятия на ______________ листах.
Судно сдали:
Капитан (командир, шкипер) __________________________
(подпись)
Представитель судовладельца __________________________
(подпись)
Судно приняли:
Представитель исполнителя ремонта ____________________
(подпись)
Приложение 3
к Правилам ремонта судов
Сноска. В приложение 3 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
АКТ
приемки судна в техническую готовность
(для несамоходных судов - в эксплуатационную готовность)
"___" _______ 20 ___ г.
________________________________
(наименование населенного пункта)
судно: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер проекта, тип и наименование судна)
судовладелец: ________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование предприятия, организации, фамилия и инициалы
физического лица)
исполнитель ремонта: _________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование предприятия, организации, фамилия и инициалы
физического лица)
пункт ремонта: _______________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование населенного пункта)
комиссии в составе:
председатель комисии: ________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
члены комисии: _______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия и инициалы)
действующие на основании приказа (распоряжения) "О назначении комисии по приемке судна в техническую готовность" № _____________ от "___"_______20___г. произвели проверку качества и объема выполненного ремонта и готовности судна в зимних условиях после __________________
(вид ремонта) ремонта.
Качество выполненных работ ___________________________________
(оценка качества)
Особые замечания _____________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
На основании результатов осмотра комиссия считает судно принятым в техническую готовность.
Председатель комиссии: ________________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
Члены комиссии: ________________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
________________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
________________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 4
к Правилам ремонта судов

Ескерту. 4-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 31.12.2015 № 1299 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 01.06.2026 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
20 ___ ж. "____" _________
_____________________________
(елді мекеннің атауы)
кеме: _____________________________________________________________________
(жоба нөмірі, кеме типі және атауы, жөндеу пункті)
Кеме иесі: _____________________________________________________________________
(кәсіпорын, ұйым атауы, жеке тұлғаның аты-жөні)
Жөндеуді орындаушы: _____________________________________________________________________
(кәсіпорын, ұйым атауы, жеке тұлғаның аты-жөні)
Жөндеу пункті:_______________________________________________________ (елді мекеннің атауы)
Комиссия мынадай құрамда:
Комиссия төрағасы_______________________________________________
(лауазымы, тегі және әкесінің аты)
Комиссия мүшелері:___________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(лауазымы, тегі және әкесінің аты)
Және жөндеуді орындаушыдан тапсыру комиссиясының мүшелері мынадай құрамда:
_________________________________________________________________________________________________________________________________________,
(лауазымы, тегі және әкесінің аты)
Орындалған жөндеудің сапасы мен көлемін_____________________тексеруді жүргізді.
(жөндеу түрі)
1. Кемені жөндеудің сапасы мен техникалық жай-күйі элементтері бойынша:
Кеме элементтері
Жөндеу сапасын бағалау
Техникалық жай-күйін бағалау
жөндеуге дейін
Жөндеуден кейін
Корпус
а) палуба
б) қаптама
в) жиынтық
Кеме құрылғысы
а) рөлдік
б) зәкірлік
в) бекітпелік және сүйрету жүйесі
а)
б)
в)
қондырмалар
2. Кемені жөндеу процесінде орындалған жұмыстар:
Жұмыс түрі
Құжаттама атауы
Құжаттаманы кім және қашан бекіткен
3. Техникалық құжаттамадан ауытқулар тізбесі (М.2.1-нысаны)
4. Кеменің негізгі элементтері бойынша жөндеу сапасы:
Кеме элементтері
Жөндеу сапасын бағалау
Ескертпе
Корпус
Қондырма
Кеме құрылғылары
Басты қозғалтқыш
ДАУ
Қосымша механизмдер
машина бөлімшесі
Палуба механизмі
Қозғағыштар
Кеме жүйелері
Электр жабдығы
Байланыс және
Электррадионавигации құралдары арнайы құрылғылар
5. Кеме бойынша жалпы жөндеу сапасы
______________________________________________________
(сапаны бағалау)
6. ҚР ККМ басшылық құжаттарына, Кеме қатынасы тіркелімі ережелеріне, санитарлық ережелерге, кеме иесінің басшылық құжаттамаларына сәйкес бар болуы, жай-күйі және мерзімдері бойынша мынадай құжаттамалар, жабдықтар және үй-жайлар тексеруге жатады:
Атауы
Бар болуы, жай-күйі және мерзімдері, ескертулер
Кеме құжаттары және кеме қатынасы тіркелімінің құжаттары
Механизмдердің, жүйелердің, байланыс және электр радионавигация аппаратураларының, штурмандық аспаптардың техникалық формулярлары мен паспорттары
Техникалық және жалпы кемелік құжаттама және іс жүргізу
Штурмандық құжаттама, поправки штурмандық және электр радионавигациялық аспаптарды тексеру
Таблицалы сигнал шығару, маневрлік элементтердің және магнит компастердің девиациясы және радиопеленгаторлар кестесі
Навигациялық карта мен оқу құралы, оларды түзету Меңгерім бойынша және дабыл бойынша кеме кесте, жеке карточкалар, дабылдар атқарымы, жеке карточкалар, іс-қимылдар атқарымы
Штатпен жинақталуы, дипломдар, куәліктер
Палубалық және су өткіш аралықтарда трюмдерді, люктерді, лаздарды, сондай-ақ есіктерді, иллюминаторлар мен басқа саңылауларды жабу
Сырлау және таңбалау жабдық пен жарақтарды есептен шығару
Жалпы кемелік жарақтау және механизмдерге, жүйелерге, байланыс және электр радионавигация аппаратураларын ЗИП
Үй-жайлар:
қызметтік
тұрмыстық
тұрғын үйлік
Нысандық және арнайы киім, мәдени спорт мүкәммалы, тұрмыстық және жұмсақ мүкәммал, ыдыс

Сноска. В приложение 4 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию РК от 31.12.2015 № 1299 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра транспорта РК от 01.06.2026 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
АКТ
приемки судна в эксплуатацию
"____" _________ 20 ___г.
_________________________________
(наименование населенного пункта)
судно: __________________________________________________________
(номер проекта, тип и наименование судна, пункт ремонта)
судовладелец: ___________________________________________________
(наименование предприятия, организации, фамилия и инициалы
физического лица)
исполнитель ремонта: _____________________________________________
(наименование предприятия, организации, фамилия и инициалы
физического лица)
пункт ремонта: ___________________________________________________
(наименование населенного пункта)
комиссии в составе:
председатель комисии: _______________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
члены комисии: ______________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
и членов сдаточной комиссии от исполнителя ремонта в составе:
____________________________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Произвели проверку качества и объема выполненного
_________________________________ ремонта.
(вид ремонта)
1. Оценка качества ремонта и технического состояния судна по элементам:
Элементы судна
Оценка качества
ремонта
Оценка технического состояния
до ремонта
после ремонта
Корпус:
а) палуба
б) обшивка
в) набор
Судовые
устройства:
а) рулевое
б) якорное
в) швартовное
и буксирное
Системы:
а)
б)
в)
Надстройки
2. В процессе ремонта судна выполнены работы:
Вид работы
Наименование
документации
Кем и когда утверждена
документация
3. Перечень отступлений от технической документации (форма М.2.1)
4. Качество ремонта по основным элементам судна:
Элементы судна
Оценка качества работы
Примечание
Корпус
Надстройка
Судовые устройства
Главные двигатели
ДАУ
Вспомогательные
механизмы
машинного отделения
Палубные механизмы
Движители
Судовые системы
Электрооборудование
Средства связи и
электрорадионавигации
Специальные
устройства
5. Качество ремонта по судну в целом _________________________
____________________________________________________________________
(оценка качества)
6. В соответствии с руководящими документами Министерства транспорта и коммуникации Республики Казахстан, правилами Регистра судоходства, санитарными правилами, руководящими документами судовладельца по наличию, состоянию и срокам подлежат проверке документация, оборудование и помещения:
Наименование
Наличие,
состояние,
сроки,
замечания
Судовые документы и документы Регистра судоходства
Технические формуляры и паспорта механизмов, систем,
аппаратуры связи и электрорадионавигации, штурманских
приборов
Техническая и общесудовая документация и
делопроизводство
Штурманская документация, поправки штурманских и
электрорадионавигационных приборов
Таблицы сигналопроизводства, маневренных элементов и
девиации магнитных компасов и радиопеленгаторов
Навигационные карты и пособия, их корректура
Судовые расписания по заведованиям и по тревогам, личные карточки, отработанность тревогам, личные
карточки, отработанность действий
Укомплектованность штатами, дипломы, свидетельства
Закрытие трюмов, люков, лазов, а также двери,
иллюминаторы и другие отверстия в палубных и
водонепроницаемых переборках
Окраска и маркировка
Спасательное оборудование и снабжение
Общесудовое снабжение и ЗИП к механизмам, системам,
аппаратуре связи и электрорадионавигации
Помещения:
служебные
бытовые
жилые
Форменная и спецодежда, культспортинвентарь, бытовой и
мягкий инвентарь, посуда

7. Кеменің элементтер бойынша техникалық жай-күйі (Кеме қатынасы тіркелімінің бағалауы бойынша)
Кеме элементтері
Кемені техникалық жай-күйі
жөндеуге дейін
жөндеуден кейін
Корпус
Қондырғы
Механизмдер
Электр жабдығы
Кеме бойынша жалпы
8. Кеме толық құтқару және сигнал беру құралдарымен, навигациялық аспаптармен, құралдармен, сүйрету және бекіту тростарымен, авариялық құралдар қорымен, қолданыстағы нормалар бойынша өртке қарсы жабдықпен және материалдармен қамтамасыз етілген.
9. Кемеге жөндеу бойынша құжаттамалық есеп берілді:
_____________________________________________________________________
(құжат атауы)
10. Кемеге мүкәммал кітабына енгізілуге жататын қосалқы бөлшектер, құралдар мен мүкәммалдар жабдықтау тізімдемесіне сәйкес берілді (М.2.2-нысан).
11. Тексеріп қарау, тексеру және сынау нәтижелері негізінде
кеме_______________________________________________________________
(кеменің типі мен атауы)
20__ж. "____"_____________ пайдалануға толдық дайындалған. Осы
Актіге қол қою сәтінен бастап кеме капитанның (командирдің)
жауапкершілігіне өтеді.
____________________________________________________________________
(тегі және аты-жөні)
____________________________________________________________________
(жөндеуді орындаушының атауы)
Кемелерді жөндеу қағидаларына сәйкес орындалған жұмыстың сапасына жауапты болады. Орташа және қалпына келтіріп жөндеуден өткен кемелер бойынша жөндеуді орындаушы-кәсіпорын олар алты толық навигациялық ай ішінде орындаған жұмыстың сапасына және техникалық мүмкін қысқа мерзімде өз қаражаты есебінен тиісті емес немесе сапасыз материалдарды, бұйымдарды және жабдықтарды қолданумен, жұмысты сапасыз орындаудан туындаған кемшіліктерді, зақымдалуларды және сынуларды түзетуге кепілдік береді.
Кемедегі алда болатын кеме жұмысына _______ жөндеулерді орындау қажет. (жөндеу түрі)
Комиссияның ерекше ескертулері
_____________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________________________________________
Тапсырды: Қабылдады:
Комиссия төрағасы __________ Комиссия төрағасы ___________
(қолы) (қолы)
Комиссия мүшелері Комиссия мүшелері
________________________________ ____________________________
(қолы) (қолы)
________________________________
(қолы)
________________________________
(қолы)
Кемені жөндеу қағидаларына
5-қосымша

7. Техническое состояние судна по элементам (по оценке Регистра судоходства)
Элементы судна
Техническое состояние судна
до ремонта
после ремонта
Корпус
Надстройки
Механизмы
Электрооборудование
По судну в целом
8. Судно полностью обеспечено спасательными и сигнальными средствами, навигационными приборами, инструментами, буксирными и швартовными тросами, запасом аварийного инструмента, противопожарным снабжением и материалами.
9. На судно передана отчетная документация по ремонту:
____________________________________________________________________
(наименование документа)
10. На судно выданы запасные части, инструменты и инвентарь, подлежащие занесению в инвентарную книгу, согласно описи снабжения (форма М.2.2).
11. На основании результатов осмотра, проверки и испытаний установлено, что судно ____________________________________________
(тип и наименование судна)
полностью подготовлено к эксплуатации с "____"_____________ 20__года и с момента подписания настоящего Акта судно переходит под ответственность капитана (командира) _______________________________
(фамилия и инициалы)
____________________________________________________________________
(наименование исполнителя ремонта)
несет ответственность за качество выполненных работ в соответствии с Правилами ремонта судов. По судам, прошедшим средний и восстановительный ремонт, предприятие-исполнитель ремонта гарантирует качество выполненных им работ в течение шести полных навигационных месяцев и в технически короткий срок за свой счет исправить недостатки, повреждения и поломки, вызванные недоброкачественным производством работ, применением несоответствующих или некачественных материалов, изделий и оборудования.
В предстоящий судоремонт на судне необходимо выполнить
_________________ ремонт.
(вид ремонта)
Особые замечания комиссии _____________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сдали: Приняли:
Председатель комиссии __________ Председатель комиссии ___________
(подпись) (подпись)
Члены комиссии Члены комиссии
_____________________________________________________________________
(подпись) (подпись)
_____________________________________________________________________
(подпись) (подпись)
_____________________________________________________________________
(подпись) (подпись)
Приложение 5
к Правилам ремонта судов